Godot Engine editor - en to th translation catalogue (2690 entries)

en: V-Sync Enabled
th: เปิด V-Sync

en: Minimized
th: ย่อขนาด

en: Resizable
th: ปรับขนาดได้

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Error Line
th: บรรทัดผิดพลาด

en: Command Queue
th: คิวคำสั่ง

en: Data
th: ข้อมูล

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
th: อาร์กิวเมนต์ประเภทสำหรับ convert() ไม่ถูกต้อง, ต้องใช้ค่าคงที่ TYPE_*

en: Expected a string of length 1 (a character).
th: String นี้ต้องมีความยาวเท่ากับ 1 (ตัวอักษร)

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
th: ไบต์ไม่เพียงพอหรือรูปแบบไม่ถูกต้องสำหรับการถอดรหัสไบต์

en: self can't be used because instance is null (not passed)
th: คีย์เวิร์ด self ไม่สามารถใช้งานได้เนื่องจากตัวอินสแตนซ์เป็นค่า null (ไม่ส่งผ่าน)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
th: ตัวดำเนินการไม่ถูกต้องสำหรับโอเปอเรเตอร์ %s, %s และ %s

en: Invalid index of type %s for base type %s
th: ดัชนีของชนิดตัวแปร '%s' ไม่ถูกต้องสำหรับชนิดต้นแบบ %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
th: ชื่อสำหรับดัชนีของ '%s' ไม่ถูกต้องสำหรับชนิดต้นแบบ %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
th: อาร์กิวเมนต์ของคอนสตรัค '%s' ผิดพลาด

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Axis
th: แกน

en: Action
th: การกระทำ

en: Name
th: ชื่อ

en: Description
th: รายละเอียด

en: Run
th: เริ่ม

en: Main Scene
th: ฉากหลัก

en: Audio
th: เสียง

en: Editor
th: ตัวแก้ไข

en: Debug
th: ดีบัก

en: Profiler
th: ตัวตรวจวิเคราะห์ประสิทธิภาพ (Profiler)

en: Resource
th: ทรัพยากร

en: Path
th: ตำแหน่ง

en: Locale
th: ภูมิภาค

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
th: อิสระ

en: Time:
th: เวลา:

en: Value:
th: ค่า:

en: Duplicate Selected Key(s)
th: คัดลอกคีย์ที่เลือก

en: Delete Selected Key(s)
th: ลบคีย์ที่เลือก

en: Add Bezier Point
th: เพิ่มจุดเบซิเยร์

en: Move Bezier Points
th: ย้ายจุดเบซิเยร์

en: Anim Delete Keys
th: ลบคีย์แอนิเมชัน

en: Anim Change Keyframe Time
th: แก้ไขเวลาคีย์เฟรมแอนิเมชัน

en: Anim Change Transform
th: แก้ไขทรานสฟอร์มของแอนิเมชัน

en: Anim Change Keyframe Value
th: แก้ไขค่าคีย์เฟรมแอนิเมชัน

en: Anim Change Call
th: แก้ไขการเรียกฟังก์ชันแอนิเมชัน

en: Time
th: เวลา

en: Value
th: ค่า

en: Type
th: ประเภท

en: Animation
th: แอนิเมชัน

en: Anim Multi Change Keyframe Time
th: แก้ไขเวลาคีย์เฟรมแอนิเมชันแบบหลายครั้ง

en: Anim Multi Change Transition
th: แก้ไขทรานสิชันแอนิเมชันแบบหลายครั้ง

en: Anim Multi Change Transform
th: แก้ไขทรานสฟอร์มของแอนิเมชันแบบหลายครั้ง

en: Anim Multi Change Keyframe Value
th: แก้ไขคีย์เฟรมแอนิเมชันแบบหลายครั้ง

en: Anim Multi Change Call
th: แก้ไขการเรียกแอนิเมชันแบบหลายครั้ง

en: Change Animation Length
th: แก้ไขความยาวแอนิเมชัน

en: Change Animation Loop
th: แก้ไขการวนซ้ำของแอนิเมชัน

en: Property Track
th: แทร็กคุณสมบัติ

en: 3D Transform Track
th: แทร็ก 3D Transform

en: Call Method Track
th: เรียกแทร็กเมธอด

en: Bezier Curve Track
th: แทร็กเส้นโค้งเบซิเยร์

en: Audio Playback Track
th: แทร็กการเล่นเสียง

en: Animation Playback Track
th: แทร็กการเล่นแอนิเมชัน

en: Animation length (frames)
th: ความยาวแอนิเมชัน (เฟรม)

en: Animation length (seconds)
th: ความยาวแอนิเมชัน (วินาที)

en: Add Track
th: เพิ่มแทร็ก

en: Animation Looping
th: การวนซ้ำแอนิเมชัน

en: Functions:
th: ฟังก์ชัน:

en: Audio Clips:
th: คลิปเสียง:

en: Anim Clips:
th: คลิปแอนิเมชั่น:

en: Change Track Path
th: เปลี่ยนที่อยู่แทร็ก

en: Toggle this track on/off.
th: เปิด/ปิดแทร็กนี้

en: Update Mode (How this property is set)
th: โหมดอัพเดท (คุณสมบัตินี้ถูกตั้งค่าได้อย่างไร)

en: Interpolation Mode
th: โหมดการแก้ไข

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
th: โหมดวนลูป (เหลื่อมจุดสิ้นสุดด้วยจุดเริ่มต้นบนลูป)

en: Remove this track.
th: ลบแทร็กนี้

en: Scale:
th: อัตราส่วน:

en: Type:
th: ประเภท:

en: Toggle Track Enabled
th: เปิดการใช้งานการติดตามแทร็ก

en: Continuous
th: ต่อเนื่อง

en: Discrete
th: ไม่ต่อเนื่อง

en: Trigger
th: ทริกเกอร์

en: Capture
th: จับ

en: Nearest
th: ใกล้ที่สุด

en: Linear
th: เส้นตรง

en: Cubic
th: ลูกบาศก์

en: Clamp Loop Interp
th: ค่าต่ำสุด/สูงสุดของการวนลูป

en: Insert Key
th: เพิ่มคีย์

en: Duplicate Key(s)
th: สร้างคีย์ซ้ำอีกอัน

en: Delete Key(s)
th: ลบคีย์

en: Change Animation Update Mode
th: เปลี่ยนโหมดการอัพเดทแอนิเมชัน

en: Change Animation Interpolation Mode
th: เปลี่ยนโหมดการประมาณค่าช่วงของแอนิเมชัน

en: Change Animation Loop Mode
th: เปลี่ยนโหมดการวนซ้ำแอนิเมชัน

en: Remove Anim Track
th: ลบแทร็กแอนิเมชัน

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
th: เพิ่มแทร็กใหม่สำหรับ %s และเพิ่มคีย์?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
th: เพิ่มแทร็กใหม่ %d แทร็กและเพิ่มคีย์?

en: Create
th: สร้าง

en: Anim Insert
th: แทรกแอนิเมชัน

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
th: บนโหนด '%s'

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
th: AnimationPlayer ไม่สามารถเล่นอนิเมชั่นด้วยตัวมันเองได้ เล่นได้เฉพาะตัวเล่นอื่นเท่านั้น

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
th: บนคุณสมบัติ '%s'

en: Anim Create & Insert
th: สร้างและแทรกแอนิเมชัน

en: Anim Insert Track & Key
th: เพิ่มแทร็กและคีย์แอนิเมชัน

en: Anim Insert Key
th: แทรกคีย์แอนิเมชัน

en: Change Animation Step
th: แก้ไขช่วงของแอนิเมชัน

en: Rearrange Tracks
th: จัดเรียงแทร็ก

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
th: แทร็ก Transform ส่งผลต่อโหนดที่มีพื้นฐานเป็น Spatial เท่านั้น

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
th: แทร็กเสียงสามารถชี้ไปยังโหนดชนิดเหล่านี้ได้เท่านั้น:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
th: แทร็กอนิเมชั่นสามารถติดไว้บนโหนด AnimationPlayer ได้เท่านั้น

en: Not possible to add a new track without a root
th: ไม่สามารถที่จะเพิ่มแทร็กใหม่โดยที่ไม่มีรูท

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
th: แทร็กผิดพลาดสำหรับเบซิเยร์ (ไม่มีคุณสมบัติย่อยที่เข้ากันได้)

en: Add Bezier Track
th: เพิ่มแทร็กเบซิเยร์

en: Track path is invalid, so can't add a key.
th: ที่อยู่แทร็กผิดพลาด ไม่สามารถเพิ่มคีย์ได้

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
th: แทร็กไม่ใช่ชนิด Spatial, ไม่สามารถเพิ่มคีย์ได้

en: Add Transform Track Key
th: เพิ่มคีย์แทร็กการแปลง

en: Add Track Key
th: เพิ่มแทร็กคีย์

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
th: ที่อยู่แทร็กผิดพลาด ไม่สามารถเพิ่มคีย์เมธอดได้

en: Add Method Track Key
th: เพิ่มคีย์แทร็กเมธอด

en: Anim Move Keys
th: ย้ายคีย์แอนิเมชัน

en: Transform
th: การแปลง

en: Methods
th: วิธีการ

en: Clipboard is empty!
th: คลิปบอร์ดว่างเปล่า!

en: Paste Tracks
th: วางแทร็ก

en: Anim Scale Keys
th: ปรับคีย์แอนิเมชัน

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
th: ตัวเลือกนี้ไม่สามารถทำงานกับแทร็กเบซิเยร์ เนื่องจากเป็นแค่แทร็กเดี่ยว

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
th: แอนิเมชันนี้เป็นของฉากที่นำเข้า, ดังนั้นการเปลี่ยนแปลงของแแทร็กที่นำเข้าจะไม่ถูกบันทึก
    
    เพื่อที่จะเปิดใช้งานความสามารถในการเพิ่มแทร็กที่กำหนดเอง เลือกที่การตั้งค่าการนำเข้าฉากและตั้งค่า
    "แอนิเมชัน>ที่จัดเก็บ" เป็น "ไฟล์", เปิดใช้ "แอนิเมชัน > เก็บแทร็กที่กำหนดเอง" และนำเข้ามาใหม่
    หรือใช้พรีเซ็ตนำเข้าที่นำเข้าแอนิเมชันเป็นไฟล์แยก

en: Warning: Editing imported animation
th: คำเตือน: กำลังแก้ไขแอนิเมชันที่นำเข้ามา

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
th: เลือกโหนด AnimationPlayer เพื่อสร้างและแก้ไขแอนิเมชัน

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
th: แสดงแทร็กจากโหนดที่เลือกในผังเท่านั้น

en: Group tracks by node or display them as plain list.
th: จัดกลุ่มแทร็กโดยใช้โนดหรือแสดงเป็นรายการธรรมดา

en: Snap:
th: สแนป:

en: Animation step value.
th: ค่าของขั้นของแอนิเมชัน

en: Seconds
th: วินาที

en: FPS
th: เฟรมเรท

en: Edit
th: แก้ไข

en: Animation properties.
th: คุณสมบัติแอนิเมชัน

en: Copy Tracks
th: คัดลอกแทร็ก

en: Scale Selection
th: ปรับอัตราส่วนเวลาคีย์ที่เลือก

en: Scale From Cursor
th: ปรับอัตราส่วนเวลาตามเคอร์เซอร์

en: Duplicate Selection
th: ทำซ้ำที่เลือก

en: Duplicate Transposed
th: ทำซ้ำและย้าย

en: Delete Selection
th: ลบที่เลือก

en: Go to Next Step
th: ไปยังขั้นถัดไป

en: Go to Previous Step
th: ไปยังขั้นก่อนหน้า

en: Optimize Animation
th: เพิ่มประสิทธิภาพแอนิเมชัน

en: Clean-Up Animation
th: เก็บกวาดแอนิเมชัน

en: Pick the node that will be animated:
th: เลือกโนดที่จะให้เคลื่อนไหว:

en: Use Bezier Curves
th: ใช้เส้นโค้งเบซิเยร์

en: Create RESET Track(s)
th: สร้างแทร็กรีเซ็ท

en: Anim. Optimizer
th: ตัวเพิ่มประสิทธิภาพแอนิเมชัน

en: Max. Linear Error:
th: คลาดเคลื่อนเชิงเส้นมากที่สุด:

en: Max. Angular Error:
th: คลาดเคลื่อนเชิงมุมมากที่สุด:

en: Max Optimizable Angle:
th: ปรับแก้เชิงมุมมากที่สุด:

en: Optimize
th: เพิ่มประสิทธิภาพ

en: Remove invalid keys
th: ลบคีย์ที่ผิดพลาด

en: Clean-up all animations
th: เก็บกวาดแอนิเมชันทั้งหมด

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
th: เก็บกวาดแอนิเมชัน (ย้อนกลับไม่ได้!)

en: Clean-Up
th: เก็บกวาด

en: Scale Ratio:
th: อัตราส่วนขนาด:

en: Select Tracks to Copy
th: เลือกแทร็กที่จะคัดลอก

en: Copy
th: คัดลอก

en: Select All/None
th: เลือกทั้งหมด/ไม่เลือก

en: Add Audio Track Clip
th: เพิ่มคลิปแทร็กเสียง

en: Change Audio Track Clip Start Offset
th: เปลี่ยนออฟเซ็ตเริ่มต้นของคลิปแทร็กเสียง

en: Change Audio Track Clip End Offset
th: เปลี่ยนออฟเซ็ตตอนจบของคลิปแทร็กเสียง

en: Resize Array
th: ปรับขนาดอาร์เรย์

en: Change Array Value Type
th: เปลี่ยนประเภทตัวแปรในอาร์เรย์

en: Change Array Value
th: เปลี่ยนค่าในอาร์เรย์

en: Go to Line
th: ไปยังบรรทัด

en: Line Number:
th: บรรทัดที่:

en: %d replaced.
th: แทนที่ %d

en: %d match.
th: จับคู่ %d

en: %d matches.
th: %d ตรงกัน

en: Match Case
th: ตรงตามอักษรพิมพ์เล็ก-ใหญ่

en: Whole Words
th: ทั้งคำ

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace All
th: แทนที่ทั้งหมด

en: Selection Only
th: เฉพาะที่กำลังเลือก

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Toggle Scripts Panel
th: เปิด/ปิดแผงสคริปต์

en: Zoom In
th: ขยาย

en: Zoom Out
th: ย่อ

en: Reset Zoom
th: รีเซ็ตซูม

en: Warnings
th: คำเตือน

en: Line and column numbers.
th: เลขบรรทัดและคอลัมน์

en: Method in target node must be specified.
th: ต้องระบุเมธอดในโนดเป้าหมาย

en: Method name must be a valid identifier.
th: ไม่สามารถใช้ชื่อนี้ได้.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
th: ไม่พบเมธอดเป้าหมาย ระบุเมธอดที่ถูกต้องหรือเพิ่มสคริปต์ในโนดเป้าหมาย

en: Connect to Node:
th: เชื่อมต่อกับโนด:

en: Connect to Script:
th: เชื่อมต่อสคริปต์:

en: From Signal:
th: จากสัญญาณ:

en: Scene does not contain any script.
th: ไม่มีสคริปต์ในฉาก

en: Add
th: เพิ่ม

en: Remove
th: ลบ

en: Add Extra Call Argument:
th: เพิ่มตัวแปร:

en: Extra Call Arguments:
th: ตัวแปรเพิ่มเติม:

en: Receiver Method:
th: ตัวรับเมธอด:

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Deferred
th: เรียกภายหลัง

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
th: หน่วงสัญญาณและจัดเก็บเอาไว้ในคิวและจะทำงานในเวลาว่างเท่านั้น

en: Oneshot
th: ครั้งเดียว

en: Disconnects the signal after its first emission.
th: ตัดการเชื่อมต่อสัญญาณหลังจากทำงานครั้งแรก

en: Cannot connect signal
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อสัญญาณได้

en: Close
th: ปิด

en: Connect
th: เชื่อม

en: Signal:
th: สัญญาณ:

en: Connect '%s' to '%s'
th: เชื่อม '%s' กับ '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
th: ตัดการเชื่อมต่อ '%s' จาก '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
th: ตัดการเชื่อมต่อทั้งหมดจากสัญญาณ: '%s'

en: Connect...
th: เชื่อมโยง...

en: Disconnect
th: ลบการเชื่อมโยง

en: Connect a Signal to a Method
th: เชื่อมต่อสัญญาณไปยังเมธอด

en: Edit Connection:
th: แก้ไขการเชื่อมต่อ:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
th: คุณแน่ใจหรือว่าจะลบการเชื่อมต่อทั้งหมดจากสัญญาณ "%s"?

en: Signals
th: สัญญาณ

en: Filter signals
th: กรองสัญญาณ

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
th: คุณแน่ใจหรือว่าจะลบการเชื่อมต่อทั้งหมดกับสัญญาณนี้?

en: Disconnect All
th: ตัดการเชื่อมต่อทั้งหมด

en: Edit...
th: แก้ไข...

en: Go to Method
th: ไปยังเมธอด

en: Change %s Type
th: เปลี่ยนประเภท %s

en: Change
th: เปลี่ยน

en: Create New %s
th: สร้าง %s ใหม่

en: No results for "%s".
th: ไม่มีผลลัพธ์สำหรับ "%s"

en: No description available for %s.
th: ไม่มีคำอธิบายสำหรับ %s

en: Favorites:
th: ที่ชื่นชอบ:

en: Recent:
th: ล่าสุด:

en: Search:
th: ค้นหา:

en: Matches:
th: พบ:

en: Description:
th: รายละเอียด:

en: Search Replacement For:
th: หาตัวแทนสำหรับ:

en: Dependencies For:
th: การอ้างอิงของ:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
th: ฉาก '%s' กำลังถูกเปิดแก้ไข
    การแก้ไขจะไม่ส่งผลจนกว่าจะโหลดใหม่

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
th: ทรัพยากร '%s' กำลังถูกใช้งาน
    การแก้ไขจะไม่ส่งผลจนกว่าจะโหลดใหม่

en: Dependencies
th: การอ้างอิง

en: Dependencies:
th: การอ้างอิง:

en: Dependency Editor
th: แก้ไขการอ้างอิง

en: Search Replacement Resource:
th: ค้นหาทรัพยากรมาแทนที่:

en: Open
th: เปิด

en: Cannot remove:
th: ไม่สามารถลบ:

en: Error loading:
th: ผิดพลาดขณะโหลด:

en: Load failed due to missing dependencies:
th: โหลดผิดพลาดเนื่องจากการอ้างอิงสูญหาย:

en: Open Anyway
th: ยืนยันเปิดไฟล์

en: Which action should be taken?
th: จะทำอย่างไรต่อไป?

en: Fix Dependencies
th: ซ่อมแซมการอ้างอิง

en: Errors loading!
th: ผิดพลาดขณะโหลด!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
th: ลบไอเทม %d ถาวรหรือไม่? (ย้อนกลับไม่ได้!)

en: Show Dependencies
th: แสดงการอ้างอิง

en: Orphan Resource Explorer
th: ทรัพยากรที่ไม่ได้ใช้

en: Delete
th: ลบ

en: Owns
th: เป็นเจ้าของ

en: Resources Without Explicit Ownership:
th: รีซอร์สที่ไม่มีเจ้าของที่ชัดเจน:

en: Change Dictionary Key
th: แก้ไขคีย์ดิกชันนารี

en: Change Dictionary Value
th: แก้ไขค่าดิกชันนารี

en: Thanks from the Godot community!
th: ขอขอบคุณจากชุมชนผู้ใช้ Godot!

en: Click to copy.
th: คลิกเพื่อคัดลอก

en: Godot Engine contributors
th: ผู้ช่วยพัฒนา Godot Engine

en: Project Founders
th: ผู้ริเริ่มโครงการ

en: Lead Developer
th: ผู้พัฒนาหลัก

en: Developers
th: ผู้พัฒนา

en: Authors
th: ทีมงาน

en: Platinum Sponsors
th: ผู้สนับสนุนระดับทองคำขาว

en: Gold Sponsors
th: ผู้สนับสนุนระดับทอง

en: Silver Sponsors
th: ผู้บริจาคระดับเงิน

en: Bronze Sponsors
th: ผู้บริจาคระดับทองแดง

en: Mini Sponsors
th: ผู้สนับสนุน

en: Gold Donors
th: ผู้บริจาคระดับทอง

en: Silver Donors
th: ผู้บริจาคระดับเงิน

en: Bronze Donors
th: ผู้บริจาคระดับทองแดง

en: Donors
th: ผู้บริจาค

en: License
th: ลิขสิทธิ์

en: Third-party Licenses
th: สัญญาอนุญาตจากบุคคลที่สาม

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
th: Godot Engine อาศัยไลบรารีต่าง ๆ ที่นำมาใช้ได้อย่างเสรีและเปิดเผยโค้ดเป็นจำนวนมาก ซึ่งเข้ากันได้กับสัญญาอนุญาต MIT ต่อไปนี้เป็นรายชื่อของไลบรารีทั้งหมดของบุคคลที่สาม รวมถึงข้อความลิขสิทธิ์ และข้อกำหนดการใช้งานของแต่ละไลบรารี

en: All Components
th: ทั้งหมด

en: Components
th: ไลบรารี

en: Licenses
th: สัญญาอนุญาต

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
th: ไฟล์ของเนื้อหาเสริมที่เพิ่ม "%s" - %d ขัดแย้งกับโปรเจกต์

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
th: ไฟล์ของเนื้อหาที่เพิ่ม "%s" - ไม่พบความขัดแย้งกับไฟล์ของโปรเจกต์:

en: Uncompressing Assets
th: กำลังคลายบีบอัด

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Speakers
th: ลำโพง

en: Add Effect
th: เพิ่มเอฟเฟกต์

en: Rename Audio Bus
th: เปลี่ยนชื่อ Audio Bus

en: Change Audio Bus Volume
th: ปรับระดับเสียง Audio Bus

en: Toggle Audio Bus Solo
th: สลับ Solo ของ Audio Bus

en: Toggle Audio Bus Mute
th: สลับ Mute ของ Audio Bus

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
th: สลับ Bypass ของ Audio Bus

en: Select Audio Bus Send
th: เลือก Audio Bus ที่ส่งต่อ

en: Add Audio Bus Effect
th: เพิ่มเอฟเฟกต์บัสเสียง

en: Move Bus Effect
th: ย้ายเอฟเฟกต์บัสเสียง

en: Delete Bus Effect
th: ลบเอฟเฟกต์บัสเสียง

en: Drag & drop to rearrange.
th: ลากและวางเพื่อจัดเรียง

en: Solo
th: โซโล

en: Mute
th: ปิดเสียง

en: Bypass
th: ข้าม

en: Duplicate
th: ทำซ้ำ

en: Reset Volume
th: รีเซ็ตระดับเสียง

en: Delete Effect
th: ลบเอฟเฟกต์

en: Add Audio Bus
th: เพิ่ม Audio Bus

en: Master bus can't be deleted!
th: ลบบัสหลักไม่ได้!

en: Delete Audio Bus
th: ลบบัสเสียง

en: Duplicate Audio Bus
th: ทำซ้ำบัสเสียง

en: Reset Bus Volume
th: รีเซ็ตระดับเสียงบัส

en: Move Audio Bus
th: ย้ายบัสเสียง

en: Save Audio Bus Layout As...
th: บันทึกเลย์เอาต์ของบัสเสียงเป็น...

en: Location for New Layout...
th: ตำแหน่งของเลย์เอาต์ใหม่...

en: Open Audio Bus Layout
th: เปิดเลย์เอาต์ของบัสเสียง

en: There is no '%s' file.
th: ไม่มีไฟล์ '%s'

en: Invalid file, not an audio bus layout.
th: ไฟล์ไม่ถูกต้อง ไม่ใช่เลย์เอาต์ของ Audio Bus

en: Error saving file: %s
th: ผิดพลาดขณะบันทึกไฟล์: %s

en: Add Bus
th: เพิ่มบัส

en: Add a new Audio Bus to this layout.
th: เพิ่มบัสเสียงไปยังเลย์เอาต์นี้

en: Load
th: โหลด

en: Load an existing Bus Layout.
th: โหลดเลย์เอาต์บัสจากดิสก์

en: Save As
th: บันทึกเป็น

en: Save this Bus Layout to a file.
th: บันทึกเลย์เอาต์ของบัสนี้เป็นไฟล์

en: Load Default
th: โหลดค่าเริ่มต้น

en: Load the default Bus Layout.
th: โหลดค่าเริ่มต้นเลย์เอาต์บัส

en: Create a new Bus Layout.
th: สร้างเลย์เอาต์บัสใหม่

en: Invalid name.
th: ชื่อผิดพลาด

en: Valid characters:
th: ตัวอักษรที่ใช้ได้:

en: Must not collide with an existing engine class name.
th: ต้องไม่ใช้ชื่อเดียวกับชื่อคลาสของโปรแกรม

en: Must not collide with an existing built-in type name.
th: ต้องไม่ใช้ชื่อเดียวกับชื่อชนิดบิวท์อินที่มีอยู่แล้ว

en: Must not collide with an existing global constant name.
th: ต้องไม่ใช้ชื่อเดียวกับชื่อค่าคงที่โกลบอล

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
th: คำสำคัญไม่สามารถใช้เป็นชื่อออโตโหลด

en: Autoload '%s' already exists!
th: มีออโต้โหลด '%s' อยู่แล้ว!

en: Rename Autoload
th: เปลี่ยนชื่อออโต้โหลด

en: Toggle AutoLoad Globals
th: เปิด/ปิดซิงเกิลตัน

en: Move Autoload
th: เลื่อนออโต้โหลด

en: Remove Autoload
th: ลบออโต้โหลด

en: Enable
th: เปิด

en: Rearrange Autoloads
th: จัดลำดับออโต้โหลด

en: Can't add autoload:
th: เพิ่มออโต้โหลดไม่ได้:

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
th: เส้นทางไฟล์ %s ไม่ถูกต้อง: ไม่มีในเส้นทางไฟล์ (res://)

en: Add AutoLoad
th: เพิ่มออโต้โหลด

en: Path:
th: ตำแหน่ง:

en: Node Name:
th: ชื่อโนด:

en: Paste Params
th: วางตัวแปร

en: Updating Scene
th: อัพเดทฉาก

en: Storing local changes...
th: เก็บการเปลี่ยนแปลงภายใน...

en: Updating scene...
th: อัพเดทฉาก...

en: [empty]
th: [ว่างเปล่า]

en: [unsaved]
th: [ไฟล์ใหม่]

en: Please select a base directory first.
th: กรุณาเลือกโฟลเดอร์เริ่มต้นก่อน

en: Choose a Directory
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Create Folder
th: สร้างโฟลเดอร์

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Could not create folder.
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์

en: Choose
th: เลือก

en: Storing File:
th: เก็บไฟล์:

en: No export template found at the expected path:
th: ไม่พบเทมเพลตส่งออกที่ที่อยู่ที่คาดไว้:

en: Packing
th: กำลังรวบรวม

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
th: แพลตฟอร์มเป้าหมายต้องการการบีบอัดเทกเจอร์ 'ETC' สำหรับ GLES2 เปิด 'Import Etc' ในตั้งค่าโปรเจ็ค

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
th: แพลตฟอร์มเป้าหมายต้องการการบีบอัดเทกเจอร์ 'ETC2' สำหรับ GLES3 เปิด 'Import Etc 2' ในตั้งค่าโปรเจ็ค

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
th: แพลตฟอร์มเป้าหมายต้องการการบีบอัดเทกเจอร์ 'ETC' สำหรับการกลับมาใช้ GLES2
    เปิด 'Import Etc' ในตั้งค่าโปรเจ็คหรือปิด 'Driver Fallback Enabled'

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
th: แพลตฟอร์มเป้าหมายจำเป็นต้องมีการบีบอัดเทกเจอร์ 'PVRTC' สำหรับ GLES2 เปิด 'Import Pvrtc' ในการตั้งค่าโปรเจ็ค

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
th: แพลตฟอร์มเป้าหมายต้องการการบีบอัดเทกเจอร์ 'ETC2' สำหรับ GLES3 กรุณาเปิด 'Import Etc 2' หรือ 'Import Pvrtc' ในตั้งค่าโปรเจ็ค

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
th: แพลตฟอร์มเป้าหมายต้องการการบีบอัดเทกเจอร์ 'PVRTC' สำหรับการกลับมาใช้ GLES2
    เปิด 'Import Pvrtc' ในตั้งค่าโปรเจ็คหรือปิด 'Driver Fallback Enabled'

en: Release
th: เผยแพร่

en: Custom debug template not found.
th: ไม่พบเทมเพลตการดีบักแบบกำหนดเอง

en: Custom release template not found.
th: ไม่พบเทมเพลตการเผยแพร่ที่กำหนดเอง

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
th: การส่งออกแบบ 32 bit PCK แบบฝังตัวไม่สามารถใหญ่ได้เกิน 4 GiB

en: 3D Editor
th: ตัวแก้ไข 3D

en: Script Editor
th: ตัวแก้ไขสคริปต์

en: Asset Library
th: ไลบรารีทรัพยากร

en: Scene Tree Editing
th: แก้ไขผังฉาก

en: Node Dock
th: หน้าต่างโหนด

en: FileSystem Dock
th: หน้าต่างระบบไฟล์

en: Import Dock
th: หน้าต่างนำเข้า

en: Allows to view and edit 3D scenes.
th: สามารถดู และแก้ไขฉาก 3D ได้

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
th: สามารถแก้ไขสคริปต์และใช้เครื่องมือแก้ไขที่ติดมากับเอนจินได้

en: Provides built-in access to the Asset Library.
th: ให้เครื่องมือ built-in ที่ใช้ดาวน์โหลดจาก Asset Library ได้

en: Allows editing the node hierarchy in the Scene dock.
th: สามารถแก้ไขผังโครงสร้างโหนดในฉากได้

