Godot Engine extractable strings - en to ar translation catalogue (62 entries)

en: All Recognized
ar: جميع الأنواع المعتمدة"المعروفة"

en: New Code Region
ar: منطقة الكود الجديدة

en: Pick a color from the screen.
ar: اختر لونًا من الشاشة.

en: Pick a color from the application window.
ar: اختر لونًا من نافذة التطبيق.

en: Save
ar: حفظ

en: Clear
ar: مسح

en: Select a picker shape.
ar: اختر شكل الملقاط.

en: Select a picker mode.
ar: اختر حالة الملقاط.

en: Hex code or named color
ar: رمز سداسي عشري أو لون مسمى

en: Add current color as a preset.
ar: أضف اللون الحالي كإعداد مسبق.

en: Network
ar: الشبكة

en: File "%s" already exists.
    Do you want to overwrite it?
ar: الملف "%s" موجود سلفاً.
    هل ترغب بأستبدالهِ بهذا الملف؟

en: Open
ar: افتح

en: Select Current Folder
ar: تحديد المجلد الحالي

en: Select This Folder
ar: حدد هذا المجلد

en: You don't have permission to access contents of this folder.
ar: ليس لديك إذن للوصول إلى محتويات هذا المجلد.

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Open a File
ar: فتح ملف

en: Open File(s)
ar: فتح الملفات

en: Open a Directory
ar: افتح مجلدا

en: Open a File or Directory
ar: افتح ملفا أو مجلدا

en: Save a File
ar: حفظ ملف

en: Go to previous folder.
ar: إرجع إلي المجلد السابق.

en: Go to next folder.
ar: إذهب إلي المجلد التالي.

en: Go to parent folder.
ar: إذهب إلي مجلد الأصل.

en: Path:
ar: المسار:

en: Refresh files.
ar: حَدِّث الملفات.

en: Directories & Files:
ar: المجلدات والملفات:

en: Toggle the visibility of hidden files.
ar: إظهار/إخفاء الملفات المخفية.

en: File:
ar: الملف:

en: Create Folder
ar: أنشئ مجلد

en: Name:
ar: الاسم:

en: Could not create folder.
ar: لا يمكن إنشاء المجلد.

en: Invalid extension, or empty filename.
ar: ملحق غير صالح، أو اسم ملف فارغ.

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: Zoom Reset
ar: إعادة تعيين التكبير

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Toggle the visual grid.
ar: إظهار/إخفاء الشبكة المرئية.

en: Toggle snapping to the grid.
ar: تفعيل المحاذاة إلى الشبكة.

en: Change the snapping distance.
ar: تغيير مسافة الالتقاط.

en: Toggle the graph minimap.
ar: تبديل الخريطة المصغرة للرسم البياني.

en: Automatically arrange selected nodes.
ar: ترتيب العقد المحددة تلقائيًا.

en: Same as Layout Direction
ar: نفس اتجاه التخطيط

en: Auto-Detect Direction
ar: الكشف التلقائي عن الاتجاه

en: Left-to-Right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Right-to-Left
ar: من اليمين إلى اليسار

en: Left-to-Right Mark (LRM)
ar: العلامة من اليسار إلى اليمين (LRM)

en: Right-to-Left Mark (RLM)
ar: العلامة من اليمين إلى اليسار (RLM)

en: Arabic Letter Mark (ALM)
ar: علامة الحروف العربية (ALM)

en: Left-to-Right Isolate (LRI)
ar: عزل من اليسار إلى اليمين (LRI)

en: Right-to-Left Isolate (RLI)
ar: عزل من اليمين إلى اليسار (RLI)

en: First Strong Isolate (FSI)
ar: أول عزلة قوية (FSI)

en: Cut
ar: قص

en: Copy
ar: نسخ

en: Paste
ar: لصق

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: إلغاء التراجع

en: Text Writing Direction
ar: اتجاه كتابة النص

en: Display Control Characters
ar: عرض أحرف التحكم

en: Insert Control Character
ar: إدراج حرف التحكم

en: (Other)
ar: (آخر)
