Godot Engine editor - en to id translation catalogue (3689 entries)

en: Clipboard
id: Papan klip

en: Current Screen
id: Layar Saat Ini

en: Exit Code
id: Kode Keluar

en: V-Sync Enabled
id: Aktifkan V-Sync

en: V-Sync Via Compositor
id: V-Sync via Kompositor

en: Delta Smoothing
id: Penghalusan Delta

en: Low Processor Usage Mode
id: Mode Penggunaan Processor Rendah

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
id: Mode Penggunaan Prosesor Rendah Tidur (μsec)

en: Keep Screen On
id: Biarkan Layar Menyala

en: Min Window Size
id: Ukuran Jendela Minim

en: Max Window Size
id: Ukuran Jendela Maks

en: Screen Orientation
id: Orientasi Layar

en: Window
id: Jendela

en: Borderless
id: Tanpa batas

en: Per Pixel Transparency Enabled
id: Aktifkan Transparansi Per Piksel

en: Maximized
id: Dimaksimalkan

en: Minimized
id: Diminimalkan

en: Resizable
id: Dapat diubah ukurannya

en: Position
id: Posisi

en: Size
id: Ukuran

en: Editor Hint
id: Petunjuk Editor

en: Print Error Messages
id: Cetak Pesan Kesalahan

en: Iterations Per Second
id: Pengulangan Per Detik

en: Time Scale
id: Skala Waktu

en: Physics Jitter Fix
id: Perbaikan Fisika Jitter

en: Error String
id: String Error

en: Error Line
id: Baris Error

en: Result
id: Hasil

en: Memory
id: Memori

en: Limits
id: Batasan

en: Command Queue
id: Antrian Perintah

en: Multithreading Queue Size (KB)
id: Ukuran Antrean Multithreading (KB)

en: Function
id: Fungsi

en: Network
id: Jaringan

en: Remote FS
id: Remot FS

en: Page Size
id: Ukuran Halaman

en: Page Read Ahead
id: Halaman Baca Terlebih Dahulu

en: Blocking Mode Enabled
id: Mode Pemblokiran Diaktifkan

en: Connection
id: Koneksi

en: Read Chunk Size
id: Baca Ukuran Potongan

en: Object ID
id: ID Objek

en: Allow Object Decoding
id: Izinkan Decoding Objek

en: Refuse New Network Connections
id: Tolak Koneksi Jaringan Baru

en: Network Peer
id: Rekan Jaringan

en: Root Node
id: Node Akar

en: Refuse New Connections
id: Tolak Koneksi Baru

en: Transfer Mode
id: Mode Transfer

en: Encode Buffer Max Size
id: Ukuran Maks Encode Buffer

en: Input Buffer Max Size
id: Ukuran Maks Buffer Input

en: Output Buffer Max Size
id: Ukuran Maks Buffer Keluaran

en: Big Endian
id: Endian Besar

en: Blocking Handshake
id: Blokir Handshake

en: Max Pending Connections
id: Koneksi Tertunda Maks

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
id: Tipe argumen tidak valid untuk convert(), gunakan konstanta TYPE_*.

en: Expected a string of length 1 (a character).
id: String dengan panjang 1 (karakter) diharapkan.

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
id: Tidak cukup byte untuk decoding byte, atau format tidak valid.

en: self can't be used because instance is null (not passed)
id: self tidak dapat digunakan karena nilai instansi adalah null (tidak lolos)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
id: Operan tidak valid untuk operator %s, %s dan %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
id: Index tidak valid dari tipe %s untuk tipe dasar %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
id: Indeks bernama '%s' tidak valid untuk tipe dasar %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
id: Argumen tidak valid untuk membangun '%s'

en: On call to '%s':
id: Pada pemanggilan '%s':

en: Seed
id: Benih

en: State
id: Keadaan

en: Message Queue
id: Antrian Pesan

en: Max Size (KB)
id: Ukuran Maksimum (KB)

en: Device
id: Perangkat

en: Control
id: Kontrol

en: Command
id: Perintah

en: Physical
id: (Secara fisik)

en: Pressed
id: Ditekan

en: Scancode
id: Pindai kode

en: Physical Scancode
id: Kode Pindaian Fisik

en: Echo
id: Gema

en: Button Mask
id: Mask Tombol

en: Global Position
id: Posisi Global

en: Factor
id: Faktor

en: Button Index
id: Tombol Indeks

en: Doubleclick
id: Klik ganda

en: Tilt
id: Miring

en: Pressure
id: Tekanan

en: Relative
id: Relatif

en: Speed
id: Kelajuan

en: Axis
id: Sumbu

en: Axis Value
id: Nilai Sumbu

en: Index
id: Indeks

en: Action
id: Aksi

en: Strength
id: Kekuatan

en: Message
id: Pesan

en: Velocity
id: Kecepatan

en: Instrument
id: Instrumen

en: Controller Number
id: Nomor Pengontrol

en: Controller Value
id: Nilai Pengontrol

en: Application
id: Aplikasi

en: Config
id: Konfigurasi

en: Project Settings Override
id: Penggantian Pengaturan Proyek

en: Name
id: Nama

en: Description
id: Deskripsi

en: Run
id: Jalankan

en: Main Scene
id: Skena Utama

en: Disable stdout
id: Nonaktifkan stdout

en: Disable stderr
id: Nonaktifkan stderr

en: Use Hidden Project Data Directory
id: Gunakan Direktori Data Proyek Tersembunyi

en: Use Custom User Dir
id: Gunakan Direktori Pengguna Kustom

en: Custom User Dir Name
id: Nama Dir Pengguna Kustom

en: Display
id: Tampilan

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Audio
id: Suara

en: Default Bus Layout
id: Tata Letak Bus Default

en: Main Run Args
id: Jalan Utama Argumen

en: Scene Naming
id: Penamaan Skena

en: Search In File Extensions
id: Cari dalam Ekstensi File

en: Script Templates Search Path
id: Jalur Pencarian Template Skrip

en: UI Accept
id: UI Terima

en: UI Select
id: UI Pilih

en: UI Cancel
id: UI Batal

en: UI Focus Next
id: UI Fokus selanjutnya

en: UI Focus Prev
id: UI Fokus Sebelumnya

en: UI Left
id: UI Kiri

en: UI Right
id: UI Kanan

en: UI Up
id: UI Atas

en: UI Down
id: UI Bawah

en: UI Page Up
id: UI Halaman ke Atas

en: UI Page Down
id: UI Halaman ke Bawah

en: UI Home
id: UI Beranda

en: UI End
id: UI Akhir

en: Physics
id: Fisika

en: Quality
id: Kualitas

en: Filters
id: Filter

en: Sharpen Intensity
id: Intensitas Ketajaman

en: Settings
id: Pengaturan

en: Profiler
id: Profiler(debugger/pemantauan)

en: Max Functions
id: Fungsi Maksimum

en: Compression
id: Kompresi

en: Formats
id: Format

en: Long Distance Matching
id: Pencocokan Jarak Jauh

en: Compression Level
id: Level Kompresi

en: Window Log Size
id: Ukuran Jendela Log

en: Modules
id: Modul

en: Connect Timeout Seconds
id: Hubungkan Timeout Kedua

en: Packet Peer Stream
id: Aliran Paket Peer

en: Max Buffer (Power of 2)
id: Buffer Maks (Kekuatan 2)

en: Certificates
id: Sertifikat

en: Local To Scene
id: Lokal Ke Adegan

en: Path
id: Jalur

en: Source Code
id: Kode Sumber

en: Locale
id: Lokal

en: Test
id: Tes

en: Fallback
id: Mundur

en: Buffers
id: Penyangga

en: Canvas Polygon Buffer Size (KB)
id: Ukuran Penyangga Poligon Kanvas (KB)

en: Canvas Polygon Index Buffer Size (KB)
id: Ukuran Penyangga Indeks Poligon Kanvas (KB)

en: Snapping
id: Pengancingan

en: Use GPU Pixel Snap
id: Gunakan Snap Piksel GPU

en: Immediate Buffer Size (KB)
id: Ukuran Penyangga Langsung (KB)

en: Lightmapping
id: Pemetaan Cahaya

en: Max Renderable Elements
id: Maximal Elemen yang Dapat Dirender

en: Max Renderable Lights
id: Maksimal Cahaya yang dapat di Render

en: Max Lights Per Object
id: Maksimal Cahaya Per Objek

en: Scale
id: Skala

en: High Quality
id: Kualitas Tinggi

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
id: Bebas

en: Balanced
id: Seimbang

en: Mirror
id: Cermin

en: Time:
id: Waktu:

en: Value:
id: Nilai:

en: Insert Key Here
id: Sisipkan Key Disini

en: Duplicate Selected Key(s)
id: Duplikat Key Terpilih

en: Delete Selected Key(s)
id: Hapus Kunci Terpilih

en: Add Bezier Point
id: Tambahkan Titik Bezier

en: Move Bezier Points
id: Pindah Titik-titik Bezier

en: Anim Duplicate Keys
id: Kunci Duplikat Anim

en: Anim Delete Keys
id: Hapus Kunci Anim

en: Anim Change Keyframe Time
id: Ubah Waktu Keyframe Animasi

en: Anim Change Transition
id: Ubah Transisi Animasi

en: Anim Change Transform
id: Ubah Transformasi Animasi

en: Anim Change Keyframe Value
id: Ubah Nilai Keyframe Animasi

en: Anim Change Call
id: Ubah Panggilan Anim

en: Time
id: Waktu

en: Rotation
id: Rotasi

en: Value
id: Nilai

en: Args
id: Argumen²

en: Type
id: Tipe

en: Stream
id: Arus

en: Animation
id: Animasi

en: Anim Multi Change Keyframe Time
id: Ubah Beberapa Waktu Keyframe Animasi

en: Anim Multi Change Transition
id: Ubah Beberapa Transisi Animasi

en: Anim Multi Change Transform
id: Ubah Beberapa Transformasi Animasi

en: Anim Multi Change Keyframe Value
id: Ubah Beberapa Nilai Keyframe Animasi

en: Anim Multi Change Call
id: Ubah Beberapa Panggilan Animasi

en: Change Animation Length
id: Ubah Panjang Animasi

en: Change Animation Loop
id: Ubah Perulangan Animasi

en: Property Track
id: Track Properti

en: 3D Transform Track
id: Track Transformasi 3D

en: Call Method Track
id: Track Pemanggil Metode

en: Bezier Curve Track
id: Track Lengkungan Bezier

en: Audio Playback Track
id: Track Pemutar Suara

en: Animation Playback Track
id: Track Pemutar Animasi

en: Animation length (frames)
id: Panjang Animasi (frame)

en: Animation length (seconds)
id: Panjang Animasi (detik)

en: Add Track
id: Tambah Track

en: Animation Looping
id: Perulangan Animasi

en: Functions:
id: Fungsi-fungsi:

en: Audio Clips:
id: Klip-klip Suara:

en: Anim Clips:
id: Klip-klip Animasi:

en: Change Track Path
id: Ubah Jalan Trek

en: Toggle this track on/off.
id: Alihkan track ini ke nyala/mati.

en: Update Mode (How this property is set)
id: Mode Pembaruan (Bagaimana properti ini akan di terapkan)

en: Interpolation Mode
id: Mode Interpolasi

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
id: Mode Putaran Berulang (Interpolasi akhir dan awal perulangan)

en: Remove this track.
id: Hapus track ini.

en: Scale:
id: Skala:

en: Type:
id: Jenis:

en: Toggle Track Enabled
id: Aktifkan Trek Beralih

en: Continuous
id: Lanjut

en: Discrete
id: Berlainan

en: Trigger
id: Pemicu

en: Capture
id: Tangkap

en: Nearest
id: Terdekat

en: Linear
id: Linier

en: Cubic
id: Kubik

en: Clamp Loop Interp
id: Interpolasi perulangan clamp

en: Wrap Loop Interp
id: Interpolasi perulangan warp

en: Insert Key
id: Masukkan Kunci

en: Duplicate Key(s)
id: Duplikat Key

en: Add RESET Value(s)
id: Tambahkan Nilai RESET

en: Delete Key(s)
id: Hapus Key

en: Change Animation Update Mode
id: Ubah Mode Pembaruan Animasi

en: Change Animation Interpolation Mode
id: Ubah Mode Interpolasi Animasi

en: Change Animation Loop Mode
id: Ubah Mode Perulangan Animasi

en: Remove Anim Track
id: Hapus Trek Anim

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
id: Buat track BARU untuk %s dan masukkan tombol?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
id: Buat track BARU %d dan masukkan tombol-tombol?

en: Create
id: Buat

en: Anim Insert
id: Sisipkan Anim

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
id: animasi

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
id: AnimationPlayer tidak bisa menganimasikan diri sendiri, gunakan pemutar lain.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
id: properti '%s'

en: Anim Create & Insert
id: Buat & Sisipkan Anim

en: Anim Insert Track & Key
id: Sisipkan Trek & Kunci

en: Anim Insert Key
id: Sisipkan Key Anim

en: Change Animation Step
id: Ubah Langkah Animasi

en: Rearrange Tracks
id: Susun ulang Trek-trek

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
id: Track transformasi hanya berlaku untuk node berbasis ruangan.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
id: Track suara hanya bisa menunjuk ke node ber-tipe:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
id: Track animasi hanya bisa menunjuk ke node AnimationPlayer.

en: Not possible to add a new track without a root
id: Tidak memungkinkan untuk menambah track baru tanpa akar

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
id: Track tidak valid untuk Bezier (tidak ada sub-properti yang cocok)

en: Add Bezier Track
id: Tambah Track Bezier

en: Track path is invalid, so can't add a key.
id: Tidak bisa menambahkan key karena path pada track tidak sah.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
id: Track bukan tipe Spatial, tidak bisa menambahkan key

en: Add Transform Track Key
id: Tambah Kunci Trek Transformasi

en: Add Track Key
id: Tambah Kunci Track

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
id: Tidak bisa menambahkan key untuk metode karena path pada track tidak sah.

en: Add Method Track Key
id: Tambah Kunci Track Metode

en: Anim Move Keys
id: Pindahkan Kunci Anim

en: Transform
id: Transformasi

en: Methods
id: Method

en: Clipboard is empty!
id: Papan klip kosong!

en: Paste Tracks
id: Tempel Trek-trek

en: Anim Scale Keys
id: Skala Kunci Anim

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
id: Opsi ini tidak bisa untuk mengedit Bezier, karena hanya satu track.

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
id: Animasi ini dimiliki oleh skena yang diimpor, sehingga perubahan track yang diimpor tidak akan disimpan.
    
    Supaya bisa menambahkan track kustom, arahkan ke pengaturan impor skena dan atur
    "Animasi > Penyimpanan" ke "Berkas", nyalakan "Animasi > Pertahankan Track Kustom", lalu impor ulang.
    Sebagai alternatif, gunakan preset impor yang mengimpor animasi ke dalam berkas terpisah.

en: Warning: Editing imported animation
id: Peringatan: Menyunting animasi yang diimpor

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
id: Lokasi untuk node AnimationPlayer yang mengandung animasi belum diatur.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
id: Hanya tampilkan track dari node terpilih dalam tree.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
id: Susun Track-track dengan node atau tampilkan sebagai daftar biasa.

en: Snap:
id: Senap:

en: Animation step value.
id: Nilai Langkah Animasi.

en: Seconds
id: Detik

en: Animation properties.
id: Properti Animasi.

en: Copy Tracks
id: Salin Trek-trek

en: Scale Selection
id: Seleksi Skala

en: Scale From Cursor
id: Skala dari Kursor

en: Duplicate Selection
id: Duplikat Pilihan

en: Duplicate Transposed
id: Duplikat Dialihkan

en: Delete Selection
id: Hapus Pilihan

en: Go to Next Step
id: Pergi ke Langkah Berikutnya

en: Go to Previous Step
id: Pergi ke Langkah Sebelumnya

en: Apply Reset
id: Terapkan Reset

en: Optimize Animation
id: Optimalkan Animasi

en: Clean-Up Animation
id: Bersihkan Animasi

en: Pick the node that will be animated:
id: Pilih node yang ingin dianimasikan:

en: Use Bezier Curves
id: Gunakan Lengkungan Bezier

en: Create RESET Track(s)
id: Buat RESET Track

en: Anim. Optimizer
id: Pengoptimal Animasi

en: Max. Linear Error:
id: Error Linier Maksimum:

en: Max. Angular Error:
id: Error Angular Maksimum:

en: Max Optimizable Angle:
id: Maksimal Angle yang dapat Dioptimalkan:

en: Optimize
id: Optimalkan

en: Remove invalid keys
id: Hapus Tombol-tombol yang tidak sah

en: Remove unresolved and empty tracks
id: Hapus tracks yang kosong dan belum diselesaikan

en: Clean-up all animations
id: Bersihkan semua animasi

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
id: Bersihkan Animasi (Tidak Dapat Dikembalikan!)

en: Clean-Up
id: Bersihkan

en: Scale Ratio:
id: Rasio Skala:

en: Select Tracks to Copy
id: Pilih Trek untuk Disalin

en: Copy
id: Salin

en: Select All/None
id: Pilih Semua/Tidak Pilih Semua

en: Add Audio Track Clip
id: Tambah Clip Trek Audio

en: Change Audio Track Clip Start Offset
id: Seimbangkan Awalan Klip Trek Audio

en: Change Audio Track Clip End Offset
id: Seimbangkan Akhiran Klip Trek Audio

en: Resize Array
id: Ubah ukuran Array

en: Change Array Value Type
id: Ubah Tipe Nilai Array

en: Change Array Value
id: Ubah Nilai Array

en: Go to Line
id: Pergi ke Baris

en: Line Number:
id: Nomor Baris:

en: %d replaced.
id: %d telah diganti.

en: %d match.
id: Ditemukan %d kecocokan.

en: %d matches.
id: Ditemukan %d kecocokan.

en: Match Case
id: Kasus Kecocokan

en: Whole Words
id: Semua Kata

en: Replace
id: Ganti

en: Replace All
id: Ganti Semua

en: Selection Only
id: Hanya yang Dipilih

en: Standard
id: Standar

en: Toggle Scripts Panel
id: Jungkitkan Panel Skrip

en: Zoom In
id: Perbesar Pandangan

en: Zoom Out
id: Perkecil Pandangan

en: Reset Zoom
id: Kembalikan Semula Pandangan

en: Warnings
id: Peringatan

en: Line and column numbers.
id: Nomor baris dan kolom.

en: Method in target node must be specified.
id: Method dalam node target harus ditentukan.

en: Method name must be a valid identifier.
id: Nama bukan sebuah pengidentifikasi yang sah.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
id: Target method tidak ditemukan. Tentukan method yang valid atau lampirkan skrip ke target node.

en: Connect to Node:
id: Hubungkan ke Node:

en: Connect to Script:
id: Hubungkan ke Skrip:

en: From Signal:
id: Dari Sinyal:

en: Scene does not contain any script.
id: Skena tidak berisi skrip apapun.

en: Add
id: Tambah

en: Remove
id: Hapus

en: Add Extra Call Argument:
id: Tambah Argumen Panggilan Ekstra:

en: Extra Call Arguments:
id: Argumen-argumen Panggilan Ekstra:

en: Receiver Method:
id: Fungsi Penerima:

en: Advanced
id: Lanjut

en: Deferred
id: Ditunda

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
id: Menahan sinyal, menyimpannya dalam antrean dan hanya memicunya saat idle.

en: Oneshot
id: Satu Waktu

en: Disconnects the signal after its first emission.
id: Memutuskan sinyal setelah pemicuan pertama.

en: Cannot connect signal
id: Tidak dapat menghubungkan sinyal

en: Close
id: Tutup

en: Connect
id: Menghubungkan

en: Signal:
id: Sinyal:

en: Connect '%s' to '%s'
id: Sambungkan '%s' ke '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
id: Memutuskan '%s' dari '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
id: Memutuskan semua dari sinyal '%s'

en: Connect...
id: Hubungkan...

en: Disconnect
id: Putuskan

en: Connect a Signal to a Method
id: Hubungkan Sinyal ke Method

en: Edit Connection:
id: Sunting Koneksi:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
id: Anda yakin ingin menghapus semua hubungan dari sinyal '%s'?

en: Signals
id: Sinyal

en: Filter signals
id: Filter sinyal

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
id: Anda yakin ingin menghapus semua hubungan dari sinyal ini?

en: Disconnect All
id: Putuskan Semuanya

en: Go to Method
id: Menuju Ke Metode

en: Change %s Type
id: Ubah Tipe %s

en: Change
id: Ubah

en: Create New %s
id: Buat %s baru

en: No results for "%s".
id: Tidak ada hasil untuk "%s".

en: No description available for %s.
id: Tidak ada deskripsi tersedia untuk %s.

en: Favorites:
id: Favorit:

en: Recent:
id: Saat ini:

en: Search:
id: Cari:

en: Matches:
id: Kecocokan:

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Search Replacement For:
id: Cari Ganti Untuk:

en: Dependencies For:
id: Ketergantungan Untuk:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
id: Skena '%s' sedang disunting saat ini.
    Perubahan hanya akan berlaku saat dimuat ulang.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
id: Resource '%s' sedang digunakan.
    Perubahan hanya akan berlaku saat dimuat ulang.

en: Dependencies
id: Ketergantungan

en: Dependencies:
id: Ketergantungan:

en: Fix Broken
id: Perbaiki yang Rusak

en: Dependency Editor
id: Editor Dependensi

en: Search Replacement Resource:
id: Cari Resource Pengganti:

en: Open
id: Buka

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
id: Hapus berkas yang dipilih dari proyek? (tidak bisa dibatalkan)
    Tergantung pada konfigurasi sistem file Anda, file akan dipindahkan ke tempat sampah sistem atau dihapus secara permanen.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
id: File-file yang telah dihapus diperlukan oleh sumber daya lain agar mereka dapat bekerja.
    Hapus saja? (tidak bisa dibatalkan)
    Tergantung pada konfigurasi sistem file Anda, file akan dipindahkan ke tempat sampah sistem atau dihapus secara permanen.

en: Cannot remove:
id: Tidak bisa menghapus:

en: Error loading:
id: Error saat memuat:

en: Load failed due to missing dependencies:
id: Gagal dimuat disebabkan oleh dependensi yang hilang:

en: Open Anyway
id: Buka Paksa

en: Which action should be taken?
id: Tindakan mana yang seharusnya diambil?

en: Fix Dependencies
id: Perbaiki Dependensi

en: Errors loading!
id: Gagal memuat!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
id: Hapus secara permanen %d item? (Tidak dapat dikembalikan!)

en: Show Dependencies
id: Tampilkan Ketergantungan

en: Orphan Resource Explorer
id: Penjelajah Resource Orphan

en: Delete
id: Hapus

en: Owns
id: Memiliki

en: Resources Without Explicit Ownership:
id: Sumber Tanpa Kepemilikan yang Jelas:

en: Change Dictionary Key
id: Ubah Kunci Kamus

en: Change Dictionary Value
id: Ubah Nilai Kamus

en: Thanks from the Godot community!
id: Terimakasih dari komunitas Godot!

en: Click to copy.
id: Klik untuk salin.

en: Godot Engine contributors
id: Godot Engine kontributor

en: Project Founders
id: Penemu Proyek

en: Lead Developer
id: Pengembang Utama

en: Developers
id: Pengembang

en: Authors
id: Pengarang

en: Platinum Sponsors
id: Sponsor Platinum

en: Gold Sponsors
id: Sponsor Emas

en: Silver Sponsors
id: Donatur Perak

en: Bronze Sponsors
id: Donatur Perunggu

en: Mini Sponsors
id: Sponsor Mini

en: Gold Donors
id: Donatur Emas

en: Silver Donors
id: Donatur Perak

en: Bronze Donors
id: Donatur Perunggu

en: Donors
id: Donatur

en: License
id: Lisensi

en: Third-party Licenses
id: Lisensi Pihak Ketiga

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
id: Godot Engine mengandalkan sejumlah pustaka bebas dan sumber terbuka pihak ketiga, semuanya cocok dengan persyaratan lisensi MIT. Berikut adalah daftar lengkap semua komponen pihak ketiga dengan pernyataan hak cipta dan lisensi masing-masing.

en: All Components
id: Semua Komponen

en: Components
id: Komponen

en: Licenses
id: Lisensi

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
id: Gagal saat membuka berkas aset untuk "%s" (tidak dalam format ZIP).

en: %s (already exists)
id: %s (sudah ada)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
id: Konten dari aset "%s" - %d berkas-berkas konflik dengan proyek anda:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
id: Konten dari aset "%s" - Tidak ada konflik dengan proyek anda:

en: Uncompressing Assets
id: Membuka Aset Terkompresi

en: The following files failed extraction from asset "%s":
id: Berkas ini gagal mengekstrak dari aset "%s":

en: (and %s more files)
id: (dan %s berkas lebih banyak)

en: Asset "%s" installed successfully!
id: Aset "%s" sukses terpasang!

en: Success!
id: Sukses!

en: Install
id: Pasang

en: Asset Installer
id: Aset Instalasi

en: Speakers
id: Pengeras Suara

en: Add Effect
id: Tambahkan Efek

en: Rename Audio Bus
id: Ubah Nama Bus Audio

en: Change Audio Bus Volume
id: Ubah Volume Bus Audio

en: Toggle Audio Bus Solo
id: Alih Audio Bus Solo

en: Toggle Audio Bus Mute
id: Alih Audio Bus Mute

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
id: Alih Audio Bus Bypass Efek

en: Select Audio Bus Send
id: Pilih Pengiriman Suara Bus

en: Add Audio Bus Effect
id: Tambah Efek Suara Bus

en: Move Bus Effect
id: Pindah Efek Bus

en: Delete Bus Effect
id: Hapus Effect Bus

en: Drag & drop to rearrange.
id: Seret dan Lepas untuk menyusun ulang.

en: Solo
id: Tunggal

en: Mute
id: Bisu

en: Bypass
id: Jalan Lingkar

en: Bus Options
id: Pilihan Bus

en: Duplicate
id: Gandakan

en: Reset Volume
id: Setel Ulang Volume

en: Delete Effect
id: Hapus Efek

en: Add Audio Bus
id: Tambah Suara Bus

en: Master bus can't be deleted!
id: Master Bus tidak dapat dihapus!

en: Delete Audio Bus
id: Hapus Audio Bus

en: Duplicate Audio Bus
id: Duplikatkan Bus Audio

en: Reset Bus Volume
id: Setel Ulang Bus Volume

en: Move Audio Bus
id: Pindahkan Audio Bus

en: Save Audio Bus Layout As...
id: Simpan Layout Suara Bus Ke...

en: Location for New Layout...
id: Lokasi untuk Layout Baru...

en: Open Audio Bus Layout
id: Buka Layout Suara Bus

en: There is no '%s' file.
id: Tidak ada berkas '%s'.

en: Invalid file, not an audio bus layout.
id: Berkas salah, tidak layout suara bus.

en: Error saving file: %s
id: Error menyimpan berkas: %s

en: Add Bus
id: Tambahkan Bus

en: Add a new Audio Bus to this layout.
id: Tambah Bus Audio baru ke layout ini.

en: Load
id: Muat

en: Load an existing Bus Layout.
id: Muat Layout Bus yang ada.

en: Save As
id: Simpan Sebagai

en: Save this Bus Layout to a file.
id: Simpan Layout Bus ke berkas.

en: Load Default
id: Muat Default

en: Load the default Bus Layout.
id: Muat default Layout Bus.

en: Create a new Bus Layout.
id: Buat Layout Bus Baru.

en: Invalid name.
id: Nama tidak sah.

en: Valid characters:
id: Karakter sah:

en: Must not collide with an existing engine class name.
id: Tidak boleh sama dengan nama kelas engine yang sudah ada.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
id: Tidak boleh sama dengan nama tipe bawaan yang ada.

en: Must not collide with an existing global constant name.
id: Tidak boleh sama dengan nama konstanta global yang ada.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
id: Keyword tidak dapat dijadikan sebagai nama autoload.

en: Autoload '%s' already exists!
id: Autoload '%s' telah ada!

en: Rename Autoload
id: Namai kembali Autoload

en: Toggle AutoLoad Globals
id: Beralih AutoLoad Globals

en: Move Autoload
id: Pindahkan Autoload

en: Remove Autoload
id: Hapus Autoload

en: Enable
id: Aktifkan

en: Rearrange Autoloads
id: Mengatur kembali Autoload-autoload

en: Can't add autoload:
id: Tidak dapat menambahkan autoload:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
id: %s adalah jalur yang tidak valid. Berkas tidak ada.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
id: %s adalah jalur yang tidak valid. Tidak dalam jalur sumber daya (res://).

en: Add AutoLoad
id: Tambahkan AutoLoad

en: Path:
id: Jalur:

en: Node Name:
id: Nama Node:

en: Global Variable
id: Variabel Global

en: Paste Params
id: Tempel Parameter

en: Updating Scene
id: Memperbarui Skena

en: Storing local changes...
id: Menyimpan perubahan-perubahan lokal...

en: Updating scene...
id: Memperbarui skena...

en: [empty]
id: [kosong]

en: [unsaved]
id: [belum disimpan]

en: Please select a base directory first.
id: Slahkan pilih direktori kerja terlebih dahulu.

en: Choose a Directory
id: Pilih sebuah Direktori

en: Create Folder
id: Buat Folder

en: Name:
id: Nama:

en: Could not create folder.
id: Tidak dapat membuat folder.

en: Choose
id: Pilih

en: Project export for platform:
id: Proyek ekspor untuk platform:

en: Completed successfully.
id: Sukses.

en: Storing File:
id: Menyimpan File:

en: No export template found at the expected path:
id: Templat ekspor tidak ditemukan di tempat yg diharapkan:

en: Packing
id: Mengemas

en: Save ZIP
id: Simpan ZIP

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
id: Platform target membutuhkan kompresi tekstur 'ETC' untuk GLES2. Aktifkan 'Impor Lainnya' di Pengaturan Proyek.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
id: Platform target membutuhkan kompresi tekstur 'ETC2' untuk GLES3. Aktifkan 'Impor Lainnya 2' di Pengaturan Proyek.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
id: Platform target membutuhkan kompressi tekstur 'ETC' untuk mengembalikan driver ke GLES2. 
    Aktifkan 'Impor Etc' di Pengaturan Proyek, atau matikan 'Driver Fallback Enabled'.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
id: Platform target membutuhkan kompresi tekstur 'PVRTC' untuk GLES2. Aktifkan 'Impor Pvrtc' di Pengaturan Proyek.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
id: Platform target membutuhkan kompresi tekstur 'ETC2' atau 'PVRTC' untuk GLES3. Aktifkan 'Impor Etc 2' atau 'Import Pvrtc' di Pengaturan Proyek.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
id: Platform target membutuhkan kompressi tekstur 'PVRTC' untuk mengembalikan driver ke GLES2. 
    Aktifkan 'Impor Pvrtc' di Pengaturan Proyek, atau matikan 'Driver Fallback Enabled'.

en: Release
id: Rilis

en: Embed PCK
id: Tanamkan PCK

en: Custom debug template not found.
id: Templat awakutu kustom tidak ditemukan.

en: Custom release template not found.
id: Templat rilis kustom tidak ditemukan.

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
id: Pada ekspor 32-bit PCK yang ditanamkan tidak boleh lebih dari 4GiB.

en: 3D Editor
id: Editor 3D

en: Script Editor
id: Editor Skrip

en: Asset Library
id: Pustaka Aset

en: Scene Tree Editing
id: Menyunting Pohon Skena

en: Node Dock
id: Dok Node

en: FileSystem Dock
id: Berkas Sistem

en: Import Dock
id: Dok Impor

en: Allows to view and edit 3D scenes.
id: Memungkinkan untuk melihat dan mengedit scene 3D.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
id: Memungkinkan untuk mengedit skrip menggunakan editor skrip terintegrasi.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
id: Menyediakan akses bawaan ke Perpustakaan Aset.

en: Allows editing the node hierarchy in the Scene dock.
id: Memungkinkan pengeditan hierarki node di dock Scene.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
id: Memungkinkan untuk bekerja dengan sinyal dan kelompok node yang dipilih di dock Scene.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
id: Memungkinkan untuk menelusuri sistem file lokal melalui dock khusus.

