GNUmed - en to it translation catalogue (1180 entries)

en: unknown test status [%s]
it: stato test sconosciuto [%s]

en: Name
it: Nome

en: Text
it: Testo

en: Description
it: Descrizione

en: Start
it: Inizio

en: Duration
it: Durata

en: Delete
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Close
it: Chiudi

en: Other
it: Altro

en: Both
it: Entrambi

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Help
it: Aiu&to

en: Help
it: Aiuto

en: Error
it: Errore

en: Contact
it: Contatto

en: Location
it: Posizione

en: Exit
it: Esci

en: Help requested
    --------------
it: Richiesta di aiuto
    --------------

en: [%s] is not a readable file
it: [%s] non è un file leggibile

en: Unable to display the file:
    
     [%s]
    
    Your system does not seem to have a (working)
    viewer registered for the file type
     [%s]
it: Inabile di visualizzare il file:
    
     [%s]
    
    Il tuo sistema non sembra avere un visualizzatore (funzionante)
    registrato per il tipo di file
     [%s]

en: Translate this or i18n into <en_EN> will not work properly !
it: Traduci questo o i18n non funzionerà correttamente !

en: Cannot retrieve version information from:
    
    %s
it: Impossibile ottenere informazioni sulla versione da:
    
    %s

en: Cannot read version information from:
    
    %s
it: Impossibile leggere le informazioni sulla versione da:
    
    %s

en: There is no version information available from:
    
    %s
it: Non ci sono informazioni disponibili sulla versione da:
    
    %s

en: A new version of GNUmed is available.
it: È disponibile una nuova versione di GNUmed

en:  Your current version: "%s"
it:  La tua versione attuale: "%s"

en:  New version: "%s"
it:  Nuova versione: "%s"

en:  - bug fixes only
it:  - solo correzione bug

en:  - database fixups may be needed
it:  - potrebbe essere necessario riparare il database

en:  - bug fixes and new features
it:  - correzione bug e nuove caratteristiche

en:  - database upgrade required
it:  - richiesto aggiornamento del database

en: Note, however, that this version may not yet
    be available *pre-packaged* for your system.
it: Nota, comunque, che il pacchetto software per questa versione
    potrebbe non essere ancora disponibile per il tuo sistema.

en: Version information loaded from:
    
     %s
it: Informazioni sulla versione caricate da:
    
     %s

en: Script must not be a link: [%s].
it: Lo script non dev'essere un collegamento: [%s].

en: Script must be readable by the calling user: [%s].
it: Lo script dev'essere leggibile dall'utente: [%s].

en: Script must be readable by the calling user only (permissions "0600"): [%s].
it: Lo script deve essere leggibile solo dall'utente che lo esegue (permessi "0600"): [%s].

en: ** DOB unknown **
it: ** DDN sconosciuta **

en: right now (%s, %s)
it: proprio adesso (%s, %s)

en: today (%s)
it: oggi (%s)

en: tomorrow (%s)
it: domani (%s)

en: yesterday (%s)
it: ieri (%s)

en: %s (%s this year)
it: %s (%s quest'anno)

en: %s (%s next year)
it: %s (%s il prossimo anno)

en: %s (%s last year)
it: %s (%s lo scorso anno)

en: %d. of %s (this month) - a %s
it: %d. of %s (questo mese) - a %s

en: %d. of %s (next month) - a %s
it: %d. of %s (prossimo mese) - a %s

en: %d. of %s (last month) - a %s
it: %d. of %s (scorso mese) - a %s

en: in %d day(s) - %s
it: in %d giorno/i - %s

en: in %d week(s) - %s
it: in %d settimana/e - %s

en: Cannot connect to database without login information!
it: Impossibile connettersi al database senza informazioni del login

en: The wxPython GUI framework hasn't been initialized yet!
it: Il framework GUI wxPython non è stato ancora inizializzato!

en: Can't connect to database without login information!
it: Impossibile connettersi al database senza informazioni del login

en:  option [%s]: %s
it:  opzione [%s]: %s

en:   risk: %s
it:   rischio: %s

en: no hook specified, please report bug
it: gancio non specificato, si prega di fare un bug report

en: Identity
it: Identità

en: Last name
it: Cognome

en: Required: lastname (family name)
it: Obbligatorio: cognome

en: First name(s)
it: Nome/i

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Time:
it: Ora:

en: Gender
it: Sesso

en: Nick name
it: Soprannome

en: Title
it: Titolo

en: Comment
it: Commento

en: A comment on this person.
it: Un commento su questa persona.

en: Postal code
it: Codice postale

en: Street
it: Via

en: Primary address: name of street
it: Indirizzo principale: via

en: Number
it: Numero

en: Primary address: number
it: Indirizzo principale: numero

en: Unit:
it: Unità:

en: Primary address: city/town/village/dwelling/...
it: Indirizzo principale: città/comune

en: Region
it: Regione

en: Country
it: Nazione

en: Primary address: country of residence
it: Indirizzo principale: stato

en: Type
it: Tipo

en: External ID
it: ID esterno

en: Occupation
it: Occupazione

en: The current occupation.
it: L'occupazione attuale.

en: &Activate
it: &Attiva

en: Activate²
it: Acttiva²

en: Activate patient but do not remove from waiting list.
it: Attiva paziente, ma non toglierlo dalla lista di attesa.

en: Activate patient and remove from waiting list.
it: Attiva paziente e toglilo dalla lista d'attesa.

en: Add the active patient to the waiting list.
it: Aggiungere il paziente attivo alla lista d'attesa.

en: Remove selected patient from the waiting list.
it: Rimuovi il paziente attivo alla lista d'attesa.

en: Move patient up.
it: Muovi il paziente su.

en: Move patient down.
it: Muovi il paziente giù.

en: Zone
it: Zona

en: Vitals
it: Organi vitali

en: Edit Document Types
it: Modifica Tipi Documento

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Include:
it: Includi:

en: Inactive
it: Inattivo

en: Unapproved
it: Non Approvato

en: Add a substance.
it: Aggiungi una sostanza.

en: Remove a substance from the list.
it: Rimuovere una sostanza dalla lista.

en: Allergy
it: Allergia

en: Discontinue selected entry due to an allergy or intolerance.
it: Interrompere l'ingresso selezionato a causa di un'allergia o intolleranza.

en: Info
it: Informazioni

en: Show in-depth information on the selected substance if available.
it: Mostra informazioni approfondite sulla sostanza selezionata, se disponibile.

en: &Interactions?
it: &Interazioni?

en: Report an Adverse Drug Reaction.
it: Riporta un effetto collaterale del farmaco.

en: Print the medication list.
it: Stampa la lista di farmaci.

en: Set
it: Imposta

en: Source
it: Fonte

en: (you are/are not the primary reviewer)
it: (sei/non sei il primo esaminatore)

en: review document
it: documento d'esame

en: technically abnormal
it: tecnicamente abnorme

en: take over responsibility
it: assumere la responsabilità

en: clinically relevant
it: rilevante clinicamente

en: sign all pages
it: firmare tutte le pagine

en: Save
it: Salva

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit document properties
it: Modifica proprietà documento

en: Enter the date of creation of the document.
it: Inserisci la data di creazione del documento.

en: Check this if you want to edit your review.
it: Spunta qui se vuoi editare il tuo esame.

en: Save your review.
it: Salva il tuo esame.

en: Cancel this review.
it: Annula questo esame.

en: Your review
it: Il tuo esame

en: Reviews by others
it: Esami esterni

en: Episode
it: Episodio

en: Date
it: Data

en: Reference
it: Riferimento

en: Filename
it: Nome del file

en: In this area GNUmed will place the status of all cardiac devices and device parts. There can be more than one device at a time
    
    It potentially looks like this
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Device: SJM Atlas DR (active)     Battery: 2.4V (MOL)      Implanted:  Feb 09 2008
    
    RA: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, replacement)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 2 (1.5) mV    Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    
    RV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, replacement)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 7 (15) mV    Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    
    LV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, Y-connector)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 7 ( ?) mV    Threshold: 1/1.5 (1/1) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Device: Medtronic Relia SR (inactive)     Batttery 2.1V (EOL)   Implanted: Jan 23 2000
    
    Device: Medtronic Kappa SR (explanted)     Batttery 2.1V (EOL)   Explanted: Jan 23 2000 (Jan 23 1995)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    RA Lead: Medtronic ? (inactive, capped)             Implanted: Jan 23 2000
    RV Lead: Medtronic ? (explanted)                        Explanted: Feb 09 2008
it: In quest'area GNUmed inserirà lo stato di tutti i dispositivi cardiaci e le loro parti. Ci possono essere più dispositivi presenti contemporaneamente
    
    Dovrebbe apparire in questo modo
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dispositivo: SJM Atlas DR (attivo)     Batteria: 2.4V (MOL)      Impiantato:  09 Feb 2008
    
    RA: Medtronic Sprint fidelis (attivo, flaky, sostituzione)             Impiantato: Feb 09 2008
    Sensibilità: 2 (1.5) mV    Soglia: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedenza: 800 (900) Ohm
    
    RV: Medtronic Sprint fidelis (attivo, flaky, sostituzione)             Impiantato: 09 Feb 2008
    Sensibilità: 7 (15) mV    Soglia: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedenza: 800 (900) Ohm
    
    LV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, connettore ad Y)             Impiantato: 09 Feb 2008
    Sensibilità: 7 ( ?) mV    Soglia: 1/1.5 (1/1) V/ms       Impedenza: 800 (900) Ohm
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dispositivo: Medtronic Relia SR (non attivo)     Batteria 2.1V (EOL)   Impiantato: 23 Gen 2000
    
    Device: Medtronic Kappa SR (explanted)     Batttery 2.1V (EOL)   Explanted: Jan 23 2000 (Jan 23 1995)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    RA Lead: Medtronic ? (inactive, capped)             Implanted: Jan 23 2000
    RV Lead: Medtronic ? (explanted)                        Explanted: Feb 09 2008

en: New
it: Nuovo

en: &All
it: &Tutto

en: &Encounter
it: &Appuntamento

en: &Note
it: &Nota

en: &New
it: &Nuovo

en: &Clear
it: &Cancella

en: &Discard
it: &Rifiuta

en: In this area GNUmed will place hints and tips
    related to the current interrogation note and patient.
    
