gnuchess 6.2.7-pre1 - en to nl translation catalogue (151 entries)

en: Memory out of range or invalid.
nl: Geheugen valt buiten bereik of is ongeldig.

en: File name is too long (max = %d).
nl: Bestandsnaam is te lang (maximum lengte = %d).

en: Option processing failed.
nl: Verwerken van opties is mislukt.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nl: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Licentie GPLv3+: GNU GPL versie 3 of nieuwer <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Dit is vrije software: u mag het vrijelijk wijzigen en verder verspreiden.
    Er is GEEN GARANTIE, voor zover de wet dit toestaat.

en: Thinking...
nl: Denken...

en: Command 'activate' is currently not supported.
nl: Commando 'activate' wordt nog niet ondersteund.

en: Command 'black' is currently not supported.
nl: Commando 'black' wordt nog niet ondersteund.

en: The syntax to add a new book is:
    
    	book add file.pgn
nl: De syntax om een nieuw boek toe te voegen is:
    
        book add BESTAND.PGN

en: Book is now on.
nl: Boek is ingeschakeld.

en: Book is now off.
nl: Boek is uitgeschakeld.

en: Book is now best.
nl: Boek is nu 'beste'.

en: Book is now worst.
nl: Boek is nu 'slechtste'.

en: Book is now random.
nl: Boek is nu 'willekeurig'.

en: Incorrect book option: '%s'.
nl: Ongeldige boekoptie: '%s'.

en: Search to a depth of %d.
nl: Zoeken tot een diepte van %d.

en: Hashing is on.
nl: Hashen is ingeschakeld.

en: Hashing is off.
nl: Hashen is uitgeschakeld.

en: Fischer increment of %d seconds.
nl: Een Fischer-increment van %d seconden.

note: TRANSLATORS: Please be aware that the word 'move' is sometimes used as a synonym of 'ply', and sometimes in the sense of a full 2-ply move.
en: Time control: %d moves in %.2f secs.
nl: Tijdsbeperking: %d zetten in %.2f seconden.

en: name    - list known players alphabetically
nl: name    - bekende spelers alfabetisch opsommen

en: score   - list by GNU best result first
nl: score   - opsommen op volgorde van GNU beste resultaat

en: reverse - list by GNU worst result first
nl: reverse - opsommen op volgorde van GNU slechtste resultaat

en: Board is wrong!
nl: Het bord is verkeerd!

en: Error reading file '%s'.
nl: Fout bij lezen van bestand «%s».

en: Error reading contents of file '%s'.
nl: Fout bij lezen van inhoud van bestand «%s».

en: Failed to open %s for writing: %s
nl: Kan «%s» niet openen om te schrijven: %s

en: Could not create logfile, all slots occupied.
nl: Kan geen logbestand aanmaken, alle plaatsen zijn bezet.

en: You may consider deleting or renaming your existing logfiles.
nl: Overweeg om de huidige logbestanden te verwijderen of te hernoemen.

en: Null-move heuristic is on.
nl: Nulzet-heuristiek is ingeschakeld.

en: Null-move heuristic is off.
nl: Nulzet-heuristiek is uitgeschakeld.

en: Incorrect epd file.
nl: Ongeldig EPD-bestand.

en: Error: PGN file not loaded!
nl: Fout: PGN-bestand is niet geladen!

en: No more moves. Game reached the end.
nl: Er zijn geen verdere zetten.  De partij is ten einde.

en: Initial position reached. There are no earlier moves.
nl: Dit is de beginpositie.  Er zijn geen eerdere zetten.

en: Invalid filename.
nl: Ongeldige bestandsnaam.

en: Graphic mode is enabled.
nl: Grafische modus is ingeschakeld.

en: Graphic mode is disabled.
nl: Grafische modus is uitgeschakeld.

en: Command 'random' is currently not supported.
nl: Commando 'random' wordt nog niet ondersteund.

en: my rating = %d, opponent rating = %d
nl: mijn rating = %d,  rating van tegenstander = %d

en: No moves to undo!
nl: Er zijn geen zetten om ongedaan te maken!

en: Save to %s
nl: Opslaan in  %s

en: Command 'switch' is currently not supported.
nl: Commando 'switch' wordt nog niet ondersteund.

en: Usage: %s [OPTION]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]...

en: Play the game of chess.
nl: Speelt een spelletje schaak.

