GNU gnupg 2.1 - en to nb translation catalogue (2054 entries)

en: failed to acquire the pinentry lock: %s
nb: klarte ikke å skaffe pin-inntastingslås: %s

en: |pinentry-label|_Cancel
nb: |pinentry-label|_Avbryt

en: |pinentry-label|_Yes
nb: |pinentry-label|_Ja

en: |pinentry-label|_No
nb: |pinentry-label|_Nei

en: |pinentry-label|_Save in password manager
nb: |pinentry-label|_Lagre i passordbehandler

en: Do you really want to make your passphrase visible on the screen?
nb: Er du sikker på at du vil gjøre passordfrasen synlig på skjermen?

en: |pinentry-tt|Make passphrase visible
nb: |pinentry-tt|Gjør passordfrase synlig

en: |pinentry-tt|Hide passphrase
nb: |pinentry-tt|Skjul passordfrase

note: TRANSLATORS: This string is displayed by Pinentry as the label for the quality bar.
en: Quality:
nb: Kvalitet:

note: TRANSLATORS: This string is a tooltip, shown by pinentry when hovering over the quality bar.  Please use an appropriate string to describe what this is about.  The length of the tooltip is limited to about 900 characters.  If you do not translate this entry, a default english text (see source) will 
en: pinentry.qualitybar.tooltip
nb: Kvaliteten på teksten overfor. Spør administrator for mer informasjon om hvordan kvaliteten vurderes.

en: Please enter your PIN, so that the secret key can be unlocked for this session
nb: Skriv inn PIN-kode slik at hemmelig nøkkel kan låses opp for denne økta

en: Please enter your passphrase, so that the secret key can be unlocked for this session
nb: Skriv inn passordfrasen din, slik at hemmelig nøkkel kan låses opp for gjeldende økt

en: Passphrase:
nb: Passordfrase:

en: does not match - try again
nb: feil. Prøv igjen

note: TRANSLATORS: The string is appended to an error message in the pinentry.  The %s is the actual error message, the two %d give the current and maximum number of tries. Do not translate the "SETERROR" keyword.
en: SETERROR %s (try %d of %d)
nb: SETERROR %s (forsøk %d av %d)

en: Repeat:
nb: Gjenta:

en: PIN too long
nb: For lang PIN

en: Passphrase too long
nb: For lang passordfrase

en: Invalid characters in PIN
nb: Ugyldig tegn i PIN

en: PIN too short
nb: Koden er for kort

en: Bad PIN
nb: Ugyldig PIN

en: Bad Passphrase
nb: Ugyldig passordfrase

en: error getting serial number of card: %s
nb: feil under henting av kort-serienummer: %s

en: Please re-enter this passphrase
nb: Skriv inn denne passordfrasen på nytt

en: ssh keys greater than %d bits are not supported
nb: ssh-nøkler som er lenger enn %d bit støttes ikke

en: can't create '%s': %s
nb: klarte ikke å lage «%s»: %s

en: can't open '%s': %s
nb: klarte ikke å åpne «%s»: %s

en: detected card with S/N: %s
nb: oppdaget kort med serienummer %s

en: no authentication key for ssh on card: %s
nb: ingen ssh-autentiseringnøkkel på kort: %s

en: no suitable card key found: %s
nb: fant ingen passende kortnøkkel: %s

en: error getting list of cards: %s
nb: feil under henting av kortliste: %s

en: An ssh process requested the use of key%%0A  %s%%0A  (%s)%%0ADo you want to allow this?
nb: En ssh-prosess ber om tillatelse til å brukt nøkkel%%0A  %s%%0A  (%s)%%0AVil du tillate dette?

en: Allow
nb: Tillat

en: Deny
nb: Avvis

en: Please enter the passphrase for the ssh key%%0A  %F%%0A  (%c)
nb: Skriv inn passordfrase for ssh-nøkkel%%0A  %F%%0A  (%c)

en: Please enter a passphrase to protect the received secret key%%0A   %s%%0A   %s%%0Awithin gpg-agent's key storage
nb: Skriv inn passordfrase som skal brukes til å beskytte mottatt hemmelig nøkkel%%0A   %s%%0A   %s%%0Ai nøkkellageret for gpg-agent

en: failed to create stream from socket: %s
nb: klarte ikke å lage strøm av sokkel: %s

en: Please insert the card with serial number
nb: Sett inn kort med serienummer

en: Please remove the current card and insert the one with serial number
nb: Fjern gjeldende kort og sett inn kort med serienummer

en: Admin PIN
nb: Admin-PIN

en: Reset Code
nb: Tilbakestillingskode

en: Repeat this Reset Code
nb: Gjenta tilbakestillingskode

en: Repeat this PUK
nb: Gjenta PUK

en: Repeat this PIN
nb: Gjenta PIN

en: Reset Code not correctly repeated; try again
nb: Tilbakestillingskode ble ikke gjentatt korrekt. Prøv igjen

en: PUK not correctly repeated; try again
nb: PUK-kode ble ikke gjentatt korrekt. Prøv igjen

en: PIN not correctly repeated; try again
nb: PIN ble ikke gjentatt korrekt. Prøv igjen

en: Please enter the PIN%s%s%s to unlock the card
nb: Skriv inn PIN-kode%s%s%s for å låse opp kort

en: Enter new passphrase
nb: Skriv inn ny passordfrase

en: Take this one anyway
nb: Bruk denne likevel

en: You have not entered a passphrase!%0AAn empty passphrase is not allowed.
nb: Du har ikke skrevet inn en passordfrase.%0ATom passordfrase er ikke tillatt.

en: You have not entered a passphrase - this is in general a bad idea!%0APlease confirm that you do not want to have any protection on your key.
nb: Du har ikke skrevet inn en passordfrase. Dette er generelt ikke lurt.%0ABekreft at du ikke vil beskytte nøkkelen.

en: Yes, protection is not needed
nb: Ja, beskyttelse er unødvendig

en: A passphrase should be at least %u character long. | A passphrase should be at least %u characters long.
nb[0]: Passordfraser skal bestå av minst %u tegn.
nb[1]: Passordfraser skal bestå av minst %u tegn.

en: A passphrase should contain at least %u digit or%%0Aspecial character. | A passphrase should contain at least %u digits or%%0Aspecial characters.
nb[0]: Passordfraser bør inneholde minst %u siffer eller%%0Aspesialtegn.
nb[1]: Passordfraser bør inneholde minst %u sifre eller%%0Aspesialtegn.

en: A passphrase may not be a known term or match%%0Acertain pattern.
nb: Ikke bruk kjente ord, uttrykk eller kjente mønster%%0Ai passordfraser.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.
nb: Advarsel: du har skrevet inn en svak passordfrase.

en: Please enter the passphrase to%0Aprotect your new key
nb: Skriv inn passordfrase for å%0Abeskytte ny nøkkel

en: Please enter the new passphrase
nb: Skriv inn ny passordfrase

en: run in daemon mode (background)
nb: kjør som bakgrunnsprosess («daemon»)

en: run in server mode (foreground)
nb: kjør i tjenermodus (forgrunn)

en: run in supervised mode
nb: kjør i «supervised» modus

en: do not detach from the console
nb: ikke løsne fra konsoll

en: sh-style command output
nb: sh-utdata for kommandoer

en: csh-style command output
nb: csh-utdata for kommandoer

en: |FILE|read options from FILE
nb: |FIL|les valg fra valgt FIL

en: Options controlling the diagnostic output
nb: Styring av diagnostikk-utdata

en: verbose
nb: detaljert utskrift

en: be somewhat more quiet
nb: være noenlunde stille

en: |FILE|write server mode logs to FILE
nb: |FIL|skriv tjenermodus-logger til valgt FIL

en: Options controlling the configuration
nb: Oppsettsvalg

en: do not use the SCdaemon
nb: ikke bruk SCdaemon

en: |PGM|use PGM as the SCdaemon program
nb: |PGM|bruk PGN som SCdaemon-program

en: |NAME|accept some commands via NAME
nb: |NAME|godta enkelte kommandoer via «NAME»

en: ignore requests to change the TTY
nb: ignorer forespørsler om å bytte TTY

en: ignore requests to change the X display
nb: ignorer forespørsler om å bytte X-skjerm

en: enable ssh support
nb: slå på ssh-støtte

en: |ALGO|use ALGO to show ssh fingerprints
nb: |ALGO|bruk valgt ALGOritme til å vise ssh-fingeravtrykk

en: enable putty support
nb: slå på støtte for putty

en: Options controlling the security
nb: Sikkerhetsvalg

en: |N|expire cached PINs after N seconds
nb: |N|fjern hurtiglagrede PIN-koder etter N sekunder

en: |N|expire SSH keys after N seconds
nb: |N|SSH-nøkler utgår etter N antall sekunder

en: |N|set maximum PIN cache lifetime to N seconds
nb: |N|endre maksimal livstid for PIN-koder i hurtiglager til N antall sekunder

en: |N|set maximum SSH key lifetime to N seconds
nb: |N|endre maksimal livstid for SSH-nøkler til N antall sekunder

en: do not use the PIN cache when signing
nb: ikke bruk PIN-hurtiglager under signering

en: disallow the use of an external password cache
nb: ikke tillat bruk av eksternt passord-hurtiglager

en: disallow clients to mark keys as "trusted"
nb: ikke la klienter tillitsmarkere nøkler

en: allow presetting passphrase
nb: tillat valg av passordfrase på forhånd

en: Options enforcing a passphrase policy
nb: Valg som håndhever passordfrase-regler

en: do not allow bypassing the passphrase policy
nb: ikke tillat avvik fra passordregler

en: |N|set minimal required length for new passphrases to N
nb: |N|endre minimal passordfrase-lengde til N

en: |N|require at least N non-alpha characters for a new passphrase
nb: |N|krev at passordfraser inneholder minst N antall spesialtegn og tall

en: |FILE|check new passphrases against pattern in FILE
nb: |FIL|kontroller nye passordfraser mot mønster i valgt FIL

en: |N|expire the passphrase after N days
nb: |N|regn passord som ugyldig etter N antall dager

en: do not allow the reuse of old passphrases
nb: ikke tillat gjenbruk av gamle passordfraser

en: disallow caller to override the pinentry
nb: ikke la kaller overstyre PIN-inntasting

en: |PGM|use PGM as the PIN-Entry program
nb: |PGM|bruk PGM til inntasting av PIN-koder

en: |N|set the Pinentry timeout to N seconds
nb: |N|endre tidsavbrudd for PIN-inntasting til N antall sekunder

en: allow passphrase to be prompted through Emacs
nb: la brukeren skrive inn passordfrase via Emacs

note: TRANSLATORS: @EMAIL@ will get replaced by the actual bug reporting address.  This is so that we can change the reporting address without breaking the translations.
en: Please report bugs to <@EMAIL@>.
nb: Rapporter programfeil til <@EMAIL@>.

en: Usage: @GPG_AGENT@ [options] (-h for help)
nb: Bruk: @GPG_AGENT@ [valg] («-h» for hjelp)

en: Syntax: @GPG_AGENT@ [options] [command [args]]
    Secret key management for @GNUPG@
nb: Syntaks: @GPG_AGENT@ [valg] [kommando [arg]]
    Håndtering av hemmelige nøkler for @GNUPG@

en: invalid debug-level '%s' given
nb: «%s» er et ugyldig feilsøkingsnivå

en: selected digest algorithm is invalid
nb: valg kontrollsum-algoritme er ugyldig

en: reading options from '%s'
nb: leser valg fra «%s»

en: Note: '%s' is not considered an option
nb: Merk: «%s» regnes ikke som et valg

en: can't create socket: %s
nb: klarte ikke å lage sokkel: %s

en: socket name '%s' is too long
nb: sokkelnavnet «%s» er for langt

en: a gpg-agent is already running - not starting a new one
nb: en gpg-agent kjører allerede. Lar være å starte en ny

en: error getting nonce for the socket
nb: feil under henting av sokkel-anledning

en: error binding socket to '%s': %s
nb: feil under knytning av sokkel til «%s»: %s

en: can't set permissions of '%s': %s
nb: klarte ikke å endre tillatelser til «%s»: %s

en: listening on socket '%s'
nb: lytter på sokkel «%s»

en: can't create directory '%s': %s
nb: klarte ikke å lage mappa «%s»: %s

en: directory '%s' created
nb: mappa «%s» er opprettet

en: stat() failed for '%s': %s
nb: stat() mislyktes for «%s»: %s

en: can't use '%s' as home directory
nb: «%s» kan ikke brukes som hjemmemappe

en: error reading nonce on fd %d: %s
nb: feil under lesing av anledning på fd %d: %s

en: handler 0x%lx for fd %d started
nb: startet behandler 0x%lx for fd %d

en: handler 0x%lx for fd %d terminated
nb: avsluttet behandler 0x%lx for fd %d

en: ssh handler 0x%lx for fd %d started
nb: startet ssh-behandler 0x%lx for fd %d

en: ssh handler 0x%lx for fd %d terminated
nb: avsluttet ssh-behandler 0x%lx for fd %d

en: npth_pselect failed: %s - waiting 1s
nb: npth_pselect mislyktes: %s - venter 1s

en: %s %s stopped
nb: %s %s stoppet

en: no gpg-agent running in this session
nb: ingen gpg-agent kjører i gjeldende økt

en: @Options:
nb: @Valg:

en: Usage: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h for help)
nb: Bruk: gpg-preset-passphrase [valg] NØKKELGREP («-h» for hjelp)

en: Syntax: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Password cache maintenance
nb: Syntaks: gpg-preset-passphrase [valg] KEYGRIP
    Vedlikehold av hurtiglager for passord

en: @Commands:
nb: @Kommandoer:

en: @
    Options:
nb: @
    Valg:

en: Usage: gpg-protect-tool [options] (-h for help)
nb: Bruk: gpg-protect-tool [valg] («-h» for hjelp)

en: Syntax: gpg-protect-tool [options] [args]
    Secret key maintenance tool
nb: Syntaks: gpg-protect-tool [valg] [arg]
    Håndteringsverktøy for hemmelige nøkler

en: Please enter the passphrase to unprotect the PKCS#12 object.
nb: Skriv inn passordfrase for å låse opp PKCS#12-objekt.

en: Please enter the passphrase to protect the new PKCS#12 object.
nb: Skriv inn passordfrase for å låse nytt PKCS#12-objekt.

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the GnuPG system.
nb: Skriv inn passordfrase for å låse nytt importert objekt i GnuPG-systemet.

en: Please enter the passphrase or the PIN
    needed to complete this operation.
nb: Skriv inn passordfrase eller PIN-kode som
    kreves for å fullføre gjeldende handling.

en: cancelled
nb: avbrutt

en: error while asking for the passphrase: %s
nb: feil under spørring etter passordfrase: %s

en: error opening '%s': %s
nb: feil under åpning av «%s»: %s

en: file '%s', line %d: %s
nb: fil «%s», linje %d: %s

en: statement "%s" ignored in '%s', line %d
nb: uttrykk «%s» ignorert i «%s», linje %d

en: system trustlist '%s' not available
nb: system-tillitsliste «%s» er ikke tilgjengelig

en: bad fingerprint in '%s', line %d
nb: ugyldig fingeravtrykk i «%s», linje %d

en: invalid keyflag in '%s', line %d
nb: ugyldig nøkkelvalg i «%s», linje %d

en: error reading '%s', line %d: %s
nb: feil under lesing av «%s», linje %d: %s

en: error reading list of trusted root certificates
nb: feil under lesing av liste over tillitsmerkede rotsertifikater

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The "%s
en: Do you ultimately trust%%0A  "%s"%%0Ato correctly certify user certificates?
nb: Stoler du fullstendig på at%%0A  «%s»%%0Asertifiserer brukersertifikater korrekt?

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The sec
en: Please verify that the certificate identified as:%%0A  "%s"%%0Ahas the fingerprint:%%0A  %s
nb: Kontroller at sertifikatet%%0A  «%s»%%0Ahar fingeravtrykket%%0A  %s

note: TRANSLATORS: "Correct" is the label of a button and intended to be hit if the fingerprint matches the one of the CA.  The other button is "the default "Cancel" of the Pinentry.
en: Correct
nb: Riktig

en: Wrong
nb: Feil

en: Note: This passphrase has never been changed.%0APlease change it now.
nb: Merk: denne passordfrasen har aldri blitt endret.%0AEndre den umiddelbart.

en: This passphrase has not been changed%%0Asince %.4s-%.2s-%.2s.  Please change it now.
nb: Denne passordfrasen har ikke blitt endret%%0Asiden %.4s-%.2s-%.2s. Endre den umiddelbart.

en: Change passphrase
nb: Endre passordfrase

en: I'll change it later
nb: Jeg endrer senere

en: Do you really want to delete the key identified by keygrip%%0A  %s%%0A  %%C%%0A?
nb: Er du sikker på at du vil slette nøkkel med nøkkelgrep%%0A  %s%%0A  %%C%%0A?

en: Delete key
nb: Slett nøkkel

en: Warning: This key is also listed for use with SSH!
    Deleting the key might remove your ability to access remote machines.
nb: Advarsel: denne nøkkelen brukes også som SSH-nøkkel.
    Hvis du sletter nøkkelen, kan du miste tilgang til én eller flere eksterne maskiner.

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
nb: DSA krever at kontrollsummen er multipliserbar med 8 bit

en: %s key uses an unsafe (%u bit) hash
nb: %s nøkkel bruker utrygg kontrollsum (%u bit)

en: a %zu bit hash is not valid for a %u bit %s key
nb: kontrollsum på %zu bit er ugyldig for %u-bits %s-nøkler

en: checking created signature failed: %s
nb: kontroll av opprettet signatur mislyktes: %s

en: secret key parts are not available
nb: hemmelige nøkkeldeler er ikke tilgjenglig

en: public key algorithm %d (%s) is not supported
nb: offentlig nøkkelalgoritme %d (%s) støttes ikke

en: protection algorithm %d (%s) is not supported
nb: beskyttelsesalgoritme %d (%s) støttes ikke

en: protection hash algorithm %d (%s) is not supported
nb: kontrollsum-algoritme for beskyttelse %d (%s) støttes ikke

en: error creating a pipe: %s
nb: feil under opprettelse av datarør: %s

en: error creating a stream for a pipe: %s
nb: feil under opprettelse av strøm for datarør: %s

en: error forking process: %s
nb: feil under kopiering av prosess: %s

en: waiting for process %d to terminate failed: %s
nb: prosess %d avsluttet ikke i tide: %s

en: error running '%s': probably not installed
nb: feil under kjøring av «%s». Programmet er sannsynligvis ikke installert

en: error running '%s': exit status %d
nb: feil under kjøring av «%s». Avslutningskode %d

en: error running '%s': terminated
nb: feil under kjøring av «%s». Avsluttet

en: waiting for processes to terminate failed: %s
nb: venting på avslutning av prosesser mislyktes: %s

en: error getting exit code of process %d: %s
nb: feil under henting av prosess-avslutningskode %d: %s

en: can't connect to '%s': %s
nb: klarte ikke å koble til «%s»: %s

en: problem setting the gpg-agent options
nb: klarte ikke å sette opp valg for gpg-agent

en: can't disable core dumps: %s
nb: klarte ikke å slå av kjernedump: %s

en: Warning: unsafe ownership on %s "%s"
nb: Advarsel: utrygt eierskap til %s «%s»

en: Warning: unsafe permissions on %s "%s"
nb: Advarsel: utrygge tillatelser til %s «%s»

en: waiting for file '%s' to become accessible ...
nb: venter på at fila «%s» skal bli tilgjengelig …

en: renaming '%s' to '%s' failed: %s
nb: klarte ikke å gi «%s» det nye navnet «%s»: %s

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: yes
nb: ja

en: yY
nb: jJ

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: no
nb: nei

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: quit
nb: avslutt

en: qQ
nb: aA

en: out of core in secure memory while allocating %lu bytes
nb: kjernen i sikkert minne ble full under tildeling av %lu byte

en: out of core while allocating %lu bytes
nb: kjernen ble full under tildeling av %lu byte

en: error allocating enough memory: %s
nb: feil under tildeling av minne: %s

en: %s:%u: obsolete option "%s" - it has no effect
nb: %s:%u: valget «%s» er utgått, og har nå ingen effekt

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect
nb: ADVARSEL: valget «%s%s» er utgått, og har ingen effekt

en: no running gpg-agent - starting '%s'
nb: ingen kjørende gpg-agent. Starter «%s»

en: connection to agent is in restricted mode
nb: kobler til agent i begrenset modus

en: no running Dirmngr - starting '%s'
nb: ingen kjørende Dirmngr. Starter «%s»

note: TRANSLATORS: Copy the prefix between the vertical bars verbatim.  It will not be printed.
en: |audit-log-result|Good
nb: |audit-log-result|Bra

en: |audit-log-result|Bad
nb: |audit-log-result|Dårlig

en: |audit-log-result|Not supported
nb: |audit-log-result|Støttes ikke

en: |audit-log-result|No certificate
nb: |audit-log-result|Ingen sertifikat

en: |audit-log-result|Not enabled
nb: |audit-log-result|Ikke i bruk

en: |audit-log-result|Error
nb: |audit-log-result|Feil

en: |audit-log-result|Not used
nb: |audit-log-result|Ikke brukt

en: |audit-log-result|Okay
nb: |audit-log-result|Ok

en: |audit-log-result|Skipped
nb: |audit-log-result|Hoppet over

en: |audit-log-result|Some
nb: |audit-log-result|Noe

en: Certificate chain available
nb: Sertifikatkjede tilgjengelig

en: root certificate missing
nb: rotsertifikat mangler

en: Data encryption succeeded
nb: Datakryptering fullført

en: Data available
nb: Data tilgjengelig

en: Session key created
nb: Øktnøkkel opprettet

en: algorithm: %s
nb: algoritme: %s

en: unsupported algorithm: %s
nb: ustøttet algoritme: %s

en: seems to be not encrypted
nb: ser ikke ut til å være kryptert

en: Number of recipients
nb: Antall mottakere

en: Recipient %d
nb: Mottaker %d

en: Data signing succeeded
nb: Datasignering fullført

en: data hash algorithm: %s
nb: summeringsalgoritme for data: %s

en: Signer %d
nb: Undertegnet %d

en: attr hash algorithm: %s
nb: summeringsalgoritme for attributter: %s

en: Data decryption succeeded
nb: Datadekryptering fullført

en: Encryption algorithm supported
nb: Krypteringsalgoritme støttes

en: Data verification succeeded
nb: Databekreftelse vellykket

en: Signature available
nb: Signatur tilgjengelig

en: Parsing data succeeded
nb: Datatolkning fullført

en: bad data hash algorithm: %s
nb: ugyldig summeringsalgoritme for data: %s

en: Signature %d
nb: Signatur %d

en: Certificate chain valid
nb: Sertifikatkjede gyldig

en: Root certificate trustworthy
nb: Rotsertifikat regnes som troverdig

en: no CRL found for certificate
nb: fant ingen sertifikat-CRL

en: the available CRL is too old
nb: tilgjengelig CRL er for gammel

en: CRL/OCSP check of certificates
nb: CRL-/OCSP-sertifikatkontroll

en: Included certificates
nb: Inkluderte sertifikater

en: No audit log entries.
nb: Ingen elementer i revisjonslogg.

