gnumed - en to el translation catalogue (1206 entries)

en: Can't scroll more to the left
el: Αδύνατη η κύλιση προς τα αριστερά

en: Can't scroll more to the right
el: Αδύνατη η κύλιση προς τα δεξιά

en: No timeline set
el: Δεν έχει ορισθεί χρονογραμμή

en: Name
el: Όνομα

en: Color
el: Χρώμα

en: Progress Color
el: Χρώμα προόδου

en: Done Color
el: Χρώμα ολοκληρωμένου

en: Parent
el: Πρόγονος

en: Invalid start time
el: Μη έγκυρος χρόνος έναρξης

en: Invalid end time
el: Μη έγκυρος χρόνος λήξης

en: Text
el: Κείμενο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Start
el: Έναρξη

en: End
el: Τέλος

en: Category
el: Κατηγορία

en: Fuzzy
el: Ασαφές

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Ends Today
el: Ολοκληρώνεται σήμερα

en: Hyperlink
el: Σύνδεσμος

en: Alert
el: Ειδοποίηση

en: Is Container
el: Ομαδοποίηση

en: Is Subevent
el: Υπογεγονός

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Displayed period must be > 0.
el: Η εμφανιζόμενη χρονική περίοδος πρέπει να είναι > 0.

en: Unable to open timeline '%s'.
el: Αδύνατο το άνοιγμα ου χρονοδιαγράμματος '%s'.

en: You are trying to open an old file with a new version of timeline. Please install version 0.21.1 of timeline to convert it to the new format.
el: Επιχειρείτε να ανοίξετε ένα παλαιό αρχείο με μια νέα έκδοση του Timeline. Παρακαλώ εγκαταστήστε την έκδοση 0.21.1 του Timeline για να το μετατρέψετε σε νέα μορφή αρχείου.

en: Since the directory of the Timeline file is not writable,
    the timeline is opened in read-only mode
el: Από τη στιγμή που ο φάκελος του αρχείου Timeline δεν είναι εγγράψιμος,
    η χρονογραμμή ανοίγει σε λειτουργία ανάγνωσης.

en: Could not find iCalendar Python package. It is required for working with ICS files.
el: Δεν εντοπίστηκε το πακέτο Calendar Python. Είναι απαραίτητο για εργασία με αρχεία ICS.

en: Unable to save timeline data to '%s'. File left unmodified.
el: Αδυναμία αποθήκευσης των δεδομένων της χρονογραμμής στο '%s'. Το αρχείο παρέμεινε ως είχε.

en: Unable to write timeline data.
el: Αδυναμία εγγραφής δεδομένων χρονογραμμής.

en: Unable to write to temporary dbfile '%s'.
el: Αδυναμία εγγραφή στο προσωρινό αρχείο βάσης δεδομένων '%s'.

en: Unable to take backup to '%s'.
el: Αδυναμία λήψης αντιγράφου ασφαλείας στο '%s'.

en: Unable to rename temporary dbfile '%s' to original.
el: Αδυναμία μετονομασίας του προσωρινού αρχείου βάσης δεδομένων '%s' στην αρχική του ονομασία.

en: Unable to delete backup dbfile '%s'.
el: Αδυναμία διαγραφής αντιγράφου ασφαλείας αρχείου βάσης δεδομένων '%s'.

en: Other Gradient Event box drawer
el: Άλλος σχεδιαστής διαβαθμισμένου χρωματικά πλαισίου γεγονότος

en: Default Event box drawer
el: Προκαθορισμένος σχεδιαστής πλαισίου γεγονότος

en: Gradient Event box drawer
el: Σχεδιαστής διαβαθμισμένου χρωματικά πλαισίου γεγονότος

en: Plain text to HTML transformer
el: Μετατροπέας απλού κειμένου σε HTML

en: Default Text transformer
el: Προκαθορισμένος μετατροπέας κειμένου

en: The first image contains a Julian day < 0
    
    Navigate to first event or
    Use the feature 'Accept negative Julian days'
el: Η πρώτη εικόνα περιέχει μια ημέρα του Ιουλιανού ημερολογίου <0
    
    Πλοηγηθείτε στο πρώτο γεγονός ή
    χρησιμοποιήστε τη λειτουργία 'Αποδοχή αρνητικών ημερών Ιουλιανού ημερολογίου'

en: File '%s' exists. Overwrite?
el: Το αρχείο '%s' υπάρχει. Θέλετε να αντικατασταθεί;

en: Export to Listbox...
el: Εξαγωγή χρονογραμμής σε λίστα...

en: Unable to copy to clipboard.
el: Αδυναμία αντιγραφής στο πρόχειρο

en: Time period
el: Χρονική περίοδος

en: Event
el: Συμβάν

en: Export Timeline to File...
el: Εξαγωγή χρονογραμμής σε αρχείο...

en: export files
el: εξαγωγή αρχείων

en: Could not find pysvg Python package. It is needed to export to SVG.
el: Δεν εντοπιστηκε το πακέτο pysvg Python. Είναι απαραίτητο για την εξαγωγή αρχείων σε SVG.

en: Use extended Container strategy
el: Χρήση μεθόδου επέκτασης ομαδοποίησης

en: 
                  This strategy makes it possible to have overlapping subevents
                  in a container.
    
                  The container expands in the vertical direction if it has
                  overlapping subevents.
el: 
                  Με αυτή τη μέθοδο μπορούν να υπάρχουν επικαλυπτόμενα
                  υπογεγονότα σε μια ομαδοποίηση.
    
                  Η ομαδοποίηση επεκτείνεται κάθετε εάν υπάρχουν 
                  επικαλυπτόμενα υπογεγονότα.

en: Accept negative Julian days
el: Αποδοχή αρνητικών χρονολογιών Ιουλιανού ημερολογίου

en: 
                  Enables the use of dates before Julian day = 0 (4713 BC)
    
                  This means that prehistorical dates can be used.
                  We are not quiet sure that the calculations works correctly
                  for negative julian days and therefore it's an experimental feature.
    
                  Be aware of the fact that a timeline created with this feature active,
                  may not be readable with Timeline if the feature is switched off.
el: 
                  Ενεργοποιεί τη χρήση χρονολογιών πριν την έναρξη του Ιουλιανού
                  ημερολογίου (4713 π.Χ.).
    
                  Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν προϊστορικές
                  χρονολογίες.
                  Δεν είναι απολύτως βέβαιο ότι οι υπολογισμοί θα είναι ακριβείς
                  για τις αρνητικές χρονολογίες του Ιουλιανού ημερολογίου.Η 
                  λειτουργία αυτή θεωρείται πειραματική.
    
                  Έχετε υπόψη ότι μια χρονογραμμή που δημιουργείται με ενεργή
                  αυτή την επιλογή, ενδεχομένως να μην είναι αναγνώσιμη από
                  το Timeline εάν αυτή η λειτουργία είναι απενεργοποιημένη.

en: Extend Container height
el: Επέκταση ύψους ομαδοποίησης

en: 
                  Extend the height of a container so that the container name becomes visible.
    
                  This also has the side effect that ordinary events come farther apart in
                  the vertical direction.
    
                  The font for the container name has a fixed size when you zoom vertically (Alt + Mouse wheel)
el: 
                  Επέκταση του ύψους της ομαδοποίησης, έτσι ώστε το όνομά της να είναι ορατό.
    
                  Αυτό, επίσης, έχει ως αποτέλεσμα τα κανονικά γεγονότα να μετακινούνται πιο
                  μακριά κατά την κάθετη κατεύθυνση.
    
                  Το μέγεθος της γραμματοσειράς του ονόματος της ομαδοποίησης παραμένει
                  σταθερό όταν γίνεται κάθετη μεγέθυνση (Alt + ροδάκι κύλισης ποντικιού).

en: to
el: μέχρι

en: Period
el: Χρονικό διάστημα

en: Go to &Zero
el: Μετάβαση στο 0

en: Go to &Time
el: Μετάβαση στην ώρα

en: Backward
el: Πίσω

en: Forward
el: Εμπρός

en: Can't zoom deeper than 5
el: Είναι αδύνταη η εστίαση περισσότερο από 5

en: 1-period
el: 1-χρονική περίοδος

en: 10-period
el: 10-χρονικές περίοδοι

en: 100-period
el: 100-περίοδοι

en: 1000-period
el: 1000-περίοδοι

en: Go to Time
el: Μετάβαση στην ώρα

en: Nameless Days
el: Ανώνυμες ημέρες

en: Open &Now Date Editor
el: Άνοιγμα επεξεργαστή σημερινής ημέρας

en: Go to &Date...
el: Μετάβαση στην ημερομηνία...

en: Forward One Wee&k
el: Μια εβδομάδα μετά

en: Back One &Week
el: Μια εβδομάδα πριν

en: Forward One Mont&h
el: Ένα μήνα μετά

en: Back One &Month
el: Ένα μήνα πριν

en: Forward One Yea&r
el: Ένα χρόνο μετά

en: Back One &Year
el: Ένα χρόνο πριν

en: Fit Millennium
el: Προσαρμογή σε χιλιετία

en: Fit Century
el: Προσαρμογή σε αιώνα

en: Fit Decade
el: Προσαρμογή σε δεκαετία

en: Fit Year
el: Προσαρμογή σε έτος

en: Fit Month
el: Προσαρμογή σε μήνα

en: Can't zoom deeper than 1 minute
el: Δεν είναι δυνατή η μεγέθυνση πέρα από το 1 λεπτό

en: Month
el: Μήνας

en: Year
el: Έτος

en: Change Now Date
el: Αλλαγή σημερινής ημέρας

en: Earth
el: Γη

en: Market
el: Αγορά

en: Fire
el: Φωτιά

en: Water
el: Νερό

en: BC
el: π.Χ.

en: The date control can't handle the given date
el: Ο έλεγχος ημερομηνιών δεν μπορεί  να χειριστεί τη δοσμένη ημερομηνία.

en: Go to &Today
el: Μετάβαση στη σημερινή ημέρα

en: years
el: έτη

en: year
el: έτος

en: months
el: μήνες

en: month
el: μήνας

en: weeks
el: εβδομάδες

en: week
el: εβδομάδα

en: days
el: ημέρες

en: day
el: ημέρα

en: hours
el: ώρες

en: hour
el: ώρα

en: minutes
el: λεπτά

en: minute
el: λεπτό

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: second
el: δευτερόλεπτο

en: Jan
el: Ιαν

en: Feb
el: Φεβ

en: Apr
el: Απρ

en: Jul
el: Ιούλ

en: Oct
el: Οκτ

en: Mon
el: Δευ

en: Tue
el: Τρί

en: Wed
el: Τετ

en: Thu
el: Πέμ

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Check All
el: Επιλογή όλων

en: Check children
el: Επιλογή απόγονου

en: Check all children
el: Επιλογή όλων των απόγονων

en: Check parents for checked children
el: Επιλογή προγόνων για τους επιλεγμένους απόγονους

en: Uncheck All
el: Αποεπιλογή όλων

en: Uncheck children
el: Αποεπιλογή απογόνων

en: Uncheck all children
el: Αποεπιλογή όλων των απογόνων

en: Uncheck all parents
el: Αποεπιλογή όλων των προγόνων

en: Are you sure you want to delete category '%s'?
el: Είστε βέβαιος ότι θέλετε να διαγράψετε την κατηγορία '%s';

en: Events belonging to '%s' will no longer belong to a category.
el: Τα γεγονότα που ανήκουν στην κατηγορία '%s' δεν θα ανήκουν πλέον σε μια κατηγορία.

en: Events belonging to '%s' will now belong to '%s'.
el: Τα γεγονότα που ανήκουν στην κατηγορία '%s' τώρα θα ανήκουν πλέον στην κατηγορία '%s'.

en: No timeline opened.
el: Δεν άνοιξε καμιά χρονογραμμή

en: First time using Timeline?
el: Είναι η πρώτη σας φορά στο Timeline;

en: Getting started tutorial
el: Βοήθημα για να ξεκινήσετε

en: Center
el: Κέντρο

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Duplicate...
el: Δημιουργία αντιγράφου...

en: Mark Event as Done
el: Σημείωση γεγονότος ως ολοκληρωμένου

en: Select Category...
el: Επιλογή κατηγορίας...

en: Sticky Balloon
el: Αναδυόμενο μπαλόνι

en: Goto URL
el: Μετάβαση στο URL

en: Are you sure you want to delete %d events?
el: Είστε βέβαιος ότι θέλετε να διαγράψετε %d γεγονότα;

en: Are you sure you want to delete this event?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό το γεγονός;

en: %s events hidden
el: %s των συμβάντων είναι κρυφά

en: This timeline is read-only.
el: Η χρονογραμμή είναι μόνο για ανάγνωση.

en: To edit this timeline, save it to a new file: File -> Save As.
el: Για να επεξεργαστείτε αυτή τη χρονογραμμή, αποθηκεύστε τη σε νέο αρχείο: Αρχείο -> Αποθήκευση ως.

en: This timeline is not being saved.
el: Αν κάνατε αλλαγές στη χρονογραμμή αυτή

en: To save this timeline, save it to a new file: File -> Save As.
el: και θέλετε να την αποθηκεύσετε, επιλέξτε: Αρχείο -> Αποθήκευση ως.

