Godot Engine extractable strings - en to tr translation catalogue (73 entries)

en: All Recognized
tr: Hepsi Tanındı

en: New Code Region
tr: Yeni Kod Bölgesi

en: Pick a color from the screen.
tr: Ekrandan bir renk seçin.

en: Pick a color from the application window.
tr: Uygulama penceresinden bir renk seç.

en: Enter a hex code ("#ff0000") or named color ("red").
tr: Bir onaltılık kod ("#ff0000") veya isimlendirilmiş bir renk ("kırmızı") girin.

en: Save
tr: Kaydet

en: Clear
tr: Temizle

en: Select a picker shape.
tr: Bir seçici şekil seçin.

en: Select a picker mode.
tr: Bir seçici kip seçin.

en: Hex code or named color
tr: Onaltılı kod veya isimlendirilimiş renk

en: Add current color as a preset.
tr: Şuanki rengi bir hazırayar olarak kaydet.

en: Network
tr: Ağ

en: File "%s" already exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: "%s" dosyası zaten var.
    Üzerine yazmayı istiyor musun?

en: Open
tr: Aç

en: Select Current Folder
tr: Açık Olan Klasörü Seç

en: Select This Folder
tr: Bu Klasörü Seç

en: You don't have permission to access contents of this folder.
tr: Bu klasörün içeriğine erişim izniniz yok.

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Open a File
tr: Bir Dosya Aç

en: Open File(s)
tr: Dosya(ları) Aç

en: Open a Directory
tr: Bir Klasör Aç

en: Open a File or Directory
tr: Bir Dosya ya da Klasör Aç

en: Save a File
tr: Bir Dosya Kaydet

en: Go to previous folder.
tr: Önceki klasöre git.

en: Go to next folder.
tr: Sonraki klasöre git.

en: Go to parent folder.
tr: Üst klasöre git.

en: Path:
tr: Yol:

en: Refresh files.
tr: Dosya listesini yenile.

en: Directories & Files:
tr: Klasörler ve Dosyalar:

en: Toggle the visibility of hidden files.
tr: Gizli Dosyaların görünürlüğü aç/kapat.

en: File:
tr: Dosya:

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Name:
tr: İsim:

en: Could not create folder.
tr: Klasör oluşturulamadı.

en: Invalid extension, or empty filename.
tr: Geçersiz uzantı, veya boş dosya ismi.

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom Reset
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırlama

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Toggle the visual grid.
tr: Görsel ızgarayı aç/kapat.

en: Toggle snapping to the grid.
tr: Izgaraya tutunmayı aç/kapat.

en: Change the snapping distance.
tr: Tutunma mesafesini değiştirin.

en: Toggle the graph minimap.
tr: Grafik mini haritasını aç/kapat.

en: Automatically arrange selected nodes.
tr: Seçilen düğümleri otomatik olarak düzenle.

en: Same as Layout Direction
tr: Yerleşim Düzeni Yönü ile Aynı

en: Auto-Detect Direction
tr: Yönü Otomatik Algıla

en: Left-to-Right
tr: Soldan-Sağa

en: Right-to-Left
tr: Sağdan-Sola

en: Left-to-Right Mark (LRM)
tr: Soldan-Sağa İşaret (LRM)

en: Right-to-Left Mark (RLM)
tr: Sağdan-Sola İşaret (RLM)

en: Start of Left-to-Right Embedding (LRE)
tr: Soldan-sağa gömme (LRE) başlangıcı

en: Start of Right-to-Left Embedding (RLE)
tr: Sağdan-Sola Gömme (RLE) başlangıcı

en: Start of Left-to-Right Override (LRO)
tr: Soldan-Sağa Üzerine yazma (LRO) Başlangıcı

en: Start of Right-to-Left Override (RLO)
tr: Sağdan-Sola Üzerine yazma (RLO) başlangıcı

en: Pop Direction Formatting (PDF)
tr: Çıkarma Yönü Biçimi (PDF)

en: Arabic Letter Mark (ALM)
tr: Arapça Harf İşareti (ALM)

en: Left-to-Right Isolate (LRI)
tr: Soldan-Sağa Ayrık(LRI)

en: Right-to-Left Isolate (RLI)
tr: Sağdan-Sola Ayrık (RLI)

en: First Strong Isolate (FSI)
tr: İlk Güçlü Ayrık (FSI)

en: Pop Direction Isolate (PDI)
tr: Çıkarma Yönü Ayrık (PDI)

en: Zero-Width Joiner (ZWJ)
tr: Sıfır-Genişlikli Birleştirici (ZWJ)

en: Zero-Width Non-Joiner (ZWNJ)
tr: Sıfır-Genişlikli Birleştirici-Olmayan (ZWNJ)

en: Word Joiner (WJ)
tr: Kelime Birleştirici (WJ)

en: Soft Hyphen (SHY)
tr: Yumuşak Kısa Çizgi (SHY)

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Undo
tr: Geri al

en: Redo
tr: Yinele

en: Text Writing Direction
tr: Metin Yazım Yönü

en: Display Control Characters
tr: Denetim Karakterlerini Görüntüle

en: Insert Control Character
tr: Denetim Karakteri Ekle

en: (Other)
tr: (Diğer)
