Godot Engine properties - en to it translation catalogue (3541 entries)

en: Application
it: Applicazione

en: Config
it: Configurazione

en: Name
it: Nome

en: Name Localized
it: Nome tradotto

en: Description
it: Descrizione

en: Version
it: Versione

en: Run
it: Esecuzione

en: Main Scene
it: Scena principale

en: Disable stdout
it: Disabilita stdout

en: Disable stderr
it: Disabilita stderr

en: Print Header
it: Stampa intestazione

en: Enable Alt Space Menu
it: Abilita il menu Alt Space

en: Use Hidden Project Data Directory
it: Utilizza cartella nascosta per i dati del progetto

en: Use Custom User Dir
it: Utilizza una cartella utente personalizzata

en: Custom User Dir Name
it: Nome della cartella utente personalizzata

en: Project Settings Override
it: Sovrascrittura Impostazioni del Progetto

en: Main Loop Type
it: Tipo di ciclo principale

en: Auto Accept Quit
it: Accetta automaticamente la chiusura

en: Quit on Go Back
it: Chiudi con il pulsante "Indietro"

en: Display
it: Schermo

en: Window
it: Finestra

en: Size
it: Dimensione

en: Viewport Width
it: Larghezza della viewport

en: Viewport Height
it: Altezza della viewport

en: Mode
it: Modalità

en: Initial Position Type
it: Tipo di posizione iniziale

en: Initial Position
it: Posizione iniziale

en: Initial Screen
it: Schermo iniziale

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: Borderless
it: Senza bordi

en: Always on Top
it: Sempre in primo piano

en: Transparent
it: Trasparente

en: Extend to Title
it: Estendi a titolo

en: No Focus
it: Senza focus

en: Sharp Corners
it: Bordi netti

en: Window Width Override
it: Sovrascrivi larghezza della finestra

en: Window Height Override
it: Sovrascrivi altezza della finestra

en: Energy Saving
it: Risparmio energetico

en: Keep Screen On
it: Mantieni lo schermo acceso

en: Animation
it: Animazione

en: Warnings
it: Avvisi

en: Check Invalid Track Paths
it: Verifica i percorsi di tracce non validi

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
it: Verifica il tipo di interpolazione angolare in conflitto

en: Buses
it: Bus

en: Default Bus Layout
it: Layout predefinito dei bus

en: General
it: Generale

en: Default Playback Type
it: Tipo di riproduzione predefinito

en: Text to Speech
it: Sintetizzatore vocale

en: 2D Panning Strength
it: Intensità di pan 2D

en: 3D Panning Strength
it: Intensità di pan 3D

en: Session Category
it: Categoria della sessione

en: Mix With Others
it: Mischia con altri

en: Subwindows
it: Sottofinestre

en: Embed Subwindows
it: Incorpora sottofinestre

en: Frame Pacing
it: Andamento dei frame

en: Enable Frame Pacing
it: Abilita andamento dei frame

en: Swappy Mode
it: Modalità di Swappy

en: Physics
it: Fisica

en: Run on Separate Thread
it: Esegui su un thread separato

en: Stretch
it: Allungamento

en: Aspect
it: Aspetto

en: Scale
it: Scala

en: Scale Mode
it: Modalità di ridimensionamento

en: Settings
it: Impostazioni

en: Profiler
it: Profilatore

en: Max Functions
it: Massimo di funzioni

en: Compression
it: Compressione

en: Formats
it: Formati

en: Long Distance Matching
it: Abbinamento a lunga distanza

en: Compression Level
it: Livello di compressione

en: Window Log Size
it: Dimensioni finestra di log

en: Crash Handler
it: Gestore di crash

en: Message
it: Messaggio

en: Rendering
it: Renderer

en: BVH Build Quality
it: Qualità compilazione BVH

en: Jitter Projection
it: Tremola proiezione

en: Internationalization
it: Lingue

en: Force Right to Left Layout Direction
it: Forza la direzione del layout da destra a sinistra

en: Root Node Layout Direction
it: Direzione del layout del nodo radice

en: Root Node Auto Translate
it: Traduzione automatica del nodo radice

en: GUI
it: Interfaccia grafica

en: Timers
it: Temporizzazione

en: Incremental Search Max Interval Msec
it: Intervallo massimo della ricerca incrementale (ms)

en: Tooltip Delay (sec)
it: Ritardo dei tooltip (secondi)

en: Common
it: Comune

en: Snap Controls to Pixels
it: Scatta i nodi Control ai pixel

en: Fonts
it: Font

en: Dynamic Fonts
it: Font dinamici

en: Use Oversampling
it: Usa sovracampionamento

en: Rendering Device
it: Dispositivo per il Rendering

en: V-Sync
it: Sincronizzazione Verticale

en: Frame Queue Size
it: Dimensione di coda di fotogrammi

en: Swapchain Image Count
it: Numero d'immagini Swapchain

en: Staging Buffer
it: Buffer intermediato

en: Block Size (KB)
it: Dimensione blocco (KB)

en: Max Size (MB)
it: Dimensione massima (MB)

en: Texture Upload Region Size Px
it: Dimensioni della regione di caricamento della texture in pixel

en: Pipeline Cache
it: Cache di pipeline

en: Enable
it: Abilita

en: Save Chunk Size (MB)
it: Dimensione del blocco di salvataggio (MB)

en: Max Descriptors per Pool
it: Descrittori massimi per Pool

en: Max Resource Descriptors per Frame
it: Numero massimo di risorse per fotogramma

en: Max Sampler Descriptors per Frame
it: Numero massimo di campionatori per fotogramma

en: Max Misc Descriptors per Frame
it: Numero massimo di vari descrittori per fotogramma

en: Agility SDK Version
it: Versione di SDK Agility

en: Textures
it: Texture

en: Canvas Textures
it: Texture di canvas

en: Default Texture Filter
it: Filtro predefinito di texture

en: Default Texture Repeat
it: Ripetizione predefinita di texture

en: Use Ambient
it: Usa ambiente

en: Input Devices
it: Dispositivi d'input

en: Pointing
it: Puntamento

en: Enable Long Press as Right Click
it: Abilita pressione prolungata come click destro

en: Enable Pan and Scale Gestures
it: Abilita gesti di panoramica e di zoom

en: Rotary Input Scroll Axis
it: Asse di scorrimento per input rotatorio

en: Low Processor Usage Mode
it: Modalità Processore a Basso Consumo

en: Delta Smoothing
it: Smussatura delta

en: Print Error Messages
it: Messaggi di Errore di Stampa

en: Print to stdout
it: Stampa su stdout

en: Physics Ticks per Second
it: Tick di fisica al secondo

en: Max Physics Steps per Frame
it: Passi massimi di fisica per frame

en: Max FPS
it: FPS massimi

en: Time Scale
it: Scala temporale

en: Physics Jitter Fix
it: Correzione d'instabilità della fisica

en: Mouse Mode
it: Modalità del mouse

en: Use Accumulated Input
it: Usa input accumulati

en: Emulate Mouse From Touch
it: Emula mouse con il tocco

en: Emulate Touch From Mouse
it: Emula tocco con il mouse

en: Compatibility
it: Compatibilità

en: Legacy Just Pressed Behavior
it: Comportamento tradizionale di "just pressed"

en: Sensors
it: Sensori

en: Enable Accelerometer
it: Abilita accelerometro

en: Enable Gravity
it: Abilita gravità

en: Enable Gyroscope
it: Abilita giroscopio

en: Enable Magnetometer
it: Abilita magnetometro

en: Device
it: Dispositivo

en: Window ID
it: ID finestra

en: Command or Control Autoremap
it: Rimappa automaticamente Controllo o Comando

en: Alt Pressed
it: Alt premuto

en: Shift Pressed
it: Shift premuto

en: Ctrl Pressed
it: Ctrl premuto

en: Meta Pressed
it: Meta premuto

en: Pressed
it: Premuto

en: Keycode
it: Codice di tasto

en: Physical Keycode
it: Codice di tasto fisico

en: Key Label
it: Etichetta di tasto

en: Location
it: Posizione

en: Echo
it: Eco

en: Button Mask
it: Maschera di pulsanti

en: Position
it: Posizione

en: Global Position
it: Posizione globale

en: Factor
it: Coefficiente

en: Button Index
it: Indice Pulsante Mouse

en: Canceled
it: Cancellato

en: Double Click
it: Doppio click

en: Tilt
it: Inclinazione

en: Pressure
it: Pressione

en: Pen Inverted
it: Penna Invertita

en: Relative
it: Relativo

en: Screen Relative
it: Relativo allo schermo

en: Velocity
it: Velocità

en: Screen Velocity
it: Velocità dello schermo

en: Axis
it: Asse

en: Axis Value
it: Valore Asse

en: Index
it: Indice

en: Double Tap
it: Doppio tocco

en: Action
it: Azione

en: Strength
it: Intensità

en: Event Index
it: Indice d'evento

en: Channel
it: Canale

en: Pitch
it: Tono

en: Instrument
it: Strumento

en: Controller Number
it: Numero del controller

en: Controller Value
it: Valore del controller

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Events
it: Eventi

en: Include Navigational
it: Includi navigazione

en: Include Hidden
it: Includi i file nascosti

en: Blocking Mode Enabled
it: Modalità blocco attivata

en: Read Chunk Size
it: Leggi Dimensione Chunk

en: Data
it: Dati

en: Object ID
it: ID dell'oggetto

en: Encode Buffer Max Size
it: Dimensione Massima Encode Buffer

en: Input Buffer Max Size
it: Dimensione Massima Input Buffer

en: Output Buffer Max Size
it: Dimensione Massima Output Buffer

en: Resource
it: Risorsa

en: Local to Scene
it: Locale alla scena

en: Path
it: Percorso

en: Data Array
it: Array di Dati

en: Max Pending Connections
it: Quantità massima connessioni in attesa

en: Region
it: Regione

en: Offset
it: Scostamento

en: Cell Size
it: Dimensione cella

en: Cell Shape
it: Forma Cella

en: Jumping Enabled
it: Salto abilitato

en: Default Compute Heuristic
it: Calcolo euristico predefinito

en: Default Estimate Heuristic
it: Stima euristico predefinita

en: Diagonal Mode
it: Modalità Diagonale

en: Seed
it: Seme

en: State
it: Stato

en: Memory
it: Memoria

en: Limits
it: Limiti

en: Message Queue
it: Coda dei messaggi

en: Max Steps
it: Passi massimi

en: Network
it: Reti

en: Connect Timeout Seconds
it: Scadenza di tentativi di connessione (sec)

en: Packet Peer Stream
it: Flusso di pacchetti tra peer

en: Max Buffer (Power of 2)
it: Buffer massimo (potenza di 2)

en: Certificate Bundle Override
it: Sostituzione di pacchetto di certificati

en: Threading
it: Thread paralleli (Threading)

en: Worker Pool
it: Gruppo di thread di lavoro

en: Max Threads
it: Thread in parallelo massimi

en: Low Priority Thread Ratio
it: Rapporto di thread a bassa priorità

en: Locale
it: Lingua

en: Test
it: Testing

en: Pseudolocalization
it: Pseudolocalizzazione

en: Use Pseudolocalization
it: Usa la pseudolocalizzazione

en: Replace With Accents
it: Sostituisci con accenti

en: Double Vowels
it: Doppie vocali

en: Fake BiDi
it: Usa BiDi fasullo

en: Override
it: Sostituzioni

en: Expansion Ratio
it: Rapporto di espansione

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Skip Placeholders
it: Ignora i segnaposto

en: Rotation
it: Rotazione

en: Value
it: Valore

en: Arg Count
it: Quantità Argomenti

en: Args
it: Argomenti

en: Type
it: Tipo

en: In Handle
it: Maniglia d'ingresso

en: Out Handle
it: Maniglia d'uscita

en: Handle Mode
it: Modalità di maniglie

en: Stream
it: Flusso

en: Start Offset
it: Scostamento dall'inizio

en: End Offset
it: Scostamento dalla fine

en: Easing
it: Allentamento

en: Debug Adapter
it: Adattatore di debug

en: Remote Port
it: Porta remota

en: Request Timeout
it: Scadenza delle richieste (Timeout)

en: Sync Breakpoints
it: Sincronizza punti di interruzione

en: Label
it: Etichetta

en: Read Only
it: Sola Lettura

en: Draw Label
it: Disegna etichetta

en: Draw Background
it: Disegna sfondo

en: Checkable
it: Spuntabile

en: Checked
it: Selezionato

en: Draw Warning
it: Mostra avvertimenti

en: Keying
it: Tasti

en: Deletable
it: Eliminabile

en: Selectable
it: Selezionabile

en: Use Folding
it: Usa chiusura

en: Name Split Ratio
it: Rapporto di divisione del nome

en: Distraction Free Mode
it: Modalità senza distrazioni

en: Movie Maker Enabled
it: Movie Maker abilitato

en: Base Type
it: Tipo di Base

en: Editable
it: Modificabile

en: Toggle Mode
it: Modalità Interruttore

en: Interface
it: Interfaccia

en: Editor Language
it: Lingua dell'editor

en: Asset Library
it: Libreria dei contenuti

en: Use Threads
it: Utilizza i thread

en: Localize Settings
it: Localizza le impostazioni

en: UI Layout Direction
it: Direzione del layout dell'interfaccia utente

en: Display Scale
it: Scala di visualizzazione

en: Custom Display Scale
it: Scala di visualizzazione personalizzata

en: Editor Screen
it: Schermo dell'editor

en: Project Manager Screen
it: Schermo del gestore dei progetti

en: Use Embedded Menu
it: Usa menù integrato

en: Use Native File Dialogs
it: Usa dialoghi nativi di file

en: Expand to Title
it: Espandi al titolo

en: Code Font Contextual Ligatures
it: Ligature contestuali del font per il codice

en: Code Font Custom OpenType Features
it: Funzionalità OpenType personalizzate del font per il codice

en: Code Font Custom Variations
it: Variazioni personalizzate del font per il codice

en: Font Subpixel Positioning
it: Posizionamento sotto-pixel dei font

en: Font Disable Embedded Bitmaps
it: Disattiva le bitmap incorporate dei font

en: Font Allow MSDF
it: Abilita MSDF per il font

en: Main Font
it: Font principale

en: Main Font Bold
it: Grassetto del font principale

en: Code Font
it: Font del codice

en: Separate Distraction Mode
it: Separa modalità senza distrazioni

en: Automatically Open Screenshots
it: Apri gli screenshot in automatico

en: Single Window Mode
it: Modalità finestra unica

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
it: Usa i tasti aggiuntivi del mouse per navigare la cronologia

en: Save Each Scene on Quit
it: Salva ogni scena all'uscita

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
it: Pulsanti OK e Cancella nel dialogo d'accettazione

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
it: Mostra errori interni in notifiche toast

en: Show Update Spinner
it: Mostra la rotella di aggiornamento

en: V-Sync Mode
it: Modalità della sincronizzazione verticale

en: Update Continuously
it: Aggiorna continuamente

en: Editors
it: Editor

en: Derive Script Globals by Name
it: Ricava le globali di script per nome

en: Docks
it: Pannelli

en: Scene Tree
it: Albero di scene

en: Ask Before Revoking Unique Name
it: Chiedi prima di revocare un nome univoco

en: Inspector
it: Ispettore

en: Show Low Level OpenType Features
it: Mostra funzionalità di basso livello per OpenType

en: Delimitate All Container and Resources
it: Delimita tutti i contenitori e le risorse

en: Default Property Name Style
it: Stile predefinito dei nomi delle proprietà

en: Default Float Step
it: Passo predefinito dei float

en: Auto Unfold Foreign Scenes
it: Espandi in automatico le scene esterne

en: Horizontal Vector2 Editing
it: Modifica Vector2 orizzontalmente

en: Horizontal Vector Types Editing
it: Modifica tipi di vettori orizzontalmente

en: Open Resources in Current Inspector
it: Apri risorse nell'ispettore attuale

en: Resources to Open in New Inspector
it: Risorse da aprire in un nuovo ispettore

en: Theme
it: Tema

en: Icon and Font Color
it: Colore d'icone e font

en: Contrast
it: Contrasto

en: Draw Extra Borders
it: Disegna bordi aggiuntivi

en: Icon Saturation
it: Saturazione d'icone

en: Relationship Line Opacity
it: Opacità delle linee di relazione

en: Border Size
it: Dimensione dei bordi

en: Corner Radius
it: Raggio dei contorni

en: Base Spacing
it: Spaziatura di base

en: Additional Spacing
it: Spaziatura addizionale

en: Custom Theme
it: Tema personalizzato

en: Scale Gizmo Handles
it: Scala di maniglie gizmo

en: Increase Scrollbar Touch Area
it: Aumenta area di tocco delle barre di scorrimento

en: Scene Tabs
it: Schede di scena

en: Display Close Button
it: Mostra pulsante di chiusura

en: Show Thumbnail on Hover
it: Mostra miniatura al passaggio del mouse

en: Maximum Width
it: Larghezza massima

en: Show Script Button
it: Mostra pulsante di script

en: Restore Scenes on Load
it: Ripristina scene al caricamento

en: FileSystem
it: Filesystem

en: External Programs
it: Programmi esterni

en: Terminal Emulator Flags
it: Flag di emulatore di terminale

en: Directories
it: Cartelle

en: Autoscan Project Path
it: Scansiona percorso dei progetti in automatico

en: On Save
it: Al salvataggio

en: Compress Binary Resources
it: Comprimi le risorse in binario

en: Safe Save on Backup then Rename
it: Salvataggio sicuro di riserva poi rinomina

en: Port
it: Porta

en: File Dialog
it: Dialogo di file

en: Show Hidden Files
it: Mostra file nascosti

en: Display Mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Thumbnail Size
it: Dimensione della miniatura

en: Quick Open Dialog
it: Finestra di dialogo di apertura rapida

en: Max Results
it: Risultati massimi

en: Show Search Highlight
it: Evidenzia caratteri nella ricerca

en: Enable Fuzzy Matching
it: Abilita ricerca approssimata

en: Max Fuzzy Misses
it: Margine di errore per la ricerca approssimata

en: Include Addons
it: Includi componenti aggiuntivi

en: Default Display Mode
it: Modalità predefinita di visualizzazione

en: Import
it: Importazione

en: Blender Path
it: Percorso di Blender

en: RPC Port
it: Porta RPC

en: RPC Server Uptime
it: Tempo di operatività del server RPC

en: FBX2glTF Path
it: Percorso di FBX2glTF

en: Tools
it: Strumenti

en: OIDN Denoise Path
it: Percorso di OIDN Denoise

en: Ask Before Deleting Related Animation Tracks
it: Chiedi prima di eliminare le tracce di animazione associate

en: Start Create Dialog Fully Expanded
it: Avvia il dialogo di creazione massimizzato

en: Auto Expand to Selected
it: Espandi automaticamente alla selezione

en: Center Node on Reparent
it: Centra nodo al cambio di genitore

en: Hide Filtered Out Parents
it: Nascondi genitori filtrati

en: Always Show Folders
it: Mostra sempre cartelle

en: TextFile Extensions
it: Estensioni di file di testo

en: Other File Extensions
it: Altre estensioni di file

en: Property Editor
it: Editor di proprietà

en: Auto Refresh Interval
it: Intervallo di aggiornamento automatico

en: Subresource Hue Tint
it: Tinta tono delle sottorisorse

en: Text Editor
it: Editor di testo

en: Line Spacing
it: Spaziatura righe

en: Color Theme
it: Tema dei colori

en: Appearance
it: Aspetto

en: Caret
it: Cursore

en: Caret Blink
it: Lampeggia cursore

en: Caret Blink Interval
it: Intervallo di lampeggiamento cursore

en: Highlight Current Line
it: Evidenzia la riga attuale

en: Highlight All Occurrences
it: Evidenzia tutte le occorrenze

en: Guidelines
it: Linee guida

en: Show Line Length Guidelines
it: Mostra linee guida di lunghezza della riga

en: Line Length Guideline Soft Column
it: Margine leggero suggerito per lunghezza della riga

en: Line Length Guideline Hard Column
it: Margine pesante suggerito per lunghezza della riga

en: Gutters
it: Barra laterale

en: Show Line Numbers
it: Mostra i numeri di riga

en: Line Numbers Zero Padded
it: Riempi i numeri di riga con zeri

en: Highlight Type Safe Lines
it: Evidenzia le righe di tipo sicuro

en: Show Info Gutter
it: Mostra informazioni nella barra laterale

en: Minimap
it: Minimappa

en: Show Minimap
it: Mostra minimappa

en: Minimap Width
it: Larghezza minimappa

en: Lines
it: Righe

en: Code Folding
it: Raggruppamento codice

en: Autowrap Mode
it: Modo di ritorno a capo automatico

en: Whitespace
it: Spazio vuoto

en: Draw Tabs
it: Disegna tabulazioni

en: Draw Spaces
it: Disegna spazi

en: Behavior
it: Comportamento

en: Empty Selection Clipboard
it: Appunti con selezione vuota

en: Navigation
it: Navigazione

en: Move Caret on Right Click
it: Muovi cursore ogni rlick destro

en: Scroll Past End of File
it: Scorri oltre la fine del file

en: Smooth Scrolling
it: Scorrimento fluido

en: V Scroll Speed
it: Velocità di scorrimento verticale

en: Drag and Drop Selection
it: Selezione con trascino e rilascio

en: Stay in Script Editor on Node Selected
it: Rimani nell'editor degli script alla selezione di un nodo

en: Open Script When Connecting Signal to Existing Method
it: Apri Script quando connetti un segnale a un metodo esistente

en: Use Default Word Separators
it: Usa i separatori predefiniti di parole

en: Use Custom Word Separators
it: Usa separatori personalizzati di parole

en: Custom Word Separators
it: Separatori personalizzati di parole

en: Indent
it: Indentazione

en: Auto Indent
it: Indenta automaticamente

en: Indent Wrapped Lines
it: Indenta righe avvolte

en: Files
it: File

en: Trim Trailing Whitespace on Save
it: Elimina spazi vuoti finali al salvataggio

en: Trim Final Newlines on Save
it: Elimina ritorni a capo finali al salvataggio

en: Autosave Interval Secs
it: Intervallo di autosalvataggio (in secondi)

en: Restore Scripts on Load
it: Ripristina gli script al caricamento

en: Convert Indent on Save
it: Converti indentazione al salvataggio

en: Auto Reload Scripts on External Change
it: Auto-ricarica gli script in caso di modifiche esterne

