Godot Engine properties - en to ar translation catalogue (770 entries)

en: Application
ar: التطبيق

en: Config
ar: إعداد

en: Name
ar: الاسم

en: Name Localized
ar: الاسم المحلي

en: Description
ar: الوصف

en: Version
ar: الإصدار

en: Run
ar: تشغيل

en: Main Scene
ar: المشهد الرئيس

en: Disable stdout
ar: تعطيل stdout

en: Disable stderr
ar: تعطيل stderr

en: Use Hidden Project Data Directory
ar: استخدم دليل بيانات المشروع المخفية

en: Use Custom User Dir
ar: استخدم دليل المستخدم المخصص

en: Custom User Dir Name
ar: اسم دليل المستخدم المخصص

en: Project Settings Override
ar: تجاوز إعدادات المشروع

en: Main Loop Type
ar: نوع الحلقة الرئيسية

en: Auto Accept Quit
ar: قبول الإنهاء التلقائي

en: Quit on Go Back
ar: الرجوع للخلف

en: Display
ar: الإظهار

en: Window
ar: نافذة

en: Size
ar: الحجم

en: Viewport Width
ar: عرض منفذ العرض

en: Viewport Height
ar: طول منفذ العرض

en: Mode
ar: وضع

en: Initial Position Type
ar: نوع المركز الأولي

en: Initial Position
ar: الوضعية الأولية

en: Initial Screen
ar: الشاشة الاولية

en: Resizable
ar: متغير الحجم

en: Borderless
ar: بلا إطار

en: Always on Top
ar: عرض نافذة المشروع امام كل النوافذ

en: Transparent
ar: شفاف

en: Extend to Title
ar: يمتد إلى العنوان

en: No Focus
ar: لا يوجد تركيز

en: Window Width Override
ar: تجاوز عرض النافذة

en: Window Height Override
ar: تجاوز ارتفاع النافذة

en: Energy Saving
ar: توفير الطاقة

en: Keep Screen On
ar: إبقاء الشاشة قيد التشغيل

en: Animation
ar: التحريك

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Audio
ar: الصوت

en: Buses
ar: الباصات

en: Default Bus Layout
ar: تخطيط الناقل الافتراضي

en: General
ar: عام

en: Text to Speech
ar: تحويل النص إلى صوت

en: 2D Panning Strength
ar: قوة الغسل ثنائية الأبعاد

en: 3D Panning Strength
ar: قوة الغسل ثلاثية الأبعاد

en: iOS
ar: IOS

en: Session Category
ar: فئة الجلسة

en: Mix With Others
ar: ختلط مع الآخرين

en: Subwindows
ar: النوافذ الفرعية

en: Embed Subwindows
ar: تضمين النوافذ الفرعية

en: Physics
ar: الفيزياء

en: 2D
ar: الثنائي

en: Run on Separate Thread
ar: تشغيل على سلسلة منفصلة

en: 3D
ar: الثلاثي

en: Stretch
ar: التمدد

en: Aspect
ar: الجانب

en: Scale
ar: المقياس

en: Scale Mode
ar: وضع المقياس

en: Debug
ar: تصحيح الأخطاء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Profiler
ar: المحلل

en: Compression
ar: ضغط

en: Formats
ar: التنسيقات

en: Long Distance Matching
ar: مطابقة المسافة الطويلة

en: Compression Level
ar: مستوى الضغط

en: Crash Handler
ar: معالج الأعطال

en: Message
ar: رسالة

en: Rendering
ar: معالَجة

en: Internationalization
ar: التدويل (لغوي)

en: Force Right to Left Layout Direction
ar: فرض اتجاه النسق من اليمين لليسار

en: Root Node Layout Direction
ar: اتجاه نسق أصل العُقدة

en: GUI
ar: الواجهة الرسومية

en: Timers
ar: المواقيت

en: Common
ar: شائع

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Dynamic Fonts
ar: الخطوط التكيُّفية

en: Use Oversampling
ar: استخدام الإفراط في أخذ العينات

en: Rendering Device
ar: جهاز التكوين

en: V-Sync
ar: مزامنة (مزامنة كرت الشاشة)

en: Staging Buffer
ar: المخزن الؤقت التدريجي

en: Block Size (KB)
ar: حجم الكتلة (كيلو بايت)

en: Max Size (MB)
ar: الحجم الأقصى (ميقا بايت)

en: Texture Upload Region Size Px
ar: حجم منطقة تحميل النسيج Px

en: Pipeline Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت لخط الأنابيب

en: Enable
ar: تفعيل

en: Save Chunk Size (MB)
ar: حفظ جزء من القطعة (ميجابايت)

en: Vulkan
ar: فُلقَان

en: Max Descriptors per Pool
ar: أقصى عدد الواصِفات للمجموعة

en: Textures
ar: المَلْمَس

en: Canvas Textures
ar: ملمس اللوحة

en: Default Texture Filter
ar: تصفية الملمس الافتراضي

en: Default Texture Repeat
ar: تكرار الملْمَس الافتراضي

en: Collada
ar: Collada (كولادا)