en: Unknown operation
nb: Ukjent handling

en: Gpg-Agent usable
nb: Gpg-Agent kan brukes

en: Dirmngr usable
nb: Dirmngr kan brukes

en: No help available for '%s'.
nb: Ingen hjelp tilgjengelig for «%s»

en: ignoring garbage line
nb: ignorerer ubrukelig linje

en: [none]
nb: [ingen]

en: invalid radix64 character %02x skipped
nb: hoppet over ugyldig radix64-tegn %02x

en: argument not expected
nb: uforventet argument

en: read error
nb: lesefeil

en: keyword too long
nb: nøkkelord er for langt

en: missing argument
nb: argument mangler

en: invalid argument
nb: ugydig argument

en: invalid command
nb: ugyldig kommando

en: invalid alias definition
nb: ugyldig aliasdefinisjon

en: out of core
nb: kjernen er full

en: invalid option
nb: ugyldig valg

en: missing argument for option "%.50s"
nb: valget «%.50s» mangler et argument

en: invalid argument for option "%.50s"
nb: ugyldig argument for valget «%.50s»

en: option "%.50s" does not expect an argument
nb: valget «%.50s» skal ikke brukes med argumenter

en: invalid command "%.50s"
nb: kommandoen «%.50s» er ugyldig

en: option "%.50s" is ambiguous
nb: valget «%.50s» er flertydig

en: command "%.50s" is ambiguous
nb: kommandoen «%.50s» er flertydig

en: invalid option "%.50s"
nb: valget «%.50s» er ugyldig

en: Note: no default option file '%s'
nb: Merk: standardvalg-fil «%s» finnes ikke

en: option file '%s': %s
nb: valgfil «%s»: %s

en: conversion from '%s' to '%s' not available
nb: konvertering fra «%s» til «%s» er ikke tilgjengelig

en: iconv_open failed: %s
nb: iconv_open mislyktes: %s

en: conversion from '%s' to '%s' failed: %s
nb: konvertering fra «%s» til «%s» mislyktes: %s

en: failed to create temporary file '%s': %s
nb: klarte ikke å lage midlertidig fil «%s»: %s

en: error writing to '%s': %s
nb: feil under skriving til «%s»: %s

en: removing stale lockfile (created by %d)
nb: fjerner ødelagt låsfil (laget av %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
nb: venter på lås (holdt igjen av %d%s) %s …

en: (deadlock?)
nb: (vranglås?)

en: lock '%s' not made: %s
nb: lås «%s» ikke opprettet: %s

en: waiting for lock %s...
nb: venter på lås %s …

en: %s is too old (need %s, have %s)
nb: %s er for gammel (krever %s, har %s)

en: invalid armor header:
nb: ugyldig armorheader:

en: armor header:
nb: armorheader:

en: invalid clearsig header
nb: ugyldig clearsigheader

en: unknown armor header:
nb: ukjent skjold-hode:

en: nested clear text signatures
nb: nøstede klartekst-signaturer

en: unexpected armor:
nb: uforventet armering:

en: invalid dash escaped line:
nb: ugyldig bindestrekbeskyttet linje:

en: invalid radix64 character %02X skipped
nb: hoppet over ugyldig radix64-tegn %02x

en: premature eof (no CRC)
nb: for tidlig eof (ingen CRC)

en: premature eof (in CRC)
nb: for tidlig eof (i CRC)

en: malformed CRC
nb: feilformatert CRC

en: CRC error; %06lX - %06lX
nb: CRC-feil; %06lX - %06lX

en: premature eof (in trailer)
nb: for tidlig eof (på sluttlinje)

en: error in trailer line
nb: feil på etterfølgende linje

en: no valid OpenPGP data found.
nb: fant ingen gyldig OpenPGP-data.

en: invalid armor: line longer than %d characters
nb: ugyldig armor: linje lengre enn %d tegn

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
nb: anført utskrivbart tegn i armor. Noen har antakeligvis brukt en feiloppsatt e-posttjener

en: [ not human readable (%zu bytes: %s%s) ]
nb: [ ikke menneskevennlig (%zu byte: %s%s) ]

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
nb: notatnavn kan bare inneholde utskrivbare tegn og mellomrom, og må slutte med «=»

en: a user notation name must contain the '@' character
nb: bruker-notatnavn må inneholde tegnet «@»

en: a notation name must not contain more than one '@' character
nb: notatnavn kan ikke inneholde flere enn ett «@»-tegn

en: a notation value must not use any control characters
nb: notatverdier kan ikke inneholde kontrolltegn

en: a notation name may not contain an '=' character
nb: notatnavn kan ikke inneholde tegnet «=»

en: a notation name must have only printable characters or spaces
nb: notatnavn skal bare inneholde utskrivbare tegn og evt. mellomrom

en: WARNING: invalid notation data found
nb: ADVARSEL: fant ugyldig notatdata

en: failed to proxy %s inquiry to client
nb: klarte ikke å videresende %s forespørsel til klient

en: Enter passphrase:
nb: Skriv inn passordfrase:

en: error getting version from '%s': %s
nb: feil under henting av versjon fra «%s»: %s

en: server '%s' is older than us (%s < %s)
nb: tjener «%s» er eldre enn oss (%s < %s)

en: WARNING: %s
nb: ADVARSEL: %s

en: Note: Outdated servers may lack important security fixes.
nb: Merk: Utdaterte tjenere kan mangle viktige sikkerhetsfunksjoner.

en: Note: Use the command "%s" to restart them.
nb: Merk: Bruk kommandoen «%s» for å starte dem på nytt.

en: %s is not compliant with %s mode
nb: %s kan ikke brukes i %s-modus

en: no dirmngr running in this session
nb: ingen dirmngr kjører i gjeldende økt

en: OpenPGP card not available: %s
nb: OpenPGP-kort er ikke tilgjengelig: %s

en: OpenPGP card no. %s detected
nb: Oppdaget OpenPGP-kortnummer %s

en: can't do this in batch mode
nb: du kan ikke gjøres dette i buntmodus

en: This command is only available for version 2 cards
nb: Denne kommandoen er bare tilgjengelig for kort av versjon 2

en: Reset Code not or not anymore available
nb: Tilbakestillingskode er ikke tilgjengelig

en: Your selection?
nb: Ditt valg?

en: [not set]
nb: [ikke valgt]

en: not forced
nb: ikke tvunget

en: forced
nb: tvunget

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
nb: Feil: Bare ren ASCII er foreløpig tillatt.

en: Error: The "<" character may not be used.
nb: Feil: tegnet «<» kan ikke brukes.

en: Error: Double spaces are not allowed.
nb: Feil: Doble mellomrom er ikke tillatt.

en: Cardholder's surname:
nb: Kortholders etternavn:

en: Cardholder's given name:
nb: Kortholders fornavn:

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
nb: Feil: Det kombinerte navnet er for langt (grensa går ved %d tegn).

en: URL to retrieve public key:
nb: Adresse for henting av offentlig nøkkel:

en: error reading '%s': %s
nb: feil under lesing av «%s»: %s

en: error writing '%s': %s
nb: feil under skriving av «%s»: %s

en: Login data (account name):
nb: Logindata (kontonavn):

en: Private DO data:
nb: Privat DO-data:

en: Language preferences:
nb: Språkoppsett:

en: Error: invalid length of preference string.
nb: Feil: oppsettsstreng har ugyldig lengde.

en: Error: invalid characters in preference string.
nb: Feil: oppsettsstreng inneholder ugyldige tegn.

en: Error: invalid response.
nb: Feil: ugyldig svar.

en: CA fingerprint:
nb: CA-fingeravtrykk:

en: Error: invalid formatted fingerprint.
nb: Feil: feilformatert fingeravtrykk.

en: key operation not possible: %s
nb: klarte ikke å utføre nøkkelhandling: %s

en: not an OpenPGP card
nb: ikke et OpenPGP-kort

en: error getting current key info: %s
nb: feil under henting av nøkkelinfo: %s

en: Replace existing key? (y/N)
nb: Erstatte eksisterende nøkkel? (j/N)

en: Note: There is no guarantee that the card supports the requested size.
          If the key generation does not succeed, please check the
          documentation of your card to see what sizes are allowed.
nb: MERK: Det er ingen garanti for at kortet støtter forespurt størrelse.
          Se dokumentasjon for kortet du bruker og finn ut hvilke størrelser 
          det tillater hvis nøkkelgenerering mislykkes.

en: What keysize do you want? (%u)
nb: Hvor stor skal nøkkelen være? (%u)

en: rounded up to %u bits
nb: rundet opp til %u bit

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
nb: %s nøkkelstørrelser må ligge i rekkevidden %u-%u

en: Please select what kind of key you want:
nb: Velg hvilken type nøkkel du vil ha:

en: Invalid selection.
nb: Ugyldig valg.

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
nb: Kortet blir nå satt opp på nytt for å lage nøkkel på %u bit

en: This command is not supported by this card
nb: Denne kommandoen støttes ikke av dette kortet

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
nb: Lage sikkerhetskopi av krypteringsnøkler utenfor kortet? (J/n)

en: Note: keys are already stored on the card!
nb: MERK: det ligger allerede nøkler på kortet.

en: Replace existing keys? (y/N)
nb: Erstatte eksisterende nøkler? (j/N)

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = '%s'     Admin PIN = '%s'
    You should change them using the command --change-pin
nb: PIN-koder fra fabrikk:
       PIN = «%s»     Admin-PIN = «%s»
    Du bør endre disse med kommandoen «--change-pin»

en: Please select the type of key to generate:
nb: Velg hvilken type nøkkel du vil lage:

en:    (1) Signature key
nb:    (1) Signaturnøkkel

en:    (2) Encryption key
nb:    (2) Krypteringsnøkkel

en:    (3) Authentication key
nb:    (3) Autentiseringsnøkkel

en: Please select where to store the key:
nb: velg hvor nøkkelen skal lagres:

en: KEYTOCARD failed: %s
nb: KEYTOCARD mislyktes: %s

en: Note: This command destroys all keys stored on the card!
nb: Merk: denne kommandoen ødelegger alle nøkler på kortet.

en: Continue? (y/N)
nb: Vil du fortsette? (j/N)

en: Really do a factory reset? (enter "yes")
nb: Er du sikker på at du vil gjenopprette fabrikkoppsett? (skriv «ja»)

en: quit this menu
nb: gå ut av denne menyen

en: show admin commands
nb: vis admin-kommandoer

en: show this help
nb: vis denne hjelpeteksten

en: list all available data
nb: vis alle tilgjengelige data

en: change card holder's name
nb: endre kortholders navn

en: change URL to retrieve key
nb: endre adresse for å hente nøkkel

en: fetch the key specified in the card URL
nb: hent nøkkel som ligger i kortets adresse

en: change the login name
nb: endre brukernavn

en: change the language preferences
nb: endre språkoppsett

en: change a CA fingerprint
nb: endre CA-fingeravtrykk

en: toggle the signature force PIN flag
nb: slå av på tvungen bruk av signatur-PIN

en: generate new keys
nb: lag nye nøkler

en: menu to change or unblock the PIN
nb: meny for å endre eller fjerne blokkering av PIN

en: verify the PIN and list all data
nb: bekrefte PIN og vise alle data

en: unblock the PIN using a Reset Code
nb: fjern PIN-blokkering med en tilbakestillingskode

en: destroy all keys and data
nb: ødelegg alle nøkler og data

en: gpg/card>
nb: gpg/kort>

en: Admin-only command
nb: Admin-reservert kommando

en: Admin commands are allowed
nb: Admin-kommandoer er tillatt

en: Admin commands are not allowed
nb: Admin-kommandoer er ikke tillatt

en: Invalid command  (try "help")
nb: Ugyldig kommando  (prøv «help»)

en: --output doesn't work for this command
nb: «--output» virker ikke med denne kommandoen

en: can't open '%s'
nb: klarte ikke å åpne «%s»

en: key "%s" not found: %s
nb: fant ikke nøkkelen «%s»: %s

en: error reading keyblock: %s
nb: feil under lesing av nøkkelblokk: %s

en: key "%s" not found
nb: fant ikke nøkkelen «%s»

en: (unless you specify the key by fingerprint)
nb: (med mindre du oppgir nøkkel ved hjelp av fingeravtrykk)

en: can't do this in batch mode without "--yes"
nb: du må bruke «--yes» for å gjøre dette i buntmodus

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
nb: Vil du slette denne nøkkelen fra nøkkelknippet? (j/N)

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
nb: Dette er en hemmelig nøkkel. Er du sikker på at du vil slette den? (j/N)

en: deleting secret %s failed: %s
nb: sletting av hemmelig nøkkel %s mislyktes: %s

en: key
nb: nøkkel

en: subkey
nb: undernøkkel

en: update failed: %s
nb: oppdatering mislyktes: %s

en: deleting keyblock failed: %s
nb: sletting av nøkkelblokk mislyktes: %s

en: ownertrust information cleared
nb: informasjon om eiertillit er fjernet

en: there is a secret key for public key "%s"!
nb: det finnes en hemmelig nøkkel for offentlig nøkkel «%s».

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
nb: bruk valget «--delete-secret-keys» for å slette den først.

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: tvungen bruk av symmetrisk krypt.metode %s (%d) bryter med mottakers oppsett

en: error creating passphrase: %s
nb: feil under opprettelse av passordfrase: %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
nb: klarte ikke å bruke symmetrisk ESK-pakke på grunn av S2K-modus

en: using cipher %s
nb: bruker krypteringsmetode %s

en: '%s' already compressed
nb: «%s» er allerede komprimert

en: WARNING: '%s' is an empty file
nb: ADVARSEL: «%s» er en tom fil

en: cipher algorithm '%s' may not be used in %s mode
nb: du kan ikke bruke algoritme «%s» i %s-modus

en: digest algorithm '%s' may not be used in %s mode
nb: du kan ikke bruke algoritme «%s» i %s-modus

en: WARNING: key %s is not suitable for encryption in %s mode
nb: ADVARSEL: nøkkel %s egner seg ikke for kryptering i %s-modus

en: reading from '%s'
nb: leser fra «%s»

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: tvungen bruk av komprimeringsalgoritme %s (%d) bryter med mottakers oppsett

en: %s/%s encrypted for: "%s"
nb: %s/%s kryptert for: «%s»

en: option '%s' may not be used in %s mode
nb: du kan ikke bruke valget «%s» i %s-modus

en: %s encrypted data
nb: %s krypterte data

en: encrypted with unknown algorithm %d
nb: kryptert med en ukjent algoritme %d

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
nb: ADVARSEL: meldinga ble kryptert med svak nøkkel for symmetrisk krypteringsmetode.

en: problem handling encrypted packet
nb: problem ved håndtering av kryptert pakke

en: no remote program execution supported
nb: fjernutføring av programmer er ikke støttet

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
nb: eksterne programkall er slått av på grunn av utrygge tillatelser til oppsettsfil

en: this platform requires temporary files when calling external programs
nb: denne plattformen krever midlertidige filer ved kall på eksterne programmer

en: unable to execute program '%s': %s
nb: klarte ikke å kjøre «%s»: %s

en: unable to execute shell '%s': %s
nb: klarte ikke å kjøre skallet «%s»: %s

en: system error while calling external program: %s
nb: systemfeil under kall på eksternt program: %s

en: unnatural exit of external program
nb: unaturlig avslutning av eksternt program

en: unable to execute external program
nb: klarte ikke å kjøre eksternt program

en: unable to read external program response: %s
nb: klarte ikke å lese reponsen fra eksternt program: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) '%s': %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å fjerne midlertidig fil (%s) «%s»: %s

en: WARNING: unable to remove temp directory '%s': %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å fjerne midlertidig mappe «%s»: %s

en: export signatures that are marked as local-only
nb: eksportere signaturer som er markert som bare-lokale

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
nb: eksporter bruker-id-er (generelt foto-id-er)

en: export revocation keys marked as "sensitive"
nb: eksporter opphevelsesnøkler markert som «sensitive»

en: remove unusable parts from key during export
nb: fjern ubrukelige deler fra nøkkelen under eksportering

en: remove as much as possible from key during export
nb: fjern så mye som mulig fra nøkkelen under eksportering

en: use the GnuPG key backup format
nb: bruk GnuPG-format til sikkerhetskopiering av nøkkel

en:  - skipped
nb: . Hoppet over

en: writing to '%s'
nb: skriver til «%s»

en: key %s: key material on-card - skipped
nb: nøkkel %s: nøkkelmateriell på kort - hoppet over

en: exporting secret keys not allowed
nb: eksportering av hemmelige nøkler er ikke tillatt

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
nb: nøkkel %s: PGP 2.x-aktig nøkkel - hoppet over

en: WARNING: nothing exported
nb: ADVARSEL: ingenting eksportert

en: error creating '%s': %s
nb: feil under oppretting av «%s»: %s

en: [User ID not found]
nb: [Fant ikke bruker-ID]

en: automatically retrieved '%s' via %s
nb: hentet «%s» via %s automatisk

en: error retrieving '%s' via %s: %s
nb: feil under henting av «%s» via %s: %s

en: No fingerprint
nb: Ingen fingeravtrykk

en: secret key "%s" not found: %s
nb: fant ikke hemmelig nøkkel «%s»: %s

en: (check argument of option '%s')
nb: (kontroller argument for valget «%s»)

en: Warning: not using '%s' as default key: %s
nb: Advarsel: bruker ikke «%s» som forvalgt nøkkel: %s

en: using "%s" as default secret key for signing
nb: bruker «%s» som forvalgt hemmelig signeringsnøkkel

en: all values passed to '%s' ignored
nb: alle verdier som sendes til «%s» blir ignorert

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
nb: Ugyldig nøkkel %s gjort gyldig av --allow-non-selfsigned-uid

en: using subkey %s instead of primary key %s
nb: bruker undernøkkel %s i stedet for primærnøkkel %s

en: valid values for option '%s':
nb: følgende verdier er gyldige for «%s»:

en: make a signature
nb: lag signatur

en: make a clear text signature
nb: lag klartekst-signatur

en: make a detached signature
nb: lag adskilt signatur

en: encrypt data
nb: krypter data

en: encryption only with symmetric cipher
nb: krypter data (symmetrisk)

en: decrypt data (default)
nb: dekrypter data (forvalgt)

en: verify a signature
nb: bekreft signatur

en: list keys
nb: vis nøkler

en: list keys and signatures
nb: vis nøkler og signaturer

en: list and check key signatures
nb: vis og kontroller nøkkelsignaturer

en: list keys and fingerprints
nb: vis nøkler og fingeravtrykk

en: list secret keys
nb: vis hemmelige nøkler

en: generate a new key pair
nb: lag nytt nøkkelpar

en: quickly generate a new key pair
nb: lag nytt nøkkelpar raskt

en: quickly add a new user-id
nb: legg til en ny bruker-ID raskt

en: quickly revoke a user-id
nb: opphev bruker-ID raskt

en: quickly set a new expiration date
nb: endre utløpsdato raskt

en: full featured key pair generation
nb: fullverdig generering av nøkkelpar

en: generate a revocation certificate
nb: lag opphevelsessertifikat

en: remove keys from the public keyring
nb: fjern nøkler fra offentlig nøkkelknippe

en: remove keys from the secret keyring
nb: fjern nøkler fra hemmelig nøkkelknippe

en: quickly sign a key
nb: hurtigsigner nøkkel

en: quickly sign a key locally
nb: hurtigsigner nøkkel lokalt

en: sign a key
nb: signer nøkkel

en: sign a key locally
nb: signer nøkkel lokalt

en: sign or edit a key
nb: signer eller rediger nøkkel

en: change a passphrase
nb: endre passordfrase

en: export keys
nb: eksporter nøkler

en: export keys to a keyserver
nb: eksporter nøkler til nøkkeltjener

en: import keys from a keyserver
nb: importer nøkler fra nøkkeltjener

en: search for keys on a keyserver
nb: søk etter nøkler på nøkkeltjener

en: update all keys from a keyserver
nb: oppdater alle nøkler fra nøkkeltjener

en: import/merge keys
nb: importer/slå sammen nøkler

en: print the card status
nb: vis kortstatus

en: change data on a card
nb: endre data på kort

en: change a card's PIN
nb: endre PIN på kort

en: update the trust database
nb: oppdater tillitsdatabase

en: print message digests
nb: skriv ut kontrollsum av melding

en: run in server mode
nb: kjør i tjenermodus

en: |VALUE|set the TOFU policy for a key
nb: |VERDI|endre TOFU-regler for nøkkel

en: |NAME|use NAME as default secret key
nb: |NAVN|bruk valgt NAVN som forvalgt hemmelig nøkkel

en: |NAME|encrypt to user ID NAME as well
nb: |NAVN|krypter også til valgt bruker-id-NAVN

en: |SPEC|set up email aliases
nb: |SPES|sett opp e-post-alias

en: use strict OpenPGP behavior
nb: bruk streng OpenPGP-oppførsel

en: do not make any changes
nb: ikke utfør valgte endringer

en: prompt before overwriting
nb: spør før overskriving

en: create ascii armored output
nb: lag ASCII-beskyttet utdata

en: |FILE|write output to FILE
nb: |FILE|skriv utdata til valgt FIL

en: use canonical text mode
nb: bruk kanonisk tekstmodus

en: |N|set compress level to N (0 disables)
nb: |N|endre komprimeringsnivå til N (0 for å slå av)

en: |MECHANISMS|use MECHANISMS to locate keys by mail address
nb: |MEKANISMER|bruk valgte MEKANISME til å finne nøkler med e-postadresse

en: disable all access to the dirmngr
nb: slå av all tilgang til dirmngr

en: |USER-ID|encrypt for USER-ID
nb: |BRUKER-ID|krypter for valgt BRUKER-ID

en: |USER-ID|use USER-ID to sign or decrypt
nb: |BRUKER-ID|bruk valgt BRUKER-ID til å signere eller dekryptere

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
nb: @
    (Se bruksanvisning for en fullstendig liste over alle kommandoer og valg)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clear-sign [file]        make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
nb: @
    Eksempler:
    
     -se -r Bob [fil]           signer og krypter for brukeren Bob
     --clear-sign [fil]          lag klartekst-signatur
     --detach-sign [fil]        lag adskilt signatur
     --list-keys [navn]         vis nøkler
     --fingerprint [navn]       vis fingeravtrykk

en: Usage: @GPG@ [options] [files] (-h for help)
nb: Bruk: @GPG@ [valg] [filer] (-h for hjelp)

en: Syntax: @GPG@ [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt
    Default operation depends on the input data
nb: Syntaks: gpg [valg] [filer]
    Signer, kontroller, krypter eller dekrypter.
    Forvalgt handling avhenger av inndata.

en: 
    Supported algorithms:
nb: 
    Støttede algoritmer:

en: Pubkey:
nb: Off. nøkkel:

en: Cipher:
nb: Kryptering:

en: Compression:
nb: Komprimering:

en: usage: %s [options] %s
nb: bruk: %s [valg] %s

en: conflicting commands
nb: motstridende kommandoer

en: no = sign found in group definition '%s'
nb: fant ingen «=»-tegn i gruppedefinisjon «%s»

en: WARNING: unsafe ownership on homedir '%s'
nb: ADVARSEL: utrygt eierskap til hjemmemappe «%s»

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file '%s'
nb: ADVARSEL: utrygt eierskap til oppsettsfil «%s»

en: WARNING: unsafe ownership on extension '%s'
nb: ADVARSEL: utrygt eierskap til utvidelse «%s»

en: WARNING: unsafe permissions on homedir '%s'
nb: ADVARSEL: utrygge tillatelser til hjemmemappe «%s»

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file '%s'
nb: ADVARSEL: utrygge tillatelser til oppsettsfil «%s»

en: WARNING: unsafe permissions on extension '%s'
nb: ADVARSEL: utrygge tillatelser til utvidelse «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir '%s'
nb: ADVARSEL: utrgt eierskap til foreldermapper av hjemmemappe «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file '%s'
nb: ADVARSEL: utrgt eierskap til foreldermapper av oppsettsfil «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension '%s'
nb: ADVARSEL: utrgt eierskap til foreldermapper av utvidelse «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir '%s'
nb: ADVARSEL: utrygge tillatelser til foreldermapper av hjemmemappe «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file '%s'
nb: ADVARSEL: utrygge tillatelser til foreldermapper av oppsettsfil «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension '%s'
nb: ADVARSEL: utrygge tillatelser til foreldermapper av utvidelse «%s»

en: unknown configuration item '%s'
nb: oppsettselementet «%s» er ukjent

en: display photo IDs during key listings
nb: vis foto-id-er i nøkkelvisning

en: show key usage information during key listings
nb: vis informasjon om nøkkelbruk i nøkkelvisning

en: show policy URLs during signature listings
nb: vis regeladresser i signaturvisning

en: show all notations during signature listings
nb: vis alle notater i signaturvisning

en: show IETF standard notations during signature listings
nb: vis IETF-standardnotater under signaturvisning

en: show user-supplied notations during signature listings
nb: vis brukervalgte notater under signaturvisning

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
nb: vis foretrukne nøkkeltjener-adresser under signaturvisning

en: show user ID validity during key listings
nb: vis gyldighet for bruker-ID under nøkkelvisning

en: show revoked and expired user IDs in key listings
nb: vis opphevede og utgåtte bruker-id-er i nøkkelvisning

en: show revoked and expired subkeys in key listings
nb: vis opphevede og utgåtte undernøkler i nøkkelvisning

en: show the keyring name in key listings
nb: vis nøkkelknippe-navn i nøkkelvisning

en: show expiration dates during signature listings
nb: vis utløpsdatoer i nøkkelvisning

en: unknown TOFU policy '%s'
nb: «%s» er et ukjent TOFU-regelverk

en: (use "help" to list choices)
nb: (bruk «help» for å vise valg)

en: This command is not allowed while in %s mode.
nb: Denne kommandoen er ikke tillatt i %s-modus.

