gnumeric 0.99.0 - en to nn translation catalogue (1205 entries)

note: Keep in sync with .desktop file
en: Gnumeric Spreadsheet
nn: Gnumeric rekneark

en: Spreadsheet
nn: Rekneark

en: Parse error while reading Applix file.
nn: Feil ved lesing av Applix-fil.

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
nn: Uttrykket startar ikkje med «=» ? «%s»

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
nn: Importerar versjon 4.[234] rekneark

en: CORBA Interface
nn: CORBA-grensesnitt

en: Reading file...
nn: Les fil ...

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
nn: Syntaksfeil ved linje %d. Ignorerer.

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
nn: Ukjent data verdi «%s» på linje %d. Ser vekk frå dette

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
nn: Ukjent data type %d på linje %d. Ser vekk frå denne.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
nn: DIF fil har meir enn maksimalt tal på rader %d. Ser vekk i frå resterande rader.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
nn: DIF fil har meir enn maksimalt tal på kolonner %d. Ser vekk i frå resterande kolonner.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
nn: Uventa slutt på fil på linje %d under lesing av hovudtekst.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
nn: Uventa slutt på fil på linje %d under lesing av data.

en: Error while reading DIF file.
nn: Feil ved lesing av DIF-fil.

en: Cannot get default sheet.
nn: Finn ikkje standardark.

en: Error while saving DIF file.
nn: Feil ved lagring av DIF-fil.

en: Data Interchange Format (*.dif)
nn: Datautvekslingsformat (*.dif)

en: Data Interchange Format (DIF) module
nn: Datautvekslingsformat (DIF) modul

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
nn: Les og skriv informasjon lagra i Datautvekslingsformat (*.dif)

en: No Workbook or Book streams found.
nn: Ingen arbeidsbok eller arbeidsbok straumer funne.

en: Preparing to save...
nn: Førebur lagring ...

en: Saving file...
nn: Lagrar fil ...

en: XML document not well formed!
nn: XML-dokumentet er ikkje rett utforma!

en: #UNKNOWN!
nn: #UKJEND!

en: Sheet%d
nn: Ark%d

en: Macro%d
nn: Makro%d

en: Chart%d
nn: Diagram%d

en: Module%d
nn: Modul%d

en: external references
nn: eksterne referanser

en: No password supplied
nn: Ingen passord gitt

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
nn: Kan ikkje opne strøm «Bok» for skriving

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
nn: Kan ikkje opne strøm «Arbeidsbok» for skriving

en: Broken function
nn: Øydelagd funksjon

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
nn: Importerar/eksporterar MS Excel (tm) filer

en: Unable to open module file "%s".
nn: Ikkje i stand til å opne modul fila «%s».

en: Date/Time
nn: Dato/tid

en: Database Functions
nn: Databasefunksjonar

en: Finance
nn: Finans

en: Financial Derivatives
nn: Finansielle avleiingar

en: Functions related to financial derivatives
nn: Funksjonar relatert finansielle avleiingar

en: Engineering
nn: Teknisk

en: Erlang Functions
nn: Erlang-funksjonar

en: Financial Functions
nn: Finansielle funksjonar

note: Path of the current directory or folder. Absolute A1-style reference, as text, prepended with "$A:" * for Lotus 1-2-3 release 3.x compatibility. Returns the cell * reference of the top and leftmost cell visible in the * window, based on the current scrolling position.
en: Unimplemented
nn: Ikkje implementert

en: Unknown version
nn: Ukjend versjon

en: Automatic
nn: Automatisk

en: Unknown system
nn: Ukjend system

en: Unknown info_type
nn: Ukjend info_type

en: Invalid number of arguments
nn: Ugyldig tal argument

en: Information
nn: Informasjon

en: Information Functions
nn: Informasjonsfunksjonar

en: Type Mismatch
nn: Feil med type

en: Logic
nn: Logikk

en: Logic Functions
nn: Logiske funksjonar

en: Lookup
nn: Oppslag

en: Lookup Functions
nn: Oppslagsfunksjonar

en: Math Functions
nn: Matematiske funksjonar

en: Mathematical Functions
nn: Matematiske funksjonar

en: Mathematics
nn: Matematikk

en: Bitwise Operations
nn: Bitvise operasjonar

en: Number Theory
nn: Nummer teori

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
nn: Fleire grunnleggande verkty for primtal, pi, phi, sigma. Den inneheld også enkle bitvise operasjonar.

en: Statistical Functions
nn: Statistiske funksjonar

en: Statistics
nn: Statistikk

en: Random Number Functions
nn: Funksjonar for tilfeldige tal

en: Random Numbers
nn: Tilfeldige tal

en: String
nn: Strenghandtering

en: String Functions
nn: Strengfunksjonar

en: Too much data returned
nn: For mykje data returnert

en: Database Connection
nn: Databasetilkobling

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
nn: Format: execSQL(dsn;brukar;passord;sql)

en: Error: could not open connection to %s
nn: Feil: kunne ikkje opne tilkobling til %s

en: Database functions for retrieval of data from a database.
nn: Databasefunksjonar for framhenting av data frå ein database.

en: Gnome Glossary
nn: Gnome ordliste

en: Gnome Glossary PO file format
nn: Gnome ordliste PO filformat

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
nn: Den tilbyr støtte for lagring av Gnome ordlister i .po filer

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
nn: Import/eksport av HTML, TeX, DVI, roff

en: Error while reading lotus workbook.
nn: Feil ved lesing av lotus arbeidsbok.

en: Imports Lotus 123 files
nn: Importerar Lotus 123 filer

en: Program Name
nn: Programnamn

note: ----------------------------------------
en: Constraint
nn: Avgrensing

en: Value
nn: Verdi

en: Limit
nn: Grense

en: Variable
nn: Variabel

en: Error while reading MPS file.
nn: Feil ved lesing av MPS-fil.

en: Linear and integer program (*.mps) file format
nn: Lineer og heiltal program (*.mps) filformat

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
nn: Lineer og heilt programuttrykk format (MPS) modul

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
nn: Les LP-program lagra i MPS-format (*.mps)

en: Imports GNU Oleo documents
nn: Importerar GNU Oleo dokument

en: Missing expression
nn: Manglar uttrykk

en: Imports Paradox files
nn: Importerar ei Paradox-fil

en: Perl functions
nn: Perl-funksjonar

en: Perl plugin loader
nn: Perl tilleggsmodullastar

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
nn: PLN: Rekneark er passord kryptert

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
nn: Importerar Plan Perfect formaterte dokument

en: Imports Psion 5 series Sheet files
nn: Importerar Psion 5 series rekneark filer

en: Error while reading psiconv file.
nn: Feil ved lesing av psiconv-fil

en: Python functions
nn: Python funksjonar

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
nn: Eksempel Python tilleggsmodul som tilbyr nokre (unyttige) funksjonar.

en: Could not import %s.
nn: Kunne ikkje importera %s.

en: Could not find %s.
nn: Kunne finna %s.

en: Python plugin loader
nn: Python tilleggsmodullastar

en: This plugin provides support for Python plugins
nn: Denne tillegsmodules tilbyr støtte for Python tillgesmodular

en: E_xecute in:
nn: _Køyr i :

en: C_ommand:
nn: K_ommando:

en: Python list is not an array
nn: Python lista er ikkje ein tabell

en: Unsupported Python type: %s
nn: Ustøtta Python-type: %s

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Python exception (%s: %s)
nn: Python-unntak (%s: %s)

en: Python exception (%s)
nn: Python unntak (%s)

en: Python module name not given.
nn: Python modul-namn ikkje gitt.

en: Error while opening file "%s" for writing.
nn: Feil ved opning av fil «%s» for skriving.

en: Error while opening file "%s" for reading.
nn: Feil ved opning av fil «%s» for lesing.

en: Module "%s" doesn't exist.
nn: Modul «%s» finst ikkje.

en: Execution of module "%s" failed.
nn: Køyring av modul «%s» feila.

en: Some name
nn: Eit namn

en: Python file "%s" has invalid format.
nn: Python-fil «%s» har eit ugyldig format.

en: File doesn't contain "%s" function.
nn: Fila inneheld ikkje «%s» funksjon.

