gnumed - en to ca translation catalogue (316 entries)

en: unknown test status [%s]
ca: estat de la prova desconegut [%s]

en: No timeline set
ca: No s'ha establert cap línia de temps

en: Name
ca: Nom

en: Description
ca: Descripció

en: Unable to open timeline '%s'.
ca: No es pot obrir la línia de temps '%s'.

en: Image files
ca: Arxius d'imatge

en: Export to Image
ca: Exporta a una imatge

en: File '%s' exists. Overwrite?
ca: L'arxiu '%s' ja existeix. Voleu sobreescriure'l?

en: Events
ca: Esdeveniments

en: to
ca: Fins a

en: Period
ca: Període

en: Show time
ca: Mostra l'hora

en: Fit Year
ca: Mostra l'any

en: Fit Month
ca: Mostra el mesMos

en: Fit Day
ca: Mostra el dia

en: Week
ca: Setmana

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Add Category
ca: Afegeix una categoria

en: No timeline opened.
ca: No hi ha cap línia de temps oberta

en: First time using Timeline?
ca: La primera vegada que empreu Timeline?

en: Getting started tutorial
ca: Inicia el manual d'ajuda

en: Center
ca: Centre

en: When:
ca: Quan:

en: Images will be scaled to fit inside a %ix%i box.
ca: Les imatges s'escapçaran inside a %ix%i per a poder mostrar-se dins el requadre.

en: Category:
ca: Categoria:

en: Field '%s' can't be empty.
ca: El camp '%s' no pot estar buit

en: Category name '%s' not valid. Must be non-empty.
ca: El nom de la categoria'%s' no és vàlid. No pot estar buit.

en: Category name '%s' already in use.
ca: El nom de la categoria'%s'  ja està en ús.

en: Timeline files
ca: Arxius de línia de temps

en: Open most recent timeline on startup
ca: Mostra la línia de temps més recent en obrir l'aplicació.

en: Preferences
ca: Preferències

en: End must be > Start
ca: El final ha de ser posterior a l'inici

en: Icon
ca: Icona

en: Add more events after this one
ca: Afegeix més esdeveniments després de crear aquest

en: File '%s' does not exist.
ca: L'arxiu '%s' no existeix.

en: The specified timeline already exists.
ca: La línia de temps especificada ja existeix.

en: Opening timeline instead of creating new.
ca: Obre una línia de temps en comptes de crear una nova.

en: &Edit
ca: &Edita

en: &View
ca: &Visualitza

en: &Timeline
ca: Línia de &temps

en: &Navigate
ca: &Navega

en: &Help
ca: A&juda

en: Create a new timeline
ca: Crea una nova linia de temps

en: Open an existing timeline
ca: Obre una línia de temps existent

en: Open &Recent
ca: Obre &recent

en: Exit the program
ca: Tanca l'aplicació

en: &Legend
ca: &Llegenda

en: Create &Event...
ca: Crea un &esdeveniment...

en: Help
ca: Ajuda

en: Go to home page
ca: Vés a la pàgina d'inici

en: Go back one page
ca: Retrocedeix una pàgina

en: Go forward one page
ca: Avança una pàgina

en: Page not found
ca: No s'ha trobat la pàgina

en: Could not find page '%s'.
ca: No s'ha trobat la pàgina '%s'.

en: Error
ca: S'ha produït un error

en: Questions and answers
ca: Preguntes més freqüents

en: Concepts
ca: Conceptes

en: Tasks
ca: Tasques

en: Where is the save button?
ca: On està el botó Desa?

en: 
    There is no save button. Timeline will automatically save your data whenever needed.
ca: 
    No existeix aquest botó, d'ençà que la línia de temps desa automàticament qualsevol canvi que efectueu sobre ella.

en: Timeline
ca: Línia de temps

en: 
    Categories are used to group events. An event can only belong to one category. All events that belong to the same category are displayed with the same background color.
ca: 
    Les categories són emprades per a agrupar esdeveniments. Un esdeveniment només pot pertànyer a una categoria. Tots els esdeveniments que pertanyen a la mateixa categoria es mostren amb el mateix color de fons.

en: 
    To delete an event, select it and press the *Del* key. Multiple events can be deleted at the same time.
ca: 
    Podeu emprar la funció *Esborra un esdeveniment* prement la tecla *Suprimeix*. Es poden esborrar diversos esdeveniments al mateix temps.