en: Note: %s is not for normal use!
nb: Merk: %s er ikke ment for vanlig bruk.

en: '%s' is not a valid signature expiration
nb: «%s» er en ugyldig signatur-utløpstid

en: "%s" is not a proper mail address
nb: «%s» er en ugyldig e-postadresse

en: invalid pinentry mode '%s'
nb: PIN-inntastingsmodus «%s» er ugyldig

en: '%s' is not a valid character set
nb: «%s» er ikke et gyldig tegnsett

en: could not parse keyserver URL
nb: klarte ikke å tolke nøkkeltjener-adresse

en: %s:%d: invalid keyserver options
nb: %s:%d: ugyldige nøkkeltjener-valg

en: invalid keyserver options
nb: ugyldige nøkkeltjener-valg

en: %s:%d: invalid import options
nb: %s:%d: ugyldige importeringsvalg

en: invalid import options
nb: ugyldige importeringsvalg

en: invalid filter option: %s
nb: filtervalget %s er ugyldig

en: %s:%d: invalid export options
nb: %s:%d: ugyldige eksporteringsvalg

en: invalid export options
nb: ugyldige eksporteringsvalg

en: %s:%d: invalid list options
nb: %s:%d: ugyldige listevalg

en: invalid list options
nb: ugyldige listevalg

en: display photo IDs during signature verification
nb: vis bruker-ID under signaturbekreftelse

en: show policy URLs during signature verification
nb: vis adresser til retningslinjer under signaturbekreftelse

en: show all notations during signature verification
nb: vis alle merknader under signaturbekreftelse

en: show IETF standard notations during signature verification
nb: vis IETF-standardnotater under signaturbekreftelse

en: show user-supplied notations during signature verification
nb: vis selvvalgte merknader under signaturbekreftelse

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
nb: vis adresser til foretrukne nøkkeltjenere under signaturbekreftelse

en: show user ID validity during signature verification
nb: vis gyldighet for bruker-ID under signaturbekreftelse

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
nb: vis opphevede og utgåtte bruker-id-er under signaturbekreftelse

en: show only the primary user ID in signature verification
nb: bare vis primærbrukerens ID under signaturbekreftelse

en: validate signatures with PKA data
nb: kontroller signaturer som har PKA-data

en: elevate the trust of signatures with valid PKA data
nb: øk tillitsnivå for signaturer med gyldige PKA-data

en: %s:%d: invalid verify options
nb: %s:%d: ugyldige kontrollvalg

en: invalid verify options
nb: ugyldige kontrollvalg

en: unable to set exec-path to %s
nb: klarte ikke å endre «exec»-sti til %s

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
nb: %s:%d: ugyldig «auto-key-locate»-liste

en: invalid auto-key-locate list
nb: ugyldig «auto-key-locate»-liste

en: WARNING: program may create a core file!
nb: ADVARSEL: programmet kan lage en kjernefil.

en: WARNING: %s overrides %s
nb: ADVARSEL: %s overstyrere %s

en: %s not allowed with %s!
nb: du kan ikke bruke %s med %s.

en: %s makes no sense with %s!
nb: %s gir ikke mening med %s.

en: WARNING: running with faked system time:
nb: ADVARSEL: kjører med falsk systemtid:

en: will not run with insecure memory due to %s
nb: lar være å kjøre med usikret minne på grunn av %s

en: selected cipher algorithm is invalid
nb: valgt krypteringsalgoritme er ugyldig

en: selected compression algorithm is invalid
nb: valgt komprimeringsalgoritme er ugyldig

en: selected certification digest algorithm is invalid
nb: valgt kontrollsum-algoritme for sertifisering er ugyldig

en: completes-needed must be greater than 0
nb: «completes-needed» må være større enn 0

en: marginals-needed must be greater than 1
nb: «marginals-needed» må være større enn 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
nb: «max-cert-depth» må være mellom 1 og 255

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
nb: ugyldig «default-cert-level» (må være 0, 1, 2 eller 3)

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
nb: ugyldig «min-cert-level» (må være 0, 1, 2 eller 3)

en: Note: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
nb: Merk: enkel S2K-modus (0) er sterkt frarådet

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
nb: ugyldig S2K-modus (må være 0, 1 eller 3)

en: invalid default preferences
nb: ugyldig standardoppsett

en: invalid personal cipher preferences
nb: ugyldig personlig oppsett av krypteringsmetode

en: invalid personal digest preferences
nb: ugyldig personlig oppsett av kontrollsummetode

en: invalid personal compress preferences
nb: ugyldig personlig oppsett av komprimeringsmetode

en: %s does not yet work with %s
nb: %s virker ikke enda med %s

en: compression algorithm '%s' may not be used in %s mode
nb: du kan ikke bruke komprimeringsalgoritme «%s» i %s-modus

en: failed to initialize the TrustDB: %s
nb: klarte ikke å starte tillitsdatabase (TrustDB): %s

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
nb: ADVARSEL: mottakere (-r) valgt uten offentlig nøkkelkryptering

en: symmetric encryption of '%s' failed: %s
nb: symmetrisk kryptering av «%s» mislyktes: %s

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
nb: du kan ikke bruke «--symmetric --encrypt» og «--s2k-mode 0» samtidig

en: you cannot use --symmetric --encrypt in %s mode
nb: du kan ikke velge --symmetric --encrypt i %s-modus

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
nb: du kan ikke bruke «--symmetric --sign --encrypt» og «--s2k-mode 0» samtidig

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt in %s mode
nb: du kan ikke velge --symmetric --sign --encrypt i %s-modus

en: keyserver send failed: %s
nb: sending til nøkkeltjener mislyktes: %s

en: keyserver receive failed: %s
nb: mottak fra nøkkeltjener mislyktes: %s

en: key export failed: %s
nb: nøkkeleksport mislyktes: %s

en: export as ssh key failed: %s
nb: eksportering som ssh-nøkkel mislyktes: %s

en: keyserver search failed: %s
nb: søk på nøkkeltjener mislyktes: %s

en: keyserver refresh failed: %s
nb: oppdatering av nøkkeltjener mislyktes: %s

en: invalid hash algorithm '%s'
nb: «%s» er en ugyldig summeringsalgoritme

en: error parsing key specification '%s': %s
nb: feil under tolking av nøkkelspesifikasjon «%s»: %s

en: '%s' does not appear to be a valid key ID, fingerprint or keygrip
nb: «%s» ser hverken ut til å være en gyldig nøkkel-ID, fingeravtrykk eller nøkkelgrep

en: WARNING: no command supplied.  Trying to guess what you mean ...
nb: ADVARSEL: ingen kommando valgt. Prøver å gjette hva du mener …

en: Go ahead and type your message ...
nb: Skriv inn melding …

en: the given certification policy URL is invalid
nb: valgt adresse for sertifikasjonsregler er ugyldig

en: the given signature policy URL is invalid
nb: valgt adresse for signaturregler er ugyldig

en: the given preferred keyserver URL is invalid
nb: valgt adresse for foretrukket nøkkeltjener er ugyldig

en: |FILE|take the keys from the keyring FILE
nb: |FIL|hent nøkler fra valgt nøkkelknippe-FIL

en: make timestamp conflicts only a warning
nb: la konflikter mellom tidsstempler bare være en advarsel

en: |FD|write status info to this FD
nb: |FD|skrive statusinfo til denne FD

en: |ALGO|reject signatures made with ALGO
nb: |ALGO|avvis signaturer som er laget med valgt ALGOritme

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
nb: Bruk: gpgv [valg] [filer] (-h for hjelp)

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
nb: Syntaks: gpgv [valg] [filer]
    Kontroller signaturer mot kjente troverdige nøkler

en: No help available
nb: Ingen hjelp tilgjengelig

en: No help available for '%s'
nb: Ingen hjelp tilgjengelig for «%s»

en: import signatures that are marked as local-only
nb: importer signaturer som er merket som kun lokale

en: repair damage from the pks keyserver during import
nb: reparer skader fra pks-nøkkeltjener under importering

en: do not clear the ownertrust values during import
nb: ikke tøm «ownertrust»-verdier under importering

en: do not update the trustdb after import
nb: ikke oppdater tillitsdatabase etter importering

en: show key during import
nb: vis nøkkel under importering

en: only accept updates to existing keys
nb: bare godta oppdateringer av nøkler som finnes allerede

en: remove unusable parts from key after import
nb: fjern ubrukelige deler av nøkkel etter importering

en: remove as much as possible from key after import
nb: fjern så mye som mulig fra nøkkel etter importering

en: run import filters and export key immediately
nb: kjør importeringsfiltre og eksporter nøkkel umiddelbart

en: assume the GnuPG key backup format
nb: forvent GnuPG-format på sikkerhetskopierte nøkler

en: repair keys on import
nb: reparer nøkler under importering

en: skipping block of type %d
nb: hopper over blokk av typen %d

en: %lu keys processed so far
nb: %lu nøkler behandlet hittil

en: Total number processed: %lu
nb: Totalt antall behandlet: %lu

en:     skipped PGP-2 keys: %lu
nb:     hopper over PGP 2-nøkler: %lu

en:       skipped new keys: %lu
nb:       nye nøkler som ble hoppet over: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
nb:           uten bruker-id-er: %lu

en:               imported: %lu
nb:               importert: %lu

en:              unchanged: %lu
nb:              uendret: %lu

en:           new user IDs: %lu
nb:           nye bruker-id-er: %lu

en:            new subkeys: %lu
nb:            nye undernøkler: %lu

en:         new signatures: %lu
nb:         nye signaturer: %lu

en:    new key revocations: %lu
nb:    nye nøkkelopphevinger: %lu

en:       secret keys read: %lu
nb:       leste hemmelige nøkler: %lu

en:   secret keys imported: %lu
nb:   importerte hemmelige nøkler: %lu

en:  secret keys unchanged: %lu
nb:  uforandrede hemmelige nøkler: %lu

en:           not imported: %lu
nb:           ikke importert: %lu

en:     signatures cleaned: %lu
nb:     oppryddete signaturer: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
nb:       tømte bruker-id-er: %lu

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
    algorithms on these user IDs:
nb: ADVARSEL: nøkkelen %s inneholder innstillinger for
    utilgjengelige algoritmer på følgende bruker-id-er:

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
nb:          «%s»: innstilling for krypteringsalgoritme %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
nb:          «%s»: oppsett for kontrollsum-algoritme %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
nb:          «%s»: oppsett av komprimeringsalgoritme %s

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
nb: du anbefales på det sterkeste å endre oppsett og

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
nb: dele ut denne nøkkelen på nytt for å unngå potensielle problemer med algoritme-samsvar

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
nb: oppdater oppsettet med følgende kommando: gpg --edit-key %s updpref save

en: key %s: no user ID
nb: nøkkel %s: ingen bruker-ID

en: key %s: %s
nb: nøkkel %s: %s

en: rejected by import screener
nb: avvist av importeringskontrollør

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
nb: nøkkel %s: PKS-undernøkkel reparert

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
nb: nøkkel %s: akseptert ikke-selvsignert bruker-ID «%s»

en: key %s: no valid user IDs
nb: nøkkel %s: ingen gyldig bruker-id-er

en: this may be caused by a missing self-signature
nb: dette kan skyldes manglende selvsignatur

en: key %s: public key not found: %s
nb: nøkkel %s: fant ikke offentlig nøkkel: %s

en: key %s: new key - skipped
nb: nøkkel %s: ny nøkkel. Hoppet over

en: no writable keyring found: %s
nb: fant ikke skrivbart nøkkelknippe: %s

en: error writing keyring '%s': %s
nb: feil under skriving av nøkkelknippe «%s»: %s

en: key %s: public key "%s" imported
nb: nøkkel %s: offentlig nøkkel «%s» importert

en: key %s: doesn't match our copy
nb: nøkkel %s: stemmer ikke med vår kopi

en: key %s: "%s" 1 new user ID
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny bruker-ID

en: key %s: "%s" %d new user IDs
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye bruker-id-er

en: key %s: "%s" 1 new signature
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny signatur

en: key %s: "%s" %d new signatures
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" 1 new subkey
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny undernøkkel

en: key %s: "%s" %d new subkeys
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye undernøkler

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye bruker-id-er

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye bruker-id-er

en: key %s: "%s" not changed
nb: nøkkel %s: «%s» ikke endret

en: key %s: secret key imported
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel importert

en: key %s: secret key already exists
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel finnes allerede

en: key %s: error sending to agent: %s
nb: nøkkel %s: feil under sending til agent: %s

note: TRANSLATORS: For a smartcard, each private key on host has a * reference (stub) to a smartcard and actual private key data * is stored on the card.  A single smartcard can have up to * three private key data.  Importing private key stub is always * skipped in 2.1, and it returns GPG_ERR_NOT_PROCESSE
en: To migrate '%s', with each smartcard, run: %s
nb: Kjør følgende kommando for å flytte «%s»: %s

en: secret key %s: %s
nb: hemmelig nøkkel %s: %s

en: importing secret keys not allowed
nb: importering av hemmelig nøkkel er ikke tillatt

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel med ugyldig krypteringsmetode %d - hoppet over

en: No reason specified
nb: Ingen grunn oppgitt

en: Key is superseded
nb: Nøkkelen er overgått

en: Key has been compromised
nb: Nøkkelen har blitt kompromittert

en: Key is no longer used
nb: Nøkkelen er ikke lengre i bruk

en: User ID is no longer valid
nb: Bruker-ID er ikke lenger gyldig

en: reason for revocation:
nb: grunnen for opphevelse:

en: revocation comment:
nb: kommentar til opphevelse:

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
nb: nøkkel %s: offentlig nøkkel mangler. Klarte ikke å bruke opphevelsessertifikat

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
nb: nøkkel %s: finner ikke original nøkkelblokk: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
nb: nøkkel %s: klarte ikke å lese opprinnelig nøkkelblokk: %s

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
nb: nøkkel %s: ugyldig opphevingssertifikat: %s - avvist

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
nb: nøkkel %s: «%s» opphevingssertifikat importert

en: key %s: no user ID for signature
nb: nøkkel %s: ingen bruker-ID for signatur

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
nb: nøkkel %s: offentlig nøkkelalgoritme for bruker-ID («%s») støttes ikke

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
nb: nøkkel %s: ugyldig selvsignatur for bruker-ID «%s»

en: key %s: unsupported public key algorithm
nb: nøkkel %s: ustøttet offentlig nøkkelalgoritme

en: key %s: invalid direct key signature
nb: nøkkel %s: ugyldig direkte nøkkelsignatur

en: key %s: no subkey for key binding
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for nøkkelbinding

en: key %s: invalid subkey binding
nb: nøkkel %s: ugyldig undernøkkelbinding

en: key %s: removed multiple subkey binding
nb: nøkkel %s: fjernet flere undernøkkelbindinger

en: key %s: no subkey for key revocation
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for nøkkeloppheving

en: key %s: invalid subkey revocation
nb: nøkkel %s: ugyldig undernøkkeloppheving

en: key %s: removed multiple subkey revocation
nb: nøkkel %s: fjernet flere undernøkkelopphevinger

en: key %s: skipped user ID "%s"
nb: nøkkel %s: hoppet over bruker-ID «%s»

en: key %s: skipped subkey
nb: nøkkel %s: hoppet over undernøkkel

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
nb: nøkkel %s: ikke-eksporterbar signatur (klasse 0x%02X) - hoppet over

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
nb: nøkkel %s: opphevingssertifikat på feil plass - hoppet over

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
nb: nøkkel %s: ugyldig opphevingssertifikat: %s - hoppet over

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
nb: nøkkel %s: undernøkkelsignatur på feil plass - hoppet over

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
nb: nøkkel %s: uforventet signaturklasse (0x%02X) - hoppet over

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
nb: nøkkel %s: oppdaget duplisert bruker-ID. Slått sammen

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
nb: ADVARSEL: nøkkel %s kan være opphevet: henter opphevingsnøkkel %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
nb: ADVARSEL: nøkkel %s kan være opphevet: opphevingsnøkkel %s ikke tilstede.

en: key %s: "%s" revocation certificate added
nb: nøkkel %s: «%s» opphevingssertifikat lagt til

en: key %s: direct key signature added
nb: nøkkel %s: direkte nøkkelsignatur lagt til

en: error allocating memory: %s
nb: feil under minnetildeling: %s

en: can't check signature with unsupported public-key algorithm (%d): %s.
nb: klarte ikke å kontrollere signatur på grunn av ustøttet algoritme for offentlig nøkkel (%d): %s.

en: can't check signature with unsupported message-digest algorithm %d: %s.
nb: klarte ikke å kontrollere signatur på grunn av ustøttet algoritme for meldingssum (%d): %s.

en:  (reordered signatures follow)
nb:  (omsorterte signaturer følger)

en: key %s:
nb: nøkkel %s:

en: %d duplicate signature removed
     | %d duplicate signatures removed
nb[0]: %d duplikatsignatur fjernet
nb[1]: %d duplikatsignaturer fjernet

en: %d signature not checked due to a missing key
     | %d signatures not checked due to missing keys
nb[0]: %d signatur ble ikke kontrollert på grunn av manglende nøkkel
nb[1]: %d signaturer ble ikke kontrollert på grunn av manglende nøkkel

en: %d bad signature
     | %d bad signatures
nb[0]: %d ubrukelig signatur
nb[1]: %d ubrukelige signaturer

en: %d signature reordered
     | %d signatures reordered
nb[0]: %d signatur omsortert
nb[1]: %d signaturer omsortert

en: Warning: errors found and only checked self-signatures, run '%s' to check all signatures.
nb: Advarsel: fant feil og kontrollerte bare selvsignaturer. Kjør «%s» for å kontrollere alle signaturer.

en: error creating keybox '%s': %s
nb: feil under opprettelse av nøkkelskrin «%s»: %s

en: error creating keyring '%s': %s
nb: feil under opprettelse av nøkkelknippe «%s»: %s

en: keybox '%s' created
nb: nøkkelskrin «%s» er opprettet

en: keyring '%s' created
nb: nøkkelknippe «%s» er opprettet

en: keyblock resource '%s': %s
nb: nøkkelblokkressurs «%s»: %s

en: error opening key DB: %s
nb: feil under åpning av nøkkeldatabase: %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
nb: klarte ikke å bygge hurtiglager for nøkkelknippe på nytt: %s

en: [revocation]
nb: [oppheving]

en: [self-signature]
nb: [selvsignatur]

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
nb: Velg hvor mye du stoler på at denne brukeren kan bekrefte
    andre brukeres nøkler (ved å se på pass, sjekke fingeravtrykk fra
    forskjellige kilder, osv.)

en:   %d = I trust marginally
nb:   %d = Jeg stoler marginalt

en:   %d = I trust fully
nb:   %d = Jeg stoler fullt

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
nb: Skriv inn dybden av tillit du vil erklære med denne signaturen.
    En dybde på over 1 tillater at nøkkelen du signerer
    lager tillitssignaturer på dine vegne.

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
nb: Skriv inn et domene som denne signaturen skal begrenses til, eller trykk enter hvis ingen.

en: Skipping user ID "%s", which is not a text ID.
nb: Hopper over bruker-ID «%s», som ikke er en tekst-iD.

en: User ID "%s" is revoked.
nb: Bruker-ID «%s» er opphevet.

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil signerere den? (j/N)

en:   Unable to sign.
nb:   Klarte ikke å signere.

en: User ID "%s" is expired.
nb: Bruker-ID «%s» er utgått.

en: User ID "%s" is not self-signed.
nb: Bruker-ID «%s» er ikke selvsignert.

en: User ID "%s" is signable.
nb: Bruker-ID «%s» er signerbar.

en: Sign it? (y/N)
nb: Signere den? (j/N)

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
nb: Selvsignaturen på «%s»
    er en PGP 2.x-aktig signatur.

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
nb: Vil du forfremme den til en OpenPGP-selvsignatur? (j/N)

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
nb: Gjeldende signatur på «%s»
    er utgått.

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
nb: Vil du utstede en ny signatur for å erstatte den som er utgått? (j/N)

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
nb: Din nåværede signatur på «%s»
    er en lokal signatur.

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
nb: Vil du forfremme den til en fullt eksporterbar signatur? (j/N)

en: "%s" was already locally signed by key %s
nb: «%s» var allerede lokalt signert med nøkkelen %s

en: "%s" was already signed by key %s
nb: «%s» var allerede signert med nøkkelen %s

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
nb: Vil du signere den på nytt likevel? (j/N)

en: Nothing to sign with key %s
nb: Ingenting å signere med nøkkelen %s

en: This key has expired!
nb: Denne nøkkelen er utgått.

en: This key is due to expire on %s.
nb: Denne nøkkelen utgår %s.

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
nb: Vil du at signaturen skal utgå på samme tidspunkt? (J/n)

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
nb: Hvor nøyaktig har du bekreftet at nøkkelen du skal signere faktisk
    tilhører den overnevnte personen? Skriv «0» hvis du ikke vet
    svaret.

en:    (0) I will not answer.%s
nb:    (0) Jeg vil ikke svare.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
nb:    (1) Jeg har ikke sjekket i det hele tatt.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
nb:    (2) Jeg har gjort en vanlig sjekk.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
nb:    (3) Jeg har sjekket veldig nøye.%s

en: Your selection? (enter '?' for more information):
nb: Hva velger du? (skriv «?» for mer informasjon):

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
nb: Er du sikker på at du vil signerere denne nøkkelen med
    nøkkelen «%s» (%s)

en: This will be a self-signature.
nb: Dette skal være en selvsignatur.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
nb: ADVARSEL: signaturen blir ikke markert som ikke-eksporterbar.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
nb: ADVARSEL: signaturen blir ikke markert som ikke-opphevbar.

en: The signature will be marked as non-exportable.
nb: Signaturen blir markert som ikke-eksporterbar.

en: The signature will be marked as non-revocable.
nb: Signaturen blir markert som ikke-opphevbar.

en: I have not checked this key at all.
nb: Jeg har ikke sjekket denne nøkkelen i det hele tatt.

en: I have checked this key casually.
nb: Jeg har sjekket denne nøkkelen på vanlig måte.

en: I have checked this key very carefully.
nb: Jeg har sjekket denne nøkkelen veldig nøye.

en: Really sign? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil signere? (j/N)

en: signing failed: %s
nb: signering mislyktes: %s

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
nb: Nøkkelen har bare stubbe- eller kortnøkkel-elementer. Ingen passordfrase å endre.

en: key %s: error changing passphrase: %s
nb: nøkkel %s: feil under endring av passordfrase: %s

en: save and quit
nb: lagre og avslutte

en: show key fingerprint
nb: vise nøkkelens fingeravtrykk

en: show the keygrip
nb: vis nøkkelgrep

en: list key and user IDs
nb: vis nøkler og bruker-id-er

en: select user ID N
nb: velger bruker-ID N

en: select subkey N
nb: velger bruker-ID N

en: check signatures
nb: sjekke signaturer

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
nb: signer valgte bruker-id-er [* se nedenfor for relevante kommandoer]

en: sign selected user IDs locally
nb: signerer valgte bruker-id-er lokalt

en: sign selected user IDs with a trust signature
nb: signer valgte bruker-id-er med tillitssignatur

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
nb: signer valgte bruker-id-er med en signatur som ikke kan trekkes tilbake

en: add a user ID
nb: legg til bruker-ID

en: add a photo ID
nb: legg til foto-ID

en: delete selected user IDs
nb: slett valgte bruker-id-er

en: add a subkey
nb: legg til undernøkkel

en: add a key to a smartcard
nb: legg til nøkkel på et smartkort

en: move a key to a smartcard
nb: flytt nøkkel til et smartkort

en: move a backup key to a smartcard
nb: flytt en sikkerhetskopi-nøkkel til et smartkort

en: delete selected subkeys
nb: slett valgte undernøkler

en: add a revocation key
nb: legg til opphevingsnøkkel

en: delete signatures from the selected user IDs
nb: slett signaturer fra valgte bruker-id-er

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
nb: endre utløpsdato for nøkkelen eller valgte undernøkler

en: flag the selected user ID as primary
nb: marker valgt bruker-ID som primær

en: list preferences (expert)
nb: vis innstillinger (avansert)

en: list preferences (verbose)
nb: vis innstillinger (detaljert)

en: set preference list for the selected user IDs
nb: velg oppsettsliste for valgte bruker-id-er

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
nb: endre adresse til foretrukket nøkkeltjener for valgte bruker-id-er

en: set a notation for the selected user IDs
nb: endre notat for valgte bruker-id-er

en: change the passphrase
nb: endre passordfrase

en: change the ownertrust
nb: endre eiertillit

en: revoke signatures on the selected user IDs
nb: opphev signaturer på valgte bruker-id-er

en: revoke selected user IDs
nb: opphev valgte bruker-id-er

en: revoke key or selected subkeys
nb: opphev nøkkel eller valgte undernøkler

en: enable key
nb: ta nøkkel i bruk

en: disable key
nb: ta nøkkel ut av bruk

en: show selected photo IDs
nb: vis valgte foto-id-er

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
nb: pakkk sammen ubrukelige bruker-id-er og fjern ubrukelige signaturer fra nøkkel

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
nb: pakkk sammen ubrukelige bruker-id-er og fjern alle signaturer fra nøkkel

en: Secret key is available.
nb: Hemmelig nøkkel er tilgjengelig.

en: Need the secret key to do this.
nb: Du trenger tilhørende hemmelig nøkkel for å gjøre dette.

en: * The 'sign' command may be prefixed with an 'l' for local signatures (lsign),
      a 't' for trust signatures (tsign), an 'nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
nb: * Kommandoen «sign» kan brukes med prefiks «l» for lokale signaturer (lsign),
      «t» for tillitssignaturer (tsign), «nr» for signaturer som ikke kan oppheves
      (nrsign), eller hvilken som helst kombinasjon av disse (ltsign, tnrsign, osv.).

en: Key is revoked.
nb: Nøkkelen er opphevet.

en: Really sign all text user IDs? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil signerere alle bruker-id-er? (j/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil signerere alle bruker-id-er? (j/N)

en: Hint: Select the user IDs to sign
nb: Tips: Velg bruker-id-en(e) du vil signere

en: Unknown signature type '%s'
nb: «%s» er en ukjent signaturtype

en: You must select at least one user ID.
nb: Du må velge minst én bruker-ID.

en: (Use the '%s' command.)
nb: (Bruk kommandoen «%s».)

en: You can't delete the last user ID!
nb: Du kan ikke slette siste bruker-ID.

