gnumed - en to nb translation catalogue (34 entries)

en: Translate this or i18n into <en_EN> will not work properly !
nb: fake

en: Allergy
nb: Allergi

en: active
nb: aktiv

en: Subjective
nb: Subjektiv

en: Objective
nb: Objektiv

en: Documents:
nb: Dokumenter:

en: no known allergies
nb: ingen kjente allergier

en: ongoing
nb: pågående

en: inactive
nb: inaktiv

en: male
nb: mann

en: female
nb: kvinne

en: child
nb: barn

en: boy
nb: gutt

en: girl
nb: jente

en: animal
nb: dyr

en: partial
nb: delvis

en: original entry
nb: opprinnelig verdi

en: modified entry
nb: endret verdi

en: unknown reaction
nb: ukjent reaksjon

en: Vaccination
nb: Vaksinasjon

en: closed
nb: avsluttet

en: Mr
nb: Herr

en: Mrs
nb: Fru

en: first name
nb: fornavn

en: name, gender, date of birth
nb: navn, kjønn, fødselsdato

en: name
nb: navn

en: full name
nb: fult navn

en: Documents: %s
nb: Dokumenter: %s

en: finished
nb: fullført

en: Lab result
nb: Lab resultat

en: Patient: %s (%s), No: %s
nb: Pasient: %s (%s), Nr: %s

en: Born   : %s, age: %s
nb: Født: %s, alder: %s

en: Doc
nb: Dok

en: Abort
nb: Avbryt
