gnumed 0.1 - en to fr translation catalogue (1371 entries)

en: unknown test status [%s]
fr: résultat de test inconnu [%s]

en: No timeline set
fr: Aucune chronologie choisie

en: Name
fr: Nom

en: Text
fr: Texte

en: End
fr: Terminé

en: Category
fr: Catégorie

en: Duration
fr: Durée

en: Displayed period must be > 0.
fr: La période affichée doit être > 0.

en: Unable to open timeline '%s'.
fr: Impossible d'ouvrir la chronologie '%s'.

en: Unable to save timeline data to '%s'. File left unmodified.
fr: Impossible d'enregistrer les données de la chronologie sous '%s'. Le fichier reste inchangé.

en: Unable to write timeline data.
fr: Impossible d'écrire les données de la chronologie.

en: Unable to take backup to '%s'.
fr: Impossible de réaliser une sauvegarde de '%s'

en: Export to Image
fr: Exporter vers une image

en: File '%s' exists. Overwrite?
fr: Le fichier '%s' existe. Le remplacer ?

en: Unable to copy to clipboard.
fr: Impossible de copier dans le presse-papier.

en: Events
fr: Événements

en: Export
fr: Exporter

en: to
fr: à

en: Period
fr: Période

en: Backward
fr: En arrière

en: Forward
fr: En avant

en: Fit Century
fr: Ajuster au siècle

en: Fit Decade
fr: Ajuster à la décennie

en: Fit Year
fr: Ajuster à l'année

en: Fit Month
fr: Ajuster au mois

en: Month
fr: Mois

en: Year
fr: Année

en: weeks
fr: semaines

en: days
fr: jours

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Delete
fr: Effacer

en: Events belonging to '%s' will no longer belong to a category.
fr: Les événements associés à '%s' ne seront plus associés à une catégorie.

en: Events belonging to '%s' will now belong to '%s'.
fr: Les événements associés à '%s' ne seront plus associés à '%s".

en: No timeline opened.
fr: Aucune chronologie ouverte.

en: First time using Timeline?
fr: Première utilisation de Timeline ?

en: Getting started tutorial
fr: Guide de démarrage

en: Center
fr: Centré

en: Edit
fr: Édition

en: Duplicate...
fr: Dupliquer...

en: Sticky Balloon
fr: Ballon affiché

en: Close
fr: Fermer

en: Text:
fr: Texte :

en: Images will be scaled to fit inside a %ix%i box.
fr: Les images seront redimensionnées en %ix%i.

en: Color:
fr: Couleur :

en: Category name '%s' not valid. Must be non-empty.
fr: Le nom de la catégorie %s' n'est pas valide. Il ne doit pas être vide.

en: Category name '%s' already in use.
fr: Le nom de la catégorie '%s' est déjà utilisé.

en: Other
fr: Autre

en: Open most recent timeline on startup
fr: Ouvrir la chonologie la plus récente au démarrage

en: Date && Time
fr: Date et heure

en: Week start on:
fr: La semaine commence le :

en: Monday
fr: Lundi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Number of duplicates:
fr: Nombre de copies

en: Both
fr: Les deux

en: Duplicate Event
fr: Dupliquer l'événement

en: %d Events not duplicated due to missing dates.
fr: %d Les événements n'ont pas été dupliqués à cause d'une erreur de date.

en: End must be > Start
fr: La fin doit être > que le début

en: Icon
fr: Icône

en: Add more events after this one
fr: Ajouter plus d'événements postérieurs à celui-ci

en: read-only
fr: En lecture seule

en: File '%s' does not exist.
fr: Le fichier '%s' n'existe pas.

en: The specified timeline already exists.
fr: La chronologie spécifiée existe déjà.

en: Opening timeline instead of creating new.
fr: Ouverture de la chronologie au lieu d'en créer une nouvelle.

en: Unable to write configuration file.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier de configuration.

en: &Edit
fr: &Editer

en: &Timeline
fr: &Chronologie

en: &Navigate
fr: &Navigation

en: &Help
fr: &Aide

en: Create a new timeline
fr: Créer une nouvelle chronologie

en: Open an existing timeline
fr: Ouvrir une chronologie existante

en: Open &Recent
fr: Ouvrir &Récent

en: Exit the program
fr: Quitter le programme

en: &Legend
fr: &Légende

en: &Balloons on hover
fr: &Ballons au survol

en: Create &Event...
fr: Créer un &Evénement

en: &Duplicate Selected Event...
fr: &Dupliquer l'événement sélectionné

en: Help
fr: Aide

en: Go to home page
fr: Aller à la page d'accueil

en: Go back one page
fr: Reculer d'une page

en: Go forward one page
fr: Avancer d'une page

en: Page not found
fr: Page introuvable

en: Error
fr: Erreur

en: Questions and answers
fr: Questions et réponses

en: Tasks
fr: Tâches

en: Where is the save button?
fr: Où est le bouton d'enregistrement

en: 
    There is no save button. Timeline will automatically save your data whenever needed.
fr: 
    Il n'y a pas de bouton d'enregistrement. Timeline sauvera automatiquement vos données quand il faudra.

en: Where do the week numbers go if I start my weeks on Sunday?
fr: Où vont les numéros de semaine si je fais démarrer mes semaines le Dimanche ?

en: 
    The date data object used does not support week numbers for weeks that start on Sunday at present.  We plan on using a different date object that will support this in future versions.
fr: 
    L'objet date utilisé ne supporte pas les numéros de semaine pour les semaines qui commencent le dimanche à l'heure actuelle. Nous avons l'intention d'utiliser un objet date différent qui le permettrait dans les versions futures.

en: 
    Categories are used to group events. An event can only belong to one category. All events that belong to the same category are displayed with the same background color.
fr: 
    Les catégories sont utilisées pour grouper les événements. Un événement ne peut appartenir qu'à une seule catégorie. Tous les événements qui appartiennent à la même catégorie sont affichés avec la même couleur de fond.

en: 
    The *Create Event* dialog can be opened in the following ways:
    
    - Select *Timeline* - *Create Event* from the menu.
    - Double click with the *left* mouse button on the timeline.
    - Press the *Ctrl* key, thereafter hold *left* mouse button down on the timeline, drag the mouse and release it.
fr: 
    La boîte de dialogue *Créer un événement* peut être ouverte par les moyens suivants:
    
    - Sélectionnez *Chronologie* - *Créer un événement* dans le menu.
    - Double-cliquez avec le bouton *gauche* de la souris sur la chronologie.
    - Appuyez sur la touche *Ctrl*, puis maintenez enfoncé le bouton *gauche* de la souris sur la chronologie, faites glisser la souris et le relâcher.

en: 
    To delete an event, select it and press the *Del* key. Multiple events can be deleted at the same time.
fr: 
    Pour supprimer un événement, sélectionnez le et appuyez sur la touche *Suppr*. Vous pouvez supprimer plusieurs événements en même temps.

en: Will associated events be deleted when I delete a category?
fr: Les événements associés seront-ils supprimés quand je supprime une catégorie ?

en: 
    No. The events will still be there but they will not belong to a category.
fr: 
    Non. Les événements sont conservés mais ils n'appartiendront plus à une catégorie.

en: 
    Categories can be managed in the *Edit Categories* dialog (*Timeline* > *Edit Categories*). To edit an existing category, double click on it.
    
    The visibility of categories can also be edited in the sidebar (*View* > *Sidebar*).
fr: 
    Les catégories peuvent être gérés dans la boîte de dialogue * Modifier les catégories* (* Chronologie* > *Modifier les catégories*). Pour modifier une catégorie existante, double-cliquez dessus.
    
    La visibilité des catégories peuvent également être éditées dans la barre latérale (*Affichage*> *Barre latérale*)

en: 
    If you have more questions about Timeline, or if you want to get in contact with users and developers of Timeline, send an email to the user mailing list: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Please use English.)
fr: 
    Si vous avez d'autres questions à propos de Timeline, ou si vous souhaitez entrer en contact avec les utilisateurs et les développeurs de Timeline, envoyez un email à la liste de diffusion des utilisateurs <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Utilisez l'anglais s'il vous plaît.)

en: Why is Timeline not available in my language?
fr: Pourquoi Timeline n'est-il pas disponible dans ma langue ?

en: 
    Timeline is developed and translated by volunteers. If you would like to contribute translations you are very much welcome to contact us.
fr: 
    Timeline est développé et traduit par des bénévoles. Si vous souhaitez contribuer aux traductions, contactez-nous, vous êtes bienvenus.

en: Search results for '%s'
fr: Résultats de la recherche sur « %s »

en: Location
fr: Localisation

en: Unable to read from file '%s'.
fr: Impossible de lire depuis le fichier '%s'

en: Unable to read timeline data from '%s'.
fr: Impossible de lire les données de chronologie depuis '%s'

en: File
fr: Fichier

en: Exit
fr: Quitter

en: Help requested
    --------------
fr: Aide demandé

en: [%s:%s]: row not updated (nothing returned), row in use ?
fr: [%s:%s] : échec de la mise à jour de la ligne (aucun retour). Ligne en cours d'utilisation ?

en: [%s] is not a readable file
fr: [%s] n'est pas un fichier lisible

en: Unable to display the file:
    
     [%s]
    
    Your system does not seem to have a (working)
    viewer registered for the file type
     [%s]
fr: Impossible d'afficher le fichier:
    
     [%s]
    
    Votre système ne semble pas avoir un visualiseur (fonctionnel) enregistré pour ce type de fichier.
     [%s]

en: Translate this or i18n into <en_EN> will not work properly !
fr: Traduire ceci ou l'intertionalisation ne fonctionnera proprement!

en: 1 Byte
fr: 1 octet

en: %s Bytes
fr: %s Octets

en: Cannot retrieve version information from:
    
    %s
fr: Impossible de récupérer l'information sur la version depuis:
    
    %s

en: Cannot read version information from:
    
    %s
fr: Impossible de lire l'information sur la version depuis:
    
    %s

en: There is no version information available from:
    
    %s
fr: Il n'y a pas d'information sur la version depuis:
    
    %s

en: A new version of GNUmed is available.
fr: Une nouvelle version de GNUmed est disponible.

en:  Your current version: "%s"
fr:  Votre version actuelle: %s

en:  New version: "%s"
fr:  Nouvelle version: %s

en:  - bug fixes only
fr:  - résolution de bug seulement

en:  - database fixups may be needed
fr:  - des corrections dans la base de données sont peut-être requises

en:  - bug fixes and new features
fr:  - résolutions de bugs et nouvelles fonctionnalités

en:  - database upgrade required
fr:  - mise à jour de la base de données nécessaire

en: Note, however, that this version may not yet
    be available *pre-packaged* for your system.
fr: Cependant, notez que cette version n'est peut-être pas 
    actuellement disponible "pré-emballée" pour votre système.

en: Details are found on <http://wiki.gnumed.de>.
fr: Les détails sont disponibles sur <http://wiki.gnumed.de>.

en: Version information loaded from:
    
     %s
fr: Information de la version chargé depuis:
    
     %s

en: Script must not be a link: [%s].
fr: Le script ne doit pas être un lien: [%s]

en: Script must be readable by the calling user: [%s].
fr: Le script doit être lisible par l'utilisateur: [%s]

en: Script must be readable by the calling user only (permissions "0600"): [%s].
fr: Le script doit être lisible par l'utilisateur seulement (permissions "600"): [%s]

en: Error running hook [%s] script.
fr: Erreur de lancement du script [%s].

en: ** DOB unknown **
fr: ** DATE DE NAISSANCE inconnue **

en: ndmy (single character date triggers)
fr: madh (maintenant, aujourd'hui, demain, hier)

en: right now (%s, %s)
fr: tout de suite (%s, %s)

en: today (%s)
fr: aujourd'hui (%s)

en: tomorrow (%s)
fr: demain (%s)

en: yesterday (%s)
fr: hier (%s)

en: %s-%s-%s: a %s last month
fr: %s-%s-%s : un %s le mois dernier

en: %s-%s-%s: a %s this month
fr: %s-%s-%s : un %s ce mois-ci

en: %s-%s-%s: a %s next month
fr: %s-%s-%s : un %s le mois prochain

en: %d. of %s (this month): a %s
fr: %d. de %s (ce mois-ci): un %s

en: %d. of %s (next month): a %s
fr: %d. de %s (le mois prochain): un %s

en: %d. of %s (last month): a %s
fr: %d. de %s (de mois dernier): un %s

en: in %d day(s): %s
fr: dans %d jour(s) : %s

en: %d day(s) ago: %s
fr: il y a %d jour(s) : %s

en: in %d week(s): %s
fr: dans %d semaine(s) :%s

en: %d week(s) ago: %s
fr: il y a %d semaine(s) : %s

en: %s (%s this year)
fr: %s (%s cette année)

en: %s (%s next year)
fr: %s (%s prochaine année)

en: %s (%s last year)
fr: %s (%s l'année dernière)

en: hdwmy (single character date offset triggers)
fr: hjsma

en: %d hour(s) ago: %s
fr: il y a %d heure(s) : %s

en: in %d hour(s): %s
fr: dans %d heure(s) : %s

en: %d month(s) ago: %s
fr: il y a %d mois : %s

en: in %d month(s): %s
fr: dans %d mois : %s

en: %d year(s) ago: %s
fr: il y a %d an(s) : %s

en: in %d year(s): %s
fr: dans %d an(s) : %s

en: %d. of %s (this month) - a %s
fr: %d. de %s (ce mois-ci) - un %s

en: %d. of %s (next month) - a %s
fr: %d. de %s (le mois prochain) - un %s

en: %d. of %s (last month) - a %s
fr: %d. de %s (dernier mois) - a %s

en: in %d day(s) - %s
fr: dans %d jour(s) - %s

en: in %d week(s) - %s
fr: dans %d semaine(s) - %s

en: Cannot connect to database without login information!
fr: Impossible de se connecter à la base de donnée sans identifiants !

en: The wxPython GUI framework hasn't been initialized yet!
fr: Le framework wxPython GUI n'a pas encore été initialisé!

en: Can't connect to database without login information!
fr: Impossible de se connecter à la base donnée sans identifiant de connexion

en:   risk: %s
fr:   risque: %s

en: no hook specified, please report bug
fr: Pas de correspondance définie, merci de signaler le bug

en: Required: lastname (family name)
fr: Requis : Nom de famille

en: Required: first name/given name
fr: requiert : prénom/Nom

en: Recommended: Date of birth. Your current time zone applies.
fr: Recommandé : Date de naissance. Selon votre fuseau horaire.

en: Optional: the time of birth if known
fr: Optionnel : l'heure de naissance si connue

en: Required: gender
fr: Requis : sexe

en: Optional: nickname (alias, preferred name, call name, warrior name, artist name, pseudonym)
fr: Optionnel : surnom (alias, préférence, nom de guerre, nom d'artiste, pseudonyme)

en: Optional: title (academic or honorary). Note that a title applies to a person, not to a particular name of that person (it will be kept even if the name changes).
fr: Optionnel : titre (académique ou honorifique). Notez que ce titre s'applique à une personne et pas à un nom particulier de cette personne (il sera conservé même si le nom change).

en: Optional address search: enter a postal code or street name to select a pre-existing address to auto-fill the fields below.
    
