GnuCash 5.6 - en to tr translation catalogue (3860 entries)

en: Start of this year
tr: Bu yıl başı

en: First day of the current calendar year.
tr: Mevcut takvim yılının ilk günü.

en: End of this year
tr: Bu yıl sonu

en: Last day of the current calendar year.
tr: Mevcut takvim yılının son günü.

en: Start of previous year
tr: Geçen yıl başı

en: First day of the previous calendar year.
tr: Önceki takvim yılının ilk günü.

en: End of previous year
tr: Önceki yıl sonu

en: Last day of the previous calendar year.
tr: Önceki takvim yılının son günü.

en: Start of accounting period
tr: Dönem başı

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
tr: Genel tercihlerde ayarlanan hesap döneminin ilk günü.

en: End of accounting period
tr: Dönem sonu

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
tr: Genel tercihlerde ayarlanan hesap döneminin son günü

en: Start of this month
tr: Bu ay başı

en: First day of the current month.
tr: Mevcut ayın ilk günü.

en: End of this month
tr: Bu ay sonu

en: Last day of the current month.
tr: Mevcut ayın son günü.

en: Start of previous month
tr: Önceki ay başı

en: First day of the previous month.
tr: Önceki ayın ilk günü.

en: End of previous month
tr: Önceki ay sonu

en: Last day of previous month.
tr: Önceki ayın son günü.

en: Start of current quarter
tr: Cari çeyrek başı

en: First day of the current quarterly accounting period.
tr: Mevcut üç aylık hesap döneminin ilk günü.

en: End of current quarter
tr: Cari çeyrek sonu

en: Last day of the current quarterly accounting period.
tr: Mevcut üç aylık hesap döneminin son günü.

en: Start of previous quarter
tr: Önceki çeyrek başı

en: First day of the previous quarterly accounting period.
tr: Önceki üç aylık hesap döneminin ilk günü.

en: End of previous quarter
tr: Önceki çeyrek sonu

en: Last day of previous quarterly accounting period.
tr: Önceki üç aylık hesap döneminin ilk günü.

en: Today
tr: Bugün

en: The current date.
tr: Mevcut tarih.

en: Business
tr: İş

en: Company Name
tr: Firma Adı

en: Company Address
tr: Firma Adresi

en: Company ID
tr: Firma No

en: Company Phone Number
tr: Firma Tel. No

en: Company Fax Number
tr: Firma Faks No

en: Company Website URL
tr: Firma web sitesi

en: Company Email Address
tr: Firma e-mail

en: Company Contact Person
tr: Firma Yetkilisi

en: Fancy Date Format
tr: Özel Tarih Biçimi

en: custom
tr: özel

en: Tax
tr: KDV

en: Tax Number
tr: Vergi numarası

en: Arabic
tr: Arapça

en: Baltic
tr: Baltık

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Chinese
tr: Çince

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Indian
tr: Hintçe

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Western
tr: Batı

en: Other
tr: Diğer

en: Arabic (IBM-864)
tr: Arapça (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
tr: Arapça (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
tr: Arapça (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
tr: Arapça (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
tr: Arapça (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
tr: Arapça (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
tr: Ermenice (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr: Baltık (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
tr: Baltık (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
tr: Baltık (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
tr: Kelt (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
tr: Orta Avrupa (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
tr: Orta Avrupa (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
tr: Orta Avrupa (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
tr: Orta Avrupa (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
tr: Basitleştirilmiş Çince (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
tr: Basitleştirilmiş Çince (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
tr: Geleneksel Çince (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
tr: Geleneksel Çince (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
tr: Geleneksel Çince (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
tr: Hırvatça (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
tr: Kiril (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
tr: Kiril (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
tr: Kiril (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
tr: Kiril (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
tr: Kiril (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
tr: Rusça (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
tr: Ukraynaca (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
tr: Ukraynaca (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
tr: İngilizce (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
tr: Farsça (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
tr: Gürcüce (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
tr: Yunanca (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
tr: Yunanca (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
tr: Guceratça (MacGujarati)

en: Hebrew (IBM-862)
tr: İbranice (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
tr: İbranice (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
tr: İbranice (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
tr: İbranice (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
tr: İbranice (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
tr: Hintçe (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
tr: İzlandaca (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
tr: Japonca (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
tr: Japonca (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
tr: Japonca (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
tr: Korece (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
tr: Korece (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
tr: Korece (JOHAB)

en: Korean (UHC)
tr: Korece (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr: İskandinav (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
tr: Rumence (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
tr: Rumence (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
tr: Güney Avrupa (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
tr: Tayca (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
tr: Türkçe (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr: Türkçe (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
tr: Türkçe (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
tr: Türkçe (Windows-1254)

en: User Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: Vietnamese (TCVN)
tr: Vietnamca (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
tr: Vietnamca (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
tr: Vietnamca (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
tr: Görsel İbranice (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
tr: Batı (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
tr: Batı (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
tr: Batı (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
tr: Batı (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
tr: Batı (Windows-1252)

en: Locale:
tr: Yerel:

en: Conversion Direction
tr: Dönüşüm Yönü

en: This value determines which iconv test to perform.
tr: Bu değer hangi iconv sınamasının gerçekleşeceğini belirler.

en: Menu
tr: Menü

en: The menu of options
tr: Seçenek menüsü

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
tr: GnuCash çevrim içi el kitabında birçok yararlı bilgi var. Kılavuza, Yardım menüsünden erişebilirsiniz.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
tr: Posta listeleri GnuCash topluluğunda tercih edilen iletişim şeklidir. Yeni sürümlerin duyuruları, kullanıcı grupları vb için bknz .https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
tr: GnuCash geliştiricilerinin iletişim kurması kolaydır. Birkaç posta listesinin yanı sıra IRC'de canlı sohbet edebilirsiniz! Onlara katılın

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
tr: Mevcut finansal verilerinizi Quicken, MS Money veya QIF dosyalarını veya OFX dosyalarını dışa aktaran diğer programlardan kolayca içe aktarabilirsiniz. Dosya menüsünde, Al'ın alt menüsüne tıklayın ve sırasıyla QIF veya OFX dosyasına tıklayın. Ardından, verilen talimatları izleyin.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
tr: Quicken gibi diğer mali programlarla aşina iseniz, GnuCash'in gelir ve giderleri izlemek için kategoriler yerine hesapları kullandığını unutmayın. Gelir ve gider hesapları hakkında daha çok bilgi için lütfen GnuCash çevrim içi el kitabına bakın.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
tr: Hesap Planında hangi sütunların görüntüleneceğini değiştirmek mümkündür. Sütun başlıklarının en sağındaki üçgeni bulun ve mevcut farklı sütunları görmek için tıklayın.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
tr: Hesap menüsü seçeneklerini ortaya çıkarmak için ana penceredeki Hesaplar sekmesinde farenin sağ düğmesini tıklayın (Mac OS X'te kontrol tıklayın). Her kayıtta sağ fare düğmesini tıklattığınızda işlem menü seçenekleri görüntülenir.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
tr: Ana pencere araç çubuğundaki Yeni düğmesini tıklatarak yeni hesaplar oluşturun. Bu, hesap ayrıntılarını girebileceğiniz bir iletişim kutusu açacaktır. Hesap türünü seçme veya hesap grafiği oluşturma hakkında daha çok bilgi için lütfen GnuCash çevrim içi el kitabına bakın.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
tr: Birden çok kesinti içeren bir maaş denetimi gibi birden çok bölünmüş işlemleri girmek için, araç çubuğundaki Böl düğmesine tıklayın. Alternatif olarak, Görünüm menüsünde, kayıt stilini Otomatik Bölünmüş Defteri veya İşlem Dergisi'ni seçebilirsiniz.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
tr: Kayıt defterine para yatırırken, GnuCash hesap makinesini, eklemek, çıkartmak, çarpmak ve bölmek için kullanabilirsiniz. Yalnızca ilk değeri yazın, ardından '+', '-', '*' veya '/' seçin. Hesaplanan tutarı kaydetmek için ikinci değeri yazın ve Enter tuşuna basın.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
tr: Hızlı doldurma, ortak işlemleri girmeyi kolaylaştırır. Ortak bir işlem açıklamasının ilk harflerini yazarken, Tab tuşuna basın, GnuCash işlemin sonunu girdiği gibi otomatik olarak tamamlayacaktır.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
tr: Aktarma kayıt sütununa mevcut bir hesap adının ilk harfini/karakterlerini yazın ve GnuCash hesap listesini listeden tamamlar. Alt hesaplar için, üst hesabın ilk harflerini ve ardından ':' ve ardından alt hesaba ait ilk harfleri yazın (ör. A: C Varlıklar:Nakit).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
tr: Alt hesap işlemlerinin tümünü tek bir kayıtta görmek ister misiniz? Ana penceredeki Hesaplar sekmesinden, üst hesabı vurgulayın ve menüden Düzenle->Alt Hesapları Aç'ı seçin.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
tr: Tarihleri girerken, seçili tarihi arttırmak veya azaltmak için '+' veya '-' yazabilirsiniz. Denetim numaralarını artırmak ve azaltmak için '+' ve '-' tuşlarını kullanabilirsiniz.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
tr: Ana pencerede birden çok sekme arasında geçiş yapmak için Control+Page Up/Down düğmesine basın.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
tr: Mutabakat penceresinde, işlemleri mutabık kılınmış olarak işaretlemek için boşluk çubuğuna basabilirsiniz. Mevduat ve çekme arasında hareket etmek için Tab ve Shift-Tab tuşlarına da basabilirsiniz.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
tr: Farklı para birimlerindeki hesaplar arasında para transfer etmek için, kayıt araç çubuğundaki Transfer (Aktar) düğmesini tıklatın, hesapları seçin ve döviz kurunu girmek için Para Birimi Aktarma seçeneklerini seçin veya diğer para biriminin miktarı kullanılabilir olacaktır.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
tr: İstediğiniz tüm finansal bilgileri bir bakışta sunarak tek bir pencerede birden çok raporu toplayabilirsiniz. Bunu yapmak için, Örnek ve Özel->"Özel Çoklusütun raporu"'nu kullanın.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
tr: Stil Sayfaları, raporların nasıl görüntüleneceğini etkiler. Raporunuz için bir rapor seçeneği olarak bir stil sayfası seçin ve stil sayfalarını özelleştirmek için Düzenle->Stil Sayfaları menüsünü kullanın.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
tr: Bir kayıt sayfasının aktarma alanındaki hesaplar menüsünü yükseltmek için Menü tuşuna veya Ctrl-Aşağı tuş bileşimine basın.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
tr: Zamanlanmış işlem editörü, çok esnek bir frekans konfigüratörüyle birlikte gelir. İşlemi planlamak için temel frekanslar arasında günlük, haftalık ve aylık sayılar bulunur. Ancak daha gelişmiş planlar da kurulabilir. Bazı örnekler:
    
    Her üç haftada bir, bir işlem planlamak için haftanın temel frekansını seçebilir ve ardından 'Her 3 haftada bir'i ayarlayabilirsiniz.
    
    Her yıl bir işlem planlamak için aylık temel frekansı seçip 'Her 12 ayda bir'i ayarlayabilirsiniz.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
tr: Geceleyin çalışıyorsanız, yeni tarihin yeni işlemler için varsayılan olarak alınması için gece yarısından sonra çalışma kayıtlarınızı kapatıp yeniden açmanız gerekir. GnuCash'i yeniden başlatmanız gerekli değildir.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
tr: Ekrandaki görsel olarak 2 sekmenin içeriğini karşılaştırmak için, sekmelerden birinde, o sekmeyi yeni bir pencerede çoğaltmak için Pencere->Yeni Pencere Menüsü'nü menüden seçin.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
tr: Evrenin ne için olduğunu ve neden burada olduğunu herkes keşfederse, anında ortadan kaybolacak ve yerini daha tuhaf ve açıklanamayan bir şeyle değiştirilecek bir teori var.
    Bunun daha önce meydana geldiğine dair bir başka teori var.
    
    Douglas Adams, "Evrenin Sonundaki Restoran"

en: The book was closed successfully.
tr: Defter başarı ile kapatıldı.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
tr[0]: Bu defterde bulunan en erken işlem tarihi %s'dir. Yukarıdaki seçime bağlı olarak, bu defter %d defter olarak bölünecektir.

en: Period %s - %s
tr: Dönem %s - %s

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
tr: %s
    Tebrikler! Defterleri kapatmayı bitirdiniz!

en: Period
tr: Dönem

en: Closing Date
tr: Kapanış Tarihi

en: Selected
tr: Seçim

en: Account Types
tr: Hesap Planları

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
tr: '%s' Hesapları

en: No description provided.
tr: Açıklama sağlanmadı.

en: Accounts in Category
tr: Kategorideki Hesaplar

en: zero
tr: sıfır

en: existing account
tr: mevcut hesap

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Placeholder
tr: Toplu Hesap

en: Opening Balance
tr: Sermaye

en: Use Existing
tr: Varolanı Kullan

en: Please choose the currency to use for new accounts.
tr: Yeni hesaplarda kullanılacak para birimini seçin.

en: New Book Options
tr: Yeni Defter Seçenekleri

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Tax Payment
tr: Vergi Ödemesi

en: Insurance
tr: Sigorta

en: Insurance Payment
tr: Sigorta Ödemesi

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
tr: ÖİS

en: PMI Payment
tr: ÖIS Ödemesi

en: Other Expense
tr: Diğer Masraflar

en: Miscellaneous Payment
tr: Muhtelif Ödeme

en: via Escrow account?
tr: Emanet hesabı ile?

en: Loan
tr: Borç

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
tr: Borç Geri Ödeme Seçeneği: "%s"

en: Date
tr: Tarih

en: Payment
tr: Ödeme

en: Principal
tr: Ana Para

en: Interest
tr: Faiz

en: Escrow Payment
tr: Emanet Ödemesi

en: Error adding price.
tr: Fiyat eklenirken hata oluştu.

en: Account
tr: Hesap

en: Symbol
tr: Sembol

note: Translators: The number of units of any kind of investment (shares, fonds, bonds, …)
en: Shares
tr: Hisse

en: You don't have any stock accounts with balances!
tr: Bakiyeniz olan herhangi bir hisse senedi hesabınız yok!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
tr: Alış

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
tr: Satış

en: _Shares
tr: _Hisse

en: Memo
tr: Bilgi Notu

en: Debit
tr: Borç

en: Credit
tr: Alacak

en: Units
tr: Birimler

en: Select…
tr: Seç…

en: Edit…
tr: Düzenle…

en: Bill
tr: Alış

en: Voucher
tr: G.Pusulası

en: Invoice
tr: Satış

en: None
tr: Yok

en: Use Global
tr: Genel ayar

en: Badly formed URL %s
tr: %s hatalı düzenlenmiş bir URL

en: Bad URL: %s
tr: Geçersiz URL: %s

en: No such entity: %s
tr: Böyle bir varlık yok: %s

en: No such owner entity: %s
tr: Böyle bir sahip yok: %s

en: Entity type does not match %s: %s
tr: Varlık tipi eşleşmiyor %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
tr: İndirim günleri vaktinden çok olamaz.

en: You must provide a name for this Billing Term.
tr: Bu Fatura Koşuluna bir ad vermelisiniz.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
tr: "%s" adında fatura koşulu zaten vardır. Başka bir ad veriniz.

en: Days
tr: Gün

en: Proximo
tr: Gelecek ay

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
tr: "%s" koşulu halen kullanımdadır. Silemezsiniz.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
tr: "%s" silinsin mi?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
tr: Bu işlem bir müşteriye atanmalıdır. Lütfen aşağıda müşteriyi seçin.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
tr: Bu işlem bir satıcıya atanmalıdır. Lütfen aşağıda satıcıyı seçin.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
tr: Bu kıymet en az bir hesabınızda kullanılıyor. Silemezsiniz.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
tr: Bu kıymetin fiyat kotasyonu var. Buna rağmen silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
tr: Seçilen kıymet silinsin mi?

en: Delete commodity?
tr: Kıymeti sil?

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Delete
tr: _Sil

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
tr: Şirket Adı alanı boş bırakılamaz, lütfen bir şirket adı veya bir kişi adı girin.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
tr: İndirim oranı 0-100 arasında veya boş olmalıdır.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
tr: Kredi limiti artı tutar veya boş olmalıdır.

en: Edit Customer
tr: Müşteri Düzenle

en: New Customer
tr: Yeni Müşteri

en: View/Edit Customer
tr: İncele/Düzenle

en: Customer's Jobs
tr: Gruplar

en: Customer's Invoices
tr: Satışlar

en: Process Payment
tr: Ödeme yap

en: Shipping Contact
tr: Teslimat Yetkilisi

en: Billing Contact
tr: Fatura Yetkilisi

en: Customer ID
tr: Müşteri No

en: Contact
tr: Yetkili

en: Company
tr: Firma

en: ID #
tr: No

en: Find Customer
tr: Müşteri Ara

en: Are you sure you want to delete %s?
tr: %s'i silmek istediğinize emin misiz?

en: You must select a report configuration to load.
tr: Yüklemek için bir rapor yapılandırması seçmelisiniz.

en: You must select a report configuration to delete.
tr: Silmek için bir rapor yapılandırması seçmelisiniz.

en: Unable to change report configuration name.
tr: Rapor yapıkandırma adı değiştirilemiyor.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
tr: Bu ada sahip kaydedilmiş bir rapor yapılandırması zaten mevcut, lütfen başka bir ad seçin.

en: Load report configuration
tr: Rapor yapılandırmasını yükle

en: Edit report configuration name
tr: Rapor yapılandırma adını düzenle

en: Delete report configuration
tr: Rapor yapılandırmasını sil

en: No Account selected. Please try again.
tr: Bir hesap seçili değil. Tekrar deneyin.

en: Placeholder account selected. Please try again.
tr: Toplu hesap seçilmiş. Tekrar deneyin.

en: _OK
tr: _Tamam

en: Existing Document Link is
tr: Mevcut Belge Bağlantısı:

en: File Found
tr: Dosya Bulundu

en: File Not Found
tr: Dosya Bulunamadı

en: Address Found
tr: Adres Bulundu

en: Address Not Found
tr: Adres Bulunamadı

en: Total Entries
tr: Toplam Girdi

en: Manage Document Link
tr: Belge Bağlantısını Yönetin

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit Employee
tr: Personel Düzenle

en: New Employee
tr: Yeni Personel

en: View/Edit Employee
tr: İncele/Düzenle

en: Expense Vouchers
tr: Gider Pusulaları

en: Employee ID
tr: Personel No

en: Employee Username
tr: Personel Kullanıcı adı

en: Employee Name
tr: Personel Adı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Name
tr: Adı

en: Find Employee
tr: Personel Ara

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
tr: Bu program yalnızca bir anda bir değeri hesaplayabilir. Tek bir miktar hariç tümü için değer girmelisiniz.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
tr: GnuCash, alanlardan birindeki değeri belirleyemiyor. Geçerli bir ifade girmelisiniz.

en: The interest rate cannot be zero.
tr: Faiz oranı sıfır olamaz.

en: The number of payments cannot be zero.
tr: Ödeme sayısı sıfır olamaz.

en: The number of payments cannot be negative.
tr: Ödeme sayısı negatif olamaz.

en: Find Account
tr: Hesap Bul

en: Hidden
tr: Gizli

en: All Accounts
tr: Tüm hesaplar

en: Balanced
tr: Dengeli

en: Closing Entries
tr: Girdiler Kapanıyor

en: Reconcile
tr: Mutabakat

en: Share Price
tr: Fiyatı Paylaş

en: Value
tr: Değer

en: Date Posted
tr: İşlenme tarihi

en: Reconciled Date
tr: Mutabakat tarihi

en: Number/Action
tr: Sayı/Eylem

en: Action
tr: İşlem

en: Transaction Number
tr: İşlem Numarası

en: Number
tr: Numara

en: Description, Notes, or Memo
tr: Tanım, Notlar veya Not

en: Notes
tr: Notlar

en: Find Transaction
tr: İşlem Ara

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
tr: Geçersiz eşlemeleri görmek için bir '%s' filtresi kullanın

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
tr: (Not, çok sayıda varsa, biraz zaman alabilir)

en: Bayesian
tr: Bayes

en: Description Field
tr: Açıklama Alanı

en: Memo Field
tr: Not Alanı

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
tr: Fatura Bilgisi girmelisiniz.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
tr: Seçili kalem silinsin mi?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
tr: Bu fatura kalemi bir sipariş ile bağlantılıdır, ve oradan da silinecektir!

en: Due Date
tr: Ödeme Tarihi

en: Post Date
tr: Gönderme Tarihi

en: Post to Account
tr: Hesaba Gönder

en: Accumulate Splits?
tr: Bölmeleri Biriktir?

en: The Invoice must have at least one Entry.
tr: Faturada en az bir kalem olmalıdır.

en: Do you really want to post the invoice?
tr: Faturayı gerçekten göndermek istiyor musunuz?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
tr: Gönderme işlemi iptal edildi çünkü tüm döviz kurları verilmedi.

en: Total:
tr: Toplam:

en: Subtotal:
tr: Ara toplam:

en: Tax:
tr: KDV:

en: Total Cash:
tr: Taplam Nakit:

en: Total Charge:
tr: Toplam Ücret:

en: Credit Note
tr: Kredi Notu

en: PAID
tr: Ödendi

en: UNPAID
tr: Ödenmedi

en: New Credit Note
tr: Yeni Kredi Notu

en: New Invoice
tr: Yeni Satış

en: Edit Credit Note
tr: Kredi Notunu Düzenle

en: Edit Invoice
tr: Fatura Düzenle

en: View Credit Note
tr: Kredi Notunu Görüntüle

en: View Invoice
tr: Fatura Görüntüle

en: New Bill
tr: Yeni Alış

en: Edit Bill
tr: Fatura Düzenle

en: View Bill
tr: Fatura Görüntüle

en: New Expense Voucher
tr: Yeni Gider Pusulası

en: Edit Expense Voucher
tr: Gider Pusulası Düzenle

en: View Expense Voucher
tr: Gider Pusulası Görüntüle

en: Bill Information
tr: Fatura Bilgisi

en: Bill ID
tr: Takip No.

en: Voucher Information
tr: Satış Bilgisi

en: Voucher ID
tr: Pusula No

en: Date of duplicated entries
tr: Çift kayıtların tarihi

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
tr: Seçilen bir veya daha çok fatura zaten gönderildi.
    Seçiminizi yeniden denetleyin.

en: Do you really want to post these invoices?
tr: Bu faturaları gerçekten göndermek istiyor musunuz?

en: View/Edit Invoice
tr: İncele/Düzenle

en: Duplicate
tr: Sureti

en: Post
tr: Muhasebe

en: Printable Report
tr: Yazdırılabilir Rapor

en: View/Edit Bill
tr: İncele/Düzenle

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
tr: İncele/Düzenle

en: Invoice Owner
tr: Fatura Sahibi

en: Invoice Notes
tr: Notlar

en: Billing ID
tr: Takip No

en: Is Paid?
tr: Ödenmiş

en: Is Posted?
tr: İşlenmiş

en: Date Opened
tr: Açılış Tarihi

en: Invoice ID
tr: Fatura No

en: Bill Owner
tr: Sahibi

en: Bill Notes
tr: Notlar

en: Voucher Owner
tr: Sahibi

en: Voucher Notes
tr: Notlar

en: Type
tr: Türü

en: Paid
tr: Ödenmiş

en: Posted
tr: Gönderildi

en: Due
tr: Teslim

en: Opened
tr: Açılış

en: Num
tr: No

en: Find Bill
tr: Alış Ara

en: Find Expense Voucher
tr: Gider Pusulası Ara

en: Expense Voucher
tr: Gider Pusulası

en: Find Invoice
tr: Satış Ara

en: Amount
tr: Tutar

en: Due Bills Reminder
tr: Vadesi Gelen Fatura Hatırlatıcı

en: The Job must be given a name.
tr: Gruba bir ad verilmelidir.

en: You must choose an owner for this job.
tr: Grubun bir sahibi olmalıdır.

en: Edit Job
tr: Grup Düzenle

en: New Job
tr: Yeni Grup

en: View/Edit Job
tr: İncele/Düzenle

en: View Invoices
tr: Faturalar

en: Owner's Name
tr: Sahibi

en: Only Active?
tr: Aktif

en: Rate
tr: Oran

en: Job Number
tr: Grup No

en: Job Name
tr: Grup Adı

en: Find Job
tr: Grup Ara

en: Closed
tr: Kapatıldı

en: Title
tr: Başlık

en: Balance
tr: Kalan

en: Gains
tr: Kazançlar

en: Gain/Loss
tr: Kazanç/Kayıp

en: Lots in Account %s
tr: %s Hesabındaki Hisseler

en: The Order must be given an ID.
tr: Siparişe bir kimlik verilmelidir.

en: The Order must have at least one Entry.
tr: Sipariş en az bir Girdi içermelidir.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
tr: Bu sipariş faturalandırılmamış girişleri içeriyor. Tüm kayıtları faturaya yazmadan önce kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to close the order?
tr: Siparişi gerçekten kapatmak istiyor musun?

en: Close Date
tr: Kapatma Tarihi

en: View/Edit Order
tr: İncele/Düzenle

en: Order Notes
tr: Sipariş Notları

en: Date Closed
tr: Tarih Kapatıldı

en: Is Closed?
tr: Kapatıldı mı?

en: Owner Name
tr: Sahip Adı

en: Order ID
tr: Sipariş Numarası

en: Find Order
tr: Sipariş Ara

en: You must enter a valid account name for posting.
tr: Görderme işlemi için geçerli bir hesap adı girmelisiniz.

en: You must select a company for payment processing.
tr: Ödeme işlemi için bir firma seçiniz.

en: You must select a transfer account from the account tree.
tr: Bir transfer hesabı seçin.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
tr: Bu ödemenin atanacağı belge seçilmedi. Bu, ekli olmayan bir ödeme oluşturabilir.

en: Pre-Payment
tr: Ön Ödeme

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
tr: Aktarım ve gönderme hesapları farklı para birimleriyle ilişkilidir. Lütfen dönüşüm oranını belirtin.

en: Customer
tr: Müşteri

en: Vendor
tr: Satıcı

en: Employee
tr: Personel

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
tr: Geçerli "Gönderilecek" hesaplarınız yok. Lütfen, bu ödemeyi işleme koymadan önce "% s" türü bir hesap oluşturun. Belki önce bir Fatura veya Bill yaratmak istersiniz?

en: Cleared
tr: Temizlendi

en: Reconciled
tr: Mutabık

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
tr: Seçili işlem, ödeme olarak atanabilecek bölmelere sahip değil

en: Warning
tr: Uyarı

en: Continue
tr: Devam

en: Cancel
tr: İ_ptal

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
tr[0]: Seçili %d fiyatı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete prices?
tr: Fiyatları sil?

en: Entries
tr: Girdiler

en: You must select a Security.
tr: Bir Güvenlik seçmeniz gerekiyor.

en: You must select a Currency.
tr: Bir Para Birimi seçmeniz gerekiyor.

en: You must enter a valid amount.
tr: Geçerli bir tutar girin.

en: Cannot save check format file.
tr: Denetim biçimi dosyası kaydedilemedi.

en: There is a duplicate check format file.
tr: Çift bir denetim biçim dosyası var.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
tr: %s denetim biçimi dosyası '%s' içindeki GUID'ler ve %s denetim biçimi dosyası '%s' içindeki GUID'ler eşleşiyor.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
tr: uygulama

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
tr: kullanıcı

en: Custom
tr: Özel biçim

en: Top
tr: Üst

en: (paused)
tr: (duraklatıldı)

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Report
tr: Rapor

en: Rows
tr: Satır

en: Cols
tr: Sütun

en: HTML Style Sheet Properties: %s
tr: HTML Biçem Tabakası Özellikleri: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
tr: Yeni stil sayfası için bir ad sağlamalısınız.

en: Style Sheet Name
tr: Biçem Tabakası adı

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
tr: Zamanlanmış İşlem değişti; iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Please name the Scheduled Transaction.
tr: Lütfen İleri tarihli İşleme bir ad verin.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
tr: "%s" adında bir ileri tarihli işlem zaten mevcuttur. Buna da aynı ad verilsin mi?

en: Please provide a valid end selection.
tr: Lütfen geçerli bir bitiş seçimi yapın.

en: There must be some number of occurrences.
tr: Bir yineleme sayısı girin.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
tr: Kalan yineleme sayısı (%d) toplam yineleme sayısından (%d) daha çok.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
tr: Hiç gerçekleşmeyecek bir İleri tarihli İşlem oluşturmak istiyorsunuz. Devam edilsin mi?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
tr: Değişkenlerle Zamanlanmış İşlemler veya birden çok mal içeren hareketler otomatik olarak oluşturulamaz.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
tr: Şablon işlem olmadan İleri tarihli İşlemler otomatik olarak oluşturulamaz.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
tr: %s bölüm "%s" için ayrıştırılamadı.

en: Split with memo %s has an invalid account.
tr: Not %s ile bölüm geçersiz hesap içeriyor.

en: Invalid Account in Split
tr: Bölümde geçersiz Hesap

en: Unparsable Formula in Split
tr: Bölümle Ayrıştırılamaz Formül

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
tr: İleri tarihli İşlem Editörü bu işlemi otomatik olarak dengeleyemiyor. Böylece girilsin mi?

en: (never)
tr: (hiç)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
tr: Mevcut şablon işlem değişti. Değişiklikler kayıt edilsin mi?

en: Scheduled Transactions
tr: İleri Tarihli İşlemler

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
tr: Zamanlanmış İşlem dengesiz. Bu durumu düzeltmeniz kesinlikle önerilir.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
tr: Şu anda düzenlenmekte olan İşlemden Zamanlanmış İşlem oluşturamazsınız. Lütfen Zamanlamadan önce İşlemi girin.

en: Ignored
tr: İhmal edildi

en: Postponed
tr: Ertelendi

en: To-Create
tr: Oluşturmak-İçin

en: Reminder
tr: Hatırlatıcı

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Never
tr: Hiç

en: (Need Value)
tr: (Değer Gerekli)

en: Invalid Transactions
tr: Geçersiz İşlemler

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
tr[0]: Şu anda girilecek herhangi bir Zamanlanmış İşlemler yok. (%d işlem otomatik olarak oluşturuldu)

en: Transaction
tr: İşlem

en: Status
tr: Durum

en: Created Transactions
tr: Oluşturulan İşlemler

en: Last Valid Year:
tr: Son Geçerli Yıl:

en: Form Line Data:
tr: Form Satır Verisi:

note: Translators: Tax Code
en: Code
tr: Kod

en: now
tr: şimdi

en: Income Tax Identity
tr: Gelir Vergisi Kimliği

en: _Apply
tr: _Uygula

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
tr: DİKKAT: TXF kategorilerini ayarlar ve daha sonra 'Tür' değiştirirseniz, bu kategorileri birer birer manuel olarak sıfırlamanız gerekir

en: Edit Vendor
tr: Satıcı Düzenle

en: New Vendor
tr: Yeni Satıcı

en: View/Edit Vendor
tr: İncele/Düzenle

en: Vendor's Jobs
tr: Satıcının Grupları

en: Vendor's Bills
tr: Satıcının Faturaları

en: Pay Bill
tr: Fatura Öde

en: Vendor ID
tr: Satıcı No

en: Find Vendor
tr: Satıcı Ara

en: Income
tr: Gelir

en: Expenses
tr: Gider

en: Total
tr: Toplam

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
tr: Şu anda girilecek Zamanlanmış İşlemler yok.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
tr[0]: Şu anda girilecek Zamanlanmış İşlemler yok. (%d işlem otomatik olarak oluşturuldu)

en: Select a Budget
tr: Bir Bütçe seç

en: Open
tr: Aç

en: Edit
tr: Düzenle

en: New
tr: Yeni

en: Delete
tr: Sil

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: (no name)
tr: (adsız)

en: Deleting account %s
tr: %s hesabı siliniyor

en: The account %s will be deleted.
tr: %s hesabı silinecektir.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
tr: Bu hesaptaki tüm işlemler hesap %s'e taşınacaktır.

en: All transactions in this account will be deleted.
tr: Bu hesaptaki tüm işlemler silinecektir.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
tr: Alt hesaplardaki tüm işlemler %s hesabına taşınacaktır.

en: All sub-account transactions will be deleted.
tr: Alt hesaplardaki tüm işlemler silinecektir.

en: Are you sure you want to do this?
tr: Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Options
tr: Ayarlar

en: Estimate
tr: Tahmin

en: Budget
tr: Bütçe

en: Unnamed Budget
tr: Adsız Bütçe

en: Delete %s?
tr: %s'i sil?

en: You must select at least one account to estimate.
tr: Tahmin için en az bir hesap seçmelisiniz.

en: Make a printable invoice
tr: Baskıya uygun fatura oluştur

en: _Edit Invoice
tr: Satış _Düzenle

en: Edit this invoice
tr: Bu faturayı düzenle

en: _Duplicate Invoice
tr: _Faturayı Çiftle

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
tr: Mevcut faturanın aynısı olacak şekilde yeni bir fatura oluştur

en: _Post Invoice
tr: Faturayı _Gönder

en: _Unpost Invoice
tr: _Faturayı Çıkar

en: New _Invoice
tr: Yeni _Satış Faturası

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
tr: Mevcut sahibiyle aynı kişi için yeni bir fatura oluşturun

en: Blank
tr: Yeni

en: _Pay Invoice
tr: Faturayı _Öde

en: _Company Report
tr: Firma _Raporu

note: Translators: This is a menu item that opens a dialog for linking an external file or URL with the bill, invoice, transaction, or voucher or removing such an link.
en: _Manage Document Link…
tr: _Belge Bağlantısını Yönet…

en: Manage Document Link…
tr: Belge Bağlantısını Yönet…

en: Enter
tr: Kaydet

en: Up
tr: Yukarı

en: Down
tr: Aşağı

en: Unpost
tr: Muh. İptal

en: New Voucher
tr: Yeni Fatura

en: Vendor Listing
tr: Satıcı Listesi

en: Customer Listing
tr: Müşteri Listesi

en: Owners
tr: Sahipler

en: Customers
tr: Müşteriler

en: Jobs
tr: İşler

en: Vendors
tr: Sağlayıcılar

en: Employees
tr: Çalışanlar

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
tr: Sahip %s silinecek.
    Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Cu_t Transaction
tr: İşlemi K_es

en: _Copy Transaction
tr: İşlemi _Kopyala

en: _Paste Transaction
tr: İşlemi _Yapıştır

en: Dup_licate Transaction
tr: İşlemi tek_rarla

en: _Delete Transaction
tr: İşlemi _Sil

en: Cu_t Split
tr: Bölümü Ke_s

en: _Copy Split
tr: Bölümü _Kopyala

en: _Paste Split
tr: _Bölümü Yapıştır

en: Dup_licate Split
tr: Bölümü Çi_ftle

en: _Delete Split
tr: Bölümü _Sil

en: Cut the selected transaction into clipboard
tr: Seçili işlemi panoya kes

en: Copy the selected transaction into clipboard
tr: Seçili işlemi panoya kopyala

en: Paste the transaction from the clipboard
tr: Panodan işlemi yapıştır

en: Make a copy of the current transaction
tr: Cari işlemin kopyasını ekle

en: Delete the current transaction
tr: Cari işlemi sil

en: Cut the selected split into clipboard
tr: Seçili bölümü panoya kes

en: Copy the selected split into clipboard
tr: Seçilen bölmeyi panoya kopyala

en: Paste the split from the clipboard
tr: Bölmeyi panodan yapıştırın

en: Make a copy of the current split
tr: Geçerli bölünmenin bir kopyasını oluştur

en: Delete the current split
tr: Geçerli bölmeyi sil

en: Jump
tr: Mukabile Geç

en: Schedule
tr: İleri tarihli işlem

en: Auto-clear
tr: Oto-temizle

en: General Journal
tr: Genel Raporlar

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
tr: %s hesabına değişiklikler kaydedilsin mi?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
tr: Bu hesabın bir işleminde bekleyen değişiklikler var. Bu değişiklikler kaydedilsin mi, yoksa geri alınsın mı, veya bu işlem iptal mı edilsin?

en: _Discard Transaction
tr: _Geri al

en: _Save Transaction
tr: _Geri al

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Portfolio
tr: Portföy

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Start Date:
tr: Başlama Tarihi:

en: End Date:
tr: Bitiş Tarihi:

en: Frozen
tr: Dondurulmuş

en: Transaction Report
tr: İşlem Raporu

en: Portfolio Report
tr: Portföy Raporu

en: Search Results Report
tr: Arama Sonuçları Raporu

en: Register
tr: Defter

en: and subaccounts
tr: ve alt hesapları

en: Print checks from multiple accounts?
tr: Birden çok hesaptan çekleri yazdır?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
tr: Bu arama sonucu, birden çok hesaptaki bölünmeleri içeriyor. Tümü aynı hesaptan olmasa dahi çekleri yazdırmak istiyor musunuz?

en: _Print checks
tr: Çek _yazdır

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
tr: Yalnızca bir banka hesap kaydından veya arama sonucundan çekleri yazdırabilirsiniz.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
tr: Mutabık kılınmış veya temizlenmiş bölmelerle bir işlemi geçersiz kılamazsınız.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
tr: Bu işlem şu yorumla salt okunur olarak işaretlendi: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
tr: Bu işlem için ters kayıt zaten oluşturuldu.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
tr: %s sıralanışı…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
tr: %s süzülüşü…

en: Select
tr: Seç

en: Checking splits in current register: %u of %u
tr: Mevcut kayıttaki bölümler denetleniyor: %u, %u'nun

en: Print
tr: Yazdır

en: Export
tr: Dışa aktar

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
tr: Yapılandırmayı Kaydet

en: The numeric ID of the report.
tr: Raporun sayısal kimliği.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
tr: Geçerli raporun kaydedilmiş yapılandırmasını güncelleyin. Rapor %s dosyasına kaydedilecektir.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
tr: Geçerli raporun yapılandırmasını 'Kayıtlı Rapor Yapılandırmaları' menüsüne ekleyin. Rapor %s dosyasına kaydedilecektir.

