gnuchess 6.2.7-pre1 - en to eo translation catalogue (151 entries)

en: Memory out of range or invalid.
eo: La memoro estas for de limoj aŭ ne validas.

en: File name is too long (max = %d).
eo: Dosiernomo tro longas (maks = %d).

en: Option processing failed.
eo: Procezado de modifilo malsukcesis.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
eo: Kopirajto (©) %s Free Software Foundation, Inc.
    Permeso GPLv3+: GNU GPL versio 3 aŭ posta <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Tio ĉi estas libera programaro: vi estas libera por ŝanĝi kaj redisdoni ĝin.
    Estas NENIU GARANTIO, tiom kiom permesite de la leĝoj.

en: Thinking...
eo: Pensanta...

en: Command 'activate' is currently not supported.
eo: Komando 'activate' nune ne estas subtenata.

en: Command 'black' is currently not supported.
eo: Komando 'black' nune ne estas subtenata.

en: The syntax to add a new book is:
    
    	book add file.pgn
eo: La sintakso por aldoni novan libron estas:
    
    	book add dosiero.pgn

en: Book is now on.
eo: Libro nun estas ŝaltita.

en: Book is now off.
eo: Libro nun estas malŝaltita.

en: Book is now best.
eo: Libro nun estas plej bona.

en: Book is now worst.
eo: Libro nun estas plej malbona.

en: Book is now random.
eo: Libro nun estas hazarda.

en: Incorrect book option: '%s'.
eo: Malĝusta modifilo de libro: '%s'.

en: Search to a depth of %d.
eo: Serĉi ĝis profundo de %d.

en: Hashing is on.
eo: Haketo estas ŝaltita.

en: Hashing is off.
eo: Haketo estas malŝaltita.

en: Fischer increment of %d seconds.
eo: Fischer-pliigo de %d sekundoj.

note: TRANSLATORS: Please be aware that the word 'move' is sometimes used as a synonym of 'ply', and sometimes in the sense of a full 2-ply move.
en: Time control: %d moves in %.2f secs.
eo: Temp-kontrolo: %d movoj (ply) en %.2f s.

en: name    - list known players alphabetically
eo: nomo    - listigi konatajn ludantoj alfabet-orde

en: score   - list by GNU best result first
eo: poentoj - listigi laŭ GNU-a plej bona rezulto unue

en: reverse - list by GNU worst result first
eo: inverse - listigi laŭ GNU-a plej malbona rezulto unue

en: Board is wrong!
eo: La tabulo malĝustas!

en: Error reading file '%s'.
eo: Eraro dum lego de dosiero '%s'.

en: Error reading contents of file '%s'.
eo: Eraro dum lego de enhavo de la dosiero '%s'.

en: Failed to open %s for writing: %s
eo: Ni fiaskis malfermi %s por skribi: %s

en: Could not create logfile, all slots occupied.
eo: Ne eblis krei protokolon, ĉiuj ingoj estas okupataj.

en: You may consider deleting or renaming your existing logfiles.
eo: Vi povas konsideri forigo aŭ renomigo de viaj ekzistantaj protokol-dosieroj.

en: Null-move heuristic is on.
eo: Nul-mova heŭristiko aktivas.

en: Null-move heuristic is off.
eo: Nul-mova heŭristiko malaktivas.

en: Incorrect epd file.
eo: Malĝusta dosiero epd.

en: Error: PGN file not loaded!
eo: Eraro: PNG-dosiero ne estas ŝargita!

en: No more moves. Game reached the end.
eo: Neniu plia movo. La ludo atingis la fino.

en: Initial position reached. There are no earlier moves.
eo: Komenca pozicio estas atingita. Neniu movo pli frua.

en: Invalid filename.
eo: Malvalida dosiernomo.

en: Graphic mode is enabled.
eo: Grafika reĝimo estas ebligata.

en: Graphic mode is disabled.
eo: Grafika reĝimo estas malebligata.

en: Command 'random' is currently not supported.
eo: Komando 'random' nune ne estas subtenata.

en: my rating = %d, opponent rating = %d
eo: mia pritakso = %d, kontraŭula pritakso = %d

en: No moves to undo!
eo: Neniu movo por malfari!

en: Save to %s
eo: Konservi al %s

en: Command 'switch' is currently not supported.
eo: Komando 'switch' nune ne estas subtenata.

en: Usage: %s [OPTION]...
eo: Uzmaniero: %s [MODIFILO]...

en: Play the game of chess.
eo: Ludi ŝakon.

