Godot Engine editor - en to el translation catalogue (2971 entries)

en: Tablet Driver
el: Οδηγός Ταμπλέτας

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Current Screen
el: Τρέχουσα σκηνή

en: Exit Code
el: Κωδικός Εξόδου

en: V-Sync Enabled
el: Ενεργοποιημένο V-Sync

en: V-Sync Via Compositor
el: V-Sync μέσω Compositor

en: Low Processor Usage Mode
el: Λειτουργία Χαμηλής Χρήσης Επεξεργαστή

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
el: Λειτουργία Αδράνειας Χαμηλής Χρήσης Επεξεργαστή (μsec)

en: Keep Screen On
el: Διατήρησε τον οθόνη ανοιχτή

en: Min Window Size
el: Ελάχιστο Μέγεθος Παραθύρου

en: Max Window Size
el: Μέγιστο Μέγεθος Παραθύρου

en: Screen Orientation
el: Προσανατολισμός οθόνης

en: Window
el: Παράθυρο

en: Borderless
el: Xωρίς σύνορα

en: Per Pixel Transparency Enabled
el: Διαφάνεια ανά εικονοστοιχείο Ενεργοποιημένη

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Maximized
el: Μεγιστοποιημένη

en: Minimized
el: Ελαχιστοποίηση

en: Resizable
el: Mεταβλητό Mέγεθος

en: Position
el: Θέση

en: Size
el: Μέγεθος

en: Editor Hint
el: Υπόδειξη Επεξεργαστή

en: Print Error Messages
el: Εκτύπωση μηνυμάτων σφάλματος

en: Iterations Per Second
el: Επαναλήψεις Ανά Δευτερόλεπτο

en: Target FPS
el: Στόχος FPS

en: Time Scale
el: Χρονοδιάγραμμα

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error String
el: Σφάλμα Συμβολοσειράς

en: Error Line
el: Σφάλμα Γραμμής

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Memory
el: Μνήμη

en: Limits
el: Όρια

en: Command Queue
el: Ουρά εντολών

en: Multithreading Queue Size (KB)
el: Μέγεθος Ουράς Multithreading (KB)

en: Function
el: Συνάρτηση

en: Data
el: Δεδομένα

en: Network
el: Δίκτυο

en: Remote FS
el: Απομακρυσμένο FS

en: Page Size
el: Μέγεθος Σελίδας

en: Page Read Ahead
el: Διάβασμα Σελίδας Μπροστά

en: Connection
el: Σύνδεση

en: Read Chunk Size
el: Μέγεθος Διαβάσματος Τεμαχίου

en: Object ID
el: Αναγνωριστικό Αντικειμένου

en: Allow Object Decoding
el: Επιτροπή Αποκρυπτογράφησης Αντικειμένου

en: Refuse New Network Connections
el: Απόρριψη Νέων Συνδέσεων Δικτύου

en: Root Node
el: Ριζικός Κόμβος

en: Refuse New Connections
el: Απόρριψη Νέων Συνδέσεων

en: Transfer Mode
el: Λειτουργία Μεταφοράς

en: Encode Buffer Max Size
el: Μέγιστο Μέγεθος Κωδικοποίησης Buffer

en: Input Buffer Max Size
el: Μέγιστο Μέγεθος Buffer Εισόδου

en: Output Buffer Max Size
el: Μέγιστο Μέγεθος Buffer Εξόδου

en: Data Array
el: Πίνακας Δεδομένων

en: Blocking Handshake
el: Αποκλεισμός Χειραψίας

en: Max Pending Connections
el: Μέγιστος Αριθμός Συνδέσεων σε εκκρεμότητα

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
el: Μη έγκυρη παράμετρος στην convert(), χρησιμοποιήστε τις σταθερές TYPE_*.

en: Expected a string of length 1 (a character).
el: Αναμενόταν μια συμβολοσειρά μήκους 1 (ένας χαρακτήρας).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
el: Δεν υπάρχουν αρκετά byte για την αποκωδικοποίηση, ή άκυρη μορφή.

en: self can't be used because instance is null (not passed)
el: το self δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί επειδή το αντικείμενο είναι null (δεν έχει περαστεί)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
el: Άκυροι όροι στον τελεστή %s, %s και %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
el: Άκυρος δείκτης τύπου %s για βασικό τύπο %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
el: Άκυρος επώνυμος δείκτης '%s' για βασικό τύπο %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
el: Άκυρα ορίσματα στην κατασκευή του '%s'

en: On call to '%s':
el: Στην κλήση στο '%s':

en: Message Queue
el: Ουρά Μηνυμάτων

en: Max Size (KB)
el: Μέγιστο Μέγεθος (KB)

en: Device
el: Συσκευή

en: Pressed
el: Πατημένο

en: Scancode
el: Κωδικός σάρωσης

en: Physical Scancode
el: Φυσικός Κωδικός σάρωσης

en: Global Position
el: Παγκόσμια Θέση

en: Factor
el: Παράγοντας

en: Button Index
el: Δείκτης Κουμπιού

en: Doubleclick
el: Διπλό κλικ

en: Pressure
el: Πίεση

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Axis
el: Άξονας

en: Axis Value
el: Τιμή Άξονα

en: Index
el: Δείκτης

en: Action
el: Ενέργεια

en: Strength
el: Δύναμη

en: Channel
el: Κανάλι

en: Message
el: Μήνυμα

en: Velocity
el: Ταχύτητα

en: Instrument
el: Όργανο

en: Controller Number
el: Αριθμός Χειριστηρίου

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Project Settings Override
el: Παράκαμψη Ρυθμίσεων Έργου

en: Name
el: Όνομα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Main Scene
el: Κύρια Σκηνή

en: Disable stdout
el: Απενεργοποίηση stdout

en: Disable stderr
el: Απενεργοποίηση stderr

en: Use Hidden Project Data Directory
el: Χρήση Κρυμμένης Διεύθυνσης Δεδομένων Έργου

en: Custom User Dir Name
el: Όνομα διεύθυνσης προσαρμοσμένου χρήστη

en: Width
el: Πλάτος

en: Always On Top
el: Πάντα στο επάνω μέρος

en: Audio
el: Ήχος

en: Default Bus Layout
el: Προεπιλεγμένη διάταξη διαύλου

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Main Run Args
el: Ορίσματα κύριας σκηνής

en: Scene Naming
el: Όνομα Σκηνής

en: Search In File Extensions
el: Αναζήτηση στις Επεκτάσεις Αρχείων

en: Rendering
el: Απόδοση

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Profiler
el: Πρόγραμμα Δημιουργίας Προφίλ

en: Compression Level
el: Βαθμός Συμπίεσης

en: Connect Timeout Seconds
el: Δευτερόλεπτα Χρονικού Ορίου Σύνδεσης

en: Resource
el: Πόρος

en: Path
el: Διαδρομή

en: Locale
el: Μικρός λοβός

en: Max Renderable Elements
el: Μέγιστος αριθμός οπτικοποιήσημων στοιχείων

en: Max Renderable Lights
el: Μέγιστος αριθμός Οπτικοποιήσημων Φωτών

en: Scale
el: Μέγεθος

en: High Quality
el: Υψηλή Ποιότητα

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
el: Ελεύθερο

en: Balanced
el: Ισορροπημένο

en: Mirror
el: Κατοπτρισμός

en: Time:
el: Χρόνος:

en: Value:
el: Τιμή:

en: Insert Key Here
el: Εισαγωγή κλειδιού εδώ

en: Duplicate Selected Key(s)
el: Αναπαραγωγή Επιλεγμένων Κλειδιών

en: Delete Selected Key(s)
el: Διαγραφή επιλογής

en: Add Bezier Point
el: Προσθήκη σημείου Bezier

en: Move Bezier Points
el: Μετακίνηση σημείου Bezier

en: Anim Duplicate Keys
el: Αναπαραγωγή Κλειδιών Κίνησης

en: Anim Delete Keys
el: Διαγραφή Κλειδιών Κίνησης

en: Anim Change Keyframe Time
el: Αλλαγή Χρόνου Κλειδιού Κίνησης

en: Anim Change Transition
el: Αλλαγή Μετάβασης Κίνησης

en: Anim Change Transform
el: Αλλαγή Μετασχηματισμού Κίνησης

en: Anim Change Keyframe Value
el: Αλλαγή Τιμής Κλειδιού Κίνησης

en: Anim Change Call
el: Αλλαγή Κλήσης Κίνησης

en: Time
el: Χρόνος

en: Value
el: Τιμή

en: Args
el: Ορίσματα

en: Type
el: Τύπος

en: Animation
el: Κίνηση

en: Anim Multi Change Keyframe Time
el: Αλλαγή Χρόνων Κλειδιών Κίνησης

en: Anim Multi Change Transition
el: Αλλαγή Μεταβάσεων Κίνησης

en: Anim Multi Change Transform
el: Αλλαγή Μετασχηματισμών Κίνησης

en: Anim Multi Change Keyframe Value
el: Αλλαγή Τιμών Κλειδιών Κίνησης

en: Anim Multi Change Call
el: Αλλαγή Κλήσεων Κίνησης

en: Change Animation Length
el: Αλλαγή Μήκους Κίνησης

en: Change Animation Loop
el: Αλλαγή βρόχου κίνησης

en: Property Track
el: Κομμάτι Ιδιότητας

en: 3D Transform Track
el: Κομμάτι 3D μετασχηματισμού

en: Call Method Track
el: Κομμάτι κλήσης μεθόδου

en: Bezier Curve Track
el: Κομμάτι καμπύλης Bezier

en: Audio Playback Track
el: Κομμάτι αναπαραγωγής ήχου

en: Animation Playback Track
el: Κομμάτι αναπαραγωγής κίνησης

en: Animation length (frames)
el: Μήκος κίνησης (καρέ)

en: Animation length (seconds)
el: Μήκος κίνησης (δευτερόλεπτα)

en: Add Track
el: Προσθήκη κομματιού

en: Animation Looping
el: Επανάληψη κίνησης

en: Functions:
el: Συναρτήσεις:

en: Audio Clips:
el: Αποσπάσματα ήχου:

en: Anim Clips:
el: Αποσπάσματα Κίνησης:

en: Change Track Path
el: Αλλαγή Διαδρομής Κομματιού

en: Toggle this track on/off.
el: Εναλλαγή κομματιού on/off.

en: Update Mode (How this property is set)
el: Μέθοδος ανανέωσης (της ιδιότητας)

en: Interpolation Mode
el: Μέθοδος παρεμβολής

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
el: Μέθοδος επανάληψης (παρεμβολή τέλους με αρχή)

en: Remove this track.
el: Αφαίρεση κομματιού.

en: Scale:
el: Κλιμάκωση:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Toggle Track Enabled
el: (Απ)ενεργοποίηση Κομματιού

en: Continuous
el: Συνεχόμενη

en: Discrete
el: Διακριτή

en: Trigger
el: Σκανδαλιστική

en: Capture
el: Καταγραφή

en: Nearest
el: Πλησιέστερη

en: Linear
el: Γραμμική

en: Cubic
el: Κυβική

en: Clamp Loop Interp
el: Περιορισμός παρεμβολής επανάληψης

en: Wrap Loop Interp
el: Αναδίπλωση παρεμβολής επανάληψης

en: Insert Key
el: Εισαγωγή κλειδιού

en: Duplicate Key(s)
el: Αναπαραγωγή Κλειδιών

en: Delete Key(s)
el: Διαγραφή κλειδιών

en: Change Animation Update Mode
el: Αλλαγή Λειτουργίας Ενημέρωσης Κίνησης

en: Change Animation Interpolation Mode
el: Αλλαγή Λειτουργίας Παρεμβολής Κίνησης

en: Change Animation Loop Mode
el: Αλλαγή λειτουργίας επανάληψης κίνησης

en: Remove Anim Track
el: Αφαίρεση Κομματιού Κίνησης

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
el: Δημιουργία νέου κομματιού για %s και εισαγωγή κλειδιού;

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
el: Δημιουργία %d νέων κομματιών και εισαγωγή κλειδιών;

en: Create
el: Δημιουργία

en: Anim Insert
el: Εισαγωγή Κίνησης

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
el: Ένα AnimationPlayer δεν μπορεί να κινήσει τον εαυτό του.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
el: ιδιότητα '%s'

en: Anim Create & Insert
el: Δημιουργία & Εισαγωγή Κίνησης

en: Anim Insert Track & Key
el: Εισαγωγή Κομματιού & Κλειδιού Κίνησης

en: Anim Insert Key
el: Εισαγωγή Κλειδιού Κίνησης

en: Change Animation Step
el: Αλλαγή βήματος κίνησης

en: Rearrange Tracks
el: Αναδιάταξη Κομματιών

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
el: Τα κομμάτια μετασχηματισμού εφαρμόζονται μόνο σε κόμβους βασισμένους σε Spatial.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
el: Τα κομμάτια ήχου μπορούν να δείχνουν μόνο σε κόμβους τύπου:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
el: Τα κομμάτια κίνησης μπορούν να δείχνουν μόνο σε κόμβους AnimationPlayer.

en: Not possible to add a new track without a root
el: Αδύνατη η προσθήκη κομματιού χωρίς ρίζα

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
el: Άκυρο κομμάτι καμπύλης Bezier (χωρίς κατάλληλες υπό-ιδιότητες)

en: Add Bezier Track
el: Προσθήκη κομματιού Bezier

en: Track path is invalid, so can't add a key.
el: Αδύνατη η προσθήκη κλειδιού, λόγω άκυρης διαδρομής κομματιού.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
el: Αδύνατη η προσθήκη κλειδιού, το κομμάτι δεν είναι τύπου Spatial

en: Add Transform Track Key
el: Προσθήκη κλειδιού μετασχηματισμού

en: Add Track Key
el: Προσθήκη κλειδιού

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
el: Αδύνατη η προσθήκη κλειδιού μεθόδου, λόγω άκυρης διαδρομής κομματιού.

en: Add Method Track Key
el: Προσθήκη κλειδιού μεθόδου

en: Anim Move Keys
el: Μετακίνηση Κλειδιών Κίνησης

en: Transform
el: Μετασχηματισμός

en: Methods
el: Μέθοδοι

en: Clipboard is empty!
el: Το πρόχειρο είναι άδειο!

en: Paste Tracks
el: Επικόλληση κομματιών

en: Anim Scale Keys
el: Κλιμάκωση Κλειδιών Κίνησης

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
el: Αυτή η επιλογή δεν δουλεύει σε καμπύλες Bezier, καθώς είναι μεμονωμένο κομμάτι.

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
el: Αυτή η κίνηση ανήκει σε εισαγμένη σκηνή, οπότε οι αλλαγές σε εισαγμένα κομμάτια δεν θα αποθυκευτούν.
    
    Για να ενεργοποιήσετε τα προσαρμοσμένα κομμάτια, πηγαίνετε στης ρυθμίσεις εισαγωγής της σκηνής και θέστε
    το «Animation > Storage» σε «Files», ενεργοποιήστε το «Animation > Keep Custom Tracks», και κάντε επαν-εισαγωγή.
    Εναλλακτικά, χρησιμοποιήστε μία διαμόρφωση εισαγωγής που εισάγει κινήσεις σε ξεχωριστά αρχεία.

en: Warning: Editing imported animation
el: Προσοχή: Επεξεργασία εισαγμένης κίνησης

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
el: Επιλέξτε έναν κόμβο AnimationPlayer για δημιουργία και επεξεργασία κινήσεων.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
el: Δείξε μόνο κομμάτια απο επιλεγμένους κόμβους στο δέντρο.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
el: Ομαδοποίηση κομματιών ανα κόμβο, ή εμφάνιση σε λίστα.

en: Snap:
el: Κούμπωμα:

en: Animation step value.
el: Τιμή βήματος κίνησης.

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Animation properties.
el: Ιδιότητες κίνησης.

en: Copy Tracks
el: Αντιγραφή κομματιών

en: Scale Selection
el: Μεγέθυνση επιλογής

en: Scale From Cursor
el: Μεγέθυνση από τον δείκτη

en: Duplicate Selection
el: Αναπαραγωγή Επιλογής

en: Duplicate Transposed
el: Αναπαραγωγή Ανεστραμένων

en: Delete Selection
el: Διαγραφή επιλογής

en: Go to Next Step
el: Επόμενο Βήμα

en: Go to Previous Step
el: Προηγούμενο Βήμα

en: Optimize Animation
el: Βελτιστοποίηση animation

en: Clean-Up Animation
el: Καθαρισμός animation

en: Pick the node that will be animated:
el: Επιλογή του κόμβου που θα κινηθεί:

en: Use Bezier Curves
el: Χρήση καμπυλών Bezier

en: Anim. Optimizer
el: Anim. Μηχανή βελτιστοποίησης

en: Max. Linear Error:
el: Μέγιστο γραμμικό σφάλμα:

en: Max. Angular Error:
el: Μέγιστο γωνιώδες σφάλμα:

en: Max Optimizable Angle:
el: Μέγιστη βελτιστοποίησιμη γωνία:

en: Optimize
el: Βελτιστοποίησε

en: Remove invalid keys
el: Αφαίρεση άκυρων κλειδιών

en: Remove unresolved and empty tracks
el: Αφαίρεση ανεπίλυτων και άδειων κομματιών

en: Clean-up all animations
el: Εκκαθάριση όλων των animation

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
el: Εκκαθάριση όλων των animation (ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΙΡΕΣΗ!)

en: Clean-Up
el: Εκκαθάριση

en: Scale Ratio:
el: Λόγος μεγέθυνσης:

en: Select Tracks to Copy
el: Επιλογή Κομματιών για Αντιγραφή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Select All/None
el: Επιλογή Όλων/Κανένα

en: Add Audio Track Clip
el: Προσθήκη αποσπάσματος ήχου

en: Change Audio Track Clip Start Offset
el: Μετατόπιση εκκίνησης κομματιού ήχου

en: Change Audio Track Clip End Offset
el: Μετατόπιση τέλους κομματιού ήχου

en: Resize Array
el: Αλλαγή μεγέθους πίνακα

en: Change Array Value Type
el: Αλλαγή τύπου τιμής πίνακα

en: Change Array Value
el: Αλλαγή τιμής πίνακα

en: Go to Line
el: Πήγαινε σε γραμμή

en: Line Number:
el: Αρ. γραμμής:

en: %d replaced.
el: %d αντικαταστάθηκαν.

en: %d match.
el: %d αποτέλεσμα.

en: %d matches.
el: %d αποτελέσματα.

en: Match Case
el: Αντιστοίχηση πεζών-κεφαλαίων

en: Whole Words
el: Ολόκληρες λέξεις

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace All
el: Αντικατάσταση όλων

en: Selection Only
el: Μόνο στην επιλογή

en: Standard
el: Τυπική

en: Toggle Scripts Panel
el: Εναλλαγή πλαισίου δεσμών ενεργειών

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Reset Zoom
el: Επαναφορά μεγένθυνσης

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Line and column numbers.
el: Αριθμοί γραμμών και στηλών.

en: Method in target node must be specified.
el: Πρέπει να οριστεί συνάρτηση στον στοχευμένο κόμβο.

en: Method name must be a valid identifier.
el: Το όνομα δεν είναι έγκυρο αναγνωριστικό.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
el: Η στοχευμένη συνάρτηση δεν βρέθηκε. Ορίστε μία έγκυρη μέθοδο ή συνδέστε μία δέσμη ενεργειών στον στοχευμένο κόμβο.

en: Connect to Node:
el: Σύνδεση σε Κόμβο:

en: Connect to Script:
el: Σύνδεση σε Δέσμη Ενεργειών:

en: From Signal:
el: Από Σήμα:

en: Scene does not contain any script.
el: Η σκηνή δεν περιέχει δέσμη ενεργειών.

en: Add
el: Προσθήκη

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Add Extra Call Argument:
el: Προσθήκη επιπλέον παραμέτρου κλήσης:

en: Extra Call Arguments:
el: Επιπλέον παράμετροι κλήσης:

en: Receiver Method:
el: Μέθοδος Δέκτη:

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Deferred
el: Αναβλημένη

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
el: Καθυστερεί το σήμα, αποθηκεύοντας το σε ουρά, και ενεργοποιώντας το σε στιγμή ηρεμίας.

en: Oneshot
el: Μία κλήση

en: Disconnects the signal after its first emission.
el: Αποσυνδέει το σήμα μετά την πρώτη του ενεργοποίηση.

en: Cannot connect signal
el: Αδύνατη η σύνδεση σήματος

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Signal:
el: Σήμα:

en: Connect '%s' to '%s'
el: Σύνδεση του '%s' στο '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
el: Αποσύνδεση του '%s' απο το '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
el: Αποσύνδεση όλων απο το σήμα: '%s'

en: Connect...
el: Σύνδεση...

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Connect a Signal to a Method
el: Σύνδεση Σήματος σε Μέθοδο

en: Edit Connection:
el: Επεξεργασία Σύνδεσης:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
el: Είστε βέβαιοι πως θέλετε να καταργήσετε όλες τις συνδέσεις από το σήμα «%s»;

en: Signals
el: σήματα

en: Filter signals
el: Φιλτράρισμα σημάτων

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να αφαιρέσετε όλες της συνδέσεις απο αυτό το σήμα;

en: Disconnect All
el: Αποσύνδεση όλων

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Change %s Type
el: Αλλαγή τύπου %s

en: Change
el: Αλλαγή

en: Create New %s
el: Δημιουργία νέου %s

en: No results for "%s".
el: Κανένα αποτέλεσμα για "%s".

en: No description available for %s.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για %s.

en: Favorites:
el: Αγαπημένα:

en: Recent:
el: Πρόσφατα:

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Matches:
el: Αντιστοιχίες:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Search Replacement For:
el: Αναζήτηση αντικατάστασης για:

en: Dependencies For:
el: Εξαρτήσεις για:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
el: Γίνεται επεξεργασία της σκηνής «%s».
    Οι αλλαγές θα δράσουν κατά την ανανέωση.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
el: Ο πόρος «%s» χρησιμοποιείται.
    Οι αλλαγές θα δράσουν κατά την ανανέωση.

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Dependencies:
el: Εξαρτήσεις:

en: Fix Broken
el: Διόρθωση χαλασμένων

en: Dependency Editor
el: Επεξεργαστής εξαρτήσεων

en: Search Replacement Resource:
el: Αναζήτηση αντικαταστάτη πόρου:

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Cannot remove:
el: Αδύνατη η αφαίρεση:

en: Error loading:
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση:

en: Load failed due to missing dependencies:
el: Αποτυχία φόρτωσης λόγω απόντων εξαρτήσεων:

en: Open Anyway
el: Άνοιγμα πάραυτα

en: Which action should be taken?
el: Ποια πράξη να γίνει;

en: Fix Dependencies
el: Διόρθωση εξαρτήσεων

en: Errors loading!
el: Σφάλματα κατά την φόρτωση!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
el: Μόνιμη διαγραφή %d αντικειμένων; (Αδύνατη η αναίρεση)

en: Show Dependencies
el: Εμφάνιση Εξαρτήσεων

en: Orphan Resource Explorer
el: Εξερευνητής αχρησιμοποίητων πόρων

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Owns
el: Κατέχει

en: Resources Without Explicit Ownership:
el: Πόροι χωρίς ρητή ιδιοκτησία:

en: Change Dictionary Key
el: Αλλαγή κλειδιού λεξικόυ

en: Change Dictionary Value
el: Αλλαγή τιμής λεξικού

en: Thanks from the Godot community!
el: Ευχαριστίες από την κοινότητα της Godot!

en: Click to copy.
el: Πατήστε για αντιγραφή.

en: Godot Engine contributors
el: Συνεισφέροντες στην Godot Engine

en: Project Founders
el: Ιδρυτές του έργου

en: Lead Developer
el: Επικεφαλής προγραμματιστής

en: Developers
el: Προγραμματιστές

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Platinum Sponsors
el: Κορυφαίοι Χορηγοί

en: Gold Sponsors
el: Χρυσοί Χορυγοί

en: Silver Sponsors
el: Αργυροί Δωρητές

en: Bronze Sponsors
el: Χάλκινοι Δωρητές

en: Mini Sponsors
el: Μικροί Χορηγοί

en: Gold Donors
el: Χρυσοί Δωρητές

en: Silver Donors
el: Αργυροί Δωρητές

en: Bronze Donors
el: Χάλκινοι Δωρητές

en: Donors
el: Δωρητές

en: License
el: Άδεια

en: Third-party Licenses
el: Άδειες τρίτων κατασκευαστών

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
el: Η μηχανή Godot βασίζεται σε μια σειρά από δωρεάν και ανοιχτού κώδικα βιβλιοθήκες τρίτων κατασκευαστών, όλες συμβατές με τους όρους της άδειας MIT. Ακολουθεί μία εκτενής λίστα με όλα τα σχετικά συστατικά της μηχανής μαζί με όλες τις αντοίστοιχες δηλώσεις προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων και τους όρους των αδειών τους.

en: All Components
el: Όλα τα συστατικά

en: Components
el: Συστατικά

en: Licenses
el: Άδειες

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
el: Τα περιεχόμενα του πόρου "%s" - %d αρχείο(α) έρχονται σε αντίθεση με το έργο σου:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
el: Περιεχόμενα Πόρου "%s" - Καμία Σύγκρουση αρχείων στο Έργο σου:

en: Uncompressing Assets
el: Αποσυμπίεση asset

en: (and %s more files)
el: Και %s αρχεία ακόμα

en: Success!
el: Επιτυχία!

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Speakers
el: Ηχεία

en: Add Effect
el: Προσθήκη εφέ

en: Rename Audio Bus
el: Μετονομασία διαύλου ήχου

en: Change Audio Bus Volume
el: Αλλαγή έντασης διαύλου ήχου

en: Toggle Audio Bus Solo
el: Εναλλαγή σόλο διαύλου ήχου

en: Toggle Audio Bus Mute
el: Εναλλαγή σίγασης διαύλου ήχου

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
el: Εναλλαγή παράκαμψης εφέ διαύλου ήχου

en: Select Audio Bus Send
el: Επιλογή προορισμού διαύλου ήχου

en: Add Audio Bus Effect
el: Προσθήκη εφέ διαύλου ήχου

en: Move Bus Effect
el: Μετακίνηση εφέ διαύλου ήχου

en: Delete Bus Effect
el: Διαγραφή εφέ διαύλου ήχου

en: Drag & drop to rearrange.
el: Μεταφορά & απόθεση για αναδιάταξη.

en: Solo
el: Σόλο

en: Mute
el: Σίγαση

en: Bypass
el: Παράκαμψη

en: Duplicate
el: Αναπαραγωγή

en: Reset Volume
el: Επαναφορά Έντασης

en: Delete Effect
el: Διαγραφή εφέ

en: Add Audio Bus
el: Προσθήκη διαύλου ήχου

en: Master bus can't be deleted!
el: Ο πρωτεύον δίαυλος δεν μπορεί να διαγραφεί!

en: Delete Audio Bus
el: Διαγραφή διαύλου ήχου

en: Duplicate Audio Bus
el: Αναπαραγωγή διαύλου ήχου

en: Reset Bus Volume
el: Επαναφορά Έντασης Διαύλου

en: Move Audio Bus
el: Μετακίνηση διαύλου ήχου

en: Save Audio Bus Layout As...
el: Αποθήκευση διάταξης διαύλων ήχου ώς...

en: Location for New Layout...
el: Τοποθεσία για νέα διάταξη...

en: Open Audio Bus Layout
el: Άνοιγμα διάταξης διαύλων ήχου

en: There is no '%s' file.
el: Δεν υπάρχει αρχείο «%s».

en: Invalid file, not an audio bus layout.
el: Άκυρο αρχείο, δεν είναι διάταξη διαύλων ήχου.

en: Error saving file: %s
el: Σφάλμα αποθήκευσης αρχείου: %s

en: Add Bus
el: Προσθήκη διαύλου

en: Add a new Audio Bus to this layout.
el: Προσθήκη νέου διαύλου ήχου στην διάταξη.

en: Load
el: Φόρτωσε

en: Load an existing Bus Layout.
el: Φόρτωση υπαρκτής διάταξης διαύλων ήχου.

en: Save As
el: Αποθήκευση ώς

en: Save this Bus Layout to a file.
el: Αποθήκευση διάταξης διαύλων ήχου σε αρχείο.

en: Load Default
el: Φόρτωση προεπιλογής

en: Load the default Bus Layout.
el: Φόρτωση προεπιλεγμένης διάταξης διαύλων ήχου.

en: Create a new Bus Layout.
el: Δημιουργία νέας διάταξης διαύλων ήχου.

en: Invalid name.
el: Μη έγκυρο όνομα.

en: Cannot begin with a digit.
el: Δεν μπορείς να ξεκινήσεις με ψηφίο.

en: Valid characters:
el: Έγκυροι χαρακτήρες:

en: Must not collide with an existing engine class name.
el: Δεν μπορεί να συγχέεται με υπαρκτό όνομα κλάσης της μηχανής.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
el: Δεν μπορεί να συγχέεται με υπαρκτό ενσωματωμένο όνομα τύπου.

en: Must not collide with an existing global constant name.
el: Δεν μπορεί να συγχέεται με υπαρκτό καθολικό όνομα.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
el: Η λέξη-κλειδή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όνομα αυτόματης φόρτωσης.

en: Autoload '%s' already exists!
el: AutoLoad '%s' υπάρχει ήδη!

en: Rename Autoload
el: Μετονομασία AutoLoad

en: Toggle AutoLoad Globals
el: Εναλλαγή καθολικών υπογραφών AutoLoad

en: Move Autoload
el: Μετακίνηση AutoLoad

en: Remove Autoload
el: Αφαίρεση AutoLoad

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Rearrange Autoloads
el: Αναδιάταξη των AutoLoad

en: Can't add autoload:
el: Αδυναμία προσθήκης autoload:

en: Add AutoLoad
el: Προσθήκη AutoLoad

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Node Name:
el: Όνομα κόμβου:

en: Paste Params
el: Επικόλληση παραμέτρων

en: Updating Scene
el: Ενημέρωση σκηνής

en: Storing local changes...
el: Αποθήκευση τοπικών αλλαγών...

en: Updating scene...
el: Ενημέρωση σκηνής...

en: [empty]
el: [άδειο]

en: [unsaved]
el: [μη αποθηκευμένο]

en: Please select a base directory first.
el: Επιλέξτε πρώτα έναν βασικό κατάλογο.

en: Choose a Directory
el: Επιλέξτε ένα λεξικό

en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

en: Name:
el: Όνομα:

en: Could not create folder.
el: Αδύνατη η δημιουργία φακέλου.

en: Choose
el: Επιλέξτε

en: Project export for platform:
el: Εξαγωγή Έργου για πλατφόρμα:

en: Completed with warnings.
el: Ολοκληρώθηκε με Προειδοποιήσεις.

en: Completed successfully.
el: Επιτυχής Ολοκλήρωση.

en: Failed.
el: Απέτυχε.

en: Storing File:
el: Αρχείο αποθήκευσης:

en: No export template found at the expected path:
el: Κανένα πρότυπο εξαγωγής στην αναμενόμενη διαδρομή:

en: Packing
el: Πακετάρισμα

en: Failed to export project files.
el: Απέτυχε η εξαγωγή αρχείων έργου.

en: Can't open file to read from path "%s".
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου για ανάγνωση απο το μονοπάτι "%s".

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
el: Η πλατφόρμα προορισμού απαιτεί «ETC» συμπίεση υφών για το GLES2. Ενεργοποιήστε το «Import Etc» στις Ρυθμίσεις Έργου.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
el: Η πλατφόρμα προορισμού απαιτεί «ETC2» συμπίεση υφών για το GLES3. Ενεργοποιήστε το «Import Etc 2» στις Ρυθμίσεις Έργου.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
el: Η πλατφόρμα προορισμού απαιτεί «ETC» συμπίεση υφών για εναλλαγή οδηγού στο GLES2.
    Ενεργοποιήστε το «Import Etc» στις Ρυθμίσεις Έργου, ή απενεργοποιήστε το «Driver Fallback Enabled».

