goaccess 1.4 - en to fr translation catalogue (193 entries)

en: en
fr: fr

en: Exp. Panel
fr: Dév. Panneau

en: Help
fr: Aide

en: Quit
fr: Quitter

en: [Active Panel: %1$s]
fr: [Panneau Actif: %1$s]

en: [q]uit GoAccess
fr: [q]uitter GoAccess

en: [?] Help [Enter] Exp. Panel
fr: [?] Aide [Enter] Dév. Panneau

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Dashboard - Overall Analyzed Requests
fr: Tableau de bord - Requêtes analysées, vue d'ensemble

en: Overall Analyzed Requests
fr: Requêtes analysées, vue d'ensemble

en: Tx. Amount
fr: Tx. Montant

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Failed Requests
fr: Requêtes échouées

en: Log Size
fr: Taille log

en: Log Source
fr: Fichier log

en: Referrers
fr: Origine

en: Total Requests
fr: Requêtes totales

en: Static Files
fr: Fichiers statiques

en: Not Found
fr: Non Trouvé

en: Unique Visitors
fr: Visiteurs uniques

en: Valid Requests
fr: Requêtes valides

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Method
fr: Méthode

en: Protocol
fr: Protocole

en: City
fr: Ville

en: Country
fr: Pays

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Data
fr: Données

en: Unique visitors per day
fr: Visiteurs uniques par jour

en: Unique visitors per day - Including spiders
fr: Visiteurs uniques/jour - Y compris bots

en: Hits having the same IP, date and agent are a unique visit.
fr: Les hits depuis la même IP, date et user-agent comptent comme visite unique

en: Requested Files (URLs)
fr: Fichiers demandés (URLs)

en: Top requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
fr: Top des requêtes triées par hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]

en: Requests
fr: Requêtes

en: Static Requests
fr: Requêtes statiques

en: Top static requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
fr: Top des requêtes statiques trié par hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]

en: Time Distribution
fr: Distribution temporelle

en: Data sorted by hour [, avgts, cumts, maxts]
fr: Données triées par heure [, avgts, cumts, maxts]

en: Time
fr: Temps

en: Virtual Hosts
fr: Hôtes virtuels

en: Data sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
fr: Données triées par hits [, avgts, cumts, maxts]

en: Remote User (HTTP authentication)
fr: Utilisateur distant (authentification HTTP)

en: Remote User
fr: Remote Utilisateur

en: The cache status of the object served
fr: L'état du cache de l'objet servi

en: Cache Status
fr: Etat du cache

en: Not Found URLs (404s)
fr: URLs Non trouvées (404s)

en: Top not found URLs sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
fr: Top des URLs non trouvées trié par hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]

en: Visitor Hostnames and IPs
fr: Nom de machine et IPs des visiteurs

en: Top visitor hosts sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
fr: Top des visiteurs trié par hits [, avgts, cumts, maxts]

en: Hosts
fr: Hôtes

en: Operating Systems
fr: Systèmes d'exploitation

en: Top Operating Systems sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
fr: Top des systèmes d'exploitation trié par hits [, avgts, cumts, maxts]

en: OS
fr: SE

en: Browsers
fr: Navigateurs

en: Top Browsers sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
fr: Top des Navigateurs trié par hits [, avgts, cumts, maxts]

en: Referring Sites
fr: Sites d'origine

en: Top Referring Sites sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
fr: Top des sites d'origine trié par hits [, avgts, cumts, maxts]

en: Keyphrases from Google's search engine
fr: Mot-clés du moteur de recherche Google

en: Top Keyphrases sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
fr: Top des Mot-clés trié par hits [, avgts, cumts, maxts]

en: Keyphrases
fr: Mot-clés

en: Geo Location
fr: Géo Localisation

en: Continent > Country sorted by unique hits [, avgts, cumts, maxts]
fr: Continent > Pays trié par hits unique [, avgts, cumts, maxts]

en: HTTP Status Codes
fr: Status HTTP

en: Top HTTP Status Codes sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
fr: Top des status HTTP trié par hits [, avgts, cumts, maxts]

