Godot Engine properties - en to ga translation catalogue (4021 entries)

en: Application
ga: Feidhmchlár

en: Config
ga: Cumraíocht

en: Name
ga: Ainm

en: Name Localized
ga: Ainm Logánaithe

en: Description
ga: Cur síos

en: Version
ga: Leagan

en: Run
ga: Rith

en: Main Scene
ga: Príomh-Radharc

en: Disable stdout
ga: Díchumasaigh an t- aschur

en: Disable stderr
ga: Díchumasaigh stderr

en: Print Header
ga: Priontáil Ceanntásc

en: Enable Alt Space Menu
ga: Cumasaigh Roghchlár Spáis Alt

en: Use Hidden Project Data Directory
ga: Úsáid Eolaire Sonraí Tionscadail Fholaithe

en: Use Custom User Dir
ga: Úsáid Dir Úsáideora Saincheaptha

en: Custom User Dir Name
ga: Ainm Dir Úsáideora Saincheaptha

en: Project Settings Override
ga: Sáraigh Socruithe an Tionscadail

en: Main Loop Type
ga: Príomhchineál Lúb

en: Auto Accept Quit
ga: Glac Leis go hUathoibríoch Scoir

en: Quit on Go Back
ga: Scoir ar Téigh Ar Ais

en: Accessibility
ga: Inrochtaineacht

en: General
ga: Ginearálta

en: Accessibility Support
ga: Tacaíocht Inrochtaineachta

en: Updates per Second
ga: Nuashonruithe in aghaidh an tSoicind

en: Display
ga: Taispeáin

en: Window
ga: Fuinneog

en: Size
ga: Méid

en: Viewport Width
ga: Leithead an Phoirt

en: Viewport Height
ga: Airde an Phoirt

en: Mode
ga: Mód

en: Initial Position Type
ga: Cineál Suímh Tosaigh

en: Initial Position
ga: Suíomh Tosaigh

en: Initial Screen
ga: Scáileán Tosaigh

en: Resizable
ga: In-athdhíolta

en: Borderless
ga: Gan teorainn

en: Always on Top
ga: I gcónaí ar an mbarr

en: Transparent
ga: Trédhearcach

en: Extend to Title
ga: Leathnaigh go Teideal

en: No Focus
ga: Gan Fócas

en: Sharp Corners
ga: Cúinní Géar

en: Minimize Disabled
ga: Íoslaghdaigh Díchumasaithe

en: Maximize Disabled
ga: Uasmhéadaigh Díchumasaithe

en: Window Width Override
ga: Sáraigh Leithead na Fuinneoige

en: Window Height Override
ga: Sáraigh Airde na Fuinneoige

en: Energy Saving
ga: Coigilt Fuinnimh

en: Keep Screen On
ga: Coinnigh an Scáileán Ar

en: Animation
ga: Beochan

en: Warnings
ga: Rabhaidh

en: Check Invalid Track Paths
ga: Seiceáil Cosáin Neamhbhailí Amhráin

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
ga: Seiceáil Cineál Idirshuí Uillinne ag teacht salach ar a chéile

en: Audio
ga: Fuaim

en: Buses
ga: Busanna

en: Default Bus Layout
ga: Leagan Amach Réamhshocraithe Bus

en: Default Playback Type
ga: Cineál Athsheinm Réamhshocraithe

en: Text to Speech
ga: Téacs go Caint

en: 2D Panning Strength
ga: Neart Panning 2D

en: 3D Panning Strength
ga: Neart Panning 3D

en: Session Category
ga: Catagóir an tSeisiúin

en: Mix With Others
ga: Measc le Daoine Eile

en: Subwindows
ga: Fofhuinneoga

en: Embed Subwindows
ga: Leabú Subwindows

en: Frame Pacing
ga: Pacáil Fráma

en: Enable Frame Pacing
ga: Cumasaigh Pacáil Fráma

en: Swappy Mode
ga: Mód Swappy

en: Physics
ga: Fisic

en: Run on Separate Thread
ga: Rith ar shnáithe ar leith

en: Stretch
ga: Sín

en: Aspect
ga: Gné

en: Scale
ga: Scála

en: Scale Mode
ga: Mód Scála

en: Debug
ga: Dífhabhtú

en: Settings
ga: Socruithe

en: Profiler
ga: Próifíleoir

en: Max Functions
ga: Feidhmeanna Uasta

en: Max Timestamp Query Elements
ga: Eilimintí Iarratais Stampa Ama Uasta

en: Compression
ga: Comhbhrú

en: Formats
ga: Formáidí

en: Zstd
ga: ZstdGenericName

en: Long Distance Matching
ga: Meaitseáil Fad-achair

en: Compression Level
ga: Leibhéal Comhbhrúite

en: Window Log Size
ga: Méid Logchomhad na Fuinneoige

en: Zlib
ga: ZlibName

en: Gzip
ga: GzipName

en: Crash Handler
ga: Láimhseálaí Tuairteála

en: Message
ga: Teachtaireacht

en: Rendering
ga: Rindreáil

en: Occlusion Culling
ga: Cuiliú Occlusion

en: BVH Build Quality
ga: BVH Tógáil Cáilíochta

en: Jitter Projection
ga: Teilgean Jitter

en: Internationalization
ga: Idirnáisiúnú

en: Force Right to Left Layout Direction
ga: Fórsa Ar Dheis go Clé Leagan Amach Treo

en: Root Node Layout Direction
ga: Treo Leagan Amach an Nód Fréimhe

en: Root Node Auto Translate
ga: Fréamh nód Auto Translate

en: GUI
ga: Comhéadan Grafach

en: Timers
ga: Amadóirí

en: Incremental Search Max Interval Msec
ga: Cuardach Incriminteach Max Interval Msec

en: Tooltip Delay (sec)
ga: Moill leideanna (soic)

en: Common
ga: Coitianta

en: Snap Controls to Pixels
ga: Rialuithe Léime go Picteilíní

en: Fonts
ga: Foinsí

en: Dynamic Fonts
ga: Clónna Dinimiciúla

en: Use Oversampling
ga: Úsáid Oversampling

en: Rendering Device
ga: Gléas Rindreála

en: V-Sync
ga: V- Sioncronú

en: Frame Queue Size
ga: Méid na scuaine Fráma

en: Swapchain Image Count
ga: Líon na nÍomhánna Swapchain

en: Staging Buffer
ga: Maolán Stiúrtha

en: Block Size (KB)
ga: Méid an Bhloic (KB)

en: Max Size (MB)
ga: Uasmhéid (MB)

en: Texture Upload Region Size Px
ga: Uigeacht Uaslódáil Réigiún Méid Px

en: Texture Download Region Size Px
ga: Uigeacht Íoslódáil Réigiún Méid Px

en: Pipeline Cache
ga: Taisce píblíne

en: Enable
ga: Cumasaigh

en: Save Chunk Size (MB)
ga: Sábháil Méid Smután (MB)

en: Vulkan
ga: Bolcán

en: Max Descriptors per Pool
ga: Max Descriptors for Pool

en: Max Resource Descriptors per Frame
ga: Uas-Thuairisceoirí Acmhainne in aghaidh an Fhráma

en: Max Sampler Descriptors per Frame
ga: Uasthuairisceoirí Samplóra in aghaidh an Fhráma

en: Max Misc Descriptors per Frame
ga: Tuairisceoirí Max Misc in aghaidh an Fhráma

en: Agility SDK Version
ga: Agility SDK Leagan

en: Textures
ga: Uigeachtaí

en: Canvas Textures
ga: Uigeachtaí Canbháis

en: Default Texture Filter
ga: Scagaire Réamhshocraithe UigeachtaName

en: Default Texture Repeat
ga: Athdhéanamh Uigeachta Réamhshocraithe

en: Use Ambient
ga: Úsáid Comhthimpeallach

en: Input Devices
ga: Gléasanna Ionchurtha

en: Pointing
ga: Pointeáil

en: Enable Long Press as Right Click
ga: Cumasaigh Preas Fada mar Chliceáil Ar Dheis

en: Enable Pan and Scale Gestures
ga: Cumasaigh Gothaí Pan agus Scála

en: Rotary Input Scroll Axis
ga: Ais Scrollaigh Ionchur Rothlach

en: Override Volume Buttons
ga: Sáraigh Cnaipí Toirte

en: Disable Scroll Deadzone
ga: Díchumasaigh Crios Marbh Scrollaigh

en: Navigation
ga: Nascleanúint

en: World
ga: Domhain

en: Map Use Async Iterations
ga: Léarscáil Úsáid Async Iterations

en: Region Use Async Iterations
ga: Úsáid Réigiún Athruithe Asyncrónacha

en: Avoidance
ga: Seachaint

en: Thread Model
ga: Samhail Snáithe

en: Avoidance Use Multiple Threads
ga: Seachaint Úsáid Snáitheanna Il

en: Avoidance Use High Priority Threads
ga: Seachaint Úsáid Snáitheanna Ardtosaíochta

en: Pathfinding
ga: Fionnadh Bealaigh

en: Max Threads
ga: Snáitheanna Uasta

en: Baking
ga: Bácáil

en: Use Crash Prevention Checks
ga: Úsáid Seiceálacha um Chosc Tuairteála

en: Baking Use Multiple Threads
ga: Bácáil Úsáid Snáitheanna Il

en: Baking Use High Priority Threads
ga: Bácáil Úsáid Snáitheanna Ardtosaíochta

en: Low Processor Usage Mode
ga: Mód Úsáide Próiseálaí Íseal

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
ga: Codladh Mód Úsáide Próiseálaí Íseal (μsec)

en: Delta Smoothing
ga: Smúdú Delta

en: Print Error Messages
ga: Priontáil Teachtaireachtaí Earráide

en: Print to stdout
ga: Priontáil chuig stdout

en: Physics Ticks per Second
ga: Ticeanna Fisice in aghaidh an tSoicind

en: Max Physics Steps per Frame
ga: Céimeanna Fisice Max in aghaidh an Fhráma

en: Max FPS
ga: Uasmhéid FPS

en: Time Scale
ga: Scála Ama

en: Physics Jitter Fix
ga: Fisic Jitter Fix

en: Mouse Mode
ga: Mód Luiche

en: Use Accumulated Input
ga: Úsáid Ionchur Carntha

en: Emulate Mouse From Touch
ga: Aithris a dhéanamh ar an Luch Ó Dteagmháil

en: Emulate Touch From Mouse
ga: Aithris a dhéanamh ar theagmháil ón Luch

en: Compatibility
ga: Comhoiriúnacht

en: Legacy Just Pressed Behavior
ga: Oidhreacht Díreach Brúite Iompar

en: Sensors
ga: Braiteoirí

en: Enable Accelerometer
ga: Cumasaigh méadair luasghéaraithe

en: Enable Gravity
ga: Cumasaigh Domhantarraingt

en: Enable Gyroscope
ga: Cumasaigh Gíreascóip

en: Enable Magnetometer
ga: Cumasaigh Maighnéadiméadar

en: Device
ga: Gléas

en: Window ID
ga: Aitheantas na Fuinneoige

en: Command or Control Autoremap
ga: Uathmhapa ordaithe nó rialaithe

en: Alt Pressed
ga: Alt Brúite

en: Shift Pressed
ga: Shift Brúite

en: Ctrl Pressed
ga: Ctrl Brúite

en: Meta Pressed
ga: Meta Brúite

en: Pressed
ga: Brúite

en: Keycode
ga: Eochairchód

en: Physical Keycode
ga: Eochairchód Fisiciúil

en: Key Label
ga: Lipéad Eochrach

en: Unicode
ga: UnicodeGenericName

en: Location
ga: Suíomh

en: Echo
ga: Macalla

en: Button Mask
ga: Masc Cnaipe

en: Position
ga: Ionad

en: Global Position
ga: Suíomh Domhanda

en: Factor
ga: Fachtóir

en: Button Index
ga: Innéacs na gCnaipí

en: Canceled
ga: Cealaithe

en: Double Click
ga: Cliceáil Dúbailte

en: Tilt
ga: TiltName

en: Pressure
ga: Brú

en: Pen Inverted
ga: Peann Inbhéartaithe

en: Relative
ga: Gaol

en: Screen Relative
ga: Gaol Scáileáin

en: Velocity
ga: Treoluas

en: Screen Velocity
ga: Treoluas Scáileáin

en: Axis
ga: Ais

en: Axis Value
ga: Luach Ais

en: Index
ga: Innéacs

en: Double Tap
ga: Sconna Dúbailte

en: Action
ga: Gníomh

en: Strength
ga: Neart

en: Event Index
ga: Innéacs Imeachtaí

en: Delta
ga: Deilte

en: Channel
ga: Cainéal

en: Pitch
ga: Páirc Imeartha

en: Instrument
ga: Ionstraim

en: Controller Number
ga: Uimhir an Rialaitheora

en: Controller Value
ga: Luach an Rialaitheora

en: Shortcut
ga: Aicearra

en: Events
ga: Imeachtaí

en: Include Navigational
ga: loingseoireachta san áireamh

en: Include Hidden
ga: Cuir Folaithe san áireamh

en: Big Endian
ga: Endian Mór

en: Blocking Mode Enabled
ga: Mód Blocála Cumasaithe

en: Read Chunk Size
ga: Léigh Méid an Smutáin

en: Data
ga: Sonraí

en: Object ID
ga: Aitheantas réada

en: Encode Buffer Max Size
ga: Ionchódaigh Uasmhéid an Mhaoláin

en: Input Buffer Max Size
ga: Uasmhéid an mhaoláin ionchurtha

en: Output Buffer Max Size
ga: Maolán Aschurtha Max Size

en: Resource
ga: Acmhainn

en: Local to Scene
ga: Áitiúil go Radharc

en: Path
ga: Cosán

en: Data Array
ga: Eagar Sonraí

en: Max Pending Connections
ga: Naisc Max ar Feitheamh

en: Neighbor Filter Enabled
ga: Scagaire Comharsanachta Cumasaithe

en: Region
ga: Réigiún

en: Offset
ga: Fritháireamh

en: Cell Size
ga: Méid na Cille

en: Cell Shape
ga: Stencils

en: Jumping Enabled
ga: Cumasaithe don Léim

en: Default Compute Heuristic
ga: Ríomh Réamhshocraithe Heuristic

en: Default Estimate Heuristic
ga: Meastachán Réamhshocraithe Heuristic

en: Diagonal Mode
ga: Mód Trasnánach

en: Seed
ga: Síol

en: State
ga: An Stát

en: Memory
ga: Cuimhne

en: Limits
ga: Teorainneacha

en: Message Queue
ga: Ciú Teachtaireachtaí

en: Max Steps
ga: Céimeanna Uasta

en: Network
ga: Líonra

en: TCP
ga: TCPName

en: Connect Timeout Seconds
ga: Ceangail Soicind Ama

en: Packet Peer Stream
ga: Sruth Piaraí Paicéad

en: Max Buffer (Power of 2)
ga: Max Buffer (Cumhacht 2)

en: Certificate Bundle Override
ga: Sáraíocht Beart Teastais

en: Threading
ga: Snáitheadh

en: Worker Pool
ga: Linn Oibrithe

en: Low Priority Thread Ratio
ga: Cóimheas Snáithe Tosaíochta Íseal

en: Locale
ga: Áitiúil

en: Test
ga: Tástáil

en: Fallback
ga: Clúdach Siar

en: Pseudolocalization
ga: Logánú pseudo

en: Use Pseudolocalization
ga: Úsáid Pseudolocalization

en: Replace With Accents
ga: Cuir síntí fada in ionad

en: Double Vowels
ga: Gutaí Dúbailte

en: Fake BiDi
ga: BiDi Falsa

en: Override
ga: Sáraigh

en: Expansion Ratio
ga: Cóimheas Leathnaithe

en: Prefix
ga: Réimír

en: Suffix
ga: Iarmhír

en: Skip Placeholders
ga: Ná bac le sealbhóirí áite

en: Rotation
ga: Rothlú

en: Value
ga: Luach

en: Arg Count
ga: Líon Arg

en: Type
ga: Cineál

en: In Handle
ga: I Láimhseáil

en: Out Handle
ga: Láimhseáil Amach

en: Handle Mode
ga: Mód Láimhseála

en: Stream
ga: Sruth

en: Start Offset
ga: Tosaigh Fritháireamh

en: End Offset
ga: Fritháireamh Deiridh

en: Easing
ga: Maolú

en: Asset Library
ga: Leabharlann Sócmhainní

en: Available URLs
ga: URLanna atá ar fáil

en: Debug Adapter
ga: Cuibheoir Dífhabhtaithe

en: Remote Port
ga: Port cianda

en: Request Timeout
ga: Teorainn ama a iarraidh

en: Sync Breakpoints
ga: Sioncrónaigh Brisphointí

en: Distraction Free Mode
ga: Mód Saor in Aisce Distraction

en: Movie Maker Enabled
ga: Déantóir Scannáin Cumasaithe

en: Custom Template
ga: Teimpléad Saincheaptha

en: Release
ga: Scaoileadh

en: Architectures
ga: Ailtireacht

en: App Store Team ID
ga: Aitheantas Foirne App Store

en: Export Method Debug
ga: Easpórtáil Modh Dífhabhtaithe

en: Code Sign Identity Debug
ga: Dífhabhtú Aitheantais Chomharthaigh an Chóid

en: Code Sign Identity Release
ga: Scaoileadh Aitheantais Comhartha Cóid

en: Provisioning Profile UUID Debug
ga: Próifíl Soláthair UUID Dífhabhtaithe

en: Provisioning Profile UUID Release
ga: Próifíl Soláthair Scaoileadh UUID

en: Provisioning Profile Specifier Debug
ga: Dífhabhtaithe Sonraitheora Próifíl Soláthair

en: Provisioning Profile Specifier Release
ga: Eisiúint Sonróra Próifíl Soláthair

en: Export Method Release
ga: Scaoileadh modh easpórtála

en: Bundle Identifier
ga: Aitheantóir Cuachta

en: Signature
ga: Síniú

en: Short Version
ga: Leagan Gearr

en: Additional Plist Content
ga: Ábhar Plist Breise

en: Icon Interpolation
ga: Idirshuíomh Deilbhíní

en: Export Project Only
ga: Easpórtáil Tionscadal Amháin

en: Delete Old Export Files Unconditionally
ga: Scrios Seanchomhaid Easpórtála gan choinníoll

en: Plugins
ga: Breiseáin

en: Entitlements
ga: Teidlíochtaí

en: Increased Memory Limit
ga: Teorainn Mhéadaithe Cuimhne

en: Game Center
ga: Ionad Cluiche

en: Push Notifications
ga: Fógraí Brú

en: Additional
ga: Breise

en: Capabilities
ga: Cumais

en: Access Wi-Fi
ga: Rochtain Wi-Fi

en: Performance Gaming Tier
ga: Sraith Cearrbhachais Feidhmíochta

en: Performance A 12
ga: Feidhmíocht A 12

en: Shader Baker
ga: Báicéir Shader

en: Enabled
ga: Cumasaithe

en: User Data
ga: Sonraí Úsáideora

en: Accessible From Files App
ga: Inrochtana ó chomhaid app

en: Accessible From iTunes Sharing
ga: Inrochtana ó iTunes Roinnt

en: Privacy
ga: Príobháideachas

en: Camera Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid an Cheamara

en: Camera Usage Description Localized
ga: Cur síos ar Úsáid an Cheamara Logánaithe

en: Microphone Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Micreafón

en: Microphone Usage Description Localized
ga: Cur síos ar Úsáid Micreafón Logánaithe

en: Photolibrary Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Photolibrary

en: Photolibrary Usage Description Localized
ga: Cur Síos ar Úsáid Photolibrary Logánaithe

en: Tracking Enabled
ga: Rianú Cumasaithe

en: Tracking Domains
ga: Fearainn Rianaithe

en: Icons
ga: Deilbhíní

en: Icon 1024 X 1024
ga: Deilbhín 1024X 1024

en: Icon 1024 X 1024 Dark
ga: Deilbhín 1024 X 1024 Dorcha

en: Icon 1024 X 1024 Tinted
ga: Deilbhín 1024 X 1024 Tinted

en: Export Console Wrapper
ga: Easpórtáil fillteán consóil

en: Binary Format
ga: Formáid Dhénártha

en: Embed PCK
ga: Leabú PCK

en: Texture Format
ga: Formáid Uigeachta

en: Export Path
ga: Easpórtáil Conair

en: Access
ga: Rochtain

en: Display Mode
ga: Mód Taispeána

en: File Mode
ga: Mód Comhaid

en: Filters
ga: Scagairí

en: Options
ga: Roghanna

en: Show Hidden Files
ga: Taispeáin Comhaid Fholaithe

en: Disable Overwrite Warning
ga: Díchumasaigh Rabhadh Forscríobh

en: Label
ga: Lipéad

en: Read Only
ga: Léigh Amháin

en: Flat
ga: Maol

en: Hide Slider
ga: Folaigh an Sleamhnán

en: Editing Integer
ga: Slánuimhir á Eagarthóireacht

en: Zoom
ga: Súmáil

en: Retarget
ga: Athdhírigh

en: Bone Renamer
ga: Athdhéanamh Cnámh

en: Rename Bones
ga: Athainmnigh Cnámha

en: Unique Node
ga: Nód Uathúil

en: Make Unique
ga: Déan Uathúil

en: Skeleton Name
ga: Ainm an Chnámharlaigh

en: Rest Fixer
ga: Deisitheoir Scíthe

en: Apply Node Transforms
ga: Cuir Claochluithe Nód i bhFeidhm

en: Normalize Position Tracks
ga: Normalú Rianta Suímh

en: Reset All Bone Poses After Import
ga: Athshocraigh gach cnámh tar éis na hiompórtála

en: Retarget Method
ga: Modh Retarget

en: Keep Global Rest on Leftovers
ga: Coinnigh Scíth Dhomhanda ar Leftovers

en: Use Global Pose
ga: Úsáid Global Pose

en: Original Skeleton Name
ga: Ainm Cnámharlach Bunaidh

en: Fix Silhouette
ga: Deisigh Scáthchruth

en: Filter
ga: Scagaire

en: Threshold
ga: Tairseach

en: Base Height Adjustment
ga: Coigeartú Airde Bonn

en: Remove Tracks
ga: Bain Amhráin

en: Except Bone Transform
ga: Ach amháin Cnámh Trasfhoirmigh

en: Unimportant Positions
ga: Poist gan tábhacht

en: Unmapped Bones
ga: Cnámha Gan Teorainn

en: Generate Tangents
ga: Gin Tangents

en: Generate LODs
ga: Gin LODanna

en: Generate Shadow Mesh
ga: Gin Mogall Scáth

en: Generate Lightmap UV2
ga: Gin Lightmap UV2

en: Generate Lightmap UV2 Texel Size
ga: Gin Lightmap UV2 Méid Texel

en: Scale Mesh
ga: Mogalra Scála

en: Offset Mesh
ga: Fritháireamh Mogalra

en: Force Disable Mesh Compression
ga: Fórsa Díchumasaigh Comhbhrú Mogalra

en: Node
ga: Nód

en: Node Type
ga: Cineál Nóid

en: Import
ga: Iompórtáil

en: Skip Import
ga: Ná bac le hIompórtáil

en: Generate
ga: Gin

en: NavMesh
ga: NavMeshName

en: Body Type
ga: Cineál Coirp

en: Shape Type
ga: Cineál Crutha

en: Physics Material Override
ga: Sárú Ábhar Fisice

en: Layer
ga: Sraith

en: Mask
ga: Masc

en: Mesh Instance
ga: Mogalra Ásc

en: Layers
ga: Sraitheanna

en: Visibility Range Begin
ga: Tús a chur leis an Raon Infheictheachta

en: Visibility Range Begin Margin
ga: Raon Infheictheachta Tosaigh Imeall

en: Visibility Range End
ga: Deireadh an Raoin Infheictheachta

en: Visibility Range End Margin
ga: Imeall Deireadh Raon Infheictheachta

en: Visibility Range Fade Mode
ga: Mód Céimnithe Raon Infheictheachta

en: Cast Shadow
ga: Scáth Teilgthe

en: Decomposition
ga: Dianscaoileadh

en: Advanced
ga: Ardrang

en: Precision
ga: Beachtas

en: Max Concavity
ga: Uasmhéid Cuasachta

en: Symmetry Planes Clipping Bias
ga: Plánaí Siméadrachta Clipping Bias

en: Revolution Axes Clipping Bias
ga: Réabhlóid Aiseanna Clipping Claonadh

en: Min Volume per Convex Hull
ga: Min Imleabhar in aghaidh an Chabhail Dronnach

en: Resolution
ga: Rún

en: Max Num Vertices per Convex Hull
ga: Líon Uasta Rinn in aghaidh an Toinne Dronnaigh

en: Plane Downsampling
ga: Downsampling Plána

en: Convexhull Downsampling
ga: Íosghrádú Toinne Dronnaigh

en: Normalize Mesh
ga: Normalú mogalra

en: Convexhull Approximation
ga: Comhfhogasú dronnach

en: Max Convex Hulls
ga: Max Cabhail Dronnach

en: Project Hull Vertices
ga: Tionscadal Hull Vertices

en: Primitive
ga: PrimitiveName

en: Height
ga: Airde

en: Radius
ga: Ga

en: Occluder
ga: OccluderName

en: Simplification Distance
ga: Fad simpliúcháin

en: Save to File
ga: Sábháil i gComhad

en: Shadow Meshes
ga: Mogaill Scátha

en: Lightmap UV
ga: Léarscáil Solais UV

en: LODs
ga: LODanna

en: Normal Merge Angle
ga: Gnáthuillinn Chumaisc

en: Use External
ga: Úsáid Seachtrach

en: Loop Mode
ga: Mód Lúb

en: Keep Custom Tracks
ga: Coinnigh Rianta Saincheaptha

en: Slices
ga: Slisní

en: Amount
ga: Méid

en: Optimizer
ga: Optamóir

en: Max Velocity Error
ga: Earráid Treoluais Uasta

en: Max Angular Error
ga: Earráid Uilleach Uasta

en: Max Precision Error
ga: Earráid Bheachtais Uasta

en: Page Size
ga: Méid an Leathanaigh

en: Import Tracks
ga: Iompórtáil Rianta

en: Rest Pose
ga: Údar Scíthe

en: Load Pose
ga: Luchtaigh Pose

en: External Animation Library
ga: Leabharlann Beochana Seachtrach

en: Selected Animation
ga: Beochan Roghnaithe

en: Selected Timestamp
ga: Stampa Ama Roghnaithe

en: Bone Map
ga: Léarscáil na gCnámh

en: Nodes
ga: Nóid

en: Root Type
ga: Cineál Fréamh

en: Root Name
ga: Fréamhainm

en: Root Script
ga: Script Fréimhe

en: Apply Root Scale
ga: Cuir Fréamhscála i bhFeidhm

en: Root Scale
ga: Fréamhscála

en: Import as Skeleton Bones
ga: Iompórtáil mar chnámha cnámharlaigh

en: Use Name Suffixes
ga: Úsáid Iarmhíreanna Ainm

en: Use Node Type Suffixes
ga: Úsáid Iarmhíreanna Cineál Nód

en: Meshes
ga: Mogalraí

en: Ensure Tangents
ga: Cinntigh Tangents

en: Create Shadow Meshes
ga: Cruthaigh Scáth-Mhogaill

en: Light Baking
ga: Bácáil Éadrom

en: Lightmap Texel Size
ga: Lightmap Texel Méid

en: Force Disable Compression
ga: Fórsa Díchumasaigh Comhbhrú

en: Skins
ga: Craicne

en: Use Named Skins
ga: Úsáid Craicne Ainmnithe

en: FPS
ga: CCT

en: Trimming
ga: Bearradh

en: Remove Immutable Tracks
ga: Bain Rianta Immutable

en: Import Rest as Reset
ga: Iompórtáil an chuid eile mar Athshocraigh

en: Import Script
ga: Iompórtáil Script

en: Materials
ga: Ábhair

en: Extract
ga: Sliocht

en: Extract Format
ga: Formáid Sliocht

en: Extract Path
ga: Cosán Sliocht

en: Generate Mipmaps
ga: Gin Mipmaps

en: Disable Embedded Bitmaps
ga: Díchumasaigh Mapaí Giotán Leabaithe

en: Multichannel Signed Distance Field
ga: Réimse Fad Sínithe Multichannel

en: MSDF Pixel Range
ga: Raon Picteilíní MSDF

en: MSDF Size
ga: Méid MSDF

en: Allow System Fallback
ga: Ceadaigh Cúltaca an Chórais

en: Force Autohinter
ga: Fórsáil Autobehind

en: Modulate Color Glyphs
ga: Glifí Dathanna a Mhodhnú

en: Hinting
ga: Leidiú

en: Subpixel Positioning
ga: Suíomh Subpixel

en: Keep Rounding Remainders
ga: Coinnigh na hIarmhíreanna Slánaithe

en: Oversampling
ga: Róshampláil

en: Metadata Overrides
ga: Sáraítear Meiteashonraí

en: Language Support
ga: Tacaíocht Teanga

en: Script Support
ga: Tacaíocht Scripte

en: OpenType Features
ga: Gnéithe OpenType

en: Fallbacks
ga: Cúltacaí

en: Compress
ga: Comhbhrú

en: Language
ga: Teanga

en: Outline Size
ga: Méid an Imleabhair

en: Variation
ga: Athrú

en: OpenType
ga: Cineál Oscailte

en: Embolden
ga: EmboldenName

en: Face Index
ga: Innéacs Aghaidhe

en: Transform
ga: Trasfhoirmigh

en: Create From
ga: Cruthaigh Ó

en: Scaling Mode
ga: Mód Scálú

en: Delimiter
ga: Teormharcóir

en: Character Ranges
ga: Raonta Carachtar

en: Kerning Pairs
ga: Péirí Eithne

en: Columns
ga: Colúin

en: Rows
ga: Rónna

en: Image Margin
ga: Imeall Íomhá

en: Character Margin
ga: Imeall Carachtar

en: Ascent
ga: AscentName

en: Descent
ga: Sliocht

en: High Quality
ga: Ardchaighdeáin

en: Lossy Quality
ga: Cáilíocht Lossy

en: UASTC Level
ga: Leibhéal UASTC

en: RDO Quality Loss
ga: Caillteanas Cáilíochta RDO

en: HDR Compression
ga: Comhbhrú HDR

en: Channel Pack
ga: Pacáiste Cainéil

en: Mipmaps
ga: MipmapsName

en: Limit
ga: Teorainn

en: Horizontal
ga: Cothrománach

en: Vertical
ga: Ingearach

en: Arrangement
ga: Socrú

en: Layout
ga: Leagan Amach

en: Base Scale
ga: Bunscála

en: Saturation
ga: Sáithiú

en: Color Map
ga: Léarscáil Dathanna

en: Normal Map
ga: Gnáthléarscáil

en: Roughness
ga: Gairbhe

en: Src Normal
ga: Src Gnáth

en: Process
ga: Próiseas

en: Channel Remap
ga: Athmhapáil Cainéal

en: Red
ga: Dearg

en: Green
ga: Glas

en: Blue
ga: Gorm

en: Alpha
ga: Alfa

en: Fix Alpha Border
ga: Deisigh Teorainn Alfa

en: Premult Alpha
ga: Premult Alfa

en: Normal Map Invert Y
ga: Inbhéartú Gnáthmhapa Y

en: HDR as sRGB
ga: HDR mar sRGB

en: HDR Clamp Exposure
ga: Nochtadh Clamp HDR

en: Size Limit
ga: Teorainn Méide

en: Detect 3D
ga: Braith 3D

en: Compress To
ga: Comhbhrú go

en: SVG
ga: SvgName

en: Editor
ga: Eagarthóir

en: Scale With Editor Scale
ga: Scálaigh le scála an eagarthóra

en: Convert Colors With Editor Theme
ga: Tiontaigh dathanna le téama eagarthóra

en: Atlas File
ga: Comhad Atlas

en: Import Mode
ga: Mód Iompórtála

en: Crop to Region
ga: Barr go Réigiún

en: Trim Alpha Border From Region
ga: Teorainn Alfa Bhaile Átha Troim ó Réigiún

[ctx: Enforce]
en: Force
ga: Fórsáil

en: 8 Bit
ga: 8 giotán

en: Mono
ga: Mona

en: Max Rate
ga: Ráta Uasta

en: Max Rate Hz
ga: Ráta Uasta Hz

en: Edit
ga: Cuir in eagar

en: Trim
ga: Baile Átha Troim

en: Normalize
ga: Normalú

en: Loop Begin
ga: Tús na Lúibe

en: Loop End
ga: Deireadh na Lúibe

en: Draw Label
ga: Tarraing Lipéad

en: Draw Background
ga: Tarraing Cúlra

en: Checkable
ga: Inseiceáilte

en: Checked
ga: Seiceáilte

en: Draw Warning
ga: Tarraing Rabhadh

en: Keying
ga: Eochair

en: Deletable
ga: In-scriosta

en: Selectable
ga: Inroghnaithe

en: Use Folding
ga: Úsáid Fillte

en: Name Split Ratio
ga: Cóimheas Scoilte Ainm

en: Base Type
ga: Bunchineál

en: Editable
ga: Ineagarthóireachta

en: Toggle Mode
ga: Scoránaigh an Mód

en: Main Run Args
ga: Príomh-Args Rith

en: Templates Search Path
ga: Conair Chuardaigh Teimpléid

en: Naming
ga: Ainmniú

en: Default Signal Callback Name
ga: Ainm Aisghlaoite Comhartha Réamhshocraithe

en: Default Signal Callback to Self Name
ga: Aisghlaoch Comhartha Réamhshocraithe go Féinainm