en: Options:
nl: Opties:

en:  -h, --help         display this help and exit
nl:   -h, --help        deze hulptekst tonen en stoppen

en:  -v, --version      display version information and exit
nl:   -v, --version     programmaversie tonen en stoppen

en:  -q, --quiet        make the program silent on startup
nl:   -q, --quiet       stil zijn (tijdens starten geen uitvoer produceren)

en:      --silent       same as -q
nl:       --silent      hetzelfde als '--quiet'

en:  -x, --xboard       start in engine mode
nl:   -x, --xboard      opstarten in engine-modus

en:  -p, --post         start up showing thinking
nl:   -p, --post        opstarten met tonen van denken

en:  -e, --easy         disable thinking in opponents time
nl:   -e, --easy        denken in tijd van tegenstander uitschakelen

en:  -m, --manual       enable manual mode
nl:   -m, --manual      handmatige modus inschakelen

en:  -u, --uci          enable UCI protocol (externally behave as UCI engine)
nl:   -u, --uci         UCI-protocol inschakelen (extern als UCI-engine functioneren)

en:  -M size, --memory=size   specify memory usage in MB for hashtable
nl:   -M, --memory=GROOTTE   te gebruiken aantal megabytes voor hash-tabel

en:  -a filename, --addbook=filename   compile book.bin from pgn book 'filename'
nl:   -a, --addbook=BESTAND  «book.bin» compileren uit dit PGN-bestand

en:  -g, --graphic      enable graphic mode
nl:   -g, --graphic     grafische modus inschakelen

en:  Options xboard and post are accepted without leading dashes
     for backward compatibility.
nl:   Opties '--xboard' en '--post' worden ook geaccepteerd zonder streepjes,
      voor achterwaartse compatibiliteit.

en:  Moves are accepted either in standard algebraic notation (SAN) or
     in coordinate algebraic notation.
nl:   Zetten worden geaccepteerd in de standaard algebraïsche notatie (SAN),
      of in de algebraïsche notatie met coördinaten.

en:  The file 'gnuchess.ini' allows setting config options. See
     'info gnuchess' for details. The file will be looked up in the current
     directory or, if not found there, in the directory pointed to by
     environment variable GNUCHESS_PKGDATADIR.
nl:   In het bestand «gnuchess.ini» kunnen configuratie-opties ingesteld worden;
      zie 'info gnuchess' voor de details.  Het bestand wordt in de huidige map
      gezocht of, als daar niet gevonden, in de map waarnaar omgevingsvariabele
      GNUCHESS_PKGDATADIR verwijst.

en: Report bugs to <bug-gnu-chess@gnu.org>.
nl: Rapporteer gebreken in het programma aan <bug-gnu-chess@gnu.org>;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: Invalid move: %s
nl: Ongeldige zet: %s

en: Coordinate display enabled.
nl: Coördinaatweergave is ingeschakeld.

en: Coordinate display disabled.
nl: Coördinaatweergave is uitgeschakeld.

en: Command 'white' is currently not supported.
nl: Commando 'white' wordt nog niet ondersteund.

en: My rating = %d
nl: Mijn rating = %d

en: Opponent rating = %d
nl: Rating van tegenstander = %d

en: time
nl: tijd

en: moves
nl: zetten

en: No. of moves generated = %ld
nl: Aantal gegenereerde zetten = %ld

en: Command 'show eval/score' is currently not supported.
nl: Commando 'show eval/score' wordt nog niet ondersteund.

en: Command 'show pin' is currently not supported.
nl: Commando 'show pin' wordt nog niet ondersteund.

en: Command 'test' is currently not supported.
nl: Commando 'test' wordt nog niet ondersteund.

en:  Quits the program.
nl:   Sluit het programma af.

en:  In analysis mode this stops analysis, otherwise it quits the program.
nl:   In analysemodus stopt het de analyse, anders sluit het het programma af.

en:  Produces a help blurb corresponding to this list of commands.
nl:   Toont deze hulptekst.

en:  add - compiles book.bin from a pgn book file
nl:   add - compileert «book.bin» uit een PGN-boekbestand

en:  on - enables use of book (default)
nl:   on - schakelt gebruik van het boek in (standaard)

en:  off - disables use of book
nl:   off - schakelt gebruik van het boek uit

en:  worst - plays worst move from book
nl:   worst - speelt de slechtste zet uit het boek

en:  best - plays best move from book
nl:   best - speelt de beste zet uit het boek

en:  prefer - same as 'book on' (default)
nl:   prefer - hetzelfde als 'book on' (standaard)

en:  random - plays any move from book
nl:   random - speelt een willekeurige zet uit het boek

en:  Prints out the version of this program.
nl:   De programmaversie tonen.

