gnumed - en to sv translation catalogue (786 entries)

en: unknown test status [%s]
sv: Okända status för provtagning [%s]

en: Can't scroll more to the left
sv: Det går inte att scrolla mer åt vänster

en: Can't scroll more to the right
sv: Det går inte att scrolla mer åt höger

en: No timeline set
sv: Ingen tidslinje vald

en: Name
sv: Namn

en: Color
sv: Färg

en: Progress Color
sv: Färg för Progress

en: Done Color
sv: Färg för Färdig

en: Parent
sv: Förälder

en: Invalid start time
sv: Ogiltig Starttid

en: Invalid end time
sv: Ogiltig Sluttid

en: Description
sv: Beskrivning

en: Start
sv: Början

en: End
sv: Slut

en: Category
sv: Kategori

en: Fuzzy
sv: Luddig

en: Locked
sv: Låst

en: Ends Today
sv: Slutar idag

en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

en: Progress
sv: Framsteg

en: Alert
sv: Larm

en: Is Container
sv: Är en Behållare

en: Is Subevent
sv: Är en Underhändelse

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Displayed period must be > 0.
sv: Perioden måste vara större än 0.

en: Unable to open timeline '%s'.
sv: Kan inte öppna tidslinje '%s'.

en: You are trying to open an old file with a new version of timeline. Please install version 0.21.1 of timeline to convert it to the new format.
sv: Du försöker öppna en fil med ett gammalt format med en ny version av Timeline. Du måste installera version 0.21.1 av Timeline för att konvertera filen till det nya formatet.

en: Since the directory of the Timeline file is not writable,
    the timeline is opened in read-only mode
sv: Eftersom katalogen där Timelinefilen finns, inte är skrivbar, så öppnas Timelinefilen i Läs-läge

en: Could not find iCalendar Python package. It is required for working with ICS files.
sv: Kunde inte hitta Pythonmodulen iCalender. Denna modul krävs för att kunna hantera ICS-filer

en: Unable to save timeline data to '%s'. File left unmodified.
sv: Det gick inte att spara Timelinedata till '%s'. Filen är oförändrad.

en: Unable to write timeline data.
sv: Det går inte att skriva Timelinedata

en: Unable to write to temporary dbfile '%s'.
sv: Kan inte skriva till temporär databasfil '%s'.

en: Unable to take backup to '%s'.
sv: Det gick inte att göra backup till '%s'.

en: Unable to rename temporary dbfile '%s' to original.
sv: Kan inte namnändra den temporära databasfilen '%s' till origininalnamnet

en: Unable to delete backup dbfile '%s'.
sv: Kan inte radera backupen av databasfilen '%s'.

en: Other Gradient Event box drawer
sv: Annan gradientritare för Händelsers rektangel

en: Default Event box drawer
sv: Standardritare för Händelsers rektangel

en: Gradient Event box drawer
sv: Gradientritare för Händelsers rektangel

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Export to Image
sv: Exportera till Bild

en: File '%s' exists. Overwrite?
sv: Filen '%s' finns redan. Vill du skriva över den?

en: Export to Listbox...
sv: Exportera till en listbox...

en: Unable to copy to clipboard.
sv: Misslyckades med att kopiera till klippbordet

en: Export Timeline to File...
sv: Exportera till en fil...

en: Events
sv: Händelser

en: Categories
sv: Kategorier

en: export files
sv: exportera filer

en: Export
sv: Exportera

en: Could not find pysvg Python package. It is needed to export to SVG.
sv: Kunde inte hitta Pythonmodulen pysvg. Modulen behövs för att kunna exportera till SVG-filer

en: SVG files
sv: SVG-filer

en: Export to SVG
sv: Exportera till SVG

en: Use extended Container strategy
sv: Använd Behållarstrategin för utökad funktionalitet

en: Accept negative Julian days
sv: Acceptera negativa värden på Julianska dagar

en: Extend Container height
sv: Utöka Behållarens höjd

en: to
sv: till

en: Go to &Zero
sv: Gå till &Noll

en: Go to &Time
sv: Gå till &Tid

en: Backward
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Can't zoom deeper than 5
sv: Det går inte att zooma in mer än 5

en: Go to Time
sv: Gå till tid

en: Show time
sv: Visa tid

en: Go to &Date...
sv: Gå till &Datum...

en: Forward One Wee&k
sv: Framåt en Vec&ka

en: Back One &Week
sv: Bakåt en &Vecka

en: Forward One Mont&h
sv: Framåt en Må&nad

en: Back One &Month
sv: Bakåt en &Månad

en: Forward One Yea&r
sv: Framåt ett Å&r

en: Back One &Year
sv: Bakåt ett &År

en: Fit Millennium
sv: Anpassa Millenium

en: Fit Century
sv: Anpass Århundrade

en: Fit Decade
sv: Anpassa Decennium

en: Fit Year
sv: Anpassa År

en: Fit Month
sv: Anpassa Månad

en: Fit Week
sv: Anpassa Vecka

en: Fit Day
sv: Anpassa Dag

en: Can't zoom deeper than 1 minute
sv: Det går inte att zooma djupare än 1 minut

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År

en: Go to Date
sv: Gå till Datum

en: Go to &Today
sv: Gå till &Idag

en: years
sv: år

en: year
sv: år

en: weeks
sv: veckor

en: week
sv: vecka

en: days
sv: dagar

en: day
sv: dag

en: hours
sv: timmar

en: hour
sv: timme

en: minutes
sv: minuter

en: minute
sv: minut

en: seconds
sv: sekunder

en: second
sv: sekund

en: May
sv: Maj

en: Oct
sv: Okt

en: Mon
sv: Mån

en: Tue
sv: Tis

en: Wed
sv: Ons

en: Thu
sv: Tor

en: Fri
sv: Fre

en: Sun
sv: Sön

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Check All
sv: Markera alla

en: Check children
sv: Markera undernivåer

en: Check all children
sv: Markera alla undernivåer

en: Check all parents
sv: Markera alla överliggande nivåer

en: Uncheck All
sv: Avmarkera alla

en: Uncheck children
sv: Avmarkera undernivåer

en: Uncheck all children
sv: Avmarkera alla undernivåer

en: Uncheck all parents
sv: Avmarkera alla överliggande nivåer

en: Edit Category
sv: Redigera Kategori

en: Add Category
sv: Lägg till Kategori

en: Are you sure you want to delete category '%s'?
sv: Är du säker på att du vill radera kategorin '%s'?

en: Events belonging to '%s' will no longer belong to a category.
sv: Händelser knutna till '%s' kommer inte längre att vara knutna till någon kategori.

en: Events belonging to '%s' will now belong to '%s'.
sv: Händelser knutna till '%s' kommer nu att vara knutna till '%s'.

en: No timeline opened.
sv: Ingen tidslinje öppnad.

en: First time using Timeline?
sv: Första gången du använder Timeline?

en: Getting started tutorial
sv: Kom igång övning

en: Center
sv: Centrera

en: Edit
sv: Redigera

en: Duplicate...
sv: Duplicera...

en: Mark Event as Done
sv: Klarmarkera Händelsen

en: Select Category...
sv: Välj kategori...

en: Sticky Balloon
sv: Fäst ballong

en: Goto URL
sv: Gå till URL

en: Are you sure you want to delete this event?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här händelsen?

en: %s events hidden
sv: %s gömda händelser

en: This timeline is read-only.
sv: Denna timeline är enbart läsbar.

en: To edit this timeline, save it to a new file: File -> Save As.
sv: För att ändra i denna timeline, spara den till en ny fil: Arkiv -> Spara Som.

en: This timeline is not being saved.
sv: Denna timeline blir inte sparad.

en: To save this timeline, save it to a new file: File -> Save As.
sv: För att spara denna timeline, spara den till en ny fil: Arkiv -> Spara Som.

en: Give feedback
sv: Ge återkoppling

en: Close
sv: Stäng

en: When:
sv: När:

en: Color used when the Event has no category associated with it.
sv: Färg som används för händelser som inte är associerade med någon kategori.