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
id: Memungkinkan untuk mengkonfigurasi pengaturan impor untuk aset individu. Membutuhkan dock FileSystem untuk berfungsi.

en: (current)
id: (saat ini)

en: (none)
id: (tidak ada)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
id: Menghapus profil yang dipilih saat ini, '%s'? Tidak bisa dibatalkan.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
id: Profil harus memiliki nama berkas yang valid dan tidak mengandung '.'

en: Profile with this name already exists.
id: Sudah ada profil dengan nama seperti ini.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
id: (Editor Dinonaktifkan, Properti Dinonaktifkan)

en: (Properties Disabled)
id: (Properti Dinonaktifkan)

en: (Editor Disabled)
id: (Editor Dinonaktifkan)

en: Class Options:
id: Opsi Kelas:

en: Enable Contextual Editor
id: Aktifkan Editor Kontekstual

en: Class Properties:
id: Properti Kelas:

en: Main Features:
id: Fitur Utama:

en: Nodes and Classes:
id: Node dan Kelas:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
id: Format Berkas '%s' tidak valid, impor dibatalkan.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
id: Sudah ada profil '%s'. Hapus profil ini terlebih dahulu sebelum mengimpor, impor dibatalkan.

en: Error saving profile to path: '%s'.
id: Error saat menyimpan profil ke: '%s'.

en: Reset to Default
id: Reset ke Default

en: Current Profile:
id: Profil Sekarang:

en: Create Profile
id: Membuat Profil

en: Remove Profile
id: Hapus Profil

en: Available Profiles:
id: Profil yang Tersedia:

en: Make Current
id: Jadikan Profil Saat Ini

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Configure Selected Profile:
id: Konfigurasi Profil Saat Ini:

en: Extra Options:
id: Opsi Ekstra:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
id: Buat atau impor profil untuk mengedit kelas dan properti yang tersedia.

en: New profile name:
id: Nama profil baru:

en: Godot Feature Profile
id: Profil Fitur Godot

en: Import Profile(s)
id: Impor Profil

en: Export Profile
id: Ekspor Profil

en: Manage Editor Feature Profiles
id: Kelola Editor Profil Fitur

en: Select Current Folder
id: Pilih Folder Saat Ini

en: File exists, overwrite?
id: File sudah ada, timpa?

en: Select This Folder
id: Pilih Folder Ini

en: Copy Path
id: Salin Lokasi

en: Open in File Manager
id: Tampilkan di Pengelola Berkas

en: Show in File Manager
id: Tampilkan di Manajer Berkas

en: New Folder...
id: Buat Direktori...

en: Refresh
id: Segarkan

en: All Recognized
id: Semua diakui

en: All Files (*)
id: Semua File-file (*)

en: Open a File
id: Buka sebuah File

en: Open File(s)
id: Buka File (File-file)

en: Open a Directory
id: Buka sebuah Direktori

en: Open a File or Directory
id: Buka sebuah File atau Direktori

en: Save
id: Simpan

en: Save a File
id: Simpan sebuah File

en: Access
id: Akses

en: Go Back
id: Kembali

en: Go Forward
id: Maju

en: Go Up
id: Naik

en: Toggle Hidden Files
id: Beralih File Tersembunyi

en: Toggle Favorite
id: Beralih Favorit

en: Toggle Mode
id: Beralih Mode

en: Focus Path
id: Garis Fokus

en: Move Favorite Up
id: Pindahkan Favorit Keatas

en: Move Favorite Down
id: Pindahkan Favorit Kebawah

en: Go to previous folder.
id: Pergi ke direktori sebelumnya.

en: Go to next folder.
id: Pergi ke direktori selanjutnya.

en: Go to parent folder.
id: Pergi ke direktori atasnya.

en: Refresh files.
id: Segarkan berkas.

en: (Un)favorite current folder.
id: Hapus favorit direktori saat ini.

en: Toggle the visibility of hidden files.
id: Beralih visibilitas berkas yang tersembunyi.

en: View items as a grid of thumbnails.
id: Tampilkan item sebagai grid thumbnail.

en: View items as a list.
id: Tampilkan item sebagai daftar.

en: Directories & Files:
id: Direktori-direktori & File-file:

en: Preview:
id: Pratinjau:

en: ScanSources
id: Sumber Pemindaian

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
id: Ada beberapa importir untuk berbagai tipe yang mengacu pada berkas %s, impor dibatalkan

en: (Re)Importing Assets
id: Mengimpor ulang Aset

en: Reimport Missing Imported Files
id: Impor Ulang File ter-impor yang Hilang

en: Top
id: Atas

en: Class:
id: Kelas:

en: Inherits:
id: Mewarisi:

en: Inherited by:
id: Diturunkan oleh:

en: Online Tutorials
id: Tutorial Daring

en: Properties
id: Properti

en: default:
id: baku:

en: Theme Properties
id: Properti Tema

en: Constants
id: konstan

en: Enumerations
id: Enumerasi

en: Property Descriptions
id: Deskripsi Properti

en: (value)
id: (nilai)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
id: Untuk saat ini tidak ada deskripsi properti ini. Tolong bantu kita dengan[color=$color][url=$url]kontribusi[/url][/color]!

en: Method Descriptions
id: Deskripsi Method

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
id: Untuk saat ini tidak ada deskripsi metode ini. Tolong bantu kita dengan [color=$color][url=$url]kontribusi[/url][/color]!

en: Text Editor
id: Editor Teks

en: Help
id: Bantuan

en: Sort Functions Alphabetically
id: Urutkan Fungsi Secara Abjad

en: Search Help
id: Mencari Bantuan

en: Case Sensitive
id: Peka terhadap Huruf Besar/Kecil

en: Show Hierarchy
id: Tampilkan Hirarki

en: Display All
id: Tampilkan Semua

en: Classes Only
id: Hanya Kelas

en: Methods Only
id: Hanya Fungsi

en: Signals Only
id: Hanya Sinyal

en: Constants Only
id: Hanya Konstanta

en: Properties Only
id: Hanya Properti

en: Theme Properties Only
id: Hanya Properti Tema

en: Member Type
id: Tipe Anggota

en: Class
id: Kelas

en: Method
id: Fungsi

en: Signal
id: Sinyal

en: Constant
id: Konstan

en: Property
id: Properti

en: Theme Property
id: Properti Tema

en: Property:
id: Properti:

en: Read Only
id: Hanya Baca

en: Checkable
id: Dapat di centang

en: Checked
id: Dicentang

en: Pin value
id: Nilai sematan

en: Pinning a value forces it to be saved even if it's equal to the default.
id: Menyematkan nilai memaksanya untuk disimpan meskipun nilainya sama dengan default.

en: Pin value [Disabled because '%s' is editor-only]
id: Nilai sematan [Dinonaktifkan karena '%s' hanya editor]

en: Set %s
id: Setel %s

en: Set Multiple:
id: Terapkan Bersamaan:

en: Pinned %s
id: %s disematkan

en: Unpinned %s
id: Lepas sematan %s

en: Copy Property
id: Salin Properti

en: Paste Property
id: Tempel Properti

en: Copy Property Path
id: Salin Lokasi Properti

en: Output:
id: Keluaran:

en: Copy Selection
id: Salin Seleksi

en: Clear
id: Bersihkan

en: Clear Output
id: Bersihkan Luaran

en: Stop
id: Hentikan

en: Start
id: Mulai

en: %s/s
id: %s / s

en: Down
id: Turunkan

en: Up
id: Naikkan

en: Incoming RPC
id: RPC masuk

en: Incoming RSET
id: RSET masuk

en: Outgoing RPC
id: RPC Keluar

en: Outgoing RSET
id: RSET Keluar

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Unnamed Project
id: Proyek Tanpa Nama

en: Spins when the editor window redraws.
    Update Continuously is enabled, which can increase power usage. Click to disable it.
id: Berputar saat jendela editor menggambar ulang.
    Perbarui Berkelanjutan diaktifkan, yang dapat meningkatkan penggunaan daya. Klik untuk menonaktifkannya.

en: Spins when the editor window redraws.
id: Putar ketika jendela editor digambar ulang.

en: Imported resources can't be saved.
id: Resource yang diimpor tidak dapat disimpan.

en: OK
id: Oke

en: Error saving resource!
id: Error saat menyimpan resource!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
id: Resource ini tidak dapat disimpan karena bukan milik skena yang disunting. Buatlah unik terlebih dahulu.

en: Save Resource As...
id: Simpan Resource Sebagai...

en: Can't open file for writing:
id: Tidak dapat membuka file untuk menulis:

en: Requested file format unknown:
id: Format file yang diminta tidak diketahui:

en: Error while saving.
id: Error saat menyimpan.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
id: Gagal membuka '%s'. Berkas telah dipindah atau dihapus.

en: Error while parsing '%s'.
id: Kesalahan saat melakukan parsing '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
id: Akhir file '%s' yang tidak terduga.

en: Missing '%s' or its dependencies.
id: '%s' hilang atau memiliki dependensi yang rusak.

en: Error while loading '%s'.
id: Terjadi kesalahan saat memuat '%s'.

en: Saving Scene
id: Menyimpan Skena

en: Analyzing
id: Menganalisis

en: Creating Thumbnail
id: Membuat Thumbnail

en: This operation can't be done without a tree root.
id: Operasi ini tidak dapat diselesaikan tanpa root pohon.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
id: Skena ini tidak bisa disimpan karena ada inklusi penginstansian yang siklik.
    Mohon betulkan dan coba simpan lagi.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
id: Tidak dapat menyimpan skena Dependensi (instance atau turunannya) mungkin tidak terpenuhi.

en: Could not save one or more scenes!
id: Tidak dapat menyimpan satu atau lebih skena!

en: Save All Scenes
id: Simpan Semua Skena

en: Can't overwrite scene that is still open!
id: Tidak bisa menimpa skena yang masih terbuka!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
id: Tidak dapat memuat MeshLibrary untuk menggabungkan!

en: Error saving MeshLibrary!
id: Terjadi kesalahan saat menyimpan MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
id: Tidak dapat memuat TileSet untuk menggabungkan!

en: Error saving TileSet!
id: Error menyimpan TileSet!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
id: Terjadi kesalahan ketika mencoba menyimpan layout editor.
    Pastikan jalur data pengguna editor dapat ditulis.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
id: Penataan editor default telah dirubah.
    Untuk mengembalikan penataan editor default ke asalnya, gunakan opsi Hapus Penataan dan hapus Penataan Default.

en: Layout name not found!
id: Nama layout tidak ditemukan!

en: Restored the Default layout to its base settings.
id: Mengembalikan semula layout default ke pengaturan-pengaturan awal.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
id: Resource ini milik skena yang telah diimpor, jadi tidak dapat disunting.
    Harap baca dokumentasi yang relevan dalam mengimpor skena untuk lebih memahami alur kerjanya.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
id: Resource ini milik skena yang di-instance atau diwariskan.
    Perubahan tidak akan disimpan ketika menyimpan skena saat ini.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
id: Resource ini telah diimpor, jadi tidak dapat disunting. Ubah pengaturannya pada panel impor kemudian impor kembali.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
id: Skena ini telah diimpor, jadi perubahan itu tidak akan tersimpan.
    Meng-instansi atau Mewariskannya akan memungkinkan melakukan perubahan padanya.
    Harap baca dokumentasi yang relevan untuk mengimpor skena untuk lebih memahami alur kerjanya.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
id: Ini merupakan objek remote, jadi perubahan tidak akan tersimpan.
    Harap baca dokumentasi yang relevan dalam mengawakutu untuk lebih memahami alur kerjanya.

en: There is no defined scene to run.
id: Tidak ada skena yang didefinisikan untuk dijalankan.

en: Save scene before running...
id: Simpan skena sebelum menjalankan...

en: Could not start subprocess!
id: Tidak dapat memulai subproses!

en: Open Scene
id: Buka Skena

en: Open Base Scene
id: Buka Skena Dasar

en: Quick Open...
id: Buka Cepat...

en: Quick Open Scene...
id: Buka Cepat Skenario...

en: Quick Open Script...
id: Buka Cepat Skrip...

en: Save & Close
id: Simpan & Tutup

en: Save changes to '%s' before closing?
id: Simpan perubahan '%s' sebelum menutupnya?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
id: %s sudah tidak tersedia! Harap tentukan lokasi penyimpanan baru.

en: The current scene has no root node, but %d modified external resource(s) were saved anyway.
id: Scene saat ini tidak memiliki node root, tetapi %d sumber daya eksternal yang diubah tetap disimpan.

en: A root node is required to save the scene. You can add a root node using the Scene tree dock.
id: Node root diperlukan untuk menyimpan scene. Anda dapat menambahkan node root menggunakan dok pohon Scene.

en: Save Scene As...
id: Simpan Skena Sebagai...

en: This operation can't be done without a scene.
id: Operasi ini tidak dapat diselesaikan tanpa skena.

en: Export Mesh Library
id: Ekspor Pustaka Mesh

en: This operation can't be done without a root node.
id: Tindakan ini tidak bisa dilakukan tanpa node akar.

en: Export Tile Set
id: Ekspor Tile Set

en: This operation can't be done without a selected node.
id: Operasi ini tidak dapat diselesaikan tanpa node yang terpilih.

en: Current scene not saved. Open anyway?
id: Skena saat ini belum disimpan. Buka saja?

en: Can't undo while mouse buttons are pressed.
id: Tidak bisa membatalkan ketika tombol mouse ditekan.

en: Nothing to undo.
id: Tidak ada yang bisa dibatalkan.

en: Undo: %s
id: Batal: %s

en: Can't redo while mouse buttons are pressed.
id: Tidak bisa mengulangi ketika tombol mouse ditekan.

en: Nothing to redo.
id: Tidak ada yang perlu diulang.

en: Redo: %s
id: Ulangi: %s

en: Can't reload a scene that was never saved.
id: Tidak bisa memuat ulang skena yang belum pernah disimpan.

en: Reload Saved Scene
id: Muat ulang scene yang sudah disimpan

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
id: Skena saat ini mempunyai perubahan yang belum tersimpan.
    Tetap muat ulang skena yang tersimpan? Aksi ini tidak dapat dibatalkan.

en: Quick Run Scene...
id: Jalankan Cepat Skena...

en: Quit
id: Keluar

en: Yes
id: Ya

en: Exit the editor?
id: Keluar editor?

en: Open Project Manager?
id: Buka Project Manager?

en: Save & Quit
id: Simpan & Keluar

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
id: Simpan perubahan skena saat ini sebelum keluar?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
id: Simpan perubahan skena saat ini sebelum membuka Manajer Proyek?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
id: Opsi ini sudah usang. Situasi dimana penyegaran harus dipaksa dianggar sebagai bug. Tolong laporkan.

en: Pick a Main Scene
id: Pilih Skena Utama

en: Close Scene
id: Tutup Skena

en: Reopen Closed Scene
id: Buka Kembali Skena yang Ditutup

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
id: Tidak dapat mengaktifkan addon plugin pada : '%s' parsing dari pengaturan gagal.

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
id: Tidak dapat mencari bidang skrip untuk addon plugin pada: 'res://addons/%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
id: Tidak bisa memuat script addon dari lokasi: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
id: Tidak dapat memuat script addon dari jalur: '%s' Hal ini terjadi karena kesalahan koda dalam skrip.
    Lepaskan addon di '%s' to mencegah kesalahan kedepan.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
id: Tidak dapat memuat skrip addon dari jalur: '%s' karena jenis Basisnya bukan EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
id: Tidak dapat memuat addon script dari jalur: '%s' Script tidak pada mode tool.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
id: Skena '%s' terimpor otomatis, jadi tidak dapat dimodifikasi.
    Untuk melakukan perubahan, skena warisan baru dapat dibuat.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
id: Gagal memuat skena, harus dalam lokasi proyek. Gunakan 'Impor" untuk membuka skena tersebut, kemudian simpan di dalam lokasi proyek.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
id: Skena '%s' memiliki dependensi yang rusak:

en: Clear Recent Scenes
id: Bersihkan Scenes baru-baru ini

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
id: Tidak ada skena utama yang pernah didefinisikan, pilih satu?
    Anda dapat mengubahnya nanti di "Pengaturan Proyek" di bawah kategori 'aplikasi'.

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
id: Skena '%s' tidak ada, pilih yang valid?
    Anda dapat mengubahnya nanti di "Pengaturan Proyek" di bawah kategori 'aplikasi'.

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
id: Skena yang dipilih '%s' bukanlah berkas skena, pilih yang valid?
    Anda dapat menggantinya nanti di "Pengaturan Proyek" di bawah kategori 'aplikasi'.

en: Save Layout
id: Simpan Penampilan

en: Delete Layout
id: Hapus Penampilan

en: Default
id: Bawaan

en: Show in FileSystem
id: Tampilkan dalam FileSystem

en: Play This Scene
id: Mainkan Skena Ini

en: Close Tab
id: Tutup Tab

en: Undo Close Tab
id: Batalkan Tutup Tab

en: Close Other Tabs
id: Tutup Tab Lainnya

en: Close Tabs to the Right
id: Tutup Tab Sebelah Kanan

en: Close All Tabs
id: Tutup Semua Tab

en: Switch Scene Tab
id: Beralih Tab Skena

en: %d more files or folders
id: %d file atau folder lagi

en: %d more folders
id: %d folder lagi

en: %d more files
id: %d file lagi

en: Unable to write to file '%s', file in use, locked or lacking permissions.
id: Tidak dapat menulis ke file '%s', file sedang digunakan, terkunci atau tidak memiliki izin.

en: Minimum Width
id: Lebar Minimal

en: Output
id: Luaran

en: Always Clear Output On Play
id: Selalu Bersihkan Luaran Ketika Bermain

en: Always Open Output On Play
id: Selalu Buka Luaran Ketika Bermain

en: Always Close Output On Stop
id: Selalu Tutup Luaran Ketika Berhenti

en: Save On Focus Loss
id: Simpan Ketika Kehilangan Fokus

en: Update Continuously
id: Perbarui Terus-menerus

en: Restore Scenes On Load
id: Kembalikan Skena Saat Memuat

en: Show Thumbnail On Hover
id: Tampilkan Gambar Mini Saat Disorot kursor

en: Inspector
id: Inspektur

en: Auto Unfold Foreign Scenes
id: Otomatis Buka lipatan Skena Asing

en: Version Control
id: Kontrol Versi

en: SSH Public Key Path
id: Jalur Kunci Publik SSH

en: SSH Private Key Path
id: Jalur Kunci Pribadi SSH

en: Dock Position
id: Posisi Pengait

en: Distraction Free Mode
id: Mode Tanpa Gangguan

en: Toggle distraction-free mode.
id: Toggle mode tanpa gangguan.

en: Add a new scene.
id: Tambah skena baru.

en: Go to previously opened scene.
id: Pergi ke skena yang sebelumnya dibuka.

en: Copy Text
id: Salin Teks

en: Next tab
id: Tab selanjutnya

en: Previous tab
id: Tab sebelumnya

en: Filter Files...
id: Filter Berkas...

en: Operations with scene files.
id: Operasi dengan berkas skena.

en: New Scene
id: Skena Baru

en: New Inherited Scene...
id: Skena Warisan Baru...

en: Open Scene...
id: Buka Skena...

en: Open Recent
id: Buka baru-baru ini

en: Save Scene
id: Simpan Skena

en: Convert To...
id: Ubah ke...

en: MeshLibrary...
id: PerpustakaanMesh...

en: Undo
id: Batal

en: Redo
id: Ulangi

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
id: Perkakas macam-macam proyek atau lingkup skena.

en: Project
id: Proyek

en: Project Settings...
id: Pengaturan Proyek…

en: Set Up Version Control
id: Atur Kontrol Versi

en: Shut Down Version Control
id: Matikan Kontrol Versi

en: Export...
id: Ekspor…

en: Install Android Build Template...
id: Pasang Templat Build Android...

en: Tools
id: Alat-alat

en: Orphan Resource Explorer...
id: Penjelajah Resource Orphan...

en: Reload Current Project
id: Muat Ulang Project Saat Ini

en: Quit to Project List
id: Keluar ke daftar proyek

en: Deploy with Remote Debug
id: Deploy dengan Awakutu Jarak Jauh

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
id: Saat pilihan ini diaktifkan, menggunakan 'one-click deploy' akan membuat file yang bisa dieksekusi mencoba untuk terhubung ke IP komputer ini, sehingga proyek yang sedang berajalan dapat didebug.
    Pilihan ini dimaksudkan untuk digunakan sebagai cara men-debug jarak jauh (biasanya menggunakan perangkat selular).
    Kamu tidak perlu mengaktifkan ini jika menggunakan GDScript debugger secara lokal.

en: Small Deploy with Network Filesystem
id: Deploy Kecil dengan Jaringan Berkas

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
id: Ketika opsi ini aktif, menggunakan 'one-click deploy' hanya akan mengekspor executable tanpa data proyek.
    Berkas sistem akan tersedia dari proyek oleh editor melalui jaringan.
    Pada Android, deploy akan menggunakan kabel USB untuk performa yang lebih cepat. Opsi ini mempercepat pengujian dengan jejak kaki yang besar.

en: Visible Collision Shapes
id: Collision Shapes Terlihat

en: When this option is enabled, collision shapes and raycast nodes (for 2D and 3D) will be visible in the running project.
id: Collision shapes dan raycast nodes (untuk 2D dan 3D) akan terlihat pada saat proyek berjalan jika opsi ini aktif.

en: Visible Navigation
id: Navigasi Terlihat

en: When this option is enabled, navigation meshes and polygons will be visible in the running project.
id: Navigasi dan poligon akan terlihat saat game berjalan jika opsi ini aktif.

en: When this option is enabled, shaders will be used in their fallback form (either visible via an ubershader or hidden) during all the run time.
    This is useful for verifying the look and performance of fallbacks, which are normally displayed briefly.
    Asynchronous shader compilation must be enabled in the project settings for this option to make a difference.
id: Saat opsi ini diaktifkan, shader akan digunakan dalam bentuk cadangannya (baik terlihat melalui ubershader atau tersembunyi) selama waktu berjalan.
    Ini berguna untuk memverifikasi tampilan dan kinerja fallback, yang biasanya ditampilkan secara singkat.
    Kompilasi shader asinkron harus diaktifkan di pengaturan proyek agar opsi ini dapat dibuat.

en: Synchronize Scene Changes
id: Sinkronkan Perubahan Skena

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
id: Ketika opsi ini aktif, perubahan yang dibuat pada skena melalui editor akan direplika pada proyek yang sedang berjalan.
    Ketika penggunaan remote pada sebuah perangkat, akan lebih efisien dengan opsi berkas sistem jaringan.

en: Synchronize Script Changes
id: Sinkronkan Perubahan skrip

en: When this option is enabled, any script that is saved will be reloaded in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
id: Ketika opsi ini aktif, perubahan script yang tersimpan akan di muat kembali pada permainan yang sedang berjalan.
    Ketika penggunaan remote pada sebuah perangakat, akan lebih efisien dengan opsi jaringan berkas-berkas.

en: Editor Settings...
id: Pengaturan Editor...

en: Editor Layout
id: Tata Letak Editor

en: Take Screenshot
id: Ambil Tangkapan Layar

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
id: Tangkapan layar disimpan dalam folder Data/Pengaturan Editor.

en: Toggle Fullscreen
id: Mode Layar Penuh

en: Open Editor Data/Settings Folder
id: Buka Direktori Data/Pengaturan Editor

en: Open Editor Data Folder
id: Buka Folder Data Editor

en: Open Editor Settings Folder
id: Buka Direktori Pengaturan Editor

en: Manage Editor Features...
id: Kelola Fitur Editor...

en: Manage Export Templates...
id: Kelola Templat Ekspor…

en: Online Documentation
id: Dokumentasi Online

en: Questions & Answers
id: Pertanyaan & Jawaban

en: Report a Bug
id: Laporkan Kutu

en: Suggest a Feature
id: Sarankan Fitur

en: Send Docs Feedback
id: Kirim Tanggapan Dokumentasi

en: Community
id: Komunitas

en: About Godot
id: Tentang Godot

en: Support Godot Development
id: Dukung pengembangan Godot

en: Play the project.
id: Mainkan proyek.

en: Play
id: Mainkan

en: Pause the scene execution for debugging.
id: Hentikan sementara skena untuk mengawakutu.

en: Pause Scene
id: Hentikan Sementara Skena

en: Stop the scene.
id: Hentikan skena.

en: Play the edited scene.
id: Mainkan scene redaksi.

en: Play Scene
id: Mainkan Skena

en: Play custom scene
id: Mainkan skena kustom

en: Play Custom Scene
id: Mainkan Skena Kustom

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
id: Mengubah driver video harus memulai ulang editor.

en: Save & Restart
id: Simpan & Mulai Ulang

en: Hide Update Spinner
id: Sembunyikan Spinner Pembaruan

en: FileSystem
id: Berkas Sistem

en: Expand Bottom Panel
id: Perluas Panel Bawah

en: Don't Save
id: Jangan Simpan

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
id: Templat build Android tidak ada, harap pasang templat yang relevan.

en: Manage Templates
id: Kelola Templat

en: Install from file
id: Install dari file

en: Select android sources file
id: Pilih file sumber android

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
id: Ini akan mengatur proyek Anda untuk build Android khusus dengan memasang templat sumber ke "res://android/build".
    Anda kemudian dapat menerapkan modifikasi dan membangun APK khusus Anda sendiri pada saat ekspor (menambahkan modul, mengubah AndroidManifest.xml, dll.).
    Perhatikan bahwa untuk membuat build khusus alih-alih menggunakan APK yang sudah dibuat sebelumnya, opsi "Use Custom Build" harus diaktifkan di preset ekspor Android.

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
id: Templat build Android sudah terpasang sebelumnya dan tidak akan ditimpa.
    Hapus direktori "res://android/build" secara manual sebelum menjalankan perintah ini lagi.

en: Import Templates From ZIP File
id: Impor Templat dari Berkas ZIP

en: Template Package
id: Paket Templat

en: Export Library
id: Ekspor Pustaka

en: Merge With Existing
id: Gabung dengan yang Ada

en: Apply MeshInstance Transforms
id: Aplikasi Transformasi MeshInstance

en: Open & Run a Script
id: Buka & Jalankan Skrip

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
id: Berkas berikut lebih baru dalam disk.
    Aksi apa yang ingin diambil?

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Resave
id: Simpan Ulang

en: New Inherited
id: Turunan Baru

en: Load Errors
id: Muat Error

en: Select
id: Pilih

en: Select Current
id: Pilih Saat Ini

en: Open 2D Editor
id: Buka Editor 2D

en: Open 3D Editor
id: Buka Editor 3D

en: Open Script Editor
id: Buka Editor Skrip

en: Open Asset Library
id: Buka Aset Library

en: Open the next Editor
id: Buka Editor Selanjutnya

en: Open the previous Editor
id: Buka Editor Sebelumnya

en: Warning!
id: Peringatan!

en: No sub-resources found.
id: Tidak ada sub-resourc yang ditemukan.

en: Open a list of sub-resources.
id: Buka daftar sub-sumber daya.

en: Creating Mesh Previews
id: Buat Pratinjau Mesh

en: Thumbnail...
id: Gambar Kecil...

en: Main Script:
id: Skrip Utama:

en: Edit Plugin
id: Sunting Plug-in

en: Installed Plugins:
id: Plugins Terpasang:

en: Update
id: Perbarui

en: Version
id: Versi

en: Author
id: Pencipta

en: Measure:
id: Ukuran:

en: Frame Time (ms)
id: Waktu Frame (ms)

en: Average Time (ms)
id: Waktu Rata-rata (ms)

en: Frame %
id: Bingkai %

en: Physics Frame %
id: Frame Fisika %

en: Inclusive
id: Inklusif

en: Self
id: Sendiri

en: Inclusive: Includes time from other functions called by this function.
    Use this to spot bottlenecks.
    
    Self: Only count the time spent in the function itself, not in other functions called by that function.
    Use this to find individual functions to optimize.
id: Inklusif: Termasuk waktu dari fungsi lain yang terpanggil oleh fungsi ini.
    Gunakan ini untuk menemukan perlambatan.
    
    Sendiri: Hanya menghitung waktu terpakai oleh fungsi tersendiri, tidak termasuk fungsi yang dipanggil.
    Gunakan ini untuk menemukan fungsi individual untuk optimalisasi.

en: Frame #:
id: Bingkai #:

en: Calls
id: Panggil

en: Debugger
id: Pengawakutu

en: Edit Text:
id: Sunting Teks:

en: On
id: Nyala

en: Layer
id: Lapisan

en: Bit %d, value %d
id: Bit %d, nilai %d

en: [Empty]
id: [Kosong]

en: Assign...
id: Terapkan..

en: Invalid RID
id: RID tidak valid

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
id: Tidak dapat membuat ViewportTexture pada resource yang disimpan sebagai berkas.
    Resource harus dimiliki oleh sebuah skena.

