gnumeric - en to ru translation catalogue (3791 entries)

en: Spreadsheet
ru: Электронная таблица

note: Keep in sync with .desktop file
en: Gnumeric Spreadsheet
ru: Электронная таблица Gnumeric

en: Calculation, Analysis, and Visualization of Information
ru: Вычисление, анализ и визуализация информации

en: Spreadsheet;
ru: Электронная таблица;

en: The Gnumeric Spreadsheet
ru: Электронная таблица Gnumeric

en: Gnumeric is a spreadsheet application for interactive manipulation of data.
ru: Gnumeric — электронная таблица для интерактивной обработки данных.

en: Gnumeric aims to provide high-accuracy computations, expressive graphs, and a wide selection of statistical analysis tools. Gnumeric can share files with Microsoft Excel and programs supporting the ODS standard.
ru: Gnumeric предназначается для высокоточных вычислений, создания информативных графиков и использования широкого ряда инструментов статистического анализа. Gnumeric может работать с файлами Microsoft Excel и программ, в которых предусмотрена поддержка стандарта ODS.

en: A High-Precision Spreadsheet Program
ru: Высокоточная электронная таблица

en: The Gnumeric Team
ru: Команда Gnumeric

en: Parse error while reading Applix file.
ru: Ошибка анализа при чтении файла в формате Applix.

en: Missing characters for character encoding
ru: Недопустимые символы для данной кодировки

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
ru: Недопустимые символы для кодировки "%c%c"

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
ru: Выражение начинается не с "=" ? "%s"

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
ru: %s!%s : невозможно разобрать "%s"
         %s

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
ru: Импортирует таблицы версии 4.[234]

en: Reading file...
ru: Чтение файла...

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
ru: Синтаксическая ошибка в строке %d. Игнорируется.

en: Unknown value type '%s' at line %d. Ignoring.
ru: Неизвестный тип данных "%s" в строке %d. Игнорируется.

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
ru: Неизвестное значение данных "%s" в строке %d. Игнорируется.

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
ru: Неизвестный тип данных %d в строке %d. Игнорируется.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
ru: Файл DIF содержит больше максимального числа строк (%d). Оставшиеся строки игнорируются.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
ru: Файл в формате DIF содержит больше максимального числа столбцов (%d). Оставшиеся столбцы игнорируются.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
ru: Неожиданный конец файла в строке %d при чтении заголовка.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
ru: Неожиданный конец файла в строке %d при чтении данных.

en: Error while reading DIF file.
ru: Ошибка при чтении файла DIF.

en: Cannot get default sheet.
ru: Невозможно получить исходный лист.

en: Error while saving DIF file.
ru: Ошибка при сохранении файла в формате DIF.

en: Data Interchange Format (DIF) module
ru: Модуль формата обмена данными (DIF)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
ru: Читает и записывает информацию, сохранённую в формате обмена данными (*.dif)

en: Data Interchange Format (*.dif)
ru: Формат обмена данными (*.dif)

en: No Workbook or Book streams found.
ru: Не найден поток рабочей книги или книги.

en: Preparing to save...
ru: Подготовка к сохранению...

en: Saving file...
ru: Сохранение файла...

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
ru: Неожиданный атрибут %s::%s == "%s".

en: Invalid content of ss:data element, expected number, received '%s'
ru: Неверное содержимое элемента ss:data: ожидалось число, а получено «%s»

en: Invalid content of ss:data element, received '%s'
ru: Неверное содержимое элемента ss:data: получено «%s»

en: XML document not well formed!
ru: Неправильно сформированный документ XML!

en: #UNKNOWN!
ru: #НЕИЗВЕСТНОЕ!

en: Sheet%d
ru: Лист%d

en: Macro%d
ru: Макро%d

en: Chart%d
ru: Диаграмма%d

en: Module%d
ru: Модуль%d

en: Failure parsing name '%s'
ru: Ошибка при распознавании имени "%s"

en: Incorrect expression for name '%s': content will be lost.
ru: Неправильное выражение для имени "%s": содержимое будет потеряно.

en: DDE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
ru: Связи DDE не поддерживаются.
    Имя «%s» будет потеряно.

en: OLE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
ru: Связи OLE не поддерживаются.
    Имя «%s» будет потеряно.

en: external references
ru: внешние ссылки

en: No password supplied
ru: Не предоставлен пароль

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u column, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u columns, and this workbook has %d
ru[0]: Некоторые данные могут быть потеряны при сохранении, т.к. этот формат поддерживает всего %u столбец, а в этой рабочей книге их %d.
ru[1]: Некоторые данные могут быть потеряны при сохранении, т.к. этот формат поддерживает всего %u столбца, а в этой рабочей книге их %d.
ru[2]: Некоторые данные могут быть потеряны при сохранении, т.к. этот формат поддерживает всего %u столбцов, а в этой рабочей книге их %d.

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u row, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u rows, and this workbook has %d
ru[0]: Некоторые данные могут быть потеряны при сохранении, т.к. этот формат поддерживает всего %u строку, а в этой рабочей книге их %d.
ru[1]: Некоторые данные могут быть потеряны при сохранении, т.к. этот формат поддерживает всего %u строки, а в этой рабочей книге их %d.
ru[2]: Некоторые данные могут быть потеряны при сохранении, т.к. этот формат поддерживает всего %u строк, а в этой рабочей книге их %d.

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
ru: Не удалось открыть поток "Book" для записи

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
ru: Не удалось открыть поток "Workbook" для записи

en: Broken function
ru: Ошибочная функция

en: Too many arguments for function '%s', MS Excel can only handle %d not %d
ru: Слишком много аргументов у функции «%s», M$ Excel поддерживает только %d, а не %d

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
ru: Импортирует/экспортирует файлы MS Excel (tm)

en: ECMA 376 1st edition (2006); [MS Excel&#8482; 2007]
ru: ECMA 376 1ое издание (2006); [MS Excel&#8482; 2007]

en: ISO/IEC 29500:2008 &amp; ECMA 376 2nd edition (2008); [MS Excel&#8482; 2010]
ru: ISO/IEC 29500:2008 &amp; ECMA 376 2ое издание (2008); [MS Excel&#8482; 2010]

en: MS Excel&#8482; (*.xls) requiring encoding specification
ru: MS Excel&#8482; (*.xls) требуется указание кодировки

en: Corrupt file: Second child element in custom property encountered.
ru: Повреждённый файл: обнаружен второй дочерний элемент в дополнительных свойствах

en: Reading core properties...
ru: Чтение основных свойств...

en: Reading extended properties...
ru: Чтение расширенных свойств...

en: Reading custom properties...
ru: Чтение дополнительных свойств...

en: Invalid number '%s' for node %s
ru: Неверное число «%s» для узла %s

en: Unknown color '%s'
ru: Неизвестный цвет «%s»

en: Dropping missing object
ru: Отсутствующий объект игнорируется

en: Dropping object with incomplete anchor %2x
ru: Пропускается объект с неполной привязкой %2x

en: Encountered both the  "refreshedDate" and the "refreshedDateIso" attributes!
ru: Обнаружены сразу оба атрибута: «refreshedDate» и «refreshedDateIso»

en: Skipping invalid pivot field group for field '%s' because : %s
ru: Пропускается неверная группа сводного поля для поля «%s»: %s

en: '%s' is corrupt!
ru: Повреждено: "%s"!

en: Unknown enum value '%s' for attribute %s
ru: Неизвестное значение перечисления "%s" для атрибута %s

en: Integer '%s' is out of range, for attribute %s
ru: Целое "%s" за пределами диапазона для атрибута %s

en: Invalid integer '%s' for attribute %s
ru: Неверное целое "%s" для атрибута %s

en: Unsigned integer '%s' is out of range, for attribute %s
ru: Беззнаковое целое число «%s» за пределами диапазона для атрибута %s

en: Invalid unsigned integer '%s' for attribute %s
ru: Некорректное беззнаковое целое число «%s» для атрибута %s

en: Invalid RRGGBB color '%s' for attribute %s
ru: Неверный RRGGBB-цвет «%s» для атрибута %s

en: Invalid number '%s' for attribute %s
ru: Неверное число «%s» для атрибута %s

en: Invalid cell position '%s' for attribute %s
ru: Неверная позиция ячейки "%s" для атрибута %s

en: Invalid range '%s' for attribute %s
ru: Неверный диапазон "%s" для атрибута %s

en: Invalid attribute '%s', unknown unit '%s'
ru: Неверный атрибут «%s»: неизвестная единица «%s»

en: Invalid attribute '%s', expected distance, received '%s'
ru: Неверный атрибут «%s»: вместо расстояния получено «%s»

en: Unknown theme color %d
ru: Неизвестный цвет темы %d

en: Undefined number format id '%s'
ru: Неопределённый индикатор числового формата "%s"

en: Invalid color '%s' for attribute rgb
ru: Неверный цвет «%s» для атрибута rgb

en: Undefined style record '%d'
ru: Неопределённая запись стиля «%d»

en: Undefined partial style record '%d'
ru: Неопределённая частичная запись стиля «%d»

en: Invalid sst ref '%s'
ru: Неверная ссылка на SharedStringTable: «%s»

en: Invalid cell %s
ru: Неверная ячейка %s

en: Ignoring column information that does not specify first or last.
ru: Игнорируется информация о столбцах, не указывающая первый или последний.

en: Paper from XLSX file: %ipt⨉%ipt
ru: Бумага из файла XLSX: %iпт⨉%iпт

en: Paper from XLSX file, #%i
ru: Бумага из файла XLSX, #%i

en: Ignoring invalid data validation because : %s
ru: Проверка данных пропущена: %s

en: Ignoring unhandled conditional format of type '%s'
ru: Игнорируется необработанный условный формат типа "%s"

en: Unknown type of hyperlink
ru: Неизвестный тип гиперссылки

en: Encountered uninterpretable "ext" extension in namespace "%s"
ru: Обнаружено не поддающееся интерпретации расширение «ext» в пространстве имён «%s»

en: Encountered uninterpretable "ext" extension with missing namespace
ru: Обнаружено не поддающееся интерпретации расширение «ext» без указанного пространства имён

en: Ignoring a sheet without a name
ru: Игнорируется лист без названия

en: Failed to define name: %s
ru: Не удалось определить название: «%s»

en: Unable to resolve external relationship
ru: Невозможно разрешить внешнее отношение

en: Missing part-id for sheet '%s'
ru: В листе «%s» отсутствует part-id

en: Reading sheet '%s'...
ru: Чтение листа «%s»...

en: Reading comments...
ru: Чтение комментариев...

en: Reading shared strings...
ru: Чтение строк...

en: Reading theme...
ru: Чтение темы...

en: Reading styles...
ru: Чтение стилей...

en: Reading workbook...
ru: Чтение рабочей книги...

en: No workbook stream found.
ru: Не найден поток рабочей книги.

note: We don't attempt to flatten a 3D range to an array.
en: Cannot convert 3D cell range to XLOPER.
ru: Невозможно преобразовать трёхмерный диапазон ячеек в XLOPER.

en: Unsupported GnmValue type (%d)
ru: Неподдерживаемый тип GnmValue (%d)

en: Overriding function %s from XLL/DLL/SO file %s with function of the same name from XLL/DLL/SO file %s.
ru: Функция %s из XLL/DLL/SO-файла %s заменена функцией с таким же названием из файла %s.

en: Failed to find function "%s" in XLL/DLL/SO %s .
ru: Не удалось найти функцию «%s» в XLL/DLL/SO-файле %s.

en: Excel plugin loader / xlfRegister: at least three XLOPER arguments must be provided (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]). You supplied %d in some function loaded from XLL/DLL/SO file %s.
ru: Загрузчик модулей Excel / xlfRegister: требуется не менее трёх аргументов типа XLOPER (имя DLL[игнорируется],внешнее имя[обязательно],строка типов[обязательно]). Передано функцией из XLL/DLL/SO-файла %2$s: %1$d.

en: Excel plugin loader / xlfRegister: the second and third argument must be strings (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]).
ru: Загрузчик модулей Excel / xlfRegister: второй и третий параметры должны быть строками (имя DLL[игнорируется],внешнее имя[обязательно],строка типов[обязательно]).

en: Dynamic module loading is not supported on this system.
ru: В данной системе не поддерживается динамическая загрузка модулей.

en: Unable to open module file "%s".
ru: Не удалось открыть файл модуля «%s».

en: Module "%s" doesn't contain ("register_actual_excel4v" symbol).
ru: Модуль «%s» не содержит символ «register_actual_excel4v».

en: No loadable worksheet functions found in XLL/DLL/SO file %s.
ru: В XLL/DLL/SO-файле %s не найдено доступных для загрузки табличных функций.

note: xgettext : %lu gives the number of functions. This is input to ngettext.
en: Loaded %lu function from XLL/DLL/SO %s. | Loaded %lu functions from XLL/DLL/SO %s.
ru[0]: Загружена %lu функция из XLL/DLL/SO-файла %s.
ru[1]: Загружено %lu функции из XLL/DLL/SO-файла %s.
ru[2]: Загружено %lu функций из XLL/DLL/SO-файла %s.

note: *************************************************************************
en: Excel plugins
ru: Дополнения Excel

en: Adapter interface to load Excel plugins (also known as XLLs). Only operational for worksheet functions that expect only arguments of LPXLOPER type (type 'P' or 'R') and return an LPXLOPER (type 'P' or 'R').
ru: Интерфейс для загрузки надстроек Excel (с расширением XLL). Будут работать только функции, принимающие аргументы типа LPXLOPER (коды «P» и «R») и возвращающие значение LPXLOPER (коды «P» и «R»).

en: Christian Date Functions
ru: Функции для христианского календаря

en: Functions manipulating dates of the Christian liturgical calendar
ru: Функции для работы с датами и временем по христианскому церковному календарю

en: Date/Time
ru: Дата и время

en: Complex Functions
ru: Комплексные функции

en: Functions for complex numbers
ru: Функции над комплексными числами

en: Complex
ru: Комплексные

en: Database Functions
ru: Функции баз данных

en: Functions looking up values in databases
ru: Функции для поиска значений в базах данных

en: Database
ru: База данных

en: Date and Time Functions
ru: Функции даты и времени

en: Functions manipulating dates and time
ru: Функции для работы с датами и временем

en: Financial Derivatives
ru: Финансовые производные

en: Functions related to financial derivatives
ru: Функции, относящиеся к финансовым производным

en: Finance
ru: Финансовые

en: Engineering Functions
ru: Инженерные функции

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
ru: Функции для комплексных чисел, преобразования оснований и прочее

en: Engineering
ru: Инженерные

en: Erlang Functions
ru: Функции Эрланга

en: Functions to help Erlang Analysis
ru: Функции Эрланга для анализа очередей

en: Erlang
ru: Эрланг

en: Financial Functions
ru: Финансовые функции

en: Interest rate calculations
ru: Вычисления процентных ставок

note: We are using the spellings as included in the Merriam-Webster dictionary xgettext: Tishri to Adar II are transliterations of the xgettext: hebrew months' names using Latin characters.
en: Tishri
ru: Тишрей

en: Heshwan
ru: Хешван

en: Kislev
ru: Кислев

en: Tebet
ru: Тевет

en: Shebat
ru: Шват

en: Adar
ru: Адар

en: Nisan
ru: Нисан

en: Iyar
ru: Ияр

en: Sivan
ru: Сиван

en: Tammuz
ru: Таммуз

en: Ab
ru: Ав

en: Elul
ru: Элул

en: Adar I
ru: Адар I

en: Adar II
ru: Адар II

en: Hebrew Date Functions
ru: Функции для иудаистского календаря

en: Functions manipulating Hebrew dates
ru: Функции для работы с датами и временем с иудаистским календарём

note: Path of the current directory or folder. Absolute A1-style reference, as text, prepended with "$A:" * for Lotus 1-2-3 release 3.x compatibility. Returns the cell * reference of the top and leftmost cell visible in the * window, based on the current scrolling position.
en: Unimplemented
ru: Не реализовано

en: Unknown version
ru: Неизвестная версия

en: %s version %s
ru: %s версия %s

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Manual
ru: Вручную

en: Unknown system
ru: Неизвестная система

en: Unknown info_type
ru: Неизвестный info_type

en: Invalid number of arguments
ru: Неверное число аргументов

en: Information Functions
ru: Информационные функции

en: Functions for inspecting values, cells, and more
ru: Функции для проверки значений, ячеек и пр.

en: Information
ru: Информационные

en: Type Mismatch
ru: Несоответствие типов

en: Logic Functions
ru: Логические функции

en: Functions for manipulating truth values
ru: Функции для работы с логическими значениями

en: Logic
ru: Логические

en: Lookup Functions
ru: Функции поиска

en: Functions for looking up values in ranges
ru: Функции для поиска значений в диапазонах

en: Lookup
ru: Поиск

en: Math Functions
ru: Математические функции

en: Mathematical Functions
ru: Математические функции

en: Mathematics
ru: Математические

en: Number Theory
ru: Теория чисел

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
ru: Несколько основных утилит для простых чисел, Пи, фи, сигма. Также содержит некоторые простые операции с битами.

en: Bitwise Operations
ru: Операции с битами

en: Statistical Functions
ru: Статистические функции

en: Statistical Functions with naming and calling conventions from The R Project
ru: Статистические функции соответствующие по именами и вызовам функциям из "The R Project"

en: Statistics
ru: Статистические

en: Random Number Functions
ru: Функции генерации случайных чисел

en: Functions for generating random numbers
ru: Функции для генерации случайных чисел

en: Random Numbers
ru: Случайные числа

en: String Functions
ru: Строковые функции

en: Functions for manipulating strings
ru: Функции для работы со строками

en: String
ru: Строковые

en: Time Series Analysis Functions
ru: Функции анализа временных рядов

en: Time Series Analysis
ru: Анализ временных рядов

en: Too much data returned
ru: Возвращено слишком много данных

en: Can't obtain data
ru: Не удалось получить данные

note: FIXME: pass a pointer to parent window
en: Database Connection
ru: Подключение к базе данных

en: Error: could not open connection to %s
ru: Ошибка: невозможно открыть соединение с %s

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
ru: Формат: execSQL(dsn,пользователь,пароль,sql)

en: More than one statement in SQL string
ru: Больше одного утверждения в строке SQL

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
ru: Формат: readDBTable(dsn,пользователь,пароль,таблица)

en: Could not run GNOME database configuration tool ('%s')
ru: Не удалось запустить инструмент настройки баз данных GNOME ('%s')

en: Database functions for retrieval of data from a database.
ru: Функции баз данных предоставляют возможность получения данных из баз.

en: Data Bases...
ru: Базы данных...

en: Only linear programs are handled.
ru: Обрабатываются только линейные программы.

en: Writing glpk file...
ru: Сохранение glpk-файла...

en: The GLPK exporter is not available.
ru: Модуль экспорта GLPK не доступен.

en: Failed to create file for solution
ru: Не удалось создать файл для решения

en: Failed to create file for sensitivity report
ru: Не удалось создать файл для отчёта о чувствительности

en: The %s program was not found.  You can either install it or use another solver. For more information see %s
ru: Программа %s не найдена. Вы можете установить эту программу или воспользоваться другой программой. Подробности: %s

en: GLPK Linear Program Solver Interface
ru: Интерфейс к решателю линейных программ GLPK

en: Solver Interface to GLPK
ru: Интерфейс к решателю GLPK

en: GLPK Linear Program Solver
ru: Решатель линейных программ GLPK

en: Database UI services plugin
ru: Дополнение сервисов пользовательского интерфейса к базам данных

en: Gnome Glossary
ru: Глоссарий GNOME

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
ru: Предоставляет поддержку для сохранения файлов глоссария GNOME (.po)

en: Gnome Glossary PO file format
ru: Формат файла глоссария Gnome (PO)

en: [Warning: Invalid text string has been removed.]
ru: [Предупреждение: некорректная текстовая строка была удалена.]

en: [see sheet %s]
ru: [см. лист %s]

en: The original html file is
    using nested tables.
ru: В файле html присутствуют
    вложенные таблицы.

en: Unable to parse the html.
ru: Невозможно проанализировать html.

en: HTML &amp; TeX
ru: HTML и TeX

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
ru: Импорт/Экспорт HTML, TeX, DVI, roff

en: HTML (*.html) fragment
ru: Фрагмент HTML (*.html)

en: XHTML range - for export to clipboard
ru: Блок XHTML для экспорта в буфер обмена

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment
ru: LaTeX 2e (*.tex) фрагмент таблицы

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment of visible rows
ru: LaTeX 2e (*.tex) фрагмент таблицы из видимых строк

en: Error while reading lotus workbook.
ru: Ошибка при чтении рабочей книги lotus.

en: Imports Lotus 123 files
ru: Импортирует файлы Lotus 123

en: The LPSolve exporter is not available.
ru: Модуль экспорта LPSolve не доступен.

en: Writing lpsolve file...
ru: Сохранение lpsolve-файла...

en: LPSolve Linear Program Solver Interface
ru: Интерфейс к решателю линейных программ LPSolve

en: Solver Interface to LPSolve
ru: Интерфейс к решателю LPSolve

en: LPSolve Linear Program Solver
ru: Решатель линейных программ LPSolve

en: Program Name
ru: Название программы

en: Invalid line in ROWS section
ru: Недопустимая строка в разделе ROWS

en: Duplicate rows name %s
ru: Повторяющиеся строки с именем %s

en: Duplicate objective row
ru: Повтор действительной строки

en: Invalid row type %s
ru: Неправильный тип строки %s

en: Missing objective row
ru: Отсутствует действительная строка

en: Invalid marker
ru: Недопустимый маркер

en: Invalid row name, %s, in columns
ru: Неправильное имя строки, %s, в столбцах

en: Invalid bounds type %s
ru: Неправильный граничный тип %s

en: Invalid column name, %s, in bounds
ru: Неправильное имя столбца, %s, в границах

en: Invalid row name, %s, in rhs/ranges section
ru: Неправильное имя строки, %s, в разделе rhs/ranges

note: ----------------------------------------
en: Constraint
ru: Ограничение

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Limit
ru: Предел

en: Variable
ru: Переменная

en: Objective function
ru: Действительная функция

en: Error while reading MPS file.
ru: Ошибка при чтении файла MPS.

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
ru: Модуль выражений в формате "Linear and integer program" (MPS)

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
ru: Читает программы LP сохранённые в формате MPS (*.mps)

en: Linear and integer program (*.mps) file format
ru: Файл в формате "Linear and integer program" (*.mps)

en: This solver does not handle discrete variables.
ru: Этот решатель не обрабатывает дискретные переменные.

en: This solver does not handle equality constraints.
ru: Этот решатель не обрабатывает ограничения в виде равенств.

note: -------------------------------------------------------------------------
en: Non-Linear Program Solver
ru: Решение нелинейных задач

en: Imports GNU Oleo documents
ru: Импортирует документы GNU Oleo

en: General ODF error
ru: Ошибка модуля ODF

en: Invalid integer '%s', for '%s'
ru: Неверное целое «%s» для %s

en: Possible corrupted integer '%s' for '%s'
ru: Неверное целое число «%s» для атрибута %s

en: Invalid attribute '%s', expected number, received '%s'
ru: Неверный атрибут «%s»: вместо числа обнаружено «%s»

en: Invalid attribute '%s', expected percentage, received '%s'
ru: Неверный атрибут «%s»: найдено «%s» вместо значения в процентах

en: Invalid attribute '%s', expected color, received '%s'
ru: Неверный атрибут «%s»: найдено «%s» вместо значения цвета

en: Unknown hatch name '%s' encountered!
ru: Неизвестный тип узора «%s».

en: Hatch fill without hatch name encountered!
ru: Не указано имя узора.

en: Unknown gradient name '%s' encountered!
ru: Неизвестный градиент «%s».

en: Gradient fill without gradient name encountered!
ru: Не указано имя фонового градиента.

en: Unknown image fill name '%s' encountered!
ru: Неизвестный тип фонового изображения «%s».

en: Invalid absolute file specification '%s' encountered.
ru: Обнаружена некорректная спецификация абсолютного пути к файлу «%s».

en: Unable to open '%s'.
ru: Не удалось открыть «%s».

en: Unable to load the file '%s'.
ru: Не удалось загрузить файл «%s».

en: Image fill without image name encountered!
ru: Отсутствует имя фонового изображения!

en: Invalid attribute '%s', expected angle, received '%s'
ru: Неверный атрибут «%s»: вместо значения угла получено «%s»

en: Invalid attribute '%s', unknown enum value '%s'
ru: Неверный атрибут «%s»: неизвестное значение перечисления «%s»

en: Ignoring reference to unknown external workbook '%s'
ru: Игнорируется ссылка на неизвестную внешнюю книгу «%s»

en: Unknown text style with name "%s" encountered!
ru: Обнаружен неизвестный стиль текста с названием «%s»!

en: Unable to parse '%s' ('%s')
ru: Не удалось разобрать «%s» («%s»)

en: Unsupported formula type encountered: %s
ru: Неподдерживаемый тип формулы: %s

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
ru: Выражение «%s» начинается с недопустимого символа

en: cell
ru: ячейка

en: Validation condition '%s' is not supported. It has been changed to '%s'.
ru: Условие проверки «%s» не поддерживается. Оно изменено на «%s».

en: Undefined validation style encountered: %s
ru: Неопределённый стиль проверки: %s

en: Unsupported validation condition encountered: "%s" with base address: "%s"
ru: Обнаружено неподдерживаемое условие проверки: "%s" (базовый адрес: "%s")

en: Unknown condition '%s' encountered, ignoring.
ru: Обнаружено неизвестное условие «%s».

en: Ignoring column information beyond column %i
ru: Игнорируется информация о столбцах после столбца %i

en: Content past the maximum number of rows (%i) supported.
ru: Содержимое превышает максимальное поддерживаемое число строк (%i).

en: Missing expression
ru: Пропущенное выражение

en: Invalid array expression does not specify number of columns.
ru: Недопустимое обозначение массива, не указано число столбцов.

en: Invalid array expression does not specify number of rows.
ru: Недопустимое обозначение массива, не указано число строк.

en: Content past the maximum number of columns (%i) supported.
ru: Содержимое превосходит максимальное число столбцов (%i).

en: Unnamed dash style encountered.
ru: Обнаружен безымянный тип линии.

en: Unnamed image fill style encountered.
ru: Обнаружен безымянный стиль фонового изображения.

en: Image fill style '%s' has no attached image.
ru: Со стилем фонового изображения «%s» не связано изображение.

en: Unable to parse gradient color: %s
ru: Не удалось разобрать цвет градиента: '%s'

en: Unnamed gradient style encountered.
ru: Обнаружен безымянный стиль градиента.

en: Unable to parse hatch color: %s
ru: Не удалось разобрать цвет узора: '%s'

en: Unnamed hatch encountered!
ru: Обнаружен безымянный узор!

en: Duplicate default column style encountered.
ru: Обнаружен повтор стиля столбца по умолчанию.

en: Duplicate default row style encountered.
ru: Обнаружен повтор стиля строки по умолчанию.

en: Duplicate default chart/graphics style encountered.
ru: Обнаружен повтор стиля диаграммы по умолчанию.

en: Unnamed date style ignored.
ru: Безымянный стиль даты проигнорирован.

en: Corrupted file: invalid number format condition [%s].
ru: Файл повреждён: недопустимое условие формата чисел [%s].

en: Corrupted file: unnamed number style ignored.
ru: Файл повреждён: безымянный формат чисел проигнорирован.

en: This file appears corrupted, required formats are missing.
ru: Вероятно, файл повреждён, отсутствуют требуемые форматы.

en: Paper from ODF file: %ipt⨉%ipt
ru: Бумага из файла ODF: %iпт⨉%iпт

en: Missing page layout identifier
ru: Отсутствует идентификатор макета страницы

en: Gnumeric does not support having a different style for left pages. This style is ignored.
ru: В Gnumeric не предусмотрена поддержка использования другого стиля для левых страниц. Этот стиль будет проигнорирован.

note: For OOO_VER_1 this may be acceptable
en: Master page style without page layout encountered!
ru: Обнаружен стиль страницы-шаблона без данных о макете страницы!

en: Master page style without name encountered!
ru: Обнаружен стиль страницы-шаблона без названия!

en: Unknown Gnumeric border style '%s' encountered.
ru: Обнаружен неизвестный стиль границы Gnumeric "%s".

en: Unknown break type '%s' defaulting to NONE
ru: Неизвестный тип разрыва '%s' заменен на NONE

en: Unable to parse tab color '%s'
ru: Не удалось разобрать цвет ярлка '%s'

en: Unable to parse tab text color '%s'
ru: Не удалось разобрать цвет текста ярлыка "%s"

en: Unknown interpolation type encountered: '%s', using Bezier cubic spline instead.
ru: Обнаружен неизвестный тип интерполяции "%s", будут использованы кубические сплайны Безье.

en: Unknown interpolation type encountered: %s
ru: Неизвестный тип интерполяции: %s.

en: expression '%s' @ '%s' is not a cellref
ru: выражение '%s' @ '%s' не является ссылкой на ячейку

en: Expression '%s' has unknown namespace
ru: Выражение «%s» принадлежит неизвестному пространству имён

en: Invalid DB range '%s'
ru: Неверный диапазон БД «%s»

en: Gnumeric does not support 'or'-ed autofilter conditions.
ru: В Gnumeric не предусмотрена поддержка условий автоматической фильтрации, соединённых с помощью «ИЛИ».

en: Moving sheet object from column %i and row %i
ru: Перемещение объекта листа из столбца %i и строки %i

en: Gnumeric's sheet object lines do not support attached text. The text "%s" has been dropped.
ru: В строках объекта листа Gnumeric не предусмотрена поддержка вложенного текста. Текст «%s» был отброшен.

en: Invalid attribute 'form:value', expected number, received '%s'
ru: Неверный атрибут «form:value»: вместо числа обнаружено «%s»

en: Invalid value-type '%s' advertised for 'form:value' attribute in 'form:value-range' element.
ru: Неверный тип значения '%s' в атрибуте 'form:value' элемента 'form:value-range'.

en: Unable to determine manual position for a chart component!
ru: Не удалось вручную определить положение для компонента диаграммы!

en: Not enough data in the supplied range (%s) for all the requests
ru: В указанном диапазоне (%s) недостаточно данных для удовлетворения всех запросов

en: Gnumeric does not support non-automatic regression equations. Using automatic equation instead.
ru: В Gnumeric не предусмотрены неавтоматические уравнения регрессии. Будет использовано автоматическое уравнение.

en: The chart style "%s" is not defined!
ru: Стиль диаграммы «%s» не определён!

en: Encountered drop lines in a plot not supporting them.
ru: Линии проекции обнаружены в графике, который их не поддерживает.

en: Encountered an unknown chart type, trying to create a line plot.
ru: Обнаружен неизвестный тип диаграммы, выполняется попытка создать график.

en: Chart style with name '%s' is missing.
ru: Отсутствует стиль диаграммы с именем «%s».

en: An unsupported caption was encountered and converted to a text rectangle.
ru: Обнаружена неподдерживаемая подпись. Она преобразована в текстовый прямоугольник.

en: Infinite loop encountered while parsing formula '%s' of name '%s'
ru: При разборе формулы «%s» имени «%s» обнаружен бесконечный цикл

en: Unable to evaluate formula '%s' ('%s') of name '%s'
ru: Не удалось вычислить формулу «%s» («%s») имени «%s»

en: Unable to parse formula '%s' ('%s') of name '%s'
ru: Не удалось разобрать формулу «%s» («%s») имени «%s»

note: We have already created the rectangle
en: An unsupported custom shape of type '%s' was encountered and converted to a rectangle.
ru: Обнаружена неподдерживаемая пользовательская форма типа «%s». Она преобразована в прямоугольник.

en: An unsupported custom shape was encountered and converted to a rectangle.
ru: Обнаружена неподдерживаемая пользовательская форма. Она преобразована в прямоугольник.

en: Attribute '%s' has the unsupported value '%s'.
ru: Атрибут '%s' имеет неподдерживаемое значение '%s'.

en: The sheet size of %i columns and %i rows used in this file exceeds Gnumeric's maximum supported sheet size
ru: Используемый в этом файле размер листа (столбцов: %i, строк: %i) превышает максимальный поддерживаемый Gnumeric размер листа

en: This file is corrupted with a duplicate sheet name "%s", now renamed to "%s".
ru: Повторяющееся имя листа "%s" заменено на "%s".

note: We are missing the table name. This is bad!
en: This file is corrupted with an unnamed sheet now named "%s".
ru: Файл содержал безымянный лист, который сейчас называется "%s".

en: Unknown mimetype for openoffice file.
ru: Неизвестный тип mime в файле openoffice.

en: No stream named content.xml found.
ru: Не найден поток с названием content.xml.

en: Invalid metadata '%s'
ru: Испорченные метаданные "%s"

en: settings.xml stream is malformed!
ru: Поток settings.xml имеет неверный формат!

en: tab
ru: таб

en: page
ru: страница

en: pages
ru: страницы

en: date
ru: дата

en: time
ru: время

en: file
ru: файл

en: path
ru: путь

en: Writing Sheets...
ru: Запись листов...

en: Writing Sheet Objects...
ru: Запись объектов листа...

en: Open Document Format
ru: Формат Open Document

en: Open Document Format as used by OpenOffice, Lotus Symphony, etc.
ru: Формат Open Document, используемый OpenOffice, Lotus Symphony и т.д.

en: Open Document Format (*.sxc, *.ods)
ru: Формат Open Document (*.sxc, *.ods)

en: ODF 1.2 strict conformance (*.ods)
ru: ODF 1.2 строгое соответствие (*.ods)

en: ODF 1.2 extended conformance (*.ods)
ru: ODF 1.2 расширенное соответствие (*.ods)

en: Error while opening Paradox file.
ru: Ошибка при открытии файла Paradox.

en: Could not allocate memory for record.
ru: Не удалось получить память для записи.

en: Field type %d is not supported.
ru: Поля типа %d не поддерживаются.

note: Read the field specification and build the field array for * PX_create_fp(). The memory is freed by PX_delete() including * the memory for the field name.
en: Allocate memory for field definitions.
ru: Выделение памяти для определений полей.

en: Cannot allocate memory for field definitions.
ru: Не удалось выделить память для определений полей.

en: First line of sheet must contain database specification.
ru: Первая строка листа должна содержать описание базы данных.

en: Field specification must be a comma separated value (Name,Type,Size,Prec).
ru: Описания полей должны быть значениями, разделёнными запятыми (название, тип, размер, точность).

en: Allocate memory for column name.
ru: Выделение памяти для названия столбца.

en: Could not allocate memory for %d. field name.
ru: Не удалось выделить память для названия столбца %d

en: %d. field specification ended unexpectedly.
ru: Спецификация поля №%d неожиданно закончилась.

en: %d. field specification misses type.
ru: В описании поля №%d отсутствует тип.

en: %d. field type '%c' is unknown.
ru: Неизвестный тип '%2$c' поля №%1$d.

en: Field specification misses the column size.
ru: В описании поля отсутствует размер столбца.

en: The remainder '%s' of the specification for field %d is being disregarded.
ru: Остаток спецификации '%s' для поля %d игнорируется.

en: Could not create output file.
ru: Не удалось создать файл результата.

en: Allocate memory for record data.
ru: Выделение памяти для данных записи.

en: Could not allocate memory for record data.
ru: Не удалось выделить память для данных записи.

en: Field %d in line %d has possibly been cut off. Data has %d character. | Field %d in line %d has possibly been cut off. Data has %d characters.
ru[0]: Поле %d в строке %d вероятно было обрезано. Данные содержат %d символ.
ru[1]: Поле %d в строке %d вероятно было обрезано. Данные содержат %d символа.
ru[2]: Поле %d в строке %d вероятно было обрезано. Данные содержат %d символов.

en: Field %d in row %d could not be written.
ru: Не удалось сохранить поле %d в строке %d.

en: Could not write record number %d.
ru: Не удалось сохранить запись с номером %d.

en: Imports Paradox files
ru: Импортирует файлы Paradox

en: Paradox database or primary index file (*.db, *.px)
ru: Файл базы данных или первичного индекса Paradox (*.db, *.px)

en: Paradox database (*.db)
ru: База данных Paradox (*.db)

en: Perl functions
ru: Функции Perl

en: Sample Perl plugin providing some (useless) functions.
ru: Образец дополнения Perl предоставляющий несколько (бесполезных) функций.

en: Perl error:
ru: Ошибка Perl:

en: Perl error: %s
ru: Ошибка Perl: %s

en: Module name not given.
ru: Не задано название модуля.

en: perl_func.pl doesn't exist.
ru: perl_func.pl не существует.

en: Perl plugin loader
ru: Загрузчик дополнения Perl

en: This plugin provides support for Perl plugins
ru: Это дополнение предоставляет поддержку для дополнений Perl

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
ru: PLN: таблица защищена паролем

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
ru: Игнорируются данные, которые должны быть в строке %u, так как она больше максимальной строки %u

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
ru: Игнорируются данные, которые должны быть в столбце %u, так как он больше максимального столбца %u

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
ru: Импортирует документы в формате Plan Perfect

en: Plan Perfect Format (PLN) import
ru: Импорт файлов в формате Plan Perfect (PLN)

en: Imports Psion 5 series Sheet files
ru: Импортирует файлы таблиц Psion 5 series

en: Error while reading psiconv file.
ru: Ошибка при чтении файла psiconv.

en: Error while parsing Psion file.
ru: Ошибка при разборе файла Psion.

en: This Psion file is not a Sheet file.
ru: Этот файл Psion не является табличным файлом.

en: Python functions
ru: Функции Python

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
ru: Образец дополнения Python предоставляющий несколько (бесполезных) функций.

en: Default interpreter
ru: Интерпретатор по умолчанию

en: Python plugin loader
ru: Загрузчик дополнения Python

en: This plugin provides support for Python plugins
ru: Это дополнение предоставляет поддержку для дополнений Python

en: Python console
ru: Консоль Python

en: *** Interpreter: %s
ru: *** Интерпретатор: %s

en: Gnumeric Python console
ru: Консоль Python в Gnumeric

en: E_xecute in:
ru: Выполнить в:

en: C_ommand:
ru: Команда:

en: Python list is not an array
ru: Список Python не является массивом

en: Unsupported Python type: %s
ru: Неподдерживаемый тип Python: %s

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Python exception (%s: %s)
ru: Исключение Python (%s: %s)

en: Python exception (%s)
ru: Исключение Python (%s)

en: Python module name not given.
ru: Не задано название модуля Python.

en: Error while opening file "%s" for writing.
ru: Ошибка при открытии файла "%s" для записи.

en: Error while opening file "%s" for reading.
ru: Ошибка при открытии файла "%s" для чтения.

en: Cannot create new Python interpreter.
ru: Не удалось создать новый процесс интерпретатора Python.

en: Module "%s" doesn't exist.
ru: Модуль "%s" не существует.

en: Execution of module "%s" failed.
ru: Выполнение модуля "%s" не удалось.

en: Some name
ru: Какое-то название

en: Python file "%s" has invalid format.
ru: У файла Python "%s" недопустимый формат.

en: File doesn't contain "%s" function.
ru: Файл не содержит функцию "%s".