    Those hints will be derived from a variety of
    sources such as classifications (ICD, ...), 
    safety warnings, online resources (Google
    and friends), device databases, etc.
    
    Eventually, those hints will be active in that you
    can click on them and be taken to the relevant
    information/an appropriate action be performed.
it: In quest'area GNUmed visualizzerà suggerimenti ed informazioni
    relative ai quesiti ed al paziente selezionati.
    
    Questi suggerimenti saranno derivati da più
    fonti diverse, come classificazioni (ICD, ...), 
    avvisi di sicurezza, risorse online (Google
    ed amici), database di dispositivi, ecc.
    
    Eventualmente questi suggerimenti saranno attivi in modo che
    cliccando su questi si possa accedere all'informazione
    o comportamento rilevante.

en: This shows the list of previous encounters
it: Questo mostra la lista degli appuntamenti precedenti

en: Select the type of encounter.
it: Seleziona il tipo d'appuntamento

en: Date and time when the current (!) encounter started.
it: Data ed ora in cui l'attuale (!) appuntamento è inziato.

en: Date and time when the current (!) encounter ends.
it: Data ed ora in cui l'attuale (!) appuntamento finisce.

en: Start a new encounter. If there are any changes to the current encounter you will be asked whether to save them.
it: Inizia un nuovo appuntamento. Se ci sono cambiamenti all'attuale appuntamento, riceverai un avviso per decidere di salvarli.

en: This documents why the encounter takes place.
    
    It may be due to a patient request or it may be prompted by other reasons. Often initially collected at the front desk and put into a waiting list comment. May turn out to just be a proxy request for why the patient really is here.
    
    Also known as the Reason For Encounter/Visit (RFE).
it: Ciò documenta perchè è avvenuto l'incontro.
    
    Può essere dovuto ad una richiesta del paziente o può essere motivato da altre ragioni. Spesso raccolte presso la reception e inserite come commentonella lista d'attesa. Potrebbe essere solamente una richiesta di delega per cui il paziente si trova qui.
    
    Anche conosciuto come Motivo Dell'Incontro/Visita (RFE).

en: This summarizes the outcome/assessment of the consultation from the doctors point of view. Note that this summary spans all the problems discussed during this encounter.
it: Questo riassume il risultato / valutazione della consultazione, dal punto di vista medico. Si noti che questa sintesi abbraccia tutti i problemi discussi durante questo incontro.

en: Save encounter details and all progress notes.
it: Salva i dettagli dell'appuntamento e tutte le note di progressione.

en: Save the encounter details.
it: Salva i dettagli dell'appuntamento

en: Save the currently displayed progress note.
it: Salva le note di progressione attualmente visualizzate.

en: Clear the editor for the displayed progress note.
it: Pulisce l'editor per la nota di avanzamento visualizzata.

en: Tips and Hints
it: Suggerimenti e consigli

en: New notes in current encounter
it: Nuove note sulla visita attuale

en: Previous Encounters
it: Visite precedenti

en: Active Device Settings
it: Impostazioni attive del dispositivo

en: Encounter
it: Appuntamento

en: until
it: fino a

en: Request
it: Richiesta

en: Summary
it: Riassunto

en: Save:
it: Salva:

en: Patient
it: Paziente

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Lab
it: Laboratorio

en: Move
it: Sposta

en: Moving narrative to another episode
it: Sposta il resoconto in un altro episodio

en: Select the episode you want to move the narrative to.
it: Selezionare l'episodio del quale si desidera spostare la narrazione.

en: Cancel moving the narrative entries and leave them where they are.
it: Elimina lo spostamento dei resoconti e lasciali dove sono.

en: Source episode
it: Fonte episodio

en: Narrative
it: Anamnesi

en: Code
it: Codice

en: Value
it: Valore

en: Status
it: Stato

en: A comment on this lab.
it: Un commento su questo laboratorio.

en: active
it: attivo

en: Image editor
it: Editor di immagini

en: Mark this checkbox if you want this template to be active in GNUmed.
it: Spunta la casella se vuoi che questo modello sia attivo in GNUmed

en: Load template data from a file.
it: Carica i dati del modello da un file.

en: Version
it: Versione

en: Template type
it: Tipo di modello

en: Document type
it: Tipo di documento

en: Template
it: Modello

en: &Scan page(s)
it: &Scansione pagina/e

en: Pick &file(s)
it: Prendi &file(s)

en: Intended reviewer:
it: Esaminatore previsto:

en: &review and sign
it: &esame e firma

en: &technically abnormal
it: &tecnicamente abnorme

en: &clinically relevant
it: &clinicamente rilevante

en: Discard
it: Rifuita

en: Required: The type of this document.
it: Richiesto: il tipo di questo documento.

en: Whether this document report technically abormal results.
it: Se questo documento riporta risultati tecnicamente abnormi

en: Whether this document reports clinically relevant results. Note that both normal and abnormal resuslts can be relevant.
it: Se questo documento riporta risultati clinicamente rilevanti. Nota che entrambi i risultati, normali e abnormi, possono essere rilevanti.

en: Optional: A free-text document description.
it: Opzionale: Una descrizione del documento a testo libero.

en: View the part selected in the above list.
it: Visualizza la parte selezionata nella lista soprastante.

en: Save finished document.
it: Salva il documento terminato.

en: Document Properties
it: Proprietà Documento

en: Associate to episode:
it: Associato all'episodio:

en: Reason
it: Motivazione

en: left
it: sinistra

en: right
it: destra

en: Active
it: Attivo

en: Relevant
it: Rilevante

en: Confidential
it: Confidenziale

en: Caused death
it: Morte causata

en: Enter the age in years when this condition was diagnosed. Setting this will adjust the "in the year" field accordingly.
it: Inserisci l'età in anni, quando la condizione venne diagnositicata. Impostando ciò, si aggiornerà il campo "nell'anno" di conseguenza.

en: Enter the year when this condition was diagnosed. Setting this will adjust the "at age" field accordingly.
it: Inserisci l'anno quando la condizione venne diagnosticata. Impostando ciò, si aggiornerà il campo "all'età" di conseguenza.

en: Check if this is an active, ongoing problem.
it: Seleziona se questo è un problema attivo, in corso.

en: Check if this is a clinically relevant problem.
it: Seleziona se questo è un problema clinicamente rilevante.

en: Check if this condition contributed to causing death of the patient.
it: Controlla se questa condizione abbia contribuito alla morte del paziente.

en: Condition
it: Condizione

en: Certainty
it: Certezza

en: Grouping:
it: Raggruppamento:

en: Age:
it: Età:

en: Or year:
it: O anno:

en: &Relevant
it: &Rilevante

en: Normal
it: Normale

en: Substance
it: Sostanza

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Edit the details for the encounter below:
it: Modificare i dettagli per l'incontro di seguito:

en: Started
it: Iniziata

en: Ended
it: Finita

en: Keep running
it: Continua

en: Close GNUmed
it: Chiudi GNUmed

en: View log
it: Mostra log

en: Send report
it: Manda rapporto

en: GNUmed exception handler
it: Gestore eccezioni GNUmed

en: View the log file.
it: Guarda il file del registro.

en: Details
it: Dettagli

en: An unhandled exception has occurred.
it: È occorsa un'eccezione non gestita.

en: Sender
it: Mittente

en: Log file
it: File registro

en: Data of current patient to be displayed here.
it: Dati paziente attuale da mostrare qui.

en: Enlist
it: Accetta

en: A short alias identifying the GNUmed user. It is used in the clinical record among other places.
it: Un breve alias identificativo dell'utente Gnumed. Si usa in cartelle cliniche e in altri luoghi.

en: The database account for this user.
    
    The account will be created in the database with proper access rights. Privacy restrictions are currently hardcoded to membership in the PostgreSQL group "gm-doctors".
    
    You can use the name of an existing account but it must not be used by any other GNUmed user yet.
it: L'account database per questo utente.
    
    L'account verrà creato nel database con diritti di accesso corretti.  restrizioni sulla privacy sono attualmente hardcoded di appartenenza al gruppo PostgreSQL "GM-medici".
    
    È possibile utilizzare il nome di un account esistente, ma non deve essere utilizzato da un altro utente Gnumed.

en: The password for the new database account. Input will not be shown.
it: La password per il nuovo account database. L'input non verrà mostrato.

en: The database password must be typed again to enable double-checking to protect against typos.
it: La password del database deve essere digitata nuovamente per permettere un controllo per evitare errori di battitura.

en: Enlisting GNUmed users is a priviledged operation.
    You must enter the password for the database administrator "gm-dbo" here.
it: L'inserimento di utenti GNUmed è un'operazione privilegiata.
    Devi inserire qui la password per l'amministratore "gm-dbo" del database.

en: Enlist this person as a GNUmed user and associate it with the given database account.
it: Inserisci questa persona come utente GNUmed ed associalo con il seguente account del database.

en: Cancel this dialog, do not enlist new GNUmed user.
it: Annulla questa operazione, non inserire un nuovo utente GNUmed.

en: The currently selected patient is:
it: Il paziente attualmente selezionato è:

en: User parameters:
it: Parametri utente:

en: Password, again
it: Password, di nuovo

en: Admin password
it: Password amministratore

en: Site
it: Sito

en: Reaction
it: Rezione

en: Apply selection to all unsigned results.
it: Applica la selezione a tutti i risultati non firmati

en: &Actions ...
it: &Azioni ...

en: Procedure
it: Procedura

en: ... or ...
it: ... o ...

en: Enter the actual ID (number, identifier, ...) here.
it: Inserisci l'ID attuale (numero, identificatore, ...) qui.

en: Enter a comment on this external ID.
it: Inserisci un commento per questo ID esterno.

en: ID Type
it: Tipo ID

en: Issuer
it: Emittente

en: &Abnormal
it: &Abnorme

en: The doctor in charge who will have to assess and sign off this result.
it: Il medico in carica che dovrà valutare e firmare questo risultato.