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
el: Η πλατφόρμα προορισμού απαιτεί συμπίεση υφών 'PVRTC' για το GLES2. Ενεργοποιήστε το 'Εισαγωγή PVRTC' στις Ρυθμίσεις Έργου.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
el: Η πλατφόρμα προορισμού απαιτεί συμπίεση υφών 'ETC2' ή PVRTC' για το GLES3. Ενεργοποιήστε το 'Εισαγωγή ETC2' ή 'Εισαγωγή PVRTC' στις Ρυθμίσεις Έργου.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
el: Η πλατφόρμα προορισμού απαιτεί συμπίεση υφών 'PVRTC' για εναλλαγή οδηγού στο GLES2.
    Ενεργοποιήστε το 'Εισαγωγή PVRTC' στις Ρυθμίσεις Έργου, ή απενεργοποιήστε το 'Ενεργοποίηση εναλλαγής οδηγού'.

en: Release
el: Ελευθέρωση

en: Binary Format
el: Δυαδική Μορφή

en: Custom debug template not found.
el: Δεν βρέθηκε προσαρμοσμένο πακέτο αποσφαλμάτωσης.

en: Custom release template not found.
el: Δεν βρέθηκε προσαρμοσμένο πακέτο διανομής.

en: The given export path doesn't exist.
el: Η δεδομένη διαδρομή εξαγωγής δεν υπάρχει.

en: Template file not found: "%s".
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο προτύπου: "%s".

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
el: Σε εξαγωγές 32-bit, το ενσωματωμένο PCK δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 4 GiB.

en: 3D Editor
el: 3D Επεξεργαστής

en: Script Editor
el: Επεξεργαστής Δεσμών Ενεργειών

en: Asset Library
el: Βιβλιοθήκη Πόρων

en: Scene Tree Editing
el: Επεξεργασία Δέντρου Σκηνής

en: Node Dock
el: Πλατφόρμα Κόμβου

en: FileSystem Dock
el: Σύστημα αρχείων

en: Import Dock
el: Πλατφόρμα Εισαγωγής

en: Allows to view and edit 3D scenes.
el: Επιτρέπει την προβολή και επεξεργασία τρισδιάστατων σκηνών.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
el: Το προφίλ πρέπει να είναι έγκυρο όνομα αρχείου και να μην πρειέχει «.»

en: Profile with this name already exists.
el: Υπάρχει ήδη προφίλ με αυτό το όνομα.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
el: (Απενεργοποίηση Επεξεργαστή και Ιδιοτήτων)

en: (Properties Disabled)
el: (Απενεργοποίηση Ιδιοτήτων)

en: (Editor Disabled)
el: (Απενεργοποίηση Επεξεργαστή)

en: Class Options:
el: Επιλογές Κλάσης:

en: Enable Contextual Editor
el: Ενεργοποίηση Επεξεργαστή Βάσει Περιβάλλοντος

en: Main Features:
el: Κύριες Δυνατότητες:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
el: Άκυρη μορφή αρχείου «%s», ακύρωση εισαγωγής.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
el: Υπαρκτό προφίλ «%s». Αφαιρέστε το πριν την εισαγωγή. Ματαίωση εισαγωγής.

en: Error saving profile to path: '%s'.
el: Σφάλμα αποθήκευσης προφίλ στο «%s».

en: Current Profile:
el: Τρέχων Προφίλ:

en: Available Profiles:
el: Διαθέσιμα Προφίλ:

en: Make Current
el: Κάνε Τρέχων

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Extra Options:
el: Επιπλέον Επιλογές:

en: New profile name:
el: Νέο όνομα προφίλ:

en: Godot Feature Profile
el: Προφίλ Χαρακτηριστικών του Godot

en: Import Profile(s)
el: Εισαγωγή Προφίλ

en: Export Profile
el: Εξαγωγή Προφίλ

en: Manage Editor Feature Profiles
el: Διαχείριση Προφίλ Δυνατοτήτων Επεξεργαστή

en: Select Current Folder
el: Επιλογή τρέχοντα φακέλου

en: Select This Folder
el: Επιλογή αυτού του φακέλου

en: Copy Path
el: Αντιγραφή διαδρομής

en: Open in File Manager
el: Άνοιγμα στη διαχείριση αρχείων

en: Show in File Manager
el: Εμφάνιση στη διαχείριση αρχείων

en: New Folder...
el: Νέος φάκελος...

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: All Recognized
el: Όλα τα αναγνωρισμένα

en: All Files (*)
el: Όλα τα αρχεία (*)

en: Open a File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open File(s)
el: Άνοιγμα αρχείου/-ων

en: Open a Directory
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Open a File or Directory
el: Άνοιγμα αρχείου ή φακέλου

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save a File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Access
el: Επιτυχία

en: Display Mode
el: Λειτουργία Οθόνης

en: Current Dir
el: Τρέχων Κατάλογος

en: Current File
el: Τρέχων Αρχείο

en: Current Path
el: Τρέχουσα Διαδρομή

en: Go Back
el: Επιστροφή

en: Go Forward
el: Πήγαινε μπροστά

en: Go Up
el: Πήγαινε πάνω

en: Toggle Hidden Files
el: Εναλλαγή κρυμμένων αρχείων

en: Toggle Favorite
el: Εναλλαγή αγαπημένου

en: Toggle Mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας

en: Focus Path
el: Εστίαση στη διαδρομή

en: Move Favorite Up
el: Μετακίνηση αγαπημένου πάνω

en: Move Favorite Down
el: Μετακίνηση αγαπημένου κάτω

en: Go to previous folder.
el: Πήγαινε στον προηγούμενο φάκελο.

en: Go to next folder.
el: Πήγαινε στον επόμενο φάκελο.

en: Go to parent folder.
el: Πήγαινε στον γονικό φάκελο.

en: Refresh files.
el: Ανανέωση αρχείων.

en: (Un)favorite current folder.
el: Εναλλαγή αγαπημένου τρέχοντος φακέλου.

en: Toggle the visibility of hidden files.
el: Εναλλαγή ορατότητας κρυφών αρχείων.

en: View items as a grid of thumbnails.
el: Εμφάνιση αντικειμένων σε πλέγμα μικργραφιών.

en: View items as a list.
el: Εμφάνιση αντικειμένων σε λίστα.

en: Directories & Files:
el: Φάκελοι & Αρχεία:

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: File:
el: Αρχείο:

en: ScanSources
el: Σάρωση πηγών

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
el: Υπάρχουν πολλαπλοί εισαγωγείς διαφορετικών τύπων για το αρχείο «%s», ακύρωση εισαγωγής

en: (Re)Importing Assets
el: (Επαν)εισαγωγή

en: Top
el: Κορυφή

en: Class:
el: Κλάση:

en: Inherits:
el: Κληρονομεί:

en: Inherited by:
el: Κληρονομείται από:

en: Online Tutorials
el: Διαδικτυακή Εκμάθηση

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: default:
el: προεπιλογή:

en: Theme Properties
el: Ιδιότητες θέματος

en: Constants
el: σταθερές

en: Enumerations
el: απαρίθμηση

en: Property Descriptions
el: Περιγραφές ιδιοτήτων

en: (value)
el: (τιμή)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
el: Δεν υπάρχει ακόμη περιγραφή για αυτήν την ιδιότητα. Παρακαλούμε βοηθήστε μας [color=$color][url=$url]γράφοντας μία[/url][/color]!

en: Method Descriptions
el: Περιγραφές μεθόδων

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
el: Δεν υπάρχει ακόμη περιγραφή για αυτήν την μέθοδο. Παρακαλούμε βοηθήστε μας [color=$color][url=$url]γράφοντας μία[/url][/color]!

en: Text Editor
el: Επεξεργαστής Κειμένου

en: Help
el: Βοήθεια

en: Search Help
el: Αναζήτηση βοήθειας

en: Case Sensitive
el: Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Show Hierarchy
el: Εμφάνιση Ιεραρχίας

en: Display All
el: Εμφάνιση όλων

en: Classes Only
el: Μόνο κλάσεις

en: Methods Only
el: Μόνο μεθόδοι

en: Signals Only
el: Μόνο σήματα

en: Constants Only
el: Μόνο σταθερές

en: Properties Only
el: Μόνο ιδιότητες

en: Theme Properties Only
el: Μόνο ιδιότητες θέματος

en: Member Type
el: Είδος μέλους

en: Class
el: Κλάση

en: Method
el: Μέθοδος

en: Signal
el: Σήμα

en: Constant
el: Σταθερή

en: Property
el: Ιδιόκτησία

en: Theme Property
el: Ιδιότητα Θέματος

en: Property:
el: Ιδιότητα:

en: Set %s
el: Θέσε %s

en: Set Multiple:
el: Ορισμός πολλών:

en: Output:
el: Έξοδος:

en: Copy Selection
el: Αντιγραφή Επιλογής

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clear Output
el: Εκκαθάριση εξόδου

en: Stop
el: Διακοπή

en: Start
el: Εκκινιση

en: %s/s
el: %s/δευτ.

en: Down
el: Κάτω

en: Up
el: Πάνω

en: Node
el: Κόμβος

en: Incoming RPC
el: Εισερχόμενα RPC

en: Incoming RSET
el: Εισερχόμενα RSET

en: Outgoing RPC
el: Εξερχόμενα RPC

en: Outgoing RSET
el: Εξερχόμενα RSET

en: New Window
el: Νέο Παράθυρο

en: Unnamed Project
el: Ανώνυμο έργο

en: Spins when the editor window redraws.
el: Περιστρέφεται όταν το παράθυρο του επεξεργαστή επαναχρωματίζεται.

en: Imported resources can't be saved.
el: Οι εισαγμένοι πόροι δεν μπορούν να αποθηκευτούν.

en: OK
el: Εντάξει

en: Error saving resource!
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση πόρου!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
el: Αυτός ο πόρος δεν μπορεί να αποθηκευτεί επειδή δεν ανήκει στην τρέχουσα σκηνή. Κάντε τον μοναδικό πρώτα.

en: Save Resource As...
el: Αποθήκευση πόρου ως...

en: Can't open file for writing:
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου για εγγραφή:

en: Requested file format unknown:
el: Ζητήθηκε άγνωστη μορφή αρχείου:

en: Error while saving.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του '%s'. Το αρχείο πιθανώς μετακινήθηκε ή διαγράφηκε.

en: Error while parsing '%s'.
el: Σφάλμα κατά η ανάλυση του '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
el: Αναπάντεχο τέλος αρχείου '%s'.

en: Missing '%s' or its dependencies.
el: Λείπει το '%s' ή οι εξαρτήσεις του.

en: Error while loading '%s'.
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση του '%s'.

en: Saving Scene
el: Αποθήκευση σκηνής

en: Analyzing
el: Ανάλυση

en: Creating Thumbnail
el: Δημιουργία μικρογραφίας

en: This operation can't be done without a tree root.
el: Αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να γίνει χωρίς ρίζα δέντρου.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
el: Αυτή η σκηνή δεν μπορεί να αποθηκευτεί λόγω κυκλικών στιγμιοτύπων.
    Επιλύστε το πρόβλημα και ξαναπροσπαθήστε την αποθήκευση.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
el: Αδύνατη η αποθήκευση σκηνής. Πιθανώς οι εξαρτήσεις (στιγμιότυπα ή κληρονομιά) να μην μπορούσαν να ικανοποιηθούν.

en: Could not save one or more scenes!
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση μίας ή περισσότερων σκηνών!

en: Save All Scenes
el: Αποθήκευση Ολων των Σκηνών

en: Can't overwrite scene that is still open!
el: Αδύνατη η αντικατάσταση σκηνής που είναι ακόμα ανοιχτή!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
el: Αδύνατο το φόρτωμα της βιβλιοθήκης πλεγμάτων για συγχώνευση!

en: Error saving MeshLibrary!
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση της βιβλιοθήκης πλεγμάτων !

en: Can't load TileSet for merging!
el: Αδύνατο το φόρτωμα του TileSet για συγχώνευση!

en: Error saving TileSet!
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση TileSet!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
el: Πρόεκυψε ένα σφάλμα κατά την αποθήκευση της διάταξης του προγράμματος επεξεργασίας.
    Βεβαιωθείτε ότι η διαδρομή δεδομένων του χρήστη του προγράμματος επεξεργασίας είναι εγγράψιμη.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
el: Η προεπιλεγμένη διάταξη του προγράμματος επεξεργασίας έχει παρακαμφθεί.
    Για να επαναφέρετε την Προεπιλεγμένη διάταξη στις βασικές ρυθμίσεις, διαλέξτε την επιλογή Διαγραφή Διάταξης και διαγράψτε την Προεπιλεγμένη διάταξη.

en: Layout name not found!
el: Το όνομα της διάταξης δεν βρέθηκε!

en: Restored the Default layout to its base settings.
el: Έγινε επαναφορά της προεπιλεγμένης διάταξης στις βασικές ρυθμίσεις.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
el: Αυτός ο πόρος ανήκει σε μία σκηνή που έχει εισαχθεί, οπότε δεν είναι επεξεργάσιμο.
    Παρακαλούμε διαβάστε την τεκμηρίωση σχετική με την εισαγωγή σκηνών, για να καταλάβετε καλύτερα την διαδικασία.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
el: Αυτός ο πόρος ανήκει σε μία σκηνή που έχει κλωνοποιηθεί ή κληρονομηθεί.
    Δεν θα διατηρηθούν αλλαγές κατά την αποθήκευση της τρέχουσας σκηνής.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
el: Αυτός ο πόρος έχει εισαχθεί, οπότε δεν είναι επεξεργάσιμος. Αλλάξτε τις ρυθμίσεις στο πλαίσιο εισαγωγής και μετά επαν-εισάγετε.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
el: Αυτή η σκηνή έχει εισαχθεί, οπότε αλλαγές σε αυτήν δεν θα διατηρηθούν.
    Η δημιουργία στιγμιοτύπου ή κληρονόμηση της θα επιτρέψει την επεξεργασία της.
    Παρακαλούμε διαβάστε την τεκμηρίωση σχετική με την εισαγωγή σκηνών, για να καταλάβετε καλύτερα την διαδικασία.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
el: Αυτό είναι ένα απομακρυσμένο αντικείμενο, οπότε αλλαγές σε αυτό δεν θα διατηρηθούν.
    Παρακαλούμε διαβάστε την τεκμηρίωση σχετική με την αποσφαλμάτωση, για να καταλάβετε καλύτερα την διαδικασία.

en: There is no defined scene to run.
el: Δεν υπάρχει καθορισμένη σκηνή για εκτελέση.

en: Save scene before running...
el: Αποθήκευση σκηνής πριν την εκτέλεση...

en: Could not start subprocess!
el: Αδύνατη η εκκίνηση της υπό-εργασίας!

en: Open Scene
el: Άνοιγμα σκηνής

en: Open Base Scene
el: Άνοιγμα σκηνής βάσης

en: Quick Open...
el: Γρήγορο Άνοιγμα...

en: Quick Open Scene...
el: Γρήγορο άνοιγμα σκηνής...

en: Quick Open Script...
el: Γρήγορη άνοιγμα δέσμης ενεργειών...

en: Save & Close
el: Αποθήκευση & Κλείσιμο

en: Save changes to '%s' before closing?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο '%s' πριν το κλείσιμο;

en: Save Scene As...
el: Αποθήκευση σκηνή ως...

en: This operation can't be done without a scene.
el: Αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να γίνει χωρίς σκηνή.

en: Export Mesh Library
el: Εξαγωγή βιβλιοθήκης πλεγμάτων

en: This operation can't be done without a root node.
el: Αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να γίνει χωρίς έναν πηγαίο κόμβο.

en: Export Tile Set
el: Εξαγωγή σετ πλακιδίων

en: This operation can't be done without a selected node.
el: Αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να γίνει χωρίς έναν επιλεγμένο κόμβο.

en: Current scene not saved. Open anyway?
el: Η τρέχουσα σκηνή δεν έχει αποθηκευτεί. Συνέχεια με το άνοιγμα;

en: Can't reload a scene that was never saved.
el: Δεν είναι δυνατό να φορτώσετε εκ νέου μια σκηνή που δεν αποθηκεύτηκε ποτέ.

en: Reload Saved Scene
el: Ανανέωση Αποθηκευμένης Σκηνής

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
el: Η τρέχουσα σκηνή έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές.
    Επαναφόρτωση της αποθηκευμένης σκηνής; Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Quick Run Scene...
el: Γρήγορη εκτέλεση σκηνής...

en: Quit
el: Έξοδος

en: Yes
el: Ναι

en: Exit the editor?
el: Τερματισμός του προγράμματος επεξεργασίας;

en: Open Project Manager?
el: Άνοιγμα του διαχειριστή έργων;

en: Save & Quit
el: Αποθήκευση & Έξοδος

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
el: Αποθήκευση αλλαγών στις ακόλουθες σκηνές πριν την έξοδο;

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
el: Αποθήκευση αλλαγών στις ακόλουθες σκηνές πριν το άνοιγμα του Διαχειριστή Έργων;

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
el: Αυτή η επιλογή έχει απορριφθεί. Καταστάσεις στις οποίες πρέπει να γίνει ανανέωση θεωρούνται σφάλματα, και σας ζητούμε να τις αναφέρετε.

en: Pick a Main Scene
el: Επιλογή κύριας σκηνής

en: Close Scene
el: Κλείσιμο σκηνής

en: Reopen Closed Scene
el: Άνοιγμα Εκ Νέου Κλειστής Σκηνής

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
el: Αδύνατη η ενεργοποίηση πρόσθετης επέκτασης στο: '%s'. Απέτυχε η ανάλυση του αρχείου ρύθμισης.

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
el: Αδύνατη η έυρεση του πεδίου δέσμης ενεργειών για το πρόσθετο στο: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
el: Αδύνατη η φόρτωση δέσμης ενεργειών προσθέτου από τη διαδρομή: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
el: Αποτυχία φόρτωσης δέσμης ενεργειών προσθέτου από τη διαδρομή: '%s'. Φαίνεται πως υπάρχει λάθος στον κώδικα.
    Έγινε απενεργοποίηση το προσθέτου '%s' για αποτροπή περαιτέρω προβλημάτων.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
el: Αδύνατη η φόρτωση δέσμης ενεργειών προσθέτου από τη διαδρομή: '%s'. Ο βασικός τύπος δεν είναι το EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
el: Αδύνατη η φόρτωση δέσμης ενεργειών προσθέτου από τη διαδρομή: '%s'. Δεν είναι σε λειτουργία tool.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
el: Η σκηνή '%s' έχει εισαχθεί αυτόματα και δεν μπορεί να τροποποιηθεί.
    Για να κάνετε αλλαγές σε αυτή, πρέπει να δημιουργηθεί μία νέα κληρονομημένη σκηνή.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση της σκηνής, διότι δεν είναι μέσα στη διαδρομή του έργου. Χρησιμοποιήστε την «Εισαγωγή» για να ανοίξετε τη σκηνή και, στη συνέχεια, αποθηκεύστε τη μέσα στη διαδρομή του έργου.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
el: Η σκηνή '%s' έχει σπασμένες εξαρτήσεις:

en: Clear Recent Scenes
el: Εκκαθάριση πρόσφατων σκηνών

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
el: Δεν έχει καθοριστεί κύρια σκηνή, θέλετε να επιλέξετε μία;
    Μπορείτε να την αλλάξετε αργότερα στις «Ρυθμίσεις έργου» κάτω από την κατηγορία «Εφαρμογή».

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
el: Η επιλεγμένη σκηνή '%s' δεν υπάρχει, θέλετε να επιλέξετε μία έγκυρη;
    Μπορείτε να την αλλάξετε αργότερα στις «Ρυθμίσεις έργου» κάτω από την κατηγορία «εφαρμογή».

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
el: Η επιλεγμένη σκηνή '%s' δεν είναι αρχείο σκηνής, θέλετε να επιλέξετε μία έγκυρη;
    Μπορείτε να την αλλάξετε αργότερα στις «Ρυθμίσεις έργου» κάτω από την κατηγορία «εφαρμογή».

en: Save Layout
el: Αποθήκευση διάταξης

en: Delete Layout
el: Διαγραφή διάταξης

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Show in FileSystem
el: Εμφάνιση στο Σύστημα Αρχείων

en: Play This Scene
el: Αναπαραγωγή σκηνής

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Undo Close Tab
el: Αναίρεση Κλεισίματος Καρτέλας

en: Close Other Tabs
el: Κλείσιμο άλλον καρτελών

en: Close Tabs to the Right
el: Κλείσιμο Καρτελών Δεξιά

en: Close All Tabs
el: Κλείσιμο Όλων των Καρτελών

en: Switch Scene Tab
el: Εναλλαγή καρτέλας σκηνής

en: %d more files or folders
el: %d περισσότερα αρχεία ή φάκελοι

en: %d more folders
el: %d περισσότεροι φάκελοι

en: %d more files
el: %d περισσότερα αρχεία

en: Output
el: Έξοδος

en: Always Clear Output On Play
el: Πάντα Εκκαθάριση Εξόδου κατά την Αναπαραγωγή

en: Always Open Output On Play
el: Πάντα Άνοιξε Έξοδο κατά την Αναπαραγωγή

en: Always Close Output On Stop
el: Πάντα Κλείσε Έξοδο κατά την Διακοπή

en: Save On Focus Loss
el: Αποθήκευσε στη Απώλεια Εστίασης

en: Save Each Scene On Quit
el: Αποθήκευση κάθε Σκηνής στο Κλείσιμο

en: Quit Confirmation
el: Επιβεβαίωση Τερματισμού

en: Show Update Spinner
el: Εμφάνιση Δείκτη Ενημέρωσης

en: Update Continuously
el: Συνεχόμενη Ανανέωση

en: Update Vital Only
el: Ενημέρωση Μόνο Σημαντικών

en: Localize Settings
el: Τοπικές Ρυθμίσεις

en: Restore Scenes On Load
el: Επαναφορά Σκηνών Στην Φόρτωση

en: Inspector
el: Επιθεωρητής

en: Default Property Name Style
el: Προεπιλογμένο Στυλ Ονόματος Ιδιότητας

en: Default Float Step
el: Προεπιλεγμένο Βήμα Κινητής Υποδιαστολής

en: Disable Folding
el: Απενεργοποίηση Αναδίπλωσης

en: Auto Unfold Foreign Scenes
el: Αυτόματη Αναδίπλωση Ξένων Σκηνών

en: Horizontal Vector2 Editing
el: Οριζόντια Επεξεργασία Vector2

en: Horizontal Vector Types Editing
el: Οριζόντια Επεξεργασία Τύπων Vector

en: Open Resources In Current Inspector
el: Άνοιγμα Πόρων στον τωρινό επιθεωρητή

en: Resources To Open In New Inspector
el: Πόροι για άνοιγμα στον καινούργιο επιθεωρητή

en: Default Color Picker Mode
el: Προεπιλεγμένη Λειτουργία Επιλογέα Χρώματος

en: Version Control
el: Έλεγχος έκδοσης

en: Username
el: Ψευδώνυμο

en: SSH Public Key Path
el: Τοποθεσία Δημοσίου Κλειδιού SSH

en: SSH Private Key Path
el: Τοποθεσία Ιδιωτικού Κλειδιού SSH

en: Dock Position
el: Θέση Αγκύρωσης

en: Distraction Free Mode
el: Λειτουργία χωρίς διάσπαση προσοχής

en: Toggle distraction-free mode.
el: Εναλλαγή λειτουργίας χωρίς περισπασμούς.

en: Add a new scene.
el: Προσθήκη νέας σκηνής.

en: Scene
el: Σκηνή

en: Go to previously opened scene.
el: Επιστροφή στην προηγουμένως ανοιγμένη σκηνή.

en: Copy Text
el: Αντιγραφή Κειμένου

en: Next tab
el: Επόμενη καρτέλα

en: Previous tab
el: Προηγούμενη καρτέλα

en: Filter Files...
el: Φιλτράρισμα αρχείων...

en: Operations with scene files.
el: Πράξεις με αρχεία σκηνής.

en: New Scene
el: Νέα σκηνή

en: New Inherited Scene...
el: Νέα κληρονομημένη σκηνή...

en: Open Scene...
el: Άνοιγμα σκηνής...

en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατων

en: Save Scene
el: Αποθηκεύση σκηνής

en: Convert To...
el: Μετατροπή σε...

en: MeshLibrary...
el: Βιβλιοθήκη πλεγμάτων...

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
el: Λοιπά έργα ή εργαλεία για όλη τη σκηνή.

en: Project
el: Έργο

en: Project Settings...
el: Ρυθμίσεις Έργου...

en: Set Up Version Control
el: Ρύθμιση Διαχείρισης Εκδόσεων

en: Shut Down Version Control
el: Τερματισμός Διαχείρισης Εκδόσεων

en: Export...
el: Εξαγωγή...

en: Install Android Build Template...
el: Εγκατάσταση Προτύπου Δόμησης Android...

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Orphan Resource Explorer...
el: Εξερευνητής Αχρησιμοποίητων Πόρων...

en: Quit to Project List
el: Έξοδος στη λίστα έργων

en: Deploy with Remote Debug
el: Ανέπτυξε με απομακρυσμένο εντοπισμό σφαλμάτων

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
el: Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, χρησιμοποιώντας την ανάπτυξη με ένα κλικ το εκτελέσιμο αρχείο θα επειχηρησει να συνδεθεί στην IP αυτού του υπολογιστή για να μπορέσει το τρεχούμενο έργο να αποσφαλματωθεί.
    Αυτή η επιλογή προορίζεται να χρησημοποιηθεί για απομακρισμένη αποσφαλμάτωση (συνήθως με μια φορητή συσκευή).
    Δεν χρειάζεται να την ενεργοποιήσετε για να χρησημοποιήσετε τον τοπικό αποσφαλματωτή GDScript.

en: Small Deploy with Network Filesystem
el: Μικρή ανάπτυξη με δικτυωμένο σύστημα αρχείων

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
el: Όταν ενεργοποιείται αυτή η επιλογή, η εξαγωγή ή η ανάπτυξη θα παράξουν ένα ελαχιστοποιημένο εκτελέσιμο.
    Το σύστημα αρχείων θα διατεθεί από τον επεξεργαστή μέσω του δικτύου.
    Στο Android, η ανάπτυξη θα χρησιμοποιήσει το καλώδιο USB για μεγαλύτερη απόδοση. Αυτή η επιλογή επιταχύνει τις δοκιμές για παιχνίδια με μεγάλους πόρους.

en: Visible Collision Shapes
el: Ορατά σχήματα σύγκρουσης

en: When this option is enabled, collision shapes and raycast nodes (for 2D and 3D) will be visible in the running project.
el: Σχήματα σύγκρουσης και κόμβοι raycast (για 2D και 3D) θα είναι ορατά στο παιχνίδι εάν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη.

en: Visible Navigation
el: Ορατή πλοήγηση

en: When this option is enabled, navigation meshes and polygons will be visible in the running project.
el: Τα πλέγματα πλοήγησης και τα πολύγονα θα είναι ορατά στο παιχνίδι εάν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη.

en: Synchronize Scene Changes
el: Συγχρονισμός αλλαγών της σκηνής

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
el: Η ενεργοποίηση της επιλογής αυτής θα συγχρονίσει αλλαγές της σκηνής εντός του επεξεργαστή με το παιχνίδι που εκτελείται.
    Σε απομακρυσμένες συσκευές, η επιλογή είναι ποιο αποδοτική με δικτυωμένο σύστημα αρχείων.

en: Synchronize Script Changes
el: Συγχρονισμός αλλαγών στις δέσμες ενεργειών

en: When this option is enabled, any script that is saved will be reloaded in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
el: Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα συγχρονίσει κάθε δέσμη ενεργειών που αποθηκεύεται με το παιχνίδι που εκτελείται.
    Σε απομακρυσμένες συσκευές, η επιλογή είναι ποιο αποδοτική με δικτυωμένο σύστημα αρχείων.

en: Editor Settings...
el: Ρυθμίσεις Επεξεργαστή...

en: Editor Layout
el: Διάταξη επεξεργαστή

en: Take Screenshot
el: Λήψη στιγμιότυπου Οθόνης

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
el: Τα στιγμιότυπα οθόνης αποθηκεύονται στον φάκελο δεδομένων/ρυθμίσεων του επεξεργαστή.

en: Toggle Fullscreen
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: Open Editor Data/Settings Folder
el: Άνοιγμα φακέλου δεδομένων/ρυθμίσεων επεξεργαστή

en: Open Editor Data Folder
el: Άνοιγμα φακέλου δεδομένων επεξεργαστή

en: Open Editor Settings Folder
el: Άνοιγμα φακέλου ρυθμίσεων επεξεργαστή

en: Manage Editor Features...
el: Διαχείριση Δυνατοτήτων Επεξεργαστή...

en: Manage Export Templates...
el: Διαχείριση Προτύπων Εξαγωγής...

en: Report a Bug
el: Αναφορά Σφάλματος

en: Send Docs Feedback
el: Αποστολή Σχολίων Τεκμηρίωσης

en: Community
el: Κοινότητα

en: Support Godot Development
el: Υποστηρίξτε την ανάπτυξη του Godot

en: Play the project.
el: Αναπαραγωγή του έργου.

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Pause the scene execution for debugging.
el: Παύση εκτέλεσης σκηνής για αποσφαλμάτωση.

en: Pause Scene
el: Παύση της σκηνής

en: Stop the scene.
el: Διέκοψε τη σκηνή.

en: Play the edited scene.
el: Αναπαραγωγή επεξεργαζόμενης σκηνής.

en: Play Scene
el: Αναπαραγωγή σκηνής

en: Play custom scene
el: Αναπαραγωγή προσαρμοσμένης σκηνής

en: Play Custom Scene
el: Αναπαραγωγή προσαρμοσμένης σκηνής

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
el: Η αλλαγή του οδηγού βίντεο απαιτεί επανεκκίνηση του επεξεργαστή.

en: Save & Restart
el: Αποθήκευση & Επανεκκίνηση

en: Hide Update Spinner
el: Απόκρυψη Δείκτη Ενημέρωσης

en: FileSystem
el: Σύστημα αρχείων

en: Expand Bottom Panel
el: Ανάπτυξη κάτω πλαισίου

en: Don't Save
el: Χωρις αποθήκευση

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
el: Λείπει το πρότυπο δόμησης Android, παρακαλούμε εγκαταστήστε τα σχετικά πρότυπα.

en: Manage Templates
el: Διαχείριση Προτύπων

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
el: Αυτό θα ετοιμάσει το έργο σας για προσαρμοσμένες δομήσεις Android εγκαθιστώντας το πρότυπο πηγών στο «res://android/build».
    Μπορείτε μετά να κάνετε αλλαγές και να δομήσετε το δικό σας προσαρμοσμένο APK στην εξαγωγή (προσθέτοντας λειτουργικές μονάδες - modules, αλλάζοντας το AndroidManifest.xml, κλπ.).
    Σημειώστε πως για να γίνουν προσαρμοσμένες δομήσεις αντί της χρήσεις των έτοιμων APK, η επιλογή «Use Custom Build» πρέπει να ενεργοποιηθεί στο πρότυπο εξαγωγής για Android.

