GnuCash 5.14 - en to mk translation catalogue (899 entries)

en: ~a to ~a
mk: ~a до ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
mk: Се обидов да побарам недефиниран симбол за датум „~a“. Овој извештај веројатно е зачуван од подоцнежна верзија на GnuCash. Стандардно до денес.

en: Start of this year
mk: Почеток на оваа година

en: First day of the current calendar year.
mk: Првиот ден од тековната календарска година.

en: End of this year
mk: Крај на оваа година

en: Last day of the current calendar year.
mk: Последен ден од тековната календарска година.

en: Start of previous year
mk: Почеток на претходната година

en: First day of the previous calendar year.
mk: Првиот ден од претходната календарска година.

en: End of previous year
mk: Крај на претходната година

en: Last day of the previous calendar year.
mk: Последен ден од претходната календарска година.

en: Start of accounting period
mk: Почеток на пресметковниот период

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
mk: Прв ден од пресметковниот период, како што е поставено во глобалните преференции.

en: End of accounting period
mk: Крај на пресметковниот период

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
mk: Последен ден од пресметковниот период, како што е поставено во глобалните преференции.

en: Start of this month
mk: Почеток на овој месец

en: First day of the current month.
mk: Првиот ден од тековниот месец.

en: End of this month
mk: Крај на овој месец

en: Last day of the current month.
mk: Последен ден од тековниот месец.

en: Start of previous month
mk: Почеток на претходниот месец

en: First day of the previous month.
mk: Првиот ден од претходниот месец.

en: End of previous month
mk: Крај на претходниот месец

en: Last day of previous month.
mk: Последен ден од претходниот месец.

en: Start of current quarter
mk: Почеток на тековниот квартал

en: First day of the current quarterly accounting period.
mk: Прв ден од тековниот квартален пресметковен период.

en: End of current quarter
mk: Крај на тековниот квартал

en: Last day of the current quarterly accounting period.
mk: Последен ден од тековниот квартален пресметковен период.

en: Start of previous quarter
mk: Почеток на претходниот квартал

en: First day of the previous quarterly accounting period.
mk: Прв ден од претходниот квартален пресметковен период.

en: End of previous quarter
mk: Крај на претходниот квартал

en: Last day of previous quarterly accounting period.
mk: Последен ден од претходниот квартален пресметковен период.

en: Today
mk: Денес

en: The current date.
mk: Тековниот датум.

en: Business
mk: Бизнис

en: Company Name
mk: Име на претпријатието

en: Company Address
mk: Адреса на претпријатието

en: Company ID
mk: ИБ на претпријатието

en: Company Phone Number
mk: Телефонски број на претпријатието

en: Company Fax Number
mk: Факс број на претпријатието

en: Company Website URL
mk: Веб страница на претријатието

en: Company Email Address
mk: Email адреса на претпријатието

en: Company Contact Person
mk: Контакт лице на претпријатието

en: Fancy Date Format
mk: Фенси формат на датум

en: custom
mk: прилагоден

en: Tax
mk: Данок

en: Tax Number
mk: Даночен број

en: Arabic
mk: Арапски

en: Baltic
mk: Балтички

en: Central European
mk: Централноевропски

en: Chinese
mk: Кинески

en: Cyrillic
mk: Кирилица

en: Greek
mk: Грчки

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: Indian
mk: Индиски

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Korean
mk: Корејски

en: Turkish
mk: турски

en: Vietnamese
mk: виетнамски

en: Western
mk: западен

en: Other
mk: останато

en: Arabic (IBM-864)
mk: арапски (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
mk: арапски (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
mk: арапски (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
mk: арапски (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
mk: арапски (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
mk: арапски (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
mk: арапски (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
mk: ерменски (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
mk: балтички (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
mk: балтички (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
mk: балтички (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
mk: целтички (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
mk: централно европски (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
mk: централно европски (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
mk: централно европски (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
mk: централно европски (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
mk: кинески поедноставено (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
mk: кинески поедноставено (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
mk: Кинески поедноставено (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
mk: Кинески поедноставено (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
mk: Кинески поедноставено (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
mk: Кинески традиционално (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
mk: Традиционален кинески (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
mk: Традиционален кинески (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
mk: хрватски (MacХрватски)

en: Cyrillic (IBM-855)
mk: кирилица (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
mk: кирилица (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
mk: кирилица (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
mk: кирилица (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
mk: кирилица (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
mk: кирилица (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
mk: руски (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
mk: украински (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
mk: украински (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
mk: англиски (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
mk: фарси (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
mk: естонски (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
mk: грчки (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
mk: грчки (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
mk: грчки (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
mk: Гујарани (MacGujarati)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
mk: Гурмукхи (MacGurmukhi)

en: Hebrew (IBM-862)
mk: еврејски (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
mk: еврејски (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
mk: еврејски (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
mk: еврејски (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
mk: еврејски (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
mk: хинду (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
mk: исландски (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
mk: јапонски (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
mk: јапонски (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
mk: јапонски (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
mk: корејски (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
mk: корејски (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
mk: корејски (JOHAB)

en: Korean (UHC)
mk: корејски (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
mk: нордиски (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
mk: романски (Macромански)

en: Romanian (ISO-8859-16)
mk: романски (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
mk: јужно европски (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
mk: таи (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
mk: турски (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
mk: турски (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
mk: турски (Macтурски)

en: Turkish (Windows-1254)
mk: турски (Windows-1254)

en: User Defined
mk: Корисникот е дефиниран

en: Vietnamese (TCVN)
mk: виетнамски (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
mk: виетнамски (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
mk: виетнамски (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
mk: виетнамски (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
mk: визуелен еврејски (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
mk: западен (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
mk: западен (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
mk: западен (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
mk: западен (Macромански)

en: Western (Windows-1252)
mk: западен (Windows-1252)

en: Locale:
mk: Локален:

en: Conversion Direction
mk: Насока на конверзија

en: This value determines which iconv test to perform.
mk: Оваа вредност детерминира кој iconv тест да се употреби.

en: Menu
mk: Мени

en: The menu of options
mk: Мени на опции

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
mk: Корисничкото упатство за GnuCash има многу корисни информации. До упатсвото може да пристапиш преку елементот Помош од главното Мени.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
mk: Листата на e-mail адреси е префериран начин на комуникација во GnuCash заедницата. Информациите за e-mail листите се достапни на: https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gimp.net
mk: Лесно е да се воспостави контакт со GnuCash девелоперите. Покрај преку e-mail листите достапни се и за live chat. Придружете им се на #gnucash at irc.gimp.net

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
mk: Може едноставно да ги имортирате постоечките финансиски информации од Quicken, MS Money или други програми кои експортираат QIF и OFX датотеки. Под елементот ДАТОТЕКА од главното мени, изберете го подменито ИМПОРТ и притиснете на QIF или OFX датотека. Потоа, следете ги добиените инструкции.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
mk: Ако сакате да знаете во кој директориум се сочувани вашите скорешни GnuCash датотеки,  задржете го курсорот над еден од записите во менито за историја.
    (Датотека[->Список на најскоро користени]).
    Целосната патека е прикажана во статусната лента.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
mk: Доколку сте запознаени со други финансиски програми, како на пример Quicken, имајте во предвид дека GnuCash користи сметки наместо категории за следење на приходите и расходите. Повеќе информации за приходните и расходни конта, може да добиете од корисничкото упатство.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
mk: Можно е да се смени кои колони ќе се прикажуваат во Контниот план. Само лоцирајте го триаголникот на десната страна од насловите на колоните и кликнете на него за да ги видите различните достапни колони.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
mk: Кликнете на десното копче на глувчето (контрола-кликнете во Mac OS X) во делот Сметки на главниот прозорец за да се појават опциите од менито за сметки. Во секој регистар, со кликнување на десното копче на глувчето се појавуваат опциите од менито за трансакции.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
mk: Креирајте нови сметки со кликнување на копчето Ново во лентата со алатки на главниот прозорец. Ова ќе појави дијалог-кутија каде што можете да внесете детали за сметката. За повеќе информации за избор на тип на сметка или за поставување на сметководствен план, погледнете го онлајн прирачникот за GnuCash.

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
mk: Секоја трансакција има поле „Забелешки“ каде што можете да ставите корисни информации.
    