en: Save _Report Configuration
tr: _Rapor Yapılandırmasını Kaydet

en: Save Report Configuration As…
tr: Rapor Yapılandırmasını Farklı Kaydet…

en: Choose export format
tr: Dışa aktarma biçimi seçin

en: Choose the export format for this report:
tr: Bu raporu dışarıya aktarma biçimini seçin:

en: Save %s To File
tr: %s'i Dosyaya Kaydet

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
tr: Bu dosya adını kullanamazsınız.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
tr: Bu dosyaya kaydedemezsiniz.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
tr: %s dosyası zaten var. Üzerine yazılsın mı?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
tr: %s dosyası açılamadı. Hata: %s

en: GnuCash-Report
tr: GnuCash-Rapor

en: Printable Invoice
tr: Yazdırılabilir Fatura

en: Tax Invoice
tr: Vergi Faturası

en: Easy Invoice
tr: Kolay Fatura

en: Fancy Invoice
tr: Renkli Fatura

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Upcoming Transactions
tr: Yaklaşan İşlemler

en: Report error
tr: Rapor hatası

en: An error occurred while running the report.
tr: Rapor alınırken bir hata oldu.

en: Badly formed options URL: %s
tr: Kötü biçimlendirilmiş seçenek URL'i: %s

en: Badly-formed report id: %s
tr: Kötü biçimlendirilmiş rapor kimliği: %s

en: Statement Date
tr: Beyanname Tarihi

en: Descending
tr: Azalan

en: Ascending
tr: Artan

en: (no memo)
tr: (bilgi notu yok)

en: (no description)
tr: (açıklama yok)

en: Cannot modify or delete this transaction.
tr: Bu hesap değiştirilemiyor veya silinemiyor.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
tr: Bu işlemin tarihi, bu defter için ayarlanan "Salt Okunur Eşiği"nden daha eski. Bu ayar, Dosya->Özellikler->Hesaplar'dan değiştirilebilir.

en: Remove the splits from this transaction?
tr: Bölümü bu işlemden kaldır?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
tr: Bu işlem mutabık kılınan bölmeleri içeriyor. Değiştirmek iyi bir fikir değildir çünkü dengelenmiş dengenizin kapanmasına neden olacaktır.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
tr: Bölmeleri Kaldı_r

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
tr: Bölüm '%s' işlem '%s'ten silinsin mi?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
tr: Mutabık kalmış bir bölmeyi silmektesiniz! Mutabık kılınan dengenizin kapanmasına neden olacağı için bu iyi bir fikir değildir.

en: You cannot delete this split.
tr: Bu bölümü silemezsiniz.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
tr: Bu, bu işlemi kayıt defterine bağlayan bölünmedir. Bu kayıt penceresinden silemezsiniz. İşlemin tamamı bu pencereden silinebilir veya aynı işlemin başka bir yanını gösteren bir kayda gidebilir ve bölmeyi bu kayıttan silebilirsiniz.

en: Delete the current transaction?
tr: Cari işlem silinsin mi?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
tr: Mutabık kılınan bölmelerle bir işlemi silmektesiniz! Mutabık kılınan dengenizin kapanmasına neden olacağı için bu iyi bir fikir değildir.

en: Present:
tr: Mevcut:

en: Future:
tr: İleride:

en: Cleared:
tr: Temizlenen:

en: Reconciled:
tr: Mutabık:

en: Projected Minimum:
tr: Öngörülen Asgari:

en: Shares:
tr: Hisse:

en: Current Value:
tr: Cari Değer:

en: This account register is read-only.
tr: Bu salt okunur bir hesaptır.

en: The '%s' account register is read-only.
tr: '%s' hesap kaydı salt okunurdur.

en: Manage your finances, accounts, and investments
tr: Maliyet, hesap ve yatırımlarınızı yönetin

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
tr: GnuCash, kişisel ve küçük işletme finansal muhasebesi için bir programdır.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
tr: Kullanımı kolay, aynı zamanda güçlü ve esnek olacak şekilde tasarlanmış olan GnuCash, banka hesaplarını, hisse senetlerini, gelir ve giderleri izlemenize olanak tanır. Çek defteri kaydı olarak hızlı ve sezgisel olarak, dengeli kitapların ve doğru raporların sağlanması için çift giriş muhasebesi gibi mesleki muhasebe ilkelerine dayanır.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
tr: GnuCash ile şunları yapabilirsiniz (ancak bunlarla sınırlı değildir):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
tr: Günlük kişisel gelir ve harcamalarınızı takip edin

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
tr: Hisse senedi, tahvil ve yatırım fonu hesaplarınızı kolaylıkla yönetin

en: Keep your small business' accounting up to date
tr: Küçük işletmelerinizin muhasebesini güncel tutun

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
tr: Finansal verilerinizden doğru raporlar ve grafikler oluşturun

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
tr: Tekrarlanan veri girişini önlemek için zamanlanmış işlemleri ayarlayın

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
tr: Bir kredi geri ödeme gibi mali hesaplamalar yapın

en: Finance Management
tr: Finans Yönetimi

en: Saved Report Configurations
tr: Rapor Yapılandırmalarını Kaydet

en: Manage and run saved report configurations
tr: Kayıtlı rapor yapılandırmalarını yönet ve çalıştır

en: You have not selected an owner
tr: Sahip seçmediniz

en: Job
tr: Grup

en: is
tr: olan

en: is not
tr: olmayan

en: Entity Not Found: %s
tr: Varlık Bulunamadı: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
tr: Hesap olmayan İşlem: %s

en: Unsupported entity type: %s
tr: Desteklenmeyen girdi tipi: %s

en: No such price: %s
tr: Böyle bir ücret yok: %s

en: Interest Payment
tr: Faiz Ödemesi

en: Interest Charge
tr: Faiz Tahakkuku

en: Payment Information
tr: Ödeme Bilgisi

en: Payment From
tr: Hesaptan

en: Reconcile Account
tr: Mutabakat Hesabı

en: Payment To
tr: Hesaba

en: Enter _Interest Payment…
tr: _Faiz Ödemesi ekle…

en: Enter _Interest Charge…
tr: Fa_iz Ücretini Girin…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
tr: Seçilen işlem silinsin mi?

en: Starting Balance
tr: Başlangıç Kalanı

en: Ending Balance
tr: Bitiş Kalanı

en: Reconciled Balance
tr: Mutabık Kalan

en: Difference
tr: Fark

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
tr: Bu mutabakat ekranında değişiklikler yaptınız. İptal edilsin mi?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
tr: Hesap denk değil. Bitirmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
tr: Bu mutabakat işlemi ertelensin mi?

en: Set the report options you want using this dialog.
tr: Buradan istediğiniz rapor ayarlarını yapın.

en: There are no options for this report.
tr: Bu rapor için ayar yok.

en: You must select an item from the list
tr: Listeden bir öge seçiniz.

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Order
tr: Sipariş

en: New Order
tr: Yeni Sipariş

en: New Transaction
tr: Yeni İşlem

en: Split
tr: Bileşenler

en: New Split
tr: Yeni Bölme

en: _Add
tr: _Ekle

en: all criteria are met
tr: tümü sağlansın

en: any criteria are met
tr: herhangi biri sağlansın

en: You have not selected any accounts
tr: Hiç hesap seçmediniz

en: matches all accounts
tr: tümüyle eşleşsin

en: matches any account
tr: herhangi biriyle eşleşsin

en: matches no accounts
tr: hiçbiriyle eşleşmesin

en: Selected Accounts
tr: Seçilen Hesaplarda

en: Choose Accounts
tr: Hesap seçimi

en: Select Accounts to Match
tr: Eşleşecek Hesapları seçin

en: Select the Accounts to Compare
tr: Kıyaslanacak Hesapları seçin

en: is before
tr: önce

en: is before or on
tr: önce veya eşit

en: is on
tr: eşit

en: is not on
tr: eşit değil

en: is after
tr: sonra

en: is on or after
tr: sonra veya eşit

en: is less than
tr: daha az

en: is less than or equal to
tr: daha az veya eşit

en: equals
tr: eşit

en: does not equal
tr: eşit değil

en: is greater than
tr: daha çok

en: is greater than or equal to
tr: daha çok veya eşit

en: less than
tr: daha az

en: less than or equal to
tr: daha az veya eşit

en: equal to
tr: eşit

en: not equal to
tr: eşit değil

en: greater than
tr: daha çok

en: greater than or equal to
tr: daha çok veya eşit

en: has credits or debits
tr: alacaklı veya borçlu

en: has debits
tr: borçlu

en: has credits
tr: alacaklı

en: Not Cleared
tr: Temizlenmeyen

en: You need to enter some search text.
tr: Bir arama metni girmeniz gerekiyor.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
tr: '%s' düzenli ifadesinde hata var:
    %s

en: contains
tr: içersin

en: matches regex
tr: ifadeye uysun

en: does not match regex
tr: ifadeye uymasın

en: Match case
tr: Büyük/Küçük eşleştir

en: Ambiguous character encoding
tr: Belirsiz karakter kodlaması

en: European
tr: Avrupa

en: ISO-8859-1 (West European)
tr: ISO-8859-1 (Batı Avrupa)

en: ISO-8859-2 (East European)
tr: ISO-8859-2 (Doğu Avrupa)

en: ISO-8859-3 (South European)
tr: ISO-8859-3 (Güney Avrupa)

en: ISO-8859-4 (North European)
tr: ISO-8859-4 (Kuzey Avrupa)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
tr: ISO-8859-5 (Kiril)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
tr: ISO-8859-6 (Arapça)

en: ISO-8859-7 (Greek)
tr: ISO-8859-7 (Yunanca)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
tr: ISO-8859-8 (İbranice)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
tr: ISO-8859-9 (Türkçe)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
tr: ISO-8859-10 (İskandinav)

en: ISO-8859-11 (Thai)
tr: ISO-8859-11 (Tayca)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
tr: ISO-8859-13 (Baltık)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
tr: ISO-8859-14 (Kelt)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
tr: ISO-8859-15 (Batı Avrupa, Euro işareti)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
tr: ISO-8859-16 (Güneydoğu Avrupa)

en: KOI8-R (Russian)
tr: KOI8-R (Rusça)

en: KOI8-U (Ukrainian)
tr: KOI8-U (Ukraynaca)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
tr: %d adet atanamayan ve %d çözülemeyen kelime vae. Lütfen kodlamaları ekleyin.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
tr: %d adet atanamayan kelime var. Lütfen bunlar hakkında kara verin veya kodlama ekleyin.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
tr: %d adet çözülemeyen kelime var. Lütfen kodlama ekleyin.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
tr: ISO-8859-9 CP1254

en: The file could not be reopened.
tr: Dosya yeniden açılamadı.

en: Reading file…
tr: Dosya okunuyor…

en: Parsing file…
tr: Dosya ayrıştırılıyor…

en: There was an error parsing the file.
tr: Dosya ayrıştırılırken hata oluştu.

en: Writing file…
tr: Dosya yazılıyor…

en: This encoding has been added to the list already.
tr: Kodlama listeye zaten eklenmişti.

en: This is an invalid encoding.
tr: Bu geçersiz bir kodlama.

en: Could not create opening balance.
tr: Sermaye oluşturulamadı.

en: Give the children the same type?
tr: Alt hesaba aynı tipi ver?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
tr: Düzenlenen hesabın alt hesabının tipi uyumlu olmaları için "%s" olarak değiştirildi.

en: _Show children accounts
tr: _Alt hesapları göster

en: The account must be given a name.
tr: Hesaba bir ad veriniz.

en: There is already an account with that name.
tr: Bu adlı bir hesap zaten var.

en: You must choose a valid parent account.
tr: Geçerli bir üst hesap seçiniz.

en: You must select an account type.
tr: Bir hesap türü seçin.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
tr: Seçilen hesap türü, seçilen üst hesap biriyle uyumsuz.

en: You must choose a commodity.
tr: Bir kıymet seçiniz.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
tr: Geçerli bir sermaye girin veya boş bırakın.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
tr: Bir transfer hesabı seçin veya özkaynak sermaye hesabını kullanın.

en: Cannot change currency
tr: Para birimi değiştirilemiyor

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
tr: Bu Hesap İşlemler içeriyor.
    Bu seçenek değiştirilemez.

en: <No name>
tr: <Adsız>

en: Edit Account
tr: Hesap Düzenle

en: (%d) New Accounts
tr: (%d) Yeni Hesap

en: New Account
tr: Yeni Hesap

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
tr: Lütfen toplam Dönem Geliri tutmak için bir Özkaynak hesabını seçin.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
tr: Lütfen toplam Dönem Giderini tutmak için bir Özkaynak hesabını seçin.

en: 
    Commodity:
tr: 
    Kıymet:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
tr: 
    Kur kodu (CUSIP veya benzer):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
tr: 
    Kısaltma(borsa bandındaki veya benzer):

en: Select security/currency
tr: Güvenlik/para birimi seç

en: _Security/currency
tr: Kı_ymet/para birimi

en: Select security
tr: Kıymet seçimi

en: _Security
tr: _Kıymet

en: Select currency
tr: Para birimi seçin

en: Cu_rrency
tr: Bi_rimi

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Use local time
tr: Yerel saati kullan

en: Edit currency
tr: Para birimini değiştir

en: Currency Information
tr: Para Birimi

en: Edit security
tr: Güvenliği düzenle

en: New security
tr: Yeni kıymet

en: Security Information
tr: Kıymet bilgisi

en: You may not create a new national currency.
tr: Yeni bir ulusal para birimi giremezsiniz.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
tr: %s ayrılmış mal türüdür. Lütfen başka bir şey kullanın.

en: That commodity already exists.
tr: Bu kıymet zaten var.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
tr: Kıymet için "Ad", "Sembol/kısaltma" ve "Tür" alanlarını boş geçmeyiniz.

en: Action/Number
tr: Eylem/Numara

en: Open…
tr: Aç…

en: _Open
tr: _Aç

en: _Save As
tr: _Farklı Kaydet...

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: _Close
tr: Ka_pat

en: Reset defaults
tr: Varsayılanlara dön

en: Reset all values to their defaults.
tr: Tüm değerleri varsayılanlara döndür.

en: Page
tr: Sayfa

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
tr: Dönen Varlıklar%sStoklar%sMamüller

en: Path does not exist,
tr: Yol yok,

en: Clear
tr: Temizle

en: You must provide a name for this Tax Table.
tr: Bu Vergi Tablosu için bir ad vermelisiniz.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
tr: Bu Vergi Tablosu için benzersiz bir ad vermelisiniz. Seçiminiz "%s" zaten kullanılıyor.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
tr: Yüzde oranları -100 ile 100 arasında olmalıdır.

en: You must choose a Tax Account.
tr: Bir Vergi Hesabı seçmelisiniz.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
tr: "%s" Vergi Tablosu halen kullanımdadır. Silinemez.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
tr: Vergi tablosundaki son kaydı silemezsiniz. Bunun yerine vergi tablosunun kendisini siliniz.

en: Are you sure you want to delete this entry?
tr: Bu kayıt silinsin mi?

en: Show the income and expense accounts
tr: Gelir ve gider hesaplarını göster

en: Error
tr: Hata

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
tr: Mevcut çevrim içi teklifi alın. Bugün elle oluşturulmuş bir fiyat varsa bu başarısız olur.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
tr: Finans::Kota muntazam olarak kurulu değil.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
tr: Bu işlem için kendisinden, kendisine aktarma yapılacak veya her ikis birden bir hesap belirtmelisiniz. Aksi takdirde kaydedilmez.

en: You can't transfer from and to the same account!
tr: Aynı hesaba aktarma yapamazsınız!

en: The account %s does not allow transactions.
tr: %s hesabı işlemlere kapalıdır.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
tr: Para birimi olmayan hesaptan havale yapamazsınız. "Gönderen" ve "alıcı" hesaplarını ters çevirmeyi ve "tutarı" negatif hale getirmeyi deneyin.

en: You must enter a valid price.
tr: Geçerli bir fiyat girin.

en: You must enter a valid 'to' amount.
tr: Geçerli bir 'alıcı' miktarı girmelisiniz.

en: You must enter an amount to transfer.
tr: Aktarılacak bir tutar girmelisiniz.

en: Credit Account
tr: Alacak hesap

en: Debit Account
tr: Borçlu hesap

en: Transfer From
tr: Hesaptan

en: Transfer To
tr: Hesaba

en: Debit Amount
tr: Borç Miktarı

en: To Amount
tr: Alıcı Miktarı

en: Remember and don't _ask me again.
tr: Ha_tırla ve yeniden sorma.

en: Don't _tell me again.
tr: Bana bir daha bundan _bahsetme.

en: Remember and don't ask me again this _session.
tr: Hatırla ve bu ot_urum boyunca yeniden sorma.

en: Don't tell me again this _session.
tr: Bu _oturumdan bana bir daha bahsetme.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
tr: Ayrımları benzersiz şekilde temizlenemiyor. Birden çok ihtimal var.

en: The selected amount cannot be cleared.
tr: Seçilen miktar silinemiyor.

en: Save file automatically?
tr: Dosya otomatik kaydedilsin mi?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
tr[0]: Değişikliklerinizi kaydetmek için veri dosyanızın sabit diskinize kaydedilmesi gerekir. GnuCash, sanki her defasında "Kaydet" düğmesine basmış gibi, dosyayı otomatik olarak her %d dakikada kaydetme özelliğine sahiptir.
    
    Zaman aralığını değiştirebilir veya bu özelliği Düzenle->Tercihler->Genel->Otomatik-kayıt zaman aralığını altından kapatabilirsiniz.
    
    Dosyanız otomatik olarak kaydedilmeli mi?

en: _Yes, this time
tr: _Evet, bu kez

en: Yes, _always
tr: Evet, her z_aman

en: No, n_ever
tr: Hayır, as_la

en: _No, not this time
tr: _Hayır, şimdi değil

en: Calendar
tr: Takvim

en: 12 months
tr: 12 ay

en: 6 months
tr: 6 ay

en: 4 months
tr: 4 ay

en: 3 months
tr: 3 ay

en: 2 months
tr: 2 ay

en: 1 month
tr: 1 ay

en: Date:
tr: Tarih:

en: Frequency
tr: Sıklık

en: (unnamed)
tr: (adsız)

en: _Import
tr: İ_çe aktar

en: Import
tr: İçe aktar

en: _Save
tr: Ka_ydet

en: Save
tr: Kaydet

en: _Export
tr: Dışa akta_r

en: (null)
tr: (boş)

en: No suitable backend was found for %s.
tr: %s için uygun bir arka uç bulunamadı.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
tr: %s adresini bu GnuCash sürümü desteklemiyor.

en: Can't parse the URL %s.
tr: %s adresi anlaşılamadı.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
tr: %sxile bağlantı kurulamadı. Bilgisayar, kullanıcı adı veya parola hatalı.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
tr: %s ile bağlantı kurulamadı. Bağlantı koptu, veri gönderilemiyor.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
tr: Bu dosya, daha yeni bir GnuCash sürümüne ait olabilir. Kullanabilmek için GnuCash sürümünüzü güncelleyin.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
tr: %s veri tabanı yok. Oluşturulsun mu?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
tr: %s kilitlenemedi. Bu veri tabanı başkası tarafından kullanılıyorsa açmanız uygun olmayabilir. Veri tabanını açma işlemine devam edilsin mi?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
tr: %s kilitlenemedi. Bu veri tabanı başkası tarafından kullanılıyorsa içe aktarmanız uygun olmayabilir. Veri tabanını içe aktarma işlemine devam edilsin mi?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
tr: %s kilitlenemedi. Bu veri tabanı başkası tarafından kullanılıyorsa kaydetmeniz uygun olmayabilir. Veri tabanını kaydetme işlemine devam edilsin mi?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
tr: %s kilitlenemedi. Bu veri tabanı başkası tarafından kullanılıyorsa dışa aktarmanız uygun olmayabilir. Veri tabanını dışa aktarma işlemine devam edilsin mi?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
tr: GnuCash %s'ye yazamadı. Bu veri tabanı salt okunur bir dosya sisteminde olabilir, dizin için yazma izniniz olmayabilir veya virüsten koruma yazılımınız bu eylemi engelliyor olabilir.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
tr: %s dosyası GnuCash paketine ait değil, veya içindeki veriler bozulmuş.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
tr: %s adresindeki sunucuda bir hata oluştu, veya hatalı ya da bozuk veriyle karşılaştı.

en: You do not have permission to access %s.
tr: %s için erişim izniniz yoktur.

en: An error occurred while processing %s.
tr: %s işlenirken bir hata oldu.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
tr: Dosya okunurken bir hata oldu. Devam edilsin mi?

en: There was an error parsing the file %s.
tr: %s dosyası okunurken bir hata oldu.

en: The file %s is empty.
tr: %s dosyasının içi boştur.

en: The file/URI %s could not be found.
tr: Dosya/URI %s bulumamadı.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
tr: Bu dosya daha eski bir GnuCash sürümüne ait. Devam edilsin mi?

en: The file type of file %s is unknown.
tr: %s dosyasının türü bilinmiyor.

en: Could not make a backup of the file %s
tr: %s dosyasının yedeği alınamadı.

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
tr: %s dosyasına yazılamadı. Bu dosyaya yazma izninizin olup olmadığını ve dosyayı oluşturmak için yeterli alan olduğunu denetleyin.

en: No read permission to read from file %s.
tr: %s dosyasını okuma izniniz yoktur.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
tr: Kaydetme işlemini
    %s
    veya oradaki bir alt dizine yapmayı denediniz. %s bu dizini dahili kullanım için ayırdığından buna izin verilmez.
    
    Lütfen farklı bir dizinle yeniden deneyin.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
tr: Bu veri tabanı GnuCash'in daha eski bir sürümünden alınmıştır. Geçerli sürümüne yükseltmek için Tamam'ı, salt okunur olarak işaretlemek için İptal'i seçin.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
tr: Bu veri tabanı, GnuCash'in daha yeni bir sürümündendir. Bu sürüm onu okuyabilir ancak güvenli bir şekilde ona kaydedemez. Dosya->Farklı Kaydet'i yapana kadar salt okunur olarak işaretlenir, ancak eski sürüme yazarken veriler kaybolabilir.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
tr: SQL veri tabanı başkaları tarafından kullanılıyor, ve oturumları kapatılmadan güncelleme yapılamaz. Eğer başka kullanıcılar yoksa, başıboş oturumları sizin kapatmanız gerekir. Ayrıntılar için ilgili belgelere başvurun.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
tr: Sisteminizde kurulu olan "libdbi" kütüphanesi büyük sayıları doğru bir şekilde saklayamıyor. Bu, GnuCash'in SQL veritabanlarını doğru bir şekilde kullanamadığı anlamına gelir. Gnucash, "libdbi"nin farklı bir sürümünü yükleyerek düzeltilinceye kadar SQL veritabanlarını açmaz veya kaydetmez. Daha çok bilgi için lütfen https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 adresini ziyaret edin.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
tr: GnuCash, "libdbi" kitaplığında bir hata olup olmadığı konusunda kritik bir test yapamadı. Bu, SQL veri tabanınızın izinleri yanlış yapılandırması nedeniyle oluşabilir. Daha çok bilgi için lütfen https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 adresini ziyaret edin.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
tr: Bu dosya GnuCash'in eski bir sürümünden ve bu sürüm tarafından kaydedildiğinde yeni sürüme geçirilecek. Kaydedilen dosyayı Gnucash'ın eski sürümünden okuyamazsınız (bir "dosya ayrıştırma hatası" bildirilecektir). Eski sürümü korumak isterseniz, kaydetmeden çıkın.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
tr: Bilinmeyen bir G/Ç hatası (%d) oluştu.

en: Save changes to the file?
tr: Dosya değişiklikleri kaydedilsin mi?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
tr[0]: Kaydetmezseniz, son %d dakikada yapılan işlemler kaybolacaktır.

en: Continue _Without Saving
tr: Kaydet_meden devam et

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
tr: %s kilitlenemedi.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
tr: Bu veri tabanı başkası tarafından kullanılıyorsa sizin erişmeniz uygun olmayabilir. Ne yapmak istersiniz?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
tr: Bu veri tabanı salt okunur bir dosya sisteminde olabilir, dizin için yazma izniniz olmayabilir veya virüsten koruma yazılımınız bu eylemi engelliyor olabilir. Devam ederseniz, herhangi bir değişikliği kaydedemeyebilirsiniz. Ne yapmak istersin?

en: Open _Read-Only
tr: _Salt-Okunur Aç

en: Open _Anyway
tr: Yine de _Aç

en: _Quit
tr: Çı_k

en: Loading user data…
tr: Kullanıcı verileri yükleniyor…

en: Re-saving user data…
tr: Kullanıcı verisi yeniden kaydediliyor…

en: Exporting file…
tr: Dosya dışarıya aktarılıyor…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
tr: Dosya kaydedilirken bir hata oluştu.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
tr: Veri tabanı salt okunur olarak açıldı. Farklı bir yere kaydetmek istiyor musunuz?

en: <unknown>
tr: <bilinmiyor>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
tr: %s kaynağına bağlanmak için kullanıcı adı ve parolanızı girin

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
tr: Değişiklikler otomatik olarak %u saniyede kaydedilecek

en: Save changes to file %s before closing?
tr: Kapatmadan önce %s dosyasına değişiklikler kaydedilsin mi?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
tr: Kaydetmezseniz, son %d saat %d dakikada yapılan işlemler kaybolacaktır.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
tr: Kaydetmezseniz, son %d gün %d saatte yapılan işlemler kaybolacaktır.

en: Close _Without Saving
tr: Kaydet_meden çık

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
tr: (salt-okunur)

en: Unsaved Book
tr: Kaydedilmemiş Dosya

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
tr: Dosya %s açılamadı. %s

en: Unable to save to database.
tr: Veri tabanına kaydedilemedi.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
tr: Veri tabanına kaydedilemiyor: Defter salt okunur olarak işaretlendi.

en: Book Options
tr: Dosya Seçenekleri

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
tr: Telif Hakkı © 1997-%s GnuCash katkıcıları.

en: Version
tr: Sürüm

en: Build ID
tr: İnşa Kimliği

en: Visit the GnuCash website.
tr: GnuCash'in web sitesini ziyaret et.

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select all accounts.
tr: Tüm hesapları seç.

en: Clear All
tr: Seçimi Kaldır

en: Clear the selection and unselect all accounts.
tr: Seçimi kaldır ve hiçbir hesabı seçme.

en: Select Children
tr: Alt hesapları seç

en: Select all descendents of selected account.
tr: Seçili hesabın tüm alt öğelerini seçin.

en: Select Default
tr: Varsayılanı Seç

en: Select the default account selection.
tr: Varsayılan hesap seçimini seç.

en: Show Hidden Accounts
tr: Gizli hesapları göster

en: Show accounts that have been marked hidden.
tr: Gizli olarak işaretlenmiş hesapları göster.

en: Select all entries.
tr: Tüm girdileri seç.

en: Clear the selection and unselect all entries.
tr: Seçimi kaldır ve tüm girdi seçimlerini kaldır.

en: Select the default selection.
tr: Varsayılan seçimi seç.

en: Clear any selected image file.
tr: Seçilen resim dosyalarını temizle.

en: Select image
tr: Resim seç

en: Select an image file.
tr: Bir resim dosyarı seç.

en: Start of this quarter
tr: Bu çeyrek başı

en: Start of this accounting period
tr: Bu dönem başı

en: Start of previous accounting period
tr: Önceki dönem başı

en: End of this quarter
tr: Bu çeyrek sonu

en: End of this accounting period
tr: Bu dönem sonu

en: End of previous accounting period
tr: Önceki dönem sonu

en: _Custom
tr: Ö_zel

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: never
tr: hiç

en: New top level account
tr: Yeni tepe hesap

en: Account Name
tr: Hesap Adı

en: Commodity
tr: Kıymet

en: Account Code
tr: Hesap Kodu

en: Last Num
tr: Son Sayı

en: Present
tr: Mevcut

en: Present (Report)
tr: Mevcut (Rapor)

en: Balance (Report)
tr: Kalan (Rapor)

en: Balance (Period)
tr: Kalan (Dönem)

en: Cleared (Report)
tr: Temizlenen (Rapor)

en: Reconciled (Report)
tr: Mutabık (Rapor)

en: Last Reconcile Date
tr: Son Mutabakat Tarihi

en: Future Minimum
tr: İlerideki Asgari

en: Future Minimum (Report)
tr: İlerideki Asgari (Rapor)

en: Total (Report)
tr: Toplam (Rapor)

en: Total (Period)
tr: Toplam (Dönem)

en: Account Color
tr: Hesap Rengi

en: Tax Info
tr: Vergi Bilgisi

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
tr: Mevcut (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
tr: Kalan (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
tr: Temizlendi (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
tr: Mutabık (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
tr: İlerideki Asgari (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
tr: Toplam (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
tr: %s süzülüşü...

en: Namespace
tr: Ad uzayı

en: Print Name
tr: Yazdırma Adı

en: Display symbol
tr: Simgeyi göster

en: Unique Name
tr: Benzersiz Ad

en: Fraction
tr: Kesir

en: Get Quotes
tr: Kotasyon Al

en: Source
tr: Kaynak

en: Timezone
tr: Zaman Dilimi

en: Customer Number
tr: Müşteri Numarası

en: Vendor Number
tr: Sağlayıcı Numarası

en: Employee Number
tr: Çalışan Numarası

en: Address Name
tr: Adres Adı

en: Address 1
tr: Adres 1

en: Address 2
tr: Adres 2

en: Address 3
tr: Adres 3

en: Address 4
tr: Adres 4

en: Phone
tr: Telefon

en: Fax
tr: Faks

en: E-mail
tr: E-posta

en: Active
tr: Aktif

en: Security
tr: Güvenlik

en: Price
tr: Fiyat

en: Enabled
tr: Aktif

en: Last Occur
tr: Son Gerçekleşme

en: Next Occur
tr: Sonraki Gerçekleşme

en: %s, Total:
tr: %s, Toplam:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
tr: %s, Para Birimi Olmayan Varlıkların Toplamı:

en: %s, Grand Total:
tr: %s, Genel Toplam:

en: Net Assets:
tr: Net Aktifler:

en: Profits:
tr: Kâr:

en: Name of the report to run
tr: Çalıştırılacak raporun adı

en: Specify export type
tr: Dışa aktarma türünü belirtin

en: Output file for report
tr: Rapor için çıktı dosyası

en: This is a development version. It may or may not work.
tr: Bu bir geliştirme sürümüdür. Çalışmayabilir.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
tr: Hatalar ve diğer sorunları gnucash-devel@gnucash.org adresine bildirin.

en: GnuCash Paths
tr: GnuCash Yolları

en: Show GnuCash version
tr: GnuCash sürümünü göster

en: Enable extra/development/debugging features.
tr: Ekstra özellikleri etkinleştir.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
tr: Loglanacak dosya; varsayılan "/tmp/gnucash.trace"; "stderr" veya "stdout" olabilir.

en: [datafile]
tr: [veri dosyası]

en: Checking Finance::Quote…
tr: Finance::Quote denetleniyor…

en: Unable to load Finance::Quote.
tr: Finance::Quote denetleniyor...

en: Loading data…
tr: Veriler yükleniyor…

en: Do not load the last file opened
tr: Son açılan dosya yüklenmesin

en: Last window position and size
tr: Son pencere konum ve boyutu

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
tr: Bu ayar, pencerenin son kapatıldığında boyutunu ve konumunu tanımlar. Sayılar, pencerenin sol üst köşesinin X ve Y koordinatlarını, ardından pencerenin genişliğini ve yüksekliğini izler.

en: Search only in active items
tr: Yalnızca aktif ögelerde ara

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
tr: Etkinse, yalnızca geçerli sınıftaki 'etkin' ögeler aranır. Aksi takdirde, geçerli sınıftaki tüm ögeler aranır.

en: Is tax included in this type of business entry?
tr: Bu iş girdi tipinde vergiler dahil mi?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
tr: Etkin olarak ayarlanırsa, vergi, bu türdeki girdilere varsayılan olarak dahil edilir. Bu ayar, yeni müşteriler ve tedarikçiler tarafından devralınır.

en: Auto pay when posting.
tr: Post edildiğinde otomatik öde.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
tr: Post zamanında, otomatik olarak ödenmemiş ön ödemeler ve karşı belgelerle müşteri belgelerini ödemeye çalışın. Ön ödemelerin ve belgelerin açıkça aynı müşteriye karşı olması gerekiyor. Sayaç dokümanları zıt işaretli dokümanlardır. Örneğin bir fatura için müşteri kredi notları ve negatif faturalar karşı belgeler olarak kabul edilir.

en: Enable extra toolbar buttons for business
tr: İş için fazladan araç çubuğu düğmelerini etkinleştir

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
tr: Eğer aktifse, ayrıca ortak iş fonksiyonları için fazladan araç çubuğu düğmeleri de gösterilir. Aksi taktirde gösterilmezler.

en: The invoice report to be used for printing.
tr: Yazdırma için kullanılacak fatura raporu.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
tr: Fatura yazdırmada kullanılacak raporun adı.

en: Open new invoice in new window
tr: Yeni faturayı yeni pencerede aç

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
tr: Etkin durumdaysa, her yeni fatura yeni bir pencerede açılır. Aksi takdirde yeni bir fatura ana pencerede bir sekme olarak açılacaktır.

en: Accumulate multiple splits into one
tr: Çoklu sekmeleri bir tane olarak biriktir

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
tr: Bu alan etkinse, faturadaki aynı hesaba aktarılan birden çok kayıt tek bir bölüme kaydedilir. Bu alan, Gönderme iletişim kutusunda fatura başına geçersiz kılınabilir.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
tr: Gönderme saatinde, ön ödemeli ve sayaç belgeleriyle birlikte satıcı belgelerini otomatik olarak ödemeye çalışın. Ön ödemelerin ve belgelerin aynı satıcıya karşı yapılması gerektiği açıktır. Sayaç dokümanları zıt işaretli dokümanlardır. Örneğin bir fatura için satıcı kredi notları ve negatif faturalar, sayaç belgeleri olarak kabul edilir.

en: Show bills due reminder at startup
tr: Açılışta vadesi gelmiş faturaları göster

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
tr: Etkin durumdaysa, başlangıçta GnuCash herhangi bir faturanın yakın zamanda vadesinin dolup dolmadığını denetleyecek. Eğer öyleyse, kullanıcıya bir hatırlatma iletişim kutusu sunacak. "Yakında" tanımı "Günler Öncesinde" ayarı tarafından denetlenir. Aksi takdirde, GnuCash vadesi dolan faturaları denetlemez.

en: Show bills due within this many days
tr: Fatura vadelerini bu kadar günde göster

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
tr: Bu alan, GnuCash'in vadesi gelen faturaları denetlemesi için önceden gün sayısını tanımlar. Değeri yalnızca "Vadesi geldiğinde bildir" ayarı etkinse kullanılır.

en: GUID of predefined check format to use
tr: kullanılacak önceden tanımlı denetim biçiminin GUID'si

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
tr: Bu değer, kullanılacak önceden tanımlanmış denetim biçimini belirtir. Numara, bilinen bir denetim biçiminin guid'idir.

en: Which check position to print
tr: Hangi denetim noktasının yazdırılacağı

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
tr: Sayfa başına birden çok denetim içeren önceden yazdırılmış denetimlerde bu ayar yazdırılacak denetim konumunu belirtir. Olası değerler, sayfadaki üst, orta ve alt denetimlere karşılık gelen 0, 1 ve 2'dir.

en: Number of checks to print on the first page.
tr: İlk sayfada yazdırılacak denetim sayısı.

en: Date format to use
tr: Kullanılacak tarih biçimi

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
tr: Bu, kullanılacak önceden tanımlanmış tarih biçiminin sayısal tanımlayıcısıdır.

en: Custom date format
tr: Özel tarih biçimi

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
tr: Tarih biçimi özel bir tarih biçimini gösterecek şekilde ayarlanmışsa, bu değer basılacak tarihi üretmek için strftime için bir argüman olarak kullanılır. Herhangi bir geçerli strftime dizesi olabilir; Bu biçim hakkında daha çok bilgi için, "man 3 strftime" ile strftime kılavuz sayfasını okuyun.

en: Units in which the custom coordinates are expressed
tr: Özel koordinatların ifade edildiği birimler

en: Position of payee name
tr: Alacaklı adı konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
tr: Bu değer, çekte alacak satırının başlangıcına ilişkin X, Y koordinatlarını içerir.

en: Position of date line
tr: Tarih satırının konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, deneti üzerindeki tarih satırının başlangıcı için X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Position of check amount in words
tr: Kelime olarak çek tutarının konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, çek üzerindeki yazılı tutar satırının başlangıcı için X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Position of check amount in numbers
tr: Sayısal çek miktarının konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, denetim üzerindeki sayısal tutar çizgisinin başlangıcına ilişkin X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Position of payee address
tr: Alacaklı adresinin konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, çek üzerindeki alacaklı adres satırının başlangıcı için X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Position of notes line
tr: Not satırının konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, çekte notların satır başlangıcı için X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Position of memo line
tr: Bilgi notu satırı konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, çek üzerindeki bilgi notu satırının başlangıcı için X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Offset for complete check
tr: Tamamlana çek için ofset

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, tamamlanan çek için X, Y ofsetini içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Rotation angle
tr: Döndürme açısı

en: Number of degrees to rotate the check.
tr: Çekin döndürülmesi için derece sayısı.

