glib - en to it translation catalogue (1171 entries)

en: Setting default applications not supported yet
it: L'impostazione di applicazioni predefinite non è ancora supportata

en: Setting application as last used for type not supported yet
it: L'impostazione dell'applicazione come ultima utilizzata per tipo non è ancora supportata

en: GApplication options
it: Opzioni GApplication

en: Show GApplication options
it: Mostra opzioni GApplication

en: Enter GApplication service mode (use from D-Bus service files)
it: Avvia modalità di servizio GApplication (da file di servizio D-Bus)

en: Override the application’s ID
it: Soprascrive l'ID dell'applicazione

en: Replace the running instance
it: Sostituisce l'istanza in esecuzione

en: Print help
it: Stampa l'aiuto

en: [COMMAND]
it: [COMANDO]

en: Print version
it: Stampa la versione

en: Print version information and exit
it: Stampa informazioni di versione ed esce

en: List applications
it: Elenca le applicazioni

en: List the installed D-Bus activatable applications (by .desktop files)
it: Elenca le applicazioni installate attivabili da D-Bus (per file .desktop)

en: Launch an application
it: Lancia un'applicazione

en: Launch the application (with optional files to open)
it: Lancia l'applicazione (con gli opzionali file da aprire)

en: APPID [FILE…]
it: IDAPP [FILE…]

en: Activate an action
it: Attiva un'azione

en: Invoke an action on the application
it: Invoca un'azione sull'applicazione

en: APPID ACTION [PARAMETER]
it: IDAPP AZIONE [PARAMETRO]

en: List available actions
it: Elenca le azioni disponibili

en: List static actions for an application (from .desktop file)
it: Elenca le azioni statiche di un'applicazione (dal file .desktop)

en: APPID
it: IDAPP

en: COMMAND
it: COMANDO

en: The command to print detailed help for
it: Il comando di cui stampare istruzioni dettagliate

en: Application identifier in D-Bus format (eg: org.example.viewer)
it: Identificatore dell'applicazione in formato D-Bus (org.example.viewer)

en: Optional relative or absolute filenames, or URIs to open
it: Nomi di file relativi o assoluti oppure URI da aprire

en: ACTION
it: AZIONE

en: The action name to invoke
it: Il nome dell'azione da invocare

en: PARAMETER
it: PARAMETERO

en: Optional parameter to the action invocation, in GVariant format
it: Parametro opzioni per l'azione da invocare, in formato GVariant

en: Unknown command %s
it: Comando «%s» sconosciuto

en: Usage:
it: Uso:

en: Arguments:
it: Argomenti:

en: [ARGS…]
it: [ARG…]

en: Commands:
it: Comandi:

note: Translators: do not translate 'help', but please translate 'COMMAND'.
en: Use “%s help COMMAND” to get detailed help.
it: Per maggiori informazioni, usare «%s help COMANDO».

en: %s command requires an application id to directly follow
it: il comando %s richiede l'id di un'applicazione

en: invalid application id: “%s”
it: id dell'applicazione non valido: «%s»

note: Translators: %s is replaced with a command name like 'list-actions'
en: “%s” takes no arguments
it: «%s» non accetta alcun argomento

en: unable to connect to D-Bus: %s
it: impossibile connettersi a D-Bus: %s

en: error sending %s message to application: %s
it: errore nell'inviare il messaggio %s all'applicazione: %s

en: action name must be given after application id
it: è necessario fornire il nome di un'azione dopo l'id dell'applicazione

en: invalid action name: “%s”
    action names must consist of only alphanumerics, “-” and “.”
it: nome dell'azione non valido: «%s»
    i nomi delle azioni devo essere composti da lettere, cifre, «-» e «.»

en: error parsing action parameter: %s
it: errore nell'analizzare il parametro dell'azione: %s

en: actions accept a maximum of one parameter
it: le azioni accettano al massimo un parametro

en: list-actions command takes only the application id
it: il comando list-action accetta solo l'id dell'applicazione

en: unable to find desktop file for application %s
it: impossibile trovare il file desktop per l'applicazione %s

en: unrecognised command: %s
it: comando sconosciuto: %s

en: Too large count value passed to %s
it: Valore count troppo grande passato a %s

en: Seek not supported on base stream
it: Posizionamento non supportato sullo stream di base

en: Cannot truncate GBufferedInputStream
it: Impossibile troncare GBufferedInputStream

en: Stream is already closed
it: Lo stream è già chiuso

en: Truncate not supported on base stream
it: Troncamento non supportato sullo stream di base

en: Operation was cancelled
it: L'operazione è stata annullata

en: Invalid object, not initialized
it: Oggetto non valido, non inizializzato

en: Incomplete multibyte sequence in input
it: Sequenza multi-byte non valida in ingresso

en: Not enough space in destination
it: Spazio non sufficiente nella destinazione

en: Invalid byte sequence in conversion input
it: Sequenza di byte non valida nell'ingresso per la conversione

en: Error during conversion: %s
it: Errore durante la conversione: %s

en: Cancellable initialization not supported
it: Inizializzazione annullabile non supportata

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported
it: La conversione del set di caratteri da «%s» a «%s» non è supportata

en: Could not open converter from “%s” to “%s”
it: Impossibile aprire il convertitore da «%s» a «%s»

en: %s type
it: Tipo %s

en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

en: %s filetype
it: Tipo di file %s

en: GCredentials contains invalid data
it: GCredentials contiene data non validi

en: GCredentials is not implemented on this OS
it: GCredentials non è implementato su questo SO

en: There is no GCredentials support for your platform
it: Non c'è alcun supporto a GCredentials per la piattaforma in uso

en: GCredentials does not contain a process ID on this OS
it: GCredentials non contiene un ID di processo su questo SO

en: Credentials spoofing is not possible on this OS
it: La falsificazione delle identità non è consentita su questo sistema operativo

en: Unexpected early end-of-stream
it: End-of-stream prematuro inatteso

en: Unsupported key “%s” in address entry “%s”
it: La chiave «%s» non è valida nella voce indirizzo «%s»

en: Meaningless key/value pair combination in address entry “%s”
it: Combinazione coppia chiave/valore senza significato nella voce indirizzo «%s»

en: Address “%s” is invalid (need exactly one of path, dir, tmpdir, or abstract keys)
it: L'indirizzo «%s» non è valido (necessario esattamente una tra le chiavi path, tmpdir o abstract)

en: Error in address “%s” — the “%s” attribute is malformed
it: Errore nell'indirizzo «%s» — l'attributo «%s» non è valido

en: Unknown or unsupported transport “%s” for address “%s”
it: Trasporto «%s» sconosciuto o non supportato per l'indirizzo «%s»

en: Address element “%s” does not contain a colon (:)
it: L'elemento indirizzo «%s» non contiene due punti (:)

en: Transport name in address element “%s” must not be empty
it: Il nome del trasporto nell'elemento indirizzo «%s» non deve essere vuoto

en: Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s” does not contain an equal sign
it: La coppia chiave/valore %d, «%s», nell'elemento indirizzo «%s», non contiene un segno di uguale

en: Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s” must not have an empty key
it: La coppia chiave/valore %d, «%s», nell'elemento indirizzo «%s», non deve avere una chiave vuota

en: Error unescaping key or value in Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s”
it: Errore nell'eseguire l'unescaping sulla chiave o sul valore nella coppia chiave/valore %d, «%s», nell'elemento di indirizzo «%s»

en: Error in address “%s” — the unix transport requires exactly one of the keys “path” or “abstract” to be set
it: Errore nell'indirizzo «%s» — il trasporto unix richiede espressamente l'impostazione di una tra le chiavi «path» o «abstract»

en: Error in address “%s” — the host attribute is missing or malformed
it: Errore nell'indirizzo «%s» — manca l'attributo «host» oppure non è valido

en: Error in address “%s” — the port attribute is missing or malformed
it: Errore nell'indirizzo «%s» — manca l'attributo «port» oppure non è valido

en: Error in address “%s” — the noncefile attribute is missing or malformed
it: Errore nell'indirizzo «%s» — manca l'attributo «noncefile» oppure non è valido

en: Error auto-launching:
it: Errore nell'avvio automatico:

en: Error opening nonce file “%s”: %s
it: Errore nell'aprire il file nonce «%s»: %s

en: Error reading from nonce file “%s”: %s
it: Errore nel leggere dal file nonce «%s»: %s

en: Error reading from nonce file “%s”, expected 16 bytes, got %d
it: Errore nel leggere dal file nonce «%s»: attesi 16 byte, ottenuti %d

en: Error writing contents of nonce file “%s” to stream:
it: Errore nello scrivere i contenuti del file nonce «%s» sullo stream:

en: The given address is empty
it: L'indirizzo fornito è vuoto

en: Cannot spawn a message bus when AT_SECURE is set
it: Impossibile eseguire lo spawn di un bus di messaggi quando AT_SECURE è impostato

en: Cannot spawn a message bus without a machine-id:
it: Impossibile eseguire lo spawn di un bus di messaggi senza un machine-id:

en: Cannot autolaunch D-Bus without X11 $DISPLAY
it: Impossibile lanciare automaticamente D-Bus senza $DISPLAY X11

en: Error spawning command line “%s”:
it: Errore nell'eseguire lo spawn della riga di comando «%s»:

en: Cannot determine session bus address (not implemented for this OS)
it: Impossibile determinare l'indirizzo del bus di sessione (non implementato per questo S.O.)

en: Cannot determine bus address from DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable — unknown value “%s”
it: Impossibile determinare l'indirizzo del bus dalla variabile d'ambiente DBUS_STARTER_BUS_TYPE — valore «%s» sconosciuto

en: Cannot determine bus address because the DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable is not set
it: Impossibile determinare l'indirizzo del bus poiché la variabile d'ambiente DBUS_STARTER_BUS_TYPE non è impostata

en: Unknown bus type %d
it: Tipo di bus %d sconosciuto

en: Unexpected lack of content trying to read a line
it: Assenza di contenuto inattesa nel tentativo di leggere una riga

en: Unexpected lack of content trying to (safely) read a line
it: Assenza di contenuto inattesa nel tentativo di leggere (in modo sicuro) una riga

en: Exhausted all available authentication mechanisms (tried: %s) (available: %s)
it: Esauriti tutti i meccanismi di autenticazione disponibili (provati: %s) (disponibili: %s)

en: User IDs must be the same for peer and server
it: Gli ID utente devono essere gli stessi per nodo e server

en: Cancelled via GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer
it: Annullato attraverso GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer

en: Error when getting information for directory “%s”: %s
it: Errore nell'ottenere informazioni per la directory «%s»: %s

en: Permissions on directory “%s” are malformed. Expected mode 0700, got 0%o
it: I permessi sulla directory «%s» non sono validi: attesa la modalità 0700, ottenuta 0%o

en: Error creating directory “%s”: %s
it: Errore nel creare la directory «%s»: %s

en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: Error opening keyring “%s” for reading:
it: Errore nell'aprire il portachiavi «%s» in lettura:

en: Line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
it: La riga %d del portachiavi su «%s» con contenuto «%s» non è corretta

en: First token of line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
it: Il primo token della riga %d del portachiavi su «%s» con contenuto «%s» non è corretto

en: Second token of line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
it: Il secondo token della riga %d del portachiavi su «%s» con contenuto «%s» non è corretto

en: Didn’t find cookie with id %d in the keyring at “%s”
it: Non è stato trovato il cookie con ID %d nel portachiavi su «%s»

en: Error creating lock file “%s”: %s
it: Errore nel creare il file di blocco «%s»: %s

en: Error deleting stale lock file “%s”: %s
it: Errore nell'eliminare il vecchio file di blocco «%s»: %s

en: Error closing (unlinked) lock file “%s”: %s
it: Errore nel chiudere il file di blocco «%s» (unlinked): %s

en: Error unlinking lock file “%s”: %s
it: Errore nell'eseguire l'unlink del file di blocco «%s»: %s

en: Error opening keyring “%s” for writing:
it: Errore nell'aprire il portachiavi «%s» in scrittura:

en: (Additionally, releasing the lock for “%s” also failed: %s)
it: (inoltre non è riuscito il rilascio del blocco per «%s»: %s)

en: The connection is closed
it: La connessione è chiusa

en: Timeout was reached
it: È stato raggiunto il timeout

en: Unsupported flags encountered when constructing a client-side connection
it: Incontrate flag non supportate durante la costruzione di una connessione client-side

en: No such interface “org.freedesktop.DBus.Properties” on object at path %s
it: Interfaccia «org.freedesktop.DBus.Properties» inesistente sull'oggetto nel percorso %s

en: No such property “%s”
it: Proprietà «%s» inesistente

en: Property “%s” is not readable
it: La proprietà «%s» non è leggibile

en: Property “%s” is not writable
it: La proprietà «%s» non è scrivibile

en: Error setting property “%s”: Expected type “%s” but got “%s”
it: Errore nell'impostare la proprietà «%s»: atteso il tipo «%s», ottenuto «%s»

en: No such interface “%s”
it: Interfaccia «%s» inesistente

en: No such interface “%s” on object at path %s
it: Interfaccia «%s» inesistente sull'oggetto nel percorso %s

en: No such method “%s”
it: Metodo «%s» inesistente

en: Type of message, “%s”, does not match expected type “%s”
it: Il tipo di messaggio «%s» non corrisponde al tipo atteso «%s»

en: An object is already exported for the interface %s at %s
it: Risulta già esportato un oggetto per l'interfaccia %s su %s

en: Unable to retrieve property %s.%s
it: Impossibile recuperare la proprietà %s.%s

en: Unable to set property %s.%s
it: Impossibile impostare la proprietà %s.%s

en: Method “%s” returned type “%s”, but expected “%s”
it: Il metodo «%s» ha restituito il tipo «%s», ma era atteso «%s»

en: Method “%s” on interface “%s” with signature “%s” does not exist
it: Il metodo «%s» sull'interfaccia «%s» con firma «%s» non esiste

en: A subtree is already exported for %s
it: Un sottoalbero per %s è già esportato

en: Object does not exist at path “%s”
it: L'oggetto non esiste nel percorso «%s»

en: type is INVALID
it: il tipo è INVALID

en: METHOD_CALL message: PATH or MEMBER header field is missing
it: messaggio METHOD_CALL: manca il campo header PATH o MEMBER

en: METHOD_RETURN message: REPLY_SERIAL header field is missing
it: messaggio METHOD_RETURN: manca il campo header REPLY_SERIAL

en: ERROR message: REPLY_SERIAL or ERROR_NAME header field is missing
it: messaggio ERROR: manca il campo header REPLY_SERIAL o ERROR_NAME

en: SIGNAL message: PATH, INTERFACE or MEMBER header field is missing
it: messaggio SIGNAL: manca il campo header PATH, INTERFACE o MEMBER

en: SIGNAL message: The PATH header field is using the reserved value /org/freedesktop/DBus/Local
it: messaggio SIGNAL: il campo header PATH sta usando il valore riservato /org/freedestkop/DBus/Local

en: SIGNAL message: The INTERFACE header field is using the reserved value org.freedesktop.DBus.Local
it: messaggio SIGNAL: il campo header INTERFACE sta usando il valore riservato org.freedestkop.DBus.Local

en: Wanted to read %lu byte but only got %lu | Wanted to read %lu bytes but only got %lu
it[0]: Si voleva leggere %lu byte, ma ne sono stati ottenuti %lu
it[1]: Si volevano leggere %lu byte, ma ne sono stati ottenuti %lu

en: Expected NUL byte after the string “%s” but found byte %d
it: Atteso byte NUL dopo la stringa «%s», ma trovato %d byte

en: Expected valid UTF-8 string but found invalid bytes at byte offset %d (length of string is %d). The valid UTF-8 string up until that point was “%s”
it: Attesa stringa UTF-8 valida, ma trovati byte non validi a %d byte di offset (la lunghezza della stringa è %d). La stringa UTF-8 valida fino a quel punto era «%s»

en: Value nested too deeply
it: Valori troppo annidati

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus object path
it: Il valore «%s» analizzato non è un percorso oggetto D-Bus valido