en: Scene Name Casing
ga: Cásáil Ainm an Radhairc

en: Script Name Casing
ga: Cásáil Ainm Scripte

en: Reimport Missing Imported Files
ga: Athiompórtáil Comhaid Iompórtáilte ar Iarraidh

en: Use Multiple Threads
ga: Úsáid Snáitheanna Il

en: Atlas Max Width
ga: Atlas Max Leithead

en: Export
ga: Easpórtáil

en: Convert Text Resources to Binary
ga: Tiontaigh Acmhainní Téacs go Dénártha

en: Version Control
ga: Rialú Leagain

en: Plugin Name
ga: Ainm an Bhreiseáin

en: Autoload on Startup
ga: Uathluchtaigh ag am tosaithe

en: ID
ga: Aitheantas

en: Texture
ga: Uigeacht

en: Margins
ga: Imill

en: Separation
ga: Scaradh

en: Texture Region Size
ga: Méid an Réigiúin Uigeachta

en: Use Texture Padding
ga: Úsáid Stuáil Uigeachta

en: Atlas Coords
ga: Comhordanáidí Atlas

en: Size in Atlas
ga: Méid in Atlas

en: Alternative ID
ga: Aitheantas malartach

en: Speed
ga: Luas

en: Frames Count
ga: Líon na bhFrámaí

en: Duration
ga: Fad ama

en: Current Group Idx
ga: Idx an Ghrúpa Reatha

en: Current Bone Idx
ga: Idx Cnámh Reatha

en: Editors
ga: Eagarthóirí

en: 3D Gizmos
ga: Gizmos 3D

en: Gizmo Colors
ga: Dathanna Gizmo

en: Particles Emission Shape
ga: Cruth Astaíochta Cáithníní

en: Interface
ga: Comhéadan

en: Editor Language
ga: Teanga an Eagarthóra

en: Use Threads
ga: Úsáid Snáitheanna

en: Localize Settings
ga: Logánaigh Socruithe

en: Dock Tab Style
ga: Stíl Cluaisín Duga

en: UI Layout Direction
ga: Treo Leagan Amach UI

en: Display Scale
ga: Scála Taispeána

en: Custom Display Scale
ga: Scála Taispeána Saincheaptha

en: Editor Screen
ga: Scáileán an Eagarthóra

en: Tablet Driver
ga: Tiománaí Táibléid

en: Project Manager Screen
ga: Scáileán an Bhainisteora Tionscadail

en: Connection
ga: Ceangal

en: Check for Updates
ga: Seiceáil le haghaidh Nuashonruithe

en: Use Embedded Menu
ga: Úsáid Roghchlár Leabaithe

en: Use Native File Dialogs
ga: Úsáid Dialóga Comhad Dúchais

en: Expand to Title
ga: Leathnaigh go Teideal

en: Main Font Size
ga: Méid an Chló Phríomhúil

en: Code Font Size
ga: Méid Cló an Chóid

en: Code Font Contextual Ligatures
ga: Cló Cód Ligatures Comhthéacsúil

en: Code Font Custom OpenType Features
ga: Cló Cód Saincheaptha OpenType Gnéithe

en: Code Font Custom Variations
ga: Athruithe Saincheaptha ar Chló an Chóid

en: Font Antialiasing
ga: Frith-ailiasáil Clónna

en: Font Hinting
ga: Leid Cló

en: Font Subpixel Positioning
ga: Suíomh Fophicteilíní Cló

en: Font Disable Embedded Bitmaps
ga: Cló Díchumasaigh Mapaí Giotán Leabaithe

en: Font Allow MSDF
ga: Cló Ceadaigh MSDF

en: Main Font
ga: Príomhchló

en: Main Font Bold
ga: Príomhchló trom

en: Code Font
ga: Cló an Chóid

en: Separate Distraction Mode
ga: Mód Seachráin ar leithligh

en: Automatically Open Screenshots
ga: Oscail Screenshots go huathoibríoch

en: Single Window Mode
ga: Mód Fuinneoige Aonair

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
ga: Luch Cnaipí Breise Nascleanúint Stair

en: Save Each Scene on Quit
ga: Sábháil Gach Radharc ar Scor

en: Save on Focus Loss
ga: Sábháil ar Chaillteanas Fócais

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
ga: Glac le Dialóg Cealaigh Cnaipí OK

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
ga: Taispeáin earráidí inmheánacha i bhfógraí tósta

en: Show Update Spinner
ga: Taispeáin Spinner Nuashonraithe

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
ga: Codladh Mód Próiseálaí Íseal (μsec)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
ga: Codladh Mód Próiseálaí Íseal Neamhdhírithe (μsec)

en: Import Resources When Unfocused
ga: Iompórtáil Acmhainní Nuair nach bhFoctar iad

en: V-Sync Mode
ga: Mód V- Sync

en: Update Continuously
ga: Nuashonraigh go leanúnach

en: Collapse Main Menu
ga: Laghdaigh an Príomh-Roghchlár

en: Show Scene Tree Root Selection
ga: Taispeáin Roghnú Fréimhe Crann Radhairc

en: Derive Script Globals by Name
ga: Díorthaigh Script Globals de réir Ainm

en: Docks
ga: Dugaí

en: Scene Tree
ga: Crann Radhairc

en: Ask Before Revoking Unique Name
ga: Fiafraigh Roimh duit Ainm Uathúil a Chúlghairm

en: Inspector
ga: Cigire

en: Max Array Dictionary Items per Page
ga: Uasmhéid Míreanna Foclóra in aghaidh an Leathanaigh

en: Show Low Level OpenType Features
ga: Taispeáin Gnéithe OpenType Ar Leibhéal Íseal

en: Float Drag Speed
ga: Luas Tarraingthe Snámha

en: Nested Color Mode
ga: Mód Dathanna Neadaithe

en: Delimitate All Container and Resources
ga: Teorannaigh gach coimeádán agus acmhainn

en: Default Property Name Style
ga: Stíl Ainm na Maoine Réamhshocraithe

en: Default Float Step
ga: Céim Réamhshocraithe Snámhphointe

en: Disable Folding
ga: Díchumasaigh Fillte

en: Auto Unfold Foreign Scenes
ga: Radhairc Eachtracha a Nochtadh go hUathoibríoch

en: Horizontal Vector2 Editing
ga: Eagarthóireacht Veicteoir2 Cothrománach

en: Horizontal Vector Types Editing
ga: Eagarthóireacht cineálacha veicteora cothrománacha

en: Open Resources in Current Inspector
ga: Acmhainní Oscailte sa Chigire Reatha

en: Resources to Open in New Inspector
ga: Acmhainní le hOscailt i gCigire Nua

en: Default Color Picker Mode
ga: Mód Roghnóra Dathanna Réamhshocraithe

en: Default Color Picker Shape
ga: Cruth Réamhshocraithe an Roghnóra Dathanna

en: Color Picker Show Intensity
ga: Taispeáin Déine an Roghnóra Dathanna

en: Theme
ga: Téama

en: Follow System Theme
ga: Lean Téama an Chórais

en: Preset
ga: Réamhshocrú

en: Spacing Preset
ga: Réamhshocrú Spásála

en: Icon and Font Color
ga: Deilbhín agus Dath an Chló

en: Base Color
ga: Dath Bunúsach

en: Accent Color
ga: Dath Aicinn

en: Use System Accent Color
ga: Úsáid Dath Aicinn an Chórais

en: Contrast
ga: Codarsnacht

en: Draw Extra Borders
ga: Tarraing Teorainneacha Breise

en: Icon Saturation
ga: Sáithiú Deilbhíní

en: Relationship Line Opacity
ga: Teimhneacht Líne Caidrimh

en: Border Size
ga: Méid na Teorann

en: Corner Radius
ga: Ga cúinne

en: Base Spacing
ga: Spásáil Bonn

en: Additional Spacing
ga: Spásáil Bhreise

en: Custom Theme
ga: Téama Saincheaptha

en: Touchscreen
ga: Scáileán tadhaill

en: Enable Touch Optimizations
ga: Cumasaigh Optamaithe Tadhaill

en: Scale Gizmo Handles
ga: Scálaigh Láimhseálann Gizmo

en: Touch Actions Panel
ga: Painéal Gníomhartha Tadhaill

en: Scene Tabs
ga: Cluaisíní Radhairc

en: Display Close Button
ga: Taispeáin Cnaipe Dún

en: Show Thumbnail on Hover
ga: Taispeáin Mionsamhail ar Hover

en: Maximum Width
ga: Leithead Uasta

en: Show Script Button
ga: Taispeáin cnaipe scripte

en: Restore Scenes on Load
ga: Athchóirigh Radhairc ar Luchtaigh

en: Multi Window
ga: Ilfhuinneog

en: Restore Windows on Load
ga: Athchóirigh Windows ar Luchtú

en: Maximize Window
ga: Uasmhéadaigh an Fhuinneog

en: FileSystem
ga: Córas Comhad

en: External Programs
ga: Cláir sheachtracha

en: Raster Image Editor
ga: Eagarthóir Íomhá Raster

en: Vector Image Editor
ga: Eagarthóir Íomhá Veicteoir

en: Audio Editor
ga: Eagarthóir Fuaime

en: 3D Model Editor
ga: Eagarthóir Múnla 3T

en: Terminal Emulator
ga: Aithriseoir Críochfoirt

en: Terminal Emulator Flags
ga: Bratacha Aithriseora Teirminéil

en: Directories
ga: Eolairí

en: Autoscan Project Path
ga: Conair Tionscadail Uathscanta

en: Default Project Path
ga: Cosán Réamhshocraithe an Tionscadail

en: On Save
ga: Ar Sábháil

en: Compress Binary Resources
ga: Comhbhrúigh Acmhainní Dénártha

en: Safe Save on Backup then Rename
ga: Sábháilte Sábháil ar Chúltaca ansin Athainmnigh

en: File Server
ga: Freastalaí Comhad

en: Password
ga: Pasfhocal

en: File Dialog
ga: Dialóg Chomhaid

en: Thumbnail Size
ga: Méid na Mionsamhlacha

en: Quick Open Dialog
ga: Dialóg Oscailte Tapa

en: Max Results
ga: Torthaí Uasta

en: Show Search Highlight
ga: Taispeáin Aibhsiú an Chuardaigh

en: Enable Fuzzy Matching
ga: Cumasaigh Meaitseáil Doiléir

en: Max Fuzzy Misses
ga: Uas Fuzzy Misses

en: Include Addons
ga: Cuir Addons san áireamh

en: Default Display Mode
ga: Mód Taispeána Réamhshocraithe

en: Blender
ga: Cumascóir

en: Blender Path
ga: Conair an Chumascóra

en: RPC Port
ga: Calafort RPC

en: RPC Server Uptime
ga: Aga fónaimh Freastalaí RPC

en: FBX
ga: FBXName

en: FBX2glTF Path
ga: Conair FBX2glTF

en: Tools
ga: Uirlisí

en: OIDN Denoise Path
ga: Conair Denoise OIDN

en: Ask Before Deleting Related Animation Tracks
ga: Fiafraigh sula scriostar rianta beochana gaolmhara

en: Start Create Dialog Fully Expanded
ga: Tosaigh Cruthaigh Dialóg Leathnaithe go hiomlán

en: Auto Expand to Selected
ga: Leathnaigh go hUathoibríoch go Roghnaithe

en: Center Node on Reparent
ga: Nód Ionaid ar Reparent

en: Hide Filtered Out Parents
ga: Folaigh Tuismitheoirí Scagtha Amach

en: Accessibility Warnings
ga: Rabhaidh Inrochtaineachta

en: Always Show Folders
ga: Taispeáin Fillteáin i gCónaí

en: TextFile Extensions
ga: Iarmhíreanna Téacschomhaid

en: Other File Extensions
ga: Eisínteachtaí Comhad Eile

en: Property Editor
ga: Eagarthóir Maoine

en: Auto Refresh Interval
ga: Eatramh Athnuachana Uathoibríoch

en: Subresource Hue Tint
ga: Fo-acmhainn Hú Tonn

en: Text Editor
ga: Eagarthóir Téacs

en: Color Theme
ga: Téama Datha

en: Highlighting
ga: Aibhsiú

en: Comment Markers
ga: Comment Marcóirí

en: Critical List
ga: Liosta Criticiúil

en: Warning List
ga: Liosta Rabhaidh

en: Notice List
ga: Liosta Fógraí

en: Appearance
ga: Dealramh

en: Enable Inline Color Picker
ga: Rabhaidh Inrochtaineachta

en: Caret
ga: Carait

en: Caret Blink
ga: Carait Blink

en: Caret Blink Interval
ga: Eatramh Caret Blink

en: Highlight Current Line
ga: Aibhsigh an Líne Reatha

en: Highlight All Occurrences
ga: Aibhsigh Gach Tarluithe

en: Guidelines
ga: Treoirlínte

en: Show Line Length Guidelines
ga: Taispeáin Treoirlínte maidir le Fad Líne

en: Line Length Guideline Soft Column
ga: Fad Líne Treoirlíne Colún Bog

en: Line Length Guideline Hard Column
ga: Fad Líne Treoirlíne Colún Crua

en: Gutters
ga: Gáitéir

en: Show Line Numbers
ga: Taispeáin Uimhreacha Líne

en: Line Numbers Zero Padded
ga: Uimhreacha Líne Zero Padded

en: Highlight Type Safe Lines
ga: Aibhsigh Cineál Línte Sábháilte

en: Show Info Gutter
ga: Taispeáin Buachaillí Eolais

en: Minimap
ga: Mionléarscáil

en: Show Minimap
ga: Taispeáin Minimap

en: Minimap Width
ga: Leithead Minimap

en: Lines
ga: Línte

en: Code Folding
ga: Cód Fillte

en: Word Wrap
ga: Timfhilleadh Focal

en: Autowrap Mode
ga: Mód Uathfhillte

en: Whitespace
ga: Spás Bán

en: Draw Tabs
ga: Tarraing Cluaisíní

en: Draw Spaces
ga: Tarraing Spásanna

en: Line Spacing
ga: Spásáil Líne

en: Behavior
ga: Oibriú

en: Empty Selection Clipboard
ga: Gearrthaisce Roghnú Folamh

en: Move Caret on Right Click
ga: Bog Caret ar Dheis Cliceáil

en: Scroll Past End of File
ga: Scrollaigh Deireadh an Chomhaid Roimhe Seo

en: Smooth Scrolling
ga: Scrollú Réidh

en: V Scroll Speed
ga: V Luas Scrollaigh

en: Drag and Drop Selection
ga: Tarraing agus Buail Roghnúchán

en: Stay in Script Editor on Node Selected
ga: Fan san Eagarthóir Scripte ar Nód Roghnaithe

en: Open Script When Connecting Signal to Existing Method
ga: Oscail script agus comhartha á nascadh leis an modh atá ann cheana

en: Use Default Word Separators
ga: Úsáid Deighilteoirí Focal Réamhshocraithe

en: Use Custom Word Separators
ga: Úsáid Deighilteoirí Focal Saincheaptha

en: Custom Word Separators
ga: Deighilteoirí Focal Saincheaptha

en: Indent
ga: Eangú

en: Auto Indent
ga: Eangú Uathoibríoch

en: Indent Wrapped Lines
ga: Eangaigh Línte Fillte

en: Files
ga: Comhaid

en: Trim Trailing Whitespace on Save
ga: Baile Átha Troim Trailing Whitespace ar Sábháil

en: Trim Final Newlines on Save
ga: Baile Átha Troim Deiridh Newlines on Save

en: Autosave Interval Secs
ga: Secs Eatramh Autosave

en: Restore Scripts on Load
ga: Athchóirigh Scripteanna ar Luchtaigh

en: Convert Indent on Save
ga: Tiontaigh Eang ar Sábháil

en: Auto Reload Scripts on External Change
ga: Athluchtaigh scripteanna go huathoibríoch ar athrú seachtrach

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
ga: Athluchtaigh agus Parsáil Scripteanna go hUathoibríoch ar Sábháil

en: Open Dominant Script on Scene Change
ga: Oscail Script Cheannasach ar Athrú Radhairc

en: Drop Preload Resources as UID
ga: Scaoil Acmhainní Réamhluchtaithe mar UID

en: Documentation
ga: Doiciméadúchán

en: Enable Tooltips
ga: Cumasaigh Leideanna Uirlisí

en: Script List
ga: Liosta Scripteanna

en: Show Members Overview
ga: Taispeáin Forbhreathnú na gComhaltaí

en: Sort Members Outline Alphabetically
ga: Sórtáil Breac-chuntas na gComhaltaí in ord aibítre

en: Script Temperature Enabled
ga: Teocht na Scripte Cumasaithe

en: Script Temperature History Size
ga: Script Teocht Stair Méid

en: Highlight Scene Scripts
ga: Scripteanna Radharc Aibhsigh

en: Group Help Pages
ga: Leathanaigh Chabhrach Ghrúpa

en: Sort Scripts By
ga: Sórtáil scripteanna de réir

en: List Script Names As
ga: Liostaigh ainmneacha scripte mar

en: External
ga: Seachtrach

en: Exec Path
ga: Conair Exec

en: Exec Flags
ga: Bratacha Exec

en: Completion
ga: Críochnú

en: Idle Parse Delay
ga: Moill pharsála díomhaoin

en: Idle Parse Delay With Errors Found
ga: Moill Parse Díomhaoin Le Earráidí Aimsithe

en: Auto Brace Complete
ga: Auto Brace Críochnaithe

en: Code Complete Enabled
ga: Cód Cumasaithe Comhlánaithe

en: Code Complete Delay
ga: Cód Moill Iomlán

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
ga: Cuir leid uirlisí Callhint faoi bhun na líne reatha

en: Complete File Paths
ga: Comhlánaigh Cosáin Chomhaid

en: Add Type Hints
ga: Cuir Leideanna Cineál Leis

en: Add String Name Literals
ga: Cuir Litriúil Ainm Teaghrán Leis

en: Add Node Path Literals
ga: Cuir Litriúil Cosán Nód Leis

en: Use Single Quotes
ga: Úsáid Sleachta Aonair

en: Colorize Suggestions
ga: Moltaí Dathúcháin

en: Use External Editor
ga: Úsáid Eagarthóir Seachtrach

en: Help
ga: Cabhair

en: Show Help Index
ga: Taispeáin an tInnéacs Cabhrach

en: Help Font Size
ga: Méid Cló Cabhrach

en: Help Source Font Size
ga: Méid Cló Foinse Cabhrach

en: Help Title Font Size
ga: Méid Cló Teidil na Cabhrach

en: Class Reference Examples
ga: Samplaí Tagartha Ranga

en: Sort Functions Alphabetically
ga: Sórtáil feidhmeanna in ord aibítre

en: Grid Map
ga: Mapa Greille

en: Pick Distance
ga: Roghnaigh Fad

en: Palette Min Width
ga: Leithead Pailéad Min

en: Preview Size
ga: Méid Réamhamhairc

en: Primary Grid Color
ga: Dath an Ghreille Phríomhúil

en: Secondary Grid Color
ga: Dath Eangach Dara Leibhéal

en: Selection Box Color
ga: Dath an Bhosca Roghnaithe

en: Active Selection Box Color
ga: Dath an Bhosca Roghnúcháin Ghníomhaigh

en: Instantiated
ga: Meandaracha

en: Joint
ga: Comhpháir teach

en: AABB
ga: AABBName

en: Stream Player 3D
ga: Sruth Imreoir 3D

en: Camera
ga: Ceamara

en: Decal
ga: Aistreog

en: Fog Volume
ga: Imleabhar ceo

en: Particles
ga: Cáithníní

en: Particle Attractor
ga: Mealltóir cáithníní

en: Particle Collision
ga: Imbhualadh na gCáithníní

en: Joint Body A
ga: Comhchomhlacht A

en: Joint Body B
ga: Comhchomhlacht B

en: Lightmap Lines
ga: Línte Mapa Solais

en: Lightprobe Lines
ga: Línte Lightprobe

en: Reflection Probe
ga: Tóireadóir Machnaimh

en: Visibility Notifier
ga: Fógróir Infheictheachta

en: Path Tilt
ga: Tilt Cosán

en: Skeleton
ga: Cnámharlach

en: Selected Bone
ga: Cnámh Roghnaithe

en: CSG
ga: CSGName

en: GridMap Grid
ga: Eangach GreilleLéarscáil

en: Spring Bone Joint
ga: Comhpháirteach Cnámh Earraigh

en: Spring Bone Collision
ga: Imbhualadh Cnámh an Earraigh

en: Spring Bone Inside Collision
ga: Imbhualadh Taobh istigh Cnámh Earraigh

en: Gizmo Settings
ga: Socruithe Gizmo

en: Bone Axis Length
ga: Fad Ais na gCnámh

en: Bone Shape
ga: Cruth Cnámh

en: Path 3D Tilt Disk Size
ga: Conair 3D Tilt Diosca Méid

en: Lightmap GI Probe Size
ga: Méid Braiteoir GI Léarscáil Solais

en: Primary Grid Steps
ga: Céimeanna Eangach Príomhúla

en: Grid Size
ga: Méid an Ghreille

en: Grid Division Level Max
ga: Leibhéal Rannán Greille Max

en: Grid Division Level Min
ga: Greille Rannán Leibhéal Min

en: Grid Division Level Bias
ga: Claonadh Leibhéal Rannán Greille

en: Grid XZ Plane
ga: Greille XZ Plána

en: Grid XY Plane
ga: Greille XY Plána

en: Grid YZ Plane
ga: Greille YZ Plána

en: Default FOV
ga: FOV réamhshocraithe

en: Default Z Near
ga: Réamhshocrú Z In aice

en: Default Z Far
ga: Réamhshocrú Z Far

en: Invert X Axis
ga: Inbhéartaigh Ais X

en: Invert Y Axis
ga: Ais Inbhéartaithe Y

en: Navigation Scheme
ga: Scéim Loingseoireachta

en: Orbit Mouse Button
ga: Cnaipe Luiche Orbit

en: Pan Mouse Button
ga: Cnaipe Luiche Pan

en: Zoom Mouse Button
ga: Cnaipe Luiche Súmáil

en: Zoom Style
ga: Stíl Súmáil

en: Emulate Numpad
ga: Aithris a dhéanamh ar Numpad

en: Emulate 3 Button Mouse
ga: Aithris a dhéanamh ar Luch Cnaipe 3

en: Warped Mouse Panning
ga: Panning Luiche Warped

en: Navigation Feel
ga: Mothú Nascleanúna

en: Orbit Sensitivity
ga: Íogaireacht na Fithise

en: Translation Sensitivity
ga: Íogaireacht Aistriúcháin

en: Orbit Inertia
ga: Táimhe na Fithise

en: Translation Inertia
ga: Táimhe an Aistriúcháin

en: Zoom Inertia
ga: Táimhe Zúmála

en: Show Viewport Rotation Gizmo
ga: Taispeáin Gizmo Rothlaithe Viewport

en: Show Viewport Navigation Gizmo
ga: Taispeáin Nascleanúint Viewport Gizmo

en: Freelook
ga: FreelookName

en: Freelook Navigation Scheme
ga: Scéim Loingseoireachta Freelook

en: Freelook Sensitivity
ga: Íogaireacht Freelook

en: Freelook Inertia
ga: Táimhe Freelook

en: Freelook Base Speed
ga: Luas Bonn Freelook

en: Freelook Activation Modifier
ga: Modhnóir Gníomhachtaithe Freelook

en: Freelook Speed Zoom Link
ga: Nasc Zúmála Luais Freelook

en: Manipulator Gizmo Size
ga: Manipulator Gizmo Méid

en: Manipulator Gizmo Opacity
ga: Teimhneacht Manipulator Gizmo

en: Grid Color
ga: Dath na Greille

en: Guides Color
ga: Dath na dTreoracha

en: Smart Snapping Line Color
ga: Dath Líne Snapping Cliste

en: Bone Width
ga: Leithead cnámh

en: Bone Color 1
ga: Dath Cnámh 1

en: Bone Color 2
ga: Dath Cnámh 2

en: Bone Selected Color
ga: Dath roghnaithe na gcnámh

en: Bone IK Color
ga: Dath IK Cnámh

en: Bone Outline Color
ga: Dath imlíne na gcnámh

en: Bone Outline Size
ga: Imlíne Cnámh Méid

en: Viewport Border Color
ga: Dath na Teorann Viewport

en: Use Integer Zoom by Default
ga: Úsáid Súmáil Slánuimhir de réir réamhshocraithe

en: Zoom Speed Factor
ga: Fachtóir Luas Súmáil

en: Ruler Width
ga: Leithead an Rialóra

en: Bone Mapper
ga: Mapper Cnámh

en: Handle Colors
ga: Láimhseáil Dathanna

en: Unset
ga: Díshocraigh

en: Set
ga: Socraigh

en: Missing
ga: Ar iarraidh

en: Error
ga: Earráid

en: Panning
ga: Ag pannáil

en: 2D Editor Panning Scheme
ga: Scéim Panála Eagarthóra 2T

en: Sub Editors Panning Scheme
ga: Scéim Pánála Fo-Eagarthóirí

en: Animation Editors Panning Scheme
ga: Scéim Panála Eagarthóirí Beochana

en: Simple Panning
ga: Panning Simplí

en: 2D Editor Pan Speed
ga: Eagarthóir Pan Speed 2D

en: Tiles Editor
ga: Eagarthóir Tíleanna

en: Display Grid
ga: Greille Taispeána

en: Highlight Selected Layer
ga: Aibhsigh an tSraith Roghnaithe

en: Polygon Editor
ga: Eagarthóir Polagán

en: Point Grab Radius
ga: Ga Grab Pointe

en: Show Previous Outline
ga: Taispeáin an imlíne roimhe seo

en: Auto Bake Delay
ga: Moill ar Bhácáil Uathoibríoch

en: Default Animation Step
ga: Céim Réamhshocraithe Beochana

en: Default FPS Mode
ga: Mód FPS Réamhshocraithe

en: Default FPS Compatibility
ga: Comhoiriúnacht FPS Réamhshocraithe

en: Autorename Animation Tracks
ga: Uathainm Rianta Beochana

en: Confirm Insert Track
ga: Deimhnigh Ionsáigh an tAmhrán

en: Default Create Bezier Tracks
ga: Réamhshocrú Cruthaigh Rianta Bezier

en: Default Create Reset Tracks
ga: Réamhshocrú Cruthaigh Rianta Athshocraithe

en: Onion Layers Past Color
ga: Sraitheanna Oinniún Dath Past

en: Onion Layers Future Color
ga: Sraitheanna Oinniún Dath Todhchaí

en: Shader Editor
ga: Eagarthóir Scáthaigh

en: Restore Shaders on Load
ga: Athchóirigh Shaders ar Luchtaigh

en: Visual Editors
ga: Eagarthóirí Amhairc

en: Minimap Opacity
ga: Teimhneacht Minimap

en: Lines Curvature
ga: Cuaire Línte

en: Grid Pattern
ga: Patrún Greille

en: Visual Shader
ga: Scáthóir Amhairc

en: Port Preview Size
ga: Méid Réamhamhairc an Phoirt

en: SCP
ga: SCPName

en: Window Placement
ga: Socrúchán Fuinneoige

en: Rect
ga: RectName

en: Rect Custom Position
ga: Suíomh Saincheaptha Rect

en: Screen
ga: Scáileán

en: Android Window
ga: Fuinneog Android

en: Game Embed Mode
ga: Mód Leabaithe Cluiche

en: Auto Save
ga: Sábháil Go hUathoibríoch

en: Save Before Running
ga: Sábháil Roimh Rith

en: Bottom Panel
ga: Painéal Bun

en: Action on Play
ga: Gníomh ar Súgradh

en: Action on Stop
ga: Gníomh ar Stop

en: Output
ga: Aschur

en: Font Size
ga: Clómhéid

en: Always Clear Output on Play
ga: Glan aschur i gcónaí ar an súgradh

en: Max Lines
ga: Uaslínte

en: Platforms
ga: Ardáin

en: Prefer Wayland
ga: Is fearr Wayland

en: Network Mode
ga: Mód Líonra

en: HTTP Proxy
ga: Seachfhreastalaí HTTP

en: Host
ga: Óstríomhaire

en: Editor TLS Certificates
ga: Teastais TLS Eagarthóra

en: Enable TLS V 1
ga: Cumasaigh TLS V 1

en: Remote Host
ga: Cianóstach

en: Debugger
ga: Dífhabhtóir

en: Auto Switch to Remote Scene Tree
ga: Athraigh go Crann Radharc Cianda Uathoibríoch

