Godot Engine class reference - en to pl translation catalogue (373 entries)

en: Description
pl: Opis

en: Tutorials
pl: Poradniki

en: Properties
pl: Właściwości

en: Methods
pl: Metody

en: Theme Properties
pl: Właściwości motywu

en: Signals
pl: Sygnały

en: Enumerations
pl: Wyliczenia

en: Constants
pl: Stałe

en: Property Descriptions
pl: Opisy właściwości

en: Method Descriptions
pl: Opisy metod

en: Theme Property Descriptions
pl: Opisy właściwości motywu

en: Inherits:
pl: Dziedziczy:

en: Inherited By:
pl: Dziedziczone przez:

en: (overrides %s)
pl: (nadpisuje %s)

en: Default
pl: Domyślny

en: value
pl: wartość

en: This method should typically be overridden by the user to have any effect.
pl: Ta metoda powinna zostać przesłonięta, by mieć widoczny efekt.

en: This method has no side effects. It doesn't modify any of the instance's member variables.
pl: Ta metoda nie ma żadnych efektów ubocznych i nie modyfikuje zmiennych obiektu.

en: This method accepts any number of arguments after the ones described here.
pl: Ta funkcja przyjmują dowolną liczbę argumentów po tych opisanych tutaj.

en: This method is used to construct a type.
pl: Ta metoda jest używana do konstruowania typu.

en: This method doesn't need an instance to be called, so it can be called directly using the class name.
pl: Ta metoda nie może zostać wywołana poprzez obiekt. Dostęp do niej można zyskać bezpośrednio używając nazwę klasy.

en: This method describes a valid operator to use with this type as left-hand operand.
pl: Ta metoda opisuje prawidłowy operator do użycia z tym typem jako operand po lewej stronie.

en: Built-in GDScript functions.
pl: Wbudowane funkcje GDScript.

en: List of core built-in GDScript functions. Math functions and other utilities. Everything else is provided by objects. (Keywords: builtin, built in, global functions.)
pl: Lista wbudowanych funkcji GDScript. Funkcje matematyczne i inne narzędzia. Wszystko inne jest zapewnione przez obiekty (Słowa kluczowe: wbudowane, funkcje globalne, built in.)

en: Returns a color constructed from integer red, green, blue, and alpha channels. Each channel should have 8 bits of information ranging from 0 to 255.
    [code]r8[/code] red channel
    [code]g8[/code] green channel
    [code]b8[/code] blue channel
    [code]a8[/code] alpha channel
    [codeblock]
    red = Color8(255, 0, 0)
    [/codeblock]
pl: Zwraca kolor skonstruowany z całkowitych kanałów czerwonego, zielonego, niebieskiego i alfa. Każdy kanał powinien mieć 8 bitów informacji z zakresu 0 do 255.
    [code]r8[/code] czerwony kanał
    [code]g8[/code] zielonykanał
    [code]b8[/code] niebieski kanał
    [code]a8[/code] kanał alfa
    [codeblock]
    czerwony = Color8(255, 0, 0)
    [/codeblock]

en: Returns a color according to the standardized [code]name[/code] with [code]alpha[/code] ranging from 0 to 1.
    [codeblock]
    red = ColorN("red", 1)
    [/codeblock]
    Supported color names are the same as the constants defined in [Color].
pl: Zwraca kolor zgodnie z standrową [code]nazwą[/code] z [code]alpha[/code] w zakresie od 0 do 1.
    [codeblock]
    czerwony = ColorN("red", 1)
    [/codeblock]
    Wspierane nazwy są takie same jak stałe zdefiniowane w [Color].

en: Returns the absolute value of parameter [code]s[/code] (i.e. positive value).
    [codeblock]
    a = abs(-1) # a is 1
    [/codeblock]
pl: Zwraca wartość bezwzględną parametru [code]s[/code] (tzn. wartość dodatnia).
    [codeblock]
    a = abs(-1) # a jest równe 1
    [/codeblock]

en: Returns the arc cosine of [code]s[/code] in radians. Use to get the angle of cosine [code]s[/code]. [code]s[/code] must be between [code]-1.0[/code] and [code]1.0[/code] (inclusive), otherwise, [method acos] will return [constant NAN].
    [codeblock]
    # c is 0.523599 or 30 degrees if converted with rad2deg(s)
    c = acos(0.866025)
    [/codeblock]
pl: Zwraca arcus cosinus z [code]s[/code] w radianach. Użyj aby otrzymać wartość kąta o cosinus'ie [code]s[/code]. Wartość [code]s[/code] musi być w przedziale od [code]-1.0[/code] do [code]1.0[/code] (włącznie), w przeciwnym wypadku [method acos] zwróci [constant NAN].
    [codeblock]
    # c to 0.523599 albo 30 stopni jeżeli przekonwertowane z użyciem rad2deg(s)
    c = acos(0.866025)
    [/codeblock]

en: Returns the arc sine of [code]s[/code] in radians. Use to get the angle of sine [code]s[/code]. [code]s[/code] must be between [code]-1.0[/code] and [code]1.0[/code] (inclusive), otherwise, [method asin] will return [constant NAN].
    [codeblock]
    # s is 0.523599 or 30 degrees if converted with rad2deg(s)
    s = asin(0.5)
    [/codeblock]
pl: Zwraca arcus sinus z [code]s[/code] w radianach. Użyj aby otrzymać wartość kąta o sinus'ie [code]s[/code]. Wartość [code]s[/code] musi być w przedziale od [code]-1.0[/code] do [code]1.0[/code] (włącznie), w przeciwnym wypadku [method asin] zwróci [constant NAN].
    [codeblock]
    # s to 0.523599 albo 30 stopni jesli przekonwertowane z użyciem rad2deg(s)
    s = asin(0.5)
    [/codeblock]

en: Asserts that the [code]condition[/code] is [code]true[/code]. If the [code]condition[/code] is [code]false[/code], an error is generated. When running from the editor, the running project will also be paused until you resume it. This can be used as a stronger form of [method push_error] for reporting errors to project developers or add-on users.
    [b]Note:[/b] For performance reasons, the code inside [method assert] is only executed in debug builds or when running the project from the editor. Don't include code that has side effects in an [method assert] call. Otherwise, the project will behave differently when exported in release mode.
    The optional [code]message[/code] argument, if given, is shown in addition to the generic "Assertion failed" message. You can use this to provide additional details about why the assertion failed.
    [codeblock]
    # Imagine we always want speed to be between 0 and 20.
    var speed = -10
    assert(speed < 20) # True, the program will continue
    assert(speed >= 0) # False, the program will stop
    assert(speed >= 0 and speed < 20) # You can also combine the two conditional statements in one check
    assert(speed < 20, "speed = %f, but the speed limit is 20" % speed) # Show a message with clarifying details
    [/codeblock]
pl: Zapewnia, że warunek [code]condition[/code] jest spełniony. Jeśli [code]condition[/code] jest [code]false[/code], zostaje wygenerowany błąd i program jest wstrzymany dopóki go nie wznowisz. Wykonuje się tylko w kompilacjach debugowych lub przy uruchamianiu gry z edytora. Użyj tego w celach debugowych, by mieć pewność, że wyrażenie jest prawdziwie podczas rozwoju.
    Opcjonalny argument [code]message[/code] jeśli podany, jest pokazany oprócz generycznej wiadomości "Assertion failed". Możesz go użyć, by podać dodatkowe szczegóły dlaczego warunek się nie udał.
    [codeblock]
    # Wyobraź sobie, że zawsze chcemy mieć szybkość pomiędzy 0 i 20
    szybkosc = -10
    assert(szybkosc < 20) # Prawda, program będzie kontynuowany
    assert(szybkosc >= 0) # Fałsz, program się zatrzyma
    assert(szybkosc >= 0 && szybkosc < 20) # Możesz także łączyć dwa wyrażenia warunkowe w jednym sprawdzeniu
    assert(szybkosc < 20, "szybkosc = %f, ale limit to 20" % szybkosc) # Pokaż wiadomość uściślającą szczegóły
    [/codeblock]