en: Position of split's amount in numbers
tr: Bölünmüş miktarın sayı olarak konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, denetim üzerindeki bölünme miktar çizgisinin başlangıcı için X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Position of split's memo line
tr: Bölümün not satırının konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, bölmedeki çekilme satırının başlangıcı için X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Position of split's account line
tr: Bölümün hesap satırının konumu

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
tr: Bu değer, bölmedeki hesap satırının başlangıcına ilişkin X, Y koordinatlarını içerir. Koordinatlar belirtilen denetim konumunun sol alt köşesindedir.

en: Print the date format below the date.
tr: Tarih biçimini tarihin altına yazdır.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
tr: Tarih her yazdırıldığında, Y, M ve D karakterlerini kullanarak 8 punto olarak hemen altında tarih biçimini yazdırın.

en: The default check printing font
tr: Varsayılan denetim yazdırma yazı tipi

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
tr: Çekleri yazdırırken kullanılacak varsayılan yazı tipi. Bu değer, çek tanım dosyasında belirtilen herhangi bir font tarafından üzerine yazılacaktır.

en: Print '***' before and after text.
tr: Metinden önce ve sonra '***' yazdır.

en: Show currencies in this dialog
tr: Bu diyalogda para birimlerini göster

en: Last pathname used
tr: Kullanılan son yol adı

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
tr: Bu alan, bu pencere tarafından kullanılan son yol adını içerir. Bu pencere bir dahaki açıldığında ilk dosya adı/yol adı olarak kullanılacaktır.

en: Window geometry
tr: Pencere Geometrisi

en: The position of paned window when it was last closed.
tr: Çerçevelenen penceresinin son kapatıldığı konum.

en: Position of the horizontal pane divider.
tr: Yatay levha ayracının konumu.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
tr: Bu ayar, geçerli sınıftaki tüm ögelerde mi yoksa yalnızca geçerli sınıftaki 'etkin' ögelerde mi arama yapacağınızı gösterir.

en: Position of the vertical pane divider.
tr: Dikey levha ayracının konumu.

en: Show the new user window
tr: Yeni kullanıcı penceresini göster

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
tr: Etkinse, yeni kullanıcı penceresi gösterilir. Aksi halde gösterilmeyecektir.

en: New hierarchy window on "New File"
tr: "Yeni Dosya"da yeni hiyerarşi penceresi

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
tr: Etkinse, "Yeni Dosya" menü ögesi seçildiğinde "Yeni Hiyerarşi" penceresi görüntülenir. Aksi halde gösterilmeyecektir.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
tr: Bu sayıdan daha az öge bulunursa arama türünü 'Yeni arama' olarak işaretle

en: Enable SKIP transaction action
tr: ATLA işlem eylemini etkinleştir

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
tr: İşlem eşleştiricisinde ATLA eylemini etkinleştirin. Etkinleştirilirse, en iyi eşleşmenin skoru sarı bölgeye (Otomatik-EKLE eşiğinin üstünde ancak Otomatik-TEMİZLE eşiğinin altında) sahip bir işlem, varsayılan olarak atlanır.

en: Enable UPDATE match action
tr: GÜNCELLE eşleşme eylemini etkinleştir

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
tr: İşlem eşleştiricisinde GÜNCELLE VE UZLAŞTIR eylemini etkinleştirin. Etkinleştirilirse, en iyi eşleşenin puanı Otomatik-TEMİZLEME eşiğinin üzerinde olan ve eşleşen mevcut bir işlemin tarihinden veya miktarından farklı olan bir işlem, mevcut işlemin güncellenmesine ve varsayılan olarak silinmesine neden olur.

en: Use bayesian matching
tr: Bayesci eşleştirme kullan

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
tr: İçe aktarılan işlemi mevcut işlemlerle eşleştirirken bayesci eşlemeyi etkinleştirir. Aksi halde, daha az karmaşık bir kural tabanlı eşleme mekanizması kullanılacaktır.

en: Minimum score to be displayed
tr: Gösterilecek minimum puan

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
tr: Bu alan, olası eşleşen bir işlemin eşleme listesinde görüntülenmesi gereken minimum eşleme puanını belirtir.

en: Add matching transactions below this score
tr: Bu puanın altındaki eşleşen işlemleri ekle

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
tr: Bu alan, altında eşleşen bir işlemin otomatik olarak ekleneceği eşiği belirtir. En iyi eşleşmenin skoru kırmızı bölgede (ekran minimum skorunun üstünde ancak Ekleme eşleşme skorunun altında veya eşdeğeri olan) yapılan bir işlem, varsayılan olarak GnuCash dosyasına eklenecektir.

en: Clear matching transactions above this score
tr: Bu puanın üzerinde eşleşen işlemleri sil

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
tr: Bu alan, eşleşen bir işlemin varsayılan değerinin üzerinde olacağı eşiği belirtir. En iyi eşleşmenin skoru yeşil bölgede olan bir işlem (Temizleme eşiğine eşit veya üzerinde), varsayılan olarak silinir.

en: Maximum ATM fee amount in your area
tr: Bölgenizdeki maksimum ATM ücreti miktarı

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
tr: Bu alan, içe aktarılan işlemleri eşleştirirken dikkate alınan ekstra ücreti belirtir. Bazı yerlerde marketlere benzer ticari ATM'ler (bir finansal kuruma ait olmayan) yerleştirilir. Bu ATM'ler, ücretlerini doğrudan ayrı bir işlem olarak göstermek yerine veya aylık bankacılık ücretlerinizde tutara ekler. Örneğin, 100 TL çekerseniz, 101.50 TL Doları artı Interac ücreti tahsil edilir. Elle 100 TL girerseniz, tutarlar eşleşmez. Bunu, bölgenizdeki bu tür ücretlerin en yüksek olanına (yerel para biriminizin birimi cinsinden) ne olursa olsun, bu şekilde ayarlamalısınız, bu nedenle işlem bir eşleşme olarak kabul edilecektir.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
tr: Otomatik olarak yeni emtialar yarat

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
tr: İçe aktarma sırasında herhangi bir mala rastlanmamışsa yeni emtiaların otomatik olarak oluşturulmasını sağlar. Aksi halde, kullanıcıya bilinmeyen her bir emtia ile ne yapılacağı sorulacaktır.

en: Display or hide reconciled matches
tr: Mutabık kılınan eşleşmeleri gösterin veya gizleyin

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
tr: Zaten bazı mutabık kılınmış durumdaki işlemleri toplayıcıdan gösterir veya gizler.

en: Default QIF transaction status
tr: Varsayılan QIF işlem durumu

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
tr: QIF dosyasında belirtilmediğinde QIF işlemi için varsayılan durum.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
tr: Bir QIF dosyasında durum belirtilmediğinde, işlemleri uzlaşılmış olarak işaretle.

en: Show documentation
tr: Belgelendirmeyi Göster

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
tr: QIF İçe Aktarma yardımcısında yalnızca belgelendirme olan sayfalar göster.

en: Pre-select cleared transactions
tr: Silinen işlemleri önceden seç

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
tr: Etkinse, kayıtta silinmiş olarak işaretlenmiş tüm işlemler, mutabakat iletişim kutusunda önceden seçilmiş olarak görünür. Aksi halde hiçbir işlem ilk seçilmeyecektir.

en: Prompt for interest charges
tr: Faiz giderlerini iste

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
tr: Faiz alan veya faiz ödeyen bir hesabı uzlaştırmaya başlamadan önce, kullanıcıdan faiz ödemeleri veya ödeme işlemleri için bir işlem girmesini iste. Şu anda yalnızca Banka, Kredi, Karşılıklı, Varlık, Alacak, Borç ve Sorumluluk hesapları için etkin.

en: Prompt for credit card payment
tr: Kredi kartı ödemeleri için girdi iste

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
tr: Etkinse, bir kredi kartı hesabını uzlaştırdıktan sonra, kullanıcıdan bir kredi kartı ödemesi girmesini iste. Aksi halde kullanıcıdan bunu sorma.

en: Always reconcile to today
tr: Her zaman bugüne uzlaş

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
tr: Etkinse, her zaman önceki mutabakata bakılmaksızın, deyim tarihi için bugünün tarihini kullanarak mutabakat iletişim kutusunu açın.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
tr: Bir dosya açıldığında "son çalıştırmadan beri" iletişim kutusunu çalıştırın.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
tr: Bu ayar, bir veri dosyası açıldığında zamanlanmış "son çalıştırmadan beri" işlemlerin otomatik olarak çalıştırılıp çalıştırılmadığını denetler. Bu, GnuCash başladığında veri dosyasının ilk açılışını içerir. Bu ayar etkinse, "son çalıştırıldıktan sonra" işlemi çalıştırılır, aksi takdirde çalıştırılmaz.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
tr: Bir dosya açıldığında "son çalıştırmadan beri" bildirim iletişim kutusunu gösterin.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
tr: Bu ayar, bir veri dosyası açıldığında ("son işlemden beri" işleme açık dosya üzerinde etkinse) yalnızca zamanlanmış işlemlerin "son çalıştırıldıktan sonra" iletişim kutusunun gösterilip gösterilmeyeceğini denetler. Bu, GnuCash başladığında veri dosyasının ilk açılışını içerir. Bu ayar etkinse, iletişim kutusunu gösterin, aksi takdirde gösterilmez.

en: Set the "auto create" flag by default
tr: "Otomatik oluşturma" bayrağını varsayılan olarak ayarla

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
tr: Etkinse, yeni oluşturulan her zamanlanmış işlemin varsayılan olarak 'otomatik oluşturma' bayrağı etkin durumda gelir. Kullanıcı, işlem oluşturma sırasında bu bayrağı değiştirebilir veya zamanlanmış işlemi düzenleyerek daha sonra herhangi bir zamanda değiştirebilir.

en: How many days in advance to notify the user.
tr: Kullanıcıya kaç gün önceden haber verilecek.

en: Set the "notify" flag by default
tr: "Bildirim" bayrağını varsayılan olarak ayarla

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
tr: Etkinse, yeni oluşturulan herhangi bir zamanlanmış işlem varsayılan olarak 'bildirim' bayrağını ayarlar. Kullanıcı, işlem oluşturma sırasında bu bayrağı değiştirebilir veya zamanlanmış işlemi düzenleyerek daha sonra herhangi bir zamanda değiştirebilir. Bu ayar, yalnızca otomatik-oluşturma ayarı etkinse anlam taşır.

en: How many days in advance to remind the user.
tr: Kullanıcıya kaç gün önceden hatırlatılacak.

en: The next tip to show.
tr: Gösterilecek sonraki ipucu.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
tr: Açılışta "Günün İpucu"nu göster

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
tr: Aktif ise, açılışta "Günün İpucu"nun görüntülenmesini sağlar. Yoksa görünmez.

en: The version of these settings
tr: Bu ayarların sürümü

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
tr: Bu, GnuCash'in yeni sürümlerine geçirilirken bazı seçeneklerin dönüşüme gereksinimi olup olmadığını belirlemek için içsel olarak kullanılır.

en: Save window sizes and locations
tr: Pencere boyut ve konumlarını kaydet

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
tr: Aktifleştirilirse, her diyalog penceresinin boyutu ve yeri kapatıldığında kaydedilir. İçerik pencerelerinin boyutları ve yerleri, GnuCash'den çıktığınızda hatırlanacaktır. Aksi takdirde boyutlar kaydedilmeyecektir.

en: Character to use as separator between account names
tr: Hesap adları arasında ayraç olarak kullanılacak karakter

en: Compress the data file
tr: Veri dosyasını sıkıştır

en: Enables file compression when writing the data file.
tr: Veri dosyası yazılırken dosya sıkıştırma etkinleştirilir.

en: Show auto-save explanation
tr: Oto-kaydet açıklamasını göster

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
tr: Etkin durumdaysa, GnuCash özelliği ilk başlatıldığında otomatik kaydetme özelliğine ilişkin bir açıklama gösterir. Aksi halde ekstra bir açıklama gösterilmez.

en: Auto-save time interval
tr: Otomatik kaydetme periyodu

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
tr: Dosyanın kaç dakikada bir otomatik olarak diske kaydedileceğidir. Sıfır girilirse, otomatik kaydetme devre dışı olur.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
tr: "Kapanıştaki değişiklikleri kaydet" sorusunda zaman aşımını etkinleştir

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
tr: Etkinleştirilirse, "Kapanışta değişiklikleri kaydet" sorusu yalnızca bir cevap için sınırlı bir saniye bekleyecektir. Kullanıcı bu süre içinde cevap vermezse, değişiklikler otomatik olarak kaydedilir ve soru penceresi kapanır.

en: Time to wait for answer
tr: Cevap için beklenecek zaman

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
tr: Soru penceresinin kapanması ve değişikliklerin otomatik olarak kaydedilmesinden önce beklenecek saniye sayısı.

en: Display negative amounts in red
tr: Eksi tutarları kırmızı renkte göster

en: Automatically insert a decimal point
tr: Otomatik olarak bir ondalık nokta ekle

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
tr: Etkinse, GnuCash otomatik olarak girilen değerlere ondalık nokta ekleyecektir. Aksi takdirde GnuCash girilen numaraları değiştirmez.

en: Number of automatic decimal places
tr: Otomatik ondalık konum sayısı

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
tr: Bu alan doldurulacak otomatik ondalık basamak sayısını belirtir.

en: Do not create log/backup files.
tr: Günlük/yedek dosyalarınını oluşturma.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
tr: Bu ayar, eski günlük/yedek dosyalarıyla ne yapılacağını belirtir. "daima", tüm eski dosyaları tutmak demektir. "asla", eski günlük/yedek dosyalarının tutulmayacağı anlamına gelir. Her kaydettiğinizde, dosyanın eski sürümleri kaldırılır. "gün", eski dosyaları birkaç gün boyunca tutmak demektir. 'bekletme-günleri' anahtarında kaç gün tutulacağı tanımlanır.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
tr: Eski günlük/yedek dosyalarını bu kadar gün sonra sil (0 = asla).

en: Do not delete log/backup files.
tr: Eski günlük/yedek dosyalarını silme.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
tr: Eski günlük/yedek dosyalarını bu kadar günden sonra sil (0 = hiç silinmez)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
tr: Bu ayar eski günlük/yedek dosyalarının kaç gün sonra silineceğini belirtir (0 = asla).

en: Don't sign reverse any accounts.
tr: Herhangi bir hesabı ters işaretleme.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
tr: Bu ayar, bazı hesapların bakiyelerinin işaret olarak pozitiften negatife ya da tam tersi çevrilmesini sağlar. "Gelir-gider" ayarı, negatif giderleri ve pozitif geliri görmek isteyen kullanıcılar içindir. "Kredi" ayarı, bakiyelerin hesabın borç/kredi durumunu yansıtmasını isteyen kullanıcılar içindir. "Hiçbiri" ayarı herhangi bir dengedeki işareti tersine çevirmemektedir.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
tr: Takip edenler bakiyeleri ters işaretleyin: Kredi Kartı, Borç, Sorumluluk, Öz Sermaye ve Gelir.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
tr: Gelir ve gider hesaplarında ters bakiyeleri imzalayın.

en: Use account colors in the account hierarchy
tr: Hesap renklerini hesap hiyerarşisinde kullan.

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
tr: Etkinleştirilirse, hesap hiyerarşisi, hesabı -ayarlanmışsa- hesaba özel renkle renklendirir. Bu, hesapları hızla tanımlamak için görsel bir yardımcı olabilir.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
tr: Açık hesap kayıtlarının sekmelerinde hesap renklerini kullan

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
tr: Etkinleştirilirse, hesaba kayıt sekmeleri, ayarlanmışsa hesabın özel rengi kullanılarak renklendirilir. Bu, hesapları hızla tanımlamak için görsel bir yardımcı olabilir.

en: Use formal account labels
tr: Resmi hesap etiketlerini kullanın

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
tr: Etkin durumdaysa, ekranda alanları belirlerken resmi muhasebe etiketleri "Kredi" ve "Borç" kullanılır. Aksi takdirde, "Giren Para" / "Çıkan Para" vb. gibi gayri resmi etiketler kullanılacaktır.

en: Show close buttons on notebook tabs
tr: S_ekme üzerinde kapatma düğmesi görünsün

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
tr: Etkin durumdaysa, kapalı olabilecek tüm dizüstü bilgisayar sekmesinde bir "kapat" düğmesi görüntülenir. Aksi takdirde, sekmede böyle bir düğme görünmez. Bu ayar ne olursa olsun, sayfalar "kapat" menü ögesi veya araç çubuğundaki "kapat" düğmesi aracılığıyla daima kapatılabilir.

en: Width of notebook tabs
tr: Dizüstü bilgisayar sekmelerinin genişliğ

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
tr: Bu anahtar, dizüstü bilgisayar sekmelerinin maksimum genişliğini belirtir. Sekmedeki metin bu değerden daha uzunsa (test yaklaşıktır) sekme etiketinin orta kısmı kesilecek ve bir elipsle değiştirilecektir.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
tr: Yeni hesaplarda sistem ülke ayarı kullanılsın.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
tr: Bu ayar, yeni hesaplar için varsayılan para biriminin kaynağını denetler. "yerel" olarak ayarlanırsa, GnuCash varsayılan yerel para birimini kullanıcının yerel ayarından alır. "diğer" olarak ayarlanırsa, GnuCash para birimi ve diğer anahtar tarafından belirtilen ayarı kullanacaktır.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
tr: Yeni hesaplarda bu para birimi kullanılsın.

en: Default currency for new accounts
tr: Yeni hesap açılışında varsayılan para birimi

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
tr: Bu ayar, para birimi seçim ayarı "diğer" olarak ayarlanırsa, yeni hesaplar için kullanılan varsayılan para birimini belirtir. Bu alan, bir para birimi için üç harflik ISO 4217 kodu içermelidir (ör. USD, GBP, RUB).

en: Use 24 hour time format
tr: 24 saat üzerinden saati göster

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
tr: Etkinse, 24 saatlik bir zaman biçimi kullanır. Aksi halde 12 saatlik bir zaman biçimi kullanır.

en: Date format choice
tr: Tarih biçimi seçimi

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
tr: Bu ayar, GnuCash'te tarihlerin görüntülenme biçimini seçer. Bu ayara ilişkin olası değerler, sistemin yerel ayarını kullanmak için "locale", Avrupa stili tarihler için "ce", ISO 8601 standart tarihleri için "iso", Birleşik Krallık stili tarihler için "uk" ve Birleşik Devletler için "us" şeklindedir.

en: In the current calendar year
tr: Bu takvim yılı içinde

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
tr: Yıl olmadan bir tarih girildiğinde, bir takvim yılı geriye doğru süren kayan bir pencereye dayalı olarak geçerli takvim yılı içinde veya geçerli tarihe yakın olacak şekilde tamamlanabilir.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
tr: 12 aylık kayan bir pencerede geçerli aydan önce düzenlenebilir sayıdaki ay başlatılıyor

en: Maximum number of months to go back.
tr: Geriye gidilecek azami sayıdaki ay sayısı.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
tr: Tarihler, mevcut tarihe yakın olması için tamamlanacaktır. Tarihler tamamlanırken geriye doğru gitmek için azami süreyi girin.

en: Show splash screen
tr: Splash ekranını göster

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
tr: Etkin durumdaysa, başlangıçta bir açılış ekranı görüntülenir. Aksi takdirde açılış ekranı gösterilmez.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
tr: Sekmeleri pencerenin üzerinde göster.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
tr: Bu ayar, dizüstü bilgisayarlardaki sayfaları değiştirme sekmelerinin çizileceği kenarı belirler. Olası değerler "üst", "sol", "alt" ve "sağ" şeklindedir. "Üst" olarak varsayılır.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
tr: Sekmeleri pencerenin altında göster.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
tr: Sekmeleri pencerenin solunda göster.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
tr: Sekmeleri pencerenin sağında göster.

en: Display the summary bar at the top of the page.
tr: Özet çubuğunu sayfanın üzerinde göster.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
tr: Bu ayar, çeşitli sayfaların özet çubuğunun çizileceği kenarı belirler. Olası değerler "üst" ve "alt" şeklindedir. "Alt" olarak varsayılanıdır.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
tr: Özet çubuğunu sayfanın altında göster.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
tr: Bir sekmeyi kapatmak en son ziyaret edilen sekmeye götürür.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
tr: Etkinse, bir sekmeyi kapatmak en son ziyaret edilen sekmeye gider. Aksi halde bir sekmeyi kapatmak bir soldaki sekmeye götürür.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
tr: Kayıtlar/raporlarda "Sayı" alanı için bölme "işlem" alanını kullanmak için yeni dosyalarda defter seçeneğini belirleyin

en: "Enter" key moves to bottom of register
tr: "Enter" tuşu kayıt altına taşır

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
tr: Etkinse, enter tuşuna basmak kayıt defterinin altına geçecektir. Aksi halde, enter tuşuna basmak bir sonraki işlem satırına geçecektir.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
tr: Giriş sırasında otomatik olarak hesapların veya eylemlerin listesini yükseltin

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
tr: Hatırlanan işlem otomatik dolduğunda Aktarma alanına taşıyın

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
tr: Etkinse, hafızaya alınmış bir işlem otomatik olarak doldurulduktan sonra imleç Aktarma alanına taşınacaktır. Etkin değilse değer alanına atlar.

en: Create a new window for each new register
tr: Her yeni kayıt için yeni bir pencere oluştur

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
tr: Etkinse, her yeni kayıt yeni bir pencerede açılır. Aksi halde her yeni kayıt ana pencerede bir sekme olarak açılacaktır.

en: Color all lines of a transaction the same
tr: Bir işlemin tüm satırlarını aynı renkle renklendir

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
tr: Etkinse, tek bir işlemi oluşturan tüm satır arka planları için aynı rengi kullanır. Aksi halde, her satırda arka plan renkleri değişir.

en: Show horizontal borders in a register
tr: Bir kayıttaki yatay çizgileri göster

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
tr: Bir kayıttaki satırlar arasında yatay sınırları gösterin. Aktifleştirilirse, hücreler arasındaki sınır ağır bir çizgi ile gösterilir. Aksi takdirde hücreler arasındaki sınır işaretlenmez.

en: Show vertical borders in a register
tr: Bir kayıttaki dikey sınırları göster

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
tr: Bir kayıttaki sütunlar arasında dikey sınırları gösterir. Aktifleştirilirse, hücreler arasındaki sınır ağır bir çizgi ile gösterilir. Aksi takdirde hücreler arasındaki sınır işaretlenmez.

en: All transactions are expanded to show all splits.
tr: Tüm işlemler, tüm bölünmeleri gösterecek şekilde genişletilir.

en: Only display leaf account names.
tr: Yalnızca alt hesap adlarını göster.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
tr: Alt hesapların yalnızca adlarını kayıtta ve hesap seçimi açılır penceresinde gösterin. Varsayılan davranış, hesap ağacındaki yolu da içeren tam adı görüntülemektir. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, benzersiz alt dal adları kullandığınız anlamına gelir.

en: Show the entered and reconcile dates
tr: Girilen ve uzlaşılan tarihleri göster

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
tr: İşlemin ne zaman girildiği tarihini, yayınlanan tarihin ve uzlaştırılmış tarihin altında ayrı satırda gösterin.

en: Show entered and reconciled dates on selection
tr: Seçimde girilen ve uzlaşılan tarihleri göster

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
tr: İşlem seçiminde girilen ve uzlaşılan tarihleri göster.

en: Show the calendar buttons
tr: Takvim tuşlarını göster

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
tr: Takvim tuşları İptal, Bugün ve Seç'i göster.

en: Move the selection to the blank split on expand
tr: Genişletmede seçimi boş bölüme taşı

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
tr: İşlem genişletildiğinde, seçim boş bölüme taşınır.

en: Number of transactions to show in a register.
tr: Bir kayıtta gösterilecek işlem sayısı.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
tr: Bir kayıtta bu kadar işlem göster. Sıfır tüm işlemlerin gösterileceği anlamına gelir.

en: Number of characters for auto complete.
tr: Otomatik tamamlama için karakter sayısı.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
tr: Bu, açıklama, notlar ve not alanları için otomatik tamamlama başlamadan önce karakter sayısını ayarlar.

en: Create a new window for each new report
tr: Her yeni rapor için yeni bir pencere oluştur

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
tr: Etkin durumdaysa, her yeni rapor kendi penceresinde açılır. Aksi takdirde, yeni raporlar ana pencerede sekmeler olarak açılacaktır.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
tr: Yeni raporlarda sistem ülke ayarının para birimi kullanılsın.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
tr: Bu ayar, raporlar için kullanılan varsayılan para birimini denetler. "yerel" olarak ayarlanırsa, GnuCash varsayılan yerel para birimini kullanıcının yerel ayarından alır. "Diğer" olarak ayarlanırsa, GnuCash para birimi ve diğer anahtar tarafından belirtilen ayarı kullanacaktır.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
tr: Yeni raporlarda belirtilen para birimi kullanılsın.

en: Default currency for new reports
tr: Yeni raporlar için varsayılan para birimi

en: Zoom factor to use by default for reports.
tr: Raporlarda kullanılacak varsayılan yakınlaştırma faktörü.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
tr: Yüksek çözünürlüklü ekranlarda raporlar okunması zorlaşır. Bu seçenek, raporları belirlenen faktöre göre ölçeklendirmenize olanak tanır. Örneğin bunu 2.0'a ayarlamak, raporları tipik boyutlarının iki katı olarak görüntüleyecektir.

en: PDF export file name format
tr: PDF dışarı aktarma dosya ad biçimi

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
tr: Bu ayar, PDF dışa aktarma için dosya adını seçer. Bu, üç bağımsız değişkeni içeren bir sprintf (3) karakter dizisidir: "%1$s", "Fatura" gibi rapor adıdır. "%2$s", bir fatura raporu için fatura numarası olan, rapor numarasıdır. "%3$s", dosya tarih-biçimi ayarına göre biçimlendirilen rapor tarihidir. Not: '/' gibi dosya adlarında izin verilmeyen karakterlerin tümü sonuç dosya adında alt çizgi '_' ile değiştirilecektir.

en: PDF export file name date format choice
tr: PDF dışarı aktarma dosya ad biçim seçimi

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
tr: Bu ayar, PDF dışarı aktarmasında dosya adında tarihlerin kullanılma biçimini seçer. Bu ayara ilişkin olası değerler, sistem yerel ayarı ayarını kullanmak için "locale", Kıta Avrupası tarihi tarihler için "ce", ISO 8601 standart tarihler için "iso", Birleşik Krallık stili tarihler için "uk" ve Birleşik Devletler için "us" şeklindedir.

en: Allow file incompatibility with older versions.
tr: Eski sürümler ile dosya uyumsuzluğuna izin ver.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
tr: Etkinse, gnucash'in eski sürümlerle dosya uyumluluğunu bilerek koparmasına izin verilir, böylece bu sürümde kaydedilmiş bir veri dosyası daha eski bir sürüm tarafından okunamaz. Aksi halde, gnucash yalnızca eski sürümler tarafından okunabilen biçimlerde veri dosyaları yazacaktır.

en: Number of files in history
tr: Geçmişteki dosya sayısı

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
tr: Bu ayar, Son Açılan Dosyalar menüsünde saklanacak dosya sayısını içerir. Dosya geçmişini devre dışı bırakmak için bu değer sıfıra ayarlanmış olabilir. Bu sayının maksimum değeri 10'dur.

en: Most recently opened file
tr: En son açılan dosya

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
tr: Bu alan en son açılan dosyanın tam yolunu içerir.

en: Next most recently opened file
tr: Sonraki en son açılan dosya

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
tr: Bu alan, bir sonraki en son açılan dosyanın tam yolunu içerir.

en: Print checks from multiple accounts
tr: Birden çok hesaptan çekleri yazdır

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
tr: Çekleri aynı anda birden çok hesaptan yazdırmaya çalışırsanız bu iletişim kutusu görüntülenir.

en: Commit changes to a invoice entry
tr: Bir fatura girişindeki değişiklikleri tamamlama

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
tr: Değiştirilen bir fatura girişinden çıkmaya çalıştığınızda bu iletişim kutusu görüntülenir. Değiştirilen veriler ya kaydedilmeli ya da atılmalıdır.

en: Duplicating a changed invoice entry
tr: Değiştirilmiş bir fatura girdisini çoğalt

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
tr: Bu iletişim kutusu, değiştirilmiş bir fatura girdisini çoğaltmaya çalıştığınızda görüntülenir. Değiştirilen veriler kaydedilmeli veya çoğaltma iptal edilmelidir.

en: Delete a commodity
tr: Bir kıymet sil

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
tr: Bir kıymeti silmeden önce bu ekran görünür.

en: Delete a commodity with price quotes
tr: Fiyat kotası olan bir emtiayı sil

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
tr: Fiyat kotasyonları olan bir kıymeti silmek istediniz. Kıymet ile birlikte kotasyonları da silinecektir.

en: Delete multiple price quotes
tr: Çoklu fiyat kotalarını sil

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
tr: Bu iletişim kutusu, bir defada birden çok fiyat teklifi silmenize izin verilmeden önce sunulmuştur.

en: Edit account payable/accounts receivable register
tr: Ödenecek hesabı düzenle/alacak hesaplarını kaydını

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
tr: Bu iletişim kutusu, borçlu bir hesap/hesap alacak hesabı düzenlemenize izin vermeden önce sunulmuştur. Bu hesap türleri işletme özellikleri için ayrılmıştır ve nadiren manuel olarak manipüle edilmelidir.

en: Read only register
tr: Salt okunur kayıt

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
tr: Bu iletişim kutusu, salt okunur bir kayıt açıldığında görüntülenir.

en: Change contents of reconciled split
tr: Uzlaşılan bir bölümün içeriğini sil

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
tr: Bu diyalog, mutabık kılınan bölünmelerin içeriğini değiştirmeden önce sunulmuştur. Bu değişikliklere izin vermek gelecekteki mutabakatı gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir.

en: Mark transaction split as unreconciled
tr: İşlem bölünmesini uzlaşılmamış olarak işaretle

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
tr: Bu iletişim kutusu, bir işlem bölünmesini uzlaşma dışı olarak işaretlemenize izin verilmeden önce sunulmuştur. Bunu yapmak kayıtların mutabık kılınan değerini atacaktır ve gelecekteki mutabakatların gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir.

en: Remove a split from a transaction
tr: İşlemden bir bölünmeyi kaldır

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
tr: Bu diyalog, bir işlemden bir bölmeyi kaldırmanıza izin vermeden önce sunulmuştur.

en: Remove a reconciled split from a transaction
tr: İşlemden uzlaşılmış bir bölünmeyi kaldır

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
tr: Bu diyalog, mutabık kılınmış bir bölmeyi bir işlemden kaldırmanıza izin vermeden önce sunulmuştur. Bunu yapmak kayıtların mutabık kılınan değerini atacaktır ve gelecekteki mutabakatların gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir.

en: Remove all the splits from a transaction
tr: İşlemden tüm bölünmeleri kaldır

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
tr: Bu iletişim kutusu bir hareketten tüm bölmeleri kaldırmanıza izin vermeden önce sunulmuştur.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
tr: Bu diyalog, bir işlemden tüm bölünmeleri (mutabık kılınan bölmeler dahil olmak üzere) kaldırmanıza izin vermeden önce sunulmuştur. Bunu yapmak kayıtların mutabık kılınan değerini atacaktır ve gelecekteki mutabakatların gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir.

en: Delete a transaction
tr: Bir işlemi sil

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
tr: Bu diyalog, bir işlemi silmenize izin verilmeden önce sunulmuştur.

en: Delete a transaction with reconciled splits
tr: Mutabık kılınan bölmelerle bir işlemi sil

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
tr: Bu diyalog, mutabık kılınmış bölmeleri içeren bir işlemi silmenize izin verilmeden önce sunulmuştur. Bunu yapmak kayıtların mutabık kılınan değerini atacaktır ve gelecekteki mutabakatların gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir.

en: Duplicating a changed transaction
tr: Değişen bir işlemi çoğalt

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
tr: Değiştirilen bir işlemi çoğaltmaya çalıştığınızda bu iletişim kutusu görüntülenir. Değiştirilen veriler kaydedilmeli veya çoğaltma iptal edilmelidir.

en: Commit changes to a transaction
tr: Bir işlemdeki değişiklikleri tamamla

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
tr: Bu iletişim kutusu, değiştirilmiş bir işlemden çıkmaya çalıştığınızda gösterilir. Değiştirilen veriler ya kaydedilmeli ya da atılmalıdır.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
tr: Varsayılan rapor para birimine dönüştürülmüş tüm hesapların toplamını göster

en: Show non currency commodities
tr: Parasal olmayan malları göster

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
tr: Aktif ise, para birimi dışındaki ürünler (stoklar) gösterilir. Aksi takdirde gizleneceklerdir.

en: Use relative profit/loss starting date
tr: Göreli kâr/zarar başlangıç tarihi kullanın

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
tr: Bu ayar, kar/zarar hesaplamasında kullanılan başlangıç tarihinin türünü denetler. "Mutlak" olarak ayarlanırsa, GnuCash başlangıç-tarih anahtarının belirlediği başlangıç tarihini alacaktır. Başka bir şeye ayarlanırsa, GnuCash başlangıç-dönemi tuşuyla belirtilen başlangıç tarihini alacaktır.

en: Use absolute profit/loss starting date
tr: Mutlak kâr/zarar başlama tarihini kullanın

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
tr: Başlangıç tarihi (1 Ocak 1970'den beri saniye olarak)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
tr: Bu ayar, başlangıç-seçim ayarı "mutlak" olarak ayarlanırsa, kâr/zarar hesaplamaları için ayarlanan başlangıç tarihini denetler. Bu alanın tarihi 1 Ocak 1970'den beri geçen zamanı saniye olarak belirtmelidir.

en: Starting time period identifier
tr: Başlangıç dönemi tanımlayıcı

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
tr: Bu ayar, başlangıç-seçim ayarı "mutlak" dışında herhangi bir değere ayarlanırsa, kâr/zarar hesaplamasında ayarlanan başlangıç tarihini denetler. Bu alan 0 ile 8 arasında bir değer içermelidir.

en: Use relative profit/loss ending date
tr: Göreceli kâr/zarar bitiş tarihini kullan

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
tr: Bu ayar, kâr/zarar hesaplamalarında kullanılan bitiş tarihinin türünü denetler. "Mutlak" olarak ayarlanırsa, GnuCash bitiş-tarihi tuşuyla belirtilen bitiş tarihini alacaktır. Başka bir şeye ayarlanırsa, GnuCash bitiş-periyodu anahtarının bitiş tarihini geri alacaktır.

en: Use absolute profit/loss ending date
tr: Mutlak kâr/zarar bitiş tarihini kullan

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
tr: Bitiş tarihi (1 Ocak 1970'ten beri saniye olarak)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
tr: Bu ayar, son seçim ayarı "mutlak" olarak ayarlanırsa, kâr/zarar hesaplamasında belirlenen bitiş-tarihini denetler. Bu alanın tarihi 1 Ocak 1970'den saniye olarak belirtilmelidir.

en: Ending time period identifier
tr: Bitiş zamanı dönem tanımlayıcısı

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
tr: Bu ayar, son seçim ayarı "mutlak" dışında herhangi bir değere ayarlanırsa, kâr/zarar hesaplamasında belirlenen bitiş tarihini denetler. Bu alan 0 ile 8 arasında bir değer içermelidir.

en: Display this column
tr: Bu sütunu göster

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
tr: Bu ayar, verilen sütunun görünümde görünüp görünmeyeceğini denetler. TRUE görünür anlamına gelir, FALSE gizli anlamına gelir.

en: Width of this column
tr: Bu sütunun genişliği

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
tr: Bu ayar, verilen sütunun genişliğini piksel cinsinden depolar.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
tr: Bu asistan, hesap dönemlerini ayarlamanıza ve kullanmanıza yardımcı olacaktır.
    