en: Auto Switch to Stack Trace
ga: Athraigh go Rian Cruachta Uathoibríoch

en: Max Node Selection
ga: Uasmhéid Roghnúcháin Nóid

en: Profiler Frame History Size
ga: Méid Stair an Fhráma Próifíleora

en: Profiler Frame Max Functions
ga: Feidhmeanna Max Fráma Próifíleora

en: Profiler Target FPS
ga: Próifíleoir Sprioc FPS

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
ga: Eatramh Athnuachana Crann Radharc Cianda

en: Remote Inspect Refresh Interval
ga: Eatramh Athnuachana Cianda Cigireachta

en: Profile Native Calls
ga: Glaonna Dúchasacha Próifíle

en: Username
ga: Ainm Úsáideora

en: SSH Public Key Path
ga: Cosán Eochair Phoiblí SSH

en: SSH Private Key Path
ga: Cosán Eochair Phríobháideach SSH

en: Input
ga: Ionchur

en: Buffering
ga: Maolánú

en: Agile Event Flushing
ga: Flushing Imeacht Aclaí

en: Project Manager
ga: Bainisteoir Tionscadail

en: Sorting Order
ga: Ordú Sórtála

en: Directory Naming Convention
ga: Coinbhinsiún Ainmniúcháin Eolaire

en: Default Renderer
ga: Rindreálaí Réamhshocraithe

en: Connection Colors
ga: Dathanna ceangail

en: Scalar Color
ga: Dath scalar

en: Vector2 Color
ga: Dath Veicteoir2

en: Vector 3 Color
ga: Dath Veicteoir 3

en: Vector 4 Color
ga: Dath Veicteoir 4

en: Boolean Color
ga: Dath Boole

en: Transform Color
ga: Trasfhoirmigh Dath

en: Sampler Color
ga: Dath an tSamplaitheora

en: Category Colors
ga: Catagóir Dathanna

en: Output Color
ga: Dath Aschurtha

en: Color Color
ga: Dath

en: Conditional Color
ga: Dath Coinníollach

en: Input Color
ga: Dath Ionchurtha

en: Textures Color
ga: Uigeachtaí Dath

en: Utility Color
ga: Dath Fóntais

en: Vector Color
ga: Dath veicteora

en: Special Color
ga: Dath Speisialta

en: Particle Color
ga: Dath na gCáithníní

en: Flush stdout on Print
ga: Stdout Flush ar Priontáil

en: Low Processor Mode
ga: Mód Próiseálaí Íseal

en: stdout
ga: an t-am ar fad

en: Print FPS
ga: Priontáil FPS

en: Print GPU Profile
ga: Priontáil Próifíl GPU

en: Verbose stdout
ga: Stdout briathartha

en: Physics Interpolation
ga: Idirshuíomh Fisice

en: Enable Warnings
ga: Cumasaigh Rabhaidh

en: Max Chars per Second
ga: Max Chars in aghaidh an tSoicind

en: Max Queued Messages
ga: Uasteachtaireachtaí Ciúáilte

en: Max Errors per Second
ga: Earráidí Uasta in aghaidh an tSoicind

en: Max Warnings per Second
ga: Rabhaidh Uasta in aghaidh an tSoicind

en: File Logging
ga: Logáil Comhad

en: Enable File Logging
ga: Cumasaigh Logáil Comhad

en: Log Path
ga: Conair Logála

en: Max Log Files
ga: Uaschomhaid Logchomhaid

en: Driver
ga: Tiománaí

en: Fallback to Vulkan
ga: Fallback go Vulkan

en: Fallback to D3D12
ga: Fallback go D3D12

en: Fallback to OpenGL 3
ga: Fill ar ais go OpenGL 3

en: GL Compatibility
ga: Comhoiriúnacht GL

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
ga: Nvidia Díchumasaigh Optamú Snáithithe

en: Fallback to Angle
ga: Fallback go Uillinn

en: Fallback to Native
ga: Fallback go Dúchasach

en: Fallback to GLES
ga: Till ar ais go GLES

en: Force Angle on Devices
ga: Fórsáil Uillinn ar Ghléasanna

en: Renderer
ga: Rindreálaí

en: Rendering Method
ga: Modh Rindreála

en: DPI
ga: DPIName

en: Allow hiDPI
ga: Ceadaigh hiDPI

en: Per Pixel Transparency
ga: De réir Trédhearcacht Picteilíní

en: Allowed
ga: Ceadaithe

en: Load Shell Environment
ga: Luchtaigh Timpeallacht Shell

en: Threads
ga: Snáitheanna

en: Display Server
ga: Freastalaí Taispeána

en: Handheld
ga: Ríomhaire Boise

en: Orientation
ga: Treoshuíomh

en: Output Latency
ga: Latency Aschuir

en: Frame Delay Msec
ga: Msec Moill Fráma

en: Allow High Refresh Rate
ga: Ceadaigh Ráta Athnuachana Ard

en: Hide Home Indicator
ga: Folaigh Táscaire Baile

en: Hide Status Bar
ga: Folaigh Barra Stádais

en: Suppress UI Gesture
ga: Cuir gotha UI faoi chois

en: XR
ga: XRName

en: OpenXR
ga: OpenXRName

en: Default Action Map
ga: Mapa Gníomhaíochta Réamhshocraithe

en: Form Factor
ga: Fachtóir Foirme

en: View Configuration
ga: Amharc ar chumraíocht

en: Reference Space
ga: Spás Tagartha

en: Environment Blend Mode
ga: Mód Cumaisc Comhshaoil

en: Foveation Level
ga: Leibhéal Foveation

en: Foveation Dynamic
ga: Dinimiciúil Foveation

en: Submit Depth Buffer
ga: Cuir Maolán Doimhneachta isteach

en: Startup Alert
ga: Foláireamh Tosaithe

en: Extensions
ga: Iarmhíreanna

en: Debug Utils
ga: Utils dífhabhtaithe

en: Debug Message Types
ga: Cineálacha Teachtaireachtaí Dífhabhtaithe

en: Hand Tracking
ga: Rianú Láimhe

en: Hand Tracking Unobstructed Data Source
ga: Rianú Láimhe Foinse Sonraí Gan Bhac

en: Hand Tracking Controller Data Source
ga: Foinse Sonraí Rialaitheora Rianaithe Láimhe

en: Hand Interaction Profile
ga: Próifíl Idirghníomhaíochta Láimhe

en: Eye Gaze Interaction
ga: Idirghníomhaíocht Súl

en: Render Model
ga: Samhail Rindreála

en: Binding Modifiers
ga: Mionathraitheoirí Ceangailteacha

en: Analog Threshold
ga: Tairseach Analógach

en: Dpad Binding
ga: Ceangal Dpad

en: Boot Splash
ga: Splancscáileán Tosaithe

en: BG Color
ga: Dath BG

en: Pen Tablet
ga: Táibléad Peann

en: Environment
ga: Timpeallacht

en: Defaults
ga: Réamhshocruithe

en: Default Clear Color
ga: Dath Glan Réamhshocraithe

en: Icon
ga: Deilbhín

en: macOS Native Icon
ga: Deilbhín Dúchais macOS

en: Windows Native Icon
ga: Deilbhín Dúchais Windows

en: Text Driver
ga: Tiománaí Téacs

en: Search in File Extensions
ga: Cuardaigh i Eisínteachtaí Comhad

en: Mouse Cursor
ga: Cúrsóir Luiche

en: Custom Image
ga: Íomhá Shaincheaptha

en: Custom Image Hotspot
ga: Hotspot Íomhá Saincheaptha

en: Tooltip Position Offset
ga: Fritháireamh Suímh Leideanna

en: Show Image
ga: Taispeáin Íomhá

en: Fullsize
ga: Lánmhéid

en: Use Filter
ga: Úsáid scagaire

en: Image
ga: Íomhá

en: Minimum Display Time
ga: Am Taispeána Íosta

en: Dotnet
ga: DotnetName

en: Project
ga: Tionscadal

en: Assembly Name
ga: Ainm an Tionóil

en: Solution Directory
ga: Comhadlann Réitigh

en: Assembly Reload Attempts
ga: Iarrachtaí Athluchtaithe Tionóil

en: Time
ga: Am

en: Physics Process
ga: Próiseas Fisice

en: Navigation Process
ga: Próiseas Nascleanúna

en: Static
ga: Statach

en: Static Max
ga: Statach Max

en: Msg Buf Max
ga: Uasmhéid Maolán Teachtaireachtaí

en: Object
ga: Réad

en: Objects
ga: Réada

en: Resources
ga: Acmhainní

en: Orphan Nodes
ga: Nóid Dílleachta

en: Raster
ga: Greille

en: Total Objects Drawn
ga: Iomlán na nOibiachtaí a Tarraingíodh

en: Total Primitives Drawn
ga: Iomlán Primitives Tarraingthe

en: Total Draw Calls
ga: Glaonna Tarraingthe Iomlána

en: Video
ga: Físeán

en: Video Mem
ga: Comhalta Físe

en: Texture Mem
ga: Mem Uigeachta

en: Buffer Mem
ga: Comhalta Maolánach

en: Physics 2D
ga: Fisic 2D

en: Active Objects
ga: Réada Gníomhacha

en: Collision Pairs
ga: Péirí Imbhuailtí

en: Islands
ga: Oileáin

en: Physics 3D
ga: Fisic 3D

en: Active Maps
ga: Léarscáileanna Gníomhacha

en: Regions
ga: Réigiúin

en: Agents
ga: Gníomhairí

en: Links
ga: Naisc

en: Polygons
ga: Polagáin

en: Edges
ga: Imill

en: Edges Merged
ga: Imill cumaiscthe

en: Edges Connected
ga: Imill Ceangailte

en: Edges Free
ga: Imill Saor in Aisce

en: Obstacles
ga: Constaicí

en: Pipeline
ga: Píblíne

en: Compilations Canvas
ga: Canbhás Tiomsú

en: Compilations Mesh
ga: Mogalra Tiomsú

en: Compilations Surface
ga: Dromchla Tiomsú

en: Compilations Draw
ga: Tiomsuithe Tarraingthe

en: Compilations Specialization
ga: Speisialtóireacht Tiomsú

en: Navigation 2D
ga: Loingseoireacht 2T

en: Navigation 3D
ga: Loingseoireacht 3T

en: Basis Universal
ga: Bunús Uilíoch

en: RDO Dict Size
ga: Méid Deict RDO

en: Zstd Supercompression
ga: Superchomhbhrú Zstd

en: Zstd Supercompression Level
ga: Leibhéal Superchomhbhrúite Zstd

en: Operation
ga: Oibríocht

en: Calculate Tangents
ga: Ríomh Tangents

en: Collision
ga: Imbhualadh

en: Use Collision
ga: Úsáid Imbhualadh

en: Collision Layer
ga: Sraith Imbhuailtí

en: Collision Mask
ga: Masc Imbhuailte

en: Collision Priority
ga: Tosaíocht Imbhuailtí

en: Flip Faces
ga: Smeach Aghaidheanna

en: Mesh
ga: Mogalra

en: Material
ga: Ábhar

en: Radial Segments
ga: Deighleoga Gathacha

en: Rings
ga: Fáinní

en: Smooth Faces
ga: Aghaidheanna Réidh

en: Sides
ga: Taobhanna

en: Cone
ga: Cón

en: Inner Radius
ga: Ga istigh

en: Outer Radius
ga: Ga Amuigh

en: Ring Sides
ga: Taobhanna Fáinne

en: Polygon
ga: Polagán

en: Depth
ga: Doimhneacht

en: Spin Degrees
ga: Céimeanna Spin

en: Spin Sides
ga: Taobhanna Spin

en: Path Node
ga: Nód Cosáin

en: Path Interval Type
ga: Cineál Eatramh an Chosáin

en: Path Interval
ga: Eatramh an Chosáin

en: Path Simplify Angle
ga: Conair Shimpliú Uillinn

en: Path Rotation
ga: Rothlú an Chosáin

en: Path Rotation Accurate
ga: Rothlú Conair Cruinn

en: Path Local
ga: Conair Logánta

en: Path Continuous U
ga: Conair Leanúnach U

en: Path U Distance
ga: Conair U Fad

en: Path Joined
ga: Conair ceangailte

en: Importer
ga: Iompórtálaí

en: Allow Geometry Helper Nodes
ga: Ceadaigh Nóid Chabhrach Céimseata

en: Embedded Image Handling
ga: Láimhseáil Íomhá Leabaithe

en: Naming Version
ga: Leagan Ainmniúcháin

en: GDScript
ga: GDScriptName

en: Max Call Stack
ga: Uasmhéid Carn Glaonna

en: Always Track Call Stacks
ga: Rianaigh Cruacha Glaonna i gCónaí

en: Always Track Local Variables
ga: Rianaigh Athróga Áitiúla i gCónaí

en: Exclude Addons
ga: Ná Cuir Breiseáin as an áireamh

en: Renamed in Godot 4 Hint
ga: Athainmníodh i Godot 4 Hint

en: Unassigned Variable
ga: Samhail Rindreála

en: Unassigned Variable Op Assign
ga: Athróg Neamhshannta Op Sannadh

en: Unused Variable
ga: Athróg Neamhúsáidte

en: Unused Local Constant
ga: Tairiseach Áitiúil Neamhúsáidte

en: Unused Private Class Variable
ga: Athróg Ranga Príobháideach Neamhúsáidte

en: Unused Parameter
ga: Paraiméadar Neamhúsáidte

en: Unused Signal
ga: Comhartha Neamhúsáidte

en: Shadowed Variable
ga: Athróg Scáthaithe

en: Shadowed Variable Base Class
ga: Rang Bunathróg Scáthaithe

en: Shadowed Global Identifier
ga: Aitheantóir Domhanda Scáthaithe

en: Unreachable Code
ga: Cód Do-shroichte

en: Unreachable Pattern
ga: Patrún Do-shroichte

en: Standalone Expression
ga: Léiriú Neamhspleách

en: Standalone Ternary
ga: Tríonóideach Neamhspleách

en: Incompatible Ternary
ga: Trínártha Neamh-chomhoiriúnach

en: Untyped Declaration
ga: Dearbhú Gan Chlóscríobh

en: Inferred Declaration
ga: Dearbhú Infheistithe

en: Unsafe Property Access
ga: Rochtain Neamhshábháilte ar Mhaoin

en: Unsafe Method Access
ga: Rochtain Modh Neamhshábháilte

en: Unsafe Cast
ga: Teilgean Neamhshábháilte

en: Unsafe Call Argument
ga: Argóint Glao Neamhshábháilte

en: Unsafe Void Return
ga: Tuairisceán Neamhshábháilte

en: Return Value Discarded
ga: Luach Tuairisceáin Caillte

en: Static Called On Instance
ga: Glaoite Statach ar Chás

en: Missing Tool
ga: Uirlis ar Iarraidh

en: Redundant Static Unload
ga: Díluchtú Statach Iomarcach

en: Redundant Await
ga: Fanacht Iomarcach

en: Assert Always True
ga: Dearbhaigh Fíor i gCónaí

en: Assert Always False
ga: Dearbhaigh i gcónaí bréagach

en: Integer Division
ga: Roinnt Slánuimhir

en: Narrowing Conversion
ga: Comhshó a chúngú

en: Int As Enum Without Cast
ga: Int Mar Enum Gan Réitigh

en: Int As Enum Without Match
ga: Int Mar Uimhir Gan Mheaitseáil

en: Enum Variable Without Default
ga: Athróg Enum Gan Réamhshocrú

en: Empty File
ga: Comhad Folamh

en: Deprecated Keyword
ga: Eochairfhocal atá imithe i léig

en: Confusable Identifier
ga: Aitheantóir Mearbhallta

en: Confusable Local Declaration
ga: Dearbhú Áitiúil Mearbhallta

en: Confusable Local Usage
ga: Úsáid Áitiúil Mhearbhallta

en: Confusable Capture Reassignment
ga: Athshannadh Gabhála Mearbhallta

en: Inference On Variant
ga: Inference On Leagan

en: Native Method Override
ga: Sárú Modh Dúchasach

en: Get Node Default Without Onready
ga: Faigh Nód Réamhshocraithe Gan Onready

en: Onready With Export
ga: Réidh le hEaspórtáil

en: Language Server
ga: Freastalaí Teanga

en: Enable Smart Resolve
ga: Cumasaigh Réiteach Cliste

en: Show Native Symbols in Editor
ga: Taispeáin Siombailí Dúchasacha san Eagarthóir

en: Use Thread
ga: Úsáid Snáithe

en: Poll Limit (µsec)
ga: Teorainn Vótaíochta (μsec)

en: Copyright
ga: Cóipcheart

en: Bake FPS
ga: Bácáil FPS

en: glTF
ga: glTFName

en: Color
ga: Dath

en: Intensity
ga: Déine

en: Light Type
ga: Cineál Solais

en: Range
ga: Raon

en: Inner Cone Angle
ga: Uillinn Cón Istigh

en: Outer Cone Angle
ga: Uillinn Cón Seachtrach

en: Diffuse Img
ga: Idirleata Img

en: Diffuse Factor
ga: Fachtóir Idirleata

en: Gloss Factor
ga: Fachtóir Snasta

en: Specular Factor
ga: Fachtóir Specular

en: Spec Gloss Img
ga: Snasta Spec Img

en: Mass
ga: Aifreann

en: Linear Velocity
ga: Treoluas Líneach

en: Angular Velocity
ga: Treoluas Uilleach

en: Center of Mass
ga: Lár an Aifrinn

en: Inertia Diagonal
ga: Táimhe trasnánach

en: Inertia Orientation
ga: Treoshuíomh Táimhe

en: Inertia Tensor
ga: Tensor Táimhe

en: Is Trigger
ga: An bhfuil Truicear

en: Mesh Index
ga: Innéacs Mogalra

en: Importer Mesh
ga: Mogalra an Iompórtálaí

en: Image Format
ga: Formáid Íomhá

en: Fallback Image Format
ga: Formáid Íomhá Cúltaca

en: Fallback Image Quality
ga: Cáilíocht Íomhá Cúltaca

en: Root Node Mode
ga: Mód Nód Fréimhe

en: Visibility Mode
ga: Mód Infheictheachta

en: Json
ga: JsonGenericName

en: Major Version
ga: Mórleagan

en: Minor Version
ga: Mionleagan

en: GLB Data
ga: Sonraí GLB

en: Use Named Skin Binds
ga: Úsáid Ceangail Craicinn Ainmnithe

en: Buffers
ga: Maoláin

en: Buffer Views
ga: Radhairc Mhaolánacha

en: Accessors
ga: Rochtaineoirí

en: Scene Name
ga: Ainm an Radhairc

en: Base Path
ga: Bunchonair

en: Filename
ga: Ainm comhaid

en: Root Nodes
ga: Nóid Fréimhe

en: Texture Samplers
ga: Samplers Uigeachta

en: Images
ga: Íomhánna

en: Cameras
ga: Ceamaraí

en: Lights
ga: Soilse

en: Unique Names
ga: Ainmneacha Uathúla

en: Unique Animation Names
ga: Ainmneacha Beochana Uathúla

en: Skeletons
ga: Cnámharlaigh

en: Create Animations
ga: Cruthaigh Beochan

en: Animations
ga: Beochan

en: Handle Binary Image
ga: Láimhseáil Íomhá Dhénártha

en: Buffer View
ga: Amharc Maolánach

en: Byte Offset
ga: Fritháireamh Beart

en: Component Type
ga: Cineál Comhpháirte

en: Normalized
ga: Normalaithe

en: Count
ga: Comhaireamh

en: Accessor Type
ga: Cineál Accessor

en: Max
ga: Uasmhéid

en: Sparse Count
ga: Líon Tanaí

en: Sparse Indices Buffer View
ga: Amharc Maolánach Innéacsanna Tanaí

en: Sparse Indices Byte Offset
ga: Innéacsanna Sparse Fritháireamh Beart

en: Sparse Indices Component Type
ga: Innéacsanna Sparse Cineál Comhpháirte

en: Sparse Values Buffer View
ga: Amharc Maolánach Luachanna Tanaí

en: Sparse Values Byte Offset
ga: Luachanna Sparse Fritháireamh Beart

en: Original Name
ga: Ainm Bunaidh

en: Loop
ga: Lúb

en: Buffer
ga: Maolán

en: Byte Length
ga: Fad Beart

en: Byte Stride
ga: Beart Stride

en: Indices
ga: Leideanna

en: Vertex Attributes
ga: Tréithe Vertex

en: Perspective
ga: Dearcadh

en: FOV
ga: FOVName

en: Size Mag
ga: Méid Mag

en: Depth Far
ga: Doimhneacht i bhfad

en: Depth Near
ga: Doimhneacht in aice

en: Blend Weights
ga: Meáchain Cumaisc

en: Instance Materials
ga: Ábhair Shamplacha

en: Parent
ga: Tuismitheoir

en: Xform
ga: XformName

en: Skin
ga: Craiceann

en: Children
ga: Leanaí

en: Light
ga: Solas

en: Visible
ga: Infheicthe

en: glTF to Godot Expression
ga: glTF a Slonn Godot

en: Godot to glTF Expression
ga: Godot go glTF Slonn

en: Node Paths
ga: Cosáin Nód

en: Object Model Type
ga: Cineál Múnla Oibiachta

en: Json Pointers
ga: Leideanna Json

en: Variant Type
ga: Cineál Athróg

en: Joints
ga: Ailt

en: Roots
ga: Fréamhacha

en: Godot Bone Node
ga: Nód Cnámh Godot

en: Skin Root
ga: Fréamh an Chraicinn

en: Joints Original
ga: Ailt Bhunaidh

en: Non Joints
ga: Neamh-Ailt

en: Godot Skin
ga: Craiceann Godot

en: Src Image
ga: Íomhá Src

en: Sampler
ga: SamplerName

en: Mag Filter
ga: Scagaire MagName

en: Min Filter
ga: Scagaire Min

en: Wrap S
ga: Timfhilleadh S

en: Wrap T
ga: Timfhilleadh T

en: Mesh Library
ga: Leabharlann Mogalra

en: Physics Material
ga: Ábhar Fisice

en: Cell
ga: Cill

en: Octant Size
ga: Méid ochtach

en: Center X
ga: Lár X

en: Center Y
ga: Lár Y

en: Center Z
ga: Lár Z

en: Priority
ga: Tosaíocht

en: Bake Navigation
ga: Nascleanúint Bácála

en: Clip Count
ga: Líon na Gearrthóg

en: Initial Clip
ga: Gearrthóg Tosaigh

en: Shuffle
ga: Suaitheadh

en: Fade Time
ga: Am Céimnithe

en: Stream Count
ga: Líon na Sruthanna

en: Jolt Physics 3D
ga: Jolt fisic 3#d

en: Simulation
ga: Insamhladh

en: Velocity Steps
ga: Céimeanna Treoluas

en: Position Steps
ga: Céimeanna an tSuímh

en: Use Enhanced Internal Edge Removal
ga: Bain úsáid as Baint Imeall Inmheánach Feabhsaithe

en: Generate All Kinematic Contacts
ga: Gin Gach Teagmhálaí Cinematic

en: Penetration Slop
ga: Fána Treá

en: Speculative Contact Distance
ga: Fad Teagmhála Amhantrach

en: Baumgarte Stabilization Factor
ga: Fachtóir Cobhsaíochta Baumgarte

en: Soft Body Point Radius
ga: Ga Bogphointe Coirp

en: Bounce Velocity Threshold
ga: Tairseach Treoluas Preab

en: Allow Sleep
ga: Ceadaigh Codladh

en: Sleep Velocity Threshold
ga: Tairseach Treoluas Codlata

en: Sleep Time Threshold
ga: Tairseach Am Codlata

en: Continuous CD Movement Threshold
ga: Tairseach Gluaiseachta CD Leanúnach

en: Continuous CD Max Penetration
ga: Treá uasta CD leanúnach

en: Body Pair Contact Cache Enabled
ga: Cumasaíodh Taisce Teagmhála Péire Coirp

en: Body Pair Contact Cache Distance Threshold
ga: Coirp Péire Teagmhála Taisce Cian-thairseach

en: Body Pair Contact Cache Angle Threshold
ga: Péire Coirp Teagmháil Taisce Uillinn Tairseach

en: Queries
ga: Ceisteanna

en: Enable Ray Cast Face Index
ga: Cumasaigh Innéacs Aghaidh Ray Cast

en: Motion Queries
ga: Ceisteanna Tairisceana

en: Recovery Iterations
ga: Atriallta Aisghabhála

en: Recovery Amount
ga: Méid Aisghabhála

en: Collisions
ga: Imbhuailtí

en: Collision Margin Fraction
ga: Codán Corrlach Imbhuailte

en: Active Edge Threshold
ga: Tairseach Imeall Gníomhach

en: World Node
ga: Nód Domhanda

en: Temporary Memory Buffer Size
ga: Méid Maolán Cuimhne Sealadach

en: World Boundary Shape Size
ga: Méid Cruth na Teorann Domhanda

en: Max Linear Velocity
ga: Luas Líneach Uasta

en: Max Angular Velocity
ga: Uasta treoluas uilleach

en: Max Bodies
ga: Comhlachtaí Uas

en: Max Body Pairs
ga: Uas Péirí Coirp

en: Max Contact Constraints
ga: Srianta Teagmhála Uasta

en: Lightmapping
ga: Mapáil solais

en: Bake Quality
ga: Cáilíocht Bácála

en: Low Quality Ray Count
ga: Líon Gathanna ar Chaighdeán Íseal

en: Medium Quality Ray Count
ga: Líon Gathanna Meáncháilíochta

en: High Quality Ray Count
ga: Líon Ray Ardchaighdeáin

en: Ultra Quality Ray Count
ga: Líon Ray Cáilíochta Ultra

en: Bake Performance
ga: Feidhmíocht Bácála

en: Max Rays per Pass
ga: Ghathanna Max in aghaidh an Phas

en: Region Size
ga: Méid an Réigiúin

en: Max Transparency Rays
ga: Ghathanna Trédhearcachta Uas

en: Low Quality Probe Ray Count
ga: Líon Ray Probe Cáilíochta Íseal

en: Medium Quality Probe Ray Count
ga: Líon Ray Probe Meáncháilíochta

en: High Quality Probe Ray Count
ga: Líon Ray Probe Ardchaighdeáin

en: Ultra Quality Probe Ray Count
ga: Líon Ray Probe Cáilíochta Ultra

en: Max Rays per Probe Pass
ga: Max Ghathanna in aghaidh an Probe Pass

en: Denoising
ga: Dífuaimiú

en: Denoiser
ga: DenoiserName

en: Beat Count
ga: Líon na mBuillí

en: Bar Beats
ga: Buillí Barra

en: Loop Offset
ga: Fritháireamh Lúb

en: Eye Height
ga: Airde na Súl

en: IOD
ga: IAIDÍN

en: Display Width
ga: Taispeáin Leithead

en: Display to Lens
ga: Taispeáin go Lionsa

en: Offset Rect
ga: Fritháireamh Rect

en: Oversample
ga: Ró-shamplaigh

en: K1
ga: K1GenericName

en: K2
ga: K2GenericName

en: Min Radius
ga: Ga Min

en: Spawn Path
ga: Conair Sceite

en: Spawn Limit
ga: Teorainn Sceite

en: Root Path
ga: Fréamhchonair

en: Replication Interval
ga: Eatramh Macasamhlaithe

en: Delta Interval
ga: Eatramh Deilte

en: Visibility Update Mode
ga: Mód Nuashonraithe Infheictheachta

en: Public Visibility
ga: Infheictheacht Phoiblí

en: Auth Callback
ga: Aisghlaoch Auth

en: Auth Timeout
ga: Teorainn Ama Auth

en: Allow Object Decoding
ga: Ceadaigh Díchódú Réada

en: Refuse New Connections
ga: Diúltaigh Naisc Nua

en: Server Relay
ga: Athsheachadán Freastalaí

en: Max Sync Packet Size
ga: Uasmhéid an Phaicéid Shioncronaithe

en: Max Delta Packet Size
ga: Max Delta Paicéad Méid

en: Noise Type
ga: Cineál Torainn

en: Frequency
ga: Minicíocht

en: Fractal
ga: Frachtal

en: Octaves
ga: Ochtáiv

en: Lacunarity
ga: Lacúnachtaí

en: Gain
ga: Gnóthachan

en: Weighted Strength
ga: Neart Ualaithe

en: Ping Pong Strength
ga: Ping pong neart

en: Cellular
ga: Ceallach

en: Distance Function
ga: Feidhm Fad

en: Jitter
ga: JitterName

en: Return Type
ga: Cineál Fillte

en: Domain Warp
ga: Warp Fearainn

en: Amplitude
ga: Aimplitiúid

en: Fractal Type
ga: Cineál Fractal

en: Fractal Octaves
ga: Ochtáiv Frachtal

en: Fractal Lacunarity
ga: Lacúnachtaí Frachtal

en: Fractal Gain
ga: Gnóthachan Fractal

en: Width
ga: Leithead

en: Noise
ga: Torann

en: Color Ramp
ga: Rampa Datha

en: Seamless
ga: Gan uaim

en: Invert
ga: Inbhéartaigh

en: In 3D Space
ga: I Spás 3D

en: As Normal Map
ga: Mar Ghnáthléarscáil

en: Seamless Blend Skirt
ga: Sciorta cumaisc gan uaim

en: Bump Strength
ga: Neart Bump

en: Localized Name
ga: Ainm Logánaithe

en: Action Type
ga: Cineál Gnímh

en: Toplevel Paths
ga: Cosáin Toplevel

en: Binding Path
ga: Cosán Ceangailteacha

en: Interaction Profile Path
ga: Conair Phróifíl Idirghníomhaíochta

en: Runtime Paths
ga: Cosáin Am Rith

en: Action Set
ga: Tacar Gníomhaíochta

en: Input Path
ga: Cosán Ionchuir

en: Threshold Released
ga: Tairseach Eisithe

en: Center Region
ga: Réigiún Lár

en: Wedge Angle
ga: Uillinn Ding

en: Is Sticky
ga: An bhfuil Greamaitheach

en: On Haptic
ga: Ar Haptic

en: Off Haptic
ga: As Haptic

en: On Threshold
ga: Ar Tairseach

en: Off Threshold
ga: Lasmuigh den Tairseach

en: Display Refresh Rate
ga: Taispeáin Ráta Athnuachana

en: Render Target Size Multiplier
ga: Rindreáil Iolraitheoir Spriocmhéid

en: Layer Viewport
ga: Amharcphort na Sraithe

en: Use Android Surface
ga: Úsáid Dromchla Android

en: Android Surface Size
ga: Méid Dromchla Android

en: Sort Order
ga: Ord Sórtála

en: Alpha Blend
ga: Cumasc Alfa

en: Enable Hole Punch
ga: Gníomhachtaigh Puncha Poill

en: Swapchain State
ga: Stát Swapchain

en: Mipmap Mode
ga: Mód Mipmap

en: Horizontal Wrap
ga: Fillteán Cothrománach

en: Vertical Wrap
ga: Fillteán Ingearach

en: Red Swizzle
ga: Swizzle Dearg

en: Green Swizzle
ga: Glas Swizzle

en: Blue Swizzle
ga: Swizzle Gorm

en: Alpha Swizzle
ga: Alfa Swizzle

en: Max Anisotropy
ga: Uasmhéid Ainisotrópachta

en: Border Color
ga: Dath na Teorann

en: Aspect Ratio
ga: Cóimheas Treoíochta

en: Central Angle
ga: Uillinn Lárnach

en: Fallback Segments
ga: Deighleáin Fallback

en: Central Horizontal Angle
ga: Uillinn Chothrománach Lárnach

en: Upper Vertical Angle
ga: Uillinn Ingearach Uachtarach

en: Lower Vertical Angle
ga: Uillinn Ingearach Íochtarach

en: Quad Size
ga: Méid quad

en: Hand
ga: Lámh

en: Motion Range
ga: Raon Gluaisne

en: Hand Skeleton
ga: Cnámharlach Láimhe

en: Skeleton Rig
ga: Rig cnámharlaigh

en: Bone Update
ga: Nuashonrú Cnámh

en: Tracker
ga: Lorgaire

en: Make Local to Pose
ga: Déan Áitiúil le Posáil

en: Subject
ga: Ábhar

en: Names
ga: Ainmneacha

en: Strings
ga: Teaghráin

en: Discover Multicast If
ga: Faigh amach Ilchraolacháin Má

en: Discover Local Port
ga: Faigh amach an Port Áitiúil

en: Discover IPv6
ga: Faigh amach IPv6

en: Description URL
ga: Cur síos URL

en: Service Type
ga: Cineál Seirbhíse

en: IGD Control URL
ga: URL Rialaithe IGD

en: IGD Service Type
ga: Cineál Seirbhíse IGD

en: IGD Our Addr
ga: IGD Ár Addr

en: IGD Status
ga: Stádas IGD

en: WebRTC
ga: WebRTCName

en: Max Channel in Buffer (KB)
ga: Max Channel i Maolán (KB)

