gnulib 3.0.0.6062.a6b16 - en to cs translation catalogue (182 entries)

en: invalid argument %s for %s
cs: argument %s je pro %s neplatný

en: ambiguous argument %s for %s
cs: argument %s je pro %s nejednoznačný

en: Valid arguments are:
cs: Platné argumenty jsou:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
cs: ARGP_HELP_FMT: hodnota %s je menší nebo rovna %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
cs: %.*s: Parametr ARGP_HELP_FMT vyžaduje hodnotu

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
cs: %.*s: Neznámý parametr ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
cs: Nesmysly v ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
cs: Povinné či volitelné, argumenty pro dlouhé přepínače jsou povinné či volitelné, i pro případné odpovídající krátké přepínače.

en: Usage:
cs: Použití:

en:   or:
cs:   nebo:

en:  [OPTION...]
cs:  [PŘEPÍNAČ…]

en: Report bugs to %s.
cs: Chyby hlaste na %s.

en: Unknown system error
cs: Neznámá chyba systému

en: give this help list
cs: poskytne tuto přehledovou nápovědu

en: give a short usage message
cs: poskytne stručnou informaci o používání

en: NAME
cs: NÁZEV

en: set the program name
cs: nastavit název programu

en: SECS
cs: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
cs: zastavit na SEK sekund (výchozí je 3600)

en: print program version
cs: vypsat verzi programu

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
cs: (CHYBA PROGRAMU) Neznámá verze!?

en: %s: Too many arguments
cs: %s: Příliš mnoho argumentů

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
cs: (CHYBA PROGRAMU) Měl by být rozpoznán přepínač!?

en: regular empty file
cs: prázdný běžný soubor

en: regular file
cs: běžný soubor

en: directory
cs: složka

en: symbolic link
cs: symbolický odkaz

en: message queue
cs: fronta zpráv

en: semaphore
cs: semafor

en: shared memory object
cs: sdílený paměťový objekt

en: typed memory object
cs: typový paměťový objekt

en: block special file
cs: speciální soubor blokového zařízení

en: character special file
cs: speciální soubor znakového zařízení

en: fifo
cs: fronta fifo

en: socket
cs: soket

en: weird file
cs: podivný soubor

en: program error
cs: chyba programu

en: stack overflow
cs: přetečení zásobníku

en: cannot remove temporary file %s
cs: nelze odstranit dočasný soubor %s

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
cs: nelze najít dočasnou složku, zkusí se nastavit $TMPDIR

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
cs: nelze vytvořit dočasnou složku pomocí šablony „%s“

en: cannot remove temporary directory %s
cs: nelze odstranit dočasnou složku %s

en: error closing file
cs: chyba při zavírání souboru

en: write error
cs: chyba při zápisu

en: preserving permissions for %s
cs: zachování práv k souboru %s

en: fdopen() failed
cs: selhala funkce fdopen()

en: %s subprocess I/O error
cs: V/V chyba podřízeného procesu %s

en: %s subprocess failed
cs: selhal podřízený proces %s

en: failed to create "%s"
cs: selhalo vytvoření „%s“

en: error while writing "%s" file
cs: chyba při zápisu souboru „%s“

en: Address family for hostname not supported
cs: Pro název počítače není rodina adres podporována

en: Temporary failure in name resolution
cs: Dočasné selhání při překladu názvu

en: Bad value for ai_flags
cs: Špatná hodnota pro příznaky ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
cs: Nenapravitelné selhání při překladu názvu

en: ai_family not supported
cs: ai_family není podporována

en: Memory allocation failure
cs: Selhalo přidělení paměti

en: No address associated with hostname
cs: K názvu počítače není přiřazena žádná adresa

en: Name or service not known
cs: Název nebo služba nejsou známy

en: Servname not supported for ai_socktype
cs: Název služby není podporován pro ai_socktype

en: ai_socktype not supported
cs: ai_socktype není podporován

en: System error
cs: Chyba systému

en: Argument buffer too small
cs: Vyrovnávací paměť argumentů je příliš malá

en: Processing request in progress
cs: Probíhá zpracování požadavku

en: Request canceled
cs: Požadavek byl zrušen

en: Request not canceled
cs: Požadavek nebyl zrušen

en: All requests done
cs: Všechny požadavky dokončeny

en: Interrupted by a signal
cs: Přerušeno signálem

en: Parameter string not correctly encoded
cs: Řetězec s parametry není správně kódován