en: Contact
ca: Contacteu amb nosaltres

en: 
    If you have more questions about Timeline, or if you want to get in contact with users and developers of Timeline, send an email to the user mailing list: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Please use English.)
ca: 
    Si teniu més dubtes quant a Timeline, o si voleu contactar amb altres usuaris i desenvolupadors de Timeline, envieu-nos un correu electrònic a la nostra llista de correu: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (En Anglès, si us plau...)

en: Why is Timeline not available in my language?
ca: Per què Timeline no està disponible al meu idioma?

en: 
    Timeline is developed and translated by volunteers. If you would like to contribute translations you are very much welcome to contact us.
ca: 
    Timeline està desenvolupat i traduït per voluntaris. Si voleu contribuir amb les traduccions, sigueu benvinguts i contacteu amb nosaltres.

en: Search results for '%s'
ca: Resultats de la cerca per '%s'

en: Unable to read from file '%s'.
ca: No s'ha pogut llegir la informació d l'arxiu '%s'.

en: Unable to read timeline data from '%s'.
ca: No s'ha pogut llegir la informació de la línia de temps '%s'.

en: Translate this or i18n into <en_EN> will not work properly !
ca: Tradueix això o l'i18n no funcionarà correctement!!

en: There is no version information available from:
    
    %s
ca: No hi ha informació de la versió disponible desde:
    
    %s

en: A new version of GNUmed is available.
ca: Hi ha disponible una nova versió de GNUmed

en:  Your current version: "%s"
ca:  La teva versió actual: "%s"

en:  New version: "%s"
ca:  Nova versió: "%s"

en:  - database upgrade required
ca:  - és necessari actualitzar

en: Version information loaded from:
    
     %s
ca: Informació de la versió carregada desde:
    
     %s

en: ** DOB unknown **
ca: ** Data de Naixença desconeguda **

en: y::year_abbreviation
ca: y::abreviatura_any

en: m::month_abbreviation
ca: m::abreviatura_mes

en: mo::month_only_abbreviation
ca: mo::abreviatura_només_mes

en: w::week_abbreviation
ca: w::abreviatura_setmana

en: d::day_abbreviation
ca: d::abreviatura_dia

en: h::hour_abbreviation
ca: h::abreviatura_hora

en: s::second_abbreviation
ca: s::abreviatura_segons

en: yYaA_keys_year
ca: yYaA_claus_any

en: mM_keys_month
ca: mM_claus_mes

en: wW_keys_week
ca: wW_claus_setmana

en: dD_keys_day
ca: dD_claus_dia

en: hH_keys_hour
ca: hH_claus_hora

en: Cannot connect to database without login information!
ca: No es pot connectar a la base de dades sense registre

en: The wxPython GUI framework hasn't been initialized yet!
ca: L'arquitectura wxPython GUI encara no s'ha iniciat!

en: Can't connect to database without login information!
ca: No es pot connectar a la base de dades sense registre

en:  option [%s]: %s
ca:  opció [%s]: %s

en:   risk: %s
ca:   risc: %s

en: Last name
ca: Cognom

en: Gender
ca: Gènere

en: Street
ca: Carrer

en: Number
ca: Número

en: Unit:
ca: Unitat:

en: Country
ca: País

en: Comment
ca: Comentari

en: Allergy
ca: Al·lèrgia

en: (you are/are not the primary reviewer)
ca: (no ets el revisior primari)

en: technically abnormal
ca: tècnicament anormal

en: clinically relevant
ca: clinicament rellevant

en: Save
ca: Guarda

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Edit document properties
ca: Edita les propietats del document

en: Check this if you want to edit your review.
ca: Comprava-ho si vols editar la teva revisió.

en: Apply review to entire document rather than just this part or page.
ca: Aplica la revisó a la totalitat del document i no a aquesta part/àgina

en: Save your review.
ca: Guarda la teva revisió.

en: Your review
ca: La teva revisió

en: Reviews by others
ca: Revisions d'altri

en: Filename
ca: Nom del fitxer

en: Encounter
ca: Visita

en: Request
ca: Sol·licitud

en: Summary
ca: Resum

en: Password
ca: Contrasenya

en: Patient
ca: Pacient

en: Lab
ca: Laboratori

en: Narrative
ca: Narratiu

en: A long, descriptive name for this form template.
ca: Un nom llarg i descriptiu per aquesta plantilla.