en: Returns the arc tangent of [code]s[/code] in radians. Use it to get the angle from an angle's tangent in trigonometry: [code]atan(tan(angle)) == angle[/code].
    The method cannot know in which quadrant the angle should fall. See [method atan2] if you have both [code]y[/code] and [code]x[/code].
    [codeblock]
    a = atan(0.5) # a is 0.463648
    [/codeblock]
pl: Zwraca arcus tangens kąta [code]s[/code] w radianach. Użyj go by uzyskać kąt z kąta tangensa w trygonometrii: [code]atan(tan(angle)) == angle[/code].
    Metoda nie wie w którym kwadrancie wypada kąt . Sprawdź [method atan2] jeśli posiadasz oba [code]y[/code] oraz [code]x[/code].
    [codeblock]
    a = atan(0.5) # a ma wartość 0.463648
    [/codeblock]

en: Returns the arc tangent of [code]y/x[/code] in radians. Use to get the angle of tangent [code]y/x[/code]. To compute the value, the method takes into account the sign of both arguments in order to determine the quadrant.
    Important note: The Y coordinate comes first, by convention.
    [codeblock]
    a = atan2(0, -1) # a is 3.141593
    [/codeblock]
pl: Zwraca tangens łuku z [code]y/x[/code] w radianach. Użyj by otrzymać tangens łuku [code]y/x[/code]. By obliczyć wartości, metoda bierze pod uwagę oba argumenty w celu ustalenia kwadrantu.
    Ważna informacja: Umownie, podajemy koordynaty Y jako pierwsze.
    [codeblock]
    a = atan2(0, -1) # a is 3.141593
    [/codeblock]

en: Decodes a byte array back to a value. When [code]allow_objects[/code] is [code]true[/code] decoding objects is allowed.
    [b]WARNING:[/b] Deserialized object can contain code which gets executed. Do not use this option if the serialized object comes from untrusted sources to avoid potential security threats (remote code execution).
pl: Dekoduje tablicę bajtów z powrotem do wartości. Kiedy [code]allow_objects[/code] jest [code]true[/code], dekodowanie obiektów jest dozwolone.
    [b]UWAGA:[/b] Deserializowany obiekt może zawierać kod, który zostanie wykonany. Nie używaj tej opcji jeśli serializowany obiekt pochodzi z niezaufanych źródeł, by uniknąć potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa (zdalnego wywołania kodu).

en: Converts a 2D point expressed in the cartesian coordinate system (X and Y axis) to the polar coordinate system (a distance from the origin and an angle).
pl: Konwertuje punkt 2D reprezentowany w układzie kartezjańskim (osi X i Y) na współrzędne biegunowe (odległość od początku układu i kąt).

en: Rounds [code]s[/code] upward (towards positive infinity), returning the smallest whole number that is not less than [code]s[/code].
    [codeblock]
    a = ceil(1.45)  # a is 2.0
    a = ceil(1.001) # a is 2.0
    [/codeblock]
    See also [method floor], [method round], [method stepify], and [int].
pl: Zaokrągla [code]s[/code] w górę (w kierunku dodatnim), zwracając najmniejszą liczbę całkowitą, która jest nie mniejsza niż [code]s[/code].
    [codeblock]
    a = ceil(1.45) # a jest równe 2
    a = ceil(1.001) # a jest równe 2
    [/codeblock]
    Zobacz też [method floor], [method round], [method stepify] oraz [int].

en: Returns a character as a String of the given Unicode code point (which is compatible with ASCII code).
    [codeblock]
    a = char(65)      # a is "A"
    a = char(65 + 32) # a is "a"
    a = char(8364)    # a is "€"
    [/codeblock]
    This is the inverse of [method ord].
pl: Zwraca znak jako String z punktu Unicode (który jest kompatybilny z kodem ASCII).
    [codeblock]
    a = char(65)      # a is "A"
    a = char(65 + 32) # a is "a"
    a = char(8364)    # a is "€"
    [/codeblock]
    Jest to odwrotność [method ord].

en: Clamps [code]value[/code] and returns a value not less than [code]min[/code] and not more than [code]max[/code].
    [codeblock]
    a = clamp(1000, 1, 20) # a is 20
    a = clamp(-10, 1, 20)  # a is 1
    a = clamp(15, 1, 20)   # a is 15
    [/codeblock]
pl: Ogranicza [code]value[/code] i zwraca wartość nie mniejszą od [code]min[/code] i nie większą od [code]max[/code].
    [codeblock]
    a = clamp(1000, 1, 20) # a jest równe 20
    a = clamp(-10, 1, 20) # a jest równe 1
    a = clamp(15, 1, 20) # a jest równe 15
    [/codeblock]

en: Converts from a type to another in the best way possible. The [code]type[/code] parameter uses the [enum Variant.Type] values.
    [codeblock]
    a = Vector2(1, 0)
    # Prints 1
    print(a.length())
    a = convert(a, TYPE_STRING)
    # Prints 6 as "(1, 0)" is 6 characters
    print(a.length())
    [/codeblock]
pl: Konwertuje z jednego typu na inny w najlepszy możliwy sposób. Parametr [code]type[/code] uzywa wartości [enum Variant.Type].
    [codeblock]
    a = Vector2(1, 0)
    # Wypisze 1
    print(a.length())
    a = convert(a, TYPE_STRING)
    # Wypisze 6 jako "(1, 0)" ma 6 znaków.
    print(a.length())
    [/codeblock]

en: Returns the cosine of angle [code]s[/code] in radians.
    [codeblock]
    a = cos(TAU) # a is 1.0
    a = cos(PI)  # a is -1.0
    [/codeblock]
pl: Zwraca kosinus kąta [code]s[/code] w radianach.
    [codeblock]
    a = cos(TAU) # a równe 1.0
    a = cos(PI)  # a równe -1.0
    [/codeblock]

en: Returns the hyperbolic cosine of [code]s[/code] in radians.
    [codeblock]
    print(cosh(1)) # Prints 1.543081
    [/codeblock]
pl: Zwraca hiperboliczny cosinus [code]s[/code] w radianach.
    [codeblock]
    print(cosh(1)) # Wypisze 1.543081
    [/codeblock]

en: Converts from decibels to linear energy (audio).
pl: Konwertuje decybele na liniowy przekaz energii (dźwięk).