en: Write Mode
ga: Mód Scríofa

en: Supported Protocols
ga: Prótacail a dtacaítear leo

en: Handshake Headers
ga: Ceanntásca Handshake

en: Inbound Buffer Size
ga: Méid an Mhaoláin Isteach

en: Outbound Buffer Size
ga: Méid an Mhaoláin Amach

en: Handshake Timeout
ga: Teorainn Ama Handshake

en: Max Queued Packets
ga: Paicéid Ciúáilte Uasta

en: Heartbeat Interval
ga: Eatramh buille croí

en: Session Mode
ga: Mód Seisiúin

en: Required Features
ga: Gnéithe Riachtanacha

en: Optional Features
ga: Gnéithe Roghnacha

en: Requested Reference Space Types
ga: Cineálacha Spáis Tagartha Iarrtha

en: Reference Space Type
ga: Cineál Spáis Tagartha

en: Enabled Features
ga: Gnéithe Cumasaithe

en: Visibility State
ga: Staid Infheictheachta

en: Debug Keystore
ga: Stór Eochrach Dífhabhtaithe

en: Debug Keystore User
ga: Dífhabhtaigh Úsáideoir Eochrach

en: Debug Keystore Pass
ga: Pas Dífhabhtaithe Eochrach

en: Install Exported APK
ga: Suiteáil APK Easpórtáilte

en: Java SDK Path
ga: Cosán SDK Java

en: Android SDK Path
ga: Cosán SDK Android

en: Force System User
ga: Fórsáil Úsáideoir an Chórais

en: Shutdown ADB on Exit
ga: Múchadh ADB ar Scor

en: One Click Deploy Clear Previous Install
ga: Cliceáil amháin Imscaradh Clear Suiteáil Roimhe Seo

en: Use Wi-Fi for Remote Debug
ga: Úsáid Wi-Fi le haghaidh dífhabhtaithe cianda

en: Wi-Fi Remote Debug Host
ga: Óstach Dífhabhtaithe Cianda Wi-Fi

en: Launcher Icons
ga: Deilbhíní Tosaitheora

en: Main 192 X 192
ga: Príomh 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
ga: Tulra Oiriúnaitheach 432 x 432

en: Adaptive Background 432 X 432
ga: Cúlra oiriúnaitheach 432 x 432

en: Adaptive Monochrome 432 X 432
ga: Monacrómach Oiriúnaitheach 432 X 432

en: Gradle Build
ga: Tógáil Gradle

en: Use Gradle Build
ga: Úsáid Tógáil Gradle

en: Gradle Build Directory
ga: Comhadlann Tógála Gradle

en: Android Source Template
ga: Teimpléad Foinse Android

en: Compress Native Libraries
ga: Comhbhrúigh Leabharlanna Dúchasacha

en: Export Format
ga: Easpórtáil Formáid

en: Target SDK
ga: Sprioc SDK

en: Custom Theme Attributes
ga: Tréithe Téama Saincheaptha

en: Keystore
ga: Siopa Eochrach

en: Debug User
ga: Úsáideoir Dífhabhtaithe

en: Debug Password
ga: Dífhabhtaigh Pasfhocal

en: Release User
ga: Úsáideoir Scaoilte

en: Release Password
ga: Pasfhocal Scaoilte

en: Code
ga: Cód

en: Package
ga: Pacáiste

en: Unique Name
ga: Ainm Uathúil

en: Signed
ga: Sínithe

en: App Category
ga: Catagóir App

en: Retain Data on Uninstall
ga: Coinnigh Sonraí ar Dhíshuiteáil

en: Exclude From Recents
ga: Eisiamh ó Déanaí

en: Show in Android TV
ga: Taispeáin i Android TV

en: Show in App Library
ga: Taispeáin sa Leabharlann Aipeanna

en: Show as Launcher App
ga: Taispeáin mar Fheidhmchlár Tosaitheoir

en: Graphics
ga: Grafaic

en: OpenGL Debug
ga: Dífhabhtú OpenGL

en: XR Features
ga: Gnéithe XR

en: XR Mode
ga: Mód XR

en: Gesture
ga: Gothaí

en: Swipe to Dismiss
ga: Svaidhpeáil chun é a dhífhostú

en: Immersive Mode
ga: Mód tumtha

en: Edge to Edge
ga: Imeall go hImeall

en: Support Small
ga: Tacú le Fiontair Bheaga

en: Support Normal
ga: Tacaíocht Gnáth

en: Support Large
ga: Tacaíocht Mór

en: Support Xlarge
ga: Tacaíocht Xlarge

en: Background Color
ga: Cúlra Dath

en: User Data Backup
ga: Cúltaca Sonraí Úsáideora

en: Allow
ga: Ceadaigh

en: Command Line
ga: Líne na nOrduithe

en: Extra Args
ga: Args Breise

en: APK Expansion
ga: Leathnú APK

en: Salt
ga: Salann

en: Public Key
ga: Eochair Phoiblí

en: Permissions
ga: Ceadanna

en: Custom Permissions
ga: Ceadanna Saincheaptha

en: iOS Deploy
ga: iOS Imscaradh

en: Targeted Device Family
ga: Teaghlach Gléas Spriocdhírithe

en: Min iOS Version
ga: Leagan Min iOS

en: Storyboard
ga: Clár scéalaíochta

en: Image Scale Mode
ga: Mód Scála Íomhá

en: Custom Image @2x
ga: Íomhá Saincheaptha @2x

en: Custom Image @3x
ga: Íomhá Saincheaptha @3x

en: Use Custom BG Color
ga: Úsáid Dath Saincheaptha BG

en: Custom BG Color
ga: Dath Saincheaptha BG

en: Settings 58 X 58
ga: Socruithe 58 x 58

en: Settings 87 X 87
ga: Socruithe 87 x 87

en: Notification 40 X 40
ga: Fógra 40 X 40

en: Notification 60 X 60
ga: Fógra 60 X 60

en: Notification 76 X 76
ga: Fógra 76 X 76

en: Notification 114 X 114
ga: Fógra 114 X 114

en: Spotlight 80 X 80
ga: Spotsolas 80 X 80

en: Spotlight 120 X 120
ga: Spotsolas 120X120

en: iPhone 180 X 180
ga: iPhone 180 × 180

en: App Store 1024 X 1024
ga: Siopa Aipeanna 1024 X 1024

en: Architecture
ga: Ailtireacht

en: SSH Remote Deploy
ga: SSH Imscaradh cianda

en: Extra Args SSH
ga: Args Breise SSH

en: Extra Args SCP
ga: Args Breise SCP

en: Run Script
ga: Rith Script

en: Cleanup Script
ga: Glanadh Script

en: rcodesign
ga: dearadh rco

en: Distribution Type
ga: Cineál Dáilte

en: Copyright Localized
ga: Cóipcheart Logánaithe

en: Min macOS Version x86 64
ga: Min macOS Leagan x86 64

en: Min macOS Version arm64
ga: Min macOS Leagan arm64

en: Export Angle
ga: Easpórtáil Uillinn

en: High Res
ga: Ard-Res

en: Xcode
ga: XcodeGenericName

en: Platform Build
ga: Tógáil Ardáin

en: SDK Version
ga: Leagan SDK

en: SDK Build
ga: Tógáil SDK

en: SDK Name
ga: Ainm SDK

en: Xcode Version
ga: Leagan Xcode

en: Xcode Build
ga: Tógáil XcodeName

en: Codesign
ga: Comhdhearadh

en: Installer Identity
ga: Aitheantas suiteálaí

en: Apple Team ID
ga: Aitheantas Foirne Apple

en: Identity
ga: Aitheantas

en: Certificate File
ga: Comhad Teastais

en: Certificate Password
ga: Pasfhocal an Teastais

en: Provisioning Profile
ga: Próifíl Soláthair

en: Custom File
ga: Comhad Saincheaptha

en: Allow JIT Code Execution
ga: Ceadaigh Forghníomhú Cód JIT

en: Allow Unsigned Executable Memory
ga: Ceadaigh cuimhne inrite gan síniú

en: Allow Dyld Environment Variables
ga: Ceadaigh Athróga Timpeallachta Dyld

en: Disable Library Validation
ga: Díchumasaigh Bailíochtú Leabharlainne

en: Audio Input
ga: Ionchur Fuaime

en: Address Book
ga: Leabhar Seoltaí

en: Calendars
ga: Féilirí

en: Photos Library
ga: Leabharlann na nGrianghraf

en: Apple Events
ga: Imeachtaí Apple

en: Debugging
ga: Dífhabhtú

en: App Sandbox
ga: Bosca Gainimh App

en: Network Server
ga: Freastalaí Líonra

en: Network Client
ga: Cliant Líonra

en: Device USB
ga: Gléas USB

en: Device Bluetooth
ga: Bluetooth Gléas

en: Files Downloads
ga: Íoslódálacha Comhad

en: Files Pictures
ga: Pictiúir Comhaid

en: Files Music
ga: Ceol Comhaid

en: Files Movies
ga: Scannáin Comhaid

en: Files User Selected
ga: Comhad Úsáideoir Roghnaithe

en: Helper Executables
ga: Inrite Cúntóirí

en: Custom Options
ga: Roghanna Saincheaptha

en: Notarization
ga: Nodaireacht

en: Apple ID Name
ga: Ainm Aitheantais Apple

en: Apple ID Password
ga: Pasfhocal ID Apple

en: API Key
ga: Eochair API

en: API Key ID
ga: Aitheantas Eochrach API

en: Location Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Suímh

en: Location Usage Description Localized
ga: Cur Síos ar Úsáid Suímh Logánaithe

en: Address Book Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid an Leabhair Seoltaí

en: Address Book Usage Description Localized
ga: Cur Síos ar Úsáid Leabhar Seoltaí Logánaithe

en: Calendar Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Féilire

en: Calendar Usage Description Localized
ga: Cur Síos ar Úsáid Féilire Logánaithe

en: Photos Library Usage Description
ga: Grianghraif Cur Síos ar Úsáid na Leabharlainne

en: Photos Library Usage Description Localized
ga: Grianghraif Cur Síos ar Úsáid na Leabharlainne Logánaithe

en: Desktop Folder Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Fillteán Deisce

en: Desktop Folder Usage Description Localized
ga: Cur síos ar úsáid fillteán deisce logánaithe

en: Documents Folder Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Fillteán Doiciméad

en: Documents Folder Usage Description Localized
ga: Doiciméid Cur Síos ar Úsáid Fillteán Logánaithe

en: Downloads Folder Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Fillteán Íoslódálacha

en: Downloads Folder Usage Description Localized
ga: Íoslódálacha Cur Síos ar Úsáid Fillteán Logánaithe

en: Network Volumes Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Imleabhair Líonra

en: Network Volumes Usage Description Localized
ga: Cur síos ar úsáid imleabhair líonra logánaithe

en: Removable Volumes Usage Description
ga: Cur Síos ar Úsáid Imleabhair Inbhainte

en: Removable Volumes Usage Description Localized
ga: Inbhainte Imleabhair Cur síos Úsáid Logánaithe

en: Min visionOS Version
ga: Leagan OS Min vision

en: Web
ga: Gréasán

en: HTTP Host
ga: Óstach HTTP

en: Use TLS
ga: Úsáid TLS

en: TLS Key
ga: Eochair TLS

en: TLS Certificate
ga: Teastas TLS

en: Variant
ga: Malairt

en: Extensions Support
ga: Tacaíocht Síntí

en: Thread Support
ga: Tacaíocht Snáithe

en: VRAM Texture Compression
ga: Comhbhrú Uigeachta VRAM

en: For Desktop
ga: Don Deasc

en: For Mobile
ga: Le haghaidh Soghluaiste

en: Export Icon
ga: Easpórtáil Deilbhín

en: Custom HTML Shell
ga: Blaosc Saincheaptha HTML

en: Head Include
ga: Ceann san áireamh

en: Canvas Resize Policy
ga: Polasaí Athraigh Méid an Chanbháis

en: Focus Canvas on Start
ga: Fócas Canbhás ar Tosaigh

en: Experimental Virtual Keyboard
ga: Méarchlár Fíorúil Turgnamhach

en: Progressive Web App
ga: Aip Gréasáin Fhorásach

en: Ensure Cross Origin Isolation Headers
ga: Cinntigh Ceanntásca Leithlisithe Tras-Tionscnaimh

