gnumeric 1.7.12 TRUNK - en to vi translation catalogue (2404 entries)

en: Calculation, Analysis, and Visualization of Information
vi: Tính, phân tích và cách thức hiển thị thông tin

note: Keep in sync with .desktop file
en: Gnumeric Spreadsheet
vi: Bảng tính Gnumeric

en: Spreadsheet
vi: Bảng tính

en: Parse error while reading Applix file.
vi: Lỗi phân tách khi đọc tập tin Applix.

en: Missing characters for character encoding
vi: Thiếu ký tự cho mã hóa ký tự

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
vi: Ký tự không hợp lệ trong bảng mã « %c%c ».

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
vi: Biểu thức không bắt đầu bằng dấu « = » không? « %s »

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
vi: %s!%s : không thể phân tách « %s »
         %s

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
vi: Nhập bảng tính phiên bản 4.[234]

en: CORBA Interface
vi: Giao diện CORBA

en: Provides a CORBA scripting interface
vi: Cung cấp giao diện tập lệnh CORBA

en: Reading file...
vi: Đang đọc tập tin...

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
vi: Lỗi cú pháp tại dòng %d. Bỏ qua.

en: Unknown value type '%s' at line %d. Ignoring.
vi: Gặp kiểu dữ liệu lạ « %s » tại dòng %d nên bỏ qua.

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
vi: Giá trị dữ liệu lạ « %s »: tại dòng %d. Bỏ qua.

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
vi: Kiểu dữ liệu lạ « %d » tại dòng %d. Bỏ qua.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
vi: Tập tin DIF có nhiều hơn số hàng tối đa %d. Bỏ qua những hàng còn lại.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
vi: Tập tin DIF có nhiều hơn số cột tối đa %d. Bỏ qua những cột còn lại.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
vi: Gặp kết thúc tập tin bất ngờ tại dòng %d trong khi đang đọc phần đầu.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
vi: Gặp kết thúc tập tin bất ngờ tại dòng %d trong khi đang đọc dữ liệu.

en: Error while reading DIF file.
vi: Gặp lỗi khi đọc tập tin DIF.

en: Cannot get default sheet.
vi: Không thể lấy bảng mặc định.

en: Error while saving DIF file.
vi: Gặp lỗi khi lưu tập tin DIF.

en: Data Interchange Format (*.dif)
vi: Khuôn dạng chuyển đổi dữ liệu: Data Interchange Format (*.dif)

en: Data Interchange Format (DIF) module
vi: Mô đun khuôn dạng chuyển đổi dữ liệu: Data Interchange Format (DIF)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
vi: Đọc và ghi thông tin được lưu vào Khuôn dạng chuyển đổi dữ liệu: Data Interchange Format (*.dif)

en: No Workbook or Book streams found.
vi: Không tìm thấy dòng Sách hoặc Sổ làm việc.

en: Preparing to save...
vi: Đang chuẩn bị để lưu...

en: Saving file...
vi: Đang lưu tập tin...

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
vi: Gặp thuộc tính bất ngờ %s::%s == « %s ».

en: XML document not well formed!
vi: Tập tin XML sai dạng thức.

en: #UNKNOWN!
vi: #KHÔNG RÕ!

en: Sheet%d
vi: Bảng%d

en: Macro%d
vi: Vĩ_lệnh%d

en: Chart%d
vi: Sơ_đồ%d

en: Module%d
vi: Môđun%d

en: Failure parsing name '%s'
vi: Gặp lỗi phân tách tên « %s ».

en: Incorrect expression for name '%s': content will be lost.
vi: Biểu thức không đúng cho tên « %s »: nội dung sẽ bị mất.

en: external references
vi: tham chiếu ngoại

en: No password supplied
vi: Chưa nhập mật khẩu

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u column, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u columns, and this workbook has %d
vi[0]: Một phần nội dung sẽ bị mất khi lưu. Dạng thức này hỗ trợ chỉ %u cột, còn sổ làm việc này có %d cột

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u row, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u rows, and this workbook has %d
vi[0]: Một phần nội dung sẽ bị mất khi lưu. Dạng thức này hỗ trợ chỉ %u hàng, còn sổ làm việc này có %d hàng

en: This is somewhat corrupt.
    We already wrote a length for a string that is being truncated due to encoding problems.
vi: Chúng ta đã viết một độ dài cho một chuỗi đang bị cắt xén vì gặp lỗi mã hóa.

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
vi: Không mở được dòng « Book » (sách) để ghi.

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
vi: Không mở được dòng « Workbook » (sổ làm việc) để ghi.

en: Broken function
vi: Hàm bị hỏng.

en: Too many arguments for function '%s', MS Excel can only handle %d not %d
vi: Quá nhiều đối số cho hàm « %s », MS Excel™ chỉ có thể quản lý %d đối số, không phải %d.

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
vi: Nhập/Xuất tập tin MS Excel™

en: MS Excel (tm)
vi: MS Excel™

en: MS Excel (tm) (*.xls)
vi: MS Excel™ (*.xls)

en: MS Excel (tm) 2003 SpreadsheetML
vi: MS Excel™ 2003 SpreadsheetML

en: MS Excel (tm) 2007
vi: MS Excel™ 2007

en: MS Excel (tm) 5.0/95
vi: MS Excel™ 5.0/95

en: MS Excel (tm) 97/2000/XP
vi: MS Excel™ 97/2000/XP

en: MS Excel (tm) 97/2000/XP &amp; 5.0/95
vi: MS Excel™ 97/2000/XP &amp; 5.0/95

en: '%s' is corrupt!
vi: « %s » bị hỏng !

en: Unknown enum value '%s' for attribute %s
vi: Không biết giá trị đếm « %s » cho thuộc tính %s

en: Integer '%s' is out of range, for attribute %s
vi: Số nguyên « %s » ở ngoài phạm vi cho thuộc tính %s

en: Invalid integer '%s' for attribute %s
vi: Số nguyên không hợp lệ « %s » cho thuộc tính %s

en: Invalid number '%s' for attribute %s
vi: Số không hợp lệ « %s » cho thuộc tính %s

en: Invalid cell position '%s' for attribute %s
vi: Vị trí ô không hợp lệ « %s » cho thuộc tính %s

en: Invalid range '%s' for attribute %s
vi: Phạm vi không hợp lệ « %s » cho thuộc tính %s

en: Undefined number format id '%s'
vi: Dạng thức số « %s » chưa được xác định

en: Dropping missing object
vi: Đang thả đối tượng còn thiếu

en: Dropping object with incomplete anchor %2x
vi: Đang thả đối tượng có neo không hoàn thành %2x

en: Invalid color '%s' for attribute rgb
vi: Màu không hợp lệ « %s » cho thuộc tính rgb

en: Undefined style record '%d'
vi: Mục ghi « %d » chưa được xác định

en: Undefined partial style record '%d'
vi: Mục ghi bộ phận « %d » chưa được xác định

en: Invalid sst ref '%s'
vi: Tham chiếu sst không hợp lệ « %s »

en: Invalid cell %s
vi: Ô không hợp lệ %s

en: Ignoring column information that does not specify first or last.
vi: Đang bỏ qua thông tin cột không xác định điều thứ nhất hay cuối cùng.

en: Ignoring invalid data validation because : %s
vi: Đang bỏ qua sự hợp lệ hoá dữ liệu không hợp lệ vì : %s

en: Undefined
vi: Chưa xác định

en: Ignoring unhandled conditional format of type '%s'
vi: Đang bỏ qua dạng thức điều kiện chưa thao tác có kiểu « %s »

en: Unknown type of hyperlink
vi: Siêu liên kết kiểu không rõ

en: Ignoring a sheet without a name
vi: Đang bỏ qua bảng không có tên

en: Missing part-id for sheet '%s'
vi: Thiếu ID phần cho bảng « %s »

en: No workbook stream found.
vi: Không tìm thấy luồng Sổ làm việc.

en: Date/Time
vi: Ngày/Giờ

en: Complex
vi: Phức

en: Complex Functions
vi: Hàm phức

en: Functions for complex numbers
vi: Hàm xử lý số phức

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Database Functions
vi: Hàm cơ sở dữ liệu

en: Functions looking up values in databases
vi: Hàm tra cứu giá trị trong cơ sở dữ liệu

en: Date and Time Functions
vi: Hàm ngày/giờ

en: Functions manipulating dates and time
vi: Hàm xử lý ngày giờ

en: Finance
vi: Tài chính

en: Financial Derivatives
vi: Đạo hàm tài chính

en: Functions related to financial derivatives
vi: Các hàm liên quan đến đạo hàm tài chính

en: Engineering
vi: Kỹ thuật

en: Engineering Functions
vi: Hàm kỹ thuật

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
vi: Hàm xử lý số phức, chuyển đổi cơ số v.v.

en: Erlang Functions
vi: Hàm Erlang

en: Functions to help Erlang Analysis
vi: Hàm giúp đỡ phân tích loại Erlang.

en: Financial Functions
vi: Hàm tài chính

en: Interest rate calculations
vi: Tính toán lãi xuất.

note: Path of the current directory or folder. Absolute A1-style reference, as text, prepended with "$A:" * for Lotus 1-2-3 release 3.x compatibility. Returns the cell * reference of the top and leftmost cell visible in the * window, based on the current scrolling position.
en: Unimplemented
vi: Chưa làm

en: Unknown version
vi: Phiên bản lạ

en: %s version %s
vi: %s phiên bản %s

en: Automatic
vi: Tự động

en: Manual
vi: Thủ công

en: Unknown system
vi: Hệ thống lạ

en: Unknown info_type
vi: kiểu_thông_tin lạ

en: Invalid number of arguments
vi: Số đối số không hợp lệ

en: Functions for inspecting values, cells, and more
vi: Hàm theo dõi giá trị, ô, và nhiều nữa

en: Information
vi: Thông tin

en: Information Functions
vi: Hàm thông tin

en: Type Mismatch
vi: Kiểu không khớp

en: Functions for manipulating truth values
vi: Hàm xử lý giá trị sự thật

en: Logic
vi: Hợp lý

en: Logic Functions
vi: Hàm hợp lý

en: Functions for looking up values in ranges
vi: Hàm tra cứu giá trị trong phạm vi

en: Lookup
vi: Tra_cứu

en: Lookup Functions
vi: Hàm tra cứu

en: Math Functions
vi: Hàm toán học

en: Mathematical Functions
vi: Hàm toán học

en: Mathematics
vi: Toán học

en: Bitwise Operations
vi: Thao tác cách một ví trị bit

en: Number Theory
vi: Lý thuyết số

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
vi: Một vài tiện ích cơ bản cho số nguyên tố, π, φ, Σ. Ngoài ra còn có các thao tác cách một ví trị bit đơn giản.

en: Statistical Functions
vi: Hàm thống kê

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Functions for generating random numbers
vi: Hàm phát sinh số ngẫu nhiên

en: Random Number Functions
vi: Hàm số ngẫu nhiên

en: Random Numbers
vi: Số ngẫu nhiên

en: Functions for manipulating strings
vi: Hàm xử lý chuỗi

en: String
vi: Chuỗi

en: String Functions
vi: Hàm chuỗi

en: Too much data returned
vi: Quá nhiều dữ liệu trả về

en: Database Connection
vi: Kết nối đến cơ sở dữ liệu

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
vi: Dạng thức: execSQL(dsn,người dùng,mật khẩu,sql)

en: Error: could not open connection to %s
vi: Lỗi: không thể tạo kết nối tới %s

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
vi: Dạng thức: readDBTable(dsn,người dùng,mật khẩu,bảng)

en: Database functions for retrieval of data from a database.
vi: Các hàm cơ sở dữ liệu cho phép nhận dữ liệu từ cơ sở dữ liệu

en: Database UI services plugin
vi: Bổ sung dịch vụ giao diện người dùng cơ sở dữ liệu

en: GNOME-DB
vi: GNOME-CơD

en: Gnome Glossary
vi: Thuật ngữ Gnome

en: Gnome Glossary PO file format
vi: Thuật ngữ Gnome dạng thức PO

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
vi: Hỗ trợ lưu Thuật ngữ Gnome trong các tập tin dạng .po

en: Unable to parse the html.
vi: Không thể phân tách mã HTML.

en: HTML (*.html) fragment
vi: Đoạn HTML (*.html)

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
vi: Nhập/Xuất HTML, TeX, DVI, roff

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment
vi: Đoạn bảng LaTeX 2e (*.tex)

en: XHTML range - for export to clipboard
vi: Phạm vi XHTML — xuất vào khay

en: Error while reading lotus workbook.
vi: Gặp lỗi khi đọc sổ làm việc Lotus

en: Imports Lotus 123 files
vi: Nhập tập tin Lotus 123

en: Program Name
vi: Tên chương trình

note: ----------------------------------------
en: Constraint
vi: Ràng buộc

en: Value
vi: Giá trị

en: Type
vi: Kiểu

en: Limit
vi: Giới hạn

en: Variable
vi: Biến

en: Error while reading MPS file.
vi: Gặp lỗi khi đọc tập tin MPS.

en: Linear and integer program (*.mps) file format
vi: Khuôn dạng tập tin chương trình số nguyên và tuyến tính (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
vi: Môđun khuôn dạng biểu thức chương trình số nguyên và tuyến tính (MPS)

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
vi: Đọc các chương trình LP được lưu bằng dạng MPS (*.mps)

en: Imports GNU Oleo documents
vi: Nhập tài liệu GNU Oleo

en: Missing expression
vi: Thiếu biểu thức

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
vi: Biểu thức « %s » không bắt đầu bằng một trong những ký tự được công nhận

en: Invalid array expression does not specify number of columns.
vi: Biểu thức mảng không hợp lệ do không xác định số cột.

en: Invalid array expression does not specify number of rows.
vi: Biểu thức mảng không hợp lệ do không xác định số hàng.

en: expression '%s' @ '%s' is not a cellref
vi: biểu thức « %s » @ « %s » không phải là một tham chiếu ô

en: Invalid DB range '%s'
vi: Phạm vi cơ sở dữ liệu không hợp lệ « %s »

en: Unknown mimetype for openoffice file.
vi: Kiểu MIME lạ cho tập tin OpenOffice.

en: No stream named content.xml found.
vi: Không thấy có dòng tên « content.xml » (nội dung).

en: No stream named styles.xml found.
vi: Không thấy có dòng tên « styles.xml » (kiểu dạng).

en: Invalid metadata '%s'
vi: Siêu dữ liệu không hợp lệ « %s »

en: Error while opening Paradox file.
vi: Gặp lỗi khi mở tập tin Paradox.

en: Could not allocate memory for record.
vi: Không thể cấp bộ nhớ cho mục ghi.

en: Field type %d is not supported.
vi: Không hỗ trợ kiểu trường %d.

en: Imports Paradox files
vi: Nhập tập tin Paradox

en: Perl functions
vi: Hàm Perl

en: Sample Perl plugin providing some (useless) functions.
vi: Bổ sung Perl mẫu, cung cấp một vài hàm (vô ích).

en: Perl error:
vi: Lỗi Perl:

en: Perl error: %s
vi: Lỗi Perl: %s

en: Module name not given.
vi: Chưa cho biết tên tập tin mô đun.

en: perl_func.pl doesn't exist.
vi: Không có tập lệnh « perl_func.pl ».

en: Perl plugin loader
vi: Bộ tải bổ sung Perl

en: This plugin provides support for Perl plugins
vi: Bổ sung hỗ trợ bổ sung Perl

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
vi: PLN: Bảng tính đã được mã hóa bằng mật khẩu

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
vi: Đang bỏ qua dữ liệu có tuyên bố trong hàng %u mà lớn hơn hàng %u tối đa

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
vi: Đang bỏ qua dữ liệu có tuyên bố trong cột %u mà lớn hơn cột %u tối đa

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
vi: Nhập tài liệu định dạng Plan Perfect

en: Plan Perfect Format (PLN) import
vi: Nhập dạng thức Plan Perfect (PLN)

en: Imports Psion 5 series Sheet files
vi: Nhập tập tin Sheet dãy Psion 5

en: Error while reading psiconv file.
vi: Gặp lỗi khi đọc tập tin pisconv.

en: Error while parsing Psion file.
vi: Gặp lỗi khi phân tách tập tin Psion.

en: This Psion file is not a Sheet file.
vi: Tập tin Psion này không phải là một tập tin Sheet.

en: Python functions
vi: Hàm Python

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
vi: Bổ sung Python mẫu, cung cấp một vài hàm (vô ích).

en: Default interpreter
vi: Bộ thông dịch mặc định

en: Could not import %s.
vi: Không thể nhập %s.

en: Could not find %s.
vi: Không tìm thấy %s.

en: Could not initialize Python bindings for Gtk+, etc: %s
vi: Không thể khởi động tổ hợp Python cho Gtk+ v.v.: %s

en: Could not find %s
vi: Không tìm thấy %s

en: Python plugin loader
vi: Bộ tải bổ sung Python

en: This plugin provides support for Python plugins
vi: Bổ sung này hỗ trợ bổ sung Python

en: *** Interpreter: %s
vi: *** Bộ thông dịch: %s

en: Gnumeric Python console
vi: Bàn giao tiếp Python Gnumeric

en: E_xecute in:
vi: _Thực hiện trong:

en: C_ommand:
vi: _Lệnh:

en: Python list is not an array
vi: Danh sách Python không phải là mảng

en: Unsupported Python type: %s
vi: Kiểu Python chưa hỗ trợ: %s

en: Unknown error
vi: Lỗi lạ

en: Python exception (%s: %s)
vi: Lỗi ngoại lệ Python (%s: %s)

en: Python exception (%s)
vi: Lỗi ngoại lệ Python (%s)

en: Python module name not given.
vi: Chưa có tên mô đun Python.

en: Error while opening file "%s" for writing.
vi: Gặp lỗi khi mở tập tin « %s » để ghi.

en: Error while opening file "%s" for reading.
vi: Gặp lỗi khi mở tập tin « %s » để đọc.

en: Cannot create new Python interpreter.
vi: Không tạo được bộ thông dịch Python mới.

en: Module "%s" doesn't exist.
vi: Mô đun « %s »k hông tồn tại.

en: Execution of module "%s" failed.
vi: Thất bại thực hiện mô đun « %s ».

en: Some name
vi: Tên nào

en: Python file "%s" has invalid format.
vi: Tập tin Python « %s » dùng dạng thức không hợp lệ.

en: File doesn't contain "%s" function.
vi: Tập tin không chứa hàm « %s ».

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
vi: Tập tin không chứa từ điển « %s ».

en: Object "%s" is not a dictionary.
vi: Đối tượng « %s » không phải là từ điển.

en: Unknown action: %s
vi: Hành động lạ: %s

en: Not a valid function for action: %s
vi: Không phải là hàm hợp lệ cho hành động: %s

en: Imports Quattro Pro (tm) files
vi: Nhập tập tin Quattro Pro™

en: Quattro Pro (*.wb1, *.wb2, *.wb3)
vi: Quattro Pro™ (*.wb1, *.wb2, *.wb3)

en: Quattro Pro(tm)
vi: Quattro Pro™

en: Invalid zoom %hd %%
vi: Độ phóng không hợp lệ « %hd %% ».

en: Invalid record %d of length %hd
vi: Mục ghi « %d » có độ dài %hd không hợp lệ.

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
vi: Không tìm thấy dòng « PerfectOffice_MAIN ». Tập tin này thật sự là kiểu Quattro Pro™ không?

en: A proof of concept external data source
vi: Nguồn dữ liệu bên ngoài sự chứng minh ý niệm

en: Sample DataSource
vi: Nguồn dữ liệu mẫu

en: Imports SC/XSpread files
vi: Nhập tập tin SC/XSpread

en: Error parsing line
vi: Gặp lỗi khi phân tách dòng

note: * http://www.thule.no/haynie/cpumods/a2620/docs/commrc.sc.txt: * format B 20 2 * * http://www.mcs.kent.edu/system/documentation/xspread/demo_func * format A 15 2 0 * goto C7
en: Import/Export for MultiPlan (SYLK) files
vi: Nhập/xuất khẩu cho tập tin kiểu MultiPlan (SYLK)

en: Multiple values in the same cell
vi: Ô chứa nhiều giá trị

en: Multiple expressions in the same cell
vi: Ô chứa nhiều biểu thức

en: Missing closing 'E'
vi: Thiếu « E » đóng

en: Hello World plugin using ui service
vi: Bổ sung Chào Thế giới dùng dịch vụ giao diện người dùng

en: UI Hello
vi: Chào của giao diện người dùng

en: This is message from the "%s" plugin.
vi: Đây là thông điệp từ bổ sung « %s ».

en: Error while opening xbase file.
vi: Gặp lỗi khi mở tập tin XBase.

en: Imports XBase files
vi: Nhập tập tin XBase

en: Xbase (*.dbf) file format
vi: Tập tin Xbase (*.dbf)

en: Failed to read DBF header.
vi: Lỗi đọc phần đầu DBF.

en: >This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether print grid lines. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi:  • Giá trị này xác định thiết lập mặc định trong hộp thoại « Thiết lập In »: có nên in ra đường lưới hay không. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập In » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: Activate New Plugins
vi: Kích hoạt các bổ sung mới

en: Allow Unfocused Range Selections
vi: Cho phép việc chọn phạm vi không có tiêu điểm

en: Apply print-setup to all sheets
vi: Áp dụng thiết lập in cho mọi trang

en: Autocorrect first letter
vi: Tự động sửa chữ đầu tiên

en: Autocorrect initial caps
vi: Tự động sửa chữ hoa đầu

en: Autocorrect names of days
vi: Tự động sửa tên ngày

en: Autocorrect replace
vi: Tự động sửa thay thế

en: Default Black and White Printing
vi: In ra đen trắng mặc định

en: Default Bottom Margin
vi: Lề dưới mặc định

en: Default Bottom Outside Margin
vi: Lề dưới bên ngoài mặc định

en: Default Grid Line Printing
vi: In ra đường lưới mặc định

en: Default Header/Footer Font Size
vi: Cỡ phông chữ phần đầu/chân trang mặc định

en: Default Horizontal Centering
vi: Canh giữa theo chiều ngang mặc định

en: Default Left Margin
vi: Lề trái mặc định

en: Default Print Cells with Only Styles
vi: In ô có chỉ kiểu dạng mặc định

en: Default Print Direction
vi: Chiều in mặc định

en: Default Repeated Left Region
vi: Vùng bên trái lặp lại mặc định

en: Default Repeated Top Region
vi: Vùng đỉnh lặp lại mặc định

en: Default Scale Percentage
vi: Phần trăm tỷ lệ mặc định

en: Default Scale Type
vi: Kiểu tỷ lệ mặc định

en: Default Scaling Height
vi: Độ cao tỷ lệ mặc định

en: Default Scaling Width
vi: Độ rộng tỷ lệ mặc định

en: Default Title Printing
vi: In tiêu đề mặc định

en: Default Top Margin
vi: Lề trên mặc định

en: Default Top Outside Margin
vi: Lề trên bên ngoài mặc định

en: Default Vertical Centering
vi: Canh giữa dọc mặc định

en: Default header/footer font name
vi: Tên phông chữ phần đầu/chân mặc định

en: Header/Footer Format (Left Portion)
vi: Dạng thức phần đầu/chân (phần bên trái)

en: Header/Footer Format (Middle Portion)
vi: Dạng thức phần đầu/chân (phần giữa)

en: Header/Footer Format (Right Portion)
vi: Dạng thức phần đầu/chân (phần bên phải)

en: List of Active Plugins.
vi: Danh sách các bổ sung hoạt động.

en: List of Extra Autoformat Directories.
vi: Danh sách các thư mục Tự động Định dạng thêm.

en: List of Extra Plugin Directories.
vi: Danh sách các thư mục bổ sung thêm.

en: List of First Letter Exceptions
vi: Danh sách các ngoại lệ chữ đầu

en: List of Init Caps Exceptions
vi: Danh sách các ngoại lệ chữ hoa đầu

en: List of Known Plugins.
vi: Danh sách các bổ sung đã biết.

en: List of Plugin File States.
vi: Danh sách tính trạng tập tin bổ sung.

en: List of recently used functions.
vi: Danh sách các hàm được dùng gần đây.

