Godot Engine properties - en to fr translation catalogue (3152 entries)

en: Config
fr: Configuration

en: Name
fr: Nom

en: Name Localized
fr: Nom localisé

en: Run
fr: Exécuter

en: Main Scene
fr: Scène principale

en: Disable stdout
fr: Désactiver stdout

en: Disable stderr
fr: Désactiver stderr

en: Print Header
fr: Afficher l'entête

en: Enable Alt Space Menu
fr: Activer l'espace du menu Alt

en: Use Hidden Project Data Directory
fr: Utiliser un répertoire caché pour les données du projet

en: Use Custom User Dir
fr: Utiliser un répertoire utilisateur personnalisé

en: Custom User Dir Name
fr: Nom du répertoire utilisateur personnalisé

en: Project Settings Override
fr: Redéfinition des paramètres du projet

en: Main Loop Type
fr: Type de la boucle principale

en: Auto Accept Quit
fr: Accepter automatiquement la fermeture

en: Quit on Go Back
fr: Fermer avec la touche Retour

en: Display
fr: Affichage

en: Window
fr: Fenêtre

en: Size
fr: Taille

en: Viewport Width
fr: Largeur de la fenêtre d'affichage

en: Viewport Height
fr: Hauteur de la fenêtre d'affichage

en: Initial Position Type
fr: Type de position initiale

en: Initial Position
fr: Position initiale

en: Initial Screen
fr: Écran initial

en: Resizable
fr: Redimensionnable

en: Borderless
fr: Sans bordure

en: Always on Top
fr: Toujours au-dessus

en: Extend to Title
fr: Étendu à la barre de titre

en: No Focus
fr: Sans focus

en: Window Width Override
fr: Redéfinir la largeur de la fenêtre

en: Window Height Override
fr: Redéfinir la hauteur de la fenêtre

en: Energy Saving
fr: Économie d'énergie

en: Keep Screen On
fr: Garder l'écran allumé

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Check Invalid Track Paths
fr: piste invalide

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
fr: Vérifiez le type d'interpolation d'angle en conflit

en: Buses
fr: Bus

en: Default Bus Layout
fr: Disposition de bus par défaut

en: General
fr: Général

en: Default Playback Type
fr: Type par défaut d'un retour

en: Text to Speech
fr: Synthèse vocale

en: 2D Panning Strength
fr: Intensité du panoramique audio en 2D

en: 3D Panning Strength
fr: Intensité du panoramique audio en 3D

en: Session Category
fr: Catégorie de la session

en: Mix With Others
fr: Mixer avec les autres

en: Subwindows
fr: Sous-fenêtres

en: Embed Subwindows
fr: Intégrer les sous-fenêtres

en: Physics
fr: Physique

en: Run on Separate Thread
fr: Exécuter sur un thread différent

en: Stretch
fr: Étirement

en: Scale
fr: Mode mise à l'échelle

en: Scale Mode
fr: Mode de mise à l'échelle

en: Debug
fr: Débogage

en: Settings
fr: Paramètres

en: Profiler
fr: Profileur

en: Max Functions
fr: Maximum de fonctions

en: Max Timestamp Query Elements
fr: Éléments de requête de l'horodatage maximum

en: Zstd
fr: Zstandard

en: Long Distance Matching
fr: Matching longue distance

en: Compression Level
fr: Niveau de compression

en: Window Log Size
fr: Taille du journal de la fenêtre

en: Crash Handler
fr: Gestionnaire de Crash

en: Rendering
fr: Rendu

en: Occlusion Culling
fr: Elagage de l'occlusion

en: BVH Build Quality
fr: Qualité de construction BVH

en: Jitter Projection
fr: Projection des sautillements

en: Internationalization
fr: Internationalisation

en: Force Right to Left Layout Direction
fr: Forcer l'affichage de droite à gauche

en: Root Node Layout Direction
fr: Direction de disposition du nœud racine

en: Root Node Auto Translate
fr: Traduction automatique du nœud racine

en: Timers
fr: Chronomètres

en: Incremental Search Max Interval Msec
fr: Délai max. de la recherche incrémentale (ms)

en: Tooltip Delay (sec)
fr: Délai d'Info-bulle (sec)

en: Common
fr: Commun

en: Snap Controls to Pixels
fr: Aimanter les contrôles aux pixels

en: Fonts
fr: Polices

en: Dynamic Fonts
fr: Polices Dynamiques

en: Use Oversampling
fr: Utiliser le suréchantillonnage

en: Rendering Device
fr: Matériel de rendu

en: V-Sync
fr: Synchronisation Vertical

en: Frame Queue Size
fr: Fenêtre taille

en: Swapchain Image Count
fr: Nombre d'images Swapchain

en: Staging Buffer
fr: Tampon intermédiaire

en: Block Size (KB)
fr: Taille de bloc (Ko)

en: Max Size (MB)
fr: Taille Maximale (Mo)

en: Texture Upload Region Size Px
fr: Taille de la région de téléchargement de texture en pixels

en: Pipeline Cache
fr: Cache du pipeline

en: Enable
fr: Activer

en: Save Chunk Size (MB)
fr: Taille du bloc d'enregistrement (Mo)

en: Max Descriptors per Pool
fr: Descripteurs maximums par Pool

en: Max Resource Descriptors per Frame
fr: Nombre maximum de ressources par images

en: Max Sampler Descriptors per Frame
fr: Descripteurs maximums par Images

en: Max Misc Descriptors per Frame
fr: Description diverse maximale par trame

en: Agility SDK Version
fr: Version Agility SDK

en: Canvas Textures
fr: Textures de canvas

en: Default Texture Filter
fr: Filtre de texture par défaut

en: Default Texture Repeat
fr: Répétition de texture par défaut

en: Use Ambient
fr: Utiliser ambiant

en: Input Devices
fr: Périphériques d'entrée

en: Pointing
fr: Pointage

en: Enable Long Press as Right Click
fr: Activer l'appui long comme clic droit

en: Enable Pan and Scale Gestures
fr: Activer les gestes de panoramique et de zoom

en: Low Processor Usage Mode
fr: Mode d'utilisation du processeur bas en ressources

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
fr: Mode de veille pour utilisation faible du processeur (µsec)

en: Delta Smoothing
fr: Lissage Delta

en: Print Error Messages
fr: Afficher les messages d'erreur

en: Physics Ticks per Second
fr: Ticks de physique par seconde

en: Max Physics Steps per Frame
fr: Étapes de physique maximum par trame

en: Max FPS
fr: FPS Max

en: Time Scale
fr: Échelle de temps

en: Physics Jitter Fix
fr: Correction des sursauts de physique

en: Mouse Mode
fr: Mode De Déplacement Souris

en: Use Accumulated Input
fr: Utiliser l'entrée accumulée

en: Emulate Mouse From Touch
fr: Émuler la souris avec le toucher tactile

en: Emulate Touch From Mouse
fr: Émuler le toucher tactile avec la souris

en: Compatibility
fr: Compatibilité

en: Legacy Just Pressed Behavior
fr: Comportement historique pour Just Pressed

en: Enable Accelerometer
fr: Activer l'Accéléromètre

en: Device
fr: Périphérique

en: Window ID
fr: ID de la fenêtre

en: Command or Control Autoremap
fr: Re-mappage automatique des commandes ou des contrôles

en: Alt Pressed
fr: Alt pressé

en: Shift Pressed
fr: Shift pressé

en: Ctrl Pressed
fr: Ctrl pressé

en: Meta Pressed
fr: Meta pressé

en: Pressed
fr: Pressé

en: Physical Keycode
fr: Keycode physique

en: Key Label
fr: Label de touche

en: Location
fr: Localisation

en: Echo
fr: Écho

en: Button Mask
fr: Masque Bouton

en: Global Position
fr: Position Globale

en: Factor
fr: Facteur

en: Button Index
fr: Index du Button

en: Canceled
fr: Annulé

en: Double Click
fr: Double clic

en: Tilt
fr: Inclinaison

en: Pressure
fr: Pression

en: Pen Inverted
fr: Stylo Inversé

en: Relative
fr: Relatif

en: Screen Relative
fr: Relativité d'écran

en: Velocity
fr: Vélocité

en: Screen Velocity
fr: Vélocité d'écran

en: Axis
fr: Axe

en: Axis Value
fr: Valeur de l'Axe

en: Double Tap
fr: Double appui

en: Strength
fr: Force

en: Event Index
fr: Index d'Événement

en: Channel
fr: Canal

en: Pitch
fr: Angle d'attaque

en: Instrument
fr: Appareil

en: Controller Number
fr: Numéro du contrôleur

en: Controller Value
fr: Valeur du controller

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Events
fr: Événements

en: Include Navigational
fr: Inclure navigationel

en: Include Hidden
fr: Inclure les fichiers cachés

en: Big Endian
fr: Gros-boutiste

en: Blocking Mode Enabled
fr: Mode de blocage activé

en: Read Chunk Size
fr: Lire la taille des fragment(s)

en: Data
fr: Données

en: Object ID
fr: Identifiant de l'Objet

en: Encode Buffer Max Size
fr: Taille maximale du tampon d'encodage

en: Input Buffer Max Size
fr: Taille maximale du tampon d'entrée

en: Output Buffer Max Size
fr: Taille maximale du tampon de sortie

en: Resource
fr: Ressource

en: Local to Scene
fr: Local à la scène

en: Path
fr: Chemin

en: Data Array
fr: Tableau de données

en: Max Pending Connections
fr: Connexions Maximales en Attente

en: Region
fr: Région

en: Offset
fr: Décalage

en: Cell Size
fr: Taille des Cellules

en: Cell Shape
fr: Forme de cellule

en: Jumping Enabled
fr: Saut actif

en: Default Compute Heuristic
fr: Calculation heuristique par défaut

en: Default Estimate Heuristic
fr: Estimation heuristique par défaut

en: Diagonal Mode
fr: Mode diagonal

en: Seed
fr: Graine

en: State
fr: État

en: Memory
fr: Mémoire

en: Limits
fr: Limites

en: Message Queue
fr: File de messages

en: Max Steps
fr: Pas maximum

en: Network
fr: Réseau

en: Connect Timeout Seconds
fr: Expiration de tentative de connexion (sec)

en: Packet Peer Stream
fr: Flux par paquet

en: Max Buffer (Power of 2)
fr: Tampon Max (puissance de 2)

en: Certificate Bundle Override
fr: Surcharge du paquet de certificat

en: Threading
fr: Tâches parallèles (Threading)

en: Worker Pool
fr: Pool de travailleur

en: Max Threads
fr: Tâches parallèles maximum

en: Low Priority Thread Ratio
fr: Ratio de threads à basse priorité

en: Locale
fr: Localisation

en: Fallback
fr: Repli

en: Pseudolocalization
fr: Pseudo-localisation

en: Use Pseudolocalization
fr: Utiliser la pseudo-localisation

en: Replace With Accents
fr: Remplacer avec accents

en: Double Vowels
fr: Double voyelles

en: Fake BiDi
fr: Fausse BiDi

en: Override
fr: Redéfinition

en: Expansion Ratio
fr: Ratio d'expansion

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Skip Placeholders
fr: Ignorer les substituts

en: Value
fr: Valeur

en: Arg Count
fr: Nombre d'arguments

en: Args
fr: Arguments

en: In Handle
fr: Poignée d'entrée

en: Out Handle
fr: Poignée de sortie

en: Handle Mode
fr: Mode gestion

en: Stream
fr: Flux

en: Start Offset
fr: Décalage du Départ

en: End Offset
fr: Décalage à la fin

en: Easing
fr: Transition entrée-sortie

en: Debug Adapter
fr: Adaptateur de débogage

en: Remote Port
fr: Port distant

en: Request Timeout
fr: Délai de requête expiré (Timeout)

en: Sync Breakpoints
fr: Synchroniser les point d'arrêts

en: Read Only
fr: Lecture Seule

en: Checkable
fr: Cochable

en: Checked
fr: Coché

en: Draw Warning
fr: Montrer les avertissements

en: Keying
fr: En train de taper

en: Deletable
fr: Supprimable

en: Selectable
fr: Sélectionnable

en: Distraction Free Mode
fr: Mode sans distraction

en: Movie Maker Enabled
fr: Création de film activé

en: Base Type
fr: Type de base

en: Editable
fr: Modifiable

en: Toggle Mode
fr: Basculer le mode

en: Editor
fr: Éditeur

en: Editor Language
fr: Langue de l'éditeur

en: Asset Library
fr: Bibliothèque d'assets

en: Use Threads
fr: Utiliser le multitâche

en: Localize Settings
fr: Traduire les paramètres

en: UI Layout Direction
fr: Direction de disposition d'interface utilisateur

en: Display Scale
fr: Échelle d'affichage

en: Custom Display Scale
fr: Échelle personnalisée d'affichage

en: Editor Screen
fr: Écran d'éditeur

en: Project Manager Screen
fr: Écran de gestionnaire de projets

en: Use Embedded Menu
fr: Utiliser le menu intégré

en: Use Native File Dialogs
fr: Utiliser les fichiers de boîtes de dialogue natives

en: Expand to Title
fr: Étendre jusqu'au titre

en: Code Font Contextual Ligatures
fr: Code de ligatures contextuelles de police

en: Code Font Custom OpenType Features
fr: Code de fonctionnalités OpenType personnalisées de polices

en: Code Font Custom Variations
fr: Code de variations personnalisées de police

en: Font Subpixel Positioning
fr: Positionnement sous-pixel de la police

en: Font Disable Embedded Bitmaps
fr: Bitmaps embarqués désactivant une police

en: Main Font
fr: Police Principale

en: Main Font Bold
fr: Police principale en gras

en: Code Font
fr: Police du code

en: Separate Distraction Mode
fr: Mode distraction séparée

en: Automatically Open Screenshots
fr: Ouvrir automatiquement les captures d'écran

en: Single Window Mode
fr: Mode fenêtre unique

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
fr: Boutons additionnels de la souris déplacent dans l'historique

en: Save Each Scene on Quit
fr: Enregistrer chaque scène à la fermeture

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
fr: Accepter Boîte de dialogue Annuler OK boutons

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
fr: Montrer les erreurs internes dans les notifications Toast

en: Show Update Spinner
fr: Afficher l'indicateur d'activité

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
fr: Mettre en veille le mode processeur faible (µsec)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
fr: Mettre en veille le mode processeur faible quand inactif (µsec)

en: V-Sync Mode
fr: Mode V-Sync

en: Update Continuously
fr: Mise à jour continue

en: Editors
fr: Éditeurs

en: Show Scene Tree Root Selection
fr: Afficher la sélection de la racine de la hiérarchie de la scène

en: Derive Script Globals by Name
fr: Dériver les global de scripts par nom

en: Scene Tree
fr: Arborescence de scène

en: Inspector
fr: Inspecteur

en: Show Low Level OpenType Features
fr: Afficher les fonctionnalités bas-niveau pour OpenType

en: Delimitate All Container and Resources
fr: Délimiter tous les conteneurs et les ressources

en: Default Property Name Style
fr: Style par défaut des noms de propriétés

en: Default Float Step
fr: Pas par défaut des flottant

en: Disable Folding
fr: Désactiver le repliage

en: Auto Unfold Foreign Scenes
fr: Déplier automatiquement les scènes étrangères

en: Horizontal Vector2 Editing
fr: Édition horizontale de Vector2

en: Horizontal Vector Types Editing
fr: Édition de Types de Vecteur Horizontal

en: Open Resources in Current Inspector
fr: Ouvrir les ressources dans l'inspecteur actuel

en: Resources to Open in New Inspector
fr: Ressources à ouvrir dans un nouvel inspecteur

en: Theme
fr: Thème

en: Icon and Font Color
fr: Couleur de police et d'icône

en: Contrast
fr: Contraste

en: Draw Extra Borders
fr: Dessiner bordures supplémentaires

en: Icon Saturation
fr: Saturation d'icône

en: Relationship Line Opacity
fr: Opacité des lignes de relation

en: Border Size
fr: Taille de bordure

en: Corner Radius
fr: Rayon de coin

en: Base Spacing
fr: Base d'espacement

en: Additional Spacing
fr: Espacement supplémentaire

en: Custom Theme
fr: Thème Personnalisé

en: Touchscreen
fr: Ecran tactile

en: Scale Gizmo Handles
fr: Agrandir les poignées de manipulation

en: Increase Scrollbar Touch Area
fr: Améliorer la zone de touche de la barre de défilement

en: Scene Tabs
fr: Onglets de scène

en: Display Close Button
fr: Afficher bouton Fermer

en: Show Thumbnail on Hover
fr: Afficher la vignette au survol

en: Maximum Width
fr: Largeur maximum

en: Show Script Button
fr: Afficher le bouton script

en: Restore Scenes on Load
fr: Rouvrir les scènes au chargement

en: FileSystem
fr: Système de fichiers

en: External Programs
fr: Programmes externes

en: Terminal Emulator Flags
fr: Options du terminal de l'émulateur

en: Directories
fr: Dossiers

en: Autoscan Project Path
fr: Scan auto du chemin du projet

en: On Save
fr: À l'enregistrement

en: Compress Binary Resources
fr: Compresser les ressources binaires

en: Safe Save on Backup then Rename
fr: Faire une sauvegarde sécurisée lors de l'archivage puis renommer

en: File Server
fr: Serveur de fichiers

en: Password
fr: Mot de passe

en: File Dialog
fr: Fenêtre de sélection de fichiers

en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Display Mode
fr: Mode d'affichage

en: Thumbnail Size
fr: Taille de vignette

en: Max Results
fr: Résultats maximum

en: Import
fr: Importer

en: Blender Path
fr: Chemin de Blender

en: RPC Port
fr: Port RPC

en: RPC Server Uptime
fr: Temps de disponibilité du serveur RPC

en: FBX2glTF Path
fr: Chemin de FBX2glTF

en: Tools
fr: Outils

en: OIDN Denoise Path
fr: Chemin de débrouillage OIDN

en: Ask Before Deleting Related Animation Tracks
fr: Demander avec de supprimer les pistes d'animation relatives

en: Start Create Dialog Fully Expanded
fr: Tout déplier quand une fenêtre « Créer » s'ouvre

en: Auto Expand to Selected
fr: Auto-déplier jusqu'à la sélection

en: Center Node on Reparent
fr: Centrer le nœud lors du changement de parent

en: Always Show Folders
fr: Toujours afficher les dossiers

en: TextFile Extensions
fr: Extensions TextFile

en: Property Editor
fr: Éditeur de Propriétés

en: Auto Refresh Interval
fr: Intervalle d’autorafraîchissement

en: Subresource Hue Tint
fr: Teinte des sous-ressources

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Line Spacing
fr: Espace entre les lignes

en: Color Theme
fr: Thème de couleurs

en: Appearance
fr: Apparence

en: Caret
fr: Curseur

en: Caret Blink
fr: Clignotement du caret

en: Caret Blink Interval
fr: Intervalle de clignotement du caret

en: Highlight Current Line
fr: Mettre en évidence la ligne actuelle

en: Highlight All Occurrences
fr: Mettre en évidence toutes les occurrences

en: Guidelines
fr: Lignes de guide

en: Show Line Length Guidelines
fr: Montrer les guides de longueur de ligne

en: Line Length Guideline Soft Column
fr: Colonne douce des guides de longueur de ligne

en: Line Length Guideline Hard Column
fr: Colonne dure des guides de longueur de ligne

en: Gutters
fr: Gouttières

en: Show Line Numbers
fr: Afficher les numéros de Ligne

en: Line Numbers Zero Padded
fr: Numéros de lignes avec remplissage en zéros

en: Highlight Type Safe Lines
fr: Surligner les lignes à types sûrs

en: Show Info Gutter
fr: Montrer le bandeau d'information

en: Minimap
fr: Mini-carte

en: Show Minimap
fr: Afficher la minimap

en: Minimap Width
fr: Largeur de la mini-carte

en: Lines
fr: Lignes

en: Code Folding
fr: Rétrécir le code

en: Autowrap Mode
fr: Mode auto déploiement

en: Whitespace
fr: Espaces

en: Draw Tabs
fr: Montrer les tabulations

en: Draw Spaces
fr: Afficher les espaces

en: Behavior
fr: Comportement

en: Move Caret on Right Click
fr: Déplacer le caret au clic droit

en: Scroll Past End of File
fr: Défiler au-delà de la fin du fichier

en: Smooth Scrolling
fr: Défilement doux

en: V Scroll Speed
fr: Vitesse du défilement vertical

en: Drag and Drop Selection
fr: Glisser/déposer la sélection

en: Stay in Script Editor on Node Selected
fr: Rester sur l’éditeur de script à la sélection d'un nœud

en: Open Script When Connecting Signal to Existing Method
fr: Ouvrir le script quand signal se connecte à une méthode existante

en: Use Default Word Separators
fr: Utiliser les séparateurs de mots par défaut

en: Use Custom Word Separators
fr: Utiliser des séparateurs de mots personnalisés

en: Custom Word Separators
fr: Séparateurs de mots personnalisés

en: Indent
fr: Indentation

en: Auto Indent
fr: Indentation automatique

en: Indent Wrapped Lines
fr: Indenter les lignes refermées

en: Files
fr: Fichiers

en: Trim Trailing Whitespace on Save
fr: Retirer les espaces de fin de ligne à l'enregistrement

en: Trim Final Newlines on Save
fr: Supprimer les sauts de ligne finaux lors de l'enregistrement

en: Autosave Interval Secs
fr: Intervalle entre les sauvegardes automatiques (en secondes)

en: Restore Scripts on Load
fr: Rouvrir les scripts au chargement

en: Convert Indent on Save
fr: Convertir les indentations à l'enregistrement

en: Auto Reload Scripts on External Change
fr: Recharger automatiquement les scripts sur changement externe