en: Progress %:
sv: Framsteg %:

en: &Append
sv: &Lägg till

en: &Remove
sv: Ta bo&rt

en: Images will be scaled to fit inside a %ix%i box.
sv: Bilder kommer skalas ner så att de inte är större än %ix%i.

en: Select Icon
sv: Välj Ikon

en: Select region to zoom into
sv: Välj område att zooma in

en: Can't move locked event
sv: Det går inte att flytta låsta händelser

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Edit categories
sv: Redigera kategorier

en: Choose file
sv: Välj fil

en: Add Container
sv: Lägg til Behållare

en: View Categories Individually
sv: Visa enbart markerade Kategorier

en: Add an Era
sv: Lägg till en Era

en: Edit an Era
sv: Redigera en Era

en: Edit Era's
sv: Redigera Eror

en: CSV File
sv: CSV-Fil

en: Invalid Data
sv: Ogiltigt Data

en: At least one Export Item must be selected
sv: Minst ett exportobjekt måste väljas.

en: At least one Event Field must be selected
sv: Minst ett händelsefält måste väljas.

en: At least one Category Field must be selected
sv: Minst ett kategorifält måste väljas.

en: Select Export File Type
sv: Välj filtyp att exportera till

en: Select Text Encoding
sv: Välj Text-kodning

en: Select Items to export
sv: Välj objekt att exportera

en: Select Fields...
sv: Välj Fält...

en: Export Timeline
sv: Exportera

en: Select Event Fields
sv: Välj händelsefält

en: Select Category Fields
sv: Välj kategorifält

en: Milestone Properties
sv: Egenskaper för milstolpe

en: Category:
sv: Kategori:

en: Colour:
sv: Färg:

en: Create Milestone
sv: Skapa Milstolpe

en: Edit Milestone
sv: Ändra Milstolpe

en: Name:
sv: Namn:

en: Color:
sv: Färg:

en: Progress Color:
sv: Färg för framsteg:

en: Done Color:
sv: Färg för färdig:

en: Font Color:
sv: Textfärg

en: Parent:
sv: Förälder

en: Category name '%s' not valid. Must be non-empty.
sv: Ogiltigt kategorinamn '%s'. Får inte vara blankt.

en: Category name '%s' already in use.
sv: Kategorinamnet '%s' används redan.

en: Other email client
sv: Annan epostklient

en: Copy and paste this email into your favorite email client and send it from there.
sv: Kopiera och klistra in detta email i den epostklient du föredrar och skicka det därifrån.

en: Email Feedback
sv: Återkoppling Email

en: To:
sv: Till:

en: Body:
sv: Innehåll:

en: Send With:
sv: Skicka med:

en: Default client
sv: Förvald klient

en: Other
sv: Övriga

en: Invalid date
sv: Ogiltigt datum

en: Choose what type of timeline you want to create.
sv: Välj den typ av timeline som du vill skapa

en: Create new timeline
sv: Skapa en ny timeline

en: System version:
sv: Systemversion

en: Python version:
sv: Pythonversion

en: wxPython version:
sv: wxPythonversion

en: System Information
sv: Systeminformation

en: File does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: Unable to load events: %s.
sv: Kan inte läs in händelser: %s

en: %d events will be imported.
sv: %d händelser kommer att importeras

en: The selected timeline has a different time type.
sv: Den valda timelinen har en annan tidstyp

en: Select timeline to import from:
sv: Välj timeline som ska importeras

en: Timeline files
sv: Tidslinjefiler

en: Import events
sv: Importera händelser

en: Check
sv: Markera

en: Uncheck
sv: Avmarkera

en: You must select a category!
sv: Du måste välja en kategori!

en: Set Category on events without category
sv: Sätt Kategori på Händelser utan Kategori

en: Set Category on selected events
sv: Välj kategori för markerade händelser

en: Select a Category:
sv: Välj en kategori:

en: Era Properties
sv: Egenskaper för Era

en: Ends today
sv: Slutar idag

en: Current
sv: Aktuellt

en: Open most recent timeline on startup
sv: Öppna senaste tidslinje vid start

en: Use inertial scrolling
sv: Använd scrollning med fördröjning

en: Never show period Events as point Events
sv: Visa aldrig periodhändelser som punkthändelser

en: Center Event texts
sv: Centrera händelsens text

en: Uncheck time checkbox for new events
sv: Avmarkera checkboxen 'Visa tid'  för nya händelser

en: Select Event Editor Tab Order
sv: Välj Tab-ordning för händelseredigeraren

en: Select Date format
sv: Välj datumformat

en: Date && Time
sv: Datum && tid

en: Week start on:
sv: Veckan börjar på

en: Monday
sv: Måndag

en: Sunday
sv: Söndag

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Colours
sv: Färger

en: Major Strips:
sv: Huvudskalor:

en: Minor Strips:
sv: Underskalor:

en: Icons
sv: Ikoner

en: Fuzzy icon
sv: Ikon för obestämd period

en: Locked icon
sv: Ikon för låst händelse

en: Hyperlink icon
sv: Ikon för hyperlänk

en: Legends:
sv: Teckenförklaringar

en: Experimental Features
sv: Experimentella funktioner

en: Minor strip divider line:
sv: Underskalans linje

en: Major strip divider line:
sv: Huvudskalans linje

en: Now line:
sv: Nu-linjen

en: Weekends:
sv: Veckoslut

en: Background
sv: Bakgrund

en: Vertical space between Events (px)
sv: Vertikalt mellanrum mellan händelser

en: Colorize weekends
sv: Färgmarkera veckoslut

en: Skip s in decade text
sv: Inget s i decenniumtext

en: Display checkmark when events are done
sv: Visa check-markering för färdiga händelser

en: Never use time precision for events
sv: Använd aldrig klockslag för händelser

en: Legend Position
sv: Position på teckenförklaring

en: Bottom-Left
sv: Nederst till vänster

en: Top-Left
sv: Överst till vänster

en: Top-Right
sv: Överst till höger

en: Bottom-Right
sv: Nederst till höger

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Select Fields to Export
sv: Välj fält som ska exporteras

en: Number of duplicates:
sv: Antal dupliceringar

en: Frequency:
sv: Frekvens:

en: Both
sv: Både och

en: Duplicate Event
sv: Duplicera händelse

en: %d Events not duplicated due to missing dates.
sv: %d händelser duplicerades inte pga ogiltiga datum

en: Shortcut is saved
sv: Genväg är sparad

en: Both Modifier and Shortcut key must be given!
sv: Både modifierare och snabbtangent måste anges!

en: The shortcut %s is already bound to function '%s'!
sv: Snabbtangenten %s är redan kopplad till funktionen '%s'!

en: Shortcut Key:
sv: Snabbtangent:

en: Edit Shortcuts
sv: Redigera snabbtangenter

en: Give Feedback
sv: Tyck till/Lämna respons

en: Feedback On Feature
sv: Återkoppling av funktion

en: Select Tab Order:
sv: Välj Tab-ordning

en: Event Editor Tab Order
sv: Händelseredigerarens Tab-ordning

en: You can't change time when the Event is locked
sv: Det går inte att ändra tid när en händelse är låst

en: End must be > Start
sv: Slut måste vara > Start

en: Event Properties
sv: Egenskaper för Händelse

en: Container:
sv: Behållare:

en: Icon
sv: Ikon

en: Default color
sv: Förvald färg

en: Add more events after this one
sv: Lägg till fler händelser efter denna

en: &Enlarge
sv: &Förstora

en: &Reduce
sv: &Reducera

en: Edit Container
sv: Redigera Behållare

en: Edit Event
sv: Redigera Händelse

en: Create Event
sv: Skapa Händelse

en: read-only
sv: skrivskyddad

en: File '%s' does not exist.
sv: Filen '%s' finns inte.

en: Someoneelse has changed the Timeline.
    You have two choices!
      1. Set Timeline in Read-Only mode.
      2. Synchronize Timeline.
    