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
it: Ricarica e analizza automaticamente gli script al salvataggio

en: Open Dominant Script on Scene Change
it: Apri lo script dominante al cambio di scena

en: Documentation
it: Documentazione

en: Enable Tooltips
it: Abilita i tooltip

en: Script List
it: Elenco degli script

en: Show Members Overview
it: Mostra riepilogo dei membri

en: Sort Members Outline Alphabetically
it: Ordina riepilogo dei membri alfabeticamente

en: Script Temperature Enabled
it: Abilita temperatura degli script

en: Script Temperature History Size
it: Dimensione cronologia della temperatura degli script

en: Highlight Scene Scripts
it: Evidenzia script della scena

en: Group Help Pages
it: Raggruppa pagine della guida

en: Sort Scripts By
it: Ordina script per

en: List Script Names As
it: Elenca nomi degli script come

en: External
it: Esterno

en: Exec Path
it: Percorso di esecuzione

en: Exec Flags
it: Flag di esecuzione

en: Completion
it: Completamento

en: Idle Parse Delay
it: Ritardo di analisi dopo inattività

en: Idle Parse Delay With Errors Found
it: Ritardo di analisi dopo inattività con errori individuati

en: Auto Brace Complete
it: Completa parentesi automaticamente

en: Code Complete Enabled
it: Abilita completamento di codice

en: Code Complete Delay
it: Ritardo del completamento di codice

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
it: Mostra suggerimento di chiamata sotto la riga attuale

en: Complete File Paths
it: Completa percorsi dei file

en: Add Type Hints
it: Aggiungi suggerimenti per i tipi

en: Add String Name Literals
it: Aggiungi letterali per StringName

en: Add Node Path Literals
it: Aggiungi letterali per NodePath

en: Use Single Quotes
it: Usa apici singoli

en: Colorize Suggestions
it: Colora i suggerimenti

en: Use External Editor
it: Utilizza un editor esterno

en: Help
it: Guida

en: Show Help Index
it: Mostra indice della guida

en: Sort Functions Alphabetically
it: Ordina le funzioni alfabeticamente

en: Grid Map
it: Mappa di griglia

en: Pick Distance
it: Distanza del selettore

en: Palette Min Width
it: Larghezza minima della tavolozza

en: Selection Box Color
it: Colore riquadro di selezione

en: 3D Gizmos
it: Gizmo 3D

en: Gizmo Colors
it: Colori gizmo

en: Instantiated
it: Istanziato

en: Joint
it: Articolazione

en: Camera
it: Telecamera

en: Decal
it: Decalcomania

en: Fog Volume
it: Volume di nebbia

en: Particles
it: Particelle

en: Particle Attractor
it: Attrattore di particelle

en: Particle Collision
it: Collisioni di particelle

en: Joint Body A
it: Articolazione corpo A

en: Joint Body B
it: Articolazione corpo B

en: Lightmap Lines
it: Linee di lightmap

en: Lightprobe Lines
it: Linee di sonde di luce

en: Occluder
it: Occlusore

en: Reflection Probe
it: Sonda di riflessione

en: Visibility Notifier
it: Notificatore di visibilità

en: Path Tilt
it: Inclinazione percorso

en: Skeleton
it: Scheletro

en: Selected Bone
it: Osso selezionato

en: GridMap Grid
it: Griglia della Gridmap

en: Spring Bone Joint
it: Articolazione delle ossa molla

en: Spring Bone Collision
it: Collisione delle ossa molla

en: Spring Bone Inside Collision
it: Collisione interna delle ossa molla

en: Gizmo Settings
it: Impostazioni gizmo

en: Bone Axis Length
it: Lunghezza assi dell'osso

en: Bone Shape
it: Forma dell'osso

en: Path 3D Tilt Disk Size
it: Dimensione della inclinazione del disco di percorso 3D

en: Grid Division Level Max
it: Livello massimo di divisioni della griglia

en: Grid Division Level Min
it: Livello minimo di divisioni della griglia

en: Grid Division Level Bias
it: Livello di bias di divisioni della griglia

en: Grid XZ Plane
it: Piano XZ della griglia

en: Grid XY Plane
it: Piano XY della griglia

en: Grid YZ Plane
it: Piano YZ della griglia

en: Invert X Axis
it: Inverti asse X

en: Invert Y Axis
it: Inverti asse Y

en: Emulate Numpad
it: Emula tastierino numerico

en: Emulate 3 Button Mouse
it: Emula mouse a 3 pulsanti

en: Navigation Feel
it: Preferenze di navigazione

en: Orbit Sensitivity
it: Sensitività di orbita

en: Translation Sensitivity
it: Sensitività di traslazione

en: Orbit Inertia
it: Inerzia di orbita

en: Translation Inertia
it: Inerzia di traslazione

en: Zoom Inertia
it: Inerzia di zoom

en: Freelook
it: Visione libera

en: Freelook Sensitivity
it: Sensitività di visione libera

en: Freelook Inertia
it: Inerzia di visione libera

en: Manipulator Gizmo Size
it: Dimensione gizmo manipolatore

en: Manipulator Gizmo Opacity
it: Opacità del gizmo manipolatore

en: Grid Color
it: Colore griglia

en: Guides Color
it: Colore guide

en: Smart Snapping Line Color
it: Colore linea dello scatto intelligente

en: Bone Width
it: Larghezza ossa

en: Bone Color 1
it: Colore osso 1

en: Bone Color 2
it: Colore osso 2

en: Bone Selected Color
it: Colore osso selezionato

en: Bone IK Color
it: Colore osso IK

en: Bone Outline Color
it: Colore contorno dell'osso

en: Bone Outline Size
it: Dimensione contorno dell'osso

en: Viewport Border Color
it: Colore di bordo della viewport

en: Use Integer Zoom by Default
it: Usa zoom intero come predefinito

en: Bone Mapper
it: Mappatore di ossa

en: Handle Colors
it: Colore di maniglie

en: Unset
it: Non impostato

en: Set
it: Impostato

en: Missing
it: Mancante

en: Error
it: Errore

en: Panning
it: Panoramica

en: Simple Panning
it: Panning semplice

en: 2D Editor Pan Speed
it: Velocità di panoramica nell'editor 2D

en: Tiles Editor
it: Editor di tasselli

en: Display Grid
it: Visualizza griglia

en: Highlight Selected Layer
it: Evidenzia livello attuale

en: Polygon Editor
it: Editor di poligoni

en: Show Previous Outline
it: Mostra il contorno precedente

en: Auto Bake Delay
it: Ritardo per il precalcolo automatico

en: Autorename Animation Tracks
it: Auto-rinomina tracce di animazione

en: Confirm Insert Track
it: Conferma l'inserimento d'una traccia

en: Default Create Bezier Tracks
it: Crea tracce di Bézier come predefinito

en: Default Create Reset Tracks
it: Crea traccia(e) di rispristino come predefinito

en: Onion Layers Past Color
it: Colore strati di cipolla precedenti

en: Onion Layers Future Color
it: Colore strati di cipolla successivi

en: Shader Editor
it: Editor di shader

en: Restore Shaders on Load
it: Ripristina gli shader al caricamento

en: Visual Editors
it: Editor visuali

en: Minimap Opacity
it: Opacità minimappa

en: Lines Curvature
it: Curvatura linee

en: Grid Pattern
it: Motivo di griglia

en: Port Preview Size
it: Dimensione anteprima di porta

en: Export
it: Esporta

en: Window Placement
it: Posizione della finestra

en: Rect
it: Rettangolo

en: Rect Custom Position
it: Posizione personalizzata del rettangolo

en: Screen
it: Schermo

en: Auto Save
it: Salvataggio automatico

en: Save Before Running
it: Salva prima di eseguire

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Always Clear Output on Play
it: Svuota sempre l'output all'esecuzione

en: Max Lines
it: Righe massime

en: Platforms
it: Piattaforme

en: Prefer Wayland
it: Preferisci Wayland

en: HTTP Proxy
it: Proxy HTTP

en: Editor TLS Certificates
it: Certificati TLS dell'editor

en: Enable TLS V 1
it: Abilita TLS V 1

en: Remote Host
it: Host remoto

en: Profiler Frame History Size
it: Dimensione cronologia di fotogrammi del profiler

en: Profiler Frame Max Functions
it: Massimo di funzioni per fotogramma del profiler

en: Profiler Target FPS
it: FPS di destinazione del profiler

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
it: Intervallo di aggiornamento dell'albero di scene remoto

en: Remote Inspect Refresh Interval
it: Intervallo di aggiornamento dell'ispettore remoto

en: Version Control
it: Controllo della versione

en: Username
it: Nome utente

en: SSH Public Key Path
it: Percorso chiave pubblica SSH

en: SSH Private Key Path
it: Percorso chiave privata SSH

en: Agile Event Flushing
it: Svuota gli eventi tramite un algoritmo agile

en: Project Manager
it: Gestore dei progetti

en: Sorting Order
it: Tipo di ordinamento

en: Highlighting
it: Evidenziazione

en: Symbol Color
it: Colore per i simboli

en: Keyword Color
it: Colore per parola chiave

en: Control Flow Keyword Color
it: Colore per parola chiave di controllo di flusso

en: Base Type Color
it: Colore per tipo di base

en: Engine Type Color
it: Colore per tipo definito dal motore

en: User Type Color
it: Colore per tipo definito dall'utente

en: Comment Color
it: Colore per i commenti

en: Doc Comment Color
it: Colore per i commenti di documentazione

en: String Color
it: Colore per le stringhe

en: Background Color
it: Colore per lo sfondo

en: Completion Background Color
it: Colore per lo sfondo del completamento

en: Completion Selected Color
it: Colore per la selezione del completamento

en: Completion Existing Color
it: Colore per la parte esistente del completamento

en: Completion Scroll Color
it: Colore per la barra di scorrimento del completamento

en: Completion Scroll Hovered Color
it: Colore al passaggio del mouse per la barra di scorrimento del completamento

en: Completion Font Color
it: Colore per il font del completamento

en: Text Color
it: Colore per il testo

en: Line Number Color
it: Colore per numero di riga

en: Safe Line Number Color
it: Colore per numero di riga sicura

en: Caret Color
it: Colore per il cursore

en: Caret Background Color
it: Colore per lo sfondo del cursore

en: Text Selected Color
it: Colore per il testo selezionato

en: Selection Color
it: Colore per la selezione

en: Brace Mismatch Color
it: Colore per mancata corrispondenza tra parentesi

en: Current Line Color
it: Colore per la riga attuale

en: Line Length Guideline Color
it: Colore per la linea guida della lunghezza della riga

en: Word Highlighted Color
it: Colore per parola evidenziata

en: Number Color
it: Colore per numero

en: Function Color
it: Colore per funzione

en: Member Variable Color
it: Colore per variabile membro

en: Mark Color
it: Colore per righe in errore

en: Bookmark Color
it: Colore per segnalibro

en: Breakpoint Color
it: Colore per punto di interruzione

en: Executing Line Color
it: Colore per la riga in esecuzione

en: Code Folding Color
it: Colore per righe di codice compresse

en: Folded Code Region Color
it: Colore per una regione di codice chiusa

en: Search Result Color
it: Colore per i risultati di ricerca

en: Search Result Border Color
it: Colore per il bordo dei risultati di ricerca

en: Connection Colors
it: Colori per connessioni

en: Scalar Color
it: Colore per tipo scalare

en: Vector2 Color
it: Colore per tipo Vector2

en: Vector 3 Color
it: Colore per tipo Vector 3

en: Vector 4 Color
it: Colore per tipo Vector 4

en: Boolean Color
it: Colore per tipo booleano

en: Transform Color
it: Colore per tipo trasformazione

en: Sampler Color
it: Colore per tipo campionatore

en: Category Colors
it: Colori per le categorie

en: Output Color
it: Colore di uscita

en: Color Color
it: Colore per tipo Color

en: Conditional Color
it: Colore per condizionale

en: Input Color
it: Colore di ingresso

en: Textures Color
it: Colore per le texture

en: Utility Color
it: Colore per utilità

en: Vector Color
it: Colore per tipo vettore

en: Special Color
it: Colore speciale

en: Particle Color
it: Colore per particella

en: Custom Template
it: Modello personalizzato

en: Release
it: Rilascio

en: Export Console Wrapper
it: Esporta wrapper per la console

en: Binary Format
it: Formato Binario

en: Embed PCK
it: Incorpora PCK

en: Texture Format
it: Formato Texture

en: Export Path
it: Percorso di Esportazione

en: Access
it: Accedi

en: File Mode
it: Modalità File

en: Filters
it: Filtri

en: Options
it: Opzioni

en: Disable Overwrite Warning
it: Disabilita avviso di sovrascrittura

en: Flat
it: Piatto

en: Hide Slider
it: Nascondi Slider

en: Retarget
it: Reindirizzamento

en: Bone Renamer
it: Rinominatore Ossa

en: Rename Bones
it: Rinomina Ossa

en: Unique Node
it: Nodo Unico

en: Make Unique
it: Rendi Unico

en: Skeleton Name
it: Nome di scheletro

en: Rest Fixer
it: Ripara pose di riposo

en: Apply Node Transforms
it: Applica Trasformazioni Nodo

en: Normalize Position Tracks
it: Normalizza Tracce di Posizione

en: Reset All Bone Poses After Import
it: Ripristina tutte le pose delle ossa dopo il reimporto

en: Retarget Method
it: Metodo di reindirizzamento

en: Keep Global Rest on Leftovers
it: Mantieni riposo globale sul resto

en: Use Global Pose
it: Usa posa globale

en: Fix Silhouette
it: Aggiusta Silhouette

en: Filter
it: Filtro

en: Threshold
it: Soglia

en: Base Height Adjustment
it: Aggiustamento altezza di base

en: Remove Tracks
it: Rimuovi tracce

en: Except Bone Transform
it: Escludi trasformazione d'osso

en: Unimportant Positions
it: Posizioni non importanti

en: Unmapped Bones
it: Ossa non mappate

en: Generate Tangents
it: Genera le tangenti

en: Generate LODs
it: Genera LOD

en: Generate Shadow Mesh
it: Genera mesh d'ombra

en: Generate Lightmap UV2
it: Genera lightmap UV2

en: Generate Lightmap UV2 Texel Size
it: Dimensioni dei texel generati della lightmap UV2

en: Scale Mesh
it: Scala della mesh

en: Offset Mesh
it: Offset della mesh

en: Force Disable Mesh Compression
it: Disabilita per forza la compressione di mesh

en: Skip Import
it: Salta importazione

en: Generate
it: Genera

en: Body Type
it: Tipo di corpo

en: Shape Type
it: Tipo di forma

en: Physics Material Override
it: Sostituzione materiale di fisica

en: Layer
it: Strato

en: Mask
it: Maschera

en: Mesh Instance
it: Istanza di mesh

en: Layers
it: Strati

en: Visibility Range Begin
it: Inizio del campo di visibilità

en: Visibility Range Begin Margin
it: Margine iniziale del campo di visibilità

en: Visibility Range End
it: Fine del campo di visibilità

en: Visibility Range End Margin
it: Margine finale del campo di visibilità

en: Visibility Range Fade Mode
it: Modo di diffusione del campo di visibilità

en: Cast Shadow
it: Proietta ombre

en: Decomposition
it: Scomposizione

en: Advanced
it: Opzioni avanzate

en: Precision
it: Precisione

en: Max Concavity
it: Concavità massima

en: Symmetry Planes Clipping Bias
it: Bias di ritaglio per i piani di simmetria

en: Revolution Axes Clipping Bias
it: Bias di ritaglio per gli assi di rivoluzione

en: Min Volume per Convex Hull
it: Volume minimo per ogni hull convesso

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Max Num Vertices per Convex Hull
it: Numero massimo di vertici per ogni hull convesso

en: Plane Downsampling
it: Sottocampionamento di piani

en: Convexhull Downsampling
it: Sottocampionamento di hull convessi

en: Normalize Mesh
it: Normalizza le mesh

en: Convexhull Approximation
it: Approssimazione di hull convesso

en: Max Convex Hulls
it: Hull convessi massimi

en: Project Hull Vertices
it: Proietta vertici di hull

en: Primitive
it: Primitivo

en: Height
it: Altezza

en: Radius
it: Raggio

en: Simplification Distance
it: Distanza Semplificazione

en: Save to File
it: Salva su file

en: Enabled
it: Abilitato

en: Shadow Meshes
it: Mesh d'ombra

en: Lightmap UV
it: UV della lightmap

en: LODs
it: Livelli di dettaglio

en: Normal Merge Angle
it: Angolo di unione dei normali

en: Use External
it: Usa esterno

en: Loop Mode
it: Modalità di ripetizione

en: Keep Custom Tracks
it: Mantieni tracce personalizzate

en: Slices
it: Suddivisioni

en: Amount
it: Quantità

en: Optimizer
it: Ottimizzatore

en: Max Velocity Error
it: Tolleranza di errore di velocità

en: Max Angular Error
it: Tolleranza di errore angolare

en: Max Precision Error
it: Tolleranza di errore di precisione

en: Page Size
it: Dimensione pagina

en: Import Tracks
it: Importa tracce

en: Rest Pose
it: Posa di riposo

en: Load Pose
it: Carica posa

en: External Animation Library
it: Libreria esterna di animazione

en: Selected Animation
it: Animazione selezionata

en: Selected Timestamp
it: Marca temporale selezionata

en: Bone Map
it: Mappa d'ossa

en: Nodes
it: Nodi

en: Root Type
it: Tipo di radice

en: Root Name
it: Nome di radice

en: Apply Root Scale
it: Applica scala da radice

en: Root Scale
it: Scala di radice

en: Import as Skeleton Bones
it: Importa come ossa di scheletro

en: Use Node Type Suffixes
it: Usa suffissi per i tipi dei nodi

en: Meshes
it: Mesh

en: Ensure Tangents
it: Garantisci tangenti

en: Create Shadow Meshes
it: Crea mesh d'ombra

en: Light Baking
it: Precalcolo della luce

en: Lightmap Texel Size
it: Dimensione dei texel delle lightmap

en: Force Disable Compression
it: Disabilita per forza la compressione

en: Skins
it: Skin

en: Use Named Skins
it: Usa skin con nome

en: Trimming
it: Ritaglio

en: Remove Immutable Tracks
it: Rimuovi tracce immutabili

en: Import Rest as Reset
it: Importa riposo come RESET

en: Import Script
it: Importa script

en: Generate Mipmaps
it: Genera i mipmap

en: Disable Embedded Bitmaps
it: Disattiva le bitmap incorporate

en: Multichannel Signed Distance Field
it: Campo di distanza con segno multicanale

en: MSDF Pixel Range
it: Intervallo di pixel MSDF

en: MSDF Size
it: Dimensione MSDF

en: Allow System Fallback
it: Consenti font di riserva del sistema

en: Force Autohinter
it: Forza hinting automatico

en: Subpixel Positioning
it: Posizionamento sotto-pixel

en: Keep Rounding Remainders
it: Mantieni arrotondato il resto

en: Oversampling
it: Sovracampionamento

en: Metadata Overrides
it: Sostituzioni di metadati

en: Language Support
it: Supporto per lingue

en: Script Support
it: Supporto per script

en: OpenType Features
it: Funzionalità OpenType

en: Fallbacks
it: Alternative

en: Compress
it: Comprimi

en: Language
it: Lingua

en: Outline Size
it: Dimensione contorno

en: Variation
it: Variazione

en: Embolden
it: Metti in grassetto

en: Face Index
it: Indice di faccia

en: Transform
it: Trasformazione

en: Create From
it: Crea da

en: Scaling Mode
it: Modalità di scala

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Character Ranges
it: Intervalli dei caratteri

en: Kerning Pairs
it: Paia di crenature

en: Columns
it: Colonne

en: Rows
it: Righe

en: Image Margin
it: Margine d'immagine

en: Character Margin
it: Margine di carattere

en: Ascent
it: Ascesa

en: Descent
it: Discesa

en: High Quality
it: Alta qualità

en: Lossy Quality
it: Qualità lossy

en: HDR Compression
it: Compressione HDR

en: Channel Pack
it: Uso dei canali

en: Mipmaps
it: Mipmap

en: Limit
it: Limite

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Normal Map
it: Mappa di normali

en: Roughness
it: Rugosità

en: Src Normal
it: Sorgente dei normali

en: Process
it: Processo

en: Fix Alpha Border
it: Correggi l'alfa sui bordi

en: Premult Alpha
it: Premoltiplica l'alfa

en: Normal Map Invert Y
it: Inverti Y in normal map

en: HDR as sRGB
it: HDR come sRGB

en: HDR Clamp Exposure
it: Limite di esposizione HDR

en: Size Limit
it: Limite di dimensioni

en: Detect 3D
it: Rileva 3D

en: Compress To
it: Comprimi a

en: Scale With Editor Scale
it: Scala con la scala dell'editor

en: Convert Colors With Editor Theme
it: Converti i colori con il tema dell'editor

en: Atlas File
it: File dell'atlante

en: Import Mode
it: Modalità d'importazione

en: Crop to Region
it: Ritaglia alla regione

en: Trim Alpha Border From Region
it: Accorcia l'alfa sui bordi dalla regione

[ctx: Enforce]
en: Force
it: Forza

en: Max Rate
it: Frequenza massima

en: Max Rate Hz
it: Frequenza massima in Hz

en: Edit
it: Modifica

en: Trim
it: Accorcia

en: Normalize
it: Normalizza

en: Loop Begin
it: Inizio Loop

en: Loop End
it: Fine Loop

en: Available URLs
it: URL disponibili

en: Current Group Idx
it: Indice del gruppo attuale

en: Current Bone Idx
it: Indice dell'osso attuale

en: Particles Emission Shape
it: Forma d'emissione delle particelle

en: Margins
it: Margini

en: Separation
it: Separazione

en: Texture Region Size
it: Dimensioni regione di texture

en: Use Texture Padding
it: Usa padding di texture

en: Atlas Coords
it: Coordinate atlas

en: Size in Atlas
it: Dimensioni in atlas

en: Alternative ID
it: ID alternativo

en: Speed
it: Velocità

en: Frames Count
it: Numero di fotogrammi

en: Duration
it: Durata

en: Main Run Args
it: Parametri di esecuzione principale

en: Templates Search Path
it: Percorso di ricerca dei modelli

en: Naming
it: Nomenclatura

en: Default Signal Callback Name
it: Nome predefinito di richiamo del segnale

en: Default Signal Callback to Self Name
it: Nome predefinito di richiamo a se stesso del segnale

en: Scene Name Casing
it: Casing del nome di scene

en: Script Name Casing
it: Casing del nome di script

en: Reimport Missing Imported Files
it: Reimporta i file importati mancanti

en: Use Multiple Threads
it: Utilizza più di un thread

en: Atlas Max Width
it: Larghezza massima d'atlas

en: Convert Text Resources to Binary
it: Converti risorse testuali in binario durante l'esportazione

en: Plugin Name
it: Nome dell'estensione

en: Autoload on Startup
it: Carica automaticamente all'avvio

en: Flush stdout on Print
it: Svuota stdout alla stampa

en: Low Processor Mode
it: Modalità Basso Utilizzo Processore

en: Print FPS
it: Stampa FPS

en: Print GPU Profile
it: Stampa il profilo della GPU

en: Verbose stdout
it: stdout verboso

en: Physics Interpolation
it: Interpolazione della fisica

en: Enable Warnings
it: Abilita avvisi

en: Max Chars per Second
it: Massimo di caratteri al secondo

en: Max Queued Messages
it: Limite di messaggi in coda d'attesa

en: Max Errors per Second
it: Massimo di errori al secondo

en: Max Warnings per Second
it: Massimo di avvisi al secondo

en: Log Path
it: Percorso di log

en: Max Log Files
it: Massimo di file di log

en: Fallback to Vulkan
it: Usa Vulkan come riserva

en: Fallback to D3D12
it: Usa D3D12 come riserva

en: GL Compatibility
it: Compatibilità GL

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
it: Disattiva ottimizzazioni di thread Nvidia