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil fjerne alle valgte bruker-id-er? (j/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil fjerne valgt bruker-ID? (j/N)

note: TRANSLATORS: Please take care: This is about moving the key and not about removing it.
en: Really move the primary key? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil flytte primærnøkkelen? (j/N)

en: You must select exactly one key.
nb: Du må velge minst én nøkkel.

en: Command expects a filename argument
nb: Kommandoen forventer et filnavn-argument

en: Can't open '%s': %s
nb: Klarte ikke å åpne «%s»: %s

en: Error reading backup key from '%s': %s
nb: Feil under lesing av sikkerhetskopi-nøkkel fra «%s»: %s

en: You must select at least one key.
nb: Du må velge minst én nøkkel.

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette valgt nøkkel? (j/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette denne nøkkelen? (j/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve alle valgte bruker-id-er? (j/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve denne bruker-id-en? (j/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve hele nøkkelen? (j/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve valgte undernøkler? (j/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve denne undernøkkelen? (j/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
nb: Du kan ikke justere eiertillit når du bruker selvvalgt tillitsdatabase

en: Set preference list to:
nb: Bytt oppsettsliste til:

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppdatere oppsett for valgte bruker-id-er? (j/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppdatere oppsett? (j/N)

en: Save changes? (y/N)
nb: Vil du lagre endringer? (j/N)

en: Quit without saving? (y/N)
nb: Vil du avslutte uten å lagre? (j/N)

en: Key not changed so no update needed.
nb: Nøkkelen ble ikke endret, så ingen oppdatering er nødvendig.

en: cannot revoke the last valid user ID.
nb: klarte ikke å oppheve siste gyldige bruker-ID.

en: revoking the user ID failed: %s
nb: opphevelse av bruker-id mislyktes: %s

en: setting the primary user ID failed: %s
nb: endring av primær bruker-ID mislyktes: %s

en: "%s" is not a fingerprint
nb: «%s» er ikke et fingeravtrykk

en: "%s" is not the primary fingerprint
nb: «%s» er ikke primært fingeravtrykk

en: Invalid user ID '%s': %s
nb: Bruker-ID «%s» er ugyldig: %s

en: No matching user IDs.
nb: Ingen treff på bruker-id-er.

en: Nothing to sign.
nb: Ingenting å signere.

en: Not signed by you.
nb: Ikke signert av deg.

en: '%s' is not a valid expiration time
nb: «%s» er en ugyldig utløpstid

en: "%s" is not a proper fingerprint
nb: «%s» er et ugyldig fingeravtrykk

en: subkey "%s" not found
nb: fant ikke undernøkkel «%s»

en: Digest:
nb: Kontrollsum:

en: Features:
nb: Funksjoner:

en: Keyserver no-modify
nb: Nøkkeltjener no-modify

en: Preferred keyserver:
nb: Foretrukket nøkkeltjener:

en: Notations:
nb: Notasjoner:

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
nb: PGP 2.x-brukere har ingen oppsettsmuligheter.

en: The following key was revoked on %s by %s key %s
nb: Følgende nøkkel ble opphevet %s av %s med nøkkelen %s

en: This key may be revoked by %s key %s
nb: Denne nøkkelen kan bli opphevet av %s med nøkkelen %s

en: (sensitive)
nb: (sensitiv)

en: created: %s
nb: opprettet: %s

en: revoked: %s
nb: opphevet: %s

en: expired: %s
nb: utgikk: %s

en: expires: %s
nb: utgår: %s

en: usage: %s
nb: bruk: %s

en: card-no:
nb: kortnr.:

en: trust: %s
nb: tillit: %s

en: validity: %s
nb: gyldighet: %s

en: This key has been disabled
nb: Denne nøkkelen er ikke i bruk

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
nb: Merk: du bør starte programmet på nytt for å sikre at nøkkel-gyldigheten
    som vises her er riktig.

en: revoked
nb: opphevet

en: expired
nb: utgått

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
nb: ADVARSEL: ingen bruker-ID er merket som primær. Denne kommandoen kan
                  føre til at en annen bruker-ID blir brukt som primærbruker.

en: WARNING: Your encryption subkey expires soon.
nb: ADVARSEL: Undernøkkel for kryptering utløper snart.

en: You may want to change its expiration date too.
nb: Du bør vurdere å endre utløpsdato samtidig.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
nb: ADVARSEL: Dette er en PGP2-nøkkel. Hvis du legger til et foto-ID, kan det føre til at
             enkelte PGP-versjoner avviser nøkkelen.

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil legge den til? (j/N)

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
nb: Du kan ikke knytte foto-ID til PGP2-nøkler.

en: Such a user ID already exists on this key!
nb: Valgt bruker-ID finnes allerede på denne nøkkelen!

en: Delete this good signature? (y/N/q)
nb: Slette denne gode signaturen? (j/N/a)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
nb: Vil du slette denne ugyldige signaturen? (j/N/q)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
nb: Vil du slette denne ukjente signaturen? (j/N/q)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette denne selvsignaturen? (j/N)

en: Deleted %d signature.
     | Deleted %d signatures.
nb[0]: Slettet %d signatur.
nb[1]: Slettet %d signaturer.

en: Nothing deleted.
nb: Ingen ble slettet.

en: invalid
nb: ugyldig

en: User ID "%s" compacted: %s
nb: Bruker-ID «%s» pakket sammen: %s

en: User ID "%s": %d signature removed
     | User ID "%s": %d signatures removed
nb[0]: Bruker-ID «%s»: %d signatur fjernet
nb[1]: Bruker-ID «%s»: %d signaturer fjernet

en: User ID "%s": already minimized
nb: Bruker-ID «%s»: allerede minimert

en: User ID "%s": already clean
nb: Bruker-ID «%s»: allerede renset

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
nb: ADVARSEL: Dette er en PGP 2.x-nøkkel. Hvis du legger til en opphever,
             kan dette føre til at enkelte PGP-versjoner ikke vil kunne bruke nøkkelen.

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
nb: Du kan ikke knytte opphevere til PGP 2.x-nøkler.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
nb: Skriv inn oppheverens bruker-ID:

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
nb: du kan ikke bruke PGP 2.x-nøkler som opphevere

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
nb: du kan ikke bruke en nøkkel som opphevelsesnøkkel for seg selv

en: this key has already been designated as a revoker
nb: denne nøkkelen er allerede i bruk som opphevelsesnøkkel

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
nb: ADVARSEL: du kan ikke angre tildeling av opphevelsesrolle til en nøkkel.

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil gjøre denne nøkkelen til en opphever? (j/N)

en: Are you sure you want to change the expiration time for multiple subkeys? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil endre utløpstid for flere undernøkler? (j/N)

en: Changing expiration time for a subkey.
nb: Endrer utløpstid for undernøkkel.

en: Changing expiration time for the primary key.
nb: Endrer utløpstid for primærnøkkel.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
nb: Du kan ikke endre utløpsdato for v3-nøkler

en: signing subkey %s is already cross-certified
nb: signerings-undernøkkel %s er allerede kryssertifisert

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
nb: undernøkkel %s signerer ikke, og behøver derfor ikke å bli kryssertifisert

en: Please select exactly one user ID.
nb: Velg én bruker-ID.

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
nb: hopper over v3-selvsignatur for bruker-ID «%s»

en: Enter your preferred keyserver URL:
nb: Skriv inn adresse til foretrukket nøkkeltjener:

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil erstatte den? (j/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette den? (j/N)

en: Enter the notation:
nb: Skriv inn notat:

en: Proceed? (y/N)
nb: Vil du fortsette? (j/N)

en: No user ID with index %d
nb: Ingen bruker-ID med indeks %d

en: No user ID with hash %s
nb: Ingen bruker-ID med kontrollsum %s

en: No subkey with key ID '%s'.
nb: Ingen undernøkkel med ID «%s».

en: No subkey with index %d
nb: Ingen undernøkkel med indeks %d

en: user ID: "%s"
nb: bruker-ID: «%s»

en: signed by your key %s on %s%s%s
nb: signert med nøkkelen %s %s%s%s

en:  (non-exportable)
nb:  (ikke-eksporterbar)

en: This signature expired on %s.
nb: Denne signaturen utgikk %s.

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil oppheve den? (j/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
nb: Vil du lage et opphevelsessertifikat for denne signaturen? (j/N)

en: You have signed these user IDs on key %s:
nb: Du har signert disse bruker-id-ene med nøkkelen %s:

en:  (non-revocable)
nb:  (kan ikke oppheves)

en: revoked by your key %s on %s
nb: opphevet med nøkkelen %s %s

en: You are about to revoke these signatures:
nb: Du er i ferd med å oppheve følgende signaturer:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil lage opphevelsessertifikatene? (j/N)

en: no secret key
nb: ingen hemmelig nøkkel

en: tried to revoke a non-user ID: %s
nb: prøvde å oppheve ID som ikke tilhørte en bruker: %s

en: user ID "%s" is already revoked
nb: bruker-ID «%s» er allerede opphevet

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
nb: ADVARSEL: en bruker-id-signatur er datert %d sekunder i framtiden

en: Cannot revoke the last valid user ID.
nb: Klarte ikke å oppheve siste gyldige bruker-ID.

en: Key %s is already revoked.
nb: Nøkkelen %s er allerede opphevet.

en: Subkey %s is already revoked.
nb: Undernøkkel %s er allerede opphevet.

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
nb: Viser %s foto-ID av størrelsen %ld for nøkkel %s (uid %d)

en: invalid value for option '%s'
nb: ugyldig verdi for valg «%s»

en: preference '%s' duplicated
nb: innstilling «%s» er duplisert

en: too many cipher preferences
nb: for mange krypteringsinnstillinger

en: too many digest preferences
nb: for mange kontrollsum-innstillinger

en: too many compression preferences
nb: for mange komprimeringsinnstillinger

en: invalid item '%s' in preference string
nb: «%s» er et ugyldig oppsettsvalg

en: writing direct signature
nb: skriver direkte signatur

en: writing self signature
nb: skriver selvsignatur

en: writing key binding signature
nb: skriver nøkkelbindende signatur

en: keysize invalid; using %u bits
nb: ugyldig nøkkelstørrelse. Bruker %u bit

en: keysize rounded up to %u bits
nb: nøkkelstørrelse rundet opp til %u bit

en: WARNING: some OpenPGP programs can't handle a DSA key with this digest size
nb: ADVARSEL: noen OpenPGP-programmer klarer ikke å behandle DSA-nøkler med denne kontrollsum-størrelsen

en: Sign
nb: Signere

en: Certify
nb: Bekrefte

en: Encrypt
nb: Kryptere data

en: Authenticate
nb: Autentisere

note: TRANSLATORS: Please use only plain ASCII characters for the * translation.  If this is not possible use single digits.  The * string needs to 8 bytes long. Here is a description of the * functions: * *   s = Toggle signing capability *   e = Toggle encryption capability *   a = Toggle authentication
en: SsEeAaQq
nb: SsKkAaQq

en: Possible actions for a %s key:
nb: Mulige handlinger med en %s-nøkkel:

en: Current allowed actions:
nb: Tillatte handlinger:

en:    (%c) Toggle the sign capability
nb:    (%c) Slå av/på signeringsfunksjon

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
nb:    (%c) Slå av/på krypteringsfunksjon

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
nb:    (%c) Slå av/på autentiseringsfunksjon

en:    (%c) Finished
nb:    (%c) Ferdig

en:    (%d) RSA and RSA (default)
nb:    (%d) RSA og RSA (standard)

en:    (%d) DSA and Elgamal
nb:    (%d) DSA og Elgamal

en:    (%d) DSA (sign only)
nb:    (%d) DSA (bare signering)

en:    (%d) RSA (sign only)
nb:    (%d) RSA (bare signering)

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)
nb:    (%d) ElGamal (bare kryptering)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
nb:    (%d) RSA (bare kryptering)

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)
nb:    (%d) DSA (sette dine egne muligheter)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)
nb:    (%d) RSA (sette dine egne muligheter)

en:    (%d) ECC and ECC
nb:    (%d) ECC og ECC

en:   (%d) ECC (sign only)
nb:   (%d) ECC (kun signering)

en:   (%d) ECC (set your own capabilities)
nb:   (%d) ECC (velg funksjoner selv)

en:   (%d) ECC (encrypt only)
nb:   (%d) ECC (kun kryptering)

en:   (%d) Existing key
nb:   (%d) Nøkkel

en: Enter the keygrip:
nb: Skriv inn nøkkelgrep:

en: Not a valid keygrip (expecting 40 hex digits)
nb: Ugyldig nøkkelgrep (forventer 40 heks-sifre)

en: No key with this keygrip
nb: Ingen nøkkel med dette nøkkelgrepet

en: error reading the card: %s
nb: feil under lesing av kort: %s

en: Serial number of the card: %s
nb: Kortets serienummer: %s

en: Available keys:
nb: Tilgjengelige nøkler:

en: rounded to %u bits
nb: rundet av til %u bit

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
nb: %s-nøkler må være mellom %u og %u bit lange.

en: What keysize do you want for the subkey? (%u)
nb: Hvor stor vil du at undernøkkelen skal være? (%u)

en: Requested keysize is %u bits
nb: Forespurt nøkkelstørrelse er %u bit

en: Please select which elliptic curve you want:
nb: Velg elliptisk kurve:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
nb: Velg hvor lenge nøkkelen skal være gyldig.
             0 = nøkkelen utgår ikke
          <n>  = nøkkelen utgår om n days
          <n>w = nøkkelen utgår om n weeks
          <n>m = nøkkelen utgår om n months
          <n>y = nøkkelen utgår om n years

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
nb: Velg hvor lenge signaturen skal være gyldig.
             0 = signaturen utgår ikke
          <n>  = signaturen utgår om n days
          <n>w = signaturen utgår om n weeks
          <n>m = signaturen utgår om n months
          <n>y = signaturen utgår om n years

en: Key is valid for? (0)
nb: Nøkkelen er gyldig for? (0)

en: Signature is valid for? (%s)
nb: Signaturen er gyldig for? (%s)

en: invalid value
nb: ugyldig verdi

en: Key does not expire at all
nb: Nøkkel utgår ikke i det hele tatt

en: Signature does not expire at all
nb: Signaturen utgår ikke i det hele tatt

en: Key expires at %s
nb: Nøkkel utgår %s

en: Signature expires at %s
nb: Signaturen utgår %s

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
nb: Systemet ditt klarer ikke å håndtere datoer etter 2038.
    Likevel håndteres det korrekt fram til 2106.

en: Is this correct? (y/N)
nb: Er dette korrekt (j/N)?

en: 
    GnuPG needs to construct a user ID to identify your key.
nb: 
    GnuPG må lage en bruker-ID for å identifisere nøkkelen.

note: TRANSLATORS: This string is in general not anymore used but you should keep your existing translation.  In case the new string is not translated this old string will be used.
en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
nb: 
    Du trenger en bruker-ID for å identifisere nøkkelen din.
    Programmet lageren bruker-ID ut fra fullt navn, kommentar og
    e-postadresse, som f.keks. dette:
        «Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>»

en: Real name:
nb: Fullt navn:

en: Invalid character in name
nb: Ugyldig tegn i navn

en: The characters '%s' and '%s' may not appear in name
nb: Tegnene «%s» og «%s» kan ikke brukes i navn

en: Name may not start with a digit
nb: Navn kan ikke begynne med siffer

en: Name must be at least 5 characters long
nb: Navnet må bestå av minst 5 tegn

en: Email address:
nb: E-postadresse:

en: Not a valid email address
nb: Ugyldig e-postadresse

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Invalid character in comment
nb: Ugyldig tegn i kommentar

en: You are using the '%s' character set.
nb: Du bruker tegnsettet «%s».

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
nb: Du valgte denne bruker-id-en («USER-ID»):
        «%s»

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
nb: Ikk bruk e-postadresse som navn eller kommentar

note: TRANSLATORS: These are the allowed answers in lower and uppercase.  Below you will find the matching string which should be translated accordingly and the letter changed to match the one in the answer string. n = Change name c = Change comment e = Change email o = Okay (ready, continue) q = Quit
en: NnCcEeOoQq
nb: NnKeEeRrAa

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
nb: Endre (N)avn, (K)ommentar, (E)postadresse eller (A)vslutt?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
nb: Endre (N)avn, (K)ommentar, (E)postadresse eller (R)iktig/(A)vslutt?

en: Change (N)ame, (E)mail, or (Q)uit?
nb: Endre (N)avn, (E)postadresse eller (A)vslutt?

en: Change (N)ame, (E)mail, or (O)kay/(Q)uit?
nb: Endre (N)avn, (E)postadresse eller (R)iktig/(A)vslutt?

en: Please correct the error first
nb: Rett opp feilen først

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
nb: Vi må lage ganske mye vilkårlighetsdata. Du bør jobbe med
    andre ting (skrive på tastaturet, flytte på musa, la
    diskene jobbe) mens dette pågår. Da får
    tallgeneratoren bedre muligheter til å samle inn vilkårlighetsdata.

en: Key generation failed: %s
nb: Nøkkelgenerering mislyktes: %s

en: About to create a key for:
        "%s"
nb: Lager nøkkel for:
        «%s»

en: Continue? (Y/n)
nb: Vil du fortsette? (J/n)

en: A key for "%s" already exists
nb: Det finnes allerede en nøkkel for «%s»

en: Create anyway? (y/N)
nb: Vil du lage nøkkel likevel? (j/N)

en: creating anyway
nb: lager likevel

en: Note: Use "%s %s" for a full featured key generation dialog.
nb: Merk: Bruk «%s %s» for å se et fullverdig dialogvindu for nøkkelgenerering.

en: Key generation canceled.
nb: Nøkkelgenerering ble avbrutt.

en: can't create backup file '%s': %s
nb: klarte ikke å lage sikkerhetskopifila «%s»: %s

en: Note: backup of card key saved to '%s'
nb: Merk: sikkerhetskopi av kortnøkkel lagret på «%s»

en: writing public key to '%s'
nb: skriver offentlig nøkkel til «%s»

en: no writable public keyring found: %s
nb: fant ikke skrivbart offentlig nøkkelknippe: %s

en: error writing public keyring '%s': %s
nb: feil under skriving av offentlig nøkkelknippe «%s»: %s

en: public and secret key created and signed.
nb: offentlig og hemmelig nøkkel opprettet og signert.

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
nb: Merk at denne nøkkelen ikke kan brukes til kryptering. Du bør
    vurdere å bruke kommandoen «--edit-key» for å lage en
    undernøkkel til dette formålet.