en: Use Ambient
ar: استخدم Ambient

en: Low Processor Usage Mode
ar: وضع استخدام المعالج المنخفض

en: Print Error Messages
ar: طباعة رسائل الخطأ

en: Max Physics Steps per Frame
ar: الخطوات الفزيائية القصوى لكل إطار

en: Max FPS
ar: أقصى عدد الإطار

en: Time Scale
ar: مقياس الوقت

en: Physics Jitter Fix
ar: إصلاح الرجفان الفيزيائي

en: Mouse Mode
ar: وضع الفأرة

en: Use Accumulated Input
ar: استخدم المدخلات المتراكمة

en: Emulate Mouse From Touch
ar: محاكاة الفأرة من لوحة المفاتيح

en: Emulate Touch From Mouse
ar: محاكاة لوحة المفاتيح من الفأرة

en: Input Devices
ar: أجهزة الإدخال

en: Compatibility
ar: المتوافق

en: Device
ar: الجهاز

en: Window ID
ar: معرف النافذة

en: Command or Control Autoremap
ar: القيادة أو التحكم التلقائي في الخريطة

en: Alt Pressed
ar: تم الضغط على البديل(Alt)

en: Shift Pressed
ar: تم الضغط على Shift

en: Ctrl Pressed
ar: تم الضغط على Ctrl

en: Pressed
ar: ضٌغط (الزر)

en: Keycode
ar: رمز المفتاح

en: Physical Keycode
ar: رمز المفتاح الفيزيائي

en: Key Label
ar: تسمية المفتاح

en: Unicode
ar: الحروف القياسية يونيكود

en: Echo
ar: صدى

en: Button Mask
ar: قناع الزر

en: Position
ar: موقع

en: Global Position
ar: الموقع العالمي

en: Factor
ar: العامل

en: Button Index
ar: مؤشر الزر

en: Canceled
ar: ألغيت

en: Double Click
ar: نقرة مضاعفة

en: Tilt
ar: إمالة

en: Pressure
ar: الضغط

en: Pen Inverted
ar: قُلب القلم

en: Relative
ar: نسبي

en: Velocity
ar: التسارع

en: Axis
ar: محور

en: Axis Value
ar: قيمة المحور

en: Index
ar: المؤشر

en: Double Tap
ar: اضغط مرتين

en: Action
ar: إجراء

en: Strength
ar: القوة

en: Delta
ar: دلتا

en: Channel
ar: قناة

en: Pitch
ar: الحدّة

en: Instrument
ar: أداة

en: Controller Number
ar: رقم وحدة التحكم

en: Controller Value
ar: قيمة/(رقم تعريف) وحدة التحكم

en: Shortcut
ar: الاختصارات

en: Events
ar: الأحداث

en: Include Navigational
ar: تضمين الملاحة

en: Include Hidden
ar: تضمين المخفي

en: Big Endian
ar: Endian الكبيرة

en: Blocking Mode Enabled
ar: تمكين وضع الحظر

en: Read Chunk Size
ar: حجم قطعة القراءة

en: Data
ar: بيانات

en: Object ID
ar: معرف الكائن

en: Encode Buffer Max Size
ar: الحجم الأقصى لمخزن التشفير المؤقت

en: Input Buffer Max Size
ar: الحجم الأقصى لمخزن المدخلات المؤقت

en: Output Buffer Max Size
ar: الحجم الأقصى لمخزن المخرجات المؤقت

en: Resource
ar: المصدر

en: Local to Scene
ar: المحلية للمشهد

en: Path
ar: المسار

en: Data Array
ar: مصفوفة البيانات

en: Max Pending Connections
ar: الحد الأقصى للاتصالات المعلقة

en: Region
ar: الإقليم

en: Offset
ar: المُعاد الإزاحة

en: Cell Size
ar: حجم الخلية

en: Jumping Enabled
ar: تمكين القفز

en: Default Compute Heuristic
ar: إرشادي حسابي افتراضي

en: Default Estimate Heuristic
ar: التقدير التجريبي الافتراضي

en: Seed
ar: بذرة

en: State
ar: الحالة

en: Memory
ar: الذاكرة

en: Limits
ar: الحدود

en: Message Queue
ar: قائمة انتظار الرسائل

en: Network
ar: الشبكة

en: TCP
ar: بروتوكول التحكم بالإرسال (TCP)

en: Connect Timeout Seconds
ar: توصيل المهلة بالثواني

en: Packet Peer Stream
ar: تدفق نظير الحزمة

en: Max Buffer (Power of 2)
ar: الحد الأقصى للمخزن المؤقت (قوة 2)

en: Certificate Bundle Override
ar: تجاوز حزمة الشهادة

en: Worker Pool
ar: تجمع العمال

en: Locale
ar: محلي

en: Test
ar: إختبار

en: Fallback
ar: تراجع | انسحاب

en: Pseudolocalization
ar: التعريب الزائف

en: Use Pseudolocalization
ar: استخدم التوطين الزائف

en: Replace With Accents
ar: استبدال مع لهجات

en: Double Vowels
ar: حروف العلة مزدوجة

en: Override
ar: تجاوز

en: Expansion Ratio
ar: نسبة التوسع

en: Prefix
ar: بادئة

en: Skip Placeholders
ar: تخطي العناصر النائبة

en: Rotation
ar: التدوير

en: Value
ar: قيمة

en: Type
ar: النوع

en: Stream
ar: المجرى (Stream)