    Do you want to Synchronize?
sv: Timeline har blivit ändrad av någon annan.

en: Unable to take lock on %s
    This means you can't edit the timeline.
    Check if you have write access to this directory.
sv: Det lyckades inte att ta ett lås för %s
    Det betyder att det inte går att ändra i din timeline.
    Kontrollera om du har skrivrättigheter till katalogen där din timelinefile ligger.

en: The lockfile used to protect the timeline from concurrent updates is opened by another program or process.
    This lockfile must be removed in order be able to continue editing the timeline!
    The lockfile is found at: %s
sv: Låsfilen som används för att skydda timeline mot samtidiga uppdateringar från två användare, är öppnad av ett annat program eller process.
    Låsfilen måste tas bort för att du ska kunna fortsätta ändra i din timeline.
    Låsfilen hittar du här: %s

en: Create Timeline
sv: Skapa Tidslinje

en: The specified timeline already exists.
sv: Den angivna tidslinjen finns redan.

en: Opening timeline instead of creating new.
sv: Öppnar tidslinje istället för att skapa ny.

en: Open Timeline
sv: Öppna Tidslinje

en: Save Timeline As
sv: Spara Timeline som

en: Unable to write configuration file.
sv: Det gick inte att skriva till konfigurationsfilen.

en: Distance between selected events
sv: Avstånd mellan markerade händelser

en: Events are overlapping or distance is 0
sv: Antingen överlappar händelserna varandra eller så är  avståndet 0

en: Left
sv: Vänster

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &View
sv: &Visa

en: &Timeline
sv: &Tidslinje

en: &Navigate
sv: &Navigera

en: &Help
sv: &Hjälp

en: New...
sv: Ny…

en: Create a new timeline
sv: Skapa en ny tidslinje

en: Open an existing timeline
sv: Öppna en befintlig tidslinje

en: Open &Recent
sv: Öppna s&enaste

en: Save As...
sv: Spara som…

en: Import events...
sv: Importera händelser...

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: Select All Events
sv: Markera alla Händelser

en: Shortcuts...
sv: Genvägar...

en: &Legend
sv: &Teckenförklaring

en: &Balloons on hover
sv: &Ballonger vid hovring

en: Zoom &In
sv: Zooma &in

en: Zoom &Out
sv: Zooma &ut

en: Vertical Zoom &In
sv: Zooma in vertikalt

en: Vertical Zoom &Out
sv: Zooma ut vertikalt

en: Start slide show
sv: Starta bildspel

en: &Hide Events done
sv: Visa inte färdiga händelser

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Event appearance
sv: Utseende på händelser

en: Point event alignment
sv: Justering av punkt-händelser

en: Create &Event...
sv: Skapa &Händelse...

en: &Edit Selected Event...
sv: &Editera valda Händelser...

en: &Duplicate Selected Event...
sv: &Duplicera Markerad Händelse...

en: Set Category on Selected Events...
sv: Sätt Kategori på valda Händelser...

en: Move event up
sv: Flytta händelser uppåt

en: Move event down
sv: Flytta händelser nedåt

en: Create &Milestone...
sv: Skapa &Milstolpe

en: &Compress timeline Events
sv: Komprimera timelinehändelser

en: &Measure Distance between two Events...
sv: &Mät avståndet mellan två händelser...

en: Set Category on events &without category...
sv: Välj kategori för alla händelser som saknar kategori...

en: Edit &Categories
sv: Redigera &Kategorier

en: Edit Era's...
sv: Redigera Eror

en: &Read Only
sv: Sk&rivskyddad

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Redo
sv: &Gör om

en: Go to previous time period
sv: Gå till föregående tidsperiod

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: Give &Feedback...
sv: Ge &Feedback...

en: System information
sv: Systeminformation

en: Gregorian
sv: Gregoriansk

en: This creates a timeline using the standard calendar.
sv: Detta alternativ skapar en timeline som använder datum på tidsaxeln

en: Numeric
sv: Numeriskt

en: This creates a timeline that has numbers on the x-axis instead of dates.
sv: Detta alternativ skapar en timeline som har nummer på tidsaxeln i stället för datum

en: Directory
sv: Katalog

en: This creates a timeline where the modification date of files in a directory are shown as events.
sv: Detta alternativ skapar en timeline som visar filer i en katalog som händelser. Händelsernas tidpunkt är lika med filernas ändringsdatum.

en: This creates a timeline using the fictuous Bosparanian calendar from the German pen-and-paper RPG "The Dark Eye" ("Das schwarze Auge", DSA).
sv: Detta alternativ skapar en timeline med den påhittade Bosoporiska kalendern från den Tyska pen-and-paper RPG "The Dark Eye" (Das schwarze Auge", DSA)

en: Help
sv: Hjälp

en: Could not find markdown Python package. It is needed by the help system.
sv: Kunde inte hitta python-modulen markdown. Den är nödvändig för att hjälpsystemet ska fungera.

en: Go to home page
sv: Gå till startsidan

en: Go back one page
sv: Gå bakåt en sida

en: Go forward one page
sv: Gå framåt en sida

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Could not find page '%s'.
sv: Kunde inte hitta sidan '%s'.

en: Error
sv: Fel

en: Warning
sv: Varning

en: Dialog moved
sv: Dialogen är flyttad

en: This dialog has been removed. Edit categories in the sidebar instead.
sv: Dialogen har tagits bort. Ändra kategorier i sidebaren i stället.

en: Help contents
sv: Hjälpinnehåll

en: Questions and answers
sv: Frågor och svar

en: Concepts
sv: Begrepp

en: Tasks
sv: Aktiviteter

en: Where is the save button?
sv: Var är sparaknappen?

en: 
    There is no save button. Timeline will automatically save your data whenever needed.
sv: 
    Det finns ingen sparaknapp. Timeline sparar automatiskt ditt data när det behövs.

en: Where do the week numbers go if I start my weeks on Sunday?
sv: Hur blir det med veckonummer om jag väljer att veckan ska börja på en Söndag?

en: 
    The date data object used does not support week numbers for weeks that start on Sunday at present.  We plan on using a different date object that will support this in future versions.
sv: 
    Datumobjektet som används stöder inte veckonummer för veckor som börjar på en Söndag. I framtiden planerar att använda olika datumobjekt som stödjer detta.

en: Can multiple users work with the same timeline?
sv: Kan fler personer arbeta samtidigt med samma timeline?

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Milestones
sv: Milstolpe

en: 
    Categories are used to group events. An event can only belong to one category. All events that belong to the same category are displayed with the same background color.
sv: 
    Kategorier används för att gruppera händelser. En händelse kan tillhöra en och endast en kategori. Alla händelser som tillhör samma kategori visas med den bakgrundsfärg som man valt för kategorin.

en: Create event
sv: Skapa händelse

en: 
    The *Create Event* dialog can be opened in the following ways:
    
    - Select *Timeline* - *Create Event* from the menu.
    - Double click with the *left* mouse button on the timeline.
    - Press the *Ctrl* key, thereafter hold *left* mouse button down on the timeline, drag the mouse and release it.
sv: 
    Dialogen *Skapa Händelse* kan öppnas på följande sätt:
    
    - Välj *Tidslinje* - *Skapa Händelse* från menyn
    - Dubbelklicka med den *vänstra* musknappen på tidslinjen
    - Håll *Ctrl* tangenten, håll *vänster* musknapp nedtryckt, dra den över tidslinjen och släpp den.

en: Undo/Redo
sv: Ångra/Gör om

en: Edit event
sv: Redigera händelse

en: Move event vertically
sv: Flytta händelser vertikalt

en: Selecting events
sv: Markera händelser

en: 
    To select an event, click on it. To select multiple events, hold down the *Ctrl* key while clicking events.
sv: 
    För att markera en händelse så klickar man på den. För att markera flera händelser samtidigt håller man ner *Ctrl* knappen samtidigt som man klickar på händelserna.

en: Delete event
sv: Ta bort händelse

en: 
    To delete an event, select it and press the *Del* key. Multiple events can be deleted at the same time.
sv: 
    För att ta bort en händelse, markera den och tryck på *Del*. Flera händelser kan tas bort samtidigt.

en: Will associated events be deleted when I delete a category?
sv: Kommer associerade händelser tas bort när jag tar bort en kategori?

en: 
    No. The events will still be there but they will not belong to a category.
sv: 
    Nej. Händelserna kommer fortfarande att vara kvar men de kommer inte att tillhöra någon kategori.

en: 
    Categories can be managed in the *Edit Categories* dialog (*Timeline* > *Edit Categories*). To edit an existing category, double click on it.
    
