Godot Engine editor - en to pt translation catalogue (4862 entries)

en: Tablet Driver
pt: Drivers de Mesa digitalizadora

en: Clipboard
pt: Área de Transferência

en: Current Screen
pt: Tela Atual

en: Exit Code
pt: Código de saída

en: V-Sync Enabled
pt: V-Sync ativado

en: V-Sync Via Compositor
pt: V-Sync via Compositor

en: Delta Smoothing
pt: Suavização Delta

en: Low Processor Usage Mode
pt: Modo de Baixa Utilização do Processador

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
pt: Suspensão do Modo de Baixa Utilização do Processador (µsec)

en: Keep Screen On
pt: Manter Tela Ligada

en: Min Window Size
pt: Tamanho mínimo da janela

en: Max Window Size
pt: Tamanho máximo da janela

en: Screen Orientation
pt: Orientação da tela

en: Window
pt: Janela

en: Borderless
pt: Sem bordas

en: Per Pixel Transparency Enabled
pt: Transparência por pixel ativada

en: Fullscreen
pt: Tela cheia

en: Maximized
pt: Maximizado

en: Minimized
pt: Minimizado

en: Resizable
pt: Redimensionável

en: Position
pt: Posição

en: Size
pt: Tamanho

en: Endian Swap
pt: Troca Endian

en: Editor Hint
pt: Sugestão do Editor

en: Print Error Messages
pt: Visualizar mensagens de erro

en: Iterations Per Second
pt: Iterações Por Segundo

en: Target FPS
pt: Objeto FPS

en: Time Scale
pt: Escala de Tempo

en: Physics Jitter Fix
pt: Arranjar Tremores nas Fisicas

en: Error
pt: Erro

en: Error String
pt: Cadeia de caracteres de erro

en: Error Line
pt: Erro na linha

en: Result
pt: Resultado

en: Memory
pt: Memória

en: Limits
pt: Limites

en: Command Queue
pt: Fila de Comando

en: Multithreading Queue Size (KB)
pt: Tamanho da Fila Multithreading (KB)

en: Function
pt: Função

en: Data
pt: Dados

en: Network
pt: Rede

en: Remote FS
pt: FS Remoto

en: Page Size
pt: Tamanho da Página

en: Page Read Ahead
pt: Página Lida Adiante

en: Blocking Mode Enabled
pt: Modo de Bloqueio Ativado

en: Connection
pt: Conexão

en: Read Chunk Size
pt: Ler tamanho da parcela/pedaço

en: Object ID
pt: ID do Objeto

en: Allow Object Decoding
pt: Permitir Decodificação do Objeto

en: Refuse New Network Connections
pt: Recusar Novas Ligações de Rede

en: Network Peer
pt: Par de Rede

en: Root Node
pt: Nó Raiz

en: Refuse New Connections
pt: Recusar Novas Conexões

en: Transfer Mode
pt: Modo de Transferência

en: Encode Buffer Max Size
pt: Tamanho Máximo do Amortecedor de Codificação

en: Input Buffer Max Size
pt: Tamanho máximo do Buffer de entrada

en: Output Buffer Max Size
pt: Tamanho Máximo do Amortecedor de OutPut

en: Stream Peer
pt: Fluxo de pares

en: Big Endian
pt: Grande Endian

en: Data Array
pt: Lista de dados

en: Blocking Handshake
pt: Bloquear Handshake

en: Max Pending Connections
pt: Max Conexões Pendentes

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
pt: Tipo de argumento inválido para convert(), utilize constantes TYPE_*.

en: Expected a string of length 1 (a character).
pt: Esperado uma cadeia de comprimento 1 (um caráter).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
pt: Número de "bytes" insuficientes para descodificar, ou o formato é inválido.

en: Invalid input %d (not passed) in expression
pt: Entrada inválida %d (não passada) na expressão

en: self can't be used because instance is null (not passed)
pt: self não pode ser usado porque a instância é nula (não passada)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
pt: Operandos inválidos para operador %s, %s e %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
pt: Índice inválido do tipo %s para tipo base %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
pt: Índice nomeado '%s' inválido para base tipo %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
pt: Argumentos inválidos para construir '%s'

en: On call to '%s':
pt: Em chamada para '%s':

en: Seed
pt: Semente

en: State
pt: Estado

en: Message Queue
pt: Fila de Mensagens

en: Max Size (KB)
pt: Tamanho Máximo (KB)

en: Mouse Mode
pt: Modo do Rato

en: Use Accumulated Input
pt: Usar Entrada Acumulada

en: Device
pt: Aparelho

en: Control
pt: Controle

en: Command
pt: Comando

en: Physical
pt: Físico

en: Pressed
pt: Pressionado

en: Scancode
pt: Código de Digitalização

en: Physical Scancode
pt: Código de Digitalização Físico

en: Echo
pt: Eco

en: Button Mask
pt: Mascara de Botão

en: Global Position
pt: Posição Global

en: Factor
pt: Fator

en: Button Index
pt: Índice do Botão

en: Doubleclick
pt: Clique duplo

en: Tilt
pt: Inclinar

en: Pressure
pt: Pressione

en: Pen Inverted
pt: Caneta Invertida

en: Relative
pt: Relativo

en: Speed
pt: Velocidade

en: Axis
pt: Eixo

en: Axis Value
pt: Valor do Eixo

en: Index
pt: Índice

en: Action
pt: Ação

en: Strength
pt: Força

en: Channel
pt: Canal

en: Message
pt: Mensagem

en: Pitch
pt: Inclinação

en: Velocity
pt: Velocidade

en: Instrument
pt: Instrumento

en: Controller Number
pt: Número do Controlador

en: Controller Value
pt: Valor do Controlador

en: Application
pt: Aplicação

en: Config
pt: Configurações

en: Project Settings Override
pt: Sobreposição das Configurações do Projeto

en: Name
pt: Nome

en: Description
pt: Descrição

en: Run
pt: Executar

en: Main Scene
pt: Cena Principal

en: Disable stdout
pt: Desativar stdout

en: Disable stderr
pt: Desativar stderr

en: Use Hidden Project Data Directory
pt: Use o diretório de dados ocultos do projeto

en: Use Custom User Dir
pt: Usar Diretório de Usuário Personalizado

en: Custom User Dir Name
pt: Nome de Diretório de Usuário Personalizado

en: Display
pt: Exibição

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Always On Top
pt: Sempre no topo

en: Test Width
pt: Largura de Teste

en: Test Height
pt: Altura de Teste

en: Audio
pt: Áudio

en: Default Bus Layout
pt: Esquema de Barramento Predefinido

en: Main Run Args
pt: Argumentos da Execução Principal

en: Scene Naming
pt: Nomear a Cena

en: Search In File Extensions
pt: Pesquisar em Extensões de Arquivo

en: Script Templates Search Path
pt: Caminho de Pesquisa para Modelos de Script

en: Version Control Autoload On Startup
pt: Carregamento Automático de Controle de Versão na inicialização

en: Version Control Plugin Name
pt: Nome do Plug-in de Controle de Versão

en: Input
pt: Entrada

en: UI Accept
pt: Aceitar UI

en: UI Select
pt: Selecionar IU

en: UI Cancel
pt: Cancelar IU

en: UI Focus Next
pt: Foco da IU em Seguida

en: UI Focus Prev
pt: Foco da IU Anterior

en: UI Left
pt: IU Esquerda

en: UI Right
pt: IU Direita

en: UI Up
pt: UI Acima

en: UI Down
pt: IU Baixo

en: UI Page Up
pt: UI Página Acima

en: UI Page Down
pt: UI Página Inferior

en: UI Home
pt: UI Inicio

en: UI End
pt: IU Final

en: Physics
pt: Física

en: Smooth Trimesh Collision
pt: Colisão Trimesh Suave

en: Rendering
pt: Renderizar

en: Quality
pt: Qualidade

en: Filters
pt: Filtros

en: Sharpen Intensity
pt: Intensidade da Nitidez

en: Debug
pt: Depurar

en: Settings
pt: Configurações

en: Profiler
pt: Analisador

en: Max Functions
pt: Funções Máximas

en: Compression
pt: Compressão

en: Formats
pt: Formatos

en: Long Distance Matching
pt: Correspondência de Longa Distância

en: Compression Level
pt: Nível de Compressão

en: Window Log Size
pt: Tamanho da Janela de Registro

en: Modules
pt: Módulos

en: Connect Timeout Seconds
pt: Segundos de Timeout da Conexão

en: Packet Peer Stream
pt: Fluxo de Pacotes de Pares

en: Max Buffer (Power of 2)
pt: Buffer máximo (Potência de 2)

en: Certificates
pt: Certificados

en: Resource
pt: Recurso

en: Local To Scene
pt: Local para Cena

en: Path
pt: Caminho

en: Source Code
pt: Código Fonte

en: Locale
pt: Localização

en: Test
pt: Testar

en: Fallback
pt: Alternativa

en: Canvas Polygon Buffer Size (KB)
pt: Tamanho do Buffer do Polígono da Tela (KB)

en: Canvas Polygon Index Buffer Size (KB)
pt: Tamanho do buffer do índice do polígono da tela (KB)

en: Snapping
pt: Encaixe

en: Use GPU Pixel Snap
pt: Usar o Encaixe Pixel da GPU

en: Immediate Buffer Size (KB)
pt: Tamanho de Buffer Imediato (KB)

en: Lightmapping
pt: Mapeamento de Luz

en: Use Bicubic Sampling
pt: Usar amostragem Bicúbica

en: Max Renderable Elements
pt: Máximo de Elementos Renderizáveis

en: Max Renderable Lights
pt: Máximo de Luzes Renderizáveis

en: Max Renderable Reflections
pt: Máximo de Reflexões Renderizáveis

en: Max Lights Per Object
pt: Máximo de Luzes por Objeto

en: Subsurface Scattering
pt: Dispersão de Subsuperfície

en: Scale
pt: Escala

en: Follow Surface
pt: Seguir a Superfície

en: Weight Samples
pt: Amostras de Peso

en: Voxel Cone Tracing
pt: Rastreamento de Cone de Voxel

en: High Quality
pt: Alta Qualidade

en: Blend Shape Max Buffer Size (KB)
pt: Tamanho Máximo do Buffer da Blend Shape (KB)

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
pt: Livre

en: Balanced
pt: Equilibrado

en: Mirror
pt: Espelho

en: Time:
pt: Tempo:

en: Value:
pt: Valor:

en: Insert Key Here
pt: Inserir Chave Aqui

en: Duplicate Selected Key(s)
pt: Duplicar Chave(s) Selecionada(s)

en: Delete Selected Key(s)
pt: Apagar Chave(s) Selecionada(s)

en: Add Bezier Point
pt: Adicionar Ponto Bezier

en: Move Bezier Points
pt: Mover Ponto Bezier

en: Anim Duplicate Keys
pt: Anim Duplicar Chaves

en: Anim Delete Keys
pt: Anim Eliminar Chaves

en: Anim Change Keyframe Time
pt: Anim Mudar Tempo do Keyframe

en: Anim Change Transition
pt: Anim Mudar Transição

en: Anim Change Transform
pt: Anim Mudar Transformação

en: Anim Change Keyframe Value
pt: Anim Mudar Valor do Keyframe

en: Anim Change Call
pt: Anim Mudar Chamada

en: Frame
pt: Quadro

en: Time
pt: Tempo

en: Location
pt: Localização

en: Rotation
pt: Rotação

en: Value
pt: Valor

en: Arg Count
pt: Contagem de Argumentos

en: Args
pt: Argumentos

en: Type
pt: Tipo

en: In Handle
pt: Dentro do Controle

en: Out Handle
pt: Fora do Controle

en: Stream
pt: Fluxo

en: Start Offset
pt: Deslocamento Inicial

en: End Offset
pt: Deslocamento Final

en: Animation
pt: Animação

en: Easing
pt: Flexibilização

en: Anim Multi Change Keyframe Time
pt: Anim Multi Mudar Tempo do Keyframe

en: Anim Multi Change Transition
pt: Anim Multi Mudar Transição

en: Anim Multi Change Transform
pt: Anim Multi Mudar Transformação

en: Anim Multi Change Keyframe Value
pt: Anim Multi Mudar Valor do Keyframe

en: Anim Multi Change Call
pt: Anim Multi Mudar Chamada

en: Change Animation Length
pt: Mudar Duração da Animação

en: Change Animation Loop
pt: Mudar Ciclo da Animação

en: Property Track
pt: Pista de Propriedades

en: 3D Transform Track
pt: Pista de Transformação 3D

en: Call Method Track
pt: Chamar Pista Método

en: Bezier Curve Track
pt: Pista Curva Bezier

en: Audio Playback Track
pt: Pista de Reprodução de Áudio

en: Animation Playback Track
pt: Pista de Reprodução de Animação

en: Animation length (frames)
pt: Duração da Animação (frames)

en: Animation length (seconds)
pt: Duração da Animação (segundos)

en: Add Track
pt: Adicionar Pista

en: Animation Looping
pt: Loop da Animação

en: Functions:
pt: Funções:

en: Audio Clips:
pt: Clips Áudio:

en: Anim Clips:
pt: Clips Anim:

en: Change Track Path
pt: Mudar Caminho da Pista

en: Toggle this track on/off.
pt: Alternar esta pista on/off.

en: Update Mode (How this property is set)
pt: Modo Atualização (Como esta propriedade é definida)

en: Interpolation Mode
pt: Modo de Interpolação

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
pt: Modo Loop Wrap (interpola o fim com o início do loop)

en: Remove this track.
pt: Remover esta Pista.

en: Time (s):
pt: Tempo (s):

en: Position:
pt: Posição:

en: Rotation:
pt: Rotação:

en: Scale:
pt: Escala:

en: Type:
pt: Tipo:

en: (Invalid, expected type: %s)
pt: (Inválido, tipo esperado: %s)

en: Easing:
pt: Flexibilização:

en: In-Handle:
pt: Em manuseio:

en: Out-Handle:
pt: Fora de controle:

en: Stream:
pt: Fluxo:

en: Start (s):
pt: Início (s):

en: End (s):
pt: Fim (s):

en: Animation Clip:
pt: Clipe de Animação:

en: Toggle Track Enabled
pt: Alternar Pista Ativada

en: Continuous
pt: Contínuo

en: Discrete
pt: Discreto

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Capture
pt: Capturar

en: Nearest
pt: Mais próximo

en: Cubic
pt: Cúbico

en: Clamp Loop Interp
pt: Prender Interp Loop

en: Wrap Loop Interp
pt: Enrolar Interp Loop

en: Insert Key
pt: Inserir Chave

en: Duplicate Key(s)
pt: Duplicar Chave(s)

en: Add RESET Value(s)
pt: Adicionar Valor(es) RESET

en: Delete Key(s)
pt: Apagar Chave(s)

en: Change Animation Update Mode
pt: Mudar o Modo de Atualização da Animação

en: Change Animation Interpolation Mode
pt: Mudar o Modo de Interpolação da Animação

en: Change Animation Loop Mode
pt: Mudar Modo do Loop da Animação

en: Remove Anim Track
pt: Remover Pista de Animação

en: Editors
pt: Editores

en: Confirm Insert Track
pt: Confirmar Inserir Faixa

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
pt: Criar NOVA pista para %s e inserir chave?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
pt: Criar %d NOVAS pistas e inserir chaves?

en: Create
pt: Criar

en: Anim Insert
pt: Anim Inserir

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
pt: nó '%s'

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
pt: animação

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
pt: AnimationPlayer não se pode animar a ele próprio, apenas a outros executantes.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
pt: propriedade '%s'

en: Anim Create & Insert
pt: Anim Criar & Inserir

en: Anim Insert Track & Key
pt: Anim Inserir Pista & Chave

en: Anim Insert Key
pt: Anim Inserir Chave

en: Change Animation Step
pt: Mudar Passo da Animação

en: Rearrange Tracks
pt: Reorganizar Pistas

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
pt: Pistas de transformação só se aplicam a nós de base Espacial.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
pt: Pistas Áudio só podem apontar a nós de tipo:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
pt: Pistas de Animação só podem apontar a nós AnimationPlayer.

en: Not possible to add a new track without a root
pt: Não é possível adicionar nova pista sem uma raiz

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
pt: Faixa inválida para Bezier (sub-propriedades não apropriadas)

en: Add Bezier Track
pt: Adicionar Pista Bezier

en: Track path is invalid, so can't add a key.
pt: Caminho da pista é inválido, não se consegue adicionar uma chave.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
pt: Pista não é do tipo Spatial, incapaz de inserir chave

en: Add Transform Track Key
pt: Adicionar Chave da Pista de Transformação

en: Add Track Key
pt: Adicionar Chave da Pista

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
pt: Caminho da pista é inválido, incapaz de adicionar uma chave método.

en: Add Method Track Key
pt: Adicionar Chave da Pista Método

en: Method not found in object:
pt: Método não encontrado no objeto:

en: Anim Move Keys
pt: Anim Mover Chaves

en: Transform
pt: Transformar

en: Methods
pt: Métodos

en: Clipboard is empty!
pt: Área de Transferência está vazia!

en: Paste Tracks
pt: Colar Pistas

en: Anim Scale Keys
pt: Anim Escalar Chaves

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
pt: Esta opção não funciona para edição de Bezier, dado que é uma única faixa.

en: Anim Add RESET Keys
pt: Anim Adicionar Chaves RESET

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
pt: Esta animação pertence a uma cena importada; alterações não serão guardadas.
    
    Para ativar a capacidade de adicionar faixas personalizadas, vá à configuração de importação da cena e defina
    "Animação > Armazenamento" para "Ficheiros", ative "Animação > Manter Faixas Personalizadas"; depois reimporte.
    Em alternativa, use uma predefinição de importação que importe animações para ficheiros separados.

en: Warning: Editing imported animation
pt: Aviso: A editar animação importada

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
pt: Selecione um nó AnimationPlayer para criar e editar animações.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
pt: Apenas mostrar faixas de nós selecionados na árvore.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
pt: Agrupar faixas por nó ou exibi-las como lista simples.

en: Snap:
pt: Ajustar:

en: Animation step value.
pt: Valor passo da Animação.

en: Seconds
pt: Segundos

en: Edit
pt: Editar

en: Animation properties.
pt: Propriedades da Animação.

en: Copy Tracks
pt: Copiar Pistas

en: Scale Selection
pt: Escalar Seleção

en: Scale From Cursor
pt: Escalar Partir do Cursor

en: Duplicate Selection
pt: Duplicar Seleção

en: Duplicate Transposed
pt: Duplicar Transposto

en: Delete Selection
pt: Apagar Seleção

en: Go to Next Step
pt: Ir para Próximo Passo

en: Go to Previous Step
pt: Ir para Passo Anterior

en: Apply Reset
pt: Aplicar Reinicialização

en: Optimize Animation
pt: Otimizar Animação

en: Clean-Up Animation
pt: Limpar Animação

en: Pick the node that will be animated:
pt: Escolha o nó que será animado:

en: Use Bezier Curves
pt: Usar Curvas Bezier

en: Create RESET Track(s)
pt: Criar Pista(s) RESET

en: Anim. Optimizer
pt: Otimizador de Anim

en: Max. Linear Error:
pt: Máximo de Erros Lineares:

en: Max. Angular Error:
pt: Máximo de Erros Angulares:

en: Max Optimizable Angle:
pt: Ângulo Máximo Otimizável:

en: Optimize
pt: Otimizar

en: Remove invalid keys
pt: Remover chaves inválidas

en: Remove unresolved and empty tracks
pt: Remover Pistas vazias ou não resolvidas

en: Clean-up all animations
pt: Limpar todas as Animações

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
pt: Limpar Animação(ões) (DEFINITIVO!)

en: Clean-Up
pt: Limpar

en: Scale Ratio:
pt: Proporção de Escala:

en: Select Tracks to Copy
pt: Selecionar Pistas a Copiar

en: Copy
pt: Copiar

en: Select All/None
pt: Selecionar Tudo/Nada

en: Add Audio Track Clip
pt: Adicionar Clip da Pista Áudio

en: Change Audio Track Clip Start Offset
pt: Alterar Compensação do Início do Clip da Pista Áudio

en: Change Audio Track Clip End Offset
pt: Alterar Compensação do Fim do Clip da Pista Áudio

en: Resize Array
pt: Redimensionar Array

en: Change Array Value Type
pt: Mudar tipo de valor do Array

en: Change Array Value
pt: Mudar valor do Array

en: Go to Line
pt: Vai para Linha

en: Line Number:
pt: Número da Linha:

en: %d replaced.
pt: %d substituído.

en: %d match.
pt: %d correspondência.

en: %d matches.
pt: %d correspondências.

en: Match Case
pt: Caso de Compatibilidade

en: Whole Words
pt: Palavras inteiras

en: Replace
pt: Substituir

en: Replace All
pt: Substituir todos

en: Selection Only
pt: Apenas seleção

en: Standard
pt: Padrão

en: Toggle Scripts Panel
pt: Alternar Painel de Scripts

en: Zoom In
pt: Aumentar Zoom

en: Zoom Out
pt: Diminuir Zoom

en: Reset Zoom
pt: Repor Zoom

en: Warnings
pt: Avisos

en: Line and column numbers.
pt: Números de Linha e Coluna.

en: Method in target node must be specified.
pt: Método no nó alvo deve ser especificado.

en: Method name must be a valid identifier.
pt: O nome do método tem de ser um identificador válido.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
pt: Método alvo não encontrado. Especifique um método válido ou anexe um script ao nó de destino.

en: Connect to Node:
pt: Conectar ao Nó:

en: Connect to Script:
pt: Conectar ao Script:

en: From Signal:
pt: Do Sinal:

en: Scene does not contain any script.
pt: A cena não contém qualquer script.

en: Add
pt: Adicionar

en: Remove
pt: Remover

en: Add Extra Call Argument:
pt: Adicionar Argumento de chamada extra:

en: Extra Call Arguments:
pt: Argumentos de chamada extra:

en: Receiver Method:
pt: Método Recetor:

en: Advanced
pt: Avançado

en: Deferred
pt: Deferido

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
pt: Retarda o sinal, armazena-o numa fila e só a ativar-o em tempo de inatividade.

en: Disconnects the signal after its first emission.
pt: Desconecta o sinal após a primeira emissão.

en: Cannot connect signal
pt: Incapaz de conectar sinal

en: Close
pt: Fechar

en: Connect
pt: Ligar

en: Signal:
pt: Sinal:

en: Connect '%s' to '%s'
pt: Ligar '%s' a '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
pt: Desligar '%s' de '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
pt: Desconectar tudo do sinal: '%s'

en: Connect...
pt: Ligar...

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Connect a Signal to a Method
pt: Conectar Sinal a Método

en: Edit Connection:
pt: Editar Conexão:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
pt: Deseja remover todas as conexões do sinal "%s"?

en: Signals
pt: Sinais

en: Filter signals
pt: Filtrar sinais

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
pt: Deseja remover todas as conexões deste sinal?

en: Disconnect All
pt: Desconectar Tudo

en: Edit...
pt: Editar...

en: Go to Method
pt: Ir para Método

en: Change %s Type
pt: Mudar tipo %s

en: Change
pt: Mudar

en: Create New %s
pt: Criar Novo %s

en: No results for "%s".
pt: Nenhum resultado para "%s".

en: No description available for %s.
pt: Nenhuma descrição disponível para %s.

en: Favorites:
pt: Favoritos:

en: Recent:
pt: Recente:

en: Search:
pt: Procurar:

en: Matches:
pt: Correspondências:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Search Replacement For:
pt: Procurar Substituição para:

en: Dependencies For:
pt: Dependências para:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
pt: A cena '%s' está a ser editada.
    As alterações só terão efeito quando recarregar.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
pt: Recurso '%s' em uso.
    As alterações só terão efeito quando recarregar.

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Dependencies:
pt: Dependências:

en: Fix Broken
pt: Reparar

en: Dependency Editor
pt: Editor de dependência

en: Search Replacement Resource:
pt: Procurar Recurso de substituição:

en: Open
pt: Abrir

en: Owners of: %s (Total: %d)
pt: Proprietários de: %s (Total: %d)

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
pt: Remover ficheiros selecionados do Projeto? (Não pode ser desfeito.)
    Dependendo da configuração, pode encontrar os ficheiros removidos na Reciclagem do sistema ou apagados permanentemente.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
pt: Os ficheiros a serem removidos são necessários para que outros recursos funcionem.
    Removê-los mesmo assim? (Não pode ser desfeito.)
    Dependendo da configuração, pode encontrar os ficheiros removidos na Reciclagem do sistema ou apagados permanentemente.

en: Cannot remove:
pt: Incapaz de remover:

en: Error loading:
pt: Erro ao carregar:

en: Load failed due to missing dependencies:
pt: Falha no carregamento devido a dependências em falta:

en: Open Anyway
pt: Abrir Em Qualquer Caso

en: Which action should be taken?
pt: Qual ação deve ser tomada?

en: Fix Dependencies
pt: Corrigir as dependências

en: Errors loading!
pt: Erros ao carregar!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
pt: Apagar permanentemente %d itens? (Definitivo!)

en: Show Dependencies
pt: Mostra Dependências

en: Orphan Resource Explorer
pt: Explorador de Recursos Órfãos

en: Delete
pt: Apagar

en: Owns
pt: Possui

en: Resources Without Explicit Ownership:
pt: Recursos sem posse explícita:

en: Change Dictionary Key
pt: Mudar Chave de Dicionário

en: Change Dictionary Value
pt: Mudar o valor do dicionário

en: Thanks from the Godot community!
pt: Agradecimentos da Comunidade Godot!

en: Click to copy.
pt: Clique para copiar.

en: Godot Engine contributors
pt: Contribuidores do Godot Engine

en: Project Founders
pt: Fundadores do Projeto

en: Lead Developer
pt: Desenvolvedor-chefe

[ctx: Job Title]
note: TRANSLATORS: This refers to a job title.
en: Project Manager
pt: Gestor de Projetos

en: Developers
pt: Desenvolvedores

en: Authors
pt: Autores

en: Platinum Sponsors
pt: Patrocinadores Platina

en: Gold Sponsors
pt: Patrocinadores Ouro

en: Silver Sponsors
pt: Patrocinadores Prata

en: Bronze Sponsors
pt: Patrocinadores Bronze

en: Mini Sponsors
pt: Patrocinadores Mini

en: Gold Donors
pt: Doadores Gold

en: Silver Donors
pt: Doadores Silver

en: Bronze Donors
pt: Doadores Bronze

en: Donors
pt: Doadores

en: License
pt: Licença

en: Third-party Licenses
pt: Licenças de Terceiros

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
pt: O Godot Engine conta com várias Bibliotecas abertas e gratuitas de terceiros, todas compatíveis com os termos da sua licença MIT. A lista seguinte é uma lista exaustiva de todos esses Componentes de terceiros com suas respetivas declarações de direitos autorais e termos de licença.

en: All Components
pt: Todos os Componentes

en: Components
pt: Componentes

en: Licenses
pt: Licenças

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
pt: Erro ao abrir ficheiro de recurso para "%s" (não está no formato ZIP).

en: %s (already exists)
pt: %s (já existe)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
pt: Conteúdos do recurso "%s" - %d ficheiro(s) em conflito com o projeto:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
pt: Conteúdos do recurso "%s" - Nenhum ficheiro em conflito com o projeto:

en: Uncompressing Assets
pt: A Descomprimir Recursos

en: The following files failed extraction from asset "%s":
pt: Falhou a extração dos seguintes ficheiros do recurso "%s":

en: (and %s more files)
pt: (e mais %s ficheiros)

en: Asset "%s" installed successfully!
pt: Recurso "%s" instalado com sucesso!

en: Success!
pt: Sucesso!

en: Install
pt: Instalar

en: Asset Installer
pt: Instalador de Recursos

en: Speakers
pt: Altifalantes

en: Add Effect
pt: Adicionar Efeito

en: Rename Audio Bus
pt: Renomear o barramento de áudio

en: Change Audio Bus Volume
pt: Alterar Volume do Barramento de Áudio

en: Toggle Audio Bus Solo
pt: Alternar solo do barramento de áudio

en: Toggle Audio Bus Mute
pt: Alternar silêncio do barramento de áudio

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
pt: Alternar efeitos bypass do barramento de áudio

en: Select Audio Bus Send
pt: Selecionar envio do barramento de áudio

en: Add Audio Bus Effect
pt: Adicionar Efeito de barramento de áudio

en: Move Bus Effect
pt: Mover Efeito de Barramento

en: Delete Bus Effect
pt: Apagar Efeito de Barramento

en: Drag & drop to rearrange.
pt: Arrastar e largar para reorganizar.

en: Mute
pt: Mudo

en: Bypass
pt: Ignorar

en: Bus Options
pt: Opções de Barramento

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Reset Volume
pt: Repor Volume

en: Delete Effect
pt: Apagar Efeito

en: Add Audio Bus
pt: Adicionar barramento de áudio

en: Master bus can't be deleted!
pt: O barramento principal não pode ser removido!

en: Delete Audio Bus
pt: Apagar barramento de áudio

en: Duplicate Audio Bus
pt: Duplicar barramento de áudio

en: Reset Bus Volume
pt: Repor Volume do Barramento

en: Move Audio Bus
pt: Mover barramento de áudio

en: Save Audio Bus Layout As...
pt: Guardar Modelo do barramento de áudio como...

en: Location for New Layout...
pt: Localização para o Novo Modelo...

en: Open Audio Bus Layout
pt: Abrir Modelo de barramento de áudio

en: There is no '%s' file.
pt: Não existe ficheiro '%s'.

en: Layout:
pt: Esquema:

en: Invalid file, not an audio bus layout.
pt: Ficheiro inválido, não é um Modelo válido de barramento de áudio.

en: Error saving file: %s
pt: Erro ao guardar ficheiro: %s

en: Add Bus
pt: Adicionar Barramento

en: Add a new Audio Bus to this layout.
pt: Adicionar novo Barramento de Áudio a este modelo.

en: Load
pt: Carregar

en: Load an existing Bus Layout.
pt: Carregar um Modelo de Barramento existente.

en: Save As
pt: Guardar Como

en: Save this Bus Layout to a file.
pt: Guardar este Modelo de Barramento para um ficheiro.

en: Load Default
pt: Carregar Predefinição

en: Load the default Bus Layout.
pt: Carregar o Modelo predefinido de barramento.

en: Create a new Bus Layout.
pt: Criar um novo Modelo de Barramento.

en: Audio Bus Layout
pt: Modelo de barramento de áudio

en: Invalid name.
pt: Nome inválido.

en: Cannot begin with a digit.
pt: Não pode começar com um dígito.

en: Valid characters:
pt: Caracteres válidos:

en: Must not collide with an existing engine class name.
pt: Não pode coincidir com um nome de classe do motor já existente.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
pt: Não pode coincidir com um nome de um tipo incorporado já existente.

en: Must not collide with an existing global constant name.
pt: Não pode coincidir com um nome de uma constante global já existente.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
pt: Palavras-chave não podem ser usadas como nome de carregamento automático.

en: Autoload '%s' already exists!
pt: Carregamento Automático '%s' já existe!

en: Rename Autoload
pt: Renomear Carregamento Automático

en: Toggle AutoLoad Globals
pt: Alternar Globals de carregamento automático

en: Move Autoload
pt: Mover Carregamento Automático

en: Remove Autoload
pt: Remover Carregamento Automático

en: Enable
pt: Ativar

en: Rearrange Autoloads
pt: Reorganizar Carregamentos Automáticos

en: Can't add autoload:
pt: Incapaz de adicionar carregamento automático:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
pt: %s é um caminho inválido. O ficheiro não existe.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
pt: %s é um caminho inválido. Não está no caminho do recurso (res://).

en: Add AutoLoad
pt: Adicionar Carregamento Automático

en: Path:
pt: Caminho:

en: Node Name:
pt: Nome do Nó:

en: Global Variable
pt: Variável Global

en: Paste Params
pt: Colar Parâmetros

en: Updating Scene
pt: A atualizar Cena

en: Storing local changes...
pt: A armazenar alterações locais...

en: Updating scene...
pt: A atualizar cena...

en: [empty]
pt: [vazio]

en: [unsaved]
pt: [não guardado]

en: Please select a base directory first.
pt: Por favor selecione primeiro a diretoria base.

en: Choose a Directory
pt: Escolha uma Diretoria

en: Create Folder
pt: Criar Pasta

en: Name:
pt: Nome:

en: Could not create folder.
pt: Não consegui criar pasta.

en: Choose
pt: Escolha

en: Project export for platform:
pt: Exportação do projeto para plataforma:

en: Completed with warnings.
pt: Concluído com advertências.

en: Completed successfully.
pt: Concluído com sucesso.

en: Failed.
pt: Falhou.

en: Storing File:
pt: Armazenar o Ficheiro:

en: No export template found at the expected path:
pt: Nenhum modelo de exportação encontrado no caminho previsto:

en: Packing
pt: Empacotamento

en: Save PCK
pt: Salvar Como PCK

en: Cannot create file "%s".
pt: Não pôde criar arquivo "%s".

en: Failed to export project files.
pt: Falha ao exportar arquivos do projeto.

en: Can't open file to read from path "%s".
pt: Incapaz de abrir o arquivo pelo caminho "%s".

en: Save ZIP
pt: Salvar como ZIP

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
pt: Plataforma Alvo exige compressão de textura 'ETC' para GLES2. Ative 'Importar Etc' nas Configurações do Projeto.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
pt: Plataforma Alvo exige compressão de textura 'ETC2' para GLES3. Ative 'Importar Etc 2' nas Configurações do Projeto.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
pt: Plataforma Alvo exige compressão de textura 'ETC' para o driver de reserva em GLES2.
    Ative 'Import Etc' nas Configurações do Projeto, ou desative 'Driver Fallback Enabled'.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
pt: Plataforma Alvo exige compressão de textura 'PVRTC' para GLES2. Ative 'Importar Pvrtc' nas Configurações do Projeto.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
pt: Plataforma Alvo exige compressão de textura 'ETC2' ou 'PVRTC' para GLES3. Ative 'Importar Etc 2' ou 'Importar Pvrtc' nas Configurações do Projeto.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
pt: Plataforma Alvo exige compressão de textura 'PVRTC' para o driver de reserva em GLES2.
    Ative 'Import Pvrtc' nas Configurações do Projeto, ou desative 'Driver Fallback Enabled'.

en: Custom Template
pt: Modelo customizado

en: Release
pt: Libertar

en: Binary Format
pt: Formato Binário

en: Embed PCK
pt: Incorporar PCK

en: Texture Format
pt: Formato de Textura

en: No BPTC Fallbacks
pt: Sem Fallbacks para imagens BPTC

en: Custom debug template not found.
pt: Modelo de depuração personalizado não encontrado.

en: Custom release template not found.
pt: Modelo de lançamento personalizado não encontrado.

en: Prepare Template
pt: Preparar Modelos

en: The given export path doesn't exist.
pt: O caminho de exportação não existe:

en: Template file not found: "%s".
pt: Ficheiro Modelo não encontrado

en: Failed to copy export template.
pt: Falha ao copiar Modelo de exportação.

en: PCK Embedding
pt: Encorporar PCK

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
pt: Em exportações de 32 bits o PCK incorporado não pode ser maior do que 4 GiB.

en: Convert Text Resources To Binary On Export
pt: Converter Recursos de Texto em Binário na Exportação

en: 3D Editor
pt: Editor 3D

en: Script Editor
pt: Editor de Script

en: Asset Library
pt: Biblioteca de Recursos

en: Scene Tree Editing
pt: Edição da Árvore de Cena

en: Node Dock
pt: Doca de Nó

en: FileSystem Dock
pt: Doca de Sistema de Ficheiros

en: Import Dock
pt: Importar Doca

en: Allows to view and edit 3D scenes.
pt: Permite ver e editar cenas 3D.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
pt: Permite editar scripts com o editor de scripts integrado.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
pt: Fornece acesso integrado à Biblioteca de Recursos.

en: Allows editing the node hierarchy in the Scene dock.
pt: Permite editar a hierarquia de nós na doca de Cena.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
pt: Permite trabalhar com sinais e grupos do nó selecionado na doca de Cena.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
pt: Permite navegar no sistema de ficheiros local por uma doca dedicada.