en: FileSystem
ar: نظام الملفات

en: File Server
ar: خادم الملفات

en: Port
ar: منفذ

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Text Editor
ar: محرر النصوص

en: Help
ar: المساعدة

en: Sort Functions Alphabetically
ar: ترتيب الدوال أبجديا

en: Checked
ar: التحقق

en: Draw Warning
ar: رسم التحذير

en: Deletable
ar: قابل للحذف

en: Distraction Free Mode
ar: وضع خالي من الإلهاء

en: Movie Maker Enabled
ar: تم تمكين صانع الأفلام

en: Theme
ar: الموضوع

en: Line Spacing
ar: تباعد الأسطر

en: Base Type
ar: النوع الأساسي

en: Editable
ar: قابل للتعديل

en: Toggle Mode
ar: أظهر الوضع

en: Interface
ar: واجهة المستخدم

en: Editor
ar: المحرّر

en: Editor Language
ar: لغة المحرر

en: Localize Settings
ar: ترجمة الإعدادات

en: Display Scale
ar: مقياس العرض

en: Custom Display Scale
ar: مقياس العرض المخصص

en: Editor Screen
ar: شاشة المحرر

en: Project Manager Screen
ar: شاشة مدير المشروع

en: Use Embedded Menu
ar: استعمال القائمة المُضمّنة

en: Expand to Title
ar: التوسيع إلى العنوان

en: Main Font Size
ar: حجم الخط الرئيسي

en: Code Font Size
ar: حجم خط الشِفرة

en: Font Hinting
ar: تلميح الخط (Hinting)

en: Main Font
ar: الخط الأساسي

en: Main Font Bold
ar: الخط الرئيسي الغليظ

en: Code Font
ar: خط الكود

en: Automatically Open Screenshots
ar: فتح لقطات الشاشة تلقائيًا

en: Single Window Mode
ar: وضع النافذة الواحدة

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
ar: تنقل في سجل أزرار الماوس الإضافية

en: Update Continuously
ar: تحديث متواصل

en: Inspector
ar: الفاحص

en: Float Drag Speed
ar: تعويم سرعة السحب

en: Default Property Name Style
ar: نمط اسم الخاصية الافتراضي

en: Default Float Step
ar: خطوة الfloat الافتراضية

en: Disable Folding
ar: تعطيل الطي

en: Auto Unfold Foreign Scenes
ar: إكشف المشاهد الأجنبية تلقائيا

en: Horizontal Vector2 Editing
ar: تحرير Vector2 الأفقي

en: Horizontal Vector Types Editing
ar: تحرير أنواع المتجهات الأفقية

en: Open Resources in Current Inspector
ar: الموارد المفتوحة في المفتش الحالي

en: Resources to Open in New Inspector
ar: الموارد التي سيتم فتحها في المفتش الجديد

en: Default Color Picker Mode
ar: وضع منتقي الألوان الافتراضي

en: Default Color Picker Shape
ar: شكل منتقي الألوان الافتراضي

en: Preset
ar: المعد مسبقا

en: Base Color
ar: اللون الاساسي

en: Contrast
ar: التباين

en: Relationship Line Opacity
ar: عتامة خط العلاقة

en: Border Size
ar: حجم الحدود

en: Corner Radius
ar: قطر الزاوية

en: Additional Spacing
ar: مساحة اضافية

en: Touchscreen
ar: شاشة اللمس

en: Increase Scrollbar Touch Area
ar: زيادة منطقة اللمس في شريط التمرير

en: Enable Long Press as Right Click
ar: تمكين الضغط لفترة طويلة عند النقر بزر الماوس الأيمن

en: Enable Pan and Scale Gestures
ar: تمكين إيماءات التحريك والقياس

en: Display Close Button
ar: عرض زر الإغلاق

en: Maximum Width
ar: الحد الأقصى للعرض

en: Show Script Button
ar: اضهار زر السكربت

en: Restore Scenes on Load
ar: استعادة المشاهد عند التحميل

en: Multi Window
ar: نافذة متعددة

en: Restore Windows on Load
ar: استعادة ويندوز عند التحميل

en: Maximize Window
ar: تكبير النافذة

en: External Programs
ar: البرامج الخارجية

en: Raster Image Editor
ar: محرر الصور النقطية (العادية)

en: Vector Image Editor
ar: محرر الصور المتجهة

en: Audio Editor
ar: محرر الصوت

en: 3D Model Editor
ar: محرر الأبعاد الثلاثية

en: Directories
ar: الدلائل

en: Autoscan Project Path
ar: المسح التلقائي لمسار المشروع

en: Default Project Path
ar: مسار المشروع الافتراضي

en: On Save
ar: عند الحفظ

en: File Dialog
ar: حوار الملف

en: Show Hidden Files
ar: أظهر الملفات المخفية

en: Display Mode
ar: وضع العرض

en: Import
ar: استيراد

en: Tools
ar: أدوات

en: Docks
ar: النوافذ المثبتة (Docked)