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
th: สามารถจัดการสัญญาณและการจัดกลุ่มของโหนดในฉากได้.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
th: สามารถจัดการไฟล์ในเครื่องผ่านตัวจัดการแยกต่างหากได้

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
th: สามารถตั้งค่าการนำเข้าการตั้งต่าสำหรับ asset ต่าง ๆ ได้ ต้องการหน้าต่าง FileSystem เพื่อใช้งานฟังก์ชันนี้

en: (none)
th: (ว่าง)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
th: ลบโปรไฟล์การตั้งต่าที่เลือก'%s' หรือไม่? หากทำแล้วจะไม่สามารถกู้คืนได้

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
th: โปรไฟล์จะต้องมีชื่อไฟล์ที่ถูกต้อง และต้องไม่มี '.'

en: Profile with this name already exists.
th: มีโปรไฟล์ที่มีชื่อนี้อยู๋แล้ว

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
th: (ตัวแก้ไขถูกปิดการใช้งาน, คุณสมบัติถูกปิดการใช้งาน)

en: (Properties Disabled)
th: (ปิดการทำงานคุณสมบัติ)

en: (Editor Disabled)
th: (ตัวแก้ไขถูกปิดการใช้งาน)

en: Class Options:
th: ตั้งค่าคลาส:

en: Enable Contextual Editor
th: เปิดการทำงานตัวแก้ไขตามบริบท

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
th: นามสกุลของไฟล์ '%s' ผิดพลาด ยกเลิกการนำเข้า

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
th: มีโปรไฟล์ '%s' อยู่แล้ว กรุณาลบก่อนที่จะนำเข้า, การนำเข้าถูกยกเลิก

en: Error saving profile to path: '%s'.
th: ผิดพลาดขณะบันทึกโปรไฟล์ไปยังแพทช์: '%s'

en: Current Profile:
th: โปรไฟล์ปัจจุบัน:

en: Available Profiles:
th: โปรไฟล์ที่มีให้ใช้:

en: Make Current
th: ทำให้เป็นปัจจุบัน

en: Import
th: นำเข้า

en: Export
th: ส่งออก

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
th: สร้าง หรือนำเข้าโปรไฟล์การตั้งค่าเพื่อแก้ไขฟังก์ชัน/คลาสและคุณสมบัติต่าง ๆ

en: New profile name:
th: ชื่อโปรไฟล์ใหม่:

en: Godot Feature Profile
th: รายละเอียดคุณสมบัติ Godot

en: Import Profile(s)
th: นำเข้าโปรไฟล์

en: Export Profile
th: ส่งออกโปรไฟล์

en: Manage Editor Feature Profiles
th: จัดการรายละเอียดคุณสมบัติตัวแก้ไข

en: Select Current Folder
th: เลือกโฟลเดอร์ปัจจุบัน

en: Select This Folder
th: เลือกโฟลเดอร์นี้

en: Copy Path
th: คัดลอกตำแหน่ง

en: Open in File Manager
th: เปิดโฟลเดอร์

en: Show in File Manager
th: แสดงในตัวจัดการไฟล์

en: New Folder...
th: สร้างโฟลเดอร์...

en: Refresh
th: รีเฟรช

en: All Recognized
th: ทุกนามสุกลที่รู้จัก

en: All Files (*)
th: ทุกไฟล์ (*)

en: Open a File
th: เปิดไฟล์

en: Open File(s)
th: เปิดไฟล์

en: Open a Directory
th: เปิดโฟลเดอร์

en: Open a File or Directory
th: เปิดไฟล์หรือโฟลเดอร์

en: Save
th: บันทึก

en: Save a File
th: บันทึกไฟล์

en: Go Back
th: ย้อนกลับ

en: Go Forward
th: ไปหน้า

en: Go Up
th: ขึ้นบน

en: Toggle Hidden Files
th: เปิด/ปิดไฟล์ที่ซ่อน

en: Toggle Favorite
th: เพิ่ม/ลบที่ชอบ

en: Toggle Mode
th: สลับโหมด

en: Focus Path
th: ตำแหน่งที่สนใจ

en: Move Favorite Up
th: เลื่อนโฟลเดอร์ที่ชอบขึ้น

en: Move Favorite Down
th: เลื่อนโฟลเดอร์ที่ชอบลง

en: Go to previous folder.
th: ไปยังโฟลเดอร์ก่อนหน้า

en: Go to next folder.
th: ไปยังโฟลเดอร์ถัดไป

en: Go to parent folder.
th: ไปยังโฟลเดอร์หลัก

en: Refresh files.
th: รีเฟรชไฟล์

en: (Un)favorite current folder.
th: เพิ่ม/ลบโฟลเดอร์ปัจจุบันไปยังที่ชื่นชอบ

en: Toggle the visibility of hidden files.
th: เปิด/ปิดการแสดงไฟล์ที่ซ่อน

en: View items as a grid of thumbnails.
th: แสดงไอเทมในรูปแบบตาราง

en: View items as a list.
th: แสดงไอเทมในรูปแบบลิสต์รายชื่อ

en: Directories & Files:
th: ไฟล์และโฟลเดอร์:

en: Preview:
th: ตัวอย่าง:

en: File:
th: ไฟล์:

en: ScanSources
th: สแกนต้นฉบับ

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
th: มีการนำเข้าไฟล์ %s หลายอัน การนำเข้าถูกยกเลิก

en: (Re)Importing Assets
th: กำลังนำเข้าทรัพยากร(อีกครั้ง)

en: Top
th: บนสุด

en: Class:
th: คลาส:

en: Inherits:
th: สืบทอด:

en: Inherited by:
th: สืบทอดโดย:

en: Online Tutorials
th: บทสอนออนไลน์

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: default:
th: ค่าเริ่มต้น:

en: Theme Properties
th: คุณสมบัติธีม

en: Constants
th: ค่าคงที่

en: Enumerations
th: ค่าคงที่แบบมีความหมาย

en: Property Descriptions
th: รายละเอียดของคุณสมบัติ

en: (value)
th: (ค่า)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
th: คุณสมบัตินี้ยังไม่มีคำอธิบาย โปรดช่วย[color=$color][url=$url]แก้ไข[/url][/color]!

en: Method Descriptions
th: รายละเอียดเมท็อด

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
th: เมท็อดนี้ยังไม่มีคำอธิบาย โปรดช่วย[color=$color][url=$url]แก้ไข[/url][/color]!

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Search Help
th: ค้นหาความช่วยเหลือ

en: Case Sensitive
th: ตรงตามอักษรพิมพ์เล็ก-ใหญ่

en: Show Hierarchy
th: แสดงลำดับชั้น

en: Display All
th: แสดงทั้งหมด

en: Classes Only
th: คลาสเท่านั้น

en: Methods Only
th: เมท็อดเท่านั้น

en: Signals Only
th: สัญญาณเท่านั้น

en: Constants Only
th: ค่าคงที่เท่านั้น

en: Properties Only
th: คุณสมบัติเท่านั้น

en: Theme Properties Only
th: คุณสมบัติธีมเท่านั้น

en: Member Type
th: ชนิดสมาชิก

en: Class
th: คลาส

en: Method
th: เมธอด

en: Signal
th: สัญญาณ

en: Constant
th: คงที่

en: Property
th: คุณสมบัติ

en: Theme Property
th: คุณสมบัติธีม

en: Property:
th: คุณสมบัติ:

en: Set %s
th: ตั้ง %s

en: Set Multiple:
th: กำหนด หลายอย่าง:

en: Output:
th: เอาท์พุต:

en: Copy Selection
th: คัดลอกที่เลือก

en: Clear
th: เคลียร์

en: Clear Output
th: เคลียร์เอาต์พุต

en: Stop
th: หยุด

en: Start
th: เริ่ม

en: Down
th: ลง

en: Up
th: ขึ้น

en: Node
th: โนด

en: Incoming RPC
th: RPC กำลังมา

en: Incoming RSET
th: RSET กำลังมา

en: Outgoing RPC
th: RPC ขาออก

en: Outgoing RSET
th: RSET ขาออก

en: New Window
th: หน้าต่างใหม่

en: Unnamed Project
th: โปรเจกต์ไม่มีชื่อ

en: Spins when the editor window redraws.
th: หมุนเมื่อมีการวาดหน้าต่างโปรแกรมใหม

en: Imported resources can't be saved.
th: ทรัพยากรที่นำเข้ามา ไม่สามารถบันทึกได้

en: OK
th: ตกลง

en: Error saving resource!
th: บันทึกทรัพยากรผิดพลาด!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
th: ทรัพยากรนี้ไม่สามารถบันทึกได้เพราะว่าไม่ได้เป็นของฉากที่แก้ไข กรุณาทำให้ไม่ซ้ำก่อน

en: Save Resource As...
th: บันทึกรีซอร์สเป็น...

en: Can't open file for writing:
th: เปิดไฟล์เพื่อเขียนไม่ได้:

en: Requested file format unknown:
th: ไม่ทราบนามสกุลไฟล์ที่ร้องขอ:

en: Error while saving.
th: ผิดพลาดขณะบันทึก

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
th: ไม่สามารถเปิด '%s' เนื่องจากไฟล์ถูกย้ายหรือถูกลบ

en: Error while parsing '%s'.
th: ผิดพลาดขณะอ่านไฟล์ '%s'

en: Unexpected end of file '%s'.
th: ไฟล์ '%s' ไม่สมบูรณ์

en: Missing '%s' or its dependencies.
th: '%s' หรือการอ้างอิงสูญหาย

en: Error while loading '%s'.
th: ผิดพลาดขณะโหลด '%s'

en: Saving Scene
th: บันทึกฉาก

en: Analyzing
th: กำลังวิเคราะห์

en: Creating Thumbnail
th: กำลังสร้างรูปตัวอย่าง

en: This operation can't be done without a tree root.
th: ทำไม่ได้ถ้าไม่มีฉาก

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
th: ฉากนี้ไม่สามารถบันทึกได้เพราะมีการรวมอินสแตนซ์แบบวนรอบ
    กรุณาแก้ไขหรือลองบันทึกใหม่อีกรอบ

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
th: บันทึกฉากไม่ได้ อาจจะมีการอ้างอิงไม่สมบูรณ์ (อินสแตนซ์หรือการสืบทอด)

en: Save All Scenes
th: บันทึกฉากทั้งหมด

en: Can't overwrite scene that is still open!
th: ไม่สามารถเขียนทับฉากที่กำลังเปิดอยู่ได้!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
th: ไม่สามารถโหลดไลบรารี Mesh เพื่อควบรวม!

en: Error saving MeshLibrary!
th: ผิดพลาดขณะบันทึกไลบรารี Mesh!

en: Can't load TileSet for merging!
th: โหลดไทล์เซตเพื่อรวมไม่ได้!

en: Error saving TileSet!
th: ผิดพลาดขณะบันทึกไทล์เซต!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะกำลังบันทึกเลเอาต์ของตัวแก้ไข
    ตรวจสอบให้แน่ใจว่าที่อยู่ข้อมูลผู้ใช้ตัวแก้ไขสามารถแก้ไขได้

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
th: การจัดเค้าโครงตัวแก้ไขดั้งเดิมถูกเขียนทับ
    เพื่อที่จะกู้คืนเค้าโครงดั้งเดิมไปยังการตั้งค่าพื้นฐาน ใช้การตั้งค่า Delete Layout และลบเค้าโครงตั้งเดิม

en: Layout name not found!
th: ไม่พบชื่อเลย์เอาต์!

en: Restored the Default layout to its base settings.
th: คืนเลย์เอาต์ดั้งเดิมไปยังการตั้งค่าพื้นฐาน

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
th: รีซอร์สนี้เป็นของฉากที่ถูกนำเข้า จึงไม่สามารถแก้ไขได้
    อ่านรายละเอียดเพิ่มเติมได้จากคู่มือในส่วนของการนำเข้าฉาก

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
th: ทรัพยากรนี้เป็นฉากที่เป็นอินสแตนซ์หรือสืบทอด
    การเปลี่ยนแปลงจะไม่ถูกเก็บไว้ เมื่อบันทึกฉากปัจจุบัน

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
th: รีซอร์สนี้ถูกนำเข้าจึงไม่สามารถแก้ไขได้ ปรับตั้งค่าในแผงนำเข้าและนำเข้าใหม่

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
th: ฉากนี้ถูกนำเข้า การแก้ไขจะไม่ถูกบันทึก
    ต้องอินสแตนซ์หรือสืบทอดก่อนจึงจะสามารถแก้ไขได้
    อ่านรายละเอียดเพิ่มเติมได้จากคู่มือในส่วนของการนำเข้าฉาก

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
th: วัตถุนี้เป็นออบเจกต์รีโมท การแก้ไขจะไม่ถูกบันทึก
    อ่านรายละเอียดเพิ่มเติมได้จากคู่มือในส่วนของการดีบัก

en: There is no defined scene to run.
th: ยังไม่ได้เลือกฉากที่จะเล่น

en: Save scene before running...
th: บันทึกฉากก่อนที่จะรัน...

en: Could not start subprocess!
th: ไม่สามารถเริ่มขั้นตอนย่อย!

en: Open Scene
th: เปิดฉาก

en: Open Base Scene
th: เปิดไฟล์ฉากที่ใช้สืบทอด

en: Quick Open...
th: เปิดด่วน...

en: Quick Open Scene...
th: เปิดฉากด่วน...

en: Quick Open Script...
th: เปิดสคริปต์ด่วน...

en: Save & Close
th: บันทึกและปิด

en: Save changes to '%s' before closing?
th: บันทึก '%s' ก่อนปิดโปรแกรมหรือไม่?

en: A root node is required to save the scene. You can add a root node using the Scene tree dock.
th: จำเป็นต้องมีโนดรากในการบันทึกฉาก คุณสามารถเพิ่มโนดรากได้ด้วยแผง Scene tree

en: Save Scene As...
th: บันทึกฉากเป็น...

en: This operation can't be done without a scene.
th: ทำไม่ได้ถ้าไม่มีฉาก

en: Export Mesh Library
th: ส่งออกไลบรารี Mesh

en: This operation can't be done without a root node.
th: ไม่สามารถกระทำได้หากไม่มีโนดราก

en: Export Tile Set
th: ส่งออก Tile Set

en: This operation can't be done without a selected node.
th: ไม่สามารถกระทำได้หากไม่ได้เลือกโนด

en: Current scene not saved. Open anyway?
th: ฉากปัจจุบันยังไม่ได้บันทึก จะเปิดไฟล์หรือไม่?

en: Can't reload a scene that was never saved.
th: ฉากยังไม่ได้บันทึก ไม่สามารถโหลดใหม่ได้

en: Reload Saved Scene
th: โหลดฉากที่บันทึก

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
th: ฉากนี้ยังมีการแก้ไขที่ไม่ได้บันทึก
    โหลดฉากที่บันทึกไว้ซ้ำใช่ไหม? การดำเนินการนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Quick Run Scene...
th: เริ่มฉากด่วน...

en: Quit
th: ออก

en: Yes
th: ใช่

en: Exit the editor?
th: ออกโปรแกรม?

en: Open Project Manager?
th: เปิดตัวจัดการโปรเจกต์?

en: Save & Quit
th: บันทึกและปิด

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
th: บันทึกฉากต่อไปนี้ก่อนปิดโปรแกรมหรือไม่?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
th: บันทึกฉากต่อไปนี้ก่อนกลับสู่ตัวจัดการโปรเจกต์หรือไม่?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
th: ตัวเลือกนี้จะหายไปในรุ่นเสถียร สถานการณ์ที่จำเป็นต้องเปิดตัวเลือกนี้จะถือว่าเป็นบัค กรุณารายงานบัค

en: Pick a Main Scene
th: เลือกฉากเริ่มต้น

en: Close Scene
th: ปิดฉาก

en: Reopen Closed Scene
th: เปิดฉากที่ปิดไปใหม่

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
th: ไม่สามารถเปิดใช้งานปลั๊กอิน: '%s'

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
th: ไม่พบไฟล์สคริปต์สำหรับปลั๊กอินที่: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
th: ไม่สามารถโหลดสคริปต์จาก: '%s'

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
th: ไม่สามารถโหลดสคริปต์จาก: '%s' ไม่ได้สืบทอดจาก EditorPlugin

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
th: ไม่สามารถโหลดสคริปต์จาก: '%s' ไม่ใช่สคริปต์ tool

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
th: ฉาก '%s' ถูกนำเข้าโดยอัตโนมัติจึงไม่สามารถถูกแก้ไข
    สามารถสืบทอดไปยังฉากใหม่เพื่อทำการแก้ไข

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
th: ผิดพลาดขณะโหลดฉาก ฉากต้องอยู่ในโฟลเดอร์โปรเจกต์ ใช้ 'Import' เพื่อเปิดไฟล์ฉาก แล้วบันทึกลงในโฟลเดอร์โปรเจกต์

en: Scene '%s' has broken dependencies:
th: ฉาก '%s' มีการอ้างอิงสูญหาย:

en: Clear Recent Scenes
th: ล้างรายการฉากล่าสุด

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
th: ยังไม่ได้กำหนดฉากเริ่มต้น กำหนดตอนนี้หรือไม่?
    สามารถแก้ไขภายหลังที่ "ตัวเลือกโปรเจกต์" ใต้หัวข้อ 'application'

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
th: ไม่มีฉาก '%s' ที่เลือกไว้ เลือกใหม่ตอนนี้หรือไม่?
    สามารถแก้ไขภายหลังที่ "ตัวเลือกโปรเจกต์" ใต้หัวข้อ 'application'

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
th: '%s' ไม่ใช่ไฟล์ฉาก เลือกใหม่ตอนนี้หรือไม่?
    สามารถแก้ไขภายหลังที่ "ตัวเลือกโปรเจกต์" ใต้หัวข้อ 'application'

en: Save Layout
th: บันทึกเลย์เอาต์

en: Delete Layout
th: ลบเลย์เอาต์

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Show in FileSystem
th: แสดงในรูปแบบไฟล์

en: Play This Scene
th: เล่นฉากนี้

en: Close Tab
th: ปิดแท็บ

en: Undo Close Tab
th: เลิกทำแท็บที่ปิด

en: Close Other Tabs
th: ปิดแท็บอื่น

en: Close Tabs to the Right
th: ปิดแท็บทางด้านขวา

en: Close All Tabs
th: ปิดแท็บทั้งหมด

en: Switch Scene Tab
th: สลับฉาก

en: %d more files or folders
th: และอีก %d ไฟล์หรือโฟลเดอร์

en: %d more folders
th: และอีก %d โฟลเดอร์

en: %d more files
th: และอีก %d ไฟล์

en: Output
th: ข้อความ

en: Update Continuously
th: อัพเดทอย่างต่อเนื่อง

en: Inspector
th: คุณสมบัติ

en: Version Control
th: เวอร์ชันคอนโทรล

en: Dock Position
th: ตำแหน่งแผง

en: Distraction Free Mode
th: โหมดไร้สิ่งรบกวน

en: Toggle distraction-free mode.
th: โหมดไร้สิ่งรบกวน

en: Add a new scene.
th: เพิ่มฉากใหม่

en: Scene
th: ฉาก

en: Go to previously opened scene.
th: ไปยังฉากที่เพิ่งเปิด

en: Copy Text
th: คัดลอกข้อความ

en: Next tab
th: แท็บถัดไป

en: Previous tab
th: แท็บก่อนหน้า

en: Filter Files...
th: คัดกรองไฟล์...

en: Operations with scene files.
th: การจัดการกับไฟล์ฉาก

en: New Scene
th: ฉากใหม่

en: New Inherited Scene...
th: สืบทอดฉากใหม่...

en: Open Scene...
th: เปิดไฟล์ฉาก...

en: Open Recent
th: เปิดไฟล์ล่าสุด

en: Save Scene
th: บันทึกฉาก

en: Convert To...
th: แปลงเป็น...

en: MeshLibrary...
th: ไลบรารี Mesh...

en: TileSet...
th: ไทล์เซต...

en: Undo
th: ยกเลิกการกระทำ

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
th: โปรเจกต์และเครื่องมืออื่น ๆ

en: Project
th: โปรเจกต์

en: Project Settings...
th: ตั้งค่าโปรเจกต์

en: Set Up Version Control
th: ตั้งเวอร์ชันคอนโทรน

en: Shut Down Version Control
th: ปิดเวอร์ชันคอนโทรล

en: Export...
th: ส่งออก...

en: Install Android Build Template...
th: ติดตั้งเทมเพลตการสร้างของแอนดรอยด์

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Orphan Resource Explorer...
th: ตัวดูทรัพยากรที่ไม่ได้ใช้

en: Quit to Project List
th: ปิดและกลับสู่รายชื่อโปรเจกต์

en: Deploy with Remote Debug
th: Deploy พร้อมการแก้ไขจุดบกพร่องผ่านเครือข่าย

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
th: เมื่อเปิดใช้งานตัวเลือกนี้แล้ว การ deploy ด้วยคลิกเดียวจะทำให้โปรแกรมพยายามเชื่อมต่อกับ IP ของคอมพิวเตอร์เครื่องนี้เพื่อให้สามารถดีบักโปรเจ็กต์ที่กำลังรันอยู่ได้
    ตัวเลือกนี้มีไว้เพื่อใช้สำหรับการรีโมตดีบัก (โดยทั่วไปจะใช้กับอุปกรณ์เคลื่อนที่)
    คุณไม่จำเป็นต้องเปิดใช้งานเพื่อใช้ดีบักเกอร์ GDScript ในเครื่อง

en: Small Deploy with Network Filesystem
th: Deploy โดยใช้ระบบไฟล์เครือข่าย

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
th: ถ้าเปิดตัวเลือกนี้ การใช้ deploy สำหรับแอนดรอยด์จะส่งออกเฉพาะไฟล์ปฏิบัติการ ไม่มีข้อมูลโปรเจกต์
    ระบบไฟล์จะถูกจัดเตรียมจากโปรเจ็กต์โดยตัวแก้ไขบนเครือข่าย
    บน Android จะ deploy โดยใช้สาย USB เพื่อประสิทธิภาพที่ดี ตัวเลือกนี้จะช่วยให้การทดสอบเกมเร็วขึ้น สำหรับโปรเจกต์ขนาดใหญ่

en: Visible Collision Shapes
th: ขอบเขตการชนที่มองเห็นได้

en: When this option is enabled, collision shapes and raycast nodes (for 2D and 3D) will be visible in the running project.
th: เมื่อเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ รูปร่างการชนกันและโหนดเรย์คาสต์ (สำหรับ 2D และ 3D) จะปรากฏในโปรเจ็กต์ที่กำลังทำงานอยู่

en: Visible Navigation
th: แสดงการนำทาง

en: When this option is enabled, navigation meshes and polygons will be visible in the running project.
th: เมื่อตัวเลือกนี้เปิดใช้งาน ตัวนำทาง mesh และโพลีกอนจะถูกมองเห็นในโปรเจกต์ที่ทำงานอยู่

en: Synchronize Scene Changes
th: ซิงค์การเปลี่ยนแปลงฉาก

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
th: เมื่อเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ การเปลี่ยนแปลงใด ๆ ที่เกิดขึ้นกับฉากในตัวแก้ไขจะปรากฏในโปรเจ็กต์ที่กำลังทำงานอยู่
    เมื่อรีโมตผ่านอุปกรณ์ นี่จะมีประสิทธิภาพมากขึ้นเมื่อเปิดใช้งานตัวเลือกระบบไฟล์เครือข่าย

en: Synchronize Script Changes
th: ซิงค์การเปลี่ยนแปลงสคริปต์

en: When this option is enabled, any script that is saved will be reloaded in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
th: เมื่อเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ สคริปต์ที่บันทึกจะถูกโหลดในโปรเจ็กต์ที่กำลังทำงานอยู่
    เมื่อใช้รีโมตกับอุปกรณ์ จะมีประสิทธิภาพมากขึ้นเมื่อเปิดใช้งานตัวเลือกระบบไฟล์เครือข่าย

en: Editor Settings...
th: ตั้งค่าตัวแก้ไข

en: Editor Layout
th: เค้าโครงตัวแก้ไข

en: Take Screenshot
th: ถ่ายภาพหน้าจอ

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
th: ภาพหน้าจอจะถูกเก็บไว้ในโฟลเดอร์ข้อมูล/การตั้งค่าของตัวแก้ไข

en: Toggle Fullscreen
th: เปิด/ปิด โหมดเต็มหน้าจอ

en: Open Editor Data/Settings Folder
th: เปิดโฟลเดอร์ข้อมูล/ตั้งค่าของตัวแก้ไข

en: Open Editor Data Folder
th: เปิดโฟลเดอร์ของตัวแก้ไข

en: Open Editor Settings Folder
th: เปิดโฟลเดอร์การตั้งค่าของตัวแก้ไข

en: Manage Editor Features...
th: จัดการลักษณะเฉพาะของตัวแก้ไข...

en: Manage Export Templates...
th: จัดการเทมเพลตการส่งออก...

en: Report a Bug
th: รายงานบั๊ก

en: Send Docs Feedback
th: ส่งความคิดเห็นเกี่ยวกับคู่มือ

en: Community
th: ชุมชน

en: Play the project.
th: เล่นโปรเจกต์

en: Play
th: เล่น

en: Pause the scene execution for debugging.
th: หยุดการทำงานของฉากนี้เพื่อที่จะดีบั๊ก

en: Pause Scene
th: หยุดฉาก

en: Stop the scene.
th: หยุดการเล่นฉาก

en: Play the edited scene.
th: เล่นฉากปัจจุบัน

en: Play Scene
th: เล่นฉาก

en: Play custom scene
th: เลือกเล่นฉาก

en: Play Custom Scene
th: เลือกเล่นฉาก

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
th: การเปลี่ยนไดรเวอร์การ์ดจอจำเป็นต้องเริ่มตัวแก้ไขใหม่

en: Save & Restart
th: บันทึกและเริ่มใหม่

en: Hide Update Spinner
th: ซ่อนตัวหมุนการอัพเดท

en: FileSystem
th: ระบบไฟล์

en: Expand Bottom Panel
th: ขยายแผงล่าง

en: Don't Save
th: ไม่บันทึก

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
th: เทมเพลตการสร้างบนแอนดรอยด์หายไป กรุณาติดตั้งเทมเพลตที่เกี่ยวข้อง

en: Manage Templates
th: จัดการเทมเพลต

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
th: นี่จะตั้งค่าโปรเจคต์ของคุณสำหรับการสร้างสำหรับ Android ที่กำหนดเอง โดยการติดตั้งเทมเพลตต้นฉบับไปยัง "res: // android / build"
    คุณสามารถปรับเปลี่ยนและสร้าง APK แบบกำหนดเองสำหรับส่งออก (เพิ่มโมดูล, เปลี่ยน AndroidManifest.xml เป็นต้น)
    โปรดทราบว่าในการสร้างแบบกำหนดเองแทนที่จะใช้ APK ที่สร้างไว้ล่วงหน้า ควรเปิดใช้ตัวเลือก "Use Custom Build" ในพรีเซ็ตการส่งออกของ Android

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
th: เทมเพลตการสร้างบนแอนดรอยด์ถูกติดตั้งในโปรเจคต์นี้เรียบร้อยแล้ว และจะไม่ถูกเขียนทับ
    กรุณาลบไดเรคทอรี "res://android/build" ก่อนที่จะดำเนินการอีกครั้ง

en: Import Templates From ZIP File
th: นำเข้าเทมเพลตจากไฟล์ ZIP

en: Template Package
th: แพคเกจเทมเพลต

en: Export Library
th: ส่งออกไลบรารี

en: Merge With Existing
th: รวมกับที่มีอยู่เดิม

en: Open & Run a Script
th: เปิดและรันสคริปต์

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
th: ไฟล์เหล่านี้มีความใหม่กว่าบนดิสก์
    ต้องจะทำอย่างไรต่อไป?

en: Reload
th: โหลดใหม่

en: Resave
th: บันทึกอีกครั้ง

en: New Inherited
th: สืบทอด

en: Load Errors
th: โหลดผิดพลาด

en: Select
th: เลือก

en: Open 2D Editor
th: เปิดตัวแก้ไข 2D

en: Open 3D Editor
th: เปิดตัวแก้ไข 3D

en: Open Script Editor
th: เปิดตัวแก้ไขสคริปต์

en: Open Asset Library
th: เปิดไลบรารีทรัพยากร

en: Open the next Editor
th: เปิดตัวแก้ไขถัดไป

en: Open the previous Editor
th: เปิดตัวแก้ไขก่อนหน้า

en: Warning!
th: คำเตือน!

en: No sub-resources found.
th: ไม่พบทรัพยากรย่อย

en: Creating Mesh Previews
th: กำลังสร้างภาพตัวอย่าง Mesh

en: Thumbnail...
th: รูปตัวอย่าง...

en: Main Script:
th: สคริปต์หลัก:

en: Edit Plugin
th: แก้ไขปลั๊กอิน

en: Installed Plugins:
th: ปลั๊กอินที่ติดตั้งแล้ว:

en: Update
th: อัปเดต

en: Status
th: สถานะ

en: Measure:
th: วัด:

en: Frame %
th: เฟรม %

en: Physics Frame %
th: % ของเฟรมฟิสิกส์

en: Inclusive
th: รวม

en: Self
th: ตัวเอง

en: Frame #:
th: เฟรมที่:

en: Calls
th: จำนวนครั้ง

en: Debugger
th: ตัวดีบัก

en: Edit Text:
th: แก้ไขข้อความ:

en: On
th: เปิด

en: Layer
th: เลเยอร์

en: Bit %d, value %d
th: บิต %d, ค่า %d

en: [Empty]
th: [ว่างเปล่า]

en: Assign...
th: กำหนด...

