GNUmed - en to de_DE translation catalogue (5092 entries)

en: unknown test status [%s]
de_DE: unbekannter Teststatus [%s]

en: %s\n\nLab work:\n%s\n\nHistopathology:\n%s
de_DE: %s\n\nLabor:\n%s\n\nHisto:\n%s

en: Topical therapy:\n%s\n\nSystemic therapy:\n%s\n\nSubsequent checks:\n%s
de_DE: Topische Therapie:\n%s\nSystemische Therapie:\n%s\n\nWeitere Diagnostik:
    %s

en: Whole Timeline
de_DE: Ganze Zeitlinie

en: Visible Period
de_DE: sichtbare Periode

en: Can't scroll more to the left
de_DE: Kann nicht weiter nach links gerollt werden

en: Can't scroll more to the right
de_DE: Kann nicht weiter nach rechts gerollt werden

en: No timeline set
de_DE: Kein Zeitstrahl gesetzt

en: Color
de_DE: Farbe

en: Progress Color
de_DE: Farbe: Fortschritt

en: Done Color
de_DE: Farbe: Fertig

en: Parent
de_DE: Elternteil

en: Invalid start time
de_DE: Ungültige Startzeit

en: Invalid end time
de_DE: Ungültige Endezeit

en: Start time can't be after end time. Start:%s End:%s
de_DE: Der Beginn darf nicht nach dem Ende liegen. Beginn: %s Ende: %s

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Start
de_DE: Beginn

en: End
de_DE: Ende

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Fuzzy
de_DE: Unscharf

en: Locked
de_DE: Fixiert

en: Ends Today
de_DE: Endet heute

en: Hyperlink
de_DE: Verweis

en: Progress
de_DE: Fortschritt

en: Alert
de_DE: Warnung

en: Is Container
de_DE: Ist Behälter

en: Is Subevent
de_DE: Ist Unterelement

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Displayed period must be > 0.
de_DE: Anzuzeigender Zeitabschnitt muß > 0 sein.

en: Unable to open timeline '%s'.
de_DE: Kann Zeitstrahl in '%s' nicht öffnen.

en: Unknown format.
de_DE: Unbekanntes Format.

en: You are trying to open an old file with a new version of timeline. Please install version 0.21.1 of timeline to convert it to the new format.
de_DE: Sie versuchen ein Dateiformat zu öffnen, das nicht von dieser Timeline-Version gelesen werden kann. Bitte installieren Sie Version 0.21.1 und wandeln Sie die Datei in das neue Format um.

en: Since the directory of the Timeline file is not writable,
    the timeline is opened in read-only mode
de_DE: Da das Verzeichnis der Timeline Datei schreibgeschützt ist,
    wird die Timeline Datei schreibgeschützt geöffnet

en: Could not find iCalendar Python package. It is required for working with ICS files.
de_DE: Das Python-Paket iCalendar, das für die Verarbeitung von ICS-Dateien benötigt wird, konnte nicht gefunden werden.

en: Unable to save timeline data to '%s'. File left unmodified.
de_DE: Der Zeitstrahl konnte nicht als '%s' gespeichert werden. Die Datei wurde nicht verändert.

en: Unable to write timeline data.
de_DE: Die Zeitstrahl-Daten konnten nicht gespeichert werden.

en: Unable to write to temporary dbfile '%s'.
de_DE: Kann temporäre Db-Datei '%s' nicht schreiben.

en: Unable to take backup to '%s'.
de_DE: Die Sicherung '%s' konnte nicht erstellt werden.

en: Unable to rename temporary dbfile '%s' to original.
de_DE: Kann temporäre Db-Datei '%s' nicht ins Original umbenennen.

en: Unable to delete backup dbfile '%s'.
de_DE: Kann Sicherungsdatei '%s' nicht löschen.

en: Export Whole Timeline to Images...
de_DE: Gesamten Zeitstrahl als Bilder exportieren …

en: Image files
de_DE: Bilddateien

en: Export to Image
de_DE: Als Bild exportieren

en: File '%s' exists. Overwrite?
de_DE: Datei '%s' existiert. Überschreiben ?

en: Export Current view to Image...
de_DE: Aktuelle Ansicht als Bild exportieren …

en: Export to Listbox...
de_DE: In ein neues Fenster als Auflistung exportieren

en: Unable to copy to clipboard.
de_DE: Kann nicht in die Zwischenablage kopieren.

en: Time period
de_DE: Zeitspanne

en: Event
de_DE: Ereignis

en: Export Timeline to File...
de_DE: Zeitstrahl als Datei speichern...

en: Events
de_DE: Ereignisse

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: export files
de_DE: exportiere Dateien

en: Export to SVG...
de_DE: Als SVG exportieren …

en: Could not find pysvg Python package. It is needed to export to SVG.
de_DE: Das Paket »iCalendar Python« konnte nicht gefunden werden, es wird für den SVG-Export benötigt.

en: SVG files
de_DE: SVG Dateien

en: Export to SVG
de_DE: Als SVG exportieren

en: Use extended Container strategy
de_DE: Erweiterte Container-Strategie anwenden

en: Accept negative Julian days
de_DE: Negative Julianische Tage erlauben

en: 
                  Enables the use of dates before Julian day = 0 (4713 BC)
    
                  This means that prehistorical dates can be used.
                  We are not quiet sure that the calculations works correctly
                  for negative julian days and therefore it's an experimental feature.
    
                  Be aware of the fact that a timeline created with this feature active,
                  may not be readable with Timeline if the feature is switched off.
de_DE: 
                  Ermöglicht die Eingabe von Daten vor dem Julianischen Tag 0 (4713 v. Chr.)
    
                  So können prähistorische Daten verwendet werden.
                  Da wir uns nicht sicher sind, dass die Berechnungen mit negativen Julianischen
                  Tagen korrekt funktionieren, ist dies eine experimentelle Funktion.
    
                  Beachte: Ein mit dieser Einstellung erstellter Zeitstrahl ist möglicherweise
                  bei deaktivierter Einstellung nicht mit Timeline lesbar.

en: Extend Container height
de_DE: Erweitere Containerhöhe

en: to
de_DE: bis

en: Period
de_DE: Zeitraum

en: Backward
de_DE: Rückwärts

en: Forward
de_DE: Vorwärts

en: Can't zoom deeper than 5
de_DE: Tiefer als 5 kann nicht vergrößert werden

en: 1-period
de_DE: 1-Zeitabschnitt

en: 10-period
de_DE: 10-Zeitabschnitt

en: 100-period
de_DE: 100-Zeitabschnitt

en: 1000-period
de_DE: 1000-Zeitabschnitt

en: Go to Time
de_DE: Zu Zeit gehen

en: Show time
de_DE: Zeit zeigen

en: Nameless Days
de_DE: Namenlose Tage

en: Fit Millennium
de_DE: Jahrtausend einpassen

en: Fit Century
de_DE: Zoom auf ein Jahrhundert einstellen

en: Fit Decade
de_DE: Zoom auf ein Jahrzehnt einstellen

en: Fit Year
de_DE: Zoom auf ein Jahr einstellen

en: Fit Month
de_DE: Zoom auf einen Monat einstellen

en: Fit Week
de_DE: Woche einpassen

en: Fit Day
de_DE: Zoom auf einen Tag einstellen

en: Can't zoom deeper than 1 minute
de_DE: Kann nicht auf weniger als eine Minute vergößern

en: Day
de_DE: Tag

en: Week
de_DE: Woche

en: Month
de_DE: Monat

en: Year
de_DE: Jahr

en: Change Now Date
de_DE: Aktuelles Datum ändern

en: Go to Date
de_DE: Zu bestimmtem Datum springen

en: Earth
de_DE: Erde

en: Market
de_DE: Markt

en: Fire
de_DE: Feuer

en: Water
de_DE: Wasser

en: BC
de_DE: vUZ

en: years
de_DE: Jahre

en: year
de_DE: Jahr

en: months
de_DE: Monate

en: month
de_DE: Monat

en: weeks
de_DE: Wochen

en: week
de_DE: Woche

en: days
de_DE: Tage

en: day
de_DE: Tag

en: hours
de_DE: Stunden

en: hour
de_DE: Stunde

en: minutes
de_DE: Minuten

en: minute
de_DE: Minute

en: seconds
de_DE: Sekunden

en: second
de_DE: Sekunde

en: Mar
de_DE: Mär

en: May
de_DE: Mai

en: Oct
de_DE: Okt

en: Dec
de_DE: Dez

en: Mon
de_DE: Mo

en: Tue
de_DE: Die

en: Wed
de_DE: Die

en: Thu
de_DE: Do

en: Fri
de_DE: Fr

en: Sat
de_DE: Sam

en: Sun
de_DE: Son

en: Edit...
de_DE: Bearbeiten...

en: Add...
de_DE: Hinzufügen...

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Check All
de_DE: Alle auswählen

en: Check children
de_DE: Tochterelemente prüfen

en: Check all children
de_DE: Alle Tochterelemente prüfen

en: Check all parents
de_DE: Alle Elternelemente auswählen

en: Check parents for checked children
de_DE: Elternelemente nach ausgewählten Tochterelementen prüfen

en: Uncheck All
de_DE: Alle abwählen

en: Uncheck children
de_DE: Tochterelemente abwählen

en: Uncheck all children
de_DE: Alle Tochterelemente abwählen

en: Uncheck all parents
de_DE: Alle Elternelemente abwählen

en: Edit Category
de_DE: Kategorie bearbeiten

en: Add Category
de_DE: Kategorie hinzufügen

en: Are you sure you want to delete category '%s'?
de_DE: Wollen Sie die Kategorie '%s' wirklich löschen?

en: Events belonging to '%s' will no longer belong to a category.
de_DE: Alle Ereignisse, die derzeit '%s' zugeordnet sind, werden dann keiner Kategorie mehr zugeordnet sein.

en: Events belonging to '%s' will now belong to '%s'.
de_DE: Alle Ereignisse der Kategorie '%s' sind nun der Kategorie '%s' zugeordnet.

en: No timeline opened.
de_DE: Sie haben noch keinen Zeitstrahl geöffnet.

en: First time using Timeline?
de_DE: Benutzen Sie Timeline zum ersten mal?

en: Getting started tutorial
de_DE: Tutorial

en: Center
de_DE: Zentrieren

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Duplicate...
de_DE: Duplizieren...

en: Mark Event as Done
de_DE: Ereignis als "Erledigt" markieren

en: Select Category...
de_DE: Kategorie auswählen …

en: Sticky Balloon
de_DE: Haftende Blase

en: Goto URL
de_DE: Gehe zur Webseite

en: Are you sure you want to delete %d events?
de_DE: Wollen Sie %d Ereignisse wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete this event?
de_DE: Wollen Sie dieses Ereignis wirklich löschen?

en: %s events hidden
de_DE: %s Ereignisse versteckt

en: This timeline is read-only.
de_DE: Dieser Zeitstrahl ist Schreibgeschützt.

en: To edit this timeline, save it to a new file: File -> Save As.
de_DE: Um den Zeitstrahl zu ändern, speichern Sie sie als neue Datei: Datei -> Speichern als.

en: This timeline is not being saved.
de_DE: Der Zeitstrahl wird nicht gespeichert.

en: To save this timeline, save it to a new file: File -> Save As.
de_DE: Um den Zeitstrahl zu sichern, speichern Sie sie als neue Datei: Datei -> Speichern als.

en: Give feedback
de_DE: Rückmeldung geben

en: Close
de_DE: Schließen

en: When:
de_DE: Zeit:

en: Color used when the Event has no category associated with it.
de_DE: Farbe, wenn das Ereignis keiner Kategorie angehört.

en: Progress %:
de_DE: Fortschritt %:

en: &Append
de_DE: &Hinzufügen

en: &Remove
de_DE: &Entfernen

en: Te&st
de_DE: &Testen

en: URL:
de_DE: Adresse:

en: Images will be scaled to fit inside a %ix%i box.
de_DE: Die Bilder werden so skaliert werden, dass sie in einen Bereich von %ix%i passen.

en: Select Icon
de_DE: Wählen Sie ein Icon

en: Select region to zoom into
de_DE: Bereich zum vergrößern wählen

en: Can't move locked event
de_DE: Kann fixiertes Ereignis nicht verschieben

en: Add new
de_DE: Neues Ereignis hinzufügen

en: Choose file
de_DE: Datei auswählen

en: Add Container
de_DE: Behälter hinzufügen

en: View Categories Individually
de_DE: Kategorien individuell betrachten

en: Add an Era
de_DE: Epoche hinzufügen

en: Edit an Era
de_DE: Epoche ändern

en: Edit Era's
de_DE: Epochen ändern

en: CSV File
de_DE: CSV-Datei

en: Invalid Data
de_DE: Ungültige Daten

en: At least one Export Item must be selected
de_DE: Es muss mindestens ein Exportobjekt ausgewählt werden

en: At least one Event Field must be selected
de_DE: Es muss mindestens ein Ereignisfeld ausgewählt werden

en: At least one Category Field must be selected
de_DE: Es muss mindestens ein Kategorie-Feld ausgewählt werden

en: Select Export File Type
de_DE: Typ der Exportdatei auswählen

en: Select Text Encoding
de_DE: Textkodierung auswählen

en: Select Items to export
de_DE: Zu exportierende Objekte auswählen

en: Select Fields...
de_DE: Felder auswählen …

en: Export Timeline
de_DE: Zeitstrahl exportieren

en: Select Event Fields
de_DE: Ereignisfelder auswählen

en: Select Category Fields
de_DE: Kategoriefelder auswählen

en: Category:
de_DE: Kategorie:

en: Colour:
de_DE: Farbe:

en: Field '%s' can't be empty.
de_DE: Das Feld '%s' darf nicht leer sein.

en: Color:
de_DE: Farbe:

en: Progress Color:
de_DE: Farbe für Fortschrittsbalken

en: Done Color:
de_DE: Farbe für abgeschlossene Aufgaben

en: Font Color:
de_DE: Zeichenfarbe:

en: Parent:
de_DE: Übergeordnetes Element:

en: Category name '%s' not valid. Must be non-empty.
de_DE: Kategoriebezeichnung '%s' ungültig - darf nicht leer bleiben.

en: Category name '%s' already in use.
de_DE: Es existiert bereits eine Kategorie mit dem Namen '%s'.

en: Other email client
de_DE: Anderes E-Mail-Programm

en: Copy and paste this email into your favorite email client and send it from there.
de_DE: Kopiere und füge diese e-Mail in deinen bevorzugten Mail-Client und sende sie von dort

en: Email Feedback
de_DE: E-Mail-Rückmeldung

en: To:
de_DE: An:

en: Subject:
de_DE: Thema:

en: Body:
de_DE: Inhalt:

en: Send With:
de_DE: Senden mit:

en: Default client
de_DE: Standardprogramm für E-Mail

en: Other
de_DE: Andere

en: Invalid date
de_DE: Ungültiges Datum

en: Choose what type of timeline you want to create.
de_DE: Wähle den Typ ded zu erzeugenden Zeitstrahls

en: Create new timeline
de_DE: Neuen Zeitstrahl erstellen

en: System version:
de_DE: Systemversion

en: Python version:
de_DE: Python-Version:

en: Locale setting:
de_DE: Lokale Einstellungen:

en: Locale date format:
de_DE: Lokales Datumsformat:

en: System Information
de_DE: Systeminformation

en: File does not exist.
de_DE: Datei ist nicht vorhanden!

en: Unable to load events: %s.
de_DE: Ereignisse können nicht geladen werden: %s.

en: %d events will be imported.
de_DE: %d Ereignisse werden importiert.

en: The selected timeline has a different time type.
de_DE: Der ausgewählte Zeitstrahl hat einen anderen Zeit-Typ.

en: Select timeline to import from:
de_DE: Wähle zu importierenden Zeitstrahl

en: Timeline files
de_DE: Zeitstrahl-Dateien

en: Import events
de_DE: Ereignisse importieren

en: Check
de_DE: Auswählen

en: Uncheck
de_DE: Abwählen

en: Category Finder
de_DE: Kategoriefinder

en: You must select a category!
de_DE: Sie müssen eine Kategorie auswählen!

en: Set Category on events without category
de_DE: Kategorie bei Ereignissen ohne Kategorie einstellen

en: Set Category on selected events
de_DE: Ausgewählte Ereignisse einer Kategorie zuweisen

en: Select a Category:
de_DE: Eine Kategorie auswählen:

en: Found Events
de_DE: Gefundene Erreignisse

en: Date format:
de_DE: Datumsformat:

en: Locale Date format:
de_DE: Lokales Datumsformat:

en: Set Date format
de_DE: Datumsformat festlegen

en: Era Properties
de_DE: Ära-Eigenschaften

en: Ends today
de_DE: Endet heute

en: Current
de_DE: Aktuell

en: General
de_DE: Allgemein

en: Open most recent timeline on startup
de_DE: Beim Start den letzten geöffneten Zeitstrahl anzeigen

en: Use inertial scrolling
de_DE: Dynamischen Bildlauf verwenden

en: Never show period Events as point Events
de_DE: Zeitspannen-Ereignisse nie als Punkt-Ereignisse zeigen

en: Center Event texts
de_DE: Ereignistext zentrieren

en: Uncheck time checkbox for new events
de_DE: Zeitfeld Checkbox neuer Ereignisse nicht auswählen

en: Select Date format
de_DE: Datumsformat wählen

en: Date && Time
de_DE: Zeitpunkt

en: Week start on:
de_DE: Wochenanfang am:

en: Monday
de_DE: Montag

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Fonts
de_DE: Schriften

en: Colours
de_DE: Farben

en: Major Strips:
de_DE: Hauptspalten:

en: Minor Strips:
de_DE: Unterspalten:

en: Icons
de_DE: Symbole für Ereignisse

en: Fuzzy icon
de_DE: Symbol für ungenaue Ereigniszeiten

en: Locked icon
de_DE: Symbol für gesperrte Ereignisse

en: Hyperlink icon
de_DE: Symbol für Ereignisse mit Hyper/Weblinks

en: Legends:
de_DE: Legenden:

en: Experimental Features
de_DE: Experimentelle Funktionen

en: Minor strip divider line:
de_DE: Teilungslinie für Unterspalten:

en: Major strip divider line:
de_DE: Teilungslinie für Hauptspalten:

en: Now line:
de_DE: Jetztlinie:

en: Weekends:
de_DE: Wochenenden:

en: Vertical space between Events (px)
de_DE: Vertikaler Abstand zwischen Ereignissen (px)

en: Colorize weekends
de_DE: Wochenenden einfärben

en: Display checkmark when events are done
de_DE: Symbol anzeigen, wenn Ereignisse abgeschlossen

en: Preferences
de_DE: Voreinstellungen

en: Select Fields to Export
de_DE: Wähle Felder zum Exportieren

en: Number of duplicates:
de_DE: Anzahl duplicate:

en: Direction
de_DE: Richtung

en: Frequency:
de_DE: Häufigkeit:

en: Both
de_DE: Beidseits

en: Duplicate Event
de_DE: Ereignis duplizieren

en: %d Events not duplicated due to missing dates.
de_DE: %d Ereignisse konnten aufgrund fehlender Daten nicht dupliziert werden.

en: Shortcut is saved
de_DE: Tastenkürzel wurde gespeichert

en: Both Modifier and Shortcut key must be given!
de_DE: Sowohl das Attribut als auch das Tastenkürzel muss angegeben werden!

en: The shortcut %s is already bound to function '%s'!
de_DE: Das Tastenkürzel %s ist bereits mit der Funktion »%s« verbunden!

en: Functions:
de_DE: Funktionen:

en: Shortcut Key:
de_DE: Tastenkürzel:

en: Edit Shortcuts
de_DE: Tastenkürzel bearbeiten

en: Give Feedback
de_DE: Rückmeldung geben

en: Feedback On Feature
de_DE: Rückmeldung zu Funktionen

en: Select Tab Order:
de_DE: Tabulatorreihenfolge wählen

en: Event Editor Tab Order
de_DE: Ereignis-Tabulator-Reihenfolge wählen

en: You can't change time when the Event is locked
de_DE: Sie können die Zeit nicht ändern, wenn das Ereignis gesperrt ist.

en: End must be > Start
de_DE: Der Ende des Ereignisses darf nicht vor dem Beginn des Ereignisses sein.

en: Event Properties
de_DE: Eigenschaften

en: Container:
de_DE: Behälter:

en: Icon
de_DE: Bildchen

en: Default color
de_DE: Standardfarbe

en: Add more events after this one
de_DE: Weitere Ereignisse hinzufügen

en: &Enlarge
de_DE: &Erweitern

en: &Reduce
de_DE: &Verkleinern

en: Save and Duplicate
de_DE: Sichern und dublizieren

en: Edit Container
de_DE: Behälter bearbeiten

en: Edit Event
de_DE: Ereignis bearbeiten

en: Create Event
de_DE: Neues Ereignis eintragen

en: Import in event description
de_DE: Ereignisbeschreibung importieren

en: Use as start date of event
de_DE: Als Startdatum des Ereignisses nehmen

en: Use as event alarm time
de_DE: Als Ereignis-Alarmzeit nehmen

en: Options for ICS import
de_DE: Optionen für ICS Import

en: read-only
de_DE: schreibgeschützt

en: File '%s' does not exist.
de_DE: Datei [%s] existiert nicht.

en: Someoneelse has changed the Timeline.
    You have two choices!
      1. Set Timeline in Read-Only mode.
      2. Synchronize Timeline.
    
    Do you want to Synchronize?
de_DE: Jemand anderes hat den Zeitstrahl verändert.
    Sie haben zwei Möglichkeiten!
      1. Stellen Sie den Zeitstrahl auf den schreibgeschützten Modus um.
      2. Gleichen Sie den Zeitstrahl ab.
    
    Möchten Sie sie abgleichen?

en: The lockfile used to protect the timeline from concurrent updates is opened by another program or process.
    This lockfile must be removed in order be able to continue editing the timeline!
    The lockfile is found at: %s
de_DE: Die Sperrdatei zum Schutz der Zeitleiste gegen konkurrierende Änderungen ist durch ein anderes Programm oder Prozess geöffnet.
    Um die Zeitleiste weiter ändern zu können, muss die Sperrdatei gelöscht werden!
    Die Sperrdatei liegt unter: %s

en: Create Timeline
de_DE: Zeitstrahl erstellen

en: The specified timeline already exists.
de_DE: Der angegebene Zeitstrahl existiert bereits.

en: Opening timeline instead of creating new.
de_DE: Öffnet einen vorhandenen Zeitstrahl, anstatt einen neuen zu erstellen.

en: Information
de_DE: Hinweis

en: Open Timeline
de_DE: Zeitstrahl öffnen

en: Save Timeline As
de_DE: Zeitstrahl speichern unter

en: Unable to write configuration file.
de_DE: Die Konfigurationsdatei konnte nicht geschrieben werden.

en: Distance between selected events
de_DE: Abstand zwischen ausgewählten Ereignissen

en: Events are overlapping or distance is 0
de_DE: Die Ereignisse überschneiden sich oder der Abstand ist 0

en: Left
de_DE: Links

en: &File
de_DE: &Datei

en: &Edit
de_DE: Bea&rbeiten

en: &View
de_DE: &Ansicht

en: &Timeline
de_DE: &Zeitstrahl

en: &Navigate
de_DE: &Position/Zoom

en: &Help
de_DE: H&ilfe

en: New...
de_DE: Neu …

en: Create a new timeline
de_DE: Einen neuen Zeitstrahl erstellen

en: Open an existing timeline
de_DE: Einen bestehenden Zeitstrahl öffnen

en: Open &Recent
de_DE: &Zuletzt geöffnete Dateien

en: Save As...
de_DE: Speichern als …

en: Import events...
de_DE: Ereignisse importieren …

en: Exit the program
de_DE: Programm beenden

en: Find Categories...
de_DE: Kategorien finden …

en: Shortcuts...
de_DE: Tastenkürzel …

en: &Legend
de_DE: &Legende

en: &Balloons on hover
de_DE: Informations&blasen beim Bewegen über Elementen

en: Toolbar
de_DE: Werkzeugleiste

en: Event appearance
de_DE: Ereignis-Ansicht

en: Point event alignment
de_DE: Ankerpunkt für Zeitpunkt-Ereignisse

en: Create &Event...
de_DE: Neues &Ereignis eintragen...

en: &Edit Selected Event...
de_DE: &Ausgewähltes Ereignis bearbeiten …

en: &Duplicate Selected Event...
de_DE: Ausgewähltes Ereignis &duplizieren...

en: Set Category on Selected Events...
de_DE: Kategorie für ausgewählte Ereignisse festlegen …

en: &Compress timeline Events
de_DE: Ereignisse auf &Zeitstrahl komprimieren

en: &Measure Distance between two Events...
de_DE: &Zeit zwischen zwei Ereignissen messen

en: Set Category on events &without category...
de_DE: Kategorie für Elemente &ohne Kategorie festlegen…

en: Edit Era's...
de_DE: Epochen bearbeiten …

en: &Read Only
de_DE: &Nur lesbar

en: Find &First Event
de_DE: &Frühestes Ereignis suchen

en: Find &Last Event
de_DE: &Spätestes Ereignis suchen

en: Fit &All Events
de_DE: &Alle Ereignisse ins Fenster einpassen

en: Feedback
de_DE: Rückmeldung

en: Getting started &tutorial
de_DE: &Tutorial

en: Give &Feedback...
de_DE: &Rückmeldung geben …

en: Co&ntact
de_DE: &Kontakt

en: System information
de_DE: Systeminformationen

en: Gregorian
de_DE: Gregorianisch

en: This creates a timeline using the standard calendar.
de_DE: Erzeugt einen Zeitstrahl mit dem Standard-Kalender

en: Numeric
de_DE: Numerisch

en: This creates a timeline that has numbers on the x-axis instead of dates.
de_DE: Erzeugt einen Zeitstrahl mit Nummern statt Daten auf der X-Achse.

en: Directory
de_DE: Verzeichnis

en: This creates a timeline where the modification date of files in a directory are shown as events.
de_DE: Erzeugt einen Zeitstrahl bei der die Änderungsdaten der Dateien eines Verzeichnisses als Ereignis angezeigt werden.

en: Bosparanian
de_DE: Bosparanisch

en: This creates a timeline using the fictuous Bosparanian calendar from the German pen-and-paper RPG "The Dark Eye" ("Das schwarze Auge", DSA).
de_DE: Erzeugt einen Zeitstrahl mit dem fiktiven bosparanischen, zwölfgöttlichen Kalender aus dem Pen-and-Paper-Rollenspiel "Das Schwarze Auge" (DSA)

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Could not find markdown Python package. It is needed by the help system.
de_DE: Das Python-Paket »markdown« konnte nicht gefunden werden: es wird vom Hilfesystem benötigt.

en: Go to home page
de_DE: Homepage von Timeline aufrufen

en: Go back one page
de_DE: Eine Seite zurück gehen

en: Go forward one page
de_DE: Eine Seite weiter gehen

en: Page not found
de_DE: Die Seite konnte nicht gefunden werden

en: Could not find page '%s'.
de_DE: Die Seite '%s' konnte nicht gefunden werden.

en: Error
de_DE: Fehler

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Question
de_DE: Frage

en: Help contents
de_DE: Inhalt

en: Questions and answers
de_DE: Fragen und Antworten

en: Concepts
de_DE: Konzepte

en: Tasks
de_DE: Aufgaben

en: Where is the save button?
de_DE: Wo ist der Menüpunkt 'Speichern'?

en: 
    There is no save button. Timeline will automatically save your data whenever needed.
de_DE: 
    Es gibt keinen Menüpunkt zum Speichern, da Timeline Ihre Daten automatisch speichert, wann immer dies nötig ist.

en: Where do the week numbers go if I start my weeks on Sunday?
de_DE: Was passiert mit den Wochennummern, wenn ich einstelle, dass die Wochen am Sonntag anfangen?

en: 
    The date data object used does not support week numbers for weeks that start on Sunday at present.  We plan on using a different date object that will support this in future versions.
de_DE: 
    Das Datenobjekt, in dem Timeline momentan die Daten speichert, unterstützt die Anzeige von Wochennummern nicht, wenn die Wochen am Sonntag beginnen. Wir planen allerdings, in einer der zukünftigen Versionen ein anderes Datenobjekt zu verwenden, das diese Funktion unterstützt.

en: Can multiple users work with the same timeline?
de_DE: Können mehrere Benutzer mit dem selben Zeitstrahl arbeiten?

en: 
    There are some support for multiple users to work on the same timeline file.
    
    When you try to make a change and someone else has made a change you will be asked to make one of two choices:
    
    - Set timeline in read-only mode.
    - Synchronize the timeline.
    
    During the your edit action the timeline is locked for changes by others. If you try to edit a timeline when it is locked by someone else you will be notified about this situation.
de_DE: 
    Die Bearbeitung einer Timelinedatei durch mehrere Benutzer wird unterstützt.
    
    Wenn Sie und ein anderer Benutzer gleichzeitig Änderungen vornehmen, haben Sie zwei Auswahlmöglichkeiten:
    
    - Mit der Timelinedatei in den schreibgeschützten Modus wechseln.
    - Die Timelinedatei zu synchronisieren.
    
    Während Sie Änderungen an der Timelinedatei vornehmen, ist Ihre Timelinedatei vor Änderungen durch andere Nutzer geschützt. Wenn Sie Änderungen an einer Timelinedatei vornehmen wollen, die gerade von jemand anderem bearbeitet wird, erhalten Sie eine Mitteilung.

en: Can I Check or Uncheck all categories?
de_DE: Kann ich alle Kategorie an- oder abwählen?

en: Timeline
de_DE: Zeitstrahl

en: 
    The timeline shows dates according to the Gregorian calendar on the x-axis. Currently the earliest date is limited to Julian day 0 (November 24, 4714 BC).
    
    Future versions might support various kinds of timelines so that you for example can specify a time in terms of number of minutes since a start time. If you are interested in such a feature, please get in touch.
    
    The timeline is divided in two areas with a horizontal adjustable divider line. Period events are displayed below the line and point events are displayed above the line.
de_DE: 
    Der Zeitstrahl zeigt Daten gemäß dem Gregorianischen Kalender auf der X-Achse. Derzeit ist das früheste Datum begrenzt auf den Tag 0 des Julianischen Kalenders (November 24, 4714 BC).
    
    Zukünftige Versionen könnten mehrere Arten von Zeitstrahlen unterstützen, sodass Sie beispielsweise eine Zeit über die Anzahl der Minuten vom jeweiligen Startzeitpunkt definieren können. Sollten Sie an einer solchen Funktion interessiert sein, melden Sie sich bitte bei uns.
    
    Der Zeitstrahl teilt durch eine horizontal anpassbare Trennlinie zwei Flächen. Ereignisse mit Dauer werden unterhalb der Linie angezeigt, punktuelle Ereignisse oberhalb.

en: Scrolling Timeline
de_DE: Den Zeitstrahl bewegen

en: 
    A Timeline can be scrolled both horizontal (along time axis) and vertically (along event axis)
    
    There are two ways to scroll horizontal. You can either use the different options in the Navigation menu or you can use the mouse. To use the mouse, hold down the left mouse button and drag the mouse horizontally.
    
    To scroll vertically, hold down the Shift- and Ctrl-keys and scroll the mouse wheel.
    Events are scrolled towards or away from the divider line separating point- and period-events.
de_DE: 
    Ein Zeitstrahl kann horizontal (entlang der Zeitachse) und vertikal (entlang der Ereignis-Achse) bewegt werden.
    
    Es gibt zwei Möglichkeiten, sie horizontal zu bewegen. Sie können entweder verschiedene Optionen in dem Navigationsmenü oder die Maus benutzen. Um hierfür die Maus zu verwenden, halten Sie die linke Maustaste gedrückt und ziehen Sie die Maus horizontal.
    
    Um das Sichtfenster vertikal zu bewegen, halten Sie die Umschalt- und Strg-Taste gedrückt und drehen Sie das Mausrad.
    Ereignisse werden so zur Trennlinie oder von ihr fort bewegt, die punktuelle Ereignisse und andauernde Ereignisse trennt.

en: Zooming Timeline
de_DE: Zeitstrahl vergrößern/verkleinern

en: 
    A Timeline can be Zoomed both horizontal (along time axis) and vertically (along event axis)
    
    To zoom horizontal, hold down the Ctrl-key and scroll the mouse wheel.
    
    To zoom vertically, hold down the Alt-key and scroll the mouse wheel.
de_DE: 
    Ein Zeitstrahl kann sowohl horizontal (entlang der Zeitachse) als auch senkrecht (entlang der Ereignisachse) vergrößert und verkleinert werden.
    
    Um ihn horizontal zu verschieben, halten Sie die Strg-Taste gedrückt und bewegen das Mausrad.
    
    Um senkrecht zu vergrößern und zu verkleinern, halten Sie die Alt-Taste gedrückt und bewegen das Mausrad.

en: 
    An event is the basic data type for representing information on the timeline.  It must specify where on the timeline it should be placed (when that event happened). This can be either a specific point in time or a period.
de_DE: 
    Ein Ereignis ist das prinzipielle Dateiformat, um Informationen auf dem Zeitstrahl darzustellen. Es muss klar sein, wo auf dem Zeitstrahl es untergebracht werden soll (also wann dieses Ereignis passiert ist). Dies kann entweder ein genauer Zeitpunkt oder ein Zeitraum sein.

en: Era
de_DE: Epoche

en: 
    Categories are used to group events. An event can only belong to one category. All events that belong to the same category are displayed with the same background color.
de_DE: 
    Kategorien werden verwendet, um Ereignisse zu gruppieren. Ein Ereignis kann nur zu einer Kategorie gehören. Alle Ereignisse einer Kategorie werden mit der gleichen Hintergrundfarbe angezeigt.

en: Create event
de_DE: Ereignis hinzufügen

en: 
    The *Create Event* dialog can be opened in the following ways:
    
    - Select *Timeline* - *Create Event* from the menu.
    - Double click with the *left* mouse button on the timeline.
    - Press the *Ctrl* key, thereafter hold *left* mouse button down on the timeline, drag the mouse and release it.
de_DE: 
    Der Dialog *Ereignis hinzufügen* kann auf mehrere Arten geöffnet werden:
    
    - Klicken Sie im Menü auf *Zeitstrahl* - *Ereignis hinzufügen*.
    - Doppelklicken Sie mit der *linken* Maustaste auf den Zeitstrahl.
    - Drücken Sie die Taste *Strg*, klicken Sie mit der *linken* Maustaste auf den Zeitstrahl und halten Sie die Taste gedrückt, ziehen Sie mit der Maus und lassen Sie die Taste los.

en: Undo/Redo
de_DE: Rückgängig/Wiederholen

en: Edit event
de_DE: Ereignis bearbeiten

en: Move event vertically
de_DE: Ereignis senkrecht bewegen

en: 
    An event can be moved vertically. This is done by first selecting the event and thereafter using the Up or Down keys.
de_DE: 
    Ein Ereignis kann vertikal verschoben werden. Dafür das Ereignis auswählen und danach mit den ↑- und ↓-Tasten das Ereignis bewegen.

en: Duplicate event
de_DE: Ereignis verdoppeln

en: Selecting events
de_DE: Ereignisse auswählen

en: 
    To select an event, click on it. To select multiple events, hold down the *Ctrl* key while clicking events.
de_DE: 
    Um ein Ereignis auszuwählen, klicken Sie auf dieses. Um mehrere Ereignisse auszuwählen, halten Sie die *Strg* Taste gedrückt, während Sie auf die Ereignisse klicken.

en: Import timeline
de_DE: Zeitstrahl importieren

en: 
    This feature can be used to merge two timelines into one.
    
    First open a timeline and then select menu 'File -> Import timeline...' and select the timeline to be imported.
de_DE: 
    Diese Funktion kann benutzt werden, um zwei Zeitstrahlen zu vereinen.
    
    Öffnen Sie zuerst einen Zeitstrahl und wählen dann im Menü 'Datei -> Zeitstrahl importieren …' und wählen Sie den einzulesenden Zeitstrahl aus.

en: Event Containers
de_DE: Ereignisbehälter

en: Delete event
de_DE: Ereignis löschen

en: 
    To delete an event, select it and press the *Del* key. Multiple events can be deleted at the same time.
de_DE: 
    Um ein Ereignis zu löschen, wählen Sie es aus und drücken Sie 'Entf'. Sie können auch mehrere Ereignisse auf einmal löschen.

en: Will associated events be deleted when I delete a category?
de_DE: Werden alle zugehörigen Ereignisse gelöscht, wenn ich eine Kategorie lösche?

en: 
    No. The events will still be there but they will not belong to a category.
de_DE: 
    Nein. Die Ereignisse bleiben erhalten, sind dann aber keiner Kategorie mehr zugeordnet.

en: Add a user defined icon
de_DE: Eigene Symbole hinzufügen

en: Edit categories
de_DE: Kategorien bearbeiten

en: 
    Categories can be managed in the *Edit Categories* dialog (*Timeline* > *Edit Categories*). To edit an existing category, double click on it.
    
    The visibility of categories can also be edited in the sidebar (*View* > *Sidebar*).
de_DE: 
    Kategorien können im Dialog *Kategorien bearbeiten* verwaltet werden (*Zeitstrahl* > *Kategorien bearbeiten*). Um eine vorhandene Kategorie zu bearbeiten, doppelklicken Sie darauf.
    
    Sie können die einzelnen Kategorien auch über die Sidebar ein- und ausblenden (*Ansicht* > *Sidebar*).

en: Contact
de_DE: Kontakt

en: 
    If you have more questions about Timeline, or if you want to get in contact with users and developers of Timeline, send an email to the user mailing list: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Please use English.)
de_DE: 
    Wenn Sie weitere Fragen über Timeline haben oder mit den Benutzern und Entwicklern von Timeline Kontakt aufnehmen möchten, schicken Sie eine Email an den Timeline-Emailverteiler: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Bitte schreiben Sie wenn möglich auf Englisch)

en: Why is Timeline not available in my language?
de_DE: Warum ist Timeline nicht in meiner Sprache verfügbar?

en: 
    Timeline is developed and translated by volunteers. If you would like to contribute translations you are very much welcome to contact us.
de_DE: 
    Timeline wird von Freiwilligen entwickelt und übersetzt. Wenn Sie Timeline übersetzen möchten, würden wir uns über eine Nachricht von Ihnen freuen.

en: Search results for '%s'
de_DE: Suchergebnisse für '%s'

en: Related pages
de_DE: Zugehörige Seiten

en: Location
de_DE: Ort

en: Unable to read calendar data.
de_DE: Lesen der Kalenderdaten nicht möglich

en: Unable to read from file '%s'.
de_DE: Kann aus Datei [%s] nicht lesen.

en: Unable to read timeline data from '%s'.
de_DE: Kann Zeitstrahldaten nicht aus '%s' lesen.

en: Welcome
de_DE: Willkommen

en: Welcome to Timeline
de_DE: Willkommen bei Timeline

en: Intro
de_DE: Einführung

en: This event has hyperlinks
de_DE: Dieses Ereignis enthält Hyperlinks

en: Right-click for context menu where the hyperlinks can be accessed.
de_DE: Mit Rechtsklick zum Kontextmenü, um auf den Hyperlink zuzugreifen.

en: Hover me!
de_DE: Berühr mich mit der Maus!

en: Hovering events with a triangle shows the event description.
de_DE: Wenn man mit der Maus über ein Ereignis mit einem Dreieck fährt wird die Beschreibung des Ereignisses sichtbar.

en: Features
de_DE: Fähigkeiten

en: Scroll
de_DE: Scrollen

en: Left click somewhere on the timeline and start dragging.
    
    You can also use the mouse wheel.
    
    You can also middle click with the mouse to center around that point.
de_DE: Klicken Sie mit der linken Maustaste irgendwo auf dem Zeitstrahl und ziehen sie ihn.
    
    Sie können auch das Mausrad benutzen.
    
    Sie können ebenfalls mit der mittleren Maustaste klicken, um den Zeitstrahl gegenüber diesem Punkt mittig einzustellen.

en: Container
de_DE: Behälter

en: Resize me
de_DE: Größe ändern

en: Container Subevent 1
    Click on the event to get the resize handles
de_DE: Behälter für das Unterereignis 1
    Klicken Sie bitte auf das Ereignis, um die Griffe zur Größenänderung zu sehen.

en: Drag me
de_DE: Ziehen Sie mich

en: Container Subevent 2
    
    Click on the event to get the drag handle and drag it.
    
    To drag the whole container, click on it while holding down the Alt key. Keep the Alt key down and find the drag point at the center of the container and drag it.
de_DE: Behälter für das Unterereignis 2
    
    Klicken Sie bitte auf das Ereignis, um die Griffe zum Verschieben zu sehen und verschieben Sie es.
    
    Um den ganzen Behälter zu verschieben, halten Sie bitte die Alt-Taste gedrückt, während Sie es anklicken. Sie finden den Punkt zum Verschieben in der Mitte des Behälters.

en: View Container demo video
de_DE: Demo Video für Container ansehen

en: Container Subevent 3
    
    Select hyperlink to show demo video.
    
    Right-click in the event and select 'Goto URL' in the popup menu and select the first (and only) link
de_DE: Container für Unterelemente

en: Zoom
de_DE: Vergrößerung

en: Hold down Ctrl while scrolling the mouse wheel.
    
    Hold down Shift while dragging with the mouse.
de_DE: Halten Sie die Strg-Taste gedrückt, während Sie mit dem Mausrad rollen.
    
    Halten Sie die Umschalt-Taste gedrückt, während Sie es mit der Maus ziehen.

en: Double click somewhere on the timeline.
    
    Hold down Ctrl while dragging the mouse to select a period.
de_DE: Irgendwo in den Zeitstrahl doppelklicken.
    
    Halten Sie dann Strg gedrückt, während Sie mit der Maus ziehen, um einen Zeitabschnitt zu wählen.

en: Double click on an event.
de_DE: Auf ein Ereignis doppelklicken

en: Select event
de_DE: Ereignis auswählen

en: Click on it.
    
    Hold down Ctrl while clicking events to select multiple.
de_DE: Klicken Sie drauf.
    
    Halten Sie die Strg-Taste gedrückt, während sie auf Ereignisse klicken, um mehrere gleichzeitig auszuwählen.

en: Select events to be deleted and press the Del key.
de_DE: Wählen Sie die zu löschenden Ereignisse und drücken die Entfernen-Taste.

en: Resize and move me!
de_DE: Verändern Sie meine Größe und bewegen Sie mich!

en: First select me and then drag the handles.
de_DE: Wählen Sie mich zunächst aus, ziehen Sie dann an den Griffen.

en: Saving
de_DE: Speichern

en: This timeline is stored in memory and modifications to it will not be persisted between sessions.
    
    Choose File/New/File Timeline to create a timeline that is saved on disk.
de_DE: Dieser Zeitstrahl wird im Direktzugriffsspeicher abgelegt, Veränderungen daran werden daher nicht in die nächste Sitzung übernommen.
    
    Wählen Sie im Menü Datei/Neu/Datei/Zeitstrahldatei, um einen Zeitstrahl zu erschaffen, der auf der Festplatte gespeichert wird.

en: Unable to read from filename '%s'.
de_DE: Lesen von Dateiname »%s« nicht möglich.

en: File
de_DE: Datei

en: View
de_DE: Ansicht

en: Navigate
de_DE: Navigieren

en: Import...
de_DE: Importieren …

en: Exit
de_DE: Beenden

en: Find
de_DE: Finden

en: Shortcuts
de_DE: Tastenkürzel

en: Sidebar
de_DE: Seitenleiste

en: Legend
de_DE: Legende

en: Ballons on hover
de_DE: Blasen bei Mausberührung

en: Zoom In
de_DE: Vergrößern

en: Zoom Out
de_DE: Verkleinern

en: Vertical Zoom In
de_DE: Senkrecht vergrößern

en: Vertical Zoom Out
de_DE: Senkrecht verkleinern

en: Edit Selected Event
de_DE: Ausgewähltes Ereignis bearbeiten

en: Duplicate Selected Event
de_DE: Ausgewähltes Ereignis verdoppeln

en: Set Category on Selected Events
de_DE: Kategorie für ausgewählte Ereignisse einstellen

en: Measure Distance between two Events
de_DE: Zeit zwischen zwei Ereignissen messen

en: Read Only
de_DE: Schreibgeschützt

en: Undo
de_DE: Rückgängig

en: Redo
de_DE: Wiederholen

en: Contents
de_DE: Inhalt

en: About
de_DE: Über

en: Find First Event
de_DE: Erstes Ereignis finden

en: Find Last Event
de_DE: Letzte Ereignis finden

en: Find All Events
de_DE: Alle Ereignisse finden

en: The selected value contains invalid characters and can't be saved
de_DE: Der ausgewählte Wert enthält ungültige Zeichen und kann nicht gespeichert werden

en: Help requested
    --------------
de_DE: Hilfe angefordert
    -----------------

en: [%s:%s]: row not updated (nothing returned), row in use ?
de_DE: [%s:%s]: Zeile nicht geändert (nichts zurückgeliefert), Zeile in Benutzung ?

en: <%s(.bat)> not found
de_DE: <%s(.bat) nicht gefunden>

en: problem with <%s>
de_DE: Problem mit <%s>

en: [%s] is not a readable file
de_DE: keine Leseberechtigung für [%s]

en: Unable to display the file:
    
     [%s]
    
    Your system does not seem to have a (working)
    viewer registered for the file type
     [%s]
de_DE: Kann folgende Datei nicht anzeigen:
    
     [%s]
    
    In diesem System scheint kein (funktionierender) Betrachter
    für den folgenden Dateityp registriert zu sein:
     [%s]

en: Unable to edit/view the file:
    
     [%s]
    
    Your system does not seem to have a (working)
    editor or viewer registered for the file type
     [%s]
de_DE: Kann folgende Datei nicht anzeigen/bearbeiten:
    
     [%s]
    
    In diesem System scheint kein (funktionierender) Betrachter/
    Editor für folgenden Dateityp registriert zu sein:
     [%s]

en: Translate this or i18n into <en_EN> will not work properly !
de_DE: Übersetzen oder Bauchplatscher !

en: %s Bytes
de_DE: %s Byte

en: <type>
de_DE: <Typ>

en: <missing>
de_DE: <fehlt>

en: Cannot retrieve version information from:
    
    %s
de_DE: Kann Versionsinformationen nicht finden. Quelle:
    
    %s

en: Cannot read version information from:
    
    %s
de_DE: Kann Versionsinformationen nicht finden. Quelle:
    
    %s

en: There is no version information available from:
    
    %s
de_DE: Keine Versionsinformationen verfügbar von:
    
    %s

en: A new version of GNUmed is available.
de_DE: Eine neue Version von GNUmed ist verfügbar.

en:  Your current version: "%s"
de_DE:  Ihre jetzige Version: "%s"

en:  New version: "%s"
de_DE:  Neue Version: "%s"

en:  - bug fixes only
de_DE:  - ausschließlich Fehlerkorrekturen

en:  - database fixups may be needed
de_DE:  - Datenbank-Fixes können nötig sein

en:  - bug fixes and new features
de_DE:  - Fehlerbehebung und neue Funktionen

en:  - database upgrade required
de_DE:  - Datenbankupgrade erforderlich

en: Note, however, that this version may not yet
    be available *pre-packaged* for your system.
de_DE: Achtung: Es kann natürlich sein, daß für Ihr System diese Version noch nicht bereitgestellt wurde.

en: Version information loaded from:
    
     %s
de_DE: Versionsinformationen geladen von:
    
    [%s]

en: Script must not be a link: [%s].
de_DE: Skript darf kein Link sein: [%s].

en: Script must be readable by the calling user: [%s].
de_DE: Skript muß vom ausführenden Nutzer besessen werden: [%s].

en: Script must be readable by the calling user only (permissions "0600"): [%s].
de_DE: Skript darf nur für den Nutzer lesbar sein (Rechte "0600"): [%s].

en: Error running hook [%s] script.
de_DE: Fehler beim Ausführen des Hook-Skripts [%s].

en: ** DOB unknown **
de_DE: ** Geburtsdatum unbekannt **

en: interval_format_tag::years::y
de_DE: interval_format_tag::years::J

en: 0 years
de_DE: 0 Jahre

en: interval_format_tag::months::m
de_DE: interval_format_tag::months::M

en: 0 months
de_DE: 0 Monate

en: interval_format_tag::weeks::w
de_DE: interval_format_tag::weeks::W

en: 0 weeks
de_DE: 0 Wochen

en: interval_format_tag::days::d
de_DE: interval_format_tag::days::T

en: 0 days
de_DE: 0 Tage

en: 0 hours
de_DE: 0 Stunden

en: 0 minutes
de_DE: 0 Minuten

en: 0 seconds
de_DE: 0 Sekunden

en: y::year_abbreviation
de_DE: J::year_abbreviation

en: m::month_abbreviation
de_DE: M::month_abbreviation

en: mo::month_only_abbreviation
de_DE: Mo::month_only_abbreviation

en: w::week_abbreviation
de_DE: W::week_abbreviation

en: d::day_abbreviation
de_DE: T::day_abbreviation

en: yYaA_keys_year
de_DE: yYjJaA_keys_year

en: dD_keys_day
de_DE: tTdD_keys_day

en: ndmy (single character date triggers)
de_DE: jhmg (jetzt, heute, morgen, gestern)

en: right now (%s, %s)
de_DE: genau jetzt (%s, %s)

en: today (%s)
de_DE: heute (%s)

en: tomorrow (%s)
de_DE: morgen (%s)

en: yesterday (%s)
de_DE: gestern (%s)

en: %s-%s-%s: a %s last month
de_DE: %s-%s-%s: a %s vorigen Monat

en: %s-%s-%s: a %s this month
de_DE: %s-%s-%s: a %s diesen Monat

en: %s-%s-%s: a %s next month
de_DE: %s-%s-%s: a %s nächsten Monat

en: %d. of %s (this month): a %s
de_DE: %d. %s (dieser Monat): ein %s

en: %d. of %s (next month): a %s
de_DE: %d. %s (nächster Monat): ein %s

en: %d. of %s (last month): a %s
de_DE: %d. %s (voriger Monat): ein %s

en: in %d day(s): %s
de_DE: in %d Tag(en): %s

en: %d day(s) ago: %s
de_DE: vor %d Tag(en): %s

en: in %d week(s): %s
de_DE: in %d Woche(n): %s

en: %d week(s) ago: %s
de_DE: vor %d Woche(n): %s

en: %s (%s this year)
de_DE: %s (%s diesen Jahres)

en: %s (%s next year)
de_DE: %s (%s nächsten Jahres)

en: %s (%s last year)
de_DE: %s (%s letzten Jahres)

en: hdwmy (single character date offset triggers)
de_DE: stwmj (Stunden, Tage, Wochen, Monate, Jahre)

en: %d hour(s) ago: %s
de_DE: vor %d Stunde(n): %s

en: in %d hour(s): %s
de_DE: in %d Stunde(n): %s

en: %d month(s) ago: %s
de_DE: vor %d Monat(en): %s

en: in %d month(s): %s
de_DE: in %d Monat(en): %s

en: %d year(s) ago: %s
de_DE: vor %d Jahr(en): %s

en: in %d year(s): %s
de_DE: in %d Jahr(en): %s

en: %d. of %s (this month) - a %s
de_DE: %d. %s (dieser Monat) - ein %s

en: %d. of %s (next month) - a %s
de_DE: %d. %s (nächster Monat) - ein %s

en: %d. of %s (last month) - a %s
de_DE: %d. %s (letzter Monat) - ein %s

en: in %d day(s) - %s
de_DE: in %d Tag(en) - %s

en: in %d week(s) - %s
de_DE: in %d Woche(n) - %s

en: Cannot connect to database without login information!
de_DE: Ohne Login-Informationen kann keine Verbindung zur Datenbank hergestellt werden!

en: The wxPython GUI framework hasn't been initialized yet!
de_DE: Die wxPython-GUI ist noch nicht initialisiert!

en: Can't connect to database without login information!
de_DE: Ohne Login-Informationen kann keine Verbindung zur Datenbank aufgebaut werden!

en:  option [%s]: %s
de_DE:  Option [%s]: %s

en:   risk: %s
de_DE:   Risiko: %s

en: no hook specified, please report bug
de_DE: Kein Hook definiert. Diesen Fehler bitte melden!

en: Identity
de_DE: Identität

en: Last name
de_DE: Nachname

en: Required: lastname (family name)
de_DE: Pflichtfeld: Nachname (Familienname)

en: First name(s)
de_DE: Vorname(n)

en: Required: first name/given name
de_DE: Pflichtfeld: Vorname

en: Date of birth
de_DE: Geburtsdatum

en: Recommended: Date of birth. Your current time zone applies.
de_DE: Empfohlen: Geburtsdatum. Die hiesige Zeitzone wird verwendet.

en: Estimated
de_DE: Geschätzt

en: Check if the DOB is estimated rather than known precisely.
de_DE: Hier markieren, wenn das Geburtsdatum geschätzt ist.

en: Time:
de_DE: Zeit:

en: Optional: the time of birth if known
de_DE: Optional: Die Zeit der Geburt, sofern bekannt.

en: Gender
de_DE: Geschlecht

en: Required: gender
de_DE: Pflichtfeld: Geschlecht

en: Nick name
de_DE: Spitzname

en: Optional: nickname (alias, preferred name, call name, warrior name, artist name, pseudonym)
de_DE: Optional: Spitzname (Alias, Wunschname, Rufname, Kriegername, Künstlername, Pseudonym).

en: Title
de_DE: Titel

en: Optional: title (academic or honorary). Note that a title applies to a person, not to a particular name of that person (it will be kept even if the name changes).
de_DE: Optional: Titel (akademisch oder ehrenhalber). Ein Titel bezieht sich auf eine Person, nicht nur auf einen bestimmten Namen (der Titel wird somit beibehalten, auch wenn sich der Name ändert).

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: A comment on this person.
de_DE: Ein Kommentar zu dieser Person.

en: Primary address and contact
de_DE: Hauptwohnsitz und -kontakt

en: Search existing
de_DE: Existente suchen

en: Optional address search: enter a postal code or street name to select a pre-existing address to auto-fill the fields below.
    
    By editing the fields you can create a new address as needed.
de_DE: Adress-Suche: Geben Sie Postleitzahl oder Straßennamen ein, um die Felder unten aus einer existierenden Adresse zu befüllen.
    
    Durch Ändern der Felder können Sie bei Bedarf eine neue Adresse anlegen.

en: Postal code
de_DE: PLZ

en: Primary address: zip/postal code
    
    Use '?' if unknown.
de_DE: Hauptwohnsitz: Postleitzahl
    Verwenden Sie '?' für unbekannte Postleitzahlen.

en: Street
de_DE: Straße

en: Primary address: name of street
de_DE: Hauptwohnsitz: Straßenname

en: Number
de_DE: Nummer

en: Primary address: number
de_DE: Hauptwohnsitz: Hausnummer

en: Unit:
de_DE: Einheit:

en: Primary address: unit within the number (appt. / room / etc).
de_DE: Primäradresse: Untereinheit innerhalb dieser Hausnumer (Wohnung, Raum, etc).

en: Community
de_DE: Wohnort

en: Primary address: city/town/village/dwelling/...
de_DE: Hauptwohnsitz: Ort

en: Region
de_DE: Bundesland

en: Primary address: region (state/province/county/territory/arrondissement/prefecture/department/kanton/...)
de_DE: Hauptwohnsitz: Bundesland (Staat/Provinz/Bezirk/Territorium/Arrondissement/Präfektur/Department/Kanton/...)

en: Country
de_DE: Land

en: Primary address: country of residence
de_DE: Hauptwohnsitz: Land/Staat

en: Type
de_DE: Typ

en: The category under which to store this address.
de_DE: Die Kategorie, welche dieser Adresse zugeordnet werden soll.

en: The type of the primary communication channel.
de_DE: Der Typ des primären Kommunikationskanals.

en: Primary communication channel.
de_DE: Primärer Kommunikationskanal.

en: In-praxis primary
de_DE: Praxis-Primarärzt

en: Choose the provider the patient considers his or her primary provider in this praxis.
de_DE: Wählen Sie den Arzt, den der Patient als Primärarzt in dieser Praxis gewählt hat.

en: External ID
de_DE: Externe ID

en: The type of the external ID (selection only).
de_DE: Typ der externen ID (nur existierende).

en: The value of the external ID.
de_DE: Wert der externen ID.

en: Occupation
de_DE: Beruf

en: The current occupation.
de_DE: Jetziger Beruf.

en: Active &patient
de_DE: Aktiver &Patient

en: &Activate
de_DE: &Aufrufen

en: Activate²
de_DE: Aktivieren²

en: Check this if you want to see entries for the active patient only.
de_DE: Hier markieren, wenn sie nur Einträge zum aktiven Patienten sehen wollen.

en: Enter the waiting zone you want to filter by here.
    If you leave this empty all waiting patients will be shown regardless of which zone they are waiting in.
de_DE: Geben Sie die Wartezone ein, die angezeigt werden soll.
    Wenn Sie dieses Feld leer lassen, werden alle wartenden Patienten angezeigt, egal in welchem Wartebereich sie sich aufhalten.

en: These patients are waiting.
    
    Doubleclick to activate (entry will stay in list).
de_DE: Diese Patienten warten.
    
    Doppelklick aktiviert den Patienten (Eintrag bleibt in der Liste).

en: Activate patient but do not remove from waiting list.
de_DE: Patienten aufrufen, aber in der Warteliste belassen.

en: Activate patient and remove from waiting list.
de_DE: Patienten aktivieren und aus der Liste austragen.

en: Add the active patient to the waiting list.
de_DE: Den aktiven Patienten zur Warteliste hinzufügen.

en: Remove selected patient from the waiting list.
de_DE: Den markierten Patienten aus der Warteliste austragen.

en: Edit details of the waiting list entry.
de_DE: Eintrag in Warteliste bearbeiten.

en: Move patient up.
de_DE: Patient hochschieben.

en: Move patient down.
de_DE: Patienten runterschieben.

en: Filters:
de_DE: Filter:

en: Zone
de_DE: Bereich

en: <age>
de_DE: <Alter>

en: The age.
de_DE: Das Alter.

en: Caveat
de_DE: Cave

en: Vitals
de_DE: Vitalparameter

en: Edit Document Types
de_DE: Dokumententypen editieren

en: Sort by:
de_DE: Sortierung:

en: Include:
de_DE: Einschließen:

en: Inactive
de_DE: Inaktive

en: Whether to show inactive substances, too, or only those which are assumed to currently be active.
de_DE: Ob alle Substanzen angezeigt werden sollen oder nur die derzeit aktiven.

en: Unapproved
de_DE: Ungebilligte

en: Whether to show all substances or only those the intake of which is approved of.
de_DE: Ob alle Substanzen angezeigt werden sollen oder nur jene, deren Einnahme gebilligt bzw empfohlen wird.

en: Add a substance.
de_DE: Eine Substanz hinzufügen.

en: Edit the selected substance intake entry.
de_DE: Den markierten Eintrag bearbeiten.

en: Remove a substance from the list.
de_DE: Eine Substanz aus der Liste löschen.

en: Allergy
de_DE: Allergie

en: Discontinue selected entry due to an allergy or intolerance.
de_DE: Den gewählten Eintrag wegen einer Allergie oder Unverträglichkeit beenden.

en: Show in-depth information on the selected substance if available.
de_DE: Fachinformationen zur markierten Substanz anzeigen, sofern verfügbar.

en: Information on handling drugs in the presence of long Qt syndrome (%s).
de_DE: Informationen zur Gabe von Medikamenten bei langer QT-Dauer (%s).

en: Kidney
de_DE: Niere

en: Information on handling of drugs / the selected drug in the presence of renal insufficiency (%s).
de_DE: Informationen zur Gabe von Medikamenten (des gewählten Medikaments) bei Niereninsuffienz (%s).

en: GFR: ?
de_DE: gFR: ?

en: &Interactions?
de_DE: &Interaktionen ?

en: Check for interactions between selected drugs.
    
    Includes all drugs if none selected.
de_DE: Die markierten Einträge auf Interaktionen prüfen.
    
    Schließt alle ein, wenn keine markiert sind.

en: Write a prescription based on either of
    
    - the selected lines
    - a copy of the most recent prescription
de_DE: Ein Rezept schreiben, basierend auf
    
    - den markierten Einträgen
    - einer Kopie des letzten Rezepts

en: ADR
de_DE: UAW

en: Report an Adverse Drug Reaction.
de_DE: Eine Unerwünschte Arzneimittelwirkung (Nebenwirkung) melden.

en: Print the medication list.
de_DE: Medikamentenliste drucken.

en: &Search
de_DE: &Suchen

en: Suggest
de_DE: Vorschlag

en: Set
de_DE: Setzen

en: Search patients in Orthanc DICOM store.
de_DE: Patienten im Orthanc DICOM-Archiv suchen.

en: Suggest a patient ID based on the active patient.
de_DE: Basierend auf dem aktiven Patienten eine neuen Nummer vorschlagen.

en: Search term:
de_DE: Suchbegriff:

en: New patient ID:
de_DE: Neue Patientennummer:

en: Source
de_DE: Quelle

en: Receiver
de_DE: Empfänger

en: (you are/are not the primary reviewer)
de_DE: (Sie sind/sind nicht der Verantwortliche)

en: review document
de_DE: Dokument bewerten

en: technically abnormal
de_DE: außerhalb Normbereich

en: take over responsibility
de_DE: die Verantwortung auf mich übertragen

en: clinically relevant
de_DE: medizinisch relevant

en: sign all pages
de_DE: alle Teile abzeichnen

en: Save
de_DE: Speichern

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Edit document properties
de_DE: Eigenschaften des Dokuments editieren

en: Shows the episode associated with this document. Select another one or type in a new episode name to associate a different one.
de_DE: Zeigt die Episode, zu der dieses Dokument gehört. Sie können eine andere auswählen oder einen Namen für eine neue Episode eintippen, um die Zuordnung zu .ändern.

en: The organizational unit this document originates from.
de_DE: Die Organisation aus der dieses Dokument stammt.

en: Select if the organization is the source (sender) of the document.
de_DE: Hier markieren, wenn die Organisation die Quelle (der Absender) des Dokuments ist.

en: Select if the organization is the target (receiver) of the document.
    
    Mostly when the document was sent from this praxis.
de_DE: Markieren, wenn die Organisation Ziel (Empfänger) des Dokuments ist.
    
    Hauptsächlich, wenn das Dokument aus Ihrer Praxis versandt wurde.

en: Select the hospital stay associated with this document.
de_DE: Wählen Sie den Krankenhausaufenthalt zu diesem Dokument.

en: Enter the date of creation of the document.
de_DE: Geben Sie das Datum der Erstellung des Dokuments ein.

en: Enter the ID by which this document is referenced externally.
de_DE: Geben Sie die ID ein, unter welcher das Dokument extern referenziert ist.

en: An example file name for this document type.
    
    Mainly used to derive a file name extension during export for operating systems which need that to guesstimate the viewer.
de_DE: Ein beispielhafter Dateiname für diesen Dokumententyp.
    
    Dieser dient hauptsächlich dazu, während des Exports eine Erweiterung für den Dateinamen abzuleiten, da manche Betriebssysteme daraus das Anzeigeprogramm ermitteln.

en: The sequence index or page number. If invoked from a document instead of a page always applies to the first page.
de_DE: Die "Seiten"nummer. Falls von einem Dokument und nicht von einer Seite aus aufgerufen wurde, dann bezieht sich die Angabe immer auf die erste Seite.

en: Lists previous reviews for this document part.
    
    The first line (marked with an icon) will show your previous review if there is one.
    The second line (marked with a blue bar) will display the review of the responsible provider if there is such a review.
    
     You can edit your review below.
de_DE: Zeigt vorhandene Bewertungen für diesen Teil des Dokuments.
    
    Die erste Zeile (mit Bildchen) zeigt Ihre eigene Bewertung, falls eine existiert.
    Die zweite Zeile (mit blauem Balken) zeigt die Bewertung des verantwortlichen Arztes, falls eine solche existiert.
    
    Sie können Ihre Bewertung im unteren Bereich verändern.

en: Check this if you want to edit your review.
de_DE: Hier ankreuzen, um Ihre Bewertung zu .ändern.

en: Does this document inform on a state of the patient's health that is technically abnormal ?
de_DE: Enthält diese Dokument Angaben zu bedeutsamen pathologischen Zuständen beim Patienten ?

en: Check this if you intend to take over responsibility for this document and not just review it.
de_DE: Hier ankreuzen, um die Verantwortlichkeit für den Empfang dieses Dokuments zu übernehmen, anstelle es lediglich zu bewerten.

en: Is this document clinically relevant.
de_DE: Ist dieses Dokument medizinisch relevant ?

en: Apply review to entire document rather than just this part or page.
de_DE: Bewertung auf das gesamte Dokument ausdehnen, nicht nur auf diesen Teil (diese Seite).

en: Save your review.
de_DE: Bewertung speichern.

en: Cancel this review.
de_DE: Bewertung abbrechen.

en: Your review
de_DE: Ihre Bewertung

en: Reviews by others
de_DE: Bewertungen durch Kollegen

en: Hospital Stay
de_DE: Krankenhausaufenthalt

en: Date
de_DE: Datum

en: Reference
de_DE: Referenz

en: Filename
de_DE: Dateiname

en: The original filename (if any). Only editable if invoked from a single part of the document.
de_DE: Der ursprüngliche Dateiname (so zutreffend).

en: Seq #
de_DE: Seite

en: New
de_DE: Neu

en: &All
de_DE: &Alles

en: &Encounter
de_DE: A&PK

en: &Note
de_DE: &Eintrag

en: &New
de_DE: &Neu

en: &Clear
de_DE: &Leeren

en: &Discard
de_DE: &Verwerfen

en: This shows the list of previous encounters
de_DE: Die Liste aller bisherigen Kontakte

en: Select the type of encounter.
de_DE: Wählen Sie die Art der Arzt-Patienten-Begegnung.

en: Date and time when the current (!) encounter started.
de_DE: Zeitpunkt, an dem der aktuelle (!) APK gestartet wurde.

en: Date and time when the current (!) encounter ends.
de_DE: Zeitpunkt, an dem der aktive APK beendet wird.

en: Start a new encounter. If there are any changes to the current encounter you will be asked whether to save them.
de_DE: Eine neue Konsultation anlegen. Falls Änderungen an der aktuellen Konsultation vorgenommen wurden, können Sie entscheiden, ob diese gespeichert werden sollen.

en: This documents why the encounter takes place.
    
    It may be due to a patient request or it may be prompted by other reasons. Often initially collected at the front desk and put into a waiting list comment. May turn out to just be a proxy request for why the patient really is here.
    
    Also known as the Reason For Encounter/Visit (RFE).
de_DE: Dies beschreibt, warum der aktuelle APK zustande kam.
    
    Es kann sich um ein Anliegen des Patienten oder um andere Gründe handeln. Wird oft initial an der Rezeption abgefragt und in der Wartezimmerliste als Notiz abgelegt. Kann sich als Proxy-Anliegen dafür erweisen, warum der Patient wirklich hier ist.
    
    Auch bekannt als Beratungsursache (RFE).

en: This summarizes the outcome/assessment of the consultation from the doctors point of view. Note that this summary spans all the problems discussed during this encounter.
de_DE: Hier wird das Ergebnis des APK aus Sicht des Arztes zusammengefaßt. Diese Zusammenfassung bezieht sich auf alle Probleme, die in diesem APK angesprochen wurden !

en: Save encounter details and all progress notes.
de_DE: Die Details zur Konsultation und alle Verlaufsnotizen speichern.

en: Save the encounter details.
de_DE: Details der Konsultation speichern.

en: Save the currently displayed progress note.
de_DE: Die selektierte Verlaufsnotiz speichern.

en: Open a new progress note editor.
    