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
ru: Файл не содержит словарь "%s".

en: Object "%s" is not a dictionary.
ru: Объект "%s" не является словарем.

en: Unknown action: %s
ru: Неизвестное действие: %s

en: Not a valid function for action: %s
ru: Недопустимая функция для действия: %s

en: Imports Quattro Pro (tm) files
ru: Импортирует файлы Quattro Pro (tm)

en: File is most likely corrupted.
ru: Скорее всего, файл повреждён.

en: Invalid zoom %hd %%
ru: Недопустимый масштаб %hd %%

en: Invalid record %d of length %hd
ru: Недопустимая запись %d длиной %hd

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
ru: Не удалось обнаружить поток PerfectOffice_MAIN. Это действительно файл Quattro Pro?

en: Sample DataSource
ru: Пример источника данных

en: A proof of concept external data source
ru: Подтверждение концепции внешнего источника данных

en: Imports SC/XSpread files
ru: Импортирует файлы SC/XSpread

en: On worksheet %s:
ru: На листе %s:

en: General SC import error
ru: Ошибка импорта SC

en: The cell in row %i and column %i is beyond Gnumeric's maximum sheet size.
ru: Ячейка в строке %i, столбце %i лежит за пределами листа Gnumeric.

en: The sheet is wider than Gnumeric can handle.
ru: Лист шире допустимых Gnumeric пределов.

en: Encountered precision dependent format without set precision.
ru: Обнаружен формат без заданной точности.

en: Column format %i is undefined.
ru: Формат столбца %i не определён.

en: Unable to parse cmd='%s', str='%s', col=%d, row=%d.
ru: Не удалось разобрать cmd='%s', str='%s', col=%d, row=%d.

en: Error parsing line
ru: Ошибка разбора строки

en: Import/Export for MultiPlan (SYLK) files
ru: Импортирует/Экспортирует файлы MultiPlan (SYLK)

en: Multiple values in the same cell
ru: Несколько значений в одной ячейке

en: Multiple expressions in the same cell
ru: Несколько выражений в одной ячейке

en: Missing closing 'E'
ru: Пропущено закрывающее 'E'

en: Sheet
ru: Лист

en: UI Hello
ru: "Здравствуй, Мир!" для интерфейса пользователя

en: Hello World plugin using ui service
ru: Дополнение "Здравствуй, Мир!" использующее сервис интерфейса пользователя

en: This is message from the "%s" plugin.
ru: Это сообщение от дополнения "%s".

en: Error while opening xbase file.
ru: Ошибка при открытии файла xbase.

en: Imports XBase files
ru: Импортирует файлы XBase

en: Xbase (*.dbf) file format
ru: Формат файла XBase (*.dbf)

en: Failed to read DBF header.
ru: Сбой при чтении заголовка DBF.

en: List of recently used functions.
ru: Список последних использовавшихся функций.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
ru: Диалог выбора функций сохраняет список ранее использовавшихся функций. Вот этот список.

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
ru: Максимальная длина списка использовавшихся функций

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
ru: Диалог выбора функций сохраняет список ранее использовавшихся функций. Это максимальная длина списка.

en: Autocorrect initial caps
ru: Автокоррекция начальных заглавных

en: This variable determines whether to autocorrect initial caps
ru: Эта переменная определяет установлено ли автоисправление начальных заглавных

en: List of initial caps exceptions
ru: Список исключений начальных заглавных

en: The autocorrect engine does not correct the initial caps for words in this list.
ru: Модуль автокоррекции не исправляет начальные заглавные в словах из этого списка.

en: Autocorrect first letter
ru: Автокоррекция первой буквы

en: This variable determines whether to autocorrect first letters
ru: Эта переменная определяет установлено ли автоисправление первых букв

en: List of First Letter Exception
ru: Список исключений для первой буквы

en: The autocorrect engine does not capitalize the first letter of words following strings in this list.
ru: Модуль автокоррекции не исправляет первую букву в словах из этого списка.

en: Autocorrect names of days
ru: Автокоррекция названий дней

en: This variable determines whether to autocorrect names of days
ru: Эта переменная определяет установлено ли автоисправление названий дней

en: Autocorrect replace
ru: Автокоррекция замены

en: Activate New Plugins
ru: Включать новые дополнения

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
ru: Эта переменная определяет надо ли активировать каждое новое обнаруженное дополнение.

en: List of Active Plugins.
ru: Список включённых дополнений.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
ru: Это список всех дополнений, которые должны включаться автоматически.

en: List of Known Plugins.
ru: Список известных дополнений.

en: This list contains all known plugins.
ru: Это список всех известных дополнений.

en: List of Plugin File States.
ru: Список состояний файлов дополнений.

en: This list contains all plugin file states.
ru: Это список всех состояний файлов дополнений.

en: List of Extra Plugin Directories.
ru: Список каталогов дополнений.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
ru: Это список всех каталогов дополнений.

en: List of Extra Autoformat Directories.
ru: Список дополнительных каталогов шаблонов автоформатирования.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
ru: Это список всех каталогов, содержащих шаблоны автоформатирования.

en: System Directory for Autoformats
ru: Системный каталог для шаблонов автоформатирования

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
ru: Каталог для предустановленных шаблонов автоформатирования.

en: User Directory for Autoformats
ru: Каталог пользователя для шаблонов автоформатирования

en: The main directory for user specific autoformat templates.
ru: Главный каталог для пользовательских шаблонов автоформатирования.

en: Apply print-setup to all sheets
ru: Применить настройки печати ко всем листам

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
ru: Это значение определяет, будут ли установки диалога печати по умолчанию применяться одновременно ко всем листам.

en: The configuration of GTKPrintSetting. Do not edit this variable.
ru: Настройка GTKPrintSettings. Не исправляйте эту переменную.

en: Page Header
ru: Заголовок страницы

en: The default page header for new documents that can be modified using the page setup dialog.
ru: Заголовок для страницы используемый по умолчанию для новых документов, может быть изменён с помощью диалога настройки страницы.

en: Page Footer
ru: Сноска на странице

en: The default page footer for new documents that can be modified using the page setup dialog.
ru: Сноска на странице используемая по умолчанию для новых документов, может быть изменена с помощью диалога настройки страницы.

en: Default Header/Footer Font Size
ru: Размер шрифта заголовков/сносок по умолчанию

en: The default font size for headers and footers.
ru: Размер шрифта используемого по умолчанию для заголовков и сносок.

en: Default header/footer font name
ru: Название шрифта используемого по умолчанию для заголовков/сносок

en: The default font name for headers and footers.
ru: Название шрифта используемого по умолчанию для заголовков и сносок.

en: The default header/footer font is bold.
ru: По умолчанию для заголовков и сносок используется полужирное начертание шрифта.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is bold.
ru: Это значение определяет, будет ли исходный шрифт для заголовков и сносок полужирным.

en: The default header/footer font is italic.
ru: По умолчанию для заголовков и сносок используется наклонное начертание шрифта.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is italic.
ru: Это значение определяет, будет ли исходный шрифт для заголовков и сносок наклонным.

en: Default Horizontal Centering
ru: Центрирование по горизонтали по умолчанию

en: This value determines whether the default setting in the Print Setup dialog is to center pages horizontally.
ru: Это значение задаёт исходные настройки для горизонтального центрирования страниц при печати.

en: Default Vertical Centering
ru: Вертикальное центрирование по умолчанию

en: This value determines whether the default setting in the Print Setup dialog is to center pages vertically.
ru: Это значение определяет исходные настройки в диалоге печати для вертикального центрирования страниц.

en: Default Grid Line Printing
ru: Печать линий сетки по умолчанию

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether print grid lines. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение определяет исходные настройки в диалоге печати для линий сетки. Для его изменения  используйте диалог настройки печати.

en: Default Print Cells with Only Styles
ru: Печать по умолчанию ячеек только со стилями

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print empty but formatted cells. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходные настройки для печати пустых, но отформатированных ячеек. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Black and White Printing
ru: Чёрно-белая печать по умолчанию

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print in only black and white. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходные настройки для чёрно-белой печати. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Title Printing
ru: Печать заголовка по умолчанию

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print row and column headers. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходные настройки для печати заголовков строк и столбцов. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Print Direction
ru: Направление печати по умолчанию

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print first right then down. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходные настройки для печати сначала вправо, а затем вниз. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Scale Type
ru: Тип масштаба по умолчанию

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to scale pages by a given percentage. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходные настройки для масштабирования страниц (в процентах) при печати. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Scale Percentage
ru: Масштаб по умолчанию

en: This value gives the percentage by which to scale each printed page. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт масштаб для печати каждой страницы в процентах. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Scaling Width
ru: Ширина масштабирования по умолчанию

en: This value determines the maximum number of pages that make up the width of a printout of the current sheet. The sheet will be reduced to fit within this width. This value can be changed in the Page Setup dialog.
ru: Это значение определяет максимальное количество страниц печати в ширину для текущего листа. Лист будет сокращён, чтобы уместиться по этой ширине.Используйте диалог настройки страницы для изменения этого значения.

en: Default Scaling Height
ru: Высота масштабирования по умолчанию

en: This value determines the maximum number of pages that make up the height of a printout of the current sheet. The sheet will be reduced to fit within this height. This value can be changed in the Page Setup dialog.
ru: Это значение определяет максимальное количество страниц печати в высоту для текущего листа. Лист будет сокращён, чтобы уместиться по этой высоте.Используйте диалог настройки страницы для изменения этого значения.

en: Default Repeated Top Region
ru: Повторение верхней области по умолчанию

en: This string gives the default region to be repeated at the top of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Эта строка задаёт область по умолчанию для печати сверху на каждом распечатываемом листе. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Repeated Left Region
ru: Повторение левой области по умолчанию

en: This string gives the default region to be repeated at the left of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Эта строка задаёт область по умолчанию для печати слева на каждом распечатываемом листе. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Preferred Display Unit
ru: Предпочтительные единицы измерения

en: This string gives the default unit to be used in the page setup dialog.
ru: Эта строка задаёт исходные значения для единиц измерения в диалоге настройки печати.

en: Default Top Margin
ru: Отступ сверху по умолчанию

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the start of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходное число пунктов от верхнего края страницы до начала области печати. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Bottom Margin
ru: Нижний отступ по умолчанию

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходное число пунктов от нижнего края страницы до конца области печати. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Bottom Outside Margin
ru: Внешний нижний отступ по умолчанию

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the footer. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходное число пунктов от нижнего края страницы до конца сноски. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Top Outside Margin
ru: Внешний верхний отступ по умолчанию

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the top of the header. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходное число пунктов от верхнего края страницы до начала заголовка. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Left Margin
ru: Отступ слева по умолчанию

en: This value gives the default number of points from the left of a page to the left of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходное число пунктов от левого края страницы до конца области печати. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Default Right Margin
ru: Отступ справа по умолчанию

en: This value gives the default number of points from the right of a page to the right of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходное число пунктов от правого края страницы до начала области печати. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Paper
ru: Бумага

en: This is the default paper specification. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт спецификацию бумаги. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Paper orientation
ru: Ориентация бумаги

en: This is the default paper orientation. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Это значение задаёт исходную ориентацию страницы. Используйте диалог настройки печати для изменения этого значения.

en: Header/Footer Format (Left Portion)
ru: Формат заголовка/сноски (левая часть)

en: Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ru: Используйте диалог настройки печати для исправления этого значения.

en: Header/Footer Format (Middle Portion)
ru: Формат заголовка/сноски (средняя часть)

en: Header/Footer Format (Right Portion)
ru: Формат заголовка/сноски (правая часть)

en: Allow Unfocused Range Selections
ru: Разрешить выделения без фокуса

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even if the entry does not have keyboard focus.
ru: Некоторые диалоги содержат только одно поле ввода, допускающее указание выделенного диапазона в рабочей книге. Установка значения этой переменной в TRUE (истина) направляет выделение в это поле, даже если оно не имеет фокуса ввода.

en: Text Export String Indicator
ru: Ограничитель строк при экспорте текста

en: Please use the Text Export dialog to edit this value.
ru: Используйте диалог экспорта текста для исправления этого значения.

en: Text Export Field Separator
ru: Разделитель полей при экспорте текста

en: Text Export Record Terminator
ru: Разделитель записей при экспорте текста

en: Text Export Locale
ru: Локаль экспорта текста

en: Text Export Encoding
ru: Кодировка экспорта текста

en: Text Export String Quoting Rule
ru: Ограничитель строк при экспорте текста

en: Text Export Formatting Rule
ru: Правила форматирования при экспорте текста

en: Text Export Unknown Character Transliteration
ru: Транслитерация неизвестных символов при экспорте текста

en: Search &amp; Replace Ignores Case
ru: Поиск и замена с игнорированием регистра

en: Search &amp; Replace ignores case as default
ru: Поиск и замена с игнорированием регистра по умолчанию

en: Search &amp; Replace Preserves Case
ru: Поиск и замена с сохранением регистра

en: Search &amp; Replace preserves case as default
ru: Поиск и замена с сохранением регистра по умолчанию

en: Search &amp; Replace Poses Query
ru: Подтверждение замен

en: Search &amp; Replace poses query before each change as default
ru: Поиск и замена с выводом запроса перед каждым изменением по умолчанию

en: Search &amp; Replace Whole Words Only
ru: Поиск и замена только целых слов

en: Search &amp; Replace replaces whole words only as default
ru: Поиск и замена целых слов по умолчанию

en: Search &amp; Replace Scope
ru: Охват поиска и замены

en: This is the default scope of Search &amp; Replace. 0: entire workbook; 1: current sheet; 2: range
ru: Это стандартный охват функции поиска и замены. 0: вся книга; 1: текущий лист; 2: диапазон

en: Search &amp; Replace Changes Strings
ru: Поиск и замена с изменением строк

en: Search &amp; Replace changes cells containing strings as default
ru: Поиск и замена с изменением ячеек, содержащих строки, по умолчанию

en: Search &amp; Replace Changes Expressions
ru: Поиск и замена с изменением выражений

en: Search &amp; Replace changes cells containing expressions as default
ru: Поиск и замена с изменением ячеек, содержащих выражения, по умолчанию

en: Search &amp; Replace Changes Other Values
ru: Поиск и замена с изменением других значений

en: Search &amp; Replace changes cells containing other values as default
ru: Поиск и замена с изменением ячеек, содержащих другие значения, по умолчанию

en: Search &amp; Replace Changes Comments
ru: Поиск и замена с изменением комментариев

en: Search &amp; Replace changes comments as default
ru: Поиск и замена с изменением комментариев по умолчанию

en: Search searches in results
ru: Поиск и замена в прошлых результатах

en: Search searches in results as default
ru: По умолчанию поиск и замена производится в предыдущих результатах.

en: Search &amp; Replace Keeps Strings as Strings
ru: Поиск и замена с сохранением строк

en: Search &amp; Replace keeps strings as strings even if they look like numbers as default
ru: Поиск и замена с сохранением строк как строк даже в том случае, когда они выглядят как числа, по умолчанию

en: Search &amp; Replace Search Type
ru: Тип поиска

en: This value determines the input type for Search &amp; Replace. 0: text; 1: regular expression; 2: number
ru: Это значение определяет тип входных данных для поиска и замены. 0: текст; 1: регулярное выражение; 2: число

en: Search &amp; Replace Column Major
ru: Поиск и замена по столбцам

en: Search &amp; Replace proceeds in column major order as default
ru: Поиск и замена по столбцам по умолчанию

en: Search &amp; Replace Error Behavior
ru: Поведение поиска и замены при ошибке

en: This is the default error behavior of Search &amp; Replace indicated by an integer from 0 to 4.
ru: Это стандартное поведение функции поиска и замены при ошибке, обозначенное целым числом от 0 до 4.

en: Toolbar Style
ru: Стиль панели инструментов

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text.
ru: Стиль панелей инструментов. Допустимы значения both, both_horiz, icon и text.

en: Show Sheet Name in Undo List
ru: Показывать название листа в списке отмен

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
ru: Это значение определяет, будут ли показаны имена листов в списке отмен/возвратов.

en: Maximal Undo Size
ru: Максимальное количество отмен

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
ru: Это значение задаёт длину цепочки отмен. Каждое действие по редактированию имеет связанный с ним размер, чтобы сравнивать его с требованиями к памяти простого редактирования одной ячейки (размером 1). Список отмен будет обрезан, когда его общий размер превысит это значение.

en: Number of Undo Items
ru: Число элементов отмены

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
ru: Это значение определяет максимальное число элементов в списке отмен/возвратов.

en: Length of the Undo Descriptors
ru: Длина списка описания отмен

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
ru: Это значение определяет максимальную длину командных описателей в цепочках отмены и повторения.

en: Default Font Size
ru: Размер шрифта по умолчанию

en: The default font size for new workbooks.
ru: Размер шрифта используемого по умолчанию для новых книг.

en: Default font name
ru: Название используемого по умолчанию шрифта

en: The default font name for new workbooks.
ru: Название шрифта используемого по умолчанию для новых книг.

en: The default font is bold.
ru: Исходный шрифт имеет полужирное начертание.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
ru: Это значение определяет, будет ли полужирным шрифт по умолчанию для новой рабочей книги.

en: The default font is italic.
ru: Исходный шрифта имеет наклонное начертание.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
ru: Это значение определяет, будет ли наклонным шрифт по умолчанию для новой рабочей книги.

en: Default Number of Sheets
ru: Исходное число листов

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
ru: Исходное число листов для новых книг.

en: Default Number of rows in a sheet
ru: Исходное число строк на листе

en: The number of rows in each sheet. This setting will be used only in a new Gnumeric session.
ru: Число строк на каждом листе. Этот параметр будет использован только в новом сеансе Gnumeric.

en: Default Number of columns in a sheet
ru: Исходное число столбцов на листе

en: The number of columns in each sheet. This setting will be used only in a new Gnumeric session.
ru: Число столбцов на каждом листе. Этот параметр будет использован только в новом сеансе Gnumeric.

en: Autosave frequency
ru: Интервал автосохранения

en: The number of seconds between autosaves.
ru: Число секунд между автосохранениями.

en: Horizontal DPI
ru: Разрешение по горизонтали

en: Screen resolution in the horizontal direction.
ru: Разрешение экрана по горизонтали.

en: Vertical DPI
ru: Разрешение по вертикали

en: Screen resolution in the vertical direction.
ru: Разрешение экрана по вертикали.

en: Standard toolbar visible
ru: Стандартная панель видна

en: This variable determines whether the standard toolbar should be visible initially.
ru: Эта переменная определяет, будет ли видна при запуске стандартная панель.

en: Standard toolbar position
ru: Расположение стандартной панели

en: This variable determines where the standard toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
ru: Эта переменная определяет где будет отображаться стандартная панель. 0 - слева, 1 - справа, 2 - сверху.

en: Format toolbar visible
ru: Панель форматирования видна

en: This variable determines whether the format toolbar should be visible initially.
ru: Эта переменная определяет, будет ли видна при запуске панель форматирования.

en: Format toolbar position
ru: Расположение панели форматирования

en: This variable determines where the format toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
ru: Эта переменная определяет где будет отображаться панель форматирования. 0 - слева, 1 - справа, 2 - сверху.

en: Object toolbar visible
ru: Панель графических элементов видна

en: This variable determines whether the object toolbar should be visible initially.
ru: Эта переменная определяет, будет ли видна при запуске панель графических объектов.

en: Object toolbar position
ru: Расположение панели графических элементов

en: This variable determines where the object toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
ru: Эта переменная определяет где будет отображаться панель графических объектов. 0 - слева, 1 - справа, 2 - сверху.

en: Function Markers
ru: Отмечать функции

en: This variable determines whether cells containing spreadsheet function are marked.
ru: Эта переменная определяет, будут ли отмечены ячейки, содержащие табличные функции.

en: Extension Markers
ru: Маркеры расширения

en: This variable determines whether cells with truncated content are marked.
ru: Эта переменная определяет, будут ли отмечены ячейки с усечённым содержимым.

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
ru: Эта переменная определяет установлено ли автодополнение.

en: Minimum Number of Characters for Autocompletion
ru: Минимальное число символов для автодополнения

en: This variable determines the minimum number of characters required for autocompletion.
ru: Это значение определяет минимальное число символов необходимое для автодополнения.

en: Show Function Name Tooltips
ru: Показывать подсказки для названий функций

en: This variable determines whether to show function name tooltips.
ru: Эта переменная определяет, будут ли показываться подсказки для названий функций.

en: Show Function Argument Tooltips
ru: Показывать подсказки для аргументов функций

en: This variable determines whether to show function argument tooltips.
ru: Эта переменная определяет, будут ли показываться подсказки для аргументов функций.

en: Enter Direction
ru: Направление ввода

en: Which direction pressing Enter will move the edit position.
ru: Направление, в котором будет выбрана следующая ячейка после нажатия клавиши Enter.

en: Auto Expression Recalculation Lag
ru: Задержка автоматического пересчёта выражений

en: If `lag' is 0, Gnumeric recalculates all auto expressions immediately after every change. Non-zero values of `lag' allow Gnumeric to accumulate more changes before each recalculation. If `lag' is positive, then whenever a change appears, Gnumeric waits `lag' milliseconds and then recalculates; if more changes appear during that period, they are also processed at that time. If `lag' is negative, then recalculation happens only after a quiet period of |lag| milliseconds.
ru: Если «задержка» равна 0, Gnumeric пересчитывает все автовыражения сразу после каждого изменения. Значения, отличные от 0, позволяют Gnumeric накопить больше изменений до каждого пересчёта. Если «задержка» положительная, то после любого изменения Gnumeric ждёт указанное число миллисекунд и затем пересчитывает выражения. Если в этот период произойдут какие-то дополнительные изменения, то они тоже будут обработаны в этот момент. Если значение «задержки» отрицательное, используется модуль её значения.

en: Transition Keys
ru: Клавиши перехода

en: This variable determines whether transition keys are set on. Transition keys are a throw back to 1-2-3 style event handling. They turn Ctrl-arrow into page movement rather than jumping to the start/end of series.
ru: Эта переменная определяет, будут ли включены клавиши переходов. Клавиши переходов — это возврат к обработке клавиатурных комбинаций в стиле Lotus 1-2-3. Они превращают нажатие «Ctrl-стрелка» в сдвиг страницы вместо перехода в начало/конец серии.

en: Default Horizontal Window Size
ru: Исходный размер окна по горизонтали

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
ru: Это число (между 0.25 и 1.00) определяет какую часть экрана по-горизонтали будет занимать окно по умолчанию.

en: Default Vertical Window Size
ru: Исходный размер окна по вертикали

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
ru: Это число (между 0.25 и 1.00) определяет какую часть экрана по-вертикали будет занимать окно по умолчанию.

en: Default Zoom Factor
ru: Исходный масштаб

en: The initial zoom factor for new workbooks.
ru: Исходный масштаб для новых книг.

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
ru: Уровень сжатия файлов Gnumeric по умолчанию

en: This integer (between 0 and 9) specifies the amount of compression performed by Gnumeric when saving files in the default file format. 0 is minimal compression while 9 is maximal compression.
ru: Это число (между 0 и 9) указывает степень сжатия используемую gnumeric при сохранении файлов в исходном формате. 0 -- без компрессии, 9 -- максимальное сжатие.

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
ru: Предупреждать при экспортировании в формат поддерживающий только один лист

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
ru: Некоторые форматы файлов могут содержать только один лист. Эта отметка определяет, будет ли пользователь предупреждён в том случае, когда будет сохранён только один лист из многостраничной рабочей книги.

en: Default To Overwriting Files
ru: Переписывание файлов по умолчанию

en: Before an existing file is being overwritten, Gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
ru: Перед перезаписью существующего файла Gnumeric показывает предупреждающее сообщение. Установка этого параметра сделает кнопку перезаписи в этом диалоге выбранной по умолчанию.

en: List of file savers with disabled extension check.
ru: Список средств сохранения файлов с отключённой проверкой расширения.

en: This list contains the ids of the file savers for which the extension check is disabled.
ru: Этот список содержит идентификаторы средств сохранения файлов, для которых отключена проверка расширения.

en: Sort is Case-Sensitive
ru: Сортировка с учётом регистра

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
ru: Установка этого параметра приведёт к тому, что при сортировке с помощью кнопки на панели инструментов будет производиться сортировка с учётом регистра символов. Соответствующим образом будет определяться исходное состояние переключателя "Сортировка с учётом регистра" в диалоге сортировки.

en: Sorting Preserves Formats
ru: Сохранять форматирование при сортировке

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
ru: Установка этого параметра приведёт к тому, что при сортировке с помощью кнопки на панели инструментов будет сохраняться форматирование ячеек. Соответствующим образом будет определяться исходное состояние поля отметки "Сохранять форматирование при сортировке" в диалоге сортировки.

en: Sort Ascending
ru: Сортировка по возрастанию

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
ru: Этот параметр определяет исходное состояние кнопки порядка сортировки в диалоге сортировки.

en: Number of Automatic Clauses
ru: Число автоматических критериев

en: When selecting a sort region in the sort dialog, sort clauses are automatically added. This number determines the maximum number of clauses to be added automatically.
ru: При выделении области для сортировки, автоматически добавляются критерии. Значение определяет их максимальное число.

en: Prefer CLIPBOARD over PRIMARY selection
ru: Предпочитать БУФЕР ОБМЕНА обычному ВЫДЕЛЕНИЮ

en: When TRUE, Gnumeric will prefer the modern CLIPBOARD selection over the legacy PRIMARY selections. Set to FALSE if you have to deal with older applications, like Xterm or Emacs, which set only the PRIMARY selection.
ru: Если равно TRUE, то Gnumeric будет отдавать предпочтение использованию современного БУФЕРА ОБМЕНА, а не старого буфера ВЫДЕЛЕНИЯ. Установите значение в FALSE, если работаете со старыми приложениями, такими как Xterm или Emacs, которые копируют только в буфер ВЫДЕЛЕНИЯ.

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
ru: Использовать UTF-8 при экспорте в LaTeX

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
ru: Этот параметр определяет, будут ли создаваемые файлы LaTeX использовать кодировку UTF-8 (юникод) или ISO-8859-1 (Latin-1). Чтобы использовать файлы UTF-8, у вас должен быть установлен пакет ucs LaTeX.

en: Full path of lp_solve program to use
ru: Полныйпуть к lp_solve

en: This is the full path to the lp_solve binary that the lpsolve plugin should use.
ru: Это полный путь к исполняемому файлу lp_solve, который должен использовать модуль lpsolve.

en: Full path of glpsol program to use
ru: Полный путь к glpsol

en: This is the full path to the glpsol binary that the lpsolve plugin should use.
ru: Это полный путь к исполняемому файлу glpsol, который должен использовать модуль lpsolve.

en: Cut Object
ru: Вырезать объект

en: Unable to paste
ru: Невозможно вставить

en: Contents can only be pasted by value or by link.
ru: Содержимое может быть вставлено только по значению или по ссылке.

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ru: в области вставки не так много столбцов как в буфере (%d на %d)
    
    Попробуйте выделить одну ячейку или область такой же формы и размера.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ru: в области вставки не так много строк как в буфере (%d на %d)\n
    
    Попробуйте выделить одну ячейку или область такой же формы и размера.

en: result passes the sheet boundary
ru: результат переходит границы листа

en: Paste
ru: Вставить

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ru: область вставки отличается формой (%dRx%dC) от буфере (%dRx%dC)\n
    
    Попробуйте выделить одну ячейку или область такой же формы и размера.

en: Unable to paste into selection
ru: Невозможно вставить в выделение

en: Inserting these cells would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
ru: Вставка ячеек приведет к переполнению листа. Сначала увеличьте лист.

en: Shift rows %s
ru: Сдвинуть строки %s

en: Shift row %s
ru: Сдвинуть строку %s

en: Shift columns %s
ru: Сдвинуть столбцы %s

en: Shift column %s
ru: Сдвинуть столбец %s

en: Would split array %s
ru: Это нарушит массив %s

en: Would split an array
ru: Это нарушит массив

en: Would split merge %s
ru: Это нарушит объединение %s

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
ru: %s защищена. Снимите защиту с книги, чтобы разрешить редактирование.