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
vi: Độ dài tối đa của danh sách các hàm được dùng gần đây

en: Page Footer
vi: Phần chân trang

en: Page Header
vi: Phần đầu trang

en: Paper
vi: Giấy

en: Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập In » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: Preferred Display Unit
vi: Đơn vị hiển thị ưa thích

en: Sans
vi: Chữ chân

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even if the entry does not have keyboard focus.
vi: Một số hộp thoại chứa chỉ một mục nhập riêng lẻ mà cho phép lựa chọn phạm vi trong sổ làm việc. Lập biến này là TRUE (đúng) thì chuyển tiếp lựa chọn vào mục nhập này, thậm chí nếu mục nhập này không có tiêu điểm bàn phím.

en: System Directory for Autoformats
vi: Thư mục hệ thống cho Tự động Định dạng

en: The autocorrect engine does not correct the first letter for words in this list.
vi: Cư chế tự động sửa không sửa chữ đầu của từ trong danh sách này.

en: The autocorrect engine does not correct the initial caps for words in this list.
vi: Cư chế tự động sửa không sửa chữ đầu hoa đầu của từ trong danh sách này.

en: The configuration of GTKPrintSetting. Do not edit this variable.
vi: Cấu hình của GTKPrintSetting. Đừng sửa biến này.

en: The default font name for headers and footers.
vi: Tên phông chữ mặc định cho phần đầu/chân trang.

en: The default font size for headers and footers.
vi: Cỡ phông chữ mặc định cho phần đầu/chân trang.

en: The default header/footer font is bold.
vi: Phông chữ mặc định phần đầu/chân trang là đậm.

en: The default header/footer font is italic.
vi: Phông chữ mặc định phần đầu/chân trang là nghiêng.

en: The default page footer for new documents that can be modified using the page setup dialog.
vi: Phần chân trang mặc định cho mọi tài liệu mới, mà có thể được sửa đổi dùng hộp thoại thiết lập trang.

en: The default page header for new documents that can be modified using the page setup dialog.
vi: Phần đầu trang mặc định cho mọi tài liệu mới, mà có thể được sửa đổi dùng hộp thoại thiết lập trang.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
vi: Bộ lựa chọn hàm bảo quản một danh sách các hàm đã dùng gần đầy. Ở đây thì có danh sách này.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
vi: Bộ lựa chọn hàm bảo quản một danh sách các hàm đã dùng gần đầy. Ở đây thì có độ dài tối đa của danh sách này.

en: The main directory for user specific autoformat templates.
vi: Thư mục chính cho mẫu tự động định dạng đặc trưng cho người dùng.

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
vi: Thư mục này chứa các mẫu tự động định dạng được cài sẵn.

en: This is the default paper orientation. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Đây là hướng giấy mặc định. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This is the default paper specification. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Đây là đặc tả giấy mặc định. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
vi: Danh sách này chứa mọi thư mục thêm chứa mẫu tự động định dạng.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
vi: Danh sách này chứa mọi thư mục thêm chứa bổ sung.

en: This list contains all known plugins.
vi: Danh sách này chứa mọi bổ sung đã biết.

en: This list contains all plugin file states.
vi: Danh sách này chứa mọi tập tin tính trạng bổ sung.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
vi: Danh sách này chứa mọi bổ sung cần tự động kích hoạt.

en: This string gives the default region to be repeated at the left of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Chuỗi này cung cấp vùng mặc định cần lặp lại bên trái của mỗi bảng giấy được in. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This string gives the default region to be repeated at the top of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Chuỗi này cung cấp vùng mặc định cần lặp lại tại đỉnh của mỗi bảng giấy được in. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This string gives the default unit to be used in the page setup dialog.
vi: Chuỗi này đưa ra đơn vị mặc định cần dùng trong hộp thoại thiết lập trang.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print empty but formatted cells. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này xác định có nên thiết lập mặc định trong hộp thoại « Thiết lập in » có in ra các ô rỗng còn được định dạng hay không. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print first right then down. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này xác định có nên thiết lập mặc định trong hộp thoại « Thiết lập in » có in ra theo chiều phải rồi theo chiều xuống hay không. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print in only black and white. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này xác định có nên thiết lập mặc định trong hộp thoại « Thiết lập in » có in ra chỉ đen trắng hay không. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print row and column headers. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này xác định có nên thiết lập mặc định trong hộp thoại « Thiết lập in » có in ra tiêu đề hàng và cột hay không. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to scale pages by a given percentage. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này xác định có nên thiết lập mặc định trong hộp thoại « Thiết lập in » có co giãn trang theo phần trăm cho trước hay không. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
vi: Giá trị này xác định có nên thiết lập mặc định trong hộp thoại « Thiết lập in » áp dụng vào mọi bảng đồng thời hay không.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is bold.
vi: Giá trị này xác định có nên phông chữ mặc định cho phần đầu/chân có đậm hay không.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is italic.
vi: Giá trị này xác định có nên phông chữ mặc định cho phần đầu/chân có nghiêng hay không.

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này lập số lượng điểm mặc định từ đáy trang đến kết thúc thân trang. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the footer. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này lập số lượng điểm mặc định từ đáy trang đến kết thúc chân trang. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value gives the default number of points from the left of a page to the left of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này lập số lượng điểm mặc định từ cạnh bên trái trang đến cạnh bên trái thân trang. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value gives the default number of points from the right of a page to the right of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này lập số lượng điểm mặc định từ cạnh bên phải trang đến cạnh bên phải thân trang. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the start of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này lập số lượng điểm mặc định từ đỉnh trang đến đầu thân trang. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the top of the header. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này lập số lượng điểm mặc định từ đỉnh trang đến đầu chân trang. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This value gives the percentage by which to scale each printed page. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
vi: Giá trị này lập phần trăm cần co giãn mỗi trang được in. Hãy dùng hộp thoại « Thiết lập in » để hiệu chỉnh giá trị này.

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
vi: Biến này xác định có nên kích hoạt mọi bổ sung mới được phát hiện hay không.

en: User Directory for Autoformats
vi: Thư mục người dùng cho định dạng tự động

en: Auto Expression Recalculation Lag
vi: Sự trễ tính lại biểu thức tự động

en: Autocomplete
vi: Tự động hoàn chỉnh

en: Before an existing file is being overwritten, gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
vi: Trước khi ghi đè lên tập tin đã có, trình gnumeric sẽ mở hộp thoại cảnh báo. Lập tùy chọn này sẽ làm cho cái nút ghi đè trong hộp thoại này là cái nút mặc định.

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
vi: Độ nén mặc định cho tập tin Gnumeric

en: Default Font Size
vi: Cỡ phông chữ mặc định

en: Default Horizontal Window Size
vi: Chiều rộng cửa sổ mặc định

en: Default Number of Sheets
vi: Số bảng mặc định

en: Default To Overwriting Files
vi: Mặc định là ghi đè lên tập tin

en: Default Vertical Window Size
vi: Chiều cao cửa sổ mặc định

en: Default Zoom Factor
vi: Hệ số phóng mặc định

en: Default font name
vi: Tên phông chữ mặc định

en: Format toolbar visible
vi: Hiện thanh định dạng

en: Horizontal DPI
vi: Điểm trong mỗi insơ bình phương theo chiều ngang

en: If `lag' is 0, gnumeric recalculates all auto expressions immediately after every change. Non-zero values of `lag' allow gnumeric to accumulate more changes before each recalculation. If `lag' is positive, then whenever a change appears, gnumeric waits `lag' milleseconds and then recalculates; if more changes appear during that period, they are also processed at that time. If `lag' is negative, then recalculation happens only after a quiet period of |lag| milleseconds.
vi: Nếu giá trị « sự trễ » là số không thì trình gnumeric tính lại mọi biểu thức tự động ngay sau mọi lần thay đổi. Giá trị không là số không thì cho phép gnumeric lũy tích thay đổi nhiều hơn trước mỗi việc tính lại. Nếu « sự trễ » là dương thì khi nào thay đổi, gnumeric chờ « sự trễ » mili-giây, rồi tính lại; nếu thay đổi nữa xuất hiện trong vòng chờ này, cũng xử lý chúng vào lúc ấy. Nếu « sự trễ » là âm thì việc tính lại xảy ra chỉ sau một thời gian |sự trễ| mili-giây im thôi.

en: Length of the Undo Descriptors
vi: Độ dài mô tả hoàn lại

en: Live Scrolling
vi: Cuộn mượt

en: Maximal Undo Size
vi: Cỡ hoàn lại tối đa

en: Number of Automatic Clauses
vi: Số mệnh đề tự động

en: Number of Undo Items
vi: Số mục hoàn lại

en: Object toolbar visible
vi: Hiện thanh công cụ đối tượng

en: Prefer CLIPBOARD over PRIMARY selection
vi: Thích KHAY hơn lựa chọn CHÍNH

en: Screen resolution in the horizontal direction.
vi: Độ phân giải màn hình theo chiều ngang.

en: Screen resolution in the vertical direction.
vi: Độ phân giải màn hình theo chiều dọc.

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
vi: Lập tùy chọn này sẽ gây ra các cái nút sắp xếp trên thanh công cụ thì thực hiện việc sắp xếp phân biệt chữ hoa/thường, và xác định tính trạng đầu tiên của hộp chọn phân biệt chữ hoa/thường trong hộp thoại sắp xếp.

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
vi: Lập tùy chọn này sẽ gây ra các cái nút sắp xếp trên thanh công cụ thì bảo quản dạng thức ô trong khi sắp xếp và xác định tính trạng ban đầu của hộp chọn bảo quản dạng thức trong hộp thoại sắp xếp.

en: Show Sheet Name in Undo List
vi: Hiện tên bảng trong danh sách hoàn lại

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
vi: Vài dạng thức tập tin chỉ có thể chứa một bảng đơn thôi. Biến này xác định có nên cảnh báo người dùng khi lưu chỉ một bảng riêng lẻ trong sổ làm việc đa bảng hay không.

en: Sort Ascending
vi: Sắp tăng dần

en: Sort is Case-Sensitive
vi: Sắp xếp phân biệt hoa/thường

en: Sorting Preserves Formats
vi: Sắp xếp bảo quản dạng thức

en: Standard toolbar position
vi: Ví trị thanh công cụ chuẩn

en: Standard toolbar visible
vi: Hiện thanh công cụ chuẩn

en: The default font is bold.
vi: Phông chữ mặc định là đậm.

en: The default font is italic.
vi: Phông chữ mặc định là nghiêng.

en: The default font name for new workbooks.
vi: Tên phông chữ mặc định cho sổ làm việc mới.

en: The default font size for new workbooks.
vi: Cỡ phông chữ mặc định cho sổ làm việc mới.

en: The initial zoom factor for new workbooks.
vi: Hệ số phóng ban đầu của sổ làm việc mới.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
vi: Số bảng được tạo ban đầu khi tạo sổ làm việc mới.

en: This integer (between 0 and 9) specifies the amount of compression performed by Gnumeric when saving files in the default file format. 0 is minimal compression while 9 is maximal compression.
vi: Số nguyên này (từ 0 đến 9) xác định độ nén do Gnumeric thực hiện khi lưu tập tin với dạng thức mặc định. 0 là không nén còn 9 là nén tối đa.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
vi: Số này (từ 0.25 đến 1.00) lập tỷ lệ của màn hình bị che bởi cửa sổ mặc định tính theo chiều ngang.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
vi: Số này (từ 0.25 đến 1.00) cho biết tỷ lệ của màn hình bị che bởi cửa sổ mặc định tính theo chiều dọc.

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
vi: Tùy chọn này xác định tính trạng ban đầu của cái nút Thứ tự Sắp xếp trong hộp thoại Sắp xếp.

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
vi: Giá trị này xác định độ dài của dây hoàn lại. Mỗi hành động hiệu chỉnh có một kích thước liên quan đến nó, để so sánh với bộ nhớ cần thiết khi hiệu chỉnh chỉ một ô (kích thước 1). Danh sách hoàn lại sẽ bị cắt xén khi tổng kích thước vượt quá giá trị có thể cấu hình này.

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
vi: Giá trị này xác định số mục hoàn lại/làm lại tối đa.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
vi: Giá trị này xác định phông chữ mặc định cho sổ làm việc mới có đậm hay không.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
vi: Giá trị này xác định phông chữ mặc định cho sổ làm việc mới có nghiêng hay không.

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
vi: Giá trị này xác định có hiện tên bảng trong danh sách hoàn lại/làm lại hay không.

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
vi: Giá trị này ngụ ý độ dài tối đa của mô tả lệnh trong dây hoàn lại và làm lại.

en: This variable determines where the format toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
vi: Biến này xác định nơi cần hiển thị thanh công cụ định dạng:
     • 0		bên trái
     • 1		bên phải
     • 2		bên trên.

en: This variable determines where the object toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
vi: Biến này xác định nơi cần hiển thị thanh công cụ đối tượng:
     • 0		bên trái
     • 1		bên phải
     • 2		bên trên.

en: This variable determines where the standard toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
vi: Biến này xác định nơi cần hiển thị thanh công cụ chuẩn:
     • 0		bên trái
     • 1		bên phải
     • 2		bên trên.

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
vi: Biến này xác định có bật chức năng tự động hoàn thành không.

en: This variable determines whether live (versus delayed) scrolling is performed.
vi: Biến này xác định có cuộn mượt hay không (so với cuộn trễ).

en: This variable determines whether the format toolbar should be visible initially.
vi: Biến này xác định có hiển thị thanh công cụ định dạng ban đầu không.

en: This variable determines whether the object toolbar should be visible initially.
vi: Biến này xác định có hiển thị thanh công cụ đối tượng ban đầu không.

en: This variable determines whether the standard toolbar should be visible initially.
vi: Biến này xác định có hiển thị thanh công cụ chuẩn ban đầu không.

en: This variable determines whether transition keys are set on. Transition keys are a throw back to 1-2-3 style event handling. They turn Ctrl-arrow into page movement rather than jumping to the start/end of series.
vi: Giá trị này xác định nếu phím chuyển tiếp được bật hay không. Phím chuyển tiếp bắt nguồn từ khả năng quản lý sự kiện kiểu 1-2-3. Chúng làm cho tổ hợp phím Ctrl-mũi-tên di chuyển trang thay vào nhảy tới đầu/cuối dãy.

en: Toolbar Style
vi: Kiểu dạng thanh công cụ

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text
vi: Kiểu dạng thanh công cụ. Giá trị hợp lệ là « cả hai », « cả hai ngang », « ảnh » và « chữ ».

en: Transition Keys
vi: Phím chuyển đổi

en: Vertical DPI
vi: Điểm trong mỗi insơ bình phương dọc

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
vi: Cảnh báo khi xuất ra dạng thức bảng đơn

en: When TRUE, Gnumeric will prefer the modern CLIPBOARD selection over the legacy PRIMARY selections. Set to FALSE if you have to deal with older applications, like Xterm or Emacs, which set only the PRIMARY selection.
vi: Khi ĐÚNG (true) thì trình Gnumeric sẽ thích lựa chọn BẢNG TẠM mới hơn lựa chọn CHÍNH thừa tự. Lập là SAI (false) nếu bạn cần quản lý ứng dụng cũ hơn, như Xterm hay Emacs, mà lập chỉ lựa chọn CHÍNH thôi.

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
vi: Thiết lập này xác định có nên tập tin LaTeX đã tạo thì dùng UTF-8 (Unicode) hoặc ISO-    -Ă (Latin1) hay không. Để sử dụng tập tin UTF-8, bạn cần phải cài đặt gói « ucs LaTeX ».

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
vi: Dùng UTF-8 trong LaTeX Export (xuất)

en: FormatToolbar
vi: Thanh công cụ định dạng

en: ObjectToolbar
vi: Thanh công cụ đối tượng

en: StandardToolbar
vi: Thanh công cụ chuẩn

en: Cut Object
vi: Cắt đối tượng

en: File History List
vi: Danh sách lược sử tập tin

en: Unable to paste
vi: Không thể dán

en: Contents can only be pasted by value or by link.
vi: Nội dung có thể được dán chỉ theo giá trị hoặc bằng liên kết thôi.

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
vi: số lượng cột nguồn ở đích không phải là một số chẵn (%d so với %d)
    
    Hãy thử chọn một ô đơn hoặc một vùng có cùng hình dạng và kích thước.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
vi: số lượng hàng nguồn ở đích không phải là một số chẵn (%d so với %d)
    
    Hãy thử chọn ô đơn hoặc vùng có cùng hình dạng và kích thước.

en: result passes the sheet boundary
vi: kết quả vượt ngoài phạm vi bảng

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
vi: đích có hình dạng khác (%dRx%dC) so với điều gốc (%dRx%dC)
    
    Hãy thử chọn một ô đơn hoặc một vùng có cùng hình dạng và kích thước.

en: Unable to paste into selection
vi: Không thể dán vào vùng chọn

en: Paste
vi: Dán

en: Shift rows %s
vi: Dịch hàng %s

en: Shift row %s
vi: Dịch hàng %s

en: Shift columns %s
vi: Dịch cột %s

en: Shift column %s
vi: Dịch cột %s

en: Would split array %s
vi: Tách mảng %s

en: Would split an array
vi: Tách dãy

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
vi: %s bị khóa. Bỏ bảo vệ sổ làm việc để cho phép hiệu chỉnh.

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
vi: %s bị khóa. Bỏ bảo vệ bảng để cho phép hiệu chỉnh.

en: Set Text
vi: Nhập chữ

en: Ins/Del Column/Row
vi: Chèn/Xóa/Cột/Hàng

en: Deleting columns %s
vi: Đang xóa bỏ cột %s

en: Deleting column %s
vi: Đang xóa bỏ cột %s

en: Deleting rows %s
vi: Đang xóa bỏ hàng %s

en: Deleting row %s
vi: Đang xóa bỏ hàng %s

en: Clear
vi: Xóa

en: contents
vi: nội dung

en: formats
vi: dạng thức

en: comments
vi: ghi chú

en: all
vi: tất cả

en: Clearing %s in %s
vi: Đang xóa %s trong %s

en: Changing Format
vi: Đang đổi định dạng

en: Changing format of %s
vi: Đang đổi định dạng của %s

en: Autofitting column %s
vi: Tự động làm khít cột %s

en: Autofitting row %s
vi: Tự động làm khít dòng %s

en: Setting width of column %s to %d pixels
vi: Đang chỉnh độ rộng của cột %s là %d điểm ảnh

en: Setting height of row %s to %d pixels
vi: Đang chỉnh độ cao của hàng %s là %d điểm ảnh

en: Setting width of column %s to default
vi: Đang chỉnh chỉnh độ rộng của cột %s về mặc định

en: Setting height of row %s to default
vi: Đang chỉnh độ cao của hàng %s về mặc định

en: Autofitting columns %s
vi: Tự động làm khít cột %s

en: Autofitting rows %s
vi: Tự động làm khít hàng %s

en: Setting width of columns %s to %d pixels
vi: Đang chỉnh độ rộng của cột %s là %d điểm ảnh

en: Setting height of rows %s to %d pixels
vi: Đang chỉnh độ cao của hàng %s là %d điểm ảnh

en: Setting width of columns %s to default
vi: Đang chỉnh độ rộng của cột %s về mặc định

en: Setting height of rows %s to default
vi: Đang chỉnh độ cao của hàng %s về mặc định

en: Sorting
vi: Sắp xếp

en: Sorting %s
vi: Đang sắp xếp %s

en: Unhide columns
vi: Hiện cột

en: Hide columns
vi: Ẩn cột

en: Unhide rows
vi: Hiện hàng

en: Hide rows
vi: Ẩn hàng

en: Expand columns
vi: Bung cột

en: Collapse columns
vi: Co cột

en: Expand rows
vi: Bung hàng

en: Collapse rows
vi: Co hàng

en: Show column outline %d
vi: Hiện phác thảo cột %d

en: Show row outline %d
vi: Hiện phác thảo hàng %d

en: Those columns are already grouped
vi: Những cột này đã được nhóm rồi

en: Those rows are already grouped
vi: Những hàng này đã được nhóm rồi

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
vi: Những cột này chưa được nhóm, nên không thể tách nhóm

