GnuCash 5.6 - en to mai translation catalogue (3588 entries)

en: Start of this year
mai: एहि वर्ष केर शुरुआत

en: First day of the current calendar year.
mai: वर्तमान कैलेंडर वर्ष केर पहिला दिन.

en: End of this year
mai: एहि वर्ष केर समाप्ति

en: Last day of the current calendar year.
mai: वर्तमान कैलेंडर वर्ष केर अंतिम दिन.

en: Start of previous year
mai: पछिला वर्ष केर शुरुआत

en: First day of the previous calendar year.
mai: पछिला कैलेंडर वर्ष केर पहिला दिन.

en: End of previous year
mai: पछिला वर्ष केर समाप्ति

en: Last day of the previous calendar year.
mai: पछिला कैलेंडर वर्ष क अंतिम दिन.

en: Start of accounting period
mai: लेखांकन अवधि केर शुरुआत

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
mai: लेखांकन अवधि केर पहिला दिन, वैश्विक प्राथमिकता मे सेट कएल गेल अनुसार.

en: End of accounting period
mai: लेखांकन अवधि केर समाप्ति

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
mai: लेखांकन अवधि क अंतिम दिन, वैश्विक प्राथमिकता मे सेट कएल गेल अनुसार.

en: Start of this month
mai: एहि महिना केर शुरुआत

en: First day of the current month.
mai: वर्तमान महिना क पहिला दिन.

en: End of this month
mai: एहि महिना केर समाप्ति

en: Last day of the current month.
mai: वर्तमान महिना क अंतिम दिन.

en: Start of previous month
mai: पछिला महिना केर शुरुआत

en: First day of the previous month.
mai: पछिला महिना केर पहिला दिन.

en: End of previous month
mai: पछिला महिना केर समाप्ति

en: Last day of previous month.
mai: पछिला महिना क अंतिम दिन.

en: Start of current quarter
mai: वर्तमान तिमाही केर शुरुआत

en: First day of the current quarterly accounting period.
mai: वर्तमान तिमाही लेखांकन अवधि क पहिला दिन.

en: End of current quarter
mai: वर्तमान तिमाही केर समाप्ति

en: Last day of the current quarterly accounting period.
mai: वर्तमान तिमाही लेखांकन अवधि केर अंतिम दिन.

en: Start of previous quarter
mai: पछिला तिमाही केर शुरुआत

en: First day of the previous quarterly accounting period.
mai: पछिली तिमाही लेखांकन अवधि क पहिला दिन.

en: End of previous quarter
mai: पछिली तिमाही केर समाप्ति

en: Last day of previous quarterly accounting period.
mai: पछिली तिमाही लेखांकन अवधि क अंतिम दिन.

en: Today
mai: आइ

en: The current date.
mai: वर्तमान दिनांक.

en: Business
mai: व्यवसाय

en: Company Name
mai: कंपनी क' नाम

en: Company Address
mai: कंपनी क' पता

en: Company ID
mai: कंपनी केर ID

en: Company Phone Number
mai: कंपनी क' फोन संख्या

en: Company Fax Number
mai: कंपनी क' फैक्स संख्या

en: Company Website URL
mai: कंपनी केर वेबसाइट क' URL

en: Company Email Address
mai: कंपनी क' ईमेल पता

en: Company Contact Person
mai: कंपनी क' संपर्क व्यक्ति

en: Fancy Date Format
mai: फैंसी तिथि प्रारूप

en: Tax
mai: कर

en: Tax Number
mai: कर संख्या

en: Cyrillic
mai: सिरिलिक

en: Unicode
mai: यूनिकोड

en: Other
mai: आन

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
mai: GnuCash आनलाइन मैनुअल मे बहुत बेसी उपयोगी जानकारी अछि. अहाँ सहायता मेन्यू केर अंतर्गत एहि मैनुअल केँ प्राप्त कए सकैत छी.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
mai: GnuCash डेवलपर सँ संपर्क कएनाइ आसान अछि. सँगे अनेक मेलिंग सूचि मे अहाँ IRC पर हुनका सँग लाइव चैट कए सकैत अछि! irc.gnome.org पर #gnucash पर हुनकर सँग जुड़ू.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
mai: अहाँ क्विकन, MS मनी अथवा आन प्रोग्राम सँ अपन मोजुदा वित्तीय डेटा आसानी सँ आयात कए सकैत छी जे QIF फाइल अथवा OFX फाइल क निर्यात करैत अछि. फ़ाइल मेनू मे, उप-मेनू आयात पर क्लिक करू आओर क्रमशः QIF अथवा OFX फ़ाइल पर क्लिक करू. फिनु, देल गए निर्देश क पालन करू.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
mai: जँ अहाँ क्विकन जहिना आन वित्तीय प्रोग्राम सँ परिचित छी तँ ध्यान दिअ जे GnuCash आय आओर व्यय केर पता लगाबै कलेल श्रेणि केर बजाय खाता क उपयोग करैत अछि. आय आओर व्यय खाता पर अधिक जानकारी कलेल, कृपया GnuCash ऑनलाइन मैनुअल देखू.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
mai: मुख्य विंडो टूल बार मे 'नव' बटन पर क्लिक कएक नव खाता बनाबू. ई एकटा समाद बॉक्स सामना आनत जतए अहाँ खाता क विवरण दर्ज कए सकैत अछि. खाता प्रकार चुनब अथवा खाता केर एकटा चार्ट सेट करए क संबंध मे बेसी जानकारी कलेल, कृपया GnuCash ऑनलाइन मैनुअल देखू.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
mai: बहु-विभाजन बला लेनदेन जहिना जे अनेक कटौती बला एकटा भुगतान चेक केँ दर्ज करबाक क' लेल, अओजार बार मे स्प्लिट बटन पर क्लिक करू. वैकल्पिक रूपेँ, व्यू मेन्यू मे, अहाँ रजिस्टर शैली आटो-स्प्लिट लेजर अथवा लेनदेन जर्नल केँ चुनि सकैत छी.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
mai: जखन अहाँ पंजी मे राशि दर्ज करैत छी, अहाँ जोड़, घटाव, गुणा आओर भाग करब कलेल GnuCash कैलकुलेटर क उपयोग कए सकैत छी. बस पहिला मान टाइप करू, फेर '+', '-','*', अथवा '/' क चयन करू. दोसर मान टाइप करू आओर परिकलित राशि दर्ज करब क लेल 'एंटर' दाबू.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
mai: क्विक-फिल आम लेनदेन केँ दर्ज कएनाइ सरल बनबैत अछि. जखन अहाँ कोनो आम लेनदेनवर्णन केर पहिला अक्षर टाइप करैत अछि, ओकरा बाद टैब बटन दाबू, GnuCash स्वचालित रूप सँ शेष लेनदेन पूरा करताह जहिना एकरा पछिला बेर दर्ज कएल गेल छला.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
mai: ट्रांसफर रजिस्टर कालम मे मोजुदा खाता नाम केर पहिने अक्षर(सभ) केँ टाइप करू, आओर GnuCash अहाँक खाता केर सूची सँ नाम केँ पूरा कए देत. उप-खाता क' लेल, मूल खाता केर पहिने अक्षर(सभ) केँ टाइप करू, ओकरा बाद ':' आओर उप-खाता केर पहिने अक्षर(सभ) (जहिना एसेट्स:कैश क' लेल A:C) केँ टाइप करू.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
mai: तिथि केँ दर्ज करैत समय, अहाँ चयनित तिथि केँ बढाबै अथवा घटाबै क' लेल '+' अथवा '-' टाइप कए सकैत छी. चेक संख्या केँ बढाबै अथवा घटाबै क' लेल अहाँ '+' आओर '-' क' इस्तेमाल कए सकैत छी.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
mai: मुख्य विंडो मे विभिन्न टैब केर बीच अदल-बदल करबाक क' लेल, Control+Page Up/Down दबाउ.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
mai: समाधान विंडो मे, अहाँ लेनदेन केँ समाधानकृत चिह्णित करबाक लेल स्पेसबार दबा सकैत अछि. जमा राशि आओर आहरण क बीच आबै-जाए कलेल अहाँ टैब आओर शिफ्ट-टैब भी दबाए सकैत छी.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
mai: विभिन्न मुद्रा बला खाता केर बीच निधि केर हस्तांतरण क' लेल, रजिस्टर अओजार पट्टी मे ट्रांसफर बटन पर क्लिक करू, आओर विनिमय दर केर प्रविष्टि क' लेल खाता एवं मुद्रा ट्रांसफर विकल्प केँ चुनू अथवा आन मुद्रा केर राशि उपलब्ध हाएत.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
mai: अहाँ कइ रिपोट केँ एकटा एकल विंडो मे पैक कए सकैत छी, जे एकटा नजर मे अहाँक सबहि वांछित जानकारी प्रदान करैत अछि. एहन करबाक क' लेल, नमूना एवं कस्टम->"कस्टम मल्टीकालम रिपोट" रिपोट क' उपयोग करू.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
mai: स्टाइल शीट रिपोर्ट प्रदर्शित करबाक तरीका केँ प्रभावित करैत अछि. एकटा रिपोर्ट विकल्पक रूप मे अपन रिपोर्ट कलेल एकटा स्टाइल शीट चुनू, आओर स्टाइल शीट केँ अनुकूलित करब क लेल 'संपादन->स्टाइल शीट' मेनूक उपयोग अछि.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
mai: खाता मेन्यू केँ एकटा रजिस्टर पृष्ठ केर ट्रांसफर फील्ड मे दर्शाबै क' लेल, मेन्यू बटन अथवा Control-डाउन क' संयुक्त बटन दबाउ.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
mai: निर्धारित लेनदेन संपादक एकटा बहुत लचीला आवृत्ति कॉन्फ़िगरेटर क सँग आबैत अछि. ककरो लेनदेन केँ शेड्यूल करब कलेल आधार आवृत्ति मे दैनिक, साप्ताहिक आओर मासिक सामिल हाएतअछि. मुदा बेसी उन्नत योजना भी सेट कएल जाए सकैत अछि. किछु उदाहरण:
    
    कोनो लेनदेन केँ हर तीन सप्ताह पर शेड्यूल करब कलेल, अहाँ साप्ताहिक आधार आवृत्ति केँ चुन सकैत छी आओर फेर 'हर 3 सप्ताह पर' सेट कए सकैत अछि.
    
    कोनो लेनदेन केँ प्रति वर्ष शेड्यूल करब कलेल अहाँ मासिक आधार आवृत्ति केँ चुन सकैत छी आओर फेर 'हर 12 महिने पर' सेट कए सकैत अछि.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
mai: एक सिद्धांत ई अछि जे जँ कहियो कोनो व्यक्ति ब्रह्मांडक कारण आओर अस्तित्वकसंबंध मे खोज करैत अछि तँ ई तत्काल गायब भ जएताह आओर एकर स्थान पर किछु बेसी विचित्र आओर दुरूह बात सामना आ जाएत.
    दोसर सिद्धांत ई अछि जे एहन पहिले घटित भ चुकल अछि.
    
    डगलस एडम्स, "The Restaurant at the End of the Universe"

en: The book was closed successfully.
mai: पोथी केँ सफलतापूर्वक बन्न क' देल गेल छला.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
mai[0]: ई लेखा-बही मे भेटल सबसँ पहिला लेनदेन दिनांक %s अछि. उपरोक्त चयन मोड क आधार पर एहि लेखा-बही केँ %d लेखा-बही मे विभाजित कएल जाएत.
mai[1]: ई लेखा-बही मे भेटल सबसँ पहिला लेनदेन दिनांक %s अछि. उपरोक्त चयन मोड क आधार पर एहि लेखा-बही केँ %d लेखा-बही मे विभाजित कएल जाएत.

en: Period %s - %s
mai: अवधि %s - %s

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
mai: %s
    बधाई हुए! अहाँ लेखा-बही क समापन क काम पूरा कए लेने छी!

en: Period
mai: अवधि

en: Closing Date
mai: अंतिम तिथि

en: Selected
mai: चुनल

en: Account Types
mai: खाता क' प्रकार

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
mai: खाता '%s' मे

en: No description provided.
mai: कोनो वर्णन नहि देबाक लेल कहल गेल अछि.

en: Accounts in Category
mai: खाता श्रेणी मे

en: zero
mai: सुन

en: existing account
mai: मोजुदा खाता

en: Yes
mai: हँ

en: No
mai: नहि

en: Placeholder
mai: प्लेसहोल्डर

en: Opening Balance
mai: प्रारंभिक जमा राशि

en: Use Existing
mai: मोजुदा क' उपयोग करू

en: New Book Options
mai: नव पुस्तिका विकल्प

en: Taxes
mai: कर

en: Tax Payment
mai: कर क' भुगतान

en: Insurance
mai: बीमा

en: Insurance Payment
mai: बीमा क' भुगतान

en: PMI Payment
mai: PMI क' भुगतान

en: Other Expense
mai: आन खर्च

en: Miscellaneous Payment
mai: विविध भुगतान

en: via Escrow account?
mai: एस्क्रो खाता केर माध्यम सँ?

en: Loan
mai: ऋण

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
mai: ऋण अदायगी विकल्प: "%s"

en: Date
mai: तिथि

en: Payment
mai: भुगतान

en: Principal
mai: मूलधन

en: Interest
mai: ब्याज

en: Escrow Payment
mai: एस्क्रो भुगतान

en: Error adding price.
mai: मूल्य जोड़ए मे त्रुटि

en: Account
mai: खाता

en: Symbol
mai: संकेत

note: Translators: The number of units of any kind of investment (shares, fonds, bonds, …)
en: Shares
mai: शेयर

en: You don't have any stock accounts with balances!
mai: अहाँक पास बैलेंस केर सँग केँ स्टाक खाता नहि अछि!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
mai: खरीदू

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
mai: बेचू

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
mai: लाभांश

en: _Shares
mai: शेयर (_S)

en: Memo
mai: मेमो

en: Debit
mai: डेबिट

en: Credit
mai: क्रेडिट

en: Units
mai: एकाइ

en: Bill
mai: बिल

en: Voucher
mai: रसीद

en: Invoice
mai: चालान

en: None
mai: कोनो नहि

en: Use Global
mai: ग्लोबल क' उपयोग करू

en: Badly formed URL %s
mai: खराब बनल URL %s

en: Bad URL: %s
mai: खराब URL: %s

en: No such entity: %s
mai: एहन कोनो एकाइ नहि: %s

en: No such owner entity: %s
mai: एहन कोनो मालिक एकाइ नहि: %s

en: Entity type does not match %s: %s
mai: एकाइ केर प्रकार मेल नहि करैत अछि %s: %s

en: You must provide a name for this Billing Term.
mai: एहि बिलिंग अवधि क' लेल अहाँक एकटा नाम दिअ' हाएत.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
mai: एहि बिलिंग अवधि क' लेल अहाँक एकटा विशिष्ट नाम दिअ' हाएत. अहाँक पसिन्न "%s" पहिने सँ उपयोग मे अछि.

en: Days
mai: दिन

en: Proximo
mai: आगामी महिना

en: Unknown
mai: अज्ञात

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
mai: शब्द "%s" प्रयोग मे अछि. अहाँ एकरा हटाए नहि सकैछ.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
mai: की सच्चे अहाँ "%s" केँ मेटाबै लेल चाहैत छी?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
mai: ई लेनदेन एकटा ग्राहक केँ असाइन कएल जएनाइ चाही. कृपया नीच्चाँ ग्राहक चुनू.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
mai: ई लेनदेन एकटा विक्रेता केँ असाइन कएल जएनाइ चाही. कृपया नीच्चाँ विक्रेता चुनू.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
mai: वर्तमान मे ओहि वस्तु क' उपयोग कम सँ कम अहाँक कोनो एकटा खाता सँ कएल जाए रहल अछि. अहाँ एकरा मेटाए नहि सकैत छी.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
mai: एहि वस्तु क' लेल मूल्य उद्धरण देल गेल छी. की अहाँ सचमुच चुनल गेल वस्तु आओर एकरा मूल्य उद्धरण केँ मेटाए दिअ' चाहैत छी?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
mai: की अहाँ सचमुच चुनल गेल वस्तु केँ मेटाए दिअ' चाहैत छी?

en: Delete commodity?
mai: वस्तु केँ मेटाउ?

en: _Cancel
mai: रद्द करू (_C)

en: _Delete
mai: मेटाउ (_D)

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
mai: छूट क' प्रतिशत 0-100 क' बीच हएबाक चाही अथवा अहाँक एकरा खाली छोड़ देबाक चाही.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
mai: क्रेडिट एकटा सकारात्मक राशि हएबाक चाही अथवा अहाँक एकरा खाली छोड़ि देबाक चाही.

en: Edit Customer
mai: ग्राहक संपादित करू

en: New Customer
mai: नव ग्राहक

en: View/Edit Customer
mai: ग्राहक केँ देखू/संपादित करू

en: Customer's Jobs
mai: ग्राहक क' काज

en: Customer's Invoices
mai: ग्राहक क' चालान

en: Process Payment
mai: भुगतान प्रक्रिया आगाँ बढ़ाउ

en: Shipping Contact
mai: शिपिंग संपर्क

en: Billing Contact
mai: बिलिंग संपर्क

en: Customer ID
mai: ग्राहक ID

en: Contact
mai: संपर्क

en: Company
mai: कंपनी

en: Find Customer
mai: ग्राहक ताकू

en: You must select a report configuration to load.
mai: लोड करबाक लेल अहाँकेँ एकटा रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन क चयन कएनाइ चाही.

en: You must select a report configuration to delete.
mai: हटाबै कलेल अहाँकेँ एकटा रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन क चयन कएनाइ चाही.

en: Unable to change report configuration name.
mai: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन नाम बदलब मे असमर्थ.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
mai: एहि नाम क सँग एकटा सहेजल गेल रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन पहले सँ मोजुद अछि, कृपया आन नाम चुनू.

en: Load report configuration
mai: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन लोड करू

en: Edit report configuration name
mai: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन नाम संपादित करू

en: Delete report configuration
mai: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन हटाबू

en: No Account selected. Please try again.
mai: कोनो खाता चयनित नहि. कृपया फेर सँ कोशिश करू.

en: Placeholder account selected. Please try again.
mai: स्थानधारक खाता चयन कएल गेल. कृपया फेर सँ कोशिश करू.

en: Description
mai: विवरण

en: Edit Employee
mai: कर्मचारी केँ संपादित करू

en: New Employee
mai: नव कर्मचारी

en: View/Edit Employee
mai: कर्मचारी केँ देखू/संपादित करू

en: Expense Vouchers
mai: खर्च क' रसीद

en: Employee ID
mai: कर्मचारी क' ID

en: Employee Username
mai: कर्मचारी क' प्रयोक्तानाम

en: Employee Name
mai: कर्मचारी क' नाम

en: Username
mai: प्रयोक्तानाम

en: Name
mai: नाम

en: Find Employee
mai: कर्मचारी केँ ताकू

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
mai: ई प्रोग्राम एकटा समय मे केवल एकटा मूल्य केर गणना कए सकैत अछि. अहाँक सबहि क' लेल मूल्य दर्ज करै चाही मुदा एकटा मात्रा.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
mai: GnuCash एकरामे सँ एकटा फील्ड मे मान निर्धारित नहि कए सकैत अछि. अहाँक एकटा वैध अभिव्यक्ति दर्ज करै हाएत.

en: The interest rate cannot be zero.
mai: ब्याज दर सुन नहि भ' सकैत अछि.

en: The number of payments cannot be zero.
mai: भुगतान केर संख्या सुन नहि भ' सकत.

en: The number of payments cannot be negative.
mai: भुगतान केर संख्या ऋणात्मक नहि भ' सकैत अछि.

en: All Accounts
mai: सभ खाता

en: Balanced
mai: संतुलित

en: Closing Entries
mai: प्रविष्टि बन्न कएल जाए रहल अछि

en: Reconcile
mai: चुकाउ

en: Share Price
mai: शेयर मूल्य

en: Value
mai: मूल्य

en: Date Posted
mai: पठएबाक तिथि

en: Reconciled Date
mai: संगत तिथि

en: Number/Action
mai: संख्या/कार्रवाई

en: Action
mai: एक्शन

en: Transaction Number
mai: लेनदेन संख्या

en: Number
mai: संख्या

en: Notes
mai: टिप्पणी

en: Find Transaction
mai: लेनदेन ताकू

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
mai: अहाँक बिलिंग सूचना क' आपूर्ति करै पड़त

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
mai: की अहाँ सचमुच चुनल गेल प्रविष्टि केँ मेटाबै लेल चाहैत छी?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
mai: ई प्रविष्टि एकटा आर्डर सँ जुड़ल अछि आओर एकरा ओतए सँ मेटाए देल जाएत!

en: Due Date
mai: नियत तिथि

en: Post Date
mai: पठएबाक तिथि

en: Post to Account
mai: खाता मे पठाउ

en: Accumulate Splits?
mai: विभाजन केँ जोड़ू?

en: The Invoice must have at least one Entry.
mai: चालान मे कम सँ कम एकटा प्रविष्टि जरूर हएबाक चाही.

en: Do you really want to post the invoice?
mai: की अहाँ सचमुच चालान पठओनाइ चाहैत छी?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
mai: पोस्ट कार्रवाई रद कए देल गेल किएक सबहि विनिमय दर नहि देल गेल छला.

en: Total:
mai: कुल योग:

en: Subtotal:
mai: पूर्ण योग:

en: Tax:
mai: कर:

en: Total Cash:
mai: कुल नगदी:

en: Total Charge:
mai: कुल प्रभार:

en: Credit Note
mai: क्रेडिट नोट

en: New Credit Note
mai: नव क्रेडिट नोट

en: New Invoice
mai: नव चालान

en: Edit Credit Note
mai: क्रेडिट नोट संपादित करू

en: Edit Invoice
mai: चालान केँ संपादित करू

en: View Credit Note
mai: क्रेडिट नोट देखू

en: View Invoice
mai: चालान केँ देखू

en: New Bill
mai: नव बिल

en: Edit Bill
mai: बिल केँ संपादित करू

en: View Bill
mai: बिल केँ देखू

en: New Expense Voucher
mai: नव खर्च केर रसीद

en: Edit Expense Voucher
mai: खर्च केर रसीद केँ संपादित करू

en: View Expense Voucher
mai: खर्च केर रसीद केँ देखू

en: Bill Information
mai: बिल कऽ जानकारी

en: Bill ID
mai: बिल ID

en: Voucher Information
mai: रसीद कऽ जानकारी

en: Voucher ID
mai: रसीद क' ID

en: Date of duplicated entries
mai: डुप्लिकेट प्रविष्टी केर तिथि

en: Do you really want to post these invoices?
mai: की अहाँ सचमुच ई इनवॉयस केँ पोस्ट कएनाइ चाहैत छी?

en: View/Edit Invoice
mai: चालान केँ देखू/संपादित करू

en: Duplicate
mai: नकल

en: Post
mai: पठाए दिअ'

en: Printable Report
mai: प्रिंट करब योग्य रिपोर्ट

en: View/Edit Bill
mai: बिल केँ देखू/संपादित करू

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
mai: चालान केँ देखू/संपादित करू

en: Invoice Owner
mai: चालान क' मालिक

en: Invoice Notes
mai: चालान टिप्पणी

en: Billing ID
mai: बिलिंग ID

en: Is Paid?
mai: की भुगतान भ' गेल अछि?

en: Is Posted?
mai: की पठाए देल गेल अछि?

en: Date Opened
mai: खोलबाक तिथि

en: Invoice ID
mai: चालान ID

en: Bill Owner
mai: बिल केर मालिक

en: Bill Notes
mai: बिल केर टिप्पणी

en: Voucher Owner
mai: रसीद क' मालिक

en: Voucher Notes
mai: रसीद क' टिप्पणी

en: Type
mai: प्रकार

en: Paid
mai: भुगतान कएल गेल

en: Posted
mai: पठाओल गेल

en: Due
mai: बकाया

en: Opened
mai: खुलल

en: Num
mai: नम

en: Find Bill
mai: बिल ताकू

en: Find Expense Voucher
mai: खर्च क' रसीद ताकू

en: Expense Voucher
mai: खर्च क' रसीद

en: Find Invoice
mai: चालान ताकू

en: Amount
mai: राशि

en: Due Bills Reminder
mai: बकाया बिल क' तकाजा

en: The Job must be given a name.
mai: एहि काज केँ एकटा नाम देल जाएनाइ चाही

en: You must choose an owner for this job.
mai: एहि काज क' लेल अहाँक एकटा मालिक क' चयन करै हाएत

en: Edit Job
mai: काज संपादित करू

en: New Job
mai: नव काज

en: View/Edit Job
mai: काज केँ देखू/संपादित करू

en: View Invoices
mai: चालान केँ देखू

en: Owner's Name
mai: मालिक क' नाम

en: Only Active?
mai: केवल सक्रिय?

en: Rate
mai: दर

en: Job Number
mai: काज क' संख्या

en: Job Name
mai: काज क' नाम

en: Find Job
mai: काज ताकू

en: Closed
mai: बन्न

en: Title
mai: अधिकार

en: Balance
mai: बैलेंस

en: Gains
mai: लाभ

en: Gain/Loss
mai: लाभ/हानि

en: Lots in Account %s
mai: %s खाता मे लाट्स

en: The Order must be given an ID.
mai: आर्डर केँ एकटा ID केँ देल जाएनाइ चाही.

en: The Order must have at least one Entry.
mai: आर्डर मे कम सँ कम एकटा प्रविष्टि हएबाक चाही.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
mai: एहि आर्डर मे एहन प्रविष्टि अछि जकर चालान नहि बनाओल गेल अछि. की अहाँ सचमुच सबहि प्रविष्टि क' चालान बनाओल जाए सँ पहिने एकरा बन्न करै चाहैत छी?

en: Do you really want to close the order?
mai: की अहाँ सच्चे आर्डर केँ बन्न करै चाहैत छी?

en: Close Date
mai: बन्न करबाक क' तिथि

en: View/Edit Order
mai: आर्डर केँ देखू/संपादित करू

en: Order Notes
mai: आर्डर क' टिप्पणी

en: Date Closed
mai: बन्न हएबाक क' तिथि

en: Is Closed?
mai: की बन्न भ' गेल?

en: Owner Name
mai: मालिक क' नाम

en: Order ID
mai: आर्डर ID

en: Find Order
mai: आर्डर केँ ताकू

en: You must enter a valid account name for posting.
mai: पोस्टिंग कलेल अहाँकेँ एकटा वैध खाता नाम दर्ज कएनाइ हाएत.

en: You must select a company for payment processing.
mai: भुगतान क' प्रक्रिया आगाँ बढ़ाबै क' लेल अहाँक एकटा कंपनी चुननाइ चाही.

en: You must select a transfer account from the account tree.
mai: अहाँक खाता ट्री सँ एकटा ट्रांसफर खाता क' चयन करबाक चाही.

en: Pre-Payment
mai: पूर्व-भुगतान

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
mai: ट्रांसफर आओर पोस्ट खाता अलग-अलग मुद्रा सँ जुड़ल अछि. कृपया रूपांतरण दर निर्दिष्ट करू.

en: Customer
mai: ग्राहक

en: Vendor
mai: विक्रेता

en: Employee
mai: कर्मचारी

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
mai: अहाँक सँग कोनो वैध "Post To" खाता नहि अछि. एहि भुगतान पर कार्रवाई करबाक लेल आगाँ बढ़ए सँ पहिले कृपया "%s" प्रकार केर एकटा खाता बनाबू. अहाँ संभवतः पहिले एकटा चालान अथवा बिल बनाना चाहैत अछि?

en: Cleared
mai: मंजूर

en: Reconciled
mai: मिलान कएल गेल

en: Cancel
mai: रद्द करू

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
mai[0]: की अहाँ सचमुच चयनित मूल्य केँ हटओनाइ चाहैत छी?
mai[1]: की अहाँ सचमुच %d चयनित मूल्य केँ हटओनाइ चाहैत छी?

en: Delete prices?
mai: की मूल्य केँ मेटाउ?

en: Entries
mai: प्रविष्टि

en: You must select a Security.
mai: अहाँकेँ एकटा सुरक्षा क चयन करै हाएत.

en: You must select a Currency.
mai: अहाँकेँ एकटा करेंसी क चयन करै हाएत.

en: You must enter a valid amount.
mai: अहाँक एकटा वैध राशि दर्ज करै हाएत.

en: Cannot save check format file.
mai: चेक प्रारूप फाइल केँ सहेज नहि सकैत.

en: There is a duplicate check format file.
mai: चेक प्रारूप फाइल केर एकटा नकल मोजुद अछि.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
mai: %s चेक प्रारूप फाइल '%s' आओर %s चेक प्रारूप फाइल '%s' मे GUIDs मेल नहि करैत अछि.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
mai: अनुप्रयोग

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
mai: प्रयोक्ता

en: Custom
mai: कस्टम

en: Top
mai: शीर्ष

en: (paused)
mai: (थामल)

en: Complete
mai: पूर्ण

en: Contents
mai: सामग्री

en: Report
mai: रिपोट

en: Rows
mai: डडीर

en: Cols
mai: कालम

en: HTML Style Sheet Properties: %s
mai: HTML शैली सीट विशेषता: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
mai: नव शैली सीट क' लेल अहाँक एकटा नाम दिअ' हाएत.

en: Style Sheet Name
mai: शैली सीट क' नाम

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
mai: ई नियत लेनदेन बदैल गेल अछि; की अहाँ सचमुच रद्द करै चाहैत छी?

en: Please name the Scheduled Transaction.
mai: कृपया नियत लेनदेन क' नाम दिअ'.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
mai: "%s" नाम केर सँग एकटा नियत लेनदेन पहिने सँ मोजुद अछि. की अहाँ सचमुच एकरा ओहि नाम दिअ' चाहैत छी?

en: Please provide a valid end selection.
mai: कृपया एकटा वैध अंतिम चयन प्रदान करू.

en: There must be some number of occurrences.
mai: घटना केर किछु संख्या हएबाक चाही.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
mai: बाकी बचल घटना केर संख्या (%d) कुल घटना केर संख्या (%d) सँ बेसी हएबाक चाही.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
mai: अहाँ एकटा नियत लेनदेन बनाबै केर कोसिस केने छी जे कहियो नहि चलताह. की अहाँ वास्तव मे एहन करै चाहैत छी?

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
mai: एकटा टेम्पलेट लेनदेन केर बिनु नियत लेनदेन स्वतः बनाओल नहि जाए सकैत अछि.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
mai: नियत लेनदेन संपादक एहि लेनदेन केँ स्वचालित रूपेँ संतुलित नहि कए सकैत अछि. की फिनु एकरा दर्ज कएल जाएनाइ चाही?

en: (never)
mai: (कहियो नहि)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
mai: वर्तमान टेम्पलेट लेनदेन बदैल गेल अछि. की अहाँ बदलाव केँ रिकार्ड करै चाहैत छी?

en: Scheduled Transactions
mai: नियत लेनदेन

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
mai: नियत लेनदेन असंतुलित अछि. अहाँक एहि परिस्थिति मे सुधार करबाक क' लेल दृढ़ता पूर्वक प्रोत्साहित कएल जाएत अछि.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
mai: वर्तमान मे संपादित कएल जाए रहल लेनदेन सँ एकटा नियत लेनदेन बनाओल नहि जाए सकैत. कृपया निर्धारण सँ पहिने लेनदेन केँ दर्ज करू.

en: Ignored
mai: उपेक्षित

en: Postponed
mai: स्थगित

en: To-Create
mai: बनाबै क' लेल

en: Reminder
mai: तकाजा

en: Created
mai: बनाओल गेल

en: Never
mai: कहियो नहि

en: (Need Value)
mai: (मान केर जरूरत अछि)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
mai[0]: ई समय कोनो भी निर्धारित लेनदेन दर्ज नहि कएल जएनाइ अछि. (एक लेनदेन स्वचालित रूप सँ बनाओल जाएत अछि)
mai[1]: एहि समय कोनो नियत लेनदेने दर्ज कएल जाएनाइ बाकी नहि अछि. (%d लेनदेन स्वतः बनाओल गेल अछि)

en: Transaction
mai: लेनदेन

en: Status
mai: स्थिति

en: Created Transactions
mai: बनाओल गेल लेनदेन

en: Last Valid Year:
mai: अंतिम वैध वर्ष:

en: Form Line Data:
mai: फार्म लाइन डाटा:

note: Translators: Tax Code
en: Code
mai: कोड

en: now
mai: अखन

en: Income Tax Identity
mai: आय कर पहिचान

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
mai: सावधान: जँ अहाँ TXF श्रेणी केँ सेट करैत छी, आओर बाद मे 'टाइप' केँ बदलैत छी, तँ अहाँक ओ श्रेणी केँ मैनुअल तरीका सँ एकटा समय मे एकटा मे रीसेट करै हाएत.

en: Form
mai: फार्म

en: Edit Vendor
mai: विक्रेता केँ संपादित करू

en: New Vendor
mai: नव विक्रेता

en: View/Edit Vendor
mai: विक्रेता केँ देखू/संपादित करू

en: Vendor's Jobs
mai: विक्रेता क' काज

en: Vendor's Bills
mai: विक्रेता क' बिल

en: Pay Bill
mai: बिल क' भुगतान करू

en: Vendor ID
mai: विक्रेता क' ID

en: Find Vendor
mai: विक्रेता केँ ताकू

en: Income
mai: आय

en: Expenses
mai: खर्च

en: Transfer
mai: स्थानांतरण

en: Total
mai: कुल योग

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
mai: एहि समय कोनो नियत लेनदेन दर्ज नहि कएल जाएनाइ अछि.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
mai[0]: एहि समय कोनो नियत लेनदेन दर्ज कएल जाएनाइ बाकी नहि अछि. (%d लेनदेन स्वतः बनाओल गेल अछि)
mai[1]: एहि समय कोनो नियत लेनदेने दर्ज कएल जाएनाइ बाकी नहि अछि. (%d लेनदेन स्वतः बनाओल गेल अछि)

en: Select a Budget
mai: एकटा बजट चुनू

en: Open
mai: खोलू

en: Edit
mai: संपादित करू

en: New
mai: नव

en: Delete
mai: मेटाउ

en: Accounts
mai: खाता

en: (no name)
mai: (कोनो नाम नहि)

en: Deleting account %s
mai: %s खाता केँ मेटाओल जाए रहल अछि

en: The account %s will be deleted.
mai: %s खाता केँ मेटाए देल जाएत

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
mai: एहि खाता केर सबहि लेनदेन केँ %s खाता मे स्थानांतरित कए देल जाएत.

en: All transactions in this account will be deleted.
mai: एहि खाता केर सबहि लेनदेन केँ मेटाए देल जाएत.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
mai: सबहि उप-खाता केर लेनदेन केँ %s खाता मे स्थानांतरित कए देल जाएत.

en: All sub-account transactions will be deleted.
mai: सबहि उप-खाता केर लेनदेन केँ मेटाए देल जाएत.

en: Are you sure you want to do this?
mai: की अहाँ सचमुच एहन करै चाहैत छी?

en: Options
mai: विकल्प

en: Estimate
mai: अनुमान

en: Budget
mai: बजट

en: Unnamed Budget
mai: अनामित बजट

en: Delete %s?
mai: %s केँ मेटाउ?

en: You must select at least one account to estimate.
mai: अनुमान करबाक क' लेल अहाँक कम सँ कम एकटा खाता केँ मेटाबै हाएत.

en: Make a printable invoice
mai: एकटा मुद्रण योग्य चालान बनाउ

en: _Edit Invoice
mai: चालान संपादित करू (_E)

en: Edit this invoice
mai: एहि चालान केँ संपादित करू

en: _Duplicate Invoice
mai: चालान केर नकल (_D)

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
mai: वर्तमान चालान केर नकल रूपेँ एकटा नव चालान बनाउ

en: _Post Invoice
mai: वर्तमान चालान केर नकलक रूपेँ एकटा नव चालान बनाउ

en: _Unpost Invoice
mai: चालान केँ नहि पठाउ (_U)

en: New _Invoice
mai: नव चालान (_I)

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
mai: वर्तमान मालिक जहिना ओकरा लेल एकटा नव चालान बनाउ

en: Blank
mai: खाली करू

en: _Pay Invoice
mai: चालान क' भुगतान करू (_P)

en: _Company Report
mai: कंपनी रिपोट (_C)

en: Enter
mai: दर्ज करू

en: Up
mai: उप्पर

en: Down
mai: नीच्चाँ

en: Unpost
mai: नहि पठाउ

en: New Voucher
mai: नव रसीद

en: Vendor Listing
mai: विक्रेता सूचीकरण

en: Customer Listing
mai: ग्राहक सूचीकरण

en: Owners
mai: मालिक

en: Customers
mai: उपभोक्ता

en: Jobs
mai: काज

en: Vendors
mai: विक्रेता

en: Employees
mai: कार्मिक

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
mai: मालिक %s केँ हटाए देल जाएत.
    की अहाँ सचमुच एहन कएनाइ चाहैत छी?

en: Cu_t Transaction
mai: लेनदेन केँ काटू (_t)

en: _Copy Transaction
mai: लेनदेन केँ कापी करू (_C)

en: _Paste Transaction
mai: लेनदेन केँ साटू (_P)

en: Dup_licate Transaction
mai: लेनदेन केर नकल बनाउ (_l)

en: _Delete Transaction
mai: लेनदेन केँ मेटाउ (_D)

en: Cu_t Split
mai: विभाजन काटू

en: _Copy Split
mai: विभाजन कॉपी करू

en: _Paste Split
mai: विभाजन पेस्ट करू

en: Dup_licate Split
mai: विभाजन क प्रतिलिपि बनाबू

en: _Delete Split
mai: विभाजन केँ मेटाउ (_D)

en: Cut the selected transaction into clipboard
mai: चयनित लेनदेन केँ क्लिपबोर्ड मे काटू

en: Copy the selected transaction into clipboard
mai: चयनित लेनदेन केँ क्लिपबोर्ड मे कापी करू

en: Paste the transaction from the clipboard
mai: क्लिपबोर्ड सँ लेनदेन केँ साटू

en: Make a copy of the current transaction
mai: मोजुदा लेनदेन केर एकटा कापी बनाउ

en: Delete the current transaction
mai: मोजुदा लेनदेन केँ मेटाउ

en: Cut the selected split into clipboard
mai: चयनित विभाजन केँ क्लिपबोर्ड मे काटू

en: Copy the selected split into clipboard
mai: चयनित विभाजन केँ क्लिपबोर्ड मे कॉपी करू

en: Paste the split from the clipboard
mai: क्लिपबोर्ड सँ विभाजन केँ पेस्ट करू

en: Make a copy of the current split
mai: वर्तमान विभाजन क एकटा प्रति बनाबू

en: Delete the current split
mai: वर्तमान विभाजन केँ हटाबू

en: Schedule
mai: कार्यक्रम

en: Auto-clear
mai: स्वतः-साफ

en: General Journal
mai: सामान्य सामान्य

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
mai: बदलाव केँ %s मे सहेजू?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
mai: ई पंजी मे एकटा लेनदेन क लंबित बदलाव मोजुद अछि. की अहाँ एहि लेनदेन केर बदलावकेँ सहेजनाइ, लेनदेन केँ नष्ट कएनाइ अथवा कार्रवाई केँ रद्द कएनाइ चाहब?

en: _Discard Transaction
mai: लेनदेन केँ समाप्त करू (_D)

en: _Save Transaction
mai: लेनदेन केँ सहेजू (_S)

en: unknown
mai: अज्ञात

en: Portfolio
mai: पोर्टफोलियो

en: Search Results
mai: परिणाम केँ ताकू

en: Start Date:
mai: प्रारम्भ केर तिथि

en: End Date:
mai: अंतिम तिथि:

en: Frozen
mai: थामल

en: Voided
mai: अमान्य

en: Transaction Report
mai: लेनदेन केर रिपोट

en: Portfolio Report
mai: पोर्टफोलियो रिपोट

en: Search Results Report
mai: खोज परिणाम केर रिपोट

en: Register
mai: रजिस्टर

en: and subaccounts
mai: आओर उपखाता

en: Print checks from multiple accounts?
mai: विभिन्न खाता केर चेक केँ प्रिंट करू?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
mai: एहि खोज परिणाम मे एकटा सँ बेसी खाता केर विभाजन सामिल अछि. की अहाँ एकरा बावजूद चेक केँ प्रिंट करै चाहैत छी जे ई सबहि एकटा खाता सँ संबंधित नहि अछि?

en: _Print checks
mai: चेक केँ प्रिंट करू (_P)

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
mai: अहाँ केवल एकटा बैंक खाता केर रजिस्टर सँ अथवा खोज परिणाम सँ चेक केँ प्रिंट कए सकैत अछि.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
mai: अहाँ मिलान कएल गेल अथवा साफ कएळ गेल विभाजन सँ एकटा लेनदेन केँ अमान्य नहि कए सकब.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
mai: एहि लेनदेन केँ एहि टिप्पणी केर सँग केवल-पढ़ए केर रूपेँ चिह्नित कएल गेल अछि: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
mai: एहि लेनदेन क' लेल एकटा विपरीत प्रविष्टि पहिने बनाए लेल गेल अछि.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
mai: .…द्वारा %s केँ छाँटू

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
mai: .…द्वारा %s केँ फिल्टर करू

en: Select
mai: चुनू

en: Print
mai: प्रिंट करू

en: Export
mai: निर्गत करू

en: The numeric ID of the report.
mai: रिपोट केर सांख्यिक ID.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
mai: वर्तमान रिपोर्ट केर सहेजल गेल कॉन्फ़िगरेशन केँ अपडेट करू. रिपोर्ट %s फ़ाइल मे सहेजल जाएत.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
mai: वर्तमान रिपोर्ट क कॉन्फ़िगरेशन केँ 'सहेजल गेल रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन' मेनू मे सामिल करू. रिपोर्ट %s फ़ाइल मे सहेजल जाएत.

en: Save _Report Configuration
mai: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन केँ सहेजू

en: Save Report Configuration As…
mai: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन केँ एहि रूपेँ सहेजू…

en: Choose export format
mai: निर्यात प्रारूप चुनू

en: Choose the export format for this report:
mai: एहि रिपोट क' लेल निर्यात प्रारूप चुनू:

en: Save %s To File
mai: %s केँ फाइल मे सहेजू

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
mai: अहाँ ओहि फाइलनाम मे सहेज नहि सकब.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
mai: अहाँ ओहि फाइल मे सहेज नहि सकब.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
mai: फाइल %s पहिने सँ मोजुद अछि. की अहाँ सचमुच एकरा मेटाकए लिखनाइ चाहैत छी?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
mai: %s फाइल केँ खोलल नहि जाए सकल. ई त्रुटि अछि: %s

en: GnuCash-Report
mai: HTML शैली सीट

en: Printable Invoice
mai: प्रिंट करबाक योग्य चालान

en: Tax Invoice
mai: कर चालान

en: Easy Invoice
mai: आसान चालान

en: Fancy Invoice
mai: फैंसी चालान

en: Transactions
mai: लेनदेन

en: Upcoming Transactions
mai: आगामी लेनदेन

en: Report error
mai: रिपोट केर त्रुटि

en: An error occurred while running the report.
mai: रिपोट केँ चलाबैत समय एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल.

en: Badly formed options URL: %s
mai: खराब तरीका सँ बनल विकल्प केर URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
mai: खराब तरीका सँ बनल रिपोट केर आईडी: %s

en: Statement Date
mai: स्टेटमेंट तिथि

en: Descending
mai: अवरोही

en: Ascending
mai: आरोही

en: (no memo)
mai: (कोनो मेमो नहि)

en: (no description)
mai: (कोनो विवरण नहि)

en: Cannot modify or delete this transaction.
mai: एहि लेनदेन केँ मेटाओल अथवा संशोधित नहि कएल जाए सकत.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
mai: ई लेनदेन केर तारीख एहि पुस्तिका कलेल निर्धारित "Read-Only Threshold" सँ बेसी पुरान अछि. 'फ़ाइल->प्रोपर्टीज->खाता' मे एहि सेटिंग केँ बदलल जाए सकैत अछि.

en: Remove the splits from this transaction?
mai: विभाजन केँ एहि लेनदेन सँ हटाउ?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
mai: एहि लेनदेन मे मिलान कएल गेल विभाजन सामिल अछि. एकरा संशोधित कएनाइ ठीक नहि अछि किएक एकरासँ अहाँक मिलान कएल गेल संतुलन समाप्त भ' जएताह.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
mai: विभाजन केँ हटाउ (_R)

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
mai: विभाजन '%s' केँ लेनदेन '%s' सँ मेटाउ?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
mai: अहाँ एकटा मिलान कएल गेल विभाजन केँ मेटाबै जाए रहल छी! एहन कएनाइ ठीक नहि अछि किएक एकरासँ अहाँक मिलान कएल गेल संतुलन समाप्त भ' जएताह.

en: You cannot delete this split.
mai: अहाँ एहि विभाजन केँ मेटाए नहि सकब.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
mai: ई एकटा एहन विभाजन अछि जे एहि लेनदेन केँ पंजी मे लए जाएत. अहाँ एहि पंजीविंडो सँ एकरा हटाए नहि सकैत छी. अहाँ एहि विंडो सँ संपूर्ण लेनदेन केँ हटाए सकैत छी अथवा अहाँ एकटा एहन पंजी मे नेविगेट कए सकैत छी जे एहि लेनदेन केर दोसर पक्ष केँ दर्शाबैत अछि आओर ओ पंजी सँ विभाजन केँ हटाए सकैत अछि.

en: Delete the current transaction?
mai: वर्तमान लेनदेन केँ मेटाउ?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
mai: अहाँ मिलान कएल गेल विभाजन बला एकटा लेनदेन केँ मेटाबै लेल जाए रहल छी! एहन कएनाइ ठीक नहि अछि किएक ई अहाँक मिलान कएल गेल संतुलन केँ समाप्त कए देत.

