gnuchess 6.2.7-pre1 - en to sv translation catalogue (151 entries)

en: Memory out of range or invalid.
sv: Minne utanför intervall eller ogiltigt.

en: File name is too long (max = %d).
sv: Filnamn är för långt (max = %d).

en: Option processing failed.
sv: Flaggbehandling misslyckades.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Detta är fri programvara: du får fritt ändra och vidaredistribuera den.
    Det finns INGEN GARANTI, så långt lagen tillåter.

en: Thinking...
sv: Tänker…

en: Command 'activate' is currently not supported.
sv: Kommandot ”activate” stöds för närvarande inte.

en: Command 'black' is currently not supported.
sv: Kommandot ”black” stöds för närvarande inte.

en: The syntax to add a new book is:
    
    	book add file.pgn
sv: Syntax för att lägga till en ny bok är:
    
    	book add fil.pgn

en: Book is now on.
sv: Bok är nu på.

en: Book is now off.
sv: Bok är nu av.

en: Book is now best.
sv: Bok är nu bästa.

en: Book is now worst.
sv: Bok är nu sämsta.

en: Book is now random.
sv: Bok är nu slumpmässig.

en: Incorrect book option: '%s'.
sv: Felaktigt bokval: ”%s”.

en: Search to a depth of %d.
sv: Sök till ett djup av %d.

en: Hashing is on.
sv: Hashning är på.

en: Hashing is off.
sv: Hashning är av.

en: Fischer increment of %d seconds.
sv: Fischerökning på %d sekunder.

note: TRANSLATORS: Please be aware that the word 'move' is sometimes used as a synonym of 'ply', and sometimes in the sense of a full 2-ply move.
en: Time control: %d moves in %.2f secs.
sv: Tidskontroll: %d drag på %.2f s.

en: name    - list known players alphabetically
sv: name    - lista kända spelare alfabetiskt

en: score   - list by GNU best result first
sv: score   - lista efter bästa GNU-resultat först

en: reverse - list by GNU worst result first
sv: reverse - lista efter sämsta GNU-resultat först

en: Board is wrong!
sv: Brädet är felaktigt!

en: Error reading file '%s'.
sv: Fel vid läsning av filen ”%s”.

en: Error reading contents of file '%s'.
sv: Fel vid läsning av innehållet för filen ”%s”.

en: Failed to open %s for writing: %s
sv: Misslyckades med att öppna %s för skrivning: %s

en: Could not create logfile, all slots occupied.
sv: Det gick inte att skapa loggfil, alla luckor upptagna.

en: You may consider deleting or renaming your existing logfiles.
sv: Du kan överväga att ta bort eller byta namn på befintliga loggfiler.

en: Null-move heuristic is on.
sv: Nolldragssökning är på.

en: Null-move heuristic is off.
sv: Nolldragssökning är av.

en: Incorrect epd file.
sv: Felaktig epd-fil.

en: Error: PGN file not loaded!
sv: Fel: PGN-fil inte inläst!

en: No more moves. Game reached the end.
sv: Inga fler drag. Spelet har nått slutet.

en: Initial position reached. There are no earlier moves.
sv: Ursprunglig position nådd. Det finns inga tidigare drag.

en: Invalid filename.
sv: Ogiltigt filnamn.

en: Graphic mode is enabled.
sv: Grafiskt läge är aktiverat.

en: Graphic mode is disabled.
sv: Grafiskt läge är inaktiverat.

en: Command 'random' is currently not supported.
sv: Kommandot ”random” stöds för närvarande inte.

en: my rating = %d, opponent rating = %d
sv: min ranking = %d, motståndarranking = %d

en: No moves to undo!
sv: Inga drag att ångra!

en: Save to %s
sv: Spara till %s

en: Command 'switch' is currently not supported.
sv: Kommandot ”switch” stöds för närvarande inte.

en: Usage: %s [OPTION]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]…

en: Play the game of chess.
sv: Spela schack.

