gnumeric 1.2 - en to bs translation catalogue (3724 entries)

en: Spreadsheet
bs: Tabelarni proračun

note: Keep in sync with .desktop file
en: Gnumeric Spreadsheet
bs: Gnumeric tabelarni proračun

en: Calculation, Analysis, and Visualization of Information
bs: Proračuni, analiza, prikazivanje podataka

en: Spreadsheet;
bs: Tablica;

en: Gnumeric is a spreadsheet application for interactive manipulation of data.
bs: Gnumeric je tablična aplikacija za interaktivnu manipulaciju podacima

en: Gnumeric aims to provide high-accuracy computations, expressive graphs, and a wide selection of statistical analysis tools. Gnumeric can share files with Microsoft Excel and programs supporting the ODS standard.
bs: Gnumeric ima za cilj da pruži račun visoke preciznosti, izražajne grafove i širok izbor statističkih alata. Gnumeric može dijeliti datoteke s MS Excel i programima koji podržavaju ODS standard.

en: Parse error while reading Applix file.
bs: Greška u raščlanjivanju pri čitanju Apliks datoteke.

en: Missing characters for character encoding
bs: Nedostaju znaci za način zapisa znakova

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
bs: Neispravan slovni dio za način zapisa '%c%c'

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
bs: Izraz nije bio započet sa '=' ? '%s'

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
bs: %s!%s : ne mogu da raščlanim '%s'
         %s

en: Applix
bs: Apliks (Applix)

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
bs: Uvozi verziju 4.[234] tabela

en: Applix (*.as)
bs: Apliks (Applix) (*.as)

en: Reading file...
bs: Učitava datoteku...

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
bs: Sintaksna greška u liniji %d. Zanemarujem.

en: Unknown value type '%s' at line %d. Ignoring.
bs: Nepoznata vrsta vrijednosti „%s“ u %d. redu. Zanemarujem.

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
bs: Nepoznata vrijednost „%s“ u liniji %d. Zanemarujem.

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
bs: Nepoznat tip vrijednosti %d u liniji %d. Zanemarujem.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
bs: DIF datoteka ima više od maksimalnog broja vrsta %d. Zanemarujem preostale vrste.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
bs: DIF datoteka ima više od maksimalnog broja kolona %d. Zanemarujem preostale kolone.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
bs: Neočekivani kraj datoteke u liniji %d za vrijeme čitanja zaglavlja.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
bs: Neočekivani kraj datoteke u liniji %d za vrijeme čitanja podataka.

en: Error while reading DIF file.
bs: Greška prilikom čitanja DIF datoteke.

en: Cannot get default sheet.
bs: Ne može da dobije podrazumijevanu tabelu.

en: Error while saving DIF file.
bs: Greška prilikom snimanja DIF datoteke.

en: Data Interchange Format (DIF) module
bs: Moduo za format razmjene podataka (DIF)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
bs: Čita i piše informacije sačuvane u *.diff formatu

en: Data Interchange Format (*.dif)
bs: Format razmjene podataka (*.dif)

en: No Workbook or Book streams found.
bs: Nije pronađen tok za radnu svesku ili tabelu.

en: Preparing to save...
bs: Priprema za snimanje...

en: Saving file...
bs: Čuva datoteku...

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
bs: Neočekivani atribut %s::%s == '%s'.

en: Invalid content of ss:data element, expected number, received '%s'
bs: Neispravan sadržaj elementa „ss:podaci“, očekivah broj, primih „%s“

en: Invalid content of ss:data element, received '%s'
bs: Neispravan sadržaj elementa „ss:podaci“, primih „%s“

en: XML document not well formed!
bs: XML dokument nije dobro oformljen!

en: #UNKNOWN!
bs: #NEPOZNAT!

en: Sheet%d
bs: Tabela%d

en: Macro%d
bs: Makro%d

en: Chart%d
bs: Grafikon%d

en: Module%d
bs: Modul%d

en: Failure parsing name '%s'
bs: Greška pri obradi imena '%s'

en: Incorrect expression for name '%s': content will be lost.
bs: Netačan izraz za naziv „%s“: sadržaj će biti izgubljen.

en: DDE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
bs: DDE veze još uvijek nisu podržane.
    Naziv „%s“ će biti izgubljen.

en: OLE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
bs: OLE veze još uvijek nisu podržane.
    Naziv „%s“ će biti izgubljen.

en: external references
bs: spoljnje upućivanje.

en: No password supplied
bs: Lozinka nije unijeta

en: FILE
bs: DATOTEKA

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u column, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u columns, and this workbook has %d
bs[0]: Neki sadržaj će biti izgubljen prilikom čuvanja.  Ovaj zapis podržava samo %u kolonu, a ova radna sveska ima %d
bs[1]: Neki sadržaj će biti izgubljen prilikom čuvanja.  Ovaj zapis podržava samo %u kolone, a ova radna sveska ima %d
bs[2]: Neki sadržaj će biti izgubljen prilikom čuvanja.  Ovaj zapis podržava samo %u kolona, a ova radna sveska ima %d

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u row, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u rows, and this workbook has %d
bs[0]: Neki sadržaj će biti izgubljen prilikom čuvanja.  Ovaj zapis podržava samo %u red, a ova radna sveska ima %d
bs[1]: Neki sadržaj će biti izgubljen prilikom čuvanja.  Ovaj zapis podržava samo %u reda, a ova radna sveska ima %d
bs[2]: Neki sadržaj će biti izgubljen prilikom čuvanja.  Ovaj zapis podržava samo %u redova, a ova radna sveska ima %d

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
bs: Nisam uspio da otvorim tok 'Book' za upisivanje

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
bs: Nisam uspio da otvorim tok 'Workbook' za upisivanje

en: Broken function
bs: Neispravna funkcija

en: Too many arguments for function '%s', MS Excel can only handle %d not %d
bs: Previše argumenata za funkciju „%s“. MS Eksel može da radi samo sa %d a ne sa %d

en: MS Excel (tm)
bs: MS Eksel (tm)

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
bs: Uvozi/izvozi MS Excel(tm) datoteke

en: MS Excel&#8482; (*.xls)
bs: MS Eksel&#8482; (*.xls)

en: MS Excel&#8482; 97/2000/XP
bs: MS Eksel&#8482; 97/2000/XP

en: MS Excel&#8482; 5.0/95
bs: MS Eksel&#8482; 5.0/95

en: MS Excel&#8482; 97/2000/XP &amp; 5.0/95
bs: MS Eksel&#8482; 97/2000/XP i 5.0/95

en: MS Excel&#8482; 2003 SpreadsheetML
bs: MS Eksel&#8482; 2003 Tablica ML

en: ECMA 376 / Office Open XML [MS Excel&#8482; 2007/2010] (*.xlsx)
bs: ECMA 376 / Kancelarijski otvoreni IksML [MS Eksel&#8482; 2007/2010] (*.xlsx)

en: ECMA 376 1st edition (2006); [MS Excel&#8482; 2007]
bs: ECMA 376 1° izdanje (2006); [MS Eksel&#8482; 2007]

en: ISO/IEC 29500:2008 &amp; ECMA 376 2nd edition (2008); [MS Excel&#8482; 2010]
bs: ISO/IEC 29500:2008 i ECMA 376 2° izdanje (2008); [MS Eksel&#8482; 2010]

en: MS Excel&#8482; (*.xls) requiring encoding specification
bs: MS Eksel&#8482; (*.xls) zahtjeva osobenost kodiranja

en: Corrupt file: Second child element in custom property encountered.
bs: Oštećena datoteka: Naišao sam na element drugog poroda u proizvoljnom svojstvu.

en: Reading core properties...
bs: Čitam ključna svojstva...

en: Reading extended properties...
bs: Čitam proširena svojstva...

en: Reading custom properties...
bs: Čitam proizvoljna svojstva...

en: Invalid number '%s' for node %s
bs: Neispravan broj „%s“ za čvor %s

en: Unknown color '%s'
bs: Nepoznata boja „%s“

en: Dropping missing object
bs: Odbacujem nedostajući objekat

en: Dropping object with incomplete anchor %2x
bs: Odbacujem objekat sa nepotpunim sidrom %2x

en: Encountered both the  "refreshedDate" and the "refreshedDateIso" attributes!
bs: Naišao sam na atribute „refreshedDate“ i „refreshedDateIso“!

en: Skipping invalid pivot field group for field '%s' because : %s
bs: Preskačem neispravnu grupu polja obrtanja za polje „%s“ zbog : %s

en: '%s' is corrupt!
bs: „%s“ je oštećen!

en: Unknown enum value '%s' for attribute %s
bs: Nepoznata vrijednost nabrajanja „%s“ za osobinu %s

en: Integer '%s' is out of range, for attribute %s
bs: Cio broj „%s“ je izvan opsega, za osobinu %s

en: Invalid integer '%s' for attribute %s
bs: Neispravan cio broj „%s“ za osobinu %s

en: Invalid RRGGBB color '%s' for attribute %s
bs: Neispravna RRGGBB boja „%s“ za osobinu %s

en: Invalid number '%s' for attribute %s
bs: Neispravan broj „%s“ za osobinu %s

en: Invalid cell position '%s' for attribute %s
bs: Neispravan položaj ćelije „%s“ za osobinu %s

en: Invalid range '%s' for attribute %s
bs: Neispravan opseg „%s“ za osobinu %s

en: Invalid attribute '%s', unknown unit '%s'
bs: Neispravan atribut „%s“, nepoznata jedinica „%s“

en: Invalid attribute '%s', expected distance, received '%s'
bs: Neispravan atribut „%s“, očekivah rastojanje, primih „%s“

en: Unknown theme color %d
bs: Nepoznata boja teme %d

en: Undefined number format id '%s'
bs: Neodređen ib oblika broja „%s“

en: Invalid color '%s' for attribute rgb
bs: Neispravna boja „%s“ za osobinu rgb

en: Undefined style record '%d'
bs: Neodređen zapis stila „%d“

en: Undefined partial style record '%d'
bs: Neodređen delimičan zapis stila „%d“

en: Invalid sst ref '%s'
bs: Neispravno sst ref „%s“

en: Invalid cell %s
bs: Neispravna ćelija %s

en: Ignoring column information that does not specify first or last.
bs: Zanemarujem podatak kolone koji ne navodi prvo ili posljednje.

en: Paper from XLSX file: %ipt⨉%ipt
bs: Papir iz XLSX datoteke: %ipt⨉%ipt

en: Paper from XLSX file, #%i
bs: Papir iz XLSX datoteke, #%i

en: Ignoring invalid data validation because : %s
bs: Zanemarujem provjeru neispravnih podataka zato što : %s

en: Ignoring unhandled conditional format of type '%s'
bs: Zanemarujem neobrađeni uslovni zapis vrste „%s“

en: Unknown type of hyperlink
bs: Nepoznata vrsta hiperveze

en: Encountered uninterpretable "ext" extension in namespace "%s"
bs: Pojavila se neinterpretirajuća "lokal" ekstenzija u prostoru imena "%s"

en: Encountered uninterpretable "ext" extension with missing namespace
bs: Pojavila se neinterpretirajuća "lokal" ekstenzija sa nedostajućim prostorom imena

en: Ignoring a sheet without a name
bs: Zanemarujem list bez naziva

en: Failed to define name: %s
bs: Nisam uspeo da odredim naziv: %s

en: Unable to resolve external relationship
bs: Nemoguće riješiti vanjske odnose

en: Missing part-id for sheet '%s'
bs: Nedostaje ib djela za list „%s“

en: Reading sheet '%s'...
bs: Čitam list „%s“...

en: Reading comments...
bs: Čitam napomene...

en: Reading shared strings...
bs: Čitam dijeljene niske...

en: Reading theme...
bs: Čitam temu...

en: Reading styles...
bs: Čitam stilove...

en: Reading workbook...
bs: Čitam radnu svesku...

en: No workbook stream found.
bs: Nije pronađen tok radne sveske.

note: We don't attempt to flatten a 3D range to an array.
en: Cannot convert 3D cell range to XLOPER.
bs: Ne mogu da pretvorim opseg 3D ćelije u IksLOPER.

en: Unsupported GnmValue type (%d)
bs: Nepodržana vrsta Gnm vrijednosti (%d)

en: Overriding function %s from XLL/DLL/SO file %s with function of the same name from XLL/DLL/SO file %s.
bs: Zamenjujem funkciju %s iz IksLL/DLL/SO datoteke %s funkcijom istog naziva iz Iks/DLL/SO datoteke %s.

en: Failed to find function "%s" in XLL/DLL/SO %s .
bs: Nisam uspeo da pronađem funkciju „%s“ u IksLL/DLL/SO %s .

en: Excel plugin loader / xlfRegister: at least three XLOPER arguments must be provided (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]). You supplied %d in some function loaded from XLL/DLL/SO file %s.
bs: Učitavač priključka Eksela / ikslf zapisnik: barem tri IksLOPER argumenta mora biti obezbeđeno (DLL naziv[zanemareno],naziv izvezenog[obavezno],niska vrsta[obavezno]). Dostavili ste „%d“ u nekim funkcijama učitanim iz IksLL/DLL/SO datoteke %s.

en: Excel plugin loader / xlfRegister: the second and third argument must be strings (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]).
bs: Učitavač priključka Eksela / ikslf zapisnik: drugi i treći argument mora biti niska (DLL naziv[zanemareno],naziv izvezenog[obavezno],niska vrsta[obavezno]).

en: Dynamic module loading is not supported on this system.
bs: Ovaj sistem ne podržava dinamičko učitavanje modula.

en: Unable to open module file "%s".
bs: Ne mogu da otvorim datoteku modula „%s“.

en: Module "%s" doesn't contain ("register_actual_excel4v" symbol).
bs: Modul „%s“ ne sadrži („register_actual_excel4v“ simbol).

en: No loadable worksheet functions found in XLL/DLL/SO file %s.
bs: Nema učitanih radnih funkcija nađenih u XLL/DLL/SO datoteci %s.

note: xgettext : %lu gives the number of functions. This is input to ngettext.
en: Loaded %lu function from XLL/DLL/SO %s. | Loaded %lu functions from XLL/DLL/SO %s.
bs[0]: Učitao sam %lu funkciju iz Iks/DLL/SO %s.
bs[1]: Učitao sam %lu funkcije iz Iks/DLL/SO %s.
bs[2]: Učitao sam %lu funkcija iz Iks/DLL/SO %s.

note: *************************************************************************
en: Excel plugins
bs: Priključci Eksela

en: Adapter interface to load Excel plugins (also known as XLLs). Only operational for worksheet functions that expect only arguments of LPXLOPER type (type 'P' or 'R') and return an LPXLOPER (type 'P' or 'R').
bs: Sučelje prilagođivača za učitavanje priključaka Eksela (takođe poznatih kao IksLL-si). Djelotvorno samo za funkcije radnih listova koje očekuju samo argumente LPIksLOPER vrste (vrsta „P“ ili „R“) i vraćaju LPIksLOPER (vrsta „P“ ili „R“).

en: Christian Date Functions
bs: Funkcije hrišćanskih datuma

en: Functions manipulating dates of the Christian liturgical calendar
bs: Funkcije koje upravljaju datumima Hrišćanskog liturgijskog kalendara

en: Date/Time
bs: Datum/Vreme

en: Complex Functions
bs: Kompleksne funkcije

en: Functions for complex numbers
bs: Funkcije za rad sa kompleksnim brojevima

en: Complex
bs: Kompleksni brojevi

en: Database Functions
bs: Funkcije za rad sa bazama podataka

en: Functions looking up values in databases
bs: Funkcije koje pretražuju vrijednosti u bazama podataka

en: Database
bs: Baza podataka

en: Date and Time Functions
bs: Funkcije za rad sa datumom i vremenom

en: Functions manipulating dates and time
bs: Funkcije za rad sa datumima i vremenom

en: Financial Derivatives
bs: Finansijski izvodi

en: Functions related to financial derivatives
bs: Funkcije u vezi sa finansijskim izvodima

en: Finance
bs: Finansijski

en: Engineering Functions
bs: Inženjerske funkcije

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
bs: Funkcije koje rade sa kompleksnim brojevima, osnovnim pretvaranjima i više od toga

en: Engineering
bs: Inženjerstvo

en: Erlang Functions
bs: Erlang funkcije

en: Functions to help Erlang Analysis
bs: Funkcije za ispomoć Erlang analize

en: Financial Functions
bs: Finansijske funkcije

en: Interest rate calculations
bs: Izračunavanja interesne stope

note: We are using the spellings as included in the Merriam-Webster dictionary xgettext: Tishri to Adar II are transliterations of the xgettext: hebrew months' names using Latin characters.
en: Tishri
bs: Tišri

en: Heshwan
bs: Hešvan

en: Shebat
bs: Šebat

en: Iyar
bs: Ijar

en: Sivan
bs: Šivan

en: Tammuz
bs: Tamuz

en: Adar I
bs: Adar 1

en: Adar II
bs: Adar 2

en: Hebrew Date Functions
bs: Funkcije za Hebrejske datume

en: Functions manipulating Hebrew dates
bs: Funkcije za rad sa Hebrejskim datumima

note: Path of the current directory or folder. Absolute A1-style reference, as text, prepended with "$A:" * for Lotus 1-2-3 release 3.x compatibility. Returns the cell * reference of the top and leftmost cell visible in the * window, based on the current scrolling position.
en: Unimplemented
bs: Neimplementirano

en: Unknown version
bs: Nepoznata verzija

en: %s version %s
bs: %s verzija %s

en: Automatic
bs: Automatsko

en: Manual
bs: Ručno

en: Unknown system
bs: Nepoznat sistem

en: Unknown info_type
bs: Nepoznata info_vrsta

en: Invalid number of arguments
bs: Pogrešan broj argumenata

en: Information Functions
bs: Informacione funkcije

en: Functions for inspecting values, cells, and more
bs: Funkcije za nadgledanje vrijednosti, polja i više od toga

en: Information
bs: Informacija

en: Type Mismatch
bs: Nepodudaranje tipova

en: Logic Functions
bs: Logičke funkcije

en: Functions for manipulating truth values
bs: Funkcije za obradu istinitosnih vrijednosti

en: Logic
bs: Logičke

en: Lookup Functions
bs: Funkcije za pretragu

en: Functions for looking up values in ranges
bs: Funkcije koje pretražuju vrijednosti u opsezima

en: Lookup
bs: Pretraga,pronalaženje

en: Math Functions
bs: Matematičke funkcije

en: Mathematical Functions
bs: Matematičke funkcije

en: Mathematics
bs: Matematika

en: Number Theory
bs: Teorija brojeva

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
bs: Nekoliko osnovnih alatki za proste brojeve, π, φ, σ. Takođe sadrži neke jednostavne operacije na nivou bita.

en: Bitwise Operations
bs: Operacije na nivou bita

en: Statistical Functions
bs: Statističke funkcije

en: Statistical Functions with naming and calling conventions from The R Project
bs: Statističke funkcije sa imenovanjem i pozivom odredaba iz R projekta

en: Statistics
bs: Statistika

en: Random Number Functions
bs: Funkcije za slučajne brojeve

en: Functions for generating random numbers
bs: Funkcije za generisanje slučajnih brojeva

en: Random Numbers
bs: Slučajni brojevi

en: String Functions
bs: Funkcije za rad sa nizovima znakova

en: Functions for manipulating strings
bs: Funkcije za rad sa nizovima znakova

en: String
bs: Niz znakova

en: Time Series Analysis Functions
bs: Funkcije analize vremenskog niza

en: Time Series Analysis
bs: Analiza vremenskog niza

en: Too much data returned
bs: Vraćeno je previše podataka

en: Can't obtain data
bs: Ne mogu da dobijem podatke

note: FIXME: pass a pointer to parent window
en: Database Connection
bs: Veza sa bazom podataka

en: Error: could not open connection to %s
bs: Greška: ne mogu otvoriti vezu prema %s

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
bs: Zapis: izvrSKuL(dsn,korisnik,lozinka,skul)

en: More than one statement in SQL string
bs: Više od jednog stanja u SKuL nisci

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
bs: Zapis: čitaj tabelu baze podataka(dsn,korisnik,lozinka,tabela)

en: Could not run GNOME database configuration tool ('%s')
bs: Ne mogu da pokrenem Gnomov alat za podešavanje baza podataka („%s“)

en: Database functions for retrieval of data from a database.
bs: Funkcije za dobavljanje podataka iz baze podataka.

en: Data Bases...
bs: Baze podataka...

en: Target cell did not evaluate to a number.
bs: Ciljno polje nije ocenjeno na broj.

en: Only linear programs are handled.
bs: Samo linearni programi su podržani

en: Writing glpk file...
bs: Zapisujem glpk datoteku...

en: The GLPK exporter is not available.
bs: GLPK izvoznik nije dostupan.

en: Failed to create file for solution
bs: Nisam uspeo da napravim datoteku za rešenje

en: The %s program was not found.  You can either install it or use another solver. For more information see %s
bs: Program „%s“ nije pronađen.  Možete da ga instalirate ili da koristite neki drugi rešavač. Za više podataka pogledajte „%s“

en: GLPK Linear Program Solver Interface
bs: Sučelje rešavača GLPK linearnog programa

en: Solver Interface to GLPK
bs: Sučelje rešavača za GLPK

en: GLPK Linear Program Solver
bs: Rešavač GLPK linearnog programa

en: GNOME-DB
bs: Gnomova BP

en: Database UI services plugin
bs: Priključak baze podataka KS usluga

en: Gnome Glossary
bs: Gnom rječnik

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
bs: Obezbeđuje podršku za čuvanje Gnom rječnika u .po datotekama.

en: Gnome Glossary PO file format
bs: Gnom Rječnik PO oblik datoteke

en: [Warning: Invalid text string has been removed.]
bs: [Upozorenje: Nevažeći tekst string je uklonjen.]

en: [see sheet %s]
bs: [pogledaj list %s]

en: The original html file is
    using nested tables.
bs: Izvorna html datoteka
    koristi ugnežđene tabele.

en: Unable to parse the html.
bs: Ne mogu raščlaniti html.

en: HTML &amp; TeX
bs: HTML i TeKs

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
bs: Uvoz/Izvoz HTML, TeX, DVI, roff

en: HTML (*.html) fragment
bs: HTML (*.html) dio

en: XHTML (*.html)
bs: IksHTML (*.html)

en: XHTML range - for export to clipboard
bs: XHTML opseg — za izvoz u spisak isječaka

en: LaTeX 2e (*.tex)
bs: Lateks 2e (*.tex)

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment
bs: LaTeKs 2e (*.tex) dio tabele

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment of visible rows
bs: LaTeKs 2e (*.tex) dio tabele vidljivih redova

en: Error while reading lotus workbook.
bs: Greška pri čitanju lotus radne sveske.

en: Imports Lotus 123 files
bs: Uvozi Lotus 123 datoteke

en: The LPSolve exporter is not available.
bs: LP riješi izvoznik nije dostupan.

en: Writing lpsolve file...
bs: Zapisujem lp riješi datoteku...

en: LPSolve Linear Program Solver Interface
bs: Sučelje rešavača LP riješi linearnog programa

en: Solver Interface to LPSolve
bs: Sučelje rešavača za LP riješi

en: LPSolve Linear Program Solver
bs: Rešavač LP riješi linearnog programa

en: LPSolve
bs: LP riješi

en: Program Name
bs: Ime programa

en: Invalid line in ROWS section
bs: Neispravna linija u odjeljku REDOVA

en: Duplicate rows name %s
bs: Dvostruki naziv redova „%s“

en: Duplicate objective row
bs: Dvostruki objektni red

en: Invalid row type %s
bs: Neispravna vrsta reda „%s“

en: Missing objective row
bs: Nedostaje objektni red

en: Invalid marker
bs: Neispravan označavač

en: Invalid row name, %s, in columns
bs: Neispravan naziv reda, %s, u kolonama

en: Invalid bounds type %s
bs: Neispravna vrsta granica „%s“

en: Invalid column name, %s, in bounds
bs: Neispravan naziv kolone, %s, u granicama

en: Invalid row name, %s, in rhs/ranges section
bs: Neispravan naziv reda, %s, u odjeljku rhs/opsega

note: ----------------------------------------
en: Constraint
bs: Ograničenje (početni uslovi)

en: Value
bs: Vrijednost

en: Type
bs: Vrsta

en: Limit
bs: Ograničenje

en: Variable
bs: Promjenljiva

en: Objective function
bs: Objektna funkcija

en: Error while reading MPS file.
bs: Greška prilikom čitanja MPS datoteke.

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
bs: Modul zapisa izraza programa linearnog i cijelog broja (MPS)

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
bs: Čita linearne programe sačuvane u MPS obliku (*.mps)

en: Linear and integer program (*.mps) file format
bs: Linearni i celobrojni program (*.mps) oblik datoteke

en: This solver does not handle discrete variables.
bs: Ovaj rešavač ne radi sa zasebnim promjenljivima.

en: The initial values do not satisfy the constraints.
bs: Početne vrijednosti ne zadovoljavaju ograničenja.

en: Non-Linear Program Solver
bs: Rešavač ne-linearnog programa

en: Nlsolve
bs: Nl riješi

en: Imports GNU Oleo documents
bs: Uvozi GNU Oleo dokumente

en: General ODF error
bs: Opšta ODF greška

en: Invalid integer '%s', for '%s'
bs: Neispravan cio broj „%s“, za „%s“

en: Possible corrupted integer '%s' for '%s'
bs: Moguć oštećen cio broj „%s“ za „%s“

en: Invalid attribute '%s', expected number, received '%s'
bs: Neispravan atribut „%s“, očekivah broj, primih „%s“

en: Invalid attribute '%s', expected percentage, received '%s'
bs: Neispravan atribut „%s“, očekivah procenat, primih „%s“

en: Invalid attribute '%s', expected color, received '%s'
bs: Neispravan atribut „%s“, očekivah boju, primih „%s“

en: Unknown hatch name '%s' encountered!
bs: Naiđoh na nepoznat naziv rešetke „%s“!

en: Hatch fill without hatch name encountered!
bs: Naiđoh na popunu rešetke bez naziva rešetke!

en: Unknown gradient name '%s' encountered!
bs: Naiđoh na nepoznat naziv priliva „%s“!

en: Gradient fill without gradient name encountered!
bs: Naiđoh na popunu priliva bez naziva priliva!

en: Unknown image fill name '%s' encountered!
bs: Naiđoh na nepoznat naziv ispune slike „%s“!

en: Invalid absolute file specification '%s' encountered.
bs: Naiđoh na neispravnu apsolutnu osobenost datoteke „%s“.

en: Unable to open '%s'.
bs: Ne mogu da otvorim „%s“.

en: Unable to load the file '%s'.
bs: Ne mogu učitam datoteku „%s“.

en: Image fill without image name encountered!
bs: Naiđoh na popunu slike bez naziva slike!

en: Invalid attribute '%s', expected angle, received '%s'
bs: Neispravan atribut „%s“, očekivah ugao, primih „%s“

en: Invalid attribute '%s', unknown enum value '%s'
bs: Neispravan atribut „%s“, nepoznata vrijednost procjene „%s“

en: Ignoring reference to unknown external workbook '%s'
bs: Zanemarujem upute na nepoznatu spoljnu radnu svesku „%s“

en: Unknown text style with name "%s" encountered!
bs: Naiđoh na nepoznat stil teksta pod nazivom „%s“!

en: Unable to parse '%s' ('%s')
bs: Ne mogu da obradim „%s“ („%s“)

en: Unsupported formula type encountered: %s
bs: Naiđoh na nepodržanu vrstu formule: %s

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
bs: Izraz „%s“ ne počinje sa prepoznatim znakom

en: cell
bs: polje

en: Validation condition '%s' is not supported. It has been changed to '%s'.
bs: Uslov potvrđivanja „%s“ nije podržan. Izmijenjen je u „%s“.

en: Undefined validation style encountered: %s
bs: Naiđoh na neodređeni stil potvrđivanja: %s

en: Unsupported validation condition encountered: "%s" with base address: "%s"
bs: Naiđoh na nepodržani uslov potvrđivanja: „%s“ sa adresom osnove: „%s“

en: Unknown condition '%s' encountered, ignoring.
bs: Naiđoh na nepoznat uslov „%s“, zanemarujem.

en: Ignoring column information beyond column %i
bs: Zanemarujem podatke o koloni ispod kolone %i

en: Content past the maximum number of rows (%i) supported.
bs: Sadržaj je premašio najveći broj podržanih redova (%i).

en: Missing expression
bs: Nedostaje izraz

en: Invalid array expression does not specify number of columns.
bs: Netačan izraz za niz ne navodi broj kolona.

en: Invalid array expression does not specify number of rows.
bs: Netačan izraz za niz ne navodi broj vrsta.

en: Content past the maximum number of columns (%i) supported.
bs: Sadržaj je premašio najveći broj podržanih kolona (%i).

en: Left click once to follow this link.
    Middle click once to select this cell
bs: Jedan klik lijevim tasterom da pratite ovu vezu.
    Jedan klik srednjim tasterom da izaberete ovo polje

en: Unnamed dash style encountered.
bs: Naiđoh na neimenovani stil crtice.

en: Unnamed image fill style encountered.
bs: Naiđoh na neimenovani stil ispune slike.

en: Image fill style '%s' has no attached image.
bs: Stil popune slike „%s“ nema priloženu sliku.

en: Unable to parse gradient color: %s
bs: Ne mogu da obradim boju priliva: %s

en: Unnamed gradient style encountered.
bs: Naiđoh na neimenovani stil priliva.

en: Unable to parse hatch color: %s
bs: Ne mogu da obradim boju izvoda: %s

en: Unnamed hatch encountered!
bs: Naiđoh na neimenovani izvod!

en: Duplicate default column style encountered.
bs: Naiđoh na udvostručeni stil osnovne kolone.

en: Duplicate default row style encountered.
bs: Naiđoh na udvostručeni stil osnovnog reda.

en: Duplicate default chart/graphics style encountered.
bs: Naiđoh na udvostručeni stil osnovnog grafika/grafikona.

en: Unnamed date style ignored.
bs: Zanemarih neimenovani stil datuma.

en: Corrupted file: invalid number format condition [%s].
bs: Pokvarena datoteka: neispravan broj oblika stanja [%s].

en: Corrupted file: unnamed number style ignored.
bs: Oštećena datoteka: zanemarih neimenovani stil broja.

en: This file appears corrupted, required formats are missing.
bs: Ova datoteka izgleda da je oštećena, nedostaju potrebni zapisi.

en: Paper from ODF file: %ipt⨉%ipt
bs: Papir iz ODF datoteke: %i⨉%i tačaka

en: Missing page layout identifier
bs: Nedostaje otkrivač rasporeda stranice

en: Gnumeric does not support having a different style for left pages. This style is ignored.
bs: Gnumerik ne podržava postojanje drugačijeg stila za ostale stranice. Ovaj stil se zanemaruje.

note: For OOO_VER_1 this may bje acceptable
en: Master page style without page layout encountered!
bs: Naiđoh na glavni stil stranice bez rasporeda stranice!

en: Master page style without name encountered!
bs: Naiđoh na glavni stil stranice bez naziva!

en: Unknown Gnumeric border style '%s' encountered.
bs: Naiđoh na nepoznat stil ivice Gnomovog brojevnika „%s“.

en: Unknown break type '%s' defaulting to NONE
bs: Nepoznata vrsta prekida „%s“ prelazi na NIŠTA

en: Unable to parse tab color '%s'
bs: Ne mogu da obradim boju tabulatora: %s

en: Unable to parse tab text color '%s'
bs: Ne mogu da obradim boju teksta tabulatora: %s

en: Unknown interpolation type encountered: '%s', using Bezier cubic spline instead.
bs: Naiđoh na nepoznatu vrstu umetanja: „%s“, umjesto toga koristim Bezjerovu krivu kocke.

en: Unknown interpolation type encountered: %s
bs: Naiđoh na nepoznatu vrstu umetanja: %s

en: expression '%s' @ '%s' is not a cellref
bs: izraz „%s“ @ „%s“ nije uputa polja

en: Expression '%s' has unknown namespace
bs: Izraz „%s“ sadrži nepoznat razmak naziva

en: Invalid DB range '%s'
bs: Neispravan opseg BP „%s“

en: Gnumeric does not support 'or'-ed autofilter conditions.
bs: Gnumeric ne podržava  'or'-ed automatsko filtriranje uslova.

en: Gnumeric's sheet object lines do not support attached text. The text "%s" has been dropped.
bs: Linije objekta lista Gnomovog brojevnika ne podržavaju priloženi tekst. Tekst „%s“ je odbačen.

en: Invalid attribute 'form:value', expected number, received '%s'
bs: Neispravan atribut „form:value“, očekivah broj, primih „%s“

en: Invalid value-type '%s' advertised for 'form:value' attribute in 'form:value-range' element.
bs: Primijećena je neispravna vrednost-vrsta „%s“ za atribut „form:value“ u elementu „form:value-range“.

en: Unable to determine manual position for a chart component!
bs: Ne mogu da odredim ručni položaj za sastojak grafika!

en: Not enough data in the supplied range (%s) for all the requests
bs: Nema dovoljno podataka u dostavljenom opsegu (%s) za sve zahtjeve

en: Gnumeric does not support non-automatic regression equations. Using automatic equation instead.
bs: Gnomov brojevnik ne podržava nesamostalne jednačine odstupanja. Umjesto toga koristim samostalnu jednačinu.

en: Encountered drop lines in a plot not supporting them.
bs: Naiđoh na ubačene linije u nacrtu koji ih ne podržava.

en: Encountered an unknown chart type, trying to create a line plot.
bs: Naiđoh na nepoznatu vrstu grafika, pokušavam da stvorim nacrt linije.

en: Chart style with name '%s' is missing.
bs: Stil grafika sa imenom '%s' nedostaje.

en: An unsupported caption was encountered and converted to a text rectangle.
bs: Naiđoh na nepodržani natpis koji sam pretvorio u tekstualni pravougaonik.

en: Infinite loop encountered while parsing formula '%s' of name '%s'
bs: Naiđoh na beskonačno ponavljanje prilikom obrade formule „%s“ naziva „%s“

en: Unable to evaluate formula '%s' ('%s') of name '%s'
bs: Ne mogu da procjenim formulu „%s“ („%s“) naziva „%s“

en: Unable to parse formula '%s' ('%s') of name '%s'
bs: Ne mogu da obradim formulu „%s“ („%s“) naziva „%s“

note: We have already created the rectangle
en: An unsupported custom shape of type '%s' was encountered and converted to a rectangle.
bs: Naiđoh na nepodržani proizvoljni oblik vrste „%s“ koji sam pretvorio u pravougaonik.

en: An unsupported custom shape was encountered and converted to a rectangle.
bs: Naiđoh na nepodržani proizvoljni oblik koji sam pretvorio u pravougaonik.

en: Attribute '%s' has the unsupported value '%s'.
bs: Atribut „%s“ sadrži nepodržanu vrijednost „%s“.

en: The sheet size of %i columns and %i rows used in this file exceeds Gnumeric's maximum supported sheet size
bs: Veličina lista %i kolona i %i redova korištena u ovoj datoteci premašuje Gnumerik maksimalnu podržanu veličinu lista

en: %s_IN_CORRUPTED_FILE
bs: %s_U_OŠTEĆENOJ_DATOTECI

en: This file is corrupted with a duplicate sheet name "%s", now renamed to "%s".
bs: Ova datoteka je oštećena udvostručenim nazivom lista „%s“, sada preimenovana u „%s“.

en: SHEET_IN_CORRUPTED_FILE
bs: LIST_U_OŠTEĆENOJ_DATOTECI

note: We are missing the table nami. This is bad!
en: This file is corrupted with an unnamed sheet now named "%s".
bs: Ova datoteka je oštećena bezimenim listom sada nazvanim „%s“.

en: Unknown mimetype for openoffice file.
bs: Nepoznata mime vrsta za datoteku openofisa.

en: No stream named content.xml found.
bs: Nije pronađen tok pod nazivom „content.xml“.

en: No stream named styles.xml found.
bs: Nije pronađen tok pod nazivom „styles.xml“.

en: Invalid metadata '%s'
bs: Neispravni metapodaci „%s“

en: settings.xml stream is malformed!
bs: tok „settings.xml“ je loše oblikovan!

en: tab
bs: tabulator

en: page
bs: stranica

en: pages
bs: stranice

en: date
bs: datum

en: time
bs: vrijeme

en: file
bs: datoteka

en: path
bs: putanja

en: Writing Sheets...
bs: Pišem listove...

en: Writing Sheet Objects...
bs: Pišem objekte lista...

en: Open Document Format
bs: Zapis otvorenog dokumenta

en: Open Document Format as used by OpenOffice, Lotus Symphony, etc.
bs: Zapis otvorenog dokumenta koji koriste Opijen ofis, Lotus Simfonija, itd.

en: Open Document Format (*.sxc, *.ods)
bs: Zapis otvorenog dokumenta (*.sxc, *.ods)

en: ODF 1.2 strict conformance (*.ods)
bs: Izričita saobraznost ODF-a 1.2 (*.ods)

en: ODF 1.2 extended conformance (*.ods)
bs: Proširena saobraznost ODF-a 1.2 (*.ods)

en: Error while opening Paradox file.
bs: Greška prilikom otvaranja Paradoks datoteke.

en: Could not allocate memory for record.
bs: Ne mogu da dodijelim memoriju za zapis.

en: Field type %d is not supported.
bs: Vrsta polja „%d“ nije podržana.

note: Read the field specification and build the field array for * PX_create_fp(). The memory is freed by PX_delete() including * the memory for the field nami.
en: Allocate memory for field definitions.
bs: Dodeljujem memoriju za odrednice polja.

en: Cannot allocate memory for field definitions.
bs: Ne mogu da dodijelim memoriju za odrednice polja.

en: First line of sheet must contain database specification.
bs: Prva linija lista mora da sadrži osobenosti baze podataka.

en: Field specification must be a comma separated value (Name,Type,Size,Prec).
bs: Osobenost polja mora da bude vrijednost odvojena zarezom (Naziv,Vrsta,Veličina).

en: Allocate memory for column name.
bs: Dodeljujem memoriju za naziv kolone.

en: Could not allocate memory for %d. field name.
bs: Ne mogu da dodijelim memoriju za naziv %d. polja.

en: %d. field specification misses type.
bs: Nedostaje vrsta osobenosti %d. polja.

en: %d. field type '%c' is unknown.
bs: %d. polja vrsta „%c“ nije poznata.

en: Field specification misses the column size.
bs: Nedostaje veličina kolone osobenosti polja.

en: The remainder '%s' of the specification for field %d is being disregarded.
bs: Potsetnik „%s“ osobenosti za polje %d je nerazmatran.

en: Could not create output file.
bs: Ne mogu da napravim izlaznu datoteku.

en: Allocate memory for record data.
bs: Dodeljujem memoriju za podatke zapisa.

en: Could not allocate memory for record data.
bs: Ne mogu da dodijelim memoriju za zapis podataka.

en: Field %d in line %d has possibly been cut off. Data has %d character. | Field %d in line %d has possibly been cut off. Data has %d characters.
bs[0]: %d. polje u redu %d je vjerovatno odsječeno. Podaci sadrže %d znak.
bs[1]: %d. polje u redu %d je vjerovatno odsječeno. Podaci sadrže %d znaka.
bs[2]: %d. polje u redu %d je vjerovatno odsječeno. Podaci sadrže %d znakova.

en: Field %d in row %d could not be written.
bs: Polje %d u redu %d ne može biti zapisano.

en: Could not write record number %d.
bs: Ne mogu da zapišem broj zapisa %d.

en: Paradox
bs: Paradoks

en: Imports Paradox files
bs: Uvozi Paradoks datoteke

en: Paradox database or primary index file (*.db, *.px)
bs: Baza podataka Paradoksa ili datoteka prvog popisa (*.db, *.px)

en: Paradox database (*.db)
bs: Baza podataka Paradoksa (*.db)

en: Perl functions
bs: Funkcije Perla

en: Sample Perl plugin providing some (useless) functions.
bs: Primjerak priključka Perla koji obezbeđuje neke (beskorisne) funkcije.

en: Perl error:
bs: Greška Perla:

en: Perl error: %s
bs: Greška Perla: %s

en: Module name not given.
bs: Nije dat naziv modula.

en: perl_func.pl doesn't exist.
bs: ne postoji „perl_func.pl“.

en: Perl plugin loader
bs: Učitavač priključka Perla

en: This plugin provides support for Perl plugins
bs: Ovaj priključak obezbeđuje podršku za priključke Perla

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
bs: PLN : Tabele su šifrovane i zaštićene lozinkom

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
bs: Zanemarujem podatak koji tvrdi da je u vrsti %u što je veće od najveće vrste %u

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
bs: Zanemarujem podatak koji tvrdi da je u koloni %u što je veće od najveće kolone %u

en: Plan Perfect
bs: Plan Perfekt

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
bs: Uvozi Plan Perfekt oblikovane dokumente

en: Plan Perfect Format (PLN) import
bs: Uvoz Plan Perfekt oblika (PLN)

en: Psiconv
bs: Psikonv

en: Imports Psion 5 series Sheet files
bs: Uvozi Psion 5 seriju tabela

en: Error while reading psiconv file.
bs: Greška prilikom čitanja psikonv datoteke.

en: Error while parsing Psion file.
bs: Greška prilikom obrade datoteke Psion.

en: This Psion file is not a Sheet file.
bs: Ova Psion datoteka nije datoteka lista.

en: Python functions
bs: Pajton funkcije

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
bs: Primjerak Pajton dodatka koji obezbeđuje neke (beskorisne) funkcije.

en: Python
bs: Pajton

en: Default interpreter
bs: Podrazumijevani interpretator

en: Python plugin loader
bs: Sistem za učitavanje Pajton dodataka

en: This plugin provides support for Python plugins
bs: Ovaj dodatak obezbeđuje podršku za Pajton dodatke

en: Python console
bs: Konzola Pitona

en: Gnumeric Python console
bs: Gnumerik Pajton terminal

en: E_xecute in:
bs: _Izvrši u:

en: C_ommand:
bs: _Naredba:

en: Python list is not an array
bs: Pajton spisak nije niz

en: Unsupported Python type: %s
bs: Nepodržani Pajton tip: %s

en: Unknown error
bs: Nepoznata greška

en: Python exception (%s: %s)
bs: Pajton izuzetak (%s: %s)

en: Python exception (%s)
bs: Pajton izuzetak (%s)

en: Python module name not given.
bs: Nije dato ime Pajton modula.

en: Error while opening file "%s" for writing.
bs: Greška prilikom otvaranje datoteke „%s“ za upis.

en: Error while opening file "%s" for reading.
bs: Greška prilikom otvaranje datoteke „%s“ za čitanje.

en: Cannot create new Python interpreter.
bs: Ne mogu da pokrenem novi Piton interpreter.

en: Module "%s" doesn't exist.
bs: Modul „%s“ ne postoji.

en: Execution of module "%s" failed.
bs: Neuspelo izvršenje modula „%s“.

en: Some name
bs: Neko ime

en: Python file "%s" has invalid format.
bs: Pajton datoteka „%s“ ima netačan format.

en: File doesn't contain "%s" function.
bs: Datoteka ne sadrži „%s“ funkciju.