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus signature
it: Il valore «%s» analizzato non è una firma D-Bus valida

en: Encountered array of length %u byte. Maximum length is 2<<26 bytes (64 MiB). | Encountered array of length %u bytes. Maximum length is 2<<26 bytes (64 MiB).
it[0]: Incontrato un array lungo %u byte. La lunghezza massima è 2<<26 byte (64 MiB).
it[1]: Incontrato un array lungo %u byte. La lunghezza massima è 2<<26 byte (64 MiB).

en: Encountered array of type “a%c”, expected to have a length a multiple of %u bytes, but found to be %u bytes in length
it: Incontrato un array di tipo «a%c» la cui lunghezza attesa era di %u byte, ma la lunghezza reale era di %u byte

en: Empty structures (tuples) are not allowed in D-Bus
it: Le strutture vuote (tuple) non sono ammesse in D-Bus

en: Parsed value “%s” for variant is not a valid D-Bus signature
it: Il valore «%s» analizzato per il variant non è una firma D-Bus valida

en: Error deserializing GVariant with type string “%s” from the D-Bus wire format
it: Errore nel deserializzare il GVariant con la stringa di tipo «%s» dal formato wire D-Bus

en: Invalid endianness value. Expected 0x6c (“l”) or 0x42 (“B”) but found value 0x%02x
it: Valore endianness non valido. Atteso 0x6c («l») o 0x42 («B»), trovato invece il valore 0x%02x

en: Invalid major protocol version. Expected 1 but found %d
it: Versione major del protocollo non valida. Atteso 1, ma trovato %d

en: Signature header found but is not of type signature
it: Trovato header firma, ma non è di tipo firma

en: Signature header with signature “%s” found but message body is empty
it: Trovato header firma con firma «%s», ma il corpo del messaggio è vuoto

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus signature (for body)
it: Il valore «%s» analizzato non è una firma D-Bus valida (per il corpo)

en: No signature header in message but the message body is %u byte | No signature header in message but the message body is %u bytes
it[0]: Nessun signature header nel messaggio, ma il corpo del messaggio è di %u byte
it[1]: Nessun signature header nel messaggio, ma il corpo del messaggio è di %u byte

en: Cannot deserialize message:
it: Impossibile deserializzare il messaggio:

en: Error serializing GVariant with type string “%s” to the D-Bus wire format
it: Errore nel serializzare il GVariant con la stringa di tipo «%s» al formato wire D-Bus

en: Number of file descriptors in message (%d) differs from header field (%d)
it: Il numero di descrittori file nel messaggio (%d) è diverso da quello del campo header (%d)

en: Cannot serialize message:
it: Impossibile serializzare il messaggio:

en: Message body has signature “%s” but there is no signature header
it: Il corpo del messaggio presenta la firma «%s», ma non c'è alcun header firma

en: Message body has type signature “%s” but signature in the header field is “%s”
it: Il corpo del messaggio presenta la firma «%s», ma la firma nel campo header è «%s»

en: Message body is empty but signature in the header field is “(%s)”
it: Il corpo del messaggio è vuoto, ma la firma nel campo header è «(%s)»

en: Error return with body of type “%s”
it: Errore di ritorno con corpo di tipo «%s»

en: Error return with empty body
it: Errore di ritorno con corpo vuoto

en: (Type any character to close this window)
it: (digitare un carattere qualsiasi per chiudere questa finestra)

en: Session dbus not running, and autolaunch failed
it: dbus di sessione non in esecuzione e autolaunch non riuscito

en: Unable to get Hardware profile: %s
it: Impossibile ottenere profilo hardware: %s

note: Translators: Both placeholders are file paths
en: Unable to load %s or %s:
it: impossibile caricare %s o %s:

en: Error calling StartServiceByName for %s:
it: Errore nel chiamare StartServiceByName per %s:

en: Unexpected reply %d from StartServiceByName("%s") method
it: Risposta %d inattesa dal metodo StartServiceByName("%s")

en: Cannot invoke method; proxy is for the well-known name %s without an owner, and proxy was constructed with the G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START flag
it: Impossibile invocare il metodo; il proxy è per un nome well-known %s senza un proprietario e il proxy è stato costruito con il flag G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START

en: Abstract namespace not supported
it: Spazio nome astratto non supportato

en: Cannot specify nonce file when creating a server
it: Impossibile specificare il file nonce quando si crea un server

en: Error writing nonce file at “%s”: %s
it: Errore nello scrivere il file nonce su «%s»: %s

en: The string “%s” is not a valid D-Bus GUID
it: La stringa «%s» non è un GUID D-Bus valido

en: Cannot listen on unsupported transport “%s”
it: Impossibile ascoltare sul transport «%s» non supportato

en: Commands:
      help         Shows this information
      introspect   Introspect a remote object
      monitor      Monitor a remote object
      call         Invoke a method on a remote object
      emit         Emit a signal
      wait         Wait for a bus name to appear
    
    Use “%s COMMAND --help” to get help on each command.
it: Comandi:
      help         Mostra queste informazioni
      introspect   Introspezione di un oggetto remoto
      monitor      Monitoraggio di un oggetto remoto
      call         Invoca di un metodo su un oggetto remoto
      emit         Emette un segnale
      wait         Attende la comparsa del nome di un bus
    
    Usare «%s COMANDO --help» per informazioni su ciascun comando.

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Error parsing introspection XML: %s
it: Errore nell'analizzare XML introspection: %s

en: Error: %s is not a valid name
it: Errore: «%s» non è un nome valido

en: Error: %s is not a valid object path
it: Errore: «%s» non è un percorso di oggetto valido

en: Connect to the system bus
it: Connette al bus di sistema

en: Connect to the session bus
it: Connette al bus di sessione

en: Connect to given D-Bus address
it: Connette all'indirizzo D-Bus fornito

en: Connection Endpoint Options:
it: Opzioni endpoint connessione:

en: Options specifying the connection endpoint
it: Opzioni per specificare gli endpoint di connessione

en: No connection endpoint specified
it: Nessun endpoint di connessione specificato

en: Multiple connection endpoints specified
it: Specificati endpoint di connessione multipli

en: Warning: According to introspection data, interface “%s” does not exist
it: Attenzione: secondo dati di introspezione, l'interfaccia «%s» non esiste

en: Warning: According to introspection data, method “%s” does not exist on interface “%s”
it: Attenzione: secondi dati di introspezione, il metodo «%s» non esiste sull'interfaccia «%s»

en: Optional destination for signal (unique name)
it: Destinazione opzionale per il segnale (nome univoco)

en: Object path to emit signal on
it: Percorso oggetto su cui emettere il segnale

en: Signal and interface name
it: Segnale e nome dell'interfaccia

en: Emit a signal.
it: Emette un segnale.

en: Error connecting: %s
it: Errore nel connettersi: %s

en: Error: %s is not a valid unique bus name.
it: Errore: «%s» non è un nome di bus univoco valido.

en: Error: Object path is not specified
it: Errore: non è specificato il percorso dell'oggetto

en: Error: Signal name is not specified
it: Errore: non è specificato il nome del segnale

en: Error: Signal name “%s” is invalid
it: Errore: il nome del segnale «%s» non è valido

en: Error: %s is not a valid interface name
it: Errore: «%s» non è un nome di interfaccia valido

en: Error: %s is not a valid member name
it: Errore: «%s» non è un nome di membro valido

note: Use the original non-"parse-me-harder" error
en: Error parsing parameter %d: %s
it: Errore nell'analizzare il parametro %d: %s

en: Error flushing connection: %s
it: Errore nell'eseguire il flush della connessione: %s

en: Destination name to invoke method on
it: Nome della destinazione su cui invocare il metodo

en: Object path to invoke method on
it: Percorso dell'oggetto su cui invocare il metodo

en: Method and interface name
it: Metodo e nome dell'interfaccia

en: Timeout in seconds
it: Timeout in secondi

en: Allow interactive authorization
it: Consenti autorizzazione interattiva

en: Invoke a method on a remote object.
it: Invoca un metodo su un oggetto remoto.

en: Error: Destination is not specified
it: Errore: non è specificata la destinazione

en: Error: %s is not a valid bus name
it: Errore: «%s» non è un nome di bus valido

en: Error: Method name is not specified
it: Errore: non è specificato il nome del metodo

en: Error: Method name “%s” is invalid
it: Errore: il nome di metodo «%s» non è valido

en: Error parsing parameter %d of type “%s”: %s
it: Errore nell'analizzare il parametro %d di tipo «%s»: %s

en: Error adding handle %d: %s
it: Errore nell'aggiungere l'handle %d: %s

en: Destination name to introspect
it: Nome destinazione per l'introspezione

en: Object path to introspect
it: Percorso oggetto per l'introspezione

en: Print XML
it: Stampa XML

en: Introspect children
it: Figli introspezione

en: Only print properties
it: Stampa solo le proprietà

en: Introspect a remote object.
it: Esegue l'introspezione su un oggetto remoto.

en: Destination name to monitor
it: Nome destinazione per il monitoraggio

en: Object path to monitor
it: Percorso oggetto per il monitoraggio

en: Monitor a remote object.
it: Esegue il monitoraggio su un oggetto remoto.

en: Error: can’t monitor a non-message-bus connection
it: Errore: impossibile monitorare una connessione non-message-bus

en: Service to activate before waiting for the other one (well-known name)
it: Servizio da attivare prima di attendere l'altro (nome well-known)

en: Timeout to wait for before exiting with an error (seconds); 0 for no timeout (default)
it: Tempo da attendere prima di terminare con un errore (secondi); 0 per nessun tempo di attesa (predefinito)

en: [OPTION…] BUS-NAME
it: [OPZIONE…] NOME-BUS

en: Wait for a bus name to appear.
it: Attende la comparsa del nome di un bus

en: Error: A service to activate for must be specified.
it: Errore: è necessario specificare un servizio da attivare.

en: Error: A service to wait for must be specified.
it: Errore: è necessario specificare un servizio da attendere.

en: Error: Too many arguments.
it: Errore: troppi argomenti

en: Error: %s is not a valid well-known bus name.
it: Errore: %s non è un nome di bus well-known.

en: Not authorized to change debug settings
it: Non autorizzato a modificare le impostazioni di debug

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Desktop file didn’t specify Exec field
it: Il file .desktop non specifica il campo Exec

en: Unable to find terminal required for application
it: Impossibile trovare il terminale richiesto per l'applicazione

en: Can’t create user application configuration folder %s: %s
it: Impossibile creare la cartella utente di configurazione applicazioni (%s): %s

en: Can’t create user MIME configuration folder %s: %s
it: Impossibile creare la cartella utente di configurazione MIME (%s): %s

en: Application information lacks an identifier
it: Manca un identificatore nelle informazioni dell'applicazione

en: Can’t create user desktop file %s
it: Impossibile creare il file .desktop utente %s

en: Custom definition for %s
it: Definizione personalizzata per %s

en: drive doesn’t implement eject
it: l'unità non implementa l'azione eject

note: Translators: This is an error * message for drive objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: drive doesn’t implement eject or eject_with_operation
it: l'unità non implementa l'azione eject o eject_with_operation

en: drive doesn’t implement polling for media
it: l'unità non implementa il controllo sistematico dei supporti

en: drive doesn’t implement start
it: l'unità non implementa l'azione start

en: drive doesn’t implement stop
it: l'unità non implementa l'azione stop

en: TLS backend does not implement TLS binding retrieval
it: il backend TLS non implementa il recupero del binding TLS

en: TLS support is not available
it: Non è disponibile il supporto a TLS

en: DTLS support is not available
it: Non è disponibile il supporto a DTLS

en: Can’t handle version %d of GEmblem encoding
it: Impossibile gestire la versione %d della codifica GEmblem

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblem encoding
it: Numero di token non valido (%d) nella codifica GEmblem

en: Can’t handle version %d of GEmblemedIcon encoding
it: Impossibile gestire la versione %d della codifica GEmblemedIcon

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblemedIcon encoding
it: Numero di token non valido (%d) nella codifica GEmblemedIcon

en: Expected a GEmblem for GEmblemedIcon
it: Atteso un GEmblem per GEmblemedIcon

note: Translators: This is an error message when * trying to find the enclosing (user visible) * mount of a file, but none exists.
en: Containing mount does not exist
it: L'oggetto mount contenuto non esiste

en: Can’t copy over directory
it: Impossibile copiare sopra la directory

en: Can’t copy directory over directory
it: Impossibile copiare la directory sopra la directory

en: Target file exists
it: Il file destinazione esiste

en: Can’t recursively copy directory
it: Impossibile copiare la directory ricorsivamente

en: Splice not supported
it: Splice non supportato

en: Error splicing file: %s
it: Errore nell'eseguire lo splice del file: %s

en: Copy (reflink/clone) between mounts is not supported
it: Copia (reflink/clone) tra oggetti mount non supportata

en: Copy (reflink/clone) is not supported or invalid
it: Copia (reflink/clone) non supportata o non valida

en: Copy (reflink/clone) is not supported or didn’t work
it: Copia (reflink/clone) non supportata o non ha funzionato

en: Can’t copy special file
it: Impossibile copiare il file speciale

en: Invalid symlink value given
it: Fornito valore di collegamento simbolico non valido

en: Symbolic links not supported
it: Collegamenti simbolici non supportati

en: Trash not supported
it: Cestino non supportato

en: File names cannot contain “%c”
it: I nomi di file non possono contenere «%c»

en: volume doesn’t implement mount
it: il volume non implementa l'azione mount

en: No application is registered as handling this file
it: Non risulta registrata alcuna applicazione per gestire questo file

en: Enumerator is closed
it: L'enumeratore è chiuso

en: File enumerator has outstanding operation
it: L'enumeratore di file presenta un'operazione in sospeso

en: File enumerator is already closed
it: L'enumeratore di file è già chiuso

en: Can’t handle version %d of GFileIcon encoding
it: Impossibile gestire la versione %d della codifica GFileIcon

en: Malformed input data for GFileIcon
it: Dati di input malformati per GFileIcon

en: Stream doesn’t support query_info
it: Lo stream non supporta query_info

en: Seek not supported on stream
it: Posizionamento non supportato sullo stream

en: Truncate not allowed on input stream
it: Troncamento non consentito sullo stream di input

en: Truncate not supported on stream
it: Troncamento non supportato sullo stream

en: Invalid hostname
it: Nome host non valido

en: Bad HTTP proxy reply
it: Risposta proxy HTTP errata

en: HTTP proxy connection not allowed
it: Connessione proxy HTTP non consentita

en: HTTP proxy authentication failed
it: Autenticazione proxy HTTP non riuscita

en: HTTP proxy authentication required
it: Richiesta autenticazione proxy HTTP

en: HTTP proxy connection failed: %i
it: Connessione proxy HTTP non riuscita: %i

en: HTTP proxy response too big
it: Risposta proxy HTTP troppo grande

en: HTTP proxy server closed connection unexpectedly.
it: Il server proxy HTTP ha chiuso la connessione in modo inatteso.