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
el: Το πρότυπο δόμησης Android είναι εγκατεστημένο στο έργο και δεν θα αντικατασταθεί.
    Αφαιρέστε τον φάκελο «res://android/build» πριν ξαναδοκιμάσετε την ενέργεια αυτήν.

en: Import Templates From ZIP File
el: Εισαγωγή προτύπων από αρχείο ZIP

en: Template Package
el: Πακέτο Προτύπων

en: Export Library
el: Εξαγωγή βιβλιοθήκης

en: Merge With Existing
el: Συγχώνευση με υπάρχων

en: Open & Run a Script
el: Άνοιξε & Τρέξε μία δέσμη ενεργειών

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
el: Τα ακόλουθα αρχεία είναι νεότερα στον δίσκο.
    Τι δράση να ληφθεί;

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Resave
el: Επαναποθήκευση

en: New Inherited
el: Νέα κληρονομημένη

en: Load Errors
el: Σφάλματα φόρτωσης

en: Select
el: Επιλογή

en: Open 2D Editor
el: Άνοιγμα 2D επεξεργαστή

en: Open 3D Editor
el: Άνοιγμα 3D επεξεργαστή

en: Open Script Editor
el: Άνοιγμα Επεξεργαστή Δεσμών Ενεργειών

en: Open Asset Library
el: Άνοιγμα βιβλιοθήκης

en: Open the next Editor
el: Άνοιγμα του επόμενου Επεξεργαστή

en: Open the previous Editor
el: Άνοιγμα του προηγούμενου επεξεργαστή

en: Warning!
el: Προειδοποίηση!

en: No sub-resources found.
el: Δεν βρέθηκαν υπό-πόροι.

en: Creating Mesh Previews
el: Δημιουργία προεπισκοπήσεων πλεγμάτων

en: Thumbnail...
el: Μικρογραφία...

en: Main Script:
el: Κύρια Δέσμη Ενεργειών:

en: Edit Plugin
el: Επεγεργασία επέκτασης

en: Installed Plugins:
el: Εγκατεστημένα πρόσθετα:

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Status
el: Κατάσταση

en: Measure:
el: Μέτρο:

en: Frame %
el: Καρέ %

en: Physics Frame %
el: Kαρέ φυσικής %

en: Inclusive
el: Περιοκτικός

en: Self
el: Εαυτός

en: Frame #:
el: Καρέ #:

en: Calls
el: Κλήσεις

en: Debugger
el: Αποσφαλματωτής

en: Edit Text:
el: Επεξεργασία Κειμένου:

en: On
el: Ναι

en: Layer
el: Στρώμα

en: Bit %d, value %d
el: Bit %d, τιμή %d

en: [Empty]
el: [Άδειο]

en: Assign...
el: Εκχώρηση...

en: Invalid RID
el: Άκυρο RID

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
el: Αδύνατη η δημιουργία ViewportTexture σε πόρους αποθηκευμένους ως αρχεία.
    Ο πόρος πρέπει να ανήκει σε σκηνή.

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
el: Αδύνατη η δημιουργία ViewportTexture σε αυτόν τον πόρο καθώς δεν είναι τοπικό στην σκηνή.
    Ενεργοποιήστε την ιδιότητα 'local to scene' σε αυτό (και σε όλους τους πόρους που το περιέχουν μέχρι έναν κόμβο).

en: Pick a Viewport
el: Επιλέξτε ένα Viewport

en: Selected node is not a Viewport!
el: Ο επιλεγμένος κόμβος δεν είναι Viewport!

en: Remove Item
el: Αφαίρεση στοιχείου

en: New Key:
el: Νέο κλειδί:

en: New Value:
el: Νέα τιμή:

en: Add Key/Value Pair
el: Προσθήκη ζεύγους κλειδιού/τιμής

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
el: Ο επιλεγμένος πόρος (%s) δεν ταιριάζει σε κανέναν αναμενόμενο τύπο γι'αυτήν την ιδιότητα (%s).

en: Make Unique
el: Κάνε μοναδικό

en: Paste
el: Επικόλληση

en: New %s
el: Νέο %s

en: New Script
el: Νέα Δέσμη Ενεργειών

en: Extend Script
el: Επέκταση Δέσμης Ενεργειών

en: No runnable export preset found for this platform.
    Please add a runnable preset in the Export menu or define an existing preset as runnable.
el: Δεν βρέθηκε εκτελέσιμη διαμόρφωση εξαγωγής για αυτή την πλατφόρμα.
    Παρακαλούμε προσθέστε μία εκτελέσιμη διαμόρφωση στο μενού εξαγωγής.

en: Write your logic in the _run() method.
el: Γράψτε τη λογική σας στη μέθοδο _run().

en: There is an edited scene already.
el: Υπάρχει ήδη μία σκηνή για επεξεργασία.

en: Couldn't instance script:
el: Αδυναμία κλωνοποίησης δέσμης ενεργειών:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
el: Μήπως ξεχάσατε τη λέξη-κλειδί "tool"?

en: Couldn't run script:
el: Αδυναμία εκτέλεσης δέσμης ενεργειών:

en: Did you forget the '_run' method?
el: Μήπως ξεχάσατε τη μέθοδο '_run';

en: Theme
el: Θέμα

en: Preset
el: Προρύθμιση

en: Auto Indent
el: Αυτόματη Στοιχειοθέτηση

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Completion
el: Ολοκλήρωση

en: Use Single Quotes
el: Χρησιμοποιήστε μεμονωμένα εισαγωγικά

en: Grid Map
el: Χάρτης δικτύου

en: Bone Outline Size
el: Μέγεθος περιγράμματος Κοκάλου

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
el: Διαχειριστής

en: Select Node(s) to Import
el: Επιλέξτε κόμβους για εισαγωγή

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Scene Path:
el: Διαδρομή σκηνής:

en: Import From Node:
el: Εισαγωγή σκηνής από κόμβο:

en: Error requesting URL:
el: Σφάλμα αίτησης URL:

en: Request failed.
el: Το αίτημα απέτυχε.

en: Cannot remove temporary file:
el: Αδυναμία αφαίρεσης προσωρινού αρχείου:

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
el: Αποτυχία εγκατάστασης προτύπων.
    Τα προβληματικά πρότυπα μπορούν να βρεθούν στο «%s».

en: Error getting the list of mirrors.
el: Σφάλμα απόκτησης λίστας κατοπτρισμού.

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
el: Δεν βρέθηκαν συνδέσμοι λήψης για την τρέχουσα έκδοση. Η απευθείας λήψη είναι διαθέσιμη μόνο για τις επίσημες διανομές.

en: Disconnected
el: Αποσυνδέθηκε

en: Resolving
el: Επίλυση

en: Can't Resolve
el: Δεν είναι δυνατή η επίλυση

en: Connecting...
el: Σύνδεση...

en: Can't Connect
el: Αδύνατη η σύνδεση

en: Connected
el: Συνδέθηκε

en: Requesting...
el: Γίνεται αίτημα...

en: Downloading
el: Λήψη

en: Connection Error
el: Σφάλμα σύνδεσης

en: SSL Handshake Error
el: Σφάλμα χαιρετισμού SSL

en: Extracting Export Templates
el: Εξαγωγή προτύπων εξαγωγής

en: Importing:
el: Εισαγωγή:

en: Uncompressing Android Build Sources
el: Αποσυμπίεση Πηγών Δόμησης Android

en: Export Template Manager
el: Διαχειριστής προτύπων εξαγωγής

en: Current Version:
el: Τρέχουσα έκδοση:

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Official export templates aren't available for development builds.
el: Τα επίσημα πρότυπα εξαγωγής δεν είναι διαθέσιμα για εκδόσεις ανάπτυξης.

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Select Template File
el: Επιλογή Αρχείου Προτύπων

en: Godot Export Templates
el: Προτύπων Εξαγωγής Godot

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
el: Κατάσταση: Η εισαγωγή απέτυχε. Παρακαλούμε διορθώστε το αρχείο και επανεισάγετε το χειροκίνητα.

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
el: Η εισαγωγή έχει απενεργοποιηθεί για αυτό το αρχείο, οπότε δεν μπορεί να ανοιχτεί για επεξεργασία.

en: Cannot move/rename resources root.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση/μετονομασία του πηγαίου καταλόγου.

en: Cannot move a folder into itself.
el: Δεν είναι δυνατή η μετακίνηση ενός φακέλου στον εαυτό του.

en: Error moving:
el: Σφάλμα κατά την μετακίνηση:

en: Error duplicating:
el: Σφάλμα κατά τον διπλασιασμό:

en: Unable to update dependencies:
el: Αδύνατη η ενημέρωση των εξαρτήσεων:

en: No name provided.
el: Δεν δόθηκε όνομα.

en: Provided name contains invalid characters.
el: Το δοσμένο όνομα περιέχει άκυρους χαρακτήρες.

en: A file or folder with this name already exists.
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο ή φάκελος με αυτό το όνομα.

en: Name contains invalid characters.
el: Το όνομα περιέχει άκυρους χαρακτήρες.

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
el: Τα ακόλουθα αρχεία ή φάκελοι συγκρούονται με στοιχεία στον προορισμό "%s":
    
    %s
    
    Θέλετε να τα αντικαταστήσετε;

en: Renaming file:
el: Μετονομασία αρχείου:

en: Renaming folder:
el: Μετονομασία καταλόγου:

en: Duplicating file:
el: Διπλασιασμός αρχείου:

en: Duplicating folder:
el: Διπλασιασμός καταλόγου:

en: New Inherited Scene
el: Νέα Κληρονομημένη Σκηνή

en: Set As Main Scene
el: Ορισμός Ως Κύρια Σκηνή

en: Open Scenes
el: Άνοιγμα Σκηνών

en: Instance
el: Στιγμιότυπο

en: Add to Favorites
el: Προσθήκη στα Αγαπημένα

en: Remove from Favorites
el: Κατάργηση από τα Αγαπημένα

en: Edit Dependencies...
el: Επεξεργασία εξαρτήσεων...

en: View Owners...
el: Προβολή ιδιοκτητών...

en: Move To...
el: Μετακίνηση σε...

en: New Scene...
el: Νέα Σκηνή...

en: New Script...
el: Νέα Δέσμη Ενεργειών...

en: New Resource...
el: Νέος πόρος...

en: Expand All
el: Ανάπτυξη Όλων

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη Όλων

en: Duplicate...
el: Αναπαραγωγή...

en: Rename...
el: Μετονομασία...

en: Previous Folder/File
el: Προηγούμενος Φάκελος/Αρχείο

en: Next Folder/File
el: Επόμενος Φάκελος/Αρχείο

en: Re-Scan Filesystem
el: Εκ νέου σάρωση το συστήματος αρχείων

en: Toggle Split Mode
el: Εναλλαγή Λειτουργίας Διαχωρισμού

en: Search files
el: Αναζήτηση αρχείων

en: Scanning Files,
    Please Wait...
el: Σάρωση αρχείων,
    Παρακαλώ περιμένετε...

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Create Scene
el: Δημιουργία Σκηνής

en: Create Script
el: Δημιουργία δέσμης Ενεργειών

en: Find in Files
el: Εύρεση στα Αρχεία

en: Find:
el: Εύρεση:

en: Replace:
el: Αντικατάσταση:

en: Folder:
el: Φάκελος:

en: Filters:
el: Φίλτρα:

en: Include the files with the following extensions. Add or remove them in ProjectSettings.
el: Συμπερίληψη αρχείων με τις ακόλουθες επεκτάσεις. Προσθαφαιρέστε τες στις Ρυθμίσεις Έργου.

en: Find...
el: Εύρεση...

en: Replace...
el: Αντικατάσταση...

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: %d match in %d file.
el: %d αποτέλεσμα σε %d αρχείο.

en: %d matches in %d file.
el: %d αποτελέσματα σε %d αρχείο.

en: %d matches in %d files.
el: %d αποτελέσματα σε %d αρχεία.

en: Add to Group
el: Προσθήκη σε Ομάδα

en: Remove from Group
el: Κατάργηση από την ομάδα

en: Group name already exists.
el: Υπαρκτό όνομα ομάδας.

en: Invalid group name.
el: Άκυρο όνομα ομάδας.

en: Rename Group
el: Μετονομασία Ομάδας

en: Delete Group
el: Διαγραφή Ομάδας

en: Groups
el: Ομάδες

en: Nodes Not in Group
el: Κόμβοι Εκτός Ομάδας

en: Filter nodes
el: Φιλτράρισμα κόμβων

en: Nodes in Group
el: Κόμβοι σε ομάδα

en: Empty groups will be automatically removed.
el: Οι άδειες ομάδες θα διαγράφονται αυτομάτως.

en: Group Editor
el: Επεξεργαστής Ομάδας

en: Manage Groups
el: Διαχείρηση ομάδων

en: Import as Single Scene
el: Εισαγωγή ως μονή σκηνή

en: Import with Separate Animations
el: Εισαγωγή με ξεχωριστές κινήσεις

en: Import with Separate Materials
el: Εισαγωγή με ξεχωριστά υλικά

en: Import with Separate Objects
el: Εισαγωγή με ξεχωριστά αντικείμενα

en: Import with Separate Objects+Materials
el: Εισαγωγή με ξεχωριστά υλικά και αντικείμενα

en: Import with Separate Objects+Animations
el: Εισαγωγή με ξεχωριστά αντικείμενα και κινήσεις

en: Import with Separate Materials+Animations
el: Εισαγωγή με ξεχωριστά υλικά και κινήσεις

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
el: Εισαγωγή με ξεχωριστά αντικείμενα, υλικά και κινήσεις

en: Import as Multiple Scenes
el: Εισαγωγή ως πολλαπλές σκηνές

en: Import as Multiple Scenes+Materials
el: Εισαγωγή ως πολλαπλές σκηνές και υλικά

en: Import Scene
el: Εισαγωγή σκηνής

en: Importing Scene...
el: Εισαγωγή σκηνής...

en: Generating Lightmaps
el: Δημιουργία χαρτών φωτός

en: Running Custom Script...
el: Εκτέλεση Προσαρμοσμένης Δέσμης Ενεργειών...

en: Couldn't load post-import script:
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της δέσμης ενεργειών για μετά την εισαγωγή:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
el: Άκυρη/χαλασμένη δέσμη ενεργειών για την διαδικασία της μετεισαγωγής (ελέγξτε την κονσόλα):

en: Error running post-import script:
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση της δέσμης ενεργειών μετεισαγωγής:

en: Did you return a Node-derived object in the `post_import()` method?
el: Μήπως επιστρέψατε ένα αντικείμενο τύπου κόμβου στην μέθοδο `post_import()`;

en: Saving...
el: Αποθήκευση...

en: Select Importer
el: Επιλογή Εισαγωγέα

en: Importer:
el: Εισαγωγέας:

en: Reset to Defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Keep File (No Import)
el: Διατήρηση αρχειου (Χωρίς Εισαγωγή)

en: %d Files
el: %d αρχεία

en: Set as Default for '%s'
el: Ορισμός ως προεπιλογής για '%s'

en: Clear Default for '%s'
el: Εκκαθάριση προεπιλογής για '%s'

en: Reimport
el: Επανεισαγωγή

en: Import As:
el: Εισαγωγή ώς:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
el: Αποθήκευση Σκηνών, Επανεισαγωγή και Επανεκκίνηση

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
el: Η αλλαγή του τύπου εισαγμένου αρχείου απαιτεί επανεκκίνηση του επεξεργαστή.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτός ο πόρος χρησιμοποιείται απο άλλους πόρους.

en: Failed to load resource.
el: Απέτυχε η φόρτωση πόρου.

en: Raw
el: Ωμό

en: Make Sub-Resources Unique
el: Κάνε τους υπό-πόρους μοναδικούς

en: Create a new resource in memory and edit it.
el: Δημιούργησε έναν νέο πόρο στη μνήμη και επεξεργάσου τον.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
el: Φόρτωσε υπάρχων πόρο στη μνήμη και επεξεργάσου τον.

en: Save the currently edited resource.
el: Αποθήκευσε το τρέχων επεξεργαζόμενο πόρο.

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Copy Resource
el: Αντιγραφή πόρου

en: Go to the previous edited object in history.
el: Πήγαινε στο προηγουμένως επεξεργασμένο αντικείμενο στο ιστορικό.

en: Go to the next edited object in history.
el: Πήγαινε στο επόμενο επεξεργασμένο αντικείμενο στο ιστορικό.

en: History of recently edited objects.
el: Ιστορικό προσφάτως επεξεργασμένων αντικειμένων.

en: Open Documentation
el: Άνοιγμα Τεκμηρίωσης

en: Filter properties
el: Φιλτράρισμα ιδιοτήτων

en: Changes may be lost!
el: Οι αλλαγές μπορεί να χαθούν!

en: MultiNode Set
el: Σετ πολλαπλών κόμβων

en: Select a single node to edit its signals and groups.
el: Επιλέξτε έναν μοναδικό κόμβο για να επεξεργαστείτε τα σήματα και τις ομάδες του.

en: Edit a Plugin
el: Επεγεργασία προσθέτου

en: Create a Plugin
el: Δημιουργία προσθέτου

en: Plugin Name:
el: Όνομα προσθέτου:

en: Subfolder:
el: Υποφάκελος:

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Script Name:
el: Όνομα Δέσμης Ενεργειών:

en: Activate now?
el: Ενεργοποίηση τώρα;

en: Create Polygon
el: Δημιουγία Πολυγώνου

en: Create points.
el: Δημιουργία σημείων.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
el: Επεξεργασία σημείων.
    Αριστερό κλικ: Μετακίνηση σημείου
    Δεξί κλικ: Διαγραφή σημείου

en: Erase points.
el: Διαγραφή σημείων.

en: Edit Polygon
el: Επεγεργασία Πολυγώνου

en: Insert Point
el: Εισαγωγή σημείου

en: Edit Polygon (Remove Point)
el: Επεγεργασία Πολυγώνου (Αφαίρεση σημείου)

en: Remove Polygon And Point
el: Αφαίρεση Πολυγώνου και Σημείου

en: Add Animation
el: Προσθήκη κίνησης

en: Add %s
el: Πρόσθεσε %s

en: Load...
el: Φόρτωσε...

en: Move Node Point
el: Μετακίνηση Σημείου Κόμβου

en: Change BlendSpace1D Limits
el: Αλλαγή Ορίων BlendSpace1D

en: Change BlendSpace1D Labels
el: Αλλαγή Ταμπέλων BlendSpace1D

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
el: Άκυρος τύπος κόμβου. Επιτρέπονται μόνο ριζικοί κόμβοι.

en: Add Node Point
el: Προσθήκη Σημείου Κόμβου

en: Add Animation Point
el: Προσθήκη Σημείου Κίνησης

en: Remove BlendSpace1D Point
el: Αφαίρεση Σημείου BlendSpace1D

en: Move BlendSpace1D Node Point
el: Μετακίνηση Σημείου Κόμβου BlendSpace1D

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
el: Το AnimationTree είναι ανενεργό.
    Ενεργοποίηση για αναπραγωγή, έλεγχος προειδοπιήσεων κόμβου σε περίπτωση αποτυχίας.

en: Set the blending position within the space
el: Ορισμός θέσης μίξης εντός του χώρου

en: Select and move points, create points with RMB.
el: Επιλογή και μετακίνηση σημείων, δημιουργία σημείων με δεξί κλικ.

en: Enable snap and show grid.
el: Ενεργοποίηση κουμπώματος και εμφάνιση πλέγματος.

en: Point
el: Σημείο

en: Open Editor
el: Άνοιγμα επεξεργαστή

en: Open Animation Node
el: Άνοιγμα κόμβου κίνησης

en: Triangle already exists.
el: Το τρίγωνο υπάρχει ήδη.

en: Add Triangle
el: Προσθήκη Τριγώνου

en: Change BlendSpace2D Limits
el: Αλλαγή Ορίων BlendSpace2D

en: Change BlendSpace2D Labels
el: Αλλαγή Ταμπέλων BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Point
el: Αφαίρεση Σημείου BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Triangle
el: Αφαίρεση Τριγώνου BlendSpace2D

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
el: Το BlendSpace2D δεν ανήκει σε κόμβο AnimationTree.

en: No triangles exist, so no blending can take place.
el: Δεν υπάρχουν τρίγωνα, οπότε είναι αδύνατη η μίξη.

en: Toggle Auto Triangles
el: Εναλλαγή Αυτόματων Τριγώνων

en: Create triangles by connecting points.
el: Δημιουργία τριγώνων με την ένωση σημείων.

en: Erase points and triangles.
el: Διαγραφή σημείων και τριγώνων.

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
el: Δημιουργία τριγώνων μίξης αυτόματα (αντι για χειροκινητα)

en: Blend:
el: Ανάμειξη:

en: Edit Filters
el: Επεξεργασία φίλτρων

en: Output node can't be added to the blend tree.
el: Ο κόμβος εξόδου δεν μπορεί να προστεθεί στο δέντρο μίξης.

en: Add Node to BlendTree
el: Προσθήκη Κόμβους στο BlendTree

en: Node Moved
el: Μετακίνηση Κόμβου

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
el: Αδύνατη η σύνδεση, η θύρα μπορεί να χρησιμοποιείται ή η σύνδεση να είναι άκυρη.

en: Nodes Connected
el: Σύνδεση Κόμβων

en: Nodes Disconnected
el: Αποσύνδεση Κόμβων

en: Set Animation
el: Ορισμός Κίνησης

en: Delete Node
el: Διαγραφή Κόμβου

en: Delete Node(s)
el: Διαγραφή Κόμβων

en: Toggle Filter On/Off
el: Εναλλαγή Φίλτρου On/Off

en: Change Filter
el: Αλλαγή Φίλτρου

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
el: Δεν ορίστηκε AnimationPlayer, άρα αδύνατη η ανάκτηση των ονομάτων των κομματιών.

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
el: Η διαδρομή AnimationPlayer είναι άκυρη, άρα αδύνατη η ανάκτηση των ονομάτων των κομματιών.

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
el: Το AnimationPlayer δεν έχει έγκυρη διαδρομή ριζικού κόμβου, άρα αδύνατη η ανάκτηση των ονομάτων των κομματιών.

en: Anim Clips
el: Κλιπ Απεικόνισης

en: Audio Clips
el: Κλιπ Ήχου

en: Functions
el: Συναρτήσεις

en: Node Renamed
el: Μετονομασία Κόμβου

en: Add Node...
el: Προσθήκη Κόμβου...

en: Edit Filtered Tracks:
el: Επεξεργασία φιλτραρισμένων κομματιών:

en: Enable Filtering
el: Ενεργοποίηση Φίλτρου

en: Toggle Autoplay
el: Εναλλαγή αυτόματης αναπαραγωγής

en: New Animation Name:
el: Όνομα νέας κίνησης:

en: New Anim
el: Νέα κίνηση

en: Create New Animation
el: Δημιουργία νέας κίνησης

en: Change Animation Name:
el: Αλλαγή ονόματος κίνησης:

en: Rename Animation
el: Μετονομασία κίνησης

en: Delete Animation?
el: Διαγραφή κίνησης;

en: Remove Animation
el: Κατάργηση κίνησης

en: Invalid animation name!
el: Άκυρο όνομα κίνησης!

en: Animation name already exists!
el: Ήδη υπαρκτό όνομα κίνησης!

en: Duplicate Animation
el: Αναπαραγωγή κίνησης

en: Blend Next Changed
el: Το επόμενο στην μείξη κίνησης άλλαξε

en: Change Blend Time
el: Αλλαγή χρόνου ανάμειξης

en: Load Animation
el: Φόρτωση κίνησης

en: No animation resource on clipboard!
el: Δεν υπάρχει πόρος κίνησης στο πρόχειρο!

en: Pasted Animation
el: Επικολλημένη κίνηση

en: Paste Animation
el: Επικόλληση κίνησης

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
el: Αναπαραγωγή της επιλεγμένης κίνησης ανάποδα από την τρέχουσα θέση. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
el: Αναπαραγωγή της επιλεγμένης κίνησης ανάποδα από το τέλος. (Shift + A)

en: Stop animation playback. (S)
el: Πάυση αναπαργωγής κίνησης. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
el: Αναπαραγωγή της επιλεγμένης κίνησης από την αρχή. (Shift + D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
el: Αναπαραγωγή της επιλεγμένης κίνησης από την τρέχουσα θέση. (D)

en: Animation position (in seconds).
el: Θέση κίνησης (σε δευτερόλεπτα).

en: Scale animation playback globally for the node.
el: Κλιμάκωση αναπαραγωγής κίνησης παγκοσμίως για τον κόμβο.

en: Animation Tools
el: Εργαλεία κινήσεων

en: New
el: Νέο

en: Edit Transitions...
el: Επεξεργασία μεταβάσεων...

en: Open in Inspector
el: Άνοιγμα για επιθεώρηση

en: Display list of animations in player.
el: Εμφάνιση λίστας κινήσεων στον αναπαραγωγέα.

en: Autoplay on Load
el: Αυτόματη αναπαραγωγή

en: Enable Onion Skinning
el: Ενεργοποίηση ξεφλουδίσματος κρεμμυδιού

en: Onion Skinning Options
el: Επιλογές Ξεφλουδίσματος Κρεμμυδιού

en: Directions
el: Κατευθήνσεις

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
el: Παρελθόν

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
el: Μέλλον

en: Depth
el: Βάθος

en: 1 step
el: 1 βήμα

en: 2 steps
el: 2 βήματα

en: 3 steps
el: 3 βήματα

en: Differences Only
el: Μόνο διαφορές

en: Force White Modulate
el: Εξανάγκασε τονισμό άσπρου

en: Include Gizmos (3D)
el: Συμπεριέλαβε τα μαραφέτια (3D)

en: Pin AnimationPlayer
el: Καρφίτσωμα AnimationPlayer

en: Animation Name:
el: Όνομα κίνησης:

en: Error!
el: Σφάλμα!

en: Blend Times:
el: Χρόνοι ανάμειξης:

en: Next (Auto Queue):
el: Επόμενο (Αυτόματη σειρά):

en: Cross-Animation Blend Times
el: Χρόνοι ανάμειξης κινήσεων

en: Move Node
el: Μετακίνηση Κόμβου

en: Transition exists!
el: Υπαρκτή μετάφραση!

en: Add Transition
el: Προσθήκη Μετάβασης

en: Add Node
el: Προσθήκη κόμβου

en: End
el: Τέλος

en: Immediate
el: Άμεση

en: Sync
el: Συγχρωνισμένη

en: At End
el: Στο τέλος

en: Travel
el: Ταξίδι

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
el: Οι αρχικοί και τελικοί κόμβοι είναι αναγκαίοι για υπο-μετασχηματισμό.

en: No playback resource set at path: %s.
el: Κανένας πόρος αναπαραγωγής στη διαδρομή: %s.

en: Node Removed
el: Μετονομασία κόμβου

en: Transition Removed
el: Αφαίρεση Μετάβασης

en: Set Start Node (Autoplay)
el: Ορισμός Κόμβου Εκκίνησης (Αυτόματη Έναρξη)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
el: Επιλογή και μετακίνηση κόμβων.
    Δεξί κλικ για προσθήκη κόμβων.
    Shift+Αριστερό κλικ για την δημιουργία συνδέσεων.

en: Create new nodes.
el: Δημιουργία νέων κόμβων.

en: Connect nodes.
el: Σύνδεση κόμβων.

en: Remove selected node or transition.
el: Αφαίρεση επιλεγμένου κόμβου ή μετάβασης.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
el: Εναλλαγή αυτόματης αναπαραγωγής της κίνησης στην εκκίνηση, επανεκκίνηση και επιστροφή στην αρχή.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
el: Ορισμός τελικής κίνησης. Χρήσιμο για υπο-μεταβάσεις.

en: Play Mode:
el: Λειτουργία Αναπαραγωγής:

en: New name:
el: Νέο όνομα:

en: Fade In (s):
el: Εμφάνιση σε (δευτερόλεπτα):

en: Fade Out (s):
el: Απόκρυψη σε (δευτερόλεπτα):

en: Blend
el: Ανάμειξη

en: Auto Restart:
el: Αυτόματη επανεκκίνηση:

en: Restart (s):
el: Επανεκκίνηση (δευτερόλεπτα):

en: Random Restart (s):
el: Τυχαία επανεκκίνηση (δευτερόλεπτα):

en: Start!
el: Εκκινιση!

en: Amount:
el: Ποσότητα:

en: Blend 0:
el: Ανάμειξη 0:

en: Blend 1:
el: Ανάμειξη 1:

en: X-Fade Time (s):
el: Χρόνος συνδιασμού (s):

en: Add Input
el: Προσθήκη εισόδου

en: Clear Auto-Advance
el: Εκκαθάριση αυτόματης προέλασης

en: Set Auto-Advance
el: Ορισμός αυτόματης προέλασης

en: Delete Input
el: Διαγραφή εισόδου

en: Animation tree is valid.
el: Το δέντρο κίνησης είναι έγκυρο.

en: Animation tree is invalid.
el: Το δέντρο κίνησης δεν είναι έγκυρο.

en: Animation Node
el: Κόμβος κίνησης

en: OneShot Node
el: Κόμβος OneShot

en: Mix Node
el: Κόμβος μείξης

en: Blend2 Node
el: Κόμβος Ανάμειξης 2

en: Blend3 Node
el: Κόμβος Ανάμειξης 3

en: Blend4 Node
el: Κόμβος Ανάμειξης 4

en: TimeScale Node
el: Κόμβος κλιμάκωσης χρόνου

en: TimeSeek Node
el: Κόμβος εύρεσης χρόνου

en: Transition Node
el: Κόμβος μετάβασης

en: Import Animations...
el: Εισαγωγή κινήσεων...

en: Edit Node Filters
el: Επεξεργασία φίλτρων κόμβων

en: Filters...
el: Φίλτρα...

en: Contents:
el: Περιεχόμενα:

en: View Files
el: Προβολή αρχείων

en: Download
el: Λήψη

en: Connection error, please try again.
el: Σφάλμα σύνδεσης, παρακαλώ ξαναπροσπαθήστε.

en: Can't connect.
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση.

en: Can't connect to host:
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση στον κεντρικό υπολογιστή:

en: No response from host:
el: Δεν λήφθηκε απόκριση από τον κεντρικό υπολογιστή:

en: No response.
el: Δεν λήφθηκε απόκριση.

en: Can't resolve hostname:
el: Δεν είναι δυνατή η επίλυση του ονόματος του κεντρικού υπολογιστή:

en: Can't resolve.
el: Δεν είναι δυνατή η επίλυση.

en: Request failed, return code:
el: Το αίτημα απέτυχε, κώδικας επιστροφής:

en: Cannot save response to:
el: Δεν είναι εφικτή η αποθήκευση απάντησης σε:

en: Write error.
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή.

en: Request failed, too many redirects
el: Το αίτημα απέτυχε, πάρα πολλές ανακατευθύνσεις

en: Redirect loop.
el: Βρόχος ανακατευθύνσεων.

en: Request failed, timeout
el: Το αίτημα απέτυχε, λήξη χρονικού ορίου

en: Timeout.
el: Λήξη χρονικού ορίου.

en: Failed:
el: Απέτυχε:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
el: Εσφαλμένος κωδικός κατακερματισμού, θα θεωρηθεί ότι το αρχείο έχει αλλοιωθεί.

en: Expected:
el: Αναμενόμενο:

en: Got:
el: Δοσμένο:

en: Failed SHA-256 hash check
el: Ο έλεγχος κατακερματισμού sha256 απέτυχε

en: Asset Download Error:
el: Σφάλμα λήψης:

en: Downloading (%s / %s)...
el: Λήψη (%s / %s)...

en: Downloading...
el: Λήψη...

en: Resolving...
el: Επίλυση...

en: Error making request
el: Σφάλμα κατά την πραγματοποίηση αιτήματος

en: Idle
el: Ανενεργό

en: Install...
el: Εγκατάσταση...

en: Retry
el: Ξαναδοκίμασε

en: Download Error
el: Σφάλμα λήψης

en: Download for this asset is already in progress!
el: Η λήψη για αυτό το στοιχείο είναι ήδη σε εξέλιξη!

en: Recently Updated
el: Πρόσφατα Ενημερωμένο

en: Least Recently Updated
el: Κατά το τελευταίο διάστημα Πρόσφατα Ενημερωμένο

en: Name (A-Z)
el: Όνομα (A-Z)

en: Name (Z-A)
el: Όνομα (Z-A)

en: License (A-Z)
el: Άδεια (A-Z)

en: License (Z-A)
el: Άδεια (Z-A)

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: All
el: Όλα

en: Import...
el: Εισαγωγή...

en: Plugins...
el: Πρόσθετα...

en: Sort:
el: Ταξινόμηση:

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Site:
el: Διεύθυνση:

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Official
el: Επίσημα

en: Testing
el: Δοκιμαστικά

en: Assets ZIP File
el: Αρχείο ZIP των Στοιχείων

en: Can't determine a save path for lightmap images.
    Save your scene and try again.
el: Δεν ήταν δυνατός ο προσδιορισμός διαδρομής αποθήκευσης για εικόνες lightmap.
    Αποθηκεύστε τη σκηνή σας και δοκιμάστε ξανα.