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Color used when the Event has no category associated with it.
el: Χρώμα που χρησιμοποιείται όταν το γεγονός δεν έχει συσχετιστεί με κάποια κατηγορία.

en: &Append
el: Προσάρτηση

en: &Remove
el: Αφαίρεση

en: Te&st
el: Έλεγχος

en: URL:
el: Διεύθυνση URL:

en: Images will be scaled to fit inside a %ix%i box.
el: Το μέγεθος των εικόνων θα αλλάξει ώστε να ταιριάζουν μέσα σε ένα %ix%i πλαίσιο.

en: Select region to zoom into
el: Επιλέξτε την περιοχή που θέλετε να μεγεθύνετε

en: Can't move locked event
el: Αδύνατη η μετακίνηση ενός κλειδωμένου γεγονότος

en: Choose file
el: Επιλογή αρχείου

en: View Categories Individually
el: Ξεχωριστή προβολή κατηγοριών

en: Add an Era
el: Προσθήκη χρονικής περιόδου

en: Edit an Era
el: Επεξεργασία χρονικής περιόδου

en: Edit Era's
el: Δημιουργία χρονικής περιόδου

en: CSV File
el: Αρχείο CSV

en: Invalid Data
el: Μη έγκυρα δεδομένα

en: At least one Export Item must be selected
el: Θα πρέπει να επιλεγεί τουλάχιστον ένα αντικείμενο προς εξαγωγή

en: At least one Event Field must be selected
el: Θα πρέπει να επιλεγεί τουλάχιστον ένα πεδίο γεγονότος

en: At least one Category Field must be selected
el: Θα πρέπει να επιλεγεί  τουλάχιστον μια κατηγορία

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: XML-Replace
el: XML-Αντικατάσταση

en: Strict
el: Αυστηρά

en: Select Export File Type
el: Επιλογή είδους αρχείου προς εξαγωγή

en: Select Text Encoding
el: Επιλογή κωδικοποίησης κειμένου

en: Select encoding error strategy
el: Επιλογή στρατηγικής για κωδικοποίηση σφαλμάτων

en: Select Items to export
el: Επιλογή αντικειμένων προς εξαγωγή

en: Select Fields...
el: Επιλογή πεδίων...

en: Export Timeline
el: Εξαγωγή χρονογραμμής

en: Select Event Fields
el: Επιλογή πεδίων γεγονότος

en: Select Category Fields
el: Επιλογή πεδίων κατηγορίας

en: You can't save a milestone with an invalid date/time
el: Δεν μπορείτε να αποθηκεύσετε ένα ορόσημο, εάν δεν έχει έγκυρη ημερομηνία/ώρα.

en: Milestone Properties
el: Ιδιότητες ορόσημου

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Colour:
el: Χρώμα:

en: Create Milestone
el: Δημιουργία ορόσημου

en: Edit Milestone
el: Επεξεργασία ορόσημου

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Progress Color:
el: Χρώμα προόδου:

en: Done Color:
el: Χρώμα ολοκλήρωσης:

en: Font Color:
el: Χρώμα γραμματοσειράς:

en: Category name '%s' not valid. Must be non-empty.
el: Το όνομα της κατηγορίας '%s' δεν είναι έγκυρο. Πρέπει να μην είναι κενό.

en: Category name '%s' already in use.
el: Το όνομα της κατηγορίας '%s' χρησιμοποιείται ήδη.

en: Other email client
el: Άλλος email client

en: Copy and paste this email into your favorite email client and send it from there.
el: Αντιγράψτε και επικολήστε αυτό το email στον email client που χρησιμοποιείτε και στείλτε το από εκεί.

en: Email Feedback
el: Αποστολή ανατροφοδότησης με email

en: Body:
el: Κείμενο:

en: Other
el: Άλλα

en: Choose what type of timeline you want to create.
el: Επιλέξτε ποιο είδος χρονογραμμής θέλετε να δημιουργήσετε.

en: Create new timeline
el: Δημιουργία νέας χρονογραμμής

en: System version:
el: Λειτουργικό σύστημα:

en: Python version:
el: Έκδοση Python:

en: wxPython version:
el: Έκδοση wxPython:

en: Locale setting:
el: Τοπική ρύθμιση:

en: Locale date format:
el: Τοπική μορφή ημερομηνίας:

en: Configuration file:
el: Αρχείο ρυθμίσεων:

en: System Information
el: Πληροφορίες συστήματος

en: File does not exist.
el: Το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Unable to load events: %s.
el: Αδυναμία φόρτωσης γεγονότων: %s.

en: %d events will be imported.
el: Θα γίνει εισαγωγή %d γεγονότων.

en: The selected timeline has a different time type.
el: Η επιλεγμένη χρονογραμμή έχει διαφορετικό είδος χρόνου.

en: Select timeline to import from:
el: Επιλέξτε τη χρονογραμμή από την οποία θα γίνει η εισαγωγή:

en: Import events
el: Εισαγωγή γεγονότων

en: Check
el: Επιλογή

en: Uncheck
el: Αποεπιλογή

en: Set Category on events without category
el: Καθορισμός κατηγορίας για γεγονότα χωρίς κατηγορία

en: The html pages directory is mandatory
el: Ο φάκελος σελίδων html είναι υποχρεωτικός

en: Can't find the html pages directory!
el: Αδυναμία εύρεσης φακέλου σελίδων html

en: Do you want to create it?
el: Θέλετε να δημιουργηθεί;

en: The html pages director isn't empty!
el: Ο φάκελος σελίδων html δεν είναι κενός

en: Do you want overwrite it?
el: Θέλετε να αντικαταστήσετε τα περιεχόμενα;

en: Select Events
el: Επιλογή γεγονότων

en: Save html pages at
el: Αποθήκευση σελίδων html στο

en: Start Slide Show
el: Προβολή διαφανειών

en: Select html pages directory
el: Επιλογή φακέλου σελίδων html

en: Date format:
el: Μορφή ημεροχρονολογίας:

en: Locale Date format:
el: Τοπική μορφή ημεροχρονολογίας:

en: Set Date format
el: Καθορισμός μορφής ημεροχρονολογίας:

en: Era Properties
el: Ιδιότητες χρονικής περιόδου

en: Current
el: Τρέχουσα:

en: Open most recent timeline on startup
el: Άνοιγμα της πιο πρόσφατης χρονογραμμής στο ξεκίνημα

en: Use inertial scrolling
el: Χρήση αδρανούς κύλισης

en: Never show period Events as point Events
el: Να μην εμφανίζονται ποτέ οι χρονικές περίοδοι ως γεγονότα

en: Center Event texts
el: Κεντράρισμα κειμένου γεγονότων

en: Uncheck time checkbox for new events
el: Αποεπιλογή ώρας στο παράθυρο διαλόγου προσθήκης νέου γεγονότος

en: Balloon text below icon
el: Μπαλόνι κειμένου κάτω από το εικονίδιο

en: Select Event Editor Tab Order
el: Επιλογή επεξεργαστή σειράς Tab

en: Select Date format
el: Επιλογή μορφής ημεροχρονολογίας

en: Week start on:
el: Η εβδομάδα αρχίζει από:

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Colours
el: Χρώματα

en: Major Strips:
el: Μεγάλες λωρίδες

en: Minor Strips:
el: Μικρές λωρίδες

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Fuzzy icon
el: Εικονίδιο ασαφούς

en: Locked icon
el: Εικονίδιο κλειδωμένου

en: Hyperlink icon
el: Εικονίδιο υπερσυνδέσμου

en: Legends:
el: Υπομνήματα:

en: Experimental Features
el: Δοκιμαστικά χαρακτηριστικά

en: Minor strip divider line:
el: Μικρή διαχωριστική γραμμή:

en: Major strip divider line:
el: Μεγάλη διαχωριστική γραμμή:

en: Now line:
el: Νέα γραμμή:

en: Weekends:
el: Σαββατοκύριακα

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Vertical space between Events (px)
el: Κάθετο διάστημα μεταξύ γεγονότων (px)

en: Colorize weekends
el: Χρωματισμός σαββατοκύριακων

en: Skip s in decade text
el: Παράλειψη του 's' από την ένδειξη δεκαετίας

en: Display checkmark when events are done
el: Επισήμανση ολοκληρωμένων γεγονότων

en: Never use time precision for events
el: Να μη χρησιμοποιείται ακριβής χρόνος (ώρες) για τα γεγονότα

en: Legend Position
el: Θέση υπομνήματος

en: Bottom-Left
el: Κάτω αριστερά

en: Top-Left
el: Πάνω αριστερά

en: Top-Right
el: Πάνω δεξιά

en: Bottom-Right
el: Κάτω δεξιά

en: Select Fields to Export
el: Επιλογή πεδίων προς εξαγωγή

en: Number of duplicates:
el: Αριθμός αντιγράφων:

en: Both
el: Εμπρός και Πίσω

en: %d Events not duplicated due to missing dates.
el: %d γεγονότα δεν αντιγράφηκαν επειδή έλειπαν ημερομηνίες.

en: Shortcut is saved
el: Η συντόμευση αποθηκεύτηκε

en: Both Modifier and Shortcut key must be given!
el: Και ο μετατροπέας και το πλήκτρο συντόμευσης πρέπει να δίνονται.

en: The shortcut %s is already bound to function '%s'!
el: Η συντόμευση %s είναι ήδη προορισμένη για τη λειτουργία '%s'.

en: Shortcut Key:
el: Πλήκτρο συντόμευσης:

en: Edit Shortcuts
el: Επεξεργασία συντομεύσεων

en: Feedback On Feature
el: Ανατροφοδότηση για τη λειτουργία

en: Select Tab Order:
el: Επιλογή σειράς Tab:

en: Event Editor Tab Order
el: Επεξεργαστής σειράς Tab

en: You can't change time when the Event is locked
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε τον χρόνο όταν το γεγονός είναι κλειδωμένο

en: End must be > Start
el: Το Τέλος πρέπει να είναι > Αρχή

en: Icon
el: Εικόνα

en: Default color
el: Προκαθορισμένο χρώμα

en: Add more events after this one
el: Συνέχιση προσθήκης γεγονότων

en: &Enlarge
el: &Μεγέθυνση

en: &Reduce
el: &Σμίκρυνση

en: Save and Duplicate
el: Αποθήκευση και δημιουργία αντίγραφου

en: Import in event description
el: Εισαγωγή στην περιγραφή γεγονότος

en: Use as start date of event
el: Να χρησιμοποιηθεί ως ημεροχρονολογία έναρξης

en: Use as event alarm time
el: Να χρησιμοποιηθεί ως χρόνος συναγερμού

en: Options for ICS import
el: Επιλογές για εισαγωγή ICS

en: read-only
el: μόνο για ανάγνωση

en: File '%s' does not exist.
el: Το αρχείο '%s' δεν υπάρχει.

en: Someoneelse has changed the Timeline.
    You have two choices!
      1. Set Timeline in Read-Only mode.
      2. Synchronize Timeline.
    
    Do you want to Synchronize?
el: Κάποιος έχει μετατρέψει την εφαρμογή Timeline.
    Έχετε δύο επιλογές:
      1. Να βάλετε την εφαρμογή σε λειτουργία 'Μόνο ανάγνωση'.
      2. Να κάνετε συγχρονισμό της εφαρμογής.
    
    Θέλετε να κάνετε συγχρονισμό;

en: Unable to take lock on %s
    This means you can't edit the timeline.
    Check if you have write access to this directory.
el: Αδυναμία ξεκλειδώματος στο  %s.
    Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε αυτή τη χρονογραμμή.
    Ελέγξτε αν έχετε άδεια εγγραφής σε αυτόν τον φάκελο.

en: The lockfile used to protect the timeline from concurrent updates is opened by another program or process.
    This lockfile must be removed in order be able to continue editing the timeline!
    The lockfile is found at: %s
el: Το αρχείο κλειδώματος στοχεύει στην προστασία της χρονογραμμής από ταυτόχρονες ενημερώσεις άλλου προγράμματος ή διαδικασίας.
    Αυτό το αρχείο θα πρέπει να αφαιρεθεί, ώστε να είναι δυνατή η επεξεργασία της χρονογραμμής.
    Το αρχείο βρέθηκε στη θέση: %s

en: The specified timeline already exists.
el: Η συγκεκριμένη χρονογραμμή υπάρχει ήδη.

en: Opening timeline instead of creating new.
el: Άνοιγμα χρονογραμμής αντί για δημιουργία νέας.

en: Unable to write configuration file.
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο ρυθμίσεων.

en: Distance between selected events
el: Απόσταση μεταξύ επιλεγμένων γεγονότων.

en: Events are overlapping or distance is 0
el: Τα γεγονότα επικαλύπτονται ή η απόσταση είναι 0

en: Left
el: Αριστερά

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Timeline
el: &Χρονογραμμή

en: &Navigate
el: &Περιήγηση

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: New...
el: Νέο...

en: Open an existing timeline
el: Άνοιγμα υπάρχουσας χρονογραμμής

en: Open &Recent
el: Άνοιγμα &πρόσφατου αρχείου

en: Import events...
el: Εισαγωγή γεγονότων...

en: Exit the program
el: Τερματισμός του προγράμματος

en: Select All Events
el: Επιλογή όλων των γεγονότων

en: Shortcuts...
el: Συντομεύσεις...

en: &Sidebar
el: Πλευρική μπάρα

en: &Legend
el: &Υπόμνημα

en: &Balloons on hover
el: &Μπαλόνια κατά την αιώρηση

en: Zoom &In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom &Out
el: Σμίκρυνση

en: Vertical Zoom &In
el: Κάθετη μεγέθυνση

en: Vertical Zoom &Out
el: Κάθετη σμίκρυνση

en: Start slide show
el: Προβολή διαφανειών

en: &Hide Events done
el: &Απόκρυψη ολοκληρωμένων γεγονότων

en: Toolbar
el: Εργαλειοθήκη

en: Event appearance
el: Εμφάνιση γεγονότος

en: Point event alignment
el: Σημείο ευθυγράμμισης γεγονότος

en: &Duplicate Selected Event...
el: &Δημιουργία αντιγράφου επιλεγμένου γεγονότος...

en: Move event up
el: Μετακίνηση γεγονότος επάνω

en: Move event down
el: Μετακίνηση γεγονότος κάτω

en: Create &Milestone...
el: Δημιουργία &ορόσημου...

en: &Compress timeline Events
el: &Σύμπτυξη γεγονότων χρονογραμμής

en: &Measure Distance between two Events...
el: &Μέτρηση απόστασης μεταξύ δύο γεγονότων...

en: Edit Era's...
el: Δημιουργία χρονικής περιόδου...

en: &Read Only
el: Μόνο για &ανάγνωση

en: &Undo
el: Αναίρεση

en: &Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Go to previous time period
el: Μετάβαση στην προηγούμενη χρονική περίοδο

en: Feedback
el: Ανατροφοδότηση

en: &Contents
el: Περιεχόμενα

en: Getting started &tutorial
el: &Βοήθημα για να ξεκινήσετε

en: System information
el: Πληροφορίες συστήματος

en: Gregorian
el: Γρηγοριανό

en: This creates a timeline using the standard calendar.
el: Αυτό θα δημιουργήσει μια χρονογραμμή χρησιμοποιώντας το ημερολόγιο που χρησιμοποιείται σήμερα.

en: Numeric
el: Αριθμητικό

en: This creates a timeline that has numbers on the x-axis instead of dates.
el: Αυτό δημιουργεί χρονογραμή που έχει αριθμούς στον άξονα x αντί για ημερομηνίες.

en: Directory
el: Φάκελος

en: This creates a timeline where the modification date of files in a directory are shown as events.
el: Αυτό δημιουργεί χρονογραμή στην οποία οι ημερομηνίες τροποποίησης των αρχείων σε ένα φάκελο εμφανίζονται ως γεγονότα.

en: This creates a timeline using the fictuous Bosparanian calendar from the German pen-and-paper RPG "The Dark Eye" ("Das schwarze Auge", DSA).
el: Αυτή η επιλογή οδηγεί στη δημιουργία χρονογραμμής με τη χρήση του φανταστικού ημερολογίου Bosparanian από το γερμανικό παιχνίδι "The Dark Eye" ("Das schwarze Auge", DSA).

en: Help
el: Βοήθεια

en: Could not find markdown Python package. It is needed by the help system.
el: Δεν εντοπίστηκε το πακέτο markdown Python. Είναι απαραίτητο για το σύστημα βοήθειας.

en: Go to home page
el: Μετάβαση στην αρχική σελίδα

en: Go forward one page
el: Μπροστά μια σελίδα

en: Page not found
el: Η σελίδα δεν βρέθηκε

en: Could not find page '%s'.
el: Αδυναμία εύρεσης της σελίδας '%s'.

en: Error
el: Σφάλμα

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Questions and answers
el: Ερωτήσεις και απαντήσεις

en: Concepts
el: Έννοιες

en: Tasks
el: Εργασίες

en: Where is the save button?
el: Πού είναι το κουμπί για την αποθήκευση;

en: 
    There is no save button. Timeline will automatically save your data whenever needed.
el: 
    Δεν υπάρχει κουμπί για την αποθήκευση. Η χρονογραμμή θα αποθηκεύει αυτόματα τα δεδομένα σας όποτε χρειάζεται.

en: Where do the week numbers go if I start my weeks on Sunday?
el: Τι γίνεται με τους αριθμούς των εβδομάδων εάν αυτές ξεκινούν Κυριακή;

en: 
    The date data object used does not support week numbers for weeks that start on Sunday at present.  We plan on using a different date object that will support this in future versions.
el: 
    Μέχρι στιγμής δεν υποστηρίζεται η δυνατότητα εμφάνισης αριθμού εβδομάδων που αρχίζουν Κυριακή. Σχεδιάζουμε να χρησιμοποιήσουμε ένα διαφορετικό τρόπο για την εμφάνισή τους σε επόμενες εκδόσεις.

en: Can multiple users work with the same timeline?
el: Είναι εφικτή η εργασία πολλών χρηστών στην ίδια χρονογραμμή;

en: 
    There are some support for multiple users to work on the same timeline file.
    