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
ru: %s защищён. Снимите защиту с листа, чтобы разрешить правку.

en: Inserting expression in %s
ru: Вставка выражения в %s

en: Editing style of %s
ru: Изменение стиля в %s

en: Typing "%s" in %s
ru: Набор "%s" в %s

en: Set Text
ru: Установить текст

en: Inserting array expression in %s
ru: Вставка массива в %s

en: Creating a Data Table in %s
ru: Создать таблицу данных в %s

en: Ins/Del Column/Row
ru: Вставить/Удалить столбцы/строки

en: Inserting %i column before column %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first. | Inserting %i columns before column %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
ru[0]: Вставка %i столбца перед %s приведет к переполнению листа. Сначала увеличьте лист.
ru[1]: Вставка %i столбцов перед %s приведет к переполнению листа. Сначала увеличьте лист.
ru[2]: Вставка %i столбцов перед %s приведет к переполнению листа. Сначала увеличьте лист.

en: Inserting %d column before %s | Inserting %d columns before %s
ru[0]: Вставка %d столбца перед %s
ru[1]: Вставка %d столбцов перед %s
ru[2]: Вставка %d столбцов перед %s

en: Inserting %i row before row %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first. | Inserting %i rows before row %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
ru[0]: Вставка %i строки перед %s приведет к переполнению листа. Сначала увеличьте лист.
ru[1]: Вставка %i строк перед %s приведет к переполнению листа. Сначала увеличьте лист.
ru[2]: Вставка %i строк перед %s приведет к переполнению листа. Сначала увеличьте лист.

en: Inserting %d row before %s | Inserting %d rows before %s
ru[0]: Вставка %d строки перед %s
ru[1]: Вставка %d строк перед %s
ru[2]: Вставка %d строк перед %s

en: Deleting columns %s
ru: Удаление столбцов %s

en: Deleting column %s
ru: Удаление столбца %s

en: Deleting rows %s
ru: Удаление строк %s

en: Deleting row %s
ru: Удаление строки %s

en: Clear
ru: Очистить

en: contents
ru: содержимое

en: formats
ru: форматы

en: comments
ru: комментарии

en: all
ru: все

en: Clearing %s in %s
ru: Очистка %s в %s

en: Changing Format
ru: Изменение формата

en: Changing format of %s
ru: Изменение формата %s

en: Setting Font Style of %s
ru: Установка стиля шрифта в %s

en: Autofitting column %s
ru: Автозаполнение столбца %s

en: Autofitting row %s
ru: Автозаполнение строки %s

en: Setting width of column %s to %d pixel | Setting width of column %s to %d pixels
ru[0]: Установить ширину столбца %s в %d точку растра
ru[1]: Установить ширину столбца %s в %d точки растра
ru[2]: Установить ширину столбца %s в %d точек растра

en: Setting height of row %s to %d pixel | Setting height of row %s to %d pixels
ru[0]: Установить высоту строки %s в %d точку растра
ru[1]: Установить высоту строки %s в %d точки растра
ru[2]: Установить высоту строки %s в %d точек растра

en: Setting width of column %s to default
ru: Установить ширину столбца %s в исходную

en: Setting height of row %s to default
ru: Установить высоту строки %s в исходную

en: Autofitting columns %s
ru: Автозаполнение столбцов %s

en: Autofitting rows %s
ru: Автозаполнение строки %s

en: Setting width of columns %s to %d pixel | Setting width of columns %s to %d pixels
ru[0]: Установить ширину столбцов %s в %d точку растра
ru[1]: Установить ширину столбцов %s в %d точки растра
ru[2]: Установить ширину столбцов %s в %d точек растра

en: Setting height of rows %s to %d pixel | Setting height of rows %s to %d pixels
ru[0]: Установить высоту строк %s в %d точку растра
ru[1]: Установить высоту строк %s в %d точки растра
ru[2]: Установить высоту строк %s в %d точек растра

en: Setting width of columns %s to default
ru: Установка ширины столбцов %s в исходную

en: Setting height of rows %s to default
ru: Установка высоты строк %s в исходную

en: Autofitting width of %s
ru: Автозаполнение ширины в %s

en: Autofitting height of %s
ru: Автозаполнение высоты в %s

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Sorting %s
ru: Сортировка %s

en: Are you sure that you want to hide all columns? If you do so you can unhide them with the 'Format→Column→Unhide' menu item.
ru: Вы действительно хотите скрыть все столбцы? Потом их можно будет показать снова командой 'Формат→Столбец→Показать'.

en: Are you sure that you want to hide all rows? If you do so you can unhide them with the 'Format→Row→Unhide' menu item.
ru: Вы действительно хотите скрыть все строки? Потом их можно будет показать снова командой 'Формат→Строка→Показать'.

en: Unhide columns
ru: Показать столбцы

en: Hide columns
ru: Скрыть столбцы

en: Unhide rows
ru: Показать строки

en: Hide rows
ru: Скрыть строки

en: Expand columns
ru: Развернуть столбцы

en: Collapse columns
ru: Свернуть столбцы

en: Expand rows
ru: Развернуть строки

en: Collapse rows
ru: Свернуть строки

en: Show column outline %d
ru: Показать структуру столбца %d

en: Show row outline %d
ru: Показать структуру строки %d

en: Those columns are already grouped
ru: Эти столбцы уже сгруппированы

en: Those rows are already grouped
ru: Эти строки уже сгруппированы

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
ru: Эти столбцы не сгруппированы, вы не можете разгруппировать их

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
ru: Эти строки не сгруппированы, вы не можете разгруппировать их

en: Group columns %s
ru: Сгруппировать столбцы %s

en: Ungroup columns %s
ru: Разгруппировать столбцы %s

en: Group rows %d:%d
ru: Сгруппировать строки %d:%d

en: Ungroup rows %d:%d
ru: Разгруппировать строки %d:%d

en: Moving %s
ru: Перенос %s

en: is beyond sheet boundaries
ru: лежит за пределами границ листа

en: Copying between files with different date conventions.
    It is possible that some dates could be copied
    incorrectly.
ru: Копирование между файлами с разными соглашениями о представлении
    дат. Возможно, некоторые даты будут скопированы неправильно.

en: Paste Copy
ru: Вставить копию

en: Pasting into %s
ru: Вставка в %s

en: Do you really want to paste %s copies?
ru: Вы действительно хотите вставить %s копий?

note: Check arrays or merged regions in src or target regions
en: Autofill
ru: Автозаполнение

note: Changed in initial redo.
en: Autofilling %s
ru: Автозаполнение %s

en: Autoformatting %s
ru: Автоформатирование %s

en: Unmerging %s
ru: Разъединить %s

en: Merge and Center %s
ru: Объединение и центрирование %s

en: Merging %s
ru: Слияние %s

note: Corrected below.
en: Search and Replace
ru: Поиск и замена

en: Setting default width of columns to %.2fpts
ru: Установить исходную ширину столбцов в %.2f т.растра

en: Setting default height of rows to %.2fpts
ru: Установить исходную высоту строк в %.2f т.растра

en: Zoom %s to %.0f%%
ru: Масштабировать %s до %.0f%%

en: Delete Object
ru: Удалить объект

en: Name
ru: Название

en: Sheet names must be non-empty.
ru: Названия листов должны быть не пустыми.

en: A workbook cannot have two sheets with the same name.
ru: Книга не может содержать два листа с одинаковыми названиями.

en: Resizing sheet
ru: Изменение размера листа

en: Clearing comment of %s
ru: Удаление комментария %s

en: Setting comment of %s
ru: Установка комментария %s

en: Merging data into %s
ru: Объединение данных в %s

en: Changing workbook properties
ru: Изменение свойств рабочей книги

en: Pull Object to the Front
ru: Переместить объект доверху

en: Pull Object Forward
ru: Переместить объект выше

en: Push Object Backward
ru: Переместить объект ниже

en: Push Object to the Back
ru: Переместить объект донизу

en: Page Setup For %s
ru: Настройка печати для %s

en: Page Setup For All Sheets
ru: Настройка печати для всех листов

en: Defined Name
ru: определение имени

en: An empty string is not allowed as defined name.
ru: Пустая строка недопустима в качестве названия.

en: '%s' is not allowed as defined name.
ru: '%s' недопустимо в качестве названия.

en: has a circular reference
ru: имеет круговую ссылку

en: Define Name %s
ru: Определить имя %s

en: Update Name %s
ru: Обновить имя %s

en: Remove Name %s
ru: Удалить имя %s

en: Change Scope of Name
ru: изменение видимости имени

en: Change Scope of Name %s
ru: Изменение видимости имени %s

en: Add scenario
ru: Добавить сценарий

en: Scenario Show
ru: Показать сценарий

en: Shuffle Data
ru: Перемешать данные

note: FIXME?
en: Text (%s) to Columns (%s)
ru: Текст (%s) по столбцам (%s)

en: Goal Seek (%s)
ru: Поиск цели (%s)

en: Tabulating Dependencies
ru: Табулирование зависимости

en: Reconfigure Graph
ru: Перенастроить график

en: Reconfigure Object
ru: Перенастроить объект

en: Left to Right
ru: Слева направо

en: Right to Left
ru: Справа налево

en: Changing Hyperlink
ru: Изменение гиперссылки

en: Changing hyperlink of %s
ru: Изменение гиперссылки %s

en: Configure List
ru: Настройка списка

en: Set Frame Label
ru: Установить метку рамки

en: Configure Button
ru: Настройка кнопки

en: Configure Radio Button
ru: Настройка переключателя

en: Configure Checkbox
ru: Настройка флажка

en: Configure Adjustment
ru: Настройка выравнивания

en: Add Filter
ru: Добавить фильтр

en: Auto Filter blocked by %s
ru: Автофильтр заблокирован %s

en: AutoFilter
ru: Автофильтр

en: Requires more than 1 row
ru: Требуется больше чем 1 строка

en: Unable to create Autofilter
ru: Не удалось создать Автофильтр

en: Add Autofilter to %s
ru: Добавить автофильтр к %s

en: Extend Autofilter to %s
ru: Расширить автофильтр до %s

en: Remove Autofilter from %s
ru: Удалить автофильтр из %s

en: Change filter condition for %s
ru: Изменить условие фильтра "%s"

en: Clear All Page Breaks
ru: удаление разрывов страниц

en: Remove Column Page Break
ru: Удалить вертикальный разрыв

en: Remove Row Page Break
ru: Добавить горизонтальный разрыв

en: Add Column Page Break
ru: Добавить вертикальный разрыв

en: Add Row Page Break
ru: Добавить горизонтальный разрыв

en: Consolidating to (%s)
ru: Консолидировать в (%s)

en: Data Consolidation
ru: Консолидация данных

en: Gnumeric is available under the GNU General Public License, version 2 or 3 at your option.
    
    See https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    or https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html.
    
    Gnumeric comes with absolutely no warranty.
ru: Программа Gnumeric доступна на условиях стандартной общественной лицензии GNU версии 2 или 3 (на усмотрение пользователя).
    
    См. https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    или https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html.
    
    Gnumeric поставляется без каких бы то ни было гарантийных обязательств.

en: Core
ru: Ядро

en: Features
ru: Возможности

en: Analytics
ru: Аналитика

en: Import Export
ru: Импорт Экспорт

en: Scripting
ru: Скрипты

en: UI
ru: Интерфейс пользователя

en: Usability
ru: Удобство использования

en: Documentation
ru: Документация

en: Translation
ru: Перевод

en: QA
ru: Проверка качества

en: Art
ru: Дизайн

en: Packaging
ru: Создание пакетов

en: Options pricers
ru: Параметры калькулятора цен

en: Functions and X-Base importing.
ru: Функции и импорт X-Base.

en: Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
ru: Симплексный алгоритм для решателя (LP Solve).

en: Core charting engine.
ru: Ядро модуля отображения диаграмм.

en: Grandma Chema Celorio
ru: Бабушка Chema Celorio

en: Quality Assurance and sheet copy.
ru: Тестирование и копирование листов.

en: OLE2 support.
ru: Поддержка OLE2.

en: Localization.
ru: Локализация.

en: Plugin system, localization.
ru: Система дополнений, локализация.

en: Debian packaging.
ru: Пакеты для debian.

en: Original plugin engine.
ru: Исходный модуль дополнений.

en: Gergo Erdi
ru: Gerdo Erdi

en: Custom UI tools
ru: Специализированные инструменты пользовательского интерфейса

en: RPM packaging
ru: Упаковка в RPM

en: Statistics and GUI guru
ru: Помощник по статистике и графическому интерфейсу пользователя

en: UI polish and all round bug fixer
ru: Улучшение интерфейса пользователя и исправление разных ошибок

en: Special functions
ru: Специальные функции

en: Solver, lots of worksheet functions, and general trailblazer
ru: Решатель, много табличных функций и во многом первопроходец

en: One of the original core contributors
ru: Один из первых разработчиков ядра программы

en: The original value format engine and libgoffice work
ru: Исходный модуль обработки числовых форматов и работа над libgoffice

en: The original text plugin
ru: Исходное текстовое дополнение

en: Started the MS Excel import/export engine, and 'GnmStyle'
ru: Начал модуль импорта/экспорта M$ Excel, 'GnmStyle'

en: SheetObject improvement
ru: Улучшения SheetObject

en: Support for non-Latin languages
ru: Поддержка для нелатинских языков

en: Many plot types for charting engine.
ru: Многие типы графиков для модуля отображения диаграмм

en: canvas support
ru: Поддержка канвы

en: Guile support
ru: Поддержка Guile

en: HTML, troff, LaTeX exporters
ru: модули экспорта в HTML, troff и LaTeX

en: original CSV support, French localization
ru: Исходная поддержка CSV, французская локализация

en: Icons and Images
ru: Пиктограммы и изображения

en: Paradox Importer
ru: Импорт Paradox

en: Initial work on OLE2 for libgsf
ru: Исходная работа надо OLE2 для libgsf

en: Consolidation and Structured Text importer
ru: Консолидация и импортёр структурированного текста

en: Pieces of MS Excel import
ru: Части импорта M$ Excel

en: Telecommunications functions
ru: Телекоммуникационные функции

en: Initial XML support
ru: Первоначальная поддержка XML

en: Some financial functions
ru: Некоторые финансовые функции

en: All round powerhouse
ru: Мастер на все руки

en: Gnumeric is the result of
ru: Gnumeric — это результат

en: the efforts of many people.
ru: труда многих людей

en: Your help is much appreciated!
ru: Мы высоко ценим вашу помощь!

en: We apologize if anyone was left out.
ru: Извините, если кого-то забыли.

en: Please contact us to correct mistakes.
ru: Напишите нам об этом, чтобы исправить эту ошибку.

en: Report problems at
ru: Об ошибках сообщайте по адресу

en: We aim to please!
ru: Мы стремимся быть полезными!

en: About Gnumeric
ru: О программе Gnumeric

en: Visit the Gnumeric website
ru: Посетить веб-сайт Gnumeric

en: Copyright © 1998-2020
ru: Авторские права © 1998—2020

en: Free, Fast, Accurate - Pick Any Three!
ru: Свободная, быстрая, точная — выберите любые три!

en: The list range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон списка.

en: The criteria range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон критерия.

en: The output range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон вывода.

en: The given criteria are invalid.
ru: Заданный критерий не является допустимым.

en: No matching records were found.
ru: Не найдено совпадающих записей.

en: An unexpected error has occurred: %d.
ru: Возникла неожиданная ошибка: %d.

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
ru: Невозможно создать диалог расширенной фильтрации.

en: Filter _in-place
ru: Фильтрация "на месте"

en: The input range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон ввода

en: The input range is too small.
ru: Диапазон ввода слишком мал.

en: The alpha value should be a number between 0 and 1.
ru: Значение Альфа должно быть числом между 0 и 1.

en: The output specification is invalid.
ru: Неправильная спецификация вывода.

en: Could not create the Chi Squared Tests tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог инструмента критериев хи-квадрат.

en: The categories range is not valid.
ru: Недопустимый диапазон категорий.

en: The number of categories is invalid.
ru: Недопустимое число категорий.

en: Could not create the Frequency Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог Frequency Tool.

en: The time column is not valid.
ru: Недопустимый столбец времени.

en: The time column should be part of a single column.
ru: Столбец времени должен быть частью отдельного столбца.

en: The censorship column is not valid.
ru: Недопустимый столбец усечения.

en: The censorship column should be part of a single column.
ru: Столбец усечения должен быть частью отдельного столбца.

en: The censorship and time columns should have the same height.
ru: Столбцы усечения и времени должны быть одинаковой высоты.

en: The groups column is not valid.
ru: Недопустимый столбец групп.

en: The groups column should be part of a single column.
ru: Столбец групп должен быть частью отдельного столбца.

en: The groups and time columns should have the same height.
ru: Столбцы групп и времени должны быть одинаковой высоты.

en: Group %d
ru: Группа %d

en: Group
ru: Сгруппировать

en: From
ru: С

en: To
ru: По

en: Could not create the Kaplan Meier Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог вычисления Каплана-Мейера.

en: Could not create the Normality Test Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог вычисления критерия нормальности.

en: The predicted mean should be a number.
ru: Прогнозируемая медиана должна быть числом.

en: The first input range is invalid.
ru: Недопустимое значение первого входного диапазона.

en: Could not create the Student-t Test Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог t-критерия Стьюдента.

en: An unexpected error has occurred.
ru: Возникла неожиданная ошибка.

en: Could not create the Principal Components Analysis Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог методов главных составляющих.

en: The predicted median should be a number.
ru: Прогнозируемая медиана должна быть числом.

en: The second input range is invalid.
ru: Недопустимое значение второго входного диапазона.

en: The input ranges do not have the same shape.
ru: Входные диапазоны отличаются по размеру.

en: Could not create the Sign Test Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог вычисления знакового теста.

en: The input range for variable 1 is invalid.
ru: Недопустимый диапазон для входной переменной 1.

en: The input range for variable 2 is invalid.
ru: Недопустимый диапазон для входной переменной 2.

en: Could not create the Wilcoxon-Mann-Whitney Analysis Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог анализа Вилкоксона-Манна-Витни.

en: The selected input rows must have equal size!
ru: Выбранные входные строки должны иметь одинаковый размер!

en: The selected input columns must have equal size!
ru: Выбранные входные столбцы должны иметь одинаковый размер!

en: The selected input areas must have equal size!
ru: Выбранные входные области должны иметь одинаковый размер!

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог расчёта корреляции.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог расчёта ковариации.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
ru: Невозможно создать диалог расчёта рангов и процентилей.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог Фурье анализа.

en: No statistics are selected.
ru: Не выбрана статистика.

en: The confidence level should be between 0 and 1.
ru: Доверительный уровень должен быть между 0 и 1.

en: K must be a positive integer.
ru: К должно быть целым и положительным.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог описательной статистики.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
ru: Введите допустимую дисперсию
    выборки для переменной 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
ru: Введите допустимую дисперсию
    выборки для переменной 2.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог проверки среднего.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог вычисления F-теста.

en: The requested number of samples is invalid.
ru: Запрошенное количество образцов недопустимо.

en: The requested period is invalid.
ru: Недопустимый запрошенный период.

en: The requested offset is invalid.
ru: Недопустимое запрошенное смещение.

en: The requested sample size is invalid.
ru: Недопустимый размер образца.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог отбора образов.

en: The x variable range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон переменной x.

en: The y variable range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон переменной y.

en: The x variable range must be a vector (n by 1 or 1 by n).
ru: Диапазон переменной x должен быть вектором (n на 1 или 1 на n).

en: The y variable range must be a vector (n by 1 or 1 by n).
ru: Диапазон переменной y должен быть вектором (n на 1 или 1 на n).

en: The x variable range is too small
ru: Диапазон переменной x слишком мал

en: The y variable range is too small
ru: Диапазон переменной y слишком мал.

en: The y variables range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон переменной y.

en: The x variables range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон переменной x.

en: The sizes of the y variable and x variables ranges do not match.
ru: Размеры диапазонов переменных X и Y не совпадают.

en: The sizes of the x variable and y variables ranges do not match.
ru: Размеры диапазонов переменных X и Y не совпадают.

en: The confidence level is invalid.
ru: Недопустимый доверительный уровень.

en: _Y variables:
ru: Переменные _Y:

en: _X variable:
ru: Переменная _X:

en: _X variables:
ru: Переменные X:

en: _Y variable:
ru: Переменная Y:

en: Could not create the Regression Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог расчёта регрессии.

en: The given seasonal damping factor is invalid.
ru: Недопустимый сезонный коэффициент затухания.

en: The given seasonal period is invalid.
ru: Недопустимый сезонный период.

en: The given growth damping factor is invalid.
ru: Недопустимый коэффициент затухания роста.

en: The given damping factor is invalid.
ru: Недопустимый коэффициент затухания.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог экспоненциального сглаживания.

en: The given interval is invalid.
ru: Заданный критерий не является допустимым.

en: The given offset is invalid.
ru: Недопустимое смещение.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог скользящих средних.

en: The cutoff range is not valid.
ru: Недопустимый ограничивающий диапазон.

en: The number of to be calculated cutoffs is invalid.
ru: Недопустимое количество вычисляемых ограничений.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог расчёта гистограммы.

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог однофакторного дисперсионного анализа..

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
ru: Задаваемый входной диапазон должен содержать хотя бы два столбца и две строки данных и метки.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
ru: Задаваемый входной диапазон должен содержать хотя бы два столбца и две строки данных.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
ru: Задаваемый входной диапазон должен содержать хотя бы два столбца данных и метки.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
ru: Задаваемый входной диапазон должен содержать хотя бы два столбца данных.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
ru: Задаваемый входной диапазон должен содержать хотя бы две строки данных и метки.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
ru: Задаваемый входной диапазон должен содержать хотя бы две строки данных.

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
ru: Число строк с данными должно быть кратным числу репликаций.

en: The number of rows per sample should be a positive integer.
ru: Число строк в выборке должно быть целым и положительным.

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог двухфакторного дисперсионного анализа.

note: xgettext : %d gives the number of items in the autofilter. This is input to ngettext.
en: Show the largest item | Show the %3d largest items
ru[0]: Показать %3d наибольший элемент
ru[1]: Показать %3d наибольших элемента
ru[2]: Показать %3d наибольших элементов

note: xgettext : %d gives the number of items in the autofilter. This is input to ngettext.
en: Show the smallest item | Show the %3d smallest items
ru[0]: Показать %3d наименьший элемент
ru[1]: Показать %3d наименьших элемента
ru[2]: Показать %3d наименьших элементов

en: Show the items in the top %3d%% of the data range | Show the items in the top %3d%% of the data range
ru[0]: Показать элементы в верхнем %3d%% диапазона данных
ru[1]: Показать элементы в верхних %3d%% диапазона данных
ru[2]: Показать элементы в верхних %3d%% диапазона данных

en: Show the items in the bottom %3d%% of the data range | Show the items in the bottom %3d%% of the data range
ru[0]: Показать элементы в нижнем %3d%% диапазона данных
ru[1]: Показать элементы в нижних %3d%% диапазона данных
ru[2]: Показать элементы в нижних %3d%% диапазона данных

en: Show the top %3d%% of all items | Show the top %3d%% of all items
ru[0]: Показать верхний %3d%% всех элементов
ru[1]: Показать верхние %3d%% всех элементов
ru[2]: Показать верхние %3d%% всех элементов

en: Show the bottom %3d%% of all items | Show the bottom %3d%% of all items
ru[0]: Показать нижний %3d%% всех элементов
ru[1]: Показать нижние %3d%% всех элементов
ru[2]: Показать нижние %3d%% всех элементов

en: Percentage:
ru: Проценты:

en: Count:
ru: Количество:

en: Column %s ("%s")
ru: Столбец %s ("%s")

en: Column %s
ru: Столбец %s

en: Jan
ru: Янв

en: Feb
ru: Фев

en: Mar
ru: Мар

en: Total
ru: Итого

en: North
ru: Север

en: South
ru: Юг

en: West
ru: Запад

en: An error occurred while reading the category list
ru: При чтении списка категорий возникла ошибка

en: Do you want to save the workbook %s?
ru: Хотите сохранить книгу %s?

en: Could not create the autosave dialog.
ru: Невозможно создать диалог автосохранения.

en: Edit Cell Comment (%s)
ru: Изменить комментарий ячейки (%s)

en: New Cell Comment (%s)
ru: Новый комментарий ячейки (%s)

[ctx: underline]
note: xgettext: This refers to a "none underline"
en: None
ru: Нет

[ctx: underline]
en: Single
ru: Одиночное

[ctx: underline]
en: Double
ru: Двойное

[ctx: underline]
note: xgettext: This refers to a "single low underline"
en: Single Low
ru: Одиночное низкое

[ctx: underline]
note: xgettext: This refers to a "double low underline"
en: Double Low
ru: Двойное низкое

en: Number
ru: Число

en: None          (silently accept invalid input)
ru: Нет             (молча принять неправильный ввод)

en: Stop            (never allow invalid input)
ru: Остановка       (не допускает неправильный ввод)

en: Warning     (accept/discard invalid input)
ru: Предупреждение (принимать или отбрасывать неправильный ввод)

en: Information (allow invalid input)
ru: Информация (допускается неправильный ввод)

en: Source
ru: Источник

en: Criteria
ru: Критерий

en: Min:
ru: Мин.:

en: Max:
ru: Макс.:

en: Value:
ru: Значение:

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
ru: Бесполезный критерий проверки. Отключить проверку?

en: Format Cells
ru: Формат ячеек

en: Border
ru: Рамка

en: Clear Background
ru: Очистить фон

en: Background
ru: Фон

en: Pattern
ru: Шаблон

en: You did not add the defined conditional format. Do you really want to close the conditional formatting dialog?
ru: Заданный условный формат не был добавлен. Действительно закрыть диалог условного форматирования?

en: (defined)
ru: (определённый)

en: (undefined)
ru: (неопределённый)

note: without any expression
en: Cell contains an error value.
ru: Ячейка содержит ошибку.

en: Cell does not contain an error value.
ru: Ячейка не содержит ошибку.

en: Cell contains whitespace.
ru: Ячейка содержит пробел.

en: Cell does not contain whitespace.
ru: Ячейка не содержит пробел.

note: with one expression
en: Cell value is = x.
ru: Значение в ячейке = x.

en: Cell value is ≠ x.
ru: Значение в ячейке ≠ x.

en: Cell value is > x.
ru: Значение в ячейке > x.

en: Cell value is < x.
ru: Значение в ячейке < x.

en: Cell value is ≧ x.
ru: Значение в ячейке ≧ x.

en: Cell value is ≦ x.
ru: Значение в ячейке ≦ x.

en: Expression x evaluates to TRUE.
ru: Значение x вычисляется как ИСТИНА.

en: Cell contains the string x.
ru: Ячейка содержит строку x.

en: Cell does not contain the string x.
ru: Ячейка не содержит строку x.

en: Cell value begins with the string x.
ru: Значение в ячейке начинается со строки x.

en: Cell value does not begin with the string x.
ru: Значение в ячейке не начинается со строки x.

en: Cell value ends with the string x.
ru: Значение в ячейке заканчивается строкой x.

en: Cell value does not end with the string x.
ru: Значение в ячейке не заканчивается строкой x.

note: with two expressions
en: Cell value is between x and y (incl.).
ru: Значение в ячейке между x и у (включительно).

en: Cell value is not between x and y (incl.).
ru: Значение в ячейке не между x и y (включительно).

en: Set conditional formatting
ru: Включить условное форматирование

en: Clear conditional formatting
ru: Убрать условное форматирование

en: Remove condition from conditional formatting
ru: Удалить условие из условного форматирования

en: Expand conditional formatting
ru: Расширить условное форматирование

en: If the cell content is between these two values, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки находится между этими значениями, то используется специальный стиль.

en: If the cell content is not between these two values, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки не находится между этими значениями, то используется специальный стиль.

en: If the cell content is equal to this value, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки равно данному значению, то используется специальный стиль.

en: If the cell content is not equal to this value, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки не равно данному значению, то используется специальный стиль.

en: If the cell content is > this value, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки больше данного значения, то используется специальный стиль.

en: If the cell content is < this value, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки меньше данного значения, то используется специальный стиль.

en: If the cell content is ≧ this value, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки больше или равно данному значению, то используется специальный стиль.

en: If the cell content is ≦ this value, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки меньше или равно данному значению, то используется специальный стиль.

en: If this formula evaluates to TRUE, a special style is used.
ru: Если результат вычисления формулы равен TRUE, то используется специальный стиль.

en: If the cell content contains this string, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки содержит данную строку, то используется специальный стиль.

en: If the cell content does not contain this string, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки не содержит данную строку, то используется специальный стиль.

en: If the cell content begins with this string, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки начинается с данной строки, то используется специальный стиль.

en: If the cell content does not begin with this string, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки не начинается с данной строки, то используется специальный стиль.

en: If the cell content ends with this string, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки заканчивается данной строкой, то используется специальный стиль.

en: If the cell content does not end  with this string, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки не заканчивается данной строкой, то используется специальный стиль.

en: If the cell contains an error value, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки содержит значение-ошибку, то используется специальный стиль.

en: If the cell does not contain an error value, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки не содержит значение-ошибку, то используется специальный стиль.

en: If the cell content contains blanks, a special style is used.
ru: Если ячейка не содержит видимых символов, используется специальный стиль.

en: If the cell content does not contain blanks, a special style is used.
ru: Если содержимое ячейки не содержит пробельные символы, то используется специальный стиль.

en: This is an unknown condition type.
ru: Неизвестный тип условия.

en: The selection is homogeneous with respect to conditions.
ru: Выбор является однородным относительно условий.

en: The selection is <b>not</b> homogeneous with respect to conditions!
ru: Выбор <b>not</b> является однородным относительно условий!

en: Editing conditional formatting:
ru: Правка условного форматирования:

en: Conditional Cell Formatting
ru: Условное форматирование ячеек

en: Row %s
ru: Строка %s

en: %s to %s
ru: %s - %s

en: no available column
ru: нет доступного столбца

en: no available row
ru: нет доступной строки

en: Header
ru: Заголовок

en: Row/Column
ru: Строка/Столбец

en: Case Sensitive
ru: Чувствительно к регистру

en: By Value
ru: По значению

en: Set standard/default column width
ru: Установить стандартную/используемую по умолчанию ширину столбца

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
ru: Установить ширину выделенных столбцов в <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Specification %s does not define a region
ru: Спецификация "%s" не определяет область

en: Source region %s overlaps with the destination region
ru: Область источника %s перекрывается с областью назначения

en: The output range overlaps with the input ranges.
ru: Диапазон вывода перекрывается с диапазонами ввода.

en: Could not create the Consolidate dialog.
ru: Невозможно создать диалог консолидации данных.

en: Filter
ru: Фильтр

note: end sub menu Row specific (Note some labels duplicate col labels)
en: Row
ru: Строка

note: end sub menu Column specific (Note some labels duplicate row labels)
en: Column
ru: Столбец

en: Data
ru: Данные

note: Must be last
en: Unused
ru: Не используется

en: Create Data Table
ru: Создать таблицу данных

en: The selection must have more than 1 column and row to create a Data Table.
ru: Для создания таблицы данных нужно выбрать больше 1 столбца и строки.

en: Data Table
ru: Таблица данных

en: Could not create the Data Table definition dialog.
ru: Не удалось создать диалог определения таблицы данных.

en: Workbook
ru: Рабочая книга

en: <new name>
ru: <новое название>

en: Why would you want to define a name for the empty string?
ru: Почему вы хотите определить название для пустой строки?

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
ru: Почему вы хотите определить название как #NAME?

en: This name is already in use!
ru: Это имя уже используется!

en: content
ru: содержимое

en: Paste Defined Names
ru: Вставить определённые имена

en: Could not create the Name Guru.
ru: Невозможно создать помощника по именам.

en: Delete
ru: Удалить

en: Could not create the Delete Cell dialog.
ru: Невозможно создать диалог удаления ячейки.

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Transform function of G_TYPE_STRING to %s is required!
ru: Следует указать функцию преобразования G_TYPE_STRING в %s!

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Edit string value directly in above listing.
ru: Изменить строковое значение непосредственно в приведённом выше списке.

en: Edit positive integer value directly in above listing.
ru: Изменить положительное целое значение непосредственно в приведённом выше списке.

en: Edit integer value directly in above listing.
ru: Изменить целое значение непосредственно в приведённом выше списке.

en: Edit decimal number value directly in above listing.
ru: Изменить значение десятичного числа непосредственно в приведённом выше списке.

en: Edit TRUE/FALSE value directly in above listing.
ru: Изменить значение ИСТИНА/ЛОЖЬ непосредственно в приведённом выше списке.

en: To edit, use the keywords tab.
ru: Для редактирования воспользуйтесь вкладкой ключевых слов.

en: This property value cannot be edited.
ru: Это значение свойства не может быть изменено.

en: Edit timestamp directly in above listing.
ru: Изменить отметку времени непосредственно в приведённом выше списке.

en: A document property with the name '%s' already exists.
ru: Свойство документа с именем «%s» уже существует.

en: Use the keywords tab to create this property.
ru: Воспользуйтесь вкладкой ключевых слов для создания этого свойства.

en: Integer
ru: Целое

en: Decimal Number
ru: Десятичное число

en: TRUE/FALSE
ru: ИСТИНА/ЛОЖЬ

en: Date & Time
ru: Дата и время

en: Linked To
ru: Связано с

note: IMPORTANT: OBEY THE ORDER 0 - 3 - 2 - 1
en: File
ru: Файл

en: Properties
ru: Свойства

en: Description
ru: Описание

en: Calculation
ru: Вычисление

en: Could not create the Properties dialog.
ru: Не удалось создать диалог свойств.

en: Could not create the Fill Series dialog.
ru: Невозможно создать диалог заполнения серий.

en: Function/Argument
ru: Функция/Аргумент

en: Could not create the formula guru.
ru: Невозможно создать помощника по формулам.

en: All Functions
ru: Все функции

en: Recently Used
ru: Последние использовавшиеся

en: In Use
ru: Использованные

en: %s evaluates to %s.
ru: %s равняется %s.

en: Arguments:
ru: Аргументы:

en: Note:
ru: Примечание:

en: Examples:
ru: Примеры:

note: Not translated
en: See also:
ru: См. также:

en: Further information:
ru: Дополнительная информация:

en: online descriptions
ru: описания в сети

en: Gnumeric Function Help Browser
ru: Просмотр справки по функциям Gnumeric

en: Paste Function Name dialog
ru: Диалог вставки имени функции

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
ru: Вы должны ввести подходящее название для ячейки в "Установить ячейку:"!

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
ru: Ячейка указанная в "Установить ячейку:" должна содержать формулу!

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
ru: Вы должны ввести подходящее название для ячейки в "Изменяя ячейку:"!

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
ru: Ячейка указанная в "Изменяя ячейку:" должна не содержать формул.

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
ru: Значение заданное в "До значения:" не является допустимым.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
ru: Поиск цели для ячейки %s привёл к решению.

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
ru: Поиск цели для ячейки %s не привёл к решению

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
ru: Невозможно создать диалог поиска цели.

en: Workbook Level
ru: Уровень рабочей книги

en: Cell
ru: Ячейка

en: Could not create the goto dialog.
ru: Невозможно создать диалог перехода.

en: Left click once to follow this link.
    Middle click once to select this cell
ru: Щёлкните левой кнопкой для перехода по этой ссылке.
    Щёлкните средней кнопкой для выделения этой ячейки

en: Not a range or name
ru: Не является диапазоном или названием

en: Internal Link
ru: Внутренняя ссылка

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
ru: Перейти к указанным ячейкам или именованному диапазону в текущей рабочей книги

en: External Link
ru: Внешняя ссылка

en: Open an external file with the specified name
ru: Открыть внешний файл с указанным именем

en: Email Link
ru: Почтовая ссылка

en: Prepare an email
ru: Подготовить сообщение

en: Web Link
ru: Ссылка на веб

en: Browse to the specified URL
ru: Просмотреть указанный URL

en: Add Hyperlink
ru: Добавить гиперссылку

en: Edit Hyperlink
ru: Изменить гиперссылку

en: Remove Hyperlink
ru: Удалить гиперссылку

en: Could not create the hyperlink dialog.
ru: Невозможно создать диалог гиперссылки.

en: Insert
ru: Вставить

en: Could not create the Insert Cell dialog.
ru: Невозможно создать диалог вставки ячейки.

en: One field is not part of the merge zone!
ru: Одно поле не является частью зоны объединения!

en: %i fields are not part of the merge zone!
ru: %i полей не являются частью зоны объединения!