en: Check if this result is technically abnormal.
it: Controlla se il risultato è tecnicamente abnorme.

en: Check if this result is clinically relevant.
it: Controlla se questo risultato è clinicamente rilevante.

en: Measurement details
it: Dettagli di misurazione

en: Units
it: Unità

en: Indicator
it: Indicatore

en: Context
it: Contesto

en: Clinical details
it: Dettagli Clinici

en: In charge
it: In carica

en: Problem
it: Problema

en: Review
it: Recensione

en: Reference information
it: Informazioni di riferenza

en: or
it: o

en: Target
it: Obiettivo

en: Add a new item to the list.
it: Aggiungi una nuova voce alla lista.

en: Edit the selected item.
it: Modifica la seguente voce.

en: Remove the selected item(s) from the list.
it: Rimuovi la/le voce/i selezionata/e dalla lista.

en: Keep *this* patient
it: Tenere * questo * paziente

en: Merge
it: Unisci

en: Merging patients
it: Unire i pazienti

en: Select this if you want to keep this patient.
it: Selezionare questa opzione se si desidera mantenere questo paziente.

en: Address
it: Indirizzo

en: Clear
it: Cancella

en: Contribute
it: Contributi

en: Run the query and present the results below.
it: Esegui la query e visualizza il risultato sotto.

en: Clear all fields.
it: Cancella tutti i campi.

en: Save the report definition.
it: Salvare la definizione del report.

en: Delete this report definition.
it: Eliminare questa definizione di report.

en: Show the database schema definition in your web browser.
it: Mostra la definizione dello schema del database nel browser web.

en: Report
it: Rapporto

en: 
    Command
    (SQL)
it: 
    Comando
    (SQL)

en: <current allergy state>
it: <stato allergico attuale>

en: <last confirmed>
it: <ultimo confermato>

en: Unknown
it: Sconosciuta

en: No known allergies
it: Nessuna allergia nota

en: Has allergies
it: Allergie presenti

en: Allergy Manager
it: Gestore Allergie

en: This displays the current allergy state as saved in the database.
it: Qui viene visualizzato lo stato allergico attuale così com'è registrato nel database.

en: When was the allergy state last confirmed.
it: Quando è stata confermata l'ultima analisi allergica.

en: Select this if there is no information available on whether the patient has any allergies or not.
it: Seleziona questo se non ci sono informazioni disponibili sullo stato allergico del paziente.

en: Select this if the patient has no known allergies.
it: Seleziona questo se il paziente non ha allergie note.

en: Select this if the patient has known allergies.
it: Seleziona questo se il paziente ha allergie note.

en: A comment on the allergy state.
it: Un commento sulle analisi allergiche.

en: Save and confirm the allergy state.
it: Salva e conferma le analisi allergiche.

en: Lists the allergies known for this patient if any.
it: Elenca le allergie note per questo paziente, se presenti.

en: Save the allergy details in the edit area as either a new allergy or as an update to the existing allergy selected above.
it: Salva i dettagli dell'allergia nell'area testuale come nuova allergia o come aggiornamento ad un'allergia pre-esistente selezionata sopra.

en: Clear the fields of the edit area. Will discard unsaved data.
it: Cancella i campi del campo di scrittura. Dati non salvati verranno scartati.

en: Delete the allergy selected in the list from the database.
it: Cancella l'allergia selezionata dalla lista del database

en: Close the dialag. Will discard unsaved data.
it: Chiudi la finestra. Dati non salvati verranno scartati.

en: Allergy details
it: Dettagli dell'allergia

en: Allergy state
it: Stato allergico

en: Currently:
it: Attualmente:

en: Last confirmed:
it: Ultima confermata:

en: Set to:
it: Imposta a:

en: Comment:
it: Commento:

en: Waiting list details for this patient.
it: Aspettando una lista dettagliata per questo paziente.

en: &Zone:
it: &Zona:

en: &Urgency:
it: &Urgenza:

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Save
it: &Salva

en: Subjective
it: Soggettivo

en: Objective
it: Oggettivo

en: Plan
it: Procedere

en: Cancel this dialog.
it: Cancella questa finestra.

en: Add a new item to the list above.
it: Aggiungi una nuova voce alla lista soprastante.

en: Edit the (first or only) item selected in the list above.
it: Modifica la (prima o sola) voce selezionata nella lista soprastante.

en: Activate
it: Attiva

en: Activate the respective patient by double-clicking a row.
it: Attiva il rispettivo paziente con un doppio click sulla riga.

en: Edit Allergy/Intolerance
it: Modifica Allergia/Intolleranza

en: Save the allergy/intolerance in the database.
it: Salva l'allergia/intolleranza nel database.

en: Clear all fields or reset to database values.
it: Cancella tutti i campi o reset dei valori del database.

en: Cancel editing the allergy/intolerance.
it: Annulla la modifica a allergia/intolleranza

en: Local name
it: Nome locale

en: Encounter type
it: Tipo di consultazione

en: Closed episodes
it: Episodi chiusi

en: Non-relevant issues
it: Questioni non rilevanti

en: Show issues marked clinically NOT relevant.
it: Visualizza questioni marcate NON rilevanti.

en: Active problems
it: Problemi attuali

en: rhythmic
it: ritmico

en: arrhythmic
it: aritmici

en: <last height>
it: <ultimm altezza>

en: <last weight>
it: <ultimo peso>

en: Heart rate in beats per minute.
it: La frequenza cardiaca in battiti al minuto.

en: Respiration rate.
it: Frequenza respiratoria.

en: Current height in cm.
it: altezza attuale in cm.

en: Pulse
it: Pulsazione

en: (rectal)
it: (rettale)

en: Figure
it: Figura

en: Height
it: Altezza

en: Weight
it: Peso

en: g or kg
it: g o kg

en: Waist
it: Vita

en: The date of birth for this person.
it: La data di nascita per questa persona.

en: The date of death.
it: La data di morte.

en: edit encounter details
it: modifica dettagli dell'appuntamento

en: Close this dialog.
it: Chiudi questa finestra

en: Age
it: Età

en: Health issue
it: Problema di salute

en: Sort newest documents to top of tree.
it: Ordina i tre documenti più recenti.

en: Sort documents by the episode they belong to.
it: Ordina documenti per episodio di appartenenza.

en: Sort documents by their type.
it: Ordina documenti per tipo

en: Sort documents by
it: Ordina documenti per

en: &Me only
it: &Solo me

en: &All users
it: &Tutti gli utenti

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Scope
it: Portata

en: Components
it: Componenti

en: Approved of
it: Approvato da

en: Long-term
it: A lungo termine

en: Per plan
it: Per piano

en: Whether this substance is to be taken for the rest of the patient's life.
it: Pare che questa sostanza sia da adottare per il resto della vita del paziente.

en: The aim of consuming this substance.
it: L'obiettivo di consumo di questa sostanza.

en: Any clinical notes, comments, or instructions on this substance intake.
it: Eventuali note cliniche, commenti o istruzioni sull'assunzione di questa sostanza.

en: When was intake of this substance discontinued ?
it: Quando l'assunzione di questa sostanza è stata interrotta?

en: Drug
it: Farmaco

en: Schedule
it: Pianificazione

en: Aim
it: Scopo

en: Advice
it: Consiglio

en: Discontinued
it: Discontinuo

en: Amount
it: Quantità

en: Unit
it: Unità di misura

en: Set &translation
it: Seleziona &traduzione

en: &Reassign
it: &Riassegna

en: &Close
it: &Chiudi

en: This lists the available document types.
it: Questo elenca i tipi di documento disponibili

en: The document type, usually in English.
it: Il tipo di documento, di solito in inglese.

en: The document type in the local language.
it: Il tipo di documento nella lingua locale.

en: Change translation of selected document type for your local language.
it: Modifica la traduzione del tipo di documento selezionato per la propria lingua locale.

en: Delete selected document type. Note that you can only delete document types that are not in use.
it: Eliminta il tipo di documento selezionato. Nota che si possono eliminare solo i tipi di documenti che non sono in uso.

en: Type (English)
it: Tipo (Inglese)

en: Local language
it: Lingua locale

en: load file
it: apri file

en: Load an xDT file.
it: Apri un file xDT.

en: &Select
it: &Seleziona

en: Enter the address or number for this communications channel here.
it: Inserisci l'indirizzo o il numero di questo canale di comunicazione qui.

en: Channel
it: Canale

en: Options
it: Opzioni

en: Save data into database and clear fields for another value.
it: Salva dati nel database e pulisci i campi per un altro inserimento.

en: Cancel editing the data and discard changes.
it: Cancella la modifica dei dati e scarta i cambiamenti.

en: Enter your translation here.
it: Inserire la vostra traduzione qui.

en: String
it: Stringa

en: Translation
it: Traduzione

en: Language
it: Lingua

en: First name
it: Nome

en: Preparation
it: Preparazione

en: Select
it: Seleziona

en: Select person from list
it: Seleziona una persona dalla lista

en: Select the person highlighted in the list above.
it: Seleziona la persona evidenziata nella lista soprastante.

en: Cancel person selection.
it: Elimina la persona selezionata.

en: Please select a person from the list below.
it: Seleziona una persona dalla lista qui sotto.

en: Closed
it: Chiusa

en: Type or select the description for this episode. It should be a summary for the episode of illness.
it: Tipo o seleziona la descrizione per questo episodio. Dovrebbe essere un riassunto per la malattia dell'episodio.

en: If this box is checked the episode is over. If not it is currently ongoing.
it: Se questo box è spuntato l'episodio è concluso. In caso contrario è attualmente in corso.

en: Search
it: Cerca

en: Select the type of address here.
it: Seleziona il tipo d'indirizzo qui.

en: Enter the house number for this address.
it: Inserisci il numero civico per questo indirizzo.

en: Zip code
it: CAP

en: Suburb:
it: Sobborgo:

en: Put question here.
it: Metti la domanda qui.

en: Remember and don't ask again.
it: Ricorda e non chiedere più.

en: Put caption here.
it: Metti il titolo qui

en: Check this if you want GNUmed to remember your decision and not ask you again.
it: Segna se vuoi che GNUmed ricordi la tua decisione e non lo chieda di nuovo.