    By editing the fields you can create a new address as needed.
fr: Recherche optionnelle de l'adresse : indiquez un code postal ou un nom de rue pour pouvoir sélectionner une adresse pré-existante et remplir automatiquement le champ ci-dessous.
    
    En modifiant les champs, vous pouvez créer une nouvelle adresse si besoin.

en: Primary address: zip/postal code
    
    Use '?' if unknown.
fr: Adresse principale: code postal
    
    Utilisez '?' si inconnue.

en: Primary address: name of street
fr: Adresse principale: nom de la rue

en: Primary address: number
fr: Adresse principale : numéro dans la rue

en: Primary address: unit within the number (appt. / room / etc).
fr: Addresse principale: batiment avec le numéro (appt. / chambre / etc).

en: Primary address: city/town/village/dwelling/...
fr: Adresse principale : ville/bourg/village/lieu-dit/...

en: Primary address: country of residence
fr: Adresse principale : pays de résidence

en: The category under which to store this address.
fr: La catégorie sous laquelle enregistrer cette adresse.

en: The type of the primary communication channel.
fr: type de moyen de contact principal

en: Primary communication channel.
fr: moyen de contact principal

en: Choose the provider the patient considers his or her primary provider in this praxis.
fr: Choisissez le praticien que le patient considère comme principal dans cette spécialité.

en: The type of the external ID (selection only).
fr: Type de l'identifiant externe (sélection uniquement).

en: The value of the external ID.
fr: Valeur de l'identifiant externe.

en: The current occupation.
fr: La profession/spécialité actuelle.

en: A comment on this person.
fr: Un commentaire sur cette personne.

en: Identity
fr: Identité

en: Last name
fr: Nom

en: First name(s)
fr: Prénom(s)

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Time:
fr: Durée :

en: Gender
fr: Sexe

en: Nick name
fr: Surnom

en: Title
fr: Titre

en: Primary address and contact
fr: Adresse principale et contact.

en: Postal code
fr: Code postal

en: Street
fr: Rue

en: Number
fr: Numéro

en: Unit:
fr: Unité :

en: Community
fr: Communauté

en: Region
fr: Région

en: Country
fr: Pays

en: In-praxis primary
fr: Médecin traitant

en: External ID
fr: Identifiant externe

en: Occupation
fr: Activité

en: Comment
fr: Commentaire

en: &Activate
fr: &Activer

en: Caveat
fr: Avertissement

en: Edit Document Types
fr: Modifier les Types de Documents

en: Inactive
fr: Inactif

en: Unapproved
fr: Non approuvé

en: Allergy
fr: Allergies

en: Kidney
fr: Rein

en: &Interactions?
fr: &Intéractions?

en: ℞
fr: Pronostic

en: ADR
fr: Effets indésirables

en: Whether to show inactive substances, too, or only those which are assumed to currently be active.
fr: Montrer également les substances inactives, ou bien uniquement les substances considérées actives à ce jour.

en: Whether to show all substances or only those the intake of which is approved of.
fr: Montrer toutes les substances, ou bien uniquement celles dont la prise est approuvée.

en: Add a substance.
fr: Ajouter une substance.

en: Edit the selected substance intake entry.
fr: Modifier la prise du traitement sélectionné.

en: Remove a substance from the list.
fr: Enlever une substance de la liste

en: Discontinue selected entry due to an allergy or intolerance.
fr: Arrêter le traitement sélectionné pour cause d'allergie ou d'intolérance.

en: Show in-depth information on the selected substance if available.
fr: Afficher en détails les informations de la substance sélectionnée si disponible.

en: Check for interactions between selected drugs.
    
    Includes all drugs if none selected.
fr: Vérifiez les interactions entre les médicaments sélectionnés.
    
    Ajoute tous les médicaments si aucun n'est sélectionné.

en: Write a prescription based on either of
    
    - the selected lines
    - a copy of the most recent prescription
fr: Écrire l'ordonnance sur la base :
    
    - des lignes sélectionnées
    - de la dernière ordonnance délivrée

en: Report an Adverse Drug Reaction.
fr: Signaler un effet indésirable.

en: Print the medication list.
fr: Imprimer la liste des médicaments.

en: Sort by:
fr: Trier par:

en: Include:
fr: Inclure:

en: (you are/are not the primary reviewer)
fr: (vous êtes/n'êtes pas le principal examinateur)

en: review document
fr: Document d'examen

en: technically abnormal
fr: anormalité technique

en: take over responsibility
fr: prendre la responsabilité

en: clinically relevant
fr: Cliniquement pertinent

en: sign all pages
fr: Signer toutes les pages

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit document properties
fr: Modifier les propriétés du document

en: Shows the episode associated with this document. Select another one or type in a new episode name to associate a different one.
fr: Affiche l'épisode associé au document. Choisissez-en un autre ou inscrivez le nom d'un nouvel épisode pour l'associer à un autre.

en: Enter the date of creation of the document.
fr: Indiquer la date de création du document.

en: Enter the ID by which this document is referenced externally.
fr: Indiquez l'identifiant de référence externe du document.

en: An example file name for this document type.
    
    Mainly used to derive a file name extension during export for operating systems which need that to guesstimate the viewer.
fr: Un nom de fichier d'exemple pour ce type de document.
    
    Principalement utilisé pour établir l'extension du fichier lors de l'export vers des systèmes d'exploitations qui en ont besoin pour déterminer le visualisateur à lancer.

en: Check this if you want to edit your review.
fr: Cocher si vous voulez modifier votre examen.

en: Does this document inform on a state of the patient's health that is technically abnormal ?
fr: Ce document informe-t-il sur un état de santé du patient qui est techniquement anormal ?

en: Check this if you intend to take over responsibility for this document and not just review it.
fr: Cocher ici si vous prenez la responsablilité pour ce document et non juste pour son examen.

en: Is this document clinically relevant.
fr: Ce document est-il cliniquement significatif ?

en: Apply review to entire document rather than just this part or page.
fr: Appliquer la vérification au document entier plutôt qu'à cette partie ou page.

en: Save your review.
fr: Enregister votre examen.

en: Cancel this review.
fr: Annuler cet examen.

en: Your review
fr: Votre examen

en: Reviews by others
fr: Examens faits par d'autres

en: Episode
fr: Épisode

en: Reference
fr: Référence

en: Filename
fr: Nom de Fichier

en: The original filename (if any). Only editable if invoked from a single part of the document.
fr: Nom de fichier original (si il existe). Seulement éditable si invoqué à partir d'une seule partie du document.

en: Seq #
fr: Séquence n°

en: In this area GNUmed will place the status of all cardiac devices and device parts. There can be more than one device at a time
    
    It potentially looks like this
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Device: SJM Atlas DR (active)     Battery: 2.4V (MOL)      Implanted:  Feb 09 2008
    
    RA: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, replacement)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 2 (1.5) mV    Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    
    RV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, replacement)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 7 (15) mV    Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    
    LV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, Y-connector)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 7 ( ?) mV    Threshold: 1/1.5 (1/1) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Device: Medtronic Relia SR (inactive)     Batttery 2.1V (EOL)   Implanted: Jan 23 2000
    
    Device: Medtronic Kappa SR (explanted)     Batttery 2.1V (EOL)   Explanted: Jan 23 2000 (Jan 23 1995)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    RA Lead: Medtronic ? (inactive, capped)             Implanted: Jan 23 2000
    RV Lead: Medtronic ? (explanted)                        Explanted: Feb 09 2008
fr: Dans cette section, GNUmed placera le status de tous les appareils cardiaques et de leurs pièces. Il peut y avoir plus d'un appareil à la fois.
    
    Voici un aperçu:
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Device: SJM Atlas DR (actif) Battery: 2.4V (MOL) Implanté: Feb 09 2008
    
    RA: Medtronic Sprint fidelis (actif, flaky, remplacement) Implanté: Feb 09 2008
    Sensing: 2 (1.5) mV Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms Impédance électrique: 800 (900) Ohm
    
    RV: Medtronic Sprint fidelis (actif, flaky, replacement) Implanté: Feb 09 2008
    Sensing: 7 (15) mV Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms Impédance électrique: 800 (900) Ohm
    
    LV: Medtronic Sprint fidelis (actif, flaky, Y-connector) Implanté: Feb 09 2008
    Sensing: 7 ( ?) mV Threshold: 1/1.5 (1/1) V/ms Impédance électrique: 800 (900) Ohm
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Device: Medtronic Relia SR (inactif) Batttery 2.1V (EOL) Implanté: Jan 23 2000
    
    Device: Medtronic Kappa SR (retiré) Batttery 2.1V (EOL) Retiré: Jan 23 2000 (Jan 23 1995)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    RA Lead: Medtronic ? (inactif, plafonné) Implanté: Jan 23 2000
    RV Lead: Medtronic ? (retiré) Retiré: Feb 09 2008

en: New
fr: Ajouter

en: &All
fr: &Tous

en: &Encounter
fr: &Rencontres

en: &New
fr: &Nouveau

en: &Clear
fr: &Effacer

en: &Discard
fr: &Annuler

en: In this area GNUmed will place hints and tips
    related to the current interrogation note and patient.
    
    Those hints will be derived from a variety of
    sources such as classifications (ICD, ...), 
    safety warnings, online resources (Google
    and friends), device databases, etc.
    
    Eventually, those hints will be active in that you
    can click on them and be taken to the relevant
    information/an appropriate action be performed.
fr: Dans cette section, GNUmed placera les trucs et astuces
    relatives au notes d'interrogation actuelles et au patient.
    
    Ces astuces seront livrées de différentes 
    sources comme la classification (ICD, ...), 
    avertissements de sécurité, ressources en ligne (Google
    et autres), base de données des appareils, etc.
    
    Éventuellement, ces astuces vous seront affichées. 
    Vous pourrez cliquer sur celles-ci et être dirigé vers
    l'information pertinente et une action appropriée à performer.

en: This shows the list of previous encounters
fr: Ceci affiche la liste des précédentes rencontres

en: Select the type of encounter.
fr: Sélectionnez le type de visite

en: Date and time when the current (!) encounter started.
fr: Date et heure à laquelle cette (!) rencontre à commencé

en: Date and time when the current (!) encounter ends.
fr: Date et heure à laquelle cette (!) rencontre se termine.

en: Start a new encounter. If there are any changes to the current encounter you will be asked whether to save them.
fr: Débuter une nouvelle rencontre. S'il y a des changements effectués à la rencontre actuelle, il vous sera demandé de les sauvegarder.

en: This documents why the encounter takes place.
    
    It may be due to a patient request or it may be prompted by other reasons. Often initially collected at the front desk and put into a waiting list comment. May turn out to just be a proxy request for why the patient really is here.
    
    Also known as the Reason For Encounter/Visit (RFE).
fr: Ceci précise pourquoi la consultation a lieu.
    
    Cela peut être lié à une demande du patient ou à toute autre raison. Souvent notée à l'accueil et reportée dans un commentaire sur la liste d'attente. Peut parfois se résumer à un acte de présence.
    
    Connu aussi sous la dénomination Motif De Consultation/Visite (MDC).

en: This summarizes the outcome/assessment of the consultation from the doctors point of view. Note that this summary spans all the problems discussed during this encounter.
fr: Ceci récapitule les résultats de la consultation du point de vue médecin. À noter que ce résumé énumère tous les problèmes abordés lors de la consultation.

en: Save encounter details and all progress notes.
fr: Sauvegarder les détails de la rencontre et les notes en progession.

en: Save the encounter details.
fr: Sauvegarder les détails de la rencontre.

en: Save the currently displayed progress note.
fr: Sauvegarder les notes en progression.

en: Open a new progress note editor.
    
    There is a configuration item on whether to allow several new-episode editors at once.
fr: Ajouter une nouvelle note.
    
    Il existe une option de configuration pour permettre plusieurs ajouts simuttanés.

en: Clear the editor for the displayed progress note.
fr: Effaçer les notes de progression affichées

en: Discard the editor for the displayed progress note.
fr: Abandonner l'édition de la note de progression affichée.

en: Tips and Hints
fr: Trucs et Astuces

en: New notes in current encounter
fr: Nouvelles données existantes dans le dossier actuel

en: Previous Encounters
fr: Rencontres précédentes

en: Active Device Settings
fr: Préférences du module actif

en: Encounter
fr: Rencontre

en: until
fr: jusqu'à

en: Request
fr: Requête

en: device1
fr: appareil1

en: Summary
fr: Récapitulatif

en: EKG
fr: ECG

en: Save:
fr: Sauvegarder:

en: Editor:
fr: Éditeur :

en: Password
fr: Mot de passe

en: Browse
fr: Consulter

en: A descriptive name for this test type.
fr: Un nom descriptif pour ce type de test.

en: An abbreviation for the name of this test type.
fr: Une abréviation pour le nom de ce type de test.

en: The base unit to convert results from different labs into when comparing time series.
fr: Unité de base permetant de convertir les résultats de différents laboratoires lors de la comparaison des séries chronologiques.

en: The LOINC code corresponding to this test type.
fr: Code LOINC correspondant à ce type de test.

en: A comment on this test type, e.g. pertaining to typical context information.
fr: Un commentaire sur ce type de test. Par exemple : rapport à un contexte clinique typique.

en: The path lab/diagnostic organisation reporting on this test.
fr: Le laboratoire de pathologie ou l'organisation diagnostique produisant ce résultat à ce test.

en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: Lab
fr: Labo

en: Move
fr: Déplacer

en: Moving narrative to another episode
fr: Déplacer le texte vers un autre épisode

en: Select the episode you want to move the narrative to.
fr: Choisissez l'épisode vers lequel vous voulez déplacer le texte.

en: Move the narrative from the source to the target episode.
fr: Déplace le texte de l'épisode source vers l'épisode cible.

en: Cancel moving the narrative entries and leave them where they are.
fr: Annuler le déplacement du texte et le laisser où il se situe actuellement.

en: Source episode
fr: Épisode source

en: The episode the displayed narrative currently belongs to.
fr: L'épisode auquel le texte affiché est rattaché actuellement.

en: Target episode
fr: Épisode cible

en: The episode you want to move the displayed narrative to.
fr: L'épisode vers lequel vous voulez déplacer le texte affiché.

en: Narrative
fr: Narratif

en: System
fr: Système

en: Value
fr: Valeur

en: &Manage orgs
fr: &Gérer les orgas

en: Manage all organizations.
fr: Gérer toutes les organisations.

en: A way of contacting this lab, ideally a direct clinical contact.
    
    This will be shown in the tooltip of test results originating from this lab.
fr: Un moyen de contacter ce laboratoire, idéalement un contact direct avec un clinicien.
    