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
id: Tidak dapat membuat ViewportTexture pada resource ini karena tidak dibuat lokal ke skena.
    Silakan aktifkan properti 'lokal ke skena' di atasnya (dan semua resource yang memuatnya sampai node).

en: Pick a Viewport
id: Pilih Viewport

en: Selected node is not a Viewport!
id: Node yang terpilih bukanlah Viewport!

en: Size:
id: Ukuran:

en: Remove Item
id: Hapus item

en: New Key:
id: Key Baru:

en: New Value:
id: Nilai Baru:

en: Add Key/Value Pair
id: Tambahkan pasangan Key/Value

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
id: Resource yang terpilih (%s) tidak sesuai dengan tipe apapun yang diharapkan untuk properti ini (%s).

en: Quick Load
id: Muat Cepat

en: Make Unique
id: Jadikan Unik

en: Paste
id: Tempel

en: Convert to %s
id: Konversi ke %s

en: New %s
id: %s baru

en: New Script
id: Skrip Baru

en: Extend Script
id: Extend Skrip

en: No runnable export preset found for this platform.
    Please add a runnable preset in the Export menu or define an existing preset as runnable.
id: Tidak ada preset ekspor yang bisa digunakan untuk platform ini.
    Mohon tambahkan preset yang bisa digunakan di menu ekspor.

en: Write your logic in the _run() method.
id: Tulis logika di dalam fungsi _run().

en: There is an edited scene already.
id: Sudah ada skena yang disunting.

en: Couldn't instance script:
id: Tidak bisa meng-instance script:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
id: Apakah anda lupa dengan kata kunci 'tool'?

en: Couldn't run script:
id: Tidak bisa menjalankan script:

en: Did you forget the '_run' method?
id: Apakah anda lupa dengan fungsi '_run' ?

en: Display Scale
id: Skala Tampilan

en: Theme
id: Tema

en: Preset
id: Prasetel

en: Show Script Button
id: Tampilkan Tombol Skrip

en: Directories
id: Direktori

en: Thumbnail Size
id: Ukuran Gambar kecil

en: Always Show Folders
id: Selalu Tampilkan Folder

en: Property Editor
id: Editor Properti

en: Auto Refresh Interval
id: Interval Penyegaran Otomatis

en: Line Spacing
id: Jarak Baris

en: Highlight Current Line
id: Tandai Baris Saat Ini

en: Indent
id: Indentasi

en: Auto Indent
id: Indentasi Otomatis

en: Convert Indent On Save
id: Konversikan Indentasi Ketika Menyimpan

en: Draw Spaces
id: Gambarkan Spasi

en: Navigation
id: Navigasi

en: Smooth Scrolling
id: Pengguliran Halus

en: V Scroll Speed
id: Kecepatan Gulir Vertikal

en: Show Minimap
id: Tampilkan Peta kecil

en: Minimap Width
id: Lebar Peta kecil

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
id: Tombol Ekstra Mouse Navigasi Riwayat

en: Appearance
id: Penampilan

en: Code Folding
id: Lipat Kode

en: Script List
id: Daftar Skrip

en: Autosave Interval Secs
id: Detik Interval Simpan Otomatis

en: Restore Scripts On Load
id: Pulihkan Skrip Saat Dimuat

en: Auto Reload And Parse Scripts On Save
id: Muat Ulang Otomatis Dan Tata Skrip Saat Disimpan

en: Auto Reload Scripts On External Change
id: Muat Ulang Otomatis Skrip Pada Perubahan Eksternal

en: Cursor
id: Kursor

en: Completion
id: Penyelesaian

en: Use Single Quotes
id: Gunakan Kutip Satu

en: Help Font Size
id: Ukuran Font Bantuan

en: Help Title Font Size
id: Ukuran Font Judul Bantuan

en: Grid Map
id: Peta Kisi Kisi-kisi

en: Primary Grid Color
id: Warna Kisi-kisi Utama

en: Secondary Grid Color
id: Warna Kisi-kisi Sekunder

en: Selection Box Color
id: Warna Kotak Pilihan

en: Shape
id: Bentuk

en: Grid Size
id: Ukuran Kisi-kisi

en: Grid Division Level Max
id: Tingkat Divisi Kisi-kisi Maks

en: Grid Division Level Min
id: Tingkat Divisi Kisi-kisi Minimal

en: Default FOV
id: Jarak Pandang Baku

en: Invert Y Axis
id: Balik Sumbu Y

en: Invert X Axis
id: Balik Sumbu X

en: Grid Color
id: Warna Kisi-kisi

en: Smart Snapping Line Color
id: Warna Garis Pengancingan Pintar

en: Bone Width
id: Lebar Tulang

en: Bone Color 1
id: Warna Tulang 1

en: Bone Color 2
id: Warna Tulang 2

en: Bone Selected Color
id: Warna Tulang Terpilih

en: Bone IK Color
id: Warna IK Tulang

en: Bone Outline Color
id: Warna Garis tepi Tulang

en: Bone Outline Size
id: Ukuran Garis tepi Tulang

en: Autorename Animation Tracks
id: Namai otomatis Trek Animasi

en: Visual Editors
id: Editor Visual

en: Minimap Opacity
id: Kegelapan Peta kecil

en: Window Placement
id: Penempatan Jendela

en: Rect
id: Kotak

en: Rect Custom Position
id: Posisi Kotak Kustom

en: Screen
id: Layar

en: Auto Save
id: Simpan Otomatis

en: Save Before Running
id: Simpan Sebelum Menjalankan

en: Font Size
id: Ukuran Fonta

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
id: Manajer Proyek

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Sorting Order
id: Urutan Penyortiran

en: Symbol Color
id: Warna Simbol

en: Keyword Color
id: Warna Kata kunci

en: Base Type Color
id: Warna Tipe Basis

en: Comment Color
id: Warna Komentar

en: String Color
id: Warna String

en: Background Color
id: Warna Latar belakang

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Line Number Color
id: Warna Nomor Baris

en: Text Selected Color
id: Warna Teks yang Dipilih

en: Selection Color
id: Warna Seleksi

en: Current Line Color
id: Warna Baris Saat Ini

en: Number Color
id: Warna Angka

en: Function Color
id: Warna Fungsi

en: Bookmark Color
id: Warna Markah

en: Breakpoint Color
id: Warna Breakpoint

en: Code Folding Color
id: Warna Lipatan Kode

en: Search Result Color
id: Warna Hasil Pencarian

en: Hold %s to round to integers. Hold Shift for more precise changes.
id: Tahan %s untuk membulatkan ke integer. Tahan Shift untuk perubahan yang lebih presisi.

en: Select Node(s) to Import
id: Pilih node untuk diimpor

en: Browse
id: Telusur

en: Scene Path:
id: Lokasi Skena:

en: Import From Node:
id: Impor dari Node:

en: Open the folder containing these templates.
id: Buka folder yang berisi template ini.

en: Uninstall these templates.
id: Uninstall template ini.

en: There are no mirrors available.
id: Tidak ada mirror yang tersedia.

en: Retrieving the mirror list...
id: Mengambil daftar mirror...

en: Starting the download...
id: Memulai pengunduhan...

en: Error requesting URL:
id: Error saat meminta URL:

en: Connecting to the mirror...
id: Menghubungkan ke mirror...

en: Can't resolve the requested address.
id: Tidak dapat menyelesaikan alamat yang diminta.

en: Can't connect to the mirror.
id: Tidak dapat terhubung ke mirror.

en: No response from the mirror.
id: Tidak ada respon dari mirror.

en: Request failed.
id: Permintaan gagal.

en: Request ended up in a redirect loop.
id: Permintaan berakhir di loop pengalihan.

en: Request failed:
id: Permintaan gagal:

en: Download complete; extracting templates...
id: Download selesai; mengekstrak template...

en: Cannot remove temporary file:
id: Tidak dapat menghapus berkas sementara:

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
id: Instalasi templat gagal.
    Arsip templat yang bermasalah dapat ditemukan di '%s'.

en: Error getting the list of mirrors.
id: Error dalam mendapatkan daftar mirror.

en: Error parsing JSON with the list of mirrors. Please report this issue!
id: Kesalahan saat mengurai JSON dengan daftar mirror. Silakan laporkan masalah ini!

en: Best available mirror
id: Mirror terbaik yang tersedia

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
id: Tautan unduh tidak ditemukan untuk versi ini. Unduhan langsung hanya tersedia untuk versi rilis resmi.

en: Disconnected
id: Terputus

en: Resolving
id: Menyelesaikan

en: Can't Resolve
id: Tidak Bisa Menyelesaikan

en: Connecting...
id: Menyambungkan...

en: Can't Connect
id: Tidak dapat terhubung

en: Connected
id: Terhubung

en: Requesting...
id: Melakukan permintaan...

en: Downloading
id: Mengunduh

en: Connection Error
id: Gangguan Koneksi

en: SSL Handshake Error
id: Kesalahan jabat tangan SSL

en: Can't open the export templates file.
id: Tidak dapat membuka file template ekspor.

en: Invalid version.txt format inside the export templates file: %s.
id: Format version.txt tidak valid di dalam file template ekspor: %s.

en: No version.txt found inside the export templates file.
id: Tidak ada version.txt yang ditemukan di dalam file template ekspor.

en: Error creating path for extracting templates:
id: Kesalahan saat membuat jalur untuk mengekstrak template:

en: Extracting Export Templates
id: Mengekstrak Berkas Templat Ekspor

en: Importing:
id: Mengimpor:

en: Remove templates for the version '%s'?
id: Hapus template untuk versi '%s'?

en: Uncompressing Android Build Sources
id: Mengekstrak Kode Sumber Build Android

en: Export Template Manager
id: Manajer Templat Ekspor

en: Current Version:
id: Versi sekarang:

en: Export templates are missing. Download them or install from a file.
id: Template ekspor tidak ada. Download atau instal dari file.

en: Export templates are installed and ready to be used.
id: Template ekspor sudah terinstal dan siap digunakan.

en: Open Folder
id: Buka Folder

en: Open the folder containing installed templates for the current version.
id: Buka folder yang berisi template yang diinstal untuk versi saat ini.

en: Uninstall
id: Copot Pemasangan

en: Uninstall templates for the current version.
id: Uninstall template untuk versi saat ini.

en: Download from:
id: Unduh dari:

en: Open in Web Browser
id: Buka di Browser Web

en: Copy Mirror URL
id: Salin URL Mirror

en: Download and Install
id: Unduh dan Pasang

en: Download and install templates for the current version from the best possible mirror.
id: Unduh dan pasang template untuk versi saat ini dari mirror terbaik.

en: Official export templates aren't available for development builds.
id: Templat ekspor resmi tidak tersedia untuk build pengembangan.

en: Install from File
id: Padang dari File

en: Install templates from a local file.
id: Instal template dari file lokal.

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel the download of the templates.
id: Batalkan download template.

en: Other Installed Versions:
id: Versi Terinstal Lainnya:

en: Uninstall Template
id: Uninstal Template

en: Select Template File
id: Pilih berkas templat

en: Godot Export Templates
id: Templat Ekspor Godot

en: The templates will continue to download.
    You may experience a short editor freeze when they finish.
id: Templat akan dilanjutkan untuk diunduh.
    Editor Anda mungkin mengalami pembekuan sementara saat unduhan selesai.

en: File Server
id: Server File

en: Password
id: Kata Sandi

en: Favorites
id: Favorit

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
id: Status: Gagal mengimpor berkas. Mohon perbaiki berkas dan impor ulang secara manual.

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
id: Mengimpor telah didisable untuk berkas ini, jadi itu tidak bisa dibuka untuk disunting.

en: Cannot move/rename resources root.
id: Tidak bisa memindah/mengubah nama resource root.

en: Cannot move a folder into itself.
id: Tidak dapat memindahkan folder ke dalam dirinya sendiri.

en: Error moving:
id: Error saat memindahkan:

en: Error duplicating:
id: Error saat menggandakan berkas:

en: Unable to update dependencies:
id: Tidak bisa memperbarui dependensi:

en: No name provided.
id: Nama masih kosong.

en: Provided name contains invalid characters.
id: Nama yang dimasukkan mengandung karakter tidak valid.

en: A file or folder with this name already exists.
id: Sudah ada nama berkas atau folder seperti itu.

en: Name contains invalid characters.
id: Nama mengandung karakter tidak valid.

en: This file extension is not recognized by the editor.
    If you want to rename it anyway, use your operating system's file manager.
    After renaming to an unknown extension, the file won't be shown in the editor anymore.
id: Ekstensi file ini tidak dikenali oleh editor.
    Jika Anda tetap ingin mengganti namanya, gunakan pengelola file sistem operasi Anda.
    Setelah mengganti nama ke ekstensi yang tidak dikenal, file tidak akan ditampilkan di editor lagi.

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
id: File atau folder berikut ini bentrok dengan item di lokasi target '%s':
    
    %s
    
    Apakah Anda ingin menimpanya?

en: Renaming file:
id: Mengubah nama berkas dengan:

en: Renaming folder:
id: Mengubah nama folder dengan:

en: Duplicating file:
id: Menggandakan berkas:

en: Duplicating folder:
id: Menggandakan folder:

en: New Inherited Scene
id: Skena Warisan Baru

en: Set As Main Scene
id: Jadikan sebagai Skena Utama

en: Open Scenes
id: Buka Skena

en: Instance
id: Instansi

en: Add to Favorites
id: Tambahkan ke Favorit

en: Remove from Favorites
id: Hapus dari Favorit

en: Edit Dependencies...
id: Sunting Dependensi...

en: View Owners...
id: Tampilkan Pemilik Berkas...

en: Move To...
id: Pindahkan ke...

en: New Scene...
id: Skena Baru…

en: New Script...
id: Skrip Baru...

en: New Resource...
id: Resource Baru...

en: Expand All
id: Bentangkan Semua

en: Collapse All
id: Lipat Semua

en: Sort files
id: Urutkan berkas

en: Sort by Name (Ascending)
id: Urutkan berdasarkan Nama (Ascending)

en: Sort by Name (Descending)
id: Urutkan berdasarkan Nama (Descending)

en: Sort by Type (Ascending)
id: Urutkan berdasarkan Jenis (Ascending)

en: Sort by Type (Descending)
id: Urutkan berdasarkan Jenis (Descending)

en: Sort by Last Modified
id: Urut dari Terakhir Diubah

en: Sort by First Modified
id: Urut dari Pertama Diubah

en: Duplicate...
id: Gandakan...

en: Rename...
id: Ubah Nama...

en: Focus the search box
id: Memfokuskan kotak pencarian

en: Previous Folder/File
id: Berkas/Direktori sebelumnya

en: Next Folder/File
id: Berkas/DIrektori Berikutnya

en: Re-Scan Filesystem
id: Pindai Ulang Berkas Sistem

en: Toggle Split Mode
id: Jungkitkan Mode Split

en: Search files
id: Cari berkas

en: Scanning Files,
    Please Wait...
id: Memindai Berkas,
    Silakan Tunggu...

en: Move
id: Pindahkan

en: Rename
id: Ubah Nama

en: Overwrite
id: Timpa

en: Create Scene
id: Buat Skena

en: Create Script
id: Buat Script

en: Find in Files
id: Cari dalam Berkas

en: Find:
id: Cari:

en: Replace:
id: Ganti:

en: Folder:
id: Direktori:

en: Filters:
id: Filter:

en: Include the files with the following extensions. Add or remove them in ProjectSettings.
id: Muat berkas dengan ekstensi berikut. Tambah atau Buang dalam PengaturanProyek.

en: Find...
id: Cari...

en: Replace...
id: Gantikan...

en: Searching...
id: Mencari...

en: %d match in %d file.
id: Ditemukan %d kecocokan.

en: %d matches in %d file.
id: Ditemukan %d kecocokan.

en: %d matches in %d files.
id: Ditemukan %d kecocokan dalam %d berkas.

en: Add to Group
id: Tambahkan ke Grup

en: Remove from Group
id: Hapus dari Grup

en: Group name already exists.
id: Nama grup sudah ada.

en: Invalid group name.
id: Nama grup tidak valid.

en: Rename Group
id: Ubah Nama Grup

en: Delete Group
id: Hapus Grup

en: Groups
id: Kelompok

en: Nodes Not in Group
id: Node tidak dalam Grup

en: Filter nodes
id: Filter node

en: Nodes in Group
id: Node dalam Grup

en: Empty groups will be automatically removed.
id: Grup yang kosong akan dihapus secara otomatis.

en: Group Editor
id: Editor Grup

en: Manage Groups
id: Kelola Grup

en: Compress
id: Kompres

en: Delimiter
id: Pembatasan

en: Repeat
id: Ulang

en: Vertical
id: Vertikal

en: Import as Single Scene
id: Impor sebagai Skena Tunggal

en: Import with Separate Animations
id: Impor dengan Animasi Terpisah

en: Import with Separate Materials
id: Impor dengan Material Terpisah

en: Import with Separate Objects
id: Impor dengan Objek Terpisah

en: Import with Separate Objects+Materials
id: Impor dengan Objek+Material Terpisah

en: Import with Separate Objects+Animations
id: Impor dengan Objek+Animasi Terpisah

en: Import with Separate Materials+Animations
id: Impor dengan Material+Animasi Terpisah

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
id: Impor dengan Objek+Material+Animasi Terpisah

en: Import as Multiple Scenes
id: Impor sebagai Beberapa Skena

en: Import as Multiple Scenes+Materials
id: Impor sebagai Beberapa Skena+Material

en: Root Name
id: Nama Akar

en: Root Scale
id: Skala Akar

en: Custom Script
id: Skrip Kustom

en: Use Legacy Names
id: Gunakan Nama Warisan

en: Materials
id: Material

en: Store In Subdir
id: Simpan Di Sub-direktori

en: Remove Unused Tracks
id: Hapus Trek Tak Terpakai

en: Clips
id: Klip

en: Amount
id: Jumlah

en: Import Scene
id: Impor Skena

en: Importing Scene...
id: Mengimpor Skena...

en: Generating Lightmaps
id: Membuat Pemetaan Cahaya

en: Running Custom Script...
id: Menjalankan Script Khusus...

en: Couldn't load post-import script:
id: Tidak dapat memuat skrip post-import:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
id: Skrip post-import rusak/tidak valid (cek konsol):

en: Error running post-import script:
id: Kesalahan saat menjalankan skrip post-import:

en: Did you return a Node-derived object in the `post_import()` method?
id: Apakan Anda mengembalikan objek berturunan Node dalam method `post_import()`?

en: Saving...
id: Menyimpan...

en: Lossy Quality
id: Kualitas Setengah

en: HDR Mode
id: Mode HDR

en: Process
id: Proses

en: Hdr As Srgb
id: HDR Sebagai SRGB

en: Invert Color
id: Balik Warna

en: Size Limit
id: Batas Ukuran

en: Detect 3D
id: Deteksi 3D

en: Warning, no suitable PC VRAM compression enabled in Project Settings. This texture will not display correctly on PC.
id: Peringatan, tidak ada kompresi VRAM PC yang sesuai yang diaktifkan di Pengaturan Proyek. Tekstur ini tidak akan ditampilkan dengan benar di PC.

en: Trim
id: Pangkas

en: Select Importer
id: Pilih Importir

en: Importer:
id: Importir:

en: Reset to Defaults
id: Kembalikan ke Nilai Baku

en: Keep File (No Import)
id: Simpan Berkas (Tanpa Impor)

en: %d Files
id: %d Berkas

en: Set as Default for '%s'
id: Jadikan Baku untuk '%s'

en: Clear Default for '%s'
id: Bersihkan Baku untuk '%s'

en: Reimport
id: Impor ulang

en: You have pending changes that haven't been applied yet. Click Reimport to apply changes made to the import options.
    Selecting another resource in the FileSystem dock without clicking Reimport first will discard changes made in the Import dock.
id: Anda memiliki perubahan tertunda yang belum diterapkan. Klik Impor Ulang untuk menerapkan perubahan yang dibuat pada opsi impor.
    Memilih sumber daya lain di dok FileSystem tanpa mengklik Impor Ulang terlebih dahulu akan membuang perubahan yang dibuat di dok Impor.

en: Import As:
id: Impor sebagai:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
id: Simpan Skena, Impor Ulang, dan Mulai Ulang

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
id: Mengubah jenis berkas yang diimpor, editor harus dimulai ulang.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
id: PERINGATAN: Ada aset-aset yang menggunakan resource ini, mereka mungkin akan berhenti untuk termuat secara sempurna.

en: Select a resource file in the filesystem or in the inspector to adjust import settings.
id: Pilih file sumber daya di sistem berkas atau di inspektur untuk menyesuaikan pengaturan impor.

en: Failed to load resource.
id: Gagal memuat resource.

en: Raw
id: Raw (%)

en: Localization not available for current language.
id: Lokalisasi tidak tersedia untuk bahasa saat ini.

en: Copy Properties
id: Salin Properti

en: Paste Properties
id: Tempel Properti

en: Make Sub-Resources Unique
id: Membuat Unik Sub-Resource

en: Create a new resource in memory and edit it.
id: Buat resource baru pada memori dan mengubahnya.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
id: Muat resource yang ada dari diska dan mengubahnya.

en: Save the currently edited resource.
id: Simpan resource yang sedang disunting saat ini.

en: Save As...
id: Simpan Sebagai...

en: Extra resource options.
id: Opsi resource tambahan.

en: Edit Resource from Clipboard
id: Edit Resource dari Papan Klip

en: Copy Resource
id: Salin Resource

en: Make Resource Built-In
id: Buat Resource Menjadi Bawaan

en: Go to the previous edited object in history.
id: Ke objek sebelum diubah pada histori.

en: Go to the next edited object in history.
id: Ke object terdireksi berikutnya pada histori.

en: History of recently edited objects.
id: Histori dari objek terdireksi baru-baru saja.

en: Open documentation for this object.
id: Buka Dokumentasi objek ini.

en: Open Documentation
id: Buka Dokumentasi

en: Filter properties
id: Filter properti

en: Manage object properties.
id: Atur properti objek.

en: Changes may be lost!
id: Perubahan mungkin hilang!

en: MultiNode Set
id: Set MultiNode

en: Select a single node to edit its signals and groups.
id: Pilih sebuah node untuk menyunting sinyal dan grup.

en: Edit a Plugin
id: Sunting Plugin

en: Create a Plugin
id: Buat Plugin

en: Plugin Name:
id: Nama Plugin:

en: Subfolder:
id: Subdirektori:

en: Author:
id: Pembuat:

en: Version:
id: Versi:

en: Language:
id: Bahasa:

en: Script Name:
id: Nama Skrip:

en: Activate now?
id: Aktifkan sekarang?

en: Create Polygon
id: Buat Poligon

en: Create points.
id: Buat titik.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
id: Sunting titik.
    LMB: Pindahkan Titik
    RMB: Hapus Titik

en: Erase points.
id: Hapus titik.

en: Edit Polygon
id: Sunting Poligon

en: Insert Point
id: Tambah Titik

en: Edit Polygon (Remove Point)
id: Sunting Poligon (Hapus Titik)

en: Remove Polygon And Point
id: Hapus Poligon dan Titik

en: Add Animation
id: Tambah Animasi

en: Add %s
id: Tambah %s

en: Load...
id: Muat...

en: Move Node Point
id: Pindahkan Titik Node

en: Change BlendSpace1D Limits
id: Ubah Batas BlendSpace1D

en: Change BlendSpace1D Labels
id: Ubah Label BlendSpace1D

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
id: Node tipe ini tidak dapat digunakan. Hanya node utama yang diijinkan.

en: Add Node Point
id: Tambah Titik Node

en: Add Animation Point
id: Tambah Titik Animasi

en: Remove BlendSpace1D Point
id: Hapus Titik BlendSpace1D

en: Move BlendSpace1D Node Point
id: Pindahkan Titik Node BlendSpace1D

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
id: AnimationTree tidak aktif.
    Aktifkan untuk mengijinkan pemutaran, cek peringatan pada node jika aktifasi gagal.

en: Set the blending position within the space
id: Setel posisi pembauran di dalam ruangan

en: Select and move points, create points with RMB.
id: Pilih dan gerakkan titik-titik, buat titik dengan RMB.

en: Enable snap and show grid.
id: Izinkan snap dan tampilkan garis-garis kotak.

en: Point
id: Titik

en: Open Editor
id: Buka Editor

en: Open Animation Node
id: Buka Node Animasi

en: Triangle already exists.
id: Segitiga sudah ada.

en: Add Triangle
id: Tambah Segitiga

en: Change BlendSpace2D Limits
id: Ubah Batas BlendSpace2D

en: Change BlendSpace2D Labels
id: Ubah Label BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Point
id: Hapus Titik BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Triangle
id: Hapus Segitiga BlendSpace2D

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
id: BlendSpace2D tidak dimiliki oleh sebuah node AnimationTree.

en: No triangles exist, so no blending can take place.
id: Tidak ada segi tiga, pembauran tidak di terapkan.

en: Toggle Auto Triangles
id: Jungkitkan Segitiga Otomatis

en: Create triangles by connecting points.
id: Buat segi tiga dengan menghubungkan titik-titik.

en: Erase points and triangles.
id: Hapus titik-titik dan segi tiga.

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
id: Buat segi tiga pembauran secara otomatis (sebagai ganti cara manual)

en: Blend:
id: Campur:

en: Parameter Changed:
id: Parameter Berubah:

en: Edit Filters
id: Sunting Filter

en: Output node can't be added to the blend tree.
id: Node keluaran tidak bisa ditambahkan ke pohon campur.

en: Add Node to BlendTree
id: Tambah Node ke BlendTree

en: Node Moved
id: Node Dipindahkan

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
id: Tidak dapat terhubung, port mungkin sedang digunakan atau hubungan tidak sah.

en: Nodes Connected
id: Node Terhubung

en: Nodes Disconnected
id: Node Terputus

en: Set Animation
id: Atur Animasi

en: Delete Node
id: Hapus Node

en: Delete Node(s)
id: Hapus Node

en: Toggle Filter On/Off
id: Jungkitkan Filter Nyala/Mati

en: Change Filter
id: Ganti Filter

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
id: Tidak ada pemutar animasi disetel, jadi tidak bisa mendapatkan nama track.

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
id: Setelan path pada pemutar tidak sah, jadi tidak bisa mendapatkan nama track.

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
id: Pemutar animasi tidak punya path root yang sah, jadi tidak bisa mendapatkan nama track.

en: Anim Clips
id: Klip Anim

en: Audio Clips
id: Klip Audio

en: Functions
id: Fungsi

en: Node Renamed
id: Node Telah Diubah Namanya

en: Add Node...
id: Tambah Node...

en: Edit Filtered Tracks:
id: Sunting Trek yang Difilter:

en: Enable Filtering
id: Aktifkan Penyaringan

en: Toggle Autoplay
id: Jungkitkan Putar Otomatis

en: New Animation Name:
id: Nama Animasi Baru:

en: New Anim
id: Animasi Baru

en: Create New Animation
id: Buat Animasi Baru

en: Change Animation Name:
id: Ubah Nama Animasi:

en: Rename Animation
id: Ubah Nama Animasi

en: Delete Animation?
id: Hapus Animasi?

en: Remove Animation
id: Hapus Animasi

en: Invalid animation name!
id: Nama animasi tidak valid!

en: Animation name already exists!
id: Nama animasi sudah ada!

en: Duplicate Animation
id: Gandakan Animasi

en: Blend Next Changed
id: Baur Pergantian Selanjutnya

en: Change Blend Time
id: Ubah Waktu Blend

en: Load Animation
id: Muat Animasi

en: No animation resource on clipboard!
id: Tidak ada resource animasi di papan klip!

en: Pasted Animation
id: Animasi yang Direkatkan

en: Paste Animation
id: Rekatkan Animasi

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
id: Mainkan mundur animasi terpilih dari lokasi sekarang. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
id: Mainkan mundur animasi terpilih dari akhir. (Shift+A)

en: Stop animation playback. (S)
id: Hentikan playback animasi. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
id: Mainkan animasi terpilih dari awal. (Shift+D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
id: Mainkan animasi terpilih dari posisi sekarang. (D)

en: Animation position (in seconds).
id: Posisi Animasi (dalam detik).

en: Scale animation playback globally for the node.
id: Skalakan pemutaran animasi secara global untuk node ini.

en: Animation Tools
id: Perkakas Animasi

en: New
id: Baru

en: Edit Transitions...
id: Sunting Transisi...

en: Open in Inspector
id: Buka dalam Inspektur

en: Display list of animations in player.
id: Tampilkan daftar animasi dalam pemutar animasi.

en: Autoplay on Load
id: Putar Otomatis saat Dimuat

en: Enable Onion Skinning
id: Aktifkan Bayang-bayang

en: Onion Skinning Options
id: Opsi Onion Skinning

en: Directions
id: Arah

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
id: Sebelum

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
id: Masa depan

en: Depth
id: Kedalaman

en: 1 step
id: 1 langkah

en: 2 steps
id: 2 langkah

en: 3 steps
id: 3 langkah

en: Differences Only
id: Hanya yang berbeda

en: Force White Modulate
id: Paksa Modulasi Putih

en: Include Gizmos (3D)
id: Masukkan Gizmo (3D)

en: Pin AnimationPlayer
id: Sematkan AnimationPlayer

en: Animation Name:
id: Nama Animasi:

en: Error!
id: Kesalahan!

en: Blend Times:
id: Waktu Berbaur:

en: Next (Auto Queue):
id: Selanjutnya (Antrian Otomatis):

en: Cross-Animation Blend Times
id: Waktu Berbaur Animasi-silang

en: Move Node
id: Pindahkan Node

en: Transition exists!
id: Transisi sudah ada!

en: Add Transition
id: Tambah Transisi

en: Add Node
id: Tambahkan Node

en: End
id: Akhir

en: Immediate
id: Segera

en: Sync
id: Sinkron

en: At End
id: Pada Akhir

en: Travel
id: Menjelajah

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
id: Node awal dan akhir dibutuhkan untuk sub-transisi.

en: No playback resource set at path: %s.
id: Tidak ada resource playback yang diatur di lokasi: %s.

en: Node Removed
id: Node Dihapus

en: Transition Removed
id: Transisi Dihapus

en: Set Start Node (Autoplay)
id: Tetapkan Node Awalan (Mulai sendiri)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
id: Pilih dan pindah node.
    RMB untuk menambah node baru.
    Shift+LMB untuk membuat sambungan.

en: Create new nodes.
id: Buat node baru.

en: Connect nodes.
id: Hubungkan node.

en: Remove selected node or transition.
id: Hapus node atau transisi terpilih.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
id: Alihkan autoplay animasi ini pada awal, restart atau geser ke nol.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
id: Terapkan akhir pada animasi. Berguna untuk sub-transisi.

en: Play Mode:
id: Mode Putar:

en: AnimationTree
id: AnimationTree(Daftar animasi)

en: New name:
id: Nama baru:

en: Fade In (s):
id: Memudar Masuk (d):

en: Fade Out (s):
id: Memudar Keluar (d):

en: Blend
id: Berbaur

en: Auto Restart:
id: Mulai Ulang Otomatis:

en: Restart (s):
id: Mulai Ulang:

en: Random Restart (s):
id: Mulai Ulang secara Acak (d):

en: Start!
id: Mulai!

en: Amount:
id: Jumlah:

en: Blend 0:
id: Berbaur 0:

en: Blend 1:
id: Berbaur 1:

en: X-Fade Time (s):
id: Waktu X-Fade (d):

en: Add Input
id: Tambah Masukan

en: Clear Auto-Advance
id: Bersihkan Auto-Advance

en: Set Auto-Advance
id: Terapkan Auto-Advance

en: Delete Input
id: Hapus Masukan

en: Animation tree is valid.
id: Pohon animasi valid.

en: Animation tree is invalid.
id: Pohon animasi tidak valid.

en: Animation Node
id: Node Animasi

en: OneShot Node
id: Node sekali tembak

en: Mix Node
id: Aduk Node

en: Blend2 Node
id: Campur 2 Node

en: Blend3 Node
id: Campur 3 Node

en: Blend4 Node
id: Campur 4 Node

en: TimeScale Node
id: Node TimeScale

en: TimeSeek Node
id: Node TimeSeek

en: Transition Node
id: Node Transisi

en: Import Animations...
id: Impor Animasi...

en: Edit Node Filters
id: Sunting Filter Node

en: Filters...
id: Filter...

en: Contents:
id: Konten:

en: View Files
id: Tampilkan Berkas

en: Download
id: Unduh

en: Connection error, please try again.
id: Gangguan koneksi, silakan coba lagi.

en: Can't connect.
id: Tidak dapat terhubung.

en: Can't connect to host:
id: Tidak dapat terhubung ke host:

en: No response from host:
id: Tidak ada respon dari host:

en: No response.
id: Tidak ada respon.

en: Can't resolve hostname:
id: Tidak dapat menjelaskan hostname:

en: Can't resolve.
id: Tidak bisa menyelesaikan.

en: Request failed, return code:
id: Permintaan gagal, return code:

en: Cannot save response to:
id: Tidak dapat menyimpan respons ke:

en: Write error.
id: Error saat menyimpan ke dalam berkas.

en: Request failed, too many redirects
id: Permintaan gagal, terlalu banyak pengalihan

en: Redirect loop.
id: Mengalihkan berulang-ulang.

en: Request failed, timeout
id: Permintaan gagal, tenggat waktu habis

en: Timeout.
id: Tenggat waktu habis.

en: Failed:
id: Gagal:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
id: Hash unduhan buruk, berkas mungkin telah diubah.

en: Expected:
id: Yang Diharapkan:

en: Got:
id: Yang Didapat:

en: Failed SHA-256 hash check
id: Gagal mengecek hash SHA-256

en: Asset Download Error:
id: Kesalahan Saat Mengunduh Aset:

en: Downloading (%s / %s)...
id: Mengunduh (%s / %s)...

en: Downloading...
id: Mengunduh...

en: Resolving...
id: Menyelesaikan...

en: Error making request
id: Kesalahan saat melakukan permintaan

en: Idle
id: Menganggur

en: Install...
id: Pasang...

en: Retry
id: Coba Lagi

en: Download Error
id: Unduhan Gagal

en: Download for this asset is already in progress!
id: Unduhan untuk aset ini sedang diproses!

en: Recently Updated
id: Baru-baru Ini Diperbarui

en: Least Recently Updated
id: Paling Baru Diperbarui

en: Name (A-Z)
id: Nama (A-Z)

en: Name (Z-A)
id: Nama (Z-A)

en: License (A-Z)
id: Lisensi (A-Z)

en: License (Z-A)
id: Lisensi (Z-A)

en: Loading...
id: Sedang memuat…

en: All
id: Semua

en: Search templates, projects, and demos
id: Cari templat, proyek, dan demo

en: Search assets (excluding templates, projects, and demos)
id: Cari aset (kecuali templat, proyek, dan demo)

en: Import...
id: Impor…

en: Plugins...
id: Pengaya…

en: Sort:
id: Sortir:

en: Category:
id: Kategori:

en: Site:
id: Situs:

en: Support
id: Dukungan

en: Official
id: Resmi

en: Testing
id: Menguji

en: Assets ZIP File
id: Berkas Aset ZIP

en: Audio Preview Play/Pause
id: Putar/Jeda Pratinjau Audio

en: Can't determine a save path for lightmap images.
    Save your scene and try again.
id: Tidak dapat menentukan lokasi penyimpanan untuk gambar lightmap.
    Simpan skena Anda dan coba lagi.

en: No meshes to bake. Make sure they contain an UV2 channel and that the 'Use In Baked Light' and 'Generate Lightmap' flags are on.
id: Tidak ada mesh untuk di bake. Pastikan mesh mempunyai kanal UV2 dengan flag 'Use In Baked Light' dan 'Generate Lightmap' aktif.

