gnunet 0.10.1 - en to fr translation catalogue (80 entries)

en: Stopped %s.
fr: Arrêté %s.

en: Starting %s...
fr: En cous de démarrage %s…

en: Stopping %s...
fr: En cour d'arrêt %s…

en: Failed to resolve `%s': %s
fr: Résolution de « %s » échouée : %s

en: unknown
fr: inconnu

en: monitor mode
fr: mode moniteur

en: solver to use
fr: solveur utilisé

en: print logging
fr: afficher le journal

en: number of values
fr: nombre de valeurs

en: Failed to resolve `%s'
fr: Résolution de « %s » échouée

en: Unknown command `%s'
fr: Commande « %s » inconnue

en: #%u: `%s'
fr: #%u : « %s »

en: pa_stream_write() failed: %s
fr: pa_stream_write() échoué : %s

en: pa_stream_new() failed: %s
fr: pa_stream_new() échoué : %s

en: pa_stream_connect_playback() failed: %s
fr: pa_stream_connect_playback() échoué : %s

en: Wrong Spec
fr: Spécification incorrecte

en: pa_mainloop_new() failed.
fr: pa_mainloop_new() échoué.

en: pa_context_new() failed.
fr: pa_context_new() échoué.

en: pa_context_connect() failed: %s
fr: pa_context_connect() échoué : %s

en: pa_mainloop_run() failed.
fr: pa_mainloop_run() échoué.

en: opus_encode_float() failed: %s. Aborting
fr: opus_encode_float() échoué : %s. Annulation

en: pa_stream_peek() failed: %s
fr: pa_stream_peek() échoué : %s

en: pa_stream_get_buffer_attr() failed: %s
fr: pa_stream_get_buffer_attr() échoué : %s

en: pa_stream_connect_record() failed: %s
fr: pa_stream_connect_record() échoué : %s

en: ogg_stream_init() failed.
fr: ogg_stream_init() échoué.

en: # results found
fr: # résultats introuvables

en: # reserved
fr: # réservé

en: # cache size
fr: # taille du cache

en: Result %d, type %d:
    %.*s
fr: Resultat %d, type %d :
    %.*s

en: Must be a number
fr: Doit être un nombre

en: Invalid URI
fr: URI invalide

en: Internal error.
fr: Erreur interne.

en: Unrecognized URI type
fr: Type d’URI non reconnu

en: Publication of `%s' done
fr: Publication de « %s » terminée

en: Publishing `%s'
fr: Publication de « %s »

en: Publishing `%s' done.
fr: Publication de « %s » terminée.

en: URI is `%s'.
fr: L’URI est « %s ».

en: Could not open `%s'.
fr: Impossible d’ouvrir « %s ».

en: not indexed
fr: non indexé

en: add
fr: ajouter

en: del
fr: supprimer

en: Invalid URI `%s'
fr: URI invalide « %s »

en: add record
fr: ajouter un enregistrement

en: delete record
fr: suprimer un enregistrement

en: display records
fr: afficher les enregistrements

en: upnpc not found
fr: upnpc introuvable

en: Failed to start %s
fr: Échec du démarrage de %s

en: hash num
fr: numéro de hash

en: ibf size
fr: taille ibz

en: Invalid argument `%s'
fr: Argument invalide « %s »

en: Invalid topology: %s
fr: Topologie invalide : %s

en: %s is stopped
fr: %s est arrêté

en: %s is starting
fr: %s est en cours de démarrage

en: %s is stopping
fr: %s est en cours d'arrêt

en: %s is starting already
fr: %s est déjà en cours de démarrage

en: %s is stopping already
fr: %s est déjà arrêté

en: %s is started already
fr: %s est déjà démarré

en: %s is stopped already
fr: %s est déjà arrêté

en: %.s Unknown result code.
fr: %.s Code d'erreur inconnu

en: Connected to
fr: Connecté à

en: Disconnected from
fr: Déconnecté de

en: IPv4 support is %s
fr: Prise en charge d’IPv4 %s

en: IPv6 support is %s
fr: Prise en charge d’IPv6 %s

en: Using port %u
fr: Utilisation du port %u

en: SMTP: `%s' failed: %s.
fr: SNTP : « %s » échouée : %s.

en: # TCP sessions active
fr: # Session TCP active

en: No such user
fr: Aucun utilisateur trouvé

en: End of file
fr: Fin de fichier

en: ERROR
fr: ERREUR

en: WARNING
fr: AVERTISSEMENT

en: NONE
fr: AUCUN

en: INVALID
fr: INVALIDE

en: unknown address
fr: adresse inconnue

en: invalid address
fr: adresse invalide

en: 
    Finished!
fr: 
    Terminé !

en: Bad mask: %d
fr: Masque érroné : %d

en: Invalid format: `%s'
fr: fornat invalide : « %s »

en: # Active channels
fr: # Canaux actifs

en: Error creating tunnel
fr: Erreur de création du tunnel

en: Setup tunnels via VPN.
fr: Configurer des tunnels via VPN.