    За да биде видливо
    изберете „Преглед“ во лентата со мени и проверете „Двојна линија“ или
    проверете „Преглед на двојна линија“ во Преференци: Регистрирајте ги стандардните.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
mk: За да внесете трансакции со повеќекратна поделба, како што е плата со повеќекратни одбитоци, кликнете на копчето Сплит во лентата со алатки. Алтернативно, во менито Прикажи, можете да го изберете стилот на регистар Автоматско раздвојување на книгата или весник на трансакции.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
mk: Додека внесувате износи во регистарот, можете да го користите калкулаторот GnuCash за собирање, одземање, множење и делење. Едноставно напишете ја првата вредност, а потоа изберете „+“, „-“, „*“ или „/“. Внесете ја втората вредност и притиснете Enter (Внеси) за да ја запишете пресметаната сума.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
mk: Брзото пополнување го олеснува внесувањето вообичаени трансакции. Кога ќе ги напишете првите букви(и) од описот на заедничка трансакција, потоа притиснете го копчето Tab, GnuCash автоматски ќе го заврши остатокот од трансакцијата како што е последен пат внесено.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
mk: Внесете ја првата буква(и) од постоечкото име на сметката во колоната Регистар за трансфери и GnuCash ќе го комплетира името од вашата листа на сметки. За подсметки, напишете ја првата буква(и) од матичната сметка, проследена со „:“ и првата буква(и) од потсметка (на пр. С:П за Средства:ПаричниСредства).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
mk: Сакате да ги видите сите трансакции на вашата подсметка во еден регистар? Од картичката Сметки во главниот прозорец, означете ја матичната сметка и изберете Уреди->Отвори подсметки од менито.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
mk: Кога внесувате датуми, можете да напишете „+“ или „-“ за да го зголемите или намалите избраниот датум. Можете да ги користите „+“ и „-“ и за да ги зголемувате и намалувате броевите за проверка.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
mk: За да се префрлате помеѓу повеќе табови во главниот прозорец, притиснете Control+Page Up/Down.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
mk: Во прозорецот за усогласување, можете да притиснете на празно место за да ги означите трансакциите како усогласени. Можете исто така да притиснете Tab и Shift-Tab за да се движите помеѓу депозитите и повлекувањата.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
mk: За да префрлите средства помеѓу сметки со различни валути, кликнете на копчето Трансфер во лентата со алатки за регистрација, изберете ги сметките и ќе бидат достапни опциите за трансфер на валута за внесување на курсот или износот на другата валута.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
mk: Може да го поставите екранот на Уредувачот за безбедност да го прикажува изворот на понуда на хартија од вредност, што го олеснува гледањето кои онлајн извори ги користат вашите хартии од вредност. Кликнете на триаголникот на крајната десница од насловите на колоните за да го промените приказот.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
mk: Можете да спакувате повеќе извештаи во еден прозорец, обезбедувајќи ги сите финансиски информации што ги сакате на прв поглед. За да го направите тоа, користете го извештајот Sample & Custom-> „Custom Multicolumn Report“.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
mk: Листовите со стилови влијаат на тоа како се прикажуваат извештаите. Изберете стилски лист за вашиот извештај како опција за извештај и користете го менито Уреди->Стилски листови за да ги приспособите листовите со стилови.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
mk: За да го подигнете менито за сметки во полето за пренос на страница за регистрација, притиснете го копчето Мени или комбинацијата на копчиња Ctrl-Down.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
mk: Уредникот за закажани трансакции доаѓа со многу флексибилен конфигуратор на фреквенција. Основните фреквенции за закажување трансакција вклучуваат дневни, неделни и месечни. Но, може да се постават и понапредни шеми. Некои примери:
    
    За да закажете трансакција на секои три недели, можете да ја изберете неделната основна фреквенција и потоа да поставите „На секои 3 недели“.
    
    За да закажете трансакција секоја година, можете да ја изберете месечната основна фреквенција и потоа да поставите „На секои 12 месеци“.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
mk: Ако работите преку ноќ, треба да ги затворите и повторно да ги отворите работните регистри по полноќ, за да го добиете новиот датум како стандарден за нови трансакции. Не е неопходно да се рестартира GnuCash.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
mk: За да пребарувате низ сите ваши трансакции, започнете пребарување (Уреди->Најди…) од главната страница за хиерархија на сметките. За да го ограничите вашето пребарување на една сметка, започнете го пребарувањето од регистарот на таа сметка.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
mk: За визуелно да ја споредите содржината на 2 јазичиња на екранот, во едно од табовите, изберете Window->New Window with Page од менито за да го дуплирате табот во нов прозорец.

en: You can assign or modify keyboard shortcuts for many GnuCash actions. See https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.
mk: Можете да доделите или менувате кратенки на тастатурата за многу дејства на GnuCash. Видете https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
mk: Постои теорија дека ако некогаш некој открие за што служи Универзумот и зошто е тука, тој веднаш ќе исчезне и ќе биде заменет со нешто уште побизарно и необјасниво.
    Постои уште една теорија дека тоа веќе се случило.
    
    Даглас Адамс, „Ресторан на крајот на универзумот“

en: The book was closed successfully.
mk: Книгата беше успешно затворена.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
mk[0]: Најраниот датум на трансакција пронајден во оваа книга е %s. Врз основа на изборот направен погоре, оваа книга ќе се подели на %d книга.
mk[1]: Најраниот датум на трансакција пронајден во оваа книга е %s. Врз основа на изборот направен погоре, оваа книга ќе биде поделена на %d книги.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
mk: Побаравте да се создаде книга. Оваа книга ќе ги содржи сите трансакции до полноќ %s (за вкупно %d трансакции распоредени на %d сметки).
    
    Изменете го насловот и белешките или кликнете на „Следно“ за да продолжите.
    Кликнете на „Назад“ за да ги прилагодите датумите или „Откажи“.

en: Period %s - %s
mk: Период %s - %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
mk: Книгата ќе биде креирана со наслов %s кога ќе кликнете на „Примени“. Кликнете на „Назад“ за да се приспособите или „Откажи“ за да не креирате книга.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
mk: %s
    Секоја чест! Завршивте со затворање книги!

en: Period
mk: Период

en: Closing Date
mk: Датум на затворање

en: Selected
mk: Избрани

en: Account Types
mk: Видови на сметки

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
mk: Сметки во „%s“

en: No description provided.
mk: Не е обезбеден опис.

en: Accounts in Category
mk: Сметки во категорија

en: zero
mk: нула

en: existing account
mk: постоечка сметка

en: Yes
mk: Да

en: No
mk: Не

en: Placeholder
mk: Главна сметка

en: Opening Balance
mk: Почетно салдо

en: Use Existing
mk: Користете Постоечки

en: Please choose the currency to use for new accounts.
mk: Изберете ја валутата што ќе ја користите за нови сметки.

en: New Book Options
mk: Нови опции за книги

en: Taxes
mk: Даноци

en: Tax Payment
mk: Плаќање данок

en: Insurance
mk: Осигурување

en: Insurance Payment
mk: Исплата на осигурување

en: PMI Payment
mk: PMI Плаќање

en: Other Expense
mk: Други трошоци

en: Miscellaneous Payment
mk: Разно плаќање

note: Translators: %s is "Taxes", "Insurance", or similar.
en: … pay "%s"?
mk: … плати „%s“?

en: via Escrow account?
mk: преку Escrow сметка?

en: Loan
mk: Кредит

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
mk: Опција за отплата на кредитот: „%s“

en: Date
mk: Датум

en: Payment
mk: плаќање

en: Principal
mk: Главен

en: Interest
mk: Камата

en: Escrow Payment
mk: Зачувано плаќање

[ctx: Action Column]
en: Split
mk: Подели

en: Error adding price.
mk: Грешка при додавање цена.

en: Account
mk: Конто

en: Symbol
mk: Симбол

note: Translators: The number of units of any kind of investment (shares, fonds, bonds, …)
en: Shares
mk: Акции

en: You don't have any stock accounts with balances!
mk: Немате сметки за акции со салда!

note: Translators: this is a stock transaction describing an Initial stock long purchase
en: Open buy
mk: Отвори купување

en: Initial stock long purchase.
mk: Почетна залиха долго купување.

note: Translators: this is a stock transaction describing an initial stock short sale
en: Open short
mk: Отворете кратко

en: Initial stock short sale.
mk: Почетна кратка продажба на акции.

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
mk: Купи

en: Buying stock long.
mk: Долго купување на акции.

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
mk: Продај

en: Selling stock long, and record capital gain/loss.
    