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
id: Gagal membuat gambar lightmap, pastikan path dapat ditulis.

en: Failed determining lightmap size. Maximum lightmap size too small?
id: Gagal menentukan ukuran lightmap. Ukuran lightmap maksimumnya terlalu kecil?

en: Some mesh is invalid. Make sure the UV2 channel values are contained within the [0.0,1.0] square region.
id: Banyak mesh tak valid. Pastikan nilai kanal UV2 diisi dalam rentang wilayah persegi [0.0,1.0].

en: Godot editor was built without ray tracing support, lightmaps can't be baked.
id: Editor Godot di-build tanpa dukungan ray tracing, sehingga lightmap tidak dapat di-bake.

en: Bake Lightmaps
id: Panggang Lightmaps

en: Select lightmap bake file:
id: Pilih berkas lightmap bake:

en: Preview
id: Pratinjau

en: Configure Snap
id: Atur Snap

en: Grid Offset:
id: Offset Kotak-kotak:

en: Grid Step:
id: Jangkah Kotak-kotak:

en: Primary Line Every:
id: Garis Primer Setiap:

en: steps
id: langkah

en: Rotation Offset:
id: Offset Perputaran:

en: Rotation Step:
id: Jangkah Perputaran:

en: Scale Step:
id: Langkah Skala:

en: Move Vertical Guide
id: Pindahkan Panduan Vertikal

en: Create Vertical Guide
id: Buat Panduan Vertikal

en: Remove Vertical Guide
id: Hapus Panduan Vertikal

en: Move Horizontal Guide
id: Pindahkan Panduan Horisontal

en: Create Horizontal Guide
id: Buat Panduan Horizontal

en: Remove Horizontal Guide
id: Hapus Panduan Horizontal

en: Create Horizontal and Vertical Guides
id: Buat Panduan Horisontal dan Vertikal

en: Set CanvasItem "%s" Pivot Offset to (%d, %d)
id: Atur Offset Pivot CanvasItem "%s" ke (%d, %d)

en: Rotate %d CanvasItems
id: Putar %d CanvasItem

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
id: Putar CanvasItem "%s" menjadi %d derajat

en: Move CanvasItem "%s" Anchor
id: Pindahkan Anchor CanvasItem "%s"

en: Scale Node2D "%s" to (%s, %s)
id: Skalakan Node2D "%s" menjadi (%s, %s)

en: Resize Control "%s" to (%d, %d)
id: Ubah ukuran Control "%s" menjadi (%d, %d)

en: Scale %d CanvasItems
id: Skalakan %d CanvasItem

en: Scale CanvasItem "%s" to (%s, %s)
id: Skalakan CanvasItem "%s" menjadi (%s, %s)

en: Move %d CanvasItems
id: Pindahkan %d CanvasItem

en: Move CanvasItem "%s" to (%d, %d)
id: Pindahkan CanvasItem "%s" ke (%d,%d)

en: Locked
id: Terkunci

en: Grouped
id: Terkelompok

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
id: Nilai jangkar dan pinggiran milik anak dari sebuah kontainer akan di timpa dengan milik orang-tua nya.

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
id: Preset-preset untuk nilai jangkar dan pinggiran node Control.

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
id: Ketika aktif, memindahkan node Control akan mengubah jangkarnya daripada batasnya.

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Center Left
id: Kiri Tengah

en: Center Top
id: Atas Tengah

en: Center Right
id: Kanan Tengah

en: Center Bottom
id: Bawah Tengah

en: Center
id: Tengah

en: Left Wide
id: Kiri Lebar

en: Top Wide
id: Atas Lebar

en: Right Wide
id: Kanan Lebar

en: Bottom Wide
id: Bawah Lebar

en: VCenter Wide
id: VTengah Lebar

en: HCenter Wide
id: HTengah Lebar

en: Full Rect
id: Kotak Penuh

en: Keep Ratio
id: Jaga Rasio

en: Anchors only
id: Hanya jangkar-jangkar

en: Change Anchors and Margins
id: Ubah jangkar-jangkar dan pinggiran

en: Change Anchors
id: Ubah Jangkar-jangkar

en: Project Camera Override
    Overrides the running project's camera with the editor viewport camera.
id: Timpa Kamera Proyek
    Menimpa kamera proyek yang dijalankan dengan kamera viewport editor.

en: Project Camera Override
    No project instance running. Run the project from the editor to use this feature.
id: Timpa Kamera Proyek
    Tidak ada instance proyek yang berjalan. Jalankan proyek dari editor untuk menggunakan fitur ini.

en: Lock Selected
id: Kunci yang Dipilih

en: Unlock Selected
id: Lepas Kunci yang Dipilih

en: Group Selected
id: Kelompokkan yang Dipilih

en: Ungroup Selected
id: Keluarkan yang dipilih dari Grup

en: Paste Pose
id: Tempel Pose

en: Clear Guides
id: Bersihkan Panduan

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
id: Buat Tulang Kustom dari Node

en: Clear Bones
id: Bersihkan Pertulangan

en: Make IK Chain
id: Buat Rantai IK

en: Clear IK Chain
id: Bersihkan Rantai IK

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
id: Peringatan: Posisi milik anak dari sebuah kontainer ditentukan oleh orang-tua nya.

en: Zoom Reset
id: Reset Perbesaran

en: Select Mode
id: Mode Seleksi

en: Drag: Rotate selected node around pivot.
id: Seret: Putar node terpilih sekitar pivot.

en: Alt+Drag: Move selected node.
id: Alt+Seret: Pindahkan node terpilih.

en: V: Set selected node's pivot position.
id: V: Atur posisi pivot node terpilih.

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
id: Alt+Klik Kanan: Tampilkan semua daftar node di posisi yang diklik, termasuk yang dikunci.

en: RMB: Add node at position clicked.
id: Klik Kanan: Tambah node di posisi yang diklik.

en: Move Mode
id: Mode Pindah

en: Rotate Mode
id: Mode Putar

en: Scale Mode
id: Mode Skala

en: Shift: Scale proportionally.
id: Shift: Skala proporsional.

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
id: Tampilkan semua objek dalam posisi klik ke sebuah daftar
    (sama seperti Alt+Klik kanan dalam mode seleksi).

en: Click to change object's rotation pivot.
id: Klik untuk mengubah pivot perputaran objek.

en: Pan Mode
id: Mode Geser Pandangan

en: Ruler Mode
id: Mode Penggaris

en: Toggle smart snapping.
id: Jungkitkan pengancingan cerdas.

en: Use Smart Snap
id: Gunakan Pengancingan Cerdas

en: Toggle grid snapping.
id: Jungkitkan pengancingan kisi.

en: Use Grid Snap
id: Gunakan Pengancingan Kisi

en: Snapping Options
id: Opsi-opsi Snap

en: Use Rotation Snap
id: Gunakan Snap Rotasi

en: Use Scale Snap
id: Gunakan Pengancingan Skala

en: Snap Relative
id: Snap Relatif

en: Use Pixel Snap
id: Gunakan Snap Piksel

en: Smart Snapping
id: Pengancingan Pintar

en: Configure Snap...
id: Atur Snap...

en: Snap to Parent
id: Kancingkan ke Orangtuanya

en: Snap to Node Anchor
id: Kancing ke Jangkar Node

en: Snap to Node Sides
id: Kancing ke Tepi Node

en: Snap to Node Center
id: Kancing ke Tengah Node

en: Snap to Other Nodes
id: Kancing ke Node Lain

en: Snap to Guides
id: Kancing ke Panduan

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
id: Kunci objek terpilih di tempat (tidak dapat di pindah).

en: Unlock the selected object (can be moved).
id: Buka kunci objek terpilih (dapat di pindah).

en: Makes sure the object's children are not selectable.
id: Pastikan anak-anak objek tidak dapat diseleksi.

en: Restores the object's children's ability to be selected.
id: Jadikan anak-anak object dapat di seleksi kembali.

en: Skeleton Options
id: Opsi Pertulangan

en: Show Bones
id: Tampilkan Tulang-tulang

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
id: Buat Tulang Kustom(satu/lebih) dari Node(satu/lebih)

en: Clear Custom Bones
id: Bersihkan Pertulangan Kustom

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
id: Pandangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Grid
id: Kisi

en: Show Helpers
id: Tampilkan Bantuan-bantuan

en: Show Rulers
id: Tampilkan Penggaris-penggaris

en: Show Guides
id: Tampilkan Garis-bantu

en: Show Origin
id: Tampilkan Pangkal

en: Show Viewport
id: Tampilkan Viewport

en: Show Group And Lock Icons
id: Tampilkan Ikon Kunci Dan Grup

en: Center Selection
id: Seleksi Tengah

en: Frame Selection
id: Seleksi Bingkai

en: Preview Canvas Scale
id: Pratinjau Skala Kanvas

en: Layout
id: Tata Letak

en: Translation mask for inserting keys.
id: Masker translasi untuk menyisipkan key.

en: Rotation mask for inserting keys.
id: Masker rotasi untuk menyisipkan key.

en: Scale mask for inserting keys.
id: Masker skala untuk menyisipkan key.

en: Insert keys (based on mask).
id: Sisipkan Kunci (berdasarkan mask).

en: Auto insert keys when objects are translated, rotated or scaled (based on mask).
    Keys are only added to existing tracks, no new tracks will be created.
    Keys must be inserted manually for the first time.
id: Menyisipkan key otomatis ketika objek ditranslasi, dirotasi atau diskala (berdasarkan masker).
    Key hanya ditambahkan ke trek yang ada, tidak ada trek baru yang akan dibuat.
    Key harus disisipkan secara manual untuk pertama kali.

en: Auto Insert Key
id: Otomatis Sisipkan Kunci

en: Animation Key and Pose Options
id: Opsi Kunci Animasi dan Pose

en: Insert Key (Existing Tracks)
id: Sisip Key (ke Trek yang Ada)

en: Copy Pose
id: Salin Pose

en: Clear Pose
id: Hapus Pose

en: Add Node Here
id: Tambahkan Node Di sini

en: Instance Scene Here
id: Instansi Skena Di sini

en: Multiply grid step by 2
id: Gandakan langkah kisi demi 2

en: Divide grid step by 2
id: Bagi langkah kisi demi 2

en: Pan View
id: Geser Tampilan

en: Zoom to 3.125%
id: Perbesar 3.125%

en: Zoom to 6.25%
id: Perbesar 6.25%

en: Zoom to 12.5%
id: Perbesar 12.5%

en: Zoom to 25%
id: Perbesar 25%

en: Zoom to 50%
id: Perbesar 50%

en: Zoom to 100%
id: Perbesar 100%

en: Zoom to 200%
id: Perbesar 200%

en: Zoom to 400%
id: Perbesar 400%

en: Zoom to 800%
id: Perbesar 800%

en: Zoom to 1600%
id: Perbesar 1600%

en: Adding %s...
id: Menambahkan %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
id: Tidak dapat menginstansiasi beberapa node tanpa root.

en: Create Node
id: Buat Node

en: Error instancing scene from %s
id: Gagal meng-instance skena dari %s

en: Change Default Type
id: Ubah Tipe Baku

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
id: Seret & lepas + Shift : Tambahkan node sebagai saudara
    Seret & lepas + Alt : Ubah tipe node

en: Create Polygon3D
id: Buat Polygon3D

en: Edit Poly
id: Sunting Poligon

en: Edit Poly (Remove Point)
id: Sunting Bidang (Hapus Titik)

en: Set Handle
id: Atur Pegangan

en: Load Emission Mask
id: Muat Masker Emisi

en: Restart
id: Mulai Ulang

en: Clear Emission Mask
id: Hapus Masker Emisi

en: Particles
id: Partikel

en: Generated Point Count:
id: Jumlah Titik yang Dihasilkan:

en: Emission Mask
id: Masker Emisi

en: Solid Pixels
id: Piksel Solid

en: Border Pixels
id: Piksel Pembatas

en: Directed Border Pixels
id: Piksel Pembatas yang Diarahkan

en: Capture from Pixel
id: Tangkap dari Piksel

en: Emission Colors
id: Warna Emisi

en: CPUParticles
id: Partikel(CPU)

en: Create Emission Points From Mesh
id: Buat Titik Emisi dari Mesh

en: Create Emission Points From Node
id: Buat Titik Emisi dari Node

en: Ease In
id: Perlahan Masuk

en: Ease Out
id: Perlahan Keluar

en: Smoothstep
id: Tingkat Kemulusan

en: Modify Curve Point
id: Modifikasi Titik Kurva

en: Modify Curve Tangent
id: Modifikasi Tangen Kurva

en: Load Curve Preset
id: Muat Preset Kurva

en: Add Point
id: Tambah Titik

en: Remove Point
id: Hapus Titik

en: Left Linear
id: Linier ke Kiri

en: Right Linear
id: Linier ke Kanan

en: Load Preset
id: Muat Preset

en: Remove Curve Point
id: Hapus Titik Kurva

en: Toggle Curve Linear Tangent
id: Beralih Kurva Linear Tangen

en: Hold Shift to edit tangents individually
id: Tahan Shift untuk menyunting tangen kurva satu-persatu

en: Right click to add point
id: Klik kanan untuk menambah titik

en: Bake GI Probe
id: Panggang GI Probe

en: Gradient Edited
id: Gradasi Disunting

en: Text
id: Teks

en: Icon
id: Ikon

en: Items
id: Item

en: Item List Editor
id: Editor Daftar Item

en: Create Occluder Polygon
id: Buat Poligon Occluder

en: Mesh is empty!
id: Mesh kosong!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
id: Tidak dapat membuat bentuk collision Trimesh.

en: Create Static Trimesh Body
id: Buat Badan Trimesh Statis

en: This doesn't work on scene root!
id: Ini tidak bekerja di skena akar!

en: Create Trimesh Static Shape
id: Buat Bentuk Trimesh Statis

en: Can't create a single convex collision shape for the scene root.
id: Tidak dapat membuat convex collision shape tunggal untuk skena root.

en: Couldn't create a single convex collision shape.
id: Tidak dapat membuat convex collision shape tunggal.

en: Create Simplified Convex Shape
id: Buat Bentuk Cembung yang Disederhanakan

en: Create Single Convex Shape
id: Buat Bentuk Cembung

en: Can't create multiple convex collision shapes for the scene root.
id: Tidak dapat membuat beberapa convex collision shape untuk skena root.

en: Couldn't create any collision shapes.
id: Tidak dapat membuat bentuk collision.

en: Create Multiple Convex Shapes
id: Buat Beberapa Bentuk Cembung

en: Create Navigation Mesh
id: Buat Mesh Navigasi

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
id: Mesh yang terkandung bukan bertipe ArrayMesh.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
id: UV Unwrap gagal, mesh mungkin tidak bermacam-macam?

en: No mesh to debug.
id: Tidak ada mesh untuk diawakutu.

en: Mesh has no UV in layer %d.
id: Mesh tidak memiliki UV di layer %d.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
id: MeshInstance tidak memiliki Mesh!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
id: Mesh belum muncul untuk membuat garis tepi darinya!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
id: Jenis Mesh primitif bukan PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
id: Tidak dapat membuat garis!

en: Create Outline
id: Buat Garis Tepi

en: Mesh
id: Jala

en: Create Trimesh Static Body
id: Buat Tubuh Statis Trimesh

en: Creates a StaticBody and assigns a polygon-based collision shape to it automatically.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
id: Buat StaticBody dan tetapkan collision shape berbasis poligon untuknya secara otomatis.
    Opsi ini merupakan yang paling akurat (tapi paling lambat) untuk deteksi collision.

en: Create Trimesh Collision Sibling
id: Buat Trimesh Collision Sibling

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
id: Buat collision shape berbasis poligon.
    Opsi ini merupakan yang paling akurat (tapi paling lambat) untuk deteksi collision.

en: Create Single Convex Collision Sibling
id: Buat Saudara Tunggal Convex Collision

en: Creates a single convex collision shape.
    This is the fastest (but least accurate) option for collision detection.
id: Buat convex collision shape tunggal.
    Opsi ini merupakan yang paling cepat (tapi paling tidak akurat) untuk deteksi collision.

en: Create Simplified Convex Collision Sibling
id: Buat saudara Convex Collision yang dipermudah

en: Creates a simplified convex collision shape.
    This is similar to single collision shape, but can result in a simpler geometry in some cases, at the cost of accuracy.
id: Buat bentuk convex collision dipermudah.
    Ini serupa dengan bentuk collision tunggal, namun dapat menghasilkan geometri mudah dalam beberapa kasus, dengan biaya pada akurasi.

en: Create Multiple Convex Collision Siblings
id: Buat Beberapa Saudara Convex Collision

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is a performance middle-ground between a single convex collision and a polygon-based collision.
id: Buat bentuk collision berbasis poligon.
    Ini adalah opsi tengah performa antara convex collision tunggal dan collision berbasis poligon.

en: Create Outline Mesh...
id: Buat Garis Mesh...

en: Creates a static outline mesh. The outline mesh will have its normals flipped automatically.
    This can be used instead of the SpatialMaterial Grow property when using that property isn't possible.
id: Buat outline mesh statis. Outline mesh akan memiliki garis normal yang akan dibalik otomatis.
    Ini dapat digunakan sebagai pengganti properti Grow dari SpatialMaterial ketika tidak dapat menggunakan properti itu.

en: View UV1
id: Tampilkan UV1

en: View UV2
id: Tampilkan UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
id: Buka UV2 untuk Lightmap/AO

en: Create Outline Mesh
id: Buat Garis Mesh

en: Outline Size:
id: Ukuran Garis Tepi:

en: UV Channel Debug
id: Awakutu Kanal UV

en: Remove item %d?
id: Hapus item %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
id: Perbarui dari skena yang ada?:
    %s

en: Add Item
id: Tambah Item

en: Remove Selected Item
id: Hapus Item yang Dipilih

en: Import from Scene (Ignore Transforms)
id: Impor dari Skenario (Hiraukan Transforms)

en: Import from Scene (Apply Transforms)
id: Impor dari Skenario (Aplikasikan Transforms)

en: Update from Scene
id: Perbarui dari Skena

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
id: Tidak ada sumber mesh yang ditentukan (dan tidak ada MultiMesh yang diatur dalam node).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
id: Tidak ada sumber mesh yang ditentukan (dan MultiMesh tidak mengandung Mesh).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
id: Sumber mesh tidak valid (salah lokasi).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
id: Sumber mesh tidak valid (bukan MeshInstance).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
id: Sumber mesh tidak valid (tidak mengandung resource Mesh).

en: No surface source specified.
id: Sumber permukaan tidak ditentukan.

en: Surface source is invalid (invalid path).
id: Sumber permukaan tidak valid (salah lokasi).

en: Surface source is invalid (no geometry).
id: Sumber permukaan tidak valid (tidak ada geometri).

en: Surface source is invalid (no faces).
id: Sumber permukaan tidak valid (tidak ada bidang).

en: Select a Source Mesh:
id: Pilih Mesh Sumber:

en: Select a Target Surface:
id: Pilih Target Permukaan:

en: Populate Surface
id: Isi Permukaan

en: Populate MultiMesh
id: Isi MultiMesh

en: Target Surface:
id: Permukaan Target:

en: Source Mesh:
id: Sumber Mesh:

en: X-Axis
id: Sumbu-X

en: Y-Axis
id: Sumbu-Y

en: Z-Axis
id: Sumbu-Z

en: Mesh Up Axis:
id: Sumbu Atas Mesh:

en: Random Rotation:
id: Perputaran Acak:

en: Random Tilt:
id: Kemiringan Acak:

en: Random Scale:
id: Skala Acak:

en: Populate
id: Isi

en: Create Navigation Polygon
id: Buat Poligon Navigasi

en: Convert to CPUParticles
id: Konversikan menjadi CPUParticles

en: Generating Visibility Rect
id: Menghasilkan Kotak Penampakan

en: Generate Visibility Rect
id: Buatkan Kotak Penampakan

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
id: Hanya dapat mengatur titik ke dalam material proses ParticlesMaterial

en: Convert to CPUParticles2D
id: Konversikan menjadi CPUParticles2D

en: Generation Time (sec):
id: Waktu Pembuatan (detik):

en: The geometry's faces don't contain any area.
id: Bidang geometri tidak mengandung area apapun.

en: The geometry doesn't contain any faces.
id: Geometri tidak mengandung bidang apapun.

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
id: "%s" tidak mewarisi Spasial.

en: "%s" doesn't contain geometry.
id: "%s" tidak mengandung geometri.

en: "%s" doesn't contain face geometry.
id: "%s" tidak mengandung geometri bidang.

en: Create Emitter
id: Buat Pengemisi

en: Emission Points:
id: Titik Emisi:

en: Surface Points
id: Titik Permukaan

en: Surface Points+Normal (Directed)
id: Titik+Normal Permukaan (Diarahkan)

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
id: Pemroses material atau jenis 'ParticlesMaterial' dibutuhkan.

en: Generating AABB
id: Membuat AABB

en: Generate Visibility AABB
id: Buat Penampakan AABB

en: Remove Point from Curve
id: Hapus Titik dari Kurva

en: Remove Out-Control from Curve
id: Hapus Kontrol-Luar dari Kurva

en: Remove In-Control from Curve
id: Hapus Kontrol-Dalam dari Kurva

en: Add Point to Curve
id: Tambah Titik ke Kurva

en: Split Curve
id: Pisahkan Kurva

en: Move Point in Curve
id: Geser Titik dalam Kurva

en: Move In-Control in Curve
id: Geser Kontrol-Dalam dalam Kurva

en: Move Out-Control in Curve
id: Geser Kontrol-Luar dalam Kurva

en: Select Points
id: Pilih Titik

en: Shift+Drag: Select Control Points
id: Shift+Seret: Pilih Titik Kontrol

en: Click: Add Point
id: Klik: Tambah Titik

en: Left Click: Split Segment (in curve)
id: Klik Kiri: Pisahkan Segmen (dalam Kurva)

en: Right Click: Delete Point
id: Klik Kanan: Hapus Titik

en: Select Control Points (Shift+Drag)
id: Pilih Titik Kontrol (Shift+Seret)

en: Add Point (in empty space)
id: Tambah Titik (dalam ruang kosong)

en: Delete Point
id: Hapus Titik

en: Close Curve
id: Tutup Kurva

en: Options
id: Opsi

en: Mirror Handle Angles
id: Cermin Pengatur Sudut

en: Mirror Handle Lengths
id: Cermin Pengatur Panjang

en: Curve Point #
id: Titik Kurva #

en: Set Curve Point Position
id: Atur Posisi Titik Kurva

en: Set Curve In Position
id: Atur Posisi Kurva Dalam

en: Set Curve Out Position
id: Atur Posisi Kurva Luar

en: Split Path
id: Pisahkan Tapak

en: Remove Path Point
id: Hapus Titik Tapak

en: Remove Out-Control Point
id: Hapus Titik Kontrol-Luar

en: Remove In-Control Point
id: Hapus Titik Kontrol-Dalam

en: Split Segment (in curve)
id: Pisahkan Segmen (dalam kurva)

en: Move Joint
id: Geser Persendian

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
id: Properti pertulangan dari Polygon2D tidak mengarah ke node Skeleton2D

en: Sync Bones
id: Sinkronkan Pertulangan

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
id: Tidak ada tekstur dalam poligon ini.
    Atur tekstur supaya bisa menyunting UV-nya.

en: Create UV Map
id: Buat Peta UV

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
id: Polygon2D memiliki verteks internal, jadi tidak bisa disunting lagi di dalam viewport.

en: Create Polygon & UV
id: Buat Poligon & UV

en: Create Internal Vertex
id: Buat Verteks Internal

en: Remove Internal Vertex
id: Hapus Verteks Internal

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
id: Poligon tidak valid (butuh 3 verteks yang berbeda)

en: Add Custom Polygon
id: Tambah Poligon Kustom

en: Remove Custom Polygon
id: Hapus Poligon Kustom

en: Transform UV Map
id: Transformasikan Peta UV

en: Transform Polygon
id: Transformasikan Poligon

en: Paint Bone Weights
id: Gambar Pembobotan Tulang

en: Open Polygon 2D UV editor.
id: Buka Editor UV Poligon 2D.

en: Polygon 2D UV Editor
id: Editor UV Poligon 2D

en: Points
id: Titik

en: Polygons
id: Poligon

en: Bones
id: Tulang

en: Move Points
id: Geser Titik

en: Command: Rotate
id: Comand: Putar

en: Shift: Move All
id: Shift: Geser Semua

en: Shift+Command: Scale
id: Shift+Command: Skala

en: Ctrl: Rotate
id: Ctrl: Putar

en: Shift+Ctrl: Scale
id: Shift+Ctrl: Skala

en: Move Polygon
id: Geser Poligon

en: Rotate Polygon
id: Putar Poligon

en: Scale Polygon
id: Skalakan Poligon

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
id: Buat poligon kustom. Mengaktifkan perenderan poligon kustom.

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
id: Hapus poligon kustom. Jika tidak tersisa, perenderan poligon kustom dinonaktifkan.

en: Paint weights with specified intensity.
id: Gambar pembobotan dengan intensitas yang ditentukan.

en: Unpaint weights with specified intensity.
id: Hapus pembobotan dengan intensitas yang ditentukan.

en: Copy Polygon to UV
id: Salin Polygon ke UV

en: Copy UV to Polygon
id: Salin UV ke Polygon

en: Clear UV
id: Bersihkan UV

en: Grid Settings
id: Pengaturan Kisi

en: Snap
id: Pengancingan

en: Enable Snap
id: Aktifkan Pengancingan

en: Show Grid
id: Tampilkan Kotak-kotak

en: Configure Grid:
id: Konfigurasikan Kisi:

en: Grid Offset X:
id: Ofset X Kisi:

en: Grid Offset Y:
id: Ofset Y Kisi:

en: Grid Step X:
id: Jarak X Kisi:

en: Grid Step Y:
id: Jarak Y Kisi:

en: Sync Bones to Polygon
id: Sinkronkan Tulang ke Poligon

en: ERROR: Couldn't load resource!
id: KESALAHAN: Tidak dapat memuat resource!

en: Add Resource
id: Tambah Resource

en: Rename Resource
id: Ubah Nama Resource

en: Delete Resource
id: Hapus Resource

en: Resource clipboard is empty!
id: Papan klip resource kosong!

en: Paste Resource
id: Tempel Resource

en: Instance:
id: Instansi:

en: Open in Editor
id: Buka dalam Editor

en: Load Resource
id: Muat Resource

en: Flip Portals
id: Balikkan Portal

en: Room Generate Points
id: Jumlah Titik Dihasilkan

en: Generate Points
id: Menghasilkan Nilai

en: Flip Portal
id: Balikkan Portal

en: Occluder Set Transform
id: Tutup Set Transformasi

en: Center Node
id: Node Tengah

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
id: AnimationTree tidak memiliki jalur yang diatur ke AnimationPlayer

en: Path to AnimationPlayer is invalid
id: Jalur ke AnimationPlayer tidak valid

en: Clear Recent Files
id: Bersihkan Berkas Akhir-akhir ini

en: Close and save changes?
id: Tutup dan simpan perubahan?

en: Error writing TextFile:
id: Error saat menulis TextFile:

en: Could not load file at:
id: Tidak dapat memuat berkas di:

en: Error saving file!
id: Error saat menyimpan berkas!

en: Error while saving theme.
id: Error saat menyimpan tema.

en: Error Saving
id: Error Menyimpan

en: Error importing theme.
id: Error saat mengimpor tema.

en: Error Importing
id: Error saat mengimpor

en: New Text File...
id: Berkas Teks Baru...

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Save File As...
id: Simpan Berkas Sebagai...

en: Can't obtain the script for running.
id: Tidak dapat mendapatkan skrip untuk menjalankannya.

en: Script failed reloading, check console for errors.
id: Gagal memuat ulang skrip, cek konsol untuk informasi galatnya.

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
id: Skrip tidak dalam mode tool, tidak akan bisa dijalankan.

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
id: Untuk menjalankan skrip ini, skrip haris mewarisi EditorScript dan diatur ke mode tool.

en: Import Theme
id: Impor Tema

en: Error while saving theme
id: Gagal saat menyimpan tema

en: Error saving
id: Gagal menyimpan

en: Save Theme As...
id: Simpan Tema sebagai...

en: %s Class Reference
id: Referensi Kelas %s

en: Find Next
id: Pencarian Selanjutnya

en: Find Previous
id: Cari Sebelumnya

en: Filter scripts
id: Filter skrip

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
id: Beralih penyortiran alfabetis dari daftar fungsi.

en: Filter methods
id: Filter method

en: Sort
id: Urutkan

en: Move Up
id: Naikkan

en: Move Down
id: Turunkan

en: Next Script
id: Skrip Berikutnya

en: Previous Script
id: Skrip Sebelumnya

en: File
id: Berkas

en: Open...
id: Buka...

en: Reopen Closed Script
id: Buka kembali Skrip yang Ditutup

en: Save All
id: Simpan Semua

en: Soft Reload Script
id: Muat Ulang Skrip secara Halus

en: Copy Script Path
id: Salin Lokasi Skrip

en: History Previous
id: Riwayat Sebelumnya

en: History Next
id: Riwayat Selanjutnya

en: Import Theme...
id: Impor Tema...

en: Reload Theme
id: Muat Ulang Tema

en: Save Theme
id: Simpan Tema

en: Close All
id: Tutup Semua

en: Close Docs
id: Tutup Dokumentasi

en: Search
id: Cari

en: Step Into
id: Masuki

en: Step Over
id: Langkahi

en: Break
id: Putuskan

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Keep Debugger Open
id: Biarkan Pengawakutu Terbuka

en: Debug with External Editor
id: Awakutu menggunakan Editor Eksternal

en: Online Docs
id: Online Dokumentasi

en: Open Godot online documentation.
id: Buka dokumentasi daring Godot.

en: Search the reference documentation.
id: Cari dokumentasi referensi.

en: Go to previous edited document.
id: Ke dokumen yang disunting sebelumnya.

en: Go to next edited document.
id: Pergi ke dokumen yang disunting selanjutnya.

en: Discard
id: Abaikan

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
id: Berkas berikut lebih baru dalam diska.
    Aksi apa yang ingin diambil?:

en: Search Results
id: Hasil Pencarian

en: Open Dominant Script On Scene Change
id: Buka Skrip Dominan Pada Perubahan Skena

en: External
id: Eksternal

en: Use External Editor
id: Gunakan Editor Eksternal

en: Highlight Current Script
id: Tandai Skrip Saat Ini

en: Current Script Background Color
id: Warna Latar belakang Skrip Saat ini

en: Sort Scripts By
id: Urutkan Skrip Berdasarkan

en: Clear Recent Scripts
id: Bersihkan Skrip baru-baru ini

en: Connections to method:
id: Hubungan dengan fungsi:

en: Source
id: Sumber

en: Target
id: Sasaran

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
id: Tidak ditemukan fungsi '%s' yang dihubungkan untuk sinyal '%s' dari node '%s' ke node '%s'.

en: [Ignore]
id: [abaikan]

en: Line
id: Baris

en: Go to Function
id: Pergi ke Fungsi

en: Only resources from filesystem can be dropped.
id: Hanya resource dari berkas sistem yang dapat dihapus.

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
id: Tidak bisa menghapus node karena skrip '%s' tidak sedang digunakan dalam skena ini.

en: Lookup Symbol
id: Simbol Pencarian

en: Pick Color
id: Pilih Warna

en: Convert Case
id: Konversikan Pengkapitalan

en: Uppercase
id: Huruf Besar

en: Lowercase
id: Huruf Kecil

en: Capitalize
id: Kapitalisasi

en: Syntax Highlighter
id: Penyorot Sintaks

en: Bookmarks
id: Bilah Marka

en: Breakpoints
id: Breakpoint

en: Go To
id: Pergi Ke

en: Cut
id: Potong

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Delete Line
id: Hapus Baris

en: Indent Left
id: Indentasi Kiri

en: Indent Right
id: Indentasi Kanan

en: Toggle Comment
id: Jungkitkan Komentar

en: Fold/Unfold Line
id: Lipat/Bentangkan Baris

en: Fold All Lines
id: Lipat Semua Baris

en: Unfold All Lines
id: Bentangkan Semua Baris

en: Complete Symbol
id: Simbol Lengkap

en: Evaluate Selection
id: Evaluasi Seleksi

en: Trim Trailing Whitespace
id: Hapus Spasi di Belakang

en: Convert Indent to Spaces
id: Konversikan Indentasi ke Spasi

en: Convert Indent to Tabs
id: Konversikan Indentasi ke Tab

en: Find in Files...
id: Cari Dalam Berkas...

en: Contextual Help
id: Bantuan Kontekstual

en: Toggle Bookmark
id: Jungkitkan Markah Buku

en: Go to Next Bookmark
id: Pergi ke Markah Buku Berikutnya

en: Go to Previous Bookmark
id: Pergi ke Markah Buku Sebelumnya

en: Remove All Bookmarks
id: Hapus Semua Markah Buku

en: Go to Function...
id: Pergi ke Fungsi...

en: Go to Line...
id: Pergi ke Baris...

en: Toggle Breakpoint
id: Beralih Breakpoint

en: Remove All Breakpoints
id: Hapus Semua Titik Jeda

en: Go to Next Breakpoint
id: Pergi ke Langkah Jeda Berikutnya

en: Go to Previous Breakpoint
id: Pergi ke Langkah Jeda Sebelumnya

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
id: Shader ini telah dimodifikasi dalam diska.
    Aksi apa yang harus diambil?