en: Invalid RID
th: RID ผิดพลาด

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
th: ไม่สามารถสร้าง ViewportTexture บนทรัพยากรที่บันทึกเป็นไฟล์
    ทรัพยากรจำเป็นต้องเป็นของฉาก

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
th: ไม่สามารถสร้าง ViewportTexture บนทรัพยากรนี้ เพราะว่าไม่ได้ถูกตั้งเป็นฉากายใน
    กรุณาตั้งค่าที่คุณสมบัติ 'local to scene' (และทุกทรัพยากรที่ประกอบอยู่ในโหนด)

en: Pick a Viewport
th: เลือกวิวพอร์ต

en: Selected node is not a Viewport!
th: โหนดที่เลือกไม่ใช่วิวพอร์ต!

en: Remove Item
th: ลบไอเทม

en: New Key:
th: คีย์ใหม่:

en: New Value:
th: ค่าใหม่:

en: Add Key/Value Pair
th: เพิ่มคู่ของคีย์/ค่า

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
th: ทรัพยากรที่เลือก (%s) มีประเทไม่ตรงกับค่าที่ต้องการ (%s)

en: Make Unique
th: ไม่ใช้ร่วมกับวัตถุอื่น

en: Paste
th: วาง

en: New %s
th: %s ใหม่

en: New Script
th: สคริปต์ใหม่

en: Extend Script
th: สคริปต์เสริม

en: No runnable export preset found for this platform.
    Please add a runnable preset in the Export menu or define an existing preset as runnable.
th: ไม่มีพรีเซ็ตส่งออกที่สามารถรันเกมได้ของแพลตฟอร์มนี้
    กรุณาเพิ่มพรีเซ็ตส่งออกที่รันเกมได้ในเมนูส่งออกหรือทำให้พรีเซ็ตเดิมสามารถรันได้

en: Write your logic in the _run() method.
th: เขียนโปรแกรมในเมท็อด _run()

en: There is an edited scene already.
th: มีฉากที่แก้ไขอยู่แล้ว

en: Couldn't instance script:
th: ไม่สามารถอินสแตนซ์สคริปต์ได้:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
th: ลืมคีย์เวิร์ด 'tool' หรือไม่?

en: Couldn't run script:
th: รันสคริปต์ไม่ได้:

en: Did you forget the '_run' method?
th: ลืมใส่เมท็อด '_run' หรือไม่?

en: Theme
th: ธีม

en: Preset
th: พรีเซ็ต

en: Auto Indent
th: ย่อหน้าอัตโนมัติ

en: Navigation
th: ตัวนำทาง

en: Grid Map
th: จำกัดด้วยเส้นตาราง

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
th: ตัวจัดการโปรเจกต์

en: Select Node(s) to Import
th: เลือกโหนดเพื่อนำเข้า

en: Browse
th: ค้นหา

en: Scene Path:
th: ตำแหน่งที่อยู่ฉาก:

en: Import From Node:
th: นำเข้าจากโหนด:

en: Error requesting URL:
th: ผิดพลาดขณะกำลังร้องขอ URL:

en: Request failed.
th: ร้องขอผิดพลาด

en: Cannot remove temporary file:
th: ไม่สามารถลบไฟล์ชั่วคราวได้:

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
th: การติดตั้งเทมเพลตล้มเหลว
    ดูไฟล์รายงานปัญหาได้ที่ '%s'

en: Error getting the list of mirrors.
th: ผิดพลาดขณะกำลังรับรายชื่อของ mirrors

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
th: ไม่พบลิงก์ดาวน์โหลดสำหรับรุ่นนี้ มีเฉพาะสำหรับโปรแกรมรุ่นหลัก

en: Disconnected
th: ตัดการเชื่อมต่อแล้ว

en: Resolving
th: กำลังค้นหา...

en: Can't Resolve
th: ค้นหาไม่สำเร็จ

en: Connecting...
th: กำลังเชื่อมต่อ...

en: Can't Connect
th: เชื่อมต่อไม่ได้

en: Connected
th: เชื่อมต่อแล้ว

en: Requesting...
th: กำลังร้องขอ...

en: Downloading
th: กำลังดาวน์โหลด

en: Connection Error
th: เชื่อมต่อผิดพลาด

en: SSL Handshake Error
th: การรับรองความปลอดภัยผิดพลาด

en: Extracting Export Templates
th: กำลังคลายเทมเพลตส่งออก

en: Importing:
th: กำลังนำเข้า:

en: Uncompressing Android Build Sources
th: กำลังคลาย Android Build Sources

en: Export Template Manager
th: จัดการเทมเพลตส่งออก

en: Current Version:
th: รุ่นปัจจุบัน:

en: Uninstall
th: ถอนการติดตั้ง

en: Official export templates aren't available for development builds.
th: ไม่มีเทมเพลตการส่งออกอย่างเป็นทางการสำหรับรุ่นผู้พัฒนา

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Select Template File
th: เลือกไฟล์เทมเพลต

en: Godot Export Templates
th: เทมเพลตการส่งออก Godot

en: Favorites
th: ที่ชื่นชอบ

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
th: สถานะ: นำเข้าไฟล์ล้มเหลว กรุณาแก้ไขไฟล์และนำเข้าใหม่

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
th: การนำเข้าไฟล์นี้ถูกปิด, ดังนั้นจึงไม่สามารถเปิดเพื่อแก้ไขใดๆได้

en: Cannot move/rename resources root.
th: ไม่สามารถย้าย/เปลี่ยนชื่อโฟลเดอร์ราก

en: Cannot move a folder into itself.
th: ย้ายโฟลเดอร์มาข้างในตัวมันเองไม่ได้

en: Error moving:
th: ผิดพลาดขณะย้าย:

en: Error duplicating:
th: ผิดพลาดขณะทำซ้ำ:

en: Unable to update dependencies:
th: ไม่สามารถอัพเดทการอ้างอิง:

en: No name provided.
th: ไม่ได้ระบุชื่อ

en: Provided name contains invalid characters.
th: ชื่อที่ระบุประกอบไปด้วยตัวอักษรที่ไม่ถูกต้อง

en: A file or folder with this name already exists.
th: มีชื่อกลุ่มนี้อยู่แล้ว

en: Name contains invalid characters.
th: อักษรบางตัวใช้ไม่ได้

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
th: ไฟล์หรือโฟลเดอร์ต่อไปนี้นั้นขัดแย้งกันกับรายการในตำแหน่งที่เลือกไว้ '%s':
    
    %s
    
    คุณต้องการที่จะเขียนทับหรือไม่?

en: Renaming file:
th: เปลี่ยนชื่อไฟล์:

en: Renaming folder:
th: เปลี่ยนชื่อโฟลเดอร์:

en: Duplicating file:
th: ทำซ้ำไฟล์:

en: Duplicating folder:
th: ทำซ้ำโฟลเดอร์:

en: New Inherited Scene
th: ฉากสืบทอดใหม่

en: Set As Main Scene
th: ตั้งเป็นฉากหลัก

en: Open Scenes
th: เปิดฉาก

en: Instance
th: อินสแตนซ์

en: Add to Favorites
th: เพิ่มไปยังที่ชื่นชอบ

en: Remove from Favorites
th: ลบจากที่่ชื่นชอบ

en: Edit Dependencies...
th: แก้ไขการอ้างอิง...

en: View Owners...
th: ดูเจ้าของ...

en: Move To...
th: ย้ายไป...

en: New Scene...
th: ฉากใหม่...

en: New Script...
th: สคริปต์ใหม่...

en: New Resource...
th: ทรัพยากรใหม่...

en: Expand All
th: ขยายออก

en: Collapse All
th: ยุบเข้า

en: Duplicate...
th: ทำซ้ำ...

en: Rename...
th: เปลี่ยนชื่อ...

en: Previous Folder/File
th: ไฟล์/โฟลเดอร์ก่อนหน้า

en: Next Folder/File
th: โฟลเดอร์/ไฟล์ ถัดไป

en: Re-Scan Filesystem
th: สแกนไฟล์ใหม่

en: Toggle Split Mode
th: สลับโหมดแยก

en: Search files
th: ค้นหาไฟล์

en: Scanning Files,
    Please Wait...
th: กำลังสแกนไฟล์,
    กรุณารอ...

en: Move
th: ย้าย

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Overwrite
th: เขียนทับ

en: Create Scene
th: สร้างฉาก

en: Create Script
th: สร้างสคริปต์

en: Find in Files
th: ค้นหาในไฟล์

en: Find:
th: ค้นหา:

en: Replace:
th: แทนที่:

en: Folder:
th: โฟลเดอร์:

en: Filters:
th: ตัวกรอง:

en: Find...
th: ค้นหา...

en: Replace...
th: แทนที่...

en: Searching...
th: กำลังค้นหา...

en: %d match in %d file.
th: %d ตรงกับไฟล์ %d

en: %d matches in %d file.
th: %d ตรงกับไฟล์ %d

en: %d matches in %d files.
th: %d ตรงกับไฟล์ %d

en: Add to Group
th: เพิ่มไปยังกลุ่ม

en: Remove from Group
th: ลบออกจากกลุ่ม

en: Group name already exists.
th: กลุ่มนี้มีอยู่แล้ว

en: Invalid group name.
th: ชื่อกลุ่มผิด

en: Rename Group
th: เปลี่ยนชื่อกลุ่ม

en: Delete Group
th: ลบกลุ่ม

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Nodes Not in Group
th: โหนดไม่ได้อยู่ในกลุ่ม

en: Filter nodes
th: ตัวกรองโนด

en: Nodes in Group
th: โหนดในกลุ่ม

en: Empty groups will be automatically removed.
th: กลุ่มที่ว่างจะถูกลบโดยอัตโนมัติ

en: Group Editor
th: ตัวแก้ไขกลุ่ม

en: Manage Groups
th: จัดการกลุ่ม

en: Import as Single Scene
th: นำเข้าเป็นฉากเดียว

en: Import with Separate Animations
th: นำเข้าโดยแยกแอนิเมชัน

en: Import with Separate Materials
th: นำเข้าโดยแยกวัสดุ

en: Import with Separate Objects
th: นำเข้าโดยแยกออบเจกต์

en: Import with Separate Objects+Materials
th: นำเข้าโดยแยกทั้งออบเจกต์และวัสดุ

en: Import with Separate Objects+Animations
th: นำเข้าโดยแยกออบเจกต์และแอนิเมชัน

en: Import with Separate Materials+Animations
th: นำเข้าโดยแยกวัสดุและแอนิเมชัน

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
th: นำเข้าโดยแยกทั้งออบเจกต์ วัสดุ และแอนิเมชัน

en: Import as Multiple Scenes
th: นำเข้าเป็นหลายฉาก

en: Import as Multiple Scenes+Materials
th: นำเข้าเป็นหลายฉากและวัสดุ

en: Import Scene
th: นำเข้าฉาก

en: Importing Scene...
th: กำลังนำเข้าฉาก...

en: Generating Lightmaps
th: กำลังสร้าง Lightmaps

en: Running Custom Script...
th: กำลังรันสคริปต์...

en: Couldn't load post-import script:
th: โหลดสคริปต์หลังนำเข้าไม่ได้:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
th: สคริปต์หลังนำเข้าผิดพลาด (ตรวจสอบคอนโซล):

en: Error running post-import script:
th: ผิดพลาดขณะรันสคริปต์หลังนำเข้า:

en: Did you return a Node-derived object in the `post_import()` method?
th: คุณส่งคืนออบเจกต์โหนดย่อยในเมธอด `post_import ()` หรือไม่?

en: Saving...
th: กำลังบันทึก...

en: Select Importer
th: เลือกตัวนำเข้า

en: Importer:
th: ตัวนำเข้า:

en: Reset to Defaults
th: รีเซ็ตเป็นค่าเริ่มต้น

en: Keep File (No Import)
th: เก็บไฟล์ (ไม่นำเข้า)

en: %d Files
th: ไฟล์ %d

en: Set as Default for '%s'
th: กำหนดเป็นค่าเริ่มต้นของ '%s'

en: Clear Default for '%s'
th: ลบค่าเริ่มต้นของ '%s'

en: Reimport
th: นำเข้าใหม่

en: Import As:
th: นำเข้าเป็น:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
th: บันทึกฉาก, นำเข้าและเริ่มต้นใหม่

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
th: การเปลี่ยนแปลงชนิดของไฟล์ที่นำเข้า จำเป็นต้องเริ่มโปรแกรมใหม่

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
th: คำเตือน: มีเนื้อหาที่ใช้ทรัพยากรนี้อยู่ ซึ่งอาจทำให้การโหลดเกิดการหยุดขึ้น

en: Failed to load resource.
th: โหลดทรัพยากรไม่ได้

en: Make Sub-Resources Unique
th: ไม่ให้ใช้รีซอร์สร่วมกับวัตถุอื่น

en: Create a new resource in memory and edit it.
th: สร้างรีซอร์สใหม่ในหน่วยความจำและทำการปรับแต่ง

en: Load an existing resource from disk and edit it.
th: โหลดรีซอร์สที่มีอยู่แล้วในดิสก์และทำการปรับแต่ง

en: Save the currently edited resource.
th: บันทึกรีซอร์สที่กำลังปรับแต่ง

en: Save As...
th: บันทึกเป็น...

en: Copy Resource
th: คัดลอกรีซอร์ส

en: Go to the previous edited object in history.
th: ไปยังออบเจกต์ที่ปรับแต่งก่อนหน้า

en: Go to the next edited object in history.
th: ไปยังออบเจกต์ที่ปรับแต่งถัดไป

en: History of recently edited objects.
th: ประวัติการปรับแต่งออบเจกต์

en: Open Documentation
th: เปิดคู่มือ

en: Filter properties
th: คุณสมบัติตัวกรอง

en: Changes may be lost!
th: การแก้ไขจะไม่ถูกบันทึก!

en: MultiNode Set
th: กำหนด MultiNode

en: Select a single node to edit its signals and groups.
th: เลือกโหนดเพื่อแก้ไขสัญญาณและกลุ่ม

en: Edit a Plugin
th: แก้ไขปลั๊กอิน

en: Create a Plugin
th: สร้างปลั๊กอิน

en: Plugin Name:
th: ชื่อปลั๊กอิน:

en: Subfolder:
th: โฟลเดอร์ย่อย:

en: Author:
th: ผู้สร้าง:

en: Version:
th: รุ่น:

en: Language:
th: ภาษา:

en: Script Name:
th: ชื่อสคริปต์:

en: Activate now?
th: เปิดใช้งานตอนนี้?

en: Create Polygon
th: สร้างโพลีกอน

en: Create points.
th: สร้างจุด

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
th: แก้ไขจุด:
    คลิกซ้าย: ย้ายจุด
    คลิกขวา: ลบจุด

en: Erase points.
th: ลบจุด

en: Edit Polygon
th: แก้ไขรูปหลายเหลี่ยม

en: Insert Point
th: แทรกจุด

en: Edit Polygon (Remove Point)
th: แก้ไขรูปหลายเหลี่ยม (ลบจุด)

en: Remove Polygon And Point
th: ลบรูปหลายเหลี่ยมและจุด

en: Add Animation
th: เพิ่มแอนิเมชัน

en: Add %s
th: เพิ่ม %s

en: Load...
th: โหลด...

en: Move Node Point
th: สร้างจุดโหนด

en: Change BlendSpace1D Limits
th: เปลี่ยนค่าจำกัดของ BlendSpace1D

en: Change BlendSpace1D Labels
th: เปลี่ยนป้ายกำกับ BlendSpace1D

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
th: โหนดชนิดนี้ไม่สามารถใช้ได้ มีแค่โหนดแม่เท่านั้นที่สามารถใช้ได้

en: Add Node Point
th: เพิ่มจุดโหนด

en: Add Animation Point
th: เพิ่มจุดแอนิเมชัน

en: Remove BlendSpace1D Point
th: ลบจุด BlendSpace1D

en: Move BlendSpace1D Node Point
th: ย้ายจุดโหนด BlendSpace1D

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
th: AnimationTree ไม่ทำงาน
    เปิดการทำงานเพื่อที่จะเปิดระบบการเล่น, ตรวจสอบคำเตือนของโหนดถ้าการเปิดทำงานมีการผิดพลาด

en: Set the blending position within the space
th: ตั้งตำแหน่ง blending ในช่องว่าง

en: Select and move points, create points with RMB.
th: เลือกหรือเลื่อนจุด สร้างจุดโดยคลิกขวา

en: Enable snap and show grid.
th: เปิกการใช้งานการเข้าหาแลแสดงเส้นกริด

en: Point
th: จุด

en: Open Editor
th: เปิดตัวแก้ไข

en: Open Animation Node
th: เปิดโหนดแอนิเมชัน

en: Triangle already exists.
th: มีสามเหลี่ยมอยู่แล้ว

en: Add Triangle
th: เพิ่มสามเหลี่ยม

en: Change BlendSpace2D Limits
th: แก้ไขลิมิต BlendSpace2D

en: Change BlendSpace2D Labels
th: แก้ไขป้ายกำกับ BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Point
th: ลบจุด BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Triangle
th: ลบสามเหลี่ยม BlendSpace2D

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
th: BlendSpace2D ไม่ได้อยู่ในโหนด AnimationTree

en: No triangles exist, so no blending can take place.
th: ไม่มีสามเหลี่ยม จึงไม่สามารถใช้ blending ได้

en: Toggle Auto Triangles
th: เปิด/ปิดสามเหลี่ยมอัตโนมัติ

en: Create triangles by connecting points.
th: สร้างสามเหลี่ยมจากการเชื่อมจุด

en: Erase points and triangles.
th: ลบจุดและสามเหลี่ยม

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
th: สร้างสามเหลี่ยม blend อัตโนมัติ (แทนที่การสร้างแบบปกติ)

en: Blend:
th: ผสม:

en: Edit Filters
th: แก้ไขตัวกรอง

en: Output node can't be added to the blend tree.
th: โหนดเอาซ์พุตไม่สามารถเพิ่มไปยัง blend tree

en: Add Node to BlendTree
th: เพิ่มโหนดไปยัง BlendTree

en: Node Moved
th: ย้ายโหนดเรียบร้อย

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
th: เชื่อมต่อไม่ได้ พอร์ตถูกใช้หรือมีความผิดพลาด

en: Nodes Connected
th: เชื่อมต่อโหนดแล้ว

en: Nodes Disconnected
th: ตัดการเชื่อมต่อโหนดแล้ว

en: Set Animation
th: ตั้งแอนิเมชัน

en: Delete Node
th: ลบโหนด

en: Delete Node(s)
th: ลบโหนด

en: Toggle Filter On/Off
th: เปิด/ปิดตัวกรอง

en: Change Filter
th: แก้ไขตัวกรอง

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
th: ไม่ได้ตั้งตัวเล่นแอนิเมชัน ดังนั้นจึงไม่สามารถหาชื่อแทร็กได้

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
th: ที่อยู่ตัวเล่นไม่ถูกต้อง ดังนั้นจึงไม่สามารถหาชื่อแทร็กได้

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
th: ตัวเล่นแอนิเมชันมีที่อยู่โหนดรากไม่ถูกต้อง ดังนั้นจึงไม่สามารถหาชื่อแทร็กได้

en: Anim Clips
th: คลิปแอนิเมชัน

en: Audio Clips
th: คลิปเสียง

en: Functions
th: ฟังก์ชัน

en: Node Renamed
th: เปลี่ยนชื่อโหนดแล้ว

en: Add Node...
th: เพิ่มโหนด...

en: Edit Filtered Tracks:
th: แก้ไขตัวกรองแทร็ก:

en: Enable Filtering
th: เปิดการใช้งานตัวกรอง

en: Toggle Autoplay
th: เปิดปิดการเล่นอัตโนมัติ

en: New Animation Name:
th: ชื่อแอนิเมชันใหม่:

en: New Anim
th: แอนิเมชันใหม่

en: Create New Animation
th: สร้างแอนิเมชันใหม่

en: Change Animation Name:
th: เปลี่ยนชื่อแอนิเมชัน:

en: Rename Animation
th: เปลี่ยนชื่อแอนิเมชัน

en: Delete Animation?
th: ลบแอนิเมชัน?

en: Remove Animation
th: ลบแอนิเมชัน

en: Invalid animation name!
th: ชื่อแอนิเมชันไม่ถูกต้อง!

en: Animation name already exists!
th: ชื่อแอนิเมชันนี้ มีอยู่แล้ว!

en: Duplicate Animation
th: ทำซ้ำแอนิเมชัน

en: Blend Next Changed
th: แก้ไขการผสานไปข้างหน้า

en: Change Blend Time
th: แก้ไขระยะเวลาการผสาน

en: Load Animation
th: โหลดแอนิเมชัน

en: No animation resource on clipboard!
th: ไม่มีทรัพยากรแอนิเมชันในคลิปบอร์ด!

en: Pasted Animation
th: วางแอนิเมชันแล้ว

en: Paste Animation
th: วางแอนิเมชัน

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
th: เล่นแอนิเมชันที่เลือกย้อนหลังจากตำแหน่งปัจจุบัน (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
th: เล่นแอนิเมชันที่เลือกย้อนหลังจากท้ายสุด (Shift+A)

en: Stop animation playback. (S)
th: หยุดการเล่นแอนิเมชัน (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
th: เล่นแอนิเมชันที่เลือกจากเริ่มต้น (Shift+D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
th: เล่นแอนิเมชันที่เลือกจากตำแหน่งปัจจุบัน (D)

en: Animation position (in seconds).
th: ตำแหน่งแอนิเมชัน (วินาที)

en: Scale animation playback globally for the node.
th: ปรับอัตราส่วนเวลาทุกแอนิเมชันของโหนด

en: Animation Tools
th: เครื่องมือแอนิเมชัน

en: New
th: ใหม่

en: Edit Transitions...
th: แก้ไขทรานสิชัน

en: Open in Inspector
th: เปิดในตัวตรวจสอบ

en: Display list of animations in player.
th: แสดงรายชื่อแอนิเมชันในตัวเล่น

en: Autoplay on Load
th: เล่นอัตโนมัติเมื่อโหลด

en: Enable Onion Skinning
th: เปิดภาพเงาการเคลื่อนไหว

en: Onion Skinning Options
th: ตั้งค่าโอเนี่ยนสกิน

en: Directions
th: ทิศทาง

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
th: อดีต

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
th: อนาคต

en: Depth
th: ความลึก

en: 1 step
th: 1 ระดับ

en: 2 steps
th: 2 ระดับ

en: 3 steps
th: 3 ระดับ

en: Differences Only
th: เฉพาะที่แตกต่าง

en: Force White Modulate
th: บังคับระดับสีขาว

en: Include Gizmos (3D)
th: รวมสัญลักษณ์ (3D)

en: Pin AnimationPlayer
th: ปักหมุด AnimationPlayer

en: Animation Name:
th: ชื่อแอนิเมชัน:

en: Error!
th: ผิดพลาด!

en: Blend Times:
th: ระยะเวลาผสาน:

en: Next (Auto Queue):
th: ถัดไป (คิวอัตโนมัติ):

en: Cross-Animation Blend Times
th: ระยะเวลาการผสาน Cross-Animation

en: Move Node
th: เคลื่อนย้ายโหนด

en: Transition exists!
th: พบทรานสิชัน!

en: Add Transition
th: เพิ่มทรานสิชัน

en: Add Node
th: เพิ่มโหนด

en: End
th: จบ

en: Immediate
th: ทันที

en: Sync
th: ซิงก์

en: At End
th: ในตอนท้าย

en: Travel
th: การเคลื่อนที่

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
th: โหนดเริ่มต้นและสิ้นสุดจำเป็นสำหรับทรานสิชันย่อย

en: No playback resource set at path: %s.
th: ไม่ได้ตั้งทรัพยากรการเล่นไว้ที่ที่อยู่: % s

en: Node Removed
th: ลบโหนดแล้ว

en: Transition Removed
th: ลบทรานสิชัน

en: Set Start Node (Autoplay)
th: ตั้งโหนดเริ่มต้น (เล่นอัตโนมัติ)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
th: เลือกและย้ายโหนด
    คลิกขวาเพื่อเพิ่มโหนดใหม่
    Shift + คลิกซ้ายเพื่อสร้างการเชื่อมต่อ

en: Create new nodes.
th: สร้างโหนดใหม่

en: Connect nodes.
th: เชื่อมต่อโหนด

en: Remove selected node or transition.
th: ลบโหนดหรือทรานสิชันที่เลือก

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
th: สลับการเล่นแอนิเมชันนี้โดยอัตโนมัติเมื่อเริ่มต้น, เริ่มต้นใหม่

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
th: ตั้งตอนจบของทรานสิชัน นี่จะมีประโยชน์สำหรับทรานสิชันย่อย

en: Play Mode:
th: โหมดการเล่น:

en: AnimationTree
th: ผังแอนิเมชัน

en: New name:
th: ชื่อใหม่:

en: Fade In (s):
th: เฟดเข้า (วิ):

en: Fade Out (s):
th: เฟดออก (วิ):

en: Blend
th: ผสม

en: Auto Restart:
th: เริ่มใหม่อัตโนมัติ:

en: Restart (s):
th: เริ่มใหม่ (วิ):

en: Random Restart (s):
th: สุ่มเริ่มใหม่ (วิ):

en: Start!
th: เริ่ม!

en: Amount:
th: จำนวน:

en: Blend 0:
th: ผสม 0:

en: Blend 1:
th: ผสม 1:

en: X-Fade Time (s):
th: ระยะเวลาเฟด (วิ):

en: Add Input
th: เพิ่มอินพุต

en: Clear Auto-Advance
th: ลบ Auto-Advance

en: Set Auto-Advance
th: ตั้ง Auto-Advance

en: Delete Input
th: ลบอินพุต

en: Animation tree is valid.
th: ผังแอนิเมชันถูกต้อง

en: Animation tree is invalid.
th: ผังแอนิเมชันไม่ถูกต้อง

en: Animation Node
th: โหนดแอนิเมชัน

en: OneShot Node
th: โหนด OneShot

en: Mix Node
th: โหนด Mix

en: Blend2 Node
th: โหนด Blend2

en: Blend3 Node
th: โหนด Blend3

en: Blend4 Node
th: โหนด Blend4

en: TimeScale Node
th: โหนด TimeScale

en: TimeSeek Node
th: โหนด TimeSeek

en: Transition Node
th: โหนดทรานสิชัน

en: Import Animations...
th: นำเข้าแอนิเมชัน...

en: Edit Node Filters
th: แก้ไขตัวกรองโหนด

en: Filters...
th: ตัวกรอง...

en: Contents:
th: ประกอบด้วย:

en: View Files
th: ดูไฟล์

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Connection error, please try again.
th: เชื่อมต่อไม่ได้ กรุณาลองใหม่

en: Can't connect.
th: เชื่อมต่อไม่ได้

en: Can't connect to host:
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับโฮสต์:

en: No response from host:
th: ไม่มีการตอบกลับจากโฮสต์:

en: No response.
th: ไม่มีการตอบกลับ

en: Can't resolve hostname:
th: ไม่พบตำแหน่งนี้:

en: Can't resolve.
th: ค้นหาไม่สำเร็จ

en: Request failed, return code:
th: การร้องขอผิดพลาด รหัส:

en: Cannot save response to:
th: ไม่สามารถบันทึกคำตอบไปยัง:

en: Write error.
th: เขียนผิดพลาด

en: Request failed, too many redirects
th: การร้องขอผิดพลาด เปลี่ยนทางมากเกินไป

en: Redirect loop.
th: วนรอบการเปลี่ยนเส้นทาง

en: Request failed, timeout
th: การร้องขอผิดพลาด ใช้เวลานานเกินไป:

en: Timeout.
th: หมดเวลา

en: Failed:
th: ผิดพลาด:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
th: แฮชผิดพลาด ไฟล์ดาวน์โหลดอาจเสียหาย

en: Expected:
th: ที่ควรจะเป็น:

en: Got:
th: ที่ได้รับ:

en: Failed SHA-256 hash check
th: ผิดพลาดในการตรวจสอบแฮช SHA-256

en: Asset Download Error:
th: ดาวน์โหลดทรัพยากรผิดพลาด:

en: Downloading (%s / %s)...
th: กำลังดาวน์โหลด (%s / %s)...

en: Downloading...
th: กำลังดาวน์โหลด...

en: Resolving...
th: กำลังแก้ไข...

en: Error making request
th: การร้องขอผิดพลาด

en: Idle
th: พร้อมใช้งาน

en: Install...
th: ติดตั้ง...

en: Retry
th: ลองใหม่

en: Download Error
th: ดาวน์โหลดผิดพลาด

en: Download for this asset is already in progress!
th: กำลังดาวน์โหลดไฟล์นี้อยู่แล้ว!

en: Recently Updated
th: อัพเดทล่าสุด

en: Least Recently Updated
th: อัพเดทน้อยสุด

en: Name (A-Z)
th: ชื่อ (A-Z)

en: Name (Z-A)
th: ชื่อ (Z-A)

en: License (A-Z)
th: สัญญาอนุญาต (A-Z)

en: License (Z-A)
th: สัญญาอนุญาต (Z-A)

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: All
th: ทั้งหมด

en: Import...
th: นำเข้า...

en: Plugins...
th: ปลั๊กอิน...

en: Sort:
th: เรียงตาม:

en: Category:
th: หมวดหมู่:

en: Site:
th: ไซต์:

en: Support
th: สนับสนุน...

en: Official
th: ผู้พัฒนา

en: Testing
th: กำลังทดสอบ

en: Assets ZIP File
th: ทรัพยากรไฟล์ ZIP

en: Can't determine a save path for lightmap images.
    Save your scene and try again.
th: ไม่สามารถกำหนดตำแหน่งการบันทึกสำหรับภาพไลท์แมป
    บันทึกฉากของคุณแล้วลองอีกครั้ง