    The visibility of categories can also be edited in the sidebar (*View* > *Sidebar*).
sv: 
    Kategorier kan redigerasi dialogen "Redigera Kategorier" (*Timeline* > * Redigera Kategorier*). För att ändra data för en kategori så dubbelklickar du på den.
    
    Om befintliga kategorier ska visas  i sidopanelen eller inte är valfritt (*Visa* > *Sidopanel*)

en: Contact
sv: Kontakta

en: 
    If you have more questions about Timeline, or if you want to get in contact with users and developers of Timeline, send an email to the user mailing list: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Please use English.)
sv: 
    Om du har fler frågor om Timeline eller om du vill komma i kontakt med användare och utvecklare av Timeline, skicka ett email till mailinglistan för användare: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Vänligen skriv på engelska.)

en: Why is Timeline not available in my language?
sv: Varför finns inte Timeline på mitt språk?

en: 
    Timeline is developed and translated by volunteers. If you would like to contribute translations you are very much welcome to contact us.
sv: 
    Timeline utvecklas och översätts av volontärer. Om du vill hjälpa till att översätta så är du mycket välkommen att kontakta oss.

en: Search results for '%s'
sv: Sökresultat för '%s'

en: Related pages
sv: Relaterade sidor

en: Location
sv: Position

en: Unable to read from file '%s'.
sv: Kan inte läsa från filen '%s'.

en: Unable to read timeline data from '%s'.
sv: Kunde inte läsa tidslinjedata från '%s'.

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to Timeline
sv: Välkommen till Timeline

en: This event has hyperlinks
sv: Den här händelsen har en hyperlänk

en: Right-click for context menu where the hyperlinks can be accessed.
sv: Höger-klicka för att öppna menyn där hyperlänk kan väljas.

en: Hover me!
sv: Rör musen över mig!

en: Hovering events with a triangle shows the event description.
sv: Om man rör musen över en händelse med triangel, så visas händelsens beskrivning

en: Features
sv: Funktioner

en: Scroll
sv: Scrolla

en: Left click somewhere on the timeline and start dragging.
    
    You can also use the mouse wheel.
    
    You can also middle click with the mouse to center around that point.
sv: Klicka på tidslinjen och dra för att navigera.
    
    Du kan även använda mushjulet.
    
    Du kan även klicka med mittenknappen för att centrera vid den önskade punkten.

en: Container Subevent 1
    Click on the event to get the resize handles
sv: Händels i container
    Klicka på händelsen för att få handtag för storleksändring

en: Drag me
sv: Dra mig

en: View Container demo video
sv: Se video  med Container demo

en: Zoom
sv: Zooma

en: Hold down Ctrl while scrolling the mouse wheel.
    
    Hold down Shift while dragging with the mouse.
sv: Håll nere Ctrl-knappen medan du rullar med mushjulet.
    
    Håll nere Shift-knappen medan du navigerar med musen.

en: Double click somewhere on the timeline.
    
    Hold down Ctrl while dragging the mouse to select a period.
sv: Dubbelklicka vid önskad punkt på tidslinjen.
    
    Håll nere Ctrl-knappen då du navigerar och väljer en period med musen.

en: Double click on an event.
sv: Dubbelklicka på en händelse.

en: Select event
sv: Välj händelse

en: Click on it.
    
    Hold down Ctrl while clicking events to select multiple.
sv: Klicka på den.
    
    Håll ner Ctrl-knappen då du klickar för att markera flera händelser.

en: Select events to be deleted and press the Del key.
sv: Välj händelser som skall tas bort och tryck Del-knappen.

en: Resize and move me!
sv: Ändra storlek och flytta mig!

en: First select me and then drag the handles.
sv: Markera mig först och dra sedan i något handtag.

en: Saving
sv: Sparar

en: This timeline is stored in memory and modifications to it will not be persisted between sessions.
    
    Choose File/New/File Timeline to create a timeline that is saved on disk.
sv: Denna Timeline är bara lagrad i internminnet och ändringar som görs kommer inte att permanentas.
    
    Välj Arkiv/Ny/Timelinefil för att skapa en Timeline som sparas på disk.

en: Unable to read from filename '%s'.
sv: Det går inte att läsa filen '%s'

en: File
sv: Arkiv

en: Import...
sv: Importera...

en: Exit
sv: Avsluta

en: Find
sv: Sök

en: Shortcuts
sv: Snabbkommandon

en: Vertical Zoom In
sv: Zooma in vertikalt

en: Vertical Zoom Out
sv: Zomma ut vertikalt

en: Edit Categories
sv: Redigera Kategorier

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: About
sv: Om

en: Help requested
    --------------
sv: Hjälp har begärts
    ------------------------

en: [%s:%s]: row not updated (nothing returned), row in use ?
sv: [%s:%s]: rad har ej uppdaterats (inget har returnerats), rad upptagen?

en: [%s] is not a readable file
sv: [%s] är inte en läsbar fil

en: Unable to display the file:
    
     [%s]
    
    Your system does not seem to have a (working)
    viewer registered for the file type
     [%s]
sv: Oförmögen att visa file:
    
     [%s]
    
    Ert system verkar inte att ha ett (fungerande)
    visningsprogram för den registrerade filtypen
     [%s]

en: Translate this or i18n into <en_EN> will not work properly !
sv: Översätt detta eller så kommer inte i18n till <en_EN> konversionen att fungera riktigt!

en: %s Bytes
sv: %s Byte

en: Cannot retrieve version information from:
    
    %s
sv: Kan inte inhämta information om version från:
    
    %s

en: Cannot read version information from:
    
    %s
sv: Kan inte läsa information om version från:
    
    %s

en: There is no version information available from:
    
    %s
sv: Det finns ingen information om version tillgänglig från:
    
    %s

en: A new version of GNUmed is available.
sv: En nyare version av GNUmed finns tillgänglig.

en:  Your current version: "%s"
sv:  Nuvarande version: "%s"

en:  New version: "%s"
sv:  Ny version: "%s"

en:  - bug fixes only
sv:  - bug korrigeringar endast

en:  - database fixups may be needed
sv:  - det kan vara nödvändigt att underhålla eller korrigera databasen

en:  - bug fixes and new features
sv:  - korrigeringar och nya egenskaper

en:  - database upgrade required
sv:  - uppgradering av databasen behövs

en: Note, however, that this version may not yet
    be available *pre-packaged* for your system.
sv: Observera, att denna version inte säkert ännu
     finns tillgänglig *för-paketerad* för ert system.

en: Details are found on <http://wiki.gnumed.de>.
sv: Mer ingående information finns att tillgå på <http://wiki.gnumed.de>.

en: Version information loaded from:
    
     %s
sv: Versionsinformation hämtad från:
    
     %s

en: Script must not be a link: [%s].
sv: Skript (makro) måste vara en riktig fil, inte en länk till en fil: [%s].

en: Script must be readable by the calling user: [%s].
sv: Skript (makro) måste vara läsbart för anropande användare: [%s].

en: Script must be readable by the calling user only (permissions "0600"): [%s].
sv: Skript (makro) måste vara läsbart enbart för användaren (tillstånd "0600"): [%s].

en: Error running hook [%s] script.
sv: Fel då hulling (eng. hook) i skript [%s] exekverades.