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
id: Kerangka ini tidak memiliki pertulangan, buatlah beberapa anak node Bone2D.

en: Set Rest Pose to Bones
id: Atur Pose Istirahat ke Pertulangan

en: Create Rest Pose from Bones
id: Buat Pose Istirahat dari Pertulangan

en: Reset to Rest Pose
id: Atur ulang ke Pose Duduk

en: Overwrite Rest Pose
id: Timpa Pose Duduk

en: Create physical bones
id: Buat tulang fisik

en: Skeleton
id: Kerangka

en: Create physical skeleton
id: Buat kerangka fisik

en: Play IK
id: Mainkan IK

en: Perspective
id: Perspektif

en: Top Orthogonal
id: Ortogonal Atas

en: Top Perspective
id: Perspektif Atas

en: Bottom Orthogonal
id: Ortogonal Bawah

en: Bottom Perspective
id: Perspektif Bawah

en: Left Orthogonal
id: Ortogonal Kiri

en: Left Perspective
id: Perspektif Kiri

en: Right Orthogonal
id: Ortogonal Kanan

en: Right Perspective
id: Perspektif Kanan

en: Front Orthogonal
id: Ortogonal Depan

en: Front Perspective
id: Perspektif Depan

en: Rear Orthogonal
id: Ortogonal Belakang

en: Rear Perspective
id: Perspektif Belakang

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Portal Occlusion is enabled.
en:  [portals active]
id:  [portal aktif]

en: Transform Aborted.
id: Transformasi Dibatalkan.

en: X-Axis Transform.
id: Transformasi Sumbu X.

en: Y-Axis Transform.
id: Transformasi Sumbu Y.

en: Z-Axis Transform.
id: Transformasi Sumbu Z.

en: View Plane Transform.
id: Tampilkan Transformasi Planar.

en: None
id: Tidak ada

en: Rotate
id: Putar

note: TRANSLATORS: This refers to the movement that changes the position of an object.
en: Translate
id: Translasi

en: Rotating %s degrees.
id: Memutar %s derajat.

en: Keying is disabled (no key inserted).
id: Penguncian dinonaktifkan (tidak ada kunci yang dimasukkan).

en: Animation Key Inserted.
id: Kunci Animasi Dimasukkan.

en: Pitch:
id: Dongak:

en: Objects Drawn:
id: Objek Digambar:

en: Material Changes:
id: Perubahan Material:

en: Shader Changes:
id: Perubahan Shader:

en: Surface Changes:
id: Perubahan Permukaan:

en: Draw Calls:
id: Gambarkan Panggilan:

en: Vertices:
id: Sudut:

en: Top View.
id: Tampilan Atas.

en: Bottom View.
id: Tampilan Bawah.

en: Left View.
id: Tampilan Kiri.

en: Right View.
id: Tampilan Kanan.

en: Front View.
id: Tampilan Depan.

en: Rear View.
id: Tampilan Belakang.

en: Align Transform with View
id: Sejajarkan Transformasi dengan Tampilan

en: Align Rotation with View
id: Sejajarkan Rotasi dengan Tampilan

en: No parent to instance a child at.
id: Tidak ada induk untuk menginstance turunan disana.

en: This operation requires a single selected node.
id: Operasi ini membutuhkan satu node yang dipilih.

en: Auto Orthogonal Enabled
id: Ortogonal Otomatis Difungsikan

en: Lock View Rotation
id: Kunci Rotasi Tampilan

en: Display Normal
id: Tampilkan Normal

en: Display Wireframe
id: Tampilkan Jaring-jaring

en: Display Overdraw
id: Tampilkan Overdraw

en: Display Unshaded
id: Tampilan Tak Berbayang

en: View Environment
id: Tampilkan Lingkungan

en: View Gizmos
id: Tampilkan Gizmo

en: View Information
id: Tampilkan Informasi

en: View FPS
id: Tampilkan FPS

en: Half Resolution
id: Setengah Resolusi

en: Audio Listener
id: Listener Audio

en: Enable Doppler
id: Aktifkan Efek Doppler

en: Cinematic Preview
id: Pratinjau Sinematik

en: Freelook Left
id: Tampilan Bebas Kiri

en: Freelook Right
id: Tampilan Bebas Kanan

en: Freelook Forward
id: Tampilan Bebas Maju

en: Freelook Backwards
id: Tampilan Bebas Mundur

en: Freelook Up
id: Tampilan Bebas Atas

en: Freelook Down
id: Tampilan Bebas Bawah

en: Freelook Speed Modifier
id: Pengubah Kecepatan Tampilan Bebas

en: Freelook Slow Modifier
id: Pengubah Lambat Tampilan Bebas

en: Toggle Camera Preview
id: Alihkan Pratinjau Kamera

en: View Rotation Locked
id: Rotasi Tampilan Terkunci

en: To zoom further, change the camera's clipping planes (View -> Settings...)
id: Untuk memperbesar lebih lanjut, ubah bidang kliping kamera (View -> Setting...)

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
id: Catatan: Nilai FPS yang ditampilkan adalah framerate-nya editor.
    Tidak bisa digunakan sebagai indikasi kinerja gim yang dapat dihandalkan.

en: XForm Dialog
id: Dialog XForm

en: Click to toggle between visibility states.
    
    Open eye: Gizmo is visible.
    Closed eye: Gizmo is hidden.
    Half-open eye: Gizmo is also visible through opaque surfaces ("x-ray").
id: Klik untuk mengatur visibilitas.
    
    Mata terbuka: Gizmo tampak.
    Mata tertutup: Gizmo disembunyikan.
    Mata setengah terbuka: Gizmo juga tampak melalui permukaan tidak tembus pandang ("sinar-x").

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
id: Tidak dapat menemukan floor yang solid untuk mengancingkan seleksi ke sana.

en: Use Local Space
id: Gunakan Ruang Lokal

en: Use Snap
id: Gunakan Snap

en: Bottom View
id: Tampilan Bawah

en: Top View
id: Tampilan Atas

en: Rear View
id: Tampilan Belakang

en: Front View
id: Tampilan Depan

en: Left View
id: Tampilan Kiri

en: Right View
id: Tampilan Kanan

en: Orbit View Down
id: Tampilan Orbit Bawah

en: Orbit View Left
id: Tampilan Orbit Kiri

en: Orbit View Right
id: Tampilan Orbit Kanan

en: Orbit View Up
id: Tampilan Orbit Atas

en: Orbit View 180
id: Tampilan Orbit 180

en: Switch Perspective/Orthogonal View
id: Beralih Tampilan Ortogonal/Perspektif

en: Insert Animation Key
id: Masukkan Kunci Animasi

en: Focus Origin
id: Fokus asal

en: Focus Selection
id: Pemilihan Fokus

en: Toggle Freelook
id: Aktifkan Mode Tampilan Bebas

en: Decrease Field of View
id: Kurangi Bidang Pandangan

en: Increase Field of View
id: Tingkatkan Bidang Pandangan

en: Reset Field of View to Default
id: Atur ulang Bidang Pandangan

en: Snap Object to Floor
id: Tempelkan Objek ke Lantai

en: Transform Dialog...
id: Dialog Transformasi...

en: 1 Viewport
id: 1 Penampil

en: 2 Viewports
id: 2 Penampil

en: 2 Viewports (Alt)
id: 2 Penampil (Alternatif)

en: 3 Viewports
id: 3 Penampil

en: 3 Viewports (Alt)
id: 3 Penampil (Alternatif)

en: 4 Viewports
id: 4 Penampil

en: Gizmos
id: Gizmo

en: View Origin
id: Tampilkan Titik Asal

en: View Grid
id: Tampilkan Kisi

en: Settings...
id: Pengaturan…

en: Snap Settings
id: Pengaturan Pengancingan

en: Translate Snap:
id: Kancing Translasi:

en: Rotate Snap (deg.):
id: Kancing Rotasi (derajat):

en: Scale Snap (%):
id: Kancing Skala (%):

en: Viewport Settings
id: Pengaturan Penampil

en: Perspective FOV (deg.):
id: Bidang Pandang Perspektif (derajat):

en: View Z-Near:
id: Tampilan Z-Terdekat:

en: View Z-Far:
id: Tampilan Z-Terjauh:

en: Transform Change
id: Perubahan Transformasi

en: Translate:
id: Translasi:

en: Rotate (deg.):
id: Rotasi (derajat):

en: Scale (ratio):
id: Skala (rasio):

en: Transform Type
id: Jenis Transformasi

en: Pre
id: Sebelum

en: Post
id: Sesudah

en: Create Mesh2D
id: Buat Mesh2D

en: Mesh2D Preview
id: Pratinjau Mesh2D

en: Create Polygon2D
id: Buat Polygon2D

en: Polygon2D Preview
id: Pratinjau Polygon2D

en: Create CollisionPolygon2D
id: Buat CollisionPolygon2D

en: CollisionPolygon2D Preview
id: Pratinjau CollisionPolygon2D

en: Create LightOccluder2D
id: Buat LightOccluder2D

en: LightOccluder2D Preview
id: Pratinjau LightOccluder2D

en: Sprite is empty!
id: Sprite kosong!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
id: Tidak dapat mengonversi sprite menggunakan frame animasi menjadi mesh.

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
id: Geometri tidak valid, tidak dapat diganti dengan mesh.

en: Invalid geometry, can't create polygon.
id: Geometri tidak valid, tidak dapat membuat poligon.

en: Convert to Polygon2D
id: Konversikan menjadi Polygon2D

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
id: Geometri tidak valid, tidak dapat membuat collision polygon.

en: Create CollisionPolygon2D Sibling
id: Buat CollisionPolygon2D Sibling

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
id: Geometri tidak valid, tidak dapat membuat light occluder.

en: Create LightOccluder2D Sibling
id: Buat LightOccluder2D Sibling

en: Update Preview
id: Perbarui Pratinjau

en: Settings:
id: Pengaturan:

en: No Frames Selected
id: Tidak ada frame yang dipilih

en: Add %d Frame(s)
id: Tambah %d Frame

en: Add Frame
id: Tambah Frame

en: Unable to load images
id: Tidak dapat memuat gambar

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
id: GALAT: Tidak dapat memuat resource frame!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
id: Papan klip resource kosong atau memang bukan tekstur!

en: Paste Frame
id: Rekat Frame

en: Add Empty
id: Tambah Kosong

en: Change Animation FPS
id: Ubah FPS Animasi

en: (empty)
id: (kosong)

en: Move Frame
id: Geser Frame

en: Animations:
id: Animasi:

en: New Animation
id: Animasi Baru

en: Speed:
id: Kecepatan:

en: Loop
id: Pengulangan

en: Animation Frames:
id: Frame Animasi:

en: Add a Texture from File
id: Tambah Tekstur dari Berkas

en: Add Frames from a Sprite Sheet
id: Tambah Frame dari Sprite Sheet

en: Insert Empty (Before)
id: Sisipkan Kosong (Sebelum)

en: Insert Empty (After)
id: Sisipkan Kosong (Sesudah)

en: Move (Before)
id: Geser (Sebelum)

en: Move (After)
id: Geser (Sesudah)

en: Select Frames
id: Pilih Frame

en: Horizontal:
id: Horisontal:

en: Vertical:
id: Vertikal:

en: Offset:
id: Pengimbangan:

en: Select/Clear All Frames
id: Pilih/Hapus Semua Frame

en: Create Frames from Sprite Sheet
id: Buat Frame dari Sprite Sheet

en: SpriteFrames
id: SpriteFrame

en: Set Region Rect
id: Atur Kotak Region

en: Set Margin
id: Atur Batas

en: Snap Mode:
id: Mode Pengancingan:

en: Pixel Snap
id: Pengancingan Piksel

en: Grid Snap
id: Pengancingan Kisi

en: Auto Slice
id: Iris Otomatis

en: Step:
id: Langkah:

en: TextureRegion
id: TeksturRegion

en: {num} color(s)
id: {num} warna

en: {num} font(s)
id: {num} fonta

en: No fonts found.
id: Font tidak ditemukan.

en: {num} icon(s)
id: {num} ikon

en: No icons found.
id: Ikon tidak ditemukan.

en: {num} currently selected
id: {num} terseleksi saat ini

en: Nothing was selected for the import.
id: Tidak ada yang dipilih untuk impor.

en: Importing items {n}/{n}
id: Mengimpor item {n}/{n}

en: Updating the editor
id: Memperbarui editor

en: With Data
id: Dengan Data

en: Select by data type:
id: Pilih berdasarkan tipe data:

en: Select all visible color items.
id: Pilih semua benda warna terlihat.

en: Select all visible color items and their data.
id: Pilih semua item warna yang terlihat dan datanya.

en: Deselect all visible color items.
id: Batalkan pilihan semua item warna yang terlihat.

en: Select all visible constant items.
id: Pilih semua benda konstan terlihat.

en: Select all visible constant items and their data.
id: Pilih semua item konstan yang terlihat dan datanya.

en: Deselect all visible constant items.
id: Batalkan pilihan semua item konstan yang terlihat.

en: Select all visible font items.
id: Pilih semua benda font terlihat.

en: Select all visible font items and their data.
id: Pilih semua item font yang terlihat dan datanya.

en: Deselect all visible font items.
id: Batalkan pilihan semua item fonta yang terlihat.

en: Select all visible icon items.
id: Pilih semua benda ikon terlihat.

en: Select all visible icon items and their data.
id: Pilih semua benda ikon terlihat dan data mereka.

en: Deselect all visible icon items.
id: Batal pilih semua benda ikon terlihat.

en: Caution: Adding icon data may considerably increase the size of your Theme resource.
id: Perhatian: Menambahkan data ikon dapat sangat meningkatkan ukuran sumber daya Tema Anda.

en: Collapse types.
id: Lipat Semua.

en: Expand types.
id: Bentangkan Semua.

en: Select all Theme items.
id: Pilih semua benda Tema.

en: Select With Data
id: Pilih Dengan Data

en: Select all Theme items with item data.
id: Pilih semua item Tema dengan data item.

en: Deselect All
id: Batalkan Pilihan Semua

en: Deselect all Theme items.
id: Batalkan pilihan semua item Tema.

en: Import Selected
id: Impor Yang Dipilih

en: Import Items tab has some items selected. Selection will be lost upon closing this window.
    Close anyway?
id: Tab Impor Item memiliki beberapa item yang dipilih. Pilihan akan hilang setelah menutup jendela ini.
    Tetap tutup?

en: Select a theme type from the list to edit its items.
    You can add a custom type or import a type with its items from another theme.
id: Pilih jenis tema dari daftar untuk mengedit itemnya.
    Anda dapat menambahkan tipe kustom atau mengimpor tipe dengan itemnya dari tema lain.

en: This theme type is empty.
    Add more items to it manually or by importing from another theme.
id: Jenis tema ini kosong.
    Tambahkan lebih banyak item ke dalamnya secara manual atau dengan mengimpor dari tema lain.

en: Add Color Item
id: Tambah Item Warna

en: Add Constant Item
id: Tambah Item Konstan

en: Add Font Item
id: Tambah Item Fonta

en: Add Icon Item
id: Tambah Item Ikon

en: Invalid file, same as the edited Theme resource.
id: File tidak valid, sama dengan sumber daya Tema yang diedit.

en: Add Item:
id: Tambah benda:

en: Remove Items:
id: Hapus benda:

en: Remove Class Items
id: Hapus Item Kelas

en: Remove All Items
id: Hapus Semua Item

en: Select Another Theme Resource:
id: Pilih Tema Lain Aset:

en: Filter the list of types or create a new custom type:
id: Filter daftar jenis atau buat jenis khusus baru:

en: Type name is empty!
id: Nama tipe kosong!

en: Unpin this StyleBox as a main style.
id: Lepas sematan StyleBox ini sebagai gaya utama.

en: Pin this StyleBox as a main style. Editing its properties will update the same properties in all other StyleBoxes of this type.
id: Sematkan StyleBox ini sebagai gaya utama. Mengedit propertinya akan memperbarui properti yang sama di semua StyleBox lain dari jenis ini.

en: Select the variation base type from a list of available types.
id: Pilih tipe dasar variasi dari daftar tipe yang tersedia.

en: A type associated with a built-in class cannot be marked as a variation of another type.
id: Tipe yang terkait dengan kelas bawaan tidak dapat ditandai sebagai variasi dari tipe lain.

en: Theme:
id: Tema:

en: Add, remove, organize and import Theme items.
id: Tambah, hapus, atur, dan impor item Tema.

en: Toggle Button
id: Tombol Jungkit

en: Disabled Button
id: Tombol Dinonaktifkan

en: Disabled Item
id: Item yang Dinonaktifkan

en: Check Item
id: Item Check

en: Checked Item
id: Item yang Dicentang

en: Radio Item
id: Item Radio

en: Checked Radio Item
id: Item Radio yang Dicentang

en: Named Separator
id: Pemisah yang diberi nama

en: Subitem 1
id: Sub menu 1

en: Subitem 2
id: Sub menu 2

en: Has
id: Memiliki

en: Many
id: Banyak

en: Disabled LineEdit
id: LineEdit Dinonaktifkan

en: Editable Item
id: Item dapat diedit

en: Subtree
id: Subpohon

en: Has,Many,Options
id: Memiliki,Banyak,Opsi

en: Invalid path, the PackedScene resource was probably moved or removed.
id: Jalur tidak valid, sumber daya PackedScene mungkin dipindahkan atau dihapus.

en: Reload the scene to reflect its most actual state.
id: Muat ulang skena untuk mencerminkan keadaannya yang paling aktual.

en: Erase Selection
id: Hapus Seleksi

en: Fix Invalid Tiles
id: Perbaiki Tile Tidak Valid

en: Cut Selection
id: Potong Pilihan

en: Paint TileMap
id: Cat TileMap

en: Line Draw
id: Lukis Segaris

en: Rectangle Paint
id: Cat Persegi Panjang

en: Erase TileMap
id: Hapus TileMap

en: Find Tile
id: Cari Tile

en: Transpose
id: Mengubah urutan

en: Disable Autotile
id: Nonaktifkan Autotile

en: Enable Priority
id: Aktifkan Prioritas

en: Filter tiles
id: Filter tile

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
id: Berikan resource TileSet ke TileMap ini untuk menggunakan tile-nya.

en: Paint Tile
id: Cat Tile

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Command+LMB: Rectangle Paint
id: Shift + Klik Kiri: Menggambar Garis
    Shift + Command + Klik Kiri: Cat Persegi Panjang

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Ctrl+LMB: Rectangle Paint
id: Shift + Klik Kiri: Menggambar Garis
    Shift + Ctrl + Klik Kiri: Cat Persegi Panjang

en: Pick Tile
id: Pilih Tile

en: Rotate Left
id: Putar ke Kiri

en: Rotate Right
id: Putar ke kanan

en: Flip Horizontally
id: Balik secara Horizontal

en: Flip Vertically
id: Balik secara Vertikal

en: Clear Transform
id: Bersihkan Transformasi

en: Add Texture(s) to TileSet.
id: Tambahkan Tekstur ke TileSet.

en: Remove selected Texture from TileSet.
id: Hapus Tekstur yang dipilih dari TileSet.

en: Create from Scene
id: Buat dari Skena

en: Merge from Scene
id: Gabung dari Skena

en: New Single Tile
id: Tile Tunggal Baru

en: New Autotile
id: Autotile Baru

en: New Atlas
id: Atlas Baru

en: Next Coordinate
id: Koordinat berikutnya

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
id: Pilih bentuk berikutnya, subtile, atau Tile.

en: Previous Coordinate
id: Koordinat Sebelumnya

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
id: Pilih bentuk sebelumnya, subtile, atau Tile.

en: Region
id: Wilayah

en: Collision
id: Area Tabrakan

en: Occlusion
id: Oklusi

en: Bitmask
id: Masker Bit

en: Priority
id: Prioritas

en: Z Index
id: Indeks Z

en: Region Mode
id: Mode Wilayah

en: Collision Mode
id: Mode Tabrakan

en: Occlusion Mode
id: Mode Oklusi

en: Navigation Mode
id: Mode Navigasi

en: Bitmask Mode
id: Mode Bitmask

en: Priority Mode
id: Mode Prioritas

en: Icon Mode
id: Mode Ikon

en: Z Index Mode
id: Mode Indeks Z

en: Copy bitmask.
id: Salin bitmask.

en: Paste bitmask.
id: Rekatkan bitmask.

en: Erase bitmask.
id: Hapus bitmask.

en: Create a new rectangle.
id: Buat persegi panjang baru.

en: New Rectangle
id: Persegi Panjang Baru

en: Create a new polygon.
id: Buat poligon baru.

en: New Polygon
id: Poligon Baru

en: Delete Selected Shape
id: Hapus Shape yang Dipilih

en: Keep polygon inside region Rect.
id: Jaga poligon agar tetap di dalam wilayah Rect.

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
id: Aktifkan pengancingan dan tampilkan kisi (dapat dikonfigurasi melalui Inspektur).

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
id: Tampilkan Nama Tile (Tahan Tombol Alt)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
id: Tambah atau pilih tekstur di panel kiri untuk menyunting tile yang terikat padanya.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
id: Hapus tekstur yang dipilih? Ini akan menghapus semua tile yang menggunakannya.

en: You haven't selected a texture to remove.
id: Anda belum memilih tekstur untuk dihapus.

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
id: Buat dari skena? Ini akan menimpa semua tile saat ini.

en: Merge from scene?
id: Gabung dari skena?

en: Remove Texture
id: Hapus Tekstur

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
id: Berkas %s tidak ditambahkan karena sudah ada dalam daftar.

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
id: Seret gagang untuk menyunting Rect.
    Klik pada Tile lain untuk menyuntingnya.

en: Delete selected Rect.
id: Hapus Rect yang dipilih.

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
id: Pilih sub-tile yang disunting saat ini.
    Klik pada Tile lain untuk menyuntingnya.

en: Delete polygon.
id: Hapus poligon.

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
id: Klik Kiri: Nyalakan bit.
    Klik Kanan: Matikan bit.
    Shift + Klik Kiri: Atur bit wildcard.
    Klik pada Tile lain untuk menyuntingnya.

en: Select sub-tile to use as icon, this will be also used on invalid autotile bindings.
    Click on another Tile to edit it.
id: Pilih sub-tile untuk digunakan sebagai ikon, sub-tile juga akan digunakan pada binding autotile yang tidak valid.
    Klik pada Tile lain untuk menyuntingnya.

en: Select sub-tile to change its priority.
    Click on another Tile to edit it.
id: Pilih sub-tile untuk mengubah prioritasnya.
    Klik pada Tile lain untuk menyuntingnya.

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
id: Pilih sub-tile untuk mengubah nilai index Z-nya.
    Klik pada Tile lain untuk menyuntingnya.

en: Set Tile Region
id: Atur Tile Region

en: Create Tile
id: Buat Tile

en: Set Tile Icon
id: Atur Ikon Tile

en: Edit Tile Bitmask
id: Sunting Bitmask Tile

en: Edit Collision Polygon
id: Sunting Poligon Collision

en: Edit Occlusion Polygon
id: Sunting Poligon Oklusi

en: Edit Navigation Polygon
id: Sunting Poligon Navigasi

en: Paste Tile Bitmask
id: Rekatkan Bitmask Tile

en: Clear Tile Bitmask
id: Bersihkan Bitmask Tile

en: Make Polygon Concave
id: Buat Poligon Cekung

en: Make Polygon Convex
id: Buat Poligon Cembung

en: Remove Tile
id: Hapus Tile

en: Remove Collision Polygon
id: Hapus Poligon Collision

en: Remove Occlusion Polygon
id: Hapus Poligon Oklusi

en: Remove Navigation Polygon
id: Hapus Poligon Navigasi

en: Edit Tile Priority
id: Sunting Prioritas Tile

en: Edit Tile Z Index
id: Sunting Index Z Tile

en: Make Convex
id: Buat Poligon Cembung

en: Make Concave
id: Buat Poligon Cekung

en: Create Collision Polygon
id: Buat Poligon Collision

en: Create Occlusion Polygon
id: Buat Poligon Oklusi

en: This property can't be changed.
id: Properti ini tidak dapat diubah.

en: Step
id: Langkah

en: Commit
id: Komit

en: Date:
id: Tanggal:

en: Subtitle:
id: Subjudul:

en: Apply
id: Terapkan

en: Version Control System
id: Sistem Kontrol Versi

en: Initialize
id: Inisialisasi

en: Detect new changes
id: Deteksi perubahan baru

en: Discard all changes
id: Buang semua perubahan

en: Unstage all changes
id: Buang semua perubahan

en: Commit Message
id: Pesan Komit

en: Commit Changes
id: Komit Perubahan

en: Commit List
id: Daftar Komit

en: Commit list size
id: Ukuran daftar komit

en: Branches
id: Cabang

en: Create New Branch
id: Buat Cabang Baru

en: Remove Branch
id: Hapus Cabang

en: Branch Name
id: Nama Cabang

en: Remotes
id: Remot

en: Create New Remote
id: Buat Remot Baru

en: Remove Remote
id: Hapus Remot

en: Remote Name
id: Nama Remot

en: Remote URL
id: URL Remot

en: Modified
id: Dimodifikasi

en: Renamed
id: Berganti nama

en: Deleted
id: Dihapus

en: Typechange
id: Jenis perubahan

en: Split
id: Pisahkan

en: (GLES3 only)
id: (Hanya GLES3)

en: Add Output
id: Tambah Keluaran

en: Scalar
id: Skalar

en: Vector
id: Vektor

en: Add input port
id: Tambah port masukan

en: Add output port
id: Tambah port keluaran

en: Change input port type
id: Ubah jenis port masukan

en: Change output port type
id: Ubah jenis port keluaran

en: Change input port name
id: Ubah nama port masukan

en: Change output port name
id: Ubah nama port keluaran

en: Remove input port
id: Hapus port masukan

en: Remove output port
id: Hapus port keluaran

en: Set expression
id: Tetapkan ekspresi

en: Resize VisualShader node
id: Atur ulang ukuran node VisualShader

en: Set Uniform Name
id: Tetapkan Nama Uniform

en: Set Input Default Port
id: Atur Port Masukan Baku

en: Add Node to Visual Shader
id: Tambah Node ke Visual Shader

en: Node(s) Moved
id: Node Dipindahkan

en: Duplicate Nodes
id: Duplikat Node

en: Paste Nodes
id: Rekatkan Node

en: Delete Nodes
id: Hapus Node

en: Visual Shader Input Type Changed
id: Tipe Input Visual Shader Berubah

en: UniformRef Name Changed
id: Nama UniformRef diubah

en: Vertex
id: Titik

en: Fragment
id: Fragmen

en: Light
id: Cahaya

en: Show resulted shader code.
id: Tampilkan kode shader yang dihasilkan.

en: Create Shader Node
id: Buat Node Shader

en: Color function.
id: Fungsi warna.

en: Color operator.
id: Operator warna.

en: Grayscale function.
id: Fungsi grayscale.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
id: Konversikan vektor HSV menjadi setara dengan RGB.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
id: Konversikan vektor RGB menjadi setara HSV.

en: Sepia function.
id: Fungsi sepia.

en: Burn operator.
id: Operator terbakar.

en: Darken operator.
id: Operator gelapkan.

en: Difference operator.
id: Operator perbedaan.

en: Dodge operator.
id: Operator dodge.

en: HardLight operator.
id: Operator HardLight.

en: Lighten operator.
id: Operator terangkan.

en: Overlay operator.
id: Operator overlay.

en: Screen operator.
id: Operator layar.

en: SoftLight operator.
id: Operator SoftLight.

en: Color constant.
id: Konstanta warna.

en: Color uniform.
id: Warna seragam.

en: Returns the boolean result of the %s comparison between two parameters.
id: Mengembalikan hasil boolean dari perbandingan %s antara dua parameter.

en: Equal (==)
id: Sama dengan (==)

en: Greater Than (>)
id: Lebih Besar Dari (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
id: Lebih Besar dari atau Sama dengan (> =)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
id: Mengembalikan vektor terkait jika skalar yang disediakan sama, lebih besar atau kurang.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF and a scalar parameter.
id: Mengembalikan hasil boolean dari perbandingan antara INF dan parameter skalar.

en: Returns the boolean result of the comparison between NaN and a scalar parameter.
id: Mengembalikan hasil boolean dari perbandingan antara NaN dan parameter skalar.

en: Less Than (<)
id: Kurang dari (<)

en: Less Than or Equal (<=)
id: Kurang dari atau Sama dengan (<=)

en: Not Equal (!=)
id: Tidak sama dengan (!=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
id: Mengembalikan vektor terkait jika nilai boolean yang diberikan benar atau salah.

en: Returns an associated scalar if the provided boolean value is true or false.
id: Mengembalikan vektor terkait jika nilai boolean yang diberikan benar atau salah.

en: Returns the boolean result of the comparison between two parameters.
id: Mengembalikan hasil boolean dari perbandingan antara dua parameter.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF (or NaN) and a scalar parameter.
id: Mengembalikan hasil boolean dari perbandingan antara INF (atau NaN) dan parameter skalar.

en: Boolean constant.
id: Konstanta Boolean.

en: Boolean uniform.
id: Seragam Boolean.

en: '%s' input parameter for all shader modes.
id: Parameter masukan '% s' untuk semua mode shader.

en: Input parameter.
id: Parameter masukan.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader modes.
id: Parameter input '%s' untuk mode shader titik dan fragmen.

en: '%s' input parameter for fragment and light shader modes.
id: Parameter masukan '%s' untuk mode shader fragmen dan cahaya.

en: '%s' input parameter for fragment shader mode.
id: Parameter masukan '%s' untuk mode shader fragmen.

en: '%s' input parameter for light shader mode.
id: Parameter masukan '%s' untuk mode shader cahaya.

en: '%s' input parameter for vertex shader mode.
id: Parameter masukan '%s' untuk mode shader titik.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader mode.
id: Parameter masukan '%s' untuk mode shader titik dan fragmen.

en: Scalar function.
id: Fungsi skalar.

en: Scalar operator.
id: Operator skalar.

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
id: Konstanta E (2.718282). Mewakili basis dari logaritma natural.

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
id: Konstanta Epsilon (0.00001). Angka skalar terkecil yang mungkin.

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
id: Konstanta Phi (1.618034). Rasio emas.

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
id: Konstanta Pi/4 (0.785398) atau 45 derajat.

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
id: Konstanta Pi/2 (1.570796) atau 90 derajat.

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
id: Konstanta pi (3.141593) atau 180 derajat.

en: Tau constant (6.283185) or 360 degrees.
id: Konstanta Tau (6.283185) atau 360 derajat.

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
id: Konstanta Sqrt2 (1.414214). Akar kuadrat dari 2.

en: Returns the absolute value of the parameter.
id: Mengembalikan nilai absolut dari parameter.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
id: Mengembalikan nilai arc-cosinus dari parameter.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
id: Mengembalikan nilai cosinus hiperbolik invers dari parameter.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
id: Mengembalikan nilai arc-sinus dari parameter.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
id: Mengembalikan nilai sinus hiperbolik invers dari parameter.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
id: Mengembalikan nilai arc-tangen dari parameter.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
id: Mengembalikan nilai arc-tangen dari parameter.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
id: Mengembalikan nilai hiperbolik tangen invers dari parameter.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
id: Mencari bilangan bulat terdekat yang lebih besar dari atau sama dengan parameter.

en: Constrains a value to lie between two further values.
id: Batasi nilai untuk berada di antara dua nilai selanjutnya.

en: Returns the cosine of the parameter.
id: Mengembalikan nilai cosinus dari parameter.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
id: Mengembalikan nilai cosinus hiperbolik dari parameter.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
id: Mengubah kuantitas dalam radian menjadi derajat.

en: Base-e Exponential.
id: Eksponensial Basis-E.

en: Base-2 Exponential.
id: Eksponensial Basis-2.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
id: Mencari bilangan bulat terdekat kurang dari atau sama dengan parameter.

en: Computes the fractional part of the argument.
id: Hitung bagian pecahan dari argumen.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
id: Mengembalikan nilai invers dari akar kuadrat dari parameter.

en: Natural logarithm.
id: Logaritma natural.

en: Base-2 logarithm.
id: Logaritma basis-2.

en: Returns the greater of two values.
id: Mengembalikan nilai yang lebih besar dari dua nilai.

en: Returns the lesser of two values.
id: Mengembalikan nilai terendah dari 2 nilai.

en: Linear interpolation between two scalars.
id: Interpolasi linier antara dua skalar.

en: Returns the opposite value of the parameter.
id: Mengembalikan nilai lawan dari parameter.

en: 1.0 - scalar
id: 1.0 - skalar

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
id: Mengembalikan nilai parameter pertama yang dinaikkan ke pangkat parameter kedua.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
id: Mengubah kuantitas dalam derajat ke radian.

en: 1.0 / scalar
id: 1.0 / skalar

en: Finds the nearest integer to the parameter.
id: Mencari bilangan bulat terdekat menuju ke parameter.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
id: Mencari bilangan bulat genap terdekat menuju ke parameter.