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
ru: Диапазон длин столбцов данных от %i до %i. Отсечь по длине до %i и продолжить?

en: Input Data
ru: Входные данные

en: Merge Field
ru: Объединить поле

en: %s is encrypted
ru: %s зашифрован

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
ru: Для того чтобы открыть зашифрованный файл
    надо ввести пароль.

en: Password:
ru: Пароль:

en: Select Directory
ru: Выбрать каталог

en: Cancel
ru: Отмена

en: Add
ru: Добавить

en: Plugin dependencies
ru: Зависимости дополнения

en: Unknown plugin
ru: Неизвестное дополнение

en: Plugin services
ru: Сервисы дополнения

en: Errors while activating plugins
ru: Ошибки при включении дополнений

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
ru: Для активации этого дополнения необходимо активировать следующие дополнения:

en: Unknown plugin with id="%s"
ru: Неизвестное дополнение с идентификатором "%s"

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
ru: 
    Хотите включить это дополнение вместе с теми, от которых оно зависит?

en: Error while deactivating plugin "%s".
ru: Ошибка при отключении дополнения "%s".

en: Error while activating plugin "%s".
ru: Ошибка при включении дополнения "%s".

en: Active
ru: Включено

en: Plugin name
ru: Название дополнения

note: Translate these?
en: ID
ru: Идентификатор

en: Directory
ru: Каталог

en: Length of Undo Descriptors
ru: Длина списка описания отмен

en: Sorting is Case-Sensitive
ru: Сортировка чувствительна к регистру

en: Default Number of Rows in a Sheet
ru: Исходное число строк на листе

en: Default Number of Columns in a Sheet
ru: Исходное число столбцов на листе

en: By default, mark cells with spreadsheet functions
ru: По умолчанию отмечать ячейки, содержащие функции

en: By default, mark cells with truncated content
ru: По умолчанию отмечать ячейки с усечённым содержимым

en: Default autosave frequency in seconds
ru: Исходный интервал автосохранения в секундах

en: Disable Extension Check for Configurable Text Exporter
ru: Отключить проверку расширения для настраиваемого средства экспорта текста

en: Enter _Moves Selection
ru: Enter пере_мещает выделение

note: xgettext : see https://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_selection#Clipboard
en: Prefer CLIPBOARD Over PRIMARY Selection
ru: Предпочитать БУФЕР ОБМЕНА обычному ВЫДЕЛЕНИЮ

en: Capitalize _names of days
ru: Делать заглавными названия дней

en: Correct _TWo INitial CApitals
ru: Исправлять ДВе НАчальные ЗАглавные

en: Do _not correct:
ru: Не _исправлять:

en: Capitalize _first letter of sentence
ru: Делать заглавной первую букву предложения

en: Do _not capitalize after:
ru: Не _начинать с прописной после:

en: Auto Correct
ru: Автокоррекция

en: Font
ru: Шрифт

en: Files
ru: Файлы

en: Tools
ru: Сервис

en: Undo
ru: Откат

en: Windows
ru: Окна

en: Header/Footer
ru: Заголовки/сноски

en: Copy and Paste
ru: Копирование и вставка

en: Screen
ru: Экран

en: INitial CApitals
ru: НАчальные ЗАглавные

en: First Letter
ru: Первая буква

en: points
ru: пункты

en: inches
ru: дюймы

en: mm
ru: мм

en: Default date format
ru: Формат даты по умолчанию

en: Custom date format
ru: Собственный формат даты

en: Default time format
ru: Формат времени по умолчанию

en: Custom time format
ru: Собственный формат времени

en: A1 (first cell of the page area)
ru: A1 (первая ячейка на странице)

en: $A$1 (first cell of this worksheet)
ru: $A$1 (первая ячейка на этом листе)

en: First Printed Cell Of The Page
ru: Первая ячейка на странице при печати

en: Custom header configuration
ru: Конфигурация пользовательского заголовка

en: Custom footer configuration
ru: Конфигурация пользовательской сноски

en: Date format selection
ru: Выбор формата даты

en: Time format selection
ru: Выбор формата времени

en: Print as displayed
ru: Печатать как на экране

en: Print as spaces
ru: Заменять пробелами

en: Print as dashes
ru: Заменять прочерком

en: Print as #N/A
ru: Заменять на #N/A

en: Do not print
ru: Не печатать

en: Print in place
ru: Печать на месте

en: Print at end
ru: Печать в конце

en: %.0f pixels wide by %.0f pixels tall
ru: %.0f точек растра в ширину на %.0f точек растра в высоту

en: %.0f points wide by %.0f points tall
ru: %.0f пунктов в ширину на %.0f пунктов в высоту

en: %.1f in wide by %.1f in tall
ru: %.1f дюймов в ширину на %.1f дюймов в высоту

en: %.0f mm wide by %.0f mm tall
ru: %.0f мм в ширину на %.0f мм в высоту

en: %.1f wide by %.1f tall
ru: %.1f в ширину на %.1f в высоту

en: <b>%s</b>
    <small>Location: %s</small>
ru: <b>%s</b>
    <small>Расположение: %s</small>

en: unknown
ru: неизвестно

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

en: a long time
ru: длительное время

en: The matrix range is not valid.
ru: Недопустимый диапазон матрицы.

en: The matrix must be symmetric positive-definite.
ru: Матрица должна быть симметричной и положительно определённой.

en: The number of random numbers requested is invalid.
ru: Запрошено недопустимое число случайных чисел.

en: Could not create the Correlated Random Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог расчёта случайной корреляции.

en: Uniform
ru: Однородное

en: _Lower Bound:
ru: Нижний предел:

en: _Upper Bound:
ru: Верхний предел:

en: Uniform Integer
ru: Однородное целое

en: Normal
ru: Нормальное

en: _Mean:
ru: Среднее:

en: _Standard Deviation:
ru: Стандартное отклонение:

en: Discrete
ru: Дискретное

en: _Value And Probability Input Range:
ru: Входной диапазон значений и вероятностей:

en: Bernoulli
ru: Бернулли

en: _p Value:
ru: p значение:

en: Beta
ru: Бета

en: _a Value:
ru: a значение:

en: _b Value:
ru: Значение _b:

en: Binomial
ru: Биномиальное

en: N_umber of Trials:
ru: Число испытаний:

en: Cauchy
ru: Коши

en: Chisq
ru: Хи-квадрат

en: _nu Value:
ru: Значение ню:

en: Exponential
ru: Экспоненциальное

en: Exponential Power
ru: Степень экспоненты

en: nu_1 Value:
ru: Значение ню1:

en: nu_2 Value:
ru: Значение ню2:

en: Gamma
ru: Гамма

en: Gaussian Tail
ru: Хвост распределения Гаусса

en: _Sigma
ru: Сигма

en: Geometric
ru: Геометрическое

en: Gumbel (Type I)
ru: Гумбеля (Тип 1)

en: Gumbel (Type II)
ru: Гумбеля (Тип 2)

en: Landau
ru: Ландау

en: Laplace
ru: Лапласа

en: Levy alpha-Stable
ru: Альфа-стабильное Леви

en: _c Value:
ru: Значение "c":

en: _alpha:
ru: альфа:

en: Logarithmic
ru: Логарифмическое

en: Logistic
ru: Логарифмическое

en: Lognormal
ru: Логнормальное

en: _Zeta Value:
ru: Значение Зета:

en: Negative Binomial
ru: Отрицательное биномиальное

en: N_umber of Failures
ru: Число неудач

en: Pareto
ru: Парето

en: Poisson
ru: Пуассона

en: _Lambda:
ru: Лямбда:

en: Rayleigh
ru: Рэлея

en: _Sigma:
ru: Сигма:

en: Rayleigh Tail
ru: Хвост распределения Релея

en: Student t
ru: t-критерий Стьюдента

en: nu Value:
ru: Значение ню:

en: Weibull
ru: Вейбуля

en: Could not create the Random Tool dialog.
ru: Невозможно создать диалог случайных чисел.

en: Set standard/default row height
ru: Установить высоту строки по умолчанию

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
ru: Установить высоту строки в выделении в <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Scenario Summary
ru: Описание сценария

note: Titles.
en: Current Values
ru: Текущие значения

en: Changing Cells:
ru: Изменяющиеся ячейки:

en: Invalid changing cells
ru: Недопустимые изменяющиеся ячейки

en: Changing cells should be on the current sheet only.
ru: Изменяющиеся ячейки должны быть только на текущем листе.

en: Scenario name already used
ru: Сценарий с таким названием уже существует

en: Invalid scenario name
ru: Недопустимое название сценария

en: Could not create the Scenario Add dialog.
ru: Невозможно создать диалог добавления сценария.

en: Created on
ru: Создано

en: Results entry did not contain valid cell names.
ru: Поле результатов не содержит правильных имён ячеек.

en: Could not create the Scenarios dialog.
ru: Невозможно создать диалог сценариев.

en: You must select some cell types to search.
ru: Вы должны выбрать некоторые типы ячеек для поиска.

en: Comment
ru: Комментарий

en: Result
ru: Результат

en: Deleted
ru: Удалённое

en: Expression
ru: Выражение

en: Other value
ru: Другое значение

en: Content
ru: Содержимое

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Pattern color
ru: Цвет шаблона

en: Top border
ru: Верхняя граница

en: Bottom border
ru: Нижняя граница

en: Left border
ru: Левая граница

en: Right border
ru: Правая граница

en: Reverse diagonal border
ru: Обратная диагональная граница

en: Diagonal border
ru: Диагональная граница

en: Font color
ru: Цвет шрифта

note: ALSO "<control>2"
en: Bold
ru: Полужирный

note: ALSO "<control>3"
en: Italic
ru: Наклонный

note: ALSO "<control>4"
en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Strikethrough
ru: Зачёркнутый

en: Script
ru: Скрипт

en: Size
ru: Размер

en: Format
ru: Формат

en: Vertical alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Horizontal alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Indentation
ru: Отступ

en: Rotation
ru: Поворот

en: Direction
ru: Направление

en: Wrap
ru: Перенос

en: Shrink-to-fit
ru: Сжать по размеру

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Hidden
ru: Скрыто

en: Validation
ru: Проверка

en: Hyperlink
ru: Гиперссылка

en: Input message
ru: Входное сообщение

en: Conditional format
ru: Условный формат

en: Cells
ru: Ячейки

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Columns/Rows
ru: Столбцы/строки

en: Various
ru: Различ.

en: Added
ru: Добавлено

en: Removed
ru: Удалено

en: Changed
ru: Изменено

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: General
ru: Общий

note: start sub menu
en: Left
ru: Влево

en: Right
ru: Вправо

en: Center
ru: По центру

en: Fill
ru: Заполнить

en: Justify
ru: Выровнять

en: Center across selection
ru: Центрировать по выделению

en: Distributed
ru: Распределённое

en: Top
ru: Верх

en: Bottom
ru: Низ

en: None
ru: Нет

en: Single
ru: Одиночное

en: Double
ru: Двойное

en: Single low
ru: Одиночное низкое

en: Double low
ru: Двойное низкое

en: Right-to-left
ru: Справа налево

en: Auto
ru: Авто

en: Left-to-right
ru: Слева направо

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: %d pixel | %d pixels
ru[0]: %d пиксель
ru[1]: %d пикселя
ru[2]: %d пикселей

en: Location
ru: Положение

en: Old
ru: Старый

en: New
ru: Новый

en: <b>Note:</b> A sheet name change is pending.
ru: <b>Внимание:</b> имя листа скоро будет изменено.

en: At least one sheet must remain visible!
ru: Хотя бы один лист должен оставаться видимым!

note: xgettext : "Lock" is short for locked.  Keep this short.
en: Lock
ru: Защ.

note: xgettext : "Viz" is short for visibility.  Keep this short.
en: Viz
ru: Вид.

note: xgettext : "Dir" is short for direction.  Keep this short.
en: Dir
ru: Напр.

[ctx: sheetlist]
note: Translators: Table header for column with number of "Rows"
en: Rows
ru: Строки

[ctx: sheetlist]
note: Translators: Table header for column with number of "Cols"
en: Cols
ru: Столбцы

en: Current Name
ru: Текущее название

en: New Name
ru: Новое название

en: You may not call more than one sheet "%s".
ru: Уже есть лист с именем "%s".

en: Another view is already managing sheets
ru: Операции над листами уже проводятся в другом окне

en: Default
ru: По умолчанию

en: Move Object
ru: Переместить объект

en: Resize Object
ru: Изменить размер объекта

en: Set Object Name
ru: Назначить имя объекта

en: Set Object Print Property
ru: Задать видимость объекта при печати

en: Set Object Anchor Mode
ru: Установить режим привязки объекта

en: Set Object Properties
ru: Свойства объекта

en: Could not create the Data Shuffling dialog.
ru: Невозможно создать диалог перемешивания данных.

en: The input variable range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон входной переменной.

en: The output variable range is invalid.
ru: Недопустимый диапазон выходной переменной.

en: Simulations
ru: Моделирование

en: Iterations
ru: Итерации

en: # Input variables
ru: # Входные переменные

en: # Output variables
ru: # Выходные переменные

en: Runtime
ru: Время выполнения

en: Run on
ru: Работает на

en: Min
ru: Мин

en: Average
ru: Среднее

en: Max
ru: Макс

en: Invalid variable range was given
ru: Задан недопустимый диапазон значений переменной

en: First round number should be less than or equal to the number of the last round.
ru: Номер первого прохода должно быть меньше или равен последнему номеру прохода.

en: Could not create the Simulation dialog.
ru: Невозможно создать диалог моделирования.

en: Could not create the List Property dialog.
ru: Невозможно создать диалог списка свойств.

en: Format Object
ru: Формат объекта

en: Head
ru: Голова

en: Tail
ru: Хвост

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a solver for Gnumeric?
ru: Ищете тему для диплома или диссертации? Может быть, напишете решатель для Gnumeric?

en: Changing solver parameters
ru: Изменение параметров решателя

en: Feasible
ru: Ожидаемое

en: Optimal
ru: Оптимальное

en: Infeasible
ru: Невозможно

en: Unbounded
ru: Неограниченно

en: Ready
ru: Готово

en: Preparing
ru: Подготовка

en: Prepared
ru: Подготовлено

en: Running
ru: Работает

en: Done
ru: Сделано

en: Error
ru: Ошибка

en: Cancelled
ru: Отменено

en: %s %%s Report
ru: %s %%s, отчёт

en: The chosen solver is not functional.
ru: Выбранная программа неработоспособна.

en: Running solver
ru: Идёт поиск решения

en: Optimal solution created by solver.
ru: Найдено оптимальное решение.

en: Feasible solution created by solver.
ru: Возможное решение, созданное решателем.

en: Subject to the Constraints:
ru: Предмет ограничений:

en: Could not create the Solver dialog.
ru: Не удалось открыть диалог поиска решения.

en: Export
ru: Экспорт

en: This workbook does not contain any exportable content.
ru: Эта рабочая книга не содержит ничего такого, что можно было бы экспортировать.

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
ru: Автоопределение не обнаружило столбцов в тексте. Попробуйте сделать это вручную

en: Merge with column on _left
ru: Объединить со столбцом слева

en: Merge with column on _right
ru: Объединить со столбцом справа

en: _Split this column
ru: Разделить этот столбец

en: _Widen this column
ru: Расширить этот столбец

en: _Narrow this column
ru: Сузить этот столбец

en: Importing %i columns and ignoring none.
ru: Импортируется столбцов: %i.

en: Importing %i columns and ignoring %i.
ru: Импортируется столбцов: %i, пропускается: %i.

en: A maximum of %d column can be imported. | A maximum of %d columns can be imported.
ru[0]: Максимально может быть импортирован %d столбец.
ru[1]: Максимально может быть импортировано %d столбца.
ru[2]: Максимально может быть импортировано %d столбцов.

en: Format Selector
ru: Выбор формата

en: Ignore all columns on right
ru: Пропустить все столбцы справа

en: Ignore all columns on left
ru: Пропустить все столбцы слева

en: Import all columns on right
ru: Импортировать все столбцы справа

en: Import all columns on left
ru: Импортировать все столбцы слева

en: Copy format to right
ru: Скопировать формат направо

en: A maximum of %d columns can be imported.
ru: Максимально может быть импортировано %d столбцов.

en: Auto fit
ru: Автозаполнение

en: If this checkbox is selected, column %i will be imported into Gnumeric.
ru: Если отмечено, столбец %i будет импортирован в Gnumeric.

en: If this checkbox is selected, the width of the column will be adjusted to the longest entry.
ru: Если отмечено, ширина столбца будет подогнана под самый длинный элемент.

en: Column %d
ru: Столбец %d

en: %d of %d line to import | %d of %d lines to import
ru[0]: %d из %d строка для импорта
ru[1]: %d из %d строки для импорта
ru[2]: %d из %d строк для импорта

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
ru: Недопустимые данные для кодировки %s; выберите другую кодировку.

en: Line
ru: Линия

en: Text
ru: Текстовый

en: Data (from %s)
ru: Данные (из %s)

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
ru: Вам нужно ввести одну правильную ячейку в качестве зависимой

en: The dependency cells should not contain an expression
ru: Зависимые ячейки не должны содержать выражений

en: You should introduce a valid number as minimum
ru: Вы должны ввести в качестве минимума допустимое число

en: You should introduce a valid number as maximum
ru: Вы должны ввести в качестве максимума допустимое число

en: The maximum value should be bigger than the minimum
ru: Максимальное значение должно быть больше чем минимальное

en: You should introduce a valid number as step size
ru: Вы должны ввести допустимое число в качестве величины приращения

en: The step size should be positive
ru: Величина приращения должна быть положительной

en: You should introduce one or more dependency cells
ru: Вы должны ввести одну или более зависимых ячеек

en: You should introduce a single valid cell as result cell
ru: Вы должны ввести одну зависимую ячейку для помещения результата

en: The target cell should contain an expression
ru: Целевая ячейка не должна содержать выражение

en: Display "%s" could not be opened.
ru: Невозможно открыть дисплей "%s".

en: This screen
ru: Этот экран

en: Screen %d [This screen]
ru: Экран %d [Этот экран]

en: Screen %d
ru: Экран %d

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Protection
ru: Защита

en: Auto Completion
ru: Автодополнение

en: Cell Markers
ru: Маркеры ячеек

en: Advanced Filter
ru: Расширенный фильтр

en: _List range:
ru: Диапазон списка:

en: _Criteria range:
ru: Диапазон критерия:

en: _Unique records only
ru: Только уникальные записи

en: Input
ru: Ввод

en: Output
ru: Вывод

en: ANOVA - Single Factor
ru: Дисперсионный анализ: однофакторный

en: _Input range:
ru: Входной диапазон:

en: Grouped by:
ru: Группировать по:

[ctx: groupby]
note: Group by Columns
en: _Columns
ru: столбцам

[ctx: groupby]
note: Group by Rows
en: _Rows
ru: строкам

en: _Areas
ru: Области

en: _Labels
ru: Метки

en: _Alpha:
ru: Альфа:

en: Options
ru: Параметры

en: ANOVA - Two-Factor
ru: Дисперсионный анализ: двухфакторный

en: Input _range:
ru: Входной диапазон:

en: Rows per _sample:
ru: Число строк на выборку:

en: _Alpha:
ru: Альфа:

en: Gnumeric : AutoFilter
ru: Gnumeric : Автофильтр

en: Show rows where:
ru: Показать строки, в которых:

en: _And
ru: И

en: _Or
ru: ИЛИ

en: equals
ru: совпадает

en: does not equal
ru: не совпадает с

en: is greater than
ru: больше, чем

en: is greater than or equal to
ru: больше или равен

en: is less than
ru: меньше, чем

en: is less than or equal to
ru: меньше или равен

en: begins with
ru: начинается с

en: does not begin with
ru: не начинает с

en: ends with
ru: заканчивается на

en: does not end with
ru: не заканчивается на

en: contains
ru: содержит

en: does not contain
ru: не содержит

en: Count or percentage:
ru: Количество или проценты:

en: Items
ru: Элементы

en: Percentage
ru: Проценты

en: Autoformat
ru: Автоформатирование

en: C_ategory:
ru: К_атегория:

en: _Settings
ru: Настройки

en: Apply _Number Formats
ru: Применить форматы чисел

en: Apply _Borders
ru: Применить обрамления

en: Apply _Fonts
ru: Применить шрифты

en: Apply _Patterns
ru: Применить шаблоны

en: Apply _Alignment
ru: Применить выравнивание

en: _Edges
ru: _Края

en: _Left
ru: С_лева

en: _Right
ru: С_права

en: _Top
ru: С_верху

en: _Bottom
ru: С_низу

en: _Show Gridlines
ru: Показать линии сетки

en: Preview
ru: Просмотр

en: Name:
ru: Название:

en: Author:
ru: Автор:

en: Category:
ru: Категория:

en: Description:
ru: Описание:

en: Name of template
ru: Название шаблона

en: The group/individual that made the template
ru: Группа/Индивид, который сделал этот шаблон

en: The category this template belongs to
ru: Категория, к которой принадлежит этот шаблон

en: A short description of the template
ru: Краткое описание шаблона

en: Template Details
ru: Подробности шаблона

en: Auto Save
ru: Автосохранение

en: _Automatically save every
ru: Автосохранение каждые

en: _minutes
ru: минут

en: _Prompt Before Saving
ru: Спрашивать перед сохранением

en: Cell Comment
ru: Комментарий ячейки

en: <b>Old Author:</b>
ru: <b>Старый автор:</b>

en: <b>New Author:</b>
ru: <b>Новый автор:</b>

en: _Wrap in properties window
ru: Перенос в окне свойств

en: E_xpand
ru: Рас_ширить

en: Condition:
ru: Условие:

en: Applicable Style Components:
ru: Применимые компоненты стиля:

en: Number Format
ru: Формат чисел

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Style Overlay:
ru: Наложение стиля:

en: _Edit Style
ru: Правка стиля

en: Any Value     (no validation)
ru: Любые значения (без проверки)

en: Whole numbers
ru: Целые числа

en: Numbers
ru: Число

en: In a list
ru: В списке

en: Date
ru: Дата

en: Time
ru: Время

en: Text length
ru: Длина текста

en: Custom
ru: Другой

en: min <= val <= max         (between)
ru: мин <= знач <= макс       (между)

en: val <= min || max <= val (not between)
ru: знач <= мин || макс <= знач (не между)

en: val == bound                  (equal to)
ru: знач == границе             (равно)

en: val <> bound                  (not equal to)
ru: знач <> граница               (не равно)

en: val  >  bound                  (greater than)
ru: знач  >  граница              (больше)

en: val  <  bound                  (less than)
ru: знач  <  граница              (меньше)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
ru: знач >= граница              (больше или равно)

en: val <= bound                  (less than or equal)
ru: знач <= граница              (меньше или равно)

en: <b>Horizontal alignment</b>
ru: <b>Горизонтальное выравнивание</b>

en: _General
ru: Общий

en: Center across _selection
ru: Центрировать по в_ыделению

en: _Indent:
ru: Отступ:

en: <b>Vertical alignment</b>
ru: <b>Вертикальное выравнивание</b>

en: Ce_nter
ru: По центру

en: _Fill
ru: Заполнение

en: _Justify
ru: _Выровнять

en: D_istributed
ru: Распре_делённое

en: C_enter
ru: По центру

en: J_ustify
ru: По формату

en: _Distributed
ru: Распределённое

en: <b>Control</b>
ru: <b>Управление</b>

en: _Wrap text
ru: Переносить текст

en: Shrin_k to fit
ru: Растягивать по размеру

en: Reverse Diagonal
ru: Обратные диагональные штрихи

en: Diagonal
ru: Диагональные штрихи

[ctx: border]
note: Cell border
en: None
ru: Нет

en: Outline
ru: Контур

en: Inside Vertical
ru: Внутри вертикальное

en: Inside
ru: Внутри

en: Inside Horizontal
ru: Внутри горизонтальное

en: <b>Line</b>
ru: <b>Линия</b>

en: Style:
ru: Стиль:

[ctx: line]
note: Cell border line
en: None
ru: Нет

en: C_olor:
ru: Цвет:

en: <b>Background</b>
ru: <b>Фон</b>

en: <b>Sample</b>
ru: <b>Образец</b>

en: <b>Pattern</b>
ru: <b>Шаблон</b>

en: Solid
ru: Сплошной

en: 75% Grey
ru: 75% серого

en: 50% Grey
ru: 50% серого

en: 25% Grey
ru: 25% серого

en: 12.5% Grey
ru: 12.5% серого

en: 6.25% Grey
ru: 6.25% серого

en: Horizontal Stripe
ru: Горизонтальные штрихи

en: Vertical Stripe
ru: Вертикальные штрихи

en: Reverse Diagonal Stripe
ru: Обратные диагональные штрихи

en: Diagonal Stripe
ru: Диагональные штрихи

en: Diagonal Crosshatch
ru: Диагональные крестики

en: Thick Diagonal Crosshatch
ru: Толстые диагональные крестики

en: Thin Horizontal Stripe
ru: Тонкие горизонтальные штрихи

en: Thin Vertical Stripe
ru: Тонкие вертикальные штрихи

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
ru: Тонкие обратные диагональные штрихи

en: Thin Diagonal Stripe
ru: Тонкие диагональные штрихи

en: Thin Horizontal Crosshatch
ru: Тонкие горизонтальные крестики

en: Thin Diagonal Crosshatch
ru: Тонкие диагональные крестики

en: Foreground Solid
ru: Сплошной передний план

en: Small Circles
ru: Маленькие круги

en: Semi Circles
ru: Полуокружности

en: Thatch
ru: Солома

en: Large Circles
ru: Большие круги

en: Bricks
ru: Кирпичи

en: _Lock
ru: Защищенный

en: Hi_de
ru: Скрыть

en: Locking cells or hiding formulæ only affects protected worksheets.
ru: Защита ячеек или скрытие формул действуют только в защищенных таблицах.

en: _Protect worksheet
ru: Защитить таблицу

en: <span weight="bold">Criteria</span>
ru: <span weight="bold">Критерий</span>

en: Allo_w:
ru: _Разрешить:

en: Con_dition:
ru: _Условие:

en: Ignore _blank cells
ru: Игнорировать пустые ячейки

en: I_n-cell dropdown
ru: Меню в ячейке

en: <b>Error alerts</b>
ru: <b>Предупреждение об ошибке</b>

en: Ac_tion:
ru: _Действие:

en: Titl_e:
ru: Заголовок:

en: _Message:
ru: Сообщение:

en: _Show input message when cell is selected
ru: Показать входное сообщение при выборе ячейки

en: Input Message
ru: Входное сообщение

en: Sort...
ru: Сортировка...

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
ru: <span weight="bold">Параметры сортировки</span>

en: <span weight="bold">Sort Specification</span>
ru: <span weight="bold">Спецификация сортировки</span>

en: Locale:
ru: Локаль:

en: Sorting _preserves formats
ru: Сохранять форматирование при сортировке

en: When this checkbox is checked, cell formatting such as borders, hyperlinks, fore and background colors will remain in the original location. Uncheck this checkbox to have these formats move with the content.
ru: Если этот флажок установлен, форматирование ячеек (обрамление, гиперссылки, цвета текста и фона) останется в исходном расположении. Снимите этот флажок, чтобы перемещать форматирование вместе с содержимым.

en: Sort range has a _header
ru: Диапазон сортировки имеет заголовок

en: The first row or column of the range is excluded from sorting and assumed to contain column or row headers.
ru: Первая строка или столбец диапазона не сортируются и считаются заголовками.

en: Direction:
ru: Направление:

en: Range:
ru: Диапазон:

en: _Left-Right
ru: Слева направо

en: Sort columns by the specified rows
ru: Сортировать столбцы по указанным строкам

en: _Top-Bottom
ru: Сверху вниз

en: Sort rows by the specified columns
ru: Сортировать строки по указанным столбцам

en: Move selected field up in the sort order
ru: Переместить выбранное поле вверх в порядке сортировки

en: Move the selected field down in the sort order
ru: Переместить выбранное поле вниз в порядке сортировки

en: Clear all fields from the sort specification
ru: Очистить все поля в спецификации сортировки

en: Remove the selected field from the sort specification
ru: Удалить выделенное поле из спецификации сортировки

en: Adds any fields in the range box to the left to the sort criteria or allows selection of fields from a menu.
ru: Добавьте любые поля к критерию сортировки в строку диапазона слева или выберите поля из меню.

en: Contingency Table Analysis
ru: Анализ таблицы сопряжённости

en: _Contingency Table:
ru: Таблица _сопряжённости:

en: Test of _Homogeneity
ru: Критерий _однородности

en: Test of _Independence
ru: Критерий _независимости

en: Group/Ungroup
ru: Сгруппировать/Разгруппировать

[ctx: group]
note: Group Columns
en: _Columns
ru: Столбцы

[ctx: group]
note: Group Rows
en: _Rows
ru: Строки

en: Column Width
ru: Ширина столбца

en: _Column width in pixels:
ru: Ширина _столбца в пикселях:

en: Column width in points:
ru: Ширина столбца в точках:

en: _Use Default
ru: По _умолчанию

en: _Function:
ru: Функция:

en: The function to use when consolidating
ru: Функция используемая при консолидировании

en: _Source areas:
ru: Области источников:

en: Clear the list of source areas
ru: Очистить список областей источников

en: Delete the currently selected source area
ru: Удалить выбранную область источника

en: Labels in _top row
ru: Метки в верхней строке

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
ru: Верхняя строка содержит метки, которые не будут консолидированы, но будут использоваться как ключи для сравнения

en: Labels in _left column
ru: Метки в левом столбце

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
ru: Левый столбец содержит метки, которые не будут консолидированы, но будут использоваться как ключи для сравнения

en: C_opy labels
ru: Скопировать метки

en: SUM
ru: ИТОГО

en: Correlation
ru: Корреляция

en: Covariance
ru: Ковариация

en: Values
ru: Значения

en: Formulæ
ru: Формулы

en: <b>Output Placement</b>
ru: <b>Размещение вывода</b>

en: New _sheet
ru: Новый лист

en: New _workbook
ru: Новая книга

en: Output _range:
ru: Диапазон вывода:

en: <b>Output Formatting</b>
ru: <b>Форматирование вывода</b>

en: A_utofit columns
ru: Автозаполнение столбцов

en: C_lear output range
ru: Очистить диапазон вывода

en: Retain output range _formatting
ru: Сохранять форматирование диапазона вывода

en: Retain output range co_mments
ru: Сохранять комментарии диапазона вывода

en: _Enter into cells:
ru: _Вставить в ячейки:

en: DataSlicer Guru : Gnumeric
ru: Мастер срезов данных : Gnumeric

en: _Format
ru: _Формат

en: _Style
ru: _Стиль

en: _Aggregation
ru: _Обобщение

en: _Layout
ru: _Расположение

en: _Row Input:
ru: Ввод _строки:

en: Co_lumn Input:
ru: Ввод с_толбца:

en: Define Names
ru: Определить имена

en: Erase the search entry.
ru: Очистить поле ввода поиска.

en: Delete cells
ru: Удалить ячейки

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
ru: <span weight="bold">Удалить метод</span>

en: Shift cells _left
ru: Сдвинуть ячейки влево

en: Shift cells _up
ru: Сдвинуть ячейки вверх

en: Delete _row(s)
ru: Удалить строку(и)

en: Delete _column(s)
ru: Удалить столбец(ы)

en: Descriptive Statistics
ru: Описательные статистики

en: S_ummary Statistics
ru: Сводные данные

en: _Use ssmedian
ru: Использовать ssmedian

en: Use the ssmedian function with interval width 1 rather than the traditional median function.
ru: Используйте функцию ssmedian с интервалом шириной в 1, а не обычнуюфункцию median.

en: Confidence Interval for the _Mean
ru: Доверительный интервал для среднего

en: (1 - _alpha):
ru: (1 - Альфа):

en: _K:
ru: K:

en: Kth _Smallest
ru: К-ое наименьшее:

en: Kth _Largest
ru: К-ое наибольшее

en: Unix (linefeed)
ru: Unix (перевод строки)

en: Macintosh before OS X (carriage return)
ru: Macintosh до OS X (возврат каретки)

en: Windows (carriage return + linefeed)
ru: Windows (возврат каретки + конец строки)

en: Automatic (puts quotes where needed)
ru: Автоматически (при необходимости)

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Space
ru: Пробел

en: Tab
ru: Табуляция

en: Bang (!)
ru: Воскл. знак (!)

en: Colon (:)
ru: Двоеточие (:)

en: Comma (,)
ru: Запятая (,)

en: Hyphen (-)
ru: Дефис (-)

en: Pipe (|)
ru: Вертикальная черта (|)

en: Semicolon (;)
ru: Тчк. с запятой (;)

en: Slash (/)
ru: Косая черта (/)

en: Transliterate
ru: Транслитерировать

en: Escape
ru: Кодировать

en: Raw
ru: Настоящая

en: Preserve
ru: Видимая

en: Export as Text
ru: Экспортировать как текст

en: Choose sheets to export and determine export ordering of the sheets:
ru: Выбрать листы для экспорта и определить порядок экспорта листов:

en: Select all non-empty sheets for export.
ru: Выбрать все непустые листы для экспорта.

en: Select _All
ru: Выделить все

en: Deselect all sheets for export.
ru: Снять выделение со всех листов для экспорта.

en: Select N_one
ru: Снять выделение

en: Move the selected sheet to the top of the list of to be exported sheets to be exported first.
ru: Переместить лист в начало списка экспортируемых листов, чтобы он был экспортирован первым.

en: Raise the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported earlier.
ru: Поднять выбранный лист в списке экспортируемых листов, чтобы он был экспортирован раньше.

en: Lower the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported later.
ru: Листы находящиеся ниже по списку будут экспортированы позже.

en: Move the selected sheet to the end of the list of to be exported sheets to be exported last.
ru: Переместить лист в конец списка экспортируемых листов, чтобы он был экспортирован последним.

en: Choose export formatting:
ru: Выберите формат экспортирования:

en: Save as default formatting
ru: Сохранить в качестве форматирования по умолчанию

en: Line _termination:
ru: Конец строки:

en: _Separator:
ru: Разделитель:

en: Qu_oting:
ru: Кавычки:

en: Quote _character:
ru: Символ кавычки:

en: Character _encoding:
ru: Кодировка символов:

en: _Locale
ru: Локаль

en: _Unknown characters:
ru: Неизвестные символы:

en: _Format:
ru: Формат:

en: "
ru: Кавычки (")

en: '
ru: Апострофы (')

en: `
ru: Обратные кавычки (`)

en: Both sides
ru: С обоих сторон

en: Neither side
ru: Ни с одной из сторон

en: On left side only
ru: Только слева

en: On right side only
ru: Только справа

en: Text Import Configuration
ru: Настройка импорта текста

en: F_inish
ru: Закончить

en: Source Format
ru: Формат источника

en: Encoding:
ru: Кодировка:

en: Line breaks:
ru: Переносы строк:

en: Original data type:
ru: Исходный тип данных:

en: _Unix (LF)
ru: Unix (LF)

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
ru: Символ конца строки (ASCII код 10) заканчивает строку

en: _Windows (CR+LF)
ru: _1 Windows (CR+LF)

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
ru: Последовательность из возврата каретки и конца строки (ASCII коды 13 и 10) заканчивает строку

en: _Mac pre-OS X (CR)
ru: _Mac до OS X (CR)

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
ru: Символ перевода каретки (ASCII код 13) заканчивает строку

en: _Separated
ru: Разделенные

en: Each column in the text is separated by a &apos;separation&apos; character, e.g. a semicolon.
ru: Каждый столбец в тексте отделяется &apos;символом-разделителем&apos;, например двоеточием.