en: Offline Page
ga: Leathanach As Líne

en: Icon 144 X 144
ga: Deilbhín 144 X 144

en: Icon 180 X 180
ga: Deilbhín 180 X 180

en: Icon 512 X 512
ga: Deilbhín 512 X 512

en: Emscripten Pool Size
ga: Méid Linn Snámha Emscripten

en: Godot Pool Size
ga: Méid Linn Snámha Godot

en: signtool
ga: uirlis chomharthaíochta

en: Identity Type
ga: Cineál Aitheantais

en: Timestamp
ga: Stampa Ama

en: Timestamp Server URL
ga: URL an Fhreastalaí Stampa Ama

en: Digest Algorithm
ga: Algartam Díolama

en: Modify Resources
ga: Mionathraigh Acmhainní

en: Console Wrapper Icon
ga: Deilbhín fillteán consóil

en: File Version
ga: Leagan Comhaid

en: Product Version
ga: Leagan Táirge

en: Company Name
ga: Ainm na Cuideachta

en: Product Name
ga: Ainm Táirge

en: File Description
ga: Cur Síos ar an gComhad

en: Trademarks
ga: Trádmharcanna

en: Export D3D12
ga: Easpórtáil D3D12

en: D3D12 Agility SDK Multiarch
ga: D3D12 Aclaíocht SDK Multiarch

en: Sprite Frames
ga: Frámaí Sprite

en: Frame
ga: Fráma

en: Speed Scale
ga: Scála Luais

en: Centered
ga: Láraithe

en: Flip H
ga: Smeach H

en: Flip V
ga: Smeach V

en: Current
ga: Reatha

en: Volume dB
ga: Imleabhar dB

en: Pitch Scale
ga: Scála Páirce

en: Playing
ga: Ag imirt

en: Autoplay
ga: Uathsheinn

en: Stream Paused
ga: Sruth ar Sos

en: Max Distance
ga: Fad Uasta

en: Attenuation
ga: Maolú

en: Max Polyphony
ga: Uasmhéid Polafónachta

en: Panning Strength
ga: Neart Panning

en: Area Mask
ga: Masc Ceantair

en: Playback Type
ga: Cineál Athsheinm

en: Copy Mode
ga: Mód Cóipeála

en: Anchor Mode
ga: Mód Ancaire

en: Ignore Rotation
ga: Déan neamhaird den rothlú

en: Process Callback
ga: Aisghlaoch Próisis

en: Left
ga: Ar chlé

en: Top
ga: Barr

en: Right
ga: Ceart

en: Bottom
ga: Bun

en: Smoothed
ga: Smúdáilte

en: Position Smoothing
ga: Smúdú Suímh

en: Rotation Smoothing
ga: Smúdú Rothlaithe

en: Drag
ga: Tarraing

en: Horizontal Enabled
ga: Cothrománach Cumasaithe

en: Vertical Enabled
ga: Cumasaithe go hIngearach

en: Horizontal Offset
ga: Fritháireamh Cothrománach

en: Vertical Offset
ga: Fritháireamh Ingearach

en: Left Margin
ga: Imeall Ar Chlé

en: Top Margin
ga: Imeall Barr

en: Right Margin
ga: Imeall Ar Dheis

en: Bottom Margin
ga: Imeall Bun

en: Draw Screen
ga: Dear Scáileán

en: Draw Limits
ga: Teorainneacha Tarraingthe

en: Draw Drag Margin
ga: Tarraing Imeall Tarraingthe

en: Tweaks
ga: TweaksName

en: Fit Margin
ga: Imeall Oiriúnach

en: Clear Margin
ga: Glan Imeall

en: Use Mipmaps
ga: Úsáid Mipmaps

en: Emitting
ga: Astú

en: Lifetime
ga: Saol

en: One Shot
ga: Urchar Amháin

en: Preprocess
ga: Réamhphróiseáil

en: Explosiveness
ga: Pléascán

en: Randomness
ga: Randamacht

en: Use Fixed Seed
ga: Úsáid Síl Seasta

en: Lifetime Randomness
ga: Randamacht Saoil

en: Fixed FPS
ga: FPS Seasta

en: Fract Delta
ga: Delta Frachtal

en: Drawing
ga: Líníocht

en: Local Coords
ga: Coordaigh Áitiúla

en: Draw Order
ga: Ordú Tarraingthe

en: Emission Shape
ga: Stencils

en: Shape
ga: Cruth

en: Sphere Radius
ga: Ga Sféar

en: Rect Extents
ga: Fairsinge Rect

en: Points
ga: Pointí

en: Normals
ga: Gnáth

en: Colors
ga: Dathanna

en: Particle Flags
ga: Bratacha na gCáithníní

en: Align Y
ga: Ailínigh Y

en: Direction
ga: Treo

en: Spread
ga: Scaip

en: Gravity
ga: Domhantarraingt

en: Initial Velocity
ga: Treoluas Tosaigh

en: Velocity Min
ga: Treoluas Min

en: Velocity Max
ga: Treoluas Max

en: Velocity Curve
ga: Cuar treoluais

en: Orbit Velocity
ga: Treoluas na Fithise

en: Linear Accel
ga: Líneach Accel

en: Accel Min
ga: Luasghéarú Íosta

en: Accel Max
ga: Luasghéarú Uasmhéid

en: Accel Curve
ga: Cuar Accel

en: Radial Accel
ga: Accel Gathacha

en: Tangential Accel
ga: Accel Tadhlaíocha

en: Damping
ga: Díonadh

en: Damping Min
ga: Díonadh Íosmhéid

en: Damping Max
ga: Díonadh Uasmhéid

en: Damping Curve
ga: Cuar Damping

en: Angle
ga: Uillinn

en: Angle Min
ga: Uillinn Min

en: Angle Max
ga: Uillinn Max

en: Angle Curve
ga: Cuar Uillinne

en: Scale Amount Min
ga: Scála Méid Min

en: Scale Amount Max
ga: Scála Méid Uasta

en: Scale Amount Curve
ga: Scála Méid Cuar

en: Split Scale
ga: Scála Scoilte

en: Scale Curve X
ga: Scálaigh Cuar X

en: Scale Curve Y
ga: Scálaigh Cuar Y

en: Color Initial Ramp
ga: Rampa Tosaigh Datha

en: Hue Variation
ga: Athrú Lí

en: Variation Min
ga: Athrú Min

en: Variation Max
ga: Athrú Max

en: Variation Curve
ga: Cuar Athraithe

en: Speed Min
ga: Luas Min

en: Speed Max
ga: Luas Max

en: Speed Curve
ga: Cuar Luais

en: Offset Min
ga: Fritháireamh Min

en: Offset Max
ga: Fritháireamh Max

en: Offset Curve
ga: Fritháireamh an Chuar

en: Amount Ratio
ga: Cóimheas Méide

en: Sub Emitter
ga: Fo-Astaír

en: Interp to End
ga: Interp go Deireadh

en: Interpolate
ga: Idirshuíomh

en: Base Size
ga: Bunmhéid

en: Visibility Rect
ga: Rect Infheictheachta

en: Trails
ga: Cosáin

en: Sections
ga: Rannóga

en: Section Subdivisions
ga: Foranna Rannóige

en: Process Material
ga: Ábhar Próisis

en: Editor Only
ga: Eagarthóir Amháin

en: Energy
ga: Fuinneamh

en: Blend Mode
ga: Mód Cumaisc

en: Z Min
ga: Le min

en: Z Max
ga: Le Max

en: Layer Min
ga: Sraith Min

en: Layer Max
ga: Sraith Max

en: Item Cull Mask
ga: Masc Cuileann Míre

en: Shadow
ga: Scáth

en: Filter Smooth
ga: Scag Go Réidh

en: Texture Scale
ga: Scála Uigeachta

en: Closed
ga: Dúnta

en: Cull Mode
ga: Mód Cuil

en: SDF Collision
ga: Imbhualadh SDF

en: Occluder Light Mask
ga: Masc Solais Occluder

en: Width Curve
ga: Cuar Leithead

en: Default Color
ga: Dath Réamhshocraithe

en: Fill
ga: Líon

en: Gradient
ga: Grádán

en: Texture Mode
ga: Mód Uigeachta

en: Capping
ga: Uasteorannú

en: Joint Mode
ga: Mód Comhpháirteach

en: Begin Cap Mode
ga: Tosaigh Mód Caipín

en: End Cap Mode
ga: Mód Caipín Deiridh

en: Border
ga: Teorainn

en: Sharp Limit
ga: Teorainn ghéar

en: Round Precision
ga: Cruinneas Babhta

en: Antialiased
ga: Gan laige

en: Gizmo Extents
ga: Fairsinge Gizmo

en: Multimesh
ga: MultimeshName

en: Path Desired Distance
ga: Fad atá ag teastáil ón gcosán

en: Target Desired Distance
ga: Sprioc Fad atá ag teastáil

en: Path Max Distance
ga: Conair Max Fad

en: Navigation Layers
ga: Sraitheanna Nascleanúna

en: Pathfinding Algorithm
ga: Algartam Pathfinding

en: Path Postprocessing
ga: Postphróiseáil Cosán

en: Path Metadata Flags
ga: Bratacha Meiteashonraí an Chosáin

en: Simplify Path
ga: Simpligh an Cosán

en: Simplify Epsilon
ga: Simpligh Epsilon

en: Path Return Max Length
ga: Fad Uasta Fillte an Chosáin

en: Path Return Max Radius
ga: Ga Uasta Fillte na Cosáin

en: Path Search Max Polygons
ga: Uasmhéid Polagán Cuardaigh Cosáin

en: Path Search Max Distance
ga: Uasmhéid Cuardaigh Cosáin

en: Avoidance Enabled
ga: Seachaint Cumasaithe

en: Neighbor Distance
ga: Fad na gcomharsan

en: Max Neighbors
ga: Max Comharsana

en: Time Horizon Agents
ga: Gníomhairí Time Horizon

en: Time Horizon Obstacles
ga: Constaicí Léaslíne Ama

en: Max Speed
ga: Luas Uasta

en: Avoidance Layers
ga: Sraitheanna Seachanta

en: Avoidance Mask
ga: Masc Seachanta

en: Avoidance Priority
ga: Tosaíocht Seachanta

en: Use Custom
ga: Úsáid Saincheaptha

en: Path Custom Color
ga: Dath Saincheaptha an Chosáin

en: Path Custom Point Size
ga: Conair Custom Point Size

en: Path Custom Line Width
ga: Leithead Líne Saincheaptha Cosán

en: Bidirectional
ga: Déthreo

en: Start Position
ga: Tosaigh an tIonad

en: End Position
ga: Ionad Deiridh

en: Enter Cost
ga: Cuir isteach Costas

en: Travel Cost
ga: Costas Taistil

en: Vertices
ga: VerticesName

en: NavigationMesh
ga: NascleanúintMesh

en: Affect Navigation Mesh
ga: Tionchar a imirt ar mhogall nascleanúna

en: Carve Navigation Mesh
ga: Mogalra Nascleanúna Carve

en: Navigation Polygon
ga: Polagán Nascleanúna

en: Use Edge Connections
ga: Úsáid Naisc Ciumhais

en: Skew
ga: Sceabhach

en: Scroll Scale
ga: Scrollaigh Scála

en: Scroll Offset
ga: Fritháireamh Scrollaigh

en: Repeat
ga: Athdhéan

en: Repeat Size
ga: Athdhéan Méid

en: Autoscroll
ga: Uathscrollaigh

en: Repeat Times
ga: Amanna Athdhéanta

en: Begin
ga: Tosaigh

en: End
ga: Deireadh

en: Follow Viewport
ga: Lean Viewport

en: Ignore Camera Scroll
ga: Ceamara Scrollaigh na mBan

en: Screen Offset
ga: Fritháireamh Scáileáin

en: Scroll
ga: Scrollaigh

en: Base Offset
ga: Fritháireamh Bonn

en: Limit Begin
ga: Teorainn Tosaigh

en: Limit End
ga: Deireadh Teorann

en: Ignore Camera Zoom
ga: Déan neamhaird de Zúmáil an Cheamara

en: Motion
ga: Tairiscint

en: Mirroring
ga: Scáthánú

en: Curve
ga: Cuar

en: Progress
ga: Dul chun cinn

en: Progress Ratio
ga: Cóimheas Dul Chun Cinn

en: H Offset
ga: Fritháireamh H

en: V Offset
ga: V Fritháireamh

en: Rotates
ga: Rothlaigh

en: Cubic Interp
ga: Interp Ciúbach

en: Sync to Physics
ga: Sioncronú leis an bhFisic

en: Monitoring
ga: Monatóireacht

en: Monitorable
ga: Inmhonatóirithe

en: Space Override
ga: Sáraíocht Spáis

en: Point
ga: Pointe

en: Point Unit Distance
ga: Fad Aonad Pointe

en: Point Center
ga: Ionad Pointe

en: Linear Damp
ga: Taise Líneach

en: Angular Damp
ga: Taise uilleach

en: Audio Bus
ga: Bus Fuaime

en: Motion Mode
ga: Mód Gluaisne

en: Up Direction
ga: Treo Suas

en: Slide on Ceiling
ga: Sleamhnaigh ar an tSíleáil

en: Wall Min Slide Angle
ga: Uillinn Sleamhnáin Wall Min

en: Floor
ga: Urlár

en: Stop on Slope
ga: Stop ar Fhána

en: Constant Speed
ga: Luas Tairiseach

en: Block on Wall
ga: Bloc ar Bhalla

en: Max Angle
ga: Uillinn Uasta

en: Snap Length
ga: Fad Léime

en: Moving Platform
ga: Ardán Gluaiste

en: On Leave
ga: Ar Saoire

en: Floor Layers
ga: Sraitheanna Urláir

en: Wall Layers
ga: Sraitheanna Balla

en: Safe Margin
ga: Imeall Sábháilte

en: Disable Mode
ga: Díchumasaigh Mód

en: Pickable
ga: Inroghnaithe

en: Build Mode
ga: Mód Tógála

en: Disabled
ga: Díchumasaithe

en: One Way Collision
ga: Imbhualadh AonTreo

en: Margin
ga: Imeall

en: Debug Color
ga: Dífhabhtaigh Dath

en: Length
ga: Fad

en: Rest Length
ga: Fad Scíthe

en: Stiffness
ga: Righin

en: Initial Offset
ga: Fritháireamh Tosaigh

en: Node A
ga: Nód A

en: Node B
ga: Nód B

en: Bias
ga: Claonadh

en: Disable Collision
ga: Díchumasaigh Imbhualadh

en: Softness
ga: Bogas

en: Angular Limit
ga: Teorainn Uilleach

en: Lower
ga: Íochtarach

en: Upper
ga: Uachtarach

en: Motor
ga: Inneall

en: Target Velocity
ga: Treoluas Sprice

en: Bone 2D Nodepath
ga: Nódpath Cnámh 2D

en: Bone 2D Index
ga: Innéacs Cnámh 2D

en: Auto Configure Joint
ga: Cumraigh Comhpháirt Uathoibríoch

en: Simulate Physics
ga: Insamhladh Fisic

en: Follow Bone When Simulating
ga: Lean cnámh agus tú ag insamhladh

en: Exclude Parent
ga: Tuismitheoir a Eisiamh

en: Target Position
ga: Suíomh na Sprice

en: Hit From Inside
ga: Buail ón taobh istigh

en: Collide With
ga: Collide Le

en: Areas
ga: Ceantair

en: Bodies
ga: Comhlachtaí

en: Gravity Scale
ga: Scála Domhantarraingthe

en: Mass Distribution
ga: Dáileadh Aifrinn

en: Center of Mass Mode
ga: Lár an Mhód Aifrinn

en: Inertia
ga: Táimhe

en: Deactivation
ga: Díghníomhachtú

en: Sleeping
ga: Codladh

en: Can Sleep
ga: An féidir Codladh

en: Lock Rotation
ga: Glasáil Rothlú

en: Freeze
ga: Reo

en: Freeze Mode
ga: Mód Reoite

en: Solver
ga: Réiteoir

en: Custom Integrator
ga: Integrator Saincheaptha

en: Continuous CD
ga: Dlúthdhiosca leanúnach

en: Contact Monitor
ga: Monatóir Teagmhála

en: Max Contacts Reported
ga: Uasteagmhálacha Tuairiscithe

en: Linear
ga: Líneach

en: Damp Mode
ga: Mód Taise

en: Damp
ga: Taise

en: Angular
ga: Uilleach

en: Constant Forces
ga: Fórsaí Tairiseacha

[ctx: Physics]
en: Force
ga: Fórsáil

en: Torque
ga: Chasmhóimint

en: Constant Linear Velocity
ga: Treoluas líneach tairiseach

en: Constant Angular Velocity
ga: Treoluas Uilleach Tairiseach

en: Texture Normal
ga: Uigeacht Gnáth

en: Texture Pressed
ga: Uigeacht Brúite

en: Bitmask
ga: Péisteanna giolcacha

en: Shape Centered
ga: Cruth Láraithe

en: Shape Visible
ga: Cruth Infheicthe

en: Passby Press
ga: Preas Passby

en: Vertex Colors
ga: Dathanna Vertex

en: Internal Vertex Count
ga: Líon Na Vertex Inmheánach

en: Remote Path
ga: Conair Chianda

en: Use Global Coordinates
ga: Úsáid Comhordanáidí Domhanda

en: Update
ga: Nuashonrú

en: Auto Calculate Length and Angle
ga: Ríomh Fad agus Uillinn Uathoibríoch

en: Bone Angle
ga: Uillinn Cnámh

en: Editor Settings
ga: Socruithe an Eagarthóra

en: Show Bone Gizmo
ga: Taispeáin Gizmo Cnámh

en: Rest
ga: An chuid eile

en: Modification Stack
ga: Cruach Mionathraithe

en: Hframes
ga: HframesName

en: Vframes
ga: VframesName

en: Frame Coords
ga: Coords Fráma

en: Filter Clip Enabled
ga: Scagaire Clip Cumasaithe

en: Tile Set
ga: Socraigh Tíleanna

en: Rendering Quadrant Size
ga: Rindreáil Quadrant Méid

en: Collision Animatable
ga: Imbhualadh Animatable

en: Collision Visibility Mode
ga: Mód Infheictheachta Imbhuailtí

en: Navigation Visibility Mode
ga: Mód Infheictheachta Nascleanúna

en: Occlusion Enabled
ga: Occlusion Cumasaithe

en: Y Sort Origin
ga: Y Sórtáil Origin

en: X Draw Order Reversed
ga: X Tarraing Ordú droim ar ais

en: Collision Enabled
ga: Imbhualadh Cumasaithe

en: Use Kinematic Bodies
ga: Úsáid Comhlachtaí Kinematic

en: Physics Quadrant Size
ga: Méid na Ceathrún Fisice

en: Show Rect
ga: Taispeáin an Droch-cheart

en: Enabling
ga: Cumasú

en: Node Path
ga: Conair nód

en: Doppler Tracking
ga: Rianú Doppler

en: Attenuation Model
ga: Múnla Maolaithe

en: Unit Size
ga: Méid an Aonaid

en: Max dB
ga: Uasmhéid dB

en: Emission Angle
ga: Uillinn Astaíochta

en: Degrees
ga: Céimeanna

en: Filter Attenuation dB
ga: Scagaire Maolú dB

en: Attenuation Filter
ga: Scagaire MaolaitheComment

en: Cutoff Hz
ga: Gearradh Hz

en: Doppler
ga: DopplerName

en: Tracking
ga: Rianú

en: Bone Name
ga: Ainm na gCnámh

en: Bone Idx
ga: Idx Cnámh

en: Override Pose
ga: Sáraigh Údar

en: Use External Skeleton
ga: Úsáid Cnámharlach Seachtrach

en: External Skeleton
ga: Cnámharlach Seachtrach

en: Keep Aspect
ga: Coinnigh Gné

en: Cull Mask
ga: Masc Cuil

en: Attributes
ga: Tréithe

en: Compositor
ga: Cumadóir

en: Projection
ga: Teilgean

en: Frustum Offset
ga: Fritháireamh Frustum

en: Near
ga: In aice le

en: Far
ga: I bhfad

en: Visibility AABB
ga: Infheictheacht AABB

en: Box Extents
ga: Fairsinge an Bhosca

en: Ring Axis
ga: Ais Fáinne

en: Ring Height
ga: Airde Fáinne

en: Ring Radius
ga: Ga Fáinne

en: Ring Inner Radius
ga: Fáinne Ga Istigh

en: Ring Cone Angle
ga: Uillinn Cón Fáinne

en: Rotate Y
ga: Rothlaigh Y

en: Disable Z
ga: Díchumasaigh Z

en: Flatness
ga: Maoithneachas

en: Scale Curve Z
ga: Scálaigh Cuar Z

en: Albedo
ga: AlbedoName

[ctx: Geometry]
en: Normal
ga: Gnáth

en: Emission
ga: Astaíochtaí

en: Parameters
ga: Paraiméadair

en: Emission Energy
ga: Fuinneamh Astaíochta

en: Modulate
ga: Mionathraigh

en: Albedo Mix
ga: Meascán Albedo

en: Normal Fade
ga: Gnáth-Céimnithe

en: Vertical Fade
ga: Céimnigh Ingearach

en: Upper Fade
ga: An Céimneach Uachtarach

en: Lower Fade
ga: Céimnithe Íochtarach

en: Distance Fade
ga: Fadú

en: Transform Align
ga: Ailínigh Trasfhoirmithe

en: Draw Passes
ga: Tarraing Pasanna

en: Passes
ga: Pasanna

en: Thickness
ga: Tiús

en: Bake Mask
ga: Masc Bácála

en: Update Mode
ga: Mód Nuashonraithe

en: Follow Camera Enabled
ga: Lean an Ceamara Cumasaithe

en: Heightfield Mask
ga: Masc Airde

en: Directionality
ga: Treoíocht

en: Skeleton Path
ga: Conair an Chnámharlaigh

en: Layer Mask
ga: Masc Sraithe

en: Visibility Range
ga: Raon Infheictheachta

en: Begin Margin
ga: Tosaigh Imeall

en: End Margin
ga: Imeall Deiridh

en: Fade Mode
ga: Mód Céimnithe

en: Pixel Size
ga: Méid Picteilíní

en: Flags
ga: Bratacha

en: Billboard
ga: Clár fógraí

en: Shaded
ga: Scáthaithe

en: Double Sided
ga: Dhá Thaobh

en: No Depth Test
ga: Gan Tástáil Doimhneachta

en: Fixed Size
ga: Méid Seasta

en: Alpha Cut
ga: Alfa Gearr

en: Alpha Scissor Threshold
ga: Tairseach Alfa Siosúr

en: Alpha Hash Scale
ga: Scála Alfa Hash

en: Alpha Antialiasing Mode
ga: Mód Alfa Antialiasing

en: Alpha Antialiasing Edge
ga: Imeall Alfa Antialiasing

en: Texture Filter
ga: Scagaire Uigeachta

en: Render Priority
ga: Tosaíocht a Thabhairt

en: Outline Render Priority
ga: Imlíne Tosaíocht Rindreála

en: Text
ga: Téacs

en: Outline Modulate
ga: Mionathrú Imlíneach

en: Font
ga: Cló

en: Horizontal Alignment
ga: Ailíniú Cothrománach

en: Vertical Alignment
ga: Ailíniú Ingearach

en: Uppercase
ga: Cás Uachtair

en: Autowrap Trim Flags
ga: Bratacha Baile Átha Troim Uathoibríoch

en: Justification Flags
ga: Bratacha Fírinniú

en: BiDi
ga: BiDiName

en: Text Direction
ga: Treo Téacs

en: Structured Text BiDi Override
ga: Sárú Téacs Struchtúrtha BiDi

en: Structured Text BiDi Override Options
ga: Roghanna Sáraithe Téacs Struchtúrtha BiDi

en: Intensity Lumens
ga: Déine Lumens

en: Intensity Lux
ga: Déine Lux

en: Temperature
ga: Teocht

en: Indirect Energy
ga: Fuinneamh Indíreach

en: Volumetric Fog Energy
ga: Fuinneamh Ceo Toirtmhéadrach

en: Projector
ga: Teilgeoir

en: Angular Distance
ga: Fad Uilleach

en: Negative
ga: Diúltach

en: Specular
ga: Tuairimíocht

en: Bake Mode
ga: Mód Bácála

en: Normal Bias
ga: Gnáthchlaonadh

en: Reverse Cull Face
ga: Droim ar ais Aghaidh Cull

en: Transmittance Bias
ga: Claonadh Tarchuir

en: Opacity
ga: Teimhneacht

en: Blur
ga: Doiléirigh

en: Caster Mask
ga: Masc Caster

en: Directional Shadow
ga: Scáth Treoch

en: Split 1
ga: Scoilt 1

en: Split 2
ga: Scoilt 2

en: Split 3
ga: Scoilt 3

en: Blend Splits
ga: Scoilteanna Cumaisc

en: Fade Start
ga: Céimnigh Tús

en: Pancake Size
ga: Méid na Pancóg

en: Sky Mode
ga: Mód Spéire

en: Omni
ga: OmniName

en: Shadow Mode
ga: Mód Scátha

en: Spot
ga: Spota

en: Angle Attenuation
ga: Maolú uillinne

en: Lightmap Textures
ga: Uigeachtaí Lightmap

en: Shadowmask Textures
ga: Uigeachtaí Shadowmask

en: Quality
ga: Cáilíocht

en: Supersampling
ga: Sárshampláil

en: Supersampling Factor
ga: Fachtóir Sárshamplála

en: Bounces
ga: Preabanna

en: Bounce Indirect Energy
ga: Preab Fuinneamh Indíreach

en: Directional
ga: Treo

en: Shadowmask Mode
ga: Mód Shadowmask

en: Use Texture for Bounces
ga: Úsáid uigeacht le haghaidh preabanna

en: Interior
ga: Taobh istigh

en: Use Denoiser
ga: Úsáid Denoiser

en: Denoiser Strength
ga: Neart Denoiser

en: Denoiser Range
ga: Raon Denoiser

en: Texel Scale
ga: Scála Texel

en: Max Texture Size
ga: Uasmhéid uigeachta

en: Custom Sky
ga: Spéir Shaincheaptha

en: Custom Color
ga: Dath Saincheaptha

en: Custom Energy
ga: Fuinneamh Saincheaptha

en: Camera Attributes
ga: Tréithe an Cheamara

en: Gen Probes
ga: Tástálacha Gineadóirí

en: Subdiv
ga: SubdivName

en: Light Data
ga: Sonraí Solais

en: Target Node
ga: Sprioc nód

en: Forward Axis
ga: Ais ar Aghaidh

en: Primary Rotation Axis
ga: Ais Rothlaithe Príomhúil

en: Use Secondary Rotation
ga: Úsáid Rothlú Tánaisteach

en: Origin Settings
ga: Socruithe Bunús

en: From
ga: Ó

en: External Node
ga: Nód Seachtrach

en: Time Based Interpolation
ga: Idirshuíomh Ambhunaithe

en: Transition Type
ga: Cineál Aistrithe

en: Ease Type
ga: Cineál Éasca

en: Angle Limitation
ga: Teorainn Uillinn

en: Use Angle Limitation
ga: Úsáid Teorainn Uillinn

en: Symmetry Limitation
ga: Teorainn Siméadrachta

en: Primary Limit Angle
ga: Uillinn Teorainn Phríomhúil

en: Primary Damp Threshold
ga: Buntairseach Taise

en: Primary Positive Limit Angle
ga: Uillinn Teorainn Dhearfach Bunscoile

en: Primary Positive Damp Threshold
ga: Príomhthairseach Taise Dearfach

en: Primary Negative Limit Angle
ga: Uillinn Teorainn Dhiúltach Bunscoile

en: Primary Negative Damp Threshold
ga: Buntairseach Taise Diúltach

en: Secondary Limit Angle
ga: Uillinn Teorainn Tánaisteach

en: Secondary Damp Threshold
ga: Tairseach Taise Tánaisteach

en: Secondary Positive Limit Angle
ga: Uillinn Teorainn Dearfach Tánaisteach

en: Secondary Positive Damp Threshold
ga: Tairseach Taise Dearfach Tánaisteach

en: Secondary Negative Limit Angle
ga: Uillinn Teorainn Dhiúltach Tánaisteach

en: Secondary Negative Damp Threshold
ga: Tairseach Taise Diúltach Tánaisteach

en: Surface Material Override
ga: Sáraigh Ábhar Dromchla

en: Path Height Offset
ga: Fritháireamh Airde an Chosáin

en: Use 3D Avoidance
ga: Úsáid Seachaint 3D

en: Keep Y Velocity
ga: Coinnigh Treoluas Y

en: Navigation Mesh
ga: Mogalra Nascleanúna

en: Quaternion
ga: Ceathrún

en: Basis
ga: Bonn

en: Rotation Edit Mode
ga: Mód Eagarthóireachta Rothlaithe

en: Rotation Order
ga: Ordú Uainíochta

en: Top Level
ga: Barrleibhéal

en: Visibility
ga: Infheictheacht

en: Visibility Parent
ga: Tuismitheoir Infheictheachta

en: Bake
ga: Bácáil

en: Debug Shape
ga: Cruth Dífhabhtaithe

en: Rotation Mode
ga: Mód Rothlaithe

en: Use Model Front
ga: Úsáid Tosaigh na Samhla

en: Tilt Enabled
ga: Tilt Cumasaithe

en: Wind
ga: Gaoth

en: Force Magnitude
ga: Méid an Fhórsa

en: Attenuation Factor
ga: Fachtóir Maolaithe

en: Source Path
ga: Conair Foinseach

en: Reverb Bus
ga: Bus Reverb

en: Uniformity
ga: Aonfhoirmeacht

en: Ray Pickable
ga: Ráiteoir Roghnaithe

en: Capture on Drag
ga: Gabháil ar Tarraing

en: Debug Fill
ga: Líonadh Dífhabhtaithe

en: Swing Span
ga: Réise Luascáin

en: Twist Span
ga: Réise Twist

en: Relaxation
ga: Scíth

en: Linear Limit
ga: Teorainn Líneach

en: Upper Distance
ga: Fad Uachtarach

en: Lower Distance
ga: Fad Níos Ísle

en: Restitution
ga: Aiseag

en: Y
ga: Agus

en: Z
ga: Leis an

en: Linear Motor
ga: Mótar Líneach

en: Force Limit
ga: Teorainn Fórsa

en: Linear Spring
ga: Earrach Líneach

en: Equilibrium Point
ga: Pointe Cothromaíochta

en: Upper Angle
ga: Uillinn Uachtarach

en: Lower Angle
ga: Uillinn Íochtarach

en: ERP
ga: ERPName

en: Angular Motor
ga: Mótar uilleach

en: Angular Spring
ga: Earrach uilleach

en: Params
ga: Paraimí

en: Max Impulse
ga: Impulses Max

en: Solver Priority
ga: Tosaíocht an Réiteora

en: Exclude Nodes From Collision
ga: Nóid a eisiamh ó imbhualadh

en: Impulse Clamp
ga: Cineál Timpiste

en: Linear Motion
ga: Gluaisne Líneach

en: Linear Ortho
ga: Ortaca Líneach

en: Angular Motion
ga: Gluaisne Uilleach

en: Angular Ortho
ga: Ortho uilleach

en: Joint Constraints
ga: Srianta Comhpháirteacha

en: Angular Limit Enabled
ga: Teorainn Uilleach Cumasaithe

en: Angular Limit Upper
ga: Teorainn Uilleach Uachtarach

en: Angular Limit Lower
ga: Teorainn Uilleach Níos Ísle

en: Angular Limit Bias
ga: Claonadh Teorann Uilleach

en: Angular Limit Softness
ga: Softness Teorainn Uilleach

en: Angular Limit Relaxation
ga: Maolú Teorann Uilleach

en: Linear Limit Upper
ga: Teorainn Líneach Uachtarach

en: Linear Limit Lower
ga: Teorainn Líneach Íochtarach

en: Linear Limit Softness
ga: Softness Teorainn Líneach

en: Linear Limit Restitution
ga: Aiseag Teorann Líneach

en: Linear Limit Damping
ga: Damping Teorainn Líneach

en: Angular Limit Restitution
ga: Aiseag Teorann Uilleach

en: Angular Limit Damping
ga: Damping Teorainn Uilleach

en: Linear Limit Enabled
ga: Teorainn líneach cumasaithe

en: Linear Spring Enabled
ga: Líneach Earraigh Cumasaithe

en: Linear Spring Stiffness
ga: Stiffness Earraigh Líneach

en: Linear Spring Damping
ga: Damping Earraigh Líneach

en: Linear Equilibrium Point
ga: Pointe Cothromaíochta Líneach

en: Linear Restitution
ga: Aiseag Líneach

en: Linear Damping
ga: Damping Líneach

en: Angular Restitution
ga: Aiseag Uilleach

en: Angular Damping
ga: Damping uilleach

en: Angular Spring Enabled
ga: Earrach uilleach cumasaithe

en: Angular Spring Stiffness
ga: Stiffness Earraigh Uilleach

en: Angular Spring Damping
ga: Damping Earraigh Uilleach

en: Angular Equilibrium Point
ga: Pointe Cothromaíochta Uilleach

en: Body Offset
ga: Fritháireamh Coirp

en: Friction
ga: Frithchuimilt

en: Bounce
ga: Preab

en: Linear Damp Mode
ga: Mód Taise Líneach

en: Angular Damp Mode
ga: Mód Taise Uilleach

en: Axis Lock
ga: Glas ais

en: Linear X
ga: Líneach X

en: Linear Y
ga: Líneach Y

en: Linear Z
ga: Líneach Z

en: Angular X
ga: Uilleach X

en: Angular Y
ga: Uilleach agus

en: Angular Z
ga: Uilleach Z

en: Hit Back Faces
ga: Buail Aghaidheanna Ar Ais

en: Pinned Points
ga: Pointí pinned

en: Attachments
ga: Ceangaltáin

en: Point Index
ga: Innéacs Pointe

en: Spatial Attachment Path
ga: Conair Iatáin Spásúil

en: Parent Collision Ignore
ga: Neamhaird ar Imbhualadh Tuismitheora

en: Simulation Precision
ga: Beachtas Insamhladh

en: Total Mass
ga: Aifreann Iomlán

en: Linear Stiffness
ga: Stiffness Líneach

en: Shrinking Factor
ga: Fachtóir Crapadh

en: Pressure Coefficient
ga: Comhéifeacht Brú

en: Damping Coefficient
ga: Comhéifeacht Damping

en: Drag Coefficient
ga: Tarraing Comhéifeacht

en: Spring Length
ga: Fad an Earraigh

en: Per-Wheel Motion
ga: Gluaisne in aghaidh an rotha

en: Engine Force
ga: Fórsa Innill

en: Brake
ga: Coscán

en: Steering
ga: Stiúradh

en: VehicleBody3D Motion
ga: Gluaisne VehicleBody3D

en: Use as Traction
ga: Úsáid mar Tharraingt

en: Use as Steering
ga: Úsáid mar Stiúradh

en: Wheel
ga: Roth

en: Roll Influence
ga: Tionchar Rolla

en: Friction Slip
ga: Duillín Frithchuimilte

en: Suspension
ga: Fionraí

en: Travel
ga: Taisteal

en: Max Force
ga: Fórsa Uasta

en: Blend Distance
ga: Cumasc Fad

en: Origin Offset
ga: Fritháireamh Tionscnaimh

en: Box Projection
ga: Teilgean Bosca

en: Enable Shadows
ga: Cumasaigh Scáthanna

en: Reflection Mask
ga: Masc Machnaimh

en: Mesh LOD Threshold
ga: Tairseach LOD mogalra

en: Ambient
ga: Débhríocht

en: Color Energy
ga: Fuinneamh Datha

en: Profile
ga: Próifíl

en: Motion Scale
ga: Scála Gluaisne

en: Show Rest Only
ga: Taispeáin An Chuid Eile Amháin

en: Modifier
ga: Mionathraigh

en: Callback Mode Process
ga: Próiseas Mód Aisghlaoigh

en: Deprecated
ga: Dímheasta

en: Animate Physical Bones
ga: Beoigh Cnámha Fisiciúla

en: Root Bone
ga: Cnámh fréimhe

en: Tip Bone
ga: Cnámh Leid

en: Target
ga: Sprioc

en: Override Tip Basis
ga: Sáraigh Bonn Leid

en: Use Magnet
ga: Úsáid maighnéad

en: Magnet
ga: Maighnéad

en: Min Distance
ga: Min Fad

en: Max Iterations
ga: Uas-atriall

en: Active
ga: Gníomhach

en: Influence
ga: Tionchar

en: Position Offset
ga: Fritháireamh Suímh

en: Rotation Offset
ga: Fritháireamh Rothlaithe

en: Inside
ga: Laistigh

en: External Force
ga: Fórsa Seachtrach

en: Track Physics Step
ga: Céim na Fisice Riain

en: Sorting
ga: Sórtáil

en: Use AABB Center
ga: Úsáid Ionad AABB

en: Geometry
ga: Céimseata

en: Material Override
ga: Sárú Ábhar

en: Material Overlay
ga: Forleagan Ábhar

en: Transparency
ga: Trédhearcacht

en: Extra Cull Margin
ga: Corrlach Cuileann Breise

en: Custom AABB
ga: AABB Saincheaptha

en: LOD Bias
ga: Claonadh LOD

en: Ignore Occlusion Culling
ga: Déan neamhaird de Culling Occlusion

en: Global Illumination
ga: Soilsiú Domhanda

en: Lightmap Texel Scale
ga: Scála Lightmap Texel

en: Lightmap Scale
ga: Scála Mapa Solais

en: Dynamic Range
ga: Raon Dinimiciúil

en: Propagation
ga: Iomadú

en: Use Two Bounces
ga: Bain úsáid as Dhá Preab

en: Body Tracker
ga: Lorgaire Coirp

en: Body Update
ga: Nuashonrú coirp

en: Face Tracker
ga: Lorgaire Aghaidhe

en: Hand Tracker
ga: Lorgaire Láimhe

en: Pose
ga: Údar

en: Show When Tracked
ga: Taispeáin nuair a rianaítear é

en: World Scale
ga: Scála Domhanda

en: Play Mode
ga: Mód Seinnte

en: Advance on Start
ga: Chun cinn ar Tosaigh

en: Use Custom Timeline
ga: Úsáid Amlíne Shaincheaptha

en: Timeline Length
ga: Fad amlíne

en: Stretch Time Scale
ga: Scála Ama Sín

en: Sync
ga: Sioncronú

en: Mix Mode
ga: Mód Meascáin

en: Fadein Time
ga: Am Céimnithe

en: Fadein Curve
ga: Cuar céimnithe

en: Fadeout Time
ga: Am Céimnithe

en: Fadeout Curve
ga: Cuar céimnithe

en: Break Loop at End
ga: Bris lúb ag an deireadh

en: Auto Restart
ga: Atosaigh go hUathoibríoch

en: Autorestart
ga: Uath- atosú

en: Delay
ga: Moill

en: Random Delay
ga: Moill Randamach

en: Explicit Elapse
ga: Éalú follasach

en: Xfade Time
ga: Am Xfade

en: Xfade Curve
ga: Cuar Xfade

en: Allow Transition to Self
ga: Ceadaigh Aistriú go Féin

en: Input Count
ga: Líon na nIonchur

en: Request
ga: Iarratas

en: Internal Active
ga: Gníomhach Inmheánach

en: Add Amount
ga: Cuir Méid Leis

en: Blend Amount
ga: Méid Cumaisc

en: Sub Amount
ga: Fo-Mhéid

en: Seek Request
ga: Iarratas a Lorg

en: Current Index
ga: Innéacs Reatha

en: Current State
ga: Staid Reatha

en: Transition Request
ga: Iarratas ar Aistriú

en: Libraries
ga: Leabharlanna

en: Deterministic
ga: Cinntitheach

en: Reset on Save
ga: Athshocraigh ar Sábháil

en: Root Node
ga: Nód Fréimhe

en: Root Motion
ga: Gluaisne Fréimhe

en: Track
ga: Amhrán

en: Local
ga: Áitiúil

en: Callback Mode
ga: Mód aisghlaoigh

en: Method
ga: Modh

en: Discrete
ga: Scoite

en: Reset
ga: Athshocraigh

en: Switch
ga: Athraigh

en: Switch Mode
ga: Athraigh Mód

en: Advance
ga: Dul chun cinn

en: Condition
ga: Coinníoll

en: Expression
ga: Slonn

en: State Machine Type
ga: Cineál Meaisín Stáit

en: Reset Ends
ga: Athshocraigh Críoch

en: Current Animation
ga: Beochan Reatha

en: Playback Options
ga: Roghanna Athsheinm

en: Auto Capture
ga: Gabháil Uathoibríoch

en: Auto Capture Duration
ga: Fad Gabhála Uathoibríoch

en: Auto Capture Transition Type
ga: Cineál Aistrithe Gabhála Uathoibríoch

en: Auto Capture Ease Type
ga: Auto Gabháil Cineál Éasca

en: Default Blend Time
ga: Am Cumaisc Réamhshocraithe

en: Movie Quit on Finish
ga: Scannán Scoir ar Críochnaigh

en: Tree Root
ga: Fréamh an Chrainn

en: Advance Expression Base Node
ga: Nód Bonn Slonn Roimh Ré

en: Anim Player
ga: Imreoir Anim

en: Animation Path
ga: Conair Bheochana

en: Zero Y
ga: Náid Y

en: Mix Target
ga: Measc Sprioc

en: Ratio
ga: Cóimheas

en: Stretch Mode
ga: Mód Sín

en: Alignment
ga: Ailíniú

en: Button Pressed
ga: Cnaipe Brúite

en: Action Mode
ga: Mód Gnímh

en: Keep Pressed Outside
ga: Coinnigh Brúite Lasmuigh

en: Button Group
ga: Grúpa Na gCnaipí

en: Shortcut Feedback
ga: Aiseolas Aicearra

en: Shortcut in Tooltip
ga: Aicearra i leid uirlisí

en: Button Shortcut Feedback Highlight Time
ga: Aicearra Cnaipe Aiseolas Aibhsiú Am Aibhsithe