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
nn: Fila inneheld ikkje «%s» ordbok.

en: Object "%s" is not a dictionary.
nn: Objektet «%s» er inga ordbok.

en: Unknown action: %s
nn: Ukjend handling: %s

en: Invalid zoom %hd %%
nn: Ugyldig zoom %hd %%

en: Imports SC/XSpread files
nn: Importerar ei SC/XSpread fil

en: Error parsing line
nn: Feil ved lesing av linje

en: Error while opening xbase file.
nn: Feil ved opning av xbase-fil.

en: Imports XBase files
nn: Importerar XBase fil

en: Xbase (*.dbf) file format
nn: Xbase (*dbf) filformat

en: Activate New Plugins
nn: Aktiver nye tillegg

en: Sort Ascending
nn: Sorter stigande

en: Unable to paste
nn: Kan ikkje lime inn

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
nn: målområdet har ikkje eit ulikt tal med kjeldekolonner (%d i høve til %d)
    Prøv å velg ei enkel celle eller eit område med lik form og storleik.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
nn: målområdet har har ikkje eit likt tal på kjelde rader (%d i høve til %d)
    
    Prøv å velg ei enkel celle eller eit område med lik form og storleik.

en: result passes the sheet boundary
nn: resultatet går utanfor grensa på arket

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
nn: målområdet har forskjellig form (%dRx%dK) i høve til (%dRx%dC)
    
    Prøv å velg ei enkelt celle eller eit område med same form og storleik.

en: Unable to paste into selection
nn: Kan ikkje lime inn i valet

en: Paste
nn: Lim inn

en: Shift rows %s
nn: Flytt rader %s

en: Shift row %s
nn: Flytt rad %s

en: Shift columns %s
nn: Flytt kolonner %s

en: Shift column %s
nn: Flytt kolonne %s

en: Would split array %s
nn: Ville dele opp tabell %s

en: Would split an array
nn: Vil dele opp tabell

en: Set Text
nn: Sett tekst

en: Deleting columns %s
nn: Slettar kolonner %s

en: Deleting column %s
nn: Slettar kolonne %s

en: Deleting rows %s
nn: Slettar rader %s

en: Deleting row %s
nn: Slettar rad %s

en: Clear
nn: Tøm

en: contents
nn: innhald

en: formats
nn: format

en: comments
nn: kommentarar

en: all
nn: alle

en: Clearing %s in %s
nn: Tømer %s i %s

en: Changing format of %s
nn: Endrar formatet på %s

en: Autofitting column %s
nn: Autotilpassar kolonne %s

en: Autofitting row %s
nn: Autotilpassar rad %s

en: Setting width of column %s to %d pixels
nn: Set breidde på kolonne %s til %d pikslar

en: Setting height of row %s to %d pixels
nn: Set høgda på rad %s til %d pikslar

en: Setting height of row %s to default
nn: Set høgda på rad %s til forvalg

en: Autofitting columns %s
nn: Autotilpassar kolonne %s

en: Autofitting rows %s
nn: Autotilpassar rader %s

en: Setting width of columns %s to %d pixels
nn: Set breidde på kolonne %s til %d pikslar

en: Setting height of rows %s to %d pixels
nn: Set høgda på rad %s til %d pikslar

en: Sorting
nn: Sorterar

en: Sorting %s
nn: Sorterar %s

en: Unhide columns
nn: Ikkje gøym kolonner

en: Hide columns
nn: Gøym kolonner

en: Unhide rows
nn: Ikkje gøym rader

en: Hide rows
nn: Gøym rader

en: Expand columns
nn: Utvid kolonner

en: Collapse columns
nn: Slå saman kolonner

en: Expand rows
nn: Utvid rader

en: Collapse rows
nn: Slå saman rader

en: Those columns are already grouped
nn: Desse kolonnene er alt gruppert

en: Those rows are already grouped
nn: Desse radene er alt gruppert

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
nn: Desse kolonnene er ikkje gruppert, du kan ikkje fjerne grupperinga

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
nn: Desse radene er ikkje gruppert, du kan ikkje fjerne grupperinga

en: Group columns %s
nn: Grupper kolonne %s

en: Ungroup columns %s
nn: Fjern gruppering av kolonner %s

en: Group rows %d:%d
nn: Grupper rader %d:%d

en: Ungroup rows %d:%d
nn: Fjern gruppering på rekker %d:%d

en: Moving %s
nn: Flyttar %s

en: is beyond sheet boundaries
nn: er utanfor grensene for arket

en: Paste Copy
nn: Lim inn kopi

en: Pasting into %s
nn: Limer inn i %s

note: Check arrays or merged regions in src or target regions
en: Autofill
nn: Autofyll

note: Changed in initial redo.
en: Autofilling %s
nn: Autofyller %s

en: Autoformatting %s
nn: Autoformaterer %s

en: Unmerging %s
nn: Fjernar fletting av %s

en: Merge and Center %s
nn: Slå saman og midtstill %s

en: Merging %s
nn: Flettar %s

note: Corrected below.
en: Search and Replace
nn: Søk og erstatt

en: Setting default width of columns to %.2fpts
nn: Setter standard breidde på kolonne til %.2fpts

en: Setting default height of rows to %.2fpts
nn: Set standard høgde på rad til %.2fpts

en: Zoom %s to %.0f%%
nn: Forstørr %s til %.0f%%

en: Delete Object
nn: Slett objekt

en: Format Object
nn: Formater objekt

en: Name
nn: Namn

en: Define Name %s
nn: Definer namn %s

en: Update Name %s
nn: Oppdater namn %s

en: Goal Seek (%s)
nn: Målsøk (%s)

en: Add Filter
nn: Legg til filter

en: AutoFilter
nn: Automatisk filter

en: Documentation
nn: Dokumentasjon

en: Translation
nn: Omsetjing

en: About Gnumeric
nn: Om Gnumeric

en: An unexpected error has occurred: %d.
nn: Ein uventa feil har oppstått: %d.

en: Filter _in-place
nn: F_iltrer på plass

en: Group
nn: Gruppe

en: The selected input rows must have equal size!
nn: Dei valde inndata radene må ha lik storleik!

en: The selected input columns must have equal size!
nn: Dei valde inndata kolonnene må lik storleik!

en: The selected input areas must have equal size!
nn: Dei valde inndata områda må lik storleik!

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
nn: Klarte ikkje å opprette korrelasjonsverkty dialogen.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette kovarianseverkty dialogen.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
nn: Klarte ikkje å opprette deskriptiv statistikk verkty dialog.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
nn: Tast inn ein gyldig
    populasjonsvarians for variabel 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
nn: Tast inn ein gyldig
    populasjonsvarians for variabel 2.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette middel testverkty dialogen.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette FTest verktydialogen.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette prøveverkty dialogen

en: _X variables:
nn: _X-variablar:

en: _Y variable:
nn: _Y-Variabel:

en: Could not create the Regression Tool dialog.
nn: Klarte ikkje å opprette regresjonsverkty dialogen.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette dialogen for eksponentiell utjamning.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette dialogen for flyttbart snitt.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette histogram verktydialogen.

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette ANOVA (enkel faktor) verktydialog.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
nn: Det gitte inn-området må innehalde i det minste to kolonner med data og etikettane.

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
nn: Klarte ikkje å opprette ANOVA (to faktor) verktydialog.

en: Column %s
nn: Kolonne %s

en: Jan
nn: jan

en: Feb
nn: feb

en: Total
nn: Totalt

en: North
nn: Nord

en: South
nn: Sør

en: West
nn: Vest

en: _Settings
nn: _Innstillingar

en: _Edges
nn: _Sider

en: Apply _Number Formats
nn: Bruk _nummerformat

en: Apply _Borders
nn: Påfør _kanter

en: Apply _Fonts
nn: Bruk skri_fttypar

en: Apply _Patterns
nn: Bruk _mønster

en: Apply _Alignment
nn: Påfør _justering

en: _Left
nn: _Venstre

en: _Right
nn: Høg_re

en: _Top
nn: Øvers_t

en: _Bottom
nn: _Nederst

en: _Show Gridlines
nn: Vi_s rutenett

en: An error occurred while reading the category list
nn: Ein feil oppstod ved lesing av kategorilista

en: None
nn: Ingen

en: Single
nn: Enkel

en: Double
nn: Dobbel

en: Number
nn: Nummer

en: Source
nn: Kjeldeområde

en: Criteria
nn: Kriterie

en: Max:
nn: Maks:

en: None          (silently accept invalid input)
nn: Ingen         (stilltiande aksepter ugyldige inndata)

en: Format Cells
nn: Format:Celler

en: Border
nn: Kant

en: Foreground
nn: Framgrunn

en: Clear Background
nn: Klar bakgrunn

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Pattern
nn: Mønster

en: Row %s
nn: Rad %s

en: %s to %s
nn: %s til %s

en: Header
nn: Meldingshovud

en: Row/Column
nn: Rad/kolonne

en: Case Sensitive
nn: Skil mellom små og store bokstavar

en: By Value
nn: Etter verdi

en: Source region %s overlaps with the destination region
nn: Kjeldeområdet %s overlappar med målområdet

note: end sub menu Column specific (Note some labels duplicate row labels)
en: Column
nn: Kolonne

en: _Style
nn: _Stil

en: _Up
nn: _Opp

en: _Down
nn: _Ned

en: _Remove
nn: Fje_rn

en: Workbook
nn: Arbeidsbok

en: Could not create the Name Guru.
nn: Kunne ikkje opprette Namneveivisaren

en: Delete
nn: Slett

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Description
nn: Skildring

en: Function/Argument
nn: Funksjon/argument

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
nn: Du må oppgi eit gyldigt cellenamn i «Sett celle:»!