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
ru: Каждый столбец в тексте отделяется "символом-разделителем", например двоеточием.

en: Fi_xed width
ru: Фиксированная ширина

en: Define the width of each column manually.
ru: Определить ширину каждого столбца вручную.

en: Lines to import
ru: Строки для импортирования

en: Fr_om line:
ru: Со строки:

en: _To line:
ru: До строки:

en: Number of lines to import
ru: Число строк для импорта

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
ru: Реальная обработка будет начинаться на этой строке, любые предыдущие строки будут проигнорированы.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
ru: Обработка заканчивается в этой строке, любые последующие строки будут проигнорированы.

en: Main
ru: Главное

en: Separators
ru: Разделители

en: Text indicator
ru: Индикатор текста

en: _Space
ru: Пробел

en: _Tab
ru: Табулятор

en: _Comma (,)
ru: Запятая (,)

en: C_olon (:)
ru: Двоеточие (:)

en: Semicolo_n (;)
ru: Тчк. с запятой (;)

en: _Hyphen (-)
ru: Дефис (-)

en: C_ustom
ru: Другой

en: Custom separator, this can be any character.
ru: Другой разделитель, может быть любым символом.

en: S_ee two separators as one
ru: Показывать два разделителя как один

en: See two successive separators as one.
ru: Рассматривать два подходящих разделителя как один.

en: _Ignore initial separators
ru: Пропустить начальные разделители

en: Ignore any separators at the beginning of lines
ru: Игнорировать любые разделители в началах строк

en: Te_xt indicator:
ru: Индикатор текста:

en: _Adjacent text indicators escaped
ru: Последовательные индикаторы текста удаляются

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
ru: Рассматривать два подходящих индикатора текста как один не прерывающий ячейку.

en: _Auto Column Discovery
ru: Автоопределение столбца

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
ru: Пытаться автоматически распознать столбцы в тексте.

en: _Clear
ru: Очистить

en: Clear list of columns
ru: Очистить список столбцов

[ctx: import]
note: Columns in imported text
en: Columns
ru: Столбцы

en: Fixed
ru: Фиксированная

en: Trim:
ru: Отсечка:

en: Source Locale:
ru: Локаль источника:

en: Zoom
ru: Масштаб

en: 20_0 %
ru: 200 %

en: _100 %
ru: 100 %

en: _75 %
ru: 75 %

en: _50 %
ru: 50 %

en: _25 %
ru: 25 %

en: _Fit Selection
ru: По в_ыделению

en: _Custom Percentage
ru: Другое

en: Magnification
ru: Увеличение

en: Sheets
ru: Листы

en: Document Properties
ru: Свойства документа

en: <b>Information</b>
ru: <b>Информация</b>

en: <b>Name:</b>
ru: <b>Название:</b>

en: <b>Location:</b>
ru: <b>Расположение:</b>

en: <b>Created:</b>
ru: <b>Создано:</b>

en: <b>Last Modified:</b>
ru: <b>Дата изменения:</b>

en: <b>Last Accessed:</b>
ru: <b>Дата доступа:</b>

en: <b>Owner:</b>
ru: <b>Владелец:</b>

en: <b>Group:</b>
ru: <b>Группа:</b>

en: <b>Permissions</b>
ru: <b>Права</b>

en: <b>Read</b>
ru: <b>Чтение</b>

en: <b>Write</b>
ru: <b>Запись</b>

en: <b>Other:</b>
ru: <b>Другое:</b>

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Subject:
ru: Тема:

en: Manager:
ru: Менеджер:

en: Company:
ru: Компания:

en: Comments:
ru: Комментарии:

en: The document title (not filename)
ru: Название документа (не имя файла)

en: The document subject
ru: Предмет документа

en: The document author
ru: Автор документа

en: The document manager
ru: Менеджер

en: The document company
ru: Компания

en: The document category
ru: Категория документа

en: The document comments
ru: Комментарии к документу

en: Edit item inside the above listing.
ru: Изменить элемент в приведённом выше списке.

en: New Document Property:
ru: Свойства нового документа:

en: Name:
ru: Название:

en: Type:
ru: Тип:

en: <b>Number of sheets:</b>
ru: <b>Число таблиц:</b>

en: <sheets>
ru: <листы>

en: <b>Number of cells:</b>
ru: <b>Число ячеек:</b>

en: <cells>
ru: <ячейки>

en: <b>Number of pages:</b>
ru: <b>Число страниц:</b>

en: <pages>
ru: <страницы>

en: Recalculation:
ru: Пересчёт:

en: A_utomatic
ru: Автоматически

en: _Manual
ru: Вручную

en: Maximum it_erations:
ru: Макс. число итераций:

en: Maximum c_hange:
ru: Максимальное изменение:

en: _Iteration
ru: Итерация

en: page 6
ru: страница 6

en: Exponential Smoothing
ru: Экспоненциальное сглаживание

[ctx: groupby]
note: Group by Columns
en: C_olumns
ru: столбцам

en: Simple exponential smoothing (Hunter, 1986)
ru: Простое экспоненциальное сглаживание (Hunter, 1986)

en: Simple exponential smoothing (Roberts, 1959)
ru: Простое экспоненциальное сглаживание (Roberts, 1959)

en: Holt's trend corrected exponential smoothing
ru: Тренд Хольта, скорректированный экспоненциальным сглаживанием

en: Additive Holt-Winters exponential smoothing
ru: Аддитивное экспоненциальное сглаживание Хольта-Винтерса

en: Multiplicative Holt-Winters exponential smoothing
ru: Мультипликативное экспоненциальное сглаживание Хольта-Винтерса

en: _Damping factor (α):
ru: Коэффициент затухания (α):

en: Growth damping factor (γ):
ru: Коэффициент затухания роста (γ):

en: Seasonal damping factor (δ):
ru: Сезонный коэффициент затухания (δ):

en: Seasonal period:
ru: Сезонный период:

en: Include chart
ru: Включить диаграмму

en: _Standard errors
ru: Стандартные ошибки

en: Denominator:
ru: Делитель:

en: n−1
ru: n-1

en: n−2
ru: n-2

en: n−3
ru: n-3

en: Fill Series
ru: Заполнить серии

en: Series in:
ru: Серии в:

en: _Row
ru: Строка

en: _Column
ru: Столбец

en: Type:
ru: Тип:

en: _Linear
ru: Линейный

en: _Growth
ru: _Рост

en: _Date
ru: Дата

en: _Start value:
ru: Начальное значение:

en: S_tep value:
ru: Приращение:

en: St_op value:
ru: Конечное значение:

en: Series
ru: Серии

en: Date unit:
ru: Единица измерения дат:

en: D_ay
ru: День

en: _Weekday
ru: Рабочий день

en: _Month
ru: Месяц

en: _Year
ru: Год

en: Formula Guru
ru: Помощник по формулам

en: Enter as array function
ru: Ввести как функцию массива

en: Quote unknown names
ru: Брать в кавычки неизвестные имена

en: Fourier Analysis
ru: Анализ Фурье

en: _Inverse
ru: Инверсия

en: Frequency Tables
ru: Таблицы частот

en: _Input
ru: Ввод

en: Automatic Categories
ru: Автоматические категории

en: _Maximum number of categories:
ru: Максимальное число категорий:

en: _Predetermined categories
ru: _Предопределённые категории

en: Category _range:
ru: Диапазон категории:

en: C_ategories
ru: Категории

en: No chart
ru: Нет диаграммы

en: Bar chart
ru: Полосчатая диаграмма

en: Column chart
ru: Cтолбчатая диаграмма

en: _Percentages
ru: Проценты

en: Use e_xact comparisons
ru: Применять точное сравнение

en: _Graphs & Options
ru: _Графики и параметры

en: _Output
ru: Вывод

en: Function Selector
ru: Селектор функций

en: Select a function to insert:
ru: Выбор функции для вставки:

en: GoalSeek
ru: Поиск цели

en: <span weight="bold">Goal</span>
ru: <span weight="bold">Цель</span>

en: _Set Cell:
ru: Установить ячейку:

en: _To Value:
ru: До значения:

en: _By Changing Cell:
ru: Изменяя ячейку:

en: (_Minimum):
ru: (Минимум):

en: (Ma_ximum):
ru: (Максимум):

en: <span weight="bold">Last Result</span>
ru: <span weight="bold">Последний результат</span>

en: Remaining Error:
ru: Остаточная ошибка:

en: Current Value:
ru: Текущее значение:

en: Solution:
ru: Решение:

en: Go To...
ru: Перейти к...

en: Rows:
ru: Строки:

en: Columns:
ru: Столбцы:

en: Enter the format string for each section:
ru: Введите строку формата для каждого раздела:

en: _Left section:
ru: Левая секция:

en: _Middle section:
ru: Средняя секция:

en: _Right section:
ru: Правая секция:

en: Delete the selected fields and text
ru: Удалить выделенные поля и текст

en: Delete Field
ru: Удалить поле

en: Insert the date of printing
ru: Вставить дату печати

en: Insert the time of printing
ru: Вставить время печати

en: Insert the page number
ru: Вставить номер страницы

en: Page
ru: Страница

en: Insert the total number of pages
ru: Вставить количество страниц

en: Pages
ru: Страницы

en: Insert the name of the current sheet
ru: Вставить название текущего листа

en: Insert the name of the file
ru: Вставить имя файла

en: Insert the path to the file
ru: Вставить путь к файлу

en: Path
ru: Путь

en: Insert a spreadsheet cell
ru: Вставить новую ячейку таблицы

en: <b>Select a date format:</b>
ru: <b>Выбор формата даты:</b>

en: Histogram
ru: Гистограмма

en: C_alculated cutoffs
ru: Вычисленные ограничения

en: _Number of cutoffs:
ru: Число ограничений:

en: M_inimum cutoff:
ru: Минимальное ограничение:

en: Ma_ximum cutoff:
ru: Максимальное ограничение:

en: _Predetermined cutoffs
ru: Предопределённые ограничения

en: Cutoff _range:
ru: Ограничивающий диапазон:

en: C_utoffs
ru: Ограничения

en: _Bins
ru: Двоичные

en: Histogram chart
ru: Гистограмма

en: C_umulative answers
ru: Накопленные ответы

en: Count numbers only
ru: Подсчет только чисел

en: HyperLink
ru: Гиперссылка

en: T_ype:
ru: Тип:

en: Target _Range:
ru: Целевой диапазон:

en: Email _Address:
ru: _Адрес эл. почты:

en: _Subject:
ru: Тема:

en: _Web Address:
ru: WWW-адрес:

en: _File:
ru: _Файл:

en: Tip:
ru: Подсказка:

en: Use default tip
ru: Использовать подсказку по умолчанию

en: Insert cells
ru: Вставить ячейки

en: <span weight="bold">Insert Method</span>
ru: <span weight="bold">Метод вставки</span>

en: _Shift cells right
ru: Сдвинуть ячейки вправо

en: Shift cells _down
ru: Сдвинуть ячейки вниз

en: Insert _row(s)
ru: Вставить строку(и)

en: _Insert column(s)
ru: Вставить столбцы

en: Kaplan Meier Estimates
ru: Оценки Каплана-Мейера

en: _Time column:
ru: Столбец _времени:

en: Permit censorship
ru: Разрешить усечение

en: Censor co_lumn:
ru: Цензорный столбец:

en: Censored record labels from:
ru: Цензорные метки записи из:

en: to:
ru: до:

en: Define _multiple groups
ru: Определить несколько групп

en: Groups column:
ru: Групповой столбец:

en: _Groups
ru: Группы

en: Show graph
ru: Показать график

en: Include censorship ticks
ru: Включить отметки усечения

en: Show standard errors
ru: Показать стандартные отклонения

en: Show median survival times
ru: Показать времена медианы выживаемости

en: Perform Log-Rank (Mantel-Haenszel) Test
ru: Применить логранговый критерий Мантеля-Хенцеля

en: O_ptions
ru: Параметры

en: Claims About Two Means
ru: Утверждения о двух средних

en: Variable _1 range:
ru: Диапазон переменной 1:

en: Variable _2 range:
ru: Диапазон переменной 2:

en: Variables are:
ru: Переменные:

en: Population variances are:
ru: Дисперсии выборок:

en: _Population variances are:
ru: Дисперсии выборок:

en: Variable _1 population variance:
ru: Дисперсия выборки переменной 1:

en: Variable _2 population variance:
ru: Дисперсия выборки переменной 2:

en: _Paired
ru: _Парные

en: _Unpaired
ru: _Непарные

en: _Known
ru: Известное

en: _Unknown
ru: Неизвестный

en: E_qual
ru: Равняется

en: _Unequal
ru: Неравные

en: _Populations
ru: Выборки

en: Hypothesized mean _difference:
ru: Гипотетическая разность средних:

en: _Test
ru: Тест

en: Merge...
ru: Объединить...

note: start sub menu
en: _Merge
ru: Объединить

en: Merge _Range:
ru: Объединить диапазон:

en: Moving Average
ru: Скользящее среднее

en: Simple moving average
ru: Простое скользящее среднее

en: Cumulative moving average
ru: Накопленное скользящее среднее

en: Weighted moving average
ru: Взвешенное скользящее среднее

en: Spencer's 15-point moving average
ru: 15-точечное скользящее среднее Спенсера

en: _Interval:
ru: Интервал:

en: Other offset
ru: Другое смещение

en: Central moving average
ru: Центральное скользящее среднее

en: Prior moving average
ru: Предыдущее скользящее среднее

en: Normality Tests
ru: Критерии нормальности

en: Anderson-Darling Test
ru: Критерий Андерсона-Дарлинга

en: Cramér-von Mises Test
ru: Критерий Крамера-фон Мизеса

en: Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Test
ru: Критерий Лиллифора (Колмогорова-Смирнова)

en: Shapiro-Francia Test
ru: Критерий Шапиро-Франсиа

en: Create Normal Probability Plot
ru: Создать график нормальной вероятности

en: Test
ru: Критерий

en: Claims About a Mean
ru: Утверждения о среднем

en: _Predicted Mean:
ru: Прогнозируемая медиана:

en: Paste Special
ru: Специальная вставка

en: Paste _Link
ru: Вставить ссылку

en: <b>Paste type</b>
ru: <b>Тип вставки</b>

en: _All
ru: Все

en: Cont_ent
ru: Содержимое

en: Paste the cell contents only, not the formatting
ru: Вставить только содержимое ячеек, но не форматирование

en: As _Value
ru: Как значение

en: Paste the value of expressions rather than the expressions themselves
ru: Вставить значение выражений, а не сами выражения

en: _Formats
ru: _Форматы

en: Paste cell formats (number formats, colors, borders, etc.) only
ru: Вставить только форматы ячеек (форматы чисел, цвета, рамки и т.д.)

en: Co_mments
ru: Ко_мментарии

en: Paste cell comments only
ru: Вставить только комментарии ячеек

en: <b>Cell operation</b>
ru: <b>Операция с ячейкой</b>

en: D_o not change formulæ
ru: _Не изменять формулы

[ctx: operation]
note: Cell operation while paste
en: _None
ru: Нет

en: A_dd
ru: Добавить

en: _Subtract
ru: Вычесть

en: M_ultiply
ru: Перемножить

en: D_ivide
ru: Разделить

en: <b>Region operation</b>
ru: <b>Операция с областью</b>

[ctx: operation]
note: Region operation while paste
en: None
ru: Нет

en: _Transpose
ru: Транспонировать

en: Transpose the source during the paste so columns become rows and vice versa
ru: Транспонировать область источника при вставке, чтобы столбцы стали строками и наоборот

en: Flip Hori_zontally
ru: Отразить по горизонтали

en: Flip the source horizontally during the paste so the first column becomes the last and vice versa
ru: Отразить область источника по горизонтали во время вставки, чтобы первый столбец стал последним и наоборот

en: Fli_p Vertically
ru: Отразить по вертикали

en: Flip the source vertically during the paste so the first row becomes the last and vice versa
ru: Отразить область источника по вертикали во время вставки, чтобы первая строка стала последней и наоборот

en: Column widths
ru: Ширина столбцов

en: Set column widths of the destination to those of the source
ru: Установить ширину столбцов области назначения равной ширине столбцов области источника

en: Row heights
ru: Высота строк

en: Set row heights of the destination to those of the source
ru: Установить высоту строк области назначения равной высоте строк области источника

en: Skip _Blanks
ru: Пропустить пустые

en: When the source of the paste is a blank cell, leave the target unchanged
ru: Если в области источника ячейка является пустой, не изменять целевую ячейку

en: <b>Options</b>
ru: <b>Параметры</b>

en: Plugin Manager
ru: Диспетчер дополнений

en: Activate _new plugins by default
ru: Включать новые дополнения по умолчанию

en: _Activate All
ru: Включить все

en: Plugin List
ru: Список дополнений

en: Plugin directory:
ru: Каталог дополнений:

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
ru: Не запускать это дополнение при следующем запуске Gnumeric

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
ru: Дополнение не может быть отключено, поскольку оно еще используется.
    Хотите пометить его для отключения, чтобы оно стало неактивным после перезапуска Gnumeric?

en: Plugin Details
ru: Сведения о дополнении

en: Directories
ru: Каталоги

en: Gnumeric Preferences
ru: Настройки Gnumeric

en: Principal Components Analysis
ru: Анализ основных компонентов

en: Page Setup
ru: Настройка страницы

en: <b>Paper:</b>
ru: <b>Бумага:</b>

en: 8.5 in wide by 11.0 in high
ru: 8.5 дюймов в ширину на 11.0 дюймов в высоту

en: Change Paper Type
ru: Изменить тип бумаги

en: Top margin:
ru: Отступ сверху:

en: Header:
ru: Заголовок:

en: Left margin:
ru: Отступ слева:

en: Right margin:
ru: Отступ справа:

en: Footer:
ru: Сноска:

en: Bottom margin:
ru: Отступ снизу:

en: Unit:
ru: Единицы:

en: <b>Center on page:</b>
ru: <b>Центрирование страницы:</b>

en: <b>O_rientation:</b>
ru: <b>О_риентация:</b>

en: _Horizontally
ru: По горизонтали

en: _Vertically
ru: По вертикали

en: Portrait
ru: Книжная

en: Reverse portrait
ru: Перевёрнутая книжная

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Reverse landscape
ru: Перевёрнутая альбомная

en: <b>Scale</b>
ru: <b>Масштаб</b>

en: _No scaling
ru: Без масштабирования

en: _Fixed scaling:
ru: Фиксированный масштаб:

en: _Automatic scaling:
ru: Автоматическое масштабирование:

en: Scale to fit _horizontally on
ru: Масштабировать по горизонтали, чтобы уместить на

en: Scale to fit _vertically on
ru: Масштабировать по вертикали, чтобы уместить на

en: % of normal size
ru: % от нормального размера

en: page(s)
ru: страниц

en: Scale
ru: Масштаб

en: _Header:
ru: За_головок:

en: _Footer:
ru: Сноска:

en: Configure
ru: Настроить

en: Fi_rst page number:
ru: Номер первой страницы:

en: Headers and Footers
ru: Заголовки и сноски

en: Print _area:
ru: Область печати:

en: <b>Titles To Print</b>
ru: <b>Заголовки для печати</b>

en: _Rows to repeat on the upper region:
ru: Строки, повторяющиеся в верхней части:

en: _Columns to repeat on the left side:
ru: Столбцы, повторяющиеся на левой стороне:

en: Print Area
ru: Область печати

en: <b>Print</b>
ru: <b>Печать</b>

en: <b>Page Order</b>
ru: <b>Порядок страниц</b>

en: _Grid lines
ru: _Линии сетки

en: Row and co_lumn headings
ru: Заголовки строк и столбцов

en: _Black and white
ru: _Черно-белая

en: Styles with no content
ru: Стили без содержимого

en: Do not print with all sheets
ru: Не печатать с остальными листами

en: _Errors:
ru: О_шибки:

en: Co_mments:
ru: Ко_мментарии:

en: _Down, then right
ru: Вниз, затем вправо

en: R_ight, then down
ru: Вправо, затем вниз

en: Apply to all sheets of this _workbook.
ru: Применить ко всем листам в книге.

en: Save as default settings
ru: Сохранить в качестве настроек по умолчанию

en: Apply _to:
ru: Применить к:

en: Some Documents have not Been Saved
ru: Некоторые документы не были сохранены

en: Select all documents for saving
ru: Выбрать все документы для сохранения

en: _Clear Selection
ru: О_чистить выделение

en: Unselect all documents for saving
ru: Отменить выбор всех документов для сохранения

en: _Discard All
ru: От_казаться ото всех

en: Discard changes in all files
ru: Отказаться от изменений всех файлов

en: Don't Quit
ru: Не выходить

en: Resume editing
ru: Продолжить правку

en: _Save Selected
ru: Сохранить вы_бранные

en: Save selected documents and then quit
ru: Сохранить выделенные документы и выйти

en: Save
ru: Сохранить

en: Save document
ru: Сохранить документ

en: Save?
ru: Сохранить?

en: Document
ru: Документ

en: Unsaved
ru: Не сохранено

en: Correlated Random Number Generator
ru: Генератор коррелированных случайных чисел

en: Co_variance Matrix
ru: Матрица _ковариации

en: Cholesky _Decomposition of the Covariance Matrix
ru: Ра_зложение Холецкого ковариационной матрицы

en: _Matrix:
ru: _Матрица:

en: Number of _random numbers:
ru: Кол-во _случайных чисел:

en: Random Number Generation
ru: Генерация случайных чисел

en: _Distribution:
ru: _Распределение:

en: _Number of variables:
ru: Число переменных:

en: _Size of sample:
ru: Размер выборки:

en: Rank and Percentile
ru: Ранг и процентиль

en: Ties:
ru: Связи:

en: _Average rank
ru: Средний ранг

en: _Top rank
ru: Верхний ранг

en: Recently Used Documents
ru: Последние использовавшиеся документы

en: Existing only
ru: Только существующие

en: Gnumeric files only
ru: Только файлы Gnumeric

en: Open document
ru: Открыть документ

en: Last Used
ru: Последние использовавшиеся

en: Regression
ru: Регрессия

en: _Multiple linear regression
ru: _Несколько линейных регрессий

en: Multiple 2-_variable regressions
ru: Несколько регрессий с двумя переменными

en: Multiple dependent (y) variables
ru: Несколько зависимых переменных (y)

en: Confidence level:
ru: Доверительный уровень:

en: _Force intercept to be zero
ru: Провести через начало координат

en: Calculate residuals
ru: Вычисленные ограничения

en: Row Height
ru: Высота строки

en: _Row height in pixels:
ru: _Высота строки в пикселях:

en: Row height in points:
ru: Высота строки в точках:

en: Sampling
ru: Выборка

en: N_umber of samples:
ru: Число испытаний:

en: Sampling method:
ru: Метод выборки:

en: Size of sample:
ru: Размер выборки:

en: Per_iod:
ru: Период:

en: Offset:
ru: Смещение:

en: Primary direction:
ru: Основное направление:

en: Row major
ru: По строкам

en: Column major
ru: По столбцам

en: _Periodic
ru: Периодически

en: _Random
ru: Случайное

en: Add Scenario
ru: Добавить сценарий

en: Scenario name:
ru: Название сценария:

en: _Changing cells:
ru: Изменение ячеек:

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Scenario Manager
ru: Диспетчер сценариев

en: <span weight="bold">Scenarios</span>
ru: <span weight="bold">Сценарии</span>

en: Show
ru: Показать

en: Create _Report
ru: Создать отчёт

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
ru: <span weight="bold">Изменяемые ячейки</span>

en: <span weight="bold">Comment</span>
ru: <span weight="bold">Комментарий</span>

en: View
ru: Вид

en: <span weight="bold">Reporting</span>
ru: <span weight="bold">Отчет</span>

en: Result Cells:
ru: Ячейки результата:

en: Search and Replace Query
ru: Запрос поиска и замены

en: Perform no more replacements
ru: Прекратить замены

en: Do not perform this replacement
ru: Не выполнять эту замену

en: Perform this replacement
ru: Выполнить эту замену

en: Replacing
ru: Замена

en: By
ru: По

en: _Query
ru: Запрос

en: Ask before each change
ru: Спрашивать перед каждым изменением

en: Search & Replace
ru: Поиск и замена

en: Search
ru: Поиск

en: _Search for
ru: Поиск

en: _Replace by
ru: Заменить на

en: _Ignore case
ru: Игнорировать регистр

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
ru: Если установлено, не делать различий между буквами в верхнем и нижнем регистре

en: _Preserve case
ru: Сохранять регистр

en: Attempt to preserve case of text when replacing
ru: Пытаться сохранять регистр в тексте при замене

en: Ma_tch whole words only
ru: Только целые слова

en: Do not consider matches in the middle of words
ru: Не учитывать совпадения в середине слов

en: Scope
ru: Диапазон

en: _Entire workbook
ru: Вся книга

en: Search and replace in all cells in the workbook
ru: Поиск и замена во всех ячейках в книге

en: _Current sheet
ru: Текущий _лист

en: Search and replace in current sheet only
ru: Поиск и замена только в текущей таблице

en: Ra_nge
ru: Диапазон

en: Search and replace in specified range only
ru: Поиск и замена только в указанной области

en: <span weight="bold">Change Cells Containing</span>
ru: <span weight="bold">Изменить ячейки, содержащие</span>

en: _Strings
ru: Строки

en: Perform changes within string values
ru: Сделать изменения в строковых значениях

en: _Other values
ru: Другие значения

en: Perform changes within non-string values
ru: Сделать изменения в значениях не являющихся строками

en: _Expressions
ru: Выражения

en: Perform changes within expressions
ru: Сделать изменения в выражениях

en: _Comments
ru: Комментарии

en: Perform changes within cell comments
ru: Сделать изменения в комментариях ячеек

en: <span weight="bold">Search Text Type</span>
ru: <span weight="bold">Тип поиска текста</span>

en: _Plain text
ru: Простой текст

en: The search text is taken literally.
ru: Поиск текста заданного буквально

en: Re_gular expression
ru: Регулярное выражение

en: The search text is a regular expression
ru: Поиск текста заданного регулярным выражением

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
ru: <span weight="bold">Разное</span>

en: _Row major
ru: По ст_рокам

en: Search line by line
ru: Поиск строка за строкой

en: _Column major
ru: _По столбцам

en: Search column by column
ru: Поиск столбец за столбцом

en: _Keep strings as strings
ru: Сохранять строки строками

en: When set, string values will remain as such after replacement, even if they look like numbers or expressions
ru: Если установлено, строковые значения останутся таковыми после замены, даже если они будут похожи на числа или выражения

en: Save the current settings as default settings
ru: Сохранить текущие настройки в качестве настроек по умолчанию

en: When set, the current settings will be saved as the default settings for future invocations of this and the Search dialog.
ru: Если установлено, текущие настройки будут сохранены в качестве настроек по умолчанию для последующих вызовов диалога поиска.

en: Advanced
ru: Расширенные

en: _Fail
ru: Сбой

en: Fail without any changes actually being done to any cell
ru: Откат без каких-либо изменений в ячейках

en: _Don't change
ru: Не изменять

en: Skip cells that would result in errors
ru: Пропускать ячейки, которые будут приводить к ошибкам

en: Query for replacement
ru: Запрос для замены

en: Make _error expression
ru: Сделать выражением-ошибкой

en: Create =ERROR(&quot;...&quot;)
ru: Создать =ERROR(&quot;...&quot;)

en: Create =ERROR("...")
ru: Создать =ERROR("...")

en: Make _string value
ru: Сделать строковое значение

en: Turn unparsable entries into string values
ru: Превращать неанализируемые записи в строчные значения

en: Error Behaviour
ru: Обработка ошибок

en: Dismiss search center
ru: Закрыть окно поиска

en: Show previous match
ru: Показать предыдущее совпадение

en: Show next match
ru: Показать следующее совпадение

en: Start search
ru: Начать поиск

en: _Search for:
ru: Поиск:

en: Match _whole words only
ru: Только целые слова

en: Search in all cells in the workbook
ru: Поиск во всех ячейках в книге

en: Search in current sheet only
ru: Поиск только в текущей таблице

en: _Range
ru: Диапазон

en: Search in specified range only
ru: Поиск только в указанной области

en: Search cells containing
ru: Поиск ячеек, содержащих

en: Find text within string values
ru: Поиск текста в строковых значениях

en: Find text within non-string values
ru: Поиск текста в значениях не являющихся строками

en: Find text within cell comments
ru: Поиск текста в комментариях ячеек

en: Find text within expressions
ru: Поиск текста в выражениях

en: _Results
ru: _Результаты

en: Find text within the calculated values of expressions
ru: Поиск текста в вычисленных значениях выражений

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: C_olumn major
ru: По ст_олбцам

en: Save settings as _default
ru: Сохранить текущие настройки в качестве настроек по умолчанию

en: These settings are shared with the Search &amp; Replace dialog.
ru: Эти настройки также влияют на диалог замены.

en: These settings are shared with the Search & Replace dialog.
ru: Эти настройки также влияют на диалог замены.

en: Search text is
ru: Искомый текст

en: _Number
ru: Число

en: Matches
ru: Совпадения

en: Size & Position
ru: Размер и расположение

en: _Width in pixels:
ru: _Ширина в пикселях:

en: _Height in pixels:
ru: Вы_сота в пикселях:

en: Object position relative to its current position:
ru: Расположение объекта относительно текущего:

en: _x-Offset in pixels:
ru: С_лева (в точках растра):

en: _y-Offset in pixels:
ru: С_верху (в точках растра):

en: Sheet objects with this property do not print with the remainder of the sheet.
ru: Объекты с этим свойством не будут видны при печати

en: _Name:
ru: _Имя:

en: This name is used by some plugins that provide programmability to address this object. Most users will not need to set this name.
ru: Это название используется некоторыми модулями для доступа к данному объекту. Большинству пользователей оно не понадобится.

en: Width in points:
ru: Ширина в пунктах:

en: Height in points:
ru: Высота в пунктах:

en: x-Offset in points:
ru: Слева (в пунктах):

en: y-Offset in points:
ru: Сверху (в пунктах):

en: Compare
ru: Сравнить

en: First Sheet
ru: Первый лист

en: Second Sheet
ru: Второй лист

en: Results
ru: Результаты

en: Manage Sheets
ru: Управление листами

en: _Insert
ru: Вст_авка

en: A_ppend
ru: Присоединить

en: Du_plicate
ru: Дублировать

en: Apply _Name Changes
ru: Измененить _имена

en: _Show advanced sheet properties
ru: Показать _дополнительные свойства листа

en: Rename Sheet
ru: Переименовать лист

en: Old Name:
ru: Старое название:

en: New Name:
ru: Новое название:

en: Resize Sheet
ru: Изменить размер листа

[ctx: sheetsize]
note: Number of
en: Columns
ru: Столбцов

[ctx: sheetsize]
note: Number of
en: Rows
ru: Строк

en: Apply change to all sheets
ru: Применить настройки ко всем листам

en: Check this to apply the new size to all sheets in the workbook
ru: Применить новый размер ко всем листам в книге

en: Data Shuffling
ru: Перемешивание данных

en: Input Range:
ru: Входной диапазон:

en: Shuffle Method:
ru: Метод перемешивания:

[ctx: shuffle]
note: Shuffle method: Columns
en: _Columns
ru: Столбцы

[ctx: shuffle]
note: Shuffle method: Columns
en: _Rows
ru: Строки

en: _Area
ru: Область

en: Claims About Two Medians (Paired Samples)
ru: Утверждения о двух медианах (парные выборки)

en: Sign Test
ru: Критерий знаков

en: Wilcoxon Signed Rank Test
ru: Критерий знаков Вилкоксона

en: Hypothesized _difference of medians:
ru: Гипотетическая разность медиан:

en: Testing 1 Median
ru: Проверка значения медианы

en: _Predicted Median:
ru: Прогнозируемая медиана:

note: Fill in the header titles.
en: Risk Simulation
ru: Моделирование рисков

en: Input variables:
ru: Входные переменные:

en: Output variables:
ru: Выходные переменные:

en: Variables
ru: Переменные

en: <span weight="bold">Rounds</span>
ru: <span weight="bold">Проходы</span>

en: <span weight="bold">Limits</span>
ru: <span weight="bold">Пределы</span>

en: First round #:
ru: Номер первого прохода:

en: Last round #:
ru: Номер последнего прохода:

en: Iterations:
ru: Итераций:

en: Max time:
ru: Макс. время:

en: <b>Simulation summary:</b>
ru: <b>Итог моделирования:</b>

en: Prev. Sim.
ru: Предыдущ. модел.

en: Next Sim.
ru: Следующ. модел.

en: Find Min.
ru: Найти минимум

en: Find Max.
ru: Найти максимум

en: <b>Summary of results:</b>
ru: <b>Сводка результатов:</b>

en: Summary
ru: Итог

en: Button Properties
ru: Свойства кнопки

en: Link to:
ru: Связать с:

en: Label:
ru: Метка:

en: Checkbox Properties
ru: Свойства графы отметки

en: Frame Properties
ru: Свойства рамки

en: List Properties
ru: Свойства списка

en: _Link:
ru: _Ссылка:

en: As value
ru: Как значение

en: As index
ru: Как позиция

en: _Content:
ru: Содер_жимое:

en: Int
ru: Целое

en: Bool
ru: Логическое

en: Solver
ru: Поиск решения

en: Solve
ru: Решить

en: Stop the running solver
ru: Остановить поиск решения

en: _Set Target Cell:
ru: Установить целевую ячейку:

en: _Equal To:
ru: Равняется:

en: B_y Changing Cells:
ru: Изменяя ячейки:

en: _Max
ru: Макс

en: M_in
ru: Мин

en: Parameters
ru: Параметры

en: _Linear Model (LP/MILP)
ru: Линейная модель (LP/MILP)

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
ru: Квадратичная модель (QP/MIQP)

en: _Non-Linear Model
ru: _Нелинейная модель

en: _Assume Non-Negative
ru: Предполагать _неотрицательность

en: Assume _Integer (Discrete)
ru: Предполагать целочисленность (дискретность)

en: _Algorithm:
ru: Алгоритм:

en: Model
ru: Модель

en: _Left Hand Side:
ru: Левая сторона:

en: _Type:
ru: Тип:

en: _Right Hand Side:
ru: Правая сторона:

en: Re_place
ru: За_менить

note: ----------------------------------------
en: Constraints
ru: Ограничения

en: Max _Iterations:
ru: Макс. число итераций:

en: Max _Time (sec.):
ru: Макс. время (сек.):

en: The maximum number of steps allowed for the solver
ru: Максимальное количество шагов, допустимое для решателя

en: The maximum time allowed for the solver
ru: Максимальное время решения, допустимое для решателя

en: Automatic _Scaling
ru: Автоматическое масштабирование

en: Gradient order:
ru: Порядок градиента:

en: The number of data points used on each side when doing numerical differentiation
ru: Количество точек данных, использованных с каждой стороны при выполнении численного дифференцирования

en: P_rogram
ru: Программа

en: _Sensitivity
ru: _Чувствительность

en: Reports
ru: Отчёты

en: _Do not create scenarios
ru: Не создавать сценариев

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
ru: Создать сценарий, если найдено оптимальное решение

en: _Name:
ru: Название :

en: Scenarios
ru: Сценарии

en: Solver Status:
ru: Состояние поиска решения:

en: Problem Status:
ru: Состояние задачи:

en: Objective Value:
ru: Значение целевой функции:

en: Elapsed Time:
ru: Потраченное время:

en: Radiobutton Properties
ru: Свойства переключателя

en: Scrollbar Properties
ru: Свойства полосы прокрутки

en: Increment:
ru: Увеличение:

en: Page:
ru: Страница:

en: _Horizontal
ru: _Горизонтальное

en: _Vertical
ru: _Вертикальное

en: Tabulate Dependency
ru: Составить таблицу зависимостей

en: Dependency cells
ru: Зависимые ячейки

en: Minimum
ru: Минимум

en: Maximum
ru: Максимум

en: Step
ru: Шаг

en: Result cell
ru: Ячейка результата

en: Tabulation Mode
ru: Режим составления таблицы

en: _Coordinate
ru: Координата

en: Make one long list of coordinates and values
ru: Сделать один длинный лист координат и значений

en: _Visual
ru: Видимое

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
ru: Используйте нижний лист как первый источник, правый как второй и несколько листов как третий

en: Claims About Two Variances
ru: Утверждения о двух дисперсиях

en: Create New View
ru: Создать новое окно

en: <b>Location</b>
ru: <b>Расположение</b>

en: Specified screen:
ru: Указанный экран:

en: New view will be opened on specified screen
ru: Новое окно будет открыто на указанном экране

en: _Share cursor position
ru: У окон будет общий курсор

en: Cancel change
ru: Отменить изменение

en: Accept change
ru: Принять изменение

en: Enter formula...
ru: Ввести формулу...

en: Wilcoxon-Mann-Whitney Test
ru: Тест Вилкоксона-Манна-Витни

en: View Properties
ru: Свойства представления

en: Notebook _Tabs for Sheets
ru: _Ярлычки листов

en: _Horizontal Scrollbar
ru: Горизонтальная прокрутка

en: _Vertical Scrollbar
ru: Вертикальная прокрутка

en: _Protect Workbook
ru: Защитить книгу

en: Pa_ssword:
ru: Паро_ль:

en: A_uto Complete Text in Cells
ru: Автодополнение текста в ячейках

en: Show _Formula Cell Markers
ru: Отмечать ячейки с _формулами

en: This checkbox determines whether each cell containing a spreadsheet formula is marked with a green top left corner.
ru: Этот флажок определяет, будет ли сделан зелёным верхний левый угол каждой ячейки, содержащей формулу электронной таблицы

en: Show _Extension Markers
ru: Показывать _маркеры расширения

en: This checkbox determines whether small red arrows indicate that the content has been truncated in that direction.
ru: Этот флажок определяет, будет ли использоваться маленькая красная стрелка, обозначающая усечение содержимого в соответствующем направлении.

en: '%s' has a circular reference
ru: "%s" имеет круговую ссылку

en: '%s' is already defined in sheet
ru: "%s" уже определено в таблице

en: '%s' is already defined in workbook
ru: "%s" уже определено в рабочей книге

en: Internal type error
ru: Ошибка встроенного типа

en: Unknown evaluation error
ru: Неизвестная ошибка в выражении

en: Invalid template file: %s
ru: Испорченный файл шаблона: %s

en: Error while opening autoformat template
ru: Ошибка при открытии шаблона автоформата

en: %d row | %d rows
ru[0]: %d строка
ru[1]: %d строки
ru[2]: %d строк

en: %d col | %d cols
ru[0]: %d стлб
ru[1]: %d стлб
ru[2]: %d стлб

en: The target region is too small.  It should be at least %s by %s
ru: Область назначения слишком мала, она должна быть как минимум %s на %s

en: The target region is too small.  It should be at least %d column wide | The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
ru[0]: Область назначения слишком мала, она должна быть как минимум в %d столбец шириной
ru[1]: Область назначения слишком мала, она должна быть как минимум %d столбца шириной
ru[2]: Область назначения слишком мала, она должна быть как минимум %d столбцов шириной

en: The target region is too small.  It should be at least %d row high | The target region is too small.  It should be at least %d rows high
ru[0]: Область назначения слишком мала, она должна быть как минимум в %d строку высотой
ru[1]: Область назначения слишком мала, она должна быть как минимум %d строки высотой
ru[2]: Область назначения слишком мала, она должна быть как минимум %d строк высотой

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: SUM:sum of the given values
ru: SUM:сумма указанных значений

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: values:a list of values to add
ru: values:список складываемых значений

en: SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
ru: SUM вычисляет сумму всех значений и ячеек из списка аргументов.

en: This function is Excel compatible.
ru: Эта функция совместима с Excel.

en: This function is OpenFormula compatible.
ru: Эта функция совместима с OpenFormula.