    Il sera affiché dans l'infobulle des résultats du test de ce laboratoire.

en: A comment on this lab.
fr: Un commentaire sur ce laboratoire.

en: Show:
fr: Afficher :

en: active
fr: actif

en: Image editor
fr: Éditeur d'images

en: PDF form editor
fr: Éditeur de formulaire PDF

en: A long, descriptive name for this form template.
fr: Un nom descriptif pour ce modéle de formulaire.

en: A short, catchy name for this template.
fr: Un nom court, facile à retenir, pour ce modèle.

en: External version information such as the exact version/release/revision of a paper form onto which to print data with the help of this template.
fr: Information de version (version/release/revision) d'un formulaire papier sur lequel imprimer les données à l'aide de ce modèle.

en: Mark this checkbox if you want this template to be active in GNUmed.
fr: Cocher cette case si vous vouler activer ce modèle dans GNUmed.

en: The type of this template. The intended use case for this template.
fr: Le type de ce modèle. L'utilisation type prévue pour ce modèle.

en: The document type under which to store forms generated from this template.
fr: Le type de document sous lequel sauvegarder les formulaires générés par ce modèle.

en: The form engine this template must be processed with.
fr: Le moteur de formulaire avec lequel ce modèle doit être utilisé.

en: Examplary filename. Mainly used for deriving a suitable file extension since that matters to some form engines. Most of the time this should already be set correctly when the template data is imported initially.
fr: Nom de fichier d'exemple. Surtout utilisé pour dériver une extention de fichier adéquate puisque cela est important pour certaines machines. La pluspart du temps ceci devrait déjà avoir une valeur correcte lors de l'import initial des données du modèle.

en: Load template data from a file.
fr: Charger les données du modèle à partir d'un fichier.

en: Export the form template into a file.
fr: Sauvegarder le modèle de formulaire dans un fichier.

en: Template type
fr: Type de modèle

en: Document type
fr: Type de  document

en: &Scan page(s)
fr: &Scanner des pages

en: Pick &file(s)
fr: Sélectionner des &fichiers

en: Intended reviewer:
fr: Valideur prévu :

en: &review and sign
fr: &Valider et signer

en: &technically abnormal
fr: &Techniquement anormal

en: &clinically relevant
fr: &cliniquement significatif

en: Remove part
fr: Supprimer une partie

en: Discard
fr: Abandonner

en: Acquire a page from an image source (scanner, camera). This may bring up an intermediate dialog. It uses Sane (Linux) or TWAIN (Windows).
fr: Acquisition depuis une source d'images (scanner, appareil photo). Une fenêtre intermédiaire peut apparaître. Utilise Sane (Linux) ou TWAIN (Windows).

en: Add a file from the filesystem as a new part. Shows a file selector dialog.
fr: Ajouter un fichier comme nouvel partie. Affiche un dialogue de sélection de fichier

en: Required: The type of this document.
fr: Requis : type de ce document.

en: Required: The primary episode this document is to be listed under.
fr: Requis : l'épisode principal sous lequel ce document doit être affiché.

en: Optional: A short comment identifying the document. Good comments give an idea of the content and source of the document.
fr: Optionnel : un commentaire court identifiant le document. Un bon commentaire donne une idée du contenu et de la source du document.

en: Required: Enter the provider who will be notified about the new document so it can be reviewed. In most cases this is the primary doctor of the patient.
fr: Requis: Entrez le praticien qui sera notifié pour examiner le nouveau document. Dans la plupart des cas, le praticien est le médecin principal du patient.

en: Check this to mark the document as reviewed upon import. If checked you can (and must) decide on "technically abnormal" and "clinically relevant", too. The default can be set by an option.
fr: Cochez ceci pour marquer le document comme examiné lors de l'importation. Si coché, vous pouvez (et devez) décider aussi si "Techniquement anormal" ou "Cliniquement pertinent".

en: Whether this document report technically abormal results.
fr: Si le document rapporte des résultats techniquement anormaux.

en: Whether this document reports clinically relevant results. Note that both normal and abnormal resuslts can be relevant.
fr: Si le document rapporte des résultats cliniquement pertinents. Notez que ces résultats peuvent être aussi bien normaux qu'anormaux.

en: Optional: A free-text document description.
fr: Optionnel : une description libre du document.

en: This field lists the parts belonging to the current document.
fr: Ce champ liste les parties du document actuel.

en: View the part selected in the above list.
fr: Afficher les parties sélectionnées dans la liste ci-dessus.

en: Remove the part selected in the above list. Will ask before physical deletion from disk.
fr: Supprimer les parties sélectionnées dans la liste ci-dessus. Une confirmation sera demandée avant la suppression définitive du disque.

en: Start over (discards current data).
fr: Recommencer (abandonne les données actuelles).

en: Document Properties
fr: Propriétés du document

en: Associate to episode:
fr: Associé à l'épisode :

en: &Manage
fr: &Gérer

en: Reason
fr: Motif

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droit

en: Active
fr: Actif

en: Relevant
fr: Pertinent

en: Confidential
fr: Confidentiel

en: Caused death
fr: A causé la mort

en: Enter the condition (health issue/past history item) here. Keep it short but precise.
fr: Indiquez les antécédents (problèmes de santé/événement passé) ici. Soyez court mais précis.

en: Here you can add arbitrary text which will be used for sorting health issues in the tree.
fr: Ici vous pouvez ajouter un texte libre qui sera utilisé pour trier les problèmes de santé dans l'arborescence.

en: Enter the age in years when this condition was diagnosed. Setting this will adjust the "in the year" field accordingly.
fr: Indiquez l'âge en années au moment du diagnostic. Définir ce champ ajustera le champ "dans l'année" en conséquence.

en: Enter the year when this condition was diagnosed. Setting this will adjust the "at age" field accordingly.
fr: Indiquez l'année du diagnostic. Définir ce champ ajustera le champ "à l'âge de" en conséquence.

en: Check if this is an active, ongoing problem.
fr: Cochez si c'est un problème actif, en cours.

en: Check if this is a clinically relevant problem.
fr: Cochez si c'est un problème cliniquement significatif.

en: Check if this condition is to be kept confidential and not disclosed to anyone else.
fr: Cochez si cet état doit rester confidentiel et ne doit pas être communiqué à quiconque d'autre.

en: Check if this condition contributed to causing death of the patient.
fr: Cochez si cet élément a contribué à la mort du patient.

en: Codes relevant to this health issue
    separated by ";".
fr: Codes pertinents pour ce problème de santé
    séparés par ";".

en: Certainty
fr: Certitude

en: Grouping:
fr: Groupement :

en: When Noted
fr: Quand spécifié

en: Age:
fr: Âge :

en: Or year:
fr: Ou année :

en: Synopsis
fr: Résumé

en: Programmer must override this text.
fr: Les programmeurs doivent réécrire ce texte.

en: &Relevant
fr: &Significatif

en: &Add
fr: &Ajouter

en: Add a new message.
fr: Ajouter un message.

en: &Myself … or:
fr: &Moi-même ... ou :

en: &Active … or:
fr: &Active … ou:

en: High
fr: Élevé

en: Low
fr: Bas

en: What this message is about.
fr: Objet de ce message.

en: The message type.
fr: Type de message.

en: Check if this message should (also) be sent to yourself.
fr: Cochez si le message doit (aussi) vous être envoyé.

en: Whom to (also) send this message to.
fr: À qui (aussi) envoyer ce message.

en: Check this if this is about the active patient.
fr: Cochez si c'est au sujet du patient en cours.

en: A longer text detailing the message, if needed.
fr: Un texte descriptif du message, si nécessaire.

en: Normal (standard) urgency of message.
fr: Message de priorité normale (standard).

en: Higher than normal (standard) urgency of message.
fr: Message de priorité haute.

en: Lower than normal (standard) urgency of message.
fr: Message de priorité basse.

en: Subject
fr: Objet

en: Audience
fr: Public

en: Urgency
fr: Priorité

en: Edit the details for the encounter below:
fr: Modifiez les détails de consultation ci-dessous :

en: Enter the Reason For Encounter here. This is the patient's initial request or purpose of visit which led to the encounter.
fr: Indiquez le motif de rencontre ici. C'est la demande initiale du patient ou le but de la visite.

en: Codes relevant to the Reason for Encounter
    separated by ";".
fr: Codes pertinents pour le motif de rencontre
    séparés par ";".

en: Enter the Encounter Summary here. This is your final assessment of the total encounter across all relevant episodes.
fr: Indiquez le Résumé de Consultation ici. Ceci est votre diagnostic final de la consultation après synthèse de tous les épisodes importants.

en: Codes relevant to the Assessment of Encounter
    separated by ";".
fr: Codes pertinents au regard du Diagnostic Principal
    séparés par ";".

en: Started
fr: Démarré

en: Ended
fr: Terminé

en: Purpose
fr: Objet

en: Close GNUmed
fr: Fermer GNUmed

en: View log
fr: Afficher le journal

en: Send report
fr: Envoyer un rapport

en: Find help on http://wiki.gnumed.de, too.
fr: Vous pouvez aussi trouver de l'aide sur http://wiki.gnumed.de.

en: View the log file.
fr: Voir le fichier journal.

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Log file
fr: Fichier de journalisation

en: Data of current patient to be displayed here.
fr: Données du patient en cours affichées ici.

en: Enlist
fr: Enregistrer

en: Enlist person as GNUmed user
fr: Enregistrer cette personne en tant qu'utilisateur de GNUmed

en: A short alias identifying the GNUmed user. It is used in the clinical record among other places.
fr: Un court alias identifiant l'utilisateur de GNUmed. Ceci est utilisé dans les enregistrements cliniques ainsi qu'à d'autres endroits.

en: The database account for this user.
    
    The account will be created in the database with proper access rights. Privacy restrictions are currently hardcoded to membership in the PostgreSQL group "gm-doctors".
    
    You can use the name of an existing account but it must not be used by any other GNUmed user yet.
fr: Compte de base de données pour cet utilisateur.
    
    Le compte sera créé dans la base de données avec les droits d'accès appropriés. Les restrictions de confidentialité sont actuellement intégrées à l'adhésion au groupe "gm-doctors" dans PostgreSQL.
    
    Vous pouvez utiliser le nom d'un compte existant mais il ne doit pas être encore utilisé par un utilisateur de GNUmed.

en: The password for the new database account. Input will not be shown.
fr: Mot de passe pour le nouveau compte de la base de données. Les caractères ne seront pas affichés.

en: The database password must be typed again to enable double-checking to protect against typos.
fr: Le mot de passe de la base de données doit être tapé à nouveau afin de faire un double-vérification pour éviter les erreurs de typographie.

en: Enlisting GNUmed users is a priviledged operation.
    You must enter the password for the database administrator "gm-dbo" here.
fr: Enregistrer des utilisateurs GNUmed est une opération qui nécessite les privilèges.
    Vous devez entrer le mot de passe d'administrateur de la base de données  "gm-dbo" ici.

en: Enlist this person as a GNUmed user and associate it with the given database account.
fr: Enregistrer cette personne comme utilisateur GNUmed et l'associer avec le compte de base de données qui lui a été fournis.

en: Cancel this dialog, do not enlist new GNUmed user.
fr: Annuler ce dialogue, ne pas enregistrer un nouvel utilisateur GNUmed.

en: The currently selected patient is:
fr: Le patient actuellement sélectionné est :

en: User parameters:
fr: Paramètres d'utilisateur.

en: Account
fr: Compte

en: Password, again
fr: Mot de passe, à nouveau

en: Admin password
fr: Mot de passe de l'administrateur

en: Please select a health issue:
fr: Veuillez sélectionner un problème de santé.

en: OK
fr: Valider

en: Health issue selector
fr: Sélecteur de problèmes de santé

en: Add a vaccine to GNUmed.
fr: Ajouter un vaccin à GNUmed.

en: The injection site, if known.
fr: Le point d'injection, si connu.

en: The provider who administered the vaccine, if known.
fr: Le soignant qui a injecté le vaccin, si connu.

en: Record any adverse reactions to this vaccine.
fr: Indiquer tout effet indésirable lié au vaccin.

en: Report this event as an adverse drug reaction.
fr: Signaler cet événement comme un effet indésirable.

en: Any comment you may wish to relate to this vaccination.
fr: Tout commentaire que vous voudriez ajouter à propos de cette vaccination.

en: Vaccine ...
fr: Vaccin ...

en: Batch №
fr: Lot №

en: Site
fr: Point d'injection

en: Reaction
fr: reactions

en: Add measurments.
fr: Ajoutez des mesures.

en: Apply selection to those unsigned results for which you are to take responsibility.
fr: Appliquer la sélection aux résultats non-signés dont vous vous portez garants.

en: Apply selection to all unsigned results.
fr: Appliquer la sélection à tous les résultats non-signés.

en: Invoke actions on the selected measurements.
fr: Agir sur les mesures sélectionnées

en: Save the identity details.
fr: Enregistrer les informations personnelles.

en: Reload identity from the database.
fr: Recharger les informations depuis la base de données.

en: Ongoing
fr: En cours

en: The actual procedure performed on the patient.
fr: La procédure en cours.

en: When did this procedure take place ?
fr: Quand cette procédure a-t-elle eu lieu ?

en: When did this procedure end ?
    
    Leave empty for ongoing or "one-off" procedures without a significant duration.
fr: Quand cette procédure s'est-t-elle terminée ? 
    