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
fr: Recharger et parcourir les scripts automatiquement à l'enregistrement

en: Open Dominant Script on Scene Change
fr: Ouvrir le script principal lors d'un changement de scène

en: Script List
fr: Liste de scripts

en: Show Members Overview
fr: Montrer l'ensemble des Membres

en: Sort Members Outline Alphabetically
fr: Trier le contour des membres alphabétiquement

en: Script Temperature Enabled
fr: Température de script activée

en: Script Temperature History Size
fr: Taille de l'historique des températures de script

en: Group Help Pages
fr: Grouper les pages d'aide

en: Sort Scripts By
fr: Trier les scripts par

en: List Script Names As
fr: Lister les noms de scripts en tant que

en: External
fr: Externe

en: Exec Path
fr: Chemin d'exécution

en: Exec Flags
fr: Paramètres d'exécution

en: Completion
fr: Complétion

en: Idle Parse Delay
fr: Délai du traitement passif

en: Auto Brace Complete
fr: Complétion automatique des accolades

en: Code Complete Enabled
fr: Code complet activé

en: Code Complete Delay
fr: Délai d'auto-complétion du code

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
fr: Placer l'info-bulle d'appel sous la ligne actuelle

en: Complete File Paths
fr: Compléter les chemins de fichiers

en: Add Type Hints
fr: Ajouter des indices de type

en: Add String Name Literals
fr: Ajouter des chaines de caractrères de noms littéraux

en: Add Node Path Literals
fr: Ajouter des chemins de nœud littéraux

en: Use Single Quotes
fr: Utiliser des simples guillemets

en: Colorize Suggestions
fr: Colorier les suggestions

en: Use External Editor
fr: Utiliser un éditeur externe

en: Help
fr: Aide

en: Show Help Index
fr: Afficher l'index d'aide

en: Sort Functions Alphabetically
fr: Trier les fonctions par ordre alphabétique

en: Grid Map
fr: Grille

en: Pick Distance
fr: Choisissez la distance

en: Palette Min Width
fr: Largeur minimale de la palette

en: Selection Box Color
fr: Couleur de la boîte de sélection

en: 3D Gizmos
fr: Manipulateurs 3D

en: Gizmo Colors
fr: Couleurs des manipulateurs

en: Instantiated
fr: Instancié

en: Joint
fr: Jointure

en: Stream Player 3D
fr: Émetteur de flux 3D

en: Camera
fr: Caméra

en: Decal
fr: Décalque

en: Fog Volume
fr: Volume de brouillard

en: Particles
fr: Particules

en: Particle Attractor
fr: Attracteur de particules

en: Particle Collision
fr: Collision de particules

en: Joint Body A
fr: Jointure Corps A

en: Joint Body B
fr: Jointure Corps B

en: Lightmap Lines
fr: Lignes de carte de lumières

en: Lightprobe Lines
fr: Lignes de sonde lumineuse

en: Occluder
fr: Occulteur

en: Reflection Probe
fr: Sonde de réflexion

en: Visibility Notifier
fr: Notifiant de visibilité

en: Path Tilt
fr: Inclinaison du chemin

en: Skeleton
fr: Squelette

en: Selected Bone
fr: Os sélectionné

en: CSG
fr: GCS

en: Gizmo Settings
fr: Paramètres du manipulateur

en: Bone Axis Length
fr: Longueur des axes d'os

en: Bone Shape
fr: Forme des os

en: Path 3D Tilt Disk Size
fr: Taille de l'inclinaison du disque du chemin 3D

en: Grid Division Level Max
fr: Niveau maximal de division de la grille

en: Grid Division Level Min
fr: Niveau minimal de division de la grille

en: Grid Division Level Bias
fr: Niveau de biais de division de la grille

en: Grid XZ Plane
fr: Plan XZ de la grille

en: Grid XY Plane
fr: Plan XY de la grille

en: Grid YZ Plane
fr: Plan YZ de la grille

en: Invert X Axis
fr: Inverser l'axe X

en: Invert Y Axis
fr: Inverser l'axe Y

en: Emulate Numpad
fr: Émuler pavé numérique

en: Emulate 3 Button Mouse
fr: Émuler souris à 3 boutons

en: Warped Mouse Panning
fr: Curseur en boucle lors du défilement panoramique

en: Navigation Feel
fr: Préférences de navigation

en: Orbit Sensitivity
fr: Sensibilité de l'orbite

en: Orbit Inertia
fr: Inertie d'orbite

en: Translation Inertia
fr: Inertie de la translation

en: Zoom Inertia
fr: Inertie du zoom

en: Show Viewport Rotation Gizmo
fr: Afficher le manipulateur de rotation dans le viewport

en: Show Viewport Navigation Gizmo
fr: Afficher le manipulateur de navigation dans la fenêtre d'affichage

en: Freelook
fr: Vue libre

en: Freelook Sensitivity
fr: Sensibilité de la vue libre

en: Freelook Inertia
fr: Inertie de la vue libre

en: Freelook Speed Zoom Link
fr: Lien de zoom rapide de la vue libre

en: Manipulator Gizmo Size
fr: Taille des manipulateurs

en: Manipulator Gizmo Opacity
fr: Opacité des manipulateurs

en: Grid Color
fr: Couleur de la grille

en: Guides Color
fr: Couleur des guides

en: Smart Snapping Line Color
fr: Couleur de ligne du magnétisme intelligent

en: Bone Width
fr: Largeur des os

en: Bone Color 1
fr: Couleur d'os 1

en: Bone Color 2
fr: Couleur d'os 2

en: Bone Selected Color
fr: Couleur d'os sélectionné

en: Bone IK Color
fr: Couleur de cinématique inverse d'os

en: Bone Outline Color
fr: Couleur de contour d'os

en: Bone Outline Size
fr: Taille de contour d'os

en: Viewport Border Color
fr: Couleur de bordure de la fenêtre d'affichage

en: Use Integer Zoom by Default
fr: Utiliser la valeur de zoom par défaut

en: Bone Mapper
fr: Mapper d'os

en: Handle Colors
fr: Gérer les couleurs

en: Unset
fr: Non défini

en: Set
fr: Définir

en: Missing
fr: Manquant

en: Error
fr: Erreur

en: Panning
fr: Panoramique

en: Simple Panning
fr: Panoramique simple

en: 2D Editor Pan Speed
fr: Vitesse de défilement souris (éditeur 2D)

en: Tiles Editor
fr: Éditeur de tuiles

en: Display Grid
fr: Afficher la grille

en: Highlight Selected Layer
fr: Surligner le calque sélectionné

en: Polygon Editor
fr: Éditeur de polygones

en: Point Grab Radius
fr: Rayon de saisie de point

en: Show Previous Outline
fr: Montrer le contour précédent

en: Auto Bake Delay
fr: Délayer automatiquement le pré-calcul

en: Autorename Animation Tracks
fr: Renommer les pistes d'animation automatiquement

en: Confirm Insert Track
fr: Confirmer l'insertion d'une piste

en: Default Create Bezier Tracks
fr: Créer pistes de Bézier par défaut

en: Default Create Reset Tracks
fr: Créer pistes de réinitialisation par défaut

en: Onion Layers Past Color
fr: Couleur des couches d'oignon précedentes

en: Onion Layers Future Color
fr: Couleur des couches d'oignon suivantes

en: Shader Editor
fr: Éditeur de shader

en: Restore Shaders on Load
fr: Restaurer les shaders au chargement

en: Visual Editors
fr: Éditeurs visuels

en: Minimap Opacity
fr: Opacité de la mini-carte

en: Lines Curvature
fr: Courbe de lignes

en: Grid Pattern
fr: Motif de grille

en: Port Preview Size
fr: Taille d'aperçu

en: Export
fr: Exporter

en: Window Placement
fr: Placement de la fenêtre

en: Rect
fr: Rectangle

en: Rect Custom Position
fr: Position du Rect personnalisée

en: Screen
fr: Écran

en: Auto Save
fr: Sauvegarde auto

en: Save Before Running
fr: Enregistrer Avant d’Exécuter

en: Output
fr: Sortie

en: Font Size
fr: Taille de la Police

en: Always Clear Output on Play
fr: Toujours nettoyer la sortie au démarrage

en: Max Lines
fr: Lignes maximales

en: Platforms
fr: Plateformes

en: Prefer Wayland
fr: Préférer Wayland

en: HTTP Proxy
fr: Proxy HTTP

en: Host
fr: Hôte

en: Editor TLS Certificates
fr: Certificats TLS de l’éditeur

en: Remote Host
fr: Hôte distant

en: Debugger
fr: Débogueur

en: Profiler Frame History Size
fr: Taille de l'historique de la trame du profileur

en: Profiler Frame Max Functions
fr: Nombre maximum de fonctions par trame de profileur

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
fr: Intervalle de rafraîchissement de l'arborescence distante

en: Remote Inspect Refresh Interval
fr: Intervalle de rafraîchissement d'inspection distante

en: Version Control
fr: Contrôle de version

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: SSH Public Key Path
fr: Chemin de la clé publique SSH

en: SSH Private Key Path
fr: Chemin de la clé privée SSH

en: Input
fr: Entrée

en: Buffering
fr: Mise en mémoire tampon

en: Agile Event Flushing
fr: Purge d'événement agile

en: Project Manager
fr: Gestionnaire de projets

en: Sorting Order
fr: Ordre de Tri

en: Highlighting
fr: Surlignage

en: Symbol Color
fr: Couleur de symbole

en: Keyword Color
fr: Couleur des mots-clés

en: Control Flow Keyword Color
fr: Couleur de mot clé de contrôle de flux

en: Base Type Color
fr: Couleur de base des types

en: Engine Type Color
fr: Couleur de type du moteur

en: User Type Color
fr: Couleur de type utilisateur

en: Comment Color
fr: Couleur des commentaires

en: Doc Comment Color
fr: Couleur des commentaires Doc

en: String Color
fr: Couleur des chaînes de caractères

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Completion Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de complétion

en: Completion Selected Color
fr: Couleur de la complétion sélectionnée

en: Completion Existing Color
fr: Couleur de la partie existante de la complétion

en: Completion Scroll Color
fr: Couleur de défilement de complétion

en: Completion Scroll Hovered Color
fr: Couleur au survol de la barre de défilement de complétion

en: Completion Font Color
fr: Couleur de police de complétion

en: Text Color
fr: Couleur du Texte

en: Line Number Color
fr: Couleur des numéros de lignes

en: Safe Line Number Color
fr: Couleur des nombres des lignes sûres

en: Caret Color
fr: Couleur du caret

en: Caret Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de caret

en: Text Selected Color
fr: Couleur de texte sélectionné

en: Selection Color
fr: Couleur de la Sélection

en: Brace Mismatch Color
fr: Couleur des erreur de fermeture d'accolades

en: Current Line Color
fr: Couleur de la Ligne Actuelle

en: Line Length Guideline Color
fr: Couleur du guide de longueur de ligne

en: Word Highlighted Color
fr: Couleur de surlignage des mots

en: Number Color
fr: Couleur des nombres

en: Function Color
fr: Couleur des fonctions

en: Member Variable Color
fr: Couleur des variables de membres

en: Mark Color
fr: Couleur de la marque

en: Bookmark Color
fr: Couleur des signets

en: Breakpoint Color
fr: Couleur des point d'arrêts

en: Executing Line Color
fr: Couleur de la ligne d’exécution

en: Code Folding Color
fr: Couleur du repliage de code

en: Folded Code Region Color
fr: Code couleur de la région pliée

en: Search Result Color
fr: Couleur des résultats de recherche

en: Search Result Border Color
fr: Couleur de bordure des résultats de recherche

en: Connection Colors
fr: Couleurs de connexion

en: Scalar Color
fr: Couleur de scalaire

en: Vector2 Color
fr: Couleur Vector2

en: Vector 3 Color
fr: Couleur Vecteur 3

en: Vector 4 Color
fr: Couleur Vecteur 4

en: Boolean Color
fr: Couleur de booléen

en: Transform Color
fr: Couleur de transformation

en: Sampler Color
fr: Couleur d'échantillonneur

en: Category Colors
fr: Couleurs de catégorie

en: Output Color
fr: Couleur de sortie

en: Color Color
fr: Couleur de couleur

en: Conditional Color
fr: Couleur de conditionnel

en: Input Color
fr: Couleur d'entrée

en: Textures Color
fr: Couleur de textures

en: Utility Color
fr: Couleur d'utilitaire

en: Vector Color
fr: Couleur de vecteur

en: Special Color
fr: Couleur spéciale

en: Particle Color
fr: Couleur de particule

en: Custom Template
fr: Modèle personnalisé

en: Release
fr: Publication

en: Export Console Wrapper
fr: Exporter le wrapper de console

en: Binary Format
fr: Format Binaire

en: Embed PCK
fr: Intégrer PCK

en: Texture Format
fr: Format de la texture

en: Export Path
fr: Chemin d'exportation

en: Access
fr: Accès

en: File Mode
fr: Mode fichier

en: Filters
fr: Filtres

en: Disable Overwrite Warning
fr: Désactiver l'alerte de surcharge

en: Flat
fr: Plat

en: Hide Slider
fr: Cacher la barre de défilement

en: Zoom
fr: Zoomer

en: Retarget
fr: Recibler

en: Bone Renamer
fr: Renommeur d'os

en: Rename Bones
fr: Renommer les os

en: Unique Node
fr: Nœud unique

en: Make Unique
fr: Rendre unique

en: Skeleton Name
fr: Nom du squelette

en: Rest Fixer
fr: Fixeur Rest

en: Apply Node Transforms
fr: Appliquer les transformations de nœud

en: Normalize Position Tracks
fr: Normaliser les pistes de position

en: Reset All Bone Poses After Import
fr: Réinitialiser toutes les poses d'os après importation

en: Keep Global Rest on Leftovers
fr: Garder les repos globaux pour les restes

en: Fix Silhouette
fr: Réparer la silhouette

en: Filter
fr: Filtre

en: Threshold
fr: Seuil

en: Base Height Adjustment
fr: Ajustement de la hauteur de base

en: Remove Tracks
fr: Retirer les pistes

en: Except Bone Transform
fr: Omettre la transformation d'os

en: Unimportant Positions
fr: Positions non importantes

en: Unmapped Bones
fr: Os non mappés

en: Generate Tangents
fr: Générer les tangentes

en: Generate LODs
fr: Générer des niveaux de details

en: Scale Mesh
fr: Échelle du maillage

en: Offset Mesh
fr: Décalage du maillage

en: Force Disable Mesh Compression
fr: Forcer à désactiver la compression du maillage

en: Skip Import
fr: Passer l'import

en: Generate
fr: Générer

en: Body Type
fr: Type de corps

en: Shape Type
fr: Type de forme

en: Physics Material Override
fr: Surcharge du Matériau Des Physiques

en: Layer
fr: Calque

en: Mask
fr: Masque

en: Mesh Instance
fr: Instance de maillage

en: Layers
fr: Calques

en: Visibility Range Begin
fr: Début de la porté de visibilité

en: Visibility Range Begin Margin
fr: Début de la marge de porté de visibilité

en: Visibility Range End
fr: Fin de portée de visibilité

en: Visibility Range End Margin
fr: Fin de marge de la porté de visibilité

en: Visibility Range Fade Mode
fr: Mode fondu de la porté de visibilité

en: Cast Shadow
fr: Projeter des ombres

en: Decomposition
fr: Décomposition

en: Advanced
fr: Options avancées

en: Precision
fr: Précision

en: Max Concavity
fr: Concavité maximale

en: Symmetry Planes Clipping Bias
fr: Biais de rognage des plans de symétrie

en: Revolution Axes Clipping Bias
fr: Biais de rognage des axes de révolution

en: Min Volume per Convex Hull
fr: Volume minimal par coque convexe

en: Resolution
fr: Résolution

en: Max Num Vertices per Convex Hull
fr: Nombre maximal de sommets par coque convexe

en: Plane Downsampling
fr: Sous-échantillonnage de plan

en: Convexhull Downsampling
fr: Sous-échantillonnage des coques convexes

en: Normalize Mesh
fr: Normaliser le maillage

en: Convexhull Approximation
fr: Approximation des coques convexes

en: Max Convex Hulls
fr: Nombre max. de coques convexes

en: Project Hull Vertices
fr: Projeter les sommets de coque

en: Primitive
fr: Primitif

en: Height
fr: Hauteur

en: Radius
fr: Rayon

en: Simplification Distance
fr: Distance de simplification

en: Save to File
fr: Enregistrer vers un fichier

en: Enabled
fr: Activé

en: Shadow Meshes
fr: Maillages d'ombres

en: LODs
fr: Niveaux de détails

en: Normal Merge Angle
fr: Angle de fusion des normales

en: Use External
fr: Utilisation externe

en: Loop Mode
fr: Mode de bouclage

en: Keep Custom Tracks
fr: Conserver les pistes personnalisées

en: Slices
fr: Tranches

en: Amount
fr: Quantité

en: Optimizer
fr: Optimiseur

en: Max Velocity Error
fr: Tolérance d'erreur de vélocité maximale

en: Max Angular Error
fr: Erreur Angulaire Max

en: Max Precision Error
fr: Tolérance d'erreur de précision maximale

en: Page Size
fr: Taille de page

en: Import Tracks
fr: Importer les pistes

en: Rest Pose
fr: Pose de repos

en: Load Pose
fr: Charger une pose

en: External Animation Library
fr: Librairie d'animation externe

en: Selected Animation
fr: Animation sélectionnée

en: Selected Timestamp
fr: Horodatage sélectionné

en: Bone Map
fr: Carte d'ossature

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Root Type
fr: Type de Racine

en: Root Name
fr: Nom de la Racine

en: Apply Root Scale
fr: Appliquer l'échelle de la racine

en: Root Scale
fr: Échelle de la racine

en: Import as Skeleton Bones
fr: Importer en tant qu'os squelette

en: Meshes
fr: Maillages

en: Ensure Tangents
fr: Vérifier les tangentes

en: Create Shadow Meshes
fr: Créer des maillages d'ombres

en: Light Baking
fr: Pré-calculer les lumières

en: Lightmap Texel Size
fr: Taille des Texels dans la carte de lumières

en: Force Disable Compression
fr: Forcer la désactivation de la compression

en: Skins
fr: Enveloppes

en: Use Named Skins
fr: Utiliser les enveloppes nommées

en: FPS
fr: IPS

en: Trimming
fr: Rognage

en: Remove Immutable Tracks
fr: Retirer les pistes immuables

en: Import Rest as Reset
fr: Importer Rest comme réinitialisation

en: Import Script
fr: Importer un script

en: Antialiasing
fr: Anticrénelage

en: Generate Mipmaps
fr: Générer des Mipmaps

en: Disable Embedded Bitmaps
fr: Désactiver les Bitmaps embarqués

en: Multichannel Signed Distance Field
fr: Champ de Distance Signé Multicanal

en: MSDF Pixel Range
fr: Intervalle de pixel MSDF

en: MSDF Size
fr: Taille MSDF

en: Allow System Fallback
fr: Autoriser une valeur de repli système

en: Force Autohinter
fr: Forcer l'optimisation de rendu automatique

en: Hinting
fr: Suggestion

en: Subpixel Positioning
fr: Positionnement subpixelaire

en: Oversampling
fr: Sur-échantillonnage

en: Metadata Overrides
fr: Redéfinition des métadonnées

en: Language Support
fr: Support de langues

en: Script Support
fr: Support de scripts

en: OpenType Features
fr: Fonctionnalités OpenType

en: Fallbacks
fr: Valeurs de repli

en: Compress
fr: Compresser

en: Language
fr: Langage

en: Outline Size
fr: Taille de Contour

en: Embolden
fr: Mettre en gras

en: Face Index
fr: Index de fonte

en: Transform
fr: Transformation

en: Create From
fr: Créer à Partir de

en: Scaling Mode
fr: Mode mise à l'échelle

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Character Ranges
fr: Intervalles de caractères

en: Kerning Pairs
fr: Pairs de crénage

en: Columns
fr: Colonnes

en: Rows
fr: Lignes

en: Image Margin
fr: Marge d'image

en: Character Margin
fr: Marge de caractère

en: Ascent
fr: Ascension

en: Descent
fr: Descente

en: High Quality
fr: Haute qualité

en: Lossy Quality
fr: Mauvaise qualité

en: HDR Compression
fr: Compression HDR

en: Channel Pack
fr: Pack de canal

en: Limit
fr: Limite

en: Layout
fr: Disposition sur l'écran

en: Normal Map
fr: Carte de normales

en: Roughness
fr: Dureté

en: Src Normal
fr: Normale source

en: Process
fr: Processus

en: Fix Alpha Border
fr: Corriger la bordure alpha

en: Premult Alpha
fr: Alpha pré-multiplié

en: Normal Map Invert Y
fr: Inverser l'axe Y de la carte de normales

en: HDR as sRGB
fr: HDR comme sRGB

en: HDR Clamp Exposure
fr: HDR borner l'exposition

en: Size Limit
fr: Limite de taille

en: Detect 3D
fr: Détecter la 3D

en: Compress To
fr: Compresser vers

en: Scale With Editor Scale
fr: Garder à l'échelle de l'éditeur

en: Convert Colors With Editor Theme
fr: Convertir les couleurs avec le thème de l'éditeur