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: PRODUCT:product of the given values
ru: PRODUCT:произведение указанных значений

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: values:a list of values to multiply
ru: values:список перемножаемых значений

en: PRODUCT computes the product of all the values and cells referenced in the argument list.
ru: PRODUCT вычисляет произведение всех значений и ячеек из списка аргументов.

en: If all cells are empty, the result will be 0.
ru: Если все ячейки пусты, результат будет равен 0.

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: GNUMERIC_VERSION:the current version of Gnumeric
ru: GNUMERIC_VERSION:текущая версия Gnumeric

en: GNUMERIC_VERSION returns the version of gnumeric as a string.
ru: GNUMERIC_VERSION возвращает версию gnumeric в виде строки.

en: TABLE:internal function for data tables
ru: TABLE:внутренняя функция для таблиц данных

en: This function should not be called directly.
ru: Эту функцию не следует вызывать напрямую.

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: IF:conditional expression
ru: IF:выражение условия

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: cond:condition
ru: cond:условие

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: trueval:value to use if condition is true
ru: trueval:используемое значение, если условие истинно.

note: xgettext : see po-functions/README.translators
en: falseval:value to use if condition is false
ru: falseval:используемое значение, если условие ложно.

en: This function first evaluates the condition.  If the result is true, it will then evaluate and return the second argument.  Otherwise, it will evaluate and return the last argument.
ru: Сначала эта функция вычисляет условие. Если результат истинен, то вычисляется и возвращается второй аргумент. В ином случае вычисляется и возвращается последний аргумент.

en: Function implementation not available.
ru: Реализация функции не доступна.

en: Unknown Function
ru: Неизвестная функция

note: xgettext: This represents a made-up translated function name.
en: unknown%d
ru: неизвестная%d

en: Boolean
ru: Булевый

en: Cell Range
ru: Диапазон ячеек

en: Area
ru: Область

en: Scalar, Blank, or Error
ru: Скаляр, пустое или ошибка

en: Scalar
ru: Скаляр

note: Missing values will be NULL.
en: Any
ru: Любой

en: Refreshing DataSlicer in %s
ru: Обновление DataSlicer в %s

en: Fit
ru: Заполнить

en: Fit Width
ru: Заполнить по ширине

en: Fit Height
ru: Заполнить по высоте

en: %.1f x %.1f pts
    %d x %d pixels
ru: %.1f x %.1f пунктов
    %d x %d точек растра

en: Missing function category name.
ru: Неправильное название категории функции.

en: Function group is empty.
ru: Группа функций пуста.

en: No load_stub method.
ru: Нет метода load_stub.

en: %d function in category "%s" | Group of %d functions in category "%s"
ru[0]: %d группа функций в категории "%s"
ru[1]: %d группы функций в категории "%s"
ru[2]: %d групп функций в категории "%s"

en: Missing file name.
ru: Ошибочное имя файла.

en: Cannot read UI description from %s: %s
ru: Невозможно прочесть описание интерфейса из %s: %s

note: xgettext : %d gives the number of actions. This is input to ngettext.
en: User interface with %d action | User interface with %d actions
ru[0]: Пользовательский интерфейс с %d действием
ru[1]: Пользовательский интерфейс с %d действиями
ru[2]: Пользовательский интерфейс с %d действиями

en: Invalid solver model type.
ru: Недопустимый тип модели решения.

en: Missing fields in plugin file
ru: В файле модуля отсутствуют некоторые поля

en: Solver Algorithm %s
ru: Алгоритм поиска решения %s

en: Module file "%s" has invalid format.
ru: Недопустимый формат файла модуля "%s".

en: File doesn't contain "%s" array.
ru: Файл не содержит массив "%s".

en: Filled Object Properties
ru: Свойства заполненного объекта

en: Line/Arrow Properties
ru: Свойства стрелки/линии

en: Polygon Properties
ru: Свойства многоугольника

en: clipboard
ru: буфер обмена

en: Cut of %s
ru: Вырезка %s

en: Automatically detected
ru: Обнаруженные автоматически

note: xgettext: If possible try to use the same mnemonic for * Advanced and Simple
en: Advanc_ed
ru: Расширенный

en: Simpl_e
ru: Простой

en: Open Spreadsheet File
ru: Открыть файл электронных таблиц

en: Import Data File
ru: Импортировать файл с данными

en: All Files
ru: Все файлы

en: Text Files
ru: Текстовые файлы

en: Spreadsheets
ru: Электронные таблицы

en: Data Files
ru: Файлы с данными

en: File _type:
ru: Тип файла:

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
ru: Выбранный формат файла не поддерживает сохранение нескольких таблиц в одном файле.
    Если вы хотите сохранить все таблицы, сохраните их в отдельных файлах или выберите другой формат файла.
    Хотите сохранить только текущую таблицу?

en: Save the current workbook as
ru: Сохранить текущую книгу как

en: Export the current workbook or sheet to
ru: Экспортировать текущую книгу или лист

en: Untitled
ru: Безымянный

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ru: Заданное расширение файла не соответствует выбранному типу. Хотите использовать его?

en: The file you are about to save has changed on disk. If you continue, you will overwrite someone else's changes.
    
    File: <b>%s</b>
    Location: %s
    
    Last modified: <b>%s</b>
ru: Файл, который вы собираетесь сохранить, был изменён на диске. Если вы продолжите, то перезапишите изменения другого пользователя.
    
    Файл: <b>%s</b>
    Расположение: %s
    
    Последнее изменение: <b>%s</b>

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Do you want to export the <b>current sheet</b> of this workbook to the location '<b>%s</b>' using the '<b>%s</b>' exporter?
ru: Экспортировать <b>текущий лист</b> этой книги в расположение «<b>%s</b>» с помощью средства экспорта «<b>%s</b>»?

en: Do you want to export this workbook to the location '<b>%s</b>' using the '<b>%s</b>' exporter?
ru: Экспортировать эту книгу в расположение «<b>%s</b>» с помощью средства экспорта «<b>%s</b>»?

en: Unable to repeat export since no previous export information has been saved in this session.
ru: Не удалось повторить экспорт, так как в этом сеансе не были сохранены данные о предыдущем экспорте.

en: Multiple errors
ru: Множество ошибок

en: Question
ru: Вопрос

en: Warning
ru: Предупреждение

en: The plugin with id %s is required but cannot be found.
ru: Требуется модуль с идентификатором %s, но он не найден.

en: The %s plugin is required but is not loaded.
ru: Требуется модуль %s, но он не загружен.

[ctx: Stock label]
en: _Open
ru: _Открыть

[ctx: Stock label]
en: _Save
ru: _Сохранить

[ctx: Stock label]
en: Save _As
ru: Сохранить _как

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
ru: _Отмена

en: Unknown sheet "%s"
ru: Неизвестный лист "%s"

en: Invalid export option "%s" for format %s
ru: Недопустимый параметр экспорта "%s" для формата %s

en: Link target
ru: Цель ссылки

en: Unable to activate the url '%s'
ru: Невозможно активировать URL "%s"

en: Unable to open '%s'
ru: Не удалось открыть "%s"

en: Width:
ru: Ширина:

en: Height:
ru: Высота:

note: xgettext: This is input to ngettext based on the number of pixels.
en: (%d pixel) | (%d pixels)
ru[0]: (%d пиксель)
ru[1]: (%d пикселя)
ru[2]: (%d пикселей)

note: xgettext: This is input to ngettext based on the integer number of points.
en: %d.00 pt
ru: %d.00 пт

en: %d.00 pts
ru: %d.00 пт

note: xgettext: The number of points here is always a fractional number, ie. not an integer.
en: %.2f pts
ru: %.2f пт

en: _Move
ru: Переместить

en: _Copy
ru: Скопировать

en: Copy _Formats
ru: Скопировать формат

en: Copy _Values
ru: Скопировать значение

en: Shift _Down and Copy
ru: Сдвинуть ячейки вниз и скопировать

en: Shift _Right and Copy
ru: Сдвинуть ячейки вправо и скопировать

en: Shift Dow_n and Move
ru: Сдвинуть ячейки вниз и переместить

en: Shift Righ_t and Move
ru: Сдвинуть ячейки вправо и переместить

en: C_ancel
ru: Отмена

en: Drag to autofill
ru: Протянуть для автозаполнения

en: Drag to move
ru: Протянуть для перемещения

en: Display Gnumeric's version
ru: Показать версию Gnumeric

en: Set the root library directory
ru: Установить корневой каталог библиотек

en: Adjust the root data directory
ru: Подобрать корневой каталог данных

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ru: Версия gnumeric "%s"
    каталог данных := "%s"
    каталог библиотек := "%s"

en: Gnumeric Options
ru: Параметры Gnumeric

en: Show Gnumeric Options
ru: Показать параметры Gnumeric

en: Specify the size and location of the initial window
ru: Указать размер и положение первоначального окна

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
ru: ШИРИНАxВЫСОТА+СМЕЩЕНИЕ_X+СМЕЩЕНИЕ_Y

en: Don't show splash screen
ru: Не показывать заставку

en: Don't display warning dialogs when importing
ru: Не показывать диалоги предупреждений при импорте

en: Exit immediately after loading the selected books
ru: Выйти сразу после загрузки выбранных книг.

en: [FILE ...]
ru: [ФАЙЛ ...]

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ru: %s
    Запустите "%s --help", чтобы увидеть полный список доступных параметров командной строки.

en: An array must have at least 1 element
ru: Массив должен содержать хотя бы один элемент

en: Arrays must be rectangular
ru: Массивы должны быть прямоугольными

en: Constructed ranges use simple references
ru: В производимых диапазонах используются простые ссылки

en: All entries in the set must be references
ru: Все элементы в наборе должны быть ссылками

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
ru: Имя "%s" отсутствует в таблице "%s"

en: Name '%s' does not exist
ru: Имя "%s" не существует

en: '%s' cannot be used as a name
ru: '%s' недопустимо в качестве названия.

en: Unknown sheet '%s'
ru: Неизвестный лист "%s"

en: () is an invalid expression
ru: () - недопустимое выражение

en: Name '%s' does not exist in workbook
ru: Имя "%s" не существует в книге

en: Unknown workbook '%s'
ru: Неизвестная книга "%s"

en: Unknown workbook
ru: Неизвестная книга

en: Could not find matching closing quote
ru: Не удалось найти парную закрывающую кавычку

en: Sheet name is required
ru: Требуется название таблицы

en: The number is out of range
ru: Число вне допустимого диапазона

en: Improperly formatted error token
ru: Неправильный формат в лексеме ошибки

en: Multiple expressions are not supported in this context
ru: Множественные выражения не поддерживаются в этом контексте

en: Could not find matching opening parenthesis
ru: Не удалось найти парную открывающую скобку

en: Could not find matching closing parenthesis
ru: Не удалось найти парную закрывающую скобку

en: Invalid expression
ru: Недопустимое выражение

en: Unexpected token %c
ru: Неожиданная лексема %c

en: Page &[PAGE]
ru: Страница &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
ru: Страница &[PAGE] из &[PAGES]

en: File Name
ru: Название файла

en: Path
ru: Путь

en: Title
ru: Заголовок

en: There is no object with name '%s'
ru: Нет объекта с названием '%s'

en: Unknown paper size
ru: Неизвестный размер бумаги

en: PDF export
ru: Экспорт в PDF

en: Even one cell is too large for this page.
ru: Даже одна ячейка не помещается на такой странице.

en: Print Selection
ru: Печать выделения

en: You have chosen more than 1000 pages to preview. This may take a long time. Do you really want to proceed?
ru: Для просмотра выбрано более 1000 страниц. На это может потребоваться много времени. Продолжить?

en: Preparing to preview
ru: Подготовка к просмотру

en: Preparing to print
ru: Подготовка к печати

en: Creating preview of page %3d
ru: Создание просмотра страницы %3d

en: Printing page %3d
ru: Печатается страница %3d

en: Creating preview of page %3d of %3d page | Creating preview of page %3d of %3d pages
ru[0]: Создание просмотра страницы %3d из %3d
ru[1]: Создание просмотра страницы %3d из %3d
ru[2]: Создание просмотра страницы %3d из %3d

en: Printing page %3d of %3d page | Printing page %3d of %3d pages
ru[0]: Печатается страница %3d из %3d страницы
ru[1]: Печатается страница %3d из %3d страниц
ru[2]: Печатается страница %3d из %3d страниц

en: _All workbook sheets
ru: Все листы в книге

en: Also print _hidden sheets
ru: Включая с_крытые

en: A_ctive workbook sheet
ru: Т_екущий лист

en: _Workbook sheets:
ru: Листы книги:

en: Current _selection only
ru: Только текущее выделение

en: _Ignore defined print area
ru: Игнорировать определение области печати

en: from:
ru: от:

en: Ignore all _manual page breaks
ru: Игнорировать _ручные разрывы страниц

en: Failed to create temporary file for printing: %s
ru: Не удалось создать временный файл для печати: %s.

en: Gnumeric Print Range
ru: Диапазон печати в Gnumeric

en: Print to File
ru: Печать в файл

en: Searching for regular expressions and numbers are mutually exclusive.
ru: Поиск регулярных выражений и чисел нельзя смешивать.

en: The search text must be a number.
ru: Текст для поиска должен быть числом.

en: You must specify a range to search.
ru: Вы должны указать область для поиска.

en: The search range is invalid.
ru: Недопустимая область поиска.

en: %s does not support multiple ranges
ru: %s не поддерживает множественные диапазоны

note: xgettext: This is a C format string where %d will be replaced by 1, 2, 3, or 4.  A year will then be appended and we'll get something like 3Q2005.  If that makes no sense in your language, translate to the empty string.
en: %dQ
ru: %d кв.

en: (empty)
ru: (пусто)

en: Remove %d Link | Remove %d Links
ru[0]: Удалить %d гиперссылку
ru[1]: Удалить %d гиперссылки
ru[2]: Удалить %d гиперссылок

en: Cu_t
ru: _Вырезать

en: _Paste
ru: Вставить

en: Paste _Special
ru: Сп_ециальная вставка

en: _Insert Cells...
ru: В_ставить ячейки...

en: _Delete Cells...
ru: _Удалить ячейки...

en: _Insert Column(s)
ru: Вставить столбцы

en: _Delete Column(s)
ru: Удалить столбцы

en: _Insert Row(s)
ru: Вставить строки

en: _Delete Row(s)
ru: Удалить строки

en: Clear Co_ntents
ru: Очистить содержимое

en: Add _Comment...
ru: Добавить _комментарий...

en: Edit Co_mment...
ru: Правка комментария...

en: _Remove Comments
ru: Удалить комментарии

en: Add _Hyperlink...
ru: Добавить _гиперссылку

en: Edit _Hyperlink...
ru: Изменить _гиперссылку...

en: _Remove Hyperlink
ru: Удалить гиперссылку

en: _Edit DataSlicer
ru: Пр_авка DataSlicer

en: _Refresh DataSlicer
ru: О_бновить DataSlicer

en: DataSlicer Field _Order
ru: Порядок _полей DataSlicer

en: Up
ru: Вверх

en: Down
ru: Вниз

note: end sub menu
en: _Format All Cells...
ru: Формат ячеек...

en: C_onditional Formatting...
ru: Ус_ловное форматирование...

en: _Unmerge
ru: Разделить

en: Auto Fit _Width
ru: Заполнить по ширине

en: Auto Fit _Height
ru: Заполнить по высоте

note: start sub menu
en: _Width...
ru: Ширина...

en: _Auto Fit Width
ru: Заполнить по ширине

en: _Hide
ru: Скрыть

en: _Unhide
ru: Показать

note: start sub menu
en: Hei_ght...
ru: В_ысота...

en: _Auto Fit Height
ru: Заполнить по высоте

note: xgettext : %d gives the number of links. This is input to ngettext.
en: _Remove %d Link | _Remove %d Links
ru[0]: Удалить %d гиперссылку
ru[1]: Удалить %d гиперссылки
ru[2]: Удалить %d гиперссылок

note: xgettext : %d gives the number of comments. This is input to ngettext.
en: _Remove %d Comment | _Remove %d Comments
ru[0]: Удалить %d комментарий
ru[1]: Удалить %d комментария
ru[2]: Удалить %d комментариев

en: _Insert %d Cell... | _Insert %d Cells...
ru[0]: В_ставить %d ячейку...
ru[1]: В_ставить %d ячейки...
ru[2]: В_ставить %d ячеек...

en: _Delete %d Cell... | _Delete %d Cells...
ru[0]: _Удалить %d ячейку...
ru[1]: _Удалить %d ячейки...
ru[2]: _Удалить %d ячеек...

en: _Insert %d Column | _Insert %d Columns
ru[0]: Вставить %d столбец
ru[1]: Вставить %d столбца
ru[2]: Вставить %d столбцов

en: _Delete %d Column | _Delete %d Columns
ru[0]: Удалить %d столбец
ru[1]: Удалить %d столбца
ru[2]: Удалить %d столбцов

en: _Format %d Column | _Format %d Columns
ru[0]: Изменить формат %d столбца
ru[1]: Изменить формат %d столбцов
ru[2]: Изменить формат %d столбцов

en: _Insert %d Row | _Insert %d Rows
ru[0]: Вставить %d строку
ru[1]: Вставить %d строки
ru[2]: Вставить %d строк

en: _Delete %d Row | _Delete %d Rows
ru[0]: Удалить %d строку
ru[1]: Удалить %d строки
ru[2]: Удалить %d строк

en: _Format %d Row | _Format %d Rows
ru[0]: Изменить формат %d строки
ru[1]: Изменить формат %d строк
ru[2]: Изменить формат %d строк

en: _Format %d Cell... | _Format %d Cells...
ru[0]: Изменить формат %d ячейки...
ru[1]: Изменить формат %d ячеек...
ru[2]: Изменить формат %d ячеек...

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Duplicate %d Object | Duplicate %d Objects
ru[0]: Дублировать %d объект
ru[1]: Дублировать %d объекта
ru[2]: Дублировать %d объектов

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Insert %d Object | Insert %d Objects
ru[0]: Вставить %d объект
ru[1]: Вставить %d объекта
ru[2]: Вставить %d объектов

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Move %d Object | Move %d Objects
ru[0]: Переместить %d объект
ru[1]: Переместить %d объекта
ru[2]: Переместить %d объектов

note: xgettext : %d gives the number of objects. This is input to ngettext.
en: Resize %d Object | Resize %d Objects
ru[0]: Изменить размер %d объекта
ru[1]: Изменить размер %d объектов
ru[2]: Изменить размер %d объектов

note: xgettext: this is a by-line for cell comments
en: By %s:
ru: От %s:

en: Merge
ru: Объединить

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
ru: Уже есть объединённые области, которые пересекаются
    %s!%s

en: Snap object to grid
ru: Привязка объектов к сетке

en: Size _& Position
ru: Раз_мер и положение

en: _Snap to Grid
ru: Привязка к с_етке

en: _Order
ru: _Порядок

en: Pul_l to Front
ru: На _передний план

en: Pull _Forward
ru: _Выше

en: Push _Backward
ru: _Ниже

en: Pus_h to Back
ru: На _задний план

en: _Delete
ru: Удалить

en: Print
ru: Напечатать

en: Unknown failure while saving image
ru: Неизвестная ошибка при сохранении изображения

en: Save as
ru: Сохранить как

en: _Save As Image
ru: Сохранить как _изображение

en: Unknown image format
ru: Неизвестный формат изображения

en: Open in _New Window
ru: Открыть в новом окне

en: Copy to New Graph S_heet
ru: Скопировать на отдельный _лист

en: Series as:
ru: Серии как:

[ctx: graph]
note: Translators: Series as "Columns"
en: Columns
ru: Столбцы

[ctx: graph]
note: Translators: Series as "Rows"
en: Rows
ru: Строки

en: Use first series as shared abscissa
ru: Использовать первый ряд в качестве общей абсциссы

en: New graph sheet
ru: Диаграмма на отдельном листе

en: Because of GTK bug #705640, a sheet object widget is not being printed.
ru: Из-за ошибки GTK #705640 не отображается виджет объекта листа.

en: Frame
ru: Рамка

en: Button
ru: Кнопка

en: Pressed Button
ru: Нажатая кнопка

en: Released Button
ru: Отпущена кнопка

note: FIXME: This text sucks:
en: Change widget
ru: Изменить виджет

en: Adjustment Properties
ru: Свойства выравнивания

en: Configure Scrollbar
ru: Настройка полосы прокрутки

en: Configure Spinbutton
ru: Настройка кнопки-счётчика

en: Spinbutton Properties
ru: Свойства кнопки-счётчика

en: Configure Slider
ru: Настройка ползунка

en: Slider Properties
ru: Свойства ползунка

en: CheckBox %d
ru: Флажок %d

note: FIXME: This text sucks:
en: Clicking checkbox
ru: Нажатие в окне флажка

en: RadioButton
ru: Переключатель

note: FIXME: This text sucks:
en: Clicking radiobutton
ru: Нажатие переключателя

en: Clicking in list
ru: Нажатие в списке

en: Copy
ru: Скопировать

en: Cut
ru: Вырезать

note: Oh, yeah?
en: This is a special version of Gnumeric.  It has been compiled
    with support for a very large number of columns.  Access to the
    column named TRUE may conflict with the constant of the same
    name.  Expect weirdness.
ru: Это специальная версия Gnumeric. Она была скомилирована
    с поддержкой очень большого числа столбцов. Доступ к столбцу
    названному 'TRUE' может конфликтовать с одноимённой константой.
    Ждите странностей.

en: Display Zeros
ru: Показать нули

en: Control whether zeros are shown are blanked out.
ru: Управляет отображением нулей.

en: Display Grid
ru: Показать сетку

en: Control whether the grid is shown.
ru: Показывать ли сетку.

en: Target region contains merged cells
ru: Область назначения содержит объединенные ячейки

en: cannot operate on merged cells
ru: невозможно использовать на объединенных ячейках

en: cannot operate on array formulæ
ru: невозможно использовать на формулах массива

en: Insert Columns
ru: Вставить столбцы

en: Delete Columns
ru: Удалить столбцы

en: Insert Rows
ru: Вставить строки

en: Delete Rows
ru: Удалить строки

en: Display program version
ru: Показать версию Gnumeric

en: Be somewhat more verbose during conversion
ru: Выводить более подробные сообщения при преобразовании

en: Optionally specify an encoding for imported content
ru: Дополнительно указать кодировку для импортируемого содержимого

en: ENCODING
ru: КОДИРОВКА

en: Optionally specify which importer to use
ru: Дополнительно указать какой модуль импорта использовать

en: List the available importers
ru: Список доступных модулей импорта

en: Merge listed files (all same format) to make this file
ru: Объединить перечисленные файлы (в одинаковом формате) для создания данного файла

en: Optionally specify which exporter to use
ru: Дополнительно указать какой модуль экспорта использовать

en: Detailed instructions for the chosen exporter
ru: Подробные указания для выбора модуля экспорта

en: string
ru: строка

en: List the available exporters
ru: Список доступных модулей экспорта

en: Export a file for each sheet if the exporter only supports one sheet at a time
ru: Экспортировать по файлу для каждого листа, если формат поддерживает только один лист

en: Export graphs
ru: Экспортировать графики

en: List the available image formats
ru: Список доступных форматов изображений

en: Change the contents of a cell before writing --set A12=2
ru: Изменить содержимое ячейки перед записью --set A12=2

en: Recalculate all cells before writing the result
ru: Пересчитать все ячейки перед записью результата

en: Resize to given ROWSxCOLS
ru: Изменить размер на указанный ROWSxCOLS

en: Output via the clipboard
ru: Выводить данные в буфер обмена

en: The range to export
ru: Диапазон для экспорта

en: Goal seek areas
ru: Области поиска цели

en: Run the solver
ru: Запуск поиска решения

en: Tool test specs
ru: Спецификации проверки инструментов

en: Cannot parse export options.
ru: Не удалось разобрать параметры экспорта.

en: Selected exporter (%s) does not have the ability to split a workbook into sheets.
ru: Выбранный модуль экспорта (%s) не позволяет разделить книгу на листы.

en: Selected exporter (%s) does not have the ability to export a subset of sheets.
ru: Выбранный модуль экспорта (%s) не позволяет экспортировать подмножество листов.

en: Selected exporter (%s) can only export one sheet at a time.
ru: Выбранный модуль экспорта (%s) может экспортировать только по одному листу за раз.

en: Name conflict during merge: '%s' appears twice at workbook scope.
ru: Конфликт имён при слиянии: '%s' появляется дважды в области книги.

en: Adding sheets from %s
ru: Добавление листов из %s

en: Failed to create solver
ru: Сбой при создании решателя.

en: Solver reached time or iteration limit
ru: Решатель достиг предела количества времени или итераций

en: Solver ran, but failed
ru: Решатель завершился с ошибкой

en: Solver: %s
ru: Поиск решения: %s

en: Invalid export option "%s=%s" for image export
ru: Недопустимый параметр экспорта «%s=%s» для экспорта изображения

en: Failed to set cell %s
ru: Не удалось установить ячейку %s

en: Unknown exporter '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
ru: Модуль экспорта "%s" неизвестен.
    Используйте --list-exporters для вывода списка известных модулей.

en: Unable to guess exporter to use for '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
ru: Не удалось подобрать модуль экспорта для использования с "%s".
    Используйте --list-exporters для вывода списка известных модулей.

en: Using exporter %s
ru: Используется модуль экспорта %s

en: An output file name or an explicit export type is required.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
ru: Требуется имя файла или точное указание модуля экспорта.
    Используйте --list-exporters для вывода списка известных модулей.

en: Unknown importer '%s'.
    Try --list-importers to see a list of possibilities.
ru: Модуль импорта "%s" неизвестен.
    Используйте --list-exporters для вывода списка известных модулей.

en: Loading %s failed
ru: Не удалось загрузить %s

en: Resizing to %dx%d
ru: Изменение размера до %dx%d

en: Resizing of sheet %s failed
ru: Не удалось изменить размер листа %s

en: ssconvert version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ru: Версия ssconvert: "%s"
    каталог данных: "%s"
    каталог библиотек: "%s"

en: --export-file-per-sheet and --merge-to are incompatible
ru: --export-file-per-sheet и --merge-to являются несовместимыми

en: Usage: %s [OPTION...] %s
ru: Использование: %s [ПАРАМЕТР...] %s

en: Send output to file
ru: Отправить выходные данные в файл

en: Output copy highlighting differences
ru: Вывести копию с подсветкой различий

en: Output in xml format
ru: Вывод в XML

en: %s: Failed to read %s: %s
ru: %s: не удалось прочитать %s: %s

en: Differences for sheet %s:
ru: Различия для листа %s:

en: Sheet %s removed.
ru: Лист %s удалён.

en: Sheet %s added.
ru: Лист %s добавлен.

en: Sheet order changed.
ru: Порядок листов изменён.

en: Sheet attribute %s changed.
ru: Изменён атрибут %s листа.

en: Column %s changed.
ru: Столбец %s изменён.

en: Row %d changed.
ru: Строка %d изменена.

en: Cell %s changed.
ru: Ячейка %s изменена.

en: Cell %s removed.
ru: Ячейка %s удалена.

en: Cell %s added.
ru: Ячейка %s добавлена.

en: Style of %s was changed.
ru: Стиль %s был изменен.

en: Name %s changed.
ru: Имя %s изменено.

en: Name %s removed.
ru: Имя %s удалено.

en: Name %s added.
ru: Имя %s добавлено.

en: %s: Unable to guess exporter to use for %s.
ru: %s: не удалось подобрать модуль экспорта для использования с %s.

en: ssdiff version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ru: Версия ssdiff: "%s"
    каталог данных: "%s"
    каталог библиотек: "%s"

en: %s: Only one output format may be specified.
ru: %s: можно указать только один формат вывода.

en: %s: Failed to create output file: %s
ru: %s: не удалось создать файл результата: %s

en: Only print a count of matches per file
ru: Печатать только число совпадений для каждого файла

en: Search only via the string table, display a count of the references.
ru: Искать только по таблице строк, показать количество ссылок.

en: Get patterns from a file, one per line
ru: Брать шаблоны из файла, один на строку

en: Pattern is a set of fixed strings
ru: Шаблон в виде набора фиксированных строк

en: Print the filename for each match
ru: Выводить имя файла для каждого совпадения

en: Do not print the filename for each match
ru: Не выводить имя файла для каждого совпадения

en: Ignore differences in letter case
ru: Игнорировать различия в регистре букв

en: Print filenames with matches
ru: Вывести имена файлов с совпадениями

en: Print filenames without matches
ru: Вывести имена файлов без совпадений

en: Print the location of each match
ru: Вывести расположение каждого совпадения

en: Suppress all normal output
ru: Отключить весь нормальный вывод

en: Search results of expressions too
ru: Искать в результатах вычислений

en: Print the location type of each match
ru: Выводить расположение типа каждого совпадения

en: Search for cells that do not match
ru: Поиск ячеек, которые не совпадают

en: Match only whole words
ru: Совпадение только целых слов

en: Recalculate all cells
ru: Пересчитать все ячейки

en: result
ru: результат

en: comment
ru: комментарий

en: PATTERN INFILE...
ru: ШАБЛОН ВХОДНОЙ_ФАЙЛ...

en: version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ru: версия: "%s"
    каталог данных: "%s"
    каталог библиотек: "%s"

en: %s: Cannot read %s: %s
ru: %s: не удалось прочитать %s: %s

en: %s: Missing pattern
ru: %s: не задан шаблон

en: List MIME types which ssindex is able to read
ru: Список типов MIME, которые ssindex может читать

en: Index the given files
ru: Индексировать указанные файлы

en: INFILE...
ru: ВХОДНОЙ_ФАЙЛ...

en: ssindex version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ru: Версия ssindex: "%s"
    каталог данных: "%s"
    каталог библиотек: "%s"

en: Error while trying to export file as text
ru: Ошибка при попытке экспортировать файл как текст

en: eol must be one of unix, mac, and windows
ru: Значение eol должно быть unix, mac или windows

en: Invalid value for option %s: "%s"
ru: Недопустимое значение параметра %s: "%s"

en: Text (configurable)
ru: Текст (настраиваемый)

note: FIXME: What locale?
en: There are more rows of data than there is room for in the sheet.  Extra rows will be ignored.
ru: Строк с данными больше чем места в листе. Лишние строки будут проигнорированы.

note: FIXME: What locale?
en: There are more columns of data than there is room for in the sheet.  Extra columns will be ignored.
ru: Столбцов с данными больше чем места в листе. Лишние столбцы будут проигнорированы.

en: Error while trying to read file
ru: Ошибка при попытке прочесть файл

en: This importer can only be used with a GUI.
ru: Этот модуль импорта может использоваться только с графическим интерфейсом.

en: Text to Columns
ru: Текст по столбцам

en: Only one column of input data can be parsed at a time
ru: Только один столбец входных данных может быть проанализирован за раз

en: There is no data to convert
ru: Нет данных для преобразования

en: Error while trying to parse data into sheet
ru: Ошибка при попытке проанализировать данные на листе

en: The file contains %d NUL character. It has been changed to a space. | The file contains %d NUL characters. They have been changed to spaces.
ru[0]: Файл содержит %d символ NUL. Выполнена замена на пробел(ы).
ru[1]: Файл содержит %d символа NUL. Они заменены на пробелы.
ru[2]: Файл содержит %d символов NUL. Они заменены на пробелы.