    If you are unable to calculate capital gains you can enter a placeholder amount and correct it in the transaction later.
mk: Продажба на акции долго и рекордна капитална добивка/загуба.
    
    Ако не можете да ги пресметате капиталните добивки, можете да внесете износ на застапник и да го поправите во трансакцијата подоцна.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
mk: Дивиденди

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
mk: Компанијата издава парични дивиденди на сопственикот.
    
    Секоја дивиденда што се реинвестира мора последователно да се евидентира како редовно купување на акции.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital
en: Return of capital
mk: Поврат на капитал

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
mk: Компанијата враќа капитал, намалувајќи ја основата на трошоците без да влијае на # единици.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital, reclassifying a dividend into return of capital
en: Return of capital (reclassification)
mk: Поврат на капитал (рекласификација)

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
mk: Компанијата враќа капитал, намалувајќи ја основата на трошоците без да влијае на # единици. Распределбата претходно евидентирана како дивиденда се рекласифицира во поврат на капиталот, често поради даночните информации на крајот на годината.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend
en: Notional distribution (dividend)
mk: Замислена распределба (дивиденда)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
mk: Компанијата издава замислена распределба, која се евидентира како приход од дивиденда и ја зголемува основата на трошоците без да влијае на # единици.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain
en: Notional distribution (capital gain)
mk: Замислена распределба (капитална добивка)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
mk: Компанијата издава замислена распределба, која се евидентира како капитална добивка и ја зголемува основата на трошоците без да влијае на # единици.

note: Translators: this is a stock transaction describing a stock split split when shorting stock
en: Stock split
mk: Поделба на акции

note: Translators: this is a stock transaction describing a reverse split Translators: this is a stock transaction describing a reverse split when shorting stock.
en: Reverse split
mk: Обратна поделба

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
mk: Компанијата откупува удели, со што ја зголемува цената на акциите за повеќекратно, додека ја одржува константна вкупната монетарна вредност на вкупната инвестиција.
    
    Ако обратното делење резултира со готовина наместо преостанатите единици, снимете ја продажбата со помош на Асистентот за трансакции со акции прво, а потоа запишете го обратното делење.

note: Translators: this is a stock transaction describing shorting of stock.
en: Short sell
mk: Кратка продажба

en: Selling stock short.
mk: Продажба на акции кратко.

note: Translators: this is a stock transaction describing cover buying stock, and recording capital gain/loss
en: Buy to cover short
mk: Купи за покривање кратко

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory dividend
mk: Компензаторна дивиденда

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
mk: Компанијата издава дивиденди, а сопственикот на кратки акции мора да изврши компензаторна исплата на дивидендата.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory return of capital
mk: Компензаторно враќање на капиталот

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
mk: Компанијата враќа капитал, а сопственикот на кратки акции мора да изврши компензаторно плаќање за вратениот капитал. Ова ја намалува основата на трошоците (помалку негативни, кон вредност од 0,00) без да влијае на # единици.

note: Translators: this is a stock transaction describing reclassifying a compensatory dividend into compensatory return of capital when shorting stock
en: Compensatory return of capital (reclassification)
mk: Компензаторно враќање на капиталот (рекласификација)

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (dividend)
mk: Компензаторна поимна распределба (дивиденда)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
mk: Друштвото издава замислена распределба, а имателот на кратки акции мора да изврши компензаторна исплата за замислената распределба. Ова се евидентира како загуба/негативен износ на приход од дивиденда и ја зголемува основата на трошоците (понегативна, далеку од вредност од 0,00) без да влијае на # единици.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (capital gain)
mk: Компензаторна нaционална распределба (капитална добивка)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
mk: Друштвото издава замислена распределба, а имателот на кратки акции мора да изврши компензаторна исплата за замислената распределба. Ова се евидентира како износ на капитална загуба и ја зголемува основата на трошоците (понегативна, далеку од вредноста 0,00) без да влијае на # единици.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
mk: Компанијата откупува удели, со што ја зголемува цената на акциите за повеќекратно, додека ја одржува константна вкупната монетарна вредност на вкупната инвестиција.
    
    Ако обратното разделување резултира со готовина наместо за преостанатите единици, снимете го купувањето на капакот прво со помош на Асистентот за трансакции со акции, а потоа запишете го обратното делење.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
mk: Не се пронајдени грешки. Кликнете Примени за да креирате трансакција.

en: The following errors must be fixed:
mk: Следниве грешки мора да се поправат:

en: The following warnings exist:
mk: Постојат следниве предупредувања:

en: missing
mk: недостасуваат

en: Amount for %s is missing.
mk: Недостасува износ за %s.

en: Amount for %s must not be negative.
mk: Износот за %s не смее да биде негативен.

en: Amount for %s must be positive.
mk: Износот за %s мора да биде позитивен.

en: The %s amount has no associated account.
mk: Износот %s нема поврзана сметка.

en: Amount for stock value is missing.
mk: Недостасува износ за вредноста на акциите.

en: Invalid stock new balance.
mk: Неважечки ново салдо на акции.

en: New balance must be higher than old balance.
mk: Новото салдо мора да биде повисоко од старото салдо.

en: New balance must be lower than old balance.
mk: Новото салдо мора да биде пониско од старото салдо.

en: Stock amount must be positive.
mk: Износот на акциите мора да биде позитивен.

en: Cannot sell more units than owned.
mk: Не може да се продадат повеќе единици отколку што се поседуваат.

en: Cannot cover buy more units than owed.
mk: Не може да се покрие купувањето на повеќе единици отколку што се поседуваат.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Stock
mk: Акции

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Cash
mk: Готовина

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Fees
mk: Провизии

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Dividend
mk: Дивиденди

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Capital Gains
mk: Капитална добивка

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
mk: Ќе внесете трансакција со датум %s што е порано од последната трансакција на оваа сметка, со датум %s. Тоа може да влијае на основата на трошоците, а со тоа и на капиталните добивки, на трансакциите датирани по новиот влез. Ве молиме прегледајте ги сите трансакции за да обезбедите правилно снимање.

note: Translators: %s refer to: stock mnemonic, broker currency, date of transaction.
en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
mk: Ќе се забележи цена од 1 %s = %s на %s.

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
mk: Трансакцијата не може да се балансира, %s е вредност на грешка %s

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
mk: Вкупните задолжувања на %s не се балансираат со вкупните побарувања од %s.

en: Ne_w Balance
mk: Нова состојба

en: _Shares
mk: Акции

en: Ratio
mk: Сооднос

en: Next Balance
mk: Нова состојба

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
mk: Внесете ја новата состојба на акции по поделбата на акциите.

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
mk: Внесете го бројот на акции што сте ги стекнале или изгубиле во трансакцијата.

en: Memo
mk: Потсетник

en: Debit
mk: Должи (Debit)

en: Credit
mk: Побарува (Credit)

en: Units
mk: Единици

en: Select…
mk: Избери

en: Edit…
mk: Уреди

en: Bill
mk: Влезна фактура (Сметка)

en: Voucher
mk: Ваучер

en: Invoice
mk: Фактура

en: None
mk: Ниеден

en: Use Global
mk: Користете Глобал

en: Badly formed URL %s
mk: Лошо формирана URL адреса %s

en: Bad URL: %s
mk: Лоша URL: %s

en: No such entity: %s
mk: Нема таков субјект: %s

en: No such owner entity: %s
mk: Нема таков сопственик на субјект: %s

en: Entity type does not match %s: %s
mk: Видот на субјект не се совпаѓа со %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
mk: Деновите за попуст не можат да бидат повеќе од деновите на доспевање.

en: You must provide a name for this Billing Term.
mk: Мора да наведете име за овој рок за плаќање.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
mk: Мора да наведете единствено име за овој платежен рок. Вашиот избор „%s“ веќе се користи.

en: Days
mk: Денови

en: Proximo
mk: Нареден месец (Proximo)

en: Unknown
mk: Непознат

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
mk: Терминот „%s“ се користи. Не можете да го избришете.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете „%s“?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
mk: Оваа трансакција треба да му се додели на клиент (купувач). Ве молиме изберете го клиентот подолу.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
mk: Оваа трансакција треба да му се додели на добавувач. Ве молиме изберете го добавувачот подолу.

en: This commodity is currently used by the following accounts. You may not delete it.
mk: Оваа стока тековно е користена од следниве вашите сметки. Не може да ја избришете.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
mk: Оваа стока има квоти за цени. Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете избраната стока и нејзините цени?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете избраната стока?

en: Delete commodity?
mk: Да се избрише стоката?

