Goaccess - en to it translation catalogue (178 entries)

en: en
it: it

en: Help
it: Aiuto

en: Quit
it: Esci

en: Total
it: Totale

en: [Active Panel: %1$s]
it: [Pannello Attivo: %1$s]

en: [q]uit GoAccess
it: [q] chiudi GoAccess

en: [?] Help [Enter] Exp. Panel
it: [?] Aiuto [Enter] Exp. Panel

en: Dashboard
it: Pannello di Controllo

en: Dashboard - Overall Analyzed Requests
it: Pannello di Controllo - Richieste Complessive Analizzate

en: Overall Analyzed Requests
it: Richieste Complessive Analizzate

en: Tx. Amount
it: Tx. Totale

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Excl. IP Hits
it: Accessi IP Esclusi

en: Failed Requests
it: Richieste Fallite

en: Log Parsing Time
it: Tempo Parsing Log

en: Log Size
it: Dimensioni Log

en: Log Source
it: Sorgente Log

en: Referrers
it: Referrer

en: Total Requests
it: Richieste Totali

en: Static Files
it: File Statici

en: Not Found
it: Non Trovato

en: Requested Files
it: File Richiesti

en: Unique Visitors
it: Visitatori Unici

en: Valid Requests
it: Richieste Valide

en: Hits
it: Accessi

en: Visitors
it: Visitatori

en: Avg. T.S.
it: Media T.S.

en: Method
it: Metodo

en: Protocol
it: Protocollo

en: City
it: Città

en: Country
it: Paese

en: Data
it: Dati

en: Hits/Visitors
it: Acessi/Visitatori

en: Unique visitors per day
it: Visitatori unici al giorno

en: Unique visitors per day - Including spiders
it: Visitatori unici al giorno - Inclusi spider

en: Hits having the same IP, date and agent are a unique visit.
it: Accessi con lo stesso IP, data e agent sono una visita unica.

en: Requested Files (URLs)
it: File Richiesti (URL)

en: Top requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
it: Principali richieste ordinate per accessi [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]

en: Requests
it: Richieste

en: Static Requests
it: Richieste Statiche

en: Top static requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
it: Principali richieste statiche ordinate per accessi [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]

en: Time Distribution
it: Distribuzione Oraria

en: Data sorted by hour [, avgts, cumts, maxts]
it: Dati ordinati per ore [, avgts, cumts, maxts]

en: Time
it: Ora

en: Virtual Hosts
it: Host Virtuali

en: Data sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
it: Dati ordinati per accessi [, avgts, cumts, maxts]

en: Remote User (HTTP authentication)
it: Utente Remoto (Autenticazione HTTP)

en: Remote User
it: Utente Remoto

en: The cache status of the object served
it: Lo stato della cache dell'oggetto servito

en: Cache Status
it: Stato Della Cache

en: Not Found URLs (404s)
it: URL Non Trovati (404)

en: Top not found URLs sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
it: Principali URL non trovati ordinati per accesso [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]

en: Visitor Hostnames and IPs
it: Hostname e IP dei Visitatori

en: Top visitor hosts sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
it: Principali host dei visitatori ordinati per accessi [, avgts, cumts, maxts]

en: Hosts
it: Host

en: Operating Systems
it: Sistemi Operativi

en: Top Operating Systems sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
it: Principali Sistemi Operativi ordinati per accessi [, avgts, cumts, maxts]

en: OS
it: SO

en: Browsers
it: Browser

en: Top Browsers sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
it: Principali Browser ordinati per accessi [, avgts, cumts, maxts]

en: Referring Sites
it: Siti Referrer

en: Top Referring Sites sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
it: Principali Siti Referrer ordinati per accessi [, avgts, cumts, maxts]

en: Keyphrases from Google's search engine
it: Frasi chiave dal motore di ricerca di Google

en: Top Keyphrases sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
it: Principali Frasi Chiave ordinate per accessi [, avgts, cumts, maxts]

en: Keyphrases
it: Frasi Chiave

en: Geo Location
it: Posizione Geografica

en: Continent > Country sorted by unique hits [, avgts, cumts, maxts]
it: Continente > Paese ordinati per accessi unici [, avgts, cumts, maxts]

en: HTTP Status Codes
it: Codici Di Stato HTTP

en: Top HTTP Status Codes sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
it: Principali Codici Di Stato HTTP ordinati per accessi [, avgts, cumts, maxts]