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
vi: Những hàng này chưa được nhóm, nên không thể tách nhóm

en: Group columns %s
vi: Nhóm cột %s

en: Ungroup columns %s
vi: Tách nhóm cột %s

en: Group rows %d:%d
vi: Nhóm hàng %d:%d

en: Ungroup rows %d:%d
vi: Tách nhóm hàng %d:%d

en: Moving %s
vi: Đang di chuyển %s

en: is beyond sheet boundaries
vi: ở ngoại giới hạn tờ

en: Paste Copy
vi: Dán điều đã chép

en: Pasting into %s
vi: Đang dán vào %s

note: Check arrays or merged regions in src or target regions
en: Autofill
vi: Tự điền đầy

note: Changed in initial redo.
en: Autofilling %s
vi: Đang tự động điền đầy %s

en: Autoformatting %s
vi: Đang tự động định dạng %s

en: Unmerging %s
vi: Đang bỏ trộn %s

en: Merge and Center %s
vi: Trộn và Canh giữa %s

en: Merging %s
vi: Đang trộn %s

note: Corrected below.
en: Search and Replace
vi: Tìm và Thay thế

en: Setting default width of columns to %.2fpts
vi: Đang chỉnh độ rộng cột mặc định là %.2f điểm

en: Setting default height of rows to %.2fpts
vi: Đang chỉnh độ cao hàng mặc định là %.2f điểm

en: Zoom %s to %.0f%%
vi: Phóng %s tới %.0f%%

en: Delete Object
vi: Xoá bỏ đối tượng

en: Format Object
vi: Định dạng đối tượng

en: Name
vi: Tên

en: Sheet names must be non-empty.
vi: Tên bảng không thể rỗng.

en: A workbook cannot have two sheets with the same name.
vi: Sổ làm việc không thể có hai bảng cùng tên.

en: Clearing comment of %s
vi: Đang xóa ghi chú của %s

en: Setting comment of %s
vi: Đang lập ghi chú của %s

en: Merging data into %s
vi: Đang trộn dữ liệu vào %s

en: Changing workbook properties
vi: Đang thay đổi thuộc tính của sổ làm việc...

en: Pull Object to the Front
vi: Kéo đối tượng đến trước

en: Pull Object Forward
vi: Kéo đối tượng phía trước

en: Push Object Backward
vi: Đẩy đối tượng phía sau

en: Push Object to the Back
vi: Đẩy đối tượng vào sau

en: Page Setup For %s
vi: Thiết lập trang in cho %s

en: Page Setup For All Sheets
vi: Thiết lập trang in cho mọi tờ

en: has a circular reference
vi: có tham chiếu vòng

en: Define Name %s
vi: Định nghĩa tên %s

en: Update Name %s
vi: Cập nhật tên %s

en: Remove Name %s
vi: Gỡ bỏ tên %s

en: Add scenario
vi: Thêm kịch bản

en: Scenario Show
vi: Trình diễn kịch bản

en: Shuffle Data
vi: Xáo trộn dữ liệu

note: FIXME?
en: Text (%s) to Columns (%s)
vi: Chữ (%s) sang Cột (%s)

en: Goal Seek (%s)
vi: Tìm đích (%s)

en: Tabulating Dependencies
vi: Đang xếp lệ thuộc thành bảng

en: Reconfigure Graph
vi: Cấu hình lại đồ thị

en: Left to Right
vi: Trái qua phải

en: Right to Left
vi: Phải qua trái

en: Add Filter
vi: Thêm bộ lọc

en: AutoFilter
vi: Bộ lọc Tự động

en: Requires more than 1 row
vi: Cần thiết nhiều hàng

en: Consolidating to (%s)
vi: Đang củng cố đến (%s)

en: Data Consolidation
vi: Củng cố dữ liệu

en: Core
vi: Lõi

en: Features
vi: Tính năng

en: Analytics
vi: Môn phân tích

en: Import Export
vi: Nhập xuất

en: Scripting
vi: Tạo tập lệnh

en: UI
vi: Giao diện người dùng

en: Usability
vi: Khả năng sử dụng

en: Documentation
vi: Tài liệu

en: Translation
vi: Thông dịch

en: QA
vi: Tin chắc chất lượng

en: Art
vi: Nghệ thuật

en: Packaging
vi: Đóng gói

en: Options pricers
vi: Người lập giá tùy chọn

en: Functions and X-Base importing.
vi: Hàm và nhập X-Base

en: Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
vi: Thuật toán đơn hình cho Solver (LP Solve).

en: Core charting engine.
vi: Cơ chế tạo đồ thị lõi.

en: Grandma Chema Celorio
vi: Bà Chema Celorio

en: Quality Assurance and sheet copy.
vi: Tin chắc chất lượng và sao chép tờ.

en: OLE2 support.
vi: Hỗ trợ OLE2.

en: Localization.
vi: Địa phương hóa,

en: Plugin system, localization.
vi: Hệ thống bổ sung, địa phương hóa.

en: Debian packaging.
vi: Đóng gói Debian (.deb).

en: Original plugin engine.
vi: Cơ chế bổ sung gốc

en: LP-solve
vi: LP Solve

en: Custom UI tools
vi: Công cụ giao diện người dùng tủy chỉnh

en: RPM packaging
vi: Đóng gói RPM:

en: Statistics and GUI master
vi: Thống kê và giao diện người dùng đồ họa chính

en: UI polish and all round bug fixer
vi: Điều hưởng tinh giao diện người dùng và người sửa lỗi các loại

en: Special functions
vi: Hàm đặc biệt

en: Solver, lots of worksheet functions, and general trailblazer
vi: Người giải phương trình, nhiều hàm của bảng làm việc, và người tiên phong chung

en: One of the original core contributors
vi: Một của những người đóng góp lõi gốc

en: The original value format engine and libgoffice work
vi: Cơ chế định dạng giá trị gốc và làm việc libgoffice.

en: The original text plugin
vi: Bổ sung văn bản gốc

en: Started the MS Excel import/export engine, and 'GnmStyle'
vi: Bắt đầu cơ chế nhập/xuất MS Excel™, và « GnmStyle » (Kiểu Gnm)

en: SheetObject improvement
vi: Cải tiến SheetObject

en: Support for non-Latin languages
vi: Hỗ trợ ngôn ngữ không La-tinh

en: Many plot types for charting engine.
vi: Nhiều kiểu sơ đồ cho cơ chế đồ thị

en: canvas support
vi: hỗ trợ canvas

en: Guile support
vi: Hỗ trợ Guile.

en: HTML, troff, LaTeX exporters
vi: Bộ xuất HTML, troff, LaTeX

en: original CSV support, French localization
vi: hỗ trợ CSV gốc, bản địa hoá tiếng Pháp.

en: Icons and Images
vi: Biểu tượng và ảnh

en: Paradox Importer
vi: Bộ nhập Paradox

en: Initial work on OLE2 for libgsf
vi: Việc đồ gốc về OLE2 cho libgsf

en: Consolidation and Structured Text importer
vi: Củng cố và bộ nhập văn bản có cấu trúc

en: Pieces of MS Excel import
vi: Phần bộ nhập MS Excel™

en: Telecommunications functions
vi: Hàm viễn thông

en: Initial XML support
vi: Hỗ trợ XML ban đầu

en: Some financial functions
vi: Một số hàm tài chính

en: All round powerhouse
vi: Người rất mạnh giúp nhau

en: About Gnumeric
vi: Giới thiệu Gnumeric

en: The list range is invalid.
vi: Phạm vi danh sách không hợp lệ.

en: The criteria range is invalid.
vi: Phạm vi tiêu chuẩn không hợp lệ.

en: The output range is invalid.
vi: Phạm vi xuất không hợp lệ.

en: The given criteria are invalid.
vi: Tiêu chuẩn được cho không hợp lệ.

en: No matching records were found.
vi: Không tìm thấy bản ghi nào trùng khớp.

en: An unexpected error has occurred: %d.
vi: Gặp lỗi bất ngờ: %d

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Bộ lọc Nâng cao.

en: Filter _in-place
vi: Bộ lọc tạ_i chỗ

en: The input range is invalid.
vi: Phạm vi gõ không hợp lệ.

en: The alpha value should be a number between 0 and 1.
vi: Giá trị α (anfa) cần phải là số giữa 0 và 1.

en: The output specification is invalid.
vi: Đặc tả xuất không hợp lệ.

en: Group
vi: Nhóm

en: The selected input rows must have equal size!
vi: Các hàng gõ được chọn phải cùng kích thước!

en: The selected input columns must have equal size!
vi: Các cột gõ được chọn phải cùng kích thước!

en: The selected input areas must have equal size!
vi: Các vùng gõ được chọn phải có cùng kích thước!

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Tương quan.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ hiệp phương sai.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Hạng và Tỷ lệ Phần trăm.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Phân tích Fourier.

en: No statistics are selected.
vi: Chưa chọn thống kê nào.

en: The confidence level should be between 0 and 1.
vi: Cấp tin cậy nên giữa 0 và 1.

en: K must be a positive integer.
vi: K phải là số nguyên dương.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Thống kê Mô tả.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
vi: Vui lòng nhập số phương sai
    dân số hợp lệ cho biến 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
vi: Vui lòng nhập số phương sai
    dân số hợp lệ cho biến 2.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ kiểm tra kỳ vọng.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ FTest

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Lấy Mẫu.

en: _X variables:
vi: Biến _X:

en: _Y variable:
vi: Biến _Y:

en: Could not create the Regression Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Hồi quy.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Làm mịn Lũy thừa.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Trung bình Động.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Biểu đồ tần xuất.

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ ANOVA (hệ số đơn).

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
vi: Phạm vi gõ cho trước thì nên chứa ít nhất hai cột và hai hàng dữ liệu và nhãn.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
vi: Phạm vi gõ cho trước thì nên chứa ít nhất hai cột và hai hàng dữ liệu.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
vi: Phạm vi gõ cho trước thì nên chứa ít nhất hai cột dữ liệu và nhãn.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
vi: Phạm vi gõ cho trước thì nên chứa ít nhất hai cột dữ liệu.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
vi: Phạm vi gõ cho trước thì nên chứa ít nhất hai hàng dữ liệu và nhãn.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
vi: Phạm vi gõ cho trước thì nên chứa ít nhất hai hàng dữ liệu.

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
vi: Số lượng hàng dữ liệu phải là bội của số sao chép.

en: The number of rows per sample should be a positive integer.
vi: Số lượng hàng trong mỗi mẫu nên là số dương

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ ANOVA (hệ số đôi).

en: Column %s
vi: Cột %s

en: Jan
vi: Một

en: Feb
vi: Hai

en: Mar
vi: *Ba

en: Total
vi: Tổng cộng

en: North
vi: Bắc

en: South
vi: Nam

en: West
vi: Tây

en: _Settings
vi: Thiết _lập

en: _Edges
vi: _Cạnh

en: Apply _Number Formats
vi: Áp dụ_ng định dạng số

en: Apply _Borders
vi: Áp dụng _viền

en: Apply _Fonts
vi: Áp dụng _phông

en: Apply _Patterns
vi: Áp dụng _mẫu

en: Apply _Alignment
vi: Áp dụng c_anh hàng

en: _Left
vi: T_rái

en: _Right
vi: _Phải

en: _Top
vi: _Trên

en: _Bottom
vi: _Dưới

en: _Show Gridlines
vi: _Hiện lưới hàng

en: An error occurred while reading the category list
vi: Gặp lỗi khi đọc danh sách phân loại.

en: Do you want to save the workbook %s ?
vi: Bạn có muốn lưu sổ làm việc « %s » không?

en: Could not create the autosave dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Tự động Lưu.

en: None
vi: Không có

en: Single
vi: Đơn

en: Double
vi: Đôi

en: Number
vi: Số

en: Source
vi: Nguồn

en: Criteria
vi: Tiêu chuẩn

en: Min:
vi: Tối thiểu:

en: Max:
vi: Tối đa:

en: Value:
vi: Giá trị :

en: None          (silently accept invalid input)
vi: Không        (chấp nhận giá trị không hợp lệ một cách im lặng)

en: Stop            (never allow invalid input)
vi: Dừng          (không bao giờ chấp nhận giá trị không hợp lệ)

en: Warning     (accept/discard invalid input)
vi: Cảnh báo    (chấp nhận/hủy bỏ đầu vào không hợp lệ)

en: Information (allow invalid input)
vi: Thông tin (cho phép đầu vào không hợp lệ)

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
vi: Những tiêu chuẩn hợp lệ hóa không thể dùng. Tắt chức năng hợp lệ hóa không?

en: Format Cells
vi: Định dạng ô

en: Border
vi: Viền

en: Foreground
vi: Cận cảnh

en: Clear Background
vi: Xóa nền

en: Background
vi: Nền

en: Pattern
vi: Mẫu

en: Row %s
vi: Hàng %s

en: %s to %s
vi: %s đến %s

en: no available row
vi: không có hàng sẵn sàng

en: no available column
vi: không có cột sẵn sàng

en: Header
vi: Tiêu đề

en: Row/Column
vi: Hàng/Cột

en: Case Sensitive
vi: Phân biệt hoa/thường

en: By Value
vi: Theo giá trị

en: Set standard/default column width
vi: Đặt độ rộng cột chuẩn/mặc định

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
vi: Đặt độ rộng cột của vùng chọn trên <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Specification %s does not define a region
vi: Đặc tả %s không định nghĩa một vùng.

en: Source region %s overlaps with the destination region
vi: Vùng nguồn %s đè lên vùng đích.

en: The output range overlaps with the input ranges.
vi: Phạm vi xuất đè lên những phạm vi gõ.

en: Could not create the Consolidate dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Củng cố.

en: Data
vi: Dữ liệu

en: _Format
vi: Định _dạng

en: _Up
vi: _Lên

en: _Down
vi: _Xuống

en: _Remove
vi: _Gỡ bỏ

en: Workbook
vi: Sổ làm việc

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
vi: Tại sao bạn muốn định nghĩa một tên là #NAME không?

en: Could not create the Name Guru.
vi: Không tạo được Thủ thuật Tên.

en: Delete
vi: Xoá bỏ

en: Could not create the Delete Cell dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Xóa bỏ Ô.

en: Unknown
vi: Không biết

en: Linked To
vi: Liên kết đến

note: IMPORTANT: OBEY THE ORDER 0 - 3 - 2 - 1
en: File
vi: Tập tin

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Description
vi: Mô tả

en: Calculation
vi: Tính toán

en: Could not create the Fill Series dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Điền đầy Cấp số.

en: Function/Argument
vi: Hàm/Đối số

en: Could not create the formula guru.
vi: Không tạo được Thủ thuật Công thức.

en: Recently Used
vi: Dùng gần đây

en: Arguments:
vi: Đối số :

note: Not translated
en: See also:
vi: Xem cũng:

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
vi: Bạn nên giới thiệu một tên ô hợp lệ trong « Lập ô: ».

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
vi: Ô nhận tên trong « Lập ô: » phải chứa công thức.

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
vi: Bạn nên giới thiệu một tên ô hợp lệ trong « Bằng cách thay đổi ô: ».

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
vi: Ô nhận tên trong « Bằng cách thay đổi ô: » phải không chứa công thức.

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
vi: Giá trị được cho trong « Đến giá trị: » không hợp lệ.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
vi: Tìm đích với ô %s đã tìm một cách giải quyết.

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
vi: Tìm đích với ô %s đã không tìm một cách giải quyết.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Tìm Đích.

en: Workbook Level
vi: Cấp sổ làm việc

en: Sheet
vi: Tờ

en: Cell
vi: Ô

en: Could not create the goto dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Đi đến.

en: Not a range or name
vi: Không phải phạm vi hoặc tên.

en: Internal Link
vi: Liên kết nội bộ

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
vi: Nhảy đến ô dứt khoát hoặc phạm vi tên đặc biệt trong sổ làm việc hiện có.

en: External Link
vi: Liên kết bên ngoài

en: Open an external file with the specified name
vi: Mở tập tin bên ngoài với tên xác định

en: Email Link
vi: Liên kết thư

en: Prepare an email
vi: Chuẩn bị thư

en: Web Link
vi: Liên kết Mạng

en: Browse to the specified URL
vi: Duyệt đến địa chỉ Mạng xác định

en: Add Hyperlink
vi: Thêm siêu liên kết

en: Edit Hyperlink
vi: Sửa siêu liên kết

en: Remove Hyperlink
vi: Bỏ siêu liên kết

en: Could not create the hyperlink dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Siêu liên kết.

en: Insert
vi: Chèn

en: Could not create the Insert Cell dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Chèn Ô.

en: One field is not part of the merge zone!
vi: Một trường hợp không là phần khu vực trộn.

en: %i fields are not part of the merge zone!
vi: %i trường hợp không là phần khu vực trộn.

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
vi: Những cột dữ liệu có độ dài từ %i đến %i. Bạn có muốn cắt xén các độ dài xuống %i rồi tiếp tục không?

en: Input Data
vi: Gõ dữ liệu

en: Merge Field
vi: Trộn trường

en: %s is encrypted
vi: %s bị mật mã hóa.

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
vi: Tập tin mật mã cần thiết mật khẩu
    trước khi có thể mở nó.

en: Password :
vi: Mật khẩu:

en: Select Directory
vi: Chọn thư mục

en: Plugin dependencies
vi: Bổ sung phụ thuộc

en: Unknown plugin
vi: Bổ sung lạ

en: Plugin services
vi: Dịch vụ bổ sung

en: Errors while activating plugins
vi: Gặp lỗi khi kích hoạt bổ sung

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
vi: Cần phải kích hoạt những bổ sung thêm theo sau, để kích hoạt bộ này:

en: Unknown plugin with id="%s"
vi: Bổ sung lạ với ID=« %s »

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
vi: 
    Bạn có muốn kích hoạt bổ sung này, cũng với cách phụ thuộc của nó không?

en: Error while deactivating plugin "%s".
vi: Gặp lỗi khi hủy kích hoạt bổ sung « %s ».

en: Error while activating plugin "%s".
vi: Gặp lỗi khi kích hoạt bổ sung « %s ».

en: Active
vi: Hoạt động

en: Plugin name
vi: Tên bổ sung

en: Directory
vi: Thư mục

en: Length of Undo Descriptors
vi: Độ dài Mô tả Hoàn lại

en: Sorting is Case-Sensitive
vi: Sắp xếp phân biệt hoa/thường

en: Enter _Moves Selection
vi: Gõ các việc di chu_yển đã chọn

en: Capitalize _names of days
vi: Viết hoa tê_n hôm

en: Capitalize _first letter of sentence
vi: Viết h_oa chữ đầu câu

en: Copy and Paste
vi: Chép và Dán

en: Auto Correct
vi: Tự động sửa

en: Font
vi: Phông chữ

en: Files
vi: Tập tin

en: Tools
vi: Công cụ

en: Undo
vi: Hoàn lại

en: Windows
vi: Cửa sổ

en: Header/Footer
vi: Phần đầu/chân

en: Screen
vi: Màn hình

en: INitial CApitals
vi: NHững KÝ TỰ HOa ĐẦu

en: First Letter
vi: Ký tự đầu tiên

en: points
vi: điểm

en: inches
vi: insơ

en: Custom header configuration
vi: Cấu hình tùy biến phần đầu

en: Custom footer configuration
vi: Cấu hình tùy biến phần chân

en: %.0f pixels wide by %.0f pixels tall
vi: %.0f điểm ảnh rộng × %.0f điểm ảnh cao

en: %.0f points wide by %.0f points tall
vi: %.0f điểm rộng × %.0f điểm cao

en: %.1f in wide by %.1f in tall
vi: %.1f insơ rộng × %.1f insơ cao

en: %.0f mm wide by %.0f mm tall
vi: %.0f mm rộng × %.0f mm cao

en: %.1f wide by %.1f tall
vi: %.1f rộng × %.1f cao

en: Select _All
vi: Chọn tất _cả

en: Uniform
vi: Đồng dạng

en: _Lower Bound:
vi: Giới hạn _dưới:

en: _Upper Bound:
vi: Giới hạn _trên:

en: Uniform Integer
vi: Số nguyên đồng dạng

en: Normal
vi: Bình thường

en: _Mean:
vi: Trung _bình:

en: _Standard Deviation:
vi: Độ _lệch chuẩn:

en: Discrete
vi: Rời rạc

en: _Value And Probability Input Range:
vi: Phạm vi gõ _giá trị và xác suất:

en: _p Value:
vi: Giá trị _p:

en: Beta
vi: β

en: _a Value:
vi: Giá trị _a:

en: _b Value:
vi: Giá trị _b:

en: Binomial
vi: Nhị thức

en: N_umber of Trials:
vi: _Số phép thử :

en: _nu Value:
vi: Giá trị ν (_nu):

en: Exponential
vi: Mũ

en: Exponential Power
vi: Lũy thừa số mũ

en: nu_1 Value:
vi: Giá trị ν_1:

en: nu_2 Value:
vi: Giá trị ν_2:

en: Gamma
vi: γ

en: Gaussian Tail
vi: Đuôi Gauss

en: _Sigma
vi: Σ (_Sigma)

en: Geometric
vi: Hình học

en: Gumbel (Type I)
vi: Gumbel (Kiểu 1)

en: Gumbel (Type II)
vi: Gumbel (Kiểu 2)

en: Levy alpha-Stable
vi: Ổn định α của Levy

en: _c Value:
vi: Giá trị _c:

en: _alpha:
vi: α (_alpha):

en: Logarithmic
vi: Logarit

en: Logistic
vi: Lôgistic

en: Lognormal
vi: Loga thường

en: _Zeta Value:
vi: Giá trị ζ (_Zeta):

en: Negative Binomial
vi: Nhị thức âm

en: N_umber of Failures
vi: _Số phép thử thất bại

en: _Lambda:
vi: λ (_Lambda):

en: _Sigma:
vi: Σ (_Sigma):

en: Rayleigh Tail
vi: Đuôi Rayleigh

en: Student t
vi: Sinh viên t

en: nu Value:
vi: Giá trị ν (_nu):

en: Could not create the Random Tool dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Công cụ Ngẫu nhiên.

en: Set standard/default row height
vi: Đặt độ cao hàng chuẩn/mặc định

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
vi: Đặt độ cao hàng của vùng chọn trên <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Scenario Summary
vi: Tóm tắt kịch bản

note: Titles.
en: Current Values
vi: Giá trị hiện thời

en: Changing Cells:
vi: Đang đổi ô:

en: Invalid changing cells
vi: Đổi ô không hợp lệ

en: Changing cells should be on the current sheet only.
vi: Ô đổi nên trên chỉ bảng hiện thời thôi.

en: Scenario name already used
vi: Tên kịch bản đang dùng.

en: Invalid scenario name
vi: Tên kịch bản không hợp lệ.

en: Could not create the Scenario Add dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Thêm Kịch bản.

en: Created on
vi: Tạo vào

en: Results entry did not contain valid cell names.
vi: Mục kết quả không chứa tên ô hợp lệ.

en: Could not create the Scenarios dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Kịch bản.

en: You must select some cell types to search.
vi: Bạn phải chọn vài loại ô để tìm kiếm.

en: Comment
vi: Ghi chú

en: Result
vi: Kết quả

en: Deleted
vi: Bị xoá bỏ

en: Expression
vi: Biểu thức

en: Other value
vi: Giá trị khác

en: Content
vi: Nội dung

en: At least one sheet must remain visible!
vi: Phải hiển thị ít nhất một tờ.

note: xgettext : "Lock" is short for locked.  Keep this short.
en: Lock
vi: Khóa

note: xgettext : "Viz" is short for visibility.  Keep this short.
en: Viz
vi: Hiện

note: xgettext : "Dir" is short for direction.  Keep this short.
en: Dir
vi: Phía

en: Current Name
vi: Tên hiện thời

en: New Name
vi: Tên mới

en: Another view is already managing sheets
vi: Một bộ xem khác vẫn đang quản lý các tờ

en: Default
vi: Mặc định

en: Move Object
vi: Di chuyển đối tượng

en: Resize Object
vi: Đổi cỡ đối tượng

en: Could not create the Data Shuffling dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Xáo trộn Dữ liệu.

en: The input variable range is invalid.
vi: Phạm vi biến gõ không hợp lệ.

en: The output variable range is invalid.
vi: Phạm vi biến xuất không hợp lệ.

en: Simulations
vi: Mô phỏng

en: Iterations
vi: Lần lặp

en: # Input variables
vi: # Biến gõ

en: # Output variables
vi: # Biến xuất

en: Runtime
vi: Giờ chạy

en: Run on
vi: Chạy vào

en: Min
vi: Tối thiểu

en: Average
vi: Trung bình

en: Max
vi: Tối đa

en: Invalid variable range was given
vi: Đã cho phạm vi biến không hợp lệ.

en: Could not create the Simulation dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Mô phỏng

en: Optimal solution created by solver.
vi: Bộ giải đã tạo lời giải pháp tối ưu.

en: Subject to the Constraints:
vi: Với ràng buộc:

en: Could not create the Solver dialog.
vi: Không tạo được hộp thoại Bộ giải.

en: Export
vi: Xuất

en: This workbook does not contain any exportable content.
vi: Sổ làm việc này không chứa nội dung nào có thể xuất.