en:  Backs up one move in pgn loaded game.
nl:   Gaat één ply terug in de geladen PGN-partij.

en:  Saves the game so far from memory to the file.
nl:   Slaat de partij tot de huidige zet op in het bestand.

en:  Loads the game in the file into memory.
nl:   Laadt de partij van het bestand in het geheugen.

en:  Loads the game in the file into memory, and enables
     the commands 'first', 'last', 'next', 'previous'.
nl:   Laadt de partij van het bestand in het geheugen, en schakelt
      de commando's 'first', 'last', 'next', en 'previous' in.

en:  Advances one move in pgn loaded game.
nl:   Gaat één ply verder in de geladen PGN-partij.

en:  Goes to begin position of pgn loaded game.
nl:   Gaat naar de beginpositie van de geladen PGN-partij.

en:  Goes to end position of pgn loaded game.
nl:   Gaat naar de eindpositie van de geladen PGN-partij.

en:  Makes the program stop moving. You may now enter moves
     to reach some position in the future.
nl:   Stopt het programma van het spelen van zetten.  U kunt nu handmatig
      zetten invoeren om een bepaalde toekomstige positie te bereiken.

en:  Program plays white.
nl:   Computer speelt met wit.

en:  Program plays black.
nl:   Computer speelt met zwart.

en:  Computer takes whichever side is on move and begins its
     thinking immediately.
nl:   Computer neemt de kleur die aan zet is en begint gelijk met denken.

en:  Arranges for verbose thinking output showing variation, score,
     time, depth, etc.
nl:   Schakelt gedetailleerde denkuitvoer in: variatie, score,
      tijd, diepte, enzovoort.

en:  Turns off verbose thinking output.
nl:   Schakelt gedetailleerde denkuitvoer uit.

en:  Lets you input your name. Also writes the log.nnn and
     corresponding game.nnn files. For details please see
     the auxiliary file format sections.
nl:   Geeft u de mogelijkheid uw naam in te voeren.  Ook schrijft het
      de log.nnn en bijbehorende game.nnn bestanden.  Voor de details,
      zie de handleiding, de secties over de hulpbestandsindelingen.

en:  Mostly used by Internet Chess Server.
nl:   Voornamelijk gebruikt door de Internet Chess Server.

en:  This command reactivates a game that has been terminated automatically
     due to checkmate or no more time on the clock. However, it does not
     alter those conditions. So you would have to undo a move or two, or
     add time to the clock with 'level' or 'time'.
nl:   Dit commando reactiveert een partij die automatisch werd beëindigd wegens
      schaakmat of tijdsoverschrijding.  Maar het verandert die toestand niet,
      dus u dient zelf een zet of twee ongedaan te maken, of tijd toe te voegen
      middels het commando 'level' of 'time'.

en:  Inputs the estimated rating for computer and for its opponent.
nl:   Geschatte ratings voor computer en diens opponent.

en:  Sets up a new game (i.e. pieces in original positions).
nl:   Zet een nieuwe partij op (alle stukken in hun beginpositie).

en:  Inputs time left in game for computer in hundredths of a second.
     Mostly used by Internet Chess Server.
nl:   Resterende speeltijd voor computer in honderdsten van seconden.
      Voornamelijk gebruikt door de Internet Chess Server.

en:  on - enables using the memory hash table to speed up search
nl:   on - schakelt gebruik van hash-tabel in om het zoeken te versnellen

en:  off - disables the memory hash table
nl:   off - schakelt gebruik van hash-tabel uit

en:  Sets the hash table to permit storage of N MB.
nl:   Stelt de hash-tabel in om maximaal N MB aan geheugen te gebruiken.

en:  on - enables using the null-move heuristic to speed up search
nl:   on - schakelt de nulzet-heuristiek in om het zoeken te versnellen

en:  off - disables using the null-move heuristic
nl:   off - schakelt de nulzet-heuristiek uit

en:  on - enables use of xboard/winboard
nl:   on - schakelt gebruik van xboard/winboard in

en:  off - disables use of xboard/winboard
nl:   off- schakelt gebruik van xboard/winboard uit

en:  Sets the program to look N ply (half-moves) deep for every
     search it performs. If there is a checkmate or other condition
     that does not allow that depth, then it will not be.
nl:   Stelt het programma in om maximaal N ply (halfzetten) diep te
      kijken voor elke zoekopdracht die het uitvoert.