en: Fallback to Angle
it: Usa Angle come riserva

en: Fallback to Native
it: Usa Nativo come riserva

en: Force Angle on Devices
it: Forza angolo sui dispositivi

en: Rendering Method
it: Metodo di rendering

en: Include Text Server Data
it: Includi dati sul server di testo

en: Allow hiDPI
it: Permetti hiDPI

en: Per Pixel Transparency
it: Trasparenza per pixel

en: Allowed
it: Permetti

en: Threads
it: Thread paralleli

en: Thread Model
it: Modello di parallelismo

en: Display Server
it: Server di visualizzazione

en: Handheld
it: Portatile

en: Orientation
it: Orientazione

en: Output Latency
it: Latenza d'uscita

en: Frame Delay Msec
it: Ritardo dei frame (msec)

en: Allow High Refresh Rate
it: Permetti frequenza di aggiornamento alta

en: Hide Home Indicator
it: Nascondi indicatore home

en: Hide Status Bar
it: Nascondi la barra di stato

en: Suppress UI Gesture
it: Sopprimi i gesti dell'interfaccia utente

en: Default Action Map
it: Mappa di azioni predefinita

en: Form Factor
it: Fattore forma

en: View Configuration
it: Configurazione di vista

en: Reference Space
it: Spazio di riferimento

en: Environment Blend Mode
it: Modo di fusione d'ambiente

en: Foveation Level
it: Livello di foveazione

en: Foveation Dynamic
it: Foveazione dinamica

en: Submit Depth Buffer
it: Invia buffer di profondità

en: Startup Alert
it: Segnalazione d'inizio

en: Extensions
it: Estensioni

en: Debug Utils
it: Utilità di debug

en: Debug Message Types
it: Tipi per i messaggi di debug

en: Hand Tracking
it: Tracciamento delle mani

en: Hand Interaction Profile
it: Profilo d'interazione delle mani

en: Eye Gaze Interaction
it: Interazione con lo sguardo degli occhi

en: Binding Modifiers
it: Modificatori delle associazioni

en: Analog Threshold
it: Soglia analogica

en: Dpad Binding
it: Associazione del d-pad

en: Boot Splash
it: Immagine di avvio

en: BG Color
it: Colore di sfondo

en: Environment
it: Ambiente

en: Defaults
it: Predefiniti

en: Default Clear Color
it: Colore di sfondo predefinito

en: Icon
it: Icona

en: macOS Native Icon
it: Icona nativa per macOS

en: Windows Native Icon
it: Icona nativa per Windows

en: Text Driver
it: Driver di testo

en: Search in File Extensions
it: Estensioni di file disponibili per la ricerca

en: Mouse Cursor
it: Cursore del mouse

en: Custom Image
it: Immagine personalizzata

en: Custom Image Hotspot
it: Punto focale dell'immagine personalizzata

en: Tooltip Position Offset
it: Offset della posizione dei suggerimenti

en: Show Image
it: Mostra immagine

en: Fullsize
it: Dimensioni intere

en: Use Filter
it: Usa filtro

en: Image
it: Immagine

en: Minimum Display Time
it: Tempo minimo di visualizzazione

en: Project
it: Progetto

en: Assembly Name
it: Nome dell'assembly

en: Assembly Reload Attempts
it: Tentativi di ricarica dell'assembly

en: Time
it: Tempo

en: Physics Process
it: Processo di fisica

en: Navigation Process
it: Processo di navigazione

en: Static
it: Statica

en: Static Max
it: Statica massima

en: Object
it: Oggetto

en: Objects
it: Oggetti

en: Resources
it: Risorse

en: Orphan Nodes
it: Nodi orfani

en: Total Objects Drawn
it: Oggetti disegnati in totale

en: Total Primitives Drawn
it: Primitivi disegnati in totale

en: Total Draw Calls
it: Chiamate di disegno in totale

en: Video Mem
it: Memoria video

en: Texture Mem
it: Memoria texture

en: Buffer Mem
it: Memoria buffer

en: Physics 2D
it: Fisica 2D

en: Active Objects
it: Oggetti attivi

en: Collision Pairs
it: Paia di collisione

en: Islands
it: Isole

en: Physics 3D
it: Fisica 3D

en: Active Maps
it: Mappe attive

en: Regions
it: Regioni

en: Agents
it: Agenti

en: Links
it: Link

en: Polygons
it: Poligoni

en: Edges
it: Bordi

en: Edges Merged
it: Bordi uniti

en: Edges Connected
it: Bordi collegati

en: Edges Free
it: Bordi liberi

en: Obstacles
it: Ostacoli

en: Compilations Canvas
it: Compilazioni di canvas

en: Compilations Mesh
it: Compilazioni di mesh

en: Compilations Surface
it: Compilazioni di superficie

en: Compilations Draw
it: Compilazioni di disegno

en: Compilations Specialization
it: Compilazioni specializzate

en: Operation
it: Operazione

en: Calculate Tangents
it: Calcola le tangenti

en: Collision
it: Collisione

en: Use Collision
it: Usa collisioni

en: Collision Layer
it: Strati di collisione

en: Collision Mask
it: Maschera di collisione

en: Collision Priority
it: Priorità di collisione

en: Flip Faces
it: Inverti le facce

en: Material
it: Materiale

en: Radial Segments
it: Segmenti radiali

en: Rings
it: Anelli

en: Smooth Faces
it: Facce smussate

en: Sides
it: Lati

en: Cone
it: Cono

en: Inner Radius
it: Raggio interno

en: Outer Radius
it: Raggio esterno

en: Ring Sides
it: Lati dell'anello

en: Polygon
it: Poligono

en: Depth
it: Profondità

en: Spin Degrees
it: Gradi di rotazione

en: Spin Sides
it: Lati rotazione

en: Path Node
it: Nodo di percorso

en: Path Interval Type
it: Tipo di intervallo del percorso

en: Path Interval
it: Intervallo percorso

en: Path Simplify Angle
it: Angolo di semplificazione percorso

en: Path Rotation
it: Rotazione percorso

en: Path Rotation Accurate
it: Rotazione percorso accurata

en: Path Local
it: Percorso locale

en: Path Continuous U
it: Percorso continuo U

en: Path U Distance
it: Distanza di percorso U

en: Path Joined
it: Percorsi uniti

en: Importer
it: Importatore

en: Allow Geometry Helper Nodes
it: Consenti nodi ausiliari di geometria

en: Embedded Image Handling
it: Gestione di immagini incorporate

en: Function Definition Color
it: Colore definizione di funzione

en: Global Function Color
it: Colore funzione globale

en: Node Path Color
it: Colore percorso di nodo

en: Node Reference Color
it: Colore riferimento di nodo

en: Annotation Color
it: Colore annotazione

en: String Name Color
it: Colore StringName

en: Comment Markers
it: Indicatori di commenti

en: Critical Color
it: Colore critico

en: Warning Color
it: Colore avviso

en: Notice Color
it: Colore nota

en: Critical List
it: Lista di critici

en: Warning List
it: Lista di avvisi

en: Notice List
it: Lista di note

en: Max Call Stack
it: Limite dello stack delle chiamate

en: Exclude Addons
it: Escludi componenti aggiuntivi

en: Renamed in Godot 4 Hint
it: Rinominato in Godot 4 (suggerimento)

en: Language Server
it: Server di lingua

en: Enable Smart Resolve
it: Abilita risoluzione intelligente

en: Show Native Symbols in Editor
it: Mostra simboli nativi nell'editor

en: Use Thread
it: Usa i thread

en: Poll Limit (µsec)
it: Limite di sondaggio (µsec)

en: Bake FPS
it: FPS di precalcolo

en: Naming Version
it: Versione di nomenclatura

en: Color
it: Colore

en: Intensity
it: Intensità

en: Light Type
it: Tipo di luce

en: Range
it: Intervallo

en: Inner Cone Angle
it: Angolo cono interno

en: Outer Cone Angle
it: Angolo cono esterno

en: Diffuse Img
it: Immagine di diffusione

en: Diffuse Factor
it: Fattore di diffusione

en: Gloss Factor
it: Fattore di lucentezza

en: Specular Factor
it: Fattore di specularità

en: Spec Gloss Img
it: Immagine di lucentezza speculare

en: Mass
it: Massa

en: Linear Velocity
it: Velocità lineare

en: Angular Velocity
it: Velocità angolare

en: Center of Mass
it: Centro di massa

en: Inertia Diagonal
it: Diagonale d'inerzia

en: Inertia Orientation
it: Orientazione d'inerzia

en: Inertia Tensor
it: Tensore d'inerzia

en: Is Trigger
it: È attivatore

en: Mesh Index
it: Indice di mesh

en: Importer Mesh
it: Importatore di mesh

en: Image Format
it: Formato di immagine

en: Root Node Mode
it: Modalità del nodo radice

en: Major Version
it: Versione maggiore

en: Minor Version
it: Versione minore

en: GLB Data
it: Dati GLB

en: Buffers
it: Buffer

en: Buffer Views
it: Buffer view

en: Accessors
it: Accessori

en: Materials
it: Materiali

en: Scene Name
it: Nome della scena

en: Base Path
it: Percorso di base

en: Filename
it: Nome del file

en: Root Nodes
it: Nodi radice

en: Texture Samplers
it: Campionatori di texture

en: Images
it: Immagini

en: Cameras
it: Telecamere

en: Lights
it: Luci

en: Unique Names
it: Nomi unici

en: Unique Animation Names
it: Nomi di animazione unici

en: Skeletons
it: Scheletri

en: Create Animations
it: Crea animazioni

en: Animations
it: Animazioni

en: Handle Binary Image
it: Gestisci immagini binarie

en: Buffer View
it: Buffer view

en: Byte Offset
it: Offset byte

en: Component Type
it: Tipo di componente

en: Normalized
it: Normalizzato

en: Count
it: Quantità

en: Accessor Type
it: Tipo di accessore

en: Sparse Count
it: Conteggio Sparso

en: Sparse Indices Buffer View
it: Buffer view di indici sparsi

en: Sparse Indices Byte Offset
it: Scostamento byte degli indici sparsi

en: Sparse Indices Component Type
it: Tipo di componente degli indici sparsi

en: Sparse Values Buffer View
it: Buffer view di valori sparsi

en: Sparse Values Byte Offset
it: Scostamento byte dei valori sparsi

en: Original Name
it: Nome originale

en: Byte Length
it: Lunghezza byte

en: Byte Stride
it: Passo di byte

en: Indices
it: Indici

en: Vertex Attributes
it: Attributi vertice

en: Perspective
it: Prospettiva

en: FOV
it: Campo visivo

en: Depth Far
it: Profondità lontana

en: Depth Near
it: Profondità vicina

en: Blend Weights
it: Fondi i pesi

en: Instance Materials
it: Materiali d'istanza

en: Parent
it: Genitore

en: Children
it: Figli

en: Light
it: Luce

en: glTF to Godot Expression
it: Espressione da glTF a Godot

en: Godot to glTF Expression
it: Espressione da Godot a glTF

en: Node Paths
it: Percorsi dei nodi

en: Object Model Type
it: Tipo di modello dell'oggetto

en: Json Pointers
it: Puntatori Json

en: Variant Type
it: Tipo di variante

en: Joints
it: Articolazioni

en: Roots
it: Radici

en: Godot Bone Node
it: Nodo d'osso di Godot

en: Skin Root
it: Radice della Skin

en: Non Joints
it: Non articolazioni

en: Godot Skin
it: Skin Godot

en: Src Image
it: Immagine sorgente

en: Min Filter
it: Filtro mimino

en: Wrap S
it: Avvolgi S

en: Wrap T
it: Avvolgi T

en: Mesh Library
it: Libreria di mesh

en: Physics Material
it: Materiale di fisica

en: Cell
it: Cella

en: Octant Size
it: Dimensione ottante

en: Center X
it: Centra in X

en: Center Y
it: Centra in Y

en: Center Z
it: Centra in Z

en: Priority
it: Priorità

en: Bake Navigation
it: Precalcola la navigazione

en: Clip Count
it: Conteggio clip

en: Initial Clip
it: Clip iniziale

en: Shuffle
it: Mischia

en: Fade Time
it: Tempo di dissolvenza

en: Stream Count
it: Conteggio flussi

en: Jolt Physics 3D
it: Fisica Jolt 3D

en: Simulation
it: Simulazione

en: Velocity Steps
it: Passi di velocità

en: Position Steps
it: Passi di posizione

en: Use Enhanced Internal Edge Removal
it: Usa la rimozione avanzata dei bordi interni

en: Areas Detect Static Bodies
it: Aree rilevano i corpi statici

en: Generate All Kinematic Contacts
it: Genera tutti i contatti cinematici

en: Penetration Slop
it: Pendenza di penetrazione

en: Speculative Contact Distance
it: Distanza di contatto speculativo

en: Baumgarte Stabilization Factor
it: Fattore di stabilizzazione Baumgarte

en: Soft Body Point Radius
it: Raggio dei punti dei corpi morbidi

en: Bounce Velocity Threshold
it: Soglia di velocità di rimbalzo

en: Allow Sleep
it: Permetti il riposo

en: Sleep Velocity Threshold
it: Soglia di velocità di riposo

en: Sleep Time Threshold
it: Soglia di tempo di riposo

en: Continuous CD Movement Threshold
it: Soglia di movimento per il rilevamento continuo delle collisioni

en: Continuous CD Max Penetration
it: Penetrazione massima per il rilevamento continuo delle collisioni

en: Body Pair Contact Cache Enabled
it: Abilita cache dei contatti tra paia di corpi

en: Body Pair Contact Cache Distance Threshold
it: Soglia di distanza della cache dei contatti tra paia di corpi

en: Body Pair Contact Cache Angle Threshold
it: Soglia angolare della cache dei contatti tra paia di corpi

en: Queries
it: Richieste

en: Enable Ray Cast Face Index
it: Abilita indici di facce per i raycast

en: Motion Queries
it: Richieste di movimento

en: Recovery Iterations
it: Iterazioni di recupero

en: Recovery Amount
it: Quantità di recupero

en: Collisions
it: Collisioni

en: Collision Margin Fraction
it: Frazione del margine di collisione

en: Active Edge Threshold
it: Soglia del bordo attivo

en: World Node
it: Nodo del mondo

en: World Boundary Shape Size
it: Dimensione della forme di confine del mondo

en: Max Linear Velocity
it: Velocità lineare massima

en: Max Angular Velocity
it: Velocità angolare massima

en: Max Body Pairs
it: Paia di corpi massime

en: Max Contact Constraints
it: Restrizioni di contatto massime

en: Lightmapping
it: Mappatura di luce

en: Bake Quality
it: Qualità di precalcolo

en: Low Quality Ray Count
it: Numero di raggi a qualità bassa

en: Medium Quality Ray Count
it: Numero di raggi a qualità media

en: High Quality Ray Count
it: Numero di raggi a qualità alta

en: Ultra Quality Ray Count
it: Numero di raggi a qualità ultra

en: Bake Performance
it: Prestazioni di precalcolo

en: Max Rays per Pass
it: Massimo di raggi per passo

en: Region Size
it: Dimensioni regione

en: Max Transparency Rays
it: Raggi di trasparenza massimi

en: Low Quality Probe Ray Count
it: Numero di raggi da sonda a qualità bassa

en: Medium Quality Probe Ray Count
it: Numero di raggi da sonda a qualità media

en: High Quality Probe Ray Count
it: Numero di raggi da sonda a qualità alta

en: Ultra Quality Probe Ray Count
it: Numero di raggi da sonda a qualità ultra

en: Max Rays per Probe Pass
it: Massimo di raggi per passo di sonda

en: Denoising
it: Riduzione del rumore

en: Beat Count
it: Numero di battiti

en: Bar Beats
it: Battiti per battuta

en: Loop Offset
it: Offset del loop

en: Eye Height
it: Altezza dell'occhio

en: Display Width
it: Larghezza display

en: Display to Lens
it: Display a lente

en: Offset Rect
it: Scostamento del rettangolo

en: Oversample
it: Sovracampionamento

en: Min Radius
it: Raggio minimo

en: Spawn Path
it: Percorso di generazione

en: Spawn Limit
it: Limite di generazione

en: Root Path
it: Percorso di radice

en: Replication Interval
it: Intervallo di replicazione

en: Visibility Update Mode
it: Modalità di aggiornamento della visibilità

en: Public Visibility
it: Visibilità publica

en: Auth Callback
it: Richiamata di autenticazione

en: Auth Timeout
it: Timeout di autenticazione

en: Allow Object Decoding
it: Permetti la decodifica di oggetti

en: Refuse New Connections
it: Rifiuta nuove connessioni

en: Server Relay
it: Rimbalzo Server

en: Max Sync Packet Size
it: Dimensione massima del pacchetto di sincronizzazione

en: Max Delta Packet Size
it: Dimensione massima del pacchetto delta

en: Noise Type
it: Tipo di rumore

en: Frequency
it: Frequenza

en: Fractal
it: Frattale

en: Octaves
it: Ottave

en: Lacunarity
it: Lacunarità

en: Gain
it: Guadagno

en: Weighted Strength
it: Intensità pesata

en: Ping Pong Strength
it: Intensità di ping pong

en: Cellular
it: Cellulare

en: Distance Function
it: Funzione di distanza

en: Jitter
it: Distorsione

en: Return Type
it: Tipo di ritorno

en: Domain Warp
it: Distorsione del dominio

en: Amplitude
it: Amplitudine

en: Fractal Type
it: Tipo di frattale

en: Fractal Octaves
it: Ottave di frattale

en: Fractal Lacunarity
it: Lacunarità di frattale

en: Fractal Gain
it: Guadagno di frattale

en: Width
it: Larghezza

en: Invert
it: Inverti

en: In 3D Space
it: In spazio 3D

en: Seamless
it: Senza cuciture

en: Seamless Blend Skirt
it: Distanza di fusione sui bordi

en: As Normal Map
it: Come Normal Map

en: Bump Strength
it: Intensità di dossi

en: Color Ramp
it: Rampa di colori

en: Noise
it: Rumore

en: Localized Name
it: Nome localizzato

en: Action Type
it: Tipo d'azione

en: Toplevel Paths
it: Percorsi di livello superiore

en: Binding Path
it: Percorso dell'associazione

en: Interaction Profile Path
it: Percorso del profilo d'interazione

en: Runtime Paths
it: Percorsi d'esecuzione

en: Action Set
it: Insieme di azioni

en: Input Path
it: Percorso dell'input

en: Threshold Released
it: Soglia di rilascio

en: Center Region
it: Regione centrale

en: Wedge Angle
it: Angolo degli spicchi

en: Is Sticky
it: È appiccicoso

en: On Haptic
it: Tattile all'attivazione

en: Off Haptic
it: Tattile alla disattivazione

en: On Threshold
it: Soglia di attivazione

en: Off Threshold
it: Soglia di disattivazione

en: Display Refresh Rate
it: Frequenza di aggiornamento del display

en: Render Target Size Multiplier
it: Moltiplicatore delle dimensioni finali di renderizzazione

en: Use Android Surface
it: Usa superficie Android

en: Android Surface Size
it: Dimensioni superficie Android

en: Sort Order
it: Tipo di ordinamento

en: Alpha Blend
it: Fusione dell'alfa

en: Enable Hole Punch
it: Abilita la perforazione

en: Aspect Ratio
it: Rapporto di aspetto

en: Central Angle
it: Angolo centrale

en: Fallback Segments
it: Segmenti di riserva

en: Central Horizontal Angle
it: Angolo orizzontale centrale

en: Upper Vertical Angle
it: Angolo superiore verticale

en: Lower Vertical Angle
it: Angolo inferiore verticale

en: Quad Size
it: Dimensioni quad

en: Hand
it: Mano

en: Motion Range
it: Portata di movimento

en: Hand Skeleton
it: Scheletro della mano

en: Skeleton Rig
it: Rig dello scheletro

en: Subject
it: Soggetto

en: Names
it: Nomi

en: Strings
it: Stringhe

en: Discover Multicast If
it: Rivela multicast se

en: Discover Local Port
it: Rileva la porta locale

en: Discover IPv6
it: Rilevamento IPv6

en: Description URL
it: URL di descrizione

en: Service Type
it: Tipo di servizio

en: IGD Control URL
it: URL di controllo IGD

en: IGD Service Type
it: Tipo di servizio IGD

en: IGD Our Addr
it: Indirizzo locale IGD

en: IGD Status
it: Stato IGD

en: Max Channel in Buffer (KB)
it: Canali massimi in buffer (KB)

en: Write Mode
it: Modalità scrittura

en: Supported Protocols
it: Protocolli supportati

en: Handshake Headers
it: Intestazioni di handshake

en: Inbound Buffer Size
it: Dimensione buffer in entrata

en: Outbound Buffer Size
it: Dimensione buffer in uscita

en: Handshake Timeout
it: Timeout di handshake

en: Max Queued Packets
it: Pacchetti in attesa massimi

en: Heartbeat Interval
it: Intervallo di ping

en: Session Mode
it: Modalità di sessione

en: Required Features
it: Funzionalità richieste

en: Optional Features
it: Funzionalità opzionali

en: Requested Reference Space Types
it: Tipi di spazi di riferimento richiesti

en: Reference Space Type
it: Tipo di spazio di riferimento

en: Enabled Features
it: Funzionalità attive

en: Visibility State
it: Stato di visibilità

en: Force System User
it: Forza l'utente del sistema

en: Shutdown ADB on Exit
it: Spegni ADB all'uscita

en: One Click Deploy Clear Previous Install
it: Distribuzione con un click cancella l'istallazione precedente

en: Use Wi-Fi for Remote Debug
it: Usa il Wi-FI per il debug remoto

en: Wi-Fi Remote Debug Host
it: Host di debug remoto tramite Wi-Fi

en: Launcher Icons
it: Icone del launcher

en: Main 192 X 192
it: Principale 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
it: Primo piano adattivo (432×432)

en: Adaptive Background 432 X 432
it: Sfondo adattivo (432×432)

en: Adaptive Monochrome 432 X 432
it: Adattivo monocromatico (432×432)

en: Gradle Build
it: Build Gradle

en: Use Gradle Build
it: Utilizza Build Gradle

en: Gradle Build Directory
it: Cartella di build Gradle

en: Android Source Template
it: Modello sorgente per Android

en: Compress Native Libraries
it: Comprimi le librerie native

en: Export Format
it: Formato d'esportazione

en: Min SDK
it: SDK Min

en: Target SDK
it: SDK di destinazione

en: Plugins
it: Estensioni

en: Architectures
it: Architetture

en: Debug User
it: Utente di debug

en: Debug Password
it: Password di debug

en: Release User
it: Utente di rilascio

en: Release Password
it: Password di rilascio

en: Code
it: Codice

en: Package
it: Pacchetto

en: Unique Name
it: Nome unico

en: Signed
it: Firmato

en: App Category
it: Categoria dell'applicazione

en: Retain Data on Uninstall
it: Conserva dati dopo la disinstallazione

en: Exclude From Recents
it: Escludi dai recenti

en: Show in Android TV
it: Mostra su Android TV

en: Show in App Library
it: Mostra nella libreria delle applicazioni

en: Show as Launcher App
it: Mostra come launcher dell'applicazione

en: Graphics
it: Grafica

en: OpenGL Debug
it: Debug OpenGL

en: XR Features
it: Funzionalità XR

en: XR Mode
it: Modalità XR

en: Gesture
it: Gesti

en: Swipe to Dismiss
it: Scorri per ignorare

en: Immersive Mode
it: Modalità Immersiva

en: Support Small
it: Supporta schermi piccoli

en: Support Normal
it: Supporta schermi normali

en: Support Large
it: Supporta schermi grandi

en: Support Xlarge
it: Supporta schermi molto grandi

en: User Data Backup
it: Backup di dati utente

en: Allow
it: Permetti

en: Command Line
it: Linea di comando

en: Extra Args
it: Argomenti aggiuntivi

en: APK Expansion
it: Espansione APK

en: Salt
it: Sale

en: Public Key
it: Chiave pubblica

en: Permissions
it: Permessi

en: Custom Permissions
it: Permessi personalizzati

en: iOS Deploy
it: Distribuzione su iOS

en: Icons
it: Icone

en: Settings 58 X 58
it: Impostazioni (58 x 58)