    When you try to make a change and someone else has made a change you will be asked to make one of two choices:
    
    - Set timeline in read-only mode.
    - Synchronize the timeline.
    
    During the your edit action the timeline is locked for changes by others. If you try to edit a timeline when it is locked by someone else you will be notified about this situation.
el: 
    Υπάρχει μερική υποστήριξη για εργασία στο ίδιο αρχείο από πολλούς χρήστες.
    
    Εάν επιχειρήσετε να κάνετε μια αλλαγή και κάποιος άλλος έχει κάνει αλλαγή, τότε θα σας ζητηθεί να επιλέξετε ένα από τα δύο:
    
    - Ορισμός χρονογραμμής σε λειτουργία ανάγνωσης.
    - Συγχρονισμός της χρονογραμμής.
    
    Κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας η χρονογραμμή θα παραμένει κλειδωμένη για τους άλλους χρήστες. Εάν επιχειρήσετε να εξεπεργαστείτε μια χρονογραμμή ενώ έχει κλειδωθεί από κάποιον άλλο, θα ενημερωθείτε σχετικά.

en: Can I Check or Uncheck all categories?
el: Μπορώ να επιλέξω ή να αποεπιλέξω όλες τις κατηγορίες;

en: 
    Yes you can check or uncheck all categories as well as a lot of other selection alternatives.
    
    Make sure the categories pane is visible and then right-click with the mouse in the pane.
    A context menu will now show up with all the check/uncheck alternatives available.
el: 
    Ναι μπορείτε να επιλέξετε ή να αποεπιλέξετε όλες τις κατηγορίες, ενώ διατίθενται και πολλές άλλες δυνατότητες επιλογών.
    
    Βεβαιωθείτε ότι το τμήμα του παραθύρου με τις κατηγορίες είναι ορατό και κατόπιν κάντε δεξί κλικ με το ποντίκι σας στο τμήμα αυτό.
    Ένα μενού θα εμφανιστεί με όλες τις δυνατότητες επιλογής, αποεπιλογής και επεξεργασίας των κατηγοριών διαθέσιμες.

en: 
    The timeline shows dates according to the Gregorian calendar on the x-axis. Currently the earliest date is limited to Julian day 0 (November 24, 4714 BC).
    
    Future versions might support various kinds of timelines so that you for example can specify a time in terms of number of minutes since a start time. If you are interested in such a feature, please get in touch.
    
    The timeline is divided in two areas with a horizontal adjustable divider line. Period events are displayed below the line and point events are displayed above the line.
el: 
    Το Timeline εμφανίζει ημεροχρονολογίες σύμφωνα με το Γρηγοριανό ημερολόγιο στον άξονα x. Προς το παρόν, η παλαιότερη χρονολογία που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε περιορίζεται από την ημέρα 0 του Ιουλιανού ημερολογίου (24 Νοεμβρίου του 4714 π.Χ.).
    
    Οι μελλοντικές εκδόσεις του Timeline ενδεχομένως να υποστηρίζουν περισσότερα και διαφορετικά είδη χρονογραμμών, έτσι ώστε, για παράδειγμα, να μπορείτε να ορίσετε ένα χρονικό σημείο με βάση τον αριθμό των λεπτών από το σημείο έναρξης. Εάν σας ενδιαφέρει μια τέτοια λειτουργία, παρακαλώ μείνετε σε επαφή.
    
    Η οθόνη του Timeline χωρίζεται σε δύο μέρη με μια οριζόντια προσαρμοζόμενη γραμμή. Γεγονότα που ορίζονται με χρονικά διαστήματα (με έναρξη και λήξη) εμφανίζονται κάτω από τη γραμμή, ενώ τα γεγονότα που ορίζονται από ένα μόνο χρονικό σημείο εμφανίζονται πάνω από αυτήν.

en: 
    A Timeline can be scrolled both horizontal (along time axis) and vertically (along event axis)
    
    There are two ways to scroll horizontal. You can either use the different options in the Navigation menu or you can use the mouse. To use the mouse, hold down the left mouse button and drag the mouse horizontally.
    
    To scroll vertically, hold down the Shift- and Ctrl-keys and scroll the mouse wheel.
    Events are scrolled towards or away from the divider line separating point- and period-events.
el: 
    Σε μια χρονογραμμή μπορεί να γίνει οριζόντια (κατά μήκος του χρονικού άξονα) και κάθετη (κατά μήκος του άξονα του γεγονότος) κύλιση .
    
    Υπάρχουν δύο τρόποι οριζόντιας κύλισης. Μπορείτε είτε να χρησιμοποιήσετε τις διαφορετικές επιλογές από το μενού Περιήγηση είτε το ποντίκι σας. Στη δεύτερη περίπτωση, κρατήστε πατημένο το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού και σύρετέ το οριζόντια.
    
    Για κάθετη κύλιση, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Shift ή το Ctrl και κυλίστε το ροδάκι του ποντικιού.
    Τα γεγονότα μετακινούνται είτε προς  είτε απομακρύνονται από τη διαχωριστική γραμμή, που ξεχωρίζει τα γεγονότα συγκεκριμένων ημερομηνιών και γεγονότων με χρονική διάρκεια.

en: 
    A Timeline can be Zoomed both horizontal (along time axis) and vertically (along event axis)
    
    To zoom horizontal, hold down the Ctrl-key and scroll the mouse wheel.
    
    To zoom vertically, hold down the Alt-key and scroll the mouse wheel.
el: 
    Εστίαση μπορεί να γίνει σε μια χρονογραμμή είτε οριζόντια (κατά μήκος του χρονικού άξονα) είτε κάθετα (κατά μήκος του άξονα του γεγονότος).
    
    Για την οριζόντια κύλιση, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Ctrl και κυλίστε το ροδάκι του ποντικιού.
    
    Για την κάθετη κύλιση, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Alt και κυλίστε το ροδάκι του ποντικιού.

en: 
    An event is the basic data type for representing information on the timeline.  It must specify where on the timeline it should be placed (when that event happened). This can be either a specific point in time or a period.
el: 
    Το γεγονός είναι ο βασικός τύπος αναπαράστασης πληροφοριών σε μια χρονογραμμή. Θα πρέπει να καθορίζεται πάντα σε ποιο σημείο της χρονογραμμής θα πρέπει να τοποθετηθεί, ανάλογα με το πότε συνέβη. Αυτό μπορεί να είναι ένα συγκεκριμενο σημείο στη χρονογραμμή, ακριβής χρονολογία, ή μια χρονική περίοδος.

en: Era
el: Χρονική περίοδος

en: 
    An Era is A clearly defined period of time of arbitrary but well-defined length.
    
    An Era is displayed as a background with the color defined for the Era. The Era name is written att the bottom of the timeline.
el: 
    Η χρονική περίοδος είναι μια σαφώς οριοθετημένη περίοδος χρόνου. Eμφανίζεται στο παρασκήνιο με το χρώμα που έχει επιλεγεί γι' αυτήν. Το όνομά της εμφανίζεται στο κάτω μέρος της χρονογραμμής.

en: 
    For an event the following properties can be defined.
    
     - Start Date and Time.
     - End Date and Time (if period event).
     - Text - The label displayed for an event.
     - Category - A way to group events together.
     - Container - Another way to group events together.
     - Fuzzy - Draw start and end of event fuzzy, to indicate that exact times are unknown.
     - Locked - Start- and End-points can't be changed.
     - Ends Today - The End-point is always set to current date.
     - Description - Event description that is shown i the balloon.
     - Icon - Image icon shown in balloon.
     - Alert - An alert dialog is opened at the specified alert time.
     - Hyperlinks - A list of hyperlink that can be reached in the event context menu.
el: 
    Για κάθε γεγονός είναι διαθέσιμες οι παρακάτω ιδιότητες:
    
     - Ημεροχρονολογία και ώρα έναρξης.
     - Ημεροχρονολογία και ώρα  λήξης (όταν πρόκειται για χρονικό διάστημα).
     - Τίτλος- Η ετικέτα που εμφανίζεται στη χρονογραμμή για το γεγονός.
     - Κατηγορία - Ένας τρόπος ταξινόμησηςτων γεγονότων.
     - Ομαδοποίηση - Ένας τρόπος ομαδοποίησης των γεγονότων.
     - Ασαφές - Δεικτοδοτεί ένα γεγονός όταν οι ημεροχρονολογίες που συνδέονται με αυτό είναι ασαφείς.
     - Κλειδωμένο - Οι ημεροχρονολογίες έναρξης και λήξης δεν μπορούν να τροποποιηθούν.
     - Λήγει σήμερα - Η ημεροχρονολογία λήξης ορίζεται πάντα στην τρέχουσα ημεροχρονολογία.
     - Περιγραφή - Μια περιγραφή του γεγονότος που εμφανίζεται σε αναδυόμενο πλαίσιο.
     - Εικόνα - Εικόνα που εμφανίζεται στο αναδυόμενο πλαίσιο της περιγραφής.
     - Ειδοποίηση - Ένα μήνυμα εμφανίζεται στον προκαθορισμένο χρόνο.
     - Σύνδεσμοι - Μια λίστα υπερσυνδέμσων προσβάσιμων από το πλαίσιο "Επεξεργασία γεγονότος".

en: Milestones
el: Ορόσημα

en: 
    A milestone is a special case of a point event. It is rendered on the timescale of a timeline and it can have a desciption shown when hooverd over. It can also have a one character label that is displayed in the milestone box.
    
    A milestone ...
    
    * is created by selecting the menu alternative Timeline -> Create milestone.
    
    * is edited by doubleclicking on it.
    
    * is deleted by clicking on it and thereafter click the delete button.
    
    * can be dragged to a new position.
el: 
    Το ορόσημο είναι μια ειδική περίπτωση χρονικού σημείου. Τοποθετείται πάνω στη γραμμή της χρονικής κλίμακας και μπορεί να διαθέτει περιγραφή που εμφανίζεται καθώς το ποντίκι αιωρείται επάνω από το πλαίσιό του. Μπορεί, επίσης, να έχει ετικέτα ενός χαρακτήρα η οποία θα εμφανίζεται μέσα στο πλαίσιο του ορόσημου.
    
    Ένα ορόσημο μπορούμε...
    
    * να το δημιουργήσουμε από το μενού Χρονογραμμή -> Δημιουργία ορόσημου...
    
    * να το επεξεργαστούμε κάνοντας διπλό κλικ επάνω στο πλαίσιό του
    
    * να το διαγράψουμε κάνοντας κλικ στο πλαίσιό του και πατώντας το πλήκτρο διαγραφή
    
    * να το σύρουμε  και να το αποθέσουμε σε μια νέα θέση επάνω στη γραμμή της χρονικής κλίμακας.

en: 
    Categories are used to group events. An event can only belong to one category. All events that belong to the same category are displayed with the same background color.
el: 
    Με τις κατηγορίες ομαδοποιούνται τα γεγονότα. Ένα γεγονός μπορεί να ανήκει μόνο σε μία κατηγορία. Όλα τα γεγονότας της ίδιας κατηγορίας, εμφανίζονται με το ίδιο χρώμα παρασκηνίου.

en: 
    Experimental features are features implemented in Timeline but not yet decided to be permanent.
    
    An experimental feature can be switched on or off in the preferences dialog.
    
    The functionality in these features may not be fully implemented and may not have been as extensively tested as the rest of the application.
    
    The users feedback can be important when the decision to make the features permanent or not, is taken.
el: 
    Οι πειραματικές λειτουργίες έχουν τεθεί σε εφαρμογή, όμως δεν έχει αποφασιστεί αν θα είναι μόνιμες.
    
    Μια πειραματική λειτουργία μπορεί να ενεργοποιηθεί ή απενεργοποιηθεί από το μενού των Προτιμήσεων.
    
    Οι λειτουργίες αυτές ενδέχεται να μην είναι πλήρως λειτουργικές και δεν έχουν δοκιμαστεί εκτεταμένα όπως οι άλλες λειτουργίες της εφαρμογής.
    
    Η ανατροφοδότηση των χρηστών μπορεί να συμβάλλει αποφασιστικά στη μόνιμη ή όχι ενσωμάτωση αυτών των λειτουργιών.

en: 
    The *Create Event* dialog can be opened in the following ways:
    
    - Select *Timeline* - *Create Event* from the menu.
    - Double click with the *left* mouse button on the timeline.
    - Press the *Ctrl* key, thereafter hold *left* mouse button down on the timeline, drag the mouse and release it.
el: 
    Η *Δημιουργία Γεγονότος* μπορεί να ανοίξει με τους εξής τρόπους:
    
    - Επιλέξτε από το μενού  *Χρονογραμμή* - *Δημιουργία Γεγονότος*.
    - Κάντε διπλό κλικ με το *αριστερό* πλήκτρο του ποντικιού, πάνω στη χρονογραμμή.
    - Πατήστε ταυτόχρονα το *Ctrl* και το *αριστερό* κουμπί του ποντικιού πάνω στη χρονογραμμή, σύρτε το ποντίκι και αφήστε το για δημιουργία χρονικής περιόδου.

en: Undo/Redo
el: Αναίρεση/Ακύρωση αναίρεσης

en: 
    The *Undo* function can revert an action such as creating an event, editing a category or deleting an event.
    
    To revert an action you:
    
    - Use the Ctrl+Z key (Key combination can be changed by user)
    - Select the menu *Timeline* - *Undo*
    
    To save memory usage we have decided to limit the number of actions that can be reverted.
    This means that only the 10 latest actions can be Undone.
    
    An action that is Undone can also be Redone if you:
    
    - Use the Alt+Z key (Key combination can be changed by user)
    - Select the menu *Timeline* - *Redo*
el: 
    Η λειτουργία *Αναίρεση* μπορεί να επαναφέρει μια ενέργεια, όπως η δημιουργία ή η διαγραφή ενός γεγονότος, η επεξεργασία μιας κατηγορίας.
    