    Tehlike: Bu özellik şu anda doğru çalışmıyor; hala geliştirme aşamasındadır. Muhtemelen verilerinize tamir edilemeyecek şekilde zarar verecektir!

en: Setup Account Period
tr: Hesap Dönemi Oluştur

en: Book Closing Dates
tr: Defter Kapanış Tarihleri

en: Close Book
tr: Hesapları Kapat

en: Account Period Finish
tr: Hesap Dönem Sonu

en: Press 'Close' to Exit.
tr: Çıkmak için 'Kapat'a basın.

en: Summary Page
tr: Özet Sayfası

en: CSV Import Assistant
tr: CSV İçe Aktarma Asistanı

en: Import Account Assistant
tr: Hesap İçe Aktarma Asistanı

en: Enter file name and location for the Import…
tr: İçe Aktarma için dosya adını ve konumunu girin…

en: Choose File to Import
tr: İçe Aktarılacak Dosyayı seçin

en: Number of rows for the Header
tr: Başlık için satır sayısı

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Custom regular expression
tr: Özel düzenli ifade

en: Colon (:)
tr: İki nokta üst üste (:)

en: Preview
tr: Önizleme

en: Import Account Preview, first 10 rows only
tr: Hesap Önizlemesini İçe Aktar, yalnızca ilk 10 satır

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
tr: Aktarma dosyası oluşturmak için Uygula'ya basın.
    Durdurmak için İptal'e.

en: Import Accounts Now
tr: Hesapları Şimdi İçe Aktar

en: Import Summary
tr: İçe Aktarma Özeti

en: CSV Export Assistant
tr: CSV Dışa Aktarma Asistanı

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
tr: 
    Gerekli dışa aktarma türünü ve kullanılacak ayırıcıyı seçin.

en: Use Quotes
tr: Kotaları Kullan

en: Simple Layout
tr: Basit Düzen

en: Choose Export Settings
tr: Dışa Aktarma Ayarlarını Seçin

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
tr: Dışa aktarılacak hesapları ve gerekliyse tarih aralığı seç.

en: Accounts Selected:
tr: Seçilen Hesaplar:

en: _Select Subaccounts
tr: Althesapları _Seç

en: Select _All
tr: Hep_sini Seç

en: Date Range
tr: Tarih Aralığı

en: _Select All
tr: Tü_münü Seç

en: Select _Range
tr: _Aralık seç

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
tr: Başlangıç

en: _Earliest
tr: En _Eski

en: Cho_ose Date
tr: Tari_h

en: Toda_y
tr: Bugü_n

en: _Latest
tr: En S_on

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
tr: Sonunda

en: C_hoose Date
tr: Tari_h

en: _Today
tr: B_ugün

en: Account Selection
tr: Hesap Seçimi

en: Enter file name and location for the Export…
tr: Dışa Aktarma için dosya adını ve konumunu girin…

en: Choose File Name for Export
tr: İçe Aktarma için Dosya Adı Seçin

en: Export Now…
tr: Şimdi Dışa Aktar…

en: Summary
tr: Özet

en: Export Summary
tr: Dışa Aktarma Özeti

en: CSV Price Import
tr: CSV Fiyat İçe Aktarma

en: Select File for Import
tr: İçe Aktarma için Dosya seçin

en: <b>Load and Save Settings</b>
tr: <b>Ayarları Yükle ve Kaydet</b>

en: Fixed-Width
tr: Sabit-Genişlik

en: Space
tr: Boşluk

en: Tab
tr: Sekme

en: Hyphen (-)
tr: Tire (-)

en: <b>File Format</b>
tr: <b>Dosya Biçimi</b>

en: Date Format
tr: Tarih biçimi

en: Currency Format
tr: Para Birimi Biçimi

en: Encoding
tr: Kodlama

en: <b>Miscellaneous</b>
tr: <b>Çeşitli</b>

en: Currency To
tr: Para Birimi

en: Select the type of each column to import.
tr: İçe aktarılacak her bir sütunun türünü seçin.

en: Skip Errors
tr: Hataları Atla

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
tr: <b>Fiyatları eklemek için "Uygula",
    iptal etmek için "İptal" basın.</b>

en: Import Prices Now
tr: Fiyatları Şimdi İçe Aktar

en: CSV Transaction Import
tr: CSV İşlem İçe Aktarma

en: Transaction Import Assistant
tr: İşlem İçe Aktarma Asistanı

en: <b>Account</b>
tr: <b>Hesap</b>

en: Account ID
tr: Hesap Kimliği

en: Error text.
tr: Hata metni.

en: Change GnuCash _Account…
tr: GnuCash _Hesabını Değiştir…

en: Transaction Information
tr: İşlem Bilgisi

en: Match Transactions
tr: İşlemleri Eşleştir

en: New Account Hierarchy Setup
tr: Yeni Hesap Planı

en: Choose Currency
tr: Para Birimi Seçimi

en: <b>Categories</b>
tr: <b>Kategoriler</b>

en: C_lear All
tr: Seçim Y_ok

en: <b>Category Description</b>
tr: <b>Kategori Açıklaması</b>

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
tr: Burada yaptığınız seçim, kişiselleştirilmiş hesap planınız için yalnızca başlangıç noktasıdır. Hesaplar daha sonra herhangi bir zamanda elle eklenebilir, yeniden adlandırılabilir, taşınabilir veya silinebilir.

en: Choose accounts to create
tr: Açılacak hesapların seçimi

en: Setup selected accounts
tr: Hesap Ayarları

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
tr: Hesapları açmak için 'Uygula'yı tıklatın.
    
    Yaptığınız seçimlerin üzerinden geçmek için 'Geri'yi tıklatın.
    
    Hesap açılışlarını iptal etmek için 'İptal'i tıklatın.

en: Finish Account Setup
tr: Hesap Planı için son adım

en: Months
tr: Ay

en: Years
tr: Yıl

en: Current Year
tr: Mevcut Yıl

en: Now + 1 Year
tr: Şimdi + 1 Yıl

en: Whole Loan
tr: Tüm Borç

en: Interest Rate
tr: Faiz Oranı

en: APR (Compounded Daily)
tr: APR (Günlük Bileşik)

en: APR (Compounded Weekly)
tr: APR (Haftalık Bileşik)

en: APR (Compounded Monthly)
tr: APR (Aylık Bileşik)

en: APR (Compounded Quarterly)
tr: APR (Üç Aylık Bileşik)

en: APR (Compounded Annually)
tr: APR (Yıllık Bileşik)

en: Fixed Rate
tr: Sabit Fiyat

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
tr: Bu, GnuCash'te bir kredi geri ödeme oluşturmak için adım adım bir yöntemdir. Bu asistanda, kredinizin ayrıntılarını ve geri ödemesini geri ödeme ayrıntılarıyla birlikte girebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak, uygun Zamanlanmış İşlemler oluşturulur.
    
    Bir hata yaparsanız veya daha sonra değişiklik yapmak isterseniz, oluşturulan Zamanlanmış İşlemleri doğrudan düzenleyebilirsiniz.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
tr: Borç / İpotek Geri Ödeme Kurulumu

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
tr: Kredi Ayrıntılarını girin, asgari olarak geçerli bir Kredi Hesabı ve Tutarı girin.

en: Start Date
tr: Başlama Tarihi

en: Length
tr: Süre

en: Loan Account
tr: Kredi Hesabı

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
tr: Hala ödenmesi gereken ay sayısını girin. Bu, kalan işlem ilkesini ve zamanlanmış işlemin süresini belirler.

en: Months Remaining
tr: Kalan süre(ay)

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
tr: Yıllık faiz oranını yüzde cinsinden girin. 0.001 - 100 arasındaki değerleri kabul eder. İpotek Yardımcısı, sıfır faizli kredileri desteklemez.

en: Interest Rate Change Frequency
tr: Faiz Oranı Değişme Sıklığı

en: Loan Details
tr: Kredi Ayrıntıları

en: Escrow Account
tr: Emanet Hesabı

en: Loan Repayment Options
tr: Kredi Geri Ödeme Seçenekleri

en: Repayment Frequency
tr: Geri Ödeme Sıklığı

en: Loan Repayment
tr: Borç Geri Ödemesi

en: Specify Source Account
tr: Kaynak Hesabı Belirt

en: Use Escrow Account
tr: Emanet Hesabını Kullan

en: Part of Payment Transaction
tr: Ödeme İşleminin Bir Kısmı

en: Payment Frequency
tr: Ödeme Sıklığı

en: Previous Option
tr: Önceki Seçenek

en: Next Option
tr: Sonraki Seçenek

en: Loan Payment
tr: Borç Ödeme

en: Range
tr: Aralık

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Loan Review
tr: Borç Gözden Geçirme

en: Schedule added successfully.
tr: Zamanlama başarıyla eklendi.

en: Loan Summary
tr: Borç Özeti

en: QIF Import Assistant
tr: QIF İçe Aktarma Yardımcısı

en: Import QIF files
tr: QIF dosyalarını içe aktar

en: _Select…
tr: _Seç…

en: Select a QIF file to load
tr: Yüklemek için bir QIF dosyası seçin

en: _Start
tr: _Başlangıç

en: Load QIF files
tr: QIF dosyaları yükle

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
tr: QIF dosya biçimi, bir tarihin gün, ay ve yıl bileşenlerinin hangi sırayla yazdırılacağını belirtmez. Çoğu durumda, hangi dosyanın belirli bir dosyada hangi biçimi kullandığını otomatik olarak belirlemek mümkündür. Bununla birlikte, yeni içe aktardığınız dosyada, verilere uyan birden çok olası biçim var.
    
    Lütfen dosya için bir tarih biçimi seçin. Avrupa'daki yazılımlar tarafından oluşturulan QIF dosyaları "d-m-y" veya gün-ay-yıl biçiminde, ABD QIF dosyaları büyük olasılıkla "m-d-y" veya ay-gün-yıl biçimindedir.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
tr: Bu dosyanın yüklenmesini iptal etmek için "Geri" düğmesini tıklayın ve başka bir dosya seçin.

en: Set a date format for this QIF file
tr: Bu QIF dosyası için bir tarih biçimi ayarlayın

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
tr: Yeni yüklediğiniz QIF dosyası yalnızca bir hesap için işlem içeriyor gibi görünüyor, ancak dosya bu hesap için bir ad belirtmiyor.
    
    Lütfen hesap için bir ad girin. Dosya başka bir muhasebe programından dışa aktarılmışsa, o programda kullanılanla aynı hesap adını kullanmalısınız.

en: Account name
tr: Hesap adı

en: Set the default QIF account name
tr: Varsayılan QIF hesap adını ayarla

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
tr: Şu anda içe aktarılacak daha fazla veriniz varsa "Başka bir dosya yükle"yi tıklayın. Hesaplarınızı ayrı QIF dosyalarına kaydettiyseniz bunu yapın. 
    
    Dosyaları yüklemeyi bitirmek ve QIF içe aktarma işleminin bir sonraki adımına geçmek için "İleri" düğmesini tıklayın.

en: _Unload selected file
tr: _Seçilen dosyayı kaldır

en: _Load another file
tr: _Başka bir dosya yükle

en: QIF files you have loaded
tr: Yüklediğiniz QIF dosyaları

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
tr: Bir sonraki sayfada QIF dosyalarınızdaki hesaplarınız, sahip olduğunuz hisse senedi veya yatırım fonları GnuCash hesaplarıyla eşleştirilecek. Aynı ada, benzer bir ada ve uyumlu bir türe sahip bir GnuCash hesabı zaten varsa, bu hesap bir eşleşme olarak kullanılacaktır; aksi halde, GnuCash QIF hesabı ile aynı ada ve türe sahip yeni bir hesap oluşturacaktır. Önerilen GnuCash hesabını beğenmediyseniz, değiştirmek için çift tıklayın.
    
    GnuCash'in açılış bakiyelerinin kaynağı olan sahip olduğunuz her hisse senedi için ayrı bir hesap, aracı kurum komisyonları için ayrı hesaplar, özel "Hisse" hesapları vs. (Varsayılan olarak, Dağıtılmamış Kazançların alt hesapları) dahil olmak üzere, diğer kişisel finans programınızda mevcut olmayan birçok hesap oluşturacağını unutmayın. Bu hesapların tümü bir sonraki sayfada görünür, böylece isterseniz değiştirebilirsiniz, ancak bunları yalnız bırakmak güvenlidir.

en: Accounts and stock holdings
tr: Hesaplar ve hisse senetleri

en: _Select the matchings you want to change
tr: Değiştirmek isteğiniz eşleşmeleri _seçin

en: Matchings selected
tr: Eşleşenler seçildi

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
tr: QIF hesaplarını GnuCash hesapları ile eşleştir

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
tr: GnuCash, işlemlerinizi sınıflandırmak için kategoriler yerine ayrı Gelir ve Gider hesapları kullanır. QIF dosyanızdaki kategorilerin her biri bir GnuCash hesabına dönüştürülecektir.
    
    Bir sonraki sayfada QIF kategorileri ve GnuCash hesapları arasında önerilen eşleşmelere bakma fırsatı bulacaksınız. Beğendiğiniz eşleşmeleri, kategori adını içeren satırı çift tıklatarak değiştirebilirsiniz.
    
    Zihninizi daha sonra değiştirirseniz, hesap yapısını GnuCash içinde güvenli bir şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz.

en: Income and Expense categories
tr: Gelir ve Gider kategorileri

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
tr: QIF kategorilerini GnuCash hesapları ile eşleştir

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
tr: Bankalardan ve diğer finansal kurumlardan indirilen QIF dosyaları, GnuCash hesaplarına doğru şekilde atanmalarına izin verecek Hesaplar ve Kategoriler hakkında bilgi içermeyebilir.
    
    Bir sonraki sayfada QIF Hesabı veya Kategorisi olmayan işlemlerde Alacaklı ve Dekont alanlarında çıkan yazıları göreceksiniz. Varsayılan olarak bu işlemler, GnuCash'teki 'Belirtilmemiş' hesaba atanır. Farklı bir hesap seçerseniz, gelecekteki QIF dosyaları için hatırlanacaktır.

en: Payees and memos
tr: Alacaklılar ve notlar

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
tr: Ödemeleri/notları GnuCash hesaplarıyla eşleştirin

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
tr: QIF içe aktarıcı şu anda çoklu-para birimi olan QIF dosyalarını idare edemiyor. İçe aktardığınız tüm hesapların aynı para birimi cinsinden olması gerekir.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
tr: İçe aktarılan tüm işlemlerde kullanılacak para birimiini _seçin:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
tr: Yeni bir dosya oluşturduğunuzdan, defter seçeneklerini ayarlamak için bir iletişim kutusu göreceksiniz. Bunlar, GnuCash'in işlemleri nasıl içe aktaracağını etkileyebilir. İptal etmeye ve baştan almadan bu sayfaya geri dönerseniz, ilerlediğinizde defter seçeneklerini ayarlama iletişim kutusu ikinci kez gösterilmez. Doğrudan menüden Dosya-> Özellikler üzerinden erişebilirsiniz.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
tr: QIF dosya para birimini seçin ve Defter Seçenekleri'ni seçin

en: Enter Information about…
tr: Hakkında Bilgi Girin…

en: All fields must be complete to continue…
tr: Devam etmek için tüm alanlar tamamlanmalıdır…

en: Tradable commodities
tr: Ticareti Esas Ürünler

en: _Start Import
tr: İçe Aktarmayı _Başlat

en: QIF Import
tr: QIF içe aktar

en: Match existing transactions
tr: Mevcut işlemleri eşleştir

en: _Imported transactions needing review
tr: _İnceleme gerektiren içe aktarılmış işlemler

en: _Possible matches for the selected transaction
tr: _Seçilen işlemler için olası eşleşmeler

en: Select possible duplicates
tr: Olası yinelemeleri seçin

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
tr: Hazırlama alanından verileri içe aktarmak ve GnuCash hesaplarınızı güncellemek için "Uygula"yı tıklayın. Girmiş olduğunuz hesap ve kategori eşleme bilgileri, bir sonraki QIF içe aktarma özelliğini kullandığınız zaman kaydedilecek ve varsayılan ayarlar için kullanılacaktır.
    
    Hesap ve kategori eşleşmelerinizi incelemek, yeni hesaplar için para birimi ve güvenlik ayarlarını değiştirmek veya hazırlama alanına daha çok dosya eklemek için "Geri" düğmesini tıklayın.
    
    QIF alma işlemini iptal etmek için "İptal" düğmesine tıklayın.

en: Update your GnuCash accounts
tr: GnuCash hesaplarınızı güncelleyin

en: Summary Text
tr: Özet Metni

en: Qif Import Summary
tr: Qif İçe Aktarma Özeti

en: Stock Split Assistant
tr: Stok Bölüm Asistanı

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
tr: Bu asistan, bir hisse senedi bölüştürme veya hisse senedi birleşmesini kaydettirmenize yardım edecektir.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
tr: Bölünme veya birleşme işlemi yapmak istediğiniz hesabı seçin.

en: Stock Split Account
tr: Stok Bölüm Hesabı

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
tr: Hisse senedi bölüştürme veya birleşmesinden kazandığınız veya kaybettiğiniz tarih ve hisse sayısını girin. Hisse senedi birleşmeleri için (negatif bölünmeler), hisse dağılımı için negatif bir değer kullanın. Ayrıca, işlemin bir açıklamasını girebilir veya varsayılanı kabul edebilirsiniz.

en: _Date
tr: _Tarih

en: Desc_ription
tr: Açık_lama

en: Stock Split
tr: Stok Payı

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
tr: Pay için bir hisse senedi fiyatı kaydetmek istiyorsanız, aşağıya girin. Güvenle boş bırakabilirsiniz.

en: New _Price
tr: Yeni _Fiyat

en: Currenc_y
tr: Para biri_mi

en: Stock Split Details
tr: Stok Pay Ayrıntıları

en: _Amount
tr: _Tutar

en: _Memo
tr: _Bilgi notu

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
tr: Nakit Yerine

en: <b>_Income Account</b>
tr: <b>_Gelir Hesabı</b>

en: <b>A_sset Account</b>
tr: <b>Var_lık Hesabı</b>

en: Stock Split Finish
tr: Stok Bölünmesi Sonu

en: Transaction Details
tr: Ödeme Ayrıntıları

en: Cash
tr: Kasa

en: Brokerage Fees
tr: Aracılık Ücreti

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
tr: Bölünmelerin bir özeti aşağıda gösterilmiştir. Özet doğruysa ve herhangi bir hata yoksa lütfen "Uygula" düğmesine basın. Ayrıca seçimlerinizi gözden geçirmek için "Geri", herhangi bir değişiklik yapmadan çıkmak için "İptal" düğmesine basabilirsiniz.

en: Introduction placeholder
tr: Giriş yertutucu

en: Title placeholder
tr: Başlık yer tutucu

en: _Edit list of encodings
tr: Kodlama listesini düz_enle

en: Default encoding
tr: Varsayılan kodlama

en: Convert the file
tr: Dosyayı dönüştür.

en: finish placeholder
tr: yer tutucuyu sonlandır

en: Finish GnuCash Datafile Import
tr: GnuCach Veridosyası İçeri Aktarmasını Sonlandır

en: Edit the list of encodings
tr: Kodlamaların listesini düzenleme

en: <b>S_ystem input encodings</b>
tr: <b>S_istem girdi kodlamaları</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
tr: <b>_Özel kodlama</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
tr: <b>_Seçilen kodlamalar</b>

en: Preferences
tr: Tercihler

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
tr: Genel

en: Enable extra _buttons
tr: Extra _düğmeleri etkinleştir

en: _Open in new window
tr: _Yeni pencerede aç

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
tr: İşaretlenirse, her fatura kendi üst düzey penceresinde açılır. Temizlenirse, fatura geçerli pencerede açılır.

en: _Accumulate splits on post
tr: _Gönderimde bölümleri biriktir

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
tr: Aynı hesaba aktaran bir faturadaki birden çok kayıt, varsayılan olarak tek bir bölme içine biriktirilir. Bu ayar Gönderim penceresinde değiştirilebilir.

en: <b>Invoices</b>
tr: <b>Faturalar</b>

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
tr: Program açılışında vadesi yaklaşan fatura bildirimi yapar.

en: _Tax included
tr: _Vergiler dahil

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
tr: Fatura girdilerinde öntanımlı olarak vergilerin dahil olup olmadığı. Bu ayar, yeni müşteriler ve tedarikçiler tarafından devralınır.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
tr: Gönderimdeki _işlem ödemeleri

en: <b>Bills</b>
tr: <b>Faturalar</b>

en: _Notify when due
tr: _Vadesi gelince uyar

en: Ta_x included
tr: Ver_giler dahil

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
tr: Vergilerin Faturalar üzerindeki girdilere varsayılan olarak dahil edilip edilmediği. Bu ayar, yeni müşteriler ve tedarikçiler tarafından devralınır.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
tr: Gönderimdeki iş_lem ödemeleri

en: Days in ad_vance
tr: _Gün önceden

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
tr: Kaç gün önceden vadesi yaklaşan faturanın bildirileceği.

en: _Days in advance
tr: _Gün önceden

en: Default
tr: Varsayılan

en: Delete Account
tr: Hesap Sil

en: <b>Sub-accounts</b>
tr: <b>Alt hesaplar</b>

en: _Move to
tr: Ta_şı

en: M_ove to
tr: A_ktar

en: Delete all _transactions
tr: Tüm işlemleri _sil

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
tr: Bu hesabın işlemleri vardır. İşlemlere ne yapılsın?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
tr: Bu hesap, silinemeyecek salt okunur işlemler içermektedir.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
tr: <b>Alt hesap işlemleri</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
tr: Bir veya daha fazla alt hesap, silinemeyecek salt okunur işlemler içerir.

en: _Default
tr: _Varsayılan

en: Account Type
tr: Hesap Türü

en: Show _hidden accounts
tr: _Gizli hesapları göster

en: Show _unused accounts
tr: _Kullanılmayan hesapları göster

en: Show _zero total accounts
tr: _Sıfır toplamlı hesapları göster

en: Show accounts which have a zero total value.
tr: Toplam değeri sıfır olan hesapları göster.

en: Use Commodity Value
tr: Emtia Değeri Kullan

en: _Help
tr: _Yardım

en: Identification
tr: Kimlik

en: Account _name
tr: _Hesap adı

en: _Account code
tr: Hesap _Kodu

en: _Description
tr: Açıkla_ma

en: Smallest _fraction
tr: Kes_iri

en: Account _Color
tr: R_enk

en: No_tes
tr: N_otlar

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
tr: Kıymetin kullanılabilen en küçük kesiri.

en: _Parent Account
tr: Ü_st Hesap

en: Placeholde_r
tr: _Toplu hesap

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
tr: Bu bir toplu hesaptır. Yalnızca alt hesaplarında işlem kayıtları yapılabilir.

en: H_idden
tr: Gi_zli

en: Ta_x related
tr: Ver_giyle İlgili

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
tr: Vergiyle-ilgili bayrağı ayarlamak ve bu hesaba bir vergi kodu atamak için Düzenle->Vergi Raporu Seçenekleri'ni kullanın.

en: <b>Balance Information</b>
tr: <b>Kalan Bilgisi</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
tr: <b>İlk tutar transferi</b>

en: _Balance
tr: _Bakiye

en: _Use equity 'Opening Balances' account
tr: Ö_zkaynaktan 'Sermaye' hesabını kullan

en: _Select transfer account
tr: Trans_fer yapılacak hesabı seç

en: Renumber sub-accounts
tr: Alt hesapları yeniden kodla

en: _Renumber
tr: _Yeniden kodla

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Examples
tr: Örnek

en: _Show documentation
tr: Belgelendirmeyi _Göster

en: _Reconciled
tr: _Mutabık

en: _Cleared
tr: _Temizlendi

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
tr: Bir QIF dosyasında durum belirtilmediğinde, işlemleri temizlenmiş olarak işaretle.

en: _Not cleared
tr: _Temizlenmemiş

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
tr: Bir QIF dosyasında durum belirtilmediğinde, işlemleri temizlenmemiş olarak işaretle.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
tr: Varsayılan işlem durumu (QIF dosyasında belirtilen durum üzerine yazılır)

en: Select Account
tr: Hesap Seçin

en: _Select or add a GnuCash account:
tr: Bir GnuCash hesabı _seçin veya ekleyin:

en: Import transactions from text file
tr: İşlemleri metin dosyasından içe aktar

en: 1. Choose the file to import
tr: 1. İçe aktarılacak dosyayı seç

en: Import bill CSV data
tr: Fatura CSV verisi içe aktar

en: Import invoice CSV data
tr: Fatura CSV verisini içe aktar

en: 2. Select import type
tr: 2. İçe aktarma türünü seçin

en: Semicolon separated
tr: İki nokta üst üsteyle ayrılmış

en: Comma separated
tr: Virgülle ayrılmış

en: Semicolon separated with quotes
tr: İki nokta üst üsteyle ayrılmış tırnaklar arasında

en: Comma separated with quotes
tr: Virgülle ayrılmış tırnaklar arasında

en: 3. Select import options
tr: 3. İçe aktarma seçeneklerini seç

en: 4. Preview
tr: 4. Önizleme

en: Open imported documents in tabs
tr: İçe aktarılan belgeleri sekmelerde aç

en: Open not yet posted documents in tabs
tr: Henüz gönderilmemiş belgeleri sekmelerde aç

en: Don't open imported documents in tabs
tr: İçe aktarılan belgeleri sekmelerde açma

en: 5. Afterwards
tr: 5. Sonrasında

en: Due Days
tr: Kalan gün sayısı

en: Discount Days
tr: İndirim gün sayısı

en: Discount %
tr: İndirim %

en: The percentage discount applied for early payment.
tr: Erken ödemede tatbik edilecek indirim oranı.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
tr: İşlendiği tarihten itibaren kaç gün içinde ödenirse bir indirim tatbik edileceği

en: The number of days to pay the bill after the post date.
tr: İşlendiği tarihten itibaren kaç gün içinde faturanın ödeneceği

en: Cutoff Day
tr: Son Gün

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
tr: Faturayı sonraki aya taşımadan önceki son gün. Bu tarihten sonra faturalar takip eden aya tatbik edilir. Eksi değer girilirse ayın son gününden geriye doğru sayılarak ulaşılan gündür.

en: The discount percentage applied if paid early.
tr: Erken ödemede tatbik edilecek indirim oranı.

en: The last day of the month for the early payment discount.
tr: Erken ödeme indiriminin tatbik edilebileceği son gün

en: The day of the month bills are due
tr: Ayın hangi günü faturanın ödeneceği

en: Table
tr: Tablo

en: Terms
tr: Koşullar

en: Delete the current Billing Term
tr: Cari Fatura Koşulunu sil

en: _New
tr: Ye_ni

en: Create a new Billing Term
tr: Yeni bir Fatura Koşulu oluştur

en: <b>Term Definition</b>
tr: <b>Koşul Ayrıntısı</b>

en: De_scription
tr: Açık_lama

en: _Type
tr: _Tür

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
tr: Bu koşul için faturada görünecek açıklama

en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: Edit the current Billing Term
tr: Cari Fatura Koşulunu düzenle

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: Cancel your changes
tr: Değişiklikleri iptal et

en: Commit this Billing Term
tr: Bu Fatura Şartını Tamamla

en: The internal name of the Billing Term.
tr: Fatura Koşulunun dahili adı.

en: <b>New Billing Term</b>
tr: <b>Yeni Ödeme Koşulu</b>

en: _Name
tr: A_d

en: Income Total
tr: Gelir Toplamı

en: Expense Total
tr: Gider Toplamı

en: Choose Owner Dialog
tr: Sahip Penceresini Seç

en: Securities
tr: Kıymetler

en: Show National Currencies
tr: Ulusal Para Birimlerini Göster

en: Add a new commodity.
tr: Yeni bir kıymet ekle.

en: Remove the current commodity.
tr: Cari kıymeti sil.

en: Edit the current commodity.
tr: Mevcut kıymeti düzenle.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
tr: Kıymetin tam adını giriniz. Örnek: Akbank T.A.Ş. , T. İş Bankası A.Ş.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
tr: Kıymetin kodunu giriniz (ör: AKBNK , ISCTR). Eğer çevrim içi kotasyon alıyorsanız, kotasyon kaynağında geçen kodun aynısını yazınız.

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
tr: Kıymete münhasır bir kod giriniz. Bu alanı boş bırakabilirsiniz.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
tr: Kıymetin alım/satımda geçerli en küçük kesirini giriniz. Lotaltı işlem görmeyen hisse senetleri için 1 girin.

en: <b>Quote Source Information</b>
tr: <b>Kotasyon kaynağı bilgisi</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
tr: Bir görüntü simgesi girin. Bu, güvenle boş bırakılabilir, bu durumda, simge sembolü veya para birimi ISO kodu kullanılacaktır.

en: Type of quote source
tr: Kotasyon kaynağı türü

en: _Display symbol
tr: Sembolü gös_ter

en: Time_zone
tr: Saat _dilimi

en: _Unknown
tr: _Bilinmeyen

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
tr: Bunlar kısa süre önce F::K'ya eklenen teklif kaynaklarıdır. GnuCash, bu kaynakların tek bir siteden veya internette birden çok siteden bilgi alıp almadığını bilmiyor.

en: _Multiple
tr: _Çoklu

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
tr: Bunlar, internette birden çok siteden bilgi alan F::K kota kaynaklarıdır. Sitelerden biri kullanılamıyorsa, F::K başka bir siteden bilgileri almayı deneyecektir.

en: Si_ngle
tr: T_ek

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
tr: Bunlar, internette tek bir siteden bilgi alan F::K kota kaynaklarıdır. Bu site kullanılamıyorsa, teklifi alamazsınız.

en: _Get Online Quotes
tr: Çe_vrimiçi Kotasyon Al

en: F_raction traded
tr: Alım/satım kesi_ri

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
tr: ISIN, C_USIP veya diğer kod

en: _Symbol/abbreviation
tr: _Kod/kısaltma

en: _Full name
tr: _Tam adı

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
tr: Uyarı: Finance:Quote muntazam olarak kurulu değil.

en: Select user information here…
tr: Kullanıcı bilgisini burada seç…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Müşteri numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: Email
tr: E-posta

en: Billing Address
tr: Fatura Adresi

en: Discount
tr: İndirim

en: Credit Limit
tr: Kredi Limiti

en: Tax Included
tr: Vergi Dahil

en: Tax Table
tr: Vergi Tablosu

en: Override the global Tax Table?
tr: Genel Vergi Tablosunun üzerine yaz?

en: Billing Information
tr: Fatura Bilgisi

en: Shipping Information
tr: Teslimat Bilgisi

en: Shipping Address
tr: Teslimat Adresi

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
tr: Müşterileri ve satıcıları metin dosyasından içe aktar

en: For importing customer lists.
tr: Müşteri listesini içe aktarmak için.

en: For importing vendor lists.
tr: Sağlayıcı listesini içe aktarmak için.

en: <b>2. Select Import Type</b>
tr: <b>2. İçe Aktarma Türünü Seç</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
tr: Kaydedilen yapılandırmalar penceresinden çık

en: Question
tr: Soru

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
tr: Not: Yalnızca salt okunur olmayan Belge Bağlantıları değiştirilecektir.

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Personel kimlik numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: Payment Address
tr: Ödeme Adresi

en: Language
tr: Dil

en: Interface
tr: İletişim

en: Default Hours per Day
tr: Günlük çalışma süresi (saat)

en: Default Rate
tr: Saatlik ücreti

en: Access Control List
tr: Erişim Denetim Listesi

en: Access Control
tr: Erişim Denetimi

en: <b>File</b>
tr: <b>Dosya</b>

en: Host
tr: Makine

en: Database
tr: Veri Tabanı

en: Password
tr: Parola

en: <b>Database Connection</b>
tr: <b>Veri Tabanı Bağlantısı</b>

en: Annual
tr: Yıllık

en: Semi-annual
tr: Yarı-yıllık

en: Tri-annual
tr: Üç-yıllık

en: Quarterly
tr: 3 aylık

en: Bi-monthly
tr: İki-aylık

en: Monthly
tr: Ayda

en: Semi-monthly
tr: 15 günde

en: Bi-weekly
tr: İki-haftalık

en: Weekly
tr: Haftada

en: Daily (360)
tr: Günlük (360)

en: Daily (365)
tr: Günlük (365)

en: Loan Repayment Calculator
tr: Borç Yeniden Ödeme Hesaplayıcı

en: <b>Calculations</b>
tr: <b>Hesaplamalar</b>

en: Payment periods
tr: Dönem Sayısı

en: Interest rate
tr: Yıllık faiz

en: Present value
tr: Ana Para

en: Periodic payment
tr: Dönem Ödemesi

en: Future value
tr: Kalan Tutar

en: Clear the entry.
tr: Girdiyi temizle.

en: Calculate
tr: Hesapla

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
tr: Yukarıdaki alanlardaki (tek) boş girdiyi yeniden hesapla.

en: <b>Payment Options</b>
tr: <b>Ödeme Seçenekleri</b>

en: Payment Total
tr: Toplam Ödeme

en: Discrete
tr: Kesikli

en: Continuous
tr: Sürekli

en: Beginning
tr: Başında

en: When paid
tr: Ne zaman ödendi

en: _Jump To
tr: _Atla

en: Search scope
tr: Arama kapsamı

en: Account Full Name
tr: Hesap Tam Adı

en: Online
tr: Çevrim İçi

en: Source Account Name
tr: Kaynak Hesap Adı

en: Match String
tr: Eşleşme Dizgesi

en: _Expand All
tr: Tümünü _Genişlet

en: New _Account…
tr: Yeni _Hesap…

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
tr: Lütfen şunun için uygun bir GnuCash hesabı seç veya oluştur:

en: Online account ID here…
tr: Çevrim içi hesap kimliği buraya…

en: Choose a format
tr: Bir biçim seç

en: Format
tr: Biçim

en: Select matching existing transaction
tr: Mevcut işlemi eşleştirmeyi seçin

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
tr: Uzlaşılanılanı Göster

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
tr: İçe aktarılan işlemin ilk bölümü

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
tr: Seçilen işlemi eşleşen potansiyel bölmeler

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
tr: Bu işlem muhtemelen müdahalenizi gerektirir veya dengesiz olarak içe aktarılacaktır.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
tr: Bu işlem dengeli şekilde aktarılır (yine de eşleme veya hedef hesabı iki defa denetlemek isteyebilirsiniz).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
tr: Bu işlem müdahalenizi gerektirir veya içe aktarılMAyacaktır.

en: Transaction List Help
tr: İşlem Listesi Yardımı

en: Colors
tr: Renkler

en: <b>Actions</b>
tr: <b>Eylemler</b>

en: "A"
tr: "E"

en: Select "A" to add the transaction as new.
tr: İşlemi yeni olarak eklemek için "E"yi seçin.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
tr: İşlemi atlamak için hiçbirini seçin (hiç içe aktarılmaz).

en: Red
tr: Kırmızı

en: Yellow
tr: Sarı

en: Green
tr: Yeşil

en: _Notes
tr: _Notlar

en: Generic import transaction matcher
tr: Genel içe aktarma işlem eşleştiricisi

en: Posted Account
tr: Hesap Kaydı

en: Invoice Information
tr: Satış Bilgisi

en: (owner)
tr: (sahibi)

en: Default Chargeback Project
tr: Varsayılan Geri Ödeme Projesi

en: Additional to Card
tr: Karta ek

en: Extra Payments
tr: Ekstra Ödemeler

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
tr: Fatura numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
tr: Faturayı geri çekerseniz ilgili işlemin kaydı silinecektir.
    Geri çekilsin mi?

en: Yes, reset the Tax Tables
tr: Evet, Vergi Tablosunu sıfırla

en: No, keep them as they are
tr: Hayır, oldukları gibi bırak

en: Reset Tax Tables to present Values?
tr: Vergi Tablolarını Değerleri sunacak şekilde sıfırla?

en: Job Dialog
tr: İş Penceresi

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Grup numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: Job Information
tr: Grup Bilgisi

en: Owner Information
tr: Sahip Bilgisi

en: Job Active
tr: Grup Aktif

en: Lot Viewer
tr: Hisse Görüntüleyici

en: _New Lot
tr: _Yeni Hisse

en: Delete the highlighted lot
tr: Vurgulu hisseyi sil

en: Enter a name for the highlighted lot.
tr: Vurgulanan hisse için bir ad girin.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
tr: Bu hisse hakkında eklemek istediniz bir not girin.

en: <b>_Title</b>
tr: <b>_Başlık</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
tr: <b>_Bu hesaptaki hisseler</b>

en: Show only open lots
tr: Yalnızca açık hisseleri göster

en: <b>Splits _free</b>
tr: <b>Bölmeler _boş</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
tr: <b>Bölmeler _lotda</b>

en: _Yes
tr: _Evet

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
tr: <span weight="bold" size="larger">Karşılama kutusu yeniden görünsün mü?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
tr: <i>Evet</i>'i tıklatırsanız, <i>Hoş geldiniz!</i> kutusu bir sonraki GnuCash çalıştırmanızda yeniden görüntülenir. <i>Hayır</i>'ı tıklatırsanız, yeniden karşınıza çıkmaz.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
tr: <span size="larger" weight="bold">Hoş geldiniz!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
tr: Yeni kullanıcılar için hazırlanmış bazı hazır eylemler mevcuttur. Bu eylemlerden birini aşağıda seçip <i>Tamam</i>'ı tıklatın, veya hiçbirini seçmeden devam etmek isterseniz
    <i>İptal</i>'i tıklatın.

en: C_reate a new set of accounts
tr: _Yeni hesap açılışları

en: _Import my QIF files
tr: _QIF dosyalarımı içe aktar

en: _Open the new user tutorial
tr: Yeni _kullanıcı dersi

en: Object references
tr: Nesne referansları

en: Explanation
tr: Açıklama

en: Order Entry
tr: Sipariş Girdisi

en: Order Information
tr: Sipariş Bilgisi

en: Reference
tr: Referans

en: Order Entries
tr: Sipariş Girdileri

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Sipariş kimlik numarası. Eğer boş bırakılırsa uygun bir sayı sizin yerinize seçilecektir

en: The company associated with this payment.
tr: İlgili firma

en: Post To
tr: İşleneceği hesap

en: Documents
tr: Belgeler

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
tr: Bu fatura için ödeme yapılacak tutardır.
    
    Bir fatura seçtiyseniz, GnuCash bunun için ödenmesi gereken miktarı önerecektir. Bu tutarı, kısmi bir ödeme veya bir fazla ödeme oluşturmak için değiştirebilirsiniz.
    