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
th: ผิดพลาดขณะสร้างภาพ lightmap กรุณาตรวจสอบว่าสามารถเขียนไฟล์ในตำแหน่งที่บันทึกได้

en: Failed determining lightmap size. Maximum lightmap size too small?
th: การกำหนดขนาดไลท์แมปล้มเหลว ขนาดไลท์แมปสูงสุดเล็กเกินไป?

en: Some mesh is invalid. Make sure the UV2 channel values are contained within the [0.0,1.0] square region.
th: mesh บางส่วนไม่ถูกต้อง ตรวจสอบให้แน่ใจว่าค่า UV2 อยู่ในพื้นที่สี่เหลี่ยม [0.0,1.0]

en: Bake Lightmaps
th: สร้าง Lightmaps

en: Select lightmap bake file:
th: เลือกไฟล์ bake ของ lightmap :

en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Configure Snap
th: ตั้งค่าการจำกัด

en: Grid Offset:
th: จุดกำเนิดตาราง:

en: Grid Step:
th: ระยะห่างเส้นกริด:

en: Primary Line Every:
th: เส้นหลักทุกๆ :

en: steps
th: ระดับ

en: Rotation Offset:
th: องศาเริ่มต้น:

en: Rotation Step:
th: ช่วงองศา:

en: Scale Step:
th: ขนาดช่วง:

en: Move Vertical Guide
th: เลื่อนเส้นไกด์แนวตั้ง

en: Create Vertical Guide
th: สร้างเส้นไกด์แนวตั้ง

en: Remove Vertical Guide
th: ลบเส้นไกด์แนวตั้ง

en: Move Horizontal Guide
th: เลื่อนเส้นไกด์แนวนอน

en: Create Horizontal Guide
th: สร้างเส้นไกด์แนวนอน

en: Remove Horizontal Guide
th: ลบเส้นไกด์แนวนอน

en: Create Horizontal and Vertical Guides
th: สร้างเส้นไกด์แนวตั้งและแนวนอน

en: Set CanvasItem "%s" Pivot Offset to (%d, %d)
th: ตั้งออฟเซ็ตจุดหมุน CanvasItem "%s" ไปยัง (%d, %d)

en: Rotate %d CanvasItems
th: หมุน %d CanvasItem

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
th: หมุน CanvasItem "%s" ไปที่ %d องศา

en: Move CanvasItem "%s" Anchor
th: เลื่อนจุดยึด CanvasItem "%s"

en: Scale Node2D "%s" to (%s, %s)
th: ปรับขนาด Node2D "%s" ไปยัง (%s, %s)

en: Resize Control "%s" to (%d, %d)
th: ปรับขนาด Control "%s" ไปยัง (%d, %d)

en: Scale %d CanvasItems
th: ปรับขนาด %d CanvasItem

en: Scale CanvasItem "%s" to (%s, %s)
th: ปรับขนาด CanvasItem "%s" ไปยัง (%s, %s)

en: Move %d CanvasItems
th: เลื่อน %d CanvasItem

en: Move CanvasItem "%s" to (%d, %d)
th: เลื่อน CanvasItem "%s" ไปยัง (%d, %d)

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
th: โหนดลูกของคอนเทนเนอร์มีจุดยึดและค่าระยะขอบที่ถูกแทนที่โดยโหนดแม่

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
th: พรีเซ็ตสำหรับจุดยึดและช่องว่างสำหรับโหนดควบคุม

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
th: เมื่อใช้งานอยู่ การเลื่อนโหนดควบคุมจะเปลี่ยนจุดยึดแทนที่จะเป็นระยะขอบ

en: Top Left
th: บนซ้าย

en: Top Right
th: บนขวา

en: Bottom Right
th: ล่างขวา

en: Bottom Left
th: ซ้ายล่าง

en: Center Left
th: กลางซ้าย

en: Center Top
th: กลางบน

en: Center Right
th: กลางขวา

en: Center Bottom
th: ล่าง

en: Center
th: กลาง

en: Left Wide
th: ความกว้างซ้าย

en: Top Wide
th: ความกว้างบน

en: Right Wide
th: ความกว้างขวา

en: Bottom Wide
th: ความกว้างด้านล่าง

en: VCenter Wide
th: ความกว้าง VCenter

en: HCenter Wide
th: ความกว้าง HCenter

en: Full Rect
th: สี่เหลี่ยมผืนผ้าเต็ม

en: Keep Ratio
th: รักษาอัตราส่วน

en: Anchors only
th: ปรับหมุดเท่านั้น

en: Change Anchors and Margins
th: แก้ไขการตรึงและขอบ

en: Change Anchors
th: แก้ไขการตรึง

en: Lock Selected
th: ล็อกที่เลือก

en: Unlock Selected
th: ปลดล็อคที่เลือก

en: Group Selected
th: จัดกลุ่มที่เลือก

en: Ungroup Selected
th: เลิกจัดกลุ่มที่เลือก

en: Paste Pose
th: วางท่าทาง

en: Clear Guides
th: ล้างเส้นไกด์

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
th: สร้างโครงแบบปรับแต่งเองจากโหนด

en: Clear Bones
th: ลบโครง

en: Make IK Chain
th: สร้าง IK Chain

en: Clear IK Chain
th: ลบ IK Chain

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
th: คำเตือน: โหนดลูกของคอนเทนเนอร์จะได้รับตำแหน่งและขนาดที่กำหนดโดยโหนดแม่เท่านั้น

en: Zoom Reset
th: รีเซ็ตการซูม

en: Select Mode
th: โหมดเลือก

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
th: Alt+RMB: แสดงรายการโหนดทั้งหมดที่ตำแหน่งคลิก รวมถึงโหนดที่ถูกล็อก

en: Move Mode
th: โหมดเคลื่อนย้าย

en: Rotate Mode
th: โหมดหมุน

en: Scale Mode
th: โหมดปรับขนาด

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
th: แสดงออบเจกต์ทั้งหมด ณ ตำแหน่งที่คลิก
    (เหมือน Alt+คลิกขวา ในโหมดเลือก)

en: Click to change object's rotation pivot.
th: คลิกเพื่อเปลี่ยนจุดหมุนของออบเจกต์

en: Pan Mode
th: โหมดมุมมอง

en: Ruler Mode
th: โหมดไม้บรรทัด

en: Toggle smart snapping.
th: เปิด/ปิด สแนปอัจฉริยะ

en: Use Smart Snap
th: ใช้สแนปอัจฉริยะ

en: Toggle grid snapping.
th: เปิด/ปิดสแนปเส้นกริด

en: Use Grid Snap
th: ใช้สแนปเส้นกริด

en: Snapping Options
th: ตัวเลือกการสแนป

en: Use Rotation Snap
th: สแนปการหมุน

en: Use Scale Snap
th: ใช้สแนปขนาด

en: Snap Relative
th: จำกัดโดยใช้ตำแหน่งปัจจุบัน

en: Use Pixel Snap
th: จำกัดให้ย้ายเป็นพิกเซล

en: Smart Snapping
th: สแนปอัจฉริยะ

en: Configure Snap...
th: ตั้งค่าการจำกัด...

en: Snap to Parent
th: สแนปโหนดแม่

en: Snap to Node Anchor
th: สแนปจุดยึดโหนด

en: Snap to Node Sides
th: สแนปด้านข้างโหนด

en: Snap to Node Center
th: สแนปจุดกลางโหนด

en: Snap to Other Nodes
th: สแนปโหนดอื่น

en: Snap to Guides
th: สแนปเส้นไกด์

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
th: ล็อคไม่ให้ออบเจกต์ที่เลือกย้ายตำแหน่ง

en: Unlock the selected object (can be moved).
th: ปลดล็อคออบเจกต์ที่เลือก

en: Makes sure the object's children are not selectable.
th: โหนดลูกของออบเจกต์ไม่สามารถถูกเลือก

en: Restores the object's children's ability to be selected.
th: คืนค่าความสามารถในการถูกเลือกกับโหนดลูกของออบเจกต์

en: Skeleton Options
th: ตั้งค่าโครง

en: Show Bones
th: แสดงโครง

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
th: สร้างโครงจากโหนด

en: Clear Custom Bones
th: ลบโครง

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
th: มุมมอง

en: Grid
th: เส้นกริด

en: Show Helpers
th: แสดงตัวช่วย

en: Show Rulers
th: แสดงไม้บรรทัด

en: Show Guides
th: แสดงเส้นไกด์

en: Show Origin
th: แสดงจุดกำเนิด

en: Show Viewport
th: แสดงวิวพอร์ต

en: Show Group And Lock Icons
th: แสดงกลุ่มและล็อคไอคอน

en: Center Selection
th: ให้สิ่งที่เลือกอยู่ตรงกลาง

en: Frame Selection
th: ให้สิ่งที่เลือกเต็มจอ

en: Preview Canvas Scale
th: ดูตัวอย่างขนาดแคนวาส

en: Layout
th: เลย์เอาต์

en: Translation mask for inserting keys.
th: การแปลง mask สำหรับการใส่คีย์

en: Rotation mask for inserting keys.
th: หมุน mask สำหรับใส่คีย์

en: Scale mask for inserting keys.
th: ปรับขนาด mask สำหรับใส่คีย์

en: Insert keys (based on mask).
th: เพิ่มคีย์ (จาก mask)

en: Auto insert keys when objects are translated, rotated or scaled (based on mask).
    Keys are only added to existing tracks, no new tracks will be created.
    Keys must be inserted manually for the first time.
th: แทรกปุ่มอัตโนมัติเมื่อออบเจกต์ถูกแปลง หมุน หรือปรับขนาด (ตาม mask)
    คีย์จะถูกเพิ่มลงในแทร็กที่มีอยู่เท่านั้นจะไม่มีการสร้างแทร็กใหม่
    ต้องใส่คีย์ด้วยตนเองในครั้งแรก

en: Auto Insert Key
th: ใส่คีย์อัตโนมัติ

en: Animation Key and Pose Options
th: ตัวเลือกคีย์แอนิเมชันและโพส

en: Insert Key (Existing Tracks)
th: เพิ่มคีย์ (แทร็กที่มีอยู่แล้ว)

en: Copy Pose
th: คัดลอกท่าทาง

en: Clear Pose
th: ลบท่าทาง

en: Multiply grid step by 2
th: เพิ่มความถี่เส้นกริดขึ้น 2 เท่า

en: Divide grid step by 2
th: ลดความถี่กริดลงครึ่งหนึ่ง

en: Pan View
th: มุมมองแพน

en: Adding %s...
th: กำลังเพิ่ม %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
th: อินสแตนซ์หลาย ๆ โหนดโดยที่ไม่มีโหนดแม่ไม่ได้

en: Create Node
th: สร้างโหนด

en: Error instancing scene from %s
th: ผิดพลาดขณะอินสแตนซ์ฉากจาก %s

en: Change Default Type
th: เปลี่ยนชนิดเริ่มต้น

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
th: ลาก & วาง + Shift: เพิ่มเป็นโหนดญาติ
    ลาก & วาง + Alt: เปลี่ยนประเภทโหนด

en: Create Polygon3D
th: สร้าง Polygon3D

en: Edit Poly
th: แก้ไขรูปหลายเหลี่ยม

en: Edit Poly (Remove Point)
th: แก้ไขรูปหลายเหลี่ยม (ลบจุด)

en: Set Handle
th: ปรับขนาดรูปร่าง

en: Load Emission Mask
th: โหลด Mask การปะทุ

en: Restart
th: เริ่มใหม่

en: Clear Emission Mask
th: ลบ Mask การปล่อย

en: Particles
th: อนุภาค

en: Generated Point Count:
th: จำนวนจุดที่สร้างขึ้น:

en: Emission Mask
th: Mask การปะทุ

en: Solid Pixels
th: พิกเซลรวม

en: Border Pixels
th: พิกเซลขอบ

en: Directed Border Pixels
th: พิกเซลที่ติดกัน

en: Capture from Pixel
th: ใช้สีพิกเซล

en: Emission Colors
th: สีการปะทุ

en: Create Emission Points From Mesh
th: สร้างจุดปะทุจาก Mesh

en: Create Emission Points From Node
th: สร้างจุดปะทุจากโหนด

en: Ease In
th: เข้านุ่มนวล

en: Ease Out
th: ออกนุ่มนวล

en: Smoothstep
th: นุ่มนวล

en: Modify Curve Point
th: แก้ไขจุดบนเส้นโค้ง

en: Modify Curve Tangent
th: แก้ไขเส้นสัมผัสเส้นโค้ง

en: Load Curve Preset
th: โหลดพรีเซ็ตเส้นโค้ง

en: Add Point
th: เพิ่มจุด

en: Remove Point
th: ลบจุด

en: Left Linear
th: เส้นตรงซ้าย

en: Right Linear
th: เส้นตรงขวา

en: Load Preset
th: โหลดพรีเซ็ต

en: Remove Curve Point
th: ลบจุดบนเส้นโค้ง

en: Toggle Curve Linear Tangent
th: เปิด/ปิดเส้นสัมผัสแนวโค้ง

en: Hold Shift to edit tangents individually
th: กด Shift ค้างเพื่อปรับเส้นสัมผัสแยกกัน

en: Right click to add point
th: คลิกขวาเพื่อเพิ่มจุด

en: Bake GI Probe
th: สร้าง GI Probe

en: Gradient Edited
th: แก้ไขเกรเดียนต์

en: Text
th: ตัวอักษร

en: Icon
th: รูปย่อ

en: Item %d
th: ไอเทม %d

en: Items
th: ไอเทม

en: Item List Editor
th: แก้ไขรายชื่อไอเทม

en: Create Occluder Polygon
th: สร้างรูปหลายเหลี่ยมกั้นแสง

en: Mesh is empty!
th: Mesh ว่างเปล่า!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
th: ไม่สามารถสร้างรูปร่างการชนแบบตาข่ายสามเหลี่ยม

en: Create Static Trimesh Body
th: สร้าง Static Trimesh Body

en: This doesn't work on scene root!
th: ทำกับโหนดรากไม่ได้!

en: Create Trimesh Static Shape
th: สร้างรูปทรง Trimesh Static

en: Can't create a single convex collision shape for the scene root.
th: ไม่สามารถสร้างรูปทรงนูนแบบเดี่ยวสำหรับฉากราก

en: Couldn't create a single convex collision shape.
th: ไม่สามารถสร้างรูปทรงนูนแบบเดี่ยว

en: Create Single Convex Shape
th: สร้างรูปทรงนูนแบบเดี่ยว

en: Can't create multiple convex collision shapes for the scene root.
th: ไม่สามารถสร้างรูปทรงนูนแบบเดี่ยวสำหรับฉากราก

en: Couldn't create any collision shapes.
th: ไม่สามารถสร้างรูปร่างขอบเขตการชนได้

en: Create Multiple Convex Shapes
th: สร้างรูปทรงนูนหลายอัน

en: Create Navigation Mesh
th: สร้าง Mesh นำทาง

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
th: Mesh ไม่ได้เป็นประเภท ArrayMesh

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
th: ผิดพลาดขณะสร้างแผ่นคลี่ UV พื้นผิวนี้ไม่สามารถคลี่ได้?

en: No mesh to debug.
th: ไม่มีพื้นผิวให้แก้ไขจุดบกพร่อง

en: MeshInstance lacks a Mesh!
th: MeshInstance ไม่มี Mesh!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
th: Mesh ไม่มีพื้นผิวให้สร้างเส้นขอบได้!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
th: ประเภทดั้งเดิมของ mesh ไม่ใช่ PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
th: สร้างเส้นรอบรูปไม่ได้!

en: Create Outline
th: สร้างเส้นรอบรูป

en: Create Trimesh Static Body
th: สร้าง Trimesh Static Body

en: Creates a StaticBody and assigns a polygon-based collision shape to it automatically.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
th: สร้าง StaticBody และเพิ่มขอบเขตการชนแบบหลายเหลี่ยมโดยอัตโนมัติ
    นี่จะให้ความแม่นยำสูงที่สุด (แต่ช้าที่สุด) ในการตรวจสอบการชน

en: Create Trimesh Collision Sibling
th: สร้างรูปทรงกายภาพเป็นโหนดญาติ

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
th: สร้างขอบเขตการชนแบบหลายเหลี่ยม
    นี่จะให้ความแม่นยำสูง (แต่ช้า) ในการตรวจสอบการชน

en: Create Single Convex Collision Sibling
th: สร้างญาติขอบเขตการชนรูปทรงนูนแบบเดี่ยว

en: Creates a single convex collision shape.
    This is the fastest (but least accurate) option for collision detection.
th: สร้างรูปทรงนูนแบบเดี่ยว
    นี่จะเป็นตัวเลือกที่รวดเร็วที่สุด (แต่ความแม่นยำน้อย) สำหรับการตรวจหาการชน

en: Create Multiple Convex Collision Siblings
th: สร้างญาติขอบเขตการชนรูปทรงนูนแบบหลายอัน

en: Create Outline Mesh...
th: สร้างเส้นขอบ Mesh...

en: Creates a static outline mesh. The outline mesh will have its normals flipped automatically.
    This can be used instead of the SpatialMaterial Grow property when using that property isn't possible.
th: สร้าง mesh เส้นขอบแบบคงที่ mesh เส้นขอบ จะมีการพลิกแบบปกติโดยอัตโนมัติ
    สามารถใช้แทนคุณสมบัติ SpatialMaterial Grow ได้เมื่อใช้คุณสมบัตินั้นไม่ได้

en: View UV1
th: แสดง UV1

en: View UV2
th: แสดง UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
th: สร้างแผ่นคลี่ UV2 สำหรับ Lightmap/AO

en: Create Outline Mesh
th: สร้างเส้นขอบ Mesh

en: Outline Size:
th: ขนาดเส้นรอบรูป:

en: UV Channel Debug
th: ดีบั๊ก UV

en: Remove item %d?
th: ลบไอเทม %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
th: อัพเดตจากฉากที่มีอยู่หรือไม่
    %s

en: Add Item
th: เพิ่มไอเทม

en: Remove Selected Item
th: ลบไอเทมที่เลือก

en: Update from Scene
th: อัพเดตจากฉาก

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
th: ไม่ได้ระบุ mesh ต้นฉบับ (และไม่ได้ระบุ MultiMesh ไว้ในโหนด)

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
th: ไม่ได้ระบุ mesh ต้นฉบับ (และ MultiMesh ไม่มี Mesh)

en: Mesh source is invalid (invalid path).
th: Mesh ต้นฉบับไม่ถูกต้อง (ที่อยู่ผิดพลาด)

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
th: Mesh ต้นฉบับไม่ถูกต้อง (ไม่ใช่ MeshInstance)

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
th: Mesh ต้นฉบับไม่ถูกต้อง (ไม่มีรีซอร์ส Mesh)

en: No surface source specified.
th: ไม่ได้ระบุพื้นผิวต้นฉบับ

en: Surface source is invalid (invalid path).
th: พื้นผิวต้นฉบับไม่ถูกต้อง (ตำแหน่งที่อยู่ไม่ถูกต้อง)

en: Surface source is invalid (no geometry).
th: พื้นผิวต้นฉบับไม่ถูกต้อง (ไม่มี geometry)

en: Surface source is invalid (no faces).
th: พื้นผิวต้นฉบับไม่ถูกต้อง (ไม่มีหน้า)

en: Select a Source Mesh:
th: เลือก Mesh ต้นฉบับ:

en: Select a Target Surface:
th: เลือกพื้นผิวปลายทาง:

en: Populate Surface
th: สร้างพื้นผิว

en: Populate MultiMesh
th: สร้าง MultiMesh

en: Target Surface:
th: พื้นผิวปลายทาง:

en: Source Mesh:
th: Mesh ต้นฉบับ:

en: X-Axis
th: แกน X

en: Y-Axis
th: แกน Y

en: Z-Axis
th: แกน Z

en: Mesh Up Axis:
th: แกนขึ้นของ Mesh:

en: Random Rotation:
th: สุ่มการหมุน:

en: Random Tilt:
th: สุ่มการเอียง:

en: Random Scale:
th: สุ่มขนาด:

en: Populate
th: สร้าง

en: Create Navigation Polygon
th: สร้างรูปทรงนำทาง

en: Convert to CPUParticles
th: แปลงเป็น CPUParticles

en: Generating Visibility Rect
th: สร้างกรอบการมองเห็น

en: Generate Visibility Rect
th: สร้างกรอบการมองเห็น

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
th: สามารถกำหนดจุดให้แก่ ParticlesMaterial เท่านั้น

en: Convert to CPUParticles2D
th: แปลงเป็น CPUParticles2D

en: Generation Time (sec):
th: เวลาในการสร้าง (วินาที):

en: The geometry's faces don't contain any area.
th: พื้นผิวของรูปเรขาคณิตไม่มีพื้นที่

en: The geometry doesn't contain any faces.
th: รูปเรขาคณิตไม่มีหน้า

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
th: "%s" ไม่ได้สืบทอดมาจาก Spatial

en: "%s" doesn't contain geometry.
th: "%s" ไม่มีรูปทรงเรขาคณิต

en: "%s" doesn't contain face geometry.
th: "%s" ไม่มีหน้าของรูปทรงเรขาคณิต

en: Create Emitter
th: สร้างตัวปะทุ

en: Emission Points:
th: จุดปะทุ:

en: Surface Points
th: จุดพื้นผิว

en: Surface Points+Normal (Directed)
th: จุดพื้นผิว+เส้นบอกทิศ

en: Volume
th: ระดับเสียง

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
th: ต้องการวัสดุประเภท 'ParticlesMaterial'

en: Generating AABB
th: กำลังสร้าง AABB

en: Generate Visibility AABB
th: สร้างการมองเห็น AABB

en: Remove Point from Curve
th: ลบจุดในเส้นโค้ง

en: Remove Out-Control from Curve
th: ลบจุดควบคุมขาออกของเส้นโค้ง

en: Remove In-Control from Curve
th: ลบจุดควบคุมขาเข้าของเส้นโค้ง

en: Add Point to Curve
th: เพิ่มจุดในเส้นโค้ง

en: Split Curve
th: แยกเส้นโค้ง

en: Move Point in Curve
th: ย้ายจุดในเส้นโค้ง

en: Move In-Control in Curve
th: ย้ายจุดควบคุมขาเข้าของเส้นโค้ง

en: Move Out-Control in Curve
th: ย้ายจุดควบคุมขาออกของเส้นโค้ง

en: Select Points
th: เลือกจุด

en: Shift+Drag: Select Control Points
th: Shift+ลาก: เลือกเส้นสัมผัส

en: Click: Add Point
th: คลิก: เพิ่มจุด

en: Left Click: Split Segment (in curve)
th: คลิกซ้าย: แยกเส้นโค้ง

en: Right Click: Delete Point
th: คลิกขวา: ลบจุด

en: Select Control Points (Shift+Drag)
th: เลือกเส้นสัมผัส (Shift+ลาก)

en: Add Point (in empty space)
th: เพิ่มจุด (ในที่ว่าง)

en: Delete Point
th: ลบจุด

en: Close Curve
th: ปิดเส้นโค้ง

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Mirror Handle Angles
th: มุมตัวสะท้อน

en: Mirror Handle Lengths
th: ความยาวตัวสะท้อน

en: Curve Point #
th: จุดเส้นโค้ง #

en: Set Curve Point Position
th: กำหนดพิกัดจุดเส้นโค้ง

en: Set Curve In Position
th: กำหนดเส้นโค้งขาเข้า

en: Set Curve Out Position
th: กำหนดเส้นโค้งขาออก

en: Split Path
th: ตัดเส้น

en: Remove Path Point
th: ลบจุด

en: Remove Out-Control Point
th: ลบจุดควบคุมขาออก

en: Remove In-Control Point
th: ลบจุดควบคุมขาเข้า

en: Split Segment (in curve)
th: แยกส่วน (ในเส้นโค้ง)

en: Move Joint
th: เลื่อนข้อต่อ

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
th: คุณสมบัติโครงของ Polygon2D ไม่ได้ชี้ไปที่โหนด Skeleton2D

en: Sync Bones
th: ซิงค์โครง

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
th: ไม่มีเทกเจอร์ในโพลีกอน
    ตั้งเทกเจอร์เพื่อที่จะปรับแต่ง UV ได้

en: Create UV Map
th: สร้าง UV Map

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
th: Polygon 2D มีจุดยอดภายใน ดังนั้นจึงไม่สามารถแก้ไขในวิวพอร์ตได้อีกต่อไป

en: Create Polygon & UV
th: สร้าง Polygon และ UV

en: Create Internal Vertex
th: สร้างจุดยอดภายใน

en: Remove Internal Vertex
th: ลบจุดยอดภายใน

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
th: รูปหลายเหลี่ยมผิดพลาด (ต้องการจุดที่ต่างกัน 3 จุด)

en: Add Custom Polygon
th: เพิ่มโพลีกอน

en: Remove Custom Polygon
th: ลบโพลีกอน

en: Transform UV Map
th: เคลื่อนย้าย UV Map

en: Transform Polygon
th: เคลื่อนย้ายโพลีกอน

en: Paint Bone Weights
th: เติมน้ำหนักโครง

en: Open Polygon 2D UV editor.
th: เปิดตัวแก้ไข Polygon 2D UV

en: Polygon 2D UV Editor
th: ตัวแก้ไข Polygon 2D UV

en: Points
th: จุด

en: Polygons
th: โพลีกอน

en: Bones
th: โครง

en: Move Points
th: ย้ายจุด

en: Command: Rotate
th: ctrl: หมุน

en: Shift: Move All
th: Shift: ย้ายทั้งหมด

en: Shift+Command: Scale
th: Shift+Ctrl: ปรับขนาด

en: Ctrl: Rotate
th: Ctrl: หมุน

en: Shift+Ctrl: Scale
th: Shift+Ctrl: ปรับขนาด

en: Move Polygon
th: ย้ายรูปหลายเหลี่ยม

en: Rotate Polygon
th: หมุนรูปหลายเหลี่ยม

en: Scale Polygon
th: ปรับขนาดรูปหลายเหลี่ยม

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
th: สร้างรูปหลายเหลี่ยมแบบกำหนดเอง เปิดการเรนเดอร์รูปหลายเหลี่ยมแบบกำหนดเอง

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
th: ลบรูปหลายเหลี่ยมแบบกำหนดเอง ถ้าไม่มีรูปหลายเหลี่ยมอยู่จะปิดการเรนเดอร์รูปหลายเหลี่ยมแบบกำหนดเอง

en: Paint weights with specified intensity.
th: ทาสีด้วยความเข้มที่กำหนด

en: Unpaint weights with specified intensity.
th: ลบน้ำหนักตามที่กำหนด

en: Radius:
th: รัศมี:

en: Copy Polygon to UV
th: คัดลอกโพลีกอนไปยังยูวี

en: Copy UV to Polygon
th: คัดลอกยูวีไปยังโพลีกอน

en: Clear UV
th: ลบ UV

en: Grid Settings
th: ตั้งค่าเส้นกริด

en: Snap
th: จำกัดการเคลื่อนย้าย

en: Enable Snap
th: จำกัดการเคลื่อนย้าย

en: Show Grid
th: แสดงเส้นกริด

en: Configure Grid:
th: ตั้งค่าเส้นกริด:

en: Grid Offset X:
th: จุดเริ่มเส้นกริดแกน X:

en: Grid Offset Y:
th: จุดเริ่มเส้นกริดแกน Y:

en: Grid Step X:
th: ระยะห่างกริดแกน X:

en: Grid Step Y:
th: ระยะห่างกริดแกน Y:

en: Sync Bones to Polygon
th: ซิงค์โครงกับโพลีกอน

en: ERROR: Couldn't load resource!
th: ผิดพลาด: โหลดรีซอร์สไม่ได้!

en: Add Resource
th: เพิ่มรีซอร์ส

en: Rename Resource
th: เปลี่ยนชื่อรีซอร์ส

en: Delete Resource
th: ลบรีซอร์ส

en: Resource clipboard is empty!
th: คลิปบอร์ดไม่มีรีซอร์ส!

en: Paste Resource
th: วางรีซอร์ส

en: Instance:
th: อินสแตนซ์:

en: Open in Editor
th: เปิดในโปรแกรมแก้ไข

en: Load Resource
th: โหลดรีซอร์ส

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
th: AnimationTree ไม่มีที่อยู่ไปยัง AnimationPlayer

en: Path to AnimationPlayer is invalid
th: ที่อยู่ของ AnimationPlayer ไม่ถูกต้อง

en: Clear Recent Files
th: ล้างรายการไฟล์ล่าสุด

en: Close and save changes?
th: ปิดและบันทึก?

en: Error writing TextFile:
th: ผิดพลาดขณะย้ายไฟล์:

en: Could not load file at:
th: ไม่สามารถโหลดไฟล์ที่:

en: Error saving file!
th: ผิดพลาดขณะบันทึกไฟล์!

en: Error while saving theme.
th: ผิดพลาดขณะบันทึกธีม

en: Error Saving
th: ผิดพลาดขณะบันทึก

en: Error importing theme.
th: ผิดพลาดขณะนำเข้าธีม

en: Error Importing
th: ผิดพลาดขณะนำเข้า

en: New Text File...
th: สร้างไฟล์ข้อความใหม่

en: Open File
th: เปิดไฟล์

en: Save File As...
th: บันทึกไฟล์เป็น...

en: Can't obtain the script for running.
th: ไม่สามารถเรียกใช้สคริปต์ได้

en: Script failed reloading, check console for errors.
th: การโหลดสคริปต์ล้มเหลว โปรดตรวจสอบข้อผิดพลาดในคอนโซล