    Laisser vide pour les procédures en cours ou sans durée significative.

en: Select if procedure is ongoing (say, desensibilization).
fr: Sélectionnez si le protocole est en cours (dire, désensibilisation).

en: Codes relevant to this procedure.
fr: Codes spécifiques à cette procédure.

en: Procedure
fr: Procédure

en: and Episode
fr: et Episode

en: ... or ...
fr: ... ou ...

en: Enter the actual ID (number, identifier, ...) here.
fr: Indiquez l'identifiant actuel ici (nombre, identifiant, ...).

en: Enter a comment on this external ID.
fr: Entrez un commentaire sur cet identifiant externe.

en: ID Type
fr: Type d'identifiant

en: Issuer
fr: Émetteur

en: &Abnormal
fr: &Anormal

en: Show a web search on this test type.
fr: Lancer une recherche internet sur ce test.

en: The result of the measurement. Numeric and alphanumeric input is allowed.
fr: Le résultat de la mesure. Les caractères numériques et alphanumériques sont autorisés.

en: The units this result comes in.
fr: L'unité du test.

en: Enter an indicator for the degree of abnormality.
    Often +, -, !, ?, () or any combination thereof.
fr: Indiquez un indicateur d'anormalité du test.
    Généralement +, -, !, ?, ( ) ou n'importe quelle combinaison de ceux-là.

en: When was this result actually obtained. Usually the same or between the time for "sample taken" and "result reported".
fr: Date d'obtention du résultat. Habituellement la même  ou entre la "date de prélèvement" et la "date de transmission"

en: A technical comment on the result.
    Usually by the entering Medical Technical Assistant.
fr: Un commentaire technique sur le résultat.
    Habituellement précisé par le technicien de laboratoire.

en: The doctor in charge who will have to assess and sign off this result.
fr: Le médecin qui devra valider et signer le résultat.

en: The medical problem this test results pertains to.
fr: Le problème médical auquel le résultat se rapporte.

en: A clinical assessment of the measurement.
    Usually by a doctor.
fr: Une validation clinique de la mesure.
    Habituellement par un médecin.

en: Check if you want to save a review.
fr: Cochez si vous voulez enregistrer une modification.

en: Check if this result is technically abnormal.
fr: Cochez si ce résultat est techniquement anormal.

en: Check if this result is clinically relevant.
fr: Cochez si ce résultat est cliniquement significatif.

en: A comment on this review.
fr: Un commentaire sur cette modification.

en: The lower bound of the range of technically normal values.
fr: La valeur inférieure de la fourchette de normalité technique.

en: The upper bound of the range of technically normal values.
fr: La valeur supérieure de la fourchette de normalité technique.

en: An alphanumeric range of technically normal values.
fr: Une fourchette de normalité technique alphanumérique.

en: The lower bound of the target range for this test in this patient.
fr: La valeur inférieure de la fourchette visée pour ce patient à ce test.

en: An alphanumeric target range for this test in this patient.
fr: Une valeur alphanumérique de la fourchette visée pour ce patient à ce test.

en: Measurement details
fr: Détails de mesure

en: Units
fr: Unités

en: Indicator
fr: Indicateur

en: Context
fr: Contexte

en: Clinical details
fr: Informations cliniques

en: In charge
fr: Responsable

en: Problem
fr: Problème

en: Review
fr: Modification

en: Reference information
fr: Information de référence

en: or
fr: ou

en: Target
fr: Cible

en: left extra
fr: Ce qui reste en trop

en: Add a new item to the list.
fr: Ajouter un nouvel objet à la liste.

en: Edit the selected item.
fr: Modifier l'objet sélectionné.

en: Remove the selected item(s) from the list.
fr: Supprimer le(s) objet(s) sélectionné(s) de la liste.

en: &Print
fr: &Imprimer

en: Keep *this* patient
fr: Conserver *ce* patient

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merging patients
fr: Fusionner les patients

en: Select this if you want to keep this patient.
fr: Choisissez ceci si vous voulez conserver ce patient.

en: Address
fr: Adresse

en: Clear
fr: Nettoyer

en: Contribute
fr: Contribuer

en: Schema
fr: Schéma

en: If you want to save this query into the database for later use you must provide a descriptive label for it here.
fr: Si vous voulez réutiliser cette requête plus tard, donnez-en un label descriptif ici

en: Run the query and present the results below.
fr: Exécuter la requête et afficher les résultats ci-dessous

en: Clear all fields.
fr: Effacer tous les champs

en: Save the report definition.
fr: Enregistrer la définition du rapport.

en: Delete this report definition.
fr: Supprimer cette définition de rapport.

en: Contribute this report definition to the GNUmed community. The report name and SQL command will be sent to the mailing list.
    
    Patient data will NOT be put AT RISK.
    
    You may want to be careful about the SQL itself as it just might contain bits of sensitive data in, say, the WHERE conditions.
fr: Faire partager ce rapport à la communauté GNUmed. Le nom du rapport et la requète SQL seront envoyées sur la liste de diffusion.
    
    Les données du patient ne risquent PAS d'être diffusées.
    
    Vous devriez être attentif à la requète SQL elle-même, car elle peut contenir quelques informations sensibles, par exemple dans les conditions WHERE.

en: Show the database schema definition in your web browser.
fr: Montrer le shéma de base de donnée dans votre navigateur internet.

en: Report
fr: Rapport

en: 
    Command
    (SQL)
fr: 
    Commande
    (SQL)

en: <current allergy state>
fr: <état des allergies>

en: <last confirmed>
fr: <dernier confirmé>

en: Unknown
fr: Inconnu

en: No known allergies
fr: Aucune allergies connues

en: Has allergies
fr: Possède des allergies

en: Allergy Manager
fr: Gestionnaire des Allergies

en: This displays the current allergy state as saved in the database.
fr: Ceci affiche l'état actuel des allergies tel qu'enregistré dans la base de données.

en: When was the allergy state last confirmed.
fr: Quand l'état allergique a été dernièrement confirmé.

en: Select this if there is no information available on whether the patient has any allergies or not.
fr: Sélectionnez ceci si aucune information n'est disponible à savoir si le patient a des allergies ou non.

en: Select this if the patient has no known allergies.
fr: Sélectionnez ceci si le patient n'a aucunes allergies.

en: Select this if the patient has known allergies.
fr: Sélectionnez ceci si le patient a des allergies.

en: A comment on the allergy state.
fr: Commentaire sur l'état des allergies.

en: Save and confirm the allergy state.
fr: Sauvegarder et confirmer l'état des allergies

en: Lists the allergies known for this patient if any.
fr: Listes des allergies connues pour ce patient, si connues.

en: Save the allergy details in the edit area as either a new allergy or as an update to the existing allergy selected above.
fr: Sauvegarder les détails de l'allergie dans la zone d'édition soit comme nouvelle allergie ou comme une mise à jour d'une allergie sélectionnée au-dessus.

en: Clear the fields of the edit area. Will discard unsaved data.
fr: Effacer les champs de zone d'édition. Ceci annulera toutes les informations qui n'ont pas été enregistrées.

en: Delete the allergy selected in the list from the database.
fr: Supprimer l'allergie sélectionnée dans la liste de la base de données.

en: Close the dialag. Will discard unsaved data.
fr: Fermer ce dialogue. Ceci annulera toutes les informations qui n'ont pas été enregistrées.

en: Allergy details
fr: Détails de l'allergie

en: Allergy state
fr: État de l'allergie

en: Currently:
fr: Actuellement :

en: Last confirmed:
fr: Dernier confirmé:

en: Set to:
fr: commence à :

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: &Urgency:
fr: &Urgence:

en: Link &new
fr: Lier &nouvelle

en: Search for matches among existing addresses and [Link] a selection, or [Link (a) new] address.
fr: Recherche de correspondance avec une adresse existante et [Lier] la sélection ou [Lier (une) nouvelle] adresse.

en: Link the selected address with the organizational unit.
fr: Lier l'adresse sélectionnée avec l'unité organisationnelle.

en: Enter a new address and link it to the organizational unit.
fr: Indiquez une nouvelle adresse et liez-la à l'unité organisationnelle.

en: Browse all known addresses (loading can be slow).
fr: Choisir toutes les adresses connues (cela peut être long).

en: &Delete
fr: &Effacer

en: &Save
fr: &Sauvegarder

en: &Filter by problem
fr: &filtre par problèmes

en: Subjective
fr: Subjectif

en: Objective
fr: Objectif

en: Assessment
fr: Estimation

en: Plan
fr: Prévision

en: Codes relevant to this Subjective
    separated by ";".
fr: Codes pertinents pour ces plaintes (Subjective)
    séparés par ";".

en: Codes relevant to this Objective
    separated by ";".
fr: Codes pertinents pour cette observation clinique (Objective)
    séparés par ";".

en: Codes relevant to this Assessment
    separated by ";".
fr: Codes pertinents pour ce diagnostic (Assessment)
    séparés par ";".

en: Codes relevant to this Plan
    separated by ";".
fr: Codes pertinents pour ces procédures (Planification)
    séparés par ";".

en: Codes relevant to this episode
    separated by ";".
fr: Codes pertinents pour cet épisode
    séparés par ";".

en: label_1
fr: champ_1

en: Move selected items from left to right.
fr: Déplacer les objets sélectionnés de la gauche vers la droite.

en: Move selected items from right to left.
fr: Déplacer les objets sélectionnés de la droite vers la gauche.

en: Cancel picking items.
fr: Annuler la sélection d'objets.

en: Select the items you want to work on.
    
    A discontinuous selection may depend on your holding down a platform-dependent modifier key (<ctrl>, <alt>, etc) or key combination (eg. <ctrl-shift> or <ctrl-alt>) while clicking.
fr: Choisissez les objets sur lesquels vous voulez travailler.
    
    Une sélection discontinue peut être obtenue, selon votre plateforme, en appuyant sur une touche spéciale (<ctrl>, etc.) ou une combinaison de touches (<ctrl-shift>, <ctrl-alt>, etc.) pendant que vous cliquez.

en: Act on the items selected in the above list.
fr: Agir sur les objets sélectionnés dans la liste ci-dessus.

en: Cancel this dialog.
fr: Annuler cette boîte de dialogue.

en: Add a new item to the list above.
fr: Ajouter un nouvel objet à la liste ci-dessus.

en: Edit the (first or only) item selected in the list above.
fr: Modifier le premier (ou le seul) objet sélectionné dans la liste ci-dessus.

en: Delete - if possible - the (first or only) item selected in the list above.
fr: Supprimer - si possible - le premier (ou le seul) objet sélectionné dans la liste ci-dessus.

en: Manage
fr: Gérer

en: Activate
fr: Activer

en: Link another person in this database as the emergency contact:
    
    Enter person name part or identifier and hit <enter>.
fr: Lier une autre personne de la base de données comme contact d'urgence :
    
    Entrez une partie de son nom ou son identifiant et pressez <Entrée>.

en: Make the emergency contact the active patient.
fr: Voir la fiche de la personne à contacter en cas d'urgence.

en: Notes relevant to emergency situations regarding this patient.
    
    Examples:
     - contact details of significant others
     - where to find documents on DNR decisions
fr: Notes concernant les situations d'urgence pour ce patient.
    
    Exemples :
     - contact des personnes de confiance
     - où trouver les documents d'ordonnance de non-réanimation

en: Reload details from the database.
fr: rechargez les détails à partir de la base de données.

en: Emergency contact (in DB)
fr: Contact d'urgence (dans la base de données)

en: Emergency notes
fr: Notes d'urgence

en: Activate the respective patient by double-clicking a row.
fr: Activez le patient correspondant en double-cliquant sur une ligne.

en: Edit Allergy/Intolerance
fr: Éditer Allergie/Intolérances

en: Save the allergy/intolerance in the database.
fr: Sauvegarder l'allergie/intolérance dans la base de données.

en: Clear all fields or reset to database values.
fr: Effacer tous les champs ou remettre à zéro les valeurs dans la base de données.

en: Cancel editing the allergy/intolerance.
fr: Annuler l'édition de l'allergie/intolérance.

en: Required: A name for this encounter type in your local language.
fr: Requis : un nom pour ce type de consultation dans votre langue.

en: Optional: A system-wide description for this encounter type. If you leave this empty the local name will be used.
    
    It is useful to choose an English term but that is not mandatory. One advantage to using a system-wide type description is that different people can have the system description translated into their language and still use the same encounter type.
fr: Optionel : une description pour ce type de consultation dans l'ensemble du système. Si vous laissez ce champ libre, le nom traduit sera utilisé.
    
    C'est utile pour choisir un terme anglais mais ça n'est pas nécessaire. Un avantage d'utiliser une description pour l'ensemble du système est que plusieurs personne peuvent l'avoir dans leur propre langue et pourtant utiliser le même type de consultation.

en: Local name
fr: Nom local

en: Encounter type
fr: Type de consultation

en: Check if this is a live attenuated vaccine.
fr: Cochez s'il s'agit d'un virus vivant atténué.

en: The minimum age at which this vaccine should be given.
fr: L'âge minimun pour adminstrer ce vaccin.

en: The maximum age at which this vaccine should be given.
fr: L'àge maximum pour administrer ce vaccin.

en: Any comment you may wish to relate to this vaccine.
fr: Tout commentaire par rapport à ce vaccin.

en: Closed episodes
fr: Épisodes cloturés

en: Non-relevant issues
fr: Préoccupations non pertinentes

en: In this area GNUmed will place the notes of the
    previous encounter as well as notes by other
    staff for the current encounter.
    
    Note that this may change depending on which
    active problem is selected in the editor below.
fr: Dans cette case, GNUmed situe les notes de la
    consultation précédente ainsi que les notes d'autres
    équipes concernant la consultation actuelle.
    
    À noter que ceci peut changer en fonction de quel
    problème actif est défini dans l'éditeur ci-dessous.

en: Show closed episodes as pseudo-problems ?
fr: Afficher les épisodes passés en tant que pseudo-problèmes ?

en: Show issues marked clinically NOT relevant.
fr: Afficher les problèmes marqués comme cliniquement NON pertinents.

en: This shows the list of active problems, They include open episodes as well as active health issues.
fr: Cette fenêtre liste les problèmes actifs. Ceci comprend aussi bien les épisodes ouverts que les problèmes de santé en cours.

en: Active problems
fr: Problèmes en cours

en: Schock index
fr: Indice de choc

en: rhythmic
fr: Rythmique

en: arrhythmic
fr: arythmie

en: <last height>
fr: <dernière taille>

en: BMI
fr: IMC

en: <last weight>
fr: <dernier poids>

en: <BMI>
fr: <IMC>

en: <last waist>
fr: <dernier tour de taille>

en: RR measured on the left arm.
fr: TA mesurée sur le bras gauche.

en: SI = Pulse / RR (syst)
    
      0.4-0.7 = normal
      >1 = critical
fr: IdC = FC / PA (syst)
    
      0,4 - 0,7 = normal
      > 1 = critique

en: RR measured on the right arm.
fr: TA mesurée sur le bras droit.

en: Heart rate in beats per minute.
fr: Fréquence cardiaque en battements par minute.

en: The quality of the pulse.
    Let's not forget good old GP medicine !
fr: La qualité du pouls.
    N'oublions pas la bonne vieille clinique !

en: Peripheral body temperature:
     axillar
     oral
     forehead
     tympanic
fr: Température corporelle périphérique :
     axillaire
     orale
     frontale
     auriculaire

en: "Core" body temperature:
     rectal
     intravascular
fr: Température corporelle centrale :
     rectale
     intravasculaire

en: Respiration rate.
fr: Fréquence respiratoire.

en: Current height in cm.
fr: Taille actuelle en cm.

en: Body Mass Index.
    
    BMI = weight / height²
fr: Indice de masse corporelle.
    
    IMC = poids / taille²

en: Current weight in gram or kg.
    
    Cutoff is 500:
     <500: kg
     >500: g
fr: Poids actuel en grammes ou kilogrammes.
    
