Godot Engine editor - en to ro translation catalogue (1565 entries)

en: Tablet Driver
ro: Driver de tableta

en: Current Screen
ro: Ecran Actual

en: Exit Code
ro: Codul de Ieșire

en: V-Sync Enabled
ro: V-Sync Activat

en: V-Sync Via Compositor
ro: V-Sync Prin Compozitor

en: Delta Smoothing
ro: Netezirea Delta

en: Low Processor Usage Mode
ro: Mod utilizare redusă a procesorului

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
ro: Timp de utilizare scăzut al procesorului (μsec)

en: Keep Screen On
ro: Păstrați ecranul pornit

en: Min Window Size
ro: Dimensiune Minima

en: Max Window Size
ro: Dimensiune Maxima

en: Screen Orientation
ro: Orientare Ecran

en: Window
ro: Fereastră

en: Borderless
ro: Fara margini

en: Per Pixel Transparency Enabled
ro: Transparenta per Pixel

en: Maximized
ro: Maximizat

en: Minimized
ro: Minimizat

en: Resizable
ro: Redimensionabil

en: Position
ro: Poziție

en: Size
ro: Mărimea

en: Endian Swap
ro: Inversiune Endian

en: Editor Hint
ro: Indiciu Editor

en: Print Error Messages
ro: Imprimare mesaje de eroare

en: Iterations Per Second
ro: Iteratii pe Secunda

en: Target FPS
ro: Frecvență Țintă

en: Time Scale
ro: Scară de timp

en: Error
ro: Eroare

en: Error String
ro: Eroare string

en: Error Line
ro: Linia Erorii

en: Result
ro: Rezultat

en: Memory
ro: Memorie

en: Limits
ro: Limite

en: Command Queue
ro: Lista de comenzi

en: Multithreading Queue Size (KB)
ro: Mărimea cozii de așteptare pentru mai multe fire (KB)

en: Function
ro: Funcție

en: Data
ro: Date

en: Network
ro: Rețea

en: Remote FS
ro: Sistem de fișiere (FS) la distanță

en: Page Size
ro: Mărime Pagina

en: Page Read Ahead
ro: Pagina Citește înainte

en: Blocking Mode Enabled
ro: Mod de blocare Activat

en: Connection
ro: Conexiune

en: Read Chunk Size
ro: Dimensiunea fragmentului de citire

en: Object ID
ro: ID Obiect

en: Allow Object Decoding
ro: Permite Decodarea Obiectelor

en: Refuse New Network Connections
ro: Refuza Conexiuni noi pe retea

en: Network Peer
ro: Peer de Rețea

en: Root Node
ro: Radacina

en: Refuse New Connections
ro: Refuza Conexiuni noi

en: Transfer Mode
ro: Mod Transfer

en: Encode Buffer Max Size
ro: Dimensiunea Maximă a Bufferului de Encodare

en: Input Buffer Max Size
ro: Dimensiunea Maximă a Bufferului de Intrare

en: Output Buffer Max Size
ro: Dimensiunea Maximă a Bufferului de Ieșire

en: Stream Peer
ro: Fluxul Peer

en: Data Array
ro: Matrice Date

en: Blocking Handshake
ro: Blocare Handshake

en: Max Pending Connections
ro: Număr maxim de conexiuni în așteptare

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
ro: Argument invalid pentru convert(), folosiți constante TYPE_*.

en: Expected a string of length 1 (a character).
ro: Se așteaptă un text cu lungime de 1 (un caracter).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
ro: Insuficienți bytes pentru decodare bytes, sau format invalid.

en: self can't be used because instance is null (not passed)
ro: self nu poate fi folosit deoarece instanța este nulă (nu a fost trecută)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
ro: Operanzi invalizi la operatorii %s, %s și %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
ro: Index invalid de tip %s pentru tipul de bază %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
ro: Indice numit '%s' invalid pentru tipul de bază %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
ro: Argumente invalide pentru a construi '%s'

en: On call to '%s':
ro: În apelarea lui '%s':

en: Seed
ro: Semințe

en: Message Queue
ro: Coada de mesaje

en: Max Size (KB)
ro: Dimensiune maximă (KB)

en: Mouse Mode
ro: Mod Maus

en: Use Accumulated Input
ro: Utilizează Intrarea (Input) Acumulată

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Command
ro: Comandă

en: Pressed
ro: Apăsat

en: Echo
ro: Ecou

en: Button Mask
ro: Mască Buton

en: Global Position
ro: Poziția Globală

en: Button Index
ro: Indice Buton

en: Doubleclick
ro: Dublu-click

en: Tilt
ro: Înclinare

en: Pressure
ro: Presiune

en: Pen Inverted
ro: Stilou inversat

en: Relative
ro: Relativ

en: Speed
ro: Viteză

en: Axis
ro: Axă

en: Axis Value
ro: Valoarea Axei

en: Index
ro: Indice

en: Action
ro: Acțiune

en: Strength
ro: Putere

en: Channel
ro: Canal

en: Message
ro: Mesaj

en: Pitch
ro: Înclinație

en: Velocity
ro: Viteză (velocity)

en: Controller Number
ro: Numărul controlerului

en: Controller Value
ro: Valoarea controlerului

en: Application
ro: Aplicație

en: Config
ro: Configurare

en: Project Settings Override
ro: Suprascriere setări proiect

en: Name
ro: Nume

en: Description
ro: Descriere

en: Run
ro: Execută

en: Main Scene
ro: Scena Principală

en: Disable stdout
ro: Dezactivează stdout

en: Disable stderr
ro: Dezactivează stderr

en: Use Hidden Project Data Directory
ro: Utilizează directorul de date de proiect ascuns

en: Use Custom User Dir
ro: Utilizează Director de Utilizator Personalizat

en: Custom User Dir Name
ro: Nume de Director de Utilizator Personalizat

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Always On Top
ro: Mereu Deasupra

en: Test Width
ro: Lățime de Test

en: Test Height
ro: Înălțime de Test

en: Audio
ro: Sunet

en: Default Bus Layout
ro: Schema de Pistă Audio Implicită

en: Main Run Args
ro: Argumente principale ale rulării

en: Scene Naming
ro: Denumirea scenei

en: Search In File Extensions
ro: Căutare în extensii de fișiere

en: Script Templates Search Path
ro: Cale de Căutare pentru Șabloane de Scripturi

en: Version Control Autoload On Startup
ro: Încărcare Automată de Control al Versiunii la Pornire

en: Version Control Plugin Name
ro: Numele Pluginului de Control al Versiunii

en: Input
ro: Intrare (Input)

en: UI Accept
ro: Acceptare (UI)

en: UI Select
ro: Selectează (UI)

en: UI Cancel
ro: Anulare (UI)

en: UI Focus Next
ro: Focalizează Urmatorul (UI)

en: UI Focus Prev
ro: Focalizează Anteriorul (UI)

en: UI Left
ro: Stânga (UI)

en: UI Right
ro: Dreapta (UI)

en: UI Up
ro: Sus (UI)

en: UI Down
ro: JUos (UI)

en: UI Page Up
ro: Pagina Ssus (UI)

en: UI Page Down
ro: Pagină Jos (UI)

en: UI Home
ro: UI Acasă

en: UI End
ro: Sfârșitul interfeței de utilizator

en: Rendering
ro: Randare

en: Quality
ro: Calitate

en: Filters
ro: Filtre

en: Sharpen Intensity
ro: Intensitate Sharpen

en: Debug
ro: Depanare

en: Settings
ro: Setări

en: Compression
ro: Compresie

en: Formats
ro: Formate

en: Long Distance Matching
ro: Potrivire la distanță

en: Compression Level
ro: Nivelul de compresie

en: Window Log Size
ro: Dimensiunea jurnalului de fereastră

en: Modules
ro: Module

en: Packet Peer Stream
ro: Pachet Peer Stream

en: Max Buffer (Power of 2)
ro: Buffer Maxim (Putere de-a lui 2)

en: Resource
ro: Resursă

en: Path
ro: Cale

en: Locale
ro: Local

en: Buffers
ro: Buffere

en: Canvas Polygon Buffer Size (KB)
ro: Dimensiune Buffer Poligon de Canvas (KB)

en: Canvas Polygon Index Buffer Size (KB)
ro: Dimensiune Indice Buffer Poligon de Canvas (KB)

en: Immediate Buffer Size (KB)
ro: Dimensiunea imediată a bufferului (KB)

en: Use Bicubic Sampling
ro: Utilizarea eșantionării bicubice

en: Max Renderable Elements
ro: Numărul Maxim de Elemente Care se Pot Randa

en: Max Renderable Lights
ro: Numărul Maxim de Lumini Care se Pot Randa

en: Max Lights Per Object
ro: Numărul Maxim de Lumini per Obiect

en: Scale
ro: Scară

en: High Quality
ro: Calitate Înaltă

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
ro: Gratis

en: Balanced
ro: Echilibrat

en: Mirror
ro: Oglinda

en: Time:
ro: Timp:

en: Value:
ro: Valoare:

en: Insert Key Here
ro: Inserează Cheia Aici

en: Duplicate Selected Key(s)
ro: Duplicați Cheile Selectate

en: Delete Selected Key(s)
ro: Ştergeți Cheile Selectate

en: Add Bezier Point
ro: Adaugă Punct Bezier

en: Move Bezier Points
ro: Mută Punct Bezier

en: Anim Duplicate Keys
ro: Anim Chei duplicate

en: Anim Delete Keys
ro: Anim Ștergeți Cheile

en: Anim Change Keyframe Time
ro: Anim Schimbați Timpul Cadru Cheie

en: Anim Change Transition
ro: Anim Schimbați Tranziție

en: Anim Change Transform
ro: Anim Schimbare transformare

en: Anim Change Keyframe Value
ro: Anim Schimbare valoare Keyframe

en: Anim Change Call
ro: Anim Schimbare apelare

en: Time
ro: Timp

en: Location
ro: Locație

en: Rotation
ro: Rotație

en: Value
ro: Valoare

en: Args
ro: Argumente

en: Type
ro: Tip

en: Start Offset
ro: Decalaj de pornire

en: End Offset
ro: Decalaj de sfarsire

en: Animation
ro: Animație

en: Anim Multi Change Keyframe Time
ro: Anim Timpul multifuncțional pentru modificarea cheii

en: Anim Multi Change Transition
ro: Anim Tranziție multifuncțională

en: Anim Multi Change Transform
ro: Anim Transformare multifuncțională

en: Anim Multi Change Keyframe Value
ro: Anim Schimbare valoare cadre cheie

en: Anim Multi Change Call
ro: Anim Apel multi-schimbare

en: Change Animation Length
ro: Schimbă Durata Animației

en: Change Animation Loop
ro: Schimbați Bucla Animației

en: Property Track
ro: Lista De Proprietati

en: 3D Transform Track
ro: Transformare Pistei 3d

en: Call Method Track
ro: Cheama linia de metode

en: Bezier Curve Track
ro: Traseu curbă Bezier

en: Audio Playback Track
ro: Cale Audio Playback

en: Animation Playback Track
ro: Oprește rularea animației

en: Animation length (frames)
ro: Lungime Animație (în frame-uri)

en: Animation length (seconds)
ro: Lungime Animație (în secunde)

en: Add Track
ro: Adăugați Pistă

en: Animation Looping
ro: Zoom Animație

en: Functions:
ro: Funcții:

en: Audio Clips:
ro: Secvențe Audio:

en: Anim Clips:
ro: Secvențe Anim:

en: Change Track Path
ro: Schimbați Valoarea Pistei

en: Toggle this track on/off.
ro: Comutează această pistă pornit/oprit.

en: Update Mode (How this property is set)
ro: Modul Actualizare (Cum este setată această proprietate)

en: Interpolation Mode
ro: Mod Intercalare

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
ro: Mod de înfășurare a buclei (Intercalează sfârșitul cu începutul în buclă)

en: Remove this track.
ro: Ștergeți pista selectată.