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
th: สคริปต์ไม่ได้อยู่ในโหมดเครื่องมือ จึงไม่สามารถทำงานได้

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
th: หากต้องการที่จะเริ่มสคริปต์ มันจำเป็นต้องสืบทอดจาก EditorScript และตั้งโหมดเป็นโหมดเครื่องมือ

en: Import Theme
th: นำเข้าธีม

en: Error while saving theme
th: ผิดพลาดขณะบันทึกธีม

en: Error saving
th: ผิดพลาดขณะบันทึก

en: Save Theme As...
th: บันทึกธีมเป็น

en: %s Class Reference
th: %s อ้างอิงคลาส

en: Find Next
th: ค้นหาต่อไป

en: Find Previous
th: ค้นหาก่อนหน้า

en: Filter scripts
th: ตัวกรองสคริปต์

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
th: สลับการเรียงลำดับตามตัวอักษรของรายการเมธอด

en: Filter methods
th: วิธีการกรอง

en: Sort
th: เรียง

en: Move Up
th: เลื่อนขึ้น

en: Move Down
th: เลื่อนลง

en: File
th: ไฟล์

en: Open...
th: เปิด...

en: Reopen Closed Script
th: เปิดสคริปต์ที่พึ่งปิด

en: Save All
th: บันทึกทั้งหมด

en: Soft Reload Script
th: โหลดสคริปต์ใหม่แบบซอฟต์

en: Copy Script Path
th: คัดลอกตำแหน่งสคริปต์

en: History Previous
th: ประวัติก่อนหน้า

en: History Next
th: ประวัติถัดไป

en: Import Theme...
th: นำเข้าธีม...

en: Reload Theme
th: โหลดธีมใหม่

en: Save Theme
th: บันทึกธีม

en: Close All
th: ปิดทั้งหมด

en: Close Docs
th: ปิดคู่มือ

en: Search
th: ค้นหา

en: Step Into
th: คำสั่งต่อไป

en: Step Over
th: บรรทัดต่อไป

en: Break
th: หยุดพัก

en: Continue
th: ทำต่อไป

en: Keep Debugger Open
th: เปิดตัวดีบักค้างไว้

en: Debug with External Editor
th: ดีบั๊กด้วยโปรแกรมภายนอก

en: Online Docs
th: คู่มือ

en: Open Godot online documentation.
th: เปิดคู่มือออนไลน์

en: Search the reference documentation.
th: ค้นหาคู่มืออ้างอิง

en: Go to previous edited document.
th: ไปเอกสารที่ถูกเปลี่ยนแปลงก่อนหน้า

en: Go to next edited document.
th: ไปเอกสารถัดไป

en: Discard
th: ละทิ้ง

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
th: ไฟล์ต่อไปนี้ในดิสก์ใหม่กว่า
    จะทำอย่างไรต่อไป?:

en: Search Results
th: ผลการค้นหา

en: Clear Recent Scripts
th: ล้างสคริปต์ล่าสุด

en: Connections to method:
th: เชื่อมไปยังเมธอด:

en: Source
th: ต้นฉบับ

en: Target
th: เป้าหมาย

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
th: ไม่มีวิธีการเชื่อมต่อ '% s' สำหรับสัญญาณ '% s' จากโหนด '% s' ไปยังโหนด '% s'

en: [Ignore]
th: [ละเว้น]

en: Line
th: บรรทัด

en: Go to Function
th: ไปยังฟังก์ชัน

en: Only resources from filesystem can be dropped.
th: สามารถวางรีซอร์สจากระบบไฟล์ได้เท่านั้น

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
th: ไม่สามารถวางโหนดได้เนื่องจากไม่ได้ใช้สคริปต์ '% s' ในฉากนี้

en: Lookup Symbol
th: ค้นหาสัญลักษณ์

en: Pick Color
th: เลือกสี

en: Convert Case
th: แปลงตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก

en: Uppercase
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Lowercase
th: ตัวพิมพ์เล็ก

en: Capitalize
th: อักษรแรกพิมพ์ใหญ่

en: Syntax Highlighter
th: ไฮไลท์ไวยากรณ์

en: Bookmarks
th: บุ๊คมาร์ค

en: Breakpoints
th: เบรกพอยต์

en: Go To
th: ไปยัง

en: Cut
th: ตัด

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Delete Line
th: ลบบรรทัด

en: Indent Left
th: ย่อหน้าซ้าย

en: Indent Right
th: ย่อหน้าขวา

en: Toggle Comment
th: เปิด/ปิด ความคิดเห็น

en: Fold/Unfold Line
th: ซ่อน/แสดงบรรทัด

en: Fold All Lines
th: ซ่อนทั้งหมด

en: Unfold All Lines
th: แสดงทั้งหมด

en: Complete Symbol
th: เสนอแนะคำเต็ม

en: Evaluate Selection
th: ประเมินที่เลือก

en: Trim Trailing Whitespace
th: ลบตัวอักษรที่มองไม่เห็น

en: Convert Indent to Spaces
th: แปลงย่อหน้าเป็นเว้นวรรค

en: Convert Indent to Tabs
th: แปลงการเยื้องเป็นแท็บ

en: Find in Files...
th: ค้นหาในไฟล์...

en: Contextual Help
th: ค้นหาคำที่เลือกในคู่มือ

en: Toggle Bookmark
th: เพิ่ม/ลบบุ๊คมาร์ค

en: Go to Next Bookmark
th: ไปบุ๊คมาร์คถัดไป

en: Go to Previous Bookmark
th: ไปบุ๊คมาร์คก่อนหน้า

en: Remove All Bookmarks
th: ลบบุ๊คมาร์คทั้งหมด

en: Go to Function...
th: ไปยังฟังก์ชัน...

en: Go to Line...
th: ไปยังบรรทัด...

en: Toggle Breakpoint
th: เปิด/ปิด เบรกพอยต์

en: Remove All Breakpoints
th: ลบเบรกพอยต์ทั้งหมด

en: Go to Next Breakpoint
th: ไปเบรกพอยต์ถัดไป

en: Go to Previous Breakpoint
th: ไปเบรกพอยต์ก่อนหน้า

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
th: เชดเดอร์ถูกแก้ไขบนดิสก์
    จะทำอย่างไรต่อไป?

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
th: โครงหลักนี้ยังไม่มีโครงใดๆ สร้างโหนดลูกของ Bone2D

en: Set Rest Pose to Bones
th: ตั้งท่าโพสจากโครง

en: Create Rest Pose from Bones
th: สร้างท่าโพสจากโครง

en: Create physical bones
th: สร้างโครงกายภาพ

en: Skeleton
th: โครงหลัก

en: Create physical skeleton
th: สร้างโครงหลักกายภาพ

en: Play IK
th: เล่น IK

en: Orthogonal
th: ภาพเชิงขนาน

en: Perspective
th: เพอร์สเปกทีฟ

en: Transform Aborted.
th: ยกเลิกการเคลื่อนย้าย

en: X-Axis Transform.
th: ย้ายตามแกน X

en: Y-Axis Transform.
th: ย้ายตามแกน Y

en: Z-Axis Transform.
th: ย้ายตามแกน Z

en: View Plane Transform.
th: ดูระนาบการย้าย

en: None
th: ไม่มี

en: Rotating %s degrees.
th: หมุน %s องศา

en: Keying is disabled (no key inserted).
th: ยกเลิกการสร้างคีย์ (ไม่ได้แทรกคีย์)

en: Animation Key Inserted.
th: แทรกคีย์แอนิเมชัน

en: Top View.
th: มุมบน

en: Bottom View.
th: มุมล่าง

en: Left View.
th: มุมซ้าย

en: Right View.
th: มุมขวา

en: Front View.
th: มุมหน้า

en: Rear View.
th: มุมหลัง

en: Align Transform with View
th: จัดการแปลงให้เข้ากับวิว

en: Align Rotation with View
th: จัดการหมุนให้เข้ากับวิว

en: No parent to instance a child at.
th: ไม่พบโหนดแม่ที่จะรับอินสแตนซ์โหนดลูก

en: This operation requires a single selected node.
th: ต้องเลือกเพียงโหนดเดียว

en: Auto Orthogonal Enabled
th: เปิดใช้งานออโธโกนอลอัตโนมัติ

en: Lock View Rotation
th: ล็อคการหมุนวิว

en: Display Normal
th: แสดงปกติ

en: Display Wireframe
th: แสดงโครงร่าง

en: Display Overdraw
th: แสดงการวาดทับซ้อน

en: Display Unshaded
th: แสดงแบบไร้เงา

en: View Environment
th: แสดงสภาพแวดล้อม

en: View Gizmos
th: แสดงสัญลักษณ์

en: View Information
th: แสดงข้อมูล

en: View FPS
th: แสดงอัตราเฟรม/วินาที

en: Half Resolution
th: ความละเอียดครื่งหนึ่ง

en: Audio Listener
th: ตัวรับเสียง

en: Enable Doppler
th: เปิดการใช้งานดอปเลอร์

en: Cinematic Preview
th: ดูตัวอย่างแบบภาพยนตร์

en: Freelook Left
th: มุมมองอิสระ ไปซ้าย

en: Freelook Right
th: มุมมองอิสระ ไปขวา

en: Freelook Forward
th: มุมมองอิสระ ไปข้างหน้า

en: Freelook Backwards
th: มุมมองอิสระ ถอยหลัง

en: Freelook Up
th: มุมมองอิสระ ขึ้น

en: Freelook Down
th: มุมมองอิสระ ลง

en: Freelook Speed Modifier
th: ปรับความเร็วมุมมองอิสระ

en: Freelook Slow Modifier
th: ปรับความเร็วมุมมองอิสระ

en: View Rotation Locked
th: ล็อคการหมุนวิวแล้ว

en: To zoom further, change the camera's clipping planes (View -> Settings...)
th: หากต้องการที่จะขยายให้ไกลออกไป ให้เปลี่ยนระนอบการตัดของกล้อง (มุมมอง -> ตั้งค่า...)

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
th: หมายเหตุ: ค่า FPS ที่แสดงเป็นอัตราเฟรมของตัวแก้ไข
    ไม่สามารถใช้เป็นตัวบ่งชี้ประสิทธิภาพในเกมที่แท้จริงได้

en: XForm Dialog
th: เครื่องมือเคลื่อนย้าย

en: Click to toggle between visibility states.
    
    Open eye: Gizmo is visible.
    Closed eye: Gizmo is hidden.
    Half-open eye: Gizmo is also visible through opaque surfaces ("x-ray").
th: คลิกเพื่อสลับระหว่างสถานะการมองเห็น
    
    เปิดตา: มองเห็นกิซโม
    ปิดตา: ซ่อนกิซโม
    ตาที่เปิดครึ่งหนึ่ง: กิซโมสามารถมองเห็นได้ผ่านพื้นผิวทึบแสง ("x-ray")

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
th: ไม่สามารถหาชั้นแข็งที่จะสแนปกับที่เลือก

en: Use Local Space
th: ใช้พื้นที่ภายใน

en: Use Snap
th: ใช้สแนป

en: Bottom View
th: มุมล่าง

en: Top View
th: มุมบน

en: Rear View
th: มุมหลัง

en: Front View
th: มุมหน้า

en: Left View
th: มุมซ้าย

en: Right View
th: มุมขวา

en: Switch Perspective/Orthogonal View
th: สลับมุมมองเพอร์สเปกทีฟ/ออโธโกนอล

en: Insert Animation Key
th: แทรกคีย์แอนิเมชัน

en: Focus Origin
th: มองไปที่จุดกำเนิด

en: Focus Selection
th: มองวัตถุที่เลือก

en: Toggle Freelook
th: เปิด/ปิดมุมมองอิสระ

en: Snap Object to Floor
th: สแนปออบเจกต์กับชั้น

en: Transform Dialog...
th: เครื่องมือเคลื่อนย้าย...

en: 1 Viewport
th: 1 วิวพอร์ต

en: 2 Viewports
th: 2 วิวพอร์ต

en: 2 Viewports (Alt)
th: 2 วิวพอร์ต (อีกแบบ)

en: 3 Viewports
th: 3 วิวพอร์ต

en: 3 Viewports (Alt)
th: 3 วิวพอร์ต (อีกแบบ)

en: 4 Viewports
th: 4 วิวพอร์ต

en: Gizmos
th: กิสโม

en: View Origin
th: แสดงจุดกำเนิด

en: View Grid
th: แสดงเส้นตาราง

en: Settings...
th: ตั้งค่า...

en: Snap Settings
th: ตั้งค่าการจำกัด

en: Translate Snap:
th: จำกัดการย้าย:

en: Rotate Snap (deg.):
th: จำกัดการหมุน (องศา):

en: Scale Snap (%):
th: จำกัดปรับขนาด (%):

en: Viewport Settings
th: ตั้งค่ามุมมอง

en: Perspective FOV (deg.):
th: ขอบเขตการมองเห็นเพอร์สเปกทีฟ (องศา):

en: View Z-Near:
th: การมองเห็นระยะใกล้:

en: View Z-Far:
th: การมองเห็นระยะไกล:

en: Transform Change
th: เคลื่อนย้าย

en: Translate:
th: เคลื่อนย้าย:

en: Rotate (deg.):
th: หมุน (องศา):

en: Scale (ratio):
th: ปรับขนาด (อัตราส่วน):

en: Transform Type
th: ประเภทการเคลื่อนย้าย

en: Pre
th: ก่อน

en: Post
th: หลัง

en: Create Mesh2D
th: สร้าง Mesh2D

en: Mesh2D Preview
th: ดูตัวอย่าง Mesh2D

en: Create Polygon2D
th: สร้าง Polygon2D

en: Polygon2D Preview
th: ดูตัวอย่าง Polygon2D

en: Create CollisionPolygon2D
th: สร้าง CollisionPolygon2D

en: CollisionPolygon2D Preview
th: ดูตัวอย่าง CollisionPolygon2D

en: Create LightOccluder2D
th: สร้าง LightOccluder2D

en: LightOccluder2D Preview
th: ดูตัวอย่าง LightOccluder2D

en: Sprite is empty!
th: สไปรต์ว่างเปล่า!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
th: ไม่สามารถแปลงสไปรต์ไปเป็น mesh โดยใช้แอนิเมชันเฟรม

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
th: เรขาคณิตผิดพลาด ไม่สามารถแทนที่ด้วย mesh

en: Invalid geometry, can't create polygon.
th: รูปเรขาคณิตผิดพลาด ไม่สามารถสร้างโพลีกอน

en: Convert to Polygon2D
th: แปลงเป็น Polygon2D

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
th: รูปเรขาคณิตผิดพลาด ไม่สามารถสร้างโพลีกอนขอบเขตการชน

en: Create CollisionPolygon2D Sibling
th: สร้างญาติ CollisionPolygon2D

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
th: เรขาคณิตผิดพลาด ไม่สามารถสร้างแสงเงา

en: Create LightOccluder2D Sibling
th: สร้างญาติ LightOccluder2D

en: Sprite
th: สไปรต์

en: Update Preview
th: อัพเดทการดูตัวอย่าง

en: Settings:
th: ตั้งค่า:

en: No Frames Selected
th: ไม่มีเฟรมที่เลือก

en: Add %d Frame(s)
th: เพิ่ม %d เฟรม(วินาที)

en: Add Frame
th: เพิ่มเฟรม

en: Unable to load images
th: โหลดรูปไม่ได้

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
th: ผิดพลาด: โหลดรีซอร์สเฟรมไม่ได้!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
th: คลิปบอร์ดว่าง หรือไม่ใช่ texture!

en: Paste Frame
th: วางเฟรม

en: Add Empty
th: เพิ่มแบบว่างเปล่า

en: Change Animation FPS
th: แก้ไขความเร็วแอนิเมชัน

en: (empty)
th: (ว่างเปล่า)

en: Move Frame
th: เลื่อนเฟรม

en: Animations:
th: แอนิเมชัน:

en: New Animation
th: แอนิเมชันใหม่

en: Speed:
th: ความเร็ว:

en: Loop
th: วน

en: Animation Frames:
th: เฟรมแอนิเมชัน:

en: Add a Texture from File
th: เพิ่มเทกเจอร์จากไฟล์

en: Add Frames from a Sprite Sheet
th: เพิ่มเฟรมจากสไปรต์ชีต

en: Insert Empty (Before)
th: เพิ่มแบบว่างเปล่า (ก่อน)

en: Insert Empty (After)
th: เพิ่มแบบว่างเปล่า (หลัง)

en: Move (Before)
th: ย้าย (ก่อน)

en: Move (After)
th: ย้าย (หลัง)

en: Select Frames
th: เลือกเฟรม

en: Horizontal:
th: แนวนอน:

en: Vertical:
th: แนวตั้ง:

en: Separation:
th: เว้น:

en: Offset:
th: เลื่อน:

en: Select/Clear All Frames
th: เลือก/เคลียร์เฟรมทั้งหมด

en: Create Frames from Sprite Sheet
th: สร้างเฟรมจากสไปรต์ชีต

en: SpriteFrames
th: สไปรต์เฟรม

en: Set Region Rect
th: กำหนดขอบเขต Texture

en: Set Margin
th: ตั้งระยะขอบ

en: Snap Mode:
th: โหมดสแนป:

en: Pixel Snap
th: สแแนปพิกเซล

en: Grid Snap
th: สแนปเส้นกริด

en: Auto Slice
th: แบ่งอัตโนมัติ

en: Step:
th: ขนาด:

en: TextureRegion
th: ขอบเขตเทกเจอร์

en: Remove Class Items
th: ลบไอเทมคลาส

en: Remove All Items
th: ลบทั้งหมด

en: Toggle Button
th: สลับปุ่ม

en: Disabled Button
th: ปิดการทำงานปุ่ม

en: Item
th: รายการ

en: Disabled Item
th: รายการที่ปิดใช้งาน

en: Check Item
th: ทำเครื่องหมายไอเทม

en: Checked Item
th: ไอเทมมีเครื่องหมาย

en: Radio Item
th: ไอเทมเรดิโอ

en: Checked Radio Item
th: เลือกไอเทมเรดิโอ

en: Submenu
th: เมนูย่อย

en: Subitem 1
th: ไอเทมย่อย 1

en: Subitem 2
th: ไอเทมย่อย 2

en: Has
th: มี

en: Many
th: หลาย

en: Disabled LineEdit
th: ปิดใช้งาน LineEdit

en: Tab 1
th: แท็บ 1

en: Tab 2
th: แท็บ 2

en: Tab 3
th: แท็บ 3

en: Editable Item
th: ไอเทมที่สามารถแก้ไขได้

en: Subtree
th: ผังย่อย

en: Has,Many,Options
th: มี,หลาย,ตัวเลือก

en: Erase Selection
th: ลบที่เลือก

en: Fix Invalid Tiles
th: แก้ไขไทล์ที่ไม่ถูกต้อง

en: Cut Selection
th: ตัดที่เลือก

en: Paint TileMap
th: วาดไทล์แมพ

en: Line Draw
th: วาดเส้น

en: Rectangle Paint
th: วาดสี่เหลี่ยม

en: Bucket Fill
th: เทสี

en: Erase TileMap
th: ลบไทล์แมพ

en: Find Tile
th: ค้นหาไทล์

en: Transpose
th: สลับแกน

en: Disable Autotile
th: ปิดออโตไทล์

en: Enable Priority
th: เปิดการจัดลำดับความสำคัญ

en: Filter tiles
th: ตัวกรองไทล์

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
th: ให้ทรัพยากรไทล์เซตแก่ไทล์แมพเพื่อใช้ไทล์

en: Paint Tile
th: วาดไทล์

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Command+LMB: Rectangle Paint
th: Shift+คลิกซ้าย: วาดเส้น
    Shift+Ctrl+คลิกซ้าย: วาดสี่เหลี่ยม

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Ctrl+LMB: Rectangle Paint
th: Shift+LMB: วาดเส้น
    Shift+Ctrl+LMB: วาดสี่เหลี่ยม

en: Pick Tile
th: เลือกไทล์

en: Rotate Left
th: หมุนซ้าย

en: Rotate Right
th: หมุนขวา

en: Flip Horizontally
th: พลิกแนวนอน

en: Flip Vertically
th: พลิกแนวตั้ง

en: Clear Transform
th: เคลียร์การแปลง

en: Add Texture(s) to TileSet.
th: เพิ่มเทกเจอร์ให้ไทล์เซต

en: Remove selected Texture from TileSet.
th: ลบเทกเจอร์ที่เลือกจากไทล์เซต

en: Create from Scene
th: สร้างจากฉาก

en: Merge from Scene
th: รวมจากฉาก

en: New Single Tile
th: ไทล์เดี่ยวใหม่

en: New Autotile
th: ไทล์อัตโนมัติใหม่

en: New Atlas
th: แผนที่ใหม่

en: Next Coordinate
th: พิกัดถัดไป

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
th: เลือกรูปร่าง, ไทล์ย่อย หรือไทล์อันถัดไป

en: Previous Coordinate
th: พิกัดก่อนหน้า

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
th: เลือกรูปร่าง, ไทล์ย่อยหรือไทล์ก่อนหน้า

en: Region
th: ขอบเขต

en: Collision
th: ขอบเขตการชน

en: Occlusion
th: ตัวบังแสง

en: Bitmask
th: บิทมาร์ก

en: Priority
th: การจัดลำดับความสำคัญ

en: Region Mode
th: โหมดขอบเขต

en: Collision Mode
th: โหมดขอบเขตการชน

en: Occlusion Mode
th: โหมดตัวบังแสง

en: Navigation Mode
th: โหมด Navigation

en: Bitmask Mode
th: โหมดบิทมาร์ก

en: Priority Mode
th: โหมดการจัดลำดับความสำคัญ

en: Icon Mode
th: โหมดไอคอน

en: Z Index Mode
th: โหมด Z Index

en: Copy bitmask.
th: คัดลอกบิทมาร์ก

en: Paste bitmask.
th: วางบิทมาร์ก

en: Erase bitmask.
th: ลบบิทมาร์ก

en: Create a new rectangle.
th: สร้างสี่เหลี่ยมใหม่

en: New Rectangle
th: สี่เหลี่ยมใหม่

en: Create a new polygon.
th: สร้างรูปหลายเหลี่ยมใหม่

en: New Polygon
th: รูปหลายเหลี่ยมใหม่

en: Delete Selected Shape
th: ลบรูปร่างที่เลือก

en: Keep polygon inside region Rect.
th: ให้รูปหลายเหลี่ยมอยู่ในขอบเขตของสี่เหลี่ยม

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
th: โชว์เส้นกริด และ จุดตามกริด (ตั้งค่าใน Inspector)

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
th: แสดงชื่อไทล์ (กดAltค้างไว้)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
th: เพิ่มหรือเลือกเทกเจอร์จากแผงทางด้านซ้ายเพื่อที่จะแก้ไขไทล์ให้พอดีกับเส้นขอบ

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
th: ลบเทกเจอร์หรือไม่ โดยจะลบไทล์ทุกอันที่ใช้เทกเจอร์นี้

en: You haven't selected a texture to remove.
th: คุณยังไม่ได้เลือกเทกเจอร์ที่จะลบ

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
th: สร้างจากสกรีน นี่จะสร้างทับไทล์เดิม

en: Merge from scene?
th: รวมจากฉาก?

en: Remove Texture
th: ลบเทกเจอร์

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
th: %s ไฟล์ไม่สามารถเพิ่มเข้าได้ เนื่องจากอยู่ในลิสต์เรียบร้อยแล้ว

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
th: ลากเพื่อทำการแก้ไขรูปสี่เหลี่ยม
    คลิกที่ไทล์อื่นเพื่อแก้ไข

en: Delete selected Rect.
th: ลบสี่เหลี่ยมที่เลือก

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
th: เลือกไทล์ย่อยอันปัจจุบันเพื่อปรับแต่ง
    คลิกที่ไทล์อันอื่นพื่อปรับแต่ง

en: Delete polygon.
th: ลบรูปหลายเหลี่ยม

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
th: คลิกซ้าย: เปิด bit.
    คลิกขวา: ปิด bit.
    Shift+คลิกซ้าย: ตั้ง wildcard bit.
    คลิกไทล์อันอื่นเพื่อปรับแต่ง

en: Select sub-tile to use as icon, this will be also used on invalid autotile bindings.
    Click on another Tile to edit it.
th: เลือกไทล์ย่อยเพื่อใช้เป็นไอคอน สามารถใช้เมื่อ autotile bindings มีความผิดพลาด
    คลิกไทล์อันอื่นเพื่อแก้ไขไทล์นั้น

en: Select sub-tile to change its priority.
    Click on another Tile to edit it.
th: เลือกไทล์ย่อยเพื่อจัดลำดับความสำคัญ
    คลิกไทล์อันอื่นเพื่อแก้ไขไทล์นั้น

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
th: เลือกไทล์ย่อยเพื่อเปลี่ยน z index
    คลิกที่ไทล์อื่นเพื่อแก้ไขไทล์นั้น

en: Set Tile Region
th: ตั้งขอบเขตไทล์

en: Create Tile
th: สร้างไทล์

en: Set Tile Icon
th: ตั้งไอคอนไทล์

en: Edit Tile Bitmask
th: แก้ไขบิทมาร์กไทล์

en: Edit Collision Polygon
th: แก้ไขขอบเขตการชนของโพลีกอน

en: Edit Occlusion Polygon
th: แก้ไขโพลีกอนตัวบังแสง

en: Edit Navigation Polygon
th: แก้ไขโพลีกอนนำทาง

en: Paste Tile Bitmask
th: วางบิทมาร์กไทล์

en: Clear Tile Bitmask
th: เคลียร์บิทมาร์กไทล์

en: Make Polygon Concave
th: ย้ายรูปโพลีกอนเว้า

en: Make Polygon Convex
th: สร้างรูปทรงนูนโพลีกอน

en: Remove Tile
th: ลบไทล์

en: Remove Collision Polygon
th: ลบขอบเขตการชนแบบโพลีกอน

en: Remove Occlusion Polygon
th: ลบโพลีกอนตัวบังแสง

en: Remove Navigation Polygon
th: ลบโพลีกอนนำทาง

en: Edit Tile Priority
th: แก้ลำดับความสำคัญของไทล์

en: Edit Tile Z Index
th: แก้ไข Z Index ของไทล์

en: Make Convex
th: สร้างรูปทรงนูน

en: Make Concave
th: ทำให้เว้า

en: Create Collision Polygon
th: สร้างรูปหลายเหลี่ยมของเขตการชน

en: Create Occlusion Polygon
th: สร้างโพลีกอนตัวบังแสง

en: This property can't be changed.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงคุณสมบัติได้

en: Step
th: ช่วง

en: TileSet
th: ไทล์เซต

en: Version Control System
th: ระบบจัดการซอร์ส (Version Control)

en: Initialize
th: เริ่มต้น

en: Detect new changes
th: พบการแก้ไขใหม่

en: Commit Changes
th: การเปลี่ยนแปลง commit

en: Modified
th: แก้ไขแล้ว

en: Renamed
th: เปลี่ยนชื่อแล้ว

en: Deleted
th: ลบแล้ว

en: Typechange
th: เปลี่ยนชนิด

en: (GLES3 only)
th: (GLES3 เท่านั้น)

en: Add Output
th: เพิ่มเอาท์พุต

en: Scalar
th: สเกลาร์

en: Vector
th: เวกเตอร์

en: Boolean
th: บูลีน

en: Sampler
th: ตัวอย่าง

en: Add input port
th: เพิ่มพอร์ตอินพุต

en: Add output port
th: เพิ่มพอร์ตเอาต์พุต

en: Change input port type
th: เปลี่ยนชนิดพอร์ตอินพุต

en: Change output port type
th: เปลี่ยนชนิดพอร์ตเอาต์พุต

en: Change input port name
th: เปลี่ยนชื่อพอร์ตอินพุต

en: Change output port name
th: เปลี่ยนชื่อพอร์ตเอาต์พุต

en: Remove input port
th: ลบพอร์ตอินพุต

en: Remove output port
th: ลบพอร์ตเอาต์พุต

en: Set expression
th: ตั้งค่านิพจน์

en: Resize VisualShader node
th: ปรับขนาดโหนดเวอร์ชวลเชดเดอร์

en: Set Uniform Name
th: ตั้งชื่อยูนิฟอร์ม

en: Set Input Default Port
th: กำหนดพอร์ตอินพุตเริ่มต้น

en: Add Node to Visual Shader
th: เพิ่มโหนดไปยังเวอร์ชวลเชดเดอร์

en: Node(s) Moved
th: เลื่อนโหนดแล้ว

en: Duplicate Nodes
th: ทำซ้ำโหนด

en: Paste Nodes
th: วางโหนด

en: Delete Nodes
th: ลบโหนด

en: Visual Shader Input Type Changed
th: เปลี่ยนชนิดของอินพุตเวอร์ชวลเชดเดอร์

en: UniformRef Name Changed
th: เปลี่ยนชื่อ UniformRef แล้ว

en: Vertex
th: เวอร์เทกซ์

en: Fragment
th: แฟรกเมนต์

en: Light
th: แสง

en: Show resulted shader code.
th: แสดงผลโค้ดเชดเดอร์

en: Create Shader Node
th: สร้างโหนดเชดเดอร์

en: Color function.
th: ฟังก์ชันสี

en: Color operator.
th: การดำเนินการสี

en: Grayscale function.
th: ฟังก์ชันขาว-ดำ

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
th: แปลงเวกเตอร์ HSV เป็น RGB