    There is a configuration item on whether to allow several new-episode editors at once.
de_DE: Einen neuen Verlaufseditor öffnen.
    
    Sie können konfigurieren, ob Sie nebeneinander mehrere Verlaufseditoren für unzugeordnete Notizen zulassen wollen.

en: Clear the editor for the displayed progress note.
de_DE: Den aktiven Editor leeren.

en: Discard the editor for the displayed progress note.
de_DE: Den aktiven Editor verwerfen.

en: Tips and Hints
de_DE: Tips und Hinweise

en: New notes in current encounter
de_DE: Notizen der aktuellen Konsultation

en: Previous Encounters
de_DE: Bisherige Kontakte

en: Encounter
de_DE: APK

en: until
de_DE: bis

en: Request
de_DE: Begehr

en: device1
de_DE: Gerät1

en: Summary
de_DE: Zusammenfassung

en: Save:
de_DE: Speichern:

en: Host:
de_DE: Server:

en: Enter the PACS host address.
de_DE: Geben Sie den Computernamen (host address) des PACS ein.

en: Enter the PACS port.
de_DE: Geben Sie den Port des PACS ein.

en: User:
de_DE: Nutzer:

en: Enter the PACS user.
de_DE: Geben Sie den Nutzernamen für das PACS ein.

en: Password
de_DE: Passwort

en: Enter the PACS password. It will not be shown.
de_DE: Geben Sie das Passwort für den PACS-Benutzer ein (es wird nicht angezeigt).

en: &Connect
de_DE: &Verbinden

en: Connect to PACS.
de_DE: Mit PACS verbinden.

en: <not connected>
de_DE: <nicht verbunden>

en: Image
de_DE: Bild

en: Review previous image.
de_DE: Vorheriges Bild zeigen.

en: Preview next image.
de_DE: Nächstes Bild zeigen.

en: &Show
de_DE: An&zeigen

en: Show image in external viewer.
de_DE: Bild in externem Programm zeigen.

en: E&xport area
de_DE: S&ammelmappe

en: Put image into export area.
de_DE: Bild in Sammelmappe legen.

en: Double-click: Display in external viewer.
    
    Right-click: Show context menu.
de_DE: Doppelklick: In externem Betrachter anzeigen.
    
    Rechtsklick: Zeige Kontextmenü.

en: Study
de_DE: Studie

en: Browse
de_DE: Stöbern

en: Browse selected studies in web browser.
    
    Right-click for further options.
de_DE: Markierte Studien im Webbrowser anzeigen.
    
    Rechtsklick für weitere Aktionen.

en: Show
de_DE: Zeige

en: Show selected studies in external viewer.
de_DE: Markierte Studien in externem Programm zeigen.

en: Export area
de_DE: Sammelmappe

en: Put selected studies into export area.
de_DE: Markierte Studien in Sammelmappe legen.

en: Browse patient studies in web browser.
de_DE: Alle Studien des Patienten im Webbrowser anzeigen.

en: Verify
de_DE: Prüfen

en: Verify DICOM data of patient in PACS.
de_DE: DICOM-Daten des Patienten im PACS überprüfen.

en: Browse PACS.
de_DE: Durchblättern des PACS.

en: &Upload
de_DE: &Hochladen

en: Upload DICOM files from a directory, recursively, into the Orthanc PACS
    
    It does not matter what the currently active patient is. Orthanc will associate uploaded files with the patient found within the DICOM metadata and will create new patients as needed.
de_DE: Rekursives Hochladen von DICOM-Dateien in ein Orthanc-PACS
    
    Es ist dabei nicht relevant, welcher Patient aktiv ist. Orthanc ordnet die hochgeladenen Bilddaten den darin enthaltenen Patienten zu. Unbekannte Patienten werden neu angelegt.

en: Modify some of Orthanc's content (such as patient IDs).
de_DE: Einige Orthanc-Inhalte (z.B.Patienten-IDs) bearbeiten.

en: A descriptive name for this test type.
de_DE: Eine sprechende Bezeichnung für diese Meßmethode.

en: An abbreviation for the name of this test type.
de_DE: Eine Abkürzung des Namens dieser Meßmethode.

en: The base unit to convert results from different labs into when comparing time series.
de_DE: Die Grundeinheit, in welche Meßergebnisse aus verschiedenen Labors zum Vergleich konvertiert werden sollen.

en: The LOINC code corresponding to this test type.
de_DE: Der LOINC-Code für diese Meßmethode.

en: A comment on this test type, e.g. pertaining to typical context information.
de_DE: Ein Kommentar zu dieser Meßmethode, z.B. typische Kontextinformationen.

en: The path lab/diagnostic organisation reporting on this test.
de_DE: Das Labor/Meßfirma, welche(s) diese Messung durchführt.

en: Select the meta type as which to aggregate for display results with this test type.
de_DE: Wählen Sie die Testverfahrensgruppe, unter welchem Werte für diesen Meßtyp gezeigt werden sollen.

en: Abbreviation
de_DE: Abkürzung

en: Base unit
de_DE: Elementareinheit

en: Test comment
de_DE: Testkommentar

en: Lab
de_DE: Labor

en: Meta type
de_DE: Testverfahrensgruppe

en: Mandatory: A descriptive name for this meta test type.
de_DE: Pflichtfeld: Eine sprechende Bezeichnung für diese Testverfahrensgruppe.

en: Mandatory: An abbreviation for this meta test type.
de_DE: Pflichtfeld: Eine Abkürzung für diese Testverfahrensgruppe.

en: Optional: The LOINC for the meta test type.
de_DE: Optional: Der LOINC für diese Testverfahrensgruppe.

en: Optional: A comment on this meta test type.
de_DE: Optional: Ein Kommentar zu dieser Testverfahrensgruppe.

en: Contains
de_DE: Beinhaltet

en: Move
de_DE: Verschieben

en: Moving narrative to another episode
de_DE: Karteieinträge einer anderen Episode zuordnen

en: Select the episode you want to move the narrative to.
de_DE: Wählen Sie die Episode, der die Karteieinträge zugeordnet werden sollen.

en: Move the narrative from the source to the target episode.
de_DE: Verschiebe die Karteieinträge von der Quell- zur Zielepisode.

en: Cancel moving the narrative entries and leave them where they are.
de_DE: Abbruch des Verschiebens. Die Einträge verbleiben wo sie sind.

en: Source episode
de_DE: Quellepisode

en: The episode the displayed narrative currently belongs to.
de_DE: Die Episode, zu der die gezeigten Karteieinträge derzeit gehören.

en: Target episode
de_DE: Zielepisode

en: The episode you want to move the displayed narrative to.
de_DE: Die Episode, der die angezeigten Karteieinträge zugeordnet werden sollen.

en: Narrative
de_DE: Karteieintrag

en: &Active
de_DE: &aktiv

en: Mandatory: A code for this billable.
de_DE: Pflichtfeld: Der Code für diese Gebührenordnungsposition.

en: Mandatory: The system of billing codes this billable comes from.
de_DE: Pflichtfeld: Die Gebührenordnung, zu welcher diese Position gehört.

en: Mandatory: A description of this billable.
de_DE: Pflichtfeld: Die Beschreibung dieser Gebührenordnungsposition.

en: The payable amount associated with this billable.
    Defaults to 0.
de_DE: Der zu zahlende Betrag für diese Position.
    Voreinstellung ist 0.

en: The currency to apply to this billable.
    Defaults to €.
de_DE: Die Währung für diese Position.
    Voreinstellung ist €.

en: Value Added Tax (VAT) in percent to apply to this billable.
    Defaults to 0 meaning "no VAT".
de_DE: Umsatzsteuer (USt) in Prozent für diese Position.
    Voreinstellung ist 0 (= keine USt).

en: Optional: A comment on this billable.
de_DE: Optional: Ein Kommentar zu dieser Gebührenordnungsposition.

en: Check here if this billable is active.
de_DE: Hier markieren, wenn diese Gebührenordnungsposition aktiv ist.

en: Value
de_DE: Wert

en: Currency
de_DE: Währung

en: VAT
de_DE: USt.

en: &First pregnancy
de_DE: &Erste Schwangerschaft

en: Due Date Calculator
de_DE: Geburtsterminrechner

en: Required: Enter the 1st day of the Last Menstrual Period.
de_DE: Pflichtfeld: Geben Sie den 1.Tag der letzten Regel ein.

en: Check here if this is the first pregnancy.
de_DE: Hier markieren, wenn dies die erste Schwangerschaft ist.

en: Expected Date of Confinement.
    
    You can also just enter a date here if one is known from external sources.
de_DE: Erwarteter Geburtstermin.\nSie können hier auch einfach ein Datum eingeben, wenn es aus anderen Quellen bekannt ist.

en: Save the Expected Due Date.
de_DE: Errechneten Termin speichern.

en: Close without saving.
de_DE: Schließen ohne zu speichern.

en: LMP (1st)
de_DE: LR (1.)

en: EDC
de_DE: Termin

en: or pick 1st day of LMP:
de_DE: oder 1.Tag der LR:

en: &Manage orgs
de_DE: Org. &verwalten

en: Manage all organizations.
de_DE: Organisationen verwalten.

en: A way of contacting this lab, ideally a direct clinical contact.
    
    This will be shown in the tooltip of test results originating from this lab.
de_DE: Ein Kontaktangabe für dieses Labor, vorzugsweise zu einem Mediziner.
    
    Diese Angabe erscheint im Kurzhinweis zu jedem Testergebnis aus diesem Labor.

en: A comment on this lab.
de_DE: Ein Kommentar zu diesem Labor.

en: Org.Unit
de_DE: Abteilg.

en: All patients
de_DE: Alle Patienten

en: &Active patient only
de_DE: Nur &Aktiver Patient

en: &Export
de_DE: &Exportieren

en: Select here to show documents for all patients.
de_DE: Hier markieren, um Dokumente für alle Patienten zu zeigen.

en: Select here to filter to the active patient (if any).
de_DE: Hier markieren, um die Auswahl auf den aktiven Patienten zu begrenzen (sofern einer aktiv ist).

en: Show the topmost selected printout.
de_DE: Den obersten markierten Ausdruck anzeigen.

en: Print selected/all printouts.
de_DE: Gewählte/alle Dokumente drucken.

en: Store selected printouts in patient export area (if applicable).
de_DE: Die gewählten Ausdrucke in die Sammelmappe des aktiven Patienten legen (sofern einer aktiv ist).

en: Delete the selected printouts
de_DE: Markierte Ausdrucke löschen

en: Show printouts for:
de_DE: Zeige Ausdrucke für:

en: Care
de_DE: Behandlung

en: 12 mo
de_DE: 12 Mo

en: Today
de_DE: Heute

en: All
de_DE: Alles

en: Refresh display from the patient's chart.
de_DE: Zeitlinie aus Karteikarte neu aufbauen.

en: Save timeline as images.
de_DE: Zeitstrahl als Bilder speichern.

en: Put timeline into export area.
de_DE: Zeitstrahl in Sammelmappe legen.

en: Print timeline.
de_DE: Zeitstrahl drucken.

en: Fit timeline to the Care Period.
de_DE: Den Behandlungszeitraum einpassen.

en: Fit timeline to the the last 12 months.
de_DE: Die letzten 12 Monate des Zeitstrahls einpassen.

en: Center timeline on today.
de_DE: Zeitstrahl auf den heutigen Tag zentrieren.

en: Zoom to fit all events.
de_DE: Auf alle Ereignisse zoomen.

en: Show:
de_DE: Zeige:

en: active
de_DE: aktiv

en: editable
de_DE: bearbeitbar

en: Image editor
de_DE: Bildnotiz-Editor

en: PDF form editor
de_DE: PDF-Formular-Editor

en: Text (generic processing)
de_DE: Generische Verarbeitung von Text

en: &Load
de_DE: &Laden

en: A long, descriptive name for this form template.
de_DE: Eine lange, sprechende Bezeichnung für diese Schriftstück-Vorlage.

en: A short, catchy name for this template.
de_DE: Ein kurzer, handlicher Name für diese Vorlage.

en: External version information such as the exact version/release/revision of a paper form onto which to print data with the help of this template.
de_DE: Externe Versionsangabe, wie etwa die exakte Versions-/Release-/Revisionsnummer des Papierformulars, welches mithilfe dieser Vorlage bedruckt wird.

en: Mark this checkbox if you want this template to be active in GNUmed.
de_DE: Hier ankreuzen, wenn diese Vorlage in GNUmed aktiv sein soll.

en: Check here to be offered manual, generic, last-minute editing of the form after placeholder substitution but before final output generation (usually PDF) with those form engines to which it applies.
de_DE: Hier ankreuzen, um aus dieser Vorlage erstellte Dokumente nach Ersetzung von Platzhaltern und vor dem Erzeugen der Endfassung (üblicherweise PDF) nochmals zur Nachbearbeitung zu öffnen (nur für bestimmte Vorlagentypen zutreffend).

en: The type of this template. The intended use case for this template.
de_DE: Der Typ der Vorlage. Gibt an, für welchen Einsatz die Vorlage gedacht ist.

en: The document type under which to store forms generated from this template.
de_DE: Der Dokumententyp, unter welchem Dokumente gespeichert werden sollen, die mit dieser Vorlage erzeugt wurden.

en: The form engine this template must be processed with.
de_DE: Der Formularprozessor für diese Vorlage.

en: Examplary filename. Mainly used for deriving a suitable file extension since that matters to some form engines. Most of the time this should already be set correctly when the template data is imported initially.
de_DE: Beispielgebender Dateiname. Hauptsächlich zum Ableiten einer passenden Dateiendung für weiterverarbeitende Programme verwendet. Zumeist wurde dieses Feld bereits beim ersten Importieren der eigentlichen Vorlage korrekt gesetzt.

en: Load template data from a file.
de_DE: Vorlage aus einer Datei laden.

en: Export the form template into a file.
de_DE: Die Schriftstück-Vorlage in eine Datei schreiben.

en: Alias
de_DE: Kürzel

en: Template type
de_DE: Vorlagentyp

en: Document type
de_DE: Dokumententyp

en: Processing
de_DE: Verarbeitung

en: Template
de_DE: Vorlage

en: &Scan page(s)
de_DE: Seite(n) &scannen

en: Pick &file(s)
de_DE: Datei(en) &wählen

en: &Clipboard
de_DE: &Zwischenablage

en: Intended reviewer:
de_DE: Abzeichnender Arzt:

en: &review and sign
de_DE: &bewerten und abzeichnen

en: &technically abnormal
de_DE: außerhalb &Normbereich

en: &clinically relevant
de_DE: medizinisch &relevant

en: Remove part
de_DE: Teil entfernen

en: Discard
de_DE: Verwerfen

en: Acquire a page from an image source (scanner, camera). This may bring up an intermediate dialog. It uses Sane (Linux) or TWAIN (Windows).
de_DE: Hole eine Seite aus einer Bildquelle (Scanner, Kamera). Ein weiterer Benutzerdialog kann zwischengeschaltet sein. Genutzt werden Sane (Linux) und TWAIN (Windows).

en: Add a file from the filesystem as a new part. Shows a file selector dialog.
de_DE: Datei von der Festplatte als neuen Teil einfügen. Zeigt einen Dialog zur Dateiwahl.

en: Load the topmost item from the clipboard.
de_DE: Obersten Inhalt der Zwischenablage laden.

en: Required: The type of this document.
de_DE: Pflichtfeld: Typ dieses Dokuments.

en: The date when the medical information described in the document was produced. This is free text so you can add approximate dates, too, such as 3/2004 where appropriate.
de_DE: Das Datum der Erstellung der medizinischen Informationen im Dokument. Dies ist ein Freifeld, sodaß ungenaue Angaben wie 3/2004 gemacht werden können.

en: Required: The primary episode this document is to be listed under.
de_DE: Pflichtfeld: Die Hauptepisode zu der dieses Dokument gehört.

en: Optional: The organization (unit) this document originates from (sender) or is intended for (receiver).
de_DE: Optional: Die Organisation, aus welcher das Dokument stammt (= Sender) oder für die es gedacht ist (= Empfänger).

en: Select if the organization is the source of the document (the default).
de_DE: Wählen Sie die Organisation, welche das Dokument gesendet hat (= Sender, Voreinstellung).

en: Select if the organization is the receiver of the document.
    
    In most cases this means that the document was created in this praxis and sent to the organization.
de_DE: Markieren, wenn die Organisation der Empfänger des Dokuments ist.
    
    Das bedeutet zumeist, daß das Dokument hier in der Praxis erzeugt und an die Organisation gesandt wurde.

en: Optional: A short comment identifying the document. Good comments give an idea of the content and source of the document.
de_DE: Optional: Ein kurzer Kommentar zur Identifikation des Dokuments. Gute Kommentare vermitteln eine Vorstellung von Inhalt und Quelle.

en: Required: Enter the provider who will be notified about the new document so it can be reviewed. In most cases this is the primary doctor of the patient.
de_DE: Pflichtfeld: Wählen Sie den Arzt, der über das neue Dokument informiert werden soll, damit es abgezeichnet werden kann. In den meisten Fällen ist dies der primäre Behandler des Patienten.

en: Check this to mark the document as reviewed upon import. If checked you can (and must) decide on "technically abnormal" and "clinically relevant", too. The default can be set by an option.
de_DE: Hier ankreuzen, um das Dokument als "gesehen" abzuzeichnen. Falls angekreuzt wird, kann und muß auch über "außerhalb Normbereich" und "medizinisch relevant" entschieden werden. Die Voreinstellung kann über eine Option festgelegt werden.

en: Whether this document report technically abormal results.
de_DE: Enthält dieses Dokument Werte außerhalb des Normbereichs ?

en: Whether this document reports clinically relevant results. Note that both normal and abnormal resuslts can be relevant.
de_DE: Enthält dieses Dokument medizinisch bedeutsame Ergebnisse ?  Auch Normalbefunde können medizinisch bedeutsam sein !

en: Optional: A free-text document description.
de_DE: Optional: Eine Beschreibung des Dokuments in freiem Text.

en: This field lists the parts belonging to the current document.
de_DE: Diese Liste zeigt die Teile des aktuellen Dokuments.

en: View the part selected in the above list.
de_DE: Den oben in der Liste markierten Teil anzeigen.

en: Remove the part selected in the above list. Will ask before physical deletion from disk.
de_DE: Entfernen des oben in der Liste markierten Dokumententeils. Löschen von der Festplatte muß extra bestätigt werden.

en: Save finished document.
de_DE: Komplettes Dokument speichern.

en: Start over (discards current data).
de_DE: Neu beginnen (verwirft die aktuellen Daten).

en: Document Properties
de_DE: Eigenschaften des Dokuments

en: Part Sources
de_DE: Quellen

en: Document type:
de_DE: Dokumententyp:

en: Date document created:
de_DE: Erstellungsdatum des Dokuments:

en: Associate to episode:
de_DE: Zugehörige Episode:

en: Organization:
de_DE: Organisation:

en: Comment / Identification:
de_DE: Kommentar / Identifikation:

en: &Manage
de_DE: &Verwalten

en: &Inactive
de_DE: &Inaktiv

en: Mandatory: Select a health issue or enter a new reason for which care is rendered.
de_DE: Pflichtfeld: Wählen Sie eine Grunderkrankung, oder geben Sie eine neue Beschreibung als Betreuungsgrund ein.

en: Mandatory: The location care is rendered at.
de_DE: Pflichtfeld: Der Ort der Mitbetreuung.

en: Manage organizations and units thereof.
de_DE: Organisationen und deren Abteilungen verwalten.

en: Optional: A specific, named provider rendering care at the care location.
de_DE: Optional: Ein bestimmter, benannter Mitbetreuender.

en: Optional: A comment on this external care relationship.
de_DE: Optional: Ein Kommentar zu dieser externen Mitbetreuung.

en: Check this if the external care entry is inactive (IOW, historic).
de_DE: Markieren, wenn es sich um eine ehemalige externe Mitbetreuung handelt.

en: Reason
de_DE: Grund

en: Provider
de_DE: Betreuender

en: left
de_DE: links

en: right
de_DE: rechts

en: Active
de_DE: aktiv

en: Relevant
de_DE: relevant

en: Confidential
de_DE: vertraulich

en: Caused death
de_DE: Todesursache

en: Enter the condition (health issue/past history item) here. Keep it short but precise.
de_DE: Benennen Sie die Grunderkrankung aus der Eigenanamnese hier. Am besten kurz und prägnant.

en: Here you can add arbitrary text which will be used for sorting health issues in the tree.
de_DE: Sie können hier beliebigen Text eingeben, der dann zur Sortierung der Grunderkrankungen verwendet wird.

en: Enter the age in years when this condition was diagnosed. Setting this will adjust the "in the year" field accordingly.
de_DE: Geben Sie das Patientenalter zum Zeitpunkt der Diagnosestellung ein. Das Feld "Jahr" wird entsprechend angepaßt.

en: Enter the year when this condition was diagnosed. Setting this will adjust the "at age" field accordingly.
de_DE: Geben Sie das Jahr der Diagnosestellung ein. Das Feld "Alter" wird entsprechend angepaßt.

en: A summary of the state of this issue.
de_DE: Eine Zusammenfassung des aktuellen Stands dieser Grunderkrankung.

en: Check if this is an active, ongoing problem.
de_DE: Setzen Sie ein Häkchen, wenn es sich um eine aktive, andauernde Grunderkrankung handelt.

en: Check if this is a clinically relevant problem.
de_DE: Setzen Sie ein Häkchen, wenn es sich um eine medizinisch relevante Grunderkrankung handelt.

en: Check if this condition is to be kept confidential and not disclosed to anyone else.
de_DE: Setzen Sie ein Häkchen, wenn diese Grunderkrankung als *vertraulich* markiert werden soll.

en: Check if this condition contributed to causing death of the patient.
de_DE: Setzen Sie ein Häkchen, wenn diese Grunderkrankung zum Tode des Patienten beitrug.

en: Codes relevant to this health issue
    separated by ";".
de_DE: Codes für diese Grunderkrankung,
    abgetrennt mittels ";".

en: Condition
de_DE: Erkrankung

en: Certainty
de_DE: Gewißheit

en: Grouping:
de_DE: Gruppierung:

en: When Noted
de_DE: festgestellt

en: Age:
de_DE: Alter:

en: Or year:
de_DE: Oder Jahr:

en: Synopsis
de_DE: Synopse

en: Programmer must override this text.
de_DE: Programmierer muß diesen Text überschreiben.

en: A&ll
de_DE: A&lle

en: &Overdue
de_DE: &Überfällig

en: &Scheduled
de_DE: &Terminiert

en: &Unscheduled
de_DE: &Ohne Fälligkeit

en: &Expired
de_DE: &Verfallen

en: Active patient
de_DE: Aktiver Patient

en: Yours
de_DE: Eigene

en: &Add
de_DE: &Hinzufügen

en: Show relevant messages only (excludes expired and not-yet-due messages).
de_DE: Zeige nur relevante Nachrichten (ohne verfallene und noch nicht fällige).

en: Show all (but expired) messages.
de_DE: Alle (bis auf verfallene) Nachrichten zeigen.

en: Show overdue messages only.
de_DE: Nur überfällige Nachrichten zeigen.

en: Show scheduled (future-due) messages only.
de_DE: Nur Nachrichten mit Fälligkeitsdatum zeigen.

en: Show unscheduled (no due date) messages only.
de_DE: Nur Nachrichten ohne Fälligkeitsdatum zeigen.

en: Show expired (expiry date has passed) messages only.
de_DE: Nur Nachrichten zeigen, deren Verfallsdatum verstrichen ist.

en: Include only messages about the active patient.
de_DE: Nur Nachrichten zum aktiven Patienten einschließen

en: Include only messages explicitely for you (rather than also to all providers).
de_DE: Nur Nachrichten an Sie persönlich (und nicht allgemein an alle Mitarbeiter) einschließen.

en: Add a new message.
de_DE: Eine neue Nachricht erzeugen.

en: Messages:
de_DE: Nachrichten:

en: Limit to:
de_DE: Begrenze auf:

en: &Myself … or:
de_DE: &Mich … oder:

en: &Active … or:
de_DE: &Aktiver … oder:

en: Normal
de_DE: normal

en: High
de_DE: Hoch

en: Low
de_DE: Niedrig

en: What this message is about.
de_DE: Das Thema dieser Nachricht.

en: The message type.
de_DE: Der Nachrichtentyp.

en: Check if this message should (also) be sent to yourself.
de_DE: Hier ankreuzen, wenn die Nachricht (auch) an mich gehen soll.

en: Whom to (also) send this message to.
de_DE: Wer soll diese Nachricht (auch) bekommen.

en: Check this if this is about the active patient.
de_DE: Hier markieren, wenn es um den aktiven Patienten geht.

en: A longer text detailing the message, if needed.
de_DE: Der eigentliche Text der Nachricht, sofern vonnöten.

en: Optional: Pick a date when this message is due to be acted on.
de_DE: Optional: Wählen Sie, ab wann auf diese Nachricht reagiert werden soll.

en: Optional: Pick a date when this message will no longer be relevant.
de_DE: Optional: Wählen Sie, ab wann die Nachricht nicht mehr relevant ist.

en: Normal (standard) urgency of message.
de_DE: Normale (übliche) Dringlichkeit einer Nachricht.

en: Higher than normal (standard) urgency of message.
de_DE: Höhere Dringlichkeit einer Nachricht.

en: Lower than normal (standard) urgency of message.
de_DE: Niedrigere Dringlichkeit einer Nachricht.

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Audience
de_DE: Empfänger

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Due
de_DE: fällig

en: Expires
de_DE: Verfällt

en: Urgency
de_DE: Dringlichkeit

en: ATC Code
de_DE: ATC-Code

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Enter the name of the substance.
    
    Examples:
    - metoprolol
    - tobacco
    - alcohol
    - marihuana
    - aloe vera
    - ibuprofen
de_DE: Geben Sie den Wirkstoff ein.
    
    Beispiele:
    - Metoprolol
    - Tabak (Nikotin)
    - Alkohol
    - Marihuana
    - Aloe Vera
    - Ibuprofen

en: Browse ATC list.
de_DE: Durchblättern der ATC-Liste.

en: Generic intake instructions for this substance.
de_DE: Einnahmehinweise für diesen Wirkstoff.

en: Browse LOINC list.
de_DE: Durchblättern der LOINC-Liste.

en: Add LOINC code to list of LOINC codes to monitor.
de_DE: LOINC-Code der Liste zu überwachender Codes hinzufügen.

en: Remove selected LOINC codes from the list of codes to monitor.
de_DE: Die markierten LOINC codes aus der Überwachungsliste entfernen.

en: Substance
de_DE: Stoff

en: Instructions
de_DE: Anweisungen

en: Edit the details for the encounter below:
de_DE: Ändern Sie die Details der Konsultation:

en: Select the praxis branch where this encounter took place.
de_DE: Wählen Sie den Standort des Arzt-Patienten-Kontakts.

en: Enter the Reason For Encounter here. This is the patient's initial request or purpose of visit which led to the encounter.
de_DE: Geben Sie die Beratungsursache ein. Hier handelt es sich um das der Konsultation zugrundeliegende Problem des Patienten.

en: Codes relevant to the Reason for Encounter
    separated by ";".
de_DE: Codes für diese Beratungsursache,
    abgetrennt mittels ";".

en: Enter the Encounter Summary here. This is your final assessment of the total encounter across all relevant episodes.
de_DE: Geben Sie die Zusammenfassung zur Konsultation ein. Es handelt sich um Ihre krankeitsübergreifende Gesamtzusammenfassung.

en: Codes relevant to the Assessment of Encounter
    separated by ";".
de_DE: Codes für dieses Beratungsergebnis,
    abgetrennt mittels ";".

en: Started
de_DE: Beginn

en: Ended
de_DE: Ende

en: Purpose
de_DE: Beratungsursache

en: <supply email address for getting feedback on bug report>
de_DE: <E-Mail eintragen für Rückmeldungen zum Fehler>

en: Keep running
de_DE: Weiterlaufen

en: Close GNUmed
de_DE: GNUmed beenden

en: ☠ Abort GNUmed ☠
de_DE: ☠ GNUmed abbrechen ☠

en: View log
de_DE: Logdatei ansehen

en: Send report
de_DE: Bericht senden

en: GNUmed exception handler
de_DE: GNUmed-Fehlerbehandlung

en: Enter any additional data or commentary you wish to provide such as what you were about to do.
de_DE: Geben Sie zusätzliche Informationen ein, die Sie dem Bericht hinzufügen möchte, etwa was Sie gerade zu tun beabsichtigten.

en: Please enter your email address so we can provide help to you directly.
    
    Otherwise, feedback can be given on the GNUmed mailing list ONLY (http://lists.gnu.org/mailman/listinfo/gnumed-bugs) to which you will then have to subscribe.
de_DE: Bitte geben Sie Ihre E-Mail-Adresse ein, sodaß wir Sie direkt erreichen können.
    
    Ihre Fehlermeldung erscheint sonst NUR auf der GNUmed-Mailingliste (http://lists.gnu.org/mailman/listinfo/gnumed-bugs), welche Sie dann abonnieren müssen.

en: Close this dialog but keep open the GNUmed client.
    
    You should manually restart the client as soon as possible, however.
de_DE: Diese Meldung schließen, aber GNUmed weiter ausführen.
    
    Sie sollten GNUmed jedoch so bald als möglich neu starten.

en: Close this GNUmed client.
    
    This will attempt to run normal shutdown and cleanup procedures.
de_DE: GNUmed schließen.
    
    GNUmed wird dabei versuchen, normale Aufräumarbeiten durchzuführen.

en: Abort this GNUmed client.
    
    This will NOT invoke any shutdown and cleanup work.
de_DE: GNUmed abbrechen.
    
    Dabei werden KEINE Aufräumarbeiten durchgeführt.

en: View the log file.
de_DE: Die Logdatei ansehen.

en: Email a bug report to the GNUmed developers.
    
    Most questions will be answered on the mailing list so you are well advised to either subscribe or check its archive (http://lists.gnu.org/mailman/listinfo/gnumed-bugs).
    
    If you specify your address in the Sender field above the developers will be able to contact you directly for feedback.
de_DE: Einen Fehlerbericht an die GNUmed-Entwickler schicken.
    
    Die meisten Fragen werden auf der Mailingliste beantwortet, daher ist es ratsam, diese zu abonnieren oder das Archiv zu durchforsten (lists.gnu.org/mailmain/listinfo/gnumed-bugs).
    Wenn Sie Ihre Adresse oben im Feld "Absender" eingegeben haben, können die Entwickler Ihnen auch direkt antworten.

en: An unhandled exception has occurred.
de_DE: Ein nicht vorhergesehener Fehler ist aufgetreten.

en: Enter a short comment on what you were trying to do with GNUmed. This information will be added to the logfile for easier identification later on.
de_DE: Beschreiben Sie kurz, was Sie in GNUmed gerade zu tun beabsichtigten. Diese Information wird der Logdatei hinzugefügt, sodaß diese später einfacher wiedergefunden werden kann.

en: Sender
de_DE: Absender

en: Help desk
de_DE: Hotline

en: Log file
de_DE: Logdatei

en: Data of current patient to be displayed here.
de_DE: Daten des aktiven Patienten sollen hier angezeigt werden.

en: Enlist
de_DE: Aufnehmen

en: Enlist person as GNUmed user
de_DE: Person als GNUmed-Nutzer aufnehmen

en: A short alias identifying the GNUmed user. It is used in the clinical record among other places.
de_DE: Das Kürzel für den GNUmed-Nutzer. Dieses wird unter anderem in der Karteikarte genutzt.

en: The database account for this user.
    
    The account will be created in the database with proper access rights. Privacy restrictions are currently hardcoded to membership in the PostgreSQL group "gm-doctors".
    
    You can use the name of an existing account but it must not be used by any other GNUmed user yet.
de_DE: Der Datenbankname für den neuen GNUmed-Nutzer.
    
    Der Zugangsname wird in der Datenbank mit den passenden Zugriffsrechten angelegt. Die Rechte sind gegenwärtig auf Mitgliedschaft in der Datenbankgruppe "gm-doctors" festgelegt.
    
    Sie können auch ein bestehendes Nutzerkonto verwenden. Dieses darf aber noch keinem anderen Mitarbeiter zugeordnet sein.

en: The password for the new database account. Input will not be shown.
de_DE: Das Passwort für den neuen Datenbanknutzer. Die Eingabe bleibt unsichtbar.

en: The database password must be typed again to enable double-checking to protect against typos.
de_DE: Das Datenbankpasswort muß zweifach eingegeben werden, damit GNUmed auf Tippfehler prüfen kann.

en: Enlisting GNUmed users is a priviledged operation.
    You must enter the password for the database administrator "gm-dbo" here.
de_DE: GNUmed-Nutzer anzulegen ist eine zugangsbeschränkte Funktion.
    Sie müssen hier das Passwort des Datenbankverwalters "gm-dbo" eingeben.

en: Enlist this person as a GNUmed user and associate it with the given database account.
de_DE: Diese Person mit dem angegebenen Datenbankzugang als GNUmed-Nutzer aufnehmen.

en: Cancel this dialog, do not enlist new GNUmed user.
de_DE: Abbrechen, nicht als GNUmed-Nutzer aufnehmen.

en: The currently selected patient is:
de_DE: Der aktuelle Patient ist:

en: User parameters:
de_DE: Nutzerdetails:

en: Account
de_DE: Konto

en: Password, again
de_DE: nochmals das Passwort

en: Admin password
de_DE: Verwalterpasswort

en: Please select a health issue:
de_DE: Bitte eine Grunderkrankung wählen:

en: Health issue selector
de_DE: Wahl einer Grunderkrankung

en: Anamnestic
de_DE: Anamnestisch

en: Mandatory: When was the vaccination given to the patient ?
de_DE: Pflichtfeld: Wann wurde die Impfung verabreicht ?

en: Check this if - within the SOAP classification - you want to mark the entry as Subjective rather than Plan.
de_DE: Markieren Sie dieses Feld, wenn die Impfung als Anamnese anstelle von Procedere gespeichert werden soll.

en: The vaccine used, if known.
    
    If unknown check off the indications which were vaccinated against.
de_DE: Der Impfstoff, sofern bekannt.
    
    Markieren Sie die Impfkrankheiten, falls der Impfstoff nicht bekannt ist.

en: Add a vaccine to GNUmed.
de_DE: Einen Impfstoff zu GNUmed hinzufügen.

en: The batch number of the vaccine.
de_DE: Die Chargennummer des Impfstoffs.

en: Select an episode to file this vaccination under.
    
    If you do not select one it will be filed under "prevention".
    
    Alternatively, type the name for a new episode.
de_DE: Wählen Sie eine Episode für diese Impfung.
    
    Wenn Sie keine Episode wählen, wird die Impfung unter "Prävention" gespeichert.
    
    Sie können aber auch den Namen für eine neue Episode eingeben.

en: The injection site, if known.
de_DE: Der Injektionsort, sofern bekant.

en: The provider who administered the vaccine, if known.
de_DE: Der Mitarbeiter, der die Impfung verabreicht hat, sofern bekannt.

en: Record any adverse reactions to this vaccine.
de_DE: Vermerken Sie hier etwaige Impfreaktionen.

en: Report this event as an adverse drug reaction.
de_DE: Als unübliche Impfreaktion melden.

en: Any comment you may wish to relate to this vaccination.
de_DE: Ein Kommentar zu dieser Impfung.

en: Date given
de_DE: Impfdatum

en: Vaccine ...
de_DE: Impfstoff ...

en: Batch №
de_DE: Charge

en: Site
de_DE: Stelle

en: Given by
de_DE: Impfarzt

en: Reaction
de_DE: Reaktion

en: Spotlight &Panel:
de_DE: Test&Profil zeigen:

en: Manage panels
de_DE: Profile verwalten

en: Manage test panels.
de_DE: Meßwertprofile beabeiten.

en: All: by day
de_DE: Alle: tageweise

en: Switch between modes of the full results display.
de_DE: Umschalten des Anzeigemodus für alle Meßwerte.

en: Manage types
de_DE: Verfahren verwalten

en: Manage test types.
de_DE: Meßverfahren verwalten.

en: Results:
de_DE: Ergebnisse:

en: Add measurments.
de_DE: Meßwerte eingeben.

en: &List
de_DE: &Liste

en: Show all measurements in a chronological list.
de_DE: Alle Messungen in einer chronologischen Liste anzeigen.

en: &Select:
de_DE: &Auswahl:

en: Select results according to your choice on the right.
    
    This will override any previous selection.
    
    Note that you can also select cells, rows, or columns manually within the table.
de_DE: Meßwerte anhand der Optionen zur Rechten markieren.
    
    Hierdurch werden bestehende Markierungen aufgehoben.
    
    Sie können in der Tabelle natürlich auch manuell Zellen, Zeilen oder Spalten markieren.

en: your unsigned (&Y)
de_DE: &Meine unsignierten

en: Apply selection to those unsigned results for which you are to take responsibility.
de_DE: Diejenigen unsignierten Ergebnisse markieren, für die Sie verantwortlich sind.

en: all unsigned (&A)
de_DE: &Alle unsignierten

en: Apply selection to all unsigned results.
de_DE: Markieren auf alle unsignierten Meßwerte anwenden.

en: &Actions ...
de_DE: &Aufgaben ...

en: Invoke actions on the selected measurements.
de_DE: Bestimmte Aufgaben mit den markierten Ergebnisse erledigen.

en: Save the identity details.
de_DE: Details zur Person speichern.

en: Reload identity from the database.
de_DE: Personendaten erneut aus der Datenbank laden.

en: What would you like to do with the following document(s) ?
de_DE: Was wollen Sie mit diesen Dokumenten tun ?

en: to patient export area
de_DE: in Sammelmappe

en: Print &queue
de_DE: &Druckcenter

en: &Export only
de_DE: Nur &Exportieren

en: &Archive only
de_DE: Nur &Archivieren

en: Form handling
de_DE: Formularverarbeitung

en: Show the selected form(s).
de_DE: Markierte Dokumente zeigen.

en: Delete the selected forms from the list.
de_DE: Markierte Dokumente entfernen.

en: Check here to put a copy into the export area.
de_DE: Hier ankreuzen, um eine Kopie in die Sammelmappe zu legen.

en: Select episode under which to archive a copy of the document(s).
de_DE: Wählen Sie die Episode, der die Dokumente zugeordnet werden sollen.

en: Enter a SOAP note to be put into the chart.
de_DE: Geben Sie hier eine Verlaufsnotiz für die Kartei ein.

en: Print document(s)
    (optionally copy to archive and export area)
de_DE: Dokument(e) drucken
    (optionale Kopie ins Archiv und/oder die Sammelmappe)

en: Save document(s) into print queue for printing elsewhere.
    (optionally copy to archive and export area)
de_DE: Dokument(e) ins Druckcenter legen.
    (optional ins Archiv und/oder die Sammelmappe)

en: Put into export area only.
    (no printing, no archiving)
de_DE: Ausschließlich in die Sammelmappe legen.
    (kein Drucken, kein Archivieren)

en: Put copy into archive only.
    (no printing, no export area)
de_DE: Ausschließlich archivieren.
    (kein Ausdruck, keine Sammelmappe)

en: Cancel any actions and close dialog.
de_DE: Alle Aktionen abbrechen und den Dialog schließen.

en: Note
de_DE: Notiz

en: Ongoing
de_DE: Andauernd

en: The actual procedure performed on the patient.
de_DE: Die eigentliche Maßnahme, die beim Patienten durchgeführt wurde.

en: When did this procedure take place ?
de_DE: Wann fand diese Maßnahme statt ?

en: When did this procedure end ?
    
    Leave empty for ongoing or "one-off" procedures without a significant duration.
de_DE: Bis wann dauerte diese Maßnahme ?
    
    Bei andauernden oder Maßnahmen ohne signifikante Dauer leer lassen.

en: Select if procedure is ongoing (say, desensibilization).
de_DE: Markieren, wenn die Maßnahme andauert (z.B. Desensibilisierung).

en: The location (praxis, clinic, ...) this procedure was performed at.
    
    Mutually exclusive with "Hospitalization". Requires "Episode".
de_DE: Der Ort (Praxis, Klinik, ...), wo diese Maßnahme durchgeführt wurde.
    
    Schließt sich aus mit "Krankenhausaufenthalt". Erfordert "Episode".

en: Manage organizations and units.
de_DE: Organisationen und deren Abteilungen verwalten.

en: Select, or enter for creation, the episode to which this procedure will relate.
    
    Mutually exclusive with "Hospitalization". Requires "Location".
de_DE: Die Episode unter welcher diese Maßnahme durchgeführt wurde.
    
    Schließt sich aus mit "Krankenhausaufenthalt". Erfordert "Ort".

en: During which hospitalization was this procedure performed.
de_DE: Während welches Krankenhausaufenthaltes diese Maßnahme stattfand.

en: Add a hospitalization.
de_DE: Einen Krankenhausaufenthalt hinzufügen.

en: A comment on the procedure (say, the relevant outcome).
de_DE: Ein Kommentar zur Maßnahme (etwa das Ergebnis).

en: The document most relevant to this procedure (say, the most recent one).
de_DE: Das relevanteste Dokument zu dieser Maßnahme (z.B. das jüngste).

en: Codes relevant to this procedure.
de_DE: Codes für diese Maßnahme.

en: Procedure
de_DE: Maßnahme

en: and Episode
de_DE: und Episode

en: ... or ...
de_DE: ... oder ...

en: Hospitalization
de_DE: Krankenhausaufenthalt

en: Document
de_DE: Dokument

en: Enter the actual ID (number, identifier, ...) here.
de_DE: Geben Sie hier die ID (Nummer, Aktenzeichen, ...) ein.

en: Enter a comment on this external ID.
de_DE: Geben Sie einen Kommentar zu dieser ID ein.

en: ID Type
de_DE: Typ der Identifikation

en: Issuer
de_DE: Herausgeber

en: &Sign
de_DE: &Signieren

en: &Abnormal
de_DE: &Außerhalb Normbereich

en: Select, or enter for creation, the type of test or measurement this result is about.
de_DE: Das Testverfahren für dieses Meßergebnis.

en: Show a web search on this test type.
de_DE: Eine Websuche zu dieser Meßmethode anzeigen.

en: The result of the measurement. Numeric and alphanumeric input is allowed.
de_DE: Das Meßergebnis. Buchstaben, Zahlen und Sonderzeichen sind erlaubt.

en: The units this result comes in.
de_DE: Die Einheit des Meßergebnisses.

en: Enter an indicator for the degree of abnormality.
    Often +, -, !, ?, () or any combination thereof.
de_DE: Ein Indikator für das Ausmaß der Pathologie.
    Oft Kombinationen aus +, -, !, ? und ().

en: When was this result actually obtained. Usually the same or between the time for "sample taken" and "result reported".
de_DE: Wann das Ergebnis ermittelt wurde. Zwischen "Probengewinnung" und "Ergebnismeldung" liegend, zuweilen identisch.

en: A technical comment on the result.
    Usually by the entering Medical Technical Assistant.
de_DE: Ein technischer Kommentar zum Ergebnis.
    Für gewöhnlich durch den/die MTA.

en: The doctor in charge who will have to assess and sign off this result.
de_DE: Der Arzt, der dieses Ergebnis abzeichen muß.

en: The medical problem this test results pertains to.
de_DE: Das zu dieser Messung gehörige Gesundheitsproblem.

en: Manage episodes (and health issues).
de_DE: Episoden (und Grunderkrankungen) verwalten.

en: A clinical assessment of the measurement.
    Usually by a doctor.
de_DE: Eine medizinische Bewertung der Messung.
    Für gewöhnlich durch einen Arzt.

en: Check if you want to save a review.
de_DE: Hier ankreuzen, um eine Bewertung zu speichern.

en: Check if this result is technically abnormal.
de_DE: Hier ankreuzen, wenn das Ergebnis außerhalb des Normbereichs liegt.

en: Check if this result is clinically relevant.
de_DE: Hier ankreuzen, wenn das Ergebnis medizinisch gesehen erwähnenswert ist.

en: A comment on this review.
de_DE: Ein Kommentar zu dieser Bewertung.

en: The lower bound of the range of technically normal values.
de_DE: Die Untergrenze des labortechnischen Normalbereichs.

en: The upper bound of the range of technically normal values.
de_DE: Die Obergrenze des labortechnischen Normalbereichs.

en: An alphanumeric range of technically normal values.
de_DE: Der Normalbereich als Beschreibung.

en: The lower bound of the target range for this test in this patient.
de_DE: Die Untergrenze des medizinischen Zielbereichs für diesen Test bei diesem Patienten.

en: An alphanumeric target range for this test in this patient.
de_DE: Ein beschreibender Zielbereich für diesen Test bei diesem Patienten.

en: The reference groups (norms) the normal/target ranges for this value pertain to.
de_DE: Die Referenzgruppe, für die dieser Normal-/Zielbereich gilt.

en: Measurement details
de_DE: Details zur Messung

en: Units
de_DE: Einheit

en: Indicator
de_DE: Indikator

en: Context
de_DE: Kontext

en: Clinical details
de_DE: Medizinischer Bezug

en: In charge
de_DE: Verantwortlicher

en: Review
de_DE: Beurteilung

en: Mark as:
de_DE: Markieren als:

en: Reference information
de_DE: Referenzinformationen

en: --
de_DE: bis

en: or
de_DE: oder

en: Target
de_DE: Ziel

en: Norm
de_DE: Normalbereich

en: left extra
de_DE: links extra

en: middle extra
de_DE: Mitte extra

en: right extra
de_DE: rechts extra

en: Add a new item to the list.
de_DE: Der Liste einen neuen Eintrag hinzufügen.

en: Edit the selected item.
de_DE: Den markierten Eintrags ändern.

en: Remove the selected item(s) from the list.
de_DE: Gewählte Einträge aus der Liste löschen.

en: ← &Disk
de_DE: ← &Festplatte

en: ← &Directory
de_DE: ← Verzeichnis

en: ← &Archive
de_DE: ← &Archiv

en: ← C&lipboard
de_DE: ← &Zwischenablage

en: &Save as
de_DE: &Speichern als

en: → Archive
de_DE: → Archiv

en: &Print
de_DE: &Drucken

en: → &Print Mgr
de_DE: → &Druckcenter

en: Add document(s) from file(s).
de_DE: Dokumente aus Dateien hinzufügen.

en: Add a local directory.
de_DE: Lokales Verzeichnis hinzufügen

en: Add document(s) from archive.
de_DE: Dokumente aus dem Archiv holen.

en: Acquire images from image source (scanner, ...).
de_DE: Bilder aus einer Bildquelle holen (Scanner, ...).

en: Acquire file or text from the clipboard.
de_DE: Datei oder Text aus der Zwischenablage holen.

en: Show the topmost selected document.
de_DE: Das zuoberste gewählte Dokument anzeigen.

en: Save selected/all items to disk.
de_DE: Gewählte/alle Dokumente auf Datenträger speichern.

en: Export all/selected items to removable media (CD/DVD/USB).
de_DE: Alle/die gewählten Einträge auf ein Medium (CD/DVD/BD) exportieren.

en: Store selected/all documents in document archive.
de_DE: Gewählte/alle Dokumente ins Archiv kopieren.

en: Remove the selected documents.
de_DE: Gewählte Dokumente entfernen.

en: Print selected/all documents.
de_DE: Gewählte/alle Dokumente drucken.

en: Put selected/all documents into remote print manager.
de_DE: Gewählte/alle Dokumente in Druckcenter legen.

en: E-mail selected/all documents.
de_DE: Gewählte/alle Dokumente mailen.

en: Fax selected/all documents.
de_DE: Gewählte/alle Dokumente faxen.

en: Keep *this* patient
de_DE: *Diesen* Patienten behalten

en: Merge
de_DE: Zusammenführen

en: Merging patients
de_DE: Patienten zusammenführen

en: Select this if you want to keep this patient.
de_DE: Hier markieren, wenn Sie diesen Datensatz behalten wollen.

en: Search for - and possible select - a patient in both the left and
    the right field. The left field will initially show the active patient
    (if there is one) but you can select a different patient on the
    left as well.
    
    Note that you cannot merge the active patient into another
    patient. You can, however, merge another patient into the
    active one.
de_DE: Suchen und wählen Sie je einen Patienten im linken und
    rechten Feld. Das linke Feld zeigt anfangs den aktiven
    Patienten (falls einer aktiv ist), aber Sie können links
    auch einen anderen Patienten wählen.
    
    Achtung: Sie können den aktiven Patienten keinem anderen
    Patienten zuordnen. Sie können aber einen anderen Patienten
    zum aktiven Patienten hinzufügen.

en: Details of the patients to merge
de_DE: Details der zusammenzuführenden Patienten

en: Select the paperwork receiver:
de_DE: Wählen Sie den Empfänger des Schriftstücks:

en: Letter receiver selection
de_DE: Auswahl des Empfängers

en: This name will be used.
    
    You can edit the (or type another) name here, too.
de_DE: Dieser Name wird verwendet.
    
    Sie können den Namen bearbeiten (oder einen anderen eingeben).

en: This address will be used.
    
    You can also search for an arbitrary address in this field.
de_DE: Diese Adresse wird verwendet.
    
    Sie können hier auch eine beliebige andere Adresse suchen.

en: Manage generic list of all addresses.
de_DE: Adressen verwalten.

en: Select the organizational unit you want to write to.
de_DE: Wählen Sie die Abteilung, an welche Sie schreiben wollen.

en: Manage known organizations and units thereof.
de_DE: Organisationen und deren Abteilungen verwalten.

en: Use the above name and address.
de_DE: Obenstehenden Namen und Adresse verwenden.

en: Abort the receiver selection.
de_DE: Empfängerwahl abbrechen.

en: Address
de_DE: Adresse

en: Selected Receiver
de_DE: Gewählter Empfänger

en: ZIP
de_DE: PLZ

en: Quick picks
de_DE: Schnellwahl

en: &Run
de_DE: &Ausführen

en: Clear
de_DE: Leeren

en: Contribute
de_DE: Beisteuern

en: Plot
de_DE: Kurve

en: Wait.List
de_DE: Warteliste

en: If you want to save this query into the database for later use you must provide a descriptive label for it here.
de_DE: Wenn Sie die Analyse für später speichern wollen, müssen Sie hier eine Beschreibung eingeben.

en: Enter the SQL commands to run here.
    
    It doesn't matter whether or not you enter a trailing ";".
    
    Note that:
    - the query is run in a read-only transaction
    - the result list will be artificially limited to the first 1000 rows
    - you can include a column named "pk_patient" to make the result rows activate the corresponding patient on double-clicking
    - by inserting $<ID_ACTIVE_PATIENT>$ you can access the patient ID of the patient active at the time of running the query
de_DE: Geben Sie die auszuführenden SQL-Befehle hier ein.
    
    Sie können die Eingabe mit ";" abschließen, müssen dies aber nicht.
    
    Beachten Sie:
    - die Abfrage wird im Nur-Lese-Modus ausgeführt
    - das Ergebnis wird künstlich auf die ersten 1000 Einträge begrenzt
    - wenn das Ergebnis eine Spalte "pk_patient" beinhaltet, kann der entsprechende Patient mittels Doppelklick aufgerufen werden
    - durch Einfügen von $<ID_ACTIVE_PATIENT>$ können Sie Bezug auf die Patientennummer des während der Abfrage aktiven Patienten nehmen

en: Run the query and present the results below.
de_DE: Den Befehl ausführen und die Ergebnisse unten anzeigen.

en: Clear all fields.
de_DE: Alle Felder löschen.

en: Save the report definition.
de_DE: Die Definition der Analyse speichern.

en: Delete this report definition.
de_DE: Diese Abfragedefinition löschen.

en: Contribute this report definition to the GNUmed community. The report name and SQL command will be sent to the mailing list.
    
    Patient data will NOT be put AT RISK.
    
    You may want to be careful about the SQL itself as it just might contain bits of sensitive data in, say, the WHERE conditions.
de_DE: Diese Abfragedefinition mit der GNUmed-Gemeinschaft teilen. Der Name der Abfrage und der SQL-Befehl werden an die Mailingliste gesandt.
    
    Es werden dabei KEINERLEI Patientendaten versandt.
    
    Sie sollten den SQL-Befehl an sich auf etwaige sensible Informationen überprüfen, die z.B. im WHERE-Teil enthalten sein können.

en: Visualize (plot) data from two numeric columns of the result list below.
de_DE: Zwei numerische Spalten des Suchergebnisses grafisch darstellen.

en: Put all or selected results onto a waiting list.
de_DE: Alle, oder die ausgewählten, Suchergebnisse in eine Warteliste kopieren.

en: Save query results as a CSV file.
de_DE: Suchergebnisse als CSV-Datei speichern.

en: Show the database schema definition in your web browser.
de_DE: Zeigt das Datenbankschema in Ihrem Browser.

en: Report
de_DE: Analyse

en: 
    Command
    (SQL)
de_DE: 
    Befehl
    (SQL)

en: <current allergy state>
de_DE: <jetziger Allergiezustand>

en: <last confirmed>
de_DE: <zuletzt bestätigt>

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: No known allergies
de_DE: Keine Allergien bekannt

en: Has allergies
de_DE: Hat Allergien

en: &Update / Confirm
de_DE: &Bestätigen

en: Input new allergy, or select from among existing allergy items to edit them:
de_DE: Neue Allergie eingeben oder bearbeiten der ausgewählten Allergie:

en: Allergy Manager
de_DE: Allergie-Manager

en: This displays the current allergy state as saved in the database.
de_DE: Hier steht der momentan in der Datenbank gespeicherte Allergiezustand.

en: When was the allergy state last confirmed.
de_DE: Wann wurde der Allergiestatus zuletzt überprüft.

en: Select this if there is no information available on whether the patient has any allergies or not.
de_DE: Hier auswählen, wenn keine Informationen zum Allergiestatus des Patienten bekannt sind.

en: Select this if the patient has no known allergies.
de_DE: Hier wählen, wenn der Patient keine bekannten Allergien hat.

en: Select this if the patient has known allergies.
de_DE: Wählen, wenn der Patient Allergien hat.

en: A comment on the allergy state.
de_DE: Ein Kommentar zum Allergiezustand.

en: Save and confirm the allergy state.
de_DE: Den Allergiezustand bestätigen und speichern.

en: Lists the allergies known for this patient if any.
de_DE: Zeigt die Allergien dieses Patienten.

en: Save the allergy details in the edit area as either a new allergy or as an update to the existing allergy selected above.
de_DE: Die eingegebenen Details als neue Allergie bzw als Änderung der oben gewählten, bereits eingegebenen Allergie speichern.

en: Clear the fields of the edit area. Will discard unsaved data.
de_DE: Die Felder der Eingabemaske leeren. Ungespeicherte Daten gehen verloren.

en: Delete the allergy selected in the list from the database.
de_DE: Die in der Liste markierte Allergie löschen.

en: Close the dialag. Will discard unsaved data.
de_DE: Die Maske schließen. Ungespeicherte Daten gehen verloren.

en: Allergy details
de_DE: Allergiedetails

en: Allergy state
de_DE: Allergiestatus

en: Currently:
de_DE: Momentan:

en: Last confirmed:
de_DE: Zuletzt überprüft:

en: Set to:
de_DE: Setzen auf:

en: Comment:
de_DE: Kommentar:

en: Waiting list details for this patient.
de_DE: Wartelisteneintrag für diesen Patienten.

en: What is the patient here for. Could be the Reason for Encounter.
de_DE: Warum der Patient hier ist. Mit anderen Worten die Beratungsursache.

en: Select or enter the zone the patient is waiting in.
de_DE: Die Wartezone für den Patienten wählen.

en: Select the urgency for this patient.
    
    Default is 0. Range is 0-10.
    Higher values mean higher urgency.
de_DE: Wählen Sie die Dringlichkeit für diesen Patienten.
    
    0 ist normal. Der Bereich ist 0 - 10.
    Höhere Werte bedeuten höhere Dringlichkeit.

en: &Zone:
de_DE: &Bereich:

en: &Urgency:
de_DE: &Dringlichkeit:

en: Related documents: XX
de_DE: Relevante Dokumente: XX

en: List
de_DE: Liste

en: Select types
de_DE: Typen wählen

en: List lab documents within the episode of the selected measurement.
de_DE: Labordokumente der Episode der gewählten Messung zeigen.

en: Select the document types assumed to contain lab results.
de_DE: Wählen Sie die Dokumenttypen, die Laborwerte beinhalten.

en: &Link
de_DE: &Zuordnen

en: Link &new
de_DE: &Neue zuordnen

en: Search for matches among existing addresses and [Link] a selection, or [Link (a) new] address.
de_DE: Nach einer existierenden Adresse suchen und der Abteilung [Zuordnen] oder eine [Neue zuordnen].

en: Link the selected address with the organizational unit.
de_DE: Die gewählte Adresse der Abteilung zuordnen.

en: Enter a new address and link it to the organizational unit.
de_DE: Eine neue Adresse anlegen und der gewählten Abteilung zuordnen.

en: Browse all known addresses (loading can be slow).
de_DE: Bekannte Adressen sichten (kann langsam sein).

en: &Delete
de_DE: &Löschen

en: <above, double-click problem to start entering SOAP note>
de_DE: <zum Eingeben von SOAP-Notizen oben ein Problem doppelklicken>

en: &Save
de_DE: &Speichern

en: &Filter by problem
de_DE: &Filtern anhand des Problems

en: Add a problem to the problem list.
de_DE: Ein Problem hinzufügen.

en: Edit the selected problem.
de_DE: Das markierte Problem bearbeiten.

en: Delete the selected problem (only possible as long as there are no SOAP notes for it).
de_DE: Das markierte Problem löschen (nur möglich, wenn es dazu keine Karteieinträge gibt).

en: Enter your SOAP note here.
de_DE: Geben Sie hier die Verlaufsnotiz ein.

en: Save the current SOAP note.
de_DE: Die Verlaufsnotiz speichern.

en: Clear the SOAP note.
de_DE: Die Verlaufsnotiz verwerfen.

en: Check this if you want to filter the journal by the problem selected on the left.
de_DE: Ankreuzen, wenn das Journal anhand des links gewählten Problems gefiltert werden soll.

en: Path:
de_DE: Pfad:

en: Open
de_DE: Öffnen

en: use subdirectory
de_DE: Unterverzeichnis benutzen

en: generate &metadata
de_DE: Beschreibungen erstellen

en: en&crypt
de_DE: verschlüsseln

en: Save Files
de_DE: Dateien speichern

en: Save as Archive
de_DE: Als Archiv speichern

en: Saving export area items
de_DE: Speichere Einträge der Sammelmappe

en: Select target directory for files or archive.
de_DE: Zielverzeichnis für die Dateien/das Archiv wählen.

en: Open selected target directory in file browser.
de_DE: Das gewählte Verzeichnis in Dateibrowser öffnen.

en: Clear selected target directory from any existing data.
de_DE: Existierende Daten aus dem Zielverzeichnis löschen.

en: Save into patient specific subdirectory ?
    
    Check if you want GNUmed to create a suitable subdirectory within the selected path and save to that.
de_DE: In ein patientenspezifisches Unterverzeichnis speichern ?
    
    Hier markieren, wenn GNUmed im gewählten Pfad ein geeignetes Unterverzeichnis anlegen und dorthin speichern soll.

en: Generate metadata ?
    
    Check if you want GNUmed to generate metadata describing the exported patient data and save it alongside the files.
    
    When saving into an archive metadata will always be included.
de_DE: Beschreibende Informationen erzeugen ?
    
    Hier ankreuzen, wenn GNUmed Metadaten hinzufügen soll, welche die exportierten Patientendaten beschreiben.
    
    Beim speichern in ein Archiv werden immer Metadaten hinzugefügt.

en: Use encryption ?
    
    When you save as files each file will be encrypted individually.
    
    When you save into an archive the ZIP archive itself will be encrypted rather than the files contained within. Encrypted archives will not include any patient data into the archive filename.
de_DE: Verschlüsseln ?
    
    Wenn Sie als Dateien speichern, wird jede Datei einzeln verschlüsselt.
    
    Wenn Sie als Archiv speichern, wird die ZIP-Datei verschlüsselt und nicht die einzelnen Dateien darin. Verschlüsselte Archive nutzen keine Patientendaten im Dateinamen für das Archiv.

en: Save entries as individual files.
de_DE: Objekte als Einzeldateien speichern.

en: Save entries packaged into an archive.
de_DE: Objekte in ein Archiv packen.

en: Abort saving entries.
de_DE: Speichern abbrechen.

en: Options:
de_DE: Optionen:

en: Subjective
de_DE: Anamnese

en: Objective
de_DE: Befund

en: Assessment
de_DE: Beurteilung

en: Plan
de_DE: Procedere

en: Episode synopsis
de_DE: Episodensynopse

en: Codes relevant to this Subjective
    separated by ";".
de_DE: Codes für diese Anamnese,
    abgetrennt mittels ";".

en: Codes relevant to this Objective
    separated by ";".
de_DE: Codes für diese Befunde,
    abgetrennt mittels ";".

en: Codes relevant to this Assessment
    separated by ";".
de_DE: Codes für diese Bewertung,
    abgetrennt mittels ";".

en: Codes relevant to this Plan
    separated by ";".
de_DE: Codes für diesen Plan,
    abgetrennt mittels ";".

en: Codes relevant to this episode
    separated by ";".
de_DE: Codes für diese Episode,
    abgetrennt mittels ";".

en: Here you can modify the cumulative summary (status) of the episode this SOAP narrative belongs to.
de_DE: Hier können Sie die Zusammenfassung (den Status) der Episode bearbeiten, zu welcher diese Verlaufsnotiz gehört.

en: Move selected items from left to right.
de_DE: Gewählte Einträge von links nach rechts verschieben.

en: Move selected items from right to left.
de_DE: Gewählte Einträge von rechts nach links verschieben.

en: Cancel picking items.
de_DE: Auswahl abbrechen.

en: Select the items you want to work on.
    
    A discontinuous selection may depend on your holding down a platform-dependent modifier key (<ctrl>, <alt>, etc) or key combination (eg. <ctrl-shift> or <ctrl-alt>) while clicking.
de_DE: Wählen Sie die Einträge, die Sie bearbeiten wollen.
    
    Eine nicht fortlaufende Auswahl erreichen Sie durch das Drücken (systemabhängiger) Zusatztasten (<STRG>, <ALT>, etc) oder Tastenkombinationen (z.B. <STRG-SHIFT> oder <STRG-ALT>) während des Markierens.

en: Act on the items selected in the above list.
de_DE: Die oben in der Liste markierten Einträge weiterverarbeiten.

en: Cancel this dialog.
de_DE: Diesen Dialog schließen.

en: Add a new item to the list above.
de_DE: Der Liste einen neuen Eintrag hinzufügen.

en: Edit the (first or only) item selected in the list above.
de_DE: Den (ersten bzw einzigen) oben in der Liste markierten Eintrag editieren.

en: Delete - if possible - the (first or only) item selected in the list above.
de_DE: Den (ersten bzw einzigen) oben in der Liste markierten Eintrag löschen (falls möglich).

en: Panel:
de_DE: Profil:

en: &Show missing
de_DE: Fehlende zeigen:

en: Manage
de_DE: Verwalten

en: Check to show panel tests which lack results.
de_DE: Zeige Testprofile ohne Messungen.

en: Dynamic hints
de_DE: Dynamische Hinweise

en: Further information
de_DE: Weitere Informationen

en: Previous
    rationale
de_DE: Vorherige
    Begründung

en: &Suppress
de_DE: Unter&drücken

en: Dynamic hint
de_DE: Dynamische Hinweise

en: Enter a rationale for suppressing this hint.
de_DE: Geben Sie eine Begründung für die Unterdrückung des Hinweises ein.

en: Dismiss this hint for now.
de_DE: Diesen Hinweis vorerst unterdrücken.

en: Suppress this hint in this patient (needs a rationale).
de_DE: Diesen Hinweis bei diesem Patienten unterdrücken (erfordert eine Begründung).

en: Manage dynamic hints.
de_DE: Dynamische Hinweise verwalten.

en: Rationale for
    suppression
    for this patient
de_DE: Begründung des
    Unterdrückens bei
    diesem Patienten

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Link another person in this database as the emergency contact:
    
    Enter person name part or identifier and hit <enter>.
de_DE: Eine Person aus dieser Datenbank als Notfallkontakt eintragen:
    
    Namensfragment oder sonstigen Identifikator eingeben, dann <ENTER> drücken.

en: Make the emergency contact the active patient.
de_DE: Den Notfallkontakt zum aktiven Patienten machen.

en: Notes relevant to emergency situations regarding this patient.
    
    Examples:
     - contact details of significant others
     - where to find documents on DNR decisions
de_DE: Notizen für Notfälle bei diesem Patienten.
    
    Beispiele:
     - Kontaktinformationen über Angehörige
     - Aufbewahrungsorte von Vollmachten und Verfügungen

en: Reload details from the database.
de_DE: Details erneut aus der Datenbank laden.

en: Emergency contact (in DB)
de_DE: Notfallkontakt (in DB)

en: Emergency notes
de_DE: Notfallhinweise

en: In-praxis primary doc
de_DE: Praxis-Primärarzt

en: Activate the respective patient by double-clicking a row.
de_DE: Der zugehörige Patient kann durch Doppelklick einer Zeile aktiviert werden.

en: Edit Allergy/Intolerance
de_DE: Allergie/Unverträglichkeit .ändern

en: Save the allergy/intolerance in the database.
de_DE: Die Allergie/Überempfindlichkeit abspeichern.

en: Clear all fields or reset to database values.
de_DE: Felder leeren bzw. auf die Datenbankwerte zurücksetzen.

en: Cancel editing the allergy/intolerance.
de_DE: Das Ändern abbrechen.

en: Required: A name for this encounter type in your local language.
de_DE: Pflichtfeld: Der Konsultationstyp in der Landessprache.

en: Optional: A system-wide description for this encounter type. If you leave this empty the local name will be used.
    
    It is useful to choose an English term but that is not mandatory. One advantage to using a system-wide type description is that different people can have the system description translated into their language and still use the same encounter type.
de_DE: Optional: Die systemweite Bezeichnung für diesen Typ Konsultation. Wenn Sie dieses Feld freilassen, wird der landessprachliche Name verwendet.
    
    Es ist sinnvoll, einen englischen Begriff zu wählen, notwendig ist dies aber nicht. Ein Vorteil einer systemweiten Bezeichnung ist, daß die Nutzer ein und denselben Konsultationstyp in ihrer jeweils landessprachlichen Übersetzung nutzen können.

en: Local name
de_DE: Landessprachlich

en: Encounter type
de_DE: Typ des APK

en: A short description for this test panel.
de_DE: Eine kurze, sprechende Bezeichnung für dieses Meßprofil.

en: A comment on, or long-form description of, this test panel.
de_DE: Eine Langbezeichnung für oder ein Kommentar zu diesem Meßprofil.

en: Add the selected LOINC to the test panel.
de_DE: Gewählte LOINC zur Meßwertgruppe hinzufügen.

en: Remove selected LOINC from test panel.
de_DE: Gewählte LOINC aus Meßwertgruppe entfernen.

en: Fake
de_DE: unecht

en: Live
de_DE: Lebendimpfstoff

en: Whether this is an actual product or a generic, fake vaccine.
de_DE: Handelt es sich um ein existierendes Impfstoffprodukt oder und einen generisch-konzeptionellen Impfstoff ?

en: The route by which this vaccine is to be administered.
    