en: Time (s):
ro: Timp (s):

en: Position:
ro: Poziție:

en: Scale:
ro: Dimensiune:

en: Type:
ro: Tip:

en: Stream:
ro: Curent:

en: Toggle Track Enabled
ro: Comută Pista Activată

en: Continuous
ro: Continuu

en: Discrete
ro: Discret

en: Trigger
ro: Trăgaci

en: Capture
ro: Capturează

en: Nearest
ro: Cel mai apropiat

en: Cubic
ro: Cub

en: Clamp Loop Interp
ro: Limitați intercalarea buclei

en: Wrap Loop Interp
ro: Înfășurați intercalarea buclei

en: Insert Key
ro: Inserare cheie

en: Duplicate Key(s)
ro: Clonare Chei

en: Delete Key(s)
ro: Ștergeți Cheile

en: Change Animation Update Mode
ro: Schimbă Modul de Actualizare al Animației

en: Change Animation Interpolation Mode
ro: Schimbă Modul de Intercalare al Animației

en: Change Animation Loop Mode
ro: Schimbați Bucla Animației

en: Remove Anim Track
ro: Elimină Pista Anim

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
ro: Creați pistă NOUA pentru %s și inserați cheie?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
ro: Creați %d piste NOI și inserați cheie?

en: Create
ro: Creați

en: Anim Insert
ro: Anim Inserați

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
ro: nodul '%s'

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
ro: animație

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
ro: AnimationPlayer nu se poate anima singur, doar alți jucători.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
ro: proprietatea '%s'

en: Anim Create & Insert
ro: Anim Creați și Inserați

en: Anim Insert Track & Key
ro: Anim Inserați Pistă și Cheie

en: Anim Insert Key
ro: Anim Inserați Cheie

en: Change Animation Step
ro: Schimbă Pasul Animației

en: Rearrange Tracks
ro: Rearanjați Autoload-urile

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
ro: Transformă pistele se aplică numai nodurile Spațial-bazate.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
ro: Track-urile audio pot sa fie folosite numai în noduri de tipul:
    - AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
ro: Pistele de animație pot direcționa numai nodurilor AnimațieJucător.

en: Not possible to add a new track without a root
ro: Nu este posibil să fie adăugată o nouă pistă fără a avea o rădăcină

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
ro: Pistă invalidă pentru Bezier(nicio sub-proprietate corespunzătoare)

en: Add Bezier Track
ro: Adăugați Pistă Bezier

en: Track path is invalid, so can't add a key.
ro: Calea pistei este invalidă, așa că nu poate fi adăugată o cheie.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
ro: Pista nu este de tipul Spatial, nu se poate insera cheie

en: Add Transform Track Key
ro: Adăugare Cheie de Tranformare a Pistei

en: Add Track Key
ro: Anim Adăugați Pistă

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
ro: Calea pistei este invalidă, așa că nu poate fi adăugată o metodă.

en: Add Method Track Key
ro: Inserați Pistă și Cheie

en: Method not found in object:
ro: Metoda nu a fost găsită în obiect:

en: Anim Move Keys
ro: Anim Mutați Cheie

en: Transform
ro: Transformă

en: Methods
ro: Metode

en: Clipboard is empty!
ro: Clipboardul este gol!

en: Paste Tracks
ro: Lipiţi Piste

en: Anim Scale Keys
ro: Anim Scalați Cheile

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
ro: Această opțiune nu funcționează pentru editarea Bezier, din moment ce e o singură pistă.

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
ro: Aceasta animație aparține unei scene importante, schimbările de importare ale Track-urilor nu vor fi salvate.
    
    Pentru a activa opțiunea de a adaugă Track-uri, navigați la setările de import ale scenei și setați
    "Animație > Depozitare" către "Fișiere", activați "Animație > Păstrează Track-uri personalizate", după re-importați.
    Alternativ, folosiți un import presetat care importa animațiile către fișiere separate.

en: Warning: Editing imported animation
ro: Avertisment: Se editează animația încărcată

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
ro: Selectați un nod Animator pentru a crea și edita animații.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
ro: Arată numai pistele ce aparțin nodurilor selectate în managerul de file.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
ro: Grupează pistele în funcție de nod sau afișează-le ca o listă simplă.

en: Snap:
ro: Fixare:

en: Animation step value.
ro: Pasul Animației.

en: Seconds
ro: Secunde

en: FPS
ro: FPS(cadre pe secundă)

en: Edit
ro: Modificare

en: Animation properties.
ro: Proprietăți animație.

en: Copy Tracks
ro: Copiază Piste

en: Scale Selection
ro: Scalați Selecția

en: Scale From Cursor
ro: Scalați De La Cursor

en: Duplicate Selection
ro: Duplicați Selecția

en: Duplicate Transposed
ro: Duplicați Transpunerea

en: Delete Selection
ro: Șterge Selecția

en: Go to Next Step
ro: Mergeți la Pasul Următor

en: Go to Previous Step
ro: Mergeți la Pasul Anterior

en: Apply Reset
ro: Resetați

en: Optimize Animation
ro: Optimizați Animația

en: Clean-Up Animation
ro: Curățați Animația

en: Pick the node that will be animated:
ro: Alege nodul care urmează să fie animat:

en: Use Bezier Curves
ro: Folosește curbe Bezier

en: Create RESET Track(s)
ro: Creați o pista RESET

en: Anim. Optimizer
ro: Optimizator de animație

en: Max. Linear Error:
ro: Eroare Lineară Max:

en: Max. Angular Error:
ro: Eroare Angulară Max:

en: Max Optimizable Angle:
ro: Max Unghi Optimizabil:

en: Optimize
ro: Optimizați

en: Remove invalid keys
ro: Ștergeți chei inoperabile

en: Remove unresolved and empty tracks
ro: Ștergeți piste nerezolvate sau goale

en: Clean-up all animations
ro: Curățați toate animațiile

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
ro: Curățați Animațiile (FĂRĂ ANULARE!)

en: Clean-Up
ro: Curățați

en: Scale Ratio:
ro: Proporție Scalare:

en: Select Tracks to Copy
ro: Selectează Pistele de Copiat

en: Copy
ro: Copiază

en: Select All/None
ro: Selectează Tot/Nimic

en: Add Audio Track Clip
ro: Anim Adăugați Pistă Audio

en: Change Audio Track Clip Start Offset
ro: Schimbați decalajul de pornire a clipului audio

en: Change Audio Track Clip End Offset
ro: Schimbați decalajul de oprire a clipului audio

en: Resize Array
ro: Redimensionați Array-ul

en: Change Array Value Type
ro: Schimbați Tipul Array-ului

en: Change Array Value
ro: Schimbați Valoarea Array-ului

en: Go to Line
ro: Duceți-vă la Linie

en: Line Number:
ro: Linia Numărul:

en: %d replaced.
ro: %d Înlocuit.

en: %d match.
ro: %d potriviri.

en: %d matches.
ro: %d potriviri.

en: Match Case
ro: Potrivește Caz-ul

en: Whole Words
ro: Cuvinte Complete

en: Replace
ro: Înlocuiți

en: Replace All
ro: Înlocuiți Tot

en: Selection Only
ro: Numai Selecția

en: Toggle Scripts Panel
ro: Porniti sau opriti panoul de scripturi

en: Zoom In
ro: Apropiere

en: Zoom Out
ro: Departare

en: Reset Zoom
ro: Resetați zoom-ul

en: Warnings
ro: Avertismente

en: Line and column numbers.
ro: Numerele liniilor și coloanelor.

en: Method in target node must be specified.
ro: Metoda din nodul țintă trebuie specificată.

en: Method name must be a valid identifier.
ro: Numele metodei trebuie să fie un identificator valid.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
ro: Metoda țintă nu există! Specificați o metodă validă sau atașați un script la nodul țintă.

en: Connect to Node:
ro: Conectați la Nod:

en: Connect to Script:
ro: Conectează la Script:

en: From Signal:
ro: Semnale:

en: Scene does not contain any script.
ro: Scena nu conține niciun script.

en: Add
ro: Adăugați

en: Remove
ro: Ștergeți

en: Add Extra Call Argument:
ro: Adăugați Extra Argument de Chemare:

en: Extra Call Arguments:
ro: Extra Argumente de Chemare:

en: Receiver Method:
ro: Metodă Primitor:

en: Advanced
ro: Avansate

en: Deferred
ro: Amânat(ă)

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
ro: Amână semnalul stocând-ul într-o coadă, dându-i drumul numai la timp inactiv.

en: Oneshot
ro: Tragere unică

en: Disconnects the signal after its first emission.
ro: Deconectează semnalul după prima emitere.

en: Cannot connect signal
ro: Nu se poate conecta semnalul

en: Close
ro: Aproape

en: Connect
ro: Conectați

en: Signal:
ro: Semnal:

en: Connect '%s' to '%s'
ro: Conectați '%s' la '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
ro: Deconectați '%s' de la '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
ro: Deconectați '%s' de la '%s'

en: Connect...
ro: Conectați...

en: Disconnect
ro: Deconectați

en: Connect a Signal to a Method
ro: Conectați Semnal la o Metodă

en: Edit Connection:
ro: Modifică Conexiunea:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi toate conexiunile de la semnalul "%s"?

en: Signals
ro: Semnale

en: Filter signals
ro: Filtrare semne

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi toate conexiunile de la acest semnal?

en: Disconnect All
ro: Deconectați Toate

en: Edit...
ro: Modificare...

en: Change %s Type
ro: Schimbați Tipul %s

en: Change
ro: Schimbați

en: Create New %s
ro: Creați %s Nou

en: No results for "%s".
ro: Niciun rezultat pentru "%s".

en: No description available for %s.
ro: Nu exista o descriere pentru %s.

en: Favorites:
ro: Favorite:

en: Search:
ro: Cautați:

en: Matches:
ro: Potriviri:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Search Replacement For:
ro: Cautați Înlocuitor Pentru:

en: Dependencies For:
ro: Dependențe Pentru:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
ro: Scena '%s' este în proces de editare. 
    Modificările vor avea efect doar după reîncărcare.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
ro: Resursa '%s' este în folosință.
    Modificările vor avea efect după ce reîncărcați.

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Dependencies:
ro: Dependințe:

en: Fix Broken
ro: Reparați Stricat

en: Dependency Editor
ro: Editor de Dependență

en: Search Replacement Resource:
ro: Cautați Înlocuitor Resursă:

en: Open
ro: Deschide

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
ro: Ștergeți fișierele selectate din proiect? (Acțiune ireversibilă)
    Bazat pe configurarea sistemului de fișiere, fișierele vor fi mutate în coșul de gunoi al sistemului, ori vor fi șterse definitiv.

en: Cannot remove:
ro: Nu se poate șterge:

en: Error loading:
ro: Eroare încărcând:

en: Load failed due to missing dependencies:
ro: Scena nu a putut fi încărcata deoarece are dependențe în lipsa:

en: Open Anyway
ro: Deschide Oricum

en: Which action should be taken?
ro: Ce acțiune trebuie să fie luată?

en: Fix Dependencies
ro: Rezolvă dependențele

en: Errors loading!
ro: Erori încărcând!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
ro: Ștergeți permanent %d articol(e)? (Fără anulare!)

en: Show Dependencies
ro: Arată Dependențe

en: Orphan Resource Explorer
ro: Explorator de Resurse Orfane

en: Delete
ro: Ștergeți

en: Owns
ro: Deține

en: Resources Without Explicit Ownership:
ro: Resurse Fără Deținere Explicită:

en: Change Dictionary Key
ro: Schimbați Cheie Dicţionar

en: Change Dictionary Value
ro: Schimbaţi Valoarea Dicţionar

en: Thanks from the Godot community!
ro: Mulțumesc din partea comunităţii Godot!

en: Click to copy.
ro: Apasă click sa copiezi.

en: Godot Engine contributors
ro: Contribuabili Motor Godot

en: Project Founders
ro: Fondatorii Proiectului

en: Lead Developer
ro: Dezvoltator Principal

[ctx: Job Title]
note: TRANSLATORS: This refers to a job title.
en: Project Manager
ro: Manager de Proiect

en: Developers
ro: Dezvoltatori

en: Authors
ro: Autori

en: Platinum Sponsors
ro: Sponsori Platină

en: Gold Sponsors
ro: Sponsori Aur

en: Silver Sponsors
ro: Sponsori de argint

en: Bronze Sponsors
ro: Sponsori de bronz

en: Mini Sponsors
ro: Mini Sponsori

en: Gold Donors
ro: Donatori de Aur

en: Silver Donors
ro: Donatori de Argint

en: Bronze Donors
ro: Donatori de Bronz

en: Donors
ro: Donatori

en: License
ro: Licență

en: Third-party Licenses
ro: Licenţe Thirdparty

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
ro: Motorul Godot se bazează pe un număr de biblioteci thirdparty gratis și opensource, toate compatibile cu termenii licenţei MIT ai lui. Mai jos este o listă exhaustivă a tuturor acestor componente de thirdparty cu declaraţiile de autor respective şi termenii licenței.