en: Deprecated alias for [method step_decimals].
pl: Przestarzały odpowiednik metody [method step_decimals].

en: [b]Note:[/b] [code]dectime[/code] has been deprecated and will be removed in Godot 4.0, please use [method move_toward] instead.
    Returns the result of [code]value[/code] decreased by [code]step[/code] * [code]amount[/code].
    [codeblock]
    a = dectime(60, 10, 0.1)) # a is 59.0
    [/codeblock]
pl: [b]Notka:[/b] [code]dectime[/code] jest przestarzała i zostanie usunięta w Godot 4.0. Zamiast tego, użyj [method move_toward].
    Zwraca wartość [code]value[/code] zmniejszoną o [code]step[/code] * [code]amount[/code].
    [codeblock]
    a = dectime(60, 10, 0.1)) # a równe 59.0
    [/codeblock]

en: Compares two values by checking their actual contents, recursing into any [Array] or [Dictionary] up to its deepest level.
    This compares to [code]==[/code] in a number of ways:
    - For [code]null[/code], [code]int[/code], [code]float[/code], [code]String[/code], [code]Object[/code] and [code]RID[/code] both [code]deep_equal[/code] and [code]==[/code] work the same.
    - For [code]Dictionary[/code], [code]==[/code] considers equality if, and only if, both variables point to the very same [code]Dictionary[/code], with no recursion or awareness of the contents at all.
    - For [code]Array[/code], [code]==[/code] considers equality if, and only if, each item in the first [code]Array[/code] is equal to its counterpart in the second [code]Array[/code], as told by [code]==[/code] itself. That implies that [code]==[/code] recurses into [code]Array[/code], but not into [code]Dictionary[/code].
    In short, whenever a [code]Dictionary[/code] is potentially involved, if you want a true content-aware comparison, you have to use [code]deep_equal[/code].
pl: Porównuje dwie wartości, sprawdzając ich rzeczywistą zawartość, przechodząc do dowolnej „tablicy” lub „słownika” aż do najgłębszego poziomu.
    Można to porównać do [code]==[/code] na kilka sposobów:
    — Dla [code]null[/code], [code]int[/code], [code]float[/code], [code]String[/code], [code]Object[/code] i [code] RID[/code] zarówno [code]deep_equal[/code], jak i [code]==[/code] działają tak samo.
    — W przypadku [code]Słownik[/code] [code]==[/code] uwzględnia równość wtedy i tylko wtedy, gdy obie zmienne wskazują ten sam [code]Słownik[/code], bez rekurencji lub świadomości zawartość w ogóle.
    — W przypadku [code]Tablica[/code] [code]==[/code] uwzględnia równość wtedy i tylko wtedy, gdy każdy element w pierwszej [code]Tablica[/code] jest równy swojemu odpowiednikowi w drugiej [code]Tablica[/code], jak mówi sam [code]==[/code]. Oznacza to, że [code]==[/code] jest rekursywny w [code]Tablicy[/code], ale nie w [code]Słowniku[/code].
    Krótko mówiąc, za każdym razem, gdy potencjalnie zaangażowany jest [code]Słownik[/code], jeśli chcesz prawdziwego porównania uwzględniającego zawartość, musisz użyć [code]deep_equal[/code].

en: Converts an angle expressed in degrees to radians.
    [codeblock]
    r = deg2rad(180) # r is 3.141593
    [/codeblock]
pl: Przelicza kąt wyrażony w stopniach na kąt w radianach.
    [codeblock]
    r = deg2rad(180) # r równe 3.141593
    [/codeblock]

en: Converts a dictionary (previously created with [method inst2dict]) back to an instance. Useful for deserializing.
pl: Konwertuje słownik (stworzony przy pomocy [method inst2dict]) z powrotem na instancję. Przydatne podczas deserializacji.

en: The natural exponential function. It raises the mathematical constant [b]e[/b] to the power of [code]s[/code] and returns it.
    [b]e[/b] has an approximate value of 2.71828, and can be obtained with [code]exp(1)[/code].
    For exponents to other bases use the method [method pow].
    [codeblock]
    a = exp(2) # Approximately 7.39
    [/codeblock]
pl: Naturalna funkcja wykładnicza. Podnosi matematyczną stałą [b]e[/b] do potęgi [code]s[/code] oraz ją zwraca.
    [b]e[/b] ma uśrednioną wartość wynoszącą 2.71828, i może być uzyskana z [code]exp(1)[/code].
    Dla wykładniczych innych podstaw użyj metody [method pow].
    [codeblock]
    a = exp(2) # Uśredniając 7.39
    [/codeblock]

en: Rounds [code]s[/code] downward (towards negative infinity), returning the largest whole number that is not more than [code]s[/code].
    [codeblock]
    a = floor(2.45)  # a is 2.0
    a = floor(2.99)  # a is 2.0
    a = floor(-2.99) # a is -3.0
    [/codeblock]
    See also [method ceil], [method round], [method stepify], and [int].
    [b]Note:[/b] This method returns a float. If you need an integer and [code]s[/code] is a non-negative number, you can use [code]int(s)[/code] directly.
pl: Zaokrągla [code]s[/code] w dół (do ujemnej nieskończoności), zwraca najwyższą liczbę całkowitą która jest nie większa niż [code]s[/code].
    [codeblock]
    a = floor(2.45)  # a to 2.0
    a = floor(2.99)  # a to 2.0
    a = floor(-2.99)  # a to-3.0
    [/codeblock]
    [b]Informacja:[/b] Ta metoda zwraca liczbę zmiennoprzecinkową, jeżeli chcesz liczby całkowitej użyj bezpośrednio metody [code]int(s)[/code].

en: Returns the floating-point remainder of [code]a/b[/code], keeping the sign of [code]a[/code].
    [codeblock]
    r = fmod(7, 5.5) # r is 1.5
    [/codeblock]
    For the integer remainder operation, use the % operator.
pl: Zwraca zmiennoprzecinkową resztę z [code]a/b[/code], zachowując znak [code]a[/code].
    [codeblock]
    r = fmod(7, 5.5) # r równe 1.5
    [/codeblock]
    Dla operacji z całkowitą resztą, użyj operatora %.