    Typically one of i.m., s.c., or orally.
de_DE: Der Weg, auf welchem der Impfstoff verabreicht wird.
    
    Üblicherweise i.m., s.c., oder oral.

en: Check if this is a live attenuated vaccine.
de_DE: Handelt es sich um einen Lebendimpfstoff ?

en: The ATC for this vaccine.
de_DE: Der ATC für diesen Impfstoff.

en: The minimum age at which this vaccine should be given.
de_DE: Das Mindestalter für die Gabe dieses Impfstoffs.

en: The maximum age at which this vaccine should be given.
de_DE: Das Höchstalter für die Gabe diese Impfstoffs.

en: Any comment you may wish to relate to this vaccine.
de_DE: Ein Kommentar zu diesem Impfstoff.

en: Route
de_DE: Weg

en: Protects
    from
de_DE: Schützt
    vor

en: Age range
de_DE: Altersbereich

en: &Nicotine
de_DE: &Nikotin

en: &Alcohol
de_DE: &Alkohol

en: &Other:
de_DE: &Andere:

en: &Non-harmful use
de_DE: &Unschädlicher Gebrauch

en: &Harmful use
de_DE: &Schädlicher Gebrauch

en: Presently &addicted
de_DE: Derzeit &abhängig

en: Previously &addicted
de_DE: &Frühere Abhängigkeit

en: &Reconfirm as of today
de_DE: &Heute nachgehakt

en: Select for documenting smoking status.
de_DE: Auswählen, um Raucherstatus zu dokumentieren.

en: Select for documenting alcohol use status.
de_DE: Auswählen, um Alkoholgebrauch zu dokumentieren.

en: Select for documenting use of substances other than nicotine or alcohol.
de_DE: Auswählen, um Substanzmißbrauch (außer Alkohol oder Nikotin) zu dokumentieren.

en: Select the abused substance.
de_DE: Wählen Sie die mißbrauchte Substanz.

en: Select if the substance use is not considered harmful (say, no use or non-harmful use).
de_DE: Auswählen, wenn der Substanzgebrauch nicht schädlich erscheint (kein oder nicht mißbräuchlicher Gebrauch).

en: Select if substance is use considered harmful.
de_DE: Auswählen, wenn Substanzgebrauch als schädlich eingeschätzt wird.

en: Select if the patient is presently addicted to this substance.
de_DE: Hier wählen, wenn der Patient derzeit von dieser Substand abhängig ist.

en: Select if the patient was previously addicted to this substance.
de_DE: Hier wählen, wenn der Patient früher von dieser Substanz abhängig war.

en: A comment on this substance use:
    - type of product used
    - frequency
    - amount
    - when started
    - attempts to quit
    ...
de_DE: Ein Kommentar zum Substanzgebrauch:
    - Art der Substanz
    - Häufigkeit
    - Menge
    - wann angefangen
    - Versuche aufzuhören
    ...

en: When did the patient quit?
    
    You can also set a target quit date here.
de_DE: Wann hat der Patient den Gebrauch beendet ?
    
    Sie können hier auch ein Zieldatum eingeben.

en: Check here to confirm for today.
de_DE: Hier markieren, wenn der Status heute überprüft wurde.

en: Quit date
de_DE: Stopdatum

en: Last confirmed
de_DE: Zuletzt überprüft

en: Closed episodes
de_DE: Beendete Episoden

en: Non-relevant issues
de_DE: Irrelevante Grunderkrankungen

en: Notes only
de_DE: Nur Notizen

en: Everything
de_DE: Alles

en: Show closed episodes as pseudo-problems ?
de_DE: Beendete Episoden als "potentielle" Probleme anzeigen ?

en: Show issues marked clinically NOT relevant.
de_DE: Grunderkrankungen zeigen, die als medizinisch nicht relevant markiert sind.

en: This shows the list of active problems, They include open episodes as well as active health issues.
de_DE: Die Liste der aktiven Probleme. Diese umfassen die laufenden Episoden und die aktiven Grunderkrankungen.

en: Show notes only (regarding the above problem)
de_DE: Ausschließlich Notizen zeigen (zum obigen Problem)

en: Show full information (regarding above problem)
de_DE: Zeige alle Informationen zum obigen Problem

en: Most recent info on above problem
de_DE: Letzte Informationen zum obigen Problem

en: Active problems
de_DE: Aktuelle Probleme

en: Schock index
de_DE: Schockindex

en: rhythmic
de_DE: rhythmisch

en: arrhythmic
de_DE: arrhythmisch

en: <last height>
de_DE: <letzte Größe>

en: <last weight>
de_DE: <letztes Gewicht>

en: <last waist>
de_DE: <letzte Taille>

en: RR measured on the left arm.
de_DE: Blutdruck am linken Arm.

en: SI = Pulse / RR (syst)
    
      0.4-0.7 = normal
      >1 = critical
de_DE: SI = Puls / RR (syst)
    
      0.4-0.7 = normal
      >1 = kritisch

en: RR measured on the right arm.
de_DE: Blutdruck am rechten Arm.

en: Heart rate in beats per minute.
de_DE: Herzfrequenz in Schlägen pro Minute.

en: The quality of the pulse.
    Let's not forget good old GP medicine !
de_DE: Pulsqualität.
    Gute alte Hausarztmedizin !

en: Peripheral body temperature:
     axillar
     oral
     forehead
     tympanic
de_DE: Periphere Körpertemperatur:
     axillär
     oral
     Stirn
     Trommelfell

en: "Core" body temperature:
     rectal
     intravascular
de_DE: "Kern"-Temperatur:
     rektal
     intravaskulär

en: Respiration rate.
de_DE: Atemfrequenz.

en: Current height in cm.
de_DE: Jetzige Größe in cm.

en: Body Mass Index.
    
    BMI = weight / height²
de_DE: Body-Mass-Index.
    
    BMI = Gewicht / Größe²

en: Current weight in gram or kg.
    
    Cutoff is 500:
     <500: kg
     >500: g
de_DE: Jetziges Gewicht in g oder kg.
    
    Trennpunkt ist 500:
     < 500: kg
     > 500: g

en: Current waist circumference in cm.
de_DE: Jetziger Bauchumfang in cm.

en: RR left
de_DE: RR links

en: RR right
de_DE: RR rechts

en: Pulse
de_DE: Puls

en: (rectal)
de_DE: (rektal)

en: Resp
de_DE: Atmung

en: Figure
de_DE: Habitus

en: Height
de_DE: Größe

en: Weight
de_DE: Gewicht

en: g or kg
de_DE: g oder kg

en: Waist
de_DE: Taille

en: The date of birth for this person.
de_DE: Das Geburtsdatum dieser Person.

en: Check this if the date of birth is estimated rather than known precisely.
de_DE: Hier markieren, wenn das Geburtsdatum geschätzt ist.

en: The time of birth if known.
de_DE: Die Uhrzeit der Geburt, sofern bekannt.

en: The date of death.
de_DE: Das Sterbedatum.

en: A free-text comment on this person.
de_DE: Ein freier Kommentar zu dieser Person.

en: Born
de_DE: Geboren

en: Deceased
de_DE: Verstorben

en: Ethnicity
de_DE: Ethnizität

en: edit encounter details
de_DE: Details der Konsultation ändern

en: Close this dialog.
de_DE: Diesen Dialog schließen.

en: Age
de_DE: Alter

en: Review status
de_DE: Status

en: Health issue
de_DE: Grunderkrankung

en: Organization
de_DE: Organisation

en: Sort newest documents to top of tree.
de_DE: Sortiere jüngste Dokumente nach oben.

en: Sort unreviewed documents to top of tree.
de_DE: Sortiere ungesehene Dokumente nach oben.

en: Sort documents by the episode they belong to.
de_DE: Sortiere Dokumente nach der Episode, zu der sie gehören.

en: Sort documents by the health issue they belong to.
de_DE: Sortiere Dokumente nach der Grunderkrankung, zu der sie gehören.

en: Sort documents by their type.
de_DE: Sortiere Dokumente nach ihrem Typ.

en: Sort documents by the organization they are from.
de_DE: Sortiere Dokumente nach der Organisation, aus der sie kommen.

en: Sort documents by
de_DE: Sortiere Dokumente nach

en: Se&lect
de_DE: Aus&wählen

en: Encrypted
de_DE: Verschlüsselt

en: &Me only
de_DE: &Privat

en: &All users
de_DE: &Alle Anwender

en: The keyword you want to trigger this text expansion.
    
    Try to avoid words or abbreviations in their day-to-day form as you may want to use them verbatim. Rather prefix or suffix your keywords with, say, "*" or "$". It is wise to not suffix keywords with typical word separators, such as:
    
           ! ? . , : ; ) ] } / ' " SPACE TAB LINEBREAK
    
    as those are needed to detect when to trigger keyword expansion.
de_DE: Das Schlüsselwort, welches zu diesem Text erweitert werden soll.
    
    Vermeiden Sie Worte und Abkürzungen in ihrer normalen Sprachform, damit Sie diese weiterhin ungestört nutzen können. Setzen Sie besser eine Markierung an Anfang oder Ende, z.B. "*" oder "$". Nutzen Sie als Endmarkierung aber nicht einen der typischen Worttrenner, wie etwa:
    
      ! ? . , : ; ) ] } / ' " LEERZEICHEN TABULATOR ZEILENUMBRUCH
    
    weil diese zum Auslösen der Schlüsselworterweiterung benötigt werden.

en: Select a file from which to load the binary data.
de_DE: Wählen Sie die Datei zum Laden der Daten aus.

en: File from which to load the binary data.
de_DE: Datendatei.

en: Check this if the data file is encrypted and needs decryption before use.
de_DE: Hier markieren, wenn die Daten verschlüsselt sind und vor der Nutzung entschlüsselt werden müssen.

en: This is the text the keyword will expand to. You can use any text-based punctuation and formatting.
    
    Any $[HINT]$ will make GNUmed prompt the user for input while displaying HINT for guidance.
de_DE: Zu diesem Text soll das Schlüsselwort erweitert werden. Sie können alle Interpunktionszeichen und textbasierte Formatierungen verwenden.
    
    Angabe von $[HINWEIS]$ veranlaßt GNUmed, unter Anzeige von "HINWEIS" zu einer Eingabe aufzufordern.

en: Select this if you want to use this text expansion just for yourself.
de_DE: Markieren Sie dieses Feld, wenn dieses Textmakro nur für Sie persönlich zugänglich sein soll.

en: Select this if you want to enable all GNUmed users to invoke this expansion (unless they have defined their own expansion with the same keyword).
de_DE: Markieren Sie dieses Feld, wenn dieses Textmakro allen GNUmed-Anwendern zur Verfügung stehen sein soll (außer sie haben für das Schlüsselwort eine eigene Erweiterung festgelegt).

en: Keyword
de_DE: Schlüsselwort

en: Expansion
de_DE: Erweiterung

en: Scope
de_DE: Gültigkeit

en: S&ynopsis
de_DE: S&ynopse

en: Revisions
de_DE: Revisionen

en: Show succinct item synopsis.
de_DE: Zeige eine prägnante Synopse zur Auswahl.

en: Show item journal.
de_DE: Journal für den gewählten Bereich zeigen.

en: Show item revisions.
de_DE: Eintragsversionen anzeigen.

en: Press this button to switch back and forth between browsing and entering SOAP notes.
de_DE: Hiermit können Sie zwischen Blättern und Bearbeiten von ABDT-Einträgen wechseln.

en: Kidneys
de_DE: Niere

en: Drugs
de_DE: Medikamente

en: Components
de_DE: Bestandteile

en: Doses
de_DE: Dosen

en: Substances
de_DE: Substanzen

en: &Unknown - or Date:
de_DE: &Unbekannt oder Datum:

en: Approved of
de_DE: Gebilligt

en: Long-term
de_DE: Langzeit

en: Per plan
de_DE: Planmäßig

en: ... Reason
de_DE: ... Grund

en: A drug the patient is taking.
    
    Lookup and select a (real or generic) drug product by either of
    - a generic substance name
    - a drug product name
    - an active ingredient of a drug
    
    Note that all components of multi-component drugs will be displayed and automatically added to the patient's list.
de_DE: Ein Medikament, das der Patient nimmt.
    
    Suche und Wahl eines (Pseudo)-Präparats anhand
    - eines Wirkstoffs
    - der Produktbezeichnung
    - eines Bestandteils eines Kombipräparats
    
    Bei Kombipräparaten werden alle Wirkstoffe angezeigt und automatisch der Medikamentenliste hinzugefügt.

en: Show cardiac information relevant to substance selection.
de_DE: Kardiologische Fachinformationen zeigen, die für die Substanzwahl relevant sind.

en: Show renal insufficiency information related to substance selection.
de_DE: Nephrologische Fachinformationen zeigen, die für die Substanzwahl relevant sind.

en: Manage drug products.
    
    Note that this will not select a component for you. What it does is to let you manage (add/edit/delete) the drug products known to GNUmed from which you can select a component.
de_DE: Arzneiprodukte verwalten.
    
    Hiermit können Sie keine Komponente auswählen, sondern Arzneiprodukte anlegen, ändern und löschen.

en: Manage drug components.
de_DE: Medikamentenbestandteile bearbeiten.

en: Manage substance doses.
de_DE: Wirkstoffdosen verwalten.

en: Manage substances.
de_DE: Wirkstoffe verwalten.

en: Check here if the start date simply isn't known.
de_DE: Hier markieren, wenn das Anfangsdatum schlicht nicht bekannt ist.

en: When was this substance started to be consumed or - if not known - the earliest it is known to have been be consumed.
de_DE: Wann wurde die Einnahme dieser Substanz begonnen oder - sofern nicht bekannt - der früheste bekannte Einnahmezeitpunkt.

en: A coment on the certainty of the start date, such as "+/- 3 weeks", "spring of 2002", "shortly after Easter 1996", ....
de_DE: Ein Kommentar zur Genauigkeit des Beginns, etwa "+/- 3 Wochen", "Frühjahr 2002", "kurz nach Ostern 1996", ...

en: Whether this substance is taken by advice.
de_DE: Ob die Einnahme dieser Substanz gebilligt (bzw sogar empfohlen) wird.

en: Select, or enter for creation, the episode to which this substance will relate.
de_DE: Wählen Sie die Episode (oder tippen Sie eine neue), welcher die Substanz zugeordnet werden soll.

en: The schedule for taking this substance.
de_DE: Der Einnahmeplan für diese Substanz.

en: How long is this substance supposed to be taken.
de_DE: Wie lange soll diese Substanz genommen werden.

en: Whether this substance is to be taken for the rest of the patient's life.
de_DE: Ob es sich um ein Dauermedikament handelt.

en: The aim of consuming this substance.
de_DE: Das Ziel des Gebrauchs dieser Substanz.

en: Any clinical notes, comments, or instructions on this substance intake.
de_DE: Kommentare oder Hinweise zur Einnahme dieser Substanz.

en: When was intake of this substance discontinued ?
de_DE: Wann wurde die Einnahme dieser Substanz beendet ?

en: Discontinued as planned (start + duration).
de_DE: Beendet wie geplant (Start + Dauer).

en: Reason for discontinuation.
de_DE: Grund der Beendigung.

en: Drug
de_DE: Medikament

en: Research:
de_DE: Recherchiere:

en: Manage:
de_DE: Verwalten:

en: Certainty:
de_DE: Gewißheit:

en: Schedule
de_DE: Plan

en: Aim
de_DE: Ziel

en: Advice
de_DE: Hinweis

en: Discontinued
de_DE: Beendet

en: Select an existing or type in a new substance.
de_DE: Wählen Sie eine Substanz oder geben Sie eine neue ein.

en: Enter the amount of substance (such as the "5" in "5mg/ml").
de_DE: Geben Sie die Wirkstoffmenge ein (etwa die "5" in "5mg/ml").

en: The unit of the amount of substance (such as the "mg" in "5mg/ml").
de_DE: Die Einheit für die Wirkstoffmenge (etwa das "mg" in "5mg/ml").

en: The unit of the reference amount (such as the "ml" in "5mg/ml"). If left empty it means "per delivery unit" (such as tablet, sachet, capsule, suppository).
de_DE: Die Einheit für die Referenzmenge (etwa das "ml" in "5mg/ml"). Eine fehlende Angabe steht für "pro Einnahmeeinheit" (etwa Tablette, Beutelchen, Kapsel, Zäpfchen).

en: Amount
de_DE: Menge

en: Unit
de_DE: Einheit

en: pro
de_DE: per

en: Set &translation
de_DE: &Übersetzung speichern

en: &Reassign
de_DE: &Zuordnung ändern

en: &Close
de_DE: &Schließen

en: This lists the available document types.
de_DE: Zeigt die Liste vorhandener Dokumententypen.

en: The document type, usually in English.
de_DE: Der Dokumententyp, zumeist auf Englisch.

en: The document type in the local language.
de_DE: Der Dokumententyp in der Landessprache.

en: Change translation of selected document type for your local language.
de_DE: Die Übersetzung des Dokumententyps in Ihre Landessprache setzen.

en: Add above input as a new document type.
de_DE: Die Eingaben als neuen Dokumententyp abspeichern.

en: Delete selected document type. Note that you can only delete document types that are not in use.
de_DE: Den markierten Dokumententyp löschen. Sie können nur solche Typen löschen, die nicht in Benutzung sind.

en: Change the type of all documents currently having the selected document type.
de_DE: Alle Dokumente des markierten Typs einem anderen Dokumententyp zuordnen.

en: Type (English)
de_DE: Typ (Englisch)

en: Local language
de_DE: Landessprache

en: The organization this unit belongs to.
de_DE: Die Organisation zu der die Abteilung gehört.

en: The name of the organizational unit.
de_DE: Die Bezeichnung der Abteilung.

en: The category of the organizational unit.
de_DE: Die Kategorie der Abteilung.

en: load file
de_DE: Datei laden

en: Load an xDT file.
de_DE: Eine xDT-Datei laden.

en: Filling in text expansion
de_DE: Befüllen eines Textmakros

en: Finish filling in text macro.
de_DE: Befüllung des Textmakros vollenden.

en: Go to the next fill-in position.
de_DE: Zur nächsten Ersetzungsposition gehen.

en: Cancel filling in the text expansion.
de_DE: Befüllung des Textmakros abbrechen.

en: 
    Please fill in an appropriate value below.
de_DE: 
    Geben Sie einen passenden Wert ein.

en: &Select
de_DE: &Auswahl

en: &VAT applies
de_DE: &USt. anwenden

en: The invoice ID.
    
    Note that in most jurisdictions this must be a unique entity.
    
    GNUmed will create one for you.
de_DE: Die Rechnungsnummer.
    
    In den meisten Finanzgerichtsbarkeiten muß diese einmalig sein.
    
    GNUmed erzeugt eine geeignete Nummer.

en: The close date of the bill.
    
    When a bill is closed items shall not be added to it anymore.
de_DE: Das Rechnungsdatum.
    
    Wenn eine Rechnung erstellt wurde, sollen keine Posten mehr hinzugefügt werden.

en: Where to send the bill.
de_DE: Wo die Rechnung hingesandt werden soll.

en: Select the address where to send the bill.
de_DE: Wählen Sie die Adresse des Rechnungsempfängers aus.

en: The total value of this bill without VAT applied.
de_DE: Der Gesamtwert der Rechnung ohne USt.

en: Select here whether or not to apply VAT when creating an invoice for this bill.
de_DE: Hier auswählen, ob beim Erzeugen eines Rechnungsbelegs die USt. berücksichtigt werden soll.

en: The total value of this bill after VAT has been applied.
de_DE: Der Gesamtwert der Rechnung inklusive USt.

en: Add an arbitrary comment on this bill.
de_DE: Ein Kommentar zu dieser Rechnung.

en: Invoice ID
de_DE: Rechnungsnummer

en: Close date
de_DE: Abschlußdatum

en: Managing Organizations and their units.
de_DE: Organisationen und deren Abteilungen verwalten.

en: Enter the address or number for this communications channel here.
de_DE: Geben Sie die Adresse bzw Nummer für diesen Kommunikationsweg ein.

en: A comment on this communications channel.
de_DE: Ein Kommentar zum Kommunikationskanal.

en: Check this if the communications channel is to be treated confidentially.
de_DE: Setzen Sie ein Häkchen, wenn dieser Kommunikationsweg *vertraulich* behandelt werden soll.

en: Channel
de_DE: Kanal

en: Creating Patient Media
de_DE: Patienten-Datenträger erstellen

en: Reload the list of removable media.
de_DE: Liste entfernbarer Medien neu laden.

en: Use encryption ?
    
    You need to arrange for safely passing any encryption key to receivers of the patient data excerpt yourself.
    
    Note that the *content* of each file will be encrypted - some hints about the patient might potentially still be derivable from the names of files. If you need a completely anonymous patient data excerpt you should use the [Save as] functionality of the export area and create an encrypted archive.
de_DE: Verschlüsseln ?
    
    Notwendige Schlüssel müssen Sie selbst an Empfänger des Patientendaten-Auszugs verteilen.
    
    Hinweis: der *Inhalt* der Dateien wird verschlüsselt - einige Hinweise auf den Patienten könnten eventuell noch aus den Dateinamen abgeleitet werden. Falls Sie ein vollständig anonymes Datenpaket benötigen, dann sollten Sie die [Speichern unter]-Funktion nutzen und ein verschlüsseltes Archiv erstellen.

en: Use patient specific subdirectory ?
    
    DO NOT USE unless you really know why.
    
    If checked GNUmed will create a suitable subdirectory on the removable media and save to that.
de_DE: In ein patientenspezifisches Unterverzeichnis speichern ?
    
    NICHT VERWENDEN, außer wenn Sie wissen warum.
    Wenn markiert, wird GNUmed im gewählten Pfad ein geeignetes Unterverzeichnis anlegen und dorthin speichern.

en: Save patient data excerpt to the removable media selected above.
de_DE: Speichere Patientdaten-Auszug auf dem oben gewählten entfernbaren Medium.

en: Removable media
de_DE: Entfernbares Medium

en: &Modification
de_DE: &Bearbeitung

en: &Event
de_DE: &Ereignis

en: Order by start of encounter a chart entry is linked to.
de_DE: Nach Beginn des APK, zu welchem ein Eintrag gehört, ordnen.

en: Order by time of most recent edit of each chart entry.
de_DE: Nach Zeitpunkt der letzten Bearbeitung des jeweiligen Eintrags ordnen.

en: Order by time documented as actual occurrence of each chart entry.
de_DE: Nach Zeitpunkt des eigentlichen Geschehens des jeweiligen Eintrags ordnen.

en: Edit the selected chart entry.
de_DE: Den markierten Karteieintrag bearbeiten.

en: Delete selected chart entry.
de_DE: Den markierten Karteieintrag löschen.

en: Order by:
de_DE: Sortiere anhand von:

en: Chec&k
de_DE: &Prüfen

en: &Highlight
de_DE: &Hervorheben

en: None
de_DE: Keins

en: Individual
de_DE: Individuell

en: Aggregate
de_DE: Gruppiert

en: Required: A concise, unique title for this automatic hint.
de_DE: Pflichtfeld: Ein prägnanter, eindeutiger Titel für diesen dynamischen Hinweis.

en: Required: The full text to be displayed when the conditions for this automatic hint apply.
de_DE: Pflichtfeld: Der anzuzeigende Volltext für diesen dynamischen Hinweis.

en: Required: Who is responsible for this automatic hint (inhouse and possibly externally).
de_DE: Pflichtfeld: Wer ist für diesen dynamischen Hinweis zuständig (hausintern und ggf extern).

en: Required: The SQL query to be run for checking whether this automatic hint applies and should be displayed.
    
    Must return TRUE / FALSE.
    
    Any occurrence of ID_ACTIVE_PATIENT will be replaced by the internal GNUmed ID of the currently active patient.
de_DE: Pflichtfeld: Mittels dieser SQL-Abfrage wird ermittelt, ob der dynamische Hinweis zutrifft und also angezeigt werden sollte.
    
    Muß TRUE / FALSE zurückliefern.
    
    Jedes Vorkommen von ID_ACTIVE_PATIENT wird durch die interne GNUmed-ID des aktiven Patienten ersetzt.

en: Optional: The SQL query to be run for retrieving further information and perhaps a recommendation in case this automatic hint applies.
    
    Must return NULL or a string (TEXT).
    
    Any occurrence of ID_ACTIVE_PATIENT will be replaced by the internal GNUmed ID of the currently active patient.
de_DE: Optional: Mittels dieser SQL-Abfrage können Zusatzinformationen oder Empfehlungen abgerufen werden, falls der dynamische Hinweis zutrifft.
    
    Muß NULL oder einen Text (TEXT)  zurückliefern.
    
    Jedes Vorkommen von ID_ACTIVE_PATIENT wird durch die interne GNUmed-ID des aktiven Patienten ersetzt.

en: Optional: An URL under which additional information can be found.
de_DE: Optional: Eine URL für weiterführende Informationen.

en: Explicitely check the URL given.
de_DE: Die angegebene URL explizit testen.

en: Whether or not this automatic hint is active. If not active it will not be displayed even if the SQL-defined conditions do match.
    
    Cave: This setting applies across ALL PATIENTS.
de_DE: Auswahl, ob dieser dynamische Hinweis aktiv ist oder nicht. Inaktive Hinweise werden nicht angezeigt, auch nicht, wenn die in der SQL-Abfrage definierten Bedingungen zutreffen.

en: Whether or not to highlight this hint among others (where deemed appropriate).
de_DE: Ob dieser Hinweis unter weiteren Hinweisen hervorgehoben werden soll (wo sinnvoll).

en: Do not show this hint with a popup.
de_DE: Diesen Hinweis nicht mittels Warnfenster anzeigen.

en: Show hint in individual popup.
de_DE: Diesen Hinweis mit eigenständigem Warnfenster anzeigen.

en: Show hint with other hints in aggregate popup.
de_DE: Diesen Hinweis gemeinsam mit anderen Hinweisen in einem gemeinsamen Warnfenster anzeigen.

en: Applicability
    check
    (SQL query)
de_DE: Prüfabfrage
    (SQL)

en: Retrieval of
    recommendation
    (SQL query)
de_DE: Laden einer
    Empfehlung
    (SQL-Abfrage)

en: URL
de_DE: Adresse/Nummer

en: Options
de_DE: Einstellungen

en: Popup:
de_DE: Warnfenster:

en: Show non-invoiced only
de_DE: Nur offene Posten zeigen

en: &Insert
de_DE: &Einfügen

en: Select - by code or part of the description - a billable item to add to the patient.
de_DE: Wählen Sie eine GNr. anhand der Nummer oder der Beschreibung, die abgerechnet werden soll.

en: Modify the factor to apply to the item price.
de_DE: Passen Sie hier den Faktor für den Grundwert der Position an.

en: Optional: Add a short patient specific comment on this item. Will be shown on the bill.
de_DE: Optional: Ergänzen Sie einen kurzen, patientenspezifischen Kommentar für diese Position. Erscheint auf der Rechnung.

en: Add the selected billing item to the patient.
de_DE: Diese Gebührenordnungsposition abrechnen.

en: Add billing item to current encounter
de_DE: Rechnungsposten für die aktuelle Konsultation

en: Item:
de_DE: Position:

en: Factor:
de_DE: Faktor:

en: A code for this region.
de_DE: Ein Code für dieses Bundesland.

en: Required: Enter or select the type of relationship between the patient and this relative.
de_DE: Pflichtfeld: Wählen Sie den Verwandtschaftsgrad zwischen Patient und Angehörigem.

en: Required: Enter or select the name of the condition the relative suffered from.
de_DE: Pflichtfeld: Geben Sie die Erkrankung des Angehörigen ein.

en: Select codes relevant to this family history items.
de_DE: Wählen Sie die für diese Familienanamnese relevanten Codes.

en: Optional: Age of onset of the condition in the relative.
de_DE: Beginn der Erkrankung beim Angehörigen.

en: Optional: Whether this condition contributed to the death of the patient.
de_DE: Trug diese Erkrankung zum Tod des Angehörigen bei ?

en: Optional: Enter the age of death of the relative.
de_DE: Sterbealter des Angehörigen.

en: Optional: The episode under which this family history item became known or to which it is relevant.
    
    If blank: Will be added to an unattributed episode "Family History".
de_DE: Die Episode, in welcher diese Familienanamnese erhoben wurde, bzw in welcher sie relevant ist.
    
    Falls leer: Die unzugeordnete Episode "Familienanamnese" wird verwendet.

en: Optional: Enter the name of the relative.
de_DE: Name des Angehörigen.

en: Optional: Enter the date of birth of the relative.
de_DE: Geburtsdatum des Angehörigen.

en: Optional: A comment on this family history item.
de_DE: Ein Kommentar zu dieser Familienanamnese.

en: Relationship
de_DE: Verwandtschaftsgrad

en: Age onset
de_DE: Beginn (Alter)

en: Caused death ?
de_DE: Todesursache ?

en: Age at death:
de_DE: Sterbealter:

en: Person's name
de_DE: Name der Person

en: Date of birth:
de_DE: Geburtsdatum:

en: The numeric amount of substance per dose in the product.
    
    Examples:
    - 100mg per tablet: amount = 100, unit = mg(/tablet)
    - 10mg/ampulla: amount = 10, unit = mg(/ampulla)
    - 5mg/ml solution: amount = 5, unit = mg/ml
de_DE: Die Menge des Medikamentenbestandteils in Zahlen.
    
    Beispiele:
    - 100mg pro Tablette: Menge = 100, Einheit = mg(/Tablette)
    - 10mg/Ampulle: Menge = 10, Einheit = mg(/Ampulle)
    - 5mg/ml Lösung: Menge = 5, Einheit = mg/ml

en: Product
de_DE: Medikament

en: Add &another
de_DE: &Weitere(r) ...

en: Lala !
de_DE: Doch!

en: GNUmed generic EditArea dialog
de_DE: allgemeiner Bearbeitungsdialog

en: Save the entered data into the database and close the dialog.
de_DE: Die eingegebenen Daten speichern und den Dialog schließen.

en: Programmer forgot tooltip for left extra button.
de_DE: Programmierer hat vergessen, tooltip für linken Extraknopf anzugeben.

en: Save data into database and clear fields for another value.
de_DE: Daten in der Datenbank speichern und Felder für die nächste Eingabe zurücksetzen.

en: Reset all fields to their previous values.
de_DE: Alle Felder auf die Ursprungswerte zurücksetzen.

en: Cancel editing the data and discard changes.
de_DE: Abbrechen und Änderungen verwerfen.

en: Press me !
    
    (This will, of course, NOT modify any data.)
de_DE: Drück mich !
    
    (Es besteht KEINE Gefahr für die Daten.)

en: Original string as found in the database. Usually in English.
de_DE: Ursprüngliche Zeichenkette aus der Datenbank. Üblicherweise auf Englisch.

en: Enter your translation here.
de_DE: Geben Sie Ihre Übersetzung hier ein.

en: Enter the language code here. You need either the two letter or the four letter ISO code. When entering four letter codes use the format xx_XX, such as de_DE.
de_DE: Geben Sie Sprachcode ein. Sie brauchen entweder den 2er- oder den 4er-ISO-Code. Für 4er-Codes verwenden Sie das Format xx_XX, z.B. de_DE.

en: String
de_DE: Zeichenkette

en: Translation
de_DE: Übersetzung

en: Language
de_DE: Sprache

en: Active name
de_DE: Aktiver Name

en: Enter a comment relevant to this name (such as "before marriage").
de_DE: Geben Sie einen Kommentar zu diesem Namen ein (z.B. "Geburtsname").

en: Check this to make this the currently active name.
de_DE: Hier ankreuzen, um den gegenwärtig benutzten Namen zu markieren.

en: First name
de_DE: Vorname

en: The name of the organization.
de_DE: Die Bezeichnung der Organisation.

en: The active component of this generic drug.
de_DE: Die Wirkstoffe in diesem Pseudomedikament.

en: Drug name
de_DE: Produktname

en: per
de_DE: je

en: Preparation
de_DE: Darreichungsform

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select person from list
de_DE: Person aus der Liste wählen

en: Displays the list of persons to select from.
de_DE: Zeigt die Liste der Personen zur Auswahl.

en: Create a new patient.
de_DE: Neuen Patienten anlegen.

en: Select the person highlighted in the list above.
de_DE: Den in der Liste markierten Patienten auswählen.

en: Cancel person selection.
de_DE: Auswahl einer Person abbrechen.

en: Please select a person from the list below.
de_DE: Wählen Sie eine Person aus der Liste.

en: Closed
de_DE: Beendet

en: Select the health issue this episode belongs to.
    
    Episode remains unassociated if this field is left blank.
de_DE: Wählen Sie die Grunderkrankung, zu der diese Episode gehört.
    
    Die Episode bleibt unzugeordnet, wenn dieses Feld leer bleibt.

en: Type or select the description for this episode. It should be a summary for the episode of illness.
de_DE: Tippen oder wählen Sie einen Titel für diese Episode. Es sollte eine Zusammenfassung der Episode darstellen.

en: The diagnostic classification or grading of this episode.
    
    This documents how certain one is about this episode being a true diagnosis.
de_DE: Die Klassifizierung der diagnostischen Sicherheit.
    
    Dies dokumentiert, wie sicher es sich um eine eigentliche Diagnose handelt.

en: If this box is checked the episode is over. If not it is currently ongoing.
de_DE: Wenn dieses Feld markiert ist, ist die Episode beendet. Ansonsten dauert sie an.

en: A summary of the state of this episode.
de_DE: Eine Zusammenfassung des aktuellen Stands dieser Episode.

en: Nest under
de_DE: Einordnen unter

en: Do not reformat text
de_DE: Text nicht umformatieren

en: Formatting help
de_DE: Formatierungshilfe

en: Generic multi line text entry dialog
de_DE: allgemeiner Texteingabedialog

en: This is an option for power users.
    
    GNUmed will normally check your input for parts that
    need escaping or transforming for proper output. It will
    also convert any ReST formatting, if possible.
    
    Check this option if you do NOT want GNUmed to apply
    ANY modifications to ANY of your input into this dialog.
    
    This is useful when you have entered raw formatting,
    like HTML or LaTeX, and you are confident it should be
    put into the output as-is. Note that this will also disable
    ReST post-processing.
de_DE: Dies ist ein Feld für Experten.
    
    Normalerweise prüft GNUmed Ihren Eingabetext auf Anteile,
    die für die Ausgabe umgewandelt werden müssen. Dabei wird
    auch ReST-Formatierung verarbeitet, sofern möglich.
    
    Dieses Feld markieren, wenn GNUmed KEINE Änderungen am
    Eingabetext vornehmen soll.
    
    Das ist vor allem nützlich, wenn Sie handformatierten Text
    eingegeben haben, etwa HTML oder LaTeX, der UNVERÄNDERT in
    die Ausgabe eingefügt werden soll. Diese Option unterdrückt
    auch jede ReST-Nachverarbeitung.

en: If you are writing a letter, and the letter is processed
    by LaTeX, you can use reStructuredText markup to
    format some aspects of your text.
    
    Lists, tables, and emphasis will mainly be useful.
    
    Follow the link for details.
de_DE: Wenn Sie einen Brief schreiben, der auf einer LaTeX-Vorlage
    beruht, können Sie reStructuredText-Markierungen einsetzen
    um bestimmte Teile des Textes zu formatieren.
    
    Listen, Tabellen oder Hervorhebungen sind hauptsächlich nützlich.
    
    Mit dem Link lassen sich Details aufrufen.

en: Search
de_DE: Suche

en: Select the type of address here.
de_DE: Wählen Sie die Art der Adresse.

en: Here you can enter a postal code or street name fragment to search for an existing address.
    
    The fields below will be filled with the details of that address which you can edit to create a new address.
    
    You can also just enter the relevant information into the corresponding fields without searching for an existing address.
de_DE: Hier können Sie anhand von PLZ oder Straßenname nach einer existierenden Adresse suchen.
    
    Daraus werden die Felder unten befüllt, welche Sie zum Anlegen einer neuen Adresse auch bearbeiten können.
    
    Sie können auch einfach die relevanten Adressdaten in die passenden Felder eingeben, ohne nach einer existierenden Adresse zu suchen.

en: Enter any additional street level instructions and notes, such as postal box or driving directions.
de_DE: Geben Sie Zusatzangaben zur Straße ein, etwa Postfachstandort oder Richtungsangaben.

en: Enter the house number for this address.
de_DE: Geben sie die Hausnummer zu dieser Adresse ein.

en: Enter the subunit / apartment / room / level / entrance for this address.
de_DE: Geben Sie Eingang, Appartment, Wohneinheit, Raum, Stockwerk o.ä. zu dieser Adresse ein.

en: Enter any additional notes and comments on this address which didn't fit anywhere else.
de_DE: Geben Sie Zusatzangaben zu dieser Adresse ein, die nirgends sonst passen.

en: Zip code
de_DE: Postleitzahl

en: ... Notes
de_DE: ... Notizen

en: Suburb:
de_DE: Ortsteil:

en: Put question here.
de_DE: Frage hier hinschreiben.

en: Remember and don't ask again.
de_DE: Entscheidung merken, nicht erneut nachfragen.

en: Put caption here.
de_DE: Titel hier platzieren.

en: Check this if you want GNUmed to remember your decision and not ask you again.
de_DE: Hier ankreuzen, wenn sich GNUmed Ihre Entscheidung merken und nicht wieder nachfragen soll.

en: &Tolerates others in class
de_DE: &Verträgt andere der Klasse

en: &Allergy
de_DE: &Allergie

en: &Sensitivity
de_DE: &Überempfindlichkeit

en: &Definite
de_DE: &gesichert

en: When did the patient notice onset of the reaction.
    
    If unknown use the date when it was reported to you.
de_DE: Wann hat der Patient diese Reaktion bemerkt.
    
    Falls nicht bekannt, dann Zeitpunkt des Berichtens.

en: What is reported to be the trigger for the reaction. Can be
    - a drug (product name, generic, constrast media, ...)
    - a chemical (household, job related)
    - an animal (cat fur, lice, ...)
    - a metal (CrNi, ...)
    - a foodstuff (lactose, ...)
    - a type of pollen (birch, ...)
    - ...
de_DE: Der beobachtete Auslöser der Reaktion. Kann sein
    - ein Arzneiprodukt (Handelsname, Generikum, Kontrastmittel, ...)
    - eine Chemikalie (Haushalt, Arbeitsplatz)
    - ein Tier (Katzenhaar, Milben, ...)
    - ein Metall (CrNi, ...)
    - ein Nahrungsmittel (Laktose, ...)
    - Pollen (Birke, ...)
    - ...

en: Product name if a drug is entered as the trigger.
de_DE: Handelsname, wenn ein Medikament als Auslöser angegeben wurde.

en: Check if this reaction applies to this drug/generic only, not the entire drug class.
de_DE: Hier markieren, wenn die Reaktion nur auf dieses Medikament bzw. Generikum und nicht die Medikamentenklasse zutrifft.

en: Displays drug classe(s) along with their ATC code.
de_DE: Zeigt Medikamentenklassen mit zugehörigem ATC-Code.

en: Document signs and symptoms. If reaction is to a drug also document time of onset after drug administration (<24h, 24-72h, >72h).
de_DE: Dokumentation der Symptome. Bei Reaktion auf ein Medikament auch den Zeitraum bis zum Beginn nach Medikamentengabe vermerken (<24h, 24-72h, >72h).

en: Select this if the reaction is an allergy.
de_DE: Wählen, wenn die Reaktion eine Allergie darstellt.

en: Select this if the reaction is a sensitivity.
de_DE: Wählen, wenn die Reaktion eine Unverträglichkeit darstellt.

en: Check this if this allergy/intolerance is known to exist for sure as opposed to suspected.
de_DE: Hier ankreuzen, wenn die Allergie/Unverträglichkeit definitiv vorhanden ist und nicht nur vermutet wird.

en: Onset
de_DE: Beginn

en: Trigger
de_DE: Auslöser

en: Product Name
de_DE: Handelsname

en: Generics
de_DE: Generika

en: Drug Classes
de_DE: ATC/Klasse

en: Reaction Type
de_DE: Reaktionstyp

en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

en: To
de_DE: An (To)

en: Form
de_DE: Formular

en: Clinical Notes
de_DE: Karteieinträge

en: Urgent
de_DE: Dringlich

en: With Sample
de_DE: Mit Probe

en: Print
de_DE: Drucken

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: Edit staff list
de_DE: Mitarbeiterliste bearbeiten

en: The list of currently existing GNUmed users.
de_DE: Liste der jetzigen GNUmed-Nutzer.

en: Short alias for the GNUmed user. Must be unique for this system.
de_DE: Kürzel für diesen GNUmed-Nutzer. Muß in diesem System eindeutig sein.

en: The database account for this GNUmed user. Note that you cannot change your *own* database account.
de_DE: Das Datenbankkonto für diesen GNUmed-Nutzer. Ihr *eigenes* Datenbankkonto können Sie nicht ändern.

en: Select the role of this GNUmed staff member.
    
    The selected role defines the range of access rights.
de_DE: Wählen Sie die Rolle dieses Mitarbeiters in GNUmed.
    
    Die Rolle legt die Zugriffsrechte fest.

en: A short comment on this GNUmed user.
de_DE: Ein kurzer Kommentar zu diesem GNUmed-Nutzer.

en: Save modified user details.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
de_DE: Modifizierte Nutzerdetails speichern.
    
    Sie müssen das Passwort für <gm-dbo> (den Administrator der GNUmed-Datenbank) kennen.

en: Activate selected user.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
de_DE: Den gewählten GNUmed-Nutzer aktivieren. Sie müssen das Passwort für <gm-dbo> (den Administrator der GNUmed-Datenbank) kennen.

en: Deactivate selected user.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
de_DE: Den gewählten GNUmed-Nutzer deaktivieren.
    
    Sie müssen das Passwort für <gm-dbo> (den Administrator der GNUmed-Datenbank) kennen.

en: Entirely remove the GNUmed user (including the database account).
    
    This will only be possible if no patient data was saved under this account. If any data exists the entry will be deactivated instead.
    
    You will need to know the password for the GNUmed database administrator <gm-dbo>.
de_DE: Den gewählten GNUmed-Nutzer (einschließlich Datenbankkonto) komplett entfernen.
    
    Dies ist nur möglich, wenn unter diesem Konto keine Patientendaten gespeichert worden sind. Falls Daten vorliegen, wird der Eintrag nur deaktiviert.
    
    Sie müssen das Passwort für <gm-dbo> (den Administrator der GNUmed-Datenbank) kennen.

en: Role:
de_DE: Rolle:

en: Identity:
de_DE: Identität:

en: Contacts:
de_DE: Kontaktdaten:

en: Activity:
de_DE: Aktivität:

en: Current meds and substances:
de_DE: Medikation und Substanzgebrauch:

en: Active Problems:
de_DE: Aktive Probleme:

en: History:
de_DE: Anamnese:

en: Reminders:
de_DE: Erinnerungen:

en: Measurements:
de_DE: Meßwerte:

en: Documents:
de_DE: Dokumente:

en: List all encounters.
de_DE: Alle Kontakte (einschließlich leere) auflisten.

en: The encounter.
de_DE: Der Kontakt.

en: Start a new encounter for the active patient.
de_DE: Einen neuen Kontakt für den aktiven Patienten beginnen.

en: ... test results listing goes here ...
de_DE: ... Liste der Testergebnisse hierhin ...

en: Leave as is
de_DE: Belassen

en: A&bnormal
de_DE: &Außerhalb Normbereich

en: Not relevant
de_DE: Nicht relevant

en: &Take responsibility
de_DE: die &Verantwortung übernehmen

en: Signing off test results
de_DE: Ergebnisse bewerten

en: Select this if you want to agree with the current decision on technical abnormality of the results.
de_DE: Dies wählen, wenn Sie die Beurteilung, ob das Ergebnis außerhalb des Normbereichs liegt, nicht ändern wollen.

en: Select this if you think the selected results are normal regardless of what the result provider said.
de_DE: Dies wählen, wenn die Testergebnisse für Sie im Normbereich liegen, egal was das Labor meint.

en: Select this if you think the selected results are technically abnormal - regardless of what the result provider said.
de_DE: Dies wählen, wenn die Testergebnisse für Sie außerhalb des Normbereichs liegen, egal was das Labor meint.

en: Select this if you want to agree with the current decision on clinical relevance of the results.
de_DE: Dies wählen, wenn Sie die Beurteilung der medizinischen Relevanz der Ergebnisse nicht ändern wollen.

en: Select this if you think the selected results are clinically not significant.
de_DE: Hier ankreuzen, wenn die Testergebnisse für Sie klinisch nicht relevant sind.

en: Select this if you think the selected results are cliniccally significant.
de_DE: Hier ankreuzen, wenn die Testergebnisse für Sie klinisch relevant sind.

en: Enter a comment on this review. Only available if the review applies to a single result only.
de_DE: Geben Sie einen Kommentar zu dieser Beurteilung ein. Nur möglich, wenn diese Beurteilung sich nur auf genau ein Ergebnis bezieht.

en: Check this to take over responsibility for initiating action on these results.
de_DE: Hier ankreuzen, um die Verantwortlichkeit dafür zu übernehmen, daß auf die Ergebnisse adäquat reagiert wird.

en: Sign off test results and save review status for all selected results.
de_DE: Testergebnisse abzeichnen und die Beurteilung für alle aufgelisteten Ergebnissen speichern.

en: Cancel and discard review, that is, do NOT sign off results.
de_DE: Abbrechen und Beurteilung verwerfen, Ergebnisse somit NICHT abzeichnen.

en: Clinically relevant
de_DE: Medizinisch relevant

en: Technically abnormal
de_DE: Außerhalb Normbereich

en: This signing applies to ALL results currently selected in the viewer.
    
    If you want to change the scope of the sign-off
    you need to narrow or widen the selection of results.
de_DE: Diese Beurteilung wird ALLEN markierten Testergebnissen zugeordnet !
    
    Wenn dies nicht Ihre Absicht ist, müssen Sie die Auswahl
    an Testergebnissen ändern.

en: Edit staff details
de_DE: Mitarbeiterdaten .ändern

en: Discharge staff
de_DE: Entlassen

en: Enlist current patient
de_DE: aktuellen Patienten einstellen

en: button_1
de_DE: ?Knopf?

en: Lists the existing users in the GNUmed system.
de_DE: Zeigt die registrierten Mitarbeiter dieses GNUmed-Systems.

en: Edit details of selected staff member.
de_DE: Die Daten des markierten Mitarbeiters verändern.

en: Discharge the selected person from the staff list.
de_DE: Den gewählten Mitarbeiter aus der Liste löschen.

en: Add a new user to the GNUmed system.
de_DE: Einen neuen Nutzer zu GNUmed hinzufügen.

en: Required: The database account assigned to this staff member. Must exist in the database.
de_DE: Pflichtfeld: Das Datenbankkonto für diesen Mitarbeiter. Muß in der Datenbank existieren.

en: Role
de_DE: Rolle

en: Required: The organisation role for this staff member. Currently the only supported role is "doctor".
de_DE: Pflichtfeld: Die Rolle dieses Mitarbeiters. Die gegenwärtig einzige unterstützte Rolle ist "Arzt".

en: Sign
de_DE: Kürzel

en: Required: A short signature for this staff member such as the concatenated initials. Preferably not more than 5 characters.
de_DE: Pflichtfeld: Ein kurzer Alias für diesen Mitarbeiter, z.B. die Initialen. Möglichst bis höchstens 5 Buchstaben.

en: Optional: A free-text comment on this staff member.
de_DE: Optional: Ein freier Kommentar zu diesem Mitarbeiter.

en: Fake product
de_DE: Pseudoprodukt

en: Mark as a fake: use if product does not commercially exist and you want to create a "generic" product.
de_DE: Markiere als künstlich: ein Arzneiprodukt als nicht tatsächlich existent markieren oder ein generisches, "konzeptionelles" Produkt anzulegen.

en: Manage the components of this drug.
de_DE: Die Wirkstoffe in diesem Medikament verwalten.

en: An external code for this drug.
    
    In most cases either a national drug identifier or the ID of this drug in an external database.
    
    In any case, GNUmed will never actively do anything with this code apart from display and making it available when passing this drug to external applications.
de_DE: Eine externe ID für dieses Medikament.
    
    Zumeist eine nationale Medikamenten-ID oder die ID des Medikaments in einer externen Datenbank.
    
    GNUmed verwendet diese ID nicht aktiv. Sie wird lediglich angezeigt und bei der Übergabe dieses Medikaments an externe Programme verfügbar gemacht.

en: The type of the external code of this drug, if any.
de_DE: Typ der externen ID dieses Medikaments.

en: Product name
de_DE: Handelsname

en: External code
de_DE: Externe ID

en: Type:
de_DE: Typ:

en: The billable from which to create the bill item.
de_DE: Die abzurechnende Gebührenordnungsposition.

en: The encounter this item belongs to (or was created under).
de_DE: Der Kontakt zu welchem diese Position gehört (oder in welchem sie angelegt wurde).

en: Optional: Pick the date at which to bill this item. If this is left blank the bill will show the date of the corresponding encounter.
de_DE: Optional: Wählen Sie das das Datum für diese Position. Wenn Sie hier nichts eintragen, wird auf der Rechnung das Datum des zugehörigen Kontakts ausgewiesen.

en: How many units of the item are to be charged.
de_DE: Wieviel mal soll die Position ausgewiesen werden.

en: Base amount w/o VAT.
de_DE: Grundwert ohne USt.

en: The factor by which to multiply the base amount. Normally 1.
    
     0: complimentary items
     >1: increases
     <1: rebates
     <0:  credit notes
de_DE: Der Steigerungsfaktor für den Grundwert. Meist 1.
    
     0: pro-bono Positionen
     >1: Hebesatz
     <1: Diskont, Nachlaß, o.ä.
     <0: Gutschriften

en: Optional: An item-specific comment to be put on the bill.
de_DE: Optional: Ein Kommentar für die Rechnung zu dieser Einzelposition.

en: Item
de_DE: Position

en: Charge Date
de_DE: Rechnungsdatum

en: No of Units
de_DE: Anzahl

en: Factor
de_DE: Faktor

en: Select the address you want to use:
de_DE: Wählen Sie die Adresse, die Sie verwenden wollen:

en: Address selection
de_DE: Adresswahl

en: Manage addresses.
de_DE: Adressen verwalten.

en: Use the selected address.
de_DE: Gewählte Adresse verwenden.

en: Abort address selection.
de_DE: Adresswahl abbrechen.

en: Mandatory: Which hospital the patient was admitted to.
de_DE: Pflichfeld: In welches Krankenhaus wurde der Patient eingewiesen ?

en: Mandatory: Select, or enter for creation, the episode (reason, condition) of this hospitalization.
de_DE: Pflichtfeld: Die Episode, zu welcher dieser Krankenhausaufenthalt vorrangig gehört.

en: Mandatory: When was the patient admitted ?
de_DE: Pflichtfeld: Wann wurde der Patient eingewiesen ?

en: Optional: When was the Patient discharged ?
de_DE: Optional: Wann wurde der Patient entlassen ?

en: Optional: An arbitrary comment on this hospital stay.
de_DE: Optional: Ein Kommentar zu diesem Krankenhausaufenthalt.

en: Hospital
de_DE: Krankenhaus

en: Admitted
de_DE: Eingewiesen

en: Discharged
de_DE: Entlassen

en: Rationale for
    suppression
    in this patient
de_DE: Begründung des
    Unterdrückens bei
    diesem Patienten

en: Save &under
de_DE: Speichern &unter

en: &Image
de_DE: &Skizze

en: Save &all
de_DE:  &Alle speichern

en: Also known as the Reason For Encounter/Visit (RFE).
    
    Optionally captures why the consultation takes place.
    
    It may be due to a patient request or it may be prompted by other reasons. Often initially collected at the front desk and put into a waiting list comment. May turn out to just be a proxy request for why the patient really is here.
de_DE: Auch bekannt als Beratungsursache (RFE).
    
    Dies beschreibt, warum der aktuelle APK zustande kam.
    
    Es kann sich um ein Anliegen des Patienten oder um andere Gründe handeln. Wird oft initial an der Rezeption abgefragt und in der Wartezimmerliste als Notiz abgelegt. Kann sich als Proxy-Anliegen dafür erweisen, warum der Patient wirklich hier ist.

en: Also known as the Assessment of Encounter/Visit (AOE)
    
    Optionally summarizes the outcome/assessment of the consultation from the doctors point of view.
    
    Note that this summary spans all the problems discussed during this encounter.
de_DE: Auch bekannt als Beratungsergebnis.
    
    Hier wird das Ergebnis des APK aus Sicht des Arztes zusammengefaßt.
    
    Diese Zusammenfassung bezieht sich auf alle Probleme, die in diesem APK angesprochen wurden.

en: Save the currently displayed progress note under the current encounter.
de_DE: Die angezeigte Verlaufsnotiz unter dem aktuellen Kontakt speichern.

en: Save the currently displayed note into an encounter selected from a list of encounters.
de_DE: Die angezeigte Verlaufsnotiz unter einem wählbaren Kontakt speichern.

en: Add a visual progress note for this episode.
de_DE: Eine Bildnotiz zu dieser Episode erzeugen.

en: New notelets in current encounter
de_DE: Neue Notizen für diese Konsultation

en: Notelet:
de_DE: Eintrag:

en: Encounter:
de_DE: Kontakt:

en: &Panel:
de_DE: &Profil:

en: Tag name
de_DE: Symbolname

en: A name for the tag.
    
    Note that there cannot be two tags with the same name.
de_DE: Ein Name für das Symbol.
    
    Jedes Symbol muß einen eigenen Namen tragen.

en: File name
de_DE: Dateiname

en: An example file name for this image. Mainly used for deriving a suitable file extension.
de_DE: Ein beispielhafter Dateiname für das Bild. Wird hauptsächlich zur Ableitung einer geeigneten Dateiendung benutzt.

en: The image to use for the tag.
    
    Do not use a big image because the tag will be downscaled anyway.
de_DE: Das Bild zu diesem Symbol.
    
    Verwenden Sie eher kleinere Bilder, weil ohnehin nur eine Miniversion angezeigt wird.

en: &Pick
de_DE: &Wählen

en: Pick the file from which to load the tag image.
de_DE: Wählen Sie die Bilddatei aus.

en: Database welcome message editor
de_DE: Editor für die Datenbankbegrüßung

en: Below you can edit the database welcome message shown at startup which allows you to identify the database you are connected to.
    
    To disable that popup leave the message empty.
de_DE: Unten können Sie die Nachricht ändern, die beim Anmelden
    zur Identifikation der Datenbank angezeigt wird.
    
    Eine leere Nachricht unterdrückt die Begrüßung.

en: &Last modification time
de_DE: &Letzter Bearbeitungszeitpunkt

en: Show journal ordered by encounter.
de_DE: Zeige Journal nach APK sortiert.

en: Show journal ordered by time of last modification.
de_DE: Karteijournal sortiert nach letztem Bearbeitungszeitpunkt zeigen.

en: Show search dialog.
de_DE: Suchfunktion anzeigen.

en: THIS IS NOT A VERIFIED MEASUREMENT. DO NOT USE FOR ACTUAL CARE.
de_DE: KEINE GEEICHTE MESSUNG. NICHT ZUR BEHANDLUNG ZUGELASSEN.

en: Algorithm:
de_DE: Algorithmus:

en: Source:
de_DE: Quelle:

en: Variables:
de_DE: Variablen:

en: Intermediate results:
de_DE: Zwischenergebnisse:

en: unknown EDC
de_DE: unbekannter Geburtstermin

en: EDC: unknown LMP
de_DE: Geburtstermin: unbekannte LR

en: LMP in the future
de_DE: LR in der Zukunft

en: cannot run sanity checks, no patient
de_DE: kann nicht prüfen, kein Patient

en: cannot run sanity checks, no DOB
de_DE: kann nicht prüfen, kein Geburtsdatum

en: patient less than 10 years old
de_DE: Patient jünger als 10 Jahre

en: atypical gender for pregnancy: %s
de_DE: untypisches Geschlecht für eine Schwangerschaft: %s

en: patient already passed away
de_DE: Patient nicht mehr am Leben

en: EDC: %s
de_DE: Termin: %s

en: unknown MDRD (4 vars/IDMS)
de_DE: unbekannter MDRD (4 Var/IDMS)

en: best @ 30 < GFR < 60 ml/min
de_DE: am besten bei 30 < GFR < 60ml/min

en: MDRD (4 vars/IDMS): no patient
de_DE: MDRD (4 Vars/IDMS): kein Patient

en: MDRD (4 vars/IDMS): no DOB (no age)
de_DE: MDRD (4 Vars/IDMS): kein GebDatum (kein Alter)

en: MDRD (4 vars/IDMS): neither male nor female
de_DE: MDRD (4 Vars/IDMS): weder männlich noch weiblich

en: MDRD (4 vars/IDMS): serum creatinine value not found (LOINC: %s)
de_DE: MDRD (4 Vars/IDMS): Serum-Kreatinin nicht gefunden (LOINC: %s)

en: MDRD (4 vars/IDMS): creatinine value not numeric
de_DE: MDRD (4 Vars/IDMS): Kreatininangabe keine Zahl

en: MDRD (4 vars/IDMS): unknown serum creatinine unit (%s)
de_DE: MDRD (4 Vars/IDMS): unbekannte Einheit für Kreatinin (%s)

en: MDRD (4 vars/IDMS): formula does not apply at age [%s] (17 < age < 85)
de_DE: MDRD (4 Vars/IDMS): Formel nicht passend für Alter [%s] (17 < Alter < 85)

en: ethnicity: GNUmed does not know patient ethnicity, ignoring correction factor
de_DE: Ethnizität: GNUmed kennt die Ethnizität des Patienten nicht, ignoriere Korrekturfaktor

en: NOT corrected for non-average body surface (average = 1.73m²)
de_DE: NICHT adaptiert auf echte KOF (Durchschnitt j= 1.73m²)

en: eGFR(MDRD): %.1f %s (%s) [4-vars, IDMS]
de_DE: eGFR(MDRD): %.1f %s (%s) [4 Vars, IDMS]

en: unknown CKD-EPI
de_DE: unbekannte CKD-EPI

en: best @ GFR > 60 ml/min
de_DE: am besten bei GFR > 60ml/min

en: CKD-EPI: no patient
de_DE: CKD-EPI: kein Patient

en: CKD-EPI: no DOB (no age)
de_DE: CKD-EPI: kein GebDatum (kein Alter)

en: CKD-EPI: neither male nor female
de_DE: CKD-EPI: weder männlich noch weiblich

en: CKD-EPI: serum creatinine value not found (LOINC: %s)
de_DE: CKD-EPI: Serum-Kreatinin nicht gefunden (LOINC: %s)

en: CKD-EPI: creatinine value not numeric
de_DE: CKD-EPI: Kreatininangabe keine Zahl

en: CKD-EPI: unknown serum creatinine unit (%s)
de_DE: CKD-EPI: unbekannte Einheit für Kreatinin (%s)

en: ethnicity: GNUmed does not know patient ethnicity, ignoring correction factor of 1.519 for "black"
de_DE: Ethnizität: GNUmed kennt die Ethnizität des Patienten nicht, ignoriere Korrekturfaktor von 1.519 für "Afrikanisch"

en: unknown Cockcroft-Gault
de_DE: unbekannte Cockcroft-Gault

en: best @ age >65
de_DE: am besten bei Alter >65

en: Cockcroft-Gault: no patient
de_DE: Cockcroft-Gault: kein Patient

en: Cockcroft-Gault: no DOB (no age)
de_DE: Cockcroft-Gault: kein Geburtstag (kein Alter)

en: Cockcroft-Gault: neither male nor female
de_DE: Cockcroft-Gault: weder männlich noch weiblich

en: Cockcroft-Gault: serum creatinine value not found (LOINC: %s)
de_DE: Cockcroft-Gault: Serum-Kreatinin nicht gefunden (LOINC: %s)

en: Cockcroft-Gault: creatinine value not numeric
de_DE: Cockcroft-Gault: Kreatininwert keine Zahl

en: Cockcroft-Gault: unknown serum creatinine unit (%s)
de_DE: Cockcroft-Gault: Einheit des Kreatinins unbekannt (%s)

en: Cockcroft-Gault: formula does not apply at age [%s] (17 < age)
de_DE: Cockcroft-Gault: Formel nicht zutreffend für Alter [%s] (17 < Alter)

en: Cockcroft-Gault: weight not found
de_DE: Cockcroft-Gault: Gewicht nicht gefunden

en: Cockcroft-Gault: weight not numeric
de_DE: Cockcroft-Gault: Gewicht nicht in Zahlen

en: Cockcroft-Gault: weight not in kg or g
de_DE: Cockcroft-Gault: Gewicht nicht in kg oder g

en: unknown eGFR (Schwartz)
de_DE: unbekannte eGFR (Schwartz)

en: only applies @ age <18
de_DE: nur zutreffend bei Alter <18

en: eGFR (Schwartz): no patient
de_DE: eGFR (Schwartz): kein Patient

en: eGFR (Schwartz): DOB needed for age
de_DE: eGFR (Schwartz): GebDatum für Alter benötigt

en: eGFR (Schwartz): serum creatinine value not found (LOINC: %s
de_DE: eGFR (Schwartz): Serum-Kreatinin nicht gefunden (LOINC: %s)

en: eGFR (Schwartz): creatinine value not numeric
de_DE: eGFR (Schwartz): Kreatininwert keine Zahl

en: eGFR (Schwartz): unknown serum creatinine unit (%s)
de_DE: eGFR (Schwartz): Einheit des Kreatinins unbekannt (%s)

en: eGFR (Schwartz): formula does not apply at age [%s] (age must be <18)
de_DE: eGFR (Schwartz): Formel trifft für Alter [%s] nicht zu (Alter muß <18 sein)

en: eGFR (Schwartz): not known whether pre-term birth, applying full-term formula
de_DE: eGFR (Schwartz): nicht bekannt, ob Frühgeburt, wende Formel für regelgerechtes Geburtsalter an

en: eGFR (Schwartz): height not found
de_DE: eGFR (Schwartz): Größe nicht gefunden

en: eGFR (Schwartz): height not numeric
de_DE: eGFR (Schwartz): Größenangabe keine Zahl

en: eGFR (Schwartz): height not in m, cm, or mm
de_DE: eGFR (Schwartz): Größe nicht in m, cm oder mm

en: unknown body surface area
de_DE: unbekannte KOF

en: Body Surface Area: no patient
de_DE: KOF: kein Patient

en: Body Surface Area: height not found
de_DE: KOF: Größe nicht gefunden

en: Body Surface Area: height not numeric
de_DE: KOF: Größe nicht in Zahlen

en: Body Surface Area: height not in m, cm, or mm
de_DE: KOF: Größe nicht in m, cm oder mm

en: Body Surface Area: weight not found
de_DE: KOF: Gewicht nicht gefunden

en: Body Surface Area: weight not numeric
de_DE: KOF: Gewicht nicht in Zahlen

en: Body Surface Area: weight not in kg or g
de_DE: KOF: Gewicht nicht in kg oder g

en: BSA (DuBois): %.2f %s
de_DE: KOF (DuBois): %.2f %s

en: unknown BMI
de_DE: unbekannter BMI

en: BMI: no patient
de_DE: BMI: kein Patient

en: BMI: height not found
de_DE: BMI: Größe nicht gefunden

en: BMI: height not numeric
de_DE: BMI: Größe nicht in Zahlen

en: BMI: height not in m, cm, or mm
de_DE: BMI: Größe nicht in m, cm oder mm

en: BMI: weight not found
de_DE: BMI: Gewicht nicht gefunden

en: BMI: weight not numeric
de_DE: BMI: Gewicht nicht in Zahlen

en: BMI: weight not in kg or g
de_DE: BMI: Gewicht nicht in kg oder g

en: BMI (Quetelet): formula does not apply at age [%s] (0 < age < 18)
de_DE: BMI (Quetelet): Formel trifft für Alter [%s] nicht zu (Alter muß <18 sein)

en: unknown allergy state
de_DE: Allergiestatus unbekannt

en: no known allergies
de_DE: keine Allergien bekannt

en: *does* have allergies
de_DE: *hat* Allergien

en: ERROR: unknown allergy state [%s]
de_DE: FEHLER: fehlerhafter Allergiestatus [%s]

en: definite
de_DE: sicher

en: indefinite
de_DE: unsicher

en: Reaction:
de_DE: Reaktion:

en: Noted:
de_DE: Bemerkt:

en: Allergene:
de_DE: Allergen:

en: Substance:
de_DE: Stoff:

en: Specific to:
de_DE: Spezifisch für:

en: this substance only
de_DE: nur dieser Stoff

en: drug class
de_DE: Medikamentengruppe

en: unknown
de_DE: unbekannt

en: Generics:
de_DE: Generika:

en: Medication history
de_DE: Medikamentenhistorie

en: LOINCs to monitor:
de_DE: Zu überwachende LOINCs:

en: once within %s
de_DE: einmal in %s

en: 
     Instructions: %s
de_DE: 
     Anweisungen: %s

en: Substance dose
de_DE: Wirkstoffdosis

en: Instructions: %s
de_DE: Anweisungen: %s

en: delivery unit
de_DE: Einnahmeeinheit

en: w/
de_DE: mit

en: in use
de_DE: in Gebrauch

en: Component of %s (%s)
de_DE: Bestandteil von %s (%s)

en: (not a real drug product)
de_DE: (kein tatsächliches Arzneiprodukt)

en: ATC (substance): %s
de_DE: ATC (Wirkstoff): %s

en: ATC (drug): %s
de_DE: ATC (Medikament): %s

en: Components:
de_DE: Bestandteile:

en: this is a fake drug product
de_DE: dies ist ein Pseudoprodukt

en: this is a vaccine
de_DE: dies ist ein Impfstoff

en: units
de_DE: Einheiten

en: long-term
de_DE: Langzeit

en: short-term
de_DE: Kurzzeit

en: ?short-term
de_DE: Kurzzeit ?

en: ongoing
de_DE: andauernd

en: inactive
de_DE: inaktiv

en: ?ongoing
de_DE: andauernd ?

en: Substance abuse entry                                              [#%s]
de_DE: Substanzmißbrauch                                              [#%s]

en: Substance: %s [#%s]%s
de_DE: Substanz: %s   [#%s]%s

en: Use type: %s
de_DE: Gebrauchsweise: %s

en: Last checked: %s
de_DE: Zuletzt überprüft: %s

en:  Discontinued %s
de_DE:  Beendet %s

en:  Notes: %s
de_DE:  Notizen: %s

en: Revision: #%(row_ver)s, %(mod_when)s by %(mod_by)s.
de_DE: Revision: #%(row_ver)s, %(mod_when)s durch %(mod_by)s.

