Godot Engine properties - en to hi translation catalogue (1568 entries)

en: Application
hi: अनुप्रयोग

en: Config
hi: कॉन्फ़िग

en: Name
hi: नाम

en: Name Localized
hi: स्थानीयकृत नाम

en: Description
hi: विवरण

en: Version
hi: संस्करण

en: Run
hi: दौड़ना

en: Main Scene
hi: मुख्य दृश्य

en: Disable stdout
hi: "stdout" बंद करे

en: Disable stderr
hi: "stderr" बंद करे

en: Print Header
hi: हेडर छपाई

en: Enable Alt Space Menu
hi: "Alt Space Menu" चालू करे

en: Use Hidden Project Data Directory
hi: छिपी हुई प्रोजेक्ट डेटा निर्देशिका का उपयोग करें

en: Use Custom User Dir
hi: खुदकी बनी हुई उपयोगकर्ता डायरेक्टरी का उपयोग करें

en: Custom User Dir Name
hi: खुदसे बनाई हुई उपयोगकर्ता का नाम

en: Project Settings Override
hi: प्रोजेक्ट सेटिंग्स ओवरराइड

en: Main Loop Type
hi: मुख्य लूप प्रकार

en: Auto Accept Quit
hi: स्वतः स्वीकार बंद करे

en: Quit on Go Back
hi: बंद करके पीछे जाओ

en: Accessibility
hi: सुलभता

en: General
hi: सामान्य

en: Accessibility Support
hi: सुलभता सहायता

en: Updates per Second
hi: प्रति सेकंड अपडेट

en: Display
hi: प्रकाशित छवि

en: Window
hi: खिड़की

en: Size
hi: माप

en: Viewport Width
hi: दृश्यद्वार चौड़ाई

en: Viewport Height
hi: दृश्यद्वार ऊंचाई

en: Mode
hi: प्रकार

en: Initial Position Type
hi: प्रारंभिक स्थिति प्रकार

en: Initial Position
hi: प्रारंभिक स्थिति

en: Initial Screen
hi: प्रारंभिक पटल

en: Resizable
hi: आकार बदलने योग्य

en: Borderless
hi: अनवधि

en: Always on Top
hi: हमेशा ऊपर

en: Transparent
hi: पारदर्शी

en: Extend to Title
hi: शीर्षक तक बढ़ाएँ

en: No Focus
hi: भ्रमित

en: Sharp Corners
hi: नुकीले कोने

en: Minimize Disabled
hi: छोटा करना निष्क्रिय

en: Maximize Disabled
hi: मैक्सिमाइज़ अक्षम

en: Window Width Override
hi: विंडो की चौड़ाई बदलना

en: Window Height Override
hi: विंडो की ऊँचाई बदलना

en: Energy Saving
hi: ऊर्जा बचत

en: Keep Screen On
hi: स्क्रीन को चालू रखें

en: Animation
hi: चलचित्रण

en: Warnings
hi: चेतावनियाँ

en: Check Invalid Track Paths
hi: अमान्य ट्रैक पथ जांचें

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
hi: एंगल इंटरपोलेशन टाइप के विरोध की जाँच करें

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Buses
hi: ऑडियो बस

en: Default Bus Layout
hi: मूल बस व्यवस्था

en: Default Playback Type
hi: मूल प्लेबैक प्रकार

en: Text to Speech
hi: पाठ से वाणी

en: 2D Panning Strength
hi: 2D पैनिंग की ताकत

en: 3D Panning Strength
hi: 3D पैनिंग की ताकत

en: Session Category
hi: सेशन श्रेणी

en: Mix With Others
hi: दूसरों के साथ मिलाएं

en: Subwindows
hi: छोटे विंडो

en: Embed Subwindows
hi: छोटी विंडो जोड़ो

en: Frame Pacing
hi: फ्रेम समन्वय

en: Android
hi: एंड्रॉयड

en: Enable Frame Pacing
hi: फ्रेम पेइसिंग सक्षम करें

en: Swappy Mode
hi: स्वैपी मोड

en: Physics
hi: फिजिक्स

en: 2D
hi: 2डी

en: Run on Separate Thread
hi: अलग थ्रेड पर चलाएँ

en: 3D
hi: 3 डी

en: Stretch
hi: खींचना

en: Aspect
hi: पहलू

en: Scale
hi: स्केल

en: Scale Mode
hi: स्केल मोड

en: Debug
hi: डीबग करें

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Profiler
hi: प्रोफाइलर

en: Max Functions
hi: अधिकतम फ़ंक्शन

en: Max Timestamp Query Elements
hi: अधिकतम टाइमस्टैम्प क्वेरी तत्व

en: Compression
hi: कंप्रेशन

en: Formats
hi: फ़ॉर्मैट्स

en: Long Distance Matching
hi: दूरस्थ मिलान

en: Compression Level
hi: संकुचन स्तर

en: Window Log Size
hi: विंडो लॉग आकार

en: Zlib
hi: Zstd

en: Crash Handler
hi: क्रैश हैंडलर

en: Message
hi: मैसेज

en: Rendering
hi: रेंडरिंग

en: Occlusion Culling
hi: ओक्लूजन कलिंग

en: BVH Build Quality
hi: BVH निर्माण गुणवत्ता

en: Jitter Projection
hi: अनियमित प्रक्षेपण

en: Internationalization
hi: अंतरराष्ट्रीयकरण

en: Force Right to Left Layout Direction
hi: लेआउट दिशा को दाएं से बाएं बलपूर्वक बदलें

en: Root Node Layout Direction
hi: रूट नोड लेआउट दिशा

en: Root Node Auto Translate
hi: रूट नोड स्वचालित अनुवाद

en: Incremental Search Max Interval Msec
hi: वृद्धिशील खोज अधिकतम अंतराल Msec

en: Tooltip Delay (sec)
hi: टूलटिप विलंब (सेकंड)

en: Snap Controls to Pixels
hi: नियंत्रणों को पिक्सल पर स्नैप करें

en: Fonts
hi: लिपि

en: Dynamic Fonts
hi: गतिशील लिपि

en: Use Oversampling
hi: ओवरसैंपलिंग का उपयोग करें

en: V-Sync
hi: वि-सिंक

en: Staging Buffer
hi: स्टेजिंग बफ़र

en: Texture Upload Region Size Px
hi: टेक्सचर अपलोड क्षेत्र आकार Px

en: Pipeline Cache
hi: पाइपलाइन कैश

en: Enable
hi: सक्रिय करे

en: Vulkan
hi: वुल्कन

en: Max Descriptors per Pool
hi: प्रति पूल अधिकतम विवरण

en: Collada
hi: संग्रह

en: Use Ambient
hi: परिवेश का प्रयोग करें

en: Input Devices
hi: आगत यंत्र

en: Pointing
hi: संकेत

en: Enable Long Press as Right Click
hi: दायाँ क्लिक के रूप में लॉन्ग प्रेस सक्षम करें

en: Enable Pan and Scale Gestures
hi: पैन और स्केल जेस्चर सक्षम करें

en: Rotary Input Scroll Axis
hi: रोटरी इनपुट स्क्रॉल अक्ष

en: World
hi: लोक

en: Avoidance Use High Priority Threads
hi: उच्च प्राथमिकता वाले थ्रेड का उपयोग न करें

en: Use Crash Prevention Checks
hi: क्रैश रोकथाम जांच का उपयोग करें

en: Baking Use High Priority Threads
hi: बेकिंग उच्च प्राथमिकता वाले थ्रेड का उपयोग करें

en: Low Processor Usage Mode
hi: कम प्रोसेसर प्रयोग मोड

en: Print Error Messages
hi: प्रिंट एरर संदेश

en: Print to stdout
hi: स्टैंडआउट पर प्रिंट करें

en: Physics Ticks per Second
hi: भौतिकी प्रति सेकंड टिक्स

en: Time Scale
hi: समय पैमाना

en: Physics Jitter Fix
hi: भौतिक जिटर फिक्स

en: Mouse Mode
hi: माउस मोड

en: Use Accumulated Input
hi: संचित इनपुट का प्रयोग करें

en: Emulate Mouse From Touch
hi: स्पर्श से माउस का अनुकरण करें

en: Emulate Touch From Mouse
hi: माउस से स्पर्श का अनुकरण करें

en: Legacy Just Pressed Behavior
hi: पूर्ववत 'केवल दबाने' का तरीका

en: Sensors
hi: सेंसर

en: Enable Accelerometer
hi: एक्सेलेरोमीटर सक्षम करें

en: Enable Magnetometer
hi: मैग्नेटोमीटर सक्षम करें

en: Device
hi: उपकरण

en: Command or Control Autoremap
hi: कमांड या कंट्रोल ऑटोरीमैप

en: Pressed
hi: प्रीसेट

en: Keycode
hi: कुंजी-कोड

en: Key Label
hi: कुंजी लेबल

en: Unicode
hi: यूनिकोड

en: Location
hi: स्थान

en: Echo
hi: इको

en: Button Mask
hi: बटन मास्क

en: Position
hi: स्थान

en: Global Position
hi: वैश्विक स्थिति

en: Factor
hi: फैक्टर

en: Button Index
hi: बटन अनुक्रमणिका

en: Double Click
hi: दो बार दबाएं

en: Tilt
hi: टिल्ट

en: Pressure
hi: प्रेशर

en: Pen Inverted
hi: पेन उल्टा

en: Relative
hi: सापेक्ष

en: Screen Relative
hi: स्क्रीन सापेक्ष

en: Velocity
hi: वेग

en: Axis
hi: अक्ष

en: Axis Value
hi: एक्सिस वैल्यू

en: Index
hi: इंडेक्स

en: Double Tap
hi: दो बार टैप

en: Action
hi: कार्य

en: Strength
hi: शक्ति

en: Event Index
hi: घटना सूचकांक

en: Delta
hi: डेल्टा

en: Channel
hi: चैनल

en: Pitch
hi: पिच

en: Instrument
hi: साधन

en: Controller Number
hi: नियंत्रक संख्या

en: Controller Value
hi: नियंत्रक मान

en: Shortcut
hi: संक्षिप्त-रूप

en: Big Endian
hi: बड़े एंडियन

en: Blocking Mode Enabled
hi: अवरुद्ध मोड सक्रिय

en: Data
hi: डेटा

en: Object ID
hi: वस्तु आईडी

en: Encode Buffer Max Size
hi: एनकोड बफर अधिकतम आकार

en: Input Buffer Max Size
hi: इनपुट बफर अधिकतम आकार

en: Output Buffer Max Size
hi: आउटपुट बफर अधिकतम आकार

en: Resource
hi: संसाधन

en: Path
hi: पथ

en: Data Array
hi: डेटा ऐरे

en: Max Pending Connections
hi: अधिकतम लंबित कनेक्शन

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Offset
hi: ओफ़्सेट

en: Cell Size
hi: सेल का आकार

en: Memory
hi: स्मृति

en: Limits
hi: सीमाएं

en: Network
hi: संजाल

en: Max Buffer (Power of 2)
hi: अधिकतम बफर (2 की शक्ति)

en: Worker Pool
hi: कार्यकर्ता पूल

en: Low Priority Thread Ratio
hi: कम प्राथमिकता थ्रेड अनुपात

en: Locale
hi: लोकेल

en: Test
hi: टेस्ट

en: Fallback
hi: फ़ॉलबैक

en: Double Vowels
hi: दोहरा स्वर

en: Fake BiDi
hi: नकली BiDi

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Skip Placeholders
hi: प्लेसहोल्डर छोड़ें

en: Rotation
hi: चक्कर

en: Value
hi: मूल्य

en: Args
hi: तर्क

en: Type
hi: प्रकार

en: In Handle
hi: हैंडल में

en: Out Handle
hi: आउट हैंडल

en: Stream
hi: धारा

en: Easing
hi: आसान

en: Asset Library
hi: अस्सेट संग्रह

en: Distraction Free Mode
hi: व्याकुलता मुक्त मोड

en: Release
hi: मुक्ति

en: Architectures
hi: वास्तुकला

en: App Store Team ID
hi: App Store टीम आईडी

en: Code Sign Identity Debug
hi: कोड साइन पहचान डीबग

en: Code Sign Identity Release
hi: कोड साइन आइडेंटिटी प्रकाशन

en: Provisioning Profile UUID Debug
hi: प्रोविज़निंग प्रोफ़ाइल UUID डीबग

en: Provisioning Profile UUID Release
hi: प्रोविज़निंग प्रोफ़ाइल UUID रिलीज़

en: Delete Old Export Files Unconditionally
hi: पुरानी निर्यात फ़ाइलें बिना शर्त हटाएं