    Για να επαναφέρετε μια ενέργεια:
    
    - Χρησιμοποιήστε τον συνδυασμό πλήκτρων Ctrl+z (ο συνδυασμός μπορεί να αλλάξει από τον χρήστη).
    - Επιλέξτε από το μενού *Χρονογραμμή* τη λειτουργία *Αναίρεση*.
    
    Προκειμένου να μειωθεί η χρήση της μνήμης του υπολογιστή, έχει αποφασιστεί ο περιορισμός του αριθμού των ενεργειών που είναι δυνατόν να επαναφέρει ο χρήστης. 
    Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει επαναφορά μόνο των τελευταίων 10 ενεργειών.
    
    Μπορείτε να ακυρώσετε μια αναίρεση:
    
    - Χρησιμοποιήστε τον συνδυασμό πλήκτρων Alt+z (ο συνδυασμός μπορεί να αλλάξει από τον χρήστη).
    - Επιλέξτε από το μενού *Χρονογραμμή* τη λειτουργία *Ακύρωση αναίρεσης*.

en: 
    The *Edit Event* dialog can be opened by double clicking on an event or by selecting one event and select the 'Timeline -> Edit Selected Event...' menu.
    
    An image icon can be associated with an event by dragging the image file and dropping it on an event.
el: 
    Το πλαίσιο *Επεξεργασία γεγονότος* μπορεί να ανοίξει με διπλό κλικ σε κάθε γεγονός ή επιλέγοντας ένα γεγονός και ανοίγοντας το μενού 'Χρονογραμμή -> Επεξεργασία επιλεγμένου γεγονότος'.
    
    Μια εικόνα μπορεί να συνδεθεί με ένα γεγονός σύροντας και αποθέτοντάς τη επάνω στο γεγονός.

en: Move event vertically
el: Κάθετη μετακίνηση γεγονότος

en: 
    An event can be moved vertically. This is done by first selecting the event and thereafter using the Up or Down keys.
el: 
    Ένα γεγονός μπορεί να μετακινηθεί κάθετα, αν πρώτα επιλεγεί και κατόπιν χρησιμοποιηθούν τα βελάκια πάνω ή κάτω.

en: 
    An event can be duplicated. Select the event you want to duplicate and select the 'Timeline -> Duplicate Selected Event...' menu.
    Now a dialog appears in which you can define
    
     - How many duplications to do
     - The time period used
     - The frequency of time periods
     - The direction
    
     If number of duplications = 3, time span = day and frequency = 2, you will get 3 new copies of the event spread out with the time span of 2 days between them.
    
     You can also get to the duplication dialog from the event context menu, wich appears if you right-click an event with the mouse.
el: 
    Μπορεί να γίνει αντιγραφή ενός γεγονότος. Επιλέξτε το και μεταβείτε στο μενού 'Χρονογραμμή -> Δημιουργία αντιγράφου επιλεγμένου γεγονότος...'.
    Εμφανίζεται ένα πλαίσιο διαλόγου στο οποίο μπορείτε να ορίσετε:
    
     - Πόσα αντίγραφα θα γίνουν.
     - Το χρονικό διάστημα μεταξύ τους.
     - Τη συχνότητα του χρονικού διαστήματος.
     - Την κατεύθυνση.
    
     Εάν ο αριθμός των αντιγράφων είναι = 3, το χρονικό διάστημα = ημέρα και η συχνότητα = 2, τότε θα λάβετε 3 αντίγραφα του γεγονότος που επιλέξατε, μεταξύ των οποίων θα υπάρχει χρονικό διάστημα 2 ημερών.
     
     Πρόσβαση στο μενού για τα αντίγραφα μπορείτε να αποκτήσετε με δεξί κλικ επάνω στο γεγονός και επιλογή 'Δημιουργία αντιγράφου...'.

en: Search event
el: Αναζήτηση γεγονότος

en: 
    You can search for an event by selecting the Edit -> Search menu.
    
    A text control is opened in the lower left corner of the application.
    
    Enter a target text in the text control and click Enter.
    If the text is found in the Text or Description of any event, the first event
    found is highlighted for a short period of time.
    
    By clicking on the icons to the right of the text control you can navigate
    back and forth between all the events that has been found. You can also
    select an event from a list of all found events.
el: 
    Μπορείτε να κάνετε αναζήτηση γεγονότος επιλέγοντας 'Επεξεργασία'  -> 'Εύρεση'.
    
    Το πεδίο αναζήτησης εμφανίζεται στην κάτω αριστερή γωνία της εφαρμογής.
    
    Πληκτρολογήστε το κείμενο στο πεδίο αυτό και πατήστε Enter.
    Εάν αυτό που πληκτρολογήσατε βρεθεί στο πεδίο 'Τίτλος' ή στο πεδίο 'Περιγραφή',
    το πρώτο αποτέλεσμα θα εμφανιστεί στην οθόνη  με οπτική επισήμανση για λίγο χρόνο.
    
    Πιέζοντας τα εικονίδια κατεύθυνσης στα δεξιά του πεδίου αναζήτησης θα περιηγηθείτε
    στα αποτελέσματα της αναζήτησης. Επίσης, μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα σε λίστα πιέζοντας στο τρίτο πλήκτρο μετά τα εικονίδια κατεύθυνσης και από εκεί να μεταβείτε σε κάθε γεγονός.

en: 
    To select an event, click on it. To select multiple events, hold down the *Ctrl* key while clicking events.
el: 
    Για να επιλέξετε ένα γεγονός, κάντε κλικ επάνω του. Για να επιλέξετε πολλά γεγονότα μαζί, πατήστε το πλήκτρο *Ctrl* και κάνετε κλικ στα γεγονότα.

en: 
    This feature can be used to merge two timelines into one.
    
    First open a timeline and then select menu 'File -> Import timeline...' and select the timeline to be imported.
el: 
    Αυτή η λειτουργία χρησιμοποιείται για τη συνένωση δύο χρονογραμμών σε μια.
    
    Ανοίξτε μια χρονογραμμή και μετά επιλέξτε από το μενού 'Αρχείο -> Εισαγωγή χρονογραμμής...' και επιλέξτε τη χρονογραμμή που θέλετε να εισάγετε.

en: 
    Containers are a way to group events together.
    In a container events can not overlap, so if you add a new event to a container
    all other events are moved to give room for the new event. The same thing happens
    if you resize an event within the container.
    
    Have a look at this video for a demo.
        <http://www.youtube.com/watch?v=dBwEQ3vqB_I>
    
    From version 1.8 there is a second container strategy that let's events overlap in time within the container.
    This strategy is implemented as an experimental feature and can be selected in the preferences dialog.
el: 
    Οι ομαδοποιήσεις είναι ένας τρόπος οργάνωσης των γεγονότων σε ομάδες.
    Σε μια τέτοια ομαδοποίηση τα γεγονότα δεν επικαλύπτουν το ένα το άλλο κι έτσι εάν 
    προσθέσετε ένα νέο γεγονός σε μια ομαδοποίηση όλα τα άλλα γεγονότα θα μετακινηθούν 
    για να εξασφαλιστεί χώρος και γι' αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και όταν αλλάζετε το μέγεθος
    ενός γεγονότος που βρίσκεται μέσα σε μια ομαδοποίηση.
    
    Δείτε αυτό το βίντεο για μια επίδειξη.
        <http://www.youtube.com/watch?v=dBwEQ3vqB_I>
    
    Από την έκδοση 1.8 υπάρχει μια δεύτερη μέθοδος ομαδοποίησης που επιτρέπει την επικάλυψη γεγονότων μιας ομαδοποίησης.
    Αυτή η μέθοδος τίθεται σε εφαρμογή ως πειραματική λειτουργία και μπορεί να επιλεγεί από το παράθυρο των προτιμήσεων.

en: 
    To delete an event, select it and press the *Del* key. Multiple events can be deleted at the same time.
el: 
    Για να διαγράψετε ένα γεγονός επιλέξτε το και πατήστε το πλήκτρο *Del*. Μπορείτε να διαγράψετε πολλά γεγονότα ταυτόχρονα με τον ίδιο τρόπο.

en: Will associated events be deleted when I delete a category?
el: Αν διαγράψω μια κατηγορία, θα διαγραφούν και τα σχετιζόμενα με αυτή γεγονότα;

en: 
    No. The events will still be there but they will not belong to a category.
el: 
    Όχι. Τα γεγονότα θα είναι ακόμη εκεί, αλλά δεν θα ανήκουν πλέον σε κάποια κατηγορία.

en: Add a user defined icon
el: Προσθήκη εικονιδίου από τον χρήστη

en: 
    Icons used for the event properties
    
     - Fuzzy
     - Locked
     - Hyperlink
    
    can be user defined.
    
    To use an icon of your own you create a png image file and place it in
    the subdirectory icons/event_icons.
    Now the icon can be selected in the properties dialog on the Icons tab.
el: 
    Τα εικονίδια που χρησιμοποιούνται για τις ιδιότητες των γεγονότων
    
     - Ασαφές
     - Κλειδωμένο
     - Υπερσύνδεσμος
    
    ορίζονται από τον χρήστη.
    
    Για να χρησιμοποιήσετε δικά σας εικονίδια, δημιουργήστε αρχεία
    εικόνας png και τοποθετήστε τα στον υποφάκελο icons/event_icons.
    Τα εικονίδια επιλέγονται στην καρτέλα "Εικονίδια" στις "Προτιμήσεις".

en: 
    Categories can be managed in the *Edit Categories* dialog (*Timeline* > *Edit Categories*). To edit an existing category, double click on it.
    
    The visibility of categories can also be edited in the sidebar (*View* > *Sidebar*).
el: 
    Μπορείτε να διαχειρισθείτε τις κατηγορίες από το μενού **Χρονογραμμή* > *Επεξεργασία κατηγοριών*. Για την επεξεργασία μιας υπάρχουσας κατηγορίας, κάντε διπλό κλικ  επάνω της.
    
    Μπορείτε, επίσης, να επεξεργασθείτε την ορατότητα των κατηγοριών μέσα από την πλευρική μπάρα (*Εμφάνιση* > *Πλευρική μπάρα*).

en: Contact
el: Επαφή

en: 
    If you have more questions about Timeline, or if you want to get in contact with users and developers of Timeline, send an email to the user mailing list: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Please use English.)
el: 
    Αν έχετε περισσότερες απορίες για το Timeline, ή αν θέλετε να έρθετε σε επαφή με τους χρήστες και τους developers του Timeline, στείλτε ένα e-mail στη λίστα χρηστών: <thetimelineproj-user@lists.sourceforge.net>. (Παρακαλώ χρησιμοποιήστε αγγλικά)

en: Why is Timeline not available in my language?
el: Γιατί το Timeline δεν είναι διαθέσιμο στη γλώσσα μου;

en: 
    Timeline is developed and translated by volunteers. If you would like to contribute translations you are very much welcome to contact us.
el: 
    Το Timeline αναπτύσσεται και μεταφράζεται από εθελοντές. Αν θέλετε να συνεισφέρετε με τις μεταφράσεις σας, τότε επικοινωνήστε μαζί μας.

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Unable to read calendar data.
el: Αδυναμία ανάγνωσης δεδομένων ημερολογίου.

en: Unable to read from file '%s'.
el: Αδυναμία ανάγνωσης από το αρχείο '%s'.

en: Unable to read timeline data from '%s'.
el: Αδυναμία ανάγνωσης  δεδομένων χρονοδιαγράμματος από το '%s'.

en: Example era
el: Παράδειγμα χρονικής περιόδου

en: Intro
el: Εισαγωγή

en: This event has hyperlinks
el: Αυτό το γεγονός διαθέτει υπερσυνδέσμους

en: Right-click for context menu where the hyperlinks can be accessed.
el: Με δεξί κλικ ανοίγει μενού απ' όπου έχετε πρόσβαση στους υπερσυνδέσμους

en: Hover me!
el: Αιωρήσου επάνω μου!

en: Hovering events with a triangle shows the event description.
el: Με αιώρηση πάνω από γεγονότα με τριγωνάκι εμφανίζεται η περιγραφή τους.

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Scroll
el: Κύλιση

en: Left click somewhere on the timeline and start dragging.
    
    You can also use the mouse wheel.
    
    You can also middle click with the mouse to center around that point.
el: Κάντε αριστερό κλικ στη χρονογραμμή και αρχίστε να σέρνετε το ποντίκι.
    
    Μπορείτε, επίσης, να χρησιμοποιήσετε τη ρόδα κύλισης του ποντικιού.
    
    Μπορείτε, επίσης, να κάνετε μεσαίο κλικ με το ποντίκι, για να κεντράρετε γύρω από εκείνο το σημείο.

en: ?
el: ;

en: Resize me
el: Άλλαξε το μέγεθός μου

en: Container Subevent 1
    Click on the event to get the resize handles
el: Ομαδοποίηση υπογεγονότος 1
    Κάντε κλικ στο γεγονός για να εμφανιστούν τα χειριστήρια αλλαγής μεγέθους.

en: Drag me
el: Σύρε με

en: Container Subevent 2
    
    Click on the event to get the drag handle and drag it.
    
    To drag the whole container, click on it while holding down the Alt key. Keep the Alt key down and find the drag point at the center of the container and drag it.
el: Ομαδοποίηση υπογεγονότος 2
    
    Κάντε κλικ στο γεγονός για να εμφανιστούν τα χειριστήρια αλλαγής μεγέθους.
    
    Για να σύρετε ολόκληρη την ομαδοποίηση, ενώ κρατάτε πατημένο το πλήκτρο Alt κάντε κλικ στο σημείο συρσίματος στο κέντρο της ομαδοποίησης και σύρετέ την.

en: View Container demo video
el: Προβολή βίντεο επίδειξης της ομαδοποίησης

en: Container Subevent 3
    
    Select hyperlink to show demo video.
    
    Right-click in the event and select 'Goto URL' in the popup menu and select the first (and only) link
el: Ομαδοποίηση υπογεγονότος 3
    
    Επιλέξτε τον υπερσύνδεσμο για να εμφανίσετε το βίντεο επίδειξης.
    
    Κάντε δεξί κλικ στο γεγονός, επιλέξτε 'Μετάβαση στο URL' από το αναδυόμενο μενού και μετά επιλέξτε τον πρώτο υπερσύνδεσμο (μόνο ανάγνωση).

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Hold down Ctrl while scrolling the mouse wheel.
    
    Hold down Shift while dragging with the mouse.
el: Κρατήστε πατημένο το Ctrl καθώς κάνετε κύλιση με το ροδάκι του ποντικιού.
    
    Κρατήστε πατημένο το Shift καθώς σύρετε με το ποντίκι.

en: Double click somewhere on the timeline.
    
    Hold down Ctrl while dragging the mouse to select a period.
el: Κάντε διπλό κλικ κάπου στη χρονογραμμή.
    
    Κρατήστε πατημένο το Ctrl καθώς σύρετε το ποντίκι για να επιλέξετε μια χρονική περίοδο.

en: Double click on an event.
el: Διπλό κλικ σε ένα γεγονός

en: Click on it.
    