en: Atlas File
fr: Fichier Atlas

en: Import Mode
fr: Mode d'Importation

en: Crop to Region
fr: Rogner à la région

en: Trim Alpha Border From Region
fr: Rogner les bordures alpha de la région

en: Max Rate
fr: Taux maximal

en: Max Rate Hz
fr: Taux maximal en Hz

en: Edit
fr: Édition

en: Trim
fr: Rogner

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Loop Begin
fr: Début de la boucle

en: Loop End
fr: Fin de la boucle

en: Available URLs
fr: URLs disponibles

en: Current Group Idx
fr: Index du groupe actuel

en: Current Bone Idx
fr: Index de l'os actuel

en: Margins
fr: Marges

en: Separation
fr: Séparation

en: Texture Region Size
fr: Taille de région de texture

en: Use Texture Padding
fr: Utiliser le remplissage de texture

en: Atlas Coords
fr: Coordonnées d'atlas

en: Size in Atlas
fr: Taille dans l'atlas

en: Alternative ID
fr: ID alternatif

en: Speed
fr: Vitesse

en: Frames Count
fr: Nombre de frames

en: Duration
fr: Durée

en: Main Run Args
fr: Arguments de démarrage du programme principal

en: Templates Search Path
fr: Chemin de recherche des modèles

en: Naming
fr: Nommage

en: Default Signal Callback Name
fr: Nom par défaut d'un rappel de signal

en: Default Signal Callback to Self Name
fr: Nom par défaut d'un rappel de signal à soi-même (self)

en: Scene Name Casing
fr: Notation des noms de scène

en: Script Name Casing
fr: Notation de nom de script

en: Reimport Missing Imported Files
fr: Réimporter les fichiers importés manquants

en: Use Multiple Threads
fr: Utiliser le multitâche

en: Atlas Max Width
fr: Largeur maximale d'atlas

en: Convert Text Resources to Binary
fr: Convertir les ressources texte en binaire lors de l'exportation

en: Plugin Name
fr: Nom du plugin

en: Autoload on Startup
fr: Chargement automatique au démarrage

en: Flush stdout on Print
fr: Vider stdout à l'impression

en: Low Processor Mode
fr: Mode Processeur Faible

en: stdout
fr: Sortie Standard

en: Print FPS
fr: Afficher les FPS

en: Print GPU Profile
fr: Afficher le profil GPU

en: Verbose stdout
fr: Détailler La Sortie Standard

en: Physics Interpolation
fr: Interpolation de la physique

en: Max Chars per Second
fr: Limite de caractères par seconde

en: Max Queued Messages
fr: Limite de messages en file d'attente

en: Max Errors per Second
fr: Limite d'erreurs par seconde

en: Max Warnings per Second
fr: Limite d'avertissements par seconde

en: File Logging
fr: Journalisation dans un fichier

en: Enable File Logging
fr: Activer la journalisation dans un fichier

en: Log Path
fr: Chemin du Journal

en: Max Log Files
fr: Limite de fichiers de journal

en: Driver
fr: Pilote

en: Fallback to Vulkan
fr: Repli à Vulkan

en: Fallback to D3D12
fr: Repli à D3D12

en: GL Compatibility
fr: Compatibilité GL

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
fr: Désactiver l'optimisation de thread de Nvidia

en: Fallback to Angle
fr: Angle de repli

en: Fallback to Native
fr: Natif de repli

en: Force Angle on Devices
fr: Forcer l'angle sur les appareils

en: Renderer
fr: Moteur de rendu

en: Rendering Method
fr: Méthode de rendu

en: Include Text Server Data
fr: Inclure les données textuelles de serveur

en: DPI
fr: PPP

en: Allow hiDPI
fr: Autoriser PPP élevé

en: Per Pixel Transparency
fr: Transparence par pixel

en: Allowed
fr: Autorisé

en: Threads
fr: Tâches Parallèles

en: Thread Model
fr: Modèle de Parallélisme

en: Display Server
fr: Affichage serveur

en: Handheld
fr: Portable

en: Output Latency
fr: Latence de sortie

en: Frame Delay Msec
fr: Latence d'image (en milisec)

en: Allow High Refresh Rate
fr: Autoriser les taux de rafraîchissement élevés

en: Hide Home Indicator
fr: Masquer l'indicateur d’accueil

en: Hide Status Bar
fr: Cacher la barre de statut

en: Suppress UI Gesture
fr: Supprimer les gestes interface utilisateur

en: Default Action Map
fr: Carte d'action par défaut

en: Form Factor
fr: A partir du facteur

en: View Configuration
fr: Afficher la configuration

en: Reference Space
fr: Référentiel spatial

en: Environment Blend Mode
fr: Mode mélange d'environnement

en: Foveation Level
fr: Niveau de Fovéation

en: Submit Depth Buffer
fr: Soumettre le tampon de profondeur

en: Startup Alert
fr: Alerte de démarrage

en: Hand Tracking
fr: Traque de main

en: Hand Interaction Profile
fr: Profile d'interaction de main

en: Eye Gaze Interaction
fr: Interaction du regard de l'oeil

en: Boot Splash
fr: Écran de démarrage

en: BG Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Pen Tablet
fr: Stylet de tablette

en: Environment
fr: Environnement

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Default Clear Color
fr: Couleur d'effacement par défaut

en: Icon
fr: Icône

en: macOS Native Icon
fr: Icône native pour macOS

en: Windows Native Icon
fr: Icône native pour Windows

en: Text Driver
fr: Pilote de texte

en: Search in File Extensions
fr: Recherche dans les fichiers : extensions

en: Mouse Cursor
fr: Curseur de la souris

en: Custom Image
fr: Image personnalisée

en: Custom Image Hotspot
fr: Point d'accès d'image personnalisé

en: Tooltip Position Offset
fr: Décalage de la position des info-bulles

en: Show Image
fr: Afficher l'image

en: Fullsize
fr: Pleine taille

en: Use Filter
fr: Utiliser le filtrage

en: Minimum Display Time
fr: Temps d'affichage minimum

en: Project
fr: Projet

en: Assembly Name
fr: Nom de l'assembly

en: Solution Directory
fr: Choisir un répertoire pour la solution

en: Assembly Reload Attempts
fr: Essais de rechargement d'assembly

en: Time
fr: Temps

en: Physics Process
fr: Processus physique

en: Navigation Process
fr: Processus de navigation

en: Static
fr: Statique

en: Static Max
fr: Statique maximum

en: Msg Buf Max
fr: Buf de message maximum

en: Object
fr: Objet

en: Objects
fr: Objets

en: Resources
fr: Ressources

en: Orphan Nodes
fr: Nœuds orphelins

en: Raster
fr: Trame

en: Total Objects Drawn
fr: Total d'objets dessinés

en: Total Primitives Drawn
fr: Total de primitives dessinées

en: Total Draw Calls
fr: Total de draw calls

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Mem
fr: Mémoire vidéo

en: Texture Mem
fr: Mémoire de texture

en: Buffer Mem
fr: Mémoire de buffer

en: Physics 2D
fr: Physique 2D

en: Active Objects
fr: Objets actifs

en: Collision Pairs
fr: Paires de collision

en: Islands
fr: Îles

en: Physics 3D
fr: Physique 3D

en: Regions
fr: Régions

en: Links
fr: Liens

en: Polygons
fr: Polygones

en: Edges
fr: Arêtes

en: Edges Merged
fr: Arêtes fusionnées

en: Edges Connected
fr: Arrêtes connectées

en: Edges Free
fr: Arrêtes libres

en: Operation
fr: Opération

en: Calculate Tangents
fr: Calculer les Tangentes

en: Use Collision
fr: Utiliser les collisions

en: Collision Layer
fr: Couche des collisions

en: Collision Mask
fr: Masque de collisions

en: Collision Priority
fr: Priorité de collision

en: Flip Faces
fr: Retourner les faces

en: Mesh
fr: Maillage

en: Material
fr: Matériau

en: Radial Segments
fr: Segments radiaux

en: Rings
fr: Anneaux

en: Smooth Faces
fr: Adoucir les faces

en: Sides
fr: Côtés

en: Cone
fr: Cône

en: Inner Radius
fr: Rayon intérieur

en: Outer Radius
fr: Rayon extérieur

en: Ring Sides
fr: Côtés de l'anneau

en: Polygon
fr: Polygone

en: Depth
fr: Profondeur

en: Spin Degrees
fr: Degrés de tour

en: Spin Sides
fr: Côtés du tour

en: Path Node
fr: Noeud de chemin

en: Path Interval Type
fr: Type d'intervalle de chemin

en: Path Interval
fr: Intervalle de chemin

en: Path Simplify Angle
fr: Simplification d'angle de chemin

en: Path Rotation
fr: Rotation du chemin

en: Path Local
fr: Chemin local

en: Path Continuous U
fr: Chemin Continu U

en: Path U Distance
fr: Distance du chemin U

en: Path Joined
fr: Chemin joint

en: Allow Geometry Helper Nodes
fr: Autoriser les nœuds d'aide de géométrie

en: Embedded Image Handling
fr: Gestion d'image intégrée

en: Function Definition Color
fr: Couleur de définition de fonction

en: Global Function Color
fr: Couleur des fonctions globales

en: Node Path Color
fr: Couleur des chemins de nœud

en: Node Reference Color
fr: Couleur de références de nœud

en: Annotation Color
fr: Couleur des annotations

en: String Name Color
fr: Couleur des noms de chaînes de caractères

en: Comment Markers
fr: Marqueurs de commentaire

en: Critical Color
fr: Couleur critique

en: Warning Color
fr: Couleur d'avertissement

en: Notice Color
fr: Couleur d'avis

en: Critical List
fr: Liste critique

en: Warning List
fr: Liste d'avertissement

en: Notice List
fr: Liste d'avis

en: Max Call Stack
fr: Maximum de la pile d'exécution

en: Exclude Addons
fr: Exclure les extensions

en: Language Server
fr: Serveur de Langues

en: Enable Smart Resolve
fr: Activer la résolution intelligente

en: Show Native Symbols in Editor
fr: Afficher les symboles natifs dans l'éditeur

en: Use Thread
fr: Utiliser le parallélisme

en: Poll Limit (µsec)
fr: Limite de sondage (µsec)

en: Bake FPS
fr: Pré-calcul d'FPS

en: Naming Version
fr: Nom de version

en: Color
fr: Couleur

en: Intensity
fr: Intensité

en: Light Type
fr: Type de lumière

en: Range
fr: Plage

en: Inner Cone Angle
fr: Angle intérieur du cône

en: Outer Cone Angle
fr: Angle extérieur du cône

en: Diffuse Img
fr: Image Diffuse

en: Diffuse Factor
fr: Facteur de diffusion

en: Gloss Factor
fr: Facteur de brillance

en: Specular Factor
fr: Facteur Spéculaire

en: Spec Gloss Img
fr: Img Spéculaire Brillante

en: Mass
fr: Masse

en: Linear Velocity
fr: Vélocité linéaire

en: Angular Velocity
fr: Vélocité angulaire

en: Center of Mass
fr: Centre de la masse

en: Inertia Diagonal
fr: Diagonale d'inertie

en: Inertia Orientation
fr: Orientation d'inertie

en: Inertia Tensor
fr: Inertie de tensor

en: Is Trigger
fr: Est déclenché

en: Mesh Index
fr: Indexe de maillage

en: Importer Mesh
fr: Importeur de maillage

en: Image Format
fr: Format d'image

en: Root Node Mode
fr: Mode nœud racine

en: Major Version
fr: Version majeure

en: Minor Version
fr: Version mineure

en: GLB Data
fr: Données GLB

en: Use Named Skin Binds
fr: Utiliser les liens d'enveloppe par nom

en: Buffers
fr: Tampons

en: Buffer Views
fr: Vues tampon

en: Accessors
fr: Accesseurs

en: Materials
fr: Matériaux

en: Scene Name
fr: Nom de la Scène

en: Base Path
fr: Chemin de base

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Root Nodes
fr: Nœuds racines

en: Texture Samplers
fr: Échantillonneur de texture

en: Cameras
fr: Caméras

en: Lights
fr: Lumières

en: Unique Names
fr: Noms Uniques

en: Unique Animation Names
fr: Noms d'animations uniques

en: Skeletons
fr: Squelettes

en: Create Animations
fr: Créer des animations

en: Handle Binary Image
fr: Gérer les images binaires

en: Buffer View
fr: Vue du tampon

en: Byte Offset
fr: Décalage d’Octet

en: Component Type
fr: Type de composant

en: Normalized
fr: Normalisé

en: Count
fr: Compte

en: Accessor Type
fr: Type d'accesseur

en: Sparse Count
fr: Comptage épars

en: Sparse Indices Buffer View
fr: Affichage tampon des indices épars

en: Sparse Indices Byte Offset
fr: Décalage d'octet des indices épars

en: Sparse Indices Component Type
fr: Type de composant d'indices épars

en: Sparse Values Buffer View
fr: Affichage tampon des valeurs éparses

en: Sparse Values Byte Offset
fr: Décalage d'octet des valeurs éparses

en: Original Name
fr: Nom original

en: Loop
fr: Boucle

en: Buffer
fr: Tampon

en: Byte Length
fr: Longueur d'octet

en: Byte Stride
fr: Foulée d'octet

en: Vertex Attributes
fr: Attributs de sommet

en: FOV
fr: Champ de vision

en: Size Mag
fr: Taille du magazine

en: Depth Far
fr: Profondeur éloignée

en: Depth Near
fr: Profondeur proche

en: Blend Weights
fr: Mélanger les poids

en: Instance Materials
fr: Matériaux d'instances

en: Skin
fr: Enveloppe

en: Children
fr: Enfants

en: Light
fr: Lumière

en: Joints
fr: Jointures

en: Roots
fr: Racines

en: Godot Bone Node
fr: Nœud d'os de Godot

en: Skin Root
fr: Racine de l'enveloppe

en: Joints Original
fr: Jointure à l'original

en: Non Joints
fr: Non jointures

en: Godot Skin
fr: Enveloppe Godot

en: Src Image
fr: Image source

en: Sampler
fr: Échantillonneur

en: Mag Filter
fr: Filtre d'agrandissement

en: Min Filter
fr: Filtre de minification

en: Mesh Library
fr: Bibliothèque de modèles 3D

en: Physics Material
fr: Matériau physique

en: Cell
fr: Cellule

en: Octant Size
fr: Taille d'octant

en: Center X
fr: X du centre

en: Center Y
fr: Y du centre

en: Center Z
fr: Z du centre

en: Priority
fr: Priorité

en: Bake Navigation
fr: Pré-calculer la navigation

en: Clip Count
fr: Compte de clip

en: Initial Clip
fr: Clip initial

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Fade Time
fr: Durée de fondu

en: Stream Count
fr: Quantité de flux

en: Lightmapping
fr: Cartographie des lumières

en: Bake Quality
fr: Qualité du pré-calcul

en: Low Quality Ray Count
fr: Nombre de rayons de basse qualité

en: Medium Quality Ray Count
fr: Nombre de rayons de qualité moyenne

en: High Quality Ray Count
fr: Nombre de rayons de haute qualité

en: Ultra Quality Ray Count
fr: Nombre de rayons de qualité extrême

en: Bake Performance
fr: Performance du pré-calcul

en: Max Rays per Pass
fr: Rayons par passage maximum

en: Region Size
fr: Taille de région

en: Low Quality Probe Ray Count
fr: Quantité de rayons de sonde basse qualité

en: Medium Quality Probe Ray Count
fr: Quantité de rayon de sonde moyenne qualité

en: High Quality Probe Ray Count
fr: Quantité de rayon de sonde haute qualité

en: Ultra Quality Probe Ray Count
fr: Quantité de rayon de sonde ultra qualité

en: Denoising
fr: Suppression de bruit

en: Beat Count
fr: Quantité de battements

en: Bar Beats
fr: Barre de battements

en: Loop Offset
fr: Décalage de boucle

en: Eye Height
fr: Hauteur de l’œil

en: IOD
fr: DP

en: Display Width
fr: Afficher la largeur

en: Display to Lens
fr: Distance entre affichage et lentille

en: Offset Rect
fr: Rectangle de décalage

en: Oversample
fr: Suréchantillonner

en: Min Radius
fr: Rayon minimal

en: Spawn Path
fr: Chemin d'apparition

en: Spawn Limit
fr: Limite d'apparition

en: Root Path
fr: Chemin racine

en: Replication Interval
fr: Intervalle de réplication

en: Delta Interval
fr: Delta de l'intervalle

en: Visibility Update Mode
fr: Mode mise à jour de la visibilité

en: Public Visibility
fr: Visibilité publique

en: Auth Callback
fr: Repli d'authentification

en: Auth Timeout
fr: Délai d'Attente d'autentification

en: Allow Object Decoding
fr: Permettre le Décodage des Objets

en: Refuse New Connections
fr: Refuser les Nouvelles Connexions

en: Server Relay
fr: Relais serveur

en: Max Sync Packet Size
fr: Taille du paquet de synchronisation maximale

en: Max Delta Packet Size
fr: Taille du paquet Delta maximal

en: Noise Type
fr: Type de bruit

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Fractal
fr: Fractale

en: Lacunarity
fr: Lacunarité

en: Weighted Strength
fr: Force pondérée

en: Ping Pong Strength
fr: Force ping pong

en: Cellular
fr: Cellulaire

en: Distance Function
fr: Fonction de distance

en: Jitter
fr: Sautillement

en: Return Type
fr: Type de retour

en: Domain Warp
fr: Distortion du domaine

en: Fractal Type
fr: Type de fractale

en: Fractal Octaves
fr: Octaves de fractal

en: Fractal Lacunarity
fr: Lacunarité fractale

en: Fractal Gain
fr: Gain de fractal

en: Width
fr: Largeur

en: Invert
fr: Inverser

en: In 3D Space
fr: Dans un espace 3D

en: Seamless
fr: Sans bord

en: As Normal Map
fr: En tant que carte de normales

en: Bump Strength
fr: Force du bossage

en: Color Ramp
fr: Dégradé de couleurs

en: Noise
fr: Bruit

en: Localized Name
fr: Nom localisé

en: Action Type
fr: Type d'action

en: Toplevel Paths
fr: Chemins de niveau supérieur

en: Interaction Profile Path
fr: Chemin de profil d'interaction

en: Display Refresh Rate
fr: Afficher le taux de rafraichissement

en: Render Target Size Multiplier
fr: Multiplicateur de la taille de la cible du rendu

en: Layer Viewport
fr: Fenêtre d'affichage de calque

en: Sort Order
fr: Ordre du tri

en: Alpha Blend
fr: Mélange de l'alpha

en: Aspect Ratio
fr: Ratio d'aspect

en: Central Angle
fr: Angle central

en: Fallback Segments
fr: Segment de repli

en: Central Horizontal Angle
fr: Angle horizontal central

en: Upper Vertical Angle
fr: Angle vertical supérieur

en: Lower Vertical Angle
fr: Angle vertical inférieur

en: Quad Size
fr: Taille du quadrilatère

en: Hand
fr: Main

en: Motion Range
fr: Plage de mouvement

en: Hand Skeleton
fr: Squelette de main

en: Skeleton Rig
fr: Rig du squelette

en: Bone Update
fr: Mettre à jour l'os

en: Subject
fr: Sujet

en: Names
fr: Noms

en: Strings
fr: Chaînes de caractères

en: Discover Multicast If
fr: Révéler la multidiffusion si

en: Discover Local Port
fr: Révéler le port local

en: Discover IPv6
fr: Révéler IPv6

en: Description URL
fr: URL de description

en: Service Type
fr: Type du service

en: IGD Control URL
fr: URL de contrôle IGD

en: IGD Service Type
fr: Type de service IGD

en: IGD Our Addr
fr: Notre adresse PGI

en: IGD Status
fr: État IGD

en: Max Channel in Buffer (KB)
fr: Canaux maximum dans le buffer (KB)

en: Write Mode
fr: Mode écriture

en: Supported Protocols
fr: Protocoles supportés

en: Inbound Buffer Size
fr: Taille du buffer entrant

en: Outbound Buffer Size
fr: Taille du Buffer sortant

en: Handshake Timeout
fr: Délai de poignée de main expiré

en: Max Queued Packets
fr: Paquets en queue maximum

en: Session Mode
fr: Mode de session

en: Required Features
fr: Fonctionnalités Requises

en: Optional Features
fr: Fonctionnalités Optionnelles

en: Requested Reference Space Types
fr: Types d'espaces référence requis

en: Reference Space Type
fr: Type d'espace de référence

en: Enabled Features
fr: Fonctionnalités activées

en: Visibility State
fr: État de la visibilité

en: Force System User
fr: Forcer l'utilisateur système

en: Shutdown ADB on Exit
fr: Arrêter ADB à la fermeture

en: One Click Deploy Clear Previous Install
fr: Déployer en un clic la suppression de l'ancienne installation