en: Options:
sv: Flaggor:

en:  -h, --help         display this help and exit
sv:  -h, --help         visa denna hjälp och avsluta

en:  -v, --version      display version information and exit
sv:  -v, --version      visa versionsinformation och avsluta

en:  -q, --quiet        make the program silent on startup
sv:  -q, --quiet        gör programmet tyst vid uppstart

en:      --silent       same as -q
sv:      --silent       samma som -q

en:  -x, --xboard       start in engine mode
sv:  -x, --xboard       starta i motorläge

en:  -p, --post         start up showing thinking
sv:  -p, --post         starta upp och visa tänkande

en:  -e, --easy         disable thinking in opponents time
sv:  -e, --easy         inaktivera tänkande under motståndarens tid

en:  -m, --manual       enable manual mode
sv:  -m, --manual       aktivera manuellt läge

en:  -u, --uci          enable UCI protocol (externally behave as UCI engine)
sv:  -u, --uci          aktivera UCI-protokoll (uppför sig externt som UCI-motor)

en:  -M size, --memory=size   specify memory usage in MB for hashtable
sv:  -M storlek, --memory=storlek   ange minnesanvändning i MB för hashtabell

en:  -a filename, --addbook=filename   compile book.bin from pgn book 'filename'
sv:  -a filnamn, --addbook=filnamn   kompilera book.bin från pgn-bok ”filnamn”

en:  -g, --graphic      enable graphic mode
sv:  -g, --graphic      aktivera grafiskt läge

en:  Options xboard and post are accepted without leading dashes
     for backward compatibility.
sv:  Flaggorna xboard och post accepteras utan inledande
     bindestreck för bakåtkompatibilitet.

en:  Moves are accepted either in standard algebraic notation (SAN) or
     in coordinate algebraic notation.
sv:  Drag accepteras antingen i algebraisk standardnotation (SAN)
     eller i koordinatalgebraisk notation.

en:  The file 'gnuchess.ini' allows setting config options. See
     'info gnuchess' for details. The file will be looked up in the current
     directory or, if not found there, in the directory pointed to by
     environment variable GNUCHESS_PKGDATADIR.
sv:  Filen ”gnuchess.ini” tillåter inställning av konfigurationsflaggor. Se
     ”info gnuchess” för detaljer. Filen kommer sökas i den aktuella
     katalogen, eller om den inte finns där, i katalogen som miljövariabeln
     GNUCHESS_PKGDATADIR pekar på.

en: Report bugs to <bug-gnu-chess@gnu.org>.
sv: Rapportera fel till <bug-gnu-chess@gnu.org>
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: Invalid move: %s
sv: Ogiltigt drag: %s

en: Coordinate display enabled.
sv: Koordinatvisning aktiverad.

en: Coordinate display disabled.
sv: Koordinatvisning inaktiverad.

en: Command 'white' is currently not supported.
sv: Kommandot ”white” stöds för närvarande inte.

en: My rating = %d
sv: Min ranking = %d

en: Opponent rating = %d
sv: Motståndarranking = %d

en: time
sv: tid

en: moves
sv: drag

en: No. of moves generated = %ld
sv: Antal genererade drag = %ld

en: Command 'show eval/score' is currently not supported.
sv: Kommandot ”show eval/score” stöds för närvarande inte.

en: Command 'show pin' is currently not supported.
sv: Kommandot ”show pin” stöds för närvarande inte.

en: Command 'test' is currently not supported.
sv: Kommandot ”test” stöds för närvarande inte.

en:  Quits the program.
sv:  Avslutar programmet.

en:  In analysis mode this stops analysis, otherwise it quits the program.
sv:  I analysläge stoppar detta analys, i annat fall avslutar det programmet.

en:  Produces a help blurb corresponding to this list of commands.
sv:  Producerar en hjälptext som motsvarar denna lista över kommandon.

en:  add - compiles book.bin from a pgn book file
sv:  add - kompilerar book.bin från en pgn-bokfil

en:  on - enables use of book (default)
sv:  on - aktiverar användning av bok (standard)

en:  off - disables use of book
sv:  off - inaktiverar användning av bok

en:  worst - plays worst move from book
sv:  worst - spelar värsta drag från bok

en:  best - plays best move from book
sv:  best - spelar bästa drag från bok

en:  prefer - same as 'book on' (default)
sv:  prefer - samma som ”book on” (standard)

en:  random - plays any move from book
sv:  random - spelar något drag från bok

en:  Prints out the version of this program.
sv:  Skriver ut programmets version.