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
bs: Datoteka ne sadrži „%s“ rječnik.

en: Object "%s" is not a dictionary.
bs: Objekat „%s“ nije rešnik.

en: Unknown action: %s
bs: Nepoznata radnja: %s

en: Not a valid function for action: %s
bs: Nije ispravna funkcija za radnju: %s

en: Quattro Pro(tm)
bs: Kvatro Pro (tm)

en: Imports Quattro Pro (tm) files
bs: Uvozi Kvatro Pro (tm) datoteke

en: Quattro Pro (*.wb1, *.wb2, *.wb3)
bs: Kvatro Pro (*.wb1, *.wb2, *.wb3)

en: File is most likely corrupted.
bs: Datoteka je najverovatnije oštećena.

en: Invalid zoom %hd %%
bs: Netačno uvećanje %hd %%

en: Invalid record %d of length %hd
bs: Netačan zapis %d dužine %hd

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
bs: Ne mogu pronaći PerfectOffice_MAIN tok. Da li je ovo stvarno Kvatro Pro datoteka?

en: Sample DataSource
bs: Primjer izvora podataka

en: A proof of concept external data source
bs: Spoljašnji izvor podataka kao pokazatelj mogućnosti

en: SC/XSpread
bs: SC/Iks sprid

en: Imports SC/XSpread files
bs: Uvozi SC/XSpread datoteke

en: SC/xspread
bs: SC/XSpread

en: On worksheet %s:
bs: Na radnom listu %s:

en: General SC import error
bs: Opšta greška uvoza SC-a

en: The cell in row %i and column %i is beyond Gnumeric's maximum sheet size.
bs: Polje u %i. redu i %i. koloni je izvan najveće veličine lista Gnomovog brojevnika.

en: The sheet is wider than Gnumeric can handle.
bs: List je preširok za Gnomovog brojevnika.

en: Encountered precision dependent format without set precision.
bs: Naiđoh na zapis zavistan od tačnosti bez tačnosti skupa.

en: Column format %i is undefined.
bs: Zapis kolone %i nije određen.

en: Unable to parse cmd='%s', str='%s', col=%d, row=%d.
bs: Ne mogu da obradim naredbu=„%s“, nisku=„%s“, kolonu=%d, red=%d.

en: Error parsing line
bs: Greška pri obradi linije

en: Import/Export for MultiPlan (SYLK) files
bs: Uvoz/izvoz Multi plan (SYLK) datoteka

en: Multiple values in the same cell
bs: Nekoliko vrijednosti u istom polju

en: Multiple expressions in the same cell
bs: Nekoliko izraza u istom polju

en: Missing closing 'E'
bs: Nedostaje završno „E“

en: UI Hello
bs: UI pozdrav

en: Hello World plugin using ui service
bs: Priključak pozdravne poruke koji koristi ui uslugu

en: This is message from the "%s" plugin.
bs: Ovo je poruka iz „%s“ dodatka.

en: Error while opening xbase file.
bs: Greška prilikom otvaranja xbase datoteke.

en: XBase
bs: Iks baza

en: Imports XBase files
bs: Uvozi XBase datoteke

en: Xbase (*.dbf) file format
bs: Xbase (*.dbf) oblik datoteke

en: Failed to read DBF header.
bs: Nisam uspeo da pročitam zaglavlje DBP.

en: List of recently used functions.
bs: Spisak skoro korišćenih funkcija.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
bs: Izbornik funkcija čuva spisak skoro korišćenih funkcija. Ovo je taj spisak.

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
bs: Najveća dužina spiska skoro korišćenih funkcija

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
bs: Izbornik funkcija čuva spisak skoro korišćenih funkcija. Ovo je maksimalna dužina tog spiska.

en: Autocorrect initial caps
bs: Automatski ispravi početna slova

en: This variable determines whether to autocorrect initial caps
bs: Ova promjenljiva određuje da li će početna velika slova biti sama ispravljena

en: List of initial caps exceptions
bs: Spisak izuzetaka početnih velikih slova

en: The autocorrect engine does not correct the initial caps for words in this list.
bs: Sistem za samostalno ispravljanje ne ispravlja početna velika slova za riječi sa ovog spiska.

en: Autocorrect first letter
bs: Automatski ispravi prvo slovo

en: This variable determines whether to autocorrect first letters
bs: Ova promjenljiva određuje da li će prva slova biti sama ispravljena

en: List of First Letter Exception
bs: Spisak izuzetaka prvih slova

en: The autocorrect engine does not capitalize the first letter of words following strings in this list.
bs: Sistem za samostalno ispravljanje neće napisati veliko prvo slovo za riječi prateći niske sa ovog spiska.

en: Autocorrect names of days
bs: Automatski ispravi imena dana

en: This variable determines whether to autocorrect names of days
bs: Ova promjenljiva određuje da li će nazivi dana biti sami ispravljeni

en: Autocorrect replace
bs: Automatskim ispravljanjem se zamjenjuje

en: Activate New Plugins
bs: Pokreni nove dodatke

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
bs: Ova vrijednost određuje da li da pokrenem svaki novi dodatak koji pronađem.

en: List of Active Plugins.
bs: Spisak pokrenutih dodataka.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
bs: Ovaj spisak sadrži sve dodatke koji se automatski pokreću.

en: List of Known Plugins.
bs: Spisak poznatih dodataka.

en: This list contains all known plugins.
bs: Ovaj spisak sadrži sve poznate dodatke.

en: List of Plugin File States.
bs: Spisak stanja datoteka sa dodacima.

en: This list contains all plugin file states.
bs: Ovaj spisak sadrži stanja svih datoteka sa dodacima.

en: List of Extra Plugin Directories.
bs: Spisak dodatnih direktorijuma sa dodacima.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
bs: Ovaj spisak sadrži sve dodatne direktorijume koji sadrže dodatke.

en: List of Extra Autoformat Directories.
bs: Spisak dodatnih autoformat direktorijuma.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
bs: Ovaj spisak sadrži sve dodatne direktorijume koji sadrže autoformat šablone.

en: System Directory for Autoformats
bs: Sistemski direktorijum za autoformat šablone

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
bs: Ovaj direktorijum sadrži preinstalirane autoformat šablone.

en: User Directory for Autoformats
bs: Korisnički direktorijum za automatsko formatiranje

en: The main directory for user specific autoformat templates.
bs: Glavni direktorijum za posebne korisničke autoformat šablone.

en: Apply print-setup to all sheets
bs: Primjeni podešavanje-štampača na sve tabele

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
bs: Ova vrijednost određuje da li se promjene u prozorčetu za podešavanje štampača podrazumevano primjenjuju na sve tabele istovremeno.

en: GTKPrintSetting
bs: GTK podešavanje štampe

en: The configuration of GTKPrintSetting. Do not edit this variable.
bs: Podešavanje za GTK štampu. Ne menjajte ovu promjenljivu.

en: Page Header
bs: Zaglavlje strane

en: The default page header for new documents that can be modified using the page setup dialog.
bs: Osnovno zaglavlje stranice za nove dokumente koji mogu biti izmijenjeni korišćenjem prozorčeta za podešavanje stranice.

en: Page Footer
bs: Podnožje strane

en: The default page footer for new documents that can be modified using the page setup dialog.
bs: Osnovno podnožje stranice za nove dokumente koji mogu biti izmijenjeni korišćenjem prozorčeta za podešavanje stranice.

en: Default Header/Footer Font Size
bs: Podrazumijevana veličina fonta u zaglavlju/podnožju

en: The default font size for headers and footers.
bs: Podrazumijevana veličina fonta za zaglavlja i podnožja.

en: Default header/footer font name
bs: Podrazumevan font u zaglavlju/podnožju

en: The default font name for headers and footers.
bs: Podrazumevano ime fonta za zaglavlja i podnožja.

en: The default header/footer font is bold.
bs: Podrazumijevani font za zaglavlje/podnožje je podebljan.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is bold.
bs: Ova vrijednost govori da li je podebljani font podrazumevan za zaglavlja i podnožja.

en: The default header/footer font is italic.
bs: Podrazumijevani font za zaglavlje/podnožje je u kurzivu.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is italic.
bs: Ova vrijednost govori da li je kurzivni font podrazumevan za zaglavlja i podnožja.

en: Default Horizontal Centering
bs: Osnovno vodoravno usredištavanje

en: This value determines whether the default setting in the Print Setup dialog is to center pages horizontally.
bs: Ova vrijednost određuje da li je osnovno podešavanje u prozorčetu za podešavanje štampe vodoravno usredištavanje stranice.

en: Default Vertical Centering
bs: Osnovno uspravno usredištavanje

en: This value determines whether the default setting in the Print Setup dialog is to center pages vertically.
bs: Ova vrijednost određuje da li je osnovno podešavanje u prozorčetu za podešavanje štampe uspravno usredištavanje stranice.

en: Default Grid Line Printing
bs: Osnovno štampanje linije mreže

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether print grid lines. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje da li će osnovno podešavanje u prozorčetu podešavanja štampe da štampa linije mreže. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče za podešavanje štampe.

en: Default Print Cells with Only Styles
bs: Osnovna polja štampe sa jednim stilom

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print empty but formatted cells. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje da li će osnovno podešavanje u prozorčetu podešavanja štampe da štampa prazna ali oblikovana polja. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče za podešavanje štampe.

en: Default Black and White Printing
bs: Osnovno štampanje crnog i bijelog

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print in only black and white. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje da li će osnovno podešavanje u prozorčetu podešavanja štampe da štampa samo crno-belo. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče za podešavanje štampe.

en: Default Title Printing
bs: Osnovno štampanje naslova

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print row and column headers. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje da li će osnovno podešavanje u prozorčetu podešavanja štampe da štampa zaglavlja redova i kolona. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče za podešavanje štampe.

en: Default Print Direction
bs: Osnovni pravac štampe

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print first right then down. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje da li će osnovno podešavanje u prozorčetu podešavanja štampe da štampa prvo desno zatim dole. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče za podešavanje štampe.

en: Default Scale Type
bs: Osnovna vrsta srazmere

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to scale pages by a given percentage. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje da li će osnovno podešavanje u prozorčetu podešavanja štampe da promjeni veličinu stranica za dati procenat. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče za podešavanje štampe.

en: Default Scale Percentage
bs: Osnovni procenat srazmere

en: This value gives the percentage by which to scale each printed page. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost daje procenat za koji će biti promijenjena veličina svake štampane stranice. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče za podešavanje štampe.

en: Default Scaling Width
bs: Osnovna širina srazmere

en: This value determines the maximum number of pages that make up the width of a printout of the current sheet. The sheet will be reduced to fit within this width. This value can be changed in the Page Setup dialog.
bs: Ova vrijednost određuje najveći broj stranica koje sačinjavaju širinu izlaza štampe tekućeg lista. List će biti umanjen da bi satao na ovu širinu. Ova vrijednost može biti izmijenjena u prozorčetu podešavanja štampe.

en: Default Scaling Height
bs: Osnovna visina srazmere

en: This value determines the maximum number of pages that make up the height of a printout of the current sheet. The sheet will be reduced to fit within this height. This value can be changed in the Page Setup dialog.
bs: Ova vrijednost određuje najveći broj stranica koje sačinjavaju visinu izlaza štampe tekućeg lista. List će biti umanjen da bi satao na ovu visinu. Ova vrijednost može biti izmijenjena u prozorčetu podešavanja štampe.

en: Default Repeated Top Region
bs: Osnovna ponovljena gornja oblast

en: This string gives the default region to be repeated at the top of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova niska određuje osnovnu oblast koja će biti ponovljena na vrhu svakog štampanog lista. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Default Repeated Left Region
bs: Osnovna ponovljena lijeva oblast

en: This string gives the default region to be repeated at the left of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova niska određuje osnovnu oblast koja će biti ponovljena na lijevoj strani svakog štampanog lista. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Preferred Display Unit
bs: Željena jedinica prikaza

en: This string gives the default unit to be used in the page setup dialog.
bs: Ova niska određuje osnovnu jedinicu koja će biti korišćena u prozorčetu podešavanja stranice.

en: Default Top Margin
bs: Osnovna gornja margina

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the start of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje osnovni broj tačaka od vrha stranice do početka tijela. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Default Bottom Margin
bs: Osnovna donja margina

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje osnovni broj tačaka od dna stranice do kraja tijela. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Default Bottom Outside Margin
bs: Osnovna donja spoljna margina

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the footer. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje osnovni broj tačaka od dna stranice do kraja podnožja. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Default Top Outside Margin
bs: Osnovna gornja spoljna margina

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the top of the header. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje osnovni broj tačaka od vrha stranice do vrha zaglavlja. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Default Left Margin
bs: Osnovna lijeva margina

en: This value gives the default number of points from the left of a page to the left of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje osnovni broj tačaka sa lijeve strane stranice do lijeve strane tijela. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: This value gives the default number of points from the right of a page to the right of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ova vrijednost određuje osnovni broj tačaka sa desne strane stranice do desne strane tijela. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Paper
bs: Papir

en: This is the default paper specification. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ovo je osnovna osobenost papira. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Paper orientation
bs: Usmjerenje papira

en: This is the default paper orientation. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Ovo je osnovno usmjerenje papira. Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Header/Footer Format (Left Portion)
bs: Oblik zaglavlja/podnožja (lijevi dio)

en: Please use the Print Setup dialog to edit this value.
bs: Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče podešavanja štampe.

en: Header/Footer Format (Middle Portion)
bs: Oblik zaglavlja/podnožja (srednji dio)

en: Header/Footer Format (Right Portion)
bs: Oblik zaglavlja/podnožja (desni dio)

en: Allow Unfocused Range Selections
bs: Dopusti nefokusirane izbore opsega

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even if the entry does not have keyboard focus.
bs: Neki prozorčići sadrže samo pojedinačna polja za unos koja omogućavaju izbore opsega u radnoj svesci. Postavljanje ove promjenljive prosljeđuje izbore u ovo polje čak i ako žiža tastature nije u njemu.

en: Text Export String Indicator
bs: Pokazatelj niske izvoza teksta

en: Please use the Text Export dialog to edit this value.
bs: Da izmijenite ovu vrijednost koristite prozorče za izvoz teksta.

en: Text Export Field Separator
bs: Razdvojnik polja izvoza teksta

en: Text Export Record Terminator
bs: Završnik snimka izvoza teksta

en: Text Export Locale
bs: Jezik izvoza teksta

en: Text Export Encoding
bs: Kodiranje izvoza teksta

en: Text Export String Quoting Rule
bs: Pravilo citiranja niske izvoza teksta

en: Text Export Formatting Rule
bs: Izvoz Teksta Oblikovanja Pravila

en: Text Export Unknown Character Transliteration
bs: Preslovljavanje nepoznatog znaka izvoza teksta

en: Search &amp; Replace Ignores Case
bs: Pretraga i zamjena zanemaruju veličinu slova

en: Search &amp; Replace ignores case as default
bs: Pretraga i zamjena zanemaruju veličinu slova po osnovi

en: Search &amp; Replace Preserves Case
bs: Pretraga i zamjena ostavljaju veličinu slova

en: Search &amp; Replace preserves case as default
bs: Pretraga i zamjena ostavljaju veličinu slova po osnovi

en: Search &amp; Replace Poses Query
bs: Pretraga i zamjena postavljaju upit

en: Search &amp; Replace poses query before each change as default
bs: Pretraga i zamjena postavljaju upit prije svake izmjene po osnovi

en: Search &amp; Replace Whole Words Only
bs: Pretraga i zamjena samo cijelih riječi

en: Search &amp; Replace replaces whole words only as default
bs: Pretraga i zamjena zamjenjuju samo cijele riječi po osnovi

en: Search &amp; Replace Scope
bs: Domet pretrage i zamjene

en: This is the default scope of Search &amp; Replace. 0: entire workbook; 1: current sheet; 2: range
bs: Ovo je osnovni domet pretrage i zamjene. 0: čitava radna sveska; 1: tekući list; 2: opseg

en: Search &amp; Replace Changes Strings
bs: Pretraga i zamjena mijenjaju niske

en: Search &amp; Replace changes cells containing strings as default
bs: Pretraga i zamjena mijenjaju polja koja sadrže niske po osnovi

en: Search &amp; Replace Changes Expressions
bs: Pretraga i zamjena mijenjaju izraze

en: Search &amp; Replace changes cells containing expressions as default
bs: Pretraga i zamjena mijenjaju polja koja sadrže izraze po osnovi

en: Search &amp; Replace Changes Other Values
bs: Pretraga i zamjena mijenjaju druge vrijednosti

en: Search &amp; Replace changes cells containing other values as default
bs: Pretraga i zamjena mijenjaju polja koja sadrže druge vrijednosti po osnovi

en: Search &amp; Replace Changes Comments
bs: Pretraga i zamjena mijenjaju napomene

en: Search &amp; Replace changes comments as default
bs: Pretraga i zamjena mijenjaju napomene po osnovi

en: Search searches in results
bs: Pretraga traži u rezultatima

en: Search searches in results as default
bs: Pretraga traži u rezultatima po osnovi

en: Search &amp; Replace Keeps Strings as Strings
bs: Pretraga i zamjena zadržavaju niske kao niske

en: Search &amp; Replace keeps strings as strings even if they look like numbers as default
bs: Pretraga i zamjena zadržavaju niske kao niske čak i ako izgledaju kao članovi po osnovi

en: Search &amp; Replace Search Type
bs: Pretraga i zamjena traže vrstu

en: This value determines the input type for Search &amp; Replace. 0: text; 1: regular expression; 2: number
bs: Ova vrijednost određuje vrstu ulaza za pretragu i zamjenu. 0: tekst; 1: regularni izraz; 2: broj

en: Search &amp; Replace Column Major
bs: Najveći kolone pretrage i zamjene

en: Search &amp; Replace proceeds in column major order as default
bs: Pretraga i zamjena nastavljaju prema poretku najvećeg kolone po osnovi

en: Search &amp; Replace Error Behavior
bs: Ponašanje greške pretrage i zamjene

en: This is the default error behavior of Search &amp; Replace indicated by an integer from 0 to 4.
bs: Ovo je osnovno ponašanje greške pretrage i zamjene naznačene cijelim brojem od 0 do 4.

en: Toolbar Style
bs: Stil linije sa alatkama

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text.
bs: Stil trake alata. Dopuštene vrijednosti su „both“ (tekst i ikonice), „both_horiz“ (tekst pored ikonica), „icon“ (ikonica), i „text“ (tekst).

en: Show Sheet Name in Undo List
bs: Prikaži ime tabele u spisku za opoziv

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
bs: Ova vrijednost odlučuje da li se prikazuju imena tabela u „Opozovi“ i „Ponovi“ stavkama.

en: Maximal Undo Size
bs: Dozvoljeni broj poništavanja

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
bs: Ova vrijednost određuje dužinu „Opozovi“ spiska. Svaka radnja ima veličinu koja je za nju vezana, kako bi se poredila sa memorijskim zahtjevom vezanim za prosto uređenje jednog polja (veličine 1). „Opozovi“ spisak će biti odsečen kada njegova ukupna vrijednost nadmaši ovu podesivu vrijednost.

en: Number of Undo Items
bs: Broj stavki za opoziv

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
bs: Ova vrijednost predstavlja najveći broj stavki koje se mogu čuvati u opozovi/ponovi spisku.

en: Length of the Undo Descriptors
bs: Dužina „Opozovi“ opisnika

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
bs: Ova vrijednost predstavlja najveću dužinu opisa naredbi koji se javljaju u „Opozovi“ i „Ponovi“ stavkama.

en: Default Font Size
bs: Podrazumijevana veličina pisma

en: The default font size for new workbooks.
bs: Podrazumijevana veličina pisma za nove radne sveske.

en: Default font name
bs: Podrazumevano pismo

en: The default font name for new workbooks.
bs: Podrazumevano ime pisma za novu radnu svesku.

en: The default font is bold.
bs: Podrazumevano pismo je masno.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
bs: Ova vrijednost govori da li je masno pismo podrazumevano pismo za novu tabelu.

en: The default font is italic.
bs: Podrazumevano pismo je kurzivno.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
bs: Ova vrijednost govori da li je kurzivno pismo podrazumevano pismo za novu tabelu.

en: Default Number of Sheets
bs: Podrazumijevani broj tabela

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
bs: Početni broj tabela koje se stvaraju u radnoj svesci.

en: Default Number of rows in a sheet
bs: Osnovni broj redova u listu

en: The number of rows in each sheet. This setting will be used only in a new gnumeric session.
bs: Broj redova u svakom listu. Ovo podešavanje će biti korišćeno samo u novoj gnumerikovoj sesiji.

en: Default Number of columns in a sheet
bs: Osnovni broj kolona u listu

en: The number of columns in each sheet. This setting will be used only in a new gnumeric session.
bs: Broj kolona u svakom listu. Ovo podešavanje će biti korišćeno samo u novoj gnumerikovoj sesiji.

en: Autosave frequency
bs: Učestalost samočuvanja

en: The number of seconds between autosaves.
bs: Broj sekundi između samostalnih čuvanja.

en: Horizontal DPI
bs: Vodoravna rezolucija (tačaka po inču)

en: Screen resolution in the horizontal direction.
bs: Rezolucija ekrana kod vodoravnom pružanja.

en: Vertical DPI
bs: Uspravna rezolucija (tačaka po inču)

en: Screen resolution in the vertical direction.
bs: Rezolucija ekrana kod uspravnog pružanja.

en: Standard toolbar visible
bs: Vidljivost uobičajene trake alata

en: This variable determines whether the standard toolbar should be visible initially.
bs: Ova promjenljiva određuje da li uobičajena traka alata treba da bude vidljiva prilikom pokretanja.

en: Standard toolbar position
bs: Položaj uobičajene trake alata

en: This variable determines where the standard toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
bs: Ova promjenljiva određuje gdje treba da bude prikazana uobičajena traka alata. 0 — lijevo, 1 — desno, 2 — gore.

en: Format toolbar visible
bs: Vidljivost trake alata oblikovanja

en: This variable determines whether the format toolbar should be visible initially.
bs: Ova promjenljiva određuje da li traka alata oblikovanja treba da bude vidljiva prilikom pokretanja.

en: Format toolbar position
bs: Položaj trake alata oblikovanja

en: This variable determines where the format toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
bs: Ova promjenljiva određuje gdje treba da bude prikazana traka alata oblikovanja. 0 — lijevo, 1 — desno, 2 — gore.

en: Object toolbar visible
bs: Vidljivost trake alata objekata

en: This variable determines whether the object toolbar should be visible initially.
bs: Ova promjenljiva određuje da li traka alata objekata treba da bude vidljiva prilikom pokretanja.

en: Object toolbar position
bs: Položaj trake alata objekata

en: This variable determines where the object toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
bs: Ova promjenljiva određuje gdje treba da bude prikazana traka alata objekata. 0 — lijevo, 1 — desno, 2 — gore.

en: Function Markers
bs: Označavači funkcija

en: This variable determines whether cells containing spreadsheet function are marked.
bs: Ova promjenljiva određuje da li su označena polja koja sadrže funkcije tabele.

en: Extension Markers
bs: Označavači proširenja

en: This variable determines whether cells with truncated content are marked.
bs: Ova promjenljiva određuje da li su označena polja sa skraćenim sadržajem.

en: Autocomplete
bs: Samodopunjavanje

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
bs: Ova promjenljiva govori da li je uključena automatska dopuna.

en: Minimum Number of Characters for Autocompletion
bs: Najmanji broj znakova za samodovršavanje

en: This variable determines the minimum number of characters required for autocompletion.
bs: Ova promjenljiva određuje najmanji broj znakova potrebnih za samodovršavanje.

en: Show Function Name Tooltips
bs: Prikaži oblačić naziva funkcije

en: This variable determines whether to show function name tooltips.
bs: Ova promjenljiva određuje da li će biti prikazani oblačići naziva funkcije.

en: Show Function Argument Tooltips
bs: Prikaži oblačić argumenta funkcije

en: This variable determines whether to show function argument tooltips.
bs: Ova promjenljiva određuje da li će biti prikazani oblačići argumenta funkcije.

en: Enter Direction
bs: Smjer unosa

en: Which direction pressing Enter will move the edit position.
bs: Na koju stranu će pritisak na taster „Unesi“ pomjeriti položaj uređivanja.

en: Auto Expression Recalculation Lag
bs: Odlaganje preračunavanja samostalnog izraza

en: If `lag' is 0, gnumeric recalculates all auto expressions immediately after every change. Non-zero values of `lag' allow gnumeric to accumulate more changes before each recalculation. If `lag' is positive, then whenever a change appears, gnumeric waits `lag' milliseconds and then recalculates; if more changes appear during that period, they are also processed at that time. If `lag' is negative, then recalculation happens only after a quiet period of |lag| milliseconds.
bs: Ako je „odlaganje“ 0, gnumerik preračunava sve samostalne izraze odmah nakon svake izmjene. Ne-nulta vrijednost „odlaganja“ omogućava gnumeriku da nakupi više izmjena prije svakog preračunavanja. Ako je „odlaganje“ pozitivno, tada kad god se pojave izmjene, gnumerik će sačekati milisekunde „odlaganja“ a zatim će preračunati; ako se pojavi više izmjena u tom vremenu, iste bivaju preračunate za to vrijeme. Ako je „odlaganje“ negativno, tada preračunavanja bivaju obavljena nakon perioda mirovanja od |odlaganje| milisekunde.

en: Transition Keys
bs: Tasteri prijelaza

en: This variable determines whether transition keys are set on. Transition keys are a throw back to 1-2-3 style event handling. They turn Ctrl-arrow into page movement rather than jumping to the start/end of series.
bs: Ova promjenljiva određuje da li su podešeni tasteri prijelaza. Tasteri prijelaza su prebačeni na upravljanje događaja u stilu 1-2-3. Pretvaraju Ktrl-strelicu u pokret stranice umjesto prebacivanja na početak/kraj niza.

en: Default Horizontal Window Size
bs: Podrazumijevana horizontalna veličina prozora

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
bs: Ovaj broj (između 0,25 i 1,0) daje vodoravni dio veličine ekrana koji se prekriva podrazumijevanim prozorom.

en: Default Vertical Window Size
bs: Podrazumijevana vertikalna veličina prozora

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
bs: Ovaj broj (između 0,25 i 1,0) daje uspravni dio veličine ekrana koji se prekriva podrazumijevanim prozorom.

en: Default Zoom Factor
bs: Podrazumijevana vrijednost uvećanja

en: The initial zoom factor for new workbooks.
bs: Početni faktor uvećanja za nove radne sveske.

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
bs: Podrazumijevani stepen kompresije za Gnumerik datoteke

en: This integer (between 0 and 9) specifies the amount of compression performed by Gnumeric when saving files in the default file format. 0 is minimal compression while 9 is maximal compression.
bs: Ovaj cio broj (između 0 i 9) navodi veličinu sažimanja koju primjenjuje Gnomov brojevnik kada čuva datoteke u osnovnom obliku. 0 znači da se ne primjenjuje sažimanje, dok 9 predstavlja najveći stepen sažimanja.

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
bs: Upozori kada izvoziš u oblik datoteke koji podržava samo jednu tabelu po datoteci

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
bs: Neki oblici datoteka mogu čuvati samo jednu tabelu. Ova promjenljiva određuje da li će korisnik biti upozoren ako se čuva samo jedna tabela radne sveske sa više tabela.

en: Default To Overwriting Files
bs: Podrazumevano je da se prepiše preko datoteka

en: Before an existing file is being overwritten, gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
bs: Prije nego što se postojeća datoteka prepiše, Gnumerik će ponuditi prozorče sa upozorenjem. Postavljanje ove opcije će učiniti da dugme, kojim se ostvaruje prepisivanje, podrazumevano ima fokus.

en: List of file savers with disabled extension check.
bs: Spisak čuvara datoteka sa isključenom provjerom proširenja.

en: This list contains the ids of the file savers for which the extension check is disabled.
bs: Ovaj spisak sadrži ib-ove čuvara datoteka za koje je isključena provjera proširenja.

en: Sort is Case-Sensitive
bs: Poredak je osjetljiv na mala i velika slova

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
bs: Postavljanje ove opcije će prouzrokovati da dugmad za poredak na liniji sa alatkama naprave poredak osjetljiv na velika i mala slova i određuje početno stanje kućice za štikliranje u prozorčetu za poredak.

en: Sorting Preserves Formats
bs: Poredak očuvava formate

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
bs: Postavljanje ove opcije će prouzrokovati da dugmad za poredak na liniji sa alatkama očuvaju oblik polja prilikom stvaranja poretka i određuje početno stanje kućice za štikliranje za očuvanje oblika u prozorčetu za poredak.

en: Sort Ascending
bs: Rastući poredak

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
bs: Ova opcija određuje početno stanje dugmeta „smer poretka“ u prozorčetu za poredak.

en: Number of Automatic Clauses
bs: Broj automatskih pravila

en: When selecting a sort region in the sort dialog, sort clauses are automatically added. This number determines the maximum number of clauses to be added automatically.
bs: Prilikom biranja oblasti ređanja u prozorčetu ređanja, pravila ređanja se sama dodaju. Ovaj broj određuje najveći broj pravila koja će birti sama dodata.

en: Prefer CLIPBOARD over PRIMARY selection
bs: Daj prednost OSTAVI nad PRIMARNIM izborom

en: When TRUE, Gnumeric will prefer the modern CLIPBOARD selection over the legacy PRIMARY selections. Set to FALSE if you have to deal with older applications, like Xterm or Emacs, which set only the PRIMARY selection.
bs: Kada je izabrano, Gnomov brojevnik će dati prednost savremenom izboru OSTAVE nad starim PRIMARNIM izborima. Poništite izbor ako radite u starijim programima, kao što su Iksterm i Emaks, koji podešavaju samo PRIMARNI izbor.

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
bs: Koristi UTF-8 pri LaTeH izvozu

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
bs: Ovo podešavanje određuje da li stvorene datoteke LaTeKsa koriste UTF-8 (junikod) ili ISO-8859-1 (Latinica1). Da koristite UTF-8 datoteke, morate da imate instaliran „ucs“ paket LaTeKsa.

en: Full path of lp_solve program to use
bs: Puna putanja programa lp_reši za korišćenje

en: This is the full path to the lp_solve binary that the lpsolve plugin should use.
bs: Ovo je puna putanja do izvršne datoteke programa „lp_reši“ koju treba da koristi lpreši priključak.

en: Full path of glpsol program to use
bs: Puna putanja programa glp-reši za korišćenje

en: This is the full path to the glpsol binary that the lpsolve plugin should use.
bs: Ovo je puna putanja do izvršne datoteke programa „glp-reši“ koju treba da koristi lpreši priključak.

en: StandardToolbar
bs: Uobičajena alatnica

en: FormatToolbar
bs: Alatnica oblika

en: ObjectToolbar
bs: Alatnica objekta

en: Cut Object
bs: Iseci objekat

en: Unable to paste
bs: Ne može da ubaci stavku sa spiska isječaka

en: Contents can only be pasted by value or by link.
bs: Sadržaji mogu biti ubačeni samo vrijednošću ili vezom.

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
bs: odredište ne sadrži paran umnožak izvornih kolona (%d nsp %d)
    
    Pokušajte da izaberete jedno polje ili oblast istog oblika i veličine.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
bs: odredište ne sadrži paran umnožak izvornih redova (%d nsp %d)
    
    Pokušajte da izaberete jedno polje ili oblast istog oblika i veličine.

en: result passes the sheet boundary
bs: rezultati prelaze okvire tabele

en: Paste
bs: Ubaci

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
bs: odredište ima različit oblik (%dRx%dC) u odnosu na original (%dRx%dC)
    
    Pokušajte izborom jednog polja ili jedne oblasti istog oblika i veličine.

en: Unable to paste into selection
bs: Ne mogu da ubacim stavku sa spiska isječaka u označeni dio

en: Inserting these cells would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
bs: Umetanje ovih polja će izgurati podatke van lista. Kao prvo raširite list.

en: Shift rows %s
bs: Pomjeri vrste %s

en: Shift row %s
bs: Pomjeri vrstu %s

en: Shift columns %s
bs: Pomjeri kolone %s

en: Shift column %s
bs: Pomjeri kolonu %s

en: Would split array %s
bs: Podijelio bi niz %s

en: Would split an array
bs: Podijelio bi niz

en: Would split merge %s
bs: Podijelio bi stapanje %s

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
bs: %s je zaključana. Otključajte radnu svesku kako bi omogućili promjene.