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
el: Απέτυχε η δημιουργία της εικόνας lightmap, σιγουρευτείτε ότι η διαδρομή είναι εγγράψιμη.

en: Failed determining lightmap size. Maximum lightmap size too small?
el: Αποτυχία προσδιορισμού του μεγέθους lighτmap. Μήπως το μέγιστο μέγεθος lightmap είναι πολύ μικρό;

en: Some mesh is invalid. Make sure the UV2 channel values are contained within the [0.0,1.0] square region.
el: Μέρος του πλέγματος δεν είναι έγκυρο. Σιγουρευτείτε πως οι τιμές του καναλιού UV2 περιλαμβάνονται στην τετραγωνική περιοχή [0.0,1.0].

en: Godot editor was built without ray tracing support, lightmaps can't be baked.
el: Ο Godot Editor φτιάχτηκε χωρίς υποστήριξη ray-tracing, τα lightmaps δέν μπορούν να δημιουργηθούν.

en: Bake Lightmaps
el: Προετοιμασία Lightmaps

en: Select lightmap bake file:
el: Επιλογή Αρχείου Προτύπων:

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Configure Snap
el: Προσαρμογή Προσκόλλησης

en: Grid Offset:
el: Μετατόπιση Πλέγματος:

en: Grid Step:
el: Βήμα Πλέγματος:

en: Primary Line Every:
el: Κύρια Γραμμή Κάθε:

en: steps
el: βήματα

en: Rotation Offset:
el: Μετατόπιση Περιστροφής:

en: Rotation Step:
el: Βήμα Περιστροφής:

en: Scale Step:
el: Βήμα Κλιμάκωσης:

en: Move Vertical Guide
el: Μετακίνηση Κάθετου Οδηγού

en: Create Vertical Guide
el: Δημιουργία Κάθετου Οδηγού

en: Remove Vertical Guide
el: Αφαίρεση Κάθετου Οδηγού

en: Move Horizontal Guide
el: Μετακίνηση Οριζόντιου Οδηγού

en: Create Horizontal Guide
el: Δημιουργία Οριζόντιου Οδηγού

en: Remove Horizontal Guide
el: Αφαίρεση Οριζόντιου Οδηγού

en: Create Horizontal and Vertical Guides
el: Δημιουργία Οριζοντίων και Καθέτων Οδηγών

en: Set CanvasItem "%s" Pivot Offset to (%d, %d)
el: Θέσε τον άξονα περιστροφής του CanvasItem "%s" σε (%d, %d)

en: Rotate %d CanvasItems
el: Περιστροφή %d CanvasItems

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
el: Περιστροφή του CanvasItem "%s" %d μοίρες

en: Move CanvasItem "%s" Anchor
el: Μετακίνηση άγκυρας του CanvasItem "%s"

en: Scale Node2D "%s" to (%s, %s)
el: Αλλαγή μεγέθους scaling Node2D "%s" σε (%s, %s)

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
el: Τα παιδιά των δοχείων, έχουν τις άγκυρες και τα περιθώρια τους αντικατεστημένα από τον γονέα τους.

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
el: Προρυθμίσεις για τις άγκυρες και τιμές περιθωρίων ενός κόμβου Control.

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
el: Όταν ενεργό, η μετακίνηση των κόμβων Control αλλάζει τις άγκυρες, αντί για τα περιθώρια τους.

en: Top Left
el: Πάνω Αριστερά

en: Top Right
el: Πάνω Δεξιά

en: Bottom Right
el: Κάτω Δεξιά

en: Bottom Left
el: Κάτω Αριστερά

en: Center Left
el: Κέντρο Αριστερά

en: Center Top
el: Κέντρο Πάνω

en: Center Right
el: Κέντρο Δεξιά

en: Center Bottom
el: Κέντρο Κάτω

en: Center
el: Κέντρο

en: Left Wide
el: Ευρεία Αριστερά

en: Top Wide
el: Ευρεία Πάνω

en: Right Wide
el: Ευρεία Δεξιά

en: Bottom Wide
el: Ευρεία Κάτω

en: VCenter Wide
el: Ευρεία Καθέτως Κέντρο

en: HCenter Wide
el: Ευρεία Οριζοντίως Κέντρο

en: Full Rect
el: Γεμάτο Ορθογώνιο Παραλληλόγραμμο

en: Keep Ratio
el: Λόγος Μεγέθυνσης

en: Anchors only
el: Μόνο Άγκυρες

en: Change Anchors and Margins
el: Αλλαγή Αγκυρών και Περιθωρίων

en: Change Anchors
el: Αλλαγή Αγκυρών

en: Lock Selected
el: Κλείδωσε το Επιλεγμένο

en: Unlock Selected
el: Ξεκλείδωσε το Επιλεγμένο

en: Group Selected
el: Ομαδοποίησε το Επιλεγμένο

en: Ungroup Selected
el: Απομαδοποίησε το Επιλεγμένο

en: Paste Pose
el: Επικόλληση Στάσης

en: Clear Guides
el: Εκκαθάριση Οδηγών

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
el: Δημιουργία Προσαρμοσμένου(ων) Οστού(ών) από Κόμβο(ους)

en: Clear Bones
el: Εκκαθάριση Οστών

en: Make IK Chain
el: Δημιουργία Αλυσίδας IK

en: Clear IK Chain
el: Εκκαθάριση Αλυσίδας IK

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
el: Προσοχή: Τα παιδιά ενός δοχείου λαμβάνουν θέση και μέγεθος μόνο από τον γονέα τους.

en: Zoom Reset
el: Επαναφορά Μεγέθυνσης

en: Select Mode
el: Επιλογή Λειτουργίας

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
el: Alt+Δεξί Κλικ Ποντικιού: Εμφάνιση λίστας όλων των κόμβων στη θέση που έγινε κλικ, συμπεριλαμβανομένων των κλειδωμένων.

en: Move Mode
el: Λειτουργία Μετακίνησης

en: Rotate Mode
el: Λειτουργία Περιστροφής

en: Scale Mode
el: Λειτουργία Κλιμάκωσης

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
el: Εμφάνιση λίστας όλων των αντικειμένων στην θέση που κάνατε κλικ
    (Το ίδιο με Alt+Δεξί Κλικ Ποντικιού στην λειτουργία επιλογής).

en: Click to change object's rotation pivot.
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε το πηγαίο σημείο περιστροφής του αντικειμένου.

en: Pan Mode
el: Λειτουργία Μετακίνησης Κάμερας

en: Ruler Mode
el: Λειτουργία Χάρακα

en: Toggle smart snapping.
el: Ενεργοποίηση έξυπνης προσκόλλησης.

en: Use Smart Snap
el: Χρήση Έξυπνης Προσκόλλησης

en: Toggle grid snapping.
el: Ενεργοποίηση προσκόλλησης πλέγματος.

en: Use Grid Snap
el: Χρήση Προσκόλλησης Πλέγματος

en: Snapping Options
el: Επιλογές Προσκόλλησης

en: Use Rotation Snap
el: Χρήση Προσκόλλησης Περιστροφής

en: Use Scale Snap
el: Χρήση Κλιμακωτής Προσκόλλησης

en: Snap Relative
el: Σχετική Προσκόλληση

en: Use Pixel Snap
el: Χρήση Προσκόλλησης Εικονοστοιχείου

en: Smart Snapping
el: Έξυπνη Προσκόλληση

en: Configure Snap...
el: Ρύθμιση Προσκόλλησης...

en: Snap to Parent
el: Προσκόλληση σε Γονέα

en: Snap to Node Anchor
el: Προσκόλληση σε Άγκυρα Κόμβου

en: Snap to Node Sides
el: Προσκόλληση σε Πλευρές Κόμβου

en: Snap to Node Center
el: Προσκόλληση σε Κέντρο Κόμβου

en: Snap to Other Nodes
el: Προσκόλληση σε Άλλους Κόμβους

en: Snap to Guides
el: Προσκόλληση σε Οδηγούς

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
el: Κλείδωμα του επιλεγμένου αντικειμένου σε θέση (δεν μπορεί να μετακινηθεί).

en: Unlock the selected object (can be moved).
el: Ξεκλείδωμα του επιλεγμένου αντικειμένου (μπορεί να μετακινηθεί).

en: Makes sure the object's children are not selectable.
el: Σιγουρεύει ότι τα παιδιά του αντικειμένου δεν μπορούν να επιλεχθούν.

en: Restores the object's children's ability to be selected.
el: Επαναφέρει τη δυνατότητα των παιδιών του αντικειμένου να επιλεχθούν.

en: Skeleton Options
el: Επιλογές Σκελετού

en: Show Bones
el: Εμφάνιση Οστών

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
el: Δημιουργία Προσαρμοσμένου(ων) Οστού(ών) από Κόμβο(ους)

en: Clear Custom Bones
el: Εκκαθάριση Προσαρμοσμένων Οστών

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
el: Θέα

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Show Helpers
el: Εμφάνιση Βοηθών

en: Show Rulers
el: Εμφάνιση Χαράκων

en: Show Guides
el: Εμφάνιση Οδηγιών

en: Show Origin
el: Προβολή Προέλευσης

en: Show Viewport
el: Εμφάνιση Οπτικής Γωνίας

en: Show Group And Lock Icons
el: Εμφάνιση Εικονιδίων Ομάδας Και Κλειδώματος

en: Center Selection
el: Κεντράρισμα Επιλογής

en: Frame Selection
el: Καρέ Επιλογής

en: Preview Canvas Scale
el: Προεπισκόπηση Κλιμάκωσης Καμβά

en: Layout
el: Διάταξη

en: Translation mask for inserting keys.
el: Μάσκα μεταγλώττισης για εισαγόμενα κλειδιά.

en: Rotation mask for inserting keys.
el: Μάσκα περιστροφής για εισαγόμενα κλειδιά.

en: Scale mask for inserting keys.
el: Μάσκα κλιμάκωσης για εισαγόμενα κλειδιά.

en: Insert keys (based on mask).
el: Εισαγωγή κλειδιών (βάση μάσκας).

en: Auto insert keys when objects are translated, rotated or scaled (based on mask).
    Keys are only added to existing tracks, no new tracks will be created.
    Keys must be inserted manually for the first time.
el: Αυτόματη εισαγωγή κλειδιών όταν τα αντικείμενα μεταγλωττίζονται, περιστρέφονται ή κλιμακώνονται (βάση μάσκας).
    Τα κλειδιά προστίθενται μόνο σε υπαρκτά κομμάτια, δεν θα δημιουργηθούν καινούργια.
    Τα κλειδιά πρέπει να προστεθούν χειροκίνητα την πρώτη φορά.

en: Auto Insert Key
el: Αυτόματη Εισαγωγή Κλειδιού

en: Animation Key and Pose Options
el: Επιλογές Κλειδιού και Πόζας Κίνησης

en: Insert Key (Existing Tracks)
el: Εισαγωγή Κλειδιού (Υπαρκτά κομμάτια)

en: Copy Pose
el: Αντιγραφή Στάσης

en: Clear Pose
el: Εκκαθάριση Στάσης

en: Multiply grid step by 2
el: Πολλαπλασιασμός βήματος πλέγματος με 2

en: Divide grid step by 2
el: Διαίρεση βήματος πλέγματος με 2

en: Pan View
el: Μετατόπιση Οπτικής Γωνίας

en: Adding %s...
el: Προσθήκη %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία στιγμιότυπου χωρίς ρίζα.

en: Create Node
el: Δημιουργία κόμβου

en: Error instancing scene from %s
el: Σφάλμα κατά την αρχικοποίηση σκηνής από %s

en: Change Default Type
el: Αλλαγή Προεπιλεγμένου Τύπου

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
el: Σύρσιμο & απόθεση + Shift: Προσθήκη του κόμβου ως αδελφό
    Σύρσιμο & απόθεση + Alt: Αλλαγή του τύπου του κόμβου

en: Create Polygon3D
el: Δημιουργία 3D Πολυγώνου

en: Edit Poly
el: Επεγεργασία πολυγώνου

en: Edit Poly (Remove Point)
el: Επεγεργασία πολυγώνου (Αφαίρεση σημείου)

en: Set Handle
el: Ορισμός λαβής

en: Load Emission Mask
el: Φόρτωση μάσκας εκπομπής

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Clear Emission Mask
el: Εκκαθάριση μάσκας εκπομπής

en: Particles
el: Σωματίδια

en: Generated Point Count:
el: Αριθμός δημιουργημένων σημείων:

en: Emission Mask
el: Μάσκα εκπομπής

en: Solid Pixels
el: Αμιγή Εικονοστοιχεία

en: Border Pixels
el: Εικονοστοιχεία Περιγράμματος

en: Directed Border Pixels
el: Εικονοστοιχεία Προσανατολισμένου Περιγράμματος

en: Capture from Pixel
el: Καταγραφή από εικονοστοιχείο

en: Emission Colors
el: Χρώματα εκπομπής

en: CPUParticles
el: Σωματίδια CPU

en: Create Emission Points From Mesh
el: Δημιουργία σημείων εκπομπής από πλέγμα

en: Create Emission Points From Node
el: Δημιουργία σημείων εκπομπής από κόμβο

en: Flat 0
el: Επίπεδο 0

en: Flat 1
el: Επίπεδο 1

en: Ease In
el: Ομαλή κίνηση προς τα μέσα

en: Ease Out
el: Ομαλή κίνηση προς τα έξω

en: Smoothstep
el: Ομαλό βήμα

en: Modify Curve Point
el: Τροποπίηση σημείου καμπύλης

en: Modify Curve Tangent
el: Τροποπίηση εφαπτομένης καμπύλης

en: Load Curve Preset
el: Φόρτωση διαμόρφωσης καμπύλης

en: Add Point
el: Προσθήκη Σημείου

en: Remove Point
el: Αφαίρεση Σημείου

en: Left Linear
el: Αριστερή Γραμμική

en: Right Linear
el: Δεξιά Γραμμική

en: Load Preset
el: Φόρτωση Διαμόρφωσης

en: Remove Curve Point
el: Αφαίρεση σημείου καμπύλης

en: Toggle Curve Linear Tangent
el: Εναλλαγή γραμμικής εφαπτομένης καμπύλης

en: Hold Shift to edit tangents individually
el: Πατήστε το Shift για να επεξεργαστείτε εφαπτομένες μεμονωμένα

en: Right click to add point
el: Δεξί κλικ για πρόσθεση σημείου

en: Bake GI Probe
el: Προετοιμασία διερεύνησης GI

en: Gradient Edited
el: Επεξεργασία Διαβάθμισης

en: Text
el: Κείμενο

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Item %d
el: Στοιχείο %d

en: Items
el: Στοιχεία

en: Item List Editor
el: Επεξεργαστής λίστας στοιχείων

en: Create Occluder Polygon
el: Δημιουργία πολυγώνου εμποδίου

en: Mesh is empty!
el: Το πλέγμα είναι άδειο!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
el: Αδυναμία δημιουργίας σχήματος σύγκρουσης τριγώνων.

en: Create Static Trimesh Body
el: Δημιουργία στατικού σώματος πλέγματος τριγώνων

en: This doesn't work on scene root!
el: Αυτό δεν δουλεύει στη ρίζα της σκηνής!

en: Create Trimesh Static Shape
el: Δημιουργία Στατικού Σχήματος Πλέγματος Τριγώνων

en: Can't create a single convex collision shape for the scene root.
el: Αδυναμια δημιουργίας μοναδικού κυρτού σχήματος σύγκρουσης για την ρίζα σκηνής.

en: Couldn't create a single convex collision shape.
el: Αδυναμία δημιουργίας μοναδικού κυρτού σχήματος σύγκρουσης.

en: Create Single Convex Shape
el: Δημιουργία Μοναδικού Κυρτού Σχήματος

en: Can't create multiple convex collision shapes for the scene root.
el: Αδυναμία δημιουργίας πολλαπλών κυρτών σχημάτων σύγκρουσης για την ρίζα σκηνής.

en: Couldn't create any collision shapes.
el: Αδυναμία δημιουργίας σχημάτων σύγκρουσης.

en: Create Multiple Convex Shapes
el: Δημιουργία Πολλαπλών Κυρτών Σχημάτων

en: Create Navigation Mesh
el: Δημιουργία πλέγματος πλοήγησης

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
el: Το περιεχόμενο πλέγμα δεν είναι τύπου ArrayMesh.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
el: Το ξεδίπλωμα των UV απέτυχε, το πλέγμα μπορεί να μην είναι πολλαπλό?

en: No mesh to debug.
el: Κανένα πλέγμα για αποσφαλμάτωση.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
el: Το στιγμιότυπο πλέγματος δεν έχει πλέγμα!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
el: Το πλέγμα δεν έχει επιφάνει από την οποία να δημιουργήσει περιγράματα!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
el: O πρωταρχικός τύπος δεν είναι PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία περιγράμματος!

en: Create Outline
el: Δημιουργία περιγράμματος

en: Mesh
el: Πλέγμα

en: Create Trimesh Static Body
el: Δημιουργία στατικού σώματος πλέγματος τριγώνων

en: Creates a StaticBody and assigns a polygon-based collision shape to it automatically.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
el: Δημιουργεί ένα StaticBody και του αναθέτει αυτόματα ένα σχήμα σύγκρουσης βασισμένο σε πολύγωνα.
    Είναι η πιο ακριβής (αλλά αργότερη) επιλογή για εντοπισμό σύγκρουσης.

en: Create Trimesh Collision Sibling
el: Δημιουργία αδελφού σύγκρουσης πλέγατος τριγώνων

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
el: Δημιουργεί ένα σχήμα σύγκρουσης βασισμένο σε πολύγωνα.
    Είναι η πιο ακριβής (αλλά αργότερη) επιλογή για εντοπισμό σύγκρουσης.

en: Create Single Convex Collision Sibling
el: Δημιουργία Μοναδικού Κυρτού Αδελφού Σύγκρουσης

en: Creates a single convex collision shape.
    This is the fastest (but least accurate) option for collision detection.
el: Δημιουργεί ένα μοναδικό κυρτό σχήμα σύγκρουσης.
    Είναι η γρηγορότερη (αλλά πιο ανακριβής) επιλογή για εντοπισμό σύγκρουσης.

en: Create Multiple Convex Collision Siblings
el: Δημιουργία Πολλαπλών Κυρτών Αδελφών Σύγκρουσης

en: Create Outline Mesh...
el: Δημιουργία πλέγματος περιγράμματος...

en: Creates a static outline mesh. The outline mesh will have its normals flipped automatically.
    This can be used instead of the SpatialMaterial Grow property when using that property isn't possible.
el: Δημιουργεί ένα στατικό πλέγμα περιγράμματος με αντίστροφα κανονικά διανύσματα.
    Είναι εναλλακτική της ιδιότητας Grow του SpatialMaterial, για όταν η τελευταία δεν είναι διαθέσιμη.

en: View UV1
el: Εμφάνιση UV1

en: View UV2
el: Εμφάνιση UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
el: Ξεδίπλωμα UV2 για χάρτη φωτός / ΑΟ

en: Create Outline Mesh
el: Δημιουργία πλέγματος περιγράμματος

en: Outline Size:
el: Μέγεθος περιγράμματος:

en: UV Channel Debug
el: Αποσφαλμάτωση Καναλιού UV

en: Remove item %d?
el: Αφαίρεση του στοιχείου %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
el: Ανανέωση από υπαρκτό δέντρο; :
    %s

en: Add Item
el: Προσθήκη στοιχείου

en: Remove Selected Item
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου στοιοχείου

en: Update from Scene
el: Αναπροσαρμογή από την σκηνή

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
el: Δεν ορίστικε πηγαίο πλέγμα (ούτε πολλαπλό πλέγμα στον κόμβο).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
el: Δεν ορίστικε πηγαίο πλέγμα (και το πολλαπλό πλέγμα δεν περιέχει κανένα πλέγμα).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
el: Το πηγαίο πλέγμα δεν είναι έγκυρο (Μη έγκυρη διαδρομή).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
el: Το πηγαίο πλέγμα δεν είναι έγκυρο (Δεν είναι στιγμιότυπο πλέγματος).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
el: Το πηγαίο πλέγμα δεν είναι έγκυρο (Δεν περιέχει πόρο πλέγματος).

en: No surface source specified.
el: Δεν ορίστηκε πηγαία επιφάνεια.

en: Surface source is invalid (invalid path).
el: Η πηγαία επιφάνεια δεν είναι έγκυρη (Μη έγκυρη διαδρομή).

en: Surface source is invalid (no geometry).
el: Η πηγαία επιφάνεια δεν είναι έγκυρη (Δεν υπάρχει γεωμετρία).

en: Surface source is invalid (no faces).
el: Η πηγαία επιφάνεια δεν είναι έγκυρη (Δεν υπάρχουν επιφάνειες).

en: Select a Source Mesh:
el: Έπιλέξτε ένα πηγαίο πλέγμα:

en: Select a Target Surface:
el: Επιλέξτε την στοχευμένη επιφάνεια:

en: Populate Surface
el: Συμπλήρωση επιφάνειας

en: Populate MultiMesh
el: Συμπλήρωση πολλαπλού πλέγματος

en: Target Surface:
el: Στοχευμένη επιφάνεια:

en: Source Mesh:
el: Πηγαίο πλέγμα:

en: X-Axis
el: Χ άξονας

en: Y-Axis
el: Υ άξονας

en: Z-Axis
el: Ζ άξονας

en: Mesh Up Axis:
el: Πάνω άξονας πλέγματος:

en: Random Rotation:
el: Τυχαία περιστροφή:

en: Random Tilt:
el: Τυχαία κλίση:

en: Random Scale:
el: Τυχαία κλιμάκωση:

en: Populate
el: Συμπλήρωση

en: Create Navigation Polygon
el: Δημιουργία πολυγώνου πλοήγησης

en: Convert to CPUParticles
el: Μετατροπή σε σωματίδια CPU

en: Generating Visibility Rect
el: Δημιουργία Ορθογωνίου Ορατότητας

en: Generate Visibility Rect
el: Δημιουργία ορθογωνίου ορατότητας

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
el: Ο ορισμός σημείου είναι δυνατός μόνο σε ένα υλικό επεξεργασίας ParticlesMaterial

en: Generation Time (sec):
el: Χρόνος Παραγωγής (sec):

en: The geometry's faces don't contain any area.
el: Οι όψεις της γεωμετρίας δεν περιέχουν καμία περιοχή.

en: The geometry doesn't contain any faces.
el: Η γεωμετρία δεν περιέχει καθόλου όψεις.

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
el: Το "%s" δεν κληρονομεί από το Spatial.

en: "%s" doesn't contain geometry.
el: "%s" δεν περιέχει γεωμετρία.

en: "%s" doesn't contain face geometry.
el: "%s" δεν περιέχει γεωμετρική όψη.

en: Create Emitter
el: Δημιουργία πομπού

en: Emission Points:
el: Σημεία εκπομπής:

en: Surface Points
el: Σημεία επιφάνειας

en: Surface Points+Normal (Directed)
el: Σημεία επιφάνειας + Κανονικό δίανυσμα (Κατευθηνόμενο)

en: Volume
el: Ένταση

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
el: Απαιτείται ένα υλικό επεξεργασίας τύπου 'ParticlesMaterial'.

en: Generating AABB
el: Δημιουρία AABB

en: Generate Visibility AABB
el: Δημιουρία AABB ορατότητας

en: Remove Point from Curve
el: Αφαίρεση σημείου από την καμπύλη

en: Remove Out-Control from Curve
el: Αφαίρεση στοιχείου ελέγχου εξόδου από την καμπύλη

en: Remove In-Control from Curve
el: Αφαίρεση στοιχείου ελέγχου εισόδου από την καμπύλη

en: Add Point to Curve
el: Προσθήκη σημείου στην καμπύλη

en: Split Curve
el: Διαίρεση Καμπύλης

en: Move Point in Curve
el: Μετακίνηση σημείου στην καμπύλη

en: Move In-Control in Curve
el: Μετακίνηση ελεγκτή εισόδου στην καμπύλη

en: Move Out-Control in Curve
el: Μετακίνηση ελεγκτή εξόδου στην καμπύλη

en: Select Points
el: Επιλογή σημείων

en: Shift+Drag: Select Control Points
el: Shift + Σύρσιμο: Επιλογή σημείψν ελέγχου

en: Click: Add Point
el: Κλικ: Προσθήκη σημείου

en: Left Click: Split Segment (in curve)
el: Αριστερό Κλικ: Διαχωρισμός τμήματος (σε καμπύλη)

en: Right Click: Delete Point
el: Δεξί κλικ: Διαγραφή σημείου

en: Select Control Points (Shift+Drag)
el: Επλογή σημείων ελέγχου (Shift + Σύρσιμο)

en: Add Point (in empty space)
el: Προσθήκη σημείου (σε άδειο χώρο)

en: Delete Point
el: Διαγραφή σημείου

en: Close Curve
el: κλείσιμο καμπύλης

en: Options
el: Επιλογές

en: Mirror Handle Angles
el: Καθρεπτισμός Γωνιών Λαβών

en: Mirror Handle Lengths
el: Καθρεπτισμός Μηκών Λαβών

en: Curve Point #
el: Σημείο καμπύλης #

en: Set Curve Point Position
el: Ορισμός θέσης σημείου καμπύλης

en: Set Curve In Position
el: Ορισμός θέσης εισόδου καμπύλης

en: Set Curve Out Position
el: Ορισμός θέσης εξόδου καμπύλης

en: Split Path
el: Διαχωρισμός διαδρομής

en: Remove Path Point
el: Αφαίρεση σημείου διαδρομής

en: Remove Out-Control Point
el: Αφαίρεση σημείου ελέγχου εξόδου

en: Remove In-Control Point
el: Αφαίρεση σημείου ελέγχου εισόδου

en: Split Segment (in curve)
el: Διαχωρισμός τμήματος (στην καμπύλη)

en: Move Joint
el: Μετακίνηση Άρθρωσης

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
el: Η ιδιότητα skeleton του Polygon2D δεν δείχνει σε κόμβο Skeleton2D

en: Sync Bones
el: Συγχρονισμός Οστών

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
el: Καμιά υφή στο πολύγωνο.
    Ορίστε υφή για να επεξεργαστείτε τα UV.

en: Create UV Map
el: Δημιουργία χάρτη UV

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
el: Το Polygon2D έχει εσωτερικές κορυφές, οπότε δεν μπορεί πια να επεξεργαστεί στην οθόνη.

en: Create Polygon & UV
el: Δημιουργία Πολυγώνου & UV

en: Create Internal Vertex
el: Δημιουργία Εσωτερικής Κορυφής

en: Remove Internal Vertex
el: Αφαίρεση Εσωτερικής Κορυφής

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
el: Άκυρο Πολύγωνο (απαιτεί 3 διαφορετικές κορυφές)

en: Add Custom Polygon
el: Προσθήκη Προσαρμοσμένου Πολυγώνου

en: Remove Custom Polygon
el: Αφαίρεση Προσαρμοσμένου Πολυγώνου

en: Transform UV Map
el: Μετασχηματισμός χάρτη UV

en: Transform Polygon
el: Μετασχηματισμού Πολυγώνου

en: Paint Bone Weights
el: Ζωγράφισμα Βαρών Οστών

en: Open Polygon 2D UV editor.
el: Άνοιγμα Επεξεργαστή UV Polygon2D.

en: Polygon 2D UV Editor
el: Επεξεργαστής δισδιάστατου πολυγώνου

en: Points
el: Σημεία

en: Polygons
el: Πολύγωνα

en: Bones
el: Οστά

en: Move Points
el: Μετακίνηση Σημείων

en: Shift: Move All
el: Shift: Μετακίνηση όλων

en: Ctrl: Rotate
el: Ctrl: Περιστροφή

en: Shift+Ctrl: Scale
el: Shift + Ctrl: Κλιμάκωση

en: Move Polygon
el: Μετακίνηση πολυγώνου

en: Rotate Polygon
el: Περιστροφή πολυγώνου

en: Scale Polygon
el: Κλιμάκωση πολυγώνου

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
el: Δημιουργία προσαρμοσμένου πολυγώνου. Ενεργοποιεί την απόδοση προσαρμοσμένων πολυγώνων.

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
el: Αφαίρεση προσαρμοσμένου πολυγώνου. Εάν δεν απομένει κανένα, η απόδοση προσαρμοσμένων πολυγώνων απενεργοποιείται.

en: Paint weights with specified intensity.
el: Ζωγραφίζει βάρη με ορισμένη ένταση.

en: Unpaint weights with specified intensity.
el: Από-ζωγραφίζει βάρη με ορισμένη ένταση.

en: Radius:
el: Ακτίνα:

en: Clear UV
el: Εκκαθάριση UV

en: Grid Settings
el: Ρυθμίσεις Πλέγματος

en: Snap
el: Κούμπωμα

en: Enable Snap
el: Ενεργοποίηση κουμπώματος

en: Show Grid
el: Εμφάνιση πλέγματος

en: Configure Grid:
el: Προσαρμογή Πλέγματος:

en: Grid Offset X:
el: Μετατόπιση Πλέγματος X:

en: Grid Offset Y:
el: Μετατόπιση Πλέγματος Y:

en: Grid Step X:
el: Βήμα Πλέγματος X:

en: Grid Step Y:
el: Βήμα Πλέγματος Y:

en: Sync Bones to Polygon
el: Συγχρονισμός Οστών σε Πολύγωνο

en: ERROR: Couldn't load resource!
el: Σφάλμα: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση πόρου!

en: Add Resource
el: Προσθήκη πόρου

en: Rename Resource
el: Μετονομασία πόρου

en: Delete Resource
el: Διαγραφή πόρου

en: Resource clipboard is empty!
el: Το πρόχειρο πόρων είναι άδειο!

en: Paste Resource
el: Επικόλληση πόρου

en: Instance:
el: Στιγμιότυπο:

en: Open in Editor
el: Άνοιγμα στον επεξεργαστή

en: Load Resource
el: Φόρτωση πόρου

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
el: Το AnimationTree δεν έχει διαδρομή σε AnimationPlayer

en: Path to AnimationPlayer is invalid
el: Άκυρη διαδρομή σε AnimationPlayer

en: Clear Recent Files
el: Εκκαθάριση πρόσφατων αρχείων

en: Close and save changes?
el: Κλείσιμο και αποθήκευση αλλαγών;

en: Error writing TextFile:
el: Σφάλμα εγγραφής TextFile:

en: Could not load file at:
el: Δεν μπόρεσε να φορτωθεί το αρχείο σε:

en: Error saving file!
el: Σφάλμα αποθήκευσης αρχείου!

en: Error while saving theme.
el: Σφάλμα αποθήκευσης θέματος.

en: Error Saving
el: Σφάλμα αποθήκευσης

en: Error importing theme.
el: Σφάλμα εισαγωγής θέματος.

en: Error Importing
el: Σφάλμα εισαγωγής

en: New Text File...
el: Νέο Αρχείο Κειμένου...

en: Open File
el: Άνοιγμα Αρχείου

en: Save File As...
el: Αποθήκευση Αρχείου Ως...

en: Can't obtain the script for running.
el: Δεν μπορεί να αποκτηθεί η δέσμη ενεργειών για τρέξιμο.

en: Script failed reloading, check console for errors.
el: Η Δέσμη Ενεργειών απέτυχε να επαναφορτωθεί, ελέγξτε την κονσόλα για σφάλματα.

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
el: Η Δέσμη Ενεργειών δεν είναι σε λειτουργία εργαλείου, δεν θα μπορέσει να τρέξει.