    Hold down Ctrl while clicking events to select multiple.
el: Κάντε κλικ επάνω του.
    
    Κρατήστε πατημένο το Ctrl ενώ κάνετε κλικ σε γεγονότα, για να επιλέξετε πολλά από αυτά.

en: Select events to be deleted and press the Del key.
el: Επιλέξτε γεγονότα προς διαγραφή και πατήστε το πλήκτρο Del.

en: Resize and move me!
el: Άλλαξε το μέγεθός μου και μετακίνησέ με!

en: First select me and then drag the handles.
el: Πρώτα επίλεξέ με και μετά σύρε τα χειριστήρια.

en: This timeline is stored in memory and modifications to it will not be persisted between sessions.
    
    Choose File/New/File Timeline to create a timeline that is saved on disk.
el: Η χρονογραμμή αποθηκεύτηκε στη μνήμη και οι αλλαγές που έγιναν σε αυτή δεν θα διατηρηθούν μεταξύ δύο συνεδριών.
    
    Επιλέξτε Αρχείο/Νέα/Χρονογραμμή για δημιουργία χρονογραμμής που αποθηκεύεται στον σκληρό δίσκο.

en: Unable to read from filename '%s'.
el: Αδυναμία ανάγνωσης από το αρχείο '%s'.

en: Invalid Date Format:
    
    The format should contain
        one year placeholder  = yyyy
        one month placeholder = mmm or mm
        one day placeholder   = dd
        two placeholders for separators between year, month and day
    
    Separators can't contain the letters y, m or d
    
    Example of valid formats:
        yyyy-mm-dd
        dd/mm/yyyy
        mmm/dd-yyyy
el: Μη έγκυρη μορφή ημερομηνίας:
    
    Η μορφή πρέπει να περιέχει
        αντικαταστάστη έτους = yyyy
        αντικαταστάτη μηνός = mmm ή mm
        αντικαταστάτη ημέρας = dd
        δύο αντικαταστάτες για τις πλαγιοκάθετους μεταξύ έτους, μήνα και ημέρας
    
    Οι διαχωριστές δεν είναι δυνατό να περιέχουν τα γράμματα y, m ή d
    
    Παραδείγματα έγκυρων μορφών:
        yyyy-mm-dd
        dd/mm/yyyy
        mmm/dd-yyyy

en: File
el: Αρχείο

en: Navigate
el: Περιήγηση

en: Exit
el: Έξοδος

en: Find
el: Αναζήτηση

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Sidebar
el: Πλευρική μπάρα

en: Legend
el: Υπόμνημα

en: Ballons on hover
el: Μπαλόνια κατά την αιώρηση

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Vertical Zoom In
el: Κάθετη μεγέθυνση

en: Vertical Zoom Out
el: Κάθετη σμίκρυνση

en: Measure Distance between two Events
el: Μέτρηση απόστασης μεταξύ δύο γεγονότων

en: Read Only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: About
el: Σχετικά

en: The selected value contains invalid characters and can't be saved
el: Η επιλεγμένη τιμή περιέχει μη έγκυρους χαρακτήρες και δεν μπορεί να αποθηκευτεί.

en: Help requested
    --------------
el: Αίτηση βοήθειας

en: [%s:%s]: row not updated (nothing returned), row in use ?
el: [%s:%s]: γραμμή δεν ενημερώνεται (τίποτα δεν επιστρέφεται), γραμμή σε χρήση;

en: Translate this or i18n into <en_EN> will not work properly !
el: Μεταφράστε το ή το i18n δεν θα λειτουργήσει σωστά !

en: Cannot retrieve version information from:
    
    %s
el: Δεν είναι δυνατή η ανάκτηση πληροφοριών για την έκδοση από:
    
    %s

en: A new version of GNUmed is available.
el: Μια νέα έκδοση του GNUmed είναι διαθέσιμη.

en:  Your current version: "%s"
el:  Η τρέχουσα έκδοση σας:"%s"

en:  New version: "%s"
el:  Νέα έκδοση:"%s"

en: y::year_abbreviation
el: y::έτος_συντομογραφία

en: m::month_abbreviation
el: m::μήνας_συντομογραφία

en: d::day_abbreviation
el: d::μέρα_συντομογραφία

en: h::hour_abbreviation
el: h::ώρα_συντομογραφία

en: right now (%s, %s)
el: τώρα (%s,%s)

en: today (%s)
el: σήμερα(%s)

en: tomorrow (%s)
el: αύριο(%s)

en: yesterday (%s)
el: χθες(%s)

en: in %d day(s): %s
el: σε %d μέρα(ες): %s

en: %d day(s) ago: %s
el: %d μέρα(ες) πριν : %s

en: in %d week(s): %s
el: σε %d εβδομάδα(ες): %s

en: %d week(s) ago: %s
el: πριν από %d  εβδομάδα(ες): %s

en: %s (%s this year)
el: %s (%s αυτό το έτος)

en: %s (%s next year)
el: %s (%s επόμενο έτος)

en: %s (%s last year)
el: %s (%s τελευταίο έτος)

en: %d hour(s) ago: %s
el: πριν από %d ώρα(ες): %s

en: in %d hour(s): %s
el: σε %d ώρα(ες): %s

en: %d month(s) ago: %s
el: πριν από %d  μήνα(ες): %s

en: in %d month(s): %s
el: σε %d  μήνα(ες): %s

en: in %d year(s): %s
el: σε %d χρόνο(ια): %s

en: %d. of %s (this month) - a %s
el: %d. αυτού  %s (του μήνα) - a %s

en: in %d day(s) - %s
el: se %d μέρα(ες)-%s

en: in %d week(s) - %s
el: σε %d εβδομάδα(ες) -%s

en: Can't connect to database without login information!
el: Δεν μπορείτε να συνδεθείτε με τη βάση δεδομένων χωρίς στοιχεία εισόδου!

en:   risk: %s
el:   κίνδυνος:%s

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: Last name
el: Επίθετο

en: First name(s)
el: Όνομα(τα)

en: Date of birth
el: Ημερομηνία γέννησης

en: Time:
el: Ώρα:

en: Gender
el: Γένος

en: Nick name
el: Ψευδώνυμο

en: Title
el: Τίτλος

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Postal code
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: Street
el: Οδός

en: Number
el: Νούμερο

en: Unit:
el: Μονάδα:

en: Region
el: Περιοχή

en: Country
el: Χώρα

en: Occupation
el: Επάγγελμα

en: &Activate
el: &Ενεργοποίηση

en: Activate²
el: Ενεργοποίηση²

en: Zone
el: Ζώνη

en: Vitals
el: Ζωτικά

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Inactive
el: Ανενεργό

en: Unapproved
el: Χωρίς έγκριση

en: Allergy
el: Αλλεργία

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Kidney
el: Νεφρός

en: &Interactions?
el: &Αλληλεπιδράσεις;

en: Print the medication list.
el: Εκτύπωση λίστας της φαρμακευτικής αγωγής.

en: Set
el: Ορισμός

en: Source
el: Πηγή

en: clinically relevant
el: Κλινικά συναφές

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Is this document clinically relevant.
el: Είναι αυτό το αρχείο κλινικά συναφές.

en: Episode
el: Επεισόδιο

en: Date
el: Ημέρα

en: Reference
el: Παραπομπή

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: In this area GNUmed will place the status of all cardiac devices and device parts. There can be more than one device at a time
    
    It potentially looks like this
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Device: SJM Atlas DR (active)     Battery: 2.4V (MOL)      Implanted:  Feb 09 2008
    
    RA: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, replacement)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 2 (1.5) mV    Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    
    RV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, replacement)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 7 (15) mV    Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    
    LV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, Y-connector)             Implanted: Feb 09 2008
    Sensing: 7 ( ?) mV    Threshold: 1/1.5 (1/1) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Device: Medtronic Relia SR (inactive)     Batttery 2.1V (EOL)   Implanted: Jan 23 2000
    
    Device: Medtronic Kappa SR (explanted)     Batttery 2.1V (EOL)   Explanted: Jan 23 2000 (Jan 23 1995)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    RA Lead: Medtronic ? (inactive, capped)             Implanted: Jan 23 2000
    RV Lead: Medtronic ? (explanted)                        Explanted: Feb 09 2008
el: Σε αυτήν την περιοχή GNUmed θα τοποθετήσει την κατάσταση όλων των καρδιακών συσκευών και τα μέρη της συσκευής. Μπορεί να είναι περισσότερες από μία συσκευή κάθε φορά 
    
    Δυνητικά μπορεί να ομοιάζει σαν και αυτό
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Συσκευή: SJM Atlas DR (active)     Battery: 2.4V (MOL)      Implanted:  Feb 09 2008
    
    RA: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, replacement)             Implanted: Feb 09 2008
    Ευαισθησία: 2 (1.5) mV    Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    
    RV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, replacement)             Implanted: Feb 09 2008
    Ευαισθησία: 7 (15) mV    Threshold: 0.7/0.5 (1/0.4) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    
    LV: Medtronic Sprint fidelis (active, flaky, Y-connector)             Implanted: Feb 09 2008
    Ευαισθησία: 7 ( ?) mV    Threshold: 1/1.5 (1/1) V/ms       Impedance: 800 (900) Ohm
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Συσκευή: Medtronic Relia SR (inactive)     Batttery 2.1V (EOL)   Implanted: Jan 23 2000
    
    Συσκευή: Medtronic Kappa SR (explanted)     Batttery 2.1V (EOL)   Explanted: Jan 23 2000 (Jan 23 1995)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    RA Lead: Medtronic ? (inactive, capped)             Implanted: Jan 23 2000
    RV Lead: Medtronic ? (explanted)                        Explanted: Feb 09 2008

en: New
el: Νέο

en: &All
el: &Όλα

en: &Encounter
el: &Συνεδρία

en: &Note
el: &Σημείωση

en: &New
el: &Νέο

en: &Clear
el: &Καθαρισμός λίστας

en: &Discard
el: &Απόρριψη

en: In this area GNUmed will place hints and tips
    related to the current interrogation note and patient.
    
    Those hints will be derived from a variety of
    sources such as classifications (ICD, ...), 
    safety warnings, online resources (Google
    and friends), device databases, etc.
    
    Eventually, those hints will be active in that you
    can click on them and be taken to the relevant
    information/an appropriate action be performed.
el: Σε αυτήν την περιοχή το GNUmed θα τοποθετεί τις οδηγίες και συμβουλές
    που σχετίζονται με την τρέχουσα αναμνηστική σημείωση και τον ασθενή.
    
    Αυτές οι συμβουλές θα πρέπει να προέρχονται από μια ποικιλία
    πηγών, όπως ταξινομήσεις (ICD, ...), 
    προειδοποιήσεις ασφαλείας, απευθείας σύνδεση με πόρους (Google
    και φίλοι), συσκευές βάσεων δεδομένων, κλπ.
    
    Εν τέλει, οι υποδείξεις θα δραστηριοποιούνται σε ότι μπορείτε
    να κάνετε κλικ πάνω τους για να ληφθεί μια συναφή
    πληροφορία / μια κατάλληλη δράση να εκτελεστεί.

en: This shows the list of previous encounters
el: Αυτό δείχνει τον κατάλογο από προηγούμενες συνεδρίες

en: Select the type of encounter.
el: Επέλεξε τον τύπο της συνεδρίας.

en: Date and time when the current (!) encounter started.
el: Ημέρα και χρονική στιγμή που η τρέχουσα (!) συνεδρία άρχισε.

en: Date and time when the current (!) encounter ends.
el: Ημέρα και χρονική στιγμή που η τρέχουσα (!) συνεδρία τελείωσε.

en: Start a new encounter. If there are any changes to the current encounter you will be asked whether to save them.
el: Έναρξη μιας νέας συνεδρίας. Αν υπάρχουν αλλαγές στην τρέχουσα συνεδρία θα σας ζητηθεί να τις αποθηκεύσετε.

en: This documents why the encounter takes place.
    
    It may be due to a patient request or it may be prompted by other reasons. Often initially collected at the front desk and put into a waiting list comment. May turn out to just be a proxy request for why the patient really is here.
    
    Also known as the Reason For Encounter/Visit (RFE).
el: Αυτό το αρχείο ρωτά γιατί η συνεδρία αυτή έγινε.
    
    Μπορεί να οφείλεται σε αίτημα  ασθενούς ή μπορεί να ζητηθεί για άλλους λόγους. Συχνά συλλέγεται αρχικώς από τη υποδοχή και θα τεθεί ως σχόλιο σε μια λίστα αναμονής. Μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι μόνο μια αίτηση διαμεσολάβησης ως προς τους πραγματικούς λόγους για τους οποίους ο ασθενής είναι εδώ.
    
    Επιπλέον είναι γνωστή ή η Αιτία για την Συνεδρία/Επίσκεψη(RFE).

en: This summarizes the outcome/assessment of the consultation from the doctors point of view. Note that this summary spans all the problems discussed during this encounter.
el: Αυτό συνοψίζει τα αποτελέσματα/αξιολόγηση τις σύσκεψης από την ιατρική οπτική γωνία. Σημειώστε ότι αυτό καλύπτει συνοπτικά όλα τα προβλήματα που συζητήθηκαν κατά τη διάρκεια αυτής της συνάντησης.

en: Save encounter details and all progress notes.
el: Αποθήκευσε τις λεπτομέρειες της συνεδρία και όλες τις σημειώσεις προόδου.

en: Save the encounter details.
el: Αποθήκευσε ενδοσυνεδριακές λεπτομέρειες.

en: Tips and Hints
el: Συμβουλές και Υποδείξεις

en: New notes in current encounter
el: Νέες σημειώσεις στην τρέχουσα συνεδρία

en: Previous Encounters
el: Προηγούμενες Συνεδρίες

en: Active Device Settings
el: Ρυθμίσεις Ενεργών Συσκευών

en: Encounter
el: Συνεδρία

en: until
el: μέχρι

en: Request
el: Αίτημα

en: device1
el: συσκευή1

en: Summary
el: Περίληψη

en: EKG
el: ΗΚΓ

en: Save:
el: Αποθήκευση:

en: Editor:
el: Εκδότης:

en: Password
el: Κωδικός Πρόσβασης

en: Patient
el: Ασθενής

en: Abbreviation
el: Συντόμευση

en: Lab
el: Εργαστήριο

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Narrative
el: Αφηγηματικά

en: System
el: Σύστημα

en: Value
el: Τιμή

en: Status
el: Κατάσταση

en: active
el: ενεργό

en: Image editor
el: Επεξεργαστής εικόνων

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: Version
el: Έκδοση

en: Template type
el: Τύπος προτύπου

en: Document type
el: Τύπος εγγράφου

en: Template
el: Πρότυπο

en: &clinically relevant
el: &κλινικά συναφές

en: Discard
el: Απόρριψη

en: &Manage
el: &Διαχείριση

en: Reason
el: Αιτία

en: Provider
el: Πάροχος

en: left
el: αριστερά

en: right
el: δεξιά

en: Active
el: Ενεργό

en: Relevant
el: Σημαντικό

en: Confidential
el: Εμπιστευτικό

en: Check if this is a clinically relevant problem.
el: Ελέγξτε εάν αυτό είναι ένα κλινικά συναφές πρόβλημα.

en: Age:
el: Ηλικία

en: &Relevant
el: &Συναφή

en: Subject
el: Θέμα

en: Message
el: Μήνυμα

en: Substance
el: Ουσία

en: Instructions
el: Εντολές

en: Edit the details for the encounter below:
el: Επεξεργασία λεπτομερειών της συνεδρίας παρακάτω:

en: Started
el: Ξεκίνησε

en: Keep running
el: Συνέχιση εκτέλεσης

en: Close GNUmed
el: Έξοδος GNUmed

en: View log
el: Προβολή  καταγραφής

en: Send report
el: Αποστολή αναφοράς

en: View the log file.
el: Άνοιγμα αρχείου ιστορικού.