    La limite est 500g :
     < 500g : g
     > 500g : kg

en: Current waist circumference in cm.
fr: Tour de taille en cm.

en: Vitals
fr: vitals

en: RR left
fr: TA gauche

en: RR right
fr: TA droite

en: Pulse
fr: FC

en: Temp
fr: Température

en: (axill./oral/...)
fr: (axill./oral./...)

en: (rectal)
fr: (rectale)

en: Resp
fr: FR

en: Height
fr: Taille

en: Weight
fr: Poids

en: g or kg
fr: g ou kg

en: Waist
fr: Tour de taille

en: The date of birth for this person.
fr: La date de naissance de cette personne.

en: The date of death.
fr: La date de décès.

en: A free-text comment on this person.
fr: Un texte libre à propos de cette personne.

en: Born
fr: Naissance

en: Deceased
fr: Décédé

en: Ethnicity
fr: Ethnie

en: edit encounter details
fr: modifer les détails de la consultation

en: Close this dialog.
fr: Fermer cette boîte de dialogue.

en: Health issue
fr: épisode de santé

en: Organization
fr: Organisation

en: Sort newest documents to top of tree.
fr: Trier les documents par: plus récents

en: Sort unreviewed documents to top of tree.
fr: Trier les documents par: non-examinés

en: Sort documents by the episode they belong to.
fr: Trier les documents par la période à laquelle ils appartiennent.

en: Sort documents by their type.
fr: Trier les documents par: type

en: Sort documents by
fr: Trier les documents par

en: &Me only
fr: Seulement &moi

en: &All users
fr: &Tout le monde

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Show item journal.
fr: Afficher l'item du journal.

en: Components
fr: Composants

en: Approved of
fr: Approuvé

en: Long-term
fr: Long-terme

en: Per plan
fr: Par plan

en: ... Reason
fr: ... Cause

en: Whether this substance is taken by advice.
fr: Si cette substance est prise par avis

en: The schedule for taking this substance.
fr: Le shéma de prises pour ce produit.

en: How long is this substance supposed to be taken.
fr: Durée recommandée d'utilisation

en: Whether this substance is to be taken for the rest of the patient's life.
fr: Si ce traitement doit être pris à vie ou pas.

en: The aim of consuming this substance.
fr: Le but du traitement.

en: Any clinical notes, comments, or instructions on this substance intake.
fr: Toute information clinique, commentaire ou instruction pour la prise de ce traitement.

en: When was intake of this substance discontinued ?
fr: Quand la prise de ce traitement a été arrêtée ?

en: Reason for discontinuation.
fr: Raison de cessation

en: Drug
fr: Molécule

en: Schedule
fr: Calendrier

en: Aim
fr: Objectifs

en: Advice
fr: Conseil

en: Discontinued
fr: Arrêté

en: Amount
fr: Quantité

en: Unit
fr: Unité

en: Set &translation
fr: Définir la &traduction

en: &Reassign
fr: &Réassigner

en: &Close
fr: &Fermer

en: This lists the available document types.
fr: Liste des différents types de documents supportés.

en: The document type, usually in English.
fr: Le type de document, généralement en anglais.

en: The document type in the local language.
fr: Le type de document dans votre langue.

en: Change translation of selected document type for your local language.
fr: Changer la traduction du type de document sélectionné pour votre langue.

en: Add above input as a new document type.
fr: Ajouter le texte ci-dessus comme un nouveau type de document.

en: Delete selected document type. Note that you can only delete document types that are not in use.
fr: Supprimer le type de document sélectionné. À noter que vous pouvez seulement supprimer les types de documents qui ne sont pas utilisés.

en: Change the type of all documents currently having the selected document type.
fr: Modifier le type de tout les documents ayant le type actuellement sélectionné.

en: Type (English)
fr: Type (en anglais)

en: Local language
fr: Langue locale

en: The organization this unit belongs to.
fr: La spécialité dont l'unité appartient.

en: The name of the organizational unit.
fr: Le nom de l'unité.

en: The category of the organizational unit.
fr: La catégorie de l'unité.

en: &Select
fr: &Selectionner

en: Managing Organizations and their units.
fr: Gérer les organisations et leurs unités.

en: Enter the address or number for this communications channel here.
fr: Entrer l'adresse ou le numéro du canal de communications ici.

en: Check this if the communications channel is to be treated confidentially.
fr: Cochez ceci si le canal de communication sera utilisé de façon confidentielle.

en: Channel
fr: Canal

en: Required: Enter or select the type of relationship between the patient and this relative.
fr: Requis : entrez ou sélectionnez le type de relation entre le patient et ce parent.

en: Required: Enter or select the name of the condition the relative suffered from.
fr: Requis : entrez ou sélectionnez le nom de la condition dont le parent souffrait.

en: Select codes relevant to this family history items.
fr: Choisir le code de l'antécédent familiale

en: Optional: Age of onset of the condition in the relative.
fr: Optionnel : âge du début de la condition chez le parent.

en: Optional: Whether this condition contributed to the death of the patient.
fr: Optionnel : cette condition a-t-elle contribué au décès du patient.

en: Optional: Enter the age of death of the relative.
fr: Optionnel : Entrez l'âge du décès du parent.

en: Optional: The episode under which this family history item became known or to which it is relevant.
    
    If blank: Will be added to an unattributed episode "Family History".
fr: Optionnel : L'épisode pour lequel cet historique familial est important ou durant lequel il a été découvert.

en: Optional: Enter the name of the relative.
fr: Optionnel : entrez le nom du parent.

en: Optional: Enter the date of birth of the relative.
fr: Optionnel : Entrez la date de naissance du parent.

en: Optional: A comment on this family history item.
fr: Optionnel : un commentaire sur cet antécédent familial.

en: Relationship
fr: Relations

en: Age onset
fr: Âge de début

en: Caused death ?
fr: Ayant causé la mort ?

en: Age at death:
fr: Age du Décès:

en: Person's name
fr: Nom de la persone

en: Date of birth:
fr: Date de naissance :

en: Add &another
fr: Ajouter un &autre

en: GNUmed generic EditArea dialog
fr: Fenêtre d'édition générique de GNUmed

en: Save the entered data into the database and close the dialog.
fr: Enregistrer les informations saisies dans la base de données et fermer la fenêtre.

en: Save data into database and clear fields for another value.
fr: Enregistrer les informations dans la base de données et vider les champs pour un nouvel enregistrement.

en: Reset all fields to their previous values.
fr: Réinitialiser les champs à leur value initiale.

en: Cancel editing the data and discard changes.
fr: Annuler l'édition et abandonner les modifications.

en: Original string as found in the database. Usually in English.
fr: Texte originel tel que trouvé dans la base de donnée. Généralement en anglais.

en: Enter your translation here.
fr: Entrez votre traduction ici.

en: Enter the language code here. You need either the two letter or the four letter ISO code. When entering four letter codes use the format xx_XX, such as de_DE.
fr: Entrez le code de la langue : ou bien celui à 2 lettres ou bien celui ISO à 4 lettres. Quand vous entrez le code à 4 lettres, utilisez le format xx_XX tel que fr_FR.

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Translation
fr: Traduction

en: Language
fr: Langue

en: Active name
fr: Nom courant

en: Enter a comment relevant to this name (such as "before marriage").
fr: Indiquez un commentaire correspondant à ce nom (comme "avant mariage").

en: Check this to make this the currently active name.
fr: Cochez pour en faire le nom courant actuel.

en: First name
fr: Prénom

en: The name of the organization.
fr: Le nom de l'organisation.

en: Preparation
fr: Préparation

en: Select
fr: choisir

en: Select person from list
fr: Choisir une personne dans la liste

en: Displays the list of persons to select from.
fr: Affiche la liste des personnes parmi lesquelles choisir.

en: Select the person highlighted in the list above.
fr: Choisir la personne mise en surbrillance dans la liste ci-dessus.

en: Cancel person selection.
fr: Annuler le choix de personne.

en: Please select a person from the list below.
fr: Choisissez une personne de la liste suivante, s'il vous plaît.

en: Closed
fr: Fermé

en: Select the health issue this episode belongs to.
    
    Episode remains unassociated if this field is left blank.
fr: Sélectionnez le problème de santé auquel appartient cet épisode.
    
    Si ce champs est vide, l'épisode restera non attribué.

en: Type or select the description for this episode. It should be a summary for the episode of illness.
fr: Écrivez ou choisissez une description de cet épisode. Cela devrait être un résumé de l'épisode morbide.

en: The diagnostic classification or grading of this episode.
    
    This documents how certain one is about this episode being a true diagnosis.
fr: La classification diagnostique ou le stade pour cet épisode.
    
    Ceci indique à quel point le diagnostic de l'épisode est certain.

en: If this box is checked the episode is over. If not it is currently ongoing.
fr: Si cette case est cochée, l'épisode est terminé. Sinon il est toujours actif.

en: Do not reformat text
fr: Ne pas reformater le texte

en: Generic multi line text entry dialog
fr: Boîte de dialogue de saisie de texte multi-lignes générique

en: Search
fr: Chercher

en: Select the type of address here.
fr: Choisissez le type d'adresse ici.

en: Here you can enter a postal code or street name fragment to search for an existing address.
    
    The fields below will be filled with the details of that address which you can edit to create a new address.
    
    You can also just enter the relevant information into the corresponding fields without searching for an existing address.
fr: Vous pouvez entrer ici un code postal ou une partie de nom de rue pour rechercher une adresse existante.
    
    Les champs ci-dessous seront remplis avec le résultat de votre recherche. Vous pourrez ensuite modifier les champs.
    
    Vous pouvez aussi directement renseigner les informations pertinentes dans les champs correspondants, sans chercher une adresse existante.

en: Enter any additional street level instructions and notes, such as postal box or driving directions.
fr: Entrer des remarques ou un complément d'adresse (boite postale, comment s'y rendre, etc.).

en: Enter the house number for this address.
fr: Indiquez le numéro dans la voie.

en: Enter the subunit / apartment / room / level / entrance for this address.
fr: Entrer le bâtiment / appartement / chambre / étage / entrée pour cette adresse.

en: Enter any additional notes and comments on this address which didn't fit anywhere else.
fr: Indiquez toute note ou remarque pour cette adresse qui ne trouve pas de place ailleurs.

en: Zip code
fr: Code postal

en: ... Notes
fr: ...Notes

en: Suburb:
fr: Arrondissement

en: Put question here.
fr: Entrez une question ici.

en: Remember and don't ask again.
fr: Se souvenir et ne plus demander.

en: Put caption here.
fr: Entrez une légende ici.

en: Check this if you want GNUmed to remember your decision and not ask you again.
fr: Cochez ceci si vous souhaitez que GNUmed se souvienne de votre décision et qu'il ne vous le demande plus à nouveau.

en: &Tolerates others in class
fr: &Tolère d'autres dans la classe

en: &Allergy
fr: &Allergie

en: &Sensitivity
fr: &Sensibilité

en: &Definite
fr: &Déterminé

en: Check if this reaction applies to this drug/generic only, not the entire drug class.
fr: Cocher ceci si cette réaction s'applique seulement à ce médicament/générique et non à toute la classe de médicaments.

en: Displays drug classe(s) along with their ATC code.
fr: Affiche les classes thérapeutiques avec leur code ATC.

en: Document signs and symptoms. If reaction is to a drug also document time of onset after drug administration (<24h, 24-72h, >72h).
fr: Décrivez les signes cliniques et symptômes. Si la réaction est due à un médicament, précisez aussi leur date d'apparition depuis l'administration médicamenteuse (<24h, 24-72h, >72h).

en: Select this if the reaction is an allergy.
fr: Sélectionnez ceci si la réaction est une allergie.

en: Select this if the reaction is a sensitivity.
fr: Sélectionnez ceci si la réaction est une sensibilité.

en: Check this if this allergy/intolerance is known to exist for sure as opposed to suspected.
fr: Cochez cette case si l'allergie/intolérance est avérée (par opposition à suspectée).

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Generics
fr: Nom Générique

en: Drug Classes
fr: Classes de médicaments

en: Reaction Type
fr: Type de réaction

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: To
fr: À

en: Form
fr: Formulaire

en: Clinical Notes
fr: Informations cliniques

en: With Sample
fr: Avec Echantillon

en: Print
fr: Imprimer

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Edit staff list
fr: Modifier la liste du personnel

en: The list of currently existing GNUmed users.
fr: La liste des utilisateurs enregistrés de GNUmed

en: Short alias for the GNUmed user. Must be unique for this system.
fr: Alias court pour l'utilisateur GNUmed. Doit être unique pour cette instance.

en: The database account for this GNUmed user. Note that you cannot change your *own* database account.
fr: Le compte d'accès à la base de données pour cet utilisateur GNUmed. Notez que vous ne pouvez pas changer votre *propre* compte d'accès.

en: A short comment on this GNUmed user.
fr: Un commentaire court à propos de cet utilisateur GNUmed.

en: Save modified user details.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
fr: Enregistrer les modifications.
    
    Il vous faut le mot de passe d'administration de la base de données GNUmed <gm-dbo>.

en: Activate selected user.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
fr: Activer l'utilisateur sélectionné.
    
    Vous aurez besoin du mot de passe de l'administration de la base de données GNUmed <gm-dbo>.

en: Deactivate selected user.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
fr: Désactiver l'utilisateur sélectionné.
    
    Vous aurez besoin du mot de passe de l'administration de la base de données GNUmed <gm-dbo>.

en: Entirely remove the GNUmed user (including the database account).
    
    This will only be possible if no patient data was saved under this account. If any data exists the entry will be deactivated instead.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
fr: Supprimer complètement l'utilisateur (y compris son accès à la base de données).
    
    Ce n'est possible que si aucune donnée patient n'a été enregistrée avec ce compte. Si ces données existent, le compte sera désactivé à la place.
    
    Il vous faut le mot de passe d'administration de la base de données GNUmed <gm-dbo>.

en: Identity:
fr: Identité :

en: ... test results listing goes here ...
fr: ... la liste des résultats aux tests vient ici ...

en: Leave as is
fr: Laisser comme tel

en: A&bnormal
fr: A&normal

en: Not relevant
fr: Non significatif

en: &Take responsibility
fr: &Prendre la responsabilité

en: Signing off test results
fr: Signer les résultats

en: Select this if you want to agree with the current decision on technical abnormality of the results.
fr: Sélectionnez ici si vous approuvez la décision actuelle d'anormalité technique des résultats.

en: Select this if you think the selected results are normal regardless of what the result provider said.
fr: Choisissez ça si vous pensez que les résultats sélectionnés sont normaux malgré l'avis du laboratoire.

en: Select this if you think the selected results are technically abnormal - regardless of what the result provider said.
fr: Choisissez ça si vous pensez que les résultats sélectionnés sont techniquement anormaux malgré l'avis du laboratoire.

en: Select this if you want to agree with the current decision on clinical relevance of the results.
fr: Sélectionnez ici si vous approuvez la décision de résultats cliniquement significatifs.

en: Select this if you think the selected results are clinically not significant.
fr: Sélectionnez ici si vous pensez que les résultats sélectionnés ne sont pas cliniquement significatifs.

en: Select this if you think the selected results are cliniccally significant.
fr: Sélectionnez ici si vous pensez que les résultats sélectionnés sont cliniquement significatifs.

en: Enter a comment on this review. Only available if the review applies to a single result only.
fr: Indiquez un commentaire sur cette vérification. Possible uniquement si la vérification ne concerne qu'un seul résultat.

en: Check this to take over responsibility for initiating action on these results.
fr: Cochez pour prendre la responsabilité de commencer une action sur la base de ces résultats.

en: Sign off test results and save review status for all selected results.
fr: Signer les résultats et valider les vérifications pour tous les résultats sélectionnés.

en: Cancel and discard review, that is, do NOT sign off results.
fr: Abandonner la vérification, c'est-à-dire SANS signer les résultats.

en: Clinically relevant
fr: Cliniquement significatif

en: Technically abnormal
fr: Techniquement anormal

en: This signing applies to ALL results currently selected in the viewer.
    