en: Allow Unpress
ga: Ceadaigh Díbhrú

en: Text Behavior
ga: Oibriú Téacs

en: Text Overrun Behavior
ga: Iompar Róchaite Téacs

en: Clip Text
ga: Clip Téacs

en: Icon Behavior
ga: Oibriú Deilbhíní

en: Icon Alignment
ga: Ailíniú Deilbhíní

en: Vertical Icon Alignment
ga: Ailíniú Deilbhín Ingearach

en: Expand Icon
ga: Fairsingigh Deilbhín

en: Use Top Left
ga: Úsáid Barr ar Chlé

en: Symbol Lookup on Click
ga: Siombail Lookup ar Cliceáil

en: Symbol Tooltip on Hover
ga: Leid Uirlis Siombail ar Ainlíonn

en: Line Folding
ga: Líne Fillte

en: Line Length Guidelines
ga: Treoirlínte maidir le Fad Líne

en: Draw Breakpoints Gutter
ga: Tarraing Gáitéar Brisphointí

en: Draw Bookmarks
ga: Dear Leabharmharcanna

en: Draw Executing Lines
ga: Dear Línte Feidhmithe

en: Draw Line Numbers
ga: Tarraing Uimhreacha Líne

en: Zero Pad Line Numbers
ga: Uimhreacha Líne Pad Nialais

en: Draw Fold Gutter
ga: Tarraing Gáitéar Fillte

en: Delimiters
ga: Teormharcóirí

en: Comments
ga: Tuairimí

en: Code Completion
ga: Comhlánú an Chóid

en: Prefixes
ga: Réimíreanna

en: Indentation
ga: Eangú

en: Use Spaces
ga: Úsáid Spásanna

en: Automatic
ga: Uathoibríoch

en: Automatic Prefixes
ga: Réimíreanna Uathoibríocha

en: Auto Brace Completion
ga: Comhlánú Auto Brace

en: Highlight Matching
ga: Meaitseáil Aibhsithe

en: Pairs
ga: Péirí

en: Edit Alpha
ga: Cuir Alfa in Eagar

en: Edit Intensity
ga: Déine a Chur in Eagar

en: Color Mode
ga: Mód Datha

en: Deferred Mode
ga: Mód Iarchurtha

en: Picker Shape
ga: Stencils

en: Can Add Swatches
ga: An féidir uaireadóirí a chur leis

en: Customization
ga: Saincheapadh

en: Sampler Visible
ga: Sampler Infheicthe

en: Color Modes Visible
ga: Modhanna Datha Infheicthe

en: Sliders Visible
ga: Sleamhnáin Infheicthe

en: Hex Visible
ga: Heics Infheicthe

en: Presets Visible
ga: Réamhshocruithe Infheicthe

en: Theme Overrides
ga: Sáraítear Téama

en: Constants
ga: Tairisigh

en: Font Sizes
ga: Clómhéideanna

en: Styles
ga: Stíleanna

en: Clip Contents
ga: Clár ábhair gearrthóg

en: Custom Minimum Size
ga: Íosmhéid Saincheaptha

en: Layout Direction
ga: Treo an Leagain Amach

en: Layout Mode
ga: Mód Leagan Amach

en: Anchors Preset
ga: Réamhshocrú Ancairí

en: Anchor Points
ga: Pointí Ancaire

en: Anchor Offsets
ga: Fritháirimh Ancaire

en: Grow Direction
ga: Treo Fáis

en: Pivot Offset
ga: Fritháireamh Pivot

en: Container Sizing
ga: Coimeádán Sizing

en: Stretch Ratio
ga: Cóimheas Sín

en: Localization
ga: Logánú

en: Localize Numeral System
ga: Logánaigh Córas Uimhriúil

en: Tooltip
ga: Leid Uirlisí

en: Auto Translate Mode
ga: Mód Aistrithe Uathoibríoch

en: Focus
ga: Fócas

en: Neighbor Left
ga: Comharsa ar chlé

en: Neighbor Top
ga: Barr na gcomharsan

en: Neighbor Right
ga: Comharsa Ar Dheis

en: Neighbor Bottom
ga: Bun na gcomharsan

en: Next
ga: Ar Aghaidh

en: Previous
ga: Roimhe Seo

en: Behavior Recursive
ga: Iompar Athchúrsach

en: Mouse
ga: Luch

en: Force Pass Scroll Events
ga: Fórsa Pas Scrollaigh Imeachtaí

en: Default Cursor Shape
ga: Stencils

en: Shortcut Context
ga: Comhthéacs Aicearra

en: Live
ga: Beo

en: Controls Nodes
ga: Nóid Rialaithe

en: Described by Nodes
ga: Cur síos de réir Nóid

en: Labeled by Nodes
ga: Lipéadaithe de réir Nóid

en: Flow to Nodes
ga: Sreabhadh chuig Nóid

en: Type Variation
ga: Cineál Athrú

en: OK Button Text
ga: Téacs Cnaipe OK

en: Dialog
ga: Dialóg

en: Hide on OK
ga: Folaigh ar OK

en: Close on Escape
ga: Dún ar Éalú

en: Autowrap
ga: Timfhilleadh gluaisteáin

en: Cancel Button Text
ga: Cealaigh Téacs na gCnaipí

en: Mode Overrides Title
ga: Sáraíonn an Mód Teideal

en: Root Subfolder
ga: Fofhillteán Fréimhe

en: Filename Filter
ga: Scagaire Ainm Comhaid

en: Use Native Dialog
ga: Úsáid Dialóg Dhúchasach

en: Hidden Files Toggle Enabled
ga: Cumasaigh Comhaid Fholaithe

en: File Filter Toggle Enabled
ga: Cumasaigh Scagaire Comhad

en: File Sort Options Enabled
ga: Roghanna Sórtála Comhad Cumasaithe

en: Folder Creation Enabled
ga: Cumasaíodh Cruthú Fillteán

en: Favorites Enabled
ga: Roghanna Cumasaithe

en: Recent List Enabled
ga: Liosta Le Déanaí Cumasaithe

en: Layout Toggle Enabled
ga: Cumasaigh an Leagan Amach

en: Last Wrap Alignment
ga: Ailíniú Timfhilleadh Deiridh

en: Reverse Fill
ga: Fill droim ar ais

en: Folded
ga: Fillte

en: Title
ga: Teideal

en: Title Alignment
ga: Ailíniú Teidil

en: Title Position
ga: Seasamh Teidil

en: Title Text Overrun Behavior
ga: Iompar Ró-Rith Téacs an Teidil

en: Foldable Group
ga: Grúpa Fillte

en: Title Text Direction
ga: Treo Téacs an Teidil

en: Allow Folding All
ga: Ceadaigh Fillte Uile

en: Show Grid
ga: Taispeáin Greille

en: Snapping Enabled
ga: Snapping Cumasaithe

en: Snapping Distance
ga: Fad Léime

en: Panning Scheme
ga: Scéim Panning

en: Right Disconnects
ga: Dícheangail Ar Dheis

en: Type Names
ga: Ainmneacha Cineáil

en: Connection Lines
ga: Línte ceangail

en: Curvature
ga: Cuaire

en: Connections
ga: Naisc

en: Zoom Min
ga: Zúmáil Min

en: Zoom Max
ga: Súmáil Uasmhéid

en: Zoom Step
ga: Céim Zúmála

en: Toolbar Menu
ga: Roghchlár an Bharra Uirlisí

en: Show Menu
ga: Taispeáin an Roghchlár

en: Show Zoom Label
ga: Taispeáin Lipéad Zúmála

en: Show Zoom Buttons
ga: Taispeáin cnaipí zúmála

en: Show Grid Buttons
ga: Taispeáin Cnaipí Greille

en: Show Minimap Button
ga: Taispeáin cnaipe Minimap

en: Show Arrange Button
ga: Taispeáin Socraigh an cnaipe

en: Draggable
ga: In-íomhá

en: Selected
ga: Roghnaithe

en: Autoshrink Enabled
ga: Uathchrapadh Cumasaithe

en: Autoshrink Margin
ga: Imeall Autoshrink

en: Drag Margin
ga: Tarraing Imeall

en: Tint Color Enabled
ga: Dath Tint cumasaithe

en: Tint Color
ga: Dath Tint

en: Ignore Invalid Connection Type
ga: Déan neamhaird den chineál ceangail neamhbhailí

en: Slots Focus Mode
ga: Mód Fócais Sliotán

en: Select Mode
ga: Roghnaigh Mód

en: Allow Reselect
ga: Ceadaigh Athroghnú

en: Allow RMB Select
ga: Ceadaigh RMB Roghnaigh

en: Allow Search
ga: Ceadaigh Cuardach

en: Max Text Lines
ga: Uaslínte Téacs

en: Auto Width
ga: Leithead Uathoibríoch

en: Auto Height
ga: Airde Uathoibríoch

en: Wraparound Items
ga: Míreanna Timfhilleadh

en: Items
ga: Míreanna

en: Max Columns
ga: Colúin Uasta

en: Same Column Width
ga: Leithead an Cholúin Chéanna

en: Fixed Column Width
ga: Leithead Colún Seasta

en: Icon Mode
ga: Mód Deilbhíní

en: Icon Scale
ga: Scála Deilbhíní

en: Fixed Icon Size
ga: Méid na nDeilbhíní Seasta

en: Label Settings
ga: Socruithe Lipéid

en: Paragraph Separator
ga: Míreanna Timfhilleadh

en: Ellipsis Char
ga: Éilipsis Char

en: Tab Stops
ga: Stadanna Cluaisíní

en: Displayed Text
ga: Téacs Ar Taispeáint

en: Lines Skipped
ga: Línte Scipeáilte

en: Max Lines Visible
ga: Uaslínte Infheicthe

en: Visible Characters
ga: Carachtair Infheicthe

en: Visible Characters Behavior
ga: Oibriú na gCarachtar Infheicthe

en: Visible Ratio
ga: Cóimheas Infheicthe

en: Placeholder Text
ga: Téacs an Ionadchoinneálaí

en: Max Length
ga: Fad Uasta

en: Keep Editing on Text Submit
ga: Coinnigh an Eagarthóireacht ar Seol Téacs

en: Expand to Text Length
ga: Leathnaigh go Fad an Téacs

en: Context Menu Enabled
ga: Roghchlár Comhthéacs Cumasaithe

en: Emoji Menu Enabled
ga: Roghchlár Emoji Cumasaithe

en: Backspace Deletes Composite Character Enabled
ga: Cumasaítear Scriosadh Carachtair Ilchodacha le Backspace

en: Virtual Keyboard Enabled
ga: Méarchlár Fíorúil Cumasaithe

en: Virtual Keyboard Show on Focus
ga: Taispeántas Méarchlár Fíorúil ar Fhócas

en: Virtual Keyboard Type
ga: Cineál Fíorúil Méarchláir

en: Clear Button Enabled
ga: Glan cnaipe cumasaithe

en: Shortcut Keys Enabled
ga: Eochracha Aicearra Cumasaithe

en: Middle Mouse Paste Enabled
ga: Greamaigh an Luiche Láir Cumasaithe

en: Selecting Enabled
ga: Cumasaithe á roghnú

en: Deselect on Focus Loss Enabled
ga: Díroghnaigh ar Chaillteanas Fócais Cumasaithe

en: Drag and Drop Selection Enabled
ga: Tarraing agus scaoil an roghnúchán cumasaithe

en: Right Icon
ga: Deilbhín Ar Dheis

en: Draw Control Chars
ga: Tarraing Carachtair Rialaithe

en: Select All on Focus
ga: Roghnaigh Gach Rud ar Fócas

en: Blink
ga: BlinkGenericName

en: Blink Interval
ga: Eatramh Blink

en: Column
ga: Colún

en: Force Displayed
ga: Fórsáil Ar Taispeáint

en: Mid Grapheme
ga: Lár Grapheme

en: Secret
ga: Rúnda

en: Character
ga: Carachtar

en: Underline
ga: Cuir líne faoi

en: Start Index
ga: Tosaigh an tInnéacs

en: Switch on Hover
ga: Athraigh ar Hover

en: Prefer Global Menu
ga: Is Fearr Roghchlár Domhanda

en: Draw Center
ga: Tarraing Ionad

en: Region Rect
ga: Réigiún Rect

en: Patch Margin
ga: Imeall Paiste

en: Axis Stretch
ga: Stráice Ais

en: Fit to Longest Item
ga: Oiriúnach don Mhír is faide

en: Hide on Item Selection
ga: Folaigh ar Roghnú Míre

en: Hide on Checkable Item Selection
ga: Folaigh ar Roghnú Míre Inseiceáilte

en: Hide on State Item Selection
ga: Folaigh ar Roghnú Míre Stáit

en: Submenu Popup Delay
ga: Moill ar Phreabfhuinneog Fo-roghchlár

en: System Menu ID
ga: Aitheantas an Roghchláir Chórais

en: Prefer Native Menu
ga: Is Fearr Roghchlár Dúchasach

en: Fill Mode
ga: Mód Líonta

en: Show Percentage
ga: Taispeáin Céatadán

en: Indeterminate
ga: Neamhchinntithe

en: Preview Indeterminate
ga: Réamhamharc Neamhchinntithe

en: Min Value
ga: Luach Min

en: Max Value
ga: Luach Uasta

en: Step
ga: Céim

en: Page
ga: Leathanach

en: Exp Edit
ga: Eagarthóir Exp

en: Rounded
ga: Slánaithe

en: Allow Greater
ga: Ceadaigh Níos Mó

en: Allow Lesser
ga: Ceadaigh Níos Lú

en: Border Width
ga: Leithead na Teorann

en: Elapsed Time
ga: Am Caite

en: Outline
ga: Imlíne

en: Env
ga: Clúdach

en: Glyph Index
ga: Innéacs Glyph

en: Glyph Count
ga: Líon Glyph

en: Glyph Flags
ga: Bratacha Glyph

en: Relative Index
ga: Innéacs Coibhneasta

en: BBCode Enabled
ga: BBCode Cumasaithe

en: Fit Content
ga: Oiriúnaigh Ábhar

en: Scroll Active
ga: Scrollaigh Gníomhach

en: Scroll Following
ga: Scrollaigh tar éis

en: Scroll Following Visible Characters
ga: Scrollaigh i ndiaidh Carachtair Infheicthe

en: Tab Size
ga: Méid na gCluaisíní

en: Markup
ga: Marcáil

en: Custom Effects
ga: Maisíochtaí Saincheaptha

en: Meta Underlined
ga: Meta béim

en: Hint Underlined
ga: Leid Aibhsithe

en: Threaded
ga: Snáithithe

en: Progress Bar Delay
ga: Moill ar Bharra Dul Chun Cinn

en: Text Selection
ga: Roghnú Téacs

en: Selection Enabled
ga: Roghnúchán Cumasaithe

en: Custom Step
ga: Céim Shaincheaptha

en: Follow Focus
ga: Lean Fócas

en: Draw Focus Border
ga: Tarraing Teorainn Fócas

en: Horizontal Custom Step
ga: Céim Shaincheaptha Chothrománach

en: Vertical Custom Step
ga: Céim Shaincheaptha Ingearach

en: Horizontal Scroll Mode
ga: Mód Scrollaigh Cothrománach

en: Vertical Scroll Mode
ga: Mód Scrollaigh Ingearach

en: Scroll Deadzone
ga: Scrollaigh Deadzone

en: Default Scroll Deadzone
ga: Deadzone Scrollaigh Réamhshocraithe

en: Scrollable
ga: Inscrollaithe

en: Tick Count
ga: Cuir tic sa Líon

en: Ticks on Borders
ga: Sceartáin ar Theorainneacha

en: Ticks Position
ga: Seasamh na dTicéad

en: Update on Text Changed
ga: Nuashonrú ar théacs athraithe

en: Custom Arrow Step
ga: Céim Saighead Saincheaptha

en: Split Offset
ga: Fritháireamh Scoilte

en: Collapsed
ga: Tite as a chéile

en: Dragging Enabled
ga: Tarraingt Cumasaithe

en: Dragger Visibility
ga: Infheictheacht Dragger

en: Touch Dragger Enabled
ga: Cumasaithe Tarraingthe Tadhaill

en: Drag Area
ga: Ceantar Tarraing

en: Margin Begin
ga: Imeall Tosaigh

en: Margin End
ga: Deireadh Imeall

en: Highlight in Editor
ga: Buaicphointe san Eagarthóir

en: Stretch Shrink
ga: Sín Laghdaigh

en: Mouse Target
ga: Sprioc Luiche

en: Current Tab
ga: Cluaisín Reatha

en: Tab Alignment
ga: Ailíniú Cluaisíní

en: Clip Tabs
ga: Cluaisíní Gearrthóg

en: Close With Middle Mouse
ga: Dún leis an Luch Lár

en: Tab Close Display Policy
ga: Polasaí Taispeána Dún na gCluaisíní

en: Max Tab Width
ga: Leithead Cluaisíní Uasta

en: Scrolling Enabled
ga: Scrollaigh cumasaithe

en: Drag to Rearrange Enabled
ga: Tarraing go dtí an Cúlshocrú Cumasaithe

en: Tabs Rearrange Group
ga: Grúpa Athchóirithe na dTáb

en: Scroll to Selected
ga: Scrollaigh go Roghnaithe

en: Select With RMB
ga: Roghnaigh le RMB

en: Deselect Enabled
ga: Díroghnaigh Cumasaithe

en: Tabs
ga: Cluaisíní

en: Tabs Position
ga: Suíomh na dTáb

en: Tabs Visible
ga: Táib Infheicthe

en: All Tabs in Front
ga: Gach Cluaisín chun Tosaigh

en: Use Hidden Tabs for Min Size
ga: Bain úsáid as cluaisíní i bhfolach le haghaidh méid min

en: Tab Focus Mode
ga: Mód Fócas Cluaisíní

en: Empty Selection Clipboard Enabled
ga: Gearrthaisce Roghnúcháin Folamh Cumasaithe

en: Wrap Mode
ga: Timfhilleadh Mód

en: Tab Input Mode
ga: Mód Ionchuir Tab

en: Smooth
ga: Mín

en: Past End of File
ga: Deireadh an Chomhaid Roimhe Seo

en: Fit Content Height
ga: Oiriúnaigh Airde an Ábhair

en: Fit Content Width
ga: Leithead Ábhar Fit

en: Draw
ga: Tarraing

en: Draw When Editable Disabled
ga: Tarraing nuair is féidir é a chur in eagar

en: Move on Right Click
ga: Bog ar dheis cliceáil

en: Multiple
ga: Il

en: Syntax Highlighter
ga: Aibhsitheoir Comhréire

en: Visual Whitespace
ga: Spás Bán Amhairc

en: Control Chars
ga: Chars Rialaithe

en: Spaces
ga: Spásanna

en: Text Edit Idle Detect (sec)
ga: Téacs Edit Idle Bhrath (soic)

en: Text Edit Undo Stack Max Size
ga: Cuir Téacs in Eagar Cealaigh Méid Max Stack