en: Present:
mai: वर्तमान:

en: Future:
mai: भावी:

en: Cleared:
mai: साफ कएल गेल :

en: Reconciled:
mai: मिलान कएल गेल :

en: Projected Minimum:
mai: अनुमानित न्यूनतम:

en: Shares:
mai: शेयर:

en: Current Value:
mai: वर्तमान मूल्य:

en: Sort By:
mai: द्वारा छाँटू

en: This account register is read-only.
mai: ई खाता रजिस्टर केवल-पढ़ए क' लेल अछि.

en: GnuCash
mai: ग्नूकैश

en: Manage your finances, accounts, and investments
mai: अपन वित्त, खाता आओर निवेश क' प्रबंधन करू

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
mai: GnuCash व्यक्तिगत आओर लघु-व्यवसाय वित्तीय-लेखांकन कलेल एकटा प्रोग्राम अछि.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
mai: उपयोग मे आसान, तइयो शक्तिशाली आओर लचीला तैआर कएल गेल GnuCash अहाँकेँ बैंक खाता, शेयर, आय आओर व्यय पर नजर राखए मे सक्षम बनाबैत अछि. त्वरित आओर चेकबुक रजिस्टर क रूपेँ उपयोग कलेल सहज ई सुविधा दोहरा-प्रविष्टि लेखांकन जहिना पेशेवर लेखांकन सिद्धांत पर आधारित अछि जे संतुलित लेखा-बही आओर सटीक रिपोर्ट तैआर कएनाइ सुनिश्चित करैत अछि.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
mai: GnuCash क सँग अहाँ ई सब कए सकैत छी (मुदा एतय धरि सीमित नहि अछि):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
mai: अपन रोजमर्रा क व्यक्तिगत आय आओर व्यय पर नज़र राखू

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
mai: अपन शेयर, बांड आओर म्यूचुअल फंड खाता केँ सरलता सँ प्रबंधित करू

en: Keep your small business' accounting up to date
mai: अपन लघु व्यवसाय क लेखांकन केँ अप टू डेट राखू

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
mai: अपन वित्तीय डेटा सँ सटीक रिपोर्ट आओर ग्राफ बनाबू

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
mai: डेटा प्रविष्टि क दोहराव सँ बचए कलेल निर्धारित लेनदेन सेट करू

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
mai: ऋण अदायगी जहिना वित्तीय गणना पूरा करू

en: Finance Management
mai: वित्त प्रबंधन

en: Display the ~a report
mai: ~a रिपोट प्रदर्शित करू

en: Saved Report Configurations
mai: सहेजल गेल रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन.

en: Manage and run saved report configurations
mai: सहेजल गेल रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन केँ प्रबंधित करू आओर चलाबू

en: You have not selected an owner
mai: अहाँ एकटा मालिक क' चयन नहि केने अछि

en: Job
mai: कार्य:

en: is
mai: अछि

en: is not
mai: नहि अछि

en: Entity Not Found: %s
mai: प्रविष्टि नहि भेटल: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
mai: बिनु खाता केर लेनदेन: %s

en: Unsupported entity type: %s
mai: असमर्थित एकाइ क' प्रकार: %s

en: No such price: %s
mai: एहन कोनो मूल्य नहि: %s

en: Interest Payment
mai: ब्याज भुगतान

en: Interest Charge
mai: ब्याज शुल्क

en: Payment Information
mai: भुगतान केर सूचना

en: Payment From
mai: सँ भुगतान

en: Reconcile Account
mai: मिलान खाता

en: Payment To
mai: केँ भुगतान

en: Enter _Interest Payment…
mai: ब्याज भुगतान दर्ज करू (_I)…

en: Enter _Interest Charge…
mai: ब्याज शुल्क दर्ज करू (_I)…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
mai: की अहाँ सचमुच चयनित लेनदेन केँ मेटाबै लेल चाहैत छी?

en: Ending Balance
mai: अंतिम बैलेंस

en: Reconciled Balance
mai: मिलान बैलेंस

en: Difference
mai: अंतर

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
mai: अहाँ एहि मिलान विंडो मे बदलाव केने अछि. की अहाँ सचमुच एकरा रद्द करै चाहैत अछि?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
mai: ई खाता संतुलित नहि अछि. की अहाँ सचमुच एकरा समाप्त करै चाहैत छी?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
mai: की अहाँ एहि मिलान केँ स्थगित करए आओर बाद मे एकरा समाप्त करए चाहैत छी?

en: Set the report options you want using this dialog.
mai: ओहि रिपोट विकल्प केँ सेट करू जकरा अहाँ एहि संवाद केर सँग इस्तेमाल कएनाइ चाहैत छी.

en: There are no options for this report.
mai: एहि रिपोट क' लेल कोनो विकल्प नहि अछि.

en: You must select an item from the list
mai: अहाँक सूची सँ एकटा मद क' चयन करै चाही

en: New Order
mai: नव आर्डर

en: New Transaction
mai: नव लेनदेन

en: Split
mai: विभाजन

en: New Split
mai: नव विभाजन

en: all criteria are met
mai: सबहि मापदंड पूरा भ' गेल अछि

en: any criteria are met
mai: कोनो मापदंड पूरा भेल अछि

en: You have not selected any accounts
mai: अहाँ कोनो खाता केँ नहि चुनने अछि

en: matches all accounts
mai: सबहि खाता क' मिलान करू

en: matches any account
mai: कोनो खाता क' मिलान करू

en: matches no accounts
mai: कोनो खाता क' मिलान नहि करू

en: Selected Accounts
mai: चयनित खाता

en: Choose Accounts
mai: खाता क' चयन करू

en: Select Accounts to Match
mai: मिलान क' लेल खाता क' चयन करू

en: Select the Accounts to Compare
mai: तुलना क' लेल खाता क' चयन करू

en: is before
mai: पहिने अछि

en: is before or on
mai: पहिने अथवा ओहि पर अछि

en: is on
mai: पर अछि

en: is not on
mai: पर नहि अछि

en: is after
mai: बाद मे अछि

en: is on or after
mai: एहि पर अथवा बाद मे अछि

en: is less than
mai: सँ कम अछि

en: is less than or equal to
mai: सँ कम अथवा बराबर अछि

en: equals
mai: बराबर अछि

en: does not equal
mai: बराबर नहि अछि

en: is greater than
mai: सँ बेसी अछि

en: is greater than or equal to
mai: सँ बेसी अथवा बराबर अछि

en: less than
mai: सँ कम

en: less than or equal to
mai: सँ कम अथवा बराबर

en: equal to
mai: बराबर

en: not equal to
mai: बराबर नहि

en: greater than
mai: सँ बेसी

en: greater than or equal to
mai: सँ बेसी अथवा बराबर

en: has credits or debits
mai: एकरा मे क्रेडिट अथवा डेबिट अछि

en: has debits
mai: एकरामे डेबिट अछि

en: has credits
mai: एकरामे क्रेडिट अछि

en: Not Cleared
mai: मंजूर नहि

en: You need to enter some search text.
mai: अहाँक कोनो खोज अक्षर दर्ज करै हाएत.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
mai: नियमित अभिव्यक्ति '%s' मे त्रुटि:
    %s

en: contains
mai: सामिल अछि

en: matches regex
mai: रेजेक्स सँ मेल करैत अछि

en: does not match regex
mai: रेजेक्स सँ मेल नहि करैत अछि

en: Match case
mai: स्थिति तुलना करू

en: Ambiguous character encoding
mai: अस्पष्ट अक्षर एन्कोडिंग

en: European
mai: यूरोपीय

en: ISO-8859-1 (West European)
mai: ISO-8859-1 (पश्चिमी यूरोपीय)

en: ISO-8859-2 (East European)
mai: ISO-8859-2 (पूर्वी यूरोपीय)

en: ISO-8859-3 (South European)
mai: ISO-8859-3 (दक्षिणी यूरोपीय)

en: ISO-8859-4 (North European)
mai: ISO-8859-4 (उत्तरी यूरोपीय)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
mai: ISO-8859-5 (सिरिलिक)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
mai: ISO-8859-6 (अरबी)

en: ISO-8859-7 (Greek)
mai: ISO-8859-7 (यूनानी)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
mai: ISO-8859-8 (हिब्रू)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
mai: ISO-8859-9 (तुर्की)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
mai: ISO-8859-10 (नार्डिक)

en: ISO-8859-11 (Thai)
mai: ISO-8859-11 (थाई)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
mai: ISO-8859-13 (बाल्टिक)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
mai: ISO-8859-14 (सेल्टिक)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
mai: ISO-8859-15 (पश्चिमी यूरोपीय, यूरो चिह्न)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
mai: ISO-8859-16 (दक्षिण-पूर्वी यूरोपीय)

en: KOI8-R (Russian)
mai: KOI8-R (रूसी)

en: KOI8-U (Ukrainian)
mai: KOI8-U (यूक्रेनियाई)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
mai: एकरामे %d गैर-आवंटित आओर %d डीकोड नहि करबाक योग्य शब्द मोजुद छी. कृपया एनकोडिंग केँ जोड़ू.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
mai: एकरामे %d गैर-आवंटित शब्द मोजुद अछि. कृपया ओहि पर निर्णय करू अथवा एनकोडिंग केँ जोड़ू.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
mai: एकरामे %d डीकोड नहि करबाक योग्य शब्द मोजुद अछि. कृपया एनकोडिंग केँ जोड़ू.

en: The file could not be reopened.
mai: एहि फाइल केँ फिनु सँ खोलल नहि जाए सकल.

en: Reading file…
mai: फाइल केँ पढ़ि रहल छी…

en: Parsing file…
mai: फाइल केँ बूझि रहल अछि…

en: There was an error parsing the file.
mai: फाइल केँ बुझए मे एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल छला.

en: Writing file…
mai: फाइल केँ लिख रहल अछि…

en: This encoding has been added to the list already.
mai: एहि इनकोडिंग केँ सूची मे पहिने ही सामिल कए लेल गेल अछि.

en: This is an invalid encoding.
mai: ई एकटा अवैध एन्कोडिंग अछि.

en: Could not create opening balance.
mai: प्रारंभिक बैलेंस नहि बनाओल जाए सकल.

en: Give the children the same type?
mai: नवोदित खाता केँ ओहि प्रकार दिअ'?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
mai: संपादित खाता केर नवोदित खाता केँ अनुकूल बनाबै क' लेल ओकरा "%s" प्रकार केर रूपेँ बदलै हाएत.

en: _Show children accounts
mai: नवोदित खाता केँ देखाउ (_S)

en: The account must be given a name.
mai: खाता केँ एकटा नाम जरूर देल जानाइ चाही.

en: There is already an account with that name.
mai: ओहि मान केर सँग एकटा खाता पहिने सँ मोजुद अछि.

en: You must choose a valid parent account.
mai: अहाँक एकटा मान्य मूल खाता क' चयन करै हाएत.

en: You must select an account type.
mai: अहाँक एकटा खाता प्रकार क' चयन करै हाएत.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
mai: चयनित खाता क' प्रकार चयनित मूल खाता मे सँ एकटा केर अनुकूल नहि अछि.

en: You must choose a commodity.
mai: अहाँक एकटा वस्तु क' चयन करै हाएत.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
mai: अहाँक एकटा वैध प्रारंभिक बैलेंस दर्ज करै हाएत अथवा एकरा खाली छोड़ि दिअ'.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
mai: अहाँक एकटा स्थानांतरण खाता क' चयन करै हाएत अथवा प्रारंभिक बैलेंस केर इक्विटी खाता केँ चुनू.

en: <No name>
mai: <कोनो नाम नहि>

en: Edit Account
mai: खाता संपादित करू

en: (%d) New Accounts
mai: (%d) नव खाता

en: New Account
mai: नव खाता

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
mai: कृपया कुल आवधिक आय केँ राखए क' लेल एकटा इक्विटी खाता क' चयन करू.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
mai: कृपया कुल आवधिक खर्च केँ राखए क' लेल एकटा इक्विटी खाता क' चयन करू.

en: 
    Commodity:
mai: 
    वस्तु:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
mai: 
    विनिमय कोड (ISIN, CUSIP अथवा एहि तरह क' ):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
mai: 
    नेमोनिक (टिकर संकेत अथवा एहि तरह क' ):

en: Select security/currency
mai: सिक्योरिटी/मुद्रा चुनू

en: Select security
mai: सिक्योरिटी चुनू

en: _Security
mai: सिक्योरिटी (_S)

en: Select currency
mai: मुद्रा चुनू

en: Currency
mai: मुद्रा

en: Use local time
mai: स्थानीय समय क' उपयोग करू

en: Edit currency
mai: मुद्रा केँ संपादित करू

en: Currency Information
mai: मुद्रा केर सूचना

en: Edit security
mai: सिक्योरिटी केँ संपादित करू

en: New security
mai: नव सिक्योरिटी

en: Security Information
mai: सिक्योरिटी केर सूचना

en: You may not create a new national currency.
mai: अहाँ एकटा नव राष्ट्रीय मुद्रा नहि बनाए सकैत छी.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
mai: %s एकटा सुरक्षित वस्तु प्रकार अछि. कृपयया कोनो आन विकल्प कऽ प्रयोग करू.

en: That commodity already exists.
mai: ओ वस्तु पहिने सँ मोजुद अछि.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
mai: अहाँक एहि वस्तु क' लेल एकटा गैर-खाली "पूर्ण नाम", "संकेत/संक्षेपण", आओर "प्रकार" दर्ज करै हाएत.

en: Action/Number
mai: कार्रवाई/संख्या

en: All files
mai: सबहि फाइल

en: _Close
mai: बन्न करू (_C)

en: Reset defaults
mai: पूर्वनिर्धारित केँ रीसेट करू

en: Reset all values to their defaults.
mai: सबहि मान केँ ओकरा पूर्वनिर्धारित रूपेँ रीसेट करू.

en: Page
mai: पृष्ठ

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
mai: आय%sवेतन%sकर योग्य

en: Clear
mai: साफ करू

en: You must provide a name for this Tax Table.
mai: अहाँक एहि कर तालिका क' लेल एकटा नाम दिअ' हाएत.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
mai: अहाँक एहि कर तालिका क' लेल एकटा विशिष्ट नाम दिअ' हाएत. अहाँक पसिन्न "%s" पहिने सँ उपयोग मे अछि.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
mai: प्रतिशत केर मात्रा - 100 आओर 100 केर बीच हएबाक चाही.

en: You must choose a Tax Account.
mai: अहाँक एकटा कर खाता क' चयन करै हाएत.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
mai: कर तालिका "%s" प्रयोग मे अछि. अहाँ एकरा हटाए नहि सकैछ.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
mai: अहाँ कर तालिका सँ अंतिम प्रविष्टि केँ हटाए नहि सकब. जँ अहाँ एहन करै चाहैत छी तँ कर तालिका केँ मेटाबै क' प्रयास करू.

en: Are you sure you want to delete this entry?
mai: की सच्चे अहाँ एहि प्रविष्टि केँ मेटाए दिअ' चाहैत छी?

en: Show the income and expense accounts
mai: आय आओर खर्च केर खाता केँ देखाउ

en: Error
mai: त्रुटि

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
mai: एहि बटन केँ सक्रिय करबाक लेल Finance::Quote इंस्टॉल कएल जएनाइ चाही.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
mai: एहि लेनदेन क' लेल अहाँक एकटा खाता निर्देशित करै हाएत जतए सँ अथवा जकरामे स्थानांतरण अथवा दुनू कएल जाए सकै.

en: You can't transfer from and to the same account!
mai: अहाँ एक खाता सँ अथवा खाता मे स्थानांतरण नहि कए सकैत छी!

en: The account %s does not allow transactions.
mai: ई खाता %s लेन-देन केर अनुमति नहि देत अछि.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
mai: अहाँ एकटा गैर-मुद्रा खाता सँ ट्रांसफर नहि कए सकैछ. "from" आओर "to" खाता केँ पलटए आओर "amount" केँ ऋणात्मक करबाक प्रयास करू

en: You must enter a valid price.
mai: अहाँक एकटा वैध मूल्य दर्ज करै हाएत.

en: You must enter a valid 'to' amount.
mai: अहाँक एकटा वैध ‘केँ’ राशि दर्ज करै हाएत.

en: You must enter an amount to transfer.
mai: स्थानांतरण क' लेल अहाँक एकटा राशि दर्ज करै हाएत.

en: Credit Account
mai: क्रेडिट खाता

en: Debit Account
mai: डेबिट खाता

en: Transfer From
mai: सँ स्थानांतरित करू

en: Transfer To
mai: केँ स्थानांतरित करू

en: Debit Amount
mai: डेबिट राशि

en: To Amount
mai: राशि केँ

en: Remember and don't _ask me again.
mai: याद राखू आओर हमरा सँ दोबारा नहि पूछू (_a).

en: Don't _tell me again.
mai: हमरा दोबारा नहि बताउ (_t).

en: Remember and don't ask me again this _session.
mai: याद राखू आओर एहि सत्र क'संबंध मे हमरा सँ दोबारा नहि पूछू (_s).

en: Don't tell me again this _session.
mai: एहि सत्र क'संबंध मे हमरा दोबारा नहि बताउ (_s).

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
mai: विभाजन केँ अनन्य तरीका सँ साफ़ नहि कएल जाए सकैछ. अनेक संभावनाएं पाबल गेल.

en: The selected amount cannot be cleared.
mai: चयनित राशि केँ साफ़ नहि कएल जा सकत.

en: Save file automatically?
mai: फाइल केँ स्वतः सहेजू?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
mai[0]: अहाँक बदलाव केँ सहेजए कलेल अहाँक डेटा फ़ाइल केँ अहाँक हार्ड डिस्क मे सहेजल जएनाइ आवश्यक अछि. GnuCash मे हर %d मिनट पर स्वचालित रूप सँ फ़ाइल केँ सहेजए केर सुविधा उपलब्ध अछि, ठीक ओहिना जहिना जे अहाँ हर बार "Save" बटन दबैने होउ.
    
    'संपादन->प्राथमिकता->सामान्य->समय अंतराल केँ स्वतः-सहेजू' क अंतर्गत अहाँ समय अंतराल केँ बदैल सकैत छी अथवा एहि सुविधा केँ बन्न कए सकैत छी
    
    की अहाँक फ़ाइल केँ स्वचालित रूप सँ सहेजल जाए?
mai[1]: अहाँक बदलाव केँ सहेजए कलेल अहाँक डेटा फ़ाइल केँ अहाँक हार्ड डिस्क मे सहेजल जएनाइ आवश्यक अछि. GnuCash मे हर %d मिनट पर स्वचालित रूप सँ फ़ाइल केँ सहेजए केर सुविधा उपलब्ध अछि, ठीक ओहिना जहिना जे अहाँ हर बार "Save" बटन दबैने होउ.
    
    'संपादन->प्राथमिकता->सामान्य->समय अंतराल केँ स्वतः-सहेजू' क अंतर्गत अहाँ समय अंतराल केँ बदैल सकैत छी अथवा एहि सुविधा केँ बन्न कए सकैत छी
    
    की अहाँक फ़ाइल केँ स्वचालित रूप सँ सहेजल जाए?

en: _Yes, this time
mai: हँ, एखन (_Y)

en: Yes, _always
mai: हँ, हरदम (_a)

en: No, n_ever
mai: नहि, कहियो नहि (_e)

en: _No, not this time
mai: नहि, एखन नहि (_N)

en: Calendar
mai: कैलेंडर

en: 12 months
mai: 12 महिना

en: 6 months
mai: 6 महिना

en: 4 months
mai: 4 महिना

en: 3 months
mai: 3 महिना

en: 2 months
mai: 2 महिना

en: 1 month
mai: 1 महिना

en: Date:
mai: तिथि:

en: Frequency
mai: आवृत्ति

en: (unnamed)
mai: (अनामित)

en: _Import
mai: आयात करू (_I)

en: Import
mai: आयात करू

en: _Save
mai: सहेजू (_S)

en: Save
mai: सहेजू

en: _Export
mai: निर्गत करू (_E)

en: (null)
mai: (किछु नहि)

en: No suitable backend was found for %s.
mai: %s क' लेल कोनो उपयुक्त बैकएंड नहि भेटल.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
mai: URL %s GnuCash केर एहि संस्करण सँ समर्थित नहि अछि.

en: Can't parse the URL %s.
mai: URL %s केँ बुझल नहि जाए सकैत अछि.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
mai: %s सँ संपर्क नहि कएल जाए सकैत अछि. होस्ट, प्रयोक्तानाम अथवा गुड़किल्ली गलत छला.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
mai: %s सँ संपर्क नहि कएल जाए सकैत अछि. संपर्क टूटि गेल छला, डाटा पठएबाक मे असमर्थ छी.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
mai: एहन लागैत अछि जे ई फाइल/URL GnuCash केर एकटा नव संस्करण सँ संबंधित अछि. एहि डाटा केर सँग काज करबाक क' लेल अहाँक अपन GnuCash केर संस्करण केँ उन्नत करै हाएत.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
mai: एहन लागैत अछि जे डाटाबेस %s मोजुद नहि अछि. की अहाँ एकरा बनओनाइ चाहैत छी?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
mai: GnuCash %s क' लेल ताला केँ प्राप्त नहि कए सकल. संभवतः कोनो आन प्रयोक्ता ओहि डाटाबेस क' उपयोग कए रहल अछि, जे स्थिति मे अहाँक डाटाबेस केँ खोलनाइ नहि चाही. की अहाँ डाटाबेस केँ खोलबाक प्रक्रिया आगाँ बढ़ओना इचाहैत छी?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
mai: GnuCash %s क' लेल ताला केँ प्राप्त नहि कए सकल. संभवतः कोनो आन प्रयोक्ता ओहि डाटाबेस क' उपयोग कए रहल अछि, जाहि स्थिति मे अहाँक डाटाबेस आयात नहि करएनाइ चाही. की अहाँ डाटाबेस आयात करबाक प्रक्रिया आगाँ बढ़ओनाइ चाहैत छी?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
mai: GnuCash %s क' लेल ताला केँ प्राप्त नहि कए सकल. संभवतः कोनो आन प्रयोक्ता ओहि डाटाबेस क' उपयोग कए रहल अछि, जाहि स्थिति मे अहाँक डाटाबेस केँ सहेजनाइ नहि चाही. की अहाँ डाटाबेस केँ सहेजए केर प्रक्रिया आगाँ बढ़ओनाइ चाहैत छी?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
mai: GnuCash %s क' लेल ताला केँ प्राप्त नहि कए सकल. संभवतः कोनो आन प्रयोक्ता ओहि डाटाबेस क' उपयोग कए रहल अछि, जाहि स्थिति मे अहाँक डाटाबेस निर्गत नहि कएनाइ चाही. की अहाँ डाटाबेस निर्गत करबाक क' प्रक्रिया आगाँ बढ़ओनाइ चाहैत छी?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
mai: फाइल/URL %s मे GnuCash डाटा सामिल नहि अछि अथवा डाटा खराब भ' गेल अछि.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
mai: URL %s मे सर्वर मे एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल अथवा खराब अथवा दोषपूर्ण डाटा भेटल.

en: You do not have permission to access %s.
mai: अहाँक %s तक पहुँचए केर अनुमति नहि अछि.

en: An error occurred while processing %s.
mai: %s केर प्रक्रिया आगाँ बढ़ाबै मे एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
mai: एहि फाइल केँ पढ़ैत समय एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल. की अहाँ जारी राखनाइ चाहैत छी?

en: There was an error parsing the file %s.
mai: %s फाइल केँ बुझाबै मे एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल.

en: The file %s is empty.
mai: फाइल %s खाली अछि.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
mai: ई फाइल GnuCash केर एकटा पुरान संस्करण सँ संबंधित अछि. की अहाँ जारी राखनाइ चाहैत छी?

en: The file type of file %s is unknown.
mai: फाइल %s क' फाइल प्रकार अज्ञात अछि.

en: Could not make a backup of the file %s
mai: फाइल %s क' बैकअप नहि बनाओल जाए सकल.

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
mai: फ़ाइल %s मे नहि लिखल जाए सकल. देखू जे की अहाँक पास एहि फ़ाइल मे लिखबाक अनुमति अछि आओर की एकरा बनाबै कलेल पर्याप्त स्थान उपलब्ध अछि.

en: No read permission to read from file %s.
mai: फाइल %s सँ पढ़ए क' लेल पढ़बाक अनुमति नहि अछि.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
mai: अहाँ
    %s
    अथवा एकर एकटा उप-डायरेक्ट्री मे सहेजए केर प्रयास कएलहुँ. एकर अनुमति नहि अछि किएक %s ओ डायरेक्ट्री केँ आंतरिक उपयोग कलेल सुरक्षित राखैत अछि.
    
    कृपया एकटा अलग डायरेक्ट्री मे फेर सँ प्रयास करू

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
mai: ई डाटाबेस GnuCash केर एकटा पुरान संस्करण सँ संबंधित अछि. एकरा वर्तमान संस्करण मे अपडेट करबाक क' लेल OK चुनू, केवल-पढ़ू केर रूपेँ चिह्नित करबाक क' लेल रद्द करू चुनू.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
mai: ई डेटाबेस GnuCash केर एकटा नव संस्करण सँ संबंधित अछि. ई संस्करण एकरा पढ़ि सकैत अछि, मुदा एहिमे सुरक्षित तरीका सँ सहेज नहि सकैत अछि. एकरा केवल-पठन क रूपेँ चिह्णित कएल जएताह जखन तक जे अहाँ 'फ़ाइल->ई रूपेँ सहेजू' नहि करैत अछि, मुदा पुरान संस्करण मे लिखए मे डेटा गायब भ सकैत अछि.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
mai: SQL डाटाबेस आन प्रयोक्ता द्वारा इस्तेमाल कएल जाए रहल अछि, आओर अपग्रेड क' काज तखन तक पूरा नहि कएल जाए सकैत अछि जखन तक जे ओ लागआफ नहि भ' जाएत. जँ वर्तमान मे कोनो आन प्रयोक्ता नहि अछि, तँ लंबित लागइन सत्र केँ कोनो ठीक करू, ई सीखब क' लेल दस्तावेजीकरण सँ संपर्क करू.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
mai: GnuCash "libdbi" लाइब्रेरी मे बग केर मोजुदगी कलेल एकटा महत्वपूर्ण परीक्षण पूरा नहि कए सकता अछि. एहन अहाँक SQL डेटाबेस मे अनुमति केर गलत कॉन्फ़िगरेशन केर कारण भ सकैत अछि. बेसी जानकारी कलेल कृपया देखू https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
mai: ई फ़ाइल GnuCash केर एकटा पुरान संस्करण सँ संबंधित अछि आओर एहि संस्करण द्वारा सहेजल जाए पर एकरा अपग्रेड कएल जाएत. अहाँ सहेजल गेल फ़ाइल केँ Gnucash केर पुरान संस्करण सँ पढ़बमे सक्षम नहि हाएत (ई एकटा "error parsing the file" रिपोर्ट करैत). जँ अहाँ पुरान संस्करण केँ संरक्षित कएनाइ चाहैत अछि तँ सहेजल बिनु बाहर निकलू.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
mai: एकटा अज्ञात I/O त्रुटि (%d) उत्पन्न भेल.

en: Save changes to the file?
mai: बदलाव केँ फाइल मे सहेजू?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
mai[0]: जँ अहाँ नहि सहेजैत छी, तँ पछिला %d मिनट केर बदलाव केँ हटाए देल जाएत.
mai[1]: जँ अहाँ नहि सहेजैत छी, तँ पछिला %d मिनट केर बदलाव केँ हटाए देल जाएत.

en: Continue _Without Saving
mai: सहेजने बिनु जारी राखू (_W)

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
mai: GnuCash %s क' लेल ताला केँ प्राप्त नहि कए सकल.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
mai: संभवतः डाटाबेस क' इस्तेमाल आन प्रयोक्ता द्वारा कएल जाए रहल अछि, जे स्थिति मे अहाँक डाटाबेस केँ नहि खोलनाइ चाही. अहाँ की कएनाइ पसिन्न करब?

en: Open _Read-Only
mai: केवल-पठन रूपेँ खोलू

en: Open _Anyway
mai: कोनो तरहेँ खोलू

en: _Quit
mai: छोड़ दिअ' (_Q)

en: Loading user data…
mai: प्रयोक्ता क' डाटा लोड भ' रहल अछि…

en: Re-saving user data…
mai: प्रयोक्ता क' डाटा पुनः-सहेजल जाए रहल अछि…

en: Exporting file…
mai: फाइल निर्गत कएल जाए रहल अछि…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
mai: फाइल केँ सहेजए मे एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल छला.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
mai: डेटाबेस केँ केवल-पठन रूपेँ खोलल गेल छला. की अहाँ एकरा एकटा अलग स्थान पर सहेजनाए चाहैत अछि?

en: <unknown>
mai: <अज्ञात>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
mai: संपर्क जोड़ए क' लेल एकटा प्रयोक्तानाम आओर गुड़किल्ली दर्ज करू: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
mai: बदलाव केँ %u सेकंड मे स्वचालित रूप सँ सहेज लेल जाएत

en: Save changes to file %s before closing?
mai: बन्न करबाक सँ पहिने बदलाव केँ फाइल %s मे सहेजू?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
mai: जँ अहाँ नहि सहेजए छी, तँ पछिला %d घंटा आओर %d मिनट केर बदलाव केँ हटाए देल जाएत.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
mai: जँ अहाँ नहि सहेजैत छी, तँ पछिला %d दिन आओर %d घंटा केर बदलाव केँ हटाए देल जाएत.

en: Close _Without Saving
mai: सहेजने बिनु बन्न करू (_W)

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
mai: (केवल-पठन)

en: Unsaved Book
mai: बिनु सहेजल गेल पोथी

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
mai: फ़ाइल %s खोलल गेल. %s

en: Unable to save to database.
mai: डाटाबेस मे सहेजए मे असमर्थ

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
mai: डाटाबेस मे सहेजए मे असमर्थ: पोथी केवल-पढ़ू चिह्नित अछि.

en: Book Options
mai: पोथी केर विकल्प

en: Select All
mai: सबहि केँ चुनू

en: Select all accounts.
mai: सबहि खाता केँ चुनू

en: Clear All
mai: सबहि केँ साफ करू

en: Clear the selection and unselect all accounts.
mai: चयन केँ साफ करू आओर खाता क' चयन हटाउ.

en: Select Children
mai: नवोदित केँ चुनू

en: Select all descendents of selected account.
mai: चयनित खाता केर सबहि वंशज केँ चुनू.

en: Select Default
mai: पूर्वनिर्धारित चुनू

en: Select the default account selection.
mai: पूर्वनिर्धारित खाता चयन केँ चुनू

en: Show Hidden Accounts
mai: नुकाएल खाता केँ चुनू

en: Show accounts that have been marked hidden.
mai: ओहि खाता केँ देखाउ जकरा नुकाएल चिह्नित कएल गेल अछि

en: Select all entries.
mai: सबहि प्रविष्टि केँ चुनू.

en: Clear the selection and unselect all entries.
mai: चयन केँ साफ करू आओर सबहि प्रविष्टि क' चयन हटाउ.

en: Select the default selection.
mai: पूर्वनिर्धारित चयन केँ चुनू

en: Clear any selected image file.
mai: कोनो चयनित छवि फाइल केँ साफ करू

en: Select image
mai: छवि चुनू

en: Select an image file.
mai: एकटा छवि फाइल केँ चुनू.

en: Start of this quarter
mai: एहि तिमाही केर शुरुआत

en: Start of this accounting period
mai: एहि लेखांकन अवधि केर शुरुआत

en: Start of previous accounting period
mai: पछिला लेखांकन अवधि केर शुरुआत

en: End of this quarter
mai: एहि तिमाही केर समाप्ति

en: End of this accounting period
mai: एहि लेखांकन अवधि केर समाप्ति

en: End of previous accounting period
mai: पछिली एहि लेखांकन अवधि केर समाप्ति

en: _Custom
mai: कस्टम (_C)

en: Loading…
mai: लोड भ' रहल अछि…

en: never
mai: कहियो नहि

en: New top level account
mai: नव शीर्ष स्तरीय खाता

en: Account Name
mai: खाता नाम

en: Commodity
mai: वस्तु

en: Account Code
mai: खाता कोड

en: Last Num
mai: अंतिम संख्या

en: Present
mai: वर्तमान

en: Present (Report)
mai: वर्तमान (रिपोट)

en: Balance (Report)
mai: बैलेंस (रिपोट)

en: Balance (Period)
mai: बैलेंस (अवधि)

en: Cleared (Report)
mai: मंजूर (रिपोट)

en: Reconciled (Report)
mai: मिलान कएल गेल (रिपोट)

en: Last Reconcile Date
mai: अंतिम मिलान तिथि

en: Future Minimum
mai: भविष्य न्यूनतम

en: Future Minimum (Report)
mai: भविष्य न्यूनतम (रिपोट)

en: Total (Report)
mai: कुल योग (रिपोट)

en: Total (Period)
mai: कुल योग (अवधि)

en: Account Color
mai: खाता कअहाँक बदलाव केँ सहेजए कलेल अहाँक डेटा फ़ाइल केँ अहाँक हार्ड डिस्क मे सहेजल जएनाइ आवश्यक अछि. GnuCash मे हर %d मिनट पर स्वचालित रूप सँ फ़ाइल केँ सहेजए केर सुविधा उपलब्ध अछि, ठीक ओहिना जहिना जे अहाँ हर बार "Save" बटन दबैने होउ.
    
    'संपादन->प्राथमिकता->सामान्य->समय अंतराल केँ स्वतः-सहेजू' क अंतर्गत अहाँ समय अंतराल केँ बदैल सकैत छी अथवा एहि सुविधा केँ बन्न कए सकैत छी
    
    की अहाँक फ़ाइल केँ स्वचालित रूप सँ सहेजल जाए? रंग

en: Tax Info
mai: कर सूचना

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
mai: वर्तमान (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
mai: बैलेंस (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
mai: मंजूर (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
mai: मिलान कएल गेल (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
mai: भविष्य न्यूनतम (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
mai: कुल योग (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
mai: ....द्वारा %s केँ फिल्टर करू

en: Namespace
mai: नामस्थान

en: Print Name
mai: प्रिंट नाम

en: Display symbol
mai: प्रदर्शन संकेत

en: Unique Name
mai: विशिष्ट नाम

en: Fraction
mai: भिन्न

en: Get Quotes
mai: कोट प्राप्त करू

en: Source
mai: स्रोत

en: Timezone
mai: समय क्षेत्र

en: Vendor Number
mai: विक्रेता संख्या

en: Address Name
mai: पता नाम

en: Address 1
mai: पता 1

en: Address 2
mai: पता 2

en: Address 3
mai: पता ३

en: Address 4
mai: पता ४

en: Phone
mai: फोन

en: Fax
mai: फैक्स

en: E-mail
mai: ईमेल

en: Active
mai: सक्रिय

en: Security
mai: सिक्योरिटी

en: Price
mai: मूल्य

en: Enabled
mai: सक्रिय

en: Last Occur
mai: अंतिमबेर आवृत्ति

en: Next Occur
mai: अगिला बेर

en: %s, Total:
mai: %s, कुल योग:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
mai: %s, गैर मुद्रा वस्तु क' कुल योग:

en: %s, Grand Total:
mai: %s, संपूर्ण कुल योग:

en: Net Assets:
mai: शुद्ध संपत्ति:

en: Profits:
mai: लाभ:

en: This is a development version. It may or may not work.
mai: ई एकटा विकास संस्करण अछि. ई काम कए अथवा नहि भी कए सकैत अछि.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
mai: gnucash-devel@gnucash.org कलेल बग तथा आन समस्या केर सूचना दिअ.

en: Show GnuCash version
mai: GnuCash संस्करण देखाउ

en: Enable extra/development/debugging features.
mai: बाइली/विकास/डीबगिंग सुविधा केँ सक्रिय करू

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
mai: ओ फाइल जकरामे लाग कएल जाएनाइ अछि; "/tmp/gnucash.trace"; मे पूर्वनिर्धारित "stderr" अथवा "stdout" भ' सकैत अछि.

en: [datafile]
mai: [डेटाफ़ाइल]

en: Checking Finance::Quote…
mai: वित्त::कोट केर जाँच कएल जाए रहल अछि…

en: Unable to load Finance::Quote.
mai: वित्त::कोट केर जाँच कएल जाए रहल अछि...

en: Loading data…
mai: डाटा लोड भ' रहल अछि…

en: Do not load the last file opened
mai: अंतमे खोलल गेल फाइल केँ लोड नहि करू

en: Last window position and size
mai: अंतिम विंडो कऽ स्थिति आओर आकार

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
mai: ई सेटिंग विंडो क आकार आओर स्थिति बताबैत अछि जखन एकरा अंतिम बेर बन्न कएल गेल छला. संख्या विंडो कऽ शीर्ष बायाँ कोना क X आओर Y निर्देशांक अछि जकरा बाद विंडो क चओड़ाइ आओर उँचाइ हाएत अछि.

en: Search only in active items
mai: केवल सक्रिय मद केँ ताकू

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ वर्तमान श्रेणी मे केवल 'सक्रिय' मद केँ खोजल जाएत. आन रूपेँ वर्तमान श्रेणी मे सबहि सामग्री केँ खोजल जाएत.

en: Is tax included in this type of business entry?
mai: की एहि प्रकार केर व्यावसायिक प्रविष्टि मे कर सामिल अछि?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
mai: जँ सक्रिय रूपेँ सेट कएल गेल अछि तँ एहि प्रकार केर प्रविष्टि मे कर केँ पूर्वनिर्धारित रूपेँ सामिल कए लेल जाएत अछि. ई सेटिंग नव ग्राहक आओर विक्रेता द्वारा विरासत मे भेटल अछि.

en: Auto pay when posting.
mai: पोस्ट करैत समय स्वतः भुगतान करू.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
mai: पोस्ट करबाक समय, स्वचालित रूप सँ बकाया पूर्व भुगतान आओर काउंटर दस्तावेज बला ग्राहक दस्तावेज कऽ भुगतान करबाक प्रयास करैत अछि. पूर्व-भुगतान आओर दस्तावेज स्पष्ट रूप सँ एकटा ही ग्राहक केर सामना होनाइ चाही. काउंटर दस्तावेज़ विपरीत चिह्न बला दस्तावेज़ अछि. उदाहरण क लेल, एकटा चालान कऽ मामला मे ग्राहक क्रेडिट नोट आओर ऋणात्मक चालान काउंटर दस्तावेज़ मानल जाएत अछि.

en: Enable extra toolbar buttons for business
mai: व्यवसायक लेल बाइली अओजारपट्टी बटन सक्रिय करू

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
mai: जँ सक्रिय अछि, बाइली अओजारपट्टी बटन केँ सामान्य व्यवसाय फंक्शन क'लेल देखाओल जएताह. आन रूपेँ ओकरा नहि देखाओल जाएत अछि.

en: The invoice report to be used for printing.
mai: प्रिंटिंग कलेल उपयोग कएल जाए बला चालान रिपोर्ट.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
mai: चालान प्रिंटिंग कलेल उपयोग कएल जाए बला रिपोर्ट कऽ नाम.

en: Open new invoice in new window
mai: नव चालान नव विंडो मे खोलू

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ प्रत्येक नव चालान एकटा नव विंडो मे खुलत. आन रूपेँ मुख्य विंडो मे एकटा टैब केर रूपेँ एकटा नव चालान खोलल जाएत.

en: Accumulate multiple splits into one
mai: अनेक विभाजन केँ एकटा मे जमा करू

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
mai: जँ ई फील्ड सक्रिय अछि तँ एकटा चालान मे कइ प्रविष्टि जे एकटा खाता मे स्थानांतरित हाएत अछि ओ एकटा एकल विभाजन मे एकत्र भ' जाएत. एहि फील्ड केँ पोस्टिंग संवाद मे प्रति चालान अधिरोहित कएल जाए सकैत अछि.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
mai: पोस्ट करबाक समय, स्वचालित रूप सँ बकाया पूर्व भुगतान आओर काउंटर दस्तावेज बला विक्रेता दस्तावेज कऽ भुगतान करबाक प्रयास करैत अछि. पूर्व-भुगतान आओर दस्तावेज़ स्पष्ट रूप सँ एकटा विक्रेता केर समक्ष होनाइ चाही. काउंटर दस्तावेज़ विपरीत चिह्न बला दस्तावेज़ अछि. उदाहरण कलेल, एकटा बिल केर मामला मे विक्रेता क्रेडिट नोट आओर ऋणात्मक बिल काउंटर दस्तावेज़ मानल जाएत अछि.

en: Show bills due reminder at startup
mai: स्टार्टअप केर समय बकाया बिल केर तकाजो केँ देखाउ

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ GnuCash स्टार्टअप केर समय ई देखए क' लेल जाँच करताह जे की कोनो बिल जल्दी बकाया भ' जाएत. जँ एहन अछि, तँ ई प्रयोक्ता केर सामना एकटा तकाजा संवाद प्रस्तुत करताह. "जल्द" केर परिभाषा "अग्रिम दिन" केर सेटिंग द्वारा नियंत्रित हाएत अछि. आन रूपेँ GnuCash बकाया बिल क' लेल जाँच नहि करैत अछि.

en: Show bills due within this many days
mai: एहि कइ दिन केर भीतर बकाया बिल केँ दर्शाउ

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
mai: ई फील्ड ओ अग्रिम दिन केर संख्या केँ परिभाषित करैत अछि जकर जाँच GnuCash द्वारा बकाया बिल क' लेल कएल जाएत. एकर मान क' प्रयोग केवल तखन कएल जएताह जखन "बकाया हएबाक पर सूचित करू" सेटिंग सक्रिय हाएत.

en: GUID of predefined check format to use
mai: पूर्वनिर्धारित चेक स्वरूप क GUID क उपयोग कएल जएताह

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
mai: ई मूल्य बतबैत अछि जे पूर्वनिर्धारित चेक केर उपयोग कएल जाएत. ई नंबर एकटा ज्ञात चेक स्वरूप केर guid अछि.

en: Which check position to print
mai: कौन चेक स्थिति प्रिंट कएल जाएनाइ अछि

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
mai: प्रति पृष्ठ कइ चेक बला पहिने सँ प्रिंट कएल गेल चेक पर, ई सेटिंग बतबैत अछि जे कओन चेक केर स्थिति प्रिंट कएल जाएनाइ अछि. पृष्ठ पर शीर्ष, मध्य आओर नीच्चाँ केर चेक सँ संबंधित संभावित मान अछि 0, 1 आओर 2.

en: Number of checks to print on the first page.
mai: पहिल पृष्ठ पर प्रिंट कएल जाए बला चेक केर संख्या.

en: Date format to use
mai: उपयोग क' लेल तिथि प्रारूप

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
mai: ई इस्तेमाल कएल जाए बला पूर्व निर्धारित तिथि प्रारूप क' सांख्यिकीय पहिचानकर्ता अछि.

en: Custom date format
mai: कस्टम तिथि प्रारूप

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
mai: जँ दिनांक स्वरूप एकटा कस्टम दिनांक स्वरूप बनाबै कलेल सेट कएल जाएत अछि, तँ एहि मान केर प्रयोग प्रिंट करल जाए बला दिनांक उत्पन्न करबाक लेल strftime केर तर्क क रूपेँ कएल जाएत. ई कोनो भी वैध strftime स्ट्रिंग भ सकैत अछि; एहि स्वरूप क संबंध मे बेसी जानकारी कलेल, "man 3 strftime" द्वारा strftime क मैनुअल पृष्ठ केँ पढ़ू.

en: Units in which the custom coordinates are expressed
mai: इकाई जकरा कस्टम निर्देशांक बताओल जाएत अछि

en: Position of payee name
mai: प्राप्तकर्ता केर नाम केर स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
mai: एहि मान मे चेक पर प्राप्तकर्ता लाइन प्रारंभ करबाक क' लेल X,Y निर्देशांक सामिल अछि.

en: Position of date line
mai: तिथि लाइन केर स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: एहि मान मे चेक पर तिथि लाइन प्रारंभ करबाक क' लेल X,Y निर्देशांक सामिल अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति केर निचला बम्माँ कोना सँ संबंधित अछि.

en: Position of check amount in words
mai: चेक राशि केर स्थिति शब्द मे

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: एहि मान मे चेक पर लिखित राशि लाइन प्रारंभ करबाक क' लेल X,Y निर्देशांक सामिल अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति केर निचला बम्माँ कोना सँ संबंधित अछि.

en: Position of check amount in numbers
mai: चेक राशि केर स्थिति संख्या मे

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: एहि मान मे चेक पर सांख्यिकीय राशि लाइन प्रारंभ करबाक क' लेल X,Y निर्देशांक सामिल अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति केर निचला बम्माँ कोना सँ संबंधित अछि.

en: Position of payee address
mai: आदाता क पता केर स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: ई मूल्य मे चेक पर आदाता केर पता क पंक्ति क प्रारंभ क लेल X,Y निर्देशांक सामिल हाएत अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति केर निचला बायाँ कोना सँ आबैत अछि.

en: Position of notes line
mai: नोट केर पंक्ति क स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: ई मूल्य मे चेक पर नोट क पंक्ति क प्रारंभ कलेल X,Y निर्देशांक सामिल हाएत अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति केर निचला बायाँ कोना सँ आबैत अछि.

en: Position of memo line
mai: मेमो लाइन केर स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: एहि मान मे चेक पर मेमो लाइन प्रारंभ करबाक क' लेल X,Y निर्देशांक सामिल अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति केर निचला बम्माँ कोना सँ संबंधित अछि.

en: Offset for complete check
mai: पूर्ण चेक कलेल ऑफसेट

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: ई मूल्य मे पूर्ण चेक कलेल X,Y ऑफसेट शामिल हाएत अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति क निचला बायाँ कोना सँ आबैत अछि.

en: Rotation angle
mai: घुमाव कोण

en: Number of degrees to rotate the check.
mai: चेक केँ घुमाबै कलेल डिग्री क संख्या.