en: Settings 87 X 87
it: Impostazioni (87 x 87)

en: Notification 40 X 40
it: Notifica (40×40)

en: Notification 60 X 60
it: Notifica (60×60)

en: Notification 76 X 76
it: Notifica (76×76)

en: Notification 114 X 114
it: Notifica (114×114)

en: Spotlight 80 X 80
it: Spotlight (80×80)

en: Spotlight 120 X 120
it: Spotlight (120×120)

en: iPhone 120 X 120
it: iPhone (120×120)

en: iPhone 180 X 180
it: iPhone (180×180)

en: iPad 167 X 167
it: iPad (167×167)

en: iPad 152 X 152
it: iPad (152×152)

en: iOS 128 X 128
it: iOS (128×128)

en: iOS 192 X 192
it: iOS (192×192)

en: iOS 136 X 136
it: iOS (136×136)

en: App Store 1024 X 1024
it: App Store (1024 x 1024)

en: App Store Team ID
it: ID d'organizzazione (Team ID) dell'App Store

en: Export Method Debug
it: Metodo di Esportazione Debug

en: Code Sign Identity Debug
it: Debug d'identità della firma del codice

en: Code Sign Identity Release
it: Identità firma del codice Release

en: Provisioning Profile UUID Debug
it: UUID del profilo di provisioning (debug)

en: Provisioning Profile UUID Release
it: UUID del profilo di provisioning (rilascio)

en: Provisioning Profile Specifier Debug
it: Identificatore del profilo di provisioning (debug)

en: Provisioning Profile Specifier Release
it: Identificatore del profilo di provisioning (rilascio)

en: Export Method Release
it: Metodo di Esportazione Rilascio

en: Targeted Device Family
it: Famiglia di dispositivi selezionata

en: Bundle Identifier
it: Identificatore di pacchetto

en: Signature
it: Firma

en: Short Version
it: Versione Corta

en: Min iOS Version
it: Versione minima di iOS

en: Additional Plist Content
it: Contenuto aggiuntivo di PList

en: Icon Interpolation
it: Interpolazione di icone

en: Export Project Only
it: Esporta solamente il progetto

en: Delete Old Export Files Unconditionally
it: Elimina i file esportati in precedenza senza condizioni

en: Entitlements
it: Diritti

en: Increased Memory Limit
it: Aumenta limite di memoria

en: Push Notifications
it: Notifiche push

en: Additional
it: Addizionali

en: Capabilities
it: Funzionalità

en: Access Wi-Fi
it: Accesso al Wi-Fi

en: Performance Gaming Tier
it: Fascia di prestazioni per i giochi

en: Performance A 12
it: Prestazioni A 12

en: User Data
it: Dati Utente

en: Accessible From Files App
it: Accessibile dall'applicazione File

en: Accessible From iTunes Sharing
it: Accessibile dalla condivisione di iTunes

en: Camera Usage Description
it: Descrizione dell'accesso alla telecamera

en: Camera Usage Description Localized
it: Descrizione (localizzata) dell'accesso alla telecamera

en: Microphone Usage Description
it: Descrizione dell'accesso al microfono

en: Microphone Usage Description Localized
it: Descrizione (localizzata) dell'accesso al microfono

en: Photolibrary Usage Description
it: Descrizione dell'accesso alla libreria foto

en: Photolibrary Usage Description Localized
it: Descrizione (localizzata) dell'accesso alla libreria foto

en: Tracking Enabled
it: Abilita tracciamento

en: Tracking Domains
it: Tracciamento di domini

en: Icon 1024 X 1024
it: Icona 1024×1024

en: Icon 1024 X 1024 Dark
it: Icona 1024×1024 (scura)

en: Icon 1024 X 1024 Tinted
it: Icona 1024×1024 (tinta)

en: Image Scale Mode
it: Modalità di ridimensionamento dell'immagine

en: Custom Image @2x
it: Immagine personalizzata @2x

en: Custom Image @3x
it: Immagine personalizzata @3x

en: Use Custom BG Color
it: Utilizza colore di sfondo personalizzato

en: Custom BG Color
it: Colore di sfondo personalizzato

en: Architecture
it: Architettura

en: SSH Remote Deploy
it: Distribuzione SSH in remoto

en: Extra Args SSH
it: Argomenti aggiuntivi SSH

en: Extra Args SCP
it: Argomenti aggiuntivi SCP

en: Run Script
it: Script d'esecuzione

en: Cleanup Script
it: Script di pulizia

en: Distribution Type
it: Tipo di distribuzione

en: Copyright Localized
it: Copyright localizzato

en: Min macOS Version x86 64
it: Versione minima di macOS (x86-64)

en: Min macOS Version arm64
it: Versione minima di macOS (arm64)

en: Export Angle
it: Esporta Angle

en: High Res
it: Alta Risoluzione

en: Platform Build
it: Build di piattaforma

en: SDK Version
it: Versione di SDK

en: SDK Build
it: Build SDK

en: SDK Name
it: Nome di SDK

en: Xcode Version
it: Versione di Xcode

en: Xcode Build
it: Build Xcode

en: Codesign
it: Firma del codice

en: Installer Identity
it: Identità dell'installer

en: Apple Team ID
it: ID Apple Team

en: Identity
it: Identità

en: Certificate File
it: File del certificato

en: Certificate Password
it: Password del certificato

en: Provisioning Profile
it: Profilo di provisioning

en: Custom File
it: File personalizzato

en: Allow JIT Code Execution
it: Consenti l'esecuzione di codice JIT

en: Allow Unsigned Executable Memory
it: Consenti memoria eseguibile non firmata

en: Allow Dyld Environment Variables
it: Consenti variabili d'ambiente Dyld

en: Disable Library Validation
it: Disabilita convalida libreria

en: Audio Input
it: Ingresso audio

en: Address Book
it: Rubrica

en: Calendars
it: Calendari

en: Photos Library
it: Libreria di foto

en: Apple Events
it: Eventi Apple

en: Debugging
it: Debug

en: App Sandbox
it: Sandbox di applicazione

en: Network Server
it: Server di rete

en: Network Client
it: Client di rete

en: Device USB
it: Dispositivo USB

en: Device Bluetooth
it: Dispositivo Bluetooth

en: Files Downloads
it: File Download

en: Files Pictures
it: File Immagini

en: Files Music
it: File Audio

en: Files Movies
it: File Video

en: Files User Selected
it: File Utente selezionato

en: Helper Executables
it: Eseguibili ausiliari

en: Custom Options
it: Opzioni personalizzate

en: Notarization
it: Autenticazione

en: Apple ID Name
it: Nome Apple ID

en: Apple ID Password
it: Password Apple ID

en: API UUID
it: UUID di API

en: API Key
it: Chiave 'API

en: API Key ID
it: ID di chiave API

en: Location Usage Description
it: Descrizione d'uso della geolocalizzazione

en: Location Usage Description Localized
it: Descrizione d'uso della geolocalizzazione (localizzata)

en: Address Book Usage Description
it: Descrizione d'uso Rubrica

en: Address Book Usage Description Localized
it: Descrizione d'uso Rubrica (localizzata)

en: Calendar Usage Description
it: Descrizione d'uso Calendario

en: Calendar Usage Description Localized
it: Descrizione d'uso Calendario (localizzata)

en: Photos Library Usage Description
it: Descrizione d'uso Libreria di foto

en: Photos Library Usage Description Localized
it: Descrizioni d'uso Libreria di foto (localizzata)

en: Desktop Folder Usage Description
it: Descrizione d'uso Cartella Desktop

en: Desktop Folder Usage Description Localized
it: Descrizione d'uso Cartella Desktop (localizzata)

en: Documents Folder Usage Description
it: Descrizione d'uso Cartella Documenti

en: Documents Folder Usage Description Localized
it: Descrizione d'uso Cartella Documenti (localizzata)

en: Downloads Folder Usage Description
it: Descrizione d'uso Cartella Download

en: Downloads Folder Usage Description Localized
it: Descrizione d'uso Cartella Download (localizzata)

en: Network Volumes Usage Description
it: Descrizione d'uso Volumi di Rete

en: Network Volumes Usage Description Localized
it: Descrizione d'uso Volumi di Rete (localizzata)

en: Removable Volumes Usage Description
it: Descrizione d'uso Volumi Rimovibili

en: Removable Volumes Usage Description Localized
it: Descrizione (localizzata) dell'accesso ai dischi rimovibili

en: HTTP Host
it: Host HTTP

en: HTTP Port
it: Porta HTTP

en: Use TLS
it: Usa TLS

en: TLS Key
it: Chiave TLS

en: TLS Certificate
it: Certificato TLS

en: Variant
it: Variante

en: Extensions Support
it: Supporto di estensioni

en: Thread Support
it: Supporto di thread

en: VRAM Texture Compression
it: Compressione di texture nella VRAM

en: For Desktop
it: Per il desktop

en: For Mobile
it: Per dispositivi mobile

en: Export Icon
it: Icona di esportazione

en: Custom HTML Shell
it: Shell HTML personalizzato

en: Head Include
it: Includi head

en: Canvas Resize Policy
it: Regole di ridimensionamento canvas

en: Focus Canvas on Start
it: Focalizza il canvas all'avvio

en: Experimental Virtual Keyboard
it: Tastiera virtuale sperimentale

en: Progressive Web App
it: Applicazione Web progressiva

en: Ensure Cross Origin Isolation Headers
it: Garantisci intestazioni di isolamento cross-origin

en: Offline Page
it: Pagina offline

en: Icon 144 X 144
it: Icona 144 x 144

en: Icon 180 X 180
it: Icona 180 x 180

en: Icon 512 X 512
it: Icona 512 x 512

en: Identity Type
it: Tipo di identità

en: Timestamp Server URL
it: URL del server di timestamp

en: Digest Algorithm
it: Funzione di hash

en: Modify Resources
it: Modifica le risorse

en: Console Wrapper Icon
it: Icona del wrapper per la console

en: File Version
it: Versione del file

en: Product Version
it: Versione del prodotto

en: Company Name
it: Nome della società

en: Product Name
it: Nome del prodotto

en: File Description
it: Descrizione del file

en: Trademarks
it: Marchi registrati

en: Export D3D12
it: Esporta D3D12

en: Frame
it: Fotogramma

en: Speed Scale
it: Scala di velocità

en: Centered
it: Centrato

en: Flip H
it: Inverti O

en: Flip V
it: Inverti V

en: Current
it: Attuale

en: Volume dB
it: Volume (dB)

en: Pitch Scale
it: Scala del tono

en: Playing
it: Riprodotto

en: Autoplay
it: Riproduzione automatica

en: Stream Paused
it: Flusso in pausa

en: Max Distance
it: Distanza massima

en: Attenuation
it: Attenuazione

en: Max Polyphony
it: Polifonia massima

en: Panning Strength
it: Intensità di pan

en: Area Mask
it: Maschera di aree

en: Playback Type
it: Tipo di riproduzione

en: Copy Mode
it: Modo di copia

en: Anchor Mode
it: Modalità ancora

en: Ignore Rotation
it: Ignora la rotazione

en: Process Callback
it: Callback di processo

en: Left
it: Sinistra

en: Top
it: Alto

en: Right
it: Destra

en: Bottom
it: Basso

en: Smoothed
it: Smussato

en: Position Smoothing
it: Smussatura di posizione

en: Rotation Smoothing
it: Smussatura di rotazione

en: Drag
it: Trascinamento

en: Horizontal Enabled
it: Orizzontale abilitato

en: Vertical Enabled
it: Verticale abilitato

en: Horizontal Offset
it: Scostamento orizzontale

en: Vertical Offset
it: Scostamento verticale

en: Left Margin
it: Margine sinistro

en: Top Margin
it: Margine superiore

en: Right Margin
it: Margine destro

en: Bottom Margin
it: Margine inferiore

en: Draw Screen
it: Disegna schermo

en: Draw Limits
it: Disegna limiti

en: Draw Drag Margin
it: Disegna margini di trascinamento

en: Tweaks
it: Ritocchi

en: Fit Margin
it: Margine di rientro

en: Use Mipmaps
it: Usa le Mipmap

en: Emitting
it: Emetti

en: Lifetime
it: Tempo di vita

en: One Shot
it: Colpo singolo

en: Preprocess
it: Pretrattamento

en: Explosiveness
it: Esplosività

en: Randomness
it: Casualità

en: Use Fixed Seed
it: Usa seme fisso

en: Lifetime Randomness
it: Casualità del tempo di vita

en: Fixed FPS
it: FPS fisso

en: Fract Delta
it: Delta frazionario

en: Drawing
it: Disegno

en: Local Coords
it: Coordinate locali

en: Draw Order
it: Ordine di disegno

en: Emission Shape
it: Forma d'emissione

en: Shape
it: Forma

en: Sphere Radius
it: Raggio della Sfera

en: Rect Extents
it: Estensioni del rettangolo

en: Points
it: Punti

en: Normals
it: Normali

en: Colors
it: Colori

en: Particle Flags
it: Flag di particelle

en: Align Y
it: Allinea asse Y

en: Direction
it: Direzione

en: Spread
it: Propagazione

en: Gravity
it: Gravità

en: Initial Velocity
it: Velocità iniziale

en: Velocity Min
it: Velocità minima

en: Velocity Max
it: Velocità massima

en: Velocity Curve
it: Curva di velocità

en: Orbit Velocity
it: Velocità d'orbita

en: Linear Accel
it: Accelerazione lineare

en: Accel Min
it: Accelerazione minima

en: Accel Max
it: Accelerazione massima

en: Accel Curve
it: Curva d'accelerazione

en: Radial Accel
it: Accelerazione radiale

en: Tangential Accel
it: Accelerazione tangenziale

en: Damping
it: Smorzamento

en: Damping Min
it: Smorzamento minimo

en: Damping Max
it: Smorzamento massimo

en: Damping Curve
it: Curva di smorzamento

en: Angle
it: Angolo

en: Angle Min
it: Angolo minimo

en: Angle Max
it: Angolo massimo

en: Angle Curve
it: Curva d'Angolo

en: Scale Amount Min
it: Quantità di scala minima

en: Scale Amount Max
it: Quantità di scala massima

en: Scale Amount Curve
it: Curva quantità di scala

en: Split Scale
it: Scala di divisione

en: Scale Curve X
it: Curva di scala in X

en: Scale Curve Y
it: Curva di scala in Y

en: Color Initial Ramp
it: Rampa di colori iniziali

en: Hue Variation
it: Variazione di tonalità

en: Variation Min
it: Variazione minima

en: Variation Max
it: Variazione massima

en: Variation Curve
it: Curva di variazione

en: Speed Min
it: Velocità minima

en: Speed Max
it: Velocità massima

en: Speed Curve
it: Curva di velocità

en: Offset Min
it: Offset minimo

en: Offset Max
it: Offset massimo

en: Offset Curve
it: Curva di scostamento

en: Amount Ratio
it: Rapporto di quantità

en: Sub Emitter
it: Sottoemettitore

en: Interp to End
it: Interpola fino alla fine

en: Interpolate
it: Interpolazione

en: Base Size
it: Dimensione di base

en: Visibility Rect
it: Rettangolo di visibilità

en: Trails
it: Scie

en: Sections
it: Sezioni

en: Section Subdivisions
it: Suddivisioni di sezione

en: Process Material
it: Materiale di processo

en: Editor Only
it: Solo per l'editor

en: Energy
it: Energia

en: Blend Mode
it: Modo di fusione

en: Z Min
it: Z minimo

en: Z Max
it: Z massimo

en: Layer Min
it: Livello minimo

en: Layer Max
it: Livello massimo

en: Item Cull Mask
it: Machera di culling elementi

en: Shadow
it: Ombra

en: Filter Smooth
it: Filtro omogeneo

en: Texture Scale
it: Scala di texture

en: Closed
it: Chiuso

en: Cull Mode
it: Modalità di culling

en: SDF Collision
it: Collisione SDF

en: Occluder Light Mask
it: Occlusore di maschera di luce

en: Width Curve
it: Curva di larghezza

en: Default Color
it: Colore predefinito

en: Fill
it: Riempimento

en: Gradient
it: Gradiente

en: Texture Mode
it: Modalità di texture

en: Capping
it: Tappatura

en: Joint Mode
it: Modalità di unione

en: Begin Cap Mode
it: Modalità del tappo iniziale

en: End Cap Mode
it: Modalità del tappo finale

en: Border
it: Bordo

en: Sharp Limit
it: Limite di nitidezza

en: Round Precision
it: Precisione di arrotondamento

en: Antialiased
it: Usa antialias

en: Gizmo Extents
it: Estensioni del gizmo

en: Pathfinding
it: Ricerca del percorso

en: Path Desired Distance
it: Distanza desiderata dal percorso

en: Target Desired Distance
it: Distanza desiderata di destinazione

en: Path Max Distance
it: Distanza massima dal percorso

en: Navigation Layers
it: Strati di navigazione

en: Pathfinding Algorithm
it: Algoritmo di pathfinding

en: Path Postprocessing
it: Postelaborazione del percorso

en: Path Metadata Flags
it: Flag di metadati del percorso

en: Simplify Path
it: Semplifica percorso

en: Simplify Epsilon
it: Semplifica Epsilon

en: Avoidance
it: Evasione

en: Avoidance Enabled
it: Evasione attiva

en: Neighbor Distance
it: Distanza dal vicino

en: Max Neighbors
it: Massimo di vicini

en: Max Speed
it: Velocità massima

en: Avoidance Layers
it: Strati di evasione

en: Avoidance Mask
it: Maschera di evasione

en: Avoidance Priority
it: Priorità di evasione

en: Use Custom
it: Usa personalizzato

en: Path Custom Color
it: Colore personalizzato del percorso

en: Path Custom Point Size
it: Dimensione personalizzata di punto del percorso

en: Path Custom Line Width
it: Spessore personalizzato di linea del percorso

en: Bidirectional
it: Bidirezionale

en: Start Position
it: Posizione di partenza

en: End Position
it: Posizione di arrivo

en: Enter Cost
it: Costo d'entrata

en: Travel Cost
it: Costo di viaggio

en: Vertices
it: Vertici

en: NavigationMesh
it: Mesh di navigazione

en: Affect Navigation Mesh
it: Influenza il mesh di navigazione

en: Carve Navigation Mesh
it: Taglia la mesh di navigazione

en: Navigation Polygon
it: Poligono di navigazione

en: Use Edge Connections
it: Usa connessioni ai bordi

en: Skew
it: Inclinazione

en: Scroll Scale
it: Scala di scorrimento

en: Scroll Offset
it: Offset di scorrimento

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat Size
it: Dimensioni di ripetizione

en: Autoscroll
it: Scorrimento automatico

en: Repeat Times
it: Numero di ripetizioni

en: Begin
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Follow Viewport
it: Segui la viewport

en: Ignore Camera Scroll
it: Ignora lo scorrimento della telecamera

en: Screen Offset
it: Offset schermo

en: Scroll
it: Scorrimento

en: Base Offset
it: Offset di base

en: Base Scale
it: Scala di base

en: Limit Begin
it: Inizio del limite

en: Limit End
it: Fine del limite

en: Ignore Camera Zoom
it: Ignora lo zoom della telecamera

en: Motion
it: Movimento

en: Mirroring
it: Effetto specchio

en: Curve
it: Curva

en: Progress
it: Avanzamento

en: Progress Ratio
it: Ratio di avanzamento

en: H Offset
it: Scostamento orizzontale

en: V Offset
it: Scostamento verticale

en: Rotates
it: Rotazioni

en: Cubic Interp
it: Interpolazione cubica

en: Sync to Physics
it: Sincronizza con la fisica

en: Monitoring
it: Monitorante

en: Monitorable
it: Monitorabile

en: Space Override
it: Ridefinizione di spazio

en: Point
it: Punto

en: Point Unit Distance
it: Unità di distanza del punto

en: Point Center
it: Centro di punto

en: Linear Damp
it: Smorzamento lineare

en: Angular Damp
it: Smorzamento angolare

en: Audio Bus
it: Bus audio

en: Motion Mode
it: Modalità di movimento

en: Up Direction
it: Direzione verso l'alto

en: Slide on Ceiling
it: Scorri sul soffitto

en: Wall Min Slide Angle
it: Angolo minimo per scorrere su parete

en: Floor
it: Pavimento

en: Stop on Slope
it: Ferma su una pendenza

en: Constant Speed
it: Velocità costante

en: Block on Wall
it: Blocca su parete

en: Max Angle
it: Angolo massimo

en: Snap Length
it: Lunghezza di scatto

en: Moving Platform
it: Piattaforma mobile

en: On Leave
it: Alla partenza

en: Floor Layers
it: Strati di suolo

en: Wall Layers
it: Strati di parete

en: Safe Margin
it: Margine di sicurezza

en: Disable Mode
it: Modalità di disattivazione

en: Pickable
it: Selezionabile

en: Build Mode
it: Modo di costruzione

en: Disabled
it: Disattivato

en: One Way Collision
it: Collisione a senso unico

en: One Way Collision Margin
it: Margine di collisione a senso unico

en: Debug Color
it: Colore di debug

en: Length
it: Lunghezza

en: Rest Length
it: Lunghezza di riposo

en: Stiffness
it: Rigidità

en: Initial Offset
it: Offset iniziale

en: Node A
it: Nodo A

en: Node B
it: Nodo B

en: Disable Collision
it: Disattiva collisioni

en: Softness
it: Morbidezza

en: Angular Limit
it: Limite angolare

en: Lower
it: Inferiore

en: Upper
it: Superiore

en: Motor
it: Motore

en: Target Velocity
it: Velocità di destinazione

en: Bone 2D Nodepath
it: Percorso di nodo a osso 2D

en: Bone 2D Index
it: Indice di osso 2D

en: Auto Configure Joint
it: Auto-configura l'articolazione

en: Simulate Physics
it: Simula la fisica

en: Follow Bone When Simulating
it: Segui l'osso durante la simulazione

en: Exclude Parent
it: Escludi il genitore

en: Target Position
it: Posizione di destinazione

en: Hit From Inside
it: Colpisci dall'interno

en: Collide With
it: Collidi con

en: Areas
it: Aree

en: Bodies
it: Corpi

en: Gravity Scale
it: Scala della gravità

en: Mass Distribution
it: Distribuzione di massa

en: Center of Mass Mode
it: Modalità baricentro

en: Inertia
it: Inerzia

en: Deactivation
it: Disattivazione

en: Sleeping
it: Riposo

en: Can Sleep
it: Può riposare

en: Lock Rotation
it: Blocca la rotazione

en: Freeze
it: Congela

en: Freeze Mode
it: Modo di congelamento

en: Solver
it: Solutore

en: Custom Integrator
it: Integratore personalizzato

en: Continuous CD
it: Rivelamento continuo di collisioni

en: Contact Monitor
it: Monitora contatti

en: Max Contacts Reported
it: Contatti riportati massimi

en: Linear
it: Lineare

en: Damp Mode
it: Modo di smorzamento

en: Damp
it: Smorzamento

en: Angular
it: Angolare

en: Constant Forces
it: Forze costanti

[ctx: Physics]
en: Force
it: Forza

en: Torque
it: Coppia

en: Margin
it: Margine

en: Constant Linear Velocity
it: Velocità lineare costante

en: Constant Angular Velocity
it: Velocità angolare costante

en: Vertex Colors
it: Colori dei vertici

en: Internal Vertex Count
it: Numero di vertici interni

en: Remote Path
it: Percorso remoto

en: Use Global Coordinates
it: Usa coordinate globali

en: Update
it: Aggiorna

en: Auto Calculate Length and Angle
it: Calcola automaticamente la lunghezza e l'angolo