en:  Sets time control to be MOVES in MINUTES, with each move giving
     an INCREMENT (in seconds, i.e. a Fischer-style clock).
nl:   Stelt de tijdsbeperking in op MOVES zetten in MINUTES minuten, terwijl
      elke zet INCREMENT seconden toevoegt (oftewel een Fischer-stijl klok).

en:  Loads a position in EPD format from disk into memory.
nl:   Laadt een partijpositie in EPD-opmaak, van schijf naar geheugen.

en:  Saves game position into EPD format from memory to disk.
nl:   Slaat de partijpositie in EPD-opmaak op, van geheugen naar schijf.

en:  Switches side to move.
nl:   Maakt de andere kleur aan zet.

en:  Solves the positions in FILENAME.
nl:   Lost de posities in het gegeven bestand op.

en:  Backs up two moves in game history.
nl:   Gaat twee ply terug in de partijgeschiedenis.

en:  Backs up one move in game history.
nl:   Gaat één ply terug in de partijgeschiedenis.

en:  Displays command line syntax.
nl:   Toont de opdrachtregel-syntax.

en:  board - displays the current board
nl:   board - toont het huidige bord

en:  time - displays the time settings
nl:   time - toont de tijdsinstellingen

en:  moves - shows all moves using one call to routine
nl:   moves - toont alle zetten (met één aanroep)

en:  escape - shows moves that escape from check using one call to routine
nl:   escape - toont de zetten om aan schaak te ontsnappen (met één aanroep)

en:  noncapture - shows non-capture moves
nl:   noncapture - toont de niet-neemzetten

en:  capture - shows capture moves
nl:   capture - toont de neemzetten

en:  eval [or score] - shows the evaluation per piece and overall
nl:   eval [of: score] - toont de evaluatie per stuk en algeheel

en:  game - shows moves in game history
nl:   game - toont de zetten in de partijgeschiedenis

en:  pin - shows pinned pieces
nl:   pin - toont welke stukken gepend zijn

en:  movelist - reads in an epd file and shows legal moves for its entries
nl:   movelist - leest een EPD-bestand in en toont de mogelijke zetten

en:  capture - reads in an epd file and shows legal captures for its entries
nl:   capture - leest een EPD-bestand in en toont de mogelijke neemzetten

en:  movegenspeed - tests speed of move generator
nl:   movegenspeed - test de snelheid van de zetten-generator

en:  capturespeed - tests speed of capture move generator
nl:   capturespeed - test de snelheid van de neemzetten-generator

en:  eval - reads in an epd file and shows evaluation for its entries
nl:   eval - leest een EPD-bestand in en toont de evaluatie van diens items

en:  evalspeed - tests speed of the evaluator
nl:   evalspeed - test de snelheid van de evaluator

en:  Shows moves from opening book.
nl:   Toont zetten uit het openingenboek.

en:  Enables display board in graphic mode.
nl:   Schakelt weergave in grafische modus in.

en:  Disables graphic mode and display classical view.
nl:   Schakelt grafische modus uit en toont de klassieke weergave.

en:  Displays the chessboard rank and file in both graphic and classical views.
nl:   Toont rang en bestand van het schaakbord (in zowel grafische als klassieke weergave).

en:  Does not display the chessboard rank nor file in either mode (graphic nor classical).
nl:   Toont noch rang noch bestand van het schaakbord (in zowel grafische als klassieke weergave).

en: Help for command '%s' not found.
nl: Geen hulp voor commando '%s' gevonden.

en: List of commands: (help COMMAND to get more help)
nl: Lijst van commando's: (gebruik 'help COMMANDO' om meer hulp te krijgen)

en: 
    My move is : %s
nl: 
    Mijn zet is : %s

note: TRANSLATORS: "y" for "yes"
en: y
nl: j

en: File with name %s already exists.
nl: Bestand met naam «%s» bestaat al.

note: TRANSLATORS: translate "y/n" (yes/no) like you translated "y" and "n" above.
en: Overwrite file? [y/n]:
nl: Bestand overschrijven? [j/n]:

en: Invalid answer!
nl: Ongeldig antwoord!

en: File not saved.
nl: Bestand is niet opgeslagen.

en: File %s is overwritten.
nl: Bestand %s is overschreven.

en: Cannot open file %s
nl: Kan bestand %s niet openen.

en: Black
nl: Zwart

en: White
nl: Wit