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
th: แปลงเวกเตอร์ RGB เป็น HSV

en: Sepia function.
th: ฟังก์ชันซีเปีย

en: Burn operator.
th: ดำเนินการ Burn

en: Darken operator.
th: ดำเนินการ Darken

en: Difference operator.
th: ดำเนินการ Difference

en: Dodge operator.
th: ดำเนินการ Dodge

en: HardLight operator.
th: ดำเนินการ HardLight

en: Lighten operator.
th: ดำเนินการ Lighten

en: Overlay operator.
th: ดำเนินการ Overlay

en: Screen operator.
th: ดำเนินการ Screen

en: SoftLight operator.
th: ดำเนินการ SoftLight

en: Color constant.
th: ค่าคงที่สี

en: Color uniform.
th: ยูนิฟอร์มสี

en: Returns the boolean result of the %s comparison between two parameters.
th: คืนค่าผลบูลีนจากการเปรียบเทียบระหว่างสองตัวแปรของ %s

en: Equal (==)
th: เทียบเท่า (==)

en: Greater Than (>)
th: มากกว่า (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
th: มากกว่าหรือเท่ากับ (>=)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
th: คืนค่าเวกเตอร์ที่เกี่ยวข้องถ้าสเกลาร์ที่ให้มีค่าเท่ากับ มากกว่าหรือน้อยกว่า

en: Returns the boolean result of the comparison between INF and a scalar parameter.
th: คืนค่าบูลีนจากการเปรียบเทียบค่า INF กับพารามิเตอร์ชนิดสเกลาร์

en: Returns the boolean result of the comparison between NaN and a scalar parameter.
th: คืนค่าบูลีนซึ่งเปรียบเทียบค่าระหว่าง NaN กับพารามิเตอร์สเกลาร์

en: Less Than (<)
th: น้อยกว่า(<)

en: Less Than or Equal (<=)
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ(<=)

en: Not Equal (!=)
th: ไม่เท่ากับ (!=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
th: คืนค่าเวกเตอร์ที่เกี่ยวข้องถ้าบูลีนที่ให้มีค่าเท่ากับ true หรือ false

en: Returns an associated scalar if the provided boolean value is true or false.
th: คืนค่าสเกลาร์ที่เกี่ยวข้องถ้าต่าบูลีนที่ให้มีค่า true หรือ false

en: Returns the boolean result of the comparison between two parameters.
th: คืนค่าบูลีนจากการเปรียบเทียบพารามิเตอร์สองตัว

en: Returns the boolean result of the comparison between INF (or NaN) and a scalar parameter.
th: คืนค่าบูลีนจากการเปรียบเทียบค่า INF (หรือ NaN) และพารามิเตอร์สเกลาร์

en: Boolean constant.
th: ค่าคงที่บูลีน

en: Boolean uniform.
th: ยูนิฟอร์มบูลีน

en: '%s' input parameter for all shader modes.
th: '%s' พารามิเตอร์ของอินพุตสำหรับโหมดเชดเดอร์ทั้งหมด

en: Input parameter.
th: พารามิเตอร์อินพุต

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader modes.
th: '%s' พารามิเตอร์อินพุตสำหรับโหมดเวอร์เท็กซ์เชดเดอร์และแฟรกเมนต์เชดเดอร์

en: '%s' input parameter for fragment and light shader modes.
th: '%s' พารามิเตอร์อินพุตสำหรับโหมดแฟรกเมนต์เชดเดอร์และโหมดไลท์เชดเดอร์

en: '%s' input parameter for fragment shader mode.
th: '%s' พารามิเตอร์อินพุตสำหรับโหมดแฟรกเมนต์เชดเดอร์

en: '%s' input parameter for light shader mode.
th: '%s' พารามิเตอร์อินพุตสำหรับโหมดไลท์เชดเดอร์

en: '%s' input parameter for vertex shader mode.
th: '%s' พารามิเตอร์อินพุตสำหรับโหมดเวอร์เท็กซ์เชดเดอร์

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader mode.
th: '%s' พารามิเตอร์อินพุตสำหรับโหมดเวอร์เท็กซ์เชดเดอร์และแฟรกเมนต์เชดเดอร์

en: Scalar function.
th: ฟังก์ชันสเกลาร์

en: Scalar operator.
th: ตัวดำเนินการสเกลาร์

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
th: ค่าคงที่ E (2.718282) แสดงในรูปลอกาลิทึมฐานธรรมชาติ

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
th: ค่าคงที่เอพซิลอน (0.00001) ค่าที่เล็กที่สุดของสเกลาร์

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
th: ค่าฟาย (1.618034) สัดส่วนทองคำ

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
th: ค่าพายส่วน 4 (0.785398) หรือ 45องศา

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
th: ค่าพายส่วน2 (1.570796) หรือ 90 องศา

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
th: ค่าพาย (3.141593) หรือ 180 องศา

en: Tau constant (6.283185) or 360 degrees.
th: ค่าเทา (6.283185) หรือ 360 องศา

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
th: ค่ารูท2 (1.414214)

en: Returns the absolute value of the parameter.
th: คืนค่าสัมบูรณ์ของพารามิเตอร์

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
th: คืนค่า arc-cosine ของพารามิเตอร์

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
th: คืนค่า arc cosh ของพารามิเตอร์

en: Returns the arc-sine of the parameter.
th: คืนค่า arc sin ของพารามิเตอร์

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
th: คืนค่า arc sinh ของพารามิเตอร์

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
th: คืนค่า arc tan ของพารามิเตอร์

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
th: คืนค่า arc tan ของพารามิเตอร์

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
th: คืนค่า arc tanh ของพารามิเตอร์

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
th: หาจำนวนเต็มใกล้ที่สุดที่มากกว่าหรือเท่ากับค่าพารามิเตอร์

en: Constrains a value to lie between two further values.
th: จำกัดค่าไว้ระหว่างอีกสองค่า

en: Returns the cosine of the parameter.
th: คืนค่า cos ของพารามิเตอร์

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
th: คืนค่า cosh ของพารามิเตอร์

en: Converts a quantity in radians to degrees.
th: แปลงเรเดียนเป็นองศา

en: Base-e Exponential.
th: เลขยกกำลังฐาน e

en: Base-2 Exponential.
th: เลขยกกำลังฐาน 2

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
th: หาค่าจำนวนเต็มที่ใกล้ที่สุดที่น้อยกว่าหรือเท่ากับพารามิเตอร์

en: Computes the fractional part of the argument.
th: คำนวณสัดส่วนจากอากิวเมนต์

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
th: คืนค่าผกผันรูทสองของพารามิเตอร์

en: Natural logarithm.
th: ลอกาลิทึมฐานธรรมชาติ

en: Base-2 logarithm.
th: ลอกาลิทึมฐาน 2

en: Returns the greater of two values.
th: คืนค่ามากสุด จากสองค่า

en: Returns the lesser of two values.
th: คืนค่าน้อยสุด จากสองค่า

en: Linear interpolation between two scalars.
th: ค่าประมาณเชิงเส้นระหว่างสเกลาร์สองค่า

en: Returns the opposite value of the parameter.
th: คืนค่าตรงกันข้ามจากพารามิเตอร์

en: 1.0 - scalar
th: 1.0 - สเกลาร์

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
th: คืนค่าพารามิเตอร์ตัวแรกยกกำลังด้วยพารามิเตอร์ตัวที่สอง

en: Converts a quantity in degrees to radians.
th: แปลงค่าองศาเป็นเรเดียน

en: 1.0 / scalar
th: 1.0 / สเกลาร์

en: Finds the nearest integer to the parameter.
th: หาจำนวนเต็มที่ใกล้กับพารามิเตอร์มากที่สุด

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
th: หาเลขคู่ที่ใกล้กับพารามิเตอร์มากที่สุด

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
th: จำกัดค่าให้อยู๋ระหว่าง 0.0 กับ 1.0

en: Extracts the sign of the parameter.
th: หาเครื่องหมายของพาราพิเตอร์ (บวก/ลบ)

en: Returns the sine of the parameter.
th: คืนค่า sine ของพารามิเตอร์

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
th: คืนค่า sinh ของพารามิเตอร์

en: Returns the square root of the parameter.
th: คืนค่ารูทสองของพารามิเตอร์

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
th: SmoothStep function( สเกลาร์(edge0), สเกลาร์(edge1), สเกลาร์(x) )
    
    คืนค่า 0.0 ถ้า x น้อยกว่า 'edge0' และ 1.0 ถ้ามากกว่า 'edge1' หรือคืนค่าระหว่าง 0.0 - 1.0 โดยใช้ Hermite polynomials

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
th: Step function( สเกลาร์(edge), สเกลาร์(x) )
    
    คืนค่า 0.0 ถ้า x น้อยกว่า edge ถ้าไม่ใช่จะคืนค่า 1.0

en: Returns the tangent of the parameter.
th: คืนค่า tan ของพารามิเตอร์

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
th: คืนค่า tanh ของพารามิเตอร์

en: Finds the truncated value of the parameter.
th: หาค่าตัดหลักทศนิยม(truncated value) ของพารามิเตอร์

en: Adds scalar to scalar.
th: บวกสเกลาร์ด้วยสเกลาร์

en: Divides scalar by scalar.
th: หารสเกลาร์ด้วยสเกลาร์

en: Multiplies scalar by scalar.
th: คูณสเกลาร์ด้วยสเกลาร์

en: Returns the remainder of the two scalars.
th: คืนค่าเศษผลหารของสเกลาร์สองอัน

en: Subtracts scalar from scalar.
th: ลบสเกลาร์ด้วยสเกลาร์

en: Scalar constant.
th: ค่าคงที่สเกลาร์

en: Scalar uniform.
th: ยูนิฟอร์มสเกลาร์

en: Perform the cubic texture lookup.
th: ทำการค้นหาเทกเจอร์ลูกบาศก์

en: Perform the texture lookup.
th: ทำการค้นหาเทกเจอร์

en: Cubic texture uniform lookup.
th: ค้นหายูนิฟอร์มเทกเจอร์ลูกบาศก์

en: 2D texture uniform lookup.
th: ค้นหายูนิฟอร์มเทกเเจอร์ 2 มิติ

en: 2D texture uniform lookup with triplanar.
th: ค้นหายูนิฟอร์มเทกเเจอร์ 2 มิติด้วย triplanar

en: Transform function.
th: ฟังก์ชันทรานฟอร์ม

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
th: คำนวณผลคูณภายนอกของเวกเตอร์คู่หนึ่ง
    
    ผลคูณภายนอก ถือว่าพารามิเตอร์ตัวแรก 'c' เป็นเวกเตอร์คอลัมน์ (เมทริกซ์ที่มีหนึ่งคอลัมน์) และพารามิเตอร์ที่สอง 'r' เป็นเวกเตอร์แถว (เมทริกซ์ที่มีหนึ่งแถว) และทำการคูณเมทริกซ์พีชคณิตเชิงเส้น 'c * r' โดยให้ a เมทริกซ์ที่มีจำนวนแถวเป็นจำนวนส่วนประกอบใน 'c' และจำนวนคอลัมน์คือจำนวนส่วนประกอบใน 'r'

en: Composes transform from four vectors.
th: รวมทรานฟอร์มของสี่เวกเตอร์

en: Decomposes transform to four vectors.
th: แยกทรานฟอร์มของสี่เวกเตอร์

en: Calculates the determinant of a transform.
th: คำนวณดีเทอร์มิแนนต์ของทรานฟอร์ม

en: Calculates the inverse of a transform.
th: คำนวณอินเวอร์สของทรานฟอร์ม

en: Calculates the transpose of a transform.
th: คำนวณทรานสโพสของทรานฟอร์ม

en: Multiplies transform by transform.
th: คูณทรานฟอร์มด้วยทรานฟอร์ม

en: Multiplies vector by transform.
th: คูณเวกเตอร์ด้วยทรานฟอร์ม

en: Transform constant.
th: ค่าคงที่ทรานฟอร์ม

en: Transform uniform.
th: ทรานฟอร์มยูนิฟอร์ม

en: Vector function.
th: ฟังก์ชันเวกเตอร์

en: Vector operator.
th: ตัวดำเนินการเวกเตอร์

en: Composes vector from three scalars.
th: สร้างเวกเตอร์จากสเกลาร์สามตัว

en: Decomposes vector to three scalars.
th: สร้างสเกลาร์สามตัวจากเวกเตอร์

en: Calculates the cross product of two vectors.
th: หาผลคูณเชิงเวกเตอร์(cross product) ของเวกเตอร์สองตัว

en: Returns the distance between two points.
th: คืนค่าระยะห่างระหว่างสองจุด

en: Calculates the dot product of two vectors.
th: คำนวณผลคูณเชิงสเกลลาร์ (dot) ของเวกเตอร์สองตัว

en: Returns the vector that points in the same direction as a reference vector. The function has three vector parameters : N, the vector to orient, I, the incident vector, and Nref, the reference vector. If the dot product of I and Nref is smaller than zero the return value is N. Otherwise -N is returned.
th: คืนค่าเวกเตอร์ที่ชี้ไปในทิศทางเดียวกับเวกเตอร์อ้างอิง ฟังก์ชันนี้มีพารามิเตอร์เวกเตอร์สามตัว: N เวกเตอร์ที่ชี้ไปยีงจุดกำเนิด I เวกเตอร์เหตุการณ์และ Nref เวกเตอร์อ้างอิง ถ้าผลคูณเชิงสเกลลาร์ของ I และ Nref มีขนาดเล็กกว่าศูนย์จะคืนค่า N หากเป็นนอกจากนั้น จะคืนค่า -N

en: Calculates the length of a vector.
th: หาขนาดเวกเตอร์

en: Linear interpolation between two vectors.
th: การประมาณค่าเชิงเส้นระหว่างสองเวกเตอร์

en: Linear interpolation between two vectors using scalar.
th: การประมาณค่าเชิงเส้นระหว่างสองเวกเตอร์โดยใช้สเกลาร์

en: Calculates the normalize product of vector.
th: คำนวณหาเวกเตอร์หน่วยของเวกเตอร์

en: 1.0 - vector
th: 1.0 - เวกเตอร์

en: 1.0 / vector
th: 1.0 / เวกเตอร์

en: Returns the vector that points in the direction of reflection ( a : incident vector, b : normal vector ).
th: คืนค่าเวกเตอร์ในทิศทางการสะท้อน (a: เวกเตอร์ที่คำนวณ, b: เวกเตอร์ทั่วไป)

en: Returns the vector that points in the direction of refraction.
th: คืนค่าเวกเตอร์ที่มีทิศทางที่เกิดจากการหักเห

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
th: SmoothStep function( เวกเตอร์(edge0), เวกเตอร์(edge1), เวกเตอร์(x) ).
    
    คืนค่า 0.0 ถ้า 'x' น้อยกว่า 'edge0' และ 1.0 ถ้า 'x' มากกว่า 'edge1' นอกนั้นจะคืนค่าระหว่าง 0.0 กับ 1.0 โดยใช้สูตรพหุนามเฮอไมท์ (Hermite polynomials)

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
th: SmoothStep function( สเกลาร์(edge0), สเกลาร์(edge1), เวกเตอร์(x) )
    
    คืนค่า 0.0 ถ้า 'x' น้อยกว่า 'edge0' และ 1.0 ถ้า 'x' มากกว่า 'edge1' นอกนั้นจะคืนค่าระหว่าง 0.0 กับ 1.0 โดยใช้สูตรพหุนามเฮอไมท์ (Hermite polynomials)

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
th: Step function( เวกเตอร์(edge), เวกเตอร์(x) ).
    
    คืนค่า 0.0 ถ้า x น้อยกว่า edge ถ้าไม่ใช่ คืนค่า 1.0

en: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
th: Step function( สเกลาร์(edge), เวกเตอร์(x) ).
    
    คืนค่า 0.0 ถ้า 'x' น้อยกว่า 'edge' ถ้าไม่ใช่จะคืนค่า 1.0

en: Adds vector to vector.
th: บวกเวกเตอร์ด้วยเวกเตอร์

en: Divides vector by vector.
th: หารเวกเตอร์ด้วยเวกเตอร์

en: Multiplies vector by vector.
th: คูณเวกเตอร์ด้วยเวกเตอร์

en: Returns the remainder of the two vectors.
th: คืนค่าเศษหารของเวกเตอร์สองเวกเตอร์

en: Subtracts vector from vector.
th: ลบเวกเตอร์ด้วยเวกเตอร์

en: Vector constant.
th: ค่าคงที่เวกเตอร์

en: Vector uniform.
th: ยูนิฟอร์มเวกเตอร์

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
th: นิพจน์ภาษาเชดเดอร์ Godot แบบกำหนดเอง พร้อมจำนวนพอร์ตอินพุตและเอาต์พุตที่กำหนดเอง จำทำการแทรกโค้ดลงในฟังก์ชันเวอร์เทก / แฟรกเมนต์ / แสง ห้ามใช้เพื่อเขียนการประกาศฟังก์ชันภายใน

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
th: คืนค่าการลดลงของผลคูณเชิงสเกลาร์ของพื้นผิวปกติและทิศทางการมองของกล้อง (ส่งผ่านอินพุตที่เกี่ยวข้องไปยังมัน)

en: Custom Godot Shader Language expression, which is placed on top of the resulted shader. You can place various function definitions inside and call it later in the Expressions. You can also declare varyings, uniforms and constants.
th: นิพจน์ภาษาเชดเดอร์ Godot แบบกำหนดเอง ซึ่งวางไว้บนสุดของเชดเดอร์ผลลัพธ์ คุณสามารถสร้างฟังก์ชันต่างๆไว้ข้างในและเรียกใช้ได้ในภายหลังในนิพจน์ คุณยังสามารถประกาศยูนิฟอร์มและค่าคงที่ได้อีกด้วย

en: A reference to an existing uniform.
th: การอ้างอิงถึงยูนิฟอร์มที่มีอยู่

en: (Fragment/Light mode only) Scalar derivative function.
th: (โหมดแฟรกเมนต์/แสง เท่านั้น) ฟังก์ชันอนุพันธ์สเกลาร์

en: (Fragment/Light mode only) Vector derivative function.
th: (โหมดแฟรกเมนต์/แสง เท่านั้น) ฟังก์ชันอนุพันธ์เวกเตอร์

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'x' using local differencing.
th: (โหมดแฟรกเมนต์/แสง เท่านั้น) (เวกเตอร์) อนุพันธ์ของ 'x' โดยใช้ค่าความแตกต่างภายใน

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'x' using local differencing.
th: (โหมดแฟรกเมนต์/แสง เท่านั้น) (สเกลาร์) อนุพันธ์ของ 'x' โดยใช้ค่าความแตกต่างภายใน

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'y' using local differencing.
th: (โหมดแฟรกเมนต์/แสง เท่านั้น) (เวกเตอร์) อนุพันธ์ของ 'y' โดยใช้ค่าความแตกต่างภายใน

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'y' using local differencing.
th: (โหมดแฟรกเมนต์/แสง เท่านั้น) (สเกลาร์) อนุพันธ์ของ 'y' โดยใช้ค่าความแตกต่างภายใน

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
th: (โหมดแฟรกเมนต์/แสง เท่านั้น) (เวกเตอร์) ผลรวมของอนุพันธ์สัมบูรณ์ใน 'x' และ 'y'

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
th: (โหมดแฟรกเมนต์/แสง เท่านั้น) (สเกลาร์) ผลรวมของอนุพันธ์สัมบูรณ์ใน 'x' และ 'y'

en: Visual Shader Mode Changed
th: เปลี่ยนโหมดเวอร์ชวลเชดเดอร์แล้ว

en: Runnable
th: สามารถรันได้

en: Delete preset '%s'?
th: ลบพรีเซ็ต '%s'?

en: Exporting All
th: ส่งออกทั้งหมด

en: Export Path
th: ไดเรกทอรีส่งออก

en: Presets
th: พรีเซ็ต

en: Add...
th: เพิ่ม...

en: If checked, the preset will be available for use in one-click deploy.
    Only one preset per platform may be marked as runnable.
th: ถ้าเลือก พรีเซ็ตจะสามารถใช้สำหรับ deploy ในหนึ่งคลิก
    สามารถใช้พรีเซ็ตได้เพียงหนึ่งอันต่อแพลตฟอร์มเพื่อให้สามารถทำงานได้

en: Resources
th: ทรัพยากร

en: Export all resources in the project
th: ส่งออกทรัพยากรทั้งหมดในโปรเจกต์

en: Export selected scenes (and dependencies)
th: ส่งออกฉากที่เลือก (รวมถึงการอ้างอิง)

en: Export selected resources (and dependencies)
th: ส่งออกรีซอร์สที่เลือก (รวมถึงการอ้างอิง)

en: Export Mode:
th: วิธีการส่งออก:

en: Resources to export:
th: รีซอร์สที่จะส่งออก:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
th: ตัวกรองไฟล์ที่จะส่งออกเพิ่มเติม
    (คั่นด้วยจุลภาค ตัวอย่างเช่น: *.json, *.txt, docs/)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
th: ตัวกรองไฟล์ที่จะไม่ส่งออก
    (คั่นด้วยจุลภาค ตัวอย่างเช่น: *.json, *.txt)

en: Features
th: ฟีเจอร์

en: Custom (comma-separated):
th: กำหนดเอง (คั่นด้วยจุลภาค):

en: Feature List:
th: รายชื่อฟีเจอร์:

en: Script
th: สคริปต์

en: Encrypted (Provide Key Below)
th: เข้ารหัส (ใส่คีย์ด้านล่าง)

en: Export All
th: ส่งออกทั้งหมด

en: ZIP File
th: ไฟล์ ZIP

en: Export templates for this platform are missing:
th: ไม่พบเทมเพลตส่งออกสำหรับแพลตฟอร์มนี้:

en: Manage Export Templates
th: จัดการเทมเพลตส่งออก

en: Export With Debug
th: ส่งออกพร้อมการแก้ไขจุดบกพร่อง

en: The path specified doesn't exist.
th: ไม่พบที่อยู่ที่ระบุเอาไว้

en: Error opening package file (it's not in ZIP format).
th: ผิดพลาดขณะเปิดไฟล์แพคเกจ (ไม่ใช่ไฟล์นามสกุล zip)

en: Invalid ".zip" project file; it doesn't contain a "project.godot" file.
th: ไฟล์โปรเจกต์ ".zip" ผิดพลาด เนื่องจากไม่มีไฟล์ "project.godot"

en: Please choose an empty folder.
th: กรุณาเลือกโฟลเดอร์ว่างเปล่า

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
th: กรุณาเลือกไฟล์ "project.godot" หรือไฟล์ ".zip"

en: This directory already contains a Godot project.
th: ไดเรกทอรีนี้มีโปรเจกต์ Godot อยู่แล้ว

en: New Game Project
th: โปรเจกต์เกมใหม่

en: Imported Project
th: นำเข้าโปรเจกต์แล้ว

en: Couldn't create folder.
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ได้

en: There is already a folder in this path with the specified name.
th: มีโฟลเดอร์ชื่อเดียวกันอยู่แล้ว

en: It would be a good idea to name your project.
th: ควรตั้งชื่อโปรเจกต์

en: Invalid project path (changed anything?).
th: ตำแหน่งโปรเจกต์ผิดพลาด (ได้แก้ไขอะไรไปหรือไม่?)

en: Couldn't create project.godot in project path.
th: สร้างไฟล์ project.godot ไม่ได้

en: Error opening package file, not in ZIP format.
th: ผิดพลาดขณะเปิดไฟล์แพคเกจ, ไม่ใช่รูปแบบ zip

en: The following files failed extraction from package:
th: ผิดพลาดขณะแยกไฟล์ต่อไปนี้จากแพคเกจ:

en: Package installed successfully!
th: ติดตั้งแพคเกจเสร็จสมบูรณ์!

en: Rename Project
th: เปลี่ยนชื่อโปรเจกต์

en: Import Existing Project
th: นำเข้าโปรเจกต์ที่มีอยู่เดิม

en: Import & Edit
th: นำเข้าและแก้ไข

en: Create New Project
th: สร้างโปรเจกต์ใหม่

en: Create & Edit
th: สร้างและแก้ไข

en: Install Project:
th: ติดตั้งโปรเจกต์:

en: Install & Edit
th: ติดตั้งและแก้ไข

en: Project Name:
th: ชื่อโปรเจกต์:

en: Project Path:
th: ที่อยู่โปรเจกต์:

en: Project Installation Path:
th: ที่อยู่ที่ใช้ติดตั้งโปรเจกต์:

en: Renderer:
th: ตัวเรนเดอร์:

en: Not supported by your GPU drivers.
th: ไม่รองรับโดยไดรเวอร์ GPU ของคุณ

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
th: การแสดงผลที่ดีกว่า
    คุณสมบัติที่มากกว่า
    ไม่รองรับฮาร์ดแวร์รุ่นเก่า
    ไม่เหมาะสำหรับเกมส์บนเว็บ

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
th: คุณภาพการแสดงผลน้อยกว่า
    ระบบที่น้อยกว่า
    ทำงานได้บนฮาร์ดแวร์ส่วนใหญ่
    เหมาะสำหรับสร้างเกมส์บนเว็บ

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
th: ตัวเรนเดอร์สามารถเปลี่ยนทีหลังได้ แต่ฉากจำเป็นต้องปรับแต่ง

en: Missing Project
th: โปรเจกต์หายไป

en: Error: Project is missing on the filesystem.
th: Error:โปรเจกต์หายไปจากระบบไฟล์

en: Local
th: ระยะใกล้

en: Can't open project at '%s'.
th: ไม่สามารถเปิดโปรเจกต์ที่ '%s'

en: Are you sure to open more than one project?
th: ยืนยันการเปิดโปรเจกต์มากกว่า 1 โปรเจกต์?

en: The following project settings file does not specify the version of Godot through which it was created.
    