en: Wrong number of tokens (%d)
it: Numero di token errato (%d)

en: No type for class name %s
it: Nessun tipo per il nome di classe %s

en: Type %s does not implement the GIcon interface
it: Il tipo %s non implementa l'interfaccia GIcon

en: Type %s is not classed
it: Il tipo %s non presenta una classe

en: Malformed version number: %s
it: Numero di versione malformato: %s

en: Type %s does not implement from_tokens() on the GIcon interface
it: Il tipo %s non implementa from_tokens() sull'interfaccia GIcon

en: Can’t handle the supplied version of the icon encoding
it: Impossibile gestire la versione fornita della codifica di icona

en: No address specified
it: Nessun indirizzo specificato

en: Length %u is too long for address
it: La lunghezza %u è troppo lunga per l'indirizzo

en: Address has bits set beyond prefix length
it: L'indirizzo presenta bit impostati oltre la lunghezza del prefisso

en: Could not parse “%s” as IP address mask
it: Impossibile analizzare «%s» come maschera di indirizzo IP

en: Not enough space for socket address
it: Spazio non sufficiente per l'indirizzo del socket

en: Unsupported socket address
it: Indirizzo del socket non supportato

en: Input stream doesn’t implement read
it: Lo stream di input non implementa la lettura

note: Translators: This is an error you get if there is already an * operation running against this stream when you try to start * one Translators: This is an error you get if there is * already an operation running against this stream when * you try to start one
en: Stream has outstanding operation
it: Lo stream presenta un'operazione in sospeso

en: Copy with file
it: Copia con il file

en: Keep with file when moved
it: Tieni assieme al file quando spostato

en: “version” takes no arguments
it: «version» non accetta alcun argomento

en: Usage:
it: Uso:

en: Print version information and exit.
it: Stampa informazioni di versione ed esce

en: Commands:
it: Comandi:

en: Concatenate files to standard output
it: Concatena i file sullo standard output

en: Copy one or more files
it: Copia uno o più file

en: Show information about locations
it: Mostra informazioni riguardo alle posizioni

en: Launch an application from a desktop file
it: Avvia un'applicazione da un file desktop

en: List the contents of locations
it: Elenca il contenuto delle posizioni

en: Get or set the handler for a mimetype
it: Ottiene o imposta il gestore per un tipo mime

en: Create directories
it: Crea directory

en: Monitor files and directories for changes
it: Monitora le modifiche a file e directory

en: Mount or unmount the locations
it: Monta o smonta le posizioni

en: Move one or more files
it: Sposta uno o più file

en: Open files with the default application
it: Apre i file con l'applicazione predefinita

en: Rename a file
it: Rinomina un file

en: Delete one or more files
it: Elimina uno o più file

en: Read from standard input and save
it: Legge dallo standard input e salva

en: Set a file attribute
it: Imposta l'attributo di un file

en: Move files or directories to the trash
it: Sposta file o directory nel cestino

en: Lists the contents of locations in a tree
it: Elenca il contenuto delle posizioni in un formato ad albero

en: Use %s to get detailed help.
it: Usare %s per maggiori informazioni d'aiuto.

en: Error writing to stdout
it: Errore nello scrivere sullo stdout

note: Translators: commandline placeholder
en: LOCATION
it: POSIZIONE

en: Concatenate files and print to standard output.
it: Concatena i file e stampa sullo standard output

en: gio cat works just like the traditional cat utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
it: gio cat funziona esattamente come lo strumento cat, ma utilizzando
    posizioni GIO al posto di file locali. È possibile, per esempio, usare
    smb://server/risorsa/file.txt come posizione.

en: No locations given
it: Nessuna posizione fornita

en: No target directory
it: Nessuna directory destinazione

en: Show progress
it: Mostra avanzamento

en: Prompt before overwrite
it: Chiede prima di sovrascrivere

en: Preserve all attributes
it: Preserva tutti gli attributi

en: Backup existing destination files
it: Backup dei file destinazione esistenti

en: Never follow symbolic links
it: Non segue mai i collegamenti simbolici

en: Use default permissions for the destination
it: Usa permessi predefiniti per la destinazione

en: Transferred %s out of %s (%s/s)
it: Trasferiti %s di %s (%s/s)

note: Translators: commandline placeholder
en: SOURCE
it: SORGENTE

note: Translators: commandline placeholder
en: DESTINATION
it: DESTINAZIONE

en: Copy one or more files from SOURCE to DESTINATION.
it: Copia uno o più file da SORGENTE a DESTINAZIONE

en: gio copy is similar to the traditional cp utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
it: gio copy funziona esattamente come lo strumento cp, ma utilizzando
    posizioni GIO al posto di file locali. È possibile, per esempio, usare
    smb://server/risorsa/file.txt come posizione.

en: Destination %s is not a directory
it: La destinazione %s non è una directory

en: %s: overwrite “%s”?
it: %s: sovrascrivere «%s»?

en: List writable attributes
it: Elenca gli attributi scrivibili

en: Get file system info
it: Ottiene informazioni sul file system

en: The attributes to get
it: Gli attributi da ottenere

en: ATTRIBUTES
it: ATTRIBUTI

en: Don’t follow symbolic links
it: Non segue i collegamenti simbolici

en: attributes:
it: attributi:

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: display name: %s
it: nome visibile: %s

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: edit name: %s
it: nome modificabile: %s

en: name: %s
it: nome: %s

en: type: %s
it: tipo: %s

en: size:
it: dimensione:

en: hidden
it: nascosto

en: local path: %s
it: percorso locale: %s

en: unix mount: %s%s %s %s %s
it: mount unix: %s%s %s %s %s

en: Settable attributes:
it: Attributi impostabili:

en: Writable attribute namespaces:
it: Namespace attributi scrivibili:

en: Show information about locations.
it: Mostra informazioni riguardo alle posizioni

en: gio info is similar to the traditional ls utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their GIO name, e.g. standard::icon, or just by
    namespace, e.g. unix, or by “*”, which matches all attributes
it: gio info funziona esattamente come lo strumento ls, ma utilizzando
    posizioni GIO al posto di file locali. È possibile, per esempio, usare
    smb://server/risorsa/file.txt come posizione. Gli attributi dei file
    possono essere specificati attraverso il loro nome GIO (standard::icon),
    utilizzando il namespace (unix) o con «*» che corrisponde a tutti gli
    attributi

note: Translators: commandline placeholder
en: DESKTOP-FILE [FILE-ARG …]
it: FILE-DESKTOP [ARG-FILE …]

en: Launch an application from a desktop file, passing optional filename arguments to it.
it: Avvia un'applicazione da un file desktop, passando argomenti facoltativi relativi ai nomi di file

en: No desktop file given
it: Nessun file desktop specificato

en: The launch command is not currently supported on this platform
it: Il comando di avvio non è attualmente supportato su questa piattaforma

en: Unable to load ‘%s‘: %s
it: impossibile caricare «%s»: %s

en: Unable to load application information for ‘%s‘
it: Impossibile caricare le informazioni sull'applicazione per «%s»

en: Unable to launch application ‘%s’: %s
it: Impossibile avviare l'applicazione «%s»: %s

en: Show hidden files
it: Mostra file nascosti

en: Use a long listing format
it: Usa un formato di elenco prolisso

en: Print display names
it: Stampa i nomi

en: Print full URIs
it: Stampa URI completi

en: List the contents of the locations.
it: Elenca il contenuto delle posizioni

en: gio list is similar to the traditional ls utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their GIO name, e.g. standard::icon
it: gio list funziona esattamente come lo strumento ls, ma utilizzando
    posizioni GIO al posto di file locali. È possibile, per esempio, usare
    smb://server/risorsa/file.txt come posizione. Gli attributi dei file
    possono essere specificati attraverso il loro nome GIO (standard:icon).

note: Translators: commandline placeholder
en: MIMETYPE
it: TIPOMIME

en: HANDLER
it: GESTORE

en: Get or set the handler for a mimetype.
it: Ottiene o imposta il gestore per un tipo mime

en: If no handler is given, lists registered and recommended applications
    for the mimetype. If a handler is given, it is set as the default
    handler for the mimetype.
it: Se non viene fornito alcun gestore, elenca quelli registrati e le
    applicazioni consigliato per il tipo mime. Se viene fornito un
    gestore, questo è impostato come gestore predefinito per quel
    tipo mime.

en: Must specify a single mimetype, and maybe a handler
it: Necessario specificare un solo tipo mime e possibilmente un gestore

en: No default applications for “%s”
it: Nessuna applicazione predefinita per «%s»

en: Default application for “%s”: %s
it: Applicazione predefinita per «%s»: %s

en: Registered applications:
it: Applicazioni registrate:

en: No registered applications
it: Nessuna applicazione registrata

en: Recommended applications:
it: Applicazioni consigliate:

en: No recommended applications
it: Nessuna applicazione consigliata

en: Failed to load info for handler “%s”
it: Caricamento delle informazioni per il gestore «%s» non riuscito

en: Failed to set “%s” as the default handler for “%s”: %s
it: Impostazione di «%s» come gestore predefinito per «%s» non riuscita: %s

en: Create parent directories
it: Crea le directory genitore

en: Create directories.
it: Crea directory

en: gio mkdir is similar to the traditional mkdir utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/mydir as location.
it: gio mkdir funziona esattamente come lo strumento mkdir, ma utilizzando
    posizioni GIO al posto di file locali. È possibile, per esempio, usare
    smb://server/risorsa/directory come posizione.

en: Monitor a directory (default: depends on type)
it: Monitora una directory (predefinito: dipende dal tipo)

en: Monitor a file (default: depends on type)
it: Monitora un file (predefinito: dipende dal tipo)

en: Monitor a file directly (notices changes made via hardlinks)
it: Monitora un file direttamente (rileva modifiche fatte con collegamenti permanenti)

en: Monitors a file directly, but doesn’t report changes
it: Monitora un file direttamente, ma non riporta le modifiche

en: Report moves and renames as simple deleted/created events
it: Segnala spostamenti e azioni di rinomina come eventi di rimozione/creazione

en: Watch for mount events
it: Resta in ascolto di eventi mount

en: Monitor files or directories for changes.
it: Monitora le modifiche a file e directory

en: Mount as mountable
it: Monta come oggetto montabile

en: Mount volume with device file, or other identifier
it: Monta il volume con file device o con altro identificatore

en: Unmount
it: Smonta

en: Eject
it: Espelli

en: Stop drive with device file
it: Ferma l'unità con file device

en: Unmount all mounts with the given scheme
it: Smonta tutti i mount con lo schema fornito

en: SCHEME
it: SCHEMA

en: Ignore outstanding file operations when unmounting or ejecting
it: Ignora le rimanenti operazioni sui file quando smonta o espelle

en: Use an anonymous user when authenticating
it: Usa un utente anonimo durante l'autenticazione

note: Translator: List here is a verb as in 'List all mounts'
en: List
it: Elenca

en: Monitor events
it: Monitoraggio degli eventi

en: Show extra information
it: Mostra informazioni aggiuntive

en: The numeric PIM when unlocking a VeraCrypt volume
it: Il PIM numerico quando viene sbloccato un volume VeraCrypt

en: Mount a TCRYPT hidden volume
it: Monta un volume nascosto TCRYPT

en: Mount a TCRYPT system volume
it: Monta un volume TCRYPT di sistema

en: Anonymous access denied
it: Accesso anonimo non consentito

en: No drive for device file
it: Nessuna unità per il file device

en: No volume for given ID
it: Nessun volume per l'ID fornito

en: Mount or unmount the locations.
it: Monta o smonta le posizioni

en: Don’t use copy and delete fallback
it: Non usa i ripieghi di copia ed elimina

en: Move one or more files from SOURCE to DEST.
it: Sposta uno o più file da SORGENTE a DESTINAZIONE

en: gio move is similar to the traditional mv utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location
it: gio move funziona esattamente come lo strumento mv, ma utilizzando
    posizioni GIO al posto di file locali. È possibile, per esempio, usare
    smb://server/risorsa/file.txt come posizione.

en: Target %s is not a directory
it: La destinazione %s non è una directory

en: Open files with the default application that
    is registered to handle files of this type.
it: Apre i file con l'applicazione predefinita
    registrata per gestire questo tipo di file.

en: Ignore nonexistent files, never prompt
it: Ignora i file non esistenti, senza chiedere

en: Delete the given files.
it: Elimina i file dati

en: NAME
it: NOME

en: Rename a file.
it: Rinomina un file

en: Missing argument
it: Argomento mancante

en: Too many arguments
it: Troppi argomenti

en: Rename successful. New uri: %s
it: Cambio di nome riuscito. Nuovo URI: %s

en: Only create if not existing
it: Crea solo se non esistente

en: Append to end of file
it: Accoda alla fine del file

en: When creating, restrict access to the current user
it: Quando si crea un file, limita l'accesso al solo utente corrente

en: When replacing, replace as if the destination did not exist
it: Quando si sostituisce, sostituisce come se la destinazione non esistesse

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Print new etag at end
it: Al termine stampa il nuovo etag