en: Status Codes
it: Codici Di Stato

en: MIME Types
it: Tipi MIME

en: File types shipped out
it: Tipi di file spediti

en: Encryption settings
it: Impostazioni di crittografia

en: TLS version and picked algorithm
it: Versione TLS e algoritmo scelto

en: TLS Settings
it: Impostazioni TLS

en: Regex allowed - ^g to cancel - TAB switch case
it: Regex permesse - ^g per annullare - TAB cambia case

en: Find pattern in all views
it: Trova pattern in tutte le viste

en: Log Format Configuration
it: Configurazione Formato Log

en: [SPACE] to toggle - [ENTER] to proceed - [q] to quit
it: [SPAZIO] per alternare - [INVIO] per procedere - [q] per uscire

en: Log Format - [c] to add/edit format
it: Formato Log - [c] per aggiungere/modificare formato

en: Date Format - [d] to add/edit format
it: Formato Data - [d] per aggiungere/modificare formato

en: Time Format - [t] to add/edit format
it: Formato Ora - [t] per aggiungere/modificare formato

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to close window
it: [SU/GIU] per scorrere - [q] per chiudere la finestra

en: User Agents for %1$s
it: User Agent per %1$s

en: Scheme Configuration
it: Configurazione Schema

en: [ENTER] to use scheme - [q]uit
it: [INVIO] per usare lo schema - [q] esci

en: Sort active module by
it: Ordina moduli attivi per

en: [ENTER] select - [TAB] sort - [q]uit
it: [INVIO] seleziona - [TAB] ordina - [q] esci

en: GoAccess Quick Help
it: Aiuto Rapido di GoAccess

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to quit
it: [SU/GIU] per scorrere - [q] per uscire

en: In-Memory with On-Disk Persistent Storage.
it: In Memoria con Archiviazione Persistente Su Disco.

en: Format Errors - Verify your log/date/time format
it: Errori Formato - Verifica il tuo formato di log/data/ora

en: No date format was found on your conf file.
it: Nessun formato di data trovato nel tuo file di configurazione.

en: No log format was found on your conf file.
it: Nessun formato di log trovato nel tuo file di configurazione.

en: No time format was found on your conf file.
it: Nessun formato di ora trovato nel tuo file di configurazione.

en: No default config file found.
it: Nessuna file di configurazione predefinito trovato.

en: You may specify one with
it: Puoi specificarne uno con

en: producing the following errors
it: producendo i seguenti errori

en: Parsed %1$d lines
it: Analizzate %1$d righe

en: Please report it by opening an issue on GitHub
it: Per favore segnalalo aprendo un issue su GitHub

en: Select a time format.
it: Seleziona un formato di ora.

en: Select a date format.
it: Seleziona un formato di data.

en: Select a log format.
it: Seleziona un formato di log.

en: '%1$s' panel is disabled
it: il pannello '%1$s' è disattivato

en: No input data was provided nor there's data to restore.
it: Non sono stati forniti dati in input né ci sono dati da ripristinare.

en: For more details visit
it: Per maggiori dettagli visita

en: Last Updated
it: Ultimo Aggiornamento

en: WebSocket server ready to accept new client connections
it: Server WebSocket pronto ad accettare nuove connessioni dai client

en: The following options can also be supplied to the command
it: Le seguenti opzioni possono anche essere fornite al comando

en: Examples can be found by running
it: Esempi possono trovati eseguendo

en: Server Statistics
it: Statistiche Server

en: Theme
it: Tema

en: Dark Gray
it: Grigio Scuro

en: Bright
it: Chiaro

en: Dark Blue
it: Blu Scuro

en: Dark Purple
it: Viola Scuro

en: Panels
it: Pannelli

en: Items per Page
it: Elementi per Pagina

en: Tables
it: Tabelle

en: Display Tables
it: Mostra Tabelle

en: Auto-Hide on Small Devices
it: Nascondi su Schermi Piccoli

en: Automatically hide tables on small screen devices
it: Nascondi automaticamente le tabelle su Schermi Piccoli

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: WideScreen
it: Panoramico

en: File Options
it: Opzioni File

en: Export as JSON
it: Esporta come JSON

en: Panel Options
it: Opzioni Pannello

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: First
it: Primo

en: Last
it: Ultimo

en: Chart Options
it: Opzioni Grafico

en: Chart
it: Grafico

en: Type
it: Tipo

en: Bar
it: Barre

en: Plot Metric
it: Metriche Grafico

en: Table Columns
it: Colonne Tabella

en: 1xx Informational
it: 1xx Informativo

en: 2xx Success
it: 2xx Successo

en: 3xx Redirection
it: 3xx Reindirizzamento

en: 4xx Client Errors
it: 4xx Errori Client

en: 5xx Server Errors
it: 5xx Errori Server

en: 100 - Continue: Server received the initial part of the request
it: 100 - Continue: Il server ha ricevuto la parte iniziale della richiesta