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel har blitt opprettet %lu sekund i framtiden (time warp- eller klokkeproblem)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel har blitt opprettet %lu sekunder i framtiden (time warp- eller klokkeproblem)

en: Note: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
nb: Merk: det strider med OpenPGP-standarden å lage undernøkler for v3-nøkler

en: Secret parts of primary key are not available.
nb: Hemmelige deler av primærnøkkelen er ikke tilgjengelig.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
nb: Hemmelige deler av primærnøkkelen er lagret på kort.

en: Really create? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil fortsette? (j/N)

en: never
nb: aldri

en: Critical signature policy:
nb: Regler for kritisk signatur:

en: Signature policy:
nb: Regler for signatur:

en: Critical preferred keyserver:
nb: Kritisk foretrukket nøkkeltjener:

en: Critical signature notation:
nb: Kritisk signaturnotat:

en: Signature notation:
nb: Signaturnotat:

en: %d good signature
     | %d good signatures
nb[0]: %d gyldig signatur
nb[1]: %d gyldige signaturer

en: %d signature not checked due to an error
     | %d signatures not checked due to errors
nb[0]: %d signatur ble ikke kontrollert på grunn av feil
nb[1]: %d signaturer ble ikke kontrollert på grunn av feil

en: Warning: %lu key skipped due to its large size
     | Warning: %lu keys skipped due to their large sizes
nb[0]: Advarsel: hoppet over %lu nøkkel pga. for høy størrelse
nb[1]: Advarsel: hoppet over %lu nøkler pga. for høy størrelse

en: Keyring
nb: Nøkkelknippe

en: Primary key fingerprint:
nb: Fingeravtrykk for primærnøkkel:

en:      Subkey fingerprint:
nb:      Fingeravtrykk for undernøkkel:

note: TRANSLATORS: this should fit into 24 bytes so that the * fingerprint data is properly aligned with the user ID
en:  Primary key fingerprint:
nb:  Fingeravtrykk for primærnøkkel:

en:       Subkey fingerprint:
nb:       Fingeravstrykk for undernøkkel:

en:       Key fingerprint =
nb:       Nøkkelfingeravtrykk =

en:       Card serial no. =
nb:       Serienummer for kort =

en: caching keyring '%s'
nb: hurtiglagrer nøkkelknippe «%s»

en: %lu keys cached so far (%lu signature)
     | %lu keys cached so far (%lu signatures)
nb[0]: %lu nøkler hurtiglagret så langt (%lu signatur)
nb[1]: %lu nøkler hurtiglagret så langt (%lu signaturer)

en: %lu key cached | %lu keys cached
nb[0]: %lu nøkkel hurtiglagret
nb[1]: %lu nøkler hurtiglagret

en:  (%lu signature)
     |  (%lu signatures)
nb[0]:  (%lu signatur)
nb[1]:  (%lu signaturer)

en: %s: keyring created
nb: %s: laget nøkkelknippe

en: override proxy options set for dirmngr
nb: overstyr mellomtjener-oppsett for dirmngr

en: include revoked keys in search results
nb: ta med opphevede nøkler som søketreff

en: include subkeys when searching by key ID
nb: ta med undernøkler ved søk på nøkkel-ID

en: override timeout options set for dirmngr
nb: overstyr tidsavbrudd-oppsett for dirmngr

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
nb: hent nøkler automatisk ved bekreftelse av signaturer

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
nb: bruk nøklers foretrukne nøkkeltjener-adresse

en: honor the PKA record set on a key when retrieving keys
nb: bruk nøklers PKA-oppføring når du henter dem

en: disabled
nb: ikke i bruk

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
nb: Skriv inn tall, N)este, eller Q)uit (Avslutt) >

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
nb: ugyldig nøkkeltjener-protokoll (us %d!=håndteringsprogram %d)

en: "%s" not a key ID: skipping
nb: «%s» er ikke en nøkkel-ID, og blir hoppet over

en: refreshing %d key from %s
     | refreshing %d keys from %s
nb[0]: oppdaterer %d nøkkel fra %s
nb[1]: oppdaterer %d nøkler fra %s

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å oppdatere nøkkel %s via %s: %s

en: key "%s" not found on keyserver
nb: fant ikke nøkkelen «%s» på nøkkeltjener

en: key not found on keyserver
nb: fant ikke nøkkelen på nøkkeltjener

en: requesting key %s from %s
nb: ber om nøkkelen %s fra %s

en: no keyserver known
nb: ingen kjent nøkkeltjener

en: skipped "%s": %s
nb: hoppet over «%s»: %s

en: sending key %s to %s
nb: sender nøkkelen %s til %s

en: requesting key from '%s'
nb: ber om nøkkel fra «%s»

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å fange URI %s: %s

en: weird size for an encrypted session key (%d)
nb: merkelig størrelse for en kryptert sesjonsnøkkel (%d)

en: %s encrypted session key
nb: %s kryptert øktnøkkel

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
nb: passordfrase generert med ukjent summeringsalgoritme %d

en: public key is %s
nb: offentlig nøkkel er %s

en: public key encrypted data: good DEK
nb: offentlig nøkkel-kryptert data: god DEK

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %s, created %s
nb: kryptert med %u-bit %s-nøkkel, ID %s, opprettet %s

en:       "%s"
nb:       «%s»

en: encrypted with %s key, ID %s
nb: kryptert med %s-nøkkel, ID %s

en: public key decryption failed: %s
nb: offentlig nøkkel-dekryptering mislyktes: %s

en: WARNING: multiple plaintexts seen
nb: ADVARSEL: fant flere elementer i ren tekst

en: encrypted with %lu passphrases
nb: kryptert med %lu passordfraser

en: encrypted with 1 passphrase
nb: kryptert med 1 passordfrase

en: assuming %s encrypted data
nb: antar %s kryptert data

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
nb: IDEA-kryptering er utilgjengelig. Prøver å bruke %s i stedet

en: WARNING: message was not integrity protected
nb: ADVARSEL: meldinga var ikke integritetsbeskyttet

en: decryption okay
nb: dekryptering ok

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
nb: ADVARSEL: kryptert melding er blitt manipulert.

en: decryption failed: %s
nb: dekryptering mislyktes: %s

en: Note: sender requested "for-your-eyes-only"
nb: Merk: senderen spesifiserte «kun for dine øyne»

en: original file name='%.*s'
nb: opprinnelig filnavn=«%.*s»

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
nb: selvstendig opphevelse - bruk «gpg --import» for å ta i bruk

en: no signature found
nb: fant ikke signatur

en: BAD signature from "%s"
nb: DÅRLIG signatur fra «%s»

en: Expired signature from "%s"
nb: Utgått signatur fra «%s»

en: Good signature from "%s"
nb: God signatur fra «%s»

en: signature verification suppressed
nb: signaturbekreftelse ble hindret

en: can't handle this ambiguous signature data
nb: disse flertydige signaturdataene kan ikke behandles

en: Signature made %s
nb: Signatur opprettet %s

en:                using %s key %s
nb:                bruker %s nøkkel %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
nb: Signatur laget %s ved hjelp av %s-nøkkel ID %s

en:                issuer "%s"
nb:                 utsteder «%s»

en: Key available at:
nb: Nøkkel tilgjengelig ved:

en: [uncertain]
nb: [usikker]

en:                 aka "%s"
nb:                 aka «%s»

en: WARNING: This key is not suitable for signing in %s mode
nb: ADVARSEL: Denne nøkkelen egner seg ikke for signering i %s-modus

en: Signature expired %s
nb: Signatur utgått %s

en: Signature expires %s
nb: Signatur utgår %s

en: %s signature, digest algorithm %s%s%s
nb: %s-signatur, kontrollsum-algoritme %s%s%s

en: binary
nb: binær

en: textmode
nb: tekstmodus

en: unknown
nb: ukjent

en: , key algorithm
nb: , nøkkelalgoritme

en: WARNING: not a detached signature; file '%s' was NOT verified!
nb: ADVARSEL: ikke en separat signatur. Fila «%s» er IKKE bekreftet.

en: Can't check signature: %s
nb: Klarte ikke å kontrollere signatur: %s

en: not a detached signature
nb: ikke en separat signatur

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
nb: ADVARSEL: fant flere signaturer. Kontrollerer bare den første.

en: standalone signature of class 0x%02x
nb: separat signatur av klasse 0x%02x

en: old style (PGP 2.x) signature
nb: gammeldags (PGP 2.x) signatur

en: fstat of '%s' failed in %s: %s
nb: fstat på «%s» mislyktes i %s: %s

en: fstat(%d) failed in %s: %s
nb: fstat(%d) mislyktes in %s: %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell offentlig nøkkel-algoritme %s

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
nb: ADVARSEL: «Elgamal»-nøkler er utgått

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell krypteringsalgoritme %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell kontrollsum-algoritme %s

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
nb: ADVARSEL: kontrollsum-algoritmen «%s» er utgått

en: Note: signatures using the %s algorithm are rejected
nb: Merk: signaturer som bruker algoritmen %s blir avvist

en: (reported error: %s)
nb: (rapportert feil: %s)

en: (reported error: %s <%s>)
nb: (rapportert feil: %s <%s>)

en: (further info:
nb: (mer info:

en: %s:%d: deprecated option "%s"
nb: %s:%d: valget «%s» er utgått

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
nb: ADVARSEL: valget «%s» er utgått

en: please use "%s%s" instead
nb: bruk heller «%s%s»

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
nb: ADVARSEL: «%s» er en utgått kommando. Ikke bruk den

en: %s:%u: "%s" is obsolete in this file - it only has effect in %s
nb: %s:%u: «%s» er utgått i denne fila, og påvirker bare %s

en: WARNING: "%s%s" is an obsolete option - it has no effect except on %s
nb: ADVARSEL: valget «%s%s» er utgått, og påvirker bare %s

en: Uncompressed
nb: Ukomprimert

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: uncompressed|none
nb: ukomprimert|ingen

en: this message may not be usable by %s
nb: denne meldinga kan kanskje ikke brukes av %s

en: ambiguous option '%s'
nb: «%s» er et flertydig valg

en: unknown option '%s'
nb: «%s» er et ukjent valg

en: ECDSA public key is expected to be in SEC encoding multiple of 8 bits
nb: Offentlig ECDSA-nøkler forventes i SEC-koding som kan ganges med 8 bit

en: unknown weak digest '%s'
nb: «%s» er en ukjent svak summeringsmetode

en: File '%s' exists.
nb: Fila «%s» finnes.

en: Overwrite? (y/N)
nb: Overskrive (j/N)

en: %s: unknown suffix
nb: %s: ukjent suffiks

en: Enter new filename
nb: Skriv inn nytt filnavn

en: writing to stdout
nb: skriver til stdout

en: assuming signed data in '%s'
nb: antar signert data i «%s»

en: can't handle public key algorithm %d
nb: klarte ikke å håndtere offentlig nøkkelalgoritme %d

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
nb: ADVARSEL: det er usikkert å kryptere øktnøkkel symmetrisk

en: subpacket of type %d has critical bit set
nb: underpakke %d er merket som kritisk

en: problem with the agent: %s
nb: problem med agent: %s

en: Enter passphrase
nb: Skriv inn passordfrase

en: cancelled by user
nb: avbrutt av bruker

en:  (main key ID %s)
nb:  (hovednøkkelid %s)

en: Please enter the passphrase to unlock the OpenPGP secret key:
nb: Skriv inn passordfrase for å låse opp hemmelig OpenPGP-nøkkel:

en: Please enter the passphrase to import the OpenPGP secret key:
nb: Skriv inn passordfrase for å importere hemmelig OpenPGP-nøkkel:

en: Please enter the passphrase to export the OpenPGP secret subkey:
nb: Skriv inn passordfrase for å eksportere hemmelig OpenPGP-undernøkkel:

en: Please enter the passphrase to export the OpenPGP secret key:
nb: Skriv inn passordfrase for å eksportere hemmelig OpenPGP-nøkkel:

en: Do you really want to permanently delete the OpenPGP secret subkey key:
nb: Er du sikker på at du vil slette følgende hemmelige OpenPGP-undernøkkel:

en: Do you really want to permanently delete the OpenPGP secret key:
nb: Er du sikker på at du vil slette følgende hemmelige OpenPGP-nøkkel:

en: %s
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s,
    created %s%s.
    %s
nb: %s
    «%.*s»
    %u-bit %s-nøkkel, ID %s,
    opprettet %s%s.
    %s

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
nb: 
    Velg et bilde som skal brukes som foto-ID. Bildet må være i JPEG-format.
    Husk at bildet lagres som en del av den offentlige nøkkelen, og at
    nøkkelstørrelsen derfor påvirkes av hvor stort bildet er.
    En oppløsning på rundt 240x288 piksler er et godt utgangspunkt.

en: Enter JPEG filename for photo ID:
nb: Skriv inn JPEG-filnavn for foto-ID:

en: unable to open JPEG file '%s': %s
nb: klarte ikke å åpne JPEG-fil «%s»: %s

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
nb: Denne JPEG-fila er veldig stor (%d byte).

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil bruke den? (j/N)

en: '%s' is not a JPEG file
nb: «%s» er ikke en JPEG-fil

en: Is this photo correct (y/N/q)?
nb: Er dette bildet riktig (j/N/q)?

en: unable to display photo ID!
nb: klarte ikke å vise foto-ID.

en: No trust value assigned to:
nb: Ingen tillitsverdi tilordnet til:

en:   aka "%s"
nb:   aka «%s»

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
nb: Hvor mye stoler du på at denne nøkkelen faktisk tilhører navngitt bruker?

en:   %d = I don't know or won't say
nb:   %d = Jeg vet ikke eller vil ikke uttale meg

en:   %d = I do NOT trust
nb:   %d = Jeg stoler IKKE på den

en:   %d = I trust ultimately
nb:   %d = Jeg stoler fullstendig på den

en:   m = back to the main menu
nb:   m = tilbake til hovedmenyen

en:   s = skip this key
nb:   s = hopp over denne nøkkelen

en:   q = quit
nb:   q = avslutt

en: The minimum trust level for this key is: %s
nb: Laveste tillitsnivå for denne nøkkelen er: %s

en: Your decision?
nb: Hva velger du?

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil gi denne nøkkelen fullstendig tillit? (j/N)

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
nb: Sertifikater som fører til en fullstendig betrodd nøkkel:

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
nb: %s: Det finnes ingen indikasjon på at denne nøkkelen faktisk tilhører navngitt bruker

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
nb: %s: Det er begrenset indikasjon på at denne nøkkelen faktisk tilhører navngitt bruker

en: This key probably belongs to the named user
nb: Denne nøkkelen tilhører sannsynligvis navngitt bruker

en: This key belongs to us
nb: denne nøkkelen tilhører oss

en: %s: This key is bad!  It has been marked as untrusted!
nb: %s: Denne nøkkelen er markert som upålitelig, og bør ikke brukes.

en: This key is bad!  It has been marked as untrusted!  If you
    *really* know what you are doing, you may answer the next
    question with yes.
nb: Denne nøkkelen er markert som upålitelig, og bør ikke brukes.
    Ikke svar ja på neste spørsmål med mindre du *virkelig* vet
    hva det innebærer.

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
nb: Det er IKKE sikkert at nøkkelen tilhører personen som er navngitt i
    bruker-id-en.  Hvis du *virkelig* vet hva du gjør, kan du svare ja
    på neste spørsmål.

en: Use this key anyway? (y/N)
nb: Vil du bruke denne nøkkelen likevel? (j/N)

en: WARNING: Using untrusted key!
nb: ADVARSEL: du bruker en upålitelig nøkkel.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
nb: ADVARSEL: denne nøkkelen er opphevet.

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
nb: ADVARSEL: denne nøkkelen er opphevet av eieren.

en:          This could mean that the signature is forged.
nb:          Dette kan bety at signaturen er falsk.

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
nb: ADVARSEL: denne undernøkkelen er opphevet av eieren.

en: Note: This key has been disabled.
nb: Merk: Denne nøkkelen er ikke i bruk.

en: Note: Verified signer's address is '%s'
nb: Merk: Bekreftet signeringsadresse er «%s»

en: Note: Signer's address '%s' does not match DNS entry
nb: Merk: Signeringsadresse «%s» samsvarer ikke med DNS-oppslag

en: trustlevel adjusted to FULL due to valid PKA info
nb: tillitsnivå oppjustert til «FULL» pga. gyldig PKA-info

en: trustlevel adjusted to NEVER due to bad PKA info
nb: tillitsnivå nedjustert til «NEVER» (aldri) pga. ugyldig PKA-info

en: Note: This key has expired!
nb: Merk: denne nøkkelen er utgått.

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
nb: ADVARSEL: denne nøkkelen er ikke sertifisert med en tillitsverdig signatur.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
nb:          Det er ingen indikasjon på at signaturen tilhører eieren.

en: WARNING: We do NOT trust this key!
nb: ADVARSEL: vi stoler IKKE på denne nøkkelen.

en:          The signature is probably a FORGERY.
nb:          Signaturen er sannsynligvis et FALSKNERI.

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
nb: ADVARSEL: denne nøkkelen er ikke sertifisert med tilstrekkelig tillitsverdige signaturer.

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
nb:          Det er ikke sikkert at signaturen tilhører brukeren.

en: %s: skipped: %s
nb: %s: hoppet over: %s

en: %s: skipped: public key is disabled
nb: %s: hoppet over. Offentlig nøkkel er ikke i bruk

en: %s: skipped: public key already present
nb: %s: hoppet over: offentlig nøkkel er allerede tilstede

en: can't encrypt to '%s'
nb: klarte ikke å kryptere til «%s»

en: option '%s' given, but no valid default keys given
nb: valgt «%s», men mangler gyldig forvalgt nøkkel

en: option '%s' given, but option '%s' not given
nb: valgt «%s», men mangler valget «%s»

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
nb: Du skrev ikke inn en bruker-ID. (bruk evt. «-r»)

en: Current recipients:
nb: Gjeldende mottakere:

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
nb: 
    Skriv inn bruker-ID og avslutt med tom linje:

en: No such user ID.
nb: Bruker-id-en finnes ikke.

en: skipped: public key already set as default recipient
nb: hoppet over: offentlig nøkkel allerede valgt som standardmottaker

en: Public key is disabled.
nb: Offentlig nøkkel er ikke i bruk.

en: skipped: public key already set
nb: hoppet over: offentlig nøkkel er allerede valgt

en: unknown default recipient "%s"
nb: «%s» er en ukjent standardmottaker

en: no valid addressees
nb: ingen gyldige mottakere

en: Note: key %s has no %s feature
nb: Merk: nøkkel %s har ingen %s-funksjon

en: Note: key %s has no preference for %s
nb: Merk: nøkkel %s har ingen innstilling for %s

en: data not saved; use option "--output" to save it
nb: data ble ikke lagret. Bruk valget «--output» for å lagre

en: Detached signature.
nb: Adskilt signatur.

en: Please enter name of data file:
nb: Skriv inn navn på datafil:

en: reading stdin ...
nb: leser std.innkanal …

en: no signed data
nb: ingen signerte data

en: can't open signed data '%s'
nb: klarte ikke å åpne signert data «%s»

en: can't open signed data fd=%d: %s
nb: klarte ikke å åpne signert data fd=%d: «%s»

en: key %s is not suitable for decryption in %s mode
nb: nøkkel %s egner seg ikke for dekryptering i %s-modus

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
nb: anonym mottaker. prøver hemmelig nøkkel %s …

en: okay, we are the anonymous recipient.
nb: ok, det er du som er den anonyme mottakeren.

en: old encoding of the DEK is not supported
nb: gammel DEK-koding støttes ikke

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
nb: krypteringsalgoritme %d%s er ukjent eller slått av

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
nb: ADVARSEL: fant ikke krypteringsalgoritme %s i mottakers oppsett

en: Note: secret key %s expired at %s
nb: Merk: hemmelig nøkkel %s utgått %s

en: Note: key has been revoked
nb: Merk: nøkkelen er opphevet

en: build_packet failed: %s
nb: build_packet mislyktes: %s

en: key %s has no user IDs
nb: nøkkel %s: ingen bruker-ID

en: To be revoked by:
nb: Skal oppheves av:

en: (This is a sensitive revocation key)
nb: (Dette er en privat opphevelsesnøkkel)

en: Secret key is not available.
nb: Hemmelig nøkkel er ikke tilgjengelig.

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
nb: Vil du lage et utpekt opphevelsessertifikat for denne nøkkelen? (j/N)

en: ASCII armored output forced.
nb: Tvunget ASCII-armert utdata.

en: make_keysig_packet failed: %s
nb: make_keysig_packet mislyktes: %s

en: Revocation certificate created.
nb: Opphevelsessertifikat opprettet.

en: no revocation keys found for "%s"
nb: fant ingen opphevelsesnøkler for «%s»

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
nb: Dette er et opphevelsessertifikat for følgende OpenPGP-nøkkel:

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
nb: Et opphevelsessertifikat er en slags nødknapp som lar deg
    erklære offentlig at en nøkkel ikke skal brukes mer. Det er ikke mulig
    å trekke tilbake en oppheving straks den er blitt publisert.

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.  However, if the secret key is still accessible,
    it is better to generate a new revocation certificate and give
    a reason for the revocation.  For details see the description of
    of the gpg command "--generate-revocation" in the GnuPG manual.
nb: Bruk det for å oppheve denne nøkkelen hvis den blir kompromittert
    eller hvis du mister den hemmelige nøkkelen. Hvis du fremdeles har
    tilgang til den hemmelige nøkkelen, er det lurt å heller lage et nytt
    opphevelsessertifikat og oppgi en grunn til opphevelsen.
    Se beskrivelse av kommandoen «--generate-revocation» i GnuPG-
    bruksanvisninga for detaljer.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
nb: Et kolontegn er satt inn før 5 streker nedenfor.
    Fjern dette kolonet med en tekstbehandler før du importerer og
    publiserer opphevelsessertifikatet.

en: revocation certificate stored as '%s.rev'
nb: opphevelsessertifikat lagret som «%s.rev»

en: secret key "%s" not found
nb: fant ikke hemmelig nøkkel «%s»

note: TRANSLATORS: The %s prints a key specification which for example has been given at the command line.  Several lines lines with secret key infos are printed after this message.
en: '%s' matches multiple secret keys:
nb: «%s» samsvarer med flere hemmelige nøkler:

en: error searching the keyring: %s
nb: feil under søk på nøkkelknippe: %s

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
nb: Vil du lage et opphevelsessertifikat for denne nøkkelen? (j/N)

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
nb: Opphevelsessertifikat opprettet.
    
    Flytt dette til et medium du kan holde utenfor andres rekkevidde. Hvis Mallory
    får tak i dette sertifikatet, kan han bruke det til å gjøre nøkkelen din ubrukelig.
    Det er lurt å skrive ut dette sertifikatet fysisk og sette det på et lager i tilfelle
    datalagringsmediet blir uleselig. Men vær forsiktig. Datamaskinens
    utskriftssystem kan være satt opp til å lagre utskriftsdata og dermed gjøre
    det mulig for andre å lese sertifikatet.

en: Please select the reason for the revocation:
nb: Velg grunn for opphevelse:

en: Cancel
nb: Avbryt

en: (Probably you want to select %d here)
nb: (Normalt bør du velge %d her)

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
nb: Skriv inn en beskrivelse hvis du vil, og avslutt med tom linje:

en: Reason for revocation: %s
nb: Grunnlag for opphevelse: %s

en: (No description given)
nb: (Ingen beskrivelse oppgitt)

en: Is this okay? (y/N)
nb: Er dette i orden? (j/N)

en: weak key created - retrying
nb: nøkkelen ble svak. Prøver på nytt

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
nb: klarte ikke å unngå svak nøkkel for symmetrisk krypteringsalgorime. Prøvde %d ganger.

en: %s key %s uses an unsafe (%zu bit) hash
nb: %s-nøkkel %s bruker usikker kontrollsum (%zu bit)

en: %s key %s requires a %zu bit or larger hash (hash is %s)
nb: %s-nøkkel %s krever kontrollsum på %zu eller flere bit (gjeldende sum: %s)

en: key %s may not be used for signing in %s mode
nb: du kan ikke bruke nøkkel %s til signering i %s-modus

en: WARNING: signature digest conflict in message
nb: ADVARSEL: konflikt med signatur-kontrollsum i melding

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
nb: ADVARSEL: undernøkkel %s for signering er ikke kryssertifisert

en: please see %s for more information
nb: se %s for mer informasjon

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
nb: ADVARSEL: undernøkkel %s for signering er kryssertifisert på ugyldig grunnlag

en: public key %s is %lu second newer than the signature
     | public key %s is %lu seconds newer than the signature
nb[0]: offentlig nøkkel %s er %lu sekund nyere enn signaturen
nb[1]: offentlig nøkkel %s er %lu sekunder nyere enn signaturen

en: public key %s is %lu day newer than the signature
     | public key %s is %lu days newer than the signature
nb[0]: offentlig nøkkel %s er %lu dag nyere enn signaturen
nb[1]: offentlig nøkkel %s er %lu dager nyere enn signaturen

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
     | key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
nb[0]: nøkkel %s ble opprettet %lu sekund i framtiden (tidsforskyvnings- eller klokkeproblem)
nb[1]: nøkkel %s ble opprettet %lu sekunder i framtiden (tidsforskyvnings- eller klokkeproblem)

en: key %s was created %lu day in the future (time warp or clock problem)
     | key %s was created %lu days in the future (time warp or clock problem)
nb[0]: nøkkel %s ble opprettet %lu dag i framtiden (tidsforskyvnings- eller klokkeproblem)
nb[1]: nøkkel %s ble opprettet %lu dager i framtiden (tidsforskyvnings- eller klokkeproblem)

en: Note: signature key %s expired %s
nb: Merk: signaturnøkkel %s utgått %s

en: Note: signature key %s has been revoked
nb: Merk: signaturnøkkel %s er opphevet

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
nb: antatt ugyldig signatur fra nøkkel %s pga. ukjent «kritisk»-bit

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for undernøkkelopphevingssignatur

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for undernøkkelbindingssignatur

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
nb: ADVARSEL: klarte ikke å %%-utvide notasjon (for lang).

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
nb: ADVARSEL: klarte ikke å %%-utvide regelverkadresse (for lang).

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
nb: ADVARSEL: klarte ikke å %%-utvide foretrukket nøkkeltjener-adresse (for lang).

en: %s/%s signature from: "%s"
nb: %s/%s-signatur fra: «%s»

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: tvungen bruk av %s (%d) bryter med mottakerens oppsett

en: signing:
nb: signerer:

en: %s encryption will be used
nb: bruker %s-kryptering

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
nb: nøkkel er ikke merket som usikker, og kan ikke brukes med falsk RNG.

en: skipped "%s": duplicated
nb: hoppet over «%s»: er duplikat

en: skipped: secret key already present
nb: hoppet over, fordi hemmelig nøkkel allerede er tilstede

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
nb: dette er en PGP-generelt Elgamal-nøkkel, og egner seg ikke til signering.