    Fazla ödeme yapılması durumunda veya herhangi bir fatura seçilmemişse, GnuCash geri kalan miktarı otomatik olarak bu şirketin birinci ücretsiz faturasına atar.

en: Refund
tr: Geri Ödeme

en: Print Check
tr: Çek Basımı

en: Transfer Account
tr: Transfer Hesabı

note: Date format label for 07/31/2013
en: US
tr: ABD

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
tr: Avrupa

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
tr: Yerel

en: <b>Separator Character</b>
tr: <b>Ayırıcı İşaret</b>

en: GnuCash Preferences
tr: GnuCash Tercihleri

en: <b>Summarybar Content</b>
tr: <b>Özet Çubuğu İçeriği</b>

en: Include _grand total
tr: Genel _toplaml dahil et

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
tr: Varsayılan rapor para birimine dönüştürülmüş tüm hesapların toplamını gösterin.

en: Include _non-currency totals
tr: Para birimi dışı_ndaki toplamları dahil et

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
tr: İşaretlenirse, para birimi dışındaki ürünler özet çubuğunda gösterilir. Temizse, yalnızca para birimleri gösterilir.

en: _Relative
tr: _Bağıl

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
tr: Kâr/zarar hesaplamalarında başlangıç olarak bağıl tarihi kullan.

en: _Absolute
tr: _Tarih

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
tr: Kâr/zarar hesaplamalarında bitiş olarak tam tarihi kullan.

en: Re_lative
tr: Ba_ğıl

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
tr: Kâr/zarar hesaplamalarında bitiş olarak bağıl tarihi kullan. Ayrıca bu tarihi net varlıklar hesaplamasında kullan.

en: Ab_solute
tr: Ta_rih

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
tr: Kâr/zarar hesaplamalarında bitiş olarak tam tarihi kullan. Ayrıca bu tarihi net varlıklar hesaplamasında kullan.

en: Accounting Period
tr: Hesap Dönemi

en: Use _formal accounting labels
tr: Resmi _terimleri kullan

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
tr: Gayrıresmi karşılıklar yerine 'borç' ve 'alacak' terimlerini kullan.

en: <b>Labels</b>
tr: <b>Başlıklar</b>

en: _None
tr: _Hiçbiri

en: C_redit accounts
tr: K_redi hesapları

en: _Income & expense
tr: _Gelir ve Gider

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
tr: <b>Ters Dengelenmiş Hesaplar</b>

en: <b>Default Currency</b>
tr: <b>Varsayılan Para Birimi</b>

en: US Dollars (USD)
tr: ABD Doları (USD)

en: Character
tr: İşaret

en: Sample
tr: Örnek

en: Show the Account Color as background
tr: Hesap Rengini arkaplan olarak göster

en: Show the Account Color as Account Name Background.
tr: Hesap Rengini, Hesap Adı Arka Planı olarak göster.

en: Show the Account Color on tabs
tr: Hesap Rengini sekmelerde göster

en: Show the Account Color as tab background.
tr: Hesap Rengini sekme arkaplanı olarak.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
tr: Hesap adının bileşenleri arasında kullanılacak olan işarettir. Harf ve rakam harici herhangi bir karakter ("iki nokta", "bölü", "taksim", "tire" ve "nokta" gibi) olabilir.

en: Ch_oose
tr: Se_çim

en: Loc_ale
tr: Si_stem ayarı

en: <b>Time Format</b>
tr: <b>Saat biçimi</b>

en: U_se 24-hour clock
tr: 24-saat biçimi _kullan

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
tr: 24 saat üzerinden saati göster.

en: <b>Date Completion</b>
tr: <b>Tarih Tamamlama</b>

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
tr: Tarihler mevcut takvim yılında olacak şekilde tamamlanır.

en: Enter number of months.
tr: Ay sayısını giriniz.

en: Use the date format specified by the system locale.
tr: Sistem ülke ayarındaki tarih biçimi kullanılsın.

en: <b>Numbers</b>
tr: <b>Rakamlar</b>

en: Display ne_gative amounts in red
tr: E_ksi tutarları kırmızı renkte göster

en: Display negative amounts in red.
tr: Eksi tutarları kırmızı renkte göster.

en: _Automatic decimal point
tr: _Otomatik ondalık işareti

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
tr: Girilen değerlere ondalık işaretini otomatik olarak ekle.

en: How many automatic decimal places will be filled in.
tr: Ondalık işaretinden sonra kaç basamakın otomatik doldurulacağı.

en: Perform account list _setup on new file
tr: Yeni dosyada hesap p_lanı seçimini başlat

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
tr: Dosya->Yeni Dosya'yı seçtiğinizde yeni hesap listesi iletişim kutusunu göster.

en: Display "_tip of the day" dialog
tr: "Günün İ_pucu"nu göster

en: Display hints for using GnuCash at startup.
tr: Açılışta GnuCash kullanımına yönelik ipuçları göster.

en: How many days to keep old log/backup files.
tr: Eski günlük/yedek dosyalarının kaç gün saklanacağı.

en: days
tr: gün

en: <b>_Retain log/backup files</b>
tr: <b>_Günlük/yedekleme dosyala_rını sakla</b>

en: Com_press files
tr: Dos_yaları sıkıştır

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
tr: Veri dosyasını diske kaydederken gzip ile sıkıştır.

en: <b>Files</b>
tr: <b>Dosyalar</b>

en: <b>Search Dialog</b>
tr: <b>Arama Ekranı</b>

en: New search _limit
tr: Yeni arama _limiti

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
tr: Bu sayıdan daha az öge bulunursa arama türünü 'Yeni arama' olarak işaretle.

en: Show splash scree_n
tr: _Splash ekranını göster

en: Show splash screen at startup.
tr: Açılışta splash ekranını göster.

en: Auto-save time _interval
tr: Otomatik kaydet_me periyodu

en: minutes
tr: dakika

en: Show auto-save confirmation _question
tr: Otomat_ik kaydetme teyidi

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
tr: Seçilirse, otomatik kaydetme devreye girdiğinde GnuCash bir teyit sorusu gösterir. Yoksa hiçbir şey sormaz.

en: Forever
tr: Hep

en: Time to _wait for answer
tr: Ce_vap için bekleme süresi

en: seconds
tr: saniye

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
tr: İşlem atlama eylemini etkinleştir

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
tr: Güncelleme eşleşme işlemini etkinleştir

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
tr: Bazı yerlerde marketlere benzer ticari ATM'ler (bir finansal kuruma ait olmayan) yerleştirilir. Bu ATM'ler, ücretlerini doğrudan ayrı bir işlem olarak göstermek yerine tutara veya aylık bankacılık ücretlerinize ekler. Örneğin, 100 dolar çekerseniz, 101,50 ABD Doları artı Interac ücreti tahsil edilir. Elle 100 USD girerseniz, tutarlar eşleşmez. Bunu, bölgenizdeki bu tür ücretlerin en yüksek olanına (yerel para biriminizin birimi cinsinden) ne olursa olsun, bu şekilde ayarlamalısınız, bu nedenle işlem bir eşleşme olarak kabul edilecektir.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
tr: En iyi eşleşen puanı yeşil bölgede (Otomatik-TEMİZLEME eşiğine eşit veya üzerinde) olan bir işlem, varsayılan olarak TEMİZLEnecektir.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
tr: En iyi eşleşen puanı kırmızı bölgeye (ekran eşiğinin üstünde ancak Otomatik-EKLEME eşiğinin altına veya ona eşit) sahip bir işlem, varsayılan olarak EKLENECEKTİR.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
tr: Potansiyel bir eşleşmenin minimum puanı eşleşme listesinde gösterilmelidir.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
tr: Ticari ATM ücretleri _eşiği

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
tr: Otomatik-te_mizleme eşiği

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
tr: Otomatik-_ekleme eşiği

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
tr: Eşleşme _gösterim eşiği

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
tr: _Bayesci eşleşme kullan

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
tr: Yeni hesapları mevcut hesaplarla eşleştirmek için bayesci algoritmaları kullanın.

en: <b>Checks</b>
tr: <b>Çekler</b>

en: The default check printing font.
tr: Varsayılan çek yazdırma yazı tipi.

en: Print _date format
tr: Tarih _biçimini bas

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
tr: Gerçek tarih altında, kullanılan tarih biçimini yazdır.

en: Print _blocking chars
tr: Blo_klayıcı bas

en: Print '***' before and after each text field on the check.
tr: Çek üzerindeki metin alanlarının başı ve sonuna '***' yazdır.

en: Default _font
tr: Varsayılan _yazı tipi

en: Printing
tr: Basım

en: '_Enter' moves to blank transaction
tr: '_Enter' tuşu defter sonuna götürsün

en: _Auto-raise lists
tr: _Oto-arttırma listeleri

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
tr: Girdi sırasında hesap listerini veya eylemleri otomatik olarak yükselt.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
tr: Sekme sıralaması Hatırlanan İşlemlerdeki Aktarmaları _içerir

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
tr: Hatırlanan işlem otomatik doldurulduğunda Aktarma alanına taşı.

en: <b>Reconciling</b>
tr: <b>Mütabakat ediliyor</b>

en: Check cleared _transactions
tr: Temizlenen işlemleri işare_tle

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
tr: Mutabakat penceresi oluşturuken temizlenen işlemleri önceden işaretle.

en: Automatic credit card _payment
tr: Otomatik kredi kartı _ödemeleri

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
tr: Kredi kartı ekstresi ile mutabık olduktan sonra, kullanıcıdan bir kredi kartı ödemesi girmesini iste.

en: Always reconcile to t_oday
tr: Daima bugüne mutabık _ol

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
tr: Önceki mutabakatlardan bağımsız olarak, açıklama tarihi için bugünün tarihini kullanarak mutabakat iletişim kutusunu her zaman açın.

en: <b>Graphics</b>
tr: <b>Grafikler</b>

en: Double _mode colors alternate with transactions
tr: Çift _mod renkleri işlemlerle değişir

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
tr: Birincil ve ikincil renkleri satır sırasına göre değişmek yerine işlemle değiştirin.

en: Draw hori_zontal lines between rows
tr: Sütunlar arasına ya_tay çizgiler çiz

en: Show horizontal borders on the cells.
tr: Hücrelerde yatay sınır çizgilerini göster.

en: Draw _vertical lines between columns
tr: Sütunlar arasına _dikey çizgiler çiz

en: Show vertical borders on the cells.
tr: Hücrelerde dikey sınır çizgilerini göster.

en: <b>Default Style</b>
tr: <b>Varsayılan Biçem</b>

en: <b>Other Defaults</b>
tr: <b>Diğer Varsayılanlar</b>

en: _Basic ledger
tr: _Basit defter

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
tr: İşlem _Günlüğü

en: Number of _transactions
tr: _İşlem sayısı

en: Register opens in a new _window
tr: Kayıtlar yeni bir _pencerede açılır

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
tr: İşaretlenirse, her kayıt kendi üst düzey penceresinde açılır. Temizlenirse, kayıt geçerli pencerede açılır.

en: _Only display leaf account names
tr: Yalnızca alt hesap adlarını göste_r

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
tr: İşaretlenirse, alt hesapların yalnızca adları kayıtta ve hesap seçimi açılır penceresinde görüntülenir. Varsayılan davranış, hesap ağacındaki yolu da içeren tam adı görüntülemektir. Bu seçeneğin işaretlenmesi, benzersiz alt dal adları kullandığınız anlamına gelir.

en: Register Defaults
tr: Kayıt Varsayılanları

en: <b>Default Report Currency</b>
tr: <b>Varsayılan Para Birimi (Rapor)</b>

en: <b>Location</b>
tr: <b>Lokasyon</b>

en: Report opens in a new _window
tr: Rapor _yeni pencerede açılsın

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
tr: Seçilirse, her rapor ayrı pencerede açılır. Yoksa, rapor cari pencerede açılır.

en: Reports
tr: Raporlar

en: <b>Window Geometry</b>
tr: <b>Pencere Geometrisi</b>

en: _Save window size and position
tr: Pencere boyut ve konumlarını _kaydet

en: Save window size and location when it is closed.
tr: Kapatıldığında pencere boyutunu ve konumunu kaydet.

en: Bring the most _recent tab to the front
tr: En _yeni sekmeyi öne al

en: <b>Tab Position</b>
tr: <b>Sekme Konumu</b>

en: To_p
tr: Üs_t

en: B_ottom
tr: A_lt

en: _Left
tr: _Sol

en: _Right
tr: Sa_ğ

en: <b>Summary Bar Position</b>
tr: <b>Özet Çubuğu Konumu</b>

en: Bottom
tr: Alt

en: <b>Tabs</b>
tr: <b>Sekmeler</b>

en: Show close button on _notebook tabs
tr: S_ekme üzerinde kapatma düğmesi görünsün

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
tr: Her sekme üzerinde bir kapatma düğmesi görünür. Bunlar, 'Kapat' menü ögesi ile aynı işlevdedir.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
tr: Sekmedeki metin bu değerden daha uzunsa (test yaklaşıktır) sekme etiketinin orta kısmı kesilecek ve bir elipsle değiştirilecektir.

en: characters
tr: karakter

en: _Width
tr: _Genişlik

en: Windows
tr: Pencereler

en: Bid
tr: Teklif

en: Ask
tr: Sor

en: Last
tr: Son

en: Net Asset Value
tr: Net varlık değeri

en: Price Editor
tr: Fiyat Düzenleyici

en: S_ource
tr: K_aynak

en: _Price
tr: _Fiyat

en: _Added by the application
tr: Uygulama tarafından _eklendi

en: Before _Date
tr: T_arih

en: Price Database
tr: Fiyat Veri Tabanı

en: Add a new price.
tr: Yeni bir fiyat ekle.

en: Remove the current price.
tr: Mevcut fiyatı kaldır.

en: Edit the current price.
tr: Cari fiyatı düzenle.

en: Remove _Old
tr: Eskiyi _Kaldır

en: Remove prices older than a user-entered date.
tr: Girilen bir tarihten daha eski fiyatları kaldır.

en: Get new online quotes for stock accounts.
tr: Hisse senedi hesapları için yeni çevrim içi kotasyonları al.

en: Save Custom Check Format
tr: Özel çek biçimini kaydet

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
tr: Bu özel biçim için bir başlık girin. Bu başlık Çek Yazdır iletişim kutusunun "Çek biçimi" seçicisinde görünecektir. Mevcut bir özel biçimin başlığını kullanmak, o biçimin üzerine yazılmasına neden olur.

en: Inches
tr: İnç

en: Centimeters
tr: Santrimetre

en: Millimeters
tr: Milimetre

en: Points
tr: Nokta

en: Middle
tr: Orta

en: _Print
tr: _Yazdır

en: Check _format
tr: Çek _biçimi

en: Check po_sition
tr: Çek _konumu

en: _Date format
tr: Tari_h biçimi

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
tr: Çek biçimi, çekte bir adres
    yazdırmak için tanımlanmış bir
    ADRES ögesine sahip olmalıdır.

en: _Address
tr: _Adres

en: Checks on first _page
tr: İlk _sayfadaki çekler

en: Pa_yee
tr: Le_htar

en: Amount (_words)
tr: Tutar (_yazı ile)

en: Amount (_numbers)
tr: Tutar (_rakam ile)

en: _Units
tr: _Birimler

en: _Translation
tr: _Çeviriler

en: _Rotation
tr: _Döndürme

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
tr: Orijin noktası, sayfanın sol üst köşesidir.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
tr: Orijin noktası, sayfanın sol alt köşesidir.

en: Degrees
tr: Derece

en: _Save Format
tr: _Biçimi Kaydet

en: Splits Memo
tr: Bölmeler Bilgi Notu

en: Splits Amount
tr: Bölmeler Miktarı

en: Splits Account
tr: Bölmeler Hesabı

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: Working…
tr: Çalışıyor…

en: <b>A_vailable reports</b>
tr: <b>Kullanı_labilir raporlar</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
tr: <b>_Seçili Raporlar</b>

en: A_dd >>
tr: E_kle >>

en: << _Remove
tr: << _Çıkart

en: Move _up
tr: Yukarı _taşı

en: Move dow_n
tr: Aşağı ta_şı

en: Si_ze…
tr: Boy_ut…

en: HTML Style Sheets
tr: HTML Stil Sayfaları

en: <b>Available style sheets</b>
tr: <b>Mevcut biçem tabakaları</b>

en: <b>Style sheet options</b>
tr: <b>Biçem tabakası seçenekleri</b>

en: Report Size
tr: Rapor Boyutu

en: Enter report row/column span
tr: Rapor satır/sütun mesafesini girin

en: _Row span
tr: _Satır mesafesi

en: _Column span
tr: _Sütun mesafesi

en: Select HTML Style Sheet
tr: HTML Biçem Tabakası seç

en: New Style Sheet
tr: Yeni Biçem Tabakası

en: <b>New style sheet info</b>
tr: <b>Yeni tabaka bilgisi</b>

en: _Template
tr: Şa_blon

en: Reset Warnings
tr: Uyarıları Sıfırla

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
tr: Aşağıdaki uyarı iletişim kutularının sunulmasını istemediniz. Bu diyaloglardan herhangi birini yeniden etkinleştirmek için, iletişim kutusunun yanındaki onay kutusunu seçin ve ardından Tamam'ı tıklayın.

en: _Unselect All
tr: _Tümünün Seçimini Kaldır

en: No warnings to reset.
tr: Sıfırlanacak uyarı yok.

en: Permanent Warnings
tr: Kalıcı Uyarılar

en: Temporary Warnings
tr: Geçici Uyarılar

en: _Find
tr: _Bul

en:  Search
tr:  Ara

en: Search for items where
tr: Kriterlerin

en: <b>Match all entries</b>
tr: <b>Tüm girdileri eşleştir</b>

en: Search Criteria
tr: Arama Kriterleri

en: New search
tr: Yeni arama

en: Refine current search
tr: Cari sonuçlarda ara

en: Add results to current search
tr: Cari sonuçlara ekle

en: Delete results from current search
tr: Cari sonuçlardan sil

en: Search only active data
tr: Aktif olanları ara

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
tr: Yalnızca "aktif" işaretli olanlarda mı yoksa tüm veride mi arama yapılacağını seç.

en: Type of search
tr: Arama türü

en: Account Deletion
tr: Hesap Silme

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
tr: Aşağıdaki Zamanlanmış İşlemler silinmiş hesaba referans içermekte ve bu düzeltilmelidir. Düzenlemek için Tamam'a tıklayın.

en: Daily
tr: Günde

en: Bi-Weekly
tr: İki-Haftalık

en: Yearly
tr: Yılda

en: Make Scheduled Transaction
tr: İleri tarihli İşlem oluşturma

en: Advanced…
tr: İleri düzey…

en: Never End
tr: Bitmez

en: Number of Occurrences
tr: Tekrar Sayısı

en: <b>Since Last Run</b>
tr: <b>Son Çalıştırmadan Beri</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
tr: <b>İşlem Düzenleyisi Varsayılanları</b>

en: _Run when data file opened
tr: Veri dosyası açıldığında yü_rüt

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
tr: Ve_ri dosyası açıldığında yürüt

en: _Show notification window
tr: Bildirim penceresini gö_ster

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
tr: Bir dosya açıldığında "son çalıştırmadan beri" işlemi için bildirim penceresini gösterin.

en: _Auto-create new transactions
tr: Yeni işlemleri otom_atik oluştur

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
tr: Yeni oluşturulan zamanlanmış işlemlerde 'otomatik-oluşturma' bayrağını ayarla.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
tr: Bildirimlere işlemin oluşturulmasından bu kadar gün önce başla.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
tr: İşlemi etkin tariften bu kadar gün önce oluştur.

en: _Notify before transactions are created
tr: İşlemler oluşturulmada_n önce uyar

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
tr: Yeni oluşturulan zamanlanmış işlemlerde 'uyar' bayrağını ayarla.

en: Crea_te in advance
tr: Önceden oluş_tur

en: R_emind in advance
tr: Önc_eden haber ver

en: Edit Scheduled Transaction
tr: İleri tarihli İşlem düzenle

en: Create in advance
tr: Önceden oluştur

en: Remind in advance
tr: Önceden haber ver

en: Create automatically
tr: Otomatik oluştur

en: Notify me when created
tr: Oluşunca uyarı ver

en: <b>Occurrences</b>
tr: <b>Gerçekleşme</b>

en: Last Occurred:
tr: Son gerçekleşme tarihi:

en: Repeats:
tr: Tekrarlar:

en: Until
tr: Kadar

en: occurrences
tr: olaylar

en: remaining
tr: kalan

en: Overview
tr: Genel

en: Template Transaction
tr: Şablon İşlem

en: Since Last Run…
tr: Son Çalıştırmadan Beri…

en: _Review created transactions
tr: _Oluşturulan işlemleri incele

en: Income Tax Information
tr: Gelir Vergisi Bilgileri

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
tr: Vergi İsmini veya Vergi Tipini değiştirmek için tıklayın.

en: <b>_Accounts</b>
tr: <b>Hes_aplar</b>

en: _Income
tr: Gel_ir

en: _Expense
tr: Gid_er

en: _Asset
tr: V_arlık

en: _Liability/Equity
tr: _Y.Kaynak/Özkaynak

en: <b>Account Tax Information</b>
tr: <b>Hesap Vergi Bilgisi</b>

en: Tax _Related
tr: Ve_rgiyle İlgili

en: <b>_TXF Categories</b>
tr: <b>_TXF Kategorileri</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
tr: <b>Ödeyen Adı Kaynağı</b>

en: C_urrent Account
tr: Mevc_ut Hesap

en: <b>Copy Number</b>
tr: <b>Kopya Numarası</b>

en: Tax Tables
tr: Vergi Tabloları

en: <b>Tax Table Entries</b>
tr: <b>Vergi Tablo Kayıtları</b>

en: De_lete
tr: Si_l

en: Ne_w
tr: Yen_i

en: Value $
tr: Değer $

en: Percent %
tr: Yüzde %

en: <b>Tax Table Entry</b>
tr: <b>Vergi Tablosu Girdisi</b>

en: _Value
tr: _Değer

en: _Account
tr: _Hesap

en: GnuCash Tip Of The Day
tr: GnuCash Günün İpucu

en: _Show tips at startup
tr: İpuçlarını başlangıçta _göster

en: Transfer Funds
tr: Fon Transferi

en: <b>Basic Information</b>
tr: <b>Bilgiler</b>

en: Show Income/Expense
tr: Gelir/Gider Göster

en: <b>Currency Transfer</b>
tr: <b>Kıymet Transferi</b>

en: Exchange Rate
tr: Kur

en: _Fetch Rate
tr: _Getirme Oranı

en: Username and Password
tr: Kullanıcı adı ve Parola

en: Enter your username and password
tr: Kullanıcı adı ve parolanızı girin

en: _Username
tr: K_ullanıcı Adı

en: _Password
tr: _Parola

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Satıcı kimlik numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: US (12/31/2001)
tr: ABD (12/31/2001)

en: UK (31/12/2001)
tr: BK (31/12/2001)

en: Europe (31.12.2001)
tr: Avrupa (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
tr: UTC - Eşgüdümlü Evrensel Zaman

en: No Fancy Date Format
tr: Özel Tarih Biçimi Yok

en: Include Century
tr: 4 basamak

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: 1st
tr: 1.

en: 2nd
tr: 2.

en: 3rd
tr: 3.

en: 4th
tr: 4.

en: 5th
tr: 5.

en: 6th
tr: 6.

en: 7th
tr: 7.

en: 8th
tr: 8.

en: 9th
tr: 9.

en: 10th
tr: 10.

en: 11th
tr: 11.

en: 12th
tr: 12.

en: 13th
tr: 13.

en: 14th
tr: 14.

en: 15th
tr: 15.

en: 16th
tr: 16.

en: 17th
tr: 17.

en: 18th
tr: 18.

en: 19th
tr: 19.

en: 20th
tr: 20.

en: 21st
tr: 21.

en: 22nd
tr: 22.

en: 23rd
tr: 23.

en: 24th
tr: 24.

en: 25th
tr: 25.

en: 26th
tr: 26.

en: 27th
tr: 27.

en: 28th
tr: 28.

en: 29th
tr: 29.

en: 30th
tr: 30.

en: 31st
tr: 31.

en: Last day of month
tr: Ayın son günü

en: Last Monday
tr: Son Pazartesi

en: Last Tuesday
tr: Son Salı

en: Last Wednesday
tr: Son Çarşamba

en: Last Thursday
tr: Son Perşembe

en: Last Friday
tr: Son Cuma

en: Last Saturday
tr: Son Cumartesi

en: Last Sunday
tr: Son Pazar

en: Once
tr: Bir kez

en: Semi-Monthly
tr: 15 günde

en: No change
tr: Değişiklik yok

en: Use previous weekday
tr: Önceki haftaiçi günü kullan

en: Use next weekday
tr: Bir sonraki iş gününü kullan

en: 1st Mon
tr: 1. Pzt

en: 1st Tue
tr: 1. Sal

en: 1st Wed
tr: 1. Çar

en: 1st Thu
tr: 1. Per

en: 1st Fri
tr: 1. Cum

en: 1st Sat
tr: 1. Cmt

en: 1st Sun
tr: 1. Paz

en: 2nd Mon
tr: 2. Pzt

en: 2nd Tue
tr: 2. Sal

en: 2nd Wed
tr: 2. Çar

en: 2nd Thu
tr: 2. Per

en: 2nd Fri
tr: 2. Cum

en: 2nd Sat
tr: 2. Cmt

en: 2nd Sun
tr: 2. Paz

en: 3rd Mon
tr: 3. Pzt

en: 3rd Tue
tr: 2. Sal

en: 3rd Wed
tr: 3. Per

en: 3rd Thu
tr: 3. Per

en: 3rd Fri
tr: 3. Cum

en: 3rd Sat
tr: 3. Cmt

en: 3rd Sun
tr: 3. Per

en: 4th Mon
tr: 4. Cum

en: 4th Tue
tr: 4. Sal

en: 4th Wed
tr: 4. Çar

en: 4th Thu
tr: 4. Per

en: 4th Fri
tr: 4. Cum

en: 4th Sat
tr: 4. Cmt

en: 4th Sun
tr: 4. Paz

en: Not scheduled
tr: İleri tarihli değil

en: Select occurrence date above.
tr: Gerçekleşme tarihini yukarıda girin.

[ctx: Daily]
en: Every
tr: Her

[ctx: Daily]
en: days.
tr: gün.

[ctx: Weekly]
en: Every
tr: Her

[ctx: Weekly]
en: weeks.
tr: hafta.

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Friday
tr: Cuma

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

[ctx: Semimonthly]
en: Every
tr: Her

[ctx: Semimonthly]
en: months.
tr: ay.

en: First on the
tr: İlk olarak ayın

en: except on weekends
tr: haftasonu ise

en: then on the
tr: sonra ayın

[ctx: Monthly]
en: Every
tr: Her

[ctx: Monthly]
en: months.
tr: ay.

en: On the
tr: Ayın

en: The number of leading digits to keep when rounding
tr: Yuvarlama sırasında tutmak için önde gelen basamakların sayısı

en: Estimate Budget Values
tr: Tahmini Bütçe Değerleri

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
tr: GnuCash, geçmiş işlemlerden seçilen hesapların bütçe değerlerini tahmin edecektir.

en: Budget Options
tr: Bütçe Seçenekleri

en: Budget Name
tr: Bütçe Adı

en: Number of Periods
tr: Dönem Sayısı

en: Budget Period
tr: Bütçe Dönemi

en: Show Account Code
tr: Hesap kodu görünsün

en: Budget List
tr: Bütçe Listesi

en: Close the Budget List
tr: Bütçe listesini kapat

en: Create a New Budget
tr: Yeni bir bütçe oluştur

en: Open the Selected Budget
tr: Seçili Bütçeyi aç

en: Delete the Selected Budget
tr: Seçili Bütçeyi sil

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
tr: Kaydı şununla filtrele…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
tr: Hep_sini Göster

en: Choo_se Date
tr: Ta_rih

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
tr: M_utabık değil

en: C_leared
tr: T_emizlendi

en: _Frozen
tr: _Dondurulmuş

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
tr: Filteyi Kay_det

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
tr: İşlemi Çiftle

en: _Number
tr: _Numara

en: _Transaction Number
tr: _İşlem Numarası

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
tr: Kaydı şuna göre sırala…

en: _Standard Order
tr: _Standart Diziliş

en: Keep normal account order.
tr: Normal hesap sıralamasını koru.

en: Sort by date.
tr: Tarihe göre sırala.

en: Date of _Entry
tr: _Giriş Tarihi

en: Sort by the date of entry.
tr: Girdi tarihine göre sırala.

en: S_tatement Date
tr: _Ekstre Tarihi

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
tr: Ekstre tarihine göre sırala (ve temizlenen, mutabık olumanay, mutabık olunana göre grupla).

en: Num_ber
tr: Ma_dde No

en: Sort by number.
tr: Numaraya göre sırala.

en: Amo_unt
tr: T_utar

en: Sort by amount.
tr: Tutara göre sırala.

en: Sort by memo.
tr: Bilgi notuna göre sırala.

en: Descri_ption
tr: Açı_klama

en: Sort by description.
tr: Açıklamaya göre sırala.

en: _Action
tr: Eyle_m

en: Sort by action field.
tr: Eylem alanına göre sırala.

en: Sort by notes field.
tr: Not alanına göre sırala.

en: Sa_ve Sort Order
tr: Sı_ralama Şeklini Kaydet

en: Save the sort order for this register.
tr: Bu kaydın sıralama şeklini kaydet.

en: _Reverse Order
tr: _Ters Sırala

en: Sort in descending order.
tr: Azalan şekilde sırala.

en: day(s)
tr: gün

en: week(s)
tr: hafta

en: month(s)
tr: ay

en: year(s)
tr: yıl

en: Every
tr: Her

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
tr: Tekrarlamada takvim birimlerinin sayısı: Örn. İkihaftalık = 2 haftada bir; çeyrek = 3 ayda bir

en: beginning on
tr: başlama zamanı

en: last of month
tr: ayın sonu

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
tr: Daima ayın son gününü (veya haftanın günü) kullan?

en: same week & day
tr: aynı hafta ve gün

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
tr: "Haftanın günü" ve "ayın haftası" eşleştirilsin mi? (Örneğin, her ayın "ikinci Salı"sı)

en: Only show _active owners
tr: Yalnızca _aktif sahipleri göster

en: Show _zero balance owners
tr: Sı_fır bakiye sahiplerini göster

en: Caution!
tr: Dikkat!

en: _Ending Balance
tr: Biti_ş Kalanı

en: <b>Reconcile Information</b>
tr: <b>Mutabakat Bilgileri</b>

en: Statement _Date
tr: _Ekstre Tarihi

en: Include _subaccounts
tr: _Alt hesaplar dahil

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
tr: Tüm soyundan gelen hesapları mutabakat içine ekleyin. Tümünün aynı emtiaları kullanması gerekir.

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: The specified URL could not be loaded.
tr: Belirtilen URL yüklenemedi.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
tr: Güvenli HTTP erişimi engellendi. Seçenekler penceresindeki Ağ bölümünden etkinleştirebilirsiniz.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
tr: Ağ HTTP erişimi kapatıldı. Seçenekler penceresindeki Ağ bölümünden etkinleştirebilirsiniz.

en: There was an error accessing %s.
tr: %s erişilirken bir hata oldu.

en: Export to PDF File
tr: PDF Dosyası Olarak Dışarı Aktar

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
tr: Banka kodu %s (%s), Hesap %s (%s)

en: Online Banking Account Name
tr: Çevrim İçi Banka Hesap Adı

en: GnuCash Account Name
tr: GnuCash Hesap Adı

en: New?
tr: Yeni?

en: AqBanking Initial Assistant
tr: AqBanking Başlangıç Asistanı

en: Initial Online Banking Setup
tr: İlk Çevrim İçi Bankacılık Kurulumu

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
tr: Çevrim İçi hesapları GnuCash hesaplarıyla eşleştir

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
tr: Çevrim İçi Bankacılık hesaplarını GnuCash hesaplarıyla eşleştirmek için kurulum tamamlanmıştır. Artık bu hesaplarda Çevrim İçi Bankacılık işlemlerini başlatabilirsiniz.
    
    Başka bir banka, kullanıcı veya hesap eklemek isterseniz, bu yardımcıyı istediğiniz zaman yeniden başlatabilirsiniz.
    
    Şimdi "Uygula" tuşuna basın.

en: Online Banking Setup Finished
tr: Çevrim İçi Bankacılık Kurulumu Bitti

en: Online Banking Connection Window
tr: Çevrim İçi Bankacılık Bağlantı Penceresi

en: Progress
tr: İlerleme

en: Get Transactions Online
tr: İşlemleri Çevrim İçi Al

en: Date range of transactions to retrieve:
tr: Getirilecek işlemler için tarih aralığı:

en: _Earliest possible date
tr: _En erken uygun gün

en: _Last retrieval date
tr: _Son getirme tarihi

en: E_nter date:
tr: Tarih giri_n:

en: Ente_r date:
tr: Tarih gi_rin:

en: Enter Password
tr: Parolayı Girin

en: Enter your password
tr: Parolanızı girin

en: Name for new template
tr: Yeni şablon için ad

en: _Name of the new template
tr: _Yeni şablon için ad

en: Enter a unique name for the new template.
tr: Yeni şablon için ad girin.

en: Online Transaction
tr: Çevrim İçi İşlem

en: Execute this online transaction now
tr: Çevrim içi işlemi şimdi yürüt

en: Enter an Online Transaction
tr: Bir Çevrim İçi İşlem Girin

en: at Bank
tr: Banka'da

en: (filled in automatically)
tr: (otomatik olarak dolduruldu)

en: Payment Purpose continued
tr: Ödeme Amacı devamı

en: Originator Account Number
tr: Başlatıcı Hesap Numarası

en: Bank Code
tr: Banka Kodu

en: Add the current online transaction as a new transaction template
tr: Geçerli çevrim içi işlemi yeni bir işlem şablonu olarak ekleyin

en: Move the selected transaction template one row up
tr: Seçili işlem şablonunu bir satır yukarı taşı

en: Move the selected transaction template one row down
tr: Seçili işlem şablonunu bir satır aşağı taşı

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
tr: İşlem şablonları listesini alfabetik olarak sırala

en: Delete the currently selected transaction template
tr: Mevcut seçili işlem şablonunu silin

en: Online Banking
tr: Çevrim İçi Bankacılık

en: _Close log window when finished
tr: Bittiğinde günlük penceresini _kapat

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
tr: Etkinse, HBCI/AqBanking içe aktarma işlemini tamamladığınızda pencere otomatik olarak kapatılır. Aksi halde açık kalacak.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
tr: Etkinse, bir oturum sırasında HBCI/AqBanking işlemleri için PIN hafızada tutulur. Aksi takdirde, bir oturum sırasında her seferinde yeniden girilmesi gerekecektir.

en: _Verbose debug messages
tr: _Ayrıntılı hata ayıklama iletileri

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
tr: HBCI/AqBanking Çevrim İçi Bankacılık için ayrıntılı hata ayıklama iletilerini etkinleştir.

en: (unknown)
tr: (bilinmeyen)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
tr: Bir SEPA Çevrim İçi Aktarma girin

en: Recipient IBAN (International Account Number)
tr: Alıcı IBAN (Uluslararası Hesap Numarası)

en: Recipient BIC (Bank Code)
tr: Alıcı BIC (Banka Kodu)

en: Originator IBAN (International Account Number)
tr: Başlatıcı IBAN (Uluslararası Hesap Numarası)

en: Originator BIC (Bank Code)
tr: Başlatıcı BIC (Banka Kodu)

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
tr: SEPA Çevrim İçi Doğrudan Borç Notunu Girin

en: Debited Account Owner
tr: Borçlu Hesap Sahibi

en: Debited IBAN (International Account Number)
tr: Borçlu IBAN (Uluslararası Hesap Numarası)

en: Debited BIC (Bank Code)
tr: Borçlu BIC (Banka Kodu)

en: Credited Account Owner
tr: Kredilenmiş Hesap Sahibi

en: Credited IBAN (International Account Number)
tr: Kredilendirilmiş IBAN (Uluslararası Hesap Numarası)

en: Credited BIC (Bank Code)
tr: Kredilendirilmiş BIC (Banka Kodu)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
tr: Hedef IBAN '%s'nin dahili denetimi başarısız oldu. Bu, hesap numarasının bir hata içeriyor olabileceği anlamına gelir.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
tr: Yerel banka hesabınızda henüz SEPA hesap bilgileri depolanmamıştır. Üzgünüz, ancak bu geliştirme sürümünde doğrudan doğruya gnucash'da uygulanmayan bir ilave adım gerekiyor. Lütfen hesabınız için "aqhbci-tool" komut satırı programını aşağıdaki gibi çalıştırın: aqhbci-tool4 getaccsepa -b% s -a% s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
tr: Bir alıcı adı girmediniz. Çevrim içi aktarım için alıcı adı gereklidir.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
tr: Bir alıcı hesabı girmediniz. Bir çevrim içi aktarım için alıcı hesabı gerekir.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
tr: Bir alıcı bankası girmediniz. Çevrim içi bir aktarım için alıcı bankası gerekir.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
tr: Miktar sıfır veya tutar alanı doğru yorumlanamadı. Yerel ayarlarınızla karşılaştırıldığında ondalık ve virgül karışmış olabilir. Bu, geçerli bir çevrim içi aktarma işi ile sonuçlanmaz.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
tr: Herhangi bir işlem amacı girmediniz. Çevrim içi bir aktarım için bir amaç gereklidir.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
tr: Verilen ada sahip bir şablon zaten var. Lütfen başka bir ad girin.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
tr: "%s" adlı şablonu gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: No valid online banking account assigned.
tr: Geçerli bir çevrim içi bankacılık hesabı atanmadı.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
tr: Bu hesap için çevrim içi işlem "Bakiyeyi Al" mevcut değil.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
tr: Bu hesap için çevrim içi işlem "İşlemleri Al" mevcut değil.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
tr: Çevrim İçi Bankacılık içe aktarma işlemi seçilen süre boyunca hiçbir işlem döndürmedi.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
tr: Çevrim içi aktarım şablonları listesini değiştirdiniz, ancak aktarma iletişim kutusunu iptal ettiniz. Yine de değişiklikleri saklamak istiyor musunuz?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
tr: İşin hazırlanması sırasında arka uç bir hata buldu. Bu işi yürütmek mümkün değil.
    
    Muhtemelen banka seçtiğiniz işi desteklemiyor veya Çevrim İçi Bankacılık hesabınızın bu işi yürütme izni yok. Konsol günlüğünüzde daha çok hata iletisi görünebilir.
    
    Işi yeniden girmek istiyor musun?

en: Online Banking Direct Debit Note
tr: Çevrim İçi Bankacılık Doğrudan Borç Notu

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
tr: Çevrim İçi Bankacılık Bankası-Dahili Aktarım

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
tr: Avrupa'da Çevrim İçi Bankacılık (SEPA) Transferi

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
tr: Çevrim İçi Bankacılık Avrupa (SEPA) Borç Stili

en: Online Banking Transaction
tr: Çevrim İçi Bankacılık İşlemi

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
tr: İşi yürütürken bir hata oluştu. Lütfen tam hata mesajı için günlük penceresini denetleyin.
    