en: Plugins
hi: प्लगइन्स

en: Increased Memory Limit
hi: मेमोरी सीमा में वृद्धि

en: Performance Gaming Tier
hi: प्रदर्शन गेमिंग टियर

en: Performance A 12
hi: प्रदर्शन ए 12

en: Accessible From Files App
hi: फ़ाइल ऐप से सुलभ

en: Accessible From iTunes Sharing
hi: आईट्यून्स शेयरिंग से सुलभ

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: Icons
hi: कई चिह्न

en: Icon 1024 X 1024
hi: दृश्यचिन्ह 1024 X 1024

en: Icon 1024 X 1024 Dark
hi: दृश्यचिन्ह 1024 X 1024 डार्क

en: Icon 1024 X 1024 Tinted
hi: दृश्यचिन्ह 1024 X 1024 टिंटेड

en: Embed PCK
hi: PCK एंबेड करें

en: Export Path
hi: निर्यात पथ

en: Filters
hi: फ़िल्टर्स

en: Disable Overwrite Warning
hi: अधिलेखित चेतावनी अक्षम करें

en: Label
hi: नाम

en: Flat
hi: समतल

en: Editing Integer
hi: पूर्णांक का संपादन

en: Retarget
hi: पुनर्लक्षित

en: Make Unique
hi: अद्वितीय बनाओ

en: Rest Fixer
hi: बाकी फिक्सर

en: Reset All Bone Poses After Import
hi: आयात के बाद सभी अस्थि मुद्राओं को रीसेट करें

en: Keep Global Rest on Leftovers
hi: बचे हुए पर ग्लोबल रेस्ट बनाए रखें

en: Fix Silhouette
hi: सिल्हूट ठीक करें

en: Threshold
hi: सीमा

en: Base Height Adjustment
hi: आधार ऊंचाई समायोजन

en: Unmapped Bones
hi: अनमैप्ड हड्डियां

en: Generate Lightmap UV2 Texel Size
hi: लाइटमैप UV2 टेक्सेल आकार उत्पन्न करें

en: Offset Mesh
hi: ऑफसेट मेश

en: Node
hi: नोड

en: Import
hi: आयात

en: NavMesh
hi: नेवमेश (NavMesh)

en: Physics Material Override
hi: भौतिकी सामग्री ओवरराइड

en: Layer
hi: परत

en: Mask
hi: मुखौटा

en: Visibility Range Begin Margin
hi: दृश्यता सीमा आरंभ मार्जिन

en: Advanced
hi: अग्रवर्ती

en: Symmetry Planes Clipping Bias
hi: सममिति समतल क्लिपिंग पूर्वाग्रह

en: Revolution Axes Clipping Bias
hi: क्रांति अक्ष क्लिपिंग पूर्वाग्रह

en: Min Volume per Convex Hull
hi: प्रति उत्तल आवरण न्यूनतम आयतन

en: Max Num Vertices per Convex Hull
hi: प्रति उत्तल आवरण अधिकतम शीर्षों की संख्या

en: Plane Downsampling
hi: प्लेन डाउनसैंपलिंग

en: Convexhull Downsampling
hi: उत्तल-पतवार डाउनसैंपलिंग

en: Convexhull Approximation
hi: उत्तल-पतवार सन्निकटन

en: Primitive
hi: प्राचीन

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Slices
hi: भाग

en: Amount
hi: मात्रा

en: Page Size
hi: पृष्ठ: माप

en: Rest Pose
hi: विश्राम मुद्रा

en: Import as Skeleton Bones
hi: कंकाल की हड्डियों के रूप में आयात करें

en: Use Node Type Suffixes
hi: नोड प्रकार प्रत्यय का उपयोग करें

en: Meshes
hi: मेश

en: Ensure Tangents
hi: स्पर्शरेखा सुनिश्चित करें

en: Lightmap Texel Size
hi: लाइटमैप टेक्सेल आकार

en: Skins
hi: त्वचा

en: FPS
hi: एफपीएस

en: Trimming
hi: ट्रिमिंग

en: Materials
hi: सामग्री

en: Multichannel Signed Distance Field
hi: मल्टीचैनल हस्ताक्षरित दूरी फ़ील्ड

en: MSDF Pixel Range
hi: MSDF पिक्सेल रेंज

en: Force Autohinter
hi: फोर्स ऑटोहिंटर

en: Hinting
hi: इशारा

en: Keep Rounding Remainders
hi: शेष को पूर्णांकित करते रहें

en: Oversampling
hi: ओवरसैंपलिंग

en: Language Support
hi: भाषा समर्थन

en: Outline Size
hi: रूपरेखा का आकार

en: Embolden
hi: प्रोत्साहित करना

en: Transform
hi: परिवर्तन

en: Delimiter
hi: सीमान्तक

en: Columns
hi: कॉलम

en: Ascent
hi: आरोहण

en: Descent
hi: अवरोहण

en: Lossy Quality
hi: हानिपूर्ण गुणवत्ता

en: Limit
hi: सीमा

en: Arrangement
hi: व्यवस्था

en: Layout
hi: लेआउट

en: Normal Map
hi: सामान्य मानचित्र

en: Green
hi: हरा

en: Blue
hi: नीला

en: Fix Alpha Border
hi: अल्फ़ा बॉर्डर ठीक करें

en: Premult Alpha
hi: प्रीमल्ट अल्फ़ा

en: Normal Map Invert Y
hi: सामान्य मानचित्र उलटा Y

en: HDR as sRGB
hi: HDR को sRGB के रूप में

en: Detect 3D
hi: 3D का पता लगाएं

en: Editor
hi: संपादक

en: Convert Colors With Editor Theme
hi: संपादक थीम के साथ रंग परिवर्तित करें

en: Trim Alpha Border From Region
hi: क्षेत्र से अल्फा बॉर्डर ट्रिम करें

en: 8 Bit
hi: 8 बिट

en: Mono
hi: एक-

en: Edit
hi: संपादित

en: Checkable
hi: चेक करने योग्य

en: Checked
hi: जांचा हुआ

en: Name Split Ratio
hi: नाम विभाजन अनुपात

en: Toggle Mode
hi: मोड टॉगल कीजिये

en: Main Run Args
hi: मुख्य रन तर्क

en: Templates Search Path
hi: टेम्प्लेट खोज पथ

en: Naming
hi: नामोल्लेख

en: Default Signal Callback Name
hi: डिफ़ॉल्ट सिग्नल कॉलबैक नाम

en: Default Signal Callback to Self Name
hi: स्वयं के नाम पर डिफ़ॉल्ट सिग्नल कॉलबैक

en: Reimport Missing Imported Files
hi: गुम आयातित फ़ाइलें पुनः आयात करें

en: Export
hi: ‍एक्सपोर्ट

en: Convert Text Resources to Binary
hi: टेक्स्ट संसाधनों को बाइनरी में बदलें

en: Version Control
hi: वर्जन कंट्रोल

en: Alternative ID
hi: वैकल्पिक ID

en: Speed
hi: स्पीड

en: 3D Gizmos
hi: 3डी गिजमोस

en: Gizmo Colors
hi: गिज़मो कलर्स

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Use Threads
hi: थ्रेड्स का प्रयोग करें

en: Dock Tab Style
hi: डॉक टैब शैली

en: Custom Display Scale
hi: कस्टम डिस्प्ले स्केल

en: Check for Updates
hi: अद्यतन के लिए जाँच

en: Use Embedded Menu
hi: एम्बेडेड मेनू का उपयोग करें

en: Code Font Contextual Ligatures
hi: कोड फ़ॉन्ट प्रासंगिक संयुक्ताक्षर

en: Code Font Custom OpenType Features
hi: कोड फ़ॉन्ट कस्टम ओपनटाइप सुविधाएँ

en: Font Allow MSDF
hi: लिपि MSDF को अनुमति दें

en: Main Font Bold
hi: मुख्य लिपि बोल्ड

en: Automatically Open Screenshots
hi: स्क्रीनशॉट स्वचालित रूप से खोलें

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
hi: माउस अतिरिक्त बटन नेविगेट इतिहास

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
hi: स्वीकार संवाद रद्द करें ठीक बटन

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
hi: टोस्ट नोटिफिकेशन में आंतरिक त्रुटियाँ दिखाएँ

en: Import Resources When Unfocused
hi: ध्यान केंद्रित न होने पर संसाधन आयात करें

en: Update Continuously
hi: लगातार अपडेट करें

en: Collapse Main Menu
hi: मुख्य मेनू को संक्षिप्त करें

en: Show Scene Tree Root Selection
hi: दृश्य दिखाएँ वृक्ष जड़ चयन

en: Derive Script Globals by Name
hi: नाम से स्क्रिप्ट ग्लोबल्स प्राप्त करें

en: Ask Before Revoking Unique Name
hi: अद्वितीय नाम रद्द करने से पहले पूछें

en: Inspector
hi: निरीक्षक

en: Show Low Level OpenType Features
hi: निम्न स्तर की ओपनटाइप सुविधाएँ दिखाएँ

en: Delimitate All Container and Resources
hi: सभी कंटेनर और संसाधनों को सीमांकित करें

en: Default Float Step
hi: डिफ़ॉल्ट फ़्लोट चरण

en: Auto Unfold Foreign Scenes
hi: विदेशी दृश्यों को स्वचालित रूप से प्रकट करें

en: Horizontal Vector2 Editing
hi: क्षैतिज वेक्टर2 संपादन

en: Horizontal Vector Types Editing
hi: क्षैतिज वेक्टर प्रकार संपादन

en: Open Resources in Current Inspector
hi: वर्तमान इंस्पेक्टर में संसाधन खोलें

en: Resources to Open in New Inspector
hi: नए इंस्पेक्टर में खोलने के लिए संसाधन

en: Theme
hi: थिम

en: Draw Extra Borders
hi: अतिरिक्त बॉर्डर बनाएं

en: Relationship Line Opacity
hi: संबंध रेखा अपारदर्शिता

en: Border Size
hi: सीमा का आकार

en: Corner Radius
hi: कोने की त्रिज्या

en: Touchscreen
hi: टच स्क्रीन

en: Enable Touch Optimizations
hi: टच ऑप्टिमाइज़ेशन सक्षम करें

en: Scale Gizmo Handles
hi: स्केल उपकरण हैंडल

en: Touch Actions Panel
hi: क्रियाएँ पैनल स्पर्श करें

en: Show Thumbnail on Hover
hi: होवर पर थंबनेल दिखाएं

en: Show Script Button
hi: स्क्रिप्ट बटन दिखाएँ

en: FileSystem
hi: फ़ाइल

en: Terminal Emulator
hi: टर्मिनल एम्यूलेटर

en: Terminal Emulator Flags
hi: टर्मिनल एम्यूलेटर झंडे

en: Compress Binary Resources
hi: बाइनरी संसाधनों को संपीड़ित करें

en: Safe Save on Backup then Rename
hi: बैकअप पर सुरक्षित सहेजें फिर नाम बदलें

en: File Server
hi: फ़ाइल सर्वर

en: Password
hi: पारण शब्द

en: File Dialog
hi: नत्थी संवाद

en: Quick Open Dialog
hi: त्वरित खुला संवाद

en: RPC Server Uptime
hi: RPC सर्वर अपटाइम

en: FBX2glTF Path
hi: FBX2glTF पथ

en: Start Create Dialog Fully Expanded
hi: प्रारंभ निर्माण संवाद पूरी तरह विस्तारित

en: Center Node on Reparent
hi: रीपैरेंट पर केंद्र नोड

en: Hide Filtered Out Parents
hi: छांटे गए मूल तत्वों को छिपाएँ

en: Accessibility Warnings
hi: अभिगम्यता चेतावनियाँ

en: Always Show Folders
hi: हमेशा फ़ोल्डर दिखाएँ

en: Auto Refresh Interval
hi: ऑटो रिफ्रेश अंतराल

en: Appearance
hi: उपस्थिति

en: Enable Inline Color Picker
hi: इनलाइन रंग पिकर सक्षम करें

en: Caret
hi: कैरट

en: Caret Blink
hi: कैरेट ब्लिंक

en: Caret Blink Interval
hi: कैरेट ब्लिंक अंतराल

en: Highlight Current Line
hi: वर्तमान लाइन को हाइलाइट करें

en: Highlight All Occurrences
hi: सभी घटनाओं को हाइलाइट करें

en: Guidelines
hi: दिशा-निर्देश

en: Show Line Length Guidelines
hi: लाइन लंबाई दिशानिर्देश दिखाएँ

en: Line Length Guideline Soft Column
hi: लाइन लंबाई दिशानिर्देश सॉफ्ट कॉलम

en: Line Length Guideline Hard Column
hi: लाइन लंबाई दिशानिर्देश हार्ड कॉलम

en: Highlight Type Safe Lines
hi: सुरक्षित लाइनों का प्रकार हाइलाइट करें

en: Minimap
hi: मिनिमैप

en: Minimap Width
hi: मिनिमैप चौड़ाई

en: Code Folding
hi: कोड फ़ोल्डिंग

en: Word Wrap
hi: शब्द वेष्ट

en: Whitespace
hi: खाली स्थान

en: Line Spacing
hi: पंक्ति रिक्ति

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: Move Caret on Right Click
hi: दाएं क्लिक पर कैरेट ले जाएं

en: Scroll Past End of File
hi: नत्थी के अंत तक स्क्रॉल करें

en: Smooth Scrolling
hi: सहज स्क्रॉलिंग

en: V Scroll Speed
hi: वी स्क्रॉल गति

en: Stay in Script Editor on Node Selected
hi: नोड चयनित होने पर स्क्रिप्ट संपादक में बने रहें

en: Open Script When Connecting Signal to Existing Method
hi: सिग्नल को मौजूदा विधि से कनेक्ट करते समय स्क्रिप्ट खोलें

en: Use Default Word Separators
hi: डिफ़ॉल्ट शब्द विभाजक का उपयोग करें

en: Indent
hi: मांगना

en: Trim Trailing Whitespace on Save
hi: सेव करते समय अंतिम रिक्त स्थान को काटें

en: Trim Final Newlines on Save
hi: सेव करते समय अंतिम नई लाइनें काटें

en: Autosave Interval Secs
hi: स्वतः सहेजे अंतराल सेकंड

en: Auto Reload Scripts on External Change
hi: बाहरी परिवर्तन पर स्क्रिप्ट को स्वचालित रूप से पुनः लोड करें