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
id: Patok nilai antara 0,0 dan 1,0.

en: Extracts the sign of the parameter.
id: Ekstrak tanda parameter.

en: Returns the sine of the parameter.
id: Mengembalikan nilai sinus dari parameter.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
id: Mengembalikan nilai sinus hiperbolik dari parameter.

en: Returns the square root of the parameter.
id: Mengembalikan nilai akar kuadrat dari parameter.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
id: Fungsi SmoothStep( skalar(batas0), skalar(batas1), skalar(x) ).
    
    Mengembalikan 0.0 jika 'x' lebih kecil dari 'batas0' dan 1.0 jika x lebih besar dari 'batas1'. Jika tidak, nilai kembalian diinterpolasi antara 0.0 dan 1.0 menggunakan polinomial Hermite.

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
id: Fungsi Step( skalar(batas), skalar(x) ).
    
    Mengembalikan nilai 0.0 jika 'x' lebih kecil dari 'batas' dan sebaliknya 1.0.

en: Returns the tangent of the parameter.
id: Mengembalikan nilai tangen dari parameter.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
id: Mengembalikan nilai hiperbolik tangen dari parameter.

en: Finds the truncated value of the parameter.
id: Mencari nilai terpotong dari parameter.

en: Adds scalar to scalar.
id: Menambahkan skalar ke skalar.

en: Divides scalar by scalar.
id: Membagi skalar dengan skalar.

en: Multiplies scalar by scalar.
id: Mengalikan skalar dengan skalar.

en: Returns the remainder of the two scalars.
id: Mengembalikan nilai sisa dari dua skalar.

en: Subtracts scalar from scalar.
id: Kurangi skalar dari skalar.

en: Scalar constant.
id: Konstanta skalar.

en: Scalar uniform.
id: Seragam skalar.

en: Perform the cubic texture lookup.
id: Lakukan pencarian tekstur kubik.

en: Perform the texture lookup.
id: Lakukan pencarian tekstur.

en: Cubic texture uniform lookup.
id: Pencarian seragam tekstur kubik.

en: 2D texture uniform lookup.
id: Pencarian seragam tekstur 2D.

en: 2D texture uniform lookup with triplanar.
id: Pencarian seragam tekstur 2D dengan triplanar.

en: Transform function.
id: Fungsi Transformasi.

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
id: Menghitung produk terluar dari sepasang vektor.
    
    OuterProduct memperlakukan parameter pertama 'c' sebagai vektor kolom (matriks dengan satu kolom) dan parameter kedua 'r' sebagai vektor baris (matriks dengan satu baris) dan melakukan perkalian matriks aljabar linier 'c * r', menghasilkan matriks yang banyak barisnya adalah banyak komponen dalam 'c' dan yang banyak kolomnya adalah banyak komponen dalam 'r'.

en: Composes transform from four vectors.
id: Menyusun transformasi dari empat vektor.

en: Decomposes transform to four vectors.
id: Mengurai transformasi menjadi empat vektor.

en: Calculates the determinant of a transform.
id: Menghitung determinan dari transformasi.

en: Calculates the inverse of a transform.
id: Menghitung invers transformasi.

en: Calculates the transpose of a transform.
id: Menghitung transpos transformasi.

en: Multiplies transform by transform.
id: Mengalikan transformasi dengan transformasi.

en: Multiplies vector by transform.
id: Mengalikan vektor dengan transformasi.

en: Transform constant.
id: Konstanta Transformasi.

en: Transform uniform.
id: Seragam Transformasi.

en: Vector function.
id: Fungsi vektor.

en: Vector operator.
id: Operator vektor.

en: Composes vector from three scalars.
id: Menyusun vektor dari tiga skalar.

en: Decomposes vector to three scalars.
id: Mengurai vektor menjadi tiga skalar.

en: Calculates the cross product of two vectors.
id: Menghitung cross product dari dua vektor.

en: Returns the distance between two points.
id: Mengembalikan jarak antara dua titik.

en: Calculates the dot product of two vectors.
id: Menghitung dot product dari dua vektor.

en: Returns the vector that points in the same direction as a reference vector. The function has three vector parameters : N, the vector to orient, I, the incident vector, and Nref, the reference vector. If the dot product of I and Nref is smaller than zero the return value is N. Otherwise -N is returned.
id: Mengembalikan vektor yang menunjuk ke arah yang sama dengan vektor referensi. Fungsi ini memiliki tiga parameter vektor: N, vektor untuk berorientasi, I, vektor insiden, dan Nref, vektor referensi. Jika dot product dari I dan Nref lebih kecil dari nol, nilai pengembaliannya adalah N. Jika tidak -N yang dikembalikan.

en: Calculates the length of a vector.
id: Menghitung panjang vektor.

en: Linear interpolation between two vectors.
id: Interpolasi linier antara dua vektor.

en: Linear interpolation between two vectors using scalar.
id: Interpolasi linier antara dua vektor menggunakan skalar.

en: Calculates the normalize product of vector.
id: Menghitung produk normalisasi vektor.

en: 1.0 - vector
id: 1.0 - vektor

en: 1.0 / vector
id: 1.0 / vektor

en: Returns the vector that points in the direction of reflection ( a : incident vector, b : normal vector ).
id: Mengembalikan vektor yang menunjuk ke arah refleksi (a: vektor insiden, b: vektor normal).

en: Returns the vector that points in the direction of refraction.
id: Mengembalikan vektor yang menunjuk ke arah refraksi.

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
id: Fungsi SmoothStep( vektor(batas0), vektor(batas1), vektor (x)).
    
    Mengembalikan nilai 0.0 jika 'x' lebih kecil dari 'batas0' dan 1.0 jika 'x' lebih besar dari 'batas1'. Jika tidak, nilai balik diinterpolasi antara 0.0 dan 1.0 menggunakan polinomial Hermite.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
id: Fungsi SmoothStep( skalar(batas0), skalar(batas1), skalar(x) ).
    
    Mengembalikan 0.0 jika 'x' lebih kecil dari 'batas0' dan 1.0 jika x lebih besar dari 'batas1'. Jika tidak, nilai kembalian diinterpolasi antara 0.0 dan 1.0 menggunakan polinomial Hermite.

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
id: Fungsi Step( vektor(batas), vektor(x)).
    
    Mengembalikan nilai 0.0 jika 'x' lebih kecil dari 'batas' dan sebaliknya 1.0.

en: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
id: Fungsi Step( skalar(batas), vektor(x)).
    
    Mengembalikan nilai 0.0 jika 'x' lebih kecil dari 'batas' dan sebaliknya 1.0.

en: Adds vector to vector.
id: Menambahkan vektor ke vektor.

en: Divides vector by vector.
id: Membagi vektor dengan vektor.

en: Multiplies vector by vector.
id: Mengalikan vektor dengan vektor.

en: Returns the remainder of the two vectors.
id: Mengembalikan nilai sisa dari dua vektor.

en: Subtracts vector from vector.
id: Kurangi vektor dari vektor.

en: Vector constant.
id: Konstanta vektor.

en: Vector uniform.
id: Seragam vektor.

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
id: Ekspresi Bahasa Godot Shader Kustom, dengan jumlah khusus port masukan dan keluaran. Ini adalah injeksi langsung kode ke fungsi titik/fragmen/cahaya, jangan menggunakannya untuk menulis deklarasi fungsi di dalamnya.

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
id: Mengembalikan nilai falloff berdasarkan dot product dari nilai normal permukaan dan arah pandangan kamera (berikan masukan yang terkait dengannya).

en: Custom Godot Shader Language expression, which is placed on top of the resulted shader. You can place various function definitions inside and call it later in the Expressions. You can also declare varyings, uniforms and constants.
id: Ekspresi Kustom Godot Shader Language, yang ditempatkan di atas shader yang dihasilkan. Anda dapat menempatkan berbagai definisi fungsi di dalamnya dan memanggilnya nanti melalui Daftar Ekspresi. Anda juga dapat mendeklarasikan variasi, seragam, dan konstanta.

en: A reference to an existing uniform.
id: Referensi ke uniform yang ada.

en: (Fragment/Light mode only) Scalar derivative function.
id: (Khusus mode Fragmen / Cahaya) Fungsi skalar turunan.

en: (Fragment/Light mode only) Vector derivative function.
id: (Khusus mode Fragmen / Cahaya) Fungsi vektor turunan.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'x' using local differencing.
id: (Khusus mode Fragmen/Cahaya) (Vektor) Turunan dalam 'x' menggunakan perbedaan lokal.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'x' using local differencing.
id: (Khusus mode Fragmen/Cahaya) (Skalar) Turunan dalam 'x' menggunakan perbedaan lokal.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'y' using local differencing.
id: (Khusus mode Fragmen/Cahaya) (Vektor) Turunan dalam 'y' menggunakan perbedaan lokal.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'y' using local differencing.
id: (Khusus mode Fragmen/Cahaya) (Skalar) Turunan dalam 'y' menggunakan perbedaan lokal.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
id: (Khusus mode Fragmen/Cahaya) (Vektor) Jumlah dari turunan absolut dari 'x' dan 'y'.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
id: (Khusus mode Fragmen/Cahaya) (Skalar) Jumlah dari turunan absolut dari 'x' dan 'y'.

en: VisualShader
id: ShaderVisual

en: Edit Visual Property:
id: Sunting Properti Visual:

en: Visual Shader Mode Changed
id: Mode Shader Visual Berubah

en: Runnable
id: Dapat dijalankan

en: Delete preset '%s'?
id: Hapus preset '%s'?

en: Exporting All
id: Mengekspor Semua

en: Export Path
id: Lokasi Ekspor

en: Presets
id: Prasetel

en: Add...
id: Tambahkan...

en: If checked, the preset will be available for use in one-click deploy.
    Only one preset per platform may be marked as runnable.
id: Jika dicentang, preset akan tersedia untuk digunakan dalam deploy sekali klik.
    Hanya satu preset per platform yang dapat ditandai sebagai runnable.

en: Resources
id: Resource

en: Export all resources in the project
id: Ekspor semua resource dalam proyek

en: Export selected scenes (and dependencies)
id: Ekspor skena terpilih (dan dependensinya)

en: Export selected resources (and dependencies)
id: Ekspor resource terpilih (dan dependensinya)

en: Export Mode:
id: Mode Ekspor:

en: Resources to export:
id: Resource yang akan diekspor:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
id: Filter untuk mengekspor berkas/folder non-resource
    (pisahkan dengan koma, contoh: *.json, *.txt, docs/*)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
id: Filter untuk mengecualikan berkas/folder dari proyek
    (pisahkan dengan koma, contoh: *.json, *.txt, docs/*)

en: Features
id: Fitur-fitur

en: Custom (comma-separated):
id: Ubah suaian (dipisahkan koma):

en: Feature List:
id: Daftar Fitur:

en: Script
id: Skrip

en: Compiled Bytecode (Faster Loading)
id: Bitakode Terkompilasi (Memuat Lebih Cepat)

en: Encrypted (Provide Key Below)
id: Dienkripsi (Sertakan Kunci Berikut)

en: Note: Encryption key needs to be stored in the binary,
    you need to build the export templates from source.
id: Catatan: Kunci enkripsi perlu disimpan dalam biner,
    Anda perlu membuat templat ekspor dari sumber.

en: Export All
id: Ekspor Semua

en: ZIP File
id: Berkas ZIP

en: Export templates for this platform are missing:
id: Tidak ada templat ekspor untuk platform ini:

en: Manage Export Templates
id: Mengatur Templat Ekspor

en: Export With Debug
id: Ekspor dengan Awakutu

en: The path specified doesn't exist.
id: Lokasi yang ditentukan tidak ada.

en: Error opening package file (it's not in ZIP format).
id: Error saat membuka berkas paket (tidak dalam format ZIP).

en: Invalid ".zip" project file; it doesn't contain a "project.godot" file.
id: Berkas proyek ".zip" tidak valid; tidak terdapat berkas "project.godot" di dalamnya.

en: Please choose an empty folder.
id: Silakan pilih direktori kosong.

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
id: Silakan pilih berkas "project.godot" atau ".zip".

en: This directory already contains a Godot project.
id: Direktori ini sudah berisi proyek Godot.

en: New Game Project
id: Proyek Baru Permainan

en: Imported Project
id: Proyek yang Diimpor

en: Couldn't create folder.
id: Tidak dapat membuat folder.

en: There is already a folder in this path with the specified name.
id: Sudah ada direktori di lokasi ini dengan nama yang diberikan.

en: It would be a good idea to name your project.
id: Sebaiknya berikan nama untuk proyek Anda.

en: Invalid project path (changed anything?).
id: Lokasi proyek tidak valid (mengubah sesuatu?).

en: Couldn't create project.godot in project path.
id: Tidak dapat membuat project.godot dalam lokasi proyek.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
id: Gagal saat membuka paket, tidak dalam bentuk zip.

en: The following files failed extraction from package:
id: Berkas berikut gagal diekstrak dari paket:

en: Package installed successfully!
id: Paket Sukses Terpasang!

en: Rename Project
id: Ubah Nama Proyek

en: Import Existing Project
id: Impor Projek yang Sudah Ada

en: Import & Edit
id: Impor & Ubah

en: Create New Project
id: Buat Projek Baru

en: Create & Edit
id: Buat & Ubah

en: Install Project:
id: Pasang Proyek:

en: Install & Edit
id: Pasang & Ubah

en: Project Name:
id: Nama Projek:

en: Project Path:
id: Lokasi Projek:

en: Project Installation Path:
id: Lokasi Pemasangan Proyek:

en: Renderer:
id: Perender:

en: Not supported by your GPU drivers.
id: Tidak didukung oleh driver GPU Anda.

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
id: Kualitas visual lebih tinggi
    Semua fitur tersedia
    Tidak kompatibel dengan perangkat lama
    Tidak direkomendasikan untuk permainan berbasis web

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
id: Kualitas visual lebih rendah
    Beberapa fitur tidak tersedia
    Bekerja di sebagian besar perangkat
    Direkomendasikan untuk permainan berbasis web

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
id: Perender dapat diubah nanti, tapi skena mungkin perlu disesuaikan.

en: Missing Project
id: Proyek hilang

en: Error: Project is missing on the filesystem.
id: Error: Proyek ini tidak ditemukan dalam berkas sistem.

en: Local
id: Lokal

en: Local Projects
id: Proyek Lokal

en: Asset Library Projects
id: Proyek Perpustakaan Aset

en: Can't open project at '%s'.
id: Tidak dapat membuka proyek di '%s'.

en: Are you sure to open more than one project?
id: Apakah Anda yakin membuka lebih dari satu proyek?

en: The following project settings file does not specify the version of Godot through which it was created.
    
    %s
    
    If you proceed with opening it, it will be converted to Godot's current configuration file format.
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
id: Berkas pengaturan proyek berikut tidak mencantumkan versi Godot mana ketika itu dibuat.
    
    %s
    
    Jika Anda memutuskan untuk membukanya, proyek ini akan dikonversi ke format berkas pengaturan Godot saat ini.
    Peringatan: Anda tidak akan lagi bisa membuka proyek ini menggunakan versi Godot sebelumnya.

en: The following project settings file was generated by an older engine version, and needs to be converted for this version:
    
    %s
    
    Do you want to convert it?
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
id: Berkas pengaturan proyek berikut dihasilkan oleh Godot versi lebih lama, dan perlu dikonversi untuk versi ini.
    
    %s
    
    Apakah Anda ingin mengonversinya?
    Peringatan: Anda tidak akan lagi bisa membuka proyek ini menggunakan Godot versi sebelumnya.

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
id: Pengaturan proyek dibuat oleh versi mesin yang lebih baru, yang mana pengaturannya tidak kompatibel dengan versi ini.

en: Can't run project: no main scene defined.
    Please edit the project and set the main scene in the Project Settings under the "Application" category.
id: Tidak dapat menjalankan proyek: tidak ada skena utama yang didefinisikan.
    Harap sunting proyek Anda dan atur skena utama dalam Pengaturan Proyek di bawah kategori "Aplikasi".

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
id: Tidak dapat menjalankan proyek: Aset perlu diimpor.
    Silakan sunting proyek untuk memicu pengimporan awal.

en: Are you sure to run %d projects at once?
id: Apakah Anda yakin menjalankan %d proyek sekaligus?

en: Remove %d projects from the list?
id: Buang proyek %d dari daftar?

en: Remove this project from the list?
id: Buang proyek ini dari daftar?

en: Remove all missing projects from the list?
    The project folders' contents won't be modified.
id: Hapus semua proyek yang hilang dari daftar?
    Konten folder proyek tidak akan diubah.

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
id: Bahasa diubah.
    Antarmuka akan diperbarui setelah menjalankan ulang editor atau manajer proyek.

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
id: Apakah Anda yakin untuk memindai %s folder untuk proyek Godot yang ada?
    Ini bisa memakan waktu yang lama.

en: Last Modified
id: Terakhir Diubah

en: Loading, please wait...
id: Memuat, tunggu sejenak...

en: Scan
id: Pindai

en: Select a Folder to Scan
id: Pilih Berkas untuk Dipindai

en: New Project
id: Proyek Baru

en: Remove Missing
id: Hapus yang Tidak Ada

en: About
id: Tentang

en: Restart Now
id: Mulai ulang Sekarang

en: Remove All
id: Hapus semua

en: Also delete project contents (no undo!)
id: Hapus juga konten proyek (tidak dapat dibatalkan!)

en: Can't run project
id: Tidak dapat menjalankan proyek

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
id: Saat ini Anda tidak memiliki proyek apa pun.
    Apakah Anda ingin menjelajahi contoh proyek resmi di Perpustakaan Aset?

en: Filter projects
id: Filter proyek

en: Key
id: Kunci

en: Joy Button
id: Tombol Joystick

en: Joy Axis
id: Sumbu Joystick

en: Mouse Button
id: Tombol Mouse

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
id: Nama aksi tidak valid. Tidak boleh kosong atau mengandung '/', ':', '=', '\' atau '"'

en: An action with the name '%s' already exists.
id: Sudah ada aksi dengan nama '%s'.

en: Rename Input Action Event
id: Ubah nama Input Action Event

en: Change Action deadzone
id: Ubah deadzone Aksi

en: Add Input Action Event
id: Tambah Input Action Event

en: All Devices
id: Semua Perangkat

en:  (Physical)
id:  (Secara fisik)

en: Press a Key...
id: Tekan Tombol...

en: Mouse Button Index:
id: Indeks Tombol Mouse:

en: Left Button
id: Tombol Kiri

en: Right Button
id: Tombol Kanan

en: Middle Button
id: Tombol Tengah

en: Wheel Up Button
id: Tombol Gulir ke atas

en: Wheel Down Button
id: Tombol Gulir ke bawah

en: Wheel Left Button
id: Tombol Gulir ke kiri

en: Wheel Right Button
id: Tombol Gulir ke kanan

en: X Button 1
id: Tombol X 1

en: X Button 2
id: Tombol X 2

en: Joypad Axis Index:
id: Indeks Sumbu Joypad:

en: Joypad Button Index:
id: Indeks Tombol Joypad:

en: Erase Input Action
id: Hapus Aksi Input

en: Erase Input Action Event
id: Hapus Event Aksi Input

en: Add Event
id: Tambah Event

en: Button
id: Tombol

en: Left Button.
id: Tombol Kiri.

en: Right Button.
id: Tombol Kanan.

en: Middle Button.
id: Tombol Tengah.

en: Wheel Up.
id: Scroll ke atas.

en: Wheel Down.
id: Scroll ke bawah.

en: Add Global Property
id: Tambah Properti Global

en: Select a setting item first!
id: Pilih item pengaturan terlebih dahulu!

en: No property '%s' exists.
id: Tidak ada properti '%s'.

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
id: Pengaturan '%s' bersifat internal dan tidak bisa dihapus.

en: Delete Item
id: Hapus Item

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
id: Nama aksi tidak valid. Tidak boleh kosong atau mengandung '/', ':', '=', '\' atau '"'.

en: Add Input Action
id: Tampah Aksi Input

en: Error saving settings.
id: Error saat menyimpan pengaturan.

en: Settings saved OK.
id: OK, Pengaturan telah disimpan.

en: Moved Input Action Event
id: Input Action Event Dipindahkan

en: Override for Feature
id: Timpa untuk Fitur

en: Remove Translation
id: Hapus Terjemahan

en: Change Resource Remap Language
id: Ubah Bahasa Resource Remap

en: Remove Resource Remap
id: Hapus Resource Remap

en: Remove Resource Remap Option
id: Hapus Opsi Resource Remap

en: Changed Locale Filter
id: Filter Locale Diubah

en: Changed Locale Filter Mode
id: Mode Filter Locale Diubah

en: Project Settings (project.godot)
id: Pengaturan Proyek (project.godot)

en: General
id: Umum

en: Override For...
id: Timpa untuk...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
id: Editor harus dimulai ulang untuk menerapkan perubahan.

en: Input Map
id: Pemetaan Input

en: Action:
id: Aksi:

en: Deadzone
id: Zona mati

en: Device:
id: Perangkat:

en: Index:
id: Indeks:

en: Localization
id: Lokalisasi

en: Translations
id: Terjemahan

en: Translations:
id: Terjemahan:

en: Remaps
id: Pemetaan Ulang

en: Resources:
id: Resource:

en: Remaps by Locale:
id: Pemetaan ulang berdasar Pelokalan:

en: Locales Filter
id: Filter Locale

en: Show All Locales
id: Tampilkan Semua Pelokalan

en: Show Selected Locales Only
id: Tampilkan Hanya Pelokalan yang Dipilih

en: Filter mode:
id: Mode filter:

en: Locales:
id: Pelokalan:

en: AutoLoad
id: Muat Otomatis

en: Plugins
id: Pengaya

en: Import Defaults
id: Impor Nilai Baku

en: Preset...
id: Prasetel...

en: Zero
id: Nol

en: Easing In-Out
id: Mempermudah Masuk-Keluar

en: Easing Out-In
id: Mempermudah Keluar-Masuk

en: File...
id: Berkas...

en: Dir...
id: Direktori...

en: Assign
id: Tetapkan

en: Select Node
id: Pilih Node

en: Error loading file: Not a resource!
id: Error saat memuat berkas: Bukan resource!

en: Pick a Node
id: Pilih Node

en: Bit %d, val %d.
id: Bit %d, nilai %d.

en: Select Property
id: Pilih Properti

en: Select Virtual Method
id: Pilih Method/Fungsi Virtual

en: Select Method
id: Pilih Method/Fungsi

en: Batch Rename
id: Ubah Nama Massal

en: Prefix:
id: Awalan:

en: Suffix:
id: Akhiran:

en: Use Regular Expressions
id: Gunakan Ekspresi Reguler

en: Advanced Options
id: Opsi Lanjutan

en: Substitute
id: Pengganti

en: Node name
id: Nama node

en: Node's parent name, if available
id: Nama node induk, jika tersedia

en: Node type
id: Jenis node

en: Current scene name
id: Nama skena saat ini

en: Root node name
id: Nama node akar

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
id: Penghitung integer berurutan.
    Bandingkan opsi penghitung.

en: Per-level Counter
id: Penghitung per Level

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
id: Jika diatur, penghitung akan dimulai ulang untuk setiap grup node anak.

en: Initial value for the counter
id: Nilai awal untuk penghitung

en: Amount by which counter is incremented for each node
id: Jumlah penghitung bertambah untuk setiap node

en: Padding
id: Lapisan

en: Minimum number of digits for the counter.
    Missing digits are padded with leading zeros.
id: Jumlah digit minimum untuk penghitung.
    Digit yang hilang diisi dengan angka nol di depan.

en: Post-Process
id: Pasca Proses

en: Style
id: Gaya

en: Keep
id: Pertahankan

en: PascalCase to snake_case
id: PascalCase ke snake_case

en: snake_case to PascalCase
id: snake_case ke PascalCase

en: Case
id: Kapitalisasi

en: To Lowercase
id: Jadikan Huruf Kecil

en: To Uppercase
id: Jadikan Huruf Kapital

en: Regular Expression Error:
id: Kesalahan Ekspresi Reguler:

en: At character %s
id: Pada karakter %s

en: Reparent Node
id: Pengindukan Ulang Node

en: Reparent Location (Select new Parent):
id: Pengindukan Ulang Lokasi (Pilih Induk Baru):

en: Keep Global Transform
id: Pertahankan Transformasi Global

en: Reparent
id: Pengindukan Ulang

en: Run Mode:
id: Mode Menjalankan:

en: Current Scene
id: Skena Saat Ini

en: Main Scene Arguments:
id: Argumen Skena Utama:

en: Scene Run Settings
id: Pengaturan Skena yang Dijalankan

en: No parent to instance the scenes at.
id: Tidak ada parent untuk menginstansi skena disana.

en: Error loading scene from %s
id: Error saat memuat skena dari %s

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
id: Tidak dapat menginstansi skena '%s' karena skena saat ini ada dalam salah satu node-nya.

en: Instance Scene(s)
id: Instansi Skena

en: Replace with Branch Scene
id: Ganti dengan Skena Cabang

en: Instance Child Scene
id: Instansi Skena Anak

en: Can't paste root node into the same scene.
id: Tidak dapat menempelkan node akar ke dalam skena yang sama.

en: Paste Node(s)
id: Tempel Node

en: Detach Script
id: Lepas Skrip

en: This operation can't be done on the tree root.
id: Operasi ini tidak dapat dilakukan pada root.

en: Move Node In Parent
id: Pindah Node dalam Parent

en: Move Nodes In Parent
id: Pindah Beberapa Node dalam Parent

en: Duplicate Node(s)
id: Duplikat Node

en: Can't reparent nodes in inherited scenes, order of nodes can't change.
id: Tidak dapat mengindukkan ulang node dalam skena turunan, urutan node tidak dapat diubah.

en: Node must belong to the edited scene to become root.
id: Node harus menjadi bagian skena yang disunting untuk bisa jadi root.

en: Instantiated scenes can't become root
id: Skena yang diinstansi tidak dapat dijadikan root

en: Make node as Root
id: Jadikan node sebagai Dasar

en: Delete %d nodes and any children?
id: Hapus %d node dan semua anaknya?

en: Delete %d nodes?
id: Hapus %d node?

en: Delete the root node "%s"?
id: Hapus node root "%s" ?

en: Delete node "%s" and its children?
id: Hapus node "%s" dan anak-anaknya?

en: Delete node "%s"?
id: Hapus node "%s"?

en: Saving the branch as a scene requires having a scene open in the editor.
id: Menyimpan cabang sebagai skena membutuhkan skena terbuka di editor.

en: Saving the branch as a scene requires selecting only one node, but you have selected %d nodes.
id: Menyimpan cabang sebagai skena hanya memerlukan satu node, tetapi Anda telah memilih %d node.

en: Can't save the branch of an already instanced scene.
    To create a variation of a scene, you can make an inherited scene based on the instanced scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
id: Tidak dapat menyimpan cabang dari skena yang sudah dibuat.
    Untuk membuat variasi skena, Anda dapat membuat adegan yang diwarisi berdasarkan skena yang dibuat menggunakan Skena > Skena Pewarisan Baru... sebagai gantinya.

en: Can't save a branch which is a child of an already instantiated scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
id: Tidak dapat menyimpan cabang yang merupakan anak dari skena yang sudah di instance.
    Untuk menyimpan cabang ini ke dalam skenanya sendiri, buka skena aslinya, klik kanan pada cabang ini, dan pilih "Simpan Cabang sebagai Skena".

en: Can't save a branch which is part of an inherited scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
id: Tidak dapat menyimpan cabang yang merupakan bagian dari skena yang diwarisi.
    Untuk menyimpan cabang ini ke dalam skenanya sendiri, buka skena aslinya, klik kanan pada cabang ini, dan pilih "Simpan Cabang sebagai Skena".

en: Save New Scene As...
id: Simpan Skena Baru sebagai...

en: Disabling "editable_instance" will cause all properties of the node to be reverted to their default.
id: Menonaktifkan "editable_instance" mengakibatkan semua properti node akan dikembalikan ke properti bakunya.

en: Enabling "Load As Placeholder" will disable "Editable Children" and cause all properties of the node to be reverted to their default.
id: Mengaktifkan "Muas sebagai Placeholder" akan menonaktifkan "Anakan yang Dapat Disunting" dan mengakibatkan semua properti node dikembalikan ke properti bakunya.

en: Make Local
id: Jadikan Local

en: New Scene Root
id: Skena Dasar Baru

en: Create Root Node:
id: Buat Node Root:

en: 2D Scene
id: Skena 2D

en: 3D Scene
id: Skena 3D

en: User Interface
id: Antarmuka Pengguna

en: Other Node
id: Node Lainnya

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
id: Tidak dapat bekerja pada node dari skena luar!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
id: Tidak dapat mengoperasikan perintah ini pada node skena saat ini yang mewarisi skena lain!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
id: Operasi ini tidak dapat dilakukan pada skena yang diinstansi.

en: Attach Script
id: Lampirkan Skrip

en: Cut Node(s)
id: Potong Node

en: Remove Node(s)
id: Hapus Node

en: Change type of node(s)
id: Ubah jenis node

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
id: Tidak dapat menyimpan skena. Kemungkinan dependensinya (instance-nya) tidak terpenuhi.

en: Error saving scene.
id: Error menyimpan skena.

en: Error duplicating scene to save it.
id: Error menduplikasi skena untuk menyimpannya.

en: Sub-Resources
id: Sub-Resource

en: Clear Inheritance
id: Bersihkan Pewarisan

en: Editable Children
id: Anakan yang Dapat Disunting

en: Load As Placeholder
id: Muat sebagai Placeholder

en: Cannot attach a script: there are no languages registered.
    This is probably because this editor was built with all language modules disabled.
id: Tidak dapat melampirkan skrip: tidak ada bahasa terdaftar.
    Ini mungkin karena editor ini di-build dengan semua modul bahasa dinonaktifkan.

en: Add Child Node
id: Tambah Node Anak

en: Expand/Collapse All
id: Bentangkan/Ciutkan Semua

en: Change Type
id: Ubah Tipe

en: Reparent to New Node
id: Pengindukan Ulang ke Node Baru

en: Make Scene Root
id: Jadikan Skena Dasar

en: Merge From Scene
id: Gabung dari Skena

en: Save Branch as Scene
id: Simpan Cabang sebagai Skena

en: Copy Node Path
id: Salin Lokasi Node

en: Delete (No Confirm)
id: Hapus (Tanpa Konfirmasi)

en: Add/Create a New Node.
id: Tambah / Buat Node Baru.

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
id: Instance berkas skena sebagai Node. Buat skena warisan jika tidak ada node akar.

en: Attach a new or existing script to the selected node.
id: Lampirkan skrip baru atau yang sudah ada untuk node yang dipilih.

en: Detach the script from the selected node.
id: Lepas skrip dari node yang dipilih.

en: Remote
id: Remot

en: If selected, the Remote scene tree dock will cause the project to stutter every time it updates.
    Switch back to the Local scene tree dock to improve performance.
id: Jika dipilih, dok pohon skena jauh akan menyebabkan proyek tersendat setiap kali diperbarui. 
    Beralih kembali ke dok pohon skena Lokal untuk meningkatkan kinerja.

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
id: Bersihkan Pewarisan? (Tidak Bisa Dibatalkan!)

en: Toggle Visible
id: Jungkitkan Keterlihatan

en: Unlock Node
id: Buka Kunci Node

en: Button Group
id: Tombol Grup

en: (Connecting From)
id: (Menghubungkan dari)

en: Node configuration warning:
id: Peringatan pengaturan node:

en: Node has %s connection(s) and %s group(s).
    Click to show signals dock.
id: Node memiliki %s koneksi dan %s grup.
    Klik untuk menampilkan dock sinyal.

en: Node has %s connection(s).
    Click to show signals dock.
id: Node memiliki %s koneksi.
    Klik untuk menampilkan dock sinyal.

en: Node is in %s group(s).
    Click to show groups dock.
id: Node berada dalam %s grup.
    Klik untuk menampilkan dock grup.

en: Open Script:
id: Buka Skrip:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
id: Node terkunci.
    Klik untuk membukanya.