en: Start Create Dialog Fully Expanded
ar: بدء نافذة حوار الإنشاء موسعة بالكامل

en: Auto Expand to Selected
ar: التوسيع التلقائي للمختارة

en: Always Show Folders
ar: إظهار الملفات دوماً

en: Property Editor
ar: محرر الخصائص

en: Auto Refresh Interval
ar: الفاصل الزمني للتحديث التلقائي

en: Appearance
ar: المظهر

en: Caret Blink
ar: وميض علامة الإقحام

en: Highlight Current Line
ar: تمييز السطر الحالي

en: Highlight All Occurrences
ar: قم بتمييز جميع التكرارات

en: Guidelines
ar: إرشادات

en: Show Line Length Guidelines
ar: إظهار إرشادات طول السطر

en: Line Length Guideline Soft Column
ar: عمود ناعم لتوجيه طول السطر

en: Line Length Guideline Hard Column
ar: عمود غامق لتوجيه طول السطر

en: Show Line Numbers
ar: اظهار رقم الخط

en: Highlight Type Safe Lines
ar: تمييز سطور الأنواع الآمنة

en: Show Info Gutter
ar: إظهار معلومات المزراب

en: Minimap
ar: الخريطة المصغرة

en: Show Minimap
ar: إظهار الخريطة

en: Minimap Width
ar: عرض الخريطة المصغرة

en: Lines
ar: خطوط

en: Code Folding
ar: طي الكود

en: Word Wrap
ar: التفاف الكلمات

en: Autowrap Mode
ar: وضع الالتفاف التلقائي

en: Whitespace
ar: مسافة بيضاء

en: Draw Tabs
ar: رسم فراغات زر التاب

en: Draw Spaces
ar: رسم فراغات زر السبايس

en: Behavior
ar: سلوك

en: Navigation
ar: تنقل

en: Move Caret on Right Click
ar: حرك علامة الإقحام عند النقر بزر الماوس الأيمن

en: Scroll Past End of File
ar: قم بالتمرير إلى ما بعد نهاية الملف

en: Smooth Scrolling
ar: التمرير السلس

en: V Scroll Speed
ar: سرعة التمرير العمودي

en: Drag and Drop Selection
ar: سحب وإسقاط التحديد

en: Stay in Script Editor on Node Selected
ar: ابق في المحرر البرمجي على العقدة المختارة

en: Indent
ar: التصدُّر

en: Auto Indent
ar: تصدُّر تلقائي

en: Files
ar: ملفات

en: Trim Trailing Whitespace on Save
ar: قم بقص المسافة البيضاء الزائدة عند الحفظ

en: Autosave Interval Secs
ar: الفاصل الزمني للحفظ التلقائي بالثواني

en: Convert Indent on Save
ar: تحويل المسافة البادئة عند الحفظ

en: Script List
ar: لائحة السكربتات

en: Show Members Overview
ar: عرض نظرة عامة على الأعضاء

en: Sort Members Outline Alphabetically
ar: فرز الخطوط العريضة للأعضاء أبجدياً

en: Completion
ar: تكملة

en: Idle Parse Delay
ar: تأخير التحليل الخامل

en: Auto Brace Complete
ar: اكمال القوس التلقائي

en: Code Complete Enabled
ar: تم تمكين إكمال الكود

en: Code Complete Delay
ar: تأخير الإكمال التلقائي للكود

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
ar: ضع تلميح أداة Callhint أسفل السطر الحالي