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: %s: invalid option -- '%c'
cs: %s: neplatný přepínač -- „%c“

en: %s: option requires an argument -- '%c'
cs: %s: přepínač vyžaduje argument -- „%c“

en: invalid source_version argument to compile_java_class
cs: neplatný argument source_version pro compile_java_class

en: invalid target_version argument to compile_java_class
cs: neplatný argument target_version pro compile_java_class

en: cannot change permissions of %s
cs: nelze změnit oprávnění k %s

en: cannot create directory %s
cs: nelze vytvořit složku %s

en: memory exhausted
cs: paměť byla vyčerpána

en: unable to record current working directory
cs: nelze zaznamenat aktuální pracovní složku

en: failed to return to initial working directory
cs: selhalo vrácení počáteční pracovní složky

en: _open_osfhandle failed
cs: selhala funkce _open_osfhandle

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
cs: nelze obnovit fd %d: selhala funkce dup2

en: Failed to open /dev/zero for read
cs: Selhalo otevření /dev/zero pro čtení

en: creation of reading thread failed
cs: vytvoření čtecího vlákna selhalo

en: cannot set up nonblocking I/O to %s subprocess
cs: nelze nastavit neblokující V/V pro podřízený proces %s

en: communication with %s subprocess failed
cs: komunikace s podřízeným procesem %s selhala

en: write to %s subprocess failed
cs: zápis do podřízeného procesu %s selhal

en: read from %s subprocess failed
cs: čtení z podřízeného procesu %s selhalo

en: subprocess %s terminated with exit code %d
cs: podřízený proces %s byl ukončen s návratovým kódem %d

en: creation of threads failed
cs: vytvoření vlákna selhalo

en: %s subprocess terminated with exit code %d
cs: podřízený proces %s byl ukončen s návratovým kódem %d

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
cs: „

en: '
cs: “

en: Success
cs: Úspěch

en: No match
cs: Žádná shoda

en: Invalid regular expression
cs: neplatný regulární výraz

en: Invalid collation character
cs: neplatný znak pro porovnávání

en: Invalid character class name
cs: neplatný název třídy znaku

en: Trailing backslash
cs: Zpětné lomítko na konci

en: Invalid back reference
cs: Neplatný zpětný odkaz

en: Unmatched ( or \(
cs: Chybí odpovídající závorka k ( nebo \(

en: Unmatched \{
cs: Chybí odpovídající závorka k \{

en: Invalid content of \{\}
cs: Neplatný obsah \{\}

en: Invalid range end
cs: Neplatný konec rozsahu

en: Memory exhausted
cs: Paměť byla vyčerpána

en: Invalid preceding regular expression
cs: Neplatný předchozí regulární výraz

en: Premature end of regular expression
cs: Předčasný konec regulárního výrazu

en: Regular expression too big
cs: Regulární výraz je příliš velký

en: Unmatched ) or \)
cs: Chybí odpovídající závorka k ) nebo \)

en: No previous regular expression
cs: Žádný předchozí regulární výraz

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
cs: ^[aAyY]

