GNUmed - en to ar translation catalogue (30 entries)

en: Help
ar: التعليمات

en: Exit
ar: إنهاء

en: inactive
ar: خامل

en: Logged
ar: مسجل

en: Prescriptions
ar: وصفة

en: Requests
ar: طلبات

en: Referrals
ar: التحويل

en: Last Date
ar: آخر ميعاد

en: Prescribed For
ar: موصوف لأجل

en: Quantity
ar: الكمية

en: First Date
ar: أول ميعاد

en: Interactions
ar: الت

en: Edit Item
ar: حرّر البند

en: Delete Item
ar: حذف العنصر

en: Delete all Items
ar: حزف جميع العناصر

en: Print Single Item
ar: أطبع هذا البند

en: Print All Items
ar: اطبع الكل

en: Reprint Item
ar: اعد الطباعة البند

en: Reprint All Items
ar: أعد طباعة الكل

en: Save Item no print
ar: احفظ واطبع

en: Change Font
ar: غير الخط

en: Save list layout
ar: حفظ قائمة الأنساق

en: programmer forgot to specify error message
ar: المبرمج نسي ان يحدد رسالة خطأ

en: 
    
    Please consult the error log for all the gory details !
ar: 
    
    الرجاء اﻻستعانة بسجل الخطأ لجميع التفاصيل الدموية!

en: generic error message
ar: رسالة خطأ عام

en: programmer forgot to specify info message
ar: نسي المبرمج تحديد معلومات الرسالة

en: generic info message
ar: رسالة معلومات عامة

en: programmer forgot to specify warning
ar: نسي المبرمج تحديد التحذير

en: generic warning message
ar: رسالة تحذير عامة

en: Connecting to backend
ar: اﻻتصال بالنهاية الخلفية