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Delete
mk: _Избриши

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
mk: Полето Име на претпријатие не може да се остави празно, ве молиме внесете име на претпријатие или име на лице.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
mk: Процентот на попуст мора да биде помеѓу 0-100 или мора да го оставите полето празно.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
mk: Должи (Credit) мора да биде позитивен износ или мора да го оставите полето празно.

en: Edit Customer
mk: Уредете го клиентот

en: New Customer
mk: Нов клиент

en: View/Edit Customer
mk: Прикажи/уреди клиент

en: Customer's Jobs
mk: Работи за клиент

en: Customer's Invoices
mk: Фактури на клиент

en: Process Payment
mk: Процесирај плаќање

en: Shipping Contact
mk: Контакт за испорака

en: Billing Contact
mk: Контакт за наплата

en: Customer ID
mk: ИБ на клиент

en: Contact
mk: Контакт

en: Company
mk: Претпријатие

en: ID #
mk: ИБ #

en: Find Customer
mk: Пронајди клиент

en: Are you sure you want to delete %s?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете %s?

en: You must select a report configuration to load.
mk: Мора да изберете конфигурација на извештајот за да се вчита.

en: You must select a report configuration to delete.
mk: Мора да изберете конфигурација на извештај за бришење.

en: Unable to change report configuration name.
mk: Не може да се смени името на конфигурацијата на извештајот.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
mk: Зачувана конфигурација на извештај со ова име веќе постои, ве молиме изберете друго име.

en: Load report configuration
mk: Вчитај ја конфигурацијата на извештајот

en: Edit report configuration name
mk: Изменете го името на конфигурацијата на извештајот

en: Delete report configuration
mk: Избришете ја конфигурацијата на извештајот

en: No Account selected. Please try again.
mk: Не е избрана сметка. Ве молиме обидете се повторно.

en: Placeholder account selected. Please try again.
mk: Избрана е главна сметка. Обидете се повторно.

en: Select document
mk: Изберете документ

en: _OK
mk: _ОК

en: Amend the URL
mk: Изменете го URL-то

en: Enter an URL like "%s"
mk: Внесете URL како „%s“

en: Existing Document Link is
mk: Линкот до постоечкиот документ е

en: File Found
mk: Датотеката е пронајдена

en: File Not Found
mk: Датотеката не е пронајдена

en: Address Found
mk: Адресата е пронајдена

en: Address Not Found
mk: Адресата не е пронајдена

en: Total Entries
mk: Вкупно записи

en: Business item can not be modified.
mk: Бизнис ставката не може да се измени.

en: Manage Document Link
mk: Управувајте со линкот на документот

en: Transaction can not be modified.
mk: Трансакцијата не може да се измени.

en: Undefined
mk: Недефинирано

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
mk: Линкови на документи за трансакции

en: Description
mk: Опис

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
mk: Кликнете двапати на записот во колоната Идентификација за да скокнете до деловната ставка.
    Кликнете двапати на записот во колоната Врска за да го отворите поврзаниот документ.
    Кликнете двапати на записот во колоната Достапно за да ја измените врската со документот.

en: Business Document Links
mk: Линкови на бизнис документи

en: You must enter a Payment-Address Name.
mk: Мора да внесете назив на адреса за плаќање.

en: Edit Employee
mk: Уреди вработен

en: New Employee
mk: Нов вработен

en: View/Edit Employee
mk: Прикажи/Уреди вработен

en: Expense Vouchers
mk: Ваучери за трошоци

en: Employee ID
mk: ИБ на вработен

en: Employee Username
mk: Корисничко име на вработен

en: Employee Name
mk: Име на Вработен

en: Username
mk: Корисничко име

en: Name
mk: Име

en: Find Employee
mk: Најдете вработен

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
mk: Оваа програма може да пресмета само една вредност во исто време. Мора да внесете вредности за сите но една количина.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
mk: GnuCash не може да ја одреди вредноста во едно од полињата. Мора да внесете валиден израз.

en: The interest rate cannot be zero.
mk: Каматната стапка не може да биде нула.

en: The number of payments cannot be zero.
mk: Бројот на плаќања не може да биде нула.

en: The number of payments cannot be negative.
mk: Бројот на плаќања не може да биде негативен.

en: Find Account
mk: Најдете сметка

en: Place Holder
mk: Главна сметка

en: Hidden
mk: Скриено

en: Not Used
mk: Не користено

en: Balance Zero
mk: Биланс нула

en: Tax related
mk: Поврзани со данок

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
mk: Под-сметки на „%s“

en: All Accounts
mk: Сите сметки

en: Balanced
mk: Избалансиран

en: Closing Entries
mk: Завршни книжења

en: Reconcile
mk: Усогласи

en: Share Price
mk: Цена на акција

en: Value
mk: Вредност

en: Date Posted
mk: Датум на книжење

en: Reconciled Date
mk: Датум на усогласување

en: Number/Action
mk: Број/Акција

en: Action
mk: Акција

en: Transaction Number
mk: Број на трансакција

en: Number
mk: Број

en: Description, Notes, or Memo
mk: Опис, Белешки или Подсетник

en: Notes
mk: Белешки

en: Find Transaction
mk: Најди трансакција

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
mk[0]: Има %d неважечко мапирање,
    
    Дали сакате да го отстраните сега?
mk[1]: Има %d неважечки мапирања,
    
    Дали сакате да ги отстраните сега?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
mk: За да ги видите неважечките мапирања, користете филтер од „%s“

en: Map Account NOT found
mk: Сметката на мапата НЕ е пронајдена

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
mk: (Имајте предвид, ако има голем број, може да потрае некое време)

en: Bayesian
mk: Бајзиски

en: Description Field
mk: Поле за опис

en: Memo Field
mk: Поле за потсетник

en: CSV Account Map
mk: Карта на сметка на CSV

en: Online Id
mk: Онлајн ИД

en: Online HBCI
mk: Онлајн HBCI

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
mk: Треба да доставите информации за наплата.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете избраниот запис?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
mk: Овој запис е прикачен на нарачка и ќе биде избришан и од тоа!

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
mk: Изберете друг образец за извештај или ќе се користи фактура за печатење

en: Due Date
mk: Датум на доспевање

en: Post Date
mk: Датум на објавување

en: Post to Account
mk: Прокнижи на сметка

en: Accumulate Splits?
mk: Да се акумулираат поделби?

en: The Invoice must have at least one Entry.
mk: Фактурата мора да има најмалку еден запис.

en: Do you really want to post the invoice?
mk: Дали навистина сакате да ја прокнижите фактурата?

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
mk: Еден или повеќе од записите се за сметки различни од валутата на фактурата. Ќе биде побарано да внесете стапка на конверзија за секој.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
mk: Книжењето беше откажано бидејќи не беа дадени сите девизни курсеви.

en: Total:
mk: Вкупно:

en: Subtotal:
mk: Меѓузбир:

en: Tax:
mk: Данок:

en: Total Cash:
mk: Вкупно готовина:

en: Total Charge:
mk: Вкупно за наплата:

en: Credit Note
mk: Белешка за долг

en: PAID
mk: ПЛАТЕНО

en: UNPAID
mk: НЕПЛАТЕНО

en: New Credit Note
mk: Нова Белешка за долг

en: New Invoice
mk: Нова излезна фактура

en: Edit Credit Note
mk: Уреди ја Белешката за долг

en: Edit Invoice
mk: Уреди ја излезната фактура

en: View Credit Note
mk: Погледни Конфирмација за долг

en: View Invoice
mk: Погледни излезна фактура

en: New Bill
mk: Нова Влезна фактура

en: Edit Bill
mk: Уреди Влезна фактура

en: View Bill
mk: Погледни Влезна фактура

en: New Expense Voucher
mk: Нов Ваучер за трошоци

en: Edit Expense Voucher
mk: Уреди Ваучер за трошоци

en: View Expense Voucher
mk: Погледни Ваучер за трошоци

en: Open Linked Document:
mk: Отвори го поврзаниот документ:

en: Bill Information
mk: Информации за Влезна фактура

en: Bill ID
mk: ИБ на Влезна фактура

en: Voucher Information
mk: Иформации за ваучерот

en: Voucher ID
mk: ИБ на Ваучер

en: Date of duplicated entries
mk: Датум на дуплираните записи

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
mk: Една или повеќе избрани фактури се веќе прокнижени.
    Повторно проверете го вашиот избор.