en: Position of split's amount in numbers
mai: अंक मे विभाजन केर राशि केर स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: ई मूल्य मे चेक पर विभाजन राशि पंक्ति क प्रारंभ कलेल X,Y निर्देशांक शामिल हाएत अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति क निचला बायाँ कोना सँ आबैत अछि.

en: Position of split's memo line
mai: विभाजन मेमो पंक्ति केर स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: ई मूल्य मे चेक पर विभाजन मेमो पंक्ति क प्रारंभ कलेल X,Y निर्देशांक सामिल हाएत अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति क निचला बायाँ कोना सँ आबैत अछि.

en: Position of split's account line
mai: विभाजन खाता पंक्ति क स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
mai: ई मूल्य मे चेक पर विभाजन खाता पंक्ति क प्रारंभ कलेल X,Y निर्देशांक शामिल हाएत अछि. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक केर स्थिति क निचला बायाँ कोना सँ आबैत अछि.

en: Print the date format below the date.
mai: तिथि केर नीच्चाँ तिथि क' प्रारूप प्रिंट करू.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
mai: प्रत्येक बार जखन तिथि प्रिंट कएल जाएत अछि, तिथि प्रारूप केँ तत्काल Y, M, आओर D अक्षर क' इस्तेमाल कए नीच्चाँ 8 प्वाइंट टाइप मे प्रिंट करू.

en: The default check printing font
mai: पूर्वनिर्धारित चेक प्रिंटिंग फोन्ट

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
mai: चेक केँ प्रिंट करैत समय इस्तेमाल कएल जाए बला पूर्वनिर्धारित फोन्ट. एहि मान केर जगह चेक विवरण फाइल मे निर्दिष्ट कोनो फोन्ट क' उपयोग कएल जएताह.

en: Print '***' before and after text.
mai: लिखावट केर पहिने आओर बाद '***' प्रिंट करू.

en: Show currencies in this dialog
mai: एहि संवाद मे मुद्रा केँ देखाउ

en: Last pathname used
mai: उपयोग कएल गेल अंतिम पाथनाम

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
mai: एहि फील्ड मे एहि विंडो द्वारा आखिरी बेर उपयोग कएल गेल पाथनाम सामिल अछि. अगिला बार जखन एहि विंडो केँ खोलल जएताह, तँ एकरा प्रारंभिक फाइलनाम/पाथनाम केर रूपेँ उपयोग कएल जएताह.

en: Window geometry
mai: विंडो ज्यामिति

en: The position of paned window when it was last closed.
mai: अंतिम बार बन्न करैत समय पैन कएल गेल विंडोक स्थिति.

en: Position of the horizontal pane divider.
mai: क्षैतिज फलक विभाजक क स्थिति.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
mai: ई सेटिंग बतबैत अछि जे की वर्तमान श्रेणी मे सबहि मद मे ताकू, अथवा वर्तमान श्रेणी मे केवल ‘सक्रिय’ मद मे ताकू.

en: Position of the vertical pane divider.
mai: लंबवत विभाजक केर स्थिति.

en: Show the new user window
mai: नव प्रयोक्ता विंडो देखाउ

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ नव प्रयोक्ता विंडो देखाइ देत. आन रूपेँ एकरा देखाओल नहि जएताह.

en: New hierarchy window on "New File"
mai: "नव फाइल" पर नव अनुक्रम विंडो

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ जखन कहियो "नव फाइल" मेन्यू केँ चुनए लेल जएताह, "नव अनुक्रम" विंडो देखाइ देत. आन रूपेँ एकरा देखाओल नहि जएताह.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
mai: जँ मद केर एहि संख्या सँ कम केर वापसी हाएत अछि तँ ‘नव खोज’ मे पूर्वनिर्धारित रूपेँ जाउ.

en: Enable SKIP transaction action
mai: SKIP लेनदेन गतिविधि केँ सक्रिय करू

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
mai: लेनदेन मिलापक मे SKIP गतिविधि केँ सक्रिय करू. जँ सक्रिय अछि, तँ एकटा एहन लेनदेन जकर सर्वश्रेष्ठ मिलान स्कोर पिअर जोन मे अछि (Auto-ADD सीमा सँ उप्पर मुदा Auto-CLEAR सीमा केर नीच्चाँ) ओकरा पूर्वनिर्धारित रूपेँ SKIPed कए देल जाएत.

en: Enable UPDATE match action
mai: UPDATE मिलान गतिविधि केँ सक्रिय करू

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
mai: लेनदेन मिलापक मे UPDATE AND RECONCILE गतिविधि केँ सक्रिय करू. जँ सक्रिय अछि, तँ एकटा एहन लेनदेन जकरा सर्वश्रेष्ठ मिलान क' स्कोर Auto-CLEAR सीमा सँ बेसी अछि आओर जकरा पास मोजुदा लेनदेन केर मिलान सँ एकटा अलग तिथि अथवा राशि अछि, ओ मोजुदा लेनदेन केँ पूर्वनिर्धारित रूपेँ अपडेट आओर साफ कए देत.

en: Use bayesian matching
mai: बायेशियन क' उपयोग करू

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
mai: आयातित लेनदेन केँ मोजुदा लेनदेन केर विरुद्ध मिलान करैत समय बायेशियन मिलान केँ सक्रिय करैत अछि. आन रूपेँ एकटा कम परिष्कृत नियम-आधारित मिलान प्रणाली क' उपयोग कएल जएताह.

en: Minimum score to be displayed
mai: न्यूनतम स्कोर दर्शाओल जएताह

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
mai: ई फील्ड एकटा संभावित मिलान संबंधी लेनदेन केर न्यूनतम मिलान स्कोर केँ निर्देशित करैत अछि जकरा मिलान सूची मे जरूर दर्शाओल जानाइ चाही.

en: Add matching transactions below this score
mai: एहि स्कोर केर नीच्चाँ मिलान बला लेनदेन केँ जोड़ू

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
mai: ई फील्ड ओहि सीमा केँ निर्देशित करैत अछि जकरा नीच्चाँ एकटा मिलान संबंधी लेनदेन केँ स्वचालित रूपेँ जोड़ि लेल जाएत. एकटा एहन लेनदेन जकर सर्वश्रेष्ठ मिलान स्कोर लाल जोन (प्रदर्शित न्यूनतम स्कोर केर उप्पर अथवा जोड़ल गेल मिलान स्कोर केर बराबर) मे अछि ओकरा पूर्वनिर्धारित रूपेँ GnuCash फाइल मे जोड़ि लेल जाएत.

en: Clear matching transactions above this score
mai: एहि स्कोर केर उप्पर मिलान बला लेनदेन केँ साफ करू

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
mai: ई फील्ड ओहि सीमा केँ निर्देशित करैत अछि जकरा उप्पर पूर्वनिर्धारित रूपेँ एकटा मिलान संबंधी लेनदेन केँ मंजूर कएल जएताह. एकटा एहन लेनदेन जकर सर्वश्रेष्ठ मिलान स्कोर हरित जोन (एहि मंजूर सीमा केर उप्पर अथवा बराबर) मे अछि ओकरा पूर्वनिर्धारित रूपेँ मंजूर कए लेल जाएत.

en: Maximum ATM fee amount in your area
mai: अहाँक क्षेत्र मे अधिकतम ATM शुल्क राशि

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
mai: ई फील्ड ओहि बाइली शुल्क केँ निर्देशित करैत अछि जकरा आयातित लेनदेन क' मिलान करैत समय ध्यान मे राखल जाएत अछि. किछु स्थान मे व्यावसायिक ATM (जे कोनो वित्तीय संस्थान सँ संबंधित नहि अछि) ओकरा सुविधाजनक स्टोर जहिना स्थान मे संस्थापित कएल जाएत अछि. ATM अपन शुल्क एकटा अलग लेनदेन केर रूपेँ अथवा अहाँक मासिक बैंकिंग शुल्क मे दर्शाबै केर बजाय सीघा ओहि राशि मे जोड़ि लेत छी. उदाहरण क' लेल, अहाँ 100 डालर केर निकासी करैत छी, आओर अहाँ पर 101,50 डालर केर सँग Interac शुल्क लगाओल जाएत अछि. जँ अहाँ ओहि 100 डालर केँ मैनुअल तरीका सँ दर्ज केने अछि, तँ ओ राशि मेल नहि खाएत. अहाँक एकरा अपन क्षेत्र (अहाँक स्थानीय मुद्रा केर एकाइ मे) मे एहन अधिकतम शुल्क केर रूपेँ सेट करै चाही, ताकि लेनदेन केँ एकटा मिलान केर रूपेँ पहिचानल जाए सकै.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
mai: नव वस्तु स्वतः बनाउ

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
mai: लेनदेन मिलापक मे SKIP गतिविधि केँ सक्रिय करू. जँ सक्रिय अछि, तँ एकटा एहन लेनदेन जकरा सर्वश्रेष्ठ मिलान क' स्कोर पिअर जोन (Auto-ADD सीमा सँ उप्पर मुदा Auto-CLEAR सीमा केर नीच्चाँ) मे अछि ओकरा पूर्वनिर्धारित रूपेँ छोड़ि देल जाएत.

en: Default QIF transaction status
mai: पूर्वनिर्धारित QIF लेनदेन केर स्थिति

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
mai: QIF लेनदेन क' लेल पूर्वनिर्धारित स्थिति जखन QIF फाइल मे निर्दिष्ट नहि हुए.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
mai: जखन एकटा QIF फाइल मे स्टेटस निर्देशित नहि हाएत अछि, लेनदेन केँ मिलान कएल गेल केर रूपेँ चिह्नित कएल जाएत अछि.

en: Show documentation
mai: दस्तावेज देखाउ

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
mai: QIF आयात सहायक मे किछु केवल-दस्तावेज बला पृष्ठ केँ देखाउ.

en: Pre-select cleared transactions
mai: मंजूर लेनदेन क' पूर्व-चयन करू

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ रजिस्टर मे मंजूर केर रूपेँ चिह्नित सबहि लेनदेन मिलान संवाद मे पहिने सँ चयनित देखाइ देत. आन रूपेँ प्रारम्भ मे कोनो लेनदेन केँ चुनल नहि जएताह.

en: Prompt for interest charges
mai: ब्याज शुल्क क' लेल प्रेरित करू

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
mai: कोनो खाता क' मिलान करए सँ पहिने कओन सँ शुल्क अथवा भुगतान केर ब्याज प्रयोक्ता केँ ब्याज शुल्क अथवा भुगतान क' लेनदेन दर्ज करबाक क' लेल प्रेरित करैत अछि. वर्तमान मे केवल बैंक, क्रेडिट म्युचुअल, संपत्ति, प्राप्य, देय आओर देयता खाता क' लेल सक्रिय अछि.

en: Prompt for credit card payment
mai: क्रेडिट कार्ड भुगतान क' लेल प्रेरित करू.

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ एकटा क्रेडिट कार्ड खाता क' मिलान करए केर बाद, प्रयोक्ता केँ एकटा क्रेडिट कार्ड क' भुगतान दर्ज करबाक क' लेल प्रेरित करू. आन रूपेँ प्रयोक्ता केँ एकरा लेल प्रेरित नहि करू.

en: Always reconcile to today
mai: हरदम आइ सँ मिलान करू

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ पहिने केर मिलान केर बावजूद, हरदम स्टेटमेंट केर तिथि क' लेल आइ केर तिथि क' उपयोग कए मिलान संवाद केँ खोलू.

en: Set the "auto create" flag by default
mai: "स्वतः बनाउ" फ्लैग केँ पूर्वनिर्धारित रूपेँ सेट करू

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ कोनो नवनिर्मित नियत लेनदेन मे पूर्वनिर्धारित रूपेँ एकर ‘स्वतः बनाउ’ फ्लैग सेट सक्रिय हाएत. प्रयोक्ता लेनदेन बनाबै केर दौरान अथवा बाद मे कोनो समय नियत लेनदेन केँ संपादित कए एहि फ्लैग केँ बदैल सकैत अछि.

en: How many days in advance to notify the user.
mai: कतेक दिन पहिने प्रयोक्ता केँ सूचित करैत अछि.

en: Set the "notify" flag by default
mai: "सूचित करू" फ्लैग केँ पूर्वनिर्धारित रूपेँ सेट करू

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
mai: सक्रिय हए पर, कोनो भी नवनिर्मित निर्धारित लेनदेन मे एकर 'सूचित करू' ध्वज डिफॉल्ट रूप मे सेट हाएत. उपयोगकर्ता लेनदेन बनाबै क समय अथवा बाद मे कोनो समय निर्धारित लेनदेन केँ संपादित कएकए एहि ध्वज केँ बदैल सकैत अछि. एहि सेटिंग क मतलब केवल तखन अछि जखन 'स्वतः-बनाबू' सेटिंग सक्रिय हाएत.

en: How many days in advance to remind the user.
mai: कतेक दिन पहिने प्रयोक्ता केँ याद पारनाइ अछि.

en: The next tip to show.
mai: देखाओल जाए क' लेल अगिला टिप.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
mai: GnuCash केर स्टार्ट हएबाक पर "दिन क' टिप" केँ देखाउ.

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
mai: GnuCash केर स्टार्ट हाएत समय "दिन क' टिप" केँ सक्रिय करैत अछि. जँ सक्रिय अछि, तँ संवाद देखाओल जएताह. आन रूपेँ एकरा नहि देखाओल जएताह.

en: Save window sizes and locations
mai: विंडो केर आकार आओर स्थान केँ सहेजू

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ बन्न कएल जाए पर प्रत्येक संवाद विंडो केर आकार आओर स्थान केँ सहेज लेल जाएत. जखन अहाँ GnuCash सँ बाहर निकलब तँ सामग्री विंडो केर आकार आओर स्थान केँ याद रखि लेल जाएत. आन रूपेँ आकार केँ सहेजल नहि जएताह.

en: Character to use as separator between account names
mai: खाता केर नाम केर बीच विभाजक केर रूपेँ उपयोग क' लेल अक्षर

en: Compress the data file
mai: डाटा फाइल केँ संकुचित करू

en: Enables file compression when writing the data file.
mai: डाटा फाइल केँ लिखैत समय फाइल संपीडन केँ सक्रिय करैत अछि.

en: Show auto-save explanation
mai: स्वतः-सहेजू विवरण केँ देखाउ

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ GnuCash ओहि समय स्वतः-सहेजू सुविधा केर एकटा व्याख्या दर्शाबैत अछि जखन ई सुविधा पहलुक बेर आरंभ कएल जाएत अछि. आन रूपेँ कोनो बाइली व्याख्या नहि देखाओल जाएत अछि.

en: Auto-save time interval
mai: समय अंतराल केँ स्वतः सहेजू

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
mai: डाटा फाइल केँ हार्ड डिस्क मे सहेजल जाए तक मिनट केर संख्या स्वतः शुरू भ' जाएत. जँ सुन अछि, तँ सहेजए केर कोनो प्रक्रिया स्वतः शुरू नहि हाएत.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
mai: "Save changes on closing" प्रश्न पर टाइमआउट सक्षम करू

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
mai: सक्षम हए पर, "Save changes on closing" प्रश्न उत्तर कलेल केवल सेकंड केर सीमित संख्या तक प्रतीक्षा करताह. जँ उपयोगकर्ता ने ओतबा काल मे उत्तर नहि देने हुए तँ बदलाव केँ स्वचालित रूप सँ सहेज लेल जएताह आओर प्रश्न विंडो बन्न भ जाएत.

en: Time to wait for answer
mai: जवाब कलेल प्रतीक्षा करब केर समय

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
mai: प्रश्न विंडो केँ बन्न कएल जाए आओर बदलाव केँ स्वचालित रूप सँ सहेजल जाए सँ पहिले एतेक सेकंड धरि प्रतीक्षा करू.

en: Display negative amounts in red
mai: ऋणात्मक राशि केँ लाल रंग मे देखाउ

en: Automatically insert a decimal point
mai: स्वचालित रूपेँ एकटा दशमलव बिंदु दिअ'

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ GnuCash ओहि मान मे स्वतः एकटा दशमलव बिंदु दए देत जकरा कोनो दशमलव केर बिनु दर्ज कएल गेल अछि. आन रूपेँ GnuCash दर्ज कएल गेल संख्या केँ संशोधित नहि करताह.

en: Number of automatic decimal places
mai: स्वतः दशमलव स्थान केर संख्या

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
mai: ई फील्ड भरल जाए बला स्वचालित दशमलव स्थान केर संख्या केँ निर्देशित करैत अछि.

en: Do not create log/backup files.
mai: लॉग/बैकअप फाइल नहि बनाबू.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
mai: ई सेटिंग बतबैत अछि जे पुरान लॉग/बैकअप फाइल क सँग क कएल जाएत. "forever" क मतलब अछि सबहि पुरान फाइल केँ राखू. "never" क मतलब अछि कोनो भी पुरान लॉग/बैकअप फ़ाइल नहि राखल जाएत अछि. हर बार जखन अहाँ सहेजैत अछि, फ़ाइल क पुरान संस्करण केँ निकाल देल जाएत अछि. "days" केर मतलब अछि पुरान फाइल केँ एतबा दिन धरि राखू. कतेक दिन केर संबंध मे 'राखए क दिन' बटन मे परिभाषित कएल जाएत अछि.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
mai: एतेक दिन बाद पुरान लॉग/बैकअप फाइल केँ हटाउ (0 = कहियो नहि).

en: Do not delete log/backup files.
mai: लॉग/बैकअप फाइल केँ नहि हटाबू.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
mai: एतबा दिनक बाद पुरान लाग/बैकअप फाइल केँ मेटाउ (0 = कहियो नहि)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
mai: ई सेटिंग ओहि दिन केर संख्या केँ निर्देशित करैत अछि जकरा बाद पुरान लाग/बैकअप फाइल केँ मेटाए देल जाएत (0 = कहियो नहि).

en: Don't sign reverse any accounts.
mai: कोनो खाता केर पाछाँ हस्ताक्षर नहि करू

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
mai: ई सेटिंग किछु खाता क बैलेंस केँ धनात्मक सँ ऋणात्मक अथवा एकर विपरीत चिह्न मे पलटए मे सक्षम बनाबैत अछि. "income-expense" सेटिंग ओ उपयोगकर्ता कलेल अछि जे ऋणात्मक व्यय आओर धनात्मक आय देखनाइ चाहैत अछि. "credit" क सेटिंग ओ उपयोगकर्ता कलेल अछि जे बैलेंस मे खाता क डेबिट/क्रेडिट स्थिति दर्शाबैत हुए देखनाइ चाहैत छी. "none" सेटिंग कोनो भी बैलेंस पर चिह्न केँ नहि पलटैत अछि.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
mai: निम्नलिखित पर उलटा बैलेंस केँ साइन करू: क्रेडिट कार्ड, डे, देयता, इक्विटी आओर आय.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
mai: आय आओर खर्च केर खाता पर उलटा बैलेंस केँ साइन करू.

en: Use account colors in the account hierarchy
mai: खाता पदानुक्रम मे खाता क रंग केर उपयोग करू

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
mai: सक्रिय हए पर खाता पदानुक्रम खाता क कस्टम रँग सेट कएल जाए पर एकर उपयोग कएकए खाता मे रंग भरताह. ई खाता क तुरंत पहचान करब कलेल एकटा प्रत्यक्ष सहायता क रूपेँ काम कए सकैत अछि.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
mai: खुलल खाता पंजीकरण क टैब मे खाताक रंगक प्रयोग करू

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
mai: सक्रिय हए पर खाता क कस्टम रँग सेट कएल जाए पर एकर उपयोग कएक खाता पंजी टैब मे रँग भरल जाएत. ई खाता क तुरंत पहचान करबाक लेल एकटा प्रत्यक्ष सहायता क रूपेँ काम कए सकैत अछि.

en: Use formal account labels
mai: औपचारिक खाता लेबल क' उपयोग करू

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ स्क्रीन पर फील्ड क' नामांकन करैत समय औपचारिक लेखांकन लेबल "क्रेडिट" आओर "डेबिट" क' इस्तेमाल कएल जएताह. आन रूपेँ वृद्धि/कमी, "फंड्स एहि"/"फंड्स आउट" आदि जहिना अनौपचारिक लेबल क' इस्तेमाल कएल जएताह.

en: Show close buttons on notebook tabs
mai: नोटबुक टैब पर बन्न बटन केँ देखाउ

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ बन्न कएल जाए बला कोनो नोटबुक टैब पर एकटा "बन्न करू" बटन दर्शाओल जएताह. आन रूपेँ, टैब पर एहन कोनो बटन नहि देखाओल जएताह. एहि सेटिंग केर बावजूद, पृष्ठ केँ हरदम अओजार पट्टी पर "बन्न करू" मीनू मद अथवा "बन्न करू" बटन केर माध्यम सँ बन्न कएल जाए सकैत अछि.

en: Width of notebook tabs
mai: नोटबुक टैब केर चओड़ाइ

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
mai: ई बटन नोटबुक टैब केर अधिकतम चओड़ाइ केँ निर्देशित करैत अछि. जँ टैब मे लिखावट एहि मान (जाँच अनुमानित अछि) सँ बेसी नमहर अछि तँ टैब स्तर मे एकटा मध्य कट हाएत आओर एकरा जगह इलिप्सिस क' प्रयोग कएल जएताह.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
mai: सबहि नव निर्मित खाता क' लेल सिस्टम लोकल मुद्रा क' प्रयोग करू.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
mai: ई सेटिंग नव खाता कलेल डिफॉल्ट मुद्रा क स्रोत केँ नियंत्रित करैत अछि. जँ "locale" मे सेट कएल गेल तँ GnuCash उपयोगकर्ता क स्थानीय सेटिंग सँ डिफॉल्ट मुद्रा प्राप्त करताह. जँ "other" मे सेट कएल गेल, तँ GnuCash मुद्रा-आन बटन द्वारा निर्दिष्ट सेटिंग केर उपयोग करताह.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
mai: सबहि नव निर्मित खाता क' लेल निर्दिष्ट मुद्रा क' प्रयोग करू.

en: Default currency for new accounts
mai: नव खाता क' लेल पूर्वनिर्धारित मुद्रा

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
mai: ई सेटिंग नव खाता कलेल प्रयुक्त डिफॉल्ट मुद्रा बतबैत अछि जँ मुद्रा-विकल्प सेटिंग "other" मे सेट कएल जाएत अछि. एहि फील्ड मे एकटा मुद्रा कलेल तीन अक्षर बला ISO 4217 कोड (जहिना USD, GBP, RUB) सामिल होनाइ चाही.

en: Use 24 hour time format
mai: 24 घंटा केर समय प्रारूप क' उपयोग करू

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ एकटा 24 घंटा केर समय प्रारूप क' इस्तेमाल करू. आन रूपेँ एकटा 12 घंटा केर समय प्रारूप क' उपयोग करू.

en: Date format choice
mai: तिथि प्रारूप विकल्प

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
mai: ई सेटिंग GnuCash मे तिथि केँ प्रदर्शित कएल जाए केर विधि क' चयन करैत अछि. एहि सेटिंग क' लेल संभावित मान अछि सिस्टम लोकल सेटिंग क' उपयोग करबाक क' लेल "लोकल", कंटीनेंटल यूरोप शैली केर तिथि क' लेल "सीई" , ISO 8601 मानक तिथि क' लेल "आईएसओ", युनाइटेड किंगडम शैली केर तिथि क' लेल "यूके", आओर अमेरिकी शैली केर तिथि क' लेल "यूएस".

en: In the current calendar year
mai: वर्तमान कैलेंडर वर्ष मे

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
mai: जखन वर्ष केर बिनु कोनो तिथि दर्ज कएल जाएत अछि तँ एकरा एहि प्रकार सँ पूरा कएल जाए सकैत अछि जकरा सँ जे ई वर्तमान कैलेण्डर वर्ष केर भीतर हुए अथवा समय मे पाछाँ क'तरफ एकटा निश्चित महिना केर संख्या सँ शुरुआत करैत हुए एकटा स्लाइडिंग विंडो पर आधारित वर्तमान तिथि केर करीब हुए.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
mai: एकटा धसकाबै बला 12-महिना क विंडो मे वर्तमान महिना सँ पहिल महिना क कॉन्फ़िगर करब योग्य संख्या सँ शुरू करैत हुए

en: Maximum number of months to go back.
mai: पाछाँ जाए क' लेल महिना केर अधिकतम संख्या.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
mai: तिथि केँ एहि प्रकार पूरा कएल जएताह जकरा सँ ओ वर्तमान तिथि केर करीब रहै. तिथि केँ पूरा करैत समय पाछाँ केर तरफ जाए क' लेल महिना केर अधिकतम संख्या दर्ज करू.

en: Show splash screen
mai: स्प्लैश स्क्रीन देखाउ

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ स्टार्ट अप केर समय एकटा स्प्लैश स्क्रीन देखाओल जएताह. आन रूपेँ कोनो स्प्लैश स्क्रीन नहि देखाओल जएताह.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
mai: नोटबुक टैब केँ विंडो केर शीर्ष पर दर्शाउ.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
mai: ई सेटिंग ओहि किनार केँ निर्धारित करैत अछि जकरा पर नोटबुक्स मे बदलए बला पृष्ठ क' लेल टैब केँ आरेखित कएल जाएत अछि. संभावित मान अछि "शीर्ष", "बम्माँ", "नीच्चाँ" आओर "दाहिन्ना". ई "शीर्ष" पर पूर्वनिर्धारित रूपेँ जाएत अछि.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
mai: नोटबुक टैब केँ विंडो केर निचला हिस मे दर्शाउ.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
mai: नोटबुक टैब केँ विंडो केर बम्माँ तरफ दर्शाउ.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
mai: नोटबुक टैब केँ विंडो केर दाहिन्ना तरफ देखाउ.

en: Display the summary bar at the top of the page.
mai: सारांशपट्टी केँ पृष्ठ केर शीर्ष पर देखाउ.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
mai: ई सेटिंग ओहि किनार केँ निर्धारित करैत अछि जाहि पर विभिन्न पृष्ठ क' लेल सारांशपट्टी केँ आरेखित कएल जाएत अछि. संभावित मान अछि "शीर्ष" आओर "नीच्चाँ". ई "नीच्चाँ" पूर्वनिर्धारित रूपेँ जाएत अछि.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
mai: सारांशपट्टी केँ पृष्ठ केर निचला हिस मे दर्शाउ.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
mai: एकटा टैब केँ बन्न कए सबसँ हाल मे देखल गेल टैब मे लए जाएत अछि.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ एकटा टैब केँ बन्न करबाक सँ ई सबसँ हाल मे देखल गेल टैब मे लए जाएत अछि. आन रूपेँ एकटा टैब केँ बन्न करबाक सँ ई एकटा टैब बम्माँ तरफ चलि जाएत अछि.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
mai: पंजियन/रिपोर्ट पर "Num" फील्ड लेल विभाजन "action" फील्डक उपयोग करबाक लेल नव फाइल पर बुक विकल्प सेट करू.

en: "Enter" key moves to bottom of register
mai: मुख्य गतिविधि केँ रजिस्टर केर निचला हिस्स मे "दर्ज करू"

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ एंटर बटन दाबला सँ ई रजिस्टर केर निचला हिस्स मे लए जएताह. आन रूपेँ एंटर बटन दाबला सँ ई अगिला लेनदेन डडीर मे लए जएताह.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
mai: इनपुट केर दौरान खाता अथवा गतिविधि केर सूची केँ स्वचालित रूपेँ उठाबू.

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
mai: जखन याद लेनदेन स्वतः भरि देल जाएत अछि तँ स्थानांतरण फील्ड मे जाउ

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
mai: जँ सक्रिय अछि तँ एकटा याद लेनदेन केँ स्वतः भरल जाए केर बाद कर्सर स्थानांतरण फील्ड मे चलि जएताह. जँ सक्रिय नहि अछि तँ ई सीघा मूल्य फील्ड मे चलि जाएत अछि.

en: Create a new window for each new register
mai: प्रत्येक नव रजिस्टर क' लेल एकटा नव विंडो बनाउ

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ प्रत्येक नव रजिस्टर केँ एकटा नव विंडो मे खोलल जएताह. आन रूपेँ प्रत्येक नव रजिस्टर मुख्य विंडो मे एकटा टैब केर रूपेँ खोलल जएताह.

en: Color all lines of a transaction the same
mai: एकटा लेनदेन केर सबहि डडीर केँ एकटा रंग मे रंगू

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
mai: जँ सक्रिय अछि तँ एकटा एकल लेनदेन बनाबै बला सबहि डडीर अपन पृष्ठभूमि क' लेल एकटा रंग क' इस्तेमाल करताह. आन रूपेँ पृष्ठभूमि रंग केँ प्रत्येक बार बेर-बेर सँ बदल देल जाएत अछि.

en: Show horizontal borders in a register
mai: एकटा रजिस्टर मे क्षैतिज बार्डर केँ देखाउ

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
mai: एकटा रजिस्टर मे डडीर केर बीच क्षैतिज बार्डर केँ देखाउ. जँ सक्रिय अछि तँ सेल केर बीच बार्डर केँ एकटा भारी लाइन केर सँग निर्देशित कएल जएताह. आन रूपेँ सेल केर बीच बार्डरों केँ चिह्नित नहि कएल जएताह.

en: Show vertical borders in a register
mai: एकटा रजिस्टर मे लम्बवत बार्डर केँ देखाउ.

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
mai: एकटा रजिस्टर मे कालम केर बीच लम्बवत बार्डरों केँ देखाउ. जँ सक्रिय अछि तँ सेल केर बीच केर बार्डर केँ एकटा भारी लाइन केर सँग निर्देशित कएल जएताह. आन रूपेँ सेल केर बीच केर बार्डर केँ चिह्नित नहि कएल जएताह.

en: All transactions are expanded to show all splits.
mai: सबहि विभाजन केँ देखाबै क' लेल सबहि लेनदेन क' विस्तार कएल गेल अछि.

en: Only display leaf account names.
mai: केवल लीफ खाता नाम केँ देखाउ.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
mai: रजिस्टर आओर खाता चयन पापअप मे केवल लीफ खाता केर नाम केँ देखाउ. पूर्वनिर्धारित व्यवहार खाता ट्री मे पाथ सहित पूरा नाम केँ दर्शओनाइ अछि. एहि विकल्प केँ सक्रिय करबाक क' मतलब अछि जे अहाँ विशिष्ट लीफ नाम क' उपयोग करैत छी.

en: Show the entered and reconcile dates
mai: दर्ज आओर समाधानकृत दिनांक देखाबू

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
mai: ओ दिनांक देखाबैत अछि जखन लेनदेन केँ विभाजन पंक्ति पर प्रेषित दिनांक आओर समाधानकृत दिनांक केर नीच्चाँ दर्ज कएल गेल छला.

en: Show entered and reconciled dates on selection
mai: चयन करब पर दर्ज आओर समाधानकृत दिनांक देखाबू

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
mai: लेनदेन केर चयन करब पर दर्ज दिनांक आओर समाधानकृत दिनांक देखाबू

en: Show the calendar buttons
mai: कैलेंडर बटन देखाबू

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
mai: कैलेंडर बटन 'रद करू', 'आइ' आओर 'चयन करू' देखाबू.

en: Move the selection to the blank split on expand
mai: विस्तारित हए पर चयन केँ रिक्त विभाजन मे लए जाउ

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
mai: ई लेनदेन केँ विस्तारित करए पर चयन केँ रिक्त विभाजन मे लए जाएत.

en: Number of transactions to show in a register.
mai: एकटा पंजीकरण मे देखाओल जाए बला लेनदेन केर संख्या.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
mai: एकटा रजिस्टर मे एतबा लेनदेन केँ देखाउ. सुन केर मान क' मतलब अछि सबहि लेनदेन केँ देखाउ.

en: Number of characters for auto complete.
mai: स्वतः पूर्णताक लेल वर्ण केर संख्या.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
mai: ई वर्णन, नोट आओर मेमो फील्ड कलेल 'स्वतः पूर्ण' प्रारंभ हए सँ पहिले वर्णकेर सँख्या निर्धारित करैत अछि.

en: Create a new window for each new report
mai: प्रत्येक नव रिपोट क' लेल एकटा नव विंडो बनाउ

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ प्रत्येक नव रिपोट केँ एकर अपन विंडो मे खोलल जएताह. आन रूपेँ नव रिपोट केँ मुख्य विंडो मे एकटा टैब केर रूपेँ खोलल जएताह.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
mai: सबहि नव निर्मित रिपोट क' लेल सिस्टम लोकल मुद्रा क' प्रयोग करू.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
mai: ई सेटिंग रिपोर्ट कलेल प्रयुक्त डिफॉल्ट मुद्रा केँ नियंत्रित करैत अछि. जँ "locale" मे सेट कएल गेल तँ GnuCash उपयोगकर्ता क स्थान सेटिंग सँ डिफॉल्ट मुद्रा प्राप्त करत. जँ "other" मे सेट कएल गेल, तँ GnuCash मुद्रा-आन बटन द्वारा निर्दिष्ट सेटिंग क उपयोग करताह.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
mai: सबहि नव निर्मित रिपोट क' लेल निर्दिष्ट मुद्रा क' प्रयोग करू.

en: Default currency for new reports
mai: नव रिपोट क' लेल पूर्वनिर्धारित मुद्रा

en: PDF export file name format
mai: PDF निर्यात फ़ाइल नाम स्वरूप

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
mai: ई सेटिंग PDF निर्यात कलेल फ़ाइल नाम चुनैत अछि. ई तीन तर्क बला एकटा sprintf(3) स्ट्रिंग अछि: "%1$s" रिपोर्ट नाम अछि जहिना "Invoice". "%2$s" रिपोर्ट क सँख्या अछि, जहिना एक चालान कलेल चालान सँख्या अछि. "%3$s" रिपोर्ट क दिनांक अछि, जकरा फ़ाइलनाम-दिनांक-स्वरूप सेटिंग क अनुसार स्वरूपित कएल गेल अछि. नोट: एहन कोनो भी वर्ण जे फ़ाइलनाम मे अनुमत नहि अछि, जहिना परिणामी फ़ाइल नाम मे '/', क स्थान पर अंडरस्कोर '_' क प्रयोग कएल जाएत.

en: PDF export file name date format choice
mai: PDF निर्यात फ़ाइल नाम दिनांक स्वरूप विकल्प

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
mai: ई सेटिंग PDF निर्यात क फ़ाइलनाम मे दिनांक क प्रयोग केर तरीका केँ चुनैत अछि. एहि सेटिंग केर संभावित मूल्य सिस्टम स्थान सेटिंग क उपयोग करब कलेल "locale", महाद्वीपीय यूरोप शैली के दिनांक कलेल "ce", ISO 8601 मानक दिनांक कलेल "iso", ब्रिटेन शैली क दिनांक कलेल "uk" आओर अमेरिकी शैली क दिनांक कलेल "us" अछि.

en: Allow file incompatibility with older versions.
mai: पुरान संस्करण केर सँग फाइल असंगति केर अनुमति दिअ'.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ gnucash केँ पुरान संस्करण केर सँग फाइल केर संगतता केँ जानिबूझिकए तोड़ए केर अनुमति देल जाएत, जकरासँ जे एहि संस्करण मे सहेजल गेल एकटा डाटा फाइल केँ एकटा पुरान संस्करण द्वारा फिनु सँ पढ़ल नहि जाए सकै. आन रूपेँ gnucash केवल ओहि प्रारूप मे डाटा फाइल केँ लिखत जकरा पुरान संस्करण द्वारा पढ़ल जाए सकै.

en: Number of files in history
mai: इतिहास मे फाइल केर संख्या

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
mai: एहि सेटिंग मे हाल मे खोलल गेल फाइल केर मेन्यू मे राखए क' लेल फाइल केर संख्या सामिल अछि. फाइल इतिहास केँ निष्क्रिय करबाक क' लेल एहि मान केँ सुन केर रूपेँ सेट कएल जाए सकैत अछि. एहि संख्या क' अधिकतम मान 10 अछि.

en: Most recently opened file
mai: सबसँ हाल मे खोलल गेल फाइल

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
mai: एहि फील्ड मे सबसँ हाल मे खोलल गेल फाइल क' पूरा पाथ सामिल अछि.

en: Next most recently opened file
mai: अगिला सबसँ हाल मे खोलल गेल फाइल

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
mai: एहि फील्ड मे अगिला सबसँ हाल मे खोलल गेल फाइल क' पूरा पाथ सामिल अछि.

en: Print checks from multiple accounts
mai: विभिन्न खाता सँ चेक केँ प्रिंट करू

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
mai: ई संवाद ओहि स्थिति मे प्रस्तुत कएल जाएत अछि जखन अहाँ एकटा समय मे कइ खाता सँ चेक केँ प्रिंट करबाक केर कोसिस करैत छी.

en: Commit changes to a invoice entry
mai: एकटा चालान प्रविष्टि मे बदलाव करू

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
mai: ई संवाद ओहि समय प्रस्तुत कएल जाएत अछि जखन अहाँ एकटा संशोधित चालान प्रविष्टि सँ बाहर निकालबाक कोसिस करैत छी. परिवर्तित डाटा केँ जरूर सहेज लेनाइ चाही अथवा हटाए देल जएनाइ चाही.

en: Duplicating a changed invoice entry
mai: एकटा परिवर्तित चालान प्रविष्टि केर प्रतिलिपि बनाओल जाए रहल अछि

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
mai: ई संवाद ओहि समय प्रस्तुत कएल जाएत अछि जखन अहाँ एकटा संशोधित चालान प्रविष्टि केर नकल तैयार करबाक केर कोसिस करैत छी. परिवर्तित डाटा केँ जरूर सहेज लेनाइ चाही अथवा नकल केर प्रक्रिया केँ रद्द कए देबाक चाही.

en: Delete a commodity
mai: एकटा वस्तु केँ मेटाउ

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा वस्तु केँ मेटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि.

en: Delete a commodity with price quotes
mai: मूल्य उद्धरण बला वस्तु केँ हटाबू

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा एहन वस्तु जकरा सँग मूल्य कोट संलग्न हाएत अछि, केँ मेटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि. वस्तु केँ मेटाबै सँ कोस मेटाएदेल जएताहे.

en: Delete multiple price quotes
mai: विभिन्न मूल्य कोट केँ मेटाउ

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा समय मे विभिन्न मूल्य कोट केँ मेटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि.

en: Edit account payable/accounts receivable register
mai: देय खाता/प्राप्य खाता कऽ पंजीयन केँ संपादित करू

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
mai: ई समाद अहाँकेँ एकटा देय खाता/प्राप्य खाता केँ संपादित करबाक अनुमति दए सँ पहिले प्रस्तुत कएल जाएत अछि. एहि प्रकार केर खाता व्यावसायिक सुविधा कलेल सुरक्षित हाएत अछि आओर साइते कहियो मैनुअल तरीका सँ फेरबदल कएल जएनाइ चाही.

en: Read only register
mai: केवल पढ़ू रजिस्टर

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
mai: ई संवाद एकटा केवल पढ़ू रजिस्टर केर खुलल हएबाक पर प्रस्तुत कएल जाएत अछि.

en: Change contents of reconciled split
mai: मिलान कएल गेल विभाजन केर सामग्री केँ बदलू

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा मिलान कएल गेल विभाजन केर सामग्री केँ बदलै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि. एहि बदलाव केर अनुमति दए सँ भविष्य मे मिलान केर प्रक्रिया केँ निष्पादित कएनाइ मुश्किल भ' सकैत अछि.

en: Mark transaction split as unreconciled
mai: लेनदेन केर विभाजन केँ असंगत रूपेँ चिह्नित करू

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा लेनदेन केर विभाजन केँ असंगत केर रूपेँ चिह्नित करबाक केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि. एहन करबाक सँ रजिस्टर केर मिलान कएल गेल मान केँ हटा देल जाएत आओर भविष्य मे मिलान केर प्रक्रिया केँ निष्पादित कएनाइ मुश्किल भ' सकैत अछि.

en: Remove a split from a transaction
mai: एकटा लेनदेन सँ एकटा विभाजन केँ हटाउ

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा लेनदेन सँ एकटा विभाजन केँ हटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि.

en: Remove a reconciled split from a transaction
mai: एकटा लेनदेन सँ एकटा मिलान कएल गेल विभाजन केँ हटाउ

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा लेनदेन सँ एकटा मिलान कएल गेल विभाजन केँ हटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि. एहन करबाक सँ रजिस्टर केर मिलान कएल गेल मान केँ हटाए देल जाएत आओर भविष्य मे मिलान केर प्रक्रिया केँ निष्पादित कएनाइ मुश्किल भ' सकैत अछि.

en: Remove all the splits from a transaction
mai: एकटा लेनदेन सँ सबहि विभाजन केँ हटाउ

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा लेनदेन सँ सबहि विभाजन केँ हटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा लेनदेन सँ सबहि विभाजन (कुल मिलान कएल गेल विभाजन सहित) केँ हटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि. एहन करबाक सँ रजिस्टर केर मिलान कएल गेल मान केँ हटा देल जाएत आओर भविष्य मे मिलान केर प्रक्रिया केँ निष्पादित कएनाइ मुश्किल भ' सकैत अछि.

en: Delete a transaction
mai: एकटा लेनदेन केँ मेटाउ

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा लेनदेन केँ मेटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि.

en: Delete a transaction with reconciled splits
mai: समाधानकृत विभाजन बला लेनदेन केँ हटाबू

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
mai: ई संवाद अहाँक एकटा एहन लेनदेन केँ मेटाबै केर अनुमति दए सँ पहिने प्रस्तुत कएल जाएत अछि जकरामे मिलान कएल गेल विभाजन सामिल अछि. एहन करबाक सँ रजिस्टर केर मिलान कएल गेल मान केँ हटाए देल जाएत आओर भविष्य मे मिलान केर प्रक्रिया केँ निष्पादित कएनाइ मुश्किल भ' सकैत अछि.

en: Duplicating a changed transaction
mai: एकटा परिवर्तित लेनदेन केर नकल तैयार करैत अछि

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
mai: ई संवाद ओहि समय प्रस्तुत कएल जाएत अछि जखन अहाँ एकटा संशोधित लेनदेन केर नकल तैयार करए केर कोसिस करैत छी. परिवर्तित डाटा केँ जरूर सहेज लेनाइ चाही अथवा नकल केर प्रक्रिया केँ रद्द कए देनाइ चाही.

en: Commit changes to a transaction
mai: एकटा लेनदेन मे बदलाव केँ स्वीकार करू

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
mai: ई संवाद ओहि समय प्रस्तुत कएल जाएत अछि जखन अहाँ एकटा संशोधित लेनदेन सँ बाहर निकालैन केर कोसिस करैत छी. परिवर्तित डाटा केँ जरूर सहेज लेनाइ चाही अथवा हटाए देल जानाइ चाही.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
mai: पूर्वनिर्धारित रिपोट मुद्रा मे बदलल गेल सबहि खाता क' एकटा कुल योग देखाउ.

en: Show non currency commodities
mai: गैर मुद्रा वस्तु केँ देखाउ

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ गैर मुद्रा वस्तु (स्टाक) केँ देखाओल जएताह. आन रूपेँ ओकरा नुकाएब लेल जाएत.

en: Use relative profit/loss starting date
mai: सापेक्ष लाभ/हानि प्रारंभ दिनांक क प्रयोग करू

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
mai: ई सेटिंग लाभ/हानि क गणना मे प्रयुक्त प्रारंभ दिनांक क प्रकार केँ नियंत्रित करैत अछि. जँ "absolute" मे सेट कएल गेल तँ GnuCash प्रारंभ-दिनांक बटन द्वारा निर्दिष्ट प्रारंभ दिनांक केँ प्राप्त करताह. जँ कोनो आन विकल्प सेट कएल गेल तँ GnuCash प्रारंभ-अवधि बटन द्वारा निर्दिष्ट प्रारंभ दिनांक केँ प्राप्त करताह.

en: Use absolute profit/loss starting date
mai: निरपेक्ष लाभ/हानि प्रारंभ दिनांक क प्रयोग करू

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
mai: प्रारंभिक तिथि (1 जनवरी, 1970 सँ सेकेंड मे)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
mai: ई सेटिंग लाभ/हानि गणना मे निर्धारित प्रारंभ दिनांक केँ नियंत्रित करैत अछि जँ प्रारंभ-विकल्प सेटिंग "absolute" रूपेँ सेट कएल जाएत अछि. एहि फील्ड मे1 जनवरी, 1970 सँ सेकंड मे दर्शाबल गेल एकटा दिनांक शामिल होनाइ चाही.

en: Starting time period identifier
mai: प्रारंभ समय अवधि क' पहिचानकर्ता

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
mai: ई सेटिंग लाभ/हानि गणना मे निर्धारित प्रारंभ दिनांक केँ नियंत्रित करैत अछि जँ प्रारंभ-विकल्प सेटिंग "absolute" क अलावा कोनो आन रूपेँ सेट कएल जाएत अछि. एहि फील्ड मे 0 आओर 8 के बीच केर एकटा मूल्य सामिल होनाइ चाही.

en: Use relative profit/loss ending date
mai: सापेक्ष लाभ/हानि समापन दिनांक क प्रयोग करू

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
mai: ई सेटिंग लाभ/हानि गणना मे प्रयुक्त समापन दिनांक क प्रकार केँ नियंत्रित करैत अछि. जँ "absolute" रूपेँ सेट कएल गेल तँ GnuCash समापन-दिनांक बटन द्वारा निर्दिष्ट समापन दिनांक प्राप्त करताह. जँ कोनो आन विकल्प सेट कएल गेल तँ GnuCash समापन-अवधि बटन द्वारा निर्दिष्ट समापन दिनांक प्राप्त करताह.

en: Use absolute profit/loss ending date
mai: निरपेक्ष लाभ/हानि समापन दिनांक क प्रयोग करू

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
mai: समाप्ति केर तिथि (1 जनवरी, 1970 सँ सेकेंड मे)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
mai: ई सेटिंग लाभ/हानि गणना मे निर्धारित समापन दिनांक केँ नियंत्रित करैत अछि जँ समापन-विकल्प सेटिंग "absolute" क रूपेँ सेट अछि. एहि फील्ड मे 1 जनवरी, 1970 सँ सेकंड मे दर्शाबल गेल एकटा दिनांक सामिल होनाइ चाही.

en: Ending time period identifier
mai: समाप्ति केर अवधि क' पहिचानकर्ता

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
mai: ई सेटिंग लाभ/हानि गणना मे निर्धारित समापन दिनांक केँ नियंत्रित करैत अछि जँ समापन-विकल्प सेटिंग "absolute" क अलावा कोनो आन रूपेँ सेट अछि. एहि फील्ड मे 0 आओर 8 क बीच केर कोनो मूल्य सामिल होनाइ चाही.

en: Display this column
mai: एहि स्तंभ केँ प्रदर्शित करू

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
mai: ई सेटिंग नियंत्रित करैत अछि जे कथि निर्दिष्ट स्तंभ दृश्य मे देखाइ देत. 'सही' क मतलब अछि दृश्यमान, 'गलत' क मतलब अछि नुकाएल.

en: Width of this column
mai: एहि स्तंभ क चओड़ाइ

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
mai: एहि सेटिंग निर्दिष्ट स्तंभ क चओड़ाइ पिक्सेल मे संग्रहित करैत अछि.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
mai: ई सहायक लेखांकन अवधि निर्धारित करब आओर ओकर उपयोग करब मे अहाँक मदति करताह.
    