en: Use Wi-Fi for Remote Debug
fr: Utiliser le Wi-Fi pour le débogage à distance

en: Wi-Fi Remote Debug Host
fr: Hôte de débogage à distance par Wifi

en: Launcher Icons
fr: Icônes du lanceur

en: Main 192 X 192
fr: Principal 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
fr: Avant-Plan Adaptatif 432 X 432

en: Adaptive Background 432 X 432
fr: Arrière-Plan Adaptatif 432 X 432

en: Gradle Build
fr: Compilation Gradle

en: Use Gradle Build
fr: Utiliser la compilation Gradle

en: Gradle Build Directory
fr: Répertoire de compilation Gradle

en: Android Source Template
fr: Modèle de source Android

en: Compress Native Libraries
fr: Compresser les librairies natives

en: Export Format
fr: Format d'exportation

en: Target SDK
fr: SDK Cible

en: Plugins
fr: Extensions

en: Debug User
fr: Utilisateur de débogage

en: Debug Password
fr: Mot de passe de débogage

en: Release User
fr: Utilisateur de publication (release)

en: Release Password
fr: Mot de passe de publication

en: Package
fr: Paquetage

en: Unique Name
fr: Nom unique

en: Signed
fr: Signé

en: App Category
fr: Catégorie de l'application

en: Retain Data on Uninstall
fr: Conserver les données lors de la désinstallation

en: Exclude From Recents
fr: Exclure des récents

en: Show in Android TV
fr: Afficher sur Android TV

en: Show in App Library
fr: Afficher dans la bibliothèque d'applications

en: Show as Launcher App
fr: Afficher comme lanceur d'application

en: Graphics
fr: Graphismes

en: OpenGL Debug
fr: Débogage OpenGL

en: XR Features
fr: Fonctionnalités XR

en: XR Mode
fr: Mode XR

en: Immersive Mode
fr: Mode immersif

en: Support Small
fr: Supporte les petits écrans

en: Support Normal
fr: Supporte les écrans normaux

en: Support Large
fr: Supporte les grands écrans

en: Support Xlarge
fr: Supporte les très grands écrans

en: User Data Backup
fr: Sauvegarde(backup) des données utilisateur

en: Allow
fr: Autoriser

en: Command Line
fr: Ligne de commande

en: Extra Args
fr: Arguments Supplémentaires

en: APK Expansion
fr: Fichier(s) d'extension APK

en: Salt
fr: Sel

en: Public Key
fr: Clé Publique

en: Custom Permissions
fr: Permissions Personnalisées

en: iOS Deploy
fr: Déployer sur iOS

en: Icons
fr: Icônes

en: Settings 58 X 58
fr: Réglages (58 x 58)

en: Settings 87 X 87
fr: Réglages (87 x 87)

en: Notification 40 X 40
fr: Notification (40 x 40)

en: Notification 60 X 60
fr: Notification (60 x 60)

en: Spotlight 80 X 80
fr: Spotlight (80 x 80)

en: iPhone 120 X 120
fr: iPhone (120 x 120)

en: iPhone 180 X 180
fr: iPhone (180 x 180)

en: iPad 167 X 167
fr: iPad (167 x 167)

en: iPad 152 X 152
fr: iPad (152 x 152)

en: App Store 1024 X 1024
fr: App Store (1024 x 1024)

en: App Store Team ID
fr: ID d'organisation (Team ID) dans l'App Store

en: Export Method Debug
fr: Débogage : Méthode d'exportation

en: Code Sign Identity Debug
fr: Débogage : Identité de signature du code

en: Code Sign Identity Release
fr: Publication : Identité de signature du code

en: Provisioning Profile UUID Debug
fr: Débogage : UUID du profil de provisionnement

en: Provisioning Profile UUID Release
fr: Publication : UUID du profil de provisionnement

en: Export Method Release
fr: Publication : Méthode d'exportation

en: Targeted Device Family
fr: Famille(s) d'appareils cibles

en: Bundle Identifier
fr: Identifiant du bundle

en: Short Version
fr: Version courte

en: Min iOS Version
fr: Version iOS minimale

en: Additional Plist Content
fr: Contenu Plist additionnel

en: Icon Interpolation
fr: Interpolation des icônes

en: Export Project Only
fr: Exporter le projet uniquement

en: Delete Old Export Files Unconditionally
fr: Supprimer obligatoirement les vieux fichiers d'export

en: Entitlements
fr: Permissions

en: Push Notifications
fr: Notifications push (poussées)

en: Capabilities
fr: Fonctionnalités

en: Access Wi-Fi
fr: Accès Wi-Fi

en: User Data
fr: Données utilisateur

en: Accessible From Files App
fr: Accessibles via l'application Fichiers

en: Accessible From iTunes Sharing
fr: Accessibles via le partage iTunes

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Camera Usage Description
fr: Description de l'accès de la caméra

en: Camera Usage Description Localized
fr: Description (localisée) de l'accès à la caméra

en: Microphone Usage Description
fr: Description de l'accès au microphone

en: Microphone Usage Description Localized
fr: Description (localisée) de l'accès au microphone

en: Photolibrary Usage Description
fr: Description de l'accès à la photothèque

en: Photolibrary Usage Description Localized
fr: Description (localisée) de l'accès à la photothèque

en: Tracking Enabled
fr: Traque activée

en: Tracking Domains
fr: Traque des domaines

en: Image Scale Mode
fr: Mode de mise à l'échelle des images

en: Custom Image @2x
fr: Image personnalisée @2x

en: Custom Image @3x
fr: Image personnalisée @3x

en: Use Custom BG Color
fr: Utiliser la couleur d'arrière-plan personnalisée

en: Custom BG Color
fr: Couleur d'arrière-plan personnalisée

en: SSH Remote Deploy
fr: Déployer le SSH à distance

en: Extra Args SSH
fr: Arguments supplémentaires SSH

en: Extra Args SCP
fr: Arguments supplémentaires SCP

en: Run Script
fr: Exécuter un script

en: Cleanup Script
fr: Nettoyer le script

en: Distribution Type
fr: Type de distribution

en: Copyright Localized
fr: Copyright localisé

en: Export Angle
fr: Exporter l'angle

en: High Res
fr: Haute Résolution

en: Platform Build
fr: Plateforme compilée

en: SDK Version
fr: Version du SDK

en: SDK Build
fr: SDK compilé

en: SDK Name
fr: Nom du SDK

en: Xcode Version
fr: Version de Xcode

en: Xcode Build
fr: Xcode compilé

en: Codesign
fr: Signature du code

en: Installer Identity
fr: Identité de l'installeur

en: Identity
fr: Identité

en: Certificate File
fr: Certificat de fichier

en: Certificate Password
fr: Certificat de mot de passe

en: Provisioning Profile
fr: Profil de provisionnement

en: Custom File
fr: Fichier personnalisé

en: Allow JIT Code Execution
fr: Autoriser l'exécution du code JIT

en: Allow Unsigned Executable Memory
fr: Autoriser la mémoire exécutable non signée

en: Allow Dyld Environment Variables
fr: Autoriser les variables d'environnement Dyld

en: Disable Library Validation
fr: Désactiver la validation des librairies

en: Audio Input
fr: Entrée Audio

en: Address Book
fr: Carnet d'Adresses

en: Calendars
fr: Calendrier

en: Photos Library
fr: Bibliothèque de photos

en: Apple Events
fr: Événements Apple

en: Debugging
fr: Débogage

en: App Sandbox
fr: Bac à sable de l'application

en: Network Server
fr: Serveur réseau

en: Network Client
fr: Client réseau

en: Device USB
fr: Périphérique USB

en: Device Bluetooth
fr: Périphérique Bluetooth

en: Files Downloads
fr: Téléchargement de fichiers

en: Files Pictures
fr: Fichiers Images

en: Files Music
fr: Fichiers Musicaux

en: Files Movies
fr: Fichiers Vidéo

en: Files User Selected
fr: Fichiers utilisateur sélectionnés

en: Helper Executables
fr: Exécutables d'aide

en: Custom Options
fr: Options personnalisées

en: Notarization
fr: Notarisation

en: Apple ID Name
fr: Nom Apple ID

en: Apple ID Password
fr: Mot de passe Apple ID

en: API UUID
fr: UUID API

en: API Key
fr: Clé API

en: API Key ID
fr: ID de clé API

en: Location Usage Description
fr: Description d'utilisation de la géolocalisation

en: Location Usage Description Localized
fr: Motif de l'accès à la localisation (traduit)

en: Address Book Usage Description
fr: Description d'utilisation du carnet d'adresse

en: Address Book Usage Description Localized
fr: Motif de l'accès au carnet d'adresses (traduit)

en: Calendar Usage Description
fr: Description d'utilisation du calendrier

en: Calendar Usage Description Localized
fr: Motif de l'accès au calendrier (traduit)

en: Photos Library Usage Description
fr: Description d'utilisation de la bibliothèque photo

en: Photos Library Usage Description Localized
fr: Bibliothèque de photos à besoin de nouveaux droits pour être localisée

en: Network Volumes Usage Description
fr: Description d'utilisation des disques réseau

en: Network Volumes Usage Description Localized
fr: Motif d'accès aux volumes réseaux (traduit)

en: Removable Volumes Usage Description
fr: Description d'utilisation des disques amovibles

en: Removable Volumes Usage Description Localized
fr: Description d'usage traduite pour les disques amovibles

en: HTTP Host
fr: Hôte HTTP

en: HTTP Port
fr: Port HTTP

en: Use TLS
fr: Utiliser TLS

en: TLS Key
fr: Clé TLS

en: TLS Certificate
fr: Certificat TLS

en: Extensions Support
fr: Support d'extensions

en: Thread Support
fr: Support de fil d'exécution

en: VRAM Texture Compression
fr: Compression des textures dans la mémoire vidéo

en: For Desktop
fr: Pour PC

en: For Mobile
fr: Pour Mobile

en: Export Icon
fr: Icône d'exportation

en: Custom HTML Shell
fr: Shell HTML personnalisé

en: Head Include
fr: Inclure la tête de fichier

en: Canvas Resize Policy
fr: Politique de redimensionnement du canevas

en: Focus Canvas on Start
fr: Focus sur le canevas au démarrage

en: Experimental Virtual Keyboard
fr: Clavier virtuel expérimental

en: Progressive Web App
fr: Application web progressive

en: Ensure Cross Origin Isolation Headers
fr: S'assurer des entêtes d'isolation cross origines

en: Offline Page
fr: Page hors ligne

en: Icon 144 X 144
fr: Icône 144 X 144

en: Icon 180 X 180
fr: Icône 180 X 180

en: Icon 512 X 512
fr: Icône 512 X 512

en: Identity Type
fr: Type d'identité

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Timestamp Server URL
fr: URL du serveur d'horodatage

en: Digest Algorithm
fr: Fonction de hachage

en: Modify Resources
fr: Modifier les ressources

en: Console Wrapper Icon
fr: Icône du wrapper console

en: File Version
fr: Version de fichier

en: Product Version
fr: Version de produit

en: Company Name
fr: Nom de la société

en: Product Name
fr: Nom du produit

en: File Description
fr: Description de fichier

en: Trademarks
fr: Marques Déposées

en: Export D3D12
fr: Exporter D3D12

en: D3D12 Agility SDK Multiarch
fr: SDK multi-architecture D3D12 Agility

en: Sprite Frames
fr: Trames de sprite

en: Frame
fr: Trame

en: Speed Scale
fr: Échelle de vitesse

en: Centered
fr: Centré

en: Flip H
fr: Miroir H

en: Flip V
fr: Miroir V

en: Current
fr: Actuel

en: Volume dB
fr: Volume (dB)

en: Pitch Scale
fr: Échelle de pitch

en: Playing
fr: En train de jouer

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Stream Paused
fr: Diffusion en pause

en: Max Distance
fr: Distance Maximale

en: Attenuation
fr: Atténuation

en: Max Polyphony
fr: Polyphonie maximale

en: Panning Strength
fr: Intensité du panoramique

en: Area Mask
fr: Masque de zone

en: Copy Mode
fr: Mode copie

en: Anchor Mode
fr: Mode ancre

en: Ignore Rotation
fr: Ignorer la rotation

en: Process Callback
fr: Traiter le retour

en: Left
fr: Gauche

en: Top
fr: Dessus

en: Right
fr: Droite

en: Bottom
fr: Bas

en: Smoothed
fr: Adouci

en: Position Smoothing
fr: Lissage de position

en: Rotation Smoothing
fr: Lissage de rotation

en: Drag
fr: Déplacer

en: Horizontal Enabled
fr: Horizontal Activé

en: Vertical Enabled
fr: Vertical Activé

en: Horizontal Offset
fr: Décalage horizontal

en: Vertical Offset
fr: Décalage vertical

en: Left Margin
fr: Marge gauche

en: Top Margin
fr: Marge en haut

en: Right Margin
fr: Marge droite

en: Bottom Margin
fr: Marge du bas

en: Draw Screen
fr: Afficher l'écran

en: Draw Limits
fr: Afficher les limites

en: Draw Drag Margin
fr: Dessiner la marge de tirage

en: Tweaks
fr: Ajustements

en: Fit Margin
fr: Ajuster la marge

en: Clear Margin
fr: Retirer la marge

en: Use Mipmaps
fr: Utiliser les Mipmaps

en: Emitting
fr: Émet

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: One Shot
fr: Jouer une fois

en: Preprocess
fr: Pré-traitement

en: Explosiveness
fr: Explovisité

en: Randomness
fr: Aléatoire

en: Lifetime Randomness
fr: Aléatoire de durée de vie

en: Fixed FPS
fr: FPS fixes

en: Fract Delta
fr: Delta Fraction

en: Drawing
fr: Dessin

en: Local Coords
fr: Coordonnées locales

en: Draw Order
fr: Ordre de rendu

en: Emission Shape
fr: Forme d'émission

en: Shape
fr: Forme

en: Sphere Radius
fr: Rayon de la Sphère

en: Rect Extents
fr: Étendue du rectangle

en: Normals
fr: Normales

en: Colors
fr: Couleurs

en: Particle Flags
fr: Options de particule

en: Align Y
fr: Aligner axe Y

en: Spread
fr: Propagation

en: Gravity
fr: Gravité

en: Initial Velocity
fr: Vélocité initiale

en: Velocity Min
fr: Vélocité minimale

en: Velocity Max
fr: Vélocité maximale

en: Velocity Curve
fr: Courbe de vélocité

en: Orbit Velocity
fr: Vélocité d'orbite

en: Linear Accel
fr: Accélération linéaire

en: Accel Min
fr: Accel minimale

en: Accel Max
fr: Accel maximale

en: Accel Curve
fr: Courbe d’accélération

en: Radial Accel
fr: Accélération radiale

en: Tangential Accel
fr: Accélération tangentielle

en: Damping
fr: Amortissement

en: Damping Min
fr: Amortissement minimal

en: Damping Max
fr: Amortissement maximal

en: Damping Curve
fr: Courbe d'amortissement

en: Angle Min
fr: Angle min

en: Angle Max
fr: Angle max

en: Angle Curve
fr: Courbe d'angle

en: Scale Amount Min
fr: Quantité d'échelle minimale

en: Scale Amount Max
fr: Quantité d'échelle maximale

en: Scale Amount Curve
fr: Courbe de valeur d'échelle

en: Split Scale
fr: Séparer l'échelle

en: Scale Curve X
fr: Mettre à l'échelle la courbe X

en: Scale Curve Y
fr: Mettre à l'échelle la courbe Y

en: Color Initial Ramp
fr: Dégradé de couleurs initial

en: Hue Variation
fr: Variation de Teinte

en: Variation Min
fr: Variation minimale

en: Variation Max
fr: Variation maximale

en: Variation Curve
fr: Courbe de variation

en: Speed Min
fr: Vitesse minimale

en: Speed Max
fr: Vitesse maximale

en: Speed Curve
fr: Courbe de vitesse

en: Offset Min
fr: Décalage minimal

en: Offset Max
fr: Décalage maximal

en: Offset Curve
fr: Courbe de décalage

en: Amount Ratio
fr: Ratio de quantité

en: Sub Emitter
fr: Sous émetteur

en: Interp to End
fr: Interp jusqu'à la fin

en: Base Size
fr: Taille de base

en: Visibility Rect
fr: Zone de Visibilité

en: Section Subdivisions
fr: Sous-divisions de section

en: Process Material
fr: Matériau

en: Editor Only
fr: Éditeur seulement

en: Energy
fr: Énergie

en: Blend Mode
fr: Mode mélange

en: Z Min
fr: Minimum Z

en: Z Max
fr: Maximum Z

en: Layer Min
fr: Calque min

en: Layer Max
fr: Calque max

en: Item Cull Mask
fr: Masque d'élagage d'élément

en: Shadow
fr: Ombre

en: Filter Smooth
fr: Filtre de lissage

en: Texture Scale
fr: Échelle de texture

en: Closed
fr: Fermé

en: Cull Mode
fr: Mode Élagage

en: SDF Collision
fr: Collision CDS

en: Occluder Light Mask
fr: Obturateur de masque de lumière

en: Width Curve
fr: Courbe de largeur

en: Default Color
fr: Couleur par défaut

en: Fill
fr: Remplissage

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Texture Mode
fr: Mode de texture

en: Capping
fr: Capuchonnement

en: Joint Mode
fr: Mode de jointure

en: Begin Cap Mode
fr: Lancer le mode capuchon

en: End Cap Mode
fr: Terminer le mode capuchon

en: Border
fr: Bordure

en: Sharp Limit
fr: Limite Nette

en: Round Precision
fr: Précision de l’arrondissement

en: Antialiased
fr: Anticrénelé

en: Gizmo Extents
fr: Etendues des Gadgets

en: Multimesh
fr: Multimaillage

en: Pathfinding
fr: Recherche de chemin

en: Path Desired Distance
fr: Distance souhaitée du chemin

en: Target Desired Distance
fr: Distance Désirée de la Cible

en: Path Max Distance
fr: Distance maximale du chemin

en: Navigation Layers
fr: Calques de navigation

en: Pathfinding Algorithm
fr: Algorithme de Pathfinding

en: Path Postprocessing
fr: Chemin de postprocessing

en: Path Metadata Flags
fr: Options du chemin de métadonnée(s)

en: Simplify Path
fr: Simplifier le chemin

en: Avoidance
fr: Évitement

en: Avoidance Enabled
fr: Évitement activé

en: Neighbor Distance
fr: Distance voisine

en: Max Neighbors
fr: Maximum de voisins

en: Time Horizon Obstacles
fr: Obstacles du temps horizontal

en: Max Speed
fr: Vitesse Max

en: Avoidance Layers
fr: Calques d'évitement

en: Avoidance Mask
fr: Masque d'évitement

en: Avoidance Priority
fr: Priorité d'évitement

en: Use Custom
fr: Utilisation personnalisée

en: Path Custom Color
fr: Couleur personnalisée de chemin

en: Path Custom Point Size
fr: Taille de point personnalisée de chemin

en: Path Custom Line Width
fr: Largeur de ligne personnalisée de chemin

en: Bidirectional
fr: Bidirectionnel

en: Start Position
fr: Position de départ

en: End Position
fr: Position de fin

en: Enter Cost
fr: Coût d’entrée

en: Travel Cost
fr: Coût de déplacement

en: Vertices
fr: Sommets

en: Affect Navigation Mesh
fr: Affecter le maillage de navigation

en: Carve Navigation Mesh
fr: Tailler le maillage de navigation

en: Navigation Polygon
fr: Polygone de navigation

en: Use Edge Connections
fr: Utiliser les arêtes de connexions

en: Skew
fr: Biseau

en: Scroll Scale
fr: Échelle de la barre de défilement

en: Scroll Offset
fr: Décalage du Défilement

en: Repeat
fr: Répéter

en: Repeat Size
fr: Répéter la taille

en: Autoscroll
fr: Défilement automatique

en: Repeat Times
fr: Temps répétés

en: Begin
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Follow Viewport
fr: Suivre la fenêtre d'affichage