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
bs: %s je zaključana. Otključajte tabelu kako bi omogućili promjene.

en: Inserting expression in %s
bs: Umijećem izraz u %s

en: Editing style of %s
bs: Uređujem stil za %s

en: Typing "%s" in %s
bs: Upisujem „%s“ u %s

en: Set Text
bs: Postavi tekst

en: Inserting array expression in %s
bs: Umijećem izraz niza u %s

en: Creating a Data Table in %s
bs: Pravim tabelu podataka u %s

en: Ins/Del Column/Row
bs: Umetni/Obriši kolonu/red

en: Inserting %i column before column %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first. | Inserting %i columns before column %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
bs[0]: Umetanje %i kolone prije %s. kolone će izgurati podatke van lista. Kao prvo raširite list.
bs[1]: Umetanje %i kolone prije %s. kolone će izgurati podatke van lista. Kao prvo raširite list.
bs[2]: Umetanje %i kolona prije %s. kolone će izgurati podatke van lista. Kao prvo raširite list.

en: Inserting %d column before %s | Inserting %d columns before %s
bs[0]: Umijećem %d kolonu prije %s
bs[1]: Umijećem %d kolone prije %s
bs[2]: Umijećem %d kolona prije %s

en: Inserting %i row before row %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first. | Inserting %i rows before row %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
bs[0]: Umetanje %i reda prije %s. reda će izgurati podatke van lista. Kao prvo raširite list.
bs[1]: Umetanje %i reda prije %s. reda će izgurati podatke van lista. Kao prvo raširite list.
bs[2]: Umetanje %i redova prije %s. reda će izgurati podatke van lista. Kao prvo raširite list.

en: Inserting %d row before %s | Inserting %d rows before %s
bs[0]: Umijećem %d red prije %s
bs[1]: Umijećem %d reda prije %s
bs[2]: Umijećem %d redova prije %s

en: Deleting columns %s
bs: Brisanje kolona %s

en: Deleting column %s
bs: Brisanje kolone %s

en: Deleting rows %s
bs: Brisanje vrsta %s

en: Deleting row %s
bs: Brisanje vrste %s

en: Clear
bs: Očisti

en: contents
bs: sadržaj

en: formats
bs: formati

en: comments
bs: napomene

en: all
bs: sve

en: Clearing %s in %s
bs: Uklonili ste %s u polju %s

en: Changing Format
bs: Mijenjanje formata

en: Changing format of %s
bs: Izmjena formata za %s

en: Setting Font Style of %s
bs: Postavljam stil pisma za %s

en: Autofitting column %s
bs: Automatski uklopi kolonu %s

en: Autofitting row %s
bs: Automatski uklapam vrstu %s

en: Setting width of column %s to %d pixel | Setting width of column %s to %d pixels
bs[0]: Postavljam širinu kolone %s na %d tačku
bs[1]: Postavljam širinu kolone %s na %d tačke
bs[2]: Postavljam širinu kolone %s na %d tačaka

en: Setting height of row %s to %d pixel | Setting height of row %s to %d pixels
bs[0]: Postavljam visinu vrste %s na %d tačku
bs[1]: Postavljam visinu vrste %s na %d tačke
bs[2]: Postavljam visinu vrste %s na %d tačaka

en: Setting width of column %s to default
bs: Postavljam širinu kolone %s na podrazumijevanu vrijednost

en: Setting height of row %s to default
bs: Postavljam visinu vrste %s na podrazumijevanu vrijednost

en: Autofitting columns %s
bs: Automatski uklapam kolone %s

en: Autofitting rows %s
bs: Sam uklapam redove %s

en: Setting width of columns %s to %d pixel | Setting width of columns %s to %d pixels
bs[0]: Postavljam širinu kolona %s na %d tačku
bs[1]: Postavljam širinu kolona %s na %d tačke
bs[2]: Postavljam širinu kolona %s na %d tačaka

en: Setting height of rows %s to %d pixel | Setting height of rows %s to %d pixels
bs[0]: Postavljam visinu redova %s na %d tačku
bs[1]: Postavljam visinu redova %s na %d tačke
bs[2]: Postavljam visinu redova %s na %d tačaka

en: Setting width of columns %s to default
bs: Postavljam širinu kolona %s na podrazumijevanu vrijednost

en: Setting height of rows %s to default
bs: Postavljam visinu vrsta %s na podrazumijevanu vrijednost

en: Autofitting width of %s
bs: Sam uklapam širinu za %s

en: Autofitting height of %s
bs: Sam uklapam visinu za %s

en: Sorting
bs: Pravljenje poretka

en: Sorting %s
bs: Pravljenje poretka za %s

en: Are you sure that you want to hide all columns? If you do so you can unhide them with the 'Format→Column→Unhide' menu item.
bs: Da li ste sigurni da želite da sakrijete sve kolone? Ako to uradite možete da ih prikažete pomoću stavke „Oblikovanje→Kolona→Otkrij“ u izborniku.

en: Are you sure that you want to hide all rows? If you do so you can unhide them with the 'Format→Row→Unhide' menu item.
bs: Da li ste sigurni da želite da sakrijete sve redove? Ako to uradite možete da ih prikažete pomoću stavke „Oblikovanje→Red→Otkrij“ u izborniku.

en: Unhide columns
bs: Otkrij kolone

en: Hide columns
bs: Sakrij kolone

en: Unhide rows
bs: Otkrij vrste

en: Hide rows
bs: Sakrij vrste

en: Expand columns
bs: Otvori kolone

en: Collapse columns
bs: Skupi kolone

en: Expand rows
bs: Otvori vrste

en: Collapse rows
bs: Skupi vrste

en: Show column outline %d
bs: Prikaži konture kolone %d

en: Show row outline %d
bs: Prikaži konture reda %d

en: Those columns are already grouped
bs: Te kolone su već grupisane

en: Those rows are already grouped
bs: Te vrste su već grupisane

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
bs: Te kolone nisu grupisane, tako da ih ne možete raspustiti

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
bs: Te vrste nisu grupisane tako da ih ne možete raspustiti

en: Group columns %s
bs: Grupiši kolone %s

en: Ungroup columns %s
bs: Raspusti kolone %s

en: Group rows %d:%d
bs: Grupiši vrste %d:%d

en: Ungroup rows %d:%d
bs: Raspusti vrste %d:%d

en: Moving %s
bs: Premještanje %s

en: is beyond sheet boundaries
bs: je iza okvira tabele

en: Copying between files with different date conventions.
    It is possible that some dates could be copied
    incorrectly.
bs: Umnožavam međusobno datoteke sa različitim odredbama datuma.
    Može se desiti da neki datumi budu netačno umnoženi.

en: Paste Copy
bs: Ubaci umnožak

en: Pasting into %s
bs: Ubacujem u %s

en: Do you really want to paste %s copies?
bs: Da li stvarno želite da ubacite %s umnoška?

note: Check arrays or merged regions in src or target regions
en: Autofill
bs: Samodopunjavanje, samopunjenje

note: Changed in initial rijedo.
en: Autofilling %s
bs: Automatska dopuna za %s

en: Autoformatting %s
bs: Automatsko formatiranje za %s

en: Unmerging %s
bs: Razdvajam %s

en: Merge and Center %s
bs: Spoji i usredišti %s

en: Merging %s
bs: Stapanje %s

note: Corrected below.
en: Search and Replace
bs: Traži i Zamjeni

en: Setting default width of columns to %.2fpts
bs: Postavi podrazumijevanu širinu kolona na %.2fpts

en: Setting default height of rows to %.2fpts
bs: Postavi podrazumijevanu visinu vrsta na %.2fpts

en: Zoom %s to %.0f%%
bs: Uvećanje %s na %.0f%%

en: Delete Object
bs: Obriši objekat

en: Name
bs: Ime

en: Sheet names must be non-empty.
bs: Nazivi listova ne smijeju biti prazni.

en: A workbook cannot have two sheets with the same name.
bs: Radna sveska ne može da ima dva lista sa istim nazivom.

en: Resizing sheet
bs: Mijenjam veličinu lista

en: Clearing comment of %s
bs: Uklanjanje napomene za %s

en: Setting comment of %s
bs: Postavljanje napomene za %s

en: Merging data into %s
bs: Stapam podatke u %s

en: Changing workbook properties
bs: Mijenjam svojstva radne sveske

en: Pull Object to the Front
bs: Gurni objekat naprijed

en: Pull Object Forward
bs: Gurni objekat unaprijed

en: Push Object Backward
bs: Gurni objekat unazad

en: Push Object to the Back
bs: Gurni objekat nazad

en: Page Setup For %s
bs: Podešavanje strane za %s

en: Page Setup For All Sheets
bs: Podešavanje strane za sve tabele

en: Defined Name
bs: Određeni naziv

en: An empty string is not allowed as defined name.
bs: Prazna niska nije dopuštena kao određeni naziv.

en: '%s' is not allowed as defined name.
bs: „%s“ nije dopušteno kao određeni naziv.

en: has a circular reference
bs: ima kružno upućivanje

en: Define Name %s
bs: Definiši naziv %s

en: Update Name %s
bs: Osvježi naziv %s

en: Remove Name %s
bs: Ukloni naziv %s

en: Change Scope of Name
bs: Izmjeni domet naziva

en: Change Scope of Name %s
bs: Izmjeni domet naziva %s

en: Add scenario
bs: Dodaj scenario

en: Scenario Show
bs: Prikaz scenarija

en: Shuffle Data
bs: Izmešaj podatke

note: FIXME?
en: Text (%s) to Columns (%s)
bs: Tekst (%s) u kolone (%s)

en: Goal Seek (%s)
bs: Traženje vrijednosti (%s)

en: Tabulating Dependencies
bs: Tabelarne zavisnosti

en: Reconfigure Graph
bs: Prepodesi grafik

en: Reconfigure Object
bs: Ponovo podesi objekat

en: Left to Right
bs: Sa lijeva na desno

en: Right to Left
bs: Sa desna na lijevo

en: Changing Hyperlink
bs: Mijenjam hipervezu

en: Changing hyperlink of %s
bs: Mijenjam hipervezu za %s

en: Configure List
bs: Podesi spisak

en: Set Frame Label
bs: Postavi natpis okvira

en: Configure Button
bs: Podesi dugme

en: Configure Radio Button
bs: Podesi radio dugme

en: Configure Checkbox
bs: Podesi kućicu za biranje

en: Configure Adjustment
bs: Podesi dotjerivanje

en: Add Filter
bs: Dodaj filtar

en: Auto Filter blocked by %s
bs: %s je blokirao samopropusnika

en: AutoFilter
bs: Automatski filtar

en: Requires more than 1 row
bs: Zahtjeva više od jedne vrste

en: Unable to create Autofilter
bs: Ne mogu da napravim samopropusnik

en: Add Autofilter to %s
bs: Dodaj samopropusnik u %s

en: Extend Autofilter to %s
bs: Raširi samopropusnik u %s

en: Remove Autofilter from %s
bs: Ukloni samopropusnik iz %s

en: Change filter condition for %s
bs: Izmjeni uslove propusnika za %s

en: Clear All Page Breaks
bs: Očisti sve prelome stranice

en: Remove Column Page Break
bs: Ukloni prelom kolone stranice

en: Remove Row Page Break
bs: Ukloni prelom reda stranice

en: Add Column Page Break
bs: Dodaj prelom kolone stranice

en: Add Row Page Break
bs: Dodaj prelom reda stranice

en: Consolidating to (%s)
bs: Učvršćuje na (%s)

en: Data Consolidation
bs: Učvršćivanje podataka

en: Core
bs: Jezgro

en: Features
bs: Mogućnosti

en: Analytics
bs: Analitika

en: Import Export
bs: Uvoz izvoz

en: Scripting
bs: Skriptovanje

en: UI
bs: KS

en: Usability
bs: Upotrebljivost

en: Documentation
bs: Dokumentacija

en: Translation
bs: Prijevod

en: QA
bs: KuA

en: Art
bs: Umjetnost

en: Packaging
bs: Pakovanje

en: Harald Ashburner
bs: Harald Ašburner

en: Options pricers
bs: Cenovnici opcija

en: Sean Atkinson
bs: Šin Atkinson

en: Functions and X-Base importing.
bs: Funkcije i uvoz Iks-baze.

en: Michel Berkelaar
bs: Majkl Berkelar

en: Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
bs: Simppleks algoritam za rešavača (linearno programiranje).

en: Core charting engine.
bs: Motor iscrtavanja jezgra.

en: Grandma Chema Celorio
bs: Grandma Čema Selorio

en: Quality Assurance and sheet copy.
bs: Garancija kvaliteta i umnožavanje lista.

en: Frank Chiulli
bs: Frenk Čiuli

en: OLE2 support.
bs: OLE2 podrška.

en: Kenneth Christiansen
bs: Kenet Kristijansen

en: Localization.
bs: Lokalizacija.

en: Zbigniew Chyla
bs: Zbignjev Čila

en: Plugin system, localization.
bs: Sistem priključaka, lokalizacija.

en: J.H.M. Dassen (Ray)
bs: J.H.M. Dasen (Rij)

en: Debian packaging.
bs: Pakovanje za Debijan.

en: Jeroen Dirks
bs: Džeroen Dirks

en: Tom Dyas
bs: Tom Dias

en: Original plugin engine.
bs: Izvorni motor priključka.

en: Kjell Eikland
bs: Kjel Eikland

en: LP-solve
bs: LP-reši

en: Custom UI tools
bs: Alati proizvoljnog KS-a

en: John Gotts
bs: Džon Gots

en: RPM packaging
bs: Pakovanje RPM-a

en: Andreas J. Gülzow
bs: Andreas Dž. Gilzov

en: Statistics and GUI master
bs: Statistički i GKS guru

en: Jon Kåre Hellan
bs: Džon Kare Helan

en: UI polish and all round bug fixer
bs: Glancanje KS-a i ispravljač grešaka svog zaokruživanja

en: Ross Ihaka
bs: Ros Iaka

en: Special functions
bs: Posebne funkcije

en: Jukka-Pekka Iivonen
bs: Juka-Peka Ivonen

en: Solver, lots of worksheet functions, and general trailblazer
bs: Rešavač, mnoge funkcije radne sveske, i opšti predvodnik

en: Jakub Jelínek
bs: Jakob Jelinek

en: One of the original core contributors
bs: Jedan od prvobitnih doprinosioca jezgra

en: Chris Lahey
bs: Kris Lahej

en: The original value format engine and libgoffice work
bs: Prvobitni motor zapisa vrijednosti i rad na libgofisu

en: Takashi Matsuda
bs: Takaši Macuda

en: The original text plugin
bs: Prvobitni priključak teksta

en: Michael Meeks
bs: Majkl Miks

en: Started the MS Excel import/export engine, and 'GnmStyle'
bs: Započeo je motor za uvoz/izvoz MS Eksela, i „Gnm stila“

en: Lutz Muller
bs: Luc Miler

en: SheetObject improvement
bs: Unapređenje objekta lista

en: Yukihiro Nakai
bs: Jikiiro Nakai

en: Support for non-Latin languages
bs: Podrška za ne-latinske jezike

en: Peter Notebaert
bs: Piter Notebert

en: Emmanuel Pacaud
bs: Emanuel Pako

en: Many plot types for charting engine.
bs: Mnogo vrsta nacrta za motor grafika.

en: Federico M. Quintero
bs: Federiko M. Kvintero

en: canvas support
bs: podrška platna

en: Guile support
bs: Lukava podrška

en: Rasca
bs: Raska

en: HTML, troff, LaTeX exporters
bs: HTML, troff, LaTeKs izvoznici

en: Vincent Renardias
bs: Vinsent Renardias

en: original CSV support, French localization
bs: originalna CSV podrška, francuska lokalizacija

en: Jakub Steiner
bs: Jakob Štajner

en: Icons and Images
bs: Ikonice i slike

en: Uwe Steinmann
bs: Uvije Štajnman

en: Paradox Importer
bs: Uvoznik paradoksa

en: Initial work on OLE2 for libgsf
bs: Početni rad na OLE2 za libgsf

en: Almer S. Tigelaar
bs: Almer S. Tigelar

en: Consolidation and Structured Text importer
bs: Učvršćivanje i uvoznik strukturnog teksta

en: Bruno Unna
bs: Bruno Una

en: Pieces of MS Excel import
bs: Dijelovi uvoza MS Eksela

en: Arief Mulya Utama
bs: Arief Milia Utama

en: Telecommunications functions
bs: Telekomunikacione funkcije

en: Daniel Veillard
bs: Danijel Vejard

en: Initial XML support
bs: Početna IksML podrška

en: Vladimir Vuksan
bs: Vladimir Vukšan

en: Some financial functions
bs: Neke finansijske funkcije

en: Morten Welinder
bs: Morten Velinder

en: All round powerhouse
bs: Svestrani radnik

en: Kevin Breit
bs: Kevin Brajt

en: Thomas Canty
bs: Tomas Kanti

en: Adrian Custer
bs: Adrijan Kaster

en: Adrian Likins
bs: Adrijan Likins

en: Aaron Weber
bs: Aron Veber

en: Alexander Kirillov
bs: Aleksander Kirilov

en: Gnumeric is the result of
bs: Gnomov brojevnik je rezultat

note: Overlap.
en: the efforts of many people.
bs: zalaganja mnogih ljudi.

note: Overlap.
en: Your help is much appreciated!
bs: Vaša pomoć je dobrodošla!

en: We apologize if anyone was left out.
bs: Izvinjavamo se ako smo nekoga izostavili.

note: Overlap.
en: Please contact us to correct mistakes.
bs: Obratite nam se da ispravimo propuste.

note: Overlap.
en: Report problems at http://bugzilla.gnome.org
bs: Probleme prijavite na http://bugzilla.gnome.org

note: Overlap.
en: We aim to please!
bs: Naš cilj je vaše zadovoljstvo!

en: About Gnumeric
bs: O Gnomov brojevniku

en: Visit the Gnumeric website
bs: Posjetite veb sajt Gnomovog brojevnika

en: Copyright © 1998-2015
bs: Autorska prava © 1998-2015

en: Free, Fast, Accurate - Pick Any Three!
bs: Slobodan, brz, tačan — Izaberite neko stablo!

en: The list range is invalid.
bs: Opseg spiska ne neispravan.

en: The criteria range is invalid.
bs: Mjerni opseg je netačan..

en: The output range is invalid.
bs: Izlazni opseg je netačan.

en: The given criteria are invalid.
bs: Zadata mjerila su netačna.

en: No matching records were found.
bs: Odgovarajući zapisi nisu pronađeni.

en: An unexpected error has occurred: %d.
bs: Neočekivana greška: %d.

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
bs: Ne mogu obrazovati prozorče za „Napredni filtar“.

en: Filter _in-place
bs: Propusti _na-mestu

en: The input range is invalid.
bs: Ulazni opseg je netačan.

en: The input range is too small.
bs: Ulazni opseg je premali.

en: The alpha value should be a number between 0 and 1.
bs: Vrijednost providnosti treba da bude broj između 0 i 1.

en: The output specification is invalid.
bs: Izlazna osobenost je neispravna.

en: Could not create the Chi Squared Tests tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Probe ki-a na kvadrat“.

en: The categories range is not valid.
bs: Opseg kategorija nije ispravan.

en: The number of categories is invalid.
bs: Broj kategorija je neispravan.

en: Could not create the Frequency Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku učestalosti.

en: The time column is not valid.
bs: Kolona vremena nije ispravna.

en: The time column should be part of a single column.
bs: Kolona vremena treba da bude dio pojedinačne kolone.

en: The censorship column is not valid.
bs: Kolona cenzure nije ispravna.

en: The censorship column should be part of a single column.
bs: Kolona cenzure treba da bude dio pojedinačne kolone.

en: The censorship and time columns should have the same height.
bs: Kolone cenzure i vremena treba da imaju istu visinu.

en: The groups column is not valid.
bs: Kolona grupa nije ispravna.

en: The groups column should be part of a single column.
bs: Kolona grupa treba da bude dio pojedinačne kolone.

en: The groups and time columns should have the same height.
bs: Kolone grupa i vremena treba da imaju istu visinu.

en: Group %d
bs: Grupiši %d

en: Group
bs: Grupiši

en: From
bs: Od

en: To
bs: Do

en: Could not create the Kaplan Meier Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče Kaplan Mejerovog alata.

en: Could not create the Normality Test Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Proba normalnosti“.

en: The predicted mean should be a number.
bs: Predviđena srednja vrijednost treba da bude broj.

en: The first input range is invalid.
bs: Prvi ulazni opseg je neispravan.

en: Could not create the Student-t Test Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Studentova-t proba“.

en: An unexpected error has occurred.
bs: Došlo je do neočekivane greške.

en: Could not create the Principal Components Analysis Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Analiza glavnih sastojaka“.

en: The predicted median should be a number.
bs: Predviđena medijana treba da bude broj.

en: The second input range is invalid.
bs: Drugi ulazni opseg je neispravan.

en: The input ranges do not have the same shape.
bs: Ulazni opsezi nemaju isti oblik.

en: Could not create the Sign Test Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Provera znaka“.

en: The input range for variable 1 is invalid.
bs: Ulazni opseg za promjenljivu 1 je netačan.

en: The input range for variable 2 is invalid.
bs: Ulazni opseg za promjenljivu 2 je netačan.

en: Could not create the Wilcoxon-Mann-Whitney Analysis Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Vilkokson-Man-Vitnijeva analiza“.

en: The selected input rows must have equal size!
bs: Označene ulazne vrste moraju imati istu veličinu!

en: The selected input columns must have equal size!
bs: Izabrane ulazne kolone moraju imati istu veličinu!

en: The selected input areas must have equal size!
bs: Izabrane ulazne oblasti moraju imati istu veličinu!

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Korelacija“.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Kovarijansa“.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
bs: Nisam mogao da napravim prozorče za alate za rangiranje i procente.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Furijeova Analiza“.

en: No statistics are selected.
bs: Nisu izabrane statistike.

en: The confidence level should be between 0 and 1.
bs: Nivo povjerenja treba da bude između 0 i 1.

en: K must be a positive integer.
bs: K mora biti pozitivan cio broj.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
bs: Ne mogu obrazovati prozorče za alatku „Opisna statistika“.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
bs: Molim unesite ispravnu 
    varijaciju populacije za promjenljivu 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
bs: Molim unesite ispravnu 
    varijaciju populacije za promjenljivu 2.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za srednje provjere.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „FTest“.

en: The requested number of samples is invalid.
bs: Traženi broj uzoraka nije ispravan.

en: The requested period is invalid.
bs: Traženi period nije ispravan.

en: The requested offset is invalid.
bs: Traženi pomjeraj nije ispravan.

en: The requested sample size is invalid.
bs: Tražena veličina uzorka nije ispravna.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Uzorkovanje“.

en: The x variable range is invalid.
bs: Opseg promjenljive h nije ispravan.

en: The y variable range is invalid.
bs: Opseg promjenljive u nije ispravan.

en: The x variable range must be a vector (n by 1 or 1 by n).
bs: Opseg promjenljive x mora biti vektor (n sa 1 ili 1 sa n).

en: The y variable range must be a vector (n by 1 or 1 by n).
bs: Opseg promjenljive u mora biti vektor (n sa 1 ili 1 sa n).

en: The x variable range is too small
bs: Opseg promjenljive h je premali

en: The y variable range is too small
bs: Opseg promjenljive u je premali

en: The y variables range is invalid.
bs: Opseg promjenljivih u nije ispravan.

en: The x variables range is invalid.
bs: Opseg promjenljivih h nije ispravan.

en: The sizes of the y variable and x variables ranges do not match.
bs: Veličine promjenljive u i opsezi promjenljivih h se ne podudaraju.

en: The sizes of the x variable and y variables ranges do not match.
bs: Veličine promjenljive h i opsezi promjenljivih u se ne podudaraju.

en: The confidence level is invalid.
bs: Nivo povjerenja nije ispravan.

en: _Y variables:
bs: Promjenljive _Y:

en: _X variable:
bs: Promjenljiva _H:

en: _X variables:
bs: Promjenljive _H:

en: _Y variable:
bs: Promjenljiva _Y:

en: Could not create the Regression Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Regresija“.

en: The given seasonal damping factor is invalid.
bs: Dati sezonski faktor prigušenja je neispravan.

en: The given seasonal period is invalid.
bs: Dati sezonski period je neispravan.

en: The given growth damping factor is invalid.
bs: Dati rastući faktor prigušenja je neispravan.

en: The given damping factor is invalid.
bs: Dati faktor prigušenja je neispravan.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Eksponencijalno uglađivanje“.

en: The given interval is invalid.
bs: Dati interval je neispravan.

en: The given offset is invalid.
bs: Dati pomjeraj je neispravan.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Usrednjavanje“.

en: The cutoff range is not valid.
bs: Opseg odsjecanja nije ispravan.

en: The number of to be calculated cutoffs is invalid.
bs: Broj odsjecanja za izračunavanje je neispravan.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Histogram“.

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „ANOVA (jedan faktor).

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
bs: Dati ulazni opseg treba da sadrži barem dvije kolone i dvije vrste sa podacima i oznakama.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
bs: Dati ulazni opseg treba da sadrži barem dvije kolone i dvije vrste sa podacima.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
bs: Dati ulazni opseg treba da sadrži barem dvije kolone sa podacima i oznakama.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
bs: Dati ulazni opseg treba da sadrži barem dvije kolone sa podacima.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
bs: Dati ulazni opseg treba da sadrži barem dvije vrste sa podacima i oznakama.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
bs: Dati ulazni opseg treba da sadrži barem dvije vrste sa podacima.

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
bs: Broj redova podataka mora biti djeljivo brojem replikacije.

en: The number of rows per sample should be a positive integer.
bs: Broj redova po uzorku treba da bude pozitivan cio broj.

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče za alatku „ANOVA (dva faktora)“.

note: xgettext : %d gives the number of items in the autofilter. This is input to ngettext.
en: Show the largest item | Show the %3d largest items
bs[0]: Prikaži %3d najveću stavku
bs[1]: Prikaži %3d najveće stavke
bs[2]: Prikaži %3d najvećih stavki

note: xgettext : %d gives the number of items in the autofilter. This is input to ngettext.
en: Show the smallest item | Show the %3d smallest items
bs[0]: Prikaži %3d najmanju stavku
bs[1]: Prikaži %3d najmanje stavke
bs[2]: Prikaži %3d najmanjih stavki

en: Show the items in the top %3d%% of the data range | Show the items in the top %3d%% of the data range
bs[0]: Prikaži stavke u prvom %3d%% opsegu podataka
bs[1]: Prikaži stavke u prva %3d%% opsega podataka
bs[2]: Prikaži stavke u prvih %3d%% opsega podataka

en: Show the items in the bottom %3d%% of the data range | Show the items in the bottom %3d%% of the data range
bs[0]: Prikaži stavke u posljednjem %3d%% opsegu podataka
bs[1]: Prikaži stavke u posljednja %3d%% opsega podataka
bs[2]: Prikaži stavke u posljednjih %3d%% opsega podataka

en: Show the top %3d%% of all items | Show the top %3d%% of all items
bs[0]: Prikaži prvi %3d%% svih stavki
bs[1]: Prikaži prva %3d%% svih stavki
bs[2]: Prikaži prvih %3d%% svih stavki

en: Show the bottom %3d%% of all items | Show the bottom %3d%% of all items
bs[0]: Prikaži posljednji %3d%% svih stavki
bs[1]: Prikaži posljednja %3d%% svih stavki
bs[2]: Prikaži posljednjih %3d%% svih stavki

en: Percentage:
bs: Procenat:

en: Count:
bs: Broj:

en: Column %s ("%s")
bs: Kolona %s („%s“)

en: Column %s
bs: Kolona %s

en: Total
bs: Ukupno

en: North
bs: Sjeverni

en: South
bs: Južni

en: West
bs: Zapadni

en: An error occurred while reading the category list
bs: Došlo je do greške prilikom čitanja spiska kategorija

en: Do you want to save the workbook %s?
bs: Želite li da spremite radnu knjigu %s?

en: Could not create the autosave dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče za alatku „Čuvanje Dokumenata“.

en: Edit Cell Comment (%s)
bs: Uredi napomenu polja (%s)

en: New Cell Comment (%s)
bs: Nova napomena polja (%s)

[ctx: underline]
note: xgettext: This refers to a "none underline"
en: None
bs: Ništa

[ctx: underline]
en: Single
bs: Jednostruko

[ctx: underline]
en: Double
bs: Dvostruko

[ctx: underline]
note: xgettext: This refers to a "single low underline"
en: Single Low
bs: Jednom slabo

[ctx: underline]
note: xgettext: This refers to a "double low underline"
en: Double Low
bs: Dvostruko slabo

en: Number
bs: Broj

en: None          (silently accept invalid input)
bs: Propusti          (tiho prihvati netačan ulaz)

en: Stop            (never allow invalid input)
bs: Zaustavi            (nikad ne dozvoli netačan ulaz)

en: Warning     (accept/discard invalid input)
bs: Upozorenje     (prihvati/odbaci netačan ulaz)

en: Information (allow invalid input)
bs: Informacija (dozvoli netačan unos)

en: Source
bs: Izvor

en: Criteria
bs: Mjerilo

en: Min:
bs: Minimalno:

en: Max:
bs: Maksimalno:

en: Value:
bs: Vrijednost:

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
bs: Mjerilo ispravnosti je neupotrebljivo. Isključiti provjeru ispravnosti?

en: Format Cells
bs: Formatiraj polja

en: Border
bs: Granica

en: Clear Background
bs: Očisti sliku u pozadini

en: Background
bs: Pozadina

en: Pattern
bs: Obrazac

en: You did not add the defined conditional format. Do you really want to close the conditional formatting dialog?
bs: Niste dodali definisan uslovni format. Da li stvarno želite da zatvorite uslovni dijalog formatiranja?

en: (defined)
bs: (određeno)

en: (undefined)
bs: (neodređeno)

note: without any expression
en: Cell contains an error value.
bs: Polje sadrži vrijednost greške.

en: Cell does not contain an error value.
bs: Polje ne sadrži vrijednost greške.

en: Cell contains whitespace.
bs: Polje sadrži praznine.

en: Cell does not contain whitespace.
bs: Polje ne sadrži praznine.

note: with one expression
en: Cell value is = x.
bs: Vrijednost polja je = x.

en: Cell value is ≠ x.
bs: Vrijednost polja je ≠ x.

en: Cell value is > x.
bs: Vrijednost polja je > x.

en: Cell value is < x.
bs: Vrijednost polja je < x.

en: Cell value is ≧ x.
bs: Vrijednost polja je ≧ x.

en: Cell value is ≦ x.
bs: Vrijednost polja je ≦ x.

en: Expression x evaluates to TRUE.
bs: Izraz h je procijenjen na TAČNO.

en: Cell contains the string x.
bs: Polje sadrži nisku h.

en: Cell does not contain the string x.
bs: Polje ne sadrži nisku h.

en: Cell value begins with the string x.
bs: Vrijednost polja počinje niskom h.

en: Cell value does not begin with the string x.
bs: Vrijednost polja ne počinje niskom h.

en: Cell value ends with the string x.
bs: Vrijednost polja se završava niskom h.

en: Cell value does not end with the string x.
bs: Vrijednost polja se ne završava niskom h.

note: with two expressions
en: Cell value is between x and y (incl.).
bs: Vrijednost polja je između h i u.

en: Cell value is not between x and y (incl.).
bs: Vrijednost polja nije između h i u.

en: Set conditional formatting
bs: Podesi uslovno oblikovanje

en: Clear conditional formatting
bs: Očisti uslovno oblikovanje

en: Remove condition from conditional formatting
bs: Ukloni uslov iz uslovnog oblikovanja

en: Expand conditional formatting
bs: Raširi uslovno oblikovanje

en: If the cell content is between these two values, a special style is used.
bs: Ako se sadržaj polja nalazi između ove dvije vrijednosti, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content is not between these two values, a special style is used.
bs: Ako se sadržaj polja ne nalazi između ove dvije vrijednosti, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content is equal to this value, a special style is used.
bs: Ako je sadržaj polja jednak ovoj vrijednosti, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content is not equal to this value, a special style is used.
bs: Ako sadržaj polja nije jednak ovoj vrijednosti, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content is > this value, a special style is used.
bs: Ako je sadržaj polja veći od ove vrijednosti, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content is < this value, a special style is used.
bs: Ako je sadržaj polja manji od ove vrijednosti, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content is ≧ this value, a special style is used.
bs: Ako je sadržaj polja veći ili jednak ovoj vrijednosti, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content is ≦ this value, a special style is used.
bs: Ako je sadržaj polja manji ili jednak ovoj vrijednosti, onda se koristi poseban stil.

en: If this formula evaluates to TRUE, a special style is used.
bs: Ako se ova formula procjenjuje na TAČNO, koristi se poseban stil.

en: If the cell content contains this string, a special style is used.
bs: Ako sadržaj polja sadrži ovu nisku, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content does not contain this string, a special style is used.
bs: Ako sadržaj polja ne sadrži ovu nisku, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content begins with this string, a special style is used.
bs: Ako sadržaj polja počinje ovom niskom, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content does not begin with this string, a special style is used.
bs: Ako sadržaj polja ne počinje ovom niskom, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content ends with this string, a special style is used.
bs: Ako se sadržaj polja završava ovom niskom, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content does not end  with this string, a special style is used.
bs: Ako se sadržaj polja ne završava ovom niskom, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell contains an error value, a special style is used.
bs: Ako polje sadrži vrijednost greške, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell does not contain an error value, a special style is used.
bs: Ako polje ne sadrži vrijednost greške, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content contains blanks, a special style is used.
bs: Ako sadržaj polja sadrži praznine, onda se koristi poseban stil.

en: If the cell content does not contain blanks, a special style is used.
bs: Ako sadržaj polja ne sadrži praznine, onda se koristi poseban stil.

en: This is an unknown condition type.
bs: Ovo je nepoznata vrsta uslova.

en: The selection is homogeneous with respect to conditions.
bs: Izbor je jednobrazan sa poštovanjem uslova.

en: The selection is <b>not</b> homogeneous with respect to conditions!
bs: Izbor <b>nije</b> jednobrazan sa poštovanjem uslova!

en: Editing conditional formatting:
bs: Uređujem uslovno oblikovanje:

en: Conditional Cell Formatting
bs: Uslovno oblikovanje polja

en: Row %s
bs: Red %s

en: %s to %s
bs: %s na %s

en: no available column
bs: nema dostupne kolone

en: no available row
bs: nema dostupnog reda

en: Header
bs: Zaglavlje

en: Row/Column
bs: Red/kolona

en: Case Sensitive
bs: Razlikuje mala i velika slova

en: By Value
bs: Po vrijednosti

en: Set standard/default column width
bs: Postavi standardnu/podrazumevanu širinu kolona

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
bs: Postavi širinu kolone za izbor na <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Specification %s does not define a region
bs: Navod %s ne određuje oblast

en: Source region %s overlaps with the destination region
bs: Izvorna oblast %s se priliva preko odredišne oblasti

en: The output range overlaps with the input ranges.
bs: Izlazni opseg se preklapa sa ulaznim opsegom.

en: Could not create the Consolidate dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče za učvršćivanje.

en: Filter
bs: Propusnik

note: end sub mijenu Row specific (Note some labels duplicate col labels)
en: Row
bs: Red

note: end sub mijenu Column specific (Note some labels duplicate row labels)
en: Column
bs: Kolona

en: Data
bs: Podaci

note: Must bje last
en: Unused
bs: Nekorišćeno

en: Create Data Table
bs: Napravi tabelu podataka

en: The selection must have more than 1 column and row to create a Data Table.
bs: Izbor mora da sadrži više od jedne kolone i reda za pravljenje tabele podataka.

en: Data Table
bs: Tabela podataka

en: Could not create the Data Table definition dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče odrednice tabele podataka.

en: Workbook
bs: Radna sveska

en: <new name>
bs: <novi naziv>

en: Why would you want to define a name for the empty string?
bs: Zašto želite da odredite naziv za praznu nisku?