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
hi: सेव करने पर स्क्रिप्ट को स्वचालित रूप से पुनः लोड और पार्स करें

en: Open Dominant Script on Scene Change
hi: दृश्य परिवर्तन पर प्रमुख स्क्रिप्ट खोलें

en: Drop Preload Resources as UID
hi: प्रीलोड संसाधनों को UID के रूप में हटाएं

en: Show Members Overview
hi: सदस्यों का अवलोकन दिखाएँ

en: Sort Members Outline Alphabetically
hi: सदस्यों की रूपरेखा वर्णानुक्रम में क्रमबद्ध करें

en: Script Temperature History Size
hi: स्क्रिप्ट तापमान इतिहास आकार

en: Highlight Scene Scripts
hi: हाइलाइट सीन स्क्रिप्ट

en: List Script Names As
hi: स्क्रिप्ट नाम इस प्रकार सूचीबद्ध करें

en: External
hi: बाहरी

en: Exec Flags
hi: कार्यकारी झंडे

en: Idle Parse Delay
hi: निष्क्रिय पार्स विलंब

en: Idle Parse Delay With Errors Found
hi: त्रुटियाँ के साथ निष्क्रिय पार्स विलंब पाया गया

en: Auto Brace Complete
hi: ऑटो ब्रेस पूर्ण

en: Code Complete Delay
hi: कोड पूर्ण विलंब

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
hi: कॉलहिंट टूलटिप को वर्तमान लाइन के नीचे रखें

en: Complete File Paths
hi: पूर्ण नत्थी पथ

en: Add Node Path Literals
hi: नोड पथ लिटरल जोड़ें

en: Use Single Quotes
hi: एकल उद्धरण चिह्नों का उपयोग करें

en: Help
hi: मदद

en: Class Reference Examples
hi: कक्षा संदर्भ उदाहरण

en: Sort Functions Alphabetically
hi: फ़ंक्शन को वर्णानुक्रम में क्रमबद्ध करें

en: Grid Map
hi: ग्रिड मानचित्र

en: Palette Min Width
hi: पैलेट न्यूनतम चौड़ाई

en: Joint
hi: जोड़

en: Stream Player 3D
hi: स्ट्रीम प्लेयर 3D

en: Camera
hi: कैमरा

en: Decal
hi: डेकल

en: Particles
hi: कण

en: Joint Body A
hi: संयुक्त शरीर A

en: Joint Body B
hi: संयुक्त शरीर B

en: Lightprobe Lines
hi: लाइटप्रोब लाइन्स

en: Visibility Notifier
hi: दृश्यता सूचनाकर्ता

en: Voxel GI
hi: वोक्सेल जीआई

en: Skeleton
hi: कंकाल

en: GridMap Grid
hi: ग्रिडमैप ग्रिड

en: Spring Bone Inside Collision
hi: स्प्रिंग बोन के अंदर टक्कर

en: Path 3D Tilt Disk Size
hi: पथ 3D झुकाव डिस्क आकार

en: Primary Grid Steps
hi: प्राथमिक ग्रिड चरण

en: Grid Division Level Max
hi: ग्रिड डिवीजन स्तर अधिकतम

en: Grid Division Level Min
hi: ग्रिड डिवीजन स्तर न्यूनतम

en: Grid Division Level Bias
hi: ग्रिड डिवीजन स्तर पूर्वाग्रह

en: Grid XZ Plane
hi: ग्रिड XZ प्लेन

en: Grid XY Plane
hi: ग्रिड XY प्लेन

en: Grid YZ Plane
hi: ग्रिड YZ प्लेन

en: Emulate Numpad
hi: नमपैड का अनुकरण करें

en: Emulate 3 Button Mouse
hi: 3 बटन माउस का अनुकरण करें

en: Warped Mouse Panning
hi: विकृत माउस पैनिंग

en: Orbit Sensitivity
hi: कक्षा संवेदनशीलता

en: Orbit Inertia
hi: कक्षा जड़त्व

en: Show Viewport Rotation Gizmo
hi: व्यूपोर्ट रोटेशन उपकरण दिखाएँ

en: Show Viewport Navigation Gizmo
hi: व्यूपोर्ट नेविगेशन उपकरण दिखाएँ

en: Freelook Sensitivity
hi: फ्रीलुक संवेदनशीलता

en: Freelook Inertia
hi: फ्रीलुक जड़ता

en: Freelook Activation Modifier
hi: फ्रीलुक सक्रियण संपादित करें

en: Freelook Speed Zoom Link
hi: फ्रीलुक स्पीड ज़ूम लिंक

en: Manipulator Gizmo Size
hi: मैनिपुलेटर गिजमो आकार

en: Manipulator Gizmo Opacity
hi: मैनिपुलेटर गिज़मो अपारदर्शिता

en: Grid Color
hi: ग्रिड का रंग

en: Guides Color
hi: मार्गदर्शक रंग

en: Smart Snapping Line Color
hi: स्मार्ट स्नैपिंग लाइन रंग

en: Bone Width
hi: हड्डी की चौड़ाई

en: Bone IK Color
hi: हड्डी मैं रंग

en: Bone Outline Color
hi: हड्डी की रूपरेखा का रंग

en: Bone Outline Size
hi: अस्थि रूपरेखा आकार

en: Viewport Border Color
hi: व्यूपोर्ट सीमा रंग

en: Use Integer Zoom by Default
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से पूर्णांक ज़ूम का उपयोग करें

en: Unset
hi: अव्यवस्थित

en: Error
hi: एरर

en: Highlight Selected Layer
hi: चयनित परत हाइलाइट करें

en: Point Grab Radius
hi: पॉइंट ग्रैब रेडियस

en: Confirm Insert Track
hi: ट्रैक डालने की पुष्टि करें

en: Default Create Bezier Tracks
hi: डिफ़ॉल्ट बेज़ियर ट्रैक बनाएँ

en: Minimap Opacity
hi: मिनिमैप अपारदर्शिता

en: Grid Pattern
hi: ग्रिड पैटर्न

en: Window Placement
hi: विंडो प्लेसमेंट

en: Rect
hi: रेक्ट

en: Screen
hi: स्क्रीन

en: Game Embed Mode
hi: गेम एंबेड मोड

en: Output
hi: आउटपुट

en: Font Size
hi: लिपि आकार

en: Prefer Wayland
hi: वेलैंड को प्राथमिकता दें

en: Host
hi: मेजबान

en: Debugger
hi: डीबगर

en: Auto Switch to Remote Scene Tree
hi: रिमोट सीन ट्री पर स्वचालित स्विच

en: Auto Switch to Stack Trace
hi: स्टैक ट्रेस पर स्वचालित स्विच

en: Profiler Frame History Size
hi: प्रोफाइलर फ़्रेम इतिहास आकार

en: Profiler Target FPS
hi: प्रोफाइलर लक्ष्य एफपीएस

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
hi: रिमोट सीन ट्री रिफ्रेश अंतराल

en: Remote Inspect Refresh Interval
hi: रिमोट निरीक्षण ताज़ा अंतराल

en: Profile Native Calls
hi: प्रोफ़ाइल मूलनिवासी कॉल

en: SSH Public Key Path
hi: SSH सार्वजनिक कुंजी पथ

en: SSH Private Key Path
hi: SSH निजी कुंजी पथ

en: Input
hi: इनपुट

en: Agile Event Flushing
hi: एजाइल इवेंट फ्लशिंग

en: Project Manager
hi: प्रोजेक्ट मैनेजर

en: Directory Naming Convention
hi: निर्देशिका नामकरण कन्वेंशन

en: Flush stdout on Print
hi: प्रिंट पर फ्लश स्टैंडआउट

en: Low Processor Mode
hi: निम्न प्रोसेसर मोड

en: stdout
hi: मानक आउटपुट (stdout)

en: Print FPS
hi: एफपीएस प्रिंट करें

en: Verbose stdout
hi: विस्तृत stdout

en: Max Chars per Second
hi: प्रति सेकंड अधिकतम अक्षर

en: Max Queued Messages
hi: अधिकतम पंक्तिबद्ध संदेश

en: Max Warnings per Second
hi: प्रति सेकंड अधिकतम चेतावनियाँ

en: File Logging
hi: फ़ाइल लॉगिंग

en: Enable File Logging
hi: नत्थी लॉगिंग सक्रिय करे

en: Driver
hi: ड्राइवर

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
hi: Nvidia थ्रेडेड ऑप्टिमाइज़ेशन अक्षम करें

en: Force Angle on Devices
hi: उपकरणों पर बल कोण

en: Allow hiDPI
hi: hiDPI की अनुमति दें

en: Per Pixel Transparency
hi: प्रति पिक्सेल पारदर्शिता

en: Allowed
hi: अनुमति देना

en: Threads
hi: सूत्र

en: Frame Delay Msec
hi: फ़्रेम विलंब Msec

en: Allow High Refresh Rate
hi: उच्च ताज़ा दर की अनुमति दें

en: Hide Home Indicator
hi: होम संकेतक छिपाएँ

en: Hide Status Bar
hi: स्थिति पट्टी छुपाएँ

en: Suppress UI Gesture
hi: यूआई जेस्चर को दबाएँ

en: View Configuration
hi: कॉन्फ़िगरेशन देखें

en: Reference Space
hi: संदर्भ स्थान

en: Foveation Dynamic
hi: फोवेशन डायनेमिक

en: Submit Depth Buffer
hi: गहराई बफर सबमिट करें

en: Analog Threshold
hi: एनालॉग थ्रेशोल्ड

en: Boot Splash
hi: बूट स्प्लैश

en: Environment
hi: पर्यावरण

en: Default Clear Color
hi: प्रायिक साफ़ रंग

en: Icon
hi: दृश्यचिन्ह

en: macOS Native Icon
hi: macOS नेटिव दृश्यचिन्ह

en: Windows Native Icon
hi: विंडोज़ मूल चिह्न

en: Mouse Cursor
hi: माउस कर्सर

en: Custom Image Hotspot
hi: कस्टम छवि हॉटस्पॉट

en: Tooltip Position Offset
hi: टूलटिप स्थिति ऑफसेट

en: Show Image
hi: छवि दिखाएँ

en: Fullsize
hi: पूर्ण आकार

en: Image
hi: छवि

en: Dotnet
hi: डॉट नेट

en: Project
hi: परियोजना

en: Assembly Reload Attempts
hi: असेंबली पुनः लोड प्रयास

en: Time
hi: समय

en: Msg Buf Max
hi: संदेश बफ़ अधिकतम

en: Orphan Nodes
hi: अनाथ नोड्स

en: Raster
hi: रेखापुंज

en: Total Objects Drawn
hi: कुल खींची गई वस्तुएँ

en: Total Primitives Drawn
hi: कुल निकाले गए आदिम

en: Total Draw Calls
hi: कुल ड्रा कॉल

en: Video
hi: वीडियो

en: Video Mem
hi: वीडियो मेमोरी

en: Islands
hi: द्वीप समूह

en: Obstacles
hi: बाधाएं

en: Basis Universal
hi: आधार सार्वभौमिक

en: Calculate Tangents
hi: स्पर्शरेखाओं की गणना करें

en: Flip Faces
hi: चेहरे पलटें

en: Mesh
hi: मेश

en: Material
hi: सामग्री

en: Radial Segments
hi: रेडियल सेगमेंट

en: Smooth Faces
hi: चिकने चेहरे

en: Cone
hi: कोन

en: Inner Radius
hi: आंतरिक त्रिज्या

en: Outer Radius
hi: बाहरी त्रिज्या

en: Ring Sides
hi: रिंग साइड

en: Depth
hi: गहराई

en: Spin Degrees
hi: स्पिन डिग्री

en: Spin Sides
hi: स्पिन पक्ष

en: Path Interval Type
hi: पथ अंतराल प्रकार

en: Path Interval
hi: पथ अंतराल

en: Path Simplify Angle
hi: पथ सरल कोण

en: Allow Geometry Helper Nodes
hi: ज्यामिति सहायक नोड्स की अनुमति दें

en: Embedded Image Handling
hi: एम्बेडेड इमेज हैंडलिंग

en: Max Call Stack
hi: मैक्स कॉल स्टैक

en: Always Track Call Stacks
hi: हमेशा कॉल स्टैक ट्रैक करें

en: Always Track Local Variables
hi: हमेशा स्थानीय चरों को ट्रैक करें

en: Exclude Addons
hi: ऐडऑन को बाहर करें

en: Renamed in Godot 4 Hint
hi: गोडोट 4 संकेत में नाम बदला गया

en: Language Server
hi: भाषा सर्वर

en: Show Native Symbols in Editor
hi: संपादक में मूल प्रतीक दिखाएँ

en: Use Thread
hi: थ्रेड का प्रयोग करें

en: Poll Limit (µsec)
hi: मतदान सीमा (µsec)

