libgnome - en to tt translation catalogue (81 entries)

en: Conversion from character set '%s' to '%s' is not supported
tt: '%s' -› '%s' digän bilge äyländerü totılmí

en: Could not open converter from '%s' to '%s'
tt: '%s' -› '%s' äyländergeçen açıp bulmadı

en: Error during conversion: %s
tt: Äyländergändä xata çıqtı: %s

en: The local file URI '%s' may not include a '#'
tt: '%s' digän cirle birem URI'sında '#' bilgese bula almí

en: The URI '%s' is invalid
tt: '%s' digän URI yaraqsız

en: The hostname of the URI '%s' is invalid
tt: '%s' digän URI'nıñ host adı yaraqsız

en: The pathname '%s' is not an absolute path
tt: '%s' digän yul töptän tügel

en: Invalid hostname
tt: Host adı yaraqsız

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date and the time
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
tt: %a %d %b %Y %T

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
tt: %d.%m.%Y

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the time
en: %H:%M:%S
tt: %T

[ctx: full month name]
en: January
tt: Января

[ctx: full month name]
en: February
tt: Февраля

[ctx: full month name]
en: March
tt: Марта

[ctx: full month name]
en: April
tt: Апреля

[ctx: full month name]
en: May
tt: Мая

[ctx: full month name]
en: June
tt: Июня

[ctx: full month name]
en: July
tt: Июля

[ctx: abbreviated month name]
en: Jan
tt: Янв

[ctx: abbreviated month name]
en: Feb
tt: Фев

[ctx: abbreviated month name]
en: Mar
tt: Мар

[ctx: abbreviated month name]
en: Apr
tt: Апр

[ctx: abbreviated month name]
en: May
tt: Май

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
tt: Июн

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
tt: Июл

[ctx: full weekday name]
en: Monday
tt: Дышәмбе

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
tt: Сишәмбе

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
tt: Чәршәәмбе

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
tt: Пәнҗешмбе

[ctx: full weekday name]
en: Friday
tt: Җомга

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
tt: Шимбә

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
tt: Якшәмбе

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
tt: Дыш

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
tt: Сиш

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
tt: Чәрш

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
tt: Пәнҗ

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
tt: Җом

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
tt: Шим

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
tt: Якш

en: Error opening directory '%s': %s
tt: '%s' törgägen açıp bulmadı: %s

en: Error reading file '%s': %s
tt: '%s' biremen uqığanda xata: %s

en: Failed to read from file '%s': %s
tt: '%s' biremennän uqıp bulmadı: %s

en: Failed to open file '%s': %s
tt: '%s' biremen açıp bulmadı: %s

en: Failed to get attributes of file '%s': fstat() failed: %s
tt: '%s' birem üzençälegen belep bulmadı: fstat() uzmadı: %s

en: Failed to open file '%s': fdopen() failed: %s
tt: '%s' biremen açıp bulmadı: fdopen() uzmadı: %s

en: Failed to rename file '%s' to '%s': g_rename() failed: %s
tt: '%s' birem adın '%s' itep üzgärtep bulmadı: g_rename() uzmadı: %s

en: Failed to create file '%s': %s
tt: '%s' biremen yasap bulmadı: %s

en: Failed to open file '%s' for writing: fdopen() failed: %s
tt: Yazu öçen '%s' biremen açıp bulmadı: fdopen() uzmadı: %s

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
tt: '%s' biremen yazıp bulmadı: fwrite() uzmadı: %s

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
tt: '%s' biremen yabıp bulmadı: fclose() uzmadı: %s

en: Existing file '%s' could not be removed: g_unlink() failed: %s
tt: Barlıqtağı '%s' biremen beterep bulmadı: g_unlink() uzmadı: %s

en: Template '%s' invalid, should not contain a '%s'
tt: '%s' ürçetmäse yaraqsız, eçendä '%s' bula almí

en: Could not open converter from '%s' to '%s': %s
tt: '%s' -› '%s' äyländergeçen açıp bulmadı: %s

en: Failed to open file '%s': open() failed: %s
tt: '%s' biremen açıp bulmadı: open() uzmadı: %s

en: Error on line %d: %s
tt: %d. yulda xata: %s

en: Document was empty or contained only whitespace
tt: İstälek eçtälege yä buş, yä buşlıq bilgelärennän genä tora

en: Invalid program name: %s
tt: Yazılım adı yaraqsız: %s

en: Invalid string in environment: %s
tt: Tirä-yaqta yaraqsız yazma bar: %s

en: Invalid working directory: %s
tt: Eş törgäge yaraqsız: %s

en: Failed to execute helper program (%s)
tt: Yärdämçe yazılım eşlätep bulmadı (%s)

en: Character out of range for UTF-8
tt: UTF-8 çigennän çıqqan bilge

en: Character out of range for UTF-16
tt: UTF-16 çigennän çıqqan bilge

en: Usage:
tt: Totılu:

en: [OPTION...]
tt: [KÖYLÄMÄ...]

en: Help Options:
tt: Yärdäm Köylämäse:

en: Show help options
tt: Yärdäm köylämäsen kürsätü

en: Show all help options
tt: Yärdäm köylämäsen kürsätü

en: Application Options:
tt: Yazılım Köylämäläre:

en: Integer value '%s' for %s out of range
tt: %2$s öçen '%1$s' digän tulısan bäyäse çiktän uzdı

en: Missing argument for %s
tt: %s öçen köylämä birelmäde

en: Unknown option %s
tt: Bilgesez %s atlı köylämä

en: Not a regular file
tt: Ğädäti birem tügel

en: File is empty
tt: Birem buş ikän

en: Key file does not start with a group
tt: Açqıç bireme törkem belän başlanmí

en: Key file contains unsupported encoding '%s'
tt: Açqıç biremendä '%s' digän totılmağan bilgelämä

en: Key file does not have group '%s'
tt: Açqıç biremendä '%s' törkeme yuq

en: Key file does not have key '%s'
tt: Açqıç biremendä '%s' açqıçı yuq

en: Key file does not have key '%s' in group '%s'
tt: Açqıç biremendäge '%2$s' törkemendä '%1$s' açqıçı yuq

en: Value '%s' cannot be interpreted as a number.
tt: '%s' digän bäyäsen san itep tanıp bulmí.

en: Integer value '%s' out of range
tt: '%s' digän tulısan bäyäse çiktän çıqtı

en: Value '%s' cannot be interpreted as a boolean.
tt: '%s' digän bäyäsen yuqbar itep tanıp bulmí.