    Işe yeniden girmek istiyor musun?

en: Unspecified
tr: Belirtilmemiş

en: Bank
tr: Banka

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
tr: İşin hazırlanması sırasında arka uçta bir hata bulundu. Bu işi yürütmek mümkün değil.
    
    Büyük ihtimalle banka seçtiğiniz işi desteklemiyor veya Çevrim İçi Bankacılık hesabınızın bu işi yürütme izni yok. Konsol günlüğünüzde daha çok hata iletisi görünebilir.
    
    Işe yeniden girmek istiyor musun?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
tr: Banka, yanıtında işlem bilgileri gönderdi.
    İçe aktarmak istiyor musunuz?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
tr: Bu gnucash hesabı için Çevrim İçi Bankacılık hesabı bulunamadı. Bu işlemler Çevrim İçi Bankacılık tarafından yürütülmeyecektir.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
tr: Banka yanıtında bakiye bilgisini gönderdi.
    İçe aktarmak istiyor musunuz?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
tr: İndirilen Çevrim İçi Bankacılık Bakiyesi sıfır.
    
    Ya bu doğru bakiye veya bankanız bu Çevrim İçi Bankacılık sürümünde Bakiyenin indirilmesini desteklemiyor. İkinci durumda, Çevrim İçi Bankacılık (AqBanking veya HBCI) Kurulumunda farklı bir Çevrim İçi Bankacılık sürüm numarası seçmelisiniz. Bundan sonra, Çevrim İçi Bankacılık Bakiyesini indirmeyi yeniden deneyin.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
tr: Çevrim İçi Bankacılık işinin sonucu:
    Hesap bakiyesi %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
tr: Bilginize: Bu hesapta not alınan %s bakiye var

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
tr: Rezerve edilen bakiye, hesabın mevcut mutabık kılınan bakiyesi ile aynıdır.

en: Reconcile account now?
tr: Hesap şimdi uzlaştırılsın mı?

en: The bank has sent a message in its response.
tr: Banka yanıtında bir mesaj gönderdi.

en: Subject:
tr: Konu:

en: Select a file to import
tr: İçe aktarılacak dosya seçin

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
tr: PIN en az %d karakter uzunluğunda
    olmalıdır. Yeniden denemek ister misiniz?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
tr: Çevrim İçi Bankacılık işi hala çalışıyor; iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: _Online Actions
tr: Çe_vrimiçi Eylemler

en: Get _Balance
tr: _Bakiyeyi Al

en: The list of Scheduled Transactions
tr: İleri tarihli İşlemler listesi

en: Get _Transactions…
tr: _İşlemleri Al…

en: Get the transactions online through Online Banking
tr: İşlemleri Çevrim İçi Bankacılık yolu ile çevrim içi al

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
tr: Çevrim İçi Bankacılık yoluyla çevrim içi uluslararası Avrupai (SEPA) işlem oluştur

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
tr: Çevrim İçi Bankacılık yoluyla çevrim içi bir banka içi işlem oluştur

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
tr: Çevrim İçi Bankacılık ile çevrim içi olarak yeni bir uluslararası Avrupa (SEPA) doğrudan borç notu yayınlayın

en: Show _log window
tr: Gün_lük penceresini göster

en: _Online Banking Setup…
tr: Çe_vrimiçi Bakacılık Kurulumu…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
tr: Çevrim İçi Bankacılık erişimi ilk kurulumu (HBCI veya OFX DirectConnect, AqBanking kullanarak)

en: Close window when finished
tr: Bittiğinde pencereyi kapat

en: Remember the PIN in memory
tr: PIN'i bellekte tut

en: Verbose HBCI debug messages
tr: Ayrıntılı HBCI hata ayıklama iletileri

en: DTAUS import data format
tr: DTAUS içe aktarma veri biçimi

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
tr: Bu ayar, DTAUS dosyalarını içe aktarırken veri biçimini belirtir. AqBanking kütüphanesi, burada seçebileceğiniz çeşitli içe aktarma biçimleri ("profiller") sunar.

en: CSV import data format
tr: CSV içe aktarma biçimi

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
tr: Bu ayar, CSV dosyalarını içe aktarırken veri biçimini belirtir. AqBanking kütüphanesi, burada seçebileceğiniz çeşitli içe aktarma biçimleri ("profiller") sunar.

en: SWIFT MT940 import data format
tr: SWIFT MT940 içe aktarma biçimi

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
tr: Bu ayar, SWIFT MT940 dosyalarını içe aktarırken veri biçimini belirtir. AqBanking kütüphanesi, burada seçebileceğiniz çeşitli içe aktarma biçimleri ("profiller") sunar.

en: SWIFT MT942 import data format
tr: SWIFT MT942 içe aktarma veri biçimi

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
tr: Bu ayar, SWIFT MT942 dosyalarını içe aktarırken kullanılan veri biçimini belirtir. AqBanking kütüphanesi, burada seçebileceğiniz çeşitli içe aktarma biçimleri ("profiller") sunar.

en: Validation…
tr: Doğrulama…

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
tr: Satır %d, fatura %s/%u: hesap %s mevcut değil.

en: Processing…
tr: İşleme…

en: Invoice %s posted.
tr: Fatura %s gönderildi.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
tr: Fatura %s para birimleri eşleşmediği için gönderilMEDİ.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
tr: Para birimi dönüşümü gerektirdiği için fatura %s gönderileMEDİ.

en: Nothing to process.
tr: İşlenecek bir şey yok.

en: Quantity
tr: Adet

en: Taxable
tr: VergiyeTabi

en: Import Bills or Invoices from csv
tr: Csv'den Fatura veya Faturaları İçe Aktar

en: These lines were ignored during import
tr: Bu satırlar içe aktarma sırasında yoksayıldı

en: The input file can not be opened.
tr: Girdi dosyası açılamıyor.

en: Adjust regular expression used for import
tr: İçe aktarma için kullanılan düzenli ifadeyi ayarla

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
tr: Bu düzenli ifade, içe aktarma dosyasını ayrıştırmak için kullanılır. İhtiyaçlarınıza göre değiştirin.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
tr: Dışa aktarma ile ilgili bir sorun vardı, bu alan eksikliği, izinler veya klasöre erişemediğinden kaynaklanabilir. Daha ayrıntılı bilgi için günlük dosyasını denetleyin!
    Hata ayıklamayı etkinleştirmeniz gerekebilir.

en: File exported successfully!
tr: Dosya başarı ile dışa aktarıldı!

en: -- Split Transaction --
tr: -- Bileşik İşlem --

en: Full Category Path
tr: Tam Kategori Yolu

en: Transaction ID
tr: İşlem Kimliği

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
tr: İçe aktarma hatalar ile tamamlandı!
    
    %u hesap eklendi ve %u tane güncellendi.
    
    Hatalar için aşağıya bakın…

en: Delete the Import Settings.
tr: İçe Aktarma Ayarlarını Sil.

en: The settings have been saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
tr: Ayarlar kaydedilirken sorun oluştu, lütfen yeniden deneyin.

en: Invalid encoding selected
tr: Geçersiz kodlama seçildi

en: Merge with column on _left
tr: So_ldaki sütun ile birleştir

en: Merge with column on _right
tr: Sağdaki sütun ile bi_rleştir

en: _Split this column
tr: Bu _sütunu ayır

en: _Widen this column
tr: Bu sütunu geniş_let

en: _Narrow this column
tr: Bu sütunu daral_t

en: No Linked Account
tr: Bağlı Hesap Yok

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
tr: Değiştirmek için satırla iki kere tıklayın, ardından İçe Aktarmak için Uygula'ya tıklayın

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
tr: Satır %u, hesaba yol %s bulunamadı, en üst seviye olarak eklendi

en: Row %u, commodity %s / %s not found
tr: Satır %u, varlık %s / %s bulunamadı

en: Row %u, account %s not in %s
tr: Satır %u, hesap %s, %s içinde değil

en: Period: 123,456.78
tr: Nokta: 123.456,78

en: Comma: 123.456,78
tr: Virgül: 123.456,78

en: Please select a date column.
tr: Lütfen bir tarih sütunu seçin.

en: Please select an amount column.
tr: Lütfen bir miktar sütunu seçin.

en: No date column.
tr: Tarih sütunu yok.

en: No amount column.
tr: Miktar sütunu yok.

en: No Settings
tr: Ayar Yok

en: GnuCash Export Format
tr: GnuCash Dışa Aktarım Biçimi

en: Import Customers from csv
tr: Müşterileri csvden aktar

en: customers
tr: müşteriler

en: vendors
tr: sağlayıcılar

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
tr: İçe aktarma sonuçları:
    %i satır yoksayıldı
    %i satır içe aktarıldı:
       %u %s düzeltildi
       %u %s yoksayıldı (düzeltilemez)
    
       %u %s oluşturuldu
       %u %s güncellendi (kimliğe göre)

en: (Full account ID:
tr: (Tam hesap kimliği:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
tr: Lütfen aşağıdaki değiştirmeye özgü kodu eşleştirmek için bir ürün seçin. Seçmiş olduğunuz emtianın değişim kodunun üzerine yazıldığını lütfen unutmayın.

en: Destination account for the auto-balance split.
tr: Otomatik denge bölmesi için hedef hesap.

en: Info
tr: Bilgi

en: Additional Comments
tr: Ek Yorumlar

en: New, already balanced
tr: Yeni, zaten dengelenmiş

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
tr: Yeni, %s'i (elle) "%s"e aktar

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
tr: Yeni, %s'i (otomatik) "%s"e aktar

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
tr: Yeni, DENGESİZ (%s aktarma için hesap gerekli)!

en: Match missing!
tr: Eşleşme eksik!

en: Do not import (no action selected)
tr: İçe aktarma (hiçbir eylem seçilmedi)

en: Confidence
tr: Güven

en: Pending Action
tr: Bekleyen Eylem

en: Manual
tr: Elle

en: Auto
tr: Otomatik

en: Select a .log file to replay
tr: Yeniden oynatma için bir .log dosyası seçin

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
tr: Mevcut günlük dosyası açılamadı: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
tr: Günlük dosyası açılamadı: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
tr: Seçtiğiniz günlük dosyası boştu.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
tr: Seçtiğiniz günlük dosyası okunamıyor. Dosya başlığı tanımlanamadı.

en: Stock account for security "%s"
tr: Güvenlik "%s" için stok hesabı

en: Income account for security "%s"
tr: Güvenlik "%s" için gelir hesabı

en: Unknown OFX account
tr: Bilinmeyen OFX hesabı

en: Unknown OFX checking account
tr: Bilinmeyen OFX çek hesabı

en: Unknown OFX savings account
tr: Bilinmeyen OFX tasarruf hesabı

en: Unknown OFX money market account
tr: Bilinmeyen OFX para pazarı hesabı

en: Unknown OFX credit line account
tr: Bilinmeyen OFX kredi hat hesabı

en: Unknown OFX CMA account
tr: Bilinmeyen OFX CMA hesabı

en: Unknown OFX credit card account
tr: Bilinmeyen OFX kredi kartı hesabı

en: Unknown OFX investment account
tr: Bilinmeyen OFX yatırım hesabı

en: Import _OFX/QFX…
tr: _OFX/QFX içe aktarım…

en: Process an OFX/QFX response file
tr: Bir OFX/QFX yanıt dosyası işleyin

en: GnuCash account name
tr: GnuCash hesap adı

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
tr: "Red Hat Stoğu" gibi, bir ad veya kısa açıklama girin.

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
tr: Sinyal simgesini veya "RHT" gibi tanınmış diğer kısaltmaları girin. Eğer yoksa ya da bilmiyorsanız, kendiniz yaratın.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
tr: Sembolün üzerinde işlem gören borsayı seçin veya yatırım türünü seçin (yatırım fonu için FON gibi). Döviz veya uygun bir yatırım türünü görmüyorsanız, yenisini girebilirsiniz.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
tr: _Kod/kısaltma

en: _Exchange or abbreviation type
tr: _Kur ve kısaltma türü

en: Please select a file to load.
tr: Lütfen yükleme için bir dosya seçin.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
tr: Dosya bulunamadı veya okuma izni reddedildi. Başka bir dosya seçin.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
tr: Bu QIF dosyası zaten yüklendi. Lüften başka dosya seçin.

en: Select QIF File
tr: QIF Dosyası seç

en: _Resume
tr: _Devam Et

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: An error occurred while loading the QIF file.
tr: QIF dosyası yüklenirken hata oluştu.

en: Failed
tr: Başarısız

en: Cleaning up
tr: Temizleniyor

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
tr: QIF dosyası ayrıştırılırken bir hata algılandı.

en: Loading completed
tr: Yükleme tamamlandı

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
tr: Başlat Düğmesine bastığınızda, GnuCash QIF dosyanızı yükleyecektir. Herhangi bir hata veya uyarı yoksa, otomatik olarak bir sonraki adıma geçersiniz. Aksi takdirde, ayrıntılar incelenmek üzere aşağıda gösterilecektir.

en: Choose the QIF file currency
tr: QIF dosya para birimini seçin

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
tr: Mevcut bir ulusal para birimini girmeniz veya farklı bir tür girmeniz gerekir.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
tr: QIF verisi dönüştürülürken bir hata algılandı.

en: Canceling
tr: İptal ediliyor

en: A bug was detected while detecting duplicates.
tr: Tekrarlar algılanırken bir hata farkedildi.

en: Conversion completed
tr: Dönüştürme tamamlandı

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
tr: Başlat Düğmesine bastığınızda, GnuCash QIF verilerinizi içe aktaracaktır. Herhangi bir hata veya uyarı yoksa, otomatik olarak bir sonraki adıma geçersiniz. Aksi takdirde, ayrıntılar incelenmek üzere aşağıda gösterilecektir.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
tr: GnuCash eşleştirme tercihlerinizi kaydedemedi.

en: There was a problem with the import.
tr: İçe aktarma ile ilgili bir sorun oluştur.

en: QIF Import Completed.
tr: QIF İçe Aktarma Tamamlandı.

en: QIF account name
tr: QIF hesap adı

en: QIF category name
tr: QIF kategori adı

en: QIF payee/memo
tr: QIF alacaklı/bilgi notu

en: Match?
tr: Eşleştir?

en: Enter a name for the account
tr: Hesap için bir ad girin

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
tr: %s hesabı, yer tutucu bir hesap ve işlemlere izin vermiyor. Lütfen farklı bir hesap seçin.

en: Dividends
tr: Temettü

en: Equity
tr: Özkaynak

en: Retained Earnings
tr: Dağıtılmamış Kârlar

en: Commissions
tr: Komisyonlar

en: Margin Interest
tr: Marj Faizi

en: Line
tr: Satır

en: Read aborted.
tr: Okuma durduruldu.

en: Reading
tr: Okunuyor

en: Some characters have been discarded.
tr: Bazı karakterler çıkarıldı.

en: Converted to:
tr: Şuna dönüştürüldü:

en: Some characters have been converted according to your locale.
tr: Bazı karakterler yerelinize göre dönüştürüldü.

en: Ignoring unknown option
tr: Bilinmeyen seçenek gözardı edildi

en: Date required.
tr: Tarih gerekli.

en: Discarding this transaction.
tr: Bu işlem çıkarılıyor.

en: Ignoring class line
tr: Sınıf satırı yoksayılıyor

en: Ignoring category line
tr: Kategori satırı yoksayılıyor

en: Ignoring security line
tr: Güvenlik satırı yoksayılıyor

en: File does not appear to be in QIF format
tr: Dosya QIF biçiminde görünmüyor

en: Transaction date
tr: İşlem tarihi

en: Transaction amount
tr: İşlem hesabı

en: Share price
tr: Hisse fiyatı

en: Share quantity
tr: Miktarı paylaş

en: Investment action
tr: Yatırı eylemi

en: Reconciliation status
tr: Uzlaşma durumu

en: Commission
tr: Komisyon

en: Account type
tr: Hesap Türü

en: Tax class
tr: Vergi sınıfı

en: Category budget amount
tr: Kategori bütçe miktarı

en: Account budget amount
tr: Hesap bütçe miktarı

en: Credit limit
tr: Kredi Limiti

en: Parsing categories
tr: Kategoriler ayrıştırılıyor

en: Parsing accounts
tr: Hesaplar ayrıştırılıyor

en: Parsing transactions
tr: İşlemler ayrıştırılıyor

en: Unrecognized or inconsistent format.
tr: Tanımlanamayan veya tutarsız biçim.

en: Parsing failed.
tr: Ayrıştırma başarısız.

en: Parse ambiguity between formats
tr: Biçimler arasında belirsizliği ayrıştır

en: Finding duplicate transactions
tr: Tekrarlaya işlemler bulunuyor

en: QIF import: Name conflict with another account.
tr: QIF içe aktarma: Başka bir hesapla ad çatışması.

en: Preparing to convert your QIF data
tr: QIF verinizi dönüştürmeye hazırlanılıyor

en: Creating accounts
tr: Hesaplar oluşturuluyor

en: Matching transfers between accounts
tr: Aktarmalar hesaplar arasında eşleştiriliyor

en: Converting
tr: Dönüştürülüyor

en: Missing transaction date.
tr: Eksik işlem tarihi.

en: Welcome to GnuCash
tr: GnuCash'e Hoşgeldiniz

en: Have a nice day!
tr: Güzel bir gün geçirin!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
tr: GnuCash %s Kabuğuna Hoş Geldiniz

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
tr: %s hesabı yok. Bu hesabı açmak ister misiniz?

en: Hours
tr: Saat

en: Project
tr: Proje

en: Material
tr: Mal

en: Save the current entry?
tr: Mevcut girdiyi kaydet?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
tr: Geçerli işlem değiştirildi. Bu girişi kopyalamadan önce değişiklikleri kaydetmek veya çoğaltmayı iptal etmek ister misiniz?

en: _Record
tr: _Kayıt

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
tr: Geçersiz Girdi: Bu konum için doğru para biriminde bir hesap vermeniz gerekiyor.

en: This account should usually be of type income.
tr: Bu hesap genellikle gelir tipinde olmalıdır.

en: This account should usually be of type expense or asset.
tr: Bu hesap genellikle masraf veya varlık tipinde olmalıdır.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
tr: %s vergi tablosu yok. Bu tabloyu oluşturmak ister misiniz?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
tr: Geçerli girdi değiştirildi. Ancak, bu girdi mevcut bir siparişin bir parçasıdır. Değişikliği kaydetmek ve siparişinizi etkili bir şekilde değiştirmek ister misiniz?

en: _Don't Record
tr: Kaydet_me

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
tr: Mevcur girdi değiştirildi. Kaydetmek ister misiniz?

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
tr: Vergi Tablosu 1

en: $
tr: TL

en: <
tr: İsk. -> KDV

en: =
tr: KDV = İsk.

en: >
tr: KDV -> İsk.

en: Charge
tr: Ücret

en: Income Account
tr: Gelir Hesabı

en: Expense Account
tr: Gider Hesabı

en: Discount Type
tr: İndirim Türü

en: Discount How
tr: İndirim Şekli

en: Unit Price
tr: Birim Fiyat

en: Taxable?
tr: Vergiye Tabi

en: Tax Included?
tr: KDV Dahil

en: Invoiced?
tr: Fatura edilmiş

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Billable?
tr: Faturalanacak

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
tr: Kalem için gelir/gider hesabını girin, veya listeden birini seçin

en: Enter the type of Entry
tr: Kalem türünü girin

en: Enter the Entry Description
tr: Kalem açıklamasını girin

en: Enter the Discount Amount
tr: İndirim tutarını girin

en: Enter the Discount Percent
tr: İndirim yüzdesini girin

en: Enter the Discount … unknown type
tr: İndirim girişi … bilinmeyen tür

en: Discount Type: Monetary Value
tr: İndirim Türü: Parasal Değer

en: Discount Type: Percent
tr: İndirim Türü: Yüzde

en: Select the Discount Type
tr: İndirim türünü seçin

en: Tax computed after discount is applied
tr: İndirim sonrası KDV hesaplanır

en: Discount and tax both applied on pretax value
tr: KDV ve indirim vergisiz fiyata tatbik edilir

en: Discount computed after tax is applied
tr: KDV sonrası indirim hesaplanır

en: Select how to compute the Discount and Taxes
tr: İndirim ve Vergilerin nasıl hesaplanacağını seçin

en: Enter the unit-Price for this Entry
tr: Kalem birim fiyatı bilgisini girin

en: Enter the Quantity of units for this Entry
tr: Kalem için adet bilgisini girin

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
tr: Kaleme tatbik edilecek Vergi Tablosu'nu girin

en: Is this entry taxable?
tr: Bu kalem vergiye tabi mi?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
tr: Bu kalemin fiyatında KDV zaten dahil mi?

en: Is this entry invoiced?
tr: Bu kalem fatura edildi mi?

en: Is this entry credited?
tr: Bu girdi kredilendirildi mi?

en: Include this entry on this invoice?
tr: Bu kalem faturaya girsin mi?

en: Include this entry on this credit note?
tr: Bu girdi bu kredi notuna dahil edilsin mi?

en: The subtotal value of this entry
tr: Bu kalemin ara toplamı

en: The total tax of this entry
tr: Bu kalem için toplam KDV

en: Is this entry billable to a customer or job?
tr: Bu kalem bir müşteriye mi, yoksa toplu işleme mi faturalanacak?

en: How did you pay for this item?
tr: Bu mal için nasıl ödeme yaptınız?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
tr: İşlem zaten başka bir kayıtta düzenleniyor. Lütfen önce orada düzenlemeyi bitirin.

en: Save transaction before duplicating?
tr: İşlemi çoğaltmdan önce kaydet?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
tr: Geçerli işlem değiştirildi. İşlemi kopyalamadan önce değişiklikleri kaydetmek veya çoğaltmayı iptal etmek ister misiniz?

en: New Split Information
tr: Yeni Bölüm Bilgisi

en: Cannot store a transaction at this date
tr: Bu tarihte bir işlem depolanamıyor

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
tr: Yinelenen işlem için girilen tarih, bu defter için belirlenen "Salt Okunurluk Eşiği" değerinden eski. Bu ayar Dosya->Özellikler->Hesaplar'da değiştirilebilir.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
tr: Mevcut bir bölünmenin üzerine yazmak üzeresiniz. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
tr: Mevcut bir işlemin üzerine yazmak üzeresiniz. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Recalculate Transaction
tr: İşlemi Yeniden Hesapla

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
tr: Bu işlem için girilen değerler tutarsız. Hangi değeri yeniden hesaplamak istersiniz?

en: Changed
tr: Değiştirildi

en: _Recalculate
tr: _Yeniden Hesapla

en: Withdraw
tr: Çekilen

en: Check
tr: Çek

en: ATM Deposit
tr: ATM Mevduati

en: Teller
tr: Vezne

en: Receipt
tr: Makbuz

en: Increase
tr: Artış

en: Decrease
tr: Azalış

en: Wire
tr: EFT

en: Fee
tr: Ücret

en: Rebate
tr: İndirim

en: Paycheck
tr: Maaş çeki

en: Rebalance Transaction
tr: İşlemi yeniden dengele

en: The current transaction is not balanced.
tr: Cari işlem dengeli değil.

en: Balance it _manually
tr: _Manuel olarak eşitle

en: Let GnuCash _add an adjusting split
tr: GnuCash'e _ayarlama bölmesi eklemesine izin verin

en: _Rebalance
tr: _Yeniden dengele

en: This register does not support editing exchange rates.
tr: Bu kayıt, döviz kurlarının düzenlenmesini desteklemez.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
tr: Döviz kurunu değiştirmek için bir bölme seçmeniz gerekir.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
tr: Döviz kurlarını değiştirmek için işlemi genişletmeniz gerekiyor.

en: The entered account could not be found.
tr: Girilen hesap bulunamadı.

en: The two currencies involved equal each other.
tr: İlgili iki para birimi birbirine eşittir.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
tr: Bölünme tutarı sıfırdır, bu nedenle döviz kuru gerekli değildir.

en: Save the changed transaction?
tr: Değişmiş işlem kayıt edilsin mi?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
tr: Cari işlem değişti. İşleme geri dönmek mi, kaydedip yeni işleme geçmek mi, yoksa değişiklikleri geri almak mı istersiniz ?

en: _Discard Changes
tr: _Değişimi geri al

en: _Record Changes
tr: Değişi_mi kaydet

en: Mark split as unreconciled?
tr: Bölümü uzlaşılmamış olarak işaretle?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
tr: Uzlaştırılmış bir bölünmeyi uzlaşmamış olarak işaretlemek üzeresiniz. Bunu yapmak gelecekteki mutabakat sağlamayı zorlaştırabilir! Bu değişikliğe devam et?

en: _Unreconcile
tr: _Uzlaşılmamış

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
tr: Hesap para birimi belirlenemedi. Sisteminiz tarafından sağlanan varsayılan para birimini kullanma.

en: Exch. Rate
tr: Döviz Kuru

en: Oth. Curr.
tr: Diğ. Para Bir.

en: Tot %s
tr: Top %s

en: Tot Credit
tr: Top Alacak

en: Tot Debit
tr: Top Borç

en: Tot Shares
tr: Top Hisse

en: Debit Formula
tr: Borç Formülü

en: Credit Formula
tr: Alacak Formülü

en: Scheduled
tr: İleri tarihli

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
tr: Tüm giriş satırlarında (bölme) ortak bir fatura veya çek numarası gibi bir referans girin

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
tr: Her giriş satırına özgü bir fatura ya da denetim numarası gibi bir referans girin (bölüm)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
tr: Tüm giriş hatlarında (bölme) ortak olan bir denetim numarası gibi bir referans girin

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
tr: Her giriş hattına özgü bir denetim numarası gibi bir referans girin (bölüm)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
tr: Tüm giriş satırlarında (bölme) ortak bir fatura veya çek numarası gibi bir işlem referansı girin

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
tr: Tüm giriş hatlarında ortak olacak bir işlem referansı girin (bölme)

en: Enter the name of the Customer
tr: Müşteri adını girin

en: Enter the name of the Vendor
tr: Satıcı adını girin

en: Enter a description of the transaction
tr: İşlem için bir açıklama girin

en: Enter notes for the transaction
tr: İşlem için notları girin

en: Enter an action type, or choose one from the list
tr: Bir eylem türü girin veya listeden birini seçin

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
tr: Bir sonraki denetim numarası gibi bir referans numarası girin veya listeden bir işlem türü seçin

en: Enter a description of the split
tr: Bileşen için açıklama girin

en: Enter the effective share price
tr: Efektif hisse fiyatını girin

en: Enter the number of shares bought or sold
tr: Alınan/satılan hisse adetini girin

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
tr: Aktarma yapılacak hesabı girin, veya listeden birini seçin

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
tr: Bu bileşik bir işlemdir; tümünü görmek için Bileşen düğmesine basın

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
tr: Bu işlem bir hisse senedi bölünümüdür; Ayrıntıları görmek için Böl düğmesine basın

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
tr: Bu işlem değiştirilemez veya silinemez. Bu işlem salt okunur olarak işaretlendi çünkü:
    
    '%s'

en: Change reconciled split?
tr: Uzlaşılmış bölümü değiştir?

en: Chan_ge Split
tr: Böl_meyi Değiştir

en: Chan_ge Transaction
tr: İşlemi _Değiştir

en: Enter debit formula for real transaction
tr: Gerçek işlem için borç formülünü girin

en: Enter credit formula for real transaction
tr: Gerçek işlem için kredi formülünü girin

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
tr: Girilen işlem tarihi, bu defter için ayarlanan "Salt Okunur Eşiği"nden daha eski. Bu ayar, Dosya->Özellikler->Hesaplar'da eşiğe sıfırlanarak değiştirilebilir.

en: List
tr: Liste

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Font info for the report title.
tr: Rapor başlığı için yazı tipi bilgisi.

en: Account link
tr: Hesap bağlantısı

en: Font info for account name.
tr: Hesap adı için yazı tipi bilgisi.

en: Number cell
tr: Sayısal hücre

en: Font info for regular number cells.
tr: Normal sayısal hücreler için yazı tipi bilgisi.

en: Negative Values in Red
tr: Eksi değerler kırmızı renk

en: Display negative values in red.
tr: Eksi değerleri kırmızı renkte göster

en: Number header
tr: Sayısal sütunbaşlığı

en: Font info for number headers.
tr: Sayı başlıkları için yazı tipi bilgisi.

en: Text cell
tr: Metin hücre

en: Font info for regular text cells.
tr: Normal metin hücreleri için yazı tipi bilgisi.

en: Total number cell
tr: Toplamlı sayısal hücre

en: Font info for number cells containing a total.
tr: Bir toplam içeren sayı hücreleri için yazı tipi bilgisi.

en: Total label cell
tr: Toplam yanı hücre

en: Font info for cells containing total labels.
tr: Toplam etiketi içeren hücreler için yazı tipi bilgisi.

en: Centered label cell
tr: Ortalı hücre

en: Font info for centered label cells.
tr: Ortalanmış etiket hücreleri için yazı tipi bilgisi.

en: Can't save style sheet
tr: Stil sayfası kaydedilemiyor

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
tr: Hiç bütçe yok. En az bir bütçe oluşturmalısınız.

en: Edit report options
tr: Rapor ayarlarını düzenle

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: This report requires you to specify certain report options.
tr: Bu rapor, belirli rapor seçeneklerini belirlemenizi gerektirir.

en: No accounts selected
tr: Hesap seçilmedi

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
tr: Bu rapor, rapor seçeneklerinde hesapların seçilmesini gerektirir.

en: No data
tr: Veri yok

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
tr: Seçilen hesaplar, seçilen dönem için hiçbir veri/işlem (veya yalnızca sıfırlar) içermiyor

en: Select a date to report on.
tr: Bildirilecek bir tarih seçin.

en: Start of reporting period.
tr: Rapor dönemi başlangıcı.

en: End of reporting period.
tr: Rapor dönemi sonu.

en: The amount of time between data points.
tr: Veri noktaları arasındaki zaman miktarı.

en: One Day
tr: Bir Gün

en: One Week
tr: Bir Hafta

en: Two Weeks
tr: İki Hafta

en: One Month
tr: Bir Ay

en: Half Year
tr: Yarı Yıl

en: One Year
tr: Bir Yıl

en: All
tr: Tümü

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
tr: Hesapları bu derinliğe gösterin, diğer seçenekleri geçersiz kılacaktır.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
tr: Hesap seçimini geçersiz kılın ve seçilen tüm hesapların alt hesaplarını gösterin?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
tr: Görüntü derinliği izin veriyorsa, bu hesapları bildirin.

en: Select the currency to display the values of this report in.
tr: Rapordaki değerlerin görüntüleneceği para birimini seçin.

en: The source of price information.
tr: Fiyat bilgisinin kaynağı.

en: Most recent
tr: En güncel

en: Choose the marker for each data point.
tr: Her veri noktası için işaretleyici seç.

en: Diamond
tr: Elmas

en: Circle
tr: Daire

en: Square
tr: Kare

en: Cross
tr: Çapraz

en: Plus
tr: Artı

en: Dash
tr: Tire

en: Filled diamond
tr: İçi dolu elmas

en: Filled circle
tr: Dolgulu daire

en: Filled square
tr: Dolgulu kare

en: Choose the method for sorting accounts.
tr: Hesapları sıralamak için yöntem seç.

en: Alphabetical by account code
tr: Hesap koduna göre alfabetik

en: Alphabetical by account name
tr: Hesap adına göre alfabetik

en: How to show the balances of parent accounts.
tr: Ana hesapların bakiyelerinin nasıl gösterileceği.

en: Do not show any balances of parent accounts.
tr: Ana hesapların hiçbir bakiyesini gösterme.

en: Account Balance
tr: Hesap Bakiyesi

en: Do not show
tr: Gösterme

en: How to show account subtotals for parent accounts.
tr: Ana hesapları için alt toplamların nasıl gösterileceği.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
tr: Alt hesapları olan seçilmiş üst hesaplar için alt toplamları göster.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
tr: Ana hesaplar için alt toplamları gösterme.

en: Show subtotals
tr: Alt toplamları göster

en: _Assets & Liabilities
tr: _Varlıklar ve Y.Kaynaklar

en: _Income & Expense
tr: _Gelir ve Gider

en: B_udget
tr: _Bütçe

en: _Taxes
tr: _Vergiler

en: Display
tr: Sergi

en: Report name
tr: Rapor adı

en: Stylesheet
tr: Biçem tabakası

en: _Business
tr: İşl_etme

en: Invoice Number
tr: Fatura Numarası

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
tr: Raporlarınızdan birinde, bir kopyası olan bir rapor-guid'i var. Bu rapor-guid'li bir rapor için lütfen rapor sistemini, özellikle kaydedilmiş raporlarınızı denetleyin:

en: Wrong report definition:
tr: Yanlış rapor tanımı:

en: Enter a descriptive name for this report.
tr: Bu rapor için açıklayıcı bir ad girin.

en: Select a stylesheet for the report.
tr: Rapor için bir biçem tabakası seçin.

en: Average Balance
tr: Ortalama Bakiye

en: Step Size
tr: Adım Boyutu

en: Report's currency
tr: Rapor para birimi

en: Price Source
tr: Fiyat Kaynağı

en: Include Sub-Accounts
tr: Alt hesapları dahil et

en: Exclude transactions between selected accounts
tr: Seçili hesaplar arasındaki hesapları dışla

en: Plot Width
tr: Plan Genişliği

en: Plot Height
tr: Plan Yüksekliği

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
tr: Seçili hesapların tüm alt hesaplarını dahil et.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
tr: Yalnızca aşağıda belirtilen iki hesabı içeren işlemleri hariç tutun. Bu yalnızca tablonun kar ve zarar sütunlarını etkiler.

en: Do transaction report on this account.
tr: Bu hesapla işlem raporu yapın.

en: Show table
tr: Tablo göster

en: Display a table of the selected data.
tr: Seçili veri ile bir tablo görüntüle.

en: Show plot
tr: Plan göster

en: Display a graph of the selected data.
tr: Seçili verinin bir grafiğini görüntüle.

en: Plot Type
tr: Çizim Türü

en: The type of graph to generate.
tr: Oluşturulacak grafik türü.

en: Average
tr: Ortalama

en: Profit
tr: Kâr

en: Period start
tr: Dönem başı

en: Period end
tr: Dönem sonu

en: Maximum
tr: Azami

en: Minimum
tr: Asgari

en: Gain
tr: Kazanç

en: Loss
tr: Kayıp

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
tr: Haftanın her günü için toplam gelirle bir pastagrafiği gösterir

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
tr: Haftanın her günü için toplam harcamaları içeren bir pastagrafiği gösterir

en: Levels of Subaccounts
tr: Alt hesapların seviyeleri

en: Show Totals
tr: Toplamları Göster

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
tr: Bu hesapların raporu, seçilmişse hesap düzeyi izin verirse.

en: Show the total balance in legend?
tr: Açıklamada toplam bakiyeyi göster?

en: Report Title
tr: Rapor Başlığı

en: Title for this report.
tr: Bu rapor için başlık.

en: Boolean Option
tr: Mantıksal Seçenek

en: This is a boolean option.
tr: Bu bir mantıksal seçenektir.

en: Multi Choice Option
tr: Çoktan Seçmeli Seçenek

en: This is a multi choice option.
tr: Bu bir çoktan seçmeli seçenektir.

en: First Option
tr: İlk Seçenek

en: Second Option
tr: İkinci Seçenek

en: Third Option
tr: Üçüncü Seçenek

en: Fourth Options
tr: Dördüncü Seçenek

en: String Option
tr: Karakter Dizisi Seçeneği

en: This is a string option.
tr: Bu bir karakter dizisi seçeneğidir.

en: Just a Date Option
tr: Yalnızca bir Tarih Seçeneği

en: This is a date option.
tr: Bu bir tarih seçeneğidir.

en: This is a combination date option.
tr: Bu bir kombinasyon tarih seçeneğidir.

en: Relative Date Option
tr: Göreceli Tarih Seçeneği

en: This is a relative date option.
tr: Bu göreceli bir tarih seçeneğidir.

en: Number Option
tr: Sayı Seçeneği

en: This is a number option.
tr: Bu bir sayı seçeneğidir.

en: Background Color
tr: Artalan Rengi

en: This is a color option.
tr: Bu bir renk seçeneğidir.

en: An account list option
tr: Bir hesap liste seçeneği

en: This is an account list option.
tr: Bu bir hesap listesi seçeneğidir.

en: A list option
tr: Bir liste seçeneği

en: This is a list option.
tr: Bu bir liste seçeneğidir.

en: The Good
tr: İyi

en: The Bad
tr: Kötü

en: The Ugly
tr: Çirkin

en: Testing
tr: Sınanıyor

en: Items you selected:
tr: Seçtiğiniz ögeler:

en: List items selected
tr: Seçili ögeleri listele

en: (You selected no list items.)
tr: (Liste ögesi seçmediniz.)

en: You have selected no accounts.
tr: Hiç hesap seçmediniz.

en: Display help
tr: Yardımı göster

en: Tax Report / TXF Export
tr: Vergi Raporu / TXF Dışa Aktarma

en: Alternate Period
tr: Alternatif Dönem

en: Last Year
tr: Son Yıl

en: Select Accounts (none = all)
tr: Hesapları Seç (hiçbiri = tümü)

en: Select accounts.
tr: Hesapları seç.

en: Suppress $0.00 values
tr: 0,00 TL değerlerini bastır

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
tr: 0,00 TL değerli Hesaplar yazdırılmayacak.

en: Print Full account names
tr: Tam hesap adlarını yazdır

en: Print all Parent account names.
tr: Tüm Ana hesap adlarını göster.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
tr: UYARı: Bazı hesaplara atanan TXF kodları yineleniyor. Ödeme yapan yalnızca TXF kodları yinelenebilir.

