Godot Engine class reference - en to ro translation catalogue (136 entries)

en: Description
ro: Descriere

en: Tutorials
ro: Tutoriale

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Methods
ro: Metode

en: Theme Properties
ro: Proprietățile Temei

en: Signals
ro: Semnale

en: Enumerations
ro: Enumerări

en: Constants
ro: Constante

en: Property Descriptions
ro: Descrieri Proprietate

en: Method Descriptions
ro: Descrierile Metodei

en: Theme Property Descriptions
ro: Descrieri Proprietate Tema

en: Inherits:
ro: Mosteneste:

en: Inherited By:
ro: Mostenit de:

en: (overrides %s)
ro: (suprascrie %s)

en: Default
ro: Implicit

en: Setter
ro: setter

en: value
ro: valoare

en: Getter
ro: getter

en: This method should typically be overridden by the user to have any effect.
ro: Pentru a avea efectul dorit, metoda trebuie suprascrisa de utilizator.

en: This method has no side effects. It doesn't modify any of the instance's member variables.
ro: Metoda nu are efecte adverse. Nu modifica niciun camp al obiectului.

en: This method accepts any number of arguments after the ones described here.
ro: Metoda accepta oricate argumente in urma celor definite aici.

en: This method is used to construct a type.
ro: Metoda folosita la construirea unui tip.

en: This method doesn't need an instance to be called, so it can be called directly using the class name.
ro: Nu e nevoie de o instanta. Metoda asta poate fi apelata direct folosind numele clasei.

en: This method describes a valid operator to use with this type as left-hand operand.
ro: Operator cu tipul descris la stanga.

en: Built-in GDScript functions.
ro: Funcții incorporate GDScript.

en: List of core built-in GDScript functions. Math functions and other utilities. Everything else is provided by objects. (Keywords: builtin, built in, global functions.)
ro: Lista funcţiilor de bază GDScript încorporate. Funcții matematice și alte utilități. Orice altceva este oferit de obiecte. (Cuvinte cheie: încorporate, integrate, funcţii globale.)

en: Returns a color constructed from integer red, green, blue, and alpha channels. Each channel should have 8 bits of information ranging from 0 to 255.
    [code]r8[/code] red channel
    [code]g8[/code] green channel
    [code]b8[/code] blue channel
    [code]a8[/code] alpha channel
    [codeblock]
    red = Color8(255, 0, 0)
    [/codeblock]
ro: Returnează o culoare construită din canalele cu valori întregi roșu, verde, albastru, și alpha. Fiecare canal ar trebui să aibă 8 biți de informație de la 0 la 255.
    [code] r8 [/code] canalul roșu
    [code] g8 [/code] canalul verde
    [code] b8 [/code] canalul albastru
    [code] a8 [/code] canalul alpha
    [codeblock]
    roșu = Color8(255, 0 0)
    [/codeblock]

en: Returns the absolute value of parameter [code]s[/code] (i.e. positive value).
    [codeblock]
    a = abs(-1) # a is 1
    [/codeblock]
ro: Întoarce valoarea absolută parametrului [code]s[/code] (adică valoarea pozitivă).
    [codeblock]
    a = abs(-1) # a este 1
    [/codeblock]

en: Converts a 2D point expressed in the cartesian coordinate system (X and Y axis) to the polar coordinate system (a distance from the origin and an angle).
ro: Schimbă un punct 2D din sistemul de coordonate cartezian (axa X si Z) la sistemul de coordonate polar (o distanță de la origine și un unghi).

en: The [AudioServer] singleton.
ro: Singletonul [AudioServer].

en: Top-left corner.
ro: Colțul din stânga sus.

en: Top-right corner.
ro: Colțul din dreapta sus.

en: Bottom-right corner.
ro: Colțul din dreapta jos.

en: Bottom-left corner.
ro: Colțul din stânga jos.

en: Escape key.
ro: Tasta de ieșire.

en: Tab key.
ro: Tasta tab.

en: Backspace key.
ro: Tasta backspace.

en: Pause key.
ro: Tasta de pauza.

en: F1 key.
ro: Tasta F1.