en: Ignore Camera Scroll
fr: Ignorer le défilement de la caméra

en: Screen Offset
fr: Décalage d'écran

en: Scroll
fr: Défilement

en: Base Offset
fr: Décalage de Base

en: Base Scale
fr: Échelle de Base

en: Limit Begin
fr: Début de la limite

en: Limit End
fr: Fin de la limite

en: Ignore Camera Zoom
fr: Ignorer le zoom de la Caméra

en: Motion
fr: Déplacement

en: Mirroring
fr: Effet de miroir

en: Curve
fr: Courbe

en: Progress
fr: Progrès

en: Progress Ratio
fr: Ratio de progression

en: H Offset
fr: Décalage Horizontal

en: V Offset
fr: Décalage Vertical

en: Rotates
fr: Rotations

en: Cubic Interp
fr: Interpolation Cubique

en: Sync to Physics
fr: Synchroniser à la physique

en: Monitoring
fr: Observation

en: Monitorable
fr: Observable

en: Space Override
fr: Redéfinition d'espace

en: Point Unit Distance
fr: Unité de distance de point

en: Point Center
fr: Centre de point

en: Linear Damp
fr: Amorti Linéaire

en: Angular Damp
fr: Amorti Angulaire

en: Audio Bus
fr: Bus audio

en: Motion Mode
fr: Mode mouvement

en: Up Direction
fr: Direction vers le haut

en: Slide on Ceiling
fr: Glisser sur le plafond

en: Wall Min Slide Angle
fr: Curseur de défilement de l'angle minimal de mur

en: Floor
fr: Plancher

en: Stop on Slope
fr: Arrêter sur la pente

en: Constant Speed
fr: Vitesse constante

en: Block on Wall
fr: Bloque sur le mur

en: Max Angle
fr: Angle maximal

en: Snap Length
fr: Aimanter la longeur

en: Moving Platform
fr: Plateforme mobile

en: Floor Layers
fr: Calques de plancher

en: Wall Layers
fr: Calques de mur

en: Safe Margin
fr: Marge de sécurité

en: Disable Mode
fr: Désactiver le mode

en: Pickable
fr: Déplaçable

en: Build Mode
fr: Mode construction

en: Disabled
fr: Désactivé

en: One Way Collision
fr: Collision à sens unique

en: One Way Collision Margin
fr: marge de collision à sens unique

en: Debug Color
fr: Couleur de débogage

en: Length
fr: Longueur

en: Rest Length
fr: Longueur au repos

en: Stiffness
fr: Rigidité

en: Initial Offset
fr: Décalage initial

en: Node A
fr: Nœud A

en: Node B
fr: Nœud B

en: Bias
fr: Biais

en: Disable Collision
fr: Désactiver les collisions

en: Softness
fr: Douceur

en: Angular Limit
fr: Limite angulaire

en: Lower
fr: Basse

en: Upper
fr: Haute

en: Motor
fr: Moteur

en: Target Velocity
fr: Vélocité cible

en: Bone 2D Nodepath
fr: Os 2D Nodepath

en: Bone 2D Index
fr: Index Bone 2D

en: Auto Configure Joint
fr: Configurer automatiquement le joint

en: Simulate Physics
fr: Simuler la physique

en: Follow Bone When Simulating
fr: Suivre l'os lors de la simulation

en: Exclude Parent
fr: Exclure Le Parent

en: Target Position
fr: Position de la cible

en: Hit From Inside
fr: Touché de l'intérieur

en: Collide With
fr: Collisionne Avec

en: Areas
fr: Zones

en: Bodies
fr: Corps

en: Gravity Scale
fr: Échelle de la Gravité

en: Mass Distribution
fr: Distribution de la masse

en: Center of Mass Mode
fr: Mode centre de la masse

en: Inertia
fr: Inertie

en: Deactivation
fr: Désactivation

en: Sleeping
fr: Sommeil

en: Can Sleep
fr: Peut Dormir

en: Lock Rotation
fr: Verrouiller la rotation

en: Freeze
fr: Geler

en: Freeze Mode
fr: Mode Gèle

en: Solver
fr: Solveur

en: Custom Integrator
fr: Intégrateur personnalisé

en: Continuous CD
fr: Détection de collision continue

en: Contact Monitor
fr: Moniteur de Contact

en: Max Contacts Reported
fr: Contacts reportés maximums

en: Linear
fr: Linéaire

en: Damp Mode
fr: Mode amorti

en: Damp
fr: Atténuation

en: Angular
fr: Angulaire

en: Constant Forces
fr: Forces constantes

en: Margin
fr: Marge

en: Constant Linear Velocity
fr: Vélocité Linéaire Constante

en: Constant Angular Velocity
fr: Vélocité Angulaire Constante

en: Vertex Colors
fr: Couleurs Des Sommets

en: Internal Vertex Count
fr: Nombre de Sommet Interne

en: Remote Path
fr: Chemin distant

en: Use Global Coordinates
fr: Utiliser les coordonnées globales

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Auto Calculate Length and Angle
fr: Calcul automatique de la longueur et de l'angle

en: Bone Angle
fr: Angle d'os

en: Editor Settings
fr: Paramètres de l'éditeur

en: Show Bone Gizmo
fr: Afficher le manipulateur d'os

en: Rest
fr: Repos

en: Modification Stack
fr: Pile de modifications

en: Hframes
fr: Trames H

en: Vframes
fr: Trames V

en: Frame Coords
fr: Coordonnées de trame

en: Filter Clip Enabled
fr: Filtre de clip activé

en: Tile Set
fr: Palette de tuiles

en: Rendering Quadrant Size
fr: Taille du quadrant de rendu

en: Collision Animatable
fr: Collision animable

en: Collision Visibility Mode
fr: Mode visibilité de collision

en: Navigation Visibility Mode
fr: Mode visibilité de navigation

en: Y Sort Origin
fr: Origine du triage par Y

en: X Draw Order Reversed
fr: Ordre de rendu X inversé

en: Collision Enabled
fr: Collision activée

en: Use Kinematic Bodies
fr: Utiliser Kinematic Bodies

en: Navigation Enabled
fr: Navigation activée

en: Texture Normal
fr: Normale de texture

en: Shape Centered
fr: Forme Centrée

en: Shape Visible
fr: Forme Visible

en: Passby Press
fr: Activation en passant

en: Visibility Mode
fr: Mode de Visibilité

en: Enabling
fr: Activation

en: Node Path
fr: Chemin de nœud

en: Attenuation Model
fr: Modèle d’atténuation

en: Unit Size
fr: Taille d’unité

en: Max dB
fr: Max (dB)

en: Emission Angle
fr: Angle d’émission

en: Degrees
fr: Degrés

en: Filter Attenuation dB
fr: Filtre d’atténuation (dB)

en: Attenuation Filter
fr: Filtre d’atténuation

en: Cutoff Hz
fr: Hz de coupure

en: Tracking
fr: Suivi

en: Bone Name
fr: Nom de l'os

en: Bone Idx
fr: Os Idx

en: Override Pose
fr: Pose surchargée

en: Keep Aspect
fr: Garder l'aspect

en: Cull Mask
fr: Masque d'élagage

en: Attributes
fr: Attributs

en: Compositor
fr: Compositeur

en: Doppler Tracking
fr: Effet Doppler de Suivi

en: Frustum Offset
fr: Décalage du Tronc

en: Near
fr: Plan proche

en: Far
fr: Plan éloigné

en: Visibility AABB
fr: Visibilité AABB

en: Box Extents
fr: Étendues de la boîte

en: Ring Axis
fr: Axe de l'anneau

en: Ring Height
fr: Hauteur de l'anneau

en: Ring Radius
fr: Rayon de l'anneau

en: Ring Inner Radius
fr: Rayon intérieur de l'anneau

en: Rotate Y
fr: Rotation Y

en: Disable Z
fr: Désactiver axe Z

en: Flatness
fr: Platitude

en: Scale Curve Z
fr: Mettre à l'échelle la courbe Z

en: Albedo
fr: Albédo

[ctx: Geometry]
en: Normal
fr: Normale

en: Emission
fr: Émission

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Emission Energy
fr: Émission d'énergie

en: Modulate
fr: Moduler

en: Albedo Mix
fr: Mix d'Albédo

en: Normal Fade
fr: Fondu normal

en: Vertical Fade
fr: Fondu vertical

en: Distance Fade
fr: Fondu de Distance

en: Transform Align
fr: Transformer l'alignement

en: Draw Passes
fr: Afficher les passes

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Bake Mask
fr: Masque de pré-calcul

en: Update Mode
fr: Mode de mise à jour

en: Follow Camera Enabled
fr: Suivi de caméra activé

en: Directionality
fr: Directionnel

en: Skeleton Path
fr: Squelette de chemin

en: Layer Mask
fr: Masque de calque

en: Visibility Range
fr: Plage de visibilité

en: Begin Margin
fr: Début de marge

en: End Margin
fr: Fin de marge

en: Fade Mode
fr: Mode fondu

en: Pixel Size
fr: Taille de pixel

en: Flags
fr: Options

en: Billboard
fr: Panneau(Billboard)

en: Shaded
fr: Ombré

en: Double Sided
fr: Double face

en: No Depth Test
fr: Pas de test de profondeur

en: Fixed Size
fr: Taille fixe

en: Alpha Cut
fr: Coupe alpha

en: Alpha Scissor Threshold
fr: Seuil des ciseaux d'alpha

en: Alpha Hash Scale
fr: Échelle de hachage Alpha

en: Alpha Antialiasing Mode
fr: Mode anticrénelage alpha

en: Alpha Antialiasing Edge
fr: Arête d'anticrénelage alpha

en: Texture Filter
fr: Filtre de texture

en: Render Priority
fr: Priorité de rendu

en: Outline Render Priority
fr: Priorité de rendu du contour

en: Text
fr: Texte

en: Outline Modulate
fr: Moduler le contour

en: Font
fr: Police

en: Horizontal Alignment
fr: Alignement horizontal

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Uppercase
fr: Tout en majuscule

en: Justification Flags
fr: Options de justification

en: Text Direction
fr: Direction de texte

en: Structured Text BiDi Override
fr: Surcharge de structure de texte BiDi

en: Structured Text BiDi Override Options
fr: Options de surcharge de texte Bidi

en: Intensity Lumens
fr: Intensité des Lumens

en: Intensity Lux
fr: Intensité en Lux

en: Temperature
fr: Température

en: Indirect Energy
fr: Énergie indirecte

en: Volumetric Fog Energy
fr: Énergie du brouillard volumétrique

en: Projector
fr: Projecteur

en: Angular Distance
fr: Distance angulaire

en: Negative
fr: Négative

en: Specular
fr: Spéculaire

en: Bake Mode
fr: Mode de pré-calcul

en: Normal Bias
fr: Biais normal

en: Reverse Cull Face
fr: Élagage inversé de la face

en: Transmittance Bias
fr: Biais de transmission

en: Opacity
fr: Opacité

en: Blur
fr: Flou

en: Directional Shadow
fr: Ombre directionnelle

en: Split 1
fr: Séparation 1

en: Split 2
fr: Séparation 2

en: Split 3
fr: Séparation 3

en: Blend Splits
fr: Mélanger les séparations

en: Fade Start
fr: Démarrer le fondu

en: Sky Mode
fr: Mode ciel

en: Omni
fr: Omnidirectionnelle

en: Shadow Mode
fr: Mode ombre

en: Angle Attenuation
fr: Atténuation d'angle

en: Quality
fr: Qualité

en: Bounces
fr: Rebonds

en: Bounce Indirect Energy
fr: Énergie indirecte du rebond

en: Directional
fr: Directionnel

en: Use Texture for Bounces
fr: Utiliser une texture pour des rebonds

en: Interior
fr: Intérieur

en: Use Denoiser
fr: Utiliser un filtre anti-bruit

en: Denoiser Strength
fr: Force du Denoiser

en: Denoiser Range
fr: Portée du denoiser

en: Texel Scale
fr: Échelle du texel

en: Max Texture Size
fr: Tille de texture maximale

en: Custom Sky
fr: Ciel personnalisé

en: Custom Color
fr: Couleur personnalisée

en: Custom Energy
fr: Énergie personnalisée

en: Camera Attributes
fr: Attributs de caméra

en: Subdiv
fr: Subdivision

en: Light Data
fr: Données de lumière

en: Target Node
fr: Nœud cible

en: From
fr: De

en: Surface Material Override
fr: Surcharge du matériau de surface

en: Path Height Offset
fr: Décalage de la hauteur du chemin

en: Use 3D Avoidance
fr: Utiliser l'évitement 3D

en: Keep Y Velocity
fr: Garder la vélocité Y

en: Navigation Mesh
fr: Maillage de navigation

en: Basis
fr: Base

en: Rotation Edit Mode
fr: Mode édition de rotation

en: Rotation Order
fr: Ordre de rotation

en: Top Level
fr: Niveau du haut

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visibility Parent
fr: Visibilité parent

en: Bake
fr: Pré-calcul

en: Rotation Mode
fr: Mode rotation

en: Use Model Front
fr: Utiliser le modèle de police

en: Tilt Enabled
fr: Inclinaison activée

en: Wind
fr: Vent

en: Force Magnitude
fr: Magnitude de la force

en: Attenuation Factor
fr: Facteur d'atténuation

en: Source Path
fr: Chemin de la source

en: Reverb Bus
fr: Bus de Réverb

en: Uniformity
fr: Uniformité

en: Ray Pickable
fr: Sélectionnable par rayon

en: Capture on Drag
fr: Capturer lors du glissement

en: Swing Span
fr: Ampleur de balancement

en: Twist Span
fr: Ampleur de torsion

en: Relaxation
fr: Relâchement

en: Linear Limit
fr: Limite linéaire

en: Upper Distance
fr: Distance haute

en: Lower Distance
fr: Distance basse

en: Linear Motor
fr: Moteur linéaire

en: Force Limit
fr: Limite de Force

en: Linear Spring
fr: Saut linéraire

en: Equilibrium Point
fr: Point d’équilibre

en: Upper Angle
fr: Angle supérieur

en: Lower Angle
fr: Angle inférieur

en: Angular Motor
fr: Moteur angulaire

en: Angular Spring
fr: Saut angulaire

en: Params
fr: Paramètres

en: Max Impulse
fr: Impulsion Maximale

en: Solver Priority
fr: Solveur de priorité

en: Exclude Nodes From Collision
fr: Exclure les nœuds d'une collision

en: Impulse Clamp
fr: Borner l'impulsion

en: Linear Motion
fr: Mouvement linéaire

en: Linear Ortho
fr: Ortho linéaire

en: Angular Motion
fr: Mouvement angulaire

en: Angular Ortho
fr: Ortho angulaire

en: Joint Constraints
fr: Restrictions de jointure

en: Angular Limit Enabled
fr: Limite angulaire activée

en: Angular Limit Upper
fr: Limite angulaire haute

en: Angular Limit Lower
fr: Limite angulaire basse

en: Angular Limit Bias
fr: Biais de limite angulaire

en: Angular Limit Softness
fr: Douceur de limite angulaire

en: Angular Limit Relaxation
fr: Relaxation de limite angulaire

en: Linear Limit Upper
fr: Limite linéaire haute

en: Linear Limit Lower
fr: Limite linéaire basse

en: Linear Limit Softness
fr: Douceur de limite linéaire

en: Linear Limit Restitution
fr: Restitution de limite linéaire

en: Linear Limit Damping
fr: Amortissement de limite linéaire

en: Angular Limit Restitution
fr: Restitution de limite angulaire

en: Angular Limit Damping
fr: Amortissement de limite angulaire

en: Linear Limit Enabled
fr: Limite linéaire active

en: Linear Spring Enabled
fr: Ressort linéaire actif

en: Linear Spring Stiffness
fr: Raideur du ressort linéaire

en: Linear Spring Damping
fr: Amortissement de ressort linéaire

en: Linear Equilibrium Point
fr: Point d’équilibre linéaire

en: Linear Restitution
fr: Restitution linéaire

en: Linear Damping
fr: Amortissement linéaire

en: Angular Restitution
fr: Restitution angulaire

en: Angular Damping
fr: Amortissement angulaire

en: Angular Spring Enabled
fr: Ressort angulaire actif

en: Angular Spring Stiffness
fr: Raideur de ressort angulaire

en: Angular Spring Damping
fr: Amortissement de ressort angulaire

en: Angular Equilibrium Point
fr: Point d’équilibre angulaire

en: Body Offset
fr: Décalage du corps

en: Bounce
fr: Rebond

en: Linear Damp Mode
fr: Mode amorti linéaire

en: Angular Damp Mode
fr: Mode amorti linéaire

en: Axis Lock
fr: Verrouiller l'axe

en: Linear X
fr: X linéaire

en: Linear Y
fr: Y linéaire

en: Linear Z
fr: Z linéaire

en: Angular X
fr: X angulaire

en: Angular Y
fr: Y angulaire

en: Angular Z
fr: Z angulaire

en: Hit Back Faces
fr: Toucher les faces arrières

en: Debug Shape
fr: Forme de débogage

en: Spring Length
fr: Longueur du ressort

en: Per-Wheel Motion
fr: Mouvement par roue

en: Engine Force
fr: Force du moteur

en: Brake
fr: Frein

en: Steering
fr: Direction

en: VehicleBody3D Motion
fr: Mouvement de VehicleBody3D

en: Use as Traction
fr: Utiliser comme traction

en: Use as Steering
fr: Utiliser comme pilotage

en: Wheel
fr: Molette

en: Roll Influence
fr: Influence de rotation

en: Friction Slip
fr: Glissement par friction

en: Travel
fr: Se déplacer

en: Max Force
fr: Force max

en: Origin Offset
fr: Décalage de l'origine

en: Box Projection
fr: Projection boîte

en: Enable Shadows
fr: Activer les ombres

en: Reflection Mask
fr: Masque de réflexion

en: Mesh LOD Threshold
fr: Seuil du niveau de détails du maillage

en: Ambient
fr: Ambiant

en: Color Energy
fr: Énergie de la couleur

en: Profile
fr: Profil

en: Motion Scale
fr: Échelle du mouvement

en: Show Rest Only
fr: Montrer au repos uniquement

en: Modifier
fr: Modificateur

en: Callback Mode Process
fr: Mode processus de repli

en: Deprecated
fr: Déprécié

en: Animate Physical Bones
fr: Animer les os physiques

en: Root Bone
fr: Os racine

en: Tip Bone
fr: Os d'extrémité

en: Target
fr: Cible

en: Override Tip Basis
fr: Redéfinir la base d’extrémité

en: Use Magnet
fr: Utiliser le magnétisme

en: Magnet
fr: Magnétisme

en: Min Distance
fr: Distance Minimale

en: Max Iterations
fr: Itérations max

en: Active
fr: Actif

en: Pinned Points
fr: Points épinglés

en: Attachments
fr: Attachements

en: Point Index
fr: Index de point

en: Spatial Attachment Path
fr: Chemin de la pièce jointe spatiale

en: Parent Collision Ignore
fr: Ignorer les collisions avec le parent

en: Simulation Precision
fr: Précision de Simulation

en: Total Mass
fr: Masse totale

en: Linear Stiffness
fr: Rigidité Linéaire

en: Pressure Coefficient
fr: Coefficient de pression

en: Damping Coefficient
fr: Coefficient d'amortissement

en: Drag Coefficient
fr: Coefficient de traînée

en: Position Offset
fr: Décalage de position

en: Track Physics Step
fr: Suivre les Etapes Physiques

en: Sorting
fr: Arrangement

en: Use AABB Center
fr: Utiliser le centre de l'AABB

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Material Override
fr: Redéfinition du matériau

en: Material Overlay
fr: Superposition de Matériau

en: Transparency
fr: Transparence

en: Extra Cull Margin
fr: Marge supplémentaire de détermination des faces cachées

en: Custom AABB
fr: AABB Personnalisé

en: LOD Bias
fr: Biais du niveau de détails

en: Ignore Occlusion Culling
fr: Ignorer l'élagage de l'occlusion

en: Global Illumination
fr: Illumination globale

en: Lightmap Scale
fr: Échelle de Lightmap

en: Dynamic Range
fr: Plage dynamique

en: Use Two Bounces
fr: Utiliser deux rebonds

en: Body Tracker
fr: Traque du corps

en: Body Update
fr: Mise à jour du corps

en: Face Tracker
fr: Traqueur de face

en: Hand Tracker
fr: Traqueur de main

en: Tracker
fr: Traqueur

en: Show When Tracked
fr: Afficher quand suivi

en: World Scale
fr: Échelle du Monde

en: Play Mode
fr: Mode jouer

en: Use Custom Timeline
fr: Utiliser une chronologie personnalisée

en: Timeline Length
fr: Longueur de la chronologie

en: Stretch Time Scale
fr: Étirer l'échelle de temps

en: Sync
fr: Synchroniser

en: Mix Mode
fr: Mode de mélange

en: Fadein Time
fr: Durée du fondu entrant

en: Fadein Curve
fr: Courbe de fondu d'entrée

en: Fadeout Time
fr: Durée du fondu sortant

en: Fadeout Curve
fr: Courbe de fondu de sortie

en: Break Loop at End
fr: Arrêter la boucle à la fin

en: Auto Restart
fr: Redémarrage Automatique

en: Autorestart
fr: Redémarrage Automatique

en: Delay
fr: Délai

en: Random Delay
fr: Retard aléatoire

en: Xfade Time
fr: Durée du fondu croisé

en: Xfade Curve
fr: Courbe Xfade

en: Allow Transition to Self
fr: Autoriser la transition vers soi-même

en: Input Count
fr: Quantité d'entrées

en: Request
fr: Requête

en: Internal Active
fr: Actif interne

en: Add Amount
fr: Ajouter une quantité

en: Blend Amount
fr: Quantité de mélange

en: Sub Amount
fr: Sous quantité

en: Seek Request
fr: Chercher une requête

en: Current Index
fr: Indexe actuel

en: Current State
fr: État actuel

en: Transition Request
fr: Requête de transition

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Deterministic
fr: Déterministe