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: The etag of the file being overwritten
it: L'etag del file che sta per essere sovrascritto

en: Error reading from standard input
it: Errore nel leggere dallo stdin

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Etag not available
it: Etag non disponibile

en: Read from standard input and save to DEST.
it: Legge dallo standard input e salva su DESTINAZIONE

en: No destination given
it: Nessuna destinazione fornita

en: Type of the attribute
it: Tipologia dell'attributo

en: TYPE
it: TIPO

en: ATTRIBUTE
it: ATTRIBUTO

en: VALUE
it: VALORE

en: Set a file attribute of LOCATION.
it: Imposta l'attributo di un file di POSIZIONE

en: Location not specified
it: Posizione non specificata

en: Attribute not specified
it: Attributo non specificato

en: Value not specified
it: Valore non specificato

en: Invalid attribute type “%s”
it: Tipo di attributo «%s» non valido

en: Empty the trash
it: Svuota il cestino

en: List files in the trash with their original locations
it: Elenca i file nel cestino con le loro posizioni originali

en: Restore a file from trash to its original location (possibly recreating the directory)
it: Ripristinare un file dal cestino al percorso originale (eventualmente ricreando la directory)

en: Unable to find original path
it: Impossibile trovare il percorso originale

en: Unable to recreate original location:
it: Impossibile ricreare la posizione originale:

en: Unable to move file to its original location:
it: Impossibile spostare il file nella posizione originale:

en: Move/Restore files or directories to the trash.
it: Sposta/Ripristina file o directory nel cestino

en: Note: for --restore switch, if the original location of the trashed file 
    already exists, it will not be overwritten unless --force is set.
it: Nota: per l'opzione --restore, se il percorso originale del file rimosso 
    esiste già, non verrà sovrascritto a meno che --force non sia impostato.

en: Follow symbolic links, mounts and shortcuts
it: Segue i collegamenti simbolici, i mount e le scorciatoie

en: List contents of directories in a tree-like format.
it: Elenca il contenuto delle directory in un formato ad albero

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
it: Elemento <%s> non ammesso dentro <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
it: Elemento <%s> non ammesso come primo livello

en: File %s appears multiple times in the resource
it: Il file %s appare diverse volte nella risorsa

en: Failed to locate “%s” in any source directory
it: Localizzazione di «%s» non riuscita in alcuna directory sorgente

en: Failed to locate “%s” in current directory
it: Localizzazione di «%s» non riuscita nella directory corrente

en: Unknown processing option “%s”
it: Opzione di elaborazione «%s» sconosciuta

note: Translators: the first %s is a gresource XML attribute, * the second %s is an environment variable, and the third * %s is a command line tool
en: %s preprocessing requested, but %s is not set, and %s is not in PATH
it: Richiesta pre-elaborazione di %s, ma %s non è impostata e %s non si trova nel PATH

en: Error reading file %s: %s
it: Errore nel leggere il file %s: %s

en: Error compressing file %s
it: Errore nel comprimere il file %s

en: text may not appear inside <%s>
it: il testo non può apparire all'interno di <%s>

en: Show program version and exit
it: Mostra la versione del programma ed esce

en: Name of the output file
it: Nome del file di output

en: The directories to load files referenced in FILE from (default: current directory)
it: Le directory da cui caricare i file indicati in FILE (predefinito: directory corrente)

en: Generate output in the format selected for by the target filename extension
it: Genera l'output nel formato selezionato in base all'estensione del nome di file della destinazione

en: Generate source header
it: Genera header sorgente

en: Generate source code used to link in the resource file into your code
it: Genera codice sorgente usato per collegare il file risorsa all'interno del codice

en: Generate dependency list
it: Genera elenco delle dipendenze

en: Name of the dependency file to generate
it: Nome del file dipendenza da generare

en: Include phony targets in the generated dependency file
it: Include le destinazioni phony nel file delle dipendenze

en: Don’t automatically create and register resource
it: Non crea e registra automaticamente la risorsa

en: Don’t export functions; declare them G_GNUC_INTERNAL
it: Non esporta le funzioni, le dichiara G_GNUC_INTERNAL

en: Don’t embed resource data in the C file; assume it's linked externally instead
it: Non incorpora i dati delle risorse nel file C, assume sia collegato esternamente

en: C identifier name used for the generated source code
it: Nome identificatore C usato per il codice sorgente generato

en: The target C compiler (default: the CC environment variable)
it: Il compilatore C da usare (impostazione predefinita: la variabile di ambiente CC)

en: Compile a resource specification into a resource file.
    Resource specification files have the extension .gresource.xml,
    and the resource file have the extension called .gresource.
it: Compila una specifica di risorsa in un file risorsa.
    I file di specifica di risorsa hanno estensione .gresource.xml
    e i file risorsa hanno estensione .gresource.

en: You should give exactly one file name
it: È necessario indicare esattamente un nome di file

en: nick must be a minimum of 2 characters
it: nick deve essere lungo almeno 2 caratteri

en: Invalid numeric value
it: Valore numerico non valido

en: <value nick='%s'/> already specified
it: <value nick='%s'/> già specificato

en: value='%s' already specified
it: value='%s' già specificato

en: flags values must have at most 1 bit set
it: valori flag devono avere almeno 1 bit impostato

en: <%s> must contain at least one <value>
it: <%s> deve contenere almeno un <value>

en: <%s> is not contained in the specified range
it: <%s> non è contenuto nell'intervallo specificato

en: <%s> is not a valid member of the specified enumerated type
it: <%s> non è un membro valido del tipo enumerazione specificato

en: <%s> contains string not in the specified flags type
it: <%s> contiene una stringa non presente nei tipi di flag specificati

en: <%s> contains a string not in <choices>
it: <%s> contiene una stringa non in <choices>

en: <range/> already specified for this key
it: <range/> già specificato per questa chiave

en: <range> not allowed for keys of type “%s”
it: <range> non consentito per chiavi di tipo «%s»

en: <range> specified minimum is greater than maximum
it: il valore minimo specificato da <range> è maggiore del valore massimo

en: unsupported l10n category: %s
it: categoria l10n non supportata: %s

en: l10n requested, but no gettext domain given
it: richiesto l10n, ma dominio gettext non fornito

en: translation context given for value without l10n enabled
it: fornito un contesto di traduzione per il valore, ma l10n non è abilitato

en: Failed to parse <default> value of type “%s”:
it: Analisi del valore <default> di tipo «%s» non riuscita:

en: <choices> cannot be specified for keys tagged as having an enumerated type
it: <choices> non può essere specificato per chiavi marcate come tipo enumerazione

en: <choices> already specified for this key
it: <choices> già specificato per questa chiave

en: <choices> not allowed for keys of type “%s”
it: <choices> non consentito per chiavi di tipo «%s»

en: <choice value='%s'/> already given
it: <choice value='%s'/> già fornito

en: <choices> must contain at least one <choice>
it: <choices> deve contenere almeno una <choice>

en: <aliases> already specified for this key
it: <aliases> già specificato per questa chiave

en: <aliases> can only be specified for keys with enumerated or flags types or after <choices>
it: <aliases> può essere specificato solo per chiavi di tipo enumerazione o flag oppure dopo un <choices>

en: <alias value='%s'/> given when “%s” is already a member of the enumerated type
it: <alias value='%s'/> fornito quando «%s» è già un membro del tipo enumerazione

en: <alias value='%s'/> given when <choice value='%s'/> was already given
it: <alias value='%s'/> fornito quando <choice value='%s'/> è già presente

en: <alias value='%s'/> already specified
it: <alias value='%s'/> già specificato

en: alias target “%s” is not in enumerated type
it: obiettivo alias «%s» non è in un tipo enumerazione

en: alias target “%s” is not in <choices>
it: obiettivo alias «%s» non presente in <choices>

en: <aliases> must contain at least one <alias>
it: <aliases> deve contenere almeno un <alias>

en: Empty names are not permitted
it: Non sono permessi nomi vuoti

en: Invalid name “%s”: names must begin with a lowercase letter
it: Nome «%s» non valido: i nomi devono cominciare con una lettera minuscola

en: Invalid name “%s”: invalid character “%c”; only lowercase letters, numbers and hyphen (“-”) are permitted
it: Nome «%s» non valido: carattere «%c» non valido; sono permessi sono lettere minuscole, numeri e trattino («-»)

en: Invalid name “%s”: two successive hyphens (“--”) are not permitted
it: Nome «%s» non valido: non sono permessi due trattini consecutivi («--»)

en: Invalid name “%s”: the last character may not be a hyphen (“-”)
it: Nome «%s» non valido: l'ultimo carattere non può essere un trattino («-»).

en: Invalid name “%s”: maximum length is 1024
it: Nome «%s» non valido: la lunghezza massima è 1024

en: <child name='%s'> already specified
it: <child name='%s'> già specificato

en: Cannot add keys to a “list-of” schema
it: Impossibile aggiungere chiavi a uno schema «list-of»

en: <key name='%s'> already specified
it: <key name='%s'> già specificato

en: <key name='%s'> shadows <key name='%s'> in <schema id='%s'>; use <override> to modify value
it: <key name='%s'> esegue lo shadow di <key name='%s'> in <schema id='%s'>; usare <override> per modificare il valore

en: Exactly one of “type”, “enum” or “flags” must be specified as an attribute to <key>
it: È necessario specificare come un attributo per <key> solo uno tra «type», «enum» o «flags»

en: <%s id='%s'> not (yet) defined.
it: <%s id='%s'> non (ancora) definito.

en: Invalid GVariant type string “%s”
it: Stringa tipo GVariant «%s» non valida

en: <override> given but schema isn’t extending anything
it: <override> indicato, ma lo schema non sta estendendo nulla

en: No <key name='%s'> to override
it: Nessun <key name='%s'> da scavalcare

en: <override name='%s'> already specified
it: <override name='%s'> già specificato

en: <schema id='%s'> already specified
it: <schema id='%s'> già specificato

en: <schema id='%s'> extends not yet existing schema “%s”
it: <schema id='%s'> estende lo schema «%s» non ancora esistente

en: <schema id='%s'> is list of not yet existing schema “%s”
it: <schema id='%s'> è un elenco di schema «%s» non ancora esistente

en: Cannot be a list of a schema with a path
it: Non può essere un elenco di uno schema con un percorso

en: Cannot extend a schema with a path
it: Non può estendere uno schema con un percorso

en: <schema id='%s'> is a list, extending <schema id='%s'> which is not a list
it: <schema id='%s'> è un elenco, che estende <schema id='%s'> che non è un elenco

en: <schema id='%s' list-of='%s'> extends <schema id='%s' list-of='%s'> but “%s” does not extend “%s”
it: <schema id='%s' list-of='%s'> estende <schema id='%s' list-of='%s'>, ma «%s» non estende «%s»

en: A path, if given, must begin and end with a slash
it: Un percorso, se fornito, deve iniziare e terminare con uno slash

en: The path of a list must end with “:/”
it: Il percorso di una list deve terminare con «:/»

en: Warning: Schema “%s” has path “%s”.  Paths starting with “/apps/”, “/desktop/” or “/system/” are deprecated.
it: Attenzione: lo schema «%s» ha un percorso «%s»; i percorsi che iniziano con «/apps/», «/desktop/» o «/system/» non sono più supportati.

en: <%s id='%s'> already specified
it: <%s id='%s'> già specificato

en: Only one <%s> element allowed inside <%s>
it: Solo un elemento <%s> ammesso dentro <%s>

en: Element <%s> not allowed at the top level
it: Elemento <%s> non ammesso come primo livello

en: Element <default> is required in <key>
it: L'elemento <default> è richiesto in <key>

en: Text may not appear inside <%s>
it: Il testo non può apparire all'interno di <%s>

en: Warning: undefined reference to <schema id='%s'/>
it: Attenzione: riferimento non definito a <schema id='%s'/>

note: Translators: Do not translate "--strict".
en: --strict was specified; exiting.
it: è stato specificato --strict, uscita.

en: This entire file has been ignored.
it: Questo intero file è stato ignorato.

en: Ignoring this file.
it: Ignorato questo file.

en: No such key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”; ignoring override for this key.
it: Nessuna chiave «%s» nello schema «%s» come specificato nel file di override «%s»; override ignorato per questa chiave.

en: No such key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s” and --strict was specified; exiting.
it: Nessuna chiave «%s» nello schema «%s» come specificato nel file di override «%s» ed è stato specificato --strict; uscita.

en: Cannot provide per-desktop overrides for localized key “%s” in schema “%s” (override file “%s”); ignoring override for this key.
it: Impossibile fornire override per-desktop per la chiave localizzata «%s» nello schema «%s» (file di override «%s»); override ignorato per questa chiave.

en: Cannot provide per-desktop overrides for localized key “%s” in schema “%s” (override file “%s”) and --strict was specified; exiting.
it: Impossibile fornire override per-desktop per la chiave localizzata «%s» nello schema «%s» (file di override «%s») ed è stato specificato --strict; uscita.

en: Error parsing key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”: %s. Ignoring override for this key.
it: Errore nell'analizzare la chiave «%s» nello schema «%s» come specificato nel file di override «%s»: %s. Override ignorato per questa chiave.

en: Error parsing key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”: %s. --strict was specified; exiting.
it: Errore nell'analizzare la chiave «%s» nello schema «%s» come specificato nel file di override «%s»: %s. È stato specificato --strict; uscita.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is outside the range given in the schema; ignoring override for this key.
it: L'override per la chiave «%s» nello schema «%s» nel file di override «%s» è fuori dall'intervallo indicato nello schema; override ignorato per questa chiave.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is outside the range given in the schema and --strict was specified; exiting.
it: L'override per la chiave «%s» nello schema «%s» nel file di override «%s» è fuori dall'intervallo indicato nello schema ed è stato specificato --strict; uscita.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is not in the list of valid choices; ignoring override for this key.
it: L'override per la chiave «%s» nello schema «%s» nel file di override «%s» non è nell'elenco delle scelte valide; override ignorato per questa chiave.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is not in the list of valid choices and --strict was specified; exiting.
it: L'override per la chiave «%s» nello schema «%s» nel file di override «%s» non è nell'elenco delle scelte valide ed è stato specificato --strict; uscita.

en: Where to store the gschemas.compiled file
it: Dove memorizzare il file gschemas.compiled

en: Abort on any errors in schemas
it: Interrompe l'esecuzione per ogni errore negli schemas

en: Do not write the gschema.compiled file
it: Non scrive il file gschema.compiled

en: Do not enforce key name restrictions
it: Non forza le limitazioni sui nomi di chiave

en: Compile all GSettings schema files into a schema cache.
    Schema files are required to have the extension .gschema.xml,
    and the cache file is called gschemas.compiled.
it: Compila tutti i file schema GSettings in una cache schema.
    I file schema devo avere estensione .gschema.xml,
    e il file cache è chiamato gschemas.compiled.

en: You should give exactly one directory name
it: È necessario indicare esattamente un nome di directory

en: No schema files found: doing nothing.
it: Nessun file schema trovato: nessuna azione eseguita.

en: No schema files found: removed existing output file.
it: Nessun file schema trovato: rimosso il file di output preesistente.