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
bs: Zašto želite da definišete naziv #IME?

en: This name is already in use!
bs: Ovaj naziv je već u upotrebi!

en: content
bs: sadržaj

en: Paste Defined Names
bs: Ubaci određene nazive

en: Could not create the Name Guru.
bs: Ne mogu da napravim čarobnjaka za imena.

en: Delete
bs: Ukloni

en: Could not create the Delete Cell dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče „Ukloni polje“.

en: TRUE
bs: TAČNO

en: FALSE
bs: NETAČNO

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Transform function of G_TYPE_STRING to %s is required!
bs: Pretvaranje funkcije NISKE_G_VRSTE u %s je potrebno!

en: Keywords
bs: Ključne riječi

en: Edit string value directly in above listing.
bs: Uredi vrijednost niske neposredno u gornjem spisku.

en: Edit positive integer value directly in above listing.
bs: Uredi vrijednost pozitivnog cijelog broja neposredno u gornjem spisku.

en: Edit integer value directly in above listing.
bs: Uredi vrijednost cijelog broja neposredno u gornjem spisku.

en: Edit decimal number value directly in above listing.
bs: Uredi vrijednost decimalnog broja neposredno u gornjem spisku.

en: Edit TRUE/FALSE value directly in above listing.
bs: Uredi vrijednost TAČNO/NETAČNO neposredno u gornjem spisku.

en: To edit, use the keywords tab.
bs: Da uredite, koristite jezičak ključnih riječi.

en: This property value cannot be edited.
bs: Vrijednost ovog svojstva ne može biti uređivana.

en: Edit timestamp directly in above listing.
bs: Uredi vremensku oznaku neposredno u gornjem spisku.

en: A document property with the name '%s' already exists.
bs: Svojstvo dokumenta pod nazivom „%s“ već postoji.

en: Use the keywords tab to create this property.
bs: Koristite jezičak ključnih riječi da napravite ovo svojstvo.

en: Integer
bs: Cio broj

en: Decimal Number
bs: Decimalni broj

en: TRUE/FALSE
bs: TAČNO/NETAČNO

en: Date & Time
bs: Datum i vrijeme

en: Linked To
bs: Povezano sa

note: IMPORTANT: OBEY THE ORDER 0 - 3 - 2 - 1
en: File
bs: Datoteka

en: Properties
bs: Svojstva

en: Description
bs: Opis

en: Calculation
bs: Izračunavanje

en: Could not create the Properties dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče svojstava.

en: Could not create the Fill Series dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče sa alatkom „Popuni redove“.

en: Function/Argument
bs: Funkcija/argument

en: Could not create the formula guru.
bs: Ne mogu da napravim „Čarobnjaka za formule“.

en: All Functions
bs: Sve funkcije

en: Recently Used
bs: Skori korišćeni

en: In Use
bs: U upotrebi

en: %s evaluates to %s.
bs: %s se procjenjuje na %s.

en: Arguments:
bs: Argumenti:

en: Note:
bs: Beleška:

en: Examples:
bs: Primjeri:

note: Not translated
en: See also:
bs: Pogledajte takođe:

en: Further information:
bs: Dodatne informacije:

en: online descriptions
bs: opisi na mreži

en: Microsoft Excel:
bs: Majkrosoft Eksel:

en: ODF (OpenFormula):
bs: ODF (Opijen formula):

en: Gnumeric Function Help Browser
bs: Preglednik pomoći funkcija Gnomovog brojevnika

en: Paste Function Name dialog
bs: Prozorče naziva funkcije ubacivanja

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
bs: Trebali bi da uvedete ispravno ime polja u „Postavi polje:“!

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
bs: Imenovano polje u „Postavi polje:“ mora sadržati formulu!

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
bs: Trebali bi da uvedete ispravno ime polja u „Promenom polja:“!

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
bs: Imenovano polje u „Promenom polja“ ne smje sadržati formulu!.

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
bs: Vrijednost zadata u polju „Na vrednost“ je netačna.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
bs: Traženje rešenja za polje %s je uspelo.

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
bs: Traženje rešenja za polje %s nije uspelo.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče sa alatom „Traženje Vrednosti“.

en: Workbook Level
bs: Nivo radne sveske

en: Sheet
bs: Tabela

en: Cell
bs: Polje

en: Could not create the goto dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče sa alatkom „Idi na“.

en: Not a range or name
bs: Nije opseg niti naziv

en: Internal Link
bs: Unutrašnja veza

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
bs: Skoči na određena polja ili imenovani opseg u tekućoj radnoj svesci

en: External Link
bs: Spoljna veza

en: Open an external file with the specified name
bs: Otvori spoljnu datoteku sa zadatim imenom

en: Email Link
bs: Veza el. pošte

en: Prepare an email
bs: Pripremi elektronsku poruku

en: Web Link
bs: Veb veza

en: Browse to the specified URL
bs: Idi na navedenu adresu

en: Add Hyperlink
bs: Dodaj vezu

en: Edit Hyperlink
bs: Uredi vezu

en: Remove Hyperlink
bs: Ukloni vezu

en: Could not create the hyperlink dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče za alatku „Veze“.

en: Insert
bs: Ubaci

en: Could not create the Insert Cell dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče „Umetni polja“.

en: One field is not part of the merge zone!
bs: Jedno polje nije dio oblasti za stapanje!

en: %i fields are not part of the merge zone!
bs: %i polja nisu dio oblasti za stapanje

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
bs: Opseg kolona podataka od %i do %i. Da li treba da dotjeramo dužine na %i i da nastavimo?

en: Input Data
bs: Ulazni podatak

en: Merge Field
bs: Polje za stapanje

en: %s is encrypted
bs: %s je šifrovan

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
bs: Šifrovane datoteke zahtijevaju lozinku
    prije nego što se mogu otvoriti.

en: Password :
bs: Lozinka :

en: Select Directory
bs: Izaberite direktorijum

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Add
bs: Dodaj

en: Plugin dependencies
bs: Zavisnosti dodataka

en: Unknown plugin
bs: Nepoznat dodatak

en: Plugin services
bs: Usluge dodataka

en: Errors while activating plugins
bs: Greška pri pokretanju dodataka

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
bs: Sljedeći dodaci moraju biti pokrenuti kako bi isto pokrenuli i:

en: Unknown plugin with id="%s"
bs: Nepoznat dodatak sa id=„%s“

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
bs: 
    Da li želite da pokrenete ovaj dodatak zajedno sa svim dodacima od kojih on zavisi?

en: Error while deactivating plugin "%s".
bs: Greška pri deaktiviranju dodatka „%s“.

en: Error while activating plugin "%s".
bs: Greška pri aktiviranju dodatka „%s“.

en: Active
bs: Pokrenut

en: Plugin name
bs: Ime dodatka

en: Directory
bs: Direktorijum

en: Length of Undo Descriptors
bs: Dužina opisnika „Opozovi“

en: Sorting is Case-Sensitive
bs: Ređanje razlikuje veličinu slova

en: Default Number of Rows in a Sheet
bs: Osnovni broj redova u listu

en: Default Number of Columns in a Sheet
bs: Osnovni broj kolona u listu

en: By default, mark cells with spreadsheet functions
bs: Po osnovi, označi polja sa tabelarnim funkcijama

en: By default, mark cells with truncated content
bs: Po osnovi, označi polja sa skraćenim sadržajem

en: Default autosave frequency in seconds
bs: Osnovna učestalost samočuvanja u sekundama

en: Disable Extension Check for Configurable Text Exporter
bs: Isključi provjeru proširenja za podesivog izvoznika teksta

en: Enter _Moves Selection
bs: Unesi izbor _premeštaja

en: Prefer CLIPBOARD Over PRIMARY Selection
bs: Daj prednost OSTAVI nad PRIMARNIM izborom

en: Capitalize _names of days
bs: Koristi velika slova za da_ne u nedjelji

en: Correct _TWo INitial CApitals
bs: Ispravi _DVa VElika POčetna SLova

en: Do _not correct:
bs: _Nemoj da ispraviš:

en: Capitalize _first letter of sentence
bs: Postavi _veliko slovo za prvo slovo u rečenici

en: Do _not capitalize after:
bs: _Ne pretvaraj u velika slova nakon:

en: Auto Correct
bs: Automatski ispravi

en: Font
bs: Pismo

en: Files
bs: Datoteke

en: Tools
bs: Alati

en: Undo
bs: Opozovi

en: Windows
bs: Prozori

en: Header/Footer
bs: Zaglavlje i podnožje

en: Copy and Paste
bs: Umnoži i ubaci

en: Screen
bs: Ekran

en: INitial CApitals
bs: Inicijali

en: First Letter
bs: Prvo slovo

en: points
bs: tačaka

en: inches
bs: inča

en: Default date format
bs: Osnovni oblik datuma

en: Custom date format
bs: Proizvoljni oblik datuma

en: Default time format
bs: Osnovni oblik vremena

en: Custom time format
bs: Proizvoljni oblik vremena

en: A1 (first cell of the page area)
bs: A1 (prvo polje oblasti stranice)

en: $A$1 (first cell of this worksheet)
bs: $A$1 (prvo polje ovog radnog lista)

en: First Printed Cell Of The Page
bs: Prvo štampano polje stranice

en: Custom header configuration
bs: Proizvoljno podešavanje zaglavlja

en: Custom footer configuration
bs: Proizvoljno podešavanje podnožja

en: Date format selection
bs: Izbor oblika datuma

en: Time format selection
bs: Izbor oblika vremena

en: Print as displayed
bs: Štampaj kao što je prikazano

en: Print as spaces
bs: Štampaj kao razmake

en: Print as dashes
bs: Štampaj kao crtice

en: Print as #N/A
bs: Štampaj kao #N/D

en: Do not print
bs: Ne štampaj

en: Print in place
bs: Štampaj odmah

en: Print at end
bs: Štampaj na kraju

en: %.0f pixels wide by %.0f pixels tall
bs: %.0f tačaka širine puta %.0f tačaka visine

en: %.0f points wide by %.0f points tall
bs: %.0f tačaka širine puta %.0f tačaka visine

en: %.1f in wide by %.1f in tall
bs: %.1f po širini puta %.1f po visini

en: %.0f mm wide by %.0f mm tall
bs: %.0f mm širina puta %.0f mm visina

en: %.1f wide by %.1f tall
bs: %.1f širine puta %.1f visine

en: <b>%s</b>
    <small>Location: %s</small>
bs: <b>%s</b>
    <small>Mesto: %s</small>

en: unknown
bs: nepoznato

en: %d second | %d seconds
bs[0]: %d sekunda
bs[1]: %d sekunde
bs[2]: %d sekundi

en: %d minute | %d minutes
bs[0]: %d minut
bs[1]: %d minuta
bs[2]: %d minuta

en: a long time
bs: dugo vrijeme

en: The matrix range is not valid.
bs: Opseg matrice nije ispravan.

en: The matrix must be symmetric positive-definite.
bs: Matrica mora biti simetrična pozitivna-određena.

en: The number of random numbers requested is invalid.
bs: Broj traženih nasumičnih brojeva nije ispravan.

en: Could not create the Correlated Random Tool dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Uzajamne slučajnosti“.

en: Uniform
bs: Uvriježeni

en: _Lower Bound:
bs: Donja gr_anica:

en: _Upper Bound:
bs: Gornja gra_nica:

en: Uniform Integer
bs: Uniformni cio broj

en: Normal
bs: Normalno

en: _Mean:
bs: Sr_edina:

en: _Standard Deviation:
bs: _Standardno odstupanje:

en: Discrete
bs: Diskretan

en: _Value And Probability Input Range:
bs: Ulazni opseg vrijednosti i _verovatnoće:

en: Bernoulli
bs: Bernuli

en: _p Value:
bs: p Vr_ednost:

en: Beta
bs: Bita

en: _a Value:
bs: a Vred_nost:

en: _b Value:
bs: b Vredn_ost:

en: Binomial
bs: Dvočlana

en: N_umber of Trials:
bs: Broj po_kušaja:

en: Cauchy
bs: Koši

en: Chisq
bs: Šisk

en: _nu Value:
bs: nu Vrednos_t:

en: Exponential
bs: Eksponent

en: Exponential Power
bs: Eksponent

en: nu_1 Value:
bs: nu1 V_rednost:

en: nu_2 Value:
bs: nu2 _Vrednost:

en: Gamma
bs: Gama

en: Gaussian Tail
bs: Gausov ostatak

en: Geometric
bs: Geometrijski

en: Gumbel (Type I)
bs: Gambel (tip 1)

en: Gumbel (Type II)
bs: Gambel (tip 2)

en: Laplace
bs: Laplas

en: Levy alpha-Stable
bs: Levijeva alfa-stabilna

en: _c Value:
bs: c vrednos_t:

en: _alpha:
bs: _alfa:

en: Logarithmic
bs: Logaritamsko

en: Logistic
bs: Logističko

en: Lognormal
bs: Obično logaritamski

en: _Zeta Value:
bs: Ceta _Vrednost:

en: Negative Binomial
bs: Negativna binomijalna

en: N_umber of Failures
bs: Broj neuspješnih pokuš_aja

en: Poisson
bs: Poasonova

en: Rayleigh
bs: Rajlej

en: _Sigma:
bs: Si_gma:

en: Rayleigh Tail
bs: Rayleigh-ov ostatak

en: Student t
bs: Studentova t

en: nu Value:
bs: nu Vrijednost:

en: Weibull
bs: Vejbul

en: Could not create the Random Tool dialog.
bs: Ne mogu obrazovati prozorče „Slučajni broj“.

note: * xgettext: This is a time format for * g_date_time_format used in locales that usi * a 12 hour clock. You probably do not need * to change this.  The default will show * things liki " 9:50 am" and " 9:50 pm".
en: %l:%M %P
bs: %l:%M %p

en: Set standard/default row height
bs: Postavi standardnu/podrazumevanu visinu vrsta

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
bs: Postavi visinu vrste oznalenih polja na <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Scenario Summary
bs: Izvještaj scenarija

note: Titles.
en: Current Values
bs: Tekuće vrijednosti

en: Changing Cells:
bs: Mijenjanje polja:

en: Invalid changing cells
bs: Neispravna promjena polja

en: Changing cells should be on the current sheet only.
bs: Mijenjanje polja bi trebalo da se izvede samo na tekućoj tabeli.

en: Scenario name already used
bs: Ima scenarija je već u upotrebi

en: Invalid scenario name
bs: Netačno ime scenarija

en: Could not create the Scenario Add dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče „Dodaj scenario“.

en: Created on
bs: Napravljeno na

en: Results entry did not contain valid cell names.
bs: Dobijena stavka nije sadržala ispravna imena polja.

en: Could not create the Scenarios dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče „Scenariji“.

en: You must select some cell types to search.
bs: Morate izabrati neku vrstu polja za pretragu.

en: Comment
bs: Napomena

en: Result
bs: Rezultat

en: Deleted
bs: Obrisan

en: Expression
bs: Izraz

en: Other value
bs: Druga vrijednost

en: Content
bs: Sadržaj

en: <b>Note:</b> A sheet name change is pending.
bs: <b>Napomena:</b> Promjena naziva lista je na čekanju.

en: At least one sheet must remain visible!
bs: Barem jedan list mora da ostane vidljiv!

note: xgettext : "Lock" is short for locked.  Keep this short.
en: Lock
bs: Priveži

note: xgettext : "Viz" is short for visibility.  Keep this short.
en: Viz
bs: Vid

note: xgettext : "Dir" is short for direction.  Keep this short.
en: Dir
bs: Smjer

[ctx: sheetlist]
note: Translators: Table header for column with number of "Rows"
en: Rows
bs: Redova

[ctx: sheetlist]
note: Translators: Table header for column with number of "Cols"
en: Cols
bs: Kolona

en: Current Name
bs: Tekući naziv

en: New Name
bs: Novi naziv

en: You may not call more than one sheet "%s".
bs: Nećete moći da nazovete „%s“ više od jednog lista.

en: Another view is already managing sheets
bs: Drugi pregled već upravlja listovima

en: Default
bs: Podrazumevano

en: Move Object
bs: Premjesti objekat

en: Resize Object
bs: Promjeni veličinu objekta

en: Set Object Name
bs: Postavi naziv objekta

en: Set Object Print Property
bs: Postavi svojstvo štampanja objekta

en: Set Object Properties
bs: Postavi svojstva objekta

en: Could not create the Data Shuffling dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče za „Mešanje podataka“.

en: The input variable range is invalid.
bs: Ulazni opseg promjenljivih je netačan.

en: The output variable range is invalid.
bs: Izlazni opseg promjenljivih je netačan.

en: Simulations
bs: Oponašanje

en: Iterations
bs: Iteracije

en: # Input variables
bs: # Ulazne promjenljive

en: # Output variables
bs: # Izlazne promjenljive

en: Runtime
bs: U toku izvršavanja

en: Run on
bs: Pokreni na

en: Min
bs: Najmanja vrijednost

en: Average
bs: Prosjek

en: Max
bs: Najveća vrijednost

en: Invalid variable range was given
bs: Zadat je netačan opseg promjenljivih

en: First round number should be less than or equal to the number of the last round.
bs: Prvi zaokruženi broj treba da bude manji ili jednak broju iz posljednjeg zaokruživanja.

en: Could not create the Simulation dialog.
bs: Ne mogu da obrazujem prozorče za alatku „Simulacija“.

en: Could not create the List Property dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za svojstva spiska.

en: Format Object
bs: Oblikuj objekat

en: Head
bs: Glava

en: Tail
bs: Rep

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a solver for Gnumeric?
bs: Tražite temu za vaše istraživanje? Možda biste željeli da napišete rešavač za Gnomovog brojevnika?

en: Changing solver parameters
bs: Mijenjam parametre rešavača

en: Ready
bs: Spreman

en: Preparing
bs: Pripremam

en: Prepared
bs: Pripremljeno

en: Running
bs: Radim

en: Done
bs: Urađeno

en: Error
bs: Greška

en: Cancelled
bs: Otkazano

en: Feasible
bs: Moguć

en: Optimal
bs: Najbolje

en: Infeasible
bs: Neizvodljivo

en: Unbounded
bs: Neograničeno

en: The chosen solver is not functional.
bs: Izabrani rešavač nije djelotvoran.

en: Running Solver
bs: Pokrećem rešavač

en: Stop
bs: Zaustavi

en: Stop the running solver
bs: Zaustavi pokrenuti rešavač

en: Solver Status:
bs: Stanje rešavača:

en: Problem Status:
bs: Stanje problema:

en: Objective Value:
bs: Objektivna vrijednost:

en: Elapsed Time:
bs: Proteklo vrijeme:

en: Running solver
bs: Pokrećem rešavač

en: Optimal solution created by solver.
bs: Optimalno rešenje koje je pronašao sistem za traženje rešenja.

en: Feasible solution created by solver.
bs: Izvodljivo rešenje koje je pronašao rešavač.

en: Subject to the Constraints:
bs: Podložno ograničenjima:

en: Could not create the Solver dialog.
bs: Ne mogu da napravim prozorče za alatku „Sistem za rešavanje“.

en: Export
bs: Izvezi

en: This workbook does not contain any exportable content.
bs: Ova radna sveska ne sadrži nikakav sadržaj za izvoz.

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
bs: Automatsko otkrivanje nije pronašlo nijednu kolonu u tekstu. Pokušajte ručno

en: Merge with column on _left
bs: Stopi sa kolonom na _levo

en: Merge with column on _right
bs: Stopi sa kolonom na _desno

en: _Split this column
bs: _Podeli ovu kolonu

en: _Widen this column
bs: _Raširi ovu kolonu

en: _Narrow this column
bs: _Suzi ovu kolonu

en: Importing %i columns and ignoring none.
bs: Uvozim %i kolone i ne zanemarujem ništa.

en: Importing %i columns and ignoring %i.
bs: Uvozim %i kolone i zanemarujem %i.

en: A maximum of %d column can be imported. | A maximum of %d columns can be imported.
bs[0]: Najviše %d kolona može biti uvezena.
bs[1]: Najviše %d kolone mogu biti uvezene.
bs[2]: Najviše %d kolona može biti uvezeno.

en: Format Selector
bs: Birač zapisa

en: Ignore all columns on right
bs: Zanemari sve kolone desno

en: Ignore all columns on left
bs: Zanemari sve kolone lijevo

en: Import all columns on right
bs: Uvezi sve kolone desno

en: Import all columns on left
bs: Uvezi sve kolone lijevo

en: Copy format to right
bs: Kopiraj format desno

en: A maximum of %d columns can be imported.
bs: Moguće je uvesti najviše %d kolona.

en: Auto fit
bs: Samo uklapanje

en: If this checkbox is selected, column %i will be imported into Gnumeric.
bs: Ukoliko je ova kućica označena, kolona %i će biti uvezena u Gnomov brojevnik.

en: If this checkbox is selected, the width of the column will be adjusted to the longest entry.
bs: Ukoliko je ova kućica označena, širina kolone će biti dotjerana na najdužu stavku.

en: Column %d
bs: Kolona %d

en: %d of %d line to import | %d of %d lines to import
bs[0]: %d od %d linije za uvoz
bs[1]: %d od %d linija za uvoz
bs[2]: %d od %d linija za uvoz

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
bs: Podatak nije ispravan u načinu zapisa %s; molim izaberite neki drugi način zapisa.

en: Line
bs: Linija

en: Text
bs: Tekst

en: Data (from %s)
bs: Podatak (iz %s)

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
bs: Trebalo bi da uvedete jedno ispravno polje kao zavisno polje

en: The dependency cells should not contain an expression
bs: Zavisna polja ne treba da sadrže izraz

en: You should introduce a valid number as minimum
bs: Treba da uvedete ispravan broj za minimum

en: You should introduce a valid number as maximum
bs: Treba da uvedete ispravan broj kao maksimum

en: The maximum value should be bigger than the minimum
bs: Maksimalni broj treba da bude veći od minimalnog

en: You should introduce a valid number as step size
bs: Treba da uvedete ispravan broj kao veličinu koraka

en: The step size should be positive
bs: Veličina koraka bi trebala biti pozitivna

en: You should introduce one or more dependency cells
bs: Treba da uvedete jedno ili više zavisnih polja

en: You should introduce a single valid cell as result cell
bs: Treba da uvedete jedno ispravno polje kao polje za rezultat

en: The target cell should contain an expression
bs: Polje za rezultat treba da sadrži jedan izraz

en: Display "%s" could not be opened.
bs: Ne mogu da otvorim ekran „%s“.

en: This screen
bs: Ovaj ekran

en: Screen %d [This screen]
bs: Ekran %d [Ovaj ekran]

en: Screen %d
bs: Ekran %d

en: Widgets
bs: Elementi

en: Protection
bs: Zaštita

en: Auto Completion
bs: Samodopunjavanje

en: Cell Markers
bs: Označavači polja

en: Advanced Filter
bs: Napredni filtar

en: _List range:
bs: Opseg _spiska:

en: _Criteria range:
bs: Opseg _merila:

en: _Unique records only
bs: Samo _jedinstveni zapisi

en: Input
bs: Unos

en: Output
bs: Izlaz

en: ANOVA - Single Factor
bs: ANOVA - jedan faktor

en: _Input range:
bs: _Ulazni opseg:

en: Grouped by:
bs: Grupisano po:

[ctx: groupby]
note: Group by Columns
en: _Columns
bs: _Kolone

[ctx: groupby]
note: Group by Rows
en: _Rows
bs: _Redovi

en: _Areas
bs: _Nizovi

en: _Labels
bs: _Oznake:

en: _Alpha:
bs: _Alfa:

en: Options
bs: Podešavanja

en: ANOVA - Two-Factor
bs: ANOVA — dva faktora

en: Input _range:
bs: Ulazni _opseg:

en: Rows per _sample:
bs: Redova _po uzorku:

en: _Alpha:
bs: _Alfa:

en: Gnumeric : AutoFilter
bs: Gnumerik : Automatski filtar

en: Show rows where:
bs: Prikaži vrste gdje:

en: _And
bs: _I

en: _Or
bs: I_li

en: equals
bs: jednako

en: does not equal
bs: nije jednako

en: is greater than
bs: je veći od

en: is greater than or equal to
bs: je veći ili jednak sa

en: is less than
bs: je manji od

en: is less than or equal to
bs: je manji ili jednak sa

en: begins with
bs: počinje sa

en: does not begin with
bs: ne počinje sa

en: ends with
bs: završava se sa

en: does not end with
bs: ne završava se sa

en: contains
bs: sadrži

en: does not contain
bs: ne sadrži

en: Count or percentage:
bs: Iznos ili procenat:

en: Top
bs: Vrh

en: Bottom
bs: Dno

en: Items
bs: Stavke

en: Percentage
bs: Procenat

en: Autoformat
bs: Automatski formatiraj

en: C_ategory:
bs: K_ategorija:

en: _Settings
bs: _Podešavanja

en: Apply _Number Formats
bs: Primjeni f_ormat brojeva

en: Apply _Borders
bs: Primjeni _granice

en: Apply _Fonts
bs: Primjeni p_ismo

en: Apply _Patterns
bs: Pr_imeni obrasce

en: Apply _Alignment
bs: Primjeni p_oravnavanje

en: _Edges
bs: _Ivice

en: _Left
bs: _Lijevo

en: _Right
bs: _Desno

en: _Top
bs: _Vrh

en: _Bottom
bs: _Dno

en: _Show Gridlines
bs: Prikaži _linije mreže

en: Preview
bs: Pregled

en: Name:
bs: Naziv:

en: Author:
bs: Autor:

en: Category:
bs: Kategorija:

en: Description:
bs: Opis:

en: Name of template
bs: Naziv šablona

en: The group/individual that made the template
bs: Grupa ili pojedinac koji je napravio šablon

en: The category this template belongs to
bs: Kategorija kojoj pripada ovaj šablon:

en: A short description of the template
bs: Kratak opis šablona

en: Template Details
bs: Detalji šablona

en: Auto Save
bs: Automatski sačuvaj

en: _Automatically save every
bs: _Automatski čuvaj na svakih:

en: _minutes
bs: _minuta

en: _Prompt Before Saving
bs: _Pitaj prije snimanja

en: Cell Comment
bs: Napomena za polje

en: <b>Old Author:</b>
bs: <b>Prvobitni autor:</b>

en: <b>New Author:</b>
bs: <b>Sadašnji autor:</b>

en: _Wrap in properties window
bs: _Prelomi u prozoru svojstava

en: E_xpand
bs: _Raširi

en: Condition:
bs: Uslov:

en: Applicable Style Components:
bs: Sastojci primjenljivog stila:

en: Number Format
bs: Zapis broja

en: Alignment
bs: Poravnanje

en: Validation
bs: Provjera ispravnosti

en: Style Overlay:
bs: Preklapanje izgleda:

en: _Edit Style
bs: _Uredi stil

en: Any Value     (no validation)
bs: Bilo koja vrijednost     (bez provjere ispravnosti)

en: Whole numbers
bs: Cjeli brojevi

en: Numbers
bs: Brojevi

en: In a list
bs: Na spisku

en: Date
bs: Datum

en: Time
bs: Vrijeme

en: Text length
bs: Dužina teksta

en: Custom
bs: Proizvoljno

en: min <= val <= max         (between)
bs: najm <= vrijednost <= najv             (između)

en: val <= min || max <= val (not between)
bs: vrijednost <= najm || najv <= vrijednost (nije između)

en: val == bound                  (equal to)
bs: vrijednost == granica                  (jednako je)

en: val <> bound                  (not equal to)
bs: vrijednost <> granica                  (nije jednako)

en: val  >  bound                  (greater than)
bs: vrijednost  >  granica                 (veće od)

en: val  <  bound                  (less than)
bs: vrijednost  <  granica                 (manje od)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
bs: vrijednost >= granica                  (veće od ili jednako)

en: val <= bound                  (less than or equal)
bs: vrijednost <= granica                  (manje od ili jednako)

en: <b>Horizontal alignment</b>
bs: <b>Vodoravno poravnavanje</b>

en: _General
bs: _Opšte

en: Center across _selection
bs: Centriraj preko _označenih polja

en: _Indent:
bs: _Uvuci:

en: <b>Vertical alignment</b>
bs: <b>Uspravno poravnavanje</b>

en: Ce_nter
bs: Ce_ntriraj

en: _Fill
bs: _Ispuni

en: _Justify
bs: _Slaganje redova

en: D_istributed
bs: _Raspoređeno

en: C_enter
bs: _Usredišti

en: J_ustify
bs: Složi _redove

en: _Distributed
bs: _Raspoređeno

en: <b>Control</b>
bs: <b>Upravljanje</b>

en: _Wrap text
bs: Pre_lom teksta

en: Shrin_k to fit
bs: Ud_esi da stane

en: Reverse Diagonal
bs: Obrnuto dijagonalno

en: Diagonal
bs: Dijagonalni

note: start sub mijenu
en: Left
bs: Lijevo

en: Right
bs: Desno

en: None
bs: Ništa

[ctx: border]
note: Cell border
en: None
bs: Ništa

en: Outline
bs: Opšti pregled

en: Inside Vertical
bs: Unutar uspravne

en: Inside
bs: Unutar

en: Inside Horizontal
bs: Unutar vodoravne

en: <b>Line</b>
bs: <b>Linija</b>

en: Style:
bs: Stil:

[ctx: linije]
note: Cell border linije
en: None
bs: Nijedan

en: C_olor:
bs: B_oja:

en: <b>Background</b>
bs: <b>Pozadina</b>

en: <b>Sample</b>
bs: <b>Uzorak</b>

en: <b>Pattern</b>
bs: <b>Obrazac</b>

en: Solid
bs: Pun

en: 75% Grey
bs: 75% sivo

en: 50% Grey
bs: 50% sivo

en: 25% Grey
bs: 25% sivo

en: 12.5% Grey
bs: 12.5% sivo

en: 6.25% Grey
bs: 6.25% sivo

en: Horizontal Stripe
bs: Horizontalna pruga

en: Vertical Stripe
bs: Uspravna pruga

en: Reverse Diagonal Stripe
bs: Obrnuta dijagonalna pruga

en: Diagonal Stripe
bs: Dijagonalna pruga

en: Diagonal Crosshatch
bs: Dijagonalni nišan

en: Thick Diagonal Crosshatch
bs: Debeli dijagonalni nišan

en: Thin Horizontal Stripe
bs: Tanka horizontalna pruga

en: Thin Vertical Stripe
bs: Tanka uspravna pruga

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
bs: Tanka obrnuta dijagonalna pruga

en: Thin Diagonal Stripe
bs: Tanka dijagonalna pruga

en: Thin Horizontal Crosshatch
bs: Tanki horizontalni nišan

en: Thin Diagonal Crosshatch
bs: Tanki dijagonalni nišan

en: Foreground Solid
bs: Boja iscrtavanja

en: Small Circles
bs: Mali krugovi

en: Semi Circles
bs: Polu krugovi

en: Thatch
bs: Slama

en: Large Circles
bs: Veliki krugovi

en: Bricks
bs: Cigle

en: _Lock
bs: _Priveži

en: Hi_de
bs: _Sakrij

en: Locking cells or hiding formulæ only affects protected worksheets.
bs: Zaključavanje polja i skrivanje funkcija se odnosi samo na zaštićene radne sveske.

en: _Protect worksheet
bs: _Zaštićena radne sveska

en: <span weight="bold">Criteria</span>
bs: <span weight="bold">Merilo</span>

en: Allo_w:
bs: _Dozvoli:

en: Con_dition:
bs: U_slov:

en: Ignore _blank cells
bs: Zane_mari prazna polja

en: I_n-cell dropdown
bs: Pa_danje iz-ćelije

en: <b>Error alerts</b>
bs: <b>Upozorenja na grešku</b>

en: Ac_tion:
bs: R_adnja:

en: Titl_e:
bs: Nasl_ov:

en: _Message:
bs: Po_ruka:

en: _Show input message when cell is selected
bs: Prikaži ulaznu poruku kada je iza_brano polje

en: Input Message
bs: Ulazna poruka

en: Sort...
bs: Poređaj...

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
bs: <span weight="bold">Poredak</span>

en: <span weight="bold">Sort Specification</span>
bs: <span weight="bold">Pravila poretka</span>

en: Locale:
bs: Jezik:

en: Sorting _preserves formats
bs: Poredak _očuvava zapise

en: When this checkbox is checked, cell formatting such as borders, hyperlinks, fore and background colors will remain in the original location. Uncheck this checkbox to have these formats move with the content.
bs: Kada je izabrano ova kućica, oblikovane polja kao što su ivice, hiperveze, boja pročelja i začelja će ostati na prvobitnom mjestu. Poništite ovu kućicu da bi se ova oblikovanja premjestila sa sadržajem.

en: Sort range has a _header
bs: Opseg za uređivanje sadrži _zaglavlje

en: The first row or column of the range is excluded from sorting and assumed to contain column or row headers.
bs: Prvi red ili kolona opsega je isključena iz ređanja i smatra se da sadrži zaglavlja kolone ili reda.

en: Direction:
bs: Pravac:

en: Range:
bs: Opseg:

en: _Left-Right
bs: S _leva na desno

en: Sort columns by the specified rows
bs: Poređajte kolone prema navedenim redovima

en: _Top-Bottom
bs: _Gore-dolje

en: Sort rows by the specified columns
bs: Poređajte redove prema navedenim kolonama

en: Move selected field up in the sort order
bs: Pomjeri izabrano polje gore u poretku ređanja

en: Move the selected field down in the sort order
bs: Pomjeri izabrano polje dole u poretku ređanja

en: Clear all fields from the sort specification
bs: Očisti sva polja iz odredbe ređanja

en: Remove the selected field from the sort specification
bs: Ukloni izabrano polje iz odredbe ređanja

en: Adds any fields in the range box to the left to the sort criteria or allows selection of fields from a menu.
bs: Dodaje bilo koja polja u okvir opsega na lijevo od mjerila ređanja ili dopušta izbor polja iz izbornika.

en: Contingency Table Analysis
bs: Analiza tabele slučajnosti

en: _Contingency Table:
bs: Tabela _slučajnosti:

en: Test of _Homogeneity
bs: Proba _istovrsnosti

en: Test of _Independence
bs: Proba _nezavisnosti

en: Group/Ungroup
bs: Grupiši/Raspusti

[ctx: group]
note: Group Columns
en: _Columns
bs: _Kolone

[ctx: group]
note: Group Rows
en: _Rows
bs: _Redovi

en: Column Width
bs: Širina kolone

en: _Column width in pixels:
bs: _Širina kolone u tačkama:

en: Column width in points:
bs: Širina kolone u tačkama:

en: _Use Default
bs: Koristiti _podrazumevano

en: _Function:
bs: _Funkcija:

en: The function to use when consolidating
bs: Funkcija koja se koristi za učvršćivanje

en: _Source areas:
bs: _Izvorne oblasti:

en: Clear the list of source areas
bs: Očisti spisak izvornih područja

en: Delete the currently selected source area
bs: Ukloni trenutno označenu izvornu oblast

en: Labels in _top row
bs: Natpisi u _gornjem redu

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
bs: Gornji red sadrži oznake, one se neće učvrstiti, već će se koristiti kao ključevi pri poređenju

en: Labels in _left column
bs: Natpisi u _levoj koloni

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
bs: Lijeva kolona sadrži oznake, one se neće učvrstiti, već će se koristiti kao ključevi pri poređenju

en: C_opy labels
bs: _Umnoži oznake

en: SUM
bs: ZBIR

en: MIN
bs: NAJM

en: MAX
bs: NAJV

en: AVERAGE
bs: PROSEK

en: COUNT
bs: BROJ

en: PRODUCT
bs: PROIZVOD

en: VAR
bs: PROM

en: VARP
bs: PROMP

en: Correlation
bs: Korelacija

en: Covariance
bs: Kovarijansa

en: Values
bs: Vrijednosti

en: Formulæ
bs: Formula

en: <b>Output Placement</b>
bs: <b>Postavljanje izlaza</b>

en: New _sheet
bs: Novi _list

en: New _workbook
bs: Nova _radna sveska

en: Output _range:
bs: _Izlazni opseg:

en: <b>Output Formatting</b>
bs: <b>Izlazno oblikovanje</b>

en: A_utofit columns
bs: Auto_matski uklopi kolone

en: C_lear output range
bs: Očisti _izlazni opseg

en: Retain output range _formatting
bs: Očuvaj _oblikovanje izlaznog opsega

en: Retain output range co_mments
bs: Očuvaj _napomene izlaznog opsega

en: _Enter into cells:
bs: _Unesi u polja:

en: DataSlicer Guru : Gnumeric
bs: Znalac delioca podataka : Gnomov brojevnik

en: _Format
bs: _Oblikuj

en: _Style
bs: _Stil

en: _Aggregation
bs: _Prikupljanje

en: _Layout
bs: _Raspored

en: Format
bs: Formatiranje

en: _Row Input :
bs: Ulaz _reda :

en: Co_lumn Input :
bs: Ulaz _kolone :

en: Define Names
bs: Odredi nazive

en: Erase the search entry.
bs: Izbriši unos pretrage.

en: Delete cells
bs: Ukloni polja

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
bs: <span weight="bold">Metod za uklanjanje</span>

en: Shift cells _left
bs: Pomjeri polja u_lijevo

en: Shift cells _up
bs: Pomjeri polja _gore

en: Delete _row(s)
bs: Ukloni _vrstu(e)

en: Delete _column(s)
bs: Ukloni _kolonu(e)

en: Descriptive Statistics
bs: Opisna statistika

en: S_ummary Statistics
bs: Uku_pna statistika

en: _Use ssmedian
bs: _Koristi ssmedijanu

en: Use the ssmedian function with interval width 1 rather than the traditional median function.
bs: Koristite funkciju ssmedijane sa širinom intervala 1 umjesto tradicionalne funkcije medijane.

en: Confidence Interval for the _Mean
bs: Siguran opseg za _srednju vrijednost

en: (1 - _alpha):
bs: (1 — _alfa):

en: Kth _Smallest
bs: K-ti naj_manji

en: Kth _Largest
bs: K-ti naj_veći

en: Unix (linefeed)
bs: Juniks (znak za novu liniju)

en: Macintosh before OS X (carriage return)
bs: Mekintoš prije OS X (vraćena kočija)

en: Windows (carriage return + linefeed)
bs: Vindouz (znak za novi red + znak za novu liniju)

en: Automatic (puts quotes where needed)
bs: Samostalno (stavi navodnike gdje je potrebno)

en: Always
bs: Uvijek

en: Never
bs: Nikad

en: Space
bs: Razmak

en: Tab
bs: Jezičak

en: Bang (!)
bs: Uzvičnik (!)

en: Colon (:)
bs: Dvotačka (:)

en: Comma (,)
bs: Zarez (,)

en: Hyphen (-)
bs: Crtica (-)

en: Pipe (|)
bs: Spojka (|)

en: Semicolon (;)
bs: Tačka-zarez (;)

en: Slash (/)
bs: Kosa crta (/)

en: Transliterate
bs: Preslovi

en: Escape
bs: Izlaz

en: Auto
bs: Samostalno

en: Raw
bs: Sirovo

en: Preserve
bs: Očuvaj

en: Export as Text
bs: Izvezite kao tekst

en: Choose sheets to export and determine export ordering of the sheets:
bs: Izaberite listove za izvoz i odredite redoslijed izvoza listova:

en: Select all non-empty sheets for export.
bs: Izaberite sve neprazne listove za izvoz.

en: Select _All
bs: Izaberi _sve

en: Deselect all sheets for export.
bs: Poništite izbor svih listova za izvoz.

en: Select N_one
bs: Poništi _izbor

en: Move the selected sheet to the top of the list of to be exported sheets to be exported first.
bs: Pomjerite izabrani list na vrh spiska listova za izvoz da bi prvi bio izvezen.

en: Raise the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported earlier.
bs: Izdignite izabrani list na spisku listova za izvoz da bi ranije bio izvezen.

en: Lower the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported later.
bs: Spustite izabrani list na spisku listova za izvoz da bi kasnije bio izvezen.

en: Move the selected sheet to the end of the list of to be exported sheets to be exported last.
bs: Pomjerite izabrani list na kraj spiska listova za izvoz da bi posljednji bio izvezen.

en: Choose export formatting:
bs: Izaberite oblikovanje izvoza:

en: Save as default formatting
bs: Sačuvaj kao osnovno oblikovanje

en: Line _termination:
bs: Završetak _linije:

en: _Separator:
bs: _Razdvajač:

en: Qu_oting:
bs: Ci_tiranje:

en: Quote _character:
bs: Znak za _citiranje:

en: Character _encoding:
bs: Vrsta zapisa _znakova:

en: _Locale
bs: _Jezik

en: _Unknown characters:
bs: _Nepoznati znakovi:

en: Both sides
bs: Obje strane

en: Neither side
bs: Nijedna strana

en: On left side only
bs: Samo na lijevoj strani

en: On right side only
bs: Samo sa desne strane

en: Text Import Configuration
bs: Podešavanje uvoza teksta

en: F_inish
bs: _Završi

en: Source Format
bs: Izvorni format

en: Encoding:
bs: Način zapisa:

en: Line breaks:
bs: Prelomi reda:

en: Original data type:
bs: Originalna vrsta podataka:

en: _Unix (LF)
bs: _Uniks (LF)

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
bs: Znak za novi red (ASCII kod 10) prelama redove

en: _Windows (CR+LF)
bs: _Vindouz (CR+LF)

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
bs: Niz od znaka za vraćanje unosa na početak i za novi red (ASCII kodovi 13 i 10) prelama redove

en: _Mac pre-OS X (CR)
bs: _Mek pre-OS Iks-a (CR)

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
bs: Znak za vraćanje unosa na početak (ASCII kod 13) prelama redove

en: _Separated
bs: _Razdvojeno

en: Each column in the text is separated by a &apos;separation&apos; character, e.g. a semicolon.
bs: Svaka kolona u tekstu je razdvojena znakom za &apos;razdvajanje&apos;, npr. tačka-zarez.