    If you want to change the scope of the sign-off
    you need to narrow or widen the selection of results.
fr: Cette signature s'applique à TOUS les résultats actuellement sélectionnés dans le visualisateur.
    
    Si vous voulez changer le champ d'application de la signature
    vous devez réduire ou élargir la sélection de résultats.

en: Edit staff details
fr: Modifier l'information sur le soignant

en: Discharge staff
fr: Retirer le soignant

en: Enlist current patient
fr: Enregistrer le patient actuel

en: button_1
fr: bouton_1

en: Lists the existing users in the GNUmed system.
fr: Liste les comptes utilisateurs enregistrés dans GNUmed.

en: Edit details of selected staff member.
fr: Modifier les informations du membre du personnel sélectionné.

en: Discharge the selected person from the staff list.
fr: Retirer la personne sélectionnée de la liste du personnel.

en: Add a new user to the GNUmed system.
fr: Ajouter un nouvel utilisateur à GNUmed.

en: Required: The database account assigned to this staff member. Must exist in the database.
fr: Requis : le compte correspondant à ce membre du personnel. Il doit exister dans la base de données.

en: Role
fr: Rôle

en: Required: The organisation role for this staff member. Currently the only supported role is "doctor".
fr: Requis : le rôle dans l'organisation de ce membre du personnel. À ce jour, le seul supporté est "médecin".

en: Sign
fr: Signature

en: Required: A short signature for this staff member such as the concatenated initials. Preferably not more than 5 characters.
fr: Requis : une courte signature pour ce membre du personnel. Par exemple ses initiales. De préférence pas plus de 5 caractères.

en: Optional: A free-text comment on this staff member.
fr: Optionnel : un commentaire libre sur ce membre du personnel.

en: Manage the components of this drug.
fr: Gérer les composants du médicament.

en: An external code for this drug.
    
    In most cases either a national drug identifier or the ID of this drug in an external database.
    
    In any case, GNUmed will never actively do anything with this code apart from display and making it available when passing this drug to external applications.
fr: Un code externe pour ce médicament.
    
    Dans la plupart des cas, ou bien un identifiant national du médicament ou bien sa référence dans une base de données externe.
    
    Dans tous les cas, GNUmed ne fera jamais rien d'autre que d'afficher ce code et de permettre son utilisation dans des applications externes.

en: The type of the external code of this drug, if any.
fr: Le type du code externe de ce médicament, s'il existe.

en: External code
fr: Code externe

en: Type:
fr: Type :

en: Mandatory: Which hospital the patient was admitted to.
fr: Obligatoire : quel hôpital a admis le patient ?

en: Mandatory: When was the patient admitted ?
fr: Obligatoire : quand le patient a-t-il été admis ?

en: Optional: When was the Patient discharged ?
fr: Optionnel : quand le patient est-il sorti ?

en: Hospital
fr: Hôpital

en: Admitted
fr: Admission

en: Discharged
fr: Sortie

en: Save &under
fr: Enregistrer &sous

en: Save &all
fr: Enregistrer &tout

en: Save the currently displayed progress note under the current encounter.
fr: Enregistre la note de progression affichée sous la consultation actuelle.

en: Save the currently displayed note into an encounter selected from a list of encounters.
fr: Enregistre la note de progression affichée sous une consultation choisie parmi la liste des consultations.

en: Add a visual progress note for this episode.
fr: Ajoute une note de progression pour cet épisode.

en: Encounter:
fr: Consultation :

en: &Pick
fr: &Prendre

en: A name for the tag.
    
    Note that there cannot be two tags with the same name.
fr: Un nom pour l'étiquette.
    
    Notez qu'il ne peut y avoir deux étiquettes avec le même nom.

en: An example file name for this image. Mainly used for deriving a suitable file extension.
fr: Un nom de fichier d'exemple pour cette image. Principalement utilisé pour en tirer une extension de fichier appropriée.

en: The image to use for the tag.
    
    Do not use a big image because the tag will be downscaled anyway.
fr: L'image à utiliser pour l'étiquette.
    
    Ne pas utiliser une image trop grande puisque l'étiquette sera réduite à l'échelle quoiqu'il arrive.

en: Pick the file from which to load the tag image.
fr: Sélectionner le ficher à partir duquel charger l'image d'étiquette.

en: Tag name
fr: Nom de l'étiquette

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Database welcome message editor
fr: Éditeur de message d'accueil pour la base de données.

en: unknown allergy state
fr: État d'allergie inconnu

en: no known allergies
fr: aucune allergie connue

en: *does* have allergies
fr: *possède* des allergies

en: ERROR: unknown allergy state [%s]
fr: ERREUR: état des allergies inconnu [%s]

en: Medication history
fr: Historique des traitements

en: units
fr: unités

en: long-term
fr: long-terme

en: short-term
fr: court-terme

en: ?short-term
fr: ?long-terme

en: ongoing
fr: courant

en: inactive
fr: inactif

en: ?ongoing
fr: ?encours

en: approved
fr: approuvé(e)

en: unapproved
fr: non approuvé(e)

en:  (long-term)
fr:  (long terme)

en:  (short-term)
fr:  (court terme)

en:  Aim: %s
fr:  But: %s

en: today
fr: aujourd'hui

en: Strength
fr: Force

en: Medication list
fr: Liste de la médication

en: ordered by brand
fr: classé par nom commercial

en: virtual message
fr: message virtuel

en: everyone
fr: tout le monde

en: Patient:
fr: Patient :

en: error with placeholder [%s]
fr: erreur avec le remplissage [%s]

en: Error running pdflatex. Cannot turn LaTeX template into PDF.
fr: Erreur à l'exécution de pdflatex. Impossible de convertir le modèle LaTeX en PDF.

en: PDF output file cannot be opened.
fr: Le fichier PDF généré ne peut pas être ouvert.

en: Error running gnuplot. Cannot plot data.
fr: Erreur de lancement de GNUplot. Traitement des données impossible.

en: Error running pdftk. Cannot extract fields from PDF form template.
fr: Erreur d'exécution de pdftk. Impossible d'extraire les champs du formulaire PDF

en: Error running pdftk. Cannot fill in PDF form template.
fr: Erreur d'exécution de pdftk. Impossible de remplir le formulaire PDF

en: Error running pdftk. Cannot flatten filled in PDF form.
fr: Erreur à l'exécution de pdftk : conversion en PDF impossible.

en: unknown gender
fr: Sexe inconnu

en: male
fr: masculin

en: female
fr: feminin

en: child
fr: enfant

en: boy
fr: garçon

en: girl
fr: fille

en: partial
fr: partiel

en: preliminary
fr: préliminaire

en: already reported
fr: déja signalé

en: corrected result
fr: résultat corrigé

en: missing, reported later
fr: manquant, pour plus tard

en: original entry
fr: Entrée originale

en: modified entry
fr: entrée modifiée

en: %s: encounter (%s)
fr: %s : consultation (%s)

en: health issue: %s
fr: Problème de santé: %s

en:  %s known problems
fr:  %s problèmes identifiés

en:  %s encounters from %s to %s
fr:  %s rencontres de %s à %s

en:  %s active medications
fr:  %s traitements médicamenteux en cours

en:  %s test results
fr:  %s Résultats des tests

en: Allergies and Intolerances
fr: Allergies et intolérances

en:  (last confirmed %s)
fr:  (dernier confirmé %s)

en: unknown reaction
fr: réaction inconnue

en: Family History
fr: Antécédents Familiaux

en: Occupations
fr: Passe-temps

en: Cannot add GNUmed user.
    
    The database account [%s] is already listed as a
    GNUmed user. There can only be one GNUmed user
    for each database account.
fr: Impossible d'ajouter un utilisateur GNUmed.
    
    Le compte [%s] de la base de donnée est déjà listé comme utilisateur GNUmed. Il ne peut seulement y avoir
    qu'un seul utilisateur GNUmed par compte de base de donnée.

en: Device(%s):
fr: Périphérique(%s):

en: Battery:
fr: Batterie:

en: Implanted:
fr: Implanté:

en: last check:
fr: dernière vérification:

en: Sensing:
fr: Détection:

en: Threshold
fr: Seuil

en: Impedance:
fr: Impédance:

en: closed
fr: fermé

en: %s: %s by %.8s (v%s)
    %s
fr: %s : %s par %.8s (v%s)
    %s

en: external patient source (name, gender, date of birth)
fr: patient source externe (nom, sexe, date de naissance)

en: <name> cannot be empty
fr: <name> ne peut être vide

en: <issuer> cannot be empty
fr: <issuer> ne peut être vide

en: <channel> cannot be empty
fr: <channel> ne peut être vide

en: <number> cannot be empty
fr: <number> ne peut être vide

en: <street> cannot be empty
fr: <street> ne peut être vide

en: <urb> cannot be empty
fr: <urb> ne peut être vide

en: <zip> cannot be empty
fr: <zip> ne peut être vide

en: Cannot merge active patient into another patient.
fr: Impossible de fusionner un patient actif avec un autre patient.

en: invalid age: DOB in the future
fr: Age invalide: Date de Naissance dans le futur

en: invalid age: DOB after death
fr: age invalide : date de naissance postérieure au décès

en: Mr
fr: M.

en: Mrs
fr: Mme

en: Signed (%(sig_hand)s): %(reviewed)s
fr: Signé (%(sig_hand)s): %(reviewed)s

en: unknown test results output format [%s]
fr: format d'affichage des résultats du test inconnu [%s]

en: No test results to format.
fr: Pas de résultats à mettre en forme.

en: Test results
fr: Résultats du test

en: The lab request already exists but belongs to a different patient.
fr: La demande de laboratoire existe déjà, mais appartient à un autre patient.

en: Verify which patient this lab request really belongs to.
fr: Vérifiez à quel patient cette demande de laboratoire appartient vraiment.

en: lab [%s], request ID [%s], expected link with patient [%s], currently linked to patient [%s]
fr: lab [%s], request ID [%s], attendus lien avec le patient [%s], actuellement lié au patient [%s]

en: need lab request when inserting lab result
fr: besoin d'une requête de laboratoire lors de l'insertion du résultat du laboratoire

en: error retrieving unreviewed lab results
fr: erreur dans la récupération des résultats de laboratoire non-examinés

en: Cannot run [arriba] !
fr: Impossible d'exécuter [arriba] !

en: No [arriba] result found in [%s].
fr: Pas de résultat [arriba] trouvé dans [%s].

en: first name
fr: prénom

en: internal patient ID
fr: patient ID interne

en: date of birth
fr: date de naissance

en: external patient ID
fr: patient ID externe

en: name, gender, date of birth
fr: nom, sexe, date de naissance

en: name: first-last
fr: nom : prénom-nom

en: name: last-first
fr: nom : nom-prénom

en: name
fr: nom

en: names: first-last, date of birth
fr: noms : prénom-nom, date de naissance

en: names: last-first, date of birth
fr: noms : prénom-nom, date de naissance

en: names: last-first, dob
fr: noms : nom-prénom, date de naissance

en: name, date of birth
fr: nom, date de naissance

en: any name part
fr: n'importe quelle partie du nom

en: names: first last
fr: noms : prénom nom

en: names: last, first
fr: noms : nom, prénom

en: name: last, first
fr: nom : nom, prénom

en: date of birth/death
fr: date de naissance/mort

en: full name
fr: Nom complet

en: unknown vaccinations output format [%s]
fr: format d'affichage de vaccinations inconnu [%s]

en: Latest vaccinations
fr: Dernières vaccinations

en: per target condition
fr: par condition

en: Last given
fr: Dernier spécifié

en: Vaccine
fr: Vaccination

en: Injection site
fr: Point d'injection

en: Organization: %s (%s)
fr: Organisation: %s (%s)

en: A: Sign
fr: Symptôme

en: B: Cluster of signs
fr: symptomatologie

en: C: Syndromic diagnosis
fr: C: Diagnostique symptomatique

en: D: Scientific diagnosis
fr: D: Diagnostique scientifique

en: <%s>: unknown diagnostic certainty classification
fr: <%s> : classification de disgnostic incertain inconnue

en: bilateral
fr: Bilatéral

en: Clinical data generated during encounters under this health issue:
fr: Données cliniques générées lors des rencontres avec ce problème de santé :

en: Health Issue %s%s%s%s   [#%s]
fr: Problème de santé %s%s%s%s [#%s]

en:  ***** CONFIDENTIAL *****
fr:  ***** CONFIDENTIEL *****

en:  contributed to death of patient
fr:  a contribué à la mort du patient

en:  Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
fr:  Créé lors de la rencontre: %s (%s - %s) [#%s]

en:  Noted at age: %s
fr:  Noté à l'âge: %s

en: not clinically relevant
fr: pas cliniquement pertinente

en: Error retrieving episodes for this health issue.
fr: Erreur au chargement des données relatives à ce problème de santé.

en: There are no episodes for this health issue.
fr: Il n'y a pas de données relatives à ce problème de santé.

en: Episodes: %s (most recent: %s%s%s)
fr: Périodes: %s (plus récentes: %s%s%s)

en: No encounters found for this health issue.
fr: Pas de rencontres concernant ce problème médical.

en: Encounters: %s (%s - %s):
fr: Rencontres: %s (%s - %s)

en:  Most recent: %s - %s
fr:  Plus récent : %s - %s

en: Procedures performed: %s
fr: Procédures effectuées: %s

en: Measurements and Results: %s
fr: Mesures et Résultats: %s

en: Unattributed episodes
fr: Rencontres non-attribuées

en: Clinical data generated during encounters within this episode:
fr: Données cliniques générées lors des rencontres pendant cet épisode :

en: Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
fr: Créé lors de la consultation du : %s (%s - %s) [#%s]

en: finished
fr: terminé

en: none associated
fr: aucun n'est associé

en: Error retrieving encounters for this episode.
fr: Erreur au chargement des rencontres pour cette période.

en: Last worked on: %s
fr: Dernière modification le : %s

en: %s encounter(s) (%s - %s):
fr: %s consultation(s) (%s - %s)

en: 1st and (up to 3) most recent (of %s) encounters (%s - %s):
fr: Première et (plus que trois) plus récentes (of %s) recontres (%s - %s)

en: RFE
fr: RPR

en: AOE
fr: ADR

en: Progress notes in most recent encounter:
fr: Transcription des notes de la dernière visite :

en: Measurements and Results:
fr: Mesures et résultats:

en:   your time: %s - %s  (@%s = %s%s)
fr:   votre temps: %s - %s (@%s = %s%s)

en: daylight savings time in effect
fr: heure été/hiver activée

en: %s other episodes touched upon during this encounter:
fr: %s autres épisodes mentionnés pendant cette rencontre :

en:  (ongoing)
fr:  (en cours)

en: Lab result
fr: Résultat de labo

en: %sAllergy: %s, %s (noted %s)
fr: %sAllergie: %s, %s (noté %s)

en: Error retrieving encounters for episode
    %s
fr: Erreur pendant le chargement des rencontres pour cette période.
    %s

en: There are no encounters for this episode.
fr: Il n'y a pas de rencontres pour cette période.

en: Administrative
fr: Administratif

en: An error occurred while retrieving a text
    dump of the EMR for the active patient.
    