en: Complete File Paths
ar: مسارات الملفات الكاملة

en: Add Type Hints
ar: إضافة تلميحات النوع

en: Use Single Quotes
ar: استخدم علامات الاقتباس المفردة

en: Colorize Suggestions
ar: تلوين الاقتراحات

en: Show Help Index
ar: إظهار فهرس المساعدة

en: Help Font Size
ar: حجم خط المساعدة

en: Help Source Font Size
ar: حجم خط مصدر المساعدة

en: Help Title Font Size
ar: حجم خط عنوان المساعدة

en: Class Reference Examples
ar: أمثلة مرجعية للفئة

en: Editors
ar: المحرّرات

en: Grid Map
ar: خريطة الشبكة

en: Pick Distance
ar: اختر المسافة

en: Primary Grid Color
ar: لون الشبكة الأساسي

en: Secondary Grid Color
ar: لون الشبكة الثانوي

en: Selection Box Color
ar: تحديد لون المربع

en: Instantiated
ar: تم إنشاء مثيل له

en: Joint
ar: مشترك

en: Primary Grid Steps
ar: خطوات الشبكة الاساسية

en: Grid Size
ar: حجم الشبكة

en: Grid Division Level Max
ar: الحد الأقصى لمستوى تقسيم الشبكة

en: Grid Division Level Min
ar: الحد الأدنى لمستوى تقسيم الشبكة

en: Grid Division Level Bias
ar: التحيز على مستوى تقسيم الشبكة

en: Emulate Numpad
ar: محاكاة لوحة مفاتيح الأرقام

en: Emulate 3 Button Mouse
ar: محاكاة الماوس ذو الثلاثة أزرار

en: Zoom Modifier
ar: معدل التكبير

en: Warped Mouse Panning
ar: التفاف الحركة بالماوس

en: Orbit Sensitivity
ar: حساسية التدوير

en: Orbit Inertia
ar: القصور الذاتي المداري

en: Freelook
ar: رؤية حُرّة

en: Bone Width
ar: عرض العظام

en: Bone Color 1
ar: لون العظام 1

en: Bone Color 2
ar: لون العظام 2

en: Bone Selected Color
ar: لون العظام المختار

en: Bone IK Color
ar: لون IK العظام

en: Bone Outline Color
ar: لون حدود العظام

en: Bone Outline Size
ar: حجم مخطط العظام

en: Viewport Border Color
ar: لون حدود إطار العرض

en: Use Integer Zoom by Default
ar: استخدم التكبير العدد الصحيح بشكل افتراضي

en: Simple Panning
ar: التحريك البسيط

en: Tiles Editor
ar: محرر البلاط

en: Display Grid
ar: عرض الشبكة

en: Polygon Editor
ar: محرر المضلعات

en: Point Grab Radius
ar: قطر نقطة الإنتزاع

en: Show Previous Outline
ar: إظهار المخطط التفصيلي السابق

en: Autorename Animation Tracks
ar: إعادة تسمية مسارات الرسوم المتحركة تلقائيًا

en: Default Create Bezier Tracks
ar: إنشاء مسارات Bezier الإفتراضية

en: Onion Layers Past Color
ar: لون Onion Layers في الماضي

en: Onion Layers Future Color
ar: لون Onion Layers في المستقبل

en: Visual Editors
ar: المحررات البصرية

en: Minimap Opacity
ar: عتامة الخريطة المصغرة

en: Window Placement
ar: موضع النافذة

en: Rect
ar: مستطيل

en: Screen
ar: شاشة

en: Android Window
ar: نافذة أندرويد

en: Auto Save
ar: حفظ تلقائي

en: Save Before Running
ar: حفظ قبل التشغيل

en: Output
ar: المخرجات

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: HTTP Proxy
ar: وكيل (Proxy) HTTP

en: Host
ar: المضيف

en: Remote Host
ar: المضيف عن بعد

en: Debugger
ar: مُنقح الأخطاء

en: Profiler Frame History Size
ar: حجم تاريخ إطار المحلل

en: Input
ar: إدخال

en: Project Manager
ar: مدير المشروع

en: Default Renderer
ar: العارض الافتراضي

en: Highlighting
ar: تسليط الضوء

en: Symbol Color
ar: لون الرمز

en: Keyword Color
ar: لون الكلمة المفتاحية

en: Control Flow Keyword Color
ar: لون الكلمة المفتاحية لتدفق التحكم

en: Engine Type Color
ar: لون نوع المحرك

en: User Type Color
ar: لون نوع المستخدم

en: Comment Color
ar: لون التعليق

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Completion Background Color
ar: لون خلفية عند الانتهاء

en: Completion Existing Color
ar: لون الإكمال الموجود

en: Completion Scroll Color
ar: لون تمرير الإكمال

en: Completion Font Color
ar: لون خط الإكمال

en: Text Color
ar: لون الخط

en: Line Number Color
ar: لون رقم الخط

en: Safe Line Number Color
ar: لون رقم الخط الآمن

en: Caret Color
ar: لون علامة الإقحام

en: Text Selected Color
ar: لون النص المحدد

en: Selection Color
ar: لون الاختيار

en: Brace Mismatch Color
ar: لون عدم تطابق الأقواس

en: Line Length Guideline Color
ar: لون إرشاد طول السطر

en: Word Highlighted Color
ar: اللون المميز للكلمة

en: Number Color
ar: لون الرقم

en: Bookmark Color
ar: لون الإشارة المرجعية

en: Breakpoint Color
ar: لون نقطة التوقف

en: Executing Line Color
ar: لون سطر التنفيذ

en: Code Folding Color
ar: لون الكود القابل للطي

en: Folded Code Region Color
ar: لون منطقة الكود المطوية

en: Search Result Color
ar: لون نتيجة البحث

en: Release
ar: الإصدار

en: Binary Format
ar: تنسيق ثنائي

en: Embed PCK
ar: تضمين PCK

en: Export
ar: تصدير

en: Export Path
ar: مسار التصدير

en: Access
ar: الوصول (للملف)

