GNUmed - en to ka translation catalogue (19 entries)

en: Status
ka: მდგომარეობა

en: active
ka: აქტიური

en: unknown allergy state
ka: უცნობი ალერგიული ფორმა

en: no known allergies
ka: უცნობია ალერგიის ფორმა

en: *does* have allergies
ka: ალერგია

en: modified entry
ka: შესაცვლელი შენატანი

en: Allergies and Intolerances
ka: ალერგია და მოუთმენლობა

en: unknown reaction
ka: უცნობი რეაქცია

en: Family History
ka: ოჯახის ისტორია

en: Vaccinations
ka: ვაქცინაცია

en: Implanted:
ka: იმპლანტირებული

en: last check:
ka: ბოლო აღრიცხვა:

en: Sensing:
ka: მგრძნობელობა:

en: Threshold
ka: შესავალი

en: Impedance:
ka: იმპედანსი:

en: Cannot run [arriba] !
ka: გაშვება შეუძლებელია

en: A: Sign
ka: A: ნიშანი

en:  ***** CONFIDENTIAL *****
ka:  *****კონფიდენციალური*****

en: Connecting to backend
ka: მოინაცემთა ბაზასთან კავშიღი