en: Returns the floating-point modulus of [code]a/b[/code] that wraps equally in positive and negative.
    [codeblock]
    for i in 7:
        var x = 0.5 * i - 1.5
        print("%4.1f %4.1f %4.1f" % [x, fmod(x, 1.5), fposmod(x, 1.5)])
    [/codeblock]
    Produces:
    [codeblock]
    -1.5 -0.0  0.0
    -1.0 -1.0  0.5
    -0.5 -0.5  1.0
     0.0  0.0  0.0
     0.5  0.5  0.5
     1.0  1.0  1.0
     1.5  0.0  0.0
    [/codeblock]
pl: Zwraca zmiennoprzecinkowy moduł z [code]a /b[/code], który zawiera równo wartość dodatnią jak i ujemną.
    [codeblock]
    for i in 7:
        var x = 0.5 * i - 1.5
        print("%4.1f %4.1f %4.1f" % [x, fmod(x, 1.5), fposmod(x, 1.5)])
    [/codeblock]
    Daje nam wartości:
    [codeblock]
    -1.5 -0.0  0.0
    -1.0 -1.0  0.5
    -0.5 -0.5  1.0
     0.0  0.0  0.0
     0.5  0.5  0.5
     1.0  1.0  1.0
     1.5  0.0  0.0
    [/codeblock]

en: Returns a reference to the specified function [code]funcname[/code] in the [code]instance[/code] node. As functions aren't first-class objects in GDscript, use [code]funcref[/code] to store a [FuncRef] in a variable and call it later.
    [codeblock]
    func foo():
        return("bar")
    
    a = funcref(self, "foo")
    print(a.call_func()) # Prints bar
    [/codeblock]
pl: Zwraca referencję do funkcji podanej jako [code]funcname[/code] w nodzie podanym jako  [code]instance[/code]. Jako że funkcje nie posiadają typu w GDscript, użyj [code]funcref[/code] do przechowania [FuncRef] w zmiennej aby wywołać ją później.
    [codeblock]
    func foo():
        return("bar")
    
    a = funcref(self, "foo")
    print(a.call_func()) # wypisze bar
    [/codeblock]

en: Returns the integer hash of the variable passed.
    [codeblock]
    print(hash("a")) # Prints 177670
    [/codeblock]
pl: Zwraca hash liczby całkowitej przekazanej zmiennej.
    [codeblock]
    print(hash("a")) # Wypisze 177670
    [/codeblock]

en: Returns the passed instance converted to a dictionary (useful for serializing).
    [codeblock]
    var foo = "bar"
    func _ready():
        var d = inst2dict(self)
        print(d.keys())
        print(d.values())
    [/codeblock]
    Prints out:
    [codeblock]
    [@subpath, @path, foo]
    [, res://test.gd, bar]
    [/codeblock]
pl: Zwraca przekazaną instancję przekonwertowaną na słownik (przydatne do serializacji).
    [codeblock]
    var foo = "bar"
    func _ready():
        var d = inst2dict(self)
        print(d.keys())
        print(d.values())
    [/codeblock]
    Prints out:
    [codeblock]
    [@subpath, @path, foo]
    [, res://test.gd, bar]
    [/codeblock]

en: Returns the Object that corresponds to [code]instance_id[/code]. All Objects have a unique instance ID.
    [codeblock]
    var foo = "bar"
    func _ready():
        var id = get_instance_id()
        var inst = instance_from_id(id)
        print(inst.foo) # Prints bar
    [/codeblock]
pl: Zwracja Obiekt który koresponduje z [code]instance_id[/code]. Wszystkie obiekty posiadają unikalny identyfikator instancji.
    [codeblock]
    var foo = "bar"
    func _ready():
        var id = get_instance_id()
        var inst = instance_from_id(id)
        print(inst.foo) # Wypisze bar
    [/codeblock]

en: Returns an interpolation or extrapolation factor considering the range specified in [code]from[/code] and [code]to[/code], and the interpolated value specified in [code]weight[/code]. The returned value will be between [code]0.0[/code] and [code]1.0[/code] if [code]weight[/code] is between [code]from[/code] and [code]to[/code] (inclusive). If [code]weight[/code] is located outside this range, then an extrapolation factor will be returned (return value lower than [code]0.0[/code] or greater than [code]1.0[/code]). Use [method clamp] on the result of [method inverse_lerp] if this is not desired.
    [codeblock]
    # The interpolation ratio in the `lerp()` call below is 0.75.
    var middle = lerp(20, 30, 0.75)
    # `middle` is now 27.5.
    # Now, we pretend to have forgotten the original ratio and want to get it back.
    var ratio = inverse_lerp(20, 30, 27.5)
    # `ratio` is now 0.75.
    [/codeblock]
    See also [method lerp] which performs the reverse of this operation, and [method range_lerp] to map a continuous series of values to another.
pl: Zwraca współczynnik interpolacji lub ekstrapolacji w zależności od zakresu zdefiniowanego w [code]from[/code] i [code]to[/code] oraz wartość interopolowaną zdefiniowaną w [code]weight[/code]. Zwrócona wartość znajduje się pomiędzy [code]0.0[/code] i [code]1.0[/code] jeśli [code]weight[/code] jest pomiędzy [code]from[/code] i [code]to[/code] (włącznie). Jeśli [code]weight[/code] znajduje się poza zakresem, współczynnik ekstrapolacji zostanie zwrócony (zwraca wartość mniejszą od [code]0.0[/code] lub większą od [code]1.0[/code]). Użyj [method clamp] na wyniku [method inverse_lerp] jeśli chcesz tego uniknąć. 
    [codeblock] 
    # Stosunek interpolacji w zawołaniu `lerp()` poniżej to 0.75. 
    var middle = lerp(20, 30, 0.75) 
    # `middle` ma teraz wartość 27.5. 
    # Teraz udajemy że zapomnieliśmy oryginalnego stosunku i chcemy go spowrotem. 
    var ratio = inverse_lerp(20,30,27.5) 
    # `ratio` ma teraz wartość 0.75.
    [/codeblock]
    Zobacz również [method lerp] która powoduje odwrócenie tej operacji i [method range_lerp] aby zmapować ciągłą serie wartości do następnej.

en: Returns [code]true[/code] if [code]a[/code] and [code]b[/code] are approximately equal to each other.
    Here, approximately equal means that [code]a[/code] and [code]b[/code] are within a small internal epsilon of each other, which scales with the magnitude of the numbers.
    Infinity values of the same sign are considered equal.
pl: Zwraca [code]true[/code] jeśli [code]a[/code] oraz [code]b[/code] są maksymalnie zbliżone do siebie.
    Maksymalnie zbliżone oznacza że [code]a[/code] oraz[code]b[/code] bardzo niewiele się różnią, co się skaluje z magnitudą liczb.
    Wartości nieskończone tego samego znaku są równoznaczne z równością.

en: Returns whether [code]s[/code] is an infinity value (either positive infinity or negative infinity).
pl: Zwraca czy [code]s[/code] jest nieskończoną wartością (bez względu czy jest to nieskończoność dodatnia czy ujemna).

en: Returns whether [code]instance[/code] is a valid object (e.g. has not been deleted from memory).
pl: Zwraca czy [code]instance[/code] jest prawidłowym obiektem (np. czy nie została usunięta z pamięci).