en: Reset on Save
fr: Réinitialiser à la sauvegarde

en: Root Node
fr: Nœud Racine

en: Root Motion
fr: Mouvement de racine

en: Track
fr: Piste

en: Callback Mode
fr: Mode de repli

en: Method
fr: Méthode

en: Discrete
fr: Discret

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Switch
fr: Changer

en: Switch Mode
fr: Changer de mode

en: Advance
fr: Avancé

en: State Machine Type
fr: Type de machine à état

en: Reset Ends
fr: Réinitialiser permet de finir

en: Current Animation
fr: Animation actuelle

en: Playback Options
fr: Options de Lecture

en: Auto Capture
fr: Capture automatique

en: Auto Capture Duration
fr: Durée de capture automatique

en: Auto Capture Transition Type
fr: Type de transition de capture automatique

en: Auto Capture Ease Type
fr: Type de facilité de capture automatique

en: Default Blend Time
fr: Temps de fondu par défaut

en: Movie Quit on Finish
fr: Le film se ferme lorsqu'il fini

en: Tree Root
fr: Racine de l’Arbre

en: Advance Expression Base Node
fr: Nœud de base d'expression avancée

en: Anim Player
fr: Animation Player

en: Animation Path
fr: Chemin d'animation

en: Zero Y
fr: Mettre Y à zéro

en: Mix Target
fr: Cible Mixte

en: Stretch Mode
fr: Mode d’étirement

en: Alignment
fr: Alignement

en: Button Pressed
fr: Bouton quand pressé

en: Action Mode
fr: Mode d'action

en: Keep Pressed Outside
fr: Garder pressé à l'extérieur

en: Button Group
fr: Bouton de groupe

en: Shortcut Feedback
fr: Raccourci de Feedback

en: Shortcut in Tooltip
fr: Raccourci dans l'info-bulle

en: Allow Unpress
fr: Autoriser de ne pas appuyer

en: Text Behavior
fr: Comportement du texte

en: Text Overrun Behavior
fr: Comportement de surcharge de texte

en: Clip Text
fr: Découper le texte

en: Icon Behavior
fr: Comportement de l'icône

en: Icon Alignment
fr: Icône d'alignement

en: Vertical Icon Alignment
fr: Alignement de l'icône verticale

en: Expand Icon
fr: Icône de taille variable

en: Use Top Left
fr: Utiliser haut à gauche

en: Symbol Lookup on Click
fr: Chercher le symbole au clic

en: Line Folding
fr: Ligne de pli

en: Line Length Guidelines
fr: Longueur de ligne de guide

en: Draw Bookmarks
fr: Dessiner les signets

en: Draw Executing Lines
fr: Dessiner les lignes d'exécution

en: Draw Line Numbers
fr: Dessiner une ligne de nombres

en: Draw Fold Gutter
fr: Dessiner le bandeau de pli

en: Delimiters
fr: Délimiteurs

en: Comments
fr: Commentaires

en: Code Completion
fr: Complétion de code

en: Prefixes
fr: Préfixes

en: Use Spaces
fr: Utiliser les espaces

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic Prefixes
fr: Préfixes automatiques

en: Auto Brace Completion
fr: Complétion automatique des accolades

en: Highlight Matching
fr: Surligner les correspondances

en: Edit Alpha
fr: Modifier alpha

en: Color Mode
fr: Mode couleur

en: Deferred Mode
fr: Mode différé

en: Picker Shape
fr: Sélecteur de forme

en: Can Add Swatches
fr: Peut ajouter des échantillons

en: Customization
fr: Personnalisation

en: Sampler Visible
fr: Sampler visible

en: Color Modes Visible
fr: Modes de couleur visibles

en: Sliders Visible
fr: Glissières visibles

en: Presets Visible
fr: Préréglages visibles

en: Theme Overrides
fr: Surcharges de thème

en: Constants
fr: Constantes

en: Font Sizes
fr: Tailles de police

en: Clip Contents
fr: Attacher les contenus

en: Custom Minimum Size
fr: Taille personnalisée minimum

en: Layout Direction
fr: Direction de disposition

en: Layout Mode
fr: Mode disposition

en: Anchors Preset
fr: Préréglage des ancres

en: Anchor Points
fr: Points d'ancre

en: Anchor Offsets
fr: Décalages de l'ancre

en: Grow Direction
fr: Direction d'expansion

en: Pivot Offset
fr: Décalage du Pivot

en: Container Sizing
fr: Dimensionnement du conteneur

en: Stretch Ratio
fr: Ratio d’étirement

en: Localization
fr: Localisation

en: Localize Numeral System
fr: Localiser le système numérique

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: Neighbor Left
fr: Voisin de gauche

en: Neighbor Top
fr: Voisin du haut

en: Neighbor Right
fr: Voisin de droite

en: Neighbor Bottom
fr: Voisin du dessous

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Mouse
fr: Souris

en: Default Cursor Shape
fr: Forme de Curseur par Défaut

en: Shortcut Context
fr: Contexte de raccourci

en: Type Variation
fr: Types de variation

en: OK Button Text
fr: Texte du bouton OK

en: Dialog
fr: Boîte de dialogue

en: Hide on OK
fr: Cacher avec OK

en: Close on Escape
fr: Fermer avec échap

en: Autowrap
fr: Retour à la ligne automatique

en: Cancel Button Text
fr: Texte de bouton annuler

en: Mode Overrides Title
fr: Le Mode remplace le Titre

en: Root Subfolder
fr: Sous-répertoire racine

en: Use Native Dialog
fr: Utiliser la fenêtre native

en: Reverse Fill
fr: Inverser le remplissage

en: Show Grid
fr: Montrer la grille

en: Snapping Enabled
fr: Magnétisation activé

en: Snapping Distance
fr: Distance de magnétisation

en: Panning Scheme
fr: Schéma de défilement

en: Right Disconnects
fr: La droite déconnecte

en: Connection Lines
fr: Lignes de connexion

en: Curvature
fr: Courbure

en: Zoom Step
fr: Pas de Zoom

en: Toolbar Menu
fr: Menu de barre d'outils

en: Show Menu
fr: Afficher le menu

en: Show Zoom Label
fr: Afficher le label de zoom

en: Show Zoom Buttons
fr: Afficher les boutons de zoom

en: Show Grid Buttons
fr: Afficher les boutons de grille

en: Show Minimap Button
fr: Afficher le bouton mini-carte

en: Show Arrange Button
fr: Afficher le bouton organiser

en: Draggable
fr: Peut être glissé

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Title
fr: Titre

en: Autoshrink Enabled
fr: Rétrécissement automatique activé

en: Autoshrink Margin
fr: Rétrécir automatiquement la marge

en: Drag Margin
fr: Glisser la marge

en: Tint Color Enabled
fr: Couleur de teinte activée

en: Tint Color
fr: Couleur de teinte

en: Ignore Invalid Connection Type
fr: Ignorer le type de connexion invalide

en: Select Mode
fr: Mode sélection

en: Allow Reselect
fr: Autoriser la Resélection

en: Allow RMB Select
fr: Autoriser la sélection par click droit

en: Allow Search
fr: Autoriser la recherche

en: Max Text Lines
fr: Lignes de texte max

en: Auto Height
fr: Hauteur Auto

en: Items
fr: Objets

en: Max Columns
fr: Colonnes Max

en: Same Column Width
fr: Même Largeur de Colonne

en: Fixed Column Width
fr: Largeur de Colonne Fixe

en: Icon Mode
fr: Mode Icône

en: Icon Scale
fr: Échelle de l'Icône

en: Fixed Icon Size
fr: Taille d'Icône Fixe

en: Label Settings
fr: Paramètres de la légende

en: Displayed Text
fr: Texte affiché

en: Lines Skipped
fr: Lignes Ignorées

en: Max Lines Visible
fr: Lignes Visibles Max

en: Visible Characters
fr: Caractères visibles

en: Visible Characters Behavior
fr: Comportement des personnages visible

en: Visible Ratio
fr: Ratio visible

en: Placeholder Text
fr: Texte générique

en: Max Length
fr: Longueur Max

en: Expand to Text Length
fr: Étendre à la longueur du texte

en: Context Menu Enabled
fr: Menu Contextuel Activé

en: Virtual Keyboard Enabled
fr: Clavier Virtuel Activé

en: Virtual Keyboard Type
fr: Type de clavier virtuel

en: Clear Button Enabled
fr: Bouton de Nettoyage Activé

en: Shortcut Keys Enabled
fr: Raccourcis activés

en: Middle Mouse Paste Enabled
fr: Collage avec le bouton central de la souris activé

en: Selecting Enabled
fr: Sélection Activée

en: Deselect on Focus Loss Enabled
fr: Désélectionner à la perte de sélection activé

en: Drag and Drop Selection Enabled
fr: Sélection en Glisser-déposer Activée

en: Right Icon
fr: Icône droite

en: Select All on Focus
fr: Sélectionner tous au focus

en: Blink
fr: Clignoter

en: Blink Interval
fr: Intervalle de Pré-calcul

en: Column
fr: Colonne

en: Force Displayed
fr: Force affichée

en: Mid Grapheme
fr: Graphème du milieu

en: Secret Character
fr: Caractère secret

en: Underline
fr: Souligner

en: Start Index
fr: Démarrer l'index

en: Switch on Hover
fr: Changer au survol

en: Prefer Global Menu
fr: Préférer le menu global

en: Draw Center
fr: Dessiner le Centre

en: Region Rect
fr: Zone Rectangulaire

en: Patch Margin
fr: Marge de patch

en: Axis Stretch
fr: Etirer les Axes

en: Fit to Longest Item
fr: Ajuster à l'objet le plus long

en: Hide on Item Selection
fr: Masquer à la sélection de l'élément

en: Hide on Checkable Item Selection
fr: Cacher l'élément vérifiable à la sélection

en: Hide on State Item Selection
fr: Cacher l'élément d'état à la sélection

en: Submenu Popup Delay
fr: Délai de pop-up du sous-menu

en: System Menu ID
fr: Identifiant du système de menu

en: Prefer Native Menu
fr: Préférer le menu natif

en: Fill Mode
fr: Mode de Remplissage

en: Show Percentage
fr: Afficher le pourcentage

en: Indeterminate
fr: Indéterminé

en: Preview Indeterminate
fr: Prévisualisation Indéterminée

en: Min Value
fr: Valeur minimale

en: Max Value
fr: Valeur maximale

en: Step
fr: Pas

en: Exp Edit
fr: Édition Exponentielle

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Allow Greater
fr: Autoriser supérieur

en: Allow Lesser
fr: Autoriser inférieur

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Elapsed Time
fr: Temps Écoulé

en: Outline
fr: Contour

en: Env
fr: Alentours

en: Glyph Index
fr: Index de glyphe

en: Glyph Count
fr: Nombre de glyphes

en: Glyph Flags
fr: Options de glyphe

en: Relative Index
fr: Position relative

en: BBCode Enabled
fr: BBCode activé

en: Fit Content
fr: Ajuster le contenu

en: Scroll Active
fr: Défilement actif

en: Scroll Following
fr: Suivi du défilement

en: Tab Size
fr: Taille de tabulation

en: Markup
fr: Balisage

en: Custom Effects
fr: Effets personnalisés

en: Meta Underlined
fr: Méta-données soulignées

en: Hint Underlined
fr: Aide de soulignage

en: Progress Bar Delay
fr: Retard de la barre de progression

en: Text Selection
fr: Sélection de texte

en: Selection Enabled
fr: Sélection activée

en: Custom Step
fr: Pas personnalisé

en: Follow Focus
fr: Suivre le focus

en: Horizontal Custom Step
fr: Étape personnalisée horizontale

en: Vertical Custom Step
fr: Étape personnalisée verticale

en: Horizontal Scroll Mode
fr: Mode défilement horizontal

en: Vertical Scroll Mode
fr: Mode défilement vertical

en: Scroll Deadzone
fr: Zone morte du défilement

en: Default Scroll Deadzone
fr: Zone morte par défaut du défilement

en: Scrollable
fr: Défilant

en: Tick Count
fr: Compte des Tics

en: Update on Text Changed
fr: Mettre à jour au changement de texte

en: Custom Arrow Step
fr: Étape personnalisée de flèche

en: Split Offset
fr: Décalage des écarts

en: Collapsed
fr: Réduit

en: Dragger Visibility
fr: Visibilité du Tireur

en: Stretch Shrink
fr: Etirer-Réduire

en: Current Tab
fr: Onglet actuel

en: Tab Alignment
fr: Alignement d'onglet

en: Clip Tabs
fr: Accrocher les onglets

en: Tab Close Display Policy
fr: Stratégie d'affichage du bouton de fermeture d'onglet

en: Max Tab Width
fr: Largeur d'onglet maximal

en: Scrolling Enabled
fr: Défilement activé

en: Drag to Rearrange Enabled
fr: Glisser pour réorganiser activé

en: Tabs Rearrange Group
fr: Groupe de réagencement des onglets

en: Scroll to Selected
fr: Défiler pour les sélectionnés

en: Select With RMB
fr: Sélectionner avec le clic droit

en: Deselect Enabled
fr: Dé-sélection activée

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tabs Position
fr: Position des onglets

en: Tabs Visible
fr: Onglets Visibles

en: All Tabs in Front
fr: Tous les onglets au premier plan

en: Use Hidden Tabs for Min Size
fr: Utiliser les onglets cachés pour la taille minimale

en: Tab Focus Mode
fr: Mode onglet en focus

en: Wrap Mode
fr: Mode condensé

en: Smooth
fr: Lisse

en: Past End of File
fr: Coller à la fin de fichier

en: Fit Content Height
fr: Ajuster à la hauteur du conteneur

en: Draw
fr: Dessiner

en: Draw When Editable Disabled
fr: Dessiner quand l'édition est désactivée

en: Move on Right Click
fr: Déplacer avec clic droit

en: Syntax Highlighter
fr: Coloration syntaxique

en: Visual Whitespace
fr: Espacement visuel

en: Control Chars
fr: Contrôle des caractères

en: Spaces
fr: Espaces

en: Text Edit Undo Stack Max Size
fr: Taille maximale du cumule d'annulation d'édition de texte