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
pt: Permite a configuração da importação para recursos individuais. Necessita da doca FileSystem.

en: (current)
pt: (atual)

en: (none)
pt: (nada)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
pt: Remover perfil selecionado, '%s'? Não pode ser desfeito.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
pt: Perfil tem de ser um ficheiro válido e não pode conter '.'

en: Profile with this name already exists.
pt: Já existe um Perfil com este nome.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
pt: (Editor Desativado, Propriedades Desativadas)

en: (Properties Disabled)
pt: (Propriedades Desativadas)

en: (Editor Disabled)
pt: (Editor Desativado)

en: Class Options:
pt: Opções da Classe:

en: Enable Contextual Editor
pt: Ativar Editor de Contexto

en: Class Properties:
pt: Propriedades da Classe:

en: Main Features:
pt: Funcionalidades Principais:

en: Nodes and Classes:
pt: Nós e Classes:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
pt: Formato do ficheiro '%s' é inválido, importação interrompida.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
pt: Perfil '%s' já existe. Remova-o antes de importar, importação interrompida.

en: Error saving profile to path: '%s'.
pt: Erro ao guardar perfil no caminho: '%s'.

en: Reset to Default
pt: Restaurar Predefinição

en: Current Profile:
pt: Perfil atual:

en: Create Profile
pt: Criar Perfil

en: Remove Profile
pt: Remover Perfil

en: Available Profiles:
pt: Perfis disponíveis:

en: Make Current
pt: Tornar Atual

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Configure Selected Profile:
pt: Configurar Perfil Selecionado:

en: Extra Options:
pt: Opções Extra:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
pt: Criar ou importar perfil para editar classes e propriedades disponíveis.

en: New profile name:
pt: Novo nome do perfil:

en: Godot Feature Profile
pt: Perfil de Funcionalidades Godot

en: Import Profile(s)
pt: Importar Perfil/Perfis

en: Export Profile
pt: Exportar Perfil

en: Manage Editor Feature Profiles
pt: Gerir Editor Perfis de Funcionalidades

en: Default Feature Profile
pt: Perfil de Funcionalidades padrão

en: Select Current Folder
pt: Selecionar pasta atual

en: File exists, overwrite?
pt: O ficheiro existe, sobrescrever?

en: Select This Folder
pt: Selecionar esta Pasta

en: Copy Path
pt: Copiar Caminho

en: Open in File Manager
pt: Abrir no Gestor de Ficheiros

en: Show in File Manager
pt: Mostrar no Gestor de Ficheiros

en: New Folder...
pt: Nova Diretoria...

en: Refresh
pt: Atualizar

en: All Recognized
pt: Todos Reconhecidos

en: All Files (*)
pt: Todos os Ficheiros (*)

en: Open a File
pt: Abrir um Ficheiro

en: Open File(s)
pt: Abrir Ficheiro(s)

en: Open a Directory
pt: Abrir uma Diretoria

en: Open a File or Directory
pt: Abrir um Ficheiro ou Diretoria

en: Save
pt: Guardar

en: Save a File
pt: Guardar um Ficheiro

en: Access
pt: Acesso

en: Display Mode
pt: Modo de Visualização

en: Mode
pt: Modo

en: Current Dir
pt: Dir Atual

en: Current File
pt: Ficheiro Atual

en: Current Path
pt: Caminho Atual

en: Show Hidden Files
pt: Mostrar arquivos ocultos

en: Disable Overwrite Warning
pt: Desativar Aviso de Sobrescrita

en: Go Back
pt: Voltar

en: Go Forward
pt: Avançar

en: Go Up
pt: Subir

en: Toggle Hidden Files
pt: Alternar Ficheiros Escondidos

en: Toggle Favorite
pt: Alternar Favorito

en: Toggle Mode
pt: Alternar Modo

en: Focus Path
pt: Caminho de Foco

en: Move Favorite Up
pt: Mover Favorito para Cima

en: Move Favorite Down
pt: Mover Favorito para Baixo

en: Go to previous folder.
pt: Ir para a pasta anterior.

en: Go to next folder.
pt: Ir para a pasta seguinte.

en: Go to parent folder.
pt: Ir para a pasta acima.

en: Refresh files.
pt: Atualizar ficheiros.

en: (Un)favorite current folder.
pt: (Não) tornar favorita atual pasta.

en: Toggle the visibility of hidden files.
pt: Alternar a visibilidade de ficheiros escondidos.

en: View items as a grid of thumbnails.
pt: Visualizar itens como grelha de miniaturas.

en: View items as a list.
pt: Visualizar itens como lista.

en: Directories & Files:
pt: Diretorias e Ficheiros:

en: Preview:
pt: Pré-visualização:

en: File:
pt: Ficheiro:

en: ScanSources
pt: PesquisarFontes

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
pt: Existem vários importadores para diferentes tipos que apontam para o ficheiro %s. Importação abortada

en: (Re)Importing Assets
pt: A (Re)Importar Recursos

en: Reimport Missing Imported Files
pt: Reimportar Arquivos Importados Ausentes

en: Top
pt: Topo

en: Class:
pt: Classe:

en: Inherits:
pt: Herdar:

en: Inherited by:
pt: Herdado por:

en: Online Tutorials
pt: Tutoriais Online

en: Properties
pt: Propriedades

en: overrides %s:
pt: sobrepor %s:

en: default:
pt: predefinição:

en: Theme Properties
pt: Propriedades do Tema

en: Colors
pt: Cores

en: Constants
pt: Constantes

en: Fonts
pt: Fontes

en: Icons
pt: Ícones

en: Styles
pt: Estilos

en: Enumerations
pt: Enumerações

en: Property Descriptions
pt: Descrições da Propriedade

en: (value)
pt: (valor)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
pt: Atualmente não existe descrição para esta Propriedade. Por favor ajude-nos [color=$color][url=$url]a contribuir com uma[/url][/color]!

en: Method Descriptions
pt: Descrições do Método

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
pt: Atualmente não existe descrição para este Método. Por favor ajude-nos [color=$color][url=$url]a contribuir com uma[/url][/color]!

en: Text Editor
pt: Editor de Texto

en: Help
pt: Ajuda

en: Sort Functions Alphabetically
pt: Classificar Funções em Ordem Alfabética

en: Search Help
pt: Procurar em Ajuda

en: Case Sensitive
pt: Sensível a maiúsculas

en: Show Hierarchy
pt: Mostrar Hierarquia

en: Display All
pt: Mostrar Tudo

en: Classes Only
pt: Apenas Classes

en: Methods Only
pt: Apenas Métodos

en: Signals Only
pt: Apenas Sinais

en: Constants Only
pt: Apenas Constantes

en: Properties Only
pt: Apenas Propriedades

en: Theme Properties Only
pt: Apenas Propriedades do Tema

en: Member Type
pt: Tipo do Membro

en: Class
pt: Classe

en: Method
pt: Método

en: Signal
pt: Sinal

en: Constant
pt: Constante

en: Property
pt: Propriedade

en: Theme Property
pt: Propriedade do Tema

en: Property:
pt: Propriedade:

en: Label
pt: Texto

en: Read Only
pt: Apenas Leitura

en: Checkable
pt: Marcar item

en: Checked
pt: Item Marcado

en: Draw Red
pt: Desenhar Vermelho

en: Keying
pt: Executar

en: Pin value
pt: Valor pin

en: Pinning a value forces it to be saved even if it's equal to the default.
pt: Fixar um valor força-o a ser guardado mesmo que seja igual à predefinição.

en: Pin value [Disabled because '%s' is editor-only]
pt: Fixar valor [Desativado porque '%s' é só-para-editor]

en: Set %s
pt: Definir %s

en: Set Multiple:
pt: Definir Múltiplo:

en: Pinned %s
pt: Fixado %s

en: Unpinned %s
pt: Desafixado %s

en: Copy Property
pt: Copiar Propriedade

en: Paste Property
pt: Colar Propriedade

en: Copy Property Path
pt: Copiar Caminho da Propriedade

en: Output:
pt: Saída:

en: Copy Selection
pt: Copiar Seleção

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Output
pt: Limpar Saída

en: Stop
pt: Parar

en: Start
pt: Início

en: Down
pt: Para baixo

en: Up
pt: Para cima

en: Node
pt: Nó

en: Incoming RPC
pt: RPC recebido

en: Incoming RSET
pt: RSET recebido

en: Outgoing RPC
pt: RPC enviado

en: Outgoing RSET
pt: RSET enviado

en: New Window
pt: Nova Janela

en: Unnamed Project
pt: Projeto sem nome

en: Spins when the editor window redraws.
    Update Continuously is enabled, which can increase power usage. Click to disable it.
pt: Roda quando a janela do editor redesenha.
    Atualização Contínua está ativa, o que pode aumentar o consumo de energia. Clique para a desativar.

en: Spins when the editor window redraws.
pt: Roda quando a janela do editor atualiza.

en: Imported resources can't be saved.
pt: Recursos importados não podem ser guardados.

en: Error saving resource!
pt: Erro ao guardar recurso!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
pt: Este recurso não pode ser guardado porque não pertence à cena editada. Faça-o único.

en: Save Resource As...
pt: Guardar Recurso Como...

en: Can't open file for writing:
pt: Incapaz de abrir o ficheiro para escrita:

en: Requested file format unknown:
pt: Formato do Ficheiro solicitado desconhecido:

en: Error while saving.
pt: Erro ao guardar.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
pt: Incapaz de abrir '%s'. O ficheiro pode ter sido movido ou apagado.

en: Error while parsing '%s'.
pt: Erro ao analisar '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
pt: Fim de Ficheiro '%s' inesperado.

en: Missing '%s' or its dependencies.
pt: Falta '%s' ou as suas dependências.

en: Error while loading '%s'.
pt: Erro ao carregar '%s'.

en: Saving Scene
pt: A guardar Cena

en: Analyzing
pt: A analisar

en: Creating Thumbnail
pt: A criar miniatura

en: This operation can't be done without a tree root.
pt: Esta operação não pode ser feita sem uma raiz da árvore.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
pt: Esta cena não pode ser guardada porque existe inclusão de instâncias cíclica.
    Resolva-a e tente guardá-la novamente.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
pt: Incapaz de guardar cena. Provavelmente, as dependências (instâncias ou heranças) não puderam ser satisfeitas.

en: Could not save one or more scenes!
pt: Incapaz de guardar uma ou mais cenas!

en: Save All Scenes
pt: Guardar todas as Cenas

en: Can't overwrite scene that is still open!
pt: Não se consegue sobrescrever cena ainda aberta!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
pt: Incapaz de carregar MeshLibrary para combinar!

en: Error saving MeshLibrary!
pt: Erro ao guardar MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
pt: Incapaz de carregar TileSet para combinar!

en: Error saving TileSet!
pt: Erro ao guardar TileSet!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
pt: Ocorreu um erro ao tentar guardar o layout do editor.
    Confirme que o caminho dos dados do utilizador é gravável.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
pt: Layout predefinido do editor sobreposto.
    Para restaurar o layout predefinido nas configurações base, use a opção Apagar Layout e remova o layout Predefinido.

en: Layout name not found!
pt: Nome do Modelo não encontrado!

en: Restored the Default layout to its base settings.
pt: Modelo Predefinido restaurado para as configurações base.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
pt: Este recurso pertence a uma cena que foi importado, sem ser editável.
    Por favor, leia a documentação relevante sobre importação de cenas, para um melhor entendimento deste fluxo de trabalho.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
pt: Este recurso pertence a uma cena que foi instanciada ou herdada.
    As alterações ao mesmo não serão mantidas ao guardar a cena atual.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
pt: Este recurso foi importado, portanto, não é editável. Altere as suas configurações no painel de importação e então importe de novo.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
pt: Esta cena foi importada, portanto, as alterações à mesma não serão mantidas.
    Instanciar-a ou herdar-a vai permitir efetuar alterações à mesma.
    Por favor, leia a documentação relevante sobre importação de cenas, para um melhor entendimento do fluxo de trabalho.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
pt: Este é um objeto remoto, portanto, as alterações ao mesmo não serão mantidas.
    Por favor, leia a documentação relevante sobre depuração para um melhor entendimento deste fluxo de trabalho.

en: There is no defined scene to run.
pt: Não existe cena definida para execução.

en: Save scene before running...
pt: Guardar cena antes de executar...

en: Could not start subprocess!
pt: Não consegui iniciar o subprocesso!

en: Open Scene
pt: Abrir Cena

en: Open Base Scene
pt: Abrir Cena Base

en: Quick Open...
pt: Abertura rápida...

en: Quick Open Scene...
pt: Abrir Cena Rapidamente...

en: Quick Open Script...
pt: Abrir Script de forma rápida...

en: Save & Reload
pt: Salvar E Reiniciar

en: Save changes to '%s' before reloading?
pt: Salvar alterações '%s' antes de reiniciar?

en: Save & Close
pt: Guardar & Fechar

en: Save changes to '%s' before closing?
pt: Guardar alterações a '%s' antes de fechar?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
pt: % não existe mais! Especifique uma nova localização para guardar.

en: The current scene has no root node, but %d modified external resource(s) were saved anyway.
pt: A cena atual não tem nó raiz, mas %d recurso(s) externo(s) modificados foram mesmo assim guardados.

en: A root node is required to save the scene. You can add a root node using the Scene tree dock.
pt: É necessário um nó raiz para guardar a cena. Pode adicionar um nó raiz na doca de árvore da Cena.

en: Save Scene As...
pt: Guardar Cena Como...

en: This operation can't be done without a scene.
pt: Esta operação não pode ser efetuada sem uma cena.

en: Export Mesh Library
pt: Exportar Biblioteca de Malhas

en: This operation can't be done without a root node.
pt: Esta operação não pode ser efetuada sem um nó raiz.

en: Export Tile Set
pt: Exportar conjunto de Tiles

en: This operation can't be done without a selected node.
pt: Esta operação não pode ser efetuada sem um nó selecionado.

en: Current scene not saved. Open anyway?
pt: A cena atual não foi guardada. Abrir na mesma?

en: Can't undo while mouse buttons are pressed.
pt: Incapaz de desfazer enquanto os botões do rato estão premidos.

en: Nothing to undo.
pt: Nada para desfazer.

en: Undo: %s
pt: Desfazer: %s

en: Can't redo while mouse buttons are pressed.
pt: Incapaz de refazer enquanto os botões do rato estão premidos.

en: Nothing to redo.
pt: Nada para refazer.

en: Redo: %s
pt: Refazer: %s

en: Can't reload a scene that was never saved.
pt: Incapaz de recarregar uma cena que nunca foi guardada.

en: Reload Saved Scene
pt: Recarregar Cena Guardada

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
pt: A cena atual tem alterações não guardadas.
    Recarregar na mesma a cena guardada? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Quick Run Scene...
pt: Executar Cena Rapidamente...

en: Quit
pt: Sair

en: Yes
pt: Sim

en: Exit the editor?
pt: Sair do Editor?

en: Open Project Manager?
pt: Abrir Gestor de Projeto?

en: Save changes to the following scene(s) before reloading?
pt: Salvar alterações da(s) seguinte(s) cena(s) antes de reiniciar?

en: Save & Quit
pt: Guardar & Sair

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
pt: Guardar alterações da(s) seguinte(s) cena(s) antes de sair?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
pt: Guardar alterações da(s) seguinte(s) cena(s) antes de abrir o Gestor de Projeto?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
pt: Esta opção foi descontinuada. Situações onde a atualização tem que ser forçada, são agora consideras um defeito. Por favor, denuncie.

en: Pick a Main Scene
pt: Escolha a Cena Principal

en: Close Scene
pt: Fechar Cena

en: Reopen Closed Scene
pt: Reabrir Cena Fechada

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
pt: Incapaz de ativar plugin em: '%s' falha de análise ou configuração.

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
pt: Incapaz de localizar campo script para plugin em: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
pt: Incapaz de carregar script addon do caminho: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
pt: Incapaz de carregar script addon do caminho: '%s' Parece haver um erro no código, reveja a sintaxe.
    A desativar o addon em '%s' para prevenir mais erros.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
pt: Incapaz de carregar script addon do Caminho: '%s' Tipo base não é EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
pt: Incapaz de carregar script addon do Caminho: '%s' Script não está no modo ferramenta.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
pt: Cena '%s' foi importada automaticamente, sem poder ser alterada.
    Para fazer alterações, pode ser criada uma nova cena herdada.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
pt: Erro ao carregar cena, tem de estar no caminho do projeto. Use 'Importar' para abrir a cena, e guarde-a dentro do caminho do projeto.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
pt: Cena '%s' tem dependências não satisfeitas:

en: Clear Recent Scenes
pt: Limpar Cenas Recentes

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
pt: Não foi definida nenhuma cena principal. Selecionar uma?
    Poderá alterá-la depois nas "Configurações do Projeto" dentro da categoria 'application'.

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
pt: A cena selecionada '%s' não existe, selecionar uma válida?
    Poderá alterá-la depois em "Configurações do Projeto" dentro da categoria 'application'.

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
pt: A cena selecionada '%s' não é um ficheiro de cena, selecione um ficheiro válido?
    Poderá alterá-la depois em "Configurações do Projeto" dentro da categoria 'application.

en: Save Layout
pt: Guardar Modelo

en: Delete Layout
pt: Apagar Modelo

en: Default
pt: Predefinição

en: Show in FileSystem
pt: Mostrar no Sistema de Ficheiros

en: Play This Scene
pt: Executar Esta Cena

en: Close Tab
pt: Fechar Separador

en: Undo Close Tab
pt: Desfazer Fechar Separador

en: Close Other Tabs
pt: Fechar outros separadores

en: Close Tabs to the Right
pt: Fechar Separadores à Direita

en: Close All Tabs
pt: Fechar Todos os Separadores

en: Switch Scene Tab
pt: Trocar Aba de Cena

en: %d more files or folders
pt: %d mais Ficheiros ou diretorias

en: %d more folders
pt: %d mais diretorias

en: %d more files
pt: %d mais Ficheiros

en: Unable to write to file '%s', file in use, locked or lacking permissions.
pt: Não foi possível gravar no arquivo '%s', arquivo em uso, bloqueado ou sem permissões.

en: Scene Tabs
pt: Abas da Cena

en: Always Show Close Button
pt: Sempre mostrar o Botão de Fechar

en: Resize If Many Tabs
pt: Redimensionar se Houver Muitas Guias

en: Minimum Width
pt: Largura Mínima

en: Output
pt: Saída

en: Always Clear Output On Play
pt: Sempre Apagar Output quando Iniciar

en: Always Open Output On Play
pt: Sempre Abra a Saída na Reprodução

en: Always Close Output On Stop
pt: Sempre Feche a Saída na Parada

en: Save On Focus Loss
pt: Salvar ao Perder o Foco

en: Save Each Scene On Quit
pt: Salvar Cada Cena ao Sair

en: Quit Confirmation
pt: Confirmação de Saida

en: Show Update Spinner
pt: Mostra Ícone de Atualização

en: Update Continuously
pt: Atualização Contínua

en: Update Vital Only
pt: Só Atualizar Vital

en: Localize Settings
pt: Configuração de tradução

en: Restore Scenes On Load
pt: Restaurar Cenas quando carregar

en: Show Thumbnail On Hover
pt: Mostrar Miniatura ao Passar o Rato Por Cima

en: Inspector
pt: Inspetor

en: Default Property Name Style
pt: Estilo de Nome da Propriedade Predefinida

en: Default Float Step
pt: FloatStep Padrão

en: Disable Folding
pt: Desativar Botão

en: Auto Unfold Foreign Scenes
pt: Desdobramento Automático de Cenas Estrangeiras

en: Horizontal Vector2 Editing
pt: Edição Horizontal do Vector2

en: Horizontal Vector Types Editing
pt: Edição de Tipo de Vetor Horizontal

en: Open Resources In Current Inspector
pt: Abrir Recursos no Inspetor atual

en: Resources To Open In New Inspector
pt: Abrir Recursos em um novo Inspetor

en: Default Color Picker Mode
pt: Modo Seletor de Cores Padrão

en: Version Control
pt: Controle de Versões

en: Username
pt: Nome de Utilizador

en: SSH Public Key Path
pt: Caminho da Chave Pública SSH

en: SSH Private Key Path
pt: Caminho da Chave Privada SSH

en: Dock Position
pt: Posição da Doca

en: Distraction Free Mode
pt: Modo Livre de Distrações

en: Toggle distraction-free mode.
pt: Alternar modo livre de distrações.

en: Add a new scene.
pt: Adicionar nova cena.

en: Scene
pt: Cena

en: Go to previously opened scene.
pt: Ir para cena aberta anteriormente.

en: Copy Text
pt: Copiar Texto

en: Next tab
pt: Próxima guia

en: Previous tab
pt: Guia anterior

en: Filter Files...
pt: Filtrar Ficheiro...

en: Operations with scene files.
pt: Operações com ficheiros de cena.

en: New Scene
pt: Nova Cena

en: New Inherited Scene...
pt: Nova Cena Herdada...

en: Open Scene...
pt: Abrir Cena...

en: Open Recent
pt: Abrir Recente

en: Save Scene
pt: Guardar Cena

en: Convert To...
pt: Converter Para...

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
pt: Ferramentas diversas de projeto ou cena.

en: Project
pt: Projeto

en: Project Settings...
pt: Configurações do Projeto...

en: Set Up Version Control
pt: Organizar Controle de Versões

en: Shut Down Version Control
pt: Desativar Controle de Versões

en: Export...
pt: Exportar...

en: Install Android Build Template...
pt: Instalar Modelo Android de Compilação...

en: Open User Data Folder
pt: Abrir Pasta de Dados do Utilizador

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Orphan Resource Explorer...
pt: Explorador de Recursos Órfãos...

en: Reload Current Project
pt: Recarregar Projeto Atual

en: Quit to Project List
pt: Sair para a Lista de Projetos

en: Deploy with Remote Debug
pt: Distribuir com Depuração Remota

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
pt: Quando esta opção está habilitada, Distribuição por um clique que fará o executável tentar se conectar ao IP deste computador e então o projeto atual pode ser depurado.
    Essa opção foi pensada para ser usada em depuração remota (normalmente com dispositivos móveis).
    Você não precisa habilitá-la para usar o depurador do GDScript localmente.

en: Small Deploy with Network Filesystem
pt: Pequena Distribuição com Sistema de Ficheiros de Rede

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
pt: Quando esta opção é ativada, a distribuição por um clique para Android vai exportar um executável sem os dados do projeto.
    O sistema de arquivos será fornecido ao projeto pelo editor sobre a rede.
    Em Android, a distribuição irá usar o cabo USB para melhor performance. Esta opção acelera o teste para projetos com assets grandes .

en: Visible Collision Shapes
pt: Formas de Colisão Visíveis

en: When this option is enabled, collision shapes and raycast nodes (for 2D and 3D) will be visible in the running project.
pt: Quando esta opção está ativada, as formas de colisões e nós de raycast (para 2D e 3D) serão visíveis no projeto em execução.

en: Visible Navigation
pt: Navegação Visível

en: When this option is enabled, navigation meshes and polygons will be visible in the running project.
pt: Quando esta opção é ativada, malhas de navegação e polígonos serão visíveis no projeto em execução.

en: Force Shader Fallbacks
pt: Forçar Shader de Reserva

en: When this option is enabled, shaders will be used in their fallback form (either visible via an ubershader or hidden) during all the run time.
    This is useful for verifying the look and performance of fallbacks, which are normally displayed briefly.
    Asynchronous shader compilation must be enabled in the project settings for this option to make a difference.
pt: Quando esta opção é ativada, shaders serão usados no modo de reserva (visível via ubershader ou escondido) durante o tempo de execução.
    É útil para verificar o aspeto e performance do modo reserva, que é habitualmente mostrado brevemente.
    A compilação de shader assíncrono tem de ser ativada na configuração do projeto para esta opção ter efeito.

en: Synchronize Scene Changes
pt: Sincronizar Alterações da Cena

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
pt: Quando esta opção é ativada, quaisquer alterações feitas a uma cena no editor serão propagadas no projeto em execução.
    Quando é usada remotamente num aparelho, é mais eficiente quando a opção do sistema de ficheiros em rede está ativa.

en: Synchronize Script Changes
pt: Sincronizar Alterações de Script

en: When this option is enabled, any script that is saved will be reloaded in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
pt: Quando esta opção é ativada, qualquer Script guardado será recarregado no jogo em execução.
    Quando usada num aparelho remoto, é mais eficiente quando a opção sistema de ficheiros em rede está ativa.

en: Editor Settings...
pt: Configurações do Editor...

en: Editor Layout
pt: Apresentação do Editor

en: Take Screenshot
pt: Captura do Ecrã

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
pt: Capturas do ecrã são armazenadas na pasta Dados/Configurações do Editor.

en: Toggle Fullscreen
pt: Alternar Ecrã completo

en: Open Editor Data/Settings Folder
pt: Abrir Pasta do Editor de Dados/Configurações

en: Open Editor Data Folder
pt: Abrir Pasta de Dados do Editor

en: Open Editor Settings Folder
pt: Abrir Pasta de Configurações do Editor

en: Manage Editor Features...
pt: Gerir Editor Funcionalidades...

en: Manage Export Templates...
pt: Gerir Modelos de Exportação...

en: Online Documentation
pt: Documentação Online

en: Questions & Answers
pt: Perguntas & Respostas

en: Report a Bug
pt: Denunciar um Bug

en: Suggest a Feature
pt: Proponha uma Funcionalidade

en: Send Docs Feedback
pt: Enviar Sugestão dos Docs

en: Community
pt: Comunidade

en: About Godot
pt: Sobre Godot

en: Support Godot Development
pt: Apoie o Desenvolvimento do Godot

en: Play the project.
pt: Executa o projeto.

en: Play
pt: Executar

en: Pause the scene execution for debugging.
pt: Pausar a execução da cena para depuração.

en: Pause Scene
pt: Pausar Cena

en: Stop the scene.
pt: Para a cena.

en: Play the edited scene.
pt: Executa a cena editada.

en: Play Scene
pt: Executar Cena

en: Play custom scene
pt: Executa cena personalizada

en: Play Custom Scene
pt: Executar Cena Personalizada

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
pt: Alterar o driver de vídeo requer reiniciar o editor.

en: Save & Restart
pt: Guardar & Reiniciar

en: Update All Changes
pt: Atualizar todas as Mudanças

en: Update Vital Changes
pt: Atualizar Mudanças Vital

en: Hide Update Spinner
pt: Esconder Roleta de Atualização

en: FileSystem
pt: Sistema de Ficheiros

en: Expand Bottom Panel
pt: Expandir Painel do Fundo

en: Don't Save
pt: Não Guardar

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
pt: Modelo de compilação Android em falta. Instale os modelos necessários.

en: Manage Templates
pt: Gerir Modelos

en: Install from file
pt: Instalar do ficheiro

en: Select android sources file
pt: Selecione ficheiros fonte android

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
pt: O projeto será preparado para compilações personalizadas Android com a instalação do modelo fonte em "res://android/build".
    Poderá depois aplicar modificações e compilar o seu APK personalizado a exportar (com adição de módulos, a alterar AndroidManifest.xml, etc.).
    Repare que de forma a criar compilações personalizadas em vez de usar APKs pré-compilados, a opção "Use Custom Build" deve ser ativada na predefinição da exportação Android.

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
pt: O modelo de compilação Android já está instalado neste projeto e não será substituído.
    Remova manualmente a diretoria "res://android/build" antes de repetir esta operação.

en: Import Templates From ZIP File
pt: Importar Modelos a partir de um Ficheiro ZIP

en: Template Package
pt: Pacote de Modelo

en: Export Library
pt: Exportar Biblioteca

en: Merge With Existing
pt: Mesclar com o Existente

en: Apply MeshInstance Transforms
pt: Aplicar Transformações do MeshInstance

en: Open & Run a Script
pt: Abrir & Executar um Script

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
pt: Os seguintes ficheiros são mais recentes no disco.
    Que ação deve ser tomada?

en: Reload
pt: Recarregar

en: Resave
pt: Guardar novamente

en: New Inherited
pt: Novo Herdado

en: Load Errors
pt: Carregar Erros

en: Select
pt: Selecionar

en: Select Current
pt: Selecionar Atual

en: Open 2D Editor
pt: Abrir Editor 2D

en: Open 3D Editor
pt: Abrir Editor 3D

en: Open Script Editor
pt: Abrir Editor de Script

en: Open Asset Library
pt: Abrir Biblioteca de Recursos

en: Open the next Editor
pt: Abrir o Editor seguinte

en: Open the previous Editor
pt: Abrir o Editor anterior

en: Warning!
pt: Aviso!

en: No sub-resources found.
pt: Sub-recurso não encontrado.

en: Open a list of sub-resources.
pt: Abrir a lista de sub-recursos.

en: Creating Mesh Previews
pt: A criar Pré-visualizações de Malha

en: Thumbnail...
pt: Miniatura...

en: Main Script:
pt: Script principal:

en: Edit Plugin
pt: Editar Plugin

en: Installed Plugins:
pt: Plugins Instalados:

en: Update
pt: Atualizar

en: Version
pt: Versão

en: Author
pt: Autor

en: Measure:
pt: Medida:

en: Frame Time (ms)
pt: Tempo do Frame (ms)

en: Average Time (ms)
pt: Tempo Médio (ms)

en: Physics Frame %
pt: Frame de Física %

en: Inclusive
pt: Inclusivo

en: Self
pt: Auto

en: Inclusive: Includes time from other functions called by this function.
    Use this to spot bottlenecks.
    
    Self: Only count the time spent in the function itself, not in other functions called by that function.
    Use this to find individual functions to optimize.
pt: Inclusiva: Inclui tempo de outras funções chamadas por esta função.
    Use-o para detetar congestionamentos.
    
    Próprio: Conta apenas o tempo gasto na própria função, não em outras funções chamadas pela função.
    Use-o para encontrar funções individuais a otimizar.

en: Calls
pt: Chamadas

en: Debugger
pt: Depurador

en: Profiler Frame History Size
pt: Tamanho do Histórico do Perfilador de Quadro

en: Profiler Frame Max Functions
pt: Profiler Frame Max Funções

en: Edit Text:
pt: Editar Texto:

en: Layer
pt: Camada

en: Bit %d, value %d
pt: Bit %d, valor %d

en: [Empty]
pt: [Vazio]

en: Assign...
pt: Atribuir...

en: Invalid RID
pt: RID inválido

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
pt: Não se consegue criar Textura Viewport em recursos guardados como ficheiro.
    O recurso tem de pertencer a uma cena.

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
pt: Não se consegue criar Textura Viewport neste recurso porque não está definido na cena como local.
    Ative a sua propriedade 'local to scene' (e em todos os recursos que o contêm até a um nó).

en: Pick a Viewport
pt: Escolha um Viewport

en: Selected node is not a Viewport!
pt: Nó selecionado não é um Viewport!

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Page:
pt: Página:

en: Remove Item
pt: Remover item

en: New Key:
pt: Nova Chave:

en: New Value:
pt: Novo Valor:

en: Add Key/Value Pair
pt: Adicionar Par Chave/Valor

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
pt: O recurso selecionado (%s) não corresponde a qualquer tipo esperado para esta propriedade (%s).

en: Quick Load
pt: Carregamento Rápido

en: Make Unique
pt: Fazer único

en: Paste
pt: Colar

en: Convert to %s
pt: Converter em %s

en: New %s
pt: Novo %s

en: Base Type
pt: Mudar tipo base

en: Edited Resource
pt: Recurso Editado

en: Editable
pt: Item Editável

en: New Script
pt: Novo Script

en: Extend Script
pt: Estender Script

en: Script Owner
pt: Dono do Script

en: No runnable export preset found for this platform.
    Please add a runnable preset in the Export menu or define an existing preset as runnable.
pt: Não foi encontrado um executável de exportação pré-definido para esta plataforma.
    Adicione um executável pré-definido no menu de exportação ou defina um pré-definido existente como executável.

en: Project Run
pt: Projeto

en: Write your logic in the _run() method.
pt: Escreva a sua lógica no Método _run().

en: There is an edited scene already.
pt: Já existe uma cena editada.

en: Couldn't instance script:
pt: Não consegui instanciar o script:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
pt: Esqueceu-se da palavra chave 'tool'?

en: Couldn't run script:
pt: Não consegui executar o script:

en: Did you forget the '_run' method?
pt: Esqueceu-se do método '_run'?

en: Editor Language
pt: Linguagem do Editor

en: Display Scale
pt: Escala do Editor

en: Custom Display Scale
pt: Escala de Exibição Personalizada

en: Main Font Size
pt: Tamanho da Fonte Principal

en: Code Font Size
pt: Tamanho da Fonte do Código

en: Font Antialiased
pt: Fonte Suave

en: Font Hinting
pt: Alinhar Fonte

en: Main Font
pt: Fonte Principal

en: Main Font Bold
pt: Fonte Principal em Negrito

en: Code Font
pt: Fonte do Código

en: Dim Editor On Dialog Popup
pt: Atenuar Editor na Caixa de Diálogo de Popup

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
pt: Duração do Modo de Baixo Consumo do Processador (µsec)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
pt: Duração do Modo de Baixo Consumo do Processador Fora de Foco (µsec)

en: Separate Distraction Mode
pt: Modo Livre de Distrações

en: Automatically Open Screenshots
pt: Abrir Capturas de Tela Automaticamente

en: Max Array Dictionary Items Per Page
pt: Máximo de Itens de Dicionário de Array por Página

en: Theme
pt: Tema

en: Preset
pt: Predefinições

en: Icon And Font Color
pt: Ícone e Cor da Fonte

en: Base Color
pt: Cor Base

en: Accent Color
pt: Cor de Destaque

en: Contrast
pt: Contraste

en: Relationship Line Opacity
pt: Opacidade da Linha de Relacionamento

en: Highlight Tabs
pt: Destacar Guias

en: Border Size
pt: Tamanho da Borda

en: Use Graph Node Headers
pt: Usar Cabeçalhos de Nós de Gráficos

en: Additional Spacing
pt: Espaçamento Adicional

en: Custom Theme
pt: Tema Personalizado

en: Show Script Button
pt: Mostrar Botão de Script

en: Directories
pt: Diretórios

en: Autoscan Project Path
pt: Verificação Automática do Caminho do Projeto

en: Default Project Path
pt: Caminho Padrão do Projeto

en: On Save
pt: Ao Salvar

en: Compress Binary Resources
pt: Comprimir Recursos Binários

en: Safe Save On Backup Then Rename
pt: Salvar com Segurança no Backup e Renomear

en: File Dialog
pt: Arquivo de Diálogo

en: Thumbnail Size
pt: Tamanho da Miniatura

en: Docks
pt: Painéis

en: Scene Tree
pt: Grupo de Cenas

en: Start Create Dialog Fully Expanded
pt: Iniciar Diálogo de Criação Totalmente Expandido

en: Always Show Folders
pt: Sempre mostrar Pastas

en: Property Editor
pt: Editor de propriedades

en: Auto Refresh Interval
pt: Intervalo de Atualização Automática

en: Subresource Hue Tint
pt: Sub-recursos Cor Hue

en: Color Theme
pt: Cor do Tema

en: Line Spacing
pt: Espaçamento de Linha

en: Highlighting
pt: Destaque

en: Syntax Highlighting
pt: Destaque da Sintaxe

en: Highlight All Occurrences
pt: Destacar Todas as Ocorrências

en: Highlight Current Line
pt: Destacar Linha Atual

en: Highlight Type Safe Lines
pt: Destacar Linhas com Tipo Seguro

en: Indent
pt: Indentar

en: Auto Indent
pt: Indentação Automática

en: Convert Indent On Save
pt: Converter Indentação ao Salvar

en: Draw Tabs
pt: Desenhar Abas

en: Draw Spaces
pt: Desenhar Espaços

en: Navigation
pt: Navegação

en: Smooth Scrolling
pt: Rolagem Suave

en: V Scroll Speed
pt: Velocidade de Rolagem V

en: Show Minimap
pt: Mostrar Minimapa

en: Minimap Width
pt: Largura do Minimapa

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
pt: Botões extra do Rato para Navegar no Histórico

en: Drag And Drop Selection
pt: Arrastar e soltar

en: Stay In Script Editor On Node Selected
pt: Manter editor de script no Nodo selecionado

en: Appearance
pt: Aparência

en: Show Line Numbers
pt: Mostrar Número da Linha

en: Line Numbers Zero Padded
pt: Números da Linha Preenchidos com Zeros

en: Show Bookmark Gutter
pt: Mostrar Barra de Favoritos

en: Show Breakpoint Gutter
pt: Mostrar Pontos de Parada

en: Show Info Gutter
pt: Mostrar Barra de Informações

en: Code Folding
pt: Agrupamento de Código

en: Word Wrap
pt: Quebra de Palavras

en: Show Line Length Guidelines
pt: Exibir Guias de Comprimento de Linha

en: Line Length Guideline Soft Column
pt: Diretriz de Comprimento de Linha de Coluna Flexível

en: Line Length Guideline Hard Column
pt: Diretriz de Comprimento de Linha de Coluna Rígida

en: Script List
pt: Lista de Scripts

en: Show Members Overview
pt: Mostrar Visão Geral dos Membros

en: Files
pt: Arquivos

en: Trim Trailing Whitespace On Save
pt: Apagar Espaços nos Limites ao Salvar

en: Autosave Interval Secs
pt: Segundos de Intervalo de Salvamento Automático

en: Restore Scripts On Load
pt: Restaurar Scripts ao Carregar

en: Auto Reload And Parse Scripts On Save
pt: Auto Recarrega e Analisa de Scripts ao Salvar

en: Auto Reload Scripts On External Change
pt: Recarregamento Automático de Scripts em Caso de Mudança Externa

en: Create Signal Callbacks
pt: Criar Sinais de Chamadas

en: Sort Members Outline Alphabetically
pt: Ordenar Esquema de Membros em Ordem Alfabética

en: Scroll Past End Of File
pt: Rolar Além do Final do Arquivo

en: Block Caret
pt: Cursor em Bloco

en: Caret Blink
pt: Cursor Piscando

en: Caret Blink Speed
pt: Velocidade do Piscamento do Cursor

en: Right Click Moves Caret
pt: Clique direito move cursor de texto

en: Completion
pt: Conclusão

en: Idle Parse Delay
pt: Atraso de Análise de Inatividade

en: Auto Brace Complete
pt: Autocompletar Parênteses

en: Code Complete Delay
pt: Atraso no Auto Completar do Código

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
pt: Mostrar Sugestão de Chamada Abaixo da Linha Atual

en: Callhint Tooltip Offset
pt: Deslocamento da Sugestão de Chamada

en: Complete File Paths
pt: Caminhos Completos dos Arquivos

en: Add Type Hints
pt: Adicionar Dicas de Tipo

en: Use Single Quotes
pt: Use Citação Única

en: Show Help Index
pt: Mostrar Índice de Dicas

en: Help Font Size
pt: Tamanho da Fonte de Ajuda

en: Help Source Font Size
pt: Tamanho da Fonte de Código de Ajuda

en: Help Title Font Size
pt: Tamanho da Fonte do Título da Ajuda

en: Grid Map
pt: Mapa de grelha

en: Pick Distance
pt: Escolher Distância

en: Preview Size
pt: Tamanho de Pré-visualização

en: Primary Grid Color
pt: Cor da Grade Primária

en: Secondary Grid Color
pt: Cor da Grade Secundária

en: Selection Box Color
pt: Seleção de Cor da Caixa

en: 3D Gizmos
pt: Bugigangas 3D

en: Gizmo Colors
pt: Cores das Bugigangas

en: Instanced
pt: Instânciado

en: Joint
pt: Conjunto

en: Shape
pt: Forma

en: Primary Grid Steps
pt: Passos Primários da Grelha

en: Grid Size
pt: Tamanho da Grelha

en: Grid Division Level Max
pt: Nível Máximo de Divisão de Grade

en: Grid Division Level Min
pt: Nível Mínimo de Divisão de Grade

en: Grid Division Level Bias
pt: Viés de Nível de Divisão de Grade

en: Grid XZ Plane
pt: Grade do Plano XZ

en: Grid XY Plane
pt: Grade do Plano XY

en: Grid YZ Plane
pt: Grade do Plano YZ

en: Default FOV
pt: Campo de Visão (FOV) Padrão

en: Default Z Near
pt: Z Padrão Próximo

en: Default Z Far
pt: Z Padrão Longe

en: Lightmap Baking Number Of CPU Threads
pt: Número de threads da CPU para Baking do Mapa de luz

en: Navigation Scheme
pt: Esquema de Navegação

en: Invert Y Axis
pt: Inverter Eixo Y

en: Invert X Axis
pt: Inverter Eixo X

en: Zoom Style
pt: Estilo de Zoom

en: Emulate Numpad
pt: Emular Teclado Numérico

en: Emulate 3 Button Mouse
pt: Emular Rato de 3 Botões

en: Orbit Modifier
pt: Modificador de Órbita

en: Pan Modifier
pt: Modificador de Panorâmica

en: Zoom Modifier
pt: Modificador de Zoom

en: Warped Mouse Panning
pt: Panorama do Rato Distorcido

en: Navigation Feel
pt: Sensação de Navegação

en: Orbit Sensitivity
pt: Sensibilidade da Órbita

en: Orbit Inertia
pt: Inércia da Órbita

en: Translation Inertia
pt: Inércia de Translação

en: Zoom Inertia
pt: Inércia de Zoom

en: Freelook
pt: Visão Livre

en: Freelook Navigation Scheme
pt: Esquema de Navegação de Visão Livre

en: Freelook Sensitivity
pt: Sensibilidade de visualização livre

en: Freelook Inertia
pt: Inércia de Visualização livre

en: Freelook Base Speed
pt: Velocidade Base de Visão Livre

en: Freelook Activation Modifier
pt: Modificador de Ativação de Visão Livre

en: Freelook Speed Zoom Link
pt: Velocidade de Ligação do Visão Livre

en: Grid Color
pt: Cor da Grade

en: Guides Color
pt: Cor Guia

en: Smart Snapping Line Color
pt: Cor da Linha de Encaixe Inteligente

en: Bone Width
pt: Largura do Osso

en: Bone Color 1
pt: Cor de Osso 1

en: Bone Color 2
pt: Cor de Osso 2

en: Bone Selected Color
pt: Cor Selecionada do Osso

en: Bone IK Color
pt: Cor do Osso IK

en: Bone Outline Color
pt: Color do Contorno do Osso

en: Bone Outline Size
pt: Tamanho do Contorno dos Ossos

en: Viewport Border Color
pt: Cor da borda do Viewport

en: Constrain Editor View
pt: Restringir a Visualização do Editor

en: Simple Panning
pt: Panorâmica Simples

en: Scroll To Pan
pt: Rolar para Arrastar

en: Pan Speed
pt: Velocidade de Rotação

en: Poly Editor
pt: Editor de Polígonos

en: Point Grab Radius
pt: Raio do Ponto de Captura

en: Show Previous Outline
pt: Exibir Prévia Anterior

en: Autorename Animation Tracks
pt: Renomear Automaticamente Faixa de Animação

en: Default Create Bezier Tracks
pt: Criar Faixas de Bézier Padrão

en: Default Create Reset Tracks
pt: Criar Faixa RESET Por Padrão

en: Onion Layers Past Color
pt: Camadas de Cebola Cor Passada

en: Onion Layers Future Color
pt: Camadas de Cebola Cor Futura

en: Visual Editors
pt: Editor Visual

en: Minimap Opacity
pt: Opacidade do Minimapa

en: Window Placement
pt: Posicionamento da Janela

en: Rect
pt: Retângulo

en: Rect Custom Position
pt: Posição Personalizada do Retângulo

en: Screen
pt: Tela

en: Auto Save
pt: Salvamento Automático

en: Save Before Running
pt: Salvar Antes de Executar

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Remote Host
pt: Host Remoto

en: Remote Port
pt: Porta Remota

en: Editor SSL Certificates
pt: Editor de Certificados SSL

en: HTTP Proxy
pt: Proxy HTTP

en: Port
pt: Porta

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
pt: Gestor de Projetos

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Sorting Order
pt: Ordem de Classificação

en: Symbol Color
pt: Cor do Símbolo

en: Keyword Color
pt: Cor da Palavra-Chave

en: Control Flow Keyword Color
pt: Cor da Palavra-Chave do Fluxo de Controle

en: Base Type Color
pt: Cor do Tipo Base

en: Engine Type Color
pt: Cor do Tipo de Motor

en: User Type Color
pt: Cor do Tipo de Usuário

en: Comment Color
pt: Cor do Comentário

en: String Color
pt: Cor da cadeia de caracteres

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Completion Background Color
pt: Cor de Preenchimento de Fundo

en: Completion Selected Color
pt: Cor de Preenchimento Selecionada

en: Completion Existing Color
pt: Cor de Preenchimento Existente

en: Completion Scroll Color
pt: Cor de Preenchimento de Rolagem

en: Completion Font Color
pt: Cor de Preenchimento de Fonte

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Line Number Color
pt: Cor do Número da Linha

en: Safe Line Number Color
pt: Cor do Número da Linha Segura

en: Caret Color
pt: Cor do Cursor

en: Caret Background Color
pt: Cor de Fundo do Cursor

en: Text Selected Color
pt: Cor do Texto Selecionado

en: Selection Color
pt: Cor da Seleção

en: Brace Mismatch Color
pt: Cor da Incompatibilidade de Fechamento de Chaves

en: Current Line Color
pt: Cor da Linha Atual

en: Line Length Guideline Color
pt: Cor da Diretriz do Comprimento da Linha

en: Word Highlighted Color
pt: Cor da Palavra Destacada

en: Number Color
pt: Cor do Número

en: Function Color
pt: Cor da Função

en: Member Variable Color
pt: Cor da Variável de Membro

en: Mark Color
pt: Cor da Marca

en: Bookmark Color
pt: Cor dos Favoritos

en: Breakpoint Color
pt: Color do Breakpoint

en: Executing Line Color
pt: Cor da Linha em Execução

en: Code Folding Color
pt: Cor do Agrupamento de Código

en: Search Result Color
pt: Color dos Resultados da Pesquisa

en: Search Result Border Color
pt: Cor da Borda dos Resultados da Pesquisa

en: Hold %s to round to integers. Hold Shift for more precise changes.
pt: Pressione %s para arredondar para inteiro. Pressione Shift para mudanças mais precisas.

en: Hide Slider
pt: Ocultar Slider

en: Select Node(s) to Import
pt: Selecionar Nó(s) para Importar

en: Browse
pt: Navegar

en: Scene Path:
pt: Caminho da Cena:

en: Import From Node:
pt: Importar do Nó:

note: TRANSLATORS: %s refers to the name of a version control system (e.g. "Git").
en: %s Error
pt: %s Erro

en: Open the folder containing these templates.
pt: Abrir a pasta que contem estes modelos.

en: Uninstall these templates.
pt: Desinstalar este modelos.

en: There are no mirrors available.
pt: Não existem mirrors disponíveis.

en: Retrieving the mirror list...
pt: A readquirir lista de mirror...

en: Starting the download...
pt: A iniciar a transferência...

en: Error requesting URL:
pt: Erro ao solicitar URL:

en: Connecting to the mirror...
pt: A ligar ao mirror...

en: Can't resolve the requested address.
pt: Incapaz de resolver o endereço solicitado.

en: Can't connect to the mirror.
pt: Incapaz de ligar ao mirror.

en: No response from the mirror.
pt: Sem resposta do mirror.

en: Request failed.
pt: Pedido falhado.

en: Request ended up in a redirect loop.
pt: Pedido acaba num loop de redirecionamento.

en: Request failed:
pt: Pedido falhado:

en: Download complete; extracting templates...
pt: Transferência completa; a extrair modelos...

en: Cannot remove temporary file:
pt: Incapaz de remover ficheiro temporário:

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
pt: Falhou a instalação de Modelos.
    Os ficheiros problemáticos encontram-se em '%s'.

en: Error getting the list of mirrors.
pt: Erro na receção da lista de mirrors.

en: Error parsing JSON with the list of mirrors. Please report this issue!
pt: Erro ao analisar a lista JSON de mirrors. Por favor relate o problema!

en: Best available mirror
pt: Melhor mirror disponível

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
pt: Não foram encontrados ligações para descarregar para esta versão. Descarregamentos diretos estão disponíveis apenas para os lançamentos oficiais.

en: Disconnected
pt: Desconectado

en: Resolving
pt: A resolver

en: Can't Resolve
pt: Incapaz de Resolver

en: Connecting...
pt: A ligar...

en: Can't Connect
pt: Incapaz de Conectar

en: Connected
pt: Ligado

en: Requesting...
pt: A solicitar...

en: Downloading
pt: A transferir

en: Connection Error
pt: Erro de Ligação

en: SSL Handshake Error
pt: Erro SSL Handshake

en: Can't open the export templates file.
pt: Incapaz de abrir ficheiro de modelos de exportação.

en: Invalid version.txt format inside the export templates file: %s.
pt: Formato de version.txt inválido dentro do ficheiro de exportação de modelos: %s.

en: No version.txt found inside the export templates file.
pt: Não foi encontrado version.txt dentro do ficheiro de exportação de modelos.

en: Error creating path for extracting templates:
pt: Erro ao criar o caminho para extrair os modelos:

en: Extracting Export Templates
pt: A Extrair os Modelos de Exportação

en: Importing:
pt: A Importar:

en: Remove templates for the version '%s'?
pt: Remover modelos para a versão '%s'?

en: Uncompressing Android Build Sources
pt: A descompactar Fontes da Compilação Android

en: Export Template Manager
pt: Exportar Gestor de Modelos

en: Current Version:
pt: Versão Atual:

en: Export templates are missing. Download them or install from a file.
pt: Modelos de exportação em falta. Descarregue-os ou instale-os de um ficheiro.

en: Export templates are installed and ready to be used.
pt: Modelos de exportação estão instalados e prontos para serem usados.

en: Open Folder
pt: Abrir Pasta

en: Open the folder containing installed templates for the current version.
pt: Abrir a pasta que contem os modelos instalados para a versão atual.