en: All Components
ro: Toate Componentele

en: Components
ro: Componente

en: Licenses
ro: Licențe

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
ro: Eroare la deschiderea fişierului pachet "%s" (nu este în formatul ZIP).

en: %s (already exists)
ro: %s (deja există)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
ro: Conținutul pachetului "%s" - %d fișiere conflictă cu proiectul tău:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
ro: Conținutul pachetului "%s" - Niciun fișier nu conflictă cu proiectul tău:

en: Uncompressing Assets
ro: Decomprimare Asset-uri

en: The following files failed extraction from asset "%s":
ro: Următoarele fișiere au eșuat extragerea din pachetul "%s":

en: (and %s more files)
ro: (și %s alte fișiere)

en: Asset "%s" installed successfully!
ro: Pachetul "%s" sa instalat cu succes!

en: Success!
ro: Succes!

en: Install
ro: Instalați

en: Speakers
ro: Difuzoare

en: Add Effect
ro: Adaugă Efect

en: Rename Audio Bus
ro: Redenumiţi Pista Audio

en: Change Audio Bus Volume
ro: Schimbați Volumul Pistei Audio

en: Toggle Audio Bus Solo
ro: Comutați Pista Audio Singură

en: Toggle Audio Bus Mute
ro: Comutați Pista Audio Mută

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
ro: Comutați Efecte de Ocolire Pista Audio

en: Select Audio Bus Send
ro: Selectați Pista Audio Trimitere

en: Add Audio Bus Effect
ro: Adaugați Efect Pista Audio

en: Move Bus Effect
ro: Mutați Pista Efect

en: Delete Bus Effect
ro: Ștergeți Pista Efect

en: Drag & drop to rearrange.
ro: Pista Audio, Trageți și Plasați pentru a rearanja.

en: Solo
ro: Singură

en: Mute
ro: Mut

en: Bypass
ro: Ocolire

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Reset Volume
ro: Resetați Volumul

en: Delete Effect
ro: Ștergeți Efectul

en: Add Audio Bus
ro: Adaugă Pistă Audio

en: Master bus can't be deleted!
ro: Imposibil de Șters Pistă Audio Master!

en: Delete Audio Bus
ro: Ştergeţi Pista Audio

en: Duplicate Audio Bus
ro: Duplicați Pista Audio

en: Reset Bus Volume
ro: Resetați Volumul Pistei Audio

en: Move Audio Bus
ro: Mutați Pista Audio

en: Save Audio Bus Layout As...
ro: Salvați Schema Pistei Audio Ca...

en: Location for New Layout...
ro: Locație pentru Noua Schemă...

en: Open Audio Bus Layout
ro: Deschide Schema Pistei Audio

en: There is no '%s' file.
ro: Nu este niciun '%s' în filă.

en: Layout:
ro: Dispunere:

en: Invalid file, not an audio bus layout.
ro: Fişier nevalid, nu este o schemă de pistă audio.

en: Error saving file: %s
ro: Eroare la salvarea filei: %s

en: Add Bus
ro: Adaugați Pistă Audio

en: Add a new Audio Bus to this layout.
ro: Adăgați un nou Audio Bus acestei așezări.

en: Load
ro: Încărcați

en: Load an existing Bus Layout.
ro: Încărcaţi o Schemă de Pistă Audio existentă.

en: Save As
ro: Salvați Ca

en: Save this Bus Layout to a file.
ro: Salvaţi acestă Schemă de Pistă Audio într-un fişier.

en: Load Default
ro: Încărcați Implicit

en: Load the default Bus Layout.
ro: Încarcă Schema de Pistă Audio implicită.

en: Create a new Bus Layout.
ro: Creaţi o Schemă nouă de Pistă Audio.

en: Invalid name.
ro: Nume nevalid.

en: Cannot begin with a digit.
ro: Nu poate începe cu o cifră

en: Valid characters:
ro: Caractere valide:

en: Must not collide with an existing engine class name.
ro: Nume nevalid. Nu trebuie să se lovească cu un nume de clasa deja existent.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
ro: Nume nevalid. Nu trebuie să se lovească cu un nume de tip rezervat al motorului.

en: Must not collide with an existing global constant name.
ro: Nume nevalid. Nu trebuie să se lovească cu un nume de constantă globală.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
ro: Cuvântul cheie nu poate fi utilizat ca nume de încărcare automată.

en: Autoload '%s' already exists!
ro: AutoLoad '%s' există deja!

en: Rename Autoload
ro: Redenumiţi Autoload

en: Toggle AutoLoad Globals
ro: Comutați Globale AutoLoad

en: Move Autoload
ro: Mutați Autoload

en: Remove Autoload
ro: Eliminați Autoload

en: Enable
ro: Activați

en: Rearrange Autoloads
ro: Rearanjați Autoload-urile

en: Can't add autoload:
ro: Nu pot adaugă încărcare automata:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
ro: %s este o cale invalidă. Fișierul nu există.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
ro: %s este o cale invalida. Nu este în calea resurselor (res://).

en: Add AutoLoad
ro: Adaugați AutoLoad

en: Path:
ro: Cale:

en: Node Name:
ro: Nume Nod:

en: Global Variable
ro: Variabil Global

en: Paste Params
ro: Lipiţi Parametrii

en: Updating Scene
ro: Scena se Actualizează

en: Storing local changes...
ro: Modificările locale se stochează...

en: Updating scene...
ro: Scena se Actualizează...

en: [empty]
ro: [gol]

en: [unsaved]
ro: [nesalvat]

en: Please select a base directory first.
ro: Vă rugăm să selectaţi mai întâi un director de bază.

en: Choose a Directory
ro: Alegeţi un Director

en: Create Folder
ro: Creare folder

en: Name:
ro: Nume:

en: Could not create folder.
ro: Directorul nu a putut fi creat.

en: Choose
ro: Alegeți

en: Storing File:
ro: Fişierul se Stochează:

en: No export template found at the expected path:
ro: Nu a fost găsit niciun șablon de export pe calea așteptată:

en: Packing
ro: Ambalare

en: Can't open file to read from path "%s".
ro: Nu se poate deschide fişierul pentru a citi din "%s":

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
ro: Platforma țintă necesită textură compresată „ETC” pentru GLES2. Activați „Import Etc” în Setările proiectului.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
ro: Platforma țintă necesită textură compresata „ETC2” pentru GLES3. Activați „Import Etc 2” în Setările proiectului.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
ro: Platforma țintă necesită o textură compresată „ETC” pentru revenirea driverului la GLES2.
    Activați „Import Etc” în Setările de proiect sau dezactivați „Driver Fallback Enabled”.

en: 64 Bits
ro: 64 de biți

en: Custom debug template not found.
ro: Fișierul șablon de depanare personalizat nu a fost găsit.

en: Custom release template not found.
ro: Șablonul personalizat de lansare nu a fost găsit.

en: Template file not found: "%s".
ro: Fișierul șablonului nu a fost găsit: "%s".

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
ro: La exporturile pe 32 de biți PCK-ul încorporat nu poate fi mai mare de 4 GiB.

en: 3D Editor
ro: Editor 3D

en: Script Editor
ro: Editor de scripturi

en: Asset Library
ro: Librăria de Resurse

en: Scene Tree Editing
ro: Editează Arborele Scenei

en: Node Dock
ro: Nod Bară

en: Import Dock
ro: Importă Bară

en: Allows to view and edit 3D scenes.
ro: Permite vizualizarea și editarea scenelor 3D.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
ro: Permite navigarea sistemului local de fișiere printr-un dock dedicat.

en: (current)
ro: (actual)

en: (none)
ro: (nici unul)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
ro: Șterge profilul actual selectat, '%s'? Nu poate fi anulat.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
ro: Profilul trebuie sa fie un nume valid de fisier si nu trebuie sa contina '.'

en: Profile with this name already exists.
ro: Un profil cu acest nume există deja.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
ro: (Editorul Dezactivat, Proprietatile Dezactivate)

en: (Properties Disabled)
ro: (Proprietăți Dezactivate)

en: (Editor Disabled)
ro: (Editor Dezactivat)

en: Class Options:
ro: Opțiuni Clasă:

en: Enable Contextual Editor
ro: Activează Editorul Contextual

en: Class Properties:
ro: Proprietățile clasei:

en: Nodes and Classes:
ro: Noduri și Clase:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
ro: Formatul fișierului '%s' este invalid, importarea este anulată.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
ro: Profilul '%s' este deja existent. Elimină-l inainte de a-l importa, importara este anulata.

en: Error saving profile to path: '%s'.
ro: Eroare la salvarea profilului la calea: '%s'.

en: Current Profile:
ro: Profil Curent:

en: Create Profile
ro: Creează un Profil

en: Remove Profile
ro: Șterge Profil

en: Available Profiles:
ro: Profile Disponibile:

en: Make Current
ro: Faceți Curent

en: Import
ro: Importare

en: Export
ro: Exportare

en: Configure Selected Profile:
ro: Configură Profilul Selectat:

en: Extra Options:
ro: Opțiunii Extra:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
ro: Creează sau importă un profil pentru a edita clasele si proprietățile disponibile

en: New profile name:
ro: Nume de profil nou:

en: Godot Feature Profile
ro: Administrează Șabloanele de Export

en: Import Profile(s)
ro: Încarcă Profil(e)

en: Export Profile
ro: Exportă Profil

en: Manage Editor Feature Profiles
ro: Administrează Profilele Ferestrei de Editare

en: Select Current Folder
ro: Selectaţi directorul curent

en: File exists, overwrite?
ro: Fișierul există, înlocuiți?

en: Select This Folder
ro: Selectaţi directorul curent

en: Copy Path
ro: Copiere cale

en: Open in File Manager
ro: Deschideți în Administratorul de Fișiere

en: Show in File Manager
ro: Arătați în Administratorul de Fișiere

en: New Folder...
ro: Director Nou...