en: Color
hi: रंग

en: Intensity
hi: तीव्रता

en: Inner Cone Angle
hi: आंतरिक शंकु कोण

en: Outer Cone Angle
hi: बाहरी शंकु कोण

en: Diffuse Img
hi: फैला हुआ चित्र

en: Diffuse Factor
hi: फैलाना कारक

en: Gloss Factor
hi: चमक कारक

en: Specular Factor
hi: स्पेक्युलर फैक्टर

en: Spec Gloss Img
hi: स्पेक ग्लॉस इमेज

en: Mass
hi: द्रव्यमान

en: Angular Velocity
hi: कोणीय वेग

en: Inertia Tensor
hi: जड़त्व टेंसर

en: Is Trigger
hi: ट्रिगर है

en: Visibility Mode
hi: दृश्यता मोड

en: GLB Data
hi: GLB डेटा

en: Use Named Skin Binds
hi: नामित त्वचा बंधन का उपयोग करें

en: Buffers
hi: बफ़र्स

en: Buffer Views
hi: बफ़र दृश्य

en: Accessors
hi: पहुंचकर्ता

en: Images
hi: इमेजिस

en: Cameras
hi: कैमरा

en: Lights
hi: प्रकाश

en: Unique Names
hi: अनोखे नाम

en: Skeletons
hi: कंकाल

en: Handle Binary Image
hi: बाइनरी छवि संभालें

en: Buffer View
hi: बफ़र दृश्य

en: Byte Offset
hi: बाइट ऑफसेट

en: Normalized
hi: सामान्यीकृत

en: Max
hi: अधिकतम

en: Sparse Indices Buffer View
hi: विरल सूचकांक बफर दृश्य

en: Sparse Indices Byte Offset
hi: विरल सूचकांक बाइट ऑफसेट

en: Sparse Indices Component Type
hi: विरल सूचकांक घटक प्रकार

en: Sparse Values Buffer View
hi: विरल मान बफर दृश्य

en: Sparse Values Byte Offset
hi: विरल मान बाइट ऑफ़सेट

en: Buffer
hi: बफर

en: Byte Stride
hi: बाइट प्रगति

en: Perspective
hi: परिप्रेक्ष्य

en: Parent
hi: मूल

en: Skin
hi: त्वचा

en: Children
hi: संतान

en: Light
hi: प्रकाश

en: Visible
hi: दृश्यमान

en: glTF to Godot Expression
hi: glTF से Godot अभिव्यक्ति

en: Godot to glTF Expression
hi: गोडोट से glTF अभिव्यक्ति

en: Object Model Type
hi: ऑब्जेक्ट मॉडल प्रकार

en: Roots
hi: मूल

en: Skin Root
hi: त्वचा की जड़

en: Joints Original
hi: जोड़ों का मूल रूप

en: Godot Skin
hi: गोडोट त्वचा

en: Src Image
hi: Src छवि

en: Sampler
hi: नमूना

en: Wrap S
hi: लपेटें S

en: Wrap T
hi: लपेटें T

en: Mesh Library
hi: मेश संग्रह

en: Cell
hi: सेल

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Shuffle
hi: मिश्रण

en: Use Enhanced Internal Edge Removal
hi: उन्नत आंतरिक किनारा हटाने का उपयोग करें

en: Generate All Kinematic Contacts
hi: सभी किनेमेटिक संपर्क उत्पन्न करें

en: Baumgarte Stabilization Factor
hi: बाउमगार्टे स्थिरीकरण कारक

en: Bounce Velocity Threshold
hi: बाउंस वेग सीमा

en: Sleep Time Threshold
hi: नींद का समय सीमा

en: Continuous CD Movement Threshold
hi: निरंतर सीडी मूवमेंट थ्रेशोल्ड

en: Body Pair Contact Cache Enabled
hi: बॉडी पेयर संपर्क कैश सक्षम

en: Body Pair Contact Cache Distance Threshold
hi: बॉडी पेयर संपर्क कैश दूरी सीमा

en: Body Pair Contact Cache Angle Threshold
hi: बॉडी पेयर संपर्क कैश कोण सीमा

en: Queries
hi: प्रश्नों

en: Enable Ray Cast Face Index
hi: रे कास्ट फेस इंडेक्स सक्षम करें

en: Active Edge Threshold
hi: सक्रिय एज थ्रेशोल्ड

en: World Boundary Shape Size
hi: विश्व सीमा आकार

en: Max Body Pairs
hi: अधिकतम शारीरिक जोड़े

en: Lightmapping
hi: लाइटमैपिंग

en: Low Quality Ray Count
hi: निम्न गुणवत्ता वाली किरण गणना

en: Medium Quality Ray Count
hi: मध्यम गुणवत्ता रे गणना

en: High Quality Ray Count
hi: उच्च गुणवत्ता रे गणना

en: Ultra Quality Ray Count
hi: अल्ट्रा क्वालिटी रे काउंट

en: Bake Performance
hi: बेक प्रदर्शन

en: Low Quality Probe Ray Count
hi: कम गुणवत्ता जांच किरण गिनती

en: Medium Quality Probe Ray Count
hi: मध्यम गुणवत्ता जांच किरण गिनती

en: High Quality Probe Ray Count
hi: उच्च गुणवत्ता जांच किरण गिनती

en: Ultra Quality Probe Ray Count
hi: अल्ट्रा क्वालिटी जांच रे गिनती

en: Max Rays per Probe Pass
hi: प्रति जांच अधिकतम किरणें

en: Oversample
hi: ओवरसैंपल

en: Vulkan VRS
hi: वुल्कन VRS

en: Public Visibility
hi: सार्वजनिक दृश्यता

en: Refuse New Connections
hi: नए कनेक्शनों को मना करें

en: Server Relay
hi: सर्वर रिले

en: Frequency
hi: आवृत्ति

en: Fractal
hi: भग्न

en: Octaves
hi: अष्टक

en: Lacunarity
hi: कमी

en: Gain
hi: लाभ

en: Fractal Lacunarity
hi: भग्न कमी

en: Fractal Gain
hi: आंशिक लाभ

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Color Ramp
hi: रंग रैम्प

en: Seamless
hi: अखंड

en: Invert
hi: पलटना

en: Seamless Blend Skirt
hi: सीमलेस ब्लेंड स्कर्ट

en: Bump Strength
hi: टक्कर की ताकत

en: Is Sticky
hi: चिपचिपा है

en: On Threshold
hi: दहलीज पर

en: Off Threshold
hi: दहलीज से बाहर

en: Green Swizzle
hi: हरा स्विज़ल

en: Blue Swizzle
hi: नीला स्विज़ल

en: Max Anisotropy
hi: अधिकतम अनिसोट्रॉपी

en: Hand
hi: हाथ

en: Hand Skeleton
hi: हाथ का कंकाल

en: Subject
hi: विषय

en: Discover Multicast If
hi: मल्टीकास्ट इफ की खोज करें

en: Discover Local Port
hi: स्थानीय बंदरगाह की खोज करें

en: Discover IPv6
hi: IPv6 की खोज करें

en: IGD Control URL
hi: आईजीडी नियंत्रण यूआरएल

en: IGD Service Type
hi: आईजीडी सेवा प्रकार

en: IGD Status
hi: IGD स्थिति

en: WebRTC
hi: वेबRTC

en: Max Channel in Buffer (KB)
hi: बफर में अधिकतम चैनल (KB)

en: Write Mode
hi: लेखन मोड

en: Supported Protocols
hi: समर्थित प्रोटोकॉल

en: Max Queued Packets
hi: अधिकतम पंक्तिबद्ध पैकेट

en: Requested Reference Space Types
hi: अनुरोधित संदर्भ स्थान प्रकार

en: Reference Space Type
hi: संदर्भ स्थान प्रकार

en: Visibility State
hi: दृश्यता स्थिति

en: Debug Keystore Pass
hi: कीस्टोर पास डीबग करें

en: Install Exported APK
hi: एक्सपोर्टेड एपीके इंस्टॉल करें

en: Java SDK Path
hi: जावा SDK पथ

en: Force System User
hi: फोर्स सिस्टम उपयोगकर्ता

en: Shutdown ADB on Exit
hi: बाहर निकलते समय ADB बंद करें

en: Use Wi-Fi for Remote Debug
hi: रिमोट डीबग के लिए Wi-Fi का उपयोग करें

en: Launcher Icons
hi: लॉन्चर चिह्न

en: Main 192 X 192
hi: मेन 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
hi: अनुकूली अग्रभूमि 432 x 432

en: Adaptive Background 432 X 432
hi: अनुकूली पृष्ठभूमि 432 X 432

en: Use Gradle Build
hi: ग्रैडल बिल्ड का उपयोग करें

en: Android Source Template
hi: एंड्रॉइड स्रोत टेम्पलेट

en: Keystore
hi: कुंजीस्टोर

en: Code
hi: कोड

en: App Category
hi: ऐप श्रेणी

en: Retain Data on Uninstall
hi: अनइंस्टॉल करने पर डेटा बनाए रखें

en: Show in Android TV
hi: एंड्रॉइड टीवी में दिखाएं

en: Show as Launcher App
hi: लॉन्चर ऐप के रूप में दिखाएं

en: Graphics
hi: ग्राफ़िक्स

en: Swipe to Dismiss
hi: खारिज करने के लिए स्वाइप करें

en: Support Small
hi: छोटा समर्थन करें

en: Support Normal
hi: सामान्य समर्थन करें

en: Support Large
hi: समर्थन बड़ा

en: Allow
hi: अनुमति दें

en: APK Expansion
hi: APK विस्तार

en: iOS Deploy
hi: IOS परिनियोजन

en: Targeted Device Family
hi: निर्दिष्ट उपकरण श्रेणी

en: Storyboard
hi: कथा रूपरेखा

en: Spotlight 80 X 80
hi: स्पॉटलाइट 80 x 80

en: Spotlight 120 X 120
hi: स्पॉटलाइट 120 X 120

en: iPhone 120 X 120
hi: iphone 120 X 120

en: App Store 1024 X 1024
hi: ऐप स्टोर 1024 X 1024

en: Architecture
hi: वास्तुकला

en: High Res
hi: उच्च Res

en: SDK Build
hi: SDK निर्माण

en: Xcode Build
hi: Xcode निर्माण

en: Apple Team ID
hi: एप्पल टीम ID

en: Identity
hi: पहचान

en: Allow JIT Code Execution
hi: JIT कोड निष्पादन की अनुमति दें

en: Allow Unsigned Executable Memory
hi: अहस्ताक्षरित निष्पादनयोग्य मेमोरी की अनुमति दें