en: Do you really want to post these invoices?
mk: Дали навистина сакате да ги прокнижите овие фактури?

en: View/Edit Invoice
mk: Прикажи/Уреди фактура

en: Duplicate
mk: Дуплицирај

en: Post
mk: Прокнижи

en: Printable Report
mk: Извештај за печатење

en: View/Edit Bill
mk: Прикажи/Уреди влезна фактура

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
mk: Прикажи/Уреди Ваучер

en: Invoice Owner
mk: Сопственик на излезна фактура

en: Invoice Notes
mk: Белешки за фактура

en: Billing ID
mk: ИБ за наплата

en: Is Paid?
mk: Дали е платено?

en: Is Posted?
mk: Дали е прокнижено?

en: Date Opened
mk: Датум на отворање

en: Invoice ID
mk: ИБ на фактура

en: Bill Owner
mk: Сопственик на влезна фактура

en: Bill Notes
mk: Белешки за влезна фактура

en: Voucher Owner
mk: Сопственик на ваучер

en: Voucher Notes
mk: Белешки за ваучер

en: Type
mk: Вид

en: Paid
mk: Платено

en: Posted
mk: Прокнижено

en: Due
mk: Доспеано

en: Opened
mk: Отворено

en: Num
mk: Број

en: Find Bill
mk: Најди Влезна фактура

en: Find Expense Voucher
mk: Најди Ваучер за трошоци

en: Expense Voucher
mk: Ваучер за трошоци

en: Find Invoice
mk: Најди Излезна фактура

en: Amount
mk: Износ

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
mk[0]: Следниот документ за добавувачот е доспеан:
mk[1]: Следните %d документи за добавувачите се доспеани:

en: Due Bills Reminder
mk: Потсетник за доспеани влезни фактури

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
mk[0]: Следниот документ на купувачот е доспеан:
mk[1]: Следните %d документи на купувачите се доспеани:

en: Due Invoices Reminder
mk: Потсетник за доспеани излезни фактури

en: The Job must be given a name.
mk: Работата мора да добие име.

en: You must choose an owner for this job.
mk: Мора да изберете сопственик за оваа работа.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
mk: Износот на стапката мора да биде валиден или полето да го оставите празно.

en: Edit Job
mk: Уреди Работа

en: New Job
mk: Нова Работа

en: View/Edit Job
mk: Прикажи/Уреди Работа

en: View Invoices
mk: Погледни Излезни фактури

en: Owner's Name
mk: Име на сопственикот

en: Only Active?
mk: Само активен?

en: Rate
mk: Стапка

en: Job Number
mk: Број на Работа

en: Job Name
mk: Име на Работа

en: Find Job
mk: Најди Работа

en: Empty
mk: Празно

[ctx: Adjective]
en: Open
mk: Отворен

en: Closed
mk: Затворен

en: Title
mk: Наслов

en: Balance
mk: Биланс

en: Gains
mk: Добивки

en: Gain/Loss
mk: Добивка/Загуба

en: Lots in Account %s
mk: Позиции во Сметка %s

en: The Order must be given an ID.
mk: На нарачката мора да и се додели ИБ.

en: The Order must have at least one Entry.
mk: Нарачката мора да има најмалку еден запис.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
mk: Оваа нарачка содржи записи кои не се фактурирани. Дали сте сигурни дека сакате да ја затворите пред да ги фактурирате сите записи?

en: Do you really want to close the order?
mk: Дали навистина сакате да ја затворите нарачката?

en: Close Date
mk: Датум на затворање

en: View/Edit Order
mk: Прикажи/Уреди Нарачка

en: Order Notes
mk: Белешки за Нарачка

en: Date Closed
mk: Датум на затворање

en: Is Closed?
mk: Затворено е?

en: Owner Name
mk: Име на сопственикот

en: Order ID
mk: ИБ на Нарачка

en: Find Order
mk: Најди Нарачка

en: You must enter a valid account name for posting.
mk: Мора да внесете важечко име на сметка за книжење.

en: You must select a company for payment processing.
mk: Мора да изберете компанија за процесирање на плаќање.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
mk: Има проблем со износот за плаќање или поврат.

en: You must select a transfer account from the account tree.
mk: Мора да изберете сметка за пренос од дрвото на сметките.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
mk: Не беа избрани документи за да се доделат на оваа исплата. Ова може да создаде неповрзано плаќање.

en: Pre-Payment
mk: Пред-Плаќање

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
mk: Сметките за трансфер и книжење се поврзани со различни валути. Ве молиме наведете ја стапката на конверзија.

en: Customer
mk: Клиент

en: Vendor
mk: Добавувач

en: Employee
mk: Вработен

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
mk: Немате валидни „Прокнижи на“ сметки . Ве молиме креирајте сметка од типот „%s“ пред да продолжите да ја обработувате оваа исплата. Можеби прво сакате да креирате влезна или излезна фактура?

en: Cleared
mk: Расчистено

en: Reconciled
mk: Усогласено

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
mk: Избраната трансакција нема поделби што може да се доделат како плаќање

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
mk: Иако а оваа трансакција има повеќе поделби што може да се земат предвид
    како „поделба на плаќање“, GnuCash знае само како да се справи со еден.
    Ве моломе изберете една, другите ќе бидат отфрлени.

en: Warning
mk: Предупредување

en: Continue
mk: Продолжи

en: Cancel
mk: Откажи

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
mk: Оваа трансакција се дели на повеќе бизнис сметки:
    
    %s
    GnuCash може да се справи само со трансакции што се книжат на една сметка.
    
    Поправете го ова рачно со директно уредување на трансакцијата и потоа обидете се повторно.

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
mk[0]: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете избраната цена?
mk[1]: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете %d избраните цени?

en: Delete prices?
mk: Да се избришат цените?

en: Entries
mk: Записи

en: Are you sure you want to delete these prices?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете овие цени?

en: Price retrieval failed: %s
mk: Обновувањето на цената не успеа: %s

en: Are you sure you want to replace the existing price?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја замените постоечката цена?

en: Replace price?
mk: Промена на цена?

en: _Replace
mk: _Промени

en: You must select a Currency.
mk: Мора да изберете Валута.

en: You must enter a valid amount.
mk: Мора да внесете валиден износ.

en: Cannot save check format file.
mk: Не може да се зачува датотеката за чек формат.

en: Cannot open file %s
mk: Не може да се отвори датотеката %s

en: There is a duplicate check format file.
mk: Постои дупликат датотека за чек формат.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
mk: GUID-ите во датотеката со формат за проверка на %s „%s“ и датотеката со формат за проверка на %s „%s“ се совпаѓаат.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
mk: апликација

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
mk: корисник

en: Custom
mk: Прилагодена

en: Top
mk: Врв

en: (paused)
mk: (паузирано)

en: Complete
mk: Завршено

en: Contents
mk: Содржини

en: Report
mk: Извештај

en: Rows
mk: Редови

en: Cols
mk: Колони

en: HTML Style Sheet Properties: %s
mk: Својства на HTML дизајн на извештај: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
mk: Мора да наведете име за новиот дизајн на извештај.

en: Style Sheet Name
mk: Име на дизајн на извештај

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
mk: Оваа закажана трансакција е променета; Дали си сигурен дека сакаш да откажеш?

en: Please name the Scheduled Transaction.
mk: Ве молиме именувајте ја закажаната трансакција.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
mk: Закажана трансакција со името „%s“ веќе постои. Дали сте сигурни дека сакате да ја именувате и оваа исто?

en: Please provide a valid end selection.
mk: Ве молиме наведете валиден крајен избор.

en: There must be some number of occurrences.
mk: Мора да има одреден број на појави.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
mk: Бројот на преостанати појави (%d) е поголем од бројот на вкупни појави (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
mk: Се обидовте да креирате закажана трансакција која никогаш нема да се изврши. Дали навистина сакате да го направите ова?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
mk: Закажаните трансакции со променливи или кои вклучуваат повеќе од една стока не може автоматски да се креираат.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
mk: Закажаните трансакции без шаблон на трансакција не може автоматски да се креираат.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
mk: Не може да се анлиизира%s за поделба „%s“.

en: Split with memo %s has an invalid account.
mk: Поделбата со потсетник%s има неважечка сметка.