    खतरा: ई सुविधा एहि समय सही तरीका सँ काम नहि करैत अछि; ई अखनो भी विकास क अधीन अछि. ई संभवतः अहाँक डेटा केँ एहि प्रकार क्षतिग्रस्त कए देताह किएक मरम्मत नहि कएल जाए सकैत अछि!

en: Setup Account Period
mai: लेखांकन अवधि निर्धारित करू

en: Book Closing Dates
mai: पोथी केर अंतिम तिथि

en: Close Book
mai: पोथी केँ बन्न करू

en: Account Period Finish
mai: लेखांकन अवधि क समाप्ति

en: Press 'Close' to Exit.
mai: बाहर निकलए कलेल 'बंद करू' दाबू.

en: Summary Page
mai: सारांश पृष्ठ

en: CSV Import Assistant
mai: CSV आयात सहायक

en: Import Account Assistant
mai: खाता सहायक आयात करू

en: Choose File to Import
mai: आयात कलेल फ़ाइल चुनू

en: Number of rows for the Header
mai: शीर्षलेख क लेल पंक्ती केर संख्या

en: Comma (,)
mai: कोमा (,)

en: Semicolon (;)
mai: सेमीकोलन (;)

en: Custom regular expression
mai: कस्टम नियमित अभिव्यक्ति

en: Colon (:)
mai: कालन (:)

en: Preview
mai: पूर्वावलोकन

en: Import Account Preview, first 10 rows only
mai: आयात खाता पूर्वावलोकन, केवल पहिल 10 पंक्ति

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
mai: निर्यात फ़ाइल बनाबै क लेल 'लागू करू' दाबू.
    रद्द करबाक लेल 'रद्द करू' दाबू.

en: Import Accounts Now
mai: आब खाता आयात करू

en: Import Summary
mai: आयात सारांश

en: CSV Export Assistant
mai: CSV निर्यात सहायक

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
mai: 
    निर्यात क आवश्यक प्रकार आओर इस्तेमाल कएल जाए बला विभाजक क चयन करू.

en: Use Quotes
mai: उद्धरणक प्रयोग करू

en: Choose Export Settings
mai: निर्यात सेटिंग्स चुनू

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
mai: निर्यात कएल जाए बला खाता आओर आवश्यक हए पर दिनांक श्रेणी केर चयन करू.

en: Accounts Selected:
mai: चुनल गेल खाता:

en: _Select Subaccounts
mai: उप खाता क' चयन करू (_S)

en: Select _All
mai: सभ केँ चुनू (_A)

en: Date Range
mai: तिथि केर सीमा

en: _Select All
mai: सभ केँ चुनू (_S)

en: _Earliest
mai: सबसँ पहिने (_E)

en: Cho_ose Date
mai: तिथि चुनू (_h)

en: Toda_y
mai: आइ (_y)

en: _Latest
mai: नवीनतम (_L)

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
mai: अंत

en: C_hoose Date
mai: तिथि चुनू (_h)

en: _Today
mai: आइ (_T)

en: Account Selection
mai: खाता चयन

en: Choose File Name for Export
mai: निर्यात कलेल फ़ाइल नाम चुनू

en: Export Now…
mai: आब निर्यात करू…

en: Summary
mai: सारांश

en: Export Summary
mai: निर्यात सारांश

en: Select File for Import
mai: आयात क लेल फ़ाइल क चयन करू

en: Fixed-Width
mai: नियत-चओड़ाइ

en: Space
mai: स्पेस

en: Tab
mai: टैब

en: Hyphen (-)
mai: हाइफन (-)

en: Date Format
mai: तिथि प्रारूप

en: Skip Errors
mai: त्रुटि केँ छोड़ू

en: CSV Transaction Import
mai: CSV लेनदेन आयात

en: Transaction Import Assistant
mai: लेनदेन आयात सहायक

en: Account ID
mai: खाता ID

en: Error text.
mai: त्रुटि टेक्स्ट.

en: Change GnuCash _Account…
mai: GnuCash खाता बदलू (_A) …

en: Transaction Information
mai: लेनदेन क जानकारी

en: Match Transactions
mai: लेनदेन केर मिलान करू

en: New Account Hierarchy Setup
mai: नव खाता अनुक्रम सेटअप

en: Choose Currency
mai: मुद्रा चुनू

en: <b>Categories</b>
mai: </b>श्रेणीसभ</b>

en: C_lear All
mai: सभकेँ साफ करू (_l)

en: <b>Category Description</b>
mai: </b>श्रेणी क' विवरण</b>

en: Choose accounts to create
mai: बनाबै क' लेल खाता क' चयन करू

en: Setup selected accounts
mai: चयनित खाता क' सेटअप

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
mai: अपन नव खाता बनाबै कलेल 'लागू करू' दाबू. फेर अहाँ ओकरा एकटा फ़ाइल अथवा डेटाबेस मे सहेजए मे सक्षम हाएब.
    
    अपन चयन क समीक्षा कलेल 'पाछाँ जाउ' दाबू.
    
    कोनो भी नव खाता बनैने बिनु एहि समाद केँ बन्न करब क लेल 'रद्द करू' दाबू.

en: Finish Account Setup
mai: खाता सेटअप केँ समाप्त करू

en: Months
mai: महिना

en: Years
mai: वर्ष

en: Current Year
mai: वर्तमान वर्ष

en: Now + 1 Year
mai: अब + 1 वर्ष

en: Whole Loan
mai: संपूर्ण ऋण

en: Interest Rate
mai: ब्याज दर

en: APR (Compounded Daily)
mai: APR (प्रतिदिन संयोजित)

en: APR (Compounded Weekly)
mai: APR (प्रति सप्ताह संयोजित)

en: APR (Compounded Monthly)
mai: APR (प्रति माह संयोजित)

en: APR (Compounded Quarterly)
mai: APR (प्रति तिमाही संयोजित)

en: APR (Compounded Annually)
mai: APR (प्रति वर्ष संयोजित)

en: Fixed Rate
mai: निर्धारित दर

en: 3/1 Year ARM
mai: 3/1 वर्ष ARM

en: 5/1 Year ARM
mai: 5/1 वर्ष ARM

en: 7/1 Year ARM
mai: 7/1 वर्ष ARM

en: 10/1 Year ARM
mai: 10/1 वर्ष ARM

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
mai: ई GnuCash मे ऋण अदायगी बनाबै कलेल एकटा क्रमिक विधि अछि. एहि सहायक मे, अहाँ अपन ऋण आओर एकर वापसी भुगतान क विवरण क साथ-साथ एकर अदायगी क विवरण डाल सकैत छी. ओ जानकारी क उपयोग कएक उचित निर्धारित लेनदेन बनाएल जाएत.
    
    जँ अहाँ कोनो गलती करैत छी अथवा बाद मे कोनो बदलाव कएनाइ चाहैत छी तँ अहाँ बनाएल गेल 'निर्धारित लेनदेन' केँ सीधा संपादित कए सकैत छी.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
mai: ऋण/बंधक अदायगी सेटअप

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
mai: ऋण केर विवरण दर्ज करू, कम सँ कम एकटा वैध ऋण खाता आओर राशि दर्ज करू.

en: Start Date
mai: प्रारंभ तिथि

en: Length
mai: नमाइ

en: Loan Account
mai: ऋण खाता

en: Months Remaining
mai: बाकी बचल महिना

en: Interest Rate Change Frequency
mai: ब्याज दर परिवर्तन केर आवृत्ति

en: Loan Details
mai: ऋण केर विवरण

en: Escrow Account
mai: एस्क्रो खाता

en: Loan Repayment Options
mai: ऋण अदायगी क विकल्प

en: Principal To
mai: केँ मूलधन

en: Interest To
mai: केँ ब्याज

en: Repayment Frequency
mai: चुकौती केर आवृत्ति

en: Loan Repayment
mai: ऋण अदायगी

en: Payment To (Escrow)
mai: (एस्क्रो) केँ भुगतान

en: Specify Source Account
mai: स्रोत खता बताउ

en: Use Escrow Account
mai: एस्क्रो खाता क' उपयोग करू

en: Part of Payment Transaction
mai: भुगतान संबंधी लेनदेन क' भाग

en: Payment Frequency
mai: भुगतान केर आवृत्ति

en: Previous Option
mai: पछिला विकल्प

en: Next Option
mai: अगिला विकल्प

en: Loan Payment
mai: ऋण भुगतान

en: End Date
mai: अंतिम तिथि

en: Loan Review
mai: ऋण समीक्षा

en: Schedule added successfully.
mai: शेड्यूल सफलतापूर्वक जोड़ल गेल.

en: Loan Summary
mai: ऋण सारांश

en: QIF Import Assistant
mai: QIF आयात सहायक

en: Import QIF files
mai: QIF फाइल केँ आयात करू

en: Select a QIF file to load
mai: लोड करबाक क' लेल एकटा QIF फाइल चुनू

en: _Start
mai: प्रारंभ करू (_S)

en: Load QIF files
mai: QIF फाइल केँ लोड करू

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
mai: QIF फ़ाइल स्वरूप ई नहि बतबैत अछि जे दिनांक क दिन, महिना आओर वर्ष घटक केँ कओन अनुक्रम मे प्रिंट कएल जाइत अछि. अधिकांश मामला मे, स्वचालित रूप सँ ई निर्धारित कएनाइ संभव अछि जे एकटा विशेष फ़ाइल मे कौन स्वरूप प्रयोग मे अछि. हालांकि, अहाँ अखन जे फ़ाइल आयात क अछि ओकरा डेटा मे फिट हए योग्य एकटा सँ बेसी संभव स्वरूप उपलब्ध अछि.
    
    कृपया फ़ाइल कलेल एकटा दिनांक स्वरूप चुनू. यूरोपीय सॉफ्टवेयर द्वारा निर्मित QIF फाइल "d-m-y" अथवा दिन-महिना-वर्ष स्वरूप मे भ सकैत अछि, जबकि US QIF फाइल "m-d-y" अथवा महिना-दिन-वर्ष स्वरूप मे भ सकैत अछि.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
mai: एहि फाइल केर लोडिंग रद्द करबाक क' लेल "बैक" पर क्लिक करू आओर दोसर क' चयन करू.

en: Set a date format for this QIF file
mai: एहि QIF फाइल क' लेल एकटा तिथि प्रारूप चुनू

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
mai: अहाँ जे QIF फ़ाइल अखन लोड कएने छी एहन प्रतीत हाएत अछि जे सिर्फ एक खाता कलेनदेन सामिल अछि, मुदा फ़ाइल ओ खाता क नाम नहि बतबैत अछि.
    
    कृपया खाता कलेल एकटा नाम दर्ज करू. जँ फ़ाइल आन लेखांकन प्रोग्राम सँ निर्यात कएल गेल छला, तँ अहाँ केँ ओ खाता नाम क प्रयोग कएनाइ चाही जे ओ प्रोग्राम मे प्रयोग कएल गेल छला.

en: Account name
mai: खाता नाम

en: Set the default QIF account name
mai: पूर्वनिर्धारित QIF खाता नाम चुनू

en: _Unload selected file
mai: चयनित फाइल केँ अनलोड करू (_U)

en: _Load another file
mai: दोसर फाइल लोड करू (_L)

en: QIF files you have loaded
mai: अहाँक द्वारा लोड कएल गेल QIF फाइल

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
mai: अगिला पृष्ठ पर, अहाँक QIF फाइल केर खाता आओर अहाँक स्वामित्व केर कोनो स्टाक अथवा म्युचुअल फंड क' मिलान GnuCash खाता केर सँग कएल जएताह. जँ ओहि नाम, अथवा एकटा जहिना नाम आओर अनुकूल प्रकार क' GnuCash खाता पहिने सँ मोजुद हाएत अछि, तँ ओहि खाता क' उपयोग एकटा मिलान केर रूपेँ कएल जएताह; आन रूपेँ GnuCash QIF खाता केर तरह ओहि नाम आओर प्रकार क' एकटा नव खाता बनाए लेत. जँ अहाँ बताओल गेल GnuCash खाता केँ पसिन्न नहि करैत अछि, तँ एकरा बदलै क' लेल डबल-क्लिक करू.
    
    ध्यान दिअ' जे GnuCash कइ एहन खाता बनाओलक जे अहाँक आन निज वित्तीय प्रोग्राम मे मोजुद नहि अछि, जकरामे अहाँक स्वामित्व केर प्रत्येक स्टाक क' लेल एकटा अलग खाता, ब्रोकरेज कमीसन क' लेल अलग-अलग खाता, विशेष "इक्विटी" खाता (कायम राखल गेल आय केर उप-खाता, पूर्वनिर्धारित रूपेँ), जे अहाँक प्रारंभिक बैलेंस क' स्रोत अछ, आदि सामिल हाएब. ई सबहि खाता अगिला पृष्ठ पर देखाइ देत ताकि जँ अहाँ एकरा बदलनइ चाहब तँ बदल सकब, मुदा ओकरा असगर छोड़ि देनाइ सुरक्षित अछि.

en: Accounts and stock holdings
mai: खाता आओर स्टाक होल्डिंग

en: Matchings selected
mai: चयनित मिलान

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
mai: GnuCash खाता केर सँग QIF खाता क' मिलान करू

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
mai: GnuCash अहाँक लेनदेन केँ वर्गीकृत करबाक क' लेल श्रेणी केर बजाय अलग-अलग आय आओर खर्च खाता क' उपयोग करैत अछि. अहाँक QIF फाइल मे सँ प्रत्येक श्रेणी केँ एकटा GnuCash खाता मे बदैल देल जाएत.
    
    अगिला पृष्ठ मे, अहाँक पास QIF श्रेणी आओर GnuCash खाता केर बीच बताए गए मिलान केँ देखए क' एकटा अवसर हाएत. जाहि मिलान केँ अहाँ पसिन्न नहि करैत छी ओकरा श्रेणी नाम बला डडीर पर डबल क्लिक कए बदल सकैत छी.
    
    जँ अहाँ बाद मे अपन इरादा बदैल देत छी, तँ अहाँ GnuCash केर भीतर खाता संरचना केर सुरक्षित तरीका सँ पहिचान कए सकैत छी.

en: Income and Expense categories
mai: आय आओर खर्च केर श्रेणी

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
mai: GnuCash खाता केर सँग QIF श्रेणी क' मिलान करू

en: Payees and memos
mai: प्राप्तकर्ता आओर मेमो

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
mai: GnuCash खाता केर सँग प्राप्तकर्ता/मेमो क' मिलान करू

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
mai: QIF आयातक वर्तमान मे अनेक-मुद्रा वाली QIF फाइल केँ संचालित नहि कए सकैत अछि. अहाँ जे खाता क' आयात कए रहल छी ओ सबहि केँ ओहि मुद्रा मे नामित कएल जाएनाइ चाही.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
mai: सबहि आयातित लेनदेन मे इस्तमाल क' लेल मुद्रा चुनू (_S):

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
mai: चूंकि अहाँ एकटा नव फ़ाइल बना रहल छी, आगाँ अहाँकेँ बुक विकल्प सेट करब कलेल एकटा समाद देखाइ देत. ई GnuCash द्वारा लेनदेन केर आयात केँ प्रभावित कए सकैत अछि. जँ अहाँ रद्द कएलआओर शुरू कएने बिनु एहि पृष्ठ मे वापस आबैत अछि, तँ दोसर बार जखन अहाँ आगाँ बढ़ब, बुक विकल्प सेट करब कलेल संवाद नहि देखाओल जाएत. अहाँ मेनू सँ 'फ़ाइल->प्रोपर्टीज' क माध्यम सँ सीधा एतय तक पहुँच सकैत छी.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
mai: QIF फ़ाइल मुद्रा चुनू आओर बुक विकल्पो केर चयन करू

en: Tradable commodities
mai: ट्रेड करबाक योग्य वस्तु

en: _Start Import
mai: _आयात शुरू करू

en: QIF Import
mai: QIF आयात

en: Match existing transactions
mai: मोजुदा लेनदेन क' मिलान करू

en: Select possible duplicates
mai: संभावित प्रतिलिपि केँ चुनू

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
mai: स्टेजिंग क्षेत्र सँ डेटा आयात करब आओर अपन GnuCash खाता केँ अपडेट करबाक लेल "Apply" पर क्लिक करू. अहाँ जे खाता आओर श्रेणी मिलान केर जानकारी दर्ज केने छी ओकरा सहेज लेलजएताह आओर अगिला बेर जखन अहाँ QIF आयात सुविधा कलेल उपयोग करताह, डिफॉल्ट कलेल एकर उपयोग कएल जाएत.
    
    अपन खाता आओर श्रेणी मिलान केर समीक्षा करए, नव खाता कलेल मुद्रा आओर सुरक्षा सेटिंग बदलब कलेल अथवा स्टेजिंग क्षेत्र मे आन फाइल जोड़ए कलेल "Back" पर क्लिक करू.
    
    QIF आयात प्रक्रिया केँ रद्द करब क लेल "Cancel" पर क्लिक करें.

en: Update your GnuCash accounts
mai: अपन GnuCash खाता केँ अद्यतन करू

en: Summary Text
mai: सारांश टेक्स्ट

en: Qif Import Summary
mai: Qif आयात सारांश

en: Stock Split Assistant
mai: स्टॉक विभाजन सहायक

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
mai: ई सहायक एकटा स्टॉक विभाजन अथवा स्टॉक विलय दर्ज करब मे अहाँक मदति करताह.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
mai: ओहि खाता केँ चुनू जकरा लेल अहाँ एकटा स्टाक विभाजन अथवा विलय दर्ज करै चाहैत छी.

en: Stock Split Account
mai: स्टॉक विभाजन खाता

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
mai: ओ तिथि आओर शेयर केर संख्या दर्ज करू जे अहाँ स्टाक केर विभाजन अथवा विलय सँ पाओल अथवा हराबने अछि. स्टाक केर विलय (ऋणात्मक विभाजन) क' लेल शेयर केर वितरण मे एकटा ऋणात्मक मान क' उपयोग करू. अहाँ लेनदेन क' एकटा विवरण दर्ज कए सकैत छी, अथवा एकटा पूर्वनिर्धारित केँ स्वीकार कए सकैत छी.

en: _Date
mai: तिथि (_D)

en: Desc_ription
mai: विवरण(_r)

en: Stock Split
mai: स्टाक विभाजन

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
mai: जँ अहाँ विभाजन क' लेल एकटा स्टाक मूल्य दर्ज करै चाहैत छी, तँ एकरा नीच्चाँ दर्ज करू. अहाँ सुरक्षित तरीका सँ एकरा खाली छोड़ि सकैत छी.

en: New _Price
mai: नव मूल्य (_P)

en: Currenc_y
mai: मुद्रा (_y)

en: Stock Split Details
mai: स्टाक विभाजन क' विवरण

en: _Memo
mai: मेमो (_M)

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
mai: केर बदला मे नगदी

en: <b>_Income Account</b>
mai: <b>आय खाता (_I)</b>

en: <b>A_sset Account</b>
mai: <b>पूंजी खाता (_s)</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
mai: केर एवज मे नगदमुद्रा

en: Stock Split Finish
mai: स्टॉक विभाजन समाप्त

en: Transaction Details
mai: लेनदेन क विवरण

en: Cash
mai: नगद

en: Brokerage Fees
mai: ब्रोकरेज शुल्क

en: Introduction placeholder
mai: परिचय स्थानधारक

en: Title placeholder
mai: नाम स्थानधारक

en: _Edit list of encodings
mai: संकेतीकारण केर सूची केँ संपादित करू (_E)

en: Default encoding
mai: पूर्वनिर्धारित एन्कोडिंग

en: Convert the file
mai: फाइल केँ बदलू

en: finish placeholder
mai: समापन स्थानधारक

en: Finish GnuCash Datafile Import
mai: GnuCash डाटाफाइल आयात केँ समाप्त करू

en: Edit the list of encodings
mai: एन्कोडिंग केर सूची केँ संपादित करू

en: <b>S_ystem input encodings</b>
mai: <b>सिस्टम इनपुट एन्कोडिंग (_y)</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
mai: <b>कस्टम एन्कोडिंग (_C)</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
mai: <b>चयनित एन्कोडिंग (_S)</b>

en: Preferences
mai: प्राथमिकता

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
mai: सामान्य

en: Enable extra _buttons
mai: बाइली बटन सक्रिय करू (_b)

en: _Open in new window
mai: नव विंडो मे खोलू (_O)

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
mai: चिह्णित हए पर, प्रत्येक चालान केँ एकर अपन शीर्ष स्तरीय विंडो मे खोलल जाएत. साफ़ हए पर, चालान केँ वर्तमान विंडो मे खोलल जाएत.

en: _Accumulate splits on post
mai: पोस्ट पर स्प्लिट्स केँ संग्रहित करू (_A)

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
mai: की एकटा चालान मे एकटा खाता मे स्थानांतरित हएबला कइ टा प्रविष्टि अछि, एकरा पूर्वनिर्धारित रूपेँ एकटा सिंगल स्प्लिट मे जमा हएबाक चाही. एहि सेटिंग केँ पोस्ट समाद मे बदलल जाए सकैत अछि.

en: <b>Invoices</b>
mai: <b>चालान </b>

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
mai: की स्टार्टअप पर बकाया बिल केर सूची प्रदर्शित कएल जाए.

en: _Tax included
mai: कर सहित (_T)

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
mai: की कर बिल पर प्रविष्टि मे पूर्वनिर्धारित रूपेँ सामिल हाएत अछि.

en: <b>Bills</b>
mai: <b>बिल</b>

en: _Notify when due
mai: बकाया तिथि क' सूचना दिअ'(_N)

en: Ta_x included
mai: कर सहित (_x)

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
mai: की कर चालान पर प्रविष्टि मे पूर्वनिर्धारित रूपेँ सामिल हाएत अछि. ई सेटिंग नव ग्राहक आओर विक्रेता द्वारा विरासत मे भेटल अछि.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
mai: बिलक बकाया हएबाक क' चेतावनी क' लेल आगामी कतेक दिन हएबाक चाही.

en: Default
mai: पूर्वनिर्धारित

en: Delete Account
mai: खाता केँ मेटाउ

en: <b>Sub-accounts</b>
mai: </b>उप-खाता</b>

en: M_ove to
mai: मे जाउ (_o)

en: Delete all _transactions
mai: सबहि लेनदेन केँ मेटाउ (_t)

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
mai: एहि खाता मे लेनदेन सामिल अछि. अहाँ एहि लेनदेन केर सँग की कएनाइ पसिन्न करब?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
mai: एहि खाता मे केवल-पढ़बाक लेनदेन सामिल छी जकरा मेटाएल नहि जाए सकैत.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
mai: </b>उप-खाता केर लेनदेन</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
mai: एकटा अथवा बेसी उप-खाता मे केवल पढ़बाक लेनदेन सामिल अछि जकरा मेटाओल नहि जाए सकत.

en: _Default
mai: पूर्वनिर्धारित (_D):

en: Account Type
mai: खाता क' प्रकार

en: Show _hidden accounts
mai: नुकाएल खाता केँ देखाउ (_h)

en: Show _zero total accounts
mai: सुन कुल खाता केँ देखाउ (_z)

en: Show accounts which have a zero total value.
mai: एहन खाता देखाउ जिकरा मे कुल मूल्य सुन अछि.

en: Use Commodity Value
mai: वस्तु कऽ मूल्य केर उपयोग करू

en: _Help
mai: मदति (_H)

en: Identification
mai: पहिचान

en: _Account code
mai: खाता कोड (_A)

en: _Description
mai: विवरण (_D)

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
mai: एहि वस्तु क' सबसँ छोट अंश जकरा संदर्भित कएल जाए सकैत अछि.

en: _Parent Account
mai: मूल खाता (_P)

en: Placeholde_r
mai: प्लेसहोल्डर (_r)

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
mai: ई खाता पदानुक्रम मे केवल एकटा स्थानधारक केर रूपेँ मोजुद अछि. लेनदेन केँ एहि खाता मे नहि, केवल एहि खाता केर उप-खाता मे पोस्ट कएल जा सकैत अछि.

en: H_idden
mai: नुकाएल (_i)

en: Ta_x related
mai: कर सँ संबंधित (_x)

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
mai: कर रिपोट->संपादित करू विकल्प क' उपयोग कए-संबंधी फ्लैग केँ सेट करबाक आओर एहि खाता मे एकटा कर कोड आवंटित करबाक क' लेल करू.

en: <b>Balance Information</b>
mai: <b>बैलेंस केर सूचना </b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
mai: </b>प्रारंभिक बैलेंस ट्रांसफर</b>

en: _Balance
mai: बैलेंस (_B)

en: _Use equity 'Opening Balances' account
mai: इक्विटी ‘प्रारंभिक जमा राशि’ खाता क' उपयोग करू (_U)

en: _Select transfer account
mai: ट्रांसफर खाता केँ चुनू (_S)

en: Renumber sub-accounts
mai: उप-खाता केँ नव संख्या दिअ'

en: _Renumber
mai: नव संख्या दिअ' (_R)

en: Prefix
mai: पूर्व निर्धारण

en: Examples
mai: उदाहरण

en: _Show documentation
mai: दस्तावेज देखाउ (_S)

en: _Reconciled
mai: मिलान कएल गेल (_R)

en: _Cleared
mai: मंजूर (_C)

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
mai: जखन एकटा QIF फाइल मे स्टेटस निर्देशित नहि हाएत अछि, लेनदेन केँ मंजूर केर रूपेँ चिह्नित कएल जाएत अछि.

en: _Not cleared
mai: मंजूर नहि (_N)

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
mai: जखन एकटा QIF फाइल मे स्टेटस निर्देशित नहि हाएत अछि, लेनदेन केँ मंजूर नहि केर रूपेँ चिह्नित कएल जाएत अछि.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
mai: डिफॉल्ट लेनदेन स्थिति (QIF फ़ाइल द्वारा निर्दिष्ट स्थिति सँ अधिरोहित)

en: Select Account
mai: खाता चुनू

en: _Select or add a GnuCash account:
mai: एकटा GnuCash खाता चुनू अथवा जोड़ू (_S)

en: Import transactions from text file
mai: पाठ फाइल सँ लेनदेन केँ आयात करू

en: 1. Choose the file to import
mai: 1. आयात करबाक क' लेल फाइल चुनू

en: Import bill CSV data
mai: बिल CSV डाटा आयात करू

en: Import invoice CSV data
mai: चालान CSV डाटा आयात करू

en: 2. Select import type
mai: 2. आयात क' प्रकार चुनू

en: Semicolon separated
mai: सेमीकालन अलग कएल गेल

en: Comma separated
mai: कोमा अलग कएल गेल

en: Semicolon separated with quotes
mai: कोट केर सँग सेमीकालन अलग कएल गेल

en: Comma separated with quotes
mai: कोट केर सँग कोमा अलग कएल गेल

en: 3. Select import options
mai: 3. आयात केर विकल्प चुनू

en: 4. Preview
mai: 4. पूर्वावलोकन

en: Open imported documents in tabs
mai: आयातित दस्तावेज केँ टैब मे खोलू

en: Don't open imported documents in tabs
mai: आयातित दस्तावेज केँ टैब मे नहि खोलू

en: 5. Afterwards
mai: 5. ओकरा बाद

en: Discount Days
mai: छूट क' दिन

en: The percentage discount applied for early payment.
mai: पूर्व भुगतान क' लेल लागू प्रतिशत

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
mai: पठएबाक क' तिथि केर बाद दिनक संख्या जकरा दौरान पूर्व भुगतान क' लेल एकटा छूट लागू हाएत

en: The number of days to pay the bill after the post date.
mai: पठएबाक क' तिथि केर बाद बिल क' भुगतान करबाक क' लेल दिनक संख्या

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
mai: अगिला महिना मे बिल कऽ प्रयोग करबाक लेल कटऑफ दिन. कटऑफ कऽ बाद, बिल कऽ प्रयोग अगिला महिना मे कएल जाएत अछि. ऋणात्मक मूल्य केर गिनती महिना कऽ अंत सँ पाछाँ केर तरफ कएल जाएत अछि.

en: The discount percentage applied if paid early.
mai: जँ पहिने भुगतान कएल गेल तँ लागू छूट क' प्रतिशत.

en: The last day of the month for the early payment discount.
mai: पूर्व भुगतान छूट क' लेल महिना क' अंतिम दिन.

en: The day of the month bills are due
mai: महिना क' ओ दिन जखन बिल बकाया अछि.

en: Table
mai: तालिका

en: Terms
mai: अवधि

en: Delete the current Billing Term
mai: वर्तमान बिलिंग अवधि केँ मेटाउ

en: _New
mai: नव (_N)

en: Create a new Billing Term
mai: एकटा नव बिलिंग अवधि बनाउ

en: <b>Term Definition</b>
mai: अवधि क' परिभाषा

en: De_scription
mai: विवरण (_s)

en: _Type
mai: प्रकार (_T)

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
mai: चालान पर मुद्रित, बिलिंग अवधि क' विवरण.

en: _Edit
mai: संपादन (_E)

en: Edit the current Billing Term
mai: वर्तमान बिलिंग अवधि केँ संपादित करू

en: Close this window
mai: एहि विंडो केँ बन्न करू

en: Cancel your changes
mai: अपन बदलाव केँ रद्द करू

en: Commit this Billing Term
mai: ई बिलिंग अवधि केँ स्वीकार करू

en: The internal name of the Billing Term.
mai: बिलिंग अवधि क' आतंरिक नाम.

en: <b>New Billing Term</b>
mai: नव बिलिंग अवधि

en: _Name
mai: नाम (_N)

en: Income Total
mai: कुल आय

en: Expense Total
mai: कुल खर्च

en: Choose Owner Dialog
mai: मालिक केर समाद क' चयन करू

en: Securities
mai: सिक्योरिटी

en: Show National Currencies
mai: राष्ट्रीय मुद्रा देखाउ

en: Add a new commodity.
mai: एकटा नव वस्तु जोड़ू

en: Remove the current commodity.
mai: मोजुदा वस्तु केँ हटाउ

en: Edit the current commodity.
mai: वर्तमान वस्तु केँ संपादित करू.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
mai: वस्तु क' पूरा नाम दर्ज करू. उदाहरण: सिस्को सिस्टम इंक. अथवा एप्पल कंप्यूटर, इंक.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
mai: वस्तु कलेल टिकर संकेत (जहिना CSCO अथवा AAPL) दर्ज करू. जँ अहाँ ऑनलाइन उद्धरण प्राप्त कए रहल छी तँ ई फील्ड उद्धरण स्रोत (केस सहित) द्वारा प्रयुक्त टिकर संकेत क सँग ठीक-ठीक मेल होनाए चाही.

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
mai: वस्तु केर पहिचान क' लेल इस्तेमाल कएल गेल एकटा विशिष्ट कोड जोड़ू. अथवा, अहाँ सुरक्षित रूपेँ एहि फील्ड केँ खाली छोड़ि सकैत छी.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
mai: वस्तु क' सबसँ छोट भिन्न दर्ज करू जकरा ट्रेड कएल जाए सकै. ओहि स्टाक्स क' लेल जकरा केवल पूर्ण संख्या मे ट्रेड कएल जाए सकैत अछि, 1 दर्ज करू.

en: <b>Quote Source Information</b>
mai: <b>कोट स्रोत सूचना</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
mai: प्रदर्शन संकेत दर्ज करू. एकरा सुरक्षित तरीका सँ खाली छोड़ल जाए सकैत अछि जकरा मामला मे टिकर संकेत अथवा करेंसी ISO कोड केर उपयोग कएल जाएत.

en: _Display symbol
mai: प्रदर्शन संकेत

en: Time_zone
mai: समय क्षेत्र (_z)

en: _Unknown
mai: अज्ञात (_U)

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
mai: ई एहन उद्धरण स्रोत अछि जकरा हाले मे F::Q मे सामिल कएल गेल छला. GnuCash केँ ई जानकारी नहि अछि जे की ई स्रोत इंटरनेट पर एकटा असगर साइट सँ अथवा अनेक साइट सँ जानकारी प्राप्त करैत अछि.

en: _Multiple
mai: कतेक (_M)

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
mai: ई F::Q उद्धरण स्रोत अछि जे इंटरनेट पर अनेक साइट सँ जानकारी प्राप्त करैत अछि. जँ एकरा मे सँ कोनो साइट अनुपलब्ध अछि तँ F::Q आन साइट सँ जानकारी प्राप्त करबाक प्रयास करताह.

en: Si_ngle
mai: एकल (_n)

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
mai: ई F::Q उद्धरण स्रोत अछि जे इंटरनेट पर एकटा असगर साइट सँ जानकारी प्राप्त करैत अछइ. जँ ओ साइट अनुपलब्ध अछि तँ अहाँ उद्धरण प्राप्त करब मे सक्षम नहि होएब.

en: _Get Online Quotes
mai: आनलाइन कोट प्राप्त करू (_G)

en: F_raction traded
mai: ट्रेड कएल गेल भिन्न (_r)

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
mai: ISIN, CUSI_P अथवा आन कोड

en: _Symbol/abbreviation
mai: संकेत/संक्षेपण (_S)

en: _Full name
mai: पूरा नाम (_F)

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
mai: चेतावनी:वित्त::कोट सही तरीका सँ इंस्टाल नहि कएल गेल अछि.

en: Select user information here…
mai: प्रयोक्ता केर सूचना एतय चुनू…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
mai: ग्राहक आईडी संख्या. जँ खाली छोड़ल गेल तँ अहाँक लेल एकटा उचित सँख्या चुनल जाएत.

en: Email
mai: ईमेल

en: Billing Address
mai: बिलिंग क' पता

en: Discount
mai: छूट

en: Credit Limit
mai: क्रेडिट सीमा

en: Tax Included
mai: कर सहित

en: Tax Table
mai: कर तालिका

en: Override the global Tax Table?
mai: ग्लोबल कर टेबल केँ मेटाए क' लिखू?

en: Billing Information
mai: बिलिंग क' सूचना

en: Shipping Information
mai: शिपिंग क' सूचना

en: Shipping Address
mai: शिपिंग क' पता

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
mai: टेक्स्ट फ़ाइल सँ ग्राहक अथवा विक्रेता केँ आयात करू

en: For importing customer lists.
mai: ग्राहक सूचि आयात करबाक लेल.

en: For importing vendor lists.
mai: विक्रेता सूची आयात करबाक लेल.

en: <b>2. Select Import Type</b>
mai: <b>2. आयात प्रकार चयन करू</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
mai: सहेजल गेल रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन क समाद सँ बाहर निकलू.

en: Question
mai: प्रश्न

en: (none)
mai: (कोनो नहि)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
mai: कर्मचारी आईडी संख्या. जँ खाली छोड़ल गोल तँ अहाँक लेल एकटा उचित सँख्या चुनलजाएत.

en: Payment Address
mai: भुगतान क' पता

en: Interface
mai: इंटरफेस

en: Access Control List
mai: पहुंच नियंत्रण सूची

en: Access Control
mai: पहुंच नियंत्रण

en: <b>File</b>
mai: <b>फाइल</b>

en: Host
mai: होस्ट

en: Database
mai: डाटाबेस

en: Password
mai: गुड़किल्ली

en: <b>Database Connection</b>
mai: <b>डाटाबेस संपर्क </b>

en: Annual
mai: वार्षिक

en: Semi-annual
mai: अर्द्ध-वार्षिक

en: Tri-annual
mai: त्रै-वार्षिक

en: Quarterly
mai: त्रैमासिक

en: Bi-monthly
mai: द्विमासिक

en: Monthly
mai: मासिक

en: Semi-monthly
mai: अर्द्ध-मासिक

en: Bi-weekly
mai: पाक्षिक

en: Weekly
mai: साप्ताहिक

en: Daily (360)
mai: प्रतिदिन (360)

en: Daily (365)
mai: प्रतिदिन (365)

en: Loan Repayment Calculator
mai: ऋण पुनर्भुगतान संगणक

en: <b>Calculations</b>
mai: <b>गणना <b>

en: Payment periods
mai: भुगतान केर अवधि:

en: Interest rate
mai: ब्याज दर

en: Present value
mai: वर्तमान मूल्य

en: Periodic payment
mai: आवधिक भुगतान

en: Future value
mai: भावी मूल्य

en: Clear the entry.
mai: प्रविष्टि केँ साफ़ करू.

en: Calculate
mai: गणना

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
mai: उपरोक्त फील्ड मे (एकल) खाली प्रविष्टि केर पुनः गणना करू.

en: <b>Payment Options</b>
mai: <b>भुगतान केर विकल्प <b>

en: Payment Total
mai: कुल भुगतान

en: Discrete
mai: अलग-अलग

en: Continuous
mai: लगातार

en: Beginning
mai: प्रारंभ

en: When paid
mai: कखन भुगतान कएलक

en: Online
mai: आनलाइन

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
mai: निम्नांकित क' लेल कृपया एकटा उचित GnuCash खाता चुनू अथवा बनाउ:

en: Online account ID here…
mai: आनलाइन खाता ID एतय.…

en: Choose a format
mai: एकटा प्रारूप चुनू

en: Select matching existing transaction
mai: मोजुदा लेनदेन केर मिलान क' चयन करू.

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
mai: आयातित लेनदेन क' पहिला विभाजन

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
mai: एहि लेनदेन मे संभवतः अहाँक हस्तक्षेप केर आवश्यकता अछि अथवा एकरा असंतुलित आयात कए लेल जाएत.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
mai: एहि लेनदेन केँ संतुलित रूपेँ आयात कएल जएताह (फिनु अहाँ मिलान अथवा लक्ष्य खाता केर दोबारा जाँच करै चाहब).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
mai: एहि लेनदेन मे अहाँक हस्तक्षेप केर आवश्यकता अछि अथवा एकरा आयात नहि कएल जएताह.

en: Transaction List Help
mai: लेनदेन सूची सहायता

en: Colors
mai: रंग

en: <b>Actions</b>
mai: <b>गतिविधि</b>

en: Select "A" to add the transaction as new.
mai: लेनदेन केँ नव केर रूपेँ जोड़ए क' लेल "A" चुनू.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
mai: दुनू मे सँ कोनो नहि लएकए लेनदेन छोड़ू (एकरा बिलकुल आयात नहि कएल जएताह).

en: Red
mai: लाल

en: Yellow
mai: पिअर

en: Green
mai: हरिअर

en: _Notes
mai: टिप्णणी (_N)

en: Generic import transaction matcher
mai: सामान्य आयात लेनदेन मिलापक

en: Posted Account
mai: पठाओल गेल खाता

en: Invoice Information
mai: चालान केर सूचना

en: (owner)
mai: (मालिक)

en: Default Chargeback Project
mai: पूर्वनिर्धारित चार्जबुक प्रोजेक्ट

en: Additional to Card
mai: कार्ड मे बाइली

en: Extra Payments
mai: बाइली भुगतान

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
mai: चालान आईडी संख्या. जँ खाली छोड़ल गेल तँ अहाँक लेल एकटा उचित सँख्या चुनल जाएत.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
mai: एहि चालान केँ नहि पठएबाक सँ भेजल गेल लेनदेन केँ मेटाए देल जाएत.
    की अहाँ सचमुच एकरा नहि पठओनाइ चाहैत छी?

en: Yes, reset the Tax Tables
mai: हँ, कए तालिका केँ रीसेट करू

en: No, keep them as they are
mai: नहि, ओकरा ओहि रूपेँ राखू

en: Reset Tax Tables to present Values?
mai: कए तालिका केँ वर्तमान मान मे पुनः व्यवस्थित करू?

en: Job Dialog
mai: कार्य समाद

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
mai: जॉब आईडी संख्या. जँ खाली छोड़ल गेल तँ अहाँक लेल एकटा उचित सँख्या चुनल जाएत.

en: Job Information
mai: कार्य केर सूचना

en: Owner Information
mai: मालिक केर सूचना

en: Job Active
mai: कार्य सक्रिय

en: Lot Viewer
mai: लाट व्यूअर

en: _New Lot
mai: नव लाट (_N)

en: Scrub _Account
mai: खाता साफ करू (_A)

en: _Scrub
mai: साफ करू (_S)

en: Scrub the highlighted lot
mai: रेखांकित लाट केँ साफ करू

en: Delete the highlighted lot
mai: रेखांकित लाट केँ मेटाउ

en: Enter a name for the highlighted lot.
mai: रेखांकित लाट क' लेल एकटा नाम दर्ज करू

en: Enter any notes you want to make about this lot.
mai: एहि लाट क'संबंध मे जे टिप्पणी अहाँ दिअ' चाहैत छी ओकरा दर्ज करू

en: <b>_Title</b>
mai: <b>शीर्षक (_T)</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
mai: <b>एहि खाता केर लाट (_L)</b>

en: Show only open lots
mai: केवल खुलल लॉट देखाबू

en: <b>Splits _free</b>
mai: <b>विभाजन _मुक्त</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
mai: <b>_लॉट मे विभाजन</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
mai: <span weight="bold" size="larger">स्वागत संवाद फिनु सँ देखाउ?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
mai: जँ अहाँ हँ बटन दाबैत छी, तँ अगिला बेर जखन अहाँ GnuCash केँ स्टार्ट करब, GnuCash मे अहाँक स्वागत अछि संवाद फिनु सँ देखाओल जएताह. जँ अहाँ नहि बटन दाबैत छी, तँ एकरा दुबारा नहि देखाओल जएताह.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
mai: <span size="larger" weight="bold">GnuCash मे अहाँक स्वागत अछि!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
mai: किछु एहन पूर्व-निर्धारित गतिविधि उपलब्ध अछि जकरा ज्यादातर नव प्रयोक्ता GnuCash केर सँग आरंभ कएनाइ पसिन्न करैत अछि. नीच्चाँ सँ एहि गतिविधि मे सँ एकटा क' चयन करू आओर <i>बेस</i> बटन पर क्लिक करू अथवा जँ अहाँ एकरामे सँ कोनो काज निष्पादित नहि करै चाहैत छी तँ <i>रद्द</i>बटन दबाउ.

en: C_reate a new set of accounts
mai: खाता क' एकटा नव सेट बनाउ (_r)

en: _Import my QIF files
mai: हमर QIF फाइल केँ आयात करू (_I)

en: _Open the new user tutorial
mai: नव प्रयोक्ता ट्यूटोरियल केँ खोलू (_O)

en: Object references
mai: वस्तु संदर्भ

en: Explanation
mai: व्याख्या

en: Order Entry
mai: आर्डर केर प्रविष्टि

en: Order Information
mai: आर्डर केर सूचना

en: Reference
mai: संदर्भ

en: Order Entries
mai: आर्डर केर प्रविष्टि

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
mai: ऑर्डर आईडी संख्या. जँ खाली छोड़ल गेल तँ अहाँक लेल एकटा उचित सँख्या चुनल जाएत.

en: The company associated with this payment.
mai: एहि भुगतान केर सँग जुड़ल कंपनी.

en: Post To
mai: केँ पठाउ

en: Documents
mai: दस्तावेज

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
mai: एहि चालान क' लेल भुगतान केर राशि.
    