en: Substance intake entry (%s, %s)   [#%s]
de_DE: Substanzgebrauch (%s, %s)   [#%s]

en: active, needs check
de_DE: aktiv, Überprüfung nötig

en: assumed active
de_DE: vermutlich aktiv

en: approved
de_DE: gebilligt

en: unapproved
de_DE: ungebilligt

en: suspected
de_DE: vermutet

en: Substance: %s   [#%s]
de_DE: Substanz: %s   [#%s]

en: Preparation: %s
de_DE: Darreichungsform: %s

en: Amount per dose: %s %s
de_DE: Menge pro Dosis: %s %s

en:  ATC (substance): %s
de_DE:  ATC (Wirkstoff): %s

en:  Product name: %s   [#%s]
de_DE:  Handelsname: %s   [#%s]

en:  ATC (drug): %s
de_DE:  ATC (Medikament): %s

en: Other component: %s %s %s
de_DE: Weiterer Bestandteil: %s %s %s

en: Intake: %s
de_DE: Einnahme: %s

en:  Regimen: %s
de_DE:  Einnahmeplan: %s

en:  Started %s%s%s
de_DE:  Begonnen %s%s%s

en:  (long-term)
de_DE:  (langfristig)

en:  (short-term)
de_DE:  (kurzzeitig)

en:  Reason: %s
de_DE:  Grund: %s

en:  Aim: %s
de_DE:  Ziel: %s

en:  Health issue: %s
de_DE:  Grunderkrankung: %s

en:  Advice: %s
de_DE:  Hinweis: %s

en: medication, not abuse
de_DE: Medikation, kein Mißbrauch

en: no or non-harmful use
de_DE: kein oder kein schädlicher Gebrauch

en: presently harmful use
de_DE: derzeit schädlicher Gebrauch

en: presently addicted
de_DE: derzeit abhängig

en: previously addicted
de_DE: früher abhängig

en: %s%s: %s ago%s
de_DE: %s%s: vor %s%s

en: %s%s: %s ago (%s)
de_DE: %s%s: vor %s (%s)

en: until today
de_DE: bis heute

en: until %s%s ago
de_DE: bis vor %s%s

en:  [planned: %s]
de_DE:  [geplant: %s]

en: %s%s%s (%s%s ago, in %s)
de_DE: %s%s%s (vor %s%s, in %s)

en: %s%s%s (%s%s ago, %s)
de_DE: %s%s%s (vor %s%s, %s)

en: %s (documented)
de_DE: %s (dokumentiert)

en: %s (plan)
de_DE: %s (Plan)

en: %s ago, in %s
de_DE: vor %s, in %s

en: %s ago = %s
de_DE: vor %s = %s

en: today
de_DE: heute

en: Additional notes for healthcare professionals
de_DE: Zusätzliche medizinische Angaben

en: Drug Product
de_DE: Medikament

en: Strength
de_DE: Stärke

en: Medication list
de_DE: Medikamentenliste

en: ordered by brand
de_DE: nach Handelsnamen geordnet

en: Regimen / Advice
de_DE: Einnahme / Hinweis

en: nicotine
de_DE: Nikotin

en: tobacco
de_DE: Tabak

en: ethanol
de_DE: Ethanol

en: alcohol
de_DE: Alkohol

en: liquid
de_DE: Flüssigkeit

en: unit
de_DE: Einheit

en: delivery unit%s
de_DE: Einnahmeeinheit%s

en: virtual message
de_DE: Systemnachricht

en: message
de_DE: Nachricht

en: everyone
de_DE: jeder

en: Due: %s (%s ago)
de_DE: Fällig: %s (seit %s)

en: Due: %s (in %s)
de_DE: Fällig: %s (in %s)

en: Expired: %s
de_DE: Verfallen: %s

en: Expires: %s
de_DE: Verfällt: %s

en: AMTS BMP file: %s
de_DE: AMTS-BMP-Datei: %s

en: Created: %s
de_DE: Erzeugt: %s

en: Creator:
de_DE: Erzeuger:

en: Clinical data:
de_DE: Medizinische Daten:

en: Raw data:
de_DE: Rohdaten:

en: HL7 Source
de_DE: HL7-Quelle

en: HL7 data size
de_DE: Größe der HL7-Daten

en: %s bytes
de_DE: %s Byte

en: HL7 Message
de_DE: HL7-Nachricht

en:  %s segments (lines)%s
de_DE:  %s Segmente (Zeilen)%s

en: , skipping empty fields
de_DE: , überspringe leere Felder

en: %s fields
de_DE: %s Felder

en: HL7 %s field
de_DE: HL7-%s-Feld

en: <EMTPY>
de_DE: <LEER>

en: failed import: %s
de_DE: fehlgeschlagener Import: %s

en: Imported HL7 file [%s]:
     lab "%s" (%s@%s), %s results (%s)
de_DE: importierte HL7-Datei [%s]:
     Labor "%s" (%s@%s), %s Ergebnisse (%s)

en: list of imported HL7 data files
de_DE: Liste importierter HL7-Dateien

en: Result dates: %s
de_DE: Ergebnistage: %s

en: This item points to a directory on the computer named:
     %s
    You are, however, currently using another computer:
     %s
    Directory items can only be viewed/saved/exported
    on the computer they are pointing to.
de_DE: Dieser Eintrag zeigt auf Verzeichnis auf dem Computer:
     %s
    Dieses GNUmed läuft aber auf einem anderen Computer:
     %s
    Verzeichniseinträge können nur auf dem Computer verarbeitet
    werden, auf welchem das Verzeichnis liegt.

en: form: %s %s (%s)
de_DE: Formular: %s %s (%s)

en: path [%s/] on computer "%s"
de_DE: Pfad [%s/] auf Computer "%s"

en:  (on "%s")
de_DE:  (auf "%s")

en: file
de_DE: Datei

en: part %s (%s%s)%s
de_DE: Teil %s (%s%s)%s

en: GNUmed Patient Media
de_DE: GNUmed-Datenbündel

en: patient photograph from %s
de_DE: Patientenbild von %s

en: show DICOMDIR file
de_DE: Datei DICOMDIR anzeigen

en: run Radiology Images (DICOM) Viewer
de_DE: Röntgen/CT/MRT ansehen

en: Patient data
de_DE: Patientendaten

en: Patient data excerpt
de_DE: Auszug aus Patientendaten

en: Documents
de_DE: Dokumente

en: browse storage medium
de_DE: Datenträger durchsuchen

en: browse documents area
de_DE: Dokumentenbereich durchblättern

en: Patient data for
de_DE: Patientendaten für

en: born
de_DE: geboren

en: no patient photograph available
de_DE: kein Patientenfoto verfügbar

en: DIRECTORY: %s/%s/
de_DE: VERZEICHNIS: %s/%s/

en: DIRECTORY: %s/%s/%s/
de_DE: VERZEICHNIS: %s/%s/%s/

en: <protected>
de_DE: <geschützt>

en: Browse patient data
de_DE: Patientendaten durchblättern

en: GNUmed patient data excerpt
de_DE: Auszug aus Patientendaten (GNUmed)

en: error with placeholder [%s]
de_DE: ungültiger Platzhalter [%s]

en: Error running AbiWord. Cannot generate PDF.
de_DE: Fehler mit AbiWord. Kann Vorlage nicht in PDF umwandeln.

en: Error running pdflatex. Cannot turn LaTeX template into PDF.
de_DE: Fehler mit pdflatex. Kann LaTeX template nicht in PDF umwandeln.

en: PDF output file cannot be opened.
de_DE: PDF-Datei kann nicht geöffnet werden.

en: Error running xelatex. Cannot turn Xe(La)TeX template into PDF.
de_DE: Fehler mit xelatex. Kann Xe(L)aTeX-Vorlage nicht in PDF umwandeln.

en: Error running gnuplot. Cannot plot data.
de_DE: Fehler mit gnuplot. Kann Meßwerte nicht darstellen.

en: Error running pdftk. Cannot extract fields from PDF form template.
de_DE: Fehler mit pdftk. Kann Felder nicht aus PDF-Formular extrahieren.

en: Error running pdftk. Cannot fill in PDF form template.
de_DE: Fehler mit pdftk. Kann PDF-Formular nicht befüllen.

en: Error running pdftk. Cannot flatten filled in PDF form.
de_DE: Fehler mit pdftk. Kann PDF-Formular nicht versiegeln.

en: %(type)s: %(street)s %(number)s%(subunit)s, %(zip)s %(urb)s %(suburb)s, %(code_region)s, %(code_country)s (%(l10n_region)s, %(l10n_country)s)
de_DE: %(type)s: %(street)s %(number)s, %(zip)s %(urb)s, %(l10n_region)s, %(l10n_country)s

en: %(street)s %(number)s%(subunit)s, %(zip)s %(urb)s %(suburb)s, %(code_region)s, %(code_country)s (%(l10n_region)s, %(l10n_country)s)
de_DE: %(street)s %(number)s, %(zip)s %(urb)s, %(l10n_region)s, %(l10n_country)s

en: %(type)s: %(street)s %(number)s%(subunit)s, %(zip)s %(urb)s, %(code_region)s, %(code_country)s (%(l10n_region)s, %(l10n_country)s)
de_DE: %(type)s: %(street)s %(number)s, %(zip)s %(urb)s, %(l10n_region)s, %(l10n_country)s

en: %(street)s %(number)s%(subunit)s, %(zip)s %(urb)s, %(code_region)s, %(code_country)s (%(l10n_region)s, %(l10n_country)s)
de_DE: %(street)s %(number)s, %(zip)s %(urb)s, %(l10n_region)s, %(l10n_country)s

en: Address (%(type)s) [#%(pk_adr)s]
     Street: %(street)s%(notes_street)s
     Number/Unit: %(number)s%(subunit)s%(notes_subunit)s
     Location: %(zip)s %(urb)s%(suburb)s
     Region: %(l10n_region)s, %(code_region)s
     Country: %(l10n_country)s, %(code_country)s
de_DE: Adresse (%(type)s)       [#%(pk_adr)s]
     Straße: %(street)s%(notes_street)s
     Nummer: %(number)s%(subunit)s%(notes_subunit)s
     Ort: %(zip)s %(urb)s%(suburb)s
     Land: %(l10n_region)s, %(code_region)s
     Staat: %(l10n_country)s, %(code_country)s

en: Address [#%(pk_adr)s]
     Street: %(street)s%(notes_street)s
     Number/Unit: %(number)s%(subunit)s%(notes_subunit)s
     Location: %(zip)s %(urb)s%(suburb)s
     Region: %(l10n_region)s, %(code_region)s
     Country: %(l10n_country)s, %(code_country)s
de_DE: Adresse [#%(pk_adr)s]
     Straße: %(street)s%(notes_street)s
     Nummer: %(number)s%(subunit)s%(notes_subunit)s
     Ort: %(zip)s %(urb)s%(suburb)s
     Land: %(l10n_region)s, %(code_region)s
     Staat: %(l10n_country)s, %(code_country)s

en: Textual keyword expansion
de_DE: Textmakro

en: Binary keyword expansion
de_DE: Datenmakro

en: private
de_DE: privat

en: public
de_DE: öffentlich

en: encrypted
de_DE: verschlüsselt

en:  Keyword: %s
de_DE:  Schlüsselwort: %s

en:  Owner: %s
de_DE:  Inhaber: %s

en: unknown gender
de_DE: unbekanntes Geschlecht

en: male
de_DE: männlich

en: female
de_DE: weiblich

en: child
de_DE: Kind

en: boy
de_DE: Junge

en: girl
de_DE: Mädchen

en: animal
de_DE: Tier

en: final
de_DE: endgültig

en: partial
de_DE: teilweise

en: preliminary
de_DE: vorläufig

en: already reported
de_DE: bereits berichtet

en: corrected result
de_DE: berichtigtes Ergebnis

en: missing, reported later
de_DE: fehlt/folgt

en: cannot instantiate clinical root item <%s(%s)>
de_DE: Kann medizinischen Eintrag nicht laden <%s(%s)>

en: True
de_DE: Wahr

en: False
de_DE: Falsch

en: unknown smoking status
de_DE: Rauchstatus nicht bekannt

en: non-smoker
de_DE: Nichtraucher

en: current smoker
de_DE: aktiver Raucher

en: ex-smoker
de_DE: Exraucher

en: tobacco addiction
de_DE: Tabakabhängigkeit

en: no or non-harmful alcohol use
de_DE: kein oder unschädlicher Alkoholgebrauch

en: harmful alcohol use
de_DE: schädlicher Alkoholgebrauch

en: unknown alcohol use
de_DE: Alkoholgebrauch nicht bekannt

en: no or non-harmful drug use
de_DE: kein oder unschädlicher Gebrauch sonstiger Substanzen

en: harmful drug use
de_DE: schädlicher Gebrauch sonstiger Substanzen

en: unknown drug use
de_DE: Substanzgebrauch nicht bekannt

en: original entry
de_DE: Originaleintrag

en: modified entry
de_DE: revidierter Eintrag

en: %s: encounter (%s)
de_DE: %s: Arztkontakt (%s)

en: health issue: %s
de_DE: Grunderkrankung: %s

en: episode     : %s
de_DE: Episode    : %s

en: Medical problems: %(problems)s
    Total encounters: %(encounters)s
    Total EMR entries: %(items)s
    Active medications: %(active_drugs)s
    Documents: %(documents)s
    Test results: %(results)s
    Hospitalizations: %(stays)s
    Procedures: %(procedures)s
    Vaccinations: %(vaccinations)s
de_DE: Medizinische Probleme: %(problems)s
    Konsultationen: %(encounters)s
    Karteieinträge: %(items)s
    Medikamente: %(active_drugs)s
    Dokumente: %(documents)s
    Testergebnisse: %(results)s
    Krankenhausaufenthalte: %(stays)s
    Maßnahmen: %(procedures)s
    Impfungen: %(vaccinations)s

en:  %s known problems, clinically relevant thereof:
de_DE:  %s medizinische Probleme, klinisch relevant davon:

en:  %s known problems
de_DE:  %s medizinische Probleme

en:  %s encounters from %s to %s
de_DE:  %s Konsultationen vom %s bis zum %s

en:  %s active medications
de_DE:  %s aktive Medikamente

en:  %s documents
de_DE:  %s Dokumente

en:  %s test results
de_DE:  %s Testergebnisse

en:  %s hospitalizations
de_DE:  %s Krankenhausaufenthalte

en: , most recently:
    %s
de_DE: , zuletzt:
    %s

en:  %s performed procedures
de_DE:  %s Maßnahmen

en: Allergies and Intolerances
de_DE: Allergien und Unverträglichkeiten

en:  (last confirmed %s)
de_DE:  (zuletzt überprüft %s)

en: unknown reaction
de_DE: unbekannte Reaktion

en: Medications and Substances
de_DE: Medikamente und Substanzen

en: Family History
de_DE: Familienanamnese

en: Occupations
de_DE: Berufe

en: Vaccinations
de_DE: Impfungen

en: %s ago
de_DE: vor %s

en: External care
de_DE: Externe Mitbetreuung

en: Allergies/Intolerances
de_DE: Allergien/Unverträglichkeiten

en: Allergy detail: %s
de_DE: Allergiedetails: %s

en: expired
de_DE: verfallen

en: rejected
de_DE: abgelehnt

en: PO Box
de_DE: Postfach

en: Query needs active patient.
de_DE: Abfrage benötigt aktiven Patienten.

en: Active patient query
de_DE: Abfrage zum aktiven Patienten

en: This query requires a patient to be active in the client.
de_DE: Diese Abfrage erfordert einen aktiven Patienten.

en: Please activate the patient you are interested
de_DE: Aktivieren Sie den Patienten, den Sie bearbeiten wollen

en: in and re-run the query.
de_DE: und lassen Sie die Suche erneut laufen.

en: The query failed.
de_DE: Die Abfrage schlug fehl.

en: Cannot add GNUmed user.
    
    The database account [%s] is already listed as a
    GNUmed user. There can only be one GNUmed user
    for each database account.
de_DE: Kann GNUmed-Nutzer nicht anlegen.
    
    Das Datenbankkonto [%s] ist schon an einen Mitarbeiter
    vergeben. Jedes Konto in der Datenbank darf nur einem
    Mitarbeiter zugeordnet sein.

en: Cannot delete GNUmed staff member because the
    database still contains data linked to it.
    
    The account was deactivated instead.
de_DE: Mitarbeiter-Konto kann nicht gelöscht werden,
    weil es darunter abgespeicherte Daten gibt.
    
    Das Konto wurde stattdessen deaktiviert.

en: SOAP_char_S=S
de_DE: SOAP_char_S=A

en: SOAP_char_O=O
de_DE: SOAP_char_O=B

en: SOAP_char_A=A
de_DE: SOAP_char_A=D

en: SOAP_char_P=P
de_DE: SOAP_char_P=T

en: SOAP_string_Subjective=Subjective
de_DE: SOAP_string_Subjective=Anamnese

en: SOAP_string_Objective=Objective
de_DE: SOAP_string_Objective=Befund

en: SOAP_string_Assessment=Assessment
de_DE: SOAP_string_Assessment=Bewertung

en: SOAP_string_Plan=Plan
de_DE: SOAP_string_Plan=Therapieplan

en: SOAP_string_Unspecified=Unspecified
de_DE: SOAP_string_Unspecified=Unbestimmt

en: SOAP_string_Administrative=Administrative
de_DE: SOAP_string_Administrative=Administrativ

en: Active clinical hint
de_DE: Aktiver klinischer Tip

en: Inactive clinical hint
de_DE: Inaktiver klinischer Tip

en: Source: %s
de_DE: Quelle: %s

en: Language: %s
de_DE: Sprache: %s

en: Rationale for suppression:
de_DE: Begründung des Unterdrückens:

en: Suppressed active dynamic hint
de_DE: Unterdrückter aktiver dynamischer Hinweis

en: Suppressed inactive dynamic hint
de_DE: Unterdrückter inaktiver dynamischen Hinweis

en: Suppressed by: %s
de_DE: Unterdrückt von: %s

en: Suppressed at: %s
de_DE: Unterdrückt am: %s

en: Hint #: %s
de_DE: Hinweis-No: %s

en: MD5 (currently): %s
de_DE: MD5 (jetzt): %s

en: MD5 (at suppression): %s
de_DE: MD5 (bei Unterdrückung): %s

en: Device(%s):
de_DE: Gerät (%s):

en: Battery:
de_DE: Batterie:

en: Implanted:
de_DE: Implantiert:

en: last check:
de_DE: letzte Überprüfung:

en: Threshold
de_DE: Grenzwert

en: Impedance:
de_DE: Impedanz:

en: Praxis branch                   #%s
de_DE: Praxis-Zweigstelle              #%s

en: FN:%(l10n_unit_category)s %(branch)s of %(l10n_organization_category)s %(praxis)s
de_DE: FN:%(l10n_unit_category)s %(branch)s in %(l10n_organization_category)s %(praxis)s

en: Vaccination
de_DE: Impfung

en: Progress note
de_DE: Verlaufsnotiz

en: Test result
de_DE: Meßwert

en: Substance intake
de_DE: Substanzeinnahme

en: Hospital stay
de_DE: Krankenhausaufenthalt

en: Performed procedure
de_DE: Maßnahme

en: Family history
de_DE: Familienanamnese

en: Inbox message
de_DE: Nachricht

en:                         rev %s (%s) by %s in <%s>
de_DE:                         v%s (%s) durch %s in <%s>

en: Chart entry (%s): %s       [#%s in %s]
de_DE: Karteieintrag (%s): %s       [#%s in %s]

en:  Modified: %s by %s (%s rev %s)
de_DE:  Geändert: %s durch %s (%s v%s)

en: Health issue: %s
de_DE: Grunderkrankung: %s

en: open
de_DE: offen

en: closed
de_DE: beendet

en: Encounter: %s
de_DE: Kontakt: %s

en: unmapped entry type from table [%s]
de_DE: nicht übertragener Eintragtyp, aus Tabelle [%s]

en: %s: %s by %.8s (v%s)
    %s
de_DE: %s: %s von %.8s (v%s)
    %s

en: External care%s             #%s
de_DE: Externe Mitbetreuung%s             #%s

en: Issue: %s
de_DE: Grunderkrankung: %s

en: also treated here
de_DE: auch hier in Betreuung

en: Provider: %s
de_DE: Betreuender: %s

en: Location: %s@%s
de_DE: Ort: %s@%s

en:  (confidential)
de_DE:  (vertraulich)

en: external patient source (name, gender, date of birth)
de_DE: externe Patientenquelle (Name, Geschlecht, Geburtsdatum)

en: <name> cannot be empty
de_DE: <name> darf nicht leer sein

en: <issuer> cannot be empty
de_DE: <issuer> darf nicht leer sein

en: <channel> cannot be empty
de_DE: <channel> darf nicht leer sein

en: <number> cannot be empty
de_DE: <number> darf nicht leer sein

en: <street> cannot be empty
de_DE: <street> darf nicht leer sein

en: <urb> cannot be empty
de_DE: <urb> darf nicht leer sein

en: <zip> cannot be empty
de_DE: <zip> darf nicht leer sein

en: <country_code> cannot be empty
de_DE: <country_code> darf nicht leer sein

en: %(last)s,%(title)s %(first)s%(nick)s (%(sex)s)
de_DE: %(title)s %(last)s, %(first)s%(nick)s (%(sex)s)

en: %(last)s,%(title)s %(first)s (%(sex)s)
de_DE: %(title)s %(last)s, %(first)s (%(sex)s)

en: %(last)s,%(title)s %(first)s%(nick)s
de_DE: %(title)s %(last)s, %(first)s%(nick)s

en: %(last)s,%(title)s %(first)s
de_DE: %(title)s %(last)s, %(first)s

en: Cannot merge active patient into another patient.
de_DE: Kann aktiven Patienten nicht in einen anderen Patienten einfügen.

en: merge of #%s into #%s @ %s
de_DE: Übernahme von #%s in #%s @ %s

en: The merge failed. Check the log and [%s]
de_DE: Die Zusammenführung schlug fehl. Siehe Log und [%s]

en: Mr
de_DE: Herr

en: Mrs
de_DE: Frau

en: empty status
de_DE: unbekannter Status

en: C (HL7: Correction, replaces previous final)
de_DE: C (HL7: Correktur, ersetzt vorheriges Final)

en: I (HL7: pending, specimen In lab)
de_DE: I (HL7: anhängig, Probe Im Labor)

en: P (HL7: Preliminary)
de_DE: P (HL7: präliminär)

en: R (HL7: result entered, not yet verified)
de_DE: R (HL7: Resultat erhoben, noch nicht verifiziert)

en: S (HL7: partial)
de_DE: S (HL7: stückweise)

en: X (HL7: cannot obtain results for this observation)
de_DE: X (HL7: für diesen Auftrag kann kein Ergebnis erstellt werden)

en: U (HL7: mark as final (I/P/R/S -> F, value Unchanged)
de_DE: U (HL7: markiere als Final (I/P/R/S -> F, Wert Unverändert)

en: W (HL7: original Wrong (say, wrong patient))
de_DE: W (HL7: Original falsch (z.B. falscher Patient))

en: Test panel "%s"          [#%s]
de_DE: Profil "%s"            [#%s]

en: Includes:
de_DE: Beinhaltet:

en: no tests
de_DE: keine Tests

en: Meta (%s=aggregate) test type              [#%s]
de_DE: Testverfahrensgruppe (%s = Gruppe)            [#%s]

en:  Comment: %s
de_DE:  Kommentar: %s

en:  Aggregates the following test types:
de_DE:  Fasst folgende Testverfahren zusammen:

en:  Most recent (%s): %s%s%s
de_DE:  Zuletzt (%s): %s%s%s

en:  Oldest (%s): %s%s%s
de_DE:  Frühest (%s): %s%s%s

en: Test type "%s" (%s)          [#%s]
de_DE: Meßmethode "%s" (%s)          [#%s]

en:  Reference unit: %s
de_DE:  Referenzeinheit: %s

en: Lab details:
de_DE: Labordetails:

en:  Contact: %s
de_DE:  Kontakt: %s

en: Aggregated under meta type:
de_DE: Zusammengefasst unter Verfahrensgruppe:

en: Listed in test panels:
de_DE: Enthalten in Profilen:

en:  Panel "%s"             [#%s]
de_DE:  Profil "%s"             [#%s]

en: Lab comment: %s
de_DE: Laborkommentar: %s

en: 
     Lab comment:
de_DE: 
     Laborkommentar:

en: Praxis comment: %s
de_DE: Praxiskommentar: %s

en: 
     Praxis comment:
de_DE: 
     Praxiskommentar:

en: Result from %s
de_DE: Ergebnis von %s

en: Type: "%(name)s" (%(abbr)s)  [#%(pk_type)s]
de_DE: Messung: "%(name)s" (%(abbr)s)  [#%(pk_type)s]

en: %(sso)sResult: %(val)s%(unit)s%(ind)s  [#%(pk_result)s]
de_DE: %(sso)sErgebnis: %(val)s%(unit)s%(ind)s  [#%(pk_result)s]

en: Grouping: %s
de_DE: Gruppierung: %s

en: %.1f %% of the normal lower limit
de_DE: %.1f %% des unteren Normalwerts

en: %.0f %% of the normal lower limit
de_DE: %.0f %% des unteren Normalwerts

en: %.1f times the normal upper limit
de_DE: %.1f-mal der obere Normalwert

en: %.0f times the normal upper limit
de_DE: %.0f-mal der obere Normalwert

en: %.1f %% of the target lower limit
de_DE: %.1f %% des unteren Zielwertes

en: %.0f %% of the target lower limit
de_DE: %.0f %% des unteren Zielwertes

en: %.1f times the target upper limit
de_DE: %.1f-mal der obere Zielwert

en: %.0f times the target upper limit
de_DE: %.0f-mal der obere Zielwert

en: Standard normal range: %s
de_DE: Normalbereich: %s

en: Clinical target range: %s
de_DE: Zielbereich: %s

en: Reference group: %s
de_DE: Referenzgruppe: %s

en: Issue: %s
de_DE: Grunderkrankung: %s

en: not yet
de_DE: bislang nicht

en: Signed (%(sig_hand)s): %(reviewed)s
de_DE: Abgezeichnet (%(sig_hand)s): %(reviewed)s

en: Responsible clinician: %s
de_DE: Verantwortlicher: %s

en: you
de_DE: Sie

en: Last reviewer: %(reviewer)s
de_DE: Letzter Unterzeichner: %(reviewer)s

en:  Technically abnormal: %(abnormal)s
de_DE:  Außerhalb Normbereich: %(abnormal)s

en: yes
de_DE: ja

en: no
de_DE: nein

en:  Clinically relevant: %(relevant)s
de_DE:  Medizinisch relevant: %(relevant)s

en: Test type details:
de_DE: Details zum Meßwert:

en: Type comment: %s
de_DE: Verfahrenskommentar: %s

en: 
     Type comment:
de_DE: 
     Verfahrenskommentar:

en: Aggregated (%s) under: %s (%s)  [#%s]
de_DE: Gruppiert (%s) unter: %s (%s)  [#%s]

en: Group comment: %s
de_DE: Gruppenkommentar: %s

en: 
     Group comment:
de_DE: 
     Gruppenkommentar:

en: Source data:
de_DE: Quelldaten:

en: Revisions: %(row_ver)s, last %(mod_when)s by %(mod_by)s.
de_DE: Revision: %(row_ver)s, zuletzt %(mod_when)s durch %(mod_by)s.

en: Target: %(clin_min_max)s%(clin_range)s
de_DE: Zielbereich: %(clin_min_max)s%(clin_range)s

en: Norm: %(norm_min_max)s%(norm_range)s
de_DE: Normbereich: %(norm_min_max)s%(norm_range)s

en: Target: %s
de_DE: Zielbereich: %s

en: Norm: %s
de_DE: Normbereich: %s

en: unknown test results output format [%s]
de_DE: unbekanntes Format [%s] für die Ausgabe von Meßwerten

en: No test results to format.
de_DE: Keine Meßwerte zu formatieren.

en: Test results
de_DE: Meßwerte

en: plotted %s (GNUmed v%s)
de_DE: dargestellt %s (GNUmed v%s)

en: unknown DOB
de_DE: unbekanntes Geburtsdatum

en: blank line inserted to allow for discontinued line drawing of same-day values
de_DE: Leerzeile eingefügt, um unterbrochenes Linienzeichnen für Werte am selben Tag zu ermöglichen

en: The lab request already exists but belongs to a different patient.
de_DE: Diese Laboranforderung gibt es schon für einen anderen Patienten.

en: Verify which patient this lab request really belongs to.
de_DE: Verifiziere, zu welchem Patienten diese Laboranforderung wirklich gehört.

en: lab [%s], request ID [%s], expected link with patient [%s], currently linked to patient [%s]
de_DE: Labor [%s], Auftrag [%s], Patient: erwartet [%s] - gefunden [%s]

en: need lab request when inserting lab result
de_DE: kann Laborergebnis nicht ohne Anforderung eintragen

en: error retrieving unreviewed lab results
de_DE: Fehler beim Laden ungesichteter Werte

en: part %s, %s%s%s of document %s from %s%s
de_DE: Teil %s, %s%s%s des Dokuments %s von %s%s

en: %s document part                 [#%s]
de_DE: %s Dokumentteil                 [#%s]

en: Reviewed
de_DE: Abgezeichnet

en: Unreviewed
de_DE: Nicht abgezeichnet

en:  Part %s: %s %s(%s Bytes)
de_DE:  Teil %s: %s %s(%s Byte)

en:  Filename: %s%s
de_DE:  Dateiname: %s%s

en: problem downloading document part
de_DE: Problem beim Runterladen Dokumententeils

en: no parts
de_DE: keine Teile

en: 1 part
de_DE: 1 Teil

en: %s parts
de_DE: %s Teile

en: %s of %s
de_DE: %s von %s

en:  Receiver: %s @ %s
de_DE:  Empfänger: %s @ %s

en: %s (%s)   #%s
     Created: %s
     Episode: %s
    %s%s%s%s%s
de_DE: %s (%s)   #%s
     Erstellt: %s
     Episode: %s
    %s%s%s%s%s

en:  External reference: %s
de_DE:  Externe Referenz: %s

en: Cannot run [arriba] !
de_DE: Kann [arriba] nicht ausführen !

en: No [arriba] result found in [%s].
de_DE: Kein [arriba]-Ergebnis in [%s] zu finden.

en: first name
de_DE: Vorname

en: last name
de_DE: Nachname

en: nickname
de_DE: Spitzname

en: LASTNAME and firstname
de_DE: NACHNAME und Vorname

en: external patient ID
de_DE: externe Patientenkennung

en: internal patient ID
de_DE: interne Patientennummer

en: date of birth
de_DE: Geburtsdatum

en: name, gender, date of birth
de_DE: Name, Geschlecht, Geburtsdatum

en: name: first-last
de_DE: Vorname - Nachname

en: name: last-first
de_DE: Nachname - Vorname

en: name: last-nick
de_DE: Name: Nachname - Spitzname

en: name
de_DE: Name

en: names: first-last, date of birth
de_DE: Vorname - Nachname, Geburtsdatum

en: names: last-first, date of birth
de_DE: Nachname - Vorname, Geburtsdatum

en: names: last-first, dob
de_DE: Namen: Vorname-Nachname, Geburtsdatum

en: name, date of birth
de_DE: Name, Geburtsdatum

en: lastname
de_DE: Nachname

en: firstname
de_DE: Vorname

en: any name part
de_DE: beliebiger Namensteil

en: names: first last
de_DE: Vorname, Nachname

en: names: last, first
de_DE: Nachname, Vorname

en: name: last, first
de_DE: Name: Nachname, Vorname

en: date of birth/death
de_DE: Geburts-/Todesdatum

en: full name
de_DE: kompletter Name

en: Active billable item
de_DE: Aktive Gebührenordnungsposition

en: Inactive billable item
de_DE: Inaktive GNr.

en:  %(curr)s%(raw_val)s + %(perc_vat)s%% VAT = %(curr)s%(val_w_vat)s
de_DE:  %(raw_val)s%(curr)s + %(perc_vat)s%% VAT = %(val_w_vat)s%(curr)s

en: Open item
de_DE: Offener Posten

en: Billed item
de_DE: Abgerechneter Posten

en:  %s of units: %s
de_DE:  Anzahl (%s): %s

en:  Amount per unit: %(curr)s%(val_p_unit)s (%(cat_curr)s%(cat_val)s per catalog)
de_DE:  Wert pro Ansatz: %(val_p_unit)s%(curr)s (%(cat_val)s%(cat_curr)s per GO)

en:  Amount multiplier: %s
de_DE:  Multiplikator: %s

en:  VAT would be: %(perc_vat)s%% %(equals)s %(curr)s%(vat)s
de_DE:  USt wäre: %(perc_vat)s%% %(equals)s %(vat)s%(curr)s

en:  Charge date: %s
de_DE:  Leistungsdatum: %s

en: 
     On bill: %s
de_DE: 
     Auf Rechnung: %s

en: Open bill
de_DE: Offene Rechnung

en: Closed bill
de_DE: Abgeschlossene Rechnung

en:  Invoice ID: %s
de_DE:  Rechnungsnummer: %s

en:  Closed: %s
de_DE:  Gestellt: %s

en:  Bill value: %(curr)s%(val)s
de_DE:  Rechnungswert: %(val)s%(curr)s

en:  VAT: undecided
de_DE:  USt: nicht entschieden

en:  VAT: %(perc_vat)s%% %(equals)s %(curr)s%(vat)s
de_DE:  VAT: %(perc_vat)s%% %(equals)s %(vat)s%(curr)s

en:  Value + VAT: %(curr)s%(val)s
de_DE:  Wert mit USt.: %(val)s%(curr)s

en:  VAT: does not apply
de_DE:  USt.: nicht zutreffend

en:  Items billed: 0
de_DE:  Positionen: 0

en:  Items billed: %s
de_DE:  Positionen: %s

en:  Invoice: %s
de_DE:  Rechnungsbeleg: %s

en: not available
de_DE: nicht verfügbar

en:  Receiver: #%s
de_DE:  Empfänger: #%s

en: Inv: %s, %s
de_DE: Rg: %s, %s

en: copy of printed prescription
de_DE: Kopie des gedruckten Rezepts

en: prescription data
de_DE: Rezeptdaten

en: %s with %s %s     #%s
de_DE: %s mit %s %s     #%s

en: Live vaccine
de_DE: Lebendimpfstoff

en: Inactive vaccine
de_DE: Totimpfstoff

en: indication
de_DE: Indikation

en: indications
de_DE: Indikationen

en: indication(s)
de_DE: Indikation(en)

en:  Product: "%s"     #%s
de_DE:  Medikament: "%s"     #%s

en: fake product
de_DE: Pseudoprodukt

en:  Age %s - %s
de_DE:  Alter %s - %s

en:  Indications
de_DE:  Indikationen

en: unknown vaccinations output format [%s]
de_DE: unbekanntes Format [%s] für die Ausgabe von Impfungen

en: No vaccinations recorded.
de_DE: Keine Impfungen dokumeniert.

en: Latest vaccinations
de_DE: Letzte Impfungen

en: per target condition
de_DE: pro Impfziel

en: Last given
de_DE: Zuletzt

en: Vaccine
de_DE: Impfstoff

en: Lot \#
de_DE: Charge

en: SoaP
de_DE: A/T

en: SoaP -- "S"ubjective: vaccination was remembered by patient. "P"lan: vaccination was administered in the practice or copied from trustworthy records.
de_DE: A/T -- "A"namnese: Impfung durch Patient erinnert. "T"herapie: Impfung in dieser Praxis erfolgt oder vertrauenswürdigen Unterlagen entnommen.

en: Total number of vaccinations recorded for the corresponding target condition.
de_DE: Gesamtzahl dokumentierter Impfungen für das jeweilige Impfziel.

en: Injection site
de_DE: Impfstelle

en: Organization #%s
de_DE: Organisation #%s

en: This is your praxis !
de_DE: Das ist Ihre Praxis !

en: Unit%s: %s%s
de_DE: Abteilg.%s: %s%s

en:  (of your praxis)
de_DE:  (Ihrer Praxis)

en: Organization: %s (%s)
de_DE: Organisation: %s (%s)

en: J07AC01-target::anthrax
de_DE: Anthrax

en: J07AD01-target::brucellosis
de_DE: Brucellose

en: J07AE0-target::cholera
de_DE: Cholera

en: J07AF01-target::diphtheria
de_DE: Diphtherie

en: J07AG01-target::HiB
de_DE: HiB

en: J07AH01-target::meningococcus A
de_DE: A-Meningokokken

en: J07AH06-target::meningococcus B
de_DE: Meningokokkus B

en: J07AH07-target::meningococcus C
de_DE: C-Meningokokken

en: J07AH0Y-target::meningococcus Y
de_DE: Y-Meningokokken

en: J07AH0W-target::meningococcus W
de_DE: W-Meningokokken

en: J07AJ0-target::pertussis
de_DE: Pertussis

en: J07AK01-target::plague
de_DE: Pest

en: J07AL0-target::pneumococcus
de_DE: Pneumokokken

en: J07AM01-target::tetanus
de_DE: Tetanus

en: J07AN01-target::tbc
de_DE: Tbc

en: J07AP0-target::typhoid
de_DE: Typhus

en: J07AP1-target::typhoid, paratyphus
de_DE: Typhus, Paratyphus

en: J07AR01-target::typhus exanthematicus
de_DE: Fleckfieber

en: J07AXQF-target::Q fever
de_DE: Q-Fieber

en: J07BA01-target::tick-borne encephalitis
de_DE: Zecken-Meningoenzephalitis (FSME)

en: J07BA0J-target::japanese encephalitis
de_DE: Japanische B-Enzephalitis

en: J07BB0-target::influenza
de_DE: Influenza

en: J07BC01-target::hepatitis B
de_DE: Hepatitis B

en: J07BC0-target::hepatitis A
de_DE: Hepatitis A

en: J07BD01-target::measles
de_DE: Masern

en: J07BE01-target::mumps
de_DE: Mumps

en: J07BF0-target::poliomyelitis
de_DE: Poliomyelitis

en: J07BG01-target::rabies
de_DE: Tollwut

en: J07BH0-target::rotavirus diarrhea
de_DE: Rotavirus

en: J07BJ01-target::rubella
de_DE: Röteln

en: J07BK0-target::varicella (chickenpox)
de_DE: Windpocken

en: J07BK0-target::zoster (shingles)
de_DE: Gürtelrose

en: J07BL01-target::yellow fever
de_DE: Gelbfieber

en: J07BM0-target::HPV
de_DE: HPV

en: J07BM01-target::HPV
de_DE: HPV

en: J07BM02-target::HPV
de_DE: HPV

en: J07BM03-target::HPV
de_DE: HPV

en: J07BX01-target::variola (smallpox)
de_DE: Variola

en: A: Sign
de_DE: A: Symptom

en: B: Cluster of signs
de_DE: B: Symptomengruppe

en: C: Syndromic diagnosis
de_DE: C: Bild der Krankheit

en: D: Scientific diagnosis
de_DE: D: wissenschaftliche Diagnose

en: <%s>: unknown diagnostic certainty classification
de_DE: <%s>: unbekannte Klassifizierung der diagnostischen Sicherheit

en: bilateral
de_DE: beidseits

en: Clinical data generated during encounters under this health issue:
de_DE: Medizinische Daten aus Kontakten zu dieser Grunderkrankung:

en: Health Issue %s%s%s%s   [#%s]
de_DE: Grunderkrankung %s%s%s%s   [#%s]

en:  ***** CONFIDENTIAL *****
de_DE:  ***** VERTRAULICH *****

en:  contributed to death of patient
de_DE:  trug zum Tode des Patienten bei

en:  Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
de_DE:  Angelegt während Konsultation: %s (%s - %s)   [#%s]

en:  Noted at age: %s
de_DE:  Bemerkt im Alter von: %s

en: not clinically relevant
de_DE: medizinisch nicht relevant

en: Error retrieving episodes for this health issue.
de_DE: Fehler beim Laden der Episoden für diese Grunderkrankung.

en: There are no episodes for this health issue.
de_DE: Keine Episoden für diese Grunderkrankung gefunden.

en: Episodes: %s (most recent: %s%s%s)
de_DE: Episoden: %s (zuletzt: %s%s%s)

en: No encounters found for this health issue.
de_DE: Keine Kontakte zu dieser Grunderkrankung gefunden.

en: Encounters: %s (%s - %s):
de_DE: Konsultationen: %s (%s - %s):

en:  Most recent: %s - %s
de_DE:  Zuletzt: %s - %s

en: Hospitalizations: %s
de_DE: Krankenhausaufenthalte: %s

en: Procedures performed: %s
de_DE: Durchgeführte Prozeduren: %s

en: Family History: %s
de_DE: Familienanamnese: %s

en: Documents: %s
de_DE: Dokumente: %s

en: Measurements and Results: %s
de_DE: Messungen und Ergebnisse: %s

en: Vaccinations:
de_DE: Impfungen:

en: External care:
de_DE: Externe Mitbetreuung:

en: Health issue: %s%s%s
de_DE: Grunderkrankung: %s%s%s

en: Unattributed episodes
de_DE: Nicht zugeordnete Episoden

en: Clinical data generated during encounters within this episode:
de_DE: Medizinische Daten aus Kontakten in dieser Episode:

en: Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
de_DE: Angelegt während Konsultation: %s (%s - %s)   [#%s]

en:  Duration: %s (%s)
de_DE:  Dauer: %s (%s)

en: finished
de_DE: beendet

en: none associated
de_DE: keine zugeordnet

en: Error retrieving encounters for this episode.
de_DE: Fehler beim Laden der APK für diese Episode.

en: Last worked on: %s
de_DE: Zuletzt behandelt: %s

en: %s encounter(s) (%s - %s):
de_DE: %s Konsultation(en) (%s - %s):

en: 1st and (up to 3) most recent (of %s) encounters (%s - %s):
de_DE: 1. und (bis zu 3) jüngste (von %s) Kontakten (%s - %s):

en: RFE
de_DE: BU

en: AOE
de_DE: BE

en:  %s %s skipped %s
de_DE:  %s %s übersprungen %s

en: Progress notes in most recent encounter:
de_DE: Notizen der letzten Konsultation:

en: Measurements and Results:
de_DE: Messungen und Ergebnisse:

en: %s so far
de_DE: %s bislang

en:   your time: %s - %s  (@%s = %s%s)
de_DE:   Ortszeit: %s - %s  (@%s = %s%s)

en: daylight savings time in effect
de_DE: Sommerzeit aktiv

en: Location: %s (%s)
de_DE: Ort: %s (%s)

en: %s other episodes touched upon during this encounter:
de_DE: %s weitere Episoden während dieses Kontakts bearbeitet:

en: Encounter: %s%s%s
de_DE: Konsultation: %s%s%s

en:  (ongoing)
de_DE:  (andauernd)

en: Comment:
de_DE: Kommentar:

en: Care Period
de_DE: Behandlungszeitraum

en: Health issues
de_DE: Grunderkrankungen

en: Episodes
de_DE: Episoden

en: Encounters
de_DE: Kontakte

en: Hospital stays
de_DE: Krankenhausaufenthalte

en: Procedures
de_DE: Maßnahmen

en: Lifespan
de_DE: Lebensspanne

en: Life events
de_DE: Lebensereignis

en: Date of birth unknown
de_DE: Geburtsdatum unbekannt

en: Start of Care: %s
    (the earliest recorded event of care in this praxis)
de_DE: Behandlungsbeginn: %s
    (die erste in dieser Praxis dokumentierte Behandlung)

en: Birth
de_DE: Geburt

en: Death
de_DE: Tod

en: Cannot display timeline.
de_DE: Kann Zeitstrahl nicht anzeigen.

en: Lab result
de_DE: Laborergebnis

en: %sAllergy: %s, %s (noted %s)
de_DE: %sAllergie: %s, %s (bekannt seit %s)

en: Error retrieving encounters for episode
    %s
de_DE: Fehler beim Laden der APK für die Episode
    %s

en: There are no encounters for this episode.
de_DE: Keine Kontakte zu dieser Episode gefunden.

en: %sEpisode "%s" [%s]
    %sEncounters: %s (%s - %s)
    %sLast worked on: %s
de_DE: %sEpisode "%s" [%s]
    %sAPKs: %s (%s - %s)
    %sZuletzt bearbeitet: %s

en: Unspecified
de_DE: Unbestimmt

en: Administrative
de_DE: Verwaltung

en: An error occurred while retrieving a text
    dump of the EMR for the active patient.
    
    Please check the log file for details.
de_DE: Beim Laden der unformatierten Karteidaten für
    den aktiven Patienten ist ein Fehler aufgetreten.
    
    Genaue Fehlerbeschreibung in der Logdatei.

en: An error occurred while Demographic record export
    Please check the log file for details.
de_DE: Beim Exportieren der Personalien ist ein Fehler aufgetreten.
    Genaue Fehlerbeschreibung in der Logdatei.

en: EMR Journal sorted by last modification time
de_DE: Karteijournal, Einträge sortiert nach letztem Bearbeitungszeitpunkt

en: Born   : %s, age: %s
de_DE: Geboren: %s, Alter: %s

en: Last modified
de_DE: Zuletzt geändert

en: By
de_DE: Von

en: Entry
de_DE: Eintrag

en: When
de_DE: Wann

en: Exported: %s
de_DE: Exportiert: %s

en: Chronological EMR Journal
de_DE: Karteikarte als chronologisches Journal

en: Doc
de_DE: Arzt

en: Adding a new episode
de_DE: neue Episode hinzufügen

en: Editing an episode
de_DE: Episode bearbeiten

en: Cannot delete episode.
de_DE: Kann Episode nicht löschen.

en: 
    Select the episode you want to edit !
de_DE: 
    Wählen Sie die Episode, welche Sie bearbeiten wollen !

en: Editing episodes ...
de_DE: Episoden bearbeiten ...

en: Manage issues
de_DE: Grunderkrankungen verwalten

en: Manage health issues
de_DE: Grunderkrankungen verwalten

en: Promoting episode to health issue
de_DE: Wandele Episode in Grunderkrankung um

en: There already is a health issue
    
     %s
    
    What do you want to do ?
de_DE: Es gibt bereits eine Grunderkrankung
    
     %s
    
    Was wollen Sie tun ?

en: Use existing
de_DE: Alte verwenden

en: Move episode into existing health issue
de_DE: Verschiebe Episode unter existierende Grunderkrankung

en: Create new
de_DE: Neu anlegen

en: Create a new health issue with another name
de_DE: Anlegen einer neuen Grunderkrankung mit anderem Namen

en: Enter a short descriptive name for the new health issue:
de_DE: Geben Sie der neuen Grunderkrankung einen aussagekräftigen Namen:

en: Creating a new health issue ...
de_DE: Eine neue Grunderkrankung anlegen ...

en: Closed episodes older than %s days on health issue [%s]
de_DE: Episoden älter als %s Tage für Grundkrankheit [%s] wurden beendet.

en: You want to associate the running episode:
    
     "%(new_epi_name)s" (%(new_epi_start)s - %(new_epi_end)s)
    
    with the health issue:
    
     "%(issue_name)s"
    
    There already is another episode running
    for this health issue:
    
     "%(old_epi_name)s" (%(old_epi_start)s - %(old_epi_end)s)
    
    However, there can only be one running
    episode per health issue.
    
    Which episode do you want to close ?
de_DE: Sie wollen die laufende Episode:
    
     "%(new_epi_name)s" (%(new_epi_start)s - %(new_epi_end)s)
    
    der Grunderkrankung:
    
     "%(issue_name)s"
    
    zuordnen. Zu dieser Grunderkrankung gibt
    es bereits eine andere laufende Episode:
    
     "%(old_epi_name)s" (%(old_epi_start)s - %(old_epi_end)s)
    
    Pro Grunderkrankung kann es jedoch
    nur eine laufende Episode geben.
    
    Welche Episode wollen Sie beenden ?

en: Resolving two-running-episodes conflict
de_DE: Auflösung des Konflikts zwischen zwei laufenden Episoden

en: old episode
de_DE: alte Episode

en: close existing episode "%s"
de_DE: schließe existierende Episode "%s"

en: new episode
de_DE: neue Episode

en: close moving (new) episode "%s"
de_DE: schließe die zu verschiebende (neue) Episode "%s"

en: Select the episodes you are interested in ...
de_DE: Wählen Sie die Episoden, die von Interesse sind ...

en: Health Issue
de_DE: Grunderkrankung

en: Cannot create episode without name.
de_DE: Kann keine Episode ohne Bezeichnung anlegen.

en: Cannot attach episode [%s] to health issue [%s] because it already has a running episode.
de_DE: Kann Episode [%s] nicht der Grunderkrankung [%s] zuordnen, weil diese bereits eine laufende Episode hat.

en: Adding a new health issue
de_DE: Eine Grunderkrankung hinzufügen

en: Editing a health issue
de_DE: Grunderkrankung bearbeiten

en: Cannot delete health issue.
de_DE: Kann Grunderkrankung nicht löschen.

en: CONFIDENTIAL
de_DE: VERTRAULICH

en: fatal
de_DE: terminal

en: 
    Select the health issues !
de_DE: 
    Wählen Sie die Grunderkrankungen !

en: Showing health issues ...
de_DE: Zeige Grunderkrankungen ...

en: Select the health issues you are interested in ...
de_DE: Wählen Sie die Grunderkrankungen, die von Interesse sind ...

en: confidential
de_DE: vertraulich

en: Cannot create health issue without name.
de_DE: Kann keine Grunderkrankung ohne Bezeichnung anlegen.

en: Cannot create new health issue:
     [%(issue)s]
de_DE: Kann neue Grunderkrankung
    [%(issue)s]
    nicht anlegen.

en: Selecting health issue
de_DE: Grunderkrankung wählen

en: Cannot parse [%s] into valid interval.
de_DE: Kann <%s> nicht in einen Zeitraum übersetzen.

en: Health issue cannot have been noted at age %s. Patient is only %s old.
de_DE: Grunderkrankung kann nicht im Alter von %s bemerkt worden sein. Der Patient ist ja erst %s alt.

en: Condition diagnosed in the future.
de_DE: Diagnosestellung ist in der Zukunft.

en: The diagnostic classification or grading of this assessment.
    
    This documents how certain one is about this being a true diagnosis.
de_DE: Die Klassifizierung der diagnostischen Sicherheit.
    
    Dies dokumentiert, wie sicher es sich um eine eigentliche Diagnose handelt.

en: Select desired test option from the 'File' menu
de_DE: Wähle die gewünschte Testoption aus dem 'Datei'-Menü

en: Sources of reference data registered in GNUmed.
de_DE: In GNUmed hinterlegte Quellen von Referenzdaten.

en: Showing data sources
de_DE: Zeige Datenquellen

en: Select a data source / coding system.
de_DE: Wählen Sie eine Datenquelle / Codiersystem.

en: Coded terms known to GNUmed (may take a while to load).
de_DE: Die GNUmed bekannten codierten Termini (das Laden kann dauern).

en: Showing coded terms.
de_DE: Codierte Worte zeigen.

en: Term
de_DE: Ausdruck

en: Coding system details
de_DE: Codesystem-Details

en: Select one or more codes that apply.
de_DE: Wählen Sie einen oder mehrere Codes, die zutreffen.

en: Select the narrative you are interested in ...
de_DE: Wählen Sie die Karteieinträge, die von Interesse sind ...

en: when
de_DE: wann

en: who
de_DE: wer

en: type
de_DE: Typ

en: entry
de_DE: Eintrag

en: There is no narrative for this episode in this encounter.
de_DE: Keine Karteieinträge für diese Episode gefunden.

en: Must select episode to move narrative to first.
de_DE: Sie müssen erst eine Episode zum Verschieben der Karteieinträge wählen.

en: Last
de_DE: Zuletzt

en: In health issue
de_DE: In Grunderkrankung

en: Most recent notes on selected problem
de_DE: Letzte Notizen zum gewählten Problem

en: %s (active+potential) problems
de_DE: %s (aktive und potentielle) Probleme

en: %s active problems
de_DE: %s aktive Probleme

en: Current encounter:
de_DE: Aktive Konsultation:

en: Cumulative summary
de_DE: Zusammenfassung

en: Most recent info on %s%s%s
de_DE: Letzte Informationen zu %s%s%s

en: Cannot open progress note editor for
    
    [%s].
de_DE: Kann keinen Editor für Verlaufsnotiz zum Problem:
    [%s]
    anlegen.

en: opening progress note editor
de_DE: Editor für Verlaufsnotiz öffnen

en: Cannot save all editors. Some were kept open.
de_DE: Kann nicht alle Karteieinträge speichern. Einige Editoren bleiben geöffnet.

en: new problem
de_DE: neues Problem

en: Are you sure you really want to
    discard this progress note ?
de_DE: Sind Sie sicher, daß diese Verlaufsnotiz
    verworfen werden soll ?

en: Discarding progress note
de_DE: Verwerfe Verlaufsnotiz

en: There are unsaved progress notes !
de_DE: Einige Verlaufsnotizen wurden noch nicht gespeichert !

en: Unsaved progress notes
de_DE: Ungespeicherte Verlaufsnotizen

en: Problem list
de_DE: Liste der Probleme

en: Saving SOAP note
de_DE: Speichere Verlaufsnotiz

en: Do you want to save the SOAP note ?
de_DE: Wollen Sie die Verlaufsnotiz speichern ?

en: &Filter by problem %s%s%s
de_DE: &Filtern anhand des Problems %s%s%s

en: Cannot save SimpleNotes SOAP note.
de_DE: Kann SimpleNotes-Verlaufsnotiz nicht speichern.

en: Progress note: %s%s
de_DE: Verlaufsnotiz: %s%s

en: Please enter a name for the new problem:
de_DE: Geben Sie dem neuen Problem einen aussagekräftigen Namen:

en: Adding a problem
de_DE: Ein Problem hinzufügen

en: Cannot delete problem. There is still clinical data recorded for it.
de_DE: Kann das Problem nicht löschen. Es enthält Karteieinträge.

en: GNUmed: configuring [%s] (%s plugins)
de_DE: GNUmed: konfiguriere [%s] (%s Module)

en: loading list of plugins
de_DE: lade die Liste der Plugins

en: failed
de_DE: fehlgeschlagen

en: success
de_DE: erfolgreich

en: previous: %s (%s)
    current (%s/%s): %s
de_DE: zuletzt: %s (%s)
    jetzt (%s/%s): %s

en: Cannot switch to [%s]: no patient selected
de_DE: Kann [%s] nicht aufrufen: kein Patient gewählt

en: Cannot delete performed procedure.
de_DE: Kann die Maßnahme nicht löschen.

en: 
    Select the procedure you want to edit !
de_DE: 
    Wählen Sie die Maßnahme, welche Sie bearbeiten wollen !

en: Editing performed procedures ...
de_DE: Bearbeite Maßnahmen ...

en: Where
de_DE: Wo

en: Adding a procedure
de_DE: Maßnahme hinzufügen

en: Editing a procedure
de_DE: Maßnahme bearbeiten

en: Cannot save procedure.
de_DE: Kann Maßnahme nicht speichern.

en: Editing progress note
de_DE: Bearbeite Verlaufsnotiz

en: Your original progress note:
de_DE: Ihre ursprüngliche Verlaufsnotiz:

en: Original progress note by %s [%s]
    (will be notified of changes):
de_DE: Bisherige Verlaufsnotiz von %s [%s]
    (wird über Änderungen benachrichtigt):

en: Original progress note written by someone else:
    
     %s (%s)
    
    Upon saving changes that person will be notified.
    
    Consider saving as a new progress note instead.
de_DE: Die originale Verlaufsnotiz wurde geschrieben von:
    
     %s (%s)
    
    Veränderungen werden dieser Person gemeldet.
    
    Wollen Sie stattdessen eine neue Verlaufsnotiz speichern ?

en: Save changes
de_DE: Änderung speichern

en: Save new note
de_DE: Neu anlegen

en: Change notification
de_DE: Änderungsmitteilung

en: A progress note of yours has been edited.
de_DE: Eine Ihrer Verlaufsnotizen wurde bearbeitet.

en: Original (by [%s]):
    %s
    
    Edited (by [%s]):
    %s
de_DE: Original (von [%s]):
    %s
    
    Änderung (von [%s]):
    %s

en: Cannot move progress notes. No active patient.
de_DE: Kann Verlaufsnotizen nicht verschieben. Kein Patient aktiv.

en: Moving progress notes between encounters ...
de_DE: Verlaufsnotizen zwischen Kontakten verschieben ...

en: 
     Select the progress notes to move from the list !
de_DE: 
     Wählen Sie die Verlaufsnotizen, die Sie verschieben wollen !

en: Cannot edit progress notes. No active patient.
de_DE: Kann Verlaufsnotizen nicht ändern. Kein Patient aktiv.

en: Deleting progress note
de_DE: Lösche Verlaufsnotiz

en: Are you positively sure you want to delete this
    progress note from the medical record ?
    
    Note that even if you chose to delete the entry it will
    still be (invisibly) kept in the audit trail to protect
    you from litigation because physical deletion is known
    to be unlawful in some jurisdictions.
de_DE: Sind Sie absolut sicher, daß Sie diese Verlaufs-
    notiz aus der Karteikarte löschen möchten ?
    
    Der Eintrag bleibt immer (unsichtbar) im Audit-System
    erhalten, auch wenn Sie sich für das Löschen entscheiden.
    Dies schützt Sie vor Rechtsproblemen, da vollständiges
    Löschen mancherorts nicht legal ist.

en: Yes, delete the progress note.
de_DE: Ja, die Verlaufsnotiz löschen.

en: No, do NOT delete the progress note.
de_DE: Nein, die Verlaufsnotiz NICHT löschen.

en: This is the original progress note:
de_DE: Dies ist die ursprüngliche Verlaufsnotiz:

en: Managing progress notes
de_DE: Verlaufsnotizen verwalten

en: 
     This list shows the progress notes by %s.
de_DE: 
     In dieser Liste stehen die Verlaufsnotizen von %s.

en: Enter (regex) term to search for across all EMRs:
de_DE: Den in allen Karteikarten zu suchenden Begriff (regex) eingeben:

en: Text search across all EMRs
de_DE: Textsuche über alle Karteikarten

en: Nothing found for search term:
     "%s"
de_DE: Nichts gefunden für Suchbegriff:
     "%s"

en: Search results
de_DE: Suchergebnisse

en: Search results for [%s]
de_DE: Suchergebnisse für [%s]

en: Match
de_DE: Treffer

en: Match location
de_DE: Fundstelle

en: Cannot search EMR. No active patient.
de_DE: Kann Kartei nicht durchsuchen. Kein Patient aktiv.

en: Enter search term:
de_DE: Suchbegriff:

en: Text search of entire EMR of active patient
de_DE: Textsuche in der Karteikarte des aktiven Patienten

en: Search term was: "%s"
    
    Search results:
    
    %s
de_DE: Suchbegriff war: "%s"
    
    Suchergebnisse:
    
    %s

en: Cannot export EMR for Medistar. No active patient.
de_DE: Kann Kartei nicht für MEDISTAR exportieren. Kein Patient aktiv.

en: text files
de_DE: Textdateien

en: all files
de_DE: alle Dateien

en: Save EMR extract for MEDISTAR import as...
de_DE: Speichere Karteiauszug für MEDISTAR in ...

en: Error exporting progress notes for MEDISTAR import.
de_DE: Fehler beim Export der MD-Daten für den MEDISTAR-Import.

en: MEDISTAR progress notes export
de_DE: Export Verlaufsnotizen an MEDISTAR

en: Successfully exported progress notes into file [%s] for Medistar import.
de_DE: Verlaufsnotizen erfolgreich in Datei [%s] zum Import in Medistar exportiert.

en: Pick the [%s] narrative you want to use.
de_DE: Wählen Sie die [%s]-Verlaufsnotizen, die in das Dokument einfließen sollen.

en: Picking [%s] narrative
de_DE: Auswahl von [%s]-Notizen

en: Who
de_DE: Wer

en: Issue
de_DE: Grunderkrankung

en: No narrative available for this health issue.
de_DE: Für die gewählte Grunderkrankung sind keine Karteieinträge vorhanden.

en: Pick the [%s] narrative you want to include in the report.
de_DE: Wählen Sie die [%s]-Verlaufsnotizen, die in das Dokument einfließen sollen.

en: Picking [%s] from %s%s%s
de_DE: Wähle [%s] aus %s%s%s

en: !! CONFIDENTIAL !!
de_DE: !! VERTRAULICH !!

en: 
     Select the issue you want to report on.
de_DE: 
    Wählen Sie die Grunderkrankung, zu welcher Sie berichten wollen.

en: Picking [%s] from health issues
de_DE: Wähle [%s] aus den Grunderkrankungen

en: Privacy
de_DE: Privatsphäre

en: &Pick notes
de_DE: Notizen aus&wählen

en: Pick [%s] entries from selected health issue
de_DE: [%s]-Karteieinträge der markierten Grunderkrankung auswählen

en: No episodes with progress notes found.
de_DE: Keine Episoden mit Verlaufsnotizen gefunden.

en: No narrative available for selected episode.
de_DE: Für die gewählte Episode sind keine Karteieinträge vorhanden.

en: 
     Select the episode you want to report on.
de_DE: 
    Wählen Sie die Episode, zu welcher Sie berichten wollen.

en: Picking [%s] from episodes
de_DE: Wähle [%s] aus Episoden

en: Pick [%s] entries from selected episode
de_DE: [%s]-Karteieinträge der markierten Episode auswählen

en: 
     In the list below mark the health issues you want to report on.
de_DE: 
     Markieren Sie die Grunderkrankungen, über die berichtet werden soll.

en: No episodes recorded for the health issues selected.
de_DE: Keine Episoden für die gewählte(n) Grunderkrankung(n) vorhanden.

en: 
     These are the episodes known for the health issues just selected.
    
     Now, mark the the episodes you want to report on.
de_DE: 
     Dies sind die Episoden für die gewählten Grunderkrankungen.
    
     Markieren Sie hier die Episoden, über die berichtet werden soll.

en: No narrative available for selected episodes.
de_DE: Keine Karteieinträge für die gewählten Episoden vorhanden.

en: 
     This is the narrative (type %s) for the chosen episodes.
    
     Now, mark the entries you want to include in your report.
de_DE: 
     Dies sind die Karteieinträge (Typ %s) für die ausgewählten Episoden.
    
     Markieren Sie die Einträge, die in den Bericht einfließen sollen.

en: Pick a date ...
de_DE: Wählen Sie ein Datum ...

en: <ALT-C/K>: pick from (c/k)alendar
de_DE: <ALT-C/K>: aus Kalender wählen

en: %s
     (a %s in %s)
de_DE: %s
     (ein %s in %s)

en: %s
     (a %s %s ago)
de_DE: %s
     (ein %s vor %s)

en: Cannot interpret input as timestamp.
de_DE: Kann Eingabe nicht in einen Zeitpunkt übersetzen.

en: %s
    %s
    %s ago
de_DE: %s
    %s
    vor %s

en: No vaccines were chosen
de_DE: keine Impfstoffe gewählt

en: Combination of indications , %s , not found in any vaccine
de_DE: Für die Indikationen <%s> ist kein Kombi-Impfstoff bekannt

en: Sequence
de_DE: Sequenz

en: Batch
de_DE: Charge

en: Vaccinator
de_DE: Impfarzt

en: enrolled regime vaccinations not yet given
de_DE: Impfungen für den aktiven Impfplan noch nicht verabreicht

en: Proceed with
de_DE: Fortfahren mit

en: Failed to enrol patient in %s
de_DE: Kann Patient nicht in %s aufnehmen

en: Failed to  delist patient from %s
de_DE: Kann Patient nicht aus %s entlassen

en: Missing GNUmed module
de_DE: Fehlendes GNUmed-Modul

en: GNUmed detected that parts of it are not
    properly installed. The following message
    names the missing part:
    
     "%s"
    
    Please make sure to get the missing
    parts installed. Otherwise some of the
    functionality will not be accessible.
de_DE: GNUmed mußte feststellen, daß einige Module nicht
    installiert sind. Die folgende Meldung weist
    auf die fehlenden Module hin:
    
     "%s"
    
    Installieren Sie die fehlenden Module nach,
    denn sonst werden einige Funktionen von
    GNUmed nicht verfügbar sein.

en: 
     Source: %s
de_DE: 
     Quelle: %s

en: 
     Details (first 250 characters):
    %s
    %s
    %s
de_DE: 
     Details (bis 250. Zeichen):
    %s
    %s
    %s

en: Access violation
de_DE: Zugriffsverletzung

en: You do not have access to this part of GNUmed.
    
    %s
de_DE: Sie haben keine Zugriff auf diesen Teil von GNUmed.
    
    %s

en: Lost connection
de_DE: Verbindung verloren

en: Since you were last working in GNUmed,
    your database connection timed out.
    
    This GNUmed session is now expired.
    
    You will have to close this client and
    restart a new GNUmed session.
de_DE: Seit Sie zuletzt mit GNUmed gearbeitet
    haben, wurde die Datenbankverbindung beendet.
    
    Diese GNUmed-Sitzung ist damit abgelaufen.
    
    Sie müssen dieses GNUmed-Fenster schließen
    und GNUmed neu starten.

en: Please enter a short note on what you
    were about to do in GNUmed:
de_DE: Geben Sie eine kurze Notiz darüber ein, was
    Sie gerade in GNUmed zu tun beabsichtigten:

en: Sending bug report
de_DE: Fehlerbericht senden

en: Edit the list of email addresses to send the
    bug report to (separate addresses by spaces).
    
    Note that <gnumed-bugs@gnu.org> refers to
    the public (!) GNUmed bugs mailing list.
de_DE: Bearbeiten Sie die Adressliste, an die der Fehlerbericht
    gesendet werden soll (Leerzeichen zur Trennung).
    
    Die Adresse <gnumed-bugs@gnu.org> steht für die
    öffentliche (!) Fehler-Mailingliste von GNUmed.

en: Your bug report will be sent to:
    
    %s
    
    Make sure you have reviewed the log file for potentially
    sensitive information before sending out the bug report.
    
    Note that emailing the report may take a while depending
    on the speed of your internet connection.
de_DE: Ihr Fehlerbericht wird an folgende Adressen versandt:
    
    %s
    
    Kontrollieren Sie die Logdatei vorher auf potentiell
    sensible Informationen.
    
    Abhängig von Ihrer Internetanbindung kann es einen
    Moment dauern, ehe der Bericht vollständig versandt ist.

en: Yes, send the bug report.
de_DE: Ja, den Fehlerbericht senden.

en: No, do not send the bug report.
de_DE: Den Fehlerbericht nicht senden.

en: include log file in bug report
de_DE: Logdatei dem Fehlerbericht hinzufügen

en: The database you are connected to is marked as
    "in-production with controlled access".
    
    You indicated that you want to include the log
    file in your bug report. While this is often
    useful for debugging the log file might contain
    bits of patient data which must not be sent out
    without de-identification.
    
    Please confirm that you want to include the log !
de_DE: Die Datenbank, bei der Sie angemeldet sind, ist als
    "vertraulich mit kontrolliertem Zugriff" markiert.
    
    Sie haben angekreuzt, daß die Logdatei dem Fehler-
    bericht beigefügt werden soll. Für das Auffinden von
    Programmfehlern ist dies meist nützlich. Die Logdatei
    kann vereinzelte Angaben zum Patienten beinhalten,
    die nicht ohne Anonymisierung versandt werden sollten.
    
