gnuchess 6.2.5-rc3 - en to da translation catalogue (128 entries)

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: Ophavsret %s Free Software Foundation, Inc.
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Dette er et frit program: Du kan frit ændre eller videredistribuere programmet.
    Der er ingen GARANTI, inden for lovens omfang.

en: Thinking...
da: Tænker ...

en: Command 'activate' is currently not supported.
da: Kommandoen »activate« (aktiver) er i øjeblikket ikke understøttet.

en: Command 'black' is currently not supported.
da: Kommandoen »black« (sort) er i øjeblikket ikke understøttet.

en: The syntax to add a new book is:
    
    	book add file.pgn
da: Syntaksen for at tilføje en ny bog er:
    
    	book add file.pgn

en: Hashing is on.
da: Hashing er aktiveret.

en: Hashing is off.
da: Hashing er deaktiveret.

en: name    - list known players alphabetically
da: navn       - vis kendte spillere alfabetisk

en: reverse - list by GNU worst result first
da: omvendt    - vis med de dårligste GNU-resultater først

en: Board is wrong!
da: Brættet er forkert!

en: Failed to open %s for writing: %s
da: Kunne ikke åbne %s for skrivning: %s

en: Could not create logfile, all slots occupied.
da: Kunne ikke oprette logfil, alle pladser besat.

en: You may consider deleting or renaming your existing logfiles.
da: Du kan overveje at slette eller omdøbe dine eksisterende logfiler.

en: Null-move heuristic is on.
da: »Null-move«-heuristisk er aktiveret.

en: Null-move heuristic is off.
da: »Null-move«-heuristisk er deaktiveret.

en: Error: PGN file not loaded!
da: Fejl: PGN-filen er ikke indlæst!

en: No more moves. Game reached the end.
da: Ikke flere træk. Spillet er slut.

en: Initial position reached. There are no earlier moves.
da: Du er ved startpositionen. Der er ingen tidligere træk.

en: Invalid filename.
da: Ugyldigt filnavn.

en: Graphic mode is enabled.
da: Grafisk tilstand er aktiveret.

en: Graphic mode is disabled.
da: Grafisk tilstand er deaktiveret.

en: Command 'random' is currently not supported.
da: Kommandoen »random« (vilkårlig) er i øjeblikket ikke understøttet.

en: my rating = %d, opponent rating = %d
da: min bedømmelse = %d, modstanderens bedømmelse = %d

en: No moves to undo!
da: Ingen træk at genskabe!

en: Save to %s
da: Gem til %s

en: Command 'switch' is currently not supported.
da: Kommandoen »switch« (skift side) er i øjeblikket ikke understøttet.

en: Usage: %s [OPTION]...
da: Brug: %s [TILVALG]...

en: Options:
da: Tilvalg:

en:  -h, --help         display this help and exit
da:  -h, --help         vis denne hjælpetekst og afslut

en:  -v, --version      display version information and exit
da:  -v, --version      vis versionsinformation og afslut

en:  -q, --quiet        make the program silent on startup
da:  -q, --quiet        ingen lyd når programmet starter

en:      --silent       same as -q
da:      --silent       svarer til -q

en:  -x, --xboard       start in engine mode
da:  -x, --xboard       start i motortilstand

en:  -p, --post         start up showing thinking
da:  -p, --post         start op med at vise tilstanden tænk

en:  -e, --easy         disable thinking in opponents time
da:  -e, --easy         deaktiver tænk-tilstand i modstanderes tid

en:  -m, --manual       enable manual mode
da:  -m, --manual       aktiver manuel tilstand

en:  -u, --uci          enable UCI protocol (externally behave as UCI engine)
da:  -u, --uci          aktiver UCI-protokol (fungerer eksternt som UCI-motor)

en:  -M size, --memory=size   specify memory usage in MB for hashtable
da:  -M str., --memory=str.   specificer hukommelsesforbrug i MB for hash-tabel

en:  -a filename, --addbook=filename   compile book.bin from pgn book 'filename'
da:  -a filnavn, --addbook=filnavn     kompiler book.bin fra pgn-bog »filnavn«

en:  -g, --graphic      enable graphic mode
da:  -g, --graphic      aktiver grafisk tilstand

en:  Options xboard and post are accepted without leading dashes
     for backward compatibility.
da:  Tilvalgene xboard og post accepteres uden foranstillede streger
     (for baglæns kompatibilitet).

en:  Moves are accepted either in standard algebraic notation (SAN) or
     in coordinate algebraic notation.
da:  Træk accepteres enten i algebraisk standardnotation (SAN) eller
     i algebraisk koordinatnotation.

en:  The file 'gnuchess.ini' allows setting config options. See
     'info gnuchess' for details. The file will be looked up in the current
     directory or, if not found there, in the directory pointed to by
     environment variable GNUCHESS_PKGDATADIR.
da:  Filen »gnuchess.ini« giver mulighed for at angive konfigurations-
     tilvalg. Se »info gnuchess« for detaljer. Filen slås op i den
     nuværende mappe eller, hvis ikke fundet der, i mappen der peger på
     miljøvariablen GNUCHESS_PKGDATADIR.