en: Tax Report & XML Export
tr: Vergi Raporu ve XML Dışa Aktarma

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
tr: Vergilendirilebilir Gelir / İndirilebilir Masraflar / .XML dosyasına dışa aktarma

en: Taxable Income / Deductible Expenses
tr: Vergilendirilebilir Gelir / İndirilebilir Masraflar

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
tr: Bu rapor Vergilendirilebilir Gelir ve İndirilebilir Masraflarınızı gösterir.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
tr: Bu sayfada Vergilendirilebilir Gelir ve İndirilebilir Masraflar gösterilmektedir.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
tr: Vergi Zamanlama Raporu/TXF Dışa Aktarma

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
tr: 0,00 TL değerli Vergi kodları yazdırılmayacak.

en: Do not print full account names
tr: Tam hesap adlarını yazdırma

en: Do not print all Parent account names.
tr: Tüm Ana hesap adlarını yazdırma.

en: Print all Transfer To/From Accounts
tr: Kendisine/kendisinden Aktarılacak Tüm Hesapları Yazdır

en: Print all split details for multi-split transactions.
tr: Çok parçalı işlemler için tüm bölünme ayrıntılarını yazdırın.

en: Print TXF export parameters
tr: TXF dışa aktarma parametrelerini yazdır

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
tr: Rapor üzerinde her TXF kodu / hesabı için TXF dışa aktarma parametrelerini gösterin.

en: Do not print Action:Memo data
tr: Eylem:Bilgi Notu verisini yazdırma

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
tr: İşlemler için Eylem: Bilgi Notu bilgisini yazdırma.

en: Do not print transaction detail
tr: İşlem ayrıntısını görüntüleme

en: Do not print transaction detail for accounts.
tr: Hesaplar için işlem ayrıntısını yazdırma.

en: Do not use special date processing
tr: Özel tarih işlemesini kullanma

en: Do not print transactions out of specified dates.
tr: Belirtilen tarihler dışında kalan işlemleri yazdırma.

en: Currency conversion date
tr: Para birimi dönüştürme tarihi

en: Select date to use for PriceDB lookups.
tr: PriceDB aramalarında kullanılacak tarihi seçin.

en: Tax Schedule Report & TXF Export
tr: Vergi Zamanlama Raporu ve TXF Dışa Aktarma

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
tr: Vergilendirilebilir Gelir/İşlem Ayrıntısı ile İndirilebilir Masraflar/.TXF dosyasına Dışa Aktarma

en: Taxable Income/Deductible Expenses
tr: Vergiye tabi Gelir/Vazgeçilmez Giderler

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
tr: Bu raporda, Gelir Vergisi ile ilgili hesaplarınız için işlem ayrıntıları gösterilir.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
tr: Bu sayfada, ilgili Gelir Vergisi hesapları için işlem ayrıntıları gösterilmektedir.

en: Income Piechart
tr: Gelir Pasta grafiği

en: Expense Piechart
tr: Gider Pasta grafiği

en: Asset Piechart
tr: Varlık Pasta grafiği

en: Liability Piechart
tr: Y.Kaynak Pasta grafiği

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
tr: Verilen zaman aralığı başına Gelir ile bir pasta grafiği gösterir

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
tr: Verilen zaman aralığı başına Giderleri içeren bir pasta grafiği gösterir

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
tr: Belirli bir zamanda Varlıklar bakiyesi ile pasta grafiği gösterir

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
tr: Belirli bir zamanda Yükümlülükler bakiyesi ile pasta grafiği gösterir

en: Income Accounts
tr: Gelir Hesapları

en: Expense Accounts
tr: Gider Hesapları

en: Assets
tr: Varlıklar

en: Liabilities
tr: Y.Kaynaklar

en: Show long names
tr: Uzun adları göster

en: Show Percents
tr: Yüzdeleri Göster

en: Maximum Slices
tr: Azami Dilimler

en: Sort Method
tr: Sıralama Yöntemi

en: Show Average
tr: Ortalama göster

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
tr: Miktaların tam zaman aralığı boyunca mi yoksa ortalama olarak ör. her ay gösterileceğini seçin.

en: No Averaging
tr: Ortalama yok

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
tr: Görüntülenen hesap ağacındaki azami seviye sayısı.

en: Show the full account name in legend?
tr: Açıklamada tam hesap adını göster?

en: Show the percentage in legend?
tr: Açıklamada yüzdeyi göster?

en: Maximum number of slices in pie.
tr: Pastadaki maksimum dilim sayısı.

en: Yearly Average
tr: Yıllık Ortalama

en: Monthly Average
tr: Aylık Ortalama

en: Weekly Average
tr: Haftalık Ortalama

en: Account Summary
tr: Hesap Özeti

en: Future Scheduled Transactions Summary
tr: Gelecek Zamanlanmış İşlem Özeti

en: Depth limit behavior
tr: Derinlik sınırı davranışı

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
tr: Belirtilen derinlik sınırını aşan hesapları nasıl ele almalı (varsa).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
tr: Herhangi bir hesabın alt hesaplardaki bakiyeleri de içeren toplam bakiyeyi derinlik sınırında gösterin.

en: Parent account balances
tr: Ana hesap bakiyeleri

en: Parent account subtotals
tr: Ana hesap alt toplamları

en: Include accounts with zero total balances
tr: Toplam sıfır bakiyeli hesapları dahil et

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
tr: Bu raporda sıfır bakiyeli hesapları (içiçe) dahil et.

en: Omit zero balance figures
tr: Sıfır bakiyeli şekilleri atla

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
tr: Gösterilecek sıfır bakiyelerin yerine boşluk gösterin.

en: Show accounting-style rules
tr: Muhasebe stili kurallarını göster

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
tr: Muhasebeciler gibi eklenen sütunların altındaki kuralları kullanın.

en: Show an account's balance.
tr: Bir hesabın bakiyesini gösterin.

en: Show an account's account code.
tr: Bir hesabın hesap kodunu gösterin.

en: Show an account's account type.
tr: Bir hesabın hesap türünü gösterin.

en: Account Description
tr: Hesap Açıklaması

en: Show an account's description.
tr: Bir hesabın açıklaması göster.

en: Account Notes
tr: Hesap Notları

en: Show an account's notes.
tr: Bir hesabın notlarını göster.

en: Commodities
tr: Kıymetler

en: Show Foreign Currencies
tr: Yabancı Para Birimlerini Göster

en: Display any foreign currency amount in an account.
tr: Herhangi bir döviz tutarını bir hesapta gösterin.

en: Show Exchange Rates
tr: Döviz Kurlarını Göster

en: Show the exchange rates used.
tr: Kullanılan döviz kurlarını göster.

en: Recursive Balance
tr: Özyinelemeli Bakiye

en: Omit Accounts
tr: Hesapları Atla

en: Account title
tr: Hesap başlığı

en: Advanced Portfolio
tr: Ayrıntılı Portföy

en: Include accounts with no shares
tr: Hisse senetleri olmayan hesapları dahil et

en: Show listings
tr: Listeleri göster

en: Show prices
tr: Fiyatları göster

en: Show number of shares
tr: Hisse sayısını göster

en: Basis calculation method
tr: Temel hesaplama yöntemi

en: Set preference for price list data
tr: Fiyat liste verisi için tercihleri ayarla

en: How to report brokerage fees
tr: Aracılık ücretleri nasıl raporlanır

en: Basis calculation method.
tr: Temel hesaplama yöntemi.

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
tr: Uygun olduğunda, işlemler üzerinde fiyat editörü fiyatlandırmasının kullanılmasını tercih edin.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
tr: Komisyonları ve diğer aracılık ücretlerini bildirme.

en: Include in basis
tr: Esaslara dahil et

en: Display exchange listings.
tr: Döviz listelerini görüntüle.

en: Display numbers of shares in accounts.
tr: Hesaplardaki hisse sayısını göster.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
tr: Hisse sayılarında kullanılacak ondalık basamak sayısı.

en: Display share prices.
tr: Hisse fiyatlarını göster.

en: Stock Accounts to report on.
tr: Raporlanacak Stok Hesapları.

en: Include accounts that have a zero share balances.
tr: Sıfır bir hisse bakiyesi içeren hesapları dahil et.

en: Listing
tr: Liste

en: Basis
tr: Temel

en: Money In
tr: Giren Para

en: Money Out
tr: Çıkan Para

en: Realized Gain
tr: Gerçekleşmiş Kazanç

en: Unrealized Gain
tr: Gerçekleşmemiş kazanç

en: Total Gain
tr: Toplam Kazanç

en: Rate of Gain
tr: Kazanç oranı

en: Total Return
tr: Toplam Geri Dönüş

en: Rate of Return
tr: Geri Dönüş Oranı

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
tr: * bu emtia verileri, fiyat listesi yerine işlem fiyatlaması kullanılarak oluşturulmuştur.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
tr: Çok para biriminde bir durumdaysanız, değişimler doğru olmayabilir.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
tr: ** bu malın fiyatı yoktur ve 1 fiyat kullanılmıştır.

en: Report on these accounts.
tr: Bu hesaplarla ilgili rapor verin.

en: Data markers?
tr: Veri işaretleyiciler?

en: Display a mark for each data point.
tr: Her veri noktası için bir işaret görüntüle.

en: Balance Sheet
tr: Bilanço

en: Balance Sheet Date
tr: Bilanço Tarihi

en: Single column Balance Sheet
tr: Tek sütun Bakiye Sayfası

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
tr: Varlıklar bölümünün ikinci sütununda yer alanlara kıyasla, varlık bölümünde aynı sütundaki Mali Tablo/Yazılı basın yükümlülüğü/özkaynak bölümü.

en: Flatten list to depth limit
tr: Listeyi derinlik sınırına düzleştir

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
tr: Derinlik sınırında derinlik sınırını aşan hesapları görüntüler.

en: Label the assets section
tr: Varlıklar bölümünü etiketle

en: Whether or not to include a label for the assets section.
tr: Varlıklar bölümüne bir etiket eklenip eklenmeyeceği.

en: Include assets total
tr: Toplam varlıkları dahil et

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
tr: Toplam varlıkları gösteren bir satır eklenip eklenmeyeceği.

en: Use standard US layout
tr: Standart ABD düzenini kullanın

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
tr: Rapor bölümü sırası varlıklar/yükümlülükler/öz sermaye (varlık/özsermaye/yükümlülük yerine).

en: Label the liabilities section
tr: Yükümlülükler bölümünü etiketleyin

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
tr: Yükümlülükler bölümü için bir etiket eklenip eklenmeyeceği.

en: Include liabilities total
tr: Toplam yükümlülükleri dahil et

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
tr: Toplam yükümlülükleri gösteren bir satır eklenip eklenmeyeceği.

en: Label the equity section
tr: Öz sermaye bölümünü etiketle

en: Whether or not to include a label for the equity section.
tr: Öz sermaye bölümüne bir etiket eklenip eklenmeyeceği.

en: Include equity total
tr: Toplam sermaye ekle

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
tr: Toplam özsermayeyi gösteren bir satır eklenip eklenmeyeceği.

en: Total Liabilities
tr: Toplam Y.Kaynaklar

en: Total Assets
tr: Toplam Varlıklar

en: Retained Losses
tr: Birikmiş Zararlar

en: Trading Gains
tr: İşlem Gelirleri

en: Trading Losses
tr: İşlem Giderleri

en: Unrealized Gains
tr: Gerçekleşmemiş Kazançlar

en: Unrealized Losses
tr: Gerçekleşmemiş Zararlar

en: Total Equity
tr: Toplam Özkaynak

en: Total Liabilities & Equity
tr: Toplam Özkaynak ve Y.Kaynaklar

en: Balance Sheet (eguile)
tr: Bilanço (eguile)

en: Exclude accounts with zero total balances
tr: Sıfır toplam bakiyeli hesapları hariç tut

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
tr: Üst-seviye olmayan sıfır bakiyeli hesapları ve sıfır olmayan alt hesapları hariç tut.

en: Negative amount format
tr: Negatif miktar biçimi

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
tr: Negatif miktarlar için kullanılacak biçimlendirme: önde gelen bir işaretle veya parantez içine alınarak.

en: Font family
tr: Yazı tipi ailesi

en: Font definition in CSS font-family format.
tr: CSS font-family biçiminde yazı tipi tanımı.

en: Font size
tr: Yazı tipi boyu

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
tr: CSS font-size biçiminde yazı tipi boyutu (örn. "medium" veya "10pt").

en: Template file
tr: Şablon dosyası

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
tr: Bu raporun eguile şablon bölümünün dosya adı. Bu dosya .gnucash dizininizde ya da GnuCash kurulum dizinindeki uygun yerde olmalıdır.

en: CSS stylesheet file
tr: CSS stilsayfası dosyası

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
tr: Bu raporla birlikte kullanılacak CSS stil sayfasının dosya adı. Belirtilirse, bu dosya .gnucash dizininizde veya GnuCash yükleme dizinleri içindeki uygun yerde olmalıdır.

en: Extra Notes
tr: Fazladan Notlar

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
tr: Notlar faturanın sonuna eklendi -- HTML biçimlendirmesi içerebilir.

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
tr: (Geliştirme sürümü - bunları iki kez denetlemeden bu rapordaki rakamlara güvenmeyin. <br> Bu mesajdan kurtulmak için 'Ekstra Notlar' seçeneğini değiştirin)

en: Imbalance
tr: Açık

en: Orphan
tr: Açık

en: Balance Sheet using eguile-gnc
tr: Bilanço (eguile-gnc)

en: Display a balance sheet (using eguile template)
tr: Bir bilanço göster (eguile şablonu kullanarak)

en: Add options summary
tr: Seçenek özetini ekle

en: Add summary of options.
tr: Seçeneklerin özetini ekle.

en: Common Currency
tr: Ortak Para Birimi

en: Show original currency amount
tr: Asıl döviz miktarını göster

en: Always
tr: Her zaman

en: Total For
tr: İçin Toplam

en: Asset
tr: Varlık

en: Liability
tr: Y.Kaynak

en:  to
tr:  ile

en: Expense
tr: Gider

en: Net Income
tr: Net Gelir

en: Budget Balance Sheet
tr: Bütçe Bilançosu

en: Include new/existing totals
tr: Yeni/mevcut toplamları dahil et

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
tr: Bütçeyle ortaya çıkan toplamları değiştiren değişiklikleri gösteren satırları dahil edip etmeme.

en: Budget to use.
tr: Kullanılacak bütçe.

en: Existing Assets
tr: Mevcut Varlıklar

en: Allocated Assets
tr: Tahsis Edilen Varlıklar

en: Unallocated Assets
tr: Dağıtılmamış Varlıklar

en: Existing Liabilities
tr: Mevcut Y.Kaynaklar

en: New Liabilities
tr: Yeni Y.Kaynaklar

en: New Retained Losses
tr: Yeni Dağıtılmamış Kayıplar

en: Total Retained Earnings
tr: Toplam Dağıtılmamış Kazançlar

en: Existing Equity
tr: Mevcut Öz Sermaye

en: New Equity
tr: Yeni Öz Sermaye

en: Chart Type
tr: Çizelge Türü

en: Range start
tr: Aralık başı

en: Range end
tr: Aralık sonu

en: Actual
tr: Güncel

en: Budget Flow
tr: Bütçe Akış

en: Period number.
tr: Dönem numarası.

en: Report for range of budget periods
tr: Bütçe dönemleri aralığı için rapor verin

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
tr: Bütçe dönemi aralığı için bütçe yerine rapor oluşturun.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
tr: Raporlama aralığını başlatan bir bütçe dönemi seçin.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
tr: Raporlama aralığını sona erdirecek bir bütçe dönemi seçin.

en: Label the revenue section
tr: Gelir bölümünü etiketleyin

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
tr: Gelir bölümüne bir etiket eklenip eklenmeyeceği.

en: Include revenue total
tr: Toplam geliri dahil et

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
tr: Toplam geliri gösteren bir satır eklenip eklenmeyeceği.

en: Label the expense section
tr: Harcama bölümünü etiketleyin

en: Whether or not to include a label for the expense section.
tr: Masraf yeri için bir etiket eklenip eklenmeyeceği.

en: Include expense total
tr: Masraf toplamını dahil et

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
tr: Toplam harcamayı gösteren bir satır eklenip eklenmeyeceği.

en: Display as a two column report
tr: İki sütunlu bir rapor olarak görüntüle

en: Divides the report into an income column and an expense column.
tr: Raporu gelir sütununa ve gider sütununa böler.

en: Display in standard, income first, order
tr: Standart, gelir ilk olarak sıralı göster

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
tr: Raporun standart sıra ile gösterilmesini sağlar, gelirler giderlerin önüne konur.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
tr: Raporlama aralığı bitiş dönemi başlangıç döneminden az olamaz.

en: Revenues
tr: Gelirler

en: Total Revenue
tr: Toplam Gelir

en: Total Expenses
tr: Toplam Giderler

en: Net income
tr: Net gelir

en: Net loss
tr: Net kayıp

en: Budget Income Statement
tr: Bütçe Gelir Ekstresi

en: Budget Profit & Loss
tr: Bütçe Kâr ve Zarar

en: Budget Report
tr: Bütçe Raporu

en: Account Display Depth
tr: Hesap Görüntüleme Derinliği

en: Always show sub-accounts
tr: Her zaman alt hesapları göster

en: Show Budget
tr: Bütçeyi Göster

en: Display a column for the budget values.
tr: Bütçe değerleri için bir sütun görüntüle.

en: Show Actual
tr: Mevcutu Göster

en: Display a column for the actual values.
tr: Mevcut değerler için bir sütun görüntüle.

en: Show Difference
tr: Farkı Göster

en: Display the difference as budget - actual.
tr: Farkı bütçe olarak görüntüle - mevcut.

en: Show Column with Totals
tr: Sütunu Toplamlarla Göster

en: Display a column with the row totals.
tr: Satır toplamlarıyla birlikte bir sütun görüntüleyin.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
tr: Toplam bakiye ve bütçe değerleri sıfır olan hesapları dahil et

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
tr: Bu rapora sıfır toplam (yinelemeli) bakiyeler ve bütçe değerleri olan hesapları ekleyin.

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
tr: Btç

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
tr: Mvct

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
tr: Fark

en: Include Trading Accounts in report
tr: Ticaret Hesaplarını rapora dahil et

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
tr: Rapordaki Ticaret Hesaplarına ve bu hesaplardan aktarımları dahil et.

en: Show money in?
tr: Giren parayı göster?

en: Show money out?
tr: Çıkan parayı göster?

en: Show net money flow?
tr: Net para akışını göster?

en: Net Flow
tr: Net Akış

en: Cash Flow
tr: Nakit Akışı

en: Show Full Account Names
tr: Tam Hesap İsimlerini Göster

en: Show full account names (including parent accounts).
tr: Tam hesap adlarını göster (ana hesaplar dahil).

en: Money into selected accounts comes from
tr: Seçili hesaplara gelen paranın kaynağı

en: Money out of selected accounts goes to
tr: Seçili hesaplardan çıkan paranın hedefi

en: Income Chart
tr: Gelir Grafiği

en: Expense Chart
tr: Gider Grafiği

en: Asset Chart
tr: Varlık Grafiği

en: Liability Chart
tr: Yükümlülük Grafiği

en: Income Over Time
tr: Zaman İçinde Gelir

en: Expense Over Time
tr: Zaman İçinde Gider

en: Assets Over Time
tr: Zaman İçinde Varlıklar

en: Liabilities Over Time
tr: Zaman İçinde Yükümlülükler

en: Show long account names
tr: Uzun hesap adlarını göster

en: Maximum Bars
tr: Azami Çubuklar

en: Daily Average
tr: Günlük Ortalama

en: Grand Total
tr: Genel Toplam

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
tr: Gelir ve gider kaydedilen gelir hesaplarıdır.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
tr: Giderlerin kaydedildiği giderler, karı vermek için satışlardan çıkarılır.

en: Show Expense Column
tr: Gider Sütunlarını Göster

en: Show the column with the expenses per customer.
tr: Sütun müşteri başına giderlerle birlikte gösterilsin.

en: Show Company Address
tr: Firma Adresini Göster

en: Show your own company's address and the date of printing.
tr: Kendi şirket adresinizi ve yazdırma tarihini gösterin.

en: Show Lines with All Zeros
tr: Tümü Sıfır olan Satırları göster

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
tr: Raporlama döneminde işlem yapılmayan müşterilerle birlikte tablo satırlarını gösterin, dolayısıyla sütunların tümü sıfırları gösterecektir.

en: Show Inactive Customers
tr: Etkin Olmayan Müşterileri Göster

en: Include customers that have been marked inactive.
tr: Pasif olarak işaretlenmiş müşterileri dahil et.

en: Sort Column
tr: Sütunu Sırala

en: Choose the column by which the result table is sorted.
tr: Sütunu sonuç tablosunun sıranacağı şekle göre seçin.

en: Sort Order
tr: Sıralama Koşulu

en: Customer Name
tr: Müşteri Adı

en: Sales
tr: Satışlar

en: Markup
tr: Biçimleme

en: No Customer
tr: Müşteri Yok

en: Customer Summary
tr: Müşteri Özeti

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
tr: Özkaynak Ekstresi

en: Report only on these accounts.
tr: Yalnızca bu hesaplarda rapor verin.

en: Closing Entries pattern
tr: Kapanış Girdileri deseni

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
tr: Kapanış girişlerini tanımlayan Açıklama sütunundaki herhangi bir metin.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
tr: Kapak Girişleri deseni büyük/küçük harf duyarlıdır

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
tr: Kapanış Girişleri Deseni eşleşmesinin büyük/küçük harfe duyarlı olmasına neden oluyor.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
tr: Kapanış Girdileri Deseni bir düzenli ifadedir

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
tr: Kapanış Girdileri Desenine bir düzenli ifade olarak davranılmasını sağlar.

en: for Period
tr: Dönem için

en: Capital
tr: Sermaye

en: Investments
tr: Yatırımlar

en: Withdrawals
tr: Para çekmeler

en: Increase in capital
tr: Sermayede artış

en: Decrease in capital
tr: Sermayede azalış

en: Num/Action
tr: Sayı/Eylem

en: Totals
tr: Toplamlar

en: General Ledger
tr: Genel Muhasebe Defteri

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Trans Number
tr: Aktarım Numarası

en: Use Full Account Name
tr: Hesabın tam adını kullan

en: Other Account Name
tr: Mukabil hesap adı

en: Use Full Other Account Name
tr: Mukabil hesabın tam adını kullan

en: Other Account Code
tr: Mukabil hesap kodu

en: Primary Key
tr: Birincil ölçüt

en: Show Full Account Name
tr: Hesabın tam adı görünsün

en: Primary Subtotal
tr: Birincil ara toplam

en: Primary Subtotal for Date Key
tr: Tarih ölçütü için birincil ara toplam

en: Primary Sort Order
tr: Birincil sıralanış

en: Secondary Key
tr: İkincil ölçüt

en: Secondary Subtotal
tr: İkincil ara toplam

en: Secondary Subtotal for Date Key
tr: Tarih ölçütü için ikincil ara toplam

en: Secondary Sort Order
tr: İkincil sıralanış

en: Label the trading accounts section
tr: İşlem hesapları bölümünü etiketleyin

en: Include trading accounts total
tr: Toplam işlem hesabı dahil et

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
tr: Toplam ticaret hesap bakiyesini gösteren bir satır eklenip eklenmeyeceği.

en: Trading
tr: Ticari

en: Total Trading
tr: Toplam Ticaret

en: Income Statement
tr: Gelir Ekstresi

en: Profit & Loss
tr: Kâr ve Zarar

en: Validation
tr: Doğrulama

en: Tax Amount
tr: Vergi Miktarı

en: Invoice in progress…
tr: Fatura devam ediyor…

en: Custom Title
tr: Özel Başlık

en: Display Columns
tr: Sütunları Göster

en: Display the date?
tr: Tarih görünsün mü?

en: Display the description?
tr: Açıklama görünsün mü?

en: Display the action?
tr: Eylemi görüntüle?

en: Display the quantity of items?
tr: Ögelerin miktarını görüntüle?

en: Display the price per item?
tr: Her ögenin fiyatını görüntüle?

en: Display the entry's discount?
tr: Girdinin indirimini görüntüle?

en: Display the entry's taxable status?
tr: Girdinin vergiye tabi durumunu görüntüle?

en: Display each entry's total total tax?
tr: Her girdinin toplam vergisini görüntüle?

en: Display the entry's value?
tr: Girdinin değerini görüntüle?

en: Display due date?
tr: Bitiş tarihi gösterilsin mi?

en: Display the subtotals?
tr: Alt toplamları görüntüle?

en: Payable to
tr: Ödenebilir

en: Display the Payable to: information.
tr: Ödenebilir: bilgisini görüntüle.

en: Payable to string
tr: Ödenebilir karakter dizisi

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
tr: Kimin ödemelerinin yapılacağını belirten cümle.

en: Company contact
tr: Firma yetkilisi

en: Display the Company contact information.
tr: Firma iletişim bilgilerini görüntüle.

en: Company contact string
tr: Şirket irtibat karakter dizisi

en: The phrase used to introduce the company contact.
tr: Şirket iletişimini tanıtmak için kullanılan cümle.

en: Minimum # of entries
tr: Asgari girdi sayısı

en: The minimum number of invoice entries to display.
tr: Görüntülenecek minimum fatura girdi sayısı.

en: References
tr: Referanslar

en: Display the invoice references?
tr: Fatura referanslarını görüntüle?

en: Billing Terms
tr: Fatura Koşulları

en: Display the invoice billing terms?
tr: Fatura faturalandırma koşullarını görüntüle?

en: Display the billing id?
tr: Fatura kimliğini görüntüle?

en: Display the invoice notes?
tr: Fatura notlarını görüntüle?

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Display the payments applied to this invoice?
tr: Bu faturaya yapılan ödemeleri görüntüle?

en: Job Details
tr: İş Ayrıntıları

en: Display the job name for this invoice?
tr: Bu fatura için iş adını görüntüle?

en: Extra notes to put on the invoice.
tr: Faturaya eklenecek fazladan notlar.

en: Thank you for your patronage!
tr: Patronajınız için teşekkür ederiz!

en: Payment, thank you!
tr: Ödeme, teşekkürler!

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
tr: V

en: Net Price
tr: Net Fiyat

en: Total Price
tr: Toplam Fiyat

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
tr: Geçerli bir fatura seçilmedi. Seçenekler düğmesini tıklayın ve kullanılacak faturayı seçin.

en: Show Net Profit
tr: Net Kârı Göster

en: Show Asset & Liability
tr: Varlık ve Yükümlülükleri göster

en: Show Net Worth
tr: Net Değeri Göster

en: Line Width
tr: Satır Genişliği

en: Set line width in pixels.
tr: Satır genişliğini piksel olarak ayarla.

en: Grid
tr: Izgara

en: Show Income and Expenses?
tr: Gelir ve Giderleri Göster?

en: Show the Asset and the Liability bars?
tr: Varlık ve Yükümlülük çubuklarını göster?

en: Show the net profit?
tr: Net kârı göster?

en: Add grid lines.
tr: Izgara çizgilerini ekle.

en: Net Profit
tr: Net Kâr

en: Net Worth
tr: Net Değer

en: Net Worth Barchart
tr: Net Değer Çubukgrafiği

en: Income/Expense Chart
tr: Gelir/Gider Grafiği

en: Net Worth Linechart
tr: Net Değer Çizgigrafiği

en: Sort By
tr: Sırala

en: Show zero balance items
tr: Sıfır bakiye ögelerini göster

en: Due or Post Date
tr: Vade veya Gönderme Tarihi

en: Address Source
tr: Adres Kaynağı

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
tr: Adres İsmini Görüntüle. Bu ve diğer alanlar, bu raporu bir adres-mektup birleştirmede kullanmak için bir e-tabloya kopyalarsanız yararlı olabilir.

en: Display Address 1.
tr: Adres 1'i Görüntüle.

en: Display Address 2.
tr: Adres 2'yi Görüntüle.

en: Display Address 3.
tr: Adres 3'ü Görüntüle.

en: Display Address 4.
tr: Adres 4'ü Görüntüle.

en: Address Phone
tr: Adres Telefon

en: Display Phone.
tr: Telefonu Görüntüle.

en: Address Fax
tr: Adres Faks

en: Display Fax.
tr: Faxı göster.

en: Address Email
tr: Adres Eposta

en: Display Email.
tr: Eposta göster.

en: Display Active status.
tr: Aktif durumu göster.

en: Sort companies by.
tr: Şirketleri şuna göre sırala.

en: Sort order.
tr: Sıralama şekli.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
tr: Tüm satıcıları/müşterileri, sıfır bakiyesi olsa bile gösterin.

en: Current
tr: Mevcut

en: 0-30 days
tr: 0-30 gün

en: 31-60 days
tr: 31-60 gün

en: 61-90 days
tr: 61-90 gün

en: 91+ days
tr: 91+ gün

en: Address source.
tr: Adres kaynağı.

en: Sale
tr: Satış

en: Credits
tr: Alacaklar

en: Debits
tr: Borçlar

en: No valid customer selected.
tr: Geçerli müşteri seçilmedi.

en: This report requires a customer to be selected.
tr: Bu rapor bir müşterinin seçilmesini gerektirir.

en: No valid employee selected.
tr: Geçerli çalışan seçilmedi.

en: This report requires a employee to be selected.
tr: Bu rapor bir çalışanın seçilmesini gerektirir.

en: Period Totals
tr: Dönem Toplamları

en: Total Credit
tr: Toplam Kredi

en: Total Due
tr: Toplam Vade

en: The company for this report.
tr: Bu rapor için firma.

en: Display the transaction date?
tr: İşlem tarihini görüntüle?

en: Display the transaction reference?
tr: İşlem referansını görüntüle?

en: Display the transaction type?
tr: İşlem türünü görüntüle?

en: Display the transaction description?
tr: İşlem açıklamasını gösterilsin mi?

en: Display the sale amount column?
tr: Satış miktarı sütununu göster?

en: Display the tax column?
tr: Vergi sütununu göster?

en: Display the period credits column?
tr: Dönem kredileri sütunu gösterilsin mi?

en: Display a running balance?
tr: Çalışan bir bakiye gösterilsin mi?

en: No matching transactions found
tr: Eşleşen işlem bulunamadı

en: Customer Report
tr: Müşteri Raporu

en: Vendor Report
tr: Satıcı Raporu

en: Employee Report
tr: Personel Raporu

en: Job Report
tr: İş Raporu

en: Investment Portfolio
tr: Yatırım Portföyü

en: Price of Commodity
tr: Emtia Fiyatı

en: Invert prices
tr: Fiyatları ters çevir

en: Marker
tr: İşaretleyici

en: Marker Color
tr: İşaretleyici Rengi

en: Calculate the price of this commodity.
tr: Bu emtianın fiyatını hesaplayın.

en: Weighted Average
tr: Ağırlıklı Ortalama

en: Actual Transactions
tr: Gerçek İşlemler

en: Color of the marker.
tr: İşaretleyici rengi.

en: Weeks
tr: Hafta

en: Double-Weeks
tr: Çift-Haftalar

en: Identical commodities
tr: Özdeş emtialar

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
tr: Seçtiğiniz emtia ve raporun para birimi aynıdır. Aynı mallar için fiyatları göstermek mantıklı değil.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
tr: Seçilen zaman diliminde seçilen mallar için geçerli fiyat bilgisi bulunmamaktadır.

en: Only one price
tr: Yalnızca bir fiyat

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
tr: Seçilen zaman diliminde seçilen emtia için tek bir fiyat bulundu. Bu yararlı bir plan vermez.

en: All Prices equal
tr: Tüm Fiyatlar eşit

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
tr: Bulunan tüm fiyatlar eşittir. Bu, bir düz çizgiye sahip bir plan ile sonuçlanır. Ne yazık ki, çizim aracı bunu halledemiyor.

en: All Prices at the same date
tr: Tüm Fiyatlar aynı tarihte

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
tr: Bulunan tüm fiyatlar aynı tarihte. Bu, bir düz çizgiye sahip bir plan ile sonuçlanır. Ne yazık ki, çizim aracı bunu halledemiyor.

en: Headings 1
tr: Başlıklar 1

en: Headings 2
tr: Başlıklar 2

en: Heading font
tr: Başlık yazı tipi

en: Text font
tr: Metin yazı tipi

en: Header logo filename
tr: Üst logo dosya adı

en: Header logo width
tr: Üst logo genişliği

en: Footer logo filename
tr: Alt logo dosya adı

en: Footer logo width
tr: Alt logo genişliği

en: Discount Rate
tr: İndirim Oranı

en: Discount Amount
tr: İndirim Miktarı

en: Tax Rate
tr: Vergi Oranı

en: Sub-total
tr: Alt-toplam

en: Payment received text
tr: Ödeme alınan metin

en: Today date format
tr: Bugün tarih biçimi

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
tr: Bu raporun eguile şablon bölümünün dosya adı. Bu dosya ya .gnucash dizininizde ya da GnuCash kurulum dizinindeki uygun yerde olmalıdır.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
tr: Bu raporla birlikte kullanılacak CSS stil sayfasının dosya adı. Bu dosya ya .gnucash dizininizde ya da GnuCash kurulum dizinindeki uygun yerde olmalıdır.

en: Font to use for the main heading.
tr: Ana başlıkta kullanılacak yazı tipi.

en: Font to use for everything else.
tr: Geri kalan her yerde kullanılacak yazı tipi.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
tr: Bugünün tarihi için tarih->karakter katarı dönüşümü biçimi.

en: Payment received, thank you!
tr: Ödeme alındı, teşekkürler!

en: Funds In
tr: Giren

en: Funds Out
tr: Çıkan

en: Lot
tr: Hisse

en: Debit Value
tr: Borç Değeri

en: Credit Value
tr: Kredi Değeri

en: The title of the report.
tr: Raporun başlığı.

en: Register Report
tr: Defter Raporu

en: Display the check number/action?
tr: Çek numarası/eylemini görüntüle?

en: Display the check number?
tr: Çek/işlem no. görünsün mü?

en: Display the memo?
tr: Bilgi notu görünsün mü?

en: Display the account?
tr: Hesap görüntülensin mi?

en: Display the number of shares?
tr: Hisse adeti görünsün mü?

en: Display the name of lot the shares are in?
tr: Payların bulunduğu lotun adını görüntüle?

en: Display the shares price?
tr: Hisse fiyatı görünsün mü?

en: Display the amount?
tr: Tutar görünsün mü?

en: Display the value in transaction currency?
tr: Değeri işlem para biriminde görüntüle?

en: Display the totals?
tr: Toplamlar görünsün mü?

en: Total Debits
tr: Toplam Borçlar

en: Total Credits
tr: Toplam Krediler

en: Total Value Debits
tr: Toplam Değer Borçları

en: Total Value Credits
tr: Toplam Değer Kredisi

en: Net Change
tr: Net Değişim

en: Value Change
tr: Değer Değişimi

en: n/a
tr: mevcut değil

en: Elements
tr: Ögeler

en: column: Date
tr: column: Tarih

en: column: Tax Rate
tr: column: Vergi Değeri

en: column: Units
tr: column: Birimler

en: row: Address
tr: row: Adres

en: row: Contact
tr: row: Bağlantı

en: row: Invoice Number
tr: row: Fatura Numarası

en: row: Company Name
tr: satır: Firma Adı

en: Invoice number text
tr: Fatura numara metni

en: Ref text
tr: Referans metni

en: Job Name text
tr: İş Adı metni

en: Job Number text
tr: İş Numarası metni

en: Show Job name
tr: İş adını göster

en: Show Job number
tr: İş numarasını göster

en: Show net price
tr: Net fiyatı göster

en: Invoice number next to title
tr: Başlığın yanında fatura numarası

en: table-border-collapse
tr: tablo-kenarlığı-daraltma

en: table-header-border-color
tr: tablo-başlık-kenarlık-renk

en: table-cell-border-color
tr: tablo-hücre-kenarlık-renk

en: Embedded CSS
tr: Gömülü CSS

en: Logo filename
tr: Logo dosya adı

en: Logo width
tr: Logo genişliği

en: Display the Tax Rate?
tr: Vergi Oranı gösterilsin mi?

en: Display the Units?
tr: Birimler gösterilsin mi?

en: Display the contact?
tr: Bağlantı gösterilsin mi?

en: Display the address?
tr: Adres gösterilsin mi?

en: Display the Invoice Number?
tr: Fatura Numarası gösterilsin mi?

en: Display the Company Name?
tr: Firma İsmini görüntüle?

en: Invoice Number next to title?
tr: Fatura Numarası başlığın yanında?

en: Display Job name?
tr: İş adını görüntüle?

en: Invoice Job number?
tr: Fatura İş numarası?

en: Show net price?
tr: Net fiyatı göster?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
tr: Raporda kullanılacak bir logo içeren dosyanın adı.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
tr: Logo'nun CSS biçimindeki genişliği, ör. % 10 veya 32px. Logoyu doğal genişliğinde görüntülemek için boş bırakın. Logonun yüksekliği buna göre ölçeklendirilir.

en: CSS color.
tr: Logonun CSS biçimindeki genişliği, ör. % 10 veya 32px. Logoyu doğal genişliğinde görüntülemek için boş bırakın. Logonun yüksekliği buna göre ölçeklendirilir.

en: Invoice number:
tr: Fatura numarası:

en: Your ref:
tr: Referansınız:

en: Embedded CSS.
tr: Gömülü CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
tr: Vergi sütunları içeren bir müşteri faturasını görüntüle (eguile şablonu kullanarak)

en: Unit
tr: Birim

en: Invoice #:
tr: Fatura #:

en: Reference:
tr: Referans:

en: Australian Tax Invoice
tr: Avustralya Vergi Faturası

en: Start of Adjusting/Closing
tr: Ayarlama/Kapanış başlangıcı

en: Date of Report
tr: Raporun Tarihi

en: Report variation
tr: Rapor varyasyonu

en: Kind of trial balance to generate.
tr: Oluşturulacak deneme dengesinin türü.

en: Merchandising
tr: Mağazacılık

en: Gross adjustment accounts.
tr: Brüt düzeltme hesapları.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
tr: Netleşmeyin, ancak bu hesaplara brüt borç/kredi ayarlarını gösterin. Ticari işletmeler, normalde stok hesaplarını burada seçecektir.

en: Income summary accounts
tr: Gelir özeti hesapları

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
tr: Bu hesaplara yapılan düzeltmeler, Düzeltmeler, Düzeltilmiş Deneme Dengesi ve Gelir Tablosu sütunlarında brüt olarak düzeltilmiştir (yukarıya bakın). Çoğunlukla ticari işletmeler için yararlıdır.

en: Adjusting Entries pattern
tr: Ayarlama Girdileri deseni

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
tr: Ayarlama girdilerini tanımlayan Tanımlama sütunundaki herhangi metin.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
tr: Ayarlama Girdileri deseni büyük/küçük harf duyarlıdır

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
tr: Ayarlama Girdileri Deseninin büyük/küçük harf duyarlı olmasına neden olur.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
tr: Ayarlama Girdileri Deseni bir düzenli ifadedir

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
tr: Ayalama Girdileri Desenine bir düzenli ifade gibi davranılmasına neden olur.

en: Adjusting Entries
tr: Girdiler Ayarlanıyor

en: Adjustments
tr: Ayarlamalar

en: Net Loss
tr: Net Kayıp

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Number of columns before wrapping to a new row.
tr: Yeni bir satıra kaydırılmadan önce sütun sayısı.

en: Edit Options
tr: Düzenleme Seçenekleri

en: Single Report
tr: Tek Rapor

en: Multicolumn View
tr: Çoklusütun Görünümü

en: Custom Multicolumn Report
tr: Özel Çoklusütun Raporu

en: Assets Accounts
tr: Varlık Hesapları

en: Liability Accounts
tr: Y.Kaynak Hesapları

en: Equity Accounts
tr: Özkaynak Hesapları

en: Trading Accounts
tr: Ticaret Hesapları

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
tr: Toplam Özkaynak, Ticaret ve Yükümlülükler

en: Imbalance Amount
tr: Açık Tutarı

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
tr: Bu rapo için kullanılan <strong>Döviz Kurları</strong>

en: Invoice No.
tr: Fatura No.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
tr: Hiçbir fatura seçilmedi - birini seçmek için lütfen Seçenekler menüsünü kullanın.

en: Website
tr: Web sitesi

en: Invoice Date
tr: Fatura Tarihi

en: Stocks
tr: Hisse Senetleri

en: Mutual Funds
tr: Yatırım Fonları

en: Currencies
tr: Döviz

en: Equities
tr: Özkaynaklar

en: Checking
tr: Vadesiz

en: Savings
tr: Vadeli

en: Money Market
tr: Tahvil/Bono/Repo

en: Accounts Receivable
tr: Alıcılar

en: Accounts Payable
tr: Satıcılar

en: Credit Lines
tr: Kredi Hatları

en: Preparer
tr: Hazırlayan

en: Name of person preparing the report.
tr: Raporu hazırlayan kişinin adı.

en: Prepared for
tr: Müşteri

en: Name of organization or company prepared for.
tr: Hangi kurum veya firma için hazırlandığı.

en: Show preparer info
tr: Hazırlayan bilgisi görünsün

en: Name of organization or company.
tr: Kurum veya firma adı.

en: Enable Links
tr: Bağlantılı

en: Enable hyperlinks in reports.
tr: Raporlarda bağlantılar olsun.

en: Footer
tr: Dipnot

en: String to be placed as a footer.
tr: Altbilgi olarak yerleştirilecek dize.

en: Images
tr: Resimler

en: Background Tile
tr: Artalan Karo

en: Background tile for reports.
tr: Raporlar için artalan karo.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
tr: Üst banner

en: Banner for top of report.
tr: Rapor üzerinde banner

en: Heading Alignment
tr: Üst banner yerleşimi

en: Left
tr: Sol

en: Center
tr: Orta

en: Right
tr: Sağ

en: Company logo image.
tr: Firma logosu.

en: General background color for report.
tr: Rapor için genel artalan rengi.