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
nn: Cella oppgitt i «Sett celle:» må innehalde ein formel!

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
nn: Du bør velje eit gyldig cellenamn i «Ved å endre celle:»!

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
nn: Cella som har namnet 'Ved å endre celle' kan ikkje innehalde ein formel.

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
nn: Verdien oppgitt i «Til verdi:» er ikkje gyldig.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
nn: Målsøking med celle %s fann ei løysing.

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
nn: Målsøking med celle %s fann ikkje ei løysing.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
nn: Kunne ikkje opprette målsøkingsdialogen.

en: Sheet
nn: Ark

en: Cell
nn: Celle

en: Internal Link
nn: Intern lenke

en: Insert
nn: Set inn

en: Password :
nn: Passord:

en: Select Directory
nn: Vel katalog

en: Unknown plugin
nn: Ukjent tillegg

en: Errors while activating plugins
nn: Feil under innkopling av tilleggsmodul

en: Active
nn: Aktive

en: Directory
nn: Katalog

en: Capitalize _names of days
nn: Stor forbokstav i _namn på dagar

en: Capitalize _first letter of sentence
nn: Stor førebokstav først i setninger

en: Auto Correct
nn: Autoretting

en: Font
nn: Skrifttype

en: Files
nn: Filer

en: Tools
nn: Verkty

en: Undo
nn: Angre

en: Windows
nn: Vindauge

en: Screen
nn: Skjerm

en: INitial CApitals
nn: INnleiande STore teikn

en: First Letter
nn: Første bokstav

en: points
nn: punkt

en: Custom header configuration
nn: Eigendefinert konfigurasjon av topptekst

en: Custom footer configuration
nn: Eigendefinert konfigurasjon av botntekst

en: Save
nn: Lagre

en: Select _All
nn: Vel _alt

en: _Lower Bound:
nn: _Nedre grense:

en: _Upper Bound:
nn: _Øvre grense:

en: Normal
nn: Vanleg

en: _Mean:
nn: _Gjennomsnitt:

en: _Standard Deviation:
nn: _Standard avvik:

en: Discrete
nn: Diskret

en: _Value And Probability Input Range:
nn: _Inndataområde for verdi og sannsyn:

en: _p Value:
nn: _p-verdi:

en: _a Value:
nn: _a-verdi:

en: _b Value:
nn: _b-verdi:

en: Binomial
nn: Binominell

en: N_umber of Trials:
nn: _Tal på forsøk:

en: _nu Value:
nn: _nu-verdi:

en: Exponential
nn: Eksponentiell

en: nu_1 Value:
nn: _nu1-verdi:

en: nu_2 Value:
nn: _nu2-verdi:

en: Geometric
nn: Geometrisk

en: _c Value:
nn: _c-verdi:

en: _alpha:
nn: _alfa:

en: Logistic
nn: Logistisk

en: _Zeta Value:
nn: _Zeta-verdi:

en: Negative Binomial
nn: Negativ binominell

en: N_umber of Failures
nn: _Tal på ikkje vellukka forsøk

en: nu Value:
nn: nu-verdi:

en: Could not create the Random Tool dialog.
nn: Kunne ikkje opprette tilfeldig verkty dialog

note: Titles.
en: Current Values
nn: Noverande verdi:

en: You must select some cell types to search.
nn: Du må velje nokre celletyper for å søke.

en: Comment
nn: Merknad

en: Result
nn: Resultat

en: Expression
nn: Uttrykk

en: Other value
nn: Andre verdiar

en: Content
nn: Innhald

en: Current Name
nn: Noverande namn

en: New Name
nn: Nytt namn

en: Move Object
nn: Flytt objekt

en: Resize Object
nn: Endre objektstorleik

en: Simulations
nn: Simuleringar

en: Runtime
nn: Køyretid

en: Run on
nn: Køyr på

en: Min
nn: Minst

en: Average
nn: Snitt

en: Max
nn: Maks

en: Subject to the Constraints:
nn: Emne for avgrensingar

en: Could not create the Solver dialog.
nn: Kunne ikkje opprette målsøkingsdialogen.

en: Export
nn: Eksporter

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
nn: Autooppdag fann ingen kolonner i teksta, Prøv manuelt

en: Column %d
nn: Kolonne %d

en: Line
nn: Linje

en: Data (from %s)
nn: Data (frå %s)

en: Protection
nn: Vern

en: Advanced Filter
nn: Avansert filter

en: Input
nn: Inndata

en: Output
nn: Utdata

en: ANOVA - Single Factor
nn: Anova - Enkel faktor

en: Grouped by:
nn: Gruppert på:

en: Options
nn: Val

en: _Alpha:
nn: _Alfa:

en: _Areas
nn: _Områder

en: _Columns
nn: _Kolonner

en: _Input range:
nn: _Inndata-område:

en: _Labels
nn: _Etikettar

note: Edit -> Delete
en: _Rows
nn: _Rader

en: ANOVA - Two-Factor
nn: ANOVA - To-faktor

en: Input _range:
nn: Inndata-om_råde:

en: Rows per _sample:
nn: _Rader per døme:

en: _Alpha:
nn: _Alfa:

en: _And
nn: _Og

en: _Or
nn: _Eller

en: Bottom
nn: Nederst

en: Percentage
nn: Prosent

en: Show:
nn: Vis:

en: Top
nn: Øverst

en: A short description of the template
nn: Ei kort skildring av malen

en: Author:
nn: Forfattar:

en: C_ategory:
nn: K_ategori:

en: Category:
nn: Kategori:

en: Description:
nn: Skildring:

en: Name of template
nn: Namn på mal

en: Name:
nn: Namn:

en: Preview
nn: Førehandsvisning

en: Template Details
nn: Detaljar om mal

en: The category this template belongs to
nn: Kategorien denne malen høyrer til

en: The group/individual that made the template
nn: Gruppe/person som har laga malen

en: Auto Save
nn: Autolagring

en: _Automatically save every
nn: _Automatisk lagring kvart

en: _Prompt Before Saving
nn: S_pør før lagring

en: _minutes
nn: _minutt

en: Cell Comment
nn: Cellekommentar

en: 12.5% Grey
nn: 12,5% grå

en: 25% Grey
nn: 25% grå

en: 50% Grey
nn: 50% grå

en: 6.25% Grey
nn: 6,25% grå

en: 75% Grey
nn: 75% grå

en: <b>Background</b>
nn: <b>Bakgrunn</b>

en: <b>Control</b>
nn: <b>Kontroll</b>

en: <b>Error alerts</b>
nn: <b>Feilmelding</b>

en: <b>Horizontal alignment</b>
nn: <b>Horisontal justering</b>

en: <b>Pattern</b>
nn: <b>Mønster</b>

en: <b>Sample</b>
nn: <b>Prøve</b>

en: <b>Vertical alignment</b>
nn: <b>Loddrett justering</b>

en: Alignment
nn: Justering

en: Allo_w:
nn: _Tillat:

en: Bricks
nn: Murstein

en: C_enter
nn: S_entrert

en: C_olor:
nn: F_arge:

en: Ce_nter
nn: _Midtstill

en: Con_dition:
nn: _Vilkår:

en: Custom
nn: Eigendefinert

en: Date
nn: Dato

en: Diagonal
nn: Skrå

en: Diagonal Crosshatch
nn: Skrått rutenett

en: Diagonal Stripe
nn: Diagonal stripe

en: Foreground Solid
nn: Heilfyld forgrunn

en: Hi_de
nn: _Gøym

en: Horizontal Stripe
nn: Vassrett stripe

en: Input Message
nn: Innmelding

en: Inside
nn: Innside

en: Inside Horizontal
nn: Inni vassrett

en: Inside Vertical
nn: Intern vertikal

en: J_ustify
nn: J_uster

en: Large Circles
nn: Store sirklar

note: start sub menu
en: Left
nn: Venstre

en: Locking cells or hiding formulæ only affects protected worksheets.
nn: Låsing av celler eller gøyming av formlar har kun verknad for verna arbeidsområder.