en: Invalid Account in Split
mk: Неважечка сметка во Подели

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
mk: Поделбата со потсетник%s има необработлива кредитна формула.

en: Unparsable Formula in Split
mk: Необработлива формула во Подели

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
mk: Поделбата со потсетник%s има необработлива дебитна формула.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
mk: Уредникот на закажани трансакции не може автоматски да ја балансира оваа трансакција. Дали сепак треба да се внесе?

en: (never)
mk: (никогаш)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
mk: Тековната шаблон на трансакција е променет. Дали сакате да ги снимите промените?

en: Scheduled Transactions
mk: Закажани трансакции

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
mk: Закажаната трансакција е неурамнотежена. Силно сте охрабрени да ја поправите оваа ситуација.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
mk: Не може да се создаде закажана трансакција од трансакција што моментално се уредува. Ве молиме внесете ја трансакцијата пред да закажете.

en: Ignored
mk: Игнорирано

en: Postponed
mk: Одложено

en: To-Create
mk: Да-создаде

en: Reminder
mk: Потсетник

en: Created
mk: Создаден

en: Never
mk: Никогаш

en: (Need Value)
mk: (Потребна е вредност)

en: Invalid Transactions
mk: Невалидни трансакции

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
mk[0]: Во моментов нема закажани трансакции што треба да се внесат. (%d трансакции се создадени автоматски)
mk[1]: Во моментов нема закажани трансакции што треба да се внесат. (%d трансакции се создадени автоматски)

en: Highlight a date first to sort by occurrence date.
mk: Прво означете датум за да сортирате по датум на појава.

en: Highlight a schedule first to sort by schedule name.
mk: Прво означете распоред за да сортирате по име на распоред.

en: Transaction
mk: Трансакција

en: Status
mk: Статус

en: Created Transactions
mk: Создадени трансакции

en: Last Valid Year:
mk: Последна валидна година:

en: Form Line Data:
mk: Податоци за линијата на формуларот:

note: Translators: Tax Code
en: Code
mk: Код

en: now
mk: сега

en: Accounts Selected: %d
mk: Избрани сметки: %d

en: Income Tax Identity
mk: Идентитет на данокот на приход

en: _Apply
mk: _Примени

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
mk: ВНИМАНИЕ: Ако поставите TXF категории, а подоцна промените „Вид“, ќе треба рачно да ги ресетирате тие категории една по една

en: Form
mk: Форма

en: Edit Vendor
mk: Уреди Добавувач

en: New Vendor
mk: Нов Добавувач

en: View/Edit Vendor
mk: Прикажи/Уреди Добавувач

en: Vendor's Jobs
mk: Работи на Добавувач

en: Vendor's Bills
mk: Фактури од добавувачите

en: Pay Bill
mk: Плати Фактура

en: Vendor ID
mk: ИБ на добавувач

en: Find Vendor
mk: Најди Добавувач

en: Income
mk: Приходи

en: Expenses
mk: Трошоци

en: Transfer
mk: Трансфер

en: Remaining to Budget
mk: Остануваат во буџетот

en: Total
mk: Вкупно

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
mk: Во моментов нема закажани трансакции што треба да се внесат.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
mk[0]: Во моментов нема закажани трансакции што треба да се внесат. (%d трансакција е создадена автоматски)
mk[1]: Во моментов нема закажани трансакции што треба да се внесат. (%d трансакции се создадени автоматски)

en: Select a Budget
mk: Изберете буџет

en: Open
mk: Отвори

en: Edit
mk: Уреди

en: New
mk: Нов

en: Delete
mk: Избриши

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
mk: „Провери& Поправи“ моментално работи, дали сакате да го прекинете?

en: Accounts
mk: Сметки

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
mk: Сметката %s ја нема истата валута како онаа од која ги преместувате трансакциите.
    Дали сте сигурни дека сакате да го направите ова?

en: _Pick another account
mk: _Изберете друга сметка

en: _Do it anyway
mk: _Направете го во секој случај

en: (no name)
mk: (нема име)

en: Deleting account %s
mk: Се брише сметката %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
mk: Списокот подолу покажува објекти кои ја користат сметката што сакате да ја избришете.
    Пред да можете да го избришете, мора или да ги избришете тие објекти или да ја измените 
    сметката која ја користат

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
mk: Сметката „%s“ има повеќе од една подсметка.
    
    Преместете ги подсметките или избришете ги пред да се обидете да ја избришете оваа сметка.

en: The account %s will be deleted.
mk: Сметката %s ќе биде избришана.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
mk: Сите трансакции на оваа сметка ќе бидат преместени на сметката %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
mk: Сите трансакции на оваа сметка ќе бидат избришани.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
mk: Нејзината подсметка ќе биде преместена на сметката %s.

en: Its subaccount will be deleted.
mk: Нејзината потсметка ќе биде избришана.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
mk: Сите трансакции со подсметка ќе бидат преместени на сметката %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
mk: Сите трансакции со подсметка ќе бидат избришани.

en: Are you sure you want to do this?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го направите ова?

en: Options
mk: Опции

en: Estimate
mk: Проценете

en: All Periods
mk: Сите периоди

en: Note
mk: Белешка

en: Run Report
mk: Пушти извештај

en: Budget
mk: Буџет/План

en: Unnamed Budget
mk: Неименуван буџет

en: Delete %s?
mk: Да се избрише %s?

en: You must select at least one account to estimate.
mk: Мора да изберете барем една сметка за проценка.

en: You must select at least one account to edit.
mk: Мора да изберете барем една сметка за уредување.

en: You must select one budget cell to edit.
mk: Мора да изберете една буџетска ќелија за уредување.

en: _Print Invoice
mk: _Печати фактура

en: Make a printable invoice
mk: Направи фактура за печатење

en: _Edit Invoice
mk: _Уреди фактура

en: Edit this invoice
mk: Уреди ја оваа фактура

en: _Duplicate Invoice
mk: _Дупликат фактура

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
mk: Направи нова фактура како дупликат на тековната

en: _Post Invoice
mk: _Прокнижи фактура

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
mk: Објавете ја оваа фактура во вашиот Контен план

en: _Unpost Invoice
mk: _Поништи објавување на фактура

en: Unpost this invoice and make it editable
mk: Поништете објавување на оваа фактура и направете ја уредлива

en: New _Invoice
mk: Нова _фактура

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
mk: Создадете нова фактура за истиот сопственик како и тековната

en: Blank
mk: Бланко

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
mk: Префрлете се на празниот запис на дното на фактурата

en: _Pay Invoice
mk: _Плати фактура

en: Enter a payment for the owner of this invoice
mk: Внесете плаќање за сопственикот на оваа фактура

en: _Company Report
mk: _Извештај на компанијата

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
mk: Отворете прозорец за извештај за клиент за сопственикот на оваа фактура

note: Translators: This is a menu item that opens a dialog for linking an external file or URL with the bill, invoice, transaction, or voucher or removing such an link.
en: _Manage Document Link…
mk: _Управувајте со врската со документот…

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
mk: _Отвори поврзан документ

en: Open Linked Document
mk: Отворете го поврзаниот документ

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
mk: _Користете го како стандарден распоред за документите на клиентите

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
mk: Користете го тековниот распоред како стандарден за сите фактури на клиентите и кредитни белешки

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
mk: _Ресетирајте го стандардниот распоред за документите на клиентите

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
mk: Ресетирајте го стандардниот распоред за сите фактури на клиентите и кредитни белешки назад на вградените стандардни вредности и соодветно ажурирајте ја тековната страница

en: _Print Bill
mk: _Испечати влезна фактура

en: Make a printable bill
mk: Направете влезна фактура за печатење

en: _Edit Bill
mk: _Уреди Влезна фактура

en: Edit this bill
mk: Уредете ја оваа влезна фактура

en: _Duplicate Bill
mk: _Дуплицирај Влезна фактура

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
mk: Направете нова влезна фактура како дупликат на тековната

en: _Post Bill
mk: _Прокнижи влезна фактура

en: Post this bill to your Chart of Accounts
mk: Прокнижи ја оваа влезна фактура во Контниот план

en: _Unpost Bill
mk: _Откнижи ја Влезната фактура

en: Unpost this bill and make it editable
mk: Откнижи ја оваа влезна фактура и направи ја да може да се уредува

en: New _Bill
mk: Нова _Влезна фактура

en: Create a new bill for the same owner as the current one
mk: Создадете нова влезна фактура за истиот сопственик како и тековната