en: Invalid filename %s
it: Nome di file %s non valido

en: Error getting filesystem info for %s: %s
it: Errore nell'ottenere informazioni sul file system per %s: %s

note: Translators: This is an error message when trying to find * the enclosing (user visible) mount of a file, but none * exists.
en: Containing mount for file %s not found
it: L'oggetto mount contenuto per il file %s non esiste

en: Can’t rename root directory
it: Impossibile rinominare la directory root

en: Error renaming file %s: %s
it: Errore nel rinominare il file %s: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
it: Impossibile rinominare il file, il nome di file esiste già

en: Invalid filename
it: Nome di file non valido

en: Error opening file %s: %s
it: Errore nell'aprire il file %s: %s

en: Error removing file %s: %s
it: Errore nel rimuovere il file %s: %s

en: Error trashing file %s: %s
it: Errore nel cestinare il file %s: %s

en: Unable to create trash directory %s: %s
it: Impossibile creare la directory cestino %s: %s

en: Unable to find toplevel directory to trash %s
it: Impossibile trovare la directory di livello superiore per cestinare %s

en: Trashing on system internal mounts is not supported
it: Lo spostamento nel cestino sui montaggi interni di sistema non è supportato

en: Unable to find or create trash directory %s to trash %s
it: Impossibile trovare o creare la directory cestino %s per rimuovere %s

en: Unable to create trashing info file for %s: %s
it: Impossibile creare il file informazioni cestinamento per %s: %s

en: Unable to trash file %s across filesystem boundaries
it: Impossibile cestinare il file %s tra livelli di file system

en: Unable to trash file %s: %s
it: Impossibile cestinare il file %s: %s

en: Unable to trash file %s
it: Impossibile cestinare il file %s

en: Error creating directory %s: %s
it: Errore nel creare la directory %s: %s

en: Filesystem does not support symbolic links
it: Il file system non supporta i collegamenti simbolici

en: Error making symbolic link %s: %s
it: Errore nel creare il collegamento simbolico %s: %s

en: Error moving file %s: %s
it: Errore nello spostare il file %s: %s

en: Can’t move directory over directory
it: Impossibile spostare la directory sopra la directory

en: Backup file creation failed
it: Creazione del file backup non riuscita

en: Error removing target file: %s
it: Errore nel rimuovere il file destinazione: %s

en: Move between mounts not supported
it: Spostamento tra oggetti mount non supportato

en: Could not determine the disk usage of %s: %s
it: Impossibile determinare l'utilizzo del disco di %s: %s

en: Attribute value must be non-NULL
it: Il valore dell'attributo deve essere non-NULL

en: Invalid attribute type (string expected)
it: Tipo di attributo non valido (attesa stringa)

en: Invalid extended attribute name
it: Nome di attributo esteso non valido

en: Error setting extended attribute “%s”: %s
it: Errore nell'impostare l'attributo esteso «%s»: %s

en:  (invalid encoding)
it:  (codifica non valida)

en: Error when getting information for file “%s”: %s
it: Errore nel recuperare informazioni per il file «%s»: %s

en: Error when getting information for file descriptor: %s
it: Errore nel recuperare informazioni per il descrittore di file: %s

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
it: Tipo di attributo non valido (atteso unit32)

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
it: Tipo di attributo non valido (atteso uint64)

en: Invalid attribute type (byte string expected)
it: Tipo di attributo non valido (attesa stringa di byte)

en: Cannot set permissions on symlinks
it: Impossibile impostare i permessi sui collegamenti simbolici

en: Error setting permissions: %s
it: Errore nell'impostare i permessi: %s

en: Error setting owner: %s
it: Errore nell'impostare il proprietario: %s

en: symlink must be non-NULL
it: il collegamento simbolico deve essere non-NULL

en: Error setting symlink: %s
it: Errore nell'impostare il collegamento simbolico: %s

en: Error setting symlink: file is not a symlink
it: Errore nell'impostare il collegamento simbolico: il file non è un collegamento

en: Extra nanoseconds %d for UNIX timestamp %lld are negative
it: %d nanosecondi aggiuntivi per la marcatura temporale UNIX %lld sono negativi

en: Extra nanoseconds %d for UNIX timestamp %lld reach 1 second
it: %d nanosecondi aggiuntivi per la marcatura temporale UNIX %lld raggiungono 1 secondo

en: UNIX timestamp %lld does not fit into 64 bits
it: La marcatura temporale UNIX %lld non può essere contenuta in 64-bit

en: UNIX timestamp %lld is outside of the range supported by Windows
it: La marcatura temporale %lld è al di fuori dell'intervallo supportato da Windows

en: File name “%s” cannot be converted to UTF-16
it: Impossibile convertire il nome file «%s» a UTF-16

en: File “%s” cannot be opened: Windows Error %lu
it: Impossibile aprire il file «%s»: Errore Windows %lu

en: Error setting modification or access time for file “%s”: %lu
it: Errore nell'impostare l'ora di modifica o accesso del file «%s»: %lu

en: Error setting modification or access time: %s
it: Errore nell'impostare l'ora di modifica o accesso: %s

en: SELinux context must be non-NULL
it: il contesto SELinux deve essere non-NULL

en: SELinux is not enabled on this system
it: SELinux non è abilitato su questo sistema

en: Error setting SELinux context: %s
it: Errore nell'impostare il contesto SELinux: %s

en: Setting attribute %s not supported
it: Impostazione dell'attributo %s non supportata

en: Error reading from file: %s
it: Errore nel leggere dal file: %s

en: Error closing file: %s
it: Errore nel chiudere il file: %s

en: Error seeking in file: %s
it: Errore nel posizionarsi all'interno del file: %s

en: Unable to find default local file monitor type
it: Impossibile trovare il tipo di monitor predefinito per file locali

en: Error writing to file: %s
it: Errore nello scrivere sul file: %s

en: Error removing old backup link: %s
it: Errore nel rimuovere il vecchio collegamento di backup: %s

en: Error creating backup copy: %s
it: Errore nel creare la copia di backup: %s

en: Error renaming temporary file: %s
it: Errore nel rinominare il file temporaneo: %s

en: Error truncating file: %s
it: Errore nel troncare il file: %s

en: Error opening file “%s”: %s
it: Errore nell'aprire il file «%s»: %s

en: Target file is a directory
it: Il file destinazione è una directory

en: Target file is not a regular file
it: Il file destinazione non è un file normale

en: The file was externally modified
it: Il file è stato modificato dall'esterno

en: Error removing old file: %s
it: Errore nel rimuovere il vecchio file: %s

en: Invalid GSeekType supplied
it: Fornito GSeekType non valido

en: Invalid seek request
it: Richiesta di posizionamento non valida

en: Cannot truncate GMemoryInputStream
it: Impossibile troncare GMemoryInputStream

en: Memory output stream not resizable
it: Stream di output di memoria non ridimensionabile

en: Failed to resize memory output stream
it: Ridimensionamento dello stream di output di memoria non riuscito

en: Amount of memory required to process the write is larger than available address space
it: La quantità di memoria necessaria per elaborare la scrittura è più grande dello spazio di indirizzamento disponibile

en: Requested seek before the beginning of the stream
it: Richiesto posizionamento prima dell'inizio dello stream

en: Requested seek beyond the end of the stream
it: Richiesto posizionamento oltre la fine dello stream

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement unmount.
en: mount doesn’t implement “unmount”
it: l'oggetto mount non implementa l'azione «unmount»

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement eject.
en: mount doesn’t implement “eject”
it: l'oggetto mount non implementa l'azione «eject»

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement any of unmount or unmount_with_operation.
en: mount doesn’t implement “unmount” or “unmount_with_operation”
it: l'oggetto mount non implementa l'azione «unmount» o «unmount_with_operation»

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: mount doesn’t implement “eject” or “eject_with_operation”
it: l'oggetto mount non implementa l'azione «eject» o «eject_with_operation»

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement remount.
en: mount doesn’t implement “remount”
it: l'oggetto mount non implementa l'azione «remount»

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement content type guessing.
en: mount doesn’t implement content type guessing
it: l'oggetto mount non implementa la supposizione del tipo di contenuto

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement content type guessing.
en: mount doesn’t implement synchronous content type guessing
it: l'oggetto mount non implementa la supposizione sincrona del tipo di contenuto

en: Hostname “%s” contains “[” but not “]”
it: Il nome host «%s» contiene «[» ma non «]»

en: Network unreachable
it: Rete irraggiungibile

en: Host unreachable
it: Host irraggiungibile

en: Could not create network monitor: %s
it: Impossibile creare il monitor di rete: %s

en: Could not create network monitor:
it: Impossibile creare il monitor di rete:

en: Could not get network status:
it: impossibile ottenere lo stato della rete:

en: NetworkManager not running
it: NetworkManager non è in esecuzione

en: NetworkManager version too old
it: Version di NetworkManager troppo datata

en: Output stream doesn’t implement write
it: Lo stream di output non implementa la scrittura

en: Sum of vectors passed to %s too large
it: Somma dei vettori troppo grande passata a %s

en: Source stream is already closed
it: Lo stream sorgente è già chiuso

note: Translators: the first placeholder is a domain name, the * second is an error message
en: Error resolving “%s”: %s
it: Errore nel risolvere «%s»: %s

note: Translators: The placeholder is for a function name.
en: %s not implemented
it: %s non è implementata

en: Invalid domain
it: Dominio non valido

en: The resource at “%s” does not exist
it: La risorsa presso «%s» non esiste

en: The resource at “%s” failed to decompress
it: Decompressione della risorsa presso «%s» non riuscita

en: The resource at “%s” is not a directory
it: La risorsa presso «%s» non è una directory

en: Input stream doesn’t implement seek
it: Lo stream di input non implementa il posizionamento

en: List sections containing resources in an elf FILE
it: Elenca le sezioni che contengono risorse in un FILE elf

en: List resources
    If SECTION is given, only list resources in this section
    If PATH is given, only list matching resources
it: Elenca le risorse
    Se è indicato SEZIONE, elenca solo le risorse in quella sezione
    Se è indicato PERCORSO, elenca solo le risorse che corrispondono

en: FILE [PATH]
it: FILE [PERCORSO]

en: SECTION
it: SEZIONE

en: List resources with details
    If SECTION is given, only list resources in this section
    If PATH is given, only list matching resources
    Details include the section, size and compression
it: Elenca le risorse con i dettagli
    Se è indicato SEZIONE, elenca solo le risorse in quella sezione
    Se è indicato PERCORSO, elenca solo le risorse che corrispondono
    I dettagli includono la sezione, la dimensione e la compressione

en: Extract a resource file to stdout
it: Estrare un file risorsa su stdout

en: FILE PATH
it: FILE PERCORSO

en: Usage:
      gresource [--section SECTION] COMMAND [ARGS…]
    
    Commands:
      help                      Show this information
      sections                  List resource sections
      list                      List resources
      details                   List resources with details
      extract                   Extract a resource
    
    Use “gresource help COMMAND” to get detailed help.
it: Uso:
      gresource [--section SEZIONE] COMANDO [ARGOMENTO...]
    
    Comandi:
      help                      Mostra queste informazioni
      sections                  Elenca le sezioni risorse
      list                      Elenca le risorse
      details                   Elenca le risorse coi dettagli
      extract                   Estrae una risorsa
    
    Usare «gresource help COMANDO» per ottenere un aiuto dettagliato.

en: Usage:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s
it: Uso:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s

en:   SECTION   An (optional) elf section name
it:   SEZIONE   Un nome sezione elf (opzionale)

en:   COMMAND   The (optional) command to explain
it:   COMANDO   Il comando (opzionale) da spiegare

en:   FILE      An elf file (a binary or a shared library)
it:   FILE      Un file elf (un binario o una libreria condivisa)

en:   FILE      An elf file (a binary or a shared library)
                or a compiled resource file
it:   FILE      Un file elf (un binario o una libreria condivisa)
                o un file risorsa compilato

en: [PATH]
it: [PERCORSO]

en:   PATH      An (optional) resource path (may be partial)
it:   PERCORSO  Un (opzionale) percorso risorsa (può essere parziale)

en: PATH
it: PERCORSO

en:   PATH      A resource path
it:   PERCORSO  Un percorso risorsa

en: No such schema “%s”
it: Schema «%s» inesistente

en: Schema “%s” is not relocatable (path must not be specified)
it: Lo schema «%s» non è rilocabile (non deve essere specificato il percorso)

en: Schema “%s” is relocatable (path must be specified)
it: Lo schema «%s» è rilocabile (deve essere specificato il percorso)

en: Empty path given.
it: Indicato percorso vuoto.

en: Path must begin with a slash (/)
it: Il percorso deve cominciare con uno slash (/)

en: Path must end with a slash (/)
it: Il percorso deve terminare con uno slash (/)

en: Path must not contain two adjacent slashes (//)
it: Il percorso non deve contenere due slash adiacenti (//)

en: The provided value is outside of the valid range
it: Il valore fornito è fuori dell'intervallo valido

en: The key is not writable
it: La chiave non è scrivibile

en: List the installed (non-relocatable) schemas
it: Elenca gli schemi (non rilocabili) installati

en: List the installed relocatable schemas
it: Elenca gli schemi rilocabili installati

en: List the keys in SCHEMA
it: Elenca le chiavi in SCHEMA

en: SCHEMA[:PATH]
it: SCHEMA[:PERCORSO]

en: List the children of SCHEMA
it: Elenca i figli di SCHEMA

en: List keys and values, recursively
    If no SCHEMA is given, list all keys
it: Elenca chiavi e valori, ricorsivamente
    Se non è fornito alcuno SCHEMA elenca tutte le chiavi

en: [SCHEMA[:PATH]]
it: [SCHEMA[:PERCORSO]]

en: Get the value of KEY
it: Ottiene il valore di CHIAVE

en: SCHEMA[:PATH] KEY
it: SCHEMA[:PERCORSO] CHIAVE

en: Query the range of valid values for KEY
it: Interroga l'intervallo di valori ammessi per CHIAVE

en: Query the description for KEY
it: Interroga la descrizione per CHIAVE

en: Set the value of KEY to VALUE
it: Imposta il valore di CHIAVE a VALORE

en: SCHEMA[:PATH] KEY VALUE
it: SCHEMA[:PERCORSO] CHIAVE VALORE

en: Reset KEY to its default value
it: Azzera CHIAVE al suo valore predefinito

en: Reset all keys in SCHEMA to their defaults
it: Azzera tutte le chiavi in SCHEMA ai rispettivi valori predefiniti

en: Check if KEY is writable
it: Verifica se CHIAVE è scrivibile

en: Monitor KEY for changes.
    If no KEY is specified, monitor all keys in SCHEMA.
    Use ^C to stop monitoring.
it: Monitorizza le modifiche a CHIAVE.
    Se CHIAVE non è specificato, monitorizza tutte le chiavi in SCHEMA.
    Usare ^C per fermare il monitoraggio.

en: SCHEMA[:PATH] [KEY]
it: SCHEMA[:PERCORSO] [CHIAVE]

en: Usage:
      gsettings --version
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] COMMAND [ARGS…]
    
    Commands:
      help                      Show this information
      list-schemas              List installed schemas
      list-relocatable-schemas  List relocatable schemas
      list-keys                 List keys in a schema
      list-children             List children of a schema
      list-recursively          List keys and values, recursively
      range                     Queries the range of a key
      describe                  Queries the description of a key
      get                       Get the value of a key
      set                       Set the value of a key
      reset                     Reset the value of a key
      reset-recursively         Reset all values in a given schema
      writable                  Check if a key is writable
      monitor                   Watch for changes
    
    Use “gsettings help COMMAND” to get detailed help.
it: Uso:
      gsettings --version
      gsettings [--schemadir DIR_SCHEMA] COMANDO [ARGOMENTI...]
    