en: Address Book
hi: पता पुस्तिका

en: Calendars
hi: पंचांग

en: App Sandbox
hi: ऐप सैंडबॉक्स

en: Network Server
hi: नेटवर्क सर्वर

en: Network Client
hi: नेटवर्क क्लाइंट

en: Device USB
hi: USB उपकरण

en: Device Bluetooth
hi: ब्लूटूथ उपकरण

en: Files Movies
hi: वीडियो फ़ाइलें

en: Helper Executables
hi: हेल्पर निष्पादनयोग्य

en: Apple ID Name
hi: एप्पल ID नाम

en: Apple ID Password
hi: Apple ID पासवर्ड

en: API Key
hi: API कुंजी

en: API Key ID
hi: API कुंजी ID

en: Address Book Usage Description
hi: पता पुस्तिका उपयोग विवरण

en: Downloads Folder Usage Description
hi: डाउनलोड फ़ोल्डर उपयोग विवरण

en: Network Volumes Usage Description
hi: नेटवर्क वॉल्यूम उपयोग विवरण

en: Removable Volumes Usage Description
hi: हटाने योग्य वॉल्यूम उपयोग विवरण

en: Web
hi: वेब

en: HTTP Port
hi: HTTP पोर्ट

en: Use TLS
hi: TLS उपयोग

en: TLS Key
hi: TLS कुंजी

en: Extensions Support
hi: एक्सटेंशन समर्थन

en: For Desktop
hi: डेस्कटॉप के लिए

en: For Mobile
hi: मोबाइल के लिए

en: Head Include
hi: हेड में सम्मिलित करें

en: Canvas Resize Policy
hi: कैनवास आकार परिवर्तन नीति

en: Focus Canvas on Start
hi: कैनवास को प्रारंभ पर केंद्रित करें

en: Progressive Web App
hi: प्रगतिशील वेब ऐप

en: Ensure Cross Origin Isolation Headers
hi: पार-अस्स्तान अलगाव हेडर्स सुनिश्चित करें

en: Offline Page
hi: अफ़लाइन पृष्ठ

en: Icon 144 X 144
hi: दृश्यचिन्ह 144 X 144

en: Icon 180 X 180
hi: दृश्यचिन्ह 180 X 180

en: Icon 512 X 512
hi: दृश्यचिन्ह 512 X 512

en: Emscripten Pool Size
hi: Emscripten पूल आकार

en: Identity Type
hi: पहचान का प्रकार

en: Timestamp Server URL
hi: समय-मुद्रा सर्वर पता

en: Digest Algorithm
hi: डाइजेस्ट एल्गोरिदम

en: Console Wrapper Icon
hi: कोनसोल आवरण दृश्यचिन्ह

en: Trademarks
hi: ट्रेडमार्क

en: D3D12 Agility SDK Multiarch
hi: D3D12 चपलता SDK मल्टीआर्क

en: Speed Scale
hi: गति पैमाना

en: Flip H
hi: पलटना H

en: Flip V
hi: पलटना V

en: Volume dB
hi: ध्वनि स्तर dB

en: Pitch Scale
hi: स्वर की तीव्रता

en: Stream Paused
hi: स्ट्रीम रोक दी गई

en: Area Mask
hi: क्षेत्र मुखौटा

en: Anchor Mode
hi: एंकर मोड

en: Top
hi: सर्वोच्च

en: Right
hi: दाहिने

en: Smoothed
hi: समतल

en: Drag
hi: खींचें

en: Tweaks
hi: बदलाव

en: Lifetime
hi: जीवनकाल

en: Preprocess
hi: पूर्वप्रक्रिया

en: Explosiveness
hi: विस्फोटकता

en: Randomness
hi: अनियमितता

en: Lifetime Randomness
hi: आजीवन यादृच्छिकता

en: Fixed FPS
hi: निश्चित FPS

en: Fract Delta
hi: भिन्न अंतर

en: Drawing
hi: चित्रकारी

en: Draw Order
hi: चित्रांकन क्रम

en: Shape
hi: आकार

en: Sphere Radius
hi: गोले की त्रिज्या

en: Rect Extents
hi: रेक्ट विस्तार

en: Normals
hi: नॉर्मल्स

en: Colors
hi: रंग

en: Spread
hi: फैलाव

en: Gravity
hi: गुरुत्वाकर्षण

en: Initial Velocity
hi: प्रारंभिक वेग

en: Orbit Velocity
hi: कक्षा वेग

en: Radial Accel
hi: त्रिज्यीय त्वरण

en: Tangential Accel
hi: स्पर्शीय त्वरण

en: Angle
hi: कोण

en: Angle Min
hi: कोण न्यूनतम

en: Angle Max
hi: कोण अधिकतम

en: Color Initial Ramp
hi: रंग प्रारंभिक रैंप

en: Sub Emitter
hi: उप उत्सर्जक

en: Visibility Rect
hi: दृश्यता रेक्ट

en: Section Subdivisions
hi: अनुभाग उपविभाग

en: Process Material
hi: प्रक्रिया सामग्री

en: Energy
hi: ऊर्जा

en: Z Min
hi: Z न्यूनतम

en: Z Max
hi: Z अधिकतम

en: Item Cull Mask
hi: वस्तु क़ल मास्क

en: Shadow
hi: छाया

en: Texture Scale
hi: बनावट पैमाना

en: Fill
hi: भरना

en: Gradient
hi: ग्रेडिएंट

en: Capping
hi: सीमांकन

en: Begin Cap Mode
hi: आरंभिक सीमा मोड

en: End Cap Mode
hi: अंतिम सीमा मोड

en: Sharp Limit
hi: तीव्रता सीमा

en: Round Precision
hi: गोलाई सटीकता

en: Antialiased
hi: एंटीऐलियस्ड

en: Gizmo Extents
hi: गिज़्मो विस्तार

en: Multimesh
hi: मल्टीमेश

en: Target Desired Distance
hi: लक्षित वांछित दूरी

en: Path Max Distance
hi: पथ की अधिकतम दूरी

en: Path Postprocessing
hi: पथ बाद की प्रक्रिया

en: Path Metadata Flags
hi: पथ मेटाडाटा फ्लैग्स

en: Simplify Epsilon
hi: सरलीकरण एप्सिलॉन

en: Max Neighbors
hi: अधिकतम पड़ोसी

en: Max Speed
hi: अधिकतम गति

en: Travel Cost
hi: यात्रा लागत

en: Skew
hi: तिरछा

en: Scroll Offset
hi: स्क्रॉल स्थानांतरण

en: Repeat
hi: दोहराना

en: End
hi: अंत

en: Ignore Camera Scroll
hi: कैमरा स्क्रॉल को अनदेखा करें

en: Scroll
hi: स्क्रॉल

en: Limit Begin
hi: सीमा प्रारंभ

en: Limit End
hi: अंतिम सीमा

en: Ignore Camera Zoom
hi: कैमरा ज़ूम को अनदेखा करें

en: H Offset
hi: H स्थानांतरण

en: V Offset
hi: V स्थानांतरण

en: Cubic Interp
hi: घनीय इंटरप

en: Monitoring
hi: निगरानी

en: Monitorable
hi: निगरानी योग्य

en: Point
hi: बिंदु

en: Wall Min Slide Angle
hi: दीवार का न्यूनतम स्लाइड कोण

en: Stop on Slope
hi: ढलान पर रुकें

en: Moving Platform
hi: चलता-फिरता प्लेटफार्म

en: On Leave
hi: जाने के बाद

en: Pickable
hi: चुनने योग्य

en: Build Mode
hi: निर्माण मोड

en: Length
hi: लंबाई

en: Rest Length
hi: बाकी लंबाई

en: Stiffness
hi: कठोरता

en: Initial Offset
hi: प्रारंभिक ऑफसेट

en: Bias
hi: पक्षपात

en: Softness
hi: मृदुता

en: Angular Limit
hi: कोणीय सीमा

en: Lower
hi: निचला

en: Upper
hi: ऊपरी

en: Motor
hi: मोटर

en: Bone 2D Nodepath
hi: हड्डी 2D नोड-पथ

en: Auto Configure Joint
hi: स्वतः कॉन्फ़िगर जोड़

en: Follow Bone When Simulating
hi: सिमुलेशन के दौरान हड्डी का अनुसरण करें

en: Exclude Parent
hi: अभिभावक को बाहर करें

en: Collide With
hi: टकराव करें

en: Areas
hi: क्षेत्रों

en: Bodies
hi: शरीर

en: Gravity Scale
hi: गुरुत्वाकर्षण पैमाना

en: Inertia
hi: जड़त्व

en: Solver
hi: समाधानकर्ता

en: Contact Monitor
hi: संपर्क मॉनिटर

en: Max Contacts Reported
hi: अधिकतम संपर्क रिपोर्ट किए गए

en: Linear
hi: रैखिक

en: Damp
hi: शमन

en: Angular
hi: कोणीय

en: Torque
hi: घुमाव (टॉर्क)