    %s
    
    If you proceed with opening it, it will be converted to Godot's current configuration file format.
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
th: ไฟล์การตั้งค่าโปรเจ็กต์ต่อไปนี้ไม่ได้ระบุเวอร์ชันของ Godot ที่สร้างโปรเจกต์นี้ขึ้น
    
    % s
    
    หากคุณเปิดโปรเจกต์นี้ จะทำการแปลงการตั้งค่าสำหรับเอนจิ้นเวอร์ชันปัจจุบัน
    คำเตือน: คุณจะไม่สามารถเปิดโปรเจ็กต์ด้วยเอนจิ้นเวอร์ชันก่อนหน้าได้อีกต่อไป

en: The following project settings file was generated by an older engine version, and needs to be converted for this version:
    
    %s
    
    Do you want to convert it?
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
th: ไฟล์การตั้งค่าโปรเจกต์นี้ถูกสร้างโดยเอนจิ้นเวอร์ชันเก่า และจำเป็นต้องแปลงเป็นเวอร์ชันปัจจุบัน
    
    %s
    
    คุณจะทำการแปลงหรือไม่?
    คำเตือน: คุณจะไม่สามารถเปิดโปรเจกต์นี้ในเอนจิ้นเวอร์ชันก่อนหน้าได้อีกต่อไป

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
th: การตั้งค่าโปรเจกต์ถูกสร้างโดยโดยเอนจิ้นรุ่นใหม่กว่า ซึ่งการตั้งค่านี้ไม่สามารถเข้ากันได้กับเอนจิ้นรุ่นนี้

en: Can't run project: no main scene defined.
    Please edit the project and set the main scene in the Project Settings under the "Application" category.
th: ไม่สามารถเริ่มโปรเจ็กต์ได้: ไม่ได้กำหนดฉากหลัก
    โปรดแก้ไขโปรเจ็กต์และตั้งฉากหลักในการตั้งค่าโปรเจ็กต์ภายใต้หมวดหมู่ "แอปพลิเคชัน"

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
th: ไม่สามารถรันโปรเจกต์: ต้องนำเข้าไฟล์
    กรุณาเปิดแก้ไขโปรเจกต์เพื่อนำเข้าไฟล์

en: Are you sure to run %d projects at once?
th: ยืนยันการรันโปรเจกต์ %d โปรเจกต์ทีเดียว?

en: Remove all missing projects from the list?
    The project folders' contents won't be modified.
th: ลบโปรเจกต์ที่หายไปออกจากรายชื่อหรือไม่?
    เนื้อหาโฟลเดอร์โปรเจกต์จะไม่ถูกแก้ไข

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
th: ภาษาได้ถูกเปลี่ยนแล้ว
    การเปลี่ยนแปลงจะมีผลเมื่อเปิดตัวแก้ไขหรือตัวจัดการโปรเจกต์ใหม่

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
th: ทำการสแกนหาโปรเจกต์ ในโฟลเดอร์ %s หรือไม่?
    อาจจะใช้เวลาสักครู่

en: Last Modified
th: แก้ไขล่าสุด

en: Loading, please wait...
th: กำลังโหลด โปรดรอ...

en: Scan
th: สแกน

en: Select a Folder to Scan
th: เลือกโฟลเดอร์เพื่อสแกน

en: New Project
th: โปรเจกต์ใหม่

en: Remove Missing
th: ลบที่หายไป

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Restart Now
th: เริ่มใหม่ทันที

en: Remove All
th: ลบทั้งหมด

en: Can't run project
th: ไม่สามารถรันโปรเจกต์

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
th: ขณะนี้คุณไม่มีโปรเจกต์ใด ๆ
    คุณต้องการสำรวจโปรเจกต์ตัวอย่างอย่างเป็นทางการในไลบรารีไฟล์เนื้อหาหรือไม่?

en: Key
th: ปุ่ม

en: Joy Button
th: ปุ่มจอย

en: Joy Axis
th: คันบังคับจอย

en: Mouse Button
th: ปุ่มเมาส์

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
th: ชื่อผิดพลาด ไม่สามารถเป็นช่องว่างหรือประกอบด้วย '/', ':', '=', '\' หรือ '"'

en: An action with the name '%s' already exists.
th: มีการกระทำ '%s' อยู่แล้ว

en: Rename Input Action Event
th: เปลี่ยนชื่อการกระทำ

en: Change Action deadzone
th: เปลี่ยน Action deadzone

en: Add Input Action Event
th: เพิ่มปุ่มกดของการกระทำ

en: All Devices
th: อุปกรณ์ทั้งหมด

en: Press a Key...
th: กดปุ่ม...

en: Mouse Button Index:
th: ปุ่มเมาส์:

en: Left Button
th: เมาส์ซ้าย

en: Right Button
th: เมาส์ขวา

en: Middle Button
th: เมาส์กลาง

en: Wheel Up Button
th: ล้อเมาส์ขึ้น

en: Wheel Down Button
th: ล้อเมาส์ลง

en: Wheel Left Button
th: หมุนปุ่มซ้าย

en: Wheel Right Button
th: หมุนปุ่มขวา

en: X Button 1
th: X ปุ่ม 1

en: X Button 2
th: X ปุ่ม 2

en: Joypad Axis Index:
th: คันบังคับจอย:

en: Joypad Button Index:
th: ปุ่มจอย:

en: Erase Input Action
th: ลบการกระทำ

en: Erase Input Action Event
th: ลบปุ่มกดของการกระทำ

en: Add Event
th: เพิ่มปุ่มกด

en: Button
th: ปุ่ม

en: Left Button.
th: ปุ่มเมาส์ซ้าย

en: Right Button.
th: ปุ่มเมาส์ขวา

en: Middle Button.
th: ปุ่มเมาส์กลาง

en: Wheel Up.
th: ล้อเมาส์ขึ้น

en: Wheel Down.
th: ล้อเมาส์ลง

en: Add Global Property
th: เพิ่มคุณสมบัติทั่วไป

en: Select a setting item first!
th: กรุณาเลือกตัวเลือกก่อน!

en: No property '%s' exists.
th: ไม่พบคุณสมบัติ '%s'

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
th: ตัวเลือก '%s' เป็นค่าภายในไม่สามารถลบได้

en: Delete Item
th: ลบไอเทม

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
th: ชื่อผิดพลาด ไม่สามารถเป็นช่องว่างหรือประกอบด้วย '/', ':', '=', '\' หรือ '"'

en: Add Input Action
th: เพิ่มการกระทำ

en: Error saving settings.
th: ผิดพลาดขณะบันทึกค่า

en: Settings saved OK.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Moved Input Action Event
th: ย้ายเหตการณ์การกดปุ่ม

en: Override for Feature
th: กำหนดค่าเฉพาะของฟีเจอร์

en: Remove Translation
th: ลบการแปลง

en: Change Resource Remap Language
th: เปลี่ยนภาษาที่ใช้แทนที่ไฟล์

en: Remove Resource Remap
th: ลบการแทนที่

en: Remove Resource Remap Option
th: ลบการแทนที่

en: Changed Locale Filter
th: แก้ไขตัวกรองภูมิภาค

en: Changed Locale Filter Mode
th: แก้ไขโหมดการกรองภูมิภาค

en: Project Settings (project.godot)
th: ตัวเลือกโปรเจกต์ (project.godot)

en: General
th: ทั่วไป

en: Override For...
th: กำหนดเฉพาะ...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
th: ต้องเปิดตัวแก้ไขใหม่เพื่อให้การเปลี่ยนแปลงมีผล

en: Input Map
th: ปุ่มกด

en: Action:
th: การกระทำ:

en: Device:
th: อุปกรณ์:

en: Index:
th: ดัชนี:

en: Localization
th: การแปล

en: Translations
th: การแปลง

en: Translations:
th: การแปลง:

en: Remaps
th: การแทนที่

en: Resources:
th: ทรัพยากร:

en: Remaps by Locale:
th: แทนที่ตามภูมิภาค:

en: Locales Filter
th: ตัวกรองภูมิภาค

en: Show All Locales
th: แสดงทุกภูมิภาค

en: Show Selected Locales Only
th: แสดงเฉพาะภภายในเท่านั้น

en: Filter mode:
th: โหมดการกรอง:

en: Locales:
th: ภูมิภาค:

en: AutoLoad
th: ออโต้โหลด

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Import Defaults
th: นำเข้าค่าเริ่มต้น

en: Preset...
th: พรีเซ็ต...

en: Zero
th: ศูนย์

en: Easing In-Out
th: เข้า-ออกนุ่มนวล

en: Easing Out-In
th: ออก-เข้านุ่มนวล

en: File...
th: ไฟล์...

en: Dir...
th: ไดเรกทอรี...

en: Assign
th: ระบุ

en: Select Node
th: เลือกโหนด

en: Error loading file: Not a resource!
th: ผิดพลาดขณะโหลดไฟล์: ไม่ใช่รีซอร์ส!

en: Pick a Node
th: เลือกโหนด

en: Bit %d, val %d.
th: บิต %d, ค่า %d

en: Select Property
th: เลือกคุณสมบัติ

en: Select Virtual Method
th: เลือกเมท็อด

en: Select Method
th: เลือกเมท็อด

en: Batch Rename
th: เปลี่ยนชื่อหลายรายการ

en: Prefix:
th: คำนำหน้า:

en: Suffix:
th: คำต่อท้าย:

en: Use Regular Expressions
th: ใช้นิพจน์ทั่วไป

en: Advanced Options
th: ตัวเลือกขั้นสูง

en: Substitute
th: การแทนที่

en: Node name
th: ชื่อโหนด

en: Node's parent name, if available
th: ชื่อโหนดแม่ (ถ้ามี)

en: Node type
th: ชนิดโหนด

en: Current scene name
th: ชื่อฉากปัจจุบัน

en: Root node name
th: ชื่อโหนดแม่

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
th: ตัวนับแบบตามลำดับ
    เปรียบเทียบกับการตั้งค่าตัวนับ

en: Per-level Counter
th: ตัวนับต่อเลเวล

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
th: หากตั้ง ตัวนับจะรีเริ่มใหม่สำหรับกลุ่มโหนดลูกแต่ละกลุ่ม

en: Initial value for the counter
th: ค่าเริ่มต้นในการนับ

en: Amount by which counter is incremented for each node
th: ขนาดของการเพิ่มขึ้นในการนับของแต่ละโหนด

en: Padding
th: การเว้นช่อง

en: Minimum number of digits for the counter.
    Missing digits are padded with leading zeros.
th: จำนวนหลักขั้นต่ำสำหรับการนับ
    ตัวเลขที่ขาดหายไปจะค่าเป็นศูนย์

en: Post-Process
th: หลังประมวลผล

en: Style
th: รูปแบบ

en: Keep
th: เก็บ

en: PascalCase to snake_case
th: PascalCase ไป snake_case

en: snake_case to PascalCase
th: snake_case ไป PascalCase

en: Case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่เล็ก

en: To Lowercase
th: ไปตัวพิมพ์เล็ก

en: To Uppercase
th: ไปตัวพิมพ์ใหญ่

en: Reset
th: รีเซ็ต

en: Regular Expression Error:
th: ข้อผิดพลาดของนิพจน์ทั่วไป:

en: At character %s
th: ตัวอักษรที่ใช้ได้ %s

en: Reparent Node
th: หาโหนดแม่ใหม่

en: Reparent Location (Select new Parent):
th: เลือกตำแหน่งโหนดแม่ใหม่:

en: Keep Global Transform
th: เก็บ Global Transform

en: Reparent
th: เลือกโหนดแม่ใหม่

en: Run Mode:
th: โหมดการทำงาน:

en: Current Scene
th: ฉากปัจจุบัน

en: Main Scene Arguments:
th: ตัวแปรฉากหลัก:

en: Scene Run Settings
th: ตัวเลือกการรันฉาก

en: No parent to instance the scenes at.
th: ไม่มีโหนดแม่เป็นที่อินสแตนซ์ฉาก

en: Error loading scene from %s
th: ผิดพลาดขณะโหลดฉากจาก %s

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
th: อินสแตนซ์ฉาก '%s' ไม่ได้เนื่องจากฉากปัจจุบันเป็นโหนดของฉากนั้น

en: Instance Scene(s)
th: อินสแตนซ์ฉาก

en: Replace with Branch Scene
th: แทนที่ด้วยฉากย่อย

en: Instance Child Scene
th: อินสแตนซ์ฉากลูก

en: Can't paste root node into the same scene.
th: ไม่สามารถวางโหนดรากในฉากเดียวกัน

en: Paste Node(s)
th: วางโหนด

en: Detach Script
th: ค้นพบสคริปต์

en: This operation can't be done on the tree root.
th: ทำกับโหนดรากไม่ได้

en: Move Node In Parent
th: ย้ายโหนดในโหนดแม่

en: Move Nodes In Parent
th: ย้ายโหนดในโหนดแม่

en: Duplicate Node(s)
th: ทำซ้ำโหนด

en: Can't reparent nodes in inherited scenes, order of nodes can't change.
th: ไม่สามารถเป็นหาโหนดแม่ใหม่ของโหนดในฉากที่สืบทอดมาได้อีกรอบ ลำดับของโหนดไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Node must belong to the edited scene to become root.
th: โหนดต้องเป็นของฉากที่แก้ไขจึงจะกลายเป็นโหนดแม่

en: Instantiated scenes can't become root
th: ฉากอินสแตนซ์ไม่สามารถเป็นฉากแม่ได้

en: Make node as Root
th: ทำโหนดให้เป็นโหนดแม่

en: Delete %d nodes and any children?
th: ลบโหนด %d และโหนดลูกหรือไม่?

en: Delete %d nodes?
th: ลบโหนด %d ?

en: Delete the root node "%s"?
th: ลบโหนดแม่ "%s"?

en: Delete node "%s" and its children?
th: ลบโหนด "%s" และโหนดลูก?

en: Delete node "%s"?
th: ลบโหนด "%s"?

en: Save New Scene As...
th: บันทึกฉากใหม่เป็น...

en: Disabling "editable_instance" will cause all properties of the node to be reverted to their default.
th: การปิดทำงาน "editable_instance" จะทำให้คุณสมบัติทั้งหมดของโหนดเปลี่ยนกลับเป็นค่าเริ่มต้น

en: Enabling "Load As Placeholder" will disable "Editable Children" and cause all properties of the node to be reverted to their default.
th: การเปิดการทำงาน "Load As Placeholder" จะปิดการทำงาน "Editable Children" และจะทำให้คุณสมบัติทั้งหมดของโหนดเปลี่ยนกลับเป็นค่าเริ่มต้น

en: Make Local
th: ทำให้เป็นภายใน

en: New Scene Root
th: ฉากแม่ใหม่

en: Create Root Node:
th: สร้างโหนดแม่:

en: 2D Scene
th: ฉาก 2D

en: 3D Scene
th: ฉาก 3D

en: User Interface
th: อินเตอร์เฟส

en: Other Node
th: โหนดอื่นๆ

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
th: ทำกับโหนดของฉากอื่นไม่ได้!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
th: ทำกับโหนดที่ฉากปัจจุบันสืบทอดมาไม่ได้!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
th: ทำกับฉากที่เป็นอินสแตนซ์ไม่ได้

en: Attach Script
th: แนบสคริปต์

en: Cut Node(s)
th: ตัดโหนด

en: Remove Node(s)
th: ลบโหนด

en: Change type of node(s)
th: เปลี่ยนชนิดของโหนด

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
th: บันทึกฉากใหม่ไม่ได้ อาจจะมีการอ้างอิงไม่สมบูรณ์

en: Error saving scene.
th: ผิดพลาดขณะบันทึกฉาก

en: Error duplicating scene to save it.
th: ผิดพลาดขณะทำซ้ำฉากเพื่อบันทึก

en: Sub-Resources
th: รีซอร์สย่อย

en: Clear Inheritance
th: ลบการสืบทอด

en: Editable Children
th: แก้ไขโหนดลูกได้

en: Load As Placeholder
th: โหลดเป็นตัวแทน

en: Cannot attach a script: there are no languages registered.
    This is probably because this editor was built with all language modules disabled.
th: ไม่สามารถแนบสคริปต์: ไม่มีภาษาที่เปิดใช้
    อาจเป็นเพราะตัวแก้ไขนี้สร้างขึ้นโดยปิดใช้งานโมดูลภาษาทั้งหมด

en: Add Child Node
th: เพิ่มโหนดลูก

en: Expand/Collapse All
th: ขยาย/ยุบทั้งหมด

en: Change Type
th: เปลี่ยนชนิด

en: Reparent to New Node
th: หาโหนดแม่ใหม่

en: Make Scene Root
th: ตั้งเป็นฉากแม่

en: Merge From Scene
th: รวมจากฉาก

en: Save Branch as Scene
th: บันทึกกิ่งเป็นฉาก

en: Copy Node Path
th: คัดลอกตำแหน่งโหนด

en: Delete (No Confirm)
th: ลบ (ไม่ยืนยัน)

en: Add/Create a New Node.
th: เพิ่ม/สร้างโหนดใหม่

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
th: อินสแตนซ์ฉากเป็นโหนด สร้างฉากสืบทอดถ้าไม่มีโหนดราก

en: Attach a new or existing script to the selected node.
th: แนบสคริปต์ใหม่หรือที่มีอยู่กับโหนดที่เลือก

en: Detach the script from the selected node.
th: ถอดสคริปต์ออกจากโหนดที่เลือก

en: Remote
th: ระยะไกล

en: If selected, the Remote scene tree dock will cause the project to stutter every time it updates.
    Switch back to the Local scene tree dock to improve performance.
th: หากเลือกไว้ แผงผังฉากจากระยะไกลจะทำให้โปรเจกต์เกิดการกระตุกทุกครั้งที่อัปเดต
    สลับกลับไปยัง แผงผังฉากจากระยะใกล้เพื่อเพิ่มประสิทธิภาพในการใช้งาน

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
th: ลบการสืบทอด? (ย้อนกลับไม่ได้!)

en: Toggle Visible
th: ซ่อน/แสดง

en: Unlock Node
th: ปลดล็อคโหนด

en: Button Group
th: ชุดของปุ่ม

en: (Connecting From)
th: (เชื่อมต่อจาก)

en: Node configuration warning:
th: คำเตือนการตั้งค่าโหนด:

en: Node has %s connection(s) and %s group(s).
    Click to show signals dock.
th: โหนดมีการเชื่อมต่อ% s และกลุ่ม% s
    คลิกเพื่อแสดงแผงสัญญาณ

en: Node has %s connection(s).
    Click to show signals dock.
th: โหนดมีการเชื่อมต่อ% s
    คลิกเพื่อแสดงแผงสัญญาณ

en: Node is in %s group(s).
    Click to show groups dock.
th: โหนดอยู่ในกลุ่ม% s
    คลิกเพื่อแสดงแผงกลุ่ม

en: Open Script:
th: เปิดสคริปต์:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
th: โหนดถูกล็อค
    คลิกเพื่อปลดล็อค

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
th: ลูกถูกทำให้เลือกไม่ได้
    คลิกเพื่อทำให้เลือกได้

en: Toggle Visibility
th: ซ่อน/แสดง

en: AnimationPlayer is pinned.
    Click to unpin.
th: ปักหมุด AnimationPlayer แล้ว
    คลิกเพื่อเลิกปักหมุด

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
th: ชื่อโหนดไม่ถูกต้อง ใช้ตัวอักษรต่อไปนี้ไม่ได้:

en: Rename Node
th: เปลี่ยนชื่อโหนด

en: Scene Tree (Nodes):
th: ผังฉาก (โหนด):

en: Node Configuration Warning!
th: คำเตือนการตั้งค่าโหนด!

en: Select a Node
th: เลือกโหนด

en: Path is empty.
th: ที่อยู่ว่างเปล่า

en: Filename is empty.
th: ชื่อไฟล์ว่างเปล่า

en: Path is not local.
th: ตำแหน่งที่อยู่ไม่ใช่ภายใน

en: Invalid base path.
th: ตำแหน่งฐานไม่ถูกต้อง

en: A directory with the same name exists.
th: มีไดเรกทอรีชื่อนี้อยู่แล้ว

en: File does not exist.
th: ไม่พบไฟล์

en: Invalid extension.
th: นามสกุลไม่ถูกต้อง

en: Wrong extension chosen.
th: เลือกนามสกุลไม่ถูกต้อง

en: Error loading template '%s'
th: ผิดพลาดขณะโหลดเทมเพลต'%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
th: ผิดพลาด - สร้างสคริปต์ไม่ได้

en: Error loading script from %s
th: ผิดพลาดขณะโหลดสคริปต์จาก %s

en: Overrides
th: แทนที่

en: N/A
th: ไม่มี

en: Open Script / Choose Location
th: เปิดสคริปต์ / เลือกที่อยู่

en: Open Script
th: เปิดสคริปต์

en: File exists, it will be reused.
th: มีไฟล์นี้อยู่แล้ว และจะถูกนำมาใช้

en: Invalid path.
th: ตำแหน่งผิดพลาด

en: Invalid class name.
th: ชื่อคลาสไม่ถูกต้อง

en: Invalid inherited parent name or path.
th: ชื่อหรือตำแหน่งทีสืบทอดไม่ถูกต้อง

en: Script path/name is valid.
th: ที่อยู่/ชื่อของสคริปต์ถูกต้อง

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
th: อักขระที่ใช้ได้: a-z, A-Z, 0-9 และ

en: Built-in script (into scene file).
th: บิวท์อินสคริปต์(ในไฟล์ฉาก)

en: Will create a new script file.
th: จะทำการสร้างสคริปต์ใหม่

en: Will load an existing script file.
th: จะทำการโหลดไฟล์สคริปต์ที่มีอยู่

en: Script file already exists.
th: ไฟล์สคริปต์มีอยู่แล้ว

en: Note: Built-in scripts have some limitations and can't be edited using an external editor.
th: หมายเหตุ: สคริปต์ในตัวมีข้อจำกัด ไม่สามารถแก้ไขได้โดยใช้ตัวแก้ไขภายนอก

en: Class Name:
th: ชื่อคลาส:

en: Template:
th: เทมเพลต:

en: Built-in Script:
th: สคริปต์บิวท์อิน:

en: Attach Node Script
th: เชื่อมสคริปต์ให้โหนด

en: Bytes:
th: ไบต์:

en: Warning:
th: คำเตือน:

en: Error:
th: ผิดพลาด:

en: C++ Error
th: C++ ผิดพลาด

en: C++ Error:
th: C++ ผิดพลาด:

en: C++ Source
th: C++ ต้นฉบับ

en: Source:
th: ต้นฉบับ:

en: C++ Source:
th: C++ ต้นฉบับ:

en: Stack Trace
th: แทร็กสแตค

en: Errors
th: ข้อผิดพลาด

en: Child process connected.
th: เชื่อมกระบวนการลูกแล้ว

en: Copy Error
th: คัดลอกผิดพลาด

en: Video RAM
th: หน่วยความจำวีดีโอ

en: Skip Breakpoints
th: ข้ามเบรกพอยต์

en: Inspect Previous Instance
th: ตรวจสอบอินสแตนซ์ก่อนหน้า

en: Inspect Next Instance
th: ตรวจสอบอินสแตนซ์ถัดไป

en: Stack Frames
th: สแตค

en: Network Profiler
th: โปรไฟล์เน็ตเวิร์ก

en: Monitor
th: ข้อมูล

en: Monitors
th: มอนิเตอร์

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
th: เลือกข้อมูลจากรายชื่อเพื่อแสดงกราฟ

en: List of Video Memory Usage by Resource:
th: รายชื่อรีซอร์สที่ใช้หน่วยความจำวีดีโอ:

en: Total:
th: ทั้งหมด:

en: Export list to a CSV file
th: ส่งออกรายการเป็นไฟล์ CSV

en: Resource Path
th: ตำแหน่งรีซอร์ส

en: Format
th: รูปแบบ

en: Usage
th: การใช้

en: Misc
th: อื่น ๆ

en: Clicked Control:
th: คอนโทรลที่คลิก:

en: Clicked Control Type:
th: ประเภทของคอนโทรลที่คลิก:

en: Live Edit Root:
th: รากผังฉาก:

en: Set From Tree
th: กำหนดจากผัง

en: Export measures as CSV
th: ส่งออกค่าเป็น CSV

en: Erase Shortcut
th: ลบทางลัด

en: Restore Shortcut
th: คืนค่าทางลัด

en: Change Shortcut
th: แก้ไขทางลัด

en: Editor Settings
th: การตั้งค่าตัวแก้ไข

en: Shortcuts
th: ทางลัด

en: Binding
th: ปุ่มลัด

en: Change Light Radius
th: ปรับรัศมีแสง

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
th: แก้ไของศาการเปล่งเสียงของ AudioStreamPlayer3D

en: Change Camera FOV
th: ปรับกล้อง FOV

en: Change Camera Size
th: เปลี่ยนขนาดกล้อง

en: Change Notifier AABB
th: แก้ไข Notifier AABB

en: Change Particles AABB
th: แก้ไข Particles AABB

en: Change Probe Extents
th: แก้ไขขนาด Probe

en: Change Sphere Shape Radius
th: ปรับรัศมีทรงกลม

en: Change Box Shape Extents
th: ปรับขนาดทรงสี่เหลี่ยม

en: Change Capsule Shape Radius
th: ปรับรัศมีทรงแคปซูล

en: Change Capsule Shape Height
th: ปรับความสูงทรงแคปซูล

en: Change Cylinder Shape Radius
th: ปรับรัศมีทรงแคปซูล

en: Change Cylinder Shape Height
th: ปรับความสูงทรงแคปซูล

en: Change Ray Shape Length
th: ปรับความยาวรังสี

en: Change Cylinder Radius
th: ปรับรัศมีทรงกระบอก

en: Change Cylinder Height
th: ปรับความสูงทรงกระบอก

en: Change Torus Inner Radius
th: แก้ไขรัศมีภายในของวงแหวน

en: Change Torus Outer Radius
th: แก้ไขรัศมีภายนอกของวงแหวน

en: Library
th: ไลบรารี

en: Select the dynamic library for this entry
th: เลือกไดนามิกไลบรารีสำหรับรายการนี้

en: Select dependencies of the library for this entry
th: เลือกการอ้างอิงของไลบรารีสำหรับรายการนี้

en: Remove current entry
th: ลบรายการ

en: Double click to create a new entry
th: คลิกสองครั้งเพื่อสร้างรายการใหม่

en: Platform:
th: แพลตฟอร์ม:

en: Platform
th: แพลตฟอร์ม

en: Dynamic Library
th: ไดนามิกไลบรารี

en: Add an architecture entry
th: เพิ่มรายการแพลตฟอร์ม

en: Enabled GDNative Singleton
th: เปิดการทำงานซิงเกิลตัน GDNative

en: Disabled GDNative Singleton
th: ปิดการทำงานซิงเกิลตัน GDNative

en: Step argument is zero!
th: ช่วงอากิวเมนต์เป็นศูนย์!

en: Not a script with an instance
th: ไม่ใช่สคริปต์ที่มีอินสแตนซ์

en: Not based on a script
th: ไม่ได้มีต้นกำเนิดจากสคริปต์

en: Not based on a resource file
th: ไม่ได้มีต้นกำเนิดมาจากไฟล์รีซอร์ส

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
th: รูปแบบดิกชันนารีที่เก็บอินสแตนซ์ไม่ถูกต้อง (ไม่มี @path)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
th: รูปแบบดิกชันนารีที่เก็บอินสแตนซ์ไม่ถูกต้อง (โหลดสคริปต์ที่ @path ไม่ได้)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
th: รูปแบบดิกชันนารีที่เก็บอินสแตนซ์ไม่ถูกต้อง (สคริปต์ที่ @path ผิดพลาด)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
th: ดิกชันนารีอินสแตนซ์ผิดพลาด (คลาสย่อยผิดพลาด)

en: Object can't provide a length.
th: ไม่สามารถบอกความยาวของออบเจกต์ได้

en: Mesh Library
th: ไลบรารี mesh

en: Next Plane
th: ระนาบถัดไป

en: Previous Plane
th: ระนาบก่อนหน้า

en: Plane:
th: ระนาบ:

en: Next Floor
th: ไปชั้นบน

en: Previous Floor
th: ไปชั้นล่าง

en: Floor:
th: ชั้น:

en: GridMap Delete Selection
th: ลบที่เลือกใน GridMap

en: GridMap Fill Selection
th: เติมที่เลือกใน GridMap

en: GridMap Paste Selection
th: วางที่เลือกใน GridMap

en: GridMap Paint
th: วาด GridMap

en: Snap View
th: บังคับแนวตาราง

en: Clip Disabled
th: ปิดการตัด

en: Clip Above
th: ตัดด้านบน

en: Clip Below
th: ตัดส่วนล่าง

en: Edit X Axis
th: แก้ไขแกน X

en: Edit Y Axis
th: แก้ไขแกน Y

en: Edit Z Axis
th: แก้ไขแกน Z

en: Cursor Rotate X
th: เคอร์เซอร์หมุนตามแกน X

en: Cursor Rotate Y
th: เคอร์เซอร์หมุนตามแกน Y

en: Cursor Rotate Z
th: เคอร์เซอร์หมุนตามแกน Z

en: Cursor Back Rotate X
th: เคอร์เซอร์หมุนย้อนแกน X

en: Cursor Back Rotate Y
th: เคอร์เซอร์หมุนย้อนแกน Y

en: Cursor Back Rotate Z
th: เคอร์เซอร์หมุนย้อนแกน Z

en: Cursor Clear Rotation
th: เคอร์เซอร์ลบการหมุน

en: Paste Selects
th: วางที่เลือก

en: Clear Selection
th: ลบที่เลือก

en: Fill Selection
th: เติมส่วนที่เลือก

en: GridMap Settings
th: การตั้งค่า GridMap

en: Pick Distance:
th: ระยะการเลือก:

en: Filter meshes
th: ตัวกรอง mesh

en: Give a MeshLibrary resource to this GridMap to use its meshes.
th: มอบทรัพยากร MeshLibrary ให้กับ GridMap นี้เพื่อใช้ mesh

en: Begin Bake
th: เริ่มต้น Bake

en: Preparing data structures
th: กำลังเตรียมโครงสร้างข้อมูล

en: Generate buffers
th: สร้างบัฟเฟอร์

en: Direct lighting
th: lighting แบบตรง

en: Indirect lighting
th: lighting แบบอ้อม

en: Post processing
th: หลังประมวลผล

en: Plotting lightmaps
th: กำลังพล็อต lightmaps

en: Class name can't be a reserved keyword
th: ชื่อคลาสไม่สามารถมีคีย์เวิร์ดได้

en: End of inner exception stack trace
th: สิ้นสุดสแตคข้อผิดพลาดภายใน

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
th: ต้องมี NavigationMesh เพื่อให้โหนดนี้ทำงานได้

en: Clear the navigation mesh.
th: ล้าง Mesh นำทาง

en: Setting up Configuration...
th: กำลังจัดการโครงร่าง...

en: Calculating grid size...
th: กำลังคำนวณขนาดกริด...

en: Creating heightfield...
th: กำลังสร้างสนามความสูง...

en: Marking walkable triangles...
th: กำลังกำหนดพื้นผิวที่เดินผ่านได้...

en: Constructing compact heightfield...
th: กำลังบีบอัดสนามความสูง...

en: Eroding walkable area...
th: บีบแคบส่วนที่เดินผ่านได้...

en: Partitioning...
th: กำลังแบ่งส่วน...

en: Creating contours...
th: กำลังสร้างคอนทัวร์...

en: Creating polymesh...
th: กำลังสร้าง Polymesh...

en: Converting to native navigation mesh...
th: กำลังแปลงกลับเป็น Mesh นำทาง...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
th: การตั้งค่าการสร้างพื้นผิวนำทาง:

en: Parsing Geometry...
th: วิเคราะห์พื้นผิว...

en: Done!
th: เสร็จสิ้น!

