Gobby 0.5 fr - en to fr translation catalogue (86 entries)

en: Display version information and exit
fr: Affiche l'information de version et quitte

en: Subscribing to %1...
fr: Inscription à %1...

en: Subscribing to chat on %1...
fr: Inscription à la discussion sur %1...

en: Subscription failed
fr: Échec de l'inscription

en: Choose a name for the directory
fr: Choisissez un nom pour le dossier

en: Choose a name for the document
fr: Choisissez un nom pour le document

en: _Directory Name:
fr: Nom du _dossier :

en: _Document Name:
fr: Nom du _document :

en: C_reate
fr: C_réer

en: New Directory
fr: Nouveau dossier

en: New Document
fr: Nouveau document

en: Choose a text file to open
fr: Choisissez un fichier texte à ouvrir

en: Choose a location to export document "%1" to
fr: Choisissez un emplacement pour y exporter le document « %1 »

en: Querying "%1"...
fr: Requête vers « %1 »...

en: Failed to open document "%1"
fr: Le document « %1 » n'a pas pu être ouvert

en: Choose a location to save document "%1" to
fr: Choisissez un emplacement pour y enregistrer le document « %1 »

note: Help browser could not be invoked, show an error message to the user.
en: There was an error displaying help.
fr: Une erreur est survenue durant l'affichage de l'aide

en: Contributors:
fr: Contributeurs :

en: British English:
fr: Anglais britannique :

en: German:
fr: Allemand :

en: The connection to the publisher of this document has been lost. Further changes to the document could not be synchronized to others anymore, therefore the document cannot be edited anymore.
    
    Please note also that it is possible that not all of your latest changes have reached the publisher before the connection was lost.
fr: La connexion à l'éditeur de ce document a été interrompue. De nouvelles modifications au document ne pourraient plus être partagées avec les autres, c'est pourquoi le document ne peut plus être modifié.
    
    Sachez également qu'il n'est pas certain que vos dernières modifications aient pu être transmises à l'éditeur avant la perte de la connexion.

en: Synchronization in progress... %1%%
fr: Synchronisation en cours... %1 %%

note: Document cannot be used if an error happened during synchronization.
en: This document cannot be used.
fr: Ce document est inutilisable.

en: If you have an idea what could have caused the problem, then you may attempt to solve it and try again (after having closed this document). Otherwise it is most likely a bug in the software. In that case, please file a bug report at http://gobby.0x539.de/trac/newticket and provide as much information as you can, including what you did when the problem occurred and how to reproduce the problem (if possible) so that we can fix the problem in a later version. Thank you.
fr: Si vous avez une idée sur la cause de ce problème, vous pouvez tenter de le résoudre puis essayer à nouveau (après avoir fermé ce document). Sinon, c'est probablement une anomalie du logiciel. Dans ce cas, veuillez signaler cette erreur dans un rapport sur http://gobby.0x539.de/trac/newticket et indiquer le maximum d'informations, y compris ce que vous faisiez lorsque le problème est survenu et comment il est possible de le reproduire (le cas échéant), afin que nous puissions corriger cette erreur dans une prochaine version. Merci.

en: Synchronization failed: %1
fr: Échec de synchronisation : %1

note: TODO: Adjust this for chat sessions
en: You can still watch others editing the document, but you cannot edit it yourself.
fr: Vous pouvez encore voir les modifications des autres personnes, mais vous ne pouvez plus modifier ce document vous-même.

en: User Join failed: %1
fr: Échec de l'adhésion d'un utilisateur : %1

en: _Direct Connection
fr: Connexion _directe

en: Host Name:
fr: Nom d'hôte :

en: User List
fr: Liste des utilisateurs

en: Ln %1, Col %2	%3
fr: Lig %1, col %2	%3

en: OVR
fr: ÉCR

en: Text written by <b>%1</b>
fr: Texte écrit par <b>%1</b>

en: Unowned text
fr: Texte anonyme

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Select document's target location
fr: Sélectionnez l'emplacement cible du document

en: Choose a directory to create the document into:
fr: Choisissez un dossier dans lequel créer le document :

en: Select documents' target location
fr: Sélectionnez l'emplacement cible du document