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
bs: Svaka kolona u tekstu je razdvojena sa znakom za razdvajanje, npr. tačka-zarez.

en: Fi_xed width
bs: Utvrđene ši_rine

en: Define the width of each column manually.
bs: Definiši širinu svake kolone ručno.

en: Lines to import
bs: Linije za uvoz

en: Fr_om line:
bs: _Od linije:

en: _To line:
bs: _U liniju:

en: Number of lines to import
bs: Broj linija koje se uvoze

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
bs: Stvarna obrada će početi u ovoj liniji, sve prethodne linije će biti zanemarene.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
bs: Obrada se zaustavlja na ovoj liniji, sve naknadne linije će biti zanemarene.

en: Main
bs: Glavno

en: Separators
bs: Razdvojnici

en: Text indicator
bs: Pokazatelj teksta

en: _Space
bs: _Razmak

en: _Tab
bs: _Tabulator

en: _Comma (,)
bs: _Zarez (,)

en: C_olon (:)
bs: _Dvotačka (:)

en: Semicolo_n (;)
bs: Tač_ka-zarez (;)

en: _Hyphen (-)
bs: _Crtica (-)

en: C_ustom
bs: Prilagođeno:

en: Custom separator, this can be any character.
bs: Proizvoljni razdvajač, ovo može biti bilo koji znak.

en: S_ee two separators as one
bs: Tumači dva r_azdvojnika kao jedan

en: See two successive separators as one.
bs: Tumači dva uzastopna razdvojnika kao jedan.

en: _Ignore initial separators
bs: Zanemari _početne razdvojnike

en: Ignore any separators at the beginning of lines
bs: Zanemaruje sve razdvojnike na početku linija

en: Te_xt indicator:
bs: Pokaz_atelj teksta:

en: _Adjacent text indicators escaped
bs: Istaknuti su po_kazatelji susjednog teksta

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
bs: Tumači dva uzastopna tekst indikatora kao jedan koji ne prekida polje.

en: CSV
bs: ZRV

en: _Auto Column Discovery
bs: _Automatsko otkrivanje kolona

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
bs: Pokušaj automatskog raspoznavanja kolona u tekstu.

en: _Clear
bs: _Očisti

en: Clear list of columns
bs: Očisti spisak grupa

[ctx: import]
note: Columns in imported text
en: Columns
bs: Kolone

en: Fixed
bs: Utvrđeno

en: Trim:
bs: Dotjerati:

en: Source Locale:
bs: Izvorni lokalitet:

en: Zoom
bs: Uvećanje

en: 20_0 %
bs: 20_0%

en: _Fit Selection
bs: _Ispuni izbor

en: _Custom Percentage
bs: _Proizvoljni procenat

en: Magnification
bs: Uvećanje

en: Sheets
bs: Tabele

en: Document Properties
bs: Svojstva dokumenta

en: <b>Information</b>
bs: <b>Podaci</b>

en: <b>Name:</b>
bs: <b>Naziv:</b>

en: <b>Location:</b>
bs: <b>Mesto:</b>

en: <b>Created:</b>
bs: <b>Napravljeno:</b>

en: <b>Last Modified:</b>
bs: <b>Izmenjeno:</b>

en: <b>Last Accessed:</b>
bs: <b>Poslednji pristup:</b>

en: <b>Owner:</b>
bs: <b>Vlasnik:</b>

en: <b>Group:</b>
bs: <b>Grupa:</b>

en: <b>Permissions</b>
bs: <b>Ovlašćenja</b>

en: <b>Read</b>
bs: <b>Čitanje</b>

en: <b>Write</b>
bs: <b>Pisanje</b>

en: <b>Other:</b>
bs: <b>Ostali:</b>

en: Title:
bs: Naslov:

en: Subject:
bs: Tema:

en: Manager:
bs: Rukovodilac:

en: Company:
bs: Preduzeće:

en: Comments:
bs: Napomene:

en: The document title (not filename)
bs: Naslov dokumenta (ne naziv datoteke)

en: The document subject
bs: Tema dokumenta

en: The document author
bs: Autor dokumenta

en: The document manager
bs: Upravnik dokumenta

en: The document company
bs: Preduzeće dokumenta

en: The document category
bs: Kategorija dokumenta

en: The document comments
bs: Napomene dokumenta

en: Edit item inside the above listing.
bs: Uređujte stavku unutar gornjeg spiska.

en: New Document Property:
bs: Svojstvo novog dokumenta:

en: Name:
bs: Naziv:

en: Type:
bs: Vrsta:

en: <b>Number of sheets:</b>
bs: <b>Broj listova:</b>

en: <sheets>
bs: <listovi>

en: <b>Number of cells:</b>
bs: <b>Broj polja:</b>

en: <cells>
bs: <polja>

en: <b>Number of pages:</b>
bs: <b>Broj stranica:</b>

en: <pages>
bs: <stranice>

en: Recalculation:
bs: Ponovno izračunavanje:

en: A_utomatic
bs: Au_tomatsko

en: _Manual
bs: Uput_stvo

en: Maximum it_erations:
bs: Maksimalni broj iter_acija:

en: Maximum c_hange:
bs: Najveća pr_omena:

en: _Iteration
bs: It_eracija

en: page 6
bs: stranica 6

en: Exponential Smoothing
bs: Eksponencijalno uglađivanje

[ctx: groupby]
note: Group by Columns
en: C_olumns
bs: K_olone

en: Simple exponential smoothing (Hunter, 1986)
bs: Jednostavno eksponencijalno ublažavanje (Hanter, 1986)

en: Simple exponential smoothing (Roberts, 1959)
bs: Jednostavno eksponencijalno ublažavanje (Roberts, 1959)

en: Holt's trend corrected exponential smoothing
bs: Holtova težnja ispravljenog eksponencijalnog ublažavanja

en: Additive Holt-Winters exponential smoothing
bs: Dodatno Holt-Vintersovo eksponencijalno ublažavanje

en: Multiplicative Holt-Winters exponential smoothing
bs: Umnožavajuće Holt-Vintersovo eksponencijalno ublažavanje

en: _Damping factor (α):
bs: Činilac _prigušenja (α):

en: Growth damping factor (γ):
bs: Činilac rastućeg prigušenja (γ):

en: Seasonal damping factor (δ):
bs: Činilac sezonskog prigušenja (δ):

en: Seasonal period:
bs: Sezonski period:

en: Include chart
bs: Uključi grafik

en: _Standard errors
bs: _Uobičajene greške

en: Denominator:
bs: Imenilac:

en: Fill Series
bs: Popuni redove

en: Series in:
bs: Redovi u:

en: _Row
bs: _Vrsta

en: _Column
bs: _Kolona

en: Type:
bs: Vrsta:

en: _Linear
bs: _Linearno

en: _Growth
bs: _Rast

en: _Date
bs: _Datum

en: _Start value:
bs: _Početna vrijednost:

en: S_tep value:
bs: Vrijednost _koraka:

en: St_op value:
bs: _Zaustavna vrijednost:

en: Series
bs: Redovi

en: Date unit:
bs: Jedinice za datum:

en: D_ay
bs: D_an

en: _Weekday
bs: _Dan u nedjelji

en: _Month
bs: _Mesec

en: _Year
bs: _Godina

en: Formula Guru
bs: Čarobnjak za formule

en: Enter as array function
bs: Unesi kao funkciju niza

en: Quote unknown names
bs: Citiraj nepoznate nazive

en: Fourier Analysis
bs: Furijeova analiza

en: _Inverse
bs: _Izvrnuto

en: Frequency Tables
bs: Tabele učestalosti

en: _Input
bs: _Unos

en: Automatic Categories
bs: Samostalne kategorije

en: _Maximum number of categories:
bs: _Najveći broj kategorija:

en: _Predetermined categories
bs: _Predodređene kategorije

en: Category _range:
bs: _Opseg kategorije:

en: C_ategories
bs: K_ategorije

en: No chart
bs: Bez grafika

en: Bar chart
bs: Grafik traka

en: Column chart
bs: Grafik kolona

en: _Percentages
bs: Pr_ocenti

en: Use e_xact comparisons
bs: Koristi _tačna poređenja

en: _Graphs & Options
bs: _Grafici i opcije

en: _Output
bs: I_zlaz

en: Function Selector
bs: Izbor funkcija

en: Select a function to insert:
bs: Izaberite funkciju za ubacivanje:

en: GoalSeek
bs: Traženje vrijednosti

en: <span weight="bold">Goal</span>
bs: <span weight="bold">Cilj</span>

en: _Set Cell:
bs: _Postavi polje:

en: _To Value:
bs: Na _vrednost:

en: _By Changing Cell:
bs: Promjenom polja:

en: (_Minimum):
bs: (Najmanja vrijednost):

en: (Ma_ximum):
bs: (Naj_veća vrijednost):

en: <span weight="bold">Last Result</span>
bs: <span weight="bold">Poslednji rezultat</span>

en: Remaining Error:
bs: Preostala greška:

en: Current Value:
bs: Trenutna vrijednost:

en: Solution:
bs: Rešenje:

en: Go To...
bs: Idi do...

en: Rows:
bs: Redova:

en: Columns:
bs: Kolona:

en: Enter the format string for each section:
bs: Zadaj niz za oblikovanje za svaku sekciju:

en: _Left section:
bs: _Levi odjeljak:

en: _Middle section:
bs: _Sredlji odjeljak:

en: _Right section:
bs: Desni od_eljak:

en: Delete the selected fields and text
bs: Obriši izabrana polja i tekst

en: Delete Field
bs: Obriši polje

en: Insert the date of printing
bs: Umetni podatak štampanja

en: Insert the time of printing
bs: Umetni vrijeme štampanja

en: Insert the page number
bs: Umetni broj stranice

en: Page
bs: Strana

en: Insert the total number of pages
bs: Umetni ukupan broj stranica

en: Pages
bs: Stranice

en: Insert the name of the current sheet
bs: Umetni naziv trenutnog lista

en: Insert the name of the file
bs: Umetni naziv datoteke

en: Insert the path to the file
bs: Umetni putanju do datoteke

en: Path
bs: Putanja

en: Insert a spreadsheet cell
bs: Umetni polje tabelarnog lista

en: <b>Select a date format:</b>
bs: <b>Izaberi oblik datuma:</b>

en: C_alculated cutoffs
bs: _Proračunati prekidi

en: _Number of cutoffs:
bs: _Broj prekida:

en: M_inimum cutoff:
bs: Naj_manje prekida:

en: Ma_ximum cutoff:
bs: Naj_više prekida:

en: _Predetermined cutoffs
bs: _Predodređeni prekidi

en: Cutoff _range:
bs: Opseg _prekida:

en: C_utoffs
bs: P_rekid

en: _Bins
bs: _Bin

en: Histogram chart
bs: Grafik histograma

en: C_umulative answers
bs: _Zbirni odgovori

en: Count numbers only
bs: Broj samo brojeve

en: HyperLink
bs: NadVeza

en: T_ype:
bs: Vr_sta:

en: Target _Range:
bs: Ciljni opseg:

en: Email _Address:
bs: Adresa e-p_ošte:

en: _Subject:
bs: _Tema:

en: _Web Address:
bs: Internet _adresa:

en: _File:
bs: _Datoteka:

en: Tip:
bs: Savjet:

en: Use default tip
bs: Koristi osnovni savjet

en: Insert cells
bs: Ubaci polja

en: <span weight="bold">Insert Method</span>
bs: <span weight="bold">Metod za umetanje</span>

en: _Shift cells right
bs: Pomjeri p_olja udesno

en: Shift cells _down
bs: Pomjeri po_lja dolje

en: Insert _row(s)
bs: Ubaci _vrstu(e)

en: _Insert column(s)
bs: U_baci kolonu(e)

en: Kaplan Meier Estimates
bs: Kaplan Majerove procjene

en: _Time column:
bs: Kolona _vremena:

en: Permit censorship
bs: Dozvoli cenzuru

en: Censor co_lumn:
bs: Cenzuriši _kolonu:

en: Censored record labels from:
bs: Cenzurisani natpisi zapisa od:

en: to:
bs: do:

en: Define _multiple groups
bs: Odredi _više grupa

en: Groups column:
bs: Grupiši kolone:

en: _Groups
bs: _Grupe

en: Show graph
bs: Prikaži grafik

en: Include censorship ticks
bs: Uključi crtice cenzure

en: Show standard errors
bs: Prikaži uobičajene greške

en: Show median survival times
bs: Prikaži vremena opstanka medijane

en: Perform Log-Rank (Mantel-Haenszel) Test
bs: Izvrši Log-rank (Mantel-Hanšelovu) probu

en: O_ptions
bs: O_pcije

en: Claims About Two Means
bs: Tvrdnja o dvije srednje vrijednosti

en: Variable _1 range:
bs: Opseg _1. promjenljive:

en: Variable _2 range:
bs: Opseg _2. promjenljive:

en: Variables are:
bs: Promjenljive su:

en: Population variances are:
bs: Varijanse populacije su:

en: _Population variances are:
bs: Varijanse _populacije su:

en: Variable _1 population variance:
bs: Varijansa populacije _1. promjenljive:

en: Variable _2 population variance:
bs: Varijansa populacije _2. promjenljive:

en: _Paired
bs: _Uparen

en: _Unpaired
bs: Neupa_ren

en: _Known
bs: _Poznat

en: _Unknown
bs: Ne_poznato

en: E_qual
bs: Jedna_ko

en: _Unequal
bs: Ne_jednako

en: _Populations
bs: _Populacije

en: Hypothesized mean _difference:
bs: Pretpostavljena _razlika srednje vrijednosti:

en: Merge...
bs: Sjedini...

note: start sub mijenu
en: _Merge
bs: Sj_edini

en: Merge _Range:
bs: Sjedini _opseg:

en: Moving Average
bs: Usrednjavanje

en: Simple moving average
bs: Jednostavni klizni prosjek

en: Cumulative moving average
bs: Zbirni klizni prosjek

en: Weighted moving average
bs: Procijenjeni klizni prosjek

en: Spencer's 15-point moving average
bs: Spenserov klizni prosjek sa 15 tačaka

en: _Interval:
bs: _Period:

en: Other offset
bs: Drugi pomjeraj

en: Central moving average
bs: Središnji klizni prosjek

en: Prior moving average
bs: Pređašnji klizni prosjek

en: Normality Tests
bs: Probe normalnosti

en: Anderson-Darling Test
bs: Andersonov-Darlingov test

en: Cramér-von Mises Test
bs: Kramer-von Mizeov test

en: Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Test
bs: Liljeforsova (Kolmogorova-Smirnova) proba

en: Shapiro-Francia Test
bs: Šapiro-Franća test

en: Create Normal Probability Plot
bs: Napravi običan nacrt verovatnoće

en: Test
bs: Isprobaj

en: Claims About a Mean
bs: Tvrdnja o srednjoj vrijednosti

en: _Predicted Mean:
bs: _Predviđena srednja vrijednost:

en: Paste Special
bs: Ubaci posebno

en: Paste _Link
bs: Ubaci _vezu

en: <b>Paste type</b>
bs: <b>Ubaci vrstu</b>

note: Edit -> Clear Edit -> Select Note : The accelerators involving space are just for display *	purposes.  We actually handle this in *		gnm-pane.c:gnm_pane_key_mode_sheet *	with the rest of the key movement and rangeselection. *	Otherwise input methods would steal them
en: _All
bs: _Sve

en: Cont_ent
bs: _Sadržaj

en: As _Value
bs: Kao _vrednost

en: _Formats
bs: _Formati

en: Co_mments
bs: _Napomene

en: <b>Cell operation</b>
bs: <b>Operacija polja</b>

en: Skip _Blanks
bs: Preskoči _praznine

en: D_o not change formulæ
bs: Ne _menjaj formulu

[ctx: operation]
note: Cell operation while paste
en: _None
bs: _Ništa

en: A_dd
bs: _Dodaj

en: _Subtract
bs: _Oduzmi

en: M_ultiply
bs: Po_množi

en: D_ivide
bs: Po_deli

en: <b>Region operation</b>
bs: <b>Operacija oblasti</b>

[ctx: operation]
note: Region operation while paste
en: None
bs: Ništa

en: _Transpose
bs: _Premesti

en: Flip Hori_zontally
bs: Izvrni _vodoravno

en: Fli_p Vertically
bs: Izvrni _uspravno

en: Plugin Manager
bs: Upravljanje dodacima

en: Activate _new plugins by default
bs: Pokreni nove dodatke je podrazumijevana radnja

en: _Activate All
bs: P_okreni sve

en: Plugin List
bs: Spisak dodataka

en: Plugin directory:
bs: Direktorijum za dodatke:

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
bs: Ne pokreći ov_aj dodatak kada sljedeći put pokrenem Gnumerik

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
bs: Dodatak sada ne može biti zaustavljen jer je u upotrebi. Pored svega, ako Vi štiklirate kućicu ispod, dodatak neće biti pokrenut nakon ponovnog pokretanja programa (sve dok ga, eventualno, nezatraži drugi dodatak).

en: Plugin Details
bs: Detalji dodataka

en: Directories
bs: Direktorijumi

en: Gnumeric Preferences
bs: Gnumerik postavke

en: Principal Components Analysis
bs: Analiza glavnih sastojaka

en: Page Setup
bs: Podešavanje stranice

en: <b>Paper:</b>
bs: <b>Papir:</b>

en: letter
bs: pismo

en: 8.5 in wide by 11.0 in high
bs: 8.5 po širini puta 11.0 po visini

en: Change Paper Type
bs: Promjeni vrstu papira

en: Top margin:
bs: Gornja margina:

en: Header:
bs: Zaglavlje:

en: Left margin:
bs: Lijeva margina:

en: Right margin:
bs: Desna margina:

en: Footer:
bs: Podnožje:

en: Bottom margin:
bs: Donja margina:

en: Unit:
bs: Jedinica:

en: <b>Center on page:</b>
bs: <b>Usredišti na stranici:</b>

en: <b>O_rientation:</b>
bs: <b>_Usmerenje:</b>

en: _Horizontally
bs: _Vodoravno

en: _Vertically
bs: _Uspravno

en: Portrait
bs: Uspravno

en: Reverse portrait
bs: Obrnuto uspravno

en: Landscape
bs: Položeno

en: Reverse landscape
bs: Obrnuto položeno

en: <b>Scale</b>
bs: <b>Razmera</b>

en: _No scaling
bs: _Bez razvlačenja

en: _Fixed scaling:
bs: _Određeno razvlačenje:

en: _Automatic scaling:
bs: _Samostalno razvlačenje:

en: Scale to fit _horizontally on
bs: Razvuci da pređe _vodoravno preko

en: Scale to fit _vertically on
bs: Razvuci da pređe _uspravno preko

en: % of normal size
bs: % uobičajene veličine

en: page(s)
bs: stranice(a)

en: Scale
bs: Razmjera

en: _Header:
bs: _Zaglavlje:

en: _Footer:
bs: Podn_ožje:

en: Configure
bs: Podesi

en: Fi_rst page number:
bs: Broj _prve stranice:

en: Headers and Footers
bs: Zaglavlja i podnožja

en: Print _area:
bs: Površina štampe:

en: <b>Titles To Print</b>
bs: <b>Naslovi za štampanje</b>

en: _Rows to repeat on the upper region:
bs: Broj vrsta koji ponavljam za gornju oblast:

en: _Columns to repeat on the left side:
bs: K_olone za ponavljanje sa lijeve strane:

en: Print Area
bs: Površina štampanja

en: <b>Print</b>
bs: <b>Štampaj</b>

en: <b>Page Order</b>
bs: <b>Redosled stranica</b>

en: _Grid lines
bs: Mrežne lin_ije

en: Row and co_lumn headings
bs: Zaglavlja vrsta i kolona

en: _Black and white
bs: Crno i be_lo

en: Styles with no content
bs: Stilovi bez sadržaja

en: Do not print with all sheets
bs: Ne štampaj sa svim listovima

en: _Errors:
bs: _Greške:

en: Co_mments:
bs: _Napomene:

en: _Down, then right
bs: D_ole, onda desno

en: R_ight, then down
bs: _Desno, pa dolje

en: Apply to all sheets of this _workbook.
bs: Primjeni na _sve listove ove radne sveske.

en: Save as default settings
bs: Sačuvaj kao osnovna podešavanja

en: Apply _to:
bs: Primjeni _na:

en: Some Documents have not Been Saved
bs: Neki dokumenti nisu sačuvani

en: Select all documents for saving
bs: Izaberi sve dokumente za čuvanje

en: _Clear Selection
bs: _Očisti izbor

en: Unselect all documents for saving
bs: Poništi izbor svih dokumenata za čuvanje

en: _Discard All
bs: O_dbaci sve

en: Discard changes in all files
bs: Odbacite izmjene u svim datotekama

en: Don't Quit
bs: Ne izlazi

en: Resume editing
bs: Nastavi uređivanje

en: _Save Selected
bs: _Sačuvaj izabrano

en: Save selected documents and then quit
bs: Sačuvajte izabrane dokumente i zatim izađite iz programa

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Save document
bs: Sačuvaj dokument

en: Save?
bs: Da sačuvam?

en: Document
bs: Dokument

en: Unsaved
bs: Nesačuvano

en: Correlated Random Number Generator
bs: Tvorac uzajamnog slučajnog broja

en: Co_variance Matrix
bs: Matrica _kovarijante

en: Cholesky _Decomposition of the Covariance Matrix
bs: Čoleskijevo _razlaganje matrice kovarijanse

en: _Matrix:
bs: _Matrica:

en: Number of _random numbers:
bs: Broj _slučajnih brojeva:

en: Random Number Generation
bs: Stvaranje slučajnih brojeva

en: _Distribution:
bs: _Raspodela:

en: _Number of variables:
bs: Broj _promenljivih:

en: _Size of sample:
bs: Veličina _uzorka:

en: Rank and Percentile
bs: Rang i procenat

en: Ties:
bs: Veze:

en: _Average rank
bs: _Prosečni rang

en: _Top rank
bs: _Najbolji rang

en: Recently Used Documents
bs: Nedavno korišćeni dokumenti

en: Existing only
bs: Samo postojeće

en: Gnumeric files only
bs: Samo datoteke Gnomovog brojevnika

en: Last Used
bs: Korišćeno

en: Regression
bs: Regresija

en: _Multiple linear regression
bs: _Višestruko linijsko odstupanje

en: Multiple 2-_variable regressions
bs: Višestruka odstupanja 2-_promenljive

en: Multiple dependent (y) variables
bs: Višestruko zavisne (y) promjenljive

en: Confidence level:
bs: Stepen povjerljivosti:

en: _Force intercept to be zero
bs: _Prisili presretanje da bude nula

en: Calculate residuals
bs: Izračunaj ostatke

en: Row Height
bs: Visina vrste

en: _Row height in pixels:
bs: Visina _reda u tačkicama:

en: Row height in points:
bs: Visina reda u tačkama:

en: Sampling
bs: Prikupljanje uzoraka, vrijednosti

en: N_umber of samples:
bs: Broj _uzoraka:

en: Sampling method:
bs: Način uzorkovanja:

en: Size of sample:
bs: Veličina uzorka:

en: Offset:
bs: Pomjeraj:

en: Primary direction:
bs: Glavni smjer:

en: Row major
bs: Glavni red

en: Column major
bs: Glavna kolona

en: _Periodic
bs: _Periodičan

en: _Random
bs: _Slučajan

en: Add Scenario
bs: Dodaj scenario

en: Scenario name:
bs: Naziv scenarija:

en: _Changing cells:
bs: _Menjanje polja:

en: Comment:
bs: Napomena:

en: Scenario Manager
bs: Sistem za upravljanje scenarijima

en: <span weight="bold">Scenarios</span>
bs: <span weight="bold">Scenariji</span>

en: Show
bs: Prikaži

en: Create _Report
bs: Napravi izveš_taj

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
bs: <span weight="bold">Menjanje polja</span>

en: <span weight="bold">Comment</span>
bs: <span weight="bold">Primedba</span>

en: View
bs: Pregled

en: <span weight="bold">Reporting</span>
bs: <span weight="bold">Izveštavanje</span>

en: Result Cells:
bs: Polja za rezultat:

en: Search and Replace Query
bs: Traži i Zamjeni

en: Perform no more replacements
bs: Nemoj više zamjenjivati

en: Do not perform this replacement
bs: Nemoj izvršiti ovu zamjenu

en: Perform this replacement
bs: Izvrši ovu zamjenu

en: Location
bs: Mjesto

en: Replacing
bs: Zamjena

en: By
bs: Prema

en: _Query
bs: _Upit

en: Ask before each change
bs: Pitaj prije svake promjene

en: Search & Replace
bs: Nađi i zamjeni

en: Search
bs: Traži

en: _Search for
bs: Traži:

en: _Replace by
bs: Z_ameni sa

en: _Ignore case
bs: _Zanemari mala i velika slova

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
bs: Kada je postavljeno, ne razlikuj mala i velika slova

en: _Preserve case
bs: _očuvaj razliku u malim i velikim slovima

en: Attempt to preserve case of text when replacing
bs: Pri zamjeni pokušaj da sačuvaš razliku u malim i velikim slovima

en: Ma_tch whole words only
bs: Poklapanje isključivo c_elih riječi

en: Do not consider matches in the middle of words
bs: Ne razmatraj poklapanja unutar samih riječi

en: Scope
bs: Domet

en: _Entire workbook
bs: C_ela radna sveska

en: Search and replace in all cells in the workbook
bs: Traži i zamjeni u svim poljima u radnoj svesci

en: _Current sheet
bs: _Tekuća tabela

en: Search and replace in current sheet only
bs: Traži i zamjeni samo u tekućoj tabeli

en: Ra_nge
bs: R_aspon

en: Search and replace in specified range only
bs: Traži i zamjeni samo u zadatom opsegu

en: <span weight="bold">Change Cells Containing</span>
bs: <span weight="bold">Promeni polja</span>

en: _Strings
bs: Nizovi zn_akova

en: Perform changes within string values
bs: Izvrpi promjene unutar znakovnih vrijednosti

en: _Other values
bs: Ostale _vrednosti

en: Perform changes within non-string values
bs: Izvrši promjene unutar ne znakovnih vrijednosti

en: _Expressions
bs: Izr_az:

en: Perform changes within expressions
bs: Izvrši promjene unutar izraza

en: _Comments
bs: _Primedbe

en: Perform changes within cell comments
bs: Izvrši promjene unutar napomena polja

en: <span weight="bold">Search Text Type</span>
bs: <span weight="bold">Traži tekst</span>

en: _Plain text
bs: Običan te_kst

en: The search text is taken literally.
bs: Tekst pretraživanja se uzima doslovce.

en: Re_gular expression
bs: Re_gularni izraz

en: The search text is a regular expression
bs: Tekst koji se traži je regularan izraz

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
bs: <span weight="bold">Razno</span>

en: _Row major
bs: G_lavna vrsta

en: Search line by line
bs: Traži liniju po liniju

en: _Column major
bs: Glav_na kolona

en: Search column by column
bs: Traži kolonu po kolonu

en: _Keep strings as strings
bs: _Zadrži niske kao niske

en: When set, string values will remain as such after replacement, even if they look like numbers or expressions
bs: Kada je postavljeno, vrijednosti niske će ostati takve i nakon zamjene, čak i ako izgledaju kao brojevi ili izrazi

en: Save the current settings as default settings
bs: Sačuvaj tekuća podešavanja kao osnovna

en: When set, the current settings will be saved as the default settings for future invocations of this and the Search dialog.
bs: Kada je postavljeno, trenutna podešavanja će biti sačuvana kao osnovna za buduće pozive ovog i prozorčeta pretrage.

en: Advanced
bs: Napredno

en: _Fail
bs: _Neuspeh

en: Fail without any changes actually being done to any cell
bs: Prekini bez primjene promjena na bilo koje polje

en: _Don't change
bs: Ne m_enjaj

en: Skip cells that would result in errors
bs: Preskoči polja koja bi prouzrokovala greške

en: Query for replacement
bs: Upit za zamjenu

en: Make _error expression
bs: Napravi izraz _greške

en: Create =ERROR(&quot;...&quot;)
bs: Napravi =GREŠKA(„...“)

en: Create =ERROR("...")
bs: Napravi =GREŠKA(„...“)

en: Make _string value
bs: Napravi vrijednost _niske

en: Turn unparsable entries into string values
bs: Pretvori stavke koje ne mogu da se raščlane u znakovne nizove

en: Error Behaviour
bs: Ponašanje kada se dogodi greška

en: Dismiss search center
bs: Odbaci centar pretraživanja

en: Show previous match
bs: Prikaži prethodnu pojavu

en: Show next match
bs: Prikaži sljedeću pojavu

en: Start search
bs: Pokreni pretragu

en: _Search for:
bs: Pre_traži za:

en: Match _whole words only
bs: Poklapanje is_ključivo cijelih riječi

en: Search in all cells in the workbook
bs: Traži u svim poljima radne sveske

en: Search in current sheet only
bs: Traži samo u tekućoj tabeli

en: _Range
bs: O_pseg

en: Search in specified range only
bs: Traži samo u zadatom opsegu

en: Search cells containing
bs: Pretražena polja sadrže

en: Find text within string values
bs: Traži tekst unutar tekstualnih vrijednosti

en: Find text within non-string values
bs: Traži tekst unutar ne tekstualnih vrijednosti

en: Find text within cell comments
bs: Traži tekst unutar napomena u poljima

en: Find text within expressions
bs: Traži tekst unutar izraza

en: _Results
bs: Rezulta_ti

en: Find text within the calculated values of expressions
bs: Traži tekst unutar izračunatih vrijednosti izraza

en: Miscellaneous
bs: Razno

en: C_olumn major
bs: Glavna _kolona

en: Save settings as _default
bs: Sačuvaj podešavanja kao _osnovna

en: These settings are shared with the Search &amp; Replace dialog.
bs: Ova podešavanja su dijeljena sa prozorčetom pretrage i zamjene.

en: These settings are shared with the Search & Replace dialog.
bs: Ova podešavanja su dijeljena sa prozorčetom pretrage i zamjene.

en: Search text is
bs: Tekst koji tražite

en: _Number
bs: _Broj

en: Matches
bs: Odgovara

en: Size & Position
bs: Veličina i položaj

en: _Width in pixels:
bs: _Širina u tačkicama:

en: _Height in pixels:
bs: _Visina u tačkicama:

en: Object position relative to its current position:
bs: Položaj objekta u odnosu na njegov tekući položaj:

en: _x-Offset in pixels:
bs: _h-pomeraj u tačkicama:

en: _y-Offset in pixels:
bs: _u-pomeraj u tačkicama:

en: Sheet objects with this property do not print with the remainder of the sheet.
bs: Objekti lista sa ovim svojstvom ne štampaju sa potsetnikom lista.

en: _Name:
bs: _Naziv:

en: This name is used by some plugins that provide programmability to address this object. Most users will not need to set this name.
bs: Ovaj naziv koriste neki priključci koji obezbeđuju programljivost za obraćanje ovom objektu. Većina korisnika neće morati da podesi ovaj naziv.

en: Width in points:
bs: Širina u tačkama:

en: Height in points:
bs: Visina u tačkama:

en: x-Offset in points:
bs: h-pomeraj u tačkama:

en: y-Offset in points:
bs: u-pomeraj u tačkama:

en: Manage Sheets
bs: Upravljajte listovima

en: _Insert
bs: Ubacivanj_e

en: A_ppend
bs: _Dodaj

en: Du_plicate
bs: Ud_vostruči

en: Apply _Name Changes
bs: Primjeni izmjene _naziva

en: _Show advanced sheet properties
bs: _Prikaži napredna svojstva lista

en: Rename Sheet
bs: Preimenuj list

en: Old Name:
bs: Stari naziv:

en: New Name:
bs: Novi naziv:

en: Resize Sheet
bs: Promjeni veličinu lista

[ctx: sheetsize]
note: Number of 'Columns' in sheet
en: Columns
bs: Kolona

[ctx: sheetsize]
note: Number of 'Rows' in sheet
en: Rows
bs: Redova

en: Apply change to all sheets
bs: Primjeni izmjenu na sve listove

en: Check this to apply the new size to all sheets in the workbook
bs: Štiklirajte ovo da primijenite novu veličinu na sve listove u radnoj svesci

en: Data Shuffling
bs: Miješanje podataka

en: Input Range:
bs: Ulazni opseg:

en: Shuffle Method:
bs: Metod miješanja:

[ctx: shuffle]
note: Shuffle metod: Columns
en: _Columns
bs: _Kolone

[ctx: shuffle]
note: Shuffle metod: Columns
en: _Rows
bs: _Redove

en: _Area
bs: _Oblast

en: Claims About Two Medians (Paired Samples)
bs: Tvrdnje O Dvije Srednje Vrijednosti (Upareni Izorci)

en: Sign Test
bs: Proba znaka

en: Wilcoxon Signed Rank Test
bs: Proba Vilkoksonovog potpisanog ranga

en: Hypothesized _difference of medians:
bs: Pretpostavljena _razlika medijana:

en: Testing 1 Median
bs: Isprobavam 1 medijanu

en: _Predicted Median:
bs: _Predviđena medijana:

note: Fill in the header titles.
en: Risk Simulation
bs: Simulacija rizika

en: Input variables:
bs: Ulazne promjenljive:

en: Output variables:
bs: Izlazne promjenljive:

en: Variables
bs: Promjenljive

en: <span weight="bold">Rounds</span>
bs: <span weight="bold">Zaokruživanja</span>

en: <span weight="bold">Limits</span>
bs: <span weight="bold">Granice</span>

en: First round #:
bs: Prvo zaokruživanje #:

en: Last round #:
bs: Posljednje zaokruživanje #:

en: Iterations:
bs: Iteracije:

en: Max time:
bs: Najveće vrijeme:

en: <b>Simulation summary:</b>
bs: <b>Izveštaj simulacije:</b>

en: Prev. Sim.
bs: Pret. sim.

en: Next Sim.
bs: Sled_eća simulacija.

en: Find Min.
bs: Pronađi najmanji.

en: Find Max.
bs: Pronađi najveći.

en: <b>Summary of results:</b>
bs: <b>Izveštaj rezultata:</b>

en: Summary
bs: Izvještaj

en: Button Properties
bs: Svojstva dugmeta

en: Link to:
bs: Poveži sa:

en: Label:
bs: Oznaka:

en: Checkbox Properties
bs: Podešavanja kućice za štikliranje

en: Frame Properties
bs: Osobine okvira

en: List Properties
bs: Svojstva spiska

en: _Link :
bs: _Poveži :

en: As value
bs: Kao vrijednost

en: As index
bs: Kao indeks

en: _Content :
bs: _Sadržaj :

en: Solver
bs: Sistem za rješavanje

en: Solve
bs: Riješi

en: _Set Target Cell:
bs: Postavi polj_e za rezultat:

en: _Equal To:
bs: _Jednako sa:

en: B_y Changing Cells:
bs: Pr_omenom polja:

en: _Max
bs: Ma_ksimalno

en: M_in
bs: _Minimalno

en: Parameters
bs: Parametri

en: _Linear Model (LP/MILP)
bs: L_inearni model (LP/MILP)