en: Options:
eo: Modifiloj:

en:  -h, --help         display this help and exit
eo:  -h, --help         montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en:  -v, --version      display version information and exit
eo:  -v, --version      montri informon pri versio kaj eliri

en:  -q, --quiet        make the program silent on startup
eo:  -q, --quiet        silentigi la programon je komenco

en:      --silent       same as -q
eo:      --silent       same ol -q

en:  -x, --xboard       start in engine mode
eo:  -x, --xboard       komenci en maŝina reĝimo

en:  -p, --post         start up showing thinking
eo:  -p, --post         komenci montrante cerbumadon

en:  -e, --easy         disable thinking in opponents time
eo:  -e, --easy         malebligi cerbumadon en la tempo de kontraŭulo

en:  -m, --manual       enable manual mode
eo:  -m, --manual       ebligi malaŭtomata reĝimo

en:  -u, --uci          enable UCI protocol (externally behave as UCI engine)
eo:  -u, --uci          ebligi protokolon UCI (ekstere konduti kiel maŝinon UCI)

en:  -M size, --memory=size   specify memory usage in MB for hashtable
eo:  -M grando, --memory=grando indiki uzadon de memoro laŭ MB por haket-tabelo

en:  -a filename, --addbook=filename   compile book.bin from pgn book 'filename'
eo:  -a dnomo, --addbook=dnomo         kompili book.bin el pgn-libro 'dnomo'

en:  -g, --graphic      enable graphic mode
eo:  -g, --graphic      ebligi grafika reĝimo

en:  Options xboard and post are accepted without leading dashes
     for backward compatibility.
eo:  Modifiloj xboard kaj post estas akceptataj sen antaŭiraj streketoj
     pro retro-akordeco.

en:  Moves are accepted either in standard algebraic notation (SAN) or
     in coordinate algebraic notation.
eo:  Movoj estas akceptataj aŭ laŭ norma algebra notacio (SAN) aŭ
     laŭ koordinata algebra notacio.

en:  The file 'gnuchess.ini' allows setting config options. See
     'info gnuchess' for details. The file will be looked up in the current
     directory or, if not found there, in the directory pointed to by
     environment variable GNUCHESS_PKGDATADIR.
eo:  La dosiero 'gnuchess.ini' permesas difini agordajn modifilojn.
     Konsultu 'info gnuchess' por detaloj. La dosiero estos serĉata en
     la kuranta dosierujo aŭ, se ne trovita tie, en la dosierujo indikita
     de la medi-variablo GNUCHESS_PKGDATADIR.

en: Report bugs to <bug-gnu-chess@gnu.org>.
eo: Raportu program-misojn al <bug-gnu-chess@gnu.org>.

en: Invalid move: %s
eo: Malvalida movo: %s

en: Coordinate display enabled.
eo: Koordinata reĝimo estas ebligata.

en: Coordinate display disabled.
eo: Koordinata reĝimo estas malebligata.

en: Command 'white' is currently not supported.
eo: Komando 'white' nune ne estas subtenata.

en: My rating = %d
eo: Mia pritakso = %d

en: Opponent rating = %d
eo: Kontraŭula pritakso = %d

en: time
eo: tempo

en: moves
eo: movoj

en: No. of moves generated = %ld
eo: N-ro da movoj generitaj = %ld

en: Command 'show eval/score' is currently not supported.
eo: Komando 'show eval/score' nune ne estas subtenata.

en: Command 'show pin' is currently not supported.
eo: Komando 'show pin' nune ne estas subtenata.

en: Command 'test' is currently not supported.
eo: Komando 'test' nune ne estas subtenata.

en:  Quits the program.
eo:  Eliras la programon.

en:  In analysis mode this stops analysis, otherwise it quits the program.
eo:  En analiza reĝimo tio ĉi haltigas la analizon, alie ĝi eliras la programon.

en:  Produces a help blurb corresponding to this list of commands.
eo:  Produktas helpan resumon korespondan al tiu ĉi listo de komandoj.

en:  add - compiles book.bin from a pgn book file
eo:  add - kompilas book.bin el pgn-libra dosiero

en:  on - enables use of book (default)
eo:  on - ebligas uzon de libro (aprioras)

en:  off - disables use of book
eo:  off - malebligas uzon de libro

en:  worst - plays worst move from book
eo:  worst - ludas plej malbonan movon el libro

en:  best - plays best move from book
eo:  best - ludas plej bonan movon el libro

en:  prefer - same as 'book on' (default)
eo:  prefer - same ol 'book on' (aprioras)

en:  random - plays any move from book
eo:  random - ludas iu ajn movo el libro

en:  Prints out the version of this program.
eo:  Montras la version de tiu ĉi programo.

en:  Backs up one move in pgn loaded game.
eo:  Savkopias unu movon en ŝargita ludo pgn.