    Soll die Logdatei tatsächlich mit versandt werden ?

en: <not supplied>
de_DE: <nicht angegeben>

en: Bug report has been emailed.
de_DE: Fehlerbericht wurde versandt.

en: Bug report COULD NOT be emailed.
de_DE: Fehlerbericht konnte NICHT versandt werden.

en: Underweight
de_DE: Untergewicht

en: 63< Normal >79
de_DE: 63 < Normal > 79

en: Overweight
de_DE: Übergewicht

en: Obese
de_DE: Adipositas

en: Current height/mass
de_DE: Größe/Gewicht derzeit

en: Height (cm)
de_DE: Größe (cm)

en: Mass (kg)
de_DE: Gewicht (kg)

en: Adjusted Values
de_DE: Resultierende Werte

en: Goal mass
de_DE: Zielgewicht

en: kg to lose
de_DE: abzunehmende Kg

en: BMI Calculator
de_DE: BMI-Rechner

en: &Reset
de_DE: &Zurücksetzen

en: Select a healthcare provider.
de_DE: Einen Arzt wählen.

en: Public (no clinical or demographic access)
de_DE: Öffentlich (kein Zugang zu Patientenstammdaten oder medizinischen Inhalten)

en: Staff (demographic access only)
de_DE: Mitarbeiter (Zugang nur zu Patientenstammdaten)

en: staff (clerical)
de_DE: Mitarbeiter (nicht-medizinisch)

en: full clinical access
de_DE: Vollzugriff auf medizinische Daten

en: DB account
de_DE: DB-Konto

en: can login
de_DE: Anmeldung möglich

en: can not login
de_DE: keine Anmeldung möglich

en: Activating GNUmed user.
de_DE: GNUmed-Nutzer aktivieren.

en: Deactivating GNUmed user.
de_DE: GNUmed-Nutzer deaktivieren.

en: Removing GNUmed user.
de_DE: GNUmed-Nutzer löschen.

en: Removing GNUmed user
de_DE: GNUmed-Nutzer löschen

en: Modifying GNUmed user.
de_DE: GNUmed-Nutzer bearbeiten.

en: Failed to save changes to GNUmed database user.
de_DE: Kann Änderungen des Mitarbeiters nicht speichern.

en: Modifying GNUmed user
de_DE: GNUmed-Nutzer bearbeiten

en: Failed to set role [%s] for GNUmed database user.
de_DE: Fehler beim Setzen der Rolle [%s] für das GNUmed-Datenbankkonto.

en: 
      %s "%s" %s
      born: %s
de_DE: 
     %s "%s" %s
     geboren: %s

en: Password entries do not match. Please type in the passwords again to rule out typos.
de_DE: Die Passworte stimmen nicht überein. Geben Sie die Passworte neu ein, um Tippfehler auszuschließen.

en: Adding GNUmed user
de_DE: GNUmed-Nutzer hinzufügen

en: Are you positively sure you want to create
    a user with an empty password ?
    
    Think about the record access implications !
de_DE: Sind Sie ganz sicher, daß Sie einen Mitarbeiter
    ohne Passwort anlegen wollen ?
    
    Denken Sie an die Bedeutung für den Karteizugriff !

en: Enlisting person as user.
de_DE: Aktuelle Person als GNUmed-Nutzer aufnehmen.

en: Encrypt
de_DE: Verschlüsseln

en: Decrypt
de_DE: Entschlüsseln

en: Set pass phrase
de_DE: Passwort setzen

en: This is not correctly encrypted text!
de_DE: Dies ist kein korrekt entschlüsselter Text

en: Please enter your pass phrase:
de_DE: Bitte geben Sie Ihr Passwort ein:

en: Pass phrase expired
de_DE: Passwort verfallen

en: Regenerating generic vaccines
de_DE: Generische Impfstoffe neu erzeugen.

en: Error regenerating generic vaccines.
    
    See [%s]
de_DE: Fehler beim Erzeugen der generischen Impfstoffe.
    
    Siehe [%s]

en: Successfully regenerated generic vaccines ...
de_DE: Generische Impfstoff neu erzeugt ...

en: Adding new vaccine
de_DE: Impfstoff hinzufügen

en: Editing vaccine
de_DE: Impfstoff bearbeiten

en: fake
de_DE: unecht

en: Showing vaccine details
de_DE: Zeige Impfstoffdetails

en: Products
de_DE: Medikamente

en: Manage drug products
de_DE: Medikamente verwalten

en: Enter or select the batch/lot number of the vaccine used.
de_DE: Die Chargennummer des verwendeten Impfstoffes eingeben oder auswählen.

en: Saving vaccine
de_DE: Impfstoff speichern

en: This vaccine is already in use:
    
     "%s"
    
    Are you absolutely positively sure that
    you really want to edit this vaccine ?
    
    This will change the vaccine name and/or target
    conditions in each patient this vaccine was
    used in to document a vaccination with.
de_DE: Dieser Impfstoff ist bereits in Verwendung:
    
     "%s"
    
    Sind Sie sich absolut und wirklich sicher, daß
    Sie diesen Impfstoff verändern wollen ?
    
    Das würde dann Impfstoffbezeichnung und Impf-
    indikation bei allen Patienten ändern, bei denen
    die Verwendung dieses Impfstoffs dokumentiert wurde.

en: GNUmed will use this URL to access a website which lets
    you report an adverse vaccination reaction (vADR).
    
    If you set it to a specific address that URL must be
    accessible now. If you leave it empty it will fall back
    to the URL for reporting other adverse drug reactions.
de_DE: GNUmed öffnet mit dieser Adresse eine Webseite, auf der
    Sie Impfreaktionen melden können.
    
    Wenn Sie eine URL eingeben wollen, muß diese momentan
    erreichbar sein. Wenn Sie das Feld leer lassen, wird die
    Adresse für Unerwünschte Arzneimittelwirkungen verwendet.

en: GNUmed will use this URL to access a page showing
    vaccination schedules.
    
    You can leave this empty but to set it to a specific
    address the URL must be accessible now.
de_DE: GNUmed öffnet mit dieser Adresse eine Webseite, auf der
    Sie die Impfpläne nachlesen können.
    
    Sie können das Feld leerlassen. Wenn Sie eine URL
    eingeben wollen, muß diese momentan erreichbar sein.

en: Adding new vaccinations
de_DE: Neue Impfungen hinzufügen

en: Editing vaccination
de_DE: Impfung bearbeiten

en: vaccination recall
de_DE: Impf-Recall

en: vaccination recall (%s)
de_DE: Impf-Recall (%s)

en: Existing vaccination:
    
    %s
de_DE: Bestehende Impfung:
    
    %s

en: %s (latest of %s: %s ago)
de_DE: %s (jüngste von %s: vor %s)

en: %s (%s ago)
de_DE: %s (vor %s)

en: Most recent vaccination for each indication.
de_DE: Jüngste Impfung je impfpräventable Erkrankung.

en: Indication
de_DE: Indikation

en: Complete vaccination history (per indication).
de_DE: Vollständige Impfhistorie (nach Indikation).

en: Complete vaccination history (by shot).
de_DE: Vollständige Impfhistorie (nach Impfungen).

en: Intended to protect from
de_DE: Soll schützen vor

en: Showing vaccinations.
de_DE: Zeige Impfungen.

en: Print vaccinations or recalls.
de_DE: Impfungen oder Recalls drucken.

en: Recall
de_DE: Erinnerung

en: Add a recall for a vaccination
de_DE: Eine Erinnerung an eine Impfung erzeugen

en: Vx schedules
de_DE: Impfpläne

en: Open a browser showing vaccination schedules.
de_DE: Impfpläne im Browser anzeigen.

en: %s  (most recent shot of %s: %s ago)
de_DE: %s  (jüngste Impfung von %s: vor %s)

en: %s  (no previous vaccination recorded)
de_DE: %s  (Erstimpfung)

en: Protects against:
de_DE: Schützt gegen:

en: prevention
de_DE: Prävention

en:   IMMUNISATIONS
de_DE:   IMPFUNGEN

en: Indications
de_DE: Indikationen

en: Active Schedules
de_DE: aktive Impfpläne

en: Missing Immunisations
de_DE: Fehlende Impfungen

en:   Alerts
de_DE:   Warnungen

en: ERROR: cannot retrieve active vaccination schedules
de_DE: ERROR: kann aktive Impfpläne nicht laden

en: no active vaccination schedules
de_DE: keine Impfpläne aktiviert

en: %s for %s (%s shots): %s
de_DE: %s für %s (%s.Impfung): %s

en: ERROR: cannot retrieve due/overdue vaccinations
de_DE: ERROR: kann über-/fällige Impfungen nicht laden

en: %.0d weeks left: shot %s for %s in %s, due %s (%s)
de_DE: noch %.0d Wo: Impfung %s gegen %s in %s, fällig %s (%s)

en: overdue %.0dyrs %.0dwks: shot %s for %s in schedule "%s" (%s)
de_DE: überfällig %.0d J %.0d Wo: %s. Impfung gegen %s nach Impfplan "%s" (%s)

en: due now: booster for %s in schedule "%s" (%s)
de_DE: jetzt fällig: Booster gegen %s nach Impfplan "%s" (%s)

en: Synopsis (%s)
de_DE: Synopse (%s)

en: Enter a short working name for this new problem
    (which will become a new, unassociated episode):
de_DE: Geben Sie dem neuen Problem einen kurzen, aussagekräftigen Namen
    (es wird eine neue, unzugeordnete Episode angelegt):

en: Enter a short working name for this new
    episode under the existing health issue
    
    "%s":
de_DE: Geben Sie dem neuen Problem einen kurzen, aussagekräftigen Namen
    (es wird eine neue Episode zur existierenden Grunderkrankung
    
    "%s" hinzugefügt):

en: Creating problem (episode) to save notelet under ...
de_DE: Lege Problem (Episode) zum Speichern des Eintrags an ...

en: Cannot save a new problem without a name.
de_DE: Kann ein neues Problem nicht ohne Namen speichern.

en: saving progress note
de_DE: speichere Verlaufsnotiz

en: The new episode:
    
     "%s"
    
    will remain unassociated despite the editor
    having been invoked from the health issue:
    
     "%s"
de_DE: Die neue Episode:
    
     "%s"
    
    bleibt unzugeordnet, obschon der Editor
    über eine Grunderkrankung aufgerufen wurde:
    
     "%s"

en: Adding substance abuse
de_DE: Substanzgebrauch hinzufügen

en: Editing substance abuse
de_DE: Substanzgebrauch bearbeiten

en: Substances abused by the patient:
de_DE: Substanzgebrauch dieses Patienten:

en: Showing abused substances.
de_DE: Zeige Substanzmißbrauch.

en: Intake
de_DE: Einnahme

en: Most recent lab work: %s ago (%s)
de_DE: Letztes Labor: vor %s (%s)

en: %s %s%s%s (%s ago, %s)
de_DE: %s %s%s%s (vor %s, %s)

en: overdue %s: %s
de_DE: fällig seit %s: %s

en: due in %s%s
de_DE: fällig in %s%s

en: suppr'd (%s):
de_DE: unterdr. (%s):

en: Suppressed hints:
de_DE: Unterdrückte Hinweise:

en: Do you really want to
    delete this inbox message ?
de_DE: Wollen Sie diese Nachricht
    wirklich löschen ?

en: Deleting inbox message
de_DE: Lösche Nachricht

en: Export area: 1 item
de_DE: Sammelmappe: 1 Dokument

en: Export area: %s items
de_DE: Sammelmappe: %s Dokumente

en: %s %s more not shown %s
de_DE: %s %s weitere nicht dargestellt %s

en: Currently %s entries in waiting list
de_DE: Derzeit %s-Mal in Warteliste

en: first (in GMd): %s, %s
de_DE: Ersteintrag: %s, %s

en: last: %s, %s
de_DE: zuletzt: %s, %s

en: EDC (!?!): %s
de_DE: ET (!?!): %s

en: The Expected Date of Confinement is rather questionable.
    
    Please check patient age, patient gender, time until/since EDC.
de_DE: Der Geburtstermin ist eher fragwürdig.
    
    Überprüfen Sie Alter, Geschlecht und Zeit seit/bis Termin.

en:  (entered %s ago)
de_DE:  (eingegeben vor %s)

en: %s Vacc: %s (latest of %s: %s ago)
de_DE: %s Impfg: %s (jüngste von %s: vor %s)

en: Hx of addiction: %s
de_DE: Abhängigkeit (früher): %s

en: active substance abuse
de_DE: aktiver Substanzmißbrauch

en: ** Currently hospitalized: %s **
de_DE: ** Derzeit im Krankenhaus: %s **

en: emergency: %s
de_DE: Notfall: %s

en: in-praxis: %s
de_DE: diese Praxis: %s

en: care: %s%s@%s
de_DE: Mitbetreuung: %s%s@%s

en: *** CONFIDENTIAL ***
de_DE: *** VERTRAULICH ***

en:  (confidential !)
de_DE:  (vertraulich !)

en: extrnl: %s (%s@%s)
de_DE: extern: %s (%s@%s)

en: aka: %(last)s, %(first)s%(nick)s
de_DE: Alias: %(last)s, %(first)s%(nick)s

en: job: %s (%s)
de_DE: Beruf: %s (%s)

en: issued by: %s%s
de_DE: ausgegeben von: %s%s

en: Last modified: %s
de_DE: Zuletzt geändert: %s

en: Activities:
    
    %s
de_DE: Aktivitäten:
    
    %s

en: Cloning name
de_DE: Namen kopieren

en: Editing external ID
de_DE: Externe ID bearbeiten

en: Adding new translation
de_DE: Neue Übersetzung hinzufügen

en: Editing translation
de_DE: Übersetzung bearbeiten

en: Selecting language for translation
de_DE: Sprache für Übersetzung wählen

en: Please select the language the translations for which you want to work on.
de_DE: Wählen Sie den Code für die Sprache, in welche Sie übersetzen wollen.

en: Are you sure you want to delete the translation of:
    
    %s
    
    into [%s] as:
    
    %s
    
    ?  (Note that you must know the database administrator password !)
de_DE: Sind Sie sicher, daß Sie die Übersetzung von:
    
    %s
    
    in die Sprache [%s] als:
    
    %s
    
    löschen wollen ? (Sie benötigen das Administratorpasswort !)

en: Deleting translation from database
de_DE: Übersetzung aus Datenbank löschen

en: deleting a translation
de_DE: Übersetzung löschen

en: Contributing translations
de_DE: Übersetzungen beitragen

en: Do you want to contribute your translations to the GNUmed project ?
de_DE: Wollen Sie Ihre Übersetzungen mit der GNUmed-Gemeinde teilen ?

en: Unable to send mail. Cannot contribute translations to GNUmed community.
de_DE: Kann keine E-Mail senden und somit die Übersetzungen nicht der GNUmed-Gemeinschaft zusenden.

en: Thank you for your contribution to the GNUmed community!
de_DE: Vielen Dank für Ihren Beitrag zur GNUmed-Gemeinschaft !

en: Showing translatable database strings for all languages.
de_DE: Übersetzbare Zeichenketten aus der Datenbank für alle Sprachen zeigen.

en: Showing translatable database strings for target language [%s].
de_DE: Übersetzbare Zeichenketten aus der Datenbank für Sprache [%s] zeigen.

en: Contribute translations to GNUmed community by email.
de_DE: Übersetzungen per E-Mail mit der GNUmed-Gemeinde teilen.

en: Before creating a new person review the encounter details
    of the patient you just worked on:
de_DE: Überprüfen Sie vor dem Anlegen eines neuen Patienten
    die Details der Konsultation des aktuellen Patienten:

en: Edit the current encounter of the patient you are ABOUT TO LEAVE:
de_DE: Bearbeiten Sie die APK-Details des Patienten, den Sie gerade ABSCHLIEßEN:

en: Adding new person
de_DE: Neue Person hinzufügen

en: ID exists !
de_DE: ID existiert !

en: One "%s, %s (%s)" already exists !
de_DE: Ein "%s, %s (%s)" existiert bereits !

en: %s "%s, %s (%s)" already exist !
de_DE: %s "%s, %s (%s)" existieren !

en: Must enter lastname.
de_DE: Nachname muß angegeben werden.

en: Must enter first name.
de_DE: Vorname muß eingegeben werden.

en: Must select gender.
de_DE: Geschlecht muß gewählt werden.

en: Duplicate person. Modify name and/or DOB or use comment to make unique.
de_DE: Doppelte Person. Ändern Sie Name und/oder Geburtsdatum oder den Kommentar zur Differenzierung.

en: To properly create an address, all the related fields must be filled in.
de_DE: Um die Adresse korrekt anlegen zu können,
    müssen alle Pflichtfelder ausgefüllt sein.

en: Required fields
de_DE: Pflichtfelder

en: This field must contain an item selected from the dropdown list.
de_DE: Dieses Feld muß einen Eintrag aus der Dropdown-Liste enthalten.

en: Creating person.
de_DE: Person anlegen.

en: Failed to create person. Does it already exist ?
    
    If so you need to add a unique comment.
de_DE: Kann Person nicht anlegen. Existiert diese bereits ?
    
    Falls ja, fügen Sie einen Kommentar hinzu.

en: Saving address
de_DE: Adresse speichern

en: Cannot save this address.
    
    You will have to add it via the Demographics plugin.
de_DE: Kann diese Adresse nicht speichern.
    
    Sie müssen Sie im Stammdatenmodul nachtragen.

en: Address not saved.
    
    You will have to add it via the Demographics plugin.
de_DE: Adresse konnte nicht gespeichert werden.
    
    Sie müssen Sie später im Personalien-Modul nachtragen.

en: You need to actually set an editor.
de_DE: Sie müssen auch wirklich einen Editor auswählen.

en: The command [%s] is not found.
de_DE: Der Programmpfad [%s] wurde nicht gefunden.

en: Enter the shell command with which to start
    the image editor for visual progress notes.
    
    Any "%(img)s" included with the arguments
    will be replaced by the file name of the
    note template.
de_DE: Geben Sie die Befehlszeile zum Starten der
    Bildbearbeitungssoftware für Bildnotizen ein.
    
    Jedes "%(img)s" in der Befehlszeile wird
    beim Aufruf von GNUmed durch den Dateinamen
    der Vorlage ersetzt.

en: Choose file to use as template for new visual progress note
de_DE: Wählen Sie eine Datei als Vorlage für die neue Bildnotiz

en: Visual progress note source
de_DE: Quelle für Bildnotiz

en: From which source do you want to pick the image template ?
de_DE: Aus welcher Quelle soll die Bildvorlage geholt werden ?

en: Database
de_DE: Datenbank

en: List of templates in the database.
de_DE: Liste der Vorlagen in der Datenbank.

en: Files in the filesystem.
de_DE: Dateien im Dateisystem.

en: Device
de_DE: Gerät

en: Image capture devices (scanners, cameras, etc)
de_DE: Bildquellen (Scanner, Kameras, usw)

en: Cannot export visual progress note template for [%s].
de_DE: Kann Bildnotiz-Vorlage [%s] nicht exportieren.

en: Cannot export visual progress note to file.
de_DE: Kann Bildnotiz nicht in eine Datei exportieren.

en: Editor for visual progress note not configured.
de_DE: Kein Editor für Bildnotizen konfiguriert.

en: There is no editor for visual progress notes defined.
    Also, there is no editor command defined for the file type
    
     [%s].
    
    Therefor GNUmed attempted to at least *show* this
    visual progress note. That failed as well, however:
    
    %s
de_DE: Es ist kein Editor für Bildnotizen eingestellt.
    Es ist auch kein Editor für Dateien folgenden Typs bekannt:
    
     [%s]
    
    Daher hat GNUmed versucht, die Bildnotiz wenigstens
    anzuzeigen. Das hat aber auch nicht funktioniert:
    
    %s

en: Editing visual progress note
de_DE: Bearbeite Bildnotiz

en: There was a problem running the editor
    
     [%s] (%s)
    
    on the visual progress note.
    
    Therefor GNUmed attempted to at least *show* it.
    That failed as well, however:
    
    %s
de_DE: Der Editor für Bildnotizen
    
     [%s] (%s)
    
    funktionierte nicht.
    
    GNUmed versuchte, die Bildnotiz wenigstens anzuzeigen.
    Das hat aber auch nicht geklappt:
    
    %s

en: There was a problem reading the visual
    progress note from the file:
    
     [%s]
de_DE: Es gab ein Problem beim Lesen der
    Bildnotiz aus der Datei:
    
     [%s]

en: Saving visual progress note
de_DE: Speichere Bildnotiz

en: You either created a visual progress note from a template
    in the database (rather than from a file on disk) or you
    edited an existing visual progress note.
    
    The template/original was not modified at all, however.
    
    Do you still want to save the unmodified image as a
    visual progress note into the EMR of the patient ?
de_DE: Sie haben diese Bildnotiz entweder aus einer Vorlage aus
    der Datenbank (anstelle aus einer Datei) erzeugt oder Sie
    haben eine existierende Bildnotiz bearbeitet.
    
    Die Vorlage/Vornotiz wurde aber nicht verändert.
    
    Wollen Sie das unveränderte Bild trotzdem als Bildnotiz
    in der Karteikarte des Patienten speichern ?

en: visual progress notes
de_DE: Bildnotizen

en:  [part 1 of %s]
de_DE:  [Teil 1 von %s]

en: Created: %s%s
de_DE: Erzeugt: %s%s

en: You must select a value from the picklist or type an exact match.
de_DE: Sie müssen entweder einen Wert aus der Liste wählen oder einen identischen Wert eintippen.

en: The content is invalid. It must match the regular expression: [%%s]. <%s>
de_DE: Die Eingabe ist ungültig. Sie muß dem Suchmuster [%%s] genügen. <%s>

en: Latin
de_DE: Latein

en: Greek
de_DE: Griechisch

en: Cyrillic
de_DE: Kyrillisch

en: Four Es
de_DE: Vier Es

en: Snellen Chart
de_DE: Snellen-Tafel

en: Snellen Chart Setup
de_DE: Snellen-Tafel Setup

en: Screen Height (cm):
de_DE: Bildschirmhöhe (cm):

en: Screen Width (cm):
de_DE: Bildschirmbreite (cm):

en: Mirror
de_DE: Spiegel

en: Control Snellen chart using mouse:
    left-click increases text
    right-click decreases text
    double-click ends
de_DE: Bedienung der Snellen-Tafel mit Maus:
    Links-Click vergrößert den Text
    Rechts-Click verkleinert den Text
    Doppelklick beendet

en:  Cancel
de_DE:  Abbrechen

en: invalid placeholder >>>>>%s<<<<<
de_DE: ungültiger Platzhalter >>>>>%s<<<<<

en: due %(due_date)s: %(comment)s (%(interval_due)s)
de_DE: fällig %(due_date)s: %(comment)s (%(interval_due)s)

en: Select the patient documents to reference from the new document.
de_DE: Wählen Sie die Dokumente, die im neuen Dokument erwähnt werden sollen.

en: invalid gender mapping layout: [%s]
de_DE: ungültiges Format für geschlechtsabhängiges Mapping: [%s]

en: Select the address you want to use !
de_DE: Wählen Sie die Adresse, die Sie verwenden wollen !

en: no address type replacement selected
de_DE: Keine Ersatzadresse ausgewählt

en: no URL for comm channel [%s]
de_DE: kein Wert für Komm.kanal [%s]

en: no mugshot available
de_DE: kein Patientenphoto verfügbar

en: cannot export or convert latest mugshot
de_DE: Kann neuestes Patientenphoto nicht exportieren oder konvertieren

en: no tags for this patient
de_DE: Keine Symbole bei diesem Patienten

en: no patient tags selected for inclusion
de_DE: Keine Symbole dieses Patienten markiert

en: no address recorded
de_DE: Keine Adresse bekannt

en: no external ID [%s] by [%s]
de_DE: keine externe ID [%s] von [%s]

en: template is missing
de_DE: Vorlage fehlt

en: template is empty
de_DE: Formatiervorlage leer

en: no primary in-praxis provider
de_DE: kein Primärarzt in dieser Praxis

en: current_meds_for_rx: template is missing
de_DE: current_meds_for_rx: template fehlt

en: generic %s
de_DE: generisches %s

en: Dispense how much/many of "%(product)s (%(contains)s)" ?
de_DE: Wieviel(e) von "%(product)s (%(contains)s)" verordnen ?

en: Amount to dispense ?
de_DE: Verordnungsmenge ?

en: no results for this patient (available or selected)
de_DE: keine Testergebnisse für den Patienten (verfügbar oder ausgewählt)

en: PHX: Invalid placeholder options.
de_DE: PHX: ungültige Platzhalteroptionen.

en: no PHX for this patient (available or selected)
de_DE: keine PHX für den Patienten (verfügbar oder ausgewählt)

en: Select the relevant diagnoses:
de_DE: Wählen Sie die gewünschten Diagnosen:

en: Diagnosis selection
de_DE: Diagnosenwahl

en: Diagnosis
de_DE: Diagnose

en: Marked confidential
de_DE: explizit vertraulich

en: no textual expansion found for keyword <%s>
de_DE: kein Text zum Schlüsselwort <%s> gefunden

en: no binary expansion found for keyword <%s>
de_DE: keine Daten zum Schlüsselwort <%s> gefunden

en: cannot export data of binary expansion keyword <%s>
de_DE: Kann Daten des Makros <%s> nicht exportieren

en: Enter your GnuPG passphrase for decryption of [%s]
de_DE: Geben Sie Ihre GnuPG-Passphrase zur Entschlüsselung von [%s] ein

en: GnuPG passphrase prompt
de_DE: Eingabeaufforderung für GnuPG-Passphrase

en: cannot decrypt data of binary expansion keyword <%s>
de_DE: Kann Daten des Makros <%s> nicht entschlüsseln

en: cannot convert data of binary expansion keyword <%s>
de_DE: Kann Daten des Makros <%s> nicht konvertieren

en: generic text
de_DE: Freitext

en: Replacing <free_text> placeholder
de_DE: Ersetze den Platzhalter <free_text>

en: Below you can enter free text.
    
     [%s]
de_DE: Geben Sie freien Text ein.
    
     [%s]

en: Text input cancelled by user.
de_DE: Texteingabe vom Benutzer abgebrochen.

en: no bill selected
de_DE: keine Rechnung gewählt

en: [%s] bill has no address
de_DE: [%s] Rechnung hat keine Adresse

en: true
de_DE: wahr

en: false
de_DE: falsch

en: Enter some text containing a placeholder:
de_DE: Geben Sie Text mit einem Platzhalter ein:

en: Testing placeholders
de_DE: Platzhalter testen

en: Input: %s
    
    Output:
    %s
de_DE: Eingabe: %s
    
    Ergebnis:
    %s

en: attach rejected, already serving a client
de_DE: Verbindung abgewiesen, es besteht bereits eine andere

en: attach to personality [%s] rejected
de_DE: Verbindung zu [%s]-Instanz abgewiesen

en: request rejected, you are not attach()ed
de_DE: Aktion abgewiesen, Client nicht verbunden

en: rejected load_patient_from_external_source(), not authenticated
de_DE: load_patient_from_external_source() abgewiesen, nicht authentifiziert

en: current patient is locked
de_DE: aktuellen Patienten einrasten

en: rejected lock_load_patient(), not authenticated
de_DE: lock_load_patient() abgewiesen, nicht authentifiziert

en: rejected lock_into_patient(), not authenticated
de_DE: lock_into_patient() abgewiesen, nicht authentifiziert

en: already locked into a patient
de_DE: schon auf einen Patienten eingerastet

en: error searching for patient with [%s]/%s
de_DE: Fehler bei Patientensuche anhand von [%s]/%s

en: no patient found for [%s]/%s
de_DE: kein Patient gefunden anhand von [%s]/%s

en: several matching patients found for [%s]/%s
de_DE: mehrere passende Patienten für [%s]/%s gefunden

en: cannot activate patient [%s] (%s/%s)
de_DE: kann Patienten [%s] (%s/%s) nicht aktivieren

en: rejected unlock_patient, not authenticated
de_DE: unlock_patient abgewiesen, nicht authentifiziert

en: Someone tries to forcibly break the existing
    controlling connection. This may or may not
    have legitimate reasons.
    
    Do you want to allow breaking the connection ?
de_DE: Jemand versucht, eine bestehende Kontrollverbindung
    gewaltsam zu unterbrechen. Dies kann oder kann nicht
    zulässig sein.
    
    Wollen Sie den Verbindungsabbruch zulassen ?

en: forced detach attempt
de_DE: Versuch erzwungenen Verbindungsabbruchs

en: Requests generated this consultation
de_DE: heutige Aufträge

en: Request summary
de_DE: Zusammenfassung Auftrag

en: Preferred Name
de_DE: Rufname

en: Active Problems
de_DE: aktuelle Probleme

en:      Habits            Risk Factors
de_DE:      Angewohnheiten       Risikofaktoren

en: Inbox
de_DE: Posteingang

en:    Alerts
de_DE:  Caveat

en: &Summary
de_DE: &Zusammenfassung

en: Recalls entered this consultation
de_DE: heutige Termine

en: Recall Details
de_DE: Details Termin

en: Scratch Pad
de_DE: Notizblock

en: Recalls/Reviews
de_DE: Erinnerungen/Kontrollen

en: Logged
de_DE: Vermerkt

en: Recall or Review
de_DE: Erinnerung bzw. Kontrolle

en: Significant Past Problems
de_DE:  wichtige zurueckliegende Erkrankungen

en:      REFERRALS
de_DE:      ÜBERWEISUNGEN

en: Prescriptions
de_DE: Verordnungen

en: Requests
de_DE: Aufträge

en: Measurements
de_DE: Meßwerte

en: Referrals
de_DE: Überweisungen

en: Recalls and Reviews
de_DE: Erinnerungen und Kontrollen

en: Dose
de_DE: Dosis

en: Last Date
de_DE: zuletzt

en: Prescribed For
de_DE: &Verschrieben fuer

en: Quantity
de_DE: Menge

en: First Date
de_DE: erstmals

en: Drug Interactions
de_DE: Interaktionen

en: Items prescribed this consultation
de_DE: heutige Verordnungen

en: Directions
de_DE: Anweisungen

en: For
de_DE: Für

en: Interactions
de_DE: Interaktionen

en: Pregnancy Information
de_DE: Schwangerschaftsinformationen

en: Restricted Use Information
de_DE: Anwendungsbeschränkungen

en: Edit Item
de_DE: Eintrag aendern

en: Delete Item
de_DE: Löschen

en: Delete all Items
de_DE: Alle Einträge löschen

en: Brief Product Information
de_DE: kurze Produktinformation

en: Full Product Information
de_DE: komplette Produktinformation

en: Print Single Item
de_DE: Einzelnen Eintrag drucken

en: Print All Items
de_DE: Alles drucken

en: Reprint Item
de_DE: Eintrag erneut drucken

en: Reprint All Items
de_DE: Alles erneut drucken

en: Save Item no print
de_DE: speichern ohne Druck

en: Save All Items no print
de_DE: alles speichern ohne Druck

en: Change Font
de_DE: Zeichensatz ändern

en: Save list layout
de_DE: Layout speichern

en: Your client (%s) is up to date.
de_DE: Ihre Installation (%s) ist auf dem neuesten Stand.

en: Checking for client updates
de_DE: Updates suchen

en: Deleting option
de_DE: Löschen einer Konfigurationseinstellung

en: Do you really want to delete this option ?
de_DE: Wollen Sie diese Einstellung wirklich löschen ?

en: (GNUmed will re-create options as needed.)
de_DE: (GNUmed legt Einstellungen bei Bedarf neu an.)

en: Cannot connect as database owner. Unable to delete option.
de_DE: Kann Einstellung nicht löschen, da keine Verbindung zur Datenbank als Datenbankbesitzer besteht.

en: All configured options currently in the database.
de_DE: Alle derzeitigen Einstellungen aus der Datenbank.

en: All configured options
de_DE: Alle Einstellungen

en: User
de_DE: Nutzer

en: Workplace
de_DE: Arbeitsplatz

en: Option
de_DE: Einstellung

en: Configuration
de_DE: Konfiguration

en: Value [%s] not valid for option <%s>.
de_DE: Eingabe [%s] nicht zulässig für die Option <%s>.

en: Set "%s" to <True>.
de_DE: Die Option <%s> auf <Ja> setzen.

en: Set "%s" to <False>.
de_DE: Die Option <%s> auf <Nein> setzen.

en: Abort the dialog and do not change the current setting.
de_DE: Die Auswahl beenden und die jetzige Einstellung belassen.

en: Cannot delete external care item.
de_DE: Kann externe Mitbetreuung nicht löschen.

en: External care of this patient.
de_DE: Externe Mitbetreuung dieses Patienten.

en: Showing external care network.
de_DE: Zeige externe Mitbetreuung.

en: Reason for care
de_DE: Betreuungsanlaß

en: Adding external care
de_DE: Externe Mitbetreuung hinzufügen

en: Editing external care
de_DE: Externe Mitbetreuung bearbeiten

en: No entry in field "Care Location".
de_DE: Kein Eintrag im Feld "Mitbetreuungsort".

en: No entry in field [Care Target].
de_DE: Kein Eintrag im Feld [Betreuungsgrund].

en: Care location
de_DE: Betreuungsort

en: Do you really want to delete this
    external care entry from the patient ?
de_DE: Wollen Sie diese externe Mitbetreuung tatsächlich
    aus der Patientenakte löschen ?

en: Deleting external care entry
de_DE: Externe Mitbetreuung löschen

en: Adding new waiting list entry
de_DE: Wartelisteneintrag hinzufügen

en: Editing waiting list entry
de_DE: Wartelisteneintrag bearbeiten

en: Cannot add to waiting list. Missing essential input.
de_DE: Kann nicht in Warteliste eintragen. Es fehlen grundlegende Informationen.

en: Registered
de_DE: Registriert

en: Waiting time
de_DE: Wartezeit

en: %s patients are waiting.
    
    Doubleclick to activate (entry will stay in list).
de_DE: %s Patienten warten.
    
    Doppelklick aktiviert den Patienten (Eintrag bleibt in der Liste).

en: 
    %s
    Patient: %s%s
    %sUrgency: %s
    Time: %s
    %s
de_DE: 
    %s
    Patient: %s%s
    %sDringlichkeit: %s
    Zeit: %s
    %s

en: (%s patients)
de_DE: (%s Patienten)

en: Waiting list
de_DE: Warteliste

en: Cannot activate patient.
    
    It has probably been disabled.
de_DE: Kann Patienten nicht aktivieren.
    
    Der Patient ist vermutlich deaktiviert.

en: Cannot add waiting list entry: No patient selected.
de_DE: Kann nicht zur Warteliste hinzufügen: kein Patient aktiviert.

en: Are you sure you want to remove
    
     %s, %s (%s)
     born: %s
     %s
    from the waiting list ?
de_DE: Sind Sie sicher, daß Sie
    
     %s, %s (%s)
     geboren: %s
     %s
    aus der Warteliste löschen ?

en: Delete waiting list entry
de_DE: Eintrag aus Warteliste löschen

en: Select the default country for new persons.
de_DE: Treffen Sie eine Vorauswahl für das Heimatland neuer Personen.

en: Type or select a country.
de_DE: Tippen oder wählen Sie ein Land/einen Staat.

en: Select the default region (state/province/county/territory/arrondissement/prefecture/department/kanton/...) for new persons.
de_DE: Treffen Sie eine Vorauswahl für das Bundesland (Staat/Provinz/Bezirk/Territorium/Arrondissement/Präfektur/Department/Kanton/...) neuer Personen.

en: Adding region
de_DE: Bundesland hinzufügen

en: Editing region
de_DE: Bundesland bearbeiten

en: Are you sure you want to delete this region ?
    
    Deletion will only work if this region is not
    yet in use in any patient addresses.
de_DE: Wollen Sie dieses Bundesland wirklich löschen ?
    
    Ein Bundesland kann nur dann gelöscht werden,
    wenn es noch in keiner Adresse verwendet wird.

en: Also delete any towns/cities/villages known
    to be situated in this state as long as
    no patients are recorded to live there.
de_DE: Auch Ortschaften löschen, die in diesem
    Bundesland liegen, sofern sie noch in keiner
    Patientenadresse verwendet werden.

en: Deleting region
de_DE: Löschen eines Bundeslandes

en: delete related townships
de_DE: zugehörige Ortschaften löschen

en: Yes, delete
de_DE: Ja, löschen

en: Delete region and possibly related townships.
de_DE: Bundesland und zugehörige Ortschaften löschen.

en: No, do NOT delete anything.
de_DE: Nein, nichts löschen.

en: This list shows the regions known to GNUmed.
    
    In your jurisdiction "region" may correspond to either of "state",
    "county", "province", "territory", "arrondissement", "department,"
    "prefecture", "kanton", or some such term.
de_DE: Diese Liste zeigt die GNUmed bekannten Bundesländer.
    
    In Ihrer Sprache heißt "Bundesland" eventuell "Staat", "Kanton",
    "Bezirk", "Provinz", "Region", "Territorium", "Arrondissement",
    "Department", "Präfektur" oder ähnliches.

en: Editing regions ...
de_DE: Bundesländer bearbeiten ...

en: Type or select a region (state/province/county/territory/arrondissement/prefecture/department/kanton/...).
de_DE: Wählen oder tippen Sie ein Bundesland (Staat/Provinz/Bezirk/Territorium/Arrondissement/Präfektur/Department/Kanton/...).

en: Type or select a zip code (postcode).
    
    Use e.g. '?' if unknown.
de_DE: Tippen oder wählen Sie eine Postleitzahl.
    
    Falls unbekannt, geben Sie '?' ein.

en: Type or select a street.
de_DE: Tippen oder wählen Sie eine Straße.

en: Type or select the suburb.
de_DE: Tippen oder wählen Sie einen Ortsteil.

en: Type or select a city/town/village/dwelling.
de_DE: Tippen oder wählen Sie einen Ort.

en: Select the type of address.
de_DE: Wählen Sie den Typ der Adresse.

en: Street info
de_DE: Zusatz Straße

en: Subunit
de_DE: Unternummer

en: Suburb
de_DE: Ortsteil

en: Showing addresses registered in GNUmed.
de_DE: Zeige Adressen, die in GNUmed registriert sind.

en: Address details must be filled in completely or not at all.
de_DE: Adressangaben müssen komplett oder gar nicht eingegeben werden.

en: Saving contact data
de_DE: Kontaktdaten speichern.

en: Cannot save address.
    
    Does the region [%s]
    exist in country [%s] ?
de_DE: Kann Adresse nicht speichern.
    
    Existiert die Region [%s]
    im Land [%s] ?

en: Select an address by postcode or street name.
de_DE: Wählen Sie eine Adresse anhand von Postleitzahl oder Straße.

en: Child
de_DE: Kind

en: Adult
de_DE: Erwachsene

en: Elderly
de_DE: Senioren

en: Distribution
de_DE: Verteilung

en: Truncal
de_DE: Körperstamm

en: Generalised
de_DE: generalisiert

en: Face
de_DE: fazial

en: Hands
de_DE: Hände

en: Flexural
de_DE: gelenknah

en: Sun-exposed
de_DE: lichtexponiert

en: Colouring
de_DE: Färbung

en: Pigmented
de_DE: pigmentiert

en: Depigmented
de_DE: depigmentiert

en: Erythema
de_DE: Erythem

en: Pattern
de_DE: Muster

en: Confluent
de_DE: konfluierend

en: Macular
de_DE: makulös

en: Maculo-Papular
de_DE: makulo-papulös

en: Papular
de_DE: papulös

en: Bullous
de_DE: vesikulär

en: Surface
de_DE: Oberfläche

en: Skin level
de_DE: im Hautniveau

en: Eroded
de_DE: Erosion / Exkoriation

en: Crust
de_DE: Kruste

en: Scale
de_DE: Schuppe

en: Exudate
de_DE: Exsudat

en: Sensation
de_DE: Sensibilität

en: Itchy
de_DE: juckend

en: Painful
de_DE: schmerzhaft

en: Occurrence
de_DE: Auftreten

en: Evolving
de_DE: sich entwickelnd

en: Sudden
de_DE: plötzlich

en: Type name of disease
de_DE: Krankheitsbezeichnung eingeben

en: Today is your lucky day !
    
    You have won one year of GNUmed
    updates for free !
de_DE: Heute ist Ihr Glückstag !
    
    Sie haben ein Jahr Updates
    für GNUmed gewonnen !

en: GNUmed Lottery
de_DE: GNUmed-Lotterie

en: save entry into medical record
de_DE: Daten in Kartei abspeichern

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: reset entry
de_DE: Eintrag zurücksetzen

en: discard entry and cancel
de_DE: Eintrag verwerfen und abbrechen

en: Unspecified error saving data in edit area.
    
    Programmer forgot to specify proper error
    message in [%s].
de_DE: Undefinierter Fehler beim Speichern von Daten der Edit Area.
    
    Programmierer vergaß, eine konkrete Fehlermeldung
    anzugeben in [%s].

en: saving clinical data
de_DE: medizinische Daten speichern

en: Cannot save data from edit area.
    
    Programmer forgot to override method:
      <%s.save_data>
de_DE: Kann Daten der Edit Area nicht speichern.
    
    Programmierer vergaß, folgende Methode zu überladen:
      <%s.save_data>

en: Cannot reset fields in edit area.
    
    Programmer forgot to override method:
      <%s.reset_ui>
de_DE: Kann Felder der Edit Area nicht zurücksetzen.
    
    Programmierer vergaß, folgende Methode zu überladen:
      <%s.reset_ui>

en: <No embed string for [%s]>
de_DE: <Fehlende Einbettung für [%s]>

en: Invalid Input
de_DE: ungültige Eingabe

en: initialize input fields for new entry
de_DE: Neueingabe vorbereiten

en: Laterality
de_DE: Lokalisierung

en: Notes
de_DE: Karteieintrag

en: Progress Note
de_DE: Verlaufsnotiz

en: L
de_DE: li

en: R
de_DE: re

en: both
de_DE: beidseits

en: significant
de_DE: signifikant

en: Specialty
de_DE: Fachgebiet

en: Meds
de_DE: Medik.

en: Past Hx
de_DE: Anamnese (past hx)

en: %(number)s %(street)s, %(urb)s %(postcode)s
de_DE: %(street)s %(number)s, %(postcode)s %(urb)s

en: FAX
de_DE: Fax

en: E-MAIL
de_DE: E-Mail

en: must have a recipient
de_DE: muß einen Empfänger haben

en: must select address
de_DE: eine Adresse muß gewählt sein

en:  (L)
de_DE: li

en: (R)
de_DE: re

en: Significant
de_DE: signifikant

en: The report result list does not contain any of the following columns:
    
     <%s> / pk_patient / fk_patient
     pk_identity / fk_identity / id_identity
    
    Select the column which contains patient IDs:
de_DE: Das Suchergebnis enthält keine der folgenden Spalten:
    
     <%s> / pk_patient / fk_patient
     pk_identity / fk_identity / id_identity
    
    Wählen Sie diejenige Spalte, welche die Patienten-IDs enthält:

en: Choose column from query results ...
de_DE: Wählen Sie eine Spalte aus den Analyseergebnissen ...

en: Column name
de_DE: Name der Spalte

en: List not known to be patient-related.
de_DE: Vermutlich keine Patientenliste.

en: No matching patient found.
de_DE: Kein passender Patient gefunden.

en: Cannot read SQL from [%s]. Not a text file.
de_DE: Kann SQL-Befehl nicht aus [%s] laden, da dies keine Textdatei ist.

en: Report must have a name for contribution.
de_DE: Zum Versand braucht die Analyse eine Bezeichnung.

en: Report must have a query for contribution.
de_DE: Zum Versand braucht die Analyse eine Abfragedefinition.

en: Be careful that your contribution (the query itself) does
    not contain any person-identifiable search parameters.
    
    Note, however, that no query result data whatsoever
    is included in the contribution that will be sent.
    
    Are you sure you wish to send this query to
    the gnumed community mailing list?
de_DE: Stellen Sie sicher, daß die Analyse (der SQL-Text) keine
    personenbezogenen Suchparameter enthält.
    
    Selbstverständlich wird beim Versand der Analysedefinition
    keinerlei Suchergebnis mit übertragen.
    
    Sind Sie sicher, daß Sie diese Analyse an die Mailing-
    liste der GNUmed-Gemeinschaft senden wollen ?

en: Contributing custom report
de_DE: Versenden einer Analysedefinition

en: Unable to send mail. Cannot contribute report [%s] to GNUmed community.
de_DE: Kann keine E-Mail senden und somit die Analysedefinition [%s] nicht der GNUmed-Gemeinschaft zusenden.

en: Deleted report definition [%s].
de_DE: Analysedefinition [%s] gelöscht.

en: Error deleting report definition [%s].
de_DE: Fehler beim Löschen der Analysedefinition [%s].

en: Cannot save report definition without name.
de_DE: Kann Analysedefinition nicht ohne Namen speichern.

en: Cannot save report definition without query.
de_DE: Kann Analysedefinition nicht ohne SQL-Befehl speichern.

en: Saved report definition [%s].
de_DE: Analysedefinition in Datei [%s] gespeichert.

en: Error saving report definition [%s].
de_DE: Fehler beim Speichern der Suchdefinition [%s].

en: Cannot import "Gnuplot" python module.
de_DE: Kann Python-Modul "Gnuplot" nicht importieren.

en: Query result visualizer
de_DE: Darstellung von GNUmed-Analysedaten

en: Choose a column to be used as the X-Axis:
de_DE: Wählen Sie eine Spalte für die Abszisse (X-Achse):

en: Choose a column to be used as the Y-Axis:
de_DE: Wählen Sie eine Spalte für die Ordinate (Y-Achse):

en: GNUmed report: %s
de_DE: GNUmed-Analyse: %s

en: GNUmed report results
de_DE: GNUmed-Analyse

en: Error plotting data.
de_DE: Fehler beim Darstellen der Daten.

en: These report results do not seem to contain per-patient data.
de_DE: Diese Suchergebnisse scheinen keine Patientenliste zu sein.

en: Using report results
de_DE: Verwenden von Suchergebnissen

en: Enter a waiting zone to put patients in:
de_DE: Geben Sie eine Wartezone für die Patienteneinträge ein:

en: search results
de_DE: Suchergebnisse

en: No results selected.
    
    Transfer ALL patients from results to waiting list ?
de_DE: Keine Suchergebnisse markiert.
    
    Sollen ALLE gefundenen Patienten in die Warteliste kopiert werden ?

en: Save SQL report query results as CSV in...
de_DE: Speichere Ergebnisse der SQL-Abfrage als CSV in...

en: CSV files
de_DE: CSV Dateien

en: Results
de_DE: Ergebnisse

en: Report returned no data.
de_DE: Die Analyse erbrachte keine Ergebnisse.

en: No data returned for this report.
de_DE: Diese Analyse erbrachte keine Ergebnisse.

en: Found %s results.
de_DE: %s Ergebnisse gefunden.

en: This query returned at least %s results.
    
    GNUmed will only show the first %s rows.
    
    You may want to narrow down the WHERE conditions
    or use LIMIT and OFFSET to batchwise go through
    all the matching rows.
de_DE: Diese Abfrage lieferte mehr als %s Ergebnisse.
    
    GNUmed wird nur die ersten %s Zeilen zeigen.
    
    Sie sollten die Abfragekriterien genauer angeben
    oder LIMIT und OFFSET verwenden, um stückweise
    alle Ergebnisse anzuzeigen.

en: Report Generator
de_DE: Analysator

en: not str()able
de_DE: nicht str()ierbar

en: No editor for [%s]
de_DE: Kein Editor für [%s]

en: Select a message type.
de_DE: Wählen Sie den Nachrichtentyp.

en: Message cannot expire before being due.
de_DE: Nachricht kann nicht vor Fälligkeit verfallen.

en: Adding new inbox message
de_DE: Neue Nachricht erzeugen

en: Editing inbox message
de_DE: Existierende Nachricht bearbeiten

en: overdue for %s
de_DE: fällig seit %s

en: due in %s
de_DE: fällig in %s

en: Reminders for the current patient
de_DE: Erinnerungen für den aktiven Patienten

en: Generated
de_DE: Erstellt

en: Category - Type
de_DE: Kategorie - Typ

en:  Inbox of %s %s%s
de_DE:  Posteingang von %s %s%s

en: : %s message(s)
de_DE: : %s Nachricht(en)

en: all
de_DE: alle

en: %s overdue
de_DE: seit %s fällig

en: Please check your GNUmed Inbox !
de_DE: Bitte den Posteingang in GNUmed durchsehen.

en: handling provider inbox item
de_DE: Nachrichtenverarbeitung aus dem Posteingang

en: There was a problem accessing the message data.
de_DE: Problem beim Zugriff auf den Nachrichteninhalt.

en: No double-click action pre-programmed into
    GNUmed for message category and type:
    
     [%s]
de_DE: GNUmed kennt keine (Doppelklick-)Aktion für
    Nachrichten mit Kategorie und Typ:
    
     [%s]

en: Message: %s
de_DE: Nachricht: %s

en: Message: %s
    Data: %s
de_DE: Nachricht: %s
    Daten: %s

en: Activate patient
de_DE: Patient aufrufen

en: You must deal with the reason for this message to remove it from your inbox.
de_DE: Sie müssen die Ursache dieser Nachricht beheben, damit sie aus dem Posteingang verschwindet.

en: This message can only be deleted by [%s].
de_DE: Diese Nachricht kann nur von [%s] gelöscht werden.

en: Deleted inbox message:
    %s
de_DE: Nachricht gelöscht:
    %s

en: Recorded deletion of inbox message in EMR.
de_DE: Löschung der Nachricht in der Kartei vermerkt.

en: Problem removing message from Inbox.
de_DE: Problem beim Löschen der Nachricht aus dem Posteingang.

en: This message cannot be edited because it is virtual.
de_DE: Systemnachrichten können nicht bearbeitet werden.

en: This message is already visible to all providers.
de_DE: Diese Nachricht ging schon an alle Mitarbeiter.

en: There is a message about patient [%s].
    
    However, I cannot find that
    patient in the GNUmed database.
de_DE: Es existiert eine Nachricht zum Patienten [%s]
    
    Dieser Patient kann jedoch nicht in der
    GNUmed-Datenbank gefunden werden.

en: Supposedly there are unreviewed documents
    for patient [%s]. However, I cannot find
    that patient in the GNUmed database.
de_DE: Es sollen unbewertete Dokumente für den Patienten [%s]
    existieren. Dieser Patient kann aber nicht in der
    GNUmed-Datenbank gefunden werden.

en: Supposedly there are unreviewed results
    for patient [%s]. However, I cannot find
    that patient in the GNUmed database.
de_DE: Es sollen unbewertete Testergebnisse für den Patienten [%s]
    existieren. Dieser Patient kann aber nicht in der
    GNUmed-Datenbank gefunden werden.

en: Supposedly there are conflicting vaccinations
    for patient [%s]. However, I cannot find
    that patient in the GNUmed database.
de_DE: Es sollen kollidierende Impfungen für den Patienten [%s]
    existieren. Dieser Patient kann aber nicht in der
    GNUmed-Datenbank gefunden werden.

en: choose which lab will process the probe with the specified ID
de_DE: Labor wählen, an welches das Material geschickt wird

en: lab config
de_DE: Konfiguration Labor

en: add new request for current patient
de_DE: neuen Auftrag für aktiven Patienten vermerken

en: Specimen ID
de_DE: Auftragsnummer

en: save lab request
de_DE: Probennummer speichern

en: associate chosen lab and ID with current patient
de_DE: speichere Labor und Probennummer beim Patienten

en: date
de_DE: Datum

en: lab
de_DE: Labor

en: sample id
de_DE: Probennummer

en: patient
de_DE: Patient

en: status
de_DE: Status

en: pending requests
de_DE: ausstehende Aufträge

en: noticed when
de_DE: wann bemerkt

en: problem
de_DE: Problem

en: solution
de_DE: Lösung

en: context
de_DE: Kontext

en: lab errors
de_DE: Laborfehler

en: reviewed
de_DE: abgezeichnet

en: facility
de_DE: Labor

en: analysis
de_DE: Analyse

en: result
de_DE: Ergebnis

en: range
de_DE: Bereich

en: info provided by lab
de_DE: Laborhinweis

en: select all requests
de_DE: alle Anforderungen markieren

en: mark selected requests as reviewed
de_DE: gewählte Aufträge als gesichtet markieren

en: unreviewed results
de_DE: ungesichtete Werte

en: Cannot load lab journal.
    You first need to select a patient.
de_DE: Kann Laborbuch nicht öffnen.
    Sie müssen zuerst einen Patienten wählen.

en: loading lab journal
de_DE: Laborbuch öffnen

en: pending
de_DE: ausstehend

en: More unreviewed results available. Review some to see more.
de_DE: Weitere ungesichtete Ergebnisse vorhanden. Durch Abzeichnen werden diese angezeigt.

en: You must type in a request ID !
    
    Usually you will find the request ID written on
    the barcode sticker on your probe container.
de_DE: Sie müssen eine Anforderungsnummer eingeben!
    
    Gewöhnlich steht die Anforderungsnummer auf
    dem Barcodeaufkleber zur Materialprobe.

en: saving request id
de_DE: speichere Probennummer

en: Cannot save lab request.
de_DE: Kann Probennummer nicht speichern.

en: No results marked as reviewed.
de_DE: Keine Ergebnisse abgezeichnet.

en: Cannot mark results as "reviewed":
    %s
de_DE: Kann Ergebnisse nicht abzeichnen:
    %s

en: update result status
de_DE: Status der Anforderungen speichern

en: Cannot load lab data.
    You first need to select a patient.
de_DE: Kann Labordaten nicht laden.
    Sie müssen zuerst einen Patienten wählen.

en: loading lab data
de_DE: Labordaten laden

en: Error loading lab data for patient
    [%s %s].
de_DE: Fehler beim Laden der Labordaten für:
    [%s %s].

en: No lab data available.
de_DE: Keine Labordaten verfügbar.

en: Adding new billable
de_DE: Gebührenordnungsposition anlegen

en: Editing billable
de_DE: Gebührenordnungsposition bearbeiten

en: Cannot delete this billable item. It is in use.
de_DE: Kann GNr nicht löschen, da sie verwendet wird.

en: 
    These are the items for billing registered with GNUmed.
de_DE: 
    Diese Gebührenordnungspositionen sind derzeit in GNUmed hinterlegt.

en: Showing billable items.
de_DE: Zeige Gebührenordnungspositionen.

en: Catalog
de_DE: Katalog

en: Data packs
de_DE: Datenpakete

en: Browse and install billing catalog (schedule of fees) data packs
de_DE: Durchsuchen/Installieren von Datenpaketen mit Gebührenordnungen

en: Catalogs (WWW)
de_DE: Geb.Ordnungen (WWW)

en: Browse billing catalogs (schedules of fees) on the web
de_DE: Durchsuchen von Gebührenordnungen im Web

en: VAT must be empty or a number.
de_DE: USt muß leer bleiben oder ein Zahlenwert sein.

en: Currency is missing.
de_DE: Währung fehlt.

en: Value is missing.
de_DE: Wert fehlt.

en: Description is missing.
de_DE: Beschreibung fehlt.

en: Coding system is missing.
de_DE: Codesystem fehlt.

en: Code is missing.
de_DE: Code fehlt

en: Billable already exists.
de_DE: Gebührenordnungsposition existiert bereits.

en: No invoice template configured.
de_DE: Keine Druckvorlage für Rechnungen voreingestellt.

en: There is no invoice template configured.
de_DE: Es ist keine Druckvorlagen für Rechnungen eingestellt.

en: Getting invoice template
de_DE: Lade Rechnungsvorlage

en: Problem loading invoice template.
de_DE: Problem beim Laden der Druckvorlage für die Rechnung.

en: Cannot load invoice template [%s - %s]
de_DE: Kann Vorlage [%s - %s] für Rechnung nicht laden

en: Adding new bill
de_DE: Neue Rechnung anlegen

en: Editing bill
de_DE: Rechnung bearbeiten

en: This item is already invoiced:
    
    %s
    
    Cannot put it on a second bill.
de_DE: Diese GNr steht bereits auf einer Rechnung:
    
    %s
    
    Kann sie auf keine zweite Rechnung setzen.

en: All items to be included with a bill must
    coincide on currency, VAT, and patient.
    
    This item does not:
    
    %s
de_DE: Alle Positionen einer Rechnung müssen in
    Währung, USt-Satz und Patient übereinstimmen.
    
    Diese Position weicht von den anderen ab:
    
    %s

en: Checking invoice items
de_DE: Prüfe Rechnungspositionen

en: Creating invoice
de_DE: Rechnungsbeleg erzeugen

en: Cannot activate patient #%s.
de_DE: Kann Patienten [#%s] nicht aktivieren.

en: Cannot create invoice from bill.
    
    The bill is not closed.
de_DE: Kann keinen Rechnungsbeleg erzeugen.
    
    Die Rechnung ist nicht abgeschlossen.

en: Cannot create invoice from bill.
    
    There is no receiver address.
de_DE: Kann keinen Rechnungsbeleg erzeugen.
    
    Die Empfängeradresse fehlt.

en: Cannot create invoice from bill.
    
    You must decide on whether to apply VAT.
de_DE: Kann keinen Rechnungsbeleg erzeugen.
    
    Sie müssen über die Anwendung der USt entscheiden.

en: Cannot create invoice from bill
    without an invoice template.
de_DE: Kann ohne Druckvorlagen für die Rechnung
    keinen Rechnungsbeleg erzeugen.

en: Invalid invoice template [%s - %s (%s)]
de_DE: Unbrauchbare Vorlage für die Rechnung [%s - %s (%s)]

en: Error generating invoice PDF.
de_DE: Fehler beim Erzeugen des Rechnungsbelegs.

en: Error printing the invoice.
de_DE: Fehler beim Drucken der Rechnung.

en: Printing invoice
de_DE: Rechnung drucken

en: Deleting bill
de_DE: Rechnung löschen

en: When deleting the bill [%s]
    do you want to keep its items (effectively "unbilling" them)
    or do you want to also delete the bill items from the patient ?
de_DE: Sollen beim Löschen der Rechnung [%s]
    die Rechnungspositionen in offene Posten umgewandelt (storniert)
    werden oder sollen die Positionen komplett gelöscht werden ?

en: Delete + keep
de_DE: Stornieren/Erhalten

en: Delete the bill but keep ("unbill") its items.
de_DE: Die Rechnung löschen, aber die Posten nur von der Rechnung nehmen.

en: Delete all
de_DE: Alles löschen

en: Delete both the bill and its items from the patient.
de_DE: Sowohl die Rechnung als auch deren Posten vollständig löschen.

en: Also remove invoice PDF
de_DE: PDF-Rechnungsbeleg auch löschen

en: Also remove the invoice PDF from the document archive (because it will not correspond to the bill anymore).
de_DE: Den PDF-Rechnungsbeleg ebenfalls aus dem Dokumentenarchiv löschen (weil er nicht mehr mit der Rechnung übereinstimmen wird).

en: Select the items you want to remove from bill [%s]:
de_DE: Wählen Sie die Posten der Rechnung [%s], die storniert werden sollen:

en: Removing items from bill
de_DE: Rechnungsposten entfernen

en: Count
de_DE: Anzahl

en: Cannot remove all items from a bill because
    GNUmed does not support empty bills.
    
    You must delete the bill itself if you want to
    remove all items (at which point you can opt to
    keep the items and only delete the bill).
de_DE: Kann nicht alle Posten einer Rechnung entfernen,
    weil GNUmed leere Rechnungen nicht unterstützt.
    
    Sie müssen die Rechnung insgesamt löschen, wenn Sie
    alle Posten stornieren wollen (Sie können dann wählen,
    ob Sie nur die Rechnung löschen aber die Posten behalten wollen.

en: %s items selected from bill [%s]
    
    Do you want to only remove the selected items
    from the bill ("unbill" them) or do you want
    to delete them entirely from the patient ?
    
    Note that neither action is reversible.
de_DE: %s Posten von Rechnung [%s] markiert
    
    Wollen Sie diese Posten lediglich stornieren
    oder wollen Sie die Posten auch komplett aus
    der Patientenabrechnung löschen ?
    
    Beides kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: "Unbill"
de_DE: "Stornieren"

en: Only "unbill" items (remove from bill but do not delete from patient).
de_DE: Posten nur stornieren (von der Rechnung nehmen, aber nicht beim Patienten löschen).

en: Completely delete items from the patient.
de_DE: Rechnungsposten komplett löschen.

en: Displaying invoice
de_DE: Rechnung anzeigen

en: Cannot find an existing
    invoice PDF for this bill.
    
    Do you want to create one ?
de_DE: Es scheint keinen Rechnungsbeleg
    (PDF) für diese Rechnung zu geben.
    
    Neuen Beleg erzeugen ?

en: There is no pre-configured billing address.
    
    Select the address you want to send the bill to.
de_DE: Beim Patienten ist keine Rechnungsadresse hinterlegt.
    
    Wählen Sie die Zustelladresse für diese Rechnung.

en: <open>
de_DE: <offen>

en: no items on bill
de_DE: Keine Posten auf der Rechnung

en: %(currency)s%(total_amount_with_vat)s (with %(percent_vat)s%% VAT)
de_DE: %(total_amount_with_vat)s%(currency)s (with %(percent_vat)s%% VAT)

en: without VAT: %(currency)s%(total_amount)s / with %(percent_vat)s%% VAT: %(currency)s%(total_amount_with_vat)s
de_DE: ohne USt: %(currency)s%(total_amount)s / mit %(percent_vat)s%% USt: %(currency)s%(total_amount_with_vat)s

en: Showing bills.
de_DE: Zeige Rechnungen.

en: Create if necessary, and show the corresponding invoice PDF
de_DE: Zugehörigen PDF-Rechnungsbeleg (ggf erzeugen und) anzeigen

en: Unbill
de_DE: Stornieren

en: Select and remove items from a bill.
de_DE: Rechnungsposten wählen und stornieren.

en: &VAT applies (%s%%)
de_DE: &USt. anwenden (%s%%)

en: billing
de_DE: Abrechnung

en: Selecting address
de_DE: Adresse auswählen

en: GNUmed does not know any addresses for this patient.
de_DE: Keine Adressen für diesen Patienten bekannt.

en: Cannot edit already invoiced bill item.
de_DE: Bereits in Rechnung gestellte GNr kann nicht mehr bearbeitet werden.

en: Adding new bill item
de_DE: GNr abrechnen

en: Editing bill item
de_DE: Abgerechnete GNr bearbeiten

en: Cannot delete already invoiced bill items.
de_DE: Bereits in Rechnung gestellte GNr kann nicht mehr gelöscht werden.

en: Showing bill items.
de_DE: Zeige abgerechnete GNr.

en: $__replace_by_your_currency_symbol
de_DE: €

en: Charge date
de_DE: Datum

en: Count %s Value %s Factor
de_DE: Anzahl %s Wert %s Hebesatz

en: Invoice
de_DE: Rechnung

en: Invoice selected items
de_DE: Rg. über Auswahl

en: Create invoice from selected items.
de_DE: Aus den gewählten GNr eine Rechnung erzeugen.

en: Bills
de_DE: Rechnungen

en: Browse bills of this patient.
de_DE: Rechnungen dieses Patienten durchblättern.

en: Billables
de_DE: GO-Positionen

en: Browse list of billables.
de_DE: Eine Liste der Abrechnungsziffern durchblättern

en: Do you really want to delete this
    bill item from the patient ?
de_DE: Wollen Sie diese abgerechnete GNr
    wirklich aus der Patientenliste löschen ?

en: Deleting bill item
de_DE: Lösche abgerechnete Position

en: Cannot create invoice.
    
    No receiver address selected.
de_DE: Kann keinen Rechnungsbeleg erzeugen.
    
    Keine Empfängeradresse gewählt.

en: No billable item selected.
    
    Cannot insert bill item.
de_DE: Keine Abrechnungsziffer gewählt.
    
    Kann keinen Rechnungsposten anlegen.

en: Inserting bill item
de_DE: Füge GNr. hinzu

en: "Factor" must be a number
    
    Cannot insert bill item.
de_DE: Der Faktor muß eine Zahl sein.
    
    Kann GNr nicht abrechnen.

en: showing audit trail
de_DE: zeige Änderungsprotokoll

en: GNUmed database audit log ...
de_DE: Änderungsprotokoll der GNUmed-Datenbank ...

en: Table
de_DE: Tabelle

en: 
    Please select the provider to fall back to in case
    no primary provider is configured for a patient.
de_DE: 
    Wählen Sie einen Arzt, der als Primärarzt gelten soll,
    wenn beim Patienten kein Primärarzt angegeben wurde.

en: Configuring fallback primary provider
de_DE: Konfiguriere voreingestellten Primärarzt

en: Cannot delete the active workplace.
de_DE: Kann aktiven Arbeitsplatz nicht löschen.

en: Deleting workplace ...
de_DE: Arbeitsplatz löschen.

en: Are you sure you want to delete this workplace ?
    
     "%s"
de_DE: Sind Sie sicher, daß dieser Arbeitsplatz gelöscht werden soll ?
    
     "%s"

en: delete configuration, too
de_DE: Konfiguration auch löschen

en: Check this if you want to delete all configuration items
    for this workplace along with the workplace itself.
de_DE: Ankreuzen, wenn Sie alle Einstellungen zu diesem Arbeits-
    platz gemeinsam mit dem Arbeitsplatz an sich löschen wollen.

en: Yes, delete this workplace.
de_DE: Ja, diesen Arbeitsplatz löschen.

en: Do NOT delete
de_DE: NICHT löschen

en: No, do NOT delete this workplace
de_DE: Nein, diesen Arbeitsplatz NICHT löschen.

en: delete workplace
de_DE: Arbeitsplatz löschen

en: Enter a descriptive name for the new workplace:
de_DE: Geben Sie dem neuen Arbeitsplatz einen aussagekräftigen Namen:

en: Configuring GNUmed workplaces ...
de_DE: Konfiguration der GNUmed-Arbeitsplätze ...

en: Cannot save a new workplace without a name.
de_DE: Kann neuen Arbeitsplatz nicht ohne Namen speichern.

en: Pick the plugin(s) to be loaded the next time the client is restarted under the workplace:
    
        [%s]
de_DE: Wählen Sie die Module, die beim nächsten GNUmed-Start in folgenden Arbeitsplatz geladen werden:
    
        [%s]

en: Configuring workplace plugins ...
de_DE: Konfiguration der GNUmed-Arbeitsplätze ...

en: 
    Select the plugin(s) to be loaded the next time
    the client is restarted under the workplace:
    
     [%s]
de_DE: 
    Wählen Sie die Module, die beim nächsten Start von GNUmed
    aktiv sein sollen für den Arbeitsplatz:
    
     [%s]

en: Plugins
de_DE: Module

en: Enter a name for the new workplace !
de_DE: Geben Sie dem neuen Arbeitsplatz einen aussagekräftigen Namen !

en: Cloning workplace
de_DE: Arbeitsplatz klonen

en: 
    Select the workplace to configure below.
    
    The currently active workplace is preselected.
de_DE: 
    Wählen Sie den zu konfigurierenden Arbeitsplatz aus.
    
    Der aktive Arbeitsplatz ist vorselektiert.

en: Clone
de_DE: Klonen

en: Clone the selected workplace
de_DE: Den gewählten Arbeitsplatz clonen

en: Your praxis
de_DE: Ihre Praxis

en: Your branch
de_DE: Ihre Zweigstelle

en: Praxis configuration ...
de_DE: Praxiskonfiguration ...

en: GNUmed has auto-created the following
    praxis branch for you (which you can
    later configure as needed):
    
    %s
de_DE: GNUmed hat automatisch folgende Praxis und
    Zweigstelle für Sie angelegt (Sie können
    diese später bearbeiten):
    
    %s

en: GNUmed has auto-selected the following
    praxis branch for you (which you can
    later configure as needed):
    
    %s
de_DE: GNUmed hat automatisch folgende Abteilung als
    Teil Ihrer Praxis ausgewählt (Sie können
    dies später ändern):
    
    %s

en: No praxis branches configured currently.
    
    You MUST select one unit of an organization to be the initial
    branch (site, office) which you are logging in from.
de_DE: Noch keine Praxisdaten angelegt.
    