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Normal body text color.
tr: Normal metin rengi.

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Link text color.
tr: Bağlantılı metin rengi.

en: Table Cell Color
tr: Tablo Hücre Rengi

en: Default background for table cells.
tr: Tablo hücreleri için varsayılan artalan.

en: Alternate Table Cell Color
tr: Alternatif Tablo Hücre Rengi

en: Default alternate background for table cells.
tr: Tablo hücreleri için varsayılan alternatif arka plan.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
tr: Altbaşlık/Alt toplam Hücre Rengi

en: Default color for subtotal rows.
tr: Alt toplam satırları için varsayılan renk

en: Sub-subheading/total Cell Color
tr: Alt altbaşlık/toplam Hücre Rengi

en: Color for subsubtotals.
tr: Alt-alt toplamlar için renk.

en: Grand Total Cell Color
tr: Genel Toplam Hücre Rengi

en: Color for grand totals.
tr: Büyük toplamlar için renk.

en: Tables
tr: Tablolar

en: Table cell spacing
tr: Tablo hücre aralığı

en: Space between table cells.
tr: Tablo hücreleri arasındaki boşluk.

en: Table cell padding
tr: Tablo hücre dolgusu

en: Space between table cell edge and content.
tr: Hücre kenarı ile içerik arasındaki boşluk.

en: Table border width
tr: Tablo sınır genişliği

en: Prepared by:
tr: Hazırlayan:

en: Prepared for:
tr: İçin hazırlanmıştır:

en: Easy
tr: Kolay

en: Fancy
tr: Renkli

en: Technicolor
tr: Teknik

en: Show receiver info
tr: Alıcı bilgisini göster

en: Name of organization or company the report is prepared for.
tr: Raporun hazırlandığı kuruluş veya şirketin adı.

en: Show date
tr: Tarihi göster

en: The creation date for this report.
tr: Bu raporun oluşturulma tarihi.

en: Show GnuCash Version
tr: GnuCash Sürümünü Göster

en: Show the currently used GnuCash version.
tr: Şu anda kullanılan GnuCash sürümünü göster.

en: Show preparer info at bottom
tr: Hazırlayan bilgisini altta göster

en: Show receiver info at bottom
tr: Alıcı bilgisini altta göster

en: Show comments at bottom
tr: Yorumları altta göster

en: Show GnuCash version at bottom
tr: GnuCash sürümünü altta göster

en: Report Creation Date:
tr: Rapor Oluşturma Tarihi:

en: Background color for reports.
tr: Raporlarda artalan renk.

en: Background Pixmap
tr: Artalan Deseni

en: Background color for alternate lines.
tr: Alternatif satırlar için arkaplan rengi.

en: Plain
tr: Sade

en: Filter Type
tr: Filtre Türü

en: Show Account Description
tr: Hesap Açıklamasını Göster

en: Show Informal Debit/Credit Headers
tr: Gayriresmî Debit/Kredi Başlıklarını Göster

en: Show subtotals only (hide transactional data)
tr: Yalnızca ara toplamları göster (işlem verisini gizle)

en: Table for Exporting
tr: Dışa Aktarılacak Tablo

en: Account Name Filter
tr: Hesap Adı Süzgeci

en: Transaction Filter
tr: İşlem Süzgeci

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
tr: Seçenekler panelinde belirtilen zaman aralığı ve hesap seçimi ile eşleşen herhangi bir işlem bulunamadı.

en: Register Order
tr: Kayıt Sıralaması

en: Income and Expense
tr: Gelir ve Gider

en: Credit Accounts
tr: Kredi Hesapları

en: Date Entered
tr: Girilen Tarih

en: Convert all transactions into a common currency.
tr: Tüm işlemleri ortak bir para birimine çevir.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
tr: Tabloyu kkstra hücreler ile kesme ve yapıştırma aktarımına uygun şekilde biçimlendirir.

en: Filter on these accounts.
tr: Bu hesaplarda filtre.

en: Filter account.
tr: Hesapları filtrele.

en: Sort by this criterion first.
tr: Önce bu kritere göre sırala.

en: Subtotal according to the primary key?
tr: Birincil ölçüte göre ara toplam görünsün mü?

en: Do a date subtotal.
tr: Bir tarih alttoplamı yap.

en: Order of primary sorting.
tr: Birincil sıralanış şekli.

en: Sort by this criterion second.
tr: İkincil olarak bu kritere göre sırala.

en: Subtotal according to the secondary key?
tr: İkincil ölçüte göre ara toplam görünsün mü?

en: Order of Secondary sorting.
tr: İkincil sıralanış şekli.

en: Display the reconciled date?
tr: Mutabakat tarihi görünsün mü?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
tr: Bilgi notu yoksa notlar görünsün mü?

en: Display the full account name?
tr: Tam hesap adı gösterilsin mi?

en: Display the account code?
tr: Hesap kodu görüntülensin mi?

en: Display the other account code?
tr: Diğer hesap kodu görüntülensin mi?

en: Display the trans number?
tr: Aktarma numarası görüntülensin mi?

en: Display the account name?
tr: Hesap adı görünsün mü?

en: Reverse amount display for certain account types.
tr: Bazı hesap türleri için tersi tutar göstergesi.

en: Cu_t
tr: K_es

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
tr: Seçimi kes ve panoya kopyala

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy the current selection to clipboard
tr: Seçimi panoya kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Paste the clipboard content at the cursor position
tr: Pano içeriğini imleç konumuna yapıştırın

en: _Transaction
tr: İ_şlem

en: Remo_ve Other Splits
tr: Diğer Bölümleri Kal_dır

en: Remove all splits in the current transaction
tr: Mevcut işlemdeki tüm bölmeleri kaldır

en: _Enter Transaction
tr: İşlemi Kay_det

en: Record the current transaction
tr: Cari işlemi kaydet

en: Ca_ncel Transaction
tr: İşlemi İ_ptal et

en: Cancel the current transaction
tr: Cari işlemi iptal et

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Double Line
tr: Çi_ft Satır

en: Transfer funds from one account to another
tr: Hesaplararası fon aktarma

en: _Blank Transaction
tr: _Boş işlem satırı

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
tr: Defterin sonundaki boş işlem satırına git

en: _File
tr: _Dosya

en: Pa_ge Setup
tr: Sayfa D_üzeni...

en: Specify the page size and orientation for printing
tr: Yazıcı için sayfa boyutu ve yönünü tayin et

en: Proper_ties
tr: Ö_zellikler

en: Edit the properties of the current file
tr: Cari dosyanın özelliklerini düzenle

en: Close the currently active page
tr: Aktif sayfayı kapat

en: Quit this application
tr: Bu uygulamadan çık

en: Edit the global preferences of GnuCash
tr: Genel GnuCash tercihlerini düzenle

en: _Toolbar
tr: _Araç Çubuğu

en: Show/hide the toolbar on this window
tr: Pencerede araç çubuğunu göster/kaldır

en: Su_mmary Bar
tr: Ö_zet Çubuğu

en: Show/hide the summary bar on this window
tr: Pencerede özet çubuğunu göster/kaldır

en: Stat_us Bar
tr: Dur_um Çubuğu

en: Show/hide the status bar on this window
tr: Bu pencerede durum çubuğunu göster/gizle

en: Tra_nsaction
tr: İş_lem

en: _Actions
tr: Eyle_mler

en: Reset _Warnings…
tr: Uyarıları _Sıfırla…

en: Re_name Page
tr: Sa_yfa adı

en: _Scheduled
tr: İ_leri tarihli

en: _Reports
tr: _Raporlar

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: E_xtensions
tr: U_zantılar

en: _Windows
tr: _Pencereler

en: _New Window
tr: Yeni _Pencere

en: New Window with _Page
tr: Sayfa ile Yeni _Pencere

en: Tutorial and Concepts _Guide
tr: _Başlangıç ve Kavramlar Kılavuzu

en: Open the GnuCash Tutorial
tr: GnuCash Başlangıç belgesini aç

en: _Contents
tr: İç_indekiler

en: Open the GnuCash Help
tr: GnuCash Yardımı göster

en: About GnuCash
tr: GnuCash hakkında

en: Save the current file
tr: Dosyayı kaydet

en: Open the New Invoice dialog
tr: Yeni Satış ekranını aç

en: New Accounts _Page
tr: Yeni Plan _Görüntüsü

en: Open a new Account Tree page
tr: Yeni bir hesap planı görüntüsü aç

en: New _File
tr: Yeni D_osya

en: Create a new file
tr: Yeni bir dosya oluştur

en: _Open…
tr: _Aç…

en: Open an existing GnuCash file
tr: Mevcut bir dosyayı aç

en: Save this file with a different name
tr: Bu dosyayı farklı bir ad ile kaydet

en: Re_vert
tr: Çe_vir

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
tr: Mevcut veri tabanını yeniden yükle, kaydedilmemiş tüm değişiklikler geri alınıyor

en: Print the currently active page
tr: Aktif sayfayı yazdır

en: Export _Accounts
tr: Hesapları _Dışa aktar

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
tr: Hesap planını yeni bir GnuCash dosyasına aktar

en: _Find…
tr: _Bul…

en: Find transactions with a search
tr: İşlem bul

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
tr: Ver_gi Rapor Seçenekleri

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
tr: Vergi raporları için uygun hesapları kur, örn. TR gelir vergisi

en: _Scheduled Transactions
tr: İ_leri tarihli İşlemler

en: _Scheduled Transaction Editor
tr: İle_ri tarihli İşlemler Editörü

en: Since _Last Run…
tr: Son Ça_lıştırmdan Beri…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
tr: Son çalıştırmadan bu yana oluşturulan Zamanlanmış İşlemler

en: _Mortgage & Loan Repayment…
tr: _Kredi Geri Ödemeleri

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
tr: Kredi geri ödemesi için ileri tarihli işlemler düzenle

en: _Price Database
tr: _Fiyat Veri Tabanı

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
tr: Yatırım fonları ve hisse senetleri fiyatlarını görüntüle/düzenle

en: _Security Editor
tr: _Güvenlik Düzenleyici

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
tr: Menkul kıymet bilgilerini görüntüle/düzenle

en: _Loan Repayment Calculator
tr: _Borç Yeniden Ödeme Hesaplayıcı

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
tr: Borç/ipotek yeniden ödeme hesaplayıcısını kullan

en: _Close Book…
tr: _Defteri Kapat…

en: Close the Book at the end of the Period
tr: Dönem sonu kapanış işlemleri

en: _Tips Of The Day
tr: Günün İ_puçları

en: View the Tips of the Day
tr: Günün İpuçlarını göster

en: Import bills and invoices from a CSV text file
tr: Fatura ve faturaları bir CSV dosyasında içe aktar

en: _Delete Budget
tr: Bütçeyi _Sil

en: _Customer
tr: _Müşteri

en: Customers Overview
tr: Müşterilere Genel Bakış

en: Open a Customer overview page
tr: Müşterilere Genel Bakış sayfası aç

en: _New Customer…
tr: _Yeni Müşteri…

en: Open the New Customer dialog
tr: Yeni Müşteri kutusunu göster

en: _Find Customer…
tr: _Müşteri Bul…

en: Open the Find Customer dialog
tr: Müşteri Arama kutusunu göster

en: Open the Find Invoice dialog
tr: Satış Arama kutusunu göster

en: Open the New Job dialog
tr: Yeni Grup ekranını aç

en: Open the Find Job dialog
tr: Grup Arama kutusunu göster

en: Open the Process Payment dialog
tr: Ödeme yapma ekranını göster

en: _Vendor
tr: _Satıcı

en: Vendors Overview
tr: Sağlayıcılara Genel Bakış

en: Open a Vendor overview page
tr: Sağlayıcılara Genel Bakış sayfası aç

en: _New Vendor…
tr: _Yeni Satıcı…

en: Open the New Vendor dialog
tr: Yeni Satıcı ekranını aç

en: _Find Vendor…
tr: _Satıcı Bul…

en: Open the Find Vendor dialog
tr: Satıcı Arama kutusunu göster

en: Open the New Bill dialog
tr: Yeni Alış ekranını aç

en: Open the Find Bill dialog
tr: Alış Arama ekranını aç

en: Bills _Due Reminder
tr: Fatura _Zamanı Hatırlatıcı

en: Open the Bills Due Reminder dialog
tr: Fatura Zamanı Hatırlatıcı penceresini aç

en: _Employee
tr: _Personel

en: Employees Overview
tr: Çalışanlara Genel Bakış

en: Open a Employee overview page
tr: Çalışan genel bakış sayfasını aç

en: Open the New Employee dialog
tr: Yeni Personel kutusunu göster

en: Open the Find Employee dialog
tr: Personel Arama kutusunu göster

en: Open the Find Expense Voucher dialog
tr: Gider Pusulası Arama kutusunu göster

en: Sales _Tax Table
tr: Satış _Vergi Tablosu

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
tr: Satış Vergi Tablolarını görüntüle veya düzenle (GST/VAT)

en: _Billing Terms Editor
tr: Fatura _Koşulları Editörü

en: View and edit the list of Billing Terms
tr: Fatura Koşullarını görüntüle/düzenle

en: Test Search Dialog
tr: Test Arama Penceresi

en: Initialize Test Data
tr: Test Verisini Başlat

en: Export Account T_ree to CSV…
tr: Hesap Ağacını CSV olarak dışa akta_r…

en: Export the Account Tree to a CSV file
tr: Hesap Ağacını bir CSV dosyasına aktar

en: Export _Transactions to CSV…
tr: İşlemleri CSV olarak dışa ak_tar…

en: Export the Transactions to a CSV file
tr: İşlemleri bir CSV dosyasına aktar

en: Import _Accounts from CSV…
tr: Hes_apları CSV'den içe aktar…

en: Import Accounts from a CSV file
tr: Hesapları bir CSV dosyasından içe aktar

en: Import _Transactions from CSV…
tr: İşle_mleri CSV'den içe aktar…

en: Import Transactions from a CSV file
tr: İşlemleri bir CSV dosyasından içe aktar

en: Import Prices from a CSV file
tr: Fiyatları CSV dosyasından içe aktar

en: _Replay GnuCash .log file…
tr: _GnuCash .log dosyasını yeniden oynat…

en: _Edit Account
tr: Hesabı Dü_zenle

en: Edit the selected account
tr: Seçili hesabı düzenle

en: F_ind Account
tr: Hesap B_ul

en: Find an account
tr: Bir hesap bul

en: _Cascade Account Properties…
tr: _Kademeli Hesap Özellikleri…

en: _Renumber Subaccounts…
tr: Al_t hesapları kodla…

en: Renumber the children of the selected account
tr: Seçili hesabın alt hesaplarını yeniden kodla

en: Open _Account
tr: He_sabı Aç

en: Open the selected account
tr: Seçili hesabın defterini aç

en: Open _SubAccounts
tr: AltHe_sapları Aç

en: Open the selected account and all its subaccounts
tr: Seçili hesap ve tüm alt hesaplarını aç

en: _Refresh
tr: _Tazele

en: Refresh this window
tr: Pencere görüntüsünü tazele

en: Create a new Account
tr: Yeni hesap aç

en: New Account _Hierarchy…
tr: Yeni Hesap _Planı…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
tr: Mevcut defteri yeni bir plandan hesaplarla genişlet

en: Reconcile the selected account
tr: Seçili hesaba mutabakata sok

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
tr: Belli bir temizlenen tutara ulaşmak için, bireysel işlemleri otomatik olarak sil

en: Stock Ass_istant…
tr: Stok Yardımcısı…

en: Record a stock split or a stock merger
tr: Hisse bölünmesi/birleşmesi kaydı yap

en: View _Lots…
tr: Hisse_leri Görüntüle…

en: Bring up the lot viewer/editor window
tr: Hisse görüntüleme/düzenleme penceresini öne çıkar

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
tr: Denetim/_Onarım

en: Check & Repair A_ccount
tr: _Hesap Denetim/Onarımı

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
tr: Bu hesaptaki dengesiz işlemler ve açıkta kalan bileşenleri denetle, gerekiyorsa düzelt

en: Check & Repair Su_baccounts
tr: Althesa_pları Denetle ve Onar

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
tr: Bu hesap ve alt hesaplarında dengesiz işlemler ve açıkta kalan bileşenleri denetle, gerekiyorsa düzelt

en: Check & Repair A_ll
tr: Tü_münün Denetim/Onarımı

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
tr: Tüm hesaplardaki dengesiz işlemler ve açıkta kalan bileşenleri denetle, gerekiyorsa düzelt

en: Edit _Account
tr: Hesabı _Düzenle

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
tr: Temizlenmiş tutarda otomatik olarak bireysel işlemleri temizleyin

en: _Delete Account…
tr: _Hesabı Sil…

en: Delete selected account
tr: Seçili hesabı sil

en: Esti_mate Budget…
tr: Tahmini Bütçe…

en: _All Periods…
tr: _Tüm Dönemler…

en: _Delete Budget…
tr: _Bütçeyi Sil…

en: Budget _Options…
tr: Bütçe _Seçenekleri…

en: Sort _Order
tr: Sı_ralama Şekli

en: _Standard
tr: _Standart

en: _Quantity
tr: _Adet

en: _Enter
tr: Ka_ydet

en: Record the current entry
tr: Mevcut girdiyi kaydet

en: Cancel the current entry
tr: Mevcut girdiyi iptal et

en: Delete the current entry
tr: Mevcut girdiyi sil

en: _Blank
tr: _Boş

en: Dup_licate Entry
tr: Çi_ft Girdi

en: Make a copy of the current entry
tr: Cari fatura kaleminden suret çıkar

en: Move Entry _Up
tr: Girdiyi Y_ukarı Taşı

en: Move the current entry one row upwards
tr: Mevcut girdiyi bir satır yukarı taşı

en: Move Entry Do_wn
tr: Girdiyi Aş_ağı Taşı

en: Move the current entry one row downwards
tr: Mevcut girdiyi bir satır aşağı taşı

en: E_dit Customer
tr: Müşteri Düz_enle

en: Edit the selected customer
tr: Seçili müşteriyi düzenle

en: Create a new customer
tr: Yeni bir müşteri oluştur

en: E_dit Vendor
tr: Sağlayıcıyı _Düzenle

en: Edit the selected vendor
tr: Seçili sağlayıcıyı düzenle

en: Create a new vendor
tr: Yeni bir sağlayıcı oluştur

en: E_dit Employee
tr: Çalışan _Düzenle

en: Edit the selected employee
tr: Seçili çalışanı düzenle

en: Create a new employee
tr: Yeni bir çalışan oluştur

en: Show customer report
tr: Müşteri raporunu göster

en: Show customer aging overview for all customers
tr: Tüm müşteriler için müşteri yaşlanmasını göster

en: Show vendor report
tr: Sağlayıcı raporunu göster

en: Show vendor aging overview for all vendors
tr: Tüm satıcılar için satıcı yaşlanma genel görünümünü göster

en: Show employee report
tr: Çalışan raporunu göster

en: Create a new invoice
tr: Yeni satış kaydı

en: Create a new bill
tr: Yeni bir fatura oluştur

en: Create a new voucher
tr: Yeni bir fiş oluştur

en: Assign as payment…
tr: Ödeme olarak ata…

en: Edit payment…
tr: Ödemeyi düzenle…

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
tr: _Basit Defter

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
tr: B_ileşenli Defter

en: _Sort By…
tr: _Göre Sırala…

en: Add _Reversing Transaction
tr: Ge_ri Verme İşlemi Ekleme

en: S_plit Transaction
tr: İşlem _Bileşenleri

en: Edit E_xchange Rate
tr: Döviz K_urunu Düzenle

en: Account Report
tr: Hesap Raporu

en: Account Report - Single Transaction
tr: Hesap Raporu - Tek İşlem

en: Show all splits in the current transaction
tr: Cari işlemin tüm bileşenlerini göster

en: _Print Report…
tr: _Raporu yazdır…

en: Print the current report
tr: Cari raporu yazdır

en: _Report Options
tr: _Rapor Seçenekleri

en: Edit report style sheets
tr: Rapor stil sayfalarını düzenle

en: Export as P_DF…
tr: P_DF olarak dışa aktar…

en: Export the current report as a PDF document
tr: Mevcut raporu PDF belgesi olarak dışa aktar

en: Export _Report…
tr: _Raporu Dışa Aktar…

en: Export HTML-formatted report to file
tr: HTML-biçimli raporu dosyaya aktar

en: Back
tr: Geri

en: Move back one step in the history
tr: Bir adım geri git

en: Forward
tr: İleri

en: Move forward one step in the history
tr: Bir adım ileri git

en: Reload
tr: Tekrar Yükle

en: Reload the current page
tr: Cari sayfayı yeniden yükle

en: Stop
tr: Dur

en: Cancel outstanding HTML requests
tr: Bekleyen HTML isteklerini iptal et

en: Export _Report
tr: _Raporu Dışa Aktar

en: Create a new scheduled transaction
tr: Yeni bir ileri tarihli işlem oluştur

en: Edit the selected scheduled transaction
tr: Seçili ileri tarihli işlemi düzenle

en: Delete the selected scheduled transaction
tr: Seçili ileri tarihli işlemi sil

en: Import _QIF…
tr: _QIF içe aktarım…

en: Import a Quicken QIF file
tr: Quicken QIF dosyasını içe aktar

en: St_yle Sheets
tr: _Biçem Tabakaları

en: _Reconcile
tr: _Mutabakat

en: _Reconcile Information…
tr: M_utabakat Bilgileri…

en: _Finish
tr: _Bitir

en: _Postpone
tr: _Ertele

en: _Open Account
tr: _Hesabı Aç

en: _Reconcile Selection
tr: _Mutabakat Seçimi

en: _Unreconcile Selection
tr: Seçimi _Uzlaştırma

en: Add a new balancing entry to the account
tr: Hesaba yeni bir dengeleme girişi ekleyin

en: Edit the current transaction
tr: Cari işlemi düzenle

en: Reconcile the selected transactions
tr: Seçili işlemileri uzlaştır

en: Unreconcile the selected transactions
tr: Seçili işlemleri uzlaştırma

en: Delete the selected transaction
tr: Seçili işlemi sil

en: Open the account
tr: Hesabı aç

en: Finish the reconciliation of this account
tr: Hesap mutabakatını bitir

en: Postpone the reconciliation of this account
tr: Hesap mutabakatını ertele

en: Cancel the reconciliation of this account
tr: Hesap mutabakatını iptal et

en: Illegal variable in expression.
tr: İfadede geçersiz değişken var.

en: Unbalanced parenthesis
tr: Parantezler eşlenmiyor

en: Stack overflow
tr: Yığıt taştı

en: Stack underflow
tr: Yığıt çöktü

en: Undefined character
tr: Tanımsız karakter

en: Not a variable
tr: Bir değişken değildir

en: Not a defined function
tr: Tanımlı bir işlev değildir

en: Out of memory
tr: Bellek yeterli değil

en: Numeric error
tr: Sayısal hata var

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote currency
en: currency:
tr: para birimi:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for the most recent trade on the exchange
en: last:
tr: son:

en: Opening Balances
tr: Sermaye

en: Deposit
tr: Yatan

en: Receive
tr: Yatırma

en: Withdrawal
tr: Çekim

en: Spend
tr: Harcama

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
tr: "%s" ayırıcı işareti bir veya daha çok hesap adında geçmektedir.
    
    Bu durum genel işleyişi bozar. Ya hesap adlarını değiştirin veya başka bir ayırıcı işaret seçin.
    
    Söz konusu hesap adları aşağıdadır:
    %s

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: Stock
tr: Hisse Senedi

en: Mutual Fund
tr: Yatırım Fonu

en: A/Receivable
tr: Alıcılar

en: A/Payable
tr: Satıcılar

en: Orphaned Gains
tr: Artık Kazanımlar

en: Realized Gain/Loss
tr: Gerçekleşmiş Kazanç/Kayıp

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
tr: Başka yerde kaydedilmemiş emtia veya ticaret hesaplarından gerçekleşen kazanç veya kayıplar.

en: Unknown date format specifier passed as argument.
tr: Bilinmeyen tarih biçimi tanımlayıcısı argüman olarak geçirildi.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
tr: Bu Veri Kümesi, GnuCash'in bu sürümü tarafından desteklenmeyen özellikleri içerir. Aşağıdaki özellikleri desteklemek için GnuCash'in daha yeni bir sürümünü kullanmalısınız:

en: Extra to Charge Card
tr: Ekstra Harcama

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
tr: Bir faturaya bağlıdır. Önce faturanın muhasebe kaydını iptal edin.

en:  (posted)
tr:  (muhasebeleşmiş)

en: One Week Ago
tr: Bir Hafta Önce

en: One Week Ago.
tr: Bir Hafta Önce.

en: One Week Ahead
tr: Bir Hafta Sonra

en: One Week Ahead.
tr: Bir Hafta Sonra.

en: One Month Ago
tr: Bir Ay Önce

en: One Month Ago.
tr: Bir Ay Önce.

en: One Month Ahead
tr: Bir Ay Sonra

en: One Month Ahead.
tr: Bir Ay Sonra.

en: Three Months Ago
tr: Üç Ay Önce

en: Three Months Ago.
tr: Üç Ay Önce.

en: Three Months Ahead
tr: Üç Ay Sonra

en: Three Months Ahead.
tr: Üç Ay Sonra.

en: Six Months Ago
tr: Altı Ay Önce

en: Six Months Ago.
tr: Altı Ay Önce.

en: Six Months Ahead
tr: Altı Ay Sonra

en: Six Months Ahead.
tr: Altı Ay Sonra.

en: One Year Ago
tr: Bir Yıl Önce

en: One Year Ago.
tr: Bir Yıl Önce.

en: One Year Ahead
tr: Bir Yıl Öncesinde

en: One Year Ahead.
tr: Bir Yıl Sonra.

en: Start of next month
tr: Bir sonraki ayın başı

en: First day of the next month.
tr: Bir sonraki ayın ilk günü.

en: End of next month
tr: Bir sonraki ayın sonu

en: Last day of next month.
tr: Bir sonraki ayın son günü.

en: Start of next quarter
tr: Gelecek çeyreğin başlangıcı

en: First day of the next quarterly accounting period.
tr: Sonraki üç aylık hesap döneminin ilk günü.

en: End of next quarter
tr: Sonraki çeyreğin sonu

en: Last day of next quarterly accounting period.
tr: Sonraki üç aylık hesap döneminin son günü.

en: Start of next year
tr: Bir sonraki yılın başı

en: First day of the next calendar year.
tr: Bir sonraki takvim yılının ilk günü.

en: End of next year
tr: Bir sonraki yılın sonu

en: Last day of the next calendar year.
tr: Bir sonraki takvim yılının son günü.

en: Counters
tr: Sayaçlar

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
tr: İşlemlerin kaç gün sonra salt okunur hale geleceğini ve artık düzenlenemeyeceğini seçin. Bu eşik, hesap kayıt pencerelerinde kırmızı bir çizgi ile işaretlenir. Sıfırsa, tüm işlemler düzenlenebilir ve hiçbiri salt okunur değildir.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
tr: İşlem numarası yerine kayıtlarda 'Sayı' alanı için bölme eylem alanının kullanıldığını denetleyin; işlem numarası kaydın ikinci satırında 'İ-Sayı' olarak gösterilir. Ticari özellikler, raporlama ve ithalat/ihracat üzerinde aynı etkiye sahiptir.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
tr: Birden çok para birimini veya emtiaları kapsayan işlemler için ticaret hesaplarının kullanıldığını denetleyin.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
tr: Aksi belirtilmediği sürece kullanılacak olan bütçe.

en: Customer number
tr: Müşteri numarası

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
tr: Önceki müşteri numarası oluşturuldu. Bu sayı bir sonraki müşteri numarasını oluşturmak için arttırılacak.

en: Customer number format
tr: Müşteri numara biçimi

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
tr: Müşteri numaralarını oluşturmak için kullanılacak formak karakter dizisi. Bu bir printf-tip biçim karakter dizisidir.

en: Employee number
tr: Çalışan numarası

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
tr: Önceki çalışan numarası oluşturuldu. Bu sayı bir sonraki çalışan numarasını oluşturmak için arttırılacak.

en: Employee number format
tr: Çalışan numara biçimi

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
tr: Çalışan numaralarını oluşturmak için kullanılacak formak karakter dizisi. Bu bir printf-tip biçim karakter dizisidir.

en: Invoice number
tr: Fatura numarası

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
tr: Önceki adisyon numarası oluşturuldu. Bu sayı bir sonraki adisyon numarasını oluşturmak için arttırılacak.

en: Invoice number format
tr: Fatura numara biçimi

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
tr: Adisyon numaralarını oluşturmak için kullanılacak formak karakter dizisi. Bu bir printf-tip biçim karakter dizisidir.

en: Bill number
tr: Fatura numarası

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
tr: Önceki fatura numarası oluşturuldu. Bu sayı bir sonraki fatura numarasını oluşturmak için arttırılacak.

en: Bill number format
tr: Fatura numara biçimi

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
tr: Fatura numaralarını oluşturmak için kullanılacak formak karakter dizisi. Bu bir printf-tip biçim karakter dizisidir.

en: Expense voucher number
tr: Harcama çeki numarası

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
tr: Önceki harcama çeki numarası oluşturuldu. Bu sayı bir sonraki harcama çeki numarasını oluşturmak için arttırılacak.

en: Expense voucher number format
tr: Harcama çeki numara biçimi

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
tr: Harcama çeki numaralarını oluşturmak için kullanılacak formak karakter dizisi. Bu bir printf-tip biçim karakter dizisidir.

en: Job number
tr: İş numarası

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
tr: Önceki iş numarası oluşturuldu. Bu sayı bir sonraki iş numarasını oluşturmak için arttırılacak.

en: Job number format
tr: İş numara biçimi

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
tr: İş numaralarını oluşturmak için kullanılacak formak karakter dizisi. Bu bir printf-tip biçim karakter dizisidir.

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
tr: Önceki sipariş numarası oluşturuldu. Bu sayı bir sonraki sipariş numarasını oluşturmak için arttırılacak.

en: Order number format
tr: Sipariş numara biçimi

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
tr: Sipariş numaralarını oluşturmak için kullanılacak formak karakter dizisi. Bu bir printf-tip biçim karakter dizisidir.

en: Vendor number
tr: Sağlayıcı numarası

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
tr: Önceki sağlayıcı numarası oluşturuldu. Bu sayı bir sonraki sağlayıcı numarasını oluşturmak için arttırılacak.

en: Vendor number format
tr: Sağlayıcı numara biçimi

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
tr: Sağlayıcı numaralarını oluşturmak için kullanılacak formak karakter dizisi. Bu bir printf-tip biçim karakter dizisidir.

en: The name of your business.
tr: Firmanızın adı.

en: The address of your business.
tr: Firmanızın adresi.

en: The contact person to print on invoices.
tr: Faturalarınızda adı görünecek ilgili kişi.

en: The fax number of your business.
tr: Firmanızın faks numarası.

en: The email address of your business.
tr: Firmanızın e-mail adresi.

en: The URL address of your website.
tr: Web sitenizin URL adresi.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
tr: Firmanızın numarası (ör: ticaret sicil no).

en: Default Customer TaxTable
tr: Varsayılan Müşteri Vergi Tablosu

en: The default tax table to apply to customers.
tr: Müşteriler için varsayılan vergi tablosu

en: Default Vendor TaxTable
tr: Varsayılan Satıcı Vergi Tablosu

en: The default tax table to apply to vendors.
tr: Satıcılar için varsayılan vergi tablosu.

en: The default date format used for fancy printed dates.
tr: Özel biçimde basılan tarihler için kullanılan varsayılan biçim.

en: The electronic tax number of your business
tr: İşletmenizin elektronik vergi numarası

en:  (closed)
tr:  (kapalı)

en: Offset between documents:
tr: Belgeler arası ofset:

en: Lot Link
tr: Hisse Bağlantısı

en: Use Trading Accounts
tr: Ticaret Hesaplarını Kullan

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
tr: Salt Okunur İşlemler için Gün Eşiği (kırmızı çizgi)

en: Use Split Action Field for Number
tr: Sayı için Bölme Eylem Alanını kullanın

en: Budgeting
tr: Bütçeleme

en: Default Budget
tr: Varsayılan Bütçe

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
tr: son %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
tr: Bilinmeyen, %d-boyutlu liste.

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
tr: Hesap %s'deki iş hisseleri denetleniyor: %u, %u'nun

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
tr: Hesap %s'deki iş bölümleri denetleniyor: %u, %u'nun

en: Voided transaction
tr: İptal edilen işlem

en: Transaction Voided
tr: İşlem İptal Edildi

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
tr: Vergi ile ilgili ancak vergi kodu yok

en: Tax entity type not specified
tr: Vergi varlığı türü belirtilmedi

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
tr: Vergi tipi %s: hesap tipi için geçersiz kod %s

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
tr: Vergi ile ilgili değil; vergi tipi %s: hesap tipi için geçersiz kod %s

en: Invalid code %s for tax type %s
tr: Geçersiz kod %s vergi tipi %s için

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
tr: Vergi ile alakalı olmayan; geçersiz kod %s vergi tipi %s için

en: No form: code %s, tax type %s
tr: Form yok: Kod %s, vergi tipi %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
tr: Vergi ile alakalı olmayan; form yok: kod %s, vergi tipi %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
tr: Tanım yok: form %s, kod %s, vergi tipi %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
tr: Vergi ile alakalı olmayan; tanım yok: form %s, code %s, vergi tipi %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
tr: Vergi ile alakalı olmayan; %s%s: %s (kod %s, vergi tipi %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
tr: (Vergi ile alakalı althesaplar: %d)

en: No help available.
tr: Yardım uygun değil.