en: Report bugs to <bug-gnu-chess@gnu.org>.
da: Rapporter fejl til <bug-gnu-chess@gnu.org>.

en: Invalid move: %s
da: Ugyldigt træk: %s

en: Coordinate display enabled.
da: Koordinatvisning aktiveret.

en: Coordinate display disabled.
da: Koordinatvisning deaktiveret.

en: Command 'white' is currently not supported.
da: Kommandoen »white« er i øjeblikket ikke understøttet.

en: My rating = %d
da: Min bedømmelse = %d

en: Opponent rating = %d
da: Modstanderens bedømmelse = %d

en: time
da: tid

en: moves
da: træk

en: No. of moves generated = %ld
da: Antal oprettede træk = %ld

en: Command 'show eval/score' is currently not supported.
da: Kommandoen »show eval/score« er i øjeblikket ikke understøttet.

en: Command 'show pin' is currently not supported.
da: Kommandoen »show pin« er i øjeblikket ikke understøttet.

en: Command 'test' is currently not supported.
da: Kommandoen »test« er i øjeblikket ikke understøttet.

en:  Quits the program.
da:  Afslutter programmet.

en:  In analysis mode this stops analysis, otherwise it quits the program.
da:  I analysetilstand stopper dette analyse, ellers afsluttes programmet.

en:  Produces a help blurb corresponding to this list of commands.
da:  Laver en taleboble med hjælpetekst svarende til denne liste af kommandoer.

en:  add - compiles book.bin from a pgn book file
da:  add - kompilerer book.bin fra en pgn-bogfil

en:  on - enables use of book (default)
da:  on - aktiverer brug af bog (standard)

en:  off - disables use of book
da:  off - deaktiverer brugen af bog

en:  worst - plays worst move from book
da:  worst - værste træk fra bog anvendes

en:  best - plays best move from book
da:  best - bedste træk fra bog anvendes

en:  prefer - same as 'book on' (default)
da:  prefer - svarer til »book on« (standard)

en:  random - plays any move from book
da:  random - vilkårligt træk fra bog

en:  Prints out the version of this program.
da:  Viser programmets versionsnummer.

en:  Backs up one move in pgn loaded game.
da:  Gemmer et træk i pgn-indlæst spil.

en:  Saves the game so far from memory to the file.
da:  Gemmer spillet indtil nu fra hukommelsen til filen.

en:  Loads the game in the file into memory.
da:  Indlæser spillet i filen i hukommelsen.

en:  Loads the game in the file into memory, and enables
     the commands 'first', 'last', 'next', 'previous'.
da:  Indlæser spillet i filen i hukommelsen, og aktiverer
     kommandoerne »first«, »last«, »next«, »previous«.

en:  Advances one move in pgn loaded game.
da:  Går et træk frem i pgn-indlæst spil.

en:  Goes to begin position of pgn loaded game.
da:  Går til startpositionen for pgn-indlæst spil.

en:  Goes to end position of pgn loaded game.
da:  Går til slutpositionen for pgn-indlæst spil.

en:  Makes the program stop moving. You may now enter moves
     to reach some position in the future.
da:  Programmet stopper sine træk. Du kan nu indtaste træk
     for at nå en senere position.

en:  Program plays white.
da:  Programmet spiller med hvide brikker.

en:  Program plays black.
da:  Programmet spiller med sorte brikker.

en:  Computer takes whichever side is on move and begins its
     thinking immediately.
da:  Computeren bruger den side som har trækket og begynder
     sine overvejelser med det samme.

en:  Arranges for verbose thinking output showing variation, score,
     time, depth, etc.
da:  Opsætter uddybende overvejelser der viser variation, bedømmelse,
     tid, dybde etc.

en:  Turns off verbose thinking output.
da:  Deaktiverer visnig af uddybende overvejelser.

en:  Lets you input your name. Also writes the log.nnn and
     corresponding game.nnn files. For details please see
     the auxiliary file format sections.
da:  Giver mulighed for at indtaste dit navn. Skriver også
     log.nnn og tilsvarende game.nnn-filer. Se afsnittene
     for de ekstra filformater for detaljer.

en:  Mostly used by Internet Chess Server.
da:  Hovedsagelig brugt af Internet Chess Server.

en:  This command reactivates a game that has been terminated automatically
     due to checkmate or no more time on the clock. However, it does not
     alter those conditions. So you would have to undo a move or two, or
     add time to the clock with 'level' or 'time'.
da:  Denne kommando genaktiverer et spil, som er blevet afsluttet automatisk
     på grund af skakmat eller tidsudløb. Kommandoen ændrer dog ikke disse
     betingelser, så du skal genskabe et træk eller to, eller tilføje ekstra
     tid til uret med »level« eller »time«.

en:  Inputs the estimated rating for computer and for its opponent.
da:  Indsætter den estimerede bedømmelse for computeren og dennes modstander.

en:  Sets up a new game (i.e. pieces in original positions).
da:  Opsætter et nyt spil (dvs. brikker i oprindelige positioner).