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
bs: K_vadratni model (QP/MIQP)

en: _Non-Linear Model
bs: _Nelinearni model

en: _Assume Non-Negative
bs: _Pretpostavi nenegativno

en: Assume _Integer (Discrete)
bs: Pretpostavi c_eo broj (diskretno)

en: _Algorithm:
bs: _Algoritam:

en: _Left Hand Side:
bs: Sa lijeve _strane:

en: _Type:
bs: Vr_sta:

en: _Right Hand Side:
bs: Sa d_esne strane:

en: Re_place
bs: _Zameni

note: ----------------------------------------
en: Constraints
bs: Ograničenja

en: Max _Iterations:
bs: Najviše _ponavljanja:

en: Max _Time (sec.):
bs: Najv. _vreme (sek.):

en: Automatic _Scaling
bs: Automatski pretvori _model u drugi oblik za bolje rezultate

en: P_rogram
bs: Pr_ogram

en: Reports
bs: Izvještaji

en: _Do not create scenarios
bs: Ne stvaraj scenarije

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
bs: _Napravi scenario ukoliko je pronađeno optimalno rešenje

en: _Name:
bs: _Ime:

en: Scenarios
bs: Scenariji

en: Int
bs: Cio

en: Bool
bs: Logički

en: Radiobutton Properties
bs: Svojstva radio dugmeta

en: Scrollbar Properties
bs: Postavke linije sa klizačem

en: Increment:
bs: Inkrement:

en: Page:
bs: Strana:

en: _Horizontal
bs: _Vodoravno

en: _Vertical
bs: _Uspravno

en: Tabulate Dependency
bs: Tabelarne zavisnosti

en: Dependency cells
bs: Zavisna polja

en: Minimum
bs: Najmanja vrijednost

en: Maximum
bs: Najveća vrijednost

en: Step
bs: Korak

en: Result cell
bs: Polje za rezultat

en: Tabulation Mode
bs: Režim tabeliranja

en: _Coordinate
bs: _Koordinacija

en: Make one long list of coordinates and values
bs: Napravi dugačku listu koordinata i vrijednosti

en: _Visual
bs: _Vizuelni

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
bs: Koristite dolje za prvi izvor, desno za drugi, i više tabela za treći

en: Claims About Two Variances
bs: Tvrdnja o dvije varijanse

en: Create New View
bs: Napravi novi pogled

en: <b>Location</b>
bs: <b>Mesto</b>

en: Specified screen:
bs: Navedeni ekran:

en: New view will be opened on specified screen
bs: Novi prikaz će biti otvoren na zadatom ekranu

en: _Share cursor position
bs: _Deli položaj kursora

en: Cancel change
bs: Otkaži izmjenu

en: Accept change
bs: Prihvati izmjenu

en: Enter formula...
bs: Unesi formulu...

en: Wilcoxon-Mann-Whitney Test
bs: Vilkokson-Man-Vitnijev test

en: View Properties
bs: Svojstva pregleda

en: Notebook _Tabs for Sheets
bs: _Listovi za tabele

en: _Horizontal Scrollbar
bs: _Vodoravni klizač

en: _Vertical Scrollbar
bs: _Uspravna linija sa klizačem

en: _Protect Workbook
bs: _Zaštiti radnu svesku

en: Pa_ssword:
bs: _Lozinka:

en: A_uto Complete Text in Cells
bs: Auto_matski dopuni tekst u poljima

en: Show _Formula Cell Markers
bs: Prikaži označavače polja _formule

en: This checkbox determines whether each cell containing a spreadsheet formula is marked with a green top left corner.
bs: Ova kućica za izbor određuje da li je svako polje koje sadrži formulu tablice označeno zelenim gornjim lijevim uglom.

en: Show _Extension Markers
bs: Prikaži označavače _proširenja

en: This checkbox determines whether small red arrows indicate that the content has been truncated in that direction.
bs: Ova kućica za izbor određuje da li mala crvena strelica ukazuje da je sadržaj skraćen u tom smjeru.

en: '%s' has a circular reference
bs: '%s' ima kružno upućivanje

en: '%s' is already defined in sheet
bs: '%s' je već definisan u tabeli

en: '%s' is already defined in workbook
bs: '%s' je već definisan u radnoj svesci

en: Internal type error
bs: Unutrašnja greška

en: Unknown evaluation error
bs: Nepoznato greška u izračunavanju

en: Invalid template file: %s
bs: Neispravna datoteka sa šablonom: %s

en: Error while opening autoformat template
bs: Greška prilikom otvaranja šablona samooblikovanja

en: %d row | %d rows
bs[0]: %d red
bs[1]: %d reda
bs[2]: %d redova

en: %d col | %d cols
bs[0]: %d kolona
bs[1]: %d kolone
bs[2]: %d kolona

en: The target region is too small.  It should be at least %s by %s
bs: Oblast za rezultat je premala.  Treba da bude barem %s puta %s

en: The target region is too small.  It should be at least %d column wide | The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
bs[0]: Oblast za rezultat je premala.  Treba da bude široka barem %d kolonu
bs[1]: Oblast za rezultat je premala.  Treba da bude široka barem %d kolone
bs[2]: Oblast za rezultat je premala.  Treba da bude široka barem %d kolona

en: The target region is too small.  It should be at least %d row high | The target region is too small.  It should be at least %d rows high
bs[0]: Oblast za rezultat je premala.  Treba da bude visoka barem %d red
bs[1]: Oblast za rezultat je premala.  Treba da bude visoka barem %d reda
bs[2]: Oblast za rezultat je premala.  Treba da bude visoka barem %d redova

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: SUM:sum of the given values
bs: ZBIR:zbir datih vrijednosti

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: values:a list of values to add
bs: vrijednost:spisak vrijednosti za dodavanje

en: SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
bs: ZBIR računa zbir svih vrijednosti i polja upućenih iz spiska argumenata.

en: This function is Excel compatible.
bs: Ova funkcija je saglasna sa Ekselom.

en: This function is OpenFormula compatible.
bs: Ova funkcija je saglasna sa Otvorenom formulom.

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: PRODUCT:product of the given values
bs: PROIZVOD:proizvod datih vrijednosti

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: values:a list of values to multiply
bs: vrijednost:spisak vrijednosti za množenje

en: PRODUCT computes the product of all the values and cells referenced in the argument list.
bs: PROIZVOD računa proizvod svih vrijednosti i polja upućenih iz spiska argumenata.

en: If all cells are empty, the result will be 0.
bs: Ako su sva polja prazna, rezultat će biti 0.

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: GNUMERIC_VERSION:the current version of Gnumeric
bs: IZDANJE_GNUMERIKA:tekuće izdanje Gnomovog brojevnika

en: GNUMERIC_VERSION returns the version of gnumeric as a string.
bs: IZDANJE_GNUMERIKA ispisuje izdanje gnumerika kao nisku.

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: IF:conditional expression
bs: AKO:izraz uslova

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: cond:condition
bs: usl:uslov

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: trueval:value to use if condition is true
bs: tačna-vrednost:vrijednost za korišćenje ako je uslov tačan

note: xgettext : seje po-functions/README.translators
en: falseval:value to use if condition is false
bs: netačna-vrednost:vrijednost za korišćenje ako je uslov netačan

en: This function first evaluates the condition.  If the result is true, it will then evaluate and return the second argument.  Otherwise, it will evaluate and return the last argument.
bs: Ova funkcija prvo procjenjuje uslov.  Ako je rezultat tačan, nakon toga će procijeniti i ispisati drugi argument.  U suprotnom, proceniće i ispisati posljednji argument.

en: Cannot create file %s
bs: Ne mogu napraviti datoteku %s

en: Function implementation not available.
bs: Funkcija nije podržana.

en: Unknown Function
bs: Nepoznata funkcija

note: xgettext: This represents a made-up translated function nami.
en: unknown%d
bs: nepoznato%d

en: Boolean
bs: Istinitosna promjenljiva

en: Cell Range
bs: Domet polja

en: Area
bs: Oblast

en: Scalar, Blank, or Error
bs: Skalar, prazno, ili greška

en: Scalar
bs: Skalarna vrijednost, skalar, obična vrijednost

note: Missing values will bje NULL.
en: Any
bs: Bilo koji

en: Refreshing DataSlicer in %s
bs: Osvežavam delioca podataka u „%s“

en: Fit
bs: Ispuni

en: Fit Width
bs: Ispuni širinu

en: Fit Height
bs: Ispuni visinu

en: %.1f x %.1f pts
    %d x %d pixels
bs: %.1f x %.1f tačaka
    %d x %d tačkica

en: Missing function category name.
bs: Nedostaje ime kategorije funkcije.

en: Function group is empty.
bs: Grupa funkcija je prazna.

en: No func_desc_load method.
bs: Nema „func_desc_load“ načina.

en: %d function in category "%s" | Group of %d functions in category "%s"
bs[0]: %d funkcija u kategoriji "%s“
bs[1]: %d funkcije u kategoriji „%s“
bs[2]: %d funkcija u kategoriji „%s“

en: Missing file name.
bs: Nedostaje ime datoteke.

en: Cannot read UI description from %s: %s
bs: Ne mogu da pročitam opis korisničkog sučelja iz %s: %s

note: xgettext : %d gives the number of actions. This is input to ngettext.
en: User interface with %d action | User interface with %d actions
bs[0]: Korisničko sučelje sa %d radnjom
bs[1]: Korisničko sučelje sa %d radnje
bs[2]: Korisničko sučelje sa %d radnji

en: Invalid solver model type.
bs: Neispravna vrsta modela rešavača.

en: Missing fields in plugin file
bs: Nedostaju polja u datoteci priključka

en: Solver Algorithm %s
bs: Algoritam rešavača %s

en: Module file "%s" has invalid format.
bs: Datoteka sa modulom „%s“ ima neispravan format.

en: File doesn't contain "%s" array.
bs: Datoteka ne sadrži „%s“ niz.

en: Filled Object Properties
bs: Svojstva ispunjenog objekta

en: Line/Arrow Properties
bs: Svojstva linije/strelice

en: Polygon Properties
bs: Svojstva mnogougla

en: clipboard
bs: spisak isječaka

en: Cut of %s
bs: Iseci %s

en: Automatically detected
bs: Automatski prepoznaj

note: xgettext: If possible try to usi the same mnemonic for * Advanced and Simple
en: Advanc_ed
bs: Nap_redno

en: Simpl_e
bs: Uzo_rak

en: Open Spreadsheet File
bs: Otvori datoteku tablice

en: Import Data File
bs: Uvezite datoteku podataka

en: All Files
bs: Sve datoteke

en: Text Files
bs: Tekstualne datoteke

en: Spreadsheets
bs: Tablice

en: Data Files
bs: Datoteke podataka

en: File _type:
bs: Vrsta d_atoteke:

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
bs: Izabrani format datoteke ne podržava čuvanje višestrukih tabela u jednoj datoteci.
    Ukoliko želite da sačuvate sve tabele, sačuvajte ih u odvojenim datotekama ili izaberite drukčiji format datoteke.
    Da li želite da sačuvate samo tekuću tabelu?

en: Save the current workbook as
bs: Sačuvaj tekuću radnu svesku kao

en: Export the current workbook or sheet to
bs: Izvezi tekuću radnu svesku ili list u

en: Untitled
bs: Bez naslova

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
bs: Navedeni nastavak datoteke ne odgovara izabranoj vrsti datoteke. Da li ipak želite da koristite ovaj naziv?

en: Do you want to export the <b>current sheet</b> of this workbook to the location '<b>%s</b>' using the '<b>%s</b>' exporter?
bs: Da li želite da izvezete <b>tekući list</b> ove radne sveske na mjesto „<b>%s</b>“ koristeći izvoznika „<b>%s</b>“?

en: Do you want to export this workbook to the location '<b>%s</b>' using the '<b>%s</b>' exporter?
bs: Da li želite da izvezete ovu radnu svesku na mjesto „<b>%s</b>“ koristeći izvoznika „<b>%s</b>“?

en: Unable to repeat export since no previous export information has been saved in this session.
bs: Ne mogu da ponovim izvoz sve dok ne bude sačuvan podatak o prethodnom izvozu u ovoj sesiji.

en: Multiple errors
bs: Višestruke greške

en: Question
bs: Pitanje

en: Warning
bs: Upozorenje

en: The plugin with id %s is required but cannot be found.
bs: Potreban je priključak sa ib-om %s ali ne mogu da ga nađem.

en: The %s plugin is required but is not loaded.
bs: Potreban je priključak „%s“ ali nije učitan.

[ctx: Stock label]
en: _Open
bs: _Otvori

[ctx: Stock label]
en: _Save
bs: _Snimi

[ctx: Stock label]
en: Save _As
bs: _Snimi kao

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
bs: _Otkaži

[ctx: Stock label]
en: _OK
bs: _U redu

en: Link target
bs: Meta veze:

en: (none)
bs: (ništa)

en: Unable to activate the url '%s'
bs: Ne mogu pokrenuti '%s'

en: Unable to open '%s'
bs: Ne mogu da otvorim '%s'

en: Width:
bs: Širina:

en: Height
bs: Visina

note: xgettext: This is input to ngettext based on the number of pixels.
en: (%d pixel) | (%d pixels)
bs[0]: (%d tačkica)
bs[1]: (%d tačkice)
bs[2]: (%d tačkica)

note: xgettext: This is input to ngettext based on the integer number of points.
en: %d.00 pt
bs: %d.00 tčk

en: %d.00 pts
bs: %d.00 tčka

note: xgettext: The number of points here is always a fractional number, ii. not an integer.
en: %.2f pts
bs: %.2f tčka

en: _Move
bs: _Premesti

en: _Copy
bs: _Umnoži

en: Copy _Formats
bs: Umnoži _formate

en: Copy _Values
bs: Umnoži vrednos_ti

en: Shift _Down and Copy
bs: Pomjeri do_le i umnoži

en: Shift _Right and Copy
bs: Pomjeri _desno i umnoži

en: Shift Dow_n and Move
bs: Pomjeri do_le i premjesti

en: Shift Righ_t and Move
bs: Pomjeri desno i _premesti

en: C_ancel
bs: Pon_išti

en: Drag to autofill
bs: Privuci da sam ispuniš

en: Drag to move
bs: Privuci da premjestiš

en: Display Gnumeric's version
bs: Prikaži Gnumerik verziju

en: Set the root library directory
bs: Postavi korijeni direktorijum biblioteka

en: Adjust the root data directory
bs: Prilagodi korijeni direktorijum podataka

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
bs: gnumerik verzija '%s'
    putanja do podataka := '%s'
    putanja do biblioteka := '%s'

en: Gnumeric Options
bs: Opcije Gnomovog brojevnika

en: Show Gnumeric Options
bs: Prikazuje opcije Gnomovog brojevnika

en: Specify the size and location of the initial window
bs: Zadajte veličinu i mjesto početnog prozora

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
bs: ŠIRINAxVISINA+VODPOZ+USPPOZ

en: Don't show splash screen
bs: Ne prikazuj uvodni ekran

en: Don't display warning dialogs when importing
bs: Ne prikazuje prozorčiće upozorenja prilikom uvoza

en: Dumps the function definitions
bs: Izbaci definicije funkcija

en: Dumps web page for function help
bs: Izbacuje veb stranicu za pomoć funkcije

en: Generate new help and po files
bs: Pravi nove datoteke pomoći i prevoda

en: Exit immediately after loading the selected books
bs: Izlazi odmah nakon učitavanja izabranih knjiga

en: [FILE ...]
bs: [DATOTEKA ...]

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
bs: %s
    Pokrenite „%s --help“ da ​​vidite potpun spisak dostupnih opcija linije naredbi.

en: An array must have at least 1 element
bs: Niz mora da sadrži barem 1 element

en: Arrays must be rectangular
bs: Nizovi moraju biti pravougaoni

en: Constructed ranges use simple references
bs: Obrazovani opsezi koriste obično upućivanje

en: All entries in the set must be references
bs: Sve stavke u skupu moraju da upućuju

en: Name '%s' does not exist
bs: Naziv „%s“ ne postoji

en: '%s' cannot be used as a name
bs: „%s“ ne može biti korišćeno kao naziv

en: Unknown sheet '%s'
bs: Nepoznata tabela '%s'

en: () is an invalid expression
bs: () je netačan izraz

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
bs: Ime '%s' ne postoji u tabeli '%s'

en: Name '%s' does not exist in workbook
bs: Naziv „%s“ ne postoji u radnoj svesci

en: Unknown workbook '%s'
bs: Nepoznata radna sveska '%s'

en: Unknown workbook
bs: Nepoznata radna sveska

en: Could not find matching closing quote
bs: Ne mogu da pronađem odgovarajuće zatvarajuće navodnike

en: Sheet name is required
bs: Zahtjeva se ime tabele

en: The number is out of range
bs: Broj je van opsega

en: Improperly formatted error token
bs: Neodgovarajuće oblikovan element greške

en: Multiple expressions are not supported in this context
bs: Višestruki izrazi nisu podržani u ovom kontekstu

en: Could not find matching opening parenthesis
bs: Ne mogu da pronađem odgovarajuće otvarajuće zagrade

en: Could not find matching closing parenthesis
bs: Ne mogu da pronađem odgovarajuće zatvarajuće zagrade

en: Invalid expression
bs: Netačan izraz

en: Unexpected token %c
bs: Neočekivani znak %c

en: Page &[PAGE]
bs: Strana &[STRANA]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
bs: Strana &[STRANA] od &[BROJ_STRANA]

en: &[TAB]
bs: &[IME_TABELE]

en: &[DATE]
bs: &[DATUM]

en: File Name
bs: Ime datoteke

en: Path
bs: Putanja

en: Title
bs: Naslov

en: There is no such sheet
bs: Ne postoji takav list

en: There is no object with name '%s'
bs: Ne postoji objekat pod nazivom „%s“

en: Unknown paper size
bs: Nepoznata veličina papira

en: Invalid option for pdf exporter
bs: Neispravna opcija za izvoznika pdf-a

en: PDF export
bs: Izvoz u PDF

en: Even one cell is too large for this page.
bs: Barem jedno polje je preveliko za ovu stranicu.

en: Print Selection
bs: Izbor štampe

en: You have chosen more than 1000 pages to preview. This may take a long time. Do you really want to proceed?
bs: Izabrali ste više od 1000 stranica za pregled. To će potrajati malo. Da li zaista želite da nastavite?

en: Preparing to preview
bs: Pripremam pregled

en: Preparing to print
bs: Pripremam za štampu

en: Creating preview of page %3d
bs: Stvaram pregled stranice %3d

en: Printing page %3d
bs: Štampam stranicu %3d

en: Creating preview of page %3d of %3d page | Creating preview of page %3d of %3d pages
bs[0]: Stvaram pregled %3d. stranice od %3d stranice
bs[1]: Stvaram pregled %3d. stranice od %3d stranice
bs[2]: Stvaram pregled %3d. stranice od %3d stranica

en: Printing page %3d of %3d page | Printing page %3d of %3d pages
bs[0]: Štampam %d. stranicu od %3d stranice
bs[1]: Štampam %d. stranicu od %3d stranica
bs[2]: Štampam %d. stranicu od %3d stranica

en: _All workbook sheets
bs: _Sve listove radne sveske

en: Also print _hidden sheets
bs: Takođe štampaj _skrivene listove

en: A_ctive workbook sheet
bs: _Radni list radne sveske

en: _Workbook sheets:
bs: _Listove radne sveske:

en: Current _selection only
bs: Samo tekući _izbor

en: _Ignore defined print area
bs: _Zanemari određenu oblast štampanja

en: from:
bs: od:

en: Ignore all _manual page breaks
bs: Zanemari sve _ručne prekide stranice

en: Failed to create temporary file for printing: %s
bs: Nisam uspeo da napravim privremenu datoteku za štampanje: %s

en: Gnumeric Print Range
bs: Opseg štampanja Gnomovog brojevnika

en: Print to File
bs: Štampaj u datoteku

en: Searching for regular expressions and numbers are mutually exclusive.
bs: Traženje regularnih izraza i brojeva se međusobno isključuju.

en: The search text must be a number.
bs: Tekst pretrage mora biti broj.

en: You must specify a range to search.
bs: Morate navesti oblast za pretragu.

en: The search range is invalid.
bs: Opseg pretrage je netačan.

en: %s does not support multiple ranges
bs: %s ne podržava više opsega

note: xgettext: This is a C format string where %d will bje replaced by 1, 2, 3, or 4.  A year will then bje appended and we'll get something liki 3Q2005.  If that makes no sense in your language, translate to the empty string.
en: %dQ
bs: %dK

en: (empty)
bs: (prazno)

en: Remove %d Link | Remove %d Links
bs[0]: Ukloni %d vezu
bs[1]: Ukloni %d veze
bs[2]: Ukloni %d veza

en: Cu_t
bs: _Iseci

en: _Paste
bs: U_baci

en: Paste _Special
bs: Ubaci _posebno

en: _Insert Cells...
bs: _Umetni polja...

en: _Delete Cells...
bs: _Obriši polja...

en: _Insert Column(s)
bs: U_baci kolonu(e)

en: _Delete Column(s)
bs: U_kloni koljenu(e)

en: _Insert Row(s)
bs: Ubac_i vrstu(e)

en: _Delete Row(s)
bs: Uklo_ni vrstu(e)

en: Clear Co_ntents
bs: Očisti sadrž_aje

en: Add _Comment...
bs: Dodaj_Komentar...

en: Edit Co_mment...
bs: Uredi n_apomene...

en: _Remove Comments
bs: _Ukloni napomene

en: Add _Hyperlink...
bs: Dodaj _hipervezu...

en: Edit _Hyperlink...
bs: Uredi _hipervezu...

en: _Remove Hyperlink
bs: Ukl_oni vezu

en: _Edit DataSlicer
bs: _Uredi delioca podataka

en: _Refresh DataSlicer
bs: _Osveži delioca podataka

en: DataSlicer Field _Order
bs: Redoslijed _polja delioca podataka

en: Up
bs: Gore

en: Down
bs: Dole

note: end sub mijenu
en: _Format All Cells...
bs: _Oblikuj sva polja...

en: C_onditional Formatting...
bs: U_vjetno Oblikovanje...

en: _Unmerge
bs: _Razdvoj

en: Auto Fit _Width
bs: Sam ispuni _širinu

en: Auto Fit _Height
bs: Sam ispuni _visinu

note: start sub mijenu Format -> Col
en: _Width...
bs: _Širina...

en: _Auto Fit Width
bs: _Sam ispuni širinu

en: _Hide
bs: _Sakrij

en: _Unhide
bs: _Otkrij

note: start sub mijenu
en: Hei_ght...
bs: _Visina...

en: _Auto Fit Height
bs: _Sam ispuni visinu

note: xgettext : %d gives the number of links. This is input to ngettext.
en: _Remove %d Link | _Remove %d Links
bs[0]: _Ukloni %d vezu
bs[1]: _Ukloni %d veze
bs[2]: _Ukloni %d veza

note: xgettext : %d gives the number of comments. This is input to ngettext.
en: _Remove %d Comment | _Remove %d Comments
bs[0]: _Ukloni %d napomenu
bs[1]: _Ukloni %d napomene
bs[2]: _Ukloni %d napomena

en: _Insert %d Cell... | _Insert %d Cells...
bs[0]: _Umetni %d polje...
bs[1]: _Umetni %d polja...
bs[2]: _Umetni %d polja...

en: _Delete %d Cell... | _Delete %d Cells...
bs[0]: _Obriši %d polje...
bs[1]: _Obriši %d polja...
bs[2]: _Obriši %d polja...

en: _Insert %d Column | _Insert %d Columns
bs[0]: _Umetni %d kolonu
bs[1]: _Umetni %d kolone
bs[2]: _Umetni %d kolona

en: _Delete %d Column | _Delete %d Columns
bs[0]: _Obriši %d kolonu
bs[1]: _Obriši %d kolone
bs[2]: _Obriši %d kolona

en: _Format %d Column | _Format %d Columns
bs[0]: _Oblikuj %d kolonu
bs[1]: _Oblikuj %d kolone
bs[2]: _Oblikuj %d kolona

en: _Insert %d Row | _Insert %d Rows
bs[0]: _Umetni %d red
bs[1]: _Umetni %d reda
bs[2]: _Umetni %d redova

en: _Delete %d Row | _Delete %d Rows
bs[0]: _Obriši %d red
bs[1]: _Obriši %d reda
bs[2]: _Obriši %d redova

en: _Format %d Row | _Format %d Rows
bs[0]: _Oblikuj %d red
bs[1]: _Oblikuj %d reda
bs[2]: _Oblikuj %d redova

en: _Format %d Cell... | _Format %d Cells
bs[0]: _Oblikuj %d ćeliju...
bs[1]: _Oblikuj %d ćelije...
bs[2]: _Oblikuj %d ćelija...

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Duplicate %d Object | Duplicate %d Objects
bs[0]: Udvostruči %d objekat
bs[1]: Udvostruči %d objekta
bs[2]: Udvostruči %d objekata

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Insert %d Object | Insert %d Objects
bs[0]: Umetni %d objekat
bs[1]: Umetni %d objekta
bs[2]: Umetni %d objekata

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Move %d Object | Move %d Objects
bs[0]: Premjesti %d objekat
bs[1]: Premjesti %d objekta
bs[2]: Premjesti %d objekata

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Resize %d Object | Resize %d Objects
bs[0]: Promjeni veličinu %d objekta
bs[1]: Promjeni veličinu %d objekta
bs[2]: Promjeni veličinu %d objekata

note: xgettext: this is a by-line for cell comments
en: By %s:
bs: Po %s:

note: Format toolbar
en: Merge
bs: Spoji

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
bs: Već postoji spojena oblast koja preseca
    %s!%s

en: Snap object to grid
bs: Prioni objekat na mrežu

en: Size _& Position
bs: Veličina i _položaj

en: _Snap to Grid
bs: Prioni na _mrežu

en: _Order
bs: P_oredak

en: Pul_l to Front
bs: Povuci na _čelo

en: Pull _Forward
bs: Povuci na_pred

en: Push _Backward
bs: Gurni na_zad

en: Pus_h to Back
bs: Gurni _pozadi

en: _Delete
bs: _Ukloni

en: Print
bs: Štampaj

en: Unknown failure while saving image
bs: Nepoznata greška pri čuvanju slike

en: Save as
bs: Sačuvaj kao

en: _Save As Image
bs: _Snimi kao sliku

en: Open in _New Window
bs: Otvori u _novom prozoru

en: Copy to New Graph S_heet
bs: Umnoži u novi _list grafika

en: Series as:
bs: Niz kao:

[ctx: graph]
note: Translators: Series as "Columns"
en: Columns
bs: Kolone

[ctx: graph]
note: Translators: Series as "Rows"
en: Rows
bs: Redovi

en: Use first series as shared abscissa
bs: Koristi prvi niz kao zajedničku apscisu

en: New graph sheet
bs: Novi list grafika

en: Because of GTK bug #705640, a sheet object widget is not being printed.
bs: Zbog GTK kvara  #705640, stanje objekta alata se ne štampa.

note: Object Toolbar
en: Frame
bs: Kadar, frejm

en: Button
bs: Dugme

en: Pressed Button
bs: Pritisnuto dugme

en: Released Button
bs: Otpušteno dugme

note: FIXME: This text sucks:
en: Change widget
bs: Izmjeni element

en: Adjustment Properties
bs: Svojstva dotjerivanja

en: Configure Scrollbar
bs: Podesi klizač

en: Configure Spinbutton
bs: Podesi vrtiće dugme

en: Spinbutton Properties
bs: Svojstva vrtećeg dugmeta

en: Configure Slider
bs: Podesi klizač

en: Slider Properties
bs: Svojstva klizača

en: CheckBox %d
bs: Kućica za potvrdu %d

note: FIXME: This text sucks:
en: Clicking checkbox
bs: Kućica za izbor za oznčavanje

en: RadioButton
bs: Jednoizbornik

note: FIXME: This text sucks:
en: Clicking radiobutton
bs: Radio dugme za označavanje

en: Clicking in list
bs: Otvaranje spiska

en: Copy
bs: Umnoži

en: Cut
bs: Iseci

note: Oh, yeah?
en: This is a special version of Gnumeric.  It has been compiled
    with support for a very large number of columns.  Access to the
    column named TRUE may conflict with the constant of the same
    name.  Expect weirdness.
bs: Ovo je posebna verzija Gnumerika. Ona je prevedena
    sa podrškom za veoma veliki broj kolona. Pristup koloni
    sa imenom „TAČNO“ može dovesti do sukoba sa konstantom istog
    imena. Očekujte čudne stvari.

en: Display Zeros
bs: Prikaži nule

en: Control whether zeros are shown are blanked out.
bs: Određuje da li su prikazane nule ili ne.

en: Display Grid
bs: Prikaži mrežu

en: Control whether the grid is shown.
bs: Određuje da li je prikazana mreža.

en: Target region contains merged cells
bs: Oblast za rezultat sadrži spojena polja

en: cannot operate on merged cells
bs: ne mogu raditi na pripojenim poljima

en: cannot operate on array formulæ
bs: ne mogu da radim nad formulom niza

en: Insert Columns
bs: Umetni kolone

en: Delete Columns
bs: Ukloni kolone

en: Insert Rows
bs: Umetni vrste

en: Delete Rows
bs: Ukloni vrste

en: Display program version
bs: Ispisuje izdanje programa

en: Be somewhat more verbose during conversion
bs: Pričaj malo više tokom razgovora

en: Optionally specify an encoding for imported content
bs: Naknadno navodi kodiranje za uvezeni sadržaj

en: ENCODING
bs: KODIRANJE

en: Optionally specify which importer to use
bs: Naknadno navodi koji uvoznik će biti korišćen

en: List the available importers
bs: Ispisuje dostupne uvoznike

en: Merge listed files (all same format) to make this file
bs: Stapa ispisane datoteke (sve istog oblikovanja) da bi napravio ovu

en: Optionally specify which exporter to use
bs: Naknadno navodi koji izvoznik će biti korišćen

en: Detailed instructions for the chosen exporter
bs: Opširna uputstva za izabranog izvoznika

en: string
bs: niz znakova

en: List the available exporters
bs: Ispisuje dostupne izvoznike

en: Export a file for each sheet if the exporter only supports one sheet at a time
bs: Izvozi datoteku za svaki list ako izvoznik podržava samo jedan list u isto vrijeme

en: Recalculate all cells before writing the result
bs: Ponovo izračunava sva polja prije zapisivanja rezultata

en: Resize to given ROWSxCOLS
bs: Promjeni veličinu datu ROWSxCOLS

en: The range to export
bs: Opseg za izvoz

en: Goal seek areas
bs: Oblasti traženja rešenja

en: Run the solver
bs: Pokreće rešavač

en: Tool test specs
bs: Odredbe alata probe

en: Cannot parse export options.
bs: Ne mogu da obradim opcije izvoza.

en: The file saver does not take options
bs: Snimatelj datoteke ne uzima opcije

note: FIXME: && nexpr2-is-not-the-same-as-nexpr
en: Name conflict during merge: '%s' appears twice at workbook scope.
bs: Sukob naziva za vrijeme stapanja: „%s“ se pojavljuje dva puta u dometu radne sveske.

en: Failed to create solver
bs: Nisam uspeo da stvorim rešavača

en: Solver ran, but failed
bs: Rešavač radi, ali je pao

en: Solver: %s
bs: Rešavač: %s

en: Unknown exporter '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
bs: Nepoznat izvoznik „%s“.
    Pokušajte „--list-exporters“ da vidite spisak mogućnosti.

en: Unable to guess exporter to use for '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
bs: Ne mogu da pogodim izvoznika za „%s“.
    Pokušajte „--list-exporters“ da vidite spisak mogućnosti.

en: An output file name or an explicit export type is required.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
bs: Potreban je naziv izlazne datoteke ili izričita vrsta izvoza.
    Pokušajte „--list-exporters“ da vidite spisak mogućnosti.

en: Unknown importer '%s'.
    Try --list-importers to see a list of possibilities.
bs: Nepoznat uvoznik „%s“.
    Pokušajte „--list-importers“ da vidite spisak mogućnosti.

en: Loading %s failed
bs: Nisam uspeo da učitam „%s“

en: Selected exporter (%s) does not support saving multiple sheets in one file.
    Only the current sheet will be saved.  To get around this limitation, use -S.
bs: Izabrani izvoznik (%s) ne podržava čuvanje više listova u jednoj datoteci.
    Samo tekući list će biti sačuvan.  Da zaobiđete ovo ograničenje, koristite „-S“.

en: INFILE [OUTFILE]
bs: ULDATOTEKA [IZLDATOTEKA]

en: ssconvert version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
bs: izdanje ss pretvarača „%s“
    putanja do podataka := „%s“
    putanja do biblioteka := „%s“

en: Usage: %s [OPTION...] %s
bs: Upotreba: %s [OPCIJA...] %s

en: Send output to file
bs: Šalje izlaz u datoteku

en: Output copy highlighting differences
bs: Ispisuje umnožak istaknutih razlika

en: Output in xml format
bs: Ispisuje u iksml zapisu

en: %s: Failed to read %s: %s
bs: %s: Nisam uspeo da pročitam „%s“: %s

en: Differences for sheet %s:
bs: Razlike za list %s:

en: Sheet %s removed.
bs: List „%s“ je uklonjen.

en: Sheet %s added.
bs: List „%s“ je dodat.

en: Sheet order changed.
bs: Redoslijed lista je izmijenjen.

en: Sheet attribute %s changed.
bs: Izmijenjena je osobina lista „%s“.

en: Cell %s changed.
bs: Polje „%s“ je izmenjeno.

en: Cell %s removed.
bs: Polje „%s“ je uklonjeno.

en: Cell %s added.
bs: Polje „%s“ je dodato.

en: Style of %s was changed.
bs: Izgled „%s“ je izmijenjen.

en: %s: Unable to guess exporter to use for %s.
bs: %s: Ne mogu da odredim izvoznika za „%s“.

en: OLDFILE NEWFILE
bs: STARA-DATOTEKA NOVA-DATOTEKA

en: ssdiff version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
bs: izdanje ss različnika „%s“
    putanja do podataka := „%s“
    putanja do biblioteka := „%s“

en: %s: Only one output format may be specified.
bs: %s: Samo jedan izlazni zapis može biti naveden.

en: %s: Failed to create output file: %s
bs: %s: Nisam uspeo da napravim izlaznu datoteku: %s

en: Only print a count of matches per file
bs: Ispisuje samo iznos poklapanja po datoteci

en: Search only via the string table, display a count of the references.
bs: Traži samo putem tabele niske, prikazuje broj upućivanja.

en: Get patterns from a file, one per line
bs: Dobavlja šablone iz datoteke, po jedan u redu

en: Pattern is a set of fixed strings
bs: Šablon je skup popravljenih niski

en: Print the filename for each match
bs: Ispisuje naziv datoteke za svako poklapanje

en: Do not print the filename for each match
bs: Ne ispisuje naziv datoteke za svako poklapanje

en: Ignore differences in letter case
bs: Zanemaruje razlike u slučaju slova

en: Print filenames with matches
bs: Ispisuje nazive datoteka sa poklapanjima

en: Print filenames without matches
bs: Ispisuje nazive datoteka bez poklapanja

en: Print the location of each match
bs: Ispisuje mjesto svakog poklapanja

en: Suppress all normal output
bs: Potiskuje sve obične izlaze

en: Search results of expressions too
bs: Takođe traži rezultate izraza

en: Print the location type of each match
bs: Ispisuje vrstu mjesta svakog poklapanja

en: Search for cells that do not match
bs: Traži polja koja se ne poklapaju

en: Match only whole words
bs: Poklapa samo cijele riječi

en: Recalculate all cells
bs: Ponovo izračunava sva polja

en: result
bs: rezultat

en: comment
bs: napomena

en: PATTERN INFILE...
bs: ULDATOTEKA ŠABLONA...

en: version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
bs: izdanje „%s“
    podaci := „%s“
    biblioteka := „%s“

en: %s: Cannot read %s: %s
bs: %s: Ne mogu da pročitam %s: %s

en: %s: Missing pattern
bs: %s: Nedostaje šablon

en: List MIME types which ssindex is able to read
bs: Ispisuje MIME vrste čije je ss-popise u stanju da čita

en: Index the given files
bs: Zapisuje date datoteke

en: INFILE...
bs: ULDTTKA...

en: ssindex version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
bs: izdanje ss popisa „%s“
    putanja do podataka := „%s“
    putanja do biblioteka := „%s“

en: Error while trying to export file as text
bs: Greška pri pokušaju izvoza datoteke kao teksta

en: eol must be one of unix, mac, and windows
bs: kraj reda mora biti juniks, mek, ili vindouz

en: Invalid value for option %s: "%s"
bs: Neispravna vrijednost za opciju %s: „%s“

en: Invalid option for stf exporter
bs: Neispravna opcija za izvoznika stf-a

en: Text (configurable)
bs: Tekst (podesivo)

note: FIXME: What locale?
en: There are more rows of data than there is room for in the sheet.  Extra rows will be ignored.
bs: Ima više redova sa podacima nego što ima mjesta na listu.  Dodatni redovi će biti zanemareni.

note: FIXME: What locale?
en: There are more columns of data than there is room for in the sheet.  Extra columns will be ignored.
bs: Ima više kolona sa podacima nego što ima mjesta na listu.  Dodatne kolone će biti zanemarene.

en: Error while trying to read file
bs: Greška u pokušaju čitanje datoteke

en: This importer can only be used with a GUI.
bs: Ovaj uvoznik može biti korišćen samo sa grafičkim sučeljem.