en: The file contains invalid UTF-8 encoded characters and has been truncated
ru: Файл содержит некорректно закодированные символы UTF-8, он был усечён

en: That file is not in the given encoding.
ru: Этот файл не в указанной кодировке.

en: Some data did not fit on the sheet and was dropped.
ru: Некоторые данные не поместились на листе и были отброшены.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
ru: Ошибка синтаксического анализа при попытке проанализировать данные на листе

en: Error while trying to write CSV file
ru: Ошибка при попытке записи CSV файла

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
ru: Файл со значениями разделёнными запятыми или табуляциями (CSV/TSV)

en: Text import (configurable)
ru: Импорт текстового файла (настраиваемый)

en: Comma separated values (CSV)
ru: Значения разделённые запятыми (CSV)

en: ANOVA: Two-Factor Without Replication
ru: Дисперсионный анализ: двухфакторный без воспроизведения

en: /Summary/Count/Sum/Average/Variance
ru: /Итог/Количество/Сумма/Среднее/Дисперсия

en: Row %i
ru: Строка %i

en: Column %i
ru: Столбец %i

en: "ANOVA";[Red]"Invalid ANOVA: Missing Observations"
ru: "Дисперсионный анализ";[Red]"Неверный дисперсионный анализ: отсутствуют наблюдения"

en: /Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
ru: /Дисперсионный анализ/Источник дисперсии/Строки/Столбцы/Ошибка/Всего

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
ru: /Сумма квадратов/степень свободы/Квадрат среднего/F/Значение P/F критическое

en: Insufficient space available for ANOVA table.
ru: Недостаточно места для таблицы дисперсионного анализа.

en: ANOVA: Two-Factor Fixed Effects With Replication
ru: Дисперсионный анализ: двухфакторный c фиксированными эффектами и воспроизведением

note: xgettext: this is a label for the first, second,... level of factor B in an ANOVA
en: B, Level %i
ru: B, уровень %i

en: Subtotal
ru: Промежуточный итог

note: xgettext: this is a label for the first, second,... level of factor A in an ANOVA
en: A, Level %i
ru: A, уровень %i

en: /Count/Sum/Average/Variance
ru: /Количество/Сумма/Среднее/Дисперсия

en: /Source of Variation/Factor A/Factor B/Interaction/Error/Total
ru: /Источник дисперсии/Фактор A/Фактор B/Взаимодействие/Ошибка/Всего

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
ru: Двухфакторный дисперсионный анализ (%s) без воспроизведения

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
ru: Двухфакторный дисперсионный анализ (%s) c воспроизведением

en: ANOVA
ru: Дисперсионный анализ

en: Two Factor ANOVA
ru: Двухфакторный дисперсионный анализ

en: Auto Expression (%s)
ru: Автовыражение (%s)

en: Auto Expression
ru: Автовыражение

note: translator info: The quotation marks in the next strings need to remain since these are Excel-style format strings
en: [>=5]"Test of Independence";[<5][Red]"Invalid Test of Independence"
ru: [>=5]"Критерий независимости";[<5][Red]"Неправильный критерий независимости"

en: [>=5]"Test of Homogeneity";[<5][Red]"Invalid Test of Homogeneity"
ru: [>=5]"Критерий однородности";[<5][Red]"Неправильный критерий однородности"

en: /Test Statistic/Degrees of Freedom/p-Value/Critical Value
ru: /Критерий значимости/Степеней свободы/p-значение/Критическое значение

en: Test of Independence (%s)
ru: Критерий независимости (%s)

en: Test of Homogeneity (%s)
ru: Критерий однородности (%s)

en: Test of Independence
ru: Критерий независимости

en: Test of Homogeneity
ru: Критерий однородности

en: Row %d
ru: Строка %d

en: Standard Error
ru: Стандартная ошибка

en: Holt's trend corrected exponential
    smoothing requires at least 2
    output columns for each data set.
ru: Для тренда Хольта, скорректированного
    экспоненциальным сглаживанием,
    требуется не менее 2 выходных
    столбцов для каждого набора данных.

en: /Level/Trend/Seasonal Adjustment
ru: /Уровень/Тренд/Сезонное выравнивание

en: The additive Holt-Winters exponential
    smoothing method requires at least 4
    output columns for each data set.
ru: Для аддитивного экспоненциального
    сглаживания метода Хольта-Винтерса
    требуется не менее 4 выходных столбцов
    для каждого набора данных.

en: The multiplicative Holt-Winters exponential
    smoothing method requires at least 4
    output columns for each data set.
ru: Для мультипликативного экспоненциального
    сглаживания метода Хольта-Винтерса
    требуется не менее 4 выходных столбцов
    для каждого набора данных.

en: Exponential Smoothing (%s)
ru: Экспоненциальное сглаживание (%s)

en: /Frequency Table/Category
ru: /Частотная таблица/Категория

en: Area %d
ru: Область %d

en: Frequency Table (%s)
ru: Частотная таблица (%s)

en: Frequency Table
ru: Частотная таблица

note: translator note: only translate the "to below" and "up to" exclusive of the quotation marks:
en: "to below" * General
ru: "к нижнему" * General

en: "up to" * General
ru: "к верхнему" * General

note: translator note: only translate the "to" and "\xe2\x88\x9e" exclusive of the quotation marks:
en: "to" * "∞"
ru: "к" * "∞"

note: translator note: only translate the "from" and "above" exclusive of the quotation marks:
en: "from" * General
ru: "от" * General

en: "above" * General
ru: "выше" * General

note: translator note: only translate the "from" and "\xe2\x88\x92\xe2\x88\x9e" exclusive of the quotation marks:
en: "from" * "−∞";"from" * "−∞"
ru: "от" * "−∞";"от" * "−∞"

en: Frequency Density
ru: Частотная плотность

en: Frequency
ru: Частота

en: Histogram (%s)
ru: Гистограмма (%s)

en: Kaplan-Meier
ru: Каплан-Мейер

en: /At Risk/Deaths/Censures/Probability
ru: /C риском/Смертей/Замечания/Вероятность

en: /At Risk/Deaths/Probability
ru: /C риском/Смертей/Вероятность

en: Median
ru: Медиана

en: /Log-Rank Test/Statistic/Degrees of Freedom/p-Value
ru: /Логранговый критерий/Статистика/Степеней свободы/p-значение

en: Kaplan-Meier (%s)
ru: Каплан-Мейер (%s)

en: Kaplan-Meier Estimates
ru: Процедура Каплана-Мейера

en: For the Anderson-Darling Test
    the sample size must be at
    least 8.
ru: Для критерия Андерсона-Дарлинга
    размер выборки должен быть
    не менее 8.

en: For the Cramér-von Mises Test
    the sample size must be at
    least 8.
ru: Для критерия Крамера-фон Мизеса
    размер выборки должен быть
    не менее 8.

en: For the Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Test
    the sample size must be at least 5.
ru: Для критерия Лиллифора (Колмогорова-Смирнова)
    размер выборки должен быть не менее 5.

en: For the Shapiro-Francia Test
    the sample size must be at
    least 5 and at most 5000.
ru: Для Шапиро-Франсиа
    размер выборки должен быть
    не менее 5 и не более 5000.

note: xgettext: * Note to translators: in the following string and others like it, * the "/" is a separator character that can be changed to anything * if the translation needs the slash; just use, say, "|" instead. * * The items are bundled like this to increase translation context.
en: /Alpha/p-Value/Statistic/N/Conclusion
ru: /Альфа/p-значение/Статистика/N/Заключение

en: Not normal
ru: Ненормален

en: Possibly normal
ru: Возможно нормален

en: Normality Test (%s)
ru: Критерий нормальности (%s)

en: Normality Test
ru: Критерий нормальности

en: /Student-t Test/N/Observed Mean/Hypothesized Mean/Observed Variance/Test Statistic/df/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
ru: /t-критерий Стьюдента/N/Наблюдаемая медиана/Гипотетическая медиана/Наблюдаемая дисперсия/Критерий значимости/df/α/P(T≤t) одностороннее/P(T≤t) двухстороннее

en: Student-t Test (%s)
ru: t-критерий Стьюдента (%s)

en: Student-t Test
ru: t-критерий Стьюдента

en: Principal components analysis has insufficient space.
ru: Для метода главных составляющих недостаточно пространства.

note: translator info: The quotation marks in the next strings need to remain since these are Excel-style format strings
en: "Principal Components Analysis";[Red]"Principal Components Analysis is invalid."
ru: "Метод главных составляющих";[Red]"Неверный метод главных составляющих."

en: Covariances
ru: Ковариации

en: /Count/Mean/Variance//Eigenvalues/Eigenvectors
ru: /Количество/Среднее/Дисперсия//Характеристические числа/Характеристические векторы

en: Percent of Trace
ru: Процент трассировки

en: Principal Components Analysis (%s)
ru: Метод главных составляющих (%s)

en: /Sign Test/Median/Predicted Median/Test Statistic/N/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
ru: /Критерий знаков/Медиана/Прогнозируемая медиана/Критерий значимости/N/α/P(T≤t) одностороннее/P(T≤t) двухстороннее

en: /Sign Test/Median/Predicted Difference/Test Statistic/N/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
ru: /Критерий знаков/Медиана/Прогнозируемая разница/Критерий значимости/N/α/P(T≤t) одностороннее/P(T≤t) двухстороннее

en: Sign Test (%s)
ru: Критерий знаков (%s)

en: /Wilcoxon Signed Rank Test/Median/Predicted Median/N/S−/S+/Test Statistic/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
ru: /Критерий знаков/Медиана/Прогнозируемая медиана/N/S−/S+/Критерий значимости/α/P(T≤t) одностороннее/P(T≤t) двухстороннее

en: This p-value is calculated by a normal approximation.
    It is only valid if the sample size is at least 12.
ru: Это p-значение вычисляется с помощью нормальной аппроксимации.
    Оно действительно только для выборок размером не менее 12.

en: /Wilcoxon Signed Rank Test/Median/Observed Median Difference/Predicted Median Difference/N/S−/S+/Test Statistic/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
ru: /Критерий знаков/Медиана/Наблюдаемая медианная разность/Прогнозируемая медианная разность/N/S−/S+/Критерий значимости/α/P(T≤t) одностороннее/P(T≤t) двухстороннее

en: Wilcoxon Signed Rank Test (%s)
ru: Критерий знаков (%s)

en: Bin %i
ru: Двоичное %i

en: Area %i
ru: Область %i

en: Variable %i
ru: Переменная %i

en: Correlations
ru: Корреляции

en: Correlation (%s)
ru: Корреляция (%s)

en: Covariance (%s)
ru: Ковариация (%s)

note: * Note to translators: in the following string and others like it, * the "/" is a separator character that can be changed to anything * if the translation needs the slash; just use, say, "|" instead. * * The items are bundled like this to increase translation context.
en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
ru: /Среднее/Стандартная ошибка/Медиана/Мода/Стандартное отклонение/Выборочная дисперсия/Эксцесс/Асимметрия/Диапазон/Минимум/Максимум/Сумма/Количество

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
ru: /%%%s%%%% довер.интервал для среднего с/до

en: Largest (%d)
ru: Наибольшее (%d)

en: Smallest (%d)
ru: Наименьшее (%d)

en: Descriptive Statistics (%s)
ru: Описательные статистики (%s)

en: Sampling (%s)
ru: Выборка (%s)

en: Sample
ru: Выборка

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
ru: /Среднее/Известная дисперсия/Наблюдения/Гипотетическое среднее отклонение/Наблюдаемое среднее отклонение/z/P (Z<=z) одностороннее/z критическое одностороннее/P (Z<=z) двухстороннее/z критическое двухстороннее

en: z-Test (%s)
ru: z-Тест (%s)

en: z-Test
ru: z-Тест

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/Variance of the Differences/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ru: /Среднее/Известная дисперсия/Наблюдения/Корреляция Пирсона/Гипотетическое среднее отклонение/Наблюдаемое среднее отклонение/Дисперсия отклонений/df/t Stat/P (T<=t) одностороннее/t критическое одностороннее/P (T<=t) двухстороннее/t критическое двухстороннее

en: t-Test, paired (%s)
ru: t-Тест, парный (%s)

en: t-Test
ru: t-Тест

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ru: /Среднее/Дисперсия/Наблюдения/Накопленная дисперсия/Гипотетическое среднее отклонение/df/t Stat/P (T<=t) одностороннее/t критическое одностороннее/P (T<=t) двухстороннее/t критическое двухстороннее

en: t-Test (%s)
ru: t-Тест (%s)

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ru: /Среднее/Дисперсия/Наблюдения/Гипотетическое среднее отклонение/df/t Stat/P (T<=t) одностороннее/t критическое одностороннее/P (T<=t) двухстороннее/t критическое двухстороннее

en: F-Test
ru: F-Тест

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
ru: /Среднее/Дисперсия/Наблюдения/df/F/P (F<=f) правостороннее/F критическое правостороннее/P (f<=F) левостороннее/F критическое левостороннее/P двухстороннее/F критическое двухстороннее

en: F-Test (%s)
ru: F-Тест (%s)

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R^2/Standard Error/Adjusted R^2/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
ru: /Итоговый вывод//Регрессионные статистики/Множественная R/R^2/Стандартная ошибка/ Вычисленная R/Наблюдения//Дисперсионный анализ//Регрессия/Остатки/Всего///Пересечение

en: Response Variable
ru: Переменная ответа

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
ru: /степень свободы/сумма квадратов/Квадрат среднего/F/Значимость F

en: /Coefficients/Standard Error/t-Statistics/p-Value
ru: /Коэффициенты/Стандартная ошибка/t-статистика/p-значение

note: xgettext: this is an Excel-style number format.  Use "..." quotes and do not translate the 0%
en: "Lower" 0%
ru: "Ниже" 0%

note: xgettext: this is an Excel-style number format.  Use "..." quotes and do not translate the 0%
en: "Upper" 0%
ru: "Выше" 0%

en: Probability of observing a t-statistic
    whose absolute value is at least as large
    as the absolute value of the actually
    observed t-statistic, assuming the null
    hypothesis is in fact true.
ru: Вероятность наблюдения t-статистики,
    чьё абсолютное значение по крайней мере больше
    чем абсолютное значение реально
    наблюдаемой t-статистики, предполагающей нулевую
    гипотезу, фактически истина.

en: This value is not the square of R
    but the uncentered version of the
    coefficient of determination; that
    is, the proportion of the sum of
    squares explained by the model.
ru: Это значение не равно квадрату R,
    а нецентрированная версия
    коэффициента смешанной корреляции;
    то есть соразмерна сумме
    квадратов, объясняемая моделью.

en: Constant
ru: Ограничение

en: /Prediction//Residual/Leverages/Internally studentized/Externally studentized/p-Value
ru: /Прогноз//Остатки/Влияния/Внутренне стьюдентизированный/Внешне стьюдентизированный/p-значение

en: /SUMMARY OUTPUT//Independent Variable//Observations
ru: /Итоговый вывод//Независимая переменная//Наблюдения

en: /SUMMARY OUTPUT//Response Variable//Observations
ru: /Итоговый вывод//Переменная ответа//Наблюдения

en: /Response Variable/R^2/Slope/Intercept/F/Significance of F
ru: /Переменная ответа/R^2/Наклон/Пересечение/F/Значимость F

en: /Independent Variable/R^2/Slope/Intercept/F/Significance of F
ru: /Независимая переменная/R^2/Наклон/Пересечение/F/Значимость F

en: Regression (%s)
ru: Регрессия (%s)

en: Moving Average (%s)
ru: Скользящее среднее (%s)

en: Ranks & Percentiles
ru: Ранг и процентиль

en: Point
ru: Точка

en: Rank
ru: Ранг

en: Percentile Rank
ru: Процентильный ранг

en: Ranks (%s)
ru: Ранги (%s)

en: Ranks
ru: Ранги

en: Anova: Single Factor
ru: Дисперсионный анализ: однофакторный

en: SUMMARY
ru: ИТОГО

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
ru: /Группы/Количество/Сумма/Среднее/Дисперсия

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
ru: /Дисперсионный анализ/Источник дисперсии/Между группами/В группах/Всего

en: Single Factor ANOVA (%s)
ru: Однофакторный дисперсионный анализ (%s)

en: Anova
ru: Дисперсионный анализ

en: Single Factor ANOVA
ru: Однофакторный дисперсионный анализ

en: Inverse Fourier Transform
ru: Обратное преобразование Фурье

en: Fourier Transform
ru: Преобразование Фурье

en: /Real/Imaginary
ru: /Действительное/Мнимое

en: Fourier Series (%s)
ru: Серии Фурье (%s)

en: Fourier Series
ru: Серии Фурье

en: /Rank-Sum/N/U/Ties/Statistic/U-Statistic/p-Value
ru: /Ранговая сумма/N/U/Связи/Статистика/U-статистика/p-значение

en: This p-value is calculated using a
    normal approximation, so it is
    only valid for large samples of
    at least 15 observations in each
    population, and few if any ties.
ru: Это p-значение вычисляется с помощью
    нормальной аппроксимации, поэтому
    оно действительно только для выборок
    с по крайней мере 15 наблюдениями
    для каждой совокупности
    и очень малым (или отсутствующим)
    количеством связей.

en: Since there is insufficient space
    for the third column of output,
    this value is not calculated.
ru: Значение третьего столбца
    не было вычислено из-за
    недостатка места.

en: Wilcoxon-Mann-Whitney Test (%s)
ru: Тест Вилкоксона-Манна-Витни (%s)

en: New Sheet
ru: Новый лист

en: New Workbook
ru: Новая книга

en: Worksheet:
ru: Книга:

en: Report Created:
ru: Отчёт создан:

en: Shuffled
ru: Перемешан

en: Fill Series (%s)
ru: Заполнить серии (%s)

en: Filtered
ru: Отфильтрован

en: /Advanced Filter:/Source Range:/Criteria Range:
ru: /Расширенный фильтр:/Диапазон-источник:/Диапазон критериев:

en: Advanced Filter (%s)
ru: Расширенный фильтр (%s)

en: Invalid solver target
ru: Неверная цель решателя

en: Target cell, %s, must contain a formula that evaluates to a number
ru: Целевая ячейка %s должна содержать формулу, которая выдаёт число

en: Invalid solver input range
ru: Недопустимый входной диапазон для поиска решения

en: Input cell %s contains a formula
ru: Входная ячейка %s содержит формулу

en: Solver constraint #%d is invalid
ru: Недопустимое ограничение решения №%d

en: Timeout
ru: Время

en: Failed to create file for linear program
ru: Не удалось создать файл для линейной программы

en: Failed to create linear program file
ru: Не удалось создать файл линейной программы

en: Failed to save linear program
ru: Не удалось сохранить линейную программу

en: Target
ru: Цель

en: Status
ru: Cостояние

en: Minimize
ru: Минимизировать

en: Maximize
ru: Максимизировать

en: Lower
ru: Ниже

en: Upper
ru: Выше

en: Slack
ru: Допуск

en: At limit
ru: При пределе

en: Outside bounds
ru: Внешние границы

en: Condition
ru: Условие

en: No constraints
ru: Без ограничений

en: Final
    Value
ru: Итоговое
    значение

en: Reduced
    Cost
ru: Сниженная
    стоимость

en: Lower
    Limit
ru: Нижний
    предел

en: Upper
    Limit
ru: Верхний
    предел

en: Shadow
    Price
ru: Теневая
    цена

en: Constraint
    LHS
ru: Левая часть
    ограничения

en: Constraint
    RHS
ru: Правая часть
    ограничения

en: Program
ru: Программа

en: Sensitivity
ru: Чувствительность

en: Target cell did not evaluate to a number.
ru: При вычислении целевой ячейки не получается число.

en: Target cell does not appear to depend linearly on input cells.
ru: Вероятно, целевая ячейка не имеет линейной зависимости от входных ячеек.

en: Gnumeric is unable to locate the program <i>%s</i> needed for the <i>%s</i> solver.  For more information see %s.
    
    Would you like to locate it yourself?
ru: Gnumeric не удалось найти программу <i>%s</i>, необходимую для работы решателя <i>%s</i>. Подробности: %s.
    
    Указать расположение программы вручную?

en: Unable to locate %s
ru: Не удалось найти %s

en: Locate the %s program
ru: Указать программу %s

en: The initial values do not satisfy the constraints.
ru: Начальные значения не удовлетворяют условиям.

en: Iteration limit exceeded
ru: Превышен предел количества итераций

en: Cholesky Decomposition of the Covariance Matrix
ru: Разложение Холецкого ковариационной матрицы

en: Uncorrelated Random Variables
ru: Некоррелированные случайные переменные

en: Correlated Random Variables
ru: Коррелированные случайные переменные

en: Correlated Random Numbers (%s)
ru: Коррелированные случайные числа (%s)

en: Correlated Random Numbers
ru: Коррелированные случайные числа

en: Generating Random Numbers...
ru: Генерирование случайных чисел...

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
ru: Входной диапазон вероятности содержит не числовое значение.
    Каждое значение вероятности должно быть неотрицательным числом.

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
ru: Входной диапазон вероятности содержит отрицательное число.
    Каждое значение вероятности должно быть неотрицательным числом.

en: None of the values in the value range may be empty!
ru: Ни одно из значений в диапазоне не может быть пустым!

en: The probabilities may not all be 0!
ru: Вероятности не могут все равняться 0!

en: Random Numbers (%s)
ru: Случайные числа (%s)

en: Input variable did not yield to a numeric value. Check the model (maybe your last round # is too high).
ru: Входная переменная не является числовым значением. Проверьте модель (возможно, номер последнего прохода слишком велик).

en: Output variable did not yield to a numeric value. Check the output variables in your model (maybe your last round # is too high).
ru: Выходная переменная не является числовым значением. Проверьте выходные переменные модели (возможно, номер последнего прохода слишком велик).

en: Simulation Report
ru: Отчёт о моделировании

en: Mean
ru: Среднее

en: Mode
ru: Режим

en: Std. Dev.
ru: Станд. отклонение

en: Variance
ru: Дисперсия

en: Skewness
ru: Асимметрия

en: Kurtosis
ru: Эксцесс

en: Range
ru: Диапазон

en: Count
ru: Количество

en: Confidence (95%)
ru: Доверительный уровень (95%)

en: Lower Limit (95%)
ru: Нижний предел (95%)

en: Upper Limit (95%)
ru: Верхний предел (95%)

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
ru: ИТОГИ МОДЕЛИРОВАНИЯ - ЭТАП №

en: Report
ru: Отчёт

en: (Input)
ru: (Ввод)

en: Maximum time exceeded. Simulation was not completed.
ru: Превышено максимальное время. Моделирование не завершено.

en: Tabulation
ru: Табуляция

note: xgettext: The first %d gives the number of rows that match. The second %d gives the total number of rows. Assume that the total number of rows is always large (>10). Note that the english "matches" or "match" is the verb of this sentence! There is no explicit noun associated with the second %d in en
en: %d row of %d matches | %d rows of %d match
ru[0]: Совпала %d строка из %d
ru[1]: Совпало %d строки из %d
ru[2]: Совпало %d строк из %d

note: xgettext: The %d gives the number of rows that match. This is input to ngettext.
en: %d row matches | %d rows match
ru[0]: Совпала %d строка
ru[1]: Совпало %d строки
ru[2]: Совпало %d строк

note: Note: no entry for GNM_VALIDATION_OP_NONE
en: Between
ru: Между

en: Not_Between
ru: НЕ между

en: Equal
ru: Равняется

en: Not Equal
ru: Не равняется

en: Greater Than
ru: Больше чем

en: Less Than
ru: Меньше чем

en: Greater than or Equal
ru: Больше чем или равняется

en: Less than or Equal
ru: Меньше чем или равняется

en: Missing formula for validation
ru: Пропущена формула для проверки

en: Extra formula for validation
ru: Лишняя формула для проверки

en: Gnumeric: Validation
ru: Gnumeric: Проверка

en: Cell %s is not permitted to be blank
ru: Ячейка %s не должна быть пустой

en: Cell %s is not permitted to contain error values
ru: Ячейка %s не должна содержать ошибок

en: Cell %s is not permitted to contain strings
ru: Ячейка %s не должна содержать строк

en: '%s' is not an integer
ru: "%s" не является целым

en: '%s' is not a valid date
ru: %s не является допустимой датой

en: %s does not contain the new value.
ru: %s не содержит нового значения.

en: %s is not true.
ru: %s не является логическим значением "Истина".

en: %s is out of permitted range
ru: %s вне допустимого диапазона

en: #DIV/0!
ru: #Деление на 0!

en: Default file saver is not available.
ru: Функция сохранения используемая по умолчанию не доступна.

en: Set Print Area
ru: Задать область печати

en: Set Print Area to %s
ru: Задать область печати как %s

en: Clear Print Area
ru: Очистить область печати

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
ru: В ячейке %s текущее содержимое
    	%s
    должно быть заменено на
    	%s
    что не допустимо.
    
    Замена прервана и ничего не изменено.

en: Comment in cell %s!%s
ru: Комментарий в ячейке %s!%s

note: TODO : No need to check simplicty.  XL applies for each non-discrete * selected region, (use selection_apply).  Arrays and Merged regions * are permitted.
en: Insert rows
ru: Вставить строки

en: Insert columns
ru: Вставить столбцы

en: Show Detail
ru: Показать подробности

en: Hide Detail
ru: Скрыть подробности

en: can only be performed on an existing group
ru: может быть выполнено только для существующей группы

en: Ungroup
ru: Разгруппировать

en: Unable to start the help browser (%s).
    The system error message is: 
    
    %s
ru: Не удалось запустить просмотр справки (%s).
    Сообщение об ошибке:
    
    %s

en: Sort
ru: Сортировать

en: Choose object file
ru: Выбрать файл объекта

en: Set Horizontal Alignment
ru: Установить горизонтальное выравнивание

en: Set Vertical Alignment
ru: Установить вертикальное выравнивание

en: Format as General
ru: Формат - общий

en: Format as Number
ru: Формат - числовой

en: Format as Currency
ru: Формат - денежный

en: Format as Accounting
ru: Формат - финансовый

en: Format as Percentage
ru: Формат - проценты

en: Format as Time
ru: Формат - время

en: Format as Date
ru: Формат - дата

en: Add Borders
ru: Добавить обрамления

en: Remove borders
ru: Удалить обрамления

en: Increase precision
ru: Увеличить точность

en: Decrease precision
ru: Уменьшить точность

en: Toggle thousands separator
ru: Переключить разделитель тысяч

en: Copy down
ru: Скопировать вниз

note: xgettext: copy from the cell to the left into current cell -- this has nothing whatsoever to do with copyright.
en: Copy right
ru: Скопировать вправо

en: _File
ru: _Файл

en: New From Template
ru: Новый по шаблону

en: _New
ru: _Создать

en: Create a new workbook
ru: Создать новую книгу

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Save the current workbook
ru: Сохранить текущую книгу

en: Save the current workbook with a different name
ru: Сохранить текущий файл под другим именем

en: Sen_d To...
ru: Отправить...

en: Send the current file via email
ru: Отправить текущий файл по эл.почте

en: Page Set_up...
ru: Настройка печати...

en: Setup the page settings for your current printer
ru: Настройка страницы для текущего принтера

en: Print Pre_view
ru: Просмотр пе_чати

en: Print preview
ru: Просмотр печати

en: Print the current file
ru: Печать текущего файла

en: Print Area & Breaks
ru: Параметры печати

en: Full _History...
ru: Полная история...

en: Access previously used file
ru: Доступ к ранее использованному файлу

en: _Close
ru: _Закрыть

en: Close the current file
ru: Закрыть текущий файл

en: _Quit
ru: В_ыйти

en: Quit the application
ru: Выйти из программы

en: _Edit
ru: _Правка

en: C_lear
ru: О_чистить

en: _Modify
ru: Из_менить

en: S_heet
ru: Лист

en: _Select
ru: Выделение

en: Copy the selection
ru: Скопировать выделение

en: _View
ru: _Вид

en: _Windows
ru: _Окна

en: _Toolbars
ru: _Панели

en: _Object
ru: Объект

en: S_pecial
ru: Специальная

en: Func_tion Wrapper
ru: О_бласть сортировки

en: _Name...
ru: _Название...

en: Insert a defined name
ru: Вставить название

en: F_ormat
ru: Фор_мат

en: _Cells
ru: Ячейки

en: _Text
ru: Текст

en: _Underline
ru: Подчеркнутый

en: C_olumn
ru: С_толбец

en: _Sheet
ru: Лист

en: _Tools
ru: С_ервис

en: Sce_narios
ru: Сценарии

en: _Statistics
ru: _Статистика

en: _Descriptive Statistics
ru: _Описательные статистики

en: Fre_quency Tables
ru: Таблицы частот

en: De_pendent Observations
ru: _Зависимые наблюдения

en: F_orecast
ru: _Прогнозирование

en: _One Sample Tests
ru: Тесты с одной выборкой

en: Claims About a Me_dian
ru: Утверждения о _медиане

en: _Two Sample Tests
ru: Тесты с двумя выборками

en: Claims About Two Me_dians
ru: Утверждения о двух м_едианах

en: Claims About Two _Means
ru: Утверждения о двух с_редних

en: _Multiple Sample Tests
ru: Тесты с множеством выборок

en: _ANOVA
ru: Дисперсионный анализ

en: Contin_gency Table
ru: Таблица сопр_яжённости

en: _Data
ru: Да_нные

en: _Filter
ru: Фильтр

en: F_ill
ru: _Заполнить

en: _Random Generators
ru: Случайные _числа...

en: _Group and Outline
ru: Груп_пы и структуры

en: Import _Data
ru: Импорт данных

en: E_xport Data
ru: Экспорт данных

en: Data S_licer
ru: С_рез данных

en: _Help
ru: _Справка

en: _Contents
ru: Содержимое

en: Open a viewer for Gnumeric's documentation
ru: Открыть программу просмотра документации Gnumeric

en: _Functions
ru: _Функции

en: Functions help
ru: Справка по функциям

en: Gnumeric on the _Web
ru: Домашняя с_траница Gnumeric

en: Browse to Gnumeric's website
ru: Посмотреть веб-сайт Gnumeric

en: _Live Assistance
ru: Помощь в Инт_ернете

en: See if anyone is available to answer questions
ru: Посмотреть есть ли кто-нибудь способный ответить на вопрос

en: Report a _Problem
ru: Сообщить об о_шибке

en: Report problem
ru: Сообщить о проблеме

en: _About
ru: О программе...

en: About this application
ru: Об этой программе

en: Cut the selection
ru: Вырезать выделение

en: Paste the clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: _Manage Sheets...
ru: Управление листами...

en: Manage the sheets in this workbook
ru: Управление листами в этой рабочей книге

en: Insert a new sheet
ru: Вставить новую таблицу

en: _Append
ru: Присоединить

en: Append a new sheet
ru: Присоединить новую таблицу

en: _Duplicate
ru: Дублировать

en: Make a copy of the current sheet
ru: Сделать копию текущей таблицы

en: _Remove
ru: _Удалить

en: Irrevocably remove an entire sheet
ru: Безвозвратное удаление целой таблицы

en: Re_name...
ru: Пе_реименовать…

en: Rename the current sheet
ru: Переименовать текущую таблицу

en: Resize...
ru: Изменить размер...

en: Change the size of the current sheet
ru: Изменить размер текущего листа

en: _New View...
ru: Новое окно...

en: Create a new view of the workbook
ru: Создать новый вид рабочей книги

en: View _Properties...
ru: Свойства пр_едставления...

en: Modify the view properties
ru: Изменение параметров представления

en: View _Statusbar
ru: Показать строку состояния

en: Toggle visibility of statusbar
ru: Переключить отображение строки состояния

en: F_ull Screen
ru: Во _весь экран

en: Switch to or from full screen mode
ru: Переключение в полноэкранный режим и обратно

en: Document Proper_ties...
ru: С_войства документа...

en: Edit document properties
ru: Изменить свойства документа

en: Use the current selection as print area
ru: Использовать текущее выделение в качестве области печати

en: Undefine the print area
ru: Убрать определение области печати

en: Show Print Area
ru: Показать область печати

en: Select the print area
ru: Выбрать область печати

en: Set Column Page Break
ru: Задать вертикальный разрыв

en: Split the page to the left of this column
ru: Разделить страницу слева от этого столбца

en: Set Row Page Break
ru: Задать горизонтальный разрыв

en: Split the page above this row
ru: Добавить разрыв страницы над текущей строкой

en: Remove all manual pagebreaks from this sheet
ru: Удалить все установленные вручную разрывы страниц

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
ru: Очистить в выделенных ячейках формат, комментарии и содержимое

en: _Formats & Hyperlinks
ru: Форматы и гиперссылки

en: Clear the selected cells' formats and hyperlinks
ru: Очистить в выделенных ячейках форматирование и гиперссылки

en: Delete the selected cells' comments
ru: Удалить в выделенных ячейках комментарии

en: Clear the selected cells' contents
ru: Очистить в выделенных ячейках содержимое

en: A_ll Filtered Rows
ru: Все отфильтрованные строки

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents in the filtered rows
ru: Очистить в выделенных ячейках формат, комментарии и содержимое в отфильтрованных строках

en: F_ormats & Hyperlinks in Filtered Rows
ru: Ф_орматы и ссылки в отфильтрованных строках

en: Clear the selected cells' formats and hyperlinks in the filtered rows
ru: Очистить в выделенных ячейках формат, комментарии и содержимое в отфильтрованных строках

en: Comme_nts in Filtered Rows
ru: Комментарии в отфильтрованных строках

en: Delete the selected cells' comments in the filtered rows
ru: Очистить в выделенных ячейках комментарии в отфильтрованных строках

en: Content_s of Filtered Rows
ru: Содержимое в отфильтрованных строках

en: Clear the selected cells' contents in the filtered rows
ru: Очистить в выделенных ячейках содержимое в отфильтрованных строках

en: _Rows
ru: Строки

en: Delete the row(s) containing the selected cells
ru: Удалить строки, содержащие выделенные ячейки

en: _Columns
ru: Столбцы

en: Delete the column(s) containing the selected cells
ru: Удалить столбцы содержащие в выделенные ячейки

en: C_ells...
ru: Я_чейки...

en: Delete the selected cells, shifting others into their place
ru: Удалить выделенные ячейки, сдвигая другие на их место

en: _Hyperlinks
ru: Гиперссылки

en: Delete the selected cells' hyperlinks
ru: Очистить в выделенных ячейках гиперссылки

en: Select all cells in the spreadsheet
ru: Выделить все ячейки в таблице

en: Select an entire column
ru: Выделить весь столбец

en: Select an entire row
ru: Выделить всю строку

en: Arra_y
ru: Массив

en: Select an array of cells
ru: Выделение массива ячеек

en: _Depends
ru: Зависимости

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
ru: Выделить все ячейки, которые зависят от редактируемой ячейки

en: _Inputs
ru: В_ходные данные

en: Select all the cells are used by the current edit cell
ru: Выделить все ячейки, от которых зависит редактируемая ячейка

en: Next _Object
ru: Следующий _объект

en: Select the next sheet object
ru: Выбрать следующий объект листа

en: Go to Top
ru: Перейти вверх

en: Go to the top of the data
ru: Перейти к верхнему краю данных

en: Go to Bottom
ru: Перейти вниз

en: Go to the bottom of the data
ru: Перейти к нижнему краю данных

en: Go to First
ru: Перейти к первой

en: Go to the first data cell
ru: Перейти к первой ячейке с данными

en: Go to Last
ru: Перейти к последней

en: Go to the last data cell
ru: Перейти к последней ячейке с данными

en: _Go to Cell...
ru: Перейти к _ячейке...

en: Jump to a specified cell
ru: Перейти к указанной ячейке

en: Go to Current Cell Indicator
ru: Индикатор перехода к текущей ячейке

en: Repeat
ru: Повторить

en: Repeat the previous action
ru: Повтор предыдущей операции

en: P_aste Special...
ru: Спе_циальная вставка...

en: Paste with optional filters and transformations
ru: Вставка с дополнительными фильтрами и преобразованиями

en: Co_mment...
ru: Ко_мментарий...

en: Edit the selected cell's comment
ru: Изменить комментарии для выделенных ячеек

en: Hyper_link...
ru: Гиперссылка...

en: Edit the selected cell's hyperlink
ru: Изменить гиперссылку в выделенной ячейке

en: _Auto generate names...
ru: Автогенерация имен...

en: Use the current selection to create names
ru: Использовать текущее выделение для создания имен

en: S_earch...
ru: Поиск...

en: Search for something
ru: Поиск чего-нибудь

en: Search _& Replace...
ru: Поиск и замена...

en: Search for something and replace it with something else
ru: Поиск чего-нибудь и замена найденного на что-нибудь другое

en: Recalculate
ru: Пересчитать

en: Recalculate the spreadsheet
ru: Пересчитать таблицу

en: Preferences...
ru: Настройки...

en: Change Gnumeric Preferences
ru: Изменить настройки программы

en: _Freeze Panes
ru: Фиксация панелей...

en: Freeze the top left of the sheet
ru: Фиксация верхнего левого края таблицы

note: dubious
en: _Zoom...
ru: Масштаб...

en: Zoom the spreadsheet in or out
ru: Увеличение и уменьшение масштаба таблицы

en: Zoom _In
ru: Масштаб +

en: Increase the zoom to make things larger
ru: Увеличить масштаб, чтобы сделать всё больше

en: Zoom _Out
ru: Масштаб -

en: Decrease the zoom to make things smaller
ru: Уменьшить масштаб, чтобы сделать всё меньше

en: Insert new cells
ru: Вставить новые ячейки

en: Insert new columns
ru: Вставить новые столбцы

en: Insert new rows
ru: Вставить новые строки

en: C_hart...
ru: Диаграмма...

en: Insert a Chart
ru: Вставить диаграмму

en: _New...
ru: _Создать...

en: Insert a new Goffice component object
ru: Вставить новый объект GOffice

en: _From File...
ru: _Из файла...

en: Insert a new Goffice component object from a file
ru: Вставить новый объект GOffice из файла

en: _Image...
ru: Изображение...

en: Insert an image
ru: Вставить изображение

en: Insert a comment
ru: Вставить комментарий

en: Insert a Hyperlink
ru: Вставить гиперссылку

en: Sort (_Descending)
ru: Убывающая сортировка

en: Wrap with SORT (descending)
ru: Поместить в функцию SORT (по убыванию)

en: Sort (_Ascending)
ru: Сортировка по возрастанию

en: Wrap with SORT (ascending)
ru: Поместить в функцию SORT (по возрастанию)

en: Current _Date
ru: Текущая _дата

en: Insert the current date into the selected cell(s)
ru: Вставить текущую дату в выделенные ячейки

en: Current _Time
ru: Текущее _время

en: Insert the current time into the selected cell(s)
ru: Вставить текущее время в выделенные ячейки

en: Current D_ate and Time
ru: Текущие да_та и время

en: Insert the current date and time into the selected cell(s)
ru: Вставить текущие дату и время в выделенные ячейки

en: _Names...
ru: Названия...

en: Edit defined names for expressions
ru: Изменение названий выражений

en: _Autoformat...
ru: Автоформатирование...