en:  Backs up one move in pgn loaded game.
sv:  Går bakåt ett drag i pgn-inläst spel.

en:  Saves the game so far from memory to the file.
sv:  Sparar spelet så här långt från minne till filen.

en:  Loads the game in the file into memory.
sv:  Läser in spelet i filen till minne.

en:  Loads the game in the file into memory, and enables
     the commands 'first', 'last', 'next', 'previous'.
sv:  Läser in spelet i filen till minne, och aktiverar
     kommandona ”first”, ”last”, ”next”, ”previous”.

en:  Advances one move in pgn loaded game.
sv:  Går framåt ett drag i pgn-inläst spel.

en:  Goes to begin position of pgn loaded game.
sv:  Går till startposition i pgn-inläst spel.

en:  Goes to end position of pgn loaded game.
sv:  Går till slutposition i pgn-inläst spel.

en:  Makes the program stop moving. You may now enter moves
     to reach some position in the future.
sv:  Får programmet att sluta röra sig. Du kan nu ange drag
     för att nå någon framtida position.

en:  Program plays white.
sv:  Program spelar vit.

en:  Program plays black.
sv:  Program spelar svart.

en:  Computer takes whichever side is on move and begins its
     thinking immediately.
sv:  Datorn tar den sida som är vid draget och börjar tänka
     omedelbart.

en:  Arranges for verbose thinking output showing variation, score,
     time, depth, etc.
sv:  Arrangerar för utförligt utdata för tänkande som visar variation,
     poäng, tid, djup, o.s.v.

en:  Turns off verbose thinking output.
sv:  Slår av utförligt utdata för tänkande.

en:  Lets you input your name. Also writes the log.nnn and
     corresponding game.nnn files. For details please see
     the auxiliary file format sections.
sv:  Låter dig mata in ditt namn. Skriver också log.nnn och
     motsvarande game.nnn-filer. För detaljer, se avsnitten
     för extra filformat.

en:  Mostly used by Internet Chess Server.
sv:  Används främst av Internet Chess Server.

en:  This command reactivates a game that has been terminated automatically
     due to checkmate or no more time on the clock. However, it does not
     alter those conditions. So you would have to undo a move or two, or
     add time to the clock with 'level' or 'time'.
sv:  Detta kommando återaktiverar ett spel som har avslutats automatiskt
     på grund av schackmatt eller slut tid på klockan. Det ändrar dock inte
     dessa villkor. Så du skulle behöva ångra ett drag eller två, eller
     lägga till tid på klockan med ”level” eller ”time”.

en:  Inputs the estimated rating for computer and for its opponent.
sv:  Matar in den beräknade rankingen för datorn och för dess motståndare.

en:  Sets up a new game (i.e. pieces in original positions).
sv:  Ställer upp ett nytt spel (d.v.s. pjäser i ursprungspositioner).

en:  Inputs time left in game for computer in hundredths of a second.
     Mostly used by Internet Chess Server.
sv:  Matar in kvarvarande tid av spel för datorn i hundradels sekunder.
     Används främst av Internet Chess Server.

en:  on - enables using the memory hash table to speed up search
sv:  on - aktiverar användning av minneshashtabellen för att snabba upp sökning

en:  off - disables the memory hash table
sv:  off - inaktiverar minneshashtabellen

en:  Sets the hash table to permit storage of N MB.
sv:  Ställer in hashtabellen att tillåta lagring på N MB.

en:  on - enables using the null-move heuristic to speed up search
sv:  on - aktiverar användning av nolldragssökning för att snabba upp sökning

en:  off - disables using the null-move heuristic
sv:  on - inaktiverar användning av nolldragssökning

en:  on - enables use of xboard/winboard
sv:  on - aktiverar användning av xboard/winboard

en:  off - disables use of xboard/winboard
sv:  off - inaktiverar användning av xboard/winboard

en:  Sets the program to look N ply (half-moves) deep for every
     search it performs. If there is a checkmate or other condition
     that does not allow that depth, then it will not be.
sv:  Ställer in programmet att titta N halvdrag djupt för varje
     sökning det genomför. Om det finns en schackmatt eller annat
     villkor som inte tillåter det djupet, så utförs det inte.