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
nb: tillitsoppføring %lu, type %d: skriving mislyktes: %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
nb: # Liste over tildelte tillitsverdier, opprettet %s
    # (Bruk «gpg --import-ownertrust» for å gjenopprette disse)

en: error in '%s': %s
nb: feil i «%s»: %s

en: line too long
nb: for lang linje

en: colon missing
nb: kolon mangler

en: invalid fingerprint
nb: ugyldig fingeravtrykk

en: ownertrust value missing
nb: verdi for eiertillit mangler

en: error finding trust record in '%s': %s
nb: feil under søk etter tillitspost i «%s»: %s

en: read error in '%s': %s
nb: lesefeil i «%s»: %s

en: trustdb: sync failed: %s
nb: trustdb: synk mislyktes: %s

en: can't create lock for '%s'
nb: klarte ikke å lage lås for «%s»

en: can't lock '%s'
nb: klarte ikke å låse «%s»

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
nb: trustdb-oppf. %lu: lseek mislyktes: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
nb: trustdb-oppf. %lu: skriving mislyktes (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
nb: trustdb-transaksjon er for stor

en: %s: directory does not exist!
nb: %s: mappa finnes ikke.

en: can't access '%s': %s
nb: fikk ikke tilgang til «%s»: %s

en: %s: failed to create version record: %s
nb: %s: klarte ikke å lage versjonsoppføring: %s

en: %s: invalid trustdb created
nb: %s: laget ugyldig trustdb

en: %s: trustdb created
nb: %s: trustdb opprettet

en: Note: trustdb not writable
nb: Merk: trustdb er ikke skrivbar

en: %s: invalid trustdb
nb: %s: ugyldig trustdb

en: %s: failed to create hashtable: %s
nb: %s: klarte ikke å lage kontrollsum-tabell: %s

en: %s: error updating version record: %s
nb: %s: feil under oppdatering av versjonsoppføring: %s

en: %s: error reading version record: %s
nb: %s: feil under lesing av versjonsoppføring: %s

en: %s: error writing version record: %s
nb: %s: feil under skriving av versjonsoppføring: %s

en: trustdb: lseek failed: %s
nb: trustdb: lseek mislyktes: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
nb: trustdb: lesing mislyktes (n=%d): %s

en: %s: not a trustdb file
nb: %s: ikke en trustdb-fil

en: %s: version record with recnum %lu
nb: %s: versjonsoppføring nr. %lu

en: %s: invalid file version %d
nb: %s: %d er en ugyldig filversjon

en: %s: error reading free record: %s
nb: %s: feil under lesing av «free»-oppføring: %s

en: %s: error writing dir record: %s
nb: %s: feil under skriving av «dir»-oppføring: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
nb: %s: klarte ikke å nullstille oppføring: %s

en: %s: failed to append a record: %s
nb: %s: klarte ikke å legge til oppføring: %s

en: Error: The trustdb is corrupted.
nb: Error: trustdb er skadet.

en: can't handle text lines longer than %d characters
nb: tekstlinjer som er lengre enn %d tegn kan ikke behandles

en: input line longer than %d characters
nb: inndata-linje er lengre enn %d tegn

en: error beginning transaction on TOFU database: %s
nb: feil under transaksjonsstart i TOFU-database: %s

en: error committing transaction on TOFU database: %s
nb: feil under ferdigstillelse av transaksjon i TOFU-database: %s

en: error rolling back transaction on TOFU database: %s
nb: feil under reversering av transaksjon i TOFU-database: %s

en: unsupported TOFU database version: %s
nb: TOFU-databaseversjon støttes ikke: %s

en: TOFU DB error
nb: TOFU DB-feil

en: error reading TOFU database: %s
nb: feil under lesing av TOFU-database: %s

en: error determining TOFU database's version: %s
nb: klarte ikke å kontrollere versjon av TOFU-database: %s

en: error initializing TOFU database: %s
nb: feil under oppstart av TOFU-database: %s

en: error opening TOFU database '%s': %s
nb: feil under åpning av TOFU-database «%s»: %s

en: error updating TOFU database: %s
nb: feil under oppdatering av TOFU-database: %s

en: This is the first time the email address "%s" is being used with key %s.
nb: Dette er første gang e-postadressen «%s» brukes med nøkkel %s.

en: The email address "%s" is associated with %d key! | The email address "%s" is associated with %d keys!
nb[0]: E-postadressen «%s» er tilknyttet %d nøkkel.
nb[1]: E-postadressen «%s» er tilknyttet %d nøkler.

en:   Since this binding's policy was 'auto', it has been changed to 'ask'.
nb:   Denne tilknytningsregelen var «auto», og er nå endret til «ask» (spør).

en: Please indicate whether this email address should be associated with key %s or whether you think someone is impersonating "%s".
nb: Velg om gjeldende e-postadresse skal knyttes til nøkkel %s eller om du tror noen prøver å etterlikne «%s».

en: error gathering other user IDs: %s
nb: feil under henting av andre bruker-id-er: %s

en: This key's user IDs:
nb: Bruker-id-er tilknyttet denne nøkkelen:

en: policy: %s
nb: regelverk: %s

en: error gathering signature stats: %s
nb: feil under henting av signaturstatistikk: %s

en: The email address "%s" is associated with %d key:
     | The email address "%s" is associated with %d keys:
nb[0]: E-postadressen «%s» er tilknyttet %d nøkkel:
nb[1]: E-postadressen «%s» er tilknyttet %d nøkler:

en: Statistics for keys with the email address "%s":
nb: Statistikk for nøkler med e-postadresse «%s»:

en: this key
nb: denne nøkkelen

en: Verified %d message. | Verified %d messages.
nb[0]: Bekreftet %d melding.
nb[1]: Bekreftet %d meldinger.

en: Encrypted %d message. | Encrypted %d messages.
nb[0]: Kryptert %d melding.
nb[1]: Kryptert %d meldinger.

en: Verified %d message in the future. | Verified %d messages in the future.
nb[0]: Bekreftet %d melding i framtid.
nb[1]: Bekreftet %d meldinger i framtid.

en: Encrypted %d message in the future. | Encrypted %d messages in the future.
nb[0]: Kryptert %d melding i framtid.
nb[1]: %d meldinger signert i framtid.

en: Messages verified over the past %d day: %d. | Messages verified over the past %d days: %d.
nb[0]: Bekreftede meldinger i løpet av siste %d dag: %d.
nb[1]: Bekreftede meldinger i løpet av siste %d dager: %d.

en: Messages encrypted over the past %d day: %d. | Messages encrypted over the past %d days: %d.
nb[0]: Krypterte meldinger i løpet av siste %d dag: %d.
nb[1]: Krypterte meldinger i løpet av siste %d dager: %d.

en: Messages verified over the past %d month: %d. | Messages verified over the past %d months: %d.
nb[0]: Bekreftede meldinger i løpet av siste %d måned: %d.
nb[1]: Bekreftede meldinger i løpet av siste %d måneder: %d.

en: Messages encrypted over the past %d month: %d. | Messages encrypted over the past %d months: %d.
nb[0]: Krypterte meldinger i løpet av siste %d måned: %d.
nb[1]: Krypterte meldinger i løpet av siste %d måneder: %d.

en: Messages verified over the past %d year: %d. | Messages verified over the past %d years: %d.
nb[0]: Bekreftede meldinger i løpet av siste %d år: %d.
nb[1]: Bekreftede meldinger i løpet av siste %d år: %d.

en: Messages encrypted over the past %d year: %d. | Messages encrypted over the past %d years: %d.
nb[0]: Krypterte meldinger i løpet av siste %d år: %d.
nb[1]: Krypterte meldinger i løpet av siste %d år: %d.

en: Messages verified in the past: %d.
nb: Meldinger bekreftet før dette: %d.

en: Messages encrypted in the past: %d.
nb: Meldinger kryptert før dette: %d.

note: TRANSLATORS: Please translate the text found in the source * file below.  We don't directly internationalize that text so * that we can tweak it without breaking translations.
en: TOFU detected a binding conflict
nb: TOFU oppdaget en tilknytningskonflikt

note: TRANSLATORS: Two letters (normally the lower and upper case * version of the hotkey) for each of the five choices.  If * there is only one choice in your language, repeat it.
en: gGaAuUrRbB
nb: gGaAuUnNdD

en: (G)ood, (A)ccept once, (U)nknown, (R)eject once, (B)ad?
nb: (G)od, (A)ksepter én gang, (U)kjent, (N)ekt én gang, (D)årlig?

en: Defaulting to unknown.
nb: Bruker standardverdi (ukjent).

en: TOFU db corruption detected.
nb: Oppdaget ødelagt del av TOFU-database.

en: error changing TOFU policy: %s
nb: feil under endring av TOFU-regler: %s

en: %lld~year | %lld~years
nb[0]: %lld~år
nb[1]: %lld~år

en: %lld~month | %lld~months
nb[0]: %lld~måned
nb[1]: %lld~måneder

en: %lld~week | %lld~weeks
nb[0]: %lld~uke
nb[1]: %lld~uker

en: %lld~day | %lld~days
nb[0]: %lld~dag
nb[1]: %lld~dager

en: %lld~hour | %lld~hours
nb[0]: %lld~time
nb[1]: %lld~timer

en: %lld~minute | %lld~minutes
nb[0]: %lld~minutt
nb[1]: %lld~minutter

en: %lld~second | %lld~seconds
nb[0]: %lld~sekund
nb[1]: %lld~sekunder

en: %s: Verified 0~signatures and encrypted 0~messages.
nb: %s: Bekreftet 0~signaturer og kryptert 0~meldinger.

en: %s: Verified 0 signatures.
nb: %s: Bekreftet 0 signaturer.

en: Encrypted 0 messages.
nb: Kryptert 0 meldinger.

en: (policy: %s)
nb: (regelsett: %s)

en: Warning: we have yet to see a message signed using this key and user id!
nb: Advarsel: vi har enda ikke sett en melding som er signert med gjeldende nøkkel og bruker-ID.

en: Warning: we've only seen one message signed using this key and user id!
nb: Advarsel: vi har hittil bare sett én melding som er signert med gjeldende nøkkel og bruker-ID.

en: Warning: you have yet to encrypt a message to this key!
nb: Advarsel: du har enda ikke kryptert en melding til denne nøkkelen.

en: Warning: you have only encrypted one message to this key!
nb: Advarsel: du har bare kryptert én melding til denne nøkkelen.

en: Warning: if you think you've seen more signatures by this key and user id, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email address for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.
     | Warning: if you think you've seen more signatures by this key and these user ids, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email addresses for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.
nb[0]: Warning: hvis du tror du har sett flere signaturer fra denne nøkkelen og bruker-id-en, kan det bety at nøkkelen er forfalsket. Kontroller e-postadressen nøye og se etter små variasjoner. Hvis noe ser galt ut, bør du bruke
      %s
    for å markere den som upålitelig.
nb[1]: Warning: if you think you've seen more signatures by this key and these user ids, then this key might be a forgery!  Carefully examine the email addresses for small variations.  If the key is suspect, then use
      %s
    to mark it as being bad.

en: error opening TOFU database: %s
nb: feil under åpning av TOFU-database: %s

en: WARNING: Encrypting to %s, which has no non-revoked user ids
nb: ADVARSEL: krypterer til %s. Denne har ingen bruker-id-er som ikke er opphevet

en: '%s' is not a valid long keyID
nb: «%s» er en ugyldig lang nøkkel-ID

en: key %s: accepted as trusted key
nb: nøkkel %s: godtatt som betrodd nøkkel

en: key %s occurs more than once in the trustdb
nb: nøkkel %s forekommer flere enn én gang i trustdb

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
nb: nøkkel %s: ingen offentlig nøkkel for betrodd nøkkel - hoppet over

en: key %s marked as ultimately trusted
nb: nøkkel %s markert som endelig betrodd.

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
nb: tillitsoppføring %lu, foresp.type %d: lesing mislyktes: %s

en: trust record %lu is not of requested type %d
nb: tillitsoppføring %lu er ikke av forespurt type (%d)

en: You may try to re-create the trustdb using the commands:
nb: Du kan prøve å gjenskape trustdb ved å skrive inn følgende kommandoer:

en: If that does not work, please consult the manual
nb: Se bruksanvisning hvis dette ikke hjelper

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
nb: Klarte ikke å bruke ukjent tillitsmodell (%d). Prøver tillitsmodell %s

en: using %s trust model
nb: bruker tillitsmodell %s

en: no need for a trustdb check
nb: kontroll av trustdb er ikke nødvendig

en: next trustdb check due at %s
nb: neste kontroll av trustdb planlagt %s

en: no need for a trustdb check with '%s' trust model
nb: trustdb behøver ikke kontroll ved bruk av tillitsmodell «%s»

en: no need for a trustdb update with '%s' trust model
nb: trustdb behøver ikke oppdatering ved bruk av tillitsmodell «%s»

en: public key %s not found: %s
nb: fant ikke offentlig nøkkel %s: %s

en: please do a --check-trustdb
nb: kjør «--check-trustdb»

en: checking the trustdb
nb: kontrollerer trustdb

en: %d key processed | %d keys processed
nb[0]: %d nøkkel behandlet
nb[1]: %d nøkler behandlet

en:  (%d validity count cleared)
     |  (%d validity counts cleared)
nb[0]: (%d gyldighetsantall klarert)
nb[1]: (%d gyldighetsantall klarert)

en: no ultimately trusted keys found
nb: fant ingen nøkler med absolutt («ultimat») pålitelighet

en: public key of ultimately trusted key %s not found
nb: fant ikke offentlig nøkkel for absolutt pålitelig nøkkel %s

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
nb: dybde: %d  gyldig: %3d  signert: %3d  tillit: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
nb: klarte ikke å oppdatere trustdb-versjonsoppføring. Skriving mislyktes: %s

en: undefined
nb: udefinert

en: never
nb: aldri

en: ultimate
nb: ultimat

note: TRANSLATORS: these strings are similar to those in trust_value_to_string(), but are a fixed length.  This is needed to make attractive information listings where columns line up properly.  The value "10" should be the length of the strings you choose to translate to.  This is the length in printable
en: 10 translator see trust.c:uid_trust_string_fixed
nb: 11 translator see trustdb.c:uid_trust_string_fixed

en: [ revoked]
nb: [ opphevet]

en: [ expired]
nb: [   utgått]

en: [ unknown]
nb: [   ukjent]

en: [  undef ]
nb: [    udef ]

en: [  never ]
nb: [   aldri ]

en: [marginal]
nb: [ marginal]

en: [  full  ]
nb: [   full  ]

en: [ultimate]
nb: [  fullst.]

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
nb: klarte ikke å bekrefte signatur.
    Husk at signaturfil (.sig eller .asc)
    skal være første filargument på kommandolinja.

en: input line %u too long or missing LF
nb: inndatalinje %u er for lang eller mangler LF

en: can't open fd %d: %s
nb: klarte ikke å åpne fd %d: %s

en: set debugging flags
nb: endre feilsøkingsvalg

en: enable full debugging
nb: slå på full feilsøking

en: Usage: kbxutil [options] [files] (-h for help)
nb: Bruk: kbxutil [valg] [filer] (-h for hjelp)

en: Syntax: kbxutil [options] [files]
    List, export, import Keybox data
nb: Syntaks: kbxutil [valg] [filer]
    Vis, eksporter eller importer Keybox-data

note: TRANSLATORS: Put a \x1f right before a colon.  This can be * used by pinentry to nicely align the names and values.  Keep * the %s at the start and end of the string.
en: %sNumber: %s%%0AHolder: %s%s
nb: %sNummer\x1f: %s%%0AHolder\x1f: %s%s

note: TRANSLATORS: This is the number of remaining attempts to * enter a PIN.  Use %%0A (double-percent,0A) for a linefeed.
en: Remaining attempts: %d
nb: Gjenstående forsøk: %d

en: ||Please enter the PIN for the key to create qualified signatures.
nb: ||Skriv inn PIN for å la nøkkelen lage kvalifiserte signaturer.

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|A|" prefix but keep it at the start of the string.  Use %0A (single percent) for a linefeed.
en: |A|Please enter the Admin PIN
nb: |A|Skriv inn admin-PIN

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
nb: |P|Skriv inn PIN-opplåsingskode (PUK) for standardnøkler.

en: ||Please enter the PIN for the standard keys.
nb: ||Skriv inn PIN-kode for standardnøkler.

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
nb: RSA-modulus mangler eller er av annen størrelse enn %d bit

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
nb: offentlig RSA-eksponent mangler eller er større enn %d bit

en: PIN callback returned error: %s
nb: PIN-callback returnerte en feil: %s

en: the NullPIN has not yet been changed
nb: NullPIN er ikke blitt endret enda

en: |N|Please enter a new PIN for the standard keys.
nb: |N|Skriv inn ny PIN-kode for standardnøkler.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the standard keys.
nb: |NP|Skriv inn ny PIN-opplåsingskode (PUK) for standardnøkler.

en: |N|Please enter a new PIN for the key to create qualified signatures.
nb: |N|Skriv inn ny PIN for å la nøkkelen lage kvalifiserte signaturer.

en: |NP|Please enter a new PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
nb: |NP|Skriv inn ny PUK-kode for å la nøkkelen lage kvalifiserte signaturer.

en: |P|Please enter the PIN Unblocking Code (PUK) for the key to create qualified signatures.
nb: |P|Skriv inn PUK-kode for å la nøkkelen lage kvalifiserte signaturer.

en: error getting new PIN: %s
nb: feil under henting av ny PIN: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
nb: klarte ikke å lagre fingeravtrykk: %s

en: failed to store the creation date: %s
nb: klarte ikke å lagre opprettelsesdato: %s

en: error retrieving CHV status from card
nb: feil under henting av CHV-status fra kort

en: response does not contain the RSA modulus
nb: svar inneholder ikke RSA-modulus

en: response does not contain the RSA public exponent
nb: svar inneholder ikke offentlig RSA-eksponent

en: response does not contain the EC public key
nb: svar inneholder ikke offentlig EC-nøkkel

en: response does not contain the public key data
nb: svar inneholder ikke offentlig nøkkeldata

en: reading public key failed: %s
nb: lesing av offentlig nøkkel mislyktes: %s

note: TRANSLATORS: Put a \x1f right before a colon.  This can be * used by pinentry to nicely align the names and values.  Keep * the %s at the start and end of the string.
en: %sNumber: %s%%0AHolder: %s%%0ACounter: %lu%s
nb: %sNummer\x1f: %s%%0AHolder\x1f: %s%%0ATeller\x1f: %lu%s

en: using default PIN as %s
nb: bruker forvalgt PIN som %s

en: failed to use default PIN as %s: %s - disabling further default use
nb: klarte ikke å bruke forvalgt PIN som %s: %s. Lar være å bruke forvalgt PIN senere

en: ||Please unlock the card
nb: ||Lås opp kort

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
nb: PIN for CHV%d er for kort; minum lengde er %d

en: verify CHV%d failed: %s
nb: bekreftelse av CHV%d mislyktes: %s

en: card is permanently locked!
nb: kortet er låst for godt.

en: %d Admin PIN attempt remaining before card is permanently locked
     | %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
nb[0]: %d Admin-PIN-forsøk gjenstår før kortet blir låst permanent
nb[1]: %d Admin-PIN-forsøk gjenstår før kortet blir låst permanent

en: access to admin commands is not configured
nb: tilgang til admin-kommandoer er ikke konfigurert

en: ||Please enter the PIN
nb: ||Skriv inn PIN-kode

en: ||Please enter the Reset Code for the card
nb: ||Skriv inn tilbakestillingskode for kortet

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
nb: Tilbakestillingskoden er for kort. Minimumslengde er %d

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|*|" prefixes but keep it at the start of the string.  We need this elsewhere to get some infos on the string.
en: |RN|New Reset Code
nb: |RN|Ny tilbakestillingskode

en: |AN|New Admin PIN
nb: |AN|Ny Admin PIN

en: |N|New PIN
nb: |N|Ny PIN

en: ||Please enter the Admin PIN and New Admin PIN
nb: ||Skriv inn admin-PIN og ny admin-PIN

en: ||Please enter the PIN and New PIN
nb: ||Skriv inn PIN-kode og ny PIN-kode

en: error reading application data
nb: feil under lesing av programdata

en: error reading fingerprint DO
nb: feil under lesing av fingeravtrykk DO

en: key already exists
nb: nøkkelen finnes allerede

en: existing key will be replaced
nb: gjeldende nøkkel blir erstattet

en: generating new key
nb: lager ny nøkkel

en: writing new key
nb: skriver ny nøkkel

en: creation timestamp missing
nb: tidsstempel for opprettelse mangler

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
nb: RSA-primtall %s mangler eller er av annen størrelse enn %d bit

en: failed to store the key: %s
nb: klarte ikke å lagre nøkkel: %s

en: unsupported curve
nb: ustøttet kurve

en: please wait while key is being generated ...
nb: vent mens nøkkel blir generert …

en: generating key failed
nb: nøkkelgenerering mislyktes

en: key generation completed (%d second)
     | key generation completed (%d seconds)
nb[0]: nøkkelgenerering fullført (%d sekund)
nb[1]: nøkkelgenerering fullført (%d sekunder)

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
nb: ugyldig struktur i OpenPGP-kort (DO 0x93)

en: fingerprint on card does not match requested one
nb: fingeravtrykk på kort samsvarer ikke med forespurt avtrykk

en: card does not support digest algorithm %s
nb: kortet støtter ikke kontrollsum-algoritme %s

en: signatures created so far: %lu
nb: signaturer opprettet så langt: %lu

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
nb: bekrefting av Admin PIN er foreløpig nektet gjennom denne kommandoen

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
nb: fikk ikke tilgang til %s. Bruker du et ugyldig OpenPGP-kort?

en: ||Please enter your PIN at the reader's pinpad
nb: ||Skriv inn PIN-koden på leserens kodetastatur

note: TRANSLATORS: Do not translate the "|*|" prefixes but keep it at the start of the string.  We need this elsewhere to get some infos on the string.
en: |N|Initial New PIN
nb: |N|Ny PIN

en: run in multi server mode (foreground)
nb: kjør i multi-tjenermodus (forgrunn)

en: |LEVEL|set the debugging level to LEVEL
nb: |NIVÅ|endre feilsøkingsnivå til valgt NIVÅ

en: |FILE|write a log to FILE
nb: |FIL|skriv logg til valgt FIL

en: |N|connect to reader at port N
nb: |N|koble til leser via port N

en: |NAME|use NAME as ct-API driver
nb: |NAVN|bruk valgt NAVN som ct-API-driver

en: |NAME|use NAME as PC/SC driver
nb: |NAME|bruk valgt NAVN som PC-/SC-driver

en: do not use the internal CCID driver
nb: ikke bruk intern CCID-driver

en: |N|disconnect the card after N seconds of inactivity
nb: |N|koble fra kort etter N antall sekunder uten aktivitet

en: do not use a reader's pinpad
nb: ikke bruk kodetastatur

en: use variable length input for pinpad
nb: bruk inndata av vairabel lengde for kodetastatur

en: deny the use of admin card commands
nb: avvis bruk av admin-kortkommandoer

en: Usage: @SCDAEMON@ [options] (-h for help)
nb: Bruk: @SCDAEMON@ [valg] (-h for hjelp)

en: Syntax: scdaemon [options] [command [args]]
    Smartcard daemon for @GNUPG@
nb: Syntaks: scdaemon [valg] [kommando [arg]]
    Smartcard-bakgrunnsprogram for @GNUPG@

en: please use the option '--daemon' to run the program in the background
nb: bruk valget «--daemon» for å kjøre programmet i bakgrunnen

en: handler for fd %d started
nb: startet håndteringsprogram for fd %d

en: handler for fd %d terminated
nb: avsluttet håndteringsprogram for fd %d

en: error getting key usage information: %s
nb: feil under henting av informasjon om nøkkelbruk: %s

en: validation model requested by certificate: %s
nb: kontrollmodell forespurt av sertifikat: %s

en: chain
nb: kjede

en: shell
nb: skall

en: critical certificate extension %s is not supported
nb: kritisk sertifikatutvidelse %s støttes ikke

en: issuer certificate is not marked as a CA
nb: utsteders sertifikat er ikke merket som CA

en: critical marked policy without configured policies
nb: regelsett merket som kritisk uten oppsatte regler

en: failed to open '%s': %s
nb: klarte ikke å åpne «%s»: %s

en: Note: non-critical certificate policy not allowed
nb: Merk: ukritisk sertifikat-regelsett er ikke tillatt

en: certificate policy not allowed
nb: sertifikatregelverk tillates ikke

en: failed to get the fingerprint
nb: klarte ikke å hente fingeravtrykk

en: looking up issuer at external location
nb: slår opp utsteder på ekstern plassering

en: number of issuers matching: %d
nb: antall ustedere funnet: %d

en: can't get authorityInfoAccess: %s
nb: klarte ikke å hente «authorityInfoAccess»: %s

en: looking up issuer from the Dirmngr cache
nb: slår opp utsteder fra Dirmngr-hurtiglager

en: number of matching certificates: %d
nb: antall treff på sertifikater: %d

en: dirmngr cache-only key lookup failed: %s
nb: nøkkeloppslag i dirmngr-hurtiglager mislyktes: %s

en: failed to allocate keyDB handle
nb: klarte ikke å tildele nøkkeldatabase-verdi

en: certificate has been revoked
nb: sertifikatet er opphevet

en: the status of the certificate is unknown
nb: sertifikatet har ukjent status

en: please make sure that the "dirmngr" is properly installed
nb: kontroller at «dirmngr» er installert skikkelig

en: checking the CRL failed: %s
nb: kontroll av CRL mislyktes: %s

en: certificate with invalid validity: %s
nb: sertifikat med ugyldig gyldighetsverdi: %s

en: certificate not yet valid
nb: sertifikatet er ikke gyldig enda

en: root certificate not yet valid
nb: rotsertifikat er ikke gyldig enda

en: intermediate certificate not yet valid
nb: mellomsertifikat er ikke gyldig enda

en: certificate has expired
nb: sertifikatet er utgått

en: root certificate has expired
nb: rotsertifikat er utgått

en: intermediate certificate has expired
nb: mellomsertifikat er utgått

en: required certificate attributes missing: %s%s%s
nb: påkrevde sertifikategenskaper mangler: %s%s%s

en: certificate with invalid validity
nb: sertifikat med ugyldig gyldighetsverdi

en: signature not created during lifetime of certificate
nb: signatur ikke laget innenfor sertifikatets levetid

en: certificate not created during lifetime of issuer
nb: sertifikat ikke laget innenfor utsteders levetid

en: intermediate certificate not created during lifetime of issuer
nb: mellomsertifikat ikke laget innenfor utsteders levetid

en:   (  signature created at
nb:   (  signatur opprettet

en:   (certificate created at
nb:   (sertifikat opprettet

en:   (certificate valid from
nb:   (sertifikat gyldig fra

en:   (     issuer valid from
nb:   (     utsteder gyldig fra

en: fingerprint=%s
nb: fingeravtrykk=%s

en: root certificate has now been marked as trusted
nb: rotsertifikat er nå merket som troverdig

en: interactive marking as trusted not enabled in gpg-agent
nb: interaktiv tillitsmerking er ikke slått på i gpg-agent

en: interactive marking as trusted disabled for this session
nb: interaktiv tillitsmarkering er slått av for gjeldende økt

en: WARNING: creation time of signature not known - assuming current time
nb: ADVARSEL: opprettelsestid for signatur er ukjent. Antar gjeldende tidspunkt

en: no issuer found in certificate
nb: fant ingen utsteder i sertifikat

en: self-signed certificate has a BAD signature
nb: selvsignert sertifikat har ugyldig signatur

en: root certificate is not marked trusted
nb: rotsertifikat er ikke merket som troverdig

en: checking the trust list failed: %s
nb: kontroll av tillitsliste mislyktes: %s

en: certificate chain too long
nb: sertifikatkjede er for langt

en: issuer certificate not found
nb: fant ikke utstedersertifikat

en: certificate has a BAD signature
nb: sertifikatet har ugyldig signatur

en: found another possible matching CA certificate - trying again
nb: fant et annet CA-sertifikat som kan fungere. Prøver igjen

en: certificate chain longer than allowed by CA (%d)
nb: sertifikatkjede er lengre enn CA tillater (%d)

en: certificate is good
nb: sertifikatet er gyldig

en: intermediate certificate is good
nb: mellomsertifikat er ok

en: root certificate is good
nb: rotsertifikat er gyldig

en: switching to chain model
nb: bytter til kjedemodell

en: validation model used: %s
nb: gyldighetsmodell: %s

en: a %u bit hash is not valid for a %u bit %s key
nb: kontrollsum på %u bit er ugyldig for en %u-bit %s-nøkkel

en: out of core
nb: kjernen er full

en: (this is the MD2 algorithm)
nb: (dette er algortime MD2)

en: none
nb: ingen

en: [Error - invalid encoding]
nb: [Feil - utgyldig koding]

en: [Error - out of core]
nb: [feil - kjernen er full]

en: [Error - No name]
nb: [feil - ingen navn]

en: [Error - invalid DN]
nb: [feil - ugyldig DN]

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the X.509 certificate:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    created %s, expires %s.
nb: Skriv inn passordfrase for å låse opp hemmelig nøkkel til følgende X.509-sertifikat:
    «%s»
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    opprettet %s, utgår %s.

en: no key usage specified - assuming all usages
nb: ingen bruksområder for nøkler valgt. Antar alle bruksområder

en: certificate should not have been used for certification
nb: sertifikatet skulle ikke vært brukt til sertifisering

en: certificate should not have been used for OCSP response signing
nb: sertifikatet skulle ikke vært brukt til OCSP-responssignering

en: certificate should not have been used for encryption
nb: sertifikatet skulle ikke vært brukt til kryptering

en: certificate should not have been used for signing
nb: sertifikatet skulle ikke vært brukt til signering

en: certificate is not usable for encryption
nb: sertifikatet egner seg ikke til kryptering

en: certificate is not usable for signing
nb: sertifikatet egner seg ikke til signering

en: line %d: invalid algorithm
nb: linje %d: ugyldig algoritme

en: line %d: invalid key length %u (valid are %d to %d)
nb: linje %d: nøkkellengden %u er ugyldig (skal være mellom %d og %d)

en: line %d: no subject name given
nb: linje %d: emnenavn mangler

en: line %d: invalid subject name label '%.*s'
nb: linje %d: emne-etikett«%.*s» er ugyldig

en: line %d: invalid subject name '%s' at pos %d
nb: linje %d: emnenavn «%s» ved posisjon %d er ugyldig

en: line %d: not a valid email address
nb: linje %d: ugyldig e-postadresse

en: line %d: invalid serial number
nb: linje %d: ugyldig serienummer

en: line %d: invalid issuer name label '%.*s'
nb: linje %d: utsteder-etikett «%.*s» er ugyldig

en: line %d: invalid issuer name '%s' at pos %d
nb: linje %d: utstedernavn «%s» ved posisjon %d er ugyldig

en: line %d: invalid date given
nb: linje %d: ugyldig dato

en: line %d: error getting signing key by keygrip '%s': %s
nb: linje %d: feil under henting av signeringsnøkkel ved nøkkelgrep «%s»: %s

en: line %d: invalid hash algorithm given
nb: linje %d: ugyldig summeringsalgoritme

en: line %d: invalid authority-key-id
nb: linje %d: ugyldig «authority-key-id»

en: line %d: invalid subject-key-id
nb: linje %d: ugyldig «subject-key-id»

en: line %d: invalid extension syntax
nb: linje %d: ugyldig utvidelsessyntaks

en: line %d: error reading key '%s' from card: %s
nb: linje %d: fiel under lesing av nøkkel «%s» fra kort: %s

en: line %d: error getting key by keygrip '%s': %s
nb: linje %d: feil under henting av nøkkel av nøkkelgrep «%s»: %s

en: line %d: key generation failed: %s <%s>
nb: linje %d: nøkkelgenerering mislyktes: %s <%s>

en: To complete this certificate request please enter the passphrase for the key you just created once more.
nb: Skriv inn passordfrasen for nøkkelen én gang til for å fullføre denne sertifikat-forespørselen.

en:    (%d) Existing key
nb:    (%d) Nøkkel

en:    (%d) Existing key from card
nb:    (%d) Nøkkel fra kort

en: Possible actions for a %s key:
nb: Mulige handlinger for %s-nøkler:

en:    (%d) sign, encrypt
nb:    (%d) signer, krypter

en:    (%d) sign
nb:    (%d) signer

en:    (%d) encrypt
nb:    (%d) krypter

en: Enter the X.509 subject name:
nb: Skriv inn X.509-emnenavn:

en: No subject name given
nb: Ingen emnenavn oppgitt

en: Invalid subject name label '%.*s'
nb: Emneetikett «%.*s» er ugyldig

note: TRANSLATORS: The 22 in the second string is the length of the first string up to the "%s".  Please adjust it do the length of your translation.  The second string is merely passed to atoi so you can drop everything after the number.
en: Invalid subject name '%s'
nb: Emnenavnet «%s» er ugyldig

en: 22 translator: see certreg-ui.c:gpgsm_gencertreq_tty
nb: 12

en: Enter email addresses
nb: Skriv inn e-postadresser

en:  (end with an empty line):
nb:  (avslutt med tom linje):

en: Enter DNS names
nb: Skriv inn DNS-navn

en:  (optional; end with an empty line):
nb:  (valgfritt. Avslutt med tom linje):

en: Enter URIs
nb: Skriv inn adresser

en: Create self-signed certificate? (y/N)
nb: Vil du lage selvsignert sertifikat? (y/N)

en: These parameters are used:
nb: Følgende parametre brukes:

en: error creating temporary file: %s
nb: feil under oppretting av midlertidig fil: %s

en: Now creating self-signed certificate.
nb: Lager selvsignert sertifikat.

en: Now creating certificate request.
nb: Lager sertifikatforespørsel.

en: This may take a while ...
nb: Dette kan ta en stund …

en: Ready.
nb: Ferdig.

en: Ready.  You should now send this request to your CA.
nb: Ferdig. Du kan nå sende denne forespørselen til aktuell sertifikatutsteder (CA).

en: resource problem: out of core
nb: ressursproblem: oppbrukt kjerne

en: (this is the RC2 algorithm)
nb: (dette er algoritme RC2)

en: (this does not seem to be an encrypted message)
nb: (dette ser ikke ut som en kryptert melding)

en: certificate '%s' not found: %s
nb: fant ikke sertifikatet «%s»: %s

en: error locking keybox: %s
nb: feil under låsing av nøkkelskrin: %s

en: duplicated certificate '%s' deleted
nb: duplikatsertifikat «%s» slettet

en: certificate '%s' deleted
nb: sertifikat «%s» slettet

en: deleting certificate "%s" failed: %s
nb: sletting av sertifikat «%s» mislyktes: %s

en: no valid recipients given
nb: ingen gyldige mottakere valgt

en: list external keys
nb: vis eksterne nøkler

en: list certificate chain
nb: vis sertifikatkjede

en: import certificates
nb: importer sertifikater

en: export certificates
nb: eksporter sertifikater

en: register a smartcard
nb: registrer smartkort

en: pass a command to the dirmngr
nb: send en kommando til dirmngr

en: invoke gpg-protect-tool
nb: kall gpg-protect-tool

en: don't use the terminal at all
nb: ikke bruk terminal i det hele tatt

en: |N|number of certificates to include
nb: |N|antall sertifikater som skal være med

en: |FILE|take policy information from FILE
nb: |FIL|hent regler fra valgt FIL

en: assume input is in PEM format
nb: forvent inndata i «PEM»-format

en: assume input is in base-64 format
nb: forvent inndata i «base-64»-format

en: assume input is in binary format
nb: forvent inndata i binærformat

en: create base-64 encoded output
nb: lag base64-kodet utdata

en: |USER-ID|use USER-ID as default secret key
nb: |BRUKER-ID|bruk valgt BRUKER-ID som forvalgt hemmelig nøkkel

en: |FILE|add keyring to the list of keyrings
nb: |FIL|legg til nøkkelknippe i liste over nøkkelknipper

en: fetch missing issuer certificates
nb: hent manglende utstedersertifikat

en: |NAME|use encoding NAME for PKCS#12 passphrases
nb: |NAVN|bruk valgt kodeNAVN til PKCS#12-passordfraser

en: never consult a CRL
nb: aldri spør CRL

en: do not check CRLs for root certificates
nb: ikke se etter rotsertifikater i CRL

en: check validity using OCSP
nb: kontroller gyldighet med OCSP

en: do not check certificate policies
nb: ikke kontroller sertifikatregler

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
nb: |NAVN|bruk valgt krypteringsalgoritme-NAVN

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
nb: |NAVN|bruk valgt summeringsalgoritme-NAVN for melding

en: batch mode: never ask
nb: buntmodus: aldri spør

en: assume yes on most questions
nb: svar automatisk ja på de fleste spørsmål

en: assume no on most questions
nb: svar automatisk nei på de fleste spørsmål

en: |FILE|write an audit log to FILE
nb: |FIL|lagre en revisjonslogg i valgt FIL

en: Usage: @GPGSM@ [options] [files] (-h for help)
nb: Bruk: @GPGSM@ [valg] [filer] (-h for hjelp)

en: Syntax: @GPGSM@ [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt using the S/MIME protocol
    Default operation depends on the input data
nb: Syntaks: gpg [valg] [filer]
    Signer, kontroller, krypter eller dekrypter.
    Forvalgt handling avhenger av inndata.

en: Note: won't be able to encrypt to '%s': %s
nb: Merk: det er ikke mulig å kryptere til «%s»: %s

en: unknown validation model '%s'
nb: «%s» er en ukjent kontrollmodell

en: importing common certificates '%s'
nb: importerer sertifikat «%s»

en: can't sign using '%s': %s
nb: klarte ikke å signere med «%s»: %s

en: invalid command (there is no implicit command)
nb: ugyldig kommando (implisitt kommando finnes ikke)

en: total number processed: %lu
nb: totalt antall behandlet: %lu

en: error storing certificate
nb: feil under lagring av sertifikat

en: basic certificate checks failed - not imported
nb: enkel sertifikatkontroll mislyktes. Ikke importert

en: error getting stored flags: %s
nb: feil under henting av lagrede valg: %s

en: error importing certificate: %s
nb: feil under importering av sertifikat: %s

en: error reading input: %s
nb: feil under lesing av inndata: %s

en: problem looking for existing certificate: %s
nb: klarte ikke å søke etter sertifikat: %s

en: error finding writable keyDB: %s
nb: feil under søk etter skrivbar nøkkeldatabase: %s

en: error storing certificate: %s
nb: feil under lagring av sertifikat: %s

en: problem re-searching certificate: %s
nb: det oppstod en feil under nytt søk etter sertifikat: %s

en: error storing flags: %s
nb: feil under lagring av valg: %s

en: Error -
nb: Feil -

en: GPG_TTY has not been set - using maybe bogus default
nb: GPG_TTY har ingen verdi. Bruker forvalgt verdi som kan være ugyldig

en: invalid formatted fingerprint in '%s', line %d
nb: feilformatert fingeravtrykk i «%s», linje %d

en: invalid country code in '%s', line %d
nb: ugyldig landskode i «%s», linje %d

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    This will create a qualified signature by law equated to a handwritten signature.
    
    %s%sAre you really sure that you want to do this?
nb: Du er i ferd med å lage en signatur med følgende sertifikat:
    «%s»
    Dette fører til en signatur som lovmessig kan tilsvare håndskrevede signaturer.
    
    %s%sEr du sikker på at du vil gjøre dette?

en: Note, that this software is not officially approved to create or verify such signatures.
nb: Merk: dette programmet er ikke offisielt godkjent for å lage eller bekrefte slike signaturer.

en: You are about to create a signature using your certificate:
    "%s"
    Note, that this certificate will NOT create a qualified signature!
nb: Du er i ferd med å lage en signatur med følgende sertifikat:
    «%s»
    Merk: dette sertifikatet lager ikke «kvalifiserte» signaturer.

en: hash algorithm %d (%s) for signer %d not supported; using %s
nb: kontrollsum-algoritme %d (%s) for undertegnet %d støttes ikke. Bruker %s

en: hash algorithm used for signer %d: %s (%s)
nb: kontrollsum-algoritme brukt av undertegnet %d: %s (%s)

en: checking for qualified certificate failed: %s
nb: søk etter godkjent sertifikat mislyktes: %s

en: Signature made
nb: Signatur fullført

en: [date not given]
nb: [dato ikke oppgitt]

en: invalid signature: message digest attribute does not match computed one
nb: ugyldig signatur. Kontrollsum-attributt for melding samsvarer ikke med attributt for utregnet sum

en: Good signature from
nb: Gyldig signatur fra

en:                 aka
nb:                 også kjent som

en: This is a qualified signature
nb: Dette er en godkjent signatur

en: can't initialize certificate cache lock: %s
nb: klarte ikke å starte låsing av sertifikat-hurtiglager: %s

en: can't acquire read lock on the certificate cache: %s
nb: klarte ikke å sperre sertifikat-hurtiglager for lesing: %s

en: can't acquire write lock on the certificate cache: %s
nb: klarte ikke å sperre sertifikat-hurtiglager for skriving: %s

en: can't release lock on the certificate cache: %s
nb: klarte ikke å låse opp sertifikat-hurtiglager: %s

en: dropping %u certificates from the cache
nb: fjerner %u sertifikater fra hurtiglager

en: can't parse certificate '%s': %s
nb: klarte ikke å tolke sertifikat «%s»: %s

en: certificate '%s' already cached
nb: sertifikat «%s» ligger allerede i hurtiglager

en: trusted certificate '%s' loaded
nb: lastet inn tillitsmerket sertifikat «%s»

en: certificate '%s' loaded
nb: lastet inn sertifikat «%s»

en:   SHA1 fingerprint = %s
nb:   SHA1-fingeravtrykk = %s

en:    issuer =
nb:    utsteder =

en:   subject =
nb:   emne =

en: error loading certificate '%s': %s
nb: feil under innlasting av sertifikat «%s»: %s

en: permanently loaded certificates: %u
nb: permanent innlastede sertifikater: %u

en:     runtime cached certificates: %u
nb:     hurtiglagrede sertifikater: %u

en:            trusted certificates: %u (%u,%u,%u,%u)
nb:            pålitelige sertifikater: %u (%u,%u,%u,%u)

en: certificate already cached
nb: sertifikat allerede hurtiglagret

en: certificate cached
nb: sertifikat hurtiglagret

en: error caching certificate: %s
nb: feil under hurtiglagring av sertifikat: %s

en: invalid SHA1 fingerprint string '%s'
nb: «%s» er et ugyldig SHA1-fingeravtrykk

en: error fetching certificate by S/N: %s
nb: feil under henting av sertifikat etter S/N: %s

en: error fetching certificate by subject: %s
nb: feil under henting av sertifikat etter emne: %s

en: no issuer found in certificate
nb: fant ingen utsteder av sertifikat

en: error getting authorityKeyIdentifier: %s
nb: feil under henting av «authorityKeyIdentifier»: %s

en: creating directory '%s'
nb: lager mappe «%s»

en: error creating directory '%s': %s
nb: feil under oppretting av mappa «%s»: %s

en: ignoring database dir '%s'
nb: ignorerer databasemappe «%s»

en: error reading directory '%s': %s
nb: feil under lesing av mappa «%s»: %s

en: removing cache file '%s'
nb: fjerner hurtiglager-fil «%s»

en: not removing file '%s'
nb: lar være å fjerne «%s»

en: error closing cache file: %s
nb: feil under lukking av hurtiglager-fil: %s

en: failed to open cache dir file '%s': %s
nb: klarte ikke å åpne hurtiglagermappe-fil «%s»: %s

en: error creating new cache dir file '%s': %s
nb: feil under oppretting av ny hurtiglagermappe-fil «%s»: %s

en: error writing new cache dir file '%s': %s
nb: feil under skriving av ny hurtiglagermappe-fil «%s»: %s

en: error closing new cache dir file '%s': %s
nb: feil under lukking av ny hurtiglagermappe-fil «%s»: %s

en: new cache dir file '%s' created
nb: ny hurtiglagermappe-fil «%s» opprettet

en: failed to re-open cache dir file '%s': %s
nb: klarte ikke å åpne hurtiglagermappe-fil «%s» på nytt: %s

en: first record of '%s' is not the version
nb: første forekomst av «%s» står ikke i versjonspesifikasjon

en: old version of cache directory - cleaning up
nb: hurtiglager-mappe er av gammel versjon. Rydder opp

en: old version of cache directory - giving up
nb: hurtiglager-mappe er av gammel versjon. Gir opp

en: extra field detected in crl record of '%s' line %u
nb: fant ekstrafelt i crl-oppføring i «%s» på linje %u

en: invalid line detected in '%s' line %u
nb: fant ugyldig linje i «%s» på linje %u

en: duplicate entry detected in '%s' line %u
nb: fant duplikat i «%s» på linje %u

en: unsupported record type in '%s' line %u skipped
nb: hoppet over ugyldig elementtype i «%s», linje %u

en: invalid issuer hash in '%s' line %u
nb: ugyldig utsteder-kontrollsum i «%s», linje %u

en: no issuer DN in '%s' line %u
nb: ingen utsteder-DN i «%s», linje %u

en: invalid timestamp in '%s' line %u
nb: ugyldig tidsstempel i «%s» på linje %u

en: WARNING: invalid cache file hash in '%s' line %u
nb: ADVARSEL: ugyldig kontrollsum av hurtiglager-fil i %s», linje %u

en: detected errors in cache dir file
nb: fant feil i oppsettsfil for hurtiglager-mappe

en: please check the reason and manually delete that file
nb: kontroller årsaken og slett fila manuelt

en: failed to create temporary cache dir file '%s': %s
nb: klarte ikke å lage midlertidig hurtiglagermappe-fil «%s»: %s

en: error closing '%s': %s
nb: feil under lukking av «%s»: %s

en: error renaming '%s' to '%s': %s
nb: klarte ikke å gi «%s» det nye navnet «%s»: %s

en: can't hash '%s': %s
nb: klarte ikke å summere «%s»: %s

en: error setting up MD5 hash context: %s
nb: feil under oppsett av MD5-summeringskontekst: %s

en: error hashing '%s': %s
nb: feil under summering av «%s»: %s

en: invalid formatted checksum for '%s'
nb: feilformatert kontrollsum av «%s»

en: too many open cache files; can't open anymore
nb: for mange åpne hurtiglager-filer

en: opening cache file '%s'
nb: åpner hurtiglager-fil «%s»

en: error opening cache file '%s': %s
nb: feil under åpning av hurtiglager-fil «%s»: %s

en: error initializing cache file '%s' for reading: %s
nb: feil under åpning av hurtiglager-fil «%s» for lesing: %s

en: calling unlock_db_file on a closed file
nb: utfører «unlock_db_file» på en lukket fil

en: calling unlock_db_file on an unlocked file
nb: utfører «unlock_db_file» på en fil som ikke er låst

en: failed to create a new cache object: %s
nb: klarte ikke å lage nytt huritglager-objekt: %s

en: no CRL available for issuer id %s
nb: ingen CRL tilgjengelig for utsteder-ID %s

en: cached CRL for issuer id %s too old; update required
nb: hurtiglagret CRL for utsteder-ID %s er for gammel, og må oppdateres

en: force-crl-refresh active and %d minutes passed for issuer id %s; update required
nb: «force-crl-refresh» er slått på og %d minutter er gått for utsteder-ID %s. Oppdater hurtiglager.

en: force-crl-refresh active for issuer id %s; update required
nb: «force-crl-refresh» er slått på for utsteder-ID %s. Oppdater hurtiglager.