en: File Mode
ar: وضع الملف

en: Filters
ar: المصافي

en: Disable Overwrite Warning
ar: تعطيل تحذير الإستبدال

en: Flat
ar: مسطحة

en: Hide Slider
ar: إخفاء المنزلق

en: Zoom
ar: تكبير

en: Rename Bones
ar: إعادة تسمية العظام

en: Unique Node
ar: العقدة الفريدة

en: Make Unique
ar: اجعلْه فريدًا

en: Skeleton Name
ar: اسم الهيكل العظمي

en: Overwrite Axis
ar: الكتابة فوق المحور

en: Filter
ar: التصفية

en: Threshold
ar: عتبة

en: Remove Tracks
ar: إزالة المسارات

en: Generate
ar: توليد

en: Layer
ar: طبقة

en: Mask
ar: قناع

en: Layers
ar: طبقات

en: Visibility Range Begin
ar: بداية نطاق الرؤية

en: Visibility Range Begin Margin
ar: بداية هامش نطاق الرؤية

en: Visibility Range End
ar: نهاية نطاق الرؤية

en: Visibility Range End Margin
ar: نهاية هامش نطاق الرؤية

en: Decomposition
ar: تقسيم

en: Advanced
ar: إعدادات متقدمة

en: Precision
ar: دقة

en: Symmetry Planes Clipping Bias
ar: انحياز قص مستويات التماثل

en: Revolution Axes Clipping Bias
ar: تحيز قص محاور التقدم

en: Resolution
ar: الدقة

en: Height
ar: الارتفاع

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Simplification Distance
ar: مسافة التبسيط

en: Save to File
ar: حفظ في الملف

en: Enabled
ar: مفعل

en: Loop Mode
ar: وضعية التكرار

en: Keep Custom Tracks
ar: احتفظ بالمسارات المخصصة

en: Slices
ar: شرائح

en: Amount
ar: الكمية

en: Optimizer
ar: المحسن

en: Page Size
ar: حجم الصفحة

en: Nodes
ar: العُقد

en: Meshes
ar: المجسّمات

en: FPS
ar: ط/ث

en: Generate Mipmaps
ar: إنشاء خرائط ميماب

en: Multichannel Signed Distance Field
ar: حقل مسافة متعدد

en: Hinting
ar: التلميح

en: Oversampling
ar: الإفراط في أخذ العينات

en: Language Support
ar: دعم اللغة

en: Script Support
ar: دعم البرنامج النصي

en: Compress
ar: ضغط

en: Language
ar: اللغة

en: Embolden
ar: تغميق

en: Transform
ar: التَحَوّل

en: Create From
ar: إنشاء من

en: Delimiter
ar: محدد

en: Character Ranges
ar: نطاقات الأحرف

en: Columns
ar: أعمدة

en: Rows
ar: الصفوف

en: Image Margin
ar: هامش الصورة

en: Character Margin
ar: هامش الحرف

en: High Quality
ar: جودة عالية

en: Lossy Quality
ar: جودة ضائعة (Lossy)

en: HDR Compression
ar: ضغط HDR

en: Limit
ar: حد

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Arrangement
ar: ترتيب

en: Layout
ar: المخطط

en: Normal Map
ar: خريطة عادية

en: Roughness
ar: خشونة

en: Process
ar: المعالجة

en: Fix Alpha Border
ar: إصلاح حدود ألفا

en: HDR as sRGB
ar: HDR بهيئة RGB

en: Size Limit
ar: الحد الأقصى للحجم

en: Detect 3D
ar: كشف 3D

en: Trim Alpha Border From Region
ar: تقليم حدود ألفا من المنطقة

en: 8 Bit
ar: 8 بت

en: Mono
ar: احاديه

en: Edit
ar: تعديل

en: Trim
ar: تقليم

en: Asset Library
ar: مكتبة المُلحقات

en: Use Threads
ar: استخدم خطوط المعالجة

en: Unset
ar: غير محدد

en: Error
ar: خطأ

en: Particles
ar: جسيمات

en: Decal
ar: طَبْعة

en: Use External Editor
ar: استعمال محرر خارجي

en: Skeleton
ar: الهيكل

en: ID
ar: بطاقة تعريف

en: Separation
ar: التباعُد

en: Alternative ID
ar: معرف بديل

en: Speed
ar: السرعة

en: Frames Count
ar: عدد الإطارات

en: Duration
ar: المدة

en: Version Control
ar: إدارة الإصدارات (Version Control)

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: SSH Public Key Path
ar: مسار المفتاح العام لSSH

en: SSH Private Key Path
ar: مسار المفتاح الخاص لSSH

en: Main Run Args
ar: معاملات المشهد الرئيس

en: Script
ar: سكربت

en: Templates Search Path
ar: مسار البحث عن القوالب

en: Naming
ar: تسمية

en: Default Signal Callback Name
ar: الاسم الافتراضي لمعاودة الاتصال

en: Default Signal Callback to Self Name
ar: إعادة اتصال الإشارة الافتراضية إلى الاسم الذاتي