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
el: Για να τρέξετε αυτή τη δέσμη ενεργειών, θα πρέπει να κληρονομήσει τον Επεξεργαστή Δέσμης Ενεργειών (EditorScript) και να ρυθμιστεί σε λειτουργία εργαλείων.

en: Import Theme
el: Εισαγωγή θέματος

en: Error while saving theme
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση θέματος

en: Error saving
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση

en: Save Theme As...
el: Αποθήκευση θέματος ως...

en: %s Class Reference
el: Αναφορά Κλάσης %s

en: Find Next
el: Εύρεση επόμενου

en: Find Previous
el: Έυρεση προηγούμενου

en: Filter scripts
el: Φιλτράρισμα δεσμών ενεργειών

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
el: Εναλλαγή αλφαβητικής ταξινόμησης λίστας μεθόδων.

en: Filter methods
el: Φιλτράρισμα μεθόδων

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

en: File
el: Φάκελος

en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: Reopen Closed Script
el: Ξανανοίξτε Κλειστή Δέσμη Ενεργειών

en: Save All
el: Αποθήκευση όλων

en: Soft Reload Script
el: Απλή Επαναφόρτωση Δέσμης Ενεργειών

en: Copy Script Path
el: Αντιγραφή Διαδρομής Δέσμης Ενεργειών

en: History Previous
el: Προηγούμενο Ιστορικού

en: History Next
el: Επόμενο Ιστορικού

en: Import Theme...
el: Εισαγωγή θέματος...

en: Reload Theme
el: Επαναφόρτωση θέματος

en: Save Theme
el: Αποθήκευση θέματος

en: Close All
el: Κλείσιμο όλων

en: Close Docs
el: Κλείσιμο Τεκμηρίωσης

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Step Into
el: Βήμα μέσα

en: Step Over
el: Βήμα πάνω

en: Break
el: Διακοπή

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Keep Debugger Open
el: Διατήρησε τον αποσφαλματωτή ανοιχτό

en: Debug with External Editor
el: Αποσφαλμάτωση με Εξωτερικό Επεξεργαστή

en: Online Docs
el: Ηλεκτρονική τεκμηρίωση

en: Open Godot online documentation.
el: Άνοιγμα ηλεκτρονικής τεκμηρίωσης της Godot.

en: Search the reference documentation.
el: Αναζήτηση στην τεκμηρίωση αναφοράς.

en: Go to previous edited document.
el: Επιστροφή στο προηγούμενo έγγραφο.

en: Go to next edited document.
el: Πήγαινε στο επόμενο έγγραφο.

en: Discard
el: Απόρριψη

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
el: Τα ακόλουθα αρχεία είναι νεότερα στον δίσκο.
    Τι δράση να ληφθεί;:

en: Search Results
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

en: Clear Recent Scripts
el: Εκκαθάριση Πρόσφατων Δεσμών Ενεργειών

en: Connections to method:
el: Σύνδεση σε μέθοδο:

en: Source
el: Πηγή

en: Target
el: Στόχος

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
el: Λείπει η συνδεδεμένη μέθοδος «%s» του σήματος «%s» από τον κόμβο «%s» στον κόμβο «%s».

en: [Ignore]
el: [Παράβλεψη]

en: Line
el: Γραμμή

en: Go to Function
el: Πήγαινε σε συνάρτηση

en: Only resources from filesystem can be dropped.
el: Μόνο οι πόροι από το σύστημα αρχείων μπορούν να διαγραφούν.

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
el: Σφάλμα τοποθέτησης κόμβων, καθώς η δέσμη ενεργειών «%s» δεν χρησιμοποιείται σε αυτήν την σκηνή.

en: Lookup Symbol
el: Αναζήτηση Συμβόλου

en: Pick Color
el: Επιλογή χρώματος

en: Convert Case
el: Μετατροπή κεφαλαίων/πεζών

en: Uppercase
el: Κεφαλαία

en: Lowercase
el: Πεζά

en: Capitalize
el: Κεφαλαιοποίηση

en: Syntax Highlighter
el: Επισημαντής Σύνταξης

en: Bookmarks
el: Αγαπημένα

en: Breakpoints
el: Σημεία Διακοπής

en: Go To
el: Πήγαινε Σε

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Delete Line
el: Διαγραφή γραμμής

en: Indent Left
el: Στοιχειοθέτηση Αριστερά

en: Indent Right
el: Στοιχειοθέτηση Δεξιά

en: Toggle Comment
el: Εναλλαγή σχολιασμού

en: Fold/Unfold Line
el: Δίπλωμα/Ξεδίπλωμα γραμμής

en: Fold All Lines
el: Αναδίπλωση όλων των γραμμών

en: Unfold All Lines
el: Ξεδίπλωμα όλων των γραμμών

en: Complete Symbol
el: Συμπλήρωση συμβόλου

en: Evaluate Selection
el: Εκτίμηση Επιλογής

en: Trim Trailing Whitespace
el: Περικοπή καταληκτικού κενού διαστήματος

en: Convert Indent to Spaces
el: Μετατροπή Εσοχών σε Κενά

en: Convert Indent to Tabs
el: Μετατροπή Εσοχών σε Στηλοθέτες

en: Find in Files...
el: Εύρεση σε Αρχεία...

en: Contextual Help
el: Βοήθεια ανάλογα με τα συμφραζόμενα

en: Toggle Bookmark
el: Εναλλαγή Αγαπημένου

en: Go to Next Bookmark
el: Πήγαινε στο Επόμενο Αγαπημένο

en: Go to Previous Bookmark
el: Πήγαινε στο Προηγούμενο Αγαπημένο

en: Remove All Bookmarks
el: Αφαίρεση Όλων των Αγαπημένων

en: Go to Function...
el: Πήγαινε σε συνάρτηση...

en: Go to Line...
el: Πήγαινε σε γραμμή...

en: Toggle Breakpoint
el: Εναλλαγή σημείου διακοπής

en: Remove All Breakpoints
el: Αφαίρεση όλων των σημείων διακοπής

en: Go to Next Breakpoint
el: Πήγαινε στο επόμενο σημείο διακοπής

en: Go to Previous Breakpoint
el: Επιστροφή στο προηγούμενο σημείο διακοπής

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
el: Αυτό το πρόγραμμα σκίασης έχει αλλάξει στον δίσκο.
    Τι δράση να ληφθεί;

en: Shader
el: Πρόγραμμα Σκίασης

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
el: Αυτός ο σκελετός δεν έχει οστά, δώστε του κάποιους κόμβους-παιδιά Bone2D.

en: Set Rest Pose to Bones
el: Ορισμός Στάσης Αδράνειας σε Οστά

en: Create Rest Pose from Bones
el: Δημιουργία Στάσης Αδράνειας από Οστά

en: Create physical bones
el: Δημιουργία φυσικών οστών

en: Skeleton
el: Σκελετός

en: Create physical skeleton
el: Δημιουργία φυσικού σκελετού

en: Play IK
el: Αναπαραγωγή IK

en: Orthogonal
el: Αξονομετρική

en: Perspective
el: Προοπτική

en: Transform Aborted.
el: Ο μετασχηματισμός ματαιώθηκε.

en: X-Axis Transform.
el: Μετασχηματισμός στον Χ άξονα.

en: Y-Axis Transform.
el: Μετασχηματισμός στον Υ άξονα.

en: Z-Axis Transform.
el: Μετασχηματισμός στον Ζ άξονα.

en: View Plane Transform.
el: Μετασχηματισμός στο επίπεδο θέασης.

en: None
el: Τίποτα

en: Rotating %s degrees.
el: Περιστροφή %s μοίρες.

en: Keying is disabled (no key inserted).
el: Η δημιουργία κλειδιών είναι απενεργοποιημένη (Δεν έχει εισαχθεί κλειδί).

en: Animation Key Inserted.
el: Το κλειδί κίνησης έχει εισαχθεί.

en: Top View.
el: Πάνω όψη.

en: Bottom View.
el: Κάτω όψη.

en: Left View.
el: Αριστερή όψη.

en: Right View.
el: Δεξιά όψη.

en: Front View.
el: Εμπρόσθια όψη.

en: Rear View.
el: Πίσω όψη.

en: Align Transform with View
el: Στοίχιση Μετασχηματισμού με Προβολή

en: Align Rotation with View
el: Στοίχιση Περιστροφής με Προβολή

en: No parent to instance a child at.
el: Δεν υπάρχει γονέας στον οποίο μπορεί να γίνει αρχικοποίηση του παιδιού.

en: This operation requires a single selected node.
el: Αυτή η λειτουργία απαιτεί έναν μόνο επιλεγμένο κόμβο.

en: Auto Orthogonal Enabled
el: Αυτόματη Αξονομετρική Ενεργή

en: Lock View Rotation
el: Κλείδωμα Περιστροφής Προβολής

en: Display Normal
el: Κανονική εμφάνιση

en: Display Wireframe
el: Εμφάνιση περιγράμματος επιφάνειας

en: Display Overdraw
el: Εμφάνιση προσθετικού σχεδιασμού

en: Display Unshaded
el: Εμφάνιση χωρίς σκιές

en: View Environment
el: Εμφάνιση περιβάλλοντος

en: View Gizmos
el: Εμφάνιση μαραφετιών

en: View Information
el: Εμφάνιση πληροφοριών

en: View FPS
el: Εμφάνιση FPS

en: Half Resolution
el: Μισή ανάλυση

en: Audio Listener
el: Ακροατής ήχου

en: Enable Doppler
el: Ενεργοποίηση Doppler

en: Cinematic Preview
el: Κινηματογραφική Προεπισκόπηση

en: Freelook Left
el: Ελεύθερο κοίταγμα αριστερά

en: Freelook Right
el: Ελεύθερο κοίταγμα δεξιά

en: Freelook Forward
el: Ελεύθερο κοίταγμα μπροστά

en: Freelook Backwards
el: Ελεύθερο κοίταγμα πίσω

en: Freelook Up
el: Ελεύθερο κοίταγμα πάνω

en: Freelook Down
el: Ελεύθερο κοίταγμα κάτω

en: Freelook Speed Modifier
el: Ταχύτητα ελεύθερου κοιτάγματος

en: Freelook Slow Modifier
el: Αργός Τροποποιητής Ελεύθερου Κοιτάγματος

en: View Rotation Locked
el: Κλείδωμα Περιστροφής

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
el: Σημείωση: Η τιμή FPS είναι τα καρέ ανά δευτερόλεπτο του επεξεργαστή.
    Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αξιόπιστη ένδειξη της απόδοσης του παιχνιδιού.

en: XForm Dialog
el: Διάλογος XForm

en: Click to toggle between visibility states.
    
    Open eye: Gizmo is visible.
    Closed eye: Gizmo is hidden.
    Half-open eye: Gizmo is also visible through opaque surfaces ("x-ray").
el: Πατήστε για εναλλαγή λειτουργίας ορατότητας.
    
    Ανοιχτό μάτι: Ορατό μαραφέτι.
    Κλειστό μάτι: Κρυμμένο μαραφέτι.
    Ημι-ανοιχτό μάτι: Μαραφέτι ορατό και μέσα από στερεές επιφάνειες ("x-ray").

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
el: Δεν μπόρεσε να βρεθεί συμπαγές πάτωμα για να προσκολληθεί η επιλογή σε αυτό.

en: Use Local Space
el: Χρησιμοποιείστε Τοπικό Χώρο

en: Use Snap
el: Χρήση κουμπώματος

en: Bottom View
el: Κάτω όψη

en: Top View
el: Πάνω όψη

en: Rear View
el: Πίσω όψη

en: Front View
el: Εμπρόσθια όψη

en: Left View
el: Αριστερή όψη

en: Right View
el: Δεξιά όψη

en: Switch Perspective/Orthogonal View
el: Εναλλαγή Προοπτικής/Αξονομετρικής Προβολής

en: Insert Animation Key
el: Εισαγωγή κλειδιού κίνησης

en: Focus Origin
el: Εστίαση στην αρχή

en: Focus Selection
el: Εστίαση στην επιλογή

en: Toggle Freelook
el: Εναλλαγή ελεύθερης κάμερας

en: Snap Object to Floor
el: Κούμπωμα Αντικειμένου στο Δάπεδο

en: Transform Dialog...
el: Διάλογος μετασχηματισμού...

en: 1 Viewport
el: 1 Οπτική γωνία

en: 2 Viewports
el: 2 Οπτικές γωνίες

en: 2 Viewports (Alt)
el: 2 Οπτικές γωνίες (Εναλλακτικό)

en: 3 Viewports
el: 3 Οπτικές γωνίες

en: 3 Viewports (Alt)
el: 3 Οπτικές γωνίες (Εναλλακτικό)

en: 4 Viewports
el: 4 Οπτικές γωνίες

en: Gizmos
el: Μαραφέτια

en: View Origin
el: Προβολή Αρχής

en: View Grid
el: Προβολή πλέγματος

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Snap Settings
el: Ρυθμίσεις κουμπώματος

en: Translate Snap:
el: Κούμπωμα μετατόπισης:

en: Rotate Snap (deg.):
el: Κούμπωμα περιστροφής (μοίρες):

en: Scale Snap (%):
el: Κούμπωμα κλιμάκωσης (%):

en: Viewport Settings
el: Ρυθμίσεις οπτικής γωνίας

en: Perspective FOV (deg.):
el: Έυρος οπτικού πεδίου προοπτικής (μοίρες):

en: View Z-Near:
el: Κοντινό απόσταση προβολής:

en: View Z-Far:
el: Μακρινή απόσταση προβολής:

en: Transform Change
el: Αλλαγή μετασχηματισμού

en: Translate:
el: Μετατόπιση:

en: Rotate (deg.):
el: Περιστροφή (μοίρες):

en: Scale (ratio):
el: Κλιμάκωση (αναλογία):

en: Transform Type
el: Είδος μετασχηματισμού

en: Pre
el: Πριν

en: Post
el: Μετά

en: Create Mesh2D
el: Δημιουργία Mesh2D

en: Mesh2D Preview
el: Προεπισκόπηση Mesh2D

en: Create Polygon2D
el: Δημιουργία Polygon2D

en: Polygon2D Preview
el: Προεπισκόπηση Polygon2D

en: Create CollisionPolygon2D
el: Δημιουργία CollisionPolygon2D

en: CollisionPolygon2D Preview
el: Προεπισκόπηση CollisionPolygon2D

en: Create LightOccluder2D
el: Δημιουργία LightOccluder2D

en: LightOccluder2D Preview
el: Προεπισκόπηση LightOccluder2D

en: Sprite is empty!
el: Το Sprite είναι άδειο!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
el: Αποτυχία μετατροπής sprite με την χρήση καρέ κίνησης σε πλέγμα.

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
el: Άκυρη γεωμετρία, αδύνατη η αντικατάσταση με πλέγμα.

en: Invalid geometry, can't create polygon.
el: Άκυρη γεωμετρία, αδύνατη η δημιουργία πολυγώνου.

en: Convert to Polygon2D
el: Μετακίνηση σε Polygon2D

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
el: Άκυρη γεωμετρία, αδύνατη η δημιουργία πολυγώνου σύγκρουσης.

en: Create CollisionPolygon2D Sibling
el: Δημιουργία Αδελφού CollisionPolygon2D

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
el: Άκυρη γεωμετρία, αδύνατη η δημιουργία εμποδίου φωτός.

en: Create LightOccluder2D Sibling
el: Δημιουργία Αδελφού LightOccluder2D

en: Update Preview
el: Ανανέωση Προεπισκόπησης

en: Settings:
el: Ρυθμίσεις:

en: No Frames Selected
el: Δεν Επιλέχθηκαν Καρέ

en: Add %d Frame(s)
el: Προσθήκη %d Καρέ

en: Add Frame
el: Προσθήκη καρέ

en: Unable to load images
el: Αδυναμία φόρτωσης εικόνων

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
el: ΣΦΑΛΜΑ: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση πόρου τύπου καρέ!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
el: Το πρόχειρο πόρων είναι άδειο ή δεν είναι υφή!

en: Paste Frame
el: Επικόλληση καρέ

en: Add Empty
el: Προσθήκη άδειου

en: Change Animation FPS
el: Αλλαγή FPS κίνησης

en: (empty)
el: (άδειο)

en: Move Frame
el: Μετακίνηση Καρέ

en: Animations:
el: Κινήσεις:

en: New Animation
el: Νέα Κίνηση

en: Speed:
el: Ταχύτητα:

en: Loop
el: Επανάληψη

en: Animation Frames:
el: Καρέ Κίνησης:

en: Add a Texture from File
el: Προσθήκη Υφής από Αρχείο

en: Add Frames from a Sprite Sheet
el: Προσθήκη Καρέ από Φύλλο Sprite

en: Insert Empty (Before)
el: Εισαγωγή άδειου (Πριν)

en: Insert Empty (After)
el: Εισαγωγή άδειου (Μετά)

en: Move (Before)
el: Μετακίνηση (Πριν)

en: Move (After)
el: Μετκίνιση (Μετά)

en: Select Frames
el: Επιλογή Καρέ

en: Horizontal:
el: Οριζόντια:

en: Vertical:
el: Κάθετα:

en: Separation:
el: Διαχωρισμός:

en: Offset:
el: Μετατόπιση:

en: Select/Clear All Frames
el: Επιλογή/Εκκαθάριση Όλων των Καρέ

en: Create Frames from Sprite Sheet
el: Δημιουργία Καρέ από Φύλλο Sprite

en: SpriteFrames
el: Kαρέ Sprite

en: Set Region Rect
el: Ορισμός ορθογωνίου περιοχής

en: Set Margin
el: Ορισμός Περιθωρίου

en: Snap Mode:
el: Λειτουργία κουμπώματος:

en: Pixel Snap
el: Κούμπωμα στα εικονοστοιχεία

en: Grid Snap
el: Κούμπωμα στο πλέγμα

en: Auto Slice
el: Αυτόματο κόψιμο

en: Step:
el: Βήμα:

en: {num} constant(s)
el: {num} σταθερές

en: No constants found.
el: Δεν βρέθηκαν σταθερές.

en: {num} font(s)
el: {num} γραμματοσειρές

en: No fonts found.
el: Δεν βρέθηκαν γραμματοσειρές.

en: {num} icon(s)
el: {num} εικόνες

en: No icons found.
el: Δεν βρέθηκαν εικόνες.

en: No styleboxes found.
el: Δεν βρέθηκαν πλαίσια στυλ.

en: {num} currently selected
el: {num} επιλεγμένο αυτήν τη στιγμή

en: Nothing was selected for the import.
el: Δεν επιλέχθηκε τίποτα για την εισαγωγή.

en: Importing Theme Items
el: Εισαγωγή Θέματος Αντικειμένων

en: Importing items {n}/{n}
el: Εισάγονται Αντικείμενα {n}/{n}

en: Updating the editor
el: Ενημέρωση του προγράμματος επεξεργασίας

en: Finalizing
el: Οριστικοποίηση

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: With Data
el: Με Δεδομένα

en: Select by data type:
el: Επιλέξτε μέσω τύπου δεδομένων:

en: Select all visible color items.
el: Επιλέξτε όλα τα ορατά χρωματικά στοιχεία.

en: Select all visible constant items.
el: Επιλέξτε όλα τα ορατά συνεχή στοιχεία.

en: Deselect all visible constant items.
el: Αποεπιλέξτε όλα τα ορατά σταθερά στοιχεία.

en: Select all visible font items.
el: Επιλέξτε όλα τα ορατά στοιχεία γραμματοσειρών.

en: Select all visible font items and their data.
el: Επιλέξτε όλες τις γραμματοσειρές και τα δεδομένα τους.

en: Caution: Adding icon data may considerably increase the size of your Theme resource.
el: Προσοχή: Η προσθήκη δεδομένων εικονιδίων μπορεί να αυξήσει σημαντικά το μέγεθος του πόρου του θέματός σας.

en: Collapse types.
el: Τύποι σύμπτυξης.

en: Expand types.
el: Επέκταση τύπων.

en: Select all Theme items.
el: Επιλογή όλων των αντικειμένων Θεμάτων.

en: Remove Type
el: Αφαίρεση Τύπου

en: Add Theme Type
el: Προσθήκη Στοιχείου Θέματος

en: Remove Theme Type
el: Αφαίρεση Στοιχείου Θέματος

en: Add Color Item
el: Προσθήκη Στοιχείου Χρώματος

en: Add Constant Item
el: Προσθήκη Σταθερού Αντικειμένου

en: Add Font Item
el: Προσθήκη Στοιχείου Γραμματοσειράς

en: Add Icon Item
el: Προσθήκη Στοιχείου Εικόνας

en: Add Stylebox Item
el: Προσθήκη Στοιχείου Stylebox

en: Rename Color Item
el: Μετονομασία Στοιχείου Χρώματος

en: Types:
el: Τύποι:

en: Add Type:
el: Προσθήκη Τύπου:

en: Add Item:
el: Προσθήκη Στοιχείου:

en: Add StyleBox Item
el: Προσθήκη Αντικειμένου StyleBox

en: Remove Items:
el: Αφαίρεση Αντικειμένων:

en: Remove Class Items
el: Αφαίρεση Στοιχείων Κλάσης

en: Remove Custom Items
el: Αφαίρεση Προσαρμοσμένων Στοιχείων

en: Remove All Items
el: Αφαίρεση όλων των αντικειμένων

en: Add Theme Item
el: Προσθήκη Αντικειμένου Θέματος

en: Toggle Button
el: Εναλλαγή Κουμπιού

en: Disabled Button
el: Απενεργοποιημένο Κουμπί

en: Item
el: Στοιχείο

en: Disabled Item
el: Απενεργοποιημένο Στοιχείο

en: Check Item
el: Επιλογή στοιχείου

en: Checked Item
el: Επιλεγμένο στοιχείο

en: Radio Item
el: Στοιχείο επιλογής

en: Checked Radio Item
el: Επιλεγμένο στοιχείο επιλογής

en: Submenu
el: Υπό-Μενού

en: Subitem 1
el: Υποαντικείμενο 1

en: Subitem 2
el: Υποαντικείμενο 2

en: Has
el: Έχει

en: Many
el: Πολλές

en: Disabled LineEdit
el: Απενεργοποιημένο LineEdit

en: Tab 1
el: Καρτέλα 1

en: Tab 2
el: Καρτέλα 2

en: Tab 3
el: Καρτέλα 3

en: Editable Item
el: Επεξεργάσιμο Στοιχείο

en: Subtree
el: Υπόδεντρο

en: Has,Many,Options
el: Έχει,Πολλές,Επιλογές

en: Erase Selection
el: Διαγραφή επιλογής

en: Fix Invalid Tiles
el: Διόρθωση Άκυρων Πλακιδίων

en: Cut Selection
el: Αποκοπή Επιλογής

en: Paint TileMap
el: Βάψιμο TileMap

en: Line Draw
el: Σχεδιασμός γραμμής

en: Rectangle Paint
el: Χρωματοσμός ορθογωνίου

en: Bucket Fill
el: Γέμισμα κουβά

en: Erase TileMap
el: Διαγραφή TileMap

en: Find Tile
el: Εύρεση Πλακιδίου

en: Transpose
el: Μεταθέτω

en: Disable Autotile
el: Απενεργοποίηση Αυτόματων Πλακιδίων

en: Enable Priority
el: Επεξεργασία Προτεραιότητας

en: Filter tiles
el: Φιλτράρισμα πλακιδίων

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
el: Δώστε ένα πόρο Ρύθμισης Πλακιδίου σε αυτόν τον Χάρτη Πλακιδίων για να χρισημοποιήσετε τα πλακίδια του.

en: Paint Tile
el: Βάψιμο πλακιδίου

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Ctrl+LMB: Rectangle Paint
el: Shift+Αριστερό Κλικ Ποντικιού: Σχεδίαση Γραμμής
    Shift+Ctrl+Αριστερό Κλικ Ποντικιού: Ζωγραφιά Ορθογωνίου Παραλληλογράμμου

en: Pick Tile
el: Επιλογή πλακιδίου

en: Rotate Left
el: Περιστροφή Αριστερά

en: Rotate Right
el: Περιστροφή Δεξιά

en: Flip Horizontally
el: Αναστροφή Οριζόντια

en: Flip Vertically
el: Αναστροφή Κάθετα

en: Clear Transform
el: Εκκαθάριση Μετασχηματισμού

en: Add Texture(s) to TileSet.
el: Προσθήκη Υφών σε TileSet.

en: Remove selected Texture from TileSet.
el: Αφαίρεση επιλεγμένης υφής από το TileSet.

en: Create from Scene
el: Δημιουργία από σκηνή

en: Merge from Scene
el: Συγχώνευση από σκηνή

en: New Single Tile
el: Νέο Μοναδικό Πλακίδιο

en: New Autotile
el: Νέο Αυτόματο Πλακίδιο

en: New Atlas
el: Νέος Άτλαντας

en: Next Coordinate
el: Επόμενη Συντεταγμένη

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
el: Επιλογή επόμενου σχήματος, υπό-πλακιδίου, ή πλακιδίου.

en: Previous Coordinate
el: Προηγούμενη Συντεταγμένη

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
el: Επιλογή προηγούμενου σχήματος, υπό-πλακιδίου, ή πλακιδίου.

en: Region
el: Περιοχή

en: Collision
el: Σύγκρουση

en: Occlusion
el: Εμφραξη

en: Bitmask
el: Μάσκα Bit

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Z Index
el: Δείκτης Z

en: Region Mode
el: Λειτουργία Περιοχής

en: Collision Mode
el: Λειτουργία Σύγκρουσης

en: Occlusion Mode
el: Λειτουργία Εμποδίου

en: Navigation Mode
el: Δημιουργία Πλοήγησης

en: Bitmask Mode
el: Λειτουργία Μάσκας Bit

en: Priority Mode
el: Λειτουργία Προτεραιότητας

en: Icon Mode
el: Λειτουργία Εικονιδίων

en: Z Index Mode
el: Λειτουργία Δείκτη Z

en: Copy bitmask.
el: Αντιγραφή μάσκας bit.

en: Paste bitmask.
el: Επικόλληση μάσκας bit.

en: Erase bitmask.
el: Διαγραφή μάσκας bit.

en: Create a new rectangle.
el: Δημιουργία νέου ορθογωνίου.

en: Create a new polygon.
el: Δημιουργία νέου πολυγώνου.

en: Keep polygon inside region Rect.
el: Διατήρηση πολυγώνου μέσα σε ορθογώνια περιοχή.

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
el: Ενεργοποίηση κουμπώματος και εμφάνιση πλέγματος (προσαρμόσιμο στον επιθεωρητή).

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
el: Απενεργοποίηση Ονομάτων Πλακιδίων (Κρατήστε πατημένο το Alt)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
el: Προσθέστε ή επιλέξτε μία υφή στο αριστερό πάνελ για να επεξεργαστείτε τα πλακίδια που είναι δεσμευμένα σε αυτό.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
el: Αφαίρεση επιλεγμένης υφής; Αυτό θα αφαιρέσει όλα τα πλακίδια που την χρησιμοποιούν.

en: You haven't selected a texture to remove.
el: Δεν έχετε επιλέξει υφή για αφαίρεση.

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
el: Δημιουργία από σκηνή; Αυτό θα αντικαταστήσει όλα τα τρέχοντα πλακίδια.

en: Merge from scene?
el: Συγχώνευση από σκηνή;

en: Remove Texture
el: Αφαίρεση Υφής

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
el: Το/α αρχείο/α %s δεν προστέθηκε/αν γιατί ήταν ήδη στην λίστα.

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
el: Σύρετε τις λαβές για επεξεργασία του Ορθογωνίου.
    Πατήστε σε άλλο πλακίδιο για να το επεξεργαστείτε.

en: Delete selected Rect.
el: Διαγραφή επιλεγμένου Ορθογωνίου.

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
el: Επέλεξε το τρέχων επεξεργαζόμενο υποπλακίδιο.
    Πατήστε σε άλλο πλακίδιο για να το επεξεργαστείτε.

en: Delete polygon.
el: Διαγραφή πολυγώνου.

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
el: Αριστερό κλικ: Ενεργοποίηση bit.
    Δεξί κλικ: Απενεργοποίηση bit.
    Shift + Αριστερό κλικ: Ενεργοποίηση του bit μπαλαντέρ.
    Πατήστε σε άλλο πλακίδιο για να το επεξεργαστείτε.

en: Select sub-tile to use as icon, this will be also used on invalid autotile bindings.
    Click on another Tile to edit it.
el: Επιλέξτε υπότιτλο για εικονίδιο, που θα χρησιμοποιείται και σε μη έγκυρους δεσμούς αυτόματων πλακιδίων.
    Πατήστε σε άλλο πλακίδιο για να το επεξεργαστείτε.

en: Select sub-tile to change its priority.
    Click on another Tile to edit it.
el: Επιλέξτε υποπλακίδιο για να αλλάξετε την προτεραιότητα του.
    Πατήστε σε άλλο Πλακίδιο για να το επεξεργαστείτε.