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
ru: Форматировать область ячеек в соответствии с предопределённым шаблоном

en: Toggle sheet direction, left-to-right vs right-to-left
ru: Переключить направление таблицы, слева направо <-> справа налево

en: _Format...
ru: Формат...

en: Modify the formatting of the selected cells
ru: Изменить форматирование выделенных ячеек

en: _Conditional Formatting...
ru: _Условное форматирование...

en: Modify the conditional formatting of the selected cells
ru: Изменить условное форматирование выделенных ячеек

en: Ensure rows are just tall enough to display content of selection
ru: Убедиться, что высота строк достаточна для отображения выделения

en: Ensure columns are just wide enough to display content of selection
ru: Убедиться, что столбцы достаточно широки для отображения выделения

en: Change width of the selected columns
ru: Изменить ширину выбранных столбцов

en: Ensure columns are just wide enough to display their content
ru: Убедиться, что столбцы достаточно широки для отображения содержимого

en: Hide the selected columns
ru: Скрыть выделенные столбцы

en: Make any hidden columns in the selection visible
ru: Сделать видимыми любые скрытые столбцы в выделении

en: _Standard Width
ru: Стандартная ширина

en: Change the default column width
ru: Изменить исходную ширину столбца

en: H_eight...
ru: _Высота...

en: Change height of the selected rows
ru: Изменить высоту выделенных строк

en: Ensure rows are just tall enough to display their content
ru: Убедиться, что высота строк достаточна для отображения содержимого

en: Hide the selected rows
ru: Скрыть выделенные строки

en: Make any hidden rows in the selection visible
ru: Сделать любые скрытые строки в выделении видимыми

en: _Standard Height
ru: Стандартная высота

en: Change the default row height
ru: Изменить исходную высоту строки

en: _Plug-ins...
ru: Дополнения...

en: Manage available plugin modules
ru: Управление доступными модулями дополнений

en: Auto _Correct...
ru: Авто_коррекция...

en: Automatically perform simple spell checking
ru: Автоматически выполнять простую проверку правописания

en: _Auto Save...
ru: Автосохранение...

en: Automatically save the current document at regular intervals
ru: Автоматически сохранять текущий документ через регулярные интервалы

en: _Goal Seek...
ru: Подбор параметра...

en: Iteratively recalculate to find a target value
ru: Итеративное повторное вычисление для поиска целевого значения

en: _Solver...
ru: Поиск решения...

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
ru: Итеративное повторное вычисление с ограничениями для достижения целевого значения

en: Si_mulation...
ru: Моделирование...

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
ru: Проверить альтернативные решения используя моделирование Монте Карло, чтобы узнать вероятные результаты и риски, связанные с ними

en: Compare Sheets...
ru: Сравнить листы...

en: Find differences between two sheets
ru: Найти различия между двумя листами

en: _View...
ru: Вид...

en: View, delete and report different scenarios
ru: Просмотр, удаление и отчёты различных сценариев

en: _Add...
ru: Добавить...

en: Add a new scenario
ru: Добавить новый сценарий

en: _Sampling...
ru: Выборка...

en: Periodic and random samples
ru: Периодические и случайные распределения

en: _Correlation...
ru: Корреляция...

en: Pearson Correlation
ru: Корреляция Пирсона

en: Co_variance...
ru: Ко_вариация...

en: _Descriptive Statistics...
ru: Описательные статистики...

en: Various summary statistics
ru: Различная суммарная статистика

en: Fre_quency Tables...
ru: Частотные таблицы...

en: Frequency tables for non-numeric data
ru: Частотные таблицы для нечисловых данных

en: _Histogram...
ru: Г_истограмма...

en: Various frequency tables for numeric data
ru: Различные частотные таблицы для числовых данных

en: Ranks And _Percentiles...
ru: Ранги и процентили...

en: Ranks, placements and percentiles
ru: Ранги, размещения и процентили

en: _Fourier Analysis...
ru: Анализ Фурье...

en: Principal Components Analysis...
ru: Анализ основных компонентов...

en: _Exponential Smoothing...
ru: _Экспоненциальное сглаживание...

en: Exponential smoothing...
ru: Экспоненциальное сглаживание...

en: _Moving Average...
ru: _Скользящее среднее...

en: Moving average...
ru: Скользящее среднее...

en: _Regression...
ru: Регрессия...

en: Regression Analysis
ru: Регрессионный анализ

en: _Kaplan-Meier Estimates...
ru: Процедура _Каплана-Мейера...

en: Creation of Kaplan-Meier Survival Curves
ru: Создание кривых выживаемости Каплана-Мейера

en: _Normality Tests...
ru: Критерии _нормальности...

en: Testing a sample for normality
ru: Проверка образца на нормальность

en: Claims About a _Mean...
ru: Утверждения о _среднем…

en: Testing the value of a mean
ru: Проверка значения медианы

en: _Sign Test...
ru: Критерий _знаков

en: Testing the value of a median
ru: Проверка значения медианы

en: _Wilcoxon Signed Rank Test...
ru: _Критерий знаков Вилкоксона…

en: Claims About Two _Variances
ru: Утверждения о двух _дисперсиях

en: Comparing two population variances
ru: Сравнение дисперсий двух выборок

en: _Paired Samples...
ru: _Парные выборки…

en: Comparing two population means for two paired samples
ru: Сравнение средних значений двух парных выборок

en: Unpaired Samples, _Equal Variances...
ru: Непарные выборки, _равные дисперсии…

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances
ru: Сравнение средних значений двух непарных выборок с равными дисперсиями

en: Unpaired Samples, _Unequal Variances...
ru: Непарные выборки, неравные дисперсии…

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances
ru: Сравнение средних значений двух непарных выборок с неравными дисперсиями

en: Unpaired Samples, _Known Variances...
ru: Непарные выборки, _известные дисперсии…

en: Comparing two population means from populations with known variances
ru: Сравнение средних значений двух выборок с известными дисперсиями

en: Comparing the values of two medians of paired observations
ru: Сравнение значений двух медиан парных наблюдений

en: Wilcoxon-_Mann-Whitney Test...
ru: Тест Вилкоксона-Манна-Витни...

en: Comparing the values of two medians of unpaired observations
ru: Сравнение значений двух медиан непарных наблюдений

en: _One Factor...
ru: Однофакторный...

en: One Factor Analysis of Variance...
ru: Однофакторный дисперсионный анализ...

en: _Two Factor...
ru: Двухфакторный...

en: Two Factor Analysis of Variance...
ru: Двухфакторный дисперсионный анализ...

en: Test of _Homogeneity...
ru: Критерий _однородности...

en: Chi Squared Test of Homogeneity...
ru: Хи-квадрат критерия однородности...

en: Test of _Independence...
ru: Критерий _независимости...

en: Chi Squared Test of Independence...
ru: Хи-квадрат критерия независимости...

en: _Sort...
ru: Сортировка...

en: Sort the selected region
ru: Сортировать выделенные ячейки.

en: Sh_uffle...
ru: Перемешать...

en: Shuffle cells, rows or columns
ru: Перемешать ячейки, строки или столбцы

en: _Validate...
ru: Проверка...

en: Validate input with preset criteria
ru: Проверка ввода с предустановленным критерием

en: T_ext to Columns...
ru: _Текст в столбцы...

en: Parse the text in the selection into data
ru: Преобразовать текст в выделении в данные

en: _Consolidate...
ru: Консолидировать...

en: Consolidate regions using a function
ru: Консолидировать области, используя функцию

en: _Table...
ru: Таблица...

en: Create a Data Table to evaluate a function with multiple inputs
ru: Создание таблицы данных для вычисления функции с множественными входными данными

en: E_xport into Other Format...
ru: _Экспортировать в другой формат…

en: Export the current workbook or sheet
ru: Экспортировать текущую книгу или лист

en: Export as _Text File...
ru: Экспортировать в _текстовый файл…

en: Export the current sheet as a text file
ru: Экспортировать текущий лист в текстовый файл

en: Export as _CSV File...
ru: Экспортировать _в файл со значениями, разделёнными запятыми (CSV)…

en: Export the current sheet as a csv file
ru: Экспортировать текущий лист как файл CSV

en: Repeat Export
ru: Повторить экспорт

en: Repeat the last data export
ru: Повторить последний экспорт данных

en: Auto_fill
ru: Авто_заполнение

en: Automatically fill the current selection
ru: Автоматически заполнять текущее выделение

en: _Merge...
ru: Объединить...

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
ru: Объединить колоночные данные в лист, создавая копию листа для каждой строки

en: _Tabulate Dependency...
ru: Составить _таблицу зависимостей...

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
ru: Создать таблицу значений ячеек как функцию от других ячеек

en: _Series...
ru: Серии...

en: Fill according to a linear or exponential series
ru: Заполнить в соответствии с линейными или экспоненциальными последовательностями

en: _Uncorrelated...
ru: _Некоррелированные...

en: Generate random numbers of a selection of distributions
ru: Генерировать случайные числа с выбранным распределением

en: _Correlated...
ru: _Коррелированные...

en: Generate variates for correlated normal distributed random variables
ru: Генерировать случайные числа, коррелирующие с нормально распределёнными произвольными переменными

en: Fill Downwards
ru: Заполнить вниз

en: Copy the content from the top row to the cells below
ru: Копировать содержимое из верхней строки в ячейки ниже

en: Fill to Right
ru: Заполнить вправо

en: Copy the content from the left column to the cells on the right
ru: Копировать содержимое из левого столбца в ячейки справа

en: _Hide Detail
ru: _Скрыть подробности

en: Collapse an outline group
ru: Свернуть все группы

en: _Show Detail
ru: Показать подробности

en: Uncollapse an outline group
ru: Развернуть все группы

en: _Group...
ru: С_группировать...

en: Add an outline group
ru: Добавить группу

en: _Ungroup...
ru: Разгруппировать...

en: Remove an outline group
ru: Убрать объединение в группу

en: Add _Auto Filter
ru: Добавить автофильтр

en: Add or remove a filter
ru: Добавить или удалить фильтр

en: _Clear Advanced Filter
ru: _Очистить расширенный фильтр

en: Show all rows hidden by an advanced filter
ru: Показать все строки, скрытые расширенным фильтром

en: Advanced _Filter...
ru: Расширенный _фильтр...

en: Filter data with given criteria
ru: Фильтрация данных по заданным критериям

en: Import _Text File...
ru: Импортировать текстовый файл...

en: Import data from a text file
ru: Импортировать данные из текстового файла

en: Import _Other File...
ru: Импортировать другой файл...

en: Import data from a file
ru: Импортировать данные из файла

en: Add _Data Slicer
ru: Добавить _делитель данных

en: Create a data slicer
ru: Создать делитель данных

en: _Refresh
ru: О_бновить

en: Regenerate a data slicer from the source data
ru: Пересоздать делитель данных из источника данных

en: _Edit Data Slicer...
ru: Пр_авка делителя данных...

en: Adjust a data slicer
ru: Подогнать делитель данных

en: Sum
ru: Сумма

en: Sum into the current cell
ru: Сумма в текущей ячейке

en: _Function...
ru: _Функция…

en: Edit a function in the current cell
ru: Изменить функцию в текущей ячейке

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
ru: Отсортировать выделенный диапазон в возрастающем порядке значений первого столбца выделения.

en: Sort Descending
ru: Убывающая сортировка

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
ru: Отсортировать выделенный диапазон в убывающем порядке значений первого столбца выделения.

en: Create a frame
ru: Создать рамку

en: Checkbox
ru: Графа для отметки

en: Create a checkbox
ru: Создать графу для отметки

en: Scrollbar
ru: Полоса прокрутки

en: Create a scrollbar
ru: Создать полосу прокрутки

en: Slider
ru: Ползунок

en: Create a slider
ru: Создать ползунок

en: SpinButton
ru: Кнопка прокрутки

en: Create a spin button
ru: Создать кнопку прокрутки

en: List
ru: Список

en: Create a list
ru: Создать список

en: Combo Box
ru: Комбо

en: Create a combo box
ru: Создать ниспадающий список

en: Create a line object
ru: Создать линию

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Create an arrow object
ru: Создать стрелку

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Create a rectangle object
ru: Создать прямоугольник

en: Ellipse
ru: Овал

en: Create an ellipse object
ru: Создать овал

en: Create a button
ru: Создать кнопку

en: Create a radio button
ru: Создать переключатель

en: Merge a range of cells
ru: Объединение массива ячеек

en: Unmerge
ru: Разъединить

en: Split merged ranges of cells
ru: Разделение объединенного массива ячеек

en: Format the selection as General
ru: Общий формат для выделения

en: Format the selection as numbers
ru: Числовой формат для выделения

en: Currency
ru: Денежный

en: Format the selection as currency
ru: Денежный формат для выделения

en: Accounting
ru: Бухгалтерский

en: Format the selection as accounting
ru: Бухгалтерский формат для выделения

en: Format the selection as percentage
ru: Процентный формат для выделения

en: Scientific
ru: Научный

en: Format the selection as scientific
ru: Научный формат для выделения

en: Format the selection as date
ru: Формат даты для выделения

en: Format the selection as time
ru: Формат времени для выделения

en: AddBorders
ru: Добавить обрамления

en: Add a border around the selection
ru: Добавить обрамление к выделению

en: ClearBorders
ru: Очистить обрамление

en: Clear the border around the selection
ru: Очистить обрамление вокруг выделения

en: Thousands Separator
ru: Разделитель тысяч

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
ru: Изменить формат выделенных ячеек включив разделитель тысяч

en: Increase Precision
ru: Увеличить точность

en: Increase the number of decimals displayed
ru: Увеличить число отображаемых десятичных знаков

en: Decrease Precision
ru: Уменьшить точность

en: Decrease the number of decimals displayed
ru: Уменьшить число отображаемых десятичных знаков

en: Decrease Indentation
ru: Уменьшить отступ

en: Decrease the indent, and align the contents to the left
ru: Уменьшить отступ и выровнять содержимое влево

en: Increase Indentation
ru: Увеличить отступ

en: Increase the indent, and align the contents to the left
ru: Увеличить отступ и выровнять содержимое влево

en: Display _Outlines
ru: Показать _структуру

en: Toggle whether or not to display outline groups
ru: Переключение отображения структуры групп

en: Outlines _Below
ru: Структуры внизу

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
ru: Переключение отображения строки структуры сверху или снизу

en: Outlines _Right
ru: Структуры справа

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
ru: Переключение отображения столбца структуры слева или справа

en: Display _Formulæ
ru: Показать _формулы

en: Display the value of a formula or the formula itself
ru: Показывать значение формулы или саму формулу

en: _Hide Zeros
ru: Скрыть _нули

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
ru: Переключение между отображением нулей и пробелов

en: Hide _Gridlines
ru: Скрыть _линии сетки

en: Toggle whether or not to display gridlines
ru: Переключение отображения линий сетки

en: Hide _Column Headers
ru: Скрыть заголовки столбцов

en: Toggle whether or not to display column headers
ru: Переключение отображения заголовков столбцов

en: Hide _Row Headers
ru: Скрыть за_головки строк

en: Toggle whether or not to display row headers
ru: Переключение отображения заголовков строк

en: Use R1C1 N_otation
ru: Использовать нотацию R1C1

en: Display addresses as R1C1 or A1
ru: Показывать адреса как R1C1 или как A1

en: _Left Align
ru: Выровнять влево

en: Align left
ru: Выровнять влево

en: _Center
ru: По центру

en: Center horizontally
ru: Центрировать по горизонтали

en: _Right Align
ru: Выровнять вправо

en: Align right
ru: Выровнять вправо

en: _Center Across Selection
ru: ЦентрироватьПоперекВыделения

en: Center horizontally across the selection
ru: Центрировать горизонтально поперек выделения

en: _Merge and Center
ru: Объединить и центрировать

en: Merge the selection into 1 cell, and center horizontally.
ru: Объединить выделение в 1 ячейку и центрировать по горизонтали.

en: Align _Top
ru: Выровнять по верху

en: Align Top
ru: Выровнять по верху

en: _Vertically Center
ru: Центрировать по вертикали

en: Vertically Center
ru: Центрировать по вертикали

en: Align _Bottom
ru: Выравнять по низу

en: Align Bottom
ru: Выровнять по низу

en: _Bold
ru: Полужирный

en: _Italic
ru: Наклонный

note: from icon theme
en: _Double Underline
ru: Подчёркнутый дважды

en: Double Underline
ru: Подчёркнутый дважды

en: _Single Low Underline
ru: Подчёркнутый

en: Single Low Underline
ru: Подчёркнутый

en: Double _Low Underline
ru: Подчёркнутый дважды

en: Double Low Underline
ru: Подчёркнутый дважды

en: _Strikethrough
ru: За_чёркнутый

en: Su_perscript
ru: Верхний индекс

en: Superscript
ru: Верхний индекс

en: Subscrip_t
ru: Нижний индекс

en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: Fill horizontally
ru: Заполнить по горизонтали

en: Justify horizontally
ru: Выровнять по горизонтали

en: Align numbers right, and text left
ru: Выравнивать числа вправо, а текст влево

en: Align top
ru: Выровнять по верху

en: Center vertically
ru: Центрировать по вертикали

en: Align bottom
ru: Выровнять по низу

note: Reuse "center" icon as I don't know what this one is
en: Align distributed
ru: Выровнять распределённое

en: Horizontal Alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Vertical Alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Set Foreground Color
ru: Установить цвет текста

en: Foreground
ru: Передний план

note: Set background to NONE
en: Set Background Color
ru: Установить цвет фона

en: Clear Borders
ru: Очистить обрамление

en: All Borders
ru: Все обрамления

en: Outside Borders
ru: Внешнее обрамление

en: Thick Outside Borders
ru: Толстое внешнее обрамление

en: Double Bottom
ru: Двойное снизу

en: Thick Bottom
ru: Толстое снизу

en: Top and Bottom
ru: Верх и низ

en: Top and Double Bottom
ru: Верх и двойной низ

en: Top and Thick Bottom
ru: Верх и толстый низ

en: Set Borders
ru: Установить обрамления

en: Borders
ru: Рамки

en: Redo the undone action
ru: Повтор отмененной операции

en: Redo
ru: Возврат

en: Undo the last action
ru: Откат последней операции

en: _Zoom
ru: Масштаб

en: Setting Font %s
ru: Установка шрифта %s

en: Change font
ru: Изменить шрифт

en: %s!%s is locked
ru: %s!%s -- заблокировано

en: Unprotect the workbook to enable editing.
ru: Снять защиту с книги, чтобы разрешить редактирование.

en: Unprotect the sheet to enable editing.
ru: Снять защиту с листа, чтобы разрешить редактирование.

en: You are about to edit a cell with "text" format.
ru: Вы собираетесь редактировать ячейку, для которой установлен текстовый формат.

en: The cell does not currently contain text, though, so if you go on editing then the contents will be turned into text.
ru: В настоящий момент ячейка не содержит текста, но то что будет введено, будет превращено в текст.

en: Remove format
ru: Удалить формат

en: Show this dialog next time.
ru: Показывать это окно в следующий раз.

en: Manage Sheets...
ru: Управление листами...

en: Append
ru: Присоединить

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Remove
ru: Удалить

en: Rename
ru: Переименовать

en: Select
ru: Выделить

en: Select (sorted)
ru: Выделение (отсортированное)

en: Invalid format
ru: Недопустимый формат

en: Remove the page break to the left of the current column
ru: Удалить разрыв слева от текущего столбца

en: Add a page break to the left of the current column
ru: Добавить разрыв страницы слева от текущего столбца

en: Remove the page break above the current row
ru: Удалить разрыв страницы над текущей строкой

en: Add a page break above current row
ru: Добавить разрыв страницы над текущей строкой

en: Un_freeze Panes
ru: Расфиксировать панели

en: Unfreeze the top left of the sheet
ru: Расфиксировать верхний левый край таблицы

en: Extend _Auto Filter to %s
ru: Расширить автофильтр до %s

en: Extend the existing filter.
ru: Расширить существующий фильтр.

en: The selection intersects an existing auto filter.
ru: Выделенная область пересекается с существующим автофильтром.

en: Remove _Auto Filter
ru: Удалить автофильтр

en: Remove a filter
ru: Удалить фильтр

en: Add a filter
ru: Добавить фильтр

en: Repeat Export to %s
ru: Повторить экспорт в %s

en: Remove _Data Slicer
ru: Удалить _делитель данных

en: Create _Data Slicer
ru: Создать _делитель данных

en: Remove a Data Slicer
ru: Удалить делитель данных

en: Create a Data Slicer
ru: Создать делитель данных

en: _Redo
ru: Возврат

en: _Undo
ru: Откат

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
ru: Сохранить изменения в рабочей книге "%s" перед закрытием?

en: Save changes to workbook before closing?
ru: Сохранить изменения в рабочей книге перед закрытием?

en: If you close without saving, changes will be discarded.
ru: Если закрыть без сохранения, изменения будут утрачены.

en: Discard
ru: Отказаться

en: Don't close
ru: Не закрывать

en: Enter in current cell
ru: Ввести в текущую ячейку

en: Enter in current cell without autocorrection
ru: Ввести в текущую ячейку без автоисправления

en: Enter in current range merged
ru: Объединить ячейки и ввести значение

en: Enter in selected ranges
ru: Ввести в выделенные диапазоны

en: Enter in selected ranges as array
ru: Ввести как формулу массива

en: END
ru: КОНЕЦ

en: Go to Cell...
ru: Перейти к ячейке...

en: Accept change in multiple cells
ru: Подтвердить изменения нескольких ячеек

en: _Re-Edit
ru: Переправить

en: _Discard
ru: Отказаться

en: _Accept
ru: Принять

note: xgettext: Translators: if this warning shows up when * running Gnumeric in your locale, the underlines need * to be moved in strings representing menu entries. * One slightly tricky point here is that in certain cases, * the same menu entry shows up in more than one menu.
en: In the `%s' menu, the key `%s' is used for both `%s' and `%s'.
ru: В меню '%s' клавиша '%s' используется и для '%s' и для '%s'.

en: Display toolbar above sheets
ru: Показать панель инструментов над листами

en: Display toolbar to the left of sheets
ru: Показать панель инструментов слева от листов

en: Display toolbar to the right of sheets
ru: Показать панель инструментов справа от листов

en: Hide
ru: Скрыть

en: Standard Toolbar
ru: Стандартная панель

en: Format Toolbar
ru: Панель форматирования

en: Object Toolbar
ru: Панель объектов

en: Show/Hide toolbar %s
ru: Переключить отображение панели инструментов %s

en: Content of %s
ru: Содержимое %s

en: Use Maximum Precision
ru: Использовать максимальную точность

en: Insert Formula Below
ru: Вставить формулу ниже.

en: Insert Formula to Side
ru: Вставить формулу сбоку.

en: Open %s
ru: Открыть %s

en: (All)
ru: (Все)

en: (Top 10...)
ru: (Верхние 10...)

en: (Custom...)
ru: (Другой...)

en: (Blanks...)
ru: (Пустые...)

en: (Non Blanks...)
ru: (Непустые...)

en: Dialog Type
ru: Тип диалога

en: The type of the dialog
ru: Тип диалога

en: The title of the font chooser dialog
ru: Заголовок диалога выбора шрифта

en: Pick a Font
ru: Выбрать шрифт

en: Font name
ru: Название шрифта

en: The name of the selected font
ru: Название выбранного шрифта

en: Use font in label
ru: Использовать шрифт в подписи

en: Whether the label is drawn in the selected font
ru: Используется ли для подписи выбранный шрифт

en: Use size in label
ru: Использовать размер в подписи

en: Whether the label is drawn with the selected font size
ru: Используется ли для подписи выбранный размер шрифта

en: Show style
ru: Показать стиль

en: Whether the selected font style is shown in the label
ru: Показывается ли выбранный стиль шрифта в подписи

en: Show size
ru: Показать размер

en: Whether selected font size is shown in the label
ru: Показывается ли выбранный размер шрифта в подписи

en: <Blank>
ru: <Пусто>

en: Move and resize with cells
ru: Переместить и изменить размер вместе с ячейками

en: Move with cells
ru: Переместить вместе с ячейками

en: Absolute size and position
ru: Абсолютный размер и расположение

en: %s takes no arguments
ru: %s не принимает аргументов

en: Too many arguments for %s
ru: Слишком много аргументов для %s

en: 
    
    <i>Ctrl-F4 to close tooltip</i>
ru: 
    
    <i>Сtrl-F4 закрывает подсказку</i>

note: xgettext: short form for: "type F4-key to complete the name"
en: 
    	<i>F4 to complete</i>
ru: 
    <i>F4 для автодополнения</i>

note: xgettext: short form for: "type shift-F4-keys to select the completion"
en: 
    	<i>⇧F4 to select</i>
ru: 
    <i>⇧F4 для выбора</i>

en: Expecting a single range
ru: Ожидается один диапазон

en: Wavy
ru: Волнистое

en: Low Single
ru: Одиночное низкое

en: Thin
ru: Тонкий

en: Ultralight
ru: Очень светлый

en: Light
ru: Светлый

en: Medium
ru: Средний

en: Semibold
ru: Полужирный

en: Ultrabold
ru: Очень жирный

en: Heavy
ru: Тяжёлый

en: Ultraheavy
ru: Очень тяжёлый

en: Increase Indent
ru: Увеличить отступ

en: Decrease Indent
ru: Уменьшить отступ

en: Wrap SORT
ru: Поместить в функцию SORT

en: A single selection is required.
ru: Требуется 1 выделенная область

en: An n⨯1 or 1⨯n selection is required.
ru: Требуется область выделения размером n⨯1 или 1⨯n.

en: There is no point in sorting a single cell.
ru: Нельзя отсортировать единственную ячейку.

en: The range to be sorted may not contain any merged cells.
ru: Сортируемый диапазон не может содержать объединенные ячейки.

en: Define Name
ru: Определить имя

en: Cannot jump to an invisible sheet
ru: Невозможно перейти на невидимый лист

en: Address
ru: Адрес

note: Translators: "%dC" is a very short format to indicate the number of full columns
en: %dC
ru: %dШ

note: Translators: "%dR" is a very short format to indicate the number of full rows
en: %dR
ru: %dВ

note: Translators: "%dR x %dC" is a very short format to indicate the number of rows and columns
en: %dR x %dC
ru: %dВ x %dШ

en: An unexplained error happened while saving.
ru: При сохранении произошла необъяснимая ошибка.

en: Can't open '%s' for writing: %s
ru: Невозможно открыть "%s" для записи: %s

en: Can't open '%s' for writing
ru: Невозможно открыть "%s" для записи.

en: Unsupported file format for file "%s"
ru: Неподдерживаемый формат файла «%s»

en: An unexplained error happened while opening %s
ru: При открытии %s произошла необъяснимая ошибка.

en: Book%d.%s
ru: Книга%d.%s

en: Graph
ru: График

en: Renaming sheet | Renaming %d sheets
ru[0]: Переименование %d листа
ru[1]: Переименование %d листов
ru[2]: Переименование %d листов

en: Adding sheet | Adding %d sheets
ru[0]: Добавление %d листа
ru[1]: Добавление %d листов
ru[2]: Добавление %d листов

note: * This is most likely just a sheet inserted, but it just * might be a compound operation.  Lie.
en: Inserting sheet | Inserting %d sheets
ru[0]: Вставка %d листа
ru[1]: Вставка %d листов
ru[2]: Вставка %d листов

en: Changing sheet tab colors
ru: Изменение цвета ярлыков

en: Changing sheet properties
ru: Изменение свойств листа

note: * This is most likely just a sheet delete, but it just * might be a compound operation.  Lie.
en: Deleting sheet | Deleting %d sheets
ru[0]: Удаление %d листа
ru[1]: Удаление %d листов
ru[2]: Удаление %d листов

en: Changing sheet order
ru: Изменение порядка листов

en: Reorganizing Sheets
ru: Реорганизация листов

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
ru: Существует несколько версий. Предполагается %d

en: workbook view attribute is incomplete
ru: атрибут просмотра рабочей книги является неполным

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
ru: Файл содержит противоречивый элемент SheetNameIndex.

en: Unknown filter operator "%s"
ru: Неизвестный оператор фильтра "%s"

en: Missing filter type
ru: Пропущенный тип фильтра

en: Malformed sheet filter condition
ru: Неверный формат условия фильтра листа

en: Unknown filter type "%s"
ru: Неизвестный тип фильтра "%s"

en: Invalid filter, missing Area
ru: Недопустимый фильтр, пропущена область

en: Unsupported object type '%s'
ru: Неподдерживаемый тип объекта "%s".

en: Gnumeric XML uncompressed (*.xml)
ru: Gnumeric XML несжатый (*.xml)

en: A button like template
ru: Шаблон похожий на кнопку

en: Gnumeric Team
ru: Команда Gnumeric

en: A 3D list template
ru: Шаблон трёхмерного листа

en: Cool
ru: Спокойный

en: Template with a 'cool' look
ru: Шаблон со "спокойным" видом

en: Simple
ru: Простой

en: A simple template with classical look and feel
ru: Простой шаблон с классическим видом

en: Trendy
ru: Модный

en: A classical yet colorful template
ru: Классический хотя и цветной шаблон

en: Banana
ru: Банан

en: A banana coloured template
ru: Шаблон в банановых цветах

en: Black
ru: Чёрный

en: Template with a black background
ru: Шаблон с чёрным фоном

en: Blue
ru: Синий

en: A colourful template with mainly blue and teal colours
ru: Цветной шаблон с синими и бирюзовыми цветами

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Orange template
ru: Оранжевый шаблон

en: Vanilla
ru: Крем

en: Template with vanilla colour
ru: Шаблон с кремовым цветом

en: Simple financial template
ru: Простой финансовый шаблон

en: Desert
ru: Пустыня

en: Desert colored financial template
ru: Финансовый шаблон в песчаных тонах

en: Ice
ru: Лёд

en: Financial style with cold border color
ru: Финансовый стиль с рамкой холодного цвета

en: Modern
ru: Модерн

en: Modern style with financial formatting
ru: Финансовое форматирование в современном стиле

en: Purple
ru: Пурпурный

en: Financial template with purple borders
ru: Финансовый шаблон с пурпурными рамками

en: An advanced colorless template
ru: Улучшенный бесцветный шаблон

en: Basic
ru: Обычный

en: A basic formal style
ru: Обычный формальный стиль

en: Empty
ru: Пустой

en: A fully empty template
ru: Полностью пустой шаблон

en: Table
ru: Таблица

en: Very simple table template with the same border everywhere
ru: Очень простой шаблон таблицы с одинаковыми рамками повсюду

en: A basic list
ru: Обычный лист

en: Green
ru: Зелёный

en: A green list template
ru: Шаблон в зелёных тонах

en: Lila
ru: Лиловый

en: Lila list template
ru: Шаблон с лиловыми полосами

en: A simple list template
ru: Простой шаблон для списка