    जँ अहाँ एकटा चालान केँ चुनए अछि, GnuCash अखनो एहि राशि केँ अपन लेल बकाया प्रस्तावित करताह. अहाँ एहि राशि केँ एकटा आंशिक भुगतान अथवा एकटा बेसी-भुगतान बनाबै क' लेल बदैल सकैत छी अथवा जँ कोनो चालान नहि चुनल गेल छला तँ GnuCash शेष राशि केँ अपनासँ अहाँ एहि कंपनी क' लेल भुगतान नहि कएल गेल पहिने चालान केँ आवंटित कए देत.

en: Refund
mai: रिफंड

en: Print Check
mai: प्रिंट चेक

en: Transfer Account
mai: स्थानांतरण खाता

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
mai: यूरोप

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
mai: स्थानीय भाषा

en: <b>Separator Character</b>
mai: <b>अलग करए बला अक्षर</b>

en: GnuCash Preferences
mai: GnuCash केर प्राथमिकता

en: <b>Summarybar Content</b>
mai: <b>सारांशपट्टी सामग्री</b>

en: Include _grand total
mai: कुल योग सहित (_g)

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
mai: पूर्वनिर्धारित रिपोट मुद्रा मे बदलल गेल सबहि खाता क' एकटा कुल योग देखाउ.

en: Include _non-currency totals
mai: गैर-मुद्रा योग सहित (_n)

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
mai: चिह्णित हए पर, गैर-करेंसी वस्तु केँ सारांश बार मे देखाओल जाएत. साफ़ हए पर, केवल करेंसी केँ देखाओल जाएत.

en: _Relative
mai: संबंधित (_R)

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
mai: लाभ/हानि केर गणना क' लेल निर्दिष्ट प्रासंगिक प्रारंभ तिथि क' प्रयोग करू.

en: _Absolute
mai: पूर्ण (_A)

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
mai: लाभ/हानि केर गणना क' लेल निर्दिष्ट पूर्ण प्रारंभिक तिथि क' उपयोग करू.

en: Re_lative
mai: संबंधी (_l)

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
mai: लाभ/हानि केर गणना कलेल निर्दिष्ट सापेक्ष समापन दिनांक क प्रयोग करू. निवल संपत्ति केर गणना कलेल भी एहि दिनांक केर प्रयोग करू.

en: Ab_solute
mai: आत्यंतिक (_s)

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
mai: लाभ/हानि केर गणना कलेल निर्दिष्ट निरपेक्ष समापन दिनांक केर प्रयोग करू. निवल संपत्ति केर गणना कलेल भी एहि दिनांक क प्रयोग करू.

en: Accounting Period
mai: लेखांकन अवधि

en: Use _formal accounting labels
mai: औपचारिक लेखांकन लेबल क' उपयोग करू (_f)

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
mai: अनौपचारिक पर्यायवाची शब्द केर बजाय केवल 'डेबिट' आओर 'क्रेडिट' क प्रयोग करू.

en: <b>Labels</b>
mai: <b>लेबल</b>

en: _None
mai: कोनो नहि (_N)

en: C_redit accounts
mai: क्रेडिट खाता (_r)

en: _Income & expense
mai: आय आओर खर्च (_I)

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
mai: <b>संतुलित खाता केँ उनटा करू</b>

en: <b>Default Currency</b>
mai: <b>पूर्वनिर्धारित मुद्रा</b>

en: US Dollars (USD)
mai: US डालर (USD)

en: Character
mai: अक्षर

en: Sample
mai: नमूना

en: Show the Account Color as background
mai: खाता केर रँग केँ पृष्ठभूमि कऽ रूप मे देखाबू

en: Show the Account Color as Account Name Background.
mai: खाता कऽ रँग केँ खाता नाम पृष्ठभूमि कऽ रूप मे देखाबू.

en: Show the Account Color on tabs
mai: खाता क रँग केँ टैब पर देखाबू.

en: Show the Account Color as tab background.
mai: खाता क रँग केँ टैब पृष्ठभूमि कऽ रूपेँ देखाबू.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
mai: वर्ण जकर प्रयोग एकटा खाता नाम केर घटक केर बीच कएल जाएत. एकटा वैध मान अक्षर अथवा अंक अथवा निम्नलिखित मे सँ ककरो स्ट्रिंग केँ छाड़िकए कोनो भी असगर वर्ण अछि: "colon" "slash", "backslash", "dash" आओर "period".

en: Ch_oose
mai: चुनू (_o)

en: Loc_ale
mai: गैर-मुद्रा योग सहित (_a)

en: <b>Time Format</b>
mai: <b>समय प्रारूप</b>

en: U_se 24-hour clock
mai: 24-घंटा केर घड़ी क' उपयोग करू (_s)

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
mai: 24-घंटा (12 घंटा केर बजाय) केर समय प्रारूप क' उपयोग करू.

en: <b>Date Completion</b>
mai: <b>तिथि संपूर्ण</b>

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
mai: तिथि केँ एहि प्रकार पूरा कएल जएताह जकरा जे ओ वर्तमान कैलेंडर वर्ष केर भीतर रहै.

en: Enter number of months.
mai: महिना केर संख्या दर्ज करू.

en: Use the date format specified by the system locale.
mai: सिस्टम लोकल द्वारा निर्दिष्ट तिथि प्रारूप क' उपयोग करू.

en: <b>Numbers</b>
mai: <b>संख्या</b>

en: Display ne_gative amounts in red
mai: ऋणात्मक राशि केँ लाल रंग मे प्रदर्शित करू (_g)

en: Display negative amounts in red.
mai: ऋणात्मक राशी केँ लाल रँग मे प्रदर्शित करू.

en: _Automatic decimal point
mai: स्वतः दशमलव बिंदु (_A)

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
mai: स्वचालित रूपेँ ओहि मान मे एकटा दशमलव बिंदु डालू जकर प्रविष्टि दशमलव केर बिनु कएल गेल अछि.

en: How many automatic decimal places will be filled in.
mai: कतेक स्वचालित दशमलव स्थान केँ भरल जएताह.

en: Perform account list _setup on new file
mai: नव फाइल पर खाता सूची सेटअप केँ निष्पादित करू (_s)

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
mai: जखन अहाँ फाइल->नव फाइल चुनए छी तखन नव खाता सूची डायलॉग प्रस्तुत करू.

en: Display "_tip of the day" dialog
mai: "दिन क' टिप" संवाद देखाउ (_t)

en: Display hints for using GnuCash at startup.
mai: शुरुआत मे GnuCash कऽ उपयोग करबाक लेल सुझाव प्रदर्शित करू.

en: How many days to keep old log/backup files.
mai: पुरान लाग/बैकअप फाइल केँ कतेक दिन तक राखब

en: days
mai: दिन

en: Com_press files
mai: फाइल केँ संकुचित करू (_p)

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
mai: डाटा फाइल केँ डिस्क मे सहेजए समय एकरा gzip सँ संकुचित करू.

en: <b>Files</b>
mai: <b>फाइल</b>

en: <b>Search Dialog</b>
mai: <b>संवाद ताकू </b>

en: New search _limit
mai: नव खोज सीमा (_l)

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
mai: ‘नव खोज’ मे पूर्वनिर्धारित रूपेँ जाउ जँ एहि मद केर संख्या सँ कम केर वापसी हाएत अछि.

en: Show splash scree_n
mai: स्प्लैश स्क्रीन देखाउ (_n)

en: Show splash screen at startup.
mai: स्टार्टअप केर समय स्प्लैश स्क्रीन देखाउ.

en: minutes
mai: मिनट

en: Show auto-save confirmation _question
mai: स्वतः-सहेजू पुष्टि प्रश्न केँ देखाउ (_q)

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ प्रत्येक बेर जखन स्वतः-सहेजू सुविधा केँ स्टार्ट कएल जाएत अछि GnuCash एकटा पुष्टि क' प्रश्न देखाबैत अछि. आन रूपेँ कोनो बाइली व्याख्या नहि देखाओल जाएत अछि.

en: Forever
mai: हगदम क' लेल

en: Time to _wait for answer
mai: उत्तर कलेल प्रतीक्षा करबाक समय

en: seconds
mai: सकेण्ड

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
mai: लेनदेन गतिविधि केँ छोड़ि दए केर प्रक्रिया सक्रिय करू

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
mai: अपडेट मिलान गतिविधि केँ सक्रिय करू

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
mai: किछु स्थान पर, सुविधा स्टोर जहिना स्थान पर व्यावसायिक ATMs (कोनो वित्तीय संस्थान सँ संबंधित नहि) इंस्टॉल कएल जाएत अछि. ई ATMs अपन शुल्क केँ एकटा अलग लेनदेन क रूपेँ देखाबै क बजाय सीधा राशि मे अथवा अहाँक मासिक बैंकिंग शुल्क मे जोड़ि लेत अछि. उदाहरण क लेल, अहाँ $100 क निकासी करैत छी, आओर अहाँ सँ $101,50 सँ बेसी Interac शुल्क वसूल कएल जाइत अछि. जँ अहाँ मैनुअल तरीका सँ ओ $100 दर्ज कएने रहब, तँ राशि मेल नहि करत. अहाँकेँ एकरा अपन क्षेत्र मे ई तरह केर अधिकतम शुल्क क रूपेँ सेट कएनाइ चाही (अपन स्थानीय मुद्रा केर इकाइ मे),ताकि लेनदेन केर पहिचान एकटा मिलान क रूपेँ कएल जाए.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
mai: एकटा एहन लेनदेन जकरा सर्वश्रेष्ठ मिलान क' स्कोर हरित जोन मे अछि (Auto-CLEAR सीमा सँ बेसी अथवा बराबर) एकरा पूर्वनिर्धारित रूपेँ CLEARed कए देल जाएत.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
mai: एकटा एहन लेनदेन जकरा सर्वश्रेष्ठ मिलान क' स्कोर लाल जोन मे अछि (प्रदर्शन सीमा सँ बेसी मुदा Auto-ADD सीमा सँ बेसी अथवा बराबर) एकरा पूर्वनिर्धारित रूपेँ ADDed कए लेल जाएत.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
mai: एकटा संभावित मिलान केर न्यूनतम स्कोर केँ मिलान सूची मे जरूर दर्शाओल जाएनाइ चाही.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
mai: व्यावसायिक ATM शुल्क सीमा (_f)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
mai: आटो-क्लीयर सीमा (_l)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
mai: आटो-एड सीमा (_a)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
mai: प्रदर्शन सीमा क' मिलान करू (_d)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
mai: बायेशियन मिलान क' उपयोग करू (_b)

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
mai: मोजुदा खाता केर सँग नव लेनदेन क' मिलान करबाक क' लेल बायेशियन एल्गोरिदम क' उपयोग करू.

en: <b>Checks</b>
mai: <b>चेक </b>

en: The default check printing font.
mai: डिफॉल्ट चेक प्रिंटिंग फॉन्ट.

en: Print _date format
mai: नव फाइल पर खाता सूची सेटअप केँ निष्पादित करू (_d)

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
mai: वास्तविक तिथि केर नीच्चाँ, 8 प्वाइंट टाइप मे ओहि तिथि क' प्रारूप प्रिंट करू.

en: Print _blocking chars
mai: नव फाइल पर खाता सूची सेटअप केँ निष्पादित करू (_b)

en: Print '***' before and after each text field on the check.
mai: चेक पर प्रत्येक फील्ड केँ भरल जाए सँ पहिने आओर बाद '***' प्रिंट करू.

en: Default _font
mai: पूर्वनिर्धारित फोन्ट (_f)

en: Printing
mai: प्रिंटिंग

en: '_Enter' moves to blank transaction
mai: गतिविधि केँ खाली लेनदेन मे 'दर्ज करू’ (_E)

en: _Auto-raise lists
mai: स्वतः-उठाओल गेल सूची (_A)

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
mai: इनपुट केर दौरान खाता अथवा गतिविधि केर सूची केँ स्वतः उठाउ.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
mai: टैब आर्डर मे याद लेनदेन पर स्थानांतरण सामिल अछि (_c)

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
mai: याद राखब लेनदेन केँ स्वतः भरल जाएत समय स्थानांतरण फील्ड मे जाउ.

en: <b>Reconciling</b>
mai: <b>मिलान कएनाइ</b>

en: Check cleared _transactions
mai: चेक मंजूर कएल गेल लेनदेन (_t)

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
mai: मिलान संवाद बनाल जाएत समय मंजूर लेनदेन केँ पहिने चेक कए लिअ'.

en: Automatic credit card _payment
mai: स्वचालित क्रेडिट कार्ड भुगतान (_p)

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
mai: एकटा क्रेडिट कार्ड स्टेटमेंट क' मिलान करबाक केर बाद, प्रयोक्ता केँ एकटा क्रेडिट कार्ड भुगतान दर्ज करबाक क' लेल प्रेरित करू.

en: Always reconcile to t_oday
mai: हरदम आइ सँ मिलान करू (_o)

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
mai: पछिला मिलान केर परवाह केने बिनु, स्टेटमेंट तिथि क' लेल हरदम आइ केर तिथि क' उपयोग कए मिलान संवाद केँ खोलू.

en: <b>Graphics</b>
mai: <b>ग्राफिक्स</b>

en: Double _mode colors alternate with transactions
mai: दोहरा मोड रंग क' प्रयोग लेनदेन केर सँग बेर-बेर सँ करू (_m).

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
mai: प्राथमिक आओर द्वितीयक रंग केँ डडीर केर अनुसार बेर-बेर सँ सजएनाइ केर बजाय लेनदेन केर हिसाब सँ बेर-बेर सँ सजाउ.

en: Draw hori_zontal lines between rows
mai: डडीर केर बीच क्षैतिज डडीर घींचू (_z)

en: Show horizontal borders on the cells.
mai: सेल पर क्षैतिज बार्डर केँ देखाउ

en: Draw _vertical lines between columns
mai: कालम केर बीच लंबवत डडीर घींचू (_v)

en: Show vertical borders on the cells.
mai: सेल पर लम्बवत बार्डर केँ देखाउ.

en: <b>Default Style</b>
mai: <b>पूर्वनिर्धारित शैली</b>

en: <b>Other Defaults</b>
mai: <b>आन पूर्वनिर्धारित</b>

en: _Basic ledger
mai: मूल लेजर (_B)

en: _Auto-split ledger
mai: स्वतः विभाजन लेजर (_A)

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
mai: लेनदेन जर्नल (_J)

en: Number of _transactions
mai: लेनदेन केर संख्या (_t)

en: Register opens in a new _window
mai: रजिस्टर एकटा नव विंडो मे खुलैत अछि (_w)

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
mai: चिह्णित कएल जाए पर, प्रत्येक पंजी केँ एकर अपन शीर्ष स्तरीय विंडो मे खोलल जाएत. साफ़ हए पर, पंजी केँ वर्तमान विंडो मे खोलल जाएत.

en: _Only display leaf account names
mai: केवल लीफ खाता नाम केँ देखाउ (_O)

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
mai: जँ चुनल गेल अछि, तँ रजिस्टर मे आओर खाता चयन पापअप मे केवल लीफ खाता केर नाम केँ दर्शाओल जाएत अछि. पूर्वनिर्धारित व्यवहार खाता ट्री मे पाथ सहित पूरा नाम केँ प्रदर्शित करैत अछि. एहि विकल्प केँ चुनए क' मतलब अछि जे अहाँ विशिष्ट लीफ नाम क' उपयोग करैत छी.

en: Register Defaults
mai: रजिस्टर पूर्वनिर्धारित

en: <b>Default Report Currency</b>
mai: <b>पूर्वनिर्धारित रिपोट मुद्रा</b>

en: <b>Location</b>
mai: <b>स्थान</b>

en: Report opens in a new _window
mai: रिपोट एकटा नव विंडो मे खुलैत अछि (_w)

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
mai: चिह्णित कएल जाए पर, प्रत्येक रिपोर्ट केँ ओकर अपन शीर्ष स्तरीय विंडो मे खोलल जाएत साफ़ कएल जाए पर, रिपोर्ट केँ वर्तमान विंडो मे खोलल जाएत.

en: Reports
mai: रिपोट

en: <b>Window Geometry</b>
mai: <b>विंडो ज्यामिति</b>

en: _Save window size and position
mai: विंडो केर आकार आओर स्थिति केँ सहेजू (_S)

en: Save window size and location when it is closed.
mai: विंडो केँ बन्न करैत समय एकर आकार आओर स्थान केँ सहेजू.

en: Bring the most _recent tab to the front
mai: सबसँ हाल केर टैब केँ सोझा लाउ (_r)

en: <b>Tab Position</b>
mai: <b>टैब स्थिति</b>

en: To_p
mai: शीर्ष (_p)

en: B_ottom
mai: नीच्चाँ (_o)

en: _Left
mai: बम्माँ (_L)

en: _Right
mai: दाहिन्ना (_R)

en: <b>Summary Bar Position</b>
mai: <b>सारांशपट्टी स्थिति </b>

en: Bottom
mai: नीच्चाँ

en: <b>Tabs</b>
mai: <b>टैब</b>

en: Show close button on _notebook tabs
mai: नोटबुक टैब पर बन्न बटन केँ देखाउ (_n)

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
mai: प्रत्येक नोटबुक टैब पर एकटा बन्न बटन देखाबू. ई 'बन्न' मेनू आइटम केर समान काम करैत अछि.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
mai: जँ टैब मे टेक्स्ट एहि मान सँ बेसी नमहर अछि (परीक्षण लगभग अछि) तँ टैब स्तर मे मध्य कट हाएत आओर एकरा स्थान पर एकटा इलिप्सिस क प्रयोग कएल जाएत.

en: characters
mai: अक्षर

en: _Width
mai: चओड़ाइ (_W)

en: Windows
mai: विंडो

en: Bid
mai: बोली

en: Ask
mai: पूछू

en: Last
mai: अंतिम

en: Net Asset Value
mai: कुल परिसंपत्ति मूल्य

en: Price Editor
mai: मूल्य संपादक

en: S_ource
mai: स्रोत (_o)

en: _Price
mai: मूल्य (_P)

en: Before _Date
mai: तिथि (_D)

en: Price Database
mai: मूल्य डाटाबेस

en: Add a new price.
mai: एकटा नव मूल्य जोड़ू

en: Remove the current price.
mai: वर्तमान मूल्य केँ निकालू.

en: Edit the current price.
mai: वर्तमान मूल्य केँ संपादित करू

en: Remove _Old
mai: पुरान हटाउ (_O)

en: Remove prices older than a user-entered date.
mai: एकटा उपयोगकर्ता द्वारा दर्ज दिनांक सँ पुरान मूल्य केँ निकालू.

en: Get new online quotes for stock accounts.
mai: स्टाक खाता क' लेल नव आनलाइन कोट प्राप्त करू

en: Save Custom Check Format
mai: कस्टम चेक प्रारूप केँ सहेजू

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
mai: ई कस्टम स्वरूप कलेल एकटा नाम दर्ज करू. ई नाम 'प्रिंट चेक' समाद क "Check format" चयनक मे देखाइ देत. एकटा मोजुदा कस्टम स्वरूप क नाम क प्रयोग करब सँ ओ स्वरूप पर केँ उपरिलेखित कए देल जाएत.

en: Inches
mai: इंच

en: Centimeters
mai: सेन्टीमीटर

en: Millimeters
mai: मिलीमीटर

en: Points
mai: बिंदु

en: Middle
mai: मध्य

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
mai: क्विकन/क्विकबुक्स (tm) US-लेटर

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
mai: डीलक्स(tm) पर्सनल चेक US-लेटर

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
mai: क्विकन(tm) वॉलेट चेक साइड स्टब क साथ

en: Check _format
mai: प्रारूप जाँचू (_f)

en: Check po_sition
mai: चेक स्थिति (_s)

en: _Date format
mai: तिथि क' प्रारूप (_D)

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
mai: चेक पर पता प्रिंट करबाक क' लेल
    चेक प्रारूप मे एकटा
    ADDRESS मद परिभाषित हएबाक चाही.

en: _Address
mai: पता (_A)

en: Checks on first _page
mai: प्रथम पृष्ठ पर चेक (_p)

en: Pa_yee
mai: प्रापक (_y)

en: Amount (_words)
mai: राशि (_w)

en: Amount (_numbers)
mai: राशि (_n)

en: _Units
mai: एकाइ (_U)

en: _Translation
mai: अनुवाद (_T)

en: _Rotation
mai: रोटेशन (_R)

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
mai: मूल बिंदु पृष्ठ केर उप्पर बम्माँ कोना मे अछि.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
mai: मूल बिंदु पृष्ठ केर नीच्चाँ बम्माँ कोना मे अछि.

en: Degrees
mai: डिग्री

en: Splits Memo
mai: मेमो केँ विभाजित करैत अछि

en: Splits Amount
mai: राशि केँ विभाजित करैत अछि

en: Splits Account
mai: खाता केँ अलगाबैत अछि

en: Custom format
mai: कस्टम प्रारूप

en: Working…
mai: काज कए रहल अछि…

en: <b>A_vailable reports</b>
mai: <b>उपलब्ध रिपोट (_v)</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
mai: <b>चयनित रिपोट (_S)</b>

en: A_dd >>
mai: जोड़ू>> (_d)

en: << _Remove
mai: << हटाउ (_R)

en: Move _up
mai: उप्पर लए जाउ (_u)

en: Move dow_n
mai: नीच्चाँ लाउ (_n)

en: Si_ze…
mai: आकार (_z)…

en: HTML Style Sheets
mai: HTML शैली सीट

en: <b>Available style sheets</b>
mai: <b>उपलब्ध शैली सीट</b>

en: <b>Style sheet options</b>
mai: <b>शैली सीट केर विकल्प</b>

en: Report Size
mai: रिपोट क' आकार

en: Enter report row/column span
mai: रिपोट डडीर/कालम विस्तार दर्ज करू

en: _Row span
mai: डडीर विस्तार (_R)

en: _Column span
mai: कालम विस्तार (_C)

en: Select HTML Style Sheet
mai: HTML शैली सीट केँ चुनू

en: New Style Sheet
mai: नव शैली सीट

en: <b>New style sheet info</b>
mai: <b>नव शैली सीट केर जानकारी</b>

en: Reset Warnings
mai: चेतावनी केँ रीसेट करू

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
mai: अहाँ अनुरोध कएने छी जे निम्न चेतावनी संवाद केँ प्रस्तुत नहि कएल जाएत. एकरा मे सँ कोनो भी संवाद केँ पुनः-सक्षम करबाक लेल समाद क सामना चेक बॉक्स केर चयन करू, फेर ओके पर क्लिक करू.

en: _Unselect All
mai: सबहि क' चयन हटाउ (_U)

en: No warnings to reset.
mai: रीसेट करबाक क' लेल कोनो चेतावनी नहि.

en: Permanent Warnings
mai: स्थायी चेतावनी

en: Temporary Warnings
mai: अस्थायी चेतावनी

en:  Search
mai: ताकू

en: Search for items where
mai: मद क' लेल ताकू जतए

en: <b>Match all entries</b>
mai: <b>सबहि प्रविष्टि क' मिलान करू </b>

en: Search Criteria
mai: खोज मापदंड

en: New search
mai: नव खोज

en: Refine current search
mai: वर्तमान खोज केँ परिष्कृत करू

en: Add results to current search
mai: वर्तमान खोज मे परिणाम केँ जोड़ू

en: Delete results from current search
mai: वर्तमान खोज सँ परिणाम केँ मेटाउ

en: Search only active data
mai: केवल सक्रिय डाटा ताकू

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
mai: चुनू जे की अहाँक सबहि डेटा अथवा केवल "active" क रूपेँ चिह्णित डेटा केर खोज कएल जाए.

en: Type of search
mai: खोज क' प्रकार

en: Account Deletion
mai: खाता मेटओनाइ

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
mai: निम्नलिखित 'निर्धारित लेनदेन' हटाएल गेल खाता केँ दर्शाबैत अछि आओर आब एकरा सही कएल जएनाइ चाही. एकरा संपादित करब कलेल 'ओके' दाबू.

en: Daily
mai: प्रतिदिन

en: Bi-Weekly
mai: पाक्षिक

en: Yearly
mai: वार्षिक

en: Make Scheduled Transaction
mai: नियत लेनदेन बनाउ

en: Advanced…
mai: उन्नत…

en: Never End
mai: कहियो समाप्त नहि

en: Number of Occurrences
mai: घटना केर संख्या

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
mai: <b>लेनदेन संपादक केर पूर्वनिर्धारित</b>

en: _Run when data file opened
mai: डाटा फाइल खोलल जाए पर चलाउ (_R)

en: _Auto-create new transactions
mai: नव लेनदेन स्वत बनाउ (_A)

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
mai: नवनिर्मित नियत लेनदेन पर ‘स्वतः-बनाउ’ फ्लैग सेट करू.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
mai: लेनदेन बनाओल जाए सँ एतबा दिन पहिने सूचना देनाइ शुरू करू.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
mai: लेनदेन एकरा प्रभावी तिथि सँ एतबा दिन पहिने बनाउ.

en: _Notify before transactions are created
mai: नव लेनदेन बनाओल जाए सँ पहिने सूचित करू (_N)

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
mai: नवनिर्मित नियत लेनदेन पर ‘सूचित करू’ फ्लैग सेट करू.

en: Crea_te in advance
mai: अग्रिम बनाउ (_t)

en: R_emind in advance
mai: पहिने याद पारू (_e)

en: Edit Scheduled Transaction
mai: नियत लेनदेन केँ संपादित करब

en: Create in advance
mai: अग्रिम बनाउ

en: Remind in advance
mai: पहिने याद पारू

en: Create automatically
mai: स्वतः बनाउ

en: Conditional on splits not having variables
mai: ओ विभाजन केर शर्त पर जकरा मे चर नहि अछि

en: Notify me when created
mai: बनाओल जाए पर हमरा सूचित करू

en: <b>Occurrences</b>
mai: <b>घटना</b>

en: Last Occurred:
mai: अंतिम घटना:

en: Repeats:
mai: दोहराव:

en: occurrences
mai: घटना

en: remaining
mai: शेष

en: Overview
mai: समीक्षा

en: Template Transaction
mai: टेम्पलेट लेनदेन

en: Since Last Run…
mai: अंतिम रन केर बाद सँ…

en: _Review created transactions
mai: बनाओल गेल लेनदेन केर समीक्षा करू (_R)

en: Income Tax Information
mai: आय कर सूचना

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
mai: कर नाम आओर/अथवा कए प्रकार बदलब कलेल क्लिक करू.

en: <b>_Accounts</b>
mai: <b>खाता (_A)</b>

en: _Income
mai: आय (_I)

en: _Expense
mai: खर्च (_E)

en: _Asset
mai: संपत्ति (_A)

en: _Liability/Equity
mai: देयता/इक्विटी (_L)

en: <b>Account Tax Information</b>
mai: <b>खाता कर सूचना</b>

en: Tax _Related
mai: कर संबंधी (_R)

en: <b>_TXF Categories</b>
mai: <b> TXF श्रेणी (_T) </b>

en: <b>Payer Name Source</b>
mai: <b>भुगतानकर्ता क' नाम स्रोत</b>

en: C_urrent Account
mai: चालू खाता (_u)

en: <b>Copy Number</b>
mai: <b>कापी संख्या </b>

en: Tax Tables
mai: कर तालिका

en: <b>Tax Table Entries</b>
mai: <b>कर तालिका केर प्रविष्टि</b>

en: Value $
mai: मूल्य

en: Percent %
mai: प्रतिशत %

en: <b>Tax Table Entry</b>
mai: <b>कर तालिका प्रविष्टि</b>

en: _Value
mai: मान (_V)

en: _Account
mai: खाता (_A)

en: GnuCash Tip Of The Day
mai: GnuCash क' दिन क' टिप:

en: _Show tips at startup
mai: स्टार्टअप केर समय टिप्स केँ चुनू (_S)

en: Transfer Funds
mai: कोष स्थानांतरित करू

en: <b>Basic Information</b>
mai: <b>बुनियादी जानकारी</b>

en: Show Income/Expense
mai: आय/खर्च देखाउ

en: <b>Currency Transfer</b>
mai: <b>मुद्रा स्थानांतरण</b>

en: Exchange Rate
mai: विनिमय दर

en: _Fetch Rate
mai: दाम पर बिकए बला दर (_F)

en: Username and Password
mai: प्रयोक्तानाम आओर गुड़किल्ली

en: Enter your username and password
mai: अपन प्रयोक्तानाम आओर गुड़किल्ली दर्ज करू

en: _Username
mai: प्रयोक्तानाम (_U)

en: _Password
mai: गुड़किल्ली (_P)

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
mai: विक्रेता आईडी संख्या. जँ खाली छोड़ल गेल तँ अहाँक लेल एकटा उचित सँख्या चुनलजाएत.

en: Europe (31.12.2001)
mai: यूरोप (31.12.2001)

en: Include Century
mai: शतक केँ सामिल करू

en: Abbreviation
mai: संक्षेपण

en: Date format
mai: तिथि क' प्रारूप

en: 1st
mai: पहिल

en: 2nd
mai: दोसर

en: 3rd
mai: तेसर

en: 4th
mai: चारिम

en: 5th
mai: 5वां

en: 6th
mai: 6ठा

en: 7th
mai: 7वां

en: 8th
mai: 8वां

en: 9th
mai: 9वां

en: 10th
mai: 10वां

en: 11th
mai: 11वां

en: 12th
mai: 12वां

en: 13th
mai: 13वां

en: 14th
mai: 14वां

en: 15th
mai: 15वां

en: 16th
mai: 16वां

en: 17th
mai: 17वां

en: 18th
mai: 18वां

en: 19th
mai: 19वां

en: 20th
mai: 20वां

en: 21st
mai: 21वां

en: 22nd
mai: 22वां

en: 23rd
mai: 23वां

en: 24th
mai: 24वां

en: 25th
mai: 25वां

en: 26th
mai: 26वां

en: 27th
mai: 27वां

en: 28th
mai: 28वां

en: 29th
mai: 29वां

en: 30th
mai: 30वां

en: 31st
mai: 31वां

en: Last day of month
mai: महिना कऽ अंतिम दिन

en: Last Monday
mai: पछिला सोमवार

en: Last Tuesday
mai: पिछ्ला मंगलवार

en: Last Wednesday
mai: पिछ्ला बुधवार

en: Last Thursday
mai: पिछ्ला गुरूवार

en: Last Friday
mai: पिछ्ला शुक्रवार

en: Last Saturday
mai: पिछ्ला शनिवार

en: Last Sunday
mai: पिछ्ला रविवार

en: Once
mai: एकटा बार

en: Semi-Monthly
mai: अर्द्ध-मासिक

en: No change
mai: कोनो परिवर्तन नहि

en: Use previous weekday
mai: पिछला काजदिवस कऽ उपयोग करू

en: Use next weekday
mai: अगिला काज दिवस कऽ उपयोग करू

en: 1st Mon
mai: पहिला सोमवार

en: 1st Tue
mai: पहिला मंगलवार

en: 1st Wed
mai: पहिला बुधवार

en: 1st Thu
mai: पहिला गुरुवार

en: 1st Fri
mai: पहिला शुक्रवार

en: 1st Sat
mai: पहिला शनिवार

en: 1st Sun
mai: पहिला रविवार

en: 2nd Mon
mai: दोसर सोमवार

en: 2nd Tue
mai: दोसर मंगलवार

en: 2nd Wed
mai: दोसर बुधवार

en: 2nd Thu
mai: दोसर गुरुवार

en: 2nd Fri
mai: दोसर शुक्रवार

en: 2nd Sat
mai: दोसर शनिवार

en: 2nd Sun
mai: दोसर रविवार

en: 3rd Mon
mai: तेसर सोमवार

en: 3rd Tue
mai: तेसर मंगलवार

en: 3rd Wed
mai: तेसर बुधवार

en: 3rd Thu
mai: तेसर गुरुवार

en: 3rd Fri
mai: तेसर शुक्रवार

en: 3rd Sat
mai: तेसर शनिवार

en: 3rd Sun
mai: तेसर रविवार

en: 4th Mon
mai: चारिम सोमवार

en: 4th Tue
mai: चारिम मंगलवार

en: 4th Wed
mai: चारिम बुधवार

en: 4th Thu
mai: चारिम गुरुवार

en: 4th Fri
mai: चारिम शुक्रवार

en: 4th Sat
mai: चारिम शनिवार

en: 4th Sun
mai: चारिम रविवार

en: Not scheduled
mai: नियत नहि

en: Select occurrence date above.
mai: उप्पर घटना केर तिथि चुनू

en: Saturday
mai: शनिवार

en: Friday
mai: शुक्रवार

en: Wednesday
mai: बुधवार

en: Thursday
mai: गुरुवार

en: Sunday
mai: रविवार

en: Monday
mai: सोमवार

en: Tuesday
mai: मंगलवार

en: except on weekends
mai: सप्ताहांत केँ छोड़िकए

en: then on the
mai: फिनु एहि पर

en: On the
mai: एहि दिन केँ

en: The number of leading digits to keep when rounding
mai: राउंडिंग केर समय राखब क' लेल प्रमुख अंक केर संख्या

en: Significant Digits
mai: महत्वपूर्ण अंक

en: Estimate Budget Values
mai: बजट मूल्य क' अनुमान लगाउ

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
mai: GnuCash पछिला लेनदेन सँ चुनल खाता क' लेल बजट मूल्य क' अनुमान लगओताह.

en: Budget Options
mai: बजट केर विकल्प:

en: Budget Name
mai: बजट नाम

en: Number of Periods
mai: अवधि केर संख्या

en: Budget Period
mai: बजट अवधि

en: Show Account Code
mai: खाता कोड देखाउ

en: Budget List
mai: बजट सूची

en: Close the Budget List
mai: बजट सूची केँ बन्न करू

en: Create a New Budget
mai: एकटा नव बजट बनाउ

en: Open the Selected Budget
mai: चुनल बजट केँ खोलू

en: Delete the Selected Budget
mai: चुनल बजट केँ मेटाउ

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
mai: द्वारा फिल्टर रजिस्टर…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
mai: सभ केँ देखाउ (_A)

en: Choo_se Date
mai: तिथि चुनू (_s)

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
mai: असंगत (_U)

en: C_leared
mai: साफ (_l)

en: _Voided
mai: अमान्य (_V)

en: _Frozen
mai: थामल (_F)

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
mai: सहेजू फ़िल्टर

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
mai: लेनदेन केर नकल तैयार करू...

en: _Number
mai: संख्या (_N)

en: _Transaction Number
mai: _लेनदेन संख्या

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
mai: द्वारा रजिस्टर केँ छाँटू…

en: _Standard Order
mai: मानक क्रम (_S)

en: Keep normal account order.
mai: सामान्य खाता अनुक्रम राखू.

en: Sort by date.
mai: दिनांक क अनुसार क्रमित करू.

en: Date of _Entry
mai: प्रविष्टि केर तिथि (_E)

en: Sort by the date of entry.
mai: प्रविष्टिक दिनांक केर अनुसार क्रमित करू.

en: S_tatement Date
mai: स्टेटमेंट केर तिथि (_t)

en: Num_ber
mai: संख्या (_b)

en: Sort by number.
mai: संख्या क अनुसार क्रमित करू.

en: Amo_unt
mai: राशि (_u)

en: Sort by amount.
mai: राशि क अनुसार क्रमित करू.

en: Sort by memo.
mai: मेमो क अनुसार क्रमित करू.

en: Descri_ption
mai: विवरण (_p)

en: Sort by description.
mai: वर्णन क अनुसार क्रमित करू.

en: _Action
mai: एक्शन (_A)

en: Sort by action field.
mai: कार्रवाई फील्ड क अनुसार क्रमित करू.

en: Sort by notes field.
mai: नोट फील्ड क अनुसार क्रमित करू.

en: Sa_ve Sort Order
mai: छाँटल अनुक्रम मे सहेजू

en: Save the sort order for this register.
mai: एहि पंजीयण कलेल क्रमण अनुक्रम केँ सहेजू.

en: Sort in descending order.
mai: अवरोही क्रम मे क्रमित करू.

en: Void Transaction
mai: अमान्य लेनदेन

en: day(s)
mai: दिन

en: week(s)
mai: सप्ताह

en: month(s)
mai: महिना(ने)

en: year(s)
mai: वर्ष

en: Every
mai: प्रत्येक

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
mai: पुनरावृत्ति मे कैलेण्डर एकाइ केर संख्या: जहिना पाक्षिक = प्रत्येक 2 सप्ताह; त्रैमासिक = प्रत्येक 3 माह

en: beginning on
mai: प्रारंभ केर तिथि

en: last of month
mai: महिना क' अंत

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
mai: हरदम महिना केर अंतिम दिन (अथवा सप्ताह केर दिन) क' उपयोग करू?

en: same week & day
mai: ओहि सप्ताह आओर दिन

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
mai: "day of week" आओर "week of month" क मिलान करू? (उदाहरण कलेल, प्रत्येक महिना केर "second Tuesday")

en: Only show _active owners
mai: केवल _सक्रिय मालिक देखाबू

en: Show _zero balance owners
mai: सुन बैलेंस बला मालिक देखाबू

en: _Ending Balance
mai: अंतिम जमा राशि (_E)

en: <b>Reconcile Information</b>
mai: <b>सूचना क' मिलान करैत अछि</b>

en: Statement _Date
mai: स्टेटमेंट केर तिथि (_D)

en: Include _subaccounts
mai: उपखाता केँ सामिल करू (_s)

en: Not found
mai: नहि भेटल

en: The specified URL could not be loaded.
mai: निर्देशित URL लोड नहि कएल जाए सकल.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
mai: सुरक्षित HTTP पहुंच निष्क्रिय अछि. अहाँ एकरा प्राथमिकता संवाद केर नेटवर्क सेक्शन मे सक्रिय कए सकैत छी.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
mai: नेटवर्क HTTP पहुंच निष्क्रिय अछि. अहाँ एकरा प्राथमिकता संवाद केर नेटवर्क सेक्शन मे सक्रिय कए सकैत छी.

en: There was an error accessing %s.
mai: %s तक पहुंचए मे एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल.

en: Export to PDF File
mai: PDF फ़ाइल मे निर्यात करू

en: Online Banking Account Name
mai: आनलाइन बैंकिंग खाता नाम

en: GnuCash Account Name
mai: GnuCash खाता नाम

en: New?
mai: नव?

en: AqBanking Initial Assistant
mai: AqBanking प्रारंभिक सहायक

en: Initial Online Banking Setup
mai: प्रारंभिक आनलाइन बैंकिंग सेटअप

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
mai: GnuCash खाता क सँग ऑनलाइन खाताक मिलान करू

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
mai: GnuCash खाता सँ ऑनलाइन बैंकिंग खाता क मिलान करबए क सेटअप आब पूरा भ गेल अछि. आब अहाँ ओ खाता पर ऑनलाइन बैंकिंग गतिविधि सेहो शुरू कए सकैत छी.
    
    जँ अहाँ आन बैंक, उपयोगकर्ता अथवा खाता जोड़नाइ चाहैत छी तँ अहाँ कोनो भी समय फेर सँ एहि सहायक केँ शुरू कए सकैत छी.
    
    आब "Apply" दाबू.

en: Online Banking Setup Finished
mai: आनलाइन बैंकिंग सेटअप पूरा भ' गेल

en: Online Banking Connection Window
mai: आनलाइन बैंकिंग संपर्क विंडो

en: Progress
mai: प्रगति

en: Get Transactions Online
mai: आनलाइन लेनदेन प्राप्त करू

en: Date range of transactions to retrieve:
mai: प्राप्त करबाक क' लेल लेनदेन केर तिथि सीमा:

en: From
mai: सँ

en: _Earliest possible date
mai: सर्वप्रथम संभावित तिथि (_E)

en: _Last retrieval date
mai: अंतिम प्राप्ति तिथि (_L)

en: E_nter date:
mai: तिथि दर्ज करू (_n):

en: To
mai: केँ

en: Ente_r date:
mai: तिथि दर्ज करू (_r)

en: Enter Password
mai: गुड़किल्ली दर्ज करू

en: Enter your password
mai: अपन गुड़किल्ली दर्ज करू

en: Name for new template
mai: नव टेम्पलेट क' लेल नाम

en: Online Transaction
mai: आनलाइन लेनदेन

en: Execute this online transaction now
mai: एहि आनलाइन लेनदेन केँ एखन निष्पादित करू

en: Enter an Online Transaction
mai: एकटा आनलाइन लेनदेन दर्ज करू

en: at Bank
mai: बैंक मे

en: (filled in automatically)
mai: (स्वचालित रूपेँ भरल गेल)

en: Payment Purpose continued
mai: भुगतान क' उद्देश्य जारी

en: Originator Account Number
mai: प्रवर्तक खाता संख्या

en: Bank Code
mai: बैंक कोड

en: Add the current online transaction as a new transaction template
mai: वर्तमान आनलाइन लेनदेन केँ एकटा नव लेनदेन टेम्पलेट केर रूपेँ जोड़ू

en: Move the selected transaction template one row up
mai: चयनित लेनदेन टेम्पलेट केँ एकटा डडीर उप्पर लए जाउ

en: Move the selected transaction template one row down
mai: चयनित लेनदेन टेम्पलेट केँ एकटा डडीर नीच्चाँ घसकाबू

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
mai: लेनदेन टेम्पलेट केर सूची केँ वर्णानुक्रम केर अनुसार छाँटू

en: Delete the currently selected transaction template
mai: वर्तमान चयनित लेनदेन टेम्पलेट केँ मेटाउ

en: Online Banking
mai: आनलाइन बैंकिंग

en: _Close log window when finished
mai: पूरा भ' जाए पर लाग विंडो केँ बन्न कए दिअ' (_C)

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ जखन अहाँ HBCI/AqBanking केर आयात प्रक्रिया पूरा करब, विंडो स्वतः बन्न भ' जएताह. आन रूपेँ ई खुलल रह जएताह.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
mai: जँ सक्रिय अछि, तँ HBCI/AqBanking गतिविधि क' लेल PIN केँ एकटा सत्र केर दौरान स्मृति मे याद राखि लेल जाएत. आन रूपेँ आवश्यकता पड़ब पर प्रत्येक बार एकटा सत्र केर दौरान एकरा एक बेर फिनु सँ दर्ज करै हाएत.

en: _Verbose debug messages
mai: वर्बोस डीबग संदेश (_V)

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
mai: HBCI/AqBanking आनलाइन बैंकिंग क' लेल वर्बोस डीबग संदेश केँ सक्रिय करैत अछि.

en: (unknown)
mai: (अज्ञात)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
mai: SEPA ऑनलाइन ट्रांसफर दर्ज करू

en: Recipient IBAN (International Account Number)
mai: प्राप्तकर्ता IBAN (अंतरराष्ट्रीय खाता नंबर)

en: Recipient BIC (Bank Code)
mai: प्राप्तकर्ता BIC (बैंक कोड)

en: Originator IBAN (International Account Number)
mai: प्रवर्तक IBAN (अंतरराष्ट्रीय खाता नंबर)

en: Originator BIC (Bank Code)
mai: प्रवर्तक BIC (बैंक कोड)

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
mai: SEPA ऑनलाइन डायरेक्ट डेबिट नोट दर्ज करू

en: Debited Account Owner
mai: डेबिट खाता मालिक

en: Debited IBAN (International Account Number)
mai: डेबिट कएल गेल IBAN (अंतरराष्ट्रीय खाता नंबर)

en: Debited BIC (Bank Code)
mai: डेबिट कएल गेल BIC (बैंक कोड)

en: Credited Account Owner
mai: क्रेडिट खाता मालिक

en: Credited IBAN (International Account Number)
mai: क्रेडिट कएल गेल IBAN (अंतरराष्ट्रीय खाता नंबर)

en: Credited BIC (Bank Code)
mai: क्रेडिट कएल गेल BIC (बैंक कोड)

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
mai: अहाँक स्थानीय बैंक खाता मे अखन तक SEPA खाता जानकारी संग्रहित नहि कएने अछि. हमरा खेद अछि, मुदा ई विकास संस्करण मे एकटा बाइली चरण आवश्यक अछि जकरा gnucash मे अखन तक सीधा तौर पर प्रयोग नहि कएल गेल अछि. कृपया अपन खाता कलेल कमांड लाइन प्रोग्राम "aqhbci-tool" निम्नानुसार पूरा करू: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
mai: अहाँ प्राप्तकर्ता नाम दर्ज नहि कएने छी. ऑनलाइन ट्रांसफर कलेल प्राप्तकर्ता नाम होनाइ आवश्यक अछि.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
mai: अहाँ प्राप्तकर्ता खाता दर्ज नहि कएने छी. ऑनलाइन ट्रांसफर कलेल प्राप्तकर्ता खाता होनाइ आवश्यक अछि.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
mai: अहाँ प्राप्तकर्ता बैंक दर्ज नहि कएने छी. ऑनलाइन ट्रांसफर कलेल प्राप्तकर्ता बैंक क होनाइ आवश्यक अछि.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
mai: ई राशि शून्य अछि अथवा राशि फील्ड केँ सही तरीका सँ बुझल नहि जाए सकल. अहाँ अपन स्थान सेटिंग्स केर तुलना मे दशमलव अंक आओर कॉमा केँ भेटए दिए हाएत. एहि सेटिंग सँ एकटा वैध ऑनलाइन ट्रांसफर जॉब नहि निकलैत अछि.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
mai: अहाँ कोनो लेनदेन क प्रयोजन दर्ज नहि कएने छी. ऑनलाइन ट्रांसफर कलेल कोनो प्रयोजन होनाइ आवश्यक अछि.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
mai: निर्दिष्ट नामक सँग एकटा टेम्प्लेट पहिले सँ मोजुद अछि. कृपया दोसरा नाम दर्जकरू.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
mai: की अहाँ सच्चे "%s" नाम बला टेम्पलेट केँ मेटाए दिअ' चाहैत छी?

en: No valid online banking account assigned.
mai: कोनो वैध आनलाइन बैंकिंग खाता आवंटित नहि कएल गेल .

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
mai: एहि खाता क' लेल आनलाइन गतिविधि "बैलेंस प्राप्त करू" उपलब्ध नहि अछि.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
mai: एहि खाता क' लेल आनलाइन गतिविधि "लेनदेन प्राप्त करू" उपलब्ध नहि अछि.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
mai: आनलाइन बैंकिंग आयात ने चयनित समय अवधि क' लेल कोनो लेनदेन वापस नहि कएलक.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
mai: अहाँ आनलाइन ट्रांसफर टेम्पलेट केर सूची केँ बदैल देने अछि, मुदा अहाँ ट्रांसफर संवाद केँ रद्द कए देलहूँ. की अहाँ एकरा बावजूद बदलाव केँ संग्रहित करै चाहैत छी?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
mai: बैकएंड केँ एहि कार्य केर तैयारी केर दौरान एकटा त्रुटि भेटल. एहि कार्य केँ निष्पादित कएनाइ संभव नहि अछि.
    
    बहुत बेसी संभव अछि जे बैंक अहाँक चयनित कार्य क' समर्थन नहि करैत अछि अथवा अहाँक आनलाइन बैंकिंग खाता केँ एहि कार्य केर निष्पादन केर अनुमति नहि अछि. अहाँक कंसोल लाग पर आओर बेसी त्रुटि संदेश देखाइ दए सकैत अछि.
    
    की अहाँ एहि कार्य मे फिनु सँ प्रवेश करै चाहैत छी?

en: Online Banking Direct Debit Note
mai: आनलाइन बैंकिंग डायरेक्ट डेबिट नोट

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
mai: आनलाइन बैंकिंग बैंक-इंटरनल ट्रांसफर

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
mai: ऑनलाइन बैंकिंग यूरोपीय (SEPA) ट्रांसफर

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
mai: ऑनलाइन बैंकिंग यूरोपीय (SEPA) डेबिट नोट

en: Online Banking Transaction
mai: आनलाइन बैंकिंग लेनदेन

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
mai: जॉब निष्पादित करैत समय एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल. सटीक त्रुटि संदेश कलेल कृपया लॉग विंडो क जाँच करू.
    