en: Returns whether [code]s[/code] is a NaN ("Not a Number" or invalid) value.
pl: Zwraca czy [code]s[/code] jest NaN ("Nie liczbą" lub nieprawidłową) wartością.

en: Returns [code]true[/code] if [code]s[/code] is zero or almost zero.
    This method is faster than using [method is_equal_approx] with one value as zero.
pl: Zwraca [code]true[/code] jeśli [code]s[/code] jest równa lub prawie równa zero.
    Ta metoda jest szybsza niż użycie [method is_equal_approx] z jedną wartością jako zero.

en: Returns length of Variant [code]var[/code]. Length is the character count of String, element count of Array, size of Dictionary, etc.
    [b]Note:[/b] Generates a fatal error if Variant can not provide a length.
    [codeblock]
    a = [1, 2, 3, 4]
    len(a) # Returns 4
    [/codeblock]
pl: Zwraca długość zmiennej [code]var[/code]. Długość jest liczbą znaków w Stringu, Ilością elementów Tablicy, rozmiar Słownika, itp.
    [b]Informacja:[/b] Generuje błąd krytyczny jeśli zmienna nie może podać długości.
    [codeblock]
    a = [1, 2, 3, 4]
    len(a) # Zwróci 4
    [/codeblock]

en: Converts from linear energy to decibels (audio). This can be used to implement volume sliders that behave as expected (since volume isn't linear). Example:
    [codeblock]
    # "Slider" refers to a node that inherits Range such as HSlider or VSlider.
    # Its range must be configured to go from 0 to 1.
    # Change the bus name if you'd like to change the volume of a specific bus only.
    AudioServer.set_bus_volume_db(AudioServer.get_bus_index("Master"), linear2db($Slider.value))
    [/codeblock]
pl: Konwertuje z liniowej energii na decybele (audio). Może służyć do implementacji suwaka głośności który zachowuje się tak jak się tego spodziewamy (głośność nie jest linearna). Przykład:
    [codeblock]
    # "Slider" odnosi się do węzła który dziedziczy Zasię taki jak HSlider lub VSlider.
    # Jego zakres musy być skonfigurowana jako od 0 do 1
    # Zmień nazwę szyby jeśli chcesz zmienić głośność tylko tej konkretnej szyny
    AudioServer.set_bus_volume_db(AudioServer.get_bus_index("Master"), linear2db($Slider.value))
    [/codeblock]

en: Natural logarithm. The amount of time needed to reach a certain level of continuous growth.
    [b]Note:[/b] This is not the same as the "log" function on most calculators, which uses a base 10 logarithm.
    [codeblock]
    log(10) # Returns 2.302585
    [/codeblock]
    [b]Note:[/b] The logarithm of [code]0[/code] returns [code]-inf[/code], while negative values return [code]-nan[/code].
pl: Logarytm naturalny. Ilość czasu potrzebna by osiągnąć pewien stopień ciągłego rozrostu.
    [b]Informacja:[/b] To nie jest to samo co funkcja "log" w większości kalkulatorów, które używają logarytmu base 10.
    [codeblock]
    log(10) # Zwróci 2.302585
    [/codeblock]
    [b]Informacja:[/b] Logarytm [code]0[/code] zwróci[code]-inf[/code], gdy ujemne wartości zwrócą [code]-nan[/code].

en: Returns the maximum of two values.
    [codeblock]
    max(1, 2) # Returns 2
    max(-3.99, -4) # Returns -3.99
    [/codeblock]
pl: Zwraca maksiumum z dwóch wartości.
    [codeblock]
    max(1, 2) # Zwróci 2
    max(-3.99, -4) # Zwróci -3.99
    [/codeblock]

en: Returns the minimum of two values.
    [codeblock]
    min(1, 2) # Returns 1
    min(-3.99, -4) # Returns -4
    [/codeblock]
pl: Zwraca minimum z dwóch wartości.
    [codeblock]
    min(1, 2) # Zwróci 1
    min(-3.99, -4) # Zwróci -4
    [/codeblock]

en: Moves [code]from[/code] toward [code]to[/code] by the [code]delta[/code] value.
    Use a negative [code]delta[/code] value to move away.
    [codeblock]
    move_toward(5, 10, 4) # Returns 9
    move_toward(10, 5, 4) # Returns 6
    move_toward(10, 5, -1.5) # Returns 11.5
    [/codeblock]
pl: Przemieszcza punkt [code]from[/code] w kierunku [code]to[/code] o długość [code]delta[/code].
    Negatywna wartość [code]delta[/code] przesuwa w przeciwnym kierunku.
    [codeblock]
    move_toward(5, 10, 4) # Zwraca 9
    move_toward(10, 5, 4) # Zwraca 6
    move_toward(10, 5, -1.5) # Zwraca 11.5
    [/codeblock]

en: Returns the nearest equal or larger power of 2 for integer [code]value[/code].
    In other words, returns the smallest value [code]a[/code] where [code]a = pow(2, n)[/code] such that [code]value <= a[/code] for some non-negative integer [code]n[/code].
    [codeblock]
    nearest_po2(3) # Returns 4
    nearest_po2(4) # Returns 4
    nearest_po2(5) # Returns 8
    
    nearest_po2(0) # Returns 0 (this may not be what you expect)
    nearest_po2(-1) # Returns 0 (this may not be what you expect)
    [/codeblock]
    [b]WARNING:[/b] Due to the way it is implemented, this function returns [code]0[/code] rather than [code]1[/code] for non-positive values of [code]value[/code] (in reality, 1 is the smallest integer power of 2).
pl: Zwraca najbliższą wartość całkowitą [code]value[/code]  równą lub wyższą potędze dwójki.
    Innymi słowy, zwraca najmniejszą wartość [code]a[/code] gdzie [code]a = pow(2, n)[/code] wtedy i tylko wtedy gdy [code]value <= a[/code] dla jakiejś dodatniej liczby całkowitej [code]n[/code].
    [codeblock]
    nearest_po2(3) # zwraca 4
    nearest_po2(4) # zwraca  4
    nearest_po2(5) # zwraca 8
    
    nearest_po2(0) # zwraca 0 (niekoniecznie czego byś się spodziewał)
    nearest_po2(-1) # zwraca 0 (niekoniecznie czego byś się spodziewał)
    [/codeblock]
    [b]UWAGA:[/b] Z powodu sposobu implementacji, ta funkcja zwraca [code]0[/code] w przeciwieństwie do [code]1[/code] dla ujemnych wartości [code]value[/code] (w rzeczywistości, 1 jest najmniejszą liczbą całkowitą dla potęgi z 2).