en: 101 - Switching Protocols: Client asked to switch protocols
it: 101 - Switching Protocols: Il client ha richiesto di cambiare protocolli

en: 200 - OK: The request sent by the client was successful
it: 200 - OK: La richiesta inviata dal client ha avuto successo

en: 201 - Created: The request has been fulfilled and created
it: 201 - Created: La richiesta è stata soddisfatta e creata

en: 202 - Accepted: The request has been accepted for processing
it: 202 - Accepted: La richiesta è stata accettata per essere elaborata

en: 203 - Non-authoritative Information: Response from a third party
it: 203 - Non-authoritative Information: Risposta da terzi

en: 204 - No Content: Request did not return any content
it: 204 - No Content: La richiesta non ha restituito nessun contenuto

en: 205 - Reset Content: Server asked the client to reset the document
it: 205 - Reset Content: Il server ha richiesto al client di ripristinare il documento

en: 206 - Partial Content: The partial GET has been successful
it: 206 - Partial Content: La GET parziale ha avuto successo

en: 300 - Multiple Choices: Multiple options for the resource
it: 300 - Multiple Choices: Opzioni multiple per la risorsa

en: 301 - Moved Permanently: Resource has permanently moved
it: 301 - Moved Permanently: La risorsa è stata spostata permanentemente

en: 303 - See Other Document: The response is at a different URI
it: 303 - See Other Document: La risposta si trova ad un URI diverso

en: 304 - Not Modified: Resource has not been modified
it: 304 - Not Modified: La risorsa non è stata modificata

en: 305 - Use Proxy: Can only be accessed through the proxy
it: 305 - Use Proxy: Può essere acceduta solo tramite proxy

en: 307 - Temporary Redirect: Resource temporarily moved
it: 307 - Temporary Redirect: Risorsa spostata temporaneamente

en: 400 - Bad Request: The syntax of the request is invalid
it: 400 - Bad Request: La sintassi della richiesta non è valida

en: 401 - Unauthorized: Request needs user authentication
it: 401 - Unauthorized: La richiesta richiede l'autenticazione dell'utente

en: 403 - Forbidden: Server is refusing to respond to it
it: 403 - Forbidden: Il server si sta rifiutando di rispondere

en: 404 - Not Found: Requested resource could not be found
it: 404 - Not Found: La risorsa richiesta non è stata trovata

en: 405 - Method Not Allowed: Request method not supported
it: 405 - Method Not Allowed: Il metodo della richiesta non è supportato

en: 408 - Request Timeout: Server timed out waiting for the request
it: 408 - Request Timeout: Il tempo per inviare la richiesta è scaduto

en: 409 - Conflict: Conflict in the request
it: 409 - Conflict: Conflitto nella richiesta

en: 410 - Gone: Resource requested is no longer available
it: 410 - Gone: La risorsa richiesta non è più disponibile

en: 411 - Length Required: Invalid Content-Length
it: 411 - Length Required: Content-Length non valido

en: 412 - Precondition Failed: Server does not meet preconditions
it: 412 - Precondition Failed: Il server non soddisfa le precondizioni

en: 415 - Unsupported Media Type: Media type is not supported
it: 415 - Unsupported Media Type: Tipo media non supportato

en: 416 - Requested Range Not Satisfiable: Cannot supply that portion
it: 416 - Requested Range Not Satisfiable: Impossibile fornire quel frammento

en: 422 - Unprocessable Entity due to semantic errors: WebDAV
it: 422 - Unprocessable Entity

en: 423 - The resource that is being accessed is locked
it: 423 - Locked

en: 426 - Upgrade Required: Client should switch to a different protocol
it: 426 - Upgrade Required: Il cliente dovrebbe utilizzare un protocollo diverso

en: 428 - Precondition Required
it: 402 - Precondition Required

en: 429 - Too Many Requests: The user has sent too many requests
it: 429 - Too Many Requests: L'utente ha inviato troppe richieste

en: 502 - Bad Gateway: Received an invalid response from the upstream
it: 502 - Bad Gateway: Risposta non valida dal server di upstream

en: 503 - Service Unavailable: The server is currently unavailable
it: 503 - Service Unavailable: Il server non è attualmente disponibile

en: 504 - Gateway Timeout: The upstream server failed to send request
it: 504 - Gateway Timeout: Il server di upstream non è riuscito ad inviare la richiesta