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: All Recognized
ro: Toate Recunoscute

en: All Files (*)
ro: Toate Fişierele (*)

en: Open a File
ro: Deschideți un Fișier

en: Open File(s)
ro: Deschideți Fișier(e)

en: Open a Directory
ro: Deschideţi un Director

en: Open a File or Directory
ro: Deschideți un Fişier sau Director

en: Save
ro: Salvați

en: Save a File
ro: Salvați un Fișier

en: Display Mode
ro: Modul de afișare

en: Current File
ro: Fișier curent

en: Current Path
ro: Calea curentă

en: Disable Overwrite Warning
ro: Opreste suprascrierea avertizărilor

en: Go Back
ro: Înapoi

en: Go Forward
ro: Înainte

en: Go Up
ro: Sus

en: Toggle Hidden Files
ro: Comutați Fișiere Ascunse

en: Toggle Favorite
ro: Comutați Favorite

en: Toggle Mode
ro: Comutare mod

en: Focus Path
ro: Cale focalizare

en: Move Favorite Up
ro: Mutare favorită în sus

en: Move Favorite Down
ro: Mutare favorită în jos

en: Go to previous folder.
ro: Accesați Directorul Precedent.

en: Go to next folder.
ro: Mergi la următorul director.

en: Go to parent folder.
ro: Mergi la Directorul Părinte.

en: Refresh files.
ro: Reîmprospătează filele.

en: (Un)favorite current folder.
ro: (Șterge)Adaugă directorul curent la favorite.

en: Toggle the visibility of hidden files.
ro: Comutați Vizibilitatea Fișierelor Ascunse.

en: View items as a grid of thumbnails.
ro: Vizualizează articolele ca o grilă de miniaturi.

en: View items as a list.
ro: Vizualizează articolele sub forma unei liste.

en: Directories & Files:
ro: Directoare și Fişiere:

en: Preview:
ro: Previzualizați:

en: File:
ro: Fișier:

en: ScanSources
ro: SurseScan

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
ro: Există importatori multiplii pentru tipuri diferite care trimit spre fișierul %s, importarea este anulată

en: (Re)Importing Assets
ro: (Re)Importând Asset-uri

en: Top
ro: Sus

en: Class:
ro: Clasă:

en: Inherits:
ro: Mosteneste:

en: Inherited by:
ro: Moştenit de:

en: Online Tutorials
ro: Tutoriale Online

en: Properties
ro: Proprietăți

en: default:
ro: implicit:

en: Theme Properties
ro: Proprietățile Temei

en: Colors
ro: Culori

en: Constants
ro: Constante

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Icons
ro: Icoană

en: Styles
ro: Stiluri

en: Enumerations
ro: Enumerări

en: Property Descriptions
ro: Descrieri Proprietate

en: (value)
ro: (valoare)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
ro: Nu există în prezent nici o descriere pentru această proprietate. Te rog ajută-ne prin a [color = $color] [url = $url] contribui cu una [/ URL] [/ color]!

en: Method Descriptions
ro: Descrierile Metodei

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
ro: Nu există în prezent nici o descriere pentru această metodă. Te rog ajută-ne de prin a [color = $color] [url = $url] contribui cu una [/ URL] [/ color]!

en: Help
ro: Ajutor

en: Search Help
ro: Căutați în Ajutor

en: Case Sensitive
ro: Sensibil la Majuscule

en: Show Hierarchy
ro: Arată Ierarhie

en: Display All
ro: Afișează Tot

en: Classes Only
ro: Doar Clase

en: Methods Only
ro: Doar Metode

en: Signals Only
ro: Doar Semnale

en: Constants Only
ro: Doar Constante

en: Properties Only
ro: Doar Proprietăți

en: Theme Properties Only
ro: Doar Proprietăți ale Temei

en: Member Type
ro: Tip Membru

en: Class
ro: Clasă

en: Method
ro: Metodă

en: Signal
ro: Semnal

en: Constant
ro: Permanent

en: Property
ro: Proprietate

en: Theme Property
ro: Proprietate Temă

en: Property:
ro: Proprietate:

en: Label
ro: Etichetă

en: Set Multiple:
ro: Seteaza Multiple:

en: Output:
ro: Afișare:

en: Copy Selection
ro: Copiază Selecția

en: Clear
ro: Curăță

en: Clear Output
ro: Curăță Afișarea

en: Stop
ro: Oprește

en: Down
ro: Descarcă

en: Up
ro: Sus

en: Node
ro: Nod

en: Incoming RPC
ro: Intrare RPC

en: Incoming RSET
ro: Intrare RSET

en: Outgoing RPC
ro: Ieșire RPC

en: Outgoing RSET
ro: Ieșire RSET

en: New Window
ro: Fereastră Nouă

en: Spins when the editor window redraws.
ro: Se rotește când fereastra editorului se redeschide.

en: Imported resources can't be saved.
ro: Resursele importate nu pot fi salvate.

en: Error saving resource!
ro: Eroare la salvarea resursei!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
ro: Resursa aceasta nu poate fi salvată deoarece nu aparține scenei editate. Resursa trebuie să fie unică.

en: Save Resource As...
ro: Salvați Resursa Ca...

en: Can't open file for writing:
ro: Nu pot deschide fişierul pentru scris:

en: Requested file format unknown:
ro: Formatul fişierului solicitat este necunoscut:

en: Error while saving.
ro: Eroare la salvare.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
ro: '%s' nu poate fi deschis. Fișierul ar putea fi modificat sau șters.

en: Error while parsing '%s'.
ro: Eroare analizând '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
ro: Sfârșit de fișier neaşteptat '%s'.

en: Missing '%s' or its dependencies.
ro: Lipsește '%s' sau dependenţele sale.

en: Error while loading '%s'.
ro: Eroare în timpul încărcării '%s'.

en: Saving Scene
ro: Salvând Scena

en: Analyzing
ro: Analizând

en: Creating Thumbnail
ro: Creând Thumbnail

en: This operation can't be done without a tree root.
ro: Aceasta operațiune nu se poate face fără o rădăcină de copac.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
ro: Această scenă nu poate fi salvată, deoarece există o includere ciclică.
    Rezolvați-l și apoi încercați să salvați din nou.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
ro: Nu am putut salva scena. Probabil dependenţe (instanţe sau moşteniri) nu au putut fi satisfăcute.

en: Could not save one or more scenes!
ro: Nu s-au putut salva una sau mai multe scene!

en: Save All Scenes
ro: Salvați toate scenele

en: Can't overwrite scene that is still open!
ro: Nu pot salva peste scena care este înca deschisă!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
ro: Nu pot încarca MeshLibrary pentru combinare!

en: Error saving MeshLibrary!
ro: Eroare la salvarea MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
ro: Imposibil de încărcat TileSet pentru unire!

en: Error saving TileSet!
ro: Eroare la salvarea TileSet!

en: Layout name not found!
ro: Numele schemei nu a fost găsit!

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
ro: Această resursă aparţine de o scena care a fost importată, astfel încât nu este editabilă.
    Vă rugăm să citiţi documentaţia relevantă pentru importul scene pentru a înţelege mai bine cum sa lucrați cu acestea.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
ro: Această resursă este o scena care a fost instanțată sau moştenită.
    Modificările la acesta nu vor fi păstrate la salvarea scenei curente.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
ro: Această resursă a fost importată, astfel încât nu este editabilă. Modificaţi setările din panoul de import şi apoi reimportați.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
ro: Această scenă a fost importată, astfel încât modificările acesteia nu vor fi păstrate.
    Instanțarea sau moştenirea vă permite efectuarea de modificări pentru ea.
    Vă rugăm să citiți documentația relevantă pentru importarea scenei pentru a înțelege mai bine acest mod de lucru.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
ro: Acesta este un obiect îndepărtat, astfel încât modificările acesteia nu vor fi păstrate.
    Vă rugăm să citiți documentația relevantă depanării pentru a înțelege mai bine acest mod de lucru.

en: There is no defined scene to run.
ro: Nu există nici o scenă definită pentru a execuție.

en: Save scene before running...
ro: Salvați scena înainte de a rula...

en: Could not start subprocess!
ro: Nu s-a putut porni subprocesul!

en: Open Scene
ro: Deschide o scenă

en: Open Base Scene
ro: Deschide o scenă de bază

en: Quick Open...
ro: Deschidere rapidă...

en: Quick Open Scene...
ro: Deschide o scenă rapid...

en: Quick Open Script...
ro: Deschide un script rapid...

en: Save & Close
ro: Salvează și închide

en: Save changes to '%s' before closing?
ro: Salvează schimbările la ’%s’ înainte de ieșire?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
ro: %s nu mai există! Vă rugăm să specificați o nouă locație de salvare.

en: Save Scene As...
ro: Salvează scena ca...

en: This operation can't be done without a scene.
ro: Această operație nu se poate face fără o scenă.

en: Export Mesh Library
ro: Exportă Librăria de Mesh-uri

en: This operation can't be done without a root node.
ro: Această operațiune nu poate fi făcută fără un nod rădăcină.

en: Export Tile Set
ro: Exportă Tile Setul

en: This operation can't be done without a selected node.
ro: Această operațiune nu poate fi făcută fără un nod selectat.

en: Current scene not saved. Open anyway?
ro: Scena curentă nu este salvată. Deschizi oricum?

en: Can't reload a scene that was never saved.
ro: Nu pot reîncărca o scenă care nu a fost salvată niciodată.

en: Reload Saved Scene
ro: Reîncarcă scenă salvată

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
ro: Scena actuală are modificări nesalvate.
    Reîncărcați scena salvată? Această acțiune nu poate fi anulată.

en: Quick Run Scene...
ro: Rulează Rapid Scena...

en: Quit
ro: Închide

en: Yes
ro: Da

en: Exit the editor?
ro: Ieși din editor?

en: Open Project Manager?
ro: Deschide Managerul de Proiect?

en: Save & Quit
ro: Salvează și Închide

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
ro: Salvezi modificările făcute în urmatoarea(le) scenă(e) înainte să închizi?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
ro: Salvezi modificările făcute în urmatoarea(le) scenă(e) înainte să deschizi Managerul de Proiect?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
ro: Această opțiune este depreciată. Situațiile în care reînprospătarea trebuie forțată sunt acum considerate buguri. Te rugăm să raportezi.

en: Pick a Main Scene
ro: Alege o Scenă Principală

en: Close Scene
ro: Închide Scena

en: Reopen Closed Scene
ro: Redeschidere scenă închisă

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
ro: Nu se poate inițializa plugin-ul la: '%s' analizarea configurației a eșuat.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
ro: Nu a putut fi încărcat scriptul add-on din calea: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
ro: Imposibil de încărcat scriptul addon din cale: '%s' Se pare că există o eroare în cod, verificați sintaxa.
    Dezactivez addon-ul de la '%s' pentru a preveni erori ulterioare.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
ro: Nu a putut fi încărcat scriptul add-on din calea: '%s' tipul de Bază nu este EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
ro: Nu a putut fi încărcat scriptul add-on din calea: '%s' Scriptul nu este în modul unealtă.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
ro: Scena '%s' nu a fost importată automat, deci ea nu poate fi modificată.
    Ca să poți face modificări, o nouă scenă derivată poate fi creată.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
ro: Eroare la încărcarea scenei, aceasta trebuie să fie în calea spre proiect. Folosește 'Importă' ca să deschizi scena, apoi salveaz-o în calea spre proiect.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
ro: Scena '%s' are dependințe nefuncționale:

en: Clear Recent Scenes
ro: Curăță Scenele Recente

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
ro: Nici o scena principala a fost definită, selectați una?
    Puteți schimba mai târziu, în "Setări Proiect" în categoria 'Aplicație'.

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
ro: Scena selectată ’%s’ nu există, selectați una?
    Puteți schimba mai târziu în „Setări Proiect” în categoria „Aplicație”.

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
ro: Scena selectată ’%s’ nu este un fișier scenă, selectați una validă?
    Puteți schimba mai târziu în „Setări Proiect” în categoria „Aplicație”.

en: Save Layout
ro: Salvează Schema

en: Delete Layout
ro: Șterge Schema

en: Default
ro: Implicit

en: Show in FileSystem
ro: Afișare în FileSystem

en: Play This Scene
ro: Redare scenă

en: Close Tab
ro: Închidere filă

en: Undo Close Tab
ro: Anulare fila Închidere

en: Close Other Tabs
ro: Închideți Celelalte File

en: Close Tabs to the Right
ro: Închidere file de la dreapta

en: Close All Tabs
ro: Inchide toate filele

en: Switch Scene Tab
ro: Comutați între Scene

en: %d more files or folders
ro: %d mai multe fișiere sau foldere

en: %d more folders
ro: %d mai multe foldere

en: %d more files
ro: %d mai multe fișiere

en: Output
ro: Ieșire

en: Update Continuously
ro: Actualizare continuă

en: Version Control
ro: Control versiune

en: Dock Position
ro: Poziția Dock-ului

en: Distraction Free Mode
ro: Modul Fără Distrageri

en: Toggle distraction-free mode.
ro: Comutează modul fără distrageri.

en: Add a new scene.
ro: Adaugă o nouă scenă.

en: Scene
ro: Scenă

en: Go to previously opened scene.
ro: Mergi la o scenă deschisă anterior.

en: Copy Text
ro: Copiază textul

en: Next tab
ro: Fila următoare

en: Previous tab
ro: Fila anterioară

en: Filter Files...
ro: Filtrează fișierele...

en: Operations with scene files.
ro: Operațiuni cu fișiere tip scenă.

en: New Scene
ro: Scenă Nouă

en: New Inherited Scene...
ro: Scenă Derivată Nouă...

en: Open Scene...
ro: Deschide Scena...

en: Open Recent
ro: Deschide Recente

en: Save Scene
ro: Salvează Scena

en: Convert To...
ro: Convertește În...

en: MeshLibrary...
ro: Librărie_de_Structuri...

en: TileSet...
ro: Set_de_Plăci...