    की अहाँ जॉब केँ फेर सँ दर्ज कएनाइ चाहैत छी?

en: Unspecified
mai: निर्देशित नहि

en: Bank
mai: बैंक

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
mai: बैकएंड केँ जॉब तैआर करबाक दौरान एकटा त्रुटि भेटल. ई जॉब निष्पादित कएनाइ संभव नहि अछि.
    
    संभवतः बैंक अहाँक चुनल जॉब केर समर्थन नहि करैत अछि अथवा ऑनलाइन बैंकिंग केँ ई जॉब निष्पादितकरबाक अनुमति नहि अछि. अहाँक कँसोल लॉग पर आन त्रुटि संदेश देखाइ दए सकैत अछि.
    
    की अहाँ जॉब केँ फेर सँ दर्ज कएनाइ चाहैत छी?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
mai: बैंक ने एकरा प्रतिक्रिया मे लेनदेन केर सूचना भेजने अछि.
    की अहाँ एकरा आयात करै चाहैत छी?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
mai: एहि gnucash खाता क' लेल कोनो आनलाइन बैंकिंग खाता नहि भेटल. एहि लेनदेन क' निष्पादन आनलाइन बैंकिंग द्वारा नहि कएल जएताह.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
mai: बैंक ने एकरा प्रतिक्रिया मे बैलेंस केर सूचना भेजने अछि.
    की अहाँ एकरा आयात करै चाहैत छी?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
mai: डाउनलोड कएल गेल आनलाइन बैंकिंग बैलेंस सुन छला.
    
    अथवा तँ ई एकटा सही बैलेंस अछि अथवा अहाँक बैंक एहि आनलाइन बैंकिंग संस्करण मे बैलेंस डाउनलोड क' समर्थन नहि करैत अछि. बाद केर स्थिति मे अहाँक आनलाइन बैंकिंग (AqBanking or HBCI) सेटअप मे एकटा अलग आनलाइन बैंकिंग संस्करण संख्या क' चयन कएनाइ चाही. एकर बाद, आनलाइन बैंकिंग बैलेंस केँ फिनु सँ डाउनलोड करबाक कोसिस करू.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
mai: आनलाइन बैंकिंग कार्य क' परिणाम:
    खाता आरक्षित बैलेंस अछि %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
mai: अहाँक जानकारी क' लेल : एहि खाता मे %s क' एकटा उल्लिखित बैलेंस सेहो मोजुद अछि.

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
mai: आरक्षित बैलेंस खाता केर वर्तमान मिलानबैलेंस केर सामान अछि.

en: Reconcile account now?
mai: खाता क' मिलान एखन करू?

en: Select a file to import
mai: आयात करबाक क' लेल एकटा फाइल चुनू

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
mai: PIN कम सँ कम %d अक्षर
    नमहर हएबाक चाही. की अहाँ फिनु सँ कोसिस करै चाहैत छी?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
mai: आनलाइन बैंकिंग कार्य एखनो चलि रहल अछि; की अहाँ सच्चे रद्द करै चाहैत छी?

en: _Online Actions
mai: आनलाइन गतिविधि (_O)

en: Get _Balance
mai: बैलेंस प्राप्त करू (_B)

en: The list of Scheduled Transactions
mai: नियत लेनदेन की सूची

en: Get _Transactions…
mai: लेनदेन प्राप्त करू (_T)…

en: Get the transactions online through Online Banking
mai: आनलाइन बैंकिंग केर माध्यम सँ आनलाइन लेनदेन प्राप्त करू

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
mai: ऑनलाइन बैंकिंग क माध्यम सँ एकटा नव अंतरराष्ट्रीय यूरोपीय (SEPA) लेनदेन ऑनलाइन जारी करू

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
mai: आनलाइन बैंकिंग केर माध्यम सँ बैंक क' एकटा नव आंतरिक लेनदेन आनलाइन जारी करू

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
mai: ऑनलाइन बैंकिंग केर माध्यम सँ एकटा नव अंतरराष्ट्रीय यूरोपीय (SEPA) डायरेक्ट डेबिट नोट ऑनलाइन जारी करू

en: Show _log window
mai: लाग विंडो देखाउ (_l)

en: _Online Banking Setup…
mai: आनलाइन बैंकिंग सेटअप (_O)

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
mai: आनलाइन बैंकिंग पहुंच क' लेल प्रारंभिक सेटअप (HBCI, अथवा OFX डायरेक्टकनेक्ट, AqBanking क' इस्तेमाल कएनाइ)

en: Close window when finished
mai: पूरा भ' जाए पर विंडो केँ बन्न कए दिअ'

en: Remember the PIN in memory
mai: PIN केँ स्मृति मे याद राखू

en: Verbose HBCI debug messages
mai: वर्बोस HBCI डीबग संदेश

en: DTAUS import data format
mai: DTAUS आयात डाटा प्रारूप

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
mai: ई सेटिंग DTAUS फाइल केँ आयात करैत समय डाटा प्रारूप केँ निर्देशित करैत अछि. AqBanking लाइब्रेरी विभिन्न प्रकार केर आयात प्रारूप (जकरा "प्रोफाइल" कहल जाएत अछि) प्रदान करैत अछि जकरामे सँ अहाँ एतय कोनो एकटा क' चयन कए सकैत छी.

en: CSV import data format
mai: CSV आयात डाटा प्रारूप

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
mai: ई सेटिंग CSV फाइल केँ आयात करैत समय डाटा प्रारूप निर्देशित करैत अछि. AqBanking लाइब्रेरी विभिन्न प्रकार केर आयात प्रारूप (जकरा "प्रोफाइल" कहल जाएत अछि) प्रदान करैत अछि जकरामे सँ अहाँ एतय कोनो एकटा क' चयन कए सकैत छी.

en: SWIFT MT940 import data format
mai: SWIFT MT940 आयात डाटा प्रारूप

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
mai: ई सेटिंग SWIFT MT940 फाइल केँ आयात करैत समय डाटा प्रारूप निर्देशित करैत अछि. AqBanking लाइब्रेरी विभिन्न प्रकार केर आयात प्रारूप (जकरा "प्रोफाइल" कहल जाएत अछि) प्रदान करैत अछि जकरामे सँ अहाँ एतय कोनो एकटा क' चयन कए सकैत छी.

en: SWIFT MT942 import data format
mai: SWIFT MT942 आयात डाटा प्रारूप

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
mai: ई सेटिंग SWIFT MT942 फाइल केँ आयात करैत समय डाटा प्रारूप निर्देशित करैत अछि. AqBanking लाइब्रेरी विभिन्न प्रकार केर आयात प्रारूप (जकरा "प्रोफाइल" कहल जाएत अछि) प्रदान करैत अछि जकरामे सँ अहाँ एतय कोनो एकटा क' चयन कए सकैत छी.

en: Quantity
mai: मात्रा

en: Taxable
mai: कर योग्य

en: Import Bills or Invoices from csv
mai: सीएसवी सँ बिल अथवा चालान केँ आयात करू

en: These lines were ignored during import
mai: आयात केर दौरान एहि लाइन केर अनदेखी कएल गेल

en: The input file can not be opened.
mai: इनपुट फाइल केँ खोलल नहि जाए सकत.

en: Adjust regular expression used for import
mai: आयात क' लेल नियमित रूपेँ इस्तेमाल कएल गेल अभिव्यक्ति केँ समायोजित करू

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
mai: एहि नियमित अभियक्ति क' प्रयोग आयात फाइल केँ समझाबै मे कएल जाएत अछि. अपन जरूरत केर मुताबिक़ संशोधित करू.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
mai: निर्यात केर सँग ई एकटा समस्या छला, एहन स्थान केर कमी, अनुमति अथवा फोल्डर धरिपहुंचए मे अक्षम रहए क कारण भ सकैत अछि. आगाँ लॉगिंन कलेल ट्रेस फ़ाइल केँ देखू!
    अहाँक डीबगिंग करब केर जरूरत भ सकैत अछि.

en: File exported successfully!
mai: फ़ाइल सफलतापूर्वक निर्यात कएल गेल!

en: -- Split Transaction --
mai: -- लेनदेन क' विभाजन --

en: Void Reason
mai: अमान्य कारण

en: Invalid encoding selected
mai: अवैध एन्कोडिंग चुनल गेल अछि

en: Merge with column on _left
mai: बम्माँ तरफ कालम केर सँग मिलाउ (_l)

en: Merge with column on _right
mai: दाहिन्ना तरफ कालम केर सँग मिलाउ (_r)

en: _Split this column
mai: एहि कालम केँ विभाजित करू (_S)

en: _Widen this column
mai: एहि कालम केँ चओड़ा करू (_W)

en: _Narrow this column
mai: एहि कालम केँ संकीर्ण करू (_N)

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
mai: बदलए कलेल पंक्ति पर डबल क्लिक करू, फेर आयात करब कलेल 'लागू करू' पर क्लिक करू

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
mai: पंक्ति %u, खाता %s क पथ नहि भेटल, शीर्ष स्तर क रूपेँ जोड़ल गेल

en: Row %u, commodity %s / %s not found
mai: पंक्ति %u, वस्तु %s / %s नहि भेटल

en: Row %u, account %s not in %s
mai: पंक्ति %u, खाता %s मे नहि %s

en: Period: 123,456.78
mai: पीरियड: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
mai: कोमा: 123.456,78

en: No date column.
mai: कोनो तिथि कालम नहि.

en: Import Customers from csv
mai: csv सँ ग्राहक केँ आयात करू

en: customers
mai: ग्राहक

en: vendors
mai: विक्रेता

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
mai: आयात क परिणाम:
    %i पंक्ति केँ अनदेखा कएल गेल
    %i पंक्ति आयात कएल गेल:
       %u %s निर्धारित
       %u %s अनदेखा कएल गेल (निर्धारण योग्य नहि)
    
       %u %s बनाएल गेल
       %u %s अपडेट कएल गेल (id क आधार पर)

en: (Full account ID:
mai: (पूर्ण खाता ID:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
mai: निम्नलिखित विनिमय विशिष्ट कोड केर मिलान क' लेल कृपया एकटा वस्तु चुनू. कृपया ध्यान दिअ' जे अहाँ जाहि वस्तु केँ चुनने अछि ओकरा विनिमय कोड केँ मेटाकए लिख देल जाएत.

en: Destination account for the auto-balance split.
mai: आटो-बैलेंस विभाजन क' लेल लक्ष्य खाता

en: Info
mai: इन्फो

en: New, already balanced
mai: नव, पहिने सँ संतुलित

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
mai: नव, ट्रांसफर %s सँ (मैनुअल) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
mai: नव, ट्रांसफर %s सँ (आटो) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
mai: नव, UNBALANCED (%s केँ ट्रांसफर करबाक क' लेल खाता केर जरूरत अछि)!

en: Match missing!
mai: मेल मोजुद नहि अछि!

en: Do not import (no action selected)
mai: आयात नहि करू (कोनो गतिविधि नहि चुनल गेल)

en: Confidence
mai: भरोस

en: Auto
mai: आटो

en: Select a .log file to replay
mai: रीप्ले क' लेल एकटा .log फाइल चुनू

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
mai: वर्तमान लाग फाइल केँ खोलल नहि जाए सकैत अछि: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
mai: लाग फाइल केँ खोलए मे असफल रहल: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
mai: अहाँ जे लाग फाइल केँ चुनने अछि ओ खाली छला.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
mai: अहाँने जे लॉग फ़ाइल केर चयन कएलहुँ ओकरा पढ़ल नहि जाए सकत. फ़ाइल शीर्षलेख केर पहचान नहि भेल.

en: Stock account for security "%s"
mai: सिक्योरिटी "%s" क' लेल स्टाक खाता

en: Income account for security "%s"
mai: सिक्योरिटी "%s" क' लेल आय खाता

en: Unknown OFX account
mai: अज्ञात OFX खाता

en: Unknown OFX checking account
mai: अज्ञात OFX जाँच खाता

en: Unknown OFX savings account
mai: अज्ञात OFX बचत खाता

en: Unknown OFX money market account
mai: अज्ञात OFX मनी मार्केट खाता

en: Unknown OFX credit line account
mai: अज्ञात OFX क्रेडिट लाइन खाता

en: Unknown OFX CMA account
mai: अज्ञात OFX CMA खाता

en: Unknown OFX credit card account
mai: अज्ञात OFX क्रेडिट कार्ड खाता

en: Unknown OFX investment account
mai: अज्ञात OFX निवेश खाता

en: Import _OFX/QFX…
mai: OFX/QFX केँ आयात करू (_O)…

en: Process an OFX/QFX response file
mai: एकटा OFX/QFX प्रतिक्रिया फाइल की प्रक्रिया आगाँ बढ़ाउ

en: GnuCash account name
mai: GnuCash खाता क' नाम

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
mai: एकटा नाम अथवा संक्षिप्त विवरण दर्ज करू, जहिना जे "रेड हैट स्टाक".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
mai: टिकर संकेत अथवा आन लोकप्रिय संक्षेपण दर्ज करू, जहिना जे "RHT". जँ एहन कोनो विकल्प नहि अछि, अथवा अहाँ एकरा नहि जानैत छी, तँ अपन स्वयं क' विकल्प बनाउ.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
mai: ओहि एक्सचेंज केँ चुनू जाहि पर ई संकेत ट्रेड कएल जाएत अछि, अथवा निवेश क' प्रकार क' चयन करू (जहिना जे म्युचुअल फंड क' लेल FUND.) जँ अहाँ अपन एक्सचेंज अथवा उचित निवेश प्रकार केँ नहि देखैत छी, तँ अहाँ एकटा नव विकल्प दर्ज कए सकैत छी.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
mai: टिकर संकेत अथवा आन संक्षेपण (_T)

en: (split)
mai: (विभाजन)

en: Please select a file to load.
mai: लोड करबाक क' लेल एकटा फाइल चुनू

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
mai: फाइल नहि भेटए अथवा पढ़ए केर अनुमति नहि देल गेल. कृपया दोसर फाइल चुनू.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
mai: ई QIF फाइल पहिने सँ लोड अछि. कृपया दोसर फाइल चुनू.

en: Select QIF File
mai: QIF फाइल चुनू

en: _Resume
mai: पुनः आरंभ करू (_R)

en: Canceled
mai: रद्द

en: An error occurred while loading the QIF file.
mai: QIF फाइल केँ लोड करैत समय एकटा त्रुटि उत्पन्न भेल.

en: Failed
mai: विफल

en: Cleaning up
mai: साफ कएल जाए रहल अछि

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
mai: QIF फाइल केँ बुझए केर दौरान एकटा बग क' पता चलल.

en: Loading completed
mai: लोडिंग पूरा भ' गेल

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
mai: जखन अहाँ स्टार्ट बटन दाबैत छी, GnuCash अहाँक QIF फ़ाइल लोड करताह. जँ कोनो त्रुटि अथवा चेतावनी नहि आबैत अछि, तँ अहाँ स्वचालित रूप सँ अगिला चरण मे बढ़ जाएब. अन्यथा, अहाँक समीक्षा कलेल विवरण नीच्चाँ देखाओल जाएत.

en: Choose the QIF file currency
mai: QIF फ़ाइल मुद्रा चुनू

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
mai: अहाँक एकटा मोजुदा राष्ट्रीय मुद्रा दर्ज करै हाएत अथवा एकटा अलग प्रकार दर्ज करै हाएत.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
mai: QIF डाटा केँ रूपांतरित करैत समय एकटा बग क' पता चलल.

en: Canceling
mai: रद्द कएल जाए रहल अछि.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
mai: नकल क' पता लगाबै समय एकटा बग पाओल गेल.

en: Conversion completed
mai: रूपांतरण पूरा भ' गेल

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
mai: जखन अहाँ स्टार्ट बटन दाबैत छी, GnuCash अहाँक QIF डेटा आयात करताह. जँ कोनो त्रुटि अथवा चेतावनी नहि आबैत अछि, तँ अहाँ स्वचालित रूप सँ अगिला चरण मे बढ़ जाएब. अन्यथा, अहाँक समीक्षा कलेल विवरण नीच्चाँ देखाओल जाएत.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
mai: GnuCash अहाँक मैपिंग प्राथमिकता केँ सहेजि पाबै मे असमर्थ छला.

en: There was a problem with the import.
mai: आयात क सँग एकटा समस्या छला.

en: QIF Import Completed.
mai: QIF आयात पूर्ण भेल.

en: QIF account name
mai: QIF खाता नाम

en: QIF category name
mai: QIF श्रेणी नाम

en: QIF payee/memo
mai: QIF प्राप्तकर्ता/मेमो

en: Match?
mai: मिलाबू?

en: Enter a name for the account
mai: खाता क' लेल एकटा नाम दर्ज करू

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
mai: खाता %s एकटा प्लेसहोल्डर खाता अछि आओर ई लेनदेन केर अनुमति नहि देत अछि. कृपया एकटा अलग खाता चुनू.

en: Placeholder?
mai: प्लेसहोल्डर?

en: Dividends
mai: लाभांश

en: Cap Return
mai: कैप रिटर्न

en: Cap. gain (long)
mai: कैप. प्राप्ति (नमहर)

en: Cap. gain (mid)
mai: कैप. प्राप्ति (मध्य)

en: Cap. gain (short)
mai: कैप. प्राप्ति (छोट)

en: Equity
mai: इक्विटी

en: Retained Earnings
mai: प्रतिधारित आय

en: Commissions
mai: कमीसन

en: Margin Interest
mai: मार्जिन ब्याज

en: Line
mai: लाइन

en: Read aborted.
mai: पढ़नाइ छोड़ि देल गेल.

en: Reading
mai: पढ़ल जाए रहल अछि

en: Some characters have been discarded.
mai: किछु अक्षर केँ हटाए देल गेल अछि.

en: Converted to:
mai: मे बदैल देल गेल:

en: Some characters have been converted according to your locale.
mai: किछु अक्षर केँ अहाँक स्थान केर मुताबिक़ बदैल देल गेल अछि.

en: Ignoring unknown option
mai: अज्ञात विकल्प केर अनदेखी कएल जाए रहल अछि

en: Date required.
mai: आवश्यक तिथि.

en: Discarding this transaction.
mai: एहि लेनदेन केँ हटाओल जाए रहल अछि.

en: Ignoring class line
mai: क्लास लाइन केर अनदेखल कएल जाए रहल अछि

en: Ignoring category line
mai: श्रेणी लाइन केर अनदेखल कएल जाए रहल अछि

en: Ignoring security line
mai: सिक्योरिटी लाइन केर अनदेखल कएल जाए रहल अछि

en: File does not appear to be in QIF format
mai: एहन लागैत अछि जे फाइल QIF प्रारूप मे नहि अछि

en: Transaction date
mai: लेनदेन केर तिथि

en: Transaction amount
mai: लेनदेन केर राशि

en: Share price
mai: शेयर मूल्य

en: Share quantity
mai: शेयर संख्या

en: Investment action
mai: निवेश गतिविधि

en: Reconciliation status
mai: मिलान केर स्थिति

en: Commission
mai: कमीसन

en: Account type
mai: खाता क' प्रकार

en: Tax class
mai: कर श्रेणी

en: Category budget amount
mai: श्रेणी बजट राशि

en: Account budget amount
mai: खाता बजट राशि

en: Credit limit
mai: क्रेडिट सीमा

en: Parsing categories
mai: श्रेणी केर व्याख्या कएल जाए रहल अछि

en: Parsing accounts
mai: खाता केर व्याख्या कएल जाए रहल अछि

en: Parsing transactions
mai: लेनदेन केर व्याख्या कएल जाए रहल अछि

en: Unrecognized or inconsistent format.
mai: अपरिचित अथवा असंगत प्रारूप.

en: Parsing failed.
mai: व्याख्या विफल रहल.

en: Parse ambiguity between formats
mai: प्रारूप केर बीच अस्पष्टता केर व्याख्या करू

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
mai: मूल्य '~a' ~a अथवा ~a भ' सकैत अछि.

en: Finding duplicate transactions
mai: प्रतिलिपि लेनदेन केर खोज कएल जाए रहल अछि

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
mai: अपरिचित गतिविधि '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
mai: QIF आयात: नाम क' दोसर खाता केर सँग विरोधाभाष अछि.

en: Preparing to convert your QIF data
mai: अहाँक QIF डाटा केँ बदलै केर तैयारी कएल जाए रहल अछि

en: Creating accounts
mai: खाता बनाओल जाए रहल अछि

en: Matching transfers between accounts
mai: खाता केर बीच हस्तांतरण क' मिलान कएल जाए रहल अछि

en: Converting
mai: बदलल जाए रहल अछि

en: Missing transaction date.
mai: लेनदेन केर तिथि मोजुद नहि अछि

en: Welcome to GnuCash
mai: GnuCash मे अहाँक स्वागत अछि

en: Have a nice day!
mai: अहाँक दिन शुभ हुए!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
mai: ई खाता %s मोजुद नहि अछि. की अहाँ एकरा बनओनाइ पसिन्न करब?

en: Hours
mai: घंटा

en: Project
mai: प्रोजेक्ट

en: Material
mai: सामग्री

en: Save the current entry?
mai: वर्तमान प्रविष्टि केँ सहेजू?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
mai: वर्तमान लेनदेन बदलि गेल अछि. की अहाँ एहि प्रविष्टि केर नकल तैयार करबाक सँ पहिने परिवर्तन केँ रिकार्ड करै अथवा नकल केर प्रक्रिया केँ रद्द करै चाहैत छी?

en: _Record
mai: रिकार्ड (_R)

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
mai: अवैध प्रविष्टि: अहाँक एहि स्थिति क' लेल सही मुद्रा मे एकटा खाता की आपूर्ति करै जरूरी अछि.

en: This account should usually be of type income.
mai: ई खाता सामान्यतः आय प्रकार क' हएबाक चाही.

en: This account should usually be of type expense or asset.
mai: ई खाता सामान्यतः खर्च अथवा संपत्ति प्रकार क' हएबाक चाही.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
mai: ई कर तालिका %s मोजुद नहि अछि. की अहाँ एकरा बनओनाइ चाहैत छी?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
mai: वर्तमान प्रविष्टि बदैल गेल अछि. हालांकि ई प्रविष्टि एकटा मोजुदा ऑर्डर क भाग अछि. की अहाँ बदलाव केँ दर्ज कएनाइ आओर प्रभावी रूप सँ अपन ऑर्डर केँ बदलनाइ चाहैत छी?

en: _Don't Record
mai: रिकार्ड नहि करू (_D)

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
mai: वर्तमान प्रविष्टि बदैल गेल अछि. की अहाँ एकरा सहेजए लेल चाहैत छी?

en: Charge
mai: शुल्क

en: Income Account
mai: आय खाता

en: Expense Account
mai: खर्च क' खाता

en: Discount Type
mai: छूट क' प्रकार

en: Discount How
mai: छूट कतए

en: Unit Price
mai: एकाइ मूल्य

en: Taxable?
mai: कर योग्य?

en: Tax Included?
mai: कर सहित?

en: Invoiced?
mai: चालान बनाओल गेल?

en: Subtotal
mai: पूर्ण योग

en: Billable?
mai: बिल केर योग्य

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
mai: एहि प्रविष्टि क' लेल आय/खर्च खाता दर्ज करू अथवा सूची मे सँ एकटा केँ चुनू

en: Enter the type of Entry
mai: प्रविष्टि क' प्रकार दर्ज करू

en: Enter the Entry Description
mai: प्रविष्टि क' विवरण दर्ज करू

en: Enter the Discount Amount
mai: छूट केर राशि दर्ज करू

en: Enter the Discount Percent
mai: छूट क' प्रतिशत दर्ज करू

en: Enter the Discount … unknown type
mai: छूट दर्ज करू … अज्ञात प्रकार

en: Discount Type: Monetary Value
mai: छूट क' प्रकार: मौद्रिक मान

en: Discount Type: Percent
mai: छूट क' प्रकार: प्रतिशत

en: Select the Discount Type
mai: छूट क' प्रकार क' चयन करू

en: Tax computed after discount is applied
mai: छूट केर बाद कएल गेल कर केर गणना लागू हाएत अछि

en: Discount and tax both applied on pretax value
mai: कर पूर्व मान पर छूट आओर कर दुनू लागू

en: Discount computed after tax is applied
mai: कर लागू कएल जाए केर बाद छूट केर गणना कएल जाएत अछि

en: Select how to compute the Discount and Taxes
mai: छूट आओर कर केर गणना करबाक क' तरीका चुनू

en: Enter the unit-Price for this Entry
mai: एहि प्रविष्टि क' लेल एकाइ-मूल्य दर्ज करू

en: Enter the Quantity of units for this Entry
mai: एहि प्रविष्टि क' लेल एकाइ केर मात्रा दर्ज करू

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
mai: एहि प्रविष्टि मे लागू हएबाक क' लेल कर तालिका दर्ज करू

en: Is this entry taxable?
mai: की ई प्रविष्टि कर योग्य अछि?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
mai: की एहि प्रविष्टि केर मूल्य मे कर पहिने सँ सामिल अछि?

en: Is this entry invoiced?
mai: की ई प्रविष्टि चालान मे सामिल कएल गेल अछि?

en: Is this entry credited?
mai: की ई प्रविष्टि क्रेडिट कएल गेल अछि?

en: Include this entry on this invoice?
mai: की एहि प्रविष्टि केँ एहि चालान मे सामिल करब?

en: Include this entry on this credit note?
mai: की एहि प्रविष्टि केँ एहि क्रेडिट नोट पर सामिल करू?

en: Unknown EntryLedger Type
mai: एहि प्रविष्टि क' पूर्ण योग मान

en: The subtotal value of this entry
mai: एहि प्रविष्टि क' कुल कर

en: The total tax of this entry
mai: एहि प्रविष्टि क' कुल कर

en: Is this entry billable to a customer or job?
mai: की ई प्रविष्टि एकटा ग्राहक अथवा कार्य क' लेल बिल बनाबै योग्य अछि?

en: How did you pay for this item?
mai: अहाँ एहि मद क' लेल भुगतान कोना केने छला?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
mai: एहि लेनदेन केँ दोसर रजिस्टर मे पहिने सँ संपादित कएल जाए रहल अछि. कृपया पहिने ओतए एकर संपादन पूर्ण करू.

en: Save transaction before duplicating?
mai: प्रतिलिपि बनाबै सँ पहिने लेनदेन केँ सहेज लिअ'?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
mai: वर्तमान लेनदेन केँ बदैल देल गेल अछि. की अहाँ लेनदेन केर प्रतिलिपि बनाबै सँ पहिने बदलाव केँ रिकार्ड कएनाइ, अथवा प्रतिलिपि बनाबै केर प्रक्रिया केँ रद्द कएनाइ पसिन्न करब?

en: New Split Information
mai: नव विभाजन केर जानकारी

en: Cannot store a transaction at this date
mai: एहि दिनांक केँ लेनदेन संग्रहित नहि कएल जाए सकैछ

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
mai: प्रतिलिपि लेनदेन केर दर्ज कएल गेल तारीख एहि पुस्तिका कलेल निर्धारित "Read-Only Threshold" सँ बेसी पुरान अछि. 'फ़ाइल->प्रोपर्टीज->खाता' मे एहि सेटिंग केँ बदलल जाए सकैत अछि.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
mai: अहाँ एकटा मोजुदा विभाजन मेटाएब कए लिखए जाए रहल छी. की अहाँ सच्चे एहन करै चाहैत छी?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
mai: अहाँ एकटा मोजुदा लेनदेन केँ मेटाएब कए लिखए जाए रहल छी. की अहाँ सच्चे एहन करै चाहैत छी?

en: Recalculate Transaction
mai: लेनदेन केर पुनः गणना करू

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
mai: एहि लेनदेन क' लेल दर्ज कएल गेल मान असंगत अछि. अहाँ केन मान केर पुनः गणना कराबै लेल चाहैत छी?

en: Changed
mai: बदैल देल गेल

en: _Recalculate
mai: पुनः गणना करू (_R)

en: Withdraw
mai: निकासी

en: Check
mai: चेक

en: ATM Deposit
mai: ATM जमा

en: ATM Draw
mai: ATM ड्रा

en: Teller
mai: टेलर

en: Receipt
mai: प्राप्ति

en: Increase
mai: वृद्धि

en: Decrease
mai: कमी

en: Wire
mai: वायर

en: Direct Debit
mai: डायरेक्ट डेबिट

en: Fee
mai: शुल्क

en: Rebate
mai: छूट

en: Paycheck
mai: पेचेक

en: Dist
mai: वितरण

en: Rebalance Transaction
mai: लेनदेन केँ पुनः संतुलित करू

en: The current transaction is not balanced.
mai: मोजुदा लेनदेन संतुलित नहि अछि.

en: Balance it _manually
mai: एकरा मैनुअल तरीका सँ संतुलित करू (_m)

en: Let GnuCash _add an adjusting split
mai: GnuCash केँ एकटा समायोजन करबाक वाला विभाजन जोड़ए दिअ' (_a)

en: Adjust current account _split total
mai: चालू खाता विभाजन योग केँ समायोजित करू (_s)

en: Adjust _other account split total
mai: आन खाता विभाजन योग केँ समायोजित करू (_o)

en: _Rebalance
mai: पुनः संतुलित करू (_R)

en: This register does not support editing exchange rates.
mai: ई रजिस्टर विनिमय दर केर संपादन क' समर्थन नहि करैत अछि.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
mai: एकरा विनिमय दर केँ संशोधित करबाक क' लेल अहाँक एकटा विभाजन क' चयन करै हाएत.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
mai: एकरा विनिमय दर केँ संशोधित करबाक क' लेल अहाँक लेनदेन क' विस्तार करै हाएत.

en: The entered account could not be found.
mai: दर्ज कएल गेल राशि नहि भेटल.

en: The two currencies involved equal each other.
mai: एकरामे सामिल मुद्रा एक दोसरा केर बराबर अछि.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
mai: विभाजन राशि सुन अछि, एहिलेल कोनो विनिमय दर केर जरूरत नहि अछि.

en: Save the changed transaction?
mai: बदलल गेल लेनदेन केँ सहेजू?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
mai: वर्तमान लेनदेन केँ बदैल देल गेल अछि. की अहाँ एकटा नव लेनदेन मे जाए सँ पहिले बदलाव केँ दर्ज कएनाइ, बदलाव केँ नष्ट कएनाइ अथवा परिवर्तित लेनदेन मे वापस लौटनाइ चाहब?

en: _Discard Changes
mai: बदलाव केँ हटाउ (_D)

en: _Record Changes
mai: बदलाव केँ रिकार्ड करू (_R)

en: Mark split as unreconciled?
mai: विभाजन केँ असंगत केर रूपेँ चिह्नित करू?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
mai: अहाँ एकटा समाधानकृत विभाजन केँ असमाधानकृत केर रूपेँ चिह्णित करए जाए रहल अछि. एहन करब सँ भविष्य केर समाधान कठिन भ सकैत अछि! की एहि बदलाव क सँग आगाँ बढ़ब?

en: _Unreconcile
mai: असंगत (_U)

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
mai: खाता मुद्रा निर्धारित नहि कएल जाए सकल. अहाँक सिस्टम द्वारा प्रदत्त डिफॉल्ट मुद्रा केर उपयोग कएल जाए रहल अछि.

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
mai: संदर्भ

en: T-Ref
mai: T-संदर्भ

en: T-Num
mai: T-संख्या

en: Tot %s
mai: टाट %s

en: Tot Credit
mai: टाट क्रेडिट

en: Tot Debit
mai: टाट डेबिट

en: Tot Shares
mai: टाट शेयर

en: Debit Formula
mai: डेबिट फार्मूला

en: Credit Formula
mai: क्रेडिट फार्मूला

en: Scheduled
mai: निर्धारित

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
mai: एकटा संदर्भ दर्ज करू, जहिना जे कोनो चालान अथवा चेक नंबर, जे सबहि प्रविष्टि पंक्ति (विभाजन) कलेल आम हुए

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
mai: एकटा संदर्भ दर्ज करू, जहिना जे कोनो चालान अथवा चेक नंबर, जे प्रत्येक प्रविष्टि पंक्ति (विभाजन) कलेल विशिष्ट हुए

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
mai: एकटा संदर्भ दर्ज करू, जहिना जे कोनो चेक नंबर, जे सबहि प्रविष्टि पंक्ति(विभाजन) कलेल आम हुए

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
mai: एकटा संदर्भ दर्ज करू, जहिना जे कोनो चेक नंबर, जे प्रत्येक प्रविष्टि पंक्ति (विभाजन) कलेल विशिष्ट हुए

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
mai: एकटा लेनदेन संदर्भ दर्ज करू, जहिना जे कोनो चालान अथवा चेक नंबर, जे सबहि प्रविष्टि पंक्ति (विभाजन) कलेल आम हुए

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
mai: एकटा लेनदेन संदर्भ दर्ज करू जे सबहि प्रविष्टि पंक्ति (विभाजन) कलेल आम हाएत

en: Enter the name of the Customer
mai: ग्राहक क' नाम दर्ज करू

en: Enter the name of the Vendor
mai: विक्रेता क' नाम दर्ज करू

en: Enter a description of the transaction
mai: लेनदेन क' एकटा विवरण दर्ज करू

en: Enter notes for the transaction
mai: लेनदेन क' लेल टिप्पणी दर्ज करू

en: Reason the transaction was voided
mai: लेनदेन केँ अमान्य करार देल जाए क' कारण बताउ

en: Enter an action type, or choose one from the list
mai: एकटा कार्रवाई प्रकार दर्ज करू, अथवा सूची सँ एकटा विकल्प चुनू

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
mai: एकटा संदर्भ सँख्या दर्ज करू, जहिना अगिला चेक नंबर, अथवा सूची सँ एकटा कार्रवाई प्रकार चुनू

en: Enter a description of the split
mai: विभाजन क' विवरण दर्ज करू

en: Enter the effective share price
mai: प्रभावी शेयर मूल्य दर्ज करू

en: Enter the number of shares bought or sold
mai: बेचल अथवा खरीदल गेल शेयर केर संख्या दर्ज करू

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
mai: ओ खाता दर्ज करू जकरासँ ट्रांसफर करैत छी, अथवा सूची मे सँ एकटा खाता चुनू

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
mai: एहि लेनदेन मे कइ विभाजन मोजुद अछि; ओ सबहि केँ देखए क' लेल स्प्लिट बटन दबाउ

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
mai: ई लेनदेन एकटा स्टाक विभाजन अछि; विवरण केँ देखए क' लेल स्प्लिट बटन दबाउ

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
mai: एहि लेनदेन केँ बदलल नहि जाए सकैत अछि. एहि लेनदेन केँ केवल-पढ़ब केर रूपेँ चिह्नित कएल जएताह किएक:
    
    '%s'

en: Change reconciled split?
mai: संगत विभाजन केँ बदलू?

en: Chan_ge Split
mai: विभाजन केँ बदलू (_g)

en: Enter debit formula for real transaction
mai: वास्तविक लेनदेन क' लेल डेबिट फार्मूला दर्ज करू

en: Enter credit formula for real transaction
mai: वास्तविक लेनदेन क' लेल क्रेडिट फार्मूला दर्ज करू

en: List
mai: सूची

en: Fonts
mai: फोन्ट

en: Font info for the report title.
mai: रिपोर्ट नाम क लेल काँटा क जानकारी.

en: Account link
mai: खाता क' लिंक

en: Font info for account name.
mai: खाता नाम क लेल काँटा क जानकारी.

en: Number cell
mai: संख्या सेल

en: Font info for regular number cells.
mai: नियमित नंबर सेल कलेल काँटा क जानकारी.

en: Negative Values in Red
mai: ऋणात्मक मूल्य लाल रंग मे

en: Display negative values in red.
mai: ऋणात्मक मूल्य केँ लाल रंग मे देखाउ

en: Number header
mai: संख्या हेडर

en: Font info for number headers.
mai: नंबर शीर्षलेख कलेल काँटा क जानकारी.

en: Text cell
mai: पाठ सेल

en: Font info for regular text cells.
mai: नियमित टेक्स्ट सेल कलेल काँटा क जानकारी.

en: Total number cell
mai: कुल संख्या सेल

en: Font info for number cells containing a total.
mai: एक कुल योग बला नंबर सेल कलेल काँटा क जानकारी.

en: Total label cell
mai: कुल लेबल सेल

en: Font info for cells containing total labels.
mai: कुल लेबल बला सेल कलेल काँटा क जानकारी.

en: Centered label cell
mai: केंद्रित लेबल सेल

en: Font info for centered label cells.
mai: केंद्रित लेबल सेल कलेल काँटा क जानकारी.

en: Can't save style sheet
mai: शैली सीट केँ सहेजल नहि जाए सकत

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
mai: कोनो बजट मोजुद नहि अछि. अहाँकेँ कम सँ कम एकटा बजट बनओनाइ चाही.

en: Edit report options
mai: रिपोट केर विकल्प केँ संपादित करू

en: This report requires you to specify certain report options.
mai: एहि रिपोट क' लेल अहाँक किछु रिपोट विकल्प बताबै हाएत

en: No accounts selected
mai: कोनो खाता नहि चुनल गेल

en: No data
mai: कोनो डाटा नहि

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
mai: चयनित खाता मे चयनित समय अवधि क' लेल कोनो डाटा/लेनदेन (अथवा केवल सुन) मोजुद नहि अछि.

en: Select a date to report on.
mai: रिपोर्ट करब कलेल एकटा दिनांक क चयन करू.

en: Start of reporting period.
mai: रिपोर्टिंग अवधि क प्रारंभ.

en: End of reporting period.
mai: रिपोर्टिंग अवधि क समाप्ति.

en: The amount of time between data points.
mai: डेटा बिंदुओं क बीच समय क मात्रा.

en: One Day
mai: एक दिन

en: One Week
mai: एक सप्ताह

en: Two Weeks
mai: दुइ सप्ताह

en: One Month
mai: एक महिना

en: Half Year
mai: छमाही

en: One Year
mai: एक वर्ष

en: All
mai: सबहि

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
mai: कोनो आन विकल्प केँ अधिरोहित करैत हुए, एहि गहराइ तक खाता केँ दर्शाउ

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
mai: खाता-चयन केँ अधिरोहित करू आओर सबहि चयनित खाता केर उप-खाता केँ दर्शाउ

en: Report on these accounts, if display depth allows.
mai: एहि खाता पर रिपोट करू, जँ प्रदर्शन केर गहराइ एकरा अनुमति देत अछि.

en: Select the currency to display the values of this report in.
mai: एहि रिपोट केर मूल्य केँ प्रदर्शित करबाक क' लेल मुद्रा क' चयन करू.

en: The source of price information.
mai: मूल्य क जानकारी क स्रोत.

en: Most recent
mai: सबसँ हाल केर

en: Choose the marker for each data point.
mai: प्रत्येक डाटा बिंदु क' लेल चिह्न क' चयन करू

en: Diamond
mai: हीरा

en: Circle
mai: वृत्त

en: Square
mai: वर्ग

en: Cross
mai: क्रास

en: Plus
mai: जोड़

en: Dash
mai: योजक चिह्न

en: Filled diamond
mai: भरा डायमंड

en: Filled circle
mai: भरल वृत्त

en: Filled square
mai: भरल वर्ग

en: Choose the method for sorting accounts.
mai: खाता केँ छाँटए क' तरीका चुनू.

en: Alphabetical by account code
mai: खाता कोड क अनुसार वर्णानुक्रमिक

en: Alphabetical by account name
mai: खाता नाम क अनुसार वर्णानुक्रमिक

en: How to show the balances of parent accounts.
mai: पैरेंट खाता क बैलेंस कहिना देखाएब.

en: Do not show any balances of parent accounts.
mai: पैरेंट खाता क कोनो भी बैलेंस नहि देखाबू.

en: Account Balance
mai: खाता बैलेंस

en: Do not show
mai: नहि देखाउ

en: How to show account subtotals for parent accounts.
mai: पैरेंट खाता कलेल खाता क पूर्णयोग कहिना देखाएब.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
mai: उपखाता बला चयनित पैरेंट खाता कलेल पूर्णयोग देखाबू.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
mai: पैरेंट खाता कलेल कोनो पूर्णयोग नहि देखाबू.

en: Show subtotals
mai: पूर्ण योग केँ देखाउ

en: _Assets & Liabilities
mai: संपत्ति आओर देयता (_A)

en: _Income & Expense
mai: आय आओर व्यय (_I)

en: B_udget
mai: बजट (_u)

en: _Taxes
mai: कर (_T)

en: Display
mai: प्रदर्शन

en: Report name
mai: रिपोट नाम

en: Stylesheet
mai: शैली सीट

en: _Business
mai: व्यवसाय (_B)

en: Invoice Number
mai: चालान संख्या

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
mai: अहाँक कोनो एकटा रिपोट मे एकटा रिपोट-ग्विड अछि जे एकटा नकल अछि. एहि रिपोट-ग्विड केर सँग एकटा रिपोट क' लेल, कृपया रिपोट सिस्टम केर, विशेषकए अहाँक सहेजल गेल रिपोट नकल जाँच करू:

en: Enter a descriptive name for this report.
mai: एहि रिपोर्ट कलेल एकटा वर्णनात्मक नाम दर्ज करू.

en: Select a stylesheet for the report.
mai: एहि रिपोट क' लेल एकटा शैली सीट चुनू.

en: Average Balance
mai: औसत बैलेंस

en: Step Size
mai: स्टेप साइज

en: Report's currency
mai: रिपोट केर मुद्रा

en: Price Source
mai: मूल्य स्रोत

en: Include Sub-Accounts
mai: उप-खाता केँ सामिल करू

en: Exclude transactions between selected accounts
mai: चयनित खाता केर बीच केर लेनदेन केँ बाहर करू

en: Plot Width
mai: प्लाट केर चओड़ाइ

en: Plot Height
mai: प्लाट केर उँचाइ

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
mai: सभ चयनित खाताक उपखाता सामिल करू.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
mai: एहन लेनदेन केँ अलग करू जकरा मे केवल दुइ खाता सामिल अछि, जकरा सँ दुनू क चयन नीच्चाँ कएल गेल अछि. ई केवल तालिका क लाभ आओर हानि स्तंभ केँ प्रभावित करैत अछि.

en: Do transaction report on this account.
mai: एहि खाता पर लेनदेन रिपोर्ट करू.

en: Show table
mai: तालिका देखाउ

en: Display a table of the selected data.
mai: चयनित डाटा केर एकटा तालिका दर्शाउ

en: Show plot
mai: प्लाट देखाउ

en: Display a graph of the selected data.
mai: चयनित डाटा क' एकटा ग्राफ देखाउ

en: Plot Type
mai: प्लाट प्रकार

en: The type of graph to generate.
mai: जनरेट करबाक लेल ग्राफ क प्रकार.

en: Average
mai: औसत

en: Profit
mai: लाभ

en: Period start
mai: अवधि केर शुरुआत

en: Period end
mai: अवधि केर समाप्ति

en: Maximum
mai: अधिकतम

en: Minimum
mai: न्यूनतम

en: Gain
mai: लाभ

en: Loss
mai: हानि

en: Income vs. Day of Week
mai: आय बनाम सप्ताह क' दिन

en: Expenses vs. Day of Week
mai: व्यय बनाम सप्ताह क' दिन

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
mai: सप्ताह केर प्रत्येक दिन क' लेल कुल आय केर सँग एकटा पाई चार्ट देखाबैत अछि

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
mai: सप्ताह केर प्रत्येक दिन क' लेल कुल व्यय केर सँग एकटा पाई चार्ट देखाबैत अछि

en: Levels of Subaccounts
mai: उपखाता केर स्तर

en: Show Totals
mai: कुल योग केँ देखाउ

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
mai: एहि खाता पर रिपोट करू, जँ चयनित खाता स्तर एकरा अनुमति देत अछि.

en: Show the total balance in legend?
mai: कुल बैलेंस केँ लीजेंड मे दर्शाउ?

en: Report Title
mai: रिपोट शीर्षक

en: Title for this report.
mai: एहि रिपोर्ट क नाम.

en: Boolean Option
mai: बूलियन विकल्प

en: This is a boolean option.
mai: ई एकटा बूलियन विकल्प अछि

en: Multi Choice Option
mai: बहु विकल्प आप्शन

en: This is a multi choice option.
mai: ई एकटा बहु विकल्प आप्शन अछि

en: First Option
mai: पहिला विकल्प

en: Second Option
mai: दोसर विकल्प

en: Third Option
mai: तेसर विकल्प

en: Fourth Options
mai: चारिम विकल्प

en: String Option
mai: स्ट्रिंग विकल्प

en: This is a string option.
mai: ई एकटा स्ट्रिंग विकल्प अछि.

en: Just a Date Option
mai: सिर्फ एकटा तिथि विकल्प

en: This is a date option.
mai: ई एकटा दिनांक विकल्प अछि.

en: Combo Date Option
mai: काम्बो तिथि विकल्प

en: This is a combination date option.
mai: ई एकटा संयोजन दिनांक विकल्प अछि.

en: Relative Date Option
mai: संबंधित तिथि विकल्प

en: This is a relative date option.
mai: ई एकटा सापेक्ष दिनांक विकल्प अछि.

en: Number Option
mai: संख्या विकल्प

en: This is a number option.
mai: ई एकटा संख्या विकल्प अछि

en: Background Color
mai: पृष्ठभूमि रंग

en: This is a color option.
mai: ई एकटा रँग विकल्प अछि.

en: An account list option
mai: एकटा खाता सूची विकल्प

en: This is an account list option.
mai: ई एकटा खाता सूची विकल्प अछि.

en: A list option
mai: एकटा सूची विकल्प

en: This is a list option.
mai: ई एकटा सूची विकल्प अछि.