en: Text to Columns
bs: Raščlani tekst

en: Only one column of input data can be parsed at a time
bs: Samo 1 kolona ulaznih podataka može biti obrađena u jednom trenutku

en: There is no data to convert
bs: Nema podataka za pretvaranje

en: Error while trying to parse data into sheet
bs: Greška pri pokušaju raščlanjivanja podataka za tabelu

en: The file contains %d NULL character. It has been changed to a space. | The file contains %d NULL characters. They have been changed to spaces.
bs[0]: Datoteka sadrži %d NIŠTAVAN znak. Promijenjen je u razmak.
bs[1]: Datoteka sadrži %d NIŠTAVNA znaka. Promijenjeni su u razmake.
bs[2]: Datoteka sadrži %d NIŠTAVNIH znakova. Promijenjeni su u razmake.

en: That file is not in the given encoding.
bs: Toj datoteci nije dodijeljeno kodiranje.

en: Some data did not fit on the sheet and was dropped.
bs: Neki podaci nisu stali na list i odbačeni su.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
bs: Greška u raščlanjivanju pri pokušaja raščlanjivanja podataka za tabelu

en: Error while trying to write CSV file
bs: Greška pri pokušaju pisanja CSV datoteke

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
bs: Vrijednosti razdvojene zarezom ili tabulatorom (CSV/TSV)

en: Text import (configurable)
bs: Uvoz teksta (podesivo)

en: Comma separated values (CSV)
bs: Vrijednosti razdvojene zarezom (CSV)

en: ANOVA: Two-Factor Without Replication
bs: ANOVA: Sa dva faktora bez ponavljanja

en: /Summary/Count/Sum/Average/Variance
bs: /Sažetak/Brojanje/Zbir/Prosek/Varijansa

en: Row %i
bs: Vrsta %i

en: Column %i
bs: Kolona %i

en: "ANOVA";[Red]"Invalid ANOVA: Missing Observations"
bs: "ANOVA";[Crveno]"Neispravno ANOVA: Nedostaju osmatranja"

en: /Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
bs: /Izvor varijanse/Redovi/Kolone/Greška/Ukupno

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
bs: /SS/df/MS/F/P-vrednost/F kritično

en: Insufficient space available for ANOVA table.
bs: Nije dostupno dovoljno prostora za ANOVA tabelu.

en: ANOVA: Two-Factor Fixed Effects With Replication
bs: ANOVA: Dvo-faktorna stalna dejstva sa ponavljanjem

note: xgettext: this is a label for the first, second,... level of factor B in an ANOVA
en: B, Level %i
bs: B, Nivo %i

en: Subtotal
bs: Međuzbir

note: xgettext: this is a label for the first, second,... level of factor A in an ANOVA
en: A, Level %i
bs: A, Nivo %i

en: /Count/Sum/Average/Variance
bs: /Brojanje/Zbir/Prosek/Varijansa

en: /Source of Variation/Factor A/Factor B/Interaction/Error/Total
bs: /Izvor varijanse/Faktor A/Faktor B/Međudejstvo/Greška/Ukupno

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
bs: ANOVA sa dva faktora (%s),  bez replikacije

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
bs: ANOVA sa dva faktora (%s),  sa replikacijom

en: Two Factor ANOVA
bs: ANOVA sa dva faktora

en: Auto Expression (%s)
bs: Samostalni izraz (%s)

en: Auto Expression
bs: Samostalni izraz

note: translator info: The quotation marks in the next strings need to remain sinci these are Excel-style format strings
en: [>=5]"Test of Independence";[<5][Red]"Invalid Test of Independence"
bs: [>=5]"Proba nezavisnosti";[<5][Crveno]"Neispravna proba nezavisnosti"

en: [>=5]"Test of Homogeneity";[<5][Red]"Invalid Test of Homogeneity"
bs: [>=5]"Proba istovrsnosti";[<5][Crveno]"Neispravna proba istovrsnosti"

en: /Test Statistic/Degrees of Freedom/p-Value/Critical Value
bs: /Statistika probe/Stepeni slobode/p-vrednost/Kritična vrijednost

en: Test of Independence (%s)
bs: Proba nezavisnosti (%s)

en: Test of Homogeneity (%s)
bs: Proba istovrsnosti (%s)

en: Test of Independence
bs: Proba nezavisnosti

en: Test of Homogeneity
bs: Proba istovrsnosti

en: Row %d
bs: Red %d

en: Standard Error
bs: Standardna greška

en: "γ =" * 0.000
bs: „γ =“ * 0.000

en: Holt's trend corrected exponential
    smoothing requires at least 2
    output columns for each data set.
bs: Holtova težnja ispravljenog
    eksponencijalnog ublažavanja
    zahtjeva najmanje 2 izlazne
    kolone za svaki skup podataka.

en: "δ =" * 0.000
bs: „δ =“ * 0.000

en: /Level/Trend/Seasonal Adjustment
bs: /Nivo/Naklonost/Sezonsko dotjerivanje

en: The additive Holt-Winters exponential
    smoothing method requires at least 4
    output columns for each data set.
bs: Metod dodatnog Holt-Vintersovog
    eksponencijalnog ublažavanja zahteva
    najmanje 4 izlazne kolone za svaki
    skup podataka.

en: The multiplicative Holt-Winters exponential
    smoothing method requires at least 4
    output columns for each data set.
bs: Metod umnožavajućeg Holt-Vintersovog
    eksponencijalnog ublažavanja zahteva
    najmanje 4 izlazne kolone za svaki
    skup podataka.

en: Exponential Smoothing (%s)
bs: Eksponencijalno uglađivanje (%s)

en: /Frequency Table/Category
bs: /Tabela učestalosti/Kategorija

en: Area %d
bs: Oblast %d

en: Frequency Table (%s)
bs: Tabela učestalosti (%s)

en: Frequency Table
bs: Tabela učestalosti

note: translator note: only translate the "to below" and "up to" exclusive of the quotation marks:
en: "to below" * General
bs: "ispod" * Opšte

en: "up to" * General
bs: "sve do" * Opšte

note: translator note: only translate the "to" and "\xe2\x88\x9e" exclusive of the quotation marks:
en: "to" * "∞"
bs: "do" * "∞"

note: translator note: only translate the "from" and "above" exclusive of the quotation marks:
en: "from" * General
bs: "od" * Opšte

en: "above" * General
bs: "iznad" * Opšte

note: translator note: only translate the "from" and "\xe2\x88\x92\xe2\x88\x9e" exclusive of the quotation marks:
en: "from" * "−∞";"from" * "−∞"
bs: "od" * "−∞";"od" * "−∞"

en: Kaplan-Meier
bs: Kaplan-Majer

en: /At Risk/Deaths/Censures/Probability
bs: /Na rizik/Smrti/Cenzure/Verovatnoća

en: /At Risk/Deaths/Probability
bs: /Na rizik/Smrti/Verovatnoća

en: Median
bs: Srednja

en: /Log-Rank Test/Statistic/Degrees of Freedom/p-Value
bs: /Log-rank proba/Statistika/Stepeni slobode/p-vrednost

en: Kaplan-Meier (%s)
bs: Kaplan-Majer (%s)

en: Kaplan-Meier Estimates
bs: Kaplan-Majerove procjene

en: For the Anderson-Darling Test
    the sample size must be at
    least 8.
bs: Za Anderson-Darlingovu probu
    veličina uzorka mora biti
    najmanje 8.

en: For the Cramér-von Mises Test
    the sample size must be at
    least 8.
bs: Za Kramer-von Mizesovu probu
    veličina uzorka mora biti
    najmanje 8.

en: For the Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Test
    the sample size must be at least 5.
bs: Za Liljeforsovu (Kolmogorovu-Smirnovu) probu
    veličina uzorka mora biti najmanje 5.

en: For the Shapiro-Francia Test
    the sample size must be at
    least 5 and at most 5000.
bs: Za Šapiro-Franća probu
    veličina uzorka mora biti
    najmanje 5 a najviše 5000.

note: xgettext: * Note to translators: in the following string and others liki it, * the "/" is a separator character that can bje changed to anything * if the translation needs the slash; just usi, say, "|" instead. * * The items are bundled liki this to increase translation context.
en: /Alpha/p-Value/Statistic/N/Conclusion
bs: /Alfa/p-vrednost/Statistika/N/Zaključak

en: Not normal
bs: Nije normalno

en: Possibly normal
bs: Moguće normalno

en: Normality Test (%s)
bs: Proba normalnosti (%s)

en: Normality Test
bs: Proba normalnosti

en: /Student-t Test/N/Observed Mean/Hypothesized Mean/Observed Variance/Test Statistic/df/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
bs: /Student-t proba/N/Posmatrana srednja vrednost/Pretpostavljena srednja vrednost/Posmatrana varijansa/Statistika probe/df/α/P(T≤t) jednostrani/P(T≤t) dvostrani

en: Student-t Test (%s)
bs: Proba studenta-t (%s)

en: Student-t Test
bs: Studentov-t test

en: Principal components analysis has insufficient space.
bs: Analiza glavnih sastojaka nema dovoljno prostora.

note: translator info: The quotation marks in the next strings need to remain sinci these are Excel-style format strings
en: "Principal Components Analysis";[Red]"Principal Components Analysis is invalid."
bs: "Analiza glavnih sastojaka";[Crveno]"Analiza glavnih sastojaka je neispravna."

en: Covariances
bs: Kovarijanse

en: /Count/Mean/Variance//Eigenvalues/Eigenvectors
bs: /Brojanje/Srednja vrednost/Varijansa//Lična vrednost/Lični vektor

en: Percent of Trace
bs: Procenat traga

en: Principal Components Analysis (%s)
bs: Analiza glavnih sastojaka (%s)

en: /Sign Test/Median/Predicted Median/Test Statistic/N/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
bs: /Proba znaka/Medijana/Predviđena medijana/Statistika probe/N/α/P(T≤t) jednostrani/P(T≤t) dvostrani

en: /Sign Test/Median/Predicted Difference/Test Statistic/N/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
bs: /Proba znaka/Medijana/Predviđena razlika/Statistika probe/N/α/P(T≤t) jednostrani/P(T≤t) dvostrani

en: Sign Test (%s)
bs: Proba znaka (%s)

en: /Wilcoxon Signed Rank Test/Median/Predicted Median/N/S−/S+/Test Statistic/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
bs: /Proba Vilkoksonovog potpisanog ranga/Medijana/Predviđena medijana//N/S−/S+/Statistika probe/α/P(T≤t) jednostrani/P(T≤t) dvostrani

en: This p-value is calculated by a normal approximation.
    It is only valid if the sample size is at least 12.
bs: Ova p-vrednost se izračunava normalnim zaokruživanjem.
    Ispravna je samo ako je veličina uzorka najmanje 12.

en: /Wilcoxon Signed Rank Test/Median/Observed Median Difference/Predicted Median Difference/N/S−/S+/Test Statistic/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
bs: /Proba Vilkoksonovog potpisanog ranga/Medijana/Razlika posmatrane medijane/Razlika predviđene medijane/N/S−/S+/Statistika probe/α/P(T≤t) jednostrani/P(T≤t) dvostrani

en: Wilcoxon Signed Rank Test (%s)
bs: Proba Vilkoksonovog potpisanog ranga (%s)

en: Area %i
bs: Oblast %i

en: Variable %i
bs: Promjenljiva %i

en: Correlations
bs: Korelacije

en: Correlation (%s)
bs: Korelacija (%s)

en: Covariance (%s)
bs: Kovarijansa (%s)

note: * Note to translators: in the following string and others liki it, * the "/" is a separator character that can bje changed to anything * if the translation needs the slash; just usi, say, "|" instead. * * The items are bundled liki this to increase translation context.
en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
bs: /Srednja vrednost/Standardna greška/Medijana/Mod/Standardno odstupanje/Varijansa uzorka/Zakrivljenost/Odstupanje/Opseg/Najmanje/Najviše/Zbir/Broj

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
bs: /%%%s%%%% CI za srednju vrijednost od/do

en: Largest (%d)
bs: Najveći (%d)

en: Smallest (%d)
bs: Najmalji (%d)

en: Descriptive Statistics (%s)
bs: Opisna Statistika (%s)

en: Sampling (%s)
bs: Prikupljanje uzoraka (%s)

en: Sample
bs: Uzorak, primjerak

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
bs: /Srednja vrednost/Poznata varijansa/Osmatranja/Pretpostavljena razlika srednje vrednosti/Posmatrana razlika srednje vrednosti/z/P (Z<=z) jednostrano/z kritično jednostrano/P (Z<=z) dvostrano/z kritično dvostrano

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/Variance of the Differences/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
bs: /Srednja vrednost/Varijansa/Osmatranja/Pirsonova korelacija/Pretpostavljena razlika srednje vrednosti/Posmatrana razlika srednje vrednosti/Varijansa razlika/df/t podaci/P (T<=t) jednostrano/t kritično jednostrano/P (T<=t) dvostrano/t kritično dvostrano

en: t-Test, paired (%s)
bs: t-Test, upareni (%s)

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
bs: /Srednja vrednost/Varijansa/Osmatranja/Objedinjena varijansa/Pretpostavljena razlika srednje vrednosti/Posmatrana razlika srednje vrednosti/df/t podaci/P (T<=t) jednostrano/t kritično jednostrano/P (T<=t) dvostrano/t kritično dvostrano

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
bs: /Srednja vrednost/Varijansa/Osmatranja/Pretpostavljena razlika srednje vrednosti/Posmatrana razlika srednje vrednosti/df/t podaci/P (T<=t) jednostrano/t kritično jednostrano/P (T<=t) dvostrano/t kritično dvostrano

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
bs: /Srednja vrednost/Varijansa/Osmatranja/df/F/P (F<=f) desni kraj/F kritični desni kraj/P (f<=F) lijevi kraj/F kritični lijevi kraj/P dvostrano/F kritično dvostrano

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R^2/Standard Error/Adjusted R^2/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
bs: /IZLAZ SAŽETKA//Statistika odstupanja/Višestruko R/R^2/Standardna greška/Dotjerano R^2/Osmatranja//ANOVA//Odstupanje/Ostatak/Ukupno///Presretanje

en: Response Variable
bs: Promjenljiva odgovora

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
bs: /df/SS/MS/F/Značenje za F

en: /Coefficients/Standard Error/t-Statistics/p-Value
bs: /Koeficijenti/Standardna greška/t-statistika/p-vrednost

note: xgettext: this is an Excel-style number format.  Usi "..." quotes and do not translate the 0%
en: "Lower" 0%
bs: "Donje" 0%

note: xgettext: this is an Excel-style number format.  Usi "..." quotes and do not translate the 0%
en: "Upper" 0%
bs: "Gornje" 0%

en: Probability of observing a t-statistic
    whose absolute value is at least as large
    as the absolute value of the actually
    observed t-statistic, assuming the null
    hypothesis is in fact true.
bs: Verovatnoća posmatranja t-statistike čija
    je apsolutna vrijednost velika barem kao
    apsolutna vrijednost trenutno posmatrane
    t-statistike, pod pretpostavkom da je
    nulta hipoteza u stvari istinita.

en: This value is not the square of R
    but the uncentered version of the
    coefficient of determination; that
    is, the proportion of the sum of
    squares explained by the model.
bs: Ova vrijednost nije kvadrat
    od P već neusredišteno izdanje
    koeficijenta determinacije;
    tako je, to je odnos zbira
    kvadrata koje objašnjava model.

en: Constant
bs: Konstanta

en: /Prediction//Residual/Leverages/Internally studentized/Externally studentized/p-Value
bs: /Predviđanje//Ostatak/Poluge/Studentirano iznutra/Studentirano spolja/p-vrijednost

en: /SUMMARY OUTPUT//Independent Variable//Observations
bs: /IZLAZ SAŽETKA//Nezavisna promenljiva//Osmatranja

en: /SUMMARY OUTPUT//Response Variable//Observations
bs: /IZLAZ SAŽETKA//Promenljiva odgovora//Osmatranja

en: /Response Variable/R^2/Slope/Intercept/F/Significance of F
bs: /Promenljiva odgovora/R^2/Nagib/Presretanje/F/Značenje za F

en: /Independent Variable/R^2/Slope/Intercept/F/Significance of F
bs: /Nezavisna promenljiva/R^2/Nagib/Presretanje/F/Značenje za F

en: Regression (%s)
bs: Regresija (%s)

en: Moving Average (%s)
bs: Usrednjavanje (%s)

en: Ranks & Percentiles
bs: Rangovi i procenti

en: Point
bs: Tačka

en: Rank
bs: Rang, vrednovanje

en: Percentile Rank
bs: Rang procenta

en: Ranks (%s)
bs: Rangovi (%s)

en: Ranks
bs: Rangovi

en: Anova: Single Factor
bs: Anova: jedan faktor

en: SUMMARY
bs: IZVEŠTAJ

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
bs: /Grupe/Prebrojavanje/Zbir/Prosečno/Varijacija

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
bs: /ANOVA/Izvor varijacije/Između grupa/Unutar grupa/Ukupno

en: Single Factor ANOVA (%s)
bs: ANOVA sa jednim činiocem (%s)

en: Single Factor ANOVA
bs: Jedan faktor ANOVA

en: Inverse Fourier Transform
bs: Obrnuti Furijevi redovi

en: Fourier Transform
bs: Furijeovi redovi

en: /Real/Imaginary
bs: /Realni/Imaginarni

en: Fourier Series (%s)
bs: Furijeovi redovi (%s)

en: Fourier Series
bs: Furijeovi redovi

en: /Rank-Sum/N/U/Ties/Statistic/U-Statistic/p-Value
bs: /Zbir ranga/N/U/Veze/Statistika/U-statistika/p-vrednost

en: This p-value is calculated using a
    normal approximation, so it is
    only valid for large samples of
    at least 15 observations in each
    population, and few if any ties.
bs: Ova p-vrednost se izračunava korišćenjem
    normalnog zaokruživanja, tako da je ispravna
    samo za velike uzorke sa najmanje 15
    osmatranja u svakoj populaciji,
    i malo ako ima nekih veza.

en: Since there is insufficient space
    for the third column of output,
    this value is not calculated.
bs: Kako nema dovoljno prostora
    za treću kolonu izlaza, ova
    vrijednost se ne izračunava.

en: Wilcoxon-Mann-Whitney Test (%s)
bs: Vilkokson-Man-Vitnijeva proba (%s)

en: New Sheet
bs: Nova tabela

en: New Workbook
bs: Nova radna sveska

en: Gnumeric
bs: Gnumerik

en: Worksheet:
bs: Radna sveska:

en: Report Created:
bs: Izvještaj stvoren:

en: Shuffled
bs: Nasumično

en: Fill Series (%s)
bs: Popuni redove (%s)

en: Filtered
bs: Izdvojene

en: /Advanced Filter:/Source Range:/Criteria Range:
bs: /Napredni propusnik:/Opseg izvora:/Opseg mjerila:

en: Advanced Filter (%s)
bs: Napredni propusnik (%s)

en: Invalid solver target
bs: Neispravna meta rešavača

en: Target cell, %s, must contain a formula that evaluates to a number
bs: Polje za rezultat, %s, treba da sadrži formulu koja se procjenjuje na broj

en: Invalid solver input range
bs: Neispravan ulazni opseg rešavača

en: Input cell %s contains a formula
bs: Ulazno polje %s sadrži formulu

en: Solver constraint #%d is invalid
bs: Ograničenje rešavača #%d je neispravno

en: Timeout
bs: Vremenski rok

en: Failed to create file for linear program
bs: Nisam uspeo da napravim datoteku za linearni program

en: Failed to create linear program file
bs: Nisam uspeo da napravim datoteku linearnog programa

en: Failed to save linear program
bs: Nisam uspeo da sačuvam linearni program

en: Target
bs: Cilj

en: Status
bs: Stanje

en: Minimize
bs: Umanji

en: Maximize
bs: Uvećaj

en: Lower
bs: Smanji

en: Upper
bs: Gornja

en: Slack
bs: Promjenljiv

en: At limit
bs: Na ograničenju

en: Outside bounds
bs: Spoljne granice

en: Condition
bs: Uslov

en: No constraints
bs: Bez ograničenja

en: Gnumeric is unable to locate the program <i>%s</i> needed for the <i>%s</i> solver.  For more information see %s.
    
    Would you like to locate it yourself?
bs: Gnomov brojevnik ne može da pronađe program <i>%s</i> potreban <i>%s</i> rešavaču.  Za više podataka pogledajte %s.
    
    Da li želite sami da ga pronađete?

en: Unable to locate %s
bs: Ne mogu da pronađem „%s“

en: Locate the %s program
bs: Pronađite program %s

en: Cholesky Decomposition of the Covariance Matrix
bs: Čoleskijevo razlaganje matrice kovarijanse

en: Uncorrelated Random Variables
bs: Neuzajamne slučajne promjenljive

en: Correlated Random Variables
bs: Uzajamne slučajne promjenljive

en: Correlated Random Numbers (%s)
bs: Uzajamni nasumični brojevi (%s)

en: Correlated Random Numbers
bs: Uzajamni nasumični brojevi

en: Generating Random Numbers...
bs: Stvaram slučajne brojeve...

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
bs: Ulazni opseg verovatnoće sadrži neku ne-brojnu vrijednost.
    Sve verovatnoće moraju biti nenegativni brojevi.

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
bs: Ulazni opseg verovatnoće sadrži negativan broj.
    Sve verovatnoće moraju bite ne-negativni brojevi!

en: None of the values in the value range may be empty!
bs: Nijedna od vrijednosti u opsegu vrijednosti ne može biti prazna!

en: The probabilities may not all be 0!
bs: Ne mogu sve verovatnoće istovremeno biti jednake nuli

en: Random Numbers (%s)
bs: Slučajni brojevi (%s)

en: Input variable did not yield to a numeric value. Check the model (maybe your last round # is too high).
bs: Ulazna promjenljiva nije proizvela brojnu vrijednost. Provjerite model (možda Vaše posljednje zaokruživanje # je preveliko).

en: Output variable did not yield to a numeric value. Check the output variables in your model (maybe your last round # is too high).
bs: Izlazna promjenljiva nije proizvela brojnu vrijednost. Provjerite izlazne promjenljive u vašem modelu (možda je Vaše posljednje zaokruživanje # preveliko).

en: Simulation Report
bs: Izvještaj o simulaciji

en: Mean
bs: Sredina

en: Mode
bs: Režim

en: Std. Dev.
bs: Standardno odstupanje.

en: Variance
bs: Varijacija, odstupanje

en: Skewness
bs: Odstupanje

en: Kurtosis
bs: Zakrivljenost

en: Range
bs: Opseg

en: Count
bs: Broj, zbir

en: Confidence (95%)
bs: Povjerenje (95%)

en: Lower Limit (95%)
bs: Donje ograničenje (95%)

en: Upper Limit (95%)
bs: Gornje ograničenje (95%)

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
bs: IZVEŠTAJ KRUGA OPONAŠANJA #

en: Report
bs: Izvještaj

en: (Input)
bs: (Ulaz)

en: Maximum time exceeded. Simulation was not completed.
bs: Dostignuto je maksimalno vrijeme. Simulacija nije završena.

en: Tabulation
bs: Tabulacija

note: xgettext: The first %d gives the number of rows that match. The second %d gives the total number of rows. Assume that the total number of rows is always large (>10). Note that the english "matches" or "match" is the verb of this sentence! There is no explicit noun associated with the second %d in en
en: %d row of %d matches | %d rows of %d match
bs[0]: %d red od %d se poklapa
bs[1]: %d reda od %d se poklapaju
bs[2]: %d redova od %d se poklapa

note: xgettext: The %d gives the number of rows that match. This is input to ngettext.
en: %d row matches | %d rows match
bs[0]: %d red se poklapa
bs[1]: %d reda se poklapaju
bs[2]: %d redova se poklapa

note: Note: no entry for GNM_VALIDATION_OP_NONE
en: Between
bs: Između

en: Not_Between
bs: Nije_između

en: Equal
bs: Jednako

en: Not Equal
bs: Nije jednako

en: Greater Than
bs: Veće od

en: Less Than
bs: Manje od

en: Greater than or Equal
bs: Veće ili jednako

en: Less than or Equal
bs: Manje ili jednako

en: Missing formula for validation
bs: Nedostaje formula za potvrđivanje

en: Extra formula for validation
bs: Posebna formula za potvrđivanje

en: Gnumeric: Validation
bs: Gnumerik: Provjera ispravnosti

en: Cell %s is not permitted to be blank
bs: Nije dozvoljeno da polje %s bude prazno

en: Cell %s is not permitted to contain error values
bs: Nije dozvoljeno da polje %s sadrži vrijednosti greške

en: Cell %s is not permitted to contain strings
bs: Nije dozvoljeno da polje %s sadrži niske

en: '%s' is not an integer
bs: '%s' nije cio broj

en: '%s' is not a valid date
bs: '%s' nije ispravan datum

en: %s does not contain the new value.
bs: %s ne sadrži novu vrijednost.

en: %s is not true.
bs: %s nije tačno.

en: %s is out of permitted range
bs: %s je izvan dozvoljenog opsega

en: #NULL!
bs: #NIŠTA!

en: #DIV/0!
bs: #DELJENJE/0

en: #VALUE!
bs: #VREDNOST

en: #REF!
bs: #UPUĆUJE!

en: #NAME?
bs: #IME?

en: #NUM!
bs: #BROJ

en: #N/A
bs: #Nedostupno

en: Default file saver is not available.
bs: Podrazumijevani sistem za čuvanje datoteka nije dostupan.

note: File->PrintArea
en: Set Print Area
bs: Podesi oblast štampanja

en: Set Print Area to %s
bs: Podesi oblast štampanja na %s

en: Clear Print Area
bs: Očisti oblast štampanja

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
bs: U polju %s, tekući sadržaji
            %s
    su bili zamijenjeni sa
            %s
    što je pogrešno.
    
    Postupak zamjene je prekinut i ništa se nije izmijenilo.

en: Comment in cell %s!%s
bs: Napomena u polju %s!%s

note: TODO : No need to check simplicty.  XL applies for each non-discrete * selected region, (usi selection_apply).  Arrays and Merged regions * are permitted.
en: Insert rows
bs: Umetni vrste

en: Insert columns
bs: Umetni kolone

en: Show Detail
bs: Prikaži detalje

en: Hide Detail
bs: Sakrij detalje

en: can only be performed on an existing group
bs: jedino može biti izvedeno na postojećoj grupi

en: Ungroup
bs: Raspusti

en: Unable to start the help browser (%s).
    The system error message is: 
    
    %s
bs: Ne mogu da pokrenem preglednika pomoći (%s).
    Poruka greške sistema je sljedeća: 
    
    %s

en: Sort
bs: Poređaj

en: Choose object file
bs: Izaberite datoteku objekta

en: Set Horizontal Alignment
bs: Postavi vodoravno poravnanje

en: Set Vertical Alignment
bs: Postavi uspravno poravnanje

en: Format as General
bs: Oblikuj kao opšte

en: Format as Number
bs: Formatiraj kao brojeve

en: Format as Currency
bs: Formatiraj kao monetu

en: Format as Accounting
bs: Oblikuj kao računovodstvo

en: Format as Percentage
bs: Formatiraj kao procente

en: Format as Time
bs: Formatiraj kao vrijeme

en: Format as Date
bs: Formatiraj kao datum

en: Add Borders
bs: Dodaj granice

en: Remove borders
bs: Ukloni granice

en: Increase precision
bs: Povećaj preciznost

en: Decrease precision
bs: Umanji preciznost

en: Toggle thousands separator
bs: Uključi ili isključi razdvojnik hiljada

en: Copy down
bs: Umnoži dole

note: xgettext: copy from the cell to the lift into current cell -- this has nothing whatsoever to do with copyright.
en: Copy right
bs: Umnoži desno

en: _File
bs: _Datoteka

en: New From Template
bs: Novo iz šablona

en: _Edit
bs: _Uređivanje

en: C_lear
bs: O_čisti

en: _Modify
bs: _Izmeni

en: S_heet
bs: _Tabela

en: _Select
bs: I_zaberi

en: _View
bs: P_regled

en: _Windows
bs: _Prozori

en: _Toolbars
bs: Trake _alata

en: _Object
bs: _Objekat

en: S_pecial
bs: _Naročito

en: Func_tion Wrapper
bs: Prelamač _funkcije

en: F_ormat
bs: _Formatiranje

en: _Cells
bs: _Polje

en: _Text
bs: _Tekst

en: _Underline
bs: _Podvuci

en: C_olumn
bs: Ko_lona

note: ICK A DUPLICATE : we have no way to override a label on one proxy
en: _Sheet
bs: _Tabela

en: _Tools
bs: _Alati

en: Sce_narios
bs: Sc_enariji

en: _Statistics
bs: _Statistika

en: _Descriptive Statistics
bs: _Opisna statistika

en: Fre_quency Tables
bs: Tabele _učestalosti

en: De_pendent Observations
bs: Zavisna _osmatranja

en: F_orecast
bs: _Prognoza

en: _One Sample Tests
bs: Probe _jednog uzorka

en: Claims About a Me_dian
bs: Tvrdnja o me_dijani

en: _Two Sample Tests
bs: Probe _dva uzorka

en: Claims About Two Me_dians
bs: Tvrdnja o dvije me_dijane

en: Claims About Two _Means
bs: Tvrdnja o dvije srednje _vrednosti

en: _Multiple Sample Tests
bs: Probe _više uzoraka

en: Contin_gency Table
bs: Tabela _slučajnosti

en: _Data
bs: Po_daci

en: F_ill
bs: _Ispuni

en: _Random Generators
bs: Tvorac _nasumičnosti

en: _Group and Outline
bs: _Grupiši i odvoj

en: Import _Data
bs: _Uvezi podatke

en: E_xport Data
bs: _Izvezi podatke

en: Data S_licer
bs: Djelilac _podataka

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _New
bs: _Novo.

en: Create a new workbook
bs: Napravi novu radnu svesku

en: Open a file
bs: Otvori datoteku

en: Save the current workbook
bs: Sačuvaj tekuću radnu svesku

en: Save the current workbook with a different name
bs: Sačuvaj tekuću radnu svesku pod drugim imenom

en: Sen_d To...
bs: Poša_lji na...

en: Send the current file via email
bs: Pošalji tekuću datoteku e-poštom

en: Print Area & Breaks
bs: Oblast štampe i prekidi

en: Page Set_up...
bs: Podešavanje _strane...

en: Setup the page settings for your current printer
bs: Podesi podešavanja stranice za tekući štampač

en: Print preview
bs: Prikaz pred štampu

en: Print the current file
bs: Odštampaj tekuću datoteku

en: Full _History...
bs: Čitav _istorijat...

en: Access previously used file
bs: Pristupite prethodno korišćenoj datoteci

en: _Close
bs: _Zatvori

en: Close the current file
bs: Zatvori tekuću datoteku

en: _Quit
bs: _Izađi

en: Quit the application
bs: Izađi iz programa

en: Copy the selection
bs: Umnoži označeno

en: _Name...
bs: _Naziv...

en: Insert a defined name
bs: Umetni određeni naziv

en: _Contents
bs: _Sadržaj

en: Open a viewer for Gnumeric's documentation
bs: Otvori pregledač za dokumentaciju Gnomovog brojevnika

en: _Functions
bs: _Funkcije

en: Functions help
bs: Pomoć funkcija

en: Gnumeric on the _Web
bs: _Veb stranica Gnomovog brojevnika

en: Browse to Gnumeric's website
bs: Razgledaj Gnimerikov veb sajt

en: _Live Assistance
bs: Ispomoć _uživo

en: See if anyone is available to answer questions
bs: Pogledajte da li je neko dostupan da odgovori na pitanja

en: Report a _Problem
bs: Izvesti o _problemu

en: Report problem
bs: Izvijestite o problemu

en: _About
bs: _O programu

en: About this application
bs: O ovom programu

en: Cut the selection
bs: Iseci označeno

en: Paste the clipboard
bs: Ubaci iz spiska isječaka

note: Edit -> Sheet
en: _Manage Sheets...
bs: _Upravljanje tabelama...

en: Manage the sheets in this workbook
bs: Upravljanje tabelama u ovoj radnoj svesci

en: Insert a new sheet
bs: Ubaci novu tabelu

en: _Append
bs: Dopu_ni

en: Append a new sheet
bs: Ubaci novu tabelu

en: _Duplicate
bs: _Duplikat

en: Make a copy of the current sheet
bs: Napravi još jedan primjerak tekuće tabele

en: _Remove
bs: _Ukloni

en: Irrevocably remove an entire sheet
bs: Nepovratno ukloni čitav list

en: Re_name...
bs: _Preimenuj...

en: Rename the current sheet
bs: Preimenuj tekuću tabelu

en: Resize...
bs: Promjeni veličinu...

en: Change the size of the current sheet
bs: Promijenite veličinu tekućeg lista

note: View
en: _New View...
bs: _Novi pogled...

en: Create a new view of the workbook
bs: Napravi novi pogled na radnu svesku

note: Format
en: View _Properties...
bs: _Svojstva prikaza...

en: Modify the view properties
bs: Izmijenite svojstva prikaza

note: File
en: Document Proper_ties...
bs: Svojstva _dokumenta...

en: Edit document properties
bs: Izmijenite svojstva dokumenta

en: Use the current selection as print area
bs: Koristite tekući izbor kao oblast štampanja

en: Undefine the print area
bs: Poništite odrednicu oblasti štampanja

en: Show Print Area
bs: Prikaži oblast štampanja

en: Select the print area
bs: Izaberi oblast štampanja

en: Set Column Page Break
bs: Podesi prelom kolone stranice

en: Split the page to the left of this column
bs: Podjeli stranicu na lijevo od ove kolone

en: Set Row Page Break
bs: Podesi prelom reda stranice

en: Split the page above this row
bs: Podjeli stranicu iznad ovog reda

en: Remove all manual pagebreaks from this sheet
bs: Ukloni sve ručne prelome stranice iz ovog lista

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
bs: Očisti formate označenih polja, napomene i sadržaj

en: _Formats & Hyperlinks
bs: _Oblikovanja i hiperveze

en: Clear the selected cells' formats and hyperlinks
bs: Očistite oblikovanja i hiperveze izabranih polja

en: Delete the selected cells' comments
bs: Uklonite napomene iz označenih polja

en: Clear the selected cells' contents
bs: Ukloni sadržaj iz označenih polja

en: A_ll Filtered Rows
bs: Sve propuštene _redove

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents in the filtered rows
bs: Očistite oblikovanja, napomene i sadržaj izabranih polja u propuštenim redovima

en: F_ormats & Hyperlinks in Filtered Rows
bs: Oblikovanja i _hiperveze u propuštenim redovima

en: Clear the selected cells' formats and hyperlinks in the filtered rows
bs: Očistite oblikovanja i hiperveze izabranih polja u propuštenim redovima

en: Comme_nts in Filtered Rows
bs: _Napomene u propuštenim redovima

en: Delete the selected cells' comments in the filtered rows
bs: Obrišite napomene izabranih polja u propuštenim redovima

en: Content_s of Filtered Rows
bs: _Sadržaj u propuštenim redovima

en: Clear the selected cells' contents in the filtered rows
bs: Obrišite sadržaj izabranih polja u propuštenim redovima

note: Edit -> Delete Translators: Delete "Rows" Translators: Insert "Rows"
en: _Rows
bs: _Redovi

en: Delete the row(s) containing the selected cells
bs: Obrišite red(ove) koji sadrže izabrana polja

note: Translators: Delete "Columns" Translators: Insert "Columns"
en: _Columns
bs: _Kolone

en: Delete the column(s) containing the selected cells
bs: Obrišite kolonu(e) koje sadrže izabrana polja

note: A duplicate that should not go into the minus, used only for the accelerator Insert
en: C_ells...
bs: P_olja...

en: Delete the selected cells, shifting others into their place
bs: Obrišite izabrana polja, pomerajući ostala na njihova mjesta

en: _Hyperlinks
bs: _Hiperveza

en: Delete the selected cells' hyperlinks
bs: Obrišite hiperveze iz označenih polja

en: Select all cells in the spreadsheet
bs: Izaberi sva polja u tabeli

en: Select an entire column
bs: Označite jednu cijelu kolonu

en: Select an entire row
bs: Označite jednu cijelu vrstu

en: Arra_y
bs: _Niz

en: Select an array of cells
bs: Označite niz polja

en: _Depends
bs: _Zavisi

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
bs: Označi sva polja koja zavise od polja koje se upravo uređuje

en: _Inputs
bs: _Unosi

en: Select all the cells are used by the current edit cell
bs: Označi sva polja koja koristi polje koje se upravo uređuje

en: Next _Object
bs: Sljedeći _objekat

en: Select the next sheet object
bs: Izaberite sljedeći objekat lista

en: Go to Top
bs: Idi na vrh

en: Go to the top of the data
bs: Idite na vrh podataka

en: Go to Bottom
bs: Idi na dno

en: Go to the bottom of the data
bs: Idite na dno podataka

en: Go to First
bs: Idi na prvo

en: Go to the first data cell
bs: Idite na prvo polje podataka

en: Go to Last
bs: Idi na posljednje

en: Go to the last data cell
bs: Idite na posljednje polje podataka

en: _Go to Cell...
bs: _Idi na Ćeliju...

en: Jump to a specified cell
bs: Skoči do određenog polja

note: Edit
en: Repeat
bs: Ponovi

en: Repeat the previous action
bs: Ponovite prethodnu radnju

en: P_aste Special...
bs: Z_alijepi Posebno...

en: Paste with optional filters and transformations
bs: Ubaci posljednju stavku sa spiska isječaka uz opcione filtre i transformacije

en: Co_mment...
bs: _Napomene...

en: Edit the selected cell's comment
bs: Uredi sadržaj onačenog polja

en: Hyper_link...
bs: V_eza...

en: Edit the selected cell's hyperlink
bs: Uredite hipervezu izabranog polja

en: _Auto generate names...
bs: Automatski predloži naz_ive...

en: Use the current selection to create names
bs: Koristi tekući izbor kako bi napravio nazive

en: S_earch...
bs: _Potraži...

en: Search for something
bs: Potražite neki tekst

en: Search _& Replace...
bs: Nađi i _zameni...

en: Search for something and replace it with something else
bs: Potražite nešto i zamijenite ga nečim drugim

en: Recalculate
bs: Preračunaj

en: Recalculate the spreadsheet
bs: Preračunaj tabelu

en: Preferences...
bs: Postavke...

en: Change Gnumeric Preferences
bs: Izmjeni Gnumerik postavke

note: View
en: _Freeze Panes
bs: _Zamrzni panele

en: Freeze the top left of the sheet
bs: Zamrzni gornji lijevi dio tabele

note: dubious
en: _Zoom...
bs: U_većaj...

en: Zoom the spreadsheet in or out
bs: Uvećaj ili umanji prikaz tabele

en: Zoom _In
bs: U_većaj

en: Increase the zoom to make things larger
bs: Povećajte uvećanje da učinite stvari većim

en: Zoom _Out
bs: U_manji

en: Decrease the zoom to make things smaller
bs: Smanjite uvećanje da učinite stvari manjim

en: Insert new cells
bs: Umetni nova polja

en: Insert new columns
bs: Umetni nove kolone

en: Insert new rows
bs: Umetni nove vrste

en: C_hart...
bs: Grafik...

en: Insert a Chart
bs: Umetnite grafik

en: _New...
bs: _Novo...

en: Insert a new Goffice component object
bs: Umetnite novi sastavni objekat Gofisa

en: _From File...
bs: _Iz Datoteke...

en: Insert a new Goffice component object from a file
bs: Umetnite novi sastavni objekat Gofisa iz datoteke

en: _Image...
bs: _Slika...

en: Insert an image
bs: Umetni sliku

en: Insert a comment
bs: Umetnite napomenu

en: Insert a Hyperlink
bs: Ubaci vezu

en: Sort (_Descending)
bs: Poređaj (_Opadajuće)

en: Wrap with SORT (descending)
bs: Prelomi sa REĐANJEM (opadajuće)

en: Sort (_Ascending)
bs: Poređaj (_Rastuće)

en: Wrap with SORT (ascending)
bs: Prelomi sa REĐANJEM (rastuće)

note: Insert -> Special
en: Current _Date
bs: Trenutni_Datum

en: Insert the current date into the selected cell(s)
bs: Ubaci tekući datum u onačeno polje(a)

en: Current _Time
bs: Trenutno_Vrijeme

en: Insert the current time into the selected cell(s)
bs: Ubaci trenutno vrijeme u označeno polje(a)

en: Current D_ate and Time
bs: Trenutni D_atum i Vrijeme

en: Insert the current date and time into the selected cell(s)
bs: Ubacite trenutni datum i vrijeme u izabrano polje(a)

note: Insert -> Nami
en: _Names...
bs: _Nazivi...

en: Edit defined names for expressions
bs: Uredite određene nazive za izraze

note: Format
en: _Autoformat...
bs: Auto_matski formatiraj...

