glib 2.2 - en to is translation catalogue (148 entries)

en: Invalid byte sequence in conversion input
is: Ógild bætaruna í ílagi umbreytingar

en: Error during conversion: %s
is: Villa við umbreytingu: %s

en: Conversion from character set '%s' to '%s' is not supported
is: Umbreyting úr stafasettinu '%s' í '%s' er ekki stutt

en: Partial character sequence at end of input
is: Ókláruð stafaruna í enda ílags

en: Cannot convert fallback '%s' to codeset '%s'
is: Gat ekki umbreytt '%s' í stafatöflu '%s'

en: The local file URI '%s' may not include a '#'
is: Skráar-URI '%s' má ekki innihalda '#'

en: The URI '%s' is invalid
is: URI '%s' er ógilt

en: The hostname of the URI '%s' is invalid
is: Vélarheitið í URI '%s' er ógilt

en: The URI '%s' contains invalidly escaped characters
is: URI '%s' inniheldur ógild sértákn

en: The pathname '%s' is not an absolute path
is: Slóðin '%s' er ekki full slóð

en: Invalid hostname
is: Ógilt vélarheiti

[ctx: GDateTime]
note: Translators: 'before midday' indicator
en: AM
is: fh

[ctx: GDateTime]
note: Translators: 'after midday' indicator
en: PM
is: eh

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date and the time
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
is: %a %e.%b %Y, %T %Z

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
is: %d/%m/%y

[ctx: full month name]
en: January
is: janúar

[ctx: full month name]
en: February
is: febrúar

[ctx: full month name]
en: March
is: mars

[ctx: full month name]
en: April
is: apríl

[ctx: full month name]
en: May
is: maí

[ctx: full month name]
en: June
is: júní

[ctx: full month name]
en: July
is: júlí

[ctx: full month name]
en: August
is: ágúst

[ctx: full month name]
en: September
is: september

[ctx: full month name]
en: October
is: október

[ctx: full month name]
en: November
is: nóvember

[ctx: full month name]
en: December
is: desember

[ctx: abbreviated month name]
en: Jan
is: jan

[ctx: abbreviated month name]
en: Feb
is: feb

[ctx: abbreviated month name]
en: Mar
is: mar

[ctx: abbreviated month name]
en: Apr
is: apr

[ctx: abbreviated month name]
en: May
is: maí

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
is: jún

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
is: júl

[ctx: abbreviated month name]
en: Aug
is: ágú

[ctx: abbreviated month name]
en: Sep
is: sep

[ctx: abbreviated month name]
en: Oct
is: okt

[ctx: abbreviated month name]
en: Nov
is: nóv

[ctx: abbreviated month name]
en: Dec
is: des

[ctx: full weekday name]
en: Monday
is: mánudagur

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
is: þriðjudagur

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
is: miðvikudagur

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
is: fimmtudagur

[ctx: full weekday name]
en: Friday
is: föstudagur

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
is: laugardagur

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
is: sunnudagur

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
is: mán

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
is: þri

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
is: mið

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
is: fim

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
is: fös

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
is: lau

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
is: sun

en: Error opening directory '%s': %s
is: Villa við að opna möppuna '%s': %s

en: Error reading file '%s': %s
is: Villa við lestur skráarinnar '%s': %s

en: File "%s" is too large
is: Skráin "%s" er of stór

en: Failed to read from file '%s': %s
is: Gat ekki lesið úr skránni '%s': %s

en: Failed to open file '%s': %s
is: Gat ekki opnað skrána '%s': %s

en: Failed to get attributes of file '%s': fstat() failed: %s
is: gat ekki lesið eiginleika skráarinnar '%s': fstat() brást: %s

en: Failed to open file '%s': fdopen() failed: %s
is: Gat ekki opnað skrána '%s': fdopen() brást: %s

en: Failed to create file '%s': %s
is: gat ekki búið til skrána '%s': %s

en: Template '%s' invalid, should not contain a '%s'
is: Sniðmátið '%s' er ógilt og ætti ekki að innihalda '%s'

en: Failed to read the symbolic link '%s': %s
is: gat ekki lesið tákntengið '%s': %s

en: Symbolic links not supported
is: Tákntengi eru ekki studd

en: Can't do a raw read in g_io_channel_read_line_string
is: Gat ekki lesið í g_io_channel_read_line_string

en: Leftover unconverted data in read buffer
is: Það eru eftir óumbreytt gögn í lesminninu

en: Channel terminates in a partial character
is: Rásin endar á hluta úr tákni

en: Can't do a raw read in g_io_channel_read_to_end
is: Gat ekki lesið í g_io_channel_read_to_end

en: Error on line %d: %s
is: Villa á línu %d: %s

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
is: Viðfangið endar ekki á semikommu; líklega notaðir þú og-merkið án þess að ætla að byrja viðfang. Ritaðu það sem &amp;