[ctx: Ordinary]
en: Normal
ga: Gnáth

en: Hover
ga: HoverGenericName

en: Focused
ga: Dírithe

en: Click Mask
ga: Cliceáil Masc

en: Ignore Texture Size
ga: Déan neamhaird de mhéid na huigeachta

en: Radial Fill
ga: Líonadh Gathacha

en: Initial Angle
ga: Uillinn Tosaigh

en: Fill Degrees
ga: Líon Céimeanna

en: Center Offset
ga: Fritháireamh an Ionaid

en: Nine Patch Stretch
ga: Stráice Naoi Paiste

en: Stretch Margin
ga: Imeall Sín

en: Under
ga: Faoi

en: Over
ga: Níos mó ná

en: Progress Offset
ga: Fritháireamh Dul Chun Cinn

en: Tint
ga: Dathadh

en: Expand Mode
ga: Leathnaigh Mód

en: Custom Minimum Height
ga: Airde Íosta Saincheaptha

en: Column Titles Visible
ga: Teidil Cholúin Infheicthe

en: Hide Folding
ga: Folaigh Fillte

en: Enable Recursive Folding
ga: Cumasaigh Fillte Athchúrsach

en: Hide Root
ga: Folaigh Fréamh

en: Drop Mode Flags
ga: Bratacha mód titim

en: Scroll Horizontal Enabled
ga: Scrollaigh Cothrománach Cumasaithe

en: Scroll Vertical Enabled
ga: Scrollaigh Ingearach Cumasaithe

en: Auto Tooltip
ga: Leid Uathoibríoch

en: Audio Track
ga: Rian Fuaime

en: Paused
ga: Curtha ar sos

en: Expand
ga: Leathnaigh

en: Buffering Msec
ga: Maolánú Msec

en: Self Modulate
ga: Féin-Mhodhnú

en: Show Behind Parent
ga: Taispeáin taobh thiar de thuismitheoir

en: Clip Children
ga: Clip Leanaí

en: Light Mask
ga: Masc Solais

en: Visibility Layer
ga: Sraith Infheictheachta

en: Ordering
ga: Ordú

en: Z Index
ga: Innéacs Z

en: Z as Relative
ga: Z mar Ghaolainn

en: Y Sort Enabled
ga: Sórtáil Y Cumasaithe

en: Use Parent Material
ga: Úsáid Ábhar Tuismitheora

en: Diffuse
ga: Idirleata

en: NormalMap
ga: Gnáthmhapa

en: Shininess
ga: Solas

en: Download File
ga: Íoslódáil Comhad

en: Download Chunk Size
ga: Íosluchtaigh Méid an Smutáin

en: Accept Gzip
ga: Glac le Gzip

en: Body Size Limit
ga: Teorainn Mhéid an Choirp

en: Max Redirects
ga: Atreoruithe Max

en: Timeout
ga: Teorainn ama

en: Transfer Mode
ga: Mód Aistrithe

en: Transfer Channel
ga: Cainéal Aistrithe

en: Node Name Num Separator
ga: Node Ainm Num Deighilteoir

en: Node Name Casing
ga: Cásáil Ainm Nód

en: Physics Priority
ga: Tosaíocht Fisice

en: Thread Group
ga: Grúpa Snáithe

en: Group
ga: Grúpa

en: Group Order
ga: Ordú Grúpa

en: Messages
ga: Teachtaireachtaí

en: Auto Translate
ga: Aistriú Uathoibríoch

en: Editor Description
ga: Cur Síos ar an Eagarthóir

en: Time Left
ga: Am Fágtha

en: Debug Collisions Hint
ga: Leid Imbhuailtí Dífhabhtaithe

en: Debug Paths Hint
ga: Leid cosáin dífhabhtaithe

en: Debug Navigation Hint
ga: Leid Nascleanúna Dífhabhtaithe

en: Multiplayer Poll
ga: Pobalbhreith Ilimreora

en: Shapes
ga: Cruthanna

en: Shape Color
ga: Dath an Chrutha

en: Contact Color
ga: Dath Teagmhála

en: Paths
ga: Cosáin

en: Geometry Color
ga: Dath céimseata

en: Geometry Width
ga: Leithead céimseata

en: Max Contacts Displayed
ga: Uasteagmhálacha ar taispeáint

en: Draw 2D Outlines
ga: Tarraing Imlíne 2T

en: Viewport
ga: Amharcphort

en: Transparent Background
ga: Cúlra Trédhearcach

en: Anti Aliasing
ga: Frithailiasáil

en: Screen Space AA
ga: Spás Scáileáin AA

en: Use TAA
ga: Úsáid TAA

en: Use Debanding
ga: Bain úsáid as Díbhandáil

en: Use Occlusion Culling
ga: Úsáid Culling Occlusion

en: Mesh LOD
ga: Mogalra LOD

en: LOD Change
ga: Athrú LOD

en: Threshold Pixels
ga: Picteilíní Tairsí

en: Snap
ga: Léim

en: Snap 2D Transforms to Pixel
ga: Athraíonn Snap 2D go Picteilíní

en: Snap 2D Vertices to Pixel
ga: Léim Vertices 2D go Picteilíní

en: VRS
ga: VRSName

en: Lights and Shadows
ga: Soilse agus Scáthanna

en: Positional Shadow
ga: Scáth Suímh

en: Atlas Size
ga: Atlas Méid

en: Atlas Quadrant 0 Subdiv
ga: Ceathrúchán Atláis 0 Fo-roinn

en: Atlas Quadrant 1 Subdiv
ga: Ceathrúchán Atláis 1 Fo-roinn

en: Atlas Quadrant 2 Subdiv
ga: Ceathrúchán Atláis 2 Fo-roinn

en: Atlas Quadrant 3 Subdiv
ga: Ceathrúchán Atláis 3 Fo-roinn

en: Oversize
ga: Ró-thomhas

en: Default Environment
ga: Timpeallacht Réamhshocraithe

en: Enable Object Picking
ga: Cumasaigh Piocadh Réada

en: Scene Traversal
ga: Trasnú Radharc

en: Menu
ga: Clár

en: Wait Time
ga: Am Feithimh

en: Autostart
ga: Uath- thosaithe

en: Ignore Time Scale
ga: Déan neamhaird de Scála Ama

en: Viewport Path
ga: Conair an Phoirt Amhairc

en: Disable 3D
ga: Díchumasaigh 3D

en: Use XR
ga: Úsáid XR

en: Own World 3D
ga: Domhan Féin 3D

en: World 3D
ga: Domhan 3D

en: Transparent BG
ga: BG Trédhearcach

en: Handle Input Locally
ga: Láimhseáil Ionchur go hÁitiúil

en: Debug Draw
ga: Tarraingt Dífhabhtaithe

en: Use HDR 2D
ga: Úsáid HDR 2D

en: Scaling 3D
ga: Scálú 3D

en: Scaling 3D Mode
ga: Mód Scálú 3D

en: Scaling 3D Scale
ga: Scálú Scála 3D

en: Texture Mipmap Bias
ga: Claonadh Mipmap Uigeachta

en: Anisotropic Filtering Level
ga: Leibhéal Scagtha Anisotropic

en: FSR Sharpness
ga: Géire FSR

en: Variable Rate Shading
ga: Scáthú Ráta Athraitheach

en: Canvas Items
ga: Míreanna Canbháis

en: Audio Listener
ga: Éisteoir Fuaime

en: Enable 2D
ga: Cumasaigh 2D

en: Enable 3D
ga: Cumasaigh 3D

en: Object Picking
ga: Piocadh Réada

en: Object Picking Sort
ga: Sórtáil Piocadh Réada

en: Object Picking First Only
ga: Réad Ag Piocadh Ar Dtús Amháin

en: Disable Input
ga: Díchumasaigh Ionchur

en: Positional Shadow Atlas
ga: Atlas Scáth Suímh

en: 16 Bits
ga: 16 Giotán

en: Quad 0
ga: Cuad 0

en: Quad 1
ga: Ceathair 1

en: Quad 2
ga: Ceathair 2

en: Quad 3
ga: Ceathair 3

en: Canvas Cull Mask
ga: Masc Cuileann Canbháis

en: Oversampling Override
ga: Sárú Ró-shamplála

en: Size 2D Override
ga: Sáraíocht Méid 2D

en: Size 2D Override Stretch
ga: Stráice Sáraithe Méid 2D

en: Render Target
ga: Sprioc Rindreála

en: Clear Mode
ga: Mód Glan

en: Current Screen
ga: Scáileán Reatha

en: Mouse Passthrough Polygon
ga: Polagán Passthrough Luiche

en: Wrap Controls
ga: Timfhilleadh Rialtáin

en: Transient
ga: Neamhbhuan

en: Transient to Focused
ga: Neamhbhuan go Dírithe

en: Exclusive
ga: Eisiach

en: Unresizable
ga: Neamh-inghlactha

en: Unfocusable
ga: Neamhdhírithe

en: Popup Window
ga: Preabfhuinneog

en: Mouse Passthrough
ga: Passthrough Luiche

en: Exclude From Capture
ga: Eisia Ó Gabháil

en: Popup Wm Hint
ga: Leid Wm Aníos

en: Force Native
ga: Fórsa Dúchasach

en: Min Size
ga: Méid Min

en: Max Size
ga: Uasmhéid

en: Keep Title Visible
ga: Coinnigh an Teideal Infheicthe

en: Content Scale
ga: Scála Inneachair

en: Swap Cancel OK
ga: Babhtáil Cealaigh OK

en: Layer Names
ga: Ainmneacha na Sraithe

en: 2D Render
ga: Rindreáil 2D

en: 3D Render
ga: Rindreáil 3D

en: 2D Physics
ga: Fisic 2D

en: 2D Navigation
ga: Nascleanúint 2D

en: 3D Physics
ga: Fisic 3D

en: 3D Navigation
ga: Nascleanúint 3D

en: Segments
ga: Deighleáin

en: Sampling
ga: Sampláil

en: Partition Type
ga: Cineál Deighiltí

en: Parsed Geometry Type
ga: Cineál Céimseata Parsáilte

en: Parsed Collision Mask
ga: Masc Imbhuailtí Parsáilte

en: Source Geometry Mode
ga: Mód Céimseata Foinseach

en: Source Geometry Group Name
ga: Ainm an Ghrúpa Céimseata Foinseach

en: Cells
ga: Cealla

en: Baking Rect
ga: Rect Bácála

en: Baking Rect Offset
ga: Fritháireamh Rect Bácála

en: Slide on Slope
ga: Sleamhnaigh ar Fhána

en: Custom Solver Bias
ga: Claonadh Réitigh Saincheaptha

en: Execution Mode
ga: Mód Forghníomhaithe

en: Target Nodepath
ga: Sprioc Nodepath

en: Tip Nodepath
ga: Leid Nodepath

en: CCDIK Data Chain Length
ga: Fad Slabhra Sonraí CCDIK

en: FABRIK Data Chain Length
ga: Fabrik Fad Slabhra Sonraí

en: Jiggle Data Chain Length
ga: Fad Slabhra Sonraí Jiggle

en: Default Joint Settings
ga: Comhshocruithe Réamhshocraithe

en: Use Gravity
ga: Úsáid Domhantarraingt

en: Bone Index
ga: Innéacs Cnámh

en: Bone 2D Node
ga: Nód Cnámh 2D

en: Physical Bone Chain Length
ga: Fad Slabhra Cnámh Fisiciúil

en: Target Minimum Distance
ga: Sprioc Íosfhad

en: Target Maximum Distance
ga: Sprioc Fad Uasta

en: Flip Bend Direction
ga: Smeach Bend Treo

en: Modification Count
ga: Líon na modhnuithe

en: Right Side
ga: Taobh Deas

en: Right Corner
ga: Cúinne Ar Dheis

en: Bottom Right Side
ga: Bun an Taobh Deas

en: Bottom Right Corner
ga: Bun an chúinne ar dheis

en: Bottom Side
ga: Taobh Bun

en: Bottom Corner
ga: Cúinne Bun

en: Bottom Left Side
ga: Bun Taobh Clé

en: Bottom Left Corner
ga: Cúinne Bun ar Chlé

en: Left Side
ga: Taobh Clé

en: Left Corner
ga: An Cúinne Ar Chlé

en: Top Left Side
ga: Barr ar an Taobh Clé

en: Top Left Corner
ga: Cúinne Barr ar Chlé

en: Top Side
ga: An Taobh Barr

en: Top Corner
ga: Cúinne Barr

en: Top Right Side
ga: Barr ar thaobh na láimhe deise

en: Top Right Corner
ga: Cúinne Barr ar Dheis

en: Terrains
ga: Talamh

en: Custom Data
ga: Sonraí Saincheaptha

en: Tile Shape
ga: Stencils

en: Tile Layout
ga: Leagan Amach Tíleanna

en: Tile Offset Axis
ga: Ais Fritháireamh Tíleanna

en: Tile Size
ga: Méid na Tíleanna

en: UV Clipping
ga: Gearradh UV

en: Occlusion Layers
ga: Sraitheanna Occlusion

en: Physics Layers
ga: Sraitheanna Fisice

en: Terrain Sets
ga: Seiteanna tír-raoin

en: Custom Data Layers
ga: Sraitheanna Sonraí Saincheaptha

en: Scenes
ga: Radhairc

en: Scene
ga: Radharc

en: Display Placeholder
ga: Ionadchoinneálaí Taispeána

en: Polygons Count
ga: Líon na bPolagán

en: One Way
ga: Bealach Amháin

en: One Way Margin
ga: Imeall Bealach Amháin

en: Terrains Peering Bit
ga: Tír-raon Peering Bit

en: Transpose
ga: Trasuíomh

en: Texture Origin
ga: Bunús uigeachta

en: Terrain Set
ga: Tír-raon Socraigh

en: Terrain
ga: Tír-raon

en: Miscellaneous
ga: Ilghnéitheach

en: Probability
ga: Dóchúlacht

en: Distance
ga: Fad

en: Backface Collision
ga: Imbhualadh Cúlchló

en: Density
ga: Dlús

en: Height Falloff
ga: Falloff Airde

en: Edge Fade
ga: Céimnigh an Chiumhais

en: Density Texture
ga: Uigeacht Dlúis

en: Map Width
ga: Leithead an Mhapa

en: Map Depth
ga: Doimhneacht na Léarscáile

en: Map Data
ga: Sonraí Léarscáile

en: Item
ga: Mír

en: Mesh Transform
ga: Mogalra Trasfhoirmigh

en: Mesh Cast Shadow
ga: Scáth Cast Mogall

en: Navigation Mesh Transform
ga: Nascleanúint mogalra Trasfhoirmigh

en: Preview
ga: Réamhamharc

en: Add UV2
ga: Cuir UV2 Leis

en: UV2 Padding
ga: Stuáil UV2

en: Subdivide Width
ga: Leithead Foroinnte

en: Subdivide Height
ga: Airde Foroinnte

en: Subdivide Depth
ga: Doimhneacht Foroinnte

en: Top Radius
ga: Ga Barr

en: Bottom Radius
ga: Ga Bun

en: Cap Top
ga: Barr caipín

en: Cap Bottom
ga: Cap Bun

en: Left to Right
ga: Clé go Deas

en: Is Hemisphere
ga: An bhfuil leathsféar

en: Ring Segments
ga: Deighleáin Fáinne

en: Radial Steps
ga: Céimeanna Gathacha

en: Section Length
ga: Fad na Rannóige

en: Section Rings
ga: Fáinní Rannóige

en: Section Segments
ga: Deighleáin Rannáin

en: Curve Step
ga: Céim Cuar

en: Bind Count
ga: Líon na gCeangailtí

en: Bind
ga: Ceangal

en: Bone
ga: Cnámh

en: Sky
ga: Spéir

en: Top Color
ga: Dath Barr

en: Horizon Color
ga: Dath na Spéire

en: Energy Multiplier
ga: Iolraitheoir Fuinnimh

en: Cover
ga: Clúdach

en: Cover Modulate
ga: Modhnú clúdaigh

en: Ground
ga: Talamh

en: Bottom Color
ga: Dath Bun

en: Sun
ga: An Ghrian

en: Panorama
ga: Lánléargas

en: Coefficient
ga: Comhéifeacht

en: Mie
ga: Tá mo

en: Eccentricity
ga: Éicint

en: Turbidity
ga: Cumas Taise

en: Sun Disk Scale
ga: Scála Diosca Gréine

en: Ground Color
ga: Dath na Talún

en: Night Sky
ga: Spéir na hOíche

en: Fallback Environment
ga: Timpeallacht Fallback

en: Plane
ga: Eitleán

en: Frames
ga: Frámaí

en: Pause
ga: ginideach: Dhún na nGall

en: Filter Clip
ga: Gearrthóg Scagaire

en: Polyphony
ga: PolyphonyName

en: Format
ga: Formáid

en: Mix Rate
ga: Ráta Meascáin

en: Stereo
ga: Steirió

en: Bonemap
ga: Mapa cnámh

en: Exposure
ga: Nochtadh

en: Sensitivity
ga: Íogaireacht

en: Multiplier
ga: Iolraitheoir

en: Auto Exposure
ga: Nochtadh Uathoibríoch

en: DOF Blur
ga: Cuma DOF

en: Far Enabled
ga: Cumasaithe go Fada

en: Far Distance
ga: Fad Fad

en: Far Transition
ga: Aistriú Fada

en: Near Enabled
ga: In aice le Cumasaithe

en: Near Distance
ga: Gar d'achar

en: Near Transition
ga: Gar don Aistriú

en: Min Sensitivity
ga: Íogaireacht Min

en: Max Sensitivity
ga: Íogaireacht Uasta

en: Frustum
ga: FrustumName

en: Focus Distance
ga: Fad Fócais

en: Focal Length
ga: Fad Fócasach

en: Aperture
ga: Cró

en: Shutter Speed
ga: Luas Cróluas

en: Min Exposure Value
ga: Luach nochta min

en: Max Exposure Value
ga: Luach Nochta Uasta

en: Camera Feed ID
ga: ID Fotha Ceamara

en: Which Feed
ga: Cén Fotha

en: Camera Is Active
ga: Tá an ceamara gníomhach

en: Light Mode
ga: Mód Solais

en: Particles Animation
ga: Beochan na gCáithníní

en: Particles Anim H Frames
ga: Cáithníní Anim H Frámaí

en: Particles Anim V Frames
ga: Cáithníní Anim V Frámaí

en: Particles Anim Loop
ga: Lúb Anim Cáithníní

en: Effect Callback Type
ga: Cineál aisghlaoigh maisíochta

en: Access Resolved Color
ga: Rochtain Réitithe Dath

en: Access Resolved Depth
ga: Rochtain Réitithe Doimhneacht

en: Needs Motion Vectors
ga: Veicteoirí Gluaisne de Dhíth

en: Needs Normal Roughness
ga: Riachtanais Roughness Gnáth

en: Needs Separate Specular
ga: Riachtanais Specular Ar Leith

en: Compositor Effects
ga: Éifeachtaí Compositor

en: Load Path
ga: Luchtaigh Conair

en: Min Domain
ga: Fearann Íosta

en: Max Domain
ga: Fearann Uas

en: Bake Resolution
ga: Rún Bácála

en: Bake Interval
ga: Eatramh Bácála

en: Up Vector
ga: Veicteoir Suas

en: Curve X
ga: Cuar X

en: Curve Y
ga: Cuar Y

en: Curve Z
ga: Cuar Z

en: Background
ga: Cúlra

en: Canvas Max Layer
ga: Canbhás Max Sraith

en: Custom FOV
ga: FOV Saincheaptha

en: Ambient Light
ga: Solas Comhthimpeallach

en: Source
ga: Foinse

en: Sky Contribution
ga: Ranníocaíocht Sky

en: Reflected Light
ga: Solas Frithchaite

en: Tonemap
ga: Mapa Ton

en: White
ga: Bán

en: Fade In
ga: céimnithe isteach

en: Fade Out
ga: Céimnigh Amach

en: Depth Tolerance
ga: Caoinfhulaingt Doimhneachta

en: SSAO
ga: SSAOName

en: Power
ga: Cumhacht

en: Detail
ga: Mionsonraí

en: Horizon
ga: Léaslíne

en: Sharpness
ga: Faobhar

en: Light Affect
ga: Tionchar Solais

en: AO Channel Affect
ga: Tionchar Cainéal AO

en: Normal Rejection
ga: Gnáthdhiúltú

en: SDFGI
ga: SDFGIName

en: Use Occlusion
ga: Úsáid Occlusion

en: Read Sky Light
ga: Léigh Sky Light

en: Bounce Feedback
ga: Preab Aiseolas

en: Cascades
ga: Cascáidigh

en: Min Cell Size
ga: Méid na Cille Min

en: Cascade 0 Distance
ga: Cascáidigh 0 Fad

en: Y Scale
ga: Scála Y

en: Probe Bias
ga: Claonadh Probe

en: Glow
ga: Luisne

en: Levels
ga: Leibhéil

en: Mix
ga: Measc

en: Bloom
ga: Faoi Bhláth

en: HDR Threshold
ga: Tairseach HDR

en: HDR Scale
ga: Scála HDR

en: HDR Luminance Cap
ga: Caipín Luminance HDR

en: Map Strength
ga: Neart Léarscáile

en: Map
ga: Léarscáil

en: Fog
ga: Ceo

en: Light Color
ga: Dath Éadrom

en: Light Energy
ga: Fuinneamh Éadrom

en: Sun Scatter
ga: Scaip na Gréine

en: Aerial Perspective
ga: Dearcadh ón aer

en: Sky Affect
ga: Tionchar na Spéire

en: Height Density
ga: Dlús Airde

en: Depth Curve
ga: Cuar Doimhneachta

en: Depth Begin
ga: Tús Doimhneachta

en: Depth End
ga: Deireadh doimhneachta

en: Volumetric Fog
ga: Ceo toirtmhéadrach

en: GI Inject
ga: Instealladh GI

en: Anisotropy
ga: Ainiseatrópa

en: Detail Spread
ga: Scaipeadh Sonraí

en: Ambient Inject
ga: Instealladh Comhthimpeallach

en: Temporal Reprojection
ga: Athdhíriú Ama

en: Adjustments
ga: Coigeartuithe

en: Brightness
ga: Gile

en: Color Correction
ga: Ceartú Datha

en: Base Font
ga: Bunchló

en: Features
ga: Gnéithe

en: Extra Spacing
ga: Spásáil Bhreise

en: Glyph
ga: GlyphName

en: Space
ga: Spás

en: Baseline
ga: Bonnlíne

en: Font Names
ga: Ainmneacha Clófhoirne

en: Font Italic
ga: Cló Iodálach

en: Font Weight
ga: Meáchan Cló

en: Font Stretch
ga: Stráice Cló

en: Interpolation
ga: Idirshuíomh

en: Color Space
ga: Spás Datha

en: Raw Data
ga: Sonraí Amha

en: Offsets
ga: Fritháirimh

en: Use HDR
ga: Úsáid HDR

en: To
ga: Chun

en: Paragraph Spacing
ga: Spásáil Alt

en: Stacked Effects
ga: Éifeachtaí Cruachta

en: Stacked Outlines
ga: Imlínte Cruachta

en: Stacked Shadows
ga: Scáthanna Cruachta

en: Next Pass
ga: An Chéad Phas Eile

en: Shader
ga: Scáthóir

en: Depth Draw Mode
ga: Mód Tarraingthe Doimhneachta

en: Depth Test
ga: Tástáil Doimhneachta

en: Shading
ga: Scáthú

en: Shading Mode
ga: Mód Scáthaithe

en: Diffuse Mode
ga: Mód Idirleata

en: Specular Mode
ga: Mód Specular

en: Disable Ambient Light
ga: Díchumasaigh Solas Comhthimpeallach

en: Disable Fog
ga: Díchumasaigh Ceo

en: Disable Specular Occlusion
ga: Díchumasaigh Oclúdú Speictreach

en: Vertex Color
ga: Dath Stuaic

en: Use as Albedo
ga: Úsáid mar Albedo

en: Is sRGB
ga: An bhfuil sRGB

en: Texture Force sRGB
ga: Fórsa Uigeachta sRGB

en: Texture MSDF
ga: Uigeacht MSDF

en: Metallic
ga: Miotalach

en: Texture Channel
ga: Cainéal Uigeachta

en: Operator
ga: Oibreoir

en: On UV2
ga: Ar UV2

en: Bent Normal Map
ga: Léarscáil Gnáth Lúbtha

en: Rim
ga: Imeall

en: Clearcoat
ga: ClearcoatName

en: Flowmap
ga: Sreabhmhapa

en: Ambient Occlusion
ga: Occlusion Comhthimpeallach

en: Deep Parallax
ga: Parallax Domhain

en: Min Layers
ga: Sraitheanna Min

en: Max Layers
ga: Sraitheanna Uasta

en: Flip Tangent
ga: Smeach Tangent

en: Flip Binormal
ga: Smeach Binormal

en: Flip Texture
ga: Smeach Uigeacht

en: Subsurf Scatter
ga: Scaipeadh Subsurf

en: Skin Mode
ga: Mód Craicinn

en: Transmittance
ga: Tarchur

en: Boost
ga: Borradh

en: Back Lighting
ga: Soilsiú Ar Ais

en: Backlight
ga: BacklightName

en: Refraction
ga: Athraonadh

en: UV Layer
ga: Sraith UV

en: Triplanar
ga: Tríphlandú

en: Triplanar Sharpness
ga: Sárthacht Trí-phláin

en: World Triplanar
ga: Tríphlandú Domhanda

en: Shadows
ga: Scáthanna

en: Disable Receive Shadows
ga: Díchumasaigh Scáthanna Glactha

en: Shadow to Opacity
ga: Scáth go Teimhneacht

en: Keep Scale
ga: Coinnigh Scála

en: Particles Anim
ga: Cáithníní Anim

en: H Frames
ga: Frámaí H

en: V Frames
ga: Frámaí V

en: Grow
ga: Ag Fás

en: Use Point Size
ga: Úsáid Méid an Phointe

en: Point Size
ga: Méid an Phointe

en: Use Particle Trails
ga: Úsáid Conairí na gCáithníní

en: Use Z Clip Scale
ga: Úsáid Scála Gearrthóg Z

en: Z Clip Scale
ga: Scála Gearrthóg Z

en: Use FOV Override
ga: Úsáid Sárú FOV

en: FOV Override
ga: Sárú FOV

en: Proximity Fade
ga: Céimnithe Cóngarachta

en: MSDF
ga: Msdf

en: Pixel Range
ga: Raon Picteilíní

en: Stencil
ga: Stionsal

en: Compare
ga: Déan comparáid

en: Reference
ga: Tagairt

en: Outline Thickness
ga: Tiús Imlíne

en: Convex Hull Downsampling
ga: Downsampling Cabhail Dronnach

en: Convex Hull Approximation
ga: Comhfhogasú Cabhail Dronnach

en: Lightmap Size Hint
ga: Leid Méid Lightmap

en: Blend Shape Mode
ga: Mód Cruth Cumaisc

en: Shadow Mesh
ga: Mogalra Scáth

en: Base Texture
ga: Uigeacht Bonn

en: Image Size
ga: Méid na hÍomhá

en: Transform Format
ga: Trasfhoirmigh Formáid

en: Use Colors
ga: Úsáid Dathanna

en: Use Custom Data
ga: Úsáid Sonraí Saincheaptha

en: Instance Count
ga: Líon na nÁsc

en: Visible Instance Count
ga: Líon na nÁsc Infheicthe

en: Source Group Name
ga: Ainm an Ghrúpa Foinseach

en: Cell Height
ga: Airde na Cille

en: Max Climb
ga: Tóg Max

en: Max Slope
ga: Fána Uasta

en: Merge Size
ga: Cumaisc Méid

en: Max Error
ga: Earráid Uasta

en: Vertices per Polygon
ga: Vertices per Polagán

en: Details
ga: Sonraí

en: Sample Distance
ga: Fad Samplach

en: Sample Max Error
ga: Earráid Max Samplach

en: Low Hanging Obstacles
ga: Constaicí Crochta Íseal

en: Ledge Spans
ga: Réisí Ledge

en: Walkable Low Height Spans
ga: Réisí Airde Íseal Insiúlta

en: Baking AABB
ga: Bácáil AABB

en: Baking AABB Offset
ga: Fritháireamh AABB Bácála

en: Damping as Friction
ga: Damping mar Frithchuimilt

en: Spawn
ga: Sceith

en: Emission Shape Offset
ga: Fritháireamh Cruth Astaíochta

en: Emission Shape Scale
ga: Scála Cruth Astaíochta

en: Emission Sphere Radius
ga: Ga Sféar Astaíochta

en: Emission Box Extents
ga: Méid an Bhosca Astaíochta

en: Emission Point Texture
ga: Uigeacht Pointe Astaíochta

en: Emission Normal Texture
ga: Gnáthuigeacht Astaíochta

en: Emission Color Texture
ga: Uigeacht Dath Astaíochta

en: Emission Point Count
ga: Líon na bPointe Astaíochta

en: Emission Ring Axis
ga: Ais Fáinne Astaíochta

en: Emission Ring Height
ga: Astaíochta Ring Airde

en: Emission Ring Radius
ga: Ga Fáinne Astaíochta

en: Emission Ring Inner Radius
ga: Ga istigh fáinne astaíochta

en: Emission Ring Cone Angle
ga: Uillinn Cón Fáinne Astaíochta

en: Inherit Velocity Ratio
ga: Cóimheas treoluais oidhreachta

en: Velocity Pivot
ga: Treoluas Pivot

en: Animated Velocity
ga: Treoluas Beoite

en: Velocity Limit
ga: Teorainn treoluais

en: Directional Velocity
ga: Treoluas Treorach

en: Radial Velocity
ga: Treoluas Gathacha

en: Velocity Limit Curve
ga: Cuar Teorann Treoluais

en: Accelerations
ga: Luasghéaruithe

en: Attractor Interaction
ga: Idirghníomhaíocht mhealltóra

en: Scale Curve
ga: Scálaigh Cuar

en: Scale Over Velocity
ga: Scálaigh Thar Treoluas

en: Scale over Velocity Curve
ga: Scálaigh thar Chuar treoluais

en: Color Curves
ga: Cuaráin Datha

en: Alpha Curve
ga: Cuar Alfa

en: Emission Curve
ga: Cuar Astaíochta

en: Turbulence
ga: Suaiteacht

en: Noise Strength
ga: Neart Torainn

en: Noise Scale
ga: Scála Torainn

en: Noise Speed
ga: Luas Torainn

en: Noise Speed Random
ga: Luas Torainn Randamach

en: Influence over Life
ga: Tionchar ar an Saol

en: Use Scale
ga: Úsáid Scála

en: Amount at End
ga: Méid ag deireadh

en: Amount at Collision
ga: Méid ag Imbhualadh

en: Amount at Start
ga: Méid ag Tosaigh

en: Keep Velocity
ga: Coinnigh treoluas

en: Rough
ga: Garbh

en: Absorbent
ga: Súgach

en: Size Override
ga: Sáraigh Méid

en: Keep Compressed Buffer
ga: Coinnigh Maolán Comhbhrúite

en: Scale Base Bone
ga: Scálaigh Cnámh Bonn

en: Group Size
ga: Méid an Ghrúpa

en: Bone Size
ga: Méid na gCnámh

en: Sky Material
ga: Ábhar Spéir

en: Process Mode
ga: Mód Próisis

en: Radiance Size
ga: Méid Radiance

en: Content Margins
ga: Imill Inneachair

en: Blend
ga: Cumaisc

en: Top Left
ga: Barr ar Chlé

en: Top Right
ga: Barr ar Dheis

en: Bottom Right
ga: Bun ar Dheis

en: Bottom Left
ga: Bun ar Chlé

en: Corner Detail
ga: Sonraí cúinne

en: Expand Margins
ga: Leathnaigh Imill

en: Grow Begin
ga: Tús Fáis

en: Grow End
ga: Deireadh Fáis

en: Texture Margins
ga: Imill Uigeachta

en: Sub-Region
ga: Fo-Réigiún

en: Number Color
ga: Dath na hUimhreach

en: Symbol Color
ga: Dath na Siombaile

en: Function Color
ga: Dath na Feidhme

en: Member Variable Color
ga: Dath Athraitheach na mBall

en: Keyword Colors
ga: Dathanna Eochairfhocal

en: Member Keyword Colors
ga: Dathanna Eochairfhocal Ball

en: Color Regions
ga: Réigiúin Datha

en: Preserve Invalid
ga: Caomhnaigh Neamhbhailí

en: Preserve Control
ga: Caomhnaigh Rialú

en: Custom Punctuation
ga: Poncaíocht Shaincheaptha

en: Break Flags
ga: Bratacha Sosa

en: Default Base Scale
ga: Bunscála Réamhshocraithe

en: Default Font
ga: Cló Réamhshocraithe

en: Default Font Size
ga: Clómhéid Réamhshocraithe

en: File
ga: Comhad

en: Output Port for Preview
ga: Port Aschurtha le haghaidh Réamhamhairc

en: Modes
ga: Móid

en: Stencil Modes
ga: Móid Stionsal

en: Stencil Flags
ga: Bratacha Stionsal

en: Input Name
ga: Ainm Ionchurtha

en: Parameter Name
ga: Ainm an pharaiméadair

en: Qualifier
ga: Cáilitheoir

en: Autoshrink
ga: AutoshrinkName

en: Varying Name
ga: Ainm Éagsúil

en: Varying Type
ga: Cineál Éagsúil

en: Op Type
ga: De Réir Cineáil

en: Constant
ga: Tairiseach

en: Texture Type
ga: Cineál Uigeachta

en: Texture Array
ga: Eagar Uigeachta

en: Cube Map
ga: Léarscáil Ciúb

en: Function
ga: Feidhm

en: Hint
ga: Leid

en: Default Value Enabled
ga: Luach Réamhshocraithe Cumasaithe

en: Default Value
ga: Luach Réamhshocraithe

en: Enum Names
ga: Ainmneacha Enum

en: Color Default
ga: Réamhshocrú datha

en: Texture Repeat
ga: Athdhéanamh Uigeachta

en: Texture Source
ga: Foinse Uigeachta

en: Billboard Type
ga: Cineál Billboard

en: Mode 2D
ga: Mód 2D

en: Use All Surfaces
ga: Úsáid Gach Dromchla

en: Surface Index
ga: Innéacs Dromchla

en: Degrees Mode
ga: Mód Céimeanna

en: Font Pressed Color
ga: Dath Brúite ar an gCló

en: Font Hover Color
ga: Dath ainlithe cló

en: Font Focus Color
ga: Dath Fócas an Chló

en: Font Hover Pressed Color
ga: Dath Brúite Hover Cló

en: Font Disabled Color
ga: Dath Díchumasaithe an Chló

en: Font Outline Color
ga: Dath Imlíneach an Chló

en: Icon Normal Color
ga: Gnáthdhath deilbhíní

en: Icon Pressed Color
ga: Dath Brúite Deilbhíní

en: Icon Hover Color
ga: Dath an Deilbhín Hover

en: Icon Hover Pressed Color
ga: Dath Brúite Deilbhín Hover

en: Icon Focus Color
ga: Dath Fócas Deilbhíní

en: Icon Disabled Color
ga: Dath Díchumasaithe Deilbhíní

en: H Separation
ga: H Scaradh

en: Icon Max Width
ga: Leithead Uasta Deilbhíní

en: Align to Largest Stylebox
ga: Ailínigh leis an mbosca stíle is mó

en: Underline Spacing
ga: Cuir béim ar Spásáil

en: Normal Mirrored
ga: Gnáth-Scáthánaithe

en: Hover Mirrored
ga: Hover Scáthánaithe

en: Pressed Mirrored
ga: Scáthánaithe Brúite

en: Disabled Mirrored
ga: Díchumasaithe Scáthánaithe

en: Arrow
ga: Saighead

en: Arrow Margin
ga: Imeall Saighead

en: Modulate Arrow
ga: Saighead Mionathraithe

en: Hover Pressed
ga: Hover Brúite

en: Checked Disabled
ga: Díchumasaithe Seiceáilte

en: Unchecked
ga: Díthiceáilte

en: Unchecked Disabled
ga: Díchumasaithe gan seiceáil

en: Radio Checked
ga: Raidió Seiceáilte

en: Radio Checked Disabled
ga: Raidió Seiceáilte Díchumasaithe

en: Radio Unchecked
ga: Raidió Gan Seiceáil

en: Radio Unchecked Disabled
ga: Raidió Gan Seiceáil Díchumasaithe

en: Check V Offset
ga: Seiceáil Fritháireamh V

en: Checkbox Checked Color
ga: Dath Seiceáilte an Bhosca Seiceála

en: Checkbox Unchecked Color
ga: Dath an Bhosca Seiceála Gan Seiceáil

en: Checked Mirrored
ga: Seiceáil Scáthánaithe

en: Checked Disabled Mirrored
ga: Seiceáil Díchumasaithe Scáthánaithe

en: Unchecked Mirrored
ga: Gan Seiceáil Scáthánaithe

en: Unchecked Disabled Mirrored
ga: Díchumasaithe Gan Seiceáil Scáthánaithe

en: Button Checked Color
ga: Dath Seiceáilte Cnaipe

en: Button Unchecked Color
ga: Dath an Chnaipe Gan Seiceáil

en: Font Shadow Color
ga: Dath Scáth cló

en: Shadow Offset X
ga: Fritháireamh Scáth X

en: Shadow Offset Y
ga: Fritháireamh Scáth Y

en: Shadow Outline Size
ga: Scáth-imlíne Méid

en: Font Selected Color
ga: Dath roghnaithe an chló

en: Font Uneditable Color
ga: Dath Do-aimsithe cló

en: Font Placeholder Color
ga: Dath ionadchoinneálaí cló

en: Caret Color
ga: Dath Caret

en: Selection Color
ga: Dath an Roghnaithe

en: Clear Button Color
ga: Glan Dath an Chnaipe

en: Clear Button Color Pressed
ga: Glan Dath an Chnaipe Brúite

en: Minimum Character Width
ga: Leithead Íosta Carachtar

en: Caret Width
ga: Leithead Caret

en: Clear
ga: Glan

en: Tab
ga: Táb

en: Font Readonly Color
ga: Dath inléite cló

en: Current Line Color
ga: Dath na Líne Reatha

en: Caret Background Color
ga: Cúlra Caret Dath

en: Word Highlighted Color
ga: Dath aibhsithe focal

en: Search Result Color
ga: Dath an Toraidh Chuardaigh

en: Search Result Border Color
ga: Dath Teorann Thoradh an Chuardaigh

en: Breakpoint
ga: Brisphointe

en: Bookmark
ga: Leabharmharc

en: Executing Line
ga: Líne á Rith

en: Can Fold
ga: An féidir Fill

en: Can Fold Code Region
ga: An féidir Fold Code Region

en: Folded Code Region
ga: Réigiún Cód Fillte

en: Folded EOL Icon
ga: Deilbhín EOL Fillte

en: Completion Color BG
ga: Dath Críochnaithe BG

en: Completion Background Color
ga: Dath an Chúlra Críochnaithe

en: Completion Selected Color
ga: Comhlánú Dath Roghnaithe

en: Completion Existing Color
ga: Comhlánaigh an dath atá ann cheana

en: Completion Scroll Color
ga: Comhlánú Scrollaigh Dath

en: Completion Scroll Hovered Color
ga: Comhlánú Scrollaigh Dath Hovered

en: Bookmark Color
ga: Dath Leabharmharcanna

en: Breakpoint Color
ga: Dath Brisphointe

en: Executing Line Color
ga: Dath na Líne á Rith

en: Code Folding Color
ga: Dath Fillte an Chóid

en: Folded Code Region Color
ga: Dath Réigiún an Chóid Fillte

en: Brace Mismatch Color
ga: Dath Neamhoiriúnach Brace

en: Line Number Color
ga: Dath Uimhir Líne

en: Line Length Guideline Color
ga: Fad Líne Treoirlíne Dath

en: Completion Lines
ga: Línte Críochnaithe

en: Completion Max Width
ga: Uasleithead Críochnaithe

en: Completion Scroll Width
ga: Comhlánaigh Leithead Scrolla

en: Scroll Focus
ga: Scrollaigh Fócas

en: Grabber
ga: GrabberName

en: Grabber Highlight
ga: Aibhsiú Grabber

en: Grabber Pressed
ga: Grabber Brúite

en: Increment
ga: Méadaigh

en: Increment Highlight
ga: Buaicphointe Incriminte

en: Increment Pressed
ga: Incrimint Brúite

en: Decrement
ga: Laghdu

en: Decrement Highlight
ga: Aibhsiú Decrement

en: Decrement Pressed
ga: Decrement brúite

en: Slider
ga: Barra Sleamhnáin

en: Grabber Area
ga: Limistéar Grabber

en: Grabber Area Highlight
ga: Buaicphointe Limistéar Grabber

en: Grabber Disabled
ga: Grabber Díchumasaithe

en: Tick
ga: Cuir tic

en: Center Grabber
ga: Ionad Grabber

en: Grabber Offset
ga: Fritháireamh Grabber

en: Tick Offset
ga: Fritháireamh Tic

en: Updown
ga: Suas an Dún

en: Up
ga: Suas

en: Up Hover
ga: Aoibhneas Suas

en: Up Pressed
ga: Suas Brúite

en: Up Disabled
ga: Suas faoi Mhíchumas

en: Down
ga: Síos

en: Down Hover
ga: Dún Hobhair

en: Down Pressed
ga: Síos Brúite

en: Down Disabled
ga: Síos Díchumasaithe

en: Up Background
ga: Cúlra Suas

en: Up Background Hovered
ga: Cúlra Suas Folaithe

en: Up Background Pressed
ga: Cúlra Suas Brúite

en: Up Background Disabled
ga: Cúlra Suas Díchumasaithe

en: Down Background
ga: Cúlra Síos

en: Down Background Hovered
ga: Cúlra Dúin Folaithe

en: Down Background Pressed
ga: Cúlra an Dúin Brúite

en: Down Background Disabled
ga: Cúlra an Dúin Díchumasaithe

en: Up Icon Modulate
ga: Modúl Icon Suas

en: Up Pressed Icon Modulate
ga: Modulate Icon Brúite Suas

en: Up Disabled Icon Modulate
ga: Suas Modulate Icon Díchumasaithe

en: Down Icon Modulate
ga: Dúin Icon Modulate

en: Down Hover Icon Modulate
ga: Modulate Icon Down Hover

en: Down Pressed Icon Modulate
ga: Dúin Brúigh Icon Modulate

en: Down Disabled Icon Modulate
ga: Síos Díchumasaithe Deilbhín Modhnaigh

en: Field and Buttons Separator
ga: Réimse agus Deighilteoir Cnaipí

en: Up Down Buttons Separator
ga: Deighilteoir Cnaipí Suas Síos

en: Buttons Vertical Separation
ga: Cnaipí Scaradh Ingearach

en: Field and Buttons Separation
ga: Scaradh Réimse agus Cnaipí

en: Buttons Width
ga: Cnaipí Leithead

en: Set Min Buttons Width From Icons
ga: Socraigh Leithead Mionchnaipí Ó Dheilbhíní