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
th: โหนดหยุดพักโปรแกรมโดยที่ไม่มีหน่วยความจำทำงาน กรุณาอ่านคู่มือเพื่อหยุดพักโปรแกรมให้ถูกต้อง!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
th: โหนดหยุดพัก แต่ไม่ได้คืนสถานะฟังก์ชันในหน่วยความจำทำงานแรก

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
th: ค่าที่คืนจะต้องกำหนดในหน่วยความจำทำงานแรก! กรุณาแก้ไขโหนด

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
th: พบบิตลำดับแต่ไม่พบโหนดในสแตค กรุณารายงานข้อผิดพลาด!

en: Change Signal Arguments
th: แก้ไขตัวแปรสัญญาณ

en: Change Argument Type
th: เปลี่ยนประเภทตัวแปร

en: Change Argument name
th: เปลี่ยนชื่อตัวแปร

en: Set Variable Default Value
th: แก้ไขค่าปริยายของตัวแปร

en: Set Variable Type
th: แก้ไขประเภทตัวแปร

en: Add Input Port
th: เพิ่มพอร์ตอินพุต

en: Add Output Port
th: เพิ่มพอร์ตเอาท์พุต

en: Override an existing built-in function.
th: เขียนทับฟังก์ชันบิวท์อินที่มีอยู่

en: Create a new function.
th: สร้างฟังก์ชันใหม่

en: Variables:
th: ตัวแปร:

en: Create a new variable.
th: สร้างตัวแปรใหม่

en: Signals:
th: สัญญาณ:

en: Create a new signal.
th: สร้างสัญญาณใหม่

en: Name is not a valid identifier:
th: ไม่สามารถใช้ชื่อนี้ได้:

en: Name already in use by another func/var/signal:
th: มีฟังก์ชัน/ตัวแปร/สัญญาณอื่นใช้ชื่อนี้แล้ว:

en: Rename Function
th: เปลี่ยนชื่อฟังก์ชัน

en: Rename Variable
th: เปลี่ยนชื่อตัวแปร

en: Rename Signal
th: เปลี่ยนชื่อสัญญาณ

en: Add Function
th: เพิ่มฟังก์ชัน

en: Delete input port
th: ลบพอร์ตอินพุต

en: Add Variable
th: เพิ่มตัวแปร

en: Add Signal
th: เพิ่มสัญญาณ

en: Remove Input Port
th: ลบพอร์ตอินพุต

en: Remove Output Port
th: ลบพอร์ตเอาต์พุต

en: Change Expression
th: แก้ไขสมการ

en: Can't copy the function node.
th: คัดลอกโหนดฟังก์ชันไม่ได้

en: Paste VisualScript Nodes
th: วางโหนด VisualScript

en: Remove VisualScript Nodes
th: ลบโหนด VisualScript

en: Duplicate VisualScript Nodes
th: ทำซ้ำโหนด VisualScript

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
th: กดปุ่ม %s ค้างเพื่อวาง Getter หรือกด Shift ค้างเพื่อวาง generic signature

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
th: กด Ctrl ค้างเพื่อวาง Getter กด Shift ค้างเพื่อวาง generic signature

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
th: กดปุ่ม %s เพื่อวางการอ้างอิงอย่างง่ายไปยังโหนด

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
th: กด Ctrl เพื่อวางการอ้างอิงไปยังโหนดอย่างง่าย

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
th: กดปุ่ม %s ค้างเพื่อวาง Setter ของตัวแปร

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
th: กด Ctrl ค้างเพื่อวาง Setter ของตัวแปร

en: Add Preload Node
th: เพิ่มโหนด Preload

en: Add Node(s) From Tree
th: เพิ่มโหนดจากผัง

en: Can't drop properties because script '%s' is not used in this scene.
    Drop holding 'Shift' to just copy the signature.
th: ไม่สามารถวางคุณสมบัติได้เนื่องจากไม่ได้ใช้สคริปต์ '% s' ในฉากนี้
    กด "Shift" ค้างไว้แล้วปล่อยเพื่อคัดลอกลายเซ็น

en: Add Getter Property
th: เพิ่มตัวรับคุณสมบัติ

en: Add Setter Property
th: เพิ่มตัวกำหนดคุณสมบัติ

en: Change Base Type
th: เปลี่ยนประเภท

en: Move Node(s)
th: ย้ายโหนด

en: Remove VisualScript Node
th: ลบโหนด VisualScript

en: Connect Nodes
th: เชื่อมโหนด

en: Disconnect Nodes
th: ตัดการเชื่อมต่อโหนด

en: Connect Node Data
th: เชื่อมต่อข้อมูลโหนด

en: Connect Node Sequence
th: เชื่อมต่อกับลำดับของโหนด

en: Script already has function '%s'
th: สคริปต์มีฟังก์ชัน '%s' อยู่แล้ว

en: Change Input Value
th: แก้ไขค่าอินพุต

en: Resize Comment
th: แก้ขนาดคอมเม้นต์

en: Can't create function with a function node.
th: ไม่สามารถสร้างฟังก์ชันได้จากโหนดฟังก์ชัน

en: Can't create function of nodes from nodes of multiple functions.
th: ไม่สามารถสร้างฟังก์ชันของโหนดจากโหนดของหลายฟังก์ชัน

en: Select at least one node with sequence port.
th: เลือกอย่างน้อยหนึ่งโหนดที่มีพอร์ต sequence

en: Try to only have one sequence input in selection.
th: พยายามมีอินพุตลำดับเดียวในการเลือก

en: Create Function
th: สร้างฟังก์ชัน

en: Remove Function
th: ลบฟังก์ชัน

en: Remove Variable
th: ลบตัวแปร

en: Editing Variable:
th: แก้ไขตัวแปร:

en: Remove Signal
th: ลบสัญญาณ

en: Editing Signal:
th: แก้ไขสัญญาณ:

en: Make Tool:
th: เครื่องมือสร้าง:

en: Members:
th: สมาชิก:

en: Change Base Type:
th: เปลี่ยนประเภทฐาน:

en: Add Nodes...
th: เพิ่มโหนด...

en: Add Function...
th: เพิ่มฟังก์ชัน...

en: function_name
th: ชื่อฟังก์ชั่น

en: Select or create a function to edit its graph.
th: เลือกหรือสร้างฟังก์ชันเพื่อแก้ไขกราฟ

en: Delete Selected
th: ลบสิ่งที่เลือก

en: Find Node Type
th: หาประเภทของโหนด

en: Copy Nodes
th: คัดลอกโหนด

en: Cut Nodes
th: ตัดโหนด

en: Make Function
th: สร้างฟังก์ชัน

en: Refresh Graph
th: รีเฟรชกราฟ

en: Edit Member
th: แก้ไขสมาชิก

en: Iterator became invalid
th: ตัววนซ้ำใช้ไม่ได้อีกต่อไป

en: Get %s
th: รับ %s

en: Invalid index property name.
th: ไม่พบคุณสมบัติ

en: Base object is not a Node!
th: ออบเจกต์นี้ไม่ใช่โหนด!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
th: ไม่พบคุณสมบัติ '%s' ในโหนด %s

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
th: โหนดกำหนดเองไม่มีเมท็อด _step() ไม่สามารถประมวลผลกราฟได้

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
th: ค่าคืนจาก _step() ผิดพลาด ต้องเป็นจำนวนเต็ม (ลำดับ) หรือสตริง (ข้อผิดพลาด)

en: Search VisualScript
th: ค้นหาโหนด VisualScript

en: Package name is missing.
th: ชื่อแพ็คเกจหายไป

en: Package segments must be of non-zero length.
th: ส่วนของแพ็คเกจจะต้องมีความยาวไม่เป็นศูนย์

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
th: ตัวอักษร '%s' ไม่อนุญาตให้ใช้ในชื่อของ Android application package

en: A digit cannot be the first character in a package segment.
th: ไม่สามารถใช้ตัวเลขเป็นตัวแรกในส่วนของแพ็คเกจ

en: The character '%s' cannot be the first character in a package segment.
th: ตัวอักษร '%s' ไม่สามารถเป็นตัวอักษรตัวแรกในส่วนของแพ็คเกจ

en: The package must have at least one '.' separator.
th: แพ็คเกจจำเป็นต้องมี '.' อย่างน้อยหนึ่งตัว

en: Select device from the list
th: เลือกอุปกรณ์จากรายชื่อ

en: Android build template not installed in the project. Install it from the Project menu.
th: เทมเพลตการสร้างสำหรับแอนดรอยด์ไม่ถูกติดตั้ง สามารถติดตั้งจากเมนูโปรเจกต์

en: Debug keystore not configured in the Editor Settings nor in the preset.
th: ดีบัก Keystore ไม่ได้ถูกตั้งไว้ในตั้งค่าของตัวแก้ไขหรือในพรีเซ็ต

en: Release keystore incorrectly configured in the export preset.
th: Release keystore กำหนดค่าไว้อย่างไม่ถูกต้องในพรีเซ็ตสำหรับการส่งออก

en: A valid Android SDK path is required in Editor Settings.
th: ต้องการที่อยู่ของ Android SDK ที่ถูกต้อง ในการตั้งค่าตัวแก้ไข

en: Invalid Android SDK path in Editor Settings.
th: ที่อยู่ Android SDK ไม่ถูกต้องในการตั้งค่าตัวแก้ไข

en: Missing 'platform-tools' directory!
th: ไดเร็กทอรี 'platform-tools' หายไป!

en: Unable to find Android SDK platform-tools' adb command.
th: ไม่พบคำสั่ง adb ของ Android SDK platform-tools

en: Please check in the Android SDK directory specified in Editor Settings.
th: กรุณาตรวจสอบในตำแหน่งของ Android SDK ที่ระบุไว้ในการตั้งค่าตัวแก้ไข

en: Missing 'build-tools' directory!
th: ไดเร็กทอรี 'build-tools' หายไป!

en: Unable to find Android SDK build-tools' apksigner command.
th: ไม่พบคำสั่ง apksigner ของ Android SDK build-tools

en: Invalid public key for APK expansion.
th: public key ผิดพลาดสำหรับ APK expansion

en: Invalid package name:
th: ชื่อแพ็คเกจผิดพลาด:

en: "Use Custom Build" must be enabled to use the plugins.
th: "Use Custom Build" จำเป็นต้องเปิดการใช้งานหากจะใช้ปลั๊กอิน

en: "Export AAB" is only valid when "Use Custom Build" is enabled.
th: "Export AAB" จะใช้ได้เฉพาะเมื่อเปิดใช้งาน "Use Custom Build"

en: Invalid filename! Android App Bundle requires the *.aab extension.
th: ชื่อไฟล์ผิดพลาด! แอนดรอยด์แอปบันเดิลจำเป็นต้องมีนามสกุล *.aab

en: APK Expansion not compatible with Android App Bundle.
th: การขยาย APK เข้ากันไม่ได้กับแอนดรอยด์แอปบันเดิล

en: Invalid filename! Android APK requires the *.apk extension.
th: ชื่อไฟล์ผิดพลาด! แอนดรอยด์ APK จำเป็นต้องมีนามสกุล *.apk

en: Trying to build from a custom built template, but no version info for it exists. Please reinstall from the 'Project' menu.
th: พยายามสร้างจากเทมเพลตที่สร้างขึ้นเอง แต่ไม่มีข้อมูลเวอร์ชัน โปรดติดตั้งใหม่จากเมนู "โปรเจกต์"

en: Building Android Project (gradle)
th: กำลังสร้างโปรเจคแอนดรอยด์ (gradle)

en: Moving output
th: กำลังย้ายเอาต์พุต

en: Unable to copy and rename export file, check gradle project directory for outputs.
th: ไม่สามารถคัดลอกและเปลี่ยนชื่อไฟล์ส่งออก ตรวจสอบไดเร็กทอรีโปรเจ็กต์ gradle สำหรับเอาต์พุต

en: Aligning APK...
th: จัดเรียง APK...

en: Identifier is missing.
th: ไม่มีตัวระบุ

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
th: ไม่อนุญาตให้ใช้อักขระ '% s' ในตัวระบุ

en: App Store Team ID not specified - cannot configure the project.
th: App Store Team ID ยังไม่ได้ระบุ - ไม่สามารถกำหนดค่าให้โปรเจกต์ได้

en: Invalid Identifier:
th: ระบุไม่ถูกต้อง:

en: Stop HTTP Server
th: หยุดเซิฟเวอร์ HTTP

en: Run in Browser
th: รันในเบราเซอร์

en: Run exported HTML in the system's default browser.
th: รันไฟล์ HTML ที่ส่งออกในเบราเซอร์

en: Invalid package short name.
th: ชื่อแพ็คเกจแบบสั้นผิดพลาด

en: Invalid package unique name.
th: ชื่อเฉพาะของแพ็กเกจไม่ถูกต้อง

en: Invalid package publisher display name.
th: ชื่อแสดงผู้จัดจำหน่ายแพคเกจไม่ถูกต้อง

en: Invalid product GUID.
th: GUID ของโปรแกรมไม่ถูกต้อง

en: Invalid publisher GUID.
th: GUID ของผู้จัดจำหน่ายไม่ถูกต้อง

en: Invalid background color.
th: สีพื้นหลังผิดพลาด

en: Invalid Store Logo image dimensions (should be 50x50).
th: ขนาดรูปโลโก้ Store ผิดพลาด (ต้องเป็น 50x50)

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
th: ขนาดโลโก้จัตุรัส 44x44 ผิดพลาด (ต้องเป็น 44x44)

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
th: ขนาดโลโก้จัตุรัส 71x71 ผิดพลาด (ต้องเป็น 71x71)

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
th: ขนาดโลโก้จัตุรัส 150x150 ผิดพลาด (ต้องเป็น 150x150)

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
th: ขนาดโลโก้จัตุรัส 310x310 ผิดพลาด (ต้องเป็น 310x310)

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
th: ขนาดโลโก้กว้าง 310x150 ผิดพลาด (ต้องเป็น 310x150)

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
th: ขนาดรูปหน้าจอเริ่มโปรแกรมผิดพลาด (ต้องเป็น 620x300)

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite to display frames.
th: ทรัพยากร SpriteFrames จำเป็นต้องสร้างหรือตั้งค่าคุณสมบัติ 'Frames' เพื่อให้ AnimatedSprite แสดงผล

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
th: จะมี CanvasModulate ที่มองเห็นได้ เพียงโหนดเดียวในฉาก (หรือกลุ่มของฉากที่เป็นอินสแตนซ์) โหนดแรกเท่านั้นที่จะทำงานได้ปกติ ที่เหลือจะไม่ทำงาน

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape2D or CollisionPolygon2D as a child to define its shape.
th: โหนดนี้ไม่มีโหนดรูปทรง จึงไม่สามารถชนหรือมีปฏิสัมพันธ์กับออบเจกต์อื่นได้
    กรุณาเพิ่ม CollisionShape2D หรือ CollisionPolygon2D เป็นโหนดลูกเพื่อให้สามารถสร้างรูปทรงได้

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
th: CollisionPolygon2D ใช้เป็นรูปทรงสำหรับโหนดกลุ่ม CollisionObject2D จึงควรให้เป็นโหนดลูกของ Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D ฯลฯ เพื่อให้มีรูปทรง

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
th: CollisionPolygon2D ที่ว่างเปล่าจะไม่มีผลทางกายภาพ

en: Invalid polygon. At least 3 points are needed in 'Solids' build mode.
th: โพลีกอนไม่ถูกต้อง ต้องมีอย่างน้อย 3 จุด ในโหมดการสร้างแบบ 'Solids'

en: Invalid polygon. At least 2 points are needed in 'Segments' build mode.
th: โพลีกอนไม่ถูกต้อง ต้องมีอย่างน้อย 2 จุด ในโหมดการสร้างแบบ 'Segments'

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
th: CollisionShape2D ใช้เป็นรูปทรงสำหรับโหนดกลุ่ม CollisionObject2D จึงควรให้เป็นโหนดลูกของ Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D ฯลฯ เพื่อให้มีรูปทรง

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
th: ต้องมีรูปทรงเพื่อให้ CollisionShape2D ทำงานได้ กรุณาสร้างรูปทรง!

en: Polygon-based shapes are not meant be used nor edited directly through the CollisionShape2D node. Please use the CollisionPolygon2D node instead.
th: รูปร่างโพลีกอนไม่สามารถใช้หรือแก้ไขโดยตรงจากโหนด CollisionShape2D กรุณาใช้โหนด CollisionPolygon2D แทน

en: CPUParticles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
th: แอนิเมชัน CPUParticles2D จำเป็นต้องใช้ CanvasItemMaterial โดยเปิดการทำงาน "Particles Animation"

en: Node A and Node B must be PhysicsBody2Ds
th: โหนด A และ โหนด B จะต้องเป็น PhysicsBody2D

en: Node A must be a PhysicsBody2D
th: Node A จะต้องเป็น PhysicsBody2D

en: Node B must be a PhysicsBody2D
th: Node B จะต้องเป็น PhysicsBody2D

en: Joint is not connected to two PhysicsBody2Ds
th: ข้อต่อไม่ได้เชื่อมโยงกับ PhysicsBody2D สองโหนด

en: Node A and Node B must be different PhysicsBody2Ds
th: โหนด A และโหนด B จะต้องเป็น PhysicsBody2D ที่แตกต่างกัน

en: A texture with the shape of the light must be supplied to the "Texture" property.
th: ต้องระบุเทกเจอร์ที่มีรูปร่างของแสงให้กับคุณสมบัติ "Texture"'

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
th: ต้องมีรูปหลายเหลี่ยมเพื่อให้ตัวบังแสงนี้ทำงานได้

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
th: รูปหลายเหลี่ยมของตัวบังแสงนี้ว่างเปล่า กรุณาวาดโพลีกอน

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
th: ต้องมี NavigationPolygon เพื่อให้โหนดนี้ทำงานได้ กรุณาแก้ไขคุณสมบัติหรือวาดรูปหลายเหลี่ยม

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
th: ParallaxLayer จะทำงานได้ต้องเป็นโหนดลูกของโหนด ParallaxBackground

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
th: ไม่ได้กำหนดวัสดุให้กับอนุภาค

en: Particles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
th: แอนิเมชัน Particles2D จำเป็นต้องใช้ CanvasItemMaterial โดยเปิดใช้งาน "Particles Animation"

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
th: PathFollow2D จะทำงานได้ต้องเป็นโหนดลูกของโหนด Path2D

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
th: การเปลี่ยนแปลงขนาดของ RigidBody2D (ในโหมด character หรือ rigid) จะถูกแทนที่โดยเอ็นจิ้นฟิสิกส์เมื่อทำงาน
    เปลี่ยนขนาดในขอบเขตการชนลูกกันแทน

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
th: ต้องแก้ไข Path ให้ชี้ไปยังโหนด Node2D จึงจะทำงานได้

en: This Bone2D chain should end at a Skeleton2D node.
th: สายการเชื่มโยงของ Bone2D จะต้องสิ้นสุดลงด้วยโหนด Skeleton2D

en: A Bone2D only works with a Skeleton2D or another Bone2D as parent node.
th: Bone2D สามารถทำงานได้กับ Skeleton2D หรือ Bone2D ตัวอื่นโดยเป็นโหนดแม่

en: This bone lacks a proper REST pose. Go to the Skeleton2D node and set one.
th: โครงนี้ไม่มีท่าทาง REST ไปที่โหนด Skeleton2D และตั้งค่า

en: TileMap with Use Parent on needs a parent CollisionObject2D to give shapes to. Please use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
th: TileMap ที่มีโหนดแม่ จำเป็นต้องมีโหนดแม่ CollisionObject2D เพื่อกำหนดรูปร่างให้ โปรดใช้เป็นโหนดลูกของ Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D และอื่น ๆ เพื่อให้มีรูปร่าง

en: VisibilityEnabler2D works best when used with the edited scene root directly as parent.
th: VisibilityEnable2D จะทำงานดีที่สุดเมื่อใช้กับฉากแม่ที่แก้ไขโดยตรง

en: ARVRCamera must have an ARVROrigin node as its parent.
th: ARVRCamera ต้องมี ARVROrigin เป็นโหนดแม่

en: ARVRController must have an ARVROrigin node as its parent.
th: ARVRController ต้องมี ARVROrigin เป็นโหนดแม่

en: The controller ID must not be 0 or this controller won't be bound to an actual controller.
th: id ตัวควบคุมต้องไม่เป็น 0 ไม่เช่นนั้นตัวควบคุมนี้จะไม่ผูกกับตัวควบคุมจริง

en: ARVRAnchor must have an ARVROrigin node as its parent.
th: ARVRAnchor ต้องมีโหนด ARVROrigin เป็นโหนดแม่

en: The anchor ID must not be 0 or this anchor won't be bound to an actual anchor.
th: id จุดยึดต้องไม่เป็น 0 ไม่เช่นนั้น จุดยึดนี้จะไม่ผูกกับจุดยึดจริง

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
th: ARVROrigin จำเป็นต้องมี ARVRCamera เป็นโหนดลูก

en: Finding meshes and lights
th: กำลังหา meshes และ lights

en: Preparing geometry (%d/%d)
th: กำลังเตรียมรูปเรขาคณิต (%d/%d)

en: Preparing environment
th: กำลังเตรียมสภาพแวดล้อม

en: Generating capture
th: กำลังสร้าง capture

en: Saving lightmaps
th: กำลังบันทึก lightmaps

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape or CollisionPolygon as a child to define its shape.
th: โหนดนี้ไม่มีรูปร่าง ดังนั้นจึงไม่สามารถชนหรือมีปฏิสัมพันธ์กับออบเจกต์อื่นได้
    เพิ่ม CollisionShape หรือ CollisionPolygon เป็นโหนดลูกเพื่อกำหนดรูปร่าง

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
th: CollisionPolygon ใช้เป็นรูปทรงสำหรับโหนดกลุ่ม CollisionObject จึงควรให้เป็นโหนดลูกของ Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody ฯลฯ เพื่อให้มีรูปทรง

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
th: CollisionPolygon ที่ว่างเปล่าจะไม่มีผลต่อการชนกัน

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
th: CollisionShape ใช้เป็นรูปทรงสำหรับโหนดกลุ่ม CollisionObject จึงควรให้เป็นโหนดลูกของ Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody ฯลฯ เพื่อให้มีรูปทรง

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
th: ต้องมีรูปทรงเพื่อให้ CollisionShape ทำงานได้ กรุณาสร้างรูปทรง

en: Plane shapes don't work well and will be removed in future versions. Please don't use them.
th: รูปร่างพื้นผิวไม่สามารถทำงานได้อย่างปกติ และจะถูกลบออกไปในเวอร์ชันหน้า กรุณาอย่าใช้มัน

en: ConcavePolygonShape doesn't support RigidBody in another mode than static.
th: ConcavePolygonShape ไม่สนับสนุน RigidBody ในโหมดอื่นๆนอกจากโหมด static

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
th: ไม่มีสิ่งใดมองเห็นได้เนื่องจากไม่มีการกำหนด mesh

en: CPUParticles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
th: แอนิเมชัน CPUParticles จำเป็นต้องใช้ SpatialMaterial โดยโหมด Billboard ถูกตั้งเป็น "Particle Billboard"

en: Plotting Meshes
th: วางแนว meshes

en: Finishing Plot
th: เสร็จสิ้นการวางแนว

en: GIProbes are not supported by the GLES2 video driver.
    Use a BakedLightmap instead.
th: ไดรเวอร์วีดีโอ GLES2 ไม่สนับสนุน GIProbe
    ใช้ BakedLightmap แทน

en: A SpotLight with an angle wider than 90 degrees cannot cast shadows.
th: SpotLight ที่มีมุมมากกว่า 90 ไม่สามารถสร้างเงา

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
th: ไม่มีการแสดงผลเนื่องจากไม่ได้กำหนด mesh ใน draw pass

en: Particles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
th: แอนิเมชันพาร์ติเคิลจำเป็นต้องใช้ SpatialMaterial โดยโหมด Billboard ถูกตั้งเป็น "Particle Billboard"

en: PathFollow only works when set as a child of a Path node.
th: PathFollow2D จะทำงานได้ต้องเป็นโหนดลูกของโหนด Path

en: PathFollow's ROTATION_ORIENTED requires "Up Vector" to be enabled in its parent Path's Curve resource.
th: ROTATION_ORIENTED ของ PathFollow จำเป็นเปิด "Up Vector" ในที่อยู่ทรัพยากร Curve โหนดแม่ของ Path

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
th: การเปลี่ยนแปลงขนาดของ RigidBody (ในโหมด character หรือ rigid) จะถูกแทนที่โดยเอ็นจิ้นฟิสิกส์เมื่อทำงาน
    เปลี่ยนขนาดในขอบเขตการชนลูกแทน

en: Node A and Node B must be PhysicsBodies
th: โหนด A และโหนด B จะต้องเป็น PhysicsBody

en: Node A must be a PhysicsBody
th: Node A จะต้องเป็น PhysicsBody

en: Node B must be a PhysicsBody
th: Node A จะต้องเป็น PhysicsBody

en: Joint is not connected to any PhysicsBodies
th: ข้อต่อไม่ได้เชื่อมโยงกับ PhysicsBody ใด ๆ

en: Node A and Node B must be different PhysicsBodies
th: โหนด A และโหนด B จะต้องเป็น PhysicsBody ที่แตกต่างกัน

en: The "Remote Path" property must point to a valid Spatial or Spatial-derived node to work.
th: คุณสมบัติ "Remote Path" จะต้องชี้ไปยังโหนด Spatial หรือ Spatialย่อย ที่ถูกต้องเพื่อที่จะทำงานได้

en: This body will be ignored until you set a mesh.
th: วัตถุนี้จะถูกละเว้นจนกว่าจะตั้ง mesh

en: Size changes to SoftBody will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
th: การเปลี่ยนแปลงขนาดของ SoftBody จะถูกแทนที่โดยเอ็นจิ้นฟิสิกส์เมื่อทำงาน
    เปลี่ยนขนาดของขอบเขตการชนลูกแทน

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite3D to display frames.
th: ทรัพยากร SpriteFrames ต้องสร้างหรือตั้งค่าในคุณสมบัติ "Frames" เพื่อให้ AnimatedSprite3D แสดงเฟรม

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
th: VehicleWheel เป็นระบบล้อของ VehicleBody กรุณาใช้เป็นโหนดลูกของ VehicleBody

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
th: WorldEnvironment จำเป็นต้องมีคุณสมบัติ "Environment" เพื่อที่จะทำให้มองเห็นได้

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
th: จะมี WorldEnvironment ได้เพียงอันเดียวในฉาก (หรือกลุ่มของฉากที่เป็นอินสแตนซ์)

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
th: WorldEnvironment นี้จะถูกละเว้น เพิ่มกล้อง (สำหรับฉาก 3 มิติ) หรือตั้งโหมด environment's Background ไปยังแคนวาส (สำหรับฉาก 2 มิติ)

en: On BlendTree node '%s', animation not found: '%s'
th: ที่โหนด BlendTree '%s' ไม่พบแอนิเมชัน '%s'

en: Animation not found: '%s'
th: ไม่พบแอนิเมชัน: '%s'

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
th: ในโหนด '%s', แอนิเมชันผิดพลาด: '%s'.

en: Invalid animation: '%s'.
th: แอนิเมชันผิดพลาด: '%s'.

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
th: ไม่มีการเชื่อมต่อไปที่อินพุต '%s' ของโหนด '%s'.

en: No root AnimationNode for the graph is set.
th: ไม่มีรากสำหรับ AnimationNode สำหรับกราฟที่่ได้ถูกตั้งไว้

en: Path to an AnimationPlayer node containing animations is not set.
th: ไม่ได้กำหนดที่อยู่ของโหนด AnimationPlayer ที่มีแอนิเมชัน

en: Path set for AnimationPlayer does not lead to an AnimationPlayer node.
th: ที่อยู่สำหรับ AnimationPlayer ไม่ได้เชื่อมไปยังโหนด AnimationPlayer

en: The AnimationPlayer root node is not a valid node.
th: โหนดแม่ AnimationPlayer ไม่ใช่โหนดที่ถูกต้อง

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
th: โหนดนี้เลิกใช้งานแล้ว ใช้โหนด AnimationTree แทน

en: Pick a color from the editor window.
th: เลือกสีจากหน้าต่างตัวแก้ไข

en: Switch between hexadecimal and code values.
th: สลับระหว่างค่าฐานสิบหกและโค้ด

en: Add current color as a preset.
th: เพิ่มสีปัจจุบันเป็นพรีเซ็ต

en: Container by itself serves no purpose unless a script configures its children placement behavior.
    If you don't intend to add a script, use a plain Control node instead.
th: ตัวคอนเทนเนอร์เองไม่มีบทบาทเว้นแต่คุณจะตั้งค่าลักษณะการทำงานของตำแหน่งรองในสคริปต์
    หากคุณไม่ต้องการเพิ่มสคริปต์ให้ใช้โหนด Control ปกติแทน

en: The Hint Tooltip won't be displayed as the control's Mouse Filter is set to "Ignore". To solve this, set the Mouse Filter to "Stop" or "Pass".
th: คำแนะนำจะไม่แสดงเนื่องจากตัวกรองเมาส์ของตัวควบคุมถูกตั้งค่าเป็น "ละเว้น" ในการแก้ปัญหานี้ให้ตั้งค่าตัวกรองเมาส์เป็น "หยุด" หรือ "ผ่าน"

en: Next
th: ต่อไป

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Alert!
th: แจ้งเตือน!

en: Please Confirm...
th: กรุณายืนยัน...

en: Must use a valid extension.
th: นามสกุลไฟล์ไม่ถูกต้อง

en: Enable grid minimap.
th: เปิดเส้นกริดมินิแมพ

en: Popups will hide by default unless you call popup() or any of the popup*() functions. Making them visible for editing is fine, but they will hide upon running.
th: ป๊อปอัปจะถูกซ่อนตามค่าเริ่มต้นยกเว้นแต่คุณจะเรียกใช้ popup() หรือฟังก์ชัน popup*() ใด ๆ คุณสามารถทำให้มันมองเห็นได้เมื่อแก้ไข แต่มันจะถูกซ่อนเมื่อทำงานจริง

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
th: ถ้า "Exp Edit" เปิดใช้งาน "Min Value" จะต้องมากกว่า 0

en: ScrollContainer is intended to work with a single child control.
    Use a container as child (VBox, HBox, etc.), or a Control and set the custom minimum size manually.
th: ScrollContainer ทำงานได้เมื่อมีโหนดลูกเพียงหนึ่งโหนดเท่านั้น
    ใช้ container เป็นโหนดลูก (VBox,HBox,ฯลฯ) หรือ Control และปรับขนาดเล็กสุดด้วยตนเอง

en: (Other)
th: (อื่น)

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
th: ไม่สามารถโหลด Environment ปริยายที่กำหนดในตัวเลือกโปรเจกต์ได้ (Rendering -> Environment -> Default Environment)

en: Blur
th: เบลอร์

en: The sampler port is connected but not used. Consider changing the source to 'SamplerPort'.
th: พอร์ตตัวอย่างเชื่อมต่ออยู่แต่ไม่ได้ใช้ ควรที่จะเปลี่ยนเป็น "SamplerPort"

en: Invalid source for preview.
th: แหล่งที่มาไม่ถูกต้องสำหรับการแสดงตัวอย่าง

en: Invalid source for shader.
th: ซอร์สไม่ถูกต้องสำหรับเชดเดอร์

en: Invalid comparison function for that type.
th: ฟังก์ชันการเปรียบเทียบไม่ถูกต้องสำหรับประเภทนั้น

en: Mix
th: ร่วม

en: Assignment to function.
th: การกำหนดให้กับฟังก์ชัน

en: Assignment to uniform.
th: การกำหนดให้กับยูนิฟอร์ม

en: Constants cannot be modified.
th: ค่าคงที่ไม่สามารถแก้ไขได้