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Uninstall templates for the current version.
pt: Desinstalar modelos para a versão atual.

en: Download from:
pt: Transferir de:

en: Open in Web Browser
pt: Abrir no Navegador

en: Copy Mirror URL
pt: Copiar URL do Mirror

en: Download and Install
pt: Descarregar e Instalar

en: Download and install templates for the current version from the best possible mirror.
pt: Descarregar do melhor mirror disponível e instalar modelos para a versão atual.

en: Official export templates aren't available for development builds.
pt: Modelos de exportação oficiais não estão disponíveis para compilações de desenvolvimento.

en: Install from File
pt: Instalar do Ficheiro

en: Install templates from a local file.
pt: Instalar modelos a partir de um ficheiro local.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel the download of the templates.
pt: Cancelar a transferência dos modelos.

en: Other Installed Versions:
pt: Outras Versões Instaladas:

en: Uninstall Template
pt: Desinstalar Modelo

en: Select Template File
pt: Selecionar Ficheiro de Modelo

en: Godot Export Templates
pt: Modelos de Exportação Godot

en: The templates will continue to download.
    You may experience a short editor freeze when they finish.
pt: Os modelos vão continuar a ser descarregados.
    Pode experimentar um curto bloqueio do editor quando terminar.

en: File Server
pt: Servidor de Arquivos

en: Password
pt: Senha

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
pt: Estado: A importação do Ficheiro falhou. Corrija o Ficheiro e importe manualmente.

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
pt: A importação foi desativada para este ficheiro, não podendo ser aberto para edição.

en: Cannot move/rename resources root.
pt: Não consegui mover/renomear raiz dos recursos.

en: Cannot move a folder into itself.
pt: Não pode mover uma pasta para si mesma.

en: Error moving:
pt: Erro ao mover:

en: Error duplicating:
pt: Erro ao duplicar:

en: Unable to update dependencies:
pt: Incapaz de atualizar dependências:

en: No name provided.
pt: Nome não fornecido.

en: Provided name contains invalid characters.
pt: O nome fornecido contém caracteres inválidos.

en: A file or folder with this name already exists.
pt: Um Ficheiro ou diretoria já existe com este nome.

en: Name contains invalid characters.
pt: O nome contém caracteres inválidos.

en: This file extension is not recognized by the editor.
    If you want to rename it anyway, use your operating system's file manager.
    After renaming to an unknown extension, the file won't be shown in the editor anymore.
pt: Esta extensão de arquivo não é reconhecida pelo editor.
    Se você de qualquer maneira quiser renomeá-lo, use o gerenciador de arquivos do seu sistema operacional.
    Após renomear para uma extensão desconhecida, o arquivo não será mais exibido no editor.

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
pt: Os seguintes ficheiros ou pastas estão em conflito com os itens na localização '%s':
    
    %s
    
    Deseja sobrescrevê-los?

en: Renaming file:
pt: Mudar nome do Ficheiro:

en: Renaming folder:
pt: Renomear diretoria:

en: Duplicating file:
pt: A duplicar Ficheiro:

en: Duplicating folder:
pt: A duplicar Diretoria:

en: New Inherited Scene
pt: Nova Cena Herdada

en: Set As Main Scene
pt: Definir Como Cena Principal

en: Open Scenes
pt: Abrir Cenas

en: Instance
pt: Instância

en: Add to Favorites
pt: Adicionar aos Favoritos

en: Remove from Favorites
pt: Remover dos Favoritos

en: Edit Dependencies...
pt: Editar Dependências...

en: View Owners...
pt: Ver proprietários...

en: Move To...
pt: Mover para...

en: New Scene...
pt: Nova Cena...

en: New Script...
pt: Novo Script...

en: New Resource...
pt: Novo Recurso...

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Collapse All
pt: Colapsar Tudo

en: Sort files
pt: Ordenar ficheiros

en: Sort by Name (Ascending)
pt: Ordenar por Nome (Ascendente)

en: Sort by Name (Descending)
pt: Ordenar por Nome (Descendente)

en: Sort by Type (Ascending)
pt: Ordenar por Tipo (Ascendente)

en: Sort by Type (Descending)
pt: Ordenar por Tipo (Descendente)

en: Sort by Last Modified
pt: Ordenar por Último Modificado

en: Sort by First Modified
pt: Ordenar por Primeiro Modificado

en: Duplicate...
pt: Duplicar...

en: Rename...
pt: Renomear...

en: Focus the search box
pt: Focar a caixa de pesquisa

en: Previous Folder/File
pt: Pasta/Ficheiro Anterior

en: Next Folder/File
pt: Próxima Pasta/Ficheiro

en: Re-Scan Filesystem
pt: Re-pesquisar o Sistema de Ficheiros

en: Toggle Split Mode
pt: Alternar Modo de Divisão

en: Search files
pt: Procurar ficheiros

en: Scanning Files,
    Please Wait...
pt: A pesquisar Ficheiros,
    Espere, por favor...

en: Move
pt: Mover

en: Rename
pt: Renomear

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Create Scene
pt: Criar Cena

en: Create Script
pt: Criar Script

en: Find in Files
pt: Localizar em Ficheiros

en: Find:
pt: Localizar:

en: Replace:
pt: Substituir:

en: Folder:
pt: Pasta:

en: Filters:
pt: Filtros:

en: Include the files with the following extensions. Add or remove them in ProjectSettings.
pt: Inclui os ficheiros com as seguintes extensões. Adicione ou remova-os em ProjectSettings.

en: Find...
pt: Localizar...

en: Replace...
pt: Substituir...

en: Replace in Files
pt: Substituir em Ficheiros

en: Replace All (NO UNDO)
pt: Substituir Tudo (DEFINITIVO)

en: Searching...
pt: A procurar...

en: %d match in %d file.
pt: Correspondência de %d no ficheiro %d.

en: %d matches in %d file.
pt: Correspondências de %d no ficheiro %d.

en: %d matches in %d files.
pt: Correspondências de %d em %d ficheiros.

en: Add to Group
pt: Adicionar ao Grupo

en: Remove from Group
pt: Remover do Grupo

en: Group name already exists.
pt: Já existe o nome de grupo .

en: Invalid group name.
pt: Nome de grupo inválido.

en: Rename Group
pt: Renomear Grupo

en: Delete Group
pt: Apagar Grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: Nodes Not in Group
pt: Nós fora do Grupo

en: Filter nodes
pt: Filtrar nós

en: Nodes in Group
pt: Nós no Grupo

en: Empty groups will be automatically removed.
pt: Grupos vazios serão removidos automaticamente.

en: Group Editor
pt: Editor de Grupo

en: Manage Groups
pt: Gerir Grupos

en: Use Ambient
pt: Usar Ambiente

en: Create From
pt: Criar à Partir de

en: Threshold
pt: Limite

en: Compress
pt: Comprimir

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: ColorCorrect
pt: Corrigir as Cores

en: No BPTC If RGB
pt: Sem BPTC Se RGB

en: Repeat
pt: Repetir

en: Filter
pt: Filtro

en: Anisotropic
pt: Anisotrópico

en: Slices
pt: Fatias

en: Generate Tangents
pt: Gerar Tangentes

en: Scale Mesh
pt: Escalar Forma

en: Offset Mesh
pt: Forma de Compensação

en: Octahedral Compression
pt: Compressão Octaédrica

en: Optimize Mesh Flags
pt: Otimizar Flags da Forma

en: Import as Single Scene
pt: Importar como Cena Única

en: Import with Separate Animations
pt: Importar com Animações separadas

en: Import with Separate Materials
pt: Importar com Materiais separados

en: Import with Separate Objects
pt: Importar com Objetos separados

en: Import with Separate Objects+Materials
pt: Importar com Objetos e Materiais separados

en: Import with Separate Objects+Animations
pt: Importar com Objetos e Animações separados

en: Import with Separate Materials+Animations
pt: Importar com Materiais e Animações separados

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
pt: Importar com Objetos, Materiais e Animações separados

en: Import as Multiple Scenes
pt: Importar como Cenas Múltiplas

en: Import as Multiple Scenes+Materials
pt: Importar como Cenas Múltiplas + Materiais

en: Nodes
pt: Nós

en: Root Type
pt: Tipo da Raiz

en: Root Name
pt: Nome da Raiz

en: Root Scale
pt: Escala da Raiz

en: Custom Script
pt: Script Personalizado

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Use Legacy Names
pt: Usar Nomes Legados

en: Materials
pt: Materiais

en: Keep On Reimport
pt: Manter ao Reimportar

en: Meshes
pt: Malhas

en: Ensure Tangents
pt: Assegurar Tangentes

en: Light Baking
pt: Baking de Luz

en: Lightmap Texel Size
pt: Tamanho do Texel do Mapa de Luz

en: Use Named Skins
pt: Usar Skins com Nome

en: External Files
pt: Arquivos Externos

en: Store In Subdir
pt: Armazenar no Subdiretório

en: Filter Script
pt: Filtrar Script

en: Keep Custom Tracks
pt: Manter Faixas Personalizadas

en: Optimizer
pt: Otimizador

en: Enabled
pt: Ativado

en: Max Linear Error
pt: Máximo de Erros Lineares

en: Max Angular Error
pt: Máximo de Erros Angulares

en: Max Angle
pt: Ângulo Máximo

en: Remove Unused Tracks
pt: Remover Faixas não Utilizadas

en: Clips
pt: Clipes

en: Amount
pt: Quantidade

en: Import Scene
pt: Importar Cena

en: Importing Scene...
pt: A importar Cena...

en: Generating Lightmaps
pt: A gerar Lightmaps

en: Generating for Mesh:
pt: Gerar para Forma:

en: Running Custom Script...
pt: A executar Script Personalizado...

en: Couldn't load post-import script:
pt: Não se conseguiu carregar o Script de pós-importação:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
pt: Script inválido/danificado para pós-importação (verificar consola):

en: Error running post-import script:
pt: Erro na execução do Script de pós-importação:

en: Did you return a Node-derived object in the `post_import()` method?
pt: Devolveu um objeto derivado de Nó no método `post_import()`?

en: Saving...
pt: A guardar...

en: %s: Texture detected as used as a normal map in 3D. Enabling red-green texture compression to reduce memory usage (blue channel is discarded).
pt: %s: Textura detectada como usada como mapa normal em 3D. Ativando a compactação de textura vermelho-verde para reduzir o uso de memória (o canal azul é descartado).

en: %s: Texture detected as used in 3D. Enabling filter, repeat, mipmap generation and VRAM texture compression.
pt: %s: Textura detectada como usada em 3D. Ativando filtro, repetição, geração de mapa MIP e compressão de textura VRAM.

en: 2D, Detect 3D
pt: 2D, Detectar 3D

en: 2D Pixel
pt: Pixel 2D

en: Lossy Quality
pt: Qualidade com Perdas

en: HDR Mode
pt: Modo HDR

en: Normal Map
pt: Mapa Normal

en: Process
pt: Processo

en: Fix Alpha Border
pt: Corrigir Borda Alfa

en: Premult Alpha
pt: Pré-multiplicar Alfa

en: Hdr As Srgb
pt: Hdr como Srgb

en: Invert Color
pt: Inverter Cor

en: Normal Map Invert Y
pt: Inverter Y no Mapa Normal

en: Size Limit
pt: Tamanho Limite

en: Detect 3D
pt: Detectar 3D

en: Warning, no suitable PC VRAM compression enabled in Project Settings. This texture will not display correctly on PC.
pt: Aviso, nenhuma compactação de VRAM de PC adequada ativada nas configurações do projeto. Esta textura não será exibida corretamente no PC.

en: Atlas File
pt: Arquivo de Atlas

en: Import Mode
pt: Modo de Importação

en: Crop To Region
pt: Cortar Para Região

en: Trim Alpha Border From Region
pt: Aparar Borda Alfa da Região

en: Force
pt: Força

en: 8 Bit
pt: 8 Bits

en: Max Rate
pt: Taxa Máxima

en: Max Rate Hz
pt: Taxa Máxima Hz

en: Trim
pt: Aparar

en: Normalize
pt: Normalizar

en: Loop Mode
pt: Modo de Loop

en: Loop Begin
pt: Inicio do Loop

en: Loop End
pt: Fim do Loop

en: Select Importer
pt: Selecionar Importador

en: Importer:
pt: Importador:

en: Reset to Defaults
pt: Restaurar Predefinições

en: Keep File (No Import)
pt: Manter Ficheiro (Sem Importação)

en: %d Files
pt: %d Ficheiros

en: Set as Default for '%s'
pt: Definir como Predefinição para '%s'

en: Clear Default for '%s'
pt: Limpar Predefinição para '%s'

en: Reimport
pt: Reimportar

en: You have pending changes that haven't been applied yet. Click Reimport to apply changes made to the import options.
    Selecting another resource in the FileSystem dock without clicking Reimport first will discard changes made in the Import dock.
pt: Há alterações pendentes que ainda não foram aplicadas. Clique Reimportar para aplicar alterações feitas nas opções de importação.
    Se selecionar outro recurso na doca FileSystem sem Reimportar primeiro, serão rejeitadas alterações feitas na doca Import.

en: Import As:
pt: Importar Como:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
pt: Guardar Cenas, Reimportar e Reiniciar

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
pt: Alterar o tipo de um ficheiro importado requer reiniciar o editor.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
pt: AVISO: Outros recursos usam este recurso, e podem não ser carregados corretamente.

en: Select a resource file in the filesystem or in the inspector to adjust import settings.
pt: Selecione um ficheiro de recurso no sistema de ficheiros ou no inspetor para ajustar configuração de importação.

en: Failed to load resource.
pt: Falha ao carregar recurso.

en: Property Name Style
pt: Estilo de Nome da Propriedade

en: Capitalized
pt: Capitalizado

en: Localized
pt: Localizado

en: Localization not available for current language.
pt: Localização não disponível para o idioma atual.

en: Copy Properties
pt: Copiar Propriedades

en: Paste Properties
pt: Colar Propriedades

en: Make Sub-Resources Unique
pt: Tornar sub-recursos únicos

en: Create a new resource in memory and edit it.
pt: Crie um novo recurso em memória edite-o.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
pt: Carregue um recurso existente a partir do disco e edite-o.

en: Save the currently edited resource.
pt: Guarde o recurso editado.

en: Save As...
pt: Guardar Como...

en: Extra resource options.
pt: Opções de recurso extra.

en: Edit Resource from Clipboard
pt: Editar Recurso da Área de Transferência

en: Copy Resource
pt: Copiar Recurso

en: Make Resource Built-In
pt: Tornar Recurso Incorporado

en: Go to the previous edited object in history.
pt: Ir para o Objeto editado anteriormente no histórico.

en: Go to the next edited object in history.
pt: Ir para o próximo Objeto editado no histórico.

en: History of recently edited objects.
pt: Histórico de Objetos recentemente editados.

en: Open documentation for this object.
pt: Abrir documentação para este objeto.

en: Open Documentation
pt: Abrir documentação

en: Filter properties
pt: Propriedades do Filtro

en: Manage object properties.
pt: Gerir propriedades do objeto.

en: Changes may be lost!
pt: As alterações podem ser perdidas!

en: MultiNode Set
pt: Conjunto MultiNó

en: Select a single node to edit its signals and groups.
pt: Selecione um único nó para editar sinais e grupos.

en: Edit a Plugin
pt: Editar Plugin

en: Create a Plugin
pt: Criar Plugin

en: Plugin Name:
pt: Nome do Plugin:

en: Subfolder:
pt: Sub-pasta:

en: Author:
pt: Autor:

en: Version:
pt: Versão:

en: Language:
pt: Linguagem:

en: Script Name:
pt: Nome do Script:

en: Activate now?
pt: Ativar agora?

en: Create Polygon
pt: Criar Polígono

en: Create points.
pt: Criar pontos.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
pt: Editar Polígono:
    LMB: Mover Ponto
    RMB: Apagar Ponto

en: Erase points.
pt: Apagar pontos.

en: Edit Polygon
pt: Editar Polígono

en: Insert Point
pt: Inserir Ponto

en: Edit Polygon (Remove Point)
pt: Editar Polígono (Remover Ponto)

en: Remove Polygon And Point
pt: Remover Polígono e Ponto

en: Add Animation
pt: Adicionar Animação

en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Load...
pt: Carregar...

en: Move Node Point
pt: Mover Ponto Nó

en: Change BlendSpace1D Limits
pt: Mudar Limites do BlendSpace1D

en: Change BlendSpace1D Labels
pt: Mudar Legendas do BlendSpace1D

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
pt: Este tipo de nó não pode ser usado. Apenas nós raiz são permitidos.

en: Add Node Point
pt: Adicionar Ponto Nó

en: Add Animation Point
pt: Adicionar Ponto Animação

en: Remove BlendSpace1D Point
pt: Remover Ponto de BlendSpace1D

en: Move BlendSpace1D Node Point
pt: Mover Ponto Nó em BlendSpace1D

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
pt: AnimationTree está inativa.
    Ative-a para permitir a reprodução, verifique avisos do nó se a ativação falhar.

en: Set the blending position within the space
pt: Definir a posição de mistura dentro do espaço

en: Select and move points, create points with RMB.
pt: Selecionar e mover pontos, criar pontos com RMB.

en: Enable snap and show grid.
pt: Ativar ajuste e mostrar a grelha.

en: Point
pt: Ponto

en: Open Editor
pt: Abrir Editor

en: Open Animation Node
pt: Abrir Nó Animação

en: Triangle already exists.
pt: Já existe triângulo.

en: Add Triangle
pt: Adicionar Triângulo

en: Change BlendSpace2D Limits
pt: Mudar Limites do BlendSpace2D

en: Change BlendSpace2D Labels
pt: Mudar Legendas do BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Point
pt: Remover Ponto do BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Triangle
pt: Remover Triângulo do BlendSpace2D

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
pt: BlendSpace2D não pertence a um nó AnimationTree.

en: No triangles exist, so no blending can take place.
pt: Não existem triângulos, nenhuma mistura pode ocorrer.

en: Toggle Auto Triangles
pt: Alternar Triângulos Auto

en: Create triangles by connecting points.
pt: Criar triângulos a ligar pontos.

en: Erase points and triangles.
pt: Apagar pontos e triângulos.

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
pt: Gera triângulos automaticamente (em vez de manual)

en: Blend:
pt: Mistura:

en: Parameter Changed:
pt: Parâmetro Alterado:

en: Edit Filters
pt: Editar filtros

en: Output node can't be added to the blend tree.
pt: Saída do nó não pode ser adicionada à árvore de mistura.

en: Add Node to BlendTree
pt: Adicionar Nó a BlendTree

en: Node Moved
pt: Nó Movido

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
pt: Incapaz de conectar, porta pode estar em uso ou conexão pode ser inválida.

en: Nodes Connected
pt: Nós Conectados

en: Nodes Disconnected
pt: Nós Desconectados

en: Set Animation
pt: Definir Animação

en: Delete Node
pt: Apagar Nó

en: Delete Node(s)
pt: Apagar Nó(s)

en: Toggle Filter On/Off
pt: Alternar Filtro On/Off

en: Change Filter
pt: Alterar Filtro

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
pt: Reprodutor de animação não definido, a ser incapaz de recolher nome das faixas.

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
pt: Caminho do reprodutor é inválido, a ser incapaz de recolher nome das faixas.

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
pt: Reprodutor de animação não tem um caminha de nó raiz válido, a ser incapaz de recolher nome das faixas.

en: Anim Clips
pt: Clips Anim

en: Audio Clips
pt: Clips Áudio

en: Functions
pt: Funções

en: Node Renamed
pt: Nó Renomeado

en: Add Node...
pt: Adicionar Nó..

en: Edit Filtered Tracks:
pt: Editar Pistas Filtradas:

en: Enable Filtering
pt: Ativar Filtragem

en: Toggle Autoplay
pt: Alternar reprodução automática

en: New Animation Name:
pt: Novo Nome da Animação:

en: New Anim
pt: Nova Animação

en: Create New Animation
pt: Criar Nova Animação

en: Change Animation Name:
pt: Mudar o Nome da Animação:

en: Rename Animation
pt: Renomear Animação

en: Delete Animation?
pt: Apagar Animação?

en: Remove Animation
pt: Remover Animação

en: Invalid animation name!
pt: Nome de Animação inválido!

en: Animation name already exists!
pt: Já existe o nome da Animação!

en: Duplicate Animation
pt: Duplicar Animação

en: Blend Next Changed
pt: Misturar Seguinte Alterado

en: Change Blend Time
pt: Mudar tempo de Mistura

en: Load Animation
pt: Carregar Animação

en: No animation resource on clipboard!
pt: Nenhum recurso de animação na Área de Transferência!

en: Pasted Animation
pt: Animação Colada

en: Paste Animation
pt: Colar Animação

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
pt: Reproduzir a Animação selecionada para trás a partir da presente posição. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
pt: Reproduzir a Animação selecionada para trás a partir do fim. (Shift+A)

en: Stop animation playback. (S)
pt: Parar reprodução da Animação. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
pt: Reproduzir a Animação selecionada a partir do início. (Shift+D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
pt: Reproduzir a Animação selecionada a partir da presente posição. (D)

en: Animation position (in seconds).
pt: Posição da Animação (em segundos).

en: Scale animation playback globally for the node.
pt: Escalar globalmente a reprodução da animação para o nó.

en: Animation Tools
pt: Ferramentas de Animação

en: New
pt: Novo

en: Paste As Reference
pt: Colar como Referência

en: Edit Transitions...
pt: Editar Transições...

en: Open in Inspector
pt: Abrir no Inspetor

en: Display list of animations in player.
pt: Mostrar lista de Animações no reprodutor.

en: Autoplay on Load
pt: Reprodução automática no carregamento

en: Enable Onion Skinning
pt: Ativar Onion Skinning

en: Onion Skinning Options
pt: Opções de Onion Skinning

en: Directions
pt: Direções

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
pt: Passado

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
pt: Futuro

en: Depth
pt: Profundidade

en: 1 step
pt: 1 passo

en: 2 steps
pt: 2 passos

en: 3 steps
pt: 3 passos

en: Differences Only
pt: Apenas diferenças

en: Force White Modulate
pt: Forçar modulação branca

en: Include Gizmos (3D)
pt: Incluir Bugigangas (3D)

en: Pin AnimationPlayer
pt: Pregar AnimationPlayer

en: Animation Name:
pt: Nome da Animação:

en: Error!
pt: Erro!

en: Blend Times:
pt: Tempos de Mistura:

en: Next (Auto Queue):
pt: Próximo (Auto-Fila):

en: Cross-Animation Blend Times
pt: Tempos de Mistura de Animação cruzada

en: Move Node
pt: Mover Nó

en: Transition exists!
pt: Transição existe!

en: Add Transition
pt: Adicionar Transição

en: Add Node
pt: Adicionar Nó

en: End
pt: Fim

en: Immediate
pt: Imediato

en: Sync
pt: Sinc

en: At End
pt: No Fim

en: Travel
pt: Viagem

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
pt: Nós de início e fim são necessários para uma sub-transição.

en: No playback resource set at path: %s.
pt: Nenhum recurso de playback definido no caminho: %s.

en: Node Removed
pt: Nó Removido

en: Transition Removed
pt: Transição Removida

en: Set Start Node (Autoplay)
pt: Definir Nó de Início (Reprodução Automática)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
pt: Selecionar e mover nós.
    RMB para adicionar novos nós.
    Shift+LMB para criar conexões.

en: Create new nodes.
pt: Criar novos nós.

en: Connect nodes.
pt: Conectar nós.

en: Remove selected node or transition.
pt: Remover nó ou transição selecionado.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
pt: Alternar autoplay deste animação em início, reinício ou procura de zero.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
pt: Definir a animação final. Útil para sub-transições.

en: Transition:
pt: Transição:

en: Play Mode:
pt: Modo Jogo:

en: New name:
pt: Novo nome:

en: Fade In (s):
pt: Aparecer (s):

en: Fade Out (s):
pt: Desvanecer (s):

en: Blend
pt: Misturar

en: Auto Restart:
pt: Reinício automático:

en: Restart (s):
pt: Reinício (s):

en: Random Restart (s):
pt: Reinício aleatório (s):

en: Start!
pt: Partida!

en: Amount:
pt: Valor:

en: Blend 0:
pt: Mistura 0:

en: Blend 1:
pt: Mistura 1:

en: X-Fade Time (s):
pt: Tempo X-Fade (s):

en: Add Input
pt: Adicionar entrada

en: Clear Auto-Advance
pt: Limpar avanço automático

en: Set Auto-Advance
pt: Definir avanço automático

en: Delete Input
pt: Apagar entrada

en: Animation tree is valid.
pt: Árvore de Animação válida.

en: Animation tree is invalid.
pt: Árvore de Animação inválida.

en: Animation Node
pt: Nó Animation

en: OneShot Node
pt: Nó OneShot

en: Mix Node
pt: Nó Mix

en: Blend2 Node
pt: Nó Blend2

en: Blend3 Node
pt: Nó Blend3

en: Blend4 Node
pt: Nó Blend4

en: TimeScale Node
pt: Nó TimeScale

en: TimeSeek Node
pt: Nó TimeSeek

en: Transition Node
pt: Nó Transition

en: Import Animations...
pt: Importar Animações...

en: Edit Node Filters
pt: Editar Filtros de Nó

en: Filters...
pt: Filtros...

en: Use Threads
pt: Usar Threads

en: Contents:
pt: Conteúdos:

en: View Files
pt: Ver Ficheiros

en: Download
pt: Descarrega

en: Connection error, please try again.
pt: Erro de ligação, tente novamente.

en: Can't connect.
pt: Incapaz de conectar.

en: Can't connect to host:
pt: Incapaz de ligar ao host:

en: No response from host:
pt: Sem resposta do host:

en: No response.
pt: Sem resposta.

en: Can't resolve hostname:
pt: Incapaz de resolver hostname:

en: Can't resolve.
pt: Incapaz de resolver.

en: Request failed, return code:
pt: Falha na solicitação, código de retorno:

en: Cannot save response to:
pt: Incapaz de guardar resposta para:

en: Write error.
pt: Erro de escrita.

en: Request failed, too many redirects
pt: Falha na solicitação, demasiados redirecionamentos

en: Redirect loop.
pt: Redirecionar ciclo.

en: Request failed, timeout
pt: Falha na solicitação, tempo expirado

en: Timeout.
pt: Tempo expirado.

en: Failed:
pt: Falhou:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
pt: Mau hash na transferência, assume-se que o ficheiro foi manipulado.

en: Expected:
pt: Esperado:

en: Got:
pt: Obtido:

en: Failed SHA-256 hash check
pt: Falhou a verificação hash SHA-256

en: Asset Download Error:
pt: Erro na Transferência de Recurso:

en: Downloading (%s / %s)...
pt: A transferir (%s / %s)...

en: Downloading...
pt: A transferir...

en: Resolving...
pt: A resolver...

en: Error making request
pt: Erro na criação da solicitação

en: Idle
pt: Inativo

en: Install...
pt: Instalar...

en: Retry
pt: Repetir

en: Download Error
pt: Erro na transferência

en: Available URLs
pt: URLs Disponíveis

en: Download for this asset is already in progress!
pt: A transferência deste recurso já está em andamento!

en: Recently Updated
pt: Atualizações Recentes

en: Least Recently Updated
pt: Atualizações Menos Recentes

en: Name (A-Z)
pt: Nome (A-Z)

en: Name (Z-A)
pt: Nome (Z-A)

en: License (A-Z)
pt: Licença (A-Z)

en: License (Z-A)
pt: Licença (Z-A)

en: Loading...
pt: A Carregar...

[ctx: Pagination]
en: First
pt: Primeiro

[ctx: Pagination]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: Pagination]
en: Next
pt: Próximo

[ctx: Pagination]
en: Last
pt: Último

en: All
pt: Todos

en: Search templates, projects, and demos
pt: Procurar modelos, projetos e demos

en: Search assets (excluding templates, projects, and demos)
pt: Procurar recursos (excluindo modelos, projetos e demos)

en: Import...
pt: Importar...

en: Sort:
pt: Ordenar:

en: Category:
pt: Categoria:

en: Support
pt: Suporte

en: Official
pt: Oficial

en: Testing
pt: Em teste

en: Failed to get repository configuration.
pt: Falha ao obter a configuração do repositório.

en: Assets ZIP File
pt: Ficheiro ZIP de Recursos

en: Audio Preview Play/Pause
pt: Play/Pause Pré-visualização Áudio

en: Can't determine a save path for lightmap images.
    Save your scene and try again.
pt: Incapaz de determinar um caminho para guardar imagens lightmap.
    Guarde a sua cena e tente novamente.

en: No meshes to bake. Make sure they contain an UV2 channel and that the 'Use In Baked Light' and 'Generate Lightmap' flags are on.
pt: Não há malhas para consolidar. Assegure-se que contêm um canal UV2 e que 'Use In Baked Light' e 'Generate Lightmap' estão ativas.

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
pt: Falha ao criar imagens lightmap, assegure-se que o caminho é gravável.

en: Failed determining lightmap size. Maximum lightmap size too small?
pt: Falha na determinação do tamanho do lightmap. Tamanho máximo do lightmap demasiado pequeno?

en: Some mesh is invalid. Make sure the UV2 channel values are contained within the [0.0,1.0] square region.
pt: Alguma malha é inválida. Certifique-se que os valores do canal UV2 estão contidos na região quadrada [0.0,1.0].

en: Godot editor was built without ray tracing support, lightmaps can't be baked.
pt: Editor Godot foi compilado sem suporte para ray tracing, lightmaps não podem ser consolidados.

en: Bake Lightmaps
pt: Consolidar Lightmaps

en: LightMap Bake
pt: Bake de Mapa de Luz

en: Select lightmap bake file:
pt: Selecionar ficheiro de consolidação de lightmap:

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Configure Snap
pt: Configurar Ajuste

en: Grid Offset:
pt: Compensação da grelha:

en: Grid Step:
pt: Passo da grelha:

en: Primary Line Every:
pt: Linha Primária Cada:

en: steps
pt: passos

en: Rotation Offset:
pt: Compensação da rotação:

en: Rotation Step:
pt: Passo da rotação:

en: Scale Step:
pt: Passo de Escala:

en: Move Vertical Guide
pt: Mover Guia Vertical

en: Create Vertical Guide
pt: Criar Guia Vertical

en: Remove Vertical Guide
pt: Remover Guia Vertical

en: Move Horizontal Guide
pt: Mover Guia Horizontal

en: Create Horizontal Guide
pt: Criar Guia Horizontal

en: Remove Horizontal Guide
pt: Remover Guia Horizontal

en: Create Horizontal and Vertical Guides
pt: Criar Guias Horizontais e Verticais

en: Set CanvasItem "%s" Pivot Offset to (%d, %d)
pt: Definir CanvasItem "%s" Pivot Offset para (%d, %d)

en: Rotate %d CanvasItems
pt: Rodar %d CanvasItems

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
pt: Rodar CanvasItem "%s" para %d graus

en: Move CanvasItem "%s" Anchor
pt: Mover CanvasItem "%s" Âncora

en: Scale Node2D "%s" to (%s, %s)
pt: Escalar Node2D "%s" para (%s, %s)

en: Resize Control "%s" to (%d, %d)
pt: Redimensionar Controlo "%s" para (%d, %d)

en: Scale %d CanvasItems
pt: Escalar %d CanvasItems

en: Scale CanvasItem "%s" to (%s, %s)
pt: Escalar CanvasItem "%s" para (%s, %s)

en: Move %d CanvasItems
pt: Mover %d CanvasItems

en: Move CanvasItem "%s" to (%d, %d)
pt: Mover CanvasItem "%s" para (%d, %d)

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Grouped
pt: Agrupado

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
pt: As âncoras e margens de filhos de um contentores são sobrepostas pelo seu progenitor.

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
pt: Pré-definições para âncoras e margens de um nó Control.

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
pt: Quando ativo, mover nós Control altera as suas ancoras em vez das sua margens.

en: Top Left
pt: Topo Esquerda

en: Top Right
pt: Topo Direita

en: Bottom Right
pt: Fundo Direita

en: Bottom Left
pt: Fundo Esquerda

en: Center Left
pt: Centro Esquerda

en: Center Top
pt: Centro Topo

en: Center Right
pt: Centro Direita

en: Center Bottom
pt: Centro Fundo

en: Center
pt: Centro

en: Left Wide
pt: Esquerda Wide

en: Top Wide
pt: Topo Wide

en: Right Wide
pt: Direita Wide

en: Bottom Wide
pt: Fundo Wide

en: VCenter Wide
pt: VCentro Wide

en: HCenter Wide
pt: HCentro Wide

en: Full Rect
pt: Rect Completo

en: Keep Ratio
pt: Manter Proporção

en: Anchors only
pt: Só âncoras

en: Change Anchors and Margins
pt: Mudar âncoras e margens

en: Change Anchors
pt: Mudar âncoras

en: Project Camera Override
    Overrides the running project's camera with the editor viewport camera.
pt: Sobreposição de Câmara do Projeto
    Substitui a câmara do projeto pela câmara viewport do editor.

en: Project Camera Override
    No project instance running. Run the project from the editor to use this feature.
pt: Sobreposição da Câmara do Projeto.
    Nenhuma instância do projeto em execução. Execute o projeto pelo editor para usar esta funcionalidade.

en: Lock Selected
pt: Bloquear Seleção

en: Unlock Selected
pt: Desbloquear Seleção

en: Group Selected
pt: Agrupar Seleção

en: Ungroup Selected
pt: Desagrupar Seleção

en: Paste Pose
pt: Colar Pose

en: Clear Guides
pt: Limpar Guias

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
pt: Criar Osso(s) Personalizado(s) a partis de Nó(s)

en: Clear Bones
pt: Apagar Ossos

en: Make IK Chain
pt: Criar corrente IK

en: Clear IK Chain
pt: Apagar corrente IK

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
pt: Atenção: as crianças de um contentor obtêm a sua posição e tamanho determinados apenas pelos seus progenitores.

en: Zoom Reset
pt: Reposição do Zoom

en: Select Mode
pt: Modo Seleção

en: Drag: Rotate selected node around pivot.
pt: Arrastar: Roda o nó selecionado à volta do pivô.

en: Alt+Drag: Move selected node.
pt: Alt+Arrastar: Mover nó selecionado.

en: Alt+Drag: Scale selected node.
pt: Alt+Arrastar: Escalar nó selecionado.

en: V: Set selected node's pivot position.
pt: V: Define posição do pivô do nó selecionado.

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
pt: Alt+RMB: Mostra lista de todos os nós na posição clicada, incluindo os trancados.

en: RMB: Add node at position clicked.
pt: RMB: Adicionar nó na posição clicada.

en: Move Mode
pt: Modo Mover

en: Rotate Mode
pt: Modo Rodar

en: Scale Mode
pt: Modo Escalar

en: Shift: Scale proportionally.
pt: Shift: Escalar proporcionalmente.