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
el: Επιλέξτε υποπλακίδιο για να αλλάξετε την προτεραιότητα z του.
    Πατήστε σε άλλο πλακίδιο για να το επεξεργαστείτε.

en: Set Tile Region
el: Ορισμός Περιοχής Πλακιδίου

en: Create Tile
el: Δημιουργία Πλακιδίου

en: Set Tile Icon
el: Ορισμός Εικονιδίου Πλακιδίου

en: Edit Tile Bitmask
el: Επεξεργασία Μάσκας Bit Πλακιδίου

en: Edit Collision Polygon
el: Επεξεργασία Πολυγώνου Σύγκρουσης

en: Edit Occlusion Polygon
el: Επεξεργασία Πολυγώνου Εμποδίου

en: Edit Navigation Polygon
el: Επεξεργασία Πολυγώνου Πλοήγησης

en: Paste Tile Bitmask
el: Επικόλληση Μάσκας Bit Πλακιδίου

en: Clear Tile Bitmask
el: Εκκαθάριση Μάσκας Bit Πλακιδίου

en: Make Polygon Concave
el: Μετατροπή Πολυγώνου σε Κοίλο

en: Make Polygon Convex
el: Μετατροπή Πολυγώνου σε Κυρτό

en: Remove Tile
el: Αφαίρεση Πλακιδίου

en: Remove Collision Polygon
el: Αφαίρεση Πολυγώνου Σύγκρουσης

en: Remove Occlusion Polygon
el: Αφαίρεση Πολυγώνου Εμποδίου

en: Remove Navigation Polygon
el: Αφαίρεση Πολυγώνου Πλοήγησης

en: Edit Tile Priority
el: Αλλαγή Προτεραιότητας Πλακιδίου

en: Edit Tile Z Index
el: Αλλαγή Δείκτη Z Πλακιδίου

en: Make Convex
el: Μετατροπή σε Κυρτό

en: Make Concave
el: Μετατροπή σε Κοίλο

en: Create Collision Polygon
el: Δημιουργία Πολυγώνου Σύγκρουσης

en: Create Occlusion Polygon
el: Δημιουργία Πολυγώνου Εμποδίου

en: This property can't be changed.
el: Αυτή η ιδιότητα δεν μπορεί να αλλάξει.

en: Step
el: Βήμα

en: Commit
el: Υποβολή

en: Version Control System
el: Σύστημα Ελέγχου Έκδοσης

en: Initialize
el: Αρχικοποιήστε

en: SSH Passphrase
el: Φράση πρόσβασης ΣΣΗ

en: Detect new changes
el: Εντόπισε νέες αλλαγές

en: Discard all changes
el: Απόρριψη όλων των αλλαγών

en: Commit Changes
el: Αλλαγές Δέσμευσης

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Renamed
el: Μετονομάστηκε

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: Typechange
el: Αλλαγήτύπου

en: (GLES3 only)
el: (Μόνο GLES3)

en: Add Output
el: Προσθήκη Εξόδου

en: Scalar
el: Κλίμαξ

en: Vector
el: Διάνυσμα

en: Boolean
el: Λογική Τιμή

en: Sampler
el: Δειγματολήπτης

en: Add input port
el: Προσθήκη θύρας εισόδου

en: Add output port
el: Προσθήκη θύρας εξόδου

en: Change input port type
el: Αλλαγή τύπου θύρας εισόδου

en: Change output port type
el: Αλλαγή τύπου θύρας εξόδου

en: Change input port name
el: Αλλαγή ονόματος θύρας εισόδου

en: Change output port name
el: Αλλαγή ονόματος θύρας εξόδου

en: Remove input port
el: Αφαίρεση θύρας εισόδου

en: Remove output port
el: Αφαίρεση θύρας εξόδου

en: Set expression
el: Ορισμός έκφρασης

en: Resize VisualShader node
el: Κλιμάκωση κόμβου VisualShader

en: Set Uniform Name
el: Αλλαγή Ονόματος Ενιαίας Μεταβλητής

en: Set Input Default Port
el: Ορισμός Προεπιλεγμένης Θύρας Εισόδου

en: Add Node to Visual Shader
el: Προσθήκη Κόμβου στο Οπτικό Πρόγραμμα Σκίασης

en: Duplicate Nodes
el: Αναπαραγωγή Κόμβων

en: Paste Nodes
el: Επικόλληση κόμβων

en: Delete Nodes
el: Διαγραφή Κόμβων

en: Visual Shader Input Type Changed
el: Αλλαγή Τύπου Εισόδου Οπτικού Προγράμματος Σκίασης

en: Vertex
el: Κορυφή

en: Fragment
el: Τμήμα

en: Light
el: Φως

en: Show resulted shader code.
el: Εμφάνιση προκύπτων κώδικα σκίασης.

en: Create Shader Node
el: Δημιουργία Κόμβου Σκίασης

en: Color function.
el: Συνάρτηση χρώματος.

en: Color operator.
el: Τελεστής χρώματος.

en: Grayscale function.
el: Συνάρτηση κλίμακας του γκρι.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
el: Μετατρέπει διανύσμα HSV στο αντίστοιχο RGB.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
el: Μετατρέπει διανύσμα RGB στο αντίστοιχο HSV.

en: Sepia function.
el: Συνάρτησης Σέπια.

en: Burn operator.
el: Τελεστής καψίματος.

en: Darken operator.
el: Τελεστής σκοτεινιάσματος.

en: Difference operator.
el: Τελεστής διαφοράς.

en: Dodge operator.
el: Τελεστής άμβλυνσης.

en: HardLight operator.
el: Τελεστής HardLight.

en: Lighten operator.
el: Τελεστής φωτισμού.

en: Overlay operator.
el: Τελεστής επικάλυψης.

en: Screen operator.
el: Τελεστής οθόνης.

en: SoftLight operator.
el: Τελεστής SoftLight.

en: Color constant.
el: Σταθερή χρώματος.

en: Color uniform.
el: Ενιαία μεταβλητή χρώματος.

en: Returns the boolean result of the %s comparison between two parameters.
el: Επιστρέφει το λογικό αποτέλεσμα της σύγκρισης για %s δύο παραμέτρων.

en: Equal (==)
el: Ίσο (==)

en: Greater Than (>)
el: Μεγαλύτερο (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
el: Μεγαλύτερο ή Ίσο (>=)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
el: Επιστρέφει ένα συσχετισμένο διάνυσμα εάν οι βαθμωτές τιμές είναι ίσες, μεγαλύτερες, ή μικρότερες.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF and a scalar parameter.
el: Επιστρέφει το λογικό αποτέλεσμα της σύγκρισης του INF με βαθμωτή παράμετρο.

en: Returns the boolean result of the comparison between NaN and a scalar parameter.
el: Επιστρέφει το λογικό αποτέλεσμα της σύγκρισης του NaN με βαθμωτή παράμετρο.

en: Less Than (<)
el: Μικρότερο (<)

en: Less Than or Equal (<=)
el: Μικρότερο ή Ίσο (<=)

en: Not Equal (!=)
el: Άνισο (!=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
el: Επιστρέφει ένα συσχετισμένο διάνυσμα εάν η λογική τιμή είναι αληθής ή ψευδής.

en: Returns an associated scalar if the provided boolean value is true or false.
el: Επιστρέφει ένα συσχετισμένο διάνυσμα εάν η δοθείς λογική τιμή είναι αληθής ή ψευδής.

en: Returns the boolean result of the comparison between two parameters.
el: Επιστρέφει το λογικό αποτέλεσμα της σύγκρισης δύο παραμέτρων.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF (or NaN) and a scalar parameter.
el: Επιστρέφει το λογικό αποτέλεσμα της σύγκρισης του INF (ή NaN) με μια βαθμωτή παράμετρο.

en: Boolean constant.
el: Λογική σταθερά.

en: Boolean uniform.
el: Λογική ενιαία μεταβλητή.

en: '%s' input parameter for all shader modes.
el: Παράμετρος εισόδου «%s» για όλες τις λειτουργίες σκίασης.

en: Input parameter.
el: Παράμετρος εισόδου.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader modes.
el: Παράμετρος εισόδου «%s» για σκίαση κορυφής και τμήματος.

en: '%s' input parameter for fragment and light shader modes.
el: Παράμετρος εισόδου «%s» για σκίαση τμήματος και φωτός.

en: '%s' input parameter for fragment shader mode.
el: Παράμετρος εισόδου «%s» για σκίαση τμήματος.

en: '%s' input parameter for light shader mode.
el: Παράμετρος εισόδου «%s» για σκίαση φωτός.

en: '%s' input parameter for vertex shader mode.
el: Παράμετρος εισόδου «%s» για σκίαση κορυφής.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader mode.
el: Παράμετρος εισόδου «%s» για σκίαση κορυφής και τμήματος.

en: Scalar function.
el: Βαθμωτή συνάρτηση.

en: Scalar operator.
el: Βαθμωτός τελεστής.

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
el: Σταθερά e (e=2.718282). Αναπαριστά την βάση του φυσικού λογάριθμου.

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
el: Σταθερά Epsilon (ε=0.00001). Μικρότερος δυνατός βαθμωτός αριθμός.

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
el: Σταθερά Phi (φ=1.618034). Χρυσή τομή.

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
el: Σταθερά Pi/4 (π/4=0.785398) ή 45 μοίρες.

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
el: Σταθερά Pi/2 (π/2=1.570796) ή 90 μοίρες.

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
el: Σταθερά Pi (π=3.141593) ή 180 μοίρες.

en: Tau constant (6.283185) or 360 degrees.
el: Σταθερά Tau (τ=6.283185) ή 360 μοίρες.

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
el: Σταθερά Sqrt2 (1.414214). Τετραγωνική ρίζα του 2.

en: Returns the absolute value of the parameter.
el: Επιστρέφει την απόλυτη τιμή της παραμέτρου.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
el: Επιστρέφει το τόξο συνημιτόνου της παραμέτρου.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
el: Επιστρέφει το αντίστροφο υπερβολικό συνημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
el: Επιστρέφει το τόξο ημιτόνου της παραμέτρου.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
el: Επιστρέφει το αντίστροφο υπερβολικό ημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
el: Επιστρέφει το τόξο εφαπτομένης της παραμέτρου.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
el: Επιστρέφει το τόξο εφαπτομένης των παραμέτρων.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
el: Επιστρέφει την αντίστροφη υπερβολική εφαπτομένη της παραμέτρου.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
el: Βρίσκει τον κοντινότερο ακέραιο, μεγαλύτερο ή ίσο της παραμέτρου.

en: Constrains a value to lie between two further values.
el: Περιορίζει μια τιμή ανάμεσα σε δύο άλλες τιμές.

en: Returns the cosine of the parameter.
el: Επιστρέφει το συνημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
el: Επιστρέφει το υπερβολικό συνημίτονο της παραμέτρου.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
el: Μετατρέπει ακτίνια σε μοίρες.

en: Base-e Exponential.
el: Εκθετικό βάσης e.

en: Base-2 Exponential.
el: Εκθετικό βάσης 2.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
el: Βρίσκει τον κοντινότερο ακέραιο μικρότερο ή ίσο της παραμέτρου.

en: Computes the fractional part of the argument.
el: Υπολογίζει το δεκαδικό τμήμα του ορίσματος.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
el: Επιστρέφει το αντίστροφο της τετραγωνικής ρίζας της παραμέτρου.

en: Natural logarithm.
el: Φυσικός λογάριθμος.

en: Base-2 logarithm.
el: Λογάριθμος βάσης 2.

en: Returns the greater of two values.
el: Επιστρέφει το μέγιστο δύο τιμών.

en: Returns the lesser of two values.
el: Επιστρέφει το ελάχιστο δύο τιμών.

en: Linear interpolation between two scalars.
el: Γραμμική παρεμβολή ανάμεσα σε δύο βαθμωτά μεγέθη.

en: Returns the opposite value of the parameter.
el: Επιστρέφει την αντίθετη τιμή της παραμέτρου.

en: 1.0 - scalar
el: 1.0 - βαθμωτό μέγεθος

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
el: Επιστρέφει την τιμή τις πρώτης παραμέτρου υψωμένη στην δεύτερη παράμετρο.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
el: Μετατρέπει μοίρες σε ακτίνια.

en: 1.0 / scalar
el: 1.0 / βαθμωτό μέγεθος

en: Finds the nearest integer to the parameter.
el: Βρίσκει τον κοντινότερο ακέραιο στην παράμετρο.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
el: Βρίσκει τον κοντινότερο άρτιο ακέραιο στην παράμετρο.

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
el: Περιορίζει την τιμή ανάμεσα στο 0.0 και το 1.0.

en: Extracts the sign of the parameter.
el: Εξάγει το πρόσημο της τιμής.

en: Returns the sine of the parameter.
el: Επιστρέφει το ημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
el: Επιστρέφει το υπερβολικό ημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the square root of the parameter.
el: Επιστρέφει την τετραγωνική ρίζα της παραμέτρου.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
el: Συνάρτηση SmoothStep( βαθμωτό(όριο0), βαθμωτό(όριο1), βαθμωτό(x) ).
    
    Επιστρέφει 0.0 αν 'x' είναι μικρότερο από το 'όριο0' και 1.0 αν x μεγαλύτερο από το 'όριο1'. Αλλιώς η επιστρέφουσα τιμή είναι μια παρεμβλημένη ανάμεσα στο 0.0 και το 1.0 χρησιμοποιώντας πολυώνυμα Hermite.

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
el: Συνάρτηση Step( βαθμωτό(όριο), βαθμωτό(x) ).
    
    Επιστρέφει 0.0 αν 'x' είναι μικρότερο από το 'όριο' και αλλιώς 1.0.

en: Returns the tangent of the parameter.
el: Επιστρέφει την εφαπτομένη της παραμέτρου.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
el: Επιστρέφει την υπερβολική εφαπτομένη της παραμέτρου.

en: Finds the truncated value of the parameter.
el: Βρίσκει την περικομμένη τιμή της παραμέτρου.

en: Adds scalar to scalar.
el: Προσθήκη βαθμωτών μεγεθών.

en: Divides scalar by scalar.
el: Διαίρεση βαθμωτών μεγεθών.

en: Multiplies scalar by scalar.
el: Πολ/μός βαθμωτών μεγεθών.

en: Returns the remainder of the two scalars.
el: Επιστρέφει το υπόλοιπο δύο βαθμωτών μεγεθών.

en: Subtracts scalar from scalar.
el: Αφαίρεση βαθμωτών μεγεθών.

en: Scalar constant.
el: Βαθμωτή σταθερά.

en: Scalar uniform.
el: Βαθμωτή ενιαία μεταβλητή.

en: Perform the cubic texture lookup.
el: Εκτέλεση κυβικής αντιστοιχίας υφής.

en: Perform the texture lookup.
el: Εκτέλεση αντιστοιχίας υφής.

en: Cubic texture uniform lookup.
el: Αναζήτηση ενιαίας μεταβλητής κυβικής υφής.

en: 2D texture uniform lookup.
el: Αναζήτηση ενιαίας μεταβλητής 2D υφής.

en: 2D texture uniform lookup with triplanar.
el: Τριεπίπεδη αναζήτηση ενιαίας μεταβλητής 2D υφής.

en: Transform function.
el: Συνάρτηση μετασχηματισμού.

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
el: Υπολογισμός τανυστικού γινομένου δύο διανυσμάτων.
    
    Το OuterProduct αντιμετωπίζει την πρώτη παράμετρο «c» σαν διάνυσμα στήλης και την δεύτερη παράμετρο «r» σαν διάνυσμα γραμμής και κάνει τον αλγεβρικό πολλαπλασιασμό πινάκων «c * r», παράγοντας έναν πίνακα με στήλες όσα και τα στοιχεία του «c», και γραμμές όσα και τα στοιχεία του «r».

en: Composes transform from four vectors.
el: Συνθέτει μετασχηματισμό από τέσσερα διανύσματα.

en: Decomposes transform to four vectors.
el: Αποσυνθέτει μετασχηματισμό σε τέσσερα διανύσματα.

en: Calculates the determinant of a transform.
el: Υπολογίζει την ορίζουσα ενός μετασχηματισμού.

en: Calculates the inverse of a transform.
el: Υπολογίζει το αντίστροφο ενός μετασχηματισμού.

en: Calculates the transpose of a transform.
el: Υπολογίζει το ανάστροφο ενός μετασχηματισμού.

en: Multiplies transform by transform.
el: Πολ/σμός δύο μετασχηματισμών.

en: Multiplies vector by transform.
el: Πολ/σμός διανύσματος με μετασχηματισμό.

en: Transform constant.
el: Σταθερά μετασχηματισμού.

en: Transform uniform.
el: Ενιαία μεταβλητή μετασχηματισμού.

en: Vector function.
el: Συνάρτηση διανύσματος.

en: Vector operator.
el: Τελεστής διανύσματος.

en: Composes vector from three scalars.
el: Συνθέτει διάνυσμα από 3 βαθμωτά μεγέθη.

en: Decomposes vector to three scalars.
el: Αποσυνθέτει διάνυσμα σε 3 βαθμωτά μεγέθη.

en: Calculates the cross product of two vectors.
el: Υπολογίζει το εξωτερικό γινόμενο 2 διανυσμάτων.

en: Returns the distance between two points.
el: Επιστρέφει την απόσταση 2 σημείων.

en: Calculates the dot product of two vectors.
el: Υπολογίζει το εσωτερικό γινόμενο 2 διανυσμάτων.

en: Returns the vector that points in the same direction as a reference vector. The function has three vector parameters : N, the vector to orient, I, the incident vector, and Nref, the reference vector. If the dot product of I and Nref is smaller than zero the return value is N. Otherwise -N is returned.
el: Επιστρέφει ένα διάνυσμα ίδιας κατεύθυνσης με ένα διάνυσμα αναφοράς. Η συνάρτηση έχει 3 διανυσματικές παραμέτρους: N, το διάνυσμα για ανακατεύθυνση, I, το διάνυσμα συμβάτος, και Nref, το διάνυσμα αναφοράς. Αν το εσωτερικό γινόμενο των I και Nref εναι αρνητικό, επιστρέφει N, αλλιώς επιστρέφει -N.

en: Calculates the length of a vector.
el: Υπολογίζει το μήκος ενός διανύσματος.

en: Linear interpolation between two vectors.
el: Γραμμική παρεμβολή μεταξύ 2 διανυσμάτων.

en: Linear interpolation between two vectors using scalar.
el: Γραμμική παρεμβολή μεταξύ δύο διανυσμάτων χρησιμοποιώντας βαθμωτό.

en: Calculates the normalize product of vector.
el: Κανονικοποιεί ένα διάνυσμα.

en: 1.0 - vector
el: 1.0 - διάνυσμα

en: 1.0 / vector
el: 1.0 / διάνυσμα

en: Returns the vector that points in the direction of reflection ( a : incident vector, b : normal vector ).
el: Επιστρέφει το διάνυσμα που δείχνει προς την κατεύθυνση ανάκλασης ( a : διάνυσμα συμβάντος, b : κανονικό διάνυσμα ).

en: Returns the vector that points in the direction of refraction.
el: Επιστρέφει το διάνυσμα που δείχνει προς την κατεύθυνση διάθλασης.

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
el: Συνάρτηση SmoothStep( διάνυσμα(όριο0), διάνυσμα(όριο1), διάνυσμα(x) ).
    
    Επιστρέφει 0.0 αν x είναι μικρότερο από τό 'όριο0' και 1.0 αν 'x' είναι μεγαλύτερο από το 'όριο1'. Αλλιώς η επιστρέφουσα τιμή είναι παρεμβλημένη ανάμεσα στο 0.0 και 1.0 χρησιμοποιώντας πολυώνυμα Hermite.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
el: Συνάρτηση SmoothStep( βαθμωτό(όριο0), βαθμωτό(όριο1), διάνυσμα(x) ).
    
    Επιστρέφει 0.0 αν 'x' μικρότερο του 'όριο0' και 1.0 αν 'x' είναι μεγαλύτερο από το 'όριο1'. Αλλιώς η επιστρέφουσα τιμή είναι παρεμβλημένη ανάμεσα στο 0.0 και το 1.0 χρησιμοποιώντας πολυώνυμα Hermite.

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
el: Συνάρτηση Step( διάνυσμα(όριο), διάνυσμα(x) ).
    
    Επιστρέφει 0.0 αν 'x' είναι μικρότερο από 'όριο' και αλλιώς 1.0.

en: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
el: Συνάρτηση Step( βαθμωτό(όριο), διάνυσμα(x) ).
    
    Επιστρέφει 0.0 αν 'x' είναι μικρότερο από το 'όριο' και αλλιώς 1.0.

en: Adds vector to vector.
el: Προσθέτει 2 διανύσματα.

en: Divides vector by vector.
el: Διαιρεί 2 διανύσματα.

en: Multiplies vector by vector.
el: Πολλαπλασιάζει 2 διανύσματα.

en: Returns the remainder of the two vectors.
el: Επιστρέφει το υπόλοιπο των 2 διανυσμάτων.

en: Subtracts vector from vector.
el: Αφαίρεση 2 διανυσμάτων.

en: Vector constant.
el: Διανυσματική σταθερά.

en: Vector uniform.
el: Διανυσματικής ενιαία μεταβλητή.

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
el: Προσαρμοσμένη έκφραση γλώσσας σκίασης της Godot, με προσαρμοσμένο αριθμό εισόδων και εξόδων. Αυτό είναι μία άμεση παρεμβολή κώδικα στην συνάρτηση κορυφής/τμήματος/φωτός, μην γράψετε μέσα ορισμούς συναρτήσεων.

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
el: Επιστρέφει μείωση βάση του εσωτερικού γινομένου του διανύσματος επιφάνειας και της κατεύθυνσης της κάμερας (δώστε τις σχετικές εισόδους).

en: Custom Godot Shader Language expression, which is placed on top of the resulted shader. You can place various function definitions inside and call it later in the Expressions. You can also declare varyings, uniforms and constants.
el: Προσαρμοσμένη έκφραση της Γλώσσας Σκίασης Godot, η οποία τοποθετείται στην κορυφή του προκύπτων shader. Μπορείτε να τοποθετήσετε διάφορους ορισμούς συναρτήσεων μέσα και να το καλέσετε αργότερα μέσα στις Εκφράσεις. Μπορείτε επίσης να δηλώσετε τις μεταβλητές 'varyings', τις μεταβλητές 'uniforms' και τις σταθερές.

en: (Fragment/Light mode only) Scalar derivative function.
el: (Μόνο σε σκίαση Τμήματος/Φωτός) Βαθμωτή παράγωγη συνάρτηση.

en: (Fragment/Light mode only) Vector derivative function.
el: (Μόνο σε σκίαση Τμήματος/Φωτός) Διανυσματική παράγωγη συνάρτηση.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'x' using local differencing.
el: (Μόνο σε σκίαση Τμήματος/Φωτός) (Διανυσματικά) Παράγωγος στο «x» με τοπική διαφόριση.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'x' using local differencing.
el: (Μόνο σε σκίαση Τμήματος/Φωτός) (Βαθμωτά) Παράγωγος στο «x» με τοπική διαφόριση.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'y' using local differencing.
el: (Μόνο σε σκίαση Τμήματος/Φωτός) (Διανυσματικά) Παράγωγος στο «y» με τοπική διαφόριση.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'y' using local differencing.
el: (Μόνο σε σκίαση Τμήματος/Φωτός) (Βαθμωτά) Παράγωγος στο «y» με τοπική διαφόριση.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
el: (Μόνο σε σκίαση Τμήματος/Φωτός) (Διανυσματικά) Άθροισμα απόλυτης παραγώγου σε «x» και «y».

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
el: (Μόνο σε σκίαση Τμήματος/Φωτός) (Βαθμωτά) Άθροισμα απόλυτης παραγώγου σε «x» και «y».

en: VisualShader
el: Οπτικό Πρόγραμμα Σκίασης

en: Visual Shader Mode Changed
el: Αλλαγή Λειτουργίας Οπτικού Προγράμματος Σκίασης

en: Runnable
el: Εκτελέσιμο

en: Delete preset '%s'?
el: Διαγραφή διαμόρφωσης '%s';

en: Exporting All
el: Εξαγωγή Όλων

en: Export Path
el: Διαδρομή Εξαγωγής

en: Presets
el: Διαμορφώσεις

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: If checked, the preset will be available for use in one-click deploy.
    Only one preset per platform may be marked as runnable.
el: Αν ελεγμένο, η προρύθμιση θα είναι διαθέσιμη για χρησιμοποίηση σε ανάπτυξη ένα-κλικ.
    Μία μόνο προρύθμιση ανά πλατφόρμα μπορεί να σημειωθεί ως δυνατή να τρέξει.

en: Resources
el: Πόροι

en: Export all resources in the project
el: Εξαγωγή όλων των πόρων στο έργο

en: Export selected scenes (and dependencies)
el: Εξαγωγή επιλεγμένων σκηνών (και εξαρτήσεων)

en: Export selected resources (and dependencies)
el: Εξαγωγή επιλεγμένων πόρων (και εξαρτήσεων)

en: Export Mode:
el: Λειτουργία εξαγωγής:

en: Resources to export:
el: Πόροι για εξαγωγή:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
el: Φίλτρα για εξαγωγή αρχείων/καταλόγων που δεν είναι πόροι
    (χωρισμένα με κόμμα π.χ. *.json, *.txt, docs/*)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
el: Φίλτρα για την εξαίρεση αρχείων/καταλόγων από το έργο
    (χωρισμένα με κόμμα π.χ. *.json, *.txt, docs/*)

en: Features
el: Δυνατότητες

en: Custom (comma-separated):
el: Προσαρομένο (χωρισμός με κόμμα):

en: Feature List:
el: Λίστα δυνατοτήτων:

en: Script
el: Γραφή

en: Encrypted (Provide Key Below)
el: Κρυπτογραφημένες (Δώστε Κλειδί Παρακάτω)

en: Export All
el: Εξαγωγή Όλων

en: ZIP File
el: Αρχείο ZIP

en: Export templates for this platform are missing:
el: Τα πρότυπα εξαγωγής για αυτή την πλατφόρτμα λείπουν:

en: Manage Export Templates
el: Διαχείριση προτύπων εξαγωγής

en: Export With Debug
el: Εξαγωγή με αποσφαλμάτωση

en: The path specified doesn't exist.
el: Η ορισμένη διαδρομή δεν υπάρχει.

en: Error opening package file (it's not in ZIP format).
el: Σφάλμα ανοίγματος αρχείου πακέτου (δεν είναι σε μορφή ZIP).

en: Invalid ".zip" project file; it doesn't contain a "project.godot" file.
el: Άκυρο αρχείο έργου «.zip»: Δεν περιέχει αρχείο «project.godot».

en: Please choose an empty folder.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε έναν άδειο φάκελο.

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε ένα αρχείο «project.godot» ή «.zip».

en: This directory already contains a Godot project.
el: Ο κατάλογος αυτός περιέχει ήδη ένα έργο της Godot.

en: New Game Project
el: Νέο έργο παιχνιδιού

en: Imported Project
el: Εισαγμένο έργο

en: Couldn't create folder.
el: Αδύνατη η δημιουργία φακέλου.

en: There is already a folder in this path with the specified name.
el: Υπάρχει ήδη φάκελος στην διαδρομή με το προσδιορισμένο όνομα.

en: It would be a good idea to name your project.
el: Είναι καλή ιδέα να ονομάσετε το έργο σας.

en: Invalid project path (changed anything?).
el: Μη έγκυρη διαδρομή έργου (Αλλάξατε τίποτα;).

en: Couldn't create project.godot in project path.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του project.godot στη διαδρομή έργου.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
el: Σφάλμα ανοίγματος αρχείου πακέτου, δεν είναι σε μορφή ZIP.

en: The following files failed extraction from package:
el: Η εξαγωγή των ακόλουθων αρχείων από το πακέτο απέτυχε:

en: Package installed successfully!
el: Το πακέτο εγκαταστάθηκε επιτυχώς!

en: Rename Project
el: Μετονομασία έργου

en: Import Existing Project
el: Εισαγωγή υπαρκτού έργου

en: Import & Edit
el: Εισαγωγή & Επεξεργασία

en: Create New Project
el: Δημιουργία νέου έργου

en: Create & Edit
el: Δημιουργία & Επεξεργασία

en: Install Project:
el: Εγκατάσταση έργου:

en: Install & Edit
el: Εγκατάσταση & Επεξεργασία

en: Project Name:
el: Όνομα έργου:

en: Project Path:
el: Διαδρομή έργου:

en: Project Installation Path:
el: Διαδρομή Εγκατάστασης Εργου:

en: Renderer:
el: Μέθοδος Απόδοσης:

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
el: Υψηλότερη οπτική ποιότητα
    Διάθεση όλων των δυνατοτήτων
    Μη-συμβατό με παλαιότερο υλικό
    Δεν προτείνεται για διαδικτυακά παιχνίδια

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
el: Χαμηλότερη οπτική ποιότητα
    Μερική διάθεση δυνατοτήτων
    Δουλεύει στο περισσότερο υλικό
    Προτείνεται για διαδικτυακά παιχνίδια

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
el: Η μέθοδος απόδοσης μπορεί να αλλάξει αργότερα, αλλά οι σκηνές μπορεί να απαιτούν αναπροσαρμογή.

en: Missing Project
el: Ελλιπές Έργο

en: Error: Project is missing on the filesystem.
el: Σφάλμα: Το έργο λείπει από το σύστημα αρχείων.

en: Local
el: Τοπικό

en: Can't open project at '%s'.
el: Αδυνατό το άνοιγμα του έργου στο «%s».

en: Are you sure to open more than one project?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να ανοίξετε περισσότερα από ένα έργα;

en: The following project settings file does not specify the version of Godot through which it was created.
    
    %s
    
    If you proceed with opening it, it will be converted to Godot's current configuration file format.
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
el: Το ακόλουθο αρχείο ρυθμίσεων έργου δεν ορίζει την έκδοση της Godot με την οποία δημιουργήθηκε.
    
    %s
    
    Εάν συνεχίσετε με το άνοιγμα του, θα μετατραπεί στην τρέχουσα μορφή ρυθμίσεων της Godot.
    Προσοχή: Δεν θα μπορείτε να ανοίξετε το έργο με προηγούμενες εκδόσεις της μηχανής στο μέλλον.

en: The following project settings file was generated by an older engine version, and needs to be converted for this version:
    
    %s
    
    Do you want to convert it?
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
el: Το ακόλουθο αρχείο ρυθμίσεων έργου δημιουργήθηκε από παλαιότερη έκδοση της μηχανής, και πρέπει να μετατραπεί στην νέα έκδοση:
    
    %s
    
    Θέλετε να το μετατρέψετε;
    Προσοχή: Δεν θα μπορείτε να ανοίξετε το έργο με προηγούμενες εκδόσεις της μηχανής στο μέλλον.

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
el: Οι ρυθμίσεις έργου δημιουργήθηκαν από μια νεότερη έκδοση της μηχανής, που δεν έχει συμβατές ρυθμίσεις με αυτήν την έκδοση.

en: Can't run project: no main scene defined.
    Please edit the project and set the main scene in the Project Settings under the "Application" category.
el: Αδυναμία εκτέλεσης έργου: Δεν έχει καθοριστεί κύρια σκηνή.
    Επεξεργαστείτε το έργο και ορίστε την κύρια σκηνή στις «Ρυθμίσεις έργου» κάτω από την κατηγορία «Application».

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
el: Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση του έργου: Τα asset πρέπει να εισαχθούν.
    Παρακαλώ επεξεργαστείτε το έργο για να γίνει η αρχική εισαγωγή.

en: Are you sure to run %d projects at once?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να τρέξετε %d έργα ταυτόχρονα;

en: Remove %d projects from the list?
el: Διαγραφή %d έργα από την λίστα;

en: Remove this project from the list?
el: Αφαίρεση αυτού του project από την λίστα;

en: Remove all missing projects from the list?
    The project folders' contents won't be modified.
el: Αφαίρεση όλων των ελλιπών έργων από την λίστα;
    Τα περιεχόμενα των καταλόγων' των έργων δεν θα τροποποιηθούν.

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
el: Η γλώσσα άλλαξε.
    Το περιβάλλον θα αλλάξει μετά από επανεκκίνηση του επεξεργαστή ή του διαχειριστή έργων.

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
el: Θέλετε να σαρώσετε %s φακέλους για υπαρκτά έργα Godot;
    Αυτό μπορεί να πάρει κάποια ώρα.

en: Last Modified
el: Τελευταία Τροποποιημένα

en: Scan
el: Σάρωση

en: Select a Folder to Scan
el: Επιλέξτε έναν φάκελο για σάρωση

en: New Project
el: Νέο έργο

en: Remove Missing
el: Αφαίρεση Απόντων

en: About
el: Σχετικά

en: Restart Now
el: Επανεκκίνηση τώρα

en: Remove All
el: Αφαίρεση όλων

en: Can't run project
el: Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση του έργου

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
el: Δεν έχετε κανένα έργο.
    Θέλετε να εξερευνήσετε μερικά επίσημα παραδείγματα στην βιβλιοθήκη πόρων;

en: Physical Key
el: Φυσικό πλήκτρο

en: Key
el: Κλειδί

en: Joy Button
el: Κουμπί Joystick

en: Joy Axis
el: Άξονας Joystick

en: Mouse Button
el: Κουμπί ποντικιού

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
el: Άκυρο όνομα ενέργειας. Δεν μπορεί να είναι άδειο ή να περιέχει «/», «:», «=», «\» ή «"»

en: An action with the name '%s' already exists.
el: Υπάρχει ήδη ενέργεια με το όνομα «%s».

en: Rename Input Action Event
el: Μετονομασία συμβάντος εισόδου

en: Change Action deadzone
el: Αλλαγή Νεκρής Ζώνης Ενέργειας

en: Add Input Action Event
el: Προσθήκη συμβάντος εισόδου

en: All Devices
el: Όλες οι Συσκευές

en:  (Physical)
el:  (Φυσικό)

en: Press a Key...
el: Πατήστε ένα κουμπί...

en: Mouse Button Index:
el: Kουμπί ποντικιού:

en: Left Button
el: Αριστερό κουμπί

en: Right Button
el: Δεξί κουμπί

en: Middle Button
el: Μεσαίο κουμπί

en: Wheel Up Button
el: Ροδέλα πάνω

en: Wheel Down Button
el: Ροδέλα κάτω

en: Wheel Left Button
el: Αριστερό Κουμπί Ροδέλας

en: Wheel Right Button
el: Δεξί Κουμπί Ροδέλας

en: X Button 1
el: Κουμπί Χ 1

en: X Button 2
el: Κουμπί Χ 2

en: Joypad Axis Index:
el: Αριθμός άξονα Joypad:

en: Joypad Button Index:
el: Αριθμός κουμπιού Joypad:

en: Erase Input Action
el: Διαγραφή ενέργειας εισόδου

en: Erase Input Action Event
el: Διαγραφή συμβάντος ενέργειας εισόδου

en: Add Event
el: Προσθήκη συμβάντος

en: Button
el: Κουμπί

en: Left Button.
el: Αριστερό κουμπί.

en: Right Button.
el: Δεξί κουμπί.

en: Middle Button.
el: Μεσαίο κουμπί.

en: Wheel Up.
el: Ροδέλα πάνω.

en: Wheel Down.
el: Ροδέλα κάτω.

en: Add Global Property
el: Προσθήκη καθολικής ιδιότητας

en: Select a setting item first!
el: Επιλέξτε ένα αντικείμενο ρύθμισης πρώτα!

en: No property '%s' exists.
el: Η ιδιότητα '%s' δεν υπάρχει.