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
vi: Tính năng tự động phát hiện không tìm cột nào trong văn bản. Hãy tự xem.

en: Merge with column on _left
vi: Trộn với cột bên t_rái

en: Merge with column on _right
vi: Trộn với cột bên _phải

en: _Split this column
vi: _Chia cột này ra

en: _Widen this column
vi: Mở _rộng cột này

en: _Narrow this column
vi: Thu _hẹp cột này

en: Importing %i columns and ignoring none.
vi: Đang nhập %i cột, không bỏ qua cột nào.

en: Importing %i columns and ignoring %i.
vi: Đang nhập %i cột, bỏ qua %i cột.

en: A maximum of %d column can be imported. | A maximum of %d columns can be imported.
vi[0]: Có thể nhập %d cột tối đa.

en: Ignore all columns on right
vi: Bỏ qua mọi cột bên phải.

en: Ignore all columns on left
vi: Bỏ qua mọi cột bên trái.

en: Import all columns on right
vi: Nhập mọi cột bên phải.

en: Import all columns on left
vi: Nhập mọi cột bên trái.

en: Copy format to right
vi: Chép định dạng phía phải.

en: A maximum of %d columns can be imported.
vi: Có thể nhập %d cột tối đa.

en: Column %d
vi: Cột %d

en: %d of %d line to import | %d of %d lines to import
vi[0]: %d trên %d dòng cần nhập

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
vi: Dữ liệu này không hợp lệ bằng bộ ký tứ %s nên hãy chọn mã hóa khác.

en: Line
vi: Đường

en: Text
vi: Chữ

en: Data (from %s)
vi: Dữ liệu (từ %s)

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
vi: Bạn nên giới thiệu một ô hợp lệ đơn là ô phụ thuộc.

en: The dependency cells should not contain an expression
vi: Ô phụ thuộc không nên chứa biểu thức.

en: You should introduce a valid number as minimum
vi: Bạn nên giới thiệu một số hợp lệ là số tối thiểu.

en: You should introduce a valid number as maximum
vi: Bạn nên giới thiệu một số hợp lệ là số tối đa.

en: The maximum value should be bigger than the minimum
vi: Giá trị tối đa phải lớn hơn giá trị tối thiểu.

en: You should introduce a valid number as step size
vi: Bạn nên giới thiệu một số hợp lệ là cỡ bước.

en: The step size should be positive
vi: Cỡ bước phải là số dương.

en: You should introduce one or more dependency cells
vi: Bạn nên giới thiệu một hoặc nhiều ô phụ thuộc.

en: You should introduce a single valid cell as result cell
vi: Bạn nên giới thiệu một số hợp lệ đơn là ô kết quả.

en: The target cell should contain an expression
vi: Ô đích nên chứa biểu thức.

en: Display "%s" could not be opened.
vi: Không mở được bộ trình bày « %s ».

en: This screen
vi: Màn hình này

en: Screen %d [This screen]
vi: Màn hình %d [Màn hình này]

en: Screen %d
vi: Màn hình %d

en: Protection
vi: Bảo vệ

en: Advanced Filter
vi: Bộ lọc nâng cao

en: Input
vi: Gõ

en: Output
vi: Xuất

en: _Criteria range:
vi: Phạm vi tiêu _chuẩn:

en: _List range:
vi: Phạm vi _danh sách:

en: _Unique records only
vi: Chỉ các bản ghi d_uy nhất

en: ANOVA - Single Factor
vi: ANOVA — Hệ số đơn

en: Grouped by:
vi: Được nhóm bởi:

en: Options
vi: Tùy chọn

en: _Alpha:
vi: α (_Anfa):

en: _Areas
vi: _Vùng

en: _Columns
vi: _Cột

en: _Input range:
vi: Phạm vi _gõ :

en: _Labels
vi: _Nhãn

note: Edit -> Delete
en: _Rows
vi: _Hàng

en: ANOVA - Two-Factor
vi: ANOVA — Hệ số đôi

en: Input _range:
vi: Phạm vi _gõ:

en: Rows per _sample:
vi: Số hàng _mỗi mẫu:

en: _Alpha:
vi: α (_Anfa):

en: Gnumeric : AutoFilter
vi: Gnumeric : bộ lọc tự động

en: Show rows where:
vi: Hiện hàng mà:

en: _And
vi: _và

en: _Or
vi: _hoặc

en: Bottom
vi: Đáy

en: Percentage
vi: Phần trăm

en: Show:
vi: Hiện:

en: Top
vi: Trên

en: A short description of the template
vi: Mô tả ngắn về mẫu

en: Author:
vi: Tác giả:

en: Autoformat
vi: Tự động định dạng

en: C_ategory:
vi: _Phân loại:

en: Category:
vi: Phân loại:

en: Description:
vi: Mô tả:

en: Name of template
vi: Tên mẫu

en: Name:
vi: Tên:

en: Preview
vi: Xem thử

en: Template Details
vi: Chi tiết mẫu

en: The category this template belongs to
vi: Phân loại của mẫu này

en: The group/individual that made the template
vi: Nhóm/người tạo mẫu này

en: Auto Save
vi: Tự động lưu

en: _Automatically save every
vi: _Lưu tự động mỗi

en: _Prompt Before Saving
vi: _Nhắc trước khi lưu

en: _minutes
vi: _phút

en: Cell Comment
vi: Ghi chú ô

en: 12.5% Grey
vi: 12.5% Xám

en: 25% Grey
vi: 25% Xám

en: 50% Grey
vi: 50% Xám

en: 6.25% Grey
vi: 6.25% Xám

en: 75% Grey
vi: 75% Xám

en: <b>Background</b>
vi: <b>Nền</b>

en: <b>Control</b>
vi: <b>Điều khiển</b>

en: <b>Error alerts</b>
vi: <b>Báo động lỗi</b>

en: <b>Horizontal alignment</b>
vi: <b>Đặt canh hàng ngang</b>

en: <b>Line</b>
vi: <b>Dòng></b>

en: <b>Pattern</b>
vi: <b>Mẫu</b>

en: <b>Sample</b>
vi: <b>Phần mẫu</b>

en: <b>Style</b>
vi: <b>Kiểu dạng</b>

en: <b>Vertical alignment</b>
vi: <b>Canh dọc</b>

en: <span weight="bold">Criteria</span>
vi: <span weight="bold">Tiêu chuẩn</span>

en: Ac_tion:
vi: _Hành động:

en: Alignment
vi: Canh hàng

en: Allo_w:
vi: Cho _phép:

en: Bricks
vi: Gạch

en: C_enter
vi: _Giữa

en: C_olor:
vi: _Màu :

en: Ce_nter
vi: G_iữa

en: Center across _selection
vi: Giữa _qua vùng chọn

en: Con_dition:
vi: Điề_u kiện:

en: D_istributed
vi: Đã phân phố_i

en: Date
vi: Ngày

en: Diagonal
vi: Chéo

en: Diagonal Crosshatch
vi: Lưới đan chéo

en: Diagonal Stripe
vi: Sọc chéo

en: Foreground Solid
vi: Tiền cảnh đặc

en: Hi_de
vi: Ẩ_n

en: Horizontal Stripe
vi: Sọc ngang

en: I_n-cell dropdown
vi: Thả tro_ng ô

en: Ignore _blank cells
vi: Bỏ qua ô t_rắng

en: Input Message
vi: Nhập tin nhẳn

en: Inside
vi: Bên trong

en: Inside Horizontal
vi: Chiều ngang bên trong

en: Inside Vertical
vi: Chiều dọc bên trong

en: J_ustify
vi: Canh đề_u

en: Large Circles
vi: Vòng tròn lớn

note: start sub menu
en: Left
vi: Trái

en: Locking cells or hiding formulæ only affects protected worksheets.
vi: Việc khóa ô hoặc ẩn công thức chỉ tác động lên các từ làm việc được bảo vệ.

en: Outline
vi: Phác thảo

en: Reverse Diagonal
vi: Đường chéo ngược

en: Reverse Diagonal Stripe
vi: Sọc chéo ngược

en: Right
vi: Phải

en: Semi Circles
vi: Nửa đường tròn

en: Shrin_k to fit
vi: Co để _vừa

en: Small Circles
vi: Vòng tròn nhỏ

en: Solid
vi: Đặc

en: Stri_kethrough
vi: _Gạch đè

en: Style:
vi: Kiểu :

en: Su_bscript
vi: Chữ _dưới

en: Sup_erscript
vi: Chữ _trên

en: Thatch
vi: Mật độ dày

en: Thick Diagonal Crosshatch
vi: Lưới đan chéo dày

en: Thin Diagonal Crosshatch
vi: Lưới đan chéo thưa

en: Thin Diagonal Stripe
vi: Đường chéo mảnh

en: Thin Horizontal Crosshatch
vi: Lưới vuông thưa

en: Thin Horizontal Stripe
vi: Đường ngang mảnh

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
vi: Đường chéo ngược mảnh

en: Thin Vertical Stripe
vi: Đường dọc mảnh

en: Time
vi: Thời gian

en: Titl_e:
vi: Tự_a:

en: Validation
vi: Hợp lệ hóa

en: Vertical Stripe
vi: Sọc dọc

en: _Distributed
vi: Đã _phân phối

en: _Fill
vi: Điền đầ_y

en: _General
vi: Chun_g

en: _Indent:
vi: Canh _lề:

en: _Justify
vi: C_anh đều

en: _Lock
vi: _Khóa

en: _Message:
vi: _Tin nhẳn:

en: _Protect worksheet
vi: _Bảo vệ bảng làm việc

en: _Show input message when cell is selected
vi: _Hiện tin nhẳn nhập khi ô được chọn

en: _Underline:
vi: _Gạch chân:

en: _Wrap text
vi: _Cuộn đoạn

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
vi: <span weight="bold">Tùy chọn sắp xếp</span>

en: <span weight="bold">Sort Specification</span>
vi: <span weight="bold">Đặc tả sắp xếp</span>

en: Adds any fields in the range box to the left to the sort criteria or allows selection of fields from a menu.
vi: Thêm bất cứ trường nào trong hộp phạm vi bên trái vào những tiêu chuẩn sắp xếp, hoặc cho phép chọn trường từ trình đơn.

en: Clear all fields from the sort specification
vi: Xóa hết trường ra đặc tả sắp xếp

en: Direction:
vi: Hướng:

en: Locale:
vi: Miền địa phương:

en: Move selected field up in the sort order
vi: Chuyển trường đã chọn lên thứ tự sắp xếp

en: Move the selected field down in the sort order
vi: Chuyển trường đã chọn xuống thứ tự sắp xếp

en: Range:
vi: Phạm vi:

en: Remove the selected field from the sort specification
vi: Loại bỏ trường đã chọn ra đặc tả sắp xếp

en: Sort columns by the specified rows
vi: Sắp xếp cột theo hàng đã xác định

en: Sort range has a _header
vi: P_hạm vi sắp xếp có phần đầu

en: Sort rows by the specified columns
vi: Sắp xấp hàng theo cột đã xác định

en: Sort...
vi: Sắp xếp..

en: Sorting _preserves formats
vi: Sắp xế_p bảo quản dạng thức

en: _Left-Right
vi: T_rái-Phải

en: _Top-Bottom
vi: _Trên-Dưới

en: Column Width
vi: Độ rộng cột

en: _Use Default
vi: Dùng _mặc định

en: Group/Ungroup
vi: Nhóm lại/Tách nhóm

en: C_opy labels
vi: Ché_p nhãn

en: Clear the list of source areas
vi: Xóa danh sách các vùng nguồn

en: Delete the currently selected source area
vi: Xóa bỏ vùng nguồn được chọn hiện thời

en: Labels in _left column
vi: Nhãn trong cột t_rái

en: Labels in _top row
vi: Nhãn trong hàng _trên

en: The function to use when consolidating
vi: Hàm cần dùng khi hợp nhất

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
vi: Cột bên trái chứa nhãn sẽ không được củng cố, sẽ được dùng là khóa khi so sánh

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
vi: Hàng trên chứa nhãn sẽ không được củng cố, sẽ được dùng là khóa khi so sánh

en: _Function:
vi: _Hàm:

en: _Source areas:
vi: _Vùng nguồn:

en: Correlation
vi: Tương quan

en: Covariance
vi: Hiệp phương sai

en: <b>Output Formatting</b>
vi: <b>Định dạng xuất</b>

en: <b>Output Placement</b>
vi: <b>Vị trí xuất</b>

en: A_utofit columns
vi: Tự động _vừa cột

en: C_lear output range
vi: _Xoá phạm vi xuất

en: New _sheet
vi: _Bảng mới

en: New _workbook
vi: Sách làm _việc mới

en: Output _range:
vi: _Phạm vi xuất:

en: Retain output range _formatting
vi: _Giữ định dạng phạm vi xuất

en: Retain output range co_mments
vi: Giữ chú thích phạ_m vi xuất

en: _Enter into cells:
vi: Nhập _vào ô:

en: Format
vi: Dạng thức

en: Define Names
vi: Định nghĩa tên

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
vi: <span weight="bold">Phương pháp xóa bỏ</span>

en: Delete _column(s)
vi: Xoá _cột

en: Delete _row(s)
vi: Xoá _hàng

en: Delete cells
vi: Xoá ô

en: Shift cells _left
vi: Dịch ô sang t_rái

en: Shift cells _up
vi: Dịch ô _lên trên

en: (1 - _alpha):
vi: (1 — α _alpha):

en: Confidence Interval for the _Mean
vi: Khoảng tin cậy cho Trung _bình

en: Descriptive Statistics
vi: Thống kê mô tả

en: Kth _Largest
vi: _Lớn nhất thứ k

en: Kth _Smallest
vi: _Nhỏ nhất thứ k

en: S_ummary Statistics
vi: Thống kê tó_m tắt

en: Use the ssmedian function with interval width 1 rather than the traditional median function.
vi: Dùng hàm « ssmedian » với độ rộng khoảng 1 hơn hàm « median » truyền thống.

en: _Use ssmedian
vi: Dùng _ssmedian

en: Character _encoding:
vi: Bộ _ký tự :

en: Choose export formatting:
vi: Chọn định dạng xuất:

en: Choose sheets to export and determine export ordering of the sheets:
vi: Chọn bảng cần xuất và quyết định thứ tự xuất.

en: Deselect all sheets for export.
vi: Bỏ chọn mọi bảng cần xuất.

en: Export as Text
vi: Xuất là chữ

en: Line _termination:
vi: Kết _thúc dòng:

en: Lower the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported later.
vi: Giảm bảng đã chọn xuống danh sách các bảng cần xuất, sẽ xuất sau.

en: Move the selected sheet to the end of the list of to be exported sheets to be exported last.
vi: Di chuyển bảng đã chọn xuống kết thúc danh sách các bảng cần xuất, sẽ xuất cuối cùng.

en: Move the selected sheet to the top of the list of to be exported sheets to be exported first.
vi: Di chuyển bảng đã chọn lên đầu danh sách các bảng cần xuất, sẽ xuất trước hết.

en: Qu_oting:
vi: T_rích dẫn:

en: Quote _character:
vi: _Ký tự trích dẫn:

en: Raise the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported earlier.
vi: Tăng bảng đã chọn lên danh sách các bảng cần xuất, sẽ xuất trước.

en: Select N_one
vi: _Không chọn gì

en: Select all non-empty sheets for export.
vi: Chọn mọi bảng không rỗng cần xuất.

en: _Format:
vi: _Dạng thức:

en: _Locale
vi: _Miền địa phương

en: _Separator:
vi: Ký tự _ngăn cách:

en: _Unknown characters:
vi: Ký tự _lạ:

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
vi: Việc xử lý thật sẽ bắt đầu tái dòng này, dòng trước nào sẽ bị bỏ qua.

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
vi: Cố tự động nhận biết cột trong văn bản.

en: C_olon (:)
vi: _Hai chấm « : »

en: C_ustom
vi: _Tự chọn

en: Clear list of columns
vi: Xoá danh sách cột

en: Columns
vi: Cột

en: Custom separator, this can be any character.
vi: Ký tự ngăn cách tự chọn, có thể là bất cứ ký tự nào

en: Define the width of each column manually.
vi: Tự định nghĩa độ rộng mỗi cột.

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
vi: Mỗi cột được ngăn cách bởi ký tự « ngăn cách », v.d. dấu chấm phẩy.

en: Encoding:
vi: Mã hóa:

en: F_inish
vi: _Xong

en: Fi_xed width
vi: Độ _rộng cố định

en: Fixed
vi: Cố định

en: Fr_om line:
vi: Từ _dòng:

en: Ignore any separators at the beginning of lines
vi: Bỏ qua dấu phân cách nào tại đầu dòng

en: Line breaks:
vi: Ngắt dòng:

en: Lines to import
vi: Dòng cần nhập

en: Main
vi: Chính

en: Number of lines to import
vi: Số dòng cần nhập

en: Original data type:
vi: Kiểu dữ liệu gốc:

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
vi: Việc xử lý kết thúc tại dòng này, mọi dòng phụ sẽ bị bỏ qua.

en: S_ee two separators as one
vi: X_em hai thanh ngăn cách như một

en: See two successive separators as one.
vi: Xem hai thanh ngăn cách liên tiếp như một.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
vi: Xem hai bộ chỉ thị chữ liên tiếp như một mà không kết thúc ô.

en: Semicolo_n (;)
vi: Chấm _phẩy « ; »

en: Separators
vi: Thanh ngăn cách

en: Source Format
vi: Định dạng nguồn

en: Source Locale:
vi: Miền nguồn:

en: Te_xt indicator:
vi: _Bộ chỉ thị chữ :

en: Text Import Configuration
vi: Cấu hình nhập chữ

en: Text indicator
vi: Bộ chỉ thị chữ :

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
vi: Ký tự xuống dòng (mã ASCII 13) ngắt dòng.

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
vi: Ký tự nạp dòng (mã ASCII 10) ngắt dòng.