en:  Saves the game so far from memory to the file.
eo:  Konservas la ludon ĝis nun el memoro al la dosiero.

en:  Loads the game in the file into memory.
eo:  Ŝargas la ludon el la dosiero en memoron.

en:  Loads the game in the file into memory, and enables
     the commands 'first', 'last', 'next', 'previous'.
eo:  Ŝargas la ludon el la dosiero en memoron, kaj ebligas
     la komandojn 'first', 'last', 'next', 'previous'.

en:  Advances one move in pgn loaded game.
eo:  Antaŭiras unu movon en ŝargita ludo pgn.

en:  Goes to begin position of pgn loaded game.
eo:  Iras al la komenca pozicio de ŝargita ludo pgn.

en:  Goes to end position of pgn loaded game.
eo:  Iras al la fina pozicio de ŝargita ludo pgn.

en:  Makes the program stop moving. You may now enter moves
     to reach some position in the future.
eo:  Igas ke la programo haltigu movi. Vi povas nun enigi
     movojn por atingi iun pozicion estontece.

en:  Program plays white.
eo:  La programo ludas la blankajn.

en:  Program plays black.
eo:  La programo ludas la nigrajn.

en:  Computer takes whichever side is on move and begins its
     thinking immediately.
eo:  La komputilo prenas iun ajn flanko kiu moviĝas kaj komencas
     ĝian cerbumadon tuje.

en:  Arranges for verbose thinking output showing variation, score,
     time, depth, etc.
eo:  Aranĝas detalan eligo pri cerbumado montranta variadon, poentojn,
     tempon, profundon, ktp.

en:  Turns off verbose thinking output.
eo:  Malŝaltas detalan eligon pri cerbumado.

en:  Lets you input your name. Also writes the log.nnn and
     corresponding game.nnn files. For details please see
     the auxiliary file format sections.
eo:  Permesas al vi enigi vian nomon. Ankaŭ skribas la dosieron
     log.nnn kaj korespondajn dosierojn game.nnn. Por pli da
     detaloj, bonvolu konsulti helpajn dosier-formajn sekciojn.

en:  Mostly used by Internet Chess Server.
eo:  Plejparte uzata de la Interreta Ŝak-servilo.

en:  This command reactivates a game that has been terminated automatically
     due to checkmate or no more time on the clock. However, it does not
     alter those conditions. So you would have to undo a move or two, or
     add time to the clock with 'level' or 'time'.
eo:  Tiu ĉi komando reaktivigas ludon kiu aŭtomate finis pro ŝakmato aŭ pro
     tempo-fino de la horloĝo. Tamen, ĝi ne modifas tiuj kondiĉoj. Vi devos
     fari unu aŭ du movojn, aŭ aldoni tempon al la horloĝo per 'level' aŭ
     'time'.

en:  Inputs the estimated rating for computer and for its opponent.
eo:  Enigas la kalkulitajn pritaksado por la komputilo kaj ĝiaj kontraŭuloj.

en:  Sets up a new game (i.e. pieces in original positions).
eo:  Komencigas novan ludon (t.e. figurojn en originalaj pozicioj).

en:  Inputs time left in game for computer in hundredths of a second.
     Mostly used by Internet Chess Server.
eo:  Enigas tempo restanta en la ludo por komputilo, laŭ centonoj da sekundo.
     Plejparte uzata de la Interreta Ŝak-servilo.

en:  on - enables using the memory hash table to speed up search
eo:  on - ebligas uzon de la memora haket-tabelo por rapidigi serĉon

en:  off - disables the memory hash table
eo:  off - malebligas la memoran haket-tabelon

en:  Sets the hash table to permit storage of N MB.
eo:  Difinas ke la haket-tabelo permesas konservon de N MB.

en:  on - enables using the null-move heuristic to speed up search
eo:  on - ebligas uzon de nul-mova heŭristiko por rapidigi serĉon

en:  off - disables using the null-move heuristic
eo:  off - malebligas uzon de nul-mova heŭristiko

en:  on - enables use of xboard/winboard
eo:  on - ebligas uzon de xboard/winboard

en:  off - disables use of xboard/winboard
eo:  off - malebligas uzon de xboard/winboard

en:  Sets the program to look N ply (half-moves) deep for every
     search it performs. If there is a checkmate or other condition
     that does not allow that depth, then it will not be.
eo:  Difinas ke la programo serĉu N ply (duon-movoj) profundon por ĉiu
     serĉo kiun ĝi aplikas. Se estas ŝakmato aŭ alia kondiĉo, kiu
     ne permesas tiun profundon, tiam ĝi ne okazos.