    Sie MÜSSEN jetzt eine Abteilung einer Organisation
    als Teil Ihrer Praxis deklarieren.

en: Select the branch of praxis [%s] which you are logging in from.
de_DE: Wählen Sie die Zweigstelle der Praxis [%s], von welcher aus Sie sich anmelden.

en: Praxis branch selection ...
de_DE: Zweigstellenauswahl

en: Branch
de_DE: Zweigstelle

en: Branch type
de_DE: Art der Zweigstelle

en: Pick those units of "%s" which are branches of your praxis !
    
    Note that no other client should be connected at this time.
    
    If you want to select another organization entirely
    first remove all existing branches.
de_DE: Wählen Sie diejenigen Abteilungen von "%s", die Zweig-
    stellen Ihrer Praxis sind !
    Es dürfen derweil keine anderen Clients verbunden sein.
    
    Wenn Sie eine andere Organisation als Praxis wählen
    wollen, dann entfernen Sie einfach alle Zweigstellen.

en: Manage units
de_DE: Abteilungen verwalten

en: Manage organizations and their units
de_DE: Organisationen und deren Abteilungen verwalten

en: Units of "%s"
de_DE: Abteilungen von "%s"

en: Branches of your praxis
de_DE: Zweigstellen Ihrer Praxis

en: Cannot delete praxis branch(es).
    
    There are probably clients logged in
    from other locations. You need to log out
    all but this client before the praxis can
    be reconfigured.
de_DE: Kann Praxisstandort(e) nicht löschen.
    
    Wahrscheinlich sind andere Nutzer von
    anderswo aus in diesem GNUmed angemeldet. Es
    müssen erst alle Nutzer ausgeloggt sein, sehe
    die Praxiseinstellungen verändert werden können.

en: Configuring praxis ...
de_DE: Verwaltung der Praxis ...

en: Select a praxis branch.
de_DE: Wählen Sie eine Praxis-Zweigstelle.

en: The fragment <%s> expands to multiple lines !
    
    This text field can hold one line only, hwoever.
    
    Please select the line you want to insert:
de_DE: Das Fragment <%s> erzeugt mehrere Zeilen !
    
    Dieses Textfeld kann aber nur eine Zeile aufnehmen.
    
    Bitte wählen Sie die Zeile, die sie verwenden wollen:

en: Adapting multi-line expansion to single-line text field
de_DE: Passe mehrzeiliges Schlüsselwortergebnis an einzeiliges Textfeld an

en: Keyword expansion lines
de_DE: Zeilen des Schlüsselwort-Makros

en: Cannot save keyword expansion without text or data expansion.
de_DE: Kann Schlüsselwortmakro nicht ohne Text oder Daten speichern.

en: Cannot save keyword expansion without keyword.
de_DE: Kann Makro nicht ohne Schlüsselwort speichern.

en: ___copy
de_DE: ___Kopie

en: Size: %s
de_DE: Größe: %s

en: all files (Windows)
de_DE: alle Dateien (Windows)

en: Choose the file containing the data snippet
de_DE: Wählen Sie die Datei, die die Daten enthält

en: Adding keyword expansion
de_DE: Schlüsselwort-Makro hinzfügen

en: Editing keyword expansion "%s"
de_DE: Bearbeiten des Schlüsselwort-Makros "%s"

en: text
de_DE: Text

en: data
de_DE: Daten

en: 
    Select the keyword you want to edit !
de_DE: 
    Wählen Sie das Textmakro, welches Sie bearbeiten wollen !

en: Editing keyword-based expansions ...
de_DE: Bearbeiten der Schlüsselwortmakros ...

en: Expanding <%s>
de_DE: Expandiere <%s>

en: Several macro keywords match the fragment [%s].
    
    Please select the expansion you want to happen.
de_DE: Mehrere Makroschlüsselworte passen zum Fragment [%s].
    
    Wählen Sie das gewünschten Makro aus.

en: Selecting text macro
de_DE: Textmakro wählen

en: Note that GNUmed data packs are provided
    
    WITHOUT ANY GUARANTEE WHATSOEVER
    
    regarding their content.
    
    Despite data packs having been prepared with the
    utmost care you must still vigilantly apply caution,
    common sense, and due diligence to make sure you
    render appropriate care to your patients.
    
    Press [Yes] to declare agreement with this precaution.
    
    Press [No] to abort installation of the data pack.
de_DE: GNUmed-Datenpakete werden bereitgestellt
    
    OHNE JEDE GARANTIE
    
    hinsichtlich des Inhalts.
    
    Obwohl Datenpakete mit größtmöglicher Sorgfalt er-
    stellt wurden, müssen Sie trotzdem aufmerksam Um-
    sicht, Sachverstand und die gebotene Vorsicht walten
    lassen, um patientengerecht zu behandeln.
    
    Drücken Sie [Ja], um diese Bedingungen zu akzeptieren.
    
    Drücken Sie [Nein], um die Paketinstallation abzubrechen.

en: Terms of Data Pack Use
de_DE: Bedingungen für Datenpakete

en: installing data pack
de_DE: Datenpaket installieren

en: Lacking permissions to install data pack.
de_DE: Fehlende Rechte für die Datenpaketinstallation.

en: Installing data pack
de_DE: Installiere Datenpaket

en: Cannot validate data pack.
    
      name: %s
      URL: %s
    
      MD5
       calculated: %s
       expected: %s
       source: %s
    
    You may want to try downloading again or you
    may need to contact your administrator.
de_DE: Kann Datenpaket nicht überprüfen.
    
      Name: %s
      URL: %s
    
      MD5
       berechnet: %s
       erwartet: %s
       Quelle: %s
    
    Sie müssen eventuell erneut herunterladen
    oder Ihren Systemverwalter benachrichtigen.

en: Verifying data pack
de_DE: Prüfe Datenpaket

en: Cannot unpack data pack.
    
      name: %s
      URL: %s
      local: %s
    
    You may want to try downloading again or you
    may need to contact your administrator.
de_DE: Kann Datenpaket nicht entpacken.
    
      Name: %s
      URL: %s
      lokal: %s
    
    Sie müssen eventuell erneut herunterladen
    oder Ihren Systemverwalter benachrichtigen.

en: Unpacking data pack
de_DE: Entpacke Datenpaket

en: Installation of data pack failed because
    it attempted to modify the database layout.
    
      name: %s
      URL: %s
      local: %s
    
    You will need to contact your administrator.
de_DE: Kann Datenpaket nicht installieren,
    weil es die Datenbank verändern will.
    
      Name: %s
      URL: %s
      lokal: %s
    
    Sie müssen Ihren Systemverwalter benachrichtigen.

en: Installation of data pack failed.
    
      name: %s
      URL: %s
      local: %s
    
    You may want to try downloading again or you
    may need to contact your administrator.
de_DE: Kann Datenpaket nicht installieren.
    
      Name: %s
      URL: %s
      lokal: %s
    
    Sie müssen eventuell erneut herunterladen
    oder Ihren Systemverwalter benachrichtigen.

en: Successfully installed data pack.
    
      name: %s
      URL: %s
de_DE: Datenpaket erfolgreich installiert.
    
      Name: %s
      URL: %s

en: Please enter the URL under which to load
    the list of available data packs.
    
    The default URL is:
    
     [%s]
de_DE: Geben Sie die URL ein, von welcher die Liste
    verfügbarer Datenpakete geladen werden kann.
    
    Die GNUmed-Standard-URL ist:
    
     [%s]

en: Install the selected data pack.
    
    This can take quite a while depending on
    the amount of data to be installed.
    
    GNUmed will block until installation is
    complete and eventually inform you of
    success or failure.
de_DE: Installieren des gewählten Datenpakets.
    
    Abhängig von der zu installierenden Datenmenge
    kann dies einige Zeit in Anspruch nehmen.
    
    GNUmed blockiert, bis die Installation ab-
    geschlossen ist und meldet schlußendlich
    Erfolg oder Mißerfolg.

en: Data packs available for installation into this v%s database.
de_DE: Zur Installation in diese v%s-Datenbank verfügbare Datenpakete.

en: Showing data packs.
de_DE: Zeige Datenpakete.

en: Data pack
de_DE: Datenpaket

en: min DB
de_DE: min.DB

en: max DB
de_DE: max.DB

en: &Install
de_DE: &Installieren

en: &Configure
de_DE: &Konfigurieren

en: Configure the data packs list source
de_DE: Einstellen der Quelle für die Liste der Datenpakete

en: 
    This lists the communication channel types known to GNUmed.
de_DE: 
    Diese Typen von Kommunikationskanälen sind in GNUmed hinterlegt.

en: Managing communication types ...
de_DE: Verwalte Kommunikationstypen ...

en: System type
de_DE: Systemtyp

en: Select the type of communications channel.
de_DE: Wählen Sie den Typ des Kommunikationskanals.

en: Editing communications channel
de_DE: Einen Kommunikationskanal ändern

en: Cannot save (duplicate ?) communications channel.
de_DE: Kann (duplizierten ?) Kommunikationskanal nicht speichern.

en: List of known communication channels.
de_DE: Liste der bekannten Kommunikationskanäle.

en: Adding new communications channel
de_DE: Einen Kommunikationskanal hinzufügen

en: Are you sure this communication channel
    can no longer be used ?
de_DE: Sind Sie sicher, daß dieser Kommunikationskanal
    nicht länger verwendet werden kann?

en: Removing communication channel
de_DE: Einen Kommunikationskanal entfernen

en: There is no [%s] address registered with this patient.
    
    Please select the address you would like to use instead:
de_DE: Für diesen Patienten ist keine [%s]-Adresse bekannt.
    
    Wählen Sie die Adresse, die stattdessen verwendet werden soll:

en: Selecting address by type
de_DE: Adresse nach Typ auswählen

en: List of addresses related to this person.
de_DE: Liste der Adressen dieser Person.

en: Map
de_DE: Karte

en: Show selected address on map
de_DE: Gewählte Adresse auf einer Karte zeigen

en: Distance
de_DE: Distanz

en: Show distance from your praxis
de_DE: Entfernung von Ihrer Praxis zeigen

en: Adding new address
de_DE: Neue Adresse hinzufügen

en: Editing address
de_DE: Adresse bearbeiten

en: Are you sure you want to remove this
    address from the patient's addresses ?
    
    The address itself will not be deleted
    but it will no longer be associated with
    this patient.
de_DE: Sind Sie sicher, daß diese Adresse aus den
    Kontakten dieses Patienten entfernt werden soll ?
    
    Die Adresse wird nicht tatsächlich gelöscht, sondern
    nicht mehr dem Patienten zugeordnet.

en: Removing address
de_DE: Adresse entfernen

en: Creating new allergy not allowed.
de_DE: Anlegen einer neuen Allergie nicht vorgesehen.

en: &Restore
de_DE: &Zurücksetzen

en: <allergy state unasked>
de_DE: <Allergiestatus nicht erfragt>

en: invalid allergy state [%s]
de_DE: ungültiger Allergiestatus [%s]

en: Input new allergy item:
de_DE: Neue Allergie eingeben:

en: Edit the selected allergy item:
de_DE: Die ausgewählte Allergie bearbeiten:

en: Cannot set allergy state to <unknown> because there are allergies stored for this patient.
de_DE: Kann Allergiestatus nicht auf <unbekannt> setzen, weil zum Patienten Allergien abgespeichert sind.

en: Cannot set allergy state to <None> because there are allergies stored for this patient.
de_DE: Kann Allergiestatus nicht auf <Keine> setzen, weil zum Patienten Allergien abgespeichert sind.

en: Cannot set allergy state to <some> because there are neither allergies nor a comment available for this patient.
de_DE: Kann den Allergiestatus nicht auf <hat welche> setzen, weil weder ein Kommentar noch Allergien zum Patienten bekannt sind.

en: ALLERGIES
de_DE: ALLERGIEN

en: Allergy and Sensitivity - Summary
de_DE: Allergien/Überempfindlichkeiten - Zusammenfassung

en: ATC/Class
de_DE: ATC/Klasse

en: Class notes
de_DE: Notiz zur Stoffklasse

en: likely
de_DE: wahrscheinlich

en: No action configured for keyword [%s].
de_DE: Keine Aktion für Schlüsselwort [%s] eingestellt.

en: Cannot invoke [%s] for keyword [%s].
de_DE: Kann [%s] für Schlüsselwort [%s] nicht ausführen.

en: showing keyword popup
de_DE: zeige Schlüsselwort-Popup

en: Action [%s] on keyword [%s] is invalid.
de_DE: Aktion [%s] für Schlüsselwort [%s] ist ungültig.

en: dismiss popup and embed data
de_DE: Fenster schließen und Daten übernehmen

en: dismiss popup and throw away data
de_DE: Fenster schließen und Daten verwerfen

en:  Save
de_DE:  Speichern

en:  Delete
de_DE:  Löschen

en:  New
de_DE:  Neu

en: Adding new organizational unit
de_DE: Neue Abteilung hinzufügen

en: Editing organizational unit
de_DE: Bearbeite Abteilung

en: Organizations and units thereof.
de_DE: Organisationen und deren Abteilungen.

en: Unit selection ...
de_DE: Abteilung wählen ...

en: Unit type
de_DE: Abteilungsart

en: Select an organizational unit.
de_DE: Wählen Sie eine Abteilung.

en: Organizational Unit
de_DE: Abteilung

en: Unit Category
de_DE: Kategorie (Abteilung)

en: Units (sites, parts, departments, branches, ...) of organizations registered in GNUmed.
de_DE: In GNUmed registrierte Teile (Niederlassungen, Abteilungen, Filialen, ...) von Einrichtungen.

en: Units of: %s
de_DE: Abteilg.von: %s

en: <no organization selected>
de_DE: <keine Organisation gewählt>

en: <no unit selected>
de_DE: <keine Abteilung gewählt>

en: Invalid address selection.
de_DE: Ungültige Adresswahl.

en: Link the following address to the organizational unit ?
de_DE: Folgende Adresse der Abteilung zuordnen ?

en: Linking selected address
de_DE: Gewählte Adresse zuordnen

en: Adding new external ID
de_DE: Neue externe ID hinzufügen

en: Do you really want to delete this
    external ID from the organizational unit ?
de_DE: Wollen Sie diese externe ID tatsächlich
    aus der Abteilungsbeschreibung löschen ?

en: Deleting external ID
de_DE: Externe ID löschen

en: Adding new organization
de_DE: Neue Einrichtung hinzufügen

en: Editing organization
de_DE: Bearbeite Einrichtung

en: Select an organization.
de_DE: Wählen Sie eine Einrichtung.

en: Select an organizational category.
de_DE: Wählen Sie eine Kategorie für die Einrichtung.

en: Organizations registered in GNUmed.
de_DE: In GNUmed registrierte Einrichtungen.

en: Communication channels
de_DE: Kommunikationskanal

en: External IDs
de_DE: Externe IDs

en: generic multi choice dialog
de_DE: allgemeine Mehrfachauswahl

en: Deleting list items
de_DE: Listeneinträge löschen

en: You have selected %s list items.
    
    Really delete all %s items ?
de_DE: Es sind %s Listeneinträge markiert.
    
    Wirklich alle %s Einträge löschen ?

en: List Item Actions
de_DE: Tabellenaktionen

en: List Item Actions (selected: 1 entry)
de_DE: Tabellenaktionen (markiert: 1 Eintrag)

en: List Item Actions (selected: %s entries)
de_DE: Tabellenaktionen (markiert: %s Einträge)

en: Add (<INS>)
de_DE: Hinzufügen (<Einfg>)

en: Delete (<DEL>)
de_DE: Löschen (<Entf>)

en: Find (<CTRL-F>)
de_DE: Finden (<STRG-F>)

en: Find next [%s] (<CTRL-N>)
de_DE: Finde nächste [%s] (<STRG-N>)

en: &All rows
de_DE: &Alle Einträge

en: All rows as &CSV
de_DE: Alle Einträge als &CSV

en: &Tooltips of all rows
de_DE: &Tooltips aller Einträge

en: &Data of all rows
de_DE: &Daten aller Einträge

en: &Selected rows
de_DE: &Markierte Einträge

en: &Selected rows as CSV
de_DE: &Markierte Einträge als CSV

en: &Tooltips of selected rows
de_DE: &Tooltips der markierten Einträge

en: &Data of selected rows
de_DE: &Daten der markierten Einträge

en: Tooltips of selected rows
de_DE: Tooltips der markierten Einträge

en: Data (formatted as text) of selected rows
de_DE: Zeilendaten (als Text) der markierten Einträge

en: Content (as one line each) of selected rows
de_DE: Inhalte (als Einzeiler) der markierten Einträge

en: Tooltip of current row
de_DE: Tooltip des aktuellen Eintrags

en: Data (formatted as text) of current row
de_DE: Zeilendaten (als Text) des aktuellen Eintrags

en: Content (as one line) of current row
de_DE: Zeileninhalt (als Einzeiler) des aktuellen Eintrags

en: Content (one line per column) of current row
de_DE: Zeileninhalt (pro Spalte eine Zeile) des aktuellen Eintrags

en: Column &%s (current row): "%s" [#%s]
de_DE: Spalte &%s (aktueller Eintrag): "%s" [#%s]

en: Column &%s (current row): %s
de_DE: Spalte &%s (aktueller Eintrag): %s

en: Screen&shot ...
de_DE: Bildschirm&photo

en: Save to &file...
de_DE: Speichern in &Datei …

en: Copy to &clipboard...
de_DE: In &Zwischenablage kopieren...

en: Append (&+) to clipboard...
de_DE: An Zwischenablage anhängen (&+)...

en: %s list items are selected.
    
    Really delete all %s items ?
de_DE: Es sind %s Listeneinträge markiert.
    
    Wirklich alle %s Einträge löschen ?

en: Enter the search term:
de_DE: Suchbegriff eingeben:

en: List search
de_DE: Listensuche

en: Current search term: [[%s]]
    
    %s
de_DE: Jetziger Suchbegriff: [[%s]]
    
    %s

en: All rows saved to [%s].
de_DE: Alle Einträge in [%s] gespeichert.

en: All tooltips saved to [%s].
de_DE: Alle Tooltips in [%s] gespeichert.

en: All data saved to [%s].
de_DE: Alle Daten in [%s] gespeichert.

en: Selected rows saved to [%s].
de_DE: [%s]: Markierte Einträge gespeichert.

en: Selected tooltips saved to [%s].
de_DE: [%s]: Tooltips markierter Einträge gespeichert.

en: Selected data saved to [%s].
de_DE: [%s]: Daten markierter Einträge gespeichert.

en: GMd screenshot
de_DE: GMd-Bildschirmphoto

en: list
de_DE: Liste

en: Monty the Serpent && the FSF Present
de_DE: Monty die Python && die FSF präsentieren

en: Free eMedicine
de_DE: Freie eMedicine

en: Version %s%s brought to you by
de_DE: Version %s%s präsentiert von

en: debug
de_DE: debuggen

en: Please visit http://www.gnumed.org
de_DE: Siehe auch http://www.gnumed.org

en: The following people kindly contributed to GNUmed.
    Please write to <gnumed-devel@gnu.org> to have your
    contribution duly recognized in this list or to have
    your name removed from it for, say, privacy reasons.
    
    Note that this list is sorted alphabetically by last
    name, first name. If the only identifier is an email
    address it is sorted under the first character of
    the user name.
    %s
de_DE: Die folgenden Personen haben zu GNUmed beigetragen.
    Bitte schreiben Sie an <gnumed-devel@gnu.org> um Ihren Beitrag
    gebührend in dieser Liste gewürdigt zu sehen oder ihn aus der Liste
    entfernen zu lassen, z.B. zum Schutz der Privatsphäre.
    
    Hinweis: Diese Liste ist alphabetisch nach Nachname und Vorname
    geordnet. Wenn lediglich eine E-Mail-Adresse bekannt ist, wird diese
    unter dem ersten Buchstaben des Nutzernamens eingeordnet.
    %s

en: %s, %s  [#%s]
    
    This patient's chart was worked on only recently:
    
     %s
    Do you want to continue that consultation ?
     (If not a new one will be used.)
de_DE: %s, %s  [#%s]
    
    Diese Karteikarte wurde erst kürzlich bearbeitet:
    
     %s
    Wollen Sie diese Konsultation fortsetzen ?
     (wenn nicht, wird eine neue Konsultation begonnen)

en: Pulling chart
de_DE: Ziehen der Karteikarte

en: Continue recent
de_DE: Fortsetzen

en: Continue the existing recent encounter.
de_DE: Die existierende Konsultation von neulich fortsetzen.

en: Start new
de_DE: Neubeginn

en: Start a new encounter. The existing one will be closed.
de_DE: Einen neuen Kontakt anlegen. Der aktive Kontakt endet.

en: Properly switched to fairly recent encounter but unable to delete newly-created encounter.
de_DE: Der kürzliche APK wurde erfolgreich aktiviert, aber der vorher neu angelegte APK konnte nicht gelöscht werden.

en: Unable to transfer the data from newly-created to fairly recent encounter.
de_DE: Konnte etwaige Daten des neu gestarteten in den kürzlich stattgehabten APK transferieren.

en: Started a new encounter for the active patient.
de_DE: Für den aktiven Patienten wurde ein neuer Kontakt begonnen.

en: 
    A new encounter was started for the active patient.
de_DE: 
    Für den aktiven Patienten wurde ein neuer Kontakt begonnen.

en: Start of new encounter
de_DE: Neuer Kontakt begonnen

en: only documents added
de_DE: nur Dokumente hinzugefügt

en: Edit the encounter details of the active patient before moving on:
de_DE: Bearbeiten Sie die Details der aktiven Konsultation vor dem Patientenwechsel:

en: Cannot list encounters. No active patient.
de_DE: Kann Kontakte nicht auflisten. Kein Patient aktiv.

en: Really delete encounter [%s] ?
    
    Once deletion succeeds it cannot be undone.
    
    Note that it will only succeed if there
    is no data attached to the encounter.
de_DE: Konsultation [%s] wirklich löschen ?
    
    Eine Löschung kann nicht rückgängig gemacht werden.
    
    Die Konsultation kann freilich nur gelöscht werden,
    wenn darunter keine Daten eingegeben worden sind.

en: Deleting encounter
de_DE: Konsultation löschen

en: Cannot delete encounter [%s]. It is probably in use.
de_DE: Kann Konsultation [%s] nicht löschen, da sie wohl in Benutzung ist.

en: The patient's encounters.
de_DE: Die Kontakte des Patienten.

en: Encounters ...
de_DE: Konsultationen ...

en: Reason for Encounter
de_DE: Beratungsursache

en: Assessment of Encounter
de_DE: Beratungsergebnis

en: Empty
de_DE: Leer

en: Edit active
de_DE: Aktiven bearbeiten

en: Edit the active encounter
de_DE: Die aktive Konsultation bearbeiten

en: Start new active encounter for the current patient.
de_DE: Einen neuen Kontakt für den aktiven Patienten beginnen.

en: old praxis branch: %s (%s)
de_DE: Alte Praxisniederlassung: %s (%s)

en: The active encounter of the current patient:
    
    %s
de_DE: Der aktuelle Kontakt des aktiven Patienten:
    
    %s

en: Adding new encounter type
de_DE: Neuen Konsultationstype hinzufügen

en: Editing local encounter type name
de_DE: Bearbeite Lokalnamen des Konsultationstyps

en: Cannot delete encounter type [%s]. It is in use.
de_DE: Kann den Konsultationstyp [%s]
     nicht löschen, da er in Benutzung ist.

en: 
    Select the encounter type you want to edit !
de_DE: 
    Wählen Sie den Konsultationstyp, den Sie bearbeiten wollen !

en: Managing encounter types ...
de_DE: Verwalte Konsultationstypen ...

en: cardiac device checkup report
de_DE: PM/ICD-Prüfbericht

en: There are no device checkup reports in the database.
de_DE: Keine PM/ICD-Prüfberichte gefunden.

en: Yes: + / ! / 1
de_DE: Ja: + / ! / 1 / y

en: No: - / 0
de_DE: Nein: - / 0

en: Unknown: ?
de_DE: Unbekannt: ?

en: The text has been copied into the clipboard.
de_DE: Der Text wurde in die Zwischenablage kopiert.

en: file2clipboard
de_DE: Datei2Zwischenablage

en: The file [%s] has been copied into the clipboard.
de_DE: Die Datei [%s] wurde in die Zwischenablage kopiert.

en: Saved screenshot to file [%s].
de_DE: BIldschirmphoto in Datei [%s] gespeichert.

en: programmer forgot to specify error message
de_DE: Programmierer hat vergessen, die Fehlermeldung genau anzugeben.

en: 
    
    Please consult the error log for all the gory details !
de_DE: 
    
    Die Logdatei enthält genauere Angaben !

en: generic error message
de_DE: allgemeine Fehlermeldung

en: programmer forgot to specify info message
de_DE: Programmierer hat vergessen, Information anzugeben.

en: generic info message
de_DE: allgemeine Information

en: programmer forgot to specify warning
de_DE: Programmierer hat vergessen, Warnung anzugeben.

en: generic warning message
de_DE: allgemeine Warnmeldung

en: Editing EDC
de_DE: ET bearbeiten

en: Really delete the EDC documented previously ?
    
     EDC: %s
de_DE: Den Geburtstermin wirklich löschen ?
    
     Termin: %s

en: Algorithm: %s
    
    Source: %s
de_DE: Algorithmus: %s
    
    Quelle: %s

en: Current age of pregnancy (%s):
     day %s = %s weeks %s days = week %s = month %s
de_DE: Jetziges Schwangerschaftsalter (%s):
     Tag %s = %s Wochen %s Tage = %s.SSW = %s.SSM

en: Pregnancy Calculator
de_DE: Schwangerschaftsrechner

en: LMP
de_DE: LR

en: Click on calendar to enter the last menstrual period date
de_DE: im Kalender das Datum der letzten Regel anklicken

en: Gest.
de_DE: Schwangerschaft

en: 18 Week Ultrasound Scan
de_DE: Schall 18.Woche

en: Ultrasound Scan - Revised EDC
de_DE: Schall - korrigierter Geburtstermin

en: Scan Date
de_DE: Datum Schall

en: Click on this field and then the ultrasound scan date on the calendar
de_DE: hier klicken und dann das Datum des Ultraschalltermins im Kalender auswählen

en: Weeks
de_DE: Wochen

en: Days
de_DE: Tage

en: Rev EDC
de_DE: Korr.Termin

en: No patient selected on the left.
de_DE: Links ist kein Patient gewählt.

en: No patient selected on the right.
de_DE: Rechts ist kein Patient gewählt.

en: The Borg
de_DE: Die Borg

en: Cannot merge Kirk into another patient.
de_DE: Kann Kirk keinem anderen Patienten zuordnen.

en: Are you positively sure you want to merge patient
    
     #%s: %s (%s, %s)
    
    into patient
    
     #%s: %s (%s, %s) ?
    
    Note that this action can ONLY be reversed by a laborious
    manual process requiring in-depth knowledge about databases
    and the patients in question !
de_DE: Sind Sie absolut sicher, daß Sie den Patienten
    
     #%s: %s (%s, %s)
    
    in den Patienten
    
     #%s: %s (%s, %s) überführen wollen ?
    
    Bedenken Sie, daß die Umkehraktion eine sehr zeitaufwendige
    Handarbeit wäre, die nur mit profundem Wissen über Datenbanken
    und die betreffenden Patienten überhaupt möglich ist !

en: Merging patients: confirmation
de_DE: Patienten zusammenführen: Bestätigung

en: Cannot merge patients without admin access.
de_DE: Für die Zusammenführung von Patienten sind Administratorrechte notwendig.

en: The patient
    
     #%s: %s (%s, %s)
    
    has successfully been merged into
    
     #%s: %s (%s, %s)
de_DE: Der Patient
    
     #%s: %s (%s, %s)
    
    wurde erfolgreich dem Patienten
    
     #%s: %s (%s, %s) hinzugefügt.

en: Merging patients: success
de_DE: Patienten zusammenführen: Erfolg

en: Lastname
de_DE: Nachname

en: Firstname
de_DE: Vorname

en: DOB
de_DE: geboren

en: last visit
de_DE: Letzter Besuch

en: Nickname / Comment
de_DE: Spitzname / Kommentar

en: found via
de_DE: gefunden über

en: Cannot access BDT file
    
     [%s]
    
    to import patient.
    
    Please check your configuration.
de_DE: Kein Zugriff auf BDT-Datei
    
     [%s]
    
    zum Import des Patienten.
    
    Überprüfen Sie die Konfiguration.

en: Activating xDT patient
de_DE: XDT-Patienten aktivieren

en: Cannot load patient from BDT file
    
     [%s]
de_DE: Kann Patienten nicht aus BDT-Datei laden:
    
     [%s]

en: vcf files
de_DE: vcf-Dateien

en: VCF files
de_DE: VCF-Dateien

en: Choose a vCard file:
de_DE: Wählen Sie eine vCard-Datei:

en: [%s] does not seem to contain a vCard.
de_DE: [%s] enthält scheinbar keine vCard.

en: Cannot activate patient:
    
    %s %s (%s)
    %s
de_DE: Kann Patienten nicht aktivieren:
    
    %s %s (%s)
    %s

en: Activating external patient
de_DE: Externen Patienten aktivieren

en: No patient in clipboard.
de_DE: Kein Patient in der Zwischenablage.

en: Clipboard does not seem to contain a vCard.
de_DE: Zwischenablage enthält scheinbar keine vCard.

en: Clipboard does not seem to contain LinuxMedNews XML.
de_DE: Zwischenablage enthält scheinbar kein LinuxMedNews-XML.

en: No patients found in external sources.
de_DE: Keine Patienten in den externen Quellen gefunden.

en: The only external patient is already active in GNUmed.
de_DE: Der einzige extern verfügbare Patient ist schon in GNUmed aktiv.

en: Cannot create new patient:
    
     [%s %s (%s), %s]
de_DE: Kann neuen Patienten nicht anlegen:
    
     [%s %s (%s), %s]

en: To search for a person, type any of:                   
    
     - fragment(s) of last and/or first name(s)
     - GNUmed ID of person (can start with '#')
     - any external ID of person
     - date of birth (can start with '$' or '*')
    
    and hit <ENTER>.
    
    Shortcuts:
     <F2>
      - scan external sources for persons
     <CURSOR-UP>
      - recall most recently used search term
     <CURSOR-DOWN>
      - list 10 most recently found persons
de_DE: Zum Suchen geben Sie ein:                            
    
     - Teile von Vor- und/oder Nachnamen
     - GNUmed-Patientennummer (kann mit '#' beginnen)
     - eine andere ID der Person
     - Geburtsdatum (kann mit '$' oder '*' beginnen)
    
    Starten Sie die Suche mit <ENTER>
    
    Kürzel:
     <F2>
      - Liste der extern verfügbaren Personen
     <CURSOR-HOCH>
      - letzten Suchbegriff einblenden
     <CURSOR-RUNTER>
      - Liste der letzten 10 Personen

en: Error searching for matching persons.
    
    Search term: "%s"
de_DE: Fehler bei der Suche nach einer Person.
    
    Suchbegriff: "%s"

en: selecting person
de_DE: Person wählen

en: Selecting patient
de_DE: Patienten wählen

en: Cannot find any matching patients for the search term
    
     "%s"
    
    You may want to try a shorter search term.
de_DE: Kann für den Suchbegriff keine passenden Patienten finden.
    
     "%s"
    Möglicherweise klappt es mit einem kürzeren Suchbegriff.

en: Go back
de_DE: Zurück

en: Go back and search again.
de_DE: Wieder zurück zur Suche.

en: Create new patient.
de_DE: Neuen Patienten anlegen.

en: Privacy check
de_DE: Datenschutzprüfung

en: You have selected the chart of a member of staff,
    for whom privacy is especially important:
    
      %s, %s
    
    This may be OK depending on circumstances.
    
    Please be aware that accessing patient charts is
    logged and that %s%s will be
    notified of the access if you choose to proceed.
    
    Are you sure you want to draw this chart ?
de_DE: Sie haben die Karteikarte eines Mitarbeiters gewählt.
    Bei diesen ist der Schutz der Privatsphäre besonders wichtig:
    
      %s, %s
    
    Unter Umständen ist dies beabsichtigt.
    
    Bedenken Sie, daß alle Karteizugriffe aufgezeichnet
    und daß %s%s über den Zugriff
    informiert wird, wenn Sie fortfahren.
    
    Wollen Sie dennoch diese Kartei aufrufen ?

en: Privacy notice
de_DE: Datenschutzhinweis

en: %s: Your chart has been accessed by %s.
de_DE: %s: Ihre Karteikarte wurde von %s aufgerufen.

en: %s: Staff member %s has been notified of your chart access.
de_DE: %s: Mitarbeiter %s wurde über Ihre Akteneinsicht benachrichtigt.

en: Checking date of birth
de_DE: Prüfe Geburtsdatum

en: 
     %s
    
    The date of birth for this patient is not known !
    
    You can proceed to work on the patient but
    GNUmed will be unable to assist you with
    age-related decisions.
de_DE: 
     %s
    
    Der Geburtstag dieser Person ist unbekannt !
    
    Sie können trotzdem mit dieser Karteikarte arbeiten,
    aber GNUmed kann Sie dann bei altersbezogenen
    Entscheidungen nicht unterstützen.

en: %(pat)s turns %(age)s on %(month)s %(day)s ! (today is %(month_now)s %(day_now)s)
de_DE: %(pat)s wird am %(day)s. %(month)s %(age)s Jahre alt ! (Heute ist der %(day_now)s. %(month_now)s.)

en: %(name)s (locked)
de_DE: %(name)s (fixiert)

en: <patient search locked>
de_DE: <Patientensuche gesperrt>

en: <type here to search patient>
de_DE: <hier Patienten suchen>

en: In case of emergency contact:
de_DE: Im Notfall verständigen:

en: The preparation (form) of the substance or product.
de_DE: Die Darreichungs-/Zubereitungsform des Wirkstoffs bzw Medikaments.

en: A drug product.
de_DE: Medikament

en: A substance with optional strength or a drug product.
de_DE: Ein Wirkstoff, optional mit Stärke, oder ein Arzneiprodukt.

en: The medical aim for consuming this substance.
de_DE: Das medizinische Ziel des Gebrauchs dieser Substanz.

en: not tolerated:
de_DE: nicht vertragen:

en: discontinued due to allergy or intolerance
de_DE: beendet wegen Allergie oder Unverträglichkeit

en: Documented an allergy
de_DE: Dokumentierte eine Allergie

en: An allergy was documented against the substance:
    
      [%s]
    
    This substance was taken with the multi-component drug product:
    
      [%s (%s)]
    
    Note that ALL components of this product were discontinued.
de_DE: Eine Allergie auf diesen Wirkstoff ist dokumentiert:
    
      [%s]
    
    Der Wirkstoff wurde als Kombinationspräparat eingenommen:
    
      [%s (%s)]
    
    Beachten Sie, daß ALLE Komponenten des Präparats abgesetzt wurden.

en: disapproved
de_DE: abgelehnt

en: Substances consumed by the patient
de_DE: Vom Patienten konsumierte Substanzen

en: Application
de_DE: Anwendung

en: never
de_DE: nie

en: %s, last confirmed %s
de_DE: %s, zuletzt überprüft %s

en: Comment (%s): %%s
de_DE: Kommentar (%s): %%s

en: reaction not recorded
de_DE: Reaktion nicht dokumentiert

en: GFR: unknown
de_DE: GFR: unbekannt

en: GFR reported by path lab
de_DE: GFR stammt aus Labor

en: <no components>
de_DE: <keine Bestandteile>

en: %s w/ %s%s%s of %s
de_DE: %s mit %s%s%s von %s

en: Adding substance intake entry
de_DE: Substanzeinnahme hinzufügen

en: The patient is already taking
    
     %s
    
    You will want to adjust the schedule
    rather than document the intake twice.
de_DE: Der Patient nimmt bereits
    
     %s
    
    Sie sollten den Einnahmeplan ändern
    und nicht die Einnahme zweimal dokumentieren.

en: Input incomplete/invalid for saving as substance intake.
de_DE: Unvollständige/ungültige Daten zum Speichern als Substanzeinnahme.

en: Discontinued (%s) in the future (now: %s)!
de_DE: Enddatum (%s) in der Zukunft (jetzt: %s) !

en: Discontinued (%s) before started (%s) !
de_DE: Enddatum (%s) vor Startdatum (%s) !

en: Cannot add duplicate of (maybe inactive) substance intake.
de_DE: Kann kein Duplikat einer (evtl. inaktiven) Medikation eintragen.

en: This intake is part of a multi-component drug product:
    
     %s
    
    Really delete all intakes related to this drug product ?
de_DE: Diese Substanzeinnahme bezieht sich auf ein Medikament mit mehreren Wirkstoffen:
    
     %s
    
    Sollen alle Einnahmen dieses Medikaments gelöscht werden ?

en: Deleting medication / substance intake
de_DE: Medikation / Substanzeinnahme löschen

en: 
    [%s]
    
    It may be prudent to edit (before deletion) the details
    of this substance intake entry so as to leave behind
    some indication of why it was deleted.
de_DE: 
    [%s]
    
    Es kann sinnvoll sein, vor dem Löschen dieser
    Medikation / Substanzeinnahme einen Hinweis auf
    den Grund der Löschung einzufügen.

en: Allow editing of substance intake entry before deletion.
de_DE: Die Medikation / Substanzeinnahme vor dem Löschen noch bearbeiten.

en: Delete immediately without editing first.
de_DE: Sofort löschen ohne vorheriges Bearbeiten.

en: &Cancel
de_DE: A&bbrechen

en: Abort. Do not delete or edit substance intake entry.
de_DE: Abbrechen. Die Medikation / Substanzeinnahme weder löschen noch bearbeiten.

en: Now delete substance intake entry ?
de_DE: Diese Medikation / Substanzeinnahme jetzt löschen ?

en: Adding medication/non-medication substance intake
de_DE: Medikation / Substanzeinnahme hinzufügen

en: Editing medication/non-medication substance intake
de_DE: Medikation / Substanzeinnahme bearbeiten

en: Document an allergy against this substance.
de_DE: Dokument gegen diese Substanz dokumentieren.

en: No medication list template configured.
de_DE: Keine Druckvorlage für die Medikamentenliste voreingestellt.

en: There is no medication list template configured.
de_DE: Es ist keine Druckvorlagen für die Medikamentenliste eingestellt.

en: Printing medication list
de_DE: Drucken der Medikamentenliste

en: Problem loading medication list template.
de_DE: Problem beim Laden der Druckvorlage für die Medikamentenliste.

en: Cannot load medication list template [%s - %s]
de_DE: Kann Vorlage [%s - %s] für Medikamentenliste nicht laden

en: generated medication list document
de_DE: Medikamentenliste erzeugt

en: Select the default prescription template:
de_DE: Wählen Sie die Standardvorlage für Verordnungen:

en: No prescription template configured.
de_DE: Keine Druckvorlage für Verordnungen voreingestellt.

en: There is no prescription template configured.
de_DE: Es ist keine Druckvorlagen für Verordnungen eingestellt.

en: Printing prescription
de_DE: Drucke Verordnung

en: Problem loading prescription template.
de_DE: Problem beim Laden der Druckvorlage für Verordnungen.

en: Cannot load prescription template [%s - %s]
de_DE: Kann Vorlage [%s - %s] für Verordnungen nicht laden

en: generated prescription
de_DE: Verordnung erzeugt

en: These products have been prescribed but are not listed
    in the current medication list of this patient.
    
    Please select those you want added to the medication list.
de_DE: Diese Medikamente wurden verordnet, aber fehlen
    in der aktuellen Medikation des Patienten.
    
    Bitte wählen Sie diejenigen, die eingetragen werden sollen.

en: Newly prescribed drugs
de_DE: Neu verschriebene Medikamente

en: Add to medication list
de_DE: In Medikationsliste eintragen

en: Timeframe
de_DE: Zeitraum

en: %s <fake>
de_DE: %s <unecht>

en: Cannot edit more than one substance at once.
de_DE: Kann nicht mehrere Substanzen gleichzeitig bearbeiten.

en: Cannot delete more than one substance at once.
de_DE: Kann nicht mehrere Substanzen gleichzeitig entfernen.

en: Cannot create allergy from more than one substance at once.
de_DE: Kann eine Allergie nicht aus mehreren Substanzen gleichzeitig erzeugen.

en:  Product name: %%s   [#%s]
de_DE:  Handelsname: %%s   [#%s]

en: 
    Select the measurements panel to show in the medications plugin.
de_DE: 
    Wählen Sie das Meßwertprofil für das Medikationsmodul.

en: Measurements panel
de_DE: Meßwerteprofil

en: Configuring medications plugin measurements panel
de_DE: Konfiguration des Laborprofils für die Medikamentenüberwachung

en: GNUmed will use this URL to access a website which lets
    you report an adverse drug reaction (ADR).
    
    If you leave this empty it will fall back
    to an URL for reporting ADRs in Germany.
de_DE: GNUmed öffnet mit dieser Adresse eine Webseite, auf der
    Sie Unerwünschte Arzneimittelwirkungen (UAW) melden können.
    
    Wenn Sie das Feld leerlassen, wird eine für Deutschland
    gültige Adresse eingestellt.

en: Drug product
de_DE: Medikament

en: EDC (!?!):
de_DE: ET (!?!):

en: EDC:
de_DE: Termin:

en: %.1f (%s ago)
de_DE: %.1f (vor %s)

en:  - too old: %s ago (max: %s)
de_DE:  - zu alt: %s ago (max: %s)

en: Most recent: %s ago
de_DE: Zuletzt: vor %s

en: Why monitor: %s
de_DE: Beobachten wegen: %s

en: Problems:
de_DE: Probleme:

en: No test result for: %s (%s)
de_DE: Keine Meßwerte für %s (%s)

en: Enter vaccination given
de_DE: Verabreichte Impfung eingeben

en: Unsaved progress note
de_DE: Ungespeicherte Verlaufsnotiz

en: This progress note has not been saved yet.
    
    Do you want to save it or discard it ?
de_DE: Diese Verlaufsnotiz ist noch nicht gespeichert.
    
    Wollen Sie sie speichern oder verwerfen ?

en: Save this progress note
de_DE: Diese Verlaufsnotiz speichern

en: Discard this progress note
de_DE: Diese Verlaufsnotiz verwerfen

en: Save all remaining unsaved progress notes
de_DE: Alle ungespeicherten Verlaufsnotiz speichern

en: Add editor for a new unassociated progress note.
    
    There is a configuration option whether or not to
    allow several new unassociated progress notes at once.
de_DE: Einen Editor für eine nicht zugeordnete Verlaufsnotiz hinzufügen.
    
    In der Programmkonfiguration können Sie festlegen, ob Sie
    mehrere solcher Editoren gleichzeitig zulassen wollen.

en: Save progress note into medical record and close this editor.
de_DE: Verlaufsnotiz in Kartei abspeichern und Editor schließen.

en: Clear this progress note editor.
de_DE: Editor für Verlaufsnotiz leeren.

en: Discard progress note and close this editor. You will loose any data already typed into this editor !
de_DE: Verlaufsnotiz verwerfen und diesen Editor schließen. Sie verlieren dabei alle bereits in diesen Editor eingegebenen Daten !

en: Problem saving progress note: duplicate information ?
de_DE: Problem beim Speichern der Verlaufsnotiz: Duplikat ?

en: label missing
de_DE: Feldname fehlt

en: soap cat missing
de_DE: SOAP-Kategorie fehlt

en: Enter a descriptive name for this new problem:
de_DE: Geben Sie dem neuen Problem einen aussagekräftigen Namen:

en: Creating a problem (episode) to save the notelet under ...
de_DE: Lege Problem (Episode) zum Speichern des Eintrags an ...

en: Error saving progress note.
de_DE: Fehler beim Speichern der Verlaufsnotiz.

en: Error saving embedded data.
de_DE: Fehler beim Speichern der eingebetteten Daten.

en: Visit Purpose
de_DE: Beratungsursache

en: History Taken
de_DE: Anamnese

en: Findings
de_DE: Befund

en: save
de_DE: speichern

en: save clinical note in EMR
de_DE: Karteieintrag abspeichern

en: discard
de_DE: verwerfen

en: discard clinical note
de_DE: Karteieintrag verwerfen

en: clinical progress note
de_DE: klinische Verlaufsnotiz

en: Cannot add files to export area. No patient.
de_DE: Kann Dateien nicht in Sammelmappe legen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot import files into export area.
de_DE: Kann Dateien nicht in Sammelmappe legen.

en: Successfully imported files into export area.
    
    Do you want to delete imported files from the filesystem ?
    
     %s
de_DE: Dateien erfolgreich in Sammelmappe gelegt.
    
    Wollen Sie die aufgenommenen Dateien löschen ?
    
     %s

en: Removing files
de_DE: Dateien löschen

en: Imported files into export area.
de_DE: Dateien in Sammelmappe gelegt.

en: Clearing out a directory
de_DE: Verzeichnis leeren

en: Do you really want to delete all existing data
    from the following directory ?
    
     %s
    
    Note, this can NOT be reversed without backups.
de_DE: Sind Sie sicher, daß alle Daten aus dem
    folgenden Verzeichnis gelöscht werden sollen ?
    
     %s
    
    (kann nicht rückgängig gemacht werden)

en: 
    Number of entries to export: %s
    
    Patient: %s
    
    Select the media to export onto below.
de_DE: 
    Anzahl zu exportierender Einträge: %s
    
    Patient: %s
    
    Wählen Sie das Zielmedium.

en: Medium
de_DE: Datenträger

en: %s (%s %s) - %s free
de_DE: %s (%s %s) - %s frei

en: %s (%s): %s in %s on %s
de_DE: %s (%s): %s in %s auf %s

en: %s on %s, not mounted
de_DE: %s on %s, nicht eingebunden

en: helper <gm-burn_doc(.bat)> not found
de_DE: <gm-burn_doc(.bat)> nicht gefunden

en: media not mounted
de_DE: Medium nicht eingebunden

en: directory contains data
de_DE: Verzeichnis enthält Daten

en: Select directory where to save the archive or files.
de_DE: Das Zielverzeichnis für das Archiv oder die Dateien wählen.

en: Number of entries to save: %s
de_DE: Zu speichernde Objekte: %s

en: Select files to add to the export area
de_DE: Wählen Sie Dateien für die Aufnahme in die Sammelmappe

en: Adding files to export area
de_DE: Dateien in die Sammelmappe legen

en: Cannot add (some of) the following files to the export area:
    %s
de_DE: Kann einige der folgenden Dateien nicht in die Sammelmappe legen:
    %s

en: Select directory to add to the export area
de_DE: Wählen Sie ein Verzeichnis zur Aufnahme in die Sammelmappe

en: Adding path to export area
de_DE: Verzeichnis in die Sammelmappe legen

en: Cannot add the following path to the export area:
    %s
de_DE: Kann folgendes Verzeichnis nicht in die Sammelmappe legen:
    %s

en: Select the documents to be put into the export area:
de_DE: Wählen Sie die Dokumente, die in die Sammelmappe gelegt werden sollen:

en: clipboard
de_DE: Zwischenablage

en: Loading clipboard item (saved to file) into export area
de_DE: Zwischenablageinhalt in die Sammelmappe legen.

en: Cannot add the following clip to the export area:
    %s
de_DE: Kann folgenden Schnipsel nicht in die Sammelmappe legen:
    %s

en: scan
de_DE: Scan

en: Scanning files into export area
de_DE: Scannen von Dateien für die Sammelmappe

en: Cannot add (some of) the following scans to the export area:
    %s
de_DE: Kann einige der folgenden Scans nicht in die Sammelmappe legen:
    %s

en: Deleting document from export area.
de_DE: Dokumente aus der Sammelmappe entfernen.

en: Really remove %s selected document(s)
    from the patient export area ?
de_DE: Wirklich %s gewählte Dokumente aus
    der Sammelmappe entfernen ?

en: Error printing documents.
de_DE: Fehler beim Drucken der Dokumente.

en: Printing [%s]
de_DE: Drucke [%s]

en: Printed:
     - %s
de_DE: Gedruckt:
     - %s

en: Item(s) moved to Print Center.
de_DE: Einträge ins Druckcenter verschoben.

en: Saving entries
de_DE: Einträge speichern

en: Saving entries as encrypted ZIP archive
de_DE: Einträge als verschlüsseltes ZIP-Archiv speichern

en: Saving entries as unencrypted ZIP archive
de_DE: Einträge als unverschlüsseltes ZIP-Archiv speichern

en: Cannot save: aborted or error.
de_DE: Kann nicht speichern: Abbruch oder Fehler.

en: Saved entries into [%s]
de_DE: Einträge nach [%s] gespeichert

en: Saving entries as encrypted files
de_DE: Einträge als verschlüsselte Dateien speichern

en: Saving entries as unencrypted files
de_DE: Einträge als unverschlüsselte Dateien speichern

en: Saved from export area to [%s]:
     - %s
de_DE: Aus Sammelmappe nach [%s] gespeichert:
     - %s

en: Exporting entries
de_DE: Export von Einträgen

en: Exporting encrypted entries
de_DE: Verschlüsselter Export von Einträgen

en: Cannot export: aborted or error.
de_DE: Kann nicht exportieren: Abbruch oder Fehler.

en: Entries successfully burned to disk.
de_DE: Einträge erfolgreich auf Medium gebrannt.

en: Burned onto CD/DVD:
     - %s
de_DE: Auf CD/DVD gebrannt:
     - %s

en: Exported entries into [%s]
de_DE: Einträge nach [%s] exportiert

en: Exported onto removable media:
     - %s
de_DE: Auf entfernbares Medium gespeichert:
     - %s

en: Cannot send e-mail: <gm-mail_doc(.bat)> not found
de_DE: Kann E-Mail nicht senden: <gm-mail_doc(.bat)> nicht gefunden

en: Mailing documents as zip archive
de_DE: Versende Dokumente per E-Mail als Ziparchiv.

en: Cannot send e-mail: no archive created.
de_DE: Kann keine E-Mail senden: Archiv nicht angelegt.

en: Error mailing documents.
de_DE: Fehler beim Versenden der Dokumenten per E-Mail.

en: Mailing documents
de_DE: Maile Dokumente

en: Mailed export area content.
de_DE: Einträge der Sammelmappe gemailt.

en: Cannot send fax: <gm-fax_doc(.bat)> not found
de_DE: Kann Fax nicht senden: <gm-fax_doc(.bat)> nicht gefunden

en: Cannot send fax: no items
de_DE: Kann Fax nicht senden: keine Einträge

en: Faxing documents
de_DE: Faxe Dokumente

en: You have not selected any entries.
    
    Send fax with all %s entries ?
de_DE: Es sind keine Listeneinträge markiert.
    
    Wirklich Fax mit allen %s Einträge senden ?

en: Please enter the fax number here !
    
    It can be left empty if the external
    fax software knows how to get the number.
de_DE: Geben Sie die Faxnummer ein !
    
    Wenn Sie keine Faxnummer eingeben, muß die
    Faxsoftware in der Lage sein, diese zu ermitteln.

en: Error faxing documents to
    
      %s
de_DE: Fehler beim Faxen der Dokumente an
    
      %s

en: Faxed to [%s]:
     - %s
de_DE: An [%s] gefaxt:
     - %s

en: <gm-mail_doc(.bat) not found>
de_DE: <gm-mail_doc(.bat) nicht gefunden>

en: <gm-fax_doc(.bat) not found>
de_DE: <gm-fax_doc(.bat) nicht gefunden>

en: Password not provided twice. Aborting.
de_DE: Passort nicht zweimal eingegeben. Abbruch.

en: Error exporting entries.
de_DE: Fehler beim Exportieren der Einträge.

en: Error creating zip file.
de_DE: Fehler beim Erzeugen des Ziparchivs.

en: Enter passphrase to protect the data with.
    
    (minimum length: 5, trailing blanks will be stripped)
de_DE: Geben Sie das Passwort (Phrase) zum Schutz der Daten ein.
    
    (mindestens 5 Zeichen, anhängende Leerzeichen werden abgeschnitten)

en: Insufficient passphrase.
    
    (minimum length: 5, trailing blanks will be stripped)
    
    Enter another passphrase ?
de_DE: Unzureichendes Passwort (Phrase).
    
    (mindestens 5 Zeichen, anhängende Leerzeichen werden abgeschnitten)
    
    Neuer Versuch ?

en: Once more enter passphrase to protect the data with.
    
    (this will protect you from typos)
    
    Abort by leaving empty.
de_DE: Geben Sie das Passwort zum Schutz der Daten erneut ein.
    
    (Dadurch werden Vertipper entdeckt.)
    
    Abbrechen durch Leerlassen.

en: Passphrases do not match.
    
    Retry, or abort with an empty passphrase.
de_DE: Passworte (Phrasen) stimmen nicht überein.
    
    Erneut eingeben - oder Abbruch durch leeres Passwort.

en: Export area empty. Nothing to do.
de_DE: Sammelmappe leer. Nichts zu tun.

en: You have not selected any entries.
    
    Really use all %s entries ?
de_DE: Es sind keine Listeneinträge markiert.
    
    Wirklich alle %s Einträge verwenden ?

en: Cannot burn to disk: Helper not found.
de_DE: Kann nicht auf Medium brennen: Hilfsprogramm nicht gefunden.

en: Error burning documents to CD/DVD.
de_DE: Fehler beim Brennen der Dokumente auf CD/DVD.

en: Burning documents
de_DE: Dokumente brennen

en: Documents saved into:
    
     %s
de_DE: Dokumente gespeichert nach:
    
     %s

en: Browsing patient data excerpt
de_DE: Patientendaten-Auszug durchblättern

en: Browse saved entries ?
de_DE: Gespeicherte Einträge durchblättern ?

en: Cannot accept new documents. No active patient.
de_DE: Kann Dokumente nicht zuordnen. Kein Patient aktiv.

en: Extracting files from folder [%s] ...
de_DE: Extrahiere Dateien aus dem Verzeichnis [%s] ...

en: Drag&Drop
de_DE: &Verschieben

en: Created
de_DE: Angelegt

en: Updating LOINC data can take quite a while...
de_DE: Das Auffrischen der LOINC-Daten kann etwas dauern ...

en: Downloading LOINC
de_DE: Lade LOINC-Daten

en: Error downloading the latest LOINC data.
de_DE: Fehler beim Laden der LOINC-Daten.

en: importing LOINC reference data
de_DE: importieren von LOINC-Referenzdaten

en: Successfully imported LOINC reference data.
de_DE: LOINC-Referenzdaten erfolgreich importiert.

en: Importing LOINC reference data failed.
de_DE: Importieren der LOINC-Referenzdaten schlug fehl.

en: Select a LOINC (Logical Observation Identifiers Names and Codes).
de_DE: Einen LOINC (Logical Observation Identifiers Names and Codes) wählen.

en: Error exporting form template
    
     "%s" (%s)
de_DE: Error beim Auslesen der Formularvorlage
    
     "%s" (%s)

en: Letter template export
de_DE: Export einer Briefvorlage

en: Cannot connect to OpenOffice.
    
    The UNO bridge module for Python
    is not installed.
de_DE: Kann keine Verbindung zu OpenOffice herstellen.
    
    Das UNO-Modul für Python ist
    nicht installiert.

en: Letter writer
de_DE: Briefschreibung

en: Cannot connect to OpenOffice.
    
    You may want to increase the option
    
     <%s>
de_DE: Kann nicht mit OpenOffice verbinden.
    
    Stellen Sie ggf folgende Option höher:
    
     <%s>

en: OOo startup time
de_DE: OOo-Aufrufzeit

en: No document template selected.
de_DE: Keine Druckvorlage ausgewählt.

en: Invalid document template [%s - %s (%s)]
de_DE: Unbrauchbare Dokumentenvorlage [%s - %s (%s)]

en: Generating document from template
de_DE: Erzeuge Dokument aus Vorlage

en: Error generating document printout.
de_DE: Fehler beim Erzeugen der Ausdrucke.

en: Generating document printout
de_DE: Erzeuge Ausgabedokument

en: Printed: %s
de_DE: Gedruckt: %s

en: Adding new form template
de_DE: Vorlage anlegen

en: Editing form template
de_DE: Vorlage bearbeiten

en: Deleting form template.
de_DE: Briefvorlage löschen.

en: Are you sure you want to delete
    the following form template ?
    
     "%s (%s)"
    
    You can only delete templates which
    have not yet been used to generate
    any forms from.
de_DE: Sind Sie sicher, daß Sie die folgende
    Dokumentenvorlage löschen wollen ?
    
     "%s (%s)"
    
    Sie können nur die Vorlagen löscchen, die noch
    nicht zum Erzeugen eines Formulars oder Briefs
    eingesetzt wurden.

en: Select letter or form template.
de_DE: Die Brief- oder Formularvorlage wählen.

en: You must select a template file before saving.
de_DE: Vor dem Speichern müssen Sie eine Vorlagedatei geladen haben.

en: You must enter a type for documents created with this template.
de_DE: Sie müssen einen Typ für die Dokumente angeben, die mit dieser Vorlage erzeugt werden.

en: You must enter a type for this template.
de_DE: Sie müssen einen Typ für diese Vorlage wählen.

en: You must enter a version for this template.
de_DE: Sie müssen eine Version für diese Vorlage angeben.

en: Missing short name for template.
de_DE: Kurzname für die Vorlage fehlt.

en: Missing long name for template.
de_DE: Langname für die Vorlage fehlt.

en: last modified %s by %s, internal revision [%s]
de_DE: zuletzt geändert %s von %s, interne Revision [%s]

en: Choose a form template file
de_DE: Wählen Sie eine Datei als Schriftstück-Vorlage.

en: Enter a filename to save the template to
de_DE: Geben Sie einen Dateinamen zum Speichern der Dokumentenvorlage ein

en: Emergency contact
de_DE: Notfallkontakt

en: Primary doctor
de_DE: Primärarzt

en: in-praxis primary provider
de_DE: Praxis-Primärarzt

en: This praxis
de_DE: Diese Praxis

en: Bill receiver
de_DE: Rechnungsempfänger

en: Are you sure you want to delete this
    description from the document ?
de_DE: Sind Sie sicher, daß diese Beschreibung
    des Dokuments gelöscht werden soll ?

en: Deleting document description
de_DE: Dokumentenbeschreibung löschen

en: Adding document description
de_DE: Dokumentenbeschreibung hinzufügen

en: Below you can add a document description.
de_DE: Geben Sie eine Dokumentenbeschreibung ein.

en: Editing document description
de_DE: Dokumentenbeschreibung bearbeiten

en: Below you can edit the document description.
de_DE: Bearbeiten Sie die Dokumentenbeschreibung.

en: Select the description you are interested in.
de_DE: Wählen Sie die Beschreibung, die von Interesse ist.

en: Managing document descriptions
de_DE: Dokumentenbeschreibungen verwalten

en: Select the episode under which to file the document ...
de_DE: Wählen Sie die Episode, der das Dokument zugeordnet werden soll ...

en: Cannot create new document.
de_DE: Kann kein neues Dokument anlegen.

en: saving document
de_DE: speichere Dokument

en: Imported new document from %s.
de_DE: Neues Dokument aus [%s] eingelesen.

en: Successfully saved new document.
de_DE: Neues Dokument erfolgreich gespeichert.

en: Successfully saved the new document.
de_DE: Neues Dokument erfolgreich gespeichert.

en: The reference ID for the new document is:
    
     <%s>
    
    You probably want to write it down on the
    original documents.
    
    If you don't care about the ID you can switch
    off this message in the GNUmed configuration.
de_DE: Die Referenznummer für das neue Dokument ist:
    
     <%s>
    
    Sie sollten diese Nummer auf den Originaldokumenten
    vermerken.
    
    Falls Sie ohne Referenznummern arbeiten, können Sie
    diesen Hinweis in der Konfiguration von GNUmed abschalten.

en: Saving document
de_DE: Speichere Dokument

en: Successfully imported files as document.
    
    Do you want to delete imported files from the filesystem ?
    
     %s
de_DE: Dateien erfolgreich als Dokument importiert.
    
    Wollen Sie die importierten Dateien löschen ?
    
     %s

en: Select a document.
de_DE: Wählen Sie ein Dokument.

en: Enter a comment on the document.
de_DE: Geben Sie einen Kommentar zu diesem Dokument ein.

en: User defined
de_DE: Vor Ort angelegt

en: In use
de_DE: In Verwendung

en: Cannot delete document type
     [%s]
    because it is currently in use.
de_DE: Kann den Dokumententype
     [%s]
    nicht löschen, da er in Benutzung ist.

en: deleting document type
de_DE: Dokumententyp löschen

en: From the list below select the document type you want
    all documents currently classified as:
    
     "%s"
    
    to be changed to.
    
    Be aware that this change will be applied to ALL such documents. If there
    are many documents to change it can take quite a while.
    
    Make sure this is what you want to happen !
de_DE: Wählen Sie aus der Liste denjenigen Dokumententyp,
    den alle momentan als:
    
     "%s"
    
    klassifizierten Dokumente erhalten sollen.
    
    Dieser Wechsel wird ALLE derartigen Dokumente betreffen. Es kann daher
    recht lange dauern, wenn es viele solche Dokumente gibt.
    
    Überlegen Sie, ob das tatsächlich beabsichtigt ist.

en: Reassigning document type
de_DE: Dokumente anders klassifizieren

en: Select the document type.
de_DE: Wählen Sie den Dokumententyp.

en: Cannot create document type without name.
de_DE: Kann Dokumententyp ohne Bezeichnung nicht anlegen.

en: comment
de_DE: Kommentar

en: (you are the primary reviewer)
de_DE: (sie sind der Verantwortliche)

en: (someone else is the intended reviewer: %s)
de_DE: (jemand anderes ist verantwortlich: %s)

en: Cannot create episode
     [%s]
de_DE: Kann Episode nicht eröffnen
     [%s]

en: Editing document properties
de_DE: Eigenschaften des Dokuments bearbeiten

en: Cannot change document type to [%s].
de_DE: Kann Dokumententyp nicht in [%s] ändern.

en: Cannot link the document to episode
    
     [%s]
de_DE: Kann Dokument nicht folgender Episode zuordnen:
    
     [%s]

en: Error setting "reviewed" status of this document.
de_DE: Fehler beim Abzeichnen dieses Dokuments.

en: Error setting responsible clinician for this document.
de_DE: Fehler beim Zuweisen dieses Dokuments an einen Kollegen.

en: Error setting "reviewed" status of this part.
de_DE: Fehler beim Abzeichnen dieses Teils.

en: Cannot set page number to [%s] because
    another page with this number exists.
    
    Page numbers in use:
    
     %s
de_DE: Kann Seitennummer nicht auf [%s] setzen, weil
    eine solche Seite bereits existiert.
    
    Derzeit verwendete Seitennummern:
    
     %s

en: Editing document part properties
de_DE: Eigenschaften des Dokumententeils bearbeiten

en: Error saving part properties.
de_DE: Fehler beim Speichern der Teileigenschaften.

en: No images could be acquired from the source.
    
    This may mean the scanner driver is not properly installed.
    
    On Windows you must install the TWAIN Python module
    while on Linux and MacOSX it is recommended to install
    the XSane package.
de_DE: Es konnte kein Bild aus der Bildquelle gelesen werden.
    
    Das kann bedeuten, daß der Scanner nicht richtig installiert ist.
    
    Unter Windows müssen Sie das Pythonmodul TWAIN installieren.
    Unter Linux oder MacOSX wird das Paket XSane empfohlen.

en: Acquiring images
de_DE: Hole Bilder

en: directory dropped on client
de_DE: Verzeichnisabwurf

en: file dropped on client
de_DE: Dateiabwurf

en: other documents
de_DE: andere Dokumente

en: path
de_DE: Pfad

en: No parts to save. Really save an empty document as a reference ?
de_DE: Dokument hat keine Teile. Wirklich leeres Dokument als Referenz speichern ?

en: No parts to save. Aquire some parts first.
de_DE: Keine Teile zu speichern. Sie müssen zuerst Teile hinzufügen.

en: No document type applied. Choose a document type
de_DE: Sie müssen einen Typ für das Dokument wählen.

en: You must select an episode to save this document under.
de_DE: Sie müssen die Episode zum Speichern des Dokuments wählen.

en: You need to select from the list of staff members the doctor who is intended to sign the document.
de_DE: Sie müssen den Arzt, der das Dokument abzeichnen soll, aus der Mitarbeiterliste wählen.

en: Invalid date of generation.
de_DE: Ungültiges Erstellungsdaum.

en: There is no scanner support installed on this machine.
de_DE: Das Betriebssystem hat keinen Scannertreiber.

en: Cannot find an active scanner.
de_DE: Kann keinen aktiven Scanner finden.

en: Select an image capture device
de_DE: Wählen Sie die Bildquelle

en: device selection
de_DE: Auswahl des Geräts

en: No pages could be acquired from the source.
    
    This may mean the scanner driver is not properly installed.
    
    On Windows you must install the TWAIN Python module
    while on Linux and MacOSX it is recommended to install
    the XSane package.
de_DE: Es konnten keine Daten aus der Quelle geholt werden.
    
    Das kann bedeuten, daß der Scanner nicht richtig installiert ist.
    
    Unter Windows müssen Sie das Python-Modul TWAIN installieren.
    Unter Linux und MacOSX wird das Paket XSane empfohlen.

en: acquiring page
de_DE: hole Seite

en: captured by imaging device
de_DE: von Bildquelle geholt

en: Choose a file
de_DE: Eine Datei wählen

en: all files (Win)
de_DE: alle Dateien (Win)

en: picked from storage media
de_DE: von Datenträger geladen

en: pasted from clipboard
de_DE: eingefügt aus der Zwischenablage

en: No part selected for viewing.
de_DE: Nichts für die Ansicht gewählt.

en: Cannot display document part:
    %s
de_DE: Kann Dokumententeil nicht anzeigen:
    %s

en: displaying part
de_DE: Teil anzeigen

en: No part selected for removal.
de_DE: Nichts fürs Löschen markiert

en: Cannot add document description.
de_DE: Kann Dokumentenbeschreibung nicht hinzufügen.

en: Error setting "reviewed" status of new document.
de_DE: Fehler beim Abzeichnen des neuen Dokuments.

en: Source: %s
    File: %s
    
    %s
de_DE: Quelle: %s
    Datei: %s
    
    %s

en: Document part does not seem to exist in database !
de_DE: Dieser Teil des Dokuments scheint in der Datenbank zu fehlen !

en: showing document
de_DE: Dokument zeigen

en: Patient document list
de_DE: Dokumentenliste des Patienten

en: Ref #
de_DE: Ref-No

en: Show all parts of this document in external viewer.
de_DE: Alle Teile dieses Dokuments in externem Viewer zeigen.

en: Age noted
de_DE: Festgestellt (Alter)

en: Department
de_DE: Abteilung

en: Bill
de_DE: Rechnung

en: Modified
de_DE: Geändert

en: ... by
de_DE: ... von

en: # encounter
de_DE: APK-#

en: Part
de_DE: Teil

en: Data size
de_DE: Datenmenge

en: by you
de_DE: von Ihnen

en: by intended reviewer
de_DE: anhand geplanter Begutachter

en: available documents (%s)
de_DE: archivierte Dokumente (%s)

en: unsigned (%s) on top
de_DE: unsignierte (%s) zuoberst

en: most recent on top
de_DE: neueste zuoberst

en: sorted by episode
de_DE: sortiert nach Episode

en: sorted by health issue
de_DE: sortiert nach Grunderkrankung

en: sorted by type
de_DE: sortiert nach Typ

en: sorted by organization
de_DE: sortiert nach Organisationen

en: Cannot load documents. No active patient.
de_DE: Kann Dokumente nicht laden. Kein Patient aktiv.

en: Part Actions:
de_DE: Objektteil-Aktionen:

en: Display part
de_DE: Zeige Teil

en: %s Sign/Edit properties
de_DE: %s Abzeichnen/Eigenschaften editieren

en: Delete part
de_DE: Teil löschen

en: Move part
de_DE: Teil verschieben

en: Print part
de_DE: Teil drucken

en: Fax part
de_DE: Teil faxen

en: Mail part
de_DE: Teil mailen

en: Save part to disk
de_DE: Teil auf Festplatte speichern

en: Document Actions:
de_DE: Dokument-Aktionen:

en: Delete document
de_DE: Dokument löschen

en: Add parts
de_DE: Teile hinzufügen

en: Add part from clipboard
de_DE: Teil aus der Zwischenablage einfügen

en: Print all parts
de_DE: Alle Teile drucken

en: Fax all parts
de_DE: Alle Teile faxen

en: Mail all parts
de_DE: Alle Teile mailen

en: Save all parts to disk
de_DE: Alle Teile auf Festplatte speichern

en: Copy all parts to export area
de_DE: Alle Teile in Sammelmappe kopieren

en: Access external original
de_DE: Zugriff auf das externe Original

en: Edit corresponding encounter
de_DE: Zugehörige Konsultation bearbeiten

en: Select corresponding encounter
de_DE: Zugehörige Konsultation wählen

en: Manage descriptions
de_DE: Beschreibungen verwalten

en: Error searching documents.
de_DE: Fehler beim Suchen von Dokumenten.

en: loading document list
de_DE: Dokumentenliste laden

en: %s (unattributed episode)
de_DE: %s (nicht zugeordnete Episoden)

en: unknown organization
de_DE: unbekannte Organisation

en: to: %s
de_DE: an: %s

en: from: %s
de_DE: von: %s

en: this praxis
de_DE: diese Praxis

en: part %2s
de_DE: Teil %2s

en: Activate as current photo
de_DE: Als aktives Photo aktivieren

en: 
    Select the document into which to move the selected part !
de_DE: 
    Wählen Sie das Dokument, in welches Sie den Teil verschieben wollen !

en: Cannot move document part.
de_DE: Kann Dokumententeil nicht verschieben.

en: Moving document part
de_DE: Verschiebe Dokumententeil

en: Deleting document part
de_DE: Dokumententeil löschen

en: Are you sure you want to delete the %s part #%s
    
    %sfrom the following document
    
     %s (%s)
    %s
    Really delete ?
    