en: available CRL for issuer ID %s can't be used
nb: tilgjengelig CRL for utsteder-ID %s kan ikke brukes

en: cached CRL for issuer id %s tampered; we need to update
nb: hurtiglagret CRL for utsteder-ID %s er endret. Hurtiglager må oppdateres

en: WARNING: invalid cache record length for S/N
nb: ADVARSEL: ugyldig S/N-lengde på oppføring i hurtiglager

en: problem reading cache record for S/N %s: %s
nb: feil under lesing av hurtiglager-oppføring for S/N %s: %s

en: S/N %s is not valid; reason=%02X  date=%.15s
nb: S/N %s er ugyldig. grunn=%02X  dato=%.15s

en: S/N %s is valid, it is not listed in the CRL
nb: S/N %s er gyldig, men står ikke i CRL

en: error getting data from cache file: %s
nb: feil under henting av data fra hurtiglager-fil: %s

en: got an invalid S-expression from libksba
nb: fikk ugyldig S-uttrykk fra libksba

en: converting S-expression failed: %s
nb: konvertering av S-uttrykk mislyktes: %s

en: unknown hash algorithm '%s'
nb: «%s» er en ugyldig summeringsalgoritme

en: gcry_md_open for algorithm %d failed: %s
nb: «gcry_md_open» for algoritme %d mislyktes: %s

en: creating S-expression failed: %s
nb: oppretting av S-uttrykk mislyktes: %s

en: ksba_crl_parse failed: %s
nb: ksba_crl_parse mislyktes: %s

en: error getting update times of CRL: %s
nb: feil under henting av CRL-oppdateringstid: %s

en: update times of this CRL: this=%s next=%s
nb: oppdateringstider for gjeldende CRL: denne=%s neste=%s

en: nextUpdate not given; assuming a validity period of one day
nb: «nextUpdate» ikke oppgitt. Antar én dags gyldighet

en: error getting CRL item: %s
nb: feil under henting av CRL-element: %s

en: error inserting item into temporary cache file: %s
nb: feil under innsetting av element i midlertidig hurtiglager-fil: %s

en: no CRL issuer found in CRL: %s
nb: fant ingen CRL-utsteder i CRL: %s

en: locating CRL issuer certificate by authorityKeyIdentifier
nb: finner CRL-utstedersertifikat med «authorityKeyIdentifier»

en: CRL signature verification failed: %s
nb: CRL-signaturbekreftelse mislyktes: %s

en: error checking validity of CRL issuer certificate: %s
nb: feil under kontroll av gyldighet for CRL-utstedersertifikat: %s

en: ksba_crl_new failed: %s
nb: ksba_crl_new mislyktes: %s

en: ksba_crl_set_reader failed: %s
nb: ksba_crl_set_reader mislyktes: %s

en: removed stale temporary cache file '%s'
nb: fjernet ødelagt midlertidig hurtiglager-fil «%s»

en: problem removing stale temporary cache file '%s': %s
nb: feil under fjerning av ødelagt midlertidig hurtiglager-fil «%s»: %s

en: error creating temporary cache file '%s': %s
nb: feil under opprettelse av midlertidig hurtiglager-fil «%s»: %s

en: crl_parse_insert failed: %s
nb: crl_parse_insert mislyktes: %s

en: error finishing temporary cache file '%s': %s
nb: feil under ferdigstillelse av midlertidig hurtiglager-fil «%s»: %s

en: error closing temporary cache file '%s': %s
nb: feil under lukking av midlertidig hurtiglager-fil «%s»: %s

en: WARNING: new CRL still too old; it expired on %s - loading anyway
nb: ADVARSEL: ny CRL er fremdeles for gammel (utgått %s). Laster inn likevel

en: new CRL still too old; it expired on %s
nb: ny CRL er fremdeles for gammel (utgått %s)

en: unknown critical CRL extension %s
nb: %s er en ukjent kritisk CRL-utvidelse

en: error reading CRL extensions: %s
nb: feil under lesing av CRL-utvidelser: %s

en: creating cache file '%s'
nb: lager hurtiglager-fil «%s»

en: problem renaming '%s' to '%s': %s
nb: klarte ikke å endre navn på «%s» til «%s»: %s

en: updating the DIR file failed - cache entry will get lost with the next program start
nb: oppdatering av DIR-fil mislyktes. Hurtiglager-oppføring går tapt neste gang programmet starter

en: Begin CRL dump (retrieved via %s)
nb: Start CRL-utskrift (hentet via %s)

en:  ERROR: The CRL will not be used because it was still too old after an update!
nb:  FEIL: CRL blir ikke brukt fordi den fremdeles var for gammel etter oppdatering.

en:  ERROR: The CRL will not be used due to an unknown critical extension!
nb:  FEIL: CRL blir ikke brukt fordi en kritisk utvidelse er ukjent.

en:  ERROR: The CRL will not be used
nb:  FEIL: CRL blir ikke brukt

en:  ERROR: This cached CRL may have been tampered with!
nb:  FEIL: Huriglagret CRL kan ha blitt endret av uvedkommende.

en:  WARNING: invalid cache record length
nb:  ADVARSEL: ugyldig lengde på oppføring i hurtiglager

en: problem reading cache record: %s
nb: klarte ikke å lese hurtiglager-oppføring: %s

en: problem reading cache key: %s
nb: klarte ikke å lese hurtiglager-nøkkel: %s

en: error reading cache entry from db: %s
nb: feil under lesing av hurtiglager-oppføring fra db: %s

en: End CRL dump
nb: Avslutt CRL-utskrift

en: crl_fetch via DP failed: %s
nb: crl_fetch via DP mislyktes: %s

en: crl_cache_insert via DP failed: %s
nb: crl_cache_insert via DP mislyktes: %s

en: crl_cache_insert via issuer failed: %s
nb: crl_cache_insert via utsteder mislyktes: %s

en: reader to file mapping table full - waiting
nb: tilknytningstabell for overføring fra leser til fil er full. Venter

en: CRL access not possible due to disabled %s
nb: Ingen CRL-tilgang fordi %s er slått av

en: error retrieving '%s': %s
nb: feil under henting av «%s»: %s

en: error initializing reader object: %s
nb: feil under innlasting av leserobjekt: %s

en: CRL access not possible due to Tor mode
nb: Ingen CRL-tilgang i Tor-modus

en: certificate search not possible due to disabled %s
nb: sertifikatsøk ikke tilgjengelig fordi %s er slått av

en: use OCSP instead of CRLs
nb: bruk OCSP i stedet for CRL

en: check whether a dirmngr is running
nb: kontroller om en dirmngr kjører

en: add a certificate to the cache
nb: legg til sertifikat i hurtiglager

en: validate a certificate
nb: kontroller sertifikat

en: lookup a certificate
nb: slå opp sertifikat

en: lookup only locally stored certificates
nb: bare slå opp lokalt lagrede sertifikater

en: expect an URL for --lookup
nb: forvent nettadresse for «--lookup»

en: load a CRL into the dirmngr
nb: last inn CRL i dirmngr

en: special mode for use by Squid
nb: spesialmodus til bruk med Squid

en: expect certificates in PEM format
nb: forvent sertifikater i PEM-format

en: force the use of the default OCSP responder
nb: tving bruk av forvalgt OCSP-svartjeneste

en: Usage: dirmngr-client [options] [certfile|pattern] (-h for help)
nb: Bruk: dirmngr-client [valg] [sert-fil|mønster] (-h for hjelp)

en: Syntax: dirmngr-client [options] [certfile|pattern]
    Test an X.509 certificate against a CRL or do an OCSP check
    The process returns 0 if the certificate is valid, 1 if it is
    not valid and other error codes for general failures
nb: Syntaks: dirmngr-client [valg] [sert-fil|mønster]
    Kontroller X.509-sertifikat mot CRL eller utfør OCSP-kontroll.
    Avslutningskode er 0 hvis sertifikatet er gyldig, 1 hvis
    ugyldig og annet for generelle programfeil

en: error reading certificate from stdin: %s
nb: feil under lesing av sertifikat fra stdin: %s

en: error reading certificate from '%s': %s
nb: feil under lesing av sertifikat fra «%s»: %s

en: certificate too large to make any sense
nb: sertifikatet er for stort til at det gir mening

en: can't connect to the dirmngr: %s
nb: klarte ikke å koble til dirmngr: %s

en: lookup failed: %s
nb: oppslag mislyktes: %s

en: loading CRL '%s' failed: %s
nb: innlasting av CRL «%s» mislyktes: %s

en: a dirmngr daemon is up and running
nb: dirmngr kjører i bakgrunnen

en: validation of certificate failed: %s
nb: kontroll av sertifikat mislyktes: %s

en: certificate is valid
nb: sertifikatet er gyldig

en: certificate has been revoked
nb: sertifikatet er opphevet

en: certificate check failed: %s
nb: sertifikatkontroll mislyktes: %s

en: got status: '%s'
nb: fikk status: «%s»

en: error writing base64 encoding: %s
nb: feil under skriving av base64-koding: %s

en: unsupported inquiry '%s'
nb: spørringa «%s» støttes ikke

en: absolute file name expected
nb: forventet fullstendig filsti

en: looking up '%s'
nb: slår opp «%s»

en: list the contents of the CRL cache
nb: vis innhold i CRL-hurtiglager

en: |FILE|load CRL from FILE into cache
nb: |FIL|last inn CRL fra valgt FIL i hurtiglager

en: |URL|fetch a CRL from URL
nb: |ADR|hent CRL fra valgt nettADResse

en: shutdown the dirmngr
nb: slå av dirmngr

en: flush the cache
nb: tøm hurtiglager

en: allow online software version check
nb: tillat kontroll av programvare-versjon over nett

en: |N|do not return more than N items in one query
nb: |N|ikke vis flere enn N antall elementer per spørring

en: route all network traffic via Tor
nb: kjør all nettverkstrafikk gjennom Tor

en: Configuration for Keyservers
nb: Oppsett for nøkkeltjenere

en: |URL|use keyserver at URL
nb: |ADR|bruk nøkkeltjener på valgt nettADResse

en: |FILE|use the CA certificates in FILE for HKP over TLS
nb: |FIL|bruk CA-sertifikater i valgt FIL til HKP via TLS

en: Configuration for HTTP servers
nb: Oppsett for HTTP-tjenere

en: inhibit the use of HTTP
nb: hindre bruk av HTTP

en: ignore HTTP CRL distribution points
nb: ignorer HTTP CRL-distribusjonspunkter

en: |URL|redirect all HTTP requests to URL
nb: |ADR|videresend alle HTTP-forespørsler til valgt nettADResse

en: use system's HTTP proxy setting
nb: bruk systemets innstilling for HTTP-mellomtjener

en: Configuration of LDAP servers to use
nb: Oppsett for bruk av LDAP-tjenere

en: inhibit the use of LDAP
nb: hindre bruk av LDAP

en: ignore LDAP CRL distribution points
nb: ignorer LDAP CRL-distribusjonspunkter

en: |HOST|use HOST for LDAP queries
nb: |VERT|bruk valgt VERT til LDAP-oppslag

en: do not use fallback hosts with --ldap-proxy
nb: ikke bruk tilbakefallsverter ved bruk av valget «--ldap-proxy»

en: |SPEC|use this keyserver to lookup keys
nb: |SPEC|bruk valgt nøkkeltjener til å slå opp nøkler

en: |FILE|read LDAP server list from FILE
nb: |FIL|les LDAP-tjenerliste fra valgt FIL

en: add new servers discovered in CRL distribution points to serverlist
nb: legg til tjenere i tjenerliste som blir oppdaget via CRL-distribusjonspunkter

en: |N|set LDAP timeout to N seconds
nb: |N|endre LDAP-tidsavbrudd til N antall sekunder

en: Configuration for OCSP
nb: Oppsett for OCSP

en: allow sending OCSP requests
nb: tillat sending av OCSP-forespørsler

en: ignore certificate contained OCSP service URLs
nb: ignorer OSCP-tjenesteadresser som følger sertifikater

en: |URL|use OCSP responder at URL
nb: |ADR|bruk OCSP-svartjeneste ved valgt nettADResse

en: |FPR|OCSP response signed by FPR
nb: |FPR|OCSP-svartjeneste signert av FPR

en: force loading of outdated CRLs
nb: tving innlasting av utdatert CRL

en: @
    (See the "info" manual for a complete listing of all commands and options)
nb: @
    Se «info»-bruksanvisning for fullstendig liste over alle kommandoer og valg

en: Usage: @DIRMNGR@ [options] (-h for help)
nb: Bruk: @DIRMNGR@ [valg] (-h for hjelp)

en: Syntax: @DIRMNGR@ [options] [command [args]]
    Keyserver, CRL, and OCSP access for @GNUPG@
nb: Syntaks: @DIRMNGR@ [valg] [kommando [arg]]
    Tilgang til nøkkeltjener, CRL og OCSP for @GNUPG@

en: valid debug levels are: %s
nb: følgende feilsøkingsnivåer er gyldige: %s

en: usage: %s [options]
nb: bruk: %s [valg]

en: colons are not allowed in the socket name
nb: kolon tillates ikke i sokkelnavn

en: fetching CRL from '%s' failed: %s
nb: henting av CRL fra «%s» mislyktes: %s

en: processing CRL from '%s' failed: %s
nb: behandling av CRL fra «%s» mislyktes: %s

en: %s:%u: line too long - skipped
nb: %s:%u: for lang linje. Hoppet over

en: %s:%u: invalid fingerprint detected
nb: %s:%u: oppdaget ugyldig fingeravtrykk

en: %s:%u: read error: %s
nb: %s:%u: lesefeil: %s

en: %s:%u: garbage at end of line ignored
nb: %s:%u: ignorerer ugyldige data ved linjeslutt

en: SIGHUP received - re-reading configuration and flushing caches
nb: SIGHUP mottatt. Leser inn oppsett på nytt og tømmer hurtiglagre

en: SIGUSR2 received - no action defined
nb: SIGUSR2 mottatt. Ingen handling definert

en: SIGTERM received - shutting down ...
nb: SIGTERM mottatt. Slår av …

en: SIGTERM received - still %d active connections
nb: SIGTERM mottatt. %d tilkoblinger er fremdeles aktive

en: shutdown forced
nb: slår av under tvang

en: SIGINT received - immediate shutdown
nb: SIGINT mottatt. Slår av umiddelbart

en: signal %d received - no action defined
nb: signal %d mottatt. Ingen handling definert

en: error accessing '%s': http status %u
nb: fikk ikke tilgang til «%s»: http-status %u

en: URL '%s' redirected to '%s' (%u)
nb: Videresendt fra adresse «%s» til «%s» (%u)

en: too many redirections
nb: for mange videresendinger

en: error printing log line: %s
nb: feil under utskrift av logglinje: %s

en: error reading log from ldap wrapper %d: %s
nb: feil under lesing av logg fra ldap-grensesnitt %d: %s

en: ldap wrapper %d ready
nb: ldap-grensesnitt %d klart

en: ldap wrapper %d ready: timeout
nb: ldap-grensesnitt %d klart: tidsavbrudd

en: ldap wrapper %d ready: exitcode=%d
nb: ldap-grensesnitt %d klart: avslutningskode=%d

en: waiting for ldap wrapper %d failed: %s
nb: venting på ldap-grensesnitt %d mislyktes: %s

en: ldap wrapper %d stalled - killing
nb: ldap-grensesnitt %d steilet - dreper prosess

en: invalid char 0x%02x in host name - not added
nb: vertsnavn inneholder ugyldig tegn 0x%02x, og ble ikke lagt til

en: adding '%s:%d' to the ldap server list
nb: legger til «%s:%d» i ldap-tjenerliste

en: malloc failed: %s
nb: malloc mislyktes: %s

en: '%s' is not an LDAP URL
nb: «%s» er ikke en LDAP-adresse

en: '%s' is an invalid LDAP URL
nb: «%s» er en ugyldig LDAP-adresse

en: ldap_search hit the size limit of the server
nb: ldap_search overskred tjenerens størrelsesgrense

en: %s:%u: password given without user
nb: %s:%u: passord skrevet inn uten brukernavn

en: %s:%u: skipping this line
nb: %s:%u: hopper over denne linja

en: invalid canonical S-expression found
nb: fant ugyldig generelt S-uttrykk

en: gcry_md_open failed: %s
nb: «gcry_md_open» mislyktes: %s

en: oops: ksba_cert_hash failed: %s
nb: obs: «ksba_cert_hash» mislyktes: %s

en: bad URL encoding detected
nb: oppdaget ugyldig URL-koding

en: error reading from responder: %s
nb: feil under lesing fra svartjeneste: %s

en: response from server too large; limit is %d bytes
nb: for store responsdata fra tjener (grense: %d byte)

en: OCSP request not possible due to Tor mode
nb: OCSP-forespørsel ikke mulig i Tor-modus

en: OCSP request not possible due to disabled HTTP
nb: OCSP-forespørsel ikke mulig når HTTP er slått av

en: error setting OCSP target: %s
nb: feil under endring av OCSP-mål: %s

en: error building OCSP request: %s
nb: feil under bygging av OCSP-forespørsel: %s

en: error connecting to '%s': %s
nb: feil under tilkobling til «%s»: %s

en: error reading HTTP response for '%s': %s
nb: feil under lesing av HTTP-svar for «%s»: %s

en: error parsing OCSP response for '%s': %s
nb: feil under tolking av OCSP-svar for «%s»: %s

en: OCSP responder at '%s' status: %s
nb: Status for OCSP-svartjeneste ved «%s»: %s

en: failed to establish a hashing context for OCSP: %s
nb: klarte ikke å sette opp kontrollsum-kontekst for OCSP: %s

en: hashing the OCSP response for '%s' failed: %s
nb: summering av OCSP-svar for «%s» mislyktes: %s

en: not signed by a default OCSP signer's certificate
nb: ikke signert av sertifikat som tilhører en forvalgt OCSP-fullmektig

en: allocating list item failed: %s
nb: tildeling av listeelement mislyktes: %s

en: error getting responder ID: %s
nb: feil under henting av svartjeneste-ID: %s

en: no suitable certificate found to verify the OCSP response
nb: fant ingen sertifikat som egner seg til å bekrefte OCSP-svar

en: issuer certificate not found: %s
nb: fant ikke utstedersertifikat: %s

en: caller did not return the target certificate
nb: klient sendte ikke målsertifikat

en: caller did not return the issuing certificate
nb: klient sendte ikke utstedersertifikat

en: failed to allocate OCSP context: %s
nb: klarte ikke å tildele OCSP-kontekst: %s

en: no default OCSP responder defined
nb: ingen forvalgt OCSP-svartjeneste

en: no default OCSP signer defined
nb: ingen OCSP-undertegner er definert som standard

en: using default OCSP responder '%s'
nb: bruker forvalgt OCSP-svartjeneste «%s»

en: using OCSP responder '%s'
nb: bruker OCSP-svartjeneste «%s»

en: error getting OCSP status for target certificate: %s
nb: feil under henting av OCSP-status for målsertifikat: %s

en: certificate status is: %s  (this=%s  next=%s)
nb: sertifikatstatus er: %s  (dette=%s  neste=%s)

en: good
nb: bra

en: certificate has been revoked at: %s due to: %s
nb: sertifikat opphevet %s med følgende begrunnelse: %s

en: OCSP responder returned a status in the future
nb: OCSP-svartjeneste sendte status datert i framtiden

en: OCSP responder returned a non-current status
nb: OCSP-svartjeneste sendte status som ikke er datert i nåtid

en: OCSP responder returned an too old status
nb: OCSP-svartjeneste sendte for gammel status

en: assuan_inquire(%s) failed: %s
nb: «assuan_inquire»(%s) mislyktes: %s

en: serialno missing in cert ID
nb: serienummer mangler i sertifikat-ID

en: assuan_inquire failed: %s
nb: «assuan_inquire» mislyktes: %s

en: fetch_cert_by_url failed: %s
nb: «fetch_cert_by_url» mislyktes: %s

en: error sending data: %s
nb: feil under sending av data: %s

en: start_cert_fetch failed: %s
nb: «start_cert_fetch» mislyktes: %s

en: fetch_next_cert failed: %s
nb: «fetch_next_cert» mislyktes: %s

en: max_replies %d exceeded
nb: max_replies %d overskredet

en: can't allocate control structure: %s
nb: klarte ikke å tildele kontrollstruktur: %s

en: failed to allocate assuan context: %s
nb: klarte ikke å tildele assuan-kontekst: %s

en: failed to initialize the server: %s
nb: klarte ikke å starte opp tjener: %s

en: failed to the register commands with Assuan: %s
nb: klarte ikke å registrere kommandoer i Assuan: %s

en: Assuan accept problem: %s
nb: Assuan-godkjenningsproblem: %s

en: Assuan processing failed: %s
nb: Assuan-behandling mislyktes: %s

en: accepting root CA not marked as a CA
nb: godtar rot-CA som ikke er merket som CA

en: CRL checking too deeply nested
nb: for mange nivåer av CRL-kontroll

en: not checking CRL for
nb: lar være å kontrollere CRL for

en: checking CRL for
nb: kontrollerer CRL for

en: selfsigned certificate has a BAD signature
nb: selvsignert sertifikat har ugyldig signatur

en: checking trustworthiness of root certificate failed: %s
nb: troverdighetssjekk av rotsertifikat mislyktes: %s

en: certificate chain is good
nb: sertifikatkjede er funnet i orden

en: certificate should not have been used for CRL signing
nb: sertifikat skulle ikke vært brukt til CRL-signering

en: quiet
nb: stille

en: print data out hex encoded
nb: kod utdata i heksadesimaler

en: decode received data lines
nb: dekod mottatte datalinjer

en: connect to the dirmngr
nb: koble til dirmngr

en: |NAME|connect to Assuan socket NAME
nb: |NAVN|koble til valgt Assuan-sokkelNAVN

en: |ADDR|connect to Assuan server at ADDR
nb: |ADR|koble til Assuan-tjener på valgt nettADResse

en: run the Assuan server given on the command line
nb: kjør valgt Assuan-tjener

en: do not use extended connect mode
nb: ikke bruk utvidet tilkoblingsmodus

en: |FILE|run commands from FILE on startup
nb: |FIL|kjør kommandoer fra valgt FIL ved oppstart

en: run /subst on startup
nb: kjør /subst ved oppstart

en: Usage: @GPG@-connect-agent [options] (-h for help)
nb: Bruk: @GPG@-connect-agent [vlag] (-h for hjelp)

en: Syntax: @GPG@-connect-agent [options]
    Connect to a running agent and send commands
nb: Syntaks: @GPG@-connect-agent [valg]
    Koble til kjørende agent og send kommandoer

en: option "%s" requires a program and optional arguments
nb: valget «%s» krever et program som argument

en: option "%s" ignored due to "%s"
nb: ignorerer valget «%s» pga. «%s»

en: receiving line failed: %s
nb: linjemottak mislyktes: %s

en: line too long - skipped
nb: hoppet over for lang linje

en: line shortened due to embedded Nul character
nb: linje forkortet pga. innebygget Nul-tegn

en: unknown command '%s'
nb: «%s» er en ukjent kommando

en: sending line failed: %s
nb: sending av linje mislyktes: %s

en: error sending standard options: %s
nb: feil under sending av standardvalg: %s

en: Private Keys
nb: Privatnøkler

en: Smartcards
nb: Smartkort

en: Network
nb: Nettverk

en: Passphrase Entry
nb: Skriving av passordfrase

en: Component not suitable for launching
nb: Komponent egner seg ikke for oppstart

en: External verification of component %s failed
nb: Ekstern bekreftelse av komponent %s mislyktes

en: Note that group specifications are ignored
nb: Merk at gruppespesifikasjoner blir ignorert

en: error closing '%s'
nb: feil under lukking av «%s»

en: error parsing '%s'
nb: feil under tolkning av «%s»

en: list all components
nb: vis alle komponenter

en: check all programs
nb: kontroller alle programmer

en: |COMPONENT|list options
nb: |KOMPONENT|vis valg

en: |COMPONENT|change options
nb: |KOMPONENT|endre valg

en: |COMPONENT|check options
nb: |KOMPONENT|kontroller valg

en: apply global default values
nb: bruk globale standardverdier

en: |FILE|update configuration files using FILE
nb: |FIL|oppdater oppsettsfiler ved bruk av valgt FIL

en: get the configuration directories for @GPGCONF@
nb: hent oppsettsmapper for @GPGCONF@

en: list global configuration file
nb: vis global oppsettsfil

en: check global configuration file
nb: kontroller global oppsettsfil

en: query the software version database
nb: søk i versjonsdatabase

en: reload all or a given component
nb: last inn én eller alle komponenter på nytt

en: launch a given component
nb: last inn valgt komponent

en: kill a given component
nb: drep valgt komponent

en: use as output file
nb: bruk som utdatafil

en: activate changes at runtime, if possible
nb: ta i bruk endringer under kjøring, hvis mulig

en: Usage: @GPGCONF@ [options] (-h for help)
nb: Bruk: @GPGCONF@ [valg] (-h for hjelp)

en: Syntax: @GPGCONF@ [options]
    Manage configuration options for tools of the @GNUPG@ system
nb: Syntaks: @GPGCONF@ [valg]
    Behandle oppsettsvalg for verktøy i @GNUPG@-systemet

en: Need one component argument
nb: Komponent-argument mangler

en: Component not found
nb: Fant ikke komponent

en: No argument allowed
nb: Ingen argumenter tillatt

en: Usage: gpg-check-pattern [options] patternfile (-h for help)
nb: Bruk: gpg-check-pattern [valg] mønsterfil (-h for hjelp)

en: Syntax: gpg-check-pattern [options] patternfile
    Check a passphrase given on stdin against the patternfile
nb: Syntaks: gpg-check-pattern [valg] mønsterfil
    Kontroller passordfrase oppgitt på standard innkanal mot valgt mønsterfil