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
id: Anakan tidak dapat dipilih.
    Klik untuk membuatnya dapat dipilih.

en: Toggle Visibility
id: Jungkitkan Visibilitas

en: AnimationPlayer is pinned.
    Click to unpin.
id: AnimationPlayer disematkan.
    Klik untuk menghapus sematan.

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
id: Nama node tidak valid, karakter berikut tidak diperbolehkan:

en: Rename Node
id: Ubah Nama Node

en: Scene Tree (Nodes):
id: Pohon Skena (Node):

en: Node Configuration Warning!
id: Peringatan Konfigurasi Node!

en: Select a Node
id: Pilih Node

en: Path is empty.
id: Lokasi kosong.

en: Filename is empty.
id: Nama berkas kosong.

en: Path is not local.
id: Lokasi bukan lokal.

en: Invalid base path.
id: Basis lokasinya tidak valid.

en: A directory with the same name exists.
id: Sudah ada nama direktori seperti itu.

en: File does not exist.
id: File tidak ada.

en: Invalid extension.
id: Ekstensi tidak valid.

en: Wrong extension chosen.
id: Ekstensi salah dipilih.

en: Error loading template '%s'
id: Error saat memuat templat '%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
id: Error - Tidak dapat membuat skrip di berkas sistem.

en: Error loading script from %s
id: Error saat memuat skrip dari %s

en: Overrides
id: Menimpa

en: Open Script / Choose Location
id: Buka Skrip / Pilih Lokasi

en: Open Script
id: Buka Skrip

en: File exists, it will be reused.
id: Berkas sudah ada, itu akan digunakan kembali.

en: Invalid path.
id: Path tidak valid.

en: Invalid class name.
id: Nama kelas tidak valid.

en: Invalid inherited parent name or path.
id: Nama atau lokasi parent yang diwariskan tidak valid.

en: Script path/name is valid.
id: Lokasi/nama skrip valid.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
id: Diizinkan: a-z, A-Z, 0-9, _ dan .

en: Built-in script (into scene file).
id: Skrip tanam (ke dalam berkas skena).

en: Will create a new script file.
id: Akan membuat berkas skrip baru.

en: Will load an existing script file.
id: Akan memuat berkas skrip yang ada.

en: Script file already exists.
id: Berkas skrip sudah ada.

en: Note: Built-in scripts have some limitations and can't be edited using an external editor.
id: Catatan: Skrip bawaan memiliki banyak keterbatasan dan tidak dapat disunting menggunakan editor eksternal.

en: Warning: Having the script name be the same as a built-in type is usually not desired.
id: Peringatan: Memiliki nama skrip yang sama dengan tipe bawaan biasanya tidak disarankan.

en: Class Name:
id: Nama Kelas:

en: Template:
id: Templat:

en: Built-in Script:
id: Skrip Internal:

en: Attach Node Script
id: Lampirkan Skrip Node

en: Warning:
id: Peringatan:

en: C++ Error
id: Error C++

en: C++ Error:
id: Error C++ :

en: C++ Source
id: Kode Sumber C++

en: Source:
id: Sumber:

en: C++ Source:
id: Sumber C++ :

en: Stack Trace
id: Jejak Tumpukan

en: Errors
id: Error

en: Child process connected.
id: Proses anak terhubung.

en: Copy Error
id: Salin Error

en: Open C++ Source on GitHub
id: Buka Sumber C++ di GitHub

en: Video RAM
id: RAM Video

en: Skip Breakpoints
id: Lewati Breakpoint

en: Inspect Previous Instance
id: Inspeksi Instance Sebelumnya

en: Inspect Next Instance
id: Inspeksi Instance Berikutnya

en: Stack Frames
id: Stack Frame

en: Auto Switch To Remote Scene Tree
id: Beralih Otomatis Ke Pohon Skena Jarak Jauh

en: Network Profiler
id: Network Profiler(Debug jaringan)

en: Monitor
id: Pemantau

en: Monitors
id: Pemantau

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
id: Pilih satu atau lebih item dari daftar untuk menampilkan grafiknya.

en: List of Video Memory Usage by Resource:
id: Daftar Penggunaan Memori Video oleh Resource:

en: Export list to a CSV file
id: Ekspor daftar ke berkas CSV

en: Resource Path
id: Lokasi Resource

en: Usage
id: Pemakaian

en: Misc
id: Lain-lain

en: Clicked Control:
id: Kontrol yang Diklik:

en: Clicked Control Type:
id: Tipe Kontrol yang Diklik:

en: Live Edit Root:
id: Sunting Root Langsung:

en: Set From Tree
id: Setel dari Pohon

en: Export measures as CSV
id: Ekspor pengukuran sebagai CSV

en: Erase Shortcut
id: Hapus Pintasan

en: Restore Shortcut
id: Kembalikan Tombol Pintasan

en: Change Shortcut
id: Ubah Tombol Pintasan

en: Editor Settings
id: Pengaturan Editor

en: Shortcuts
id: Tombol Pintasan

en: Binding
id: Mengikat

en: Change Light Radius
id: Ganti Radius Lampu

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
id: Ubah Sudut Emisi AudioStreamPlayer3D

en: Camera
id: Kamera

en: Change Camera FOV
id: Ubah FOV Kamera

en: Change Camera Size
id: Ubah Ukuran Kamera

en: Change Notifier AABB
id: Ubah AABB Notifier

en: Change Particles AABB
id: Ubah Partikel AABB

en: Change Probe Extents
id: Ubah Batas Probe

en: Change Sphere Shape Radius
id: Ganti Radius Bentuk Bola

en: Change Box Shape Extents
id: Ubah Batas Box Shape

en: Change Capsule Shape Radius
id: Ubah Radius Shape Kapsul

en: Change Capsule Shape Height
id: Ubah Tinggi Shape Kapsul

en: Change Cylinder Shape Radius
id: Ubah Radius Bentuk Silinder

en: Change Cylinder Shape Height
id: Ubah Tinggi Bentuk Silinder

en: Change Ray Shape Length
id: Ubah Panjang Shape Ray

en: Set Room Point Position
id: Atur Posisi Titik Ruangan

en: Portal Margin
id: Batas Portal

en: Portal Edge
id: Ujung Portal

en: Portal Arrow
id: Arah Portal

en: Set Portal Point Position
id: Atur Posisi Titik Portal

en: Portal Front
id: Sisi Depan Portal

en: Portal Back
id: Sisi Belakang Portal

en: Occluder
id: Oklusi

en: Set Occluder Sphere Radius
id: Ubah Radius Oklusi Lingkaran

en: Set Occluder Sphere Position
id: Atur Posisi Oklusi Lingkaran

en: Occluder Hole
id: Lubang Oklusi

en: Use BVH
id: Gunakan BVH

en: Max Chars Per Second
id: Maks Karakter Per Detik

en: Max Errors Per Second
id: Maksimal Error Per Detik

en: Max Warnings Per Second
id: Maksimal Peringatan Per Detik

en: Use V-Sync
id: Gunakan V-Sync

en: Per Pixel Transparency
id: Transparansi Per Piksel

en: Allowed
id: Diizinkan

en: Intended Usage
id: Penggunaan yang Dimaksudkan

en: Energy Saving
id: Hemat Daya

en: Orientation
id: Orientasi

en: Drop Mouse On GUI Input Disabled
id: Jatuhkan Mouse Ketika Input GUI Dinonaktifkan

en: Low Processor Mode
id: Mode Processor Rendah

en: Input Devices
id: Perangkat Masukan

en: Touch Delay
id: Penundaan Sentuh

en: Environment
id: Lingkungan

en: Show Image
id: Tampilkan Gambar

en: Image
id: Gambar

en: Fullsize
id: Ukuran penuh

en: Use Filter
id: Gunakan Filter

en: BG Color
id: Warna Latar Belakang

en: macOS Native Icon
id: Ikon Asli macOS

en: Windows Native Icon
id: Ikon Windows

en: Emulate Touch From Mouse
id: Emulasi Sentuhan Dari Mouse

en: Emulate Mouse From Touch
id: Emulasi Mouse Dari Sentuhan

en: Mouse Cursor
id: Kursor Mouse

en: Custom Image
id: Gambar Kustom

en: Main Loop Type
id: Tipe Perulangan Utama

en: Stretch
id: Memuai

en: Aspect
id: Aspek

en: Shrink
id: Menyusut

en: Dynamic Fonts
id: Fonta Dinamis

en: Change Cylinder Radius
id: Ubah Radius Silinder

en: Change Cylinder Height
id: Ubah Tinggi Silinder

en: Change Torus Inner Radius
id: Ubah Torus Radius Dalam

en: Change Torus Outer Radius
id: Ubah Torus Radius Luar

en: Operation
id: Operasi

en: Calculate Tangents
id: Hitung Tangen

en: Collision Layer
id: Lapisan Tabrakan

en: Cone
id: Kerucut

en: Spin Degrees
id: Derajat Putaran

en: Compression Mode
id: Mode Kompresi

en: Library
id: Pustaka

en: Select the dynamic library for this entry
id: Pilih pustaka dinamis untuk entri ini

en: Select dependencies of the library for this entry
id: Pilih dependensi pustaka untuk entri ini

en: Remove current entry
id: Hapus entri saat ini

en: Double click to create a new entry
id: Klik ganda untuk membuat entri baru

en: Dynamic Library
id: Pustaka Dinamis

en: Add an architecture entry
id: Tambah entri arsitektur

en: GDNativeLibrary
id: Pustaka GDNative

en: Enabled GDNative Singleton
id: Aktifkan Singleton GDNative

en: Disabled GDNative Singleton
id: Dinonaktifkan Singleton GDNative

en: Treat Warnings As Errors
id: Perlakukan Peringatan Sebagai Error

en: Exclude Addons
id: Kecualikan Addon

en: Step argument is zero!
id: Argumen step adalah nol!

en: Not a script with an instance
id: Bukan skrip dengan contoh

en: Not based on a script
id: Tidak berbasis pada skrip

en: Not based on a resource file
id: Tidak berbasis pada resource file

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
id: Format kamus acuan tidak sah (@path hilang)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
id: Format kamus acuan tidak sah (tidak dapat memuat script pada @path)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
id: Format kamus acuan tidak sah (skrip tidak sah pada @path)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
id: Kamus acuan tidak sah (sub kelas tidak sah)

en: Object can't provide a length.
id: Objek tidak dapat memberikan panjang.

en: Language Server
id: Server Bahasa

en: Show Native Symbols In Editor
id: Tampilkan Simbol Asli Di Editor

en: Export GLTF...
id: Ekspor Sebagai GLTF…

en: Buffer View
id: Tampilan Penyangga

en: Byte Offset
id: Offset Bita

en: Component Type
id: Tipe Komponen

en: Count
id: Jumlah

en: Min
id: Minimal

en: Max
id: Maks

en: Buffer
id: Penyangga

en: Byte Length
id: Panjang Bita

en: FOV Size
id: Ukuran Bidang Pandang

en: Color
id: Warna

en: Intensity
id: Intensitas

en: Range
id: Jarak

en: Unique Names
id: Nama Unik

en: Godot Bone Node
id: Node Tulang Godot

en: GLB Data
id: Data GLB

en: Buffer Views
id: Tampilan Penyangga

en: Scene Name
id: Nama Skena

en: Root Nodes
id: Node Akar

en: Textures
id: Tekstur²

en: Cameras
id: Kamera kamera

en: Lights
id: Cahaya

en: Unique Animation Names
id: Nama Animasi Unik

en: Skeletons
id: Kerangka

en: Skeleton To Node
id: Kerangka Menjadi Node

en: Animations
id: Animasi

en: Src Image
id: Gambar Sumber

en: Mesh Library
id: Pustaka Bentuk

en: Physics Material
id: Material Fisik

en: Cell
id: Sel

en: Center X
id: Pusat X

en: Center Y
id: Pusat Y

en: Center Z
id: Pusat Z

en: Next Plane
id: Dataran Selanjutnya

en: Previous Plane
id: Dataran Sebelumnya

en: Plane:
id: Dataran:

en: Next Floor
id: Lantai Selanjutnya

en: Previous Floor
id: Lantai Sebelumnya

en: Floor:
id: Lantai:

en: GridMap Delete Selection
id: Hapus Seleksi GridMap

en: GridMap Fill Selection
id: Isi Seleksi GridMap

en: GridMap Paste Selection
id: Rekat(Paste) Seleksi GridMap

en: GridMap Paint
id: Cat GridMap

en: Snap View
id: Tampilan Pengancingan

en: Clip Disabled
id: Klip Dinonaktifkan

en: Clip Above
id: Klip Di Atas

en: Clip Below
id: Klip Di Bawah

en: Edit X Axis
id: Sunting Sumbu X

en: Edit Y Axis
id: Sunting Sumbu Y

en: Edit Z Axis
id: Sunting Sumbu Z

en: Cursor Rotate X
id: Kursor Rotasi X

en: Cursor Rotate Y
id: Kursor Rotasi Y

en: Cursor Rotate Z
id: Kursor Rotasi Z

en: Cursor Back Rotate X
id: Kursor Rotasi Balik X

en: Cursor Back Rotate Y
id: Kursor Rotasi Balik Y

en: Cursor Back Rotate Z
id: Kursor Rotasi Balik Z

en: Cursor Clear Rotation
id: Kursor Bersihkan Rotasi

en: Paste Selects
id: Rekatkan Pilihan

en: Clear Selection
id: Bersihkan Seleksi

en: Fill Selection
id: Isi Pilihan

en: GridMap Settings
id: Pengaturan GridMap

en: Pick Distance:
id: Pilih Jarak:

en: Filter meshes
id: Filter mesh

en: Give a MeshLibrary resource to this GridMap to use its meshes.
id: Berikan resource MeshLibrary ke GridMap ini untuk menggunakan mesh-nya.

en: Begin Bake
id: Mulai Bake

en: Preparing data structures
id: Menyiapkan struktur data

en: Generate buffers
id: Ciptakan buffer

en: Direct lighting
id: Pencahayaan langsung

en: Indirect lighting
id: Pencahayaan tak langsung

en: Post processing
id: Pasca pemrosesan

en: Plotting lightmaps
id: Memetakan lightmap

en: Eye Height
id: Tinggi Mata

en: Display Width
id: Lebar Tampilan

en: Class name can't be a reserved keyword
id: Nama kelas tidak boleh reserved keyword

en: End of inner exception stack trace
id: Akhir dari inner exception stack trace

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
id: Sebuah resource NavigationMesh harus diatur atau diciptakan supaya node ini bekerja.

en: Bake NavMesh
id: Panggang NavMesh

en: Clear the navigation mesh.
id: Bersihkan mesh navigasi.

en: Setting up Configuration...
id: Menyiapkan Konfigurasi...

en: Calculating grid size...
id: Menghitung ukuran kisi...

en: Creating heightfield...
id: Membuat bidang ketinggian...

en: Marking walkable triangles...
id: Segitiga penanda walkable...

en: Constructing compact heightfield...
id: Membangun dataran tinggi...

en: Eroding walkable area...
id: Mengikis area jalan...

en: Partitioning...
id: Mempartisi...

en: Creating contours...
id: Membuat kontur...

en: Creating polymesh...
id: Membuat polymesh...

en: Converting to native navigation mesh...
id: Mengkonversi ke mesh navigasi native...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
id: Pengaturan Generator Navigasi Mesh:

en: Parsing Geometry...
id: Mengurai Geometri...

en: Done!
id: Selesai!

en: Octaves
id: Oktaf

en: Period
id: Periode

en: Persistence
id: Persistensi

en: Subject
id: Subjek

en: Names
id: Nama²

en: Discover Local Port
id: Temukan Port Lokal

en: Description URL
id: Deskripsi URL

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
id: Sebuah node dihasilkan tanpa kerja memori, silahkan baca dokumentasi tentang bagaimana menggunakannya dengan benar!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
id: Node dihasilkan, tetapi keadaan sebuah fungsi tidak kembali saat memori pertama bekerja.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
id: Nilai pengembalian harus ditetapkan pada elemen pertama dari node kerja memori! Silahkan perbaiki node anda.

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
id: Telah ditemukan urutan dalam jumlah sedikit tetapi bukan node dalam jumlah besar, laporkan bug!

en: Change Signal Arguments
id: Ubah Argumen Sinyal

en: Change Argument Type
id: Ubah Jenis Argumen

en: Change Argument name
id: Ubah Nama Argumen

en: Set Variable Default Value
id: Tetapkan Nilai Baku Variabel

en: Set Variable Type
id: Atur Jenis variabel

en: Add Input Port
id: Tambah Port Masukan

en: Add Output Port
id: Tambah Port Keluaran

en: Override an existing built-in function.
id: Menimpa fungsi built-in yang ada.

en: Create a new function.
id: Buat fungsi baru.

en: Variables:
id: Variabel-variabel:

en: Create a new variable.
id: Buat variabel baru.

en: Signals:
id: Sinyal-sinyal:

en: Create a new signal.
id: Buat sinyal baru.

en: Name is not a valid identifier:
id: Nama bukan sebuah pengidentifikasi yang sah:

en: Name already in use by another func/var/signal:
id: Nama telah digunakan oleh fungsi/variabel/sinyal yang lain:

en: Rename Function
id: Namai kembali Fungsi

en: Rename Variable
id: Namai kembali Variabel

en: Rename Signal
id: Namai kembali Sinyal

en: Add Function
id: Tambahkan Fungsi

en: Delete input port
id: Hapus port masukan

en: Add Variable
id: Tambahkan Variabel

en: Add Signal
id: Tambahkan Sinyal

en: Remove Input Port
id: Hapus Port Masukan

en: Remove Output Port
id: Hapus Port Keluaran

en: Change Expression
id: Ubah Pernyataan

en: Can't copy the function node.
id: Tidak dapat menyalin node fungsi.

en: Paste VisualScript Nodes
id: Rekatkan Node VisualScript

en: Remove VisualScript Nodes
id: Hapus Node VisualScript

en: Duplicate VisualScript Nodes
id: Duplikasi Node VisualSkrip

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
id: Tahan %s untuk meletakkan sebuah Getter. Tahan Shift untuk meletakkan generic signature.

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
id: Tahan Ctrl untuk meletakkan Getter. Tahan Shift untuk meletakkan generic signature.

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
id: Tahan %s untuk meletakkan referensi sederhana ke node.

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
id: Tahan Ctrl untuk menjatuhkan referensi sederhana ke node.

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
id: Tahan %s untuk menjatuhkan Variabel Setter.

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
id: Tahan Ctrl untuk menjatuhkan Variabel Setter.

en: Add Preload Node
id: Tambah Node Preload

en: Add Node(s) From Tree
id: Tambahkan Node (Node-node) dari Tree

en: Can't drop properties because script '%s' is not used in this scene.
    Drop holding 'Shift' to just copy the signature.
id: Tidak dapat drop properti karena skrip '%s' sedang tidak digunakan dalam skena ini.
    Drop dengan menekan 'Shift' untuk hanya menyalin tanda tangan (signature).

en: Add Getter Property
id: Tambahkan Properti Getter

en: Add Setter Property
id: Tambahkan Properti Setter

en: Change Base Type
id: Ubah Tipe Basis

en: Move Node(s)
id: Pindahkan Node

en: Remove VisualScript Node
id: Hapus Node VisualScript

en: Connect Nodes
id: Sambungkan Node

en: Disconnect Nodes
id: Putuskan Node

en: Connect Node Data
id: Sambungkan Data Node

en: Connect Node Sequence
id: Sambungkan Sequence Node

en: Script already has function '%s'
id: Skrip sudah memiliki fungsi '%s'

en: Change Input Value
id: Ubah Nilai Input

en: Resize Comment
id: Ubah Ukuran Komentar

en: Can't create function with a function node.
id: Tidak dapat membuat fungsi dengan node fungsi.

en: Can't create function of nodes from nodes of multiple functions.
id: Tidak dapat membuat fungsi node dari node beberapa fungsi.

en: Select at least one node with sequence port.
id: Pilih setidaknya satu node dengan port urutan.

en: Try to only have one sequence input in selection.
id: Usahakan hanya memiliki satu input urutan dalam pemilihan.

en: Create Function
id: Buat Fungsi

en: Remove Function
id: Hapus Fungsi

en: Remove Variable
id: Hapus Variabel

en: Editing Variable:
id: Mengedit Variabel:

en: Remove Signal
id: Hapus Sinyal

en: Editing Signal:
id: Mengedit Sinyal:

en: Make Tool:
id: Buat Alat:

en: Members:
id: Member-member:

en: Change Base Type:
id: Ubah Tipe Basis:

en: Add Nodes...
id: Tambah Node...

en: Add Function...
id: Tambah Fungsi...

en: Select or create a function to edit its graph.
id: Pilih atau buat fungsi untuk menyunting grafiknya.

en: Delete Selected
id: Hapus yang Dipilih

en: Find Node Type
id: Cari Tipe Node

en: Copy Nodes
id: Salin Node

en: Cut Nodes
id: Potong Node

en: Make Function
id: Buat Fungsi

en: Refresh Graph
id: Segarkan Grafik

en: Edit Member
id: Sunting Anggota

en: Expression
id: Ekspresi

en: Condition
id: Kondisi

en: if (cond) is:
id: if (kondisi) adalah:

en: While
id: Ketika

en: while (cond):
id: while (kondisi):

en: Iterator became invalid
id: Iterator menjadi tidak sah

en: in order:
id: dalam urutan:

en: Steps
id: Langkah

en: Is %s?
id: Apakah %s?

en: Base Script
id: Skrip Dasar

en: Basic Type
id: Tipe Basis

en: Node Path
id: Lokasi Node

en: Multiply %s
id: Kalikan %s

en: Divide %s
id: Bagi %s

en: Get %s
id: Dapatkan %s

en: Invalid index property name.
id: Nama properti index tidak sah.

en: Base object is not a Node!
id: Objek dasar bukan sebuah Node!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
id: Nama properti index '%s' tidak sah dalam node %s.

en: Get Self
id: Dapatkan Objek Saat ini

en: CustomNode
id: Node Kustom

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
id: Node modifikasi tidak memiliki method _step(), tidak bisa memproses grafik.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
id: Nilai kembali dari _step() tidak sah, seharusnya integer (seq out), atau string (error).

en: Title
id: Judul

en: Get Local Var
id: Dapatkan Variabel Lokal

en: Set Local Var
id: Atur Variabel Lokal

en: Action %s
id: Aksi %s

en: Search VisualScript
id: Cari VisualScript

en: Wait
id: Tunggu

en: Next Frame
id: Bingkai Selanjutnya

en: Next Physics Frame
id: Bingkai Fisika Selanjutnya

en: Wait Time
id: Waktu Tunggu

en: Write Mode
id: Mode Tulis

en: Verify SSL
id: Verifikasi SSL

en: Trusted SSL Certificate
id: Sertifikat SSL Tepercaya

en: Private Key
id: Kunci Pribadi

en: SSL Certificate
id: Sertifikat SSL

en: Android SDK Path
id: Jalur Android SDK

en: Shutdown ADB On Exit
id: Matikan ADB Saat Keluar

en: Package name is missing.
id: Nama paket tidak ada.

en: Package segments must be of non-zero length.
id: Segmen paket panjangnya harus tidak boleh nol.

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
id: Karakter '%s' tidak diizinkan dalam penamaan paket aplikasi Android.

en: A digit cannot be the first character in a package segment.
id: Digit tidak boleh diletakkan sebagai karakter awal di segmen paket.

en: The character '%s' cannot be the first character in a package segment.
id: Karakter '%s' tidak bisa dijadikan karakter awal dalam segmen paket.

en: The package must have at least one '.' separator.
id: Package setidaknya harus memiliki sebuah pemisah '.'.

en: Code
id: Kode

en: Retain Data On Uninstall
id: Pertahankan Data Saat Copot Pemasangan

en: User Data Backup
id: Cadangan Data Pengguna

en: Allow
id: Izinkan

en: Command Line
id: Baris Perintah

en: Salt
id: Garam

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: Permissions
id: Perizinan

en: Custom Permissions
id: Perizinan Kustom

en: Select device from the list
id: Pilih perangkat pada daftar

en: Running on %s
id: Berjalan pada %s

en: Exporting APK...
id: Mengekspor APK...

en: Uninstalling...
id: Mencopot Pemasangan...

en: Installing to device, please wait...
id: Memasang ke perangkat, tunggu sejenak...

en: Could not install to device: %s
id: Tidak dapat memasang ke perangkat: %s

en: Running on device...
id: Berjalan pada perangkat...

en: Could not execute on device.
id: Tidak dapat dijalankan di perangkat.

en: Android build template not installed in the project. Install it from the Project menu.
id: Templat build Android belum terpasang dalam proyek. Pasanglah dari menu Proyek.

en: Debug keystore not configured in the Editor Settings nor in the preset.
id: Berkas debug keystore belum dikonfigurasi dalam Pengaturan Editor maupun di prasetel proyek.

en: Release keystore incorrectly configured in the export preset.
id: Berkas keystore rilis belum dikonfigurasi di prasetel ekspor.

en: A valid Android SDK path is required in Editor Settings.
id: Lokasi Android SDK yang valid dibutuhkan di Pengaturan Editor.

en: Invalid Android SDK path in Editor Settings.
id: Lokasi Android SDK tidak valid di Pengaturan Editor.

en: Missing 'platform-tools' directory!
id: Direktori 'platform-tools' tidak ada!

en: Unable to find Android SDK platform-tools' adb command.
id: Tidak dapat menemukan perintah adb di Android SDK platform-tools.

en: Please check in the Android SDK directory specified in Editor Settings.
id: Silakan cek direktori Android SDK yang diisikan dalam Pengaturan Editor.

en: Missing 'build-tools' directory!
id: Direktori 'build-tools' tidak ditemukan!

en: Unable to find Android SDK build-tools' apksigner command.
id: Tidak dapat menemukan apksigner dalam Android SDK build-tools.

en: Invalid public key for APK expansion.
id: Kunci Publik untuk ekspansi APK tidak valid.

en: Invalid package name:
id: Nama paket tidak valid:

en: "Use Custom Build" must be enabled to use the plugins.
id: "Gunakan Build Custom" harus diaktifkan untuk menggunakan plugin.

en: "Export AAB" is only valid when "Use Custom Build" is enabled.
id: "Expor AAB" hanya bisa valid ketika "Gunakan Build Custom" diaktifkan.

en: Signing release %s...
id: Menandatangani rilis %s...

en: Could not find keystore, unable to export.
id: Tidak dapat menemukan keystore, tidak bisa ekspor.

en: Could not start apksigner executable.
id: Tidak dapat memulai apksigner.

en: Invalid filename! Android App Bundle requires the *.aab extension.
id: Nama berkas tak valid! Android App Bundle memerlukan ekstensi *.aab .

en: APK Expansion not compatible with Android App Bundle.
id: Ekspansi APK tidak kompatibel dengan Android App Bundle.

en: Invalid filename! Android APK requires the *.apk extension.
id: Nama berkas tidak valid! APK Android memerlukan ekstensi *.apk .

en: Unsupported export format!
id: Format ekspor tidak didukung!

en: Trying to build from a custom built template, but no version info for it exists. Please reinstall from the 'Project' menu.
id: Mencoba untuk membangun dari templat build khusus, tapi tidak ada informasi versinya. Silakan pasang ulang dari menu 'Proyek'.

en: Android build version mismatch: Template installed: %s, Godot version: %s. Please reinstall Android build template from 'Project' menu.
id: Versi build Android tidak cocok: Templat terpasang: %s, Versi Godot: %s. Silakan pasang ulang templat build Android dari menu 'Proyek'.

en: Could not export project files to gradle project.
id: Tidak dapat mengekspor file proyek ke dalam lokasi proyek gradle.

en: Could not write expansion package file!
id: Tidak dapat menulis berkas paket ekspansi!

en: Building Android Project (gradle)
id: Membangun Proyek Android (gradle)

en: Building of Android project failed, check output for the error. Alternatively visit docs.godotengine.org for Android build documentation.
id: Pembangunan proyek Android gagal, periksa output untuk galatnya. Atau kunjungi docs.godotengine.org untuk dokumentasi build Android.

en: Moving output
id: Memindahkan keluaran

en: Unable to copy and rename export file, check gradle project directory for outputs.
id: Tidak dapat menyalin dan mengubah nama berkas ekspor, cek direktori proyek gradle untuk hasilnya.

en: Could not find template APK to export: "%s".
id: Tidak dapat menemukan contoh APK untuk ekspor: "%s"

en: Identifier is missing.
id: Kurang identifier.

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
id: Karakter '%s' tidak diizinkan dalam Identifier.

en: Info
id: Informasi

en: Signature
id: Tanda Tangan

en: Short Version
id: Versi Pendek

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Capabilities
id: Kapabilitas

en: Access Wi-Fi
id: Akses Wi-Fi

en: User Data
id: Data Pengguna

en: Accessible From Files App
id: Dapat Diakses Melalui Aplikasi Berkas

en: Privacy
id: Privasi

en: Camera Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Kamera

en: Microphone Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Mikrofon

en: Photolibrary Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Galeri

en: iPhone 120 X 120
id: iPhone 120 × 120

en: iPhone 180 X 180
id: iPhone 180 × 180

en: iPad 76 X 76
id: iPad 76 × 76

en: iPad 152 X 152
id: iPad 152 × 152

en: iPad 167 X 167
id: iPad 167 × 167

en: App Store Team ID not specified - cannot configure the project.
id: App Store Team ID tidak ditetapkan - tidak dapat mengonfigurasi proyek.

en: Invalid Identifier:
id: Identifier tidak valid:

en: Stop HTTP Server
id: Hentikan Server HTTP

en: Run in Browser
id: Jalankan di Peramban

en: Run exported HTML in the system's default browser.
id: Jalankan HTML yang diekspor dalam peramban baku sistem.

en: Variant
id: Varian

en: Export Type
id: Tipe Ekspor

en: For Desktop
id: Untuk Desktop

en: For Mobile
id: Untuk Mobile

en: Export Icon
id: Ikon Ekspor

en: Offline Page
id: Halaman Luring

en: Icon 144 X 144
id: Ikon 144 X 144

en: Icon 180 X 180
id: Ikon 180 X 180

en: Icon 512 X 512
id: Ikon 512 X 512

en: Web
id: Situs

en: Use SSL
id: Gunakan SSL

en: SSL Key
id: Kunci SSL

en: Failed to create "%s" subfolder.
id: Tidak dapat membuat sub folder "%s".

en: Invalid binary format.
id: Format biner tidak valid.

en: Unknown object type.
id: Jenis objek tidak diketahui.

en: High Res
id: Resolusi Tinggi

en: Downloads Folder Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Folder Unduhan

en: Address Book
id: Buku Alamat

en: Calendars
id: Kalender

en: Device Bluetooth
id: Perangkat Bluetooth

en: Custom Options
id: Pilihan Kustom

en: Notarization
id: Notarisasi

en: Could not start xcrun executable.
id: Tidak dapat memulai subproses xcrun.

en: You can check progress manually by opening a Terminal and running the following command:
id: Anda dapat memeriksa kemajuan secara manual dengan membuka Terminal dan menjalankan perintah berikut:

en: Run the following command to staple the notarization ticket to the exported application (optional):
id: Jalankan perintah berikut untuk menstaples tiket notaris ke aplikasi yang diekspor (opsional):

en: No identity found.
id: Identitas tidak ditemukan.

en: Could not start hdiutil executable.
id: Tidak dapat memulai subproses hdiutil.

en: Creating app bundle
id: Membuat bundel aplikasi

en: Making PKG
id: Membuat PKG

en: Making DMG
id: Membuat DMG

en: Making ZIP
id: Membuat ZIP

en: Notarization requires the app to be archived first, select the DMG or ZIP export format instead.
id: Notaris mengharuskan aplikasi diarsipkan terlebih dahulu, pilih format ekspor DMG atau ZIP.

en: Sending archive for notarization
id: Mengirim arsip untuk notaris

en: Invalid bundle identifier:
id: Identifier bundel tidak valid:

en: Notarization: Notarization with an ad-hoc signature is not supported.
id: Notarisasi: Notarisasi dengan tanda tangan ad-hoc tidak didukung.

en: Notarization: Code signing is required for notarization.
id: Notarisasi: Penandatanganan kode diperlukan untuk notarisasi.

en: Warning: Notarization is disabled. The exported project will be blocked by Gatekeeper if it's downloaded from an unknown source.
id: Peringatan: Notarisasi dinonaktifkan. Proyek yang diekspor akan diblokir oleh Gatekeeper jika diunduh dari sumber yang tidak dikenal.

en: Warning: Notarization is not supported from this OS. The exported project will be blocked by Gatekeeper if it's downloaded from an unknown source.
id: Peringatan: Notarisasi tidak didukung dari OS ini. Proyek yang diekspor akan diblokir oleh Gatekeeper jika diunduh dari sumber yang tidak dikenal.

en: Privacy: Microphone access is enabled, but usage description is not specified.
id: Privasi: Akses mikrofon diaktifkan, tetapi deskripsi penggunaan tidak ditentukan.

en: Privacy: Camera access is enabled, but usage description is not specified.
id: Privasi: Akses kamera diaktifkan, tetapi deskripsi penggunaan tidak ditentukan.

en: Privacy: Location information access is enabled, but usage description is not specified.
id: Privasi: Akses informasi lokasi diaktifkan, tetapi deskripsi penggunaan tidak ditentukan.

en: Privacy: Address book access is enabled, but usage description is not specified.
id: Privasi: Akses buku alamat diaktifkan, tetapi deskripsi penggunaan tidak ditentukan.

en: Privacy: Calendar access is enabled, but usage description is not specified.
id: Privasi: Akses kalender diaktifkan, tetapi deskripsi penggunaan tidak ditentukan.

en: Privacy: Photo library access is enabled, but usage description is not specified.
id: Privasi: Akses Galeri foto diaktifkan, tetapi deskripsi penggunaan tidak ditentukan.

en: Architecture
id: Arsitektur

en: Display Name
id: Nama Tampilan

en: Short Name
id: Nama Singkat

en: Publisher
id: Penerbit

en: Certificate
id: Sertifikat

en: Algorithm
id: Algoritma

en: Revision
id: Revisi

en: Landscape
id: Lanskap

en: Portrait
id: Potret

en: Landscape Flipped
id: Lanskap Terbalik

en: Portrait Flipped
id: Potret Terbalik

en: Store Logo
id: Logo Store

en: Square 44 X 44 Logo
id: Logo Persegi 44 X 44

en: Square 71 X 71 Logo
id: Logo Persegi 71 X 71

en: Square 150 X 150 Logo
id: Logo Persegi 150 X 150

en: Square 310 X 310 Logo
id: Logo Persegi 310 X 310

en: Wide 310 X 150 Logo
id: Logo Lebar 310 X 150

en: Show Name On Square 150 X 150
id: Tampilkan Nama Pada Persegi 150 X 150

en: Show Name On Wide 310 X 150
id: Tampilkan Nama Dalam Lebar 310 X 150

en: Show Name On Square 310 X 310
id: Tampilkan Nama Pada Persegi 310 X 310

en: Invalid package short name.
id: Nama pendek paket tidak valid.

en: Invalid package unique name.
id: Nama unik paket tidak valid.

en: Invalid package publisher display name.
id: Nama penerbit paket tidak valid.

en: Invalid product GUID.
id: GUID produk tidak valid.

en: Invalid publisher GUID.
id: GUID penerbit tidak valid.

en: Invalid background color.
id: Warna latar belakang tidak valid.

en: Invalid Store Logo image dimensions (should be 50x50).
id: Dimensi gambar Logo Store tidak valid (harus 50x50).