    Comandi:
      help                      Mostra queste informazioni
      list-schemas              Elenca gli schemi installati
      list-relocatable-schemas  Elenca gli schemi trasferibili
      list-keys                 Elenca le chiavi in uno schema
      list-children             Elenca i figli di uno schema
      list-recursively          Elenca chiavi e valori, ricorsivamente
      range                     Interroga l'intervallo di una chiave
      describe                  Interroga la descrizioni di una chiave
      get                       Ottiene il valore di una chiave
      set                       Imposta il valore di una chiave
      reset                     Azzera il valore di una chiave
      reset-recursively         Azzera tutti i valori di uno schema fornito
      writable                  Verifica se una chiave è scrivibile
      monitor                   Controlla le modifiche
    
    Usare «gsettings help COMANDO» per ottenere un aiuto dettagliato.

en: Usage:
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] %s %s
    
    %s
it: Uso:
      gsettings [--schemadir DIR_SCHEMA] %s %s
    
    %s

en:   SCHEMADIR A directory to search for additional schemas
it:   DIR_SCHEMA  Una directory in cui cercare schemi aggiuntivi

en:   SCHEMA    The name of the schema
      PATH      The path, for relocatable schemas
it:   SCHEMA    Il nome dello schema
      PERCORSO  Il percorso, per gli schemi rilocabili

en:   KEY       The (optional) key within the schema
it:   CHIAVE    La chiave (opzionale) all'interno dello schema

en:   KEY       The key within the schema
it:   CHIAVE    La chiave all'interno dello schema

en:   VALUE     The value to set
it:   VALORE    Il valore da impostare

en: Could not load schemas from %s: %s
it: Impossibile aprire i file schema da %s: %s

en: No schemas installed
it: Nessun file schema installato

en: Empty schema name given
it: Fornito un nome di schema vuoto

en: No such key “%s”
it: Chiave «%s» inesistente

en: Invalid socket, not initialized
it: Socket non valido, non inizializzato

en: Invalid socket, initialization failed due to: %s
it: Socket non valido, inizializzazione non riuscita a causa di: %s

en: Socket is already closed
it: Il socket è già chiuso

en: Socket I/O timed out
it: I/O sul socket scaduto

en: creating GSocket from fd: %s
it: creazione di GSocket da FD: %s

en: Unable to create socket: %s
it: Impossibile creare il socket: %s

en: Unknown family was specified
it: È stata specificata una famiglia sconosciuta

en: Unknown protocol was specified
it: È stato specificato un protocollo sconosciuto

en: Cannot use datagram operations on a non-datagram socket.
it: Impossibile utilizzare operazioni datagram su un socket non-datagram.

en: Cannot use datagram operations on a socket with a timeout set.
it: Impossibile utilizzare operazioni datagram su un socket con impostato un timeout.

en: could not get local address: %s
it: impossibile ottenere l'indirizzo locale: %s

en: could not get remote address: %s
it: impossibile ottenere l'indirizzo remoto: %s

en: could not listen: %s
it: impossibile restare in ascolto: %s

en: Error binding to address %s: %s
it: Errore nell'eseguire il bind all'indirizzo %s: %s

en: Error joining multicast group: %s
it: Errore nel fare il join al gruppo multicast: %s

en: Error leaving multicast group: %s
it: Errore nel lasciare il gruppo multicast: %s

en: No support for source-specific multicast
it: Nessun supporto per multicast source-specific

en: Unsupported socket family
it: Famiglia socket non supportato

en: source-specific not an IPv4 address
it: source-specific non è un indirizzo IPv4

en: Interface name too long
it: Nome interfaccia troppo lungo

en: Interface not found: %s
it: Interfaccia non trovata: %s

en: No support for IPv4 source-specific multicast
it: Nessun supporto per multicast IPv4 source-specific

en: No support for IPv6 source-specific multicast
it: Nessun supporto per multicast IPv6 source-specific

en: Error accepting connection: %s
it: Errore nell'accettare la connessione: %s

en: Connection in progress
it: Connessione in corso

en: Unable to get pending error:
it: Impossibile ottenere l'errore in sospeso:

en: Error receiving data: %s
it: Errore nel ricevere i dati: %s

en: Error sending data: %s
it: Errore nell'inviare i dati: %s

en: Unable to shutdown socket: %s
it: Impossibile arrestare il socket: %s

en: Error closing socket: %s
it: Errore nel chiudere il socket: %s

en: Waiting for socket condition: %s
it: In attesa della condizione del socket: %s

en: Unable to send message: %s
it: Impossibile inviare un messaggio: %s

en: Message vectors too large
it: Vettori di messaggi troppo grandi

en: Error sending message: %s
it: Errore nell'inviare il messaggio: %s

en: GSocketControlMessage not supported on Windows
it: GSocketControlMessage non supportato su Windows

en: Error receiving message: %s
it: Errore nel ricevere il messaggio: %s

en: Unable to read socket credentials: %s
it: Impossibile reggere le credenziali del socket: %s

en: g_socket_get_credentials not implemented for this OS
it: g_socket_get_credentials non implementata per questo SO

en: Could not connect to proxy server %s:
it: Impossibile connettersi al server proxy %s:

en: Could not connect to %s:
it: Impossibile connettersi a %s:

en: Could not connect:
it: Impossibile connettersi:

en: Proxying over a non-TCP connection is not supported.
it: L'esecuzione del proxy su una connessione non-TCP non è supportato.

en: Proxy protocol “%s” is not supported.
it: Il protocollo proxy «%s» non è supportato.

en: Listener is already closed
it: Il listener è già chiuso

en: Added socket is closed
it: Il socket aggiunto è chiuso

en: SOCKSv4 does not support IPv6 address “%s”
it: SOCKSv4 non supporta l'indirizzo IPv6 «%s»

en: Username is too long for SOCKSv4 protocol
it: Il nome utente è troppo lungo per il protocollo SOCKSv4

en: Hostname “%s” is too long for SOCKSv4 protocol
it: Il nome host «%s» è troppo lungo per il protocollo SOCKSv4

en: The server is not a SOCKSv4 proxy server.
it: Il server non è un server proxy SOCKSv4.

en: Connection through SOCKSv4 server was rejected
it: La connessione attraverso il server SOCKSv3 è stata rifiutata

en: The server is not a SOCKSv5 proxy server.
it: Il server non è un server proxy SOCKSv5.

en: The SOCKSv5 proxy requires authentication.
it: Il proxy SOCKSv5 richiede l'autenticazione.

en: The SOCKSv5 proxy requires an authentication method that is not supported by GLib.
it: Il proxy SOCKSv5 richiede un metodo di autenticazione che non è supportato da GLib.

en: Username or password is too long for SOCKSv5 protocol.
it: Il nome utente o la password sono troppo lunghi per il protocollo SOCKSv5.

en: SOCKSv5 authentication failed due to wrong username or password.
it: L'autenticazione SOCKSv5 non è riuscita a causa di un nome utente o password errati.

en: Hostname “%s” is too long for SOCKSv5 protocol
it: Il nome host «%s» è troppo lungo per il protocollo SOCKSv5

en: The SOCKSv5 proxy server uses unknown address type.
it: Il proxy server SOCKSv5 utilizza un tipo di indirizzo sconosciuto.

en: Internal SOCKSv5 proxy server error.
it: Errore interno del server proxy SOCKSv5.

en: SOCKSv5 connection not allowed by ruleset.
it: La connessione SOCKSv5 non è consentita dal ruleset.

en: Host unreachable through SOCKSv5 server.
it: Host irraggiungibile attraverso il server SOCKSv5.

en: Network unreachable through SOCKSv5 proxy.
it: Rete irraggiungibile attraverso il proxy SOCKSv5.

en: Connection refused through SOCKSv5 proxy.
it: Connessione rifiutata attraverso il proxy SOCKSv5.

en: SOCKSv5 proxy does not support “connect” command.
it: Il proxy SOCKSv5 non supporta il comando «connect».

en: SOCKSv5 proxy does not support provided address type.
it: Il proxy SOCKSv5 non supporta il tipo di indirizzo fornito.

en: Unknown SOCKSv5 proxy error.
it: Errore sconosciuto del proxy SOCKSv5.

en: Failed to create pipe for communicating with child process (%s)
it: Creazione della pipe per comunicare con il processo figlio non riuscita (%s)

en: Pipes are not supported in this platform
it: Le pipe non sono supportate su questa piattaforma

en: Can’t handle version %d of GThemedIcon encoding
it: Impossibile gestire la versione %d della codifica GThemedIcon

en: No valid addresses were found
it: Non è stato trovato alcun indirizzo valido

en: Error reverse-resolving “%s”: %s
it: Errore nella risoluzione inversa di «%s»: %s

note: Translators: the placeholder is a DNS record type, such as ‘MX’ or ‘SRV’
en: Error parsing DNS %s record: malformed DNS packet
it: Errore nell'analizzare il record DNS %s: pacchetto DNS non valido

en: No DNS record of the requested type for “%s”
it: Nessun record DNS del tipo richiesto per «%s»

en: Temporarily unable to resolve “%s”
it: Momentaneamente impossibile risolvere «%s»

en: Error resolving “%s”
it: Errore nel risolvere «%s»

en: Malformed DNS packet
it: Pacchetto DNS non valido

en: Failed to parse DNS response for “%s”:
it: Analisi della risposta DNS per «%s» non riuscita:

en: No PEM-encoded private key found
it: Non è stato trovata alcuna chiave privata codificata con PEM

en: Cannot decrypt PEM-encoded private key
it: Impossibile decifrare la chiave privata codificata con PEM

en: Could not parse PEM-encoded private key
it: Impossibile analizzare la chiave privata codificata con PEM

en: No PEM-encoded certificate found
it: Non è stato trovato alcun certificato codificato con PEM

en: Could not parse PEM-encoded certificate
it: Impossibile analizzare il certificato codificato con PEM

en: The current TLS backend does not support PKCS #12
it: L'attuale sistema TLS non supporta PKCS #12

en: This GTlsBackend does not support creating PKCS #11 certificates
it: Questo GTlsBackend non supporta la creazione di certificati PKCS #11

en: This is the last chance to enter the password correctly before your access is locked out.
it: Questa è l'ultima opportunità di inserire la password correta prima che venga bloccato l'accesso.

note: Translators: This is not the 'This is the last chance' string. It is * displayed when more than one attempt is allowed.
en: Several passwords entered have been incorrect, and your access will be locked out after further failures.
it: Sono state inserite diverse password non corrette: altri errori e l'accesso verrà bloccato.

en: The password entered is incorrect.
it: La password inserita non è corretta.

en: Sending FD is not supported
it: L'invio di FD non è supportato

en: Expecting 1 control message, got %d | Expecting 1 control message, got %d
it[0]: Atteso 1 messaggio di controllo, ottenuto %d
it[1]: Atteso 1 messaggio di controllo, ottenuti %d

en: Unexpected type of ancillary data
it: Tipo di dati ausiliari inatteso

en: Expecting one fd, but got %d
     | Expecting one fd, but got %d
it[0]: Atteso un FD, ottenuto %d
it[1]: Atteso un FD, ottenuti %d

en: Received invalid fd
it: Ricevuto FD non valido

en: Receiving FD is not supported
it: La ricezione di FD non è supportata

en: Error sending credentials:
it: Errore nell'inviare le credenziali:

en: Error checking if SO_PASSCRED is enabled for socket: %s
it: Errore nel verificare se SO_PASSCRED è abilitato per il socket: %s

en: Error enabling SO_PASSCRED: %s
it: Errore nell'abilitare SO_PASSCRED: %s

en: Expecting to read a single byte for receiving credentials but read zero bytes
it: Attesa la lettura di un singolo byte per la ricezione delle credenziali, ma sono stati letti zero byte

en: Not expecting control message, but got %d
it: Messaggio di controllo inatteso, ottenuti %d

en: Error while disabling SO_PASSCRED: %s
it: Errore durante la disabilitazione di SO_PASSCRED: %s

en: Error reading from file descriptor: %s
it: Errore nel leggere dal descrittore di file: %s

en: Error closing file descriptor: %s
it: Errore nel chiudere il descrittore di file: %s

en: Filesystem root
it: File system radice

en: Error writing to file descriptor: %s
it: Errore nello scrivere sul descrittore di file: %s

en: Abstract UNIX domain socket addresses not supported on this system
it: Indirizzi di socket di dominio UNIX astratto non supportati su questo sistema

en: volume doesn’t implement eject
it: il volume non implementa l'azione eject

note: Translators: This is an error * message for volume objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: volume doesn’t implement eject or eject_with_operation
it: il volume non implementa l'azione eject o eject_with_operation

en: Error reading from handle: %s
it: Errore nel leggere dall'handle: %s

en: Error closing handle: %s
it: Errore nel chiudere l'handle: %s

en: Error writing to handle: %s
it: Errore nello scrivere sull'handle: %s

en: Not enough memory
it: Memoria non sufficiente

en: Internal error: %s
it: Errore interno: %s

en: Need more input
it: Necessario ulteriore input

en: Invalid compressed data
it: Dati compressi non validi

en: Address to listen on
it: Indirizzi su cui ascoltare

en: Ignored, for compat with GTestDbus
it: Ignorato, per compatibilità con GTestDbus

en: Print address
it: Stampa l'indirizzo

en: Print address in shell mode
it: Stampa l'indirizzo in modalità shell

en: Run a dbus service
it: Esegue un servizio dbus

en: Wrong args
it: Argomenti errati

en: Unexpected attribute “%s” for element “%s”
it: Attributo «%s» inatteso per l'elemento «%s»

en: Attribute “%s” of element “%s” not found
it: Attributo «%s» dell'elemento «%s» non trovato

en: Unexpected tag “%s”, tag “%s” expected
it: Tag «%s» inatteso, atteso il tag «%s»

en: Unexpected tag “%s” inside “%s”
it: Tag «%s» inatteso all'interno di «%s»

en: Invalid date/time ‘%s’ in bookmark file
it: Data/Ora «%s» non valida nel file di segnalibro

en: No valid bookmark file found in data dirs
it: Non è stato trovato alcun file di segnalibri valido nelle directory dei dati

en: A bookmark for URI “%s” already exists
it: Esiste già un segnalibro per l'URI «%s»

en: No bookmark found for URI “%s”
it: Non è stato trovato alcun segnalibro per l'URI «%s»

en: No MIME type defined in the bookmark for URI “%s”
it: Non risulta definito alcun tipo MIME nel segnalibro per l'URI «%s»

en: No private flag has been defined in bookmark for URI “%s”
it: Non è stata definita alcuna flag privata nel segnalibro per l'URI «%s»

en: No groups set in bookmark for URI “%s”
it: Non risulta impostato alcun gruppo nel segnalibro per l'URI «%s»

en: No application with name “%s” registered a bookmark for “%s”
it: Nessuna applicazione di nome «%s» ha registrato un segnalibro per «%s»

en: Failed to expand exec line “%s” with URI “%s”
it: Espansione della riga exec «%s» con l'URI «%s» non riuscita

en: Unrepresentable character in conversion input
it: Carattere non rappresentabile nell'ingresso per la conversione

en: Partial character sequence at end of input
it: Sequenza di caratteri parziale al termine dei dati in ingresso

en: Cannot convert fallback “%s” to codeset “%s”
it: Impossibile convertire «%s» nel set di caratteri «%s»

en: Embedded NUL byte in conversion input
it: Byte NUL integrato nell'ingresso per la conversione

en: Embedded NUL byte in conversion output
it: Byte NUL integrato nell'uscita per la conversione

en: The URI “%s” is not an absolute URI using the “file” scheme
it: L'URI «%s» non è un URI assoluto che utilizza lo schema «file»

en: The local file URI “%s” may not include a “#”
it: L'URI per il file locale «%s» non può includere un «#»

en: The URI “%s” is invalid
it: L'URI «%s» non è valido

en: The hostname of the URI “%s” is invalid
it: Il nome dell'host nell'URI «%s» non è valido

en: The URI “%s” contains invalidly escaped characters
it: L'URI «%s» contiene sequenze di escape non valide

en: The pathname “%s” is not an absolute path
it: Il nome di percorso «%s» non è un percorso assoluto