en: A short, catchy name for this template.
ca: Un nom curt i enganxadís per aquesta plantilla.

en: Mark this checkbox if you want this template to be active in GNUmed.
ca: Marca aquesta casella si vols activar aquesta plantilla per GNUmed.

en: Load template data from a file.
ca: Carrega l'informació de la plantilla des d'un fitxer.

en: Alias
ca: Sobrenom

en: Template type
ca: Tipus de plantilla

en: Document type
ca: Tipus de document

en: Optional: A free-text document description.
ca: Opcional: una descripció en un document de text lliure.

en: Save finished document.
ca: Guarda el document finalitzat.

en: Associate to episode:
ca: Associa a l'episodi:

en: left
ca: esquerre

en: right
ca: dreta

en: Relevant
ca: Rellevant

en: Confidential
ca: Confidencial

en: Caused death
ca: Causà la mort

en: Check if this is a clinically relevant problem.
ca: Comprova si és un problema clínicament rellevant.

en: Check if this condition contributed to causing death of the patient.
ca: Comprova si aquesta condició contribuí a causar la mort del pacient.

en: Condition
ca: Condició

en: Age:
ca: Edat:

en: Or year:
ca: o any:

en: Substance
ca: Substància

en: Instructions
ca: Instruccions

en: Ended
ca: Acabat

en: Enlist person as GNUmed user
ca: Ennlista la persona com a usuari/a de GNUmed

en: The password for the new database account. Input will not be shown.
ca: La contrasenya pel nou compte a la base de dades. L'entrada no s'ensenyarà.

en: The database password must be typed again to enable double-checking to protect against typos.
ca: La contrasenya per la base de dades s'ha de tornar a teclejar per permetre la doble comprovació per protegir enfront errates.

en: Cancel this dialog, do not enlist new GNUmed user.
ca: Cancel·la-ho, no allistis un nou usuari de GNUmed

en: The currently selected patient is:
ca: L'actual pacient seleccionat és:

en: Account
ca: Compte

en: Password, again
ca: Contrasenya, altre cop

en: Admin password
ca: Contrasenya de l'administrador

en: Please select a health issue:
ca: Sisuplau, seleccioni un assumpte mèdic.

en: Reaction
ca: Reacció

en: Enter the actual ID (number, identifier, ...) here.
ca: Entra l'actual identifació (nom, identificador, ...) aquí.

en: Check if this result is technically abnormal.
ca: Comprova si aquest resultat és tècnicament anormal.

en: Check if this result is clinically relevant.
ca: Comprova si aquest resultat és clínicament rellevant.

en: An alphanumeric range of technically normal values.
ca: Un marge alfanumèric de valors tècnicament normals.

en: Measurement details
ca: Detalls de la mesura

en: Add a new item to the list.
ca: Crea una nova entrada a la llista.

en: Edit the selected item.
ca: Edita l'entrada seleccionada.

en: Remove the selected item(s) from the list.
ca: Esborra les entrades seleccionades de la llista.

en: Address
ca: Direcció

en: Clear
ca: Neteja

en: Schema
ca: Esquema

en: Clear all fields.
ca: Esborra tots els camps

en: Report
ca: Informe

en: Unknown
ca: Es desconeix

en: No known allergies
ca: Al·lèrgies no conegudes

en: Has allergies
ca: Té al·lèrgies

en: Select this if the patient has no known allergies.
ca: Selecciona-ho si el pacient no té al·lèrgies

en: Lists the allergies known for this patient if any.
ca: Documenti les al·lèrgies conegudes per aquest pacient, si n'hi ha.

en: Clear the fields of the edit area. Will discard unsaved data.
ca: Esborra els camps de l'àreda d'edició. Es perdrà l'informació no guardada.

en: Delete the allergy selected in the list from the database.
ca: Suprimeix aquesta al·lèrgia de la llista de la base de dades

en: Close the dialag. Will discard unsaved data.
ca: Tanca aquest diàleg. Es perdrà la informació no guardada.