en: Numbers
nn: Nummer

en: Outline
nn: Oversikt

en: Reverse Diagonal
nn: Omvendt diagonal

en: Reverse Diagonal Stripe
nn: Omvendt diagonal stripe

en: Right
nn: Høgre

en: Semi Circles
nn: Halvsirklar

en: Shrin_k to fit
nn: Formins_k så den passar

en: Small Circles
nn: Små sirklar

en: Solid
nn: Einsfarga

en: Stri_kethrough
nn: Gjennom_strek

en: Style:
nn: Stil:

en: Su_bscript
nn: _Senka

en: Sup_erscript
nn: _Heva

en: Text length
nn: Tekstlengd

en: Thatch
nn: Fletta

en: Thick Diagonal Crosshatch
nn: Tjukk diagonal krysslinje

en: Thin Diagonal Crosshatch
nn: Tynn diagonal krysslinje

en: Thin Diagonal Stripe
nn: Tynn diagonal stripe

en: Thin Horizontal Crosshatch
nn: Tynn loddrett krysslinje

en: Thin Horizontal Stripe
nn: Tynn vassrett stripe

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
nn: Tynn omvendt diagonal stripe

en: Thin Vertical Stripe
nn: Tynn loddrett stripe

en: Time
nn: Tid

en: Titl_e:
nn: Titt_el:

en: Validation
nn: Godkjenning

en: Vertical Stripe
nn: Loddrett stripe

en: _Fill
nn: _Fyll

en: _General
nn: _Generelt

en: _Indent:
nn: Rykk _inn:

en: _Justify
nn: _Juster

en: _Lock
nn: _Lås

en: _Message:
nn: _Melding:

en: _Protect worksheet
nn: _Beskytt ark

en: _Show input message when cell is selected
nn: Vi_s innmelding når cella er vald

en: _Underline:
nn: _Understrek:

en: _Wrap text
nn: _Bryt tekst

en: Direction:
nn: Retning:

en: Range:
nn: Område:

en: Sort...
nn: Sorter...

en: _Top-Bottom
nn: _Topp-botn

en: C_opy labels
nn: K_opier etikettar

en: Clear the list of source areas
nn: Tøm lista av kjeldeområder

en: Delete the currently selected source area
nn: Slett the valde kjeldeområdet

en: The function to use when consolidating
nn: Funksjonen som blir brukt ved konsolidering

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
nn: Then venstre kolonna inneheld etikettar, desse vil ikkje brukt ved konsolidering, men vil bli brukt som nøkkel for samanlikning

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
nn: Den øverste rada inneheld etikettar, desse vil ikkje bli brukt ved konsolidering, men vil bli brukt som nøkkel for samanlikning

en: _Function:
nn: _Funksjon:

en: _Source areas:
nn: _Kjeldeområder:

en: Correlation
nn: Korrelasjon

en: Covariance
nn: Kovarians

en: A_utofit columns
nn: A_utotilpass kolonner

en: New _sheet
nn: Nytt _ark

en: New _workbook
nn: Ny _arbeidsbok

en: Values
nn: Verdiar

en: Define Names
nn: Definer namn

en: Delete _column(s)
nn: Slett _kolonne(r)

en: Delete _row(s)
nn: Slett _rad(er)

en: Delete cells
nn: Slett celler

en: Shift cells _left
nn: Flytt celler mot _venstre.

en: Shift cells _up
nn: Flytt celler _opp

en: (1 - _alpha):
nn: (1 - alfa):

en: Confidence Interval for the _Mean
nn: Konfidens intervall for _middelverdi

en: Descriptive Statistics
nn: Deskriptiv statistikk

en: Kth _Largest
nn: Kte _største

en: Kth _Smallest
nn: Kte _minste

en: S_ummary Statistics
nn: Statistikksamandrag

en: Always
nn: Alltid

en: Bang (!)
nn: Utropsteikn (!)

en: Choose export formatting:
nn: Velg format for eksportering:

en: Export as Text
nn: Eksporter som tekst

en: Never
nn: Aldri

en: Pipe (|)
nn: Røyr (|)

en: Qu_oting:
nn: S_itering :

en: Quote _character:
nn: Siterin_gsteikn:

en: Semicolon (;)
nn: Semikolon (;)

en: Slash (/)
nn: Skråstrek (/)

en: Unix (linefeed)
nn: Unix (linjeskift)

en: _Unknown characters:
nn: _Ukjende teikn:

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
nn: Prosessering vil begynne på denne linja, tidlegare linjer vil ikkje bli rekna med.

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
nn: Prøv å kjenn att kolonner i tekst automatisk

en: C_ustom
nn: Ei_gendefinert

en: Clear list of columns
nn: Tøm kolonnelista

en: Columns
nn: Kolonner

en: Define the width of each column manually.
nn: Definer breidde på kvar kolonne manuelt

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
nn: Kvar kolonne i tekst er delt av «skiljeteiknet», t.d. eit semikolon.

en: F_inish
nn: _Fullfør

en: Fi_xed width
nn: _Fast breidd

en: Fixed
nn: Fast

en: Fr_om line:
nn: Fr_å linje:

en: Lines to import
nn: Linjer som importerast:

en: Main
nn: Hoved

en: Number of lines to import
nn: Talet på linjer å importere

en: On left side only
nn: Kun på venstre side

en: On right side only
nn: Kun på høgre side

en: Original data type:
nn: Opprinneleg datatype:

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
nn: Prosessesering tek slutt på denne linja, linjer etter dette vil bli oversett

en: S_ee two separators as one
nn: Sjå på to separatorar som ein

en: See two successive separators as one.
nn: Sjå to etterfølgande separatorar som ein.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
nn: Sjå to etterfølgande tekstindikatorar som ein som ikkje avsluttar cella.

en: Semicolo_n (;)
nn: Semikolo_n (;)

en: Separators
nn: Delingslinjer

en: Source Format
nn: Kjeldeformat

en: _Adjacent text indicators escaped
nn: _Etterfølgande hermeteikn blir oversett

en: _Clear
nn: Tøm

en: _Separated
nn: _Delt

en: _To line:
nn: _Til linje:

en: Magnification
nn: Forstørring

en: Sheets
nn: Ark

note: ----- vertical -----
en: Zoom
nn: Forstørring

en: A_utomatic
nn: A_utomatisk

en: C_olumns
nn: K_olonner

en: Exponential Smoothing
nn: Eksponentiell utjamning

en: _Standard errors
nn: _Standard feil

en: _Column
nn: _Kolonne

en: _Date
nn: _Dato

en: _Month
nn: _Månad

en: _Row
nn: _Rad

en: _Start value:
nn: _Start-verdi:

en: _Weekday
nn: _Vekedag

en: _Year
nn: _År

en: Font style:
nn: Skriftstil:

en: Font:
nn: Skrifttype:

en: Size:
nn: Storleik:

en: Formula Guru
nn: Formelvegvisar

en: Fourier Analysis
nn: Fourier analyse

en: _Inverse
nn: O_mvendt

en: _Input
nn: _Inndata

en: _Output
nn: _Utdata

en: _Percentages
nn: _Prosent

en: Function Selector
nn: Funksjonvelgar

en: (Ma_ximum):
nn: (Ma_ksimum):

en: Current Value:
nn: Noverande verdi:

en: GoalSeek
nn: Målsøk

en: Remaining Error:
nn: Gjenverande feilmeldingar:

en: Solution:
nn: Løysing:

en: _By Changing Cell:
nn: _Ved å endre celle:

en: _Set Cell:
nn: _Sett celle:

en: _To Value:
nn: _Til verdi:

en: Go To...
nn: Gå til...

en: Page
nn: Side

en: _Left section:
nn: _Venstre seksjon:

en: _Middle section:
nn: _Midtre seksjon:

en: _Right section:
nn: Høg_re seksjon:

en: Email _Address:
nn: E-post_adresse:

en: _File:
nn: _Fil:

en: Insert _row(s)
nn: Set inn _rad(er)

en: Insert cells
nn: Set inn celler

en: Shift cells _down
nn: Flytt celler n_ed

en: _Insert column(s)
nn: Set inn _kolonne(r)

en: _Shift cells right
nn: _Flytt celler mot høgre

en: O_ptions
nn: _Val

en: 0.05
nn: 0,05

en: E_qual
nn: _Lik

en: Testing the Difference of 2 Means
nn: Prøvar forskjellen mellom 2 middeltal

en: Variables are:
nn: Variablar er:

en: _Known
nn: _Kjend

en: _Paired
nn: _Para

en: _Population variances are:
nn: _Populasjonens variansar er:

en: _Populations
nn: _Populasjoner

en: _Unequal
nn: _Ulik

en: _Unknown
nn: _Ukjend

en: _Unpaired
nn: _Upara

en: Merge...
nn: Slå saman...