en: Embedded Border
ga: Teorainn Leabaithe

en: Embedded Unfocused Border
ga: Teorainn Neamhdhírithe Leabaithe

en: Title Font
ga: Cló teidil

en: Title Font Size
ga: Clómhéid an Teidil

en: Title Color
ga: Dath an Teidil

en: Title Outline Modulate
ga: Teideal Imlíne Modulate

en: Title Outline Size
ga: Teideal Breac-chuntas Méid

en: Title Height
ga: Airde teidil

en: Resize Margin
ga: Athraigh Méid an Chorrlaigh

en: Close
ga: Dún

en: Close Pressed
ga: Dún Brúite

en: Close H Offset
ga: Dún Fritháireamh H

en: Close V Offset
ga: Dún Fritháireamh V

en: Buttons Separation
ga: Scaradh Cnaipí

en: Load
ga: Luchtaigh

en: Save
ga: Sábháil

en: Parent Folder
ga: Máthairfhillteán

en: Back Folder
ga: Fillteán Ar Ais

en: Forward Folder
ga: Cuir Fillteán Ar Aghaidh

en: Reload
ga: Athluchtaigh

en: Favorite
ga: Is fearr leat

en: Toggle Hidden
ga: Scoránaigh i bhfolach

en: Toggle Filename Filter
ga: Scoránaigh an Scagaire Ainm Comhaid

en: Folder
ga: Fillteán

en: Thumbnail Mode
ga: Mód Mionsamhail

en: List Mode
ga: Mód Liosta

en: Create Folder
ga: Cruthaigh Fillteán

en: Sort
ga: Sórtáil

en: Favorite Up
ga: Is Fearr Leat Suas

en: Favorite Down
ga: An Síos is Fearr Leat

en: File Thumbnail
ga: Mionsamhail Chomhaid

en: Folder Thumbnail
ga: Mionsamhail Fillteáin

en: Folder Icon Color
ga: Dath Dheilbhín an Fhillteáin

en: File Icon Color
ga: Dath Dheilbhín an Chomhaid

en: File Disabled Color
ga: Dath Díchumasaithe an Chomhaid

en: Separator
ga: Deighilteoir

en: Labeled Separator Left
ga: Deighilteoir Lipéadaithe Ar Chlé

en: Labeled Separator Right
ga: Ceart deighilteora lipéadaithe

en: Submenu
ga: Fo-roghchlár

en: Submenu Mirrored
ga: Fo-roghchlár scáthánaithe

en: Font Separator
ga: Deighilteoir Clónna

en: Font Separator Size
ga: Méid an Deighilteora Clónna

en: Font Accelerator Color
ga: Dath an Luasaire Clónna

en: Font Separator Color
ga: Dath an Deighilteora Clónna

en: Font Separator Outline Color
ga: Dath Imlíneach an Deighilteora Clónna

en: V Separation
ga: V Scaradh

en: Separator Outline Size
ga: Méid imlíne deighilteora

en: Item Start Padding
ga: Mír Tosaigh Stuáil

en: Item End Padding
ga: Mír Deireadh Stuáil

en: Panel Selected
ga: Painéal roghnaithe

en: Panel Focus
ga: Fócas Painéil

en: Titlebar
ga: Barra teidil

en: Titlebar Selected
ga: Barra teidil roghnaithe

en: Slot
ga: Sliotán

en: Slot Selected
ga: Sliotán Roghnaithe

en: Resizer
ga: ResizerName

en: Resizer Color
ga: Dath Resizer

en: Port H Offset
ga: Fritháireamh Phort H

en: Hovered
ga: Ag Dul Ar

en: Hovered Dimmed
ga: Ag faoileáil doiléir

en: Hovered Selected
ga: Ag faoileáil Roghnaithe

en: Hovered Selected Focus
ga: Ag faoileáil Fócas Roghnaithe

en: Selected Focus
ga: Fócas Roghnaithe

en: Cursor
ga: Cúrsóir

en: Cursor Unfocused
ga: Cúrsóir Neamhdhírithe

en: Button Hover
ga: Cnaipe ag faoileáil

en: Title Button Normal
ga: Cnaipe Teidil Gnáth

en: Title Button Pressed
ga: Cnaipe Teidil Brúite

en: Title Button Hover
ga: Teideal Button Hover

en: Custom Button
ga: Cnaipe Saincheaptha

en: Custom Button Pressed
ga: Cnaipe Saincheaptha Brúite

en: Custom Button Hover
ga: Hover Cnaipe Saincheaptha

en: Indeterminate Disabled
ga: Díchumasaithe Neamhchinntithe

en: Select Arrow
ga: Roghnaigh Saighead

en: Arrow Collapsed
ga: Saighead tite as a chéile

en: Arrow Collapsed Mirrored
ga: Saighead tite scáthánaithe

en: Title Button Font
ga: Cló cnaipe teidil

en: Title Button Font Size
ga: Clómhéid an Chnaipe Teidil

en: Title Button Color
ga: Dath an Chnaipe Teidil

en: Font Hovered Color
ga: Dath ainlithe cló

en: Font Hovered Dimmed Color
ga: Cló Ag faoileáil Dath Tosaithe

en: Font Hovered Selected Color
ga: Cló Ag faoileáil Dath Roghnaithe

en: Guide Color
ga: Dath treorach

en: Drop Position Color
ga: Buail Dath an tSuímh

en: Relationship Line Color
ga: Dath Líne Caidrimh

en: Parent HL Line Color
ga: Dath Líne HL Tuismitheora

en: Children HL Line Color
ga: Dath Líne HL Leanaí

en: Custom Button Font Highlight
ga: Aibhsiú Cló Cnaipe Saincheaptha

en: Item Margin
ga: Imeall Míre

en: Inner Item Margin Bottom
ga: Imeall Mír Istigh Bun

en: Inner Item Margin Left
ga: Imeall Míre Istigh Ar Chlé

en: Inner Item Margin Right
ga: Imeall Míre Istigh Ar Dheis

en: Inner Item Margin Top
ga: Barr Imeall Míre Istigh

en: Button Margin
ga: Imeall na gCnaipí

en: Draw Relationship Lines
ga: Tarraing Línte Caidrimh

en: Relationship Line Width
ga: Leithead Líne Caidrimh

en: Parent HL Line Width
ga: Leithead Líne Tuismitheora HL

en: Children HL Line Width
ga: Leanaí HL Líne Leithead

en: Parent HL Line Margin
ga: Corrlach Líne Tuismitheora HL

en: Draw Guides
ga: Treoracha Tarraingthe

en: Scroll Border
ga: Scrollaigh Teorainn

en: Scroll Speed
ga: Luas Scrollaigh

en: Scrollbar Margin Left
ga: Imeall scrollbharra ar chlé

en: Scrollbar Margin Top
ga: Barr Imeall Scrollbharra

en: Scrollbar Margin Right
ga: Imeall scrollbharra ar dheis

en: Scrollbar Margin Bottom
ga: Bun Imeall Scrollbharra

en: Scrollbar H Separation
ga: Scrollbharra H Scaradh

en: Scrollbar V Separation
ga: Scrollbharra V Scaradh

en: Icon Margin
ga: Imeall Deilbhíní

en: Tab Selected
ga: Táb roghnaithe

en: Tab Hovered
ga: Cluaisín Hovered

en: Tab Unselected
ga: Cluaisín Gan Roghnú

en: Tab Disabled
ga: Díchumasaíodh cluaisíní

en: Tab Focus
ga: Fócas na gCluaisíní

en: Tabbar Background
ga: Cúlra Tabbar

en: Drop Mark
ga: Marc Buail

en: Menu Highlight
ga: Aibhsiú roghchláir

en: Font Unselected Color
ga: Dath Neamhroghnaithe an Chló

en: Drop Mark Color
ga: Buail Dath an Mharc

en: Side Margin
ga: Imeall Taobh

en: Icon Separation
ga: Scaradh Deilbhíní

en: Button Highlight
ga: Aibhsiú na gCnaipí

en: SV Width
ga: Leithead SV

en: SV Height
ga: Airde SV

en: H Width
ga: Leithead H

en: Label Width
ga: Leithead an Lipéid

en: Center Slider Grabbers
ga: Grabbers Sleamhnán Ionad

en: Sample Focus
ga: Fócas Samplach

en: Picker Focus Rectangle
ga: Dronuilleog Fócais an Roghnóra

en: Picker Focus Circle
ga: Ciorcal Fócais Roghnóra

en: Focused not Editing Cursor Color
ga: Dírithe gan dath an chúrsóra a chur in eagar

en: Menu Option
ga: Rogha Roghchláir

en: Folded Arrow
ga: Saighead Fillte

en: Expanded Arrow
ga: Saighead Leathnaithe

en: Screen Picker
ga: Roghnóir Scáileáin

en: Shape Circle
ga: Ciorcal Crutha

en: Shape Rect
ga: Cruth Rect

en: Shape Rect Wheel
ga: Cruth Roth Rect

en: Add Preset
ga: Cuir Réamhshocrú Leis

en: Sample BG
ga: Sampla BG

en: Sample Revert
ga: Fill Samplach

en: Overbright Indicator
ga: Táscaire Overbright

en: Bar Arrow
ga: Saighead Bharra

en: Picker Cursor
ga: Cúrsóir an Roghnóra

en: Picker Cursor BG
ga: Cúrsóir Roghnaithe BG

en: Color Script
ga: Script Dath

en: Color Hue
ga: Lí Datha

en: BG
ga: BGName

en: Preset FG
ga: Réamhshocraithe FG

en: Preset Focus
ga: Fócas Réamhshocraithe

en: Preset BG
ga: Réamhshocrú BG

en: Horizontal Rule
ga: Riail Chothrománach

en: Normal Font
ga: Gnáthchló

en: Bold Font
ga: Cló trom

en: Italics Font
ga: Cló Iodálach

en: Bold Italics Font
ga: Cló Iodálach Trom

en: Mono Font
ga: Cló Mona

en: Normal Font Size
ga: Gnáthmhéid an Chló

en: Bold Font Size
ga: Clómhéid Trom

en: Italics Font Size
ga: Clómhéid Iodálach

en: Bold Italics Font Size
ga: clómhéid cló trom iodálach

en: Mono Font Size
ga: Clómhéid Mona

en: Table H Separation
ga: Tábla H Scaradh

en: Table V Separation
ga: Tábla V Scaradh

en: Table Odd Row BG
ga: Tábla Odd Row BG

en: Table Even Row BG
ga: Tábla Fiú Rae BG

en: Table Border
ga: Teorainn Tábla

en: Text Highlight H Padding
ga: Aibhsiú Téacs H Padding

en: Text Highlight V Padding
ga: Aibhsiú Téacs V stuáil

en: Underline Alpha
ga: Folínigh Alfa

en: Strikethrough Alpha
ga: Alfa Stróic Tríd

en: Touch Dragger Color
ga: Dath Tarraingthe Tadhaill

en: Touch Dragger Pressed Color
ga: Dath Brúite le Tarraingt Tadhaill

en: Touch Dragger Hover Color
ga: Dath Luascáin Tadhaill Tarraingthe

en: H Touch Dragger
ga: Dragaire H Touch

en: V Touch Dragger
ga: Dragaire V Touch

en: Touch Dragger
ga: Tarraingeoir Tadhaill

en: H Grabber
ga: Grábálaí H

en: V Grabber
ga: V GrabberName

en: Margin Left
ga: Imeall Ar Chlé

en: Margin Top
ga: Imeall Barr

en: Margin Right
ga: Imeall ar dheis

en: Margin Bottom
ga: Imeall Bun

en: Minimum Grab Thickness
ga: Tiús Grab Íosta

en: Autohide
ga: Uathíde

en: Split Bar Background
ga: Cúlra an Bharra Scoilte

en: Zoom Out
ga: Zúmáil Amach

en: Zoom In
ga: Zúmáil Isteach

en: Zoom Reset
ga: Athshocraigh Zúmáil

en: Grid Toggle
ga: Scoránaigh Greille

en: Minimap Toggle
ga: Scoránaigh Minimap

en: Snapping Toggle
ga: Scoránaigh Snapping

en: Menu Panel
ga: Painéal Roghchláir

en: Grid Minor
ga: Mionghreille

en: Grid Major
ga: Greille Mór

en: Selection Fill
ga: Líon Roghnúcháin

en: Selection Stroke
ga: Stróc Roghnaithe

en: Activity
ga: Gníomhaíocht

en: Connection Hover Tint Color
ga: Ceangal Hover Tint Dath

en: Connection Hover Thickness
ga: Ceangal Hover Tiús

en: Connection Valid Target Tint Color
ga: Ceangal Bailí Sprioc Tint Dath

en: Connection Rim Color
ga: Dath Imeall an Cheangail

en: Title Panel
ga: Painéal Teidil

en: Title Hover Panel
ga: Painéal Luamhánach Teidil

en: Title Collapsed Panel
ga: Painéal Fillte Teidil

en: Title Collapsed Hover Panel
ga: Painéal Luasctha Fillte Teidil

en: Hover Font Color
ga: Dath Cló Luasctha

en: Collapsed Font Color
ga: Dath Cló Fillte

en: Expanded Arrow Mirrored
ga: Saighead Leathnaithe Scáthánaithe

en: Folded Arrow Mirrored
ga: Saighead Fillte Scáthánach

en: Port Hotzone Inner Extent
ga: Port Hotzone Méid Istigh

en: Port Hotzone Outer Extent
ga: Port Hotzone Méid Seachtrach

en: Default Theme Scale
ga: Scála Réamhshocraithe Téama

en: Custom
ga: Saincheaptha

en: Custom Font
ga: Cló Saincheaptha

en: Fallback values
ga: Luachanna cúltaca

en: Playback Mode
ga: Mód Athsheinm

en: Random Pitch
ga: Páirc Randamach

en: Random Volume Offset dB
ga: Fritháireamh Imleabhar Randamach dB

en: Streams
ga: Sruthanna

en: Buffer Length
ga: Fad an mhaoláin

en: Voice Count
ga: Líon na nGuthanna

en: Dry
ga: Tirim

en: Wet
ga: Fliuch

en: Voice
ga: Guth

en: Delay (ms)
ga: Moill (ms)

en: Rate Hz
ga: Ráta Hz

en: Depth (ms)
ga: Doimhneacht (ms)

en: Level dB
ga: Leibhéal dB

en: Pan
ga: Fear uasal

en: Attack (µs)
ga: Ionsaí (μs)

en: Release (ms)
ga: Scaoileadh (ms)

en: Sidechain
ga: SidechainName

en: Tap 1
ga: Beartaíonn 1

en: Tap 2
ga: Beartaíonn 2

en: Feedback
ga: Aiseolas

en: Low-pass
ga: Pas íseal

en: Pre Gain
ga: Réamhghnóthachan

en: Keep Hf Hz
ga: Coinnigh Hf Hz

en: Drive
ga: Tiomántán

en: Post Gain
ga: Gnóthachan Poist

en: Resonance
ga: Athshondas

en: Pre Gain dB
ga: Réamhghnóthachan dB

en: Ceiling dB
ga: Uasteorainn dB

en: Threshold dB
ga: Tairseach dB

en: Soft Clip dB
ga: Clip Bog dB

en: Soft Clip Ratio
ga: Cóimheas Gearrthóg Bog

en: Range Min Hz
ga: Raon Min Hz

en: Range Max Hz
ga: Raon Max Hz

en: FFT Size
ga: Méid FFT

en: Predelay
ga: PredelayGenericName

en: Msec
ga: MsecGenericName

en: Room Size
ga: Méid an tseomra

en: High-pass
ga: Ard-phas

en: Tap Back Pos
ga: Tapáil ar ais Pos

en: Pan Pullout
ga: Pan Tarraingt Amach

en: Time Pullout (ms)
ga: Tarraingt Ama (ms)

en: Surround
ga: Timpeall

en: Mix Rate Mode
ga: Mód Ráta Meascáin

en: Enable Input
ga: Cumasaigh Ionchur

en: Channel Disable Threshold dB
ga: Cainéal Díchumasaigh Tairseach dB

en: Channel Disable Time
ga: Am Díchumasaigh Cainéal

en: Video Delay Compensation (ms)
ga: Cúiteamh Moill Físe (MS)

en: Bus Count
ga: Líon na mBusanna

en: Output Device
ga: Gléas Aschurtha

en: Input Device
ga: Gléas Ionchurtha

en: Playback Speed Scale
ga: Scála Luas Athsheinm

en: Feed
ga: Fotha

en: Is Active
ga: gníomhach

en: Monitoring Feeds
ga: Fothaí Monatóireachta

en: Movie Writer
ga: Scríbhneoir Scannáin

en: Speaker Mode
ga: Mód Cainteoir

en: Video Quality
ga: Cáilíocht Físeáin

en: Audio Quality
ga: Cáilíocht Fuaime

en: Encoding Speed
ga: Luas Ionchódaithe

en: Keyframe Interval
ga: Eatramh Eochairfhráma

en: Movie File
ga: Comhad Scannáin

en: Disable V-Sync
ga: Díchumasaigh V- Sync

en: Metadata Flags
ga: Bratacha Meiteashonraí

en: Excluded Regions
ga: Réigiúin Eisiata

en: Included Regions
ga: Réigiúin san áireamh

en: Path Types
ga: Cineálacha Cosáin

en: Path Rids
ga: Rids Cosán

en: Path Owner IDs
ga: IDanna Úinéir an Chosáin

en: Path Length
ga: Fad na Cosáin

en: Default Cell Size
ga: Méid Réamhshocraithe na Cille

en: Merge Rasterizer Cell Scale
ga: Cumaisc Scála Cille Rasterizer

en: Default Edge Connection Margin
ga: Imeall Réamhshocraithe Nasc

en: Default Link Connection Radius
ga: Ga réamhshocraithe nasctha nasc

en: Edge Connection Color
ga: Dath an Naisc Ciumhais

en: Geometry Edge Color
ga: Dath Ciumhais Céimseata

en: Geometry Face Color
ga: Dath Aghaidh Céimseata

en: Geometry Edge Disabled Color
ga: Dath Díchumasaithe Ciumhais Céimseata

en: Geometry Face Disabled Color
ga: Dath Díchumasaithe Aghaidh Céimseata

en: Link Connection Color
ga: Dath an Naisc

en: Link Connection Disabled Color
ga: Dath Díchumasaithe an Naisc

en: Agent Path Color
ga: Dath an Chosáin Gníomhaire

en: Enable Edge Connections
ga: Cumasaigh Naisc Chiumhais

en: Enable Edge Lines
ga: Cumasaigh Línte Ciumhais

en: Enable Geometry Face Random Color
ga: Cumasaigh Dath Randamach Aghaidh Céimseata

en: Enable Link Connections
ga: Cumasaigh Naisc

en: Enable Agent Paths
ga: Cumasaigh Conairí Gníomhaire

en: Agent Path Point Size
ga: Méid Phointe Conair an Ghníomhaire

en: Agents Radius Color
ga: Dath Ga Gníomhairí

en: Obstacles Radius Color
ga: Constaicí Ga Dath

en: Obstacles Static Face Pushin Color
ga: Constaicí Statach Aghaidh Pushin Dath

en: Obstacles Static Edge Pushin Color
ga: Constaicí Dath Pushin Imeall Statach

en: Obstacles Static Face Pushout Color
ga: Constaicí Dath Pushout Aghaidh Statach

en: Obstacles Static Edge Pushout Color
ga: Constaicí Statach Imeall Pushout Dath

en: Enable Agents Radius
ga: Cumasaigh Ga na nGníomhairí

en: Enable Obstacles Radius
ga: Cumasaigh Ga na gConstaicí

en: Enable Obstacles Static
ga: Cumasaigh Constaicí Statacha

en: Default Cell Height
ga: Airde Cille Réamhshocraithe

en: Default Up
ga: Réamhshocrú

en: Enable Edge Connections X-Ray
ga: Cumasaigh naisc chiumhais X- gha

en: Enable Edge Lines X-Ray
ga: Cumasaigh Línte Ciumhais X- Gha

en: Enable Link Connections X-Ray
ga: Gníomhachtaigh Ceangail Naisc X-Ghath

en: Enable Agent Paths X-Ray
ga: Cumasaigh Conairí Gníomhaire X- Ray

en: Inverse Mass
ga: Aifreann Inbhéartach

en: Inverse Inertia
ga: Táimhe Inbhéartach

en: Total Angular Damp
ga: Taise Uilleach Iomlán

en: Total Linear Damp
ga: Taise Líneach Iomlán

en: Total Gravity
ga: Domhantarraingt Iomlán

en: Center of Mass Local
ga: Lár an Aifrinn Áitiúil

en: Exclude
ga: Ná cuir as an áireamh

en: Collide With Bodies
ga: Collide Le Comhlachtaí

en: Collide With Areas
ga: Collide le Ceantair

en: Canvas Instance ID
ga: Aitheantas an Ásc Canbháis

en: Shape RID
ga: Cruth RID

en: Collide Separation Ray
ga: Collide Scaradh Ray

en: Exclude Bodies
ga: Comhlachtaí a Eisiamh

en: Exclude Objects
ga: Ná Cuir Réada as an áireamh

en: Recovery as Collision
ga: Aisghabháil mar Imbhualadh

en: Default Gravity
ga: Domhantarraingt Réamhshocraithe

en: Default Gravity Vector
ga: Veicteoir Domhantarraingthe Réamhshocraithe

en: Default Linear Damp
ga: Taise Líneach Réamhshocraithe

en: Default Angular Damp
ga: Taise uilleach Réamhshocraithe

en: Sleep Threshold Linear
ga: Tairseach Codlata Líneach

en: Sleep Threshold Angular
ga: Tairseach Chodlata Uilleach

en: Time Before Sleep
ga: Am Roimh Chodladh

en: Solver Iterations
ga: Atriall Réitigh

en: Contact Recycle Radius
ga: Déan teagmháil le Ga Athchúrsála

en: Contact Max Separation
ga: Déan teagmháil le Max Separation

en: Contact Max Allowed Penetration
ga: Déan teagmháil le Max Treá Ceadaithe

en: Default Contact Bias
ga: Claonadh Teagmhála Réamhshocraithe

en: Default Constraint Bias
ga: Claonadh Srianta Réamhshocraithe

en: Physics Engine
ga: Inneall Fisice

en: Inverse Inertia Tensor
ga: Inbhéartach Táimhe Tensor

en: Principal Inertia Axes
ga: Príomh-Aiseanna Táimhe

en: Max Collisions
ga: Imbhuailtí Uasta

en: Debug Redraw Time
ga: Dífhabhtaigh Am Athdhréachtaithe

en: Debug Redraw Color
ga: Dífhabhtaigh Dath na hAthdhréachta

en: Tighter Shadow Caster Culling
ga: Níos déine Scáth Caster Culling

en: Vertex
ga: Stuaic

en: Fragment
ga: Blúire

en: Tesselation Control
ga: Rialú Tesselation

en: Tesselation Evaluation
ga: Meastóireacht Tesselation

en: Compute
ga: Ríomh

en: Syntax
ga: Comhréir

en: Bytecode
ga: BytecodeName

en: Compile Error
ga: Earráid Tiomsaithe

en: Base Error
ga: Earráid Bhunáite

en: IDs
ga: IDanna

en: Constant ID
ga: Aitheantas tairiseach

en: Sample Masks
ga: Maisc Shamplacha

en: Depth Draw
ga: Tarraingt Doimhneachta

en: Depth Prepass Alpha
ga: Doimhneacht Prepass Alfa

en: SSS Mode Skin
ga: Craiceann Mód SSS

en: Cull
ga: An Chuilinn

en: Unshaded
ga: Gan scáthú

en: Wireframe
ga: Sreangfhráma

en: Skip Vertex Transform
ga: Trasfhoirmigh Vertex Long

en: World Vertex Coords
ga: Coords Vertex Domhanda

en: Ensure Correct Normals
ga: Cinntigh Gnáthaimh Chearta

en: Shadows Disabled
ga: Scáthanna Díchumasaithe

en: Ambient Light Disabled
ga: Solas Comhthimpeallach Díchumasaithe

en: Vertex Lighting
ga: Soilsiú Vertex

en: Particle Trails
ga: Conairí na gCáithníní

en: Alpha to Coverage
ga: Alfa go Clúdach

en: Alpha to Coverage and One
ga: Alfa go Clúdach agus Ceann

en: Debug Shadow Splits
ga: Scoilteanna Scáth Dífhabhtaithe

en: Fog Disabled
ga: Ceo Díchumasaithe

en: Specular Occlusion Disabled
ga: Díchumasaíodh Oclúchadh Speictreach

en: Read
ga: Léigh

en: Write
ga: Scríobh

en: Write Depth Fail
ga: Teip Doimhneachta Scríbhneoireachta

en: Light Only
ga: Solas Amháin

en: Collision Use Scale
ga: Scála Úsáide Imbhuailtí

en: Disable Force
ga: Díchumasaigh Fórsa

en: Disable Velocity
ga: Díchumasaigh treoluas

en: Keep Data
ga: Coinnigh Sonraí

en: Use Half Res Pass
ga: Úsáid Pas Leath-Res

en: Use Quarter Res Pass
ga: Úsáid Pas Ceathrú Res

en: Float Comparison
ga: Comparáid Snámh

en: Unused Constant
ga: Tairiseach Neamhúsáidte

en: Unused Function
ga: Feidhm Neamhúsáidte

en: Unused Struct
ga: Struchtúr Neamhúsáidte

en: Unused Uniform
ga: Éide Neamhúsáidte

en: Unused Varying
ga: Neamhúsáidte Éagsúil

en: Unused Local Variable
ga: Athróg Áitiúil Neamhúsáidte

en: Formatting Error
ga: Earráid Formáidithe

en: Device Limit Exceeded
ga: Teorainn na Gléas Sáraithe

en: Magic Position Write
ga: Scríobh Suíomh Draíochta

en: Internal Size
ga: Méid Inmheánach

en: Target Size
ga: Spriocmhéid

en: View Count
ga: Amharc ar Líon

en: Render Loop Enabled
ga: Lúb Rindreála Cumasaithe

en: VRAM Compression
ga: Comhbhrú VRAM

en: Import S3TC BPTC
ga: Iompórtáil S3TC BPTC

en: Import ETC2 ASTC
ga: Iompórtáil ASTC ETC2

en: Compress With GPU
ga: Comhbhrúigh Le GPU

en: Cache GPU Compressor
ga: Comhbhrúiteoir GPU Taisce

en: Lossless Compression
ga: Comhbhrú gan chailliúint

en: Force PNG
ga: Fórsáil PNG

en: WebP Compression
ga: Comhbhrú WebP

en: Compression Method
ga: Modh Comhbhrúite

en: Lossless Compression Factor
ga: Fachtóir Comhbhrúite Gan Chailliúint

en: Time Rollover Secs
ga: Secs Rollover Am

en: Use Physical Light Units
ga: Úsáid Aonaid Solais Fhisiciúla

en: Soft Shadow Filter Quality
ga: Caighdeán scagaire scáth bog

en: Atlas 16 Bits
ga: Atlas 16 giotán

en: Shadow Atlas
ga: Atlas Scáth

en: Batching
ga: Baisceáil

en: Item Buffer Size
ga: Méid an mhaoláin míre

en: Uniform Set Cache Size
ga: Méid Taisce Socraigh Éide

en: Shader Compiler
ga: Tiomsaitheoir Scáthaigh

en: Shader Cache
ga: Taisce Scáthaigh

en: Use Zstd Compression
ga: Úsáid Comhbhrú Zstd

en: Strip Debug
ga: Dífhabhtú Stiallacha

en: Reflections
ga: Machnamh

en: Sky Reflections
ga: Machnamh spéire

en: Roughness Layers
ga: Sraitheanna Gairbhe

en: Texture Array Reflections
ga: Machnamh ar Eagar Uigeachta

en: GGX Samples
ga: Samplaí GGX

en: Fast Filter High Quality
ga: Scagaire Fast Ardchaighdeáin

en: Reflection Atlas
ga: Atlas Machnaimh

en: Reflection Size
ga: Méid an Mhachnaimh

en: Reflection Count
ga: Líon na Machnaimh

en: Specular Occlusion
ga: Oclúchadh Speictreach

en: Use Half Resolution
ga: Úsáid Leathtaifeach

en: Overrides
ga: Sáraigh

en: Force Vertex Shading
ga: Fórsa Scáthú Vertex

en: Force Lambert over Burley
ga: Fórsa Lambert thar Burley

en: Depth Prepass
ga: Prepass Doimhneacht

en: Disable for Vendors
ga: Díchumasaigh do Dhíoltóirí

en: Default Filters
ga: Scagairí Réamhshocraithe

en: Use Nearest Mipmap Filter
ga: Úsáid an scagaire Mipmap is gaire

en: Depth of Field
ga: Doimhneacht réimse

en: Depth of Field Bokeh Shape
ga: Doimhneacht Cruth Bokeh Réimse

en: Depth of Field Bokeh Quality
ga: Doimhneacht Réimse Bokeh Cáilíochta

en: Depth of Field Use Jitter
ga: Doimhneacht Úsáid Réimse Jitter

en: Half Size
ga: Leathmhéid

en: Adaptive Target
ga: Sprioc Oiriúnaitheach

en: Blur Passes
ga: Pasanna Doiléire

en: Fadeout From
ga: Céimnigh amach ó

en: Fadeout To
ga: Céimnigh go

en: Screen Space Roughness Limiter
ga: Scáileán Spás Roughness Limiter

en: SMAA Edge Detection Threshold
ga: Tairseach Braite Imeall SMAA

en: Decals
ga: Decaileanna

en: Light Projectors
ga: Teilgeoirí Solais

en: Occlusion Rays per Thread
ga: Gathanna Occlusion in aghaidh an tSnáithe

en: Upscale Mode
ga: Mód Upscale

en: Screen Space Reflection
ga: Machnamh ar Spás Scáileáin

en: Roughness Quality
ga: Cáilíocht Roughness

en: Subsurface Scattering
ga: Scaipeadh Fodhromchla

en: Subsurface Scattering Quality
ga: Cáilíocht Scaipthe Fodhromchla

en: Subsurface Scattering Scale
ga: Scála Scaipthe Fodhromchla

en: Subsurface Scattering Depth Scale
ga: Scála Doimhneachta Scaipthe Fodhromchla

en: Global Shader Variables
ga: Athróga Scáthaigh Dhomhanda

en: Buffer Size
ga: Méid an Mhaoláin

en: Probe Capture
ga: Gabháil tóireadóir

en: Update Speed
ga: Nuashonraigh Luas

en: Primitive Meshes
ga: Mogalraí Primitive

en: Texel Size
ga: Méid Texel

en: Lightmap GI
ga: Solas-léarscáil GI

en: Use Bicubic Filter
ga: Úsáid Scagaire Bicúbach

en: Probe Ray Count
ga: Líon Ray Probe

en: Frames to Converge
ga: Frámaí le Cóineasú

en: Frames to Update Lights
ga: Frámaí chun Soilse a Nuashonrú

en: Volume Size
ga: Méid na nImleabhar

en: Volume Depth
ga: Doimhneacht Imleabhar

en: Spatial Indexer
ga: Innéacsóir Spásúil

en: Update Iterations per Frame
ga: Nuashonraigh atriallta in aghaidh an fhráma

en: Threaded Cull Minimum Instances
ga: Cásanna Íosta Cuileann Snáithithe

en: Cluster Builder
ga: Tógálaí Braisle

en: Max Clustered Elements
ga: Uaseilimintí Cnuasaithe

en: OpenGL
ga: OpenGLName

en: Max Renderable Elements
ga: Uaseilimintí Indreáilte

en: Max Renderable Lights
ga: Max Soilse Indreáilte

en: Max Lights per Object
ga: Soilse Max in aghaidh an Réada

en: Shaders
ga: Scáthanna

en: Shader Language
ga: Teanga Shader

en: Treat Warnings as Errors
ga: Déileáil le rabhaidh mar earráidí

en: Default Font Antialiasing
ga: Antialiasing Cló Réamhshocraithe

en: Default Font Hinting
ga: Leid Réamhshocraithe Cló

en: Default Font Subpixel Positioning
ga: Suíomh Réamhshocraithe Fophicteilíní Cló

en: Default Font Multichannel Signed Distance Field
ga: Réimse Faid Sínithe Multichannel Cló Réamhshocraithe

en: Default Font Generate Mipmaps
ga: Cló Réamhshocraithe Gin Mipmaps

en: LCD Subpixel Layout
ga: Leagan Amach Subpixel LCD

en: Include Text Server Data
ga: Cuir Sonraí Freastalaí Téacs san áireamh

en: Line Breaking Strictness
ga: Déine Briste Líne

en: Has Tracking Data
ga: An bhfuil Sonraí Rianaithe aige

en: Body Flags
ga: Bratacha Coirp

en: Blend Shapes
ga: Cruthanna Cumaisc

en: Hand Tracking Source
ga: Foinse Rianaithe Láimhe

en: Is Primary
ga: An bhfuil

en: Play Area Mode
ga: Mód Limistéar Súgartha

en: Is Anchor Detection Enabled
ga: An bhfuil Brath Ancaire Cumasaithe

en: Tracking Confidence
ga: Muinín a Rianú

en: VRS Min Radius
ga: VRS Min Ga

en: VRS Strength
ga: Neart VRS

en: VRS Render Region
ga: Réigiún Rindreála VRS

en: World Origin
ga: Bunús an Domhain

en: Camera Locked to Origin
ga: Ceamara Glasáilte go Bunús

en: Primary Interface
ga: Comhéadan Bunscoile