en: Reimport Missing Imported Files
ar: إعادة استيراد الملفات المستوردة المفقودة

en: Per Pixel Transparency
ar: شفافية بيكسل القلم

en: Allowed
ar: مسموح

en: Threads
ar: مسارات

en: Thread Model
ar: نوع المسار

en: stdout
ar: إخراج

en: Icon
ar: الأيقونة

en: Pointing
ar: يشير

en: Android
ar: أندرويد

en: Search in File Extensions
ar: البحث في امتدادات الملف

en: Fullsize
ar: الحجم الكامل

en: Project
ar: المشروع

en: Time
ar: الوقت

en: Polygons
ar: المُضلعات

en: Operation
ar: عملية

en: Snap
ar: محاذاة

en: Calculate Tangents
ar: احسب الظلال

en: Collision
ar: التصادم

en: Use Collision
ar: استخدم التصادم

en: Mesh
ar: مجسّم

en: Rings
ar: خواتم

en: Smooth Faces
ar: وجوه ناعمة

en: Sides
ar: جهات

en: Inner Radius
ar: القطر الداخلي

en: Outer Radius
ar: القطر الخارجي

en: Ring Sides
ar: جهات الخاتم

en: Depth
ar: العمق

en: Spin Degrees
ar: درجة الدوران

en: Spin Sides
ar: جهة الدوران

en: Path Node
ar: مسار العقدة

en: Path U Distance
ar: المسار المحلي

en: GDScript
ar: لغة جي دي

en: Function Definition Color
ar: لون تعريف الدالة

en: Node Path Color
ar: لون مسار العقدة

en: Language Server
ar: لغة الخادك

en: Enable Smart Resolve
ar: تفعيل الحل الذكي

en: Show Native Symbols in Editor
ar: عرض الرموز الأصلية في المحرر

en: Use Thread
ar: استخدم المسار

en: Color
ar: الألوان

en: Intensity
ar: الكثافة | الشدة

en: Range
ar: نطاق

en: Inner Cone Angle
ar: زاوية المخروط الداخلية

en: Outer Cone Angle
ar: زاوية المخروط الخارجية

en: Gloss Factor
ar: عامل اللمعان

en: Specular Factor
ar: عامل ال

en: Json
ar: جيسون

en: Major Version
ar: إصدار رئيسي

en: Minor Version
ar: إصدار فرعي

en: Buffers
ar: المخازن المؤقته

en: Materials
ar: المواد

en: Scene Name
ar: اسم المشهد

en: Images
ar: الصور

en: Cameras
ar: الكاميرات

en: Lights
ar: الأضواء

en: Unique Names
ar: أسماء مميزة

en: Unique Animation Names
ar: أسماء حركات مميزة

en: Animations
ar: الحركات

en: Component Type
ar: نوع المكون

en: Count
ar: العدد

en: Min
ar: أقل

en: Max
ar: القيمة القصوى

en: Loop
ar: حلقة Loop

en: Perspective
ar: منظوري

en: Parent
ar: أب

en: Skin
ar: بشرة

en: Light
ar: ضوء

en: Roots
ar: الجذور

en: Non Joints
ar: بلا مفاصل

en: Src Image
ar: مصدر الصورة

en: Sampler
ar: عينات (صوتية)

en: Preview Size
ar: حجم العرض

en: Editor Side
ar: جانب المحرر

en: Mesh Library
ar: مكتبة المجسم

en: Physics Material
ar: مادة

en: Cell
ar: خلية

en: Center X
ar: منتصف س

en: Center Y
ar: منتصف ص

en: Center Z
ar: منتصف

en: Priority
ar: الأولية

en: Loop Offset
ar: إزاحة الحلقة

en: Eye Height
ar: ارتفاع الغين

en: IOD
ar: المسافة بين النووية IOD

en: Display Width
ar: عرض الشاشة

en: Allow Object Decoding
ar: السماح بفك ترميز الكائن

en: Refuse New Connections
ar: رفض الإتصالات الجديدة

en: Width
ar: العرض

en: Invert
ar: اقْلبْ

en: As Normal Map
ar: كخريطة عادية

en: Noise
ar: ضوضاء

en: Names
ar: الأسماء

en: Strings
ar: النصوص

en: Description URL
ar: وصف الرابط

en: Service Type
ar: نوع الخدمة

en: Plugins
ar: إضافات

en: Package
ar: حُزمة

en: Icons
ar: الأيقونات

en: Access Wi-Fi
ar: الوصول للواي-فاي

en: Xcode Build
ar: بناء اكس كود

en: Provisioning Profile
ar: الملف المقدم

en: Notarization
ar: توطين/تصديق

en: Variant
ar: متغير

en: Centered
ar: المتوسطة

en: Left
ar: يساراً

en: Top
ar: فوق

en: Right
ar: يميناً

en: One Shot
ar: محاولة واحدة

en: Shape
ar: شكل

en: Sphere Radius
ar: قطر الجسم الكروى

en: Points
ar: النقاط

en: Colors
ar: الألوان

en: Editor Only
ar: المحرر فقط

en: Default Color
ar: اللون الإفتراضي

en: Fill
ar: التعبئة

en: Repeat
ar: كرر

en: End
ar: النهاية

en: Point
ar: نقطة

en: Disabled
ar: معطّل

en: Linear
ar: خطي

en: UV
ar: ال UV

en: Update
ar: تحديث

en: Editor Settings
ar: إعدادات المُحرر

en: Y Sort Origin
ar: فرز مركز ص

en: Bitmask
ar: قناع-البِت

en: Cull Mask
ar: إطار الغربلة

en: Modulate
ar: نظام تعديل

en: Update Mode
ar: وضع التحديث

en: Pixel Size
ar: حجم البكسل

en: Flags
ar: الأعلام

en: Text
ar: نص

en: Uppercase
ar: الأحرف الكبيرة (Uppercase)

en: Blur
ar: الضبابية

en: Quality
ar: جودة

en: Upper Angle
ar: الزاوية العلوية

en: Lower Angle
ar: الزاوية السفلية

en: Engine Force
ar: قوة المحرك

en: Brake
ar: فرامل | مكابح

en: Wheel
ar: عجلة

en: Travel
ar: السفر

en: Bones
ar: العظام

en: Target
ar: الهدف

en: Pose
ar: وضعية

en: Sync
ar: مزامنة

en: Auto Restart
ar: إعادة تشغيل تلقائية

en: Autorestart
ar: إعادة تشغيل تلقائية

en: Root Node
ar: العُقدة الرئيسة (الجذر)