en: F2 key.
ro: Tasta F2.

en: F3 key.
ro: Tasta F3.

en: F4 key.
ro: Tasta F4.

en: F5 key.
ro: Tasta F5.

en: F6 key.
ro: Tasta F6.

en: F7 key.
ro: Tasta F7.

en: F8 key.
ro: Tasta F8.

en: F9 key.
ro: Tasta F9.

en: F10 key.
ro: Tasta F10.

en: F11 key.
ro: Tasta F11.

en: F12 key.
ro: Tasta F12.

en: F13 key.
ro: Tasta F13.

en: F14 key.
ro: Tasta F14.

en: F15 key.
ro: Tasta F15.

en: F16 key.
ro: Tasta F16.

en: ! key.
ro: Tasta ! .

en: " key.
ro: Tasta ".

en: # key.
ro: Tasta #.

en: $ key.
ro: Tasta $.

en: % key.
ro: Tasta %.

en: & key.
ro: Tasta &.

en: ' key.
ro: Tasta '

en: ( key.
ro: Tasta (.

en: ) key.
ro: Tasta )

en: * key.
ro: Tasta *

en: + key.
ro: Tasta +

en: , key.
ro: Tasta ,

en: - key.
ro: Tasta -

en: . key.
ro: Tasta .

en: / key.
ro: Tasta /

en: Number 0.
ro: Numărul 0.

en: Number 1.
ro: Numărul 1.

en: Number 2.
ro: Numărul 2.

en: Number 3.
ro: Numărul 3.

en: Number 4.
ro: Numărul 4.

en: Number 5.
ro: Numărul 5.

en: Number 6.
ro: Numărul 6.

en: Number 7.
ro: Numărul 7.

en: Number 8.
ro: Numărul 8.

en: Number 9.
ro: Numărul 9.

en: : key.
ro: Tasta :

en: A key.
ro: Tasta A.

en: B key.
ro: Tasta B.

en: C key.
ro: Tasta C.

en: D key.
ro: Tasta D.

en: E key.
ro: Tasta E.

en: F key.
ro: Tasta F.

en: G key.
ro: Tasta G.

en: H key.
ro: Tasta H.

en: I key.
ro: Tasta I.

en: J key.
ro: Tasta J.

en: K key.
ro: Tasta K.

en: L key.
ro: Tasta L.

en: M key.
ro: Tasta M.

en: N key.
ro: Tasta N.

en: O key.
ro: Tasta O.

en: P key.
ro: Tasta P.

en: Q key.
ro: Tasta Q.

en: R key.
ro: Tasta R.

en: S key.
ro: Tasta S.

en: T key.
ro: Tasta T.

en: U key.
ro: Tasta U.

en: V key.
ro: Tasta V.

en: W key.
ro: Tasta W.

en: X key.
ro: Tasta X.

en: Y key.
ro: Tasta Y.

en: Z key.
ro: Tasta Z.

en: [ key.
ro: Tasta [

en: \ key.
ro: Tasta \

en: ] key.
ro: Tasta ]

en: ^ key.
ro: Tasta ^

en: _ key.
ro: Tasta _

en: ` key.
ro: Tasta `

en: { key.
ro: Tasta {

en: | key.
ro: Tasta |

en: } key.
ro: Tasta }

en: ~ key.
ro: Tasta ~

en: Sunday.
ro: Duminică.

en: Monday.
ro: Luni.

en: Tuesday.
ro: Marți.

en: Wednesday.
ro: Miercuri.

en: Thursday.
ro: Joi.

en: Friday.
ro: Vineri.

en: Saturday.
ro: Sâmbătă.

en: January.
ro: Ianuarie.

en: February.
ro: Februarie.

en: March.
ro: Martie.

en: April.
ro: Aprilie.

en: May.
ro: Mai.

en: June.
ro: Iunie.

en: July.
ro: Iulie.

en: September.
ro: Septembrie.

en: October.
ro: Octombrie.

en: November.
ro: Noiembrie.

en: December.
ro: Decembrie.

en: Quaternion.
ro: Cuaternion.

en: Disconnected.
ro: Deconectat.