    (this action cannot be reversed)
de_DE: Sind Sie sicher, daß der %s-Teil #%s
    
    %saus dem folgenden Dokument
    
     %s (%s)
    %s
    gelöscht werden soll ?
    
    (kann nicht rückgängig gemacht werden)

en: Cannot %(l10n_action)s document part - %(l10n_action)s command not found.
    
    Either of gm-%(action)s_doc or gm-%(action)s_doc.bat
    must be in the execution path. The command will
    be passed the filename to %(l10n_action)s.
de_DE: Kann Dokumententeil nicht %(l10n_action)s - %(l10n_action)s-Kommando nicht gefunden.
    
    Entweder gm-%(action)s_doc oder gm_%(action)s_doc.bat
    muß im Pfad zu finden sein. Dem Script wird der
    Dateiname zum %(l10n_action)s übergeben.

en: Processing document part: %s
de_DE: verarbeite Dokumententeil: %s

en: Cannot %(l10n_action)s document part - %(l10n_action)s command failed.
    
    You may need to check and fix either of
     gm-%(action)s_doc (Unix/Mac) or
     gm-%(action)s_doc.bat (Windows)
    
    The command is passed the filename to %(l10n_action)s.
de_DE: Kann Dokumententeil nicht %(l10n_action)s - %(l10n_action)s-Kommando schlug fehl.
    
    Sie müssen ggf. eines der Skripte
     gm-%(action)s_doc (Unix/Mac) oder
     gm-%(action)s_doc.bat (Windows)
    anpassen.
    Dem Script wird der Dateiname zum %(l10n_action)s übergeben.

en: document part handed over to email program: %s
de_DE: Dokumententeil an E-Mail-Programm übergeben: %s

en: print
de_DE: Drucken

en: fax
de_DE: Faxen

en: mail
de_DE: mailen

en: Save document part to directory ...
de_DE: Dokumententeil speichern in Verzeichnis ...

en: Successfully saved document part as [%s].
de_DE: Dokumententeil unter [%s] gespeichert.

en: Cannot %(l10n_action)s document - %(l10n_action)s command not found.
    
    Either of gm-%(action)s_doc or gm-%(action)s_doc.bat
    must be in the execution path. The command will
    be passed a list of filenames to %(l10n_action)s.
de_DE: Kann Dokumenten nicht %(l10n_action)s - %(l10n_action)s-Kommando nicht gefunden.
    
    Entweder gm-%(action)s_doc oder gm-%(action)s_doc.bat
    muß im Pfad zu finden sein. Dem Script wird eine Liste
    von Dateinamen zum %(l10n_action)s übergeben.

en: Processing document: %s
de_DE: verarbeite Dokument: %s

en: Cannot %(l10n_action)s document - %(l10n_action)s command failed.
    
    You may need to check and fix either of
     gm-%(action)s_doc (Unix/Mac) or
     gm-%(action)s_doc.bat (Windows)
    
    The command is passed a list of filenames to %(l10n_action)s.
de_DE: Kann Dokument nicht %(l10n_action)s - %(l10n_action)s-Kommando schlug fehl.
    
    Sie müssen ggf. eines der Skripte
     gm-%(action)s_doc (Unix/Mac) oder
     gm-%(action)s_doc.bat (Windows)
    anpassen.
    Dem Script wird eine Liste Dateinamen zum %(l10n_action)s übergeben.

en: Really add the displayed clipboard item into the document ?
de_DE: Den angezeigten Inhalt der Zwischenablage wirklich dem Dokument hinzufügen ?

en: Document part from clipboard
de_DE: Dokumententeil aus der Zwischenablage

en: Cannot access external document - access command not found.
    
    Either of gm_access_external_doc.sh or *.bat must be
    in the execution path. The command will be passed the
    document type and the reference URL for processing.
de_DE: Kann externes Dokument nicht aufrufen - Zugriffsbefehl nicht gefunden.
    
    Entweder gm_access_external_doc.sh oder *.bat muß im
    Pfad zu finden sein. Dem Script werden der Dokumententyp
    und die Referenz-URL zur Weiterverarbeitung übergeben.

en: Accessing external document
de_DE: Zugriff auf externes Dokument

en: Cannot access external document - access command failed.
    
    You may need to check and fix either of
     gm_access_external_doc.sh (Unix/Mac) or
     gm_access_external_doc.bat (Windows)
    
    The command is passed the document type and the
    external reference URL on the command line.
de_DE: Kann externes Dokument nicht aufrufen - Zugriffskommando schlug fehl.
    
    Sie müssen ggf. eines der Skripte
     gm_access_external_doc.sh (Unix/Mac) oder
     gm_access_external_doc.bat (Windows)
    anpassen.
    Dem Script werden der Dokumententyp und die externe
    Referenz-URL zur Weiterverarbeitung übergeben.

en: Save document into directory ...
de_DE: Dokument speichern in das Verzeichnis ...

en: Successfully saved %s parts into the directory [%s].
de_DE: %s Teile ins Verzeichnis [%s] gespeichert.

en: Are you sure you want to delete the document ?
de_DE: Sind Sie sicher, daß das Dokument gelöscht werden soll ?

en: Deleting document
de_DE: Dokument löschen

en: Authority
de_DE: Zuständigkeit

en: Time
de_DE: Zeit

en: Method
de_DE: Methode

en: Body part
de_DE: Körperteil

en: DICOM field
de_DE: DICOM-Feld

en: Show in DICOM viewer
de_DE: Bild in DICOM-Betrachter zeigen

en: Show in image viewer
de_DE: Bild in Bildbetrachter zeigen

en: Copy to export area
de_DE: In Sammelmappe legen

en: Save as DICOM file (.dcm)
de_DE: Als DICOM-Datei speichern (.dcm)

en: Save as image file (.png)
de_DE: Als Bilddatei speichern (.png)

en: Selected into export area
de_DE: Markierte in Sammelmappe

en: ZIP of selected into export area
de_DE: Markierte als ZIP in Sammelmappe

en: All into export area
de_DE: Alle in Sammelmappe

en: ZIP of all into export area
de_DE: ZIP aller in Sammelmappe

en: Save selected
de_DE: Markierte speichern

en: Save ZIP of selected
de_DE: Markierte als ZIP speichern

en: Save all
de_DE: Alle speichern

en: Save ZIP of all
de_DE: Alle als ZIP speichern

en: Cannot connect without port (try 8042).
de_DE: Kann ohne Port nicht verbinden (versuchen Sie 8042).

en: Invalid port (try 8042).
de_DE: Ungültiger Port (versuchen Sie 8042).

en: Connect to [%s] @ port %s as "%s".
de_DE: Verbinden mit [%s] @ port %s als "%s".

en: Cannot connect to PACS.
de_DE: Kann keine Verbindung zum PACS herstellen.

en: Known PACS IDs:
de_DE: Bekannte PACS-IDs:

en: generic: %s
de_DE: generisch: %s

en: stored: "%(value)s" @ [%(issuer)s]
de_DE: gespeichert: "%(value)s" @ [%(issuer)s]

en: Patients found in PACS:
de_DE: Im PACS gefundene Patienten:

en: PACS: no patients with matching IDs found
de_DE: PACS: kein Patient mit passender ID gefunden

en: PACS: more than one patient with matching IDs found, carefully check studies
de_DE: PACS: mehr als ein Patient mit passender ID gefunden, sorgfältig die Studien durchsehen

en: Studies found: %s
de_DE: Studien gefunden: %s

en: %s series%s
de_DE: %s Serie(n)%s

en: Series
de_DE: Serien

en: Image %s/%s
de_DE: Bild %s/%s

en: Cannot show image:
    %s
de_DE: Kann Bild nicht anzeigen:
    %s

en: Previewing DICOM image
de_DE: Zeige DICOM-Vorschau

en: Cannot show in DICOM or image viewer:
    %s
de_DE: Kann Bild nicht in DICOM- oder Bildbetrachter anzeigen:
    %s

en: Cannot save image as DICOM file.
de_DE: Kann Bild nicht im DICOM-Format speichern.

en: Saving DICOM image
de_DE: Speichere DICOM-Bild

en: Successfully saved as [%s].
de_DE: Erfolgreich gespeichert als [%s].

en: Cannot save image as PNG file.
de_DE: Kann Bild nicht als PNG-Format speichern.

en: DICOM image of [%s] from Orthanc PACS "%s" (AET "%s")
de_DE: DICOM-Bild zu [%s] aus dem Orthanc-PACS "%s" (AET "%s")

en: Successfully stored in export area.
de_DE: Erfolgreich in Sammelmappe gelegt.

en: Showing DICOM studies
de_DE: DICOM-Studien zeigen

en: Unable to show selected studies.
de_DE: Kann markierte Studien nicht anzeigen.

en: Copying DICOM studies
de_DE: DICOM-Studien kopieren

en: Unable to put studies into export area.
de_DE: Kann markierte Studien nicht in Sammelmappe legen.

en: DICOM studies of [%s] from Orthanc PACS "%s" (AET "%s") [%s/]
de_DE: DICOM-Studien zu [%s] aus dem Orthanc PACS "%s" (AET "%s") [%s/]

en: Adding DICOM studies to export area
de_DE: DICOM-Studien in Sammelmappe legen

en: Unable to put ZIP of studies into export area.
de_DE: Kann ZIP der markierten Studien nicht in Sammelmappe legen.

en: Exporting DICOM studies
de_DE: DICOM-Studien exportieren

en: The DICOM studies are %s in compressed size.
    
    Really move into export area ?
de_DE: Die DICOM-Studien belegen %s (komprimierte Größe).
    
    Wirklich in die Sammelmappe legen ?

en: DICOM studies of [%s] from Orthanc PACS "%s" (AET "%s")
de_DE: DICOM-Studien zu [%s] aus dem Orthanc PACS "%s" (AET "%s")

en: Cannot add the following archive to the export area:
    %s
de_DE: Kann folgendes Archiv nicht in die Sammelmappe legen:
    %s

en: Select the directory into which to save the DICOM studies.
de_DE: Wählen Sie das Verzeichnis, in welches die Studien gespeichert werden sollen.

en: Saving DICOM studies
de_DE: Speichere DICOM-Studien

en: Unable to save DICOM studies.
de_DE: Kann DICOM-Studien nicht speichern.

en: Successfully saved to [%s].
de_DE: Erfolgreich gespeichert als [%s].

en: Select the directory into which to save the DICOM studies ZIP.
de_DE: Wählen Sie das Verzeichnis, in welches das ZIP-Archiv der Studien gespeichert werden soll.

en: Unable to save DICOM studies as ZIP.
de_DE: Kann DICOM-Studien nicht als ZIP speichern.

en: Adding PDF to DICOM study
de_DE: Ein PDF zu einer DICOM-Studie hinzufügen

en: For adding a PDF file there must be exactly one (1) DICOM study selected.
de_DE: Um ein PDF zu einer Studie hinzuzufügen, muß exakt eine (1) Studie markiert sein.

en: Select PDF to add to DICOM study
de_DE: PDF wählen, welches der Studie hinzugefügt werden soll

en: PDF files
de_DE: PDF-Dateien

en: Cannot turn PDF file
    
     %s
    
     into DICOM file.
de_DE: Kann PDF-Datei
    
     %s
    
    nicht ins DICOM-Format umwandeln.

en: Successfully uploaded [%s] to Orthanc DICOM server.
de_DE: [%s] erfolgreich in Orthanc DICOM-Server geladen.

en: Cannot updload DICOM file
    
     %s
    
     into Orthanc PACS.
de_DE: Kann DICOM-Datei
    
     %s
    
    nicht ins Orthanc PACS laden.

en: %s image(s)%s
de_DE: %s Bild(er)%s

en: Select the directory from which to recursively upload DICOM files.
de_DE: Wählen Sie das Verzeichnis, aus welchem DICOM-Dateien rekursiv hochgeladen werden sollen.

en: Delete the uploaded DICOM files now ?
de_DE: Die hochgeladenen DICOM-Dateien jetzt löschen ?

en: Some files have not been uploaded.
    
    Do you want to delete those DICOM files which have been sent to the PACS successfully ?
de_DE: Einige Dateien wurden nicht hochgeladen.
    
    Wollen Sie die erfolgreich hochgeladenen DICOM-Dateien jetzt löschen ?

en: Uploading DICOM files
de_DE: Lade DICOM-Dateien hoch

en: Working on: Orthanc "%s" (AET "%s" @ %s:%s, Version %s)
de_DE: Verbunden mit: Orthanc "%s" (AET "%s" @ %s:%s, Version %s)

en: Successfully verified DICOM data of patient.
de_DE: DICOM-Daten dieses Patienten erfolgreich geprüft.

en: DICOM data error
de_DE: DICOM-Datenfehler

en: There seems to be a data error in the DICOM files
    stored in the Orthanc server.
    
    Please check the inbox.
de_DE: Es scheint einen Datenfehler in den DICOM-Dateien
    zu geben, die im Orthanc-Server gespeichert sind.
    
    Bitte den Posteingang prüfen.

en: Checksum error in DICOM data of this patient.
de_DE: Prüfsummenfehler in den DICOM-Daten dieses Patienten.

en: DICOM server: %s
de_DE: DICOM-Server: %s

en: Orthanc patient ID [%s]
     %s: [%s]
de_DE: Pat-ID in Orthanc [%s]
     %s: [%s]

en: error report
de_DE: Fehlerbericht

en: DICOM data corruption
de_DE: DICOM-Datenfehler

en: Patient ID
de_DE: Patienten-ID

en: Birth date
de_DE: Geburtsdatum

en: Modifying patient ID
de_DE: Patienten-ID bearbeiten

en: Really modify %s patient(s) to have the new patient ID
    
     [%s]
    
    stored in the Orthanc DICOM server ?
de_DE: Wirklich %s Patienten so verändern, daß als neue Nummer
    
     [%s]
    
    im Orthanc DICOM-Server gespeichert wird ?

en: I was unable to modify all DICOM patients.
    
    Please refer to the log file.
de_DE: GNUmed konnte nicht alle DICOM-Patienten bearbeiten.
    
    Näheres ist in der Logdatei zu finden.

en: You are logged in as %s%s.%s (%s). DB account <%s>.
de_DE: Sie sind als %s%s.%s (%s) angemeldet. Datenbankkonto <%s>.

en: &Go to plugin ...
de_DE: &Gehe zu Modul ...

en: Check for updates
de_DE: Updates suchen

en: Check for new releases of the GNUmed client.
de_DE: Nach Updates für GNUmed suchen.

en: Announce downtime
de_DE: Wartung ankündigen

en: Announce database maintenance downtime to all connected clients.
de_DE: Wartungsbedingte Datenbankabschaltung allen verbundenen GNUmed-Programmen ankündigen.

en: All options
de_DE: Alle Einstellungen

en: List all options as configured in the database.
de_DE: Komplette Konfiguration aus der Datenbank auflisten.

en: Configure the database language
de_DE: Einstellen der Datenbanksprache

en: Welcome message
de_DE: Begrüßung

en: Configure the database welcome message (all users).
de_DE: Ändern der Begrüßung durch die Datenbank (alle Benutzer).

en: Database ...
de_DE: Datenbank ...

en: Export chunk size
de_DE: Export-Blockgröße

en: Configure the chunk size used when exporting BLOBs from the database.
de_DE: Konfigurieren der Blockgröße für den Export von Binärdaten aus der Datenbank.

en: Email address
de_DE: E-mail-Adresse

en: The email address of the user for sending bug reports, etc.
de_DE: Die E-Mail-Adresse des Nutzers. Zum Senden von Fehlerberichten, etc.

en: Client parameters ...
de_DE: Programmparameter ...

en: Medication measurements
de_DE: Medikationsrelevante Meßwerte

en: Select the measurements panel to show in the medications plugin.
de_DE: Wählen Sie das Meßwerteprofil für das Medikationsmodul.

en: General measurements
de_DE: Allgemeine Messungen

en: Select the measurements panel to show in the top pane.
de_DE: Wählen Sie das Meßwerteprofil für das kontinuierliche Monitoring.

en: Review dialog
de_DE: Signierdialog

en: Configure review dialog after document display.
de_DE: Konfigurieren der Bewertung nach dem Anzeigen eines Dokumeents.

en: UUID display
de_DE: Dokumenten-ID-Anzeige

en: Configure unique ID dialog on document import.
de_DE: Konfigurieren der Anzeige der ID beim Dokumentenimport.

en: Empty documents
de_DE: Leere Dokumente

en: Whether to allow saving documents without parts.
de_DE: Zulassen von leeren Dokumenten.

en: Generate UUID
de_DE: UUID erzeugen

en: Whether to generate UUIDs for new documents.
de_DE: Ob für neue Dokumenten UUIDs erzeugt werden sollen.

en: Document handling ...
de_DE: Dokumentenmanagement ...

en: Auto-check
de_DE: Auto-Prüfung

en: Whether to auto-check for updates at startup.
de_DE: Ob beim Starten automatisch auf Updates geprüft werden soll.

en: Check scope
de_DE: Suchumfang

en: When checking for updates, consider latest branch, too ?
de_DE: Beim Suchen von Updates auch große Versionssprünge zulassen ?

en: The URL to retrieve version information from.
de_DE: Die Adresse, von der Versionsinformationen geladen werden.

en: Update handling ...
de_DE: Updateprüfung ...

en: Birthday reminder
de_DE: Geburtstagserinnerung

en: Configure birthday reminder proximity interval.
de_DE: Einstellen des Zeitfensters für die Geburtstagserinnerung.

en: Immediate source activation
de_DE: Sofortige Quellenaktivierung

en: Configure immediate activation of single external person.
de_DE: Sofortige externe Personentenaktivierung konfigurieren.

en: Initial plugin
de_DE: Startmodul

en: Configure which plugin to show right after person activation.
de_DE: Konfiguration des Moduls nach Patientenaufruf.

en: Default region
de_DE: Standardbundesland

en: Configure the default region for person creation.
de_DE: Das Heimatbundesland für die Neuanlage von Personen vorwählen.

en: Default country
de_DE: Standardland

en: Configure the default country for person creation.
de_DE: Das Heimatland für die Neuanlage von Personen vorwählen.

en: Multiple new episodes
de_DE: Mehrere neue Episoden

en: Configure opening multiple new episodes on a patient at once.
de_DE: Mehrere neue Episoden bei einem Patienten gleichzeitig erlauben.

en: Auto-open editors
de_DE: Editoren auto-öffnen

en: Configure auto-opening editors for recent problems.
de_DE: Das automatische Öffnen von Editoren für aktuelle Probleme aktivieren.

en: SOAP fields
de_DE: ABDT-Felder

en: Configure SOAP editor - individual SOAP fields vs text editor like
de_DE: Kartei-Editor konfigurieren - einzelne Felder oder a la Textverarbeitung

en: Progress notes handling ...
de_DE: Management Verlaufsnotizen ...

en: MI/stroke risk calc cmd
de_DE: AMI/Apoplex-Risikorechner-Werkzeug

en: Set the command to start the CV risk calculator.
de_DE: Den Programmaufruf für den AMI/Apoplex-Risikorechner setzen.

en: Set the time to wait for OpenOffice to settle after startup.
de_DE: Die Beruhigungszeit für den Start von OpenOffice setzen.

en: Measurements URL
de_DE: Meßmethoden-URL

en: URL for measurements encyclopedia.
de_DE: URL zum Lexikon mit Meßmethoden.

en: Drug data source
de_DE: Medikamentenquelle

en: Select the drug data source.
de_DE: Wählen Sie die Medikamentenquelle.

en: ADR URL
de_DE: UAW-URL

en: URL for reporting Adverse Drug Reactions.
de_DE: Webseite für die Meldung von Unerwünschten Arzneimittelwirkungen.

en: vaccADR URL
de_DE: Impf-UAW-URL

en: URL for reporting Adverse Drug Reactions to *vaccines*.
de_DE: Webseite für die Meldung von Impfreaktionen.

en: Vacc plans URL
de_DE: Impfplan-URL

en: URL for vaccination plans.
de_DE: URL für Impfpläne.

en: Visual SOAP editor
de_DE: Editor für Bildnotizen

en: Set the command for calling the visual progress note editor.
de_DE: Den Editor für Bildnotizen einstellen.

en: External tools ...
de_DE: Externe Werkzeuge ...

en: Invoice template (no VAT)
de_DE: Rechnungsvorlage (ohne USt.)

en: Select the template for printing an invoice without VAT.
de_DE: Wählen Sie die Druckvorlage für eine Rechnung ohne USt.

en: Invoice template (with VAT)
de_DE: Rechnungsvorlagen (mit USt.)

en: Select the template for printing an invoice with VAT.
de_DE: Wählen Sie die Druckvorlage für eine Rechnung mit USt.

en: Catalogs URL
de_DE: URL für Geb.Ordnungen

en: URL for billing catalogs (schedules of fees).
de_DE: URL für Gebührenordnungen.

en: Medication list template
de_DE: Vorlage für Medikamentenliste

en: Select the template for printing a medication list.
de_DE: Wählen Sie die Druckvorlage für die Medikamentenliste.

en: Prescription mode
de_DE: Verschreibungsmodus

en: Select the default mode for creating a prescription.
de_DE: Wählen Sie den Standardmodus für Verordnungen.

en: Prescription template
de_DE: Rezeptformular

en: Select the template for printing a prescription.
de_DE: Wählen Sie die Druckvorlage für Verordnungen.

en: Default Gnuplot template
de_DE: Standard-Gnuplot-Vorlage

en: Select the default template for plotting test results.
de_DE: Wählen Sie die Standardvorlage zur Darstellung von Testergebnissen.

en: Fallback provider
de_DE: Vorgabe-Behandler

en: Select the doctor to fall back to for patients without a primary provider.
de_DE: Wählen Sie den Primärarzt aus, der für Patienten ohne einen solchen angenommen werden soll.

en: Edit before patient change
de_DE: Vor Patientenwechsel bearbeiten

en: Edit encounter details before change of patient.
de_DE: Vor Patientenwechsel Bearbeiten der Konsultationsdetails ermöglichen.

en: Minimum duration
de_DE: Minimale Dauer

en: Minimum duration of an encounter.
de_DE: Minimale Dauer einer Konsultation.

en: Maximum duration
de_DE: Maximale Dauer

en: Maximum duration of an encounter.
de_DE: Maximale Dauer einer Konsultation.

en: Minimum empty age
de_DE: Minimales Leeralter

en: Minimum age of an empty encounter before considering for deletion.
de_DE: Minimalalter eines leeren APK, bevor dieser zum Löschen freigegeben wird.

en: Default type
de_DE: Standardtyp

en: Default type for new encounters.
de_DE: Standardtyp für neue Arzt-Patienten-Begegnungen.

en: Encounter ...
de_DE: Konsultation ...

en: Dormancy
de_DE: Ruhezustand

en: Maximum length of dormancy after which an episode will be considered closed.
de_DE: Maximale Ruhezeit einer Episode, nach welcher diese als abgeschlossen angesehen wird.

en: User interface ...
de_DE: Programmoberfläche ...

en: EMR ...
de_DE: Karteikarte ...

en: Billing ...
de_DE: Abrechnung ...

en: Preferences ...
de_DE: Konfiguration ...

en: Manage lists
de_DE: Listen verwalten

en: Manage various lists of master data.
de_DE: Listen mit Stammdaten verwalten.

en: Manage praxis
de_DE: Praxis verwalten

en: Manage your praxis branches.
de_DE: Praxis und Zweigstellen verwalten.

en: Install data packs
de_DE: Datenpakete installieren

en: Install reference data from data packs.
de_DE: Referenzdatenpakete installieren.

en: Update ATC
de_DE: ATC-Update

en: Install ATC reference data.
de_DE: ATC-Referenzdaten installieren.

en: Update LOINC
de_DE: LOINC-Update

en: Download and install LOINC reference data.
de_DE: LOINC-Referenzdaten laden und installieren.

en: Create fake vaccines
de_DE: Pseudo-Impfstoffe anlegen

en: Re-create fake generic vaccines.
de_DE: Pseudo-Impfungstoffe neu erzeugen.

en: &Master data ...
de_DE: &Stammdaten ...

en: &Add user
de_DE: &Nutzer hinzufügen

en: Add a new GNUmed user
de_DE: Einen neuen Nutzer zu GNUmed hinzufügen.

en: &Edit users
de_DE: &Nutzer bearbeiten

en: Edit the list of GNUmed users
de_DE: Die Liste der GNUmed-Nutzer bearbeiten

en: &Change DB owner PWD
de_DE: &Passwort DB-Besitzer ändern

en: Change the password of the GNUmed database owner
de_DE: Ändere das Passwort des Besitzers der GNUmed-Datenbank

en: &Users ...
de_DE: &Nutzer ...

en: Close this GNUmed client.
de_DE: Dieses GNUmed-Fenster schließen.

en: Search for a person.
de_DE: Personen suchen.

en: &Register person
de_DE: Person &registrieren

en: Register a new person with GNUmed
de_DE: Neue Person in GNUmed anlegen

en: From &External sources
de_DE: Aus &Externen Quellen

en: Load and possibly create person from available external sources.
de_DE: Personenstammdaten aus externen Quellen laden und ggf Person anlegen.

en: &vCard file \u2192 patient
de_DE: &vCard-Datei → Patient

en: Import demographics from .vcf vCard file as patient
de_DE: Importiere Stammdaten aus .vcf vCard-Datei als Patienten

en: Clipboard (&XML) \u2192 patient
de_DE: Zwischenablage (&XML) → Patient

en: Import demographics from clipboard (LinuxMedNews XML) as patient
de_DE: Importiere Stammdaten von der Zwischenablage (LinuxMedNews XML) als Patienten

en: Clipboard (&vCard) \u2192 patient
de_DE: Zwischenablage (&vCard) → Patient

en: Import demographics from clipboard (vCard) as patient
de_DE: Importiere Stammdaten von der Zwischenablage (vCard) als Patienten

en: Export demographics of currently active person as GDT into clipboard.
de_DE: Stammdaten der aktiven Person im GDT-Format in die Zwischenablage legen.

en: Export demographics of currently active person as XML (LinuxMedNews) into clipboard
de_DE: Stammdaten der aktiven Person als XML (LinuxMedNews) in die Zwischenablage legen.

en: Export demographics of currently active person as vCard into clipboard
de_DE: Stammdaten der aktiven Person als vCard in die Zwischenablage legen.

en: \u2192 &Clipboard as\u2026
de_DE: → &Zwischenablage als…

en: Export demographics of currently active person into GDT file.
de_DE: Stammdaten der aktiven Person als GDT-Datei exportieren.

en: Export demographics of currently active person into vCard file.
de_DE: Stammdaten der aktiven Person als vCard-Datei exportieren.

en: \u2192 &File as\u2026
de_DE: \u2192 &Datei als\u2026

en: &Merge persons
de_DE: Personen &zusammenführen

en: Merge two persons into one.
de_DE: Zwei Personen in eine zusammenführen.

en: Deactivate record
de_DE: Person deaktivieren

en: Deactivate (exclude from search) person record in database.
de_DE: Person in der Datenbank deaktivieren.

en: Add &tag
de_DE: &Symbol hinzufügen

en: Add a text/image tag to this person.
de_DE: Eine Symbolmarkierung zum Patienten hinzufügen.

en: Enlist as user
de_DE: Als Nutzer aufnehmen

en: Enlist current person as GNUmed user
de_DE: Aktuelle Person als GNUmed-Nutzer aufnehmen

en: &Past history (health issue / PMH)
de_DE: &Grunderkrankung (Eigenanamnese)

en: Add a past/previous medical history item (health issue) to the EMR of the active patient
de_DE: Eine Grunderkrankung der Eigenanamnese des aktiven Patienten hinzufügen

en: Add an episode of illness to the EMR of the active patient
de_DE: Der Karteikarte des aktiven Patienten eine Krankheitsepisode hinzufügen

en: &Medication
de_DE: &Medikamente

en: Add medication / substance use entry.
de_DE: Medikation / Substanzeinnahme hinzufügen.

en: &Allergies
de_DE: &Allergien

en: Manage documentation of allergies for the current patient.
de_DE: Dokumentation von Allergien für den aktiven Patienten.

en: &Occupation
de_DE: &Beruf

en: Edit occupation details for the current patient.
de_DE: Berufsangaben für den aktiven Patienten bearbeiten.

en: &Hospitalizations
de_DE: &Krankenhausaufenthalte

en: Manage hospitalizations.
de_DE: Krankenhausaufenthalte verwalten.

en: &External care
de_DE: &Externe Mitbetreuung

en: Manage external care.
de_DE: Externe Mitbetreuungen verwalten.

en: &Procedures
de_DE: &Maßnahmen

en: Manage procedures performed on the patient.
de_DE: Verwalten der Maßnahmen für diesen Patienten.

en: &Measurements
de_DE: &Meßwerte

en: Manage measurement results for the current patient.
de_DE: Meßergebnisse für den aktiven Patienten verwalten.

en: &Vaccinations: by shot
de_DE: &Impfungen: nach Gabe

en: Manage vaccinations for the current patient (by shots given).
de_DE: Impfungen (nach Impfstoffgaben) des aktiven Patienten verwalten.

en: &Vaccinations: by indication
de_DE: &Impfungen: nach Indikation

en: Manage vaccinations for the current patient (by indication).
de_DE: Impfungen (nach Indikationen) des aktiven Patienten verwalten.

en: &Vaccinations: latest
de_DE: &Impfungen: jüngste

en: List latest vaccinations for the current patient.
de_DE: Jüngste Impfungen des aktiven Patienten anzeigen.

en: &Family history (FHx)
de_DE: &Familienanamnese

en: Manage family history.
de_DE: Familienanamnese verwalten.

en: &Encounters
de_DE: &Konsultationen

en: List all encounters including empty ones.
de_DE: Alle Kontakte (einschließlich leere) auflisten.

en: &Pregnancy
de_DE: &Schwangerschaft

en: Calculate EDC.
de_DE: Geburtstermin errechnen.

en: Suppressed hints
de_DE: Unterdrückte Hinweise

en: Manage dynamic hints suppressed in this patient.
de_DE: Verwalten der bei diesem Patienten unterdrückten dynamischen Hinweise.

en: Substance abuse
de_DE: Substanzmißbrauch

en: Manage substance abuse documentation of this patient.
de_DE: Dokumentation zum Substanzgebrauch dieses Patienten bearbeiten.

en: &Manage ...
de_DE: &Verwalten...

en: Search this EMR
de_DE: Diese Kartei durchsuchen

en: Search for data in the EMR of the active patient
de_DE: Kartei des aktiven Patienten durchsuchen

en: Start new encounter
de_DE: Neuen Kontakt anlegen

en: Start a new encounter for the active patient right now.
de_DE: Jetzt einen neuen Kontakt für den aktiven Patienten anlegen.

en: Statistics
de_DE: Statistik

en: Show a high-level statistic summary of the EMR.
de_DE: Eine grobe Statistik der Karteikarte zeigen.

en: Journal (encounters)
de_DE: Journal (APK)

en: Copy EMR of the active patient as a chronological journal into export area
de_DE: Karteikarte des aktiven Patienten als chronologisches Journal in Sammelmappe legen

en: Journal (mod time)
de_DE: Journal (Bearb.zeit)

en: Copy EMR of active patient as journal (by last modification time) into export area
de_DE: Kartei des aktiven Patienten als Journal (nach Bearbeitungszeitpunkt) in Sammelmappe legen

en: Text document
de_DE: Textdatei

en: Copy EMR of active patient as text document into export area
de_DE: Kartei des aktiven Patienten als Textdokument in Sammelmappe legen

en: Timeline file
de_DE: Zeitstrahl-Datei

en: Copy EMR of active patient as timeline file (XML) into export area
de_DE: Kartei des aktiven Patienten als Zeitstrahl-Datei (XML) in Sammelmappe legen

en: Care structure
de_DE: Behandlungsstruktur

en: Copy EMR of active patient as care structure text file into export area
de_DE: Kartei des aktiven Patienten als Behandlungsstruktur-Datei in Sammelmappe legen

en: MEDISTAR import format (as file)
de_DE: MEDISTAR-Importformat (als Datei)

en: GNUmed -> MEDISTAR. Save progress notes of active patient's active encounter into a text file.
de_DE: GNUmed -> MEDISTAR. Speichern der Verlaufsnotizen der aktiven Konsultation des aktiven Patienten in eine von Medistar importierbare Textdatei.

en: Put into export area as ...
de_DE: In Sammelmappe legen als ...

en: &EMR
de_DE: &Karteikarte

en: &Write letter
de_DE: &Brief schreiben

en: Write a letter for the current patient.
de_DE: Einen Brief für den aktiven Patienten schreiben.

en: Screenshot -> export area
de_DE: Bildschirmfoto -> Sammelmappe

en: Put a screenshot into the patient export area.
de_DE: Ein Bildschirmfoto aufnehmen und in die Sammelmappe legen.

en: List Placeholders
de_DE: Platzhalter zeigen

en: Show a list of all placeholders.
de_DE: Eine Liste aller Platzhalter anzeigen.

en: &Correspondence
de_DE: &Schriftverkehr

en: Search all EMRs
de_DE: Alle Karteien durchsuchen

en: Search for data across the EMRs of all patients
de_DE: Karteikarten aller Patienten durchsuchen

en: no viewer installed
de_DE: kein Betrachter installiert

en: DICOM viewer
de_DE: DICOM-Viewer

en: Start DICOM viewer (%s) for CD-ROM (X-Ray, CT, MR, etc). On Windows just insert CD.
de_DE: DICOM-Viewer (%s) für CD-ROM (Röntgen, CT, MRT, etc) starten. Unter Windows einfach CD einlegen.

en: Snellen chart
de_DE: Snellen-Tafel

en: Display fullscreen snellen chart.
de_DE: Snellen-Tafel als Vollbild zeigen.

en: MI/stroke risk
de_DE: AMI/Apoplex-Risiko

en: Acute coronary syndrome/stroke risk assessment.
de_DE: Herzinfarkt-/Schlaganfallrisiko berechnen.

en: arriba: cardiovascular risk assessment (%s).
de_DE: arriba: Herz-Kreislauf-Risiko-Berechnung (%s).

en: Show HL7
de_DE: Zeige HL7

en: Show formatted data from HL7 file
de_DE: Formatiertes HL7 aus Datei zeigen

en: Unwrap XML
de_DE: XML auspacken

en: Unwrap HL7 data from XML file (Excelleris, ...)
de_DE: HL7-Daten aus XML-Datei extrahieren (Excelleris, ...)

en: Stage HL7
de_DE: HL7 vorbereiten

en: Stage HL7 data from file
de_DE: HL7-Daten aus Datei vorbereiten

en: Browse pending
de_DE: Wartende durchsehen

en: Browse pending (staged) incoming data
de_DE: Anhängige (vorbereitete) Eingangsdaten durchsehen

en: Lab results ...
de_DE: Laborergebnisse ...

en: &Tools
de_DE: &Werkzeuge

en: &Database
de_DE: &Datenbank

en: Jump to the drug database configured as the default.
de_DE: Die als Default eingestellte Medikamentendatenbank aufrufen.

en: Show "kompendium.ch" drug database (online, Switzerland)
de_DE: Zeige Medikamentendatenbank "kompendium.ch" (online, Schweiz)

en: &Drug Resources
de_DE: &Medikamentenquellen

en: Medical links (www)
de_DE: Medizinische Links (WWW)

en: Show a page of links to useful medical content.
de_DE: Zeige eine Seite mit Querverweisen zu nützlichem medizinischem Inhalt.

en: &Knowledge
de_DE: &Wissen

en: &Audit trail
de_DE: &Änderungsprotokoll

en: Display database audit trail.
de_DE: Zeige Änderungsprotokoll der Datenbank.

en: &Bills
de_DE: &Rechnungen

en: List all bills across all patients.
de_DE: Alle Rechnungen aller Patienten zeigen

en: &Organizations
de_DE: &Organisationen

en: Manage organizations.
de_DE: Organisationen verwalten.

en: &Office
de_DE: P&raxis

en: User manual (www)
de_DE: Handbuch (www)

en: Go to the User Manual on the web.
de_DE: Das Benutzerhandbuch online anzeigen.

en: Browse work dir
de_DE: Arbeitsverzeichnis zeigen

en: Browse user working directory [%s].
de_DE: Nutzer-Arbeitsverzeichnis [%s] anzeigen.

en: Status line: &Clear
de_DE: Statuszeile leeren

en: Clear the status line.
de_DE: Die Statuszeile leeren.

en: Status line: History
de_DE: Statuszeile: Verlauf

en: Show status line history.
de_DE: Zeige Verlauf der Statusmeldungen.

en: Tooltips on
de_DE: Tooltips an

en: Globally enable tooltips.
de_DE: Tooltips aktivieren

en: Tooltips off
de_DE: Tooltips aus

en: Globally (attempt to) disable tooltips.
de_DE: Tooltips deaktivieren (nicht immer möglich).

en: Screenshot
de_DE: Bildschirmphoto

en: Save a screenshot of this GNUmed client.
de_DE: Ein Bildschirmphoto des Programms erstellen.

en: Show log file
de_DE: Logdatei anzeigen

en: Show log file in text viewer.
de_DE: Logdatei in Texteditor anzeigen.

en: Backup log file
de_DE: Logdatei sichern

en: Backup content of the log to another file.
de_DE: Logdatei kopieren.

en: Email log file
de_DE: Logdatei emailen

en: Send log file to the authors for help.
de_DE: Logdatei an die GNUmed-Autoren senden.

en: Browse tmp dir
de_DE: Temporäres Verzeichnis zeigen

en: Browse temporary directory [%s].
de_DE: Das temporäre Verzeichnis [%s] anzeigen.

en: Browse internal work dir
de_DE: Internes Arbeitsverzeichnis zeigen

en: Browse internal working directory [%s].
de_DE: Internes Arbeitsverzeichnis [%s] zeigen.

en: Bug tracker
de_DE: Fehlerdatenbank

en: Go to the GNUmed bug tracker on the web.
de_DE: Zeige die Datenbank zur Fehlerverfolgung im WWW.

en: Unlock mouse
de_DE: Mauszeiger reparieren

en: Unlock mouse pointer in case it got stuck in hourglass mode.
de_DE: Den Mauszeiger zurücksetzen, wenn er als Stundenglas hängengeblieben ist.

en: pgAdmin III: Browse GNUmed database(s) in PostgreSQL server.
de_DE: pgAdmin III: GNUmed-Datenbank im PostgreSQL-Server ansehen.

en: Lock/unlock patient search
de_DE: Patientensuche sperren/entsperren

en: Lock/unlock patient search - USE ONLY IF YOU KNOW WHAT YOU ARE DOING !
de_DE: Patientensuche sperren/entsperren. NUR VERWENDEN, WENN SIE WISSEN, WAS SIE TUN !

en: Test error handling
de_DE: Fehlerbehandlung testen

en: Throw an exception to test error handling.
de_DE: Einen künstlichen Fehler auslösen, um die Fehlerbehandlung zu testen.

en: Test access violation exception
de_DE: Zugriffsverletzung testen

en: Simulate an access violation exception.
de_DE: Einen Zugriffsfehler simulieren.

en: Test access checking
de_DE: Zugriffsprüfung testen

en: Simulate a failing access check.
de_DE: Eine Zugriffsverweigerung simulieren.

en: Invoke inspector
de_DE: Inspektor aufrufen

en: Invoke the widget hierarchy inspector (needs wxPython 2.8).
de_DE: Den Inspektor für die Hierarchie der Widgets aufrufen (benötigt wxPython 2.8).

en: Test fault handler
de_DE: faulthandler testen

en: Simulate a catastrophic fault (SIGSEGV).
de_DE: Einen katastrophalen Fehler simulieren (SIGSEGV).

en: Test placeholder
de_DE: Platzhalter testen

en: Manually test placeholders
de_DE: Manuell Platzhalter testen

en: Debugging ...
de_DE: Fehlersuche ...

en: About GNUmed
de_DE: Über GNUmed

en: About database
de_DE: Über die Datenbank

en: Show information about the current database.
de_DE: Informationen über die Datenbank anzeigen.

en: About contributors
de_DE: Über GNUmed-Helfer

en: Show GNUmed contributors
de_DE: GNUmed-Helfer zeigen

en: Raise plugin [%s].
de_DE: Modul [%s] zeigen.

en: programmer forgot to specify status message
de_DE: Programmierer hat vergessen, Statusmeldung anzugeben.

en: The database will be shut down for maintenance in a few minutes.
de_DE: Die Datenbank wird in einigen Minuten zur Wartung heruntergefahren.

en: Database shutdown warning
de_DE: Hinweis auf Datenbankwartung

en: The database will be shut down for maintenance
    in a few minutes.
    
    In order to not suffer any loss of data you
    will need to save your current work and log
    out of this GNUmed client.
de_DE: Die Datenbank wird in wenigen Minuten wegen
    Wartungsarbeiten heruntergefahren.
    
    Beenden Sie Ihre Arbeit mit GNUmed und
    melden Sie sich ab, ansonsten könnten zu spät
    eingegebene Daten verlustig gehen.

en: Close now
de_DE: Jetzt schließen

en: Close this GNUmed client immediately.
de_DE: Dieses GNUmed-Fenster jetzt schließen.

en: Finish work
de_DE: Noch weiterarbeiten

en: Finish and save current work first, then manually close this GNUmed client.
de_DE: Ich will die jetzige Arbeit vollenden und mich dann bei GNUmed abmelden.

en: Cannot run script after patient activation.
de_DE: Kann Skript nach Patientenaktivierung nicht ausführen.

en: Before activation of another patient review the
    encounter details of the patient you just worked on:
de_DE: Überprüfen Sie die Konsultationsdetails des aktuellen
    Patient bevor Sie einen anderen Patienten aufrufen:

en: Cannot write letter. No active patient.
de_DE: Kann keinen Brief schreiben. Kein Patient aktiv.

en: Cannot put screenshot into export area. No active patient.
de_DE: Kann kein Bildschirmfoto in Sammelmappe legen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot put screenshot into export area. No screenshot found.
de_DE: Kann Bildschirmfoto nicht in Sammelmappe legen. Bildschirmfoto nicht gefunden.

en: About database and server
de_DE: Über Datenbank und Server

en: GNUmed contributors
de_DE: GNUmed-Helfer

en: This will send a notification about database downtime
    to all GNUmed clients connected to your database.
    
    Do you want to send the notification ?
de_DE: Hiermit senden Sie eine Nachricht über eine Datenbankwartung
    an alle GNUmed-Clients, die an dieser Datenbank angemeldet sind.
    
    Die Benachrichtigung wirklich senden ?

en: Announcing database maintenance downtime
de_DE: Datenbankwartung ankündigen

en: Some network installations cannot cope with loading
    documents of arbitrary size in one piece from the
    database (mainly observed on older Windows versions)
    .
    Under such circumstances documents need to be retrieved
    in chunks and reassembled on the client.
    
    Here you can set the size (in Bytes) above which
    GNUmed will retrieve documents in chunks. Setting this
    value to 0 will disable the chunking protocol.
de_DE: Einige Netzwerke können große Dokumente nicht in einem
    Stück aus der Datenbank exportieren (betroffen sind vor
    allem ältere Windows-Versionen).
    
    In solchen Fällen müssen Dokumenten stückweise exportiert
    und am Ziel wieder zusammengesetzt werden.
    
    Here können Sie die Dateigröße (in Byte) einstellen,
    ab welcher GNUmed Dokumenten gestückelt exportieren
    soll. Größe 0 bedeutet "nie stückeln".

en: Please select your database language from the list below.
    
    Your current setting is [%s].
    
    This setting will not affect the language the user interface
    is displayed in but rather that of the metadata returned
    from the database such as encounter types, document types,
    and EMR formatting.
    
    To switch back to the default English language unselect all
    pre-selected languages from the list below.
de_DE: Wählen Sie die Spracheinstellung für die Datenbank aus der Liste.
    
    Derzeit ist folgende Sprache eingestellt: [%s]
    Diese Einstellung beeinflußt nicht die Sprache der Benutzeroberfläche.
    Vielmehr wird hier festgelegt, in welcher Sprache z.B. Konsultations-
    und Dokumententypen angezeigt werden.
    
    Um zur Standardsprache Englisch zurückzuschalten, demarkieren
    Sie alle Einträge, die in der Liste vorgewählt sind.

en: not configured
de_DE: nicht konfiguriert

en: Configuring database language
de_DE: Einstellen der Datenbanksprache

en: The database currently holds no translations for
    language [%s]. However, you can add translations
    for things like document or encounter types yourself.
    
    Do you want to force the language setting to [%s] ?
de_DE: In der Datenbank gibt es derzeit keine Übersetzungen in
    die Sprache [%s]. Sie können jedoch eigene Übersetzungen
    für Dokumenten-, Konsultationstypen u.ä. anlegen.
    
    Wollen Sie daher die Sprache trotzdem auf [%s] einstellen ?

en: When GNUmed cannot find an OpenOffice server it
    will try to start one. OpenOffice, however, needs
    some time to fully start up.
    
    Here you can set the time for GNUmed to wait for OOo.
de_DE: Wenn GNUmed keinen OpenOffice-Server finden kann, versucht
    es, einen zu starten. OpenOffice benötigt jedoch eine gewisse
    Zeit, um komplett durchzustarten.
    
    Hier wird die Zeit gesetzt ,die GNUmed auf OOo warten soll.

en: GNUmed will use this URL to access an encyclopedia of
    measurement/lab methods from within the measurments grid.
    
    You can leave this empty but to set it to a specific
    address the URL must be accessible now.
de_DE: GNUmed ruft mit diesem Querverweis ein Lexikon über
    Labormethoden/Meßverfahren aus der Meßwerttabelle auf.
    
    Sie können das Feld leerlassen. Wenn Sie eine URL
    eingeben wollen, muß diese momentan erreichbar sein.

en: The command [%s] is not found. This may or may not be a problem.
de_DE: Der Programmpfad [%s] wurde nicht gefunden. Das kann ein Problem darstellen oder auch nicht.

en: Enter the shell command with which to start the
    the ACS risk assessment calculator.
    
    GNUmed will try to verify the path which may,
    however, fail if you are using an emulator such
    as Wine. Nevertheless, starting the calculator
    will work as long as the shell command is correct
    despite the failing test.
de_DE: Geben Sie den Befehl zum Starten des AMI/Apoplex-Risiko-
    rechners ein.
    
    GNUmed versucht, den Befehl zu verifizieren, was jedoch,
    insbesondere wenn Sie einen Emulator wie Wine einsetzen,
    fehlschlagen kann. Nichtsdestotrotz kann der Rechner
    aufgerufen werden, solange der Befehl korrekt ist, egal
    ob der Test fehlschlug oder nicht.

en: Enter the shell command with which to start
    the FreeDiams drug database frontend.
    
    GNUmed will try to verify that path.
de_DE: Geben Sie den Programmpfad zum Starten der
    FreeDiams-Medikamentendatenbank ein.
    
    GNUmed wird versuchen, die Eingabe zu prüfen.

en: Enter the shell command with which to start the
    the IFAP drug database.
    
    GNUmed will try to verify the path which may,
    however, fail if you are using an emulator such
    as Wine. Nevertheless, starting IFAP will work
    as long as the shell command is correct despite
    the failing test.
de_DE: Geben Sie den Befehl zum Starten der IFAP-Medikamenten-
    Datenbank ein.
    
    GNUmed versucht, den Befehl zu verifizieren, was jedoch,
    insbesondere wenn Sie einen Emulator wie Wine einsetzen,
    fehlschlagen kann. Nichtsdestotrotz kann die Datenbank
    aufgerufen werden, solange der Befehl korrekt ist, egal
    ob der Test fehlschlug oder nicht.

en: Here you can choose which plugin you want
    GNUmed to display after initial startup.
    
    Note that the plugin must not require any
    patient to be activated.
    
    Select the desired plugin below:
de_DE: Hier können Sie festlegen, welches Modul GNUmed
    direkt nach dem Start anzeigen soll.
    
    Das gewählte Modul darf nicht vorraussetzen,
    daß bereits ein Patient aktiviert ist.
    
    Wählen Sie das gewünschte Modul:

en: GNUmed Plugin
de_DE: GNUmed-Modul

en: If there is only one external patient
    source available do you want GNUmed
    to immediately go ahead and search for
    matching patient records ?
    
    If not GNUmed will let you confirm the source.
de_DE: Soll GNUmed sofort nach passenden Patienten suchen,
    wenn nur eine einzige externe Patientenquelle
    verfügbar ist ?
    
    Ansonsten muß die Quelle vor der Suche bestätigt werden.

en: Yes, search for matches immediately.
de_DE: Ja, sofort nach passenden Patienten suchen.

en: No, let me confirm the external patient first.
de_DE: Nein, den externen Patienten erst bestätigen.

en: When a patient is activated GNUmed checks the
    proximity of the patient's birthday.
    
    If the birthday falls within the range of
     "today %s <the interval you set here>"
    GNUmed will remind you of the recent or
    imminent anniversary.
de_DE: Beim Aufruf eines Patienten prüft GNUmed den Zeitabstand
    zum Geburtstag.
    
    Wenn der Geburtstag in den Zeitraum
     "heute %s <die hier gesetzte Spanne>"
    fällt, denn erinnert GNUmed an den nahen Termin
    des Jahrestags.

en: When adding progress notes do you want to
    allow opening several unassociated, new
    episodes for a patient at once ?
    
    This can be particularly helpful when entering
    progress notes on entirely new patients presenting
    with a multitude of problems on their first visit.
de_DE: Wollen Sie beim Eingeben von Verlaufsnotizen zu einem
    Patienten mehrere Masken für neue, unzugeordnete
    Episoden gleichzeitig zulassen ?
    
    Dies kann besonders beim Schreiben von Karteieinträgen zu
    ganz neuen Patienten nützlich sein, die ja oft mit einer
    Vielzahl von Problemen vorstellig werden.

en: Yes, allow for multiple new episodes concurrently.
de_DE: Ja, mehrere neue Episoden gleichzeitig zulassen.

en: No, only allow editing one new episode at a time.
de_DE: Nein, immer nur eine neue Episode gleichzeitig editieren lassen.

en: When activating a patient, do you want GNUmed to
    auto-open editors for all active problems that were
    touched upon during the current and the most recent
    encounter ?
de_DE: Wollen Sie, daß GNUmed automatisch Editoren für
    alle kürzlich bearbeiteten Probleme öffnet, wenn
    Sie einen Patienten aktivieren ?

en: Yes, auto-open editors for all problems of the most recent encounter.
de_DE: Ja, automatisch Editoren für aktuelle Probleme öffnen.

en: No, only auto-open one editor for a new, unassociated problem.
de_DE: Nein, nur einen einzelnen Editor für ein neues Problem öffnen.

en: When editing progress notes, do you want GNUmed to
    show individual fields for each of the SOAP categories
    or do you want to use a text-editor like field for
    all SOAP categories which can then be set per line
    of input ?
de_DE: Soll GNUmed bei der Bearbeitung von Karteieinträgen
    je ein Feld für jede der ABDT-Kategorien zeigen oder
    soll ein gemeinsames Feld, ähnlich einer Textverar-
    beitung für alle ABDT-Kategorien gemeinsam genutzt
    werden ?

en: Yes, show a dedicated field per SOAP category.
de_DE: Ja, zeige Einzelfelder für jede ABDT-Kategorie.

en: No, use one field for all SOAP categories.
de_DE: Nein, benutze ein Feld für alle ABDT-Kategorien gemeinsam.

en: When a patient is activated GNUmed can
    be told to switch to a specific plugin.
    
    Select the desired plugin below:
de_DE: GNUmed kann nach Patientenaktivierung
    ein voreingestelltes Modul aktivieren.
    
    Wählen Sie hier dieses Modul aus:

en: GNUmed will use this URL to let you browse
    billing catalogs (schedules of fees).
    
    You can leave this empty but to set it to a specific
    address the URL must be accessible now.
de_DE: GNUmed öffnet mit dieser Adresse eine Webseite, auf der
    Sie Gebührenordnungen durchblättern können.
    
    Sie können das Feld leerlassen. Wenn Sie eine URL
    eingeben wollen, muß diese momentan erreichbar sein.

en: Select the default prescription mode.
de_DE: Wählen Sie die Standardmethode für Verordnungen.

en: Select the default type for new encounters.
    
    Leaving this unset will make GNUmed apply the most commonly used type.
de_DE: Wählen Sie den voreingestellten Typ neuer Kontakte.
    
    Wenn diese Option nicht gesetzt ist, nimmt GNUmed den am häufigsten verwendeten Typ.

en: Do you want GNUmed to show the encounter
    details editor when changing the active patient ?
de_DE: Soll GNUmed beim Wechseln des aktiven Patienten
    den Editor für die Konsultation anzeigen ?

en: Yes, show the encounter editor if it seems appropriate.
de_DE: Ja, die Konsultation ändern lassen, wenn dies nötig scheint.

en: No, never show the encounter editor even if it would seem useful.
de_DE: Nein, die Konsultation nicht editieren lassen, nicht einmal, wenn es sinnvoll erschiene.

en: When a patient is activated GNUmed checks the
    chart for encounters lacking any entries.
    
    Any such encounters older than what you set
    here will be removed from the medical record.
    
    To effectively disable removal of such encounters
    set this option to an improbable value.
de_DE: Sobald ein Patient aktiviert wird, prüft GNUmed
    die Karteikarte auf APK ohne jegliche Einträge.
    
    Diejenigen davon, die älter als der hier gesetzte
    Wert sind, werden aus der Karteikarte gelöscht.
    
    Um diese Entfernung leerer APK zu deaktivieren,
    setzen Sie die Option auf eine sehr lange Zeit.

en: When a patient is activated GNUmed checks the
    age of the most recent encounter.
    
    If that encounter is younger than this age
    the existing encounter will be continued.
    
    (If it is really old a new encounter is
     started, or else GNUmed will ask you.)
de_DE: Beim Aufruf eines Patienten prüft GNUmed, wie
    lange die letzte Konsultation zurückliegt.
    
    Ist diese Konsultation noch jünger als das
    hier angegeben Alter, wird sie fortgesetzt.
    
    (Wenn sie sehr lange her ist, wird eine neue
     begonnen, ansonsten fragt GNUmed nach.)

en: When a patient is activated GNUmed checks the
    age of the most recent encounter.
    
    If that encounter is older than this age
    GNUmed will always start a new encounter.
    
    (If it is very recent the existing encounter
     is continued, or else GNUmed will ask you.)
de_DE: Beim Aufruf eines Patienten prüft GNUmed, wie
    lange die letzte Konsultation zurückliegt.
    
    Ist diese Konsultation schon älter als das hier
    hier angegeben Alter, wird eine neue begonnen.
    
    (Wenn sie noch sehr jung ist, wird die Konultation
     fortgesetzt, ansonsten fragt GNUmed nach.)

en: At any time there can only be one open (ongoing)
    episode for each health issue.
    
    When you try to open (add data to) an episode on a health
    issue GNUmed will check for an existing open episode on
    that issue. If there is any it will check the age of that
    episode. The episode is closed if it has been dormant (no
    data added, that is) for the period of time (in days) you
    set here.
    
    If the existing episode hasn't been dormant long enough
    GNUmed will consult you what to do.
    
    Enter maximum episode dormancy in DAYS:
de_DE: Es kann stets nur eine offene (andauernde) Episode
    pro Grunderkrankung geben.
    
    Beim Aktivieren einer Episode prüft GNUmed, ob für
    die zugehörige Grunderkrankung bereits eine andere
    Episode aktiv ist, deren Alter dann überprüft wird.
    Wenn sie für mehr als die hier (in Tagen) angegebene
    Zeit brachlag (keine Daten hinzugefügt), wird die
    alte aktive Episode beendet.
    
    Falls die existierende aktive Episode nicht lange
    genug brachlag, fragt GNUmed um Rat.
    
    Geben Sie die maximale Ruhezeit in TAGEN ein:

en: If you want the GNUmed developers to be able to
    contact you directly - rather than via the public
    mailing list only - you can enter your preferred
    email address here.
    
    This address will then be included with bug reports
    or contributions to the GNUmed community you may
    choose to send from within the GNUmed client.
    
    Leave this blank if you wish to stay anonymous.
de_DE: Wenn Sie wollen, daß die GNUmed-Entwickler Sie
    direkt anschreiben können (und nicht nur über die
    öffentliche Mailingliste), dann können Sie hier
    Ihre dafür bevorzugte E-Mail-Adresse eingeben.
    
    Diese Adresse wird dann in Fehlerberichte und
    Beiträge zur GNUmed-Gemeinschaft eingefügt, die
    Sie aus der GNUmed-Oberfläche heraus veranlassen.
    
    Wenn Sie anonym bleiben wollen, lassen Sie hier frei.

en: Please enter your email address.
de_DE: Bitte geben Sie Ihre E-Mail-Adresse ein.

en: Do you want GNUmed to check for updates at startup ?
    
    You will still need your system administrator to
    actually install any updates for you.
de_DE: Soll GNUmed beim Start auf verfügbare Updates prüfen ?
    
    Verfügbare Updates müssen nichtsdestotrotz vom
    Systembetreuer eingespielt werden.

en: Yes, check for updates at startup.
de_DE: Ja, beim Start nach Updates suchen.

en: No, do not check for updates at startup.
de_DE: Nein, beim Start nicht nach Updates suchen.

en: When checking for updates do you want GNUmed to
    look for bug fix updates only or do you want to
    know about features updates, too ?
    
    Minor updates (x.y.z.a -> x.y.z.b) contain bug fixes
    only. They can usually be installed without much
    preparation. They never require a database upgrade.
    
    Major updates (x.y.a -> x..y.b or y.a -> x.b) come
    with new features. They need more preparation and
    often require a database upgrade.
    
    You will still need your system administrator to
    actually install any updates for you.
de_DE: Soll GNUmed bei der Suche nach Updates nur auf solche
    zur Fehlerbeseitigung achten oder wollen Sie auch auf
    Updates mit neuen Funktionen hingewiesen werden ?
    
    "Kleine" Updates (x.y.z.a -> x.y.z.b) enthalten nur
    Fehlerkorrekturen, die meist ohne großen Aufwand und
    ohne Datenbankupgrade installiert werden können.
    
    "Große" Updates (x.y.a -> x.y.b oder x.a -> x.b) bein-
    halten neue Funktionen. Solche Updates benötigen mehr
    Vorbereitung und oft ein Datenbankupgrade.
    
    Letztendlich muß die eigentliche Installation vom
    Systembetreuer vorgenommen werden.

en: Yes, check for feature updates, too.
de_DE: Ja, auch nach Updates mit neuen Funktionen suchen.

en: No, check for bug-fix updates only.
de_DE: Nein, nur nach Updates mit Fehlerbereinigung suchen.

en: GNUmed can check for new releases being available. To do
    so it needs to load version information from an URL.
    
    The default URL is:
    
     http://www.gnumed.de/downloads/gnumed-versions.txt
    
    but you can configure any other URL locally. Note
    that you must enter the location as a valid URL.
    Depending on the URL the client will need online
    access when checking for updates.
de_DE: GNUmed kann nach verfügbaren Updates suchen. Dazu
    benötigt es eine Adresse mit Versionsinformationen.
    
    Die Standardadresse ist:
    
     http://www.gnumed.de/downloads/gnumed-versions.txt
    
    aber Sie können vor Ort auch andere Adressen einstellen.
    Achten Sie darauf, daß die Angabe im korrekten Format
    für URL erfolgen muß. Abhängig von der Adresse, ist für
    die Updatesuche ein Onlinezugang nötig.

en: Do you want to allow saving of new documents without
    any parts or do you want GNUmed to enforce that they
    contain at least one part before they can be saved ?
    
    Part-less documents can be useful if you want to build
    up an index of, say, archived documents but do not
    want to scan in all the pages contained therein.
de_DE: Wollen Sie das Anlegen von neuen Dokumenten ohne Inhalt erlauben
    oder soll GNUmed darauf achten, daß diese mindestens einen Teil
    enthalten, um abgespeichert werden zu können ?
    
    Leere Dokumenten können sinnvoll sein, wenn Sie ein Verzeichnis
    archivierter Dokumente anlegen, aber nicht gleich alle Seiten
    einscannen wollen.

en: Yes, allow saving documents without any parts.
de_DE: Ja, das Speichern von leeren Dokumenten zulassen.

en: No, require documents to have at least one part.
de_DE: Nein, Dokumente müssen mindestens einen Teil aufweisen.

en: After importing a new document do you
    want GNUmed to display the unique ID
    it auto-generated for that document ?
    
    This can be useful if you want to label the
    originals with that ID for later identification.
de_DE: Soll GNUmed nach dem Speichern eines neuen Dokuments
    die dafür erzeugte Dokumentennummer anzeigen ?
    
    
    Dies kann nützlich sein, wenn Sie diese Nummer auf den
    Dokumenten zum Wiederfinden vermerken wollen.

en: Yes, display the ID generated for the new document after importing.
de_DE: Ja, die für das neue Dokument generierte ID nach dem Import anzeigen.

en: No, do not display the ID generated for the new document after importing.
de_DE: Nein, die für das neue Dokument generierte ID nicht anzeigen.

en: After importing a new document do you
    want GNUmed to generate a unique ID
    (UUID) for that document ?
    
    This can be useful if you want to label the
    originals with that ID for later identification.
de_DE: Soll GNUmed nach Anlegen eines neuen
    Dokuments dafür eine eindeutige Serien-
    nummer (UUID) erzeugen ?
    
    Dies ist nützlich, wenn Sie die Originale
    mit einer solchen Nummer markieren wollen.

en: Yes, generate a UUID for the new document after importing.
de_DE: Ja, für neue Dokumente nach dem Import Seriennummern (UUID) erzeugen.

en: No, do not generate a UUID for the new document after importing.
de_DE: Nein, für neue Dokumente keine Seriennummern (UUID) erzeugen.

en: GNUmed can show the document review dialog after
    calling the appropriate viewer for that document.
    
    Select the conditions under which you want
    GNUmed to do so:
    
     0: never display the review dialog
     1: always display the dialog
     2: only if there is no previous review by me
     3: only if there is no previous review at all
     4: only if there is no review by the responsible reviewer
    
    Note that if a viewer is configured to not block
    GNUmed during document display the review dialog
    will actually appear in parallel to the viewer.
de_DE: GNUmed kann nach dem Aufruf eines Dokumentenbetrachters
    den Dialog zum Abzeichnen des Dokuments aufrufen.
    