en: ** DOB unknown **
sv: ** Födelsedag okänd **

en: right now (%s, %s)
sv: Alldeles nu (%s, %s)

en: today (%s)
sv: idag (%s)

en: tomorrow (%s)
sv: imorgon (%s)

en: yesterday (%s)
sv: igår (%s)

en: %s-%s-%s: a %s last month
sv: %s-%s-%s: en %s senaste månaden

en: %s-%s-%s: a %s this month
sv: %s-%s-%s: en %s innevarande månad

en: %s-%s-%s: a %s next month
sv: %s-%s-%s: en %s nästa månad

en: %d. of %s (this month): a %s
sv: %d. av %s (innevarande månad): en %s

en: %d. of %s (next month): a %s
sv: %d. av %s (nästa månad): en %s

en: %d. of %s (last month): a %s
sv: %d. av %s (förra månaden): en %s

en: in %d day(s): %s
sv: om %d dag(ar): %s

en: %d day(s) ago: %s
sv: %d dag(ar) sedan: %s

en: in %d week(s): %s
sv: om %d veckor: %s

en: %d week(s) ago: %s
sv: för %d veckor sedan: %s

en: %s (%s this year)
sv: %s (%s innevarande år)

en: %s (%s next year)
sv: %s(%s nästkommande år)

en: %s (%s last year)
sv: %s (%s senaste året)

en: %d hour(s) ago: %s
sv: för %d timmar sedan: %s

en: in %d hour(s): %s
sv: om %d timmar: %s

en: %d month(s) ago: %s
sv: för %d månader sedan: %s

en: in %d month(s): %s
sv: om %d månader: %s

en: %d year(s) ago: %s
sv: för %d år sedan. %s

en: in %d year(s): %s
sv: om %d månader: %s

en: %d. of %s (this month) - a %s
sv: %d. av %s (innevarande månad) - en %s

en: %d. of %s (next month) - a %s
sv: %d. av %s (nästkommande månad) - en %s

en: %d. of %s (last month) - a %s
sv: %d. av %s (senaste månaden) - en %s

en: in %d day(s) - %s
sv: om %d dagar - %s

en: in %d week(s) - %s
sv: om %d veckor - %s

en: Cannot connect to database without login information!
sv: Kan inte ansluta till databasen utan inloggningsuppgifterna!

en: The wxPython GUI framework hasn't been initialized yet!
sv: Ramverk wxPython för grafiska användargränssnittet,  har inte initialiserats ännu!

en: Can't connect to database without login information!
sv: Kan inte upprätta förbindelse med databasen utan inloggningsuppgifterna!

en:  option [%s]: %s
sv:  inställning [%s]: %s

en: no hook specified, please report bug
sv: ingen hulling (eng. hook) har specificerats, var vänlig rapportera denna bugg.

en: Comment
sv: Kommentar

en: Allergy
sv: Allergi

en: clinically relevant
sv: kliniskt relevant

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Episode
sv: Episod

en: New
sv: Ny

en: &Encounter
sv: &Undersökning

en: This shows the list of previous encounters
sv: Här återfinns listan på tidigare undersökningar

en: Select the type of encounter.
sv: Välj typ av undersökning

en: Date and time when the current (!) encounter started.
sv: Datum och klockslag då vald undersökning startade.

en: Date and time when the current (!) encounter ends.
sv: Datum och klockslag då vald undersökning slutar.

en: Start a new encounter. If there are any changes to the current encounter you will be asked whether to save them.
sv: Påbörja en ny undersökning. Om det sker några ändringar på vald undersökning kommer du att få frågan om dessa skall sparas eller inte.

en: This documents why the encounter takes place.
    
    It may be due to a patient request or it may be prompted by other reasons. Often initially collected at the front desk and put into a waiting list comment. May turn out to just be a proxy request for why the patient really is here.
    
    Also known as the Reason For Encounter/Visit (RFE).
sv: Dokumentation om varför undersökningen äger rum.
    
    Om den initierats av patient eller skett av andra anledningar. Ofta noterat i kassan och registrerat som kommentar i väntelistan. Kan visa sig vara en ställeföreträdares begäran om undersökning.
    
    Kallas Anledning till Undersökning/Besök (ATU) (Reason For Encounter/Visit (RFE))

en: This summarizes the outcome/assessment of the consultation from the doctors point of view. Note that this summary spans all the problems discussed during this encounter.
sv: Summering av utfall/värdering av konsultationen från läkares perspektiv. Observera att sammanfattning gäller alla problem som diskuterats under denna undersökningen.

en: Save encounter details and all progress notes.
sv: Spara undersökningens innehåll och alla utvecklingsanteckningar.

en: Save the encounter details.
sv: Spara undersökningens innehåll.

en: New notes in current encounter
sv: Nya anteckningar i aktuell undersökning

en: Previous Encounters
sv: Föregående Undersökningar

en: Encounter
sv: Undersökning

en: Password
sv: Lösenord

en: Narrative
sv: Patientens redogörelse

en: active
sv: aktiv

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: Substance
sv: Substans

en: Edit the details for the encounter below:
sv: Redigera undersökningen nedan:

en: Enter the Reason For Encounter here. This is the patient's initial request or purpose of visit which led to the encounter.
sv: Ange Orsak Till Undersökning här. Patientens första begäran eller anledning till besöket. Vad som föranledde undersökningen.

en: Codes relevant to the Reason for Encounter
    separated by ";".
sv: Koder som berör Anledning till Undersökning
    separerade med ";".

en: Enter the Encounter Summary here. This is your final assessment of the total encounter across all relevant episodes.
sv: Ange Undersökningens Sammanfattning här. Detta är den slutgiltiga värderingen av den sammanlagda undersökning för alla relevanta episoder.

en: Codes relevant to the Assessment of Encounter
    separated by ";".
sv: Koder som berör Utvärdering av Undersökning
    separerade med ";".

en: Data of current patient to be displayed here.
sv: Information angående aktuell patient som skall visas här.

en: Enlist
sv: Registrera

en: Enlist person as GNUmed user
sv: Registrera person som GNUmed-användare

en: A short alias identifying the GNUmed user. It is used in the clinical record among other places.
sv: Kort alias som identifierar GNUmed-användaren. Det används bland annat i medicinska register.

en: The database account for this user.
    
    The account will be created in the database with proper access rights. Privacy restrictions are currently hardcoded to membership in the PostgreSQL group "gm-doctors".
    
    You can use the name of an existing account but it must not be used by any other GNUmed user yet.
sv: Databaskontot för denna användare.
    
    Kontot kommer att upprättas med tillbörliga åtkomsträttigheter. Databasens restriktioner gällande privat integritet är för närvarande fullkomligt definierade av användarens registrering i PostgreSQL-grupp "gm-doctors" och definieras endast i den PostgreSQL-gruppen.
    
    Du kan använda ett namn på ett befintligt konto men detta skall då ej vara registrerat till annan GNUmed-användare ännu.

en: The password for the new database account. Input will not be shown.
sv: Lösenord för det nya databaskontot. Inmatning visas ej.

en: The database password must be typed again to enable double-checking to protect against typos.
sv: Lösenordet för databaskontot måste ånyo matas in för att avvärja stavfel eller andra misstag. Kontrollera att ni inte har versal-lås-knappen aktiverad.

en: Enlisting GNUmed users is a priviledged operation.
    You must enter the password for the database administrator "gm-dbo" here.
sv: Att registrera GNUmed användare är en privilegierad operation.Du måste mata in lösenord för databasadministrator  "gm-dbo" här.

en: Enlist this person as a GNUmed user and associate it with the given database account.
sv: Registrera denna person som GNUmed-användare och associera dennes konto till det givna databaskontot.

en: Cancel this dialog, do not enlist new GNUmed user.
sv: Avbryt denna procedur. Registrera ej ny GNUmed-användare.

en: The currently selected patient is:
sv: Den för närvarande valda patienten är:

en: User parameters:
sv: Användarparametrar:

en: Account
sv: Konto

en: Password, again
sv: Lösenord, igen

en: Admin password
sv: Administrators lösenord

en: Reaction
sv: Reaktion

en: Target
sv: Målvariabel

en: <current allergy state>
sv: <nuvarande allerigiskt tillstånd>

en: <last confirmed>
sv: <senast verifierad>

en: Unknown
sv: Okänd

en: No known allergies
sv: Inga kända allergier

en: Has allergies
sv: Har allergier

en: Allergy Manager
sv: Allergihanterare

en: This displays the current allergy state as saved in the database.
sv: Här visas det allergiska tillstånd som sparats som nuvarande i databasen.

en: When was the allergy state last confirmed.
sv: När bekräftades senast det allergiska tillståndet.

en: Allergy details
sv: Detaljer om allergiskt tillstån

en: Allergy state
sv: Allergiskt tillstånd

en: What is the patient here for. Could be the Reason for Encounter.
sv: Varför är patienten här. Kan vara Orsak till Undersökning.

en: Edit Allergy/Intolerance
sv: Redigera Allergi/Intolerans

en: Save the allergy/intolerance in the database.
sv: Spara Allergi/Intolerans-uppgifter i databasen.

en: Clear all fields or reset to database values.
sv: Nollställ alla fält eller återställ till databasens värden.

en: Cancel editing the allergy/intolerance.
sv: Avbryt redigering av Allergi/Intolerans.

en: Required: A name for this encounter type in your local language.
sv: Obligatoriskt: Ett inhemskt namn för denna typ av undersökning.

en: Optional: A system-wide description for this encounter type. If you leave this empty the local name will be used.
    