en: &Tolerates others in class
it: &Tollera gli altri in classe

en: &Allergy
it: &Allergia

en: &Sensitivity
it: &Sensibilità

en: &Definite
it: &Definita

en: Check if this reaction applies to this drug/generic only, not the entire drug class.
it: Spuntare se questa reazione si riferisce solo a questo medicinale e non a tutta la classe.

en: Displays drug classe(s) along with their ATC code.
it: Mostra la classe dei farmaci con il loro codice ATC

en: Document signs and symptoms. If reaction is to a drug also document time of onset after drug administration (<24h, 24-72h, >72h).
it: Documentare segni e sintomi. Se la reazione è ad un farmaco, documentare anche il tempo trascorso dall'assunzione del farmaco e l'esordio della reazione. (<24h, 24-72h, >72h)

en: Select this if the reaction is an allergy.
it: Seleziona se la reazione è un'allergia.

en: Select this if the reaction is a sensitivity.
it: Seleziona se la reazione è una sensibilità.

en: Check this if this allergy/intolerance is known to exist for sure as opposed to suspected.
it: Spuntare se questa allergia/intolleranza è siuramente esistente e non solo supposta

en: Generics
it: Generici

en: Drug Classes
it: Classi Farmacologiche

en: Reaction Type
it: Tipo Reazione

en: Yes
it: Sì

en: To
it: A

en: Form
it: Da

en: Clinical Notes
it: Note cliniche

en: Urgent
it: Urgente

en: With Sample
it: Con campione

en: Print
it: Stampa

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Edit staff list
it: Modifica lista staff

en: The list of currently existing GNUmed users.
it: L'elenco degli utenti attualmente esistenti Gnumed.

en: Short alias for the GNUmed user. Must be unique for this system.
it: Breve alias per l'utente Gnumed. Deve essere univoco per questo sistema.

en: A short comment on this GNUmed user.
it: Un breve commento su questo utente Gnumed.

en: Activate selected user.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
it: Attivare utente selezionato.
    
    E' necessario conoscere la password amministratore per il database GNUmed <gm-dbo>.

en: Deactivate selected user.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
it: Disattivare utente selezionato.
    
    E' necessario conoscere la password amministratore per il database GNUmed <gm-dbo>.

en: Documents:
it: Documenti:

en: Leave as is
it: Lascia invariato

en: &Normal
it: &Normale

en: A&bnormal
it: A&bnorme

en: Not relevant
it: Non rilevante

en: &Take responsibility
it: &Prendi la responsabilità

en: Signing off test results
it: Firma i risultati del test

en: Select this if you think the selected results are clinically not significant.
it: Seleziona questo se pensi che i risultati selezionati sono clinicamente irrilevanti.

en: Select this if you think the selected results are cliniccally significant.
it: Seleziona questo se pensi che i risultati selezionati sono clinicamente rilevanti.

en: Clinically relevant
it: Clinicamente rilevante

en: Technically abnormal
it: Tecnicamente abnorme

en: Edit staff details
it: Modifica dettagli staff

en: Enlist current patient
it: Ottieni il paziente attuale

en: button_1
it: pulsante_1

en: Lists the existing users in the GNUmed system.
it: Lista gli utenti esistenti nel sistema GNUmed.

en: Edit details of selected staff member.
it: Edita i dettagli dell'utente dello staff selezionato.

en: Discharge the selected person from the staff list.
it: Togli la persona selezionata dalla lista dello staff.

en: Add a new user to the GNUmed system.
it: Aggiungi un nuovo utente al sistema GNUmed

en: Role
it: Ruolo

en: Sign
it: Firma

en: Optional: A free-text comment on this staff member.
it: Facoltativo: Un commento a testo libero su questo membro del personale.

en: External code
it: Codice esterno

en: Type:
it: Tipo:

en: Hospital
it: Ospedale

en: Admitted
it: Ammesso

en: Discharged
it: Congedato

en: Save &all
it: Salva &tutto

en: Encounter:
it: Incontro:

en: Database welcome message editor
it: Messaggio di benvenuto dell'editor del database

en: unknown allergy state
it: stato allergico sconosciuto

en: no known allergies
it: nessuna allergia nota

en: *does* have allergies
it: *ha* allergie

en: ERROR: unknown allergy state [%s]
it: ERRORE: stato allergico sconosciuto [%s]

en: definite
it: definito

en: Medication history
it: Storico dei medicamenti

en: units
it: unità

en: long-term
it: a lungo termine

en: short-term
it: a breve termine

en: ?short-term
it: ?a breve termine

en: ongoing
it: in corso

en: inactive
it: non attivo

en: ?ongoing
it: ?in corso

en: Strength
it: Forza

en: Medication list
it: Lista farmaci

en: ordered by brand
it: classificati per brand

en: Patient:
it: Paziente:

en: Documents
it: Documenti

en: error with placeholder [%s]
it: erro com o placeholder [%s]

en: Error running pdflatex. Cannot turn LaTeX template into PDF.
it: Errore nell'esecuzione di pdflatex. Impossibile convertire il modello LaTeX in PDF.

en: PDF output file cannot be opened.
it: Impossibile aprire il file PDF ottenuto.

en: Error running gnuplot. Cannot plot data.
it: Errore nell'esecuzione di gnuplot. Impossibile mostrare i dati.

en: unknown gender
it: sesso sconosciuto

en: male
it: maschio

en: female
it: femmina

en: child
it: bambino

en: boy
it: ragazzo

en: girl
it: ragazza

en: animal
it: animale

en: final
it: finale

en: partial
it: parziale

en: preliminary
it: preliminare

en: already reported
it: già riportato

en: corrected result
it: risultato corretto

en: missing, reported later
it: mancante, riportato in seguito

en: original entry
it: voce originale

en: modified entry
it: voce modificata

en: %s: encounter (%s)
it: %s: appuntamento (%s)

en: health issue: %s
it: problema di salute: %s

en: episode     : %s
it: episodio: %s

en:  %s known problems
it:  %s problemi noti

en:  %s encounters from %s to %s
it:  %s appuntamenti da %s a %s

en:  %s active medications
it:  %s medicazioni attive

en:  %s documents
it:  %s documenti

en:  %s test results
it:  %s risultati dei test

en:  (last confirmed %s)
it:  (ultimo %s confermato)

en: unknown reaction
it: reazione sconosciuta

en: Family History
it: Storia familiare

en: Vaccinations
it: Vaccinazioni

en: The query failed.
it: La query è fallita.

en: Device(%s):
it: Dispositivo(%s):

en: Battery:
it: Batteria:

en: Implanted:
it: Impiantato:

en: last check:
it: ultimo controllo:

en: Sensing:
it: Sensibilità:

en: Threshold
it: Soglia

en: Impedance:
it: Impedenza:

en: Vaccination
it: Vaccinazione

en: closed
it: chiuso

en: external patient source (name, gender, date of birth)
it: provenienza esterna del paziente (nome, genere, data di nascita)

en: <name> cannot be empty
it: <nome> non può essere vuoto

en: <issuer> cannot be empty
it: <issuer> non può essere vuoto

en: <channel> cannot be empty
it: <canale> non può essere vuoto

en: <number> cannot be empty
it: <numero> non può essere vuoto

en: <street> cannot be empty
it: <strada> non può essere vuoto

en: <urb> cannot be empty
it: <urb> non può essere vuoto

en: <zip> cannot be empty
it: <cap> non può essere vuoto

en: Cannot merge active patient into another patient.
it: Non posso inserire il paziente attivo in un altro paziente.

en: Mr
it: Sig.

en: Mrs
it: Sig.ra

en: not yet
it: non adesso

en: you
it: tu

en: yes
it: sì

en: unknown test results output format [%s]
it: formato dei risultati dell'esame sconosciuto [%s]

en: No test results to format.
it: Nessun risultato d'esame da formattare.

en: Test results
it: Risultati del test

en: The lab request already exists but belongs to a different patient.
it: La richiesta di laboratorio esiste già, ma appartiene ad un paziente differente.

en: Verify which patient this lab request really belongs to.
it: Verificare a quale paziente appartiene questa richesta di laboratorio

en: lab [%s], request ID [%s], expected link with patient [%s], currently linked to patient [%s]
it: lab [%s], richiesta ID [%s], nesso atteso con paziente [%s], attualmente connesso al paziente [%s]

en: need lab request when inserting lab result
it: necessaria richesta di laboratorio per inserire i risultati

en: error retrieving unreviewed lab results
it: errore nel recupero risultati di laboratorio non riesaminati

en: Cannot run [arriba] !
it: Impossibile eseguire [arriba] !

en: No [arriba] result found in [%s].
it: Nessun risultato [arriba] trovato in [%s].

en: first name
it: nome

en: external patient ID
it: ID esterno paziente

en: internal patient ID
it: ID interno paziente

en: date of birth
it: data di nascita

en: name, gender, date of birth
it: nome, sesso, data di nascita

en: name: first-last
it: nome: nome-cognome

en: name: last-first
it: nome: cognome-nome

en: name
it: nome

en: names: first-last, date of birth
it: nomi: nome-cognome, data di nascita

en: names: last-first, date of birth
it: nomi: cognome-nome, data di nascita

en: names: last-first, dob
it: nomi: cognome-nome, ddn

en: name, date of birth
it: nome, data di nascita

en: any name part
it: qualunque parte del nome

en: names: first last
it: nomi: nome cognome

en: names: last, first
it: nomi: cognome, nome

en: name: last, first
it: nome: cognome, nome

en: date of birth/death
it: data di nascita/morte

en: full name
it: nome completo

en: Latest vaccinations
it: Ultime vaccinazioni

en: Vaccine
it: Vaccino

en: A: Sign
it: A: Sintomo

en: B: Cluster of signs
it: B: Sintomatologia

en: C: Syndromic diagnosis
it: C: Diagnosi sindromica

en: D: Scientific diagnosis
it: D: Diagnosi scientifica

en: <%s>: unknown diagnostic certainty classification
it: <%s>: classificazione della certezza diagnostica sconosciuta

en: bilateral
it: bilaterale

en: Clinical data generated during encounters under this health issue:
it: Dati clinici generati durante gli incontri su questo problema di salute:

en: Health Issue %s%s%s%s   [#%s]
it: Problema di salute %s%s%s%s [#%s]

en:  ***** CONFIDENTIAL *****
it:  ***** CONFIDENZIALE *****

en:  contributed to death of patient
it:  contribuito alla morte del paziente

en:  Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
it:  Creato durante l'appuntamento: %s (%s - %s) [#%s]

en:  Noted at age: %s
it:  Età di presentazione: %s

en: not clinically relevant
it: nessuna rilevanza clinica

en: Error retrieving episodes for this health issue.
it: Errore nel recupero degli episodi per questo problema di salute.

