glib master - en to ie translation catalogue (74 entries)

en: GApplication options
ie: Parametres de GApplication

en: COMMAND
ie: COMANDE

en: Commands:
ie: Comandes:

en: %s type
ie: tip %s

en: Unknown type
ie: Ínconosset tip

en: Unnamed
ie: Sin nómine

en: Commands:
ie: Comandes:

note: Translators: commandline placeholder
en: LOCATION
ie: LOCALISATION

en: ATTRIBUTES
ie: ATRIBUTES

en: name: %s
ie: nómine: %s

en: type: %s
ie: tip: %s

en: hidden
ie: celat

en: SCHEME
ie: SCHEMA

note: Translator: List here is a verb as in 'List all mounts'
en: List
ie: Listar

en: NAME
ie: NÓMINE

en: Rename a file.
ie: Renominar un file.

en: TYPE
ie: TIP

en: ATTRIBUTE
ie: ATRIBUTE

en: VALUE
ie: VALORE

en: Empty the trash
ie: Vacuar li Paper-corb

en: DIRECTORY
ie: DIRECTORIA

en: Internal error: %s
ie: Errore intern: %s

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
ie: %d.%m.%y

[ctx: full month name]
note: Translators: Some languages (Baltic, Slavic, Greek, and some more) * need different grammatical forms of month names depending on whether * they are standalone or in a complete date context, with the day * number.  Some other languages may prefer starting with uppercase when * they are standalone an
en: January
ie: Januar

[ctx: full month name]
en: February
ie: Februar

[ctx: full month name]
en: June
ie: Junio

[ctx: full month name]
en: July
ie: Julí

[ctx: full month name]
en: September
ie: Septembre

[ctx: full month name]
en: October
ie: Octobre

[ctx: full month name]
en: December
ie: Decembre

[ctx: full weekday name]
en: Monday
ie: Lunedí

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
ie: Mardí

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
ie: Mercurdí

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
ie: Jovedí

[ctx: full weekday name]
en: Friday
ie: Venerdí

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
ie: Saturdí

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
ie: Soledí

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
ie: Lu

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
ie: Sa

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
ie: So

en: Invalid sequence in conversion input
ie: Ínvalid sequentie de octetes in li intrada de conversion

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 kB"
en: kB
ie: ko

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 MB"
en: MB
ie: Mo

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 GB"
en: GB
ie: Go

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 TB"
en: TB
ie: To

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 PB"
en: PB
ie: Po

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 EB"
en: EB
ie: Eo

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 KiB"
en: KiB
ie: Kio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 MiB"
en: MiB
ie: Mio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 GiB"
en: GiB
ie: Gio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 TiB"
en: TiB
ie: Tio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 PiB"
en: PiB
ie: Pio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 EiB"
en: EiB
ie: Eio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 kb"
en: kb
ie: ko

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Mb"
en: Mb
ie: Mo

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Gb"
en: Gb
ie: Go

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Tb"
en: Tb
ie: To

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Pb"
en: Pb
ie: Po

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Eb"
en: Eb
ie: Eo

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Kib"
en: Kib
ie: Kio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Mib"
en: Mib
ie: Mio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Gib"
en: Gib
ie: Gio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Tib"
en: Tib
ie: Tio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Pib"
en: Pib
ie: Pio

note: Translators: A unit symbol for size formatting, showing for example: "13.0 Eib"
en: Eib
ie: Eio

en: byte | bytes
ie[0]: octet
ie[1]: octetes

note: Translators: the %s in "%s bytes" will always be replaced by a number.
en: %s byte | %s bytes
ie[0]: %s octet
ie[1]: %s octetes

en: %u byte | %u bytes
ie[0]: %u octet
ie[1]: %u octetes

note: Translators: this is from the deprecated function g_format_size_for_display() which uses 'KB' to * mean 1024 bytes.  I am aware that 'KB' is not correct, but it has been preserved for reasons of * compatibility.  Users will not see this string unless a program is using this deprecated function. * Pl
en: %.1f KB
ie: %.1f Ko

en: %.1f MB
ie: %.1f Mo

en: %.1f GB
ie: %.1f Go

en: %.1f TB
ie: %.1f To

en: %.1f PB
ie: %.1f Po

en: %.1f EB
ie: %.1f Eo