en: Undo
ro: Revenire

en: Redo
ro: Reîntoarcere

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
ro: Proiect Divers sau unelte pentru scenă.

en: Project
ro: Proiect

en: Project Settings...
ro: Setări proiect...

en: Tools
ro: Unelte

en: Orphan Resource Explorer...
ro: Explorator de resurse orfane ...

en: Quit to Project List
ro: Închide spre Lista Proiectului

en: Deploy with Remote Debug
ro: Lansează cu Depanare la Distanță

en: Visible Collision Shapes
ro: Forme de Coliziune Vizibile

en: Visible Navigation
ro: Navigare Vizibilă

en: Editor Settings...
ro: Setări Editor...

en: Editor Layout
ro: Schema Editor

en: Take Screenshot
ro: Captură de ecran

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
ro: Capturile de ecran sunt stocate în folderul Date/Setări editor.

en: Toggle Fullscreen
ro: Comutare ecran complet

en: Open Editor Data/Settings Folder
ro: Deschide Dosarul De Date/Setări

en: Open Editor Data Folder
ro: Deschidere dosarul de date editor

en: Open Editor Settings Folder
ro: Deschide Dosarul de Setări Editor

en: Manage Editor Features...
ro: Gestionare caracteristici editor...

en: Manage Export Templates...
ro: Gestionare șabloane export...

en: Report a Bug
ro: Raportează o Eroare

en: Send Docs Feedback
ro: Trimite Feedbackul Docs

en: Community
ro: Comunitate

en: Play the project.
ro: Rulează proiectul.

en: Play
ro: Rulează

en: Pause Scene
ro: Pauză scenă

en: Stop the scene.
ro: Oprește scena.

en: Play the edited scene.
ro: Rulează scena editată.

en: Play Scene
ro: Rulează Scena

en: Play custom scene
ro: Rulează scena personalizată

en: Play Custom Scene
ro: Rulează Scena Personalizată

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
ro: Schimbarea driver-ului video necesită restartarea editorului.

en: Save & Restart
ro: Salvează și Restartează

en: Hide Update Spinner
ro: Dezactivează Cercul de Actualizare

en: FileSystem
ro: Sistemul De Fișiere

en: Expand Bottom Panel
ro: Extinde Panoul De Jos

en: Don't Save
ro: Nu Salva

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
ro: Android construi șablon lipsește, vă rugăm să instalați șabloane relevante.

en: Manage Templates
ro: Gestionați șabloanele

en: Select android sources file
ro: Selectează fisierele sursa android

en: Import Templates From ZIP File
ro: Importă Șabloane Dintr-o Arhivă ZIP

en: Template Package
ro: Pachetul cu șabloane

en: Export Library
ro: Exportă Librăria

en: Merge With Existing
ro: Contopește Cu Existentul

en: Open & Run a Script
ro: Deschide și Execută un Script

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
ro: Următoarele fișiere sunt mai noi pe disk.
    Ce măsuri ar trebui luate?

en: New Inherited
ro: Derivare Nouă

en: Load Errors
ro: Încarcă Erorile

en: Select
ro: Selectează

en: Open 2D Editor
ro: Deschide Editorul 2D

en: Open 3D Editor
ro: Deschide Editorul 3D

en: Open Script Editor
ro: Deschide Editorul de Scripturi

en: Open Asset Library
ro: Deschide Librăria de Asseturi

en: Open the next Editor
ro: Deschide Editorul următor

en: Open the previous Editor
ro: Deschide Editorul anterior

en: No sub-resources found.
ro: Nu s-a găsit nici o sub-resursă.

en: Creating Mesh Previews
ro: Se creează Previzualizările Mesh-ului

en: Thumbnail...
ro: Miniatură...

en: Main Script:
ro: Script principal:

en: Edit Plugin
ro: Editare Plugin

en: Installed Plugins:
ro: Pluginuri instalate:

en: Update
ro: Actualizare

en: Version
ro: Versiune

en: Measure:
ro: Măsura:

en: Frame %
ro: Cadru %

en: Physics Frame %
ro: Cadru Fizic %

en: Inclusive
ro: Inclusiv

en: Self
ro: Propriu

en: Frame #:
ro: Cadru #:

en: Calls
ro: Apeluri

en: Edit Text:
ro: Editare text:

en: Invalid RID
ro: RID nevalid

en: New Key:
ro: Cheie Nouă:

en: New Value:
ro: Valoare Nouă:

en: Base Type
ro: Tip de bază

en: Extend Script
ro: Extinde Script

en: Write your logic in the _run() method.
ro: Scrie logica programului în metoda _run().

en: There is an edited scene already.
ro: Acolo este o scenă deja editată.

en: Couldn't instance script:
ro: Nu s-a putut inițializa scriptul:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
ro: Ai uitat cumva cuvântul 'unealtă'?

en: Couldn't run script:
ro: Nu a putut fi executat scriptul:

en: Did you forget the '_run' method?
ro: Ai uitat cumva metoda '_run' ?

en: Main Font
ro: Font principal

en: Preset
ro: Presetare

en: Show Line Numbers
ro: Afiseaza numerele liniei

en: Files
ro: Fișiere

en: Primary Grid Steps
ro: Pași de grilă primară

en: Grid Size
ro: Dimensiunea grilei

en: Bone Selected Color
ro: Culoarea osului selectat

en: Bone Outline Size
ro: Dimensiunea conturului osului

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Sorting Order
ro: Ordinea de sortare

en: Base Type Color
ro: Culoare tip de bază

en: Line Number Color
ro: Culoare numărul liniei

en: Safe Line Number Color
ro: Culoarea numărului liniei sigură

en: Select Node(s) to Import
ro: Selectează Nodul(rile) pentru Importare

en: Scene Path:
ro: Calea Scenei:

en: Import From Node:
ro: Importă Din Nod:

en: Error requesting URL:
ro: Eroare la solicitarea URL:

en: Can't connect to the mirror.
ro: Nu se poate conecta la oglindă.

en: No response from the mirror.
ro: Niciun răspuns de la oglinda.

en: Request failed:
ro: Cerere Eșuată:

en: Cannot remove temporary file:
ro: Nu pot sterge fișierul temporar:

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
ro: Niciun link pentru descărcare nu a fost găsit pentru această versiune. Descărcarea directă este disponibilă numai pentru lansări oficiale.

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Resolving
ro: Se Soluționează

en: Can't Resolve
ro: Nu se poate Soluționa

en: Connecting...
ro: Conectare...

en: Can't Connect
ro: Nu se poate Conecta

en: Connected
ro: Conectat

en: Requesting...
ro: Se Solicită...

en: Downloading
ro: Se Descarcă

en: Connection Error
ro: Eroare de Conexiune

en: SSL Handshake Error
ro: Eroare SSL Handshake

en: Extracting Export Templates
ro: Se extrag Șabloanele de Export

en: Importing:
ro: Se importă:

en: Uncompressing Android Build Sources
ro: Decomprimare Surse de compilare Android

en: Export Template Manager
ro: Exportă Managerul de Șabloane

en: Current Version:
ro: Versiune Curentă:

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Download from:
ro: Descărcați din:

en: Godot Export Templates
ro: Șabloane de export Godot

en: Favorites
ro: Favorite

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
ro: Stare: Importarea fișierului eșuată. Te rog repară fișierul și reimportă manual.

en: Cannot move/rename resources root.
ro: Nu se poate muta/redenumi rădăcina resurselor.

en: Cannot move a folder into itself.
ro: Nu se poate muta un director în el însuși.

en: Error moving:
ro: Eroare mutând:

en: Error duplicating:
ro: Eroare duplicând:

en: Unable to update dependencies:
ro: Imposibil de actualizat dependințele:

en: No name provided.
ro: Niciun nume furnizat.

en: Provided name contains invalid characters.
ro: Numele furnizat conține caractere nevalide.

en: A file or folder with this name already exists.
ro: Un fișier sau un director cu acest nume există deja.

en: Name contains invalid characters.
ro: Numele furnizat conține caractere nevalide.

en: Renaming file:
ro: Redenumind fișierul:

en: Renaming folder:
ro: Redenumind directorul:

en: Duplicating file:
ro: Duplicând fișierul:

en: Duplicating folder:
ro: Duplicând directorul:

en: New Inherited Scene
ro: Nouă scenă moștenită

en: Set As Main Scene
ro: Setează ca scenă principală

en: Open Scenes
ro: Deschide Scene

en: Instance
ro: Instanță

en: Add to Favorites
ro: Adauga la Favorite

en: Remove from Favorites
ro: Eliminare din Preferințe

en: Edit Dependencies...
ro: Editează Dependințele...

en: View Owners...
ro: Vizualizează Proprietarii...

en: Move To...
ro: Mută În...

en: New Scene...
ro: Scenă nouă...

en: New Script...
ro: Script nou ...

en: New Resource...
ro: Resursă nouă ...

en: Expand All
ro: Extinde Toate

en: Collapse All
ro: Reduceți Toate

en: Duplicate...
ro: Duplicați...

en: Rename...
ro: Redenumește...

en: Previous Folder/File
ro: Folder/Fișier Anterior

en: Next Folder/File
ro: Folder/Fișier Următor

en: Re-Scan Filesystem
ro: Rescanează Sistemul de Fișiere

en: Toggle Split Mode
ro: Comută Modul Split

en: Search files
ro: Căută fișiere

en: Scanning Files,
    Please Wait...
ro: Se Scanează Fișierele,
    Te Rog Așteaptă...

en: Move
ro: Mută

en: Rename
ro: Redenumește

en: Create Scene
ro: Crează scenă

en: Find in Files
ro: Caută în fișiere

en: Find:
ro: Găsiți:

en: Folder:
ro: Folderul:

en: Filters:
ro: Filtre:

en: Searching...
ro: Caut...

en: Add to Group
ro: Adaugă în Grup

en: Remove from Group
ro: Elimină din Grup

en: Group name already exists.
ro: Numele grupului există deja.

en: Invalid group name.
ro: Nume de grup nevalid.

en: Rename Group
ro: Renumește Grupul

en: Delete Group
ro: Șterge Grupul

en: Groups
ro: Grupuri

en: Nodes Not in Group
ro: Nodurile Nu Sunt în Grup

en: Nodes in Group
ro: Noduri în Grup

en: Group Editor
ro: Editor Grup

en: Manage Groups
ro: Gestionați grupuri

en: Filter
ro: Filtru:

en: Generate Tangents
ro: Generează tangente

en: Import as Single Scene
ro: Importă ca Scenă Simplă

en: Import with Separate Animations
ro: Importă cu Animații Separate

en: Import with Separate Materials
ro: Importă cu Materiale Separate

en: Import with Separate Objects
ro: Importă cu Obiecte Separate

en: Import with Separate Objects+Materials
ro: Importă cu Obiecte+Materiale Separate

en: Import with Separate Objects+Animations
ro: Importă cu Obiecte+Animații Separate

en: Import with Separate Materials+Animations
ro: Importă cu Materiale+Animații Separate

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
ro: Importă cu Obiecte+Materiale+Animații Separate

en: Import as Multiple Scenes
ro: Importă ca Scene Multiple

en: Import as Multiple Scenes+Materials
ro: Importă ca Scene+Materiale Multiple

en: Root Scale
ro: Dimensiune Radacina

en: Storage
ro: Stochare

en: Max Linear Error
ro: Eroare liniară maximă

en: Max Angle
ro: Unghiul maxim

en: Clips
ro: Clipuri

en: Amount
ro: Cantitate

en: Import Scene
ro: Importă Scena

en: Importing Scene...
ro: Se Importa Scena...

en: Generating Lightmaps
ro: Se Genereaza Lightmaps

en: Generating for Mesh:
ro: Se Generează pentru Mesh:

en: Running Custom Script...
ro: Se Execută un Script Personalizat...

en: Couldn't load post-import script:
ro: Nu s-a putut încărca scriptul post-importare:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
ro: Script nevalid/nefuncțional pentru post-importare (vezi consola):

en: Error running post-import script:
ro: Eroare la executarea scripyului post-importare:

en: Saving...
ro: Se Salvează...

