gnulib 3.0.0.6062.a6b16 - en to ja translation catalogue (168 entries)

en: invalid argument %s for %s
ja: %2$s に対する引数 %1$s が間違っています

en: ambiguous argument %s for %s
ja: %2$s に対する引数 %1$s が曖昧です

en: Valid arguments are:
ja: 有効な引数:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ja: ARGP_HELP_FMT: %s の値は %s の値以下です

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ja: %.*s: ARGP_HELP_FMT パラメータには値が必要です

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ja: %.*s: 不明な ARGP_HELP_FMT パラメータ

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ja: ARGP_HELP_FMT 中にごみがあります: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ja: 長い形式のオプションで必須または任意の引数は、それに対応する短い形式のオプションでも同様に必須または任意です。

en: Usage:
ja: 使用法:

en:   or:
ja: または:

en: Report bugs to %s.
ja: バグを発見したら <%s> に報告して下さい。
    翻訳に関するバグは<translation-team-ja@lists.sourceforge.net>に報告してください。

en: Unknown system error
ja: 不明なシステムエラー

en: give this help list
ja: このヘルプを表示する

en: give a short usage message
ja: 短い使用方法を表示する

en: NAME
ja: 名前

en: set the program name
ja: プログラム名を設定する

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ja: SECS 秒でハング (デフォルト 3600)

en: print program version
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ja: (プログラムエラー) 不明なバージョン!?

en: %s: Too many arguments
ja: %s: 引数が多すぎます

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ja: (プログラムエラー) オプションは認識されているべきです!?

en: regular empty file
ja: 通常の空ファイル

en: regular file
ja: 通常ファイル

en: directory
ja: ディレクトリ

en: symbolic link
ja: シンボリックリンク

en: message queue
ja: メッセージキュー

en: semaphore
ja: セマフォ

en: shared memory object
ja: 共有メモリオブジェクト

en: typed memory object
ja: 型付メモリオブジェクト

en: block special file
ja: ブロックスペシャルファイル

en: character special file
ja: キャラクタスペシャルファイル

en: socket
ja: ソケット

en: weird file
ja: 不明なファイル

en: program error
ja: プログラムエラー

en: stack overflow
ja: スタックオーバーフロー

en: cannot remove temporary file %s
ja: 一時ファイル %s を削除できません

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
ja: 一時ディレクトリを作成できません。 $TMPDIR を設定してみてください

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
ja: テンプレート "%s" を使用した一時ディレクトリを作成できません

en: cannot remove temporary directory %s
ja: 一時ディレクトリ %s を削除できません

en: error closing file
ja: ファイルクローズエラー

en: write error
ja: 書き込みエラー

en: preserving permissions for %s
ja: %s のパーミッションを保存しています

en: fdopen() failed
ja: fdopen()に失敗しました

en: %s subprocess I/O error
ja: %s サブプロセス I/O エラー

en: %s subprocess failed
ja: %s サブプロセスが失敗しました

en: failed to create "%s"
ja: "%s" の作成に失敗しました

en: error while writing "%s" file
ja: "%s" ファイルの書き込み中にエラーが発生しました

en: Address family for hostname not supported
ja: ホスト名に対する Address family がサポートされていません

en: Temporary failure in name resolution
ja: 名前解決に一時的に失敗しました

en: Bad value for ai_flags
ja: ai_flags に対する誤った値です

en: Non-recoverable failure in name resolution
ja: 名前解決でリカバリできない失敗が発生しました

en: ai_family not supported
ja: ai_family はサポートされていません

en: Memory allocation failure
ja: メモリ配置に失敗しました

en: No address associated with hostname
ja: ホスト名にアドレスが割り当てられていません

en: Name or service not known
ja: 名前またはサービスが不明です

en: Servname not supported for ai_socktype
ja: ai_socktype に対して Servname がサポートされていません

en: ai_socktype not supported
ja: ai_socktype はサポートされていません

en: System error
ja: システムエラー

en: Argument buffer too small
ja: 引数バッファが小さすぎます

en: Processing request in progress
ja: 要求された処理は実行中です

en: Request canceled
ja: 要求がキャンセルされました

en: Request not canceled
ja: 要求がキャンセルされませんでした

en: All requests done
ja: すべての要求が完了しました

en: Interrupted by a signal
ja: シグナル割り込みが発生しました

en: Parameter string not correctly encoded
ja: パラメーター文字列が正しくエンコードされていません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: 無効なオプション -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'

en: invalid source_version argument to compile_java_class
ja: compile_java_class への source_version 引数が無効です

en: invalid target_version argument to compile_java_class
ja: compile_java_class への target_version 引数が無効です

en: cannot change permissions of %s
ja: %s のパーミッションを変更できません

en: cannot create directory %s
ja: ディレクトリ %s を作成できません

en: memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: unable to record current working directory
ja: 現在の作業ディレクトリを記録することができません

en: failed to return to initial working directory
ja: 初期作業ディレクトリに戻るのに失敗しました

en: _open_osfhandle failed
ja: _open_osfhandle に失敗しました

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
ja: ファイル記述子 (fd) %d をリストアできません: dup2 に失敗しました