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
is: Tómt viðfang '&;' fannst; gild viðföng eru: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
is: Viðfangið endar ekki á semikommu; líklega notaðir þú og-merkið án þess að ætla að byrja viðfang. Ritaðu það sem &amp;

en: Document must begin with an element (e.g. <book>)
is: Skjalið verður að byrja á viðfangi (t.d. <book>)

en: '%s' is not a valid character following a '<' character; it may not begin an element name
is: '%s' er ekki gilt tákn strax á eftir '<' tákninu; það má ekki byrja á heiti viðfangs

en: Odd character '%s', expected a '=' after attribute name '%s' of element '%s'
is: Undarlegt tákn '%s', átti von á '=' eftir heiti eiginleika '%s' af mengi '%s'

en: Odd character '%s', expected a '>' or '/' character to end the start tag of element '%s', or optionally an attribute; perhaps you used an invalid character in an attribute name
is: Undarlegt tákn '%s', átti von á '>' eða '/' tákni rtil þess að enda upphafs viðfangi '%s', eða eiginleika; Þú notaðir ef til vill ógilt tákn í heiti eiginleika

en: Odd character '%s', expected an open quote mark after the equals sign when giving value for attribute '%s' of element '%s'
is: Undarlegt tákn '%s', átti von á tilvísunarmerki eftir samasem merkinu þegar gildi er gefið með eiginleikanum '%s' af menginu '%s'

en: '%s' is not a valid character following the characters '</'; '%s' may not begin an element name
is: '%s' er ekki gilt tákn strax á eftir '</'; '%s' má ekki vera fyrsta tákn í heiti mengis

en: '%s' is not a valid character following the close element name '%s'; the allowed character is '>'
is: '%s' er ekki gilt tákn strax á eftir lokun mengis '%s'. Leyfilegt tákn er '>'

en: Element '%s' was closed, no element is currently open
is: Mengið '%s' var lokað og engin önnur mengi eru opin

en: Element '%s' was closed, but the currently open element is '%s'
is: Mengið '%s' var lokað en mengið sem nú er opið er '%s'

en: Document was empty or contained only whitespace
is: Skjalið var tómt eða innihélt einungis orðabil

en: Document ended unexpectedly just after an open angle bracket '<'
is: Skjalið endar óvænt rétt eftir opið minna en merki '<'

en: Document ended unexpectedly with elements still open - '%s' was the last element opened
is: Skjalið endar óvænt með mengi sem enn eru opin. '%s' var mengið sem síðast var opnað

en: Document ended unexpectedly, expected to see a close angle bracket ending the tag <%s/>
is: Skjalið endar óvænt. Átti von á að sjá stærraen merki sem lokar taginu <%s/>

en: Document ended unexpectedly inside an element name
is: Skjalið endar óvænt inn í heiti mengis

en: Document ended unexpectedly inside an attribute name
is: Skjalið endar óvænt inn í heiti eiginleika

en: Document ended unexpectedly inside an element-opening tag.
is: Skjalið endar óvænt inn í tagi sem opnar mengi.

en: Document ended unexpectedly after the equals sign following an attribute name; no attribute value
is: Skjalið endar óvænt eftir samasem merkið sem fylgir heiti eiginleika og það er ekkert gildi

en: Document ended unexpectedly while inside an attribute value
is: Skjalið endar óvænt inn í gildi eiginleika