en: Hover
fr: Survoler

en: Focused
fr: Focalisé

en: Click Mask
fr: Masque de Clic

en: Ignore Texture Size
fr: Ignorer la taille de texture

en: Radial Fill
fr: Remplissage Radial

en: Initial Angle
fr: Angle Initial

en: Fill Degrees
fr: Degrés remplis

en: Center Offset
fr: Décalage du Centre

en: Nine Patch Stretch
fr: Etirement à Neuf Patchs

en: Stretch Margin
fr: Étirer la marge

en: Under
fr: Sous

en: Over
fr: Par-dessus

en: Progress Offset
fr: Décalage de la Progression

en: Tint
fr: Teinte

en: Expand Mode
fr: Mode d'expansion

en: Custom Minimum Height
fr: Taille Minimum Personnalisée

en: Column Titles Visible
fr: Titres des colonnes visibles

en: Hide Folding
fr: Cacher les plis

en: Hide Root
fr: Masquer la Racine

en: Drop Mode Flags
fr: Options du Mode Abandon

en: Scroll Horizontal Enabled
fr: Défilement horizontal activé

en: Scroll Vertical Enabled
fr: Défilement vertical activé

en: Audio Track
fr: Piste Audio

en: Paused
fr: En Pause

en: Expand
fr: Développer

en: Buffering Msec
fr: Mise en mémoire tampon ms

en: Self Modulate
fr: Auto-modulation

en: Show Behind Parent
fr: Montrer derrière le parent

en: Clip Children
fr: Associer les enfants

en: Light Mask
fr: Masque de lumières

en: Visibility Layer
fr: Calque de visibilité

en: Z Index
fr: Index Z

en: Z as Relative
fr: Z en tant que relatif

en: Y Sort Enabled
fr: Tri en Y activé

en: Use Parent Material
fr: Utiliser le matériau du parent

en: Diffuse
fr: Diffus

en: NormalMap
fr: CarteNormale

en: Shininess
fr: Brillance

en: Download File
fr: Télécharger le Fichier

en: Download Chunk Size
fr: Taille des Blocs de Téléchargement

en: Accept Gzip
fr: Accepter Gzip

en: Body Size Limit
fr: Taille Limite du Corps

en: Max Redirects
fr: Redirections Max

en: Timeout
fr: Délai dépassé

en: Transfer Mode
fr: Mode de Transfert

en: Transfer Channel
fr: Canal de transfert

en: Node Name Num Separator
fr: Séparateur entre nom de nœud et numéro

en: Node Name Casing
fr: Notation (casse) d'un nom de nœud

en: Physics Priority
fr: Priorité physique

en: Thread Group
fr: Groupe de Thread

en: Group
fr: Groupe

en: Group Order
fr: Ordre du groupe

en: Auto Translate
fr: Traduire automatiquement

en: Editor Description
fr: Description de l'Editeur

en: Time Left
fr: Temps restant

en: Debug Collisions Hint
fr: Déboguer les indices de collision

en: Debug Paths Hint
fr: Déboguer les indices de chemins

en: Debug Navigation Hint
fr: Déboguer les indices de navigation

en: Multiplayer Poll
fr: Poll d'attente active (polling) multijoueur

en: Shapes
fr: Formes

en: Shape Color
fr: Couleur de forme

en: Contact Color
fr: Couleur de contact

en: Paths
fr: Chemins

en: Geometry Color
fr: Couleur de géométrie

en: Geometry Width
fr: Largeur de géométrie

en: Max Contacts Displayed
fr: Contacts affichés maximum

en: Draw 2D Outlines
fr: Dessiner les contours 2D

en: Viewport
fr: Fenêtre d'affichage

en: Transparent Background
fr: Transparence d'arrière-plan

en: Anti Aliasing
fr: Anticrénelage

en: Screen Space AA
fr: Écran d'espace AA

en: Use TAA
fr: Utiliser TAA

en: Use Debanding
fr: Utiliser le Debanding

en: Use Occlusion Culling
fr: Utiliser l'élagage de l'occusion

en: Mesh LOD
fr: Niveau de détails de maillage

en: LOD Change
fr: Changer le niveau de détails

en: Threshold Pixels
fr: Seuil de pixels

en: Snap
fr: Aimantation

en: Snap 2D Transforms to Pixel
fr: Aimanter les 2D Transforms au pixel

en: Snap 2D Vertices to Pixel
fr: Aimanter les sommets 2D au pixel

en: Lights and Shadows
fr: Lumières et ombres

en: Positional Shadow
fr: Ombre positionnelle

en: Atlas Size
fr: Taille de l'Atlas

en: SDF
fr: CDS

en: Oversize
fr: Surdimensionné

en: Default Environment
fr: Environnement par défaut

en: Enable Object Picking
fr: Activer la sélection d'objet

en: Wait Time
fr: Temps d'attente

en: Autostart
fr: Démarrage Automatique

en: Viewport Path
fr: Chemin de la fenêtre d'affichage

en: Disable 3D
fr: Désactiver 3D

en: Use XR
fr: Utiliser XR

en: Own World 3D
fr: Propre monde 3D

en: World 3D
fr: Monde 3D

en: Transparent BG
fr: Arrière-plan transparent

en: Handle Input Locally
fr: Gérer les entrées localement

en: MSAA 2D
fr: 2D MSAA

en: MSAA 3D
fr: 3D MSAA

en: Debug Draw
fr: Déboguer appel de dessin

en: Use HDR 2D
fr: Utiliser HDR 2D

en: Scaling 3D
fr: Mise à l'échelle 3D

en: Scaling 3D Mode
fr: Mode mise à l'échelle 3D

en: Scaling 3D Scale
fr: Mise à l'échelle de l'échelle 3D

en: Texture Mipmap Bias
fr: Biais de texture Mipmap

en: Anisotropic Filtering Level
fr: Filtrage de niveau Anisotrope

en: FSR Sharpness
fr: Netteté FSR

en: Variable Rate Shading
fr: Variable du taux de shading

en: Canvas Items
fr: Items de canevas

en: Audio Listener
fr: Écouteur audio

en: Enable 2D
fr: Activer 2D

en: Enable 3D
fr: Activer 3D

en: Object Picking
fr: Sélection d'objet

en: Object Picking Sort
fr: Trier l'objet sélectionné

en: Object Picking First Only
fr: Sélectionner le premier objet uniquement

en: Disable Input
fr: Désactiver entrées

en: Positional Shadow Atlas
fr: Ombre positionnelle d'Atlas

en: 16 Bits
fr: 16 bits

en: Canvas Cull Mask
fr: Masque d'élagage de canevas

en: Size 2D Override
fr: Surcharge de la taille 2D

en: Size 2D Override Stretch
fr: Surcharge de la taille 2D étirée

en: Render Target
fr: Rendre la cible

en: Clear Mode
fr: Mode Nettoyage

en: Current Screen
fr: Écran actuel

en: Mouse Passthrough Polygon
fr: Polygone de passage de la souris

en: Transient
fr: Transitoire

en: Exclusive
fr: Exclusif

en: Unresizable
fr: Non réalisable

en: Unfocusable
fr: Ne peut être ciblé

en: Popup Window
fr: Fenêtre contextuelle

en: Mouse Passthrough
fr: Passage de souris

en: Force Native
fr: Forcer le natif

en: Min Size
fr: Taille Minimale

en: Max Size
fr: Taille maximale

en: Keep Title Visible
fr: Garder le titre visible

en: Content Scale
fr: Mettre à l'échelle le contenu

en: Swap Cancel OK
fr: Inverser Annuler OK

en: Layer Names
fr: Noms des couches

en: 2D Render
fr: Rendu 2D

en: 3D Render
fr: Rendu 3D

en: 2D Physics
fr: Physique 2D

en: 2D Navigation
fr: Navigation 2D

en: 3D Physics
fr: Physique 3D

en: 3D Navigation
fr: Navigation 3D

en: Sampling
fr: Échantillonnage

en: Partition Type
fr: Type de partition

en: Parsed Geometry Type
fr: Type de la géométrie analysée

en: Parsed Collision Mask
fr: Masque de collision analysé

en: Source Geometry Mode
fr: Mode Géométrie Source

en: Source Geometry Group Name
fr: Nom de groupe de la source de géométrie

en: Cells
fr: Cellules

en: Baking Rect
fr: Pré-calculer le Rect

en: Baking Rect Offset
fr: Décalage de pré-calcul Rect

en: B
fr: o

en: Slide on Slope
fr: Glisser sur la pente

en: Custom Solver Bias
fr: Biais Personnalisé du Solveur

en: Execution Mode
fr: Mode d'exécution

en: Target Nodepath
fr: Cible Nodepath

en: Tip Nodepath
fr: Conseil de Nodepath

en: CCDIK Data Chain Length
fr: Longueur de chaine de données CCDIK

en: FABRIK Data Chain Length
fr: Longueur de chaine de données FABRIK

en: Default Joint Settings
fr: Préférences d'articulation par défaut

en: Use Gravity
fr: Utiliser la gravité

en: Bone Index
fr: Index d'os

en: Bone 2D Node
fr: Nœud 2D d'os

en: Physical Bone Chain Length
fr: Longueur de chaine d'os physique

en: Target Minimum Distance
fr: distance minimale cible

en: Target Maximum Distance
fr: Distance maximale cible

en: Flip Bend Direction
fr: Inverser la direction de pliage

en: Modification Count
fr: Nombre de modifications

en: Right Side
fr: Côté droit

en: Right Corner
fr: Coin droite

en: Bottom Right Side
fr: Côté inférieur droit

en: Bottom Right Corner
fr: Coin inférieur droit

en: Bottom Side
fr: Côté bas

en: Bottom Corner
fr: Coin bas

en: Bottom Left Side
fr: Côté bas gauche

en: Bottom Left Corner
fr: Coin bas gauche

en: Left Side
fr: Côté gauche

en: Left Corner
fr: Coin gauche

en: Top Left Side
fr: Côté supérieur gauche

en: Top Left Corner
fr: Coin supérieur gauche

en: Top Side
fr: Côté du haut

en: Top Corner
fr: Coin du haut

en: Top Right Side
fr: Côté en haut à droite

en: Top Right Corner
fr: Angle en haut à droite

en: Custom Data
fr: Données Personnalisées

en: Tile Shape
fr: Forme de tuile

en: Tile Layout
fr: Calque de tuile

en: Tile Offset Axis
fr: Axe de décalage de tuile

en: Tile Size
fr: Taille de tuile

en: UV Clipping
fr: Clipping UV

en: Occlusion Layers
fr: Calques d'occlusion

en: Physics Layers
fr: Calques physiques

en: Terrain Sets
fr: Ensembles de terrain

en: Custom Data Layers
fr: Calques de données personnalisées

en: Scene
fr: Scène

en: Display Placeholder
fr: Afficher un remplacement générique

en: Polygons Count
fr: Quantité de polygones

en: One Way
fr: Une voie

en: One Way Margin
fr: Marge à une voie

en: Terrains Peering Bit
fr: Assemblage de terrains bit

en: Transpose
fr: Transposer

en: Texture Origin
fr: Origine de la Texture

en: Terrain Set
fr: Ensemble de terrain

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Probability
fr: Probabilité

en: Backface Collision
fr: Collision avec la face arrière

en: Density
fr: Densité

en: Height Falloff
fr: Hauteur de chute

en: Edge Fade
fr: Fondu d'arête

en: Density Texture
fr: Texture de densité

en: Map Width
fr: Largeur de la carte

en: Map Depth
fr: Profondeur de la carte

en: Map Data
fr: Données de la carte

en: Mesh Transform
fr: Transformation de Mesh

en: Navigation Mesh Transform
fr: Transformation de maillage de navigation

en: Preview
fr: Aperçu

en: Add UV2
fr: Ajouter UV2

en: UV2 Padding
fr: Remplissage UV2

en: Subdivide Width
fr: Largeur de subdivision

en: Subdivide Height
fr: Hauteur de subdivision

en: Subdivide Depth
fr: Profondeur de subdivision

en: Top Radius
fr: Rayon Supérieur

en: Bottom Radius
fr: Rayon bas

en: Cap Top
fr: Capacité haute

en: Cap Bottom
fr: Capacité basse

en: Left to Right
fr: Gauche vers droite

en: Is Hemisphere
fr: Est une hémisphère

en: Ring Segments
fr: Segments d'anneau

en: Radial Steps
fr: Étapes radiales

en: Section Length
fr: Longueur de section

en: Section Rings
fr: Anneaux de segment

en: Section Segments
fr: Segments de section

en: Curve Step
fr: Pas de la courbe

en: Bind Count
fr: Nombre de liaisons

en: Bind
fr: Liaison

en: Bone
fr: Os

en: Sky
fr: Ciel

en: Top Color
fr: Couleur du haut

en: Horizon Color
fr: Couleur de l’Horizon

en: Energy Multiplier
fr: Multiplicateur d'énergie

en: Cover
fr: Couverture

en: Cover Modulate
fr: Moduler la couverture

en: Ground
fr: Sol

en: Bottom Color
fr: Couleur du bas

en: Sun
fr: Soleil

en: Turbidity
fr: Turbidité

en: Sun Disk Scale
fr: Échelle du disque du soleil

en: Ground Color
fr: Couleur du sol

en: Night Sky
fr: Ciel de nuit

en: Fallback Environment
fr: Environnement de repli

en: Plane
fr: Plan

en: Frames
fr: Trames

en: Filter Clip
fr: Filtrer les clips

en: Polyphony
fr: Polyphonie

en: Mix Rate
fr: Taux d'échantillonnage du mixage

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Bonemap
fr: Carte d'os

en: Exposure
fr: Exposition

en: Sensitivity
fr: Sensibilité

en: Multiplier
fr: multiplicateur

en: Auto Exposure
fr: Exposition auto

en: DOF Blur
fr: Flou DOF

en: Far Enabled
fr: Loin activé

en: Far Distance
fr: Distance du loin

en: Far Transition
fr: Transition vers le loin

en: Near Enabled
fr: Proche activé

en: Near Distance
fr: Distance du proche

en: Near Transition
fr: Transition du proche

en: Min Sensitivity
fr: Sensitivité minimale

en: Max Sensitivity
fr: sensitivité maximale

en: Focus Distance
fr: Distance de la mise au point

en: Focal Length
fr: Longueur de la focale

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Shutter Speed
fr: Vitesse de l'obturateur

en: Min Exposure Value
fr: Valeur d'exposition minimale

en: Max Exposure Value
fr: Valeur d'exposition maximale

en: Camera Feed ID
fr: ID de flux de la caméra

en: Which Feed
fr: Quel Flux

en: Camera Is Active
fr: La caméra est active

en: Light Mode
fr: Mode de lumière

en: Particles Animation
fr: Animation de particules

en: Particles Anim H Frames
fr: Trames d'animation H de particules

en: Particles Anim V Frames
fr: Trames d'animation V de particules

en: Particles Anim Loop
fr: Boucle d'animation de particules

en: Effect Callback Type
fr: Type d'effet de repli

en: Access Resolved Color
fr: Couleur d'accès résolu

en: Access Resolved Depth
fr: Accès à la profondeur résolue

en: Needs Motion Vectors
fr: A besoin de vecteurs de mouvement

en: Needs Normal Roughness
fr: A besoin de normales de rugosité

en: Needs Separate Specular
fr: A besoin de séparations de spéculaires

en: Compositor Effects
fr: Effets de compositeur

en: Load Path
fr: Charger chemin

en: Bake Resolution
fr: Précalculer la résolution

en: Bake Interval
fr: Intervalle de Précalcul

en: Up Vector
fr: Vecteur Haut

en: Curve X
fr: Courbe X

en: Curve Y
fr: Courbe Y

en: Curve Z
fr: Courbe Z

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Canvas Max Layer
fr: Calque Max du Canvas

en: Custom FOV
fr: Champ de vision personnalisé

en: Ambient Light
fr: Lumière ambiante

en: Sky Contribution
fr: Contribution du ciel

en: Reflected Light
fr: Lumière réfléchie

en: Tonemap
fr: Carte tonale

en: White
fr: Blanc

en: Fade In
fr: Fondu entrant

en: Fade Out
fr: Fondu sortant

en: Depth Tolerance
fr: Tolérance de profondeur

en: Power
fr: Puissance

en: Detail
fr: Détail

en: Light Affect
fr: Influence de la lumière

en: AO Channel Affect
fr: Influence du canal AO

en: Use Occlusion
fr: Utiliser l'occlusion

en: Min Cell Size
fr: Taille minimale d'une cellule

en: Y Scale
fr: Échelle sur l'axe Y

en: Probe Bias
fr: Biais de sonde

en: Glow
fr: Luisance

en: Levels
fr: Niveaux

en: Mix
fr: Mixer

en: Bloom
fr: Flou lumineux

en: HDR Threshold
fr: Seuil HDR

en: HDR Scale
fr: Échelle HDR

en: HDR Luminance Cap
fr: Limite de luminance HDR

en: Fog
fr: Brouillard

en: Light Color
fr: Couleur de la lumière

en: Light Energy
fr: Énergie de la lumière

en: GI Inject
fr: Injection GI

en: Anisotropy
fr: Anisotropie

en: Temporal Reprojection
fr: Reprojection Temporelle

en: Adjustments
fr: Ajustements

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Color Correction
fr: Correction des couleurs

en: Base Font
fr: Police de base

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Extra Spacing
fr: Espacement Supplémentaire

en: Glyph
fr: Glyphe

en: Space
fr: Espace

en: Font Weight
fr: Poids de la police

en: Color Space
fr: Espace de couleurs

en: Raw Data
fr: Données brutes

en: Offsets
fr: Décalages

en: Use HDR
fr: Utiliser HDR

en: To
fr: À

en: Next Pass
fr: Passe suivante

en: Shader
fr: Ombrage

en: Depth Draw Mode
fr: Mode de dessin en profondeur

en: Shading
fr: Ombrage

en: Diffuse Mode
fr: Mode diffus

en: Specular Mode
fr: Mode spéculaire

en: Disable Ambient Light
fr: Désactiver la lumière ambiante

en: Disable Fog
fr: Désactiver le brouillard

en: Vertex Color
fr: Couleur de sommet

en: Use as Albedo
fr: Utiliser comme albédo

en: Is sRGB
fr: Est sRGB

en: Texture Force sRGB
fr: Forcer la texture en sRGB

en: Metallic
fr: Métallique

en: Texture Channel
fr: Canal de texture

en: Operator
fr: Opérateur

en: On UV2
fr: Sur UV2

en: Rim
fr: Bordure

en: Clearcoat
fr: Coucheclaire

en: Flowmap
fr: Organigramme

en: Ambient Occlusion
fr: Occlusion ambiante

en: Deep Parallax
fr: Parallaxe Profonde

en: Min Layers
fr: Calques min

en: Max Layers
fr: Calques max

en: Flip Tangent
fr: Inverser la Tangente

en: Flip Binormal
fr: Inversion Bi-normale

en: Flip Texture
fr: Inverser la texture

en: Subsurface Scattering
fr: Transluminescence

en: Refraction
fr: Réfraction

en: UV Layer
fr: Couche UV

en: Triplanar
fr: Triplanaire

en: Triplanar Sharpness
fr: Netteté Triplanaire

en: World Triplanar
fr: Monde Triplanaire

en: Shadows
fr: Ombres

en: Keep Scale
fr: Garder l'échelle

en: Particles Anim
fr: Animation de particules

en: H Frames
fr: Trames H

en: V Frames
fr: Trames V

en: Grow
fr: Croître

en: Use Point Size
fr: Utiliser la taille de point

en: Point Size
fr: Taille de point

en: Proximity Fade
fr: Fondu de proximité

en: MSDF
fr: CDSM

en: Pixel Range
fr: Plage de pixels

en: Convex Hull Downsampling
fr: Sous-échantillonnage des coques convexes

en: Convex Hull Approximation
fr: Approximation des coques convexes

en: Lightmap Size Hint
fr: Indice de taille de la texture de lumière

en: Blend Shape Mode
fr: Mode de Blend Shape

en: Base Texture
fr: Texture de base

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Transform Format
fr: Format de transformation

en: Use Colors
fr: Utiliser les couleurs

en: Use Custom Data
fr: Utiliser des données personnalisées

en: Instance Count
fr: Nombre d'instances

en: Visible Instance Count
fr: Nombre d'instances visibles

en: Source Group Name
fr: Nom du groupe source

en: Cell Height
fr: Hauteur de la cellule

en: Max Climb
fr: Escalade Max

en: Max Slope
fr: Pente maximale

en: Merge Size
fr: Taille de la fusion

en: Max Error
fr: Erreur max

en: Vertices per Polygon
fr: Vertex par polygone

en: Details
fr: Détails

en: Sample Distance
fr: Échantillonner la distance

en: Sample Max Error
fr: Échantillon erreur max

en: Low Hanging Obstacles
fr: Obstacles Suspendus Bas

en: Ledge Spans
fr: Etendue de Rebord

en: Walkable Low Height Spans
fr: Etendues de faible hauteur praticables

en: Baking AABB
fr: Précalcul AABB

en: Baking AABB Offset
fr: Décalage du Précalcul AABB

en: Emission Ring Inner Radius
fr: Rayon de l'anneau intérieur d'émission

en: Inherit Velocity Ratio
fr: Hériter le ratio de vitesse

en: Velocity Pivot
fr: Pivot de la vitesse

en: Animated Velocity
fr: Vitesse animée

en: Velocity Limit
fr: Limite de vélocité

en: Directional Velocity
fr: Vitesse directionnelle

en: Radial Velocity
fr: Vélocité radiale

en: Accelerations
fr: Accélérations

en: Scale Curve
fr: Courbe d'échelle

en: Color Curves
fr: Courbes de couleur

en: Alpha Curve
fr: Courbe alpha

en: Emission Curve
fr: Courbe d'émission

en: Noise Strength
fr: Force du bruit

en: Amount at End
fr: Quantité à la fin

en: Rough
fr: Rugueux

en: Absorbent
fr: Absorbant

en: Size Override
fr: Forcer la taille

en: Keep Compressed Buffer
fr: Garder la mémoire tampon compressée

en: Group Size
fr: Taille du groupe

en: Bone Size
fr: Taille de l'os

en: Sky Material
fr: Matériau du ciel

en: Process Mode
fr: Mode de traitement

en: Radiance Size
fr: Taille du rayonnement

en: Content Margins
fr: Marges de contenu

en: Blend
fr: Mélanger

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Corner Detail
fr: Détail des Coins

en: Expand Margins
fr: Marges d'expansion

en: Grow Begin
fr: Début d'Expansion

en: Grow End
fr: Fin d'Expansion

en: Texture Margins
fr: Marges de texture

en: Sub-Region
fr: Sous-région

en: Keyword Colors
fr: Couleur des mots-clés

en: Color Regions
fr: Colorer les régions

en: Default Base Scale
fr: Échelle de base par défaut

en: Default Font
fr: Police par défaut

en: Default Font Size
fr: Taille de police par défaut

en: File
fr: Fichier

en: Output Port for Preview
fr: Port de sortie pour l'aperçu

en: Input Name
fr: Nom de l'entrée

en: Parameter Name
fr: Nom de paramètre

en: Constant
fr: Constante

en: Texture Type
fr: Type de texture

en: Texture Array
fr: Tableau de texture

en: Cube Map
fr: Textures en cube

en: Function
fr: Fonction

en: Hint
fr: Suggestion

en: Default Value Enabled
fr: Valeur par défaut activée

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Color Default
fr: Couleur par défaut

en: Texture Repeat
fr: Répétition de texture

en: Billboard Type
fr: Mode Billboard

en: Surface Index
fr: Index de surface

en: Degrees Mode
fr: Mode des degrés

en: Font Pressed Color
fr: Couleur de police pressée

en: Font Hover Color
fr: Couleur de police au survol

en: Font Focus Color
fr: Couleur de police en focus

en: Font Hover Pressed Color
fr: Couleur de police au survol pressée

en: Font Disabled Color
fr: Couleur de police désactivée

en: Font Outline Color
fr: Couleur de contour de police

en: Icon Normal Color
fr: Couleur d'icône normale

en: Icon Pressed Color
fr: Couleur d'icône pressée

en: Icon Hover Color
fr: Couleur d'icône au survol

en: Icon Hover Pressed Color
fr: Couleur d'icône au survol pressée

en: Icon Focus Color
fr: Couleur d'icône au focus

en: Icon Disabled Color
fr: Couleur désactivée d'icône

en: H Separation
fr: Séparation horizontale

en: Icon Max Width
fr: Largeur maximale d'icône

en: Align to Largest Stylebox
fr: Aligner à la plus large Stylebox

en: Underline Spacing
fr: Espacement du soulignage

en: Normal Mirrored
fr: Normale inversée

en: Hover Mirrored
fr: Survol inversé

en: Pressed Mirrored
fr: Pressé inversé

en: Disabled Mirrored
fr: Inversion désactivée

en: Arrow
fr: Flèche

en: Arrow Margin
fr: Marge de flèche

en: Modulate Arrow
fr: Moduler la flèche

en: Hover Pressed
fr: Survol pressé

en: Checked Disabled
fr: Coché désactivé

en: Unchecked
fr: Non coché

en: Unchecked Disabled
fr: Non coché désactivé

en: Radio Checked
fr: Radio coché

en: Radio Checked Disabled
fr: Radio coché désactivé

en: Radio Unchecked
fr: Radio non coché

en: Radio Unchecked Disabled
fr: Radio non coché désactivé

en: Check V Offset
fr: Vérifier le décalage V

en: Checked Mirrored
fr: Vérifié est inversé

en: Checked Disabled Mirrored
fr: Vérifié est désactivé et inversé

en: Unchecked Mirrored
fr: Décocher les inversés

en: Unchecked Disabled Mirrored
fr: Décocher les désactivés et inversés

en: Font Shadow Color
fr: Couleur de l'ombre de la police

en: Shadow Offset X
fr: Décalage X de l'ombre

en: Shadow Offset Y
fr: Décalage Y de l'ombre

en: Shadow Outline Size
fr: Taille des contours d'ombre

en: Font Selected Color
fr: Couleur de police sélectionnée

en: Font Placeholder Color
fr: Couleur de police de remplacement

en: Clear Button Color
fr: Couleur du bouton de nettoyage

en: Clear Button Color Pressed
fr: Couleur du bouton de nettoyage appuyé

en: Minimum Character Width
fr: Largeur minimum de caractère

en: Caret Width
fr: Largeur du caret

en: Clear
fr: Vider

en: Tab
fr: Onglet

en: Breakpoint
fr: Point d'arrêt

en: Bookmark
fr: Signet

en: Folded
fr: Replié

en: Completion Lines
fr: Lignes de complétion

en: Completion Max Width
fr: Largeur maximale de complétion

en: Completion Scroll Width
fr: Largeur de la barre de défilement de complétion

en: Scroll Focus
fr: Arrière de la barre quand active

en: Grabber
fr: Poignée

en: Grabber Highlight
fr: Poignée au survol

en: Grabber Pressed
fr: Poignée quand pressée

en: Increment
fr: Incrémenteur

en: Increment Highlight
fr: Incrémenteur au survol

en: Increment Pressed
fr: Incrémenteur quand pressé

en: Decrement
fr: Décrémenteur

en: Decrement Highlight
fr: Décrémenteur au survol

en: Decrement Pressed
fr: Décrémenteur quand pressé

en: Slider
fr: Arrière de la barre

en: Grabber Area
fr: Zone de la poignée

en: Grabber Area Highlight
fr: Zone de la poignée au survol

en: Grabber Disabled
fr: Poignée quand désactivée

en: Tick
fr: Signet

en: Updown
fr: Haut/Bas

en: Embedded Border
fr: Bordure embarquée

en: Embedded Unfocused Border
fr: Bordure embarquée sans focus

en: Title Font
fr: Police du titre

en: Title Font Size
fr: Taille de la police du titre

en: Title Color
fr: Couleur du titre

en: Title Height
fr: Hauteur du titre

en: Close
fr: Fermer

en: Close H Offset
fr: Fermer décalage H

en: Close V Offset
fr: Fermer décalage V

en: Buttons Separation
fr: Séparation des boutons

en: Parent Folder
fr: Dossier parent

en: Back Folder
fr: Dossier précédent

en: Forward Folder
fr: Dossier suivant

en: Reload
fr: Recharger

en: Folder
fr: Dossier

en: Create Folder
fr: Créer dossier

en: Folder Icon Color
fr: Couleur d'icône de dossier

en: File Icon Color
fr: Couleur d'icône de fichier

en: File Disabled Color
fr: Couleur de fichier désactivé

en: Separator
fr: Séparateur

en: Labeled Separator Left
fr: Séparateur nommé gauche

en: Labeled Separator Right
fr: Séparateur nommé droit

en: Submenu
fr: Sous-menu

en: Font Separator
fr: Séparateur de police

en: Font Separator Size
fr: Taille du séparateur de police

en: V Separation
fr: Séparation V

en: Panel Selected
fr: Panneau sélectionné

en: Titlebar
fr: Barre de titre

en: Titlebar Selected
fr: Barre de titre sélectionnée

en: Slot
fr: Emplacement

en: Resizer
fr: Redimensionneur

en: Resizer Color
fr: Couleur du redimensionneur

en: Hovered
fr: Survolé

en: Selected Focus
fr: Focalisation de la sélection

en: Cursor
fr: Curseur

en: Cursor Unfocused
fr: Curseur quand inactif

en: Title Button Normal
fr: Bouton de titre normal

en: Title Button Pressed
fr: Bouton de titre appuyé

en: Title Button Hover
fr: Bouton de titre survolé

en: Custom Button
fr: Bouton personnalisé

en: Custom Button Pressed
fr: Bouton personnalisé quand pressé

en: Custom Button Hover
fr: Bouton personnalisé au survol

en: Indeterminate Disabled
fr: Indéterminé désactivé

en: Select Arrow
fr: Flèche de sélection

en: Arrow Collapsed
fr: Flèche réduite

en: Arrow Collapsed Mirrored
fr: Flèche réduite inversée

en: Title Button Font
fr: Police du bouton de titre

en: Title Button Font Size
fr: Taille de police du bouton titre

en: Title Button Color
fr: Couleur du bouton de titre

en: Font Hovered Color
fr: Couleur du survol de police

en: Guide Color
fr: Couleur des guides

en: Drop Position Color
fr: Couleur de position du dépôt

en: Relationship Line Color
fr: Couleur des lignes de relation

en: Parent HL Line Color
fr: Couleur de ligne du parent HL

en: Children HL Line Color
fr: Couleur de ligne des enfants HL

en: Custom Button Font Highlight
fr: Surlignage Personnalisé de la Police du Bouton