note: start sub menu
en: _Merge
nn: _Slå saman

en: Moving Average
nn: Flyttbart snitt

en: _Interval:
nn: _Intervall:

en: A_dd
nn: _Legg til

en: As _Value
nn: Som _verdi

en: Co_mments
nn: Ko_mmentar

en: Cont_ent
nn: Innh_ald

en: D_ivide
nn: D_ivider

en: M_ultiply
nn: M_ultipliser

en: Paste Special
nn: Lim inn spesiell

en: Paste _Link
nn: Lim inn _lenke

en: Skip _Blanks
nn: Hopp over _blanke

note: Edit -> Clear Edit -> Select Note : The accelerators involving space are just for display *	purposes.  We actually handle this in *		gnm-pane.c:gnm_pane_key_mode_sheet *	with the rest of the key movement and rangeselection. *	Otherwise input methods would steal them A duplicate that should not go in
en: _All
nn: _Alle

en: _Formats
nn: _Formater

en: _None
nn: _Ingen

en: _Subtract
nn: _Trekk frå

en: _Transpose
nn: _Transponer

en: Directories
nn: Katalogar

en: Plugin Details
nn: Tilleggsmoduldetaljar

en: Plugin List
nn: Tilleggsmodulliste

en: Plugin Manager
nn: Tilleggsmodul-handsamar

en: Plugin directory:
nn: Tilleggsmodulkatalog:

en: _Activate All
nn: _Aktiver alle

en: Gnumeric Preferences
nn: Brukarvalg for Gnumeric

en: <b>Titles To Print</b>
nn: <b>Titlar å skrive ut</b>

en: Co_mments:
nn: Ko_mmentar:

en: Fi_rst page number:
nn: Fø_rste sidenummer:

en: Footer:
nn: Botntekst:

en: Headers and Footers
nn: Topp- og botntekst

en: Print _area:
nn: Utskriftsområde:

en: R_ight, then down
nn: _Høgre, deretter ned

en: Row and co_lumn headings
nn: Rad og kolonne overskrifter

en: Scale
nn: Skalert

en: Styles with no content
nn: Stilar utan innhald

en: _Black and white
nn: _Svart og kvitt

en: _Columns to repeat on the left side:
nn: _Kolonner å gjenta på venstre side:

en: _Down, then right
nn: _Ned, deretter til høgre

en: _Footer:
nn: _Botntekst:

en: _Grid lines
nn: _Rutenett

en: _Horizontally
nn: _Vassrett

en: _Rows to repeat on the upper region:
nn: _Rader å gjenta i øvre region:

en: _Vertically
nn: _Vertikalt

en: Random Number Generation
nn: Generering av tilfeldige tal

en: _Distribution:
nn: _Distribusjon:

en: _Number of variables:
nn: _Tal på variablar:

en: _Size of sample:
nn: _Storleik på prøve:

en: Rank and Percentile
nn: Grad og persentil

en: _Top rank
nn: _Topprang

en: 0.95
nn: 0,95

en: Confidence level:
nn: Konfidensnivå:

en: Regression
nn: Regresjon

en: _Force intercept to be zero
nn: _Tving avbrot til å vere null

en: Row Height
nn: Radhøgde

en: N_umber of samples:
nn: _Tal på prøver:

en: Per_iod:
nn: Per_iode:

en: Row major
nn: Rad major

en: Sampling
nn: Prøving

en: Sampling method:
nn: Metode for datainnsamling:

en: Size of sample:
nn: Storleik på prøve:

en: _Input range:
nn: _Inn-område:

en: _Periodic
nn: _Perodisk

en: _Random
nn: _Tilfeldig

en: Comment:
nn: Merknad:

en: Result Cells:
nn: Resultatceller:

en: Show
nn: Vis

en: View
nn: Vis

en: Advanced
nn: Avansert

en: Ask before each change
nn: Spør før kvar erstatning

en: Attempt to preserve case of text when replacing
nn: Prøv å halde på store og små bokstaver ved erstatting

en: Create =ERROR("...")
nn: Opprett =Feil("...")

en: Do not consider matches in the middle of words
nn: Ikkje vurder treff midt i ord

en: Do not perform this replacement
nn: Ikkje gjer denne erstatninga

en: Error Behaviour
nn: Oppførsel ved feil

en: Fail without any changes actually being done to any cell
nn: Feila utan at nokon endringar har blitt utført på nokon celle.

en: Ma_tch whole words only
nn: Kun _treff på heile ord

en: Perform changes within cell comments
nn: Gjer endringar i cellekommentarar

en: Perform changes within expressions
nn: Gjere endringar i uttrykk

en: Perform changes within non-string values
nn: Gjer endringar på ikkje tekstverdiar

en: Perform changes within string values
nn: Gjer endringar i tekstverdiar

en: Perform no more replacements
nn: Ikkje gjer fleire erstatningar

en: Perform this replacement
nn: Gjer denne erstatninga

en: Query for replacement
nn: Spør etter erstatning

en: Ra_nge
nn: O_mråde

en: Re_gular expression
nn: Re_gulært uttrykk

en: Scope
nn: Område

en: Search
nn: Søk

en: Search and Replace Query
nn: Søk og erstatt førespurnad

en: Search and replace in all cells in the workbook
nn: Søk og erstatt i alle celler i arbeidsboka

en: Search and replace in current sheet only
nn: Søk og erstatt kun i gjeldande ark

en: Search and replace in specified range only
nn: Søk og erstatt kun <i spesifisert område

en: Search column by column
nn: Søk kolonne etter kolonne

en: Search line by line
nn: Søk linje etter linje

en: Skip cells that that would result in errors
nn: Hopp over celler som vil gi feil

en: The search text is a regular expression
nn: Søketeksten er eit regulært uttrykk

en: The search text is taken literally.
nn: Søketekst blir tatt bokstavleg

en: Turn unparsable entries into string values
nn: Gjer utolkbare oppføringar om til tekstverdiar

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
nn: Når på, ikkje gjer forskjell mellom store eller små bokstavar

en: _Column major
nn: _Kolonne major

en: _Comments
nn: _Kommentarar

en: _Current sheet
nn: _Gjeldande ark

en: _Don't change
nn: _Ikkje endre

en: _Entire workbook
nn: _Heile arbeidsboka

en: _Expressions
nn: _Uttrykk

en: _Fail
nn: _Feila

en: _Ignore case
nn: Utan _omsyn til bokstavstorleik

en: _Other values
nn: _Andre verdiar

en: _Plain text
nn: _Rein tekst

en: _Preserve case
nn: Hald _på bokstavstorleik

en: _Query
nn: Sp_ørjing

en: _Replace by
nn: _Byt ut med

en: _Row major
nn: _Rad major

en: _Search for
nn: _Søk etter

en: _Strings
nn: _Strengar

en: C_olumn major
nn: _Kolonne major

en: Dismiss search center
nn: Forkast søkesenter

en: Find text within cell comments
nn: Finn tekst i cellekommentarar

en: Find text within expressions
nn: Finn tekst i uttrykk

en: Find text within non-string values
nn: Finn tekst i ikkje tekstverdiar

en: Find text within string values
nn: Finn tekst i tekstverdiar

en: Match _whole words only
nn: Kun treff på _heile ord

en: Matches
nn: Treff

en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: Search cells containing
nn: Søk i celler som inneheld

en: Search in all cells in the workbook
nn: Søk i alle celler i arbeidsboka

en: Search in current sheet only
nn: Søk kun i gjeldande ark

en: Search in specified range only
nn: Søk kun i spesifisert område

en: Show next match
nn: Vis neste treff

en: Show previous match
nn: Vis forrige treff

en: Start search
nn: Start søk

en: _Number
nn: _Nummer

en: _Range
nn: _Område

en: _Results
nn: _Resultater

en: _Search for:
nn: _Søk etter:

en: Input Range:
nn: _Inn-område:

en: _Area
nn: _Område

en: Summary
nn: Samandrag

en: Variables
nn: Variablar

en: Label:
nn: Etikett:

en: Page:
nn: Side:

en: B_y Changing Cells:
nn: Ved å endre celler:

en: Constraints
nn: Avgrensing

en: Int
nn: Heiltal

en: M_in
nn: M_inimum

en: Parameters
nn: Parametrar

en: Reports
nn: Rapportar

en: Solve
nn: Løys

en: Solver
nn: Løysar

en: _Left Hand Side:
nn: _Venstre side:

en: _Max
nn: _Maksimum

en: _Name:
nn: _Namn:

en: _Right Hand Side:
nn: _Høgre Hand:

en: _Set Target Cell:
nn: _Velg målcelle:

en: Dependency cells
nn: Avhengige celler

en: Maximum
nn: Maksimum

en: Result cell
nn: Resultatcelle

en: Step
nn: Steg

en: _Coordinate
nn: _Koordinat

en: _Visual
nn: _Visuell

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
nn: Prøvar likheit av 2 varianser (F-Test)

en: Create New View
nn: Lag ny vising

en: A_uto Complete Text in Cells
nn: A_utokompleter tekst i celler

en: Notebook _Tabs for Sheets
nn: Notatblokk _faner i ark

en: Pa_ssword:
nn: Pa_ssord:

en: Unimplementented
nn: Ikkje implementert

en: _Horizontal Scrollbar
nn: _Vassrett rullefelt

en: _Vertical Scrollbar
nn: _Vertikalt rullefelt

en: '%s' has a circular reference
nn: «%s» har ei sirkuler referanse

en: '%s' is already defined in sheet
nn: «%s» er allereide definert i arket

en: '%s' is already defined in workbook
nn: «%s» er allereide definert i arbeidsboka

en: Internal type error
nn: Intern typefeil

en: Unknown evaluation error
nn: Ukjent evalueringsfeil

en: Invalid template file: %s
nn: Ugyldig mal-fil: %s

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
nn: Målområdet er for lite, det må vera minst %d rader ganger %d kolonner

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
nn: Målområdet er for lite, det må vere minst %d kolonner breidt