en: Bone Angle
it: Angolo d'osso

en: Editor Settings
it: Impostazioni dell'editor

en: Show Bone Gizmo
it: Mostra gizmo d'ossa

en: Rest
it: Riposo

en: Modification Stack
it: Pila di modificazioni

en: Hframes
it: Fotogrammi O

en: Vframes
it: Fotogrammi V

en: Frame Coords
it: Coordinate di fotogramma

en: Filter Clip Enabled
it: Filtro di ritaglio abilitato

en: Rendering Quadrant Size
it: Dimensioni del quadrante di rendering

en: Collision Animatable
it: Collisioni animabili

en: Collision Visibility Mode
it: Modalità visibilità di collisioni

en: Navigation Visibility Mode
it: Modalità visibilità di navigazione

en: Occlusion Enabled
it: Occlusione abilitata

en: Y Sort Origin
it: Origine di ordinamento per Y

en: X Draw Order Reversed
it: Ordine di disegno per X invertito

en: Collision Enabled
it: Collisione abilitata

en: Use Kinematic Bodies
it: Usa corpi cinematici

en: Navigation Enabled
it: Navigazione abilitata

en: Texture Normal
it: Texture in stato normale

en: Texture Pressed
it: Texture quando premuto

en: Bitmask
it: Maschera di bit

en: Shape Centered
it: Forma centrata

en: Shape Visible
it: Forma visibile

en: Passby Press
it: Premi al passaggio

en: Visibility Mode
it: Modalità visibilità

en: Enabling
it: Attivazione

en: Node Path
it: Percorso di nodo

en: Attenuation Model
it: Metodo di attenuazione

en: Unit Size
it: Dimensioni in unità

en: Max dB
it: Massimo (dB)

en: Emission Angle
it: Angolo di emissione

en: Degrees
it: Gradi

en: Filter Attenuation dB
it: Filtro d'attenuazione (dB)

en: Attenuation Filter
it: Filtro d'attenuazione

en: Cutoff Hz
it: Hz di taglio

en: Tracking
it: Tracciamento

en: Bone Name
it: Nome dell'osso

en: Bone Idx
it: Indice dell'osso

en: Keep Aspect
it: Mantieni l'aspetto

en: Cull Mask
it: Maschera di culling

en: Attributes
it: Attributi

en: Compositor
it: Compositore

en: Doppler Tracking
it: Traccia effetto Doppler

en: Projection
it: Proiezione

en: Frustum Offset
it: Scostamento tronco

en: Near
it: Vicino

en: Far
it: Lontano

en: Visibility AABB
it: AABB di visibilità

en: Box Extents
it: Estensioni della scatola

en: Ring Axis
it: Asse dell'anello

en: Ring Height
it: Altezza dell'anello

en: Ring Radius
it: Raggio dell'anello

en: Ring Inner Radius
it: Raggio interno dell'anello

en: Ring Cone Angle
it: Angolo del cono dell'anello

en: Rotate Y
it: Ruota asse Y

en: Disable Z
it: Disattiva asse Z

en: Flatness
it: Piattezza

en: Scale Curve Z
it: Curva di scala Z

[ctx: Geometry]
en: Normal
it: Normale

en: Emission
it: Emissione

en: Parameters
it: Parametri

en: Emission Energy
it: Energia d'emissione

en: Modulate
it: Modula

en: Albedo Mix
it: Misto d'albedo

en: Normal Fade
it: Dissolvenza normale

en: Vertical Fade
it: Dissolvenza verticale

en: Upper Fade
it: Dissolvenza superiore

en: Lower Fade
it: Dissolvenza inferiore

en: Distance Fade
it: Distanza dissolvenza

en: Transform Align
it: Allineamento trasformazione

en: Draw Passes
it: Passaggi di disegno

en: Passes
it: Passaggi

en: Thickness
it: Spessore

en: Bake Mask
it: Maschera di precalcolo

en: Update Mode
it: Modalità di aggiornamento

en: Follow Camera Enabled
it: Segui la telecamera

en: Directionality
it: Direzionalità

en: Skeleton Path
it: Percorso di scheletro

en: Layer Mask
it: Maschera di strati

en: Visibility Range
it: Campo di visibilità

en: Begin Margin
it: Margine d'inizio

en: End Margin
it: Margine di fine

en: Fade Mode
it: Modalità di dissolvenza

en: Pixel Size
it: Dimensione dei pixel

en: Flags
it: Flag

en: Shaded
it: Ombreggiato

en: Double Sided
it: Fronte retro

en: No Depth Test
it: Nessun test di profondità

en: Fixed Size
it: Dimensioni fisse

en: Alpha Cut
it: Ritaglio alfa

en: Alpha Scissor Threshold
it: Soglia di ritaglio alfa

en: Alpha Hash Scale
it: Scala di hash alfa

en: Alpha Antialiasing Mode
it: Modalità antialiasing alfa

en: Alpha Antialiasing Edge
it: Bordi con antialiasing alfa

en: Texture Filter
it: Filtro di texture

en: Render Priority
it: Priorità di rendering

en: Outline Render Priority
it: Priorità di rendering del contorno

en: Text
it: Testo

en: Outline Modulate
it: Modula contorno

en: Horizontal Alignment
it: Allineamento orizzontale

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Justification Flags
it: Flag di giustificazione

en: Text Direction
it: Direzione di testo

en: Structured Text BiDi Override
it: Sostituzione del BiDi di testo strutturato

en: Structured Text BiDi Override Options
it: Opzioni di sostituzione del BiDi di testo strutturato

en: Intensity Lumens
it: Intensità in lumen

en: Intensity Lux
it: Intensità in lux

en: Temperature
it: Temperatura

en: Indirect Energy
it: Energia indiretta

en: Volumetric Fog Energy
it: Energia di nebbia volumetrica

en: Projector
it: Proiettore

en: Angular Distance
it: Distanza angolare

en: Negative
it: Negativo

en: Specular
it: Speculare

en: Bake Mode
it: Modo di precalcolo

en: Normal Bias
it: Bias normali

en: Transmittance Bias
it: Bias di trasmittanza

en: Opacity
it: Opacità

en: Blur
it: Sfocatura

en: Directional Shadow
it: Ombre direzionali

en: Split 1
it: Separazione 1

en: Split 2
it: Separazione 2

en: Split 3
it: Separazione 3

en: Blend Splits
it: Mergi le separazioni

en: Fade Start
it: Inizio di dissolvenza

en: Pancake Size
it: Dimensione effetto pancake

en: Sky Mode
it: Modalità del cielo

en: Omni
it: Omnidirezionali

en: Shadow Mode
it: Modalità ombre

en: Angle Attenuation
it: Attenuazione d'angolo

en: Lightmap Textures
it: Texture della lightmap

en: Shadowmask Textures
it: Texture della shadowmask

en: Quality
it: Qualità

en: Supersampling
it: Sovracampionamento

en: Supersampling Factor
it: Fattore di sovracampionamento

en: Bounces
it: Rimbalzi

en: Bounce Indirect Energy
it: Energia indiretta di rimbalzo

en: Directional
it: Direzionale

en: Shadowmask Mode
it: Modalità della shadowmask

en: Use Texture for Bounces
it: Usa texture per i rimbalzi

en: Interior
it: Interiore

en: Texel Scale
it: Scala dei texel

en: Max Texture Size
it: Dimensioni massime di texture

en: Custom Sky
it: Cielo personalizzato

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Custom Energy
it: Energia personalizzata

en: Camera Attributes
it: Attributi di telecamera

en: Gen Probes
it: Genera sonde

en: Subdiv
it: Subdivisione

en: Light Data
it: Dati di luce

en: Target Node
it: Nodo obiettivo

en: Forward Axis
it: Asse in avanti

en: Primary Rotation Axis
it: Asse di rotazione primaria

en: Use Secondary Rotation
it: Usa rotazione secondaria

en: Origin Settings
it: Impostazioni dell'origine

en: From
it: Da

en: External Node
it: Nodo esterno

en: Time Based Interpolation
it: Interpolazione basata sul tempo

en: Transition Type
it: Tipo di transizione

en: Ease Type
it: Tipo di agevolazione

en: Angle Limitation
it: Limitazione angolare

en: Use Angle Limitation
it: Usa limitazione angolare

en: Symmetry Limitation
it: Limitazione simmetrica

en: Surface Material Override
it: Materiale sostitutivi di superfici

en: Path Height Offset
it: Scostamento di altezza del percorso

en: Use 3D Avoidance
it: Usa l'evasione 3D

en: Keep Y Velocity
it: Mantieni la velocità in Y

en: Navigation Mesh
it: Mesh di mavigazione

en: Quaternion
it: Quaternione

en: Basis
it: Base

en: Rotation Edit Mode
it: Metodo di modifica rotazione

en: Rotation Order
it: Ordine di rotazione

en: Top Level
it: Livello superiore

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: Visibility Parent
it: Genitore di visibilità

en: Bake
it: Precalcolo

en: Rotation Mode
it: Modalità di rotazione

en: Use Model Front
it: Usa fronte del modello

en: Tilt Enabled
it: Inclinazione abilitata

en: Wind
it: Vento

en: Force Magnitude
it: Magnitudo della forza

en: Attenuation Factor
it: Fattore di attenuazione

en: Source Path
it: Percorso di sorgente

en: Reverb Bus
it: Bus di reverb

en: Uniformity
it: Uniformità

en: Ray Pickable
it: Selezionabile per i raggi

en: Capture on Drag
it: Cattura al trascinamento

en: Debug Fill
it: Riempimento di debug

en: Swing Span
it: Arco di oscillazione

en: Twist Span
it: Ampiezza di torsione

en: Relaxation
it: Rilassamento

en: Linear Limit
it: Limite lineare

en: Upper Distance
it: Distanza superiore

en: Lower Distance
it: Distanza inferiore

en: Restitution
it: Restituzione

en: Linear Motor
it: Motore lineare

en: Force Limit
it: Limite di forza

en: Linear Spring
it: Molla lineare

en: Equilibrium Point
it: Punto di equilibrio

en: Upper Angle
it: Angolo superiore

en: Lower Angle
it: Angolo inferiore

en: Angular Motor
it: Motore angolare

en: Angular Spring
it: Molla angolare

en: Params
it: Parametri

en: Max Impulse
it: Impulso massimo

en: Solver Priority
it: Priorità del solutore

en: Exclude Nodes From Collision
it: Escludi nodi dalle collisioni

en: Impulse Clamp
it: Limite di impulso

en: Linear Motion
it: Movimento lineare

en: Linear Ortho
it: Ortogonale lineare

en: Angular Motion
it: Movimento angolare

en: Angular Ortho
it: Ortogonale angolare

en: Joint Constraints
it: Restrizioni di giunture

en: Angular Limit Enabled
it: Limite angolare abilitato

en: Angular Limit Upper
it: Limite angolare superiore

en: Angular Limit Lower
it: Limite angolare inferiore

en: Angular Limit Bias
it: Bias del limite angolare

en: Angular Limit Softness
it: Dolcezza del limite angolare

en: Angular Limit Relaxation
it: Rilassamento del limite angolare

en: Linear Limit Upper
it: Limite lineare superiore

en: Linear Limit Lower
it: Limite lineare inferiore

en: Linear Limit Softness
it: Dolcezza del limite lineare

en: Linear Limit Restitution
it: Restituzione del limite lineare

en: Angular Limit Restitution
it: Restituzione del limite lineare

en: Linear Limit Enabled
it: Limite lineare abilitato

en: Linear Spring Enabled
it: Molla lineare abilitata

en: Linear Spring Stiffness
it: Rigidezza della molla lineare

en: Linear Spring Damping
it: Smorzamento di molla lineare

en: Linear Equilibrium Point
it: Punto di equilibrio lineare

en: Linear Restitution
it: Restituzione lineare

en: Linear Damping
it: Smorzamento lineare

en: Angular Restitution
it: Restituzione angolare

en: Angular Damping
it: Smorzamento angolare

en: Angular Spring Enabled
it: Molla angolare abilitata

en: Angular Spring Stiffness
it: Rigidezza della molla angolare

en: Angular Spring Damping
it: Smorzamento di molla angolare

en: Angular Equilibrium Point
it: Punto di equilibrio angolare

en: Body Offset
it: Offset del corpo

en: Friction
it: Frizione

en: Bounce
it: Rimbalzo

en: Linear Damp Mode
it: Modo di smorzamento lineare

en: Angular Damp Mode
it: Modo di smorzamento angolare

en: Axis Lock
it: Blocca asse

en: Linear X
it: X lineare

en: Linear Y
it: Y lineare

en: Linear Z
it: Z lineare

en: Angular X
it: X angolare

en: Angular Y
it: Y angolare

en: Angular Z
it: Z angolare

en: Hit Back Faces
it: Colpisci le facce posteriori

en: Debug Shape
it: Forma di debug

en: Spring Length
it: Lunghezza della molla

en: Per-Wheel Motion
it: Movimento per ruota

en: Engine Force
it: Forza del motore

en: Brake
it: Freno

en: Steering
it: Sterzo

en: VehicleBody3D Motion
it: Movimento di VehicleBody3D

en: Use as Traction
it: Usa come trazione

en: Use as Steering
it: Usa come sterzo

en: Wheel
it: Ruota

en: Roll Influence
it: Influenza di rollio

en: Friction Slip
it: Slittamento per frizione

en: Suspension
it: Sospensione

en: Travel
it: Spostamento

en: Max Force
it: Forza massima

en: Blend Distance
it: Distanza di fusione

en: Origin Offset
it: Offset dell'origine

en: Box Projection
it: Proiezione scatola

en: Enable Shadows
it: Abilita le ombre

en: Reflection Mask
it: Maschera di riflessione

en: Mesh LOD Threshold
it: Soglia di LOD di mesh

en: Ambient
it: Ambiente

en: Color Energy
it: Energia del colore

en: Profile
it: Profilo

en: Motion Scale
it: Scala di movimento

en: Show Rest Only
it: Mostra solo il riposo

en: Modifier
it: Modificatore

en: Callback Mode Process
it: Callback di processo

en: Deprecated
it: Obsoleto

en: Animate Physical Bones
it: Anima ossa fisiche

en: Root Bone
it: Osso radice

en: Tip Bone
it: Osso d'estremità

en: Target
it: Obiettivo

en: Override Tip Basis
it: Sovrascrivi la base d'estremità

en: Use Magnet
it: Utilizza il magnetismo

en: Magnet
it: Magnetismo

en: Min Distance
it: Distanza minima

en: Max Iterations
it: Iterazioni massime

en: Active
it: Attivo

en: Influence
it: Influenza

en: Pinned Points
it: Punti fissati

en: Attachments
it: Attaccamenti

en: Point Index
it: Indice del punto

en: Spatial Attachment Path
it: Percorso di attaccamento di spazio

en: Parent Collision Ignore
it: Ignora collisioni con il genitore

en: Simulation Precision
it: Precisione di simulazione

en: Total Mass
it: Massa totale

en: Linear Stiffness
it: Rigidezza lineare

en: Pressure Coefficient
it: Coefficiente di pressione

en: Damping Coefficient
it: Coefficiente di smorzamento

en: Drag Coefficient
it: Coefficiente di resistenza

en: Position Offset
it: Offset della posizione

en: Rotation Offset
it: Offset della rotazione

en: Inside
it: Dentro

en: Track Physics Step
it: Traccia fotogramma fisico

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Use AABB Center
it: Usa centro dell'AABB

en: Geometry
it: Geometria

en: Material Override
it: Materiale sostitutivo

en: Material Overlay
it: Materiale sovrapposto

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Extra Cull Margin
it: Margine di culling aggiuntivo

en: Custom AABB
it: AABB personalizzato

en: LOD Bias
it: Bias di LOD

en: Ignore Occlusion Culling
it: Ignora l'Occlusion Culling

en: Global Illumination
it: Illuminazione Globale

en: Lightmap Texel Scale
it: Scala dei texel delle lightmap

en: Lightmap Scale
it: Scala di lightmap

en: Dynamic Range
it: Rango dinamico

en: Propagation
it: Propagazione

en: Use Two Bounces
it: Usa due rimbalzi

en: Body Tracker
it: Tracciamento di corpi

en: Body Update
it: Aggiornamento di corpi

en: Face Tracker
it: Tracciamento di volti

en: Hand Tracker
it: Tracciamento di mani

en: Tracker
it: Tracciamento

en: Pose
it: Posa

en: Show When Tracked
it: Mostra quando tracciato

en: World Scale
it: Scala del mondo

en: Play Mode
it: Modalità riproduzione

en: Advance on Start
it: Vai avanti all'avvio

en: Use Custom Timeline
it: Utilizza una cronologia personalizzata

en: Timeline Length
it: Lunghezza della cronologia

en: Stretch Time Scale
it: Allunga la scala del tempo

en: Sync
it: Sincronizza

en: Fadein Time
it: Durata di dissolvenza in entrata

en: Fadein Curve
it: Curva di dissolvenza in entrata

en: Fadeout Time
it: Durata di dissolvenza in uscita

en: Fadeout Curve
it: Curva di dissolvenza in uscita

en: Break Loop at End
it: Interrompi il ciclo alla fine

en: Auto Restart
it: Riavvio automatico

en: Autorestart
it: Riavvio automatico

en: Delay
it: Ritardo

en: Random Delay
it: Ritardo casuale

en: Explicit Elapse
it: Passaggio esplicito

en: Allow Transition to Self
it: Permetti transizione verso se stesso

en: Input Count
it: Quantità di entrate

en: Request
it: Richiesta

en: Internal Active
it: Attivo interno

en: Add Amount
it: Aggiungi una quantità

en: Blend Amount
it: Quantità di fusione

en: Sub Amount
it: Sotto quantità

en: Seek Request
it: Richiesta di ricerca

en: Current Index
it: Indice attuale

en: Current State
it: Stato attuale

en: Transition Request
it: Richiesta di transizione

en: Libraries
it: Librerie

en: Deterministic
it: Deterministico

en: Reset on Save
it: Ripristina al salvataggio

en: Root Node
it: Nodo radice

en: Root Motion
it: Movimento della radice

en: Track
it: Traccia

en: Local
it: Locale

en: Callback Mode
it: Modalità di callback

en: Method
it: Metodo

en: Discrete
it: Discreto

en: Reset
it: Ripristina

en: Switch
it: Cambia

en: Advance
it: Avanza

en: Condition
it: Condizione

en: Expression
it: Espressione

en: State Machine Type
it: Tipo di macchina a stati

en: Reset Ends
it: Ripristina fini

en: Current Animation
it: Animazione attuale

en: Playback Options
it: Opzioni di riproduzione

en: Auto Capture
it: Cattura automatica

en: Auto Capture Duration
it: Durata di cattura automatica

en: Auto Capture Transition Type
it: Tipo di transizione della cattura automatica

en: Auto Capture Ease Type
it: Tipo di agevolazione della cattura automatica

en: Default Blend Time
it: Tempo di fusione predefinito

en: Movie Quit on Finish
it: Ferma film al termine

en: Tree Root
it: Radice dell'albero

en: Advance Expression Base Node
it: Nodo di base dell'espressione di avanzamento

en: Anim Player
it: Animation Player

en: Animation Path
it: Percorso d'animazione

en: Zero Y
it: Metti Y a zero

en: Mix Target
it: Obiettivo del mix

en: Ratio
it: Rapporto

en: Stretch Mode
it: Modo di allungamento

en: Alignment
it: Allineamento

en: Button Pressed
it: Pulsante premuto

en: Action Mode
it: Modo d'azione

en: Keep Pressed Outside
it: Mantieni premuto al di fuori

en: Button Group
it: Gruppo di pulsanti

en: Shortcut Feedback
it: Feedback per scorciatoia

en: Shortcut in Tooltip
it: Scorciatoia nel tooltip

en: Button Shortcut Feedback Highlight Time
it: Tempo di evidenziazione bottone come risposta per la scorciatoia

en: Allow Unpress
it: Permetti rilascio

en: Text Behavior
it: Comportamento del testo

en: Text Overrun Behavior
it: Reazione al testo eccessivo

en: Clip Text
it: Ritaglia il testo

en: Icon Behavior
it: Comportamento dell'icona

en: Icon Alignment
it: Allineamento dell'icona

en: Vertical Icon Alignment
it: Allineamento verticale dell'icona

en: Expand Icon
it: Espandi l'icona

en: Use Top Left
it: Usa in alto a sinistra

en: Symbol Lookup on Click
it: Ricerca simboli al click

en: Symbol Tooltip on Hover
it: Suggerisci simboli al passaggio del mouse

en: Line Folding
it: Compressione righe

en: Line Length Guidelines
it: Mostra linee guida della lunghezza della linea

en: Draw Breakpoints Gutter
it: Disegna margine dei punti di interruzione

en: Draw Bookmarks
it: Disegna segnalibri

en: Draw Executing Lines
it: Disegna linee in esecuzione

en: Draw Line Numbers
it: Disegna numeri di riga

en: Zero Pad Line Numbers
it: Riempi i numeri di riga con zeri

en: Draw Fold Gutter
it: Disegna margine di piegatura

en: Delimiters
it: Delimitatori

en: Comments
it: Commenti

en: Code Completion
it: Completamento del codice

en: Prefixes
it: Prefissi

en: Indentation
it: Indentazione

en: Use Spaces
it: Usa gli spazi

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic Prefixes
it: Prefissi automatici

en: Highlight Matching
it: Evidenzia le corrispondenze

en: Pairs
it: Paia

en: Edit Alpha
it: Modifica alfa

en: Color Mode
it: Modalità colore

en: Deferred Mode
it: Modalità differita

en: Picker Shape
it: Forma del selettore

en: Can Add Swatches
it: Può aggiungere campioni

en: Customization
it: Personalizzazione

en: Sampler Visible
it: Campionatore visibile

en: Color Modes Visible
it: Modalità colori visibili

en: Sliders Visible
it: Barre visibili

en: Hex Visible
it: Esadecimale visibile

en: Theme Overrides
it: Sostituzioni del tema

en: Constants
it: Costanti

en: Font Sizes
it: Dimensioni font

en: Styles
it: Stili

en: Clip Contents
it: Ritaglia contenuti

en: Custom Minimum Size
it: Dimensioni minime personalizzate

en: Layout Direction
it: Direzione del layout

en: Layout Mode
it: Modalità di disposizione

en: Anchors Preset
it: Ancore preimpostate

en: Anchor Points
it: Punti ancora

en: Anchor Offsets
it: Offset di ancora

en: Grow Direction
it: Direzione d'espansione

en: Pivot Offset
it: Offset fulcro

en: Container Sizing
it: Dimensionamento in contenitore

en: Stretch Ratio
it: Rapporto di allungamento

en: Localization
it: Localizzazione

en: Localize Numeral System
it: Localizza sistema numerico

en: Auto Translate Mode
it: Modo di traduzione automatica

en: Neighbor Left
it: Vicino di sinistra

en: Neighbor Top
it: Vicino di alto

en: Neighbor Right
it: Vicino di destra

en: Neighbor Bottom
it: Vicino in basso

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Force Pass Scroll Events
it: Forza gli eventi di scorrimento a passare