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
el: Η ρύθμιση '%s' είναι εσωτερική και δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: Delete Item
el: Διαγραφή αντικειμένου

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
el: Άκυρο όνομα ενέργειας. Δεν μπορεί να είναι άδειο ή να περιέχει '/', ':', '=', '\' ή '"'.

en: Add Input Action
el: Προσθήκη Ενέργειας Εισόδου

en: Error saving settings.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση ρυθμίσεων.

en: Settings saved OK.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν εντάξει.

en: Moved Input Action Event
el: Μετακινήθηκε συμβάν εισόδου

en: Override for Feature
el: Παράκαμψη για δυνατότητα

en: Remove Translation
el: Αφαίρεση μετάφρασης

en: Change Resource Remap Language
el: Αλλαγή γλώσσας ανακατεύθυνσης πόρων

en: Remove Resource Remap
el: Αφαίρεση ανακατεύθυνσης πόρου

en: Remove Resource Remap Option
el: Αφαίρεση επιλογής ανακατεύθυνσης πόρου

en: Changed Locale Filter
el: Αλλαγή φίλτρου τοπικών ρυθμίσεων

en: Changed Locale Filter Mode
el: Αλλαγή λειτουργίας φίλτρου τοπικών ρυθμίσεων

en: Project Settings (project.godot)
el: Ρυθμίσεις έργου (project.godot)

en: General
el: Γενικά

en: Override For...
el: Παράκαμψη για...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
el: Ο επεξεργαστής πρέπει να επανεκκινηθεί για να εφαρμοστούν οι αλλαγές.

en: Input Map
el: Χάρτης εισόδου

en: Action:
el: Ενέργεια:

en: Deadzone
el: Νεκρή Ζώνη

en: Device:
el: Συσκευή:

en: Index:
el: Δείκτης:

en: Localization
el: Τοπική προσαρμογή

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Translations:
el: Μεταφράσεις:

en: Remaps
el: Ανακατευθύνσεις

en: Resources:
el: Πόροι:

en: Remaps by Locale:
el: Ανακατευθύνσεις ανά περιοχή:

en: Locales Filter
el: Φίλτρο τοπικών ρυθμίσεων

en: Show All Locales
el: Εμφάνιση Όλων των Τοπικών Ρυθμίσεων

en: Show Selected Locales Only
el: Εμφάνιση Μόνο Επιλεγμένων Τοπικών Ρυθμίσεων

en: Filter mode:
el: Λειτουργία φιλτραρίσματος:

en: Locales:
el: Περιοχές:

en: AutoLoad
el: Αυτόματη φόρτωση

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Preset...
el: Διαμόρφωση...

en: Zero
el: Μηδέν

en: Easing In-Out
el: Ομαλή κίνηση από μέσα προς τα έξω

en: Easing Out-In
el: Ομαλή κίνηση από έξω προς τα μέσα

en: File...
el: Αρχείο...

en: Dir...
el: Κατάλογος...

en: Assign
el: Ανάθεση

en: Select Node
el: Επιλογή κόμβου

en: Error loading file: Not a resource!
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση αρχείου: Δεν είναι πόρος!

en: Pick a Node
el: Επιλέξτε έναν κόμβο

en: Bit %d, val %d.
el: Δυαδικό ψηφίο %d, τιμή %d.

en: Select Property
el: Επιλογή ιδιότητας

en: Select Virtual Method
el: Επιλογή εικονικής μεθόδου

en: Select Method
el: Επιλογή μεθόδου

en: Batch Rename
el: Ομαδική Μετονομασία

en: Prefix:
el: Πρόθεμα:

en: Suffix:
el: Επίθεμα:

en: Use Regular Expressions
el: Χρήση Κανονικών Εκφράσεων

en: Advanced Options
el: Προχωρημένες Επιλογές

en: Substitute
el: Αντικατάσταση

en: Node name
el: Όνομα κόμβου

en: Node's parent name, if available
el: Όνομα γονικού κόμβου, εάν είναι διαθέσιμο

en: Node type
el: Είδος Κόμβου

en: Current scene name
el: Όνομα τρέχουσας σκηνής

en: Root node name
el: Όνομα ριζικού κόμβου

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
el: Ακέραιος μετρητής.
    Σύγκριση επιλογών μετρητή.

en: Per-level Counter
el: Μετρητής Ανά Επίπεδο

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
el: Εάν οριστεί, ο μετρητής επανεκκινείται για κάθε ομάδα παιδικών κόμβων.

en: Initial value for the counter
el: Αρχική τιμή μετρητή

en: Amount by which counter is incremented for each node
el: Τιμή κατά την οποία αυξάνεται ο μετρητής ανά κόμβο

en: Padding
el: Αναπλήρωση

en: Minimum number of digits for the counter.
    Missing digits are padded with leading zeros.
el: Ελάχιστος αριθμός ψηφίων μετρητή.
    Τα εναπομείναντα ψηφία συμπληρώνονται με μπροστινά μηδενικά.

en: Post-Process
el: Μετεπεξεργασία

en: Style
el: Στυλ

en: Keep
el: Διατήρηση

en: PascalCase to snake_case
el: PascalCase σε snake_case

en: snake_case to PascalCase
el: snake_case σε PascalCase

en: Case
el: Χαρακτήρες

en: To Lowercase
el: Κάνε Πεζά

en: To Uppercase
el: Κάνε Κεφαλαία

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Regular Expression Error:
el: Σφάλμα Κανονικής Εκφράσεως:

en: At character %s
el: Στον χαρακτήρα %s

en: Reparent Node
el: Επαναπροσδιορισμός Γονέα Κόμβου

en: Reparent Location (Select new Parent):
el: Θέση γονέα (Επιλέξτε νέο γονέα):

en: Keep Global Transform
el: Διατήρηση παγκόσμιου μετασχηματισμού

en: Reparent
el: Αντιπρόσωπος

en: Run Mode:
el: Λειτουργία εκτέλεσης:

en: Current Scene
el: Τρέχουσα σκηνή

en: Main Scene Arguments:
el: Ορίσματα κύριας σκηνής:

en: Scene Run Settings
el: Ρυθμίσης εκτέλεσης σκηνής

en: No parent to instance the scenes at.
el: Δεν υπάρχει γονέας για να δημιουργηθούν τα στιγμιότυπα των σκηνών.

en: Error loading scene from %s
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση σκηνής από %s

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία στιγμιοτύπου της σκηνής '%s', επειδή η τρέχουσα σκηνή υπάρχει μέσα σε έναν από τους κόμβους της.

en: Instance Scene(s)
el: Δημιουργία στιγμιοτύπυ σκηνών

en: Replace with Branch Scene
el: Αποθήκευση κλαδιού ως σκηνή

en: Instance Child Scene
el: Αρχικοποίηση σκηνής ως παιδί

en: Can't paste root node into the same scene.
el: Δεν είναι δυνατή η επικόλληση του ριζικού κόμβου στην ίδια σκηνή.

en: Detach Script
el: Αποσύνδεση Δέσμης Ενεργειών

en: This operation can't be done on the tree root.
el: Αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να γίνει στην ρίζα το δέντρου.

en: Move Node In Parent
el: Μετακίνηση κόμβου στον γονέα

en: Move Nodes In Parent
el: Μετακίνηση κόμβων στον γονέα

en: Duplicate Node(s)
el: Αναπαραγωγή Κόμβων

en: Can't reparent nodes in inherited scenes, order of nodes can't change.
el: Αδυναμία επαναπροσδιορισμού γονέων σε κληρονομημένες σκηνές, δεν μπορεί να αλλάξει η σειρά των κόμβων.

en: Node must belong to the edited scene to become root.
el: Ο κόμβος πρέπει να ανήκει στην επεξεργαζόμενη σκηνή για να γίνει ριζικός.

en: Instantiated scenes can't become root
el: Η ρίζα δεν μπορεί να είναι κλωνοποιημένη σκηνή

en: Make node as Root
el: Κάνε κόμβο ρίζα

en: Delete %d nodes and any children?
el: Διαγραφή %d κόμβων και τυχών παιδιών τους;

en: Delete %d nodes?
el: Διαγραφή %d κόμβων;

en: Delete the root node "%s"?
el: Διαγραφή κόμβου ρίζας "%s";

en: Delete node "%s" and its children?
el: Διαγραφή κόμβου "%s" και των παιδιών του;

en: Delete node "%s"?
el: Διαγραφή κόμβου «%s»;

en: Save New Scene As...
el: Αποθήκευση νέας σκηνής ως...

en: Disabling "editable_instance" will cause all properties of the node to be reverted to their default.
el: Η απενεργοποίηση του «editable_instance» θα επαναφέρει όλες τις ιδιότητες του κόμβου στις προεπιλογές τους.

en: Enabling "Load As Placeholder" will disable "Editable Children" and cause all properties of the node to be reverted to their default.
el: Η ενεργοποίηση του «Φόρτωση ως μέσο κράτησης» θα απενεργοποιήσει το «Επεξεργάσιμα παιδιά» και θα επαναφέρει όλες τις ιδιότητες του κόμβου στις προεπιλογές τους.

en: Make Local
el: Κάνε τοπικό

en: New Scene Root
el: Νέα Ρίζα Σκηνής

en: Create Root Node:
el: Δημιουργία Ριζικού Κόμβου:

en: 2D Scene
el: 2D Σκηνή

en: 3D Scene
el: 3D Σκηνή

en: User Interface
el: Περιβάλλον χρήστη

en: Other Node
el: Άλλος Κόμβος

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
el: Δεν είναι δυνατή η λειτουργία σε κόμβους από ξένη σκηνή!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
el: Δεν είναι δυνατή η λειτουργία σε κόμβους από τους οποίους κληρονομεί η τρέχουσα σκηνή!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
el: Αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να γίνει σε κλωνοποιημένες σκηνές από τις οποίες έχουν δημιουργηθεί στιγμιότυπα.

en: Attach Script
el: Σύνδεση Δέσμης Ενεργειών

en: Remove Node(s)
el: Αφαίρεση κόμβων

en: Change type of node(s)
el: Αλλαγή τύπου κόμβων

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση νέας σκηνής. Πιθανώς οι εξαρτήσεις (στιγμιότυπα) δεν μπορούσαν να ικανοποιηθούν.

en: Error saving scene.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση σκηνής.

en: Error duplicating scene to save it.
el: Σφάλμα κατά τον διπλασιασμό σκηνής για αποθήκευση.

en: Sub-Resources
el: Yπο-Πόροι

en: Clear Inheritance
el: Εκκαθάριση κληρονομικότητας

en: Editable Children
el: Επεξεργάσιμα παιδιά

en: Load As Placeholder
el: Φόρτωση ως μέσο κράτησης

en: Cannot attach a script: there are no languages registered.
    This is probably because this editor was built with all language modules disabled.
el: Αδυναμία σύνδεσης δέσμης ενεργειών: Καμία γλώσσα στο μητρώο.
    Αυτό μπορεί να προκληθεί αν ο επεξεργαστής χτιστεί χωρίς καμία λειτουργική μονάδα γλώσσας.

en: Add Child Node
el: Προσθήκη κόμβου ως παιδί

en: Expand/Collapse All
el: Σύμπτυξη Όλων

en: Change Type
el: Αλλαγή τύπου

en: Reparent to New Node
el: Επαναπροσδιορισμός Γονέα σε Νέο Κόμβο

en: Make Scene Root
el: Κάνε Ρίζα Σκηνής

en: Merge From Scene
el: Συγχώνευση από σκηνή

en: Save Branch as Scene
el: Αποθήκευση Κλάδου ως Σκηνή

en: Copy Node Path
el: Αντιγραφή διαδρομής κόμβου

en: Delete (No Confirm)
el: Διαγραφή (Χωρίς επιβεβαίωση)

en: Add/Create a New Node.
el: Προσθήκη/Δημιουργία Κόμβου.

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
el: Αρχικοποίηση σκηνής ως κόμβο. Δημιουργεί μία κληρονομημένη σκηνή αν δεν υπάρχει πηγαίος κόμβος.

en: Attach a new or existing script to the selected node.
el: Σύνδεση νέας ή υπαρκτής δέσμης ενεργειών στον επιλεγμένο κόμβο.

en: Detach the script from the selected node.
el: Αποσύνδεση της δέσμης ενεργειών από τον επιλεγμένο κόμβο.

en: Remote
el: Απομακρυσμένο

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
el: Εκκαθάριση κληρονομικότητας; (Δεν γίνεται ανέραιση!)

en: Toggle Visible
el: Εναλλαγή Ορατότητας

en: Unlock Node
el: Ξεκλείδωμα Κόμβου

en: Button Group
el: Ομαδοποίηση Κουμπιών

en: (Connecting From)
el: (Πηγή Σύνδεση)

en: Node configuration warning:
el: Προειδοποίηση διαμόρφωσης κόμβου:

en: Node has %s connection(s) and %s group(s).
    Click to show signals dock.
el: Ο κόμβος έχει %s σύνδεση/-εις και %s ομάδα/-ες.
    Πατήστε για εμφάνιση της πλατφόρμας σημάτων.

en: Node has %s connection(s).
    Click to show signals dock.
el: Ο κόμβος έχει %s σύνδεση/-εις.
    Πατήστε για εμφάνιση της πλατφόρμας σημάτων.

en: Node is in %s group(s).
    Click to show groups dock.
el: Ο κόμβος είναι σε %s ομάδα/-ες
    Πατήστε για εμφάνιση της πλατφόρμας ομάδων.

en: Open Script:
el: Άνοιγμα Δέσμης Ενεργειών:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
el: Ο κόμβος είναι κλειδωμένος.
    Πατήστε για ξεκλείδωμα.

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
el: Τα παιδιά δεν είναι επιλέξιμα.
    Πατήστε για να τα κάνετε επιλέξιμα.

en: Toggle Visibility
el: Εναλλαγή ορατότητας

en: AnimationPlayer is pinned.
    Click to unpin.
el: Το AnimationPlayer είναι καρφωμένο.
    Πατήστε για ξεκάρφωμα.

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
el: Άκυρο όνομα κόμβου, οι ακόλουθοι χαρακτήρες δεν επιτρέπονται:

en: Rename Node
el: Μετονομασία κόμβου

en: Scene Tree (Nodes):
el: Δέντρο σκηνής (Κόμβοι):

en: Node Configuration Warning!
el: Προειδοποίηση διαμόρφωσης κόμβου!

en: Select a Node
el: Επιλέξτε έναν κόμβο

en: Path is empty.
el: Άδεια διαδρομή.

en: Filename is empty.
el: Άδειο όνομα αρχείου.

en: Path is not local.
el: Μη τοπική διαδρομή.

en: Invalid base path.
el: Άκυρη βασική διαδρομή.

en: A directory with the same name exists.
el: Υπαρκτός ομώνυμος κατάλογος.

en: File does not exist.
el: Το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Invalid extension.
el: Άκυρη επέκταση.

en: Wrong extension chosen.
el: Επιλέχθηκε εσφαλμένη επέκταση.

en: Error loading template '%s'
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση προτύπου '%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
el: Σφάλμα - Αδυναμία δημιουργίας δέσμης ενεργειών στο σύστημα αρχείων.

en: Error loading script from %s
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση δέσμής ενεργειών από %s

en: Overrides
el: Παρακάμπτει

en: N/A
el: Δ/Υ

en: Open Script / Choose Location
el: Άνοιγμα Δέσμης Ενεργειών / Επιλογή Θέσης

en: Open Script
el: Άνοιγμα Δέσμης Ενεργειών

en: File exists, it will be reused.
el: Υπαρκτό αρχείο, θα επαναχρησιμοποιηθεί.

en: Invalid path.
el: Άκυρη διαδρομή.

en: Invalid class name.
el: Άκυρο όνομα κλάσης.

en: Invalid inherited parent name or path.
el: Άκυρο όνομα κληρονομημένου γονέα ή διαδρομή.

en: Script path/name is valid.
el: Άκυρη διαδρομή/όνομα δέσμης ενεργειών.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
el: Επιτρεπόμενα: a-z, A-Z, 0-9, _ και .

en: Built-in script (into scene file).
el: Ενσωμάτωση (στο αρχείο σκηνής).

en: Will create a new script file.
el: Θα δημιουργήσει νέο αρχείο δέσμης ενεργειών.

en: Will load an existing script file.
el: Θα φορτώσει υπαρκτό αρχείο δέσμης ενεργειών.

en: Script file already exists.
el: Υπαρκτό αρχείο δέσμης ενεργειών.

en: Note: Built-in scripts have some limitations and can't be edited using an external editor.
el: Σημείωση: Οι ενσωματωμένες δέσμες ενεργειών έχουν περιορισμούς και δεν μπορούν να ανοιχτούν σε εξωτερικό επεξεργαστή.

en: Class Name:
el: Όνομα Κλάσης:

en: Template:
el: Πρότυπο:

en: Built-in Script:
el: Ενσωμάτωση:

en: Attach Node Script
el: Σύνδεση Δέσμης Ενεργειών Κόμβου

en: Bytes:
el: Ψηφιολέξεις:

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: C++ Error
el: Σφάλμα C++

en: C++ Error:
el: Σφάλμα C++:

en: C++ Source
el: Πηγή C++

en: Source:
el: Πηγή:

en: C++ Source:
el: Πηγή C++:

en: Stack Trace
el: Ίχνος Σωρός

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Child process connected.
el: Η παιδική διεργασία συνδέθηκε.

en: Copy Error
el: Αντιγραφή σφάλματος

en: Video RAM
el: Βίντεο RAM

en: Skip Breakpoints
el: Παράλειψη Σημείων Διακοπής

en: Inspect Previous Instance
el: Επιθεώρηση του προηγούμενου στιγμιοτύπου

en: Inspect Next Instance
el: Επιθεώρηση του επόμενου στιγμιοτύπου

en: Stack Frames
el: Στοίβαξη καρέ

en: Network Profiler
el: Πρόγραμμα Δημιουργίας Δικτυακού Προφίλ

en: Monitor
el: Κλειδί

en: Monitors
el: Παρακολούθηση

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα αντικείμενα από την λίστα για να εμφανιστεί το γράφημα.

en: List of Video Memory Usage by Resource:
el: Λίστα χρήσης βίντεο-μνήμης ανά πόρο:

en: Total:
el: Συνολικά:

en: Export list to a CSV file
el: Εξαγωγή λίστας σε αρχείο CSV

en: Resource Path
el: Διαδρομή πόρου

en: Format
el: Μορφή

en: Usage
el: Χρήση

en: Misc
el: Διάφορα

en: Clicked Control:
el: Πατημένο στοιχείο ελέγχου:

en: Clicked Control Type:
el: Τύπος πατημένου στοιχείου ελέγχου:

en: Live Edit Root:
el: Ρίζα ζωντανής επεξεργασίας:

en: Set From Tree
el: Ορισμός από το δέντρο

en: Export measures as CSV
el: Εξαγωγή μετρικών ως CSV

en: Erase Shortcut
el: Διαγραφή Συνόμευσης

en: Restore Shortcut
el: Επαναφορά Συντόμευσης

en: Change Shortcut
el: Αλλαγή Συντόμευσης

en: Editor Settings
el: Ρυθμίσεις επεξεργαστή

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Binding
el: Δεσμός

en: Change Light Radius
el: Αλλαγή διαμέτρου φωτός

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
el: Αλλαγή γωνίας εκπομπής του AudioStreamPlayer3D

en: Change Camera FOV
el: Αλλαγή εύρους πεδίου κάμερας

en: Change Camera Size
el: Αλλαγή μεγέθους κάμερας

en: Change Notifier AABB
el: Ειδοποιητής Αλλαγής AABB

en: Change Particles AABB
el: Αλλαγή AABB σωματιδίων

en: Change Probe Extents
el: Αλλαγή διαστάσεων αισθητήρα

en: Change Sphere Shape Radius
el: Αλλαγή ακτίνας σφαιρικού σχήματος

en: Change Box Shape Extents
el: Αλλαγή διαστάσεων κυβικού σχήματος

en: Change Capsule Shape Radius
el: Αλλαγή ακτίνας κάψουλας

en: Change Capsule Shape Height
el: Αλλαγή ύψους κάψουλας

en: Change Cylinder Shape Radius
el: Αλλαγή Ακτίνας Σχήματος Κυλίνδρου

en: Change Cylinder Shape Height
el: Αλλαγή Ύψους Σχήματος Κυλίνδρου

en: Change Ray Shape Length
el: Αλλαγή μήκους ακτίνας

en: Per Pixel Transparency
el: Διαφάνεια ανα Πίξελ

en: Allowed
el: Επιτρεπτό

en: Intended Usage
el: Προβλεπόμενη Χρήση

en: Threads
el: Νήματα

en: Handheld
el: Χειρός

en: GUI
el: Γραφική Διεπαφή Χρήσης

en: Print FPS
el: Δείξε Καρέ ανα Δευτερόλεπτο

en: Low Processor Mode
el: Λειτουργεία Χαμηλής Χρήσης Επεξεργαστή

en: Touch Delay
el: Καθυστέρηση Επαφής

en: Default Clear Color
el: Προκαθορισμένο Χρώμα Καθαρίσματος

en: Image
el: Εικόνα

en: Fullsize
el: Πλήρης Μέγεθος

en: Emulate Touch From Mouse
el: Προσομοίωση Αφής απο το Ποντίκι

en: Emulate Mouse From Touch
el: Προσομοίωση Ποντικιού απο Αφή

en: Runtime
el: Χρόνος Εκτέλεσης

en: Unhandled Exception Policy
el: Πολιτική μη-χειριζόμενων Εξαίρεσεων

en: Stretch
el: Τέντωμα

en: Shrink
el: Συστολή

en: Auto Accept Quit
el: Αυτόματη Αποδοχή Εξόδου

en: Dynamic Fonts
el: Δυναμικές Γραμματοσειρές

en: Use Oversampling
el: Χρήση Υπερδειγματοληψίας

en: Change Cylinder Radius
el: Αλλαγή Ακτίνας Κυλίνδρου

en: Change Cylinder Height
el: Αλλαγή Ύψους Κυλίνδρου

en: Change Torus Inner Radius
el: Αλλαγή Εσωτερική Ακτίνας Τόρου

en: Change Torus Outer Radius
el: Αλλαγή Εξωτερικής Ακτίνας Τόρου

en: Calculate Tangents
el: Υπολογεισμός Καθέτων

en: Cone
el: Κώνος

en: Spin Degrees
el: Βαθμοί Περιστοφικής Κίνησης

en: Spin Sides
el: Πλευρές Περιστροφικής Κίνησης

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Select the dynamic library for this entry
el: Επιλέξτε μία δυναμική βιβλιοθήκη για αυτή την εγγραφή

en: Select dependencies of the library for this entry
el: Επιλέξτε τις εξαρτήσεις της βιβλιοθήκης για αυτήν την εγγραφή

en: Remove current entry
el: Αφαίρεση τρέχουσας εγγραφής

en: Double click to create a new entry
el: Διπλό κλικ για καινούγια εγγραφή

en: Platform:
el: Πλατφόρμα:

en: Platform
el: Πλατφόρμα

en: Dynamic Library
el: Δυναμική Βιβλιοθήκη

en: Add an architecture entry
el: Προσθέστε ένα πεδίο αρχιτεκτονικής

en: GDNativeLibrary
el: Βιβλιοθήκη GDNative

en: Enabled GDNative Singleton
el: Ενεργοποίηση Μονοσυνόλου GDNative

en: Disabled GDNative Singleton
el: Απενεργοποίηση Μονοσυνόλου GDNative

en: Function Definition Color
el: Χρώμα Δήλωσης Συνάρτησης

en: Treat Warnings As Errors
el: Συμπεριφορά σε προειδοποιήσεις ως σφάλματα

en: Step argument is zero!
el: Μηδενική παράμετρος step!

en: Not a script with an instance
el: Δεν είναι δέσμη ενεργειών με στιγμιότυπο

en: Not based on a script
el: Δεν είναι βασισμένο σε δέσμη ενεργειών

en: Not based on a resource file
el: Δεν βασίζεται σε αρχείο πόρων

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
el: Άκυρη μορφή λεξικού στιγμιοτύπων (λείπει το @path)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
el: Άκυρη μορφή λεξικού στιγμιοτύπων (αδύνατη η φόρτωση της δέσμης ενεργειών στο @path)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
el: Άκυρη μορφή λεξικού στιγμιοτύπων (Μη έγκυρη δέσμη ενεργειών στο @path)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
el: Άκυρη μορφή λεξικού στιγμιοτύπων (άκυρες υπό-κλάσεις)

en: Object can't provide a length.
el: Το αντικείμενο δεν έχει μήκος.

en: Use Thread
el: Χρήση Νήματος

en: Diffuse Factor
el: Βαθμός Διάχυσης

en: Gloss Factor
el: Βαθμός Γυαλάδας

en: Images
el: Εικόνες

en: Cameras
el: Κάμερες

en: Mesh Library
el: Βιβλιοθήκη Πλεγμάτων

en: Mask
el: Μάσκα

en: Next Plane
el: Επόμενο επίπεδο

en: Previous Plane
el: Προηγούμενο επίπεδο

en: Plane:
el: Επίπεδο:

en: Next Floor
el: Επόμενο πάτωμα

en: Previous Floor
el: Προηγούμενο πάτωμα

en: Floor:
el: Δάπεδο:

en: GridMap Delete Selection
el: GridMap Διαγραφή επιλογής

en: GridMap Fill Selection
el: GridMap Γέμισμα Επιλογής

en: GridMap Paste Selection
el: GridMap Επικόλληση Επιλογής

en: GridMap Paint
el: GridMap Ζωγραφική

en: Snap View
el: Κούμπωμα όψης

en: Clip Disabled
el: Η περικοπή είναι απενεργοποιημένη

en: Clip Above
el: Περικοπή πάνω

en: Clip Below
el: Περικοπή κάτω

en: Edit X Axis
el: Επεξεργασία άξονα Χ

en: Edit Y Axis
el: Επεξεργασία άξονα Υ

en: Edit Z Axis
el: Επεξεργασία άξονα Ζ

en: Cursor Rotate X
el: Δρομέας περιστροφή Χ

en: Cursor Rotate Y
el: Δρομέας περιστροφή Υ

en: Cursor Rotate Z
el: Δρομέας περιστροφή Ζ

en: Cursor Back Rotate X
el: Πίσω δρομέας περιστροφή Χ

en: Cursor Back Rotate Y
el: Πίσω δρομέας περιστροφή Υ

en: Cursor Back Rotate Z
el: Πίσω δρομέας περιστροφή Ζ

en: Cursor Clear Rotation
el: Εκκαθάριση περιστροφής δρομέα

en: Paste Selects
el: Επιλογή Επικόλλησης

en: Clear Selection
el: Εκκαθάριση επιλογής

en: Fill Selection
el: Γέμισμα Επιλογής

en: GridMap Settings
el: Ρυθμίσεις GridMap

en: Pick Distance:
el: Επιλογή απόστασης:

en: Filter meshes
el: Φιλτράρισμα πλεγμάτων

en: Give a MeshLibrary resource to this GridMap to use its meshes.
el: Ορίστε έναν πόρο MeshLibrary στο GridMap για χρήση των πλεγμάτων του.

en: Preparing data structures
el: Προετοιμασία δομών δεδομένων

en: Low Quality Ray Count
el: Αριθμός Ακτινών Χαμηλής Ποιότητας

en: Medium Quality Ray Count
el: Αριθμός Ακτινών Μέτριας Ποιότητας

en: High Quality Ray Count
el: Αριθμός Ακτινών Υψηλής Ποιότητας

en: Ultra Quality Ray Count
el: Αριθμός Ακτινών Ύψιστης Ποιότητας

en: Eye Height
el: Ύψος Ματιών

en: Class name can't be a reserved keyword
el: Το όνομα της κλάσης δεν μπορεί να είναι λέξη-κλειδί

en: End of inner exception stack trace
el: Τέλος ιχνηλάτησης στοίβας εσωτερικής εξαίρεσης

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
el: Ένας πόρος πλέγματος πλοήγησης θα πρέπει να έχει ορισθεί ή δημιουργηθεί για να δουλέψει αυτός ο κόμβος.

en: Bake NavMesh
el: Ψήσιμο NavMesh

en: Clear the navigation mesh.
el: Εκκαθάριση του πλέγματος πλοήγησης.

en: Setting up Configuration...
el: Ρύθμιση παραμέτρων...

en: Calculating grid size...
el: Υπολογισμός μεγέθους πλέγματος...

en: Creating heightfield...
el: Δημιουργία πεδίου ύψους...

en: Marking walkable triangles...
el: Επισήμανση βατών τριγώνων...

en: Constructing compact heightfield...
el: Δημιουργία συμπυκνωμένου πεδίου ύψους...

en: Eroding walkable area...
el: Διάβρωση βατής περιοχής...

en: Partitioning...
el: Διαμερισμός...

en: Creating contours...
el: Δημιουργία περιγραμμάτων...

en: Creating polymesh...
el: Δημιουργία πολύ-πλέγματος...

en: Converting to native navigation mesh...
el: Μετατροπή σε εγγενή πλέγμα πλοήγησης...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
el: Ρύθμιση γενήτριας πλέγματος πλοήγησης:

en: Parsing Geometry...
el: Ανάλυση γεωμετρίας...

en: Done!
el: Τέλος!

en: Noise
el: Θόρυβος

en: Octaves
el: Οκτάβες

en: Period
el: Περίοδος

en: Lacunarity
el: Κενότητα

en: Discover Local Port
el: Εύρεση Τοπικής Θύρας

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
el: Ένας κόμβος παρέδωσε χωρίς μνήμη εργασίας. Διαβάστε τις οδηγίες για τη σωστή λειτουργία του yield!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
el: Ένας κόμβος παρέδωσε (έκανε yield), αλλά δεν επέστρεψε μία κατάσταση συνάρτηση στην πρώτη μνήμη εργασίας.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
el: Η τιμή επιστροφής πρέπει να έχει ανατεθεί στο πρώτο στοιχείο της μνήμης εργασίας του κόμβου! Παρακαλούμε διορθώστε τον κόμβο σας.

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
el: Βρέθηκε το bit της ακολουθίας, αλλά όχι ο κόμβος στη στοίβα. Παρακαλούμε αναφέρετε το bug!

en: Change Signal Arguments
el: Αλλαγή παραμέτρων σήματος

en: Change Argument Type
el: Αλλαγή τύπου παραμέτρου

en: Change Argument name
el: Αλλαγή ονόματος παραμέτρου

en: Set Variable Default Value
el: Ορισμός προεπιλλεγμένης τιμής μεταβλητής

en: Set Variable Type
el: Ορισμός τύπου μεταβλητής

en: Add Input Port
el: Προσθήκη Θύρας Εισόδου

en: Add Output Port
el: Προσθήκη Θύρας Εξόδου

en: Override an existing built-in function.
el: Παράκαμψη υπαρκτής ενσωματωμένης συνάρτησης.

en: Create a new function.
el: Δημιουργία νέας συνάρτησης.

en: Variables:
el: Μεταβλητές:

en: Create a new variable.
el: Δημιουργία νέας μεταβλητής.

en: Signals:
el: Σήματα:

en: Create a new signal.
el: Δημιουργία νέου σήματος.

en: Name is not a valid identifier:
el: Το όνομα δεν είναι έγκυρο αναγνωριστικό:

en: Name already in use by another func/var/signal:
el: Το όνομα χρησιμοποιείται ήδη από μία άλλη συνάρτηση/μεταβλητή/σήμα:

en: Rename Function
el: Μετονομασία συνάρτησης

en: Rename Variable
el: Μετονομασία μεταβλητής

en: Rename Signal
el: Μετονομασία σήματος

en: Add Function
el: Προσθήκη συνάρτησης

en: Delete input port
el: Διαγραφή θύρας εισόδου

en: Add Variable
el: Προσθήκη μεταβλητής

en: Add Signal
el: Προσθήκη σήματος

en: Remove Input Port
el: Αφαίρεση Θύρας Εισόδου

en: Remove Output Port
el: Αφαίρεση Θύρας Εξόδου

en: Change Expression
el: Αλλαγή έκφρασης

en: Can't copy the function node.
el: Αδύνατη η αντιγραφή του κόμβου συνάρτησης.

en: Paste VisualScript Nodes
el: Επικόλληση κόμβων VisualScript

en: Remove VisualScript Nodes
el: Αφαίρεση κόμβων VisualScript

en: Duplicate VisualScript Nodes
el: Αναπαραγωγή Κόμβων VisualScript

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
el: Πατήστε παρατεταμένα το %s για να προσθέσετε έναν Getter. Πατήστε παρατεταμένα το Shift για να προσθέσετε μία γενική υπογραφή.