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
nn: Målområdet er for lite, det må vere minst %d rader høgt

en: Cannot create file %s
nn: Kan ikkje opprette fila %s

en: Function implementation not available.
nn: Funksjonsimplementering er ikkje tilgjengeleg.

en: Unknown Function
nn: Ukjend funksjon

en: Boolean
nn: Boolsk

en: Cell Range
nn: Celleområde

en: Area
nn: Område

en: Scalar
nn: Skalar

note: Missing values will be NULL.
en: Any
nn: Einkvar

en: Missing function category name.
nn: Manglar kategorinamn på funksjonen.

en: Module file "%s" has invalid format.
nn: Modulfila «%s» har ugyldig format.

en: File doesn't contain "%s" array.
nn: Fila inneheld ikkje «%s» tabellen.

en: clipboard
nn: utklippstavle

en: Load file
nn: Laste fil

en: Select a file
nn: Vel ei fil

en: All Files
nn: Alle filer

en: Spreadsheets
nn: Rekneark

en: File _type:
nn: Fil_type:

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
nn: Vald filformat støttar ikkje lagring av fleire ark i ei fil.
    Dersom du ønskar å lagre alle arka, lagre dei i enkelfiler eller velg eit anna filformat.
    Vil du lagre kun det gjeldande arket?

en: Multiple errors
nn: Fleire feil

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
nn: Breidde: %.2f punkt (%d pikslar)

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
nn: Høgde: %.2f punkt (%d pikslar)

en: _Move
nn: Flytt

en: _Copy
nn: _Kopier

en: Copy _Formats
nn: Kopier _format

en: Copy _Values
nn: Kopier _Verdiar

en: Shift _Down and Copy
nn: Flytt ned og kopier

en: Shift _Right and Copy
nn: Flytt til høgre og kopier

en: Shift Dow_n and Move
nn: Gå ned og flytt

en: Shift Righ_t and Move
nn: Gå til høgre og flytt celler

en: C_ancel
nn: _Avbryt

en: Display Gnumeric's version
nn: Vis versjon av Gnumeric

en: Set the root library directory
nn: Set rot-katalogen for bibliotek

en: Adjust the root data directory
nn: Endre på rot-katalog for datafiler

en: Enables some print debugging behavior
nn: Koplar inn noken utskriftsrelaterte feilsøkingsfunksjonar

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
nn: gnumeric versjon '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'

en: Specify the size and location of the initial window
nn: Spesifiser storleik og plassering på det første vindauget

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
nn: BREIDDExHØGDE+XOFF+YOFF

en: Dumps the function definitions
nn: Skriv ut funksjonsdefinisjonane

en: Unknown sheet '%s'
nn: Ukjent ark «%s»

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
nn: Namnet «%s» eksisterar ikkje i arket «%s»

en: Unknown workbook '%s'
nn: Ukjent arbeidsbok «%s»

en: Could not find matching closing quote
nn: Kunne ikkje finne avsluttande sittatteikn

en: Sheet name is required
nn: Må ha namn på ark

en: The number is out of range
nn: Talet er utanfor gitt område

en: Multiple expressions are not supported in this context
nn: Fleire uttrykk er ikkje støtta i denne samanhengen

en: Could not find matching opening parenthesis
nn: Kan ikkje finne parantes som startar uttrykket

en: Could not find matching closing parenthesis
nn: Kan ikkje finne avsluttande parantes

en: Invalid expression
nn: Ugyldig uttrykk.

en: Unexpected token %c
nn: Uventa token %c

en: Page &[PAGE]
nn: Side &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
nn: Side &[PAGE] av &[PAGES]

en: &[DATE]
nn: &[DATO]

en: File Name
nn: Filnamn

en: tab
nn: fane

en: page
nn: side

en: pages
nn: sider

en: date
nn: dato

en: time
nn: tid

en: file
nn: fil

en: cell
nn: celle

en: You must specify a range to search.
nn: Du må spesifisere eit område å søke i.

en: The search range is invalid.
nn: Søkeområdet er ikkje gyldig.

en: Do not save
nn: Ikkje lagre

en: Cu_t
nn: Klipp _ut

en: _Paste
nn: _Lim inn

en: Paste _Special
nn: Lim inn _spesiell

en: _Insert Cells...
nn: Set _inn celler...

en: _Delete Cells...
nn: _Slett celler

en: _Insert Column(s)
nn: Set inn kolonne/kolonnar

en: _Delete Column(s)
nn: Slett kolonne/kolonnar

en: _Insert Row(s)
nn: Set inn rad/rader

en: _Delete Row(s)
nn: Slett rad/rader

en: Clear Co_ntents
nn: Tøm innhald ...

en: Edit Co_mment...
nn: Rediger ko_mmentar...

note: start sub menu Format -> Col
en: _Width...
nn: _Breidd ...

en: _Hide
nn: _Gøym

en: _Unhide
nn: _Hent fram

note: Format toolbar
en: Merge
nn: Slå saman

note: Object Toolbar
en: Frame
nn: Ramme

en: Button
nn: Knapp

en: CheckBox %d
nn: Avmerkingsboks %d

en: RadioButton
nn: Radioknapp

en: Copy
nn: Kopier

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Target region contains merged cells
nn: Målområdet inneheld samla celler

en: cannot operate on merged cells
nn: kan ikkje arbeide på samla celler

en: cannot operate on array formulæ
nn: kan ikkje arbeide på matriseformular

en: Insert Columns
nn: Set inn kolonner

en: Delete Columns
nn: Slett kolonner

en: Insert Rows
nn: Set inn rader

en: Delete Rows
nn: Slett rader

en: string
nn: streng

en: Parse error while trying to parse data into sheet
nn: Tolkningsfeil ved innlesing av data inn i ark

en: Row %i
nn: Rad %i

en: Column %i
nn: Kolonne %i

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
nn: /SS/df/MS/F/P-verdi/F kritisk

en: /Count/Sum/Average/Variance
nn: /Tell/Summer/Snitt/Varians

en: Row %d
nn: Rad %d

en: Standard Error
nn: Standard feil

en: Exponential Smoothing (%s)
nn: Eksponentiell utjamning (%s)

en: Area %i
nn: Område %i

en: Variable %i
nn: Variabel %i

en: Correlations
nn: Korrelasjonar

en: Correlation (%s)
nn: Korrelasjon (%s)

en: Covariances
nn: Kovarians

en: Covariance (%s)
nn: Kovarians (%s)

note: * Note to translators: in the following string and others like it, * the "/" is a separator character that can be changed to anything * if the translation needs the slash; just use, say, "|" instead. * * The items are bundled like this to increase translation context.
en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
nn: /Middelverdi/Standard Feil/Median/Modus/Standard avvik/Prøve varians/Kurtose/Forskyvning/Område/Minumu/Maksimum/Sum/Telling

en: Largest (%d)
nn: Største (%d)

en: Smallest (%d)
nn: Minste (%d)

en: Descriptive Statistics (%s)
nn: Deskriptiv statistikk (%s)

en: Sampling (%s)
nn: Prøving (%s)

en: Sample
nn: Prøve

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
nn: /Middelverdi/Kjent varians/Observerasjonar/Hypotesisert middeldifferanse/Observert middelverdi Differanse/z/P (Z<=z) ein-hale/z kritisk ein-hale/P (Z<=z) to-hale/z Kritisk to-hale

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
nn: /Middelverdi/Varians/Observerasjonar/Hypotesiser middel differanse/Observert snitt Differanse/df/t Stat/P (T<=t) ein-hale/t kritisk ein-hale/P (T<=t) to-hale/

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
nn: /Middelverdi/Varians/Observerasjonar/df/F/P (F<=f)/F kritisk høgrehale/P (f<=F) venstre-hale/F kritisk venstre-hale/P to-hale/F kristisk to-hale

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
nn: /df/SS/MS/F/Signifikans av F

en: Regression (%s)
nn: Regresjon (%s)

en: Moving Average (%s)
nn: Flyttbart snitt (%s)

en: Point
nn: Punkt

en: Rank
nn: Rang

en: Ranks (%s)
nn: Ranger (%s)

en: Ranks
nn: Ranger

en: Anova: Single Factor
nn: Anova: Enkel faktor

en: SUMMARY
nn: SAMANDRAG

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
nn: /Grupper/Tell/Summer/Snitt/Varians

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
nn: /ANOVA/Kjelde til variasjon/Mellom grupper/Innan grupper/Total

en: New Sheet
nn: Nytt ark

en: New Workbook
nn: Ny arbeidsbok

en: Worksheet:
nn: Ark:

en: Report Created:
nn: Rapport lagd:

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
nn: Inndataområdet for sannsyn innheld ein ikkje-numerisk verdi.
    All sannsyn må vere ikkje-negative tal.