en: Default Cursor Shape
it: Forma del cursore predefinita

en: Shortcut Context
it: Contesto della scorciatoia

en: Type Variation
it: Variazione di tipo

en: OK Button Text
it: Testo del bottone per accettare

en: Dialog
it: Finestra di dialogo

en: Hide on OK
it: Nascondi all'accettazione

en: Close on Escape
it: Chiudi premendo ESC/Escape

en: Autowrap
it: Ritorno a capo automatico

en: Cancel Button Text
it: Testo del bottone per annullare

en: Mode Overrides Title
it: La modalità rimpiazza il titolo

en: Root Subfolder
it: Sottocartella radice

en: Filename Filter
it: Filtro del nome di file

en: Use Native Dialog
it: Usa la finestra di dialogo nativa

en: Last Wrap Alignment
it: Allineamento dell'ultimo avvolgimento

en: Reverse Fill
it: Inverti riempimento

en: Show Grid
it: Mostra griglia

en: Snapping Enabled
it: Abilita agganciamento

en: Snapping Distance
it: Distanza Agganciamento

en: Panning Scheme
it: Schema di panoramica

en: Right Disconnects
it: Disconnetti al click destro

en: Connection Lines
it: Linee di connessione

en: Curvature
it: Curvatura

en: Connections
it: Connessioni

en: Zoom Min
it: Zoom minimo

en: Zoom Max
it: Zoom massimo

en: Zoom Step
it: Passo di zoom

en: Toolbar Menu
it: Menù nella barra degli strumenti

en: Show Menu
it: Mostra menù

en: Show Zoom Label
it: Mostra etichetta zoom

en: Show Zoom Buttons
it: Mostra i pulsanti di zoom

en: Show Grid Buttons
it: Mostra i pulsanti per la griglia

en: Show Minimap Button
it: Mostra il pulsante per la minimappa

en: Show Arrange Button
it: Mostra il pulsante per riordinare

en: Draggable
it: Trascinabile

en: Selected
it: Selezionato

en: Title
it: Titolo

en: Autoshrink Enabled
it: Abilita autoriduzione

en: Autoshrink Margin
it: Margine di autoriduzione

en: Drag Margin
it: Margine di trascinamento

en: Tint Color Enabled
it: Abilita colore della tinta

en: Tint Color
it: Colore della tinta

en: Ignore Invalid Connection Type
it: Ignora tipo di connessione non valido

en: Select Mode
it: Modo di selezione

en: Allow Reselect
it: Permetti la riselezione

en: Allow RMB Select
it: Permetti selezione con il clic destro

en: Allow Search
it: Permetti la ricerca

en: Max Text Lines
it: Righe di testo massime

en: Auto Width
it: Larghezza automatica

en: Auto Height
it: Altezza automatica

en: Wraparound Items
it: Avvolgi elementi

en: Items
it: Elementi

en: Max Columns
it: Colonne massime

en: Same Column Width
it: Stessa larghezza per colonna

en: Fixed Column Width
it: Larghezza fissa di colonna

en: Icon Mode
it: Modo di icona

en: Icon Scale
it: Scala di icona

en: Fixed Icon Size
it: Dimensioni fisse d'icona

en: Label Settings
it: Impostazioni di etichetta

en: Paragraph Separator
it: Separatore dei paragrafi

en: Ellipsis Char
it: Carattere di elissi

en: Tab Stops
it: Fermate per tabulazione

en: Displayed Text
it: Testo visualizzato

en: Lines Skipped
it: Righe saltate

en: Max Lines Visible
it: RIghe visibili massime

en: Visible Characters
it: Caratteri visibili

en: Visible Characters Behavior
it: Modo di ritaglio dei caratteri

en: Visible Ratio
it: Rapporto di visibilità

en: Placeholder Text
it: Testo segnaposto

en: Max Length
it: Lunghezza massima

en: Keep Editing on Text Submit
it: Mantieni modifiche all'invio del testo

en: Expand to Text Length
it: Espandi alla lunghezza del testo

en: Context Menu Enabled
it: Abilita menù contestuale

en: Emoji Menu Enabled
it: Abilita menù delle emoji

en: Virtual Keyboard Enabled
it: Abilita tastiera virtuale

en: Virtual Keyboard Type
it: Tipo di tastiera virtuale

en: Clear Button Enabled
it: Abilita pulsante per cancellare

en: Shortcut Keys Enabled
it: Abilita scorciatoie da tastiera

en: Middle Mouse Paste Enabled
it: Abilita incolla premendo il pulsante centrale del mouse

en: Selecting Enabled
it: Abilita selezione

en: Deselect on Focus Loss Enabled
it: Abilita deselezione alla perdita del focus

en: Drag and Drop Selection Enabled
it: Abilita selezione con trascino e rilascio

en: Right Icon
it: Icona destra

en: Draw Control Chars
it: Disegna caratteri di controllo

en: Select All on Focus
it: Seleziona tutto al focus

en: Blink
it: Lampeggio

en: Blink Interval
it: Intervallo di lampeggiamento

en: Column
it: Colonna

en: Force Displayed
it: Forza visualizzazione

en: Mid Grapheme
it: Grafema medio

en: Secret
it: Segreto

en: Secret Character
it: Carattere Segreto

en: Underline
it: Sottolinea

en: Start Index
it: Indice d'inizio

en: Switch on Hover
it: Inverti al passaggio del mouse

en: Prefer Global Menu
it: Preferisci menù globale

en: Draw Center
it: Disegna centro

en: Region Rect
it: Rettangolo regione

en: Patch Margin
it: Margine di patch

en: Axis Stretch
it: Allungamento degli assi

en: Fit to Longest Item
it: Aggiusta per l'oggetto più lungo

en: Hide on Item Selection
it: Nascondi alla selezione di un elemento

en: Hide on Checkable Item Selection
it: Nascondi alla selezione di un elemento spuntabile

en: Hide on State Item Selection
it: Nascondi alla selezione di un elemento di stato

en: Submenu Popup Delay
it: Ritardo per l'apparizione del sottomenù

en: System Menu ID
it: ID del menù del sistema

en: Prefer Native Menu
it: Preferisci il menù nativo

en: Fill Mode
it: Modalità di riempimento

en: Show Percentage
it: Mostra percentuale

en: Indeterminate
it: Indeterminato

en: Preview Indeterminate
it: Anteprima indeterminato

en: Min Value
it: Valore minimo

en: Max Value
it: Valore massimo

en: Step
it: Passo

en: Page
it: Pagina

en: Exp Edit
it: Modifica esponenziale

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Allow Greater
it: Permetti in eccesso

en: Allow Lesser
it: Permetti in difetto

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Width
it: Larghezza del bordo

en: Elapsed Time
it: Tempo trascorso

en: Outline
it: Contorno

en: Env
it: Ambiente

en: Glyph Index
it: Indice glifo

en: Glyph Count
it: Numero glifi

en: Glyph Flags
it: Flag dei glifi

en: Relative Index
it: Indice relativo

en: BBCode Enabled
it: BBCode abilitato

en: Fit Content
it: Adatta per il contenuto

en: Scroll Active
it: Attiva scorrimento

en: Scroll Following
it: Segui con lo scorrimento

en: Tab Size
it: Dimensione tabulazione

en: Markup
it: Marcatura

en: Custom Effects
it: Effetti personalizzati

en: Meta Underlined
it: Sottolinea meta

en: Hint Underlined
it: Sottolinea hint

en: Threaded
it: Usa i thread

en: Progress Bar Delay
it: Ritardo della barra di progresso

en: Text Selection
it: Selezione del testo

en: Selection Enabled
it: Abilita selezione

en: Custom Step
it: Passo personalizzato

en: Follow Focus
it: Segui il focus

en: Draw Focus Border
it: Modalità del focus del bordo

en: Horizontal Custom Step
it: Passo orizzontale personalizzato

en: Vertical Custom Step
it: Passo verticale personalizzato

en: Horizontal Scroll Mode
it: Modo di scorrimento orizzontale

en: Vertical Scroll Mode
it: Modo di scorrimento verticale

en: Scroll Deadzone
it: Zona morta di scorrimento

en: Default Scroll Deadzone
it: Zona morta di scorrimento preimpostata

en: Scrollable
it: Scorrevole

en: Tick Count
it: Numero di segni

en: Ticks on Borders
it: Segni sui bordi

en: Update on Text Changed
it: Aggiorna al cambiamento del testo

en: Custom Arrow Step
it: Passo personalizzato della freccia

en: Split Offset
it: Offset suddivisioni

en: Collapsed
it: Compresso

en: Dragging Enabled
it: Abilita trascinamento

en: Dragger Visibility
it: Visibilità del dragger

en: Drag Area
it: Zona del dragger

en: Margin Begin
it: Margine iniziale

en: Margin End
it: Margine finale

en: Highlight in Editor
it: Evidenzia nell'editor

en: Stretch Shrink
it: Restringimento da allungamento

en: Mouse Target
it: Destinazione del mouse

en: Current Tab
it: Scheda attuale

en: Tab Alignment
it: Allineamento scheda

en: Clip Tabs
it: Ritaglia schede

en: Tab Close Display Policy
it: Criterio per mostrare il pulsante di chiusura delle schede

en: Max Tab Width
it: Larghezza di scheda massima

en: Scrolling Enabled
it: Abilita scorrimento

en: Drag to Rearrange Enabled
it: Abilita trascina per riordinare

en: Tabs Rearrange Group
it: Gruppo di riorganizzazione di schede

en: Scroll to Selected
it: Scorri alla selezione

en: Select With RMB
it: Seleziona con il click destro

en: Deselect Enabled
it: Abilita deselezione

en: Tabs
it: Schede

en: Tabs Position
it: Posizione schede

en: Tabs Visible
it: Schede visibili

en: All Tabs in Front
it: Tutte le schede in primo piano

en: Use Hidden Tabs for Min Size
it: Usa schede nascoste per la dimensione minima

en: Tab Focus Mode
it: Modalità focus della scheda

en: Empty Selection Clipboard Enabled
it: Abilita appunti con selezione vuota

en: Wrap Mode
it: Modalità di avvolgimento

en: Past End of File
it: Scorri oltre la fine del file

en: Fit Content Height
it: Aggiusta altezza per il contenuto

en: Fit Content Width
it: Aggiusta larghezza per il contenuto

en: Draw
it: Disegno

en: Draw When Editable Disabled
it: Disegna quando la modifica è disabilitata

en: Move on Right Click
it: Muovi al click destro

en: Multiple
it: Multipli

en: Syntax Highlighter
it: Evidenziatore di sintassi

en: Visual Whitespace
it: Visualizza spazio vuoto

en: Control Chars
it: Caratteri di controllo

en: Spaces
it: Spazi

en: Text Edit Idle Detect (sec)
it: Rilevamento di inattività nell'editor di testo (secondi)

en: Text Edit Undo Stack Max Size
it: Quantità massima di annullamenti nell'editor di testo

[ctx: Ordinary]
en: Normal
it: Normale

en: Hover
it: Passaggio

en: Focused
it: Focalizzato

en: Click Mask
it: Maschera di click

en: Ignore Texture Size
it: Ignora le dimensioni di texture

en: Radial Fill
it: Riempimento radiale

en: Initial Angle
it: Angolo iniziale

en: Fill Degrees
it: Gradi di riempimento

en: Center Offset
it: Scostamento del centro

en: Nine Patch Stretch
it: Allungamento di nove sezioni

en: Stretch Margin
it: Margine di allargamento

en: Under
it: Sotto

en: Over
it: Sopra

en: Progress Offset
it: Offset del progresso

en: Tint
it: Tinta

en: Expand Mode
it: Modo di espansione

en: Custom Minimum Height
it: Altezza minima personalizzata

en: Column Titles Visible
it: Titoli di colonna visibili

en: Hide Folding
it: Nascondi compressione

en: Enable Recursive Folding
it: Abilita compressione ricorsiva

en: Hide Root
it: Nascondi la radice

en: Drop Mode Flags
it: Flag di modalità rilascio

en: Scroll Horizontal Enabled
it: Scorrimento orizzontale abilitato

en: Scroll Vertical Enabled
it: Scorrimento verticale abilitato

en: Auto Tooltip
it: Tooltip automatico

en: Audio Track
it: Traccia audio

en: Paused
it: In pausa

en: Expand
it: Espandi

en: Buffering Msec
it: Buffering (msec)

en: Self Modulate
it: Modula a se stesso

en: Show Behind Parent
it: Mostra dietro al genitore

en: Clip Children
it: Ritaglia i figli

en: Light Mask
it: Maschera di luce

en: Visibility Layer
it: Strati di visibilità

en: Ordering
it: Ordinamento

en: Z Index
it: Indice Z

en: Z as Relative
it: Z come relativo

en: Y Sort Enabled
it: Ordinamento per Y abilitato

en: Use Parent Material
it: Usa materiale del genitore

en: Diffuse
it: Diffusione

en: NormalMap
it: Mappa normale

en: Shininess
it: Brillantezza

en: Download File
it: Scarica i file

en: Download Chunk Size
it: Dimensione del blocco di download

en: Accept Gzip
it: Accetta Gzip

en: Body Size Limit
it: Limite dimensione del body

en: Max Redirects
it: Reindirizzamenti massimi

en: Timeout
it: Time out

en: Transfer Mode
it: Modalità trasferimento

en: Transfer Channel
it: Canale di trasferimento

en: Node Name Num Separator
it: Separatore tra il nome del nodo e un numero

en: Node Name Casing
it: Casing del nome di nodi

en: Physics Priority
it: Priorità di fisica

en: Thread Group
it: Gruppo di thread

en: Group
it: Gruppo

en: Group Order
it: Ordine del gruppo

en: Messages
it: Messaggi

en: Auto Translate
it: Traduzione automatica

en: Editor Description
it: Descrizione dell'editor

en: Time Left
it: Tempo rimasto

en: Debug Collisions Hint
it: Mostra debug di collisioni

en: Debug Paths Hint
it: Mostra debug di percorsi

en: Debug Navigation Hint
it: Mostra debug di navigazione

en: Shapes
it: Forme

en: Shape Color
it: Colore delle forme

en: Contact Color
it: Colore dei contatti

en: Paths
it: Percorsi

en: Geometry Color
it: Colore di geometrie

en: Geometry Width
it: Spessore di geometrie

en: Max Contacts Displayed
it: Contatti visualizzati massimi

en: Draw 2D Outlines
it: Disegna contorni 2D

en: Transparent Background
it: Sfondo trasparente

en: Anti Aliasing
it: Antialiasing

en: Screen Space AA
it: Antialiasing nello spazio dello schermo

en: Use TAA
it: Usa TTA

en: Use Debanding
it: Usa il Debanding

en: Use Occlusion Culling
it: Usa l'Occlusion Culling

en: Mesh LOD
it: LOD di mesh

en: LOD Change
it: Cambio di LOD

en: Threshold Pixels
it: Soglia in pixel

en: Snap
it: Scatto

en: Snap 2D Transforms to Pixel
it: Scatta le trasformazioni 2D ai pixel

en: Snap 2D Vertices to Pixel
it: Scatta i vertici 2D ai pixel

en: Lights and Shadows
it: Luci e ombre

en: Positional Shadow
it: Ombre posizionali

en: Atlas Size
it: Grandezza dell'atlante

en: Atlas Quadrant 0 Subdiv
it: Suddivisione del quadrante n.0 nell'atlante

en: Atlas Quadrant 1 Subdiv
it: Suddivisione del quadrante n.1 nell'atlante

en: Atlas Quadrant 2 Subdiv
it: Suddivisione del quadrante n.2 nell'atlante

en: Atlas Quadrant 3 Subdiv
it: Suddivisione del quadrante n.3 nell'atlante

en: Oversize
it: Sovradimensione

en: Default Environment
it: Ambiente predefinito

en: Enable Object Picking
it: Abilita la selezione di oggetti

en: Menu
it: Menù

en: Wait Time
it: Tempo di attesa

en: Autostart
it: Riavvio automatico

en: Ignore Time Scale
it: Ignora la scala del tempo

en: Viewport Path
it: Percorso della viewport

en: Disable 3D
it: Disabilita 3D

en: Use XR
it: Usa XR

en: Own World 3D
it: Mondo 3D proprio

en: World 3D
it: Mondo 3D

en: Transparent BG
it: Sfondo trasparente

en: Handle Input Locally
it: Gestisci gli input localmente

en: MSAA 2D
it: 2D MSAA

en: MSAA 3D
it: 3D MSAA

en: Debug Draw
it: Disegno per debug

en: Use HDR 2D
it: Usa HDR in 2D

en: Scaling 3D
it: Ridimensionamento 3D

en: Scaling 3D Mode
it: Modalità ridimensionamento 3D

en: Scaling 3D Scale
it: Scala di ridimensionamento 3D

en: Texture Mipmap Bias
it: Bias del mipmap delle texture

en: Anisotropic Filtering Level
it: Livello del filtro anisotropico

en: FSR Sharpness
it: Nitidezza FSR

en: Variable Rate Shading
it: Variable Rate Shading (VRS)

en: Canvas Items
it: Elementi del canvas

en: Audio Listener
it: Ascoltatore audio

en: Enable 2D
it: Abilita 2D

en: Enable 3D
it: Abilita 3D

en: Object Picking
it: Abilita selezione di oggetti

en: Object Picking Sort
it: Ordina selezione di oggetti

en: Object Picking First Only
it: Seleziona solamente il primo oggetto

en: Disable Input
it: Disabilita input

en: Positional Shadow Atlas
it: Atlante d'ombre posizionali

en: 16 Bits
it: 16 bit

en: Quad 0
it: Quadrangolo 0

en: Quad 1
it: Quadrangolo 1

en: Quad 2
it: Quadrangolo 2

en: Quad 3
it: Quadrangolo 3

en: Canvas Cull Mask
it: Maschera di culling del canvas

en: Size 2D Override
it: Sostituzione di dimensioni 2D

en: Size 2D Override Stretch
it: Sostituzione di dimensioni 2D allungate

en: Render Target
it: Obiettivo di rendering

en: Clear Mode
it: Modalità di cancellazione

en: Current Screen
it: Schermo attuale

en: Mouse Passthrough Polygon
it: Poligono per l'oltrepassaggio del mouse

en: Wrap Controls
it: Avvolgi controlli

en: Transient
it: Transitorio

en: Transient to Focused
it: Transitorio a focalizzato

en: Exclusive
it: Esclusivo

en: Unresizable
it: Non ridimensionabile

en: Unfocusable
it: Non focalizzabile

en: Popup Window
it: Finestra popup

en: Mouse Passthrough
it: Oltrepassaggio del mouse

en: Exclude From Capture
it: Escludi dalla cattura

en: Force Native
it: Forza nativa

en: Min Size
it: Dimensioni minime

en: Max Size
it: Dimensioni massime

en: Keep Title Visible
it: Mantieni il titolo visibile

en: Content Scale
it: Scala del contenuto

en: Swap Cancel OK
it: Scambia cancella e accetta

en: Layer Names
it: Nomi degli strati

en: 2D Render
it: Renderer 2D

en: 3D Render
it: Renderer 3D

en: 2D Physics
it: Fisica 2D

en: 2D Navigation
it: Navigazione 2D

en: 3D Physics
it: Fisica 3D

en: 3D Navigation
it: Navigazione 3D

en: Segments
it: Segmenti

en: Sampling
it: Campionamento

en: Partition Type
it: Tipo di partizione

en: Parsed Geometry Type
it: Tipo di geometria analizzata

en: Parsed Collision Mask
it: Maschera di collisione analizzata

en: Source Geometry Mode
it: Modalità geometrie sorgenti

en: Source Geometry Group Name
it: Nome del gruppo della geometria sorgente

en: Cells
it: Celle

en: Baking Rect
it: Rettangolo di precalcolo

en: Baking Rect Offset
it: Offset del rettangolo di precalcolo

en: Slide on Slope
it: Scivola sulle pendenze

en: Custom Solver Bias
it: Bias di solutore personalizzato

en: Execution Mode
it: Modalità d'esecuzione

en: Target Nodepath
it: NodePath di destinazione

en: Tip Nodepath
it: Percorso di nodo della punta

en: CCDIK Data Chain Length
it: Lunghezza di catena di dati CCDIK

en: FABRIK Data Chain Length
it: Lunghezza di catena di dati FABRIK

en: Jiggle Data Chain Length
it: Lunghezza di catena di dati Jiggle

en: Default Joint Settings
it: Impostazioni d'articolazione predefiniti

en: Use Gravity
it: Usa gravità

en: Bone Index
it: Indice d'osso

en: Bone 2D Node
it: Nodo Bone2D

en: Physical Bone Chain Length
it: Lunghezza della catena dell'osso fisico

en: Target Minimum Distance
it: Distanza obiettivo minima

en: Target Maximum Distance
it: Distanza obiettivo massima

en: Flip Bend Direction
it: Inverti la direzione della piegatura

en: Modification Count
it: Numero di modificazioni

en: Right Side
it: Lato destro

en: Right Corner
it: Angolo destro

en: Bottom Right Side
it: Lato in basso a destra

en: Bottom Right Corner
it: Angolo in basso a destra

en: Bottom Side
it: Lato in basso

en: Bottom Corner
it: Angolo in basso

en: Bottom Left Side
it: Lato in basso a sinistra

en: Bottom Left Corner
it: Angolo in basso a sinistra

en: Left Side
it: Lato sinistro

en: Left Corner
it: Angolo sinistro

en: Top Left Side
it: Lato in alto a sinistra

en: Top Left Corner
it: Angolo in alto a sinistra

en: Top Side
it: Lato in alto

en: Top Corner
it: Angolo in alto

en: Top Right Side
it: Lato in alto a destra

en: Top Right Corner
it: Angolo in alto a destra

en: Terrains
it: Terreni

en: Custom Data
it: Dati personalizzati

en: Tile Shape
it: Forma del tassello

en: Tile Layout
it: Disposizione tassello

en: Tile Offset Axis
it: Asse di offset di tassello

en: Tile Size
it: Dimensioni tassello

en: UV Clipping
it: Clipping UV

en: Occlusion Layers
it: Livelli di occlusione

en: Physics Layers
it: Livelli di fisica

en: Terrain Sets
it: Insiemi di terreni

en: Custom Data Layers
it: Strati di dati personalizzati

en: Scenes
it: Scene

en: Scene
it: Scena

en: Display Placeholder
it: Mostra segnaposto

en: Polygons Count
it: Numero di poligoni

en: One Way
it: A senso unico

en: One Way Margin
it: Margine a senso unico

en: Terrains Peering Bit
it: Bit di adattamento di terreni

en: Transpose
it: Trasponi

en: Texture Origin
it: Origine della texture

en: Terrain Set
it: Insieme di terreni

en: Terrain
it: Terreno

en: Miscellaneous
it: Miscellaneo

en: Probability
it: Probabilità

en: Distance
it: Distanza

en: Backface Collision
it: Collisione con le facce posteriori

en: Density
it: Densità

en: Height Falloff
it: Attenuazione di altezza

en: Edge Fade
it: Bordo dissolvenza

en: Density Texture
it: Texture di densità

en: Map Width
it: Larghezza della mappa

en: Map Depth
it: Profondità mappa

en: Map Data
it: Dati mappa

en: Item
it: Elemento

en: Mesh Transform
it: Trasformazione della mesh

en: Mesh Cast Shadow
it: Proietta ombre per la mesh

en: Navigation Mesh Transform
it: Trasformazione di mesh di navigazione

en: Preview
it: Anteprima

en: Add UV2
it: Aggiungi UV2

en: UV2 Padding
it: Padding UV2

en: Subdivide Width
it: Larghezza di suddivisione

en: Subdivide Height
it: Altezza di suddivisione

en: Subdivide Depth
it: Profondità di suddivisione

en: Top Radius
it: Raggio superiore

en: Bottom Radius
it: Raggio inferiore

en: Cap Top
it: Copri sopra

en: Cap Bottom
it: Copri sotto

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Is Hemisphere
it: È un emisfero