en: Allergy details
ca: Detalls de l'al·lèrgia

en: Currently:
ca: Actualment:

en: Last confirmed:
ca: Confirmat per última:

en: Comment:
ca: Comentaris:

en: Subjective
ca: Subjectiu

en: Objective
ca: Objectiu

en: Assessment
ca: Avaluació

en: Plan
ca: Pla

en: Add a new item to the list above.
ca: Crea una nova entrada a la llista de sobre.

en: Edit the (first or only) item selected in the list above.
ca: Edita la primera, o única entrada, seleccionada de la llista de sobre.

en: Edit Allergy/Intolerance
ca: Edita Al·lèrgies/Intoleràncies

en: Save the allergy/intolerance in the database.
ca: Guardi les al·lèrgies/intoleràncies a la base de dades.

en: Clear all fields or reset to database values.
ca: Esborri tots els camps o restableixi als valors de la base de dades.

en: Cancel editing the allergy/intolerance.
ca: Cancel·la l'edició de les al·lèrgies/intoleràncies

en: Local language
ca: Llengua local

en: &Select
ca: Selecciona

en: Channel
ca: Canal

en: Options
ca: Opcions

en: First name
ca: Nom

en: Please select a person from the list below.
ca: Sisuplau selecciona una persona de la llista següent.

en: Enter the house number for this address.
ca: Entri el número de la casa.

en: Zip code
ca: Codi postal

en: Suburb:
ca: Barri:

en: Put question here.
ca: Introdueixi la pregunta aquí.

en: Remember and don't ask again.
ca: Recorda, i no preguntis de nou

en: Put caption here.
ca: Introdueixi l'encapçalament aquí.

en: Check this if you want GNUmed to remember your decision and not ask you again.
ca: Revisa-ho si vols que GNUmed recordi la teva decisió i no t'ho torni a preguntar

en: &Allergy
ca: &Al·lèrgia

en: Document signs and symptoms. If reaction is to a drug also document time of onset after drug administration (<24h, 24-72h, >72h).
ca: Documenti els signes i símptomes. Si la reacció és a una droga documenti, també, el temps d'inici després de l'administració (<24h, 24-72h, >72h)

en: Select this if the reaction is an allergy.
ca: Seleccioni això si la reacció és una al·lèrgia

en: Select this if the reaction is a sensitivity.
ca: Seleccioni això si la reacció és una sensibilitat

en: Generics
ca: Genèrics

en: Drug Classes
ca: Tipus de fàrmac.

en: Reaction Type
ca: Tipus de reacció

en: Yes
ca: Sí

en: Clinical Notes
ca: Annotacions clíniques

en: Print
ca: Imprimeix

en: Documents:
ca: Documents

en: Not relevant
ca: No és rellevant

en: Clinically relevant
ca: Cínicament rellevant.

en: Technically abnormal
ca: Tècnicament anormal

en: units
ca: unitats

en: long-term
ca: llarg-termini

en: short-term
ca: curt-termini

en: ?short-term
ca: ?curt-termini

en: ongoing
ca: en curs

en: ?ongoing
ca: ?encurs

en: Error running pdflatex. Cannot turn LaTeX template into PDF.
ca: Error executant pdflatex. No pot transformar la plantilla LaTex en PDF

en: unknown gender
ca: gènere desconegut

en: male
ca: home

en: female
ca: dona

en: child
ca: infant

en: boy
ca: noi

en: girl
ca: noia

en: partial
ca: parcial

en: preliminary
ca: preliminar

en: already reported
ca: ja documentat

en: corrected result
ca: resultat corretgit

en: original entry
ca: entrada original

en: modified entry
ca: entrada modificada

en: episode     : %s
ca: episodi : %s

en:  %s known problems
ca:  %s problemes coneguts

en: unknown reaction
ca: reacció desconeguda

en: Vaccinations
ca: Vacunacions

en: Battery:
ca: Bateria:

en: Implanted:
ca: Implantat

en: last check:
ca: última comprovació:

en: Threshold
ca: Llindar

en: Impedance:
ca: Impedància

en: Vaccination
ca: Vacunació

en: closed
ca: tancat

en: external patient source (name, gender, date of birth)
ca: font externa al pacient (nom, gènere i data naixença)

en: Mr
ca: Sr

en: Mrs
ca: Sra

en: Test results
ca: Resultats de les proves

en: The lab request already exists but belongs to a different patient.
ca: La petició de laboratori ja existeix però pertany a un pacient diferent

