glib 2.12 - en to rw translation catalogue (32 entries)

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date and the time
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
rw: %a %d %b %Y %T %Z

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
rw: %d.%m.%Y

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the time
en: %H:%M:%S
rw: %T

[ctx: full month name]
en: January
rw: Mutarama

[ctx: full month name]
en: February
rw: Gashyantare

[ctx: full month name]
en: March
rw: Werurwe

[ctx: full month name]
en: April
rw: Mata

[ctx: full month name]
en: May
rw: Gicuransi

[ctx: full month name]
en: June
rw: Kamena

[ctx: full month name]
en: July
rw: Nyakanga

[ctx: abbreviated month name]
en: Jan
rw: Mut

[ctx: abbreviated month name]
en: Feb
rw: Gas

[ctx: abbreviated month name]
en: Mar
rw: Wer

[ctx: abbreviated month name]
en: Apr
rw: Mat

[ctx: abbreviated month name]
en: May
rw: Gic

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
rw: Kam

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
rw: Nya

[ctx: full weekday name]
en: Monday
rw: Kuwa mbere

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
rw: Kuwa kabiri

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
rw: Kuwa gatatu

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
rw: Kuwa kane

[ctx: full weekday name]
en: Friday
rw: Kuwa gatanu

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
rw: Kuwa gatandatu

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
rw: Ku cyumweru

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
rw: Mbe

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
rw: Kab

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
rw: Gtu

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
rw: Kan

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
rw: Gnu

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
rw: Gnd

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
rw: Mwe

en: Usage:
rw: Ikoresha:
