Godot Engine editor - en to fa translation catalogue (1338 entries)

en: Tablet Driver
fa: درایور تبلت

en: Clipboard
fa: کلیپ‌بورد

en: Current Screen
fa: صفحه کنونی

en: Exit Code
fa: کد خروج

en: V-Sync Enabled
fa: V-Sync فعال شد

en: V-Sync Via Compositor
fa: V-Sync از طریق کامپوزیتور

en: Delta Smoothing
fa: هموارسازی دلتا

en: Low Processor Usage Mode
fa: حالت استفادهٔ کم پردازنده

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
fa: حالت خواب استفاده کم پردازنده (µsec)

en: Keep Screen On
fa: روشن نگه داشتن صفحه نمایش

en: Min Window Size
fa: حداقل اندازهٔ پنجره

en: Max Window Size
fa: حداکثر اندازهٔ پنجره

en: Screen Orientation
fa: جهت صفحه نمایش

en: Window
fa: پنجره

en: Borderless
fa: بدون حاشیه

en: Per Pixel Transparency Enabled
fa: شفافیت پیکسل به پیکسل فعال است

en: Fullscreen
fa: حالت تمام صفحه

en: Maximized
fa: حداکثر اندازه

en: Minimized
fa: حداقل اندازه

en: Resizable
fa: قابل تغییر اندازه

en: Position
fa: موقعیت

en: Size
fa: اندازه

en: Endian Swap
fa: جا‌به‌جایی اندیان

en: Editor Hint
fa: راهنمای ویرایشگر

en: Print Error Messages
fa: چاپ کردن پیام خطا

en: Iterations Per Second
fa: تکرار در ثانیه

en: Target FPS
fa: FPS هدف

en: Time Scale
fa: مقیاس زمانی

en: Physics Jitter Fix
fa: حل لرزش فیزیک

en: Error
fa: خطا

en: Error String
fa: رشته خطا

en: Error Line
fa: خط خطا

en: Result
fa: نتیجه

en: Memory
fa: مموری

en: Limits
fa: محدودیت‌ها

en: Command Queue
fa: صف فرمان

en: Multithreading Queue Size (KB)
fa: انداهٔ صف چند رشته‌ای (کیلوبایت)

en: Function
fa: تابع

en: Data
fa: داده

en: Network
fa: شبکه

en: Remote FS
fa: ریموت FS

en: Page Size
fa: اندازهٔ صفحه

en: Page Read Ahead
fa: صفحه پیش‌رو را بخوانید

en: Blocking Mode Enabled
fa: حالت مسدود کردن فعال شد

en: Connection
fa: اتصال

en: Read Chunk Size
fa: اندازه تکه خواندن

en: Object ID
fa: شناسهٔ شیء

en: Allow Object Decoding
fa: اجازه رمزگشایی شی

en: Refuse New Network Connections
fa: رد کردن اتصالات شبکه جدید

en: Network Peer
fa: همتای شبکه

en: Root Node
fa: نود ریشه ای

en: Refuse New Connections
fa: از اتصالات جدید خودداری کنید

en: Transfer Mode
fa: حالت انتقال

en: Encode Buffer Max Size
fa: رمزگذاری حداکثر اندازه بافر

en: Input Buffer Max Size
fa: ورود حداکثر اندازه بافر

en: Output Buffer Max Size
fa: حد اکثر اندازه خروجی بافر

en: Stream Peer
fa: جریان همتا

en: Big Endian
fa: اندیان بزرگ

en: Data Array
fa: آرایه داده

en: Blocking Handshake
fa: مسدود کردن تکان دادن دست

en: Max Pending Connections
fa: حداکثر اتصالات معلق

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
fa: نوع نامعتبر ورودی برای ()convert، ثوابت *_TYPE‌ را بکار گیرید.

en: Expected a string of length 1 (a character).
fa: یک رشته (string) به اندازه 1 (کاراکتر) مورد انتظار است.

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
fa: تعداد بایت‌های مورد نظر برای رمزگشایی بایت‌ها کافی نیست،‌ و یا فرمت نامعتبر است .

en: Invalid input %d (not passed) in expression
fa: ورودی نامعتبر %d (تایید نشده) در عبارت

en: self can't be used because instance is null (not passed)
fa: از self نمی‌توان استفاده کرد زیرا نمونه null است (مقدار نگرفته است)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
fa: عملوند های نامعتبر به عملگر %s, %s , %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
fa: نوع ایندکس %s برای نوع اصلی %s نامعتبر است

en: Invalid named index '%s' for base type %s
fa: ایندکس اسمی '%s' برای نوع اصلی %s نامعتبر است

en: Invalid arguments to construct '%s'
fa: آرگومان های نامعتبر برای ساخت '%s'

en: On call to '%s':
fa: به هنگام فراخوان تابع '%s':

en: Seed
fa: دانه

en: State
fa: وضعیت

en: Message Queue
fa: صف پیام

en: Max Size (KB)
fa: حداکثر اندازه (کیلوبایت)

en: Mouse Mode
fa: حالت ماوس

en: Use Accumulated Input
fa: استفاده از ورودی انباشته

en: Device
fa: دستگاه

en: Alt
fa: آلت

en: Shift
fa: شیفت

en: Control
fa: کنترل

en: Meta
fa: متا

en: Command
fa: دستور

en: Physical
fa: فیزیکی

en: Pressed
fa: فشرده‌شده

en: Scancode
fa: اسکن‌کد

en: Physical Scancode
fa: اسکن‌کد فیزیکی

en: Unicode
fa: یونیکد

en: Echo
fa: اکو

en: Button Mask
fa: ماسک دکمه

en: Global Position
fa: موقعیت عمومی

en: Factor
fa: عامل

en: Button Index
fa: ایندکس دکمه

en: Doubleclick
fa: دابل‌کلیک

en: Tilt
fa: شیب

en: Pressure
fa: فشار

en: Pen Inverted
fa: قلم معکوس

en: Relative
fa: نسبت

en: Speed
fa: سرعت

en: Axis
fa: محور

en: Axis Value
fa: مقدار محور

en: Index
fa: ایندکس

en: Action
fa: عمل

en: Strength
fa: قدرت

en: Delta
fa: دلتا

en: Channel
fa: کانال

en: Message
fa: پیام

en: Pitch
fa: پیچ

en: Velocity
fa: سرعت

en: Instrument
fa: ابزار

en: Controller Number
fa: شماره کنترلر

en: Controller Value
fa: مقدار کنترلر

en: Application
fa: اپلیکیشن

en: Config
fa: پیکربندی

en: Project Settings Override
fa: لغو تنظیمات پروژه

en: Name
fa: نام

en: Description
fa: تعریف

en: Run
fa: اجرا

en: Main Scene
fa: صحنهٔ اصلی

en: Disable stdout
fa: stdout غیرفعال شده

en: Disable stderr
fa: stderr غیرفعال شده

en: Use Hidden Project Data Directory
fa: استفاده از فهرست داده‌های پروژه پنهان

en: Use Custom User Dir
fa: استفاده از Custom User Dir

en: Custom User Dir Name
fa: نام دلخواه برای دایرکتوری کاربر

en: Display
fa: نمایش

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Always On Top
fa: همیشه در بالا

en: Test Width
fa: آزمایش عرض

en: Test Height
fa: آزمایش ارتفاع

en: Audio
fa: صدا

en: Default Bus Layout
fa: چیدمان اتوبوس پیش‌فرض

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Scene Naming
fa: نام‌گذاری صحنه

en: Search In File Extensions
fa: جستجو در پسوند فایل

en: Script Templates Search Path
fa: مسیر جستجوی الگوهای اسکریپت

en: Version Control Autoload On Startup
fa: بارگذاری خودکار نسخهٔ کنترل در هنگام راه‌اندازی

en: Version Control Plugin Name
fa: نام افزونه کنترل نسخه

en: Input
fa: ورودی

en: UI Accept
fa: پذیرش UI

en: UI Cancel
fa: لغو رابط کاربری

en: UI Left
fa: کلید چپ

en: UI Right
fa: کلید راست

en: UI Up
fa: کلید بالا

en: UI Down
fa: UI پایین

en: UI Page Up
fa: کلید Page Up

en: UI Page Down
fa: کلید Page Down

en: UI Home
fa: UI خانه

en: UI End
fa: UI پایان

en: Physics
fa: فیزیک

en: 3D
fa: سه بعدی

en: Smooth Trimesh Collision
fa: برخورد روان مش مثلثی

en: Rendering
fa: رندر کردن

en: Quality
fa: کیفیت

en: Filters
fa: فیلترها

en: Sharpen Intensity
fa: تیز کردن شدت

en: Debug
fa: اشکال یابی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Profiler
fa: پروفایلر

en: Max Functions
fa: تغییر نام توابع

en: Compression
fa: فشرده‌سازی

en: Formats
fa: فرمت‌ها

en: Long Distance Matching
fa: تطبیق مسافت طولانی

en: Compression Level
fa: سطح فشرده‌سازی

en: Window Log Size
fa: اندازهٔ پنجرهٔ ‹گزارش

en: Android
fa: اندروید

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Max Buffer (Power of 2)
fa: حداکثر بافر (به توان 2)

en: Certificates
fa: مدارک

en: Resource
fa: منبع

en: Path
fa: آدرس

en: Source Code
fa: کد منبع

en: Locale
fa: بومی

en: Test
fa: آزمایش

en: Fallback
fa: بازگشت

en: B
fa: بایت

en: KiB
fa: کیلوبایت

en: MiB
fa: مگابایت

en: GiB
fa: گیگابایت

en: TiB
fa: ترابایت

en: PiB
fa: پتابایت

en: EiB
fa: اگزابایت

en: Buffers
fa: بافرها

en: Canvas Polygon Buffer Size (KB)
fa: اندازه بافر پرده چندضلعی (کیلوبایت)

en: Canvas Polygon Index Buffer Size (KB)
fa: اندازه بافر شاخص پرده چندضلعی (کیلوبایت)

en: 2D
fa: دو بعدی

en: Snapping
fa: چفت

en: Immediate Buffer Size (KB)
fa: اندازه بافر فوری (کیلوبایت)

en: Use Bicubic Sampling
fa: استفاده از نمونه برداری دو مکعبی

en: Max Renderable Elements
fa: حداکثر عناصر قابل اجرا

en: Max Renderable Reflections
fa: حداکثر بازتاب‌های قابل رندر

en: Max Lights Per Object
fa: حداکثر نور ها در هر شیء

en: Subsurface Scattering
fa: پراکندگی زیر سطحی

en: Scale
fa: مقیاس

en: Follow Surface
fa: دنبال کردن سطح

en: Weight Samples
fa: نمونه‌های وزنی

en: Voxel Cone Tracing
fa: ردیابی مخروط واکسلی

en: High Quality
fa: کیفیت بالا

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
fa: آزاد کردن

en: Balanced
fa: متعادل شده

en: Mirror
fa: بازتاب

en: Time:
fa: زمان:

en: Value:
fa: مقدار:

en: Insert Key Here
fa: کلید را اینجا وارد کنید

en: Duplicate Selected Key(s)
fa: تکرار کلید(های) منتخب

en: Delete Selected Key(s)
fa: حذف کلید(های) منتخب

en: Add Bezier Point
fa: افزودن نقطه بِزیِر

en: Move Bezier Points
fa: انتقال نقاط بِزیِر

en: Anim Duplicate Keys
fa: تکرار کلیدهای متحرک

en: Anim Delete Keys
fa: حذف کلیدهای متحرک

en: Anim Change Keyframe Time
fa: تغییر زمان لحظه‌کلیدِ متحرک

en: Anim Change Transition
fa: تغییر انتقالی متحرک

en: Anim Change Transform
fa: تغییر دگرشکل متحرک

en: Anim Change Keyframe Value
fa: تغییر مقدار لحظه‌کلید متحرک

en: Anim Change Call
fa: تغییر فراخوان متحرک

en: Frame
fa: فریم

en: Time
fa: زمان

en: Location
fa: مکان

en: Rotation
fa: چرخش

en: Value
fa: مقدار

en: Arg Count
fa: تعداد Arg

en: Args
fa: آرگومان‌ها

en: Type
fa: تایپ

en: In Handle
fa: در دسته

en: Out Handle
fa: دسته بیرون

en: Stream
fa: استریم

en: Animation
fa: انیمیشن

en: Anim Multi Change Keyframe Time
fa: تغییرات زمان لحظه‌کلید متحرک

en: Anim Multi Change Transition
fa: تغییرات انتقالی متحرک

en: Anim Multi Change Transform
fa: تغییرات دگرشکل متحرک

en: Anim Multi Change Keyframe Value
fa: تغییرات مقدار لحظه‌کلید متحرک

en: Anim Multi Change Call
fa: تغییرات فراخوان متحرک

en: Change Animation Length
fa: تغییر طول انیمیشن

en: Change Animation Loop
fa: تغییر حلقه(loop) انیمیشن

en: Property Track
fa: ویژگی مسیر

en: 3D Transform Track
fa: مسیر دگرشکل سه‌بعدی

en: Call Method Track
fa: فراخوان تابع مسیر

en: Bezier Curve Track
fa: مسیر منحنی Bezier

en: Audio Playback Track
fa: مسیر Audio Playback

en: Animation Playback Track
fa: مسیر پخش انیمیشن

en: Animation length (frames)
fa: طول انیمیشن (فریم)

en: Animation length (seconds)
fa: طول انیمیشن (ثانیه)

en: Add Track
fa: افزودن ترک

en: Animation Looping
fa: تکرار انیمیشن

en: Functions:
fa: وظایف:

en: Audio Clips:
fa: کلیپ‌های صوتی:

en: Anim Clips:
fa: کلیپ‌های انیمیشن:

en: Change Track Path
fa: تغییرمسیر ترک

en: Toggle this track on/off.
fa: دِگرحالتِ روشن/خاموش این قطعه.

en: Update Mode (How this property is set)
fa: حالت به‌روزرسانی (نحوه تنظیم این ویژگی)

en: Interpolation Mode
fa: حالت درون‌یابی

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
fa: حالت بسته بندی حلقه (انتهای درون قطبی با شروع در حلقه)

en: Remove this track.
fa: این ترک را حذف کن.

en: Time (s):
fa: زمان:

en: Position:
fa: موقعیت:

en: Rotation:
fa: چرخش:

en: Scale:
fa: مقیاس:

en: Type:
fa: نوع:

en: (Invalid, expected type: %s)
fa: (نامعتبر, نوع مورد انتظار: %s)

en: Easing:
fa: تسهیل:

en: Stream:
fa: استریم

en: Start (s):
fa: شروع:

en: End (s):
fa: پایان(ها):

en: Animation Clip:
fa: کلیپ انیمیشن:

en: Toggle Track Enabled
fa: ضامن ترک فعال است

en: Continuous
fa: مستمر

en: Discrete
fa: گسسته

en: Trigger
fa: تریگر

en: Capture
fa: گرفتن

en: Nearest
fa: نزدیکترین

en: Linear
fa: خطی

en: Cubic
fa: مکعب

en: Clamp Loop Interp
fa: رابط گره حلقه(Loop)

en: Wrap Loop Interp
fa: رابط پوشش حلقه

en: Insert Key
fa: درج کلید

en: Duplicate Key(s)
fa: تکرار کلید(ها)

en: Add RESET Value(s)
fa: اضافه کردن مقدار(های) ریست

en: Delete Key(s)
fa: حذف کلید(ها)

en: Change Animation Update Mode
fa: تغییر حالت بروزرسانی انیمیشن

en: Change Animation Interpolation Mode
fa: تغییر حالت درون یابی (Interpolation) انیمیشن

en: Change Animation Loop Mode
fa: تغییر حالت تکرار (Loop) انیمیشن

en: Remove Anim Track
fa: حذف ترک انیمشین

en: Editors
fa: ویرایشگرها

en: Confirm Insert Track
fa: درج آهنگ را تأیید کنید

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
fa: یک ترک جدید برای %s بساز و کلید را درج کن؟

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
fa: ساختن %d قطعه جدید و درج کلیدها؟

en: Create
fa: ایجاد کردن

en: Anim Insert
fa: در انیمیشن درج کن

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
fa: گره '%s'

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
fa: انیمیشن

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
fa: انیمیشن پلیر نمی تواند خود را انیمیت کند. فقط پلیر دیگر.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
fa: ویژگی '%s'

en: Anim Create & Insert
fa: ساختن و درج انیمیشن

en: Anim Insert Track & Key
fa: درج ترک و کلید در انیمیشن

en: Anim Insert Key
fa: کلید را در انیمیشن درج کن

en: Change Animation Step
fa: تغییر گام(Step)انیمیشن

en: Rearrange Tracks
fa: تنظیم مجدد مسیر

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
fa: مسیر تبدیل (Transform) فقط برای گرههای مبتنی بر مکانی اعمال می شوند.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
fa: آهنگ‌های صوتی فقط می‌توانند به گره‌های نوع (nodes) اشاره کنند:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
fa: آهنگ‌های انیمیشن فقط می‌توانند به گره‌های انیمیشن پلیر اشاره کنند.

en: Not possible to add a new track without a root
fa: بدون ریشه اضافه کردن مسیر امکان پذیر نیست

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
fa: مسیر نامعتبر برای Bezier ( زیر-خواص نامناسب)

en: Add Bezier Track
fa: افزودن مسیر Bezier

en: Track path is invalid, so can't add a key.
fa: مسیر قطعه نامعتبر، پس نمی‌توان یک کلید به آن افزود.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
fa: آهنگ از نوع مکانی نیست، نمی‌تواند کلید را وارد کند

en: Add Transform Track Key
fa: افزودن کلید مسیر دگرشکل

en: Add Track Key
fa: افزودن کلید ترک

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
fa: مسیر نامعتبر است ، بنابراین نمی توانید یک کلید روش اضافه کنید.

en: Add Method Track Key
fa: افزودن تابع کلید میسر

en: Method not found in object:
fa: تابع در آبجکت یافت نشد:

en: Anim Move Keys
fa: کلیدها را در انیمیشن جابجا کن

en: Transform
fa: تبدیل

en: Methods
fa: روش‌ها

en: Bezier
fa: بزیه

en: Clipboard is empty!
fa: حافظه پنهان خالی است!

en: Paste Tracks
fa: جاگذاری مسیر ها

en: Anim Scale Keys
fa: اندازه کلید های متحرک

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
fa: این گزینه برای اصلاح بِزیِر کار نمی کند, چون تنها یک مسیر واحد است.

en: Anim Add RESET Keys
fa: اضافه کردن کلید های ریست انیمیشن

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
fa: این انیمیشن متعلق به یک صحنه ورودی است, بنابراین تغییرات در مسیرهای ورودی ذخیره نشده‌اند.
    
    برای امکان اضافه کردن مسیر های سفارشی, به تنظیمات ورودی صحنه بروید و
    "انیمیشن > ذخیره‌سازی" به "پرونده ها", "انیمیشن > نگه داشتن مسیر های سفارشی" را تنظیم و فعال کنید، سپس ازنو-وارد کنید.
    با وارد کردن از «پیش تعیین شده»ای که انیمیشن ها را به صورت پرونده‌های جداگانه وارد می کند، می‌توانید این روش جایگزین را بکار گیرید.

en: Warning: Editing imported animation
fa: هشدار: در حال ویرایش انیمیشن وارد شده

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
fa: یک گره AnimationPlayer را برای ایجاد و ویرایش انیمیشن ها برگزینید.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
fa: فقط مسیرهای از گره های انتخاب شده در درخت نشان داده شود.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
fa: مسیرها را بر اساس گره گروه‌بندی کنید یا آن‌ها را به عنوان لیست ساده نمایش دهید.

en: Snap:
fa: چفت:

en: Animation step value.
fa: مقدار مرحله انیمیشن.

en: Seconds
fa: ثانیه ها

en: FPS
fa: لحظه بر ثانیه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Animation properties.
fa: خصوصیات انیمیشن.

en: Copy Tracks
fa: کپی میسر ها

en: Scale Selection
fa: انتخاب شده را تغییر مقیاس بده

en: Scale From Cursor
fa: از مکان‌نما تغییر مقیاس بده

en: Duplicate Selection
fa: تکثیر برگزیده

en: Duplicate Transposed
fa: تکثیر جابجایی

en: Delete Selection
fa: حذف برگزیده

en: Go to Next Step
fa: برو به گام بعد

en: Go to Previous Step
fa: برو به گام پیشین

en: Apply Reset
fa: بازنشانی را اعمال کنید

en: Optimize Animation
fa: انیمیشن را بهینه‌سازی کن

en: Clean-Up Animation
fa: انیمیشن را پاکسازی کن

en: Pick the node that will be animated:
fa: گره متحرک را انتخاب کنید:

en: Use Bezier Curves
fa: بکارگیری منحنی بِزیِر

en: Create RESET Track(s)
fa: ایجاد آهنگ (های) بازنشانی

en: Anim. Optimizer
fa: بهینه‌ساز انیمیشن

en: Max. Linear Error:
fa: خطای Max. Linear:

en: Max. Angular Error:
fa: خطای Max. Angular:

en: Max Optimizable Angle:
fa: زاویه‌ی قابل بهینه‌سازی بیشینه:

en: Optimize
fa: بهینه‌سازی کن

en: Remove invalid keys
fa: کلیدهای نامعتبر را حذف کن

en: Remove unresolved and empty tracks
fa: ترک‌های حل نشده و خالی را حذف کن

en: Clean-up all animations
fa: تمام انیمیشن‌ها را پاکسازی کن

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
fa: انیمیشن(ها) را پاکسازی کن (نه UNDO !)

en: Clean-Up
fa: پاکسازی

en: Scale Ratio:
fa: نسبت تغییر مقیاس:

en: Select Tracks to Copy
fa: انتخاب میسرها جهت تکثیر

en: Copy
fa: کپی

en: Select All/None
fa: انتخاب همه/هیچ

en: Add Audio Track Clip
fa: افزودن کلیپ آهنگ صوتی

en: Change Audio Track Clip Start Offset
fa: تغییر افکت شروع کلیپ آهنگ صوتی

en: Change Audio Track Clip End Offset
fa: تغییر افست انتهای کلیپ آهنگ صوتی

en: Resize Array
fa: آرایه را تغییر اندازه بده

en: Change Array Value Type
fa: نوع مقدار آرایه را تغییر بده

en: Change Array Value
fa: مقدار آرایه را تغییر بده

en: Go to Line
fa: برو به خط

en: Line Number:
fa: شماره خط:

en: %d replaced.
fa: %d جایگزین شده.

en: %d match.
fa: %d منطبق.

en: %d matches.
fa: %d هم‌خوانی.

en: Match Case
fa: بین حروف کوچک و بزرگ لاتین تمایز قائل شو

en: Whole Words
fa: عین کلمات (بدون هیچ کم و کاستی)

en: Replace
fa: جایگزینی

en: Replace All
fa: جایگزینی همه

en: Selection Only
fa: تنها در قسمت انتخاب شده

en: Standard
fa: استاندارد

en: Toggle Scripts Panel
fa: تغییر پانل اسکریپت ها

en: Zoom In
fa: بزرگنمایی

en: Zoom Out
fa: کوچکنمایی

en: Reset Zoom
fa: باز‌نشانی مقیاس

en: Warnings
fa: هشدارها

en: Line and column numbers.
fa: شماره های خط و ستون.

en: Method in target node must be specified.
fa: تابع در گره مقصد باید مشخص شده باشد.

en: Method name must be a valid identifier.
fa: اسم تابع باید یک شناسه‌ی معتبر باشد.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
fa: متد هدف پیدا نشد. یک تابع معتبر تعیین کنید یا یک اسکریپت به گره هدف وصل کنید.

en: Connect to Node:
fa: اتصال به گره:

en: Connect to Script:
fa: اتصال به اسکریپت:

en: From Signal:
fa: از سیگنال:

en: Scene does not contain any script.
fa: صحنه شامل هیچ فیلم نامه ای نیست.

en: Add
fa: افزودن

en: Remove
fa: برداشتن

en: Add Extra Call Argument:
fa: آرگومان اضافی فراخوانی را اضافه کن:

en: Extra Call Arguments:
fa: آرگومان‌های اضافی فراخوانی:

en: Receiver Method:
fa: روش گیرنده:

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Deferred
fa: به تعویق افتاده

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
fa: سیگنال را تعویض می کند ، آن را در یک صف ذخیره می کند و فقط در زمان بیکاری شلیک می کند.

en: Oneshot
fa: تک نما

en: Disconnects the signal after its first emission.
fa: سیگنال را پس از اولین انتشار آن قطع می کند.

en: Cannot connect signal
fa: نمی توان سیگنال را متصل کرد

en: Close
fa: بستن

en: Connect
fa: اتصال

en: Signal:
fa: سیگنال:

en: Connect '%s' to '%s'
fa: '%s' را به '%s' متصل کن

en: Disconnect '%s' from '%s'
fa: '%s' را از '%s' جدا کن

en: Disconnect all from signal: '%s'
fa: جدا کردن همه از سیگنال: '%s'

en: Connect...
fa: در حال اتصال...

en: Disconnect
fa: عدم اتصال

en: Connect a Signal to a Method
fa: وصل یک سیگنال به یک تابع

en: Edit Connection:
fa: ویرایش اتصال:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید همه اتصالات را از سیگنال "٪ s" حذف کنید؟

en: Signals
fa: سیگنال ها

en: Filter signals
fa: صافی کردن گره‌هاسیگنال ها را فیلتر کنید

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید همه اتصالات را از این سیگنال حذف کنید؟

en: Disconnect All
fa: جدا کردن همه

en: Edit...
fa: ویرایش...

en: Change %s Type
fa: تغییر نوع %s

en: Change
fa: تغییر بده

en: Create New %s
fa: ساختن %s جدید

en: No results for "%s".
fa: هیچ نتیجه ای برای "%s" وجود ندارد.

en: No description available for %s.
fa: توضیحی برای٪ s در دسترس نیست.

en: Favorites:
fa: برگزیده‌ها:

en: Recent:
fa: اخیر:

en: Search:
fa: جستجو:

en: Matches:
fa: تطبیق‌ها:

en: Description:
fa: توضیح:

en: Search Replacement For:
fa: جستجوی جایگزین برای:

en: Dependencies For:
fa: بستگی‌ها برای:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
fa: ویرایش صحنه '%s' شروع شده است.
    تغییرات تنها وقتی جلوه گرند که از نو بارگیری شوند.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
fa: منابع '%s' بکار رفته‌اند.
    تغییرات تنها وقتی جلوه گرند که از نو بارگیری شوند.

en: Dependencies
fa: بستگی‌ها

en: Dependencies:
fa: بستگی‌ها:

en: Fix Broken
fa: (بستگی) معیوب را تعمیر کن

en: Dependency Editor
fa: ویرایشگر بستگی

en: Search Replacement Resource:
fa: منبع جایگزینی را جستجو کن:

en: Open
fa: باز کن

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
fa: فایلهای انتخابی از پروژه حذف شوند؟ (قابل برگشت نیست.)
    بسته به پیکربندی سیستم فایل شما ، فایل ها یا به سطل زباله سیستم منتقل می شوند و یا برای همیشه حذف می شوند.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
fa: فایل های در حال حذف توسط منابع دیگر مورد نیاز است تا بتوانند کار کنند.
    به هر حال آنها را حذف کنم؟ (قابل واگرد نیست.)
    بسته به پیکربندی سیستم فایل شما ، فایل ها یا به سطل زباله سیستم منتقل می شوند و یا برای همیشه حذف می شوند.

en: Cannot remove:
fa: امکان حذف وجود ندارد :

en: Error loading:
fa: خطا در بارگذاری:

en: Load failed due to missing dependencies:
fa: به دلیل مفقود شدن وابستگی‌ها بارگیری انجام نشد:

en: Open Anyway
fa: در هر صورت باز کن

en: Which action should be taken?
fa: کدام عمل باید اجرا شود؟

en: Fix Dependencies
fa: بستگی‌ها را تعمیر کن

en: Errors loading!
fa: خطا در بارگذاری!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
fa: به طور دائمی تعداد '%d' آیتم را حذف کند؟ (بدون undo !)

en: Show Dependencies
fa: نمایش وابستگی‌ها

en: Orphan Resource Explorer
fa: پوینده‌ی منبع جدا افتاده

en: Delete
fa: پاک

en: Owns
fa: اموال

en: Resources Without Explicit Ownership:
fa: منابع بدون مالکیت صریح:

en: Change Dictionary Key
fa: تغییر کلید دیکشنری

en: Change Dictionary Value
fa: تغییر مقدار دیکشنری

en: Thanks from the Godot community!
fa: با تشکر از سوی جامعه‌ی Godot!

en: Click to copy.
fa: برای کپی کردن کلیک کنید.

en: Godot Engine contributors
fa: شرکت‌کنندگان در ساخت موتور Godot

en: Project Founders
fa: بنیان‌گذاران پروژه

en: Lead Developer
fa: توسعه‌دهنده‌ی اصلی

en: Developers
fa: توسعه دهندگان

en: Authors
fa: مؤلفان

en: Platinum Sponsors
fa: حامیان سطح platinum

en: Gold Sponsors
fa: حامیان طلایی (درجه ۲)

en: Silver Sponsors
fa: حامیان نقره ای

en: Bronze Sponsors
fa: اهداکنندگان برنزیحامیان مالی

en: Mini Sponsors
fa: حامیان سطح Mini

en: Gold Donors
fa: اهداکنندگان طلایی

en: Silver Donors
fa: اهداکنندگان نقره‌ای

en: Bronze Donors
fa: اهداکنندگان برنزی

en: Donors
fa: اهدا کنندگان

en: License
fa: مجوز

en: Third-party Licenses
fa: مجوز های شخص-ثالث

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
fa: Godot Engine به تعدادی از کتابخانه های منبع باز و شخص-ثالث رایگان متکی است که همگی با شرایط مجوز MIT سازگار هستند. در زیر لیستی جامع از کلیه مؤلفه های شخص ثالث با بیانیه های حق کپی برداری مربوطه و شرایط مجوز آنها قرار دارد.

en: All Components
fa: همه اجزا

en: Components
fa: اجزا

en: Licenses
fa: گواهینامه

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
fa: خطا در بازکردن فایل برای "%s" (فرمت ZIP نمیباشد).

en: %s (already exists)
fa: "%s" (در حال حاضر موجود است)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
fa: محتوای دارایی "%s" - %d فایل(ها) با پروژه شما تضاد دارد:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
fa: محتویات دارایی "%s" - هیچ فایلی با پروژه شما مغایرت ندارد:

en: Uncompressing Assets
fa: فشرده نشدن اَسِت ها

en: The following files failed extraction from asset "%s":
fa: فایل‌های زیر از دارایی "%s" استخراج نشدند:

en: (and %s more files)
fa: (و %s دیگر فایل ها)

en: Asset "%s" installed successfully!
fa: دارایی "%s" با موفقیت نصب شد!

en: Success!
fa: موفقیت!

en: Install
fa: نصب کردن

en: Asset Installer
fa: نصب کننده دارایی

en: Speakers
fa: بلندگوها

en: Add Effect
fa: افزودن جلوه

en: Rename Audio Bus
fa: تغییر نام صوت گذرا

en: Change Audio Bus Volume
fa: تغییر مقدار صدای خطی

en: Toggle Audio Bus Solo
fa: دِگرحالتِ صدای تکی خطی

en: Toggle Audio Bus Mute
fa: دِگرحالتِ صدای سکوت خطی

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
fa: دِگرحالتِ صدای جلوه های میان بر خطی

en: Select Audio Bus Send
fa: انتخاب صدای ارسال گذرا

en: Add Audio Bus Effect
fa: افزودن صدای جلوه خطی

en: Move Bus Effect
fa: انتقال جلوه خطی

en: Delete Bus Effect
fa: حذف جلوه خطی

en: Drag & drop to rearrange.
fa: برای چینش مجدد، بکشید و رها کنید.

en: Solo
fa: انفرادی

en: Mute
fa: بدون صدا

en: Bypass
fa: ‌گذرگاه فرعی

en: Bus Options
fa: گزینه های اتوبوس

en: Duplicate
fa: تکثیر کردن

en: Reset Volume
fa: بازنشانی حجم

en: Delete Effect
fa: حذف جلوه

en: Add Audio Bus
fa: افزودن کانل صوتی

en: Master bus can't be deleted!
fa: گذرگاه اصلی قابل حذف نیست!

en: Delete Audio Bus
fa: حذف صدای خطی

en: Duplicate Audio Bus
fa: تکثیر صدای خطی

en: Reset Bus Volume
fa: باز‌نشانی مقدار خطی

en: Move Audio Bus
fa: انتقال صدای خطی

en: Save Audio Bus Layout As...
fa: ذخیره طرح اتوبوس صوتی به عنوان ...

en: Location for New Layout...
fa: مکان برای طرح جدید ...

en: Open Audio Bus Layout
fa: چیدمان اتوبوس صوتی را باز کنید

en: There is no '%s' file.
fa: پرونده '٪ s' وجود ندارد.

en: Invalid file, not an audio bus layout.
fa: پرونده نامعتبر است ، نه طرح اتوبوس صوتی.

en: Error saving file: %s
fa: خطای ذخیره کردن پرونده: %s

en: Add Bus
fa: اتوبوس اضافه کنید

en: Add a new Audio Bus to this layout.
fa: یک Audio Bus جدید به این طرح اضافه کنید.

en: Load
fa: بارگیری

en: Load an existing Bus Layout.
fa: چیدمان اتوبوس موجود را بارگیری کنید.

en: Save As
fa: ذخیره در

en: Save this Bus Layout to a file.
fa: این طرح Bus را در یک پرونده ذخیره کنید.

en: Load Default
fa: بارگیری پیش فرض

en: Load the default Bus Layout.
fa: طرح پیش فرض اتوبوس را بارگیری کنید.

en: Create a new Bus Layout.
fa: طرح جدید اتوبوس ایجاد کنید.

en: Invalid name.
fa: نام نامعتبر.

en: Cannot begin with a digit.
fa: نمی توان با یک رقم شروع کرد.

en: Valid characters:
fa: کاراکترهای معتبر:

en: Must not collide with an existing engine class name.
fa: نباید با یک نام کلاس موتور موجود برخورد کند.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
fa: نباید با یک نام نوع درون-ساز موجود برخورد کند.

en: Must not collide with an existing global constant name.
fa: نباید با نام یک ثابت سراسری موجود برخوردی کند.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
fa: کلمه کلیدی نمی تواند به عنوان یک نام خودبارگیر بکار برده شود.

en: Autoload '%s' already exists!
fa: بارگذاری خودکار '%s' هم اکنون موجود است!

en: Rename Autoload
fa: بارگذاری خودکار را تغییر نام بده

en: Toggle AutoLoad Globals
fa: تغییر متغیر های عمومی مربوط به لود خودکار

en: Move Autoload
fa: بارگیری خودکار را انجام دهید

en: Remove Autoload
fa: بارگیری خودکار را حذف کنید

en: Enable
fa: روشن

en: Rearrange Autoloads
fa: تنظیم مجدد بارهای خودکار

en: Can't add autoload:
fa: اضافه کردن خودکار امکان پذیر نیست:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
fa: %s یک مسیر نامعتبر است. فایل موجود نمیباشد.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
fa: %s یک مسیر نامعتبر است. در مسیر منبع نیست (//:res).

en: Add AutoLoad
fa: بارگذاری خودکار (AutoLoad) را اضافه کن

en: Path:
fa: مسیر:

en: Node Name:
fa: نام گره:

en: Global Variable
fa: متغیر عمومی

en: Paste Params
fa: چسباندن پارام ها

en: Updating Scene
fa: صحنه به روز می شود

en: Storing local changes...
fa: ذخیره تغییرات محلی ...

en: Updating scene...
fa: صحنه به روز می شود ...

en: [empty]
fa: [پوچ]

en: [unsaved]
fa: [ذخیره نشده]

en: Please select a base directory first.
fa: لطفاً ابتدا دایرکتوری پایه را انتخاب کنید.

en: Choose a Directory
fa: یک فهرست انتخاب کنید

en: Create Folder
fa: ایجاد پوشه

en: Name:
fa: نام:

en: Could not create folder.
fa: ناتوان در ساختن پوشه.

en: Choose
fa: انتخاب کنید

en: Completed with warnings.
fa: با هشدار تکمیل شد.

en: Completed successfully.
fa: با موفقیت انجام شد.

en: Failed.
fa: ناموفق.

en: Storing File:
fa: ذخیره فایل:

en: No export template found at the expected path:
fa: هیچ الگوی صادراتی در مسیر مورد انتظار یافت نشد:

en: Packing
fa: بسته بندی

en: Save PCK
fa: ذخیره PCk

en: Cannot create file "%s".
fa: نمیتوان فایل "%s" راساخت.

en: Failed to export project files.
fa: نمیتوان از فایلهای پروژه خروجی گرفت .

en: Can't open file to read from path "%s".
fa: نمیتوان فایل را از مسیر "%s" برای خواندن بازکرد.

en: Save ZIP
fa: ذخیره ZIP

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
fa: پلتفرم مورد نظر به فشرده سازی تکستچر 'ETC' برای GLES2 نیاز دارد . 'Import Etc' را در تنظیمات پروژه فعال کنید.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
fa: پلتفرم مورد نظر به فشرده سازی تکستچر 'ETC2' برای GLES3 نیاز دارد . 'Import Etc2' را در تنظیمات پروژه فعال کنید.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
fa: پلتفرم هدف به فشرده‌سازی بافت 'ETC' برای بازگرداندن درایور به GLES2 نیاز دارد.
    'Import Etc' را در تنظیمات پروژه فعال کنید یا "Driver Fallback Enabled" را غیرفعال کنید.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
fa: پلت فرم هدف به فشرده سازی بافت 'PVRTC' برای GLES2 نیاز دارد. 'استخراج Pvrtc' را در تنظیمات پروژه فعال کنید.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
fa: پلت فرم هدف برای GLES3 به فشرده سازی بافت 'ETC2' یا 'PVRTC' نیاز دارد. "Import Etc 2" یا "Import Pvrtc" را در تنظیمات پروژه فعال کنید.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
fa: پلت فرم هدف نیاز به فشرده سازی بافت 'PVRTC' برای بازگشت درایور به GLES2 دارد.
    "Import Pvrtc" را در تنظیمات پروژه فعال کنید یا "Driver Fallback Enabled" را غیرفعال کنید.

en: Custom Template
fa: قالب شخصی

en: Release
fa: انتشار

en: Binary Format
fa: باینری فرمت

en: 64 Bits
fa: ۶۴ بیت

en: Embed PCK
fa: جاسازی PCK

en: BPTC
fa: بی‌پی‌تی‌سی (BPTC)

en: ETC
fa: ئی‌تی‌سی (ETC)

en: ETC2
fa: ئی‌تی‌سی‌۲ (ETC2)

en: Custom debug template not found.
fa: قالب اشکال زدایی سفارشی یافت نشد.

en: Custom release template not found.
fa: قالب انتشار سفارشی یافت نشد.

en: The given export path doesn't exist.
fa: مسیر خروجی وجود ندارد.

en: Template file not found: "%s".
fa: فایل قالب پیدا نشد: "%s"

en: Failed to copy export template.
fa: خطا در کپی قالب خروجی.

en: PCK Embedding
fa: تعبیه پی‌سی‌کی

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
fa: در خروجی های ۳۲ بیتی پی‌سی‌کی تعبیه شده نمی‌تواند از ۴ گیگابایت بزرگ‌تر باشد.

en: Convert Text Resources To Binary On Export
fa: تبدیل منابع متنی به دوتایی هنگام خروجی

en: 3D Editor
fa: ویرایشگر ۳بعدی

en: Script Editor
fa: ویرایشگر اسکریپت

en: Asset Library
fa: کتابخانه دارایی

en: Scene Tree Editing
fa: ویرایش درخت صحنه

en: Node Dock
fa: لنگرگاه گره:

en: FileSystem Dock
fa: قایل‌سیستم داک

en: Import Dock
fa: وارد کردن لنگرگاه

en: Allows to view and edit 3D scenes.
fa: اجازه دیدن و ویرایش صحنه های ۳ بعدی را می‌دهد.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
fa: اجازهٔ ویرایش اسکریپت‌ها با استفاده از ویرایشگر اسکریپت داخلی را می‌دهد.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
fa: دسترسی داخلی به کتابخانهٔ دارایی را فراهم می‌کند.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
fa: به کار کردن با سیگنال ها و گروه ها ی گره انتخاب شده از داک صحنه اجازه میدهد.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
fa: به مرور سیستم فایل محلی از طریق یک داک اختصاصی اجازه می دهد.

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
fa: به پیکربندی تنظیمات Import برای دارایی های فردی اجازه می دهد. برای عملکرد به داک FileSystem نیاز دارد.

en: (current)
fa: (کنونی)

en: (none)
fa: (هیچ)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
fa: نمایه انتخابی فعلی، '%s' حذف شود؟ قابل واگرد نیست.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
fa: پروفایل باید یک نام فایل معتبر باشد و نباید حاوی «.» باشد

en: Profile with this name already exists.
fa: نمایه با این نام در حال حاضر وجود دارد.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
fa: (ویرایشگر غیرفعال است، ویژگی‌ها غیرفعال است)

en: (Properties Disabled)
fa: (خصوصیات غیرفعال شده)

en: (Editor Disabled)
fa: (ویرایشگر غیرفعال شده)

en: Class Options:
fa: گزینه‌های کلاس:

en: Enable Contextual Editor
fa: فعال کردن ویرایشگر متنی

en: Class Properties:
fa: دارایی‌های کلاس:

en: Main Features:
fa: ویژگی‌های اصلی:

en: Nodes and Classes:
fa: نودها (Nodes) و کلاس‌ها:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
fa: فرمت فایل '%s' نامعتبر است، وارد کردن متوقف شد.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
fa: پروفایل '%s' از قبل وجود دارد. قبل از وارد کردن، ابتدا آن را حذف کنید، وارد کردن متوقف شد.

en: Error saving profile to path: '%s'.
fa: خطای ذخیره نمایه در مسیر: '%s'.

en: Reset to Default
fa: بازنشانی به پیشفرض

en: Current Profile:
fa: نمایه موجود:

en: Create Profile
fa: ایجاد پروفایل

en: Remove Profile
fa: حذف پروفایل

en: Available Profiles:
fa: نمایه‌های موجود:

en: Make Current
fa: ساختن جریان

en: Import
fa: وارد کردن

en: Export
fa: خروجی

en: Configure Selected Profile:
fa: پیکربندی پروفایل انتخاب شده:

en: Extra Options:
fa: گزینه‌های اضافی:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
fa: یک پروفایل برای ویرایش کلاس‌ها و ویژگی‌های موجود ایجاد یا وارد کنید.

en: New profile name:
fa: نام نمایه جدید:

en: Godot Feature Profile
fa: ویژگی نمایه Godot

en: Import Profile(s)
fa: وارد کردن نمایه(ها)

en: Export Profile
fa: صادر کردن نمایه

en: Manage Editor Feature Profiles
fa: مدیریت ویژگی نمایه‌های ویرایشگر

en: Default Feature Profile
fa: پروفایل ویژگی پیش‌فرض

en: Select Current Folder
fa: برگزیدن پوشه موجود

en: File exists, overwrite?
fa: فایل وجود دارد، آیا بازنویسی شود؟

en: Select This Folder
fa: برگزیدن این پوشه

en: Copy Path
fa: کپی کردن مسیر

en: Open in File Manager
fa: گشودن در مدیر پرونده

en: Show in File Manager
fa: نمایش فایل داخلی مرجع

en: New Folder...
fa: ساختن پوشه...

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: All Recognized
fa: همه ی موارد شناخته شده اند

en: All Files (*)
fa: همهٔ پرونده‌ها (*)

en: Open a File
fa: یک پرونده را باز کن

en: Open File(s)
fa: پرونده(ها) را باز کن

en: Open a Directory
fa: یک دیکشنری را باز کن

en: Open a File or Directory
fa: یک پرونده یا پوشه را باز کن

en: Save
fa: ذخیره

en: Save a File
fa: یک پرونده را ذخیره کن

en: Access
fa: دسترسی

en: Display Mode
fa: حالت نمایش

en: Mode
fa: حالت

en: Current Dir
fa: مسیر کنونی

en: Current File
fa: فایل فعلی

en: Current Path
fa: مسیر فعلی

en: Show Hidden Files
fa: نمایش فایل‌های پنهان شده

en: Disable Overwrite Warning
fa: غیرفعال کردن هشدار بازنویسی

en: Go Back
fa: به عقب بازگردید

en: Go Forward
fa: جلو بروید

en: Go Up
fa: بالا بروید

en: Toggle Hidden Files
fa: تغییر فایل‌های پنهان

en: Toggle Favorite
fa: تغییر موارد دلخواه

en: Toggle Mode
fa: تغییر حالت

en: Focus Path
fa: مسیر تمرکز

en: Move Favorite Up
fa: انتقال موارد دلخواه به بالا

en: Move Favorite Down
fa: انتقال موارد دلخواه به پایین

en: Go to previous folder.
fa: برو به پوشه پیشین.

en: Go to next folder.
fa: برو به پوشه بعد.

en: Go to parent folder.
fa: برو به پوشه والد.

en: Refresh files.
fa: نوسازی پرونده‌ها.

en: (Un)favorite current folder.
fa: پوشه موجود (غیر)محبوب.

en: Toggle the visibility of hidden files.
fa: تغییر پدیدار بودن فایل‌های مخفی شده.

en: View items as a grid of thumbnails.
fa: دیدن موارد به صورت جدولی از پیش‌نمایش‌ها.

en: View items as a list.
fa: مشاهده موارد به عنوان فهرست‌.

en: Directories & Files:
fa: پوشه‌ها و پرونده‌ها:

en: Preview:
fa: پیش‌نمایش:

en: File:
fa: پرونده:

en: ScanSources
fa: منابع‌اسکن

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
fa: چندین واردکننده برای انواع مختلف وجود دارد که به فایل %s اشاره می‌کنند، وارد کردن لغو شد

en: (Re)Importing Assets
fa: (در حال) وارد کردن دوباره عست ها

en: Reimport Missing Imported Files
fa: وارد کردن دوباره فایل های وارد شده پیدانشده

en: Top
fa: بالا

en: Class:
fa: کلاس:

en: Inherits:
fa: ارث می‌برد از:

en: Inherited by:
fa: به ارث رسیده به وسیله:

en: Online Tutorials
fa: آموزش‌های آنلاین

en: Properties
fa: خصوصیات

en: overrides %s:
fa: %s را لغو می کند:

en: default:
fa: پیش فرض:

en: Theme Properties
fa: خصوصیات زمینه

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Constants
fa: ثابت‌ها

en: Fonts
fa: فونت‌ها

en: Icons
fa: آیکون‌ها

en: Styles
fa: استایل‌ها

en: Enumerations
fa: شمارش‌ها

en: Property Descriptions
fa: توضیحات خصیصه

en: (value)
fa: (مقدار)

en: Method Descriptions
fa: توضیحات تابع

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
fa: در حال حاضر هیچ توضیحی برای این متد وجود ندارد. لطفاً به ما در [color=$color][url=$url]مشارکت در یکی[/url][/color] کمک کنید!

en: Text Editor
fa: ویرایشگر متن

en: Help
fa: راهنما

en: Sort Functions Alphabetically
fa: مرتب کردن توابع بر اساس حروف الفبا

en: Search Help
fa: جستجوی راهنما

en: Case Sensitive
fa: حساس به حروف کوچک و بزرگ

en: Show Hierarchy
fa: نمایش سلسله‌مراتب

en: Display All
fa: نشان دادن همه

en: Classes Only
fa: تنها کلاس‌ها

en: Methods Only
fa: تنها روش‌ها

en: Signals Only
fa: تنها سیگنال‌ها

en: Constants Only
fa: تنها ثوابت

en: Properties Only
fa: تنها خصوصیات

en: Theme Properties Only
fa: تنها خصوصیات زمینه

en: Member Type
fa: نوع عضو

en: Class
fa: کلاس

en: Method
fa: روش

en: Signal
fa: سیگنال

en: Constant
fa: ثابت

en: Property
fa: خصیصه

en: Theme Property
fa: ویژگی زمینه

en: Property:
fa: ویژگی:

en: Label
fa: برچسب

en: Read Only
fa: فقط مطالعه

en: Checkable
fa: قابل بررسی

en: Checked
fa: بررسی شده

en: Draw Red
fa: رسم قرمز

en: Keying
fa: کلیدزدن

en: Pin value
fa: مقدار سنجاق

en: Pinning a value forces it to be saved even if it's equal to the default.
fa: پین کردن یک مقدار آن را مجبور می کند حتی اگر برابر با مقدار پیش فرض باشد ذخیره شود.

en: Set %s
fa: تنظیم %s

en: Set Multiple:
fa: تعیین چندگانه:

en: Pinned %s
fa: %s سنجاق شد

en: Unpinned %s
fa: سنجاق %s برداشته شد

en: Copy Property
fa: کپی کردن دارایی

en: Paste Property
fa: چسباندن دارایی

en: Copy Property Path
fa: کپی کردن مسیر دارایی

en: Output:
fa: خروجی:

en: Copy Selection
fa: کپی انتخاب

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Clear Output
fa: پاک کردن خروجی

en: Stop
fa: توقف

en: Start
fa: شروع

en: %s/s
fa: %s/ثانیه

en: Down
fa: پایین

en: Up
fa: بالا

en: Node
fa: گره

en: Incoming RPC
fa: ورودی RPC

en: Incoming RSET
fa: ورودی RSET

en: Outgoing RPC
fa: خروجی RPC

en: Outgoing RSET
fa: خروجی RSET

en: New Window
fa: چارچوب جدید

en: Unnamed Project
fa: پروژه بی نام

en: Spins when the editor window redraws.
fa: هنگامی که پنجره ویرایشگر دوباره ترسیم می شود می چرخد.

en: Imported resources can't be saved.
fa: منابع وارد شده را نمی‌توان ذخیره کرد.

en: OK
fa: قبول

en: Error saving resource!
fa: خطای ذخیره سازی منبع!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
fa: این منبع نمی‌تواند ذخیره شود زیرا به صحنهٔ ویرایش شده تعلق ندارد. ابتدا آن را منحصر به فرد کنید.

en: Save Resource As...
fa: ذخیره منبع از ...

en: Can't open file for writing:
fa: نمی‌توان فایل را برای نوشتن باز کرد:

en: Requested file format unknown:
fa: فرمت فایل درخواست شده ناشناخته است:

en: Error while saving.
fa: خطا در هنگام ذخیره‌سازی.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
fa: نمی‌توان %s را باز کرد. این فایل می‌تواند انتقال یافته یا حذف شده باشد.

en: Error while parsing '%s'.
fa: خطا هنگام تجزیه '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
fa: پایان غیر منتظرهٔ فایل '%s'.

en: Missing '%s' or its dependencies.
fa: '%s' ناموجود یا وابستگی‌های مربوط به آن وجود ندارد.

en: Error while loading '%s'.
fa: خطا هنگام تجزیه '%s'.

en: Saving Scene
fa: ذخیره سازی صحنه

en: Analyzing
fa: در حال پردازش

en: Creating Thumbnail
fa: ایجاد بند انگشتی

en: This operation can't be done without a tree root.
fa: این عمل را نمی‌توان بدون tree root انجام داد.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
fa: این صحنه را نمی‌توان ذخیره کرد زیرا یک شامل نمونه‌سازی چرخه‌ای وجود دارد.
     لطفاً آن را حل کنید و سپس دوباره سعی کنید ذخیره کنید.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
fa: صحنه ذخیره نشد. وابستگی‌های احتمالی (نمونه‌ها یا وراثت) را نمی‌توان راضی کرد.

en: Could not save one or more scenes!
fa: نمی‌توان یک یا چند صحنه را ذخیره کرد!

en: Save All Scenes
fa: ذخیره صحنه

en: Can't overwrite scene that is still open!
fa: نمی‌توان صحنه‌ای که هنوز باز است را بازنویسی کرد!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
fa: نمی‌توان MeshLibrary را برای ادغام بارگیری کرد!

en: Error saving MeshLibrary!
fa: خطا در ذخیره MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
fa: نمی‌توان TileSet را برای ادغام بارگیری کرد!

en: Error saving TileSet!
fa: خطا در ذخیرهٔ TileSet!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
fa: هنگام تلاش برای ذخیرهٔ چیدمان ویرایشگر خطایی روی داد.
     مطمئن شوید که مسیر داده کاربر در ویرایشگر قابل نوشتن است.

en: Layout name not found!
fa: نام چیدمان پیدا نشد!

en: Restored the Default layout to its base settings.
fa: طرح‌بندی پیش‌فرض را به تنظیمات پایه آن بازگرداند.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
fa: این منبع متعلق به صحنه‌ای است که ایمپورت شده است، بنابراین قابل ویرایش نیست.
     لطفاً اسناد مربوط به وارد کردن صحنه‌ها را بخوانید تا این گردش کار را بهتر درک کنید.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
fa: این منبع وارد شده است، بنابراین قابل ویرایش نیست. تنظیمات آن را در پنل وارد کردن تغییر دهید و سپس دوباره وارد کنید.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
fa: این صحنه وارد شده است، بنابراین تغییرات در آن حفظ نخواهد شد. نمونه‌برداری یا به ارث بردن آن اجازه می‌دهد تا تغییراتی در آن ایجاد کنید. لطفاً اسناد مربوط به وارد کردن صحنه‌ها را بخوانید تا این گردش کار را بهتر درک کنید.

en: Open Scene
fa: باز کردن صحنه

en: Open Base Scene
fa: گشودن صحنه اصلی

en: Quick Open...
fa: گشودن فوری...

en: Quick Open Scene...
fa: گشودن فوری صحنه...

en: Quick Open Script...
fa: گشودن سریع اسکریپت...

en: Save & Close
fa: ذخیره و بستن

en: Save Scene As...
fa: ذخیره صحنه در ...

en: This operation can't be done without a scene.
fa: این عملیات بدون یک صحنه انجام نمی شود.

en: Export Mesh Library
fa: صادر کردن کتابخانه شبکه مش

en: This operation can't be done without a root node.
fa: این عملیات بدون یک گره ریشه ای انجام نمی شود.

en: Export Tile Set
fa: صدور مجموعه کاشی

en: Reload Saved Scene
fa: بازیابی صحنه ذخیره شده

en: Quick Run Scene...
fa: اجرا فوری صحنه…

en: Quit
fa: خروج

en: Yes
fa: بله

en: Exit the editor?
fa: خروج از ویرایشگر؟

en: Open Project Manager?
fa: باز شدن مدیر پروژه؟

en: Save & Quit
fa: ذخیره و خروج

en: Close Scene
fa: بستن صحنه

en: Reopen Closed Scene
fa: باز کردن مجدد صحنه بسته شده

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
fa: امکان بارگیری اسکریپت افزونه از مسیر وجود ندارد: '%s'.

en: Save Layout
fa: ذخیره لایه

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Show in FileSystem
fa: نمایش در فایل‌سیستم

en: Play This Scene
fa: اجرای این صحنه

en: Close Tab
fa: بستن زبانه

en: Undo Close Tab
fa: برگرداندن زبانه

en: Close Other Tabs
fa: بستن زبانه های دیگر

en: Close Tabs to the Right
fa: بستن زبانه ها به طرف راست

en: Close All Tabs
fa: بستن تمام زبانه ها

en: Switch Scene Tab
fa: جاگرداندن زبانه صحنه

en: %d more folders
fa: %d پوشه‌های بیش تر

en: Output
fa: خروجی

en: Version Control
fa: مهار نسخه

en: Add a new scene.
fa: افزودن صحنه جدید.

en: Scene
fa: صحنه

en: Copy Text
fa: کپی متن

en: Next tab
fa: زبانه بعدی

en: Previous tab
fa: زبانه قبلی

en: New Scene
fa: صحنه جدید

en: Undo
fa: عقب‌گرد

en: Redo
fa: جلوگرد

en: Project
fa: پروژه

en: Project Settings...
fa: تنظیمات طرح…

en: Export...
fa: صدور…

en: Tools
fa: ابزارها

en: Orphan Resource Explorer...
fa: پوینده‌ی منبع جاافتاده

en: Quit to Project List
fa: خروج به لیست پروژه‌ها

en: Editor Settings...
fa: تنظیمات ویرایشگر…

en: Take Screenshot
fa: گرفتن اسکرین‌شات

en: Community
fa: اَنجُمَن

en: Play the project.
fa: اجرای پروژه.

en: Play
fa: پخش

en: Play Scene
fa: پخش صحنه

en: Play custom scene
fa: پخش سفارشی صحنه

en: Play Custom Scene
fa: اجرای صحنه دلخواه

en: FileSystem
fa: سامانه پرونده

en: Import Templates From ZIP File
fa: واردکردن قالب ها از درون یک فایل ZIP

en: Export Library
fa: صدور کتابخانه

en: Merge With Existing
fa: ترکیب کردن با نمونه ی موجود

en: Open & Run a Script
fa: گشودن و اجرای یک اسکریپت

en: Reload
fa: بارگذاری دوباره

en: Resave
fa: ذخیره مجدد

en: New Inherited
fa: وارث جدید

en: Load Errors
fa: خطاهای بارگذاری

en: Select
fa: انتخاب

en: Open 2D Editor
fa: باز کردن ویرایشگر دو بعدی

en: Open 3D Editor
fa: باز کردن ویرایشگر سه بعدی

en: Open Script Editor
fa: باز کردن ویرایشگر اسکریپت

en: Open Asset Library
fa: گشودن کتابخانه عست

en: Open the next Editor
fa: گشودن ویرایشگر متن

en: Warning!
fa: هشدار!

en: Installed Plugins:
fa: افزونه های نصب شده:

en: Update
fa: بروز رسانی

en: Measure:
fa: اندازه گیری:

en: Average Time (ms)
fa: زمان متوسط (میلی‌ثانیه)

en: Self
fa: خود

en: Debugger
fa: دیباگِر

en: On
fa: روشن

en: Layer
fa: لایه

en: [Empty]
fa: [خالی]

en: Assign...
fa: واگذار کردن...

en: Size:
fa: اندازه:

en: Paste
fa: چسباندن

en: Contrast
fa: تضاد

en: Docks
fa: داک‌ها

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Shape
fa: شکل

en: Screen
fa: صفحه

en: Host
fa: میزبان

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
fa: مدیر پروژه

en: Select Node(s) to Import
fa: انتخاب گره (ها) برای وارد شدن

en: Browse
fa: مرور کردن

en: Import From Node:
fa: وارد کردن از گره:

en: Disconnected
fa: اتصال قطع شده

en: Connecting...
fa: در حال اتصال...

en: Connected
fa: وصل شده

en: Requesting...
fa: در حال درخواست...

en: Downloading
fa: در حال بارگیری

en: Connection Error
fa: خطای اتصال

en: SSL Handshake Error
fa: خطای اس اس ال اتفاق افتاد است

en: Importing:
fa: وارد کردن:

en: Current Version:
fa: نسخه اخیر:

en: Uninstall
fa: حذف نصب

en: Cancel
fa: لغو

en: Password
fa: گذرواژه

en: Rename...
fa: تغییر نام...

en: Re-Scan Filesystem
fa: پویش دوباره سامانه پرونده

en: Move
fa: حرکت

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Overwrite
fa: بازنویسی

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Filter nodes
fa: صافی کردن گره‌ها

en: Nodes in Group
fa: گره ها در گروه

en: Empty groups will be automatically removed.
fa: گروه های خالی به طور خودکار حذف خواهند شد.

en: Collada
fa: کولادا

en: Threshold
fa: آستانه

en: Repeat
fa: تکرار

en: Filter
fa: صافی

en: Import with Separate Objects
fa: وارد کردن با اشیا جداگانه

en: Import with Separate Objects+Materials
fa: وارد کردن با اشیا و مواد

en: Import with Separate Objects+Animations
fa: وارد کردن با اشیا و انیمیشن ها

en: Import with Separate Materials+Animations
fa: وارد کردن با مواد و انیمیشن ها

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
fa: وارد کردن با اشیا و مواد و انیمیشن ها

en: Import as Multiple Scenes
fa: وارد کردن به عنوان صحنه های چندگانه

en: Meshes
fa: مش‌ها

en: Import Scene
fa: وارد کردن صحنه

en: Importing Scene...
fa: وارد کردن صحنه...

en: Saving...
fa: در حال ذخیره...

en: Force
fa: نیرو

en: Reimport
fa: وارد کردن دوباره

en: Raw
fa: خام

en: Save As...
fa: ذخیره در...

en: Subfolder:
fa: زیرپوشه:

en: Author:
fa: خالق:

en: Version:
fa: نسخه:

en: Language:
fa: زبان:

en: Point
fa: نقطه

en: Blend:
fa: درآمیختن:

en: Edit Filters
fa: ویرایش صافی ها

en: Delete Node(s)
fa: حذف گره(ها)

en: Functions
fa: توابع

en: Rename Animation
fa: تغییر نام انیمیشن

en: Delete Animation?
fa: انیمیشن حذف شود؟

en: New
fa: جدید

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
fa: آینده

en: Depth
fa: عمق

en: Error!
fa: خطا!

en: Add Node
fa: افزودن گره

en: End
fa: پایان

en: Immediate
fa: فوری

en: Sync
fa: همگام‌سازی

en: Travel
fa: سفر

en: Blend
fa: درآمیختن

en: Start!
fa: شروع!

en: Amount:
fa: مقدار:

en: Animation Node
fa: گره انیمیشن

en: Mix Node
fa: گره ترکیب

en: Blend2 Node
fa: گره مخلوط۲

en: Blend3 Node
fa: گره مخلوط۳

en: Blend4 Node
fa: گره مخلوط۴

en: Transition Node
fa: گره جابجای

en: Edit Node Filters
fa: ویرایش صافی های گره

en: Filters...
fa: فیلتر‌ها:

en: Contents:
fa: محتواها:

en: View Files
fa: نمایش پرونده ها

en: Can't connect.
fa: ناتوان در اتصال.

en: Failed:
fa: ناموفق:

en: Expected:
fa: انتظار می‌رود:

en: Got:
fa: گرفته شد:

en: Retry
fa: تلاش دوباره

en: Download Error
fa: خطاهای بارگیری

en: All
fa: همه

en: Plugins...
fa: افزونه‌ها...

en: Sort:
fa: مرتب‌سازی:

en: Category:
fa: طبقه‌بندی:

en: Site:
fa: تارنما:

en: Official
fa: دفتری

en: Testing
fa: آزمودن

en: Assets ZIP File
fa: فایل های ZIP‌ منابع بازی

en: Preview
fa: پیش نمایش

en: steps
fa: گام‌ها

en: Center
fa: مرکز

en: Select Mode
fa: انتخاب حالت

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
fa: دیدن

en: Show
fa: نشان دادن

en: Hide
fa: مخفی کردن

en: Layout
fa: چیدمان

en: Create Node
fa: ساختن گره

en: Particles
fa: ذرات

en: CPUParticles
fa: ذرات سی‌پی‌یو

en: Flat 1
fa: تخت ۱

en: Smoothstep
fa: گام نرم

en: Modify Curve Point
fa: ویرایش نقطهٔ منحنی

en: Modify Curve Tangent
fa: ویرایش مماس منحنی

en: Load Curve Preset
fa: بارگیری منحنی ذخیره‌شده

en: Remove Curve Point
fa: حذف نقطهٔ منحنی

en: Text
fa: متن

en: Icon
fa: آیکون

en: Items
fa: موارد

en: Mesh
fa: مِش

en: Add Item
fa: افزودن مورد

en: Remove Selected Item
fa: حذف مورد انتخاب‌شده

en: Update from Scene
fa: به‌روزرسانی از صحنه

en: X-Axis
fa: محور X

en: Y-Axis
fa: محور Y

en: Z-Axis
fa: محور Z

en: Volume
fa: حجم

en: Options
fa: گزینه ها

en: Bones
fa: استخوان‌ها

en: Radius:
fa: شعاع:

en: Rename Resource
fa: تغییر نام منبع

en: Open in Editor
fa: گشودن در ویرایشگر

en: File
fa: فایل

en: Search
fa: جستجو

en: Continue
fa: ادامه

en: External
fa: خارجی

en: Target
fa: هدف

en: Uppercase
fa: حروف بزرگ

en: Lowercase
fa: حروف کوچک

en: Capitalize
fa: بزرگ کردن حروف

en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

en: Cut
fa: برش

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Toggle Breakpoint
fa: یک Breakpoint درج کن

en: Shader
fa: شیدر

en: Skeleton
fa: اسکلت

en: Orthogonal
fa: قائم

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Auto Orthogonal is enabled.
en:  [auto]
fa:  [خودکار]

en: None
fa: هیچکدام

en: Toggle Freelook
fa: دید آزاد

en: Pre
fa: پیش

en: Post
fa: پس

en: Sprite
fa: اسپرایت

en: (empty)
fa: (خالی)

en: Speed:
fa: سرعت:

en: Loop
fa: حلقه

en: Horizontal:
fa: افقی:

en: Vertical:
fa: عمودی:

en: Offset:
fa: انحراف:

en: SpriteFrames
fa: فریم های اسپرایت

en: Step:
fa: گام:

en: TextureRegion
fa: ناحیه تکسچر

en: Item
fa: مورد

en: Submenu
fa: زیر‌منو

en: Has
fa: دارد

en: Many
fa: بسیاری

en: Subtree
fa: زیر‌درخت

en: Has,Many,Options
fa: دارد،بسیار،گزینه‌ها

en: Date:
fa: تاریخ:

en: Subtitle:
fa: زیرنویس:

en: SSH Passphrase
fa: عبارت عبور SSH

en: Modified
fa: تغییر کرده

en: Unmerged
fa: ترکیب نشده

en: Unified
fa: متحد شده

en: Vector
fa: بردار

en: Boolean
fa: بولی

en: Vertex
fa: رأس

en: Light
fa: نور

en: Color constant.
fa: مقدار ثابت رنگ

en: Equal (==)
fa: مساوی (==)

en: Greater Than (>)
fa: بزرگتر از (<)

en: Greater Than or Equal (>=)
fa: بزرگتر یا برابر (=<)

en: Less Than (<)
fa: کمتر از (>)

en: Less Than or Equal (<=)
fa: کمتر یا مساوی (=>)

en: Not Equal (!=)
fa: نا مساوی (=!)

en: Input parameter.
fa: پارامتر ورودی.

en: VisualShader
fa: شیدر دیداری

en: Runnable
fa: قابل اجرا

en: Export Path
fa: مسیر خروجی

en: Presets
fa: پیش فرض ها

en: Add...
fa: افزودن...

en: Resources
fa: منابع

en: Export all resources in the project
fa: صدور همه منابع در پروژه

en: Export selected scenes (and dependencies)
fa: صدور صحنه های انتخاب شده (و وابستگی ها)

en: Export selected resources (and dependencies)
fa: صدور منابع انتخاب شده (و وابستگی ها)

en: Export Mode:
fa: حالت صدور:

en: Resources to export:
fa: منابع برای صدور:

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Manage Export Templates
fa: مدیریت صدور قالب ها

en: Export With Debug
fa: صدور با اشکال زدا

en: New Game Project
fa: پروژه بازی جدید

en: Imported Project
fa: پروژه واردشده

en: Error opening package file, not in ZIP format.
fa: خطای گشودن بسته بندی پرونده، به شکل ZIP نیست.

en: The following files failed extraction from package:
fa: استخراج پرونده های زیر از بسته بندی انجام نشد:

en: Package installed successfully!
fa: بسته با موفقیت نصب شد!

en: Rename Project
fa: تغییر نام پروژه

en: Import Existing Project
fa: وارد کردن پروژه موجود

en: Create New Project
fa: ساختن پروژه جدید

en: Install Project:
fa: نصب پروژه:

en: Project Name:
fa: نام پروژه:

en: Project Path:
fa: مسیر پروژه:

en: Local
fa: محلی

en: Scan
fa: پویش

en: Select a Folder to Scan
fa: انتخاب یک پوشه برای پویش

en: New Project
fa: پروژه جدید

en: About
fa: درباره

en: Restart Now
fa: راه اندازی دوباره

en: Can't run project
fa: ناتوان در اجرای پروژه

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
fa: شما فعلا هیچ طرحی ندارید.
    آیا می خواهید طرح های نمونه رسمی را در کتابخانه دارایی کاوش کنید؟

en: Key
fa: کلید

en:  (Physical)
fa:  (فیزیکی)

en: Erase Input Action Event
fa: حذف رویداد عمل ورودی

en: Add Event
fa: افزودن رویداد

en: Left Button.
fa: دکمهٔ چپ.

en: Right Button.
fa: دکمهٔ راست.

en: Middle Button.
fa: دکمهٔ میانی.

en: Wheel Up.
fa: غلطاندن به بالا.

en: Wheel Down.
fa: غلطاندن به پایین.

en: Add Global Property
fa: افزودن ویژگی سراسری

en: Select a setting item first!
fa: نخست، یک تنظیم را انتخاب کنید!

en: No property '%s' exists.
fa: ویژگی '%s' موجود نیست.

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
fa: تنظیم '%s' درونی است، نمی‌تواند حذف شود.

en: Delete Item
fa: حذف مورد

en: Add Input Action
fa: افزودن عمل ورودی

en: Error saving settings.
fa: خطای ذخیرهٔ تنظیمات.

en: Settings saved OK.
fa: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد.

en: Remove Translation
fa: حذف ترجمه

en: Changed Locale Filter
fa: صافی بومی‌سازی تغییر کرد

en: Changed Locale Filter Mode
fa: حالت صافی بومی‌سازی تغییر کرد

en: Project Settings (project.godot)
fa: تنظیمات پروژه (پروژه.گودات)

en: General
fa: عمومی

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
fa: باید ویرایشگر از نو شروع شود تا تغییرات جلوه کنند.

en: Device:
fa: دستگاه:

en: Index:
fa: اندیس:

en: Localization
fa: بومی‌سازی

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Translations:
fa: ترجمه‌ها:

en: Remaps
fa: بازطرح‌شده‌ها

en: Resources:
fa: منابع:

en: Remaps by Locale:
fa: بازطرح‌شده‌ها توسط بومی‌سازی:

en: Locales Filter
fa: صافی بومی‌سازی‌ها

en: Filter mode:
fa: حالت صافی:

en: Locales:
fa: بومی‌سازی‌ها:

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Zero
fa: صفر

en: File...
fa: فایل...

en: Dir...
fa: دایرکتوری...

en: Select Node
fa: گره انتخاب

en: Pick a Node
fa: کاویدن گره

en: Prefix:
fa: پیشوند:

en: Suffix:
fa: پسوند:

en: Substitute
fa: جایگزین

en: Post-Process
fa: پس-پردازش

en: Style
fa: شیوه

en: Reparent Node
fa: گره تغییر والد

en: Instance Child Scene
fa: ارث‌بری صحنهٔ فرزند

en: Attach Script
fa: پیوست کردن اسکریپت

en: Remove Node(s)
fa: حذف گره(ها)

en: Clear Inheritance
fa: پاک کردن ارث‌بری

en: Editable Children
fa: فرزند قابل ویرایش

en: Load As Placeholder
fa: بارگیری به عنوان جانگهدار

en: Add Child Node
fa: افزودن node زیرمجموعه

en: Change Type
fa: تغییر نوع

en: Merge From Scene
fa: ادغام از صحنه

en: Save Branch as Scene
fa: ذخیرهٔ شاخه به عنوان صحنه

en: Copy Node Path
fa: کپی کردن مسیر node

en: Delete (No Confirm)
fa: حذف (بدون تأیید)

en: Remote
fa: از راه دور

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
fa: وراثت حذف شود؟ (بدون بازگشت!)

en: Rename Node
fa: تغییر نام گره

en: Select a Node
fa: انتخاب یک گره

en: File does not exist.
fa: پرونده موجود نیست.

en: Overrides
fa: بازنویسی می‌کند

en: Bytes:
fa: بایت‌ها:

en: Warning:
fa: هشدار:

en: Errors
fa: خطا‌ها

en: Monitor
fa: مانیتور

en: Monitors
fa: مانیتور‌ها

en: Total:
fa: کل:

en: Format
fa: قالب

en: Usage
fa: کاربرد:

en: Misc
fa: متفرقه

en: Editor Settings
fa: ویرایشگر ترجیحات

en: Shortcuts
fa: میانبر‌ها

en: Camera
fa: دوربین

en: Change Camera Size
fa: تغییر اندازه دوربین

en: Change Sphere Shape Radius
fa: تغییر شعاع شکل کره

en: Change Capsule Shape Radius
fa: تغییر شعاع شکل کپسول

en: Change Capsule Shape Height
fa: تغییر ارتفاع شکل کپسول

en: Driver
fa: درایور

en: DPI
fa: دی‌پی‌آی

en: V-Sync
fa: وی-سینک

en: Allowed
fa: مجاز

en: GUI
fa: رابط کاربری گرافیکی

en: iOS
fa: آی‌او‌اس

en: GLES3
fa: جی‌ال‌ای‌اس‌۳

en: Environment
fa: محیط

en: Image
fa: عکس

en: Fullsize
fa: اندازه کامل

en: Shrink
fa: کوچک کردن

en: Radius
fa: شعاع

en: Sides
fa: طرفین

en: Cone
fa: مخروط

en: GDNativeLibrary
fa: کتابخانهٔ جی‌دی‌نِیتیو

en: Not based on a script
fa: بر اساس یک اسکریپت نیست

en: Not based on a resource file
fa: بر اساس یک فایل منبع نیست

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
fa: فرمت دیکشنری نمونه نامعتبر (pass@ مفقود)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
fa: فرمت نمونه ی دیکشنری نامعتبر است . ( نمی توان اسکریپت را از مسیر path@ بارگذاری کرد.)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
fa: فرمت دیکشنری نمونه نامعتبر (اسکریپت نامعتبر در path@)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
fa: نمونه ی دیکشنری نامعتبر است . (زیرکلاس‌های نامعتبر)

en: Max
fa: حداکثر

en: Buffer
fa: بافر

en: Roots
fa: ریشه‌ها

en: Json
fa: جی‌سان

en: Images
fa: تصاویر

en: Cameras
fa: دوربین‌ها

en: Lights
fa: نور‌ها

en: Cell
fa: سلول

en: Mask
fa: ماسک

en: Plane:
fa: سطح

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
fa: یک منبع NavigationMesh باید برای یک گره تنظیم یا ایجاد شود تا کار کند.