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
bs: Formatiraj neki skup polja prema predefinisanom šablonu

en: Direction
bs: Usmjerenje

en: Toggle sheet direction, left-to-right vs right-to-left
bs: Okinite usmjerenje lista, s lijeva na desno naspram s desna na lijevo

note: Format -> Cells
en: _Format...
bs: _Oblikuj...

en: Modify the formatting of the selected cells
bs: Izmjeni formatiranje označenih polja

en: _Conditional Formatting...
bs: _Uvjetno Oblikovanje...

en: Modify the conditional formatting of the selected cells
bs: Izmijenite uslovno oblikovanje izabranih polja

en: Ensure rows are just tall enough to display content of selection
bs: Provjerite da li su redovi dovoljno visoki da prikažu sadržaj izbora

en: Ensure columns are just wide enough to display content of selection
bs: Provjerite da li su kolone dovoljno široke da prikažu sadržaj izbora

en: Change width of the selected columns
bs: Promjeni širinu označenih kolona

en: Ensure columns are just wide enough to display their content
bs: Provjerite da li su kolone dovoljno široke da prikažu sadržaj

en: Hide the selected columns
bs: Sakrij označene kolone

en: Make any hidden columns in the selection visible
bs: Učini vidljivim sve skrivene kolone u označenom djelu tabele

en: _Standard Width
bs: S_tandardna širina

en: Change the default column width
bs: Promjeni podrazumijevanu širinu kolona

note: Format -> Row
en: H_eight...
bs: _Visina...

en: Change height of the selected rows
bs: Izmjeni visinu obilježenih vrsta

en: Ensure rows are just tall enough to display their content
bs: Provjerite da li su redovi dovoljno visoki da prikažu sadržaj

en: Hide the selected rows
bs: Sakrij označene vrste

en: Make any hidden rows in the selection visible
bs: Učini vidljivim sve skrivene vrste u označenom djelu tabele

en: _Standard Height
bs: _Standardna visina

en: Change the default row height
bs: Promjeni podrazumijevanu visinu vrsta

note: Tools
en: _Plug-ins...
bs: _Dodaci...

en: Manage available plugin modules
bs: Upravljanje dostupnim dodacima modulima

en: Auto _Correct...
bs: Provjera pravopi_sa...

en: Automatically perform simple spell checking
bs: Automatski izvrši jednostavnu provjeru pravopisa

en: _Auto Save...
bs: Čuvanje do_kumenata...

en: Automatically save the current document at regular intervals
bs: Automatski sačuvaj tekući dokument u redovnim razmacima

en: _Goal Seek...
bs: Traženj_e rezultata...

en: Iteratively recalculate to find a target value
bs: Iterativno računaj kako bi pronašao rešenje

en: _Solver...
bs: Sistem za reša_vanje...

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
bs: Iterativno preračunavaj uzimajući u obzir ograničenja kako bi se približili rezultatu

en: Si_mulation...
bs: Opo_našanje...

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
bs: Zamjene odluke probe korišćenjem simulacije Monte Karlo za nalaženje mogućih izlaza i rizika koji se odnose na njih

note: Tools -> Scenarios
en: _View...
bs: _Pregledaj...

en: View, delete and report different scenarios
bs: Pregledajte, obrišite i izvijestite o raznim scenarijima

en: _Add...
bs: _Dodaj...

en: Add a new scenario
bs: Dodaj novi scenario

note: Statistics
en: _Sampling...
bs: _Uzorkovanje...

en: Periodic and random samples
bs: Periodični i slučajni uzorci

note: Statistics -> Descriptive
en: _Correlation...
bs: _Korelacija...

en: Pearson Correlation
bs: Pirsonova korelacija

en: Co_variance...
bs: K_ovarijansa...

en: _Descriptive Statistics...
bs: _Opisna statistika...

en: Various summary statistics
bs: Razna ukupna statistika

note: Statistics -> Descriptive -> Frequencies
en: Fre_quency Tables...
bs: Tabele _učestalosti...

en: Frequency tables for non-numeric data
bs: Tabele učestalosti za nebrojevne podatke

en: Various frequency tables for numeric data
bs: Razne tabele učestalosti za brojevne podatke

en: Ranks And _Percentiles...
bs: Rangovi i _procenti...

en: Ranks, placements and percentiles
bs: Rangovi, položaji i procenti

note: Statistics -> DependentObservations
en: _Fourier Analysis...
bs: _Furijeova analiza...

en: Principal Components Analysis...
bs: Analiza glavnih sastojaka...

note: Statistics -> DependentObservations -> Forecast
en: _Exponential Smoothing...
bs: _Eksponencijalno uglađivanje...

en: Exponential smoothing...
bs: Eksponencijalno uglađivanje...

en: _Moving Average...
bs: Pokr_etno usrednjavanje...

en: Moving average...
bs: Pokretno usrednjavanje...

en: _Regression...
bs: Re_gresija...

en: Regression Analysis
bs: Regresivna analiza

en: _Kaplan-Meier Estimates...
bs: _Kaplan-Majerove procjene...

en: Creation of Kaplan-Meier Survival Curves
bs: Napravite Kaplan-Mejerove krive opstanka

note: Statistics -> OneSample
en: _Normality Tests...
bs: Probe _normalnosti...

en: Testing a sample for normality
bs: Isprobajte uzorak za normalnostima

en: Claims About a _Mean...
bs: Tvrdnja o srednjoj _vrednosti...

en: Testing the value of a mean
bs: Isprobajte vrijednost srednje vrijednosti

note: Statistics -> OneSample -> OneMedian Statistics -> TwoSamples -> Two Medians
en: _Sign Test...
bs: _Proba znaka...

en: Testing the value of a median
bs: Isprobajte vrijednost medijane

en: _Wilcoxon Signed Rank Test...
bs: Proba _Vilkoksonovog potpisanog ranga...

note: Statistics -> TwoSamples
en: Claims About Two _Variances
bs: Tvrdnja o dvije _varijanse

en: Comparing two population variances
bs: Uporedite varijanse dvije populacije

note: Statistics -> TwoSamples -> Two Means
en: _Paired Samples...
bs: _Upareni Uzorci...

en: Comparing two population means for two paired samples
bs: Poredeći dvije populacije podrazumjeva za dva uparena uzorka

en: Unpaired Samples, _Equal Variances...
bs: Neupareni Uzorci,_Jednaka Odstupanja...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances
bs: Poredeći dvije populacije podrazumjeva za dva neuparena uzoraka iz populacija s jednakim odstupanjima

en: Unpaired Samples, _Unequal Variances...
bs: Neupareni Uzorci,_Nejednaka Odstupanja...

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances
bs: Poredeći dvije populacije podrazumjeva za dva neuparena uzoraka iz populacija s nejednakim odstupanjima

en: Unpaired Samples, _Known Variances...
bs: Neupareni uzorci, _nejednake varijanse...

en: Comparing two population means from populations with known variances
bs: Poredeći dvije populacije podrazumjeva iz populacija sa poznatim odstupanjima

en: Comparing the values of two medians of paired observations
bs: Uporedite vrijednosti dvije medijane uparenih osmatranja

en: Wilcoxon-_Mann-Whitney Test...
bs: Vilkokson-_Man-Vitnijeva proba...

en: Comparing the values of two medians of unpaired observations
bs: Uporedite vrijednosti dvije medijane neuparenih osmatranja

note: Statistics -> MultipleSamples Statistics -> MultipleSamples -> ANOVA
en: _One Factor...
bs: J_edan faktor...

en: One Factor Analysis of Variance...
bs: Analiza varijanse sa jednim faktorom...

en: _Two Factor...
bs: D_va faktora...

en: Two Factor Analysis of Variance...
bs: Analiza varijanse sa dva faktora...

note: Statistics -> MultipleSamples -> ContingencyTable
en: Test of _Homogeneity...
bs: Proba _istovrsnosti...

en: Chi Squared Test of Homogeneity...
bs: Proba istovrsnosti ki-a na kvadrat...

en: Test of _Independence...
bs: Proba _nezavisnosti...

en: Chi Squared Test of Independence...
bs: Proba nezavisnosti ki-a na kvadrat...

note: Data
en: _Sort...
bs: _Poređaj...

en: Sort the selected region
bs: Poslaži odabrane stavke

en: Sh_uffle...
bs: Meš_aj...

en: Shuffle cells, rows or columns
bs: Miješa polja, vrste ili kolone

en: _Validate...
bs: _Provera ispravnosti...

en: Validate input with preset criteria
bs: Provjera ispravnosti pod zadatim mjerilom

en: T_ext to Columns...
bs: _Tekst u kolone...

en: Parse the text in the selection into data
bs: Raščlani izabrani tekst u podatke

en: _Consolidate...
bs: Učvršćiv_anje...

en: Consolidate regions using a function
bs: Učvrstite oblasti koristeći funkcije

en: _Table...
bs: _Tabela...

en: Create a Data Table to evaluate a function with multiple inputs
bs: Napravite tabelu podataka da procijenite funkciju sa više ulaza

en: E_xport into Other Format...
bs: I_zvoz u Drugom Formatu...

en: Export the current workbook or sheet
bs: Izvezite tekuću radnu svesku ili list

en: Export as _Text File...
bs: Izvoz kao _Tekstualna Datoteka...

en: Export the current sheet as a text file
bs: Izvezite tekući list kao tekstualnu datoteku

en: Export as _CSV File...
bs: Izvoz kao _CSV Datoteka...

en: Export the current sheet as a csv file
bs: Izvezite tekući list kao csv datoteku

en: Repeat Export
bs: Ponovi izvoz

en: Repeat the last data export
bs: Ponovite posljednji izvoz podataka

note: Data -> Fill
en: Auto_fill
bs: S_amodopunjavanje

en: Automatically fill the current selection
bs: Automatski popuni tekući izbor

en: _Merge...
bs: _Stapanje...

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
bs: Stopite podatke kolone u list stvarajući dvostruke listove za svaki red

en: _Tabulate Dependency...
bs: _Tabelarne zavisnosti...

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
bs: Napravi tabelu vrijednosti polja kao funkciju od ostalih polja

en: _Series...
bs: _Redovi...

en: Fill according to a linear or exponential series
bs: Popuni prema vrijednostima linearnog ili eksponencijalnog reda

en: _Uncorrelated...
bs: _Neuzajamni...

en: Generate random numbers of a selection of distributions
bs: Stvorite slučajne brojeve izbora raspodjele

en: _Correlated...
bs: _Uzajamni...

en: Generate variates for correlated normal distributed random variables
bs: Stvorite varijante za uzajamne obično raspodijeljene nasumične promjenljive

en: Fill Downwards
bs: Popuniti prema dolje

en: Copy the content from the top row to the cells below
bs: Umnožite sadržaj iz gornjeg reda u polja ispod

en: Fill to Right
bs: Popuniti u Desno

en: Copy the content from the left column to the cells on the right
bs: Umnožite sadržaj iz lijeve kolone u desna polja

note: Data -> Outline
en: _Hide Detail
bs: S_kloni detalje

en: Collapse an outline group
bs: Skupi uokvirenu grupu

en: _Show Detail
bs: _Prikaži detalje

en: Uncollapse an outline group
bs: Raširite uokvirenu grupu

en: _Group...
bs: _Grupiši...

en: Add an outline group
bs: Dodaj uokvirenu grupu

en: _Ungroup...
bs: Ras_pusti...

en: Remove an outline group
bs: Ukloni uokvirenu grupu

note: Data -> Filter
en: Add _Auto Filter
bs: Dodaj _automatsko filtriranje

en: Add or remove a filter
bs: Dodaj ili ukloni filter

en: _Clear Advanced Filter
bs: _Očisti napredni propusnik

en: Show all rows hidden by an advanced filter
bs: Prikažite sve redove skrivene naprednim propusnikom

en: Advanced _Filter...
bs: Napredni f_iltar...

en: Filter data with given criteria
bs: Filtriraj podatke sa zadatim kriterijumom

note: Data -> External
en: Import _Text File...
bs: Uvezi tekstu_alnu datoteku...

en: Import data from a text file
bs: Uvezite podatke iz tekstualne datoteke

en: Import _Other File...
bs: Uvezi _drugu datoteku...

en: Import data from a file
bs: Uvezite podatke iz datoteke

note: Data -> Data Slicer label and tip are context dependent, seje wbcg_menu_state_update
en: Add _Data Slicer
bs: Dodaj delioca _podataka

en: Create a data slicer
bs: Napravite delioca podataka

en: _Refresh
bs: _Osveži

en: Regenerate a data slicer from the source data
bs: Ponovo stvorite delioca podataka iz podataka izvora

en: _Edit Data Slicer...
bs: _Uredi delioca podataka...

en: Adjust a data slicer
bs: Doterajte delioca podataka

note: Standard Toolbar
en: Sum
bs: Suma

en: Sum into the current cell
bs: Obrazuj sumu u tekućem polju

en: _Function...
bs: _Funkcija...

en: Edit a function in the current cell
bs: Izmjeni funkciju u tekućem polju

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
bs: Poređaj označenu oblast u rastućem poretku prema prvoj označenoj koloni

en: Sort Descending
bs: _Opadajući

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
bs: Poređaj označenu oblast u opadajućem poretku prema prvoj označenoj koloni

en: Create a frame
bs: Napravi okvir

en: Checkbox
bs: Kućica za potvrdu

en: Create a checkbox
bs: Napravi kućicu za izbor

en: Scrollbar
bs: Traka za pomjeranje

en: Create a scrollbar
bs: Napravi liniju sa klizačem

en: Slider
bs: Klizač

en: Create a slider
bs: Napravi klizač

en: SpinButton
bs: VrtećeDugme

en: Create a spin button
bs: Napravi vrtiće dugme

en: List
bs: Spisak

en: Create a list
bs: Kreirajte listu

en: Combo Box
bs: Kućica za izbor

en: Create a combo box
bs: Napravi padajuću listu

en: Create a line object
bs: Napravi linijski objekat

en: Arrow
bs: Strelica

en: Create an arrow object
bs: Napravi objekat strelicu

en: Rectangle
bs: Pravougaonik

en: Create a rectangle object
bs: Napravi pravougaonik

en: Ellipse
bs: Elipsa

en: Create an ellipse object
bs: Napravi elipsu

en: Create a button
bs: Napravi dugme

en: Create a radio button
bs: Napravi jednoizbornik

en: Merge a range of cells
bs: Sjedini čitav opseg polja

en: Unmerge
bs: Razdvoj

en: Split merged ranges of cells
bs: Rastavi spojene opsege polja

en: General
bs: Opšte

en: Format the selection as General
bs: Oblikuj izbor kao opšte

en: Format the selection as numbers
bs: Oblikuj izbor kao brojeve

en: Currency
bs: Valuta

en: Format the selection as currency
bs: Oblikuj izbor kao valutu

en: Accounting
bs: Računovodstvo

en: Format the selection as accounting
bs: Oblikuj izbor kao računovodstvo

en: Format the selection as percentage
bs: Oblikuj izbor kao procenat

en: Scientific
bs: Inženjerski

en: Format the selection as scientific
bs: Oblikuj izbor kao naučno

en: Format the selection as date
bs: Oblikuj izbor kao datum

en: Format the selection as time
bs: Oblikuj izbor kao vrijeme

en: AddBorders
bs: Dodaj ivice

en: Add a border around the selection
bs: Dodajte ivice oko izbora

en: ClearBorders
bs: Očisti ivice

en: Clear the border around the selection
bs: Očistite granice oko izbora

en: Thousands Separator
bs: Razdvojnik hiljada

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
bs: Postavi format označenih polja tako da uključuje razdvojnik hiljada

en: Increase Precision
bs: Povećaj preciznost

en: Increase the number of decimals displayed
bs: Povećaj broj decimalnih mjesta koja se prikazuju

en: Decrease Precision
bs: Umanji preciznost

en: Decrease the number of decimals displayed
bs: Smanji broj decimalnih mjesta koja se prikazuju

en: Decrease the indent, and align the contents to the left
bs: Smanjite uvlačenje, i poravnajte sadržaj na lijevo

en: Increase the indent, and align the contents to the left
bs: Povećajte uvlačenje, i poravnajte sadržaj na lijevo

en: Display _Outlines
bs: Prikaži _okvire

en: Toggle whether or not to display outline groups
bs: Da li se prikazuju uokvirene grupe

en: Outlines _Below
bs: Okviri _ispod

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
bs: Da li da prikaže okvire redova gore ili dolje

en: Outlines _Right
bs: Okviri _desno

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
bs: Da li da prikaže okvire kolona na lijevoj ili desnoj strani

en: Display _Formulæ
bs: Prikaži _formule

en: Display the value of a formula or the formula itself
bs: Prikaži vrijednost formule ili samu formulu

en: _Hide Zeros
bs: Sakrij _nule

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
bs: Da li prikazivati nule kao praznine

en: Hide _Gridlines
bs: Sakrij mr_ežu

en: Toggle whether or not to display gridlines
bs: Da li prikazivati mrežu linija

en: Hide _Column Headers
bs: Sakrij za_glavlja kolona

en: Toggle whether or not to display column headers
bs: Da li da prikazuje zaglavlje kolone

en: Hide _Row Headers
bs: Sakrij zaglavlja br_sta

en: Toggle whether or not to display row headers
bs: Da li se prikazuju zaglavlja vrsta

note: TODO : Makije this a sub mijenu when we have more convention types
en: Use R1C1 N_otation
bs: Koristi R1C1 _obeležavanje

en: Display addresses as R1C1 or A1
bs: Prikažite adrese kao R1C1 ili A1

en: _Left Align
bs: Poravnaj _levo

en: Align left
bs: Poravnajte na lijevo

en: _Center
bs: Po _sredini

en: Center horizontally
bs: Usredišti vodoravno

en: _Right Align
bs: Poravnaj _desno

en: Align right
bs: Poravnajte na desno

en: _Center Across Selection
bs: _Usredišti preko izbora

en: Center horizontally across the selection
bs: Usredištite vodoravno preko izbora

en: _Merge and Center
bs: _Spoji i usredišti

en: Merge the selection into 1 cell, and center horizontally.
bs: Spojite izbor u jedno polje, i centriraj vodoravno.

en: Align _Top
bs: Poravnaj _gore

en: Align Top
bs: Poravnajte na gore

en: _Vertically Center
bs: Usredišti _uspravno

en: Vertically Center
bs: Usredištite uspravno

en: Align _Bottom
bs: Poravnaj _dole

en: Align Bottom
bs: Poravnajte dole

en: View _Statusbar
bs: Prikaži traku _stanja

en: Toggle visibility of statusbar
bs: Okinite vidljivost trake stanja

en: F_ull Screen
bs: _Preko cijelog ekrana

en: Switch to or from full screen mode
bs: Prebacite se u ili iz režima cijelog ekrana

en: _Bold
bs: _Podebljano

note: ALSO "<control>2"
en: Bold
bs: Masno

en: _Italic
bs: _Iskošeno

note: ALSO "<control>3"
en: Italic
bs: Kurziv

note: ALSO "<control>4"
en: Underline
bs: Podvučeno

note: from icon theme
en: _Double Underline
bs: Podvučeno _dva puta

en: Double Underline
bs: Podvučeno dva puta

note: from icon theme
en: _Single Low Underline
bs: _Jednom slabo podvučeno

en: Single Low Underline
bs: Jednom slabo podvučeno

note: from icon theme
en: Double _Low Underline
bs: Dvostruko _slabo podvučeno

en: Double Low Underline
bs: Dvostruko slabo podvučeno

en: _Strikethrough
bs: _Precrtano

en: Strikethrough
bs: Precrtano

en: Su_perscript
bs: _Izložilac

en: Superscript
bs: Izložilac

en: Subscrip_t
bs: _Indeks

en: Subscript
bs: Indeks

en: Fill horizontally
bs: Ispuni vodoravno

en: Justify horizontally
bs: Poravnaj vodoravno

en: Distributed
bs: Raspoređeno

en: Align numbers right, and text left
bs: Poravnajte brojeve desno, a tekst lijevo

en: Align top
bs: Poravnaj gore

en: Center vertically
bs: Centriraj uspravno

en: Align bottom
bs: Poravnajte dolje

en: Justify
bs: Poravnaj obostrano

en: Align distributed
bs: Poravnaj raspoređeno

en: Horizontal Alignment
bs: Vodoravno poravnanje

en: Vertical Alignment
bs: Uspravno poravnanje

en: %s!%s is locked
bs: %s!%s je zaključan

en: Unprotect the workbook to enable editing.
bs: Otključajte radnu svesku kako bi mogli da izvršite izmjene.

en: Unprotect the sheet to enable editing.
bs: Otključajte tabelu kako bi mogli da izvršite izmjene.

en: You are about to edit a cell with "text" format.
bs: Spremate se da uređujete polje sa „tekstualnim“ oblikovanjem.

en: The cell does not currently contain text, though, so if you go on editing then the contents will be turned into text.
bs: Polje trenutno ne sadrži tekst, tako da ako nastavite sa uređivanjem onda će sadržaj biti preobražen u tekst.

en: Remove format
bs: Uklonite oblikovanje

en: Show this dialog next time.
bs: Prikaži ovo prozorče sljedeći put.

en: Manage Sheets...
bs: Upravljanje tabelama...

en: Append
bs: Dopuni

en: Duplicate
bs: Udvostruči

en: Remove
bs: Ukloni

en: Rename
bs: Preimenuj

en: Select
bs: Izaberi

en: Select (sorted)
bs: Izaberi (poređano)

en:  - Gnumeric
bs:  — Gnomov brojevnik

en: Invalid format
bs: Neispravan oblik

en: Remove the page break to the left of the current column
bs: Uklonite prekid stranice sa lijeve strane tekuće kolone

en: Add a page break to the left of the current column
bs: Dodaj prekid stranice sa lijeve strane tekuće kolone

en: Remove the page break above the current row
bs: Uklonite prekid stranice iznad tekućeg reda

en: Add a page break above current row
bs: Dodaj prekid stranice iznad tekućeg reda

en: Un_freeze Panes
bs: Od_mrzni panele

en: Unfreeze the top left of the sheet
bs: Odmrzni gornji lijevi dio tabele

en: Extend _Auto Filter to %s
bs: Raširi _samopropusnik u %s

en: Extend the existing filter.
bs: Raširite postojeći propusnik.

en: The selection intersects an existing auto filter.
bs: Izbor presijeca postojećeg samostalnog propusnika.

en: Remove _Auto Filter
bs: Ukloni auto_matski filtar

en: Remove a filter
bs: Ukloni filtar

en: Add a filter
bs: Dodaj filtar

en: Repeat Export to %s
bs: Ponovi izvoz u %s

en: Remove _Data Slicer
bs: Ukloni delioca _podataka

en: Create _Data Slicer
bs: Napravite _delioca podataka

en: Remove a Data Slicer
bs: Uklonite delioca podataka

en: Create a Data Slicer
bs: Napravite delioca podataka

en: _Redo
bs: Po_novi

en: _Undo
bs: _Opozovi

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
bs: Da li želite da sačuvate promjene u radnoj svesci '%s' prije zatvaranja?

en: Save changes to workbook before closing?
bs: Da li želite da sačuvate promjene u radnoj svesci prije zatvaranja?

en: If you close without saving, changes will be discarded.
bs: Ukoliko zatvorite bez snimanja, promjene će biti zanemarene.

en: Discard
bs: Zanemari

en: Don't close
bs: Ne zatvaraj

en: Enter in current cell
bs: Uđi u tekuće polje

en: Enter in current cell without autocorrection
bs: Uđi u tekuće polje bez samoispravljanja

en: Enter in current range merged
bs: Uđi u tekući red stopljen

en: Enter in selected ranges
bs: Uđi u izabrane opsege

en: Enter in selected ranges as array
bs: Uđi u izabrane opsege kao niz

en: END
bs: KRAJ

en: Go to Cell...
bs: Idi na polje ...

en: Accept change in multiple cells
bs: Prihvati izmjenu u više polja

en: _Re-Edit
bs: Pr_euredi

en: _Discard
bs: _Odbaci

en: _Accept
bs: _Prihvati

en: _Zoom
bs: _Povećaj

en: Clear Borders
bs: Očisti ivice

en: All Borders
bs: Sve ivice

en: Outside Borders
bs: Spoljne ivice

en: Thick Outside Borders
bs: Debele spoljne ivice

en: Double Bottom
bs: Duplo dno

en: Thick Bottom
bs: Tanko dno

en: Top and Bottom
bs: Vrh i dno

en: Top and Double Bottom
bs: Gornja i dvostruka donja

en: Top and Thick Bottom
bs: Gornja i debela donja

en: Set Borders
bs: Postavi ivice

en: Borders
bs: Ivice

en: Redo the undone action
bs: Ponovi poništenu radnju

en: Undo the last action
bs: Opozovi posljednju radnju

en: Set Foreground Color
bs: Postavite boju iscrtavanja

en: Foreground
bs: Ispis

note: Set background to NONE
en: Set Background Color
bs: Postavite boju pozadine

en: Setting Font %s
bs: Postavljam slovni lik „%s“

en: Change font
bs: Izmijenite slovni lik

note: xgettext: Translators: if this warning shows up when * running Gnumeric in your locale, the underlines need * to bje moved in strings representing mijenu entries. * One slightly tricky point here is that in certain cases, * the same mijenu entry shows up in more than one mijenu.
en: In the `%s' menu, the key `%s' is used for both `%s' and `%s'.
bs: U izborniku „%s“, ključ „%s“ se koristi za „%s“ i „%s“.

en: Display above sheets
bs: Prikaži gornje listove

en: Display to the left of sheets
bs: Prikaži sa lijeve strane listova

en: Display to the right of sheets
bs: Prikaži sa desne strane listova

en: Hide
bs: Sakrij

en: Standard Toolbar
bs: Uobičajena alatnica

en: Format Toolbar
bs: Alatnica oblika

en: Object Toolbar
bs: Alatnica objekta

en: Show/Hide toolbar %s
bs: Prikaži/sakrij alatnicu „%s“

en: Content of %s
bs: Sadržaj iz %s

en: Use Maximum Precision
bs: Koristite Maksimalnu Preciznost

en: Insert Formula Below
bs: Umetnite Formulu Ispod

en: Insert Formula to Side
bs: Umetnite Formulu na Drugu Stranu

en: Open %s
bs: Otvori %s

en: (All)
bs: (Sve)

en: (Top 10...)
bs: (Prvih 10...)

en: (Custom...)
bs: (Proizvoljno...)

en: (Blanks...)
bs: (Praznine...)

en: (Non Blanks...)
bs: (Nema praznina...)

en: Dialog Type
bs: Vrsta prozorčeta

en: The type of the dialog
bs: Vrsta prozorčeta

en: The title of the font chooser dialog
bs: Naslov prozorčeta za izbor slovnog lika

en: Pick a Font
bs: Izaberite slovni lik

en: Font name
bs: Ime Fonta

en: The name of the selected font
bs: Ime izabranog fonta

en: Use font in label
bs: Koristi pismo u oznaci

en: Whether the label is drawn in the selected font
bs: Da li se oznaka iscrtava pomoću izabranog slovnog lika

en: Use size in label
bs: Koristi veličinu u oznaci

en: Whether the label is drawn with the selected font size
bs: Da li se oznaka iscrtava pomoću izabrane veličine slovnog lika

en: Show style
bs: Prikaži stil

en: Whether the selected font style is shown in the label
bs: Da li se izgled izabranog slovnog lika prikazuje u oznaci

en: Show size
bs: Prikaži veličinu

en: Whether selected font size is shown in the label
bs: Da li se veličina izabranog slovnog lika prikazuje u oznaci

en: <Blank>
bs: <Prazno>

en: %s takes no arguments
bs: %s ne prihvata argumente

en: Too many arguments for %s
bs: Previše argumenata za %s

en: 
    
    <i>Ctrl-F4 to close tooltip</i>
bs: 
    
    <i>Ktrl-F4 da zatvorite oblačić</i>

note: xgettext: short form for: "type F4-key to complete the nami"
en: 
    	<i>F4 to complete</i>
bs: 
    	<i>F4 da dovršite</i>

note: xgettext: short form for: "type shift-F4-keys to select the completion"
en: 
    	<i>⇧F4 to select</i>
bs: 
    	<i>⇧F4 da izaberete</i>

en: Expecting a single range
bs: Očekujem jedan opseg

en: Single
bs: Jednostruko

en: Double
bs: Dvostruko

en: Wavy
bs: Talasno

en: Low Single
bs: Jednom slabo

en: Thin
bs: Tanko

en: Ultralight
bs: Vrlo lagano

en: Light
bs: Lagano

en: Medium
bs: Srednje

en: Semibold
bs: Polupodebljano

en: Ultrabold
bs: Previše podebljano

en: Heavy
bs: Zacrnjeno

en: Ultraheavy
bs: Previše zacrnjeno

en: Increase Indent
bs: Povećaj uvlačenje

en: Decrease Indent
bs: Smanji uvlačenje

en: Wrap SORT
bs: Prelomi REĐANJE

en: A single selection is required.
bs: Potreban je jedan izbor.

en: An n⨯1 or 1⨯n selection is required.
bs: Potreban je n⨯1 ili 1⨯n izbor.

en: There is no point in sorting a single cell.
bs: Nema tačke u ređanju jednog polja.

en: The range to be sorted may not contain any merged cells.
bs: Opseg za ređanje ne može da sadrži spojena polja.

en: Define Name
bs: Definišite ime

en: Cannot jump to an invisible sheet
bs: Ne mogu da skočim na nevidljivi list

en: Address
bs: Adresa

note: Translators: "%dC" is a very short format to indicate the number of full columns
en: %dC
bs: %dK

note: Translators: "%dR x %dC" is a very short format to indicate the number of rows and columns
en: %dR x %dC
bs: %dR x %dK

en: An unexplained error happened while saving.
bs: Došlo je do neobjašnjive greške pri čuvanju.

en: Can't open '%s' for writing: %s
bs: Ne mogu da otvorim „%s“ radi upisa: %s

en: Can't open '%s' for writing
bs: Ne mogu da otvorim „%s“ za pisanje

en: Unsupported file format.
bs: Nepodržani oblik datoteke.

en: An unexplained error happened while opening %s
bs: Došlo je do neobjašnjive greške pri  otvaranju %s

en: Book%d.%s
bs: Sveska%d.%s

en: Graph
bs: Grafik

en: Renaming sheet | Renaming %d sheets
bs[0]: Preimenujem %d list
bs[1]: Preimenujem %d lista
bs[2]: Preimenujem %d listova

en: Adding sheet | Adding %d sheets
bs[0]: Dodajem %d list
bs[1]: Dodajem %d lista
bs[2]: Dodajem %d listova

note: * This is most likely just a sheet inserted, but it just * might bje a compound operation.  Lije.
en: Inserting sheet | Inserting %d sheets
bs[0]: Umijećem %d list
bs[1]: Umijećem %d lista
bs[2]: Umijećem %d listova

en: Changing sheet tab colors
bs: Mijenjam boje jezička lista

en: Changing sheet properties
bs: Mijenjam svojstva lista

note: * This is most likely just a sheet delete, but it just * might bje a compound operation.  Lije.
en: Deleting sheet | Deleting %d sheets
bs[0]: Brišem %d list
bs[1]: Brišem %d lista
bs[2]: Brišem %d listova

en: Changing sheet order
bs: Mijenjam redoslijed lista

en: Reorganizing Sheets
bs: Preuredi tabele

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
bs: Višestruke specifikacije verzija. Pretpostavljam %d

en: workbook view attribute is incomplete
bs: atribut pregleda radne sveske je nepotpun

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
bs: Datoteka ima nepostojan element popisa naziva lista.

en: Unknown filter operator "%s"
bs: Nepoznat operater propusnika „%s“

en: Missing filter type
bs: Nedostaje vrsta propusnika

en: Unknown filter type "%s"
bs: Nepoznata vrsta propusnika „%s“

en: Invalid filter, missing Area
bs: Neispravan propusnik, nedostaje oblast

en: Unsupported object type '%s'
bs: Nepodržana vrsta objekta „%s“

en: Gnumeric XML (*.gnumeric)
bs: IksML Gnomovog brojevnika (*.gnumeric)

en: Gnumeric XML uncompressed (*.xml)
bs: Neraspakovan IksML Gnomovog brojevnika (*.xml)

en: A button like template
bs: Šablon nalik dugmetu

en: Gnumeric Team
bs: Ekipa Gnomovog brojevnika

en: A 3D list template
bs: Šablon 3D spiska

en: Cool
bs: Odlično

en: Template with a 'cool' look
bs: Šablon sa „odličnim“ izgledom

en: Simple
bs: Jednostavan

en: A simple template with classical look and feel
bs: Jednostavan šablon sa klasičnim izgledom i ugođajem

en: Trendy
bs: Pomodan

en: A classical yet colorful template
bs: Klasičan raznobojni šablon

en: A banana coloured template
bs: Šablon boje banane

en: Black
bs: Crna

en: Template with a black background
bs: Šablon sa crnom pozadinom

en: Blue
bs: Plava

en: A colourful template with mainly blue and teal colours
bs: Raznobojan šablon pretežno plave i tirkizne boje

en: Orange
bs: Narandžasto

en: Orange template
bs: Narandžasti šablon

en: Vanilla
bs: Vanila

en: Template with vanilla colour
bs: Šablon u boji vanilije

en: Simple financial template
bs: Jednostavan finansijski šablon

en: Desert
bs: Pustinja

en: Desert colored financial template
bs: Finansijski šablon boje pustinje

en: Ice
bs: Led

en: Financial style with cold border color
bs: Finansijski stil sa hladnom bojom ivice

en: Modern
bs: Savremeno

en: Modern style with financial formatting
bs: Savremeni stil sa finansijskim oblikovanjem

en: Purple
bs: Ljubičasta

en: Financial template with purple borders
bs: Finansijski šablon sa ljubičastim ivicama

en: An advanced colorless template
bs: Napredan bezbojni šablon

en: Basic
bs: Osnovni

en: A basic formal style
bs: Osnovni zvanični izgled

en: Empty
bs: Prazno

en: A fully empty template
bs: Potpuno prazan šablon

en: Table
bs: Tabela

en: Very simple table template with the same border everywhere
bs: Vrlo jednostavan šablon tabele sa istim svim ivicama svuda

en: A basic list
bs: Osnovni spisak

en: Green
bs: Zelena

en: A green list template
bs: Šablon zelenog spiska

en: Lila list template
bs: Ljubičasti šablon spiska

en: A simple list template
bs: Šablon jednostavnog spiska