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
el: Πατήστε παρατεταμένα το Ctrl για να προσθέσετε έναν Getter. Πατήστε παρατεταμένα το Shift για να προσθέσετε μία γενική υπογραφή.

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
el: Πατήστε παρατεταμένα το %s για να προσθέσετε μία απλή αναφορά στον κόμβο.

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
el: Πατήστε παρατεταμένα το Ctrl για να προσθέσετε μία απλή αναφορά στον κόμβο.

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
el: Πατήστε παρατεταμένα το %s για να προσθέσετε έναν Setter μεταβλητής.

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
el: Πατήστε παρατεταμένα το Ctrl για να προσθέσετε έναν Setter μεταβλητής.

en: Add Preload Node
el: Προσθέστε έναν κόμβο preload

en: Add Node(s) From Tree
el: Προσθέστε κόμβο/-ους από δέντρο

en: Can't drop properties because script '%s' is not used in this scene.
    Drop holding 'Shift' to just copy the signature.
el: Σφάλμα τοποθέτησης ιδιοτήτων, καθώς η δέσμη ενεργειών «%s» δεν χρησιμοποιείται σε αυτήν την σκηνή.
    Τοποθετήστε τες κρατώντας παρατεταμένα στο «Shift» για απλή αντιγραφή της υπογραφής.

en: Add Getter Property
el: Προσθέστε ιδιότητα Getter

en: Add Setter Property
el: Προσθέστε ιδιότητα Setter

en: Change Base Type
el: Αλλαγή βασικού τύπου

en: Move Node(s)
el: Μετακίνηση κόμβων

en: Remove VisualScript Node
el: Αφαίρεση κόμβου VisualScript

en: Connect Nodes
el: Σύνδεση κόμβων

en: Disconnect Nodes
el: Αποσύνδεση Κόμβων

en: Connect Node Data
el: Σύνδεση Δεδομένων Κόμβων

en: Connect Node Sequence
el: Σύνδεση Εκτέλεσης Κόμβων

en: Script already has function '%s'
el: Η δέσμη ενεργειών έχει ήδη συνάρτηση «%s»

en: Change Input Value
el: Αλλαγή τιμής εισόδου

en: Resize Comment
el: Αλλαγή Μεγέθους Σχολίου

en: Can't create function with a function node.
el: Αδυναμία δημιουργίας συνάρτησης με κόμβου συνάρτησης.

en: Can't create function of nodes from nodes of multiple functions.
el: Αδυναμία δημιουργίας συνάρτησης κόμβων από κόμβους συναρτήσεων.

en: Select at least one node with sequence port.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον έναν κόμβο με θύρα εκτέλεσης.

en: Try to only have one sequence input in selection.
el: Προσπαθήστε να έχετε μόνο μία είσοδο εκτέλεσης στην επιλογή.

en: Create Function
el: Δημιουργία Συνάρτησης

en: Remove Function
el: Αφαίρεση συνάρτησης

en: Remove Variable
el: Αφαίρεση μεταβλητής

en: Editing Variable:
el: Επεξεργασία μεταβλητής:

en: Remove Signal
el: Αφαίρεση σήματος

en: Editing Signal:
el: Επεξεργασία σήματος:

en: Make Tool:
el: Κάνε Εργαλείο (tool):

en: Members:
el: Μέλη:

en: Change Base Type:
el: Αλλαγή Βασικού Τύπου:

en: Add Nodes...
el: Προσθήκη Κόμβων...

en: Add Function...
el: Προσθήκη Συνάρτησης...

en: function_name
el: όνομα_συνάρτησης

en: Select or create a function to edit its graph.
el: Επιλέξτε ή δημιουργήστε μία συνάρτηση για να επεξεργαστείτε το γράφημα της.

en: Delete Selected
el: Διαγραφή επιλεγμένου

en: Find Node Type
el: Εύρεση είδους κόμβου

en: Copy Nodes
el: Αντιγραφή κόμβων

en: Cut Nodes
el: Αποκοπή κόμβων

en: Make Function
el: Κάνε Συνάρτηση

en: Refresh Graph
el: Ανανέωση Γραφήματος

en: Edit Member
el: Επεξεργασία Μέλους

en: While
el: Ενώ

en: Iterator became invalid
el: Ο επαναλήπτης έγινε άκυρος

en: ShiftLeft %s
el: Αριστερή μετατόπιση %s

en: ShiftRight %s
el: Δεξιά μετατόπιση %s

en: BitAnd %s
el: Λογικό Και %s

en: BitOr %s
el: ΛογικόΗ %s

en: BitXor %s
el: ΛογικόΞορ %s

en: Get %s
el: Διάβασε %s

en: Invalid index property name.
el: Άκυρο όνομα ιδιότητας δείκτη.

en: Base object is not a Node!
el: Το βασικό αντικείμενο δεν είναι κόμβος!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
el: Άκυρο όνομα ιδιότητας δείκτη '%s' στον κόμβο %s.

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
el: Ο κόμβος δεν έχει τη μέθοδο _step(), αδύνατη η επεξεργασία του γραφήματος.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
el: Άκυρος τύπος επιστροφής από την _step(), πρέπει να είναι ακέραιος (seq out) ή ακολουθία χαρακτήρων (error).

en: Search VisualScript
el: Αναζήτηση VisualScript

en: Yield
el: εσοδεία

en: Wait
el: Περίμενε

en: Package name is missing.
el: Το όνομα του πακέτου λείπει.

en: Package segments must be of non-zero length.
el: Τα τμήματα του πακέτου πρέπει να έχουν μη μηδενικό μήκος.

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
el: Ο χαρακτήρας «%s» απαγορεύεται στο όνομα πακέτου των εφαρμογών Android.

en: A digit cannot be the first character in a package segment.
el: Ένα ψηφίο δεν μπορεί να είναι ο πρώτος χαρακτήρας σε ένα τμήμα πακέτου.

en: The character '%s' cannot be the first character in a package segment.
el: Ο χαρακτήρας '%s' δεν μπορεί να είναι ο πρώτος χαρακτήρας σε ένα τμήμα πακέτου.

en: The package must have at least one '.' separator.
el: Το πακέτο πρέπει να έχει τουλάχιστον έναν '.' διαχωριστή.

en: Select device from the list
el: Επιλέξτε συσκευή από την λίστα

en: Android build template not installed in the project. Install it from the Project menu.
el: Λείπει το πρότυπο δόμησης Android από το έργο. Εγκαταστήστε το από το μενού «Έργο».

en: Debug keystore not configured in the Editor Settings nor in the preset.
el: Το «debug keystore» δεν έχει καθοριστεί στις Ρυθμίσεις Επεξεργαστή ή την διαμόρφωση.

en: Release keystore incorrectly configured in the export preset.
el: Εσφαλμένη ρύθμιση αποθετηρίου κλειδιών διανομής στην διαμόρφωση εξαγωγής.

en: Invalid public key for APK expansion.
el: Μη έγκυρο δημόσιο κλειδί (public key) για επέκταση APK.

en: Invalid package name:
el: Άκυρο όνομα πακέτου:

en: "Use Custom Build" must be enabled to use the plugins.
el: Η επιλογή «Use Custom Build» πρέπει να ενεργοποιηθεί για χρήση προσθέτων.

en: Signing release %s...
el: Υπογραφή έκδοσης %s...

en: Invalid filename! Android APK requires the *.apk extension.
el: Μή Έγκυρο όνομα αρχείου! Το Android APK δέχεται μόνο την .apk κατάληξη.

en: Unsupported export format!
el: Μη αποδεκτή μορφή εξαγωγής!

en: Trying to build from a custom built template, but no version info for it exists. Please reinstall from the 'Project' menu.
el: Δοκιμή δόμησης από προσαρμοσμένο πρότυπο δόμησης, αλλά δεν υπάρχουν πληροφορίες έκδοσης. Παρακαλούμε κάντε επανεγκατάσταση από το μενού «Έργο».

en: Building Android Project (gradle)
el: Δόμηση Έργου Android (gradle)

en: Moving output
el: Μετακίνηση της εξόδου

en: Identifier is missing.
el: Το αναγνωριστικό λείπει.

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
el: Ο χαρακτήρας «%s» είναι άκυρος σε αναγνωριστικό.

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: App Store Team ID not specified - cannot configure the project.
el: Δεν έχει καθοριστεί αναγνωριστικό ομάδας (Team ID) του App Store - αδυναμία διαμόρφωσης έργου.

en: Invalid Identifier:
el: Άκυρο Αναγνωριστικό:

en: Stop HTTP Server
el: Τερματισμός Διακομιστή HTTP

en: Run in Browser
el: Εκτέλεση στον περιηγητή

en: Run exported HTML in the system's default browser.
el: Εκτέλεση εξαγόμενης HTMP στον προεπιλεγμένο περιηγητή του συστήματος.

en: Invalid package short name.
el: Άκυρο σύντομο όνομα πακέτου.

en: Invalid package unique name.
el: Άκυρο μοναδικό όνομα πακέτου.

en: Invalid package publisher display name.
el: Άκυρο όνομα εμφάνισης εκδότη πακέτου.

en: Invalid product GUID.
el: Άκυρο GUID προϊόντος.

en: Invalid publisher GUID.
el: Άκυρο GUID εκδότη.

en: Invalid background color.
el: Άκυρο χρώμα παρασκηνίου.

en: Invalid Store Logo image dimensions (should be 50x50).
el: Άκυρη εικόνα λογότυπου καταστήματος (πρέπει να είναι 50x50).

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
el: Άκυρη εικόνα τετράγωνου λογότυπου 44x44 (πρέπει να είναι 44x44).

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
el: Άκυρη εικόνα τετράγωνου λογότυπου 71x71 (πρέπει να είναι 71x71).

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
el: Άκυρη εικόνα τετράγωνου λογότυπου 150x150 (πρέπει να είναι 150x150).

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
el: Άκυρη εικόνα τετράγωνου λογότυπου 310x310 (πρέπει να είναι 310x310).

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
el: Άκυρη εικόνα ευρύ λογότυπου 310x150 (πρέπει να είναι 310x150).

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
el: Άκυρες διαστάσεις εικόνας οθόνης εκκίνησης (πρέπει να είναι 620x300).

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite to display frames.
el: Απαιτείται ο ορισμός ενός πόρου SpriteFrames στην ιδιότητα «Frames» για την εμφάνιση καρέ από το AnimatedSprite.

en: Show Behind Parent
el: Δείξε πίσω απο τον Γωνέα

en: Use Parent Material
el: Χρησιμποίησε το Υλικό του Γονέα

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
el: Μόνο ένα ορατό CanvasModulate επιτρέπεται σε κάθε σκηνή (ή σύνολο κλωνοποιημένων σκηνών). Το πρώτο που δημιουργήθηκε θα δουλέψει, ενώ τα άλλα θα αγνοηθούν.

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape2D or CollisionPolygon2D as a child to define its shape.
el: Αυτός ο κόμβος δεν έχει σχήμα, οπότε δεν μπορεί συγκρουσθεί ή να αλληλεπιδράσει με άλλα αντικείμενα.
    Εξετάστε την προσθήκη ενός παιδιού CollisionShape2D ή CollisionPolygon2D για να ορίσετε το σχήμα του.

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
el: To CollisionPolygon2D υπάρχει μόνο για να δώσει ένα σχήμα σύγκρουσης σε έναν κόμβο που προέρχεται από το CollisionObject2D. Χρησιμοποιήστε το μόνο εάν κληρονομεί τα Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, κλπ, για να τους δώσετε ένα σχήμα.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
el: Ένα άδειο ColisionPollygon2D δεν επηρεάζει τη σύγκρουση.

en: Invalid polygon. At least 3 points are needed in 'Solids' build mode.
el: Μή έγκυρο πολύγωνο. Πρέπει να προσδιοριστούν τουλάχιστον τρία (3) σημεία για τη δημιουργία στερεού αντικειμένου.

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
el: To CollisionShape2D υπάρχει μόνο για να δώσει ένα σχήμα σύγκρουσης σε έναν κόμβο που προέρχεται από το CollisionObject2D. Χρησιμοποιήστε το μόνο εάν κληρονομεί τα Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, κλπ, για να τους δώσετε ένα σχήμα.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
el: Ένα σχήμα πρέπει να δοθεί στο CollisionShape2D για να λειτουργήσει. Δημιουργήστε ένα πόρο σχήματος για αυτό!

en: Polygon-based shapes are not meant be used nor edited directly through the CollisionShape2D node. Please use the CollisionPolygon2D node instead.
el: Τα σχήματα βασισμένα σε πολύγωνα δεν σχεδιάστικαν ώστε να είναι επεξεργάσιμα από τον κόμβο CollisionShape2D. Χρησιμοποιήστε τον κόμβο CollisionPolygon2D.

en: CPUParticles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
el: Η κίνηση CPUParticles2D απαιτεί την χρήση CanvasItemMaterial με το «Particles Animation» ενεργό.

en: Lifetime
el: Διάρκεια Ζωής

en: Explosiveness
el: Εκρηκτικότητα

en: Lifetime Randomness
el: Τυχαιότητα Διάρκειας Ζωής

en: Drawing
el: Σχεδίαση

en: Draw Order
el: Σειρά Σχεδίασης

en: Spread
el: Εύρος

en: Angular Velocity
el: Γωνιακή ταχύτητα

en: Orbit Velocity
el: Τροχιακή ταχύτητα

en: Radial Accel
el: Τροχιακή επιτάχυνση

en: Tangential Accel
el: Γωνιακή επιτάχυνση

en: Damping
el: Απόσβεση

en: Damping Random
el: Τυχαιότητα Απόσβεσης

en: Angle
el: Γωνία

en: Angle Random
el: Τυχαιότητα Γωνίας

en: Scale Amount Random
el: Τυχαιότητα Ποσoύ Κλιμάκωσης

en: Node A and Node B must be PhysicsBody2Ds
el: Ο Κόμβος Α και ο Κόμβος Β πρέπει να είναι του τύπου PhysicsBody2Ds

en: Node A must be a PhysicsBody2D
el: Ο Κόμβος Α πρέπει να είναι του τύπου PhysicsBody2D

en: Node B must be a PhysicsBody2D
el: Ο κόμβος Β πρέπει να είναι του τύπου PhysicsBody2D

en: A texture with the shape of the light must be supplied to the "Texture" property.
el: Μία υφή με το σχήμα του φωτός πρέπει να τεθεί στην ιδιότητα «Texture».

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
el: Ένα πολύγωνο εμποδίου πρέπει να οριστεί (ή ζωγραφιστεί) για να λειτουργήσει αυτό το εμπόδιο.

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
el: Το πολύγωνο εμποδίου για αυτό το εμπόδιο είναι άδειο. Παρακαλούμε ζωγραφίστε ένα πολύγωνο.

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
el: Ένας πόρος NavigationPolygon πρέπει να ορισθεί ή δημιουργηθεί για να λειτουργήσει αυτός ο κόμβος. Ορίστε μία ιδιότητα ή ζωγραφίστε ένα πολύγωνο.

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
el: Ένας κόμβος ParallaxLayer δουλεύει μόνο όταν κληρονομεί έναν κόμβο τύπου ParallaxBackground.

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
el: Δεν έχει οριστεί υλικό για να επεξεργαστεί τα σωματίδια, οπότε η συμπεριφορά θα εκτυπώνεται.

en: Particles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
el: Η κίνηση Particles2D απαιτεί την χρήση ενός CanvasItemMaterial με το «Particles Animation» ενεργό.

en: Process Material
el: Επεξεργασία Υλικού

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
el: Το PathFollow2D δουλεύει μόνο όταν κληρονομεί έναν κόμβο Path2D.

en: Physics Material Override
el: Παράκαμψη Υλικού Φυσικής

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
el: Αλλαγές στο μέγεθος του RigidBody2D (στις λειτουργίες character ή rigid) θα αντικατασταθούνε από την μηχανή φυσικής κατά την εκτέλεση.
    Αλλάξτε μέγεθος στα σχήματα σύγκρουσης των παιδιών.

en: Areas
el: Τοποθεσίες

en: Bodies
el: Σώματα

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
el: Η ιδιότητα Path πρέπει να δείχνει σε έναν έγκυρο κόμβο Node2D για να δουλέψει.

en: This Bone2D chain should end at a Skeleton2D node.
el: Αυτή η αλυσίδα Bone2D πρέπει να τελειώνει σε έναν κόμβο Skeleton2D.

en: A Bone2D only works with a Skeleton2D or another Bone2D as parent node.
el: Ένα Bone2D δουλεύει μόνο με ένα Skeleton2D ή άλλο Bone2D σαν τον γονικό του κόμβο.

en: This bone lacks a proper REST pose. Go to the Skeleton2D node and set one.
el: Αυτό το κόκαλο δεν έχει θέση REST. Πηγαίνετε στον κόμβο Skeleton2D και ορίστε την.

en: Hframes
el: Οριζόντια Καρέ

en: Vframes
el: Κάθετα Καρέ

en: TileMap with Use Parent on needs a parent CollisionObject2D to give shapes to. Please use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
el: Το TileMap με το «Use Parent» ενεργό χρειάζεται ένα γονικό CollisionObject2D στο οποίο θα δίνει σχήματα. Χρησιμοποιήστε το σαν παιδί των Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, κλπ, για να τους δώσετε ένα σχήμα.

en: Use Kinematic
el: Χρήση Κινηματικού

en: VisibilityEnabler2D works best when used with the edited scene root directly as parent.
el: Το VisibilityEnabler2D δουλεύει καλύτερα όταν η ρίζα της τρέχουσας σκηνής είναι ο άμεσος γονέας του.

en: Freeze Bodies
el: Πάγωμα Σωμάτων

en: ARVRCamera must have an ARVROrigin node as its parent.
el: Η ARVRCamera απαιτεί γονικό κόμβο ARVROrigin.

en: Controller ID
el: Αναγνωρηστικό Χειριστηρίου

en: Rumble
el: Δώνηση

en: ARVRController must have an ARVROrigin node as its parent.
el: Ο ARVRController απαιτεί γονικό κόμβο ARVROrigin.

en: The controller ID must not be 0 or this controller won't be bound to an actual controller.
el: Ο δείκτης χειριστηρίου πρέπει να είναι διάφορος του 0 για να αντιπροσωπεύει πραγματικό χειριστήριο.

en: ARVRAnchor must have an ARVROrigin node as its parent.
el: Η ARVRAnchor απαιτεί γονικό κόμβο ARVROrigin.

en: The anchor ID must not be 0 or this anchor won't be bound to an actual anchor.
el: Ο δείκτης άγκυρας πρέπει να είναι διάφορος του 0 για να αντιπροσωπεύει πραγματική άγκυρα.

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
el: Το ARVROrigin απαιτεί γονικό κόμβο ARVRCamera.

en: Out Of Range Mode
el: Απομακρισμένη Λειτουργεία

en: Attenuation Filter
el: Φίλτρο Απόσβεσης

en: Interior
el: Εσωτερικό

en: Finding meshes and lights
el: Βρίσκοντας πλέγματα και φώτα

en: Preparing geometry (%d/%d)
el: Προετοιμασία γεωμετρίας (%d/%d)

en: Done
el: Τέλος

en: Tweaks
el: Μικροδιορθώσεις

en: Bounces
el: Πηδήματα

en: Cull Mask
el: Μάσκα Αποκοπής

en: FOV
el: Οπτικό Πεδίο

en: Far
el: Μακριά

en: Margin
el: Περιθώριο

en: Ray Pickable
el: Επιλέξημη Ακτίνα

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape or CollisionPolygon as a child to define its shape.
el: Αυτός ο κόμβος δεν έχει σχήμα, οπότε δεν μπορεί συγκρουσθεί ή να αλληλεπιδράσει με άλλα αντικείμενα.
    Εξετάστε την προσθήκη ενός παιδιού CollisionShape ή CollisionPolygon για να ορίσετε το σχήμα του.

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
el: To CollisionPolygon υπάρχει μόνο για να δώσει ένα σχήμα σύγκρουσης σε έναν κόμβο που προέρχεται από το CollisionObject. Χρησιμοποιήστε το μόνο εάν κληρονομεί τα Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, κλπ, για να τους δώσετε ένα σχήμα.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
el: Ένα άδειο CollisionPolygon δεν επηρεάζει την σύγκρουση.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
el: To CollisionShape υπάρχει μόνο για να δώσει ένα σχήμα σύγκρουσης σε έναν κόμβο που προέρχεται από το CollisionObject. Χρησιμοποιήστε το μόνο εάν κληρονομεί τα Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, κλπ, για να τους δώσετε ένα σχήμα.

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
el: Απαιτείται ένα σχήμα για την λειτουργία του CollisionShape. Παρακαλούμε δημιουργήστε ένα πόρο σχήματος για αυτό.

en: Plane shapes don't work well and will be removed in future versions. Please don't use them.
el: Τα επίπεδα σχήματα δεν λειτουργούν καλά και θα αφαιρεθούν σε μελλοντικές εκδόσεις. Παρακαλώ μην τα χρησιμοποιήσετε.

en: ConcavePolygonShape doesn't support RigidBody in another mode than static.
el: Το ConcavePolygonShape δεν υποστηρίζει το RigidBody εκτός της static λειτουργίας.

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
el: Τίποτα δεν είναι ορατό, επειδή δεν έχει οριστεί κανένα πλέγματα.

en: CPUParticles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
el: Η κίνηση CPUParticles απαιτεί την χρήση ενός SpatialMaterial με το Billboard Mode ίσο με «Particle Billboard».

en: Flatness
el: Ομαλότητα

en: Allow Merging
el: Επίτρεψε Συγχώνευση

en: Plotting Meshes
el: Τοποθέτηση πλεγμάτων

en: Finishing Plot
el: Ολοκλήρωση σχεδιαγράμματος

en: GIProbes are not supported by the GLES2 video driver.
    Use a BakedLightmap instead.
el: Τα GIProbes δεν υποστηρίζονται από το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης GLES2.
    Εναλλακτικά, χρησιμοποιήστε ένα BakedLightmap.

en: Subdiv
el: Υποδιαίρεση

en: Billboard
el: Πινακίδα

en: Double Sided
el: Δύο Όψεων

en: No Depth Test
el: Χωρίς Έλεγχο Βάθους

en: A SpotLight with an angle wider than 90 degrees cannot cast shadows.
el: Οι προβολείς (SpotLight) με γωνία ευρύτερη των 90 μοιρών δεν μπορούν να δημιουργήσουν σκιές.

en: Spot
el: Προβολέας

en: No shape is set.
el: Δεν έχει επιλεχθεί Σχήμα.

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
el: Τίποτα δεν είναι ορατό, επειδή δεν έχουν οριστεί περάσματα για τα πλέγματα.

en: Particles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
el: Η κίνηση Particles απαιτεί την χρήση ενός SpatialMaterial με το Billboard Mode ίσο με «Particle Billboard».

en: PathFollow only works when set as a child of a Path node.
el: Το PathFollow δουλεύει μόνο ως παιδί ενός κόμβου Path.

en: PathFollow's ROTATION_ORIENTED requires "Up Vector" to be enabled in its parent Path's Curve resource.
el: Το ROTATION_ORIENTED του PathFollow απαιτεί το «Up Vector» να είναι ενεργό στον πόρο Curve του γονικού Path.

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
el: Αλλαγές στο μέγεθος του RigidBody (στις λειτουργίες character ή rigid) θα αντικατασταθούνε από την μηχανή φυσικής κατά την εκτέλεση.
    Αλλάξτε μέγεθος στα σχήματα σύγκρουσης των παιδιών.

en: Angular X
el: Γωνιώδης Χ

en: Angular Y
el: Γωνιώδης Υ

en: Angular Z
el: Γωνιώδης Ζ

en: X
el: Χ

en: Y
el: Υ

en: Z
el: Ζ

en: Angular Limit
el: Γωνιώδης Ώριο

en: Motor
el: Μοτέρ

en: Equilibrium Point
el: Μέρος Ισορροπείας

en: Angular Limit X
el: Γωνιώδης Ώριο Χ

en: Angular Motor X
el: Γωνιώδης Μοτέρ Χ

en: Angular Spring X
el: Γωνιώδης Ελατήριο Χ

en: Angular Limit Y
el: Γωνιώδης Ώριο Υ

en: Angular Motor Y
el: Γωνιώδης Μοτέρ Υ

en: Angular Spring Y
el: Γωνιώδης Ελατήριο Υ

en: Angular Limit Z
el: Γωνιώδης Ώριο Ζ

en: Angular Motor Z
el: Γωνιώδης Μοτέρ Ζ

en: Angular Spring Z
el: Γωνιώδης Ελατήριο Ζ

en: Two Way
el: Διπλής Κατεύθυνσης

en: Thickness
el: Πάχος

en: The "Remote Path" property must point to a valid Spatial or Spatial-derived node to work.
el: Η ιδιότητα «Remote Path» πρέπει να δείχνει σε έγκυρο κόμβο Spatial, ή κόμβο που προκύπτει από Spatial.

en: A Room cannot have another Room as a child or grandchild.
el: Ενα δωμάτιο δεν μπορεί να έχει άλλο δωμάτιο ως παιδί ή εγγόνι.

en: Bound
el: Όριο

en: Main
el: Κύριος/-α

en: Roomlist
el: Λίστα Δωματίων

en: Gameplay
el: Παιχνίδι

en: This body will be ignored until you set a mesh.
el: Το σώμα αυτό δε θα ληφθεί υπόψιν μέχρι να ορίσετε ένα πλέγμα (mesh).

en: Size changes to SoftBody will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
el: Οι αλλαγές μεγέθους σε SoftBody θα παρακαμφθούν από την μηχανή φυσικής κατά την εκτέλεση.
    Αλλάξτε μέγεθος στα σχήματα σύγκρουσης των παιδιών.

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite3D to display frames.
el: Απαιτείται ο ορισμός ενός πόρου SpriteFrames στην ιδιότητα «Frames» για την εμφάνιση καρέ από το AnimatedSprite3D.

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
el: Το VehicleWheel δίνει ένα σύστημα τροχών για το VehicleBody. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε το ως παιδί του VehicleBody.

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
el: Το WorldEnvironment απαιτεί τον ορισμό της ιδιότητας «Environment» για να έχει ορατό αποτέλεσμα.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
el: Μόνο ένα WorldEnvironment επιτρέπεται σε κάθε σκηνή (ή σύνολο κλωνοποιημένων σκηνών).

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
el: Αυτό το WorldEnvironment θα αγνοηθεί. Προσθέστε μια κάμερα (για 3d) ή ορίστε το Background Mode αυτού του περιβάλλοντος σε Canvas (για 2d).

en: On BlendTree node '%s', animation not found: '%s'
el: Στον κόμβο BlendTree «%s», δεν βρέθηκε η κίνηση: «%s»

en: Animation not found: '%s'
el: Δεν βρέθηκε η κίνηση: «%s»

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
el: Στον κόμβο «%s», άκυρη κίνηση: «%s».

en: Invalid animation: '%s'.
el: Άκυρη κίνηση: «%s».

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
el: Τίποτα δεν είναι συνδεδεμένο στην είσοδο «%s» του κόμβου «%s».

en: No root AnimationNode for the graph is set.
el: Δεν έχει οριστεί ριζικό AnimationNode για το γράφημα.

en: Path to an AnimationPlayer node containing animations is not set.
el: Δεν έχει οριστεί διαδρομή σε AnimationPlayer με κινήσεις.

en: Path set for AnimationPlayer does not lead to an AnimationPlayer node.
el: Το όρισμα διαδρομής AnimationPlayer δεν οδηγεί σε κόμβο AnimationPlayer.

en: The AnimationPlayer root node is not a valid node.
el: Ο ριζικός κόμβος AnimationPlayer δεν είναι έγκυρος.

en: Track
el: Ιχνος

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
el: Αυτός ο κόμβος έχει καταργηθεί. Χρησιμοποιήστε το AnimationTree αντ 'αυτού.

en: Interpolation
el: Παρεμβολή

en: Pick a color from the editor window.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα από το παράθυρο επεξεργασίας.

en: Switch between hexadecimal and code values.
el: Εναλλαγή δεκαεξαδικών και κωδικοποιημένων τιμών.

en: Add current color as a preset.
el: Προσθήκη τρέχοντος χρώματος στα προκαθορισμένα.

en: Container by itself serves no purpose unless a script configures its children placement behavior.
    If you don't intend to add a script, use a plain Control node instead.
el: Ένα Container μόνο του δεν έχει κάποια λειτουργία αν κάποια δέσμη ενεργειών δεν ορίσει την τοποθέτηση των παιδιών του.
    Εάν δεν σκοπεύετε να προσθέσετε κάποια δέσμη ενεργειών, χρησιμοποιήστε ένα απλό Control.

en: The Hint Tooltip won't be displayed as the control's Mouse Filter is set to "Ignore". To solve this, set the Mouse Filter to "Stop" or "Pass".
el: Το Hint Tooltip δεν θα εμφανιστεί, καθώς το Mouse Filter του Control είναι «Ignore». Για επίλυση του προβλήματος, θέστε το Mouse Filter σε «Stop» ή «Pass».

en: Tooltip
el: Επεξήγηση εργαλείου

en: Next
el: Επόμενο

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Alert!
el: Ειδοποίηση!

en: Please Confirm...
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε...

en: Must use a valid extension.
el: Απαιτείται η χρήση έγκυρης επέκτασης.

en: Caret
el: Καρέ

en: Popups will hide by default unless you call popup() or any of the popup*() functions. Making them visible for editing is fine, but they will hide upon running.
el: Τα αναδυόμενα στοιχεία (Popup) θα είναι κρυμμένα μέχρι την κλήση μιας από τις συναρτήσεις popup*(). Η εμφάνιση τους για επεξεργασία είναι αποδεκτή, αλλά θα εξαφανιστούν κατά την εκτέλεση.

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
el: Εάν το «Exp Edit» είναι ενεργό, το «Min Value» πρέπει να είναι μεγαλύτερο του 0.

en: ScrollContainer is intended to work with a single child control.
    Use a container as child (VBox, HBox, etc.), or a Control and set the custom minimum size manually.
el: Το ScrollContainer είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί με μοναδικό παιδί τύπου Control.
    Χρησιμοποιήστε ένα Container ως παιδί (VBox, HBox, κτλ), ή ένα Control με προσαρμοσμένο ελάχιστο μέγεθος.

en: (Other)
el: (Άλλο)

en: Reflections
el: Κατευθύνσεις

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
el: Το προεπιλεγμένο περιβάλλον, όπως έχει ορισθεί στις ρυθμίσεις έργου (Rendering -> Environment -> Default Environment) δεν μπορούσε να φορτωθεί.

en: Panel
el: Πλαίσιο

en: Arrow
el: Βέλος

en: Menu
el: Μενού

en: Blur
el: Θόλωση

en: Bloom
el: άνθηση

en: Refraction
el: Διάθλαση

en: Absorbent
el: Απορροφητικός

en: Is Hemisphere
el: Είναι Ημισφαίριο

en: Slips On Slope
el: Γλυστράει σε Κλίση

en: A
el: Α

en: Panorama
el: Πανόραμα

en: Longitude
el: Γεωγραφικό Μήκος

en: Angle Min
el: Ελάχιστη Γωνία

en: Angle Max
el: Μέγιστη Γωνία

en: Skew
el: Λοξότητα

en: Corner Detail
el: Λεπτομέρεια Γωνίας

en: Cull
el: Αποκοπή

en: Invalid source for preview.
el: Άκυρη πηγή για προεπισκόπηση.

en: Invalid source for shader.
el: Άκυρη πηγή προγράμματος σκίασης.

en: Invalid comparison function for that type.
el: Άκυρη συνάρτηση σύγκρισης για αυτόν τον τύπο.

en: Mix
el: Μείξη

en: Tap 1
el: Πάτησε 1

en: Tap 2
el: Πάτησε 2

en: Oversampling
el: Υπερδειγματοληψία

en: Assignment to function.
el: Ανάθεση σε συνάρτηση.

en: Assignment to uniform.
el: Ανάθεση σε ενιαία μεταβλητή.

en: Constants cannot be modified.
el: Οι σταθερές δεν μπορούν να τροποποιηθούν.

en: Use Batching In Editor
el: Χρησιμοποιήστε το Batching In Editor