en:  Sets time control to be MOVES in MINUTES, with each move giving
     an INCREMENT (in seconds, i.e. a Fischer-style clock).
sv:  Ställer in tidskontroll till DRAG på MINUTER, med varje drag
     givande en ÖKNING (i sekunder, d.v.s. en Fischerklocka).

en:  Loads a position in EPD format from disk into memory.
sv:  Läser in en position i EPD-format från disk till minne.

en:  Saves game position into EPD format from memory to disk.
sv:  Sparar spelposition till EPD-format från minne till disk.

en:  Switches side to move.
sv:  Byter sida som ska dra.

en:  Solves the positions in FILENAME.
sv:  Löser positionerna i FILENAME.

en:  Backs up two moves in game history.
sv:  Går bakåt två drag i spelhistorik.

en:  Backs up one move in game history.
sv:  Går bakåt ett drag i spelhistorik.

en:  Displays command line syntax.
sv:  Visar kommandoradssyntax.

en:  board - displays the current board
sv:  board - visar aktuellt bräde

en:  time - displays the time settings
sv:  time - visar tidsinställningarna

en:  moves - shows all moves using one call to routine
sv:  moves - visar alla drag med ett anrop till rutin

en:  escape - shows moves that escape from check using one call to routine
sv:  escape - visar drag som undkommer schack med ett anrop till rutin

en:  noncapture - shows non-capture moves
sv:  noncapture - visar drag som inte tar en pjäs

en:  capture - shows capture moves
sv:  capture - visar drag som tar en pjäs

en:  eval [or score] - shows the evaluation per piece and overall
sv:  eval [eller score] - visar evalueringen per pjäs och sammanlagt

en:  game - shows moves in game history
sv:  game - visar drag i spelhistorik

en:  pin - shows pinned pieces
sv:  pin - visar bundna pjäser

en:  movelist - reads in an epd file and shows legal moves for its entries
sv:  movelist - läser in en epd-fil och visar tillåtna drag för dess poster

en:  capture - reads in an epd file and shows legal captures for its entries
sv:  capture - läser in en epd-fil och visar tillåtet tagande för dess poster

en:  movegenspeed - tests speed of move generator
sv:  movegenspeed - testar hastighet på draggeneratorn

en:  capturespeed - tests speed of capture move generator
sv:  capturespeed - testar hastighet på generatorn för tagande drag

en:  eval - reads in an epd file and shows evaluation for its entries
sv:  eval - läser in en epd-fil och visar evaluering för dess poster

en:  evalspeed - tests speed of the evaluator
sv:  evalspeed - testar hastighet på evalueraren

en:  Shows moves from opening book.
sv:  Visar drag från öppningsbok.

en:  Enables display board in graphic mode.
sv:  Aktiverar visning av bräde i grafiskt läge.

en:  Disables graphic mode and display classical view.
sv:  Inaktiverar grafiskt läge och visar klassiskt läge.

en:  Displays the chessboard rank and file in both graphic and classical views.
sv:  Visar raden och linjen för schackbrädet både i grafiskt och klassiskt läge.

en:  Does not display the chessboard rank nor file in either mode (graphic nor classical).
sv:  Visar inte raden eller linjen för schackbrädet i någotdera läge (grafiskt eller klassiskt).

en: Help for command '%s' not found.
sv: Ingen hjälp hittades för kommandot ”%s”.

en: List of commands: (help COMMAND to get more help)
sv: Lista över kommandon: (help KOMMANDO för mer hjälp)

en: 
    My move is : %s
sv: 
    Mitt drag är : %s

note: TRANSLATORS: "y" for "yes"
en: y
sv: j

en: File with name %s already exists.
sv: Fil med namnet %s finns redan.

note: TRANSLATORS: translate "y/n" (yes/no) like you translated "y" and "n" above.
en: Overwrite file? [y/n]:
sv: Skriv över fil? [y/n]:

en: Invalid answer!
sv: Ogiltigt svar!

en: File not saved.
sv: Fil inte sparad.

en: File %s is overwritten.
sv: Filen %s skrevs över.

en: Cannot open file %s
sv: Kan inte öppna filen %s

en: Black
sv: Svart

en: White
sv: Vit