en: Done!
fa: انجام شد!

en: Seamless
fa: یک‌پارچه

en: Period
fa: دوره

en: Persistence
fa: ماندگاری

en: Subject
fa: موضوع

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
fa: یک گره بدون قرارگیری در حافظه ،‌ متوقف شده است. لطفا اسناد رسمی Godot‌ را برای یادگیری درست متوقف کردن(yield‌ کردن بازی)، مطالعه کنید!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
fa: گره متوقف شده است، ولی وضعیت تابع را به اولین حافظه‌ی فعال برنگردانده است.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
fa: مقدار بازگشتی باید به اولین المان گره فعال در حافظه ،تخصیص یابد!‌ لطفا گره خود را اصلاح کنید.

en: Variables:
fa: متغیرها:

en: Signals:
fa: سیگنال ها:

en: Name is not a valid identifier:
fa: نام یک شناسه‌ی معتبر نیست:

en: Name already in use by another func/var/signal:
fa: نام هم‌اکنون توسط تابع/متغیر/سیگنال استفاده شده است:

en: Rename Function
fa: تغییر نام نقش

en: Rename Variable
fa: تغییر متغیر

en: Rename Signal
fa: Signal را تغییر نام بده

en: Add Function
fa: افزودن وظیفه

en: Add Variable
fa: افزودن متغیر

en: Add Signal
fa: Signal را اضافه کن

en: Add Node(s) From Tree
fa: گره(ها) را از درخت اضافه کن

en: Add Getter Property
fa: افزودن ویژگی دریافت‌کننده

en: Add Setter Property
fa: افزودن ویژگی تنظیم‌کننده

en: Change Base Type
fa: تغییر نوع پایه

en: Move Node(s)
fa: حرکت دادن گره(ها)

en: Remove VisualScript Node
fa: حذف گره اسکریپتِ دیداری

en: Connect Nodes
fa: اتصال گره‌ها

en: Change Input Value
fa: تغییر مقدار ورودی

en: Remove Function
fa: برداشتن نقش

en: Remove Variable
fa: حذف متغیر

en: Editing Variable:
fa: متغیر در حال ویرایش:

en: Remove Signal
fa: حذف سیگنال

en: Editing Signal:
fa: ویرایش سیگنال:

en: Members:
fa: عضوها:

en: Delete Selected
fa: حذف انتخاب شده

en: Sequence
fa: دنباله

en: Get %s
fa: گرفتن %s

en: Invalid index property name.
fa: نام دارایی ایندکس نامعتبر.

en: Base object is not a Node!
fa: شیء پایه یک گره نیست!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
fa: نام دارایی ایندکس نامعتبر '%s' در نود %s.

en: Operator
fa: عملگر

en: CustomNode
fa: نود سفارشی

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
fa: گره سفارشی بدون متد ()step_ نمی‌تواند گراف را پردازش کند.

en: SubCall
fa: ساب‌کال

en: Title
fa: عنوان

en: Wait
fa: صبرکردن

en: Code
fa: کد

en: Export Icons
fa: آیکون‌های خروجی

en: macOS
fa: مک‌او‌اس

en: Landscape
fa: چشم‌انداز

en: Wine
fa: شراب

en: Monitoring
fa: نظارت

en: Monitorable
fa: قابل نظارت

en: Gravity
fa: جاذبه

en: Override
fa: بازنویسی

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
fa: تنها یک CanvasModulate نمایان به ازای هر صحنه (یا یک مجموعه از صحنه‌های نمونه‌گذاری شده) مجاز است. اولین مورد ایجاد شده کار خواهد کرد، در حالیکه از بقیه صرفنظر می‌شود.

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
fa: CollisionPolygon2D تنها برای فراهم کردن یک شکل برخورد برای یک گره مشتق‌شده‌ی CollisionObject2D بکار می‌رود. لطفا از آن تنها به عنوان یک فرزند Area2D و StaticBody2D و RigidBody2D و KinematicBody2D و غیره استفاده کنید تا به آن‌ها یک شکل بدهید.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
fa: یک CollisionPolygon2D خالی جلوه بر برخورد ندارد.

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
fa: CollisionShape2D تنها برای فراهم کردن یک شکل برخورد برای یک گره مشتق‌شده‌ی CollisionObject2D بکار می‌رود. لطفا از آن تنها به عنوان یک فرزند Area2D و StaticBody2D و RigidBody2D و KinematicBody2D و غیره استفاده کنید تا به آن‌ها یک شکل بدهید.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
fa: یک شکل باید برای CollisionShape2D فراهم شده باشد تا عمل کند. لطفا یک شکل منبع برای آن ایجاد کنید!

en: Closed
fa: بسته

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
fa: یک چندضلعی انسدادی باید تنظیم (یا ترسیم) شود تا جلوه کننده باشد.

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
fa: یک منبع NavigationPolygon باید برای این گره تنظیم یا ایجاد شود تا کار کند. لطفا یک دارایی تعیین یا یک چندضلعی ترسیم کنید.

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
fa: گره ParallaxLayer تنها در زمانی که به عنوان فرزند یک گره ParallaxBackground تنظیم شود کار می‌کند.

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
fa: PathFollow2D تنها در زمانی که به عنوان یک فرزند یک گره Path2D تنظیم شود کار می‌کند.

en: Damp
fa: مرطوب

en: Torque
fa: گشتاور

en: Remainder
fa: باقی مانده

en: Areas
fa: مناطق

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
fa: دارایی Path باید به یک گره Node2D معتبر اشاره کند تا کار کند.

en: Degrees
fa: درجه

en: Done
fa: انجام شد

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
fa: CollisionPolygon تنها برای فراهم کردن یک شکل برخورد برای یک گره مشتق‌شده‌ی CollisionObject به کار می‌رود. لطفا از آن تنها به عنوان یک فرزند Area و StaticBody و RigidBody و KinematicBody و غیره استفاده کنید تا به آن‌ها یک شکل بدهید.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
fa: یک CollisionPolygon خالی جلوه بر برخورد ندارد.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
fa: CollisionShape تنها برای فراهم کردن یک شکل برخورد برای یک گره مشتق‌شده‌ی CollisionObject به کار می‌رود. لطفا از آن تنها به عنوان یک فرزند Area و StaticBody و RigidBody و KinematicBody و غیره استفاده کنید تا به آن‌ها یک شکل بدهید.

en: Font
fa: فونت

en: Thickness
fa: ضخامت

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
fa: محیط جهان نیاز به ویژگی "محیط" خود دارد تا دارای یک محیط باشد تا جلوه ای قابل دیدن داشته باشد.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
fa: فقط یک WorldEnvironment در هر صحنه (یا مجموعه ای از صحنه های نمونه‌گذاری شده) مجاز است.

en: Invalid animation: '%s'.
fa: انیمیشن نامعتبر: '%s'.

en: Magnet
fa: آهن‌ربا

en: Pick a color from the editor window.
fa: یک رنگ از پنجره ویرایشگر بردارید

en: Hint
fa: تذکر

en: Focus
fa: تمرکز

en: Next
fa: بعدی

en: Mouse
fa: موس

en: Alert!
fa: هشدار!

en: Please Confirm...
fa: لطفاً تأیید کنید…

en: Must use a valid extension.
fa: باید یک پسوند معتبر بکار گیرید.

en: Enable grid minimap.
fa: فعال سازی شبکه نقشه کوچک.

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Alpha
fa: آلفا

en: Caret
fa: کارت

en: Blink
fa: پلک

en: Underline
fa: زیرخط

en: Exclusive
fa: انحصاری

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
fa: اگر "Exp ویرایش" فعال است, "حداقل داده" باید بزرگتر از 0 باشد.

en: Page
fa: صفحه

en: Scrollable
fa: قابل اسکرول

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Readonly
fa: فقط خواندنی

en: Under
fa: زیر

en: Over
fa: روی

en: (Other)
fa: (دیگر)

en: Root
fa: ریشه

en: Shapes
fa: شکل‌ها

en: World
fa: جهان

en: Stereo
fa: استریو

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Sky
fa: آسمان

en: Fog
fa: مه

en: White
fa: سفید

en: Blur
fa: بلوری

en: Glow
fa: درخشش

en: Brightness
fa: روشنایی

en: Metallic
fa: فلزی

en: Detail
fa: جزئیات

en: Spheres
fa: کره‌ها

en: Trail
fa: دنباله

en: Rough
fa: زبری

en: Absorbent
fa: جاذب

en: Panorama
fa: پانوراما

en: Invalid source for preview.
fa: منبع نامعتبر برای پیش نمایش.

en: Invalid source for shader.
fa: منبع نامعتبر برای شیدر.

en: Invalid comparison function for that type.
fa: عمل مقایسه نامعتبر بزای این نوع.

en: Dry
fa: خشک

en: Wet
fa: مرطوب

en: Voice
fa: صدا

en: Delay (ms)
fa: تأخیر (میلی‌ثانیه)

en: Level dB
fa: سطح دسی‌بل

en: Mix
fa: ترکیب

en: Tap 1
fa: ضربه ۱

en: Tap 2
fa: ضربه ۲

en: Feedback
fa: بازخورد

en: Constants cannot be modified.
fa: ثوابت قابل تغییر نیستند.

en: Shadows
fa: سایه‌ها

en: Shading
fa: سایه‌زنی

en: Compatibility
fa: سازگاری

en: Shader Cache Size (MB)
fa: اندازه کش شیدر (مگابایت)