    It is useful to choose an English term but that is not mandatory. One advantage to using a system-wide type description is that different people can have the system description translated into their language and still use the same encounter type.
sv: Valfritt: En systemövergripande beskrivning för denna typ av undersökning. Om detta utelämnas kommer den inhemska benämningen att anges.
    
    Det är meningsfullt att välja en engelsk benämning men inte obligatoriskt. En fördel med att använda en systemövergripande typbeskrivning är att olika mäniskor kan få denna beskrivning översatt till sitt språk och fortfarande använda samma typ av undersökning.

en: Encounter type
sv: Typ av undersökning

en: In this area GNUmed will place the notes of the
    previous encounter as well as notes by other
    staff for the current encounter.
    
    Note that this may change depending on which
    active problem is selected in the editor below.
sv: I detta utrymme kommer GNUmed placera anteckningarna från
    tidigare undersökningar och anteckningar från annan personal
    som berör denna undersökning.
    
    Notera att detta kan ändra sig beroende på vilka 
    aktiva problem valts i redigeraren nedan.

en: edit encounter details
sv: Redigera undersökningens innehåll.

en: Health issue
sv: Vårdbeteckning

en: Drug
sv: Medicin

en: Advice
sv: Rekommendation

en: Put question here.
sv: Skriv frågan här.

en: Remember and don't ask again.
sv: Kom ihåg och fråga inte igen.

en: Put caption here.
sv: Skriv sammanfattning här.

en: Check this if you want GNUmed to remember your decision and not ask you again.
sv: Bocka i detta val om du vill att GNUmed skall registrera ditt val och inte ånyo fråga dig i fortsättningen.

en: &Tolerates others in class
sv: &Tolererar övriga i kategori

en: &Allergy
sv: &Allergi

en: &Sensitivity
sv: &Överkänslighet

en: &Definite
sv: &Definit

en: Check if this reaction applies to this drug/generic only, not the entire drug class.
sv: Undersök om denna reaktion gäller endast denna medicin/generika och inte en hel kategori av medicinen.

en: Displays drug classe(s) along with their ATC code.
sv: Visar medicinkategorier tillsammans med deras ATC-koder.

en: Document signs and symptoms. If reaction is to a drug also document time of onset after drug administration (<24h, 24-72h, >72h).
sv: Dokumentera tecken och symptom. Om reaktionen utlöses av en medicin, dokumentera även hur länge efter medicinintaget, anfallet ägt rum (<24h, 24-72h, >72h).

en: Select this if the reaction is an allergy.
sv: Bocka i här om reaktionen är en allergi.

en: Select this if the reaction is a sensitivity.
sv: Bocka i här om reaktionen är en överkänslighet.

en: Check this if this allergy/intolerance is known to exist for sure as opposed to suspected.
sv: Bocka i här om denna allergi/intolerans är fastställd i kontrast till förmodad.

en: Trigger
sv: Utlösande faktor

en: Generics
sv: Generika

en: Drug Classes
sv: Medicinkategorier

en: Reaction Type
sv: Reaktionstyp

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Print
sv: Skriv ut

en: Documents:
sv: Dokument:

en: Save the currently displayed progress note under the current encounter.
sv: Spara den för närvarande visade utvecklingsanteckningen till den valda undersökningen.

en: Save the currently displayed note into an encounter selected from a list of encounters.
sv: Spara den för närvarande visade anteckningen till en undersökning vald från listan av undersökningar.

en: New notelets in current encounter
sv: Nya korta anteckningar för denna undersökning

en: Encounter:
sv: Undersökning:

en: unknown allergy state
sv: Okänt allergiskt tillstånd

en: no known allergies
sv: Inga känd allergier

en: *does* have allergies
sv: *har* allergier

en: ERROR: unknown allergy state [%s]
sv: FEL: Okänt allergiskt tillstånd [%s]

en: Medication history
sv: Medicineringshistorik

en: units
sv: enheter

en: long-term
sv: lång sikt

en: short-term
sv: kort sikt

en: ?short-term
sv: ?kort sikt

en: ongoing
sv: pågående

en: inactive
sv: inaktiv

en: ?ongoing
sv: ?pågående

en: Strength
sv: Styrka

en: Medication list
sv: Medicinlista

en: ordered by brand
sv: sorterad med avseende på märke

en: error with placeholder [%s]
sv: Fel för platshållare [%s]

en: Error running pdflatex. Cannot turn LaTeX template into PDF.
sv: Fel från programmet pdflatex. Kan inte transformera formatet LaTeX till PDF för detta dokument.

en: PDF output file cannot be opened.
sv: PDF-resultatfil kan inte öppnas.

en: Error running gnuplot. Cannot plot data.
sv: Felmeddelande från programmet gnuplot. Kan ej plotta data.

en: Error running pdftk. Cannot extract fields from PDF form template.
sv: Fel från programmet pdftk. Kan inte extrahera fält från mall för PDF-formulär.

en: Error running pdftk. Cannot fill in PDF form template.
sv: Fel från programmet pdftk. Kan inte fylla i mall för PDF-formulär.

en: Error running pdftk. Cannot flatten filled in PDF form.
sv: Fel från programmet pdftk. Kan inte formulera ifyllt PDF-formulär på slutgiltig form.

en: unknown gender
sv: okänt kön

en: male
sv: man

en: female
sv: kvinna

en: child
sv: barn

en: boy
sv: pojke

en: girl
sv: flicka

en: animal
sv: djur

en: final
sv: slutgiltig

en: partial
sv: delvis

en: preliminary
sv: preliminär

en: already reported
sv: redan rapporterat

en: corrected result
sv: korrigerade resultat

en: missing, reported later
sv: fattas, rapporteras senare

en: original entry
sv: Ursprungligt fält.

en: modified entry
sv: Ändrat fält.

en: %s: encounter (%s)
sv: %s: undersökning (%s)

en: health issue: %s
sv: Kategori av medicinsk frågeställning: %s

en: episode     : %s
sv: Episod: %s

en:  %s known problems
sv:  %s kända problem.

en:  %s encounters from %s to %s
sv:  %s undersökningar %s till %s

en:  %s active medications
sv:  %s aktiv medicinering

en:  %s documents
sv:  %s dokument

en:  %s test results
sv:  %s test resultat

en: Allergies and Intolerances
sv: Allergier och överkänslighet

en:  (last confirmed %s)
sv:  (senast bekräftad %s)

en: unknown reaction
sv: okänd reaktion

en: Family History
sv: Familjehistoria

en: Occupations
sv: Sysselsättning

en: Vaccinations
sv: Vaccinering

en: Device(%s):
sv: Enhet(%s):

en: Battery:
sv: Batteri:

en: Implanted:
sv: Implanterad:

en: last check:
sv: senaste granskning:

en: Sensing:
sv: Förnimmelse:

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Impedance:
sv: Impedans:

en: Vaccination
sv: Vaccinering

en: closed
sv: avslutat

en: external patient source (name, gender, date of birth)
sv: extern källa för patient (namn,kön,födelsedatum)

en: <name> cannot be empty
sv: fältet <namn> får ej lämnas tomt

en: <issuer> cannot be empty
sv: fältet <utfärdare> kan ej lämnas tomt

en: <channel> cannot be empty
sv: fältet <kanal> kan ej lämnas tomt

en: <number> cannot be empty
sv: fältet <antal> kan ej lämnas tomt

en: <street> cannot be empty
sv: fältet <gata> kan ej lämnas tomt

en: <urb> cannot be empty
sv: fältet <postort> kan ej lämnas tomt

en: <zip> cannot be empty
sv: fältet <postkod> kan ej lämnas tomt

en: Cannot merge active patient into another patient.
sv: Kan ej införliva vald patients akt med annan patients akt.

en: invalid age: DOB in the future
sv: felaktig ålder: framtida födelsedag

en: invalid age: DOB after death
sv: felaktig ålder: födelsedag efter dag då patient avlidit

en: unknown test results output format [%s]
sv: okänt format på provtagnings-resultat [%s]

en: No test results to format.
sv: Inga provtagnings-resultat för formatsättning

en: Test results
sv: Provtagnings-resultat

en: The lab request already exists but belongs to a different patient.
sv: Laborationsförfrågan existerar men tillhör annan patient.

en: Verify which patient this lab request really belongs to.
sv: Verifiera vilken patient denna laborationsförfrågan faktiskt tillhör.

en: lab [%s], request ID [%s], expected link with patient [%s], currently linked to patient [%s]
sv: lab [%s], förfrågans ID [%s], förväntad koppling till patient [%s], förnärvarande kopplad till patient [%s]

en: need lab request when inserting lab result
sv: behöver laborationsförfrågan för att spara laborationsresultat

en: error retrieving unreviewed lab results
sv: fel vid inhämtande ej granskat laborationsresultat

en: Cannot run [arriba] !
sv: Kan inte exekvera [arriba] !

en: No [arriba] result found in [%s].
sv: Inga [arriba] resultat funna i [%s].

en: first name
sv: Förnamn

en: internal patient ID
sv: internt patient-ID

en: date of birth
sv: födelsedag

en: external patient ID
sv: externt patient-ID

en: name, gender, date of birth
sv: namn,kön,födelsedag

en: name: first-last
sv: namn: första-sista

en: name: last-first
sv: namn: sista-första

en: name
sv: namn

en: names: first-last, date of birth
sv: namn: första-sista, födelsedag

en: names: last-first, date of birth
sv: namn: sista-första, födelsedag

en: names: last-first, dob
sv: namn: sista-första, födelsedag

en: name, date of birth
sv: namn, födelsedag

en: names: first last
sv: namn: först sist

en: names: last, first
sv: namn: sista, första

en: name: last, first
sv: namn: sista, första

en: date of birth/death
sv: födelsedag/dödsdag

en: full name
sv: fullständigt namn

en: unknown vaccinations output format [%s]
sv: okänt format på resultat gällande vaccinationer [%s]

en: Latest vaccinations
sv: Senaste vaccineringar

en: per target condition
sv: per målvilkor

en: Last given
sv: Senast angiven

en: Vaccine
sv: Vaccin

en: Lot \#
sv: Part\#

en: Total number of vaccinations recorded for the corresponding target condition.
sv: Total antal vaccinationer som registrerats för detta mål av sjukdomstillstånd.

en: Injection site
sv: Behandlingslokal

en: Organization: %s (%s)
sv: Organisation: %s (%s)

en: A: Sign
sv: A: Fynd

en: B: Cluster of signs
sv: B: Fyndkluster

en: C: Syndromic diagnosis
sv: C: Övergripande diagnos

en: D: Scientific diagnosis
sv: D: Vetenskaplig(a) beteckning(ar) av diagnos

en: <%s>: unknown diagnostic certainty classification
sv: <%s>: okänd diagnostisk felsäkerhetsklassificering

en: Clinical data generated during encounters under this health issue:
sv: Klinisk data som genererats vidundersökning och som gäller detta hälsotillstånd:

en: Health Issue %s%s%s%s   [#%s]
sv: Hälsotillstånd %s%s%s%s [#%s]

en:  ***** CONFIDENTIAL *****
sv:  ***** KONFIDENTIELLT *****

en:  contributed to death of patient
sv:  bidragande faktor till patientens död

en:  Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
sv:  Skapad vid undersökning: %s (%s - %s)   [#%s]

en:  Noted at age: %s
sv:  Observerat vid ålder: %s

en: not clinically relevant
sv: inte kliniskt relevant

en: Error retrieving episodes for this health issue.
sv: Fel vid mottagande av episoder för detta vårdärende

en: There are no episodes for this health issue.
sv: Det finn inga episoder för detta vårdärende

en: Episodes: %s (most recent: %s%s%s)
sv: Episoder: %s (de allra senaste: %s%s%s)

en: No encounters found for this health issue.
sv: Inga undersökningar hittades för detta hälsotillstånd.

en: Encounters: %s (%s - %s):
sv: Undersökningar: %s (%s - %s):

en:  Most recent: %s - %s
sv:  De allra senaste: %s - %s

en: Procedures performed: %s
sv: Utförda behandlingar: %s

en: Documents: %s
sv: Dokument: %s

en: Measurements and Results: %s
sv: Provtagningar och Resultat: %s

en: Vaccinations:
sv: Vaccinering:

en: Unattributed episodes
sv: Ej beaktade episoder:

en: Clinical data generated during encounters within this episode:
sv: Klinisk data från undersökningar under denna episod:

en: Episode %s%s%s   [#%s]
sv: Episod %s%s%s   [#%s]

en: Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
sv: Skapad vid undersökning: %s (%s - %s)   [#%s]

en: finished
sv: avklarad

en: Error retrieving encounters for this episode.
sv: Fel vid inhämtning av undersökningar för denna episod.

en: Last worked on: %s
sv: Senast bearbetad: %s

en: %s encounter(s) (%s - %s):
sv: %s undersökning(ar) (%s - %s):

en: 1st and (up to 3) most recent (of %s) encounters (%s - %s):
sv: Första och de (som mest tre) senaste (av totalt %s) undersökningar (%s - %s):

en: Progress notes in most recent encounter:
sv: Anteckningar om förbättring i senaste undersökning:

en: Measurements and Results:
sv: Provtagningar och resultat:

en:   your time: %s - %s  (@%s = %s%s)
sv:   er tid: %s - %s  (@%s = %s%s)

en: daylight savings time in effect
sv: Effektiv besparing av tid i dagsljus

en: %s other episodes touched upon during this encounter:
sv: %s andra under denna undersökning berörda episoder:

en:  (ongoing)
sv:  (pågående)

en: Lab result
sv: Labsvar

en: %sAllergy: %s, %s (noted %s)
sv: %sAllergi: %s, %s (nedtecknat %s)

en: Error retrieving encounters for episode
    %s
sv: Fel vid inhämtande av undersökningar för denna episod
    %s

en: There are no encounters for this episode.
sv: Det finns inga undersökningar för denna episod.

en: %sEpisode "%s" [%s]
    %sEncounters: %s (%s - %s)
    %sLast worked on: %s
sv: %sEpisod "%s" [%s]
    %sUndersökningar: %s (%s - %s)
    %sSenast bearbetad: %s

en: An error occurred while retrieving a text
    dump of the EMR for the active patient.
    
    Please check the log file for details.
sv: Ett fel inträffade vid inhämtande av en text-
    utmatning gällande EMR för vald patient.
    