en: Bitmask
hi: बिटमास्क

en: Shape Centered
hi: आकार केन्द्रित

en: Shape Visible
hi: आकार दर्शनीय

en: Vertex Colors
hi: वर्टेक्स रंग

en: Internal Vertex Count
hi: आंतरिक शीर्ष गणना

en: Update
hi: अद्यतन

en: Auto Calculate Length and Angle
hi: लंबाई और कोण की स्वचालित गणना

en: Editor Settings
hi: एडीटर सेटिंग्स

en: Show Bone Gizmo
hi: हड्डी उपकरण दिखाएँ

en: Rest
hi: विश्राम

en: Use Kinematic Bodies
hi: किनेमैटिक देह का उपयोग करें

en: Unit Size
hi: इकाई का आकार

en: Max dB
hi: अधिकतम dB

en: Emission Angle
hi: उत्सर्जन कोण

en: Degrees
hi: डिग्री

en: Cutoff Hz
hi: कटऑफ आवृत्ति

en: Doppler
hi: डॉपलर

en: Keep Aspect
hi: अनुपात बनाए रखें

en: Attributes
hi: गुण

en: Frustum Offset
hi: फ्रस्टम स्थानांतरण

en: Far
hi: दूर

en: Visibility AABB
hi: दृश्यता AABB

en: Box Extents
hi: बॉक्स विस्तार

en: Ring Height
hi: रिंग की ऊंचाई

en: Ring Inner Radius
hi: रिंग आंतरिक त्रिज्या

en: Flatness
hi: समतलता

en: Orm
hi: ओर्म

en: Emission
hi: उत्सर्जन

en: Parameters
hi: पैरैमिटर्स

en: Modulate
hi: मिलाना

en: Albedo Mix
hi: अल्बेडो मिक्स

en: Distance Fade
hi: दूरी मिट गई

en: Thickness
hi: घनत्व

en: Heightfield Mask
hi: ऊँचाई क्षेत्र मास्क

en: Visibility Range
hi: दृश्यता दूरी

en: Pixel Size
hi: पिक्सेल आकार

en: Flags
hi: ध्वजा

en: Billboard
hi: सूचनापटल

en: Shaded
hi: छायांकित

en: Double Sided
hi: दोहरा

en: No Depth Test
hi: कोई गहराई परीक्षण नहीं

en: Alpha Cut
hi: अल्फा कट

en: Alpha Scissor Threshold
hi: अल्फा कटौती सीमा

en: Alpha Antialiasing Mode
hi: अल्फा एंटीएलियसिंग मोड

en: Alpha Antialiasing Edge
hi: अल्फा एंटीएलियसिंग किनारा

en: Render Priority
hi: रेंडर प्राथमिकता

en: Outline Render Priority
hi: आउटलाइन रेंडर प्राथमिकता

en: Text
hi: लेख

en: Font
hi: लिपि

en: Uppercase
hi: बड़े अक्षर

en: Structured Text BiDi Override
hi: संरचित पाठ BiDi अधिलेख

en: Structured Text BiDi Override Options
hi: संरचित पाठ BiDi अधिलेख विकल्प

en: Indirect Energy
hi: अप्रत्यक्ष ऊर्जा

en: Volumetric Fog Energy
hi: घनत्वीय कोहरा ऊर्जा

en: Negative
hi: नकारात्मक

en: Normal Bias
hi: सामान्य पूर्वाग्रह

en: Opacity
hi: अपारदर्शिता

en: Blur
hi: धुंधला

en: Quality
hi: क्वालिटी

en: Supersampling Factor
hi: सुपरसैम्पलिंग फैक्टर

en: Bounces
hi: उछाल

en: Bounce Indirect Energy
hi: उछाल अप्रत्यक्ष ऊर्जा

en: Interior
hi: आंतरिक

en: Subdiv
hi: उपखंड

en: Light Data
hi: प्रकाश डेटा

en: Use Secondary Rotation
hi: द्वितीयक घुमाव का उपयोग करें

en: Symmetry Limitation
hi: सममिति सीमा

en: Primary Damp Threshold
hi: प्राथमिक नमी सीमा

en: Primary Positive Limit Angle
hi: प्राथमिक धनात्मक सीमा कोण

en: Primary Positive Damp Threshold
hi: प्राथमिक सकारात्मक नमी सीमा

en: Primary Negative Limit Angle
hi: प्राथमिक ऋणात्मक सीमा कोण

en: Primary Negative Damp Threshold
hi: प्राथमिक नकारात्मक नमी सीमा

en: Secondary Positive Limit Angle
hi: द्वितीयक धनात्मक सीमा कोण

en: Secondary Negative Limit Angle
hi: द्वितीयक ऋणात्मक सीमा कोण

en: Secondary Negative Damp Threshold
hi: द्वितीयक नकारात्मक नमी सीमा

en: Quaternion
hi: चतुष्क

en: Basis
hi: आधार

en: Visibility
hi: दृश्यता

en: Visibility Parent
hi: दृश्यता मूल

en: Use Model Front
hi: मॉडल फ्रंट उपयोग करें

en: Uniformity
hi: एकरूपता

en: Twist Span
hi: मोड़ की अवधि

en: Equilibrium Point
hi: संतुलन बिंदु

en: Upper Angle
hi: ऊपरी कोण

en: Lower Angle
hi: निचला कोण

en: Impulse Clamp
hi: आवेग क्लैंप

en: Angular Spring Stiffness
hi: कोणीय स्प्रिंग कठोरता

en: Angular Spring Damping
hi: कोणीय स्प्रिंग डंपिंग

en: Angular Equilibrium Point
hi: कोणीय संतुलन बिंदु

en: Body Offset
hi: बॉडी ऑफसेट

en: Bounce
hi: उछाल

en: Axis Lock
hi: धुरी लॉक

en: Angular X
hi: कोणीय X

en: Angular Y
hi: कोणीय Y

en: Angular Z
hi: कोणीय Z

en: Hit Back Faces
hi: पीछे की सतहों से टकराएं

en: Spatial Attachment Path
hi: स्थानिक संलग्नक पथ

en: Simulation Precision
hi: सिमुलेशन परिशुद्धता

en: Total Mass
hi: कुल द्रव्यमान

en: Linear Stiffness
hi: रैखिक कठोरता

en: Shrinking Factor
hi: संकुचन गुणक

en: Pressure Coefficient
hi: दबाव गुणांक

en: Damping Coefficient
hi: अवमंदन गुणांक

en: Spring Length
hi: स्प्रिंग की लंबाई

en: Per-Wheel Motion
hi: प्रति-पहिया गति

en: Brake
hi: ब्रेक

en: Steering
hi: स्टीयरिंग

en: VehicleBody3D Motion
hi: वाहनशरीर 3D गति

en: Wheel
hi: पहिया

en: Roll Influence
hi: घुमाव का प्रभाव

en: Suspension
hi: निलंबन

en: Travel
hi: यात्रा

en: Origin Offset
hi: मूल ऑफसेट

en: Mesh LOD Threshold
hi: मेश LOD सीमा

en: Modifier
hi: आपरिवर्तक

en: Deprecated
hi: पदावनत

en: Target
hi: लक्ष्य

en: Use Magnet
hi: चुंबक उपयोग

en: Magnet
hi: चुंबक

en: Influence
hi: प्रभाव

en: Inside
hi: अंदर

en: Use AABB Center
hi: AABB केंद्र का उपयोग करें

en: Geometry
hi: रेखागणित

en: Material Override
hi: सामग्री ओवरराइड

en: Material Overlay
hi: सामग्री ओवरले

en: Custom AABB
hi: स्वनिर्धारित AABB

en: LOD Bias
hi: LOD पूर्वाग्रह

en: Dynamic Range
hi: गतिक परास

en: Use Two Bounces
hi: दो प्रतिबिंबों का उपयोग करें

en: Pose
hi: मुद्रा

en: Show When Tracked
hi: ट्रैक होने पर दिखाएँ

en: World Scale
hi: विश्व पैमाना

en: Sync
hi: समकालिकता

en: Mix Mode
hi: मिश्रण विधि

en: Fadeout Time
hi: फेडआउट समय

en: Delay
hi: विलंब

en: Random Delay
hi: यादृच्छिक विलंब

en: Explicit Elapse
hi: निश्चितअंतराल

en: Xfade Time
hi: Xfade समय

en: Allow Transition to Self
hi: स्वयं में परिवर्तन की अनुमति दें

en: Deterministic
hi: निर्धारणात्मक

en: Root Node
hi: रूट नोड

en: Root Motion
hi: जड़ गति

en: Method
hi: मेथड

en: Discrete
hi: अलग

en: Switch
hi: बदलना

en: Switch Mode
hi: मोड बदलना

en: Expression
hi: एक्सप्रेशन

en: Movie Quit on Finish
hi: मूवी खत्म होने पर बंद करें

en: Advance Expression Base Node
hi: उन्नत अभिव्यक्ति मूल नोड

en: Zero Y
hi: शून्य Y

en: Mix Target
hi: मिश्रण लक्ष्य

en: Ratio
hi: अनुपात

en: Stretch Mode
hi: खिंचाव मोड

en: Keep Pressed Outside
hi: बाहर दबाकर रखें

en: Button Group
hi: बटन समूह

en: Shortcut in Tooltip
hi: टूलटिप में शॉर्टकट

en: Allow Unpress
hi: अनप्रेस को अनुमति दें

en: Text Overrun Behavior
hi: लेख अधिप्रवाह व्यवहार

en: Use Top Left
hi: शीर्ष बाएँ को इस्तेमाल करें

en: Symbol Lookup on Click
hi: क्लिक पर प्रतीक खोज

en: Symbol Tooltip on Hover
hi: माउस ले जाने पर चिह्न सूचना

en: Line Length Guidelines
hi: लाइन लंबाई दिशानिर्देश

en: Draw Executing Lines
hi: निष्पादन रेखाएँ बनाएँ

en: Prefixes
hi: उपसर्गों

en: Automatic Prefixes
hi: स्वचालित उपसर्गों

en: Pairs
hi: जोड़े

en: Edit Alpha
hi: अल्फ़ा संपादित करें

en: Sampler Visible
hi: नमूना दृश्यमान

en: Sliders Visible
hi: स्लाइडर्स दृश्यमान

en: Hex Visible
hi: हेक्स दृश्यमान

en: Presets Visible
hi: प्रीसेट दृश्यमान

en: Pivot Offset
hi: धुरी ओफ़्सेट

en: Container Sizing
hi: कंटेनर का आकार

en: Localization
hi: स्थानीयकरण

en: Localize Numeral System
hi: स्थानीयकृत अंक प्रणाली

en: Neighbor Right
hi: पड़ोसी दाहिने

en: Next
hi: अ‍गला

en: Previous
hi: पिछला

en: Behavior Recursive
hi: व्यवहार पुनरावर्ती

en: Mouse
hi: माउस

en: Force Pass Scroll Events
hi: स्क्रॉल इवेंट्स को ज़बरदस्ती पास करें

en: Shortcut Context
hi: शॉर्टकट संदर्भ

en: Live
hi: प्रसारण में

en: Described by Nodes
hi: नोड्स द्वारा वर्णित

en: Labeled by Nodes
hi: नोड्स द्वारा लेबल किया गया

en: Dialog
hi: संवाद

en: Autowrap
hi: ऑटोरैप

en: Title
hi: शीर्षक

en: Allow Folding All
hi: सभी को फ़ोल्ड करने की अनुमति दें

en: Show Grid
hi: ग्रिड दिखाएँ

en: Toolbar Menu
hi: टूलबार मेनू

en: Show Zoom Label
hi: ज़ूम लेबल दिखाएँ

en: Show Grid Buttons
hi: ग्रिड बटन दिखाएं

en: Show Arrange Button
hi: व्यवस्थित करें बटन दिखाएँ

en: Draggable
hi: खींचने योग्य

en: Ignore Invalid Connection Type
hi: अमान्य कनेक्शन प्रकार को अनदेखा करें

en: Select Mode
hi: चुनाव मोड

en: Max Text Lines
hi: अधिकतम पाठ पंक्तियाँ

en: Wraparound Items
hi: लपेटने योग्य वस्तुएँ

en: Items
hi: वस्तुएँ

en: Max Columns
hi: अधिकतम कॉलम

en: Same Column Width
hi: समान स्तंभ चौड़ाई

en: Fixed Column Width
hi: निश्चित कॉलम चौड़ाई

en: Icon Mode
hi: दृश्यचिन्ह मोड

en: Icon Scale
hi: दृश्यचिन्ह स्केल

en: Max Lines Visible
hi: अधिकतम दृश्यमान रेखाएँ

en: Placeholder Text
hi: प्लेसहोल्डर लेख

en: Max Length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Keep Editing on Text Submit
hi: लेख सबमिट पर संपादन जारी रखें

en: Context Menu Enabled
hi: संदर्भ मेनू सक्रिय

en: Backspace Deletes Composite Character Enabled
hi: बैकस्पेस से सम्मिश्रित अक्षर हटाना सक्रिय

en: Shortcut Keys Enabled
hi: शॉर्टकट कुंजियाँ सक्रिय

en: Blink
hi: झपकाना

en: Blink Interval
hi: ब्लिंक अंतराल

en: Column
hi: काँलम

en: Mid Grapheme
hi: मध्य ग्राफ़ीम

en: Secret
hi: गुप्त

en: Underline
hi: रेखांकन

en: Prefer Global Menu
hi: वैश्विक मेनू को प्राथमिकता दें

en: Draw Center
hi: केंद्र बनाएं

en: Patch Margin
hi: पैच मार्जिन

en: Axis Stretch
hi: अक्ष खिंचाव

en: Fit to Longest Item
hi: सबसे लम्बी वस्तु के लिए फिट

en: Submenu Popup Delay
hi: सबमेनू पॉपअप विलंब

en: System Menu ID
hi: सिस्टम मेनू ID

en: Prefer Native Menu
hi: मूल मेनू को प्राथमिकता दें

en: Indeterminate
hi: अनिर्धारित

en: Step
hi: कदम

en: Allow Lesser
hi: छोटे मान की अनुमति

en: Border Width
hi: सीमा चौड़ाई

en: Glyph Flags
hi: ग्लिफ़ ध्वजा

en: Relative Index
hi: सापेक्ष सूचकांक

en: Scroll Active
hi: सक्रिय स्क्रॉल करें

en: Scroll Following
hi: निम्नलिखित स्क्रॉल करें

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Meta Underlined
hi: मेटा रेखांकित

en: Hint Underlined
hi: संकेत रेखांकित

en: Follow Focus
hi: फोकस का पालन करें

en: Default Scroll Deadzone
hi: प्रायिक स्क्रॉल डेडज़ोन

en: Dragger Visibility
hi: ड्रैगर दृश्यता

en: Stretch Shrink
hi: खिंचाव सिकुड़न

en: Close With Middle Mouse
hi: मध्य माउस से बंद करें

en: Tab Close Display Policy
hi: टैब बंद करें प्रदर्शन नीति

en: Scrolling Enabled
hi: स्क्रॉलिंग सक्रिय

en: Select With RMB
hi: RMB के साथ चयन करें

en: Tabs Visible
hi: टैब दृश्यमान

en: Use Hidden Tabs for Min Size
hi: न्यूनतम आकार के लिए छिपे हुए टैब का उपयोग करें

en: Past End of File
hi: फ़ाइल का पिछला अंत

en: Fit Content Height
hi: फ़िट सामग्री ऊंचाई

en: Move on Right Click
hi: राइट क्लिक पर आगे बढ़ें

en: Syntax Highlighter
hi: सिंटैक्स हाइलाइटर

en: Text Edit Idle Detect (sec)
hi: लेख संपादित आलसी पहचान (sec)