en: The Good
mai: अच्छा

en: The Bad
mai: खराब

en: The Ugly
mai: भद्दा

en: Testing
mai: परीक्षण

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
mai: रिपोट लेखन पर मदति क' लेल, अथवा अहाँक नवीनतम, पूर्णतः शुद्ध रिपोट केर लेखन मे योगदान क' लेल, मेलिंग सूची ~a सँ संपर्क करू.

en: The current time is ~a.
mai: वर्तमान समय अछि ~a.

en: The boolean option is ~a.
mai: बूलियन विकल्प अछि ~a.

en: true
mai: सही

en: false
mai: गलत

en: The multi-choice option is ~a.
mai: बहु-विकल्प आप्शन अछि ~a.

en: The string option is ~a.
mai: स्ट्रिंग विकल्प अछि ~a.

en: The date option is ~a.
mai: तिथि विकल्प अछि ~a.

en: The relative date option is ~a.
mai: सापेक्ष तिथि विकल्प अछि ~a.

en: The combination date option is ~a.
mai: संयुक्त तिथि विकल्प अछि ~a.

en: The number option is ~a.
mai: संख्या विकल्प अछि ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
mai: मुद्रा केर रूपेँ निर्मित संख्या विकल्प अछि ~a.

en: Items you selected:
mai: अहाँक चयनित सामग्री:

en: List items selected
mai: चयनित सूची केर सामग्री

en: (You selected no list items.)
mai: (अहाँ कोनो सूची केर सामग्री नहि चुनलहूँ)

en: You have selected no accounts.
mai: अहाँ कोनो खाता नहि चुनने अछि.

en: Display help
mai: प्रदर्शन सहायता

en: Tax Report / TXF Export
mai: कर रिपोट/ TXF निर्यात

en: Alternate Period
mai: वैकल्पिक अवधि

en: Override or modify From: & To:.
mai: सँ: & तक: केँ अधिरोहित अथवा संशोधित करू.

en: Use From - To
mai: सँ – तक क' उपयोग करू

en: Last Year
mai: पछिला वर्ष

en: Select Accounts (none = all)
mai: खाता क' चयन करू (कोनो नहि = सबहि)

en: Select accounts.
mai: खाता क चयन करू.

en: Suppress $0.00 values
mai: $0.00 मान केँ संकुचित करू

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
mai: $0.00 मान केर खाता केँ प्रिंट नहि कएल जएताह

en: Print Full account names
mai: पूर्ण खाता नाम केँ प्रिंट करू

en: Print all Parent account names.
mai: सभ पैरेंट खाता नाम केँ प्रिंट करू.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
mai: चेतावनी: किछु खाता मे नकली TXF कोड आवंटित कएल गेल अछि. केवल अदाकर्ता स्रोत बला TXF कोड केँ ही दोहराबल जाए सकैत अछि.

en: Period from ~a to ~a
mai: ~a सँ ~a तक केर अवधि

en: Tax Report & XML Export
mai: कर रिपोट & XML निर्यात

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
mai: कर योग्य आय / कटौती योग्य व्यय / .XML फाइल मे निर्यात करू

en: Taxable Income / Deductible Expenses
mai: कर योग्य आय / कटौती योग्य व्यय

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
mai: ई रिपोट अहाँक कर योग्य आय / कटौती योग्य व्यय केँ दर्शाबैत अछि.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
mai: ई पृष्ठ अहाँक कर योग्य आय / कटौती योग्य व्यय केँ दर्शाबैत अछि.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
mai: कर शेड्यूल रिपोट/ TXF निर्यात

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
mai: $0.00 मान बला कर कोड केँ प्रिंट नहि कएल जएताह

en: Do not print full account names
mai: पूर्ण खाता नाम केँ प्रिंट नहि करू

en: Do not print all Parent account names.
mai: सभ पैरेंट खाता नाम केँ प्रिंट नहि करू.

en: Print all Transfer To/From Accounts
mai: सबहि स्थानांतरण केँ/सँ खाता केँ प्रिंट करू

en: Print all split details for multi-split transactions.
mai: एकाधिक-विभाजन लेनदेन कलेल विभाजन क सबहि विवरण प्रिंट करू.

en: Print TXF export parameters
mai: TXF निर्यात पैरामीटर छापू

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
mai: रिपोर्ट पर प्रत्येक TXF कोड/खाता क लेल TXF निर्यात पैरामीटर देखाबू.

en: Do not print T-Num:Memo data
mai: T-संख्या:मेमो डेटा प्रिंट नहि करू

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
mai: लेनदेन कलेल T-संख्या:मेमो डेटा प्रिंट नहि करू.

en: Do not print Action:Memo data
mai: प्रिंट नहि करू गतिविधि: मेमो डाटा

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
mai: लेनदेन कलेल कार्रवाई:मेमो डेटा प्रिंट नहि करू

en: Do not print transaction detail
mai: लेनदेन क' विवरण प्रिंट नहि करू

en: Do not print transaction detail for accounts.
mai: खाता कलेल लेनदेन क विवरण प्रिंट नहि करू.

en: Do not use special date processing
mai: विशेष तिथि प्रक्रमण क' उपयोग नहि करू

en: Do not print transactions out of specified dates.
mai: निर्दिष्ट दिनांक मे सँ लेनदेन केँ प्रिंट नहि करू.

en: Currency conversion date
mai: मुद्रा रूपांतरण तिथि

en: Select date to use for PriceDB lookups.
mai: PriceDB लुकअप लेल उपयोग कलेल दिनांक क चयन करू.

en: Tax Schedule Report & TXF Export
mai: कर शेड्यूल रिपोट आओर TXF निर्यात

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
mai: कर योग्य आय/कटौतीयोग्य व्यय लेन-देन विवरण केर सँग/.TXF फाइल मे लए जाउ

en: Taxable Income/Deductible Expenses
mai: कर योग्य आय/कटौती योग्य व्यय

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
mai: ई रिपोट अहाँक आय कर सँ संबंधित खाता क' लेल लेनदेन केर विवरण केँ दर्शाबैत अछि.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
mai: ई पृष्ठ प्रासंगिक आय कर खाता क' लेल लेनदेन केर विवरण केँ दर्शाबैत अछि.

en: Income Piechart
mai: आय क' वृत्तचार्ट

en: Expense Piechart
mai: व्यय क' वृत्तचार्ट

en: Asset Piechart
mai: संपत्ति क' वृत्तचार्ट

en: Liability Piechart
mai: देयता क' वृत्तचार्ट

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
mai: देल गेल प्रति समय अंतराल केर आय केर सँग एकटा वृत्तचार्ट दर्शाउ

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
mai: देल गेल प्रति समय अंतराल केर व्यय केर सँग एकटा वृत्तचार्ट दर्शाउ

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
mai: देल गेल प्रति समय अंतराल केर संपत्ति केर सँग एकटा वृत्तचार्ट दर्शाउ

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
mai: एकटा देल गेल समय पर देयता केर बैलेंस केर सँग एकटा वृत्तचार्ट प्रदर्शित करू

en: Income Accounts
mai: आय खाता

en: Expense Accounts
mai: व्यय केर खाता

en: Assets
mai: संपत्ति

en: Liabilities
mai: देयता

en: Show Percents
mai: प्रतिशत केँ देखाउ

en: Maximum Slices
mai: अधिकतम स्लाइस

en: Sort Method
mai: छाँटए केर विधि

en: Show Average
mai: औसत देखाउ

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
mai: चयन करू जे की राशि केँ पूर्ण समय अवधि पर अथवा एकर बजाय औसत क रूपेँ देखाओल जएनाइ चाही जहिना प्रति माह.

en: No Averaging
mai: कोनो औसत नहि

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
mai: खाता ट्री मे स्तर केर अधिकतम सँख्या प्रदर्शित कएल जाएत अछि.

en: Show the full account name in legend?
mai: पूर्ण खाता नाम केँ लीजेंड मे दर्शाउ?

en: Show the percentage in legend?
mai: प्रतिशत केँ लीजेंड मे दर्शाउ?

en: Maximum number of slices in pie.
mai: पाई मे टुकड़ा केर अधिकतम संख्या.

en: Yearly Average
mai: वार्षिक औसत

en: Monthly Average
mai: मासिक औसत

en: Weekly Average
mai: साप्ताहिक औसत

en: Balance at ~a
mai: ~a मे बैलेंस

en: Account Summary
mai: खाता क' सारांश

en: Future Scheduled Transactions Summary
mai: भविष्य केर निर्धारित लेनदेन क' सारांश

en: Depth limit behavior
mai: गहराइ सीमा आचरण

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
mai: ओ खाता केँ कहिना उपयोग करब जे निर्दिष्ट गहराइ सीमा (जँ कोनो हुए) केँ पार कए जाएत अछि.

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
mai: गहराई सीमा पर कोनो खाता क उपखातक बैलेंस सहित कुल बैलेंस देखाबू.

en: Parent account balances
mai: मूल खाता केर बैलेंस

en: Parent account subtotals
mai: मूल खाता केर पूर्ण योग

en: Include accounts with zero total balances
mai: सुन कुल बैलेंस बला खाता केँ सामिल करू

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
mai: एहि रिपोर्ट मे शून्य कुल योग (पुनरावर्ती) बैलेंस बला खाता सामिल करू.

en: Omit zero balance figures
mai: सुन बैलेंस केर आंकड़ा केँ मेटाउ

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
mai: देखाएल जाए बला कोनो भी सुन बैलेंस क स्थान पर रिक्त स्थान देखाबू.

en: Show accounting-style rules
mai: लेखांकन-शैली केर नियम केँ देखाउ

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
mai: जोड़ल गेल संख्या क स्तंभ केर नीच्चाँ रूल केर प्रयोग करू जहिना कि एकाउंटेंट करैत अछि.

en: Display accounts as hyperlinks
mai: खाता केँ हाइपरलिंक केर रूपेँ दर्शाउ

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
mai: तालिका मे प्रत्येक खाता केँ एकर रजिस्टर विंडो कलेल एकटा हाइपरलिंक क रूपेँ देखाबू.

en: Show an account's balance.
mai: खाता क बैलेंस देखाबू.

en: Show an account's account code.
mai: खाता केर खाता कोड देखाबू.

en: Show an account's account type.
mai: खाता केर खाता प्रकार देखाबू.

en: Account Description
mai: खाता विवरण

en: Show an account's description.
mai: खाता क वर्णन देखाबू.

en: Account Notes
mai: खाता केर टिप्पणी

en: Show an account's notes.
mai: खाता केर नोट्स देखाबू.

en: Commodities
mai: वस्तु

en: Show Foreign Currencies
mai: विदेशी मुद्रा देखाउ

en: Display any foreign currency amount in an account.
mai: कोनो भी विदेशी मुद्रा राशि एकटा खाता मे प्रदर्शित करू.

en: Show Exchange Rates
mai: विनिमय दर केँ देखाउ

en: Show the exchange rates used.
mai: प्रयुक्त विनिमय दर देखाबू.

en: Recursive Balance
mai: रीकर्सिव बैलेंस

en: Raise Accounts
mai: खाता केँ उठाबू

en: Omit Accounts
mai: खाता केँ मेटाउ

en: Account title
mai: खाता शीर्षक

en: Advanced Portfolio
mai: उन्नत पोर्टफोलियो

en: Share decimal places
mai: शेयर दशमलव स्थान

en: Include accounts with no shares
mai: बिनु शेयर बला खाता केँ सामिल करू

en: Show ticker symbols
mai: टिकर संकेत केँ देखाउ

en: Show listings
mai: लिस्टिंगस केँ देखाउ

en: Show prices
mai: मूल्य केँ देखाउ

en: Show number of shares
mai: शेयर केर संख्या देखाउ

en: Basis calculation method
mai: बेसिस गणना विधि

en: Set preference for price list data
mai: मूल्य सूची डाटा क' लेल प्राथमिकता नियत करू

en: How to report brokerage fees
mai: ब्रोकरेज शुल्क क रिपोर्ट कहिना करब

en: Basis calculation method.
mai: आधार गणना विधि.

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
mai: जतए लागू हुए, लेनदेन पर प्राइस एडिटर प्राइसिंग केर उपयोग केँ प्राथमिकता दिअ'.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
mai: कमीशन आओर आन ब्रोकरेज शुल्क क रिपोर्ट कहिना करब.

en: Include in basis
mai: आधार मे सामिल करू

en: Display the ticker symbols.
mai: टिकर संकेत प्रदर्शित करू.

en: Display exchange listings.
mai: एक्सचेंज लिस्टिंग प्रदर्शित करू.

en: Display numbers of shares in accounts.
mai: खाता मे शेयर क सँख्या प्रदर्शित करू.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
mai: शेयरक सँख्या कलेल प्रयोग कएल जाए बला दशमलव स्थान केर संख्या.

en: Display share prices.
mai: शेयर मूल्य प्रदर्शित करू.

en: Stock Accounts to report on.
mai: रिपोर्ट करबाक लेल स्टॉक खाता.

en: Include accounts that have a zero share balances.
mai: ओ खाता केँ सामिल करू जकरा एकटा सुन शेयर बैलेंस अछि.

en: Listing
mai: लिस्टिंग

en: Basis
mai: बेसिस

en: Money In
mai: मनी इन

en: Money Out
mai: मनी आउट

en: Realized Gain
mai: वास्तविक लाभ

en: Unrealized Gain
mai: अवास्तविक लाभ

en: Total Gain
mai: कुल लाभ

en: Rate of Gain
mai: लाभ क दर

en: Total Return
mai: कुल रिटर्न

en: Rate of Return
mai: वापसी क दर

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
mai: * ई वस्तु डाटा मूल्य सूची केर बजाय लेनदेन मूल्य निर्धारण क' उपयोग कए बनाओल गेल अछि.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
mai: जँ अहाँ एकटा बहु-मुद्रा स्थिति मे छी, एक्सचेंज सही नहि भ' सकत.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
mai: ** एहि वस्तु क कोनो मूल्य नहि अछि आओर 1 क मूल्य क प्रयोग कएल गेल अछि.

en: Report on these accounts.
mai: ई खाता पर रिपोर्ट करू.

en: Data markers?
mai: डेटा चिह्नक?

en: Display a mark for each data point.
mai: प्रत्येक डेटा बिंदुक लेल एकटा चिह्न प्रदर्शित करू.

en: Balance Sheet
mai: बैलेंस सीट

en: Balance Sheet Date
mai: बैलेंस सीट तिथि

en: Single column Balance Sheet
mai: एकटा कालम केर बैलेंस सीट

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
mai: देयता/इक्विटी खंड केँ संपत्ति खंड क दायाँ ओर क दोसर स्तंभ क विपरीत संपत्ति क नीच्चाँ ओहि स्तंभ मे प्रिंट करू.

en: Flatten list to depth limit
mai: सूची केँ गहराइ सीमा तक चौरस करू

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
mai: एहन खाता प्रदर्शित करैत अछि जे गहराइ सीमा मे गहराइ सीमा केँ पार कए जाएत अछि.

en: Label the assets section
mai: संपत्ति केर खंड केँ लेबल करू

en: Whether or not to include a label for the assets section.
mai: संपत्ति खंडक लेल एकटा लेबल सामिल करब अथवा नहि.

en: Include assets total
mai: संपत्ति केर कुल योग केँ सामिल करू

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
mai: कुल संपत्ति बताबै बली एकटा पंक्ति सामिल करू अथवा नहि.

en: Use standard US layout
mai: मानक US लेआउट क प्रयोग करू

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
mai: रिपोर्ट खंड अनुक्रम संपत्ति/देयता/इक्विटी अछि (संपत्ति/इक्विटी/देयता क बजाय).

en: Label the liabilities section
mai: देयता केर खंड केँ लेबल करू

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
mai: देयता खंड कलेल एकटा लेबल सामिल कएल जाए अथवा नहि.

en: Include liabilities total
mai: देयता केर कुल योग केँ सामिल करू

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
mai: कुल देयता बताबै बला एकटा पंक्ति सामिल कएल जाए अथवा नहि.

en: Label the equity section
mai: इक्विटी खंड केँ लेबल करू

en: Whether or not to include a label for the equity section.
mai: इक्विटी खंड कलेल एकटा लेबल सामिल कएल जाए अथवा नहि.

en: Include equity total
mai: इक्विटी केर कुल योग केँ सामिल करू

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
mai: कुल इक्विटी बताबै बला एकटा पंक्ति सामिल कएल जाए अथवा नहि

en: Total Liabilities
mai: कुल देयता

en: Total Assets
mai: कुल संपत्ति

en: Retained Losses
mai: कायम नुकसान

en: Trading Gains
mai: व्यापार केर लाभ

en: Trading Losses
mai: व्यापार केर घाटा

en: Unrealized Gains
mai: अवास्तविक लाभ

en: Unrealized Losses
mai: अवास्तविक घाटा

en: Total Equity
mai: कुल इक्विटी

en: Total Liabilities & Equity
mai: कुल देयता आओर इक्विटी

en: Balance Sheet (eguile)
mai: बैलेंस सीट (एग्विल)

en: Exclude accounts with zero total balances
mai: सुन कुल बैलेंस बला खाता केँ बाहर राखू

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
mai: शून्य बैलेंस क सँग गैर-शीर्ष-स्तर खाता केँ अलग करू, गैर-शून्य उप-खाता केँ नहि.

en: Negative amount format
mai: ऋणात्मक राशि प्रारूप

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
mai: ऋणात्मक खाता कलेल प्रयोग कएल जाए बला संरूपण: एकटा प्रमुख चिह्न केर सँग, अथवा कोष्ठक मे बन्न कएक.

en: Font family
mai: फोन्ट फैमिली

en: Font definition in CSS font-family format.
mai: CSS फॉन्ट-परिवार स्वरूप मे काँटा क परिभाषा.

en: Font size
mai: फोन्ट आकार

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
mai: CSS फॉन्ट-आकार स्वरूप मे काँटा आकार (जहना "medium" अथवा "10pt").

en: Template file
mai: टेम्पलेट फाइल

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
mai: ई रिपोर्ट क eguile टेम्प्लेट भाग क फ़ाइल नाम. ई फ़ाइल अहाँक .gnucash डायरेक्ट्री मे, या अन्यथा GnuCash इंस्टॉलेशन डायरेक्ट्रीज क अंदर एकर उचित स्थान पर हएनाइ चाही.

en: CSS stylesheet file
mai: CSS स्टाइलशीट फाइल

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
mai: ई रिपोर्ट क सँग इस्तेमाल हए बला CSS स्टाइलशीट क फ़ाइल नाम. निर्दिष्ट कएल जाए पर, ई फ़ाइल अहाँक .gnucash डायरेक्ट्री मे, अथवा अन्यथा GnuCash इंस्टॉलेशन डायरेक्ट्रीज केर अंदर एकर उचित स्थान पर हएनाए चाही.

en: Extra Notes
mai: बाइली टिप्पणी

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
mai: चालान क अंत मे जोड़ल गेल नोट -- HTML मार्कअप सामिल भ सकैत अछि.

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
mai: (विकास संस्करण -- एहि रिपोट केर आंकड़ा केर दुबारा-जाँच केने बिनन एहि पर भरोसा नहि करू. एहि संदेश सँ छुटकारा पाबै क' लेल ‘बाइली टिप्पणी’ विकल्प केँ बदलू)

en: Imbalance
mai: असंतुलन

en: Orphan
mai: लावारिस

en: Balance Sheet using eguile-gnc
mai: eguile-gnc क' प्रयोग कए तैयार बैलेंस सीट

en: Display a balance sheet (using eguile template)
mai: एकटा बैलेंस सीट प्रदर्शित करू (एग्विल टेम्पलेट क' प्रयोग कए)

en: Common Currency
mai: सामान्य मुद्रा

en: Total For
mai: क' लेल कुल योग

en: Asset
mai: संपत्ति

en: Liability
mai: देयता

en: Liability and Equity
mai: देयता/इक्विटी

en:  to
mai:  केँ

en: Expense
mai: खर्च

en: Net Income
mai: शुद्ध आय

en: Budget Balance Sheet
mai: बजट बैलेंस सीट

en: Include new/existing totals
mai: नव/मोजुदा कुल योग केँ सामिल करू

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
mai: बजट द्वारा पेश कुल योग मे बदलाव बताबै बला पंक्ति सामिल कएल जाए अथवा नहि

en: Budget to use.
mai: उपयोग क' लेल बजट

en: Existing Assets
mai: मोजुदा संपत्ति

en: Allocated Assets
mai: आवंटित सम्पत्ति

en: Unallocated Assets
mai: गैर-आवंटित संपत्ति

en: Existing Liabilities
mai: मोजुदा देयता

en: New Liabilities
mai: नव देयता

en: Existing Retained Earnings
mai: मोजुदा कायम आय

en: Existing Retained Losses
mai: मोजुदा कायम नुकसान

en: New Retained Earnings
mai: नव कायम आय

en: New Retained Losses
mai: नव कायम हानि

en: Total Retained Earnings
mai: कुल कायम आय

en: Total Retained Losses
mai: कुल कायम नुकसान

en: Existing Equity
mai: मोजुदा इक्विटी

en: New Equity
mai: नव इक्विटी

en: Running Sum
mai: रनिंग सम

en: Range start
mai: सीमा प्रारम्भ हाएत अछि

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
mai: एकटा बजट अवधि प्रकार केर चयन करू जतए सँ रिपोर्टिंग श्रेणी शुरू हाएत अछि.

en: Exact start period
mai: सटीक प्रारंभ अवधि

en: Select exact period that starts the reporting range.
mai: सटीक अवधि केर चयन करू जतए सँ रिपोर्टिंग श्रेणी शुरू हाएत अछि.

en: Range end
mai: सीमा समाप्त हाएत अछि

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
mai: एकटा बजट अवधि प्रकार केर चयन करू जतए रिपोर्टिंग श्रेणी समाप्त हाएत अछि.

en: Exact end period
mai: सटीक समापन अवधि

en: Select exact period that ends the reporting range.
mai: सटीक अवधि केर चयन करू जतए रिपोर्टिंग श्रेणी समाप्त हाएत अछि.

en: Last budget period
mai: अंतिम बजट अवधि

en: Manual period selection
mai: मैनुअल अवधि चयन

en: Calculate as running sum?
mai: रनिंग सम केर रूपेँ गणना करू?

en: Actual
mai: वास्तविक

en: Budget Flow
mai: बजट फ्लो

en: Period number.
mai: अवधि संख्या.

en: Report for range of budget periods
mai: बजट अवधि केर विस्तार क' लेल रिपोट

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
mai: संपूर्ण बजट केर बजाय एकटा सीमित बजट अवधि क' लेल रिपोट बनाउ

en: Select a budget period that begins the reporting range.
mai: रिपोटिंग सीमा शुरू करए बला एकटा बजट अवधि चुनू

en: Select a budget period that ends the reporting range.
mai: रिपोटिंग सीमा समाप्त करए बला एकटा बजट अवधि चुनू

en: Label the revenue section
mai: मुनाफा खंड केँ लेबल करू

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
mai: राजस्व खंड कलेल एकटा लेबल सामिल कएल जाए अथवा नहि

en: Include revenue total
mai: मुनाफा केर कुल योग केँ सामिल करू

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
mai: कुल राजस्व बताबै बला एकटा पंक्ति सामिल कएल जाए अथवा नहि

en: Label the expense section
mai: व्यय खंड केँ लेबल करू

en: Whether or not to include a label for the expense section.
mai: व्यय खंड कलेल एकटा लेबल सामिल कएल जाए अथवा नहि.

en: Include expense total
mai: व्यय केर कुल योग केँ सामिल करू

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
mai: कुल व्यय बताबै बला एकटा पंक्ति सामिल कएल जाए अथवा नहि.

en: Display as a two column report
mai: दुइ कालम रिपोट केर रूपेँ देखाउ

en: Divides the report into an income column and an expense column.
mai: रिपोर्ट केँ एकटा आय स्तंभ आओर एकटा व्यय स्तंभ मे विभाजित करैत अछि.

en: Display in standard, income first, order
mai: मानक, पहिने आय केर क्रम मे देखाउ

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
mai: एकर कारण रिपोर्ट केँ व्यय केर सामना मे आय राखैत हुए मानक अनुक्रम मे प्रदर्शित कएल जाएत अछि.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
mai: रिपोटिंग सीमा समाप्ति अवधि प्रारंभ केर अवधि सँ कम नहि भ' सकैत अछि.

en: Revenues
mai: मुनाफा

en: Total Revenue
mai: कुल मुनाफा

en: Total Expenses
mai: कुल व्यय

en: for Budget ~a
mai: बजट ~a क' लेल

en: for Budget ~a Period ~d
mai: बजट ~a क' लेल अवधि ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
mai: बजट ~a क' लेल अवधि ~d - ~d

en: Net income
mai: शुद्ध आय

en: Net loss
mai: शुद्ध घाटा

en: Budget Income Statement
mai: बजट आय क' स्टेटमेंट

en: Budget Profit & Loss
mai: बजट लाभ आओर हानि

en: Budget Report
mai: बजट रिपोट

en: Account Display Depth
mai: खाता डिस्प्ले डेप्थ

en: Always show sub-accounts
mai: सदैव उप-खाता केँ देखाउ

en: Show Budget
mai: बजट देखाउ

en: Display a column for the budget values.
mai: बजट मूल्य कलेल एकटा स्तंभ प्रदर्शित करू.

en: Show Actual
mai: वास्तविक देखाउ

en: Display a column for the actual values.
mai: वास्तविक मूल्य कलेल एकटा स्तंभ प्रदर्शित करू.

en: Show Difference
mai: अंतर देखाउ

en: Display the difference as budget - actual.
mai: अंतर केँ बजट - वास्तविक रूपेँ प्रदर्शित करू.

en: Show Column with Totals
mai: कुल योग केर सँग कालम देखाउ

en: Display a column with the row totals.
mai: पंक्तिक कुल योग केर सँग एकटा स्तंभ प्रदर्शित करू.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
mai: सुन कुल बैलेंस आओर बजट मूल्य बला खाता केँ सामिल करू

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
mai: एहि रिपोर्ट मे सुन कुल योग (पुनरावर्ती) बैलेंस बला खाता आओर बजट मूल्य सामिलकरू.

en: Include collapsed periods before selected.
mai: चयनित हए केर पहिले संकुचित अवधी केँ सामिल करू.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
mai: रिपोर्ट मे पछिला अवधि केँ एकल संकुचित स्तंभ क रूपेँ सामिल करू (प्रारंभ सँ पहले सबहि अवधि कलेल एकटा)

en: Include collapsed periods after selected.
mai: चयनित करब केर बाद संकुचित अवधी केँ सामिल करू.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
mai: रिपोर्ट मे अगिला अवधि केँ एकल संकुचित स्तंभ क रूपेँ सामिल करू (समापन क बाद आओर बजट श्रेणी क अंत तक सबहि अवधि कलेल एक)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
mai: बजट

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
mai: खाता

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
mai: अंतर

en: Cash Flow
mai: नगदी क' प्रवाह

en: Show Full Account Names
mai: पूर्ण खाता नाम केँ देखाउ

en: Show full account names (including parent accounts).
mai: पूर्ण खाता नाम देखाउ (पैरेंट खाता सहित).

en: ~a and subaccounts
mai: ~a आओर उपखाता

en: ~a and selected subaccounts
mai: ~a आओर चयनित उपखाता

en: Money into selected accounts comes from
mai: चयनित खाता मे धन एतय सँ आबैत अछि

en: Money out of selected accounts goes to
mai: चयनित खाता मे सँ धन एतय जाएत अछि

en: Income Chart
mai: आय चार्ट

en: Expense Chart
mai: व्यय चार्ट

en: Asset Chart
mai: संपत्ति चार्ट

en: Liability Chart
mai: देयता चार्ट

en: Income Over Time
mai: समय केर सँग आय

en: Expense Over Time
mai: समय केर सँग व्यय

en: Assets Over Time
mai: समय केर सँग संपत्ति

en: Liabilities Over Time
mai: समय केर सँग देयता

en: Show long account names
mai: नमहर खाता नाम केँ देखाउ

en: Maximum Bars
mai: अधिकतम बार

en: Daily Average
mai: दैनिक औसत

en: Balances ~a to ~a
mai: बैलेंस ~a सँ ~a

en: Grand Total
mai: कुल योग

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
mai: आय खाता जतए बिक्री आओर आय केँ रिकार्ड कएल गेल छला.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
mai: व्यय केर खाता जतए खर्च केँ रिकार्ड कएल जाएत अछि, जकरा लाभ निकालै क' लेल बिक्री मे सँ घटाए देल जाएत अछि.

en: Show Expense Column
mai: व्यय केर कालम देखाउ

en: Show the column with the expenses per customer.
mai: प्रति ग्राहक व्यय क सँग स्तंभ केँ देखाबू.

en: Show Company Address
mai: कंपनी क' पता देखाउ

en: Show your own company's address and the date of printing.
mai: अहाँक अपन कंपनी क पता आओर मुद्रण क दिनांक देखाबू.

en: Show Lines with All Zeros
mai: सबहि सुन केर सँग लाइन केँ देखाउ

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
mai: ओ ग्राहक केर सँग तालिका लाइन केँ देखाउ जकरामे रिपोटिंग अवधि मे कोनो लेनदेन नहि देल गेल छला, एहि प्रकार कालम मे सबहि सुन केँ दर्शाओल जएताह.

en: Show Inactive Customers
mai: निष्क्रिय ग्राहक देखाबू

en: Include customers that have been marked inactive.
mai: निष्क्रिय चिह्णित कएल गेल ग्राहक केँ सामिल करू.

en: Sort Column
mai: कालम छाँटू

en: Choose the column by which the result table is sorted.
mai: स्तंभ चुनू जकरा द्वारा परिणाम तालिका क्रमित कएल जाएत अछि.

en: Sort Order
mai: आर्डर छाँटू

en: Customer Name
mai: ग्राहक क' नाम

en: Sales
mai: बिक्री

en: Markup
mai: मार्कअप

en: No Customer
mai: कोनो ग्राहक नहि

en: Customer Summary
mai: ग्राहक सारांश

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
mai: इक्विटी स्टेटमेंट

en: Report only on these accounts.
mai: केवल एहि खाता पर रिपोर्ट करू.

en: Closing Entries pattern
mai: समापन प्रविष्टि केर पद्धति

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
mai: वर्णन स्तंभ मे कोनो भी टेक्स्ट जे समापन प्रविष्टी केर पहिचान करैत अछि.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
mai: समापन प्रविष्टि केर पद्धति केस-सेंसिटिव अछि

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
mai: एकरा कारण समापन प्रविष्टि पैटर्न मिलान केस-संवेदनशील हाएत अछि.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
mai: समापन प्रविष्टि केर पद्धति नियमित अभिव्यक्ति अछि

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
mai: एकरा कारण समापन प्रविष्टि पैटर्न केँ एकटा नियमित अभिव्यक्ति केर रूपेँ देखा जाइत अछि.

en: for Period
mai: अवधि क' लेल

en: Capital
mai: पूंजी

en: Investments
mai: निवेश

en: Withdrawals
mai: निकासी

en: Increase in capital
mai: पूंजी मे वृद्धि

en: Decrease in capital
mai: पूंजी मे कमी

en: Num/Action
mai: संख्या/कार्रवाई

en: Running Balance
mai: रनिंग बैलेंस

en: Totals
mai: कुल योग

en: General Ledger
mai: सामान्य लेजर

en: Sorting
mai: छँटाइ

en: Trans Number
mai: लेनदेन संख्या

en: Use Full Account Name
mai: पूर्ण खाता नाम क' उपयोग करू

en: Other Account Name
mai: आन खाता नाम

en: Use Full Other Account Name
mai: पूर्ण आन खाता नाम क' उपयोग करू

en: Other Account Code
mai: आन खाता कोड

en: Sign Reverses
mai: हस्ताक्षर सुरक्षित राखैत अछि

en: Primary Key
mai: प्राथमिक बटन

en: Show Full Account Name
mai: पूर्ण खाता नाम देखाउ

en: Primary Subtotal
mai: प्राथमिक पूर्ण योग

en: Primary Subtotal for Date Key
mai: तिथि बटन क' लेल प्राथमिक पूर्ण योग

en: Primary Sort Order
mai: प्राथमिक छँटाइ क्रम

en: Secondary Key
mai: माध्यमिक बटन

en: Secondary Subtotal
mai: माध्यमिक पूर्ण योग

en: Secondary Subtotal for Date Key
mai: तिथि बटन क' लेल माध्यमिक पूर्ण

en: Secondary Sort Order
mai: माध्यमिक छँटाइ क्रम

en: Label the trading accounts section
mai: ट्रेडिंग खाता सेक्शन केँ लेबल करू

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
mai: ट्रेडिंग खाता खंड कलेल एकटा लेबल शामिल कएल जाए अथवा नहि.

en: Include trading accounts total
mai: ट्रेडिंग खाता केर कुल योग केँ सामिल करू

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
mai: कुल ट्रेडिंग खाता बैलेंस बताबै बला एकटा पंक्ति सामिल कएल जाए अथवा नहि.

en: Trading
mai: ट्रेडिंग

en: Total Trading
mai: कुल ट्रेडिंग

en: Income Statement
mai: आय क' स्टेटमेंट

en: Profit & Loss
mai: लाभ आओर हानि

en: Tax Amount
mai: कर राशि

en: Invoice in progress…
mai: चालान प्रगति मे

en: Custom Title
mai: कस्टम शीर्षक

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
mai: चालान, बिल अथवा व्यय रसीद केँ बदलब कलेल एकटा कस्टम स्ट्रिंग.

en: Display Columns
mai: कालम केँ देखाउ

en: Display the date?
mai: तिथि देखाउ?

en: Display the description?
mai: विवरण देखाउ?

en: Display the action?
mai: गतिविधि केँ प्रदर्शित करू?

en: Display the quantity of items?
mai: सामग्री केर मात्रा देखाउ?

en: Display the price per item?
mai: प्रति सामग्री मूल्य प्रदर्शित करू?

en: Display the entry's discount?
mai: प्रविष्टि क छूट प्रदर्शित करू?

en: Display the entry's taxable status?
mai: प्रविष्टि करए क योग्य स्थिति प्रदर्शित करू?

en: Display each entry's total total tax?
mai: प्रत्येक प्रविष्टि क कुल समग्र कए प्रदर्शित करू?

en: Display the entry's value?
mai: प्रविष्टि क मूल्य प्रदर्शित करू?

en: Display due date?
mai: नियत तिथि प्रदर्शित करू?

en: Display the subtotals?
mai: पूर्ण योग केँ देखाउ?

en: Payable to
mai: केँ देय

en: Display the Payable to: information.
mai: केँ देय: जानकारी प्रदर्शित करू

en: Payable to string
mai: केँ देय स्ट्रिंग

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
mai: भुगतान ककरा कएल जएनाइ चाही ई बताबै कलेल वाक्यांश.

en: Company contact
mai: कंपनी संपर्क

en: Display the Company contact information.
mai: कंपनी क संपर्क जानकारी प्रदर्शित करू.

en: Company contact string
mai: कंपनी संपर्क स्ट्रिंग

en: The phrase used to introduce the company contact.
mai: कंपनी क संपर्क बताबै कलेल प्रयुक्त वाक्यांश.

en: Minimum # of entries
mai: प्रविष्टि केर न्यूनतम #

en: The minimum number of invoice entries to display.
mai: प्रदर्शन कलेल चालान प्रविष्टी क न्यूनतम संख्या.

en: References
mai: संदर्भ

en: Display the invoice references?
mai: चालान संदर्भ केँ देखाउ?

en: Billing Terms
mai: बिलिंग शर्त

en: Display the invoice billing terms?
mai: चालान केर बिलिंग शर्त केँ दर्शाउ?

en: Display the billing id?
mai: बिलिंग आईडी केँ दर्शाउ?

en: Display the invoice notes?
mai: चालान केर टिप्पणी केँ देखाउ?

en: Payments
mai: भुगतान

en: Display the payments applied to this invoice?
mai: एहि चालान क' लेल लागू भुगतान केँ प्रदर्शित करू

en: Job Details
mai: काज विवरण

en: Display the job name for this invoice?
mai: चालान कलेल जॉब नाम प्रदर्शित करू?

en: Extra notes to put on the invoice.
mai: चालान पर डालए कलेल बाइली नोट.

en: Net Price
mai: नियत मूल्य

en: Total Price
mai: कुल मूल्य

en: Amount Due
mai: बकाया राशि

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
mai: कोनो वैध चालान चयनित नहि. विकल्प बटन पर क्लिक करू आओर उपयोग कलेल चालान क चयन करू.

en: Show Net Profit
mai: शुद्ध लाभ देखाउ

en: Show Asset & Liability
mai: संपत्ति आओर देयता देखाबू

en: Show Net Worth
mai: निवल संपत्ति देखाबू

en: Line Width
mai: रेखाक चओड़ाइ

en: Set line width in pixels.
mai: पंक्तिक चओड़ाइ पिक्सेल मे सेट करू.

en: Grid
mai: जाल

en: Show Income and Expenses?
mai: आय आओर व्यय देखाउ?

en: Show the Asset and the Liability bars?
mai: संपत्ति आओर देयता केर बार केँ देखाउ?

en: Show the net profit?
mai: शुद्ध लाभ देखाउ?

en: Show a Net Worth bar?
mai: एकटा शुद्ध संपत्ति क' बार देखाउ

en: Add grid lines.
mai: ग्रिड पंक्तियां जोड़ू.

en: Net Profit
mai: शुद्ध लाभ

en: Net Worth
mai: शुद्ध संपत्ति

en: Net Worth Barchart
mai: शुद्ध संपत्ति बार चार्ट

en: Income/Expense Chart
mai: आय/व्यय चार्ट

en: Net Worth Linechart
mai: निवल संपत्ति पंक्तिचार्ट

en: Sort By
mai: द्वारा छाँटू

en: Show zero balance items
mai: जीरो बैलेंस मद केँ देखाउ

en: Due or Post Date
mai: नियत अथवा बाद केर तिथि

en: Sort companies by.
mai: कंपनी केँ एकर अनुसार क्रमित करू.

en: Bracket Total Owed
mai: ब्रैकेट कुल धारता

en: Sort order.
mai: क्रमण अनुक्रम.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
mai: सबहि विक्रेता/ग्राहक केँ देखाउ भले ओकरामे एकटा सुन बैलेंस हुए.

en: Leading date.
mai: प्रमुख दिनांक.

en: Current
mai: वर्तमान

en: 0-30 days
mai: 0-30 दिन

en: 31-60 days
mai: 31-60 दिन

en: 61-90 days
mai: 61-90 दिन

en: 91+ days
mai: 91+ दिन

en: Payable Aging
mai: देय एजिंग

en: Receivable Aging
mai: प्राप्य एजिंग

en: Credits
mai: क्रेडिट

en: Debits
mai: डेबिट

en: No valid customer selected.
mai: कोनो वैध ग्राहक चयनित नहि.

en: This report requires a customer to be selected.
mai: एहि रिपोर्ट कलेल एकटा ग्राहक क चयन कएनाइ आवश्यक अछि.

en: No valid employee selected.
mai: कोनो वैध कर्मचारी चयनित नहि.

en: This report requires a employee to be selected.
mai: एहि रिपोर्ट कलेल एकटा कर्मचारी क चयन कएनाइ आवश्यक अछि.

en: Period Totals
mai: अवधि क कुल योग

en: Total Credit
mai: कुल क्रेडिट

en: Total Due
mai: कुल बकाया

en: The company for this report.
mai: एहि रिपोर्ट कलेल कंपनी.

en: Display the transaction date?
mai: लेनदेन केर तिथि प्रदर्शित करू?

en: Display the transaction reference?
mai: लेनदेन केर संदर्भ केँ दर्शाउ?

en: Display the transaction type?
mai: लेनदेन क' प्रकार केँ दर्शाउ?

en: Display the transaction description?
mai: लेनदेन क' विवरण देखाउ?

en: Display the period credits column?
mai: अवधि क्रेडिट स्तंभ प्रदर्शित करू?

en: Display a running balance?
mai: चालू बैलेंस प्रदर्शित करू?

en: No matching transactions found
mai: कोनो संगत लेनदेन नहि भेटल

en: Customer Report
mai: ग्राहक रिपोट

en: Vendor Report
mai: विक्रेता रिपोट

en: Employee Report
mai: कर्मचारी रिपोट

en: Job Report
mai: कार्य रिपोट

en: Investment Portfolio
mai: निवेश पोर्टफोलियो

en: Price of Commodity
mai: वस्तु क' मूल्य

en: Invert prices
mai: कीमत केँ पलटू

en: Marker
mai: मार्कर

en: Marker Color
mai: मार्कर रंग

en: Calculate the price of this commodity.
mai: एहि वस्तु केर मूल्य क' गणना करू.

en: Weighted Average
mai: भारित औसत

en: Actual Transactions
mai: वास्तविक लेनदेन

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
mai: प्रति वस्तु मुद्रा केर बजाय प्रति मुद्रा वस्तु प्लाट करू

en: Color of the marker.
mai: चिह्नक केर रंग.

en: Weeks
mai: सप्ताह

en: Double-Weeks
mai: दोहरा-सप्ताह

en: Identical commodities
mai: एक सामान वस्तु

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
mai: अहाँक चयनित वस्तु आओर रिपोट केर मुद्रा एक सामान अछि. एक सामान वस्तु क' लेल मूल्य केँ देखाबै क' लेल कोनो मतलब नहि बनैत अछि.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
mai: चयनित समय अवधि मे चयनित वस्तु क' लेल मूल्य केर कोनो सूचना उपलब्ध नहि अछि.

en: Only one price
mai: केवल एक मूल्य

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
mai: चयनित समय अवधि मे चयनित वस्तु क' लेल एकटा मात्र एकल मूल्य पाओल गेल. ई एकटा उपयोगी प्लाट नहि देत अछि.

en: All Prices equal
mai: सबहि मूल्य बराबर

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
mai: पाओल गेल सबहि मूल्य बराबर अछि. एकरा कारण प्लाट एकटा सीधा रेखा केर सँग बनत. दुर्भाग्यवश, प्लाटिंग अओजार एकरा संभाल नहि सकत.

en: All Prices at the same date
mai: सबहि मूल्य एक तिथि मे अछि

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
mai: पाओल गेल सबहि मूल्य एक तिथि सँ संबंधित अछि. एकरा कारण प्लाट एकटा सीधा रेखा केर सँग बनत. दुर्भाग्यवश, प्लाटिंग अओजार एकरा संभाल नहि सकत.

en: Price Scatterplot
mai: मूल्य स्कैटरप्लाट

en: Headings 1
mai: शीर्षक 1

en: Headings 2
mai: शीर्षक 2

en: Heading font
mai: शीर्षक क' फोन्ट

en: Text font
mai: लिखावट क' फोन्ट

en: Qty
mai: मात्रा

en: Discount Rate
mai: रियायत केर दर

en: Discount Amount
mai: छूट राशि

en: Tax Rate
mai: कर केर दर

en: Sub-total
mai: पूर्ण-योग

en: Payment received text
mai: भुगतान प्राप्ति लिखावट

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
mai: ई रिपोर्ट क eguile टेम्प्लेट भाग क फ़ाइल नाम. ई फ़ाइल अहाँक .gnucash डायरेक्ट्री मे, या अन्यथा GnuCash इंस्टॉलेशन डायरेक्ट्रीज क अंदर एकर उचित स्थान पर हएनाए चाही.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
mai: ई रिपोर्ट क सँग इस्तेमाल करब कलेल CSS स्टाइलशीट क फ़ाइल नाम. ई फ़ाइल अहाँक .gnucash डायरेक्ट्री मे, अथवा अन्यथा GnuCash इंस्टॉलेशन डायरेक्ट्रीज क अंदर एकर उचित स्थान पर हएनाए चाही.

en: Font to use for the main heading.
mai: मुख्य शीर्षलेख क लेल उपयोग कएल जाए बला फॉन्ट.

en: Font to use for everything else.
mai: आन्य सबहि चीज कलेल उपयोग कएल जाए बला फॉन्ट.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
mai: तिथि क' लेल प्रारूप->आइ केर तिथि क' लेल स्ट्रिंग रूपांतरण

en: Funds In
mai: फंड इन

en: Funds Out
mai: फंड आउट

en: Lot
mai: लाट

en: Debit Value
mai: डेबिट मूल्य

en: Credit Value
mai: क्रेडिट मूल्य

en: The title of the report.
mai: रिपोर्ट क नाम.

en: Register Report
mai: रजिस्टर रिपोट

en: Display the check number/action?
mai: चेक नंबर/कार्रवाई प्रदर्शित करू?

en: Display the check number?
mai: चेक संख्या देखाउ?

en: Display the memo?
mai: मेमो देखाउ?

en: Display the account?
mai: खाता देखाउ?

en: Display the number of shares?
mai: शेयर केर संख्या देखाउ?

en: Display the name of lot the shares are in?
mai: ओहि लाट क' नाम देखाउ जकरामे शेयर मोजुद अछि?

en: Display the shares price?
mai: शेयर क' मूल्य देखाउ?

en: Display the amount?
mai: राशि देखाउ?

en: Display the value in transaction currency?
mai: मूल्य केँ लेनदेन केर मुद्रा मे देखाउ?

en: Display the totals?
mai: कुल योग केँ देखाउ?