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Condition
ar: شرط

en: Button Group
ar: مجموعة الأزرار

en: Indentation
ar: التصدُّر عن بداية السطر

en: Font Sizes
ar: أحجام الخط

en: Localization
ar: توطين

en: Focus
ar: التركيز

en: Next
ar: التالي

en: Previous
ar: السابق

en: Select Mode
ar: وضع الاختيار

en: Items
ar: العناصر

en: Icon Mode
ar: وضع الأيقونة

en: Step
ar: الخطوة

en: Page
ar: صفحة

en: Tabs
ar: تبويبات

en: Syntax Highlighter
ar: مُعلّم التركيب Syntax

en: Expand
ar: توسيع

en: Z Index
ar: مؤشر ز

en: NormalMap
ar: خريطة عادية

en: Download Chunk Size
ar: حجم جزء التنزيل

en: Transfer Mode
ar: وضع التحويل

en: Editor Description
ar: وصف المحرر

en: Audio Listener
ar: المستمع الصوتي

en: Enable 3D
ar: تفعيل 3D

en: Object Picking
ar: اختيار الكائن

en: Disable Input
ar: تعطيل الإدخال

en: Quad 0
ar: رباعي 0

en: Quad 1
ar: رباعية 1

en: Quad 2
ar: رباعية 2

en: Quad 3
ar: رباعية 3

en: Current Screen
ar: الشاشة الحالية

en: Layer Names
ar: أسماء الطبقات

en: 2D Render
ar: إنشاء صورة 2D

en: 3D Render
ar: إنشاء صورة 3D

en: 2D Physics
ar: فيزياء 2D

en: 3D Physics
ar: فيزياء 3D

en: B
ar: بايت (Byte)

en: Terrains
ar: التضاريس

en: Custom Data
ar: البيانات مخصصة

en: Scene
ar: المشهد

en: Transpose
ar: المصفوفة المنقولة Transpose

en: Texture Origin
ar: أصل الملمس

en: Miscellaneous
ar: متنوع

en: Probability
ar: الاحتمال

en: Item
ar: عنصر

en: Preview
ar: معاينة

en: Sky
ar: سَمَاء

en: Rayleigh
ar: التبعثر الضوئي

en: Ground Color
ar: اللون الأرض

en: Atlas
ar: أطلس

en: Format
ar: البنية (اللاحقة)

en: Source
ar: مصدر

en: Tonemap
ar: خريطة تناغم الألوان

en: Glow
ar: توهُّج

en: Mix
ar: خلط

en: Fog
ar: ضباب

en: Features
ar: المزايا

en: Shader
ar: مُظلل

en: Subsurface Scattering
ar: التشتت تحت السطح

en: MSDF
ar: حقل مسافة متعدد (ح م ع)(MSDF)

en: Image Size
ar: حجم الصورة

en: Blend
ar: دمج

en: Top Left
ar: في الأعلى يساراً

en: Top Right
ar: في الأعلى يميناً

en: Bottom Right
ar: في الأسفل يميناً

en: Bottom Left
ar: في الأسفل يساراً

en: File
ar: ملف

en: Constant
ar: ثابت

en: Function
ar: الوظائف البرمجية

en: Clear
ar: مسح

en: Close
ar: إغلاق

en: Reload
ar: إعادة تحميل

en: Submenu
ar: القائمة الفرعية

en: Cursor
ar: المؤشر

en: Node
ar: عقدة

en: Custom
ar: مخصص

en: Pan
ar: توسيع مجال الرؤية

en: Sidechain
ar: سلسلة جانبية

en: Tap 1
ar: النقرة الأولى

en: Tap 2
ar: النقرة الثانية

en: Drive
ar: قيادة

en: Soft Clip dB
ar: مقطع ناعم ديسيبل

en: Soft Clip Ratio
ar: مقطع ناعم نسبة

en: Vertex
ar: رأس

en: Fragment
ar: شظايا

en: Cull
ar: غربلة

en: Shadow Atlas
ar: أطلس الظل

en: Reflections
ar: انعكاسات

en: GI
ar: الإضاءة العالمية

en: Overrides
ar: يتجاوز

en: Default Filters
ar: التأثيرات الافتراضية

en: Half Size
ar: نصف الحجم

en: Decals
ar: الشارات

en: Frames to Update Lights
ar: إطارات لتحديث الاضائات

en: OpenGL
ar: أُبِن-جي-إل

en: Shaders
ar: مُظللات

en: AR
ar: الواقع المعزز

en: World Origin
ar: مركز العالم

en: Primary Interface
ar: الواجهة الأساسية