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
nn: Sannsynsområdet inneheld eit negativt tal.
    Alt sannsyn må vere ikkje-negativt!

en: None of the values in the value range may be empty!
nn: Ingen av verdiane i området kan vere tom!

en: The probabilities may not all be 0!
nn: Alle sannsynsverdiane kan ikkje vere 0!

en: Random Numbers (%s)
nn: Tilfeldige tal (%s)

en: Mean
nn: Gjennomsnitt:

en: Mode
nn: Modus

en: Variance
nn: Varians

en: Range
nn: Område

en: Count
nn: Tal på

en: Report
nn: Rapport

en: (Input)
nn: (Inndata)

en: Tabulation
nn: Tabulering

en: Gnumeric: Validation
nn: Gnumeric: validering

en: Cell %s is not permitted to be blank
nn: Celle %s har ikkje lov til å vere tom

en: %s is not true.
nn: %s er ikkje sann.

en: #DIV/0!
nn: #DIV/0

en: #VALUE!
nn: #VERDI!

en: #NAME?
nn: #NAMN?

en: #N/A
nn: #I/T

en: Default file saver is not available.
nn: Standard fillagrar er ikkje tilgjengeleg.

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
nn: I celle %s, innhaldet
           %s
    ville blitt erstatta av
           %s
    som er ugyldig.
    
    Erstatninga har blitt avbroten og ingenting har blitt endra.

en: Comment in cell %s!%s
nn: Kommentar i celle %s!%s

note: TODO : No need to check simplicty.  XL applies for each non-discrete * selected region, (use selection_apply).  Arrays and Merged regions * are permitted.
en: Insert rows
nn: Set inn rader

en: Insert columns
nn: Set inn kolonner

en: Show Detail
nn: Vis detalj

en: Hide Detail
nn: Gøym detalj

en: can only be performed on an existing group
nn: kan berre utførast på ei eksisterande gruppe

en: Ungroup
nn: Løys opp gruppe

en: Sort
nn: Sorter

en: Set Horizontal Alignment
nn: Sett horisontal justering

en: Set Vertical Alignment
nn: Sett loddrett justering

en: Format as Number
nn: Formater som tal

en: Format as Currency
nn: Formater som valuta

en: Format as Percentage
nn: Formater som prosent

en: Format as Time
nn: Formater som tid

en: Format as Date
nn: Formater som dato

en: Add Borders
nn: Legg til kantlinjer

en: Remove borders
nn: Fjern kantlinjer

en: Increase precision
nn: Auke presisjon

en: Decrease precision
nn: Minke presisjon

en: Copy down
nn: Kopier ned

en: Copy right
nn: Kopier til høgre

en: _File
nn: _Fil

en: _Edit
nn: R_ediger

en: C_lear
nn: _Tøm

en: _Delete
nn: _Slett

en: S_heet
nn: _Ark

en: _Select
nn: _Vel

en: _View
nn: _Vis

en: _Windows
nn: _Vindauge

en: _Toolbars
nn: _Verktylinjer

en: _Insert
nn: Set _inn

en: S_pecial
nn: S_pesial

en: C_olumn
nn: K_olonne

note: ICK A DUPLICATE : we have no way to override a label on one proxy
en: _Sheet
nn: _Ark

en: _Tools
nn: Verk_ty

en: F_ill
nn: F_yll

en: _Group and Outline
nn: _Grupper og disponer

en: _Help
nn: _Hjelp

en: Create a new workbook
nn: Lag ei ny arbeidsbok

en: Open a file
nn: Opne ei fil

en: Save the current workbook
nn: Lagre gjeldande arbeidsbok

en: Sen_d To...
nn: Sen_d til ...

en: Setup the page settings for your current printer
nn: Endre sideoppsett for aktiv skrivar

en: Print preview
nn: Førehandsvising av utskrift

en: Print the current file
nn: Skriv ut aktiv fil

en: Close the current file
nn: Lukk aktiv fil

en: Quit the application
nn: Avslutt dette programmet

en: Cut the selection
nn: Klipp ut valde område

en: Copy the selection
nn: Kopier utval

en: Paste the clipboard
nn: Lim inn frå utklippstavla

en: _Undo
nn: _Angre

en: Undo the last action
nn: Gjer om siste handling

en: _Redo
nn: Gje_r om

en: Redo the undone action
nn: Gjer om handlinga som du har angra på

en: _Contents
nn: _Innhald

en: Gnumeric on the _Web
nn: Gnumeric _heimeside

en: _About
nn: _Om

en: About this application
nn: Om dette programmet

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
nn: Fjern formatering, kommentarar og innhald i valde celler

en: Clear the selected cells' contents
nn: Fjern innhaldet i valde celler

note: A duplicate that should not go into the menus, used only for the accelerator Insert
en: C_ells...
nn: C_eller ...

en: Select all cells in the spreadsheet
nn: Velg alle celler i reknearket

en: Select an entire column
nn: Vel ei heil kolonne

en: Select an entire row
nn: Vel ei heil rad

en: Select an array of cells
nn: Vel ein tabell med celler

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
nn: Velg alle celler som er avhengig av den gjeldande cella

en: _Goto cell...
nn: _Gå til celle ...

en: Jump to a specified cell
nn: Gå til gitt kolonne

en: Insert a new sheet
nn: Set inn eit nytt ark

en: _Append
nn: _Legg til

en: _Duplicate
nn: _Lag kopi

en: Make a copy of the current sheet
nn: Lag ein kopi av det gjeldande arket

en: Irrevocably remove an entire sheet
nn: Fjerne eit heilt ark utan moglegheiter for å hente det tilbake

en: Rename the current sheet
nn: Endre namn på dette arket

en: P_aste special...
nn: _Lim inn spesiell ...

en: Paste with optional filters and transformations
nn: Lim inn med alternative filter og transformasjonar

en: Co_mment...
nn: Ko_mmentar...

en: Edit the selected cell's comment
nn: Rediger valde celler sine kommentarar

en: _Auto generate names...
nn: _Automatisk generer namn ...

en: Use the current selection to create names
nn: Bruk gjeldande val til å lage namn

en: Search for something
nn: Søk etter noko

en: Recalculate
nn: Rekn om på nytt

en: Recalculate the spreadsheet
nn: Rekn om reknearket på nytt

note: View
en: _New View...
nn: _Ny vising...

en: _Freeze Panes
nn: _Frys panes

en: Freeze the top left of the sheet
nn: Frys øvre venstre på arket

en: _Zoom...
nn: F_orstørr ...

en: Zoom the spreadsheet in or out
nn: Forstørr eller forminsk reknearket

en: Insert new cells
nn: Set inn nye celler

en: Insert new columns
nn: Set inn ny kolonner

en: Insert new rows
nn: Set inn nye rader

en: _Image...
nn: _Bilete...

en: Insert an image
nn: Set inn eit bilete

note: Insert -> Special
en: Current _date
nn: Noverande _dato

en: Insert the current date into the selected cell(s)
nn: Set inn noverande dato i valde celle(r)

en: Current _time
nn: Noverande _tid

en: Insert the current time into the selected cell(s)
nn: Set inn noverande tid i valde celle(r)

en: _Autoformat...
nn: _Autoformater ...

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
nn: Formaterar ein celleregion basert på ein pre-definert mal

en: Modify the formatting of the selected cells
nn: Modifiser formateringa itl valde celler

en: Change width of the selected columns
nn: Endre breidda på valde kolonner

en: Hide the selected columns
nn: Gøym valde kolonner

en: Make any hidden columns in the selection visible
nn: Gjer skjulte kolonner i vald område synleg

en: _Standard Width
nn: _Standard breidde

en: Change the default column width
nn: Endre standard kolonne breidde

note: Format -> Row
en: H_eight...
nn: _Høgd ...

en: Change height of the selected rows
nn: Endre høgda på valde rader

en: Hide the selected rows
nn: Gøym valde rader

en: Make any hidden rows in the selection visible
nn: Gjer skjulte rader i vald område synleg

en: _Standard Height
nn: _Standard høgde

en: Change the default row height
nn: Endre  standard rad høgde

note: Tools
en: _Plug-ins...
nn: _Tilleggsmodular ...

en: Manage available plugin modules
nn: Administrer tilgjengelege tilleggsmodular

en: Auto _Correct...
nn: Auto _Korriger ...

en: Automatically perform simple spell checking
nn: Automatisk utfør enkel stavekontroll

en: _Auto Save...
nn: _Autolagring ...

en: Automatically save the current document at regular intervals
nn: Automatisk lagre gjeldande dokument med jamne mellomrom

en: _Goal Seek...
nn: _Målsøk ...

en: Iteratively recalculate to find a target value
nn: Interaktiv rekalkulasjon for å finne ein målverdi

en: _Solver...
nn: _Løysar ...