en: Total Debits
mai: कुल डेबिट

en: Total Credits
mai: कुल क्रेडिट

en: Total Value Debits
mai: कुल मूल्य डेबिट

en: Total Value Credits
mai: कुल मूल्य क्रेडिट

en: Net Change
mai: शुद्ध बदलाव

en: Value Change
mai: मूल्य बदलाव

en: Elements
mai: तत्व

en: column: Date
mai: स्तंभ: दिनांक

en: column: Tax Rate
mai: स्तंभ: टैक्स दर

en: column: Units
mai: स्तंभ: एकाइ

en: row: Address
mai: पंक्ति: पता

en: row: Contact
mai: पंक्ति: संपर्क

en: row: Invoice Number
mai: पंक्ति: चालान नंबर

en: row: Company Name
mai: पंक्ति: कंपनी नाम

en: Invoice number text
mai: चालान नंबर टेक्स्ट

en: To text
mai: कलेल टेक्स्ट

en: Ref text
mai: संदर्भ टेक्स्ट

en: Job Name text
mai: जॉब नाम टेक्स्ट

en: Job Number text
mai: जॉब सँख्या टेक्स्ट

en: Show Job name
mai: जॉब नाम देखाबू

en: Show Job number
mai: जॉब सँख्या देखाबू

en: Invoice number next to title
mai: नाम क बाद चालान नंबर

en: table-border-collapse
mai: तालिका-बोर्डर-घोकचाबू

en: table-header-border-color
mai: तालिका-शीर्षलेख-बोर्डर-रंग

en: table-cell-border-color
mai: तालिका-सेल-बोर्डर-रंग

en: Embedded CSS
mai: एम्बेडेड CSS

en: Logo filename
mai: लोगो फाइलनाम

en: Logo width
mai: लोगो केर चओड़ाइ

en: Display the Tax Rate?
mai: टैक्स केर दर प्रदर्शित करू?

en: Display the Units?
mai: एकाइ प्रदर्शित करू?

en: Display the contact?
mai: संपर्क प्रदर्शित करू?

en: Display the address?
mai: पता प्रदर्शित करू?

en: Display the Invoice Number?
mai: चालान नंबर प्रदर्शित करू?

en: Display the Company Name?
mai: कंपनी नाम प्रदर्शित करू?

en: Invoice Number next to title?
mai: नाम क बाद चालान नंबर?

en: Display Job name?
mai: जॉब नाम प्रदर्शित करू?

en: Invoice Job number?
mai: चालान जॉब नंबर?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
mai: फ़ाइल क नाम जकरामे रिपोर्ट पर उपयोग कएल जाए बला लोगो शामिल अछि.

en: Border-collapse?
mai: बोर्डर-संकुचित करू?

en: CSS color.
mai: CSS रंग.

en: Embedded CSS.
mai: एम्बेडेड CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
mai: कर कालम केर सँग एकटा ग्राहक चालान प्रदर्शित करू (एग्विल टेम्पलेट क' उपयोग कए)

en: Invoice #:
mai: चालान:

en: Reference:
mai: संदर्भ:

en: Trial Balance
mai: ट्रायल बैलेंस

en: Start of Adjusting/Closing
mai: समायोजन/समापन केर शुरुआत

en: Date of Report
mai: रिपोट केर तिथि

en: Report variation
mai: रिपोट मे भिन्नता

en: Kind of trial balance to generate.
mai: जनरेट करब कलेल ट्रायल बैलेंस केर प्रकार.

en: Merchandising
mai: क्रय-विक्रय

en: Gross adjustment accounts.
mai: सकल समायोजन खाता.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
mai: शुद्ध नहि करू, मुदा एहि खाता मे कुल डेबिट/क्रेडिट समायोजन केँ देखाउ. क्रय-विक्रय व्यवसाय अपन सूची खाता केँ सामान्यतः एतय चुनब.

en: Income summary accounts
mai: आय सारांश खाता

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
mai: एहि खाता मे कएल गेल समायोजन समायोजन केँ, समायोजित ट्रायल बैलेंस आओर आय स्टेटमेंट कालम मे सकल समायोजित अछि. ई क्रय-विक्रय व्यवसाय क' लेल ज्यादातर उपयोगी हाएत अछि.

en: Adjusting Entries pattern
mai: समायोजन प्रविष्टि केर पद्धति

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
mai: वर्णन स्तंभ मे कोनो भी टेक्स्ट जे समायोजन प्रविष्टी केर पहिचान करैत अछि.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
mai: समायोजन प्रविष्टि केर पद्धति केस-सेंसिटिव अछि

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
mai: एकरा कारण समायोजन प्रविष्टि पैटर्न मिलान केस-संवेदनशील हाएत अछि.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
mai: समायोजन प्रविष्टि केर पद्धति नियमित अभिव्यक्ति अछि

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
mai: एकरा कारण समायोजन प्रविष्टि पैटर्न केँ एकटा नियमित अभिव्यक्ति केर रूपेँ देखलजाएत अछि.

en: Adjusting Entries
mai: प्रविष्टि क' समायोजन कएल जाए रहल अछि

en: Adjustments
mai: समायोजन

en: Adjusted Trial Balance
mai: समायोजित ट्रायल बैलेंस

en: Net Loss
mai: शुद्ध घाटा

en: Number of columns
mai: कालम केर संख्या

en: Number of columns before wrapping to a new row.
mai: एकटा नव पंक्ति मे रैपिंग सँ पहिला स्तंभ केर संख्या.

en: Edit Options
mai: संपादन विकल्प

en: Single Report
mai: एकल रिपोट

en: Multicolumn View
mai: कइ कालम मे प्रदर्शन

en: Custom Multicolumn Report
mai: कस्टम मल्टी-कालम रिपोट

en: Assets Accounts
mai: संपत्ति केर खाता

en: Liability Accounts
mai: देयता केर खाता

en: Equity Accounts
mai: इक्विटी केर खाता

en: Trading Accounts
mai: ट्रेडिंग खाता

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
mai: कुल इक्विटी, ट्रेडिंग आओर देयता

en: Imbalance Amount
mai: असंतुलित राशि

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
mai: एहि रिपोट क' लेल उपयोग कएल गेल विनिमय दर

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
mai: कोनो चालान नहि चुनल गेल अछि – कृपया एकटा चालान केँ चुनए क' लेल विकल्प बटन क' प्रयोग करू.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
mai: ई रिपोट केवल <em>(बिक्री) चालान </em>,क' लेल डिजाइन कएल गेल अछि. कृपया एकटा चालान क' चयन करबाक क' लेल विकल्प बटन क' प्रयोग करू, नहि जे बिल अथवा व्यय रसीद क'

en: Website
mai: वेबसाइट

en: Invoice Date
mai: चालान केर तिथि

en: Stocks
mai: स्टाक

en: Mutual Funds
mai: म्युचुअल फंड

en: Currencies
mai: मुद्रा

en: Equities
mai: इक्विटी

en: Checking
mai: चेकिंग

en: Savings
mai: बचत

en: Money Market
mai: मनी मार्केट

en: Accounts Receivable
mai: प्राप्य खाता

en: Accounts Payable
mai: देय खाता

en: Credit Lines
mai: क्रेडिट लाइन

en: Building '~a' report …
mai: '~a' रिपोट बनाओल जाए रहल अछि…

en: Rendering '~a' report …
mai: '~a' रिपोट केर रेंडरिंग कएल जाए रहल अछि…

en: Preparer
mai: निर्माता

en: Name of person preparing the report.
mai: रिपोर्ट तैआर करए बला व्यक्ति केर नाम.

en: Prepared for
mai: क' लेल बनाओल गेल

en: Name of organization or company prepared for.
mai: संगठन अथवा कंपनी केर नाम जकरा लेल तैआर कएल गेला.

en: Show preparer info
mai: निर्माता केर जानकारी देखाउ

en: Name of organization or company.
mai: संगठन अथवा कंपनी क नाम.

en: Enable Links
mai: लिंक्स केँ सक्रिय करू

en: Enable hyperlinks in reports.
mai: रिपोट मे हाइपरलिंक्स केँ सक्रिय करू.

en: Footer
mai: फुटर

en: String to be placed as a footer.
mai: पादलेखक रूपेँ राखल जाए बला स्ट्रिंग.

en: Images
mai: छवि

en: Background Tile
mai: पृष्ठभूमि शीर्षक

en: Background tile for reports.
mai: रिपोट क' लेल पृष्ठभूमि शीर्षक

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
mai: शीर्षक बैनर

en: Banner for top of report.
mai: रिपोट केर शीर्ष क' लेल बैनर

en: Heading Alignment
mai: शीर्षक संरेखन

en: Left
mai: बम्माँ

en: Center
mai: मध्य

en: Right
mai: दाहिन्ना

en: Logo
mai: लोगो

en: Company logo image.
mai: कंपनी लोगो छवि.

en: General background color for report.
mai: रिपोट क' लेल सामान्य पृष्ठभूमि रंग

en: Text Color
mai: पाठ क' रंग

en: Normal body text color.
mai: सामान्य बाडी पाठ क' रंग-

en: Link Color
mai: रंग केँ लिंक करू

en: Link text color.
mai: पाठ केर रंग केँ लिंक करू

en: Table Cell Color
mai: टेबल सेल रंग

en: Default background for table cells.
mai: टेबल सेल क' लेल पूर्वनिर्धारित पृष्ठभूमि

en: Alternate Table Cell Color
mai: वैकल्पिक टेबल सेल रंग

en: Default alternate background for table cells.
mai: टेबल सेल क' लेल पूर्वनिर्धारित वैकल्पिक पृष्ठभूमि

en: Subheading/Subtotal Cell Color
mai: उपशीर्षक/पूर्ण योग क' सेल रंग

en: Default color for subtotal rows.
mai: पूर्ण योग केर डडीर क' लेल पूर्वनिर्धारित रंग

en: Sub-subheading/total Cell Color
mai: उप-उपशीर्षक/कुल सेल रंग

en: Color for subsubtotals.
mai: पूर्णयोग कलेल रंग.

en: Grand Total Cell Color
mai: कुल योग सेल रंग

en: Color for grand totals.
mai: कुल योगक लेल रंग.

en: Tables
mai: तालिका

en: Table cell spacing
mai: तालिका सेल स्पेसिंग

en: Space between table cells.
mai: तालिका सेल केर बीच रिक्त स्थान.

en: Table cell padding
mai: तालिका सेल पैडिंग

en: Space between table cell edge and content.
mai: तालिका सेल केर किनार आओर सामग्री क बीच रिक्त स्थान.

en: Table border width
mai: तालिका केर बार्डर केर चओड़ाइ

en: Bevel depth on tables.
mai: तालिका पर कटाव केर गहराइ.

en: Prepared by:
mai: द्वारा निर्मित:

en: Prepared for:
mai: क' लेल निर्मित:

en: Easy
mai: आसान

en: Fancy
mai: फैंसी

en: Technicolor
mai: टेक्नीकलर

en: GnuCash
mai: ग्नूकैश

en: Background color for reports.
mai: रिपोट क' लेल पृष्ठभूमि रंग

en: Background Pixmap
mai: पृष्ठभूमि पिक्समैप

en: Background color for alternate lines.
mai: वैकल्पिक लाइन क' लेल पृष्ठभूमि रंग.

en: Plain
mai: समतल

en: Filter Type
mai: फिल्टर टाइप

en: Table for Exporting
mai: निर्यात क' लेल तालिका

en: Void Transactions
mai: अमान्य लेनदेन

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
mai: एहन कोनो लेनदेन नहि भेटल जे विकल्प केर पैनल मे निर्दिष्ट समय अंतराल आओर खाता चयन सँ मेल करैत हुए

en: Register Order
mai: रजिस्टर क्रम

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
mai: फिल्टर खाता मे/सँ लेनदेन केँ सामिल करू

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
mai: फिल्टर खाता मे/सँ लेनदेन केँ बाहर करू

en: Non-void only
mai: केवल गैर-अमान्य

en: Void only
mai: केवल अमान्य

en: Income and Expense
mai: आय आओर व्यय

en: Credit Accounts
mai: क्रेडिट खाता

en: Date Entered
mai: दर्ज कएल गेल तारीख

en: Convert all transactions into a common currency.
mai: सभ लेनदेन केँ एकटा आम मुद्रा मे परिवर्तित करू.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
mai: अतिरिक्त सेल केर सँग कट एवं पेस्ट निर्यात कलेल उपयुक्त तालिका संरूपित करैत है.

en: How to handle void transactions.
mai: अमान्य लेनदेन केँ कोन तरहेँ रोकब.

en: Filter on these accounts.
mai: एहि खाता पर फ़िल्टर करू.

en: Filter account.
mai: खाता फ़िल्टर करू.

en: Sort by this criterion first.
mai: पहिले एहि मानदंडक अनुसार क्रमित करू.

en: Subtotal according to the primary key?
mai: प्राथमिक बटन केर अनुसार पूर्ण योग करू?

en: Do a date subtotal.
mai: एक दिनांक पूर्णयोग करू.

en: Order of primary sorting.
mai: प्राथमिक क्रमण केर अनुक्रम.

en: Sort by this criterion second.
mai: दोसर नंबर पर एहि मानदंड केर अनुसार क्रमित करू.

en: Subtotal according to the secondary key?
mai: माध्यमिक बटन केर अनुसार कुल योग करू?

en: Order of Secondary sorting.
mai: द्वितीयक क्रमण क अनुक्रम.

en: Display the reconciled date?
mai: संगत तिथि दर्शाउ?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
mai: जँ मेमो उपलब्ध नहि अछि तँ टिप्पणी देखाउ?

en: Display the full account name?
mai: पूर्ण खाता नाम प्रदर्शित करू?

en: Display the account code?
mai: खाता कोड प्रदर्शित करू?

en: Display the other account code?
mai: आन खाता कोड प्रदर्शित करू?

en: Display the trans number?
mai: लेनदेन सँख्या प्रदर्शित करू?

en: Display the account name?
mai: खाता नाम देखाउ?

en: Reverse amount display for certain account types.
mai: किछु खाता प्रकार कलेल राशि प्रदर्शन केँ पलटू.

en: Num/T-Num
mai: संख्या/T-संख्या

en: Transfer from/to
mai: सँ/केँ हस्तांतरण

en: Split Transaction
mai: विभाजित लेनदेन

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
mai: ~a सँ ~a तक

en: Cu_t
mai: काटू

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
mai: वर्तमान चयन केँ काटू आओर एकरा क्लिपबोर्ड पर कापी करू

en: _Copy
mai: कापी करू

en: Copy the current selection to clipboard
mai: वर्तमान चयन केँ क्लिपबोर्ड पर कापी करू

en: _Paste
mai: चिपकाउ (_P)

en: Paste the clipboard content at the cursor position
mai: क्लिपबोर्ड केर सामग्री केँ कर्सर केर स्थान पर साटू

en: _Transaction
mai: लेनदेन (_T)

en: Remo_ve Other Splits
mai: आन विभाजनो केँ निकालू

en: Remove all splits in the current transaction
mai: वर्तमान लेनदेन मे सबहि विभाजन केँ हटाउ

en: _Enter Transaction
mai: लेनदेन दर्ज करू (_E)

en: Record the current transaction
mai: वर्तमान लेनदेन केँ रिकार्ड करू

en: Ca_ncel Transaction
mai: लेनदेन केँ रद्द करू (_n)

en: Cancel the current transaction
mai: वर्तमान लेनदेन केँ रद्द करू

en: _View
mai: दृश्य (_V)

en: _Double Line
mai: दोहरा डडीर (_D)

en: Transfer funds from one account to another
mai: एकटा खाता सँ दोसर मे फंड स्थानांतरित करू

en: _Blank Transaction
mai: खाली लेनदेन (_B)

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
mai: रजिस्टर केर निचला हिस्सा मे खाली लेनदेन मे जाउ

en: _File
mai: फाइल (_F)

en: Pa_ge Setup
mai: पृष्ठ सेटअप (_g)...

en: Specify the page size and orientation for printing
mai: प्रिंटिंग क' लेल पृष्ठ क' आकार आओर ओरिएंटेशन बताउ

en: Proper_ties
mai: विशेषता (_t)

en: Edit the properties of the current file
mai: वर्तमान फाइल केर विशेषता केँ संपादित करू

en: Close the currently active page
mai: वर्तमान मे सक्रिय पृष्ठ केँ बन्न करू

en: Quit this application
mai: एहि अनुप्रयोग केँ छोड़ दिअ'

en: Edit the global preferences of GnuCash
mai: GnuCash की ग्लोबल प्राथमिकता केँ संपादित करू

en: _Toolbar
mai: अओजार पट्टी (_T)

en: Show/hide the toolbar on this window
mai: अओजार पट्टी केँ एहि विंडो पर देखाउ/नुकाउ

en: Su_mmary Bar
mai: सारांशपट्टी (_m)

en: Show/hide the summary bar on this window
mai: सारांशपट्टी केँ एहि विंडो पर देखाउ/नुकाउ

en: Stat_us Bar
mai: स्थिति पट्टी (_u)

en: Show/hide the status bar on this window
mai: स्थिति पट्टी केँ एहि विंडो पर देखाउ/नुकाउ

en: Tra_nsaction
mai: लेन देन (_n)

en: _Actions
mai: काज (_A)

en: Re_name Page
mai: पृष्ठ केँ नव नाम दिअ' (_n)

en: _Scheduled
mai: नियत (_S)

en: _Reports
mai: रिपोट (_R)

en: _Tools
mai: अओजार (_T)

en: E_xtensions
mai: विस्तार (_x)

en: _Windows
mai: विंडो (_W)

en: _New Window
mai: नव विंडो (_N)

en: New Window with _Page
mai: पृष्ठ केर सँग नव विंडो (_P)

en: Tutorial and Concepts _Guide
mai: प्रशिक्षक आओर अवधारणा मार्गदर्शक (_G)

en: Open the GnuCash Tutorial
mai: GnuCash प्रशिक्षक केँ खोलू

en: _Contents
mai: सामग्री (_C)

en: Open the GnuCash Help
mai: GnuCash सहायता केँ खोलू

en: About GnuCash
mai: GnuCash क' परिचय

en: Save the current file
mai: मोजुदा फाइल केँ सहेजू

en: Open the New Invoice dialog
mai: नव चालान केर संवाद केँ खोलू

en: New Accounts _Page
mai: नव खाता क' पृष्ठ (_P)

en: Open a new Account Tree page
mai: एकटा नव खाता ट्री पृष्ठ खोलू

en: New _File
mai: नव फाइल (_F)

en: Create a new file
mai: एकटा नव फाइल बनाउ

en: Open an existing GnuCash file
mai: एकटा मोजुदा GnuCash फाइल खोलू

en: Save this file with a different name
mai: एहि फ़ाइल केँ एकटा अलग नाम सँ सहेजू

en: Re_vert
mai: उनटू (_v)

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
mai: सभ नहि सहेजल गेल बदलाव केँ पलटते हुए, वर्तमान डेटाबेस केँ फेर सँ लोड करू

en: Print the currently active page
mai: वर्तमान मे सक्रिय पृष्ठ केँ प्रिंट करू

en: Export _Accounts
mai: निर्यात खाता (_A)

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
mai: एकटा नव GnuCash डाटाफाइल मे खाता अनुक्रम क' निर्यात करू

en: Find transactions with a search
mai: एकटा सर्च सँ लेनदेन केँ ताकू

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
mai: कर रिपोट केर विकल्प (_x)

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
mai: कर रिपोट क' लेल प्रासंगिक खाता क' सेटअप करू, जहिना US आय कर

en: _Scheduled Transactions
mai: नियत लेनदेन (_S)

en: _Scheduled Transaction Editor
mai: नियत लेनदेन संपादक (_S)

en: Since _Last Run…
mai: अंतिम संचालन केर बाद सँ (_L)…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
mai: अंतिम बार केर संचालन केर बाद सँ नियत लेनदेन बनाउ

en: _Mortgage & Loan Repayment…
mai: बंधक आओर ऋण चुकौती (_M)…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
mai: एकटा ऋण केर चुकौती क' लेल नियत लेनदेन क' सेटअप बनाउ

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
mai: स्टाक आओर म्युचुअल फंड क' लेल मूल्य केँ देखू आओर संपादित करू

en: _Security Editor
mai: सुरक्षा संपादक (_S)

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
mai: स्टाक आओर म्युचुअल फंड क' लेल कमोडिटीज केँ देखू आओर संपादित करू

en: _Loan Repayment Calculator
mai: ऋण चुकौती संगणक (_L)

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
mai: ऋण/बंधक चुकौती संगणक क' उपयोग करू

en: Close the Book at the end of the Period
mai: अवधि केर समाप्ति पर पोथी केँ बन्न करू

en: _Tips Of The Day
mai: दिन केर टिप्स (_T)

en: View the Tips of the Day
mai: दिन केर टिप्स केँ देखू.

en: Import bills and invoices from a CSV text file
mai: एकटा CSV पाठ फाइल सँ बिल आओर चालान केँ आयात करू

en: _Delete Budget
mai: बजट केँ मेटाउ (_D)

en: _Customer
mai: ग्राहक (_C)

en: Customers Overview
mai: ग्राहक ओवरव्यू

en: Open a Customer overview page
mai: एकटा ग्राहक ओवरव्यू पृष्ठ खोलू

en: Open the New Customer dialog
mai: नव ग्राहक क' संवाद खोलू

en: Open the Find Customer dialog
mai: ग्राहक ताकू संवाद केँ खोलू

en: Open the Find Invoice dialog
mai: चालान ताकू संवाद केँ खोलू

en: Open the New Job dialog
mai: नव कार्य क' संवाद केँ खोलू

en: Open the Find Job dialog
mai: कार्य ताकू संवाद केँ खोलू

en: Open the Process Payment dialog
mai: प्रक्रिया भुगतान संवाद केँ खोलू

en: _Vendor
mai: विक्रेता (_V)

en: Vendors Overview
mai: विक्रेता ओवरव्यू

en: Open a Vendor overview page
mai: एकटा विक्रेता ओवरव्यू पृष्ठ खोलू

en: Open the New Vendor dialog
mai: नव विक्रेता केर संवाद केँ खोलू

en: Open the Find Vendor dialog
mai: विक्रेता ताकू संवाद केँ खोलू

en: Open the New Bill dialog
mai: नव बिल संवाद केँ खोलू

en: Open the Find Bill dialog
mai: बिल ताकू संवाद केँ खोलू

en: Bills _Due Reminder
mai: बकाया बिल क' तकाजा (_D)

en: Open the Bills Due Reminder dialog
mai: बकाया बिल क' तकाजा संवाद केँ खोलू

en: _Employee
mai: कर्मचारी (_E)

en: Employees Overview
mai: कर्मचारी ओवरव्यू

en: Open a Employee overview page
mai: एकटा कर्मचारी ओवरव्यू पृष्ठ खोलू

en: Open the New Employee dialog
mai: नव कर्मचारी संवाद केँ खोलू

en: Open the Find Employee dialog
mai: कर्मचारी ताकू संवाद केँ खोलू

en: Open the Find Expense Voucher dialog
mai: खर्च रसीद ताकू संवाद केँ खोलू

en: Sales _Tax Table
mai: बिक्री कर तालिका (_T)

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
mai: बिक्री कर तालिका केर सूची केँ देखू आओर संपादित करू (GST/VAT)

en: _Billing Terms Editor
mai: बिलिंग अवधि संपादक (_B)

en: View and edit the list of Billing Terms
mai: बिलिंग अवधि केर सूची केँ देखू आओर संपादित करू

en: Test Search Dialog
mai: जाँच खोज संवाद

en: Initialize Test Data
mai: डाटा जाँच प्रारंभ करू

en: Export Account T_ree to CSV…
mai: खाता ट्री केँ CSV मे निर्यात करू…

en: Export the Account Tree to a CSV file
mai: खाता ट्री केँ एकटा CSV फ़ाइल मे निर्यात करू

en: Export _Transactions to CSV…
mai: लेनदेन केँ CSV मे निर्यात करू

en: Export the Transactions to a CSV file
mai: लेनदेन केँ एकटा CSV फ़ाइल मे निर्यात करू

en: Import _Accounts from CSV…
mai: CSV सँ _खाता क आयात करू…

en: Import Accounts from a CSV file
mai: एकटा CSV फ़ाइल सँ खाता क आयात करू

en: Import _Transactions from CSV…
mai: CSV सँ _लेनदेन कलेल आयात करू…

en: Import Transactions from a CSV file
mai: एकटा CSV फ़ाइल सँ लेनदेन केर आयात करू

en: _Replay GnuCash .log file…
mai: GnuCash.log फाइल केँ दुबारा चलाउ (_R)

en: _Edit Account
mai: खाता संपादित करू (_E)

en: Edit the selected account
mai: चयनित खाता केँ संपादित करू

en: _Renumber Subaccounts…
mai: उपखाता केँ नव संख्या दिअ' (_R)…

en: Renumber the children of the selected account
mai: चयनित खाता केर नेना केँ नव संख्या दिअ'

en: Open _Account
mai: खाता खोलू (_A)

en: Open the selected account
mai: चयनित खाता केँ खोलू

en: Open _SubAccounts
mai: उप-खाता खोलू

en: Open the selected account and all its subaccounts
mai: चयनित खाता आओर एकर सबहि उपखाता केँ खोलू

en: _Refresh
mai: ताजा (_R)

en: Refresh this window
mai: एहि विंडो केँ ताजा करू

en: Create a new Account
mai: एकटा नव खाता बनाउ

en: New Account _Hierarchy…
mai: नव खाताअनुक्रम (_H)…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
mai: वर्तमान पोथी केँ नव खाता प्रकार केर श्रेणी केर सँग मिलाकए एकर विस्तार करू

en: Reconcile the selected account
mai: चयनित खाता क' मिलान करू

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
mai: व्यक्तिगत लेनदेन केँ स्वतः साफ करू जकरासँ जे एकटा निश्चित साफ राशि तक पहुँचल जाए सकै

en: Record a stock split or a stock merger
mai: एकटा स्टाक विभाजन अथवा एकटा स्टाक विलय केँ दर्ज करू

en: View _Lots…
mai: लाट देखू…

en: Bring up the lot viewer/editor window
mai: लाट व्यूअर/एडिटर विंडो केँ सामना लाउ

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
mai: जाँच आओर मरम्मत करू (_C)

en: Check & Repair A_ccount
mai: खाता केर जाँच आओर मरम्मत करू (_c)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
mai: एहि खाता मे असंतुलित लेनदेन आओर लावारिस विभाजन क' लेल जाँच आओर मरम्मत करू

en: Check & Repair Su_baccounts
mai: उप खाता केर जाँच आओर मरम्मत करू (_b)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
mai: एहि खाता आओर एकर उपखाता मे असंतुलित लेनदेन आओर लावारिस विभाजन क' लेल जाँच आओर मरम्मत करू

en: Check & Repair A_ll
mai: सभक जाँच आओर मरम्मत करू (_l)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
mai: सबहि खाता मे असंतुलित लेनदेन आओर लावारिस विभाजन क' लेल जाँच आओर मरम्मत करू

en: Edit _Account
mai: खाता केँ संपादित करू (_A)

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
mai: अलग-अलग लेनदेन केँ स्वतः साफ करू, एकटा साफ राशि देकए

en: Delete selected account
mai: चयनित खाता केँ मेटाउ

en: Sort _Order
mai: आर्डर छाँटू (_O)

en: _Standard
mai: मानक (_S)

en: _Quantity
mai: मात्रा (_Q)

en: _Enter
mai: दर्ज करू (_E)

en: Record the current entry
mai: वर्तमान प्रविष्टि केँ रिकार्ड करू

en: Cancel the current entry
mai: वर्तमान प्रविष्टि केँ रद्द करू

en: Delete the current entry
mai: वर्तमान प्रविष्टि केँ मेटाउ

en: _Blank
mai: खाली (_B)

en: Dup_licate Entry
mai: नकल प्रविष्टि (_l)

en: Make a copy of the current entry
mai: वर्तमान प्रविष्टि केर एकटा नकल बनाउ

en: Move Entry _Up
mai: प्रविष्टिकेँ उप्पर घसकाउ (_U)

en: Move the current entry one row upwards
mai: मोजुदा प्रविष्टि केँ एक डडीर उप्पर घसकाउ

en: Move Entry Do_wn
mai: प्रविष्टि नीच्चाँ घसकाउ (_w)

en: Move the current entry one row downwards
mai: मोजुदा प्रविष्टि केँ एक डडीर नीच्चाँ घसकाउ

en: E_dit Customer
mai: ग्राहक केँ संपादित करू

en: Edit the selected customer
mai: चयनित ग्राहक केँ संपादित करू

en: Create a new customer
mai: एकटा नव ग्राहक बनाबू

en: E_dit Vendor
mai: विक्रेता केँ संपादित करू

en: Edit the selected vendor
mai: चयनित विक्रेता केँ संपादित करू

en: Create a new vendor
mai: एकटा नव विक्रेता बनाबू

en: E_dit Employee
mai: कर्मचारी केँ संपादित करू

en: Edit the selected employee
mai: चयनित कर्मचारी केँ संपादित करू

en: Create a new employee
mai: एकटा नव कर्मचारी बनाबू

en: Show customer report
mai: ग्राहक रिपोर्ट देखाउ

en: Show customer aging overview for all customers
mai: सभ ग्राहक कऽ लेल ग्राहक परिपक्वता ओवरव्यू देखाउ

en: Show vendor report
mai: विक्रेता रिपोर्ट देखाउ

en: Show vendor aging overview for all vendors
mai: सभ विक्रेता कऽ लेल विक्रेता परिपक्वता ओवरव्यू देखाउ

en: Show employee report
mai: कर्मचारी रिपोर्ट देखाबू

en: Create a new invoice
mai: एकटा नव चालान बनाबू

en: Create a new bill
mai: एकटा नव बिल बनाबू

en: Create a new voucher
mai: एकटा नवीन रसीद बनाबू

en: Assign as payment…
mai: भुगतान कऽ रूपेँ असाइन करू…

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
mai: मूल लेजर (_B)

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
mai: स्वतः-विभाजित लेजर (_A)

en: _Void Transaction
mai: अमान्य लेनदेन (_V)

en: _Unvoid Transaction
mai: मान्य लेनदेन (_U)

en: Add _Reversing Transaction
mai: विपरीत लेनदेन केँ जोड़ू (_R)

en: S_plit Transaction
mai: लेनदेन केँ विभाजित करू (_p)

en: Edit E_xchange Rate
mai: विनिमय दर केँ संपादित करू (_x)

en: Account Report
mai: खाता रिपोट

en: Account Report - Single Transaction
mai: खाता रिपोर्ट - एकल लेनदेन

en: Show all splits in the current transaction
mai: मोजुदा लेनदेन मे सबहि विभाजन केँ देखाउ

en: _Print Report…
mai: रिपोट केँ प्रिंट करू (_P)…

en: Print the current report
mai: मोजुदा रिपोट केँ प्रिंट करू

en: _Report Options
mai: रिपोट केर विकल्प (_R)

en: Edit report style sheets
mai: रिपोर्ट स्टाइल शीट केँ संपादित करू

en: Export as P_DF…
mai: PDF क रूपेँ निर्यात करू…

en: Export the current report as a PDF document
mai: वर्तमान रिपोर्ट केँ एकटा PDF दस्तावेज़ क रूपेँ निर्यात करू

en: Export HTML-formatted report to file
mai: HTML-प्रारूपित रिपोट केँ फाइल मे निर्गत करू

en: Back
mai: पाछाँ

en: Move back one step in the history
mai: इतिहास मे एकटा चरण पाछाँ जाउ

en: Forward
mai: आगाँ

en: Move forward one step in the history
mai: इतिहास मे एकटा चरण आगाँ जाउ

en: Reload
mai: पुनः लोड करू

en: Reload the current page
mai: मोजुदा पृष्ठ केँ लोड करू

en: Stop
mai: थामू

en: Cancel outstanding HTML requests
mai: असाधारण HTML अनुरोध केँ रद्द करू

en: Export _Report
mai: रिपोट निर्गत करू (_R)

en: Create a new scheduled transaction
mai: एकटा नव नियत लेनदेन बनाउ

en: Edit the selected scheduled transaction
mai: चयनित नियत लेनदेन केँ संपादित करू

en: Delete the selected scheduled transaction
mai: चयनित नियत लेनदेन केँ मेटाउ

en: Import _QIF…
mai: QIF आयात करू (_Q)…

en: Import a Quicken QIF file
mai: एकटा त्वरित QIF फाइल आयात करू

en: St_yle Sheets
mai: शैली सीट (_y)

en: _Reconcile
mai: मिलान (_R)

en: _Reconcile Information…
mai: मिलान सूचना (_R)

en: _Finish
mai: पूरा (_F)

en: _Postpone
mai: स्थगित करू (_P)

en: _Open Account
mai: खाता खोलू (_O)

en: _Reconcile Selection
mai: समाधान चयन

en: _Unreconcile Selection
mai: असमाधान चयन

en: Add a new balancing entry to the account
mai: खाता मे एकटा नव बैलेंसिंग प्रविष्टि जोड़ू

en: Edit the current transaction
mai: वर्तमान लेनदेन केँ संपादित करू

en: Reconcile the selected transactions
mai: चयनित लेनदेन क समाधान करू

en: Unreconcile the selected transactions
mai: चयनित लेनदेन केर असमाधान करू

en: Delete the selected transaction
mai: चयनित लेनदेन केँ मेटाउ

en: Open the account
mai: खाता खोलू

en: Finish the reconciliation of this account
mai: एहि खाता केर मिलान क' काज पूर्ण करू

en: Postpone the reconciliation of this account
mai: एहि खाता केर मिलान क' काज स्थगित करू

en: Cancel the reconciliation of this account
mai: एहि खाता केर मिलान क' काज रद्द करू

en: Illegal variable in expression.
mai: अभिव्यक्ति मे अवैध चर.

en: Unbalanced parenthesis
mai: असंतुलित कोष्टक

en: Stack overflow
mai: स्टैक अधिप्रवाह

en: Stack underflow
mai: स्टैक अंतरप्रवाह

en: Undefined character
mai: अपरिभाषित अक्षर

en: Not a variable
mai: एकटा चर नहि

en: Not a defined function
mai: एकटा परिभाषित कार्यप्रणाली नहि

en: Out of memory
mai: स्मृति खत्म भ' गेल अछि

en: Numeric error
mai: सांख्यिक त्रुटि

en: Opening Balances
mai: प्रारंभिक जमा राशि

en: Deposit
mai: जमा

en: Receive
mai: प्राप्ति

en: Withdrawal
mai: निकासी

en: Spend
mai: खर्च

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
mai: एकटा अथवा बेसी खाता केर नाम मे विभाजक अक्षर "%s" क' प्रयोग कएल गेल अछि.
    
    एकर परिणाम अनपेक्षित व्यवहार हाएत. अथवा तँ खाता केर नाम केँ बदल दिअ' अथवा फिनु दोसर विभाजक अक्षर केँ चुनू.
    
    नीच्चाँ अहाँक अवैध खाताक नाम केर सूची भेटत:
    %s

en: Credit Card
mai: क्रेडिट कार्ड

en: Stock
mai: स्टाक

en: Mutual Fund
mai: म्युचुअल फंड

en: A/Receivable
mai: A/प्राप्य

en: A/Payable
mai: A/देय

en: Root
mai: रूट

en: Orphaned Gains
mai: लावारिस लाभ

en: Realized Gain/Loss
mai: वास्तविक लाभ/हानि

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
mai: ओ वस्तु अथवा ट्रेडिंग खाता सँ वास्तविक लाभ अथवा हानि जकरा कतओ आओर रिकार्ड नहि कएल गेल अछि.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
mai: एहि डेटासेट मे एहन सुविधाएं सामिल छी जे GnuCash क एहि संस्करण द्वारा समर्थित नहि अछि. निम्न सुविधा क समर्थन करब कलेल अहाँकेँ GnuCash क एकटा नव संस्करण क उपयोग कएनाइ चाही.

en: Extra to Charge Card
mai: शुल्क कार्ड मे बाइली

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
mai: एकटा चालान सँ जनरेट कएल गेल. चालान केँ अनपोस्ट करबाक प्रयास करू.

en:  (posted)
mai: (पठाओल गेल)

en: One Week Ago
mai: एक सप्ताह पहिने

en: One Week Ago.
mai: एक सप्ताह पहिला.

en: One Week Ahead
mai: एक सप्ताह बाद

en: One Week Ahead.
mai: एक सप्ताह आगे.

en: One Month Ago
mai: एक महिना पहिने

en: One Month Ago.
mai: एक महिना पहिला.

en: One Month Ahead
mai: एक महिना बाद

en: One Month Ahead.
mai: एक महिना आगे.

en: Three Months Ago
mai: तीन महिना पहिने

en: Three Months Ago.
mai: तीन महिना पहिले.

en: Three Months Ahead
mai: तीन महिना बाद

en: Three Months Ahead.
mai: तीन महिना आगे.

en: Six Months Ago
mai: छह महिना पहिने

en: Six Months Ago.
mai: छः महिना पहिले.

en: Six Months Ahead
mai: छह महिना बाद

en: Six Months Ahead.
mai: छः महिना आगाँ.

en: One Year Ago
mai: एक वर्ष पहिने

en: One Year Ago.
mai: एक वर्ष पहिले.

en: One Year Ahead
mai: एक वर्ष बाद

en: One Year Ahead.
mai: एक वर्ष आगाँ.

en: Start of next month
mai: अगिला महिना केर शुरुआत

en: First day of the next month.
mai: अगिला महिना क पहला दिन.

en: End of next month
mai: अगिला महिना केर समाप्ति

en: Last day of next month.
mai: अगिला महिना क अंतिम दिन.

en: Start of next quarter
mai: अगिला तिमाही केर शुरुआत

en: First day of the next quarterly accounting period.
mai: अगिला तिमाही लेखांकन अवधि क पहिला दिन.

en: End of next quarter
mai: अगिला तिमाही केर समाप्ति

en: Last day of next quarterly accounting period.
mai: अगिला तिमाही लेखांकन अवधि क अंतिम दिन.

en: Start of next year
mai: अगिला वर्ष केर शुरुआत

en: First day of the next calendar year.
mai: अगिला कैलेंडर वर्ष केर पहिला दिन.

en: End of next year
mai: अगिला वर्ष केर समाप्ति

en: Last day of the next calendar year.
mai: अगिला कैलेंडर वर्ष केर अंतिम दिन.

en: Counters
mai: काउंटर

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
mai: दिन केर सँख्या चुनू जकरा बाद लेनदेन केवल-पठन रूपेँ भ जाएत आओर ओकरा आब संपादित नहि कएल जाए सकैत अछि. ई सीमा खाता पंजी विंडो मे एकटा लाल पंक्ति सँ चिह्णित कएल जाएत अछि. सुन हए पर, सबहि लेनदेन केँ संपादित कएल जाए सकैत अछि आओर कोनो भी केवल-पठन रूपेँ नहि हाएत.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
mai: पंजियन मे 'संख्या' फील्ड कलेल लेनदेन सँख्या क स्थान पर विभाजन कार्रवाई फील्ड क इस्तेमाल करए कलेल देखू; लेनदेन सँख्या केँ पंजी क दोसर पंक्ति पर 'T-संख्या' क रूपेँ देखाओल जाइत अछि. एकर व्यावसायिक सुविधा, रिपोर्टिंग आओर आयात/निर्यात पर संगत प्रभाव पड़ैत अछि.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
mai: एकटा सँ बेसी मुद्रा अथवा वस्तु बला लेनदेन कलेल प्रयुक्त ट्रेडिंग खाता राखए कलेल देखू.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
mai: इस्तेमाल कएल जाए बला बजट जखन कोनो विकल्प अन्यथा निर्दिष्ट नहि कएल गेल अछि.

en: Customer number
mai: ग्राहक संख्या

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
mai: पछिला ग्राहक संख्या उत्पन्न कए लेल गेल. एहि संख्या केँ अगिला ग्राहक संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल बढ़ाओल जएताह.

en: Customer number format
mai: ग्राहक संख्या प्रारूप

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
mai: ग्राहक संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रारूप स्ट्रिंग. ई एकटा प्रिंटएफ-शैली प्रारूप स्ट्रिंग अछि.

en: Employee number
mai: कर्मचारी संख्या

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
mai: पछिला कर्मचारी संख्या उत्पन्न कए लेल गेल. एहि संख्या केँ अगिला कर्मचारी संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल बढ़ाओल जएताह.

en: Employee number format
mai: कर्मचारी संख्या क' प्रारूप

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
mai: कर्मचारी संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रारूप स्ट्रिंग. ई एकटा प्रिंटएफ-शैली प्रारूप स्ट्रिंग अछि.

en: Invoice number
mai: चालान संख्या

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
mai: पछिला चालान संख्या उत्पन्न कए लेल गेल. एहि संख्या केँ अगिला चालान संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल बढ़ाओल जएताह.

en: Invoice number format
mai: चालान संख्या क' प्रारूप

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
mai: चालान संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रारूप स्ट्रिंग. ई एकटा प्रिंटएफ-शैली प्रारूप स्ट्रिंग अछि.

en: Bill number
mai: बिल संख्या

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
mai: पछिला बिल संख्या उत्पन्न कए लेल गेल. एहि संख्या केँ अगिला बिल संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल बढ़ाओल जएताह.

en: Bill number format
mai: बिल संख्या क' प्रारूप

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
mai: बिल संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रारूप स्ट्रिंग. ई एकटा प्रिंटएफ-शैली प्रारूप स्ट्रिंग अछि.

en: Expense voucher number
mai: खर्च रसीद संख्या

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
mai: पछिला खर्च रसीद संख्या उत्पन्न कए लेल गेल. एहि संख्या केँ अगिला रसीद संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल बढ़ाओल जएताह.

en: Expense voucher number format
mai: खर्च रसीद संख्या क' प्रारूप

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
mai: खर्च रसीद संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रारूप स्ट्रिंग. ई एकटा प्रिंटएफ-शैली प्रारूप स्ट्रिंग अछि.

en: Job number
mai: कार्य संख्या

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
mai: पछिला कार्य संख्या उत्पन्न कए लेल गेल. एहि संख्या केँ अगिला कार्य संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल बढ़ाओल जएताह.

en: Job number format
mai: कार्य संख्या क' प्रारूप

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
mai: कार्य संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रारूप स्ट्रिंग. ई एकटा प्रिंटएफ-शैली प्रारूप स्ट्रिंग अछि.

en: Order number
mai: आर्डर संख्या

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
mai: पछिला आर्डर संख्या उत्पन्न कए लेल गेल. एहि संख्या केँ अगिला आर्डर संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल बढ़ाओल जएताह.

en: Order number format
mai: आर्डर संख्या प्रारूप

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
mai: आर्डर संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रारूप स्ट्रिंग. ई एकटा प्रिंटएफ-शैली प्रारूप स्ट्रिंग अछि.

en: Vendor number
mai: विक्रेता संख्या

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
mai: पछिला विक्रेता संख्या उत्पन्न कए लेल गेल. एहि संख्या केँ अगिला विक्रेता संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल बढ़ाओल जएताह.अहाँक व्यवसाय क' नाम

en: Vendor number format
mai: विक्रेता संख्या प्रारूप

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
mai: विक्रेता संख्या उत्पन्न करबाक क' लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रारूप स्ट्रिंग. ई एकटा प्रिंटएफ-शैली प्रारूप स्ट्रिंग अछि.

en: The name of your business.
mai: अहाँक व्यवसायक नाम.

en: The address of your business.
mai: अहाँक व्यवसायक पता.

en: The contact person to print on invoices.
mai: चालान पर प्रिंट करबाक लेल संपर्क सूत्र.

en: The fax number of your business.
mai: अहाँक व्यवसाय क फैक्स नंबर.

en: The email address of your business.
mai: अहाँक व्यवसाय क इमेल पता.

en: The URL address of your website.
mai: अहाँक वेबसाइट क URL पता.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
mai: अहाँक कंपनी क ID (जहिना 'कर-ID: 00-000000).

en: Default Customer TaxTable
mai: पूर्वनिर्धारित ग्राहक कर तालिका

en: The default tax table to apply to customers.
mai: ग्राहक क' लेल लागू हए बला पूर्वनिर्धारित कर तालिका

en: Default Vendor TaxTable
mai: पूर्वनिर्धारित विक्रेता कर तालिका

en: The default tax table to apply to vendors.
mai: विक्रेता क' लेल लागू हए बला पूर्वनिर्धारित कर तालिका

en: The default date format used for fancy printed dates.
mai: फैंसी मुद्रित दिनांक कलेल प्रयुक्त डिफॉल्ट दिनांक स्वरूप.

en: The electronic tax number of your business
mai: अहाँक व्यवसाय क' इलेक्ट्रोनिक कर संख्या

en:  (closed)
mai: (बन्न)

en: Lot Link
mai: लॉट लिंक

en: Use Trading Accounts
mai: ट्रेडिंग खाता क' उपयोग करू

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
mai: केवल-पठन लेनदेन कलेल दैनिक सीमा (लाल पंक्ति)

en: Use Split Action Field for Number
mai: नंबर कलेल विभाजन कार्रवाई फील्ड क प्रयोग करू

en: Budgeting
mai: बजट बनओनाइ

en: Default Budget
mai: पूर्वनिर्धारित बजट

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
mai: अंतिम %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
mai: अज्ञात, %d-आकार सूची.

en: Voided transaction
mai: अमान्य लेनदेन

en: Transaction Voided
mai: लेनदेन अमान्य अछि

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
mai: कर सँ संबंधित मुदा कोनो कर कोड नहि

en: Tax entity type not specified
mai: कर एकाइ क' प्रकार निर्दिष्ट नहि

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
mai: कर क' प्रकार %s: अवैध कोड %s खाता क' प्रकार क' लेल

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
mai: कर सँ संबंधित नहि; कर क' प्रकार %s: अवैध कोड %s खाता क' प्रकार क' लेल

en: Invalid code %s for tax type %s
mai: अवैध कोड %s कर क' प्रकार क' लेल %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
mai: कर सँ संबंधित नहि; अवैध कोड %s कर क' प्रकार क' लेल %s

en: No form: code %s, tax type %s
mai: कोनो रूप नहि: कोड %s, कर क' प्रकार %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
mai: कर सँ संबंधित नहि; कोनो रूप नहि: कोड %s, कर क' प्रकार %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
mai: कोनो विवरण नहि: रूप %s, कोड %s, कर क' प्रकार %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
mai: कर सँ संबंधित नहि; कोनो विवरण नहि: रूप %s, कोड %s, कर क' प्रकार %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
mai: कर सँ संबंधित नहि; %s%s: %s (कोड %s, कर क' प्रकार %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
mai: (कर-संबंधी उपखाता: %d)

en: No help available.
mai: कोनो मदति उपलब्ध नहि अछि.
