gobby 0.4.94 - en to ja translation catalogue (85 entries)

en: Display version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了

en: Subscribing to %1...
ja: %1へ加入...

en: Subscribing to chat on %1...
ja: チャット%1へ加入...

en: Subscription failed
ja: 加入に失敗

en: Choose a name for the directory
ja: ディレクトリ名の選択

en: Choose a name for the document
ja: ドキュメント名の選択

en: _Directory Name:
ja: ディレクトリ名(_D)

en: _Document Name:
ja: ドキュメント名(_D)

en: C_reate
ja: 作成(_C)

en: New Directory
ja: 新規ディレクトリ

en: New Document
ja: 新規ドキュメント

en: Choose a text file to open
ja: 開くテキストファイルの選択

en: Choose a location to export document "%1" to
ja: "%1"をエクスポートする先の選択

en: Querying "%1"...
ja: "%1"の問い合わせ...

en: Failed to open document "%1"
ja: "%1"を開くのに失敗しました

en: Choose a location to save document "%1" to
ja: "%1"を保存する先の選択

note: Help browser could not be invoked, show an error message to the user.
en: There was an error displaying help.
ja: ヘルプ表示時にエラーが発生しました。

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: The connection to the publisher of this document has been lost. Further changes to the document could not be synchronized to others anymore, therefore the document cannot be edited anymore.
    
    Please note also that it is possible that not all of your latest changes have reached the publisher before the connection was lost.
ja: このドキュメントの発行者への接続が失われました。ドキュメントへの変更の同期がこれ以上できないため、このドキュメントはこれ以上編集できません。
    
    発行者への接続が失われる前に伝達された変更でも適用されていない可能性があります。

en: Synchronization in progress... %1%%
ja: 同期中です... %1%%

note: Document cannot be used if an error happened during synchronization.
en: This document cannot be used.
ja: このドキュメントは使用できません。

en: If you have an idea what could have caused the problem, then you may attempt to solve it and try again (after having closed this document). Otherwise it is most likely a bug in the software. In that case, please file a bug report at http://gobby.0x539.de/trac/newticket and provide as much information as you can, including what you did when the problem occurred and how to reproduce the problem (if possible) so that we can fix the problem in a later version. Thank you.
ja: もしなにがこの問題を引き起こしているか分かる場合、それを解決してもう一度試してください(このドキュメントを閉じた後)。そうでなければこのソフトウェアのバグの可能性があります。この場合は私たちは今後のバージョンで問題を修復できるように、http://gobby.0x539.de/trac/newticket(英語)にバグレポートを記録し、この問題が起きたときどんな操作をしていたか、または問題の再現の方法(可能ならば)を含むできるだけたくさんの情報を提供してください。よろしくお願いします。

en: Synchronization failed: %1
ja: 同期に失敗しました: %1

note: TODO: Adjust this for chat sessions
en: You can still watch others editing the document, but you cannot edit it yourself.
ja: このドキュメントが他人によって編集されるのを見ることができますが、編集はできません。

en: User Join failed: %1
ja: ユーザーの参加に失敗: %1

en: _Direct Connection
ja: 直接接続(_D)

en: Host Name:
ja: ホスト名:

en: User List
ja: ユーザーリスト

en: Ln %1, Col %2	%3
ja: %1行, %2列	%3

en: OVR
ja: 上書

en: INS
ja: 挿入

en: Text written by <b>%1</b>
ja: <b>%1</b>によって書かれたテキスト

en: Unowned text
ja: 所有していないテキスト

en: Users
ja: ユーザー

en: Select document's target location
ja: ドキュメントの対象場所を選択

en: Choose a directory to create the document into:
ja: ドキュメントをいれるディレクトリ名:

en: Select documents' target location
ja: ドキュメントの対象場所を選択

en: Choose a directory to create the documents into:
ja: ドキュメントをいれるディレクトリ名:

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Find
ja: 検索

en: Replace
ja: 置換

en: Phrase "%1" has not been found
ja: フレーズ"%1"は発見されません

en: No occurrence has been replaced
ja: 置換されませんでした

en: %1 occurrence has been replaced | %1 occurrences have been replaced
ja[0]: %1件置換されました

en: Go To _Line
ja: 指定行へ移動(_L)

en: Connection to host "%1" requires a password.
ja: ホスト"%1"への接続にはパスワードが必要です。

en: Invalid password for host "%1". Please try again.
ja: ホスト"%1"のパスワードが違います。再試行してください。

en: Display no whitespace
ja: 空白文字を表示しない

en: Display spaces
ja: スペースの表示

en: Display tabs
ja: タブ文字の表示

en: Display tabs and spaces
ja: タブ文字とスペースの表示

en: Show text only
ja: テキストのみ表示

en: Show icons only
ja: アイコンのみ表示

en: Show both icons and text
ja: アイコンとテキストの表示

en: Show text besides icons
ja: アイコンの隣にテキストを表示

en: Use TLS if possible
ja: 可能であればTLSを使用する

en: Always use TLS
ja: 常にTLSを使用する

en: Removing node "%1"...
ja: ノード"%1"を削除...

en: Failed to delete node "%1"
ja: ノード"%1"の削除に失敗

en: written by: %s
ja: %sによって書かれた

en: <unable to print date>
ja: <日付を表示できません>

note: %1$s is session name/hostname %2$s is path within the session %3$s is current date as formatted by %c, %4$s is a link to the gobby site, it must be present because we need to handle that manually to insert a hyperlink instead of just printf'ing it.
en: Document generated from %1$s:%2$s at %3$s by %4$s
ja: ドキュメントは%3$sの%1$s:%2$sから%4$sによって生成された

en: Participants
ja: 参加者

en: Exporting document "%1" to "%2" in HTML...
ja: "%1"を"%2"へHTMLでエクスポート...

en: Failed to export document "%1" to HTML
ja: "%1"のHTMLでのエクスポートに失敗しました

en: Creating directory "%1"...
ja: ディレクトリ"%1"の作成...

en: Creating document "%1"...
ja: ドキュメント"%1"の作成

en: Failed to create directory "%1"
ja: ディレクトリ"%1"の作成に失敗しました

en: Failed to create document "%1"
ja: ドキュメント"%1"の作成に失敗しました

en: Opening document "%1"...
ja: ドキュメント"%1"を開く...

en: The directory into which the new document was supposed to be inserted has been removed
ja: 新しいドキュメントを挿入しようとしたディレクトリは削除されています

en: The file contains data not in the specified encoding
ja: 入力されたエンコーディングでないデータがファイルに含まれています

en: The file either contains data in an unknown encoding, or it contains binary data.
ja: 未知のエンコーディングか、バイナリデータがファイルに含まれています

en: Parent folder was removed
ja: 親フォルダは削除されました

en: Failed to open multiple documents
ja: 複数のファイルを開くのに失敗

en: Saving document "%1" to "%2"...
ja: "%1"を"%2"へ保存...

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded in the specified character coding.
ja: 指定された文字エンコーディングでエンコードできない文字がドキュメントに含まれています

en: Failed to save document "%1"
ja: ドキュメント"%1"の保存に失敗しました

en: Could not create directory "%1": %2
ja: ディレクトリ"%1"を作成できませんでした: %2

en: Device "%1" does not exist
ja: デバイス"%1"は存在しません

en: Chat
ja: チャット

en: Document Browser
ja: ドキュメントブラウザ

en: Collaborative Editor
ja: 共同作業テキストエディタ

en: Edit text files collaboratively
ja: テキストを共同作業で編集する