en: Status Codes
fr: Status HTTP

en: [ ] case sensitive
fr: [ ] sensible à la casse

en: [x] case sensitive
fr: [x] sensible à la casse

en: Regex allowed - ^g to cancel - TAB switch case
fr: Regex OK - ^g pour annuler - TAB pour changer la casse

en: Find pattern in all views
fr: Trouver tous les motifs dans toutes les vues

en: Log Format Configuration
fr: Configuration format des logs

en: [SPACE] to toggle - [ENTER] to proceed - [q] to quit
fr: [SPACE] pour basculer - [ENTREE] pour procéder - [q] pour quitter

en: Log Format - [c] to add/edit format
fr: Format des logs - [c] pour ajouter/éditer le format

en: Date Format - [d] to add/edit format
fr: Format de la date - [d] pour ajouter/éditer le format

en: Time Format - [t] to add/edit format
fr: Format temporel - [t] pour ajouter/éditer le format

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to close window
fr: [HAUT/BAS] pour faire défiler - [q] pour fermer la fenêtre

en: User Agents for %1$s
fr: User Agents pour %1$s

en: Scheme Configuration
fr: Configuration programme

en: [ENTER] to use scheme - [q]uit
fr: [ENTREE] pour utiliser le programme - [q]uitter

en: Sort active module by
fr: Trier le module actif par

en: [ENTER] select - [TAB] sort - [q]uit
fr: [ENTREE] sélectionner - [TAB] trier - [q]uitter

en: GoAccess Quick Help
fr: GoAccess aide rapide

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to quit
fr: [HAUT/BAS] pour faire défiler - [q] pour quitter

en: Format Errors - Verify your log/date/time format
fr: Erreurs de format - Vérifiez votre format de journal / date / heure

en: No date format was found on your conf file.
fr: Aucun format de date n'a été trouvé sur votre fichier conf.

en: No log format was found on your conf file.
fr: Aucun format de journal n'a été trouvé sur votre fichier conf.

en: No time format was found on your conf file.
fr: Aucun format de journal n'a été trouvé sur votre fichier conf.

en: No default config file found.
fr: Aucun fichier de configuration par défaut trouvé.

en: You may specify one with
fr: Vous pouvez en préciser un avec

en: producing the following errors
fr: produisant les erreurs suivantes

en: Parsed %1$d lines
fr: Analysé %1$d lignes

en: Please report it by opening an issue on GitHub
fr: Si vous plaît, rapporter cela en ouvrant un probleme sur GitHub

en: Select a time format.
fr: Sélectionner un format temporel.

en: Select a date format.
fr: Sélectionner un format de date.

en: Select a log format.
fr: Sélectionner un format de log.

en: '%1$s' panel is disabled
fr: '%1$s' panneau désactivé

en: For more details visit
fr: Pour plus de détails, visitez

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: WebSocket server ready to accept new client connections
fr: WebSocket serveur prêt à accepter les nouvelles connexions client

en: The following options can also be supplied to the command
fr: Les options suivantes peuvent également être fournies à la commande

en: Examples can be found by running
fr: Des exemples peuvent être trouvés en cours d'exécution

en: Server Statistics
fr: Statistiques du serveur

en: Theme
fr: Thème

en: Dark Gray
fr: Gris foncé

en: Bright
fr: Brillant

en: Dark Blue
fr: Bleu foncé

en: Panels
fr: Panneaux

en: Items per Page
fr: Objets par page

en: Tables
fr: Tableaux

en: Display Tables
fr: Afficher les tableaux

en: Auto-Hide on Small Devices
fr: Masquage-auto/Petits appareils

en: Automatically hide tables on small screen devices
fr: Masquer automatiquement les tableaux sur les appareils avec un petit écran