en:  Sets time control to be MOVES in MINUTES, with each move giving
     an INCREMENT (in seconds, i.e. a Fischer-style clock).
eo:  Difinas ke temp-kontrolo estu MOVOJ en MINUTOJ, kun ĉiu movo
     rezultanta en PLIIGO (laŭ sekundoj, t.e. Fischer-stila horloĝo).

en:  Loads a position in EPD format from disk into memory.
eo:  Ŝargas pozicion laŭ formo EPD el disko al la memoro.

en:  Saves game position into EPD format from memory to disk.
eo:  Ŝargas lud-pozicion laŭ formo EPD el memoro al la disko.

en:  Switches side to move.
eo:  Ŝanĝas flanko por movi.

en:  Solves the positions in FILENAME.
eo:  Solvas la poziciojn en DOSIERNOMO.

en:  Backs up two moves in game history.
eo:  Restarigas du movojn en la lud-historio.

en:  Backs up one move in game history.
eo:  Restarigas unu movon en la lud-historio.

en:  Displays command line syntax.
eo:  Montras la sintakso de komand-linio.

en:  board - displays the current board
eo:  board - montras la kurantan tabulon

en:  time - displays the time settings
eo:  time - montras la agordojn pri tempo

en:  moves - shows all moves using one call to routine
eo:  moves - montras ĉiujn movojn uzante unu vokon al funkcio

en:  escape - shows moves that escape from check using one call to routine
eo:  escape - montras movojn kiuj eskapas el ŝako uzante unu vokon al funkcio

en:  noncapture - shows non-capture moves
eo:  noncapture - montras ne-kaptigajn movojn

en:  capture - shows capture moves
eo:  capture - montri kaptigajn movojn

en:  eval [or score] - shows the evaluation per piece and overall
eo:  eval [aŭ score] - montras la takson por peco kaj ĝeneralan

en:  game - shows moves in game history
eo:  game - montras movojn en la lud-historio

en:  pin - shows pinned pieces
eo:  pin - montras fiksitajn pecojn

en:  movelist - reads in an epd file and shows legal moves for its entries
eo:  movelist - legas epd-dosieron kaj montras permesatajn movojn el ĝiaj enigoj

en:  capture - reads in an epd file and shows legal captures for its entries
eo:  capture - legas epd-dosieron kaj montras permesatajn kaptigojn el ĝiaj enigoj

en:  movegenspeed - tests speed of move generator
eo:  movegenspeed - testas rapidon de la mov-generilo

en:  capturespeed - tests speed of capture move generator
eo:  capturespeed - testas rapidon de la kaptmov-generilo

en:  eval - reads in an epd file and shows evaluation for its entries
eo:  eval - legas epd-dosieron kaj montras pritakson el ĝiaj enigoj

en:  evalspeed - tests speed of the evaluator
eo:  evalspeed - testas rapidon de la pritaksilo

en:  Shows moves from opening book.
eo:  Montras movojn el libro pri malfermoj.

en:  Enables display board in graphic mode.
eo:  Ebligas montri la tabulon laŭ grafika reĝimo.

en:  Disables graphic mode and display classical view.
eo:  Malebligas grafikan reĝimon kaj montras klasika rigardo.

en:  Displays the chessboard rank and file in both graphic and classical views.
eo:  Montras la ŝakan rangon kaj dosieron tiel: kaj laŭ grafika kaj laŭ klasika fasadoj.

en:  Does not display the chessboard rank nor file in either mode (graphic nor classical).
eo:  Ne montras la ŝakan rangon nek dosieron laŭ iu ajn maniero (nek grafika nek klasika).

en: Help for command '%s' not found.
eo: Helpo por la komando %s ne estis trovata.

en: List of commands: (help COMMAND to get more help)
eo: Listo de komandoj: (help KOMANDO por havi pli da helpo)

en: 
    My move is : %s
eo: 
    Mia movo estas : %s

note: TRANSLATORS: "y" for "yes"
en: y
eo: j

en: File with name %s already exists.
eo: Dosiero kun sama nomo %s jam ekzistas.

note: TRANSLATORS: translate "y/n" (yes/no) like you translated "y" and "n" above.
en: Overwrite file? [y/n]:
eo: Ĉu anstataŭigi la dosieron? [j/n]:

en: Invalid answer!
eo: Malvalida respondo!

en: File not saved.
eo: La dosiero ne estas konservita.

en: File %s is overwritten.
eo: La dosiero %s estas surskribita.

en: Cannot open file %s
eo: Ne eblas malfermi la dosieron %s

en: Black
eo: Nigra

en: White
eo: Blanka