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Sender
el: Αποστολέας

en: Log file
el: Αρχείο καταγραφής

en: Data of current patient to be displayed here.
el: Τα δεδομένα των σημερινών ασθενών πρέπει να εμφανίστούν εδώ.

en: Enlist
el: Κατατάξη

en: Enlist person as GNUmed user
el: Κατατάσσω το πρόσωπο ως χρήστη του GNUmed

en: The password for the new database account. Input will not be shown.
el: Ο κωδικός πρόσβασης για το νέο λογαριασμό βάση δεδομένων. Η εισαγωγή σας δεν θα παρουσιαστεί.

en: The database password must be typed again to enable double-checking to protect against typos.
el: Ο κωδικός της βάσης δεδομένων πρέπει να δακτυλογραφηθεί και πάλι να μπορέσει να γίνει  διπλός ελέγχος για την προστασία από τυπογραφικά λάθη.

en: Enlisting GNUmed users is a priviledged operation.
    You must enter the password for the database administrator "gm-dbo" here.
el: Η κατάταξη των χρηστών του GNUmed είναι προνομιακή λειτουργία.
    Πρέπει να βάλεις τον κωδικό του διαχειριστή της βάσης δεδομένων "gm-dbo" εδώ.

en: Enlist this person as a GNUmed user and associate it with the given database account.
el: Κατάταξε αυτό το άτομο ως χρήστη του GNUmed και συνέδεσε το με τον λογαριασμό της συγκεκριμένης βάσης δεδομένων.

en: The currently selected patient is:
el: Ο στιγμιαία επιλεγμένος ασθενής είναι:

en: User parameters:
el: Παράμετροι χρήστη:

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Password, again
el: Κωδικός πρόσβασης, ξανά

en: Admin password
el: Κωδικός πρόσβασης διαχειριστή

en: Anamnestic
el: Αναμνηστικό

en: Date given
el: Ημέρα χορήγησης

en: Vaccine ...
el: Εμβόλιο ...

en: Reaction
el: Αντίδραση

en: and Episode
el: και Επεισόδιο

en: ... or ...
el: ... ή ...

en: &Abnormal
el: &Ανώμαλο

en: Check if this result is clinically relevant.
el: Ελέγξτε εάν αυτό το αποτέλεσμα είναι κλινικά σχετισμένο.

en: Test
el: Δοκιμή

en: Units
el: Μονάδες

en: Context
el: Σχετιζόμενο

en: Clinical details
el: Κλινικές λεπτομέρειες

en: Problem
el: Πρόβλημα

en: or
el: ή

en: Target
el: Στόχος

en: Edit the selected item.
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου αντικειμένου.

en: &Print
el: &Εκτύπωση

en: Keep *this* patient
el: Κράτα *αυτόν* τον ασθενή

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Plot
el: Σχεδίαση

en: Clear all fields.
el: Καθαρισμός όλων των πεδίων.

en: Report
el: Αναφορά

en: <current allergy state>
el: <τρέχουσα αλλεργική κατάσταση>

en: <last confirmed>
el: <τελευταία επιβεβαιώμένη>

en: Unknown
el: 'Αγνωστο

en: No known allergies
el: Χωρίς γνωστές αλλεργίες

en: Has allergies
el: Έχει αλλεργίες

en: Allergy Manager
el: Διαχειριστής αλλεργιών

en: This displays the current allergy state as saved in the database.
el: Αυτό παρουσιάζει τις τρέχουσες αλλεργίες που έχουν σωθεί στην βάση δεδομένων.

en: When was the allergy state last confirmed.
el: Πότε η αλλεργική κατάσταση επιβεβαιώθηκε για τελευταία φορά.

en: Select this if there is no information available on whether the patient has any allergies or not.
el: Επιλέξτε αυτό αν δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες σχετικά με το αν ο ασθενής έχει κάποια αλλεργία ή όχι.

en: Select this if the patient has no known allergies.
el: Επιλέξτε αυτό αν ο ασθενής δεν έχει γνωστές αλλεργίες.

en: Select this if the patient has known allergies.
el: Επιλέξτε αυτό αν ο ασθενής έχει γνωστές αλλεργίες.

en: A comment on the allergy state.
el: Σχόλιο για την αλλεργική κατάσταση.

en: Save and confirm the allergy state.
el: Αποθηκεύστε και να επιβεβαιώστε την αλλεργική κατάσταση.

en: Lists the allergies known for this patient if any.
el: Λίστα γνωστών αλλεργιών για αυτό την ασθενή εάν υπάρχουν.

en: Delete the allergy selected in the list from the database.
el: Διαγραφή της επιλεγμένης αλλεργίας από την λίστα στην βάση δεδομένων.

en: Allergy details
el: Λεπτομέριες αλλεργίας

en: Allergy state
el: Αλλεργική κατάσταση

en: Set to:
el: Θέστε σε:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: &Zone:
el: &Ζώνη:

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Save
el: &Αποθήκευση

en: Subjective
el: Υποκειμενικό

en: Objective
el: Αντικειμενικό

en: Assessment
el: Αξιολόγηση

en: Plan
el: Σχέδιο

en: Cancel this dialog.
el: Κλείσιμο αυτού του διαλόγου.

en: Add a new item to the list above.
el: Προσθήκη ενός νέου αντικειμένου στην παρακάτω λίστα.

en: Activate
el: Ενεργοποίησε

en: Edit Allergy/Intolerance
el: Επεξεργασία Αλλεγία/Δυσανεξία

en: Save the allergy/intolerance in the database.
el: Σώσε την αλλεγία/δυσανεξία στην βάση δεδομένων.

en: Clear all fields or reset to database values.
el: Καθάρησε όλα τα πεδία ή κάνε επαναφορά στις τιμές της βάσης δεδομένων.

en: Required: A name for this encounter type in your local language.
el: Απαιτείται: Ένα όνομα για αυτή την συνεδρία γραμμένο στην τοπική σας γλώσσα.

en: Optional: A system-wide description for this encounter type. If you leave this empty the local name will be used.
    
    It is useful to choose an English term but that is not mandatory. One advantage to using a system-wide type description is that different people can have the system description translated into their language and still use the same encounter type.
el: Προαιρετικά: Μια συστημική περιγραφή αυτού του τύπου συνεδρίας. Αν αφεθεί κενή ένα τοπικό όνομα θα χρησιμοποιηθεί.
    
    Είναι χρήσιμη η επιλογή ενός Αγγλικού όρου αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Ένα πλεονέκτημα από τη χρήση ενός τύπου συστημικής περιγραφής είναι ότι διαφορετικοί άνθρωποι μπορούν να έχουν την περιγραφή του συστήματος μεταφρασμένη στην γλώσσα τους και εξακολουθούν να χρησιμοποιούν τον ίδιο τύπο συνεδρίας.

en: Local name
el: Τοπικό όνομα

en: Encounter type
el: Τύπος συνεδρίας

en: Fake
el: Ψευδές

en: Route
el: Οδός

en: Age range
el: Ηλικιακό φάσμα

en: Non-relevant issues
el: Μη-σχετικά θέματα

en: In this area GNUmed will place the notes of the
    previous encounter as well as notes by other
    staff for the current encounter.
    
    Note that this may change depending on which
    active problem is selected in the editor below.
el: Σε αυτήν την περιοχή GNUmed θα τοποθετήσει τις σημειώσεις των
    προηγούμενων συναντήσεων καθώς και σημειώσεις από το άλλο 
    προσωπικό για την τρέχουσα συνεδρία.
    
    Σημειώστε ότι αυτό μπορεί να αλλάξει ανάλογα με το ποιο
    ενεργό πρόβλημα έχει επιλεγεί στο πρόγραμμα επεξεργασίας παρακάτω.

en: Show issues marked clinically NOT relevant.
el: Εμφάνιση σημειωμένων θεμάτων ως κλινικά ΜΗ συναφή.

en: rhythmic
el: ρυθμικός

en: arrhythmic
el: άρρυθμος

en: BMI
el: Δ.Μ.Σ

en: <BMI>
el: <Δ.Μ.Σ>

en: Body Mass Index.
    
    BMI = weight / height²
el: Δείκτης Μάζας Σώματος.
    
    ΔΜΣ = βάρος/ύψος²

en: Pulse
el: Σφίξεις

en: Temp
el: Θερμοκρασία

en: Figure
el: Φιγούρα

en: Height
el: Ύψος

en: Weight
el: Βάρος

en: g or kg
el: g ή kg

en: Born
el: Γέννηση

en: Ethnicity
el: Εθνικότητα

en: edit encounter details
el: επεξεργασία λεπτομερειών της συνεδρίας

en: Close this dialog.
el: Κλείσιμο αυτού του διαλόγου.

en: Age
el: Ηλικία

en: Health issue
el: Θέμα υγείας

en: &Me only
el: &Εγώ μόνο

en: &All users
el: &Όλοι οι χρήστες

en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

en: Components
el: Συστατικά

en: Approved of
el: Εγκρίθηκε από

en: Long-term
el: Μακροχρόνια

en: Per plan
el: Βάσει σχεδίου

en: ... Reason
el: ...αιτία

en: Whether this substance is taken by advice.
el: Εάν αυτή η ουσία λαμβάνετε από συμβουλή.

en: The schedule for taking this substance.
el: Το πρόγραμμα πρόσληψης αυτής της ουσίας.

en: How long is this substance supposed to be taken.
el: Για πόσο αυτή η ουσία υποθετικά έχει ληφθεί.

en: Whether this substance is to be taken for the rest of the patient's life.
el: Εάν αυτή η ουσία θα λαμβάνεται για το υπόλοιπο της ζωής του ασθενούς.

en: The aim of consuming this substance.
el: Ο σκοπός της χρήσης αυτής της ουσίας.

en: Any clinical notes, comments, or instructions on this substance intake.
el: Κάθε κλινική σημείωση, σχόλια, ή οδηγίες για την λήψη αυτής της ουσίας.

en: When was intake of this substance discontinued ?
el: Πότε η λήψη της ουσίας διακόπηκε ;

en: Reason for discontinuation.
el: Λόγος διακοπής.

en: Drug
el: Φάρμακο

en: Schedule
el: Προγραμματισμός

en: Aim
el: Σκοπός

en: Advice
el: Συμβουλή

en: Discontinued
el: Διακόπηκε

en: Amount
el: Ποσότητα

en: Unit
el: Μονάδα

en: Set &translation
el: Ορισμός &μετάφραση

en: &Reassign
el: &Επανανάθεση

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Local language
el: Τοπική γλώσσα

en: &Select
el: &Επιλογή

en: Channel
el: Κανάλι

en: Options
el: Επιλογές

en: Date of birth:
el: Ημερομηνία γέννησης:

en: Add &another
el: Πρόσθεσε &επιπλέον

en: String
el: Συμβολοσειρά

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Language
el: Γλώσσα

en: Enter a comment relevant to this name (such as "before marriage").
el: Εισάγετε ένα σχετικό σχόλιο με αυτό το όνομα (όπως "πριν τον γάμο").

en: First name
el: Όνομα

en: Select
el: Επιλογή

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Zip code
el: Τ.Κ

en: Suburb:
el: Συνοικία

en: Put question here.
el: Βάλτε ένα ερώτημα εδώ.

en: Remember and don't ask again.
el: Θυμήσου και ξαναρωτήσεις.

en: Put caption here.
el: Βάλτε ένα ερώτημα εδώ.

en: &Allergy
el: &Αλλεργία

en: &Sensitivity
el: &Ευαισθησία

en: &Definite
el: &Προσδιορισμένο

en: Document signs and symptoms. If reaction is to a drug also document time of onset after drug administration (<24h, 24-72h, >72h).
el: Τεκμηρίωσε σημεία και συμπτώματα. Εάν η αντίδραση είναι για ένα φάρμακο τεκμηρίωσε την χρονική στιγμή από την πρώτη εμφάνιση μετά τη χορήγηση του φαρμάκου (<24ώρες, 24-72ώρες, >72ώρες).

en: Select this if the reaction is an allergy.
el: Επιλέξτε αυτό αν η αντίδραση είναι μια αλλεργία.

en: Select this if the reaction is a sensitivity.
el: Επιλέξτε αυτό αν η αντίδραση είναι μια ευαισθησία.

en: Check this if this allergy/intolerance is known to exist for sure as opposed to suspected.
el: Επιλέξτε αυτό αν αυτή η αλλεργία / δυσανεξία είναι γνωστό ότι υπάρχει στα σίγουρα, σε αντίθεση με μια υποψία.

en: Trigger
el: Έναυσμα

en: Generics
el: Γενόσημα

en: Reaction Type
el: Τύπος αντίδρασης

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: To
el: Προς

en: Clinical Notes
el: Κλινικές σημειώσεις

en: Urgent
el: Επείγον

en: With Sample
el: Με Δείγμα

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Deactivate
el: Απενεργοποίησε

en: Documents:
el: Αρχεία:

en: &Normal
el: &Φυσιολογικό

en: Not relevant
el: Μη συναφές

en: Clinically relevant
el: Κλινικά συναφές

en: button_1
el: κουμπί_1

en: Role
el: Ρόλος

en: Sign
el: Σημείο

en: Type:
el: Τύπος:

en: Hospital
el: Νοσοκομείο

en: &Image
el: &Εικόνα

en: Save &all
el: Αποθήκευση &όλα

en: New notelets in current encounter
el: Νέα σημειώματα στην τρέχουσα συνεδρία

en: Encounter:
el: Συνεδρία:

en: unknown allergy state
el: Άγνωστη αλλεργική κατάσταση

en: no known allergies
el: Χωρίς γνωστές αλλεργίες

en: *does* have allergies
el: *έχει* αλλεργίες

en: ERROR: unknown allergy state [%s]
el: ΣΦΑΛΜΑ: άγνωστη αλλεργική κατάσταση [%s]

en: unknown
el: άγνωστο

en: Medication history
el: Ιατρικό Ιστορικό

en: in use
el: σε χρήση

en: units
el: μονάδες

en: long-term
el: μακροπρόθεσμο

en: short-term
el: βραχυπρόθεσμο

en: ?short-term
el: ?βραχυπρόθεσμο

en: ongoing
el: συνεχιζόμενες

en: inactive
el: ανενεργό

en: approved
el: εγκεκριμένο

en: unapproved
el: χωρίς έγκριση

en:  Reason: %s
el:  Αιτία: %s

en: Strength
el: Ισχύς

en: Medication list
el: Λίστα φαρμάκων

en: ordered by brand
el: ταξινόμηση ανά μάρκα

en: message
el: μήνυμα

en: Patient:
el: Ασθενής:

en: Documents
el: Έγγραφα

en: error with placeholder [%s]
el: σφάλμα στην κράτηση θέσης [%s]

en: Error running pdflatex. Cannot turn LaTeX template into PDF.
el: Λάθος στην εκτέλεση του pdflatex. Δεν είναι δυνατή η μετατροπή του προτύπου LaTeX σε PDF.