en: Normal Map Invert Y
ro: Hartă normală inversează Y

en: Atlas File
ro: Fișierul Atlasului

en: Force
ro: Forță

en: Normalize
ro: Normalizați

en: Importer:
ro: Importator:

en: %d Files
ro: %d Fișiere

en: Set as Default for '%s'
ro: Setează ca Implicit pentru '%s'

en: Clear Default for '%s'
ro: Curăță setarea Implicită pentru '%s'

en: Reimport
ro: Reimportă

en: Import As:
ro: Importă Ca:

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
ro: Modificarea tipului de fișier importat necesită repornirea editorului.

en: Failed to load resource.
ro: Încărcarea resursei a eșuat.

en: Localized
ro: Localizat

en: Make Sub-Resources Unique
ro: Faceți Sub-Resursa Unică

en: Create a new resource in memory and edit it.
ro: Creează o nouă resursă în memorie și editeaz-o.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
ro: Încarcă o resursă existentă de pe disc si editeaz-o.

en: Save the currently edited resource.
ro: Salvează resursa editată curentă.

en: Save As...
ro: Salvează Ca...

en: Copy Resource
ro: Copiați Resursa

en: Go to the previous edited object in history.
ro: Mergi la un obiect din istoric editat anterior.

en: Go to the next edited object in history.
ro: Mergi la următorul obiect editat din istoric.

en: History of recently edited objects.
ro: Istoricul obiectelor editate recent.

en: Filter properties
ro: Proprietăți filtrare

en: Changes may be lost!
ro: Modificările pot fi pierdute!

en: MultiNode Set
ro: Set MultiNod

en: Select a single node to edit its signals and groups.
ro: Selectați un singur nod pentru a-i edita semnalele și grupurile.

en: Edit a Plugin
ro: Editează un Plugin

en: Create a Plugin
ro: Crează un plugin

en: Plugin Name:
ro: Nume plugin:

en: Author:
ro: Autor:

en: Version:
ro: Versiune:

en: Create Polygon
ro: Crează poligon

en: Create points.
ro: Creați puncte.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
ro: Editează puncte
    LMB: Mută Punct
    RMB: Șterge Punct

en: Erase points.
ro: Șterge puncte.

en: Edit Polygon
ro: Editează Poligon

en: Insert Point
ro: Inserează Punct

en: Edit Polygon (Remove Point)
ro: Editează Poligon (Șterge puncte)

en: Remove Polygon And Point
ro: Șterge Poligon Și Punct

en: Add Animation
ro: Adaugă Animația

en: Add %s
ro: Adaugă %s

en: Load...
ro: Încărca...

en: Move Node Point
ro: Mută punct nod

en: Change BlendSpace1D Limits
ro: Modifică limitele BlendSpace1D

en: Change BlendSpace1D Labels
ro: Modifică etichetele BlendSpace1D

en: Triangle already exists.
ro: Triunghiul există deja.

en: Blend:
ro: Amestec:

en: Parameter Changed:
ro: Parametru modificat:

en: Edit Filters
ro: Editează Filtrele

en: Toggle Filter On/Off
ro: Comutare filtru activat/dezactivat

en: Functions
ro: Funcții

en: Node Renamed
ro: Nod redenumit

en: Edit Filtered Tracks:
ro: Editare piste filtrate:

en: Toggle Autoplay
ro: Comutează Auto-Execuție

en: New Animation Name:
ro: Nume Nou Animație:

en: New Anim
ro: Anim Nouă

en: Create New Animation
ro: Creează Animație Nouă

en: Change Animation Name:
ro: Schimbă Numele Animației:

en: Rename Animation
ro: Redenumește Animația

en: Delete Animation?
ro: Ștergi Animația?

en: Remove Animation
ro: Elimină Animația

en: Duplicate Animation
ro: Duplicare Animație

en: Blend Next Changed
ro: Amestecă Următoarea Schimbare

en: Change Blend Time
ro: Schimbă Timpul Amestecului

en: Load Animation
ro: Încarcă Animație

en: Pasted Animation
ro: Animație Lipită

en: Paste Animation
ro: Lipește Animație

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
ro: Rulează animația selectată în sens invers de la poziția curentă. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
ro: Rulează animația selectată în sens invers de la sfârșit. (Shift+A)

en: Stop animation playback. (S)
ro: Oprește rularea animației. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
ro: Rulează animația selectată de la început. (Shift+D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
ro: Rulează animația selectată de la poziția curentă. (D)

en: Animation position (in seconds).
ro: Poziția animației (în secunde).

en: Scale animation playback globally for the node.
ro: Redimensionează rularea animației pentru nod.

en: Animation Tools
ro: Unelte Animație

en: New
ro: Nou

en: Edit Transitions...
ro: Editare tranziții...

en: Display list of animations in player.
ro: Afișează o listă a animațiilor în player.

en: Autoplay on Load
ro: Auto-Execută la Încărcare

en: Enable Onion Skinning
ro: Activează Onion Skinning

en: Directions
ro: Direcții

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
ro: Trecut

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
ro: Viitor

en: Depth
ro: Adâncime

en: 1 step
ro: 1 pas

en: 2 steps
ro: 2 pași

en: 3 steps
ro: 3 pași

en: Differences Only
ro: Doar Diferențe

en: Force White Modulate
ro: Forțează Modulare Albă

en: Include Gizmos (3D)
ro: Include Gizmo-uri (3D)

en: Animation Name:
ro: Nume Animație:

en: Error!
ro: Eroare!

en: Blend Times:
ro: Timpi de Amestecare:

en: Next (Auto Queue):
ro: Următorul (Rând Automat):

en: Cross-Animation Blend Times
ro: Timpi de Amestecare Cross-Animație

en: Transition exists!
ro: Tranziţia există!

en: Create new nodes.
ro: Creați noduri noi.

en: Connect nodes.
ro: Conectați nodurile.

en: Transition:
ro: Tranziție:

en: Play Mode:
ro: Mod redare:

en: AnimationTree
ro: ArboreAnimație

en: New name:
ro: Nume nou:

en: Fade In (s):
ro: Estompează (s):

en: Fade Out (s):
ro: Reliefează (s):

en: Blend
ro: Amestec

en: Auto Restart:
ro: Restartare Automată:

en: Restart (s):
ro: Restartare (s):

en: Random Restart (s):
ro: Restartare Aleatorie (s):

en: Amount:
ro: Cantitate:

en: Blend 0:
ro: Amestec 0:

en: Blend 1:
ro: Amestec 1:

en: X-Fade Time (s):
ro: Timp X-Decolorare (s):

en: Add Input
ro: Adaugă Intrare(Input)

en: Clear Auto-Advance
ro: Curăță Auto-Avansarea

en: Set Auto-Advance
ro: Setează Auto-Avansare

en: Delete Input
ro: Șterge Intrare(Input)

en: Animation tree is valid.
ro: Arborele Animației este valid.

en: Animation tree is invalid.
ro: Arborele Animației este nevalid.

en: Animation Node
ro: Nod de Animație

en: OneShot Node
ro: Nod OneShot

en: Mix Node
ro: Nod de Amestecare

en: Blend2 Node
ro: Nod Amestec2

en: Blend3 Node
ro: Nod Amestec3

en: Blend4 Node
ro: Nod Amestec4

en: TimeScale Node
ro: Nod DimensiuneTimp

en: TimeSeek Node
ro: Nod CăutareTimp

en: Transition Node
ro: Nod Tranziție

en: Import Animations...
ro: Importă Animații...

en: Edit Node Filters
ro: Editează Filtrele Nodurilor

en: Filters...
ro: Filtre...

en: Contents:
ro: Conținut:

en: View Files
ro: Vizualizează Fișierele

en: Download
ro: Descarcă

en: Connection error, please try again.
ro: Eroare la conectare, te rog încearcă din nou.

en: Can't connect.
ro: Nu se poate face conexiunea.

en: Can't connect to host:
ro: Nu se poate conecta la gazda:

en: No response from host:
ro: Nciun răspuns de la gazda:

en: No response.
ro: Niciun răspuns.

en: Can't resolve hostname:
ro: Nu se poate rezolva numele gazdei:

en: Can't resolve.
ro: Nu se poate rezolva.

en: Request failed, return code:
ro: Cerere eșuată, cod returnat:

en: Request failed, too many redirects
ro: Cerere eșuată, prea multe redirecționări

en: Request failed, timeout
ro: Solicitare nereușită, expirare

en: Timeout.
ro: Pauză.

en: Failed:
ro: A Eșuat:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
ro: Hash eronat de descărcare, se presupune că fișierul este falsificat.

en: Expected:
ro: Așteptat:

en: Got:
ro: Primit:

en: Asset Download Error:
ro: Eroare la Descărcarea Asset-ului:

en: Downloading (%s / %s)...
ro: Se descarcă (%s / %s)...

en: Downloading...
ro: Descărcare...

en: Resolving...
ro: Se Rezolvă...

en: Error making request
ro: Eroare la solicitare

en: Idle
ro: Inactiv

en: Install...
ro: Instalare...

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Download Error
ro: Eroare Descărcare

en: Download for this asset is already in progress!
ro: Descărcarea acestui asset rulează deja!

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: All
ro: Toate

en: Plugins...
ro: Plugin-uri...

en: Sort:
ro: Sorare:

en: Category:
ro: Categorie:

en: Support
ro: Suport

en: Official
ro: Oficial

en: Testing
ro: Se Testează

en: Assets ZIP File
ro: Fișier ZIP cu Asset-uri

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
ro: Crearea imaginilor lightmap eșuată, asigură-te că poate fi scrisă calea spre ele.

en: Bake Lightmaps
ro: Procesează Lightmaps

en: Select lightmap bake file:
ro: Selectare fișier șablon pentru harta de lumină:

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Configure Snap
ro: Configurare Snap

en: Grid Offset:
ro: Compensare Grilă:

en: Grid Step:
ro: Pas Grilă:

en: Rotation Offset:
ro: Compensare Rotație:

en: Rotation Step:
ro: Pas Rotație:

en: Center Right
ro: Centrează Dreapta

en: Center Bottom
ro: Centrează Jos

en: Center
ro: Centrează

en: Left Wide
ro: Stânga Lat

en: Top Wide
ro: Sus Lat

en: Right Wide
ro: Dreapta Lat

en: Bottom Wide
ro: Jos Lat

en: Keep Ratio
ro: Păstrare raport

en: Anchors only
ro: Doar ancore

en: Change Anchors and Margins
ro: Modifică Ancorele și Limitele

en: Change Anchors
ro: Modifică Ancorele

en: Project Camera Override
    Overrides the running project's camera with the editor viewport camera.
ro: Suprascrierea Camerei de Proiect
    Suprascrie camera proiectului care rulează cu camera de vizualizare a editorului.

en: Project Camera Override
    No project instance running. Run the project from the editor to use this feature.
ro: Suprascrierea Camerei de Proiect
    Nicio instanță de proiect nu rulează. Rulați proiectul din editor pentru a utiliza această caracteristică.

en: Lock Selected
ro: Blochează Selecția

en: Unlock Selected
ro: Deblochează Selecția

en: Group Selected
ro: Grupează Selecția

en: Ungroup Selected
ro: Degrupați selecția

en: Paste Pose
ro: Lipește Postura

en: Clear Guides
ro: Elimină Ghidurile

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
ro: Crează Oase personalizate din Noduri

en: Clear Bones
ro: Elimină Oase

en: Make IK Chain
ro: Creează Lanț IK

en: Clear IK Chain
ro: Curăță Lanțul IK

en: Zoom Reset
ro: Resetare zoom

en: Select Mode
ro: Selectare mod

en: Drag: Rotate selected node around pivot.
ro: Trage: Rotește nodul selectat în jurul pivotului.

en: Alt+Drag: Move selected node.
ro: Alt+Trage: Mută nodul selectat.

en: Alt+Drag: Scale selected node.
ro: Alt+Trage: Scalează nodul selectat.

en: V: Set selected node's pivot position.
ro: V: Setează poziția pivotului nodului selectat.

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
ro: Alt+RMB: Arată o listă a tuturor nodurilor la poziția clickului, inclusiv cele blocate.

en: RMB: Add node at position clicked.
ro: RMB: Adaugă nod la poziția clickului.

en: Move Mode
ro: Mod Mutare

en: Rotate Mode
ro: Mod Rotație

en: Scale Mode
ro: Mod Redimensionare

en: Shift: Scale proportionally.
ro: Shift: Redimensionare proporțională.