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
pt: Mostra lista de todos os Objetos na posição clicada
    (o mesmo que Alt+RMB no modo seleção).

en: Click to change object's rotation pivot.
pt: Clique para mudar o Eixo de rotação do Objeto.

en: Pan Mode
pt: Modo deslocamento

en: Ruler Mode
pt: Modo Régua

en: Toggle smart snapping.
pt: Alternar ajuste inteligente.

en: Use Smart Snap
pt: Usar Ajuste Inteligente

en: Toggle grid snapping.
pt: Alternar ajuste de grelha.

en: Use Grid Snap
pt: Usar Ajuste de Grelha

en: Snapping Options
pt: Opções de Ajuste

en: Use Rotation Snap
pt: Usar Ajuste de Rotação

en: Use Scale Snap
pt: Usar Ajuste de Escala

en: Snap Relative
pt: Ajuste Relativo

en: Use Pixel Snap
pt: Usar Ajuste de Pixel

en: Smart Snapping
pt: Ajuste Inteligente

en: Configure Snap...
pt: Configurar Ajuste...

en: Snap to Parent
pt: Ajustar ao Progenitor

en: Snap to Node Anchor
pt: Ajustar ao Nó Âncora

en: Snap to Node Sides
pt: Ajustar aos Lados do Nó

en: Snap to Node Center
pt: Ajustar ao Centro do Nó

en: Snap to Other Nodes
pt: Ajustar a Outros Nós

en: Snap to Guides
pt: Ajustar às Guias

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
pt: Bloquear a posição do objeto selecionado (não pode ser movido).

en: Lock Selected Node(s)
pt: Bloquear Nó(s) Selecionado(s)

en: Unlock the selected object (can be moved).
pt: Desbloquear o Objeto selecionado (pode ser movido).

en: Unlock Selected Node(s)
pt: Desbloquear Nó(s) Selecionado(s)

en: Makes sure the object's children are not selectable.
pt: Assegura que os Objetos-filho não são selecionáveis.

en: Group Selected Node(s)
pt: Agrupar Nó(s) Selecionado(s)

en: Restores the object's children's ability to be selected.
pt: Restaura a capacidade de selecionar os Objetos-filho.

en: Ungroup Selected Node(s)
pt: Desagrupar Nó(s) Selecionado(s)

en: Skeleton Options
pt: Opções do Esqueleto

en: Show Bones
pt: Mostrar ossos

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
pt: Fazer Osso(s) Personalizados a partis de Nó(s)

en: Clear Custom Bones
pt: Apagar Ossos Personalizados

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
pt: Vista

en: Show
pt: Exibir

en: Show When Snapping
pt: Exibir ao Encaixar

en: Hide
pt: Esconder

en: Toggle Grid
pt: Alternar Grade

en: Grid
pt: Grelha

en: Show Helpers
pt: Mostrar Ajudantes

en: Show Rulers
pt: Mostrar réguas

en: Show Guides
pt: Mostrar Guias

en: Show Origin
pt: Mostrar Origem

en: Show Viewport
pt: Mostrar Viewport

en: Show Group And Lock Icons
pt: Mostrar Grupo e Bloquear Ícones

en: Center Selection
pt: Centrar Seleção

en: Frame Selection
pt: Seleção de Frame

en: Preview Canvas Scale
pt: Pré-visualizar Escala do Canvas

en: Layout
pt: Esquema

en: Translation mask for inserting keys.
pt: Máscara de translação para inserir chaves.

en: Rotation mask for inserting keys.
pt: Máscara de rotação para inserir chaves.

en: Scale mask for inserting keys.
pt: Máscara de escala para inserir chaves.

en: Insert keys (based on mask).
pt: Inserir chaves (baseado na máscara).

en: Auto insert keys when objects are translated, rotated or scaled (based on mask).
    Keys are only added to existing tracks, no new tracks will be created.
    Keys must be inserted manually for the first time.
pt: Insere chaves automaticamente quando objetos são movidos, rodados ou redimensionados (baseado na máscara).
    Chaves apenas são adicionadas a pistas existentes, nenhumas pistas serão criadas.
    Chaves têm de ser inseridas manualmente na primeira vez.

en: Auto Insert Key
pt: Inserir Chave automaticamente

en: Animation Key and Pose Options
pt: Chave de Animação e Opções de Pose

en: Insert Key (Existing Tracks)
pt: Inserir Chave (Pistas existentes)

en: Copy Pose
pt: Copiar pose

en: Clear Pose
pt: Limpar Pose

en: Add Node Here
pt: Adicionar Nó Aqui

en: Instance Scene Here
pt: Instância da Cena Aqui

en: Multiply grid step by 2
pt: Multiplicar passo da grelha por 2

en: Divide grid step by 2
pt: Dividir passo da grelha por 2

en: Pan View
pt: Vista Pan

en: Zoom to 3.125%
pt: Zoom a 3.125%

en: Zoom to 6.25%
pt: Zoom a 6.25%

en: Zoom to 12.5%
pt: Zoom a 12.5%

en: Zoom to 25%
pt: Zoom a 25%

en: Zoom to 50%
pt: Zoom a 50%

en: Zoom to 100%
pt: Zoom a 100%

en: Zoom to 200%
pt: Zoom a 200%

en: Zoom to 400%
pt: Zoom a 400%

en: Zoom to 800%
pt: Zoom a 800%

en: Zoom to 1600%
pt: Zoom a 1600%

en: Adding %s...
pt: A adicionar %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
pt: Incapaz de instanciar nós múltiplos sem raiz.

en: Create Node
pt: Criar Nó

en: Error instancing scene from %s
pt: Erro a instanciar cena de %s

en: Change Default Type
pt: Mudar Tipo Predefinido

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
pt: Arrastar & largar + Shift : Adiciona nó como irmão
    Arrastar & largar + Alt : Altera o tipo de nó

en: Create Polygon3D
pt: Criar Polygon3D

en: Edit Poly
pt: Editar Polígono

en: Edit Poly (Remove Point)
pt: Editar Poly (Remover Ponto)

en: Set Handle
pt: Definir Manipulador

en: Load Emission Mask
pt: Carregar máscara de emissão

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Clear Emission Mask
pt: Limpar máscara de emissão

en: Particles
pt: Partículas

en: Generated Point Count:
pt: Contagem de Pontos gerados:

en: Emission Mask
pt: Máscara de Emissão

en: Solid Pixels
pt: Pixeis Sólidos

en: Border Pixels
pt: Pixeis da Margem

en: Directed Border Pixels
pt: Pixeis da Margem Dirigidos

en: Capture from Pixel
pt: Capturar a partir do pixel

en: Emission Colors
pt: Cores de Emissão

en: Create Emission Points From Mesh
pt: Criar Pontos de emissão a partir da Malha

en: Create Emission Points From Node
pt: Criar Pontos de emissão a partir do Nó

en: Flat 0
pt: Plano 0

en: Flat 1
pt: Plano 1

en: Modify Curve Point
pt: Modificar Ponto da curva

en: Modify Curve Tangent
pt: Modificar tangente da curva

en: Load Curve Preset
pt: Carregar Curva Predefinida

en: Add Point
pt: Adicionar Ponto

en: Remove Point
pt: Remover Ponto

en: Left Linear
pt: Linear Esquerda

en: Right Linear
pt: Linear Direita

en: Load Preset
pt: Carregar Predefinição

en: Remove Curve Point
pt: Remover Ponto da curva

en: Toggle Curve Linear Tangent
pt: Alternar tangente linear da curva

en: Hold Shift to edit tangents individually
pt: Pressione Shift para editar tangentes individualmente

en: Right click to add point
pt: Clique direito para adicionar ponto

en: Bake GI Probe
pt: Consolidar Sonda GI

en: Gradient Edited
pt: Gradiente Editado

en: Swap GradientTexture2D Fill Points
pt: Trocar pontos de preenchimento do Gradiente de Textura 2D

en: Swap Gradient Fill Points
pt: Trocar Pontos de Preenchimento de Gradiente

en: Toggle Grid Snap
pt: Alternar Encaixe da Grade

en: Text
pt: Texto

en: Icon
pt: Ícone

en: Separator
pt: Separador

en: Items
pt: Itens

en: Item List Editor
pt: Editor da lista de itens

en: Create Occluder Polygon
pt: Criar Polígono Oclusor

en: Mesh is empty!
pt: A Malha está vazia!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
pt: Não consegui criar uma forma de colisão Trimesh.

en: Create Static Trimesh Body
pt: Criar Corpo Estático Trimesh

en: This doesn't work on scene root!
pt: Isto não funciona na raiz da cena!

en: Create Trimesh Static Shape
pt: Criar Forma Estática Trimesh

en: Can't create a single convex collision shape for the scene root.
pt: Incapaz de criar uma única forma convexa para a raiz da cena.

en: Couldn't create a single convex collision shape.
pt: Não consegui criar uma forma única de colisão convexa.

en: Create Simplified Convex Shape
pt: Criar Forma Convexa Simples

en: Create Single Convex Shape
pt: Criar Forma Convexa Simples

en: Can't create multiple convex collision shapes for the scene root.
pt: Incapaz de criar múltiplas formas de colisão convexas para a raiz da cena.

en: Couldn't create any collision shapes.
pt: Não consegui criar qualquer forma de colisão.

en: Create Multiple Convex Shapes
pt: Criar Múltiplas Formas Convexas

en: Create Navigation Mesh
pt: Criar Malha de Navegação

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
pt: Malha contida não é do tipo ArrayMesh.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
pt: Falhou o desempacotamento UV, a malha pode não ser múltipla?

en: No mesh to debug.
pt: Nenhuma malha para depurar.

en: Mesh has no UV in layer %d.
pt: Malha não tem UV na camada %d.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
pt: Falta uma Malha a MeshInstance!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
pt: A Malha não tem superfície para criar contornos!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
pt: Tipo primitivo de malha não é PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
pt: Contorno não pode ser criado!

en: Create Outline
pt: Criar contorno

en: Mesh
pt: Malha

en: Create Trimesh Static Body
pt: Criar Corpo Estático Trimesh

en: Creates a StaticBody and assigns a polygon-based collision shape to it automatically.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
pt: Cria um StaticBody e atribui-lhe automaticamente uma forma de colisão baseada em polígonos.
    Esta é a mais precisa (mas mais lenta) opção para deteção de colisão.

en: Create Trimesh Collision Sibling
pt: Criar Irmão de Colisão Trimesh

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
pt: Cria uma forma de colisão baseada em polígonos.
    Esta é a mais precisa (mas mais lenta) opção para deteção de colisão.

en: Create Single Convex Collision Sibling
pt: Criar Irmãos Únicos de Colisão Convexa

en: Creates a single convex collision shape.
    This is the fastest (but least accurate) option for collision detection.
pt: Cria uma única forma de colisão convexa.
    Esta é a mais rápida (mas menos precisa) opção para deteção de colisão.

en: Create Simplified Convex Collision Sibling
pt: Criar Irmãos de Colisão Convexa Simples

en: Creates a simplified convex collision shape.
    This is similar to single collision shape, but can result in a simpler geometry in some cases, at the cost of accuracy.
pt: Cria uma forma convexa de colisão simplificada.
    É similar à forma de colisão única, mas pode ter uma geometria mais simples em alguns casos, ao custo da precisão.

en: Create Multiple Convex Collision Siblings
pt: Criar Vários Irmãos de Colisão Convexa

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is a performance middle-ground between a single convex collision and a polygon-based collision.
pt: Cria uma forma de colisão baseada em polígonos.
    Esta uma opção de desempenho intermédio entre uma colisão convexa única e uma colisão baseada em polígonos.

en: Create Outline Mesh...
pt: Criar Malha de Contorno...

en: Creates a static outline mesh. The outline mesh will have its normals flipped automatically.
    This can be used instead of the SpatialMaterial Grow property when using that property isn't possible.
pt: Cria uma malha de contorno estática. A malha de contorno terá as suas normais automaticamente invertidas.
    Pode ser usada no lugar da propriedade Aumentar de SpatialMaterial quando não é possível usar essa propriedade.

en: View UV1
pt: Ver UV1

en: View UV2
pt: Ver UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
pt: Desempacotar UV2 para Lightmap/AO

en: Create Outline Mesh
pt: Criar Malha de Contorno

en: Outline Size:
pt: Tamanho do contorno:

en: UV Channel Debug
pt: Depuração Canal UV

en: Remove item %d?
pt: Remover item %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
pt: Atualizar a partir da cena existente?:
    %s

en: MeshLibrary
pt: Biblioteca de Malhas

en: Add Item
pt: Adicionar item

en: Remove Selected Item
pt: Remover item selecionado

en: Import from Scene (Ignore Transforms)
pt: Importar da Cena (Ignorar Transformações)

en: Import from Scene (Apply Transforms)
pt: Importar da Cena (Aplicar Transformações)

en: Update from Scene
pt: Atualizar a partir da Cena

en: Apply without Transforms
pt: Aplicar sem Transformações

en: Apply with Transforms
pt: Aplicar com Transformações

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
pt: Fonte da malha não especificada (nem MultiMesh definido no nó).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
pt: Fonte da malha não especificada (e MultiMesh não contêm Malha).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
pt: A fonte da malha é inválida (caminho inválido).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
pt: A fonte da Malha é inválida (não é MeshInstance).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
pt: A fonte da Malha é inválida (não contêm um recurso Mesh).

en: No surface source specified.
pt: Fonte de superfície não especificada.

en: Surface source is invalid (invalid path).
pt: A fonte de superfície é inválida (caminho inválido).

en: Surface source is invalid (no geometry).
pt: A fonte de superfície é inválida (sem geometria).

en: Surface source is invalid (no faces).
pt: A fonte de superfície é inválida (sem faces).

en: Select a Source Mesh:
pt: Selecione uma Fonte Malha:

en: Select a Target Surface:
pt: Selecione uma superfície alvo:

en: Populate Surface
pt: Povoar superfície

en: Populate MultiMesh
pt: Povoar MultiMesh

en: Target Surface:
pt: Superfície alvo:

en: Source Mesh:
pt: Fonte Malha:

en: X-Axis
pt: Eixo X

en: Y-Axis
pt: Eixo Y

en: Z-Axis
pt: Eixo Z

en: Mesh Up Axis:
pt: Malha Eixo Cima:

en: Random Rotation:
pt: Rotação aleatória:

en: Random Tilt:
pt: Inclinação aleatória:

en: Random Scale:
pt: Escala aleatória:

en: Populate
pt: Povoar

en: Create Navigation Polygon
pt: Criar Polígono de navegação

en: Convert to CPUParticles
pt: Converter em CPUParticles

en: Generating Visibility Rect
pt: A Gerar Visibilidade Rect

en: Generate Visibility Rect
pt: Gerar Visibilidade do Rect

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
pt: Só pode definir um Ponto num Material ParticlesMaterial

en: Convert to CPUParticles2D
pt: Converter em CPUParticles2D

en: Generation Time (sec):
pt: Tempo de geração (s):

en: The geometry's faces don't contain any area.
pt: As faces da geometria não contêm qualquer área.

en: The geometry doesn't contain any faces.
pt: A geometria não contêm quaisquer faces.

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
pt: "%s" não descende de Spatial.

en: "%s" doesn't contain geometry.
pt: "%s" não contem geometria.

en: "%s" doesn't contain face geometry.
pt: "%s" não contem geometria de faces.

en: Create Emitter
pt: Criar emissor

en: Emission Points:
pt: Pontos de emissão:

en: Surface Points
pt: Pontos de superfície

en: Surface Points+Normal (Directed)
pt: Pontos de superfície+Normal (dirigida)

en: Emission Source:
pt: Fonte de emissão:

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
pt: É necessário um Material processador do tipo 'ParticlesMaterial'.

en: Generating AABB
pt: A gerar AABB

en: Generate Visibility AABB
pt: Gerar visibilidade AABB

en: Remove Point from Curve
pt: Remover Ponto da curva

en: Remove Out-Control from Curve
pt: Remover Out-Control da curva

en: Remove In-Control from Curve
pt: Remover In-Control da curva

en: Add Point to Curve
pt: Adicionar Ponto à curva

en: Split Curve
pt: Dividir Curva

en: Move Point in Curve
pt: Mover Ponto na curva

en: Move In-Control in Curve
pt: Mover In-Control na curva

en: Move Out-Control in Curve
pt: Mover Out-Control na curva

en: Select Points
pt: Selecionar Pontos

en: Shift+Drag: Select Control Points
pt: Shift+Arrastar: Selecionar Pontos de controlo

en: Click: Add Point
pt: Clique: Adicionar Ponto

en: Left Click: Split Segment (in curve)
pt: Clique esquerdo: Dividir o Segmento (em curva)

en: Right Click: Delete Point
pt: Clique direito: Apagar Ponto

en: Select Control Points (Shift+Drag)
pt: Selecionar Pontos de controlo (Shift+Arrastar)

en: Add Point (in empty space)
pt: Adicionar Ponto (num espaço vazio)

en: Delete Point
pt: Apagar Ponto

en: Close Curve
pt: Fechar curva

en: Options
pt: Opções

en: Mirror Handle Angles
pt: Espelhar ângulos do manipulador

en: Mirror Handle Lengths
pt: Espelhar comprimentos do manipulador

en: Curve Point #
pt: Ponto da curva #

en: Set Curve Point Position
pt: Definir posição do Ponto da curva

en: Set Curve In Position
pt: Definir curva na posição

en: Set Curve Out Position
pt: Definir posição Curve Out

en: Split Path
pt: Separar Caminho

en: Remove Path Point
pt: Remover Ponto de Caminho

en: Remove Out-Control Point
pt: Remover Ponto Out-Control

en: Remove In-Control Point
pt: Remover Ponto In-Control

en: Split Segment (in curve)
pt: Separar segmento (na curva)

en: Move Joint
pt: Mover Junta

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
pt: A propriedade esqueleto do Polygon2D não aponta para um nó Skeleton2D

en: Sync Bones
pt: Sincronizar ossos

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
pt: Sem textura neste polígono.
    Defina uma textura para poder editar UV.

en: Create UV Map
pt: Criar mapa UV

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
pt: Polígono 2D tem vértices internos, não pode ser editado no viewport.

en: Create Polygon & UV
pt: Criar Polígono & UV

en: Create Internal Vertex
pt: Criar vértice interno

en: Remove Internal Vertex
pt: Remover Vértice Interno

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
pt: Polígono inválido (precisa de 3 vértices diferentes)

en: Add Custom Polygon
pt: Adicionar Polígono Personalizado

en: Remove Custom Polygon
pt: Remover Polígono Personalizado

en: Transform UV Map
pt: Transformar mapa UV

en: Transform Polygon
pt: Transformar Polígono

en: Paint Bone Weights
pt: Pintar pesos dos ossos

en: Open Polygon 2D UV editor.
pt: Abrir editor UV de Polígono 2D.

en: Polygon 2D UV Editor
pt: Editor UV de Polígono 2D

en: Points
pt: Pontos

en: Polygons
pt: Polígonos

en: Bones
pt: Ossos

en: Move Points
pt: Mover Ponto

en: Command: Rotate
pt: Comando: Rodar

en: Shift: Move All
pt: Shift: Mover tudo

en: Shift+Command: Scale
pt: Shift+Comando: Escalar

en: Ctrl: Rotate
pt: Ctrl: Rodar

en: Shift+Ctrl: Scale
pt: Shift+Ctrl: Escalar

en: Move Polygon
pt: Mover Polígono

en: Rotate Polygon
pt: Rodar Polígono

en: Scale Polygon
pt: Escalar Polígono

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
pt: Crie um polígono personalizado. Ativa a renderização de polígonos personalizados.

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
pt: Remover um polígono personalizado. Se não restar nenhum, a renderização de polígonos personalizados é desativada.

en: Paint weights with specified intensity.
pt: Pintar pesos com determinada intensidade.

en: Unpaint weights with specified intensity.
pt: Despintar pesos com intensidade específica.

en: Radius:
pt: Raio:

en: Copy Polygon to UV
pt: Copiar Polígono para UV

en: Copy UV to Polygon
pt: Copiar UV para Polígono

en: Clear UV
pt: Limpar UV

en: Grid Settings
pt: Configurações da Grelha

en: Snap
pt: Ajustar

en: Enable Snap
pt: Ativar Ajuste

en: Show Grid
pt: Mostrar grelha

en: Configure Grid:
pt: Configurar Grelha:

en: Grid Offset X:
pt: Deslocação X da grelha:

en: Grid Offset Y:
pt: Deslocação Y da grelha:

en: Grid Step X:
pt: Passo X da grelha:

en: Grid Step Y:
pt: Passo Y da grelha:

en: Sync Bones to Polygon
pt: Sincronizar Ossos com Polígono

en: Set cast_to
pt: Definir cast_to

en: ERROR: Couldn't load resource!
pt: ERRO: Não consegui carregar recurso!

en: Add Resource
pt: Adicionar recurso

en: Rename Resource
pt: Renomear recurso

en: Delete Resource
pt: Apagar recurso

en: Resource clipboard is empty!
pt: Área de transferência de recursos vazia!

en: Paste Resource
pt: Colar Recurso

en: Instance:
pt: Instância:

en: Open in Editor
pt: Abrir no Editor

en: Load Resource
pt: Carregar recurso

en: Flip Portals
pt: Inverter Portais

en: Room Generate Points
pt: Room Gerar Pontos

en: Generate Points
pt: Gerar Pontos

en: Flip Portal
pt: Inverter Portal

en: Occluder Set Transform
pt: Oclusor Definir Transformação

en: Center Node
pt: Centrar Nó

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
pt: AnimationTree não tem caminho definido para um AnimationPlayer

en: Path to AnimationPlayer is invalid
pt: Caminho para AnimationPlayer é inválido

en: Clear Recent Files
pt: Limpar Ficheiros recentes

en: Close and save changes?
pt: Fechar e guardar alterações?

en: Error writing TextFile:
pt: Erro ao escrever TextFile:

en: Could not load file at:
pt: Incapaz de carregar ficheiro em:

en: Error saving file!
pt: Erro ao guardar ficheiro!

en: Error while saving theme.
pt: Erro ao gravar tema.

en: Error Saving
pt: Erro Ao Gravar

en: Error importing theme.
pt: Erro ao importar tema.

en: Error Importing
pt: Erro ao importar

en: New Text File...
pt: Novo Ficheiro de Texto...

en: Open File
pt: Abrir Ficheiro

en: Save File As...
pt: Guardar Ficheiro Como...

en: Can't obtain the script for running.
pt: Incapaz de obter o script para executar.

en: Script failed reloading, check console for errors.
pt: Falhou a releitura do script, analise os erros na consola.

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
pt: Script não está no modo ferramenta, não será possível executá-lo.

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
pt: Para executar este script, terá de descender de EditorScript e ser definido como modo ferramenta.

en: Import Theme
pt: Importar tema

en: Error while saving theme
pt: Erro ao guardar tema

en: Error saving
pt: Erro ao guardar

en: Save Theme As...
pt: Guardar tema como...

en: %s Class Reference
pt: Referência de classe %s

en: Find Next
pt: Localizar Seguinte

en: Find Previous
pt: Localizar Anterior

en: Filter scripts
pt: Scripts de filtro

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
pt: Alternar ordenação alfabética da lista de métodos.

en: Filter methods
pt: Métodos de filtro

en: Sort
pt: Ordenar

en: Move Up
pt: Mover para cima

en: Move Down
pt: Mover para baixo

en: Next Script
pt: Próximo Script

en: Previous Script
pt: Script Anterior

en: File
pt: Ficheiro

en: Open...
pt: Abrir...

en: Reopen Closed Script
pt: Reabrir Script Fechado

en: Save All
pt: Guardar Tudo

en: Soft Reload Script
pt: Script de Recarregamento

en: Copy Script Path
pt: Copiar Caminho do Script

en: History Previous
pt: Histórico Anterior

en: History Next
pt: Histórico Seguinte

en: Import Theme...
pt: Importar tema...

en: Reload Theme
pt: Recarregar tema

en: Save Theme
pt: Guardar tema

en: Close All
pt: Fechar tudo

en: Close Docs
pt: Fechar documentos

en: Search
pt: Procurar

en: Step Into
pt: Passar Dentro

en: Step Over
pt: Passar Sobre

en: Break
pt: Interrupção

en: Continue
pt: Continuar

en: Keep Debugger Open
pt: Manter Depurador Aberto

en: Debug with External Editor
pt: Depurar com Editor Externo

en: Online Docs
pt: Documentação Online

en: Open Godot online documentation.
pt: Abrir documentação online do Godot.

en: Search the reference documentation.
pt: Procurar na documentação de referência.

en: Go to previous edited document.
pt: Ir para o documento previamente editado.

en: Go to next edited document.
pt: Ir para o próximo documento editado.

en: Discard
pt: Descartar

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
pt: Os seguintes Ficheiros são mais recentes no disco.
    Que ação deve ser tomada?:

en: Search Results
pt: Resultados da Pesquisa

en: Open Dominant Script On Scene Change
pt: Abrir Script Dominante na Mudança de Cena

en: External
pt: Externo

en: Use External Editor
pt: Utilizar Editor Externo

en: Exec Path
pt: Caminho de Execução

en: Script Temperature Enabled
pt: Temperatura de Script Ativado

en: Highlight Current Script
pt: Destacar Script Atual

en: Script Temperature History Size
pt: Tamanho do Histórico de Temperatura do Script

en: Current Script Background Color
pt: Cor de Fundo Script Atual

en: Group Help Pages
pt: Agrupar Páginas de Ajuda

en: Sort Scripts By
pt: Ordenar Scripts Por

en: List Script Names As
pt: Listar Nomes de Script Como

en: Exec Flags
pt: Flags de Execução

en: Clear Recent Scripts
pt: Limpar Scripts Recentes

en: Connections to method:
pt: Conexões ao método:

en: Source
pt: Fonte

en: Target
pt: Alvo

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
pt: Falta método conectado '%s' para sinal '%s' do nó '%s' para nó '%s'.

en: [Ignore]
pt: [Ignorar]

en: Line
pt: Linha

en: Go to Function
pt: Ir para Função

en: Only resources from filesystem can be dropped.
pt: Só podem ser largados recursos do Sistema de Ficheiros .

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
pt: Incapaz de largar nós porque o script '%s' não é usado neste cena.

en: Lookup Symbol
pt: Símbolo Consulta

en: Pick Color
pt: Escolher cor

en: Convert Case
pt: Converter maiúsculas/minúsculas

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Lowercase
pt: Minúsculas

en: Capitalize
pt: Capitalizar

en: Syntax Highlighter
pt: Destaque de Sintaxe

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Breakpoints
pt: Pontos de paragem

en: Go To
pt: Ir Para

en: Cut
pt: Cortar

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Delete Line
pt: Apagar Linha

en: Indent Left
pt: Indentar à esquerda

en: Indent Right
pt: Indentar à direita

en: Toggle Comment
pt: Alternar Comentário

en: Fold/Unfold Line
pt: Fechar/Abrir Linha

en: Fold All Lines
pt: Esconder todas as linhas

en: Unfold All Lines
pt: Mostrar todas as linhas

en: Complete Symbol
pt: Completar Símbolo

en: Evaluate Selection
pt: Avaliar Seleção

en: Trim Trailing Whitespace
pt: Apagar Espaços nos Limites

en: Convert Indent to Spaces
pt: Converter Indentação em Espaços

en: Convert Indent to Tabs
pt: Converter Indentação em Tabulação

en: Find in Files...
pt: Localizar em Ficheiros...

en: Replace in Files...
pt: Substituir em Ficheiros...

en: Contextual Help
pt: Ajuda Contextual

en: Toggle Bookmark
pt: Alternar Marcador

en: Go to Next Bookmark
pt: Ir para Próximo Marcador

en: Go to Previous Bookmark
pt: Ir para Marcador Anterior

en: Remove All Bookmarks
pt: Remover todos os Marcadores

en: Go to Function...
pt: Ir para Função...

en: Go to Line...
pt: Ir para Linha...

en: Toggle Breakpoint
pt: Alternar Breakpoint

en: Remove All Breakpoints
pt: Remover Todos os Breakpoints

en: Go to Next Breakpoint
pt: Ir para Próximo Breakpoint

en: Go to Previous Breakpoint
pt: Ir para Breakpoint Anterior

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
pt: Este Shader foi modificado no disco.
    Que ação deve ser tomada?

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
pt: Este esqueleto não tem ossos, crie alguns nós filhos Bone2D.

en: Set Rest Pose to Bones
pt: Definir Pose de Descanso para Ossos

en: Create Rest Pose from Bones
pt: Criar Pose de Descanso a partir de Ossos

en: Skeleton2D
pt: Esqueleto2D

en: Reset to Rest Pose
pt: Pôr Ossos em Pose de Descanso

en: Overwrite Rest Pose
pt: Sobrescrever Pose de Descanso

en: Create physical bones
pt: Criar ossos físicos

en: Skeleton
pt: Esqueleto

en: Create physical skeleton
pt: Criar esqueleto físico

en: Play IK
pt: Executar IK

en: Orthogonal
pt: Ortogonal

en: Perspective
pt: Perspetiva

en: Top Orthogonal
pt: Ortogonal Topo

en: Top Perspective
pt: Perspetiva Topo

en: Bottom Orthogonal
pt: Ortogonal Fundo

en: Bottom Perspective
pt: Perspetiva Fundo

en: Left Orthogonal
pt: Ortogonal Esquerda

en: Left Perspective
pt: Perspetiva Esquerda

en: Right Orthogonal
pt: Ortogonal Direita

en: Right Perspective
pt: Perspetiva Direita

en: Front Orthogonal
pt: Ortogonal Frente

en: Front Perspective
pt: Perspetiva Frente

en: Rear Orthogonal
pt: Ortogonal Traseira

en: Rear Perspective
pt: Perspetiva Traseira

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Portal Occlusion is enabled.
en:  [portals active]
pt:  [portais ativos]

en: Transform Aborted.
pt: Transformação Abortada.

en: X-Axis Transform.
pt: Transformação no Eixo X.

en: Y-Axis Transform.
pt: Transformação no Eixo Y.

en: Z-Axis Transform.
pt: Transformação no Eixo Z.

en: View Plane Transform.
pt: Ver Transformação do Plano.

en: None
pt: Nenhum

en: Rotate
pt: Rodar

note: TRANSLATORS: This refers to the movement that changes the position of an object.
en: Translate
pt: Translação

note: TRANSLATORS: Refers to changing the scale of a node in the 3D editor.
en: Scaling:
pt: Escala:

note: TRANSLATORS: Refers to changing the position of a node in the 3D editor.
en: Translating:
pt: Traduzir:

en: Rotating %s degrees.
pt: A rodar %s graus.

en: Keying is disabled (no key inserted).
pt: Edição desativada (nenhuma chave inserida).

en: Animation Key Inserted.
pt: Chave de Animação inserida.

en: Pitch:
pt: Inclinação:

en: Yaw:
pt: Rotação:

en: Objects Drawn:
pt: Objetos Desenhados:

en: Material Changes:
pt: Mudanças de Material:

en: Shader Changes:
pt: Mudanças do Shader:

en: Surface Changes:
pt: Mudanças da Superfície:

en: Draw Calls:
pt: Chamadas de Desenho:

en: Vertices:
pt: Vértices:

en: Top View.
pt: Vista de topo.

en: Bottom View.
pt: Vista de Fundo.

en: Left View.
pt: Vista de esquerda.

en: Right View.
pt: Vista de direita.

en: Front View.
pt: Vista de frente.

en: Rear View.
pt: Vista de trás.

en: Align Transform with View
pt: Alinhar Transformação com Vista

en: Align Rotation with View
pt: Alinhar Rotação com Vista

en: No parent to instance a child at.
pt: Sem progenitor para criar instância de filho.

en: This operation requires a single selected node.
pt: Esta operação requer um único nó selecionado.

en: Auto Orthogonal Enabled
pt: Ortogonal Automático Ativado

en: Lock View Rotation
pt: Bloquear Rotação da Vista

en: Display Normal
pt: Vista normal

en: Display Wireframe
pt: Vista Wireframe

en: Display Overdraw
pt: Vista Overdraw

en: Display Unshaded
pt: Vista sem sombras

en: View Environment
pt: Ver ambiente

en: View Gizmos
pt: Ver Bugigangas

en: View Information
pt: Ver informação

en: View FPS
pt: Ver FPS

en: Half Resolution
pt: Meia resolução

en: Audio Listener
pt: Audição de áudio

en: Enable Doppler
pt: Ativar Doppler

en: Cinematic Preview
pt: Pré-visualização Cinemática

en: (Not in GLES2)
pt: (Não em GLES2)

en: Debug draw modes are only available when using the GLES3 renderer, not GLES2.
pt: Modos de Debug draw só estão disponíveis para uso com o renderizador GLES3. GLES2 não suporta esta funcionalidade.

en: Freelook Left
pt: Freelook Esquerda

en: Freelook Right
pt: Freelook Direita

en: Freelook Forward
pt: Freelook Frente

en: Freelook Backwards
pt: Freelook Trás

en: Freelook Up
pt: Freelook Cima

en: Freelook Down
pt: Freelook Baixo

en: Freelook Speed Modifier
pt: Freelook Modificador de Velocidade

en: Freelook Slow Modifier
pt: Freelook Modificador de Lentidão

en: Toggle Camera Preview
pt: Alternar Pré-visualização da Câmara

en: View Rotation Locked
pt: Rotação da Vista Bloqueada

en: To zoom further, change the camera's clipping planes (View -> Settings...)
pt: Para aumentar o zoom, mude os planos de corte da câmara (Ver -> Configurações...)

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
pt: Nota: O FPS mostrado é a taxa de frames do editor.
    Não é uma indicação fiável do desempenho do jogo.

en: Convert Rooms
pt: Converter Rooms

en: XForm Dialog
pt: Diálogo XForm

en: Click to toggle between visibility states.
    
    Open eye: Gizmo is visible.
    Closed eye: Gizmo is hidden.
    Half-open eye: Gizmo is also visible through opaque surfaces ("x-ray").
pt: Clique para alternar entre estados de visibilidade.
    
    Olho aberto: Bugiganga é visível.
    Olho fechado: Bugiganga está escondida.
    Olho meio-aberto: Bugiganga também é visível através de superfícies opacas ("raios X").

en: Snap Nodes to Floor
pt: Ajustar Nós ao Chão

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
pt: Não foi encontrado um chão sólido para ajustar a seleção.

en: Use Local Space
pt: Usar Espaço Local

en: Use Snap
pt: Usar Ajuste

en: Converts rooms for portal culling.
pt: Converte rooms para culling de portal.

en: Bottom View
pt: Vista de Fundo

en: Top View
pt: Vista de Topo

en: Rear View
pt: Vista de Trás

en: Front View
pt: Vista de Frente

en: Left View
pt: Vista Esquerda

en: Right View
pt: Vista Direita

en: Orbit View Down
pt: Vista Órbita Baixo

en: Orbit View Left
pt: Vista Órbita Esquerda

en: Orbit View Right
pt: Vista Órbita Direita

en: Orbit View Up
pt: Vista de Órbita Cima

en: Orbit View 180
pt: Vista Órbita 180

en: Switch Perspective/Orthogonal View
pt: Alternar Vista Perspetiva/Ortogonal

en: Insert Animation Key
pt: Inserir Chave de Animação

en: Focus Origin
pt: Focar na Origem

en: Focus Selection
pt: Focar na Seleção

en: Toggle Freelook
pt: Alternar Freelook

en: Decrease Field of View
pt: Reduzir Campo de Visão

en: Increase Field of View
pt: Aumentar Campo de Visão

en: Reset Field of View to Default
pt: Restaurar Campo de Visão para Predefinição

en: Snap Object to Floor
pt: Ajustar Objetos ao Chão

en: Transform Dialog...
pt: Diálogo de Transformação...

en: Gizmos
pt: Bugigangas

en: View Origin
pt: Ver origem

en: View Grid
pt: Ver grelha

en: View Portal Culling
pt: Ver Culling do Portal

en: View Occlusion Culling
pt: Ver Culling da Oclusão

en: Settings...
pt: Configuração...

en: Snap Settings
pt: Configuração do Ajuste

en: Translate Snap:
pt: Ajuste de Translação:

en: Rotate Snap (deg.):
pt: Ajuste de Rotação (graus):

en: Scale Snap (%):
pt: Ajuste de Escala (%):

en: Viewport Settings
pt: Configuração do Viewport

en: Perspective FOV (deg.):
pt: Perspetiva FOV (graus):

en: View Z-Near:
pt: Ver Z-Near:

en: View Z-Far:
pt: Ver Z-Far:

en: Transform Change
pt: Mudar Transformação

en: Translate:
pt: Translação:

en: Rotate (deg.):
pt: Rotação (graus):

en: Scale (ratio):
pt: Escala (prop.):

en: Transform Type
pt: Tipo de Transformação

en: Pre
pt: Pré

en: Post
pt: Pós

en: Manipulator Gizmo Size
pt: Tamanho do Gizmo do Manipulador

en: Manipulator Gizmo Opacity
pt: Opacidade do Gizmo do Manipulador

en: Show Viewport Rotation Gizmo
pt: Exibir Gizmo de Rotação do Viewport

en: Unnamed Gizmo
pt: Gizmo sem nome

en: Create Mesh2D
pt: Criar Mesh2D

en: Mesh2D Preview
pt: Pré-visualização Mesh2D

en: Create Polygon2D
pt: Criar Polygon2D

en: Polygon2D Preview
pt: Pré-visualização Polygon2D

en: Create CollisionPolygon2D
pt: Criar CollisionPolygon2D

en: CollisionPolygon2D Preview
pt: Pré-visualização CollisionPolygon2D

en: Create LightOccluder2D
pt: Criar LightOccluder2D

en: LightOccluder2D Preview
pt: Pré-visualização LightOccluder2D

en: Sprite is empty!
pt: Sprite está vazia!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
pt: Incapaz de converter sprite com frames de animação para malha.