en: Ring Segments
it: Segmenti d'anello

en: Radial Steps
it: Passi radiali

en: Section Length
it: Lunghezza di sezione

en: Section Rings
it: Anelli di sezione

en: Section Segments
it: Segmenti di sezione

en: Curve Step
it: Passi della curva

en: Bind Count
it: Numero di associazioni

en: Bind
it: Associazione

en: Bone
it: Osso

en: Sky
it: Cielo

en: Top Color
it: Colore superiore

en: Horizon Color
it: Colore dell'orizzonte

en: Energy Multiplier
it: Moltiplicatore d'energia

en: Cover
it: Copertura

en: Cover Modulate
it: Modula copertura

en: Ground
it: Terreno

en: Bottom Color
it: Colore inferiore

en: Sun
it: Sole

en: Coefficient
it: Coefficiente

en: Eccentricity
it: Eccentricità

en: Turbidity
it: Torbidità

en: Sun Disk Scale
it: Scala del disco solare

en: Ground Color
it: Colore del terreno

en: Night Sky
it: Cielo notturno

en: Fallback Environment
it: Ambiente di riserva

en: Plane
it: Piano

en: Frames
it: Fotogrammi

en: Pause
it: Pausa

en: Filter Clip
it: Filtro ritaglia

en: Polyphony
it: Polifonia

en: Format
it: Formato

en: Mix Rate
it: Frequenza di mixaggio

en: Bonemap
it: Mappa d'ossa

en: Exposure
it: Esposizione

en: Sensitivity
it: Sensitività

en: Multiplier
it: Moltiplicatore

en: Auto Exposure
it: Esposizione automatica

en: DOF Blur
it: Sfocatura profondità di campo

en: Far Enabled
it: Abilita lontano

en: Far Distance
it: Distanza lontana

en: Far Transition
it: Transizione lontana

en: Near Enabled
it: Abilita vicino

en: Near Distance
it: Distanza vicina

en: Near Transition
it: Transizione vicina

en: Min Sensitivity
it: Sensitività minima

en: Max Sensitivity
it: Sensitività massima

en: Frustum
it: Tronco

en: Focus Distance
it: Distanza di messa a fuoco

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Aperture
it: Apertura

en: Shutter Speed
it: Velocità dell'otturatore

en: Min Exposure Value
it: Valore d'esposizione minimo

en: Max Exposure Value
it: Valore d'esposizione massimo

en: Camera Feed ID
it: ID del flusso della telecamera

en: Which Feed
it: Quale flusso

en: Camera Is Active
it: Telecamera è attiva

en: Light Mode
it: Modo di illuminazione

en: Particles Animation
it: Animazione di particelle

en: Particles Anim H Frames
it: Fotogrammi O. nell'animazione di particelle

en: Particles Anim V Frames
it: Fotogrammi V. nell'animazione di particelle

en: Particles Anim Loop
it: Ripeti animazione di particelle

en: Effect Callback Type
it: Tipo di effetto callback

en: Access Resolved Color
it: Accesso al colore risolto

en: Access Resolved Depth
it: Accesso alla profondità risolto

en: Needs Motion Vectors
it: Ha bisogno di vettori di movimento

en: Needs Normal Roughness
it: Ha bisogno di normali di rugosità

en: Needs Separate Specular
it: Ha bisogno di separazioni di speculari

en: Compositor Effects
it: Effetti di composizione

en: Load Path
it: Percorso di caricamento

en: Min Domain
it: Dominio minimo

en: Max Domain
it: Dominio massimo

en: Bake Resolution
it: Risoluzione di precalcolo

en: Bake Interval
it: Intervallo di precalcolo

en: Up Vector
it: Vettore che punta in alto

en: Curve X
it: Curva X

en: Curve Y
it: Curva Y

en: Curve Z
it: Curva Z

en: Background
it: Sfondo

en: Canvas Max Layer
it: Strato massimo del canvas

en: Custom FOV
it: Campo visivo personalizzato

en: Ambient Light
it: Luce Ambientale

en: Source
it: Sorgente

en: Sky Contribution
it: Contribuzione del cielo

en: Reflected Light
it: Luce riflessa

en: Tonemap
it: Mappa dei toni

en: White
it: Bianco

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade Out
it: Dissolvenza in uscita

en: Depth Tolerance
it: Tolleranza di profondità

en: Power
it: Potenza

en: Detail
it: Dettaglio

en: Horizon
it: Orizzonte

en: Sharpness
it: Nitidezza

en: Light Affect
it: Influenza della luce

en: AO Channel Affect
it: Influenza del canale AO

en: Normal Rejection
it: Rifiuto normali

en: Use Occlusion
it: Usa occlusione

en: Read Sky Light
it: Ricevi luce del cielo

en: Bounce Feedback
it: Reazione al rimbalzo

en: Cascades
it: Cascate

en: Min Cell Size
it: Dimensioni di cella minime

en: Cascade 0 Distance
it: Distanza della cascata 0

en: Y Scale
it: Scala Y

en: Probe Bias
it: Bias di sonde

en: Glow
it: Bagliore

en: Levels
it: Livelli

en: Mix
it: Mischia

en: HDR Threshold
it: Soglia HDR

en: HDR Scale
it: Scala HDR

en: HDR Luminance Cap
it: Limite di luminanza HDR

en: Map Strength
it: Intensità di mappa

en: Map
it: Mappa

en: Fog
it: Nebbia

en: Light Color
it: Colore luce

en: Light Energy
it: Energia luce

en: Sun Scatter
it: Dispersione solare

en: Aerial Perspective
it: Prospettica aerea

en: Sky Affect
it: Influenza dal cielo

en: Height Density
it: Densità di altitudine

en: Depth Curve
it: Curva di profondità

en: Depth Begin
it: Profondità di inizio

en: Depth End
it: Profondità di fine

en: Volumetric Fog
it: Nebbia volumetrica

en: GI Inject
it: Inietta GI

en: Anisotropy
it: Anisotropia

en: Detail Spread
it: Propagazione del dettaglio

en: Ambient Inject
it: Inietta l'ambiente

en: Temporal Reprojection
it: Riproiezione temporale

en: Adjustments
it: Correzioni

en: Brightness
it: Luminosità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Color Correction
it: Correzione colore

en: Base Font
it: Font di base

en: Features
it: Funzionalità

en: Extra Spacing
it: Spaziatura aggiuntiva

en: Glyph
it: Glifo

en: Space
it: Spazio

en: Baseline
it: Linea di base

en: Font Names
it: Nomi dei font

en: Font Italic
it: Font in corsivo

en: Font Weight
it: Peso del font

en: Font Stretch
it: Allargamento font

en: Interpolation
it: Interpolazione

en: Color Space
it: Spazio di colore

en: Raw Data
it: Dati grezzi

en: Offsets
it: Offset

en: Use HDR
it: Usa HDR

en: To
it: A

en: Paragraph Spacing
it: Spaziatura paragrafi

en: Next Pass
it: Passo successivo

en: Depth Draw Mode
it: Modalità di disegno di profondità

en: Shading
it: Ombreggiatura

en: Shading Mode
it: Modalità ombreggiatura

en: Diffuse Mode
it: Modalità diffusione

en: Specular Mode
it: Modalità speculare

en: Disable Ambient Light
it: Disattiva la luce ambientale

en: Disable Fog
it: Disabilita nebbia

en: Vertex Color
it: Colore vertice

en: Use as Albedo
it: Usa come albedo

en: Is sRGB
it: È sRGB

en: Texture Force sRGB
it: Forza sRGB in texture

en: Metallic
it: Metallico

en: Texture Channel
it: Canale di texture

en: Operator
it: Operatore

en: On UV2
it: Su UV2

en: Rim
it: Bordo

en: Clearcoat
it: Strato trasparente

en: Ambient Occlusion
it: Occlusione ambientale

en: Deep Parallax
it: Parallasse profondo

en: Min Layers
it: Strati minimi

en: Max Layers
it: Strati massimi

en: Flip Tangent
it: Inverti tangente

en: Flip Binormal
it: Inverti binormale

en: Flip Texture
it: Inverti texture

en: Skin Mode
it: Modalità pelle

en: Transmittance
it: Trasmittanza

en: Boost
it: Aumento

en: Back Lighting
it: Illuminazione posteriore

en: Backlight
it: Retroilluminazione

en: Refraction
it: Rifrazione

en: UV Layer
it: Strato UV

en: Triplanar
it: Triplanare

en: Triplanar Sharpness
it: Nitidezza Triplanare

en: World Triplanar
it: Mondo Triplanare

en: Shadows
it: Ombre

en: Disable Receive Shadows
it: Disabilita ricevimento delle ombre

en: Shadow to Opacity
it: Ombre a opacità

en: Keep Scale
it: Mantieni scala

en: Particles Anim
it: Animazione di particelle

en: H Frames
it: Fotogrammi O

en: V Frames
it: Fotogrammi V

en: Grow
it: Espandi

en: Use Point Size
it: Usa le dimensioni dei punti

en: Point Size
it: Dimensioni dei punti

en: Use Particle Trails
it: Usa scie di particelle

en: Proximity Fade
it: Dissolvenza in prossimità

en: Pixel Range
it: Raggio di pixel

en: Convex Hull Downsampling
it: Sottocampionamento hull convesso

en: Convex Hull Approximation
it: Approssimazione hull convesso

en: Lightmap Size Hint
it: Guida delle dimensioni della lightmap

en: Blend Shape Mode
it: Modo di forma di fusione

en: Shadow Mesh
it: Mesh per le ombre

en: Base Texture
it: Texture di base

en: Image Size
it: Dimensioni immagine

en: Transform Format
it: Formato di trasformazione

en: Use Colors
it: Usa colori

en: Use Custom Data
it: Usa dati personalizzati

en: Instance Count
it: Numero di istanze

en: Visible Instance Count
it: Numero di istanze visibili

en: Source Group Name
it: Nome di gruppo sorgente

en: Cell Height
it: Altezza cella

en: Max Climb
it: Scalata massima

en: Max Slope
it: Pendenza massima

en: Merge Size
it: Dimensioni di unione

en: Max Error
it: Errore massimo

en: Vertices per Polygon
it: Vertici per poligono

en: Details
it: Dettagli

en: Sample Distance
it: Distanza di campionamento

en: Sample Max Error
it: Errore di campionamento massimo

en: Low Hanging Obstacles
it: Ostacoli sospesi bassi

en: Ledge Spans
it: Distesa di sporgenze

en: Walkable Low Height Spans
it: Aree percorribili a bassa altezza

en: Baking AABB
it: AABB di precalcolo

en: Baking AABB Offset
it: Scostamento di AABB di precalcolo

en: Damping as Friction
it: Smorzamento come frizione

en: Spawn
it: Generazione

en: Emission Shape Offset
it: Scostamento forma d'emissione

en: Emission Shape Scale
it: Scala forma d'emissione

en: Emission Sphere Radius
it: Raggio della sfera d'emissione

en: Emission Box Extents
it: Ampiezza del riquadro d'emissione

en: Emission Point Texture
it: Texture punto d'emissione

en: Emission Normal Texture
it: Texture normale d'emissione

en: Emission Color Texture
it: Colore di texture d'emissione

en: Emission Point Count
it: Numero punti d'emissione

en: Emission Ring Axis
it: Asse di anello d'emissione

en: Emission Ring Height
it: Altezza di anello d'emissione

en: Emission Ring Radius
it: Raggio di anello d'emissione

en: Emission Ring Inner Radius
it: Raggio interno di anello d'emissione

en: Emission Ring Cone Angle
it: Angolo del cono di anello d'emissione

en: Inherit Velocity Ratio
it: Ratio di velocità ereditata

en: Velocity Pivot
it: Fulcro della velocità

en: Animated Velocity
it: Velocità animata

en: Velocity Limit
it: Limite velocità

en: Directional Velocity
it: Velocità direzionale

en: Radial Velocity
it: Velocità radiale

en: Velocity Limit Curve
it: Curva di limite velocità

en: Accelerations
it: Accelerazioni

en: Attractor Interaction
it: Interazione con attrattore

en: Scale Curve
it: Curva di scala

en: Scale Over Velocity
it: Scala relativa alla velocità

en: Scale over Velocity Curve
it: Curva di applicazione scala su velocità

en: Color Curves
it: Curve di colore

en: Alpha Curve
it: Curva dell'alfa

en: Emission Curve
it: Curva d'emissione

en: Turbulence
it: Turbolenza

en: Noise Strength
it: Intensità rumore

en: Noise Scale
it: Scala rumore

en: Noise Speed
it: Velocità rumore

en: Noise Speed Random
it: Velocità rumore casuale

en: Influence over Life
it: Influenza durante la vita

en: Use Scale
it: Usa la scala

en: Amount at End
it: Quantità alla fine

en: Amount at Collision
it: Quantità alla collisione

en: Amount at Start
it: Quantità all'inizio

en: Keep Velocity
it: Mantieni velocità

en: Rough
it: Ruvido

en: Absorbent
it: Assorbente

en: Size Override
it: Sovrascrivi dimensioni

en: Keep Compressed Buffer
it: Mantieni il buffer compresso

en: Scale Base Bone
it: Scala osso di base

en: Group Size
it: Dimensioni del gruppo

en: Bone Size
it: Dimensioni dell'osso

en: Sky Material
it: Materiale del cielo

en: Process Mode
it: Modalità di processo

en: Radiance Size
it: Dimensioni di radianza

en: Content Margins
it: Margini del contenuto

en: Blend
it: Fondi

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Corner Detail
it: Dettaglio angoli

en: Expand Margins
it: Espandi margini

en: Grow Begin
it: Inizio d'espanzione

en: Grow End
it: Fine d'espansione

en: Texture Margins
it: Margini di texture

en: Sub-Region
it: Sottoregione

en: Keyword Colors
it: Colori di parola chiave

en: Member Keyword Colors
it: Colori di parola chiave di membro

en: Color Regions
it: Regioni di colori

en: Preserve Invalid
it: Preserva non validi

en: Preserve Control
it: Preserva controllo

en: Custom Punctuation
it: Punteggiatura personalizzata

en: Break Flags
it: Flag di interruzione

en: Default Base Scale
it: Scala di base predefinita

en: Default Font
it: Font predefinito

en: Default Font Size
it: Dimensione font predefinito

en: Output Port for Preview
it: Porta d'uscita per anteprima

en: Modes
it: Modalità

en: Input Name
it: Nome input

en: Parameter Name
it: Nome parametro

en: Qualifier
it: Qualificatore

en: Autoshrink
it: Autoriduzione

en: Varying Name
it: Nome del varying

en: Varying Type
it: Tipo del varying

en: Op Type
it: Tipo di operazione

en: Constant
it: Costante

en: Texture Type
it: Tipo di texture

en: Texture Array
it: Array di texture

en: Cube Map
it: Texture in cubo

en: Function
it: Funzione

en: Hint
it: Suggerimento

en: Default Value Enabled
it: Valore predefinito abilitato

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: Enum Names
it: Nomi degli enumeratori

en: Color Default
it: Colore predefinito

en: Texture Repeat
it: Ripetizione texture

en: Texture Source
it: Sorgente texture

en: Billboard Type
it: Tipo di Billboard

en: Mode 2D
it: Modalità 2D

en: Use All Surfaces
it: Usa tutte le superfici

en: Surface Index
it: Indice di superficie

en: Degrees Mode
it: Modalità gradi

en: Font Pressed Color
it: Colore del font premuto

en: Font Hover Color
it: Colore del font al passaggio

en: Font Focus Color
it: Colore del font in focus

en: Font Hover Pressed Color
it: Colore del font premuto e al passaggio

en: Font Disabled Color
it: Colore del font disabilitato

en: Font Outline Color
it: Colore contorno del font

en: Icon Normal Color
it: Colore dell'icona normale

en: Icon Pressed Color
it: Colore dell'icona premuta

en: Icon Hover Color
it: Colore dell'icona al passaggio

en: Icon Hover Pressed Color
it: Colore dell'icona premuta e al passaggio

en: Icon Focus Color
it: Colore dell'icona in focus

en: Icon Disabled Color
it: Colore dell'icona disabilitata

en: H Separation
it: Separazione orizzontale

en: Icon Max Width
it: Larghezza massima dell'icona

en: Align to Largest Stylebox
it: Allinea alla Stylebox più larga

en: Underline Spacing
it: Spaziatura sottolineatura

en: Normal Mirrored
it: Normale (riflesso)

en: Hover Mirrored
it: Al passaggio (riflesso)

en: Pressed Mirrored
it: Premuto (riflesso)

en: Disabled Mirrored
it: Disabilitato (riflesso)

en: Arrow
it: Freccia

en: Arrow Margin
it: Margine della freccia

en: Modulate Arrow
it: Modula della freccia

en: Hover Pressed
it: Al passaggio premuto

en: Checked Disabled
it: Spuntato disabilitato

en: Unchecked
it: Non spuntato

en: Unchecked Disabled
it: Non spuntato disabilitato

en: Radio Checked
it: Radio spuntato

en: Radio Checked Disabled
it: Radio spuntato disabilitato

en: Radio Unchecked
it: Radio non spuntato

en: Radio Unchecked Disabled
it: Radio non spuntato disattivato

en: Check V Offset
it: Scostamento V di spunta

en: Checked Mirrored
it: Spuntato (riflesso)

en: Checked Disabled Mirrored
it: Spuntato disabilitato (riflesso)

en: Unchecked Mirrored
it: Non spuntato (riflesso)

en: Unchecked Disabled Mirrored
it: Non spuntato disabilitato (riflesso)

en: Font Shadow Color
it: Colore dell'ombra del font

en: Shadow Offset X
it: Scostamento in X dell'ombra

en: Shadow Offset Y
it: Scostamento in Y dell'ombra

en: Shadow Outline Size
it: Dimensione del contorno dell'ombra

en: Font Selected Color
it: Colore del font selezionato

en: Font Uneditable Color
it: Colore del font non modificabile

en: Font Placeholder Color
it: Colore del font segnaposto

en: Clear Button Color
it: Colore del pulsante di cancellazione

en: Clear Button Color Pressed
it: Colore del pulsante di cancellazione premuto

en: Minimum Character Width
it: Larghezza minima del carattere

en: Caret Width
it: Larghezza del cursore

en: Clear
it: Rimuovi tutto

en: Tab
it: Scheda

en: Font Readonly Color
it: Colore del font di sola lettura

en: Breakpoint
it: Punto di interruzione

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Executing Line
it: Linea in esecuzione

en: Can Fold
it: Può comprimere

en: Folded
it: Piegato

en: Can Fold Code Region
it: Può comprimere regione di codice

en: Folded Code Region
it: Regione di codice compressa

en: Folded EOL Icon
it: Icona di fine riga compressa

en: Completion Color BG
it: Colore di sfondo di completamento

en: Completion Lines
it: Righe di completamento

en: Completion Max Width
it: Larghezza massima di completamento

en: Completion Scroll Width
it: Spessore della barra di scorrimento di completamento

en: Scroll Focus
it: Focus sulla barra quando attiva

en: Grabber Highlight
it: Grabber evidenziato

en: Grabber Pressed
it: Grabber premuto

en: Increment
it: Incremento

en: Increment Highlight
it: Incremento evidenziato

en: Increment Pressed
it: Incremento premuto

en: Decrement
it: Decremento

en: Decrement Highlight
it: Decremento evidenziato

en: Decrement Pressed
it: Decremento premuto

en: Slider
it: Dietro la barra

en: Grabber Area
it: Zona del grabber

en: Grabber Area Highlight
it: Zona del grabber evidenziata

en: Grabber Disabled
it: Grabber disabilitato

en: Tick
it: Segno

en: Center Grabber
it: Grabber centrale

en: Grabber Offset
it: Offset del grabber

en: Updown
it: Alto/Basso

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Field and Buttons Separator
it: Separatore tra campo e pulsanti

en: Up Down Buttons Separator
it: Separatore pulsanti su/giù

en: Buttons Vertical Separation
it: Separazione verticale dei pulsanti

en: Field and Buttons Separation
it: Separazione tra campo e pulsanti

en: Buttons Width
it: Larghezza pulsanti

en: Set Min Buttons Width From Icons
it: Imposta larghezza minima dei bottoni dalle icone

en: Embedded Border
it: Bordo incorporato

en: Embedded Unfocused Border
it: Bordo incorporato senza focus

en: Title Font
it: Font del titolo

en: Title Font Size
it: Dimensione font del titolo

en: Title Color
it: Colore del titolo

en: Title Outline Modulate
it: Modula contorno del titolo

en: Title Outline Size
it: Dimensione contorno del titolo

en: Title Height
it: Altezza del titolo

en: Resize Margin
it: Margine di ridimensionamento

en: Close
it: Chiudi

en: Close Pressed
it: Chiudo premuto

en: Close H Offset
it: Chiudi scostamento O

en: Close V Offset
it: Chiudi scostamento V

en: Buttons Separation
it: Separazione pulsanti

en: Load
it: Carica

en: Save
it: Salva

en: Parent Folder
it: Cartella superiore

en: Back Folder
it: Cartella indietro

en: Forward Folder
it: Cartella avanti

en: Reload
it: Ricarica

en: Toggle Hidden
it: Interruttore file nascosti

en: Toggle Filename Filter
it: Interruttore filtro nome di file

en: Folder
it: Cartella

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Folder Icon Color
it: Colore dell'icona della cartella

en: File Icon Color
it: Colore dell'icona del file

en: File Disabled Color
it: Colore di file disattivato

en: Separator
it: Separatore

en: Labeled Separator Left
it: Separatore etichettato sinistro

en: Labeled Separator Right
it: Separatore etichettato destro

en: Submenu
it: Sottomenù

en: Submenu Mirrored
it: Sottomenù (riflesso)

