Godot Engine extractable strings - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: New Code Region
ja: 新しいコード領域

en: Pick a color from the screen.
ja: 画面から色を選択します。

en: Pick a color from the application window.
ja: アプリケーション ウィンドウから色を選択します。

en: Enter a hex code ("#ff0000") or named color ("red").
ja: 16進コード (「#ff0000」) または名前付きの色 (「red」) を入力します。

en: Save
ja: 保存

en: Clear
ja: クリア

en: Select a picker shape.
ja: ピッカーシェイプを選択

en: Select a picker mode.
ja: ピッカー・モードを選択

en: Hex code or named color
ja: 16 進コードまたは名前付きの色

en: Add current color as a preset.
ja: 現在の色をプリセットとして追加します。

en: Network
ja: ネットワーク

en: File "%s" already exists.
    Do you want to overwrite it?
ja: ファイル "%s" はすでに存在します。
    上書きしますか？

en: Open
ja: 開く

en: Select Current Folder
ja: 現在のフォルダーを選択

en: Select This Folder
ja: このフォルダーを選択

en: You don't have permission to access contents of this folder.
ja: このフォルダーの内容にアクセスする権限がありません。

en: All Recognized
ja: 承認済みすべて

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Open a File
ja: ファイルを開く

en: Open File(s)
ja: ファイルを開く

en: Open a Directory
ja: ディレクトリを開く

en: Open a File or Directory
ja: ファイルまたはディレクトリを開く

en: Save a File
ja: ファイルを保存

en: Go to previous folder.
ja: 前のフォルダーへ移動する。

en: Go to next folder.
ja: 次のフォルダーへ移動する。

en: Go to parent folder.
ja: 親フォルダーへ移動する。

en: Path:
ja: パス:

en: Refresh files.
ja: ファイルの一覧をリフレッシュする。

en: Directories & Files:
ja: ディレクトリとファイル:

en: Toggle the visibility of hidden files.
ja: 隠しファイルの表示 / 非表示を切り替えます。

en: File:
ja: ファイル:

en: Create Folder
ja: フォルダーを作成

en: Name:
ja: 名前:

en: Could not create folder.
ja: フォルダーを作成できませんでした。

en: Invalid extension, or empty filename.
ja: 拡張子が無効か、ファイル名が空です。

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Reset
ja: ズームをリセット

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Toggle the visual grid.
ja: ビジュアルグリッドを切り替えます。

en: Toggle snapping to the grid.
ja: グリッドスナッピングをオン / オフします。

en: Change the snapping distance.
ja: スナップ距離を変更します。

en: Toggle the graph minimap.
ja: グラフのミニマップを切り替えます。

en: Automatically arrange selected nodes.
ja: 選択したノードを自動的に配置します。

en: Same as Layout Direction
ja: レイアウト方向と同じ

en: Auto-Detect Direction
ja: 方向の自動検出

en: Left-to-Right
ja: 左から右

en: Right-to-Left
ja: 右から左

en: Left-to-Right Mark (LRM)
ja: 左から右へのマーク (LRM)

en: Right-to-Left Mark (RLM)
ja: 右から左へのマーク (RLM)

en: Start of Left-to-Right Embedding (LRE)
ja: 左から右への埋め込み (LRE) の開始

en: Start of Right-to-Left Embedding (RLE)
ja: 右から左への埋め込み (RLE) の開始

en: Start of Left-to-Right Override (LRO)
ja: 左から右へのオーバーライド (LRO) の開始

en: Start of Right-to-Left Override (RLO)
ja: 右から左へのオーバーライド (RLO) の開始

en: Pop Direction Formatting (PDF)
ja: ポップ方向のフォーマット (PDF)

en: Arabic Letter Mark (ALM)
ja: アラビア文字マーク (ALM)

en: Left-to-Right Isolate (LRI)
ja: 左から右への分離 (LRI)

en: Right-to-Left Isolate (RLI)
ja: 右から左への分離 (RLI)

en: First Strong Isolate (FSI)
ja: ファーストストロングアイソレート(FSI)

en: Pop Direction Isolate (PDI)
ja: ポップディレクションアイソレート (PDI)

en: Zero-Width Joiner (ZWJ)
ja: ゼロ幅ジョイナー (ZWJ)

en: Zero-Width Non-Joiner (ZWNJ)
ja: ゼロ幅非ジョイナー (ZWNJ)

en: Word Joiner (WJ)
ja: ワードジョイナー (WJ)

en: Soft Hyphen (SHY)
ja: ソフトハイフン(SHY)

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select All
ja: すべて選択

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直し

en: Text Writing Direction
ja: テキストの書き込み方向

en: Display Control Characters
ja: 制御文字を表示

en: Insert Control Character
ja: 制御文字を挿入

en: (Other)
ja: (その他)