    Please check the log file for details.
fr: Une erreur est apparue lors de la récupération d'un texte
    Vidage de l'EMR pour le patient actif.
    
    Verifier le fichier log d'erreurs pour plus de détails.

en: An error occurred while Demographic record export
    Please check the log file for details.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'exportation du rapport démographique.
    S'il vous plaît, vérifiez le fichier journalier pour plus de détails.

en: Born   : %s, age: %s
fr: Né   : %s, âge: %s

en: When
fr: Quand

en: Exported: %s
fr: Exporté: %s

en: Chronological EMR Journal
fr: Journal EMR chronologique

en: relevant
fr: pertinente

en: confidential
fr: Confidentiel

en: when
fr: quand

en: who
fr: qui

en: failed
fr: Echec

en: success
fr: succès

en: previous: %s (%s)
    current (%s/%s): %s
fr: précédent: %s (%s)
    actuel (%s/%s): %s

en: Cannot switch to [%s]: no patient selected
fr: Impossible de commuter sur [%s] : aucun patient sélectionné

en: Where
fr: Où

en: Moving progress notes between encounters ...
fr: Déplacement des notes en cours entre deux rencontres ...

en: all files
fr: tous les fichiers

en: No vaccines were chosen
fr: Aucun vaccin n'a été choisi

en: Your bug report will be sent to:
    
    %s
    
    Make sure you have reviewed the log file for potentially
    sensitive information before sending out the bug report.
    
    Note that emailing the report may take a while depending
    on the speed of your internet connection.
fr: Votre rapport de plantage sera envoyé à:
    
    %s
    
    Soyez dans la certitude d'avoir examiné le fichier journalier au cas où il contiendrait 
    des informations sensibles et confidentielles avant d'envoyer le rapport de plantage.
    
    Veuillez noter que ce rapport peut prendre du temps à envoyer 
    dépendamment de la vitesse de votre connexion internet.

en: Underweight
fr: Sous-poids

en: Overweight
fr: Surpoids

en: Obese
fr: Obèse

en: Current height/mass
fr: Taille/poids actuels

en: Height (cm)
fr: Taille (cm):

en: Mass (kg)
fr: Poids (kg)

en: Adjusted Values
fr: Valeurs Ajustées

en: Goal mass
fr: Masse voulue

en: kg to lose
fr: kg à perdre

en: BMI Calculator
fr: Calculateur d'IMC

en: &Reset
fr: &Remise à zéro

en: DB account
fr: compte de base de données

en: can login
fr: peut se connecter

en: can not login
fr: ne peut pas se connecter

en: Activating GNUmed user.
fr: Activer l'utilisateur GNUmed.

en: Deactivating GNUmed user.
fr: Désactivation de l'utilisateur GNUmed.

en: Modifying GNUmed user.
fr: Modification de l'utilisateur GNUmed.

en: Failed to save changes to GNUmed database user.
fr: Erreur dans l'enregistrement des modifications appliquées à l'utilisateur de la base de données GNUmed.

en: Modifying GNUmed user
fr: Modification de l'utilisateur GNUmed

en: 
      %s "%s" %s
      born: %s
fr: 
      %s "%s" %s
      né le : %s

en: Password entries do not match. Please type in the passwords again to rule out typos.
fr: Les mots de passe entrés ne correspondent pas. Veuillez les entrer à nouveau pour exclure toute erreur de frappe.

en: Adding GNUmed user
fr: Ajout d'un utilisateur GNUmed

en: Are you positively sure you want to create
    a user with an empty password ?
    
    Think about the record access implications !
fr: Êtes-vous absolument certain que vous voulez créer
    un utilisateur sans mot de passe ?
    
    Pensez au contrôle des accès aux dossiers!

en: Enlisting person as user.
fr: Enregistrer cette personne comme utilisateur.

en: Decrypt
fr: Decrypter

en: Set pass phrase
fr: Definir la phrase pass (?)

en: This is not correctly encrypted text!
fr: Ce texte n'est pas correctement encrypté!

en: Please enter your pass phrase:
fr: SVP Enter votre phrase pass:

en: Pass phrase expired
fr: la phrase pass a expiré

en: Adding new vaccine
fr: Ajouter un nouveau vaccin

en: Editing vaccine
fr: Modifier le vaccin

en: Enter or select the batch/lot number of the vaccine used.
fr: Saisir ou sélectionner le numéro de lot du vaccin utilisé.

en: Saving vaccine
fr: Enregistrer le vaccin

en: Adding new vaccinations
fr: Ajouter de nouvelles vaccinations

en: Editing vaccination
fr: Modifier la vaccination

en: Intended to protect from
fr: Utilisé pour protéger de

en: Showing vaccinations.
fr: Montrer les vaccinations.

en: Open a browser showing vaccination schedules.
fr: Ouvrir le calendrier vaccinal dans un navigateur.

en: prevention
fr: prévention

en: Active Schedules
fr: Calendrier actif

en: Missing Immunisations
fr: Vaccinations manquantes

en:   Alerts
fr:   Alertes

en: ERROR: cannot retrieve active vaccination schedules
fr: ERREUR : impossible de récupérer les calendriers de vaccination actifs

en: no active vaccination schedules
fr: aucun calendrier de vaccinations actif

en: ERROR: cannot retrieve due/overdue vaccinations
fr: ERREUR: impossible de récupérer les vaccinations dues/en retard

en:  (confidential !)
fr:  (confidentiel !)

en: Thank you for your contribution to the GNUmed community!
fr: Merci pour votre contribution à la communauté GNUmed!

en: Required fields
fr: Champs obligatoires

en: Greek
fr: Grec

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Four Es
fr: Quatre Es

en: Symbol
fr: Symbole

en: Snellen Chart
fr: Graphique Snellen

en: Snellen Chart Setup
fr: Configuration Graphique Snellen

en: Screen Height (cm):
fr: Hauteur de l'écran (cm):

en: Screen Width (cm):
fr: Taille d'écran (cm):

en: Mirror
fr: Miroir

en: Control Snellen chart using mouse:
    left-click increases text
    right-click decreases text
    double-click ends
fr: Controler le graphique Snellen en utilisant la souris:
    Clic-gauche augmente le texte
    Clic-droit  diminue  le texte
    Double clic Termine

en:  OK
fr:  Valider

en:  Cancel
fr:  Annuler

en: Requests generated this consultation
fr: La requête a généré cette consultation

en: Request summary
fr: Requête resumée

en: icon_blood_sample
fr: icone_echantllon_sang

en: icon_syringe
fr: icone_seringue

en: Preferred Name
fr: Nom préferé

en: icon-future_mom
fr: icone-future_maman

en: Active Problems
fr: Problemes actifs

en:      Habits            Risk Factors
fr:      Habitudes       Facteurs de risque

en: Inbox
fr: Boîte de reception

en:    Alerts
fr:    Alertes

en: &Summary
fr: &Sommaire

en: icon_clinical_summary
fr: icone_sommaire_clinique

en: icon_Set_Square
fr: icone_ensemble_carre

en: Recalls entered this consultation
fr: Rappeler les entrées de cette consultation

en: Recall Details
fr: Détails des rappels

en: Scratch Pad
fr: Presse-papiers

en: Recalls/Reviews
fr: Rappel/Revues

en: Logged
fr: Connecté

en: Recall or Review
fr: Rappel ou Revue

en: Significant Past Problems
fr: Problèmes passés significatif

en: icon_hx_ship
fr: icone_hx_navire

en:      REFERRALS
fr:      RÉFÉRENCES

en: icon_writing_pen
fr: icone_stylo_ecriture

en: Requests
fr: Requêtes

en: Measurements
fr: Mesurations

en: Referrals
fr: References

en: Recalls and Reviews
fr: Rappel et Revues

en: icon_Rx_symbol
fr: icone_symbole_Rx

en: icon_inbox
fr: icone_boite_de_reception

en: Last Date
fr: Dernière date

en: Prescribed For
fr: Prescrit pour

en: Quantity
fr: Quantité

en: First Date
fr: Date de début

en: icon_letter_A
fr: icone_lettre_A

en: icon_two_people
fr: icone_deux_personnes

en: Drug Interactions
fr: Interraction medicamenteuse

en: Items prescribed this consultation
fr: Elements prescrit cette consultation

en: For
fr: Pour

en: Authority Indications
fr: Indications d'autorité

en: Interactions
fr: Interractions

en: Pregnancy Information
fr: Information sur la grossesse

en: Restricted Use Information
fr: Information d'utilisation limitée

en: Edit Item
fr: Editer un élement

en: Delete Item
fr: Effacer l'élément

en: Delete all Items
fr: Effacer tous les éléments

en: Make Item Reg 24
fr: Créer un élément Reg 24

en: Brief Product Information
fr: Information Concise Produit

en: Full Product Information
fr: Information Produit Complète

en: Print Single Item
fr: Imprimer un élément unique

en: Print All Items
fr: Imprimer Tous Les Elements

en: Reprint Item
fr: Reimprimer l'élément

en: Reprint All Items
fr: Réimprimer tous les élements

en: Save Item no print
fr: Sauvegarder l'élément sans impression

en: Save All Items no print
fr: Sauvegarder tous les élements sans imprimer

en: Change Font
fr: Changer la police

en: Save list layout
fr: Sauvgarder la liste des dispositions

en: (GNUmed will re-create options as needed.)
fr: (GNUmed re-créera les options requises)

en: User
fr: Utilisateur

en: Waiting list
fr: Liste d'attente

en: Type or select a country.
fr: Tapez ou sélectionnez un pays.

en: Yes, delete
fr: Oui, supprimer

en: Type or select a zip code (postcode).
    
    Use e.g. '?' if unknown.
fr: Entrez ou sélectionnez un code postal.
    
    Utilisez '?', par exemple, si inconnu.

en: Type or select a street.
fr: Tapez ou sélectionnez une rue.

en: Select the type of address.
fr: Sélectionnez le type d'adresse.

en: Street info
fr: Information sur la rue

en: Select an address by postcode or street name.
fr: Sélectionner une adresse par code postal ou nom de rue.

en: Child
fr: Enfant

en: Adult
fr: Adulte

en: Hands
fr: Mains

en: Erythema
fr: Érythème

en: Macular
fr: Maculaire

en: Maculo-Papular
fr: Maculo-papulaire

en: Papular
fr: Papulaire

en: Painful
fr: Douloureux

en: Significant
fr: significatif

en: Ok
fr: OK

en: Results
fr: Résultats

en: Report Generator
fr: Générateur de rapports

en: This message cannot be edited because it is virtual.
fr: Ce message ne peut être modifié car il est virtuel.

en: Supposedly there are unreviewed documents
    for patient [%s]. However, I cannot find
    that patient in the GNUmed database.
fr: Apparemment, il y a des documents non-examinés 
    pour le patient [%s]. Cependant, il est impossible de 
    trouver le patient dans la base de données GNUmed.

en: Supposedly there are unreviewed results
    for patient [%s]. However, I cannot find
    that patient in the GNUmed database.
fr: Apparemment, il y a des documents non-examinés 
    pour le patient [%s]. Cependant, il est impossible de 
    trouver le patient dans la base de données GNUmed.

en: problem
fr: problème

en: reviewed
fr: Examiné

en: mark selected requests as reviewed
fr: marquer la sélection comme examiné

en: unreviewed results
fr: résultats non-examinés

en: More unreviewed results available. Review some to see more.
fr: Plus de résultats non-examinés disponibles. Examinez-en quelques uns pour en voir plus.

en: No results marked as reviewed.
fr: Aucuns résultats marqué comme examiné.

en: Cannot mark results as "reviewed":
    %s
fr: Impossible de marquer les résultats comme "examiné":
    %s

en: Branch
fr: Branche

en: data
fr: donnée

en: &Install
fr: &Installer

en: &Configure
fr: &Configurer

en: Creating new allergy not allowed.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de créer une nouvelle allergie.

en: &Restore
fr: &Restaurer

en: Allergy and Sensitivity - Summary
fr: Allergie et Sensibilité - Sommaire

en:  Save
fr:  Sauvegarder

en:  Delete
fr:  Effacer

en:  New
fr:  Nouveau

en: Monty the Serpent && the FSF Present
fr: Monty le Serpent && la FSF présentent

en: Free eMedicine
fr: eMédecine Libre

en: Please visit http://www.gnumed.org
fr: Veuillez visiter http://www.gnumed.org

en: The following people kindly contributed to GNUmed.
    Please write to <gnumed-devel@gnu.org> to have your
    contribution duly recognized in this list or to have
    your name removed from it for, say, privacy reasons.
    
    Note that this list is sorted alphabetically by last
    name, first name. If the only identifier is an email
    address it is sorted under the first character of
    the user name.
    %s
fr: Les personnes suivantes ont gentiment contribué à GNUmed.
    S'il vous plaît, écrivez à <gnumed-devel@gnu.org> pour avoir votre
    contribution dûment reconnue dans cette liste ou pour avoir
    votre nom retiré de celle-ci pour des raisons personnelles.
    
    Notez que cette liste est affichée par ordre alphabétique en commençant
    par le nom de famille suivi du prénom. Si l'identifiant est seulement une
    adresse courriel, elle sera triée par le premier caractère du nom
    d'utilisateur.
    %s

en: 
    A new encounter was started for the active patient.
fr: 
    Une nouvelle consultation a été lancée pour le patient actif.

en: Cannot list encounters. No active patient.
fr: Impossible de lister les rencontres. Aucun patient actif.

en: Encounters ...
fr: Rencontres ...

en: 
    Select the encounter type you want to edit !
fr: 
    Choisissez le type de consultation à modifier !

en: programmer forgot to specify error message
fr: Le programmeur a oublié de spécifier un message d'erreur

en: 
    
    Please consult the error log for all the gory details !
fr: 
    
    Veuillez consulter le journal d'erreurs pour de plus amples informations !

en: generic error message
fr: Message d'erreur

en: programmer forgot to specify info message
fr: Le programmeur a oublié de spécifier le message d'information

en: generic info message
fr: Message d'information générique

en: programmer forgot to specify warning
fr: Le programmeur a oublié de spécifier le message d'avertissement

en: generic warning message
fr: Message d'avertissement générique

en: Pregnancy Calculator
fr: Calculatrice de grossesse

en: Weeks
fr: semaines

en: Days
fr: Jours

en: Lastname
fr: Nom

en: DOB
fr: DATE DE NAISSANCE

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: Enter vaccination given
fr: Saisir la vaccination effectuée

en: Unsaved progress note
fr: Note de progrès non sauvegardée

en: This progress note has not been saved yet.
    