en: There are no episodes for this health issue.
it: Non ci sono episodi per questo problema di salute.

en: Episodes: %s (most recent: %s%s%s)
it: Episodi: %s (il più recente: %s%s%s)

en: No encounters found for this health issue.
it: Nessun appuntamento trovato per questo problema di salute.

en: Encounters: %s (%s - %s):
it: Appuntamenti: %s (%s - %s):

en:  Most recent: %s - %s
it:  Più recente: %s - %s

en: Procedures performed: %s
it: Interventi effettuati: %s

en: Family History: %s
it: Storia familiare: %s

en: Documents: %s
it: Documenti: %s

en: Measurements and Results: %s
it: Analisi e risultati: %s

en: Vaccinations:
it: Vaccinazioni:

en: Unattributed episodes
it: Casi non attribuiti

en: Clinical data generated during encounters within this episode:
it: Dati clinici generati durante le visite relative a questo episodio:

en: Episode %s%s%s   [#%s]
it: Episodio %s%s%s [#%s]

en: Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
it: Creato durante gli incontri: %s (%s - %s) [#%s]

en: finished
it: finito

en: Error retrieving encounters for this episode.
it: Errore nel ritrovare gli appuntamenti per questo caso

en: Last worked on: %s
it: Ultima modifica il: %s

en: %s encounter(s) (%s - %s):
it: %s visita(e) (%s - %s):

en: 1st and (up to 3) most recent (of %s) encounters (%s - %s):
it: 1° e (fino a tre) più recenti (di %s) appuntamenti (%s - %s):

en: Progress notes in most recent encounter:
it: Decorsi per gli appuntamenti più recenti

en: Measurements and Results:
it: Misure e risultati:

en:   your time: %s - %s  (@%s = %s%s)
it:   il tuo tempo: %s - %s  (@%s = %s%s)

en: daylight savings time in effect
it: ora legale in vigore

en: %s other episodes touched upon during this encounter:
it: %s altri episodi accennati duranti questi incontri:

en:  (ongoing)
it:  in corso

en: Lab result
it: Risultato di laboratorio

en: %sAllergy: %s, %s (noted %s)
it: %sAllergia: %s, %s (osservata %s)

en: There are no encounters for this episode.
it: Non ci sono appuntamenti per questo caso

en: Administrative
it: Amministrativo

en: An error occurred while retrieving a text
    dump of the EMR for the active patient.
    
    Please check the log file for details.
it: Errore durante il recupero di un testo

en: An error occurred while Demographic record export
    Please check the log file for details.
it: Errore nell'esportazione dei dati demografici
    Per i dettagli controllare il file di log

en: Patient: %s (%s), No: %s
it: Paziente: %s (%s), N.: %s

en: Born   : %s, age: %s
it: Nato    : %s, età: %s

en: Exported: %s
it: Esportato: %s

en: Chronological EMR Journal
it: Giornale Medico Cronologico

en: Create new
it: Crea nuovo

en: old episode
it: vecchio episodio

en: close existing episode "%s"
it: Chiudi l'episodio esistente "%s"

en: new episode
it: nuovo episodio

en: close moving (new) episode "%s"
it: Chiudi muovendo (il nuovo) episodio "%s"

en: Select the episodes you are interested in ...
it: Seleziona l'episodio al quale sei interessato...

en: relevant
it: rilevante

en: fatal
it: fatale

en: confidential
it: confidenziale

en: when
it: quando

en: who
it: chi

en: type
it: tipo

en: entry
it: voce

en: GNUmed: configuring [%s] (%s plugins)
it: GNUmed: sto configurando [%s] (%s plugins)

en: failed
it: Non riuscito

en: success
it: azione riuscita

en: previous: %s (%s)
    current (%s/%s): %s
it: precedente: %s (%s)
    attuale (%s/%s): %s

en: Cannot switch to [%s]: no patient selected
it: Non posso passare a [%s]: nessun paziente selezionato

en: text files
it: file di testo

en: all files
it: tutti i file

en: No vaccines were chosen
it: Nessun vaccino è stato scelto

en: Sequence
it: Sequenza

en: Batch
it: Gruppo

en: Vaccinator
it: Vaccinatore

en: Failed to enrol patient in %s
it: Fallita l'iscrizione del paziente in %s

en: Failed to  delist patient from %s
it: Fallita l'eliminazione del paziente dalla lista %s

en: Missing GNUmed module
it: Modulo GNUmed mancante

en: Sending bug report
it: Invio segnalazione bug

en: Yes, send the bug report.
it: Sì, manda la segnalazione bug.

en: No, do not send the bug report.
it: No, non mandare la segnalazione bug.

en: include log file in bug report
it: includi registro nella segnalazione bug

en: <not supplied>
it: <non disponibile>

en: Bug report has been emailed.
it: La segnalazione bug è stata inviata per email.

en: Underweight
it: Sottopeso

en: 63< Normal >79
it: 63< Normale >79

en: 63 - Normal - 79
it: 63 - Normale - 79

en: Overweight
it: Sovrappeso

en: Obese
it: Obeso

en: Height (cm)
it: Altezza (cm)

en: Mass (kg)
it: Peso (kg)

en: Adjusted Values
it: Valori corretti

en: kg to lose
it: kg da perdere

en: BMI Calculator
it: Calcolatore BMI

en: &Reset
it: &Ripristina

en: Encrypt
it: Codifica

en: Decrypt
it: Decodifica

en: Set pass phrase
it: Imposta pass frase

en: This is not correctly encrypted text!
it: Questo testo non è correttamente codificato!

en: Please enter your pass phrase:
it: Inserisci la tua pass frase:

en: Pass phrase expired
it: Pass frase scaduta

en: Indication
it: Indicazione

en: Editing external ID
it: Modifica un ID esterno

en: Thank you for your contribution to the GNUmed community!
it: Grazie per il vostro contributo alla comunità Gnumed!

en: Adding new person
it: Aggiungi una nuova persona

en: Must enter lastname.
it: Devi inserire il cognome.

en: Must enter first name.
it: Devi inserire il nome.

en: Must select gender.
it: Devi scegliere il sesso.

en: To properly create an address, all the related fields must be filled in.
it: Per creare correttamente un indirizzo, tutti i campi relativi devono essere riempiti

en: Required fields
it: Campi obbligatori

en: Saving address
it: Salva indirizzo

en: Device
it: Dispositivo

en: current patient is locked
it: il paziente corrente è bloccato

en: no patient found for [%s]/%s
it: nessun paziente trovato per [%s]/%s

en: cannot activate patient [%s] (%s/%s)
it: non posso attivare il paziente [%s] (%s/%s)

en: Requests generated this consultation
it: Richieste generate da questa consultazione

en: Request summary
it: Sommario Richieste

en: Preferred Name
it: Nome preferito

en: Active Problems
it: Problemi Attuali

en:      Habits            Risk Factors
it:      Abitudini         Fattori di rischio

en: Inbox
it: Posta in Arrivo

en:    Alerts
it:    Attenzione

en: &Summary
it: &Riassunto

en: Recall Details
it: Dettagli Richiamo

en: Scratch Pad
it: Blocco Note

en: Recalls/Reviews
it: Richiama/Recensiona

en: Logged
it: Loggato

en: Recall or Review
it: Richiama o Recensiona

en: Significant Past Problems
it: Problemi Passati Significativi

en:      REFERRALS
it:      REFERENTI

en: Prescriptions
it: Prescrizioni

en: Requests
it: Richieste

en: Measurements
it: Misurazioni

en: Referrals
it: Referenti

en: Recalls and Reviews
it: Richiama e Recensiona

en: icon_inbox
it: icona_inbox

en: Last Date
it: Ultima Data

en: Prescribed For
it: Prescritto per

en: Quantity
it: Quantità

en: First Date
it: Prima Data

en: Drug Interactions
it: Interazioni Farmacologiche

en: Items prescribed this consultation
it: Elementi prescritti in questa consultazione

en: Directions
it: Direzioni

en: For
it: Per

en: Authority Indications
it: Indicazioni Ministeriali

en: Interactions
it: Interazioni

en: Pregnancy Information
it: Informazioni Gravidanza

en: Restricted Use Information
it: Utilizzo delle informazioni limitate

en: Edit Item
it: Modifica Elemento

en: Delete Item
it: Elimina Elemento

en: Delete all Items
it: Elimina tutti gli Elementi

en: Brief Product Information
it: Informazioni brevi sul prodotto

en: Full Product Information
it: Informazioni complete sul prodotto

en: Print Single Item
it: Stampa articolo singolo

en: Print All Items
it: Stampa tutti gli articoli

en: Reprint Item
it: Ristampa articolo

en: Reprint All Items
it: Ristampa gli articoli

en: Save Item no print
it: Salva l'articolo e non stampa

en: Save All Items no print
it: Salva tutti gli articoli e non stampa

en: Change Font
it: Cambia Carattere

en: Checking for client updates
it: Controllo se ci sono aggiornamenti per il client

en: User
it: Utente

en: Workplace
it: Posto di lavoro

en: Option
it: Opzioni

en: Configuration
it: Configurazione

en: Value [%s] not valid for option <%s>.
it: Valore [%s] non valido per opzione <%s>.

en: Abort the dialog and do not change the current setting.
it: Abbandona la finestra di dialogo e non cambiare le imposatzioni attuali.