    
    Wählen Sie aus, wann GNUmed dies tun soll:
    
     0: den Dialog NIE anzeigen
     1: den Dialog JEDESMAL anzeigen
     2: nur dann, wenn SIE das Dokument noch nicht signiert haben
     3: nur dann, wenn bislang NIEMAND signiert hat
     4: nur dann, wenn der VERANTWORTLICHE bisher nicht signiert hat
    
    Falls der Betrachter so eingestellt ist, daß GNUmed während
    der Dokumentenanzeige nicht blockiert ist, erscheint der
    Signierdialog parallel zum Dokument.

en: Addresses (likely slow)
de_DE: Adressen (langsam)

en: Dynamic automatic hints
de_DE: Dynamische automatische Hinweise

en: Codes and their respective terms
de_DE: Codes und dazugehörige Termini

en: Communication channel types
de_DE: Kommunikationskanaltypen

en: Organizations with their units, addresses, and comm channels
de_DE: Organisationen (inkl. Abteilungen, Adressen, Kommunikationskanäle)

en: Measurements: diagnostic organizations (path labs, ...)
de_DE: Meßwerte: Labore/Meßfirmen

en: Measurements: test types
de_DE: Meßwerte: Testverfahren

en: Measurements: test panels/profiles/batteries
de_DE: Meßwerte: Profile (Panele, Batterien)

en: Document templates (forms, letters, plots, ...)
de_DE: Dokumentenvorlagen (Briefe, Formulare, Plots, ...)

en: Document types
de_DE: Dokumententypen

en: Encounter types
de_DE: Konsultationstypen

en: Keyword based text expansion macros
de_DE: Textmakros (schlüsselwortbasiert)

en: Measurements: aggregate test types
de_DE: Meßwerte: Gruppierungen von Testverfahren

en: Patient tags
de_DE: Patientensymbole

en: Provinces (counties, territories, states, regions, ...)
de_DE: Bundesländer (Provinzen, Staaten, Regionen, ...)

en: String translations in the database
de_DE: Zeichenkettenübersetzungen in der Datenbank

en: Medications: vaccines
de_DE: Medikamente: Impfstoffe

en: Medications: base substances
de_DE: Medikamente: Wirkstoffe

en: Medications: substance dosage
de_DE: Medikamente: Wirkstoffdosierungen

en: Medications: drug components
de_DE: Medikamente: Produktbestandteile

en: Medications: drug products and generic drugs
de_DE: Medikamente: Produkte und Pseudoprodukte

en: Workplace profiles (which plugins to load)
de_DE: Arbeitsplatz-Profile (Laden welcher Plugins)

en: Billable items
de_DE: Gebührenordnungspositionen

en: Reference data sources
de_DE: Quellen für Referenzdaten

en: Master data management
de_DE: Stammdatenverwaltung

en: Select the list you want to manage:
de_DE: Wählen Sie die Liste, die Sie bearbeiten wollen:

en: No DICOM viewer found.
de_DE: Kein DICOM-Viewer gefunden.

en: risk assessment
de_DE: Risikoabschätzung

en: cardiovascular risk assessment
de_DE: Herz-Kreislauf-Risiko-Berechnung

en: [arriba] XML result not found in [%s]
de_DE: [arriba]-Ergebnis-XML in [%s] nicht gefunden

en: ACS risk assessment calculator not configured.
de_DE: AMI-Risikorechner nicht eingerichtet.

en: Cannot run [%s] !
de_DE: Kann [%s] nicht ausführen !

en: There was a problem accessing the [arriba] result in [%s] !
de_DE: Problem beim Zugriff auf das [arriba]-Ergebnis in [%s] !

en: [-9999]: <access violation test error>
de_DE: [-9999]: <Zugriffsverletzungstestfehler>

en: testing access check for non-existant <admin> role
de_DE: teste Zugriffsprüfung für die nicht existente Rolle <admin>

en: pgAdmin III not found.
de_DE: pgAdmin III nicht gefunden.

en: Error reloading hook script.
de_DE: Fehler beim Neuladen des Hook-Skripts.

en: Save current log as...
de_DE: Speichere Log in Datei ...

en: log files
de_DE: Log-Dateien

en: Log file backed up as [%s].
de_DE: Log in Datei [%s] gespeichert.

en: Cannot start new encounter. No active patient.
de_DE: Kann keinen neuen Kontakt beginnen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot add health issue. No active patient.
de_DE: Kann Grunderkrankung nicht eintragen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot add episode. No active patient.
de_DE: Kann keine Episode anlegen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot add medication. No active patient.
de_DE: Kann Medikation nicht eintragen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot add allergy. No active patient.
de_DE: Kann Allergie nicht eintragen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot manage performed procedures. No active patient.
de_DE: Kann Maßnahmen nicht verwalten. Kein Patient aktiv.

en: Cannot manage hospitalizations. No active patient.
de_DE: Kann Krankenhausaufenthalte nicht verwalten. Kein Patient aktiv.

en: Cannot manage external care. No active patient.
de_DE: Kann externe Mitbetreuungen nicht verwalten. Kein aktiver Patient.

en: Cannot edit occupation. No active patient.
de_DE: Kann Beruf nicht ändern. Kein Patient aktiv.

en: manage vaccinations
de_DE: Impfungen verwalten

en: Cannot add vaccinations. No active patient.
de_DE: Kann Impfung nicht eintragen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot manage vaccinations. No active patient.
de_DE: Kann Impfungen nicht bearbeiten. Kein Patient aktiv.

en: manage family history
de_DE: Familienanamnese verwalten

en: Cannot manage family history. No active patient.
de_DE: Kann Familienanamnese nicht verwalten. Kein Patient aktiv.

en: Cannot manage measurements. No active patient.
de_DE: Kann Meßwerte nicht verwalten. Kein Patient aktiv.

en: calculate EDC
de_DE: Geburtstermin errechnen

en: manage suppressed hints
de_DE: Unterdrückte Hinweise verwalten

en: Cannot manage suppressed hints. No active patient.
de_DE: Kann Hinweisunterdrückungen nicht verwalten. Kein Patient aktiv.

en: Cannot manage smoking status. No active patient.
de_DE: Kann Rauchstatus nicht verwalten. Kein Patient aktiv.

en: Cannot show EMR summary. No active patient.
de_DE: Kann Karteizusammenfassung nicht zeigen. Kein Patient aktiv.

en: EMR Summary
de_DE: Zusammenfassung der Kartei

en: Cannot export EMR. No active patient.
de_DE: Kann Kartei nicht exportieren. Kein Patient aktiv.

en: EMR as text document
de_DE: Kartei als Textdokument

en: EMR as timeline file (XML)
de_DE: Kartei als Zeitstrahl-Datei (XML)

en: EMR as care structure file
de_DE: Kartei als Behandlungsstruktur

en: Cannot export EMR journal by last modification time. No active patient.
de_DE: Kann Karteijournal (Bearb.zeit) nicht exportieren. Kein Patient aktiv.

en: Error exporting patient EMR as journal by last modification time.
de_DE: Fehler beim Exportieren der Karteikarte des Patienten als Journal nach Bearbeitungszeitpunkt.

en: EMR journal export
de_DE: Journalexport der Karteikarte

en: EMR journal by last modification time
de_DE: Karteijournal nach letzter Bearbeitungszeit

en: Cannot export EMR journal. No active patient.
de_DE: Kann Karteijournal nicht exportieren. Kein Patient aktiv.

en: Error exporting patient EMR as chronological journal.
de_DE: Fehler beim Exportieren der Karteikarte des Patienten als Journal.

en: EMR journal by encounter
de_DE: Karteijournal nach APK

en: Cannot add tag to person. No active patient.
de_DE: Kann Symbol nicht hinzufügen. Kein Patient aktiv.

en: Edit the comment on tag [%s]
de_DE: Den Kommentar zum Symbol [%s] bearbeiten

en: Editing tag comment
de_DE: Symbolkommentar bearbeiten

en: Cannot export patient as GDT. No active patient.
de_DE: Kann Patient nicht als GDT exportieren. Kein Patient aktiv.

en: Exported demographics as GDT to clipboard.
de_DE: Stammdaten wurden im GDT-Format in die Zwischenablage gelegt.

en: Cannot export patient as VCARD. No active patient.
de_DE: Kann Patient nicht als vCard exportieren. Kein Patient aktiv.

en: Exported demographics as VCARD to clipboard.
de_DE: Stammdaten wurden als vCard in die Zwischenablage gelegt.

en: Cannot export patient as XML (LinuxMedNews). No active patient.
de_DE: Kann Patienten nicht als XML (LinuxMedNews) exportieren. Kein Patient aktiv.

en: Exported demographics to XML file [%s].
de_DE: Stammdaten wurden in XML-Datei [%s] geschrieben.

en: Exported demographics to GDT file [%s].
de_DE: Stammdaten wurden in GDT-Datei [%s] geschrieben.

en: Exported demographics to VCARD file [%s].
de_DE: Stammdaten wurden in vCard-Datei [%s] geschrieben.

en: Cannot add staff member. No active patient.
de_DE: Kann Mitarbeiter nicht anlegen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot delete patient. No patient active.
de_DE: Kann Patienten nicht löschen. Kein Patient aktiv.

en: You have to manually close this window to finalize shutting down GNUmed.
de_DE: Sie müssen dieses Fenster manuell schließen, um GNUmed vollständig zu beenden.

en: This is so that you can inspect the console output at your leisure.
de_DE: Dies gewährleistet, daß Sie die Konsolenausgabe in Ruhe inspizieren können.

en: no patient
de_DE: kein Patient

en: Statusbar history
de_DE: Verlauf der Statusmeldungen

en: %s - now
    
    %s
de_DE: %s - jetzt
    
    %s

en: GNUmed client
de_DE: GNUmed: Hauptprogramm

en: GNUmed stdout/stderr window
de_DE: GNUmed-Fenster für stdout/stderr

en: redirecting STDOUT/STDERR to this log window
de_DE: STDOUT/STDERR werden in diesem Fenster angezeigt

en: The database account [%s] cannot be used as a
    staff member login for GNUmed. There was an
    error retrieving staff details for it.
    
    Please ask your administrator for help.
de_DE: Das Datenbankkonto [%s] kann nicht zur Anmeldung
    an diesem GNUmed-System benutzt werden. Beim
    Einlesen der Nutzerdetails trat ein Fehler auf.
    
    Bitte wenden Sie sich an den Systembetreuer.

en: Checking access permissions
de_DE: Prüfe Zugangsberechtigung

en: Database <%s> on <%s>
de_DE: Datenbank <%s> auf <%s>

en: Branch "%s" of praxis "%s"
de_DE: Zweigstelle "%s" der Praxis "%s"

en: Verifying database
de_DE: Verifiziere Datenbank

en: Connect
de_DE: Verbinden

en: Yes, connect to this database.
de_DE: Ja, mit dieser Datenbank verbinden.

en: Disconnect
de_DE: Abmelden

en: No, do not connect to this database.
de_DE: Nein, keine Verbindung zu dieser Datenbank herstellen.

en: Cannot find configuration file in any of:
    
     %s
    You may need to use the comand line option
    
    	--conf-file=<FILE>
de_DE: Kann keine der folgenden Konfigurationsdateien finden:
    
     %s
    Ggf. nutzen Sie den Kommandozeilenparameter
    
    	--conf-file=<FILE>

en: Checking configuration files
de_DE: prüfe Konfiguration

en: GNUmed startup
de_DE: GNUmed-Start

en: The currently selected database language ('%s') does
    not match the current system language ('%s').
    
    Do you want to set the database language to '%s' ?
de_DE: Die gegenwärtig in der Datenbank eingestellte Sprache ('%s') stimmt
    nicht mit der im Computer eingestellten Sprache ('%s') überein.
    
    Wollen Sie Ihre Datenbank auch auf die Sprache '%s' setzen ?

en: Checking database language settings
de_DE: Prüfen der Spracheinstellungen der Datenbank

en: Set your database language to [%s].
de_DE: Datenbank auf Sprache [%s] einstellen.

en: Don't set
de_DE: Nicht setzen

en: Do not set your database language now.
de_DE: Datenbanksprache jetzt nicht festlegen.

en: Remember to ignore language mismatch
de_DE: Ungleiche Sprache in Zukunft ignorieren

en: Checking this will make GNUmed remember your decision
    until the system language is changed.
    
    You can also reactivate this inquiry by removing the
    corresponding "ignore" option from the configuration file
    
     [%s]
de_DE: Ein Kreuz in diesem Feld weist GNUmed an, sich Ihre Entscheidung
    bis zur nächsten Änderung der Systemsprache zu merken.
    
    Sie können diese Abfrage auch durch Löschen der entsprechenden
    Option in der Konfigurationsdatei reaktivieren
    
     [%s]

en: generic activity
de_DE: allgemeine Aktivität

en: Access denied
de_DE: Zugriff verweigert

en: Your account is not set up to access this part of GNUmed:
    
      [%s]
de_DE: Sie haben keine Zugriff auf diesen Teil von GNUmed:
    
      [%s]

en: Save timeline as images (SVG, PNG) under...
de_DE: Zeitstrahl als Bilder (SVG, PNG) speichern unter...

en: timeline data (xml)
de_DE: Zeitstrahl-Daten (xml)

en: timeline image (png)
de_DE: Zeitstrahl-Bild (png)

en: timeline image (svg)
de_DE: Zeitstrahl-Bild (svg)

en: Cannot delete hospitalization.
de_DE: Kann Krankenhausaufenthalt nicht löschen.

en: The patient's hospitalizations:
de_DE: Die Krankenhausaufenthalten des Patienten:

en: Editing hospitalizations ...
de_DE: Bearbeite Krankenhausaufenthalte ...

en: Admission
de_DE: Einweisung

en: Discharge
de_DE: Entlassung

en: Adding a hospitalization
de_DE: Einen Krankenhausaufenthalt hinzufügen

en: Editing a hospitalization
de_DE: Einen Krankenhausaufenthalt bearbeiten

en: Must select an episode or enter a name for a new one. Cannot save hospitalization.
de_DE: Eine Episode muß ausgewählt oder eine Bezeichnung für eine neue gewählt werden. Kann KH-Aufenthalt nicht speichern.

en: Missing admission data. Cannot save hospitalization.
de_DE: Einweisungsdatum fehlt. Kann Einweisung nicht speichern.

en: Discharge date must be empty or later than admission. Cannot save hospitalization.
de_DE: Entlassungsdatum muß leer bleiben oder nach dem Einweisungsdatum liegen. Kann Einweisung nicht speichern.

en: Must select a hospital. Cannot save hospitalization.
de_DE: Krankenhaus fehlt. Kann Einweisung nicht speichern.

en: BMP files
de_DE: BMP-Dateien

en: Importing AMTS BMP Medikationsplan
de_DE: Importiere AMTS BMP Medikationsplan

en: The file
    
     [%s]
    
    does not seem to be a Medikationsplan.
de_DE: Die Datei
    
     [%s]
    
    scheint kein AMTS Medikationsplan zu sein.

en: Cannot change notebook tabs. No active patient.
de_DE: Kann Modul nicht aufrufen. Kein Patient aktiv.

en: Cannot activate Allergy Manager. No active patient.
de_DE: Kann Allergiemanager nicht aufrufen. Kein Patient aktiv.

en: GFR ?
de_DE: gFR ?

en: GFR %s
de_DE: gFR %s

en: ?EDC %s
de_DE: ?ET %s

en: EDC %s
de_DE: ET %s

en: <Age>
de_DE: <Alter>

en: no patient selected
de_DE: kein Patient gewählt

en: Gender: %s (%s) - %s
de_DE: Geschlecht: %s (%s) - %s

en: Born: %s
de_DE: Geboren: %s

en: Died: %s
de_DE: Gestorben: %s

en: At age: %s
de_DE: Im Alter von: %s

en:  (date of birth and age are estimated)
de_DE:  (Geburtsdatum und Alter sind geschätzt)

en: %(sex)s  %(dob)s (%(age)s today !)
de_DE: %(sex)s  %(dob)s (Heute %(age)s alt !)

en: 
    Today is the patient's birthday !
de_DE: 
    Der Patient hat heute Geburtstag !

en: Age: %s
de_DE: Alter: %s

en: Age: %s, birthday:
de_DE: Alter: %s, Geburtstag:

en: last: %s ago (this year)
de_DE: zuletzt: vor %s (dieses Jahr)

en: next: in %s (next year)
de_DE: zunächst: in %s (nächstes Jahr)

en: next: in %s (this year)
de_DE: zunächst: in %s (dieses Jahr)

en: last: %s ago (last year)
de_DE: zuletzt: vor %s (letztes Jahr)

en: last confirmed %s
de_DE: zuletzt überprüft %s

en: Comment (%s): %%s
de_DE: Kommentar (%s): %%s

en:  - expires %s
de_DE:  - verfällt %s

en: Due for %s (since %s%s):
    %s%s
    Patient: %s
    Reminder by: %s
de_DE: Fällig seit %s (%s%s):
    %s%s
    Patient: %s
    Erinnerung von: %s

en: Clinical reminder
de_DE: Klinische Erinnerung

en: Adding automatic dynamic hint
de_DE: Füge dynamischen Hinweis hinzu

en: Editing automatic dynamic hint
de_DE: Bearbeite dynamischen Hinweis

en: Deleting automatic dynamic hint
de_DE: Lösche dynamischen Hinweis

en: Really delete this dynamic hint ?
    
     [%s]
de_DE: Diesen dynamischen Hinweis wirklich löschen ?
    
     [%s]

en: deleting a dynamic hint
de_DE: Lösche einen dynamischen Hinweis

en: 
    Dynamic hints registered with GNUmed.
de_DE: 
    In GNUmed registrierte dynamische Hinweise.

en: Showing dynamic hints.
de_DE: Zeige dynamische Hinweise.

en: Hint
de_DE: Tip

en: Browse and install automatic dynamic hints data packs
de_DE: Durchsuchen/Installieren von Datenpaketen mit dynamischen Hinweisen

en: By: %s
de_DE: Von: %s

en: Cannot suppress hint.
de_DE: Kann Hinweis nicht unterdrücken.

en: Hint now suppressed in this patient.
de_DE: Hinweis nun bei diesem Patienten unterdrückt.

en: No entry in field <Source>.
de_DE: Kein Eintrag im Feld <Quelle>.

en: No entry in field <Conditions>.
de_DE: Kein Eintrag im Feld <Bedingungen>.

en: No entry in field <Description>.
de_DE: Kein Eintrag im Feld <Beschreibung>.

en: No entry in field <Title>.
de_DE: Kein Eintrag im Feld <Titel>.

en: creating a new dynamic hint
de_DE: neuen dynamischen Hinweis anlegen

en: updating an existing dynamic hint
de_DE: existierenden dynamischen Hinweis bearbeiten

en: Deleting suppressed dynamic hint
de_DE: Löschen der Unterdrückung eines dynamischen Hinweises

en: Really delete the suppression of this dynamic hint ?
    
     [%s]
de_DE: Die Unterdrückung dieses dynamischen Hinweises wirklich löschen ?
    
     [%s]

en: 
    Dynamic hints suppressed in this patient.
de_DE: 
    Unterdrückte dynamische Hinweise bei diesem Patienten.

en: Showing suppressed dynamic hints.
de_DE: Unterdrückte dynamische Hinweise zeigen.

en: Rationale
de_DE: Begründung

en: Manage hints
de_DE: Hinweise verwalten

en: Manage automatic dynamic hints
de_DE: Automatische dynamische Hinweise verwalten

en: 
    The ATC codes as known to GNUmed.
de_DE: 
    Die GNUmed bekannten ATC-Codes.

en: Showing ATC codes.
de_DE: Zeige ATC-Codes.

en: Choose an ATC import config file
de_DE: Wählen Sie eine Konfigurationsdatei für den ATC-Import

en: config files
de_DE: Konfigurationsdateien

en: importing ATC reference data
de_DE: Import von ATC-Referenzdaten

en: Successfully imported ATC reference data.
de_DE: ATC-Referenzdaten erfolgreich importiert.

en: Importing ATC reference data failed.
de_DE: Import von ATC-Referenzdaten schlug fehl.

en: Select an ATC (Anatomical-Therapeutic-Chemical) code.
de_DE: Wählen Sie einen ATC (Anatomisch-Therapeutisch-Chemischen) Code.

en: Cannot delete family history item.
de_DE: Kann Familienanamnese nicht löschen.

en: Family history of this patient.
de_DE: Familienanamnese dieses Patienten.

en: Showing family history.
de_DE: Zeige Familienanamnese.

en: Fatal
de_DE: Tödlich

en: Noted
de_DE: bemerkt

en: Died
de_DE: Starb

en: Adding family history
de_DE: Familienanamnese hinzufügen

en: Editing family history
de_DE: Familienanamnese bearbeiten

en: 
    Please select the default drug data source from the list below.
    
    Note that to actually use it you need to have the database installed, too.
de_DE: 
    Wählen Sie die gewünschte Medikamentenquelle aus der Liste.
    
    Sie müssen zur Benutzung diese Quelle natürlich auch installiert haben.

en: Configuring default drug data source
de_DE: Einstellen der Medikamentenquelle

en: No default drug database configured.
de_DE: Es ist keine Medikamentendatenbank voreingestellt.

en: There is no default drug database configured.
de_DE: Es ist keine Medikamentendatenbank eingestellt.

en: Jumping to drug database
de_DE: Medikamentendatenbank aufrufen

en: Cannot call IFAP via [%s].
de_DE: Kann IFAP nicht mittels [%s] starten.

en: Cannot create IFAP <-> GNUmed transfer file [%s].
de_DE: Kann Transferdatei [%s] (IFAP <-> GNUmed) nicht anlegen.

en: Current medication
de_DE: Derzeitige Medikation

en: Cannot edit this substance. It is in use.
de_DE: Kann Substanz nicht verändern. Es ist in Benutzung.

en: Adding new substance
de_DE: Neuen Wirkstoff hinzufügen

en: Editing substance
de_DE: Wirkstoffe bearbeiten

en: Cannot delete this substance. It is in use.
de_DE: Kann Substanz nicht löschen, da sie in Benutzung ist.

en: Substances registered with GNUmed.
de_DE: In GNUmed registrierte Wirkstoffe.

en: Import substances from a drug database.
de_DE: Wirkstoffe aus einer Medikamentendatenbank importieren.

en: Interval
de_DE: Intervall

en: Cannot save: Substance name missing.
de_DE: Kann nicht speichern: Wirkstoffname fehlt.

en: Error saving substance. %s
de_DE: Fehler beim Speichern des Wirkstoffs. %s

en: The substance name.
de_DE: Der Name des Wirkstoffs.

en: Adding new substance dose
de_DE: Neue Wirkstoffdosis hinzufügen

en: Editing substance dose
de_DE: Wirkstoffdosis bearbeiten

en: Substance doses registered with GNUmed.
de_DE: In GNUmed registrierte Wirkstoffdosierungen.

en: Import substance doses from a drug database.
de_DE: Wirkstoffdosen aus einer Medikamentendatenbank importieren.

en: <delivery unit>
de_DE: <Einnahmeeinheit>

en: Cannot save substance dose. Missing essential input.
de_DE: Kann Wirkstoffdosis nicht speichern. Notwendige Angaben fehlen.

en: Cannot create substance dose. %s
de_DE: Kann Wirkstoffdosis nicht anlegen. %s

en: Cannot save substance dose. %s
de_DE: Kann Wirkstoffdosis nicht speichern. %s

en: Cannot remove this component from the drug. It is in use.
de_DE: Kann Medikamentenbestandteil nicht entfernen. Das Medikament ist in Benutzung.

en: Drug components currently known to GNUmed
de_DE: In GNUmed gespeicherte Medikamentenbestandteile.

en: Component
de_DE: Bestandteil

en: Adding new drug component
de_DE: Medikamentenbestandteil hinzufügen

en: Editing drug component
de_DE: Medikamentenbestandteil bearbeiten

en: Cannot edit drug component. It is in use.
de_DE: Kann Medikamentenbestandteil nicht verändern. Das Medikament ist in Benutzung.

en: Cannot save drug component. Invalid or missing essential input.
de_DE: Kann Medikamentenbestandteil nicht speichern. Ungültige oder fehlende Angaben.

en: A drug component with optional strength.
de_DE: Ein Arzneibestandteil, optional mit Dosis.

en: Editing drug
de_DE: Medikament bearbeiten

en: Cannot edit the drug product
    
     "%s" (%s)
    
    because it is currently taken by patients.
de_DE: Kann das Arzneiprodukt
    
     "%s" (%s)
    
    nicht bearbeiten, da es derzeit von Patienten eingenommen wird.

en: Adding new drug product
de_DE: Neues Medikament hinzufügen

en: Editing drug product
de_DE: Bearbeite Medikament

en: Manage substances
de_DE: Wirkstoffe verwalten

en: Editing medication
de_DE: Bearbeite Medikation

en: Cannot edit the vaccine product
    
     "%s" (%s)
    
    because it is in use.
de_DE: Kann den Impfstoff
     "%s" (%s)
    
    nicht ändern, da er in Benutzung ist.

en: Deleting vaccine
de_DE: Impfung löschen

en: Cannot delete the vaccine product
    
     "%s" (%s)
    
    because it is in use.
de_DE: Kann den Impfstoff
     "%s" (%s)
    
    nicht löschen, da er in Benutzung ist.

en: Drug products currently known to GNUmed.
de_DE: In GNUmed gespeicherte Arzneiprodukte.

en: Import substances and products from a drug database.
de_DE: Wirkstoffe und Arzeiprodukte aus einer Medikamentendatenbank importieren.

en: Managing components of a drug
de_DE: Die Bestandteile eines Medikaments verwalten

en: Cannot manage the components of the drug product
    
     "%s" (%s)
    
    because it is currently taken by patients.
de_DE: Kann die Bestandteile des Arzneiprodukts
    
     "%s" (%s)
    
    nicht verwalten, da es derzeit von Patienten eingenommen wird.

en: Pick the substance doses which are components of this drug.
de_DE: Wählen Sie die Bestandteile des Arzneiprodukts.

en: Components of drug
de_DE: Arzneibestandteile

en: Adjust the components of "%s"
    
    The drug must contain at least one component. Any given
    substance can only be included once per drug.
de_DE: Anpassen der Bestandteile von "%s"
    
    Das Medikament muß mindestens einen Bestandteil enthalten.
    Jeder Bestandteil kann nur einmal enthalten sein.

en: Managing components of a drug ...
de_DE: Die Bestandteile eines Medikaments verwalten...

en: Cannot edit drug product. It is in use.
de_DE: Kann Medikament nicht verändern. Es ist in Benutzung.

en: Checking product data
de_DE: Prüfe Produktdaten

en: The information you entered:
    
     [%s %s]
    
    already exists as a drug product.
de_DE: Die Angaben:
    
     [%s %s]
    existieren bereits als Arzneiprodukt.

en: You have not selected any substances
    as drug components.
    
    Without components you will not be able to
    use this drug for documenting patient care.
    
    Are you sure you want to save
    it without components ?
de_DE: Sie haben dem Medikament keine Wirkstoffe
    als Bestandteile zugeordnet.
    
    Ohne diese Zuordnung können Sie das
    Medikament keinem Patienten zuordnen.
    
    Wollen Sie das Medikament trotzdem
    ohne Bestandteile speichern ?

en: Cannot save drug product. Invalid or missing essential input.
de_DE: Kann Medikament nicht speichern. Ungültige oder fehlende Angaben.

en: The product name of the drug.
    
    Note: a product name will need to be linked to
    one or more components before it can be used,
    except in the case of fake (generic) vaccines.
de_DE: Der Produktname des Medikaments.
    
    Achtung: Dem Produkt müssen eine oder mehrere
    Substanzen zugeordnet werden, ehe es verwendet
    werden kann (außer bei generischen Impfstoffen).

en: Adding new single-component generic drug
de_DE: Generisches Einzelwirkstoffprodukt hinzufügen

en: Editing single-component generic drug
de_DE: Generisches Einzelwirkstoffprodukt bearbeiten

en: Cannot edit the medication
    
     "%s" (%s)
    
    because it is a vaccine. Please edit it
    from the vaccine management section !
de_DE: Kann den Impfstoff
    
     "%s" (%s)
    
    nicht verändern. Bearbeiten Sie
    Impfstoffe bitte in der Impfverwaltung !

en: Deleting medication
de_DE: Medikament löschen

en: Cannot delete the medication
    
     "%s" (%s)
    
    because it is a vaccine. Please delete it
    from the vaccine management section !
de_DE: Kann dieses Medikament nicht löschen
    
     "%s" (%s)
    
    weil es sich um einen Impfstoff handelt. Löschen
    Sie Impfstoffe bitte in der Impfverwaltung !

en: Drug form is missing.
de_DE: Darreichungsform fehlt.

en: Unit for amount is missing.
de_DE: Einheit für Menge fehlt.

en: Amount is missing.
de_DE: Menge fehlt.

en: Substance is missing.
de_DE: Wirkstoff fehlt.

en: No EMR data loaded.
de_DE: Keine Karteieinträge geladen.

en: EMR text dump
de_DE: Textauszug der Kartei

en: Currently there is no active patient. Cannot retrieve EMR text.
de_DE: Derzeit kein Patient aktiviert. Kann keine Karteieinträge laden.

en: SOAP Editor Actions:
de_DE: Karteieditor-Aktionen:

en: &Sort lines
de_DE: Zeilen &Sortieren

en: Sort lines by SOAP category
de_DE: Zeilen nach ABDT-Kategorie sortieren

en: e&Xpand keyword
de_DE: Schlüsselwort e&xpandieren

en: Expand keyword / macro
de_DE: Schlüsselwort/Makro expandieren

en: Insert &Unicode
de_DE: &Unicode einfügen

en: Insert a unicode character
de_DE: Ein Unicode-Zeichen einfügen

en: as &Subjective
de_DE: als &Anamnese

en: Set line to category "Subjective"
de_DE: Zeile als "Anamnese" markieren

en: as &Objective
de_DE: als &Befund

en: Set line to category "Objective"
de_DE: Zeile als "Befund" markieren

en: as &Assessment
de_DE: als &Beurteilung

en: Set line to category "Assessment"
de_DE: Zeile als "Diagnose" (Beurteilung) markieren

en: as &Plan
de_DE: als &Therapie

en: Set line to category "Plan"
de_DE: Zeile als "Therapie" markieren

en: as &Unspecified
de_DE: als &Unbestimmt

en: Set line to category "unspecified"
de_DE: Zeile als "Unspezifisch" markieren

en: as ad&Ministrative
de_DE: als Ad&Ministratives

en: Set line to category "administrative"
de_DE: Zeile als "Administrativ" markieren

en: \u2192 &Clipboard
de_DE: \u2192 &Zwischenablage

en: Copy line to clipboard
de_DE: Zeile in die Zwischenablage legen

en: \u2192 +Clipboard+
de_DE: → +Zwischenablage+

en: Add line to clipboard
de_DE: Zeile der Zwischenablage anfügen

en: Copy content to clipboard
de_DE: Text in die Zwischenablage legen

en: Add content to clipboard
de_DE: Text der Zwischenablage anfügen

en: Copy selection to clipboard
de_DE: Auswahl in die Zwischenablage legen

en: Add selection to clipboard
de_DE: Auswahl der Zwischenablage anfügen

en: &Line ...
de_DE: &Zeile ...

en: &Region ...
de_DE: &Auswahl

en: Show HL7 file:
de_DE: Hl7-Datei anzeigen:

en: Extract HL7 from XML file:
de_DE: Extrahiere HL7-Daten aus der XML-Datei:

en: Extracting HL7 from XML file
de_DE: Hl7-Daten aus XML-Datei extrahieren

en: Unwrapped HL7 into [%s] from [%s].
de_DE: HL7 nach [%s] entpackt aus [%s].

en: Select HL7 file for staging:
de_DE: HL7-Datei zum vorbereiten wählen:

en: Staging HL7 file
de_DE: Hl7-Datei für den Import einlesen

en: There was a problem with splitting the HL7 file
    
     %s
de_DE: Es gab ein Problem beim Zerlegen der HL7-Datei
    
     %s

en: generic
de_DE: generisch

en: There was a problem with staging the following files
    
     %s
de_DE: Es gab ein Problem beim Einlesen der folgenden Dateien
    
     %s

en: Staged HL7 from [%s].
de_DE: HL7-Daten aus Datei [%s] vorbereitet.

en: Importing HL7 data
de_DE: Importieren von HL7-Daten

en: There has not been a patient explicitely associated
    with this chunk of HL7 data. However, the data file
    contains the following patient identification information:
    
     %s
    
    Do you want to import the HL7 under the current patient ?
    
     %s
    
    Selecting [NO] makes GNUmed try to find a patient matching the HL7 data.
de_DE: Diesen HL7-Daten wurde noch kein Patient explizit zuge-
    ordnet. Die HL7-Datei enthält allerdings die folgenden
    Patienteninformationen:
    
     %s
    
    Wollen Sie die HL7-Daten dem aktiven Patienten zuordnen ?
    
     %s
    
    [Nein] läßt GNUmed nach einem Patienten anhand der HL7-Daten suchen.

en: Error processing HL7 data.
de_DE: Fehler beim Verarbeiten der HL7-Daten.

en: Processing staged HL7 data.
de_DE: Verarbeite vorbereitete HL7-Daten.

en: Deleting incoming data
de_DE: Eingangsdaten löschen

en: Do you really want to delete the incoming data ?
    
    Note that deletion is not reversible.
de_DE: Wollen Sie diese Eingangsdaten wirklich löschen ?
    
    Achtung, diese Löschung ist nicht umkehrbar.

en: Showing unmatched incoming data
de_DE: Zeige unzugeordnete Eingangsdaten

en: Identification
de_DE: Identifikation

en: Show formatted HL7
de_DE: Formatiertes HL7 zeigen

en: Import HL7 data into patient chart
de_DE: Importiere HL7-Daten in die Karteikarte

en: Adding new measurement
de_DE: Testergebnisse eingeben

en: Editing measurement
de_DE: Testergebnis bearbeiten

en: Showing test results.
de_DE: Zeige Testergebnisse.

en: Abbrev
de_DE: Kürzel

en: Review current selection
de_DE: Derzeitige Auswahl bewerten und abzeichnen

en: Plot current selection
de_DE: Derzeitige Auswahl grafisch darstellen

en: Select the measurements panel to show in the top pane for continuous monitoring.
de_DE: Wählen Sie ein Meßwerteprofil für das kontinuierliche Monitoring in der Kopfleiste.

en: Lab panel
de_DE: Meßwerteprofil

en: Configuring continuous monitoring measurements panel
de_DE: Konfiguration des Meßwerteprofils für kontinuierliches Monitoring

en: No default Gnuplot script template selected.
de_DE: Keine Standardvorlagen für Gnuplot gewählt.

en: No default Gnuplot template configured.
de_DE: Keine Standardvorlage für Gnuplot voreingestellt.

en: There is no default Gnuplot one-type script template configured.
de_DE: Es ist keine Gnuplot-Vorlage für die Darstellung eines einzelnen Meßverfahrens eingestellt.

en: Plotting test results
de_DE: Stelle Meßwerte dar

en: Problem loading Gnuplot script template.
de_DE: Problem beim Laden der Vorlage für Gnuplot.

en: Cannot load default Gnuplot script template [%s - %s]
de_DE: Kann Standardvorlage [%s - %s] für Gnuplot nicht laden

en: Cannot plot without a plot script.
de_DE: Kann Meßwerte nicht ohne Plotscript darstellen.

en: Plotted lab results
de_DE: Laborwertkurve

en: Put a copy of the lab results plot into the export area of this patient ?
de_DE: Laborwertkurve in Sammelmappe des aktiven Patient legen ?

en: lab results plot
de_DE: Laborwertkurve

en: no related documents
de_DE: keine relevanten Dokumente

en: There is no lab reference to find related documents for.
de_DE: Kein Laborwerte gewählt, zu dem Dokumenten gesucht werden könnten.

en: No document types declared to contain lab results.
de_DE: Keine Dokumententypen für Laborergebnisse gewählt.

en: No valid document types declared to contain lab results.
de_DE: Keine Dokumenttypen für Laborergebnisse gewählt.

en: Document types assumed to contain lab results:
de_DE: Dokumenttypen, die Laborwerte enthalten:

en: Related documents: %s
de_DE: Relevante Dokumente: %s

en: Select the document types which are assumed to contain lab results.
de_DE: Wählen Sie die Dokumenttypen, die Laborergebnisse enthalten.

en: Documents possibly related to this episode
de_DE: Zur Episode gehörende Dokumente

en: Result
de_DE: Ergebnis

en: Range
de_DE: Bereich

en: %s ago (%s)
de_DE: vor %s (%s)

en: missing
de_DE: fehlend

en: LOINC not found
de_DE: keine LOINC-Details gefunden

en: Perform on selected results:
de_DE: Auf markierte Ergebnisse anwenden:

en: Review and &sign
de_DE: &Bewerten und abzeichnen

en: Problems
de_DE: Probleme

en: Panels
de_DE: Profile

en: Most recent
de_DE: Zuletzt

en: lab_grid_date_format::%Y
    %b %d
de_DE: lab_grid_date_format:%Y
    %d.%b

en: No results selected for deletion.
de_DE: Keine Meßwerte zum Löschen markiert.

en: There are %s results marked for deletion.
    
    Are you sure you want to delete these results ?
de_DE: Es sind %s Meßwerte zum Löschen markiert.
    
    Sind Sie sicher, daß Sie diese Meßwerte gelöscht werden sollen ?

en: The following results are marked for deletion:
    
    %s
    
    Are you sure you want to delete these results ?
de_DE: Die folgenden Meßwerte sind zum Löschen markiert:
    
    %s
    
    Sollen diese Messungen wirklich gelöscht werden ?

en: Deleting test results
de_DE: Meßergebnisse löschen

en: Yes, delete all the results.
de_DE: Ja, die Meßwerte löschen.

en: No, do NOT delete any results.
de_DE: Nein, keine Meßwerte löschen.

en: Cannot sign results. No results selected.
de_DE: Kann Ergebnisse nicht abzeichen. Nichts ausgewählt.

en: Cannot plot results. No results selected.
de_DE: Kann Meßwerte nicht darstellen. Keine ausgewählt.

en: Details of most recent (topmost) result !
de_DE: Details zum jüngsten (zuoberst stehenden) Meßwert !

en: Navigate to an encyclopedia of measurements
    and test methods on the web.
    
     <%s>
de_DE: Im Internet zu einem Lexikon über Meßwerte
    und -methoden surfen.
    
     <%s>

en: Excluding multi-result field from further processing.
de_DE: Schließe Feld mit mehreren Werten von der Weiterverarbeitung aus.

en: Your selection includes a field with multiple results.
    
    Please select the individual results you want to work on:
de_DE: Ihre Auswahl beinhaltet ein Feld mit mehreren Werten.
    
    Bitte wählen Sie die Werte, die Sie weiterverarbeiten wollen:

en: Selecting test results
de_DE: Meßergebnisse auswählen

en: Date / Time
de_DE: Zeitpunkt

en: All: as &Grid
de_DE: Alle: als &Tabelle

en: All: by &Day
de_DE: Alle: &tageweise

en: Export to &file
de_DE: In &Datei exportieren

en: Export to &clipboard
de_DE: In die &Zwischenablage kopieren

en: %s results selected. Too many to list individually.
de_DE: %s Ergebnisse markiert. Zu viele, um alle einzeln anzuzeigen.

en: Successfully saved measurement.
de_DE: Meßwert erfolgreich gespeichert.

en: Cannot save result. Invalid or missing essential input.
de_DE: Kann Meßwert nicht speichern. Es fehlen grundlegende Informationen.

en: Please select (or create) a lab for the new test type [%s in %s]
de_DE: Bitte wählen (oder erzeugen) Sie ein Labor für das neue Meßverfahren [%s in %s]

en: Pick the relevant measurement types.
de_DE: Relevante Meßmethoden wählen.

en: Picked
de_DE: Gewählt

en: Known measurement types
de_DE: Bekannte Meßverfahren

en: Adding measurement type
de_DE: Meßmethoden hinzufügen

en: Editing measurement type
de_DE: Meßmethode bearbeiten

en: Cannot delete measurement type [%s (%s)] because it is in use.
de_DE: Kann die Meßmethode [%s (%s)] nicht löschen, da sie in Benutzung ist.

en: Measurement types.
de_DE: Testverfahren.

en: Org
de_DE: Organisation

en: %s &Aggregate
de_DE: %s &Gruppieren

en: Manage aggregations (%s) of tests into groups.
de_DE: Gruppierungen (%s) von Testverfahren verwalten.

en: Select panels
de_DE: Testprofile wählen

en: Select panels the focussed test type is to belong to.
de_DE: Wählen Sie die Testprofile für das gewählte Meßverfahren.

en: generic / in house lab
de_DE: generisch / praxisintern

en: Select the type of measurement.
de_DE: Wählen Sie den Typ der Messung.

en: Select the desired unit for the amount or measurement.
de_DE: Wählen Sie die Einheit für Menge oder Meßergebnis.

en: Select an indicator for the level of abnormality.
de_DE: Wählen Sie einen Indikator für den Grad der Abnormität des Ergebnisses.

en: Adding new diagnostic org
de_DE: Labor hinzufügen

en: Editing diagnostic org
de_DE: Labor bearbeiten

en: 
    These are the diagnostic orgs (path labs etc) currently defined in GNUmed.
de_DE: 
    Diese Labore sind momentan in GNUmed definiert.

en: Showing diagnostic orgs.
de_DE: Zeige Laboreinträge.

en: The name of the path lab/diagnostic organisation.
de_DE: Der Name des Labors/der Meßfirma.

en: Adding new meta test type
de_DE: Neue Testverfahrensgruppe hinzufügen

en: Editing meta test type
de_DE: Bearbeite Testverfahrensgruppe

en: 
    These are the meta test types currently defined in GNUmed.
    
    Meta test types allow you to aggregate several actual test types used
    by pathology labs into one logical type.
    
    This is useful for grouping together results of tests which come under
    different names but really are the same thing. This often happens when
    you switch labs or the lab starts using another test method.
de_DE: 
    Dies sind die derzeit definierten Testverfahrensgruppen.
    
    Verfahrensgruppen ermöglichen das Zusammenfassen mehrerer
    Testverfahren in eine logische Gruppe.
    
    Das ist nützlich um Verfahren unterschiedlichen Namens zusammen-
    zufassen, die eigentlich dasselbe Verfahren darstellen. Dies tritt
    oft bei einem Laborwechsel oder Automatenwechsel im Labor auf.

en: Showing meta test types.
de_DE: Zeige Testverfahrensgruppe.

en: Select the meta test type.
de_DE: Wählen Sie die Testverfahrensgruppe.

en: Missing abbreviation for meta test type.
de_DE: Abkürzung für Testverfahrensguppe fehlt.

en: Missing name for meta test type.
de_DE: Bezeichnung für Testverfahrensgruppe fehlt.

en: This meta test type already exists.
de_DE: Diese Testverfahrensgruppe existiert bereits.

en: Adding new test panel
de_DE: Meßprofil hinzufügen

en: Editing test panel
de_DE: Meßprofil bearbeiten

en: Test panels list
de_DE: Testprofile

en: Select a test panel.
de_DE: Wählen Sie das Meßprofil.

en: not a LOINC
de_DE: kein LOINC

en: No LOINC codes selected.
de_DE: Keine LOINC-Codes gewählt.

en: no LOINC details found
de_DE: keine LOINC-Details gefunden

en: emr-export
de_DE: Kartei-Export

en: Save patient's EMR as...
de_DE: Speichere Karteikarte des Patienten in ...

en: EMR successfully exported to file: %s
de_DE: Karteikarte erfolgreich in Datei [%s] exportiert.

en: EMR of %(lastnames)s, %(firstnames)s
de_DE: Kartei von %(lastnames)s, %(firstnames)s

en: Primary provider in this praxis
de_DE: Primärarzt innerhalb dieser Praxis

en: EMR Actions:
de_DE: Kartei-Aktionen:

en: Print EMR
de_DE: Kartei drucken

en: Create health issue
de_DE: Grunderkrankung anlegen

en: Create episode
de_DE: Episode anlegen

en: Create progress note
de_DE: Verlaufsnotiz anlegen

en: Manage allergies
de_DE: Allergien verwalten

en: Manage family history
de_DE: Familienanamnese verwalten

en: Manage hospitalizations
de_DE: Krankenhausaufenthalte verwalten

en: Manage occupation
de_DE: Beruf verwalten

en: Manage procedures
de_DE: Maßnahmen verwalten

en: Manage vaccinations
de_DE: Impfungen verwalten

en: Open EMR to ...
de_DE: Karteikarte entfalten auf ...

en: ... issue level
de_DE: ... Ebene "Grunderkrankungen"

en: ... episode level
de_DE: ... Ebene "Episoden"

en: ... encounter level
de_DE: ... Ebene "Konsultationen"

en: Health Issue Actions:
de_DE: Grunderkrankungs-Aktionen:

en: Edit details
de_DE: Details ändern

en: Open to encounter level
de_DE: Bis zur Konsultationsebene aufklappen

en: Episode Actions:
de_DE: Episoden-Aktionen:

en: Toggle ongoing/closed
de_DE: Offen/beendet umschalten

en: Promote
de_DE: Qualifizieren

en: Move encounters
de_DE: Kontakte verschieben

en: Encounter Actions:
de_DE: Konsultations-Aktionen:

en: Move data to another episode
de_DE: APK-Daten einer anderen Episode zuordnen

en: Move progress notes
de_DE: Verlaufsnotizen verschieben

en: Export for Medistar
de_DE: Medistar-Export

en: Item Actions:
de_DE: Eintragsaktionen:

en: Edit item
de_DE: Eintrag bearbeiten

en: Deleting episode
de_DE: Löschen einer Episode

en: Delete the episode if possible (it must be completely empty).
de_DE: Die Episode löschen, falls möglich (muß vollständig leer sein).

en: No, cancel
de_DE: Nein, abbrechen

en: Cancel and do NOT delete the episode.
de_DE: Abbrechen und die Episode NICHT löschen.

en: Are you sure you want to delete this episode ?
    
     "%s"
de_DE: Sind Sie sicher, daß die Episode gelöscht werden soll ?
    
     "%s"

en: Cannot delete episode. There is still clinical data recorded for it.
de_DE: Kann die Episode nicht löschen. Sie enthält noch Karteieinträge.

en: ongoing episode
de_DE: offene Episode

en: closed episode
de_DE: beendete Episode

en: Cannot edit "%s".
de_DE: Kann "%s" nicht bearbeiten.

en: Deleting health issue
de_DE: Grunderkrankung löschen

en: Delete the health issue if possible (it must be completely empty).
de_DE: Die Grunderkrankung löschen, falls möglich (muß vollständig leer sein).

en: Cancel and do NOT delete the health issue.
de_DE: Abbrechen und die Grunderkrankung NICHT löschen.

en: Are you sure you want to delete this health issue ?
    
     "%s"
de_DE: Sind Sie sicher, daß die Grunderkrankung gelöscht werden soll ?
    
     "%s"

en: Cannot delete health issue. There is still clinical data recorded for it.
de_DE: Kann die Grunderkrankung nicht löschen. Sie enthält noch Karteieinträge.

en: *** CONFIDENTIAL ***
de_DE: *** VERTRAULICH ***

en: contributed to death
de_DE: trug zum Tod bei

en: Grouping: %s
de_DE: Gruppierung: %s

en: Pool of unassociated episodes "%s":
de_DE: Sammelbecken nicht zugeordneter Episoden "%s":

en:  Listing of unassociated episodes
de_DE:  Auflistung nicht zugeordneter Episoden:

en: &Browse %s
de_DE: &Stöbern in %s

en: &New notes %s
de_DE: Neue &Einträge %s

en: Find text in EMR Journal
de_DE: Finde Text im Karteijournal

en: Happened
de_DE: Passiert

en: Who / When
de_DE: Wer / Wann

en: Chart entry: %s       [#%s in %s]
     Modified: %s by %s (%s rev %s)
    
    Health issue: %s%s
    Episode: %s%s
    Encounter: %s%s
de_DE: Karteieintrag: %s       [#%s in %s]
     Modifiziert: %s von %s (%s Rev %s)
    
    Grunderkrankung: %s%s
    Episode: %s%s
    APK: %s%s

en: %s
    
                            rev %s (%s) by %s in <%s>
de_DE: %s
    
                            Rev %s (%s) von %s in <%s>

en: Editing tag
de_DE: Symbol bearbeiten

en: Cannot edit the image tag
    
     "%s"
    
    because it is currently in use.
de_DE: Kann das Bildsymbol
     "%s"
    
    nicht löschen, da es in Benutzung ist.

en: Adding new tag
de_DE: Neues Symbol hinzufügen

en: Cannot delete this tag. It is in use.
de_DE: Kann Symbol nicht löschen, da es verwendet wird.

en: 
    Tags with images registered with GNUmed.
de_DE: 
    In GNUmed registrierte Bildsymbole.

en: Showing tags with images.
de_DE: Zeige Bildsymbole.

en: Image size
de_DE: Bildgröße

en: Go to www.openclipart.org for images.
de_DE: Bilder bei www.openclipart.org aufrufen.

en: Must pick an image file for a new tag.
de_DE: Für das neue Symbol muß ein Bild gewählt werden.

en: Cannot open the image file [%s].
de_DE: Kann Bilddatei nicht öffnen: [%s].

en: Creating tag with image
de_DE: Lege Markierung mit Minibild an

en: Updating tag with image
de_DE: Frische Minibild-Markierung auf

en: Deleting patient tag
de_DE: Lösche Patientensymbol

en: Do you really want to delete this patient tag ?
de_DE: Wollen Sie dieses Symbol wirklich beim Patienten entfernen ?

en: Tags of patient: %s
de_DE: Symbole des Patienten: %s

en: Showing patient tags
de_DE: Zeige Patientensymbole

en: Tag
de_DE: Symbol

en: Manage available tags.
de_DE: Verfügbare Symbole verwalten.

en: &Edit comment
de_DE: Kommentar &bearbeiten

en: &Remove tag
de_DE: Symbol &entfernen

en: Today's KOrganizer appointments ...
de_DE: Heutige Termine aus KOrganizer ...

en: Reload
de_DE: neu laden

en: Reload appointments from KOrganizer
de_DE: Termine neu von KOrganizer holen

en: Launch KOrganizer
de_DE: KOrganizer aufrufen

en: KOrganizer is not installed.
de_DE: KOrganizer ist nicht installiert.

en: Cannot access KOrganizer transfer file [%s]
de_DE: Kann Transferdatei [%s] für KOrganizer nicht öffnen.

en: Place
de_DE: Ort

en: Please enter the primary occupation of the patient.
    
    Currently recorded:
    
     %s (last updated %s)
de_DE: Geben Sie den Hauptberuf des Patienten ein.
    
    Derzeit vermerkt:
    
     %s (zuletzt geändert %s)

en: Editing primary occupation
de_DE: Den Hauptberuf des Patienten bearbeiten

en: Type or select an occupation.
de_DE: Tippen oder wählen Sie einen Beruf.

en: Are you sure you really, positively want
    to disable the following person ?
    
     %s %s %s
     born %s
    
    %s
de_DE: Sind Sie sicher, daß Sie den folgenden Patienten
    wirklich und tatsächlich deaktivieren wollen ?
    
     %s %s %s
     geboren %s
    
    %s

en: This patient DID receive care here.
de_DE: Diese Patient WURDE hier bereits behandelt.

en: This person did NOT receive care here.
de_DE: Diese Person wurde hier noch NICHT behandelt.

en: Disabling person
de_DE: Patient deaktivieren

en: Type or select a last name (family name/surname).
de_DE: Tippen oder wählen Sie einen Familien-/Nachnamen.

en: Type or select a first name (forename/Christian name/given name).
de_DE: Tippen oder wählen Sie einen Vorname.

en: Type or select an alias (nick name, preferred name, call name, warrior name, artist name).
de_DE: Tippen oder wählen Sie ein Pseudonym (Spitzname, Wunschname, Rufname, Kriegername, Künstlername).

en: Type or select a title. Note that the title applies to the person, not to a particular name !
de_DE: Tippen oder wählen Sie einen Titel. Beachten Sie, daß der Titel zur Person gehört, nicht zu einem bestimmten Namen dieser Person !

en: Enter or select a type for the external ID.
de_DE: Tippen oder wählen Sie den Typ für diese ID.

en: Type or select an ID issuer.
de_DE: Tippen oder wählen Sie einen Herausgeber für die ID.

en: Are you sure you want to leave this person
    without a valid date of birth ?
    
    This can be useful for temporary staff members
    but will provoke nag screens if this person
    becomes a patient.
de_DE: Wollen Sie diese Person wirklich ohne gültiges
    Geburtsdatum aufnehmen ?
    
    Dies kann bei Teilzeitkräften hilfreich sein. GNUmed
    wird jedoch auf das fehlende Geburtsdatum hinweisen,
    sobald diese Person als Patient aufgerufen werden soll.

en: Validating date of birth
de_DE: Prüfe Geburtsdatum

en: DOB: %s
    
    Date of birth in the future !
de_DE: Geb.: %s
    
    Geburtsdatum liegt in der Zukunft !

en: Invalid date of birth.
de_DE: Ungültiges Geburtsdatum.

en: Invalid date of death.
de_DE: ungültiges Todesdatum

en: Adding name
de_DE: Einen Namen hinzufügen

en: Cannot add this name to the patient !
    
     %s
de_DE: Kann diesen Namen dem Patienten nicht hinzufügen !
    
     %s

en: Editing name
de_DE: Name bearbeiten

en: Cannot clone a copy of this name !
    
     %s
de_DE: Kann diesen Patientennamen nicht kopieren !
    
     %s

en: Firstname(s)
de_DE: Vorname(n)

en: Adding new name
de_DE: Neuen Namen hinzufügen

en: Cannot delete the only name of a person.
de_DE: Kann den einzigen Patientennamen nicht löschen.

en: Cannot delete the active name of a person.
de_DE: Kann den aktiven Patientennamen nicht löschen.

en: It is often advisable to keep old names around and
    just create a new "currently active" name.
    
    This allows finding the patient by both the old
    and the new name (think before/after marriage).
    
    Do you still want to really delete
    this name from the patient ?
de_DE: Es ist oft empfehlenswert, "alte" Namen nicht zu löschen,
    sondern einen neuen "aktiven" Namen anzulegen.
    
    So kann der Patient später sowohl über den alten als auch
    den neuen Namen gefunden werden.
    
    Wollen Sie den gewählten Namen dennoch aus
    der Namensliste des Patienten löschen ?

en: Deleting name
de_DE: Name löschen

en: ID type
de_DE: Typ der Identifikation

en: Do you really want to delete this
    external ID from the patient ?
de_DE: Wollen Sie diese externe ID tatsächlich
    aus der Patientenakte löschen ?

en: Cannot save identity. Incomplete information.
de_DE: Kann Person nicht speichern. Angaben unvollständig.

en: Emergency data and primary provider saved.
de_DE: Notfallinformationen und Primärarzt gespeichert.

en: Contacts
de_DE: Kontakte

en: Social network
de_DE: Soziales Netz

en: primary occupation of the patient
de_DE: der Hauptberuf des Patienten

en: Last updated
de_DE: zuletzt geändert

en: 
    GNUmed database version mismatch.
    
    This database version cannot be used with this client:
    
     client version: %s
     database version detected: %s
     database version needed: %s
    
    Currently connected to database:
    
     host: %s
     database: %s
     user: %s
de_DE: 
    Versionskonflikt der GNUmed-Datenbank.
    
    Diese Datenbankversion kann mit dieser Programmversion nicht verwendet werden:
    
     Version des Client: %s
     Gefundene Datenbank: %s
     Benötigte Datenbank: %s
    
    Momentan geöffnete Datenbank:
    
     Server: %s
     Datenbank: %s
     Nutzer: %s

en: The server and client clocks are off
    by more than %s minutes !
    
    You must fix the time settings before
    you can use this database with this
    client.
    
    You may have to contact your
    administrator for help.
de_DE: Die Uhrzeiten von Server und Arbeitsplatz weichen um
    mehr als %s Minuten voneinander ab !
    
    Sie müssen die Uhrzeiten korrekt einstellen,
    um diese Datenbank mit diesem Arbeitsplatz
    verwenden zu können.
    
    Möglicherweise müssen Sie mit Ihrem System-
    verwalter Kontakt aufnehmen.

en: The server and client clocks are off
    by more than %s minutes !
    
    You should fix the time settings.
    Otherwise clinical data may appear to
    have been entered at the wrong time.
    
    You may have to contact your
    administrator for help.
de_DE: Die Uhrzeiten von Server und Arbeitsplatz weichen um
    mehr als %s Minuten voneinander ab !
    
    Sie sollten die Uhrzeiten korrekt einstellen,
    sonst können Angaben in der Karteikarte mit
    einer falschen Eingabezeit dargestellt werden.
    
    Möglicherweise müssen Sie mit Ihrem System-
    verwalter Kontakt aufnehmen.

en: 
    There is a serious problem with the database settings:
    
    %s
    
    You may have to contact your administrator for help.
de_DE: 
    Die Datenbankeinstellungen sind riskant gewählt:
    
    %s
    
    Eventuell müssen Sie Ihren Systembetreuer zu Rate ziehen.

en: 
    You must connect to a different database in order
    to use the GNUmed client. You may have to contact
    your administrator for help.
de_DE: 
    Sie müssen sich mit einer anderen Datenbank
    verbinden, um diese Programmversion zu verwenden.
    Möglicherweise müssen Sie Ihren Systembetreuer
    um Hilfe ersuchen.

en: 
    The client will, however, continue to start up because
    you are running a development/test version of GNUmed.
    
    There may be schema related errors. Please report and/or
    fix them. Do not rely on this database to work properly
    in all cases !
de_DE: 
    Das Programm wird jedoch gestartet, weil Sie eine Entwicklungs- bzw Testversion benutzen.
    
    Fehler assoziiert mit der Datenbankstruktur können auftreten. Bitte melden Sie diese oder beheben Sie sie. Verlassen Sie sich nicht auf das vollständig fehlerfreie Funktionieren dieser Datenbank !

en: Connecting to backend
de_DE: Verbinde mit Datenbank

en: Unable to connect to database:
    
    %s
    
    Please retry another backend / user / password combination !
    
     (for the public and any new GNUmed databases
      the default user name and password are
      {any-doc, any-doc})
de_DE: Anmeldung bei Datenbank fehlgeschlagen:
    
    %s
    
    Bitte versuchen Sie andere Zugangsdaten.
    
     (für die öffentliche oder neu erstellte GNUmed-
      Datenbanken verwenden Sie als Standardbenutzer
      und -passwort {any-doc, any-doc})

en: Verifying database version
de_DE: Verifiziere Datenbankversion

en: Verifying database settings
de_DE: Verifiziere Datenbankeinstellungen

en: <restricted procedure>
de_DE: <zugangsbeschränkte Funktion>

en: 
     [%s]
    
    This is a restricted procedure. We need the
    current password for the GNUmed database owner.
    
    Please enter the current password for <%s>:
de_DE: 
     [%s]
    
    Dies ist eine zugangsbeschränkte Funktion. Sie
    benötigen das Passwort des Datenbank-Besitzers.
    
    Bitte geben Sie das jetzige Passwort für <%s> ein:

en: Cannot connect as the GNUmed database owner <%s>.
de_DE: Verbindung als Besitzer <%s> der GNUmed-Datenbank fehlgeschlagen.

en: Changing GNUmed database owner password
de_DE: Ändern des Passworts des GNUmed-Datenbankbesitzers

en: Enter the account name of the GNUmed database owner:
de_DE: Geben Sie den Datenbanknamen des Besitzers der GNUmed-Datenbank ein:

en: Enter the NEW password for the GNUmed database owner:
de_DE: Geben Sie das NEUE Passwort für den Besitzer der GNUmed-Datenbank ein:

en: Enter the NEW password for the GNUmed database owner, again.
    
    (This will protect you from typos.)
de_DE: Tippen Sie das NEUE Passwort für den GNUmed-Datenbankbesitzer nochmals ein.
    
    (Dadurch werden Vertipper entdeckt.)

en: Welcome to
de_DE: Willkommen bei

en: Cannot find image
de_DE: Kann das Bild nicht finden

en: Workplace "%s" (version %s)
de_DE: Arbeitsplatz "%s" (Version %s)

en: Log into
de_DE: Anmeldung bei

en: Username
de_DE: Nutzer

en: &Debug mode
de_DE: &Fehlerverfolgung

en: Check this to run GNUmed client in debugging mode.
de_DE: Hier ankreuzen, um eine bessere Fehlersuche zu ermöglichen.

en: Enable &remote control
de_DE: Fern&steuerung aktivieren

en: Check this to run GNUmed client in slave mode for remote control.
de_DE: Hier ankreuzen, um die Fernsteuerung von GNUmed einzuschalten.

en: Proceed with login.
de_DE: Mit der Anmeldung fortfahren

en: Cancel Login.
de_DE: Anmeldung abbrechen.

en: Help for login screen
de_DE: Hilfe zur Anmeldemaske

en: HELP for GNUmed main login screen
de_DE: Hilfe zur Anmeldemaske

en: Dialog was cancelled by user
de_DE: Anmeldung wurde vom Benutzer abgebrochen

en: You tried to log in as [%s] with password [%s].
    Host:%s, DB: %s, Port: %s
de_DE: Sie haben versucht, sich als Nutzer [%s] mit Passwort [%s] anzumelden.
    Rechner: %s, DB: %s, Port: %s

en: No active patient.
de_DE: Kein Patient aktiv.

en: No image could be acquired from the source.
    
    This may mean the scanner driver is not properly installed.
    
    On Windows you must install the TWAIN Python module
    while on Linux and MacOSX it is recommended to install
    the XSane package.
de_DE: Es konnte kein Bild aus der Bildquelle gelesen werden.
    
    Das kann bedeuten, daß der Scanner nicht richtig installiert ist.
    
    Unter Windows müssen Sie das Pythonmodul TWAIN installieren.
    Unter Linux oder MacOSX wird das Paket XSane empfohlen.

en: Acquiring photo
de_DE: Hole Patientenphoto

en: Patient photo could not be acquired from source.
de_DE: Patientenphoto konnte nicht geholt werden.

en: Refresh from database
de_DE: Neu laden

en: Acquire from imaging device
de_DE: von Bildquelle holen

en: Import from file
de_DE: aus Datei importieren

en: Patient picture.
    
    Right-click for context menu.
de_DE: Patientenbild.
    
    Rechtsklick zeigt Kontextmenü.

en: Patient picture (%s).
    
    Right-click for context menu.
de_DE: Patientenbild (%s).
    
    Rechtsklick zeigt Kontextmenü.

en: Cannot set patient picture from [%s].
de_DE: Kann Patientenbild nicht aus Datei [%s] laden.

en: Head Office
de_DE: Hauptquartier

en: Office
de_DE: Praxis

en: Zip
de_DE: PLZ

en: User1
de_DE: Nutzer1

en: User2
de_DE: Nutzer2

en: User3
de_DE: Nutzer3

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Mobile
de_DE: Handy

en:  Postal Address
de_DE: Postanschrift

en: occupation
de_DE: Beruf

en: subdivision
de_DE: Unterabteilung

en: &Contacts
de_DE: &Kontakte

en: Export Area
de_DE: Sammelmappe

en: loading plugin <%s>
de_DE: lade Modul <%s>

en: Overview
de_DE: Übersicht

en: &Overview
de_DE: &Übersicht

en: Attach documents
de_DE: Dokumente hinzufügen

en: &Attach documents
de_DE: &Dokumente hinzufügen

en: AU Vacc
de_DE: Impfungen (AU)

en: maintain vaccination history
de_DE: Impfstand verwalten

en: SimpleNotes
de_DE: EinfachKartei

en: &SimpleNotes
de_DE: &EinfachKartei

en: EMR Tree
de_DE: Karteibaum

en: Print Manager
de_DE: Druckcenter

en: &Print Manager
de_DE: &Druckcenter

en: &Vaccinations
de_DE: &Impfungen

en: Appointments
de_DE: Termine

en: &Appointments
de_DE: &Termine

en: lab journal
de_DE: Laborbuch

en: Show &lab journal
de_DE: Zeige &Laborbuch

en: Cardiac Devices
de_DE: PM/ICD

en: Show &cardiac devices
de_DE: &PM/ICD zeigen

en: Reports
de_DE: Analysen

en: &Report Generator
de_DE: &Analysator

en: No matching drug found.
de_DE: Keine passenden Medikamente gefunden.

en: Please enter at least three digits of the drug name.
de_DE: Bitte geben Sie die letzten drei Stellen des Medikamentennamens ein.

en: Starting drug data browser
de_DE: Starte Medikamentenbrowser

en: Cannot start the drug data browser.
    
    There is no drug database specified in the configuration.
de_DE: Kann keine Medikamenteninformationen anzeigen.
    
    Es ist keine Medikamentendatenbank konfiguriert.

en:    Find
de_DE:    Finden

en: Enter the name of the drug you are interested in
de_DE: Wählen Sie den Namen des Medikamentes, daß sie interessiert

en: &Bookmark
de_DE: &Lesezeichen

en: Search by
de_DE: Suche anhand

en: Any
de_DE: Irgendeine

en: Generic name
de_DE: Freiname

en: &Prescribe
de_DE: &Verschreibe

en: &Display
de_DE: A&nzeigen

en: DrugBrowser
de_DE: Medikamente

en: &DrugBrowser
de_DE: &Medikamente

en: Progress notes
de_DE: Verlaufsnotizen

en: HTML Source
de_DE: HTML Quelltext

en: Manual
de_DE: Handbuch

en: User &manual (local)
de_DE: &Handbuch (lokal)

en: Demographics
de_DE: Personalien

en: &Demographics
de_DE: &Personalien

en: &Waiting list
de_DE: &Warteliste

en: Medication
de_DE: Medikamente

en: Type of entered value is not compatible with type expected.
de_DE: Typ des eingegebenen Werts ist nicht mit dem erwarteten Typ kompatibel.

en: saving configuration
de_DE: speichere Konfiguration

en: There is no config definition for this parameter.
    Thus it can't be checked for validity.
    
    Save anyway ?
de_DE: Für diesen Parameter gibt es keine Definition.
    Daher kann die Gültigkeit nicht geprüft werden.
    
    Trotzdem speichern ?

en: Entered value is not valid.
de_DE: Eingegebener Wert ist ungültig.

en: (Branch)
de_DE: (Zweig)

en: (Subtree root)
de_DE: (Zweigbasis)

en: <Options for current/default user and workplace>
de_DE: <Optionen für aktuellen und Standardnutzer sowie Arbeitsplatz>

en: Parameters
de_DE: Parameter

en: Parameter Description
de_DE: Beschreibung der Option

en: Config Options
de_DE: Einstellungen

en: Setup
de_DE: Konfiguration

en: &ConfigRegistry
de_DE: &KonfigurationsRegistry

en: &Documents
de_DE: &Dokumente

en: Provider &inbox
de_DE: &Posteingang Mitarbeiter

en: Field name
de_DE: Feldname

en: Interpreted content
de_DE: Interpretierter Inhalt

en: xDT field ID
de_DE: Kennung des xDT-Felds

en: Raw content
de_DE: Rohdaten

en: Choose an xDT file
de_DE: Wählen Sie eine xDT-Datei:

en: xDT files
de_DE: xDT-Dateien

en: Cannot access xDT file
    
     [%s]
de_DE: Kann xDT-Datei nicht öffnen:
    
     [%s]

en: loading xDT file
de_DE: öffne xDT-Datei

en: Encoding missing in xDT file. Assuming [%s].
de_DE: "Encoding" (Zeichensatz) nicht in der xDT-Datei vermerkt. Verwende [%s].

en: name of xDT file
de_DE: Name der xDT-Datei

en: XDT field
de_DE: XDT-Feld

en: XDT field content
de_DE: XDT-Feld: Inhalt

en: xDT viewer
de_DE: xDT-Betrachter

en: &xDT viewer
de_DE: &xDT-Betrachter

en: Opening xDT file
de_DE: xDT-Datei öffnen

en: Cannot open xDT file.
    [%s]
de_DE: Kann xDT-Datei nicht öffnen:
    [%s]

en: You must provide an xDT file on the command line.
    Format: --xdt-file=<file>
de_DE: Sie müssen eine xDT-Datei auf der Kommandozeile angeben.
    Format: --xdt-file=<Datei>

en: XDT Viewer
de_DE: XDT-Betrachter

en: progress notes (sash)
de_DE: Verlaufsnotizen (Sash)

en: progress notes
de_DE: Verlaufsnotizen

en: Allergies
de_DE: Allergien

en: &Notes
de_DE: Kartei: &Editor

en: Billing
de_DE: Abrechnung

en: Clinical
de_DE: Kartei (Richard)

en: Error processing form
de_DE: Fehler beim Verarbeiten des Formulars

en: You must select a form and type
de_DE: Sie müssen ein Formular und einen Typ wählen

en: Missing field
de_DE: Fehlendes Feld

en: &Request
de_DE: &Anforderungen

en: Template Plugin
de_DE: Beispielplugin

en: Show &ExamplePlugin
de_DE: Zeige &Beispielplugin

en: Find text
de_DE: Text finden

en: gm_ctl_client: starting slave GNUmed client
de_DE: gm_ctl_client: Starte ferngesteuertes GNUmed

en: A GNUmed slave client has been started because
    no running client could be found. You will now
    have to enter your user name and password into
    the login dialog as usual.
    
    Switch to the GNUmed login dialog now and proceed
    with the login procedure. Once GNUmed has started
    up successfully switch back to this window.
de_DE: Ein ferngesteuertes GNUmed wurde gestartet, weil
    noch kein laufendes gefunden wurde. Sie müssen
    nun - wie sonst auch - Nutzername und Passwort
    im Anmeldefenster von GNUmed eingeben.
    
    Wechseln Sie nun zum GNUmed-Fenster und setzen
    Sie den Anmeldevorgang fort. Wenn GNUmed ordnungs-
    gemäß läuft, wechseln sie zurück zu diesem Fenster.

en: Connect to GNUmed
de_DE: GNUmed kontaktieren

en: Proceed and try to connect to the newly started GNUmed client.
de_DE: Mit dem GNUmed verbinden, bei welchem Sie sich soeben angemeldet haben.

en: Abort
de_DE: Abbrechen

en: Abort and do NOT connect to GNUmed.
de_DE: Abbrechen und keine Verbindung zu GNUmed herstellen.