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
mk: Префрлете се на празниот запис на дното на влезната фактура

en: _Pay Bill
mk: _Плати Влезна фактура

en: Enter a payment for the owner of this bill
mk: Внесете плаќање за сопственикот на оваа влезна фактура

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
mk: Отворете прозорец со извештај за добавувачот за сопственикот на оваа влезна фактура

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
mk: _Користете го како стандарден облик за документите на добавувачите

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
mk: Користете го тековниот облик како стандарден за сите влезни фактури и кредитни белешки на добавувачот

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
mk: _Ресетирајте го стандардниот облик за документите на добавувачот

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
mk: Ресетирајте го стандардниот облик за сите сметки и кредитни белешки на добавувачот назад на вградените стандардни поставки и соодветно ажурирајте ја тековната страница

en: _Print Voucher
mk: _Печати Ваучер

en: Make a printable voucher
mk: Направете ваучер за печатење

en: _Edit Voucher
mk: _Уреди Ваучер

en: Edit this voucher
mk: Уреди го овој ваучер

en: _Duplicate Voucher
mk: _Дуплицирај Ваучер

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
mk: Направете нов ваучер како дупликат на тековниот

en: _Post Voucher
mk: _Прокнижи ваучер

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
mk: Објавете го овој ваучер на вашиот Контен план

en: _Unpost Voucher
mk: _Отповикај Ваучер

en: Unpost this voucher and make it editable
mk: Отстранете го овој ваучер и направете го да може да се уредува

en: New _Voucher
mk: Нов _Ваучер

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
mk: Создадете нов ваучер за истиот сопственик како и тековниот

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
mk: Префрлете се на празниот запис на дното на ваучерот

en: _Pay Voucher
mk: _Плати Ваучер

en: Enter a payment for the owner of this voucher
mk: Внесете плаќање за сопственикот на овој ваучер

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
mk: Отворете прозорец за извештај за вработениот за сопственикот на овој ваучер

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
mk: _Користете го како стандарден облик за документите на вработените

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
mk: Користете го тековниот облик како стандарден за сите ваучери и кредитни белешки на вработените

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
mk: _Ресетирање на стандардниот облик за документите на вработените

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
mk: Ресетирајте го стандардниот распоред за сите ваучери и кредитни белешкина вработените назад на вградените стандардни вредности и соодветно ажурирајте ја тековната страница

en: _Print Credit Note
mk: _Печати кредитна белешка

en: Make a printable credit note
mk: Направете кредитна белешка за печатење

en: _Edit Credit Note
mk: _Уреди кредитна белешка

en: Edit this credit note
mk: Уредете ја оваа кредитна белешка

en: _Duplicate Credit Note
mk: _Дуплицирај кредитна белешка

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
mk: Направете нова кредитна белешка како дупликат на тековната

en: _Post Credit Note
mk: _Прокнижи кредитна белешка

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
mk: Прокнижете ја оваа кредитна белешка во вашиот Контен план

en: _Unpost Credit Note
mk: _Отповикај кредитна белешка

en: Unpost this credit note and make it editable
mk: Отповикај го книжново одобрение и направи го уредливо

en: New _Credit Note
mk: Ново_Книжно Одобрение

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
mk: Создадете нова книжно одобрение за истиот сопственик како и тековното

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
mk: Префрлете се на празниот запис на дното на кредитното одобрение

en: _Pay Credit Note
mk: _Плати книжно одобрение

en: Enter a payment for the owner of this credit note
mk: Внесете исплата за сопственикот на ова книжно одобрение

en: Open a company report window for the owner of this credit note
mk: Отворете прозорец со извештај за компанијата за сопственикот на оваа книжно одобрение

en: Manage Document Link…
mk: Управувајте со врската на документот…

en: Enter
mk: Внеси

en: Up
mk: Горе

en: Down
mk: Долу

en: Unpost
mk: Одкнижи

en: Pay
mk: Плати

en: New Voucher
mk: Нов Ваучер

en: Vendor Listing
mk: Листа на добавувачи

en: Customer Listing
mk: Листа на клиенти

en: Owners
mk: Сопственици

en: Customers
mk: Клиенти

en: Jobs
mk: Работи

en: Vendors
mk: Добавувачи

en: Employees
mk: Вработени

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
mk: Сопственикот %s ќе биде избришан.
    Дали сте сигурни дека сакате да го направите ова?

en: Cu_t Transaction
mk: Трансакција Cu_t

en: _Copy Transaction
mk: _Копирај трансакција

en: _Paste Transaction
mk: _Залепи трансакција

en: Dup_licate Transaction
mk: Трансакција Дуп_лицирај

en: _Delete Transaction
mk: _Избриши трансакција

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
mk: Скокни до излезна фактура

en: Cu_t Split
mk: Пре_сечи Поделба

en: _Copy Split
mk: _Копирај Поделба

en: _Paste Split
mk: _Залепи Поделба

en: Dup_licate Split
mk: Дуп_лицирај Поделба

en: _Delete Split
mk: _Избриши Поделба

en: Cut the selected transaction into clipboard
mk: Исечете ја избраната трансакција во таблата со исечоци

en: Copy the selected transaction into clipboard
mk: Копирајте ја избраната трансакција во таблата со исечоци

en: Paste the transaction from the clipboard
mk: Залепете ја трансакцијата од таблата со исечоци

en: Make a copy of the current transaction
mk: Направете копија од тековната трансакција

en: Delete the current transaction
mk: Избришете ја тековната трансакција

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
mk: Додајте, променете или откачете го документот поврзан со тековната трансакција

en: Open the linked document for the current transaction
mk: Отворете го поврзаниот документ за тековната трансакција

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
mk: Префрлете се на поврзаната фактура или ваучер

en: Cut the selected split into clipboard
mk: Исечете ја избраната поделба на таблата со исечоци

en: Copy the selected split into clipboard
mk: Копирајте ја избраната поделба во таблата со исечоци

en: Paste the split from the clipboard
mk: Залепете ја поделбата од таблата со исечоци

en: Make a copy of the current split
mk: Направете копија од тековната поделба

en: Delete the current split
mk: Избришете ја тековната поделба

note: Translators: This is the label of a toolbar button. So keep it short.
en: Show Splits
mk: Прикажи Поделби

en: Jump
mk: Скокни

en: Schedule
mk: Распоред

en: Auto-clear
mk: Автоматско бришење

en: Stock Assistant
mk: Асистент за акции

en: General Journal
mk: Дневник на книжење

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
mk: Зачувај ги промените на %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
mk: Овој регистар има промени во трансакцијата што чекаат. Дали сакате да ги зачувате промените на оваа трансакција, да ја отфрлите трансакцијата или да ја откажете операцијата?

en: _Discard Transaction
mk: _Отфрлете ја трансакцијата

en: _Save Transaction
mk: _Зачувај трансакција

en: unknown
mk: непознатo

en: Portfolio
mk: Портфолио

en: Search Results
mk: Резултати од пребарувањето

en: Start Date:
mk: Датум на започнување:

en: Show previous number of days:
mk: Прикажи го претходниот број на денови:

en: End Date:
mk: Датум на завршување:

en: Unreconciled
mk: Неусогласен

en: Frozen
mk: Замрзнати

en: Voided
mk: Поништено

en: Show:
mk: Прикажи:

en: Hide:
mk: Сокриј:

en: Filter By:
mk: Филтрирај според:

en: Transaction Report
mk: Извештај за трансакција

en: Portfolio Report
mk: Извештај за портфолио

en: Search Results Report
mk: Извештај за резултатите од пребарувањето

en: Register
mk: Регистар

en: and subaccounts
mk: и подсметки

en: Print checks from multiple accounts?
mk: Испечати чекови од повеќе сметки?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
mk: Овој резултат од пребарувањето содржи поделби од повеќе од една сметка. Дали сакате да ги испечатите чековите иако не се сите од иста сметка?

en: _Print checks
mk: _Печати чекови

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
mk: Може да печатите чекови само од регистар на банкарска сметка или резултати од пребарување.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
mk: Не можете да поништите трансакција со усогласени или расчистени поделби.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
mk: Оваа трансакција е означена само за читање со коментарот: „%s“

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
mk: За оваа трансакција веќе е создаден обратен запис.

en: Jump to the transaction?
mk: Скокни до трансакцијата?