en: Returns an integer representing the Unicode code point of the given Unicode character [code]char[/code].
    [codeblock]
    a = ord("A") # a is 65
    a = ord("a") # a is 97
    a = ord("€") # a is 8364
    [/codeblock]
    This is the inverse of [method char].
pl: Zwraca liczbę całkowitą reprezentującą punkt kodu Unicode danego znaku Unicode [code]char[/code]. [codeblock]
    a = ord("A") # a wynosi 65
    a = ord("a") # a wynosi 97
    a = ord("€") # a wynosi 8364
    [/codeblock]
    To jest odwrotność [metody char].

en: Converts a 2D point expressed in the polar coordinate system (a distance from the origin [code]r[/code] and an angle [code]th[/code]) to the cartesian coordinate system (X and Y axis).
pl: Zmienia punkt 2D ze współrzędnych polarnych (wyrażonych jako odległość od początku układu współrzędnych [code]r[/code] oraz kąt wektora wodzącego [code]th[/code]) na kartezjańskie współrzędne (odległości na osi X oraz Y).

en: Prints one or more arguments to strings in the best way possible to standard error line.
    [codeblock]
    printerr("prints to stderr")
    [/codeblock]
pl: Wypisuje do standardowej linii błędów jeden lub więcej argumentów jako string, w najlepszy możliwy sposób.
    [codeblock]
    printerr("wypisuje do stderr")
    [/codeblock]

en: Prints one or more arguments to strings in the best way possible to console. No newline is added at the end.
    [codeblock]
    printraw("A")
    printraw("B")
    # Prints AB
    [/codeblock]
    [b]Note:[/b] Due to limitations with Godot's built-in console, this only prints to the terminal. If you need to print in the editor, use another method, such as [method print].
pl: Wypisuje do konsoli jeden lub więcej argumentów jako string, w najlepszy możliwy sposób. Nie tworzy nowej linii na końcu.
    [codeblock]
    printraw("A")
    printraw("B")
    # Wypisuje AB
    [/codeblock]
    [b]Notka:[/b] W związku z ograniczeniami wbudowanej konsoli Godota, wypisuje się to tylko w terminalu. Jeżeli potrzebujesz wypisu w edytorze, skorzystaj z innej metody, jak [method print].

en: Prints one or more arguments to the console with a space between each argument.
    [codeblock]
    prints("A", "B", "C") # Prints A B C
    [/codeblock]
pl: Wypisuje do konsoli jeden lub więcej argumentów ze spacją pomiędzy każdym argumentem.
    [codeblock]
    prints("A", "B", "C") # Wypisuje A B C
    [/codeblock]

en: Global scope constants and variables.
pl: Stałe i zmienne o globalnym zasięgu.

en: The [AudioServer] singleton.
pl: Singleton [AudioServer].

en: The [CameraServer] singleton.
pl: Singleton [CameraServer].

en: The [ClassDB] singleton.
pl: Singleton [ClassDB].

en: The [Engine] singleton.
pl: Singleton [Engine].

en: The [IP] singleton.
pl: Singleton [IP].

en: The [Input] singleton.
pl: Singleton [Input].

en: The [InputMap] singleton.
pl: Singleton [InputMap].

en: The [JSON] singleton.
pl: Singleton [JSON].

en: The [JavaClassWrapper] singleton.
    [b]Note:[/b] Only implemented on Android.
pl: Singleton [JavaClassWrapper].
    [b]Uwaga:[/b] Zaimplementowany tylko na Androidzie.

en: The [JavaScript] singleton.
    [b]Note:[/b] Only implemented on HTML5.
pl: Singleton [JavaScript].
    [b]Uwaga:[/b] Zaimplementowany tylko dla HTML5.

en: The [Marshalls] singleton.
pl: Singleton [Marshalls].

en: The [OS] singleton.
pl: Singleton [OS].

en: The [Performance] singleton.
pl: Singleton [Performance].

en: The [ProjectSettings] singleton.
pl: Singleton [ProjectSettings].

en: The [ResourceLoader] singleton.
pl: Singleton [ResourceLoader].

en: The [ResourceSaver] singleton.
pl: Singleton [ResourceSaver].

en: The [TranslationServer] singleton.
pl: Singleton [TranslationServer].

en: The [VisualScriptEditor] singleton.
pl: Singleton [VisualScriptEditor].

en: Left margin, usually used for [Control] or [StyleBox]-derived classes.
pl: Lewy margines, używany zazwyczaj dla klas dziedziczących z [Control] lub [StyleBox].

en: Top margin, usually used for [Control] or [StyleBox]-derived classes.
pl: Górny margines, używany zazwyczaj dla klas dziedziczących z [Control] lub [StyleBox].

en: Right margin, usually used for [Control] or [StyleBox]-derived classes.
pl: Prawy margines, używany zazwyczaj dla klas dziedziczących z [Control] lub [StyleBox].

en: Bottom margin, usually used for [Control] or [StyleBox]-derived classes.
pl: Dolny margines, używany zazwyczaj dla klas dziedziczących z [Control] lub [StyleBox].

en: Top-left corner.
pl: Lewy-górny róg.

en: Top-right corner.
pl: Prawy-górny róg.

en: Bottom-right corner.
pl: Prawy-dolny róg.

en: Bottom-left corner.
pl: Lewy-dolny róg.

en: Escape key.
pl: Klawisz Escape.

en: Tab key.
pl: Klawisz Tab.

en: Backspace key.
pl: Klawisz Backspace.

en: Return key (on the main keyboard).
pl: Klawisz Return (na głównej klawiaturze).

en: Enter key on the numeric keypad.
pl: Klawisz Enter na klawiaturze numerycznej.

en: Insert key.
pl: Klawisz Insert.

en: Delete key.
pl: Klawisz Delete.

en: Pause key.
pl: Klawisz Pause.

en: Print Screen key.
pl: Klawisz Print Screen.

en: System Request key.
pl: Klawisz System Request.

en: Clear key.
pl: Klawisz Clear.

en: Home key.
pl: Klawisz Home.

en: End key.
pl: Klawisz End.

en: Left arrow key.
pl: Klawisz strzałki w lewo.

en: Up arrow key.
pl: Klawisz strzałki w górę.

en: Right arrow key.
pl: Klawisz strzałki w prawo.

en: Down arrow key.
pl: Klawisz strzałki w dół.

en: Page Up key.
pl: Klawisz Page Up.

en: Page Down key.
pl: Klawisz Page Down.

en: Shift key.
pl: Klawisz Shift.

en: Control key.
pl: Klawisz Control.

en: Meta key.
pl: Klawisz Meta.

en: Alt key.
pl: Klawisz Alt.

en: Caps Lock key.
pl: Klawisz Caps Lock.

en: Num Lock key.
pl: Klawisz Num Lock.

en: Scroll Lock key.
pl: Klawisz Scroll Lock.

en: F1 key.
pl: Klawisz F1.

en: F2 key.
pl: Klawisz F2.

en: F3 key.
pl: Klawisz F3.

en: F4 key.
pl: Klawisz F4.

en: F5 key.
pl: Klawisz F5.

en: F6 key.
pl: Klawisz F6.

en: F7 key.
pl: Klawisz F7.