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for element '%s'
is: Skjalið endar óvænt inni í lokunartagi fyrir mengið '%s'

en: Document ended unexpectedly inside a comment or processing instruction
is: Skjalið endar óvænt inni í athugasemd eða í miðri skipun

en: Usage:
is: Notkun:

en: Help Options:
is: Hjálparvalmöguleikar:

en: Show help options
is: Birta hjálparmöguleika

en: Show all help options
is: Birta alla hjálparmöguleika

en: Application Options:
is: Valmöguleikar forrits:

en: Quoted text doesn't begin with a quotation mark
is: Tilvísunin byrjar ekki á spurningarmerki

en: Unmatched quotation mark in command line or other shell-quoted text
is: Tilvísunarmerki stemma ekki í skipanalínunni eða öðrum texta

en: Text ended just after a '\' character. (The text was '%s')
is: Textinn endaði eftir '\' tákn. (Textinn var '%s')

en: Text ended before matching quote was found for %c. (The text was '%s')
is: Textinn endaði áður en samstaða við %c fannst. (Textinn var '%s')

en: Text was empty (or contained only whitespace)
is: Textinn var tómur (eða innihélt eingöngu orðabil)

en: Failed to read data from child process (%s)
is: Gat ekki lesið gögn frá undirferli (%s)

en: Unexpected error in select() reading data from a child process (%s)
is: Óvæn villa í select() við lestur gagna frá undirferli (%s)

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
is: Óvæn villa í waitpid() (%s)

en: Failed to read from child pipe (%s)
is: Gat ekki lesið úr undirferlispípu (%s)

en: Failed to fork (%s)
is: Gat ekki ræst (%s)

en: Failed to change to directory '%s' (%s)
is: Gat ekki farið í möppuna '%s' (%s)

en: Failed to execute child process "%s" (%s)
is: Gat ekki ræst undirferli "%s" (%s)

en: Failed to redirect output or input of child process (%s)
is: Gat ekki sent frálag eða ílag underferlis annað (%s)

en: Failed to fork child process (%s)
is: Gat ekki ræst undirferli (%s)

en: Unknown error executing child process "%s"
is: Óþekkt villa við keyrslu undirferlis "%s"

en: Failed to read enough data from child pid pipe (%s)
is: Gat ekki lesið nægjanleg gögn úr pípunni til undirferlisins (%s)

en: Failed to read data from child process
is: Gat ekki lesið gögn frá undirferli

en: Failed to create pipe for communicating with child process (%s)
is: Gat ekki búið til pípu til samskipta við undirferli (%s)

en: Failed to execute child process (%s)
is: Gat ekki keyrt undirferli (%s)

en: Invalid string in argument vector at %d: %s
is: Ógildur strengur í frumgildi vektors í %d: %s

en: Unexpected error in g_io_channel_win32_poll() reading data from a child process
is: Óvænt villa í g_io_channel_win32_poll() við lestur úr undirferli

en: Failed to allocate memory
is: Mistókst að úthluta minni

en: Character out of range for UTF-8
is: Táknið er utan UTF-8 sviðsins

en: Invalid sequence in conversion input
is: Ógild runa í ílagi umbreytingar

en: Character out of range for UTF-16
is: Táknið er utan UTF-16 sviðsins

en: %u byte | %u bytes
is[0]: %u bæti
is[1]: %u bæti

note: Translators: the %s in "%s bytes" will always be replaced by a number.
en: %s byte | %s bytes
is[0]: %s bæti
is[1]: %s bæti

[ctx: full month name with day]
en: January
is: janúar

[ctx: full month name with day]
en: February
is: febrúar

[ctx: full month name with day]
en: March
is: mars

[ctx: full month name with day]
en: April
is: apríl

[ctx: full month name with day]
en: May
is: maí

[ctx: full month name with day]
en: June
is: júní

[ctx: full month name with day]
en: July
is: júlí

[ctx: full month name with day]
en: August
is: ágúst

[ctx: full month name with day]
en: September
is: september

[ctx: full month name with day]
en: October
is: október

[ctx: full month name with day]
en: November
is: nóvember

[ctx: full month name with day]
en: December
is: desember

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jan
is: jan

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Feb
is: feb

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Mar
is: mar

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Apr
is: apr

[ctx: abbreviated month name with day]
en: May
is: maí

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jun
is: jún

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jul
is: júl

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Aug
is: ágú

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Sep
is: sep

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Oct
is: okt

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Nov
is: nóv

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Dec
is: des