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date and the time
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
it: %a %e %b %Y %H:%M:%S

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
it: %d/%m/%y

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing 12 hour time
en: %I:%M:%S %p
it: %I:%M:%S %P

[ctx: full month name]
note: Translators: Some languages (Baltic, Slavic, Greek, and some more) * need different grammatical forms of month names depending on whether * they are standalone or in a complete date context, with the day * number.  Some other languages may prefer starting with uppercase when * they are standalone an
en: January
it: Gennaio

[ctx: full month name]
en: February
it: Febbraio

[ctx: full month name]
en: March
it: Marzo

[ctx: full month name]
en: April
it: Aprile

[ctx: full month name]
en: May
it: Maggio

[ctx: full month name]
en: June
it: Giugno

[ctx: full month name]
en: July
it: Luglio

[ctx: full month name]
en: August
it: Agosto

[ctx: full month name]
en: September
it: Settembre

[ctx: full month name]
en: October
it: Ottobre

[ctx: full month name]
en: November
it: Novembre

[ctx: full month name]
en: December
it: Dicembre

[ctx: abbreviated month name]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a complete * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context. 
en: Jan
it: Gen

[ctx: abbreviated month name]
en: May
it: Mag

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
it: Giu

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
it: Lug

[ctx: abbreviated month name]
en: Aug
it: Ago

[ctx: abbreviated month name]
en: Sep
it: Set

[ctx: abbreviated month name]
en: Oct
it: Ott

[ctx: abbreviated month name]
en: Dec
it: Dic

[ctx: full weekday name]
en: Monday
it: Lunedì

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
it: Martedì

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
it: Mercoledì

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
it: Giovedì

[ctx: full weekday name]
en: Friday
it: Venerdì

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
it: Sabato

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
it: Domenica

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
it: Lun

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
it: Mar

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
it: Mer

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
it: Gio

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
it: Ven

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
it: Sab

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
it: Dom

[ctx: full month name with day]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a full * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context.  Her
en: January
it: gennaio

[ctx: full month name with day]
en: February
it: febbraio

[ctx: full month name with day]
en: March
it: marzo

[ctx: full month name with day]
en: April
it: aprile

[ctx: full month name with day]
en: May
it: maggio

[ctx: full month name with day]
en: June
it: giugno

[ctx: full month name with day]
en: July
it: luglio

[ctx: full month name with day]
en: August
it: agosto

[ctx: full month name with day]
en: September
it: settembre

[ctx: full month name with day]
en: October
it: ottobre

[ctx: full month name with day]
en: November
it: novembre

[ctx: full month name with day]
en: December
it: dicembre

[ctx: abbreviated month name with day]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a full * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context.  Her
en: Jan
it: gen

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Feb
it: feb

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Mar
it: mar

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Apr
it: apr

[ctx: abbreviated month name with day]
en: May
it: mag

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jun
it: giu

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jul
it: lug

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Aug
it: ago

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Sep
it: set

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Oct
it: ott

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Nov
it: nov

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Dec
it: dic

[ctx: GDateTime]
note: Translators: 'before midday' indicator
en: AM
it: am

[ctx: GDateTime]
note: Translators: 'after midday' indicator
en: PM
it: pm

en: Error opening directory “%s”: %s
it: Errore nell'aprire la directory «%s»: %s

en: Could not allocate %lu byte to read file “%s” | Could not allocate %lu bytes to read file “%s”
it[0]: Impossibile allocare %lu byte per leggere il file «%s»
it[1]: Impossibile allocare %lu byte per leggere il file «%s»

en: Error reading file “%s”: %s
it: Errore nel leggere il file «%s»: %s

en: File “%s” is too large
it: Il file «%s» è troppo grande

en: Failed to read from file “%s”: %s
it: Lettura dal file «%s» non riuscita: %s

en: Failed to open file “%s”: %s
it: Apertura del file «%s» non riuscita: %s

en: Failed to get attributes of file “%s”: fstat() failed: %s
it: Lettura degli attributi del file «%s» non riuscita: fstat() non riuscita: %s

en: Failed to open file “%s”: fdopen() failed: %s
it: Apertura del file «%s» non riuscita: fdopen() non riuscita: %s

en: Failed to rename file “%s” to “%s”: g_rename() failed: %s
it: Cambio di nome del file «%s» in «%s» non riuscito: g_rename() non riuscita: %s

en: Failed to write file “%s”: write() failed: %s
it: Scrittura del file «%s» non riuscita: write() non riuscita: %s

en: Failed to write file “%s”: fsync() failed: %s
it: Scrittura del file «%s» non riuscita: fsync() non riuscita: %s

en: Failed to create file “%s”: %s
it: Creazione del file «%s» non riuscita: %s

en: Existing file “%s” could not be removed: g_unlink() failed: %s
it: Il file «%s» non può essere rimosso pur esistendo: g_unlink() non riuscita: %s

en: Template “%s” invalid, should not contain a “%s”
it: Il modello «%s» non è valido, non dovrebbe contenere un «%s»

en: Template “%s” doesn’t contain XXXXXX
it: Il modello «%s» non contiene XXXXXX

en: Failed to read the symbolic link “%s”: %s
it: Lettura del collegamento simbolico «%s» non riuscita: %s

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
it: Impossibile aprire il convertitore da «%s» a «%s»: %s

en: Can’t do a raw read in g_io_channel_read_line_string
it: Impossibile leggere i dati grezzi in g_io_channel_read_line_string

en: Leftover unconverted data in read buffer
it: Sono rimasti dei dati non convertiti nel buffer di lettura

en: Channel terminates in a partial character
it: Il canale termina in un carattere parziale

en: Can’t do a raw read in g_io_channel_read_to_end
it: Impossibile eseguire una lettura grezza in g_io_channel_read_to_end

en: Valid key file could not be found in search dirs
it: Impossibile trovare un file chiavi valido nelle directory di ricerca

en: Not a regular file
it: Non è un file normale

en: Key file contains line “%s” which is not a key-value pair, group, or comment
it: Il file chiavi contiene la riga «%s» che non è una coppia chiave/valore, un gruppo o un commento valido

en: Invalid group name: %s
it: Nome gruppo non valido: %s

en: Key file does not start with a group
it: Il file chiavi non inizia con un gruppo

en: Invalid key name: %.*s
it: Nome chiave non valido: %.*s

en: Key file contains unsupported encoding “%s”
it: Il file chiavi contiene la codifica non supportata «%s»

en: Key file does not have group “%s”
it: Il file chiavi non presenta il gruppo «%s»

en: Key file does not have key “%s” in group “%s”
it: Il file chiavi non presenta alcuna chiave «%s» nel gruppo «%s»

en: Key file contains key “%s” with value “%s” which is not UTF-8
it: Il file chiavi contiene la chiave «%s» con il valore «%s» che non è UTF-8

en: Key file contains key “%s” which has a value that cannot be interpreted.
it: Il file chiavi contiene la chiave «%s» che presenta un valore che non può essere interpretato.

en: Key file contains key “%s” in group “%s” which has a value that cannot be interpreted.
it: Il file chiavi contiene la chiave «%s» nel gruppo «%s» che presenta un valore che non può essere interpretato.

en: Key “%s” in group “%s” has value “%s” where %s was expected
it: La chiave «%s» nel gruppo «%s» presenta il valore «%s» mentre era atteso %s

en: Key file contains escape character at end of line
it: Il file chiavi contiene un carattere di escape alla fine della riga

en: Key file contains invalid escape sequence “%s”
it: Il file chiavi contiene la sequenza di escape non valida «%s»

en: Value “%s” cannot be interpreted as a number.
it: Impossibile interpretare il valore «%s» come un numero.

en: Integer value “%s” out of range
it: Il valore intero «%s» è fuori dall'intervallo

en: Value “%s” cannot be interpreted as a float number.
it: Impossibile interpretare il valore «%s» come un numero float.

en: Value “%s” cannot be interpreted as a boolean.
it: Impossibile interpretare il valore «%s» come un booleano.

en: Failed to get attributes of file “%s%s%s%s”: fstat() failed: %s
it: Recupero degli attributi del file «%s%s%s%s» non riuscito: fstat() non riuscita: %s

en: Failed to map %s%s%s%s: mmap() failed: %s
it: Mappatura del file «%s%s%s%s» non riuscita: mmap() non riuscita: %s

en: Failed to open file “%s”: open() failed: %s
it: Apertura del file «%s» non riuscita: open() non riuscita: %s

en: Error on line %d char %d:
it: Errore alla riga %d carattere %d:

en: Invalid UTF-8 encoded text in name — not valid “%s”
it: Testo in codifica UTF-8 non valido nel nome — «%s» non valido

en: “%s” is not a valid name
it: «%s» non è un nome valido

en: “%s” is not a valid name: “%c”
it: «%s» non è un nome valido: «%c»

en: Error on line %d: %s
it: Errore alla riga %d: %s

en: Failed to parse “%-.*s”, which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) — perhaps the digit is too large
it: Analisi di «%-.*s» non riuscita: dovrebbe presentare un numero all'interno di un riferimento a carattere (es. &#234;) — probabilmente il numero è troppo grande

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity — escape ampersand as &amp;
it: Il riferimento a carattere non termina con un punto e virgola; probabilmente si è utilizzato un carattere "e commerciale" senza l'intenzione di iniziare una nuova entità — usare &amp;

en: Character reference “%-.*s” does not encode a permitted character
it: Il riferimento a carattere «%-.*s» non codifica un carattere permesso

en: Empty entity “&;” seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
it: Rilevata entità vuota «&;» (entità valide: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;)

en: Entity name “%-.*s” is not known
it: Il nome di entità «%-.*s» è sconosciuto

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity — escape ampersand as &amp;
it: L'entità non termina con un punto e virgola; probabilmente è stata utilizzata una "e commerciale" senza l'intento di iniziare una entità — usare &amp;

en: Document must begin with an element (e.g. <book>)
it: Il documento deve iniziare con un elemento (es. <book>)

en: “%s” is not a valid character following a “<” character; it may not begin an element name
it: «%s» non è un carattere valido dopo un carattere «<»; non può dare inizio a un nome di elemento

en: Odd character “%s”, expected a “>” character to end the empty-element tag “%s”
it: Carattere «%s» spaiato, era atteso un carattere «>» per terminare il tag dell'elemento-vuoto «%s»

en: Too many attributes in element “%s”
it: Troppi attributi nell'elemento «%s»

en: Odd character “%s”, expected a “=” after attribute name “%s” of element “%s”
it: Carattere «%s» spaiato, era atteso un carattere «=» dopo il nome dell'attributo «%s» dell'elemento «%s»

en: Odd character “%s”, expected a “>” or “/” character to end the start tag of element “%s”, or optionally an attribute; perhaps you used an invalid character in an attribute name
it: Carattere «%s» spaiato, era atteso un carattere «>» oppure «/» per terminare il tag di partenza dell'elemento «%s», oppure opzionalmente un attributo. Probabilmente è stato usato un carattere non valido in un nome di attributo

en: Odd character “%s”, expected an open quote mark after the equals sign when giving value for attribute “%s” of element “%s”
it: Carattere «%s» spaiato, era atteso un simbolo di quoting aperto dopo il segno di uguale per attribuire un valore all'attributo «%s» dell'elemento «%s»

en: “%s” is not a valid character following the characters “</”; “%s” may not begin an element name
it: «%s» non è un carattere valido dopo i caratteri «</»; «%s» non può dare inizio a un nome di elemento

en: “%s” is not a valid character following the close element name “%s”; the allowed character is “>”
it: «%s» non è un carattere valido dopo la chiusura del nome dell'elemento «%s»; il carattere permesso è «>»

en: Element “%s” was closed, no element is currently open
it: È stato chiuso l'elemento «%s», nessun elemento risulta correntemente aperto

en: Element “%s” was closed, but the currently open element is “%s”
it: È stato chiuso l'elemento «%s», ma l'elemento correntemente aperto è «%s»

en: Document was empty or contained only whitespace
it: Il documento era vuoto oppure conteneva unicamente spazi

en: Document ended unexpectedly just after an open angle bracket “<”
it: Il documento è terminato in modo inatteso subito dopo una parentesi angolare d'apertura «<»

en: Document ended unexpectedly with elements still open — “%s” was the last element opened
it: Il documento è terminato in modo inatteso con elementi ancora aperti — «%s» era l'ultimo elemento aperto

en: Document ended unexpectedly, expected to see a close angle bracket ending the tag <%s/>
it: Il documento è terminato in modo inatteso, mancando la parentesi angolare di chiusura per il tag <%s/>

en: Document ended unexpectedly inside an element name
it: Il documento è terminato in modo inatteso all'interno di un nome di elemento

en: Document ended unexpectedly inside an attribute name
it: Il documento è terminato in modo inatteso all'interno di un nome di attributo

en: Document ended unexpectedly inside an element-opening tag.
it: Il documento è terminato in modo inatteso all'interno di un tag di apertura elemento.