en: Text Edit Undo Stack Max Size
hi: लेख संपादित पूर्ववत स्टैक अधिकतम आकार

en: Hover
hi: होवर

en: Radial Fill
hi: रेडियल भरण

en: Initial Angle
hi: प्रारंभिक कोण

en: Fill Degrees
hi: डिग्री भरें

en: Under
hi: अंतर्गत

en: Progress Offset
hi: प्रगति ऑफसेट

en: Tint
hi: टिंट

en: Custom Minimum Height
hi: कस्टम न्यूनतम ऊंचाई

en: Column Titles Visible
hi: कॉलम शीर्षक दृश्य

en: Drop Mode Flags
hi: ड्रॉप मोड ध्वजा

en: Paused
hi: ठहरना

en: Show Behind Parent
hi: पेरेंट के पीछे दिखाएं

en: Light Mask
hi: प्रकाश मास्क

en: Visibility Layer
hi: दृश्यता परत

en: Z Index
hi: Z सूचकांक

en: Use Parent Material
hi: पेरेंट सामग्री का उपयोग करें

en: NormalMap
hi: नॉर्मल मैप

en: Shininess
hi: चमक

en: Body Size Limit
hi: शरीर के आकार की सीमा

en: Max Redirects
hi: अधिकतम पुनर्निर्देशन

en: Node Name Num Separator
hi: नोड नाम संख्या विभाजक

en: Node Name Casing
hi: नोड नाम आवरण

en: Shapes
hi: आकार

en: Shape Color
hi: आकार रंग

en: Contact Color
hi: रंग से संपर्क करें

en: Geometry Color
hi: रेखागणित रंग

en: Draw 2D Outlines
hi: 2D रूपरेखा बनाएं

en: Anti Aliasing
hi: एंटी एलीयसिंग

en: Screen Space AA
hi: स्क्रीन स्पेस AA

en: Use TAA
hi: उपयोग TAA

en: Use Debanding
hi: डिबैंडिंग का उपयोग करें

en: Mesh LOD
hi: मेश LOD

en: LOD Change
hi: LOD परिवर्तन

en: Threshold Pixels
hi: थ्रेशोल्ड पिक्सेल

en: Snap
hi: स्नैप

en: Snap 2D Vertices to Pixel
hi: 2D वर्टिसेस को पिक्सल में स्नैप करें

en: Lights and Shadows
hi: प्रकाश और छायाएँ

en: Atlas Size
hi: एटलस आकार

en: Atlas Quadrant 0 Subdiv
hi: एटलस क्वाड्रेंट 0 उपविभाजन

en: Atlas Quadrant 1 Subdiv
hi: एटलस क्वाड्रेंट 1 उपविभाजन

en: Atlas Quadrant 2 Subdiv
hi: एटलस क्वाड्रेंट 2 उपविभाजन

en: Atlas Quadrant 3 Subdiv
hi: एटलस क्वाड्रेंट 3 उपविभाजन

en: Enable Object Picking
hi: वस्तु चुनना सक्रिय करे

en: Menu
hi: मेनू

en: Use XR
hi: उपयोग XR

en: Own World 3D
hi: विश्व 3D

en: World 3D
hi: विश्व 3D

en: Transparent BG
hi: पारदर्शी BG

en: Handle Input Locally
hi: इनपुट को स्थानीय रूप से संभालें

en: Use HDR 2D
hi: HDR 2D का उपयोग करें

en: Anisotropic Filtering Level
hi: एनीसोट्रॉपिक फिल्टरिंग स्तर

en: FSR Sharpness
hi: FSR शार्पनेस

en: Variable Rate Shading
hi: परिवर्तनीय दर शेडिंग

en: Audio Listener
hi: ऑडियो श्रोता

en: Object Picking
hi: वस्तु चुनना

en: Object Picking Sort
hi: ऑब्जेक्ट चुनना सॉर्ट

en: Object Picking First Only
hi: केवल पहले वस्तु चुनना

en: 16 Bits
hi: 16 बिट्स

en: Quad 0
hi: चतुर्थांश 0

en: Quad 1
hi: चतुर्थांश 1

en: Quad 2
hi: चतुर्थांश 2

en: Quad 3
hi: चतुर्थांश 3

en: Render Target
hi: रेंडर लक्ष्य

en: Current Screen
hi: वर्तमान स्क्रीन

en: Unfocusable
hi: अप्रेरक

en: Mouse Passthrough
hi: माउस पासथ्रू

en: Keep Title Visible
hi: शीर्षक दृश्यमान रखें

en: 2D Render
hi: 2D रेंडर

en: 3D Render
hi: 3D रेंडर

en: Segments
hi: खंड

en: Parsed Geometry Type
hi: पार्स की गई रेखागणित प्रकार

en: Source Geometry Mode
hi: स्रोत रेखागणित मोड

en: Cells
hi: कोष

en: Custom Solver Bias
hi: कस्टम हल करनेवाला बायस

en: CCDIK Data Chain Length
hi: CCDIK डेटा चेन लंबाई

en: FABRIK Data Chain Length
hi: FABRIK डेटा चेन लंबाई

en: Jiggle Data Chain Length
hi: जिगल डेटा चेन लंबाई

en: Bottom Left Side
hi: नीचे बाईं ओर

en: Top Left Corner
hi: शीर्ष बायां कोना

en: Top Right Side
hi: शीर्ष दाहिनी ओर

en: Top Right Corner
hi: शीर्ष दायां कोना

en: Terrains
hi: भूमियाँ

en: UV Clipping
hi: यूवी क्लिपिंग

en: One Way
hi: एक तरफ़ा रास्ता

en: Transpose
hi: ट्रांसपोज़

en: Terrain
hi: भू-भाग

en: Miscellaneous
hi: विविध

en: Probability
hi: संभावना

en: Density
hi: घनत्व

en: Edge Fade
hi: किवाड मद्धिमकरण

en: Map Width
hi: नक्शा चौड़ाई

en: Map Depth
hi: नक्शा गहराई

en: Map Data
hi: नक्शा डेटा

en: Item
hi: वस्तु

en: Preview
hi: पूर्व दर्शन

en: Add UV2
hi: ऐड UV2

en: UV2 Padding
hi: UV2 पैडिंग

en: Subdivide Width
hi: उपविभाजन चौड़ाई

en: Subdivide Height
hi: उपविभाजन ऊंचाई

en: Subdivide Depth
hi: उपविभाजन गहराई

en: Top Radius
hi: शीर्ष त्रिज्या

en: Bottom Radius
hi: निचला त्रिज्या

en: Cap Top
hi: कैप सर्वोच्च

en: Left to Right
hi: बाएं से दायां

en: Is Hemisphere
hi: गोलार्ध है

en: Ring Segments
hi: रिंग खंड

en: Bind
hi: बांधना

en: Sky
hi: आकाश

en: Cover
hi: ढकना

en: Sun
hi: सूर्य

en: Panorama
hi: पैनोरमा

en: Rayleigh
hi: रेलीघ

en: Coefficient
hi: गुणांक

en: Eccentricity
hi: विक्षिप्तता

en: Turbidity
hi: दुष्टता

en: Night Sky
hi: रात्रि आकाश

en: Fallback Environment
hi: फॉलबैक पर्यावरण

en: Plane
hi: समतल

en: Atlas
hi: एटलस

en: Format
hi: फ़ोर्मैट

en: Mix Rate
hi: मिश्रण दर

en: Stereo
hi: स्टीरियो

en: Auto Exposure
hi: स्वचालित प्रदर्शन

en: DOF Blur
hi: DOF धुंधला

en: Frustum
hi: पिरामिडीय भाग

en: Camera Feed ID
hi: कैमरा फीड ID

en: Which Feed
hi: कौन सा फ़ीड

en: Particles Anim H Frames
hi: कण एनीमेशन H फ्रेम्स

en: Particles Anim V Frames
hi: कण एनीमेशन V फ्रेम्स

en: Access Resolved Depth
hi: हल की गई गहराई तक पहुँचें

en: Needs Motion Vectors
hi: मोशन वेक्टर की आवश्यकता है

en: Needs Normal Roughness
hi: नॉर्मल रफनेस की आवश्यकता

en: Needs Separate Specular
hi: अलग स्पेकुलर की आवश्यकता

en: Bake Interval
hi: बेक अंतराल

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Canvas Max Layer
hi: कैनवास मैक्स लेयर