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
vi: Dây xuống dòng và nạp dòng (mã ASCII 13 và 10) ngắt dòng.

en: Trim:
vi: Cắt:

en: _Adjacent text indicators escaped
vi: Các chỉ thị chữ t_iếp cận đã th_oát

en: _Auto Column Discovery
vi: Tự động _phát hiện cột

en: _Clear
vi: _Xoá

en: _Comma (,)
vi: _Phẩy « , »

en: _Hyphen (-)
vi: _Trừ « - »

en: _Ignore initial separators
vi: Bỏ _qua dấu phân cách đầu

en: _Separated
vi: Bị _ngăn cách

en: _Space
vi: _Cách « »

en: _Tab
vi: _Tab «    »

en: _To line:
vi: _Tới dòng:

en: Magnification
vi: Phóng đại

en: Sheets
vi: Tờ

note: ----- vertical -----
en: Zoom
vi: Phóng to/thu nhỏ

en: _Custom Percentage
vi: Phần trăm tự _chọn

en: _Fit Selection
vi: _Vừa khít vùng chọn

en: <b>Created:</b>
vi: <b>Tạo :</b>

en: <b>Group:</b>
vi: <b>Nhóm:</b>

en: <b>Information</b>
vi: <b>Thông tin</b>

en: <b>Last Accessed:</b>
vi: <b>Truy cập cuối cùng:</b>

en: <b>Last Modified:</b>
vi: <b>Sửa đổi cuối cùng:</b>

en: <b>Location:</b>
vi: <b>Địa điểm:</b>

en: <b>Name:</b>
vi: <b>Tên:</b>

en: <b>Number of cells:</b>
vi: <b>Tổng số ô :</b>

en: <b>Number of pages:</b>
vi: <b>Tổng số trang:</b>

en: <b>Number of sheets:</b>
vi: <b>Tổng số bảng :</b>

en: <b>Other:</b>
vi: <b>Khác:</b>

en: <b>Owner:</b>
vi: <b>Người sử hữu :</b>

en: <b>Permissions</b>
vi: <b>Quyền hạn</b>

en: <b>Read</b>
vi: <b>Đọc</b>

en: <b>Write</b>
vi: <b>Ghi</b>

en: <cells>
vi: <ô>

en: <pages>
vi: <trang>

en: <sheets>
vi: <tờ>

en: A_utomatic
vi: _Tự động

en: Comments:
vi: Ghi chú :

en: Company:
vi: Công ty:

en: Keywords:
vi: Từ khóa:

en: Link:
vi: Liên kết:

en: Manager:
vi: Quản trị:

en: Maximum c_hange:
vi: T_hay đổi tối đa:

en: Maximum it_erations:
vi: _Số lần lặp tối đa:

en: Name:
vi: Tên:

en: Recalculation:
vi: Tính lại:

en: Subject:
vi: Chủ đề:

en: Title:
vi: Tựa:

en: Value:
vi: Giá trị:

en: _Iteration
vi: Lặp lạ_i

en: _Manual
vi: Tự là_m

en: C_olumns
vi: _Cột

en: Exponential Smoothing
vi: Lam mịn theo mũ

en: _Standard errors
vi: _Lỗi chuẩn

en: D_ay
vi: _Ngày

en: Date unit:
vi: Đơn vị ngày

en: Fill Series
vi: Điền đầy cấp số

en: S_tep value:
vi: Giá _trị bước:

en: Series
vi: Cấp số:

en: Series in:
vi: Cấp số theo :

en: St_op value:
vi: Giá trị _kết thúc:

en: Type:
vi: Kiểu :

en: _Column
vi: _Cột

en: _Date
vi: _Ngày

en: _Growth
vi: Tăng t_rưởng

en: _Linear
vi: Tu_yến

en: _Month
vi: T_háng

en: _Row
vi: _Hàng

en: _Start value:
vi: Giá trị đầ_u :

en: _Weekday
vi: Ngày tr_ong tuần

en: _Year
vi: Nă_m

en: Font style:
vi: Kiểu phông:

en: Font:
vi: Phông:

en: Size:
vi: Cỡ :

en: Enter as array function
vi: Nhập là hàm mảng

en: Formula Guru
vi: Thủ thuật Công thức

en: Fourier Analysis
vi: Phân tích Fourier

en: _Inverse
vi: Đả_o

en: _Input
vi: Nhậ_p

en: _Output
vi: _Xuất

en: _Percentages
vi: _Phần trăm

en: Function Selector
vi: Bộ chọn hàm

en: Select a function to insert:
vi: Chọn hàm cần chèn:

en: (Ma_ximum):
vi: (Tối đ_a):

en: (_Minimum):
vi: (Tối th_iểu):

en: <span weight="bold">Goal</span>
vi: <span weight="bold">Đích</span>

en: <span weight="bold">Last Result</span>
vi: <span weight="bold">Kết quả Cuối cùng</span>

en: Current Value:
vi: Giá trị hiện thời:

en: GoalSeek
vi: Tìm đích

en: Remaining Error:
vi: Lỗi còn lại:

en: Solution:
vi: Lời giải:

en: _By Changing Cell:
vi: _Bằng cách đổi ô:

en: _Set Cell:
vi: Đặ_t ô:

en: _To Value:
vi: _Thành giá trị:

en: Go To...
vi: Tới...

en: Page
vi: Trang

en: _Left section:
vi: Phần t_rái:

en: _Middle section:
vi: Phần _giữa:

en: _Right section:
vi: Phần _phải:

en: Histogram
vi: Biểu đồ tần xuất

en: _Bins
vi: _Bin

en: Email _Address:
vi: Đị_a chỉ thư :

en: HyperLink
vi: Siêu liên kết

en: T_ype:
vi: _Kiểu :

en: Target _Range:
vi: _Phạm vi đích:

en: _File:
vi: _Tập tin:

en: _Subject:
vi: _Chủ đề:

en: _Web Address:
vi: Địa chỉ _Mạng:

en: <span weight="bold">Insert Method</span>
vi: <span weight="bold">Phương pháp chèn</span>

en: Insert _row(s)
vi: Chèn _hàng

en: Insert cells
vi: Chèn ô

en: Shift cells _down
vi: _Dịch ô xuống

en: _Insert column(s)
vi: Chèn _cột

en: _Shift cells right
vi: Dịch ô _sang phải

en: O_ptions
vi: Tù_y chọn

en: to:
vi: đến:

en: E_qual
vi: _Bằng

en: Hypothesized mean _difference:
vi: Hiệu số tr_ung bình giả thuyết:

en: Population variances are:
vi: Phương sai dân số là:

en: Testing the Difference of 2 Means
vi: Thử ra số hiệu của hai trung bình

en: Variable _1 population variance:
vi: Phương sai dân số biến _1:

en: Variable _1 range:
vi: Phạm vi biến _1:

en: Variable _2 population variance:
vi: Phương sai dân số biến _2:

en: Variable _2 range:
vi: Phạm vi biến _2:

en: Variables are:
vi: Biến là:

en: _Known
vi: Đã _biết

en: _Paired
vi: Cặ_p

en: _Population variances are:
vi: _Phương sai dân số là:

en: _Populations
vi: Dân _số

en: _Test
vi: Phép _thử

en: _Unequal
vi: _Không bằng

en: _Unknown
vi: _Không rõ

en: _Unpaired
vi: Chư_a cặp

en: Merge _Range:
vi: Phạm vi t_rộn:

en: Merge...
vi: Trộn...

note: start sub menu
en: _Merge
vi: _Trộn

en: Moving Average
vi: Trung bình động

en: _Interval:
vi: Kh_oảng:

en: Test
vi: Thử ra

en: A_dd
vi: Thê_m

en: As _Value
vi: Dạng _giá trị

en: Co_mments
vi: G_hi chú

en: Cont_ent
vi: Nội d_ung

en: D_ivide
vi: Ch_ia

en: M_ultiply
vi: _Nhân

en: Paste Special
vi: Dán đặc biệt

en: Paste _Link
vi: Dán _liên kết

en: Skip _Blanks
vi: _Bỏ khoảng trắng

note: Edit -> Clear Edit -> Select Note : The accelerators involving space are just for display *	purposes.  We actually handle this in *		gnm-pane.c:gnm_pane_key_mode_sheet *	with the rest of the key movement and rangeselection. *	Otherwise input methods would steal them A duplicate that should not go in
en: _All
vi: Tất _cả

en: _Formats
vi: Định _dạng

en: _None
vi: Khô_ng

en: _Subtract
vi: _Trừ

en: _Transpose
vi: Đổ_i chỗ

en: Activate _new plugins by default
vi: Kích hoạt bổ su_ng mới (mặc định)

en: Directories
vi: Thư mục

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
vi: Đù_ng kích hoạt bổ sung này lần kế tiếp tôi khởi chạy Gnumeric.

en: Plugin Details
vi: Chi tiết bổ sung

en: Plugin List
vi: Danh sách bổ sung

en: Plugin Manager
vi: Bộ quản lý bổ sung

en: Plugin directory:
vi: Thư mục bổ sung:

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
vi: Bổ sung không thể bị hủy kích hoạt vì vẫn đang được dùng. Tuy nhiên nếu bạn đánh dấu vào nút kiểm dưới đây, bổ sung sẽ không được kích hoạt sau khi khởi động lại Gnumeric (trừ khi được kích hoạt bởi bổ sung khác).

en: _Activate All
vi: _Kích hoạt tất cả

en: Gnumeric Preferences
vi: Tùy thích Gnumeric

en: % of normal size
vi: % kích cỡ chuẩn

en: 8.5 in wide by 11.0 in high
vi: 8.5 insơ rộng × 11.0 insơ cao

en: <b>Center on page:</b>
vi: <b>Giữa lại trên trang</b>

en: <b>Page Order</b>
vi: <b>Thứ tự trang</b>

en: <b>Paper:</b>
vi: <b>Giấy</b>

en: <b>Print</b>
vi: <b>In</b>

en: <b>Scale</b>
vi: <b>Tỷ lệ</b>

en: <b>Titles To Print</b>
vi: <b>Tựa đề cần in</b>

en: Apply _to:
vi: Áp dụng ch_o :

en: Apply to all sheets of this _workbook.
vi: Áp dụng cho mọi bảng củ_a sổ làm việc này.

en: Bottom margin:
vi: Lề dưới:

en: Change Paper Type
vi: Đổi kiểu giấy

en: Co_mments:
vi: _Ghi chú :

en: Fi_rst page number:
vi: Số t_rang đầu :

en: Footer:
vi: Chân trang:

en: Header:
vi: Đầu trang:

en: Headers and Footers
vi: Phần đầu/chân

en: Left margin:
vi: Lề trái:

en: Page Setup
vi: Thiết lập trang in

en: Print _area:
vi: _Vùng in:

en: R_ight, then down
vi: Qua phả_i, rồi xuống

en: Right margin:
vi: Lề phải:

en: Row and co_lumn headings
vi: Tiêu đề hàng _và cột

en: Save as default settings
vi: Lưu là thiết lập mặc định

en: Scale
vi: Co dãn

en: Scale to fit _horizontally on
vi: Co dãn để vừa ng_ang trên

en: Scale to fit _vertically on
vi: Co dãn để _vừa dọc trên

en: Styles with no content
vi: Kiểu không kèm nội dung

en: Top margin:
vi: Lề trên:

en: Unit:
vi: Đơn vị:

en: _Automatic scaling:
vi: Tự động c_o dãn:

en: _Black and white
vi: T_rắng đen

en: _Columns to repeat on the left side:
vi: Các _cột cần lặp lại bên trái:

en: _Down, then right
vi: _Xuống dưới, rồi sang phải

en: _Fixed scaling:
vi: C_o dãn cố định:

en: _Footer:
vi: Phần _chân:

en: _Grid lines
vi: Đường _lưới:

en: _Header:
vi: P_hần đầu :

en: _Horizontally
vi: _Ngang

en: _Rows to repeat on the upper region:
vi: Các hàng cần lặp lại t_rên vùng trên:

en: _Vertically
vi: _Dọc

en: letter
vi: thư

en: page(s)
vi: trang

en: Random Number Generation
vi: Phát sinh số ngẫu nghiên

en: _Distribution:
vi: _Phân phối:

en: _Number of variables:
vi: Số biế_n:

en: _Size of sample:
vi: Cỡ _mẫu :

en: Rank and Percentile
vi: Hạng và tỷ lệ phần trăm

en: Ties:
vi: Dây buộc:

en: _Average rank
vi: Hạng trung _bình

en: _Top rank
vi: Hạng đầ_u

en: Confidence level:
vi: Cấp tin cậy:

en: Regression
vi: Hồi quy

en: _Force intercept to be zero
vi: Ép _buộc nơi cắt là số không

en: Row Height
vi: Bề cao hàng

en: N_umber of samples:
vi: Số mẫ_u :

en: Per_iod:
vi: Ch_u kỳ:

en: Sampling
vi: Lấy mẫu

en: Sampling method:
vi: Cách lấy mẫu:

en: Size of sample:
vi: Cỡ mẫu:

en: _Input range:
vi: _Phạm vi nhập:

en: _Periodic
vi: Định _kỳ

en: _Random
vi: Ngẫu nh_iên

en: Add Scenario
vi: Thêm kịch bản

en: Comment:
vi: Ghi chú :

en: Scenario name:
vi: Tên kịch bản:

en: _Changing cells:
vi: Đổ_i ô:

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
vi: <span weight="bold">Đổi ô</span>

en: <span weight="bold">Comment</span>
vi: <span weight="bold">Ghi chú</span>

en: <span weight="bold">Reporting</span>
vi: <span weight="bold">Thông báo</span>

en: <span weight="bold">Scenarios</span>
vi: <span weight="bold">Kịch bản</span>

en: Create _Report
vi: Tạo _báo cáo

en: Result Cells:
vi: Ô kết quả:

en: Scenario Manager
vi: Bộ quản lý kịch bản

en: Show
vi: Hiện

en: View
vi: Xem

en: <span weight="bold">Change Cells Containing</span>
vi: <span weight="bold">Đổi ô chứa</span>

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
vi: <span weight="bold">Linh tinh</span>

en: <span weight="bold">Search Text Type</span>
vi: <span weight="bold">Kiểu chữ tìm kiếm</span>

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: Ask before each change
vi: Hỏi trước mỗi thay đổi

en: Attempt to preserve case of text when replacing
vi: Cố giữ nguyên hoa/thường khi thay thế

en: By
vi: Bởi

en: Create =ERROR("...")
vi: Tạo =ERROR("...")

en: Do not consider matches in the middle of words
vi: Không quan tâm các trùng khớp ở giữa từ

en: Do not perform this replacement
vi: Không thực hiện thay thế này

en: Error Behaviour
vi: Hành vi lỗi

en: Fail without any changes actually being done to any cell
vi: Thất bại mà không thực sự thay đổi bất cứ ô nào

en: Location
vi: Vị trí

en: Ma_tch whole words only
vi: Chỉ khớp nguyên _từ

en: Make _error expression
vi: Tạo biểu thức _lỗi

en: Make _string value
vi: Tạ_o giá trị chuỗi

en: Perform changes within cell comments
vi: Thực hiện thay đổi trong ghi chú ô

en: Perform changes within expressions
vi: Thực hiện thay đổi trong biểu thức

en: Perform changes within non-string values
vi: Thực hiện thay đổi trong giá trị phi-chuỗi

en: Perform changes within string values
vi: Thực hiện thay đổi trong giá trị chuỗi

en: Perform no more replacements
vi: Không thay thế nữa

en: Perform this replacement
vi: Thay thế

en: Query for replacement
vi: Truy vấn khi thay đổi

en: Ra_nge
vi: Giới hạ_n

en: Re_gular expression
vi: _Biểu thức chính quy

en: Replacing
vi: Đang thay thế...

en: Scope
vi: Phạm vi

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search and Replace Query
vi: Truy vấn Tìm và Thay thế

en: Search and replace in all cells in the workbook
vi: Tìm và thay thế mọi ô trong sổ làm việc

en: Search and replace in current sheet only
vi: Chỉ tìm và thay thế bảng hiện thời

en: Search and replace in specified range only
vi: Chỉ tìm và thay thế trong giới hạn xác định

en: Search column by column
vi: Tìm từng cột

en: Search line by line
vi: Tìm từng dòng

en: Skip cells that that would result in errors
vi: Bỏ qua ô mà trả về kết quả là lỗi

en: The search text is a regular expression
vi: Chữ tìm kiếm là bằng biểu thức chính quy

en: The search text is taken literally.
vi: Chữ tìm kiếm có nghĩa chữ.

en: Turn unparsable entries into string values
vi: Chuyển các mục không thể phân tách thành giá trị chuỗi

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
vi: Khi lập, không phân biệt chữ hoa và chữ thường.

en: When set, string values will remain as such after replacement, even if they look like numbers or expressions
vi: Khi đặt, giá trị chuỗi sẽ không thay đổi sau việc thay thế, thậm chí nếu nó hình như con số hay biểu thức.

en: _Column major
vi: _Cột chính

en: _Comments
vi: Ghi _chú

en: _Current sheet
vi: Bảng _hiện thời

en: _Don't change
vi: _Không đổi

en: _Entire workbook
vi: T_oàn bộ sổ làm việc

en: _Expressions
vi: _Biểu thức

en: _Fail
vi: Thất _bại

en: _Ignore case
vi: Bỏ _qua hoa/thường

en: _Keep strings as strings
vi: _Giữ chuỗi dạng chuỗi

en: _Other values
vi: _Giá trị khác

en: _Plain text
vi: Nhậ_p thô

en: _Preserve case
vi: _Bảo nguyên hoa/thường

en: _Query
vi: Tr_uy vấn

en: _Replace by
vi: Th_ay bằng

en: _Row major
vi: _Hàng chính

en: _Search for
vi: _Tìm kiếm

en: _Strings
vi: _Chuỗi

en: C_olumn major
vi: _Cột chính

en: Dismiss search center
vi: Bỏ qua trung tâm tìm kiếm

en: Find text within cell comments
vi: Tìm chữ trong ghi chú ô

en: Find text within expressions
vi: Tìm chữ trong biểu thức

en: Find text within non-string values
vi: Tìm chữ trong giá trị phi-chuỗi

en: Find text within string values
vi: Tìm chữ trong giá trị chuỗi

en: Find text within the calculated values of expressions
vi: Tìm chữ trong giá trị tính được của biểu thức

en: Match _whole words only
vi: Chỉ khớp ngu_yên từ

en: Matches
vi: Khớp

en: Miscellaneous
vi: Linh tinh

en: Search cells containing
vi: Tìm ô chứa

en: Search in all cells in the workbook
vi: Tìm mọi ô trong sổ làm việc

en: Search in current sheet only
vi: Chỉ tìm trong bảng hiện thời

en: Search in specified range only
vi: Chỉ tìm trong phạm vi giới hạn

en: Search text is
vi: Chữ cần tìm là

en: Show next match
vi: Hiện lần khớp kế

en: Show previous match
vi: Hiện lần khớp trước

en: Start search
vi: Bắt đầu tìm

en: _Range
vi: _Phạm vi

en: _Results
vi: Kết _quả

en: _Search for:
vi: _Tìm kiếm:

en: Data Shuffling
vi: Xáo trộn dữ liệu

en: Input Range:
vi: Phạm vi _gõ:

en: Shuffle Method:
vi: Cách xáo trộn:

en: _Area
vi: _Vùng

en:    
       <span weight="bold">Rounds</span>
vi:    
       <span weight="bold">Lần</span>

en:    <span weight="bold">Limits</span>
vi:    <span weight="bold">Giới hạn</span>

en: <b>Simulation summary:</b>
vi: <b>Tóm tắt mô phỏng:</b>

en: <b>Summary of results:</b>
vi: <b>Tóm tắt kết quả:</b>

en: Find Max.
vi: Tìm tối đa

en: Find Min.
vi: Tìm tối thiểu

en: First round #:
vi: Lần đầu #:

en: Input variables:
vi: Biến gõ:

en: Iterations:
vi: Lần lặp:

en: Last round #:
vi: Lần cuối #:

en: Max time:
vi: Thời gian tối đa:

en: Next Sim.
vi: Việc mô phỏng kế tiếp

en: Output variables:
vi: Biến xuất:

en: Prev. Sim.
vi: Việc mô phỏng trước

note: Fill in the header titles.
en: Risk Simulation
vi: Mô phỏng rủi ro

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Variables
vi: Biến

en: Label:
vi: Nhãn:

en: Link to:
vi: Liên kết đến:

en: Checkbox Properties
vi: Thuộc tính hộp chọn

en: Frame Properties
vi: Thuộc tính khung

en: Increment:
vi: Tăng:

en: Page:
vi: Trang:

en: Scrollbar Properties
vi: Thuộc tính thanh cuộn

en: Assume _Integer (Discrete)
vi: Co_i là số nguyên (rời rạc)

en: Automatic _Scaling
vi: Tự động c_o dãn

en: B_y Changing Cells:
vi: Th_eo ô thay đổi:

en: Constraints
vi: Ràng buộc

en: M_in
vi: Tối th_iểu

en: Max _Iterations:
vi: _Lần lặp tối đa:

en: Max _Time (sec.):
vi: Khoảng _tối đa (giây):

en: Model
vi: Mô-hình

en: P_rogram
vi: Chương t_rình

en: Parameters
vi: Tham số

en: Reports
vi: Báo cáo

en: Scenarios
vi: Kịch bản

en: Solve
vi: Giải

en: Solver
vi: Bộ giải

en: _Algorithm:
vi: _Thuật toán:

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
vi: Tạo kị_ch bản nếu tìm lời giải tố ưu

en: _Do not create scenarios
vi: _Không tạo kịch bản

en: _Equal To:
vi: _Bằng:

en: _Left Hand Side:
vi: Bên t_rái:

en: _Linear Model (LP/MILP)
vi: Mô hình tuyến tính (_LP/MILP)

en: _Max
vi: Tối đ_a

en: _Name:
vi: Tê_n:

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
vi: Mô hình toàn phương (_QP/MIQP)

en: _Right Hand Side:
vi: Bên _phải:

en: _Set Target Cell:
vi: Đặt ô đíc_h:

en: _Type:
vi: _Kiểu :

en: Dependency cells
vi: Ô lệ thuộc

en: Make one long list of coordinates and values
vi: Tạo một danh sách dài các toạ độ và giá trị

en: Maximum
vi: Tối đa

en: Minimum
vi: Tối thiểu

en: Result cell
vi: Ô kết quả

en: Step
vi: Bước

en: Tabulate Dependency
vi: Xếp lệ thuộc thành bảng

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
vi: Dùng « xuống » cho nguồn thứ nhất, « phải » cho nguồn thứ hai, và nhiều bảng cho nguồn thứ ba.

en: _Coordinate
vi: T_oạ độ

en: _Visual
vi: Trực _quan

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
vi: Thử ra tính bằng của 2 phương sai (Phép thử F)

en: <b>Location</b>
vi: <b>Địa chỉ</b>

en: Create New View
vi: Tạo khung xem mới

en: New view will be opened on specified screen
vi: Sẽ mở khung xem mới trên màn hình xác định

en: Specified screen:
vi: Màn hình xác định

en: _Share cursor position
vi: Chia sẻ _vị trí con trỏ

en: A_uto Complete Text in Cells
vi: Nhập _xong tự động đoạn trong ô

en: Notebook _Tabs for Sheets
vi: _Thanh cuốn vở cho tờ

en: Pa_ssword:
vi: _Mật khẩu :

en: Unimplementented
vi: Chưa làm

en: _Horizontal Scrollbar
vi: T_hanh cuộn ngang

en: _Protect Workbook
vi: _Bảo vệ sổ làm việc

en: _Vertical Scrollbar
vi: Thanh cuộn _dọc

en: '%s' has a circular reference
vi: « %s » có tham chiếu vòng

en: '%s' is already defined in sheet
vi: « %s » đã định nghĩa trong tờ

en: '%s' is already defined in workbook
vi: « %s » đã định nghĩa trong sổ làm việc

en: Internal type error
vi: Lỗi kiểu nội bộ

en: Unknown evaluation error
vi: Lỗi định giá lạ

en: Invalid template file: %s
vi: Tập tin mẫu không hợp lệ: %s

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
vi: Vùng đích quá nhỏ. Ít nhất phải là %d hàng và %d cột.

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
vi: Vùng đích quá nhỏ. Ít nhất phải là %d cột.