en: F8 key.
pl: Klawisz F8.

en: F9 key.
pl: Klawisz F9.

en: F10 key.
pl: Klawisz F10.

en: F11 key.
pl: Klawisz F11.

en: F12 key.
pl: Klawisz F12.

en: F13 key.
pl: Klawisz F13.

en: F14 key.
pl: Klawisz F14.

en: F15 key.
pl: Klawisz F15.

en: F16 key.
pl: Klawisz F16.

en: Multiply (*) key on the numeric keypad.
pl: Klawisz mnożenia (*) na klawiaturze numerycznej.

en: Divide (/) key on the numeric keypad.
pl: Klawisz dzielenia (/) na klawiaturze numerycznej.

en: Subtract (-) key on the numeric keypad.
pl: Klawisz odejmowania (-) na klawiaturze numerycznej.

en: Period (.) key on the numeric keypad.
pl: Klawisz kropki (.) na klawiaturze numerycznej.

en: Add (+) key on the numeric keypad.
pl: Klawisz dodawania (+) na klawiaturze numerycznej.

en: Number 0 on the numeric keypad.
pl: Numer 0 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 1 on the numeric keypad.
pl: Numer 1 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 2 on the numeric keypad.
pl: Numer 2 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 3 on the numeric keypad.
pl: Numer 3 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 4 on the numeric keypad.
pl: Numer 4 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 5 on the numeric keypad.
pl: Numer 5 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 6 on the numeric keypad.
pl: Numer 6 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 7 on the numeric keypad.
pl: Numer 7 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 8 on the numeric keypad.
pl: Numer 8 na klawiaturze numerycznej.

en: Number 9 on the numeric keypad.
pl: Numer 9 na klawiaturze numerycznej.

en: Left Super key (Windows key).
pl: Lewy klawisz Super (Windows).

en: Right Super key (Windows key).
pl: Prawy klawisz Super (Windows).

en: Context menu key.
pl: Klawisz menu kontekstowego.

en: Help key.
pl: Klawisz pomocy.

en: Volume down key.
pl: Klawisz przyciszenia.

en: Mute volume key.
pl: Klawisz wyciszenia.

en: Volume up key.
pl: Klawisz podgłośnienia.

en: Favorites key.
pl: Klawisz Ulubionych.

en: Search key.
pl: Klawisz wyszukiwania.

en: Standby key.
pl: Klawisz gotowości.

en: Unknown key.
pl: Nieznany klawisz.

en: Space key.
pl: Spacja.

en: ! key.
pl: Klawisz !.

en: " key.
pl: Klawisz ".

en: # key.
pl: Klawisz #.

en: $ key.
pl: Klawisz $.

en: % key.
pl: Klawisz %.

en: & key.
pl: Klawisz &.

en: ' key.
pl: Klawisz '.

en: ( key.
pl: Klawisz (.

en: ) key.
pl: Klawisz ).

en: * key.
pl: Klawisz *.

en: + key.
pl: Klawisz +.

en: , key.
pl: Klawisz ,.

en: - key.
pl: Klawisz -.

en: . key.
pl: Klawisz ..

en: / key.
pl: Klawisz /.

en: Number 0.
pl: Numer 0.

en: Number 1.
pl: Numer 1.

en: Number 2.
pl: Numer 2.

en: Number 3.
pl: Numer 3.

en: Number 4.
pl: Numer 4.

en: Number 5.
pl: Numer 5.

en: Number 6.
pl: Numer 6.

en: Number 7.
pl: Numer 7.

en: Number 8.
pl: Numer 8.

en: Number 9.
pl: Numer 9.

en: : key.
pl: Klawisz :.

en: ; key.
pl: Klawisz ;.

en: < key.
pl: Klawisz <.

en: = key.
pl: Klawisz =.

en: > key.
pl: Klawisz >.

en: ? key.
pl: Klawisz ?.

en: @ key.
pl: Klawisz @.

en: A key.
pl: Klawisz A.

en: B key.
pl: Klawisz B.

en: C key.
pl: Klawisz C.

en: D key.
pl: Klawisz D.

en: E key.
pl: Klawisz E.

en: F key.
pl: Klawisz F.

en: G key.
pl: Klawisz G.

en: H key.
pl: Klawisz H.

en: I key.
pl: Klawisz I.

en: J key.
pl: Klawisz J.

en: K key.
pl: Klawisz K.

en: L key.
pl: Klawisz L.

en: M key.
pl: Klawisz M.

en: N key.
pl: Klawisz N.

en: O key.
pl: Klawisz O.

en: P key.
pl: Klawisz P.

en: Q key.
pl: Klawisz Q.

en: R key.
pl: Klawisz R.

en: S key.
pl: Klawisz S.

en: T key.
pl: Klawisz T.

en: U key.
pl: Klawisz U.

en: V key.
pl: Klawisz V.

en: W key.
pl: Klawisz W.

en: X key.
pl: Klawisz X.

en: Y key.
pl: Klawisz Y.

en: Z key.
pl: Klawisz Z.

en: [ key.
pl: Klawisz [.

en: \ key.
pl: Klawisz \.

en: ] key.
pl: Klawisz ].

en: ^ key.
pl: Klawisz ^.

en: _ key.
pl: Klawisz _.

en: ` key.
pl: Klawisz `.

en: { key.
pl: Klawisz {.

en: | key.
pl: Klawisz |.

en: } key.
pl: Klawisz }.

en: ~ key.
pl: Klawisz ~.

en: ¡ key.
pl: Klawisz ¡.

en: ¢ key.
pl: Klawisz ¢.

en: £ key.
pl: Klawisz £.

en: ¤ key.
pl: Klawisz ¤.

en: ¥ key.
pl: Klawisz ¥.

en: ¦ key.
pl: Klawisz ¦.

en: § key.
pl: Klawisz §.

en: ¨ key.
pl: Klawisz ¨.

en: © key.
pl: Klawisz ©.

en: ª key.
pl: Klawisz ª.

en: « key.
pl: Klawisz «.

en: ¬ key.
pl: Klawisz ¬.

en: ® key.
pl: Klawisz ®.

en: ¯ key.
pl: Klawisz ¯.

en: ° key.
pl: Klawisz °.

en: ± key.
pl: Klawisz ±.

en: ² key.
pl: Klawisz ².

en: ³ key.
pl: Klawisz ³.

en: ´ key.
pl: Klawisz ´.

en: µ key.
pl: Klawisz µ.

en: ¶ key.
pl: Klawisz ¶.

en: · key.
pl: Klawisz ·.

en: ¸ key.
pl: Klawisz ¸.

en: ¹ key.
pl: Klawisz ¹.

en: º key.
pl: Klawisz º.

en: » key.
pl: Klawisz ».

en: ¼ key.
pl: Klawisz ¼.

en: ½ key.
pl: Klawisz ½.

en: ¾ key.
pl: Klawisz ¾.

en: ¿ key.
pl: Klawisz ¿.

en: À key.
pl: Klawisz À.