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
pt: Geometria inválida, não substituível por malha.

en: Convert to MeshInstance2D
pt: Converter para MeshInstance2D

en: Invalid geometry, can't create polygon.
pt: Geometria inválida, incapaz de criar polígono.

en: Convert to Polygon2D
pt: Converter para Polygon2D

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
pt: Geometria inválida, incapaz de criar polígono de colisão.

en: Create CollisionPolygon2D Sibling
pt: Criar Irmão de CollisionPolygon2D

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
pt: Geometria inválida, incapaz de criar oclusor de luz.

en: Create LightOccluder2D Sibling
pt: Criar Irmão de LightOccluder2D

en: Simplification:
pt: Simplificação:

en: Shrink (Pixels):
pt: Encolher (Pixels):

en: Grow (Pixels):
pt: Crescer (Pixels):

en: Update Preview
pt: Atualizar Pré-visualização

en: Settings:
pt: Configuração:

en: No Frames Selected
pt: Não há Frames Selecionados

en: Add %d Frame(s)
pt: Adicionar %d Frame(s)

en: Add Frame
pt: Adicionar Frame

en: Unable to load images
pt: Incapaz de carregar imagens

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
pt: ERRO: Recurso de frame não carregado!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
pt: Recurso da Área de Transferência vazio ou não é textura!

en: Paste Frame
pt: Colar Frame

en: Add Empty
pt: Adicionar vazio

en: Change Animation FPS
pt: Mudar FPS da Animação

en: (empty)
pt: (vazio)

en: Move Frame
pt: Mover Frame

en: Animations:
pt: Animações:

en: New Animation
pt: Nova Animação

en: Filter animations
pt: Filtrar animações

en: Speed:
pt: Velocidade:

en: Loop
pt: Ciclo

en: Animation Frames:
pt: Frames da Animação:

en: Add a Texture from File
pt: Adicionar Textura do Ficheiro

en: Add Frames from a Sprite Sheet
pt: Adicionar Frames de uma Folha de Sprites

en: Insert Empty (Before)
pt: Inserir vazio (antes)

en: Insert Empty (After)
pt: Inserir vazio (depois)

en: Move (Before)
pt: Mover (antes)

en: Move (After)
pt: Mover (depois)

en: Select Frames
pt: Selecionar Frames

en: Separation:
pt: Separação:

en: Offset:
pt: Compensação:

en: Select/Clear All Frames
pt: Selecionar/Apagar Todos os Frames

en: Create Frames from Sprite Sheet
pt: Criar Frames a partir de Folha de Sprites

en: Set Region Rect
pt: Definir região Rect

en: Set Margin
pt: Definir Margem

en: Snap Mode:
pt: Modo Ajuste:

en: Pixel Snap
pt: Ajuste de Pixel

en: Grid Snap
pt: Ajuste de Grelha

en: Auto Slice
pt: Corte automático

en: Step:
pt: Passo:

en: Styleboxes
pt: Caixas de Estilo

en: {num} color(s)
pt: {num} cor(es)

en: No colors found.
pt: Cores não encontradas.

en: {num} constant(s)
pt: {num} constante(s)

en: No constants found.
pt: Constantes não encontradas.

en: {num} font(s)
pt: {num} fonte(s)

en: No fonts found.
pt: Fontes não encontradas.

en: {num} icon(s)
pt: {num} ícone(s)

en: No icons found.
pt: Ícones não encontrados.

en: No styleboxes found.
pt: Styleboxes não encontradas.

en: {num} currently selected
pt: {num} selecionado atualmente

en: Nothing was selected for the import.
pt: Nada foi selecionado para importação.

en: Importing Theme Items
pt: A Importar Itens do Tema

en: Importing items {n}/{n}
pt: A importar itens {n}/{n}

en: Updating the editor
pt: A atualizar o editor

en: Finalizing
pt: A finalizar

en: Filter:
pt: Filtro:

en: With Data
pt: Com Dados

en: Select by data type:
pt: Selecionar por tipo de dados:

en: Select all visible color items.
pt: Selecionar todos os itens de cor visíveis.

en: Select all visible color items and their data.
pt: Selecionar todos os itens cor visíveis e os seus dados.

en: Deselect all visible color items.
pt: Desselecionar todos os itens cor visíveis.

en: Select all visible constant items.
pt: Selecione todos os itens constantes visíveis.

en: Select all visible constant items and their data.
pt: Selecionar todos os itens constante visíveis e os seus dados.

en: Deselect all visible constant items.
pt: Desselecionar todos os itens constante visíveis.

en: Select all visible font items.
pt: Selecione todos os itens fonte visíveis.

en: Select all visible font items and their data.
pt: Selecionar todos os itens fonte visíveis e os seus dados.

en: Deselect all visible font items.
pt: Desselecionar todos os itens fonte visíveis.

en: Select all visible icon items.
pt: Selecione todos os itens ícones visíveis.

en: Select all visible icon items and their data.
pt: Selecione todos os itens ícones visíveis e os seus dados.

en: Deselect all visible icon items.
pt: Desselecionar todos os itens ícone visíveis.

en: Select all visible stylebox items.
pt: Selecionar todos os itens stylebox visíveis.

en: Select all visible stylebox items and their data.
pt: Selecionar todos os itens stylebox visíveis e os seus dados.

en: Deselect all visible stylebox items.
pt: Desselecionar todos os itens stylebox visíveis.

en: Caution: Adding icon data may considerably increase the size of your Theme resource.
pt: Aviso: Adicionar dados de ícone pode aumentar consideravelmente o tamanho do recurso Tema.

en: Collapse types.
pt: Colapsar tipos.

en: Expand types.
pt: Expandir tipos.

en: Select all Theme items.
pt: Selecione todos os itens Tema.

en: Select With Data
pt: Selecionar Com Dados

en: Select all Theme items with item data.
pt: Selecionar todos os itens Tema e os seus dados.

en: Deselect All
pt: Desselecionar Tudo

en: Deselect all Theme items.
pt: Desselecionar todos os itens Tema.

en: Import Selected
pt: Importar Selecionado

en: Import Items tab has some items selected. Selection will be lost upon closing this window.
    Close anyway?
pt: O separador de Importação de Itens tem alguns itens selecionados. A seleção será perdida ao fechar esta janela.
    Fechar na mesma?

en: Remove Type
pt: Remover Tipo

en: Select a theme type from the list to edit its items.
    You can add a custom type or import a type with its items from another theme.
pt: Selecione um tipo de tema da lista para editar os seus itens.
    Pode adicionar um tipo personalizado ou importar um tipo com os seus itens de outro tema.

en: Remove All Color Items
pt: Remover Todos os Itens Cor

en: Rename Item
pt: Renomear Item

en: Remove All Constant Items
pt: Remover Todos os Itens Constante

en: Remove All Font Items
pt: Remover Todos os Itens Fonte

en: Remove All Icon Items
pt: Remover Todos os Itens Ícone

en: Remove All StyleBox Items
pt: Remover Todos os Itens StyleBox

en: This theme type is empty.
    Add more items to it manually or by importing from another theme.
pt: Este tipo de tema está vazio.
    Adicione-lhe mais itens manualmente ou importando-os de outro tema.

en: Add Theme Type
pt: Adicionar Tipo de Tema

en: Remove Theme Type
pt: Remover Tipo de Tema

en: Add Color Item
pt: Adicionar Item Cor

en: Add Constant Item
pt: Adicionar Item Constante

en: Add Font Item
pt: Adicionar Item Fonte

en: Add Icon Item
pt: Adicionar Item Ícone

en: Add Stylebox Item
pt: Adicionar Item Stylebox

en: Rename Color Item
pt: Renomear Item Cor

en: Rename Constant Item
pt: Renomear Item Constante

en: Rename Font Item
pt: Renomear Item Fonte

en: Rename Icon Item
pt: Renomear Item Ícone

en: Rename Stylebox Item
pt: Renomear Item Stylebox

en: Invalid file, not a Theme resource.
pt: Ficheiro inválido, não é um recurso de Tema.

en: Invalid file, same as the edited Theme resource.
pt: Ficheiro inválido, o mesmo que o recurso do Tema editado.

en: Manage Theme Items
pt: Gerir Itens de Tema

en: Edit Items
pt: Editar Itens

en: Types:
pt: Tipos:

en: Add Type:
pt: Adicionar Tipo:

en: Add Item:
pt: Adicionar Item:

en: Add StyleBox Item
pt: Adicionar Item StyleBox

en: Remove Items:
pt: Remover Itens:

en: Remove Class Items
pt: Remover Itens de Classe

en: Remove Custom Items
pt: Remover Itens Personalizados

en: Remove All Items
pt: Remover Todos os Itens

en: Add Theme Item
pt: Adicionar Item Tema

en: Old Name:
pt: Nome Antigo:

en: Import Items
pt: Importar Itens

en: Default Theme
pt: Tema Predefinido

en: Editor Theme
pt: Editor de Tema

en: Select Another Theme Resource:
pt: Selecionar Outro Recurso Tema:

en: Theme Resource
pt: Recurso de Tema

en: Another Theme
pt: Outro Tema

en: Add Type
pt: Adicionar Tipo

en: Filter the list of types or create a new custom type:
pt: Filtra a lista de tipos ou cria um novo tipo personalizado:

en: Available Node-based types:
pt: Tipos de Nós disponíveis:

en: Type name is empty!
pt: Nome do tipo vazio!

en: Are you sure you want to create an empty type?
pt: Está seguro que quer criar um tipo vazio?

en: Confirm Item Rename
pt: Confirmar Renomear Item

en: Cancel Item Rename
pt: Cancelar Renomear Item

en: Override Item
pt: Sobrepor Item

en: Unpin this StyleBox as a main style.
pt: Desafixar este StyleBox como um estilo principal.

en: Pin this StyleBox as a main style. Editing its properties will update the same properties in all other StyleBoxes of this type.
pt: Fixar este StyleBox como um estilo principal. Editar as propriedades vai atualizar as mesmas em todos os StyleBoxes deste tipo.

en: Add Item Type
pt: Adicionar Tipo de Item

en: Set Variation Base Type
pt: Definir Tipo Base da Variação

en: Set Base Type
pt: Definir Tipo Base

en: Show Default
pt: Mostrar Padrão

en: Show default type items alongside items that have been overridden.
pt: Mostrar itens do tipo padrão ao lado de itens que foram sobrepostos.

en: Override All
pt: Substituir Tudo

en: Override all default type items.
pt: Substituir todos os itens de tipo padrão.

en: Select the variation base type from a list of available types.
pt: Selecione o tipo de base de variação em uma lista de tipos disponíveis.

en: A type associated with a built-in class cannot be marked as a variation of another type.
pt: Um tipo associado a uma classe integrada não pode ser marcado como uma variação de outro tipo.

en: Theme:
pt: Tema:

en: Manage Items...
pt: Gerir Itens...

en: Add, remove, organize and import Theme items.
pt: Adicionar, remover, organizar e importar itens Tema.

en: Add Preview
pt: Adicionar Pré-visualização

en: Default Preview
pt: Pré-visualização Predefinida

en: Select UI Scene:
pt: Selecione Cena UI:

en: Toggle the control picker, allowing to visually select control types for edit.
pt: Alternar o selecionador de controlo, permitindo escolher o tipo de controlo para editar.

en: Toggle Button
pt: Alternar Botão

en: Disabled Button
pt: Desativar Botão

en: Disabled Item
pt: Item Desativado

en: Check Item
pt: Marcar item

en: Checked Item
pt: Item Marcado

en: Radio Item
pt: Item Rádio

en: Checked Radio Item
pt: Item Rádio Marcado

en: Named Separator
pt: Separador Nomeado

en: Submenu
pt: Sub-menu

en: Has
pt: Tem

en: Many
pt: Muitos

en: Disabled LineEdit
pt: LineEdit Desativado

en: Tab 1
pt: Aba 1

en: Tab 2
pt: Aba 2

en: Tab 3
pt: Aba 3

en: Editable Item
pt: Item Editável

en: Subtree
pt: Sub-árvore

en: Has,Many,Options
pt: Tem,Muitas,Opções

en: Invalid path, the PackedScene resource was probably moved or removed.
pt: Caminho inválido, o recurso PackedScene foi provavelmente movido ou removido.

en: Invalid PackedScene resource, must have a Control node at its root.
pt: Recurso PackedScene inválido, tem de ter um nó Control na sua raíz.

en: Invalid file, not a PackedScene resource.
pt: Ficheiro inválido, não é um recurso PackedScene.

en: Reload the scene to reflect its most actual state.
pt: Recarregar a cena para refletir o seu estado atual.

en: Erase Selection
pt: Apagar Seleção

en: Fix Invalid Tiles
pt: Reparar Tiles inválidos

en: Cut Selection
pt: Cortar Seleção

en: Paint TileMap
pt: Pintar TileMap

en: Line Draw
pt: Desenhar linha

en: Rectangle Paint
pt: Pintar retângulo

en: Bucket Fill
pt: Balde de Enchimento

en: Erase TileMap
pt: Apagar TileMap

en: Find Tile
pt: Localizar Tile

en: Transpose
pt: Transpor

en: Disable Autotile
pt: Desativar Autotile

en: Enable Priority
pt: Ativar Prioridade

en: Filter tiles
pt: Filtrar Tiles

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
pt: Dê um recurso TileSet a este TileMap para usar os seus Tiles.

en: Paint Tile
pt: Pintar Tile

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Command+LMB: Rectangle Paint
pt: Shift+LMB: Desenho de Linha
    Shift+Comando+LMB: Pintura de Retângulo

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Ctrl+LMB: Rectangle Paint
pt: Shift+LMB: Desenho de Linha
    Shift+Ctrl+LMB: Pintura de Retângulo

en: Pick Tile
pt: Escolher Tile

en: Rotate Left
pt: Rodar Esquerda

en: Rotate Right
pt: Rodar Direita

en: Flip Horizontally
pt: Inverter na Horizontal

en: Flip Vertically
pt: Inverter na Vertical

en: Clear Transform
pt: Limpar Transformação

en: Palette Min Width
pt: Largura Mínima da Paleta

en: Palette Item H Separation
pt: Separação Horizontal dos Itens de Paleta

en: Show Tile Names
pt: Mostrar Nomes dos Tiles

en: Show Tile Ids
pt: Mostrar Ids dos Tiles

en: Sort Tiles By Name
pt: Ordenar Tiles por Nome

en: Bucket Fill Preview
pt: Pré-visualização do Preenchimento de Balde

en: Editor Side
pt: Lado do Editor

en: Display Grid
pt: Mostrar Grid

en: Axis Color
pt: Cor do Eixo

en: Add Texture(s) to TileSet.
pt: Adicionar Textura(s) ao TileSet.

en: Remove selected Texture from TileSet.
pt: Remover Textura selecionado do TileSet.

en: Create from Scene
pt: Criar a partir da Cena

en: Merge from Scene
pt: Mesclar a partir da Cena

en: New Single Tile
pt: Novo Tile Único

en: New Autotile
pt: Novo Autotile

en: New Atlas
pt: Novo Atlas

en: Next Coordinate
pt: Próxima Coordenada

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
pt: Selecione a próxima forma, subtile ou Tile.

en: Previous Coordinate
pt: Coordenada Anterior

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
pt: Selecione a forma, subtile ou Tile anterior.

en: Region
pt: Região

en: Collision
pt: Colisão

en: Occlusion
pt: Oclusão

en: Priority
pt: Prioridade

en: Z Index
pt: Índice Z

en: Region Mode
pt: Modo Região

en: Collision Mode
pt: Modo Colisão

en: Occlusion Mode
pt: Modo Oclusão

en: Navigation Mode
pt: Modo Navegação

en: Bitmask Mode
pt: Modo Bitmask

en: Priority Mode
pt: Modo Prioridade

en: Icon Mode
pt: Modo Ícone

en: Z Index Mode
pt: Modo Índice Z

en: Copy bitmask.
pt: Copiar bitmask.

en: Paste bitmask.
pt: Colar bitmask.

en: Erase bitmask.
pt: Apagar bitmask.

en: Create a new rectangle.
pt: Criar novo retângulo.

en: New Rectangle
pt: Novo Retângulo

en: Create a new polygon.
pt: Criar um novo polígono.

en: New Polygon
pt: Novo Polígono

en: Delete Selected Shape
pt: Apagar Forma Selecionada

en: Keep polygon inside region Rect.
pt: Manter polígono dentro da região Rect.

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
pt: Ativar ajuste e mostrar a grelha (configurável através do Inspetor).

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
pt: Exibir nome dos Tiles (segure tecla Alt)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
pt: Adicione ou selecione uma textura no painel esquerdo para editar os Tiles vinculados.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
pt: Remover textura selecionada? Todos os Tiles que a usam serão removidos.

en: You haven't selected a texture to remove.
pt: Não selecionou uma textura para remover.

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
pt: Criar a partir de cena? Irá sobrescrever todos os tiles atuais.

en: Merge from scene?
pt: Mesclar a partir da cena?

en: Remove Texture
pt: Remover Textura

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
pt: %s ficheiro(s) não foi/foram adicionado(s) por já estar(em) na lista.

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
pt: Arrastar manipuladores para editar Rect.
    Clique em outro Tile para o editar.

en: Delete selected Rect.
pt: Eliminar Rect selecionado.

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
pt: Selecionar o sub-tile editado.
    Clique em outro Tile para o editar.

en: Delete polygon.
pt: Apagar polígono.

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
pt: LMB: Ligar bit.
    RMB: Desligar bit.
    Shift+LMB: Definir bit genérico.
    Clique em outro Tile para o editar.

en: Select sub-tile to use as icon, this will be also used on invalid autotile bindings.
    Click on another Tile to edit it.
pt: Selecionar sub-tile para usar como ícone, também será usado em ligações inválidas autotile.
    Clique em outro Tile para o editar.

en: Select sub-tile to change its priority.
    Click on another Tile to edit it.
pt: Selecionar sub-tile para alterar a sua prioridade.
    Clique em outro Tile para o editar.

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
pt: Selecionar sub-tile para alterar o seu índice.
    Clique em outro Tile para o editar.

en: Set Tile Region
pt: Definir Região Tile

en: Create Tile
pt: Criar Tile

en: Set Tile Icon
pt: Definir Ícone de Tile

en: Edit Tile Bitmask
pt: Editar Bitmask to Tile

en: Edit Collision Polygon
pt: Editar Polígono de Colisão

en: Edit Occlusion Polygon
pt: Editar Polígono de Oclusão

en: Edit Navigation Polygon
pt: Editar Polígono de Navegação

en: Paste Tile Bitmask
pt: Colar Bitmask de Tile

en: Clear Tile Bitmask
pt: Limpar Bitmask de Tile

en: Make Polygon Concave
pt: Fazer Polígono Côncavo

en: Make Polygon Convex
pt: Fazer Polígono Convexo

en: Remove Tile
pt: Remover Tile

en: Remove Collision Polygon
pt: Remover Polígono de Colisão

en: Remove Occlusion Polygon
pt: Remover Polígono de Oclusão

en: Remove Navigation Polygon
pt: Remover Polígono de Navegação

en: Edit Tile Priority
pt: Editar Prioridade de Tile

en: Edit Tile Z Index
pt: Editar Índice Z de Tile

en: Make Convex
pt: Fazer Convexo

en: Make Concave
pt: Fazer Côncavo

en: Create Collision Polygon
pt: Criar Polígono de Colisão

en: Create Occlusion Polygon
pt: Criar Polígono de Oclusão

en: This property can't be changed.
pt: Esta propriedade não pode ser alterada.

en: Snap Options
pt: Opções de Encaixe

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Step
pt: Passo

en: Separation
pt: Separação

en: Selected Tile
pt: Selecionar Tile

en: Texture
pt: Textura

en: Tex Offset
pt: Deslocamento da Textura

en: Modulate
pt: Modular

en: Tile Mode
pt: Modo de Tiles

en: Autotile Bitmask Mode
pt: Modo Bitmask do Autotile

en: Subtile Size
pt: Tamanho do Subtile

en: Subtile Spacing
pt: Espaçamento dos Subtiles

en: Occluder Offset
pt: Deslocamento de Oclusor

en: Navigation Offset
pt: Deslocamento da Navegação

en: Shape Offset
pt: Deslocamento da Forma

en: Shape Transform
pt: Transformação da Forma

en: Selected Collision
pt: Colisão Selecionada

en: Selected Collision One Way
pt: Colisão em sentido único selecionada

en: Selected Collision One Way Margin
pt: Margem de colisão em sentido único selecionada

en: Selected Navigation
pt: Navegação Selecionada

en: Selected Occlusion
pt: Oclusão Selecionada

en: Tileset Script
pt: Scripts do Tileset

en: No VCS plugins are available.
pt: Não existem plugins VCS disponíveis.

en: Remote settings are empty. VCS features that use the network may not work.
pt: Configuração remota vazia. Funcionalidades VCS que usam a rede podem não funcionar.

en: No commit message was provided.
pt: Nenhuma mensagem de gravação fornecida.

en: Commit
pt: Gravar

en: Staged Changes
pt: Alterações Aplicadas

en: Unstaged Changes
pt: Alterações Não Aplicadas

en: Commit:
pt: Gravar:

en: Date:
pt: Data:

en: Subtitle:
pt: Subtítulo:

en: Do you want to remove the %s branch?
pt: Deseja remover o ramo %s?

en: Do you want to remove the %s remote?
pt: Quer remover o remoto %s?

en: Apply
pt: Aplicar

en: Version Control System
pt: Sistema de Controlo de Versões

en: Initialize
pt: Inicializar

en: Remote Login
pt: Login Remoto

en: Select SSH public key path
pt: Selecione caminho da chave pública SSH

en: Select SSH private key path
pt: Selecione caminho da chave privada SSH

en: SSH Passphrase
pt: Passphrase SSH

en: Detect new changes
pt: Detetar novas alterações

en: Discard all changes
pt: Descartar todas as alterações

en: Stage all changes
pt: Aplicar todas as alterações

en: Unstage all changes
pt: Desaplicar todas as alterações

en: Commit Message
pt: Gravar Mensagem

en: Commit Changes
pt: Gravar Alterações

en: Commit List
pt: Gravar Lista

en: Commit list size
pt: Gravar tamanho da lista

en: Branches
pt: Ramos

en: Create New Branch
pt: Criar Novo Ramo

en: Remove Branch
pt: Remover Ramo

en: Branch Name
pt: Nome do Ramo

en: Remotes
pt: Remotos

en: Create New Remote
pt: Criar Novo Remoto

en: Remove Remote
pt: Remover Remoto

en: Remote Name
pt: Nome do Remoto

en: Remote URL
pt: URL do Remoto

en: Fetch
pt: Trazer

en: Pull
pt: Puxar

en: Push
pt: Impulso

en: Force Push
pt: Forçar Impulso

en: Modified
pt: Modificado

en: Renamed
pt: Renomeado

en: Deleted
pt: Apagado

en: Typechange
pt: Mudança de tipo

en: Unmerged
pt: Desmesclado

en: View:
pt: Vista:

en: Split
pt: Separar

en: Unified
pt: Unificado

en: (GLES3 only)
pt: (Apenas GLES3)

en: Add Output
pt: Adicionar Saída

en: Scalar
pt: Escalar

en: Vector
pt: Vetor

en: Boolean
pt: Lógico

en: Sampler
pt: Mostrador

en: Add input port
pt: Adicionar porta de entrada

en: Add output port
pt: Adicionar porta de saída

en: Change input port type
pt: Mudar tipo de porta de entrada

en: Change output port type
pt: Mudar tipo de porta de saída

en: Change input port name
pt: Mudar nome de porta de entrada

en: Change output port name
pt: Mudar nome de porta de saída

en: Remove input port
pt: Remover porta de entrada

en: Remove output port
pt: Remover porta de saída

en: Set expression
pt: Definir expressão

en: Resize VisualShader node
pt: Redimensionar nó VisualShader

en: Set Uniform Name
pt: Definir Nome do Uniform

en: Set Input Default Port
pt: Definir Porta de Entrada Predefinida

en: Add Node to Visual Shader
pt: Adicionar Nó ao Visual Shader

en: Node(s) Moved
pt: Nó(s) Movido(s)

en: Duplicate Nodes
pt: Duplicar Nós

en: Paste Nodes
pt: Colar Nós

en: Delete Nodes
pt: Apagar Nós

en: Visual Shader Input Type Changed
pt: Alterado Tipo de Entrada do Visual Shader

en: UniformRef Name Changed
pt: Nome de UniformRef Alterado

en: Vertex
pt: Vértice

en: Fragment
pt: Fragmento

en: Light
pt: Luz

en: Show resulted shader code.
pt: Mostrar código-resultado do shader.

en: Create Shader Node
pt: Criar Nó Shader

en: Color function.
pt: Função Cor.

en: Color operator.
pt: Operador de Cor.

en: Grayscale function.
pt: Função Cinza.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
pt: Converte vetor HSV para equivalente RGB.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
pt: Converte vetor RGB para equivalente HSV.

en: Sepia function.
pt: Função Sépia.

en: Burn operator.
pt: Operador de Queima.

en: Darken operator.
pt: Operador Escurecer.

en: Difference operator.
pt: Operador Diferença.

en: Dodge operator.
pt: Operador Desvio.

en: HardLight operator.
pt: Operador HardLight.

en: Lighten operator.
pt: Operador Clarear.

en: Overlay operator.
pt: Operador Sobrepor.

en: Screen operator.
pt: Operador Ecrã.

en: SoftLight operator.
pt: Operador SoftLight.

en: Color constant.
pt: Constante Cor.

en: Color uniform.
pt: Uniforme Cor.

en: Returns the boolean result of the %s comparison between two parameters.
pt: Devolve o resultado lógico da comparação %s entre dois parâmetros.

en: Equal (==)
pt: Igual (==)

en: Greater Than (>)
pt: Maior Que (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
pt: Maior ou Igual a (>=)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
pt: Devolve um vetor associado se o escalar fornecido for igual, maior ou menor.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF and a scalar parameter.
pt: Devolve o resultado lógico da comparação entre INF e um parâmetro escalar.

en: Returns the boolean result of the comparison between NaN and a scalar parameter.
pt: Devolve o resultado lógico da comparação entre NaN e um parâmetro escalar.

en: Less Than (<)
pt: Menor Que (<)

en: Less Than or Equal (<=)
pt: Menor ou Igual a (<=)

en: Not Equal (!=)
pt: Diferente (!=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
pt: Devolve um vetor associado se o valor lógico fornecido for verdadeiro ou falso.

en: Returns an associated scalar if the provided boolean value is true or false.
pt: Devolve um escalar associado se o valor lógico fornecido for verdadeiro ou falso.

en: Returns the boolean result of the comparison between two parameters.
pt: Devolve o resultado lógico da comparação entre dois parâmetros.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF (or NaN) and a scalar parameter.
pt: Devolve o resultado lógico da comparação entre INF (ou NaN) e um parâmetro escalar.

en: Boolean constant.
pt: Constante Lógica.

en: Boolean uniform.
pt: Uniforme Lógico.

en: '%s' input parameter for all shader modes.
pt: parâmetro de entrada '%s' para todos os modos shader.

en: Input parameter.
pt: Parâmetro de Entrada.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader modes.
pt: parâmetro de entrada '%s' para os modos shader vertex e fragment.

en: '%s' input parameter for fragment and light shader modes.
pt: parâmetro de entrada '%s' para os modos shader fragment e light.

en: '%s' input parameter for fragment shader mode.
pt: parâmetro de entrada '%s' para o modo shader fragment.

en: '%s' input parameter for light shader mode.
pt: parâmetro de entrada '%s' para o modo shader light.

en: '%s' input parameter for vertex shader mode.
pt: parâmetro de entrada '%s' para modo shader vertex.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader mode.
pt: parâmetro de entrada '%s' para os modos shader vertex e fragment.

en: Scalar function.
pt: Função Escalar.

en: Scalar operator.
pt: Operador Escalar.

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
pt: Constante E (2.718282). Base dos logaritmos naturais.

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
pt: Constante Epsilon (0.00001). O menor número escalar possível.

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
pt: Constante Phi (1.618034). Proporção áurea.

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
pt: Constante Pi/4 (0.785398) ou 45 graus.

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
pt: Constante Pi/2 (1.570796) ou 90 graus.

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
pt: Constante Pi (3.141593) ou 180 graus.

en: Tau constant (6.283185) or 360 degrees.
pt: Constante Tau (6.283185) ou 360 graus.

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
pt: Constante Sqrt2 (1.414214). Raiz quadrada de 2.

en: Returns the absolute value of the parameter.
pt: Devolve o valor absoluto do parâmetro.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
pt: Devolve o arco seno do parâmetro.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
pt: Devolve o arco cosseno hiperbólico do parâmetro.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
pt: Devolve o arco seno do parâmetro.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
pt: Devolve o arco seno hiperbólico do parâmetro.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
pt: Devolve o arco tangente do parâmetro.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
pt: Devolve o arco tangente do parâmetro.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
pt: Devolve o arco tangente hiperbólico do parâmetro.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
pt: Encontra o inteiro mais próximo que seja maior ou igual ao parâmetro.

en: Constrains a value to lie between two further values.
pt: Restringe um valor entre dois valores suplementares.

en: Returns the cosine of the parameter.
pt: Devolve o cosseno do parâmetro.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
pt: Devolve o cosseno hiperbólico do parâmetro.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
pt: Converte um valor em radianos para graus.

en: Base-e Exponential.
pt: Exponencial base e.

en: Base-2 Exponential.
pt: Exponencial base 2.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
pt: Encontra o inteiro mais próximo que seja menor ou igual ao parâmetro.

en: Computes the fractional part of the argument.
pt: Calcula a parte fracionária do argumento.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
pt: Devolve o inverso da raiz quadrada do parâmetro.

en: Natural logarithm.
pt: Logaritmo natural.

en: Base-2 logarithm.
pt: Logaritmo base 2.

en: Returns the greater of two values.
pt: Devolve o maior de dois valores.

en: Returns the lesser of two values.
pt: Devolve o menor de dois valores.

en: Linear interpolation between two scalars.
pt: Interpolação linear entre dois escalares.

en: Returns the opposite value of the parameter.
pt: Devolve o valor oposto do parâmetro.

en: 1.0 - scalar
pt: 1.0 - escalar

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
pt: Devolve o valor do primeiro parâmetro elevado à potência do segundo.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
pt: Converte um valor em graus para radianos.

en: 1.0 / scalar
pt: 1.0 / escalar

en: Finds the nearest integer to the parameter.
pt: Encontra o inteiro mais próximo do parâmetro.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
pt: Encontra o inteiro ímpar mais próximo do parâmetro.

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
pt: Limita o valor entre 0.0 e 1.0.

en: Extracts the sign of the parameter.
pt: Extrai o sinal do parâmetro.

en: Returns the sine of the parameter.
pt: Devolve o seno do parâmetro.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
pt: Devolve o seno hiperbólico do parâmetro.

en: Returns the square root of the parameter.
pt: Devolve a raiz quadrada do parâmetro.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
pt: Função SmoothStep( escalar(limite0), escalar(limite1), escalar(x) ).
    
    Devolve 0.0 se 'x' for menor que 'limite0' e 1.0 se 'x' for maior que 'limite1'. Caso contrário o valor devolvido é interpolado entre 0.0 e 1.0 usando polinomiais Hermite.

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
pt: Função Step( escalar(limite), escalar(x) ).
    
    Devolve 0.0 se 'x' for menor que 'limite' e 1.0 se não for.

en: Returns the tangent of the parameter.
pt: Devolve a tangente do parâmetro.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
pt: Devolve a tangente hiperbólica do parâmetro.

en: Finds the truncated value of the parameter.
pt: Encontra o valor truncado do parâmetro.

en: Adds scalar to scalar.
pt: Adiciona escalar a escalar.

en: Divides scalar by scalar.
pt: Divide escalar por escalar.

en: Multiplies scalar by scalar.
pt: Multiplica escalar por escalar.

en: Returns the remainder of the two scalars.
pt: Devolve o resto dos dois escalares.

en: Subtracts scalar from scalar.
pt: Subtrai escalar a escalar.

en: Scalar constant.
pt: Constante Escalar.

en: Scalar uniform.
pt: Uniforme Escalar.

en: Perform the cubic texture lookup.
pt: Executa cubic texture lookup.

en: Perform the texture lookup.
pt: Executa texture lookup.

en: Cubic texture uniform lookup.
pt: Consulta uniforme de textura cúbica.

en: 2D texture uniform lookup.
pt: Consulta uniforme de textura 2D.

en: 2D texture uniform lookup with triplanar.
pt: Consulta uniforme de textura 2D com triplanar.

en: Transform function.
pt: Função transformação.

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
pt: Calcula o produto tensorial de um par de vetores.
    
    OuterProduct trata o primeiro parâmetro 'c' como um vetor coluna (matriz com uma coluna) e o segundo parâmetro 'r' como um vetor linha (matriz com uma linha) e faz uma multiplicação matricial algébrica linear 'c * r', a resultar uma matriz cujo número de linhas é o número de componentes em 'c' e cujo número de colunas é o número de componentes de 'r'.

en: Composes transform from four vectors.
pt: Compõe transformação a partir de quatro vetores.

en: Decomposes transform to four vectors.
pt: Decompõe transformação em quatro vetores.

en: Calculates the determinant of a transform.
pt: Calcula o determinante de uma transformação.

en: Calculates the inverse of a transform.
pt: Calcula o inverso de uma transformação.

en: Calculates the transpose of a transform.
pt: Calcula a transposta de uma transformação.

en: Multiplies transform by transform.
pt: Multiplica transformação por transformação.

en: Multiplies vector by transform.
pt: Multiplica vetor por transformação.

en: Transform constant.
pt: Constante transformação.

en: Transform uniform.
pt: Uniforme transformação.

en: Vector function.
pt: Função Vetor.

en: Vector operator.
pt: Operador Vetor.

en: Composes vector from three scalars.
pt: Compõe vetor a partir de três escalares.

en: Decomposes vector to three scalars.
pt: Decompõe vetor em três escalares.

en: Calculates the cross product of two vectors.
pt: Calcula o produto vetorial de dois vetores.

en: Returns the distance between two points.
pt: Devolve a distância entre dois pontos.

en: Calculates the dot product of two vectors.
pt: Calcula o produto escalar de dois vetores.

en: Returns the vector that points in the same direction as a reference vector. The function has three vector parameters : N, the vector to orient, I, the incident vector, and Nref, the reference vector. If the dot product of I and Nref is smaller than zero the return value is N. Otherwise -N is returned.
pt: Devolve um vetor com a mesma direção de um vetor referência. A função tem três parâmetro: N, o vetor a orientar, I, o vetor incidente, e Nref, o vetor referência. Se o produto escalar de I e Nref for menor que zero o valor de retorno é N, Caso contrário -N será devolvido.

en: Calculates the length of a vector.
pt: Calcula o comprimento de um vetor.

en: Linear interpolation between two vectors.
pt: Interpolação linear entre dois vetores.

en: Linear interpolation between two vectors using scalar.
pt: Interpolação linear entre dois vetores a usar um escalar.

en: Calculates the normalize product of vector.
pt: Calcula o produto normalizado do vetor.

en: 1.0 - vector
pt: 1.0 - vetor

en: 1.0 / vector
pt: 1.0 / vetor

en: Returns the vector that points in the direction of reflection ( a : incident vector, b : normal vector ).
pt: Devolve um vetor que aponta na direção da reflexão ( a : vetor incidente, b : vetor normal ).

en: Returns the vector that points in the direction of refraction.
pt: Devolve um vetor que aponta na direção da refração.

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
pt: Função SmoothStep( vetor(limite0), vetor(limite1), vetor(x) ).
    
    Devolve 0.0 se 'x' for menor que 'limite0' e 1.0 se 'x' for maior que 'limite1'. Caso contrário o valor devolvido é interpolado entre 0.0 e 1.0 usando polinomiais Hermite.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
pt: Função SmoothStep( escalar(limite0), escalar(limite1), vetor(x) ).
    
    Devolve 0.0 se 'x' for menor que 'limite0' e 1.0 se 'x' for maior que 'limite1'. Caso contrário o valor devolvido é interpolado entre 0.0 e 1.0 usando polinomiais Hermite.

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
pt: Função Step( vetor(limite), vetor(x) ).
    
    Devolve 0.0 se 'x' for menor que 'limite', senão devolve 1.0.

en: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
pt: Função Step( escalar(limite), vetor(x) ).
    
    Devolve 0.0 se 'x' for menor que 'limite', senão devolve 1.0.

en: Adds vector to vector.
pt: Adiciona vetor a vetor.

en: Divides vector by vector.
pt: Divide vetor com vetor.

en: Multiplies vector by vector.
pt: Multiplica vetor com vetor.

en: Returns the remainder of the two vectors.
pt: Devolve o resto dos dois vetores.

en: Subtracts vector from vector.
pt: Subtrai vetor a vetor.

en: Vector constant.
pt: Constante Vetor.

en: Vector uniform.
pt: Uniforme Vetor.

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
pt: Expressão personalizada da Linguagem Godot Shader, com quantidade variável de portas de entrada e saída. Isto é uma injeção direta de código na função vertex/fragment/light, não a use para escrever as declarações internas da função.

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
pt: Devolve queda baseada no produto escalar da normal à superfície e da direção da câmara (passa entradas associadas).

en: Custom Godot Shader Language expression, which is placed on top of the resulted shader. You can place various function definitions inside and call it later in the Expressions. You can also declare varyings, uniforms and constants.
pt: Expressão personalizada em Linguagem Godot Shader, posta sobre o shader resultante. Pode pôr várias definições de função e chamá-las depois nas Expressões. Também pode declarar variantes, uniformes e constantes.

en: A reference to an existing uniform.
pt: Uma referência para um uniforme existente.

en: (Fragment/Light mode only) Scalar derivative function.
pt: (Apenas modo Fragment/Light) Função derivada escalar.

en: (Fragment/Light mode only) Vector derivative function.
pt: (Apenas modo Fragment/Light) Função derivada vetorial.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'x' using local differencing.
pt: (Apenas modo Fragment/Light) Derivada em 'x' a usar derivação local.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'x' using local differencing.
pt: (Apenas modo Fragment/Light) (Escalar) Derivada em 'x' a usar derivação local.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'y' using local differencing.
pt: (Apenas modo Fragment/Light) (Vetor) Derivada em 'y' a usar derivação local.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'y' using local differencing.
pt: (Apenas modo Fragment/Light) (Escalar) Derivada em 'y' a usar derivação local.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
pt: (Apenas modo Fragment/Light) (Vetor) Soma das derivadas absolutas em 'x' e 'y'.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
pt: (Apenas modo Fragment/Light) (Escalar) Soma das derivadas absolutas em 'x' e 'y'.

en: VisualShader
pt: VIsualShader

en: Edit Visual Property:
pt: Editar Propriedade Visual:

en: Visual Shader Mode Changed
pt: Modo do Visual Shader Alterado

en: Runnable
pt: Executável

en: Export the project for all the presets defined.
pt: Exporte o projeto para todas as predefinições definidas.

en: All presets must have an export path defined for Export All to work.
pt: Todas as predefinições devem ter um caminho de exportação definido para que Exportar Tudo funcione.

en: Delete preset '%s'?
pt: Apagar predefinição '%s'?

en: Exporting All
pt: A Exportar Tudo

en: Export Path
pt: Exportar Caminho

en: Presets
pt: Predefinições

en: Add...
pt: Adicionar...

en: If checked, the preset will be available for use in one-click deploy.
    Only one preset per platform may be marked as runnable.
pt: Se marcada, a predefinição estará disponível para uso em distribuição um-clique.
    Apenas uma predefinição por plataforma pode ser marcada como executável.

en: Resources
pt: Recursos

en: Export all resources in the project
pt: Exportar todos os recursos do projeto

en: Export selected scenes (and dependencies)
pt: Exportar cenas selecionadas (e dependências)

en: Export selected resources (and dependencies)
pt: Exportar recursos selecionados (e dependências)

en: Export Mode:
pt: Modo exportação:

en: Resources to export:
pt: Recursos a exportar:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
pt: Filtros para exportar ficheiros/pastas não-recursos
    (separados por vírgula, ex: *.json, *.txt, docs/*)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
pt: Filtros para excluir ficheiros/pastas do projeto
    (separados por vírgula, ex: *.json, *.txt, docs/*)

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Custom (comma-separated):
pt: Personalizado (separados por vírgula):

en: Feature List:
pt: Lista de Funcionalidades:

en: GDScript Export Mode:
pt: Modo de Exportação GDScript:

en: Compiled Bytecode (Faster Loading)
pt: Bytecode compilado (Carregamento mais Rápido)

en: Encrypted (Provide Key Below)
pt: Encriptado (Fornecer Chave em Baixo)

en: Invalid Encryption Key (must be 64 hexadecimal characters long)
pt: Chave de Encriptação Inválida (tem de ter 64 caracteres hexadecimais)

en: GDScript Encryption Key (256-bits as hexadecimal):
pt: Chave de Encriptação GDScript (hexadecimal 256-bits):

en: Note: Encryption key needs to be stored in the binary,
    you need to build the export templates from source.
pt: Nota: A chave de criptografia precisa ser armazenada no binário,
    você precisa construir os modelos de exportação da fonte.

en: More Info...
pt: Mais Informações...

en: Export PCK/Zip...
pt: Exportar PCK/Zip...

en: Export Project...
pt: Exportar Projeto…

en: Export All
pt: Exportar Tudo

en: Choose an export mode:
pt: Escolha um modo de exportação:

en: Export All...
pt: Exportar tudo…

en: ZIP File
pt: Ficheiro ZIP

en: Godot Project Pack
pt: Pacote do Projeto Godot

en: Export templates for this platform are missing:
pt: Não existem Modelos de exportação para esta plataforma:

en: Project Export
pt: Exportar Projeto

en: Manage Export Templates
pt: Gerir Modelos de Exportação

en: Export With Debug
pt: Exportar com Depuração

en: The path specified doesn't exist.
pt: O caminho especificado não existe.

en: Error opening package file (it's not in ZIP format).
pt: Erro ao abrir ficheiro comprimido (não está no formato ZIP).

en: Invalid ".zip" project file; it doesn't contain a "project.godot" file.
pt: Ficheiro de projeto ".zip" inválido, não contém um ficheiro "project.godot".

en: Please choose an empty folder.
pt: Por favor escolha uma pasta vazia.

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
pt: Escolha um ficheiro "project.godot" ou ".zip".

en: This directory already contains a Godot project.
pt: Esta diretoria já contém um projeto Godot.

en: New Game Project
pt: Novo Projeto de jogo

en: Imported Project
pt: Projeto importado

en: Invalid project name.
pt: Nome do projeto inválido.

en: Couldn't create folder.
pt: Incapaz de criar pasta.

en: There is already a folder in this path with the specified name.
pt: Já existe uma pasta neste caminho com o nome indicado.

en: It would be a good idea to name your project.
pt: Seria uma boa ideia dar um nome ao Projeto.

en: Invalid project path (changed anything?).
pt: Caminho de projeto inválido (alguma alteração?).

en: Couldn't load project at '%s' (error %d). It may be missing or corrupted.
pt: Não pode carregar o projeto em '%s' (error %d). Pode estar sumido ou corrompido.

en: Couldn't save project at '%s' (error %d).
pt: Incapaz de salvar projeto em '%s' (error %d).

en: Couldn't create project.godot in project path.
pt: Incapaz de criar project.godot no caminho do projeto.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
pt: Erro ao abrir ficheiro comprimido, não está no formato ZIP.

en: The following files failed extraction from package:
pt: Falhou a extração dos seguintes Ficheiros do pacote:

en: Package installed successfully!
pt: Pacote Instalado com sucesso!

en: Rename Project
pt: Renomear Projeto

en: Import Existing Project
pt: Importar Projeto existente

en: Import & Edit
pt: Importar & Editar

en: Create New Project
pt: Criar novo Projeto

en: Create & Edit
pt: Criar & Editar

en: Install Project:
pt: Instalar Projeto:

en: Install & Edit
pt: Instalar & Editar

en: Project Name:
pt: Nome do Projeto:

en: Project Path:
pt: Caminho do Projeto:

en: Project Installation Path:
pt: Caminho de Instalação do Projeto:

en: Renderer:
pt: Renderizador:

en: Not supported by your GPU drivers.
pt: Não suportado pelos seus drivers GPU.

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
pt: Qualidade visual superior
    Todas as funcionalidades disponíveis
    Incompatível com hardware antigo
    Não recomendado para jogos Web

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
pt: Qualidade visual inferior
    Algumas funcionalidades indisponíveis
    Funciona na maioria do hardware
    Recomendado para jogos Web

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
pt: O renderizador pode ser alterado mais tarde, mas as cenas poderão ter de ser ajustadas.

en: Missing Project
pt: Projeto Inexistente

en: Error: Project is missing on the filesystem.
pt: Erro: Projeto inexistente no sistema de ficheiros.

en: Local Projects
pt: Projetos Locais

en: Asset Library Projects
pt: Projetos Biblioteca de Recursos

en: Can't open project at '%s'.
pt: Incapaz de abrir projeto em '%s'.

en: Are you sure to open more than one project?
pt: Está seguro que quer abrir mais do que um Projeto?

en: The following project settings file does not specify the version of Godot through which it was created.
    
    %s
    
    If you proceed with opening it, it will be converted to Godot's current configuration file format.
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
pt: A seguinte configuração do projeto não especifica a versão do Godot em que foi criada.
    
    %s
    
    Se continuar com a abertura, será convertida para o formato da versão atual.
    Aviso: Não conseguirá mais abrir o projeto em versões anteriores à deste motor.

en: The following project settings file was generated by an older engine version, and needs to be converted for this version:
    
    %s
    
    Do you want to convert it?
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
pt: A seguinte configuração do projeto foi gerada por um motor mais antigo, e precisa de ser convertida para esta versão.
    