en: Waiting list
it: Lista d'attesa

en: Type or select a country.
it: Scrivi o seleziona un paese

en: delete related townships
it: eliminare i comuni collegati

en: Yes, delete
it: Sì, cancella

en: No, do NOT delete anything.
it: No, non eliminare nulla.

en: Type or select a street.
it: Scrivi o seleziona una via

en: Type or select the suburb.
it: Scrivi o seleziona un sobborgo

en: Type or select a city/town/village/dwelling.
it: Scrivi o seleziona una città/villaggio/residenza

en: Select the type of address.
it: Seleziona il tipo d'indirizzo

en: Street info
it: Informazioni stradali

en: Subunit
it: Sottounità

en: Suburb
it: Sobborgo

en: Address details must be filled in completely or not at all.
it: indirizzo che deve essere riempito completamente o non affatto.

en: Saving contact data
it: Salvataggio dei dati del contatto

en: Select an address by postcode or street name.
it: Selezionare un indirizzo per Cap o per nome della via.

en: Population
it: Popolazione

en: Child
it: Bambino

en: Adult
it: Adulto

en: Elderly
it: Anziano

en: Distribution
it: Distribuzione

en: Truncal
it: Tronco

en: Generalised
it: Generalizzato

en: Face
it: Viso

en: Hands
it: Mani

en: Flexural
it: Flessura

en: Sun-exposed
it: Esposto al sole

en: Colouring
it: Colorazione

en: Pigmented
it: Pigmentato

en: Depigmented
it: Depigmentato

en: Erythema
it: Eritema

en: Purpura
it: Porpora

en: Pattern
it: Motivo

en: Confluent
it: Confluente

en: Macular
it: Maculare

en: Maculo-Papular
it: Maculo-Papulare

en: Papular
it: Papulare

en: Bullous
it: Bulloso

en: Surface
it: Superficie

en: Skin level
it: Livello cutaneo

en: Eroded
it: Eroso

en: Crust
it: Crosta

en: Scale
it: Scala

en: Exudate
it: Essudato

en: Sensation
it: Sensazione

en: Itchy
it: Pruriginoso

en: Painful
it: Doloroso

en: Occurrence
it: Occorrenza

en: Evolving
it: Progressivo

en: Sudden
it: Improvvisa

en: Type name of disease
it: Scrivi il nome della malattia

en: Reset
it: Azzera

en: reset entry
it: Azzera la voce

en: discard entry and cancel
it: Scarta la voce e cancella

en: saving clinical data
it: salvataggio dati clinici

en: Invalid Input
it: Input Invalido

en: initialize input fields for new entry
it: Inizializza i campi dell'input per la nuova voce

en: Laterality
it: Lateralità (destro o mancino)

en: Notes
it: Note

en: N/A
it: N/D

en: L
it: S

en: R
it: D

en: both
it: entrambi

en: significant
it: significativo

en: Specialty
it: Specialità

en: Meds
it: Medicamenti

en: Past Hx
it: Anamnesi

en: must have a recipient
it: deve avere un destinatario

en: must select address
it: un indirizzo deve essere selezionato

en:  (L)
it:  (S)

en: (R)
it: (D)

en: Operation
it: Operazione

en: Significant
it: Significativo

en: Choose column from query results ...
it: Scegli una colonna tra i risultati delle query ...

en: No matching patient found.
it: Nessun paziente corrispondente trovato.

en: Cannot read SQL from [%s]. Not a text file.
it: Non posso leggere SQL da [%s]. Non è un file di testo.

en: Unable to send mail. Cannot contribute report [%s] to GNUmed community.
it: Spedizione del mail non possibile. Non posso contribuire a riportare [%s] alla comunità GNUmed.

en: Deleted report definition [%s].
it: cancellare la definizione del report [%s].

en: Error deleting report definition [%s].
it: Errore cancellando la definizione del report [%s].

en: Cannot save report definition without name.
it: Impossibile salvare la definizione del report senza nome.

en: Cannot save report definition without query.
it: Impossibile salvare la definizione del report senza query.

en: Saved report definition [%s].
it: Salva la definizione del report [%s].

en: Error saving report definition [%s].
it: Errore salvando la definizione del report [%s]

en: Choose a column to be used as the X-Axis:
it: Scegli una colonna da essere utilizzata come asse X

en: Choose a column to be used as the Y-Axis:
it: Scegli una colonna da essere utilizzata come asse Y

en: Results
it: Risultati

en: Report returned no data.
it: Report riporta nessun dato.

en: No data returned for this report.
it: Nessun risultato per questo report.

en: Found %s results.
it: Trovati %s risultati.

en: Report Generator
it: Generatore Rapporti

en: lab config
it: Configurazione laboratorio

en: add new request for current patient
it: aggiungi una nuova richiesta per il paziente corrente

en: Specimen ID
it: ID fittizio

en: save lab request
it: salva richiesta di laboratorio

en: associate chosen lab and ID with current patient
it: associa il laboratorio scelto e l'ID del paziente corrente

en: date
it: data

en: lab
it: laboratorio

en: sample id
it: id d'esempio

en: patient
it: paziente

en: pending requests
it: richieste in sospeso

en: problem
it: problema

en: solution
it: soluzione

en: context
it: contesto

en: lab errors
it: errori di laboratorio

en: reviewed
it: rivisto

en: facility
it: facilità

en: analysis
it: analisi

en: result
it: risultato

en: range
it: intervallo

en: info provided by lab
it: info fornita dal laboratorio

en: select all requests
it: seleziona tutte le richieste

en: mark selected requests as reviewed
it: marca le richieste selezionate come riviste

en: unreviewed results
it: risultati non rivisti

en: Cannot load lab journal.
    You first need to select a patient.
it: Non posso caricare il laboratorio.
    Devi dapprima selezionare un paziente.

en: loading lab journal
it: carica il laboratorio

en: pending
it: in sospeso

en: saving request id
it: salvo l'id della richiesta

en: Cannot save lab request.
it: Non posso salvare la richiesta di laboratorio.

en: No results marked as reviewed.
it: Nessun risultato segnato come rivisto.

en: Cannot mark results as "reviewed":
    %s
it: Non posso segnare i risultati come "rivisti":
    %s

en: update result status
it: aggiorna il risultato

en: Cannot load lab data.
    You first need to select a patient.
it: Non posso caricare i dati di laboratorio.
    Devi dapprima selezionare un paziente.

en: loading lab data
it: carico i dati di laboratorio

en: Error loading lab data for patient
    [%s %s].
it: Errore durante il caricamento dei dati di laboratorio per il paziente
    [%s %s].

en: No lab data available.
it: Nessuna dato di laboratorio disponibile.

en: System type
it: Tipo di sistema

en: Select the type of communications channel.
it: Seleziona il tipo di canale di comunicazione

en: Editing communications channel
it: Edito i canali di comunicazione

en: List of known communication channels.
it: Lista dei canali di comunicazione conosciuti

en: Adding new communications channel
it: Aggiungo un canale di comunicazione

en: Removing communication channel
it: Rimuovo il canale di comunicazione

en: Adding new address
it: Aggiungi il nuovo indirizzo

en: Editing address
it: Edita l'indirizzo

en: Removing address
it: Rimuovi l'indirizzo

en: Creating new allergy not allowed.
it: Non è permesso creare una nuova allergia

en: &Restore
it: &Ripristina

en: ALLERGIES
it: ALLERGIE

en: Allergy and Sensitivity - Summary
it: Allergie e Sensibilità - Riassunto

en: Class notes
it: Class note

en: likely
it: probabile

en: Adding new external ID
it: Aggiungi un nuovo ID esterno

en: Deleting external ID
it: Elimino l'ID esterno

en: Free eMedicine
it: Libera eMedecine

en: Please visit http://www.gnumed.org
it: Per favore visita http://www.gnumed.org

en: Start new
it: Incomincia nuovo

en: Started a new encounter for the active patient.
it: Incomincia una nuova consultazione per il paziente attivo.

en: Saved screenshot to file [%s].
it: Salva lo screenshot come [%s].

en: programmer forgot to specify error message
it: il programmatore ha dimenticato di specificare il messaggio d'errore

en: 
    
    Please consult the error log for all the gory details !
it: 
    
    Si prega di consultare il log di errore per tutti i dettagli !

en: generic error message
it: messaggio d'errore generico

en: programmer forgot to specify info message
it: il programmatore ha dimenticato di specificare il messaggio d'informazione

en: generic info message
it: messaggio d'informazione generico

en: programmer forgot to specify warning
it: il programmatore ha dimenticato di specificare l'avvertimento

en: generic warning message
it: messaggio d'avvertimento generico

en: Lastname
it: Cognome

en: Firstname
it: Nome

en: last visit
it: ultima visita

en: found via
it: trovato via

en: Cannot activate patient:
    
    %s %s (%s)
    %s
it: Non posso attivare il paziente:
    
    %s %s (%s)
    %s

en: Activating external patient
it: Sto attivando il paziente esterno

en: No patients found in external sources.
it: Nessun paziente trovato nelle risorse esterne.

en: The only external patient is already active in GNUmed.
it: L'unico paziente esterno è attualmente attivo in GNUmed.

en: Cannot create new patient:
    
     [%s %s (%s), %s]
it: Non posso creare il nuovo paziente:
    
     [%s %s (%s), %s]

en: selecting person
it: Sto selezionando la persona

en: Selecting patient
it: Sto selezionando il paziente

en: Go back
it: Torna indietro

en: Go back and search again.
it: Torna indietro e cerca nuovamente.

en: Create new patient.
it: Crea nuovo paziente

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Cannot accept new documents. No active patient.
it: Non posso accettare nuovi documenti. Nessun paziente attivo.

en: Extracting files from folder [%s] ...
it: Estraggo i files dalla cartella [%s] ...

en: Error exporting form template
    
     "%s" (%s)
it: Errore durante l'esportazione dal modello
    
     "%s" (%s)

en: Cannot connect to OpenOffice.
    
    The UNO bridge module for Python
    is not installed.
it: Non posso connettermi a OpenOffice.
    