en: Á key.
pl: Klawisz Á.

en: Â key.
pl: Klawisz Â.

en: Ã key.
pl: Klawisz Ã.

en: Ä key.
pl: Klawisz Ä.

en: Å key.
pl: Klawisz Å.

en: Æ key.
pl: Klawisz Æ.

en: Ç key.
pl: Klawisz Ç.

en: È key.
pl: Klawisz È.

en: É key.
pl: Klawisz É.

en: Ê key.
pl: Klawisz Ê.

en: Ë key.
pl: Klawisz Ë.

en: Ì key.
pl: Klawisz Ì.

en: Í key.
pl: Klawisz Í.

en: Î key.
pl: Klawisz Î.

en: Ï key.
pl: Klawisz Ï.

en: Ð key.
pl: Klawisz Ð.

en: Ñ key.
pl: Klawisz Ñ.

en: Ò key.
pl: Klawisz Ò.

en: Ó key.
pl: Klawisz Ó.

en: Ô key.
pl: Klawisz Ô.

en: Õ key.
pl: Klawisz Õ.

en: Ö key.
pl: Klawisz Ö.

en: × key.
pl: Klawisz ×.

en: Ø key.
pl: Klawisz Ø.

en: Ù key.
pl: Klawisz Ù.

en: Ú key.
pl: Klawisz Ú.

en: Û key.
pl: Klawisz Û.

en: Ü key.
pl: Klawisz Ü.

en: Ý key.
pl: Klawisz Ý.

en: Þ key.
pl: Klawisz Þ.

en: ß key.
pl: Klawisz ß.

en: ÷ key.
pl: Klawisz ÷.

en: ÿ key.
pl: Klawisz ÿ.

en: Generic error.
pl: Ogólny błąd.

en: Unavailable error.
pl: Niedostępny błąd.

en: Unconfigured error.
pl: Nieskonfigurowany błąd.

en: Connection error.
pl: Błąd połączenia.

en: Logical OR operator ([code]or[/code] or [code]||[/code]).
pl: Operator logiczny OR ([code]or[/code] or [code]||[/code]).

en: AnimationTree
pl: DrzewoAnimacji

en: Kinematic body 3D node.
pl: Węzeł Kinematic body 3D.

en: Kinematic body 2D node.
pl: Węzeł Kinematic body 2D.

en: Nodes and Scenes
pl: Węzły i sceny

en: Sunday.
pl: Niedziela.

en: Monday.
pl: Poniedziałek.

en: Tuesday.
pl: Wtorek.

en: Wednesday.
pl: Środa.

en: Thursday.
pl: Czwartek.

en: Friday.
pl: Piątek.

en: Saturday.
pl: Sobota.

en: January.
pl: Styczeń.

en: February.
pl: Luty.

en: March.
pl: Marzec.

en: April.
pl: Kwiecień.

en: May.
pl: Maj.

en: June.
pl: Czerwiec.

en: July.
pl: Lipiec.

en: August.
pl: Sierpień.

en: September.
pl: Wrzesień.

en: October.
pl: Październik.

en: November.
pl: Listopad.

en: December.
pl: Grudzień.

en: Quaternion.
pl: Kwaternion.

en: BBCode in RichTextLabel
pl: BBCode w RichTextLabel

en: Returns the spring arm's current length.
pl: Zwraca obecną długość spring arm.

en: If [code]true[/code], shortcut keys for context menu items are enabled, even if the context menu is disabled.
pl: Jeśli [code]true[/code], skróty klawiaturowe dla menu kontekstowego są włączone, nawet jeśli menu kontekstowe jest wyłączone.

en: Using multiple threads
pl: Użyj wielowątkowości

en: Invalid duration.
pl: Nieprawidłowy czas trwania.

en: Invalid arguments.
pl: Nieprawidłowe argumenty.

en: Disconnected.
pl: Rozłączony.

en: Returns the length (magnitude) of this vector.
pl: Zwraca długość (magnitudę) tego wektora.

en: Returns the cross product of this vector and [code]b[/code].
pl: Liczy iloczyn wektorowy tego wektora oraz [code]b[/code].

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
pl: Zwraca spadek na podstawie iloczynu skalarnego normalnej powierzchni i kierunku widoku kamery (podaj tu powiązane wejście).

en: Returns the opposite value of the parameter.
pl: Zwraca przeciwieństwo parametru.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
pl: Konwertuje wektor RGB do odpowiednika HSV.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
pl: Konwertuje wektor HSV do odpowiednika RGB.

en: Returns the absolute value of the parameter.
pl: Zwraca wartość bezwzględną parametru.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
pl: Zwraca arcus cosinus parametru.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
pl: Zwraca odwrócony cosinus hiperboliczny parametru.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
pl: Zwraca arcus sinus parametru.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
pl: Zwraca odwrócony sinus hiperboliczny parametru.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
pl: Zwraca arcus tangens parametru.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
pl: Zwraca odwrócony tangens hiperboliczny parametru.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
pl: Znajduje najbliższą liczbę całkowitą większą lub równą parametrowi.

en: Returns the cosine of the parameter.
pl: Zwraca cosinus parametru.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
pl: Zwraca cosinus hiperboliczny parametru.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
pl: Konwertuje wartość w radianach na stopnie.

en: Base-e Exponential.
pl: Eksponenta o podstawie e.

en: Base-2 Exponential.
pl: Eksponenta o podstawie 2.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
pl: Znajduje najbliższą liczbę całkowitą mniejszą lub równą parametrowi.

en: Computes the fractional part of the argument.
pl: Liczy ułamkową część argumentu.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
pl: Zwraca odwrotność pierwiastka kwadratowego z parametru.

en: Natural logarithm.
pl: Logarytm naturalny.

en: Base-2 logarithm.
pl: Logarytm o podstawie 2.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
pl: Konwertuje wartość ze stopni na radiany.

en: Finds the nearest integer to the parameter.
pl: Znajduje najbliższą parametrowi liczbę całkowitą.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
pl: Znajduje najbliższą parametrowi parzystą liczbę całkowitą.

en: Returns the sine of the parameter.
pl: Zwraca sinus parametru.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
pl: Zwraca sinus hiperboliczny parametru.

en: Returns the square root of the parameter.
pl: Zwraca pierwiastek kwadratowy parametru.

en: Returns the tangent of the parameter.
pl: Zwraca tangens parametru.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
pl: Zwraca tangens hiperboliczny parametru.

en: Divides vector by vector.
pl: Dzieli wektor przez wektor.

en: Returns the remainder of the two vectors.
pl: Zwraca resztę z dwóch wektorów.

en: Calculates the cross product of two vectors.
pl: Liczy iloczyn wektorowy dwóch wektorów.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
pl: Zwraca arcus tangens parametrów.

en: If [code]true[/code], child nodes are sorted, otherwise sorting is disabled.
pl: Jeśli [code]true[/code], potomne węzły są sortowane. W innym przypadku jest wyłączone.