    %s
    
    Deseja convertê-la?
    Aviso: Não conseguirá mais abrir o projeto em versões anteriores à deste motor.

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
pt: A configuração do projeto foi criada por um motor de versão mais recente, cuja configuração não é compatível com esta versão.

en: Can't run project: no main scene defined.
    Please edit the project and set the main scene in the Project Settings under the "Application" category.
pt: Incapaz de executar o projeto: cena principal não definida.
    Edite o projeto e defina a cena principal em Configurações do Projeto dentro da categoria "Application".

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
pt: Incapaz de executar o projeto: Recursos têm de ser importados.
    Edite o projeto para desencadear a importação inicial.

en: Are you sure to run %d projects at once?
pt: Está seguro que quer executar %d projetos em simultâneo?

en: Remove %d projects from the list?
pt: Remover %d projetos da lista?

en: Remove this project from the list?
pt: Remover este projeto da lista?

en: Remove all missing projects from the list?
    The project folders' contents won't be modified.
pt: Remover todos os projetos inexistentes da lista?
    O conteúdo das pastas não será modificado.

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
pt: Linguagem alterada.
    A interface será atualizada após o arranque do editor ou do gestor de projetos.

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
pt: Pretende pesquisar %s pastas por projetos Godot existentes?
    Pode demorar um pouco.

[ctx: Application]
note: TRANSLATORS: This refers to the application where users manage their Godot projects.
en: Project Manager
pt: Gestor de Projetos

en: Last Modified
pt: Última modificação

en: Loading, please wait...
pt: A carregar, espere por favor...

en: Edit Project
pt: Editar Projeto

en: Run Project
pt: Executar Projeto

en: Scan
pt: Pequisar

en: Scan Projects
pt: Pesquisar Projetos

en: Select a Folder to Scan
pt: Selecione uma Pasta para Pesquisar

en: New Project
pt: Novo Projeto

en: Import Project
pt: Importar Projeto

en: Remove Project
pt: Remover Projeto

en: Remove Missing
pt: Remover Ausente

en: About
pt: Sobre

en: Restart Now
pt: Reiniciar agora

en: Remove All
pt: Remover tudo

en: Also delete project contents (no undo!)
pt: Também apaga conteúdos do projeto (definitivo!)

en: Can't run project
pt: Incapaz de executar o projeto

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
pt: Atualmente não tem quaisquer projetos.
    Gostaria de explorar os projetos de exemplo oficiais na Biblioteca de Recursos?

en: Filter projects
pt: Filtrar projetos

en: This field filters projects by name and last path component.
    To filter projects by name and full path, the query must contain at least one `/` character.
pt: Este campo filtra projetos por nome e última componente do caminho.
    Para filtrar projetos por nome e caminho completo, a pesquisa tem de conter pelo menos um caráter `/`.

en: Physical Key
pt: Chave Física

en: Key
pt: Tecla

en: Joy Button
pt: Botão do joystick

en: Joy Axis
pt: Eixo do joystick

en: Mouse Button
pt: Botão do rato

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
pt: Nome de ação inválido. Não pode ser vazio nem conter '/', ':', '=', '\' ou '"'

en: An action with the name '%s' already exists.
pt: Já existe uma ação com o nome '%s'.

en: Rename Input Action Event
pt: Renomear evento ação de entrada

en: Change Action deadzone
pt: Mudar a zona morta da Ação

en: Add Input Action Event
pt: Adicionar evento ação de entrada

en: All Devices
pt: Todos os Aparelhos

en:  (Physical)
pt:  (Físico)

en: Press a Key...
pt: Pressione uma tecla...

en: Mouse Button Index:
pt: Índice do botão do rato:

en: Left Button
pt: Botão esquerdo

en: Right Button
pt: Botão direito

en: Middle Button
pt: Botão do meio

en: Wheel Up Button
pt: Botão roda para cima

en: Wheel Down Button
pt: Botão roda para baixo

en: Wheel Left Button
pt: Roda Botão Esquerdo

en: Wheel Right Button
pt: Roda Botão Direito

en: X Button 1
pt: X Botão 1

en: X Button 2
pt: X Botão 2

en: Joypad Axis Index:
pt: Índice do Eixo do joystick:

en: Joypad Button Index:
pt: Índice do botão do joypad:

en: Erase Input Action
pt: Apagar Ação de Entrada

en: Erase Input Action Event
pt: Apagar evento ação de entrada

en: Add Event
pt: Adicionar evento

en: Button
pt: Botão

en: Left Button.
pt: Botão esquerdo.

en: Right Button.
pt: Botão direito.

en: Middle Button.
pt: Botão do meio.

en: Wheel Up.
pt: Roda para cima.

en: Wheel Down.
pt: Roda para baixo.

en: Add Global Property
pt: Adicionar Propriedade global

en: Select a setting item first!
pt: Selecione primeiro um item de configuração!

en: No property '%s' exists.
pt: Não existe a Propriedade '%s'.

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
pt: Configuração '%s' é interna e não pode ser removida.

en: Delete Item
pt: Apagar item

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
pt: Nome de ação inválido. Não pode ser vazio nem conter '/', ':', '=', '\' ou '"'.

en: Add Input Action
pt: Adicionar ação de entrada

en: Error saving settings.
pt: Erro ao guardar configuração.

en: Settings saved OK.
pt: Configuração guardada.

en: Moved Input Action Event
pt: Evento Ação de Entrada movido

en: Override for Feature
pt: Sobrepor por Funcionalidade

en: Add %d Translations
pt: Adicionar %t Traduções

en: Remove Translation
pt: Remover tradução

en: Translation Resource Remap: Add %d Path(s)
pt: Remapear Recurso Tradução: Adicionar %d Caminho(s)

en: Translation Resource Remap: Add %d Remap(s)
pt: Remapear Recurso Tradução: Adicionar %d Remap(s)

en: Change Resource Remap Language
pt: Mudar Recurso Linguagem Remap

en: Remove Resource Remap
pt: Remover remapeamento de recurso

en: Remove Resource Remap Option
pt: Remover Recurso Opção Remap

en: Changed Locale Filter
pt: Filtro de localização alterado

en: Changed Locale Filter Mode
pt: Modo filtro de localização alterado

en: Project Settings (project.godot)
pt: Configurações do Projeto (project.godot)

en: General
pt: Geral

en: Override For...
pt: Sobrepor Por...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
pt: O editor deve ser reiniciado para que as alterações entrem em vigor.

en: Input Map
pt: Mapa de entrada

en: Action:
pt: Ação:

en: Deadzone
pt: Zona morta

en: Device:
pt: Aparelho:

en: Index:
pt: Índice:

en: Localization
pt: Localização

en: Translations
pt: Traduções

en: Translations:
pt: Traduções:

en: Remaps
pt: Remapeamentos

en: Resources:
pt: Recursos:

en: Remaps by Locale:
pt: Remapear por localização:

en: Locales Filter
pt: Filtro de localização

en: Show All Locales
pt: Mostrar Todos os Idiomas

en: Show Selected Locales Only
pt: Mostrar Apenas Idiomas Selecionados

en: Filter mode:
pt: Modo de filtro:

en: Locales:
pt: Localizações:

en: AutoLoad
pt: Carregamento automático

en: Import Defaults
pt: Importar Predefinições

en: Preset...
pt: Predefinição...

en: File...
pt: Ficheiro...

en: Dir...
pt: Diretoria...

en: Assign
pt: Atribuir

en: Select Node
pt: Selecionar Nó

en: Error loading file: Not a resource!
pt: Erro ao carregar Ficheiro: Não é um recurso!

en: Pick a Node
pt: Escolha um Nó

en: Select Property
pt: Selecionar Propriedade

en: Select Virtual Method
pt: Selecione Método virtual

en: Select Method
pt: Selecione Método

en: Batch Rename
pt: Renomear em Massa

en: Prefix:
pt: Prefixo:

en: Suffix:
pt: Sufixo:

en: Use Regular Expressions
pt: Usar Expressões Regulares

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: Substitute
pt: Substituto

en: Node name
pt: Nome do nó

en: Node's parent name, if available
pt: Nome do progenitor do nó, se disponível

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Current scene name
pt: Nome da cena atual

en: Root node name
pt: Nome do nó raiz

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
pt: Contador sequencial de inteiros.
    Comparar opções do contador.

en: Per-level Counter
pt: Contador por nível

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
pt: Se definido, o contador reinicia para cada grupo de nós filhos.

en: Initial value for the counter
pt: Valor inicial do contador

en: Amount by which counter is incremented for each node
pt: Valor pelo qual cada contador é incrementado para cada nó

en: Padding
pt: Preenchimento

en: Minimum number of digits for the counter.
    Missing digits are padded with leading zeros.
pt: Número mínimo de dígitos para o contador.
    Dígitos ausentes são preenchidos com zeros.

en: Post-Process
pt: Pós-processamento

en: Style
pt: Estilo

en: Keep
pt: Manter

en: PascalCase to snake_case
pt: PascalCase para snake_case

en: snake_case to PascalCase
pt: snake_case para PascalCase

en: Case
pt: Caixa

en: To Lowercase
pt: Para Minúsculas

en: To Uppercase
pt: Para Maiúsculas

en: Reset
pt: Repor

en: Regular Expression Error:
pt: Erro em Expressão Regular:

en: At character %s
pt: No carácter %s

en: Reparent Node
pt: Reassociar Nó

en: Reparent Location (Select new Parent):
pt: Reassociar Localização (Selecionar novo Progenitor):

en: Keep Global Transform
pt: Manter Transformação Global

en: Reparent
pt: Reassociar

en: Run Mode:
pt: Modo Execução:

en: Current Scene
pt: Cena Atual

en: Main Scene Arguments:
pt: Argumentos da Cena Principal:

en: Scene Run Settings
pt: Configurações de Execução da Cena

en: No parent to instance the scenes at.
pt: Nenhum progenitor para instância das cenas.

en: Error loading scene from %s
pt: Erro ao carregar a cena de %s

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
pt: Incapaz de instanciar a cena '%s' porque a cena atual existe dentro de um dos seus nós.

en: Instance Scene(s)
pt: Cena(s) da Instância

en: Replace with Branch Scene
pt: Substituir com Cena-Ramo

en: Instance Child Scene
pt: Instanciar Cena Filha

en: Can't paste root node into the same scene.
pt: Incapaz de colar o nó raiz na mesma cena.

en: Paste Node(s)
pt: Colar Nó(s)

en: Detach Script
pt: Separar Script

en: This operation can't be done on the tree root.
pt: Esta operação não pode ser feita na raiz da árvore.

en: Move Node In Parent
pt: Mover Nó no Progenitor

en: Move Nodes In Parent
pt: Mover Nós no Progenitor

en: Duplicate Node(s)
pt: Duplicar Nó(s)

en: Can't reparent nodes in inherited scenes, order of nodes can't change.
pt: Incapaz de reassociar nós em cenas herdadas, a ordem dos nós não pode mudar.

en: Node must belong to the edited scene to become root.
pt: O nó deve pertencer à cena editada para se tornar raiz.

en: Instantiated scenes can't become root
pt: Cenas instanciadas não se podem tornar raízes

en: Make node as Root
pt: Tornar Nó Raiz

en: Delete %d nodes and any children?
pt: Apagar %d nós e filhos?

en: Delete %d nodes?
pt: Apagar %d nós?

en: Delete the root node "%s"?
pt: Apagar nó raiz "%s"?

en: Delete node "%s" and its children?
pt: Apagar nó "%s" e filhos?

en: Delete node "%s"?
pt: Apagar nó "%s"?

en: Saving the branch as a scene requires having a scene open in the editor.
pt: Para guardar o ramo como cena é necessário ter uma cena aberta no editor.

en: Saving the branch as a scene requires selecting only one node, but you have selected %d nodes.
pt: Para guardar o ramo como cena é necessário selecionar apenas um nó, mas estão selecionados %d nós.

en: Can't save the root node branch as an instanced scene.
    To create an editable copy of the current scene, duplicate it using the FileSystem dock context menu
    or create an inherited scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
pt: Incapaz de guardar o ramo do nó raiz como uma cena instanciada.
    Para criar uma cópia editável da cena atual, duplique-a usando o menu de contexto da doca FileSystem
    ou crie uma cena herdada usando Cena > Nova Cena Herdada...

en: Can't save the branch of an already instanced scene.
    To create a variation of a scene, you can make an inherited scene based on the instanced scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
pt: Incapaz de guardar o ramo de uma cena já instanciada.
    Para criar a variação de uma cena, pode fazer uma cena herdada baseada na cena instanciada usando Cena > Nova Cena Herdada...

en: Can't save a branch which is a child of an already instantiated scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
pt: Incapaz de guardar um ramo filho de uma cena já instanciada.
    Para guardar este ramo na sua própria cena, abra a cena original, clique direito neste ramo e selecione "Guardar Ramo como Cena".

en: Can't save a branch which is part of an inherited scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
pt: Incapaz de guardar um ramo que é parte de uma cena herdada.
    Para guardar este ramo na sua própria cena, abra a cena original, clique direito neste ramo e selecione "Guardar Ramo como Cena".

en: Save New Scene As...
pt: Guardar Nova Cena Como...

en: Disabling "editable_instance" will cause all properties of the node to be reverted to their default.
pt: Desativar "editable_instance" irá reverter todas as propriedades do nó para os seus valores predefinição.

en: Enabling "Load As Placeholder" will disable "Editable Children" and cause all properties of the node to be reverted to their default.
pt: Ativar "Carregar como Espaço Reservado" vai desativar "Filhos Editáveis" e fazer com que todas as propriedades do nó revertam para valores predefinidos.

en: Make Local
pt: Tornar Local

en: Enable Scene Unique Name(s)
pt: Ativar Nome(s) Único(s) de Cena

en: Unique names already used by another node in the scene:
pt: Nomes únicos já estão sendo usados por outro nó na cena:

en: Disable Scene Unique Name(s)
pt: Desativar Nome(s) Único(s) de Cena

en: New Scene Root
pt: Nova Raiz da Cena

en: Create Root Node:
pt: Criar Nó Raiz:

en: 2D Scene
pt: Cena 2D

en: 3D Scene
pt: Cena 3D

en: User Interface
pt: Interface do Utilizador

en: Other Node
pt: Outro Nó

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
pt: Incapaz de operar em nós de uma cena externa!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
pt: Incapaz de operar em nós herdados pela cena atual!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
pt: Esta operação não pode ser feita numa cena instanciada.

en: Attach Script
pt: Anexar Script

en: Cut Node(s)
pt: Cortar Nó(s)

en: Remove Node(s)
pt: Remover Nó(s)

en: Change type of node(s)
pt: Mudar tipo de nó(s)

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
pt: Incapaz de guardar nova cena. Provavelmente dependências (instâncias) não foram satisfeitas.

en: Error saving scene.
pt: Erro ao guardar cena.

en: Error duplicating scene to save it.
pt: Erro ao duplicar cena para guardar.

en: Sub-Resources
pt: Sub-recursos

en: Access as Scene Unique Name
pt: Acesso como Nome Exclusivo da Cena

en: Clear Inheritance
pt: Limpar herança

en: Editable Children
pt: Filhos editáveis

en: Load As Placeholder
pt: Carregar como marcador de posição

en: Cannot attach a script: there are no languages registered.
    This is probably because this editor was built with all language modules disabled.
pt: Incapaz de anexar um script: não há linguagens registadas.
    Isto provavelmente acontece porque o editor foi compilado com todos os módulos de linguagem desativados.

en: Add Child Node
pt: Adicionar Nó Filho

en: Expand/Collapse All
pt: Expandir/Colapsar Tudo

en: Change Type
pt: Mudar tipo

en: Reparent to New Node
pt: Reassociar a Novo Nó

en: Make Scene Root
pt: Tornar Raiz da Cena

en: Merge From Scene
pt: Mesclar a Partir da Cena

en: Save Branch as Scene
pt: Guardar Ramo como Cena

en: Copy Node Path
pt: Copiar Caminho do Nó

en: Delete (No Confirm)
pt: Apagar (sem confirmação)

en: Add/Create a New Node.
pt: Adicionar/Criar Novo Nó.

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
pt: Instanciar um ficheiro de cena como um Nó. Cria uma cena herdada se não existir nó raiz.

en: Attach a new or existing script to the selected node.
pt: Anexar script novo ou existente ao nó selecionado.

en: Detach the script from the selected node.
pt: Separar o script do nó selecionado.

en: Remote
pt: Remoto

en: If selected, the Remote scene tree dock will cause the project to stutter every time it updates.
    Switch back to the Local scene tree dock to improve performance.
pt: Se selecionada, a doca de árvore da cena Remota vai travar o projeto cada vez que atualiza.
    Volte para a doca de árvore da cena Local para melhorar o desempenho.

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
pt: Limpar herança? (Definitivo!)

en: Show Scene Tree Root Selection
pt: Mostrar seleção da hierarquia de cenas

en: Derive Script Globals By Name
pt: Derivar Globais de Script Por Nome

en: Use Favorites Root Selection
pt: Seleção de favoritos da raíz

en: Toggle Visible
pt: Alternar Visibilidade

en: Unlock Node
pt: Desbloquear Nó

en: Button Group
pt: Grupo Botão

en: Disable Scene Unique Name
pt: Desativar Nome Único de Cena

en: (Connecting From)
pt: (A Ligar de)

en: Node configuration warning:
pt: Aviso de configuração do nó:

en: This node can be accessed from within anywhere in the scene by preceding it with the '%s' prefix in a node path.
    Click to disable this.
pt: Este nó pode ser acessado de qualquer lugar na cena, precedendo-o com o prefixo '%s' em um caminho de nó.
    Clique para desabilitar isso.

en: Node has %s connection(s) and %s group(s).
    Click to show signals dock.
pt: Nó tem %s conexão(ões) e %s grupo(s).
    Clique para mostrar doca de sinais.

en: Node has %s connection(s).
    Click to show signals dock.
pt: Nó tem %s conexão(ões).
    Clique para mostrar doca de sinais.

en: Node is in %s group(s).
    Click to show groups dock.
pt: Nó está em %s grupo(s).
    Clique para mostrar doca de grupos.

en: Open Script:
pt: Abrir Script:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
pt: Nó está bloqueado.
    Clique para desbloquear.

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
pt: Filhos não são selecionáveis.
    Clique para os tornar selecionáveis.

en: Toggle Visibility
pt: Alternar visibilidade

en: AnimationPlayer is pinned.
    Click to unpin.
pt: AnimationPlayer está fixado.
    Clique para desafixar.

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
pt: Nome de nó inválido, os caracteres seguintes não são permitidos:

en: Another node already uses this unique name in the scene.
pt: Outro nó já usa esse nome exclusivo na cena.

en: Rename Node
pt: Renomear Nó

en: Scene Tree (Nodes):
pt: Árvore de Cena (Nós):

en: Node Configuration Warning!
pt: Aviso de Configuração de Nó!

en: Select a Node
pt: Selecione um Nó

en: Path is empty.
pt: Caminho está vazio.

en: Filename is empty.
pt: Nome do Ficheiro vazio.

en: Path is not local.
pt: Caminho não é local.

en: Invalid base path.
pt: Caminho base inválido.

en: A directory with the same name exists.
pt: Já existe diretoria com o mesmo nome.

en: File does not exist.
pt: O Ficheiro não existe.

en: Invalid extension.
pt: Extensão inválida.

en: Wrong extension chosen.
pt: Escolhida extensão errada.

en: Error loading template '%s'
pt: Erro ao carregar Modelo '%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
pt: Erro - Incapaz de criar script no sistema de ficheiros.

en: Error loading script from %s
pt: Erro ao carregar Script de '%s'

en: Overrides
pt: Sobrepõe

en: Open Script / Choose Location
pt: Abrir Script/ Escolher Localização

en: Open Script
pt: Abrir Script

en: File exists, it will be reused.
pt: O Ficheiro já existe, será reutilizado.

en: Invalid path.
pt: Caminho inválido.

en: Invalid class name.
pt: Nome de classe inválido.

en: Invalid inherited parent name or path.
pt: Nome ou caminho herdado do progenitor inválido.

en: Script path/name is valid.
pt: Caminho/nome de script é válido.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
pt: Permitido: a-z, A-Z, 0-9, _ e .

en: Built-in script (into scene file).
pt: Script incorporado (no ficheiro da cena).

en: Will create a new script file.
pt: Vai criar novo ficheiro de script.

en: Will load an existing script file.
pt: Vai carregar ficheiro de script existente.

en: Script file already exists.
pt: Ficheiro Script já existe.

en: Note: Built-in scripts have some limitations and can't be edited using an external editor.
pt: Nota: Scripts incorporados têm algumas limitações e não podem ser editados com um editor externo.

en: Warning: Having the script name be the same as a built-in type is usually not desired.
pt: Aviso: Não é habitualmente desejável que o nome do script seja o mesmo do que o de um tipo incorporado.

en: Class Name:
pt: Nome de Classe:

en: Template:
pt: Modelo:

en: Built-in Script:
pt: Script Incorporado:

en: Attach Node Script
pt: Anexar Script de Nó

en: Remote %s:
pt: %s remoto:

en: Warning:
pt: Aviso:

en: Error:
pt: Erro:

en: C++ Error
pt: Erro C++

en: C++ Error:
pt: Erro C++:

en: C++ Source
pt: Código-fonte C++

en: Source:
pt: Código-fonte:

en: C++ Source:
pt: Código-fonte C++:

en: Stack Trace
pt: Rastreamento de Pilha

en: Errors
pt: Erros

en: Child process connected.
pt: Processo filho conectado.

en: Copy Error
pt: Copiar Erro

en: Open C++ Source on GitHub
pt: Abrir Código C++ no GitHub

en: Video RAM
pt: Memória Vídeo

en: Skip Breakpoints
pt: Saltar Pontos de Paragem

en: Inspect Previous Instance
pt: Inspecionar instância anterior

en: Inspect Next Instance
pt: Inspecionar Próxima Instância

en: Stack Frames
pt: Empilhar Frames

en: Filter stack variables
pt: Filtrar variáveis stack

en: Auto Switch To Remote Scene Tree
pt: Mudar Automático para Árvore de Cena Remota

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
pt: Intervalo de Atualização da Árvore de Cena Remota

en: Remote Inspect Refresh Interval
pt: Intervalo de Atualização de Inspeção Remota

en: Network Profiler
pt: Analisador de Rede

en: Monitors
pt: Monitores

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
pt: Escolha um ou mais itens da lista para exibir o gráfico.

en: List of Video Memory Usage by Resource:
pt: Lista de utilização de Memória Vídeo por recurso:

en: Export list to a CSV file
pt: Exportar lista para ficheiro CSV

en: Resource Path
pt: Caminho do Recurso

en: Format
pt: Formato

en: Usage
pt: Uso

en: Misc
pt: Diversos

en: Clicked Control:
pt: Controlo clicado:

en: Clicked Control Type:
pt: Tipo de controlo clicado:

en: Live Edit Root:
pt: Raiz de Edição ao Vivo:

en: Set From Tree
pt: Definir a partir da árvore

en: Export measures as CSV
pt: Exporta medidas como CSV

en: Erase Shortcut
pt: Apagar Atalho

en: Restore Shortcut
pt: Restaurar Atalho

en: Change Shortcut
pt: Alterar Atalho

en: Editor Settings
pt: Configurações do Editor

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Binding
pt: Ligação

en: Change Light Radius
pt: Mudar raio da luz

en: Stream Player 3D
pt: Reprodutor de Fluxo 3D

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
pt: Mudar ângulo de emissão de AudioStreamPlayer3D

en: Camera
pt: Câmera

en: Change Camera FOV
pt: Mudar FOV da Câmara

en: Change Camera Size
pt: Mudar tamanho da Câmara

en: Visibility Notifier
pt: Notificador de Visibilidade

en: Change Notifier AABB
pt: Mudar Notificador AABB

en: Change Particles AABB
pt: Mudar partículas AABB

en: Reflection Probe
pt: Sonda de Reflexão

en: Change Probe Extents
pt: Mudar Extensões de Sonda

en: GI Probe
pt: Sonda GI

en: Baked Indirect Light
pt: Iluminação Indireta Pré-feita

en: Change Sphere Shape Radius
pt: Mudar raio da forma esfera

en: Change Box Shape Extents
pt: Mudar medidas da forma caixa

en: Change Capsule Shape Radius
pt: Mudar raio da forma cápsula

en: Change Capsule Shape Height
pt: Mudar altura da forma cápsula

en: Change Cylinder Shape Radius
pt: Mudar Raio da Forma Cilindro

en: Change Cylinder Shape Height
pt: Mudar Altura da Forma Cilindro

en: Change Ray Shape Length
pt: Mudar comprimento da forma raio

en: Navigation Edge
pt: Borda de Navegação

en: Navigation Edge Disabled
pt: Borda de Navegação Desabilitada

en: Navigation Solid
pt: Sólido de Navegação

en: Navigation Solid Disabled
pt: Sólido de Navegação Desativado

en: Joint Body A
pt: Corpo de Articulação A

en: Joint Body B
pt: Corpo de Articulação B

en: Room Edge
pt: Borda da Sala

en: Room Overlap
pt: Sobreposição de Sala

en: Set Room Point Position
pt: Definir Posição do Ponto do Room

en: Portal Margin
pt: Margem do Portal

en: Portal Edge
pt: Borda do Portal

en: Portal Arrow
pt: Seta do Portal

en: Set Portal Point Position
pt: Definir Posição do Ponto do Portal

en: Portal Front
pt: Portal Frente

en: Portal Back
pt: Portal Atras

en: Occluder
pt: Oclusor

en: Set Occluder Sphere Radius
pt: Definir Raio da Esfera do Oclusor

en: Set Occluder Sphere Position
pt: Definir Posição da Esfera do Oclusor

en: Set Occluder Polygon Point Position
pt: Definir a Posição do Ponto do Polígono Oclusor

en: Set Occluder Hole Point Position
pt: Definir a Posição do Ponto do Orifício do Oclusor

en: Occluder Polygon Front
pt: Frente do Polígono Oclusor

en: Occluder Polygon Back
pt: Parte de Trás do Polígono Oclusor

en: Occluder Hole
pt: Buraco Oclusor

en: Godot Physics
pt: Física do Godot

en: Use BVH
pt: Usar BVH

en: BVH Collision Margin
pt: Margem de Colisão BVH

en: Crash Handler
pt: Gerenciador de Falhas

en: Multithreaded Server
pt: Servidor com Multi-Thread

en: RID Pool Prealloc
pt: Pré-alocação de pool RID

en: Debugger stdout
pt: Depurador stdout

en: Max Chars Per Second
pt: Máximo de Caracteres Por Segundo

en: Max Messages Per Frame
pt: Máximo de Mensagens Por Quadro

en: Max Errors Per Second
pt: Máximo de Erros Por Segundo

en: Max Warnings Per Second
pt: Máximo de Avisos Por Segundo

en: Flush stdout On Print
pt: Esvaziar stdout Na Impressão

en: Logging
pt: Registro de Log

en: File Logging
pt: Log de Arquivo

en: Enable File Logging
pt: Ativar Log de Arquivos

en: Log Path
pt: Caminho de Log

en: Max Log Files
pt: Máximo de Arquivos de Log

en: Driver Name
pt: Nome do Driver

en: Fallback To GLES2
pt: Alternar para GLES2

en: Use Nvidia Rect Flicker Workaround
pt: Use a Solução Alternativa do Nvidia Rect Flicker

en: Allow hiDPI
pt: Permitir hiDPI

en: V-Sync
pt: Sincronização Vertical

en: Use V-Sync
pt: Usar Sincronização Vertical

en: Per Pixel Transparency
pt: Transparência Por Pixel

en: Allowed
pt: Permitido

en: Intended Usage
pt: Uso Pretendido

en: Framebuffer Allocation
pt: Alocação de Framebuffer

en: Energy Saving
pt: Economia de Energia

en: Thread Model
pt: Modelo de Thread

en: Thread Safe BVH
pt: Thread Segura BVH

en: Handheld
pt: Portátil

en: Orientation
pt: Orientação

en: Common
pt: Comum

en: Physics FPS
pt: Física FPS

en: Force FPS
pt: Forçar FPS

en: Enable Pause Aware Picking
pt: Ativar a Seleção Consciente de Pausa

en: GUI
pt: Interface Gráfica

en: Drop Mouse On GUI Input Disabled
pt: Desabilitar Soltar o Rato na Entrada da Interface Gráfica

en: Print FPS
pt: Imprimir FPS

en: Verbose stdout
pt: stdout Verboso

en: Physics Interpolation
pt: Interpolação Física

en: Enable Warnings
pt: Ativar Avisos

en: Frame Delay Msec
pt: Atraso de Quadro Msec

en: Low Processor Mode
pt: Modo de Baixo Uso do Processador

en: Delta Sync After Draw
pt: Sincronização Delta Após Desenhar

en: Hide Home Indicator
pt: Esconder Indicador de Home

en: Input Devices
pt: Dispositivos de Entrada

en: Pointing
pt: Pontuação

en: Touch Delay
pt: Atraso de Toque

en: Debug Shader Fallbacks
pt: Depurar Fallbacks do Shader

en: Environment
pt: Ambiente

en: Default Clear Color
pt: Cor Clara Padrão

en: Boot Splash
pt: Plano de Fundo de Inicialização

en: Show Image
pt: Mostrar Imagem

en: Image
pt: Imagem

en: Fullsize
pt: Tamanho Máximo

en: Use Filter
pt: Usar Filtro

en: BG Color
pt: Cor de Fundo

en: macOS Native Icon
pt: Ícone Nativo do macOS

en: Windows Native Icon
pt: Ícone nativo do Windows

en: Agile Event Flushing
pt: Liberação Ágil de Eventos

en: Emulate Touch From Mouse
pt: Emular Toque do Rato

en: Emulate Mouse From Touch
pt: Emular o Rato do Toque

en: Mouse Cursor
pt: Cursor do Rato

en: Custom Image
pt: Imagem Personalizada

en: Custom Image Hotspot
pt: Imagem de Ponto de Acesso Personalizada

en: Tooltip Position Offset
pt: Deslocamento de Posição da Dica

en: Debugger Agent
pt: Agente Depurador

en: Wait For Debugger
pt: Esperar o Depurador

en: Wait Timeout
pt: Tempo Limite de Espera

en: Runtime
pt: Execução

en: Unhandled Exception Policy
pt: Política de Exceção não Tratada

en: Main Loop Type
pt: Tipo de Loop Principal

en: Stretch
pt: Esticar

en: Aspect
pt: Aspecto

en: Shrink
pt: Encolher

en: Auto Accept Quit
pt: Auto Aceitar Sair

en: Quit On Go Back
pt: Sair em Voltar

en: Snap Controls To Pixels
pt: Ajustar Controles aos Pixels

en: Dynamic Fonts
pt: Fontes Dinâmicas

en: Use Oversampling
pt: Usar Sobreamostragem

en: Active Soft World
pt: Mundo Suave Ativo

en: Change Cylinder Radius
pt: Mudar Raio do Cilindro

en: Change Cylinder Height
pt: Mudar Altura do Cilindro

en: Change Torus Inner Radius
pt: Mudar Raio Interno do Toro

en: Change Torus Outer Radius
pt: Mudar Raio Externo do Toro

en: Operation
pt: Operação

en: Calculate Tangents
pt: Calcular Tangentes

en: Use Collision
pt: Usar Colisão

en: Collision Layer
pt: Camada de Colisão

en: Collision Mask
pt: Máscara de Colisão

en: Invert Faces
pt: Inverter Faces

en: Radius
pt: Raio

en: Radial Segments
pt: Segmentos Radiais

en: Rings
pt: Anéis

en: Smooth Faces
pt: Suavizar Faces

en: Sides
pt: Lados

en: Inner Radius
pt: Raio Interno

en: Outer Radius
pt: Raio Externo

en: Ring Sides
pt: Lados do Anel

en: Polygon
pt: Polígono

en: Spin Degrees
pt: Graus de Rotação

en: Spin Sides
pt: Girar Lados

en: Path Node
pt: Caminho do Nó

en: Path Interval Type
pt: Tipo de Intervalo de Caminho

en: Path Interval
pt: Intervalo de Caminho

en: Path Simplify Angle
pt: Simplifique o Ângulo do Caminho

en: Path Rotation
pt: Rotação do Caminho

en: Path Local
pt: Caminho Local

en: Path Continuous U
pt: Caminho Contínuo U

en: Path U Distance
pt: Distância do Caminho U

en: Path Joined
pt: Caminho Unido

en: Compression Mode
pt: Modo de Compressão

en: Transfer Channel
pt: Transferir Canal

en: Channel Count
pt: Quantidade de Canais

en: Always Ordered
pt: Sempre Ordenado

en: Server Relay
pt: Retransmissão do Servidor

en: DTLS Verify
pt: Verificar DTLS

en: DTLS Hostname
pt: Nome do Host DTLS

en: Use DTLS
pt: Usar DTLS

en: Use FBX
pt: Usar FBX

en: Config File
pt: Ficheiro de Configuração

en: Load Once
pt: Carregar Apenas uma Vez

en: Symbol Prefix
pt: Prefixo do Símbolo

en: Reloadable
pt: Recarregável

en: Library
pt: Biblioteca

en: Select the dynamic library for this entry
pt: Selecionar a biblioteca dinâmica para esta entrada

en: Select dependencies of the library for this entry
pt: Selecionar dependências da biblioteca para este entrada

en: Remove current entry
pt: Remover Entrada atual

en: Double click to create a new entry
pt: Duplo clique para criar nova entrada

en: Platform:
pt: Plataforma:

en: Platform
pt: Plataforma

en: Dynamic Library
pt: Biblioteca Dinâmica

en: Add an architecture entry
pt: Adicionar uma entrada arquitetura

en: Enabled GDNative Singleton
pt: Ativa Singleton GDNative

en: Disabled GDNative Singleton
pt: Instância única GDNative desativada

en: Libraries:
pt: Bibliotecas:

en: Class Name
pt: Nome da Classe

en: Script Class
pt: Classe do Script

en: Icon Path
pt: Caminho para Ícone

en: Function Definition Color
pt: Função de Definição de Cor

en: Node Path Color
pt: Cor do Caminho do Nó

en: Max Call Stack
pt: Pilha Máxima de Chamadas

en: Treat Warnings As Errors
pt: Tratar Avisos como Erros

en: Exclude Addons
pt: Excluir Complementos

en: Autocomplete Setters And Getters
pt: Autocompletar Setters e Getters

en: Step argument is zero!
pt: O argumento "step" é zero!

en: Not a script with an instance
pt: Não é um Script com uma instância

en: Not based on a script
pt: Não é baseado num Script

en: Not based on a resource file
pt: Não é baseado num Ficheiro de recurso

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
pt: Formato de dicionário de instância inválido (falta @path)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
pt: Formato de dicionário de instância inválido (incapaz de carregar o script em @path)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
pt: Formato de dicionário de instância inválido (script inválido em @path)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
pt: Dicionário de instância inválido (subclasses inválidas)

en: Object can't provide a length.
pt: Objeto não fornece um comprimento.

en: Language Server
pt: Servidor de Idioma

en: Enable Smart Resolve
pt: Habilitar Resolução Inteligente

en: Show Native Symbols In Editor
pt: Mostrar Símbolos Nativos No Editor

en: Use Thread
pt: Usar Thread

en: Export Mesh GLTF2
pt: Exportar Malha GLTF2

en: Export GLTF...
pt: Exportar GLTF...

en: Buffer View
pt: Visão de Buffer

en: Byte Offset
pt: Deslocamento do Byte

en: Component Type
pt: Tipo do Componente

en: Normalized
pt: Normalizado

en: Count
pt: Quantidade

en: Sparse Count
pt: Contagem Escassa

en: Sparse Indices Buffer View
pt: Visualização de Buffer de Índices Esparsos

en: Sparse Indices Byte Offset
pt: Deslocamento de Bytes de Índices Esparsos

en: Sparse Indices Component Type
pt: Tipo de Componente de Índices Esparsos

en: Sparse Values Buffer View
pt: Visualização de Buffer de Valores Esparsos

en: Sparse Values Byte Offset
pt: Deslocamento de Bytes de Valores Esparsos

en: Byte Length
pt: Largura do byte

en: Byte Stride
pt: Passo de Byte

en: Indices
pt: Índices

en: FOV Size
pt: Tamanho do FOV

en: Znear
pt: Z perto

en: Color
pt: Cor

en: Intensity
pt: Intensidade

en: Range
pt: Intervalo

en: Inner Cone Angle
pt: Ângulo do Cone Interno

en: Outer Cone Angle
pt: Ângulo do Cone Externo

en: Blend Weights
pt: Peso da mesclagem

en: Instance Materials
pt: Materiais da Instância

en: Parent
pt: Pai

en: Translation
pt: Tradução

en: Children
pt: Filhos

en: Joints
pt: Pontos

en: Roots
pt: Raizes

en: Unique Names
pt: Nomes Únicos

en: Godot Bone Node
pt: Nó de Osso Godot

en: Skin Root
pt: Raiz da Skin

en: Joints Original
pt: Pontos Originais

en: Inverse Binds
pt: Inverter Ligações

en: Non Joints
pt: Não-Juntas

en: Joint I To Bone I
pt: Articulação I ao Osso I

en: Joint I To Name
pt: Junta I A Nomear

en: Godot Skin
pt: Skin Godot

en: Diffuse Img
pt: Imagem Difusa

en: Diffuse Factor
pt: Fator Difuso

en: Gloss Factor
pt: Fator de Brilho

en: Specular Factor
pt: Fator Especular

en: Spec Gloss Img
pt: Imagem Brilhante Especular

en: Major Version
pt: Versão Importante

en: Minor Version
pt: Versão Minoritária

en: GLB Data
pt: Dados do GLB

en: Use Named Skin Binds
pt: Usar Ligações de Skin Nomeadas

en: Buffer Views
pt: Visão Buffer

en: Accessors
pt: Assessores

en: Scene Name
pt: Nome da Cena

en: Root Nodes
pt: Nós Raízes

en: Textures
pt: Texturas

en: Images
pt: Imagens

en: Cameras
pt: Câmeras

en: Lights
pt: Luzes

en: Unique Animation Names
pt: Nomes de Animação Únicos

en: Skeletons
pt: Esqueletos

en: Skeleton To Node
pt: Esqueleto Para Nó

en: Animations
pt: Animações

en: Src Image
pt: Imagem fonte

en: Mesh Library
pt: Bib. de Malhas

en: Physics Material
pt: Material de Física

en: Use In Baked Light
pt: Usar no mapa de luz

en: Cell
pt: Célula

en: Octant Size
pt: Tamanho Octante

en: Center X
pt: Centro X

en: Center Y
pt: Centro Y

en: Center Z
pt: Centro Z

en: Mask
pt: Máscara

en: Bake Navigation
pt: Navegação Pré-Processada

en: Navigation Layers
pt: Camadas da Navegação

en: Next Plane
pt: Plano Seguinte

en: Previous Plane
pt: Plano Anterior

en: Plane:
pt: Plano:

en: Next Floor
pt: Próximo Piso

en: Previous Floor
pt: Piso anterior

en: Floor:
pt: Piso:

en: GridMap Delete Selection
pt: Apagar seleção GridMap

en: GridMap Fill Selection
pt: Seleção de Preenchimento de GridMap

en: GridMap Paste Selection
pt: Colar Seleção GridMap

en: GridMap Paint
pt: Pintura do GridMap

en: GridMap Selection
pt: Seleção de GridMap

en: Snap View
pt: Vista de Ajuste

en: Clip Disabled
pt: Recorte desativado

en: Clip Above
pt: Recorte ativado

en: Clip Below
pt: Recorte abaixo

en: Edit X Axis
pt: Editar Eixo X

en: Edit Y Axis
pt: Editar Eixo Y

en: Edit Z Axis
pt: Editar Eixo Z

en: Cursor Rotate X
pt: Rodar Cursor X

en: Cursor Rotate Y
pt: Rodar Cursor Y

en: Cursor Rotate Z
pt: Rodar Cursor Z

en: Cursor Back Rotate X
pt: Rodar para trás Cursor X

en: Cursor Back Rotate Y
pt: Rodar para trás Cursor Y

en: Cursor Back Rotate Z
pt: Rodar para trás Cursor Z

en: Cursor Clear Rotation
pt: Limpar rotação do Cursor

en: Paste Selects
pt: Colar Seleção

en: Clear Selection
pt: Limpar Seleção

en: Fill Selection
pt: Preencher Seleção

en: GridMap Settings
pt: Configurações do GridMap

en: Pick Distance:
pt: Distância de escolha:

en: Filter meshes
pt: Filtrar malhas

en: Give a MeshLibrary resource to this GridMap to use its meshes.
pt: Dê um recurso MeshLibrary a este GridMap para usar as suas malhas.

en: Begin Bake
pt: Começar Consolidação

en: Preparing data structures
pt: A preparar estruturas de dados

en: Generate buffers
pt: Gerar buffers

en: Direct lighting
pt: Iluminação direta

en: Indirect lighting
pt: Iluminação indireta

en: Post processing
pt: Pós-processamento

en: Plotting lightmaps
pt: A Traçar lightmaps

en: CPU Lightmapper
pt: Mapeamento de Luz da CPU

en: Low Quality Ray Count
pt: Contagem de Raios de Baixa Qualidade

en: Medium Quality Ray Count
pt: Contagem de Raios de Média Qualidade

en: High Quality Ray Count
pt: Contagem de Raios de Alta Qualidade

en: Ultra Quality Ray Count
pt: Contagem de Raios de Ultra Qualidade

en: Loop Offset
pt: Deslocamento do Loop

en: Eye Height
pt: Altura do Olho

en: Display Width
pt: Largura de Ecrã

en: Display To Lens
pt: Exibir às Lentes

en: Oversample
pt: Excesso de Amostra

en: Class name can't be a reserved keyword
pt: Nome de classe não pode ser uma palavra-chave reservada

en: Build Solution
pt: Construir Solução

en: Auto Update Project
pt: Atualizar Projeto Automaticamente

en: Assembly Name
pt: Nome de Montagem

en: Solution Directory
pt: Diretório da Solução

en: C# Project Directory
pt: Diretório do Projeto C#

en: End of inner exception stack trace
pt: Fim do stack trace de exceção interna

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
pt: Um recurso NavigationMesh tem de ser definido ou criado para este nó funcionar.

en: Bake NavMesh
pt: Consolidar NavMesh

en: Clear the navigation mesh.
pt: Limpar a malha de navegação.

en: Setting up Configuration...
pt: A ajustar configuração...

en: Calculating grid size...
pt: A calcular tamanho da grelha...

en: Creating heightfield...
pt: A criar heightfield...

en: Marking walkable triangles...
pt: A marcar triângulos caminháveis...

en: Constructing compact heightfield...
pt: A construir heightfield compacto...

en: Eroding walkable area...
pt: A corroer a área caminhável...

en: Partitioning...
pt: A segmentar...

en: Creating contours...
pt: A criar contornos...

en: Creating polymesh...
pt: A criar polymesh...

en: Converting to native navigation mesh...
pt: A converter para malha de navegação nativa...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
pt: Configuração do Gerador da Malha de Navegação:

en: Parsing Geometry...
pt: A analisar geometria...

en: Done!
pt: Feito!

en: Seamless
pt: Sem Emenda

en: As Normal Map
pt: Como Mapa Normal

en: Bump Strength
pt: Força da Colisão

en: Noise
pt: Ruido

en: Noise Offset
pt: Deslocamento do Ruído

en: Octaves
pt: Oitavas

en: Period
pt: Periodo

en: Persistence
pt: Persistência

en: Lacunarity
pt: Lacunaridade

en: Subject
pt: Sujeito

en: Names
pt: Nomes

en: Strings
pt: Cadeias

en: Discover Multicast If
pt: Descobrir se Multicast

en: Discover Local Port
pt: Descobrir Porta Local

en: Discover IPv6
pt: Descobrir IPv6

en: Description URL
pt: URL Descritiva

en: Service Type
pt: Tipo de Serviço

en: IGD Control URL
pt: URL de controle IGD

en: IGD Service Type
pt: Tipo de Serviço IGD

en: IGD Our Addr
pt: IGD Nosso Endereço

en: IGD Status
pt: Estado do IGD

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
pt: Um nó fez yield sem memória para usar, por favor leia os documentos para saber como fazer yield corretamente!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
pt: O nó fez yield, mas não retornou um estado de função na primeira memória de trabalho.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
pt: O valor de retorno deve ser atribuído ao primeiro elemento da memória de trabalho de nós! Corrija o seu nó por favor.

en: Node returned an invalid sequence output:
pt: O nó retornou uma saída de sequência inválida:

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
pt: Foi encontrada o bit da sequência mas não o nó na pilha, denuncie o bug!

en: Stack overflow with stack depth:
pt: Sobrecarga da pilha com profundidade:

en: Visual Script
pt: Script Visual

en: Change Signal Arguments
pt: Mudar argumentos do sinal

en: Change Argument Type
pt: Mudar tipo de argumento

en: Change Argument name
pt: Mudar nome do argumento

en: Set Variable Default Value
pt: Definir Valor Predefinido da Variável

en: Set Variable Type
pt: Definir tipo de variável

en: Add Input Port
pt: Adicionar Porta de Entrada

en: Add Output Port
pt: Adicionar Porta de Saída

en: Change Port Type
pt: Mudar Tipo de Porta

en: Change Port Name
pt: Mudar Nome da Porta

en: Override an existing built-in function.
pt: Sobrepõe uma função incorporada existente.

en: Create a new function.
pt: Criar uma nova função.

en: Variables:
pt: Variáveis:

en: Create a new variable.
pt: Criar uma nova variável.

en: Signals:
pt: Sinais:

en: Create a new signal.
pt: Criar um novo sinal.

en: Name is not a valid identifier:
pt: O nome não é um identificador válido:

en: Name already in use by another func/var/signal:
pt: Este nome já está a ser usado por outro func/var/signal:

en: Rename Function
pt: Mudar nome da Função

en: Rename Variable
pt: Mudar nome da Variável

en: Rename Signal
pt: Mudar nome do Sinal

en: Add Function
pt: Adicionar Função

en: Delete input port
pt: Remover porta de entrada

en: Add Variable
pt: Adicionar Variável

en: Add Signal
pt: Adicionar Sinal

en: Remove Input Port
pt: Remover Porta de Entrada

en: Remove Output Port
pt: Remover Porta de Saída

en: Change Expression
pt: Mudar Expressão

en: Can't copy the function node.
pt: Incapaz de copiar o nó função.

en: Paste VisualScript Nodes
pt: Colar Nós VisualScript

en: Remove VisualScript Nodes
pt: Remover Nós VisualScript

en: Duplicate VisualScript Nodes
pt: Duplicar Nós VisualScript

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
pt: Pressione %s para largar um Getter. Pressione Shift para largar uma Assinatura genérica.