en: PDF output file cannot be opened.
el: Το αποτέλεσμα PDF δεν μπορεί να ανοίξει.

en: Error running gnuplot. Cannot plot data.
el: Σφάλμα στο  τρέξιμοτου  gnuplot. Δεν είναι δυνατή η πλοκή των δεδομένων.

en: Error running pdftk. Cannot extract fields from PDF form template.
el: Σφάλμα προσπέλασης pdftk. Δεν μπορούν να εξαχθούν πεδία από το πρότυπο φόρμας PDF.

en: Error running pdftk. Cannot fill in PDF form template.
el: Σφάλμα προσπέλασης pdftk. Δεν μπορούν να εισαχθούν δεδομένα στο πρότυπο φόρμας PDF.

en: Error running pdftk. Cannot flatten filled in PDF form.
el: Σφάλμα τρέξιμο pdftk. Δεν μπορεί  απευθείαςς να  συμπληρωθεί σε μορφή PDF.

en: unknown gender
el: άγνωστο γένος

en: male
el: άνδρας

en: female
el: γυναίκα

en: child
el: παιδί

en: boy
el: αγόρι

en: girl
el: κορίτσι

en: animal
el: ζώο

en: final
el: τελικό

en: partial
el: μερικό

en: preliminary
el: προκαταρκτικό

en: already reported
el: ήδη αναφερθεί

en: corrected result
el: διορθωμένο αποτέλεσμα

en: missing, reported later
el: λείπει, ανέφερε αργότερα

en: original entry
el: αρχική καταχώρηση

en: modified entry
el: τροποποιημένη καταχώρηση

en: %s: encounter (%s)
el: %s: συνεδρία (%s)

en: health issue: %s
el: θέμα υγείας:%s

en: episode     : %s
el: επεισόδιο :%s

en:  %s known problems
el:  %s γνωστά προβλήματα

en:  %s encounters from %s to %s
el:  %s συναντήσεις από %s σε %s

en:  %s active medications
el:  %s φάρμακα με ενεργό ρόλο

en:  %s documents
el:  %s Αρχείο

en:  %s test results
el:  %s αποτελέσματα εξετάσεων

en: Allergies and Intolerances
el: Αλλεργίες και δυσανεξίες

en:  (last confirmed %s)
el:  (τελευταία επιβεβαίωση %s)

en: unknown reaction
el: Άγνωστη αντίδραση

en: Family History
el: Οικογενειακό Ιστορικό

en: Occupations
el: Απασχολήσεις

en: Vaccinations
el: Εμβολιασμοί

en: Source: %s
el: Προέλευση:%s

en: Device(%s):
el: Συσκευή(%s):

en: Battery:
el: Μπαταρία:

en: Implanted:
el: Εμφυτευμένο:

en: last check:
el: τελευταίος έλεγχος:

en: Sensing:
el: Τηλεπισκόπηση:

en: Threshold
el: Κατώφλι

en: Impedance:
el: Αντίσταση

en: Vaccination
el: Εμβολιασμός

en: closed
el: έχει κλείσει

en: %s: %s by %.8s (v%s)
    %s
el: %s: %s από  %.8s (v%s)
    %s

en: external patient source (name, gender, date of birth)
el: εξωτερική πηγή ασθενούς (όνομα, φύλο, ημερομηνία γέννησης)

en: <name> cannot be empty
el: <όνομα> δεν μπορεί να είναι κενό

en: <issuer> cannot be empty
el: <εκδότης> δεν μπορεί να είναι κενό

en: <channel> cannot be empty
el: <κανάλι> δεν μπορεί να είναι κενό

en: <number> cannot be empty
el: <αριθμός> δεν μπορεί να είναι κενό

en: <street> cannot be empty
el: <οδός>δεν μπορεί να είναι κενό

en: <urb> cannot be empty
el: <urb> δεν μπορεί να είναι κενό

en: <zip> cannot be empty
el: <Τ.Κ> δεν μπορεί να είναι κενό

en: Cannot merge active patient into another patient.
el: Δεν είναι δυνατή η συγχώνευση ενεργού ασθενή σε άλλον ασθενή.

en: Mr
el: Κύριος

en: Mrs
el: Κυρία

en:  Comment: %s
el:  Σχόλιο: %s

en: Details: %s
el: Λεπτομέρειες: %s

en: you
el: εσύ

en: yes
el: όχι

en: no
el: ναι

en: unknown test results output format [%s]
el: άγνωστη μορφή αποτελέσματος εξετάσεων [%s]

en: No test results to format.
el: Χωρίς αποτελέσματα της εξέτασης προς μορφοποίηση.

en: Test results
el: Αποτελέσματα της εξέτασης

en: The lab request already exists but belongs to a different patient.
el: Η εργαστηριακή εξέταση υπάρχει ήδη αλλά ανήκει σε διαφορετικό ασθενή.

en: Verify which patient this lab request really belongs to.
el: Επιβεβαιώστε εαν το εργαστηριακό αίτημα για τον ασθενή ανήκει πράγματι σε αυτόν.

en: need lab request when inserting lab result
el: χρειάζεται αίτημα εργαστηρίου κατά την εισαγωγή αποτελεσμάτων εργαστηρίου

en: error retrieving unreviewed lab results
el: σφάλμα κατά την ανάκτηση μη ελεγμένων αποτελεσμάτων εργαστηρίου

en: Cannot run [arriba] !
el: Δεν μπορεί να τρέξει το [Arriba]!

en: No [arriba] result found in [%s].
el: Δεν βρέθηκε κανένα αποτέλεσμα από το [arriba] στο [%s].

en: first name
el: όνομα

en: external patient ID
el: ID εξωτερικού ασθενούς

en: internal patient ID
el: ID εσωτερικού ασθενούς

en: date of birth
el: Ημερομηνία γέννησης

en: name, gender, date of birth
el: όνομα, γένος, ημερομηνία γέννησης

en: name: first-last
el: όνομα: όνομα-επίθετο

en: name: last-first
el: όνομα: επίθετο-όνομα

en: name
el: όνομα

en: names: first-last, date of birth
el: ονόματα: όνομα-επίθετο, ημερομηνία γέννησης

en: names: last-first, date of birth
el: ονόματα: όνομα-επίθετο, ημερομηνία γέννησης

en: name, date of birth
el: όνομα, ημερομηνία γέννησης

en: any name part
el: οποιοδήποτε μέρος του ονόματος

en: names: first last
el: όνοματα: όνομα επίθετο

en: names: last, first
el: όνοματα: επίθετο, όνομα

en: name: last, first
el: όνομα: επίθετο, όνομα

en: date of birth/death
el: ημερομηνία γέννησης/θανάτου

en: full name
el: πλήρες όνομα

en: Active billable item
el: Ενεργή χρεώσιμη καταχώρηση

en: Inactive billable item
el: Ανανεργή χρεώσιμη καταχώρηση

en:  Closed: %s
el:  Έκλεισε: %s

en: Latest vaccinations
el: Τελευταίοι εμβολιασμοί

en: per target condition
el: ανά όρο-στόχο

en: Last given
el: Τελευταίο έχει δοθεί

en: Vaccine
el: Εμβόλιο

en: Total number of vaccinations recorded for the corresponding target condition.
el: Συνολικός αριθμός καταγεγραμμένων εμβολιασμών για την ανάλογη κατάσταση στόχο.

en: Injection site
el: Θέση ένεσης

en: Organization: %s (%s)
el: Ογανισμός: %s (%s)

en: A: Sign
el: Α: Σημεία

en: B: Cluster of signs
el: Β: Σύμπλεγμα από σημεία

en: C: Syndromic diagnosis
el: C: Συνδρομική διάγνωση

en: D: Scientific diagnosis
el: D: Επιστημονική διάγνωση

en: <%s>: unknown diagnostic certainty classification
el: <% s>: άγνωστη διαγνωστικά βεβαιότητα  ταξινόμησης

en: bilateral
el: αμφίπλευρη

en: Clinical data generated during encounters under this health issue:
el: Κλινικά ευρήματα κατά τη διάρκεια προηγούμενων επισκέψεων αναφορικά με το εν λόγω θέμα υγείας:

en: Health Issue %s%s%s%s   [#%s]
el: Θέμα υγείας %s%s%s%s[#%s]

en:  ***** CONFIDENTIAL *****
el:  ****ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟ****

en:  contributed to death of patient
el:  συνέβαλε στο θάνατο του ασθενούς

en:  Created during encounter: %s (%s - %s)   [#%s]
el:  Δημιουργήθηκε κατά την διάρκεια της συνεδρίας:%s(%s - %s) [#%s]

en:  Noted at age: %s
el:  Επισημάνθηκε στην ηλικία:%s

en: not clinically relevant
el: Κλινικά μη συναφή

en: Error retrieving episodes for this health issue.
el: Σφάλμα κατά την ανάκτηση των επεισοδίων για το θέμα αυτό της υγείας.

en: There are no episodes for this health issue.
el: Δεν υπάρχουν επεισόδια για αυτό το θέμα υγείας.

en: Episodes: %s (most recent: %s%s%s)
el: Επεισόδια:%s(πιο πρόσφατο:%s%s%s)

en: No encounters found for this health issue.
el: Δεν βρέθηκαν συνεδρίες για αυτό το θέμα υγείας.

en: Encounters: %s (%s - %s):
el: Συνεδρίες: %s (%s - %s):

en:  Most recent: %s - %s
el:  Πιο πρόσφατο:%s-%s

en: Procedures performed: %s
el: Οι διαδικασίες που εκτελούνται:% s

en: Family History: %s
el: Οικογενειακό Ιστορικό: %s

en: Documents: %s
el: Αρχεία:%s

en: Measurements and Results: %s
el: Μετρήσεις και Αποτελέσματα:%s

en: Vaccinations:
el: Εμβολιασμοί:

en: Unattributed episodes
el: Μη καθορισμένα επεισόδια

en: Clinical data generated during encounters within this episode:
el: Κλινικά ευρήματα κατά τη διάρκεια επισκέψεων εν μέσω αυτού του περιστατικού:

en: Episode %s%s%s   [#%s]
el: Επεισόδια %s%s%s [#%s]

en: finished
el: ολοκληρώθηκε

en: Error retrieving encounters for this episode.
el: Σφάλμα κατά την ανάκτηση των συνεδριών για αυτό το επεισόδιο.

en: Last worked on: %s
el: Εργάστηκε για τελευταία φορά στις:%s

en: %s encounter(s) (%s - %s):
el: %s αντιμετωπίσετε(s) (% s -% s):

en: 1st and (up to 3) most recent (of %s) encounters (%s - %s):
el: 1η και (μέχρι 3) πιο πρόσφατες (από %s) συνεδρίες  (%s - %s):

en: Progress notes in most recent encounter:
el: Σημειώσεις προόδου στις πιο πρόσφατη συνεδρία:

en: Measurements and Results:
el: Μετρήσεις και Αποτελέσματα:

en:   your time: %s - %s  (@%s = %s%s)
el:   Ο χρόνος:%s - %s (@%s = %s%s)

en: daylight savings time in effect
el: αλλαγή θερινής - χειμερινής ώρας είναι ενεργή

en:  (ongoing)
el:  (εξερχόμενο)

en: Lab result
el: Εργαστηριακό αποτέλεσμα

en: %sAllergy: %s, %s (noted %s)
el: %sΑλλεργία:%s, %s (σημειώθηκε %s)

en: Error retrieving encounters for episode
    %s
el: Σφάλμα κατά την ανάκτηση συνεδριών για το επεισόδιο
    %s

en: There are no encounters for this episode.
el: Δεν υπάρχουν συνεδρίες για αυτό το επεισόδιο.

en: %sEpisode "%s" [%s]
    %sEncounters: %s (%s - %s)
    %sLast worked on: %s
el: %s Επεισόδιο "%s" [%s]
    %s Συναντήσεις:%s (%s -%s)
    %s Εργάστηκε για τελευταία φορά την:%s

en: Administrative
el: Διοικητικό

en: An error occurred while retrieving a text
    dump of the EMR for the active patient.
    
    Please check the log file for details.
el: Παρουσιάστηκε ένα λάθος κατά την ανάκτηση ενός κειμένου
    ένδειξης σφαλμάτων του ηλεκτρονικού φακέλου υγείας για τον ενεργό ασθενή.
    
    Παρακαλώ ελέγξτε το αρχείο καταγραφής για λεπτομέρειες.

en: An error occurred while Demographic record export
    Please check the log file for details.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εξαγωγή της Δημογαφικής εγγραφής
    Παρακαλώ ελέγξτε το αρχείο καταγραφής για λεπτομέρειες.

en: Patient: %s (%s), No: %s
el: Ασθενής:%s(%s), Οχι:%s

en: Born   : %s, age: %s
el: Γεννημένος:%s, ηλικία:%s

en: When
el: Πότε

en: Exported: %s
el: Εξήχθηκε: %s

en: Chronological EMR Journal
el: Χρονολογική Εφημερίδα Ηλεκτρονικού Ιατρικού Φακέλου

en: Create new
el: Δημιουργία νέου

en: Health Issue
el: Θέμα Υγείας

en: relevant
el: συναφής

en: confidential
el: εμπιστευτικό

en: Term
el: Όρος

en: when
el: πότε

en: who
el: ποιος

en: type
el: τύπος

en: entry
el: καταχώρηση

en: Last
el: Τελευταίο

en: failed
el: απέτυχε

en: success
el: επιτυχία

en: Where
el: Που

en: Text search across all EMRs
el: Αναζήτηση κειμένου ανάμεσα σε όλους τους ΗΙΦ.