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
vi: Vùng đích quá nhỏ. Ít nhất phải là %d hàng.

en: Cannot create file %s
vi: Không tạo được tập tin %s

en: Function implementation not available.
vi: Chưa thực hiện hàm này.

en: Unknown Function
vi: Hàm lạ

en: Boolean
vi: Luận lý

en: Cell Range
vi: Phạm vi ô

en: Area
vi: Vùng

en: Scalar, Blank, or Error
vi: Vô hướng, Trắng hoặc Lỗi

en: Scalar
vi: Vô hướng

note: Missing values will be NULL.
en: Any
vi: Bất kỳ

en: Fit
vi: Vừa khít

en: Fit Width
vi: Vừa khít độ rộng

en: Fit Height
vi: Vừa khít độ cao

en: %.1f x %.1f pts
    %d x %d pixels
vi: %.1f x %.1f điểm
    %d x %d điểm ảnh

en: Missing function category name.
vi: Thiếu tên phân loại hàm.

en: Function group is empty.
vi: Nhóm hàm rỗng.

en: No func_desc_load method.
vi: Không có phương pháp « func_desc_load » (tải mô tả hàm).

en: %d function in category "%s" | Group of %d functions in category "%s"
vi[0]: %d hàm trong phân loại « %s »

en: Missing file name.
vi: Thiếu tên tập tin.

note: xgettext : %d gives the number of actions. This is input to ngettext.
en: User interface with %d action | User interface with %d actions
vi[0]: Giao diện người dùng với %d hành động

en: Module file "%s" has invalid format.
vi: Tập tin mô đun « %s » sai dạng thức.

en: File doesn't contain "%s" array.
vi: Tập tin không chứa mảng « %s ».

en: Filled Object Properties
vi: Thuộc tính đối tượng đã điền đầy

en: Line/Arrow Properties
vi: Thuộc tính đường/mũi tên

en: Polygon Properties
vi: Thuộc tính đa giác

en: clipboard
vi: khay

en: Automatically detected
vi: Tự động phát hiện

note: xgettext: If possible try to use the same mnemonic for * Advanced and Simple
en: Advanc_ed
vi: Cấp ca_o

en: Simpl_e
vi: Đơn _giản

en: Load file
vi: Tải tập tin

en: Select a file
vi: Chọn tập tin

en: All Files
vi: Mọi tập tin

en: Spreadsheets
vi: Bảng tính

en: File _type:
vi: Kiểu _tập tin:

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
vi: Dạng thức tập tin được chọn không hỗ trợ lưu nhiều bảng trong một tập tin.
    Nếu bạn muốn lưu tất cả các bảng thì lưu chúng thành những tập tin riêng biệt hoặc chọn một dạng thức tập tin khác.
    Bạn có muốn lưu chỉ bảng hiện tại thôi không?

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
vi: Phần mở rộng tập tin cho trước không khớp với kiểu tập tin đã chọn. Bạn có muốn dùng tên này bằng mọi giá không?

en: Multiple errors
vi: Nhiều lỗi

en: Link target
vi: Đích liên kết

en: (none)
vi: (không có)

en: Unable to activate the url '%s'
vi: Không thể kích hoạt địa chỉ Mạng « %s ».

en: Unable to open '%s'
vi: Không thể mở « %s ».

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
vi: Rộng: %.2f pts (%d điểm ảnh)

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
vi: Cao: %.2f pts (%d điểm ảnh)

en: _Move
vi: Di ch_uyển

en: _Copy
vi: _Chép

en: Copy _Formats
vi: Chép _dạng thức

en: Copy _Values
vi: Chép _giá trị

en: Shift _Down and Copy
vi: _Dịch xuống và chép

en: Shift _Right and Copy
vi: Dịch _phải và chép

en: Shift Dow_n and Move
vi: Dịch xuố_ng và di chuyển

en: Shift Righ_t and Move
vi: Dịch phải _và di chuyển

en: C_ancel
vi: Hủ_y bỏ

en: Drag to autofill
vi: Kéo để tô đầy tự động

en: Drag to move
vi: Kéo để di chuyển

en: Display Gnumeric's version
vi: Hiện phiên bản Gnumeric

en: Set the root library directory
vi: Đặt thư mục thư viện gốc

en: DIR
vi: TMỤC

en: Adjust the root data directory
vi: Chỉnh thư mục dữ liệu gốc

en: Enables some print debugging behavior
vi: Bật một phần hành vi gỡ lỗi khi in

en: LEVEL
vi: CẤP ĐỘ

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
vi: gnumeric phiên bản « %s »
    thư mục dữ liệu := « %s »
    thư mục thư viện := « %s »

en: Specify the size and location of the initial window
vi: Xác định kích thước và vị trí cửa sổ ban đầu

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
vi: RỘNGxCAO+TOẠĐỘ_X+TỌAĐỘ_Y

en: Don't show splash screen
vi: Không hiện màn hình giật gân

en: Don't display warning dialogs when importing
vi: Đừng hiển thị hộp thoại cảnh báo trong khi nhập.

en: Dumps the function definitions
vi: Đổ các định nghĩa hàm

en: FILE
vi: TẬP TIN

en: Generate new help and po files
vi: Tạo ra tập tin trợ giúp và .po mới

en: Exit immediately after loading the selected books
vi: Thoát ngay lập tức sau khi tải các sách đã chọn

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
vi: %s
    Hãy chạy lệnh « %s --help » để xem danh sách đầy đủ các tùy chọn dòng lệnh.

en: bessel_i allocation error
vi: lỗi cấp phát bessel_i

en: bessel_k allocation error
vi: lỗi cấp phát bessel_k

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in gnm_yn.
vi: Phiên bản Gnumeric này đã được biên dịch với độ chính xác trong « gnm_yn » không đủ.

en: An array must have at least 1 element
vi: Mảng phải có ít nhất một phần tử.

en: Arrays must be rectangular
vi: Mảng phải có hình chữ nhật.

en: Constructed ranges use simple references
vi: Phạm vi đã cấu trúc dùng tham chiếu đơn giản.

en: All entries in the set must be references
vi: Trong tập, mọi mục nhập phải là tham chiếu.

en: Name '%s' does not exist
vi: Tên « %s » không tồn tại

en: Unknown sheet '%s'
vi: Bảng lạ « %s »

en: () is an invalid expression
vi: () là biểu thức không hợp lệ

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
vi: Tên « %s » không tồn tại trong bảng « %s ».

en: Unknown workbook '%s'
vi: Sổ làm việc lạ « %s ».

en: Could not find matching closing quote
vi: Không thể tìm thấy dấu đóng trích dẫn tương ứng.

en: Sheet name is required
vi: Yêu cầu tên tờ

en: The number is out of range
vi: Số này ở ngoài phạm vi.

en: Improperly formatted error token
vi: Hiệu bài lỗi dạng sai.

en: Multiple expressions are not supported in this context
vi: Không hỗ trợ đa biểu thức trong ngữ cảnh này.

en: Could not find matching opening parenthesis
vi: Không thể tìm thấy dấu mở ngoặc tương ứng.

en: Could not find matching closing parenthesis
vi: Không thể tìm thấy dấu đóng ngoặc tương ứng.

en: Invalid expression
vi: Biểu thức không hợp lệ

en: Unexpected token %c
vi: Hiệu bài bất ngờ %c

en: Page &[PAGE]
vi: Trang &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
vi: Trang &[PAGE] trên &[PAGES]

en: &[DATE]
vi: &[NGÀY]

en: File Name
vi: Tên tập tin

en: Path
vi: Đường dẫn

en: page
vi: trang

en: pages
vi: trang

en: date
vi: ngày

en: time
vi: giờ

en: file
vi: tập tin

en: path
vi: đường dẫn

en: cell
vi: ô

en: PDF export
vi: Xuất dạng PDF

en: Print Selection
vi: In vùng chọn

en: _All workbook sheets
vi: _Mọi bảng sổ làm việc

en: A_ctive workbook sheet
vi: Bảng sổ làm việ_c đang dùng

en: _Workbook sheets:
vi: Bảng _sổ làm việc:

en: Current _selection only
vi: Chỉ vùng chọn _hiện có

en: _Ignore defined print area
vi: Bỏ qua vùng _in đã xác định

en: from:
vi: từ :

en: Gnumeric Print Range
vi: Phạm vi in Gnumeric

en: You must specify a range to search.
vi: Bạn phải xác định phạm vi tìm kiếm.

en: The search range is invalid.
vi: Phạm vi tìm kiếm không hợp lệ.

en: Search Strings
vi: Tìm kiếm trong chuỗi

en: Should strings be searched?
vi: Có nên tìm kiếm trong chuỗi không?

en: Search Other Values
vi: Tìm kiếm giá trị khác

en: Should non-strings be searched?
vi: Có nên tìm kiếm trong điều không chuỗi không?

en: Search Expressions
vi: Biểu thức tìm kiếm

en: Should expressions be searched?
vi: Có nên tìm kiếm trong biểu thức không?

en: Search Expression Results
vi: Kết quả biểu thức tìm kiếm

en: Should the results of expressions be searched?
vi: Có nên tìm kiếm trong kết quả biểu thức không?

en: Search Comments
vi: Tìm kiếm trong ghi chú

en: Should cell comments be searched?
vi: Có nên tìm kiếm trong ghi chú ô không?

en: By Row
vi: Theo hàng

en: Is the search order by row?
vi: Có sắp xếp việc tìm kiếm theo hàng không?

en: Query
vi: Truy vấn

en: Should we query for each replacement?
vi: Có nên truy vấn vào mỗi lần thay thế không?

en: Keep Strings
vi: Giữ chuỗi

en: Should replacement keep strings as strings?
vi: Việc thay thế nên giữ chuỗi dạng chuỗi không?

en: The sheet in which to search.
vi: Bảng nơi cần tìm kiếm.

en: Where to search.
vi: Nơi tìm kiếm

en: Range as Text
vi: Phạm vi là chữ

en: The range in which to search.
vi: Phạm vi nơi tìm kiếm

en: %s does not support multiple ranges
vi: « %s » không hỗ trợ nhiều phạm vi.

en: Save changes to workbook '%s' before logging out?
vi: Lưu các thay đổi trong sổ làm việc « %s » trước khi đăng xuất không?

en: Save changes to workbook before logging out?
vi: Lưu các thay đổi trong sổ làm việc trước khi đăng xuất không?

en: If you do not save, changes may be discarded.
vi: Nếu không thì có thể mất thay đổi.

en: Do not save any
vi: Không lưu gì

en: Do not save
vi: Không lưu

en: Do not log out
vi: Không đăng xuất

en: (empty)
vi: (rỗng)

en: Cu_t
vi: Cắ_t

en: _Paste
vi: _Dán

en: Paste _Special
vi: Dán đặc _biệt

en: _Insert Cells...
vi: C_hèn ô...

en: _Delete Cells...
vi: _Xoá bỏ ô...

en: _Insert Column(s)
vi: C_hèn cột

en: _Delete Column(s)
vi: _Xóa bỏ cột

en: _Insert Row(s)
vi: C_hèn hàng

en: _Delete Row(s)
vi: _Xóa bỏ hàng

en: Clear Co_ntents
vi: Xoá _nội dung

en: Edit Co_mment...
vi: _Sửa chú thích...

en: Edit _Hyperlink
vi: Sửa _siêu liên kết

en: _Remove Hyperlink
vi: _Bỏ siêu liên kết

note: start sub menu Format -> Col
en: _Width...
vi: _Rộng...

en: _Hide
vi: Ẩ_n

en: _Unhide
vi: _Hiện

note: Format toolbar
en: Merge
vi: Trộn

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
vi: Vùng trộn bị giao nhau
    %s!%s

en: Unknown failure while saving image
vi: Gặp lỗi lạ khi lưu ảnh

en: _Save as Image
vi: _Lưu dạng ảnh

en: Open in _New Window
vi: Mở tro_ng cửa sổ mới

en: _Save as image
vi: _Lưu là ảnh

note: Object Toolbar
en: Frame
vi: Khung

en: Button
vi: Nút

note: FIXME: This text sucks:
en: Change widget
vi: Đổi ô điều khiển

en: CheckBox %d
vi: Hộp chọn %d

note: FIXME: This text sucks:
en: Clicking checkbox
vi: Hộp chọn cho nhấn vào

en: RadioButton
vi: Nút chọn một

en: Clicking in list
vi: Việc nhấn vào danh sách

en: _Order
vi: _Thứ tự

en: Pul_l to Front
vi: _Kéo đến trước

en: Pull _Forward
vi: Kéo phía t_rước

en: Push _Backward
vi: Đẩy phía _sau

en: Pus_h to Back
vi: Đẩy nằm s_au

en: Copy
vi: Chép

en: Cut
vi: Cắt

note: Oh, yeah?
en: This is a special version of Gnumeric.  It has been compiled
    with support for a very large number of columns.  Access to the
    column named TRUE may conflict with the constant of the same
    name.  Expect weirdness.
vi: Đây là phiên bản Gnumeric đặc biệt.
    Nó được biên dịch để hỗ trợ rất nhiều cột.
    Truy cập vào cột tên ĐÚNG (true) có lẽ
    xung đột với ràng buộc cùng tên. Ngờ điều lạ.

en: The name of the sheet.
vi: Tên tờ.

en: text-is-rtl
vi: ghi chữ phải qua trái

en: Text goes from right to left.
vi: Chữ có gõ phải qua trái.

en: Visibility
vi: Hiển thị

en: How visible the sheet is.
vi: Có hiển thị bảng như thế nào.

en: Display Formulæ
vi: Hiện công thức

en: Control whether formulas are shown instead of values.
vi: Điều khiển có nên hiển thị công thức thay vào giá trị.

en: Display Zeros
vi: Hiện số không

en: Control whether zeros are shown are blanked out.
vi: Điều khiển có nên hiển thị số không hoặc bị trắng ra.

en: Display Grid
vi: Hiện lưới

en: Control whether the grid is shown.
vi: Điều khiển có nên hiển thị lưới hay không.

en: Display Column Headers
vi: Hiện tiêu đề cột

en: Control whether column headers are shown.
vi: Điều khiển có nên hiển thị tiêu đề cột hay không.

en: Display Row Headers
vi: Hiện tiêu đề hàng

en: Control whether row headers are shown.
vi: Điều khiển có nên hiển thị tiêu đề hàng hay không.

en: Display Outlines
vi: Hiện phác thảo

en: Control whether outlines are shown.
vi: Điều khiển có nên hiển thị phác thảo hay không.

en: Display Outlines Below
vi: Hiện phác thảo dưới

en: Control whether outline symbols are shown below.
vi: Điều khiển có nên hiển thị ký hiệu phác thảo dưới hay không.

en: Display Outlines Right
vi: Hiện phác thảo bên phải

en: Control whether outline symbols are shown to the right.
vi: Điều khiển có nên hiển thị ký hiệu phác thảo bên phải hay không.

en: Protected
vi: Được bảo vệ

en: Sheet is protected.
vi: Bảng được bảo vệ.

en: Protected Allow Edit objects
vi: Bảo vệ: cho phép sửa

en: Allow objects to be edited while a sheet is protected
vi: Cho phép sửa đối tượng trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow edit scenarios
vi: Bảo vệ: cho phép sửa kịch bản

en: Allow scenarios to be edited while a sheet is protected
vi: Cho phép sửa kịch bản trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow cell formatting
vi: Bảo vệ: cho phép định dạng ô

en: Allow cell format changes while a sheet is protected
vi: Cho phép thay đổi định dạng của ô trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow column formatting
vi: Bảo vệ: cho phép định dạng cột

en: Allow column formatting while a sheet is protected
vi: Cho phép định dạng cột trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow row formatting
vi: Bảo vệ: cho phép định dạng hàng

en: Allow row formatting while a sheet is protected
vi: Cho phép định dạng hàng trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow insert columns
vi: Bảo vệ: cho phép chèn cột

en: Allow columns to be inserted while a sheet is protected
vi: Cho phép chèn cột trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow insert rows
vi: Bảo vệ: cho phép chèn hàng

en: Allow rows to be inserted while a sheet is protected
vi: Cho phép chèn hàng trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow insert hyperlinks
vi: Bảo vệ: cho phép chèn siêu liên kết

en: Allow hyperlinks to be inserted while a sheet is protected
vi: Cho phép chèn siêu liên kết trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow delete columns
vi: Bảo vệ: cho phép xoá cột

en: Allow columns to be deleted while a sheet is protected
vi: Cho phép xoá cột trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow delete rows
vi: Bảo vệ: cho phép xoá hàng

en: Allow rows to be deleted while a sheet is protected
vi: Cho phép chèn xoá hàng trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow select locked cells
vi: Bảo vệ: cho phép chọn ô bị khoá

en: Allow the user to select locked cells while a sheet is protected
vi: Cho phép người dùng chọn ô bị khoá trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow sort ranges
vi: Bảo vệ: cho phép sắp xếp phạm vi

en: Allow ranges to be sorted while a sheet is protected
vi: Cho phép sắp xếp phạm vi trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow edit auto filters
vi: Bảo vệ: cho phép sửa bộ lọc tự động

en: Allow auto filters to be edited while a sheet is protected
vi: Cho phép chỉnh sửa bộ lọc tự động trong khi bảng được bảo vệ

en: Protected allow edit pivottable
vi: Bảo vệ: cho phép sửa bảng trụ xoay

en: Protected allow select unlocked cells
vi: Bảo vệ: cho phép chọn ô không khoá

en: Allow the user to select unlocked cells while a sheet is protected
vi: Cho phép ô không khoá trong khi bảng được bảo vệ

en: Display convention for expressions (default Gnumeric A1)
vi: Hiển thị quy ước biểu tượng (mặc định là Gnumeric A1)

en: How to format displayed expressions, (A1 vs R1C1, function names, ...)
vi: Cách định dạng biểu tượng đã hiển thị (A1 so với R1C1, tên hàm v.v.)

note: convenience wrapper to CONVENTIONS
en: Display convention for expressions as XLS_R1C1 vs default
vi: Hiển thị quy ước biểu tượng như XLS_R1C1 so với mặc định

en: How to format displayed expressions, (a convenience api)
vi: Cách định dạng biểu tượng đã hiển thị (API thuận tiện)

en: Tab Foreground
vi: Cận cảnh tab

en: The foreground color of the tab.
vi: Màu cận cảnh của tab.

en: Tab Background
vi: Nền tab

en: The background color of the tab.
vi: Màu nền của tab.

en: Zoom Factor
vi: Hệ số phóng

en: The level of zoom used for this sheet.
vi: Mức độ phóng được dùng trong bảng này.

en: Target region contains merged cells
vi: Vùng đích chứa ô đã trộn.

en: cannot operate on merged cells
vi: không thể thực hiện trên các ô đã trộn.

en: cannot operate on array formulæ
vi: không thể thực hiện trên công thức mảng.

en: Insert Columns
vi: Chèn cột

en: Delete Columns
vi: Xóa bỏ cột

en: Insert Rows
vi: Chèn hàng

en: Delete Rows
vi: Xoá bỏ hàng

en: Display program version
vi: Hiện phiên bản chương trình

en: Optionally specify an encoding for imported content
vi: Tùy chọn xác định cách mã hóa nội dung đã nhập

en: ENCODING
vi: MÃ HÓA

en: Optionally specify which importer to use
vi: Tùy chọn xác định dùng bộ nhập nào.

en: List the available importers
vi: Liệt kê mọi bộ nhập sẵn sàng.

en: Optionally specify which exporter to use
vi: Tùy chọn xác định dùng bộ xuất nào.

en: string
vi: chuỗi

en: List the available exporters
vi: Liệt kê mọi bộ xuất sẵn sàng.

en: The range to export
vi: Phạm vi cần xuất khẩu

en: Goal seek areas
vi: Các vùng tìm đích

en: Unknown exporter '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
vi: Không biết bộ nhập « %s ».
    Hãy thử lệnh « --list-exporters» (liệt kê mọi bộ xuất) để xem danh sách điều có thể.

en: Unable to guess exporter to use for '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
vi: Không thể đoán bộ xuất cần dùng cho « %s ».
    Hãy thử lệnh « --list-importers» (liệt kê mọi bộ xuất) để xem danh sách điều có thể.

en: An output file name or an explicit export type is required.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
vi: Cần thiết tên tập tin xuất hoặc kiểu xuất dứt khoát.
    Hãy thử lệnh « --list-exporters» (liệt kê mọi bộ xuất) để xem danh sách điều có thể.

en: Unknown importer '%s'.
    Try --list-importers to see a list of possibilities.
vi: Không biết bộ nhập « %s ».
    Hãy thử lệnh « --list-importers» (liệt kê mọi bộ xuất) để xem danh sách điều có thể.

en: Selected exporter (%s) does not support saving multiple sheets in one file.
    Only the current sheet will be saved.
vi: Bộ xuất khẩu đã chọn (%s) không hỗ trợ khả năng lưu nhiều bảng trong cùng một tập tin.
    Vì vậy chỉ bảng hiện thời sẽ được lưu.

en: INFILE [OUTFILE]
vi: TẬP_TIN_NHẬP ̉[TẬP_TIN_XUẤT]

en: ssconvert version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
vi: phiên bản ssconvert « %s »
    thư mục dữ liệu := « %s »
    thư mục thư viện := « %s »

en: Usage: %s [OPTION...] %s
vi: Cách sử dụng: %s [TÙY_CHỌN...] %s

en: List MIME types which ssindex is able to read
vi: Liệt kê các kiểu MIME mà ssindex có đọc được.

en: Index the given files
vi: Chỉ mục các tập tin đã cho

en: INFILE...
vi: TẬP_TIN_NHẬP...

en: ssindex version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
vi: phiên bản ssindex « %s »
    thư mục dữ liệu := « %s »
    thư mục thư viện := « %s »

en: Character set
vi: Bộ ký tự

en: The character encoding of the output.
vi: Cách mã hóa dữ liệu xuất.

en: Locale
vi: Miền địa phương

en: The locale to use for number and date formatting.
vi: Miền địa phương cần dùng để tìm dạng thức của con số và ngày tháng.

en: Transliterate mode
vi: Chế độ chuyển chữ

en: What to do with unrepresentable characters.
vi: Cách xử lý ký tự không thể hiển thị.

en: How should cells be formatted?
vi: Định dạng ô như thế nào?

en: Error while trying to export file as text
vi: Gặp lỗi khi cố xuất tập tin dạng chữ.

note: FIXME: What locale?
en: There are more columns of data than there is room for in the sheet.  Extra columns will be ignored.
vi: Có nhiều cột dữ liệu hơn chỗ rảnh trong tờ. Các cột thêm sẽ bị bỏ qua.

en: Error while trying to read file
vi: Gặp lỗi khi cố đọc tập tin.

en: Text to Columns
vi: Chữ sang cột

en: There is no data to convert
vi: Không có dữ liệu cần chuyển đổi.

en: Error while trying to parse data into sheet
vi: Gặp lỗi khi cố phân tách dữ liệu vào tờ.

en: That file is not in the given encoding.
vi: Tập tin đó không phải dùng bộ ký tự cho trước.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
vi: Gặp lỗi phân tách khi cố phân tách dữ liệu vào tờ.

en: Error while trying to write CSV file
vi: Gặp lỗi khi cố ghi tập tin CSV.