en: Layout
fr: Disposition

en: Vertical
fr: Verticale

en: WideScreen
fr: Grand écran

en: File Options
fr: Options de fichier

en: Export as JSON
fr: Exporter en tant que JSON

en: Panel Options
fr: Options du panneau

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: First
fr: Premier

en: Last
fr: Dernier

en: Chart Options
fr: Options du graphique

en: Chart
fr: Graphique

en: Area Spline
fr: Courbe vectorielle

en: Bar
fr: Barre

en: Plot Metric
fr: Tracé métrique

en: Table Columns
fr: Colonnes de tableau

en: 1xx Informational
fr: 1xx Informationnel

en: 2xx Success
fr: 2xx Succès

en: 4xx Client Errors
fr: 4xx Erreurs Client

en: 5xx Server Errors
fr: 5xx Erreurs Serveur

en: 100 - Continue: Server received the initial part of the request
fr: 100 - Continue: Le serveur a reçu la partie initiale de la requête

en: 101 - Switching Protocols: Client asked to switch protocols
fr: 101 - Echange de Protocoles: Le client a demandé à changer de protocole

en: 200 - OK: The request sent by the client was successful
fr: 200 - OK: La requête envoyée par le client a réussie

en: 201 - Created: The request has been fulfilled and created
fr: 201 - Created: La requête a été aboutie et créée

en: 202 - Accepted: The request has been accepted for processing
fr: 202 - Accepté: La requête a été acceptée pour être traité

en: 203 - Non-authoritative Information: Response from a third party
fr: 203 - Information sans autorité: Réponse d'un tiers

en: 204 - No Content: Request did not return any content
fr: 204 - Aucun contenu: La requête ne renvoie aucun contenu

en: 205 - Reset Content: Server asked the client to reset the document
fr: 205 - Contenu réinitialisé: Le serveur a demandé au client de réinitialiser le document

en: 206 - Partial Content: The partial GET has been successful
fr: 206 - Contenu partiel: Le GET partiel a réussi

en: 207 - Multi-Status: WebDAV; RFC 4918
fr: 207 - Status-multiples: WebDAV; RFC 4918

en: 208 - Already Reported: WebDAV; RFC 5842
fr: 208 - Déjà signalé: WebDAV; RFC 5842

en: 300 - Multiple Choices: Multiple options for the resource
fr: 300 - Choix multiples: Options multiples pour la ressource

en: 301 - Moved Permanently: Resource has permanently moved
fr: 301 - Déplacement permanent: La ressource a été déplacée de façon permanente

en: 302 - Moved Temporarily (redirect)
fr: 302 - Temporairement déplacé (redirigé)

en: 303 - See Other Document: The response is at a different URI
fr: 303 - Voir autre document: La réponse se situe sur une URI différente

en: 304 - Not Modified: Resource has not been modified
fr: 304 - Non modifié: La ressource n'a pas été modifiée

en: 305 - Use Proxy: Can only be accessed through the proxy
fr: 305 - Utiliser un Proxy : Accessible seulement depuis le proxy

en: 307 - Temporary Redirect: Resource temporarily moved
fr: 307 - Redirection temporaire: Ressource temporairement déplacée

en: 400 - Bad Request: The syntax of the request is invalid
fr: 400 - Mauvaise requête: Syntaxe de la requête invalide

en: 401 - Unauthorized: Request needs user authentication
fr: 401 - Non autorisé: La requête nécessite une authentification utilisateur

en: 402 - Payment Required
fr: 402 - Paiement requis

en: 403 - Forbidden: Server is refusing to respond to it
fr: 403 - Interdit: Le serveur refuse d'y répondre

en: 404 - Not Found: Requested resource could not be found
fr: 404 - Non trouvé: La ressource demandée ne peut pas être trouvée

en: 405 - Method Not Allowed: Request method not supported
fr: 405 - Méthode non autorisée: Méthode de requête non supportée

en: 406 - Not Acceptable
fr: 406 - Pas Acceptable

en: 407 - Proxy Authentication Required
fr: 407 - Authentification au proxy requise

en: 408 - Request Timeout: Server timed out waiting for the request
fr: 408 - Requête expirée: Délai d'attente du serveur dépassé pour la requête

en: 409 - Conflict: Conflict in the request
fr: 409 - Conflit: Conflit dans la requête