en: Ambient Light
hi: पर्यावरणीय प्रकाश

en: Tonemap
hi: टोनमैप

en: White
hi: सफ़ेद

en: Fade In
hi: फेड इन

en: Fade Out
hi: फेड आउट

en: Depth Tolerance
hi: गहराई सहनशीलता

en: Power
hi: शक्ति

en: Detail
hi: विवरण

en: AO Channel Affect
hi: AO चैनल प्रभाव

en: Read Sky Light
hi: आसमान प्रकाश पढ़ें

en: Cascades
hi: कास्केड्स

en: Probe Bias
hi: प्रोब बायस

en: Glow
hi: चमक

en: Mix
hi: मिश्रण

en: Bloom
hi: खिलना

en: HDR Threshold
hi: HDR थ्रेशोल्ड

en: HDR Luminance Cap
hi: HDR ब्राइटनेस सीमा

en: Fog
hi: कोहरा

en: Sun Scatter
hi: सूर्य प्रसार

en: Aerial Perspective
hi: हवाई परिप्रेक्ष्य

en: Volumetric Fog
hi: वॉल्यूमेट्रिक कोहरा

en: GI Inject
hi: GI इंजेक्ट

en: Anisotropy
hi: वैकृतिकता

en: Adjustments
hi: समायोजन

en: Brightness
hi: चमक

en: Features
hi: सुविधाऐं

en: Glyph
hi: लिखाई

en: Offsets
hi: ऑफसेट

en: Use HDR
hi: HDR उपयोग

en: Shader
hi: शेडर

en: Use as Albedo
hi: एल्बेडो के रूप में उपयोग करें

en: Is sRGB
hi: क्या sRGB

en: Metallic
hi: धातुमय

en: Operator
hi: ऑपरेटर

en: On UV2
hi: UV2 पर

en: Flowmap
hi: फ्लोमैप

en: Deep Parallax
hi: गहरी पैरालैक्स

en: Flip Binormal
hi: बिनोर्मल पलटें

en: Triplanar
hi: त्रै-आयामी

en: Triplanar Sharpness
hi: त्रै-आयामी तीव्रता

en: World Triplanar
hi: विश्व त्रै-आयामी

en: Shadows
hi: छाया

en: Grow
hi: बढ़ना

en: Proximity Fade
hi: निकटता फेड

en: Convex Hull Approximation
hi: उत्तल पतवार सन्निकटन

en: Lightmap Size Hint
hi: लाइटमैप आकार संकेत

en: Visible Instance Count
hi: दृश्यमान इंस्टेंस गणना

en: Max Climb
hi: अधिकतम चढ़ाई

en: Max Slope
hi: अधिकतम ढलान

en: Merge Size
hi: मर्ज आकार

en: Sample Distance
hi: नमूना दूरी

en: Sample Max Error
hi: नमूना अधिकतम त्रुटि

en: Low Hanging Obstacles
hi: निम्न लटकी हुई बाधाएं

en: Ledge Spans
hi: कगार विस्तार

en: Walkable Low Height Spans
hi: चलने योग्य कम ऊंचाई वाले स्पैन

en: Baking AABB
hi: बेकिंग AABB

en: Emission Ring Inner Radius
hi: उत्सर्जन रिंग आंतरिक त्रिज्या

en: Turbulence
hi: विक्षोम

en: Influence over Life
hi: जीवन पर प्रभाव

en: Amount at End
hi: अंत में मात्रा

en: Rough
hi: कठोर

en: Absorbent
hi: अवशोषक

en: Keep Compressed Buffer
hi: संपीड़ित बफर बनाए रखें

en: Radiance Size
hi: रेडियन्स आकार

en: Blend
hi: मिलाना

en: Top Right
hi: सर्वोच्च दाहिने

en: Bottom Right
hi: नीचे दाएं

en: Bottom Left
hi: नीचे बाएं

en: Corner Detail
hi: कोने का विवरण

en: Grow Begin
hi: वृद्धि प्रारंभ

en: Grow End
hi: वृद्धि समाप्त

en: Number Color
hi: संख्या रंग

en: Symbol Color
hi: प्रतीक रंग

en: Member Variable Color
hi: सदस्य चर रंग

en: Member Keyword Colors
hi: सदस्य कीवर्ड रंग

en: File
hi: नत्थी

en: Output Port for Preview
hi: पूर्वावलोकन के लिए आउटपुट पोर्ट

en: Input Name
hi: इनपुट नाम

en: Constant
hi: कोन्स्टन्ट

en: Cube Map
hi: घन मानचित्र

en: Function
hi: कार्य

en: Hint
hi: संकेत

en: Surface Index
hi: सतह सूचकांक

en: Align to Largest Stylebox
hi: सबसे बड़े स्टाइलबॉक्स से संरेखित करें

en: Arrow
hi: तीर

en: Unchecked
hi: अचेक्ड

en: Radio Unchecked
hi: रेडियो अचेक्ड

en: Radio Unchecked Disabled
hi: रेडियो अचेक्ड निष्क्रिय

en: Caret Color
hi: कैरेट रंग

en: Minimum Character Width
hi: न्यूनतम वर्ण चौड़ाई

en: Clear
hi: साफ़

en: Tab
hi: टैब

en: Current Line Color
hi: वर्तमान रेखा का रंग

en: Word Highlighted Color
hi: शब्द हाइलाइट किया गया रंग

en: Bookmark
hi: बुकमार्क

en: Folded EOL Icon
hi: फोल्डेड EOL दृश्यचिन्ह

en: Completion Existing Color
hi: समापन मौजूदा रंग

en: Completion Scroll Color
hi: समापन स्क्रॉल रंग

en: Bookmark Color
hi: बुकमार्क रंग

en: Executing Line Color
hi: लाइन रंग निष्पादित करना

en: Code Folding Color
hi: कोड फ़ोल्ड करने योग्य रंग

en: Brace Mismatch Color
hi: ब्रेस बेमेल रंग

en: Line Length Guideline Color
hi: लाइन लंबाई दिशानिर्देश रंग

en: Scroll Focus
hi: फोकस स्क्रॉल करें

en: Increment
hi: वृद्धि

en: Decrement
hi: घटती

en: Decrement Highlight
hi: घटती हाइलाइट

en: Decrement Pressed
hi: घटाव दबाया गया

en: Grabber Area Highlight
hi: ग्रैबर क्षेत्र हाइलाइट

en: Tick
hi: टिक

en: Updown
hi: ऊपरनीचे

en: Up
hi: ऊपर

en: Down
hi: नीचे

en: Up Pressed Icon Modulate
hi: ऊपर दबा हुआ दृश्यचिन्ह मॉड्यूलेट

en: Down Pressed Icon Modulate
hi: नीचे दबाया गया दृश्यचिन्ह मॉड्यूलेट

en: Embedded Border
hi: एंबेडेड सीमा

en: Embedded Unfocused Border
hi: एम्बेडेड अनफोकस्ड बॉर्डर

en: Close
hi: बंद करे

en: Reload
hi: पुनः लोड करें

en: Favorite
hi: फ़ेवरेट

en: Toggle Filename Filter
hi: फ़ाइल नाम फ़िल्टर टॉगल करें

en: Favorite Up
hi: पसंदीदा ऊपर

en: Favorite Down
hi: पसंदीदा नीचे

en: Labeled Separator Left
hi: लेबल विभाजक बाएँ

en: Labeled Separator Right
hi: लेबल विभाजक दायाँ

en: Submenu
hi: उपमेनू

en: Submenu Mirrored
hi: उपमेनू मिरर्ड

en: Separator Outline Size
hi: विभाजक रूपरेखा आकार

en: Item End Padding
hi: आइटम अंत पैडिंग

en: Slot
hi: slot

en: Cursor
hi: कर्सर

en: Cursor Unfocused
hi: कर्सर अनफोकस्ड

en: Children HL Line Color
hi: बच्चों की HL लाइन का रंग

en: Custom Button Font Highlight
hi: कस्टम बटन लिपि हाइलाइट

en: Draw Relationship Lines
hi: संबंध रेखाएँ खींचें

en: Parent HL Line Margin
hi: मूल HL लाइन मार्जिन

en: Center Slider Grabbers
hi: सेंटर स्लाइडर ग्रैबर्स

en: Picker Focus Rectangle
hi: पिकर फोकस आयत

en: Focused not Editing Cursor Color
hi: कर्सर रंग पर ध्यान केंद्रित नहीं किया गया

en: Screen Picker
hi: स्क्रीन पिकर

en: Shape Circle
hi: आकार वृत्त

en: Shape Rect Wheel
hi: आकार आयताकार पहिया

en: Sample BG
hi: नमूना BG

en: Overbright Indicator
hi: ओवरब्राइट संकेतक

en: Bar Arrow
hi: बार तीर

en: Bold Italics Font
hi: बोल्ड इटैलिक्स लिपि

en: Table Even Row BG
hi: मेज सम पंक्ति BG

en: H Touch Dragger
hi: H ड्रैगर को स्पर्श करें

en: V Touch Dragger
hi: V ड्रैगर को स्पर्श करें

en: Touch Dragger
hi: ड्रैगर को स्पर्श करें

en: H Grabber
hi: H ग्रैबर

en: V Grabber
hi: V ग्रैबर

en: Minimum Grab Thickness
hi: न्यूनतम ग्रैब मोटाई

en: Grid Toggle
hi: ग्रिड टॉगल

en: Minimap Toggle
hi: मिनिमैप टॉगल

en: Snapping Toggle
hi: स्नैपिंग टॉगल

en: Menu Panel
hi: मेनू पैनल

en: Grid Minor
hi: ग्रिड माइनर

en: Grid Major
hi: ग्रिड मेजर

en: Title Collapsed Hover Panel
hi: शीर्षक संकुचित होवर पैनल

en: Port Hotzone Inner Extent
hi: पोर्ट हॉटज़ोन आंतरिक विस्तार

en: Port Hotzone Outer Extent
hi: पोर्ट हॉटज़ोन बाहरी विस्तार

en: Random Pitch
hi: यादृच्छिक पिच

en: Random Volume Offset dB
hi: यादृच्छिक ध्वनि मात्रा ऑफसेट dB

en: Buffer Length
hi: बफ़र लंबाई

en: Voice Count
hi: स्वर गणना

en: Dry
hi: सूखा

en: Wet
hi: गीला

en: Voice
hi: स्वर

en: Delay (ms)
hi: विलंब (ms)

en: Rate Hz
hi: Hz दर

en: Depth (ms)
hi: गहराई (ms)

en: Level dB
hi: स्तर dB

en: Release (ms)
hi: प्रकाशन (ms)

en: Sidechain
hi: पक्ष श्रृंखला

en: Tap 1
hi: 1 टैप करें

en: Tap 2
hi: 2 टैप करें

en: Pre Gain
hi: पूर्व लाभ

en: Keep Hf Hz
hi: Hf Hz बनाए रखें

en: Drive
hi: चलाना

en: Post Gain
hi: बाद वृद्धि

en: Pre Gain dB
hi: पूर्व लाभ dB

en: Ceiling dB
hi: सीलिंग dB

en: Threshold dB
hi: थ्रेशोल्ड dB

en: Soft Clip dB
hi: मुलायम क्लिप dB

en: Soft Clip Ratio
hi: नरम क्लिप अनुपात

en: Range Min Hz
hi: सीमा न्यूनतम Hz

en: Range Max Hz
hi: सीमा अधिकतम Hz

en: Predelay
hi: पूर्वविलंब

en: Room Size
hi: कमरे का आकार

en: Tap Back Pos
hi: टैप बैक स्थिति

en: Pan Pullout
hi: पैन बाहर खींचना

en: Time Pullout (ms)
hi: समय पुलआउट (ms)

en: Surround
hi: चारों ओर

en: Channel Disable Threshold dB
hi: चैनल निष्क्रिय थ्रेशोल्ड dB

en: Video Delay Compensation (ms)
hi: वीडियो विलंब समायोजन (ms)

en: Is Active
hi: सक्रिय है

en: Monitoring Feeds
hi: फ़ीड की निगरानी करना

en: Metadata Flags
hi: अधि-आंकड़ा ध्वजा

en: Path Owner IDs
hi: पथ स्वामी IDs

en: Merge Rasterizer Cell Scale
hi: मर्ज रास्टराइज़र सेल स्केल

en: Geometry Edge Disabled Color
hi: रेखागणित किनारा निष्क्रिय रंग

en: Geometry Face Disabled Color
hi: रेखागणित चेहरा निष्क्रिय रंग

en: Obstacles Radius Color
hi: बाधाएं त्रिज्या रंग

en: Obstacles Static Face Pushin Color
hi: बाधाएं स्थिर चेहरा पुशिन रंग

en: Obstacles Static Edge Pushin Color
hi: बाधाएं स्थिर किनारा पुशिन रंग

en: Enable Obstacles Radius
hi: बाधा त्रिज्या सक्रिय करे

en: Enable Obstacles Static
hi: बाधाएँ स्थिर सक्रिय करे

en: Enable Edge Lines X-Ray
hi: एज लाइन्स x-Ray सक्रिय करे

en: Inverse Mass
hi: विपरीत द्रव्यमान

en: Inverse Inertia
hi: व्युत्क्रम जड़त्व

en: Center of Mass Local
hi: द्रव्यमान केंद्र स्थानीय

en: Exclude
hi: निकालना

en: Collide With Areas
hi: क्षेत्रों से टकराना

en: Shape RID
hi: आकार RID

en: Sleep Threshold Linear
hi: निद्रा सीमा रेखीय

en: Sleep Threshold Angular
hi: निद्रा सीमा कोणीय

en: Time Before Sleep
hi: नींद से पहले का समय

en: Contact Recycle Radius
hi: संपर्क पुनर्चक्रण त्रिज्या

en: Contact Max Allowed Penetration
hi: संपर्क की अधिकतम अनुमत पैठ

en: Inverse Inertia Tensor
hi: व्युत्क्रम जड़त्व टेंसर

en: Principal Inertia Axes
hi: मुख्य जड़त्व अक्षें

en: Fragment
hi: टुकड़ा

en: Tesselation Evaluation
hi: टेसलेशन मूल्यांकन

en: Syntax
hi: वाक्य रचना

en: Bytecode
hi: बाईटकोड

en: Depth Prepass Alpha
hi: डेप्थ प्रीपास अल्फा

en: SSS Mode Skin
hi: SSS मोड त्वचा

en: Unshaded
hi: अछायांकित

en: Wireframe
hi: वायरफ़्रेम

en: Alpha to Coverage
hi: अल्फ़ा से कवरेज

en: Alpha to Coverage and One
hi: अल्फा से कवरेज और वन

en: Use Quarter Res Pass
hi: क्वार्टर रिज़ पास का उपयोग करें

en: VRAM Compression
hi: VRAM संपीड़न

en: Lossless Compression
hi: लॉसलेस संपीड़न

en: Force PNG
hi: PNG को बाध्य करें

en: Time Rollover Secs
hi: समय रोलओवर सेकंड्स

en: Use Physical Light Units
hi: भौतिक प्रकाश इकाइयों का उपयोग करें

en: Soft Shadow Filter Quality
hi: सॉफ्ट शैडो फ़िल्टर गुणवत्ता

en: Shadow Atlas
hi: छाया एटलस

en: Batching
hi: बैचिंग

en: Uniform Set Cache Size
hi: यूनिफ़ॉर्म कैश आकार तय करना

en: Shader Cache
hi: शेडर कैश

en: Texture Array Reflections
hi: टेक्सचर ऐरे परावर्तन

en: Fast Filter High Quality
hi: तेज़ फ़िल्टर उच्च गुणवत्ता

en: Overrides
hi: ओवरराइड

en: Force Vertex Shading
hi: फ़ोर्स वर्टेक्स शेडिंग

en: Force Lambert over Burley
hi: बर्ले के स्थान पर लैम्बर्ट को बाध्य करें

en: Depth Prepass
hi: गहराई प्रीपास

en: Use Nearest Mipmap Filter
hi: नियरस्ट मिपमैप फ़िल्टर का उपयोग करें

en: Depth of Field
hi: क्षेत्र की गहराई

en: Depth of Field Bokeh Shape
hi: गहराई क्षेत्र बोकेह आकार

en: Depth of Field Bokeh Quality
hi: क्षेत्र की गहराई बोकेह गुणवत्ता

en: Depth of Field Use Jitter
hi: गहराई क्षेत्र में जिटर का उपयोग करें

en: Adaptive Target
hi: अनुकूली लक्ष्य

en: Screen Space Roughness Limiter
hi: स्क्रीन स्पेस रफनेस लिमिटर

en: Decals
hi: स्थानांतरण

en: Occlusion Rays per Thread
hi: प्रति थ्रेड अवरोधन किरणें

en: Subsurface Scattering
hi: उपसतह प्रकीर्णन

en: Subsurface Scattering Quality
hi: उपसतह प्रकीर्णन गुणवत्ता

en: Subsurface Scattering Depth Scale
hi: उपसतह प्रकीर्णन गहराई पैमाना

en: Probe Capture
hi: प्रोब छवि संग्रहण

en: Primitive Meshes
hi: प्रिमिटिव मेष

en: Frames to Update Lights
hi: लाइट्स को अपडेट करने के लिए फ्रेम

en: Volume Depth
hi: ध्वनि मात्रा की गहराई

en: Update Iterations per Frame
hi: प्रति फ्रेम अपडेट पुनरावृत्तियाँ

en: Max Clustered Elements
hi: अधिकतम क्लस्टर्ड तत्व

en: Max Renderable Elements
hi: अधिकतम प्रदर्शनीय तत्त्व

en: Max Renderable Lights
hi: अधिकतम रेंडरिंग लाइट्स

en: Max Lights per Object
hi: प्रति वस्तु अधिकतम प्रकाश स्रोत

en: Shaders
hi: शेडर्स

en: Treat Warnings as Errors
hi: चेतावनियों को त्रुटियाँ समझें

en: Default Font Multichannel Signed Distance Field
hi: प्रायिक लिपि मल्टीचैनल हस्ताक्षरित दूरी क्षेत्र

en: Default Font Generate Mipmaps
hi: प्रायिक लिपि मिपमैप्स उत्पन्न करें

en: Include Text Server Data
hi: टेक्स्ट सर्वर डेटा शामिल करें

en: Is Primary
hi: क्या प्राथमिक है

en: Is Anchor Detection Enabled
hi: क्या एंकर डिटेक्शन सक्रिय है

en: Tracking Confidence
hi: ट्रैकिंग विश्वसनीयता

en: Primary Interface
hi: प्राथमिक इंटरफ़ेस