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
nn: Avgrensa interaktiv rekalkulasjon for å nærme seg ein målverdi

note: Tools -> Scenarios
en: _View...
nn: _Vis...

en: _Add...
nn: _Legg til...

note: Statistics
en: _Sampling...
nn: _Prøving...

note: Statistics -> Descriptive
en: _Correlation...
nn: _Korrelasjon...

en: Pearson Correlation
nn: Pearson korrelasjon

en: Co_variance...
nn: Ko_varians...

en: _Descriptive Statistics...
nn: _Deskriptiv statistikk...

en: Various summary statistics
nn: Forskjellig summeringsstatistikk

en: Ranks And _Percentiles...
nn: Grad og _persentil...

en: Ranks, placements and percentiles
nn: Rang, plassering og persentilar

note: Statistics -> DependentObservations
en: _Fourier Analysis...
nn: _Fourier analyse...

note: Statistics -> DependentObservations -> Forecast
en: _Exponential Smoothing...
nn: _Eksponentiell utjamning...

en: Exponential smoothing...
nn: Eksponentiell utjaming...

en: _Moving Average...
nn: _Flyttbart snitt...

en: Moving average...
nn: Flyttbart snitt...

en: _Regression...
nn: _Regresjon...

en: Regression Analysis
nn: Regresjonsanalyse

note: Statistics -> TwoSamples
en: _Two Variances: FTest...
nn: _To variansar: FTest...

en: Comparing two population variances
nn: Samanliknar to populasjonsvariansar

note: Statistics -> TwoSamples -> Two Means
en: _Paired Samples: T-Test...
nn: _Para prøver: T-Test...

note: Statistics -> MultipleSamples Statistics -> MultipleSamples -> ANOVA
en: _One Factor...
nn: Ein fakt_or...

en: _Two Factor...
nn: _To-faktor...

note: Data
en: _Sort...
nn: _Sorter ...

en: Sort the selected region
nn: Sorter det valde området

en: _Validate...
nn: _Validér ...

en: Validate input with preset criteria
nn: Sjekk inn-data mot førehandsvald kriteriar

en: _Consolidate...
nn: _Konsolider ...

en: Consolidate regions using a function
nn: Konsolider område ved å bruke ein funksjon

note: Data -> Fill
en: Auto_fill
nn: Auto_fyll

en: Automatically fill the current selection
nn: Fyll gjeldande val automatisk

en: _Merge...
nn: _Slå saman...

en: _Series...
nn: _Seriar...

note: Data -> Outline
en: _Hide Detail
nn: _Gøym detaljar

en: Collapse an outline group
nn: Slå saman ei disposisjonsgruppe

en: _Show Detail
nn: Vis _detaljar

en: Uncollapse an outline group
nn: Bryt opp ei disposisjonsgruppe

en: _Group...
nn: _Gruppe ...

en: Add an outline group
nn: Legg til ny disposisjonsgruppe

en: _Ungroup...
nn: _Løys opp gruppe ...

en: Remove an outline group
nn: Fjern ein disposisjonsgruppe

en: Advanced _Filter...
nn: Avansert _filter ...

en: Filter data with given criteria
nn: Filtrer data etter gitte kriteriar

en: Sum into the current cell
nn: Summer inn i gjeldande celle

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
nn: Sorter det valde området i stigande rekkefølge basert på den første kolonna som er vald

en: Sort Descending
nn: Sorter synkande

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
nn: Sorter det valde området i synkande rekkefølge basert på den første kolonna som er vald

en: Create a frame
nn: Lag ei ramme

en: Checkbox
nn: Avmerkingsboks

en: Create a checkbox
nn: Lag ei avkryssingsboks

en: Scrollbar
nn: Rullefelt

en: Create a scrollbar
nn: Lag eit rullefelt

en: List
nn: Liste

en: Create a list
nn: Lag ei liste

en: Combo Box
nn: Kombinasjonsboks

en: Create a combo box
nn: Lag ei kombiboks

en: Arrow
nn: Pil

en: Rectangle
nn: Rektangel

en: Create a button
nn: Lag ein knapp

en: Create a radio button
nn: Lag radioknapp

en: Merge a range of cells
nn: Slå saman eit celleområde

en: Split merged ranges of cells
nn: Del opp eit samla område med celler

en: General
nn: Allment

en: Currency
nn: Valuta

en: Accounting
nn: Rekneskap

en: Format the selection as accounting
nn: Formaterar valde celler som rekneskap

en: Format the selection as percentage
nn: Formater valde celler som prosent

en: Scientific
nn: Vitskapleg

en: Format the selection as scientific
nn: Formater utval som vitenskapleg

en: Format the selection as date
nn: Formaterar utval som dato

en: Format the selection as time
nn: Formaterar utval som tid

en: AddBorders
nn: Legg til kantlinjer

en: ClearBorders
nn: Fjern kantlinjer

en: Increase Precision
nn: Auke presisjon

en: Decrease Precision
nn: Minke presisjon

en: Display _Outlines
nn: Vis _omriss

en: Toggle whether or not to display outline groups
nn: Slå på eller av visning av omrissgrupper

en: Outlines _Below
nn: Omriss _under

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
nn: Slå av/på visning av omriss øverst eller nederst

en: Outlines _Right
nn: Disponer til høg_re

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
nn: Slå av/på visning av kolonne-disposisjon til venstre eller høgre

en: Display _Formulæ
nn: Vis _formlar

en: Display the value of a formula or the formula itself
nn: Vis verdien av formelen eller formelen sjølv

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
nn: Slå på eller av visning av null som blank

en: Hide _Gridlines
nn: Gøym r_utenett

en: Toggle whether or not to display gridlines
nn: Slå på eller av visning av rutenett

en: Hide _Column Headers
nn: Gøym _kolonne overskrifter

en: Toggle whether or not to display column headers
nn: Slå av eller på visning av toppkolonnetekst

en: Hide _Row Headers
nn: Gøym _rad overskrifter

en: Toggle whether or not to display row headers
nn: Slå på eller av visning av toppradtekst

en: _Left Align
nn: _Venstrejustering

en: Align left
nn: Venstrejustering

en: _Center
nn: _Sentrert

note: ALSO "<control>2"
en: Bold
nn: Feit

note: ALSO "<control>3"
en: Italic
nn: Kursiv

en: _Underline
nn: _Understreking

note: ALSO "<control>4"
en: Underline
nn: Understreking

note: from icon theme
en: _Double Underline
nn: _Dobbel understreking

en: Double Underline
nn: Dobbel understreking

en: _Strike Through
nn: Gjennom_strek

en: Strike Through
nn: Gjennomstrek

en: %s!%s is locked
nn: %s!%s er låst

en: Remove
nn: Fjern

en: Un_freeze Panes
nn: _Fjern frysing på Panes

en: Discard all
nn: Forkast alle

en: Discard
nn: Forkast

en: Save all
nn: Lagre alle

en: Don't quit
nn: Ikkje avslutt

en: Don't close
nn: Ikkje lukk

en: _Re-Edit
nn: _Rediger på nytt

en: _Discard
nn: _Forkast

en: _Accept
nn: Godt_a

en: _Zoom
nn: _Forstørring

en: Clear Borders
nn: Fjern kantlinjer

en: All Borders
nn: Alle kantlinjer

en: Outside Borders
nn: Utanfor kantlinjer

en: Thick Outside Borders
nn: Tjukk utanfor kantlinjer

en: Double Bottom
nn: Dobbel botn

en: Thick Bottom
nn: Tjukk botn

en: Top and Bottom
nn: Topp og botn

en: Top and Double Bottom
nn: Topp og dobbel botn

en: Top and Thick Bottom
nn: Topp og tjukk botn

en: Set Borders
nn: Set ramer

en: Borders
nn: Kantlinjer

en: Set Foreground Color
nn: Vel framgrunnsfarge

note: Set background to NONE
en: Set Background Color
nn: Vel bakgrunnsfarge

en: Open %s
nn: Opne %s

en: (All)
nn: (Alle)

en: (Custom...)
nn: (Eigendefinert...)

en: Bold italic
nn: Feit kursiv

en: Increase Indent
nn: Auke innrykk

en: Decrease Indent
nn: Minke innrykk

en: Define Name
nn: Definer namn

en: Address
nn: Adresse

note: Translators: "%dR x %dC" is a very short format to indicate the number of rows and columns
en: %dR x %dC
nn: %dR x %dK

en: Can't open '%s' for writing: %s
nn: Kan ikkje opne «%s» for skriving: %s

en: Unsupported file format.
nn: Ikkje støtta filformat

en: Book%d.%s
nn: Bok%d.%s

en: Graph
nn: Graf

en: Reorganizing Sheets
nn: Omorganiserer ark

en: Unsupported object type '%s'
nn: Ustøtta objekt-type «%s»

en: Gnumeric Team
nn: Gnumeric-laget

en: Cool
nn: Feit

en: Simple
nn: Enkel

en: Trendy
nn: Moteriktig

en: Banana
nn: Banan

en: Black
nn: Svart

en: Blue
nn: Blå

en: Orange
nn: Oransje

en: Desert
nn: Ørken

en: Ice
nn: Is

en: Modern
nn: Moderne

en: Purple
nn: Purpur

en: Basic
nn: Grunnleggjande

en: Empty
nn: Tom

en: Green
nn: Grøn