    Do you want to save it or discard it ?
fr: Cette note de progrès n'a pas encore été sauvegardée.
    
    Voulez-vous la sauvegarder ou vous en débarrasser ?

en: Save this progress note
fr: Sauvegarder cette note de progrès

en: Clear this progress note editor.
fr: Effacter cet éditeur de note de progrès.

en: Discard progress note and close this editor. You will loose any data already typed into this editor !
fr: Se débarrasser de cette note et fermer cet éditeur. Vous perdrez toutes les données déjà saisies dans cet éditeur !

en: Problem saving progress note: duplicate information ?
fr: Problème durant la sauvegarde de la note de progrès: information dupliquée ?

en: label missing
fr: étiquette manquante

en: Enter a descriptive name for this new problem:
fr: Saisir un nom descriptif pour ce nouveau problème :

en: Error saving progress note.
fr: Problème lors de la sauvegarde de la note de progrès.

en: Error saving embedded data.
fr: Problème lors de la sauvegarde des données embarquées.

en: save
fr: sauvegarder

en: save clinical note in EMR
fr: sauvegarde des notes cliniques dans l'EMR

en: discard
fr: Abandon

en: discard clinical note
fr: Abandon note clinique

en: clinical progress note
fr: note de progrès clinique

en: saving document
fr: sauvegarder le document

en: User defined
fr: Défini par l’utilisateur

en: comment
fr: commentaire

en: Error setting "reviewed" status of this document.
fr: Erreur lors du choix du status "examiné" sur ce document.

en: Error setting "reviewed" status of this part.
fr: Erreur lors du choix du status "examiné" sur cette partie.

en: acquiring page
fr: acquisition d'une image

en: Choose a file
fr: Choisissez un fichier

en: Error setting "reviewed" status of new document.
fr: Erreur lors du choix du status "examiné" sur ce nouveau document.

en: Department
fr: Département

en: sorted by episode
fr: Trier par: période

en: sorted by type
fr: trier par type

en: loading document list
fr: Chargement de la liste document

en: URL for reporting Adverse Drug Reactions.
fr: URL pour signaler un Effet Indésirable.

en: URL for reporting Adverse Drug Reactions to *vaccines*.
fr: URL pour signaler un Effet Indésirable sur les *vaccins*.

en: Default type for new encounters.
fr: Type par défaut pour les nouvelles rencontres.

en: E&xit	Alt-X
fr: S&ortir	Alt-X

en: Close this GNUmed client.
fr: Quitter ce client GNUmed.

en: Enlist as user
fr: Enregistrer comme utilisateur

en: Enlist current person as GNUmed user
fr: Enregistrer la personne actuelle comme utilisateur GNUmed

en: List all encounters including empty ones.
fr: Lister toutes les rencontres, incluant celles vides.

en: Text document
fr: Document texte

en: &Correspondence
fr: &Correspondance

en: DICOM viewer
fr: Visualisateur DICOM

en: &Tools
fr: &Outils

en: Medical links (www)
fr: Liens médicaux (www)

en: &Office
fr: &Bureau

en: GNUmed wiki
fr: Wiki de GNUmed

en: Screenshot
fr: Capture d'écran

en: About GNUmed
fr: A propos de GNUmed

en: GNUmed contributors
fr: Contributeurs à GNUmed

en: Please enter your email address.
fr: Veuillez entrer votre adresse email.

en: Yes, check for updates at startup.
fr: Oui, rechercher d'éventuelles mises à jour lors du démarrage.

en: No, do not check for updates at startup.
fr: Non, ne pas rechercher d'éventuelles mises à jour lors du démarrage.

en: No DICOM viewer found.
fr: Aucun visualisateur DICOM trouvé.

en: no patient
fr: Pas de patient

en: Admission
fr: Entrée

en: Discharge
fr: Sortie

en: Cannot activate Allergy Manager. No active patient.
fr: Impossible d'activer le gestionnaire des allergies. Aucun patient actif.

en: last confirmed %s
fr: dernier confirmé %s

en: Comment (%s): %%s
fr: Commentaire (%s) : %%s

en: Deleting vaccine
fr: Supprimer le vaccin

en: No EMR data loaded.
fr: Aucune donnée EMR chargée.

en: Currently there is no active patient. Cannot retrieve EMR text.
fr: Actuellement, il n'y a pas de patient actif. Ne peut récupérer de texte EMR.

en: Promote
fr: Promouvoir

en: Move encounters
fr: Déplacer les rencontres

en: *** CONFIDENTIAL ***
fr: *** CONFIDENTIEL ***

en: Happened
fr: Arrivé

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload appointments from KOrganizer
fr: Recharger les rendez-vous à partir de KOrganizer

en: Launch KOrganizer
fr: Démarrer KOrganizer

en: Place
fr: Lieu

en: Type or select an occupation.
fr: Saisissez ou sélectionnez une occupation.

en: Type or select a first name (forename/Christian name/given name).
fr: Saisissez ou sélectionnez un prénom.

en: Type or select an alias (nick name, preferred name, call name, warrior name, artist name).
fr: Entrez ou sélectionnez un alias (surnom, préférence, nom usuel, nom de guerre, nom d'artiste).

en: Invalid date of birth.
fr: Date de naissance invalide.

en: Invalid date of death.
fr: Date de décès invalide.

en: Firstname(s)
fr: Prénom(s)

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: 
    GNUmed database version mismatch.
    
    This database version cannot be used with this client:
    
     client version: %s
     database version detected: %s
     database version needed: %s
    
    Currently connected to database:
    
     host: %s
     database: %s
     user: %s
fr: 
    Incompatibilité avec la version de la base de données GNUmed.
    
    Cette version de base de données ne peut être utilisée avec ce client :
    
     version du client : %s
     version de la base de données : %s
     version requise de la base de données : %s
    
    Actuellement connecté à la base de données :
    
     hôte : %s
     base de données : %s
     utilisateur : %s

en: The server and client clocks are off
    by more than %s minutes !
    
    You must fix the time settings before
    you can use this database with this
    client.
    
    You may have to contact your
    administrator for help.
fr: Les heures du serveur et du client
    diffèrent de plus de %s minutes !
    
    Vous devez ajuster l'heure avant
    de pouvoir utiliser cette base de
    données avec ce client.
    
    En cas de besoin, contactez votre
    administrateur.

en: The server and client clocks are off
    by more than %s minutes !
    
    You should fix the time settings.
    Otherwise clinical data may appear to
    have been entered at the wrong time.
    
    You may have to contact your
    administrator for help.
fr: Les heures du serveur et du client
    diffèrent de plus de %s minutes !
    
    Vous devez ajuster l'heure. Sinon
    les données cliniques pourraient être
    enregistrées à la mauvaise heure.
    
    En cas de besoin, contactez votre
    administrateur.

en: 
    There is a serious problem with the database settings:
    
    %s
    
    You may have to contact your administrator for help.
fr: 
    Il y a un problème sérieux avec la configuration de la base de données :
    
    %s
    
    En cas de besoin, contactez votre administrateur.

en: 
    You must connect to a different database in order
    to use the GNUmed client. You may have to contact
    your administrator for help.
fr: 
    Vous devez vous connecter à une autre base de
    données pour utiliser le client GNUmed.
    En cas de besoin, contactez votre administrateur.

en: 
    The client will, however, continue to start up because
    you are running a development/test version of GNUmed.
    
    There may be schema related errors. Please report and/or
    fix them. Do not rely on this database to work properly
    in all cases !
fr: 
    Le client continuera, cependant, de démarrer parce que
    vous exécutez une version de développement de GNUmed.
    
    Il peut s'afficher des informations sur l'erreur. Merci de les
    rapporter ou de les corriger. De toute façon, ne restez pas
    sur cette base de données pour travailler correctement.

en: Connecting to backend
fr: Connection au «back-end»

en: Verifying database version
fr: Vérification de la version de la base de données

en: Cannot find image
fr: Impossible de trouver l'image

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Check this to run GNUmed client in debugging mode.
fr: Cochez pour lancer GNUmed en mode de débogage.

en: &Ok
fr: &Valider

en: Proceed with login.
fr: Executer une connexion.

en: Cancel Login.
fr: Connexion annulée.

en: Help for login screen
fr: Aide pour la fenêtre de connexion

en: Dialog was cancelled by user
fr: Dialog a été annulé par l'utilisateur

en: Head Office
fr: Bureau Chef

en: Office
fr: Bureau

en: Zip
fr: Code Postal

en: User1
fr: Utilisateur1

en: User2
fr: Utilisateur2

en: User3
fr: Utilisateur3

en: Phone
fr: Téléphone

en: Fax
fr: Télécopie

en: Email
fr: Courriel

en: Mobile
fr: Portable

en: Memo
fr: Mémo

en:  Postal Address
fr:  Address Postale

en: occupation
fr: Occupation

en: subdivision
fr: sous-division

en: Global Search Of Contacts Database
fr: Recherche globale dans la base de données des contacts

en: Attach documents
fr: Attacher des documents

en: &Attach documents
fr: &Documents en pièce jointe

en: maintain vaccination history
fr: Maintient des antécédents de vaccination

en: Appointments
fr: Rendez-vous

en: &Appointments
fr: &Rendez-vous

en: lab journal
fr: Journal de laboratoire

en: Show &lab journal
fr: Montrer &journal de laboratoire

en: Cardiac Devices
fr: Dispositifs cardiaques

en: Show &cardiac devices
fr: Afficher les dispositifs &cardiaques

en: Reports
fr: Rapports

en: &Report Generator
fr: &Générateur de rapports

en: No matching drug found.
fr: Aucune médication correspondante trouvée.

en: Please enter at least three digits of the drug name.
fr: S'il vous plaît, entrez les trois dernières lettres du nom du médicament.

en: Starting drug data browser
fr: Démarrage du navigateur des données sur les médicaments.

en: Cannot start the drug data browser.
    
    There is no drug database specified in the configuration.
fr: Impossible de démarrer le navigateur des données sur les médicaments.
    
    Il n'y a aucune base de données sur les médicaments spécifiée dans la configuration.

en:    Find
fr:    Trouver

en: Enter the name of the drug you are interested in
fr: Entrer le nom de la molécule que vous recherchez

en: &Bookmark
fr: &Signet

en: Search by
fr: Chercher par

en: Any
fr: N'importe

en: Generic name
fr: Nom Générique

en: &Prescribe
fr: &Prescription

en: &Display
fr: &Afficher

en: DrugBrowser
fr: NavigateurMedicaments

en: &DrugBrowser
fr: &NavigateurMedicaments

en: Progress notes
fr: Notes de progrès

en: HTML Source
fr: Source HTML

en: Manual
fr: Manuel

en: User &manual (local)
fr: Utilisateur &manuel (local)

en: Demographics
fr: Informations démographiques

en: &Demographics
fr: &Données démographiques

en: &Waiting list
fr: &Liste d'attente

en: Medication
fr: Médication

en: Type of entered value is not compatible with type expected.
fr: Le type de la valeur entrée n'est pas compatible avec le type attendu.

en: saving configuration
fr: Enregistrement de la configuration.

en: There is no config definition for this parameter.
    Thus it can't be checked for validity.
    
    Save anyway ?
fr: Il n'existe pas de définition de configuration pour ce paramètre.
    Ainsi, il ne peut pas être vérifié.
    
    Sauvegarder tout de même?

en: Entered value is not valid.
fr: La valeur entrée est invalide.

en: (Branch)
fr: (Branche)

en: (Subtree root)
fr: (Racinne du sous-arbre)

en: <Options for current/default user and workplace>
fr: <Options pour l'utilisateur actuel/par défaut et lieu de travail>

en: Parameters
fr: Parametres

en: Parameter Description
fr: Description du paramètre

en: Config Options
fr: Options de Configuration

en: Setup
fr: Configuration

en: &ConfigRegistry
fr: &RegistreConfiguration

en: Provider &inbox
fr: &boîte aux lettres praticien

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Interpreted content
fr: Contenu interprété

en: xDT field ID
fr: Champ d'identification xDT

en: Raw content
fr: Contenu brut

en: Choose an xDT file
fr: Choisissez un fichier xDT

en: xDT files
fr: fichiers xDT

en: Cannot access xDT file
    
     [%s]
fr: Impossible d'accéder au fichier xDT
    
     [%s]

en: loading xDT file
fr: chargement du fichier xDT

en: Encoding missing in xDT file. Assuming [%s].
fr: Encodage manquant dans le fichier xDT. Supposant [%s].

en: name of xDT file
fr: nom du fichier xDT

en: XDT field
fr: champ XDT

en: XDT field content
fr: contenu du champ XDT

en: xDT viewer
fr: Visualiseur xDT

en: &xDT viewer
fr: &xDT visualiseur

en: Opening xDT file
fr: Ouverture du fichier xDT

en: Cannot open xDT file.
    [%s]
fr: Le fichier xDT n'a pas pu être ouvert.
    [%s]

en: You must provide an xDT file on the command line.
    Format: --xdt-file=<file>
fr: Vous devez fournir un fichier xDT à l'entrée de la commande.
    Format: --xdt-file=<file>

en: XDT Viewer
fr: Visualisateur XDT

en: progress notes
fr: notes de progrès

en: Clinical
fr: Clinique

en: Error processing form
fr: Erreur dans le traitement du formulaire

en: You must select a form and type
fr: Vous devez sélectionner un formulaire et le type

en: Missing field
fr: Champ manquant

en: &Request
fr: &Requêtes

en: Template Plugin
fr: Module externe de modèle

en: gm_ctl_client: starting slave GNUmed client
fr: gm_ctl_client: démarrage du client GNUmed esclave

en: A GNUmed slave client has been started because
    no running client could be found. You will now
    have to enter your user name and password into
    the login dialog as usual.
    
    Switch to the GNUmed login dialog now and proceed
    with the login procedure. Once GNUmed has started
    up successfully switch back to this window.
fr: Un nouveau client GNUmed a été démarré car aucun autre
    client en cours d'exécution n'a été trouvé. Vous devez
    maintenant entrer votre nom d'utilisateur dans
    la fenêtre d'authentification comme d'habitude.
    
    Basculez vers la fenêtre d'authentification de GNUmed
    et authentifiez-vous. Une fois le client démarré,
    revenez à cette fenêtre.

en: Connect to GNUmed
fr: Se connecter à GNUmed

en: Proceed and try to connect to the newly started GNUmed client.
fr: Continuer et tenter la connexion au client GNUmed démarré récemment.

en: Abort
fr: Abandonner

en: Abort and do NOT connect to GNUmed.
fr: Annuler et ne PAS se connecter a GNUmed.