    Var vänlig kolla loggfilen för mer ingående information.

en: An error occurred while Demographic record export
    Please check the log file for details.
sv: Ett fel inträffade under utmatning av Demografiska akter.
    Var vänlig konsultera loggfilen för mer ingående information.

en: Patient: %s (%s), No: %s
sv: Patient: %s (%s), Nummer: %s

en: Born   : %s, age: %s
sv: Född: %s, ålder: %s

en: Exported: %s
sv: Exporterat: %s

en: Chronological EMR Journal
sv: Kronologisk EMR Journal

en: Last Date
sv: Senaste datum

en: Prescribed For
sv: Utskriven för

en: Quantity
sv: Antal

en: Continue the existing recent encounter.
sv: Fortsätt den redan initierade föregående undersökningen.

en: Start a new encounter. The existing one will be closed.
sv: Initiera en ny undersökning. Den innevarande kommer att stängas.

en: Started a new encounter for the active patient.
sv: Initierade en ny undersökning för den valda patienten.

en: 
    A new encounter was started for the active patient.
sv: 
    En ny undersökning initierades till den valda patienten.

en: Start of new encounter
sv: Initiera en ny undersökning

en: Cannot list encounters. No active patient.
sv: Kan inte lista undersökningar. Ingen patient vald.

en: Encounters ...
sv: Undersökningar ...

en: Reason for Encounter
sv: Orsak till Undersökning

en: Assessment of Encounter
sv: Utvärdering an Undersökning

en: Adding new encounter type
sv: Lägger till ny undersökningstyp

en: Editing local encounter type name
sv: Redigerar det lokala namnet för undersökningstypen

en: Cannot delete encounter type [%s]. It is in use.
sv: Kan inte radera undersökningstyp [%s]. Den används.

en: 
    Select the encounter type you want to edit !
sv: 
    Välj den undersökningstyp du vill redigera!

en: Managing encounter types ...
sv: Hanterar undersökningstyper ...

en: programmer forgot to specify error message
sv: Felmeddelandet har ej specifierats.

en: 
    
    Please consult the error log for all the gory details !
sv: 
    
    Var vänlig konsultera felloggen för vidare information

en: generic error message
sv: Allmänt felmeddelanden

en: programmer forgot to specify info message
sv: Informationsmeddelande har ej specifierats.

en: generic info message
sv: Allmänt informationsmeddelande

en: programmer forgot to specify warning
sv: Programmerare har glömt att specifiera Varningsmeddelande

en: generic warning message
sv: Allmänt varningsmeddelande

en: Edit corresponding encounter
sv: Redigera motsvarande undersökning

en: Select corresponding encounter
sv: Välj motsvarande undersökning

en: Edit encounter details before change of patient.
sv: Redigera undersökningsdetaljer innan byte av patient.

en: Minimum duration of an encounter.
sv: Minsta tidsåtgång för en undersökning.

en: Maximum duration of an encounter.
sv: Maximal tidsåtgång för en undersökning.

en: Minimum age of an empty encounter before considering for deletion.
sv: Minsta tid från då en tom undersökning initierats tills dess att den kan beaktas för radering.

en: Default type for new encounters.
sv: Initial tilldelning av typ på en ny undersökning.

en: Encounter ...
sv: Undersökning ...

en: &Encounters
sv: &Undersökningar

en: List all encounters including empty ones.
sv: Lista alla undersökningar, tomma inkluderat.

en: Start new encounter
sv: Initiera ny undersökning

en: Start a new encounter for the active patient right now.
sv: Initiera en ny undersökning för den valda patienten nu.

en: Please select your database language from the list below.
    
    Your current setting is [%s].
    
    This setting will not affect the language the user interface
    is displayed in but rather that of the metadata returned
    from the database such as encounter types, document types,
    and EMR formatting.
    
    To switch back to the default English language unselect all
    pre-selected languages from the list below.
sv: Var vänlig välj språk för databasen från listan nedan.
    
    Nuvarande inställningar är [%s].
    
    Denna inställning kommer inte att påverka vilket språk som används i 
    användargränssnittet utan snarare det som används för den metadata som
    returneras från databasen. Exempelvis undersökningstyper, dokumenttyper,
    och EMR-formattering.
    
    För att växla tillbaks till förvalt Engelskt språk, välj bort alla förvalda språk från
    listan nedan.

en: The database currently holds no translations for
    language [%s]. However, you can add translations
    for things like document or encounter types yourself.
    
    Do you want to force the language setting to [%s] ?
sv: Databasen har för närvarande inte stöd för det
    språket [%s]. Dock kan ni lägga till översättningar
    för dokument och undersökningstyper manuellt.
    
    Vill ni tvinga språkinställning [%s]?

en: When activating a patient, do you want GNUmed to
    auto-open editors for all active problems that were
    touched upon during the current and the most recent
    encounter ?
sv: När ni aktiverar en patient, vill ni då att GNUmed skall
    automatiskt öppna redigerare för alla valda problem som
    berörts denna och den senaste undersökningen?

en: Yes, auto-open editors for all problems of the most recent encounter.
sv: Ja, automatiskt öppna redigerare för alla problem som hör till den senaste undersökningen.

en: Do you want GNUmed to show the encounter
    details editor when changing the active patient ?
sv: Vill ni att GNUmed skall visa undersökningsredigerare 
    när ni växlar aktiv patient?

en: Yes, show the encounter editor if it seems appropriate.
sv: Ja, visa undersökningsredigerare om det verkar lämpligt.

en: No, never show the encounter editor even if it would seem useful.
sv: Nej, visa aldrig undersökningsredigerare oavsett om det verkar lämpligt.

en: When a patient is activated GNUmed checks the
    chart for encounters lacking any entries.
    
    Any such encounters older than what you set
    here will be removed from the medical record.
    
    To effectively disable removal of such encounters
    set this option to an improbable value.
sv: När ni växlar aktiv patient kontrollerar GNUmed den
    samling undersökningar som saknar fält.
    
    Vilken som helst sådan undersökning äldre än det
    du anger här kommer att raderas från det medicinska registret.
    
    För att garanterat avaktivera borttagning av sådana 
    undersökningar ge denna ett otolkbart värde.

en: When a patient is activated GNUmed checks the
    age of the most recent encounter.
    
    If that encounter is younger than this age
    the existing encounter will be continued.
    
    (If it is really old a new encounter is
     started, or else GNUmed will ask you.)
sv: När en patient aktiveras kommer GNUmed att 
    kontrollera tiden sedan den senaste undersökningen.
    
    Om undersökningen skett senare än vad som anges här
    kommer den innevarande undersökningen att fortsättas.
    
    (Om undersökningen skett för mycket länge sedan kommer 
    en ny undersökning att inledas, eller så kommer GNUmed fråga
    er hur det skall behandla detta? )

en: When a patient is activated GNUmed checks the
    age of the most recent encounter.
    
    If that encounter is older than this age
    GNUmed will always start a new encounter.
    
    (If it is very recent the existing encounter
     is continued, or else GNUmed will ask you.)
sv: När en patient aktiveras kommer GNUmed kontrollera
    hur länge sedan den senaste undersökningen skett.
    
    Om undersökning skett för längre sedan än vad som 
    anges här kommer GNUmed alltid att starta en ny
    undersökning.
    
    (Om undersökningen skett väldigt nyligen kommer  
    undersökning att fortsättas, eller så kommer GNUmed 
    fråga er hur det skall behandla detta? )

en: ... encounter level
sv: ... undersökningsnivå

en: Open to encounter level
sv: Öppen upp till undersökningsnivå

en: Move encounters
sv: Flytta undersökningar

en: Encounter Actions:
sv: Undesökningsåtgärder:

en: Happened
sv: Inträffat

en: Connecting to backend
sv: Ansluter till databasen via databasens direkta gränssnitt.

en: gm_ctl_client: starting slave GNUmed client
sv: gm_ctl_client: startar GNUmed-klient i slavläge

en: A GNUmed slave client has been started because
    no running client could be found. You will now
    have to enter your user name and password into
    the login dialog as usual.
    
    Switch to the GNUmed login dialog now and proceed
    with the login procedure. Once GNUmed has started
    up successfully switch back to this window.
sv: En GNUmed-klient i slavläge har startats eftersom
    ingen exekverande sådan kunde hittas. Ni kommer nu
    att behöva mata in ert användarnamn och lösenord med\ hjälp av inloggningsdialogen som vanligt.
    
    Växla nu till GNUmeds inloggningsdialog och fortsätt
    med inloggningsproceduren. När GNUmed väl har startat
     kan ni växla tillbaks till detta fönster.

en: Connect to GNUmed
sv: Anslut till GNUmed

en: Proceed and try to connect to the newly started GNUmed client.
sv: Fortsätt och försök ansluta till den nyligen uppstartade GNUmed-klienten.

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abort and do NOT connect to GNUmed.
sv: Avbryt och anslut EJ till GNUmed.