en: Verify which patient this lab request really belongs to.
ca: Verifica a quin pacient pertany realment aquesta petició de laboratori

en: need lab request when inserting lab result
ca: necessita la petició de laboratori quan s'hi incerti els resultats

en: error retrieving unreviewed lab results
ca: error recuperant els resultats de laboratori no revisats

en: first name
ca: Nom

en: internal patient ID
ca: Identificació pacient intern

en: date of birth
ca: Data de naixença

en: external patient ID
ca: Identificació pacient extern

en: name, gender, date of birth
ca: nom, gènere, data de naixença

en: name: first-last
ca: nom: nom-cognom

en: name: last-first
ca: nom: cognom-nom

en: name
ca: Nom

en: names: first-last, date of birth
ca: noms: nom-cognom, data de naixença

en: names: last-first, date of birth
ca: noms: cognom-nom, data de naixença

en: names: last-first, dob
ca: nom: cognoms-nom, DN

en: name, date of birth
ca: nom, data de naixença

en: any name part
ca: qualsevol part del nom

en: names: first last
ca: noms: nom cognom

en: names: last, first
ca: noms: cognom, nom

en: name: last, first
ca: nom: cognom, nom

en: date of birth/death
ca: data de naixença/defunció

en: full name
ca: Nom complet

en: Latest vaccinations
ca: Últimes vacunacions

en: Vaccine
ca: Vacuna

en: Injection site
ca: Lloc d'injecció

en: A: Sign
ca: A: Signes

en: B: Cluster of signs
ca: B: Agrupació de signes

en: C: Syndromic diagnosis
ca: C: Diagnosis sindròmica

en: D: Scientific diagnosis
ca: D: Diagnosi científica

en: Health Issue %s%s%s%s   [#%s]
ca: Assumpte Mèdic %s%s%s%s [#%s]

en:  ***** CONFIDENTIAL *****
ca:  ***** CONFIDENCIAL *****

en:  contributed to death of patient
ca:  contribuí a la mort del pacient

en: not clinically relevant
ca: clinicament no rellevant

en: Error retrieving episodes for this health issue.
ca: Error recuperant episodis per aquest assumpte mèdic.

en: There are no episodes for this health issue.
ca: No hi ha episodis per aquest assumpte mèdic.

en: No encounters found for this health issue.
ca: No s'han trobat visites per aquest assumpte mèdic

en: Encounters: %s (%s - %s):
ca: Visites: %s (%s - %s):

en:  Most recent: %s - %s
ca:  Més recent: %s - %s

en: Vaccinations:
ca: Vacunacions:

en: Unattributed episodes
ca: Episodis no atribuïts

en: finished
ca: finalitzat

en: Error retrieving encounters for this episode.
ca: Error recuperant visities d'aquest episodi.

en: Measurements and Results:
ca: Medicions i Resultats:

en: Lab result
ca: Restultats de laboratori

en: There are no encounters for this episode.
ca: No hi ha entrades per aquest episodi

en: Administrative
ca: Administratiu

en: An error occurred while Demographic record export
    Please check the log file for details.
ca: Hi ha hagut un error mentre s'exportava el registre demogràfic
    Sisuplau, per detalls, revisa l'historial

en: relevant
ca: rellevant

en: Requests
ca: Sol·licituds

en: Dose
ca: Dosi

en: Prescribed For
ca: Receptat per

en: Quantity
ca: Quantitat

en: Directions
ca: Direccions

en: Change Font
ca: Canvia el tipus de lletra

en: Ok
ca: D'acord

en: programmer forgot to specify error message
ca: missatge d'error no especificat pel programador

en: generic error message
ca: missatge d'error genèric

en: programmer forgot to specify info message
ca: el programador no va especificar el missatge d'informació

en: generic info message
ca: missatge d'inforamció genèric

en: programmer forgot to specify warning
ca: el programador no va especificar el missatge d'alerta

en: generic warning message
ca: missatge d'alerta genèric

en: Connect to GNUmed
ca: Connectat a GNUmed

en: Proceed and try to connect to the newly started GNUmed client.
ca: Continua i prova de connectar al nou client de GNUmed que s'ha iniciat

en: Abort
ca: Interromp

en: Abort and do NOT connect to GNUmed.
ca: Interromput  i no connectat a GNUmed