en:  Inputs time left in game for computer in hundredths of a second.
     Mostly used by Internet Chess Server.
da:  Indsætter resterende tid i spillet for computeren i hundreddele af
     et sekund. Hovedsagelig brugt af Internet Chess Server.

en:  on - enables using the memory hash table to speed up search
da:  on - aktiverer brug af hukommelseshashtabel så søgning er hurtigere

en:  off - disables the memory hash table
da:  off - deaktiverer hukommelseshashtabel

en:  Sets the hash table to permit storage of N MB.
da:  Angiver at hashtabellen tillader et lager på n MB.

en:  on - enables using the null-move heuristic to speed up search
da:  on - aktiverer brug af »null-move«-heuristik så søgning er hurtigere

en:  off - disables using the null-move heuristic
da:  off - deaktiverer brug af »null-move«-heuristik

en:  on - enables use of xboard/winboard
da:  on - aktiverer brug af xboard/winboard

en:  off - disables use of xboard/winboard
da:  off - deaktiverer brug af xboard/winboard

en:  Sets the program to look N ply (half-moves) deep for every
     search it performs. If there is a checkmate or other condition
     that does not allow that depth, then it will not be.
da:  Angiver at programmet kigger N ply (halve træk) dybt, for
     hver søgning der udføres. Hvis der er skakmat eller en anden
     betingelse, som ikke tillader den dybde, så søges ikke længere.

en:  Sets time control to be MOVES in MINUTES, with each move giving
     an INCREMENT (in seconds, i.e. a Fischer-style clock).
da:  Angiver tidskontrol som TRÆK i MINUTTER, hvor hvert træk
     angiver et TRIN (i sekunder, dvs. et ur i Fischerstil).

en:  Loads a position in EPD format from disk into memory.
da:  Indlæser en position i EPD-format fra disk til hukommelse.

en:  Saves game position into EPD format from memory to disk.
da:  Gemmer spilposition i EPD-format fra hukommelse til disk.

en:  Switches side to move.
da:  Skifter side til den der har trækket.

en:  Solves the positions in FILENAME.
da:  Løser positionerne i FILNAVN.

en:  Backs up two moves in game history.
da:  Gemmer to træk i spilhistorikken.

en:  Backs up one move in game history.
da:  Gemmer et træk i spilhistorikken.

en:  Displays command line syntax.
da:  Viser kommandolinjesyntaks.

en:  board - displays the current board
da:  board (bræt) - viser det aktuelle bræt

en:  time - displays the time settings
da:  time (tid) - viser tidsindstillinger

en:  moves - shows all moves using one call to routine
da:  moves (træk) - viser alle træk via et kald til »routine«

en:  escape - shows moves that escape from check using one call to routine
da:  escape - viser træk som undviger kontrol via et kald til »routine«

en:  noncapture - shows non-capture moves
da:  noncapture - viser træk uden slagudveksling

en:  capture - shows capture moves
da:  capture - viser træk med salgudveksling

en:  eval [or score] - shows the evaluation per piece and overall
da:  eval [eller score] - viser evalueringen per brik og samlet

en:  game - shows moves in game history
da:  game - viser træk i spilhistorikken

en:  pin - shows pinned pieces
da:  pin - viser låste brikker

en:  movelist - reads in an epd file and shows legal moves for its entries
da:  movelist - læser i en epd-fil og viser lovlige træk for dens elementer

en:  capture - reads in an epd file and shows legal captures for its entries
da:  capture - læser i en epd-fil og viser lovlige slagudvekslinger for dens elementer

en:  movegenspeed - tests speed of move generator
da:  movegenspeed - tester hastigheden for trækopretteren

en:  capturespeed - tests speed of capture move generator
da:  capturespeed - tester hastigheden for slag-trækopretteren

en:  eval - reads in an epd file and shows evaluation for its entries
da:  eval - læser i en epd-fil og viser evaluering for dens poster

en:  evalspeed - tests speed of the evaluator
da:  evalspeed - tester hastigheden af evaluatoren

en:  Shows moves from opening book.
da:  Viser træk fra åbningsbog.

en:  Enables display board in graphic mode.
da:  Aktiver visning af brættet i grafisk tilstand.

en:  Disables graphic mode and display classical view.
da:  Deaktiverer grafisk tilstand og viser klassisk visning.

en:  Displays the chessboard rank and file in both graphic and classical views.
da:  Viser skakbrætrangeringen og -filen i både grafisk og klassisk visning.

en: List of commands: (help COMMAND to get more help)
da: Liste med kommandoer: (help KOMMANDO for at få yderligere hjælp)

en: 
    My move is : %s
da: 
    Mit træk er : %s

en: File with name %s already exists.
da: En fil med navnet %s findes allerede.

note: TRANSLATORS: translate "y/n" (yes/no) like you translated "y" and "n" above.
en: Overwrite file? [y/n]:
da: Overskriv filen? [y/n]:

en: Invalid answer!
da: Ugyldigt svar!

en: File not saved.
da: Filen blev ikke gemt.

en: File %s is overwritten.
da: Filen %s bliver overskrevet.