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
id: Dimensi gambar logo persegi 44x44 tidak valid (harus 44x44).

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
id: Dimensi gambar logo persegi 71x71 tidak valid (harus 71x71).

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
id: Dimensi gambar logo persegi 150x150 tidak valid (harus 150x150).

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
id: Dimensi gambar logo persegi 310x310 tidak valid (harus 310x310).

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
id: Dimensi gambar logo 310x150 lebar tidak valid (harus 310x150).

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
id: Dimensi gambar splash screen tidak valid (harus 620x300).

en: Debug Certificate
id: Sertifikat Awakutu

en: Debug Algorithm
id: Algoritma Awakutu

en: Identity Type
id: Tipe Identitas

en: File Version
id: Versi Berkas

en: Product Version
id: Versi Produk

en: Company Name
id: Nama Perusahaan

en: Product Name
id: Nama Produk

en: File Description
id: Deskripsi Berkas

en: Trademarks
id: Merek Dagang

en: Invalid icon path:
id: Jalur Ikon tidak valid:

en: Invalid file version:
id: Versi file tidak valid:

en: Invalid product version:
id: Versi produk tidak valid:

en: Frames
id: Bingkai-bingkai

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite to display frames.
id: Resource SpriteFrames seharusnya diciptakan atau diatur dalam properti 'Frames' agar AnimatedSprite menampilkan frame-frame.

en: Speed Scale
id: Skala Kecepatan

en: Playing
id: Memainkan

en: Flip H
id: Balik Horizontal

en: Flip V
id: Balik Vertikal

en: Gravity Distance Scale
id: Skala Jarak Gravitasi

en: Gravity
id: Gravitasi

en: Max Distance
id: Jarak Maks

en: Copy Mode
id: Mode Salin

en: Current
id: Saat ini

en: Custom Viewport
id: Penampil Kustom

en: Limit
id: Batas

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Bottom
id: Bawah

en: Draw Margin
id: Tampilkan Batas

en: H
id: Horizontal

en: V
id: Vertikal

en: Drag Margin
id: Geser Batas

en: Light Mode
id: Mode Cahaya

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
id: Hanya satu CanvasModulate yang terlihat diizinkan per skena (atau set skena yang di-instance). Yang pertama dibuat akan bekerja, sedangkan sisanya akan diabaikan.

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape2D or CollisionPolygon2D as a child to define its shape.
id: Node ini tidak punya shape, jadi dia tidak bisa bertabrakan atau berinteraksi dengan objek lain.
    Pertimbangkan untuk menambahkan CollisionShape2D atau CollisionPolygon2D sebagai anak untuk mendefinisikan bentuknya.

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
id: CollisionPolygon2D hanya berfungsi untuk menyediakan sebuah bentuk collision pada sebuah CollisionObject2D node asal. Mohon hanya gunakan itu sebagai sebuah child dari Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, dll. untuk memberikan mereka sebuah bentuk.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
id: Sebuah CollisionPolygon2D yang kosong tidak memiliki efek pada collision.

en: Invalid polygon. At least 3 points are needed in 'Solids' build mode.
id: Poligon tidak valid. Minimal 3 titik dibutuhkan untuk mode pembangunan 'Solid'.

en: Invalid polygon. At least 2 points are needed in 'Segments' build mode.
id: Poligon tidak valid. Minimal 2 titik dibutuhkan untuk mode pembangunan 'Segmen".

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
id: CollisionShape2D hanya berfungsi untuk menyediakan sebuah bentuk collision pada sebuah CollisionObject2D node asal. Mohon hanya gunakan itu sebagai sebuah child dari Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, dll. untuk memberikan mereka sebuah bentuk.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
id: Sebuah shape harus disediakan untuk CollisionShape2D supaya berfungsi. Mohon ciptakan resource shape untuknya!

en: Polygon-based shapes are not meant be used nor edited directly through the CollisionShape2D node. Please use the CollisionPolygon2D node instead.
id: Bentuk Polygon-based tidak dimaksudkan untuk digunakan atau diedit langsung melalui node CollisionShape2D. Gunakan node CollisionPolygon2D sebagai gantinya.

en: CPUParticles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
id: Animasi CPUParticles2D membutuhkan penggunaan CanvasItemMaterial dengan "Animasi Partikel" diaktifkan.

en: Accel
id: Akselerasi

en: Accel Random
id: Akselerasi Acak

en: Accel Curve
id: Kurva Akselerasi

en: Angle
id: Sudut

en: Angle Random
id: Sudut Acak

en: Angle Curve
id: Kurva Sudut

en: Scale Amount
id: Jumlah Skala

en: Scale Amount Random
id: Jumlah Skala Acak

en: Scale Amount Curve
id: Kurva Jumlah Skala

en: Variation
id: Variasi

en: Variation Random
id: Variasi Acak

en: Variation Curve
id: Kurva Variasi

en: Speed Random
id: Kecepatan Acak

en: Speed Curve
id: Kurva Kecepatan

en: Node A and Node B must be PhysicsBody2Ds
id: Node A dan Node B harus berupa PhysicsBody2D

en: Node A must be a PhysicsBody2D
id: Node A harus PhysicsBody2D

en: Node B must be a PhysicsBody2D
id: Node B harus PhysicsBody2D

en: Joint is not connected to two PhysicsBody2Ds
id: Persendian tidak terkoneksi dengan 2 PhysicsBody2D

en: Node A and Node B must be different PhysicsBody2Ds
id: Node A dan Node B harus PhysicsBody2D yang berbeda

en: Disable Collision
id: Nonaktifkan Tabrakan

en: Length
id: Panjang

en: Stiffness
id: Kekakuan

en: A texture with the shape of the light must be supplied to the "Texture" property.
id: Sebuah tekstur dengan bentuk cahaya harus disuplai ke properti "Tekstur".

en: Editor Only
id: Hanya Editor

en: Texture Scale
id: Skala Tekstur

en: Energy
id: Energi

en: Layer Min
id: Lapisan Minimal

en: Layer Max
id: Lapisan Maksimal

en: Shadow
id: Bayangan

en: Gradient Length
id: Panjang Gradasi

en: Filter Smooth
id: Filter Halus

en: Closed
id: Tertutup

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
id: Sebuah polygon occluder harus diatur (atau digambar) untuk occluder ini berpengaruh.

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
id: Polygon occluder untuk occluder ini kosong. Mohon gambar dulu sebuah poligon.

en: Width Curve
id: Lebar Kurva

en: Default Color
id: Warna Bawaan

en: Fill
id: Isi

en: Gradient
id: Gradasi

en: Texture Mode
id: Mode Tekstur

en: Border
id: Sisi

en: Target Desired Distance
id: Target Jarak yang Diinginkan

en: Max Speed
id: Kecepatan Maks

en: The NavigationObstacle2D only serves to provide collision avoidance to a Node2D object.
id: NavigationObstacle2D hanya berfungsi untuk memberikan penghindaran tabrakan ke objek Node2D.

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
id: Sebuah resource NavigationPolygon harus diatur atau diciptakan supaya node ini bekerja. Silakan atur sebuah properti atau gambar sebuah polygon.

en: Rotation Degrees
id: Derajat Putaran

en: Global Rotation
id: Rotasi Global

en: Global Rotation Degrees
id: Derajat Rotasi Global

en: Global Scale
id: Skala Global

en: Global Transform
id: Transformasi Global

en: Z As Relative
id: Z Sebagai Relatif

en: Scroll
id: Gulir

en: Limit Begin
id: Batas Awal

en: Limit End
id: Batas Akhir

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
id: Node ParallaxLayer hanya bekerja ketika diatur sebagai child dari sebuah node ParallaxBackground.

en: Motion
id: Gerakan

en: Mirroring
id: Pencerminan

en: GPU-based particles are not supported by the GLES2 video driver.
    Use the CPUParticles2D node instead. You can use the "Convert to CPUParticles2D" toolbar option for this purpose.
id: Partikel berbasis GPU tidak didukung oleh video driver GLES2.
    Gunakan node CPUParticles2D sebagai gantinya. Anda dapat menggunakan opsi "Konversikan jadi CPUParticles" untuk tujuan ini.

en: On macOS, Particles2D rendering is much slower than CPUParticles2D due to transform feedback being implemented on the CPU instead of the GPU.
    Consider using CPUParticles2D instead when targeting macOS.
    You can use the "Convert to CPUParticles2D" toolbar option for this purpose.
id: Di macOS, rendering Particles2D jauh lebih lambat daripada CPUParticles2D karena umpan balik transformasi diimplementasikan pada CPU, bukan GPU.
    Pertimbangkan untuk menggunakan CPUParticles2D sebagai gantinya saat menargetkan macOS.
    Anda dapat menggunakan opsi bilah alat "Konversi ke CPUParticles2D" untuk tujuan ini.

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
id: Material untuk memproses partikel belum ditetapkan, jadi tidak ada perilaku yang dimunculkan.

en: Particles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
id: Animasi Particles2D membutuhkan penggunaan CanvasItemMaterial dengan "Animasi Partikel" diaktifkan.

en: Curve
id: Kurva

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
id: PathFollow2D hanya bekerja ketika diatur sebagai sebuah child dari sebuah node Path2D.

en: Friction
id: Gesekan

en: Bounce
id: Pantulan

en: Default Gravity
id: Gravitasi Baku

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
id: Perubahan ukuran RigidBody2D (dalam mode karakter atau rigid/pejal) akan ditimpa oleh mesin fisika saat menjalankan.
    Sebagai gantinya, ubahlah ukuran di anakan collision shape-nya saja.

en: Mass
id: Massa

en: Inertia
id: Inersia

en: Weight
id: Berat

en: Gravity Scale
id: Skala Gravitasi

en: Torque
id: Torsi

en: Safe Margin
id: Batas Aman

en: Sync To Physics
id: Sinkron Dengan Fisika

en: Moving Platform
id: Platform Bergerak

en: Apply Velocity On Leave
id: Terapkan Percepatan Saat Pergi

en: Local Shape
id: Bentuk Lokal

en: Collider
id: Penabrak

en: Collider ID
id: ID Penabrak

en: Collider RID
id: RID Penabrak

en: Collider Shape
id: Bentuk Penabrak

en: Collider Velocity
id: Percepatan Penabrak

en: Collider Metadata
id: Metadata Penabrak

en: Invert
id: Balik

en: Vertex Colors
id: Warna Verteks

en: Internal Vertex Count
id: Hitungan Verteks Internal

en: Exclude Parent
id: Kecualikan Induk

en: Collide With
id: Menabrak Dengan

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
id: Properti path harus menunjuk pada sebuah node Node2D yang sah untuk bekerja.

en: Use Global Coordinates
id: Gunakan Koordinat Global

en: Default Length
id: Panjang Bawaan

en: This Bone2D chain should end at a Skeleton2D node.
id: Ikatan Bone2D ini harus diakhiri dengan node Skeleton2D.

en: A Bone2D only works with a Skeleton2D or another Bone2D as parent node.
id: Bone2D hanya bekerja dengan Skeleton2D atau Bone2D lain sebagai node induk.

en: This bone lacks a proper REST pose. Go to the Skeleton2D node and set one.
id: Tulang ini tidak memiliki pose REST yang sesuai. Pergi ke node Skeleton2D dan tetapkan.

en: TileMap with Use Parent on needs a parent CollisionObject2D to give shapes to. Please use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
id: TileMap dengan Gunakan Induk memerlukan induk CollisionObject2D diberikan shape. Silakan gunakan itu sebagai anak dari Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, dll. untuk memberikan mereka shape.

en: Show Collision
id: Tampilkan Tabrakan

en: Centered Textures
id: Tekstur Terpusat

en: Use Parent
id: Gunakan Induk

en: Shape Centered
id: Bentuk Terpusat

en: Shape Visible
id: Bentuk Terlihat

en: Visibility Mode
id: Mode Visibilitas

en: VisibilityEnabler2D works best when used with the edited scene root directly as parent.
id: VisibilityEnable2D bekerja dengan sangat baik ketika digunakan dengan menyunting skena dasar secara langsung sebagai parent.

en: Pause Animations
id: Jeda Animasi

en: Pause Particles
id: Jeda Partikel

en: Process Parent
id: Proses Induk

en: Physics Process Parent
id: Proses Fisik Induk

en: ARVRCamera must have an ARVROrigin node as its parent.
id: ARVRCamera wajib memiliki node ARVROrigin sebagai induknya.

en: Controller ID
id: ID Pengontrol

en: Rumble
id: Gemuruh

en: ARVRController must have an ARVROrigin node as its parent.
id: ARVRController wajib memiliki node ARVROrigin sebagai induknya.

en: The controller ID must not be 0 or this controller won't be bound to an actual controller.
id: ID pengontrol tidak boleh 0 atau pengontrol ini tidak terikat ke pengontrol yang sebenarnya.

en: Anchor ID
id: ID Jangkar

en: ARVRAnchor must have an ARVROrigin node as its parent.
id: ARVRAnchor wajib memiliki node ARVROrigin sebagai induknya.

en: The anchor ID must not be 0 or this anchor won't be bound to an actual anchor.
id: ID jangkar tidak boleh 0 atau jangkar ini tidak akan terikat ke jangkar aslinya.

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
id: ARVROrigin membutuhkan node anak ARVRCamera.

en: World Scale
id: Skala Dunia

en: Unit Size
id: Ukuran Unit

en: Emission Angle
id: Sudut Emisi

en: Degrees
id: Derajat

en: Tracking
id: Pelacakan

en: Finding meshes and lights
id: Mencari mesh dan cahaya

en: Preparing geometry (%d/%d)
id: Menyiapkan geometri (%d/%d)

en: Preparing environment
id: Menyiapkan lingkungan

en: Generating capture
id: Membuat capture

en: Saving lightmaps
id: Menyimpan lightmap

en: Done
id: Selesai

en: Extents
id: Keberadaan

en: Bounces
id: Pantulan

en: Bounce Indirect Energy
id: Pantulkan Energi Tak langsung

en: Use HDR
id: Gunakan HDR

en: Use Color
id: Gunakan Warna

en: Max Size
id: Ukuran Maksimal

en: Custom Sky
id: Langit Kustom

en: Custom Sky Rotation Degrees
id: Derajat Rotasi Langit Kustom

en: Custom Color
id: Warna Kustom

en: Custom Energy
id: Energi Kustom

en: Min Light
id: Cahaya Minimal

en: Image Path
id: Jalur Gambar

en: Light Data
id: Data Cahaya

en: Bone Name
id: Nama Tulang

en: Keep Aspect
id: Jaga Aspek

en: Projection
id: Proyeksi

en: Near
id: Dekat

en: Far
id: Jauh

en: Margin
id: Batas

en: Clip To
id: Klip Ke

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape or CollisionPolygon as a child to define its shape.
id: Node ini tidak memiliki shape, jadi tidak bisa bertabrakan atau berinteraksi dengan objek lain.
    Pertimbangkan untuk menambah CollisionShape atau CollisionPolygon sebagai anak untuk mendefinisikan shape-nya.

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
id: CollisionPolygon hanya berfungsi untuk menyediakan sebuah bentuk collision ke node CollisionObject asal. Mohon hanya gunakan ini sebagai child dari Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, dll. untuk memberi mereka bentuk.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
id: Sebuah CollisionPolygon yang kosong tidak memiliki efek pada collision.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
id: CollisionShape hanya berfungsi untuk memberikan sebuah bentuk collision ke node CollisionObject asal. Mohon hanya gunakan ini sebagai child dari Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, dll. untuk memberi mereka sebuah bentuk.

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
id: Sebuah shape harus disediakan untuk CollisionShape supaya berfungsi. Silakan buat shape untuknya.

en: Plane shapes don't work well and will be removed in future versions. Please don't use them.
id: Bentuk plane tidak bekerja baik dan akan dihapus dalam versi mendatang. Mohon untuk tidak menggunakannya.

en: ConcavePolygonShape doesn't support RigidBody in another mode than static.
id: ConcavePolygonShape tidak mendukung RigidBody dengan mode selain statis.

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
id: Tidak ada yang tampil karena tidak ada mesh yang ditetapkan.

en: CPUParticles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
id: Animasi CPUParticle membutuhkan penggunaan SpatialMaterial yang Mode Billboard nya diatur ke "Particle Billboard".

en: Rotate Y
id: Putar Y

en: Disable Z
id: Nonaktifkan Z

en: Portals
id: Portal

en: Portal Mode
id: Mode Portal

en: Plotting Meshes
id: Memetakan Mesh

en: Finishing Plot
id: Menyelesaikan Pemetaan

en: GIProbes are not supported by the GLES2 video driver.
    Use a BakedLightmap instead.
id: GIProbes tidak didukung oleh driver video GLES2.
    Gunakan BakedLightmap sebagai gantinya.

en: Dynamic Range
id: Jarak Dinamis

en: Negative
id: Negatif

en: Shadow Mode
id: Mode Bayangan

en: Shadow Detail
id: Detail Bayangan

en: A SpotLight with an angle wider than 90 degrees cannot cast shadows.
id: SpotLight dengan sudut lebih dari 90 derajat tidak dapat memberikan bayangan.

en: Spot
id: Sorotan

en: Up Vector
id: Vektor Atas

en: Ignore Y
id: Abaikan Y

en: No shape is set.
id: Belum ada bentuk yang ditetapkan.

en: On macOS, Particles rendering is much slower than CPUParticles due to transform feedback being implemented on the CPU instead of the GPU.
    Consider using CPUParticles instead when targeting macOS.
    You can use the "Convert to CPUParticles" toolbar option for this purpose.
id: Di macOS, rendering Partikel jauh lebih lambat daripada CPUParticles karena umpan balik transformasi diimplementasikan pada CPU, bukan GPU.
    Pertimbangkan untuk menggunakan CPUParticles sebagai gantinya saat menargetkan macOS.
    Anda dapat menggunakan opsi bilah alat "Konversi ke CPUParticles" untuk tujuan ini.

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
id: Tidak ada yang ditampilkan karena mesh tidak ditetapkan untuk menggambar lintasan.

en: Particles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
id: Animasi Partikel memerlukan penggunaan SpatialMaterial dengan Mode Billboard "Particle Billboard".

en: PathFollow only works when set as a child of a Path node.
id: PathFollow2D hanya bekerja ketika diatur sebagai sebuah anak dari sebuah node Path.

en: PathFollow's ROTATION_ORIENTED requires "Up Vector" to be enabled in its parent Path's Curve resource.
id: ROTATION_ORIENTED PathFollow membutuhkan "Up Vector" yang diaktifkan dalam resource Curve Path induknya.

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
id: Perubahan ukuran RigidBody (dalam mode karakter atau rigid) akan ditimpa oleh mesin fisika ketika dijalankan.
    Ubah ukuran dari "collision shape"-anaknya saja.

en: Axis Lock
id: Kunci Sumbu

en: Node A and Node B must be PhysicsBodies
id: Node A dan Node B harus PhysicsBody

en: Node A must be a PhysicsBody
id: Node A harus PhysicsBody

en: Node B must be a PhysicsBody
id: Node B harus PhysicsBody

en: Joint is not connected to any PhysicsBodies
id: Persendian tidak terkoneksi dengan PhysicsBody

en: Node A and Node B must be different PhysicsBodies
id: Node A dan Node B harus PhysicsBody yang berbeda

en: Linear Motion
id: Gerakan Linier

en: Linear Ortho
id: Ortogonal Linier

en: Linear Limit X
id: Batas Linier X

en: Force Limit
id: Batas Kekuatan

en: Portal Active
id: Portal Aktif

en: Two Way
id: Dua Arah

en: Group Name
id: Nama Kelompok

en: Thickness
id: Ketebalan

en: The "Remote Path" property must point to a valid Spatial or Spatial-derived node to work.
id: Properti "Remote Path" harus menunjuk ke Spatial atau turunannya yang valid agar bekerja.

en: Bound
id: Batasan

en: There should only be one RoomManager in the SceneTree.
id: Hanya dapat memiliki satu RoomManager pada setiap SceneTree.

en: Main
id: Utama

en: Misnamed nodes detected, check output log for details. Aborting.
id: Nama node salah terdeteksi, cek log output untuk detail. Membatalkan.

en: Error calculating room bounds.
    Ensure all rooms contain geometry or manual bounds.
id: Gagal dalam menghitung batasan ruang.
    Pastikan semua ruang memiliki geometri atau batasan manual.

en: Simulation Precision
id: Presisi Simulasi

en: Total Mass
id: Massa total

en: Linear Stiffness
id: Kekakuan linier

en: Pressure Coefficient
id: Koefisien Tekanan

en: Damping Coefficient
id: Koefisien Redam

en: Drag Coefficient
id: Koefisien Hambat

en: This body will be ignored until you set a mesh.
id: Body ini akan diabaikan hingga Anda mengatur mesh-nya.

en: Size changes to SoftBody will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
id: Perubahan ukuran SoftBody akan ditimpa oleh mesin fisika ketika dijalankan.
    Ubah ukurannya melalui "collision shape"-anaknya saja.

en: Matrix
id: Matriks

en: Opacity
id: Kegelapan

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite3D to display frames.
id: Sebuah resource SpriteFrames harus diciptakan atau diatur di dalam properti 'Frames' agar AnimatedSprite3D menampilkan frame-frame.

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
id: VehicleWheel berfungsi menyediakan sistem roda ke VehicleBody. Gunakan itu sebagai anak dari VehicleBody.

en: Brake
id: Rem

en: Steering
id: Kemudi

en: Use As Traction
id: Gunakan Sebagai Traksi

en: Use As Steering
id: Gunakan Sebagai Kemudi

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
id: WorldEnvironment memerlukan properti "Environment" berisikan sebuah Environment agar hasilnya dapat dilihat.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
id: Hanya satu WorldEnvironment yang diizinkan per skena (atau set skena yang di-instance).

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
id: WorldEnvironment ini diabaikan. Tambahkan Camera (untuk skena 3D) atau setel Mode Latar Belakang lingkungannya menjadi Canvas (untuk skena 2D).

en: On BlendTree node '%s', animation not found: '%s'
id: Di Node BlendTree '%s', animasi tidak ditemukan: '%s'

en: Animation not found: '%s'
id: Animasi tidak ditemukan: '%s'

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
id: Di node '%s', animasi tidak valid: '%s'.

en: Invalid animation: '%s'.
id: Animasi tidak valid: '%s'.

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
id: Tidak ada yang terhubung ke input '%s' dari node '%s'.

en: No root AnimationNode for the graph is set.
id: Akar AnimationNode untuk grafik belum diatur.

en: Path to an AnimationPlayer node containing animations is not set.
id: Lokasi untuk node AnimationPlayer yang mengandung animasi belum diatur.

en: Path set for AnimationPlayer does not lead to an AnimationPlayer node.
id: Lokasi yang ditetapkan untuk AnimationPlayer tidak mengarah ke node AnimationPlayer.

en: The AnimationPlayer root node is not a valid node.
id: Akar AnimationPlayer bukanlah node yang valid.

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
id: Node ini telah usang. Gunakan AnimationTree sebagai gantinya.

en: Pick a color from the editor window.
id: Ambil warna dari layar editor.

en: Switch between hexadecimal and code values.
id: Beralih antara nilai heksadesimal dan kode.

en: Add current color as a preset.
id: Tambahkan warna yang sekarang sebagai preset.

en: Container by itself serves no purpose unless a script configures its children placement behavior.
    If you don't intend to add a script, use a plain Control node instead.
id: Container dengan dirinya sendiri tidak berguna kecuali ada skrip yang mengkonfigurasi perilaku penempatan anak-anaknya.
    Jika Anda tidak ingin menambahkan skrip, silakan gunakan node 'Control' biasa.

en: The Hint Tooltip won't be displayed as the control's Mouse Filter is set to "Ignore". To solve this, set the Mouse Filter to "Stop" or "Pass".
id: Tips Petunjuk tidak akan ditampilkan karena Filter Tetikus kontrolnya diatur ke "Abaikan/Ignore". Untuk mengatasinya, setel Filter Tetikus ke "Stop" atau "Pass".

en: Next
id: Berikutnya

en: Previous
id: Sebelum

en: Alert!
id: Peringatan!

en: Please Confirm...
id: Mohon konfirmasi...

en: Must use a valid extension.
id: Harus menggunakan ekstensi yang sah.

en: Enable grid minimap.
id: Aktifkan peta mini grid.

en: Caret
id: Tanda sisipan

en: Popups will hide by default unless you call popup() or any of the popup*() functions. Making them visible for editing is fine, but they will hide upon running.
id: Popup akan disembunyikan secara default kecuali anda memanggil fungsi popup() atau salah satu dari semua fungsi popup*() yang ada. Membuat mereka terlihat saat mengedit bisa dilakukan, namun mereka akan disembunyikan saat gim dijalankan.

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
id: Jika "Exp Edit" diaktifkan, "Nilai Minimal" seharusnya lebih besar dari 0.

en: ScrollContainer is intended to work with a single child control.
    Use a container as child (VBox, HBox, etc.), or a Control and set the custom minimum size manually.
id: ScrollContainer dimaksudkan untuk bekerja dengan kontrol anak tunggal.
    Gunakan satu kontainer sebagai anak (VBox,HBox,dkk), atau Control, dan atur manual ukuran minimumnya.

en: (Other)
id: (Yang Lain)

en: Reflections
id: Refleksi

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
id: Lingkungan Baku yang ditetapkan di Pengaturan Proyek (Rendering -> Viewport -> Lingkungan Baku) tidak dapat dimuat.

en: Parsed Geometry Type
id: Jenis Geometri yang Diuraikan

en: Sample Distance
id: Jarak sampel

en: Point Texture
id: Tekstur Titik

en: Normal Texture
id: Texture Normal

en: Scale Random
id: Skala Acak

en: Top Radius
id: Radius Atas

en: Bottom Radius
id: Radius Bawah

en: Left To Right
id: Kiri Ke Kanan

en: Radiance Size
id: Ukuran Pancaran

en: Horizon Color
id: Warna Horizon

en: Image Size
id: Ukuran Gambar

en: The sampler port is connected but not used. Consider changing the source to 'SamplerPort'.
id: Porta sampler terhubung tapi tidak digunakan. Pertimbangkan untuk mengubah sumbernya ke 'SamplerPort'.

en: Invalid source for preview.
id: Sumber tidak sah untuk pratinjau.

en: Invalid source for shader.
id: Sumber tidak sah untuk shader.

en: Invalid comparison function for that type.
id: Fungsi perbandingan tidak valid untuk jenis tersebut.

en: Random Pitch
id: Pitch Acak

en: Mix
id: Bercampur

en: FFT Size
id: Ukuran FFT

en: BP Hash Table Size
id: Ukuran Tabel Hash BP

en: Collision Depth
id: Kedalaman Collision

en: Collision Safe Fraction
id: Fraksi Aman Collision

en: Collision Unsafe Fraction
id: Fraksi Tidak Aman Collision

en: Center Of Mass
id: Pusat Massa

en: Varying may not be assigned in the '%s' function.
id: Memvariasikan mungkin tidak ditetapkan dalam fungsi '%s'.

en: Assignment to function.
id: Penugasan ke fungsi.

en: Assignment to uniform.
id: Pemberian nilai untuk uniform.

en: Constants cannot be modified.
id: Konstanta tidak dapat dimodifikasi.

en: Spatial Partitioning
id: Partisi Spatial

en: Render Loop Enabled
id: Render Loop Diaktifkan

en: VRAM Compression
id: Kompresi VRAM

en: Import BPTC
id: Impor BPTC

en: Import S3TC
id: Impor S3TC

en: Import ETC
id: Impor ETC

en: Import ETC2
id: Impor ETC2

en: Import PVRTC
id: Impor PVRTC

en: Force PNG
id: Paksa PNG

en: Cubemap Size
id: Ukuran Cubemap

en: Shadows
id: Bayangan

en: Filter Mode
id: Mode Filter

en: Texture Array Reflections
id: Refleksi Tekstur Array

en: Split Stream
id: Stream Terpisah

en: Ninepatch Mode
id: Mode Ninepatch

en: Use Batching
id: Gunakan Batching

en: Use Batching In Editor
id: Gunakan Batching Di Editor

en: Max Join Items
id: Item Gabung Maks

en: Diagnose Frame
id: Diagnosis Frame

en: Compatibility
id: Kompatibilitas

en: Enable High Float
id: Aktifkan Float Tinggi

en: Precision
id: Presisi

en: Use Simple PVS
id: Gunakan PVS Sederhana

en: Use Signals
id: Gunakan Sinyal

en: Remove Danglers
id: Hapus Danglers

en: Flip Imported Portals
id: Balik Portal Impor

en: Occlusion Culling
id: Pemusnahan Oklusi

en: Max Active Spheres
id: Bola Aktif Maks

en: Max Active Polygons
id: Poligon Aktif Maks

en: Shader Compilation Mode
id: Mode Kompilasi Shader

en: Max Simultaneous Compiles
id: Maksimal Kompilasi Bersamaan

en: Shader Cache Size (MB)
id: Ukuran Cache Shader (MB)