    Il modulo UNO bridge per Python
    non è installato.

en: OOo startup time
it: Tempo di avvio OOo

en: Deleting form template.
it: Elimino dal modello.

en: You must select a template file before saving.
it: Devi scegliere un file modello prima di salvare.

en: Deleting document description
it: Eliminazione della descrizione del documento

en: Adding document description
it: Aggiungi la descrizione del documento

en: Editing document description
it: Elimina la descrizione del documento

en: Managing document descriptions
it: Gestione delle descrizioni di documenti

en: Cannot create new document.
it: Non posso creare un nuovo documento.

en: saving document
it: salvo il documento

en: Successfully saved new document.
it: Nuovo documento salvato con successo.

en: Enter a comment on the document.
it: Inserisci un commento sul documento.

en: User defined
it: Definito dall'utente

en: In use
it: In uso

en: Cannot delete document type
     [%s]
    because it is currently in use.
it: Non posso eliminare il tipo di documento
     [%s]
    perchè è attualmente in uso.

en: deleting document type
it: elimino il tipo di documento

en: Select the document type.
it: Riassegnazione tipo di documento

en: comment
it: commento

en: (you are the primary reviewer)
it: (sei il primo revisore)

en: Cannot create episode
     [%s]
it: Non posso creare l'episodio
     [%s]

en: Cannot change document type to [%s].
it: Non posso cambiare il tipo di documento a [%s]

en: Error setting "reviewed" status of this document.
it: Errore nell'assegnare "rivisto" a questo documento.

en: No document type applied. Choose a document type
it: Nessun tipo di documento applicato. Scegli un tipo di documento.

en: You must select an episode to save this document under.
it: Devi selezionare un episodio per salvare questo documento in.

en: There is no scanner support installed on this machine.
it: Non c'è nessun supporto per lo scanner installato in questa macchina.

en: Cannot find an active scanner.
it: Non posso trovare uno scanner attivo.

en: Select an image capture device
it: Seleziona un dispositivo per acquisire un'immagine

en: device selection
it: Selezione del dispositivo

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: all files (Win)
it: tutti i file (Win)

en: Cannot add document description.
it: Non posso aggiungere la descrizione al documento.

en: Error setting "reviewed" status of new document.
it: Errore assegnando "rivisto" al nuovo documento

en: showing document
it: Mostro il documento

en: available documents (%s)
it: documenti disponibili (%s)

en: most recent on top
it: il più recente in cima

en: sorted by episode
it: ordinati per episodio

en: sorted by type
it: ordinati per tipo

en: Cannot load documents. No active patient.
it: Non posso caricare i documenti. Nessun paziente attivo.

en: Delete document
it: Cancella documento

en: Manage descriptions
it: Gestisci le descrizioni

en: loading document list
it: carica la lista del documento

en: part %2s
it: parte %2s

en: Activate as current photo
it: Attiva come foto attuale

en: Processing document part: %s
it: Processa la parte del documento: %s

en: print
it: stampa

en: Processing document: %s
it: Sto processando il documento: %s

en: Accessing external document
it: Sto accedendo al documento esterno

en: Save document into directory ...
it: Salva il documento nella cartella ...

en: Are you sure you want to delete the document ?
it: Sei sicuro di voler cancellare il documento?

en: Deleting document
it: Cancella documento

en: You are logged in as %s%s.%s (%s). DB account <%s>.
it: Sei loggato come %s%s.%s (%s). DB account <%s>.

en: Check for updates
it: Verifica la disponibilità di nuovi aggiornamenti

en: Check for new releases of the GNUmed client.
it: Controlla se ci sono nuove versioni del client GNUmed

en: Configure the database language
it: Configura la lingua del database

en: Welcome message
it: Messaggio di benvenuto

en: Configure the database welcome message (all users).
it: Configura il messaggio di benvenuto del database (tutti gli utenti).

en: Database ...
it: Database...

en: Email address
it: Indirizzo email

en: The email address of the user for sending bug reports, etc.
it: L'indirizzo email dello user per segnalare bug, ecc.

en: Client parameters ...
it: Parametri del client...

en: Empty documents
it: Documenti vuoti

en: Birthday reminder
it: Ricordo del compleanno

en: Initial plugin
it: Plugin iniziali

en: External tools ...
it: Strumenti esterni...

en: Minimum duration
it: Durata minima

en: Maximum duration
it: Durata massima

en: Maximum duration of an encounter.
it: Massima durata di una consultazione

en: Default type
it: Tipo predefinito

en: Default type for new encounters.
it: Tipo predefinito per nuove consultazioni

en: Encounter ...
it: Consultazione...

en: Episode ...
it: Episodio...

en: User interface ...
it: Interfaccia utente...

en: E&xit	Alt-X
it: &Esci	Alt-X

en: Close this GNUmed client.
it: Chiudi questo client GNUmed

en: Deactivate record
it: Disattiva record

en: &Allergies
it: &Allergie

en: Manage documentation of allergies for the current patient.
it: Gestisci la documentazione delle allergie per il paziente corrente.

en: &Occupation
it: &Occupazione

en: Edit occupation details for the current patient.
it: Modifica i dettagli lavorativi per il paziente corrente.

en: Start new encounter
it: Incomincia una nuova consultazione

en: Start a new encounter for the active patient right now.
it: Incomincia adesso una nuova consultazione per il paziente attivo

en: Text document
it: Documento di testo

en: &Write letter
it: &Scrivi lettera

en: Write a letter for the current patient.
it: Scrivi una lettere per il paziente corrente.

en: &Correspondence
it: &Corrispondenza

en: no viewer installed
it: nessun viewer installato

en: Snellen chart
it: Grafico Snellen

en: &Tools
it: &Strumenti

en: Show "kompendium.ch" drug database (online, Switzerland)
it: Mostra "kompendium.ch" database medicamenti (online, Svizzera)

en: Medical links (www)
it: Links di medicina (www)

en: User manual (www)
it: Manuale utente (www)

en: Go to the User Manual on the web.
it: Vai al manuale utente sul web.

en: Save a screenshot of this GNUmed client.
it: Salva uno screenshot di questo client GNUmed.

en: Unlock mouse
it: Sblocca mouse

en: pgAdmin III: Browse GNUmed database(s) in PostgreSQL server.
it: pgAdmin III: Mostra il/i database GNUmed nel server PostgreSQL.

en: About GNUmed
it: Informazioni su GNUmed

en: About database
it: Riguardo al database

en: Show information about the current database.
it: Mostra le informazioni riguardo al database attuale

en: programmer forgot to specify status message
it: Il programmatore ha dimenticato di specificare lo status del messaggio

en: The database will be shut down for maintenance in a few minutes.
it: Il database sarà arrestato per manutenzione nei prossimi minuti.

en: The database will be shut down for maintenance
    in a few minutes.
    
    In order to not suffer any loss of data you
    will need to save your current work and log
    out of this GNUmed client.
it: Il database sarà arrestato per manutenzione
    in pochi minuti:
    
    In modo da non perdere nessun dato
    dovrai salvare il tuo lavoro corrente e
    eseguire il logout da questo client GNUmed.

en: Close now
it: Chiudi adesso

en: Close this GNUmed client immediately.
it: Chiudi questo client GNUmed immediatamente.

en: Finish work
it: Lavoro terminato

en: Finish and save current work first, then manually close this GNUmed client.
it: Termina e salva dapprima il lavoro coorente, poi chiudi manualmente questo client GNUmed.

en: Cannot run script after patient activation.
it: Non posso attivare lo script dopo l'attivazione del paziente.

en: Cannot write letter. No active patient.
it: Non posso scrivere la lettera. Nessun paziente attivo.

en: GNUmed contributors
it: contributori GNUmed

en: Configuring database language
it: Configura la lingua del database

en: The command [%s] is not found. This may or may not be a problem.
it: Il comando [%s]non è stato trovato. Questo potrebbe, così come non potrebbe essere un problema.

en: GNUmed Plugin
it: Plugin GNUmed

en: Yes, allow for multiple new episodes concurrently.
it: Sì, autorizza nuovi episodi multipli contemporaneamente.

en: No, only allow editing one new episode at a time.
it: No, autorizza solo la modifica di un nuovo episodio per volta.

en: Please enter your email address.
it: Inserisci il tuo indirizzo email.

en: Do you want GNUmed to check for updates at startup ?
    
    You will still need your system administrator to
    actually install any updates for you.
it: Vuoi che il client GNUmed controlli se ci sono aggiornamenti all'avvio?
    
    Dovrai avere ancora il tuo amministratore di sistema per
    installare qualsiasi aggiornamento per te.

en: Yes, check for updates at startup.
it: Sì, controlla se ci sono aggiornamenti all'avvio.

en: No, do not check for updates at startup.
it: No, non controllare se ci sono aggiornamenti all'avvio.

en: No, check for bug-fix updates only.
it: No, controlla solo se ci sono degli aggiornamenti per dei bug-fix.

en: Yes, display the ID generated for the new document after importing.
it: Sì, visualizza l'ID generato per il nuovo documento dopo l'importazione.

en: No, do not display the ID generated for the new document after importing.
it: No, non visualizzare l'ID generato per il nuovo documento dopo l'importazione.

en: No DICOM viewer found.
it: Nessun DICOM viewer trovato.

en: pgAdmin III not found.
it: pgAdmin III non trovato.

en: Save current log as...
it: Salva il log corrente come...

en: Cannot start new encounter. No active patient.
it: Non posso iniziare una nuova consultazione. Nessun paziente attivo.

en: Cannot add medication. No active patient.
it: Non posso aggiungere la medicazione. Nesun paziente attivo.

en: Cannot add allergy. No active patient.
it: Non posso aggiungere allergia. Nessun paziente attivo.

en: Cannot edit occupation. No active patient.
it: Non posso modificare l'occupazione. Nessun paziente attivo.

en: Cannot add staff member. No active patient.
it: Non posso aggiungere un membro allo staff. Nessun paziente attivo.

en: Cannot delete patient. No patient active.
it: Non posso cancellare il paziente. Nessun paziente attivo.

en: no patient
it: Nessun paziente

en: GNUmed client
it: client GNUmed

en: Checking access permissions
it: Controllo i permessi d'accesso

en: Verifying database
it: Verifico database

en: Checking configuration files
it: Controllo i files di configurazione

en: GNUmed startup
it: Avvio GNUmed

en: Checking database language settings
it: Controllo le impostazioni della lingua del database

en: Set your database language to [%s].
it: Imposta la lingua del tuo database a [%s]

en: Don't set
it: Non impostare

en: Do not set your database language now.
it: Non impostare la lingua del database adesso.

en: Current medication
it: Medicazione attuale

en: Adding new measurement
it: aggiungo nuova misurazione

en: Editing measurement
it: modifica misurazione

en: Result
it: Risultato

en: No results selected for deletion.
it: Nessun risultato selezionato per la rimozione.

en: There are %s results marked for deletion.
    