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
vi: Giá trị định giới bằng dấu phẩy hay tab (CSV/TSV).

en: Text import (configurable)
vi: Nhập chữ (có thể cấu hình)

en: Comma separated values (CSV)
vi: Giá trị định giới bằng dấu phẩy (CSV)

en: Row %i
vi: Hàng %i

en: Column %i
vi: Cột %i

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
vi: /SS/df/MS/F/Giá trị P/Nghiêm trọng F

en: /Count/Sum/Average/Variance
vi: /Đếm/Tổng/Trung bình/Phương sai

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
vi: ANOVA hệ số đôi (%s), không lặp

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
vi: ANOVA hệ số đôi (%s), có lặp

en: Two Factor ANOVA
vi: ANOVA hệ số đôi

en: Standard Error
vi: Lỗi chuẩn

en: Exponential Smoothing (%s)
vi: Làm mịn lũy thừa (%s)

en: Histogram (%s)
vi: Biểu đồ tần xuất (%s)

en: Area %i
vi: Vùng %i

en: Variable %i
vi: Biến %i

en: Correlations
vi: Tương quan

en: Correlation (%s)
vi: Tương quan (%s)

en: Covariances
vi: Hiệp phương sai

en: Covariance (%s)
vi: Hiệp phương sai (%s)

note: * Note to translators: in the following string and others like it, * the "/" is a separator character that can be changed to anything * if the translation needs the slash; just use, say, "|" instead. * * The items are bundled like this to increase translation context.
en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
vi: /Trung bình/Lỗi chuẩn/Trung vị/Chế độ/Độ lệch chuẩn/Phương sai mẫu/Kurtosis/Độ lệch/Phạm vi/Tối thiểu/Tối đa/Tổng/Đếm

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
vi: /%%%s%%%% CI cho trung bình từ/đến

en: Largest (%d)
vi: Lớn nhất (%d)

en: Smallest (%d)
vi: Nhỏ nhất (%d)

en: Descriptive Statistics (%s)
vi: Thống kê mô tả (%s)

en: Sampling (%s)
vi: Đang lấy mẫu (%s)

en: Sample
vi: Mẫu

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
vi: /Trung bình/Phương sai đã biết/Quan sát/Hiệu trung bình đã giả thuyết/Hiệu trung bình đã quan sát/z/P (Z≤z) đuôi đơn/z Đuôi đơn nghiêm trọng/P (Z≤z) đuôi đôi/z Đuôi đôi nghiêm trọng

en: z-Test (%s)
vi: Phép thử z (%s)

en: z-Test
vi: Phép thử z

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/Variance of the Differences/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
vi: /Trung bình/Phương sai/Quan sát/Tương quan Pearson/Hiệu trung bình đã giả thuyết/Hiệu trung bình đã quan sát/Phương sai của những hiệu/df/t Thống kê/P (T≤t) đuôi đơn/t Đuôi đơn nghiêm trọng/P (T≤t) Đuôi đôi/t Đuôi đôi nghiêm trọng

en: t-Test, paired (%s)
vi: Phép thử t, cặp (%s)

en: t-Test
vi: Phép thử t

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
vi: /Trung bình/Phương sai/Quan sát/Phương sai gộp/Hiệu trung bình đã giả thuyết/Hiệu trung bình đã quan sát/df/t Thống kê/P (T≤t) đuôi đơn/t Đuôi đơn nghiêm trọng/P (T≤t) Đuôi đôi/t Đuôi đôi nghiêm trọng

en: t-Test (%s)
vi: Phép thử t (%s)

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
vi: /Trung bình/Phương sai/Quan sát/Hiệu trung bình đã giả thuyết/Hiệu trung bình đã quan sát/df/t Thống kê/P (T≤t) đuôi đơn/t Đuôi đơn nghiêm trọng/P (T≤t) Đuôi đôi/t Đuôi đôi nghiêm trọng

en: F-Test
vi: Phép thử F

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
vi: /Trung bình/Phương sai/Quan sát/df/F/P (F≤f) đuôi bên phải/F Đuôi bên phải nghiêm trọng/P (f≤F) đuôi bên trái/F Đuôi bên trái nghiêm trọng/P Đuôi đôi/t Đuôi đôi nghiêm trọng

en: F-Test (%s)
vi: Phép thử F (%s)

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
vi: /df/SS/MS/F/Độ quan trọng của F

en: Regression (%s)
vi: Hồi quy (%s)

en: Moving Average (%s)
vi: Trung bình động (%s)

en: Point
vi: Điểm

en: Rank
vi: Hạng

en: Ranks (%s)
vi: Hạng (%s)

en: Ranks
vi: Hạng

en: Anova: Single Factor
vi: Anova: Hệ số đơn

en: SUMMARY
vi: TÓM TẮT

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
vi: /Nhóm/Đếm/Tổng/Trung bình/Phương sai

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
vi: /ANOVA/Nguồn biến thể/Giữa nhóm/Ở trong nhóm/Tổng số

en: Single Factor ANOVA (%s)
vi: ANOVA hệ số đơn (%s)

en: Single Factor ANOVA
vi: ANOVA hệ số đơn

en: Fourier Series (%s)
vi: Cấp số Fourier (%s)

en: Fourier Series
vi: Cấp số Fourier

en: New Sheet
vi: Bảng mới

en: New Workbook
vi: Sổ làm việc mới

en: Worksheet:
vi: Bảng làm việc:

en: Report Created:
vi: Báo cáo đã tạo:

en: Fill Series (%s)
vi: Điền đầy cấp số (%s)

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
vi: Phạm vi gõ xác suất chứa một giá trị không thuộc số.
    Mọi xác suất phải là số phi âm.

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
vi: Phạm vi gõ xác suất chứa một số âm.
    Mọi xác suất phải là số phi âm.

en: None of the values in the value range may be empty!
vi: Không cho phép giá trị rỗng trong phạm vi.

en: The probabilities may not all be 0!
vi: Xác suất không thể bằng 0 tất cả.

en: Random Numbers (%s)
vi: Số ngẫu nhiên (%s)

en: Input variable did not yield to a numeric value. Check the model (maybe your last round # is too high).
vi: Biến gõ không có kết quả là giá trị thuộc số. Hãy kiểm tra mô hình (có lẽ số lần cuối cùng quá cao).

en: Output variable did not yield to a numeric value. Check the output variables in your model (maybe your last round # is too high).
vi: Biến xuất không có kết quả là giá trị thuộc số. Hãy kiểm tra các biến xuất (có lẽ số lần cuối cùng quá cao).

en: Simulation Report
vi: Báo cáo mô phỏng

en: Mean
vi: Trung bình

en: Median
vi: Trung vị

en: Mode
vi: Chế độ

en: Std. Dev.
vi: Độ lệch chuẩn

en: Variance
vi: Phương sai

en: Skewness
vi: Độ lệch

en: Range
vi: Phạm vi

en: Count
vi: Đếm

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
vi: TÓM TẮT LẦN MÔ PHỎNG #

en: Report
vi: Báo cáo

en: (Input)
vi: (Gõ)

en: Maximum time exceeded. Simulation was not completed.
vi: Vượt quá thời gian tối đa. Chưa hoàn tất lần mô phỏng.

en: Tabulation
vi: Xếp thành bảng

note: Note: no entry for VALIDATION_OP_NONE
en: Between
vi: Giữa

en: Not_Between
vi: Không_giữa

en: Equal
vi: Bằng

en: Not Equal
vi: Không bằng

en: Greater Than
vi: Lớn hơn

en: Less Than
vi: Nhỏ hơn

en: Greater than or Equal
vi: Lớn hơn hay bằng

en: Less than or Equal
vi: Nhỏ hơn hay bằng

en: Missing formula for validation
vi: Thiếu công thức để hợp lệ hoá

en: Extra formula for validation
vi: Công thức thêm để hợp lệ hoá

en: Gnumeric: Validation
vi: Gnumeric: hợp lệ hóa

en: Cell %s is not permitted to be blank
vi: Ô %s không được phép bỏ trống.

en: Cell %s is not permitted to contain error values
vi: Không cho phép ô %s chứa giá trị lỗi

en: Cell %s is not permitted to contain strings
vi: Không cho phép ô %s chứa chuỗi

en: '%s' is not an integer
vi: « %s » không phải là số nguyên.

en: '%s' is not a valid date
vi: « %s » không phải là ngày hợp lệ.

en: %s does not contain the new value.
vi: %s không chứa giá trị mới.

en: %s is not true.
vi: %s là không đúng.

en: %s is out of permitted range
vi: %s ở ngoài phạm vi được phép

en: Failed to create temporary file for sending.
vi: Không tạo được tập tin tạm để gởi.

en: Default file saver is not available.
vi: Bộ lưu tập tin mặc định không sẵn sàng.

note: File->PrintArea
en: Set Print Area
vi: Đặt vùng in

en: Set Print Area to %s
vi: Đặt vùng in thành %s

en: Clear Print Area
vi: Xoá vùng in

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
vi: Trong ô %s, nội dung hiện thời
            %s
    sẽ được thay bằng
            %s
    nhưng giá trị này không hợp lệ.
    
    Quá trình thay thế bị hủy bỏ nên chưa có gì thay đổi.

en: Comment in cell %s!%s
vi: Ghi chú trong ô %s!%s

note: TODO : No need to check simplicty.  XL applies for each non-discrete * selected region, (use selection_apply).  Arrays and Merged regions * are permitted.
en: Insert rows
vi: Chèn hàng

en: Insert columns
vi: Chèn cột

en: Show Detail
vi: Xem chi tiết

en: Hide Detail
vi: Ẩn chi tiết

en: can only be performed on an existing group
vi: chỉ có thể thực hiện trên nhóm có sẵn

en: Ungroup
vi: Tách nhóm

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: Set Horizontal Alignment
vi: Đặt canh hàng ngang

en: Set Vertical Alignment
vi: Đặt canh hàng dọc

en: Format as General
vi: Định dạng là Chung

en: Format as Number
vi: Định dạng số

en: Format as Currency
vi: Định dạng tiền tệ

en: Format as Accounting
vi: Định dạng kế toán

en: Format as Percentage
vi: Định dạng phần trăm

en: Format as Time
vi: Định dạng thời gian

en: Format as Date
vi: Định dạng ngày tháng

en: Add Borders
vi: Thêm viền

en: Remove borders
vi: Bỏ viền

en: Increase precision
vi: Tăng độ chính xác

en: Decrease precision
vi: Giảm độ chính xác

en: Toggle thousands separator
vi: Hiện/Ẩn dấu ngăn cách 1000

en: Copy down
vi: Chép xuống

en: Copy right
vi: Chép phải

en: _File
vi: _Tập tin

en: _Edit
vi: _Sửa

en: C_lear
vi: Xó_a

en: _Delete
vi: _Xóa bỏ

en: S_heet
vi: _Tờ

en: _Select
vi: _Chọn

en: _View
vi: _Xem

en: _Windows
vi: Cửa _sổ

en: _Toolbars
vi: _Thanh công cụ

en: _Insert
vi: _Chèn

en: S_pecial
vi: Đặc _biệt

en: F_ormat
vi: Định _dạng

en: C_olumn
vi: Cộ_t

note: ICK A DUPLICATE : we have no way to override a label on one proxy
en: _Sheet
vi: _Tờ

en: _Tools
vi: _Công cụ

en: Sce_narios
vi: Kịch bả_n

en: F_orecast
vi: Dự đ_oán

en: Two _Means
vi: Hai tr_ung bình

en: _Data
vi: _Dữ liệu

en: _Filter
vi: Bộ _lọc

en: F_ill
vi: Đ_iền đầy

en: _Group and Outline
vi: Nhóm lại và _phác thảo

en: Get External _Data
vi: Lấy _dữ liệu bên ngoài

en: _Help
vi: Trợ g_iúp

en: Create a new workbook
vi: Tạo sổ làm việc mới

en: Open a file
vi: Mở tập tin

en: Save the current workbook
vi: Lưu sổ làm việc hiện thời

en: Save the current workbook with a different name
vi: Lưu sổ làm việc hiện thời với tên khác

en: Sen_d To...
vi: _Gởi cho...

en: Send the current file via email
vi: Gửi tập tin hiện thời bằng thư

note: gtk_adjustment_configure implies gtk 2.14 or later that is required for GTK_STOCK_PAGE_SETUP
en: Page Set_up...
vi: Thiết lập t_rang in...

en: Setup the page settings for your current printer
vi: Cài đặt thiết lập trang cho máy in hiện thời

en: Print preview
vi: Xem thử in

en: Print the current file
vi: In tập tin hiện thời

en: Full _History...
vi: Toàn bộ _lược sử...

en: Access previously used file
vi: Truy cập tập tin vừa dùng

en: Close the current file
vi: Đóng tập tin hiện thời

en: Quit the application
vi: Thoát khỏi ứng dụng

en: Cut the selection
vi: Cắt vùng chọn

en: Copy the selection
vi: Sao chép vùng chọn

en: Paste the clipboard
vi: Dán từ khay

en: _Undo
vi: _Hủy bước

en: Undo the last action
vi: Hoàn lại hành động cuối cùng

en: _Redo
vi: Bước _lại

en: Redo the undone action
vi: Làm lại hành động mới hoàn tác.

en: _Contents
vi: Mục lụ_c

en: Open a viewer for Gnumeric's documentation
vi: Mở bộ xem tài liệu Gnumeric.

en: Gnumeric on the _Web
vi: Trang chủ Gnumeric trên _Mạng

en: Browse to Gnumeric's website
vi: Duyệt tới trang chủ Mạng Gnumeric.

en: _Live Assistance
vi: T_rợ giúp động

en: See if anyone is available to answer questions
vi: Kiểm tra có người nào sẵn sàng trả lời câu hỏi của bạn.

en: Report a _Problem
vi: Thông báo _lỗi.

en: Report problem
vi: Thông báo vấn đề

en: _About
vi: _Giới thiệu

en: About this application
vi: Giới thiệu ứng dụng này

en: Use the current selection as print area
vi: Dùng vùng chọn hiện thời là vùng in

en: Undefine the print area
vi: Hủy xác định vùng in

en: Show Print Area
vi: Hiện vùng in

en: Select the print area
vi: Chọn vùng in

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
vi: Xoá dạng thức, nội dung, ghi chú trong các ô được chọn

en: Clear the selected cells' contents
vi: Xoá nội dung trong các ô được chọn

en: Delete the row(s) containing the selected cells
vi: Xóa bỏ những hàng chứa các ô được chọn

en: Delete the column(s) containing the selected cells
vi: Xóa bỏ những cột chứa các ô được chọn

note: A duplicate that should not go into the menus, used only for the accelerator Insert
en: C_ells...
vi: _Các ô...

en: Delete the selected cells, shifting others into their place
vi: Xóa bỏ các ô được chọn, chuyển các ô khác sang vị trí chúng.

en: Select all cells in the spreadsheet
vi: Chọn mọi ô trong bảng tính

en: Select an entire column
vi: Chọn nguyên cột

en: Select an entire row
vi: Chọn nguyên hàng

en: Select an array of cells
vi: Chọn một mảng ô

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
vi: Chọn mọi ô phụ thuộc vào ô hiệu chỉnh hiện thời

en: Select all the cells are used by the current edit cell
vi: Chọn mọi ô được dùng bởi ô hiệu chỉnh hiện thời

en: _Goto cell...
vi: _Tới ô...

en: Jump to a specified cell
vi: Nhảy tới ô xác định

note: Edit -> Sheet
en: _Manage Sheets...
vi: _Quản lý tờ...

en: Manage the sheets in this workbook
vi: Quản lý các bảng trong sổ làm việc này

en: Insert a new sheet
vi: Chèn bảng mới

en: _Append
vi: _Phụ thêm

en: Append a new sheet
vi: Phụ thêm bảng mới

en: _Duplicate
vi: Nhân đô_i

en: Make a copy of the current sheet
vi: Tạo bản sao bảng hiện thời

en: Irrevocably remove an entire sheet
vi: Xóa bỏ vĩnh viễn một toàn tờ.

en: Re_name
vi: Đổi tê_n

en: Rename the current sheet
vi: Thay đổi tên của bảng hiện thời.

note: Edit
en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Repeat the previous action
vi: Làm lại thao tác trước

en: P_aste special...
vi: Dán đặc _biệt...

en: Paste with optional filters and transformations
vi: Dán kèm theo bộ lọc và chuyển đổi tùy chọn.

en: Co_mment...
vi: _Ghi chú...

en: Edit the selected cell's comment
vi: Sửa ghi chú của ô được chọn.

en: Hyper_link...
vi: Siêu _liên kết...

en: _Auto generate names...
vi: _Phát sinh tự động tên...

en: Use the current selection to create names
vi: Dùng vùng chọn hiện thời để tạo tên

en: Search for something
vi: Tìm kiếm gì

en: Search for something and replace it with something else
vi: Tìm kiếm gỉ và thay thế nó bằng điều khác.

en: Recalculate
vi: Tính lại

en: Recalculate the spreadsheet
vi: Tính lại bảng tính

en: Change Gnumeric Preferences
vi: Đổi tùy thích Gnumeric

note: View
en: _New View...
vi: Ô _xem mới...

en: Create a new view of the workbook
vi: Tạo ô xem mới của sổ làm việc.

en: _Freeze Panes
vi: Đông cứng ngăn cửa _sổ

en: Freeze the top left of the sheet
vi: Đông cứng trên trái tờ.

en: _Zoom...
vi: Th_u phóng...

en: Zoom the spreadsheet in or out
vi: Phóng to/thu nhỏ bảng tính

en: Zoom _In
vi: Phóng _to

en: Increase the zoom to make things larger
vi: Tăng phóng thì điều lớn hơn

en: Zoom _Out
vi: Thu _nhỏ

en: Decrease the zoom to make things smaller
vi: Giảm phóng thì làm điều nhỏ hơn

en: Insert new cells
vi: Chèn ô mới

en: Insert new columns
vi: Chèn cột mới

en: Insert new rows
vi: Chèn hàng mới

en: C_hart...
vi: Đồ t_hị...

en: Insert a Chart
vi: Chèn đồ thị

en: _Image...
vi: Ả_nh...

en: Insert an image
vi: Chèn ảnh

en: Insert a Hyperlink
vi: Chèn siêu liên kết

note: Insert -> Special
en: Current _date
vi: _Ngày hiện thời

en: Insert the current date into the selected cell(s)
vi: Chèn ngày hiện thời vào ô được chọn.

en: Current _time
vi: Giờ hiện _thời

en: Insert the current time into the selected cell(s)
vi: Chèn giờ hiện thời vào ô được chọn.

en: Current d_ate and time
vi: G_iờ ngày hiện thời

en: Insert the current date and time into the selected cell(s)
vi: Chèn giờ ngày hiện thời vào ô được chọn.

en: _Autoformat...
vi: Định _dạng tự động...

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
vi: Định dạng vùng ô dựa vào mẫu cho sẵn.

en: Direction
vi: Hướng

en: Toggle sheet direction, left-to-right vs right-to-left
vi: Bật/tắt hướng bảng, từ bên trái qua phải so với bên phải qua trái

en: Modify the formatting of the selected cells
vi: Đổi định dạng ô được chọn

en: Change width of the selected columns
vi: Đổi độ rộng các cột được chọn.

en: Hide the selected columns
vi: Ẩn các cột được chọn

en: Make any hidden columns in the selection visible
vi: Hiện các cột ẩn trong vùng chọn.

en: _Standard Width
vi: Độ _rộng chuẩn

en: Change the default column width
vi: Đổi chiều rộng cột mặc định

note: Format -> Row
en: H_eight...
vi: C_ao...

en: Change height of the selected rows
vi: Đổi chiều cao các hàng được chọn

en: Hide the selected rows
vi: Ẩn các hàng được chọn.

en: Make any hidden rows in the selection visible
vi: Hiện các cột ẩn trong vùng chọn.

en: _Standard Height
vi: Độ ca_o chuẩn

en: Change the default row height
vi: Đổi chiều cao hàng mặc định.

note: Tools
en: _Plug-ins...
vi: _Bổ sung..

en: Manage available plugin modules
vi: Quản lý các mô đun bổ sung hiện có

en: Auto _Correct...
vi: Sửa _chữa tự động...

en: Automatically perform simple spell checking
vi: Tự động thực hiện kiểm tra chính tả đơn giản.

en: _Auto Save...
vi: _Lưu tự động...

en: Automatically save the current document at regular intervals
vi: Tự động lưu tài liệu hiện thời sau mỗi khoảng thời gian.

en: _Goal Seek...
vi: _Tìm đích...

en: Iteratively recalculate to find a target value
vi: Tính lại nhiều lần để tìm giá trị đích.

en: _Solver...
vi: Bộ _giải...

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
vi: Tính lại nhiều lần với ràng buộc để đến gần giá trị đích.

en: Si_mulation...
vi: _Mô phỏng...