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Match
el: Ταίριασμα

en: Cannot search EMR. No active patient.
el: Δεν μπορώ να ψάξω στον ΗΙΦ. Δεν υπάρχει ενεργός ασθενής.

en: Text search of entire EMR of active patient
el: Αναζήτηση κειμένου σε όλο τον ΗΙΦ του ενεργού ασθενούς

en: Search term was: "%s"
    
    Search results:
    
    %s
el: Η φραστική διατύπωση της αναζήτησης ήταν:"%s"
    
    Τα αποτελέσματα της αναζήτησης:
    
    %s

en: text files
el: αρχεία κειμένου

en: all files
el: όλα τα αρχεία

en: Sequence
el: Ακολουθία

en: Yes, send the bug report.
el: Ναι, στείλε αναφορά σφάλματος.

en: No, do not send the bug report.
el: Όχι, μην στέλνεις αναφορά σφάλματος.

en: 63< Normal >79
el: 63< Φυσιολογικό >79

en: 63 - Normal - 79
el: 63 - Φυσιολογικό - 79

en: BMI Calculator
el: Υπολογιστής ΔΜΣ

en: &Reset
el: &Επαναφορά

en: Encrypt
el: Κρυπτογράφηση

en: Decrypt
el: &Αποκρυπτογράφηση

en: Please enter your pass phrase:
el: Παρακαλώ δώστε τον κωδικό πρόσβασης σας:

en: Pass phrase expired
el: Ο κωδικός έχει λήξει.

en: Indication
el: Ένδειξη

en: Required fields
el: Απαιτούμενα πεδία

en: Saving address
el: Αποθήκευση διεύθυνσης

en: The command [%s] is not found.
el: Η εντολή [%s] δεν έχει βρεθεί.

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Files in the filesystem.
el: Αρχεία στο σύστημα αρχείων.

en: Device
el: Συσκευή

en: Latin
el: Λατινικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Symbol
el: Σύμβολο

en: Snellen Chart
el: Πίνακας Snellen

en: Alphabet:
el: Αλφάβητο:

en: Mirror
el: Καθρέφτης

en:  OK
el:  ΟΚ

en:  Cancel
el:  Άκυρο

en: generic text
el: γενικό κείμενο

en: Requests generated this consultation
el: Αιτήματα που δημιουργούνται αυτή τη εκτίμηση

en: Request summary
el: Σύνοψη αιτημάτων

en: icon_blood_sample
el: εικόνα_αίμα_δείγμα

en: icon_syringe
el: εικόνα_σύριγγα

en: Inbox
el: Εισερχόμενα

en: &Summary
el: &Περίληψη

en: icon_clinical_summary
el: εικόνα_κλινική_σύνοψη

en: Logged
el: Συνδέθηκε

en: Significant Past Problems
el: Σημαντικά Παρελθόντα Προβλήματα

en:      REFERRALS
el:      ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ

en: icon_writing_pen
el: εικόνα_στυλό_γραφή

en: Prescriptions
el: Συνταγές

en: Requests
el: Αιτήματα

en: Measurements
el: Μετρήσεις

en: Referrals
el: Παραπομπές

en: icon_Rx_symbol
el: εικόνα_Rx_σύμβολο

en: Dose
el: Δόση

en: Last Date
el: Τελευταία Ημέρα

en: Prescribed For
el: Συνταγογραφήθηκε για

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: First Date
el: Πρώτη Μέρα

en: icon_two_people
el: εικόνα_δυο_άτομα

en: Drug Interactions
el: Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων

en: Directions
el: Κατευθύνσεις

en: For
el: Για

en: Interactions
el: Αλληλεπιδράσεις

en: Pregnancy Information
el: Πληροφορίες κύησης

en: Edit Item
el: Επεξεργασία Αντικειμένου

en: Delete Item
el: Διαγραφή αντικειμένου

en: Change Font
el: Αλλαγή Γραμματοσειράς

en: User
el: Χρήστης

en: Workplace
el: Χώρος εργασίας

en: Option
el: Επιλογή

en: Configuration
el: Ρύθμιση

en: Waiting list
el: Λίστα αναμονής

en: Suburb
el: Συνοικία

en: Population
el: Πληθυσμός

en: Child
el: Παδί

en: Adult
el: Ενήλικας

en: Elderly
el: Ηλικιωμένος

en: Distribution
el: Διανομή

en: Generalised
el: Γενικευμένο

en: Face
el: Πρόσωπο

en: Hands
el: Χέρια

en: Erythema
el: Ερύθημα

en: Reset
el: Αρχικοποίηση

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: both
el: αμφότερα

en: Specialty
el: Ειδικότητα

en: FAX
el: ΦΑΞ

en: Ok
el: Εντάξει

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Message: %s
el: Μήνυμα: %s

en: date
el: ημέρα

en: lab
el: εργαστήριο

en: patient
el: ασθενής

en: status
el: κατάσταση

en: problem
el: πρόβλημα

en: context
el: σχετιζόμενο

en: analysis
el: ανάλυση

en: result
el: αποτέλεσμα

en: range
el: εύρος

en: pending
el: εκκρεμεί

en: Table
el: Πίνακας

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Clone
el: Κλωνοποίηση

en: Branch
el: Κλάδος

en: data
el: δεδομένα

en: ALLERGIES
el: ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ

en:  Save
el:  Αποθήκευση

en:  Delete
el:  Διαγραφή

en:  New
el:  Νέο

en: Start new
el: Άρχισε νέο

en: Start a new encounter. The existing one will be closed.
el: Αρχή νέας συνεδρίας. Η υπάρχουσα θα κλείσει.

en: Empty
el: Κενό

en: programmer forgot to specify error message
el: ο προγραμματιστής ξέχασε να καθορίσει το μήνυμα σφάλματος

en: 
    
    Please consult the error log for all the gory details !
el: 
    
    Παρακαλούμε συμβουλευθείτε το αρχείο καταγραφής σφαλμάτων για όλες τις αιματοβαμμένες λεπτομέρειες!

en: generic error message
el: Μήνυμα γενικού σφάλματος

en: programmer forgot to specify info message
el: ο προγραμματιστής ξέχασε να διευκρινίσει το μήνυμα πληροφοριών

en: generic info message
el: Μήνυμα γενικής πληροφορίας

en: programmer forgot to specify warning
el: προγραμματιστής ξέχασε να διευκρινίσει μια προειδοποίηση

en: generic warning message
el: γενικό μήνυμα προειδοποίησης

en: Weeks
el: Εβδομάδες

en: Days
el: Μέρες

en: Lastname
el: Επώνυμο

en: Firstname
el: Όνομα

en: last visit
el: τελευταία επίσκεψη

en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

en: never
el: ποτέ

en: Deleting medication / substance intake
el: Διαγραφή λήψης φαρμακευτικής αγωγής/ουσίας

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: No medication list template configured.
el: Ουδεμία λίστα προτύπων της φαρμακευτικής αγωγής έχει διαμορφωθεί.

en: There is no medication list template configured.
el: Δεν υπάρχει μια διαμορφωμένη λίστα προτύπων της φαρμακευτικής αγωγής διαμορφωμένη.

en: Printing medication list
el: Εκτύπωση λίστας φαρμακευτικής αγωγής

en: Problem loading medication list template.
el: Σφάλμα κατά την μεταφόρτωση του προτύπου της φαρμακευτικής αγωγής.

en: label missing
el: η ετικέτα λείπει.

en: save
el: αποθήκευση

en: save clinical note in EMR
el: αποθήκευση κλινικής σημείωσης στον ΗΙΦ

en: discard
el: Απόρριψη

en: Deleting document description
el: Διαγραφή περιγραφής αρχείου

en: saving document
el: Αποθήκευση εγγράφου

en: User defined
el: Καθορισμένο από το χρήστη

en: In use
el: Χρησιμοποιείται

en: comment
el: σχόλιο

en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Department
el: Τμήμα

en: print
el: εκτύπωση

en: fax
el: φαξ

en: mail
el: αλληλογραφία

en: Check for updates
el: Έλεγχος ενημερώσεων

en: Welcome message
el: Μήνυμα υποδοχής

en: Database ...
el: Βάση δεδομένων ...

en: Email address
el: Διεύθυνση email

en: Default region
el: Προεπιλεγμένη περιοχή

en: Default country
el: Προεπιλεγμένη χώρα

en: Select the template for printing a medication list.
el: Επέλεξε πρότυπο για την εκτύπωση της φαρμακευτικής αγωγής.

en: Preferences ...
el: Παραπομπές ...

en: &Add user
el: &Προσθήκη χρήστη

en: &Edit users
el: &Ρύθμιση χρηστών

en: &Users ...
el: &Χρήστες ...

en: Add medication / substance use entry.
el: Πρόσθεση καταγραφής της χρήσης μιας φαρμακευτικής αγωγής/ουσίας.

en: Search this EMR
el: Αναζήτηση αυτού του ΗΙΦ

en: Start a new encounter for the active patient right now.
el: Αρχή νέας συνεδρίας για τον ενεργό ασθενή αμέσως τώρα.

en: Text document
el: Έγγραφο κειμένου

en: &EMR
el: &Ηλεκτρονικός Ιατρικός Φάκελος

en: &Write letter
el: &Συγγραφή επιστολής

en: &Correspondence
el: &Αλληλογραφία

en: Search all EMRs
el: Αναζήτηση όλων των ΗΙΦ

en: Search for data across the EMRs of all patients
el: Αναζήτηση δεδομένων ανάμεσα στους ΗΙΦ όλων των ασθενών

en: &Tools
el: &Εργαλεία

en: &Database
el: &Βάση δεδομένων

en: &Drug Resources
el: &Πηγές για φάρμακα

en: &Knowledge
el: &Τεχνογνωσία

en: &Office
el: &Γραφείο

en: User manual (www)
el: Εγχειρίδιο χρήστη (www)

en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο

en: About GNUmed
el: Περί GNUmed

en: not configured
el: μη ρυθμισμένο

en: Configuring database language
el: Καθορισμός γλώσσας της βάσης δεδομένων

en: Please enter your email address.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια διεύθυνση Email.

en: Document types
el: Τύποι αρχείων

en: Encounter types
el: Τύποι συνεδριών

en: log files
el: αρχεία καταγραφής

en: Cannot add medication. No active patient.
el: Δεν μπορώ να εισάγω την φαρμακευτική αγωγή. Κανείς ενεργός ασθενής.

en: EMR Summary
el: Περίληψη ΗΙΦ

en: Cannot export EMR. No active patient.
el: Δεν μπορώ να εξάγω τον ΗΙΦ. Χωρίς ενεργό ασθενή.

en: EMR journal export
el: Εξαγωγή εφημερίδας ΗΙΦ

en: GNUmed client
el: Πελάτης GNUmed

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: GNUmed startup
el: Έναρξη GNUmed

en: Don't set
el: Μην θέσεις

en: config files
el: αρχεία ρυθμίσεων

en: Current medication
el: Τρέχουσα φαρμακευτική αγωγή

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Editing medication
el: Επεξεργασία φαρμακευτικής αγωγής

en: Cannot edit the medication
    
     "%s" (%s)
    
    because it is a vaccine. Please edit it
    from the vaccine management section !
el: Δεν μπορώ να επεξεργαστώ τη φαρμακευτική αγωγή
     "%s" (%s)
    
    γιατί είναι εμβόλιο. Παρακαλώ η επεξεργασία να γίνει
    από από το τμήμα διαχείρισης των εμβολίων !

en: Deleting medication
el: Διαγραφή φαρμακευτικής αγωγής

en: Cannot delete the medication
    
     "%s" (%s)
    
    because it is a vaccine. Please delete it
    from the vaccine management section !
el: Δεν μπορώ να διαγράψω τη φαρμακευτική αγωγή
     "%s" (%s)
    
    γιατί είναι εμβόλιο. Παρακαλώ η διαγραφή να γίνει
    από από το τμήμα διαχείρισης των εμβολίων !

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Date / Time
el: Ημερομηνία / Ώρα

en: Export to &file
el: Εξαγωγή σε &αρχείο

en: Export to &clipboard
el: Εξαγωγή στο &πρόχειρο

en: Save patient's EMR as...
el: Αποθήκευση ΗΙΦ του ασθενούς ως...

en: EMR successfully exported to file: %s
el: Επιτυχής εξαγωγή του ΗΙΦ στο αρχείο:%s

en: Edit details
el: &Επεξεργασία λεπτομερειών

en: Happened
el: Έγινε

en: Reload
el: Ανανέωση

en: Place
el: Τόπος

en: Firstname(s)
el: Όνομα(τα)

en: Adding new name
el: Προσθήκη νέου ονόματος

en: Deleting name
el: Διαγραφή ονόματος

en: Contacts
el: Επαφές

en: Last updated
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Connecting to backend
el: Σύνδεση στο σύστημα υποστήριξης

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Cancel Login.
el: Ακύρωση Σύνδεσης

en: Import from file
el: Εισαγωγή από αρχείο

en: Organisation
el: Οργανισμός

en: Office
el: Γραφείο

en: Zip
el: Τ.Κ.

en: User1
el: Χρήστης1

en: User2
el: Χρήστης2

en: User3
el: Χρήστης3

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Fax
el: Φαξ

en: Email
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Mobile
el: Κινητό

en: Memo
el: Υπενθυμίσεις

en:  Postal Address
el:  Ταχυδρομική διεύθυνση

en: occupation
el: απασχόληση

en: &Contacts
el: &Επαφές

en: Attach documents
el: Επισύναψη αρχείων

en: &Attach documents
el: &Επισύναψη αρχείων

en: &Vaccinations
el: &Εμβολιασμοί

en: Appointments
el: Ραντεβού

en: &Appointments
el: &Ραντεβού

en: lab journal
el: εραστηριακό ημερολόγιο

en: Show &lab journal
el: Δείξε &εργαστηριακό ημερολόγιο

en: Reports
el: Αναφορές

en: &Report Generator
el: &Γεννήτρια Αναφορών

en: Please enter at least three digits of the drug name.
el: Παρακαλώ εισάγεται τουλάχιστον τρία ψηφία από την ονομασία του φαρμάκου

en:    Find
el:    Αναζήτηση

en: &Bookmark
el: &Σελιδοδείκτης

en: Search by
el: Αναζήτηση με

en: Any
el: Κάθε

en: Generic name
el: Γενικό όνομα

en: &Display
el: &Εμφάνιση

en: Progress notes
el: Σημειώσεις προόδου

en: HTML Source
el: Πηγή HTML

en: Manual
el: Χειροκίνητο

en: User &manual (local)
el: Χρήστης &χειροκίνητο

en: Demographics
el: Δημογραφικά

en: &Demographics
el: &Δημογραφικά

en: &Waiting list
el: &Λίστα αναμονής

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Setup
el: Ρύθμιση

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: progress notes
el: σημειώσεις προόδου

en: Allergies
el: Αλλεργίες

en: &Notes
el: &Σημειώσεις

en: Clinical
el: Κλινικά

en: You must select a form and type
el: Πρέπει να επιλέξετε μορφή και τύπο

en: Missing field
el: Πεδίο αγνοούμενο

en: Template Plugin
el: Πρόσθετο προτύπων

en: Show &ExamplePlugin
el: Δείξε &ΠαράδειγμαΠρόσθετου

en: Connect to GNUmed
el: Σύνδεση στο GNUmed

en: Proceed and try to connect to the newly started GNUmed client.
el: Προχωρήστε και δοκιμάστε να συνδεθείτε στον πελάτη GNUmed που πρόσφατα άρχισε.

en: Abort
el: Ματαίωση

en: Abort and do NOT connect to GNUmed.
el: Ματαίωση και ΔΕΝ θα συνδεθείτε με το GNUmed.