    Are you sure you want to delete these results ?
it: Ci sono %s risultati segnati per la rimozione.
    Sei sicuro che vuoi eliminare questi risultati?

en: The following results are marked for deletion:
    
    %s
    
    Are you sure you want to delete these results ?
it: I seguenti risultati sono segnati per essere rimossi:
    
    %s
    
    Sei sicuro di voler eliminare questi risultati?

en: Deleting test results
it: Elimino i risultati del test

en: Yes, delete all the results.
it: SÌ, elimina tutti i risultati.

en: No, do NOT delete any results.
it: No, NON eliminare nessun risultato.

en: Selecting test results
it: Seleziono i risultati del test

en: Date / Time
it: Data / Ora

en: %s results selected. Too many to list individually.
it: %s risultati selezionati. Troppi per essere visualizzati singolarmente.

en: Select the type of measurement.
it: Seleziona il tipo di misurazione.

en: Edit details
it: Modifica dettagli

en: Promote
it: Promuovi

en: Move encounters
it: Spostare gli incontri

en: Move data to another episode
it: Sposta i dati a un altro episodio

en: Deleting episode
it: Cancellazione episodio

en: Delete the episode if possible (it must be completely empty).
it: Cancella l'episodio se possibile (dev'essere completamente vuoto).

en: No, cancel
it: No, annulla

en: Cancel and do NOT delete the episode.
it: Annulla e NON cancellare l'episodio.

en: Are you sure you want to delete this episode ?
    
     "%s"
it: Sei sicuro di voler cancellare questo episodio?
     "%s"

en: Cannot delete episode. There is still clinical data recorded for it.
it: Impossibile cancellare episodio. Ci sono ancora dati clinici corrispondenti registrati.

en: Happened
it: Accaduto

en: Today's KOrganizer appointments ...
it: Appuntamenti di oggi di KOrganizer...

en: Reload
it: Aggiorna

en: Reload appointments from KOrganizer
it: Aggiorna appuntamenti da KOrganizer

en: Launch KOrganizer
it: Avvia KOrganizer

en: KOrganizer is not installed.
it: KOrganizer non è installato

en: Cannot access KOrganizer transfer file [%s]
it: Non posso accedere al trasferimento del file KOrganizer [%s]

en: Place
it: Posto

en: Editing primary occupation
it: Edita l'occupazione primaria

en: Type or select an occupation.
it: Scrivi o seleziona un'occupazione

en: Disabling person
it: Disabilitare persona

en: Type or select a last name (family name/surname).
it: Scrivi o seleziona un cognome (cognome/soprannome)

en: Type or select a first name (forename/Christian name/given name).
it: Scrivi o seleziona un nome (nome/nome cristiano/nome dato)

en: Type or select an alias (nick name, preferred name, call name, warrior name, artist name).
it: Digitare o selezionare un alias (nick name, il nome preferito, il nome di chiamata, il nome del guerriero, il nome dell'artista).

en: Type or select a title. Note that the title applies to the person, not to a particular name !
it: Digitare o selezionare un titolo. Si noti che il titolo si applica alla persona, non a un nome particolare!

en: Invalid date of death.
it: data di morte non valida.

en: Firstname(s)
it: Nome/i

en: Adding new name
it: Aggiunta nuovo nome

en: Cannot delete the only name of a person.
it: Impossibile eliminare il solo nome di una persona.

en: Deleting name
it: Cancellazione nome

en: ID type
it: Tipo ID

en: Do you really want to delete this
    external ID from the patient ?
it: Vuoi veramente cancellare questo
    ID esterno dal paziente?

en: Contacts
it: Contatti

en: primary occupation of the patient
it: occupazione primaria del paziente

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Connecting to backend
it: Connessione al backend in corso

en: Verifying database version
it: Verifica versione database

en: Verifying database settings
it: Verifica impostazioni database

en: <restricted procedure>
it: <procedura riservata>

en: Cannot find image
it: Non posso trovare l'immagine

en: Username
it: Nome utente

en: &Debug mode
it: &Modalità di debug

en: Check this to run GNUmed client in debugging mode.
it: Spunta questo per avviare GNUmed in modalità di debug.

en: Enable &remote control
it: Attiva il controllo &remoto

en: Proceed with login.
it: Procedi con l'accesso.

en: Cancel Login.
it: Annulla accesso.

en: Help for login screen
it: Aiuto per la schermata d'accesso

en: You tried to log in as [%s] with password [%s].
    Host:%s, DB: %s, Port: %s
it: Hai provato a loggarti come [%s] con la password [%s].
    Host:%s, DB: %s, Port: %s

en: No active patient.
it: Nessun paziente attivo

en: Patient photo could not be acquired from source.
it: La foto del paziente non può essere acquisita dal sorgente.

en: Refresh from database
it: Aggiorna dal database

en: Acquire from imaging device
it: Acquisisci dall'apparecchio d'immagini

en: Import from file
it: Importa da un file

en: Cannot set patient picture from [%s].
it: Non posso selezionare la foto del paziente da [%s].

en: Organisation
it: Organizzazione

en: Office
it: Ufficio

en: User1
it: Utente1

en: User2
it: Utente2

en: User3
it: Utente3

en: Phone
it: Telefono

en:  Postal Address
it:  Indirizzo Postale

en: Attach documents
it: Allega documenti

en: &Attach documents
it: &Allega documenti

en: &Vaccinations
it: &Vaccinazioni

en: Appointments
it: Appuntamenti

en: &Appointments
it: &Appuntamenti

en: lab journal
it: Giornale di laboratorio

en: Show &lab journal
it: Mostra il &giornale di laboratorio

en: Reports
it: Rapporti

en: &Report Generator
it: &Genera Report

en: No matching drug found.
it: Nessun farmaco corrispondente.

en: Please enter at least three digits of the drug name.
it: Si prega di inserire almeno tre cifre del nome del farmaco

en: Starting drug data browser
it: Avvio browser dati dei farmaci

en: Cannot start the drug data browser.
    
    There is no drug database specified in the configuration.
it: Impossibile avviare il browser dati dei farmaci.
    
    Manca una banca dati farmaci specificata nella configurazione.

en:    Find
it:    Cerca

en: Enter the name of the drug you are interested in
it: Inserisci il nome del farmaco cui sei interessato

en: &Bookmark
it: &Segnalibro

en: Search by
it: Cerca per

en: Any
it: Qualunque

en: Generic name
it: Nome generico

en: &Prescribe
it: &Prescrivi

en: &Display
it: &Mostra

en: Progress notes
it: Progressi, note

en: HTML Source
it: Sorgente HTML

en: Manual
it: Manuale

en: User &manual (local)
it: Manuale &utente (locale)

en: Demographics
it: Demografia

en: &Demographics
it: &Demografia

en: &Waiting list
it: &Lista d'attesa

en: Medication
it: Medicazione

en: Field name
it: Nome campo

en: Interpreted content
it: Contenuto interpretato

en: xDT field ID
it: xDT campo ID

en: Raw content
it: Contenuto Raw

en: Choose an xDT file
it: Seleziona un xDT file

en: Cannot access xDT file
    
     [%s]
it: Non posso accedere al file xDT
    
     [%s]

en: loading xDT file
it: caricamente file xDT

en: Encoding missing in xDT file. Assuming [%s].
it: Codifica mancante nel file xDT. Presumo [%s].

en: name of xDT file
it: nome del file xDT

en: XDT field
it: campo XDT

en: XDT field content
it: Xdt campo dei contenuti

en: xDT viewer
it: Visualizzatore xDT

en: &xDT viewer
it: &xDT visualizzatore

en: Opening xDT file
it: Apertura file xDT

en: Cannot open xDT file.
    [%s]
it: Impossibile aprire file xDT.
    [%s]

en: You must provide an xDT file on the command line.
    Format: --xdt-file=<file>
it: È necessario fornire un file xdt sulla riga di comando.
    Formato: --xdt-file=<file>

en: XDT Viewer
it: Visualizzatore XDT

en: progress notes (sash)
it: progressi, note (fascia)

en: progress notes
it: progressi, note

en: &Notes
it: &Note

en: Clinical
it: Clinico

en: Error processing form
it: Errore processando il modulo

en: You must select a form and type
it: È necessario selezionare un modulo e il tipo

en: Missing field
it: Campo mancante

en: &Request
it: &Richieste

en: gm_ctl_client: starting slave GNUmed client
it: gm_ctl_client: il client GNUmed sta partendo

en: A GNUmed slave client has been started because
    no running client could be found. You will now
    have to enter your user name and password into
    the login dialog as usual.
    
    Switch to the GNUmed login dialog now and proceed
    with the login procedure. Once GNUmed has started
    up successfully switch back to this window.
it: È stato eseguito un client GNUmed poiché
    non è stato trovato nessun client in esecuzione. Adesso dovrai
    inserire nome utente e password nella
    finestra di autenticazione come al solito.
    
    Vai alla finestra di autenticazione di GNUmed ora e prosegui
    nella procedura di autenticazione. Una volta che GNUmed sia partito,
    ritorna a questa finestra.

en: Connect to GNUmed
it: Connetti a GNUmed

en: Proceed and try to connect to the newly started GNUmed client.
it: Procedi e prova a connetterti al nuovo client GNUmed avviato.

en: Abort
it: Annulla

en: Abort and do NOT connect to GNUmed.
it: Annulla e NON connetti a GNUmed