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
pt: Pressione Ctrl para largar um Getter. Pressione Shift para largar uma Assinatura genérica.

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
pt: Pressione %s para largar uma referência simples no nó.

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
pt: Pressione Ctrl para largar uma referência simples no nó.

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
pt: Pressione %s para largar um Setter variável.

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
pt: Pressione Ctrl para largar um Setter Variável.

en: Add Preload Node
pt: Adicionar Nó de Pré-carregamento

en: Add Node(s)
pt: Adicionar Nó(s)

en: Add Node(s) From Tree
pt: Adicionar Nó(s) da Árvore

en: Can't drop properties because script '%s' is not used in this scene.
    Drop holding 'Shift' to just copy the signature.
pt: Incapaz de largar propriedades porque o script '%s' não é usado neste cena.
    Largue com 'Shift' para copiar apenas a assinatura.

en: Add Getter Property
pt: Adicionar Propriedade Getter

en: Add Setter Property
pt: Adicionar Propriedade Setter

en: Change Base Type
pt: Mudar tipo base

en: Move Node(s)
pt: Mover Nó(s)

en: Remove VisualScript Node
pt: Remover Nó VisualScript

en: Connect Nodes
pt: Conectar Nós

en: Disconnect Nodes
pt: Desconectar Nós

en: Connect Node Data
pt: Conectar Dados do Nó

en: Connect Node Sequence
pt: Conectar Sequência do Nó

en: Script already has function '%s'
pt: Script já tem uma Função '%s'

en: Change Input Value
pt: Mudar valor de entrada

en: Resize Comment
pt: Redimensionar Comentário

en: Can't create function with a function node.
pt: Incapaz de criar função com um nó função.

en: Can't create function of nodes from nodes of multiple functions.
pt: Incapaz de criar função de nós a partir de nós de várias funções.

en: Select at least one node with sequence port.
pt: Selecione pelo menos um nó com porta de sequência.

en: Try to only have one sequence input in selection.
pt: Tente ter apenas uma entrada de sequência na seleção.

en: Create Function
pt: Criar Função

en: Remove Function
pt: Remover Função

en: Remove Variable
pt: Remover Variável

en: Editing Variable:
pt: A editar Variável:

en: Remove Signal
pt: Remover Sinal

en: Editing Signal:
pt: A editar Sinal:

en: Make Tool:
pt: Ferramenta Fazer:

en: Members:
pt: Membros:

en: Change Base Type:
pt: Mudar Tipo Base:

en: Add Nodes...
pt: Adicionar Nós..

en: Add Function...
pt: Adicionar Função...

en: Select or create a function to edit its graph.
pt: Selecionar ou criar uma função para editar o gráfico.

en: Delete Selected
pt: Apagar Selecionado

en: Find Node Type
pt: Localizar Tipo de Nó

en: Copy Nodes
pt: Copiar Nós

en: Cut Nodes
pt: Cortar Nós

en: Make Function
pt: Criar Função

en: Refresh Graph
pt: Atualizar Gráfico

en: Edit Member
pt: Editar Membro

en: Expression
pt: Expressão

en: Return
pt: Voltar

en: Return Enabled
pt: Retorno Ativado

en: Return Type
pt: Tipo de Retorno

en: Condition
pt: Condição

en: if (cond) is:
pt: se (cond) é:

en: While
pt: Enquanto

en: while (cond):
pt: enquanto (cond):

en: Iterator
pt: Iterador

en: for (elem) in (input):
pt: para (elem) em (input):

en: Input type not iterable:
pt: Tipo de entrada não iterável:

en: Iterator became invalid
pt: O iterador tornou-se inválido

en: Iterator became invalid:
pt: Iterador tornou-se inválido:

en: Sequence
pt: Sequência

en: in order:
pt: em ordem:

en: Steps
pt: Passos

en: Switch
pt: Alternar

en: 'input' is:
pt: 'input' é:

en: Type Cast
pt: Conversão de Tipo

en: Is %s?
pt: É %s?

en: Base Script
pt: Script Base

en: On %s
pt: Em %s

en: On Self
pt: Nele Próprio

en: Call Mode
pt: Modo de Chamada

en: Basic Type
pt: Tipo Base

en: Node Path
pt: Caminho do Nó

en: Use Default Args
pt: Usar Argumentos Padrão

en: Validate
pt: Validar

en: RPC Call Mode
pt: Modo de Chamada RPC

en: Subtract %s
pt: Subtrair %s

en: Multiply %s
pt: Multiplicar %s

en: Divide %s
pt: Dividir %s

en: Set Mode
pt: Modo de Definição

en: Assign Op
pt: Atribuir Op

en: Get %s
pt: Obter %s

en: Invalid index property name.
pt: Nome de índice Propriedade inválido.

en: Base object is not a Node!
pt: Objeto de base não é um Nó!

en: Path does not lead to Node!
pt: Caminho não leva ao Nó!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
pt: Nome de propriedade índice '%s' inválido no nó %s.

en: Emit %s
pt: Emitir %s

en: Compose Array
pt: Compor Array

en: Operator
pt: Operador

en: Invalid argument of type:
pt: Argumento inválido do tipo:

en: Invalid arguments:
pt: Argumentos inválidos:

en: a if cond, else b
pt: a se cond, senão b

en: Var Name
pt: Nome da Variável

en: VariableGet not found in script:
pt: VariableGet não encontrado no script:

en: VariableSet not found in script:
pt: VariableSet não encontrado no script:

en: Preload
pt: Pré-carregar

en: Get Index
pt: Obter Índice

en: Set Index
pt: Definir Índice

en: Global Constant
pt: Constante Global

en: Class Constant
pt: Constante de Classe

en: Basic Constant
pt: Constante Básica

en: Math Constant
pt: Constante Matemática

en: Get Engine Singleton
pt: Obter Singleton do Motor

en: Get Scene Node
pt: Obter Nó da Cena

en: Get Scene Tree
pt: Obter Árvore da Cena

en: Get Self
pt: Obter Próprio

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
pt: Nó personalizado não tem método _step(), sem poder processar um gráfico.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
pt: Retorno de valor inválido a partir do _step(), tem de ser inteiro (seq out), ou cadeia (error).

en: Title
pt: Titulo

en: Construct %s
pt: Construir %s

en: Get Local Var
pt: Obter Var Local

en: Set Local Var
pt: Definir Var Local

en: Action %s
pt: Ação %s

en: Deconstruct %s
pt: Desconstruir %s

en: Search VisualScript
pt: Procurar VisualScript

en: Wait
pt: Esperar

en: Next Frame
pt: Próximo Frame

en: Next Physics Frame
pt: Próximo Frame de Física

en: Wait Time
pt: Tempo de Espera

en: Write Mode
pt: Modo de Escrita

en: Max Channel In Buffer (KB)
pt: Buffer máximo de canal (KB)

en: Verify SSL
pt: Verificar SSL

en: Trusted SSL Certificate
pt: Certificado SSL Confiável

en: WebSocket Client
pt: Cliente WebSocket

en: Max In Buffer (KB)
pt: Buffer de Entrada Máximo (KB)

en: Max In Packets
pt: Máximo de Pacotes de Entrada

en: Max Out Buffer (KB)
pt: Buffer de Saída Máximo (KB)

en: Max Out Packets
pt: Máximo de Pacotes de Saida

en: WebSocket Server
pt: Servidor WebSocket

en: Bind IP
pt: Associar IP

en: Private Key
pt: Chave Privada

en: SSL Certificate
pt: Certificado SSL

en: CA Chain
pt: Cadeia CA

en: Handshake Timeout
pt: Timeout de Handshake

en: Session Mode
pt: Modo Sessão

en: Required Features
pt: Funcionalidades Necessárias

en: Optional Features
pt: Funcionalidades Opcionais

en: Requested Reference Space Types
pt: Tipos de Espaço de Referência Solicitados

en: Reference Space Type
pt: Tipo de Espaço de Referência

en: Visibility State
pt: Estado de Visibilidade

en: Bounds Geometry
pt: Limita a Geometria

en: XR Standard Mapping
pt: Mapeamento XR Padrão

en: Android SDK Path
pt: Caminho do SDK Android

en: Debug Keystore
pt: Depurar Keystore

en: Debug Keystore User
pt: Depuração do Usuário do Armazenamento de Chaves

en: Debug Keystore Pass
pt: Depurar Senha de Armazenamento de Chaves

en: Force System User
pt: Forçar Usuário do Sistema

en: Shutdown ADB On Exit
pt: Desligar o ADB na Saída

en: Launcher Icons
pt: Ícones do Inicializador

en: Main 192 X 192
pt: Principal 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
pt: Primeiro Plano Adaptável 432 X 432

en: Adaptive Background 432 X 432
pt: Plano de Fundo Adaptável 432 X 432

en: Package name is missing.
pt: Falta o nome do pacote.

en: Package segments must be of non-zero length.
pt: Os segmentos de pacote devem ser de comprimento diferente de zero.

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
pt: O carácter '%s' não é permitido em nomes de pacotes de aplicações Android.

en: A digit cannot be the first character in a package segment.
pt: Um dígito não pode ser o primeiro carácter num segmento de pacote.

en: The character '%s' cannot be the first character in a package segment.
pt: O carácter '%s' não pode ser o primeiro carácter num segmento de pacote.

en: The package must have at least one '.' separator.
pt: O pacote deve ter pelo menos um separador '.'.

en: Custom Build
pt: Build Personalizada

en: Use Custom Build
pt: Usar Compilação Personalizada

en: Export Format
pt: Exportar Formato

en: Min SDK
pt: SDK Mínimo

en: Target SDK
pt: SDK Alvo

en: Architectures
pt: Arquiteturas

en: Debug User
pt: Depurar Utilizador

en: Debug Password
pt: Depurar Palavra-passe

en: Release User
pt: Liberar Utilizador

en: Release Password
pt: Liberar Palavra-passe

en: One Click Deploy
pt: Implantação com Um Clique

en: Clear Previous Install
pt: Limpar Instalação Anterior

en: Code
pt: Código

en: Package
pt: Pacote

en: Unique Name
pt: Nome Único

en: Signed
pt: Assinado

en: Classify As Game
pt: Classificar como Jogo

en: Retain Data On Uninstall
pt: Reter Dados na Desinstalação

en: Exclude From Recents
pt: Excluir de Recentes

en: Graphics
pt: Gráficos

en: OpenGL Debug
pt: Depurar OpenGL

en: XR Features
pt: Funcionalidades XR

en: XR Mode
pt: Modo XR

en: Hand Tracking
pt: Rastreamento das Mãos

en: Hand Tracking Frequency
pt: Frequência de Rastreamento Manual

en: Passthrough
pt: Atravessar

en: Immersive Mode
pt: Modo Imersivo

en: Support Small
pt: Suporte Pequeno

en: Support Normal
pt: Suporte Normal

en: Support Large
pt: Suporte Grande

en: Support Xlarge
pt: Suporte Extra-grande

en: User Data Backup
pt: Backup de Dados do Utilizador

en: Allow
pt: Permitir

en: Command Line
pt: Linha de Comando

en: Extra Args
pt: Argumentos Extra

en: APK Expansion
pt: Expansão APK

en: Salt
pt: Sal

en: Public Key
pt: Chave Pública

en: Permissions
pt: Permissões

en: Custom Permissions
pt: Permissões Personalizadas

en: Select device from the list
pt: Selecionar aparelho da lista

en: Running on %s
pt: A executar em %s

en: Exporting APK...
pt: A Exportar APK...

en: Uninstalling...
pt: A desinstalar...

en: Installing to device, please wait...
pt: A instalar no dispositivo, espere por favor...

en: Could not install to device: %s
pt: Incapaz de instalar o dispositivo: %s

en: Running on device...
pt: A executar no dispositivo...

en: Could not execute on device.
pt: Incapaz de executar no dispositivo.

en: Android build template not installed in the project. Install it from the Project menu.
pt: Modelo de compilação Android não está instalado neste projeto. Instale-o no menu Projeto.

en: Either Debug Keystore, Debug User AND Debug Password settings must be configured OR none of them.
pt: Tanto a Keystore de Depuração, Utilizador de Depuração E Senha de Depuração têm de ser configuradas OU nenhuma delas.

en: Debug keystore not configured in the Editor Settings nor in the preset.
pt: Keystore de depuração não configurada nas Configurações do Editor e nem na predefinição.

en: Either Release Keystore, Release User AND Release Password settings must be configured OR none of them.
pt: Tanto a Keystore de Lançamento, Utilizador de Lançamento E Senha de Lançamento têm de ser configuradas OU nenhuma delas.

en: Release keystore incorrectly configured in the export preset.
pt: Keystore de lançamento configurado incorretamente na predefinição exportada.

en: A valid Android SDK path is required in Editor Settings.
pt: É necessário um caminho válido para o Android SDK no Editor de Configurações.

en: Invalid Android SDK path in Editor Settings.
pt: Caminho inválido para o Android SDK no Editor de Configurações.

en: Missing 'platform-tools' directory!
pt: Diretoria 'platform-tools' em falta!

en: Unable to find Android SDK platform-tools' adb command.
pt: Incapaz de encontrar o comando adb das ferramentas Android SDK.

en: Please check in the Android SDK directory specified in Editor Settings.
pt: Por favor confirme a pasta do Android SDK especificada no Editor de Configurações.

en: Missing 'build-tools' directory!
pt: Diretoria 'build-tools' em falta!

en: Unable to find Android SDK build-tools' apksigner command.
pt: Incapaz de encontrar o comando apksigner das ferramentas Android SDK.

en: Invalid public key for APK expansion.
pt: Chave pública inválida para expansão APK.

en: Invalid package name:
pt: Nome de pacote inválido:

en: Invalid "GodotPaymentV3" module included in the "android/modules" project setting (changed in Godot 3.2.2).
    Replace it with the first-party "GodotGooglePlayBilling" plugin.
    Note that the singleton was also renamed from "GodotPayments" to "GodotGooglePlayBilling".
pt: Módulo "GodotPaymentV3" inválido incluído na configuração do projeto "android/modules" (alterado no Godot 3.2.2).
    Substitua-o pelo plug-in primário "GodotGooglePlayBilling".
    Observe que o singleton também foi renomeado de "GodotPayments" para "GodotGooglePlayBilling".

en: "Use Custom Build" must be enabled to use the plugins.
pt: "Use Custom Build" têm de estar ativa para usar os plugins.

en: "Hand Tracking" is only valid when "XR Mode" is "Oculus Mobile VrApi" or "OpenXR".
pt: "Hand Tracking" só é válido quando o "XR Mode" é "Oculus Mobile VrApi" ou "OpenXR".

en: "Passthrough" is only valid when "XR Mode" is "OpenXR".
pt: "Passthrough" só é válido quando o "XR Mode" é "OpenXR".

en: "Export AAB" is only valid when "Use Custom Build" is enabled.
pt: "Exportar AAB" só é válido quando "Use Custom Build" está ativa.

en: "Min SDK" can only be overridden when "Use Custom Build" is enabled.
pt: "Min SDK" só pode ser substituído quando "Usar Compilação Customizada" está ativado.

en: "Min SDK" should be a valid integer, but got "%s" which is invalid.
pt: "Min SDK" deve ser um número inteiro válido, mas obteve "%s" que é inválido.

en: "Min SDK" cannot be lower than %d, which is the version needed by the Godot library.
pt: "Min SDK" não pode ser inferior a %d, que é a versão necessária para a biblioteca Godot.

en: "Target SDK" can only be overridden when "Use Custom Build" is enabled.
pt: "Target SDK" só pode ser substituído quando "Usar Compilação Customizada" está ativado.

en: "Target SDK" should be a valid integer, but got "%s" which is invalid.
pt: "Target SDK" deve ser um número inteiro válido, mas obteve "%s", que é inválido.

en: "Target SDK" %d is higher than the default version %d. This may work, but wasn't tested and may be unstable.
pt: "Target SDK" %d é superior à versão padrão %d. Isso pode funcionar, mas não foi testado e pode ser instável.

en: "Target SDK" version must be greater or equal to "Min SDK" version.
pt: Versão do "Target SDK" precisa ser igual ou maior que a versão do "Min SDK".

en: Code Signing
pt: Assinatura de Código

en: 'apksigner' could not be found. Please check that the command is available in the Android SDK build-tools directory. The resulting %s is unsigned.
pt: 'apksigner' não foi encontrado. Verifique se o comando está disponível no diretório do Android SDK build-tools. O %s resultante não está assinado.

en: Signing debug %s...
pt: A assinar depuração %s...

en: Signing release %s...
pt: A assinar lançamento %s...

en: Could not find keystore, unable to export.
pt: Incapaz de encontrar keystore e exportar.

en: Could not start apksigner executable.
pt: Não foi possível iniciar o executável apksigner.

en: 'apksigner' returned with error #%d
pt: 'apksigner' devolvido com erro #%d

en: Verifying %s...
pt: A verificar %s...

en: 'apksigner' verification of %s failed.
pt: Falhou a verificação 'apksigner' de %s.

en: Exporting for Android
pt: A exportar para Android

en: Invalid filename! Android App Bundle requires the *.aab extension.
pt: Nome de ficheiro inválido! O Pacote Android App exige a extensão *.aab.

en: APK Expansion not compatible with Android App Bundle.
pt: Expansão APK não compatível com Pacote Android App.

en: Invalid filename! Android APK requires the *.apk extension.
pt: Nome de ficheiro inválido! APK Android exige a extensão *.apk.

en: Unsupported export format!
pt: Formato de exportação não suportado!

en: Trying to build from a custom built template, but no version info for it exists. Please reinstall from the 'Project' menu.
pt: A tentar compilar a partir de um modelo personalizado, mas sem informação de versão. Reinstale no menu 'Projeto'.

en: Android build version mismatch: Template installed: %s, Godot version: %s. Please reinstall Android build template from 'Project' menu.
pt: Incompatibilidade de versão de compilação do Android: Modelo instalado: %s, versão Godot: %s. Por favor, reinstale o modelo de compilação do Android no menu 'Projeto'.

en: Unable to overwrite res://android/build/res/*.xml files with project name.
pt: Incapaz de sobrescrever os ficheiros res://android/build/res/*.xml com o nome do projeto.

en: Could not export project files to gradle project.
pt: Incapaz de exportar ficheiros do projeto para projeto gradle.

en: Could not write expansion package file!
pt: Incapaz de escrever ficheiro de pacote de expansão!

en: Building Android Project (gradle)
pt: A compilar Projeto Android (gradle)

en: Building of Android project failed, check output for the error. Alternatively visit docs.godotengine.org for Android build documentation.
pt: Falhou a compilação do projeto Android, verifique o erro na saída. Em alternativa visite docs.godotengine.org para a documentação sobre compilação Android.

en: Moving output
pt: A mover saída

en: Unable to copy and rename export file, check gradle project directory for outputs.
pt: Incapaz de copiar e renomear ficheiro de exportação, verifique diretoria de projeto gradle por resultados.

en: Package not found: "%s".
pt: Pacote não encontrado: "%s".

en: Creating APK...
pt: A criar APK...

en: Could not find template APK to export: "%s".
pt: Incapaz de encontrar modelo APK para exportar: "%s".

en: Missing libraries in the export template for the selected architectures: %s. Please build a template with all required libraries, or uncheck the missing architectures in the export preset.
pt: Bibliotecas em falta no modelo de exportação para as arquiteturas selecionadas: %s. Construa um modelo com todas as bibliotecas necessárias, ou desmarque as arquiteturas em falta no preset de exportação.

en: Adding files...
pt: A adicionar ficheiros...

en: Could not export project files.
pt: Não foi possível exportar os ficheiros do projeto.

en: Aligning APK...
pt: A alinhar APK...

en: Could not unzip temporary unaligned APK.
pt: Incapaz de unzipar APK desalinhado temporário.

en: Identifier is missing.
pt: Falta o identificador.

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
pt: O carácter "%s" não é permitido no Identificador.

en: Landscape Launch Screens
pt: Telas de Inicialização de Paisagem

en: Portrait Launch Screens
pt: Telas de Lançamento de Retrato

en: App Store Team ID
pt: ID da Equipe na App Store

en: Provisioning Profile UUID Debug
pt: Depuração de UUID do Perfil de Provisionamento

en: Code Sign Identity Debug
pt: Depuração de Identidade de Sinal de Código

en: Export Method Debug
pt: Exportar Método Depuração

en: Provisioning Profile UUID Release
pt: Liberação de UUID do Perfil de Provisionamento

en: Code Sign Identity Release
pt: Liberação de Identidade de Sinal de Código

en: Export Method Release
pt: Modo de Exportação Lançamento

en: Targeted Device Family
pt: Família de Dispositivos Visados

en: Info
pt: Informações

en: Identifier
pt: Identificador

en: Signature
pt: Assinatura

en: Short Version
pt: Versão Curta

en: Copyright
pt: Direitos Autorais

en: Capabilities
pt: Capacidades

en: Access Wi-Fi
pt: Acesso Wi-Fi

en: Push Notifications
pt: Notificações Push

en: User Data
pt: Dados do Utilizador

en: Accessible From Files App
pt: Acessível a partir do Aplicativo de Arquivos

en: Accessible From iTunes Sharing
pt: Acessível a partir do Compartilhamento do iTunes

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Camera Usage Description
pt: Descrição do Uso da Câmara

en: Microphone Usage Description
pt: Descrição do Uso do Microfone

en: Photolibrary Usage Description
pt: Descrição de Uso da Fotobiblioteca

en: Spotlight 40 X 40
pt: Destaque 40 X 40

en: Spotlight 80 X 80
pt: Destaque 80 X 80

en: Use Launch Screen Storyboard
pt: Use o Storyboard da Tela de Inicialização

en: Image Scale Mode
pt: Modo de Escalonamento de Imagem

en: Custom Image @2x
pt: Personalizar Imagem @2x

en: Custom Image @3x
pt: Personalizar Imagem @3x

en: Use Custom BG Color
pt: Usar Cor Personalizada de Fundo

en: Custom BG Color
pt: Cor Personalizada de Fundo

en: Export Icons
pt: Exportar Ícones

en: Prepare Templates
pt: Preparar Templates

en: Export template not found.
pt: Template exportado não encontrado.

en: App Store Team ID not specified - cannot configure the project.
pt: ID da equipa da App Store não especificado - incapaz de configurar o projeto.

en: Invalid Identifier:
pt: Identificador Inválido:

en: Stop HTTP Server
pt: Parar Servidor HTTP

en: Run in Browser
pt: Executar no Navegador

en: Run exported HTML in the system's default browser.
pt: Executar HTML exportado no navegador predefinido do sistema.

en: Could not open template for export: "%s".
pt: Não foi possível abrir o modelo para exportação: "%s".

en: Invalid export template: "%s".
pt: Template de exportação inválido: "%s".

en: Could not write file: "%s".
pt: Não foi possível escrever o ficheiro: "%s".

en: Icon Creation
pt: Criação de Ícone

en: Could not read file: "%s".
pt: Não foi possível ler o ficheiro: "%s".

en: Variant
pt: Variante

en: Export Type
pt: Tipo de Exportação

en: VRAM Texture Compression
pt: Compressão de Texturas na VRAM

en: For Desktop
pt: Para Desktop

en: For Mobile
pt: Para Mobile

en: Export Icon
pt: Exportar Ícone

en: Custom HTML Shell
pt: HTML Shell Personalizado

en: Head Include
pt: Incluir Cabeçalho

en: Canvas Resize Policy
pt: Política de Redimensionamento da Tela

en: Focus Canvas On Start
pt: Focar Tela ao Iniciar

en: Experimental Virtual Keyboard
pt: Teclado Virtual Experimental

en: Progressive Web App
pt: Aplicativo da Web Progressivo

en: Offline Page
pt: Pagina Offline

en: Icon 144 X 144
pt: Ícone 144 X 144

en: Icon 180 X 180
pt: Ícone 180 X 180

en: Icon 512 X 512
pt: Ícone 512 X 512

en: Could not read HTML shell: "%s".
pt: Não foi possível ler o shell HTML: "%s".

en: Could not create HTTP server directory: %s.
pt: Não foi possível criar o diretório do servidor HTTP: "%s".

en: Error starting HTTP server: %d.
pt: Erro ao iniciar o servidor HTTP: %d.

en: HTTP Host
pt: Host HTTP

en: HTTP Port
pt: Porta HTTP

en: Use SSL
pt: Usar SSL

en: SSL Key
pt: Chave SSL

en: Can't get filesystem access.
pt: Não é possível obter acesso ao sistema de arquivos.

en: Failed to get Info.plist hash.
pt: Falha ao obter o hash de Info.plist.

en: Invalid Info.plist, no bundle id.
pt: Info.plist inválido, sem ID de pacote.

en: Failed to create "%s" subfolder.
pt: Falha ao criar sub-pasta "%s".

en: Failed to extract thin binary.
pt: Falha ao extrair o binário fino.

en: Invalid binary format.
pt: Formato de binário inválido.

en: Already signed!
pt: Já assinado!

en: Failed to process nested resources.
pt: Falha ao processar recursos aninhados.

en: Failed to create _CodeSignature subfolder.
pt: Falha ao criar a subpasta _CodeSignature.

en: Invalid executable file.
pt: Ficheiro executável inválido.

en: Can't resize signature load command.
pt: Não é possível redimensionar o comando de carregamento de assinatura.

en: Failed to create fat binary.
pt: Falha ao criar binário gordo.

en: Unknown bundle type.
pt: Tipo de pacote desconhecido.

en: Unknown object type.
pt: Tipo de objeto desconhecido.

en: App Category
pt: Categoria da App

en: High Res
pt: Alta resolução

en: Location Usage Description
pt: Descrição do Uso da Localização

en: Address Book Usage Description
pt: Descrição de Uso do Catálogo de Endereços

en: Calendar Usage Description
pt: Descrição do Uso do Calendário

en: Photos Library Usage Description
pt: Descrição do Uso da Biblioteca de Fotos

en: Desktop Folder Usage Description
pt: Descrição do Uso da Pasta da Área de Trabalho

en: Documents Folder Usage Description
pt: Descrição do Uso da Pasta de Documentos

en: Downloads Folder Usage Description
pt: Descrição do Uso da Pasta de Downloads

en: Network Volumes Usage Description
pt: Descrição do Uso de Volumes de Rede

en: Removable Volumes Usage Description
pt: Descrição de Uso de Volumes Removíveis

en: Identity
pt: Identidade

en: Timestamp
pt: Registo do Tempo

en: Hardened Runtime
pt: Tempo de Execução Reforçado

en: Replace Existing Signature
pt: Substituir Assinatura Existente

en: Custom File
pt: Ficheiro Personalizado

en: Allow JIT Code Execution
pt: Permitir Execução de Código JIT

en: Disable Library Validation
pt: Desativar Validação da Biblioteca

en: Audio Input
pt: Entrada de Áudio

en: Address Book
pt: Contatos

en: Calendars
pt: Calendários

en: Photos Library
pt: Biblioteca de Fotos

en: Apple Events
pt: Eventos Apple

en: Debugging
pt: Depuração

en: Network Server
pt: Servidor de Rede

en: Network Client
pt: Cliente de Rede

en: Device USB
pt: Aparelho USB

en: Device Bluetooth
pt: Bluetooth do Aparelho

en: Files Downloads
pt: Descarregas de Ficheiros

en: Custom Options
pt: Opções Personalizadas

en: Apple ID Name
pt: Nome Apple ID

en: Apple Team ID
pt: ID Apple Team

en: Could not open icon file "%s".
pt: Não foi possível abrir o ficheiro de ícone "%s".

en: Could not start xcrun executable.
pt: Não foi possível iniciar o executável xcrun.

en: Notarization failed.
pt: Falha na notarização.

en: You can check progress manually by opening a Terminal and running the following command:
pt: Pode verificar o progresso manualmente abrindo um Terminal e a executar o seguinte comando:

en: Could not start codesign executable, make sure Xcode command line tools are installed.
pt: Não foi possível iniciar o executável codesign, tenha certeza que as utilidades de linha de comando do Xcode estão instaladas.

en: No identity found.
pt: Nenhuma identidade encontrada.

en: Cannot sign file %s.
pt: Erro ao assinar o ficheiro %s.

en: DMG Creation
pt: Criação de DMG

en: Could not start hdiutil executable.
pt: Não foi possível iniciar o executável hdiutil.

en: `hdiutil create` failed - file exists.
pt: `hdiutil create` falhou - o ficheiro existe.

en: `hdiutil create` failed.
pt: `hdiutil create` falhou.

en: Could not find template app to export: "%s".
pt: Não foi possível encontrar a aplicação de modelo para exportar: "%s".

en: Invalid export format.
pt: Formato de exportação inválido.

en: Making PKG
pt: Criando PKG

en: Making DMG
pt: Criando DMG

en: Making ZIP
pt: Criando ZIP

en: ZIP Creation
pt: Criação de ZIP

en: Could not open file to read from path "%s".
pt: Não foi possível abrir o arquivo para ler do caminho "%s".

en: Invalid bundle identifier:
pt: Identificador de pacote inválido:

en: Notarization: Apple ID name not specified.
pt: Notarização: nome Apple ID não especificado.

en: Notarization: Apple ID password not specified.
pt: Notarização: senha Apple ID não especificada.

en: Warning: Notarization is disabled. The exported project will be blocked by Gatekeeper if it's downloaded from an unknown source.
pt: Aviso: Notarização está desativada. O projeto exportado será bloqueado pelo Gatekeeper se for descarregado de uma fonte desconhecida.

en: Privacy: Microphone access is enabled, but usage description is not specified.
pt: Privacidade: O acesso ao microfone está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Camera access is enabled, but usage description is not specified.
pt: Privacidade: O acesso à câmara está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Location information access is enabled, but usage description is not specified.
pt: Privacidade: O acesso à localização está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Address book access is enabled, but usage description is not specified.
pt: Privacidade: O acesso ao livro de endereços está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Calendar access is enabled, but usage description is not specified.
pt: Privacidade: O acesso ao calendário está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Photo library access is enabled, but usage description is not specified.
pt: Privacidade: O acesso à biblioteca de fotos está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Architecture
pt: Arquitetura

en: Display Name
pt: Nome de Exibição

en: Short Name
pt: Nome Curto

en: Publisher
pt: Publicadora

en: Publisher Display Name
pt: Nome de Exibição do Editor

en: Product GUID
pt: GUID do produto

en: Certificate
pt: Certificado

en: Algorithm
pt: Algoritmo

en: Revision
pt: Revisão

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Landscape Flipped
pt: Paisagem Invertido

en: Portrait Flipped
pt: Retrato Invertido

en: Square 44 X 44 Logo
pt: Logo Quadrada 44 X 44

en: Square 71 X 71 Logo
pt: Logo Quadrada 71 X 71

en: Square 150 X 150 Logo
pt: Logo Quadrada 150 X 150

en: Square 310 X 310 Logo
pt: Logo Quadrada 310 X 310

en: Splash Screen
pt: Escrã de Abertura

en: Godot's Mono version does not support the UWP platform. Use the standard build (no C# support) if you wish to target UWP.
pt: A versão Mono do Godot não suporta a plataforma UWP. Use a build padrão (sem suporte a C#) se deseja exportar para UWP.

en: Invalid package short name.
pt: Nome curto de pacote inválido.

en: Invalid package unique name.
pt: Nome único de pacote inválido.

en: Invalid package publisher display name.
pt: Nome de autor de pacote inválido.

en: Invalid product GUID.
pt: GUID do produto inválido.

en: Invalid publisher GUID.
pt: GUID do editor inválido.

en: Invalid background color.
pt: Cor de fundo inválida.

en: Invalid Store Logo image dimensions (should be 50x50).
pt: Dimensões inválidas da imagem do logotipo do Store (deve ser 50x50).

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
pt: Dimensões inválidas do quadrado 44x44 da imagem do logotipo (deve ser 44x44).

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
pt: Quadrado inválido 71x71 das dimensões da imagem do logotipo (deve ser 71x71).

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
pt: Quadrado inválido 150x150 das dimensões da imagem do logotipo (deve ser 150x150).

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
pt: Quadrado inválido 310x310 das dimensões da imagem do logotipo (deve ser 310x310).

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
pt: Dimensão inválida da imagem do logótipo 310x150 (deve ser 310x150).

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
pt: Dimensões inválidas da imagem do ecrã inicial (deve ser 620x300).

en: Debug Algorithm
pt: Algoritmo de Depuração

en: Failed to rename temporary file "%s".
pt: Falha ao renomear o ficheiro temporário "%s".

en: Identity Type
pt: Tipo de Identidade

en: Modify Resources
pt: Modificar Recursos

en: File Version
pt: Versão do Ficheiro

en: Product Version
pt: Versão do Produto

en: Company Name
pt: Nome da Empresa

en: Product Name
pt: Nome do Produto

en: File Description
pt: Descrição do Ficheiro

en: Trademarks
pt: Marca Registada (Trademarks)

en: Resources Modification
pt: Modificações dos Recursos

en: Invalid identity type.
pt: Tipo de identidade inválido.

en: Failed to remove temporary file "%s".
pt: Falha ao remover o ficheiro temporário "%s".

en: Invalid icon path:
pt: Caminho do ícone inválido:

en: Invalid file version:
pt: Versão de ficheiro inválida:

en: Invalid product version:
pt: Versão de produto inválida:

en: Windows executables cannot be >= 4 GiB.
pt: Executáveis Windows não podem ser >= 4GiB.

en: Executable "pck" section not found.
pt: Secção executável "pck" não encontrada.

en: Wine
pt: Vinho

en: Frames
pt: Quadros

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite to display frames.
pt: Um recurso SpriteFrames tem de ser criado ou definido na Propriedade "Frames" para que AnimatedSprite mostre frames.

en: Speed Scale
pt: Escalonamento da Velocidade

en: Playing
pt: A executar

en: Centered
pt: Centralizado

en: Monitoring
pt: Monitorando

en: Monitorable
pt: Monitorável

en: Gravity Point
pt: Ponto de Gravidade

en: Gravity
pt: Gravidade

en: Audio Bus
pt: Canal de Áudio

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Volume dB
pt: Volume dB (decibéis)

en: Pitch Scale
pt: Escalonamento de Pitch

en: Autoplay
pt: Reproduzir automaticamente

en: Stream Paused
pt: Fluxo Pausado

en: Max Distance
pt: Distância Máxima

en: Bus
pt: Canal

en: Copy Mode
pt: Mode de Cópia

en: Anchor Mode
pt: Modo de Âncora

en: Rotating
pt: Rotacionando

en: Current
pt: Atual

en: Limit
pt: Limite

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Bottom
pt: Embaixo

en: Smoothed
pt: Suavizado

en: Smoothing
pt: Suavizamento

en: Draw Screen
pt: Ecrã de Desenho

en: Draw Limits
pt: Limites de Desenho

en: Particles Animation
pt: Animação de Partículas

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visible
pt: Visível

en: Self Modulate
pt: Auto Modular

en: Show Behind Parent
pt: Mostrar Atrás do Pai

en: Show On Top
pt: Mostrar Em Cima

en: Light Mask
pt: Máscara de Luz

en: Use Parent Material
pt: Usar Material do Pai

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
pt: Só é permitido um CanvasModulate visível por cena (ou grupo de cenas instanciadas). O primeiro a ser criado funcionará, enquanto o resto será ignorado.