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
ro: Arată o listă a tuturor obiectelor la poziția clickului
    (similar cu Alt+RMB în modul selectare).

en: Click to change object's rotation pivot.
ro: Click pentru a modifica pivotul de rotație al obiectului.

en: Pan Mode
ro: Mod În Jur

en: Ruler Mode
ro: Mod riglă

en: Toggle smart snapping.
ro: Comutați fixarea inteligentă.

en: Use Smart Snap
ro: Utilizează Snap Inteligent

en: Toggle grid snapping.
ro: Comutare grilă fixare.

en: Use Grid Snap
ro: Utilizează Snap Grilă

en: Snapping Options
ro: Opțiuni Snapping

en: Use Rotation Snap
ro: Folosește Rotația Snap

en: Use Scale Snap
ro: Utilizează Snap Redimensionare

en: Snap Relative
ro: Snap Relativ

en: Use Pixel Snap
ro: Utilizează Pixel Snap

en: Smart Snapping
ro: Snapping Inteligent

en: Configure Snap...
ro: Configurare Snap...

en: Snap to Parent
ro: Snap către Părinte

en: Snap to Node Anchor
ro: Snap către Ancora Nodului

en: Snap to Node Sides
ro: Snap pe Fețele Nodului

en: Snap to Node Center
ro: Snap către Centrul Nodului

en: Snap to Other Nodes
ro: Snap către Alte Noduri

en: Snap to Guides
ro: Snap pe Ghiduri

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
ro: Imobilizează obiectul selectat (nu poate fi mișcat).

en: Lock Selected Node(s)
ro: Blochează Nodurile Selectate

en: Unlock the selected object (can be moved).
ro: Remobilizează obiectul selectat (poate fi mișcat).

en: Unlock Selected Node(s)
ro: Deblochează Nodurile Selectate

en: Makes sure the object's children are not selectable.
ro: Asigură-te că nu pot fi selectați copiii obiectului.

en: Group Selected Node(s)
ro: Grupează Nodurile Selectate

en: Restores the object's children's ability to be selected.
ro: Restaurează abilitatea copiilor obiectului de a fi selectați.

en: Ungroup Selected Node(s)
ro: Degrupează Nodurile Selectate

en: Skeleton Options
ro: Opțiuni Schelet

en: Show Bones
ro: Arată Oasele

en: Clear Custom Bones
ro: Curăță Oasele Personalizate

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
ro: Perspectivă

en: Show
ro: Arată

en: Show When Snapping
ro: Arată Când Faci Snap

en: Hide
ro: Ascunde

en: Toggle Grid
ro: Comutare Grilă

en: Grid
ro: Grilă

en: Show Helpers
ro: Afișare ajutoare

en: Show Rulers
ro: Arată Riglele

en: Show Guides
ro: Afișare ghiduri

en: Show Origin
ro: Arată Originea

en: Show Viewport
ro: Arată Fereastra de Lucru

en: Show Group And Lock Icons
ro: Arată Pictogramele de Grupare și Blocare

en: Center Selection
ro: Centrează Selecția

en: Frame Selection
ro: Încadrează în Ecran Selecția

en: Preview Canvas Scale
ro: Previzualizare Scară Canvas

en: Layout
ro: Schemă

en: Insert keys (based on mask).
ro: Introduce cheile (bazat pe masca).

en: Auto Insert Key
ro: Inserare Automată a Cheii

en: Animation Key and Pose Options
ro: Optiuni pentru Chei Animație și Postură

en: Insert Key (Existing Tracks)
ro: Inserează Cheie (Track-uri existente)

en: Copy Pose
ro: Copiază Postura

en: Clear Pose
ro: Curăță Postura

en: Add Node Here
ro: Adaugă Nod Aici

en: Multiply grid step by 2
ro: Multiplică pasul pe grilă cu 2

en: Divide grid step by 2
ro: Împarte pasul pe grilă cu 2

en: Zoom to 3.125%
ro: Magnificare la 3.125%

en: Zoom to 6.25%
ro: Magnificare la 6.25%

en: Zoom to 12.5%
ro: Magnificare la 12.5%

en: Zoom to 25%
ro: Magnificare la 25%

en: Zoom to 50%
ro: Magnificare la 50%

en: Zoom to 100%
ro: Magnificare la 100%

en: Zoom to 200%
ro: Magnificare la 200%

en: Zoom to 400%
ro: Magnificare la 400%

en: Zoom to 800%
ro: Magnificare la 800%

en: Zoom to 1600%
ro: Magnificare la 1600%

en: Adding %s...
ro: Se adaugă %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
ro: Nu se pot instanția noduri multiple fără o rădacină.

en: Create Node
ro: Creează Nod

en: Error instancing scene from %s
ro: Eroare la instanțierea scenei din %s

en: Change Default Type
ro: Schimbă Tipul Implicit

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
ro: Trage & lasă + Shift: Adaugă nod ca și frate
    Trage & lasă + Shift: Schimbă tipul nodului

en: Create Polygon3D
ro: Crează Poligon3D

en: Edit Poly
ro: Editează Poligon

en: Edit Poly (Remove Point)
ro: Editează Poligon (Elimină Punct)

en: Set Handle
ro: Setează Mâner

en: Load Emission Mask
ro: Încărcare Mască de Emisie

en: Clear Emission Mask
ro: Curăță Masca de Emisie

en: Particles
ro: Particule

en: Generated Point Count:
ro: Număr de Puncte Generate:

en: Emission Mask
ro: Mască de Emisie

en: Solid Pixels
ro: Pixeli Solizi

en: Directed Border Pixels
ro: Pixeli borduri direcționați

en: Capture from Pixel
ro: Capturare din Pixel

en: Emission Colors
ro: Culori de Emisie

en: CPUParticles
ro: ParticuleCPU

en: Create Emission Points From Mesh
ro: Creează Puncte de Emisie Din Mesh

en: Create Emission Points From Node
ro: Creare Puncte de Emisie din Nod

en: Smoothstep
ro: PasOmogen

en: Modify Curve Point
ro: Modifică Punctul Curbei

en: Modify Curve Tangent
ro: Modifică Tangenta Curbei

en: Load Curve Preset
ro: Încarcă Presetare a Curbei

en: Add Point
ro: Adaugă Punct

en: Remove Point
ro: Elimină Punct

en: Left Linear
ro: Stânga Liniară

en: Right Linear
ro: Dreapta Liniară

en: Load Preset
ro: Încarcă Presetare

en: Remove Curve Point
ro: Elimină Punctul Curbei

en: Toggle Curve Linear Tangent
ro: Comută Tangenta Liniară a Curbei

en: Hold Shift to edit tangents individually
ro: Ține apăsat Shift pentru a edita individual tangentele

en: Right click to add point
ro: Click dreapta pentru adăugare punct

en: Bake GI Probe
ro: Procesează Sonda GI

en: Gradient Edited
ro: Gradient Dditat

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Item %d
ro: Obiect %d

en: Items
ro: Obiecte

en: Item List Editor
ro: Editor Lista de Obiect

en: Create Occluder Polygon
ro: Creează Poligon de Ocluziune

en: Mesh is empty!
ro: Mesh-ul este gol!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
ro: Nu a putut crea o formă de coliziune Trimesh.

en: Create Static Trimesh Body
ro: Creează un Corp Static Trimesh

en: This doesn't work on scene root!
ro: Asta nu funcționează în rădăcina scenei!

en: Couldn't create any collision shapes.
ro: Nu a putut crea nici o formă de coliziune.

en: Create Navigation Mesh
ro: Creează un Mesh de Navigare

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
ro: Mesh-ul conținut nu este de tipul ArrayMesh.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
ro: Despachetarea UV a eșuat, se poate ca mesh-ul să nu fie multiplu?

en: No mesh to debug.
ro: Niciun mesh de depanat.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
ro: MeshInstance nu are un Mesh!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
ro: Mesh-ul nu are o suprafață din care să se poată creea contururi!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
ro: Mesh-ul primitiv nu este de tipul PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
ro: Nu s-a putut creea un contur!

en: Create Outline
ro: Creează Contur

en: Create Trimesh Static Body
ro: Creează un Corp Static Trimesh

en: Create Trimesh Collision Sibling
ro: Creează un Frate de Coliziune Trimesh

en: Create Outline Mesh...
ro: Se Creează un Mesh de Contur...

en: View UV1
ro: Vizionare UV1

en: View UV2
ro: Vizionare UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
ro: Despachetează UV2 pentru Lightmap/AO

en: Create Outline Mesh
ro: Creează Mesh de Contur

en: Outline Size:
ro: Dimensiunea Conturului:

en: Remove item %d?
ro: Elimini obiectul %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
ro: Actualizează din Scenă existenta?:
    %s

en: Add Item
ro: Adaugă Obiect

en: Remove Selected Item
ro: Elimină Obiectul Selectat

en: Update from Scene
ro: Actualizează din Scenă

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
ro: Niciun mesh sursă specificată (și niciun MultiMesh setat în nod).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
ro: Niciun mesh sursă specificată (și MultiMesh nu conține un Mesh).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
ro: Sursa mesh-ului nevalidă (cale nevalidă).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
ro: Sursa mesh-ului nevalidă (nu este un MeshInstance).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
ro: Sursa mesh-ului nevalidă (nu conține nicio resursă Mesh).

en: No surface source specified.
ro: Nicio sursă de suprafață specificată.

en: Surface source is invalid (invalid path).
ro: Sursa suprafeței nevalidă (cale nevalidă).

en: Surface source is invalid (no geometry).
ro: Sursa suprafeței nevalidă (nu există geometrie).

en: Surface source is invalid (no faces).
ro: Sursa suprafeței nevalidă (nu există fețe).

en: Select a Source Mesh:
ro: Selectează un Mesh Sursă:

en: Select a Target Surface:
ro: Selectează o Suprafață Țintă:

en: Populate Surface
ro: Populează Suprafața

en: Populate MultiMesh
ro: Populează MultiMesh

en: Target Surface:
ro: Suprafață Țintă:

en: Source Mesh:
ro: Mesh Sursă:

en: X-Axis
ro: Axa-X

en: Y-Axis
ro: Axa-Y

en: Z-Axis
ro: Axa-Z

en: Mesh Up Axis:
ro: Axă plasă sus:

en: Random Rotation:
ro: Rotație aleatorie:

en: Random Tilt:
ro: Înclinare aleatorie:

en: Random Scale:
ro: Dimensiune Aleatorie:

en: Populate
ro: Populare

en: Create Navigation Polygon
ro: Creare Poligon de Navigare

en: Generate Visibility Rect
ro: Generare Dreptunghi de Vizibilitate

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
ro: Definirea unui punct este posibilă doar într-un material de proces ParticlesMaterial

en: Generation Time (sec):
ro: Timp de Generare (sec):

en: Create Emitter
ro: Creare Emițător

en: Emission Points:
ro: Puncte de Emisie:

en: Surface Points
ro: Puncte de suprafață

en: Surface Points+Normal (Directed)
ro: Puncte de suprafață+Normală (Dirijat)

en: Volume
ro: Volum

en: Emission Source:
ro: Sursă de Emisie:

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
ro: Este necesar un material procesor de tip 'ParticlesMaterial'.