en: Failed to open /dev/zero for read
ja: /dev/zeroを読込み用に開けません

en: creation of reading thread failed
ja: 読み込みスレッドの作成に失敗しました

en: cannot set up nonblocking I/O to %s subprocess
ja: %s 子プロセスへ非ブロック I/O を設定できません

en: communication with %s subprocess failed
ja: %s 子プロセスとの通信に失敗しました

en: write to %s subprocess failed
ja: %s 子プロセスへの書き込みに失敗しました

en: read from %s subprocess failed
ja: %s 子プロセスからの読み込みに失敗しました

en: subprocess %s terminated with exit code %d
ja: 子プロセス %s が終了コード %d で終了しました

en: creation of threads failed
ja: スレッドの作成に失敗しました

en: %s subprocess terminated with exit code %d
ja: %s 子プロセスが終了コード %d で終了しました

en: Success
ja: 成功です

en: No match
ja: 一致しません

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字です

en: Invalid character class name
ja: 無効な文字クラス名です

en: Trailing backslash
ja: 終端のバックスラッシュ

en: Invalid back reference
ja: 無効な前方参照です

en: Unmatched ( or \(
ja: ( または \( が不一致です

en: Unmatched \{
ja: \{ が不一致です

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\} の中身が無効です

en: Invalid range end
ja: 無効な範囲終了です

en: Memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: Invalid preceding regular expression
ja: 無効な前方正規表現です

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が途中で終了しました

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が大きすぎます

en: Unmatched ) or \)
ja: ) または \) が不一致です

en: No previous regular expression
ja: 以前に正規表現がありません

en: setting permissions for %s
ja: %s のパーミッションを設定します

en: Interrupt
ja: 割り込み

en: Quit
ja: 終了

en: Aborted
ja: 中止

en: Floating point exception
ja: 浮動小数点例外

en: Killed
ja: 強制終了

en: Bus error
ja: バスエラー

en: Urgent I/O condition
ja: 緊急 I/O 状態

en: Stopped (signal)
ja: 停止 (シグナル)

en: Stopped
ja: 停止

en: Continued
ja: 継続

en: Child exited
ja: 子プロセス終了

en: Stopped (tty input)
ja: 停止 (tty 入力)

en: Stopped (tty output)
ja: 停止 (tty 出力)

en: I/O possible
ja: I/O 可能

en: CPU time limit exceeded
ja: CPU時間制限を超過しました

en: File size limit exceeded
ja: ファイルサイズ制限を超過しました

en: Virtual timer expired
ja: 仮想タイマーが終了しました

en: Profiling timer expired
ja: プロファイリングタイマーが終了しました

en: Window changed
ja: Window が変更されました

en: User defined signal 1
ja: ユーザー定義シグナル1

en: User defined signal 2
ja: ユーザー定義シグナル2

en: EMT trap
ja: EMT トラップ

en: Bad system call
ja: 間違ったシステムコール

en: Stack fault
ja: スタックエラー

en: Information request
ja: 情報要求

en: Power failure
ja: 電源エラー

en: Resource lost
ja: リソースが無くなりました

en: error writing to a closed pipe or socket
ja: 閉じたパイプまたはソケットへの書き込みでエラーが発生しました

en: cannot create pipe
ja: パイプを作成できません

en: Real-time signal %d
ja: リアルタイムシグナル %d

en: Unknown signal %d
ja: 不明なシグナル %d

en: iconv function not usable
ja: iconv 関数が使えません

en: iconv function not available
ja: iconv 関数が有効ではありません

en: character out of range
ja: 範囲外の文字

en: cannot convert U+%04X to local character set
ja: U+%04X をローカル文字セットに変換できません

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
ja: U+%04X をローカル文字セットに変換できません: %s

en: invalid spec
ja: 無効な指定

en: invalid user
ja: 無効なユーザ

en: invalid group
ja: 無効なグループ

en: Packaged by %s (%s)
ja: パッケージ作成者: %s (%s)

en: Packaged by %s
ja: パッケージ作成者: %s

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ja: 作者 %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ja: 作者 %s および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 および他の方々。

en: Report %s bugs to: %s
ja: %s のバグは <%s> に報告してください。

en: %s home page: <%s>
ja: %s のホームページ: <%s>

en: %s subprocess
ja: %s 子プロセス

en: %s subprocess got fatal signal %d
ja: %s 子プロセスが致命的なシグナル %d を受信しました

en: stdin
ja: 標準入力

en: stdout
ja: 標準出力

en: stderr
ja: 標準エラー出力

en: unknown stream
ja: 不明なストリーム

en: failed to reopen %s with mode %s
ja: %s をモード %s で再度開くことに失敗しました

en: string comparison failed
ja: 文字列の比較に失敗しました

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
ja: 問題を回避するために LC_ALL='C' を指定してください.

en: The strings compared were %s and %s.
ja: 比較した文字列は %s と %s です.

en: cannot perform formatted output
ja: 書式設定を行った出力を実行することができません