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
vi: Sự quyết định chữ thay thế bằng cách dùng mô phỏng Monte Carlo để tìm biết xuất rất có thể và rủi ro liên quan đến chúng.

note: Tools -> Scenarios
en: _View...
vi: _Xem...

en: View, delete and report different scenarios
vi: Xem, xóa bỏ và thông báo kịch bản khác nhau

en: _Add...
vi: Thê_m...

en: Add a new scenario
vi: Thêm một kịch bản mới

note: Statistics
en: _Sampling...
vi: Lấ_y mẫu...

en: Periodic and random samples
vi: Mẫu ngẫu nhiên và định kỳ

note: Statistics -> Descriptive
en: _Correlation...
vi: Tương _quan...

en: Pearson Correlation
vi: Tương quan Pearson

en: Co_variance...
vi: _Hiệp phương sai...

en: _Descriptive Statistics...
vi: Thống kê _mô tả...

en: Various summary statistics
vi: Thông kê tóm tắt khác biệt

en: _Histogram...
vi: Biểu đồ tần _xuất...

en: Ranks And _Percentiles...
vi: Hạng và tỷ lệ _phần trăm...

en: Ranks, placements and percentiles
vi: Hạng, vị trí và tỷ lệ phần trăm

note: Statistics -> DependentObservations
en: _Fourier Analysis...
vi: Phân tích _Fourier...

note: Statistics -> DependentObservations -> Forecast
en: _Exponential Smoothing...
vi: Làm mịn lũ_y thừa...

en: Exponential smoothing...
vi: Làm mịn lũy thừa...

en: _Moving Average...
vi: Trung _bình động...

en: Moving average...
vi: Trung bình động...

en: _Regression...
vi: Hồi _quy...

en: Regression Analysis
vi: Phân tích hồi quy

note: Statistics -> TwoSamples
en: _Two Variances: FTest...
vi: Hai phương sai: phép _thử F...

en: Comparing two population variances
vi: So sánh hai phương sai dân số

note: Statistics -> TwoSamples -> Two Means
en: _Paired Samples: T-Test...
vi: Mẫu cặ_p: phép thử T...

en: Comparing two population means for two paired samples: t-test...
vi: So sánh hai trung bình dân số cho hai mẫu cặp: phép thử T...

en: Unpaired Samples, _Equal Variances: T-Test...
vi: Mẫu không cặp, Phương _sai bằng: phép thử T...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances: t-test...
vi: So sánh hai trung bình dân số cho hai mẫu không cặp từ dân số có phương sai bằng nhau: phép thử T...

en: Unpaired Samples, _Unequal Variances: T-Test...
vi: Mẫ_u không cặp, Phương sai không bằng, phép thử T...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances: t-test...
vi: So sánh hai trung bình dân số cho hai mẫu không cặp từ dân số có phương sai không bằng nhau: phép thử T...

en: _Known Variances: Z-Test...
vi: Phương sai đã biết: phép thử _Z...

en: Comparing two population means from populations with known variances: z-test...
vi: So sánh hai trung bình dân số từ dân số có phương sai đã biết: phép thử Z...

note: Statistics -> MultipleSamples Statistics -> MultipleSamples -> ANOVA
en: _One Factor...
vi: _Hệ số đơn...

en: One Factor Analysis of Variance...
vi: Phân tích phương sai loại hệ số đơn...

en: _Two Factor...
vi: Hệ _số đôi...

en: Two Factor Analysis of Variance...
vi: Phân tích phương sai loại hệ số đôi...

note: Data
en: _Sort...
vi: _Sắp xếp...

en: Sort the selected region
vi: Sắp xếp vùng chọn

en: Sh_uffle...
vi: _Xáo trộn...

en: Shuffle cells, rows or columns
vi: Xáo trộn ô, hàng hoặc cột

en: _Validate...
vi: _Hợp lệ hóa...

en: Validate input with preset criteria
vi: Hợp lệ hóa dữ liệu gõ với tiêu chuẩn định sẵn.

en: T_ext to Columns...
vi: _Văn bản sang cột...

en: Parse the text in the selection into data
vi: Phân tích văn bản trong vùng chọn sang dữ liệu.

en: _Consolidate...
vi: _Củng cố...

en: Consolidate regions using a function
vi: Củng cố các vùng dùng một hàm nào đó.

en: _Table...
vi: _Bảng...

en: Create a Data Table to evaluate a function with multiple inputs
vi: Tạo một Bảng Dữ liệu để ước lượng hàm có nhiều kết nhập

note: Data -> Fill
en: Auto_fill
vi: Tự động đ_iền

en: Automatically fill the current selection
vi: Tự động điền vào vùng được chọn

en: _Merge...
vi: T_rộn...

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
vi: Trộn dữ liệu bằng cột vào tờ, tạo bảng trùng cho mỗi hàng.

en: _Tabulate Dependency...
vi: Xếp lệ _thuộc thành bảng...

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
vi: Tạo bảng của giá trị ô là chức năng của các ô khác.

en: _Series...
vi: Cấp _số...

en: Fill according to a linear or exponential series
vi: Điền vào tùy theo cấp số tuyến hay lũy thừa.

en: Generate random numbers of a selection of distributions
vi: Phát sinh số ngẫu nhiên dựa vào một số phân phối được chọn

note: Data -> Outline
en: _Hide Detail
vi: Ẩn c_hi tiết

en: Collapse an outline group
vi: Co nhóm phác thảo

en: _Show Detail
vi: _Hiện chi tiết

en: Uncollapse an outline group
vi: Bung nhóm phác thảo

en: _Group...
vi: _Nhóm...

en: Add an outline group
vi: Thêm nhóm phác thảo

en: _Ungroup...
vi: _Tách nhóm...

en: Remove an outline group
vi: Loại bỏ nhóm phác thảo

note: Data -> Filter
en: Add _Auto Filter
vi: Thêm bộ _lọc tự động

en: Add or remove a filter
vi: Thêm hoặc gỡ bỏ bộ lọc

en: Advanced _Filter...
vi: Bộ _lọc nâng cao...

en: Filter data with given criteria
vi: Lọc dữ liệu dựa vào tiêu chuẩn được cho.

note: Data -> External
en: Import _Text File...
vi: Nhập _tập tin văn bản...

en: Import the text from a file
vi: Nhập các chữ từ một tập tin

note: Standard Toolbar
en: Sum
vi: Tổng

en: Sum into the current cell
vi: Tính tổng, kết quả lưu vào ô hiện thời.

en: Edit a function in the current cell
vi: Sửa hàm trong ô hiện tạ.i

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
vi: Sắp xếp vùng chọn tăng dần dựa trên cột đầu tiên đã chọn.

en: Sort Descending
vi: Sắp xếp giảm dần

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
vi: Sắp xếp vùng chọn giảm dần dựa trên cột đầu tiên đã chọn.

en: Create a frame
vi: Tạo khung

en: Checkbox
vi: Hộp chọn

en: Create a checkbox
vi: Tạo hộp chọn

en: Scrollbar
vi: Thanh cuộn

en: Create a scrollbar
vi: Tạo thanh cuộn

en: Slider
vi: Con trượt

en: Create a slider
vi: Tạo con trượt

en: SpinButton
vi: Nút xoay

en: Create a spin button
vi: Tạo nút xoay

en: List
vi: Danh sách

en: Create a list
vi: Tạo danh sách

en: Combo Box
vi: Hộp tổ hợp

en: Create a combo box
vi: Tạo hộp tổ hợp

en: Create a line object
vi: Tạo đối tượng đường thẳng

en: Arrow
vi: Mũi tên

en: Create an arrow object
vi: Tạo đối tượng mũi tên

en: Rectangle
vi: Hình chữ nhật

en: Create a rectangle object
vi: Tạo đối tượng hình chữ nhật

en: Ellipse
vi: Hình bầu dục

en: Create an ellipse object
vi: Tạo đối tượng hình bầu dục

en: Create a button
vi: Tạo nút

en: Create a radio button
vi: Tạo nút chọn một

en: Merge a range of cells
vi: Trộn các ô trong phạm vi đã chọn

en: Split merged ranges of cells
vi: Tách các phạm vi ô đã được trộn

en: General
vi: Chung

en: Format the selection as General
vi: Định dạng vùng chọn là Chung

en: Format the selection as numbers
vi: Định dạng vùng chọn dạng số

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: Format the selection as currency
vi: Định dạng vùng chọn dạng tiền tệ

en: Accounting
vi: Kế toán

en: Format the selection as accounting
vi: Định dạng vùng chọn dạng kế toán.

en: Format the selection as percentage
vi: Định dạng vùng chọn dạng phần trăm

en: Scientific
vi: Khoa học

en: Format the selection as scientific
vi: Định dạng vùng chọn dạng khoa học

en: Format the selection as date
vi: Định dạng vùng chọn dạng ngày.

en: Format the selection as time
vi: Định dạng vùng chọn dạng thời gian.

en: AddBorders
vi: Thêm viền

en: Add a border around the selection
vi: Thêm viền chung quanh vùng chọn

en: ClearBorders
vi: Xóa viền

en: Clear the border around the selection
vi: Xóa viền quanh vùng chọn.

en: Thousands Separator
vi: Dấu ngăn cách 1000

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
vi: Đặt định dạng các ô đã chọn để bao gồm dấu cách 1000.

en: Increase Precision
vi: Tăng độ chính xác

en: Increase the number of decimals displayed
vi: Tăng số số thập phân được hiển thị

en: Decrease Precision
vi: Giảm độ chính xác

en: Decrease the number of decimals displayed
vi: Giảm số số thập phân được hiển thị

en: Decrease the indent, and align the contents to the left
vi: Giảm thụt lề, và canh lề nội dung bên trái.

en: Increase the indent, and align the contents to the left
vi: Tăng thụt lề, và canh lề nội dung bên trái.

en: Display _Outlines
vi: Hiện phác thả_o

en: Toggle whether or not to display outline groups
vi: Bật tắt hiển thị nhóm phác thảo hay không.

en: Outlines _Below
vi: Phác thảo _dưới

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
vi: Bật tắt hiển thị phác thảo hàng bên trên hay bên dưới

en: Outlines _Right
vi: Phác thảo bên _phải

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
vi: Bật tắt hiển thị phát thảo cột bên trái hay bên phải.

en: Display _Formulæ
vi: Hiện _công thức

en: Display the value of a formula or the formula itself
vi: Hiện giá trị của công thức hoặc chính công thức đó.

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
vi: Bật/Tắt hiển thị số không là ký tự trắng.

en: Hide _Gridlines
vi: Ẩn đườn_g lưới

en: Toggle whether or not to display gridlines
vi: Bật/Tắt hiển thị đường lưới.

en: Hide _Column Headers
vi: Ẩn tiêu đề _cột

en: Toggle whether or not to display column headers
vi: Bật/Tắt hiển thị tiêu đề cột.

en: Hide _Row Headers
vi: Ẩn tiêu đề _hàng

en: Toggle whether or not to display row headers
vi: Bật/Tắt hiển thị tiêu đề hàng.

note: TODO : Make this a sub menu when we have more convention types
en: Use R1C1 N_otation
vi: Dùng ký hiệu _R1C1

en: Display addresses as R1C1 or A1
vi: Hiển thị địa chỉ dạng R1C1 hoặc A1.

en: _Left Align
vi: Canh t_rái

en: Align left
vi: Canh trái

en: _Center
vi: _Giữa

en: Center horizontally
vi: Canh giữa gang

en: _Right Align
vi: Canh _phải

en: Align right
vi: Canh phải

en: _Center Across Selection
vi: _Canh giữa qua vùng chọn

en: Center horizontally across the selection
vi: Canh giữa ngang qua vùng chọn.

en: _Merge and Center
vi: T_rộn và canh giữa

en: Merge the selection into 1 cell, and center horizontaly.
vi: Trộn vùng chọn vào một ô, rồi canh giữa ngang.

en: Align _Top
vi: Canh _trên

en: Align Top
vi: Canh đỉnh

en: _Vertically Center
vi: Canh giữa _dọc

en: Vertically Center
vi: Canh giữa dọc

en: Align _Bottom
vi: Canh _dưới

en: Align Bottom
vi: Canh dưới

en: View _Statusbar
vi: Xem thanh t_rạng thái

en: Toggle visibility of statusbar
vi: Hiện/Ẩn thanh trạng thái

en: F_ull Screen
vi: T_oàn màn hình

en: Switch to or from full screen mode
vi: Bật/tắt chế độ toàn màn hình

en: _Bold
vi: Đậ_m

note: ALSO "<control>2"
en: Bold
vi: Đậm

en: _Italic
vi: Ngh_iêng

note: ALSO "<control>3"
en: Italic
vi: Nghiêng

en: _Underline
vi: _Gạch chân

note: ALSO "<control>4"
en: Underline
vi: Gạch chân

note: from icon theme
en: _Double Underline
vi: Gạch _chân đôi

en: Double Underline
vi: Gạch chân đôi

en: _Strike Through
vi: Gạc_h đè

en: Strike Through
vi: Gạch đè

en: Su_perscript
vi: Chữ t_rên

en: Superscript
vi: Chữ trên

en: Subscrip_t
vi: Chữ _dưới

en: Subscript
vi: Chữ dưới

en: Fill Horizontally
vi: Điền đầy ngang

en: Justify Horizontally
vi: Canh đều ngang

en: Align numbers right, and text left
vi: Canh số phải, còn chữ trái.

en: Center Vertically
vi: Canh giữa dọc

en: Horizontal Alignment
vi: Canh ngang

en: Vertical Alignment
vi: Canh dọc

en: %s!%s is locked
vi: %s!%s bị khoá

en: Unprotect the workbook to enable editing.
vi: Bỏ bảo vệ sổ làm việc để có thể sửa.

en: Unprotect the sheet to enable editing.
vi: Bỏ bảo vệ bảng để có thể sửa.

en: You are about to edit a cell with "text" format.
vi: Bạn sắp hiệu chỉnh ô có dạng thức « text » (chữ).

en: The cell does not currently contain text, though, so if you go on editing then the contents will be turned into text.
vi: Ô này hiện thời không chứa chữ này, nhưng nếu bạn tiếp tục hiệu chỉnh, nội dung sẽ bị chuyển đổi sang chữ.

en: Remove format
vi: Bỏ dạng thức

en: Show this dialog next time.
vi: Hiển thị hộp thoại này lần kế tiếp.

en: Manage sheets...
vi: Quản lý tờ...

en: Append
vi: Phụ thêm

en: Duplicate
vi: Tạo bản sao

en: Remove
vi: Loại bỏ

en: Rename
vi: Đổi tên

en: Un_freeze Panes
vi: _Bỏ đông cứng các ngăn

en: Unfreeze the top left of the sheet
vi: Bỏ đông cứng trên trái tờ

en: Remove _Auto Filter
vi: Bỏ bộ _lọc tự động

en: Remove a filter
vi: Bỏ bộ lọc

en: Add a filter
vi: Thêm bộ lọc

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
vi: Lưu các thay đổi trong sổ làm việc « %s » trước khi đóng không?

en: Save changes to workbook before closing?
vi: Lưu các thay đổi trong sổ làm việc trước khi đóng không?

en: If you close without saving, changes will be discarded.
vi: Nếu bạn đóng mà không lưu thì các thay đổi sẽ bị hủy bỏ.

en: Discard all
vi: Hủy bỏ tất cả

en: Discard
vi: Hủy bỏ

en: Save all
vi: Lưu tất cả

en: Don't quit
vi: Đừng thoát

en: Don't close
vi: Đừng đóng

en: Cancel change
vi: Thôi thay đổi

en: Accept change
vi: Chấp nhận thay đổi

en: Enter formula...
vi: Gõ công thức...

en: _Re-Edit
vi: Sửa _lại

en: _Discard
vi: _Hủy

en: _Accept
vi: Chấ_p nhận

en: _Zoom
vi: Th_u phóng

en: Clear Borders
vi: Xóa viền

en: All Borders
vi: Mọi viền

en: Outside Borders
vi: Viền ngoài

en: Thick Outside Borders
vi: Viền đậm ngoài

en: Double Bottom
vi: Đáy đôi

en: Thick Bottom
vi: Đáy đậm

en: Top and Bottom
vi: Đỉnh và đáy

en: Top and Double Bottom
vi: Đỉnh và đáy đôi

en: Top and Thick Bottom
vi: Đỉnh và đáy đậm

en: Set Borders
vi: Chỉnh viền

en: Borders
vi: Viền

en: Set Foreground Color
vi: Chọn màu chữ

note: Set background to NONE
en: Set Background Color
vi: Chọn màu nền

en: Font Name %s
vi: Tên phông chữ %s

en: Font Size %f
vi: Cỡ phông chữ %f

en: Font Size
vi: Cỡ phông chữ

note: xgettext: Translators: if this warning shows up when * running Gnumeric in your locale, the underlines need * to be moved in strings representing menu entries. * One slightly tricky point here is that in certain cases, * the same menu entry shows up in more than one menu.
en: In the `%s' menu, the key `%s' is used for both `%s' and `%s'.
vi: Trong trình đơn « %s », khóa « %s » được dùng cho cả « %s » lẫn « %s » đều.

en: Display above sheets
vi: Hiển thị bên trên các tờ

en: Display to the left of sheets
vi: Hiển thị bên trái các tờ

en: Display to the right of sheets
vi: Hiển thị bên phải các tờ

en: Reattach to main window
vi: Gắn lại vào cửa sổ chính

en: Hide
vi: Ẩn

en: Show/Hide toolbar %s
vi: Hiện/Ẩn thanh công cụ %s

en: Use Maximum Precision
vi: Dùng độ chính xác tối đa

en: Open %s
vi: Mở %s

en: Autosave prompt
vi: Dấu nhắc tự động lưu

en: Ask about autosave?
vi: Nhắc về khả năng tự động lưu không?

en: Autosave time in seconds
vi: Thời gian tự động lưu theo giây

en: Seconds before autosave
vi: Giây giữa hai lần tự động lưu

en: (All)
vi: (Tất cả)

en: (Top 10...)
vi: (10 cao nhất...)

en: (Custom...)
vi: (Tùy chọn...)

en: (Blanks...)
vi: (Trống...)

en: (Non Blanks...)
vi: (Không trống...)

en: Expecting a single range
vi: Ngờ một phạm vi đơn

en: Bold italic
vi: Nghiêng đậm

en: Increase Indent
vi: Tăng thụt lề

en: Decrease Indent
vi: Giảm thụt lề

en: Define Name
vi: Định nghĩa tên

en: Address
vi: Địa chỉ

en: The workbook view being controlled.
vi: Ô xem sổ làm việc đang được điều khiển.

en: Auto-expression function
vi: Hàm biểu thức tự động

en: The automatically computed sheet function.
vi: Hàm bảng tự động được tính.

en: Auto-expression description
vi: Mô tả biểu thức tự động

en: Description of the automatically computed sheet function.
vi: Mô tả các hàm bảng tự động được tính.

en: Auto-expression maximum precision
vi: Độ chính xác tối đa của biểu thức tự động

en: Use maximum available precision for auto-expressions
vi: Dùng độ chính xác tối đa có thể cho các biểu thức tự động

en: Auto-expression text
vi: Chuỗi biểu thức tự động

en: Displayed text for the automatically computed sheet function.
vi: Văn bản cần hiển thị cho hàm bảng tự động được tính.

en: An unexplained error happened while saving.
vi: Gặp lỗi chưa giải thích khi lưu.

en: Can't open '%s' for writing: %s
vi: Không mở được « %s » để ghi: %s

en: Can't open '%s' for writing
vi: Không thể mở « %s » để ghi

en: Unsupported file format.
vi: Dạng thức tập tin không được hỗ trợ.

en: An unexplained error happened while opening %s
vi: Gặp lỗi chưa giải thích khi mở %s.

en: Enable automatic recalculation.
vi: Bật tự động tính lại.

en: Book%d.%s
vi: Sách%d.%s

en: Renaming sheet
vi: Đang đổi tên tờ

en: Renaming %d sheets
vi: Đang đổi tên %d tờ

en: Adding sheet
vi: Đang thêm tờ

en: Adding %d sheets
vi: Đang thêm %d tờ

en: Inserting sheet
vi: Đang chèn tờ

en: Inserting %d sheets
vi: Đang chèn %d tờ

en: Changing sheet tab colors
vi: Đang đổi màu tờ

en: Changing sheet properties
vi: Đang đổi thuộc tính tờ

en: Deleting sheet
vi: Đang xóa bỏ tờ

en: Deleting %d sheets
vi: Đang xóa bỏ %d tờ

en: Changing sheet order
vi: Đang đổi thứ tự tờ

en: Reorganizing Sheets
vi: Đang tổ chức lại các tờ

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
vi: Nhiều đặc tả phiên bản nên giả sử %d.

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
vi: Tập tin có phần tử SheetNameIndex không thống nhất.

en: Unknown filter operator "%s"
vi: Không biết toán tử lọc « %s »

en: Missing filter type
vi: Thiếu kiểu lọc

en: Unknown filter type "%s"
vi: Không biết kiểu lọc « %s »

en: Invalid filter, missing Area
vi: Bộ lọc không hợp lệ do vùng còn thiếu

en: Unsupported object type '%s'
vi: Kiểu đối tượng « %s » không được hỗ trợ.

en: A button like template
vi: Một mẫu như cái nút.

en: Gnumeric Team
vi: Nhóm Gnumeric

en: A 3D list template
vi: Một mẫu danh sách ba chiều

en: Cool
vi: Trơ tráo

en: Template with a 'cool' look
vi: Mẫu có vẻ trơ tráo.

en: A simple template with classical look and feel
vi: Một mẫu đơn giản có vẻ và cảm giác cổ điển.

en: Simple
vi: Đơn giản

en: A classical yet colorful template
vi: Một mẫu cổ điển còn nhiều màu.

en: Trendy
vi: Mới khuynh hướng

en: A banana coloured template
vi: Một mẫu có màu chuối

en: Banana
vi: Chuối

en: Black
vi: Đen

en: Template with a black background
vi: Mẫu nền màu đen.

en: A colourful template with mainly blue and teal colours
vi: Một mẫu nhiều màu với phần lớn màu xanh nước biển và màu mòng két.

en: Blue
vi: Xanh dương

en: Orange
vi: Cam

en: Orange template
vi: Mẫu cam

en: Template with vanilla colour
vi: Mẫu có màu vani

en: Vanilla
vi: Vani

en: Simple financial template
vi: Mẫu tài chính đơn giản

en: Desert
vi: Sa mạc

en: Desert colored financial template
vi: Mẫu tài chính có màu của sa mạc.

en: Financial style with cold border color
vi: Kiểu tài chính có màu viền lạnh.

en: Ice
vi: Nước đá

en: Modern
vi: Hiện đại

en: Modern style with financial formatting
vi: Kiểu hiện đại có định dạng tài chính

en: Financial template with purple borders
vi: Mẫu tài chính có viền màu tím

en: Purple
vi: Tím

en: An advanced colorless template
vi: Một mẫu nâng cao không có màu

en: A basic formal style
vi: Kiểu hình thức cơ bản

en: Basic
vi: Cơ bản

en: A fully empty template
vi: Một mẫu rỗng hết

en: Empty
vi: Rỗng

en: Table
vi: Bảng

en: Very simple table template with the same border everywhere
vi: Mẫu rất đơn giản có cùng một viền suốt

en: A basic list
vi: Danh sách cơ bản

en: A green list template
vi: Một mẫu danh sách màu xanh lá cây

en: Green
vi: Xanh lá cây

en: Lila list template
vi: Mẫu danh sách Lila

en: A simple list template
vi: Mẫu danh sách đơn giản