en: Item Margin
fr: Marge d'élément

en: Inner Item Margin Bottom
fr: Marge du bas de l'élément intérieur

en: Inner Item Margin Left
fr: Marge de gauche de l'élément intérieur

en: Inner Item Margin Right
fr: Marge de droite de l'élément intérieur

en: Inner Item Margin Top
fr: Marge du haut de l'élément intérieur

en: Button Margin
fr: Marge de bouton

en: Draw Relationship Lines
fr: Afficher les lignes de relation

en: Relationship Line Width
fr: Largeur de ligne de relation

en: Parent HL Line Width
fr: Largeur de ligne de parent HL

en: Children HL Line Width
fr: Largeur de ligne d'enfants HL

en: Draw Guides
fr: Afficher les guides

en: Scroll Border
fr: Bordure de la barre de défilement

en: Scroll Speed
fr: Vitesse de défilement

en: Scrollbar Margin Left
fr: Marge de gauche de la barre de défilement

en: Scrollbar Margin Top
fr: Marge du haut de barre de défilement

en: Scrollbar Margin Right
fr: Marge de droite de la barre de défilement

en: Scrollbar Margin Bottom
fr: Marge du bas de la barre de défilement

en: Scrollbar H Separation
fr: Séparation horizontale de barre de défilement

en: Icon Margin
fr: Marge d’icône

en: Tab Selected
fr: Onglet sélectionné

en: Tab Hovered
fr: Onglet survolé

en: Tab Unselected
fr: Onglet non sélectionné

en: Tab Disabled
fr: Onglet désactivé

en: Tab Focus
fr: Sélection d'onglet

en: Tabbar Background
fr: Arrière-plan de barre d'onglets

en: Menu Highlight
fr: Menu au survol

en: Font Unselected Color
fr: Couleur de police insélectionnée

en: Side Margin
fr: Marge de coté

en: Icon Separation
fr: Séparation d'icône

en: Button Highlight
fr: Surlignage de bouton

en: SV Width
fr: Largeur SV

en: SV Height
fr: Hauteur SV

en: H Width
fr: Largeur H

en: Label Width
fr: Largeur du label

en: Expanded Arrow
fr: Flèche étendue

en: Screen Picker
fr: Sélecteur d'écran

en: Shape Circle
fr: Forme de cercle

en: Add Preset
fr: Ajouter préréglage

en: Sample BG
fr: Échantillonneur d'arrière-plan

en: Sample Revert
fr: Inverser l'échantillonneur

en: Overbright Indicator
fr: Indicateur de surluminosité

en: Bar Arrow
fr: Barre de flèche

en: Picker Cursor
fr: Curseur pipette

en: Color Hue
fr: Teinte de couleur

en: BG
fr: Arrière-plan

en: Preset FG
fr: Préréglage avant-plan

en: Preset BG
fr: Préréglage arrière-plan

en: Normal Font
fr: Police normale

en: Bold Font
fr: Police en gras

en: Italics Font
fr: Police italique

en: Bold Italics Font
fr: Police italique grasse

en: Mono Font
fr: Police monospace

en: Normal Font Size
fr: Taille de police normale

en: Bold Font Size
fr: Taille de police gras

en: Italics Font Size
fr: Taille de police italique

en: Bold Italics Font Size
fr: Taille de police gras italique

en: Mono Font Size
fr: Taille de police mono

en: Table H Separation
fr: Séparation H de table

en: Table V Separation
fr: Séparation V de table

en: Table Odd Row BG
fr: Arrière-plan des lignes impaires de tableau

en: Table Even Row BG
fr: Arrière-plan des lignes paires de tableau

en: Table Border
fr: Bordure de tableau

en: Text Highlight H Padding
fr: Surlignage du texte de l'espace H

en: H Grabber
fr: Poignée H

en: V Grabber
fr: Poignée V

en: Margin Left
fr: Marge à gauche

en: Margin Top
fr: Marge en haut

en: Margin Right
fr: Marge à droite

en: Margin Bottom
fr: Marge en bas

en: Autohide
fr: Cacher automatiquement

en: Zoom Out
fr: Dézoomer

en: Zoom In
fr: Zoomer

en: Zoom Reset
fr: Réinitialiser le zoom

en: Grid Toggle
fr: Activer/Désactiver la grille

en: Minimap Toggle
fr: Activer/Désactiver la mini-carte

en: Snapping Toggle
fr: Activer/Désactiver la magnétisation

en: Menu Panel
fr: Panneau de menu

en: Grid Minor
fr: Grille secondaire

en: Grid Major
fr: Grille principale

en: Selection Fill
fr: Remplissage de la sélection

en: Selection Stroke
fr: Trait de la sélection

en: Activity
fr: Activité

en: Connection Hover Tint Color
fr: Couleur de la teinte au survol d'une connexion

en: Node
fr: Nœud

en: Default Theme Scale
fr: Thème par défaut de l'échelle

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Font
fr: Police personnalisée

en: Default Font Antialiasing
fr: Police par défaut d'anticrénelage

en: Default Font Hinting
fr: Police par défaut de suggestion

en: Default Font Subpixel Positioning
fr: Police par défaut de position de sous-pixel

en: Default Font Multichannel Signed Distance Field
fr: Police par défaut du champ de distance signé multicanal

en: LCD Subpixel Layout
fr: Disposition de sous-pixel LCD

en: Fallback values
fr: Valeurs de repli

en: Playback Mode
fr: Mode playback

en: Random Pitch
fr: Pitch Aléatoire

en: Streams
fr: Flux

en: Buffer Length
fr: Taille du tampon

en: Voice Count
fr: Nombre de voix

en: Dry
fr: Sec

en: Wet
fr: Humide

en: Voice
fr: Voix

en: Delay (ms)
fr: Délai (ms)

en: Rate Hz
fr: Débit (Hz)

en: Depth (ms)
fr: Profondeur (ms)

en: Level dB
fr: Niveau (dB)

en: Pan
fr: Panoramique

en: Attack (µs)
fr: Attaque (µs)

en: Release (ms)
fr: Relâche (ms)

en: Tap 1
fr: Appuyez sur 1

en: Tap 2
fr: Appuyez sur 2

en: Feedback
fr: Larsen

en: Low-pass
fr: Passe-bas

en: Pre Gain
fr: Pré-gain

en: Keep Hf Hz
fr: Garder haute fréquences (Hz)

en: Drive
fr: Elan

en: Post Gain
fr: Post-gain

en: Resonance
fr: Résonance

en: Pre Gain dB
fr: Pré-gain de dB

en: Ceiling dB
fr: Plafond de dB

en: Threshold dB
fr: Seuil de dB

en: Soft Clip dB
fr: Écrêtage Doux dB

en: Soft Clip Ratio
fr: Ratio Écrêtage Doux

en: Range Min Hz
fr: Borne inférieure de la plage (Hz)

en: Range Max Hz
fr: Borne supérieure de la plage (Hz)

en: FFT Size
fr: Taille des FFTs

en: Predelay
fr: Pré-retarder

en: Msec
fr: Millisec

en: Room Size
fr: Taille de la salle

en: High-pass
fr: Passe-haut

en: Tap Back Pos
fr: Tap Position Arrière

en: Pan Pullout
fr: Retrait du Panoramique

en: Time Pullout (ms)
fr: Temps de retrait (ms)

en: Enable Input
fr: Activer l'entrée audio

en: Channel Disable Threshold dB
fr: Seuil (dB) de désactivation d'un canal

en: Channel Disable Time
fr: Délai avant désactivation d'un canal

en: Video Delay Compensation (ms)
fr: Compensation de retard vidéo (ms)

en: Bus Count
fr: Nombre de bus

en: Output Device
fr: Périphérique de sortie

en: Input Device
fr: Périphérique d'entrée

en: Playback Speed Scale
fr: Vitesse de lecture (multiplicateur)

en: Feed
fr: Flux

en: Is Active
fr: Est active

en: Speaker Mode
fr: Mode enceinte

en: MJPEG Quality
fr: Qualité MJPEG

en: Movie File
fr: Fichier de film

en: Disable V-Sync
fr: Désactiver la V-Sync

en: Metadata Flags
fr: Options de métadonnée(s)

en: Path Types
fr: Types de chemin

en: Default Cell Size
fr: Taille de cellule par défaut

en: Default Edge Connection Margin
fr: Marge de connexion des bords par défaut

en: Default Link Connection Radius
fr: Rayon de connexion de lien par défaut

en: Default Cell Height
fr: Taille de cellule par défaut

en: Default Up
fr: Haut par défaut

en: Avoidance Use Multiple Threads
fr: Éviter l'utilisation de multiples Threads

en: Avoidance Use High Priority Threads
fr: Éviter l'usage de tâches parallèles hautes priorités

en: Baking
fr: Pré-calculer

en: Use Crash Prevention Checks
fr: Utiliser les vérifications de préventions de crashs

en: Baking Use Multiple Threads
fr: Pré-calculer l'utilisation de multiples Threads

en: Baking Use High Priority Threads
fr: Pré-calculer en utilisant les tâches parallèles hautes priorités

en: Edge Connection Color
fr: Couleur de connexion d'arête

en: Geometry Edge Color
fr: Couleur de géométrie d'arête

en: Geometry Face Color
fr: Couleur de face géométrique

en: Geometry Edge Disabled Color
fr: Couleur de géométrie d'arête désactivée

en: Geometry Face Disabled Color
fr: Couleur de géométrie de face désactivée

en: Link Connection Color
fr: Lier la couleur de connexion

en: Agent Path Color
fr: Couleur de chemin d'agent

en: Enable Edge Connections
fr: Activer l'arête des connexions

en: Enable Edge Connections X-Ray
fr: Activer l'arête des connexion de rayon-X

en: Enable Edge Lines
fr: Activer l'arête des lignes

en: Enable Edge Lines X-Ray
fr: Activer les arrêtes de lignes rayon-X

en: Enable Geometry Face Random Color
fr: Activer la couleur des faces géométriques aléatoires

en: Enable Link Connections
fr: Activer le lien des connexions

en: Enable Link Connections X-Ray
fr: Activer le lien des connexions de rayon-X

en: Enable Agent Paths
fr: Activer les chemins d'agent

en: Enable Agent Paths X-Ray
fr: Activer les chemins rayon-X d'agent

en: Agent Path Point Size
fr: Taille de point de chemin d'agent

en: Agents Radius Color
fr: Couleur de rayon des agents

en: Obstacles Radius Color
fr: Couleur de rayon d'obstacles

en: Obstacles Static Face Pushin Color
fr: Couleur des faces appuyées sur les obstacles statiques

en: Enable Agents Radius
fr: Activer le rayon des agents

en: Enable Obstacles Radius
fr: Activer le rayon des obstacles

en: Enable Obstacles Static
fr: Activer les obstacles statiques

en: Inverse Mass
fr: Masse inverse

en: Inverse Inertia
fr: Inertie inverse

en: Total Angular Damp
fr: Amortissage angulaire total

en: Total Linear Damp
fr: Amortissage linéaire total

en: Total Gravity
fr: Gravité totale

en: Center of Mass Local
fr: Centre de la masse locale

en: Exclude
fr: Exclure

en: Collide With Bodies
fr: Collisions avec les corps

en: Collide With Areas
fr: Collisions avec les zones

en: Canvas Instance ID
fr: ID d'instance de canevas

en: Shape RID
fr: RID de forme

en: Collide Separation Ray
fr: Rayon de séparation de collision

en: Exclude Bodies
fr: Exclure les corps

en: Exclude Objects
fr: Exclure les objets

en: Recovery as Collision
fr: Récupération comme collision

en: Default Gravity
fr: Gravité par Défaut

en: Default Gravity Vector
fr: Vecteur de gravité par défaut

en: Default Linear Damp
fr: Amorti linéaire par défaut

en: Default Angular Damp
fr: Amorti angulaire par défaut

en: Sleep Threshold Linear
fr: Seuil linéaire de veille

en: Sleep Threshold Angular
fr: Seuil angulaire de veille

en: Time Before Sleep
fr: Temps avant mise en sommeil

en: Solver Iterations
fr: Solveur d'intérations

en: Contact Max Separation
fr: Séparation de contact maximum

en: Contact Max Allowed Penetration
fr: Pénétration maximale autorisée au contact

en: Default Contact Bias
fr: Biais de contact par défaut

en: Default Constraint Bias
fr: Biais de contrainte par défaut

en: Physics Engine
fr: Moteur physique

en: Inverse Inertia Tensor
fr: Inverser le tenseur d'inertie

en: Principal Inertia Axes
fr: Axes principaux d'inertie

en: Max Collisions
fr: Collisions maximum

en: Debug Redraw Time
fr: Déboguer le temps de re-dessin

en: Vertex
fr: Sommet

en: Tesselation Control
fr: Contrôle de tesselation

en: Tesselation Evaluation
fr: Évaluation de tesselation

en: Compute
fr: Calculer

en: Syntax
fr: Syntaxe

en: Compile Error
fr: Erreur de compilation

en: Base Error
fr: Erreur de base

en: Constant ID
fr: Constante d'ID

en: Sample Masks
fr: Masques d'échantillons

en: Depth Draw
fr: Dessin en profondeur

en: Depth Prepass Alpha
fr: Pré-passe de profondeur Alpha

en: Depth Test Disabled
fr: Test de profondeur désactivé

en: SSS Mode Skin
fr: Mode peau SSS

en: Cull
fr: élaguer/élagage

en: Unshaded
fr: Sans ombrage

en: Wireframe
fr: Fil de fer

en: Skip Vertex Transform
fr: Passer la transformation de sommet

en: World Vertex Coords
fr: Coordonnées de sommet de monde

en: Ensure Correct Normals
fr: Assurer des Normales Correctes

en: Shadows Disabled
fr: Ombres désactivées

en: Ambient Light Disabled
fr: Lumière ambiante désactivée

en: Vertex Lighting
fr: Éclairage de sommet

en: Particle Trails
fr: Piste de particule

en: Debug Shadow Splits
fr: Débogage de la division de l'ombre

en: Fog Disabled
fr: Brouillard désactivé

en: Light Only
fr: Seulement la lumière

en: Collision Use Scale
fr: Utiliser la mise à l'échelle des collisions

en: Disable Force
fr: Désactiver la force

en: Disable Velocity
fr: Désactiver la vélocité

en: Keep Data
fr: Conserver les données

en: Use Half Res Pass
fr: Utiliser la moitié de la résolution par passage

en: Use Quarter Res Pass
fr: Utiliser un quart de la résolution par passage

en: Internal Size
fr: Taille interne

en: Target Size
fr: Taille cible

en: View Count
fr: Voir la quantité

en: Render Loop Enabled
fr: Boucle de rendu activée

en: VRAM Compression
fr: Compression VRAM

en: Import S3TC BPTC
fr: Importer S3TC BPTC

en: Import ETC2 ASTC
fr: Importer ETC2 ASTC

en: Lossless Compression
fr: Compression sans perte

en: Force PNG
fr: Forcer PNG

en: WebP Compression
fr: Compression WebP

en: Compression Method
fr: Méthode de compression

en: Lossless Compression Factor
fr: Facteur de compression sans perte

en: Use Physical Light Units
fr: Utiliser les unités de lumière physique

en: Soft Shadow Filter Quality
fr: Filtre de qualité d'ombre douce

en: Atlas 16 Bits
fr: Atlas 16 bits

en: Shadow Atlas
fr: Atlas d'ombres

en: Item Buffer Size
fr: Taille d'élément du buffer

en: Shader Compiler
fr: Compilateur de Shader

en: Shader Cache
fr: Cache de shader

en: Use Zstd Compression
fr: Utiliser la compression Zstd

en: Reflections
fr: Réflexions

en: Sky Reflections
fr: Réflexions du ciel

en: Roughness Layers
fr: Calques de rugosité

en: Texture Array Reflections
fr: Refléxions de la liste de textures

en: GGX Samples
fr: Échantillons GGX

en: Fast Filter High Quality
fr: Haute qualité du filtre rapide

en: Reflection Atlas
fr: Atlas de Réflexions

en: Reflection Size
fr: Taille de la Réfléxion

en: Reflection Count
fr: Compteur de réflexion

en: Use Half Resolution
fr: Utiliser la moitié de résolution

en: Overrides
fr: Redéfinition

en: Force Vertex Shading
fr: Forcer l'Ombrage des Sommets

en: Force Lambert over Burley
fr: Forcer le Lambert au lieu d'un Burley

en: Depth Prepass
fr: Pré-passe de Profondeur

en: Disable for Vendors
fr: Désactiver pour les Vendeurs

en: Default Filters
fr: Filtres par défaut

en: Use Nearest Mipmap Filter
fr: Utiliser le filtre Mipmap le plus proche

en: Depth of Field
fr: Profondeur de champ

en: Depth of Field Bokeh Shape
fr: Forme de la profondeur de champ Bokeh

en: Depth of Field Bokeh Quality
fr: Qualité de profondeur de champs de Bokeh

en: Depth of Field Use Jitter
fr: Utilisation du sautillement pour la profondeur de champ

en: Half Size
fr: Moitié de taille

en: Adaptive Target
fr: Cible adaptative

en: Blur Passes
fr: Flouter les passes

en: Fadeout From
fr: De fondu de sortie

en: Fadeout To
fr: Fondu sortant vers

en: Screen Space Roughness Limiter
fr: Limiteur de rugosité pour l'espace d'écran

en: Decals
fr: Décalques

en: Light Projectors
fr: Projecteurs de lumière

en: Occlusion Rays per Thread
fr: Rayons d'occlusion par fil d'exécution

en: Upscale Mode
fr: Mode de mise à l'échelle

en: Roughness Quality
fr: Qualité de la rugosité

en: Subsurface Scattering Quality
fr: Qualité de la transluminescence

en: Subsurface Scattering Scale
fr: Échelle de la transluminescence

en: Global Shader Variables
fr: Variables globales du shader

en: Buffer Size
fr: Taille de tampon

en: Probe Capture
fr: Sonde de capture

en: Update Speed
fr: Mettre à jour la vitesse

en: Primitive Meshes
fr: Maillages primitifs

en: Texel Size
fr: Taille de texel

en: Probe Ray Count
fr: Quantité de rayons de sonde

en: Frames to Converge
fr: Trames à converger

en: Frames to Update Lights
fr: Trames pour mettre à jour les lumières

en: Volume Size
fr: Taille du volume

en: Volume Depth
fr: Profondeur du volume

en: Spatial Indexer
fr: Indexeur spatial

en: Update Iterations per Frame
fr: Mise à jour des itérations par trame

en: Cluster Builder
fr: Construction regroupée

en: Max Clustered Elements
fr: Éléments groupés au maximum

en: Max Renderable Elements
fr: Éléments pouvant être rendu au maximum

en: Max Renderable Lights
fr: Lumières pouvant être rendu au maximum

en: Max Lights per Object
fr: Maximum de lumières par objet

en: Shader Language
fr: Langue de shader

en: Treat Warnings as Errors
fr: Considérer les avertissements comme des erreurs

en: Has Tracking Data
fr: Possède des données de suivi

en: Hand Tracking Source
fr: Source du suivi des mains

en: Is Primary
fr: Est primaire

en: Play Area Mode
fr: Mode jouer dans la zone

en: Is Anchor Detection Enabled
fr: La détection d'ancre est-elle activée

en: Tracking Confidence
fr: Confiance de la traque

en: VRS Min Radius
fr: Rayon minium du VRS

en: VRS Strength
fr: Force VRS

en: World Origin
fr: Origine du monde

en: Primary Interface
fr: Interface primaire