en: Generating AABB
ro: Generare AABB

en: Generate Visibility AABB
ro: Generare Vizibilitate AABB

en: Remove Point from Curve
ro: Ștergere Punt din Curbă

en: Remove Out-Control from Curve
ro: Eliminare Out-Control de pe Curbă

en: Remove In-Control from Curve
ro: Eliminare In-Control de pe Curbă

en: Add Point to Curve
ro: Adăugare punct pe curbă

en: Move Point in Curve
ro: Deplasare punct pe curbă

en: Move In-Control in Curve
ro: Deplasare In-Control pe curbă

en: Move Out-Control in Curve
ro: Deplasare Out-Control pe curbă

en: Select Points
ro: Selectare puncte

en: Shift+Drag: Select Control Points
ro: Shift+Trage: Selectare puncte de control

en: Click: Add Point
ro: Click: Adăugare punct

en: Right Click: Delete Point
ro: Click Drept: Ștergere punct

en: Select Control Points (Shift+Drag)
ro: Selectare puncte de control (Shift+Tragere)

en: Add Point (in empty space)
ro: Adăugare punct (într-un spațiu gol)

en: Delete Point
ro: Stergere punct

en: Close Curve
ro: Închidere curbă

en: Curve Point #
ro: Punct de curbă #

en: Set Curve Point Position
ro: Setare poziție punct de curbă

en: Set Curve In Position
ro: Setare Curbă În Poziție

en: Set Curve Out Position
ro: Setare poziție de ieșire a curbei

en: Split Path
ro: Divizare cale

en: Remove Path Point
ro: Ștergere punct cale

en: Remove Out-Control Point
ro: Ștergere punct de Control-Ieșire

en: Remove In-Control Point
ro: Ștergere punct de Control-Intrare

en: Split Segment (in curve)
ro: Divizare segment (pe curbă)

en: Create UV Map
ro: Creare hartă UV

en: Transform UV Map
ro: Transformare hartă UV

en: Open Polygon 2D UV editor.
ro: Deschideți editorul UV Poligon 2D.

en: Polygon 2D UV Editor
ro: Editor UV de poligoane 2D

en: Shift: Move All
ro: Shift: Deplasați tot

en: Ctrl: Rotate
ro: Ctrl: Rotație

en: Shift+Ctrl: Scale
ro: Shift+Ctrl: Dimensiune

en: Move Polygon
ro: Deplasare poligon

en: Rotate Polygon
ro: Rotație poligon

en: Scale Polygon
ro: Redimensionează Poligon

en: Clear UV
ro: Ștergere UV

en: Snap
ro: Aliniere

en: Enable Snap
ro: Activează aliniere

en: Show Grid
ro: Arată Grila

en: Configure Grid:
ro: Configurare grilă:

en: ERROR: Couldn't load resource!
ro: EROARE: Resursă imposibil de încărcat !

en: Add Resource
ro: Adăugare resursă

en: Rename Resource
ro: Re-numire resursă

en: Delete Resource
ro: Ștergere resursă

en: Resource clipboard is empty!
ro: Clip-board de resurse gol !

en: Paste Resource
ro: Lipiți Resursa

en: Instance:
ro: Instanță :

en: Open in Editor
ro: Deschidere în Editor

en: Room Generate Points
ro: Cameră Genereaza puncte

en: Path to AnimationPlayer is invalid
ro: Calea către AnimationPlayer nu este validă

en: Clear Recent Files
ro: Curăță Fișierele Recente

en: Error writing TextFile:
ro: Eroare la scrierea TextFile:

en: Could not load file at:
ro: Nu s-a putut încărca fișierul la:

en: Error Saving
ro: Eroare La Salvarea

en: Error importing theme.
ro: Eroare la importarea temei.

en: Error Importing
ro: Eroare la importare

en: Filter scripts
ro: Filtrare scripturi

en: Filter methods
ro: Metode de filtrare

en: Open...
ro: Deschide...

en: Search
ro: Căutare

en: Online Docs
ro: Documentație Online

en: Open Godot online documentation.
ro: Deschideți documentația online Godot.

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
ro: Lipsește metoda conectată '%s' pentru semnalul '%s' de la nodul '%s' la nodul '%s'.

en: Line
ro: Linie

en: Go to Function...
ro: Salt la funcție...

en: Go to Line...
ro: Salt la linie...

en: Skeleton
ro: Singleton (Unicat)

en: Use Snap
ro: Utilizează Snap

en: Settings...
ro: Setări ...

en: Snap Settings
ro: Setări Snap

en: Translate Snap:
ro: Tradu Snap:

en: Rotate Snap (deg.):
ro: Rotație Snap (grade):

en: Scale Snap (%):
ro: Dimensionare Snap (%):

en: Scale (ratio):
ro: Dimensiune (raport):

en: Settings:
ro: Setări:

en: Unable to load images
ro: Imposibil de încărcat imaginile

en: Animations:
ro: Animaţii:

en: Snap Mode:
ro: Mod Snap:

en: Pixel Snap
ro: Conectare prin pixeli

en: Grid Snap
ro: Snap Grilă

en: Fix Invalid Tiles
ro: Remediere Tiles nevalide

en: Filter tiles
ro: Filtrare Tiles

en: Remove selected Texture from TileSet.
ro: Eliminați textura selectată din TileSet.

en: Region
ro: Regiunea

en: Region Mode
ro: Mod regiune

en: Paste bitmask.
ro: Lipiți bitmask.

en: Create a new rectangle.
ro: Creați un dreptunghi nou.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
ro: Eliminați textura selectată? Acest lucru va elimina toate tiles care îl utilizează.

en: Delete selected Rect.
ro: Ștergeți Rectul selectat.

en: Delete polygon.
ro: Ștergeți poligonul.

en: Edit Collision Polygon
ro: Editează coliziunea poligonului

en: Step
ro: Pas

en: TileSet
ro: Set de dale

en: Change input port name
ro: Modificarea numelui portului de intrare

en: Set expression
ro: Setare expresie

en: Show resulted shader code.
ro: Afișează codul shader rezultat.

en: Color function.
ro: Funcția de culoare.

en: Grayscale function.
ro: Funcția tonuri de gri.

en: Sepia function.
ro: Funcția sepia.

en: Difference operator.
ro: Operator de diferență.

en: HardLight operator.
ro: Operator HardLight.

en: Color constant.
ro: Constantă de culoare.

en: Color uniform.
ro: Culoare uniformă.

en: Input parameter.
ro: Parametru de intrare.

en: Scalar function.
ro: Funcție scalară.

en: Scalar operator.
ro: Operator scalar.

en: Scalar uniform.
ro: Scalare uniformă.

en: Transform function.
ro: Funcție de transformare.

en: Transform constant.
ro: Transformare constantă.

en: Transform uniform.
ro: Transformare uniformă.

en: Vector function.
ro: Funcție vectorială.

en: ZIP File
ro: Fișiere ZIP

en: Manage Export Templates
ro: Administrează Șabloanele de Export

en: Error opening package file, not in ZIP format.
ro: Eroare la deschiderea fişierului pachet, nu este în format ZIP.

en: The following files failed extraction from package:
ro: Următoarele file au eșuat extragerea din pachet:

en: Package installed successfully!
ro: Pachet instalat cu succes!

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
ro: Nu se poate executa priectul: există Asset-uri care trebuie importate.
    Te rog editează proiectul pentru a declanșa importul inițial.

[ctx: Application]
note: TRANSLATORS: This refers to the application where users manage their Godot projects.
en: Project Manager
ro: Manager de Proiect

en: About
ro: Despre

en: Can't run project
ro: Proiectul nu poate fi executat

en: An action with the name '%s' already exists.
ro: Există deja o acțiune cu numele '%s'.

en: Change Action deadzone
ro: Modificare acțiune deadzone

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Preset...
ro: Presetare...

en: Use Regular Expressions
ro: Folosiți expresii regulate

en: Node name
ro: Nume nod

en: Node type
ro: Tip nod

en: Current scene name
ro: Numele scenei curente

en: Regular Expression Error:
ro: Eroare de expresie regulată:

en: At character %s
ro: La caracterul %s

en: Run Mode:
ro: Modul de Execuție:

en: Scene Run Settings
ro: Setările de Execuție ale Scenei

en: Delete %d nodes?
ro: Ștergeți %d noduri?

en: Delete node "%s"?
ro: Ștergeți nodul "%s"?

en: Create Root Node:
ro: Creare nod rădăcină:

en: Clear Inheritance
ro: Curăță Derivarea

en: Add/Create a New Node.
ro: Adaugă/Creează un Nod nou.

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
ro: Curăță Derivarea? (Fără Întoarcere)

en: Open Script:
ro: Deschide scriptul:

en: Path is empty.
ro: Calea este goală.

en: Filename is empty.
ro: Numele fișierului este gol.

en: File does not exist.
ro: Fișierul nu există.

en: Invalid path.
ro: Cale nevalidă.

en: Will create a new script file.
ro: Va crea un nou fișier script.

en: Script file already exists.
ro: Fișierul script există deja.

en: Template:
ro: Şablon:

en: Built-in Script:
ro: Script încorporat:

en: Error:
ro: Eroare:

en: C++ Error
ro: Eroare C++

en: C++ Error:
ro: Eroare C++:

en: Source:
ro: Sursă:

en: C++ Source:
ro: Sursă C++:

en: Child process connected.
ro: Procesul copilului conectat.

en: Network Profiler
ro: Analizator Network

en: Editor Settings
ro: Setări ale Editorului

en: Mesh Library
ro: Bibliotecă meshuri

en: Next Plane
ro: Planul următor

en: Snap View
ro: Perspectivă Snap

en: Cursor Clear Rotation
ro: Curăță Rotația Cursorului

en: Clear Selection
ro: Curăță Selecția

en: Filter meshes
ro: Filtru meshuri

en: Clear the navigation mesh.
ro: Curăță mesh-ul de navigare.

en: Setting up Configuration...
ro: Inițializarea configurației...

en: Calculating grid size...
ro: Calcularea mărimii grilei...

en: Creating heightfield...
ro: Crearea câmpului de înălțare...

en: Marking walkable triangles...
ro: Marcarea triunghiurilor traversabile...

en: Constructing compact heightfield...
ro: Construcție câmp de înălțare compact...

en: Eroding walkable area...
ro: Reducerea zonei traversabile...

en: Partitioning...
ro: Partiționare...

en: Creating contours...
ro: Crearea conturilor...

en: Creating polymesh...
ro: Crearea plasei de contur...

en: Converting to native navigation mesh...
ro: Se convertește în mesh nativ de navigare...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
ro: Setup Generare Mesh de Navigare:

en: Parsing Geometry...
ro: Analiza geometriei...

en: Done!
ro: Efectuat!

en: Create a new function.
ro: Creați o nouă funcție.

en: Create a new variable.
ro: Creați o nouă variabilă.

en: Signals:
ro: Semnale:

en: Connect Node Data
ro: Conectare date nod

en: Connect Node Sequence
ro: Conectare secvență nod

en: Make Tool:
ro: Creare Unealta:

en: Members:
ro: Membri:

en: Change Base Type:
ro: Modificare tip bază:

en: Add Function...
ro: Adăugare funcție...

en: VariableGet not found in script:
ro: VariableGet nu a fost găsită în obiect:

en: VariableSet not found in script:
ro: Metoda VariableSet nu a fost găsită în obiect:

en: CustomNode
ro: Nod Custom

en: Select device from the list
ro: Selectează un dispozitiv din listă

en: Invalid package name:
ro: Nume pachet nevalid:

en: Signing release %s...
ro: Se semnează release-ul %s...

en: Invalid Identifier:
ro: Identificator nevalid:

en: Run in Browser
ro: Execută în Browser

en: Run exported HTML in the system's default browser.
ro: Execută HTML-ul exportat în browserul prestabilit al sistemului.

en: Device USB
ro: Dispozitiv USB

en: Volume dB
ro: Volumul dB

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Sphere Radius
ro: Sursă de Emisie:

en: Preparing geometry (%d/%d)
ro: Analiza geometriei (%d/%d)

en: Preparing environment
ro: Pregătim mediul de lucru

en: Done
ro: Efectuat

en: Cull Mask
ro: Masca Cull

en: Physics Enabled
ro: Fizicii Activate

en: Wheel
ro: Roată

en: Suspension
ro: Suspensie

en: Geometry
ro: Geometria

en: Cast Shadow
ro: Creează Umbră

en: Current Animation
ro: Animația Actuală

en: Invalid animation: '%s'.
ro: Animație nevalidă: '%s'.

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
ro: Nimic conectat la intrarea '%s' a nodului '%s'.

en: Must use a valid extension.
ro: Trebuie să utilizaţi o extensie valida.

en: Enable grid minimap.
ro: Activează minimapa in format grilă.

en: Transition
ro: Tranziție:

en: Transmission
ro: Transmisie

en: Normal Texture
ro: Textura Normala

en: Pause
ro: Pauză

en: Mix
ro: Amestecare