en: Choose a directory to create the documents into:
fr: Choisissez un dossier dans lequel créer les documents :

en: Replace _All
fr: _Tout remplacer

en: _Replace
fr: R_emplacer

en: Find
fr: Rechercher

en: Replace
fr: Remplacer

en: Phrase "%1" has not been found
fr: Le texte « %1 » n'a pas été trouvé

en: No occurrence has been replaced
fr: Aucune occurrence n'a été remplacée

en: %1 occurrence has been replaced | %1 occurrences have been replaced
fr[0]: %1 occurrence a été remplacée
fr[1]: %1 occurrences ont été remplacées

en: Go To _Line
fr: Aller à la _ligne

en: Connection to host "%1" requires a password.
fr: La connexion au serveur « %1 » exige un mot de passe.

en: Invalid password for host "%1". Please try again.
fr: Le mot de passe pour le serveur « %1 » n'est pas valable. Essayez encore une fois.

en: Display no whitespace
fr: N'afficher aucun type d'espace

en: Display spaces
fr: Afficher les espaces

en: Display tabs
fr: Afficher les tabulations

en: Display tabs and spaces
fr: Afficher les tabulations et les espaces

en: Show text only
fr: Afficher uniquement le texte

en: Show icons only
fr: Afficher unqiuement les icônes

en: Show both icons and text
fr: Afficher les icônes et le texte

en: Show text besides icons
fr: Afficher le texte à côté des icônes

en: Use TLS if possible
fr: Utiliser TSL si possible

en: Always use TLS
fr: Toujours utiliser TLS

en: Removing node "%1"...
fr: Suppression du nœud « %1 »...

en: Failed to delete node "%1"
fr: Échec de suppression du nœud « %1 »

en: written by: %s
fr: écrit par : %s

en: <unable to print date>
fr: <impossible d'afficher la date>

note: %1$s is session name/hostname %2$s is path within the session %3$s is current date as formatted by %c, %4$s is a link to the gobby site, it must be present because we need to handle that manually to insert a hyperlink instead of just printf'ing it.
en: Document generated from %1$s:%2$s at %3$s by %4$s
fr: Document généré à partir de %1$s:%2$s le %3$s par %4$s

en: Exporting document "%1" to "%2" in HTML...
fr: Exportation HTML du document « %1 » vers « %2 »...

en: Failed to export document "%1" to HTML
fr: Impossible d'exporter le document « %1 » en HTML

en: Creating directory "%1"...
fr: Création du dossier « %1 »...

en: Creating document "%1"...
fr: Création du document « %1 »...

en: Failed to create directory "%1"
fr: Impossible de créer le dossier « %1 »

en: Failed to create document "%1"
fr: Impossible de créer le document « %1 »

en: Opening document "%1"...
fr: Ouverture du document « %1 »...

en: The directory into which the new document was supposed to be inserted has been removed
fr: Le dossier dans lequel le document aurait dû être inséré a été supprimé

en: The file contains data not in the specified encoding
fr: Le fichier contient des données incompatibles avec le jeu de caractères indiqué

en: The file either contains data in an unknown encoding, or it contains binary data.
fr: Soit le fichier contient des données dans un codage inconnu, soit il contient des données binaires.

en: Parent folder was removed
fr: Le dossier parent a été supprimé

en: Failed to open multiple documents
fr: Impossible d'ouvrir plusieurs documents

en: Saving document "%1" to "%2"...
fr: Enregistrement du document « %1 » vers « %2 »...

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded in the specified character coding.
fr: Le document contient un ou plusieurs caractères qui ne peuvent pas être codés dans le jeu de caractères indiqué.

en: Failed to save document "%1"
fr: L'enregistrement du document « %1 » a échoué

en: Could not create directory "%1": %2
fr: Impossible de créer le

en: Device "%1" does not exist
fr: Le périphérique « %1 » n'existe pas

en: Chat
fr: Discussion

en: Document Browser
fr: Navigateur de documents

en: Collaborative Editor
fr: Éditeur collaboratif

en: Gobby Collaborative Editor (0.5)
fr: Éditeur collaboratif Gobby (0.5)

en: Edit text files collaboratively
fr: Éditer des fichiers texte de manière collaborative