en: 410 - Gone: Resource requested is no longer available
fr: 410 - Disparue: La ressource demandée n'est plus disponible

en: 411 - Length Required: Invalid Content-Length
fr: 411 - Longueur requise: Longueur du contenu invalide

en: 412 - Precondition Failed: Server does not meet preconditions
fr: 412 - Pré-requis échoué: Le serveur ne rempli pas les pré-requis

en: 413 - Payload Too Large
fr: 413 - Charge utile trop importante

en: 414 - Request-URI Too Long
fr: 414 - URI requête trop longue

en: 415 - Unsupported Media Type: Media type is not supported
fr: 415 - Type de média non supporté : Type de media non pris en charge

en: 416 - Requested Range Not Satisfiable: Cannot supply that portion
fr: 416 - Plage de requête non satisfaisante: ne peut pas fournir cette partie

en: 417 - Expectation Failed
fr: 417 - Attente échouée

en: 421 - Misdirected Request
fr: 421 - Requête mal orientée

en: 422 - Unprocessable Entity due to semantic errors: WebDAV
fr: 422 - Entité non traitable à cause des erreurs sémantiques: WebDAV

en: 423 - The resource that is being accessed is locked
fr: 423 - L'accès à la ressource est verrouillé

en: 424 - Failed Dependency: WebDAV
fr: 424 - Dépendance échouée: WebDAV

en: 426 - Upgrade Required: Client should switch to a different protocol
fr: 426 - Amélioration requise: Le client devrait changer pour un protocole différent

en: 428 - Precondition Required
fr: 428 - Condition préalable requise

en: 429 - Too Many Requests: The user has sent too many requests
fr: 429 : Trop de requêtes: L'utilisateur a envoyé trop de requêtes

en: 431 - Request Header Fields Too Large
fr: 431 - Le champ en-tête de requête est trop large

en: 451 - Unavailable For Legal Reasons
fr: 451 - Indisponible pour des raisons légales

en: 444 - (Nginx) Connection closed without sending any headers
fr: 444 - (Nginx) Connexion fermée sans envoyer d'en-têtes

en: 494 - (Nginx) Request Header Too Large
fr: 494 - (Nginx) En-tête de requête trop large

en: 495 - (Nginx) SSL client certificate error
fr: 495 - (Nginx) Erreur de certificat SSL client

en: 496 - (Nginx) Client didn't provide certificate
fr: 496 - (Nginx) Le client ne fournit pas de certificat

en: 497 - (Nginx) HTTP request sent to HTTPS port
fr: 497 - (Nginx) Requête HTTP envoyée sur le port HTTPS

en: 499 - (Nginx) Connection closed by client while processing request
fr: 499 - (Nginx) Connexion fermée par le client durant le traitement de la requête

en: 500 - Internal Server Error
fr: 500 - Erreur serveur interne

en: 501 - Not Implemented
fr: 501 - Non implémenté

en: 502 - Bad Gateway: Received an invalid response from the upstream
fr: 502 - Mauvaise passerelle: Réponse invalide reçue en amont

en: 503 - Service Unavailable: The server is currently unavailable
fr: 503 - Service indisponible: Le serveur est actuellement indisponible

en: 504 - Gateway Timeout: The upstream server failed to send request
fr: 504 - Attente passerelle dépassé: l'envoi de la requête en amont par le serveur a échoué

en: 505 - HTTP Version Not Supported
fr: 505 - Version HTTP non supportée

en: 520 - CloudFlare - Web server is returning an unknown error
fr: 520 - CloudFlare - Le serveur Web renvoi une erreur inconnue

en: 521 - CloudFlare - Web server is down
fr: 521 - CloudFlare - Serveur Web en panne

en: 522 - CloudFlare - Connection timed out
fr: 522 - CloudFlare - Délai de connexion dépassé

en: 523 - CloudFlare - Origin is unreachable
fr: 523 - CloudFlare - L'Origin n'est pas joignable

en: 524 - CloudFlare - A timeout occurred
fr: 524 - CloudFlare - Un dépassement du délai s'est produit