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape2D or CollisionPolygon2D as a child to define its shape.
pt: Este nó não tem forma, em poder colidir ou interagir com outros objetos.
    Considere adicionar nós CollisionShape2D ou CollisionPolygon2D como filhos para definir a sua forma.

en: Pickable
pt: Pegável

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
pt: CollisionPolygon2D serve apenas para fornecer uma forma de colisão a um nó derivado de CollisionObject2D. Use-o apenas como um filho de Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. para lhes dar uma forma.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
pt: Um CollisionPolygon2D vazio não tem efeito na colisão.

en: Invalid polygon. At least 3 points are needed in 'Solids' build mode.
pt: Polígono inválido. São precisos pelo menos 3 pontos no modo de construção 'Sólidos'.

en: Invalid polygon. At least 2 points are needed in 'Segments' build mode.
pt: Polígono inválido. São precisos pelo menos 2 pontos no modo de construção 'Segmentos'.

en: Disabled
pt: Desativado

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
pt: CollisionShape2D serve apenas para fornecer uma forma de colisão a um nó derivado de CollisionObject2D. Use-o apenas como um filho de Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. para lhes dar uma forma.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
pt: Uma forma tem de ser fornecida para CollisionShape2D funcionar. Crie um recurso forma!

en: Polygon-based shapes are not meant be used nor edited directly through the CollisionShape2D node. Please use the CollisionPolygon2D node instead.
pt: Formas baseadas em polígono não pretendem ser usadas ou editadas diretamente através do nó CollisionShape2D. Em vez disso use o nó CollisionPolygon2D.

en: CPUParticles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
pt: Animação CPUParticles2D requer o uso de um CanvasItemMaterial com "Particles Animation" ativada.

en: Emitting
pt: Emitindo

en: Preprocess
pt: Pré processamento

en: Explosiveness
pt: Explosividade

en: Randomness
pt: Aleatoriedade

en: Fixed FPS
pt: FPS Fixado

en: Drawing
pt: Desenhando

en: Local Coords
pt: Coordenadas Locais

en: Draw Order
pt: Ordem de Desenho

en: Emission Shape
pt: Forma de Emissão

en: Sphere Radius
pt: Raio da Esfera

en: Normals
pt: Normais

en: Direction
pt: Direção

en: Spread
pt: Espalhar

en: Initial Velocity
pt: Velocidade Inicial

en: Velocity Random
pt: Velocidade Aleatória

en: Angular Velocity
pt: Velocidade Angular

en: Velocity Curve
pt: Curva de Velocidade

en: Orbit Velocity
pt: Velocidade Orbital

en: Linear Accel
pt: Aceleração Linear

en: Accel
pt: Acel

en: Accel Random
pt: Aceleração Aleatória

en: Accel Curve
pt: Curva de Aceleração

en: Radial Accel
pt: Aceleração Radial

en: Tangential Accel
pt: Aceleração Tangencial

en: Angle
pt: Ângulo

en: Angle Random
pt: Ângulo Aleatório

en: Angle Curve
pt: Curva do Ângulo

en: Scale Amount
pt: Quantidade da Escala

en: Hue Variation
pt: Variação da Tonalidade

en: Variation
pt: Variação

en: Variation Random
pt: Variação Aleatória

en: Variation Curve
pt: Curva de Variação

en: Speed Random
pt: Velocidade Aleatória

en: Speed Curve
pt: Curva de Velocidade

en: Offset Random
pt: Deslocamento Aleatório

en: Node A and Node B must be PhysicsBody2Ds
pt: Nó A e Nó B têm de ser PhysicsBody2Ds

en: Node A must be a PhysicsBody2D
pt: Nó A tem de ser um PhysicsBody2D

en: Node B must be a PhysicsBody2D
pt: Nó B tem de ser um PhysicsBody2D

en: Joint is not connected to two PhysicsBody2Ds
pt: Junção não está conectada a dois PhysicsBody2Ds

en: Node A and Node B must be different PhysicsBody2Ds
pt: Nó A e Nó B têm de ser PhysicsBody2Ds diferentes

en: Node A
pt: Nó A

en: Node B
pt: Nó B

en: Disable Collision
pt: Desativar Colisão

en: Length
pt: Comprimento

en: A texture with the shape of the light must be supplied to the "Texture" property.
pt: Uma textura com a forma da luz tem de ser disponibilizada na Propriedade "Textura".

en: Editor Only
pt: Somente Editor

en: Texture Scale
pt: Escalonamento da Textura

en: Energy
pt: Energia

en: Shadow
pt: Sombra

en: Gradient Length
pt: Comprimento do Gradiente

en: Closed
pt: Fechado

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
pt: Um Polígono oclusor tem de definido (ou desenhado) para este Oclusor ter efeito.

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
pt: O polígono oclusor deste oclusor está vazio. Desenhe um polígono.

en: Width Curve
pt: Largura da Curva

en: Default Color
pt: Cor Padrão

en: Fill
pt: Preencher

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Texture Mode
pt: Modo de Textura

en: End Cap Mode
pt: Modo de Limite Final

en: Border
pt: Borda

en: Round Precision
pt: Precisão do Arredondamento

en: Edge Connection Margin
pt: Margem de Ligação da Borda

en: Path Max Distance
pt: Distância Máxima do Caminho

en: Max Speed
pt: Velocidade Máxima

en: Estimate Radius
pt: Raio Estimado

en: The NavigationObstacle2D only serves to provide collision avoidance to a Node2D object.
pt: NavigationObstacle2D serve apenas para fornecer prevenção de colisão a um objeto Node2D.

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
pt: Um recurso NavigationPolygon tem de ser definido ou criado para este nó funcionar. Defina a propriedade ou desenhe o polígono.

en: Rotation Degrees
pt: Graus de Rotação

en: Global Rotation
pt: Rotação Global

en: Global Rotation Degrees
pt: Graus de Rotação Global

en: Global Scale
pt: Escala Global

en: Scroll
pt: Rolagem

en: Base Offset
pt: Deslocamento Base

en: Limit Begin
pt: Início do Limite

en: Limit End
pt: Fim do limite

en: Ignore Camera Zoom
pt: Ignorar Zoom da Câmara

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
pt: O nó ParallaxLayer só funciona quando definido como filho de um nó ParallaxBackground.

en: GPU-based particles are not supported by the GLES2 video driver.
    Use the CPUParticles2D node instead. You can use the "Convert to CPUParticles2D" toolbar option for this purpose.
pt: Partículas baseadas em GPU não são suportadas pelo driver de vídeo GLES2.
    Use o nó CPUParticles2D. Pode usar a opção "Converter em CPUParticles" para este efeito.

en: On macOS, Particles2D rendering is much slower than CPUParticles2D due to transform feedback being implemented on the CPU instead of the GPU.
    Consider using CPUParticles2D instead when targeting macOS.
    You can use the "Convert to CPUParticles2D" toolbar option for this purpose.
pt: No macOS a renderização de Particles2D é muito mais lenta do que a de CPUParticles2D devido a transformações serem implementadas no CPU e não no GPU.
    Considere usar CPUParticles2D quando desenvolver para macOS.
    Pode usar a opção "Converter em CPUParticles2D" da barra de ferramentas para este propósito.

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
pt: Não foi atribuído um Material para processar as partículas, sem possuir um comportamento.

en: Particles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
pt: Animação Particles2D requer o uso de um CanvasItemMaterial com "Particles Animation" ativada.

en: Curve
pt: Curva

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
pt: PathFollow2D apenas funciona quando definido como filho de um nó Path2D.

en: Unit Offset
pt: Deslocamento da Unidade

en: H Offset
pt: Deslocamento H

en: V Offset
pt: Deslocamento V

en: Cubic Interp
pt: Interpolação Cúbica

en: Layers
pt: Camadas

en: Constant Linear Velocity
pt: Velocidade Linear Constante

en: Constant Angular Velocity
pt: Velocidade Angular Constante

en: Friction
pt: Fricção

en: Default Gravity
pt: Gravidade Padrão

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
pt: Mudanças no tamanho do RigidBody2D (em modos carácter ou rígido) serão sobrepostas pelo motor de física na execução.
    Mude antes o tamanho das formas de colisão filhas.

en: Mass
pt: Massa

en: Inertia
pt: Inércia

en: Weight
pt: Peso

en: Gravity Scale
pt: Escala da Gravidade

en: Custom Integrator
pt: Integrador Customizado

en: Can Sleep
pt: Pode Dormir

en: Damp
pt: Úmido

en: Applied Forces
pt: Forças Aplicadas

en: Sync To Physics
pt: Sincronizar com Física

en: Moving Platform
pt: Plataforma Móvel

en: Apply Velocity On Leave
pt: Aplicar Velocidade ao Sair

en: Remainder
pt: Restante

en: Local Shape
pt: Forma Local

en: Collider
pt: Colisor

en: Collider ID
pt: ID do Colisor

en: Collider RID
pt: RID do Colisor

en: Collider Shape
pt: Forma do Colisor

en: Collider Shape Index
pt: Índice da Forma do Colisor

en: Collider Velocity
pt: Velocidade do Colisor

en: Collider Metadata
pt: Metadados do Colisor

en: Invert
pt: Inverter

en: Exclude Parent
pt: Excluir Pai

en: Collide With
pt: Colidir com

en: Areas
pt: Áreas

en: Bodies
pt: Corpos

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
pt: Para funcionar, a propriedade caminho tem de apontar para um nó Node2D válido.

en: Remote Path
pt: Remover Caminho

en: Use Global Coordinates
pt: Usar Coordenadas Globais

en: Default Length
pt: Comprimento Padrão

en: This Bone2D chain should end at a Skeleton2D node.
pt: Esta corrente de Bone2D deve terminar num nó Skeleton2D.

en: A Bone2D only works with a Skeleton2D or another Bone2D as parent node.
pt: Um Bone2D só funciona com um nó progenitor Skeleton2D ou Bone2D.

en: This bone lacks a proper REST pose. Go to the Skeleton2D node and set one.
pt: Falta uma pose DESCANSO a este osso. Vá ao nó Skeleton2D e defina uma.

en: TileMap with Use Parent on needs a parent CollisionObject2D to give shapes to. Please use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
pt: TileMap com Usar Progenitor ativo precisa de um progenitor CollisionObject2D para lhe dar formas. Use-o como um filho de Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. para lhes dar uma forma.

en: Quadrant Size
pt: Tamanho do Quadrante

en: Tile Origin
pt: Origem do Tile

en: Show Collision
pt: Mostrar Colisão

en: Compatibility Mode
pt: Modo de Compatibilidade

en: Centered Textures
pt: Texturas Centradas

en: Use Parent
pt: Usar Pai

en: Shape Centered
pt: Forma Centralizada

en: Shape Visible
pt: Forma Visível

en: Visibility Mode
pt: Modo de Visibilidade

en: VisibilityEnabler2D works best when used with the edited scene root directly as parent.
pt: VisibilityEnabler2D funciona melhor quando usado diretamente como progenitor na cena raiz editada.

en: Pause Animations
pt: Pausar Animações

en: Freeze Bodies
pt: Congelar Corpos

en: Pause Particles
pt: Pausar Partículas

en: Pause Animated Sprites
pt: Pausar Sprites Animados

en: ARVRCamera must have an ARVROrigin node as its parent.
pt: ARVRCamera precisa de um nó ARVROrigin como progenitor.

en: Rumble
pt: Vibrar

en: ARVRController must have an ARVROrigin node as its parent.
pt: ARVRController precisa de um nó ARVROrigin como progenitor.

en: The controller ID must not be 0 or this controller won't be bound to an actual controller.
pt: O ID do controlador não pode ser 0 senão este controlador não será vinculado a um controlador real.

en: ARVRAnchor must have an ARVROrigin node as its parent.
pt: ARVRAnchor precisa de um nó ARVROrigin como progenitor.

en: The anchor ID must not be 0 or this anchor won't be bound to an actual anchor.
pt: O ID da âncora não pode ser 0 senão esta âncora não será vinculada a uma âncora real.

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
pt: ARVROrigin exige um nó filho ARVRCamera.

en: World Scale
pt: Escala do Mundo

en: Unit dB
pt: Unidade dB

en: Unit Size
pt: Tamanho da Unidade

en: Emission Angle
pt: Ângulo de Emissão

en: Degrees
pt: Graus

en: Attenuation Filter
pt: Filtro de Atenuação

en: Finding meshes and lights
pt: A procurar malhas e luzes

en: Preparing geometry (%d/%d)
pt: A preparar geometria (%d/%d)

en: Preparing environment
pt: A preparar ambiente

en: Generating capture
pt: A gerar captura

en: Saving lightmaps
pt: A guardar lightmaps

en: Done
pt: Feito

en: Tweaks
pt: Ajustes

en: Use Denoiser
pt: Usar Redutor de Ruído

en: Use HDR
pt: Usar HDR

en: Use Color
pt: Usar Cor

en: Generate
pt: Gerar

en: Max Size
pt: Tamanho Máximo

en: Custom Sky
pt: Céu Personalizado

en: Custom Sky Rotation Degrees
pt: Graus de Rotação do Céu Personalizado

en: Custom Color
pt: Cor Personalizada

en: Custom Energy
pt: Energia Personalizada

en: Image Path
pt: Caminho da Imagem

en: Bone Name
pt: Nome do Osso

en: Keep Aspect
pt: Manter Aspeto

en: Projection
pt: Projeção

en: Frustum Offset
pt: Deslocamento do Frustum

en: Far
pt: Longe

en: Margin
pt: Margem

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape or CollisionPolygon as a child to define its shape.
pt: Este nó não tem forma, sem poder colidir ou interagir com outros objetos.
    Considere adicionar nós CollisionShape ou CollisionPolygon como filhos para definir a sua forma.

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
pt: CollisionPolygon serve apenas para fornecer uma forma de colisão a um nó derivado de CollisionObject. Use-o apenas como um filho de Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. para lhes dar uma forma.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
pt: Um CollisionPolygon vazio não tem efeito na colisão.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
pt: CollisionShape serve apenas para fornecer uma forma de colisão a um nó derivado de CollisionObject. Use-o apenas como um filho de Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. para lhes dar uma forma.

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
pt: Uma forma tem de ser fornecida para CollisionShape funcionar. Crie um recurso forma.

en: Plane shapes don't work well and will be removed in future versions. Please don't use them.
pt: Formas planas não funcionam bem e serão removidas em futuras versões. Não as use por favor.

en: ConcavePolygonShape doesn't support RigidBody in another mode than static.
pt: ConcavePolygonShape apenas suporta RigidBody no modo estático.

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
pt: Nada é visível porque nenhuma malha foi atribuída.

en: CPUParticles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
pt: Animação CPUParticles requer o uso de um SpatialMaterial com Modo Billboard definido como "Billboard Particles".

en: Rotate Y
pt: Rotacionar em Y

en: Disable Z
pt: Desativar Z

en: Portals
pt: Portais

en: Portal Mode
pt: Modo Portal

en: Allow Merging
pt: Permitir Junção

en: Plotting Meshes
pt: A Traçar Malhas

en: Finishing Plot
pt: A concluir desenho

en: GIProbes are not supported by the GLES2 video driver.
    Use a BakedLightmap instead.
pt: Sondas GI não são suportadas pelo driver vídeo GLES2.
    Em vez disso, use um BakedLightmap.

en: The GIProbe Compress property has been deprecated due to known bugs and no longer has any effect.
    To remove this warning, disable the GIProbe's Compress property.
pt: A propriedade GIProbe Compress foi descontinuada devido a bugs conhecidos e não tem qualquer efeito.
    Para remover este aviso desative a propriedade Compress de GIProbe.

en: Dynamic Range
pt: Alcance Dinâmico

en: Pixel Size
pt: Tamanho de Pixel

en: Fixed Size
pt: Tamanho Fixo

en: Font
pt: Fonte

en: Horizontal Alignment
pt: Alinhamento Horizontal

en: Vertical Alignment
pt: Alinhamento Vertical

en: Indirect Energy
pt: Energia Indireta

en: Negative
pt: Negativo

en: Contact
pt: Contato

en: Directional Shadow
pt: Sombra Direcional

en: Split 1
pt: Dividir 1

en: Split 2
pt: Dividir 2

en: Split 3
pt: Dividir 3

en: Blend Splits
pt: Divisões de Mistura

en: Depth Range
pt: Alcance de Profundidade

en: A SpotLight with an angle wider than 90 degrees cannot cast shadows.
pt: Uma SpotLight com ângulo superior a 90 graus não cria sombras.

en: Spot
pt: Ponto

en: Angle Attenuation
pt: Atenuação Angular

en: Transform Normals
pt: Normais da Transformação

en: 'Navigation' node and 'Navigation.get_simple_path()' are deprecated and will be removed in a future version. Use 'NavigationServer.map_get_path()' instead.
pt: O nó 'Navigation' e 'Navigation.get_simple_path()' estão depreciados e serão removidos em versões futuras. Use 'NavigationServer.map_get_path()' no lugar.

en: Ignore Y
pt: Ignorar Y

en: No shape is set.
pt: Nenhuma forma está definida.

en: Only uniform scales are supported.
pt: Apenas são suportadas escalas uniformes.

en: GPU-based particles are not supported by the GLES2 video driver.
    Use the CPUParticles node instead. You can use the "Convert to CPUParticles" toolbar option for this purpose.
pt: Partículas baseadas em GPU não são suportadas pelo driver de vídeo GLES2.
    Use o nó CPUParticles. Pode usar a opção "Converter em CPUParticles" para este efeito.

en: On macOS, Particles rendering is much slower than CPUParticles due to transform feedback being implemented on the CPU instead of the GPU.
    Consider using CPUParticles instead when targeting macOS.
    You can use the "Convert to CPUParticles" toolbar option for this purpose.
pt: No macOS a renderização de Particles é muito mais lenta do que a de CPUParticles devido a transformações serem implementadas no CPU e não no GPU.
    Considere usar CPUParticles quando desenvolver para macOS.
    Pode usar a opção "Converter em CPUParticles" da barra de ferramentas para este propósito.

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
pt: Nada é visível porque não foram atribuídas malhas aos passos de desenho.

en: Particles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
pt: Animação Particles requer o uso de um SpatialMaterial com Modo Billboard definido como "Billboard Particles".

en: Visibility AABB
pt: Visibilidade AABB

en: Draw Passes
pt: Passos de Desenho

en: Passes
pt: Passos

en: PathFollow only works when set as a child of a Path node.
pt: PathFollow apenas funciona quando definido como filho de um nó Path.

en: PathFollow's ROTATION_ORIENTED requires "Up Vector" to be enabled in its parent Path's Curve resource.
pt: ROTATION_ORIENTED de PathFollow requer "Up Vector" ativado no recurso de Curva do Caminho do seu progenitor.

en: Rotation Mode
pt: Modo de Rotação

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
pt: Mudanças no tamanho do RigidBody (em modos carácter ou rígido) serão sobrepostas pelo motor de física na execução.
    Mude antes o tamanho das formas de colisão filhas.

en: Linear X
pt: X Linear

en: Linear Y
pt: Y Linear

en: Linear Z
pt: Z Linear

en: Angular X
pt: X Angular

en: Angular Y
pt: Y Angular

en: Angular Z
pt: Z Angular

en: Motion X
pt: Movimento X

en: Motion Y
pt: Movimento Y

en: Motion Z
pt: Movimento Z

en: Relaxation
pt: Relaxamento

en: Angular Limit Enabled
pt: Limite Angular Ativado

en: Linear Limit Enabled
pt: Limite Linear Ativado

en: Linear Equilibrium Point
pt: Ponto de Equilíbrio Linear

en: Angular Equilibrium Point
pt: Ponto de Equilíbrio Angular

en: Body Offset
pt: Deslocamento do Corpo

en: Node A and Node B must be PhysicsBodies
pt: Nó A e Nó B têm de ser PhysicsBodies

en: Node A must be a PhysicsBody
pt: Nó A tem de ser um PhysicsBody

en: Node B must be a PhysicsBody
pt: Nó B tem de ser um PhysicsBody

en: Joint is not connected to any PhysicsBodies
pt: Junção não está conectada a quaisquer PhysicsBodies

en: Node A and Node B must be different PhysicsBodies
pt: Nó A e Nó B têm de ser PhysicsBodies diferentes

en: Exclude Nodes
pt: Excluir Nós

en: Params
pt: Parâmetros

en: Angular Limit
pt: Limite Angular

en: Max Impulse
pt: Impulso Máximo

en: Linear Limit
pt: Limite Linear

en: Upper Distance
pt: Distância mais Alta

en: Lower Distance
pt: Distância mais Baixa

en: Angular Ortho
pt: Orto Angular

en: Force Limit
pt: Limite de Força

en: Equilibrium Point
pt: Ponto de Equilíbrio

en: The RoomManager should not be a child or grandchild of a Portal.
pt: O RoomManager não deve ser filho ou neto de um Portal.

en: A Room should not be a child or grandchild of a Portal.
pt: Um Room não deve ser filho ou neto de um Portal.

en: A RoomGroup should not be a child or grandchild of a Portal.
pt: Um RoomGroup não deve ser filho ou neto de um Portal.

en: Portal Active
pt: Portal Ativo

en: Linked Room
pt: Sala Vinculada

en: Group Name
pt: Nome do Grupo

en: Grid Radius
pt: Raio da Grade

en: Thickness
pt: Espessura

en: Origin Offset
pt: Deslocamento da Origem

en: Enable Shadows
pt: Ativar Sombras

en: Ambient Color
pt: Cor Ambiente

en: Ambient Energy
pt: Energia Ambiente

en: The "Remote Path" property must point to a valid Spatial or Spatial-derived node to work.
pt: Para funcionar, a Propriedade "Caminho Remoto" tem de apontar para um nó Spatial válido ou seu derivado.

en: A Room cannot have another Room as a child or grandchild.
pt: Um Room não pode ter outro Room como filho ou neto.

en: The RoomManager should not be placed inside a Room.
pt: O RoomManager não deve ser colocado dentro de um Room.

en: A RoomGroup should not be placed inside a Room.
pt: Um RoomGroup não deve ser colocado dentro de um Room.

en: Room convex hull contains a large number of planes.
    Consider simplifying the room bound in order to increase performance.
pt: O casco convexo do quarto contem um grande número de planos.
    Pense em simplificar os limites do quarto para melhorar o desempenho.

en: The RoomManager should not be placed inside a RoomGroup.
pt: O RoomManager não deve ser colocado dentro de um RoomGroup.

en: The RoomList has not been assigned.
pt: A RoomList não foi atribuída.

en: The RoomList node should be a Spatial (or derived from Spatial).
pt: O nó RoomList deve ser um Spatial (ou derivado de Spatial).

en: Portal Depth Limit is set to Zero.
    Only the Room that the Camera is in will render.
pt: Limite de Profundidade do Portal está definido como Zero.
    Só vai ser renderizado o quarto onde a Câmara está.

en: There should only be one RoomManager in the SceneTree.
pt: Só deve existir um RoomManager na SceneTree.

en: Main
pt: Principal

en: Active
pt: Ativo

en: PVS Mode
pt: Modo PVS

en: PVS Filename
pt: Nome do Ficheiro PVS

en: Gameplay
pt: Jogabilidade

en: Use Secondary PVS
pt: Usar PVS Secundário

en: Merge Meshes
pt: Mesclar Malhas

en: Show Margins
pt: Mostrar Margens

en: Preview Camera
pt: Visualizar Câmara

en: Default Portal Margin
pt: Margem Padrão de Portal

en: RoomList path is invalid.
    Please check the RoomList branch has been assigned in the RoomManager.
pt: Caminho do RoomList é inválido.
    Verifique se o ramo RoomList foi atribuído no RoomManager.

en: RoomList contains no Rooms, aborting.
pt: A RoomList não contem Rooms, a abortar.

en: Misnamed nodes detected, check output log for details. Aborting.
pt: Nomes de nós errados detetados, verifique o log de saída para detalhes. A abortar.

en: Portal link room not found, check output log for details.
pt: Room portal link não encontrado, verifique o log de saída para detalhes.

en: Portal autolink failed, check output log for details.
    Check the portal is facing outwards from the source room.
pt: Autolink do Portal falhou, verifique o log de saída para detalhes.
    Verifique se o portal está voltado para fora do room de origem.

en: Room overlap detected, cameras may work incorrectly in overlapping area.
    Check output log for details.
pt: Sobreposição de room detetada, câmaras podem trabalhar mal na área de sobreposição.
    Verifique o log de saída para detalhes.

en: Error calculating room bounds.
    Ensure all rooms contain geometry or manual bounds.
pt: Erro ao calcular limites do room.
    Garanta que todos os rooms contêm geometria ou limites manuais.

en: Physics Enabled
pt: Física Ativada

en: Simulation Precision
pt: Precisão da Simulação

en: Total Mass
pt: Massa Total

en: Pressure Coefficient
pt: Coeficiente de Pressão

en: This body will be ignored until you set a mesh.
pt: Este corpo será ignorado até se definir uma malha.

en: Size changes to SoftBody will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
pt: Mudanças no tamanho do SoftBody serão sobrepostas pelo motor de física na execução.
    Em vez disso, mude o tamanho das formas de colisão filhas.

en: Global Translation
pt: Transformação Global

en: Matrix
pt: Matriz

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Transparent
pt: Transparente

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite3D to display frames.
pt: Um recurso SpriteFrames tem de ser criado ou definido na Propriedade "Frames" de forma a que AnimatedSprite3D mostre frames.

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
pt: VehicleWheel fornece um sistema de rodas a um VehicleBody. Use-o como um filho de VehicleBody.

en: Engine Force
pt: Força do Motor

en: Brake
pt: Freio

en: Use As Traction
pt: Usar Como Tração

en: Wheel
pt: Roda

en: Suspension
pt: Suspensão

en: Geometry
pt: Geometria

en: Material Overlay
pt: Sobreposição do Material

en: Extra Cull Margin
pt: Margem de Descarte Extra

en: LOD
pt: LOD (Nível de Detalhe)

en: Min Distance
pt: Distância Mínima

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
pt: WorldEnvironment exige que a sua propriedade "Ambiente" contenha um Ambiente para obter efeitos visíveis.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
pt: Apenas um WorldEnvironment é permitido por cena (ou grupo de cenas instanciadas).

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
pt: Este WorldEnvironment é ignorado. Pode adicionar uma Câmara (para cenas 3D) ou definir o Modo Background deste ambiente como Canvas (para cenas 2D).

en: On BlendTree node '%s', animation not found: '%s'
pt: No nó BlendTree '%s', animação não encontrada: '%s'

en: Animation not found: '%s'
pt: Animação não encontrada: '%s'

en: Fadein Time
pt: Tempo de Esmaecer de Entrada

en: Fadeout Time
pt: Tempo de Esmaecer de Saída

en: Auto Restart
pt: Reinício Automático

en: Autorestart
pt: Reinício Automático

en: Delay
pt: Atraso

en: Random Delay
pt: Atraso Aleatório

en: Xfade Time
pt: Tempo do Esmaecer Cruzado

en: Anim Apply Reset
pt: Anim Aplicar Reinicialização

en: Reset On Save
pt: Redefinir ao Gravar

en: Playback Options
pt: Opções de Playback

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
pt: No nó '%s', animação inválida: '%s'.

en: Invalid animation: '%s'.
pt: Animação inválida: '%s'.

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
pt: Nada conectado à entrada '%s' do nó '%s'.

en: No root AnimationNode for the graph is set.
pt: Não foi definida uma raiz AnimationNode para o gráfico.

en: Path to an AnimationPlayer node containing animations is not set.
pt: Caminho para um nó AnimationPlayer a conter animações não está definido.

en: Path set for AnimationPlayer does not lead to an AnimationPlayer node.
pt: O caminho definido para AnimationPlayer não conduz a um nó AnimationPlayer.

en: The AnimationPlayer root node is not a valid node.
pt: O nó raiz de AnimationPlayer não é um nó válido.

en: Tree Root
pt: Nó Raiz

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
pt: Este nó foi descontinuado. Use antes AnimationTree.

en: Interpolation
pt: Interpolação

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Align
pt: Alinhar

en: Icon Align
pt: Alinhamento do Ícone

en: Pick a color from the editor window.
pt: Escolha uma cor através do editor.

en: Switch between hexadecimal and code values.
pt: Alternar valores entre hexadecimal e código.

en: Add current color as a preset.
pt: Adicionar cor atual como predefinição.

en: Container by itself serves no purpose unless a script configures its children placement behavior.
    If you don't intend to add a script, use a plain Control node instead.
pt: Por si só um Contentor não tem utilidade, a não ser que um script configure a disposição dos seu filhos.
    Se não pretende adicionar um script, use antes um simples nó Control.

en: The Hint Tooltip won't be displayed as the control's Mouse Filter is set to "Ignore". To solve this, set the Mouse Filter to "Stop" or "Pass".
pt: A Etiqueta de Sugestão não será exibida porque o Filtro de Rato do controle está definido como "Ignorar". Em alternativa, defina o Filtro de Rato para "Parar" ou "Passar".

en: Min Size
pt: Tamanho Mínimo

en: Pivot Offset
pt: Deslocamento do Pivô

en: Next
pt: Próximo

en: Previous
pt: Anterior

en: Mouse
pt: Rato

en: Default Cursor Shape
pt: Forma do Cursor Predefinida

en: Size Flags
pt: Flags de Tamanho

en: Window Title
pt: Título da Janela

en: Alert!
pt: Alerta!

en: Please Confirm...
pt: Confirme por favor...

en: Must use a valid extension.
pt: Deve usar uma extensão válida.

en: Scroll Offset
pt: Deslocamento da Rolagem

en: Snap Distance
pt: Distância de Encaixe

en: Minimap
pt: Mini-Mapa

en: Enable grid minimap.
pt: Ativar grelha do minimapa.

en: Icon Scale
pt: Escala de Ícone

en: Visible Characters
pt: Caracteres Visiveis

en: Secret Character
pt: Caracteres Secretos

en: Alpha
pt: Alfa

en: Caret
pt: Circunflexo

en: Blink
pt: Piscar

en: Blink Speed
pt: Velocidade de Piscar

en: Underline
pt: Sublinhado

en: The Tile and Tile Fit options for Axis Stretch properties are only effective when using the GLES3 rendering backend.
    The GLES2 backend is currently in use, so these modes will act like Stretch instead.
pt: As opções Tile e Tile Fit para as propriedades Axis Stretch só são efetivas na renderização GLES3.
    Como GLES2 está a ser usado atualmente, estes modos funcionarão como Stretch.

en: Popups will hide by default unless you call popup() or any of the popup*() functions. Making them visible for editing is fine, but they will hide upon running.
pt: Popups estão escondidas por defeito a não ser que chame popup() ou qualquer das funções popup*(). Torná-las visíveis para edição é aceitável, mas estarão escondidas na execução.

en: Percent
pt: Percentagem

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
pt: Se "Exp Edit" está ativado, "Min Value" tem de ser maior que 0.

en: Page
pt: Página

en: Elapsed Time
pt: Tempo Decorrido

en: Character
pt: Caractere

en: Tab Size
pt: Tamanho da Tabulação

en: Override Selected Font Color
pt: Sobrescrever Cor da Fonte Selecionada

en: ScrollContainer is intended to work with a single child control.
    Use a container as child (VBox, HBox, etc.), or a Control and set the custom minimum size manually.
pt: ScrollContainer deve ser usado com um único controlo filho.
    Use um contentor como filho (VBox, HBox, etc.), ou um Control e defina o tamanho mínimo manualmente.

en: Horizontal Enabled
pt: Horizontal Ativado

en: Ticks On Borders
pt: Pontos Nas Bordas

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Split Offset
pt: Deslocamento de Divisão

en: Current Tab
pt: Guia Atual

en: Drag To Rearrange Enabled
pt: Arrastar Para Reorganizar Ativado

en: Fold Gutter
pt: Espaçamento de Dobra

en: Draw
pt: Desenhar

en: Fill Mode
pt: Modo de Preenchimento

en: Fill Degrees
pt: Graus de Preenchimento

en: (Other)
pt: (Outro)

en: Hide Root
pt: Esconder Raiz

en: Paused
pt: Pausado

en: Timeout
pt: Tempo esgotado

en: Name Casing
pt: Capitalização do Nome

en: Physics Interpolation Mode
pt: Modo de Interpolação da Física

en: Owner
pt: Dono

en: Multiplayer
pt: Multijogador

en: Custom Multiplayer
pt: Multijogador Personalizado

en: Root
pt: Raiz

en: Shapes
pt: Formas

en: Shape Color
pt: Cor da Forma

en: Geometry Color
pt: Cor da Geometria

en: Reflections
pt: Reflexões

en: Atlas Size
pt: Tamanho do Atlas

en: Use FXAA
pt: Usar FXAA

en: Default Environment
pt: Ambiente Padrão

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
pt: Ambiente predefinido especificado em Configurações do Projeto (Rendering -> Environment -> Default Environment) não pode ser carregado.

en: Very low timer wait times (< 0.05 seconds) may behave in significantly different ways depending on the rendered or physics frame rate.
    Consider using a script's process loop instead of relying on a Timer for very low wait times.
pt: Tempos de espera do Timer muito baixos (< 0.05 segundos) podem originar comportamentos muito diferentes dependendo do renderizador ou da taxa de frames física.
    Considere usar um ciclo de processo de script em vez de depender de um Timer para tempos de espera muito baixos.

en: Autostart
pt: Início Automático

en: The Viewport size must be greater than or equal to 2 pixels on both dimensions to render anything.
pt: O tamanho do Viewport tem de ser maior ou igual a 2 pixeis em ambas as dimensões para renderizar.

en: World
pt: Mundo

en: World 2D
pt: Mundo 2D

en: Transparent BG
pt: Fundo Transparente

en: Render Direct To Screen
pt: Renderizar Diretamente ao Ecrã

en: Render Target
pt: Alvo do Renderizador

en: Use hiDPI
pt: Usar hiDPI

en: Segments
pt: Segmentos

en: Panel
pt: Painel

en: H Separation
pt: Separação Horizontal

en: Arrow
pt: Seta

en: Shadow Offset X
pt: Deslocamento da Sombra em X

en: Shadow Offset Y
pt: Deslocamento da Sombra em Y

en: Folded
pt: Dobrado

en: Fold
pt: Dobrar

en: Font Color Separator
pt: Separador de Cor da Fonte

en: V Separation
pt: Separação Vertical

en: Port Offset
pt: Deslocamento de Porta

en: Cursor Unfocused
pt: Cursor Desfocado

en: Scroll Border
pt: Borda da Barra de Rolagem

en: Scroll Speed
pt: Velocidade de Rolagem

en: Line Separation
pt: Separação de Linha

en: Tab BG
pt: BG da Guia

en: Folder
pt: Pasta

en: Screen Picker
pt: Seletor de Ecrã

en: Preset BG
pt: Fundo Predefinido

en: Preset BG Icon
pt: Ícone de Fundo Predefinido

en: Bold Italics Font
pt: Fonte Negrito Itálica

en: Table H Separation
pt: Separação Horizontal da Tabela

en: Table V Separation
pt: Separação Vertical da Tabela

en: Minus
pt: Menos

en: More
pt: Mais

en: Outline Size
pt: Tamanho do Contorno

en: Extra Spacing
pt: Espaçamento Extra

en: Char
pt: Caractere

en: Background
pt: Plano de Fundo

en: Sky
pt: Céu

en: Sky Rotation
pt: Rotação do Céu

en: Sky Rotation Degrees
pt: Graus de Rotação do Céu

en: Fog
pt: Névoa

en: Sun Color
pt: Cor do Sol

en: Sun Amount
pt: Quantidade do Sol

en: White
pt: Branco

en: Fade In
pt: Esmaecer de Entrada

en: Fade Out
pt: Esmaecer de Saída

en: Roughness
pt: Rugosidade

en: Radius 2
pt: Raio 2

en: Distance
pt: Distância

en: Transition
pt: Transição

en: Glow
pt: Brilho

en: Adjustments
pt: Ajustamentos

en: Saturation
pt: Separação

en: Color Correction
pt: Correção de Cor

en: Ascent
pt: Subida

en: Offsets
pt: Deslocamentos

en: Unshaded
pt: Sem sombra

en: Do Not Receive Shadows
pt: Não Receber Sombras

en: Is sRGB
pt: É sRGB

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Grow
pt: Crescer

en: Grow Amount
pt: Quantidade de Crescimento

en: Metallic
pt: Metálico

en: Emission
pt: Emissão

en: Anisotropy
pt: Anisotrópico

en: Transmission
pt: Transmissão

en: Refraction
pt: Refração

en: Detail
pt: Detalhe

en: Custom AABB
pt: AABB Personalizado

en: Color Format
pt: Formato de Cor

en: Transform Format
pt: Formato de Transformação

en: Visible Instance Count
pt: Quantidade de Instâncias Visíveis

en: Sampling
pt: Mostragem

en: Parsed Geometry Type
pt: Tipo de Geometria Analisada

en: Source Group Name
pt: Origem do Nome do Grupo

en: Cells
pt: Células

en: Agents
pt: Agentes

en: Edges
pt: Arestas

en: Verts Per Poly
pt: Vértices Por Polígono

en: Sample Distance
pt: Distância de Amostra

en: Spheres
pt: Esferas

en: OccluderShapeSphere Set Spheres
pt: OccluderShapeSphere Definir Esferas

en: Point Texture
pt: Textura de Ponto

en: Normal Texture
pt: Textura Normal

en: Scale Random
pt: Randomização de Escala

en: Plane
pt: Plano

en: Top Radius
pt: Raio do Topo

en: Radiance Size
pt: Tamanho da Radiância

en: Horizon Color
pt: Cor do Horizonte

en: Anti Aliasing
pt: Anti Serrilhamento

en: Image Size
pt: Tamanho da Imagem

en: From
pt: À Partir de

en: The sampler port is connected but not used. Consider changing the source to 'SamplerPort'.
pt: A porta coletora está conectada mas não é usada. Considere mudar a origem para 'SamplerPort'.

en: Invalid source for preview.
pt: Fonte inválida para pré-visualização.

en: Invalid source for shader.
pt: Fonte inválida para Shader.

en: Invalid comparison function for that type.
pt: Função de comparação inválida para este tipo.

en: Canvas
pt: Tela

en: Is Primary
pt: É Principal

en: Random Pitch
pt: Timbre Aleatório

en: Voice Count
pt: Quantidade de Vozes

en: Dry
pt: Seco

en: Wet
pt: Molhado

en: Voice
pt: Voz

en: Delay (ms)
pt: Atraso (ms)

en: Level dB
pt: Nível dB

en: Gain
pt: Ganho

en: Attack (µs)
pt: Ataque (µs)

en: Mix
pt: Combinar

en: Pre Gain
pt: Pré Ganho

en: FFT Size
pt: Tamanho FFT

en: Predelay
pt: Pré Atraso

en: Room Size
pt: Tamanho da Sala

en: Time Pullout (ms)
pt: Retirada de Tempo (ms)

en: Output Latency
pt: Latência de Saída

en: Time Before Sleep
pt: Tempo Antes de Dormir

en: BP Hash Table Size
pt: Tamanho da "BP Hash Table"

en: Inverse Mass
pt: Inverter Massa

en: Inverse Inertia
pt: Inverter Inércia

en: Exclude
pt: Excluir

en: Collide With Areas
pt: Colidir com Áreas

en: Varying may not be assigned in the '%s' function.
pt: Variações não podem ser atribuídas na função '%s'.

en: Assignment to function.
pt: Atribuição a função.

en: Assignment to uniform.
pt: Atribuição a uniforme.

en: Constants cannot be modified.
pt: Constantes não podem ser modificadas.

en: Spatial Partitioning
pt: Particionamento Espacial

en: Lossless Compression
pt: Compressão Sem Perda

en: Force PNG
pt: Forçar PNG

en: WebP Compression Level
pt: Nível de Compressão WebP

en: High Quality GGX
pt: GGX de Alta Qualidade

en: OpenGL
pt: abrir

en: Batching
pt: Loteamento

en: Max Join Items
pt: Máximo de Itens de Junção

en: Flash Batching
pt: Loteamento de Flashes

en: Compatibility
pt: Compatibilidade

en: Disable Half Float
pt: Desativar Meia Float

en: UV Contract
pt: Contrato UV

en: UV Contract Amount
pt: Valor do Contrato UV

en: PVS Logging
pt: Registo PVS

en: Max Active Spheres
pt: Máximo de Esferas Ativas

en: Max Active Polygons
pt: Máximo de Polígonos Ativos

en: Max Simultaneous Compiles
pt: Compilação simultânea Maxima

en: Shader Cache Size (MB)
pt: Tamanho da Memória Compartilhada (MB)