en: setting permissions for %s
cs: nastavení oprávnění k %s

en: Hangup
cs: Zavěsit

en: Interrupt
cs: Přerušení

en: Quit
cs: Ukončit

en: Illegal instruction
cs: Neplatná instrukce

en: Trace/breakpoint trap
cs: Krokování/bod přerušení

en: Aborted
cs: Přerušen

en: Floating point exception
cs: Výjimka ve výpočtu s plovoucí čárkou

en: Killed
cs: Zabit

en: Bus error
cs: Chyba sběrnice

en: Segmentation fault
cs: Porušení ochrany paměti

en: Broken pipe
cs: Porušená roura

en: Alarm clock
cs: Alarm od hodin

en: Terminated
cs: Ukončen

en: Urgent I/O condition
cs: Urgentní stav V/V

en: Stopped (signal)
cs: Pozastavit (signál)

en: Stopped
cs: Pozastaven

en: Continued
cs: Pokračuje

en: Child exited
cs: Potomek skončil

en: Stopped (tty input)
cs: Pozastaven (vstup tty)

en: Stopped (tty output)
cs: Pozastaven (výstup tty)

en: I/O possible
cs: Možný V/V

en: CPU time limit exceeded
cs: Překročeno časové omezení procesoru

en: File size limit exceeded
cs: Překročeno omezení velikosti souboru

en: Virtual timer expired
cs: Virtuální časovač doběhl

en: Profiling timer expired
cs: Profilovací časovač doběhl

en: Window changed
cs: Změnilo se okno

en: User defined signal 1
cs: Uživatelsky definovaný signál 1

en: User defined signal 2
cs: Uživatelsky definovaný signál 2

en: EMT trap
cs: Krokování emulátoru (EMT)

en: Bad system call
cs: Chybné systémové volání

en: Stack fault
cs: Porušení zásobníku

en: Information request
cs: Žádost o informace

en: Power failure
cs: Selhalo napájení

en: Resource lost
cs: Prostředek přestal být k dispozici

en: error writing to a closed pipe or socket
cs: chyba zápisu do zavřené roury nebo soketu

en: cannot create pipe
cs: nelze vytvořit rouru

en: Real-time signal %d
cs: Signál reálného času %d

en: Unknown signal %d
cs: Neznámý signál %d

en: iconv function not usable
cs: funkce iconv není použitelná

en: iconv function not available
cs: funkce iconv není dostupná

en: character out of range
cs: znak je mimo rozsah

en: cannot convert U+%04X to local character set
cs: znak U+%04X nelze převést do místní znakové sady

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
cs: znak U+%04X nelze převést do místní znakové sady: %s

en: invalid spec
cs: neplatné zadání

en: invalid user
cs: neplatný uživatel

en: invalid group
cs: neplatná skupina

en: Packaged by %s (%s)
cs: Zabalil %s (%s)

en: Packaged by %s
cs: Zabalil %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
cs: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
cs: Napsal %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
cs: Napsali %s a %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
cs: Napsali %s, %s a %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
cs: Napsali %s, %s, %s
    a %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
cs: Napsali %s, %s, %s,
    %s a %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
cs: Napsali %s, %s, %s,
    %s, %s a %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
cs: Napsali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s a %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
cs: Napsali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    a %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
cs: Napsali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s a %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
cs: Napsali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s a další.

en: Report %s bugs to: %s
cs: Chyby balíčku %s hlaste na: %s

en: %s home page: <%s>
cs: Domovská stránka projektu %s: <%s>

en: %s subprocess
cs: podřízený proces %s

en: %s subprocess got fatal signal %d
cs: podřízený proces %s obdržel kritický signál %d

en: stdin
cs: standardní vstup

en: stdout
cs: standardní výstup

en: stderr
cs: standardní chybový výstup

en: unknown stream
cs: neznámý proud

en: failed to reopen %s with mode %s
cs: selhalo opětovné otevření %s v režimu %s

en: string comparison failed
cs: selhalo porovnání řetězců

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
cs: Problém obejdete nastavením LC_ALL='C'.

en: The strings compared were %s and %s.
cs: Porovnávané řetězce byly %s a %s.

en: cannot perform formatted output
cs: nelze provést formátovaný výstup