en: Document ended unexpectedly after the equals sign following an attribute name; no attribute value
it: Il documento è terminato in modo inatteso dopo il segno di uguale che segue un nome di attributo; nessun valore per l'attributo

en: Document ended unexpectedly while inside an attribute value
it: Il documento è terminato in modo inatteso all'interno di un valore di attributo

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for element “%s”
it: Il documento è terminato in modo inatteso all'interno del tag di chiusura per l'elemento «%s»

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for an unopened element
it: Il documento è terminato in modo inatteso all'interno del tag di chiusura per un elemento non aperto

en: Document ended unexpectedly inside a comment or processing instruction
it: Il documento è terminato in modo inatteso all'interno di un commento o istruzione di elaborazione

en: [OPTION…]
it: [OPZIONE…]

en: Help Options:
it: Opzioni di aiuto:

en: Show help options
it: Mostra le opzioni di aiuto

en: Show all help options
it: Mostra tutte le opzioni di aiuto

en: Application Options:
it: Opzioni dell'applicazione:

en: Options:
it: Opzioni:

en: Cannot parse integer value “%s” for %s
it: Impossibile analizzare il valore intero «%s» per %s

en: Integer value “%s” for %s out of range
it: Il valore intero «%s» per %s è fuori dall'intervallo

en: Cannot parse double value “%s” for %s
it: Impossibile analizzare il valore double «%s» per %s

en: Double value “%s” for %s out of range
it: Il valore double «%s» per %s è fuori dall'intervallo

en: Error parsing option %s
it: Errore nell'analizzare l'opzione %s

en: Missing argument for %s
it: Argomento mancante per %s

en: Unknown option %s
it: Opzione %s sconosciuta

en: corrupted object
it: oggetto non attendibile

en: internal error or corrupted object
it: errore interno oppure oggetto non attendibile

en: out of memory
it: memoria esaurita

en: backtracking limit reached
it: raggiunto limite di backtracking

en: the pattern contains items not supported for partial matching
it: il modello contiene elementi non supportati per la corrispondenza parziale

en: internal error
it: errore interno

en: back references as conditions are not supported for partial matching
it: per la corrispondenza parziale non sono supportati i riferimenti all'indietro come condizioni

en: recursion limit reached
it: raggiunto limite di ricorsione

en: invalid combination of newline flags
it: combinazione non valida di flag di fine riga

en: bad offset
it: offset errato

en: short utf8
it: utf8 corto

en: recursion loop
it: ciclo ricorsivo

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: \ at end of pattern
it: \ alla fine del modello

en: \c at end of pattern
it: \c alla fine del modello

en: unrecognized character following \
it: carattere non riconosciuto dopo \

en: numbers out of order in {} quantifier
it: numeri fuori ordine nel quantificatore {}

en: number too big in {} quantifier
it: numero troppo grande nel quantificatore {}

en: missing terminating ] for character class
it: ] terminante mancante per classe di caratteri

en: invalid escape sequence in character class
it: sequenza di escape non valida nella classe di caratteri

en: range out of order in character class
it: intervallo disordinato nella classe di caratteri

en: nothing to repeat
it: nulla da ripetere

en: unexpected repeat
it: ripetizione inattesa

en: unrecognized character after (? or (?-
it: carattere non riconosciuto dopo (? o (?-

en: POSIX named classes are supported only within a class
it: le classi POSIX nominate sono supportate solo all'interno di una classe

en: missing terminating )
it: ) terminante mancante

en: reference to non-existent subpattern
it: riferimento a sotto-modello non esistente

en: missing ) after comment
it: ) mancante dopo il commento

en: regular expression is too large
it: l'espressione regolare è troppo grande

en: failed to get memory
it: recupero della memoria non riuscito

en: ) without opening (
it: ) senza ( di apertura

en: code overflow
it: eccedenza di codice

en: unrecognized character after (?<
it: carattere non riconosciuto dopo (?<

en: lookbehind assertion is not fixed length
it: l'asserzione lookbehind non ha lunghezza fissata

en: malformed number or name after (?(
it: numero o nome malformato dopo (?(

en: conditional group contains more than two branches
it: il gruppo condizionale contiene più di due diramazioni

en: assertion expected after (?(
it: asserzione attesa dopo (?(

note: translators: '(?R' and '(?[+-]digits' are both meant as (groups of) * sequences here, '(?-54' would be an example for the second group.
en: (?R or (?[+-]digits must be followed by )
it: (?R o (?[+-]cifre deve essere seguito da )

en: unknown POSIX class name
it: nome di classe POSIX sconosciuto

en: POSIX collating elements are not supported
it: gli elementi di collazione POSIX non sono supportati

en: character value in \x{...} sequence is too large
it: il valore del carattere nella sequenza \x{...} è troppo grande

en: invalid condition (?(0)
it: condizione (?(0) non valida

en: \C not allowed in lookbehind assertion
it: \C non consentito in asserzione lookbehind

en: escapes \L, \l, \N{name}, \U, and \u are not supported
it: gli escape \L, \l \N{name}, \U, e \u non sono supportati

en: recursive call could loop indefinitely
it: la chiamata ricorsiva potrebbe entrare in ciclo infinito

en: unrecognized character after (?P
it: carattere non riconosciuto dopo (?P

en: missing terminator in subpattern name
it: terminatore mancante nel nome di sotto-modello

en: two named subpatterns have the same name
it: due sotto-modelli nominati presentano lo stesso nome

en: malformed \P or \p sequence
it: sequenza \P o \p malformata

en: unknown property name after \P or \p
it: nome di proprietà sconosciuto dopo \P o \p

en: subpattern name is too long (maximum 32 characters)
it: il nome di sotto-modello è troppo lungo (massimo 32 caratteri)

en: too many named subpatterns (maximum 10,000)
it: troppi sotto-modelli nominati (massimo 10.000)

en: octal value is greater than \377
it: il valore ottale è maggiore di \377

en: overran compiling workspace
it: sconfinamento compilando l'area di lavoro

en: previously-checked referenced subpattern not found
it: sotto-modello referenziato precedentemente controllato non trovato

en: DEFINE group contains more than one branch
it: il gruppo DEFINE contiene più di una diramazione

en: inconsistent NEWLINE options
it: opzioni NEWLINE incoerenti

en: \g is not followed by a braced, angle-bracketed, or quoted name or number, or by a plain number
it: \g non è seguito da un nome o un numero tra parentesi, parentesi angolari, tra virgolette o da un numero semplice

en: a numbered reference must not be zero
it: un riferimento numerato deve essere diverso da zero

en: an argument is not allowed for (*ACCEPT), (*FAIL), or (*COMMIT)
it: non è consentito un argomento per (*ACCEPT), (*FAIL) o (*COMMIT)

en: (*VERB) not recognized
it: (*VERB) non riconosciuto

en: number is too big
it: il numero è troppo grande

en: missing subpattern name after (?&
it: nome di sotto-modello mancante dopo (?&

en: digit expected after (?+
it: attesa cifra dopo (?+

en: ] is an invalid data character in JavaScript compatibility mode
it: ] è un caratteri dati non valido in modalità compatibilità JavaScript

en: different names for subpatterns of the same number are not allowed
it: non sono ammessi diversi nomi per sotto-modelli dello stesso numero

en: (*MARK) must have an argument
it: (*MARK) deve avere un argomento

en: \c must be followed by an ASCII character
it: \c deve essere seguito da un carattere ASCII

en: \k is not followed by a braced, angle-bracketed, or quoted name
it: \g non è seguito da un nome tra parentesi, parentesi angolari o virgolette

en: \N is not supported in a class
it: \N non è supportato in una classe

en: too many forward references
it: troppi riferimenti anteriori

en: name is too long in (*MARK), (*PRUNE), (*SKIP), or (*THEN)
it: nome troppo lungo in (*MARK), (*PRUNE), (*SKIP) o (*THEN)

en: character value in \u.... sequence is too large
it: il valore del carattere nella sequenza \u.... è troppo grande

en: Error while matching regular expression %s: %s
it: Errore durante la ricerca di corrispondenza per l'espressione regolare %s: %s

en: PCRE library is compiled without UTF8 support
it: La libreria PCRE è compilata senza supporto per UTF-8

en: PCRE library is compiled without UTF8 properties support
it: La libreria PCRE è compilata senza supporto per le proprietà UTF-8

en: PCRE library is compiled with incompatible options
it: La libreria PCRE è compilata con opzioni incompatibili

en: Error while optimizing regular expression %s: %s
it: Errore durante l'ottimizzazione dell'espressione regolare %s: %s

en: Error while compiling regular expression %s at char %d: %s
it: Errore durante la compilazione dell'espressione regolare %s al carattere %d: %s

en: hexadecimal digit or “}” expected
it: attesa cifra esadecimale o «}»

en: hexadecimal digit expected
it: attesa cifra esadecimale

en: missing “<” in symbolic reference
it: «<» mancante nel riferimento simbolico

en: unfinished symbolic reference
it: riferimento simbolico non terminato

en: zero-length symbolic reference
it: riferimento simbolico di lunghezza zero

en: digit expected
it: attesa cifra

en: illegal symbolic reference
it: riferimento simbolico non lecito

en: stray final “\”
it: «\» finale isolato

en: unknown escape sequence
it: sequenza di escape sconosciuta

en: Error while parsing replacement text “%s” at char %lu: %s
it: Errore durante l'analisi del testo di sostituzione «%s» al carattere %lu: %s

en: Quoted text doesn’t begin with a quotation mark
it: Il testo citato non inizia con un carattere di citazione

en: Unmatched quotation mark in command line or other shell-quoted text
it: Carattere di quoting non accoppiato nella riga di comando o nel testo con quoting di shell

en: Text ended just after a “\” character. (The text was “%s”)
it: Il testo è finito subito dopo un carattere «\» (il testo era «%s»).

en: Text ended before matching quote was found for %c. (The text was “%s”)
it: Il testo è finito prima di trovare il carattere di citazione corrispondente per %c (il testo era «%s»).

en: Text was empty (or contained only whitespace)
it: Il testo era vuoto (oppure conteneva unicamente spazi bianchi)

en: Failed to read data from child process (%s)
it: Lettura dei dati dal processo figlio non riuscita (%s)

en: Unexpected error in reading data from a child process (%s)
it: Errore inatteso nel leggere i dati da un processo figlio (%s)

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
it: Errore inatteso in waitpid() (%s)

en: Child process exited with code %ld
it: Processo figlio uscito con codice %ld

en: Child process killed by signal %ld
it: Processo figlio ucciso dal segnale %ld

en: Child process stopped by signal %ld
it: Processo figlio fermato dal segnale %ld

en: Child process exited abnormally
it: Il processo figlio è uscito in modo anomalo

en: Failed to read from child pipe (%s)
it: Lettura dalla pipe figlia non riuscita (%s)

en: Failed to spawn child process “%s” (%s)
it: Esecuzione del processo figlio «%s» non riuscita (%s)

en: Failed to fork (%s)
it: Esecuzione di fork non riuscita (%s)

en: Failed to change to directory “%s” (%s)
it: Cambio della directory in «%s» non riuscito (%s)

en: Failed to execute child process “%s” (%s)
it: Esecuzione del processo figlio «%s» non riuscita (%s)

en: Failed to open file to remap file descriptor (%s)
it: Apertura del file per rimappare il descrittore file non riuscita (%s)

en: Failed to duplicate file descriptor for child process (%s)
it: Duplicazione del descrittore file per il processo figlio non riuscita (%s)

en: Failed to fork child process (%s)
it: Esecuzione del fork per processo figlio non riuscita (%s)

en: Failed to close file descriptor for child process (%s)
it: Chiusura del descrittore file per il processo figlio non riuscita (%s)

en: Unknown error executing child process “%s”
it: Errore sconosciuto nell'eseguire il processo figlio «%s»

en: Failed to read enough data from child pid pipe (%s)
it: Lettura di una quantità di dati sufficiente dalla pipe del processo figlio non riuscita (%s)

en: Failed to read data from child process
it: Lettura di dati dal processo figlio non riuscita

en: Failed to execute child process (%s)
it: Esecuzione del processo figlio non riuscita (%s)

en: Failed to dup() in child process (%s)
it: Esecuzione di dup() nel processo figlio non riuscita (%s)

en: Invalid program name: %s
it: Nome programma non valido: %s

en: Invalid string in argument vector at %d: %s
it: Stringa non valida nel vettore di argomenti alla posizione %d: %s

en: Invalid string in environment: %s
it: Stringa non valida nell'ambiente: %s

en: Invalid working directory: %s
it: Directory di lavoro non valida: %s

en: Failed to execute helper program (%s)
it: Esecuzione del programma helper non riuscita (%s)

en: Unexpected error in g_io_channel_win32_poll() reading data from a child process
it: Errore inatteso in g_io_channel_win32_poll() nel leggere i dati da un processo figlio

en: Empty string is not a number
it: La stringa vuota non è un numero

en: “%s” is not a signed number
it: «%s» non è un numero con segno

en: Number “%s” is out of bounds [%s, %s]
it: Numero «%s» oltre i limiti [%s, %s]

en: “%s” is not an unsigned number
it: «%s» non è un numero senza segno

en: Invalid %-encoding in URI
it: %-encoding non valido nell'URI

en: Illegal character in URI
it: Carattere non valido nell'URI

en: Non-UTF-8 characters in URI
it: Caratteri non UTF-8 nell'URI

en: Invalid IPv6 address ‘%.*s’ in URI
it: Indirizzo IPv6 «%.*s» non valido nell'URI

en: Illegal encoded IP address ‘%.*s’ in URI
it: Codifica indirizzo IP «%.*s» non valida nell'URI

en: Illegal internationalized hostname ‘%.*s’ in URI
it: Nome host internazionalizzato non valido «%.*s» nell'URI

en: Could not parse port ‘%.*s’ in URI
it: Impossibile analizzare la porta «%.*s» nell'URI

en: Port ‘%.*s’ in URI is out of range
it: La porta «%.*s» nell'URI fuori dall'intervallo

en: URI ‘%s’ is not an absolute URI
it: L'URI «%s» non è un URI assoluto

en: URI ‘%s’ has no host component
it: L'URI «%s» non ha un componente host

en: URI is not absolute, and no base URI was provided
it: L'URI non è assoluto e non è stato fornito un URI di base

en: Missing ‘=’ and parameter value
it: Manca il simbolo «=» e il valore

en: Failed to allocate memory
it: Allocazione della memoria non riuscita

en: Character out of range for UTF-8
it: Carattere fuori dall'intervallo per UTF-8

en: Invalid sequence in conversion input
it: Sequenza non valida in ingresso per la conversione

en: Character out of range for UTF-16
it: Carattere fuori dall'intervallo per UTF-16

note: Translators: this is from the deprecated function g_format_size_for_display() which uses 'KB' to * mean 1024 bytes.  I am aware that 'KB' is not correct, but it has been preserved for reasons of * compatibility.  Users will not see this string unless a program is using this deprecated function. * Pl
en: %.1f KB
it: %.1f kB