en: Font Separator
it: Separatore di font

en: Font Separator Size
it: Dimensione di separatore font

en: Font Accelerator Color
it: Colore del font dell'acceleratore

en: Font Separator Color
it: Colore del separatore di font

en: Font Separator Outline Color
it: Colore del contorno del separatore di font

en: V Separation
it: Separazione verticale

en: Separator Outline Size
it: Dimensione del contorno del separatore

en: Item Start Padding
it: Padding iniziale di elemento

en: Item End Padding
it: Padding finale di elemento

en: Panel Selected
it: Pannello seleziona

en: Titlebar
it: Barra del titolo

en: Titlebar Selected
it: Barra del titolo selezionata

en: Slot
it: Casella

en: Resizer
it: Ridimensionatore

en: Resizer Color
it: Colore del ridimensionatore

en: Port H Offset
it: Offset orizzontale di porta

en: Hovered
it: Passato

en: Selected Focus
it: Selezionato in focus

en: Cursor
it: Cursore

en: Cursor Unfocused
it: Cursore fuori fuoco

en: Title Button Normal
it: Bottone del titolo normale

en: Title Button Pressed
it: Bottone del titolo premuto

en: Title Button Hover
it: Bottone del titolo passato

en: Custom Button
it: Bottone personalizzato

en: Custom Button Pressed
it: Bottone personalizzato premuto

en: Custom Button Hover
it: Bottone personalizzato passato

en: Indeterminate Disabled
it: Indeterminato disabilitato

en: Select Arrow
it: Freccia di selezione

en: Arrow Collapsed
it: Freccia ridotta

en: Arrow Collapsed Mirrored
it: Freccia ridotta (riflessa)

en: Title Button Font
it: Font del bottone del titolo

en: Title Button Font Size
it: Dimensione font del bottone del titolo

en: Title Button Color
it: Colore del bottone del titolo

en: Font Hovered Color
it: Colore del font al passaggio

en: Guide Color
it: Colore delle guide

en: Drop Position Color
it: Colore della posizione di rilascio

en: Relationship Line Color
it: Colore della linea di relazione

en: Parent HL Line Color
it: Colore della riga del HL padre

en: Children HL Line Color
it: Colore della riga degli HL figli

en: Custom Button Font Highlight
it: Evidenziazione personalizzata del font di bottone

en: Item Margin
it: Margine d'elemento

en: Inner Item Margin Bottom
it: Margine in basso dell'elemento interiore

en: Inner Item Margin Left
it: Margine sinistro dell'elemento interiore

en: Inner Item Margin Right
it: Margine destro dell'elemento interiore

en: Inner Item Margin Top
it: Margine in alto dell'elemento interiore

en: Button Margin
it: Margine del bottone

en: Draw Relationship Lines
it: Disegna linee di relazione

en: Relationship Line Width
it: Opacità linee di relazione

en: Parent HL Line Width
it: Larghezza di riga del HL padre

en: Children HL Line Width
it: Larghezza di riga dei HL figli

en: Parent HL Line Margin
it: Margine di riga del HL padre

en: Draw Guides
it: Disegna guide

en: Scroll Border
it: Bordo della barra di scorrimento

en: Scroll Speed
it: Velocità di scorrimento

en: Scrollbar Margin Left
it: Margine sinistro della barra di scorrimento

en: Scrollbar Margin Top
it: Margine in alto della barra di scorrimento

en: Scrollbar Margin Right
it: Margine destro della barra di scorrimento

en: Scrollbar Margin Bottom
it: Margine in basso della barra di scorrimento

en: Scrollbar H Separation
it: Separazione orizzontale della barra di scorrimento

en: Scrollbar V Separation
it: Separazione verticale della barra di scorrimento

en: Icon Margin
it: Margine dell'icona

en: Tab Selected
it: Scheda selezionata

en: Tab Hovered
it: Scheda passata

en: Tab Unselected
it: Scheda deselezionata

en: Tab Disabled
it: Scheda disabilitata

en: Tab Focus
it: Scheda focalizzata

en: Tabbar Background
it: Sfondo della barra di schede

en: Drop Mark
it: Segno di rilascio

en: Menu Highlight
it: Evidenziazione menù

en: Font Unselected Color
it: Colore del font deselezionato

en: Drop Mark Color
it: Colore del segno di rilascio

en: Side Margin
it: Margine laterale

en: Icon Separation
it: Separazione d'icona

en: Button Highlight
it: Evidenziazione di bottone

en: SV Width
it: Larghezza SV

en: SV Height
it: Altezza SV

en: H Width
it: Larghezza O

en: Label Width
it: Larghezza dell'etichetta

en: Center Slider Grabbers
it: Centra i grabber della barra

en: Folded Arrow
it: Freccia compressa

en: Expanded Arrow
it: Freccia estesa

en: Screen Picker
it: Selettore schermo

en: Shape Circle
it: Forma di cerchio

en: Shape Rect
it: Forma di rettangolo

en: Shape Rect Wheel
it: Ruota per forma di rettangolo

en: Add Preset
it: Aggiungi preimpostazione

en: Sample BG
it: Sfondo del campionatore

en: Sample Revert
it: Ripristino prelievo

en: Overbright Indicator
it: Indicatore di sovraluminosità

en: Bar Arrow
it: Freccia di barra

en: Picker Cursor
it: Cursore del selettore

en: Color Hue
it: Tono del colore

en: BG
it: Sfondo

en: Preset FG
it: Primo piano di preimpostazione

en: Preset BG
it: Sfondo di preimpostazione

en: Normal Font
it: Font normale

en: Bold Font
it: Font in grassetto

en: Italics Font
it: Font in corsivo

en: Bold Italics Font
it: Font in grassetto e corsivo

en: Mono Font
it: Font monospazio

en: Normal Font Size
it: Dimensione font normale

en: Bold Font Size
it: Dimensione font in grassetto

en: Italics Font Size
it: Dimensione font in corsivo

en: Bold Italics Font Size
it: Dimensione font in grassetto e corsivo

en: Mono Font Size
it: Dimensione font monospazio

en: Table H Separation
it: Separazione orizzontale di tabella

en: Table V Separation
it: Separazione verticale di tabella

en: Table Odd Row BG
it: Colore sfondo di riga dispari di tabella

en: Table Even Row BG
it: Colore sfondo di riga pari di tabella

en: Table Border
it: Bordo di tabella

en: Text Highlight H Padding
it: Padding orizzontale di evidenziazione di testo

en: Text Highlight V Padding
it: Padding verticale di evidenziazione di testo

en: H Grabber
it: Grabber O

en: V Grabber
it: Grabber V

en: Margin Left
it: Margine sinistro

en: Margin Top
it: Margine in alto

en: Margin Right
it: Margine destro

en: Margin Bottom
it: Margine in basso

en: Minimum Grab Thickness
it: Spessore minimo di presa

en: Autohide
it: Nascondi automaticamente

en: Split Bar Background
it: Sfondo della barra di divisione

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci zoom

en: Zoom In
it: Ingrandisci zoom

en: Zoom Reset
it: Ripristina zoom

en: Grid Toggle
it: Interruttore per la griglia

en: Minimap Toggle
it: Interruttore per la minimappa

en: Snapping Toggle
it: Interruttore per lo scatto

en: Menu Panel
it: Panello del menù

en: Grid Minor
it: Griglia secondaria

en: Grid Major
it: Griglia primaria

en: Selection Fill
it: Riempimento della selezione

en: Selection Stroke
it: Tratto della selezione

en: Activity
it: Attività

en: Connection Hover Tint Color
it: Colore della tinta al passaggio di una connessione

en: Connection Hover Thickness
it: Spessore al passaggio di una connessione

en: Connection Valid Target Tint Color
it: Colore della tinta di una destinazione valida per una connessione

en: Connection Rim Color
it: Colore del contorno di una connessione

en: Port Hotzone Inner Extent
it: Estensione interiore della zona calda della porta

en: Port Hotzone Outer Extent
it: Estensione esteriore della zona calda della porta

en: Node
it: Nodo

en: Default Theme Scale
it: Scala di tema predefinita

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Font
it: Font personalizzato

en: Default Font Antialiasing
it: Modalità dell'antialias per il font predefinito

en: Default Font Hinting
it: Hinting del font predefinito

en: Default Font Subpixel Positioning
it: Posizionamento dei sotto-pixel del font predefinito

en: Default Font Multichannel Signed Distance Field
it: Campo di distanza con segno multicanale del font predefinito

en: Default Font Generate Mipmaps
it: Genera mipmap per il font predefinito

en: LCD Subpixel Layout
it: Disposizione dei sotto-pixel LCD

en: Fallback values
it: Valori di riserva

en: Playback Mode
it: Modalità riproduzione

en: Random Pitch
it: Tono casuale

en: Random Volume Offset dB
it: Offset casuale del volume in dB

en: Streams
it: Stream

en: Buffer Length
it: Lunghezza del buffer

en: Voice Count
it: Numero di voci

en: Dry
it: Secco

en: Wet
it: Umido

en: Voice
it: Voce

en: Delay (ms)
it: Ritardo (ms)

en: Rate Hz
it: Frequenza (Hz)

en: Depth (ms)
it: Profondità (ms)

en: Level dB
it: Livello (dB)

en: Attack (µs)
it: Attacco (µs)

en: Release (ms)
it: Rilascio (ms)

en: Low-pass
it: Passa-basso

en: Pre Gain
it: Pre-gain

en: Keep Hf Hz
it: Mantieni frequenze alte (Hz)

en: Post Gain
it: Post-gain

en: Resonance
it: Risorsanza

en: Pre Gain dB
it: Pre-gain di dB

en: Ceiling dB
it: Soffitto di dB

en: Threshold dB
it: Soglia di dB

en: Soft Clip dB
it: Soft-clip dB

en: Soft Clip Ratio
it: Ratio di soft-clip

en: Range Min Hz
it: Limite inferiore (Hz)

en: Range Max Hz
it: Limite superiore (Hz)

en: FFT Size
it: Dimensione dei FFT

en: Predelay
it: Pre-delay

en: Room Size
it: Dimensioni della stanza

en: High-pass
it: Passa-alto

en: Pan Pullout
it: Ritiro di pan

en: Time Pullout (ms)
it: Tempo di ritiro (ms)

en: Mix Rate Mode
it: Modalità della frequenza di mixaggio

en: Enable Input
it: Abilita l'entrata audio

en: Channel Disable Threshold dB
it: Soglia (dB) di disattivazione di un canale

en: Channel Disable Time
it: Tempo di disattivazione di un canale

en: Video Delay Compensation (ms)
it: Compensazione di ritardo del video (ms)

en: Bus Count
it: Numero di bus

en: Output Device
it: Dispositivi in entrata

en: Input Device
it: Dispositivi in uscita

en: Playback Speed Scale
it: Scala di velocità di riproduzione

en: Is Active
it: È attiva

en: Movie Writer
it: Scrittore di film

en: Speaker Mode
it: Modalità autoparlante

en: MJPEG Quality
it: Qualità MJPEG

en: Movie File
it: File del film

en: Disable V-Sync
it: Disattiva la sincronizzazione verticale

en: Metadata Flags
it: Flag di metadati

en: Path Types
it: Tipi di percorso

en: Path Rids
it: RID del percorso

en: Path Owner IDs
it: ID del proprietario del percorso

en: Default Cell Size
it: Dimensione predefinita delle celle

en: Default Edge Connection Margin
it: Margine predefinito di connessione ai bordi

en: Default Link Connection Radius
it: Raggio di connessione del collegamento predefinito

en: Default Cell Height
it: Altezza predefinita delle celle

en: Default Up
it: Direzione in alto predefinita

en: Merge Rasterizer Cell Scale
it: Scala per il rasterizzatore di unione delle celle

en: World
it: Mondo

en: Map Use Async Iterations
it: Usa iterazioni asincrone per la mappa

en: Avoidance Use Multiple Threads
it: Usa più di un thread per l'evazione

en: Avoidance Use High Priority Threads
it: Usa i thread ad alta priorità per l'evazione

en: Baking
it: Precalcolo

en: Use Crash Prevention Checks
it: Usa verifiche per prevenire i crash

en: Baking Use Multiple Threads
it: Utilizza più di un thread per il precalcolo

en: Baking Use High Priority Threads
it: Usa i thread ad alta priorità per il precalcolo

en: Edge Connection Color
it: Colore connessione ai bordi

en: Geometry Edge Color
it: Colore bordi della geometria

en: Geometry Face Color
it: Colore faccia della geometria

en: Geometry Edge Disabled Color
it: Colore bordo della geometria disattivata

en: Geometry Face Disabled Color
it: Colore facce della geometria disattivata

en: Link Connection Color
it: Colore connessione di collegamento

en: Link Connection Disabled Color
it: Colore connessione collegamento disabilitato

en: Agent Path Color
it: Colore percorso d'agente

en: Enable Edge Connections
it: Abilita connessioni ai bordi

en: Enable Edge Connections X-Ray
it: Abilita raggi X per connessioni ai bordi

en: Enable Edge Lines
it: Abilita linee sui bordi

en: Enable Edge Lines X-Ray
it: Abilita raggi X per linee sui bordi

en: Enable Geometry Face Random Color
it: Abilita colore casuale per le facce della geometria

en: Enable Link Connections
it: Abilita connessioni di collegamento

en: Enable Link Connections X-Ray
it: Abilita raggi X per connessioni di collegamento

en: Enable Agent Paths
it: Abilita percorsi d'agente

en: Enable Agent Paths X-Ray
it: Abilita raggi X per percorsi d'agente

en: Agent Path Point Size
it: Dimensioni punti per percorsi d'agente

en: Agents Radius Color
it: Colore raggio degli agenti

en: Obstacles Radius Color
it: Colore raggio degli ostacoli

en: Obstacles Static Face Pushout Color
it: Colore di espulsione da faccia di ostacolo statico

en: Obstacles Static Edge Pushout Color
it: Colore di espulsione da bordo di ostacolo statico

en: Enable Agents Radius
it: Abilita raggio degli agenti

en: Enable Obstacles Radius
it: Abilita raggio degli ostacoli

en: Enable Obstacles Static
it: Abilita gli ostacoli statici

en: Inverse Mass
it: Massa inversa

en: Inverse Inertia
it: Inerzia inversa

en: Total Angular Damp
it: Smorzamento angolare totale

en: Total Linear Damp
it: Smorzamento lineare totale

en: Total Gravity
it: Gravità totale

en: Center of Mass Local
it: Baricentro locale

en: Exclude
it: Escludi

en: Collide With Bodies
it: Collidi con i corpi

en: Collide With Areas
it: Collidi con le aree

en: Canvas Instance ID
it: ID d'istanza del Canvas

en: Shape RID
it: RID di forma

en: Collide Separation Ray
it: Raggio di separazione di collisione

en: Exclude Bodies
it: Escludi i corpi

en: Exclude Objects
it: Escludi gli oggetti

en: Recovery as Collision
it: Recupero come collisione

en: Default Gravity
it: Gravità predefinita

en: Default Gravity Vector
it: Vettore di gravità predefinito

en: Default Linear Damp
it: Smorzamento lineare predefinito

en: Default Angular Damp
it: Smorzamento angolare predefinito

en: Sleep Threshold Linear
it: Soglia lineare di riposo

en: Sleep Threshold Angular
it: Soglia angolare di riposo

en: Time Before Sleep
it: Tempo prima di riposo

en: Solver Iterations
it: Iterazioni del solutore

en: Contact Recycle Radius
it: Raggio di riciclo dei contatti

en: Contact Max Separation
it: Separazione massima al contatto

en: Contact Max Allowed Penetration
it: Penetrazione massima permessa al contatto

en: Default Contact Bias
it: Bias di contatto predefinito

en: Default Constraint Bias
it: Bias di vincolo predefinito

en: Physics Engine
it: Motore fisico

en: Inverse Inertia Tensor
it: Tensore di inerzia inversa

en: Principal Inertia Axes
it: Assi principali d'inerzia

en: Max Collisions
it: Collisioni massime

en: Debug Redraw Time
it: Durata del ridisegno debug

en: Debug Redraw Color
it: Colore di ridisegno debug

en: Tighter Shadow Caster Culling
it: Culling più severo dei proiettori d'ombra

en: Vertex
it: Vertice

en: Fragment
it: Frammento

en: Tesselation Control
it: Controllo di tassellazione

en: Tesselation Evaluation
it: Valutazione di tasselazione

en: Compute
it: Calcola

en: Syntax
it: Sintassi

en: Compile Error
it: Errore di compilazione

en: Base Error
it: Errore di base

en: IDs
it: ID

en: Constant ID
it: ID costante

en: Sample Masks
it: Maschere di campionamento

en: Depth Draw
it: Disegno di profondità

en: Depth Prepass Alpha
it: Prepassaggio di profondità alfa

en: Depth Test Disabled
it: Disattiva test di profondità

en: SSS Mode Skin
it: Modo SSS per pelle

en: Cull
it: Culling

en: Unshaded
it: Senza ombreggiatura

en: Wireframe
it: Fildiferro

en: Skip Vertex Transform
it: Salta la trasformazione dei vertici

en: World Vertex Coords
it: Coordinate dei vertici del mondo

en: Ensure Correct Normals
it: Garantisci vettori normali corretti

en: Shadows Disabled
it: Ombre disabilitate

en: Ambient Light Disabled
it: Luce ambientale disabilitata

en: Vertex Lighting
it: Illuminazione per vertice

en: Particle Trails
it: Scie di particelle

en: Alpha to Coverage
it: Alfa a copertura

en: Alpha to Coverage and One
it: Alfa a copertura e uno

en: Debug Shadow Splits
it: Debug della separazione dell'ombra

en: Fog Disabled
it: Nebbia disabilitata

en: Light Only
it: Solo la luce

en: Collision Use Scale
it: Usa scala per le collisioni

en: Disable Force
it: Disabilita forza

en: Disable Velocity
it: Disabilita velocità

en: Keep Data
it: Mantieni i dati

en: Use Half Res Pass
it: Usa la metà della risoluzione per il passo

en: Use Quarter Res Pass
it: Usa un quarto della risoluzione per il passo

en: Internal Size
it: Dimensioni interne

en: Target Size
it: Dimensioni finali

en: View Count
it: Quantità di viste

en: Render Loop Enabled
it: Ciclo di rendering abilitato

en: VRAM Compression
it: Compressione VRAM

en: Import S3TC BPTC
it: Importa S3TC BPTC

en: Import ETC2 ASTC
it: Importa ETC2 ASTC

en: Compress With GPU
it: Comprimi con GPU

en: Lossless Compression
it: Compressione senza perdita

en: Force PNG
it: Forza PNG

en: WebP Compression
it: Compressione WebP

en: Compression Method
it: Metodo di compressione

en: Lossless Compression Factor
it: Fattore di compressione senza perdita

en: Time Rollover Secs
it: Tempo di riinizio in secondi

en: Use Physical Light Units
it: Usa unità di luce fisica

en: Soft Shadow Filter Quality
it: Qualità del filtro di ombre morbide

en: Atlas 16 Bits
it: Atlante a 16 bit

en: Shadow Atlas
it: Atlas delle ombre

en: Item Buffer Size
it: Dimensione di elemento del buffer

en: Uniform Set Cache Size
it: Dimensioni della cache per i set di uniformi

en: Shader Compiler
it: Compilatore di shader

en: Shader Cache
it: Cache di shader

en: Use Zstd Compression
it: Usa compressione Zstd

en: Strip Debug
it: Rimuovi debug

en: Reflections
it: Riflessi

en: Sky Reflections
it: Riflessi del cielo

en: Roughness Layers
it: Strati di rugosità

en: Texture Array Reflections
it: Riflessi degli array di texture

en: GGX Samples
it: Campioni GGX

en: Fast Filter High Quality
it: Filtro rapido di alta qualità

en: Reflection Atlas
it: Atlas di riflessi

en: Reflection Size
it: Dimensioni della riflessione

en: Reflection Count
it: Numero di riflessioni

en: Use Half Resolution
it: Usa risoluzione dimezzata

en: Overrides
it: Sovrascritture

en: Force Vertex Shading
it: Forza l'ombreggiatura per vertice

en: Force Lambert over Burley
it: Forza il Lambert a posto del Burley

en: Depth Prepass
it: Prepassaggio di profondità

en: Disable for Vendors
it: Disabilita per i venditori

en: Default Filters
it: Filtri predefiniti

en: Use Nearest Mipmap Filter
it: Usa filtro vicino più ravvicinato per le mipmap

en: Depth of Field
it: Profondità di campo

en: Depth of Field Bokeh Shape
it: Forma della profondità di campo Bokeh

en: Depth of Field Bokeh Quality
it: Qualità della profondità di campo Bokeh

en: Depth of Field Use Jitter
it: Usa tremolio per la profondità di campo

en: Half Size
it: Usa mezze dimensioni

en: Adaptive Target
it: Obiettivo adattabile

en: Blur Passes
it: Passaggi di sfocatura

en: Fadeout From
it: Dissolvenza da

en: Fadeout To
it: Dissolvenza a

en: HDR 2D
it: Alta gamma dinamica 2D (HDR)

en: Screen Space Roughness Limiter
it: Limitatore di rugosità nello spazio dello schermo

en: Decals
it: Decalcomanie

en: Light Projectors
it: Proiettori di luce

en: Occlusion Rays per Thread
it: Raggi d'occlusione per thread

en: Upscale Mode
it: Modalità upscale

en: Screen Space Reflection
it: Riflessione nello spazio dello schermo

en: Roughness Quality
it: Qualità della rugosità

en: Subsurface Scattering Quality
it: Qualità del subsurface scattering

en: Subsurface Scattering Scale
it: Scala del subsurface scattering

en: Subsurface Scattering Depth Scale
it: Profondità del subsurface scattering

en: Global Shader Variables
it: Variabili globali di shader

en: Buffer Size
it: Dimensione di buffer

en: Probe Capture
it: Cattura di sonde

en: Update Speed
it: Velocità di aggiornamento

en: Primitive Meshes
it: Mesh primitivi

en: Texel Size
it: Dimensione dei texel

en: Lightmap GI
it: GI della lightmap

en: Use Bicubic Filter
it: Usa filtro bicubico

en: Probe Ray Count
it: Quantità dei raggi di sonde

en: Frames to Converge
it: Frame per convergere

en: Frames to Update Lights
it: Frame per aggiornare le luci

en: Volume Size
it: Dimensione del volume

en: Volume Depth
it: Profondità del volume

en: Spatial Indexer
it: indicizzatore di spazio

en: Update Iterations per Frame
it: Iterazioni di aggiornamento per frame

en: Cluster Builder
it: Costruttore di cluster

en: Max Clustered Elements
it: Elementi di cluster massimi

en: Max Renderable Elements
it: Elementi renderizzabili al massimo

en: Max Renderable Lights
it: Luci renderizzabili al massimo

en: Max Lights per Object
it: Luci per oggetto al massimo

en: Shaders
it: Shader

en: Shader Language
it: Linguaggio di shader

en: Treat Warnings as Errors
it: Tratta avvisi come errori

en: Has Tracking Data
it: Ha dati di tracciamento

en: Body Flags
it: Flag di corpo

en: Blend Shapes
it: Forme di fusione

en: Hand Tracking Source
it: Sorgente di tracciamento della mano

en: Is Primary
it: È primario

en: Play Area Mode
it: Modalità area di gioco

en: Is Anchor Detection Enabled
it: Attiva rilevamento dell'ancora

en: Tracking Confidence
it: Affidabilità del tracciamento

en: VRS Min Radius
it: Raggio minimo di VRS

en: VRS Strength
it: Intensità di VRS

en: VRS Render Region
it: Regione di rendering VRS

en: World Origin
it: Origine del mondo

en: Camera Locked to Origin
it: Camera bloccata all'origine

en: Primary Interface
it: Interfaccia primaria