en: Reverse Transaction
mk: Обратна трансакција

en: New Transaction Information
mk: Податоци за нова трансакција

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
mk: Подреди %s по…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
mk: Филтрирај %s по…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
mk: %s %s од %s, објавени %s, износ %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
mk: Неколку документи се поврзани со оваа трансакција. Ве молиме изберете еден:

en: Select
mk: Изберете

en: Go to Date
mk: Одете на Датум

en: Unable to jump to other account
mk: Не може да се премине на другата сметка

en: This transaction involves more than one other account. Select a specific split to jump to that account.
mk: Оваа трансакција вклучува повеќе од една друга сметка. Изберете специфична поделба за да прејдете на таа сметка.

en: This transaction only involves the current account so there is no other account to jump to.
mk: Оваа трансакција ја вклучува само тековната сметка, така што нема друга сметка на која може да се премине.

en: Checking splits in current register: %u of %u
mk: Проверка на поделби во тековниот регистар: %u од %u

en: Print
mk: Печати

en: Export
mk: Извоз

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
mk: Зачувај конфигурација

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
mk: Зачувај ја конфигурацијата како…

en: The numeric ID of the report.
mk: Нумеричкиот ID на извештајот.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
mk: Ажурирајте ја зачуваната конфигурација на тековниот извештај. Конфигурацијата на извештајот ќе биде зачувана во датотеката %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
mk: Додајте ја конфигурацијата на тековниот извештај во менито „Извештаи-> Конфигурации за зачувани извештаи“. Конфигурацијата на извештајот ќе биде зачувана во датотеката %s.

en: Save _Report Configuration
mk: Сочувај_Конфигурација на извештај

en: Save Report Configuration As…
mk: Зачувај ја конфигурацијата на извештајот како…

en: Choose export format
mk: Изберете формат за извоз

en: Choose the export format for this report:
mk: Изберете го форматот за извоз за овој извештај:

en: Save %s To File
mk: Зачувајте %s во датотека

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
mk: Не можете да зачувате во тоа име на датотека.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
mk: Не можете да зачувате во таа датотека.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
mk: Датотеката %s веќе постои. Дали сте сигурни дека сакате да ја презапишете?

en: _Overwrite
mk: _Пребриши

en: This will update and overwrite the existing saved report named "%s".
mk: Ова ќе го ажурира и пребрише постоечкиот зачуван извештај со име "%s".

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
mk: Овој извештај мора да се надгради за да се врати објект на документ со низа за извоз или грешка со извоз.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
mk: Не може да се отвори датотеката %s. Грешката е: %s

en: GnuCash-Report
mk: GnuCash-Извештај

en: Printable Invoice
mk: Фактура за печатење

en: Tax Invoice
mk: Даночна фактура

en: Easy Invoice
mk: Лесна фактура

en: Fancy Invoice
mk: Фенси фактура

en: _New Schedule
mk: _Нов Распоред

en: _Edit Schedule
mk: _Уреди распоред

en: _Delete Schedule
mk: _Избриши распоред

en: Transactions
mk: Трансакции

en: Upcoming Transactions
mk: Претстојни трансакции

en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete these scheduled transactions?
mk[0]: Дали навистина сакате да ја избришете оваа закажана трансакција?
mk[1]: Дали навистина сакате да ги избришете овие закажани трансакции?

en: Report error
mk: Пријавете грешка

en: An error occurred while running the report.
mk: Се појави грешка при извршувањето на извештајот.

en: Badly formed options URL: %s
mk: Лошо формирани URL на опции: %s

en: Badly-formed report id: %s
mk: Лошо формиран ID на извештај: %s

en: Standard Order
mk: Стандардна нарачка

en: Date of Entry
mk: Датум на внес

en: Statement Date
mk: Датум на извод

en: Descending
mk: Опаѓачки

en: Ascending
mk: Растечки

en: Filtered
mk: Филтрирано

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
mk: Да се намали поделбата „%s“ од трансакцијата „%s“?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
mk: Ќе ја отстраните усогласената подела! Ова не е добра идеја бидејќи ќе предизвика вашата нарушување на усогласената рамнотежа.

en: You cannot cut this split.
mk: Не можете да ја исечете оваа поделба.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
mk: Ова е поделбата што ја прицврстува оваа трансакција во регистарот. Не можете да го отстраните од овој прозорец за регистрација. Може да ја отстраните целата трансакција од овој прозорец или да отидете до регистарот што прикажува друга страна на истата трансакција и да го отстраните разделувањето од тој регистар.

en: (no memo)
mk: (без белешка)

en: (no description)
mk: (без опис)

en: _Cut Split
mk: _Исечете Поделба

en: Cut the current transaction?
mk: Да се исече тековната трансакција?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
mk: Ќе отстраните трансакција со усогласени поделби! Ова не е добра идеја бидејќи ќе предизвика вашата усогласена рамнотежа да биде нарушена.

en: _Cut Transaction
mk: _Исечи трансакција

en: Cannot modify or delete this transaction.
mk: Не може да се измени или избрише оваа трансакција.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
mk: Датумот на оваа трансакција е постар од „Прагот за само-читање“ поставен за оваа книга. Оваа поставка може да се промени во Датотека->Својства->Сметки.

en: Remove the splits from this transaction?
mk: Оотстрани ги поделбите од оваа трансакција?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
mk: Оваа трансакција содржи усогласени поделби. Нејзиното модифицирање не е добра идеја бидејќи тоа ќе предизвика вашето усогласено салдо да биде неправилно.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
mk: _Отстрани ги поделбите

en: Change a Transaction Linked Document
mk: Промена на документ поврзан со трансакција

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
mk: Iизбрише ја поделбата „%s“ од трансакцијата „%s“?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
mk: Ќе избришете усогласена поделба! Ова не е добра идеја бидејќи ќе предизвика вашето усогласено салдо да биде несоодветно.

en: You cannot delete this split.
mk: Не можете да го избришете оваа поделба.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
mk: Ова е поделбата што ја врзува оваа трансакција со регистарот. Не можете да ја избришете од овој прозорец на регистарот. Можете да ја избришете целата трансакција од овој прозорец или можете да отидете до регистар што ја прикажува другата страна од истата трансакција и да ја избришете поделбата од тој регистар.

en: Delete the current transaction?
mk: Избриши ја тековната трансакција?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
mk: Ќе избришете трансакција со усогласени поделби! Ова не е добра идеја бидејќи ќе предизвика вашето усогласено салдо да биде неправилно.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
mk: Целата поделба моментално е скриена во овој регистар.
    
    %s
    
    Избери ВО РЕД за привремено да го избришете филтерот и продолжете,
    инаку последната активна ќелија ќе биде селектирана.

en: Balancing entry from reconciliation
mk: Балансирање на влезот од усогласувањето

en: Present:
mk: Тековно:

en: Future:
mk: Идно:

en: Reconciled:
mk: Усогласено:

en: Projected Minimum:
mk: Проектиран минимум:

en: Shares:
mk: Акции:

en: Current Value:
mk: Тековна Вредност:

en: Sort By:
mk: Сортирај По:

en: This account register is read-only.
mk: Овој регистар на сметки е само за читање.

en: The '%s' account register is read-only.
mk: Регистарот на сметката '%s' е само за читање.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
mk: Трансакциите на оваа сметка не може да се менуваат бидејќи нејзините подсметки имаат несовпаѓачки стоки или валути.
    Треба да ја отворите секоја сметка поединечно за да ги промените трансакциите.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
mk: Трансакциите на оваа сметка не може да се менуваат.
    Ако сакате да промените трансакции во овој регистар, отворете ги опциите за сметката и исклучете го полето за избор на местодржач.

en: Jump when there are multiple other accounts
mk: Премини кога има повеќе други сметки

[ctx: field label]
en: _Balance
mk: _Биланс

en: Quantity
mk: Количина

en: Add as a new transaction
mk: Додади нова трансакција

en: Retained Earnings
mk: Задржана добивка

en: Profit & Loss
mk: Добивка&Загуба

en: split
mk: поделба

en: Lot
mk: Лот

en: Reset _Warnings…
mk: Ресетирај _Предупредувања…

en: _Void Transaction
mk: _Анулирана Трансакција

[ctx: reconcile menu]
en: _Balance
mk: _Биланс

en: Credit Card
mk: Кредитна картичка

[ctx: FQ Source]
en: StockData
mk: ПодатоциЗаАкции
