Godot Engine properties - en to ja translation catalogue (1881 entries)

en: Application
ja: アプリ

en: Config
ja: 構成

en: Name
ja: 名前

en: Name Localized
ja: ローカライズされた名前

en: Description
ja: 説明

en: Version
ja: バージョン

en: Run
ja: 実行

en: Main Scene
ja: メインシーン

en: Disable stdout
ja: stdoutを無効化

en: Disable stderr
ja: stderrを無効化

en: Print Header
ja: 起動時にエンジン情報を出力

en: Enable Alt Space Menu
ja: Alt+Spaceメニューを有効

en: Use Hidden Project Data Directory
ja: 非表示のプロジェクトデータディレクトリを使用

en: Use Custom User Dir
ja: カスタムユーザディレクトリを使用

en: Custom User Dir Name
ja: カスタムユーザフォルダ名

en: Project Settings Override
ja: プロジェクト設定のオーバーライド

en: Main Loop Type
ja: メインループのタイプ

en: Auto Accept Quit
ja: プログラム終了を自動的に受け入れる

en: Quit on Go Back
ja: 戻るボタンで終了 (Android)

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: General
ja: 一般

en: Accessibility Support
ja: アクセシビリティサポート

en: Updates per Second
ja: 秒間更新数

en: Display
ja: 表示

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Size
ja: サイズ

en: Viewport Width
ja: ビューポートの幅

en: Viewport Height
ja: ビューポートの高さ

en: Mode
ja: モード

en: Initial Position Type
ja: 初期位置タイプ

en: Initial Position
ja: 初期位置

en: Initial Screen
ja: 初期スクリーン

en: Resizable
ja: サイズを変更可能

en: Borderless
ja: ボーダーレス

en: Always on Top
ja: 画面を常に最前面にする

en: Transparent
ja: 透明

en: Extend to Title
ja: タイトルに拡張

en: No Focus
ja: フォーカスしない

en: Sharp Corners
ja: 鋭角な角

en: Minimize Disabled
ja: 最小化無効

en: Maximize Disabled
ja: 最大化無効

en: Window Width Override
ja: ウィンドウ広さのオーバーライド

en: Window Height Override
ja: ウィンドウ高さのオーバーライド

en: Energy Saving
ja: 省エネルギー

en: Keep Screen On
ja: 画面を常に点灯

en: Animation
ja: アニメーション

en: Warnings
ja: 警告

en: Check Invalid Track Paths
ja: 無効なトラックパスを確認

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
ja: 角度補間タイプの衝突を確認

en: Audio
ja: オーディオ

en: Buses
ja: バス

en: Default Bus Layout
ja: デフォルトのバスレイアウト

en: Default Playback Type
ja: デフォルトの Playback Type

en: Text to Speech
ja: テキストの音声スピーチ化

en: 2D Panning Strength
ja: 2D パンの強さ

en: 3D Panning Strength
ja: 3D パンの強さ

en: Session Category
ja: セッションカテゴリー:

en: Mix With Others
ja: バックグラウンド音声とミックス

en: Subwindows
ja: サブウィンドウ

en: Embed Subwindows
ja: サブウィンドウを埋め込む

en: Frame Pacing
ja: フレームペーシング

en: Enable Frame Pacing
ja: フレームペーシングを有効にする

en: Swappy Mode
ja: スワッピーモード

en: Physics
ja: 物理

en: Run on Separate Thread
ja: 別スレッドで実行

en: Stretch
ja: ストレッチ

en: Aspect
ja: アスペクト

en: Scale
ja: スケール

en: Scale Mode
ja: スケールモード

en: Debug
ja: デバッグ

en: Settings
ja: 設定

en: Profiler
ja: プロファイラ

en: Max Functions
ja: 関数の上限

en: Max Timestamp Query Elements
ja: タイムスタンプクエリ要素の最大数

en: Compression
ja: 圧縮

en: Formats
ja: フォーマット

en: Long Distance Matching
ja: 長距離マッチング

en: Compression Level
ja: 圧縮レベル

en: Window Log Size
ja: Windowのログサイズ

en: Crash Handler
ja: クラッシュハンドラー

en: Rendering
ja: レンダリング

en: Occlusion Culling
ja: オクルージョンカリング

en: BVH Build Quality
ja: BVH ビルド品質

en: Jitter Projection
ja: ジッター投影

en: Internationalization
ja: 国際化

en: Force Right to Left Layout Direction
ja: レイアウト方向を右から左に強制

en: Root Node Layout Direction
ja: ルートノードの配置方向

en: Root Node Auto Translate
ja: ルートノードの自動翻訳

en: Timers
ja: タイマー

en: Incremental Search Max Interval Msec
ja: インクリメンタルサーチの最大間隔 (ミリ秒)

en: Tooltip Delay (sec)
ja: ツールチップの表示遅延 (秒)

en: Common
ja: 一般

en: Snap Controls to Pixels
ja: コントロールをピクセル単位でスナップ

en: Fonts
ja: フォント

en: Dynamic Fonts
ja: ダイナミックフォント

en: Use Oversampling
ja: オーバーサンプリングを使用

en: Rendering Device
ja: レンダリングデバイス

en: V-Sync
ja: 垂直同期

en: Frame Queue Size
ja: フレームキューのサイズ

en: Swapchain Image Count
ja: スワップチェインの画像枚数

en: Staging Buffer
ja: ステージングバッファ

en: Block Size (KB)
ja: ブロックサイズ(KB)

en: Max Size (MB)
ja: 最大サイズ(MB)

en: Texture Upload Region Size Px
ja: テクスチャアップロード領域サイズ px

en: Texture Download Region Size Px
ja: テクスチャダウンロード領域サイズ px

en: Pipeline Cache
ja: パイプラインキャッシュ

en: Enable
ja: 有効

en: Save Chunk Size (MB)
ja: 保存チャンク サイズ (MB)

en: Max Descriptors per Pool
ja: プールあたりの最大記述子数

en: Max Resource Descriptors per Frame
ja: フレームあたりの最大リソース記述子数

en: Max Sampler Descriptors per Frame
ja: フレームあたりの最大サンプラ記述子数

en: Max Misc Descriptors per Frame
ja: フレームあたりの最大その他の記述子数

en: Agility SDK Version
ja: Agility SDKバージョン

en: Textures
ja: テクスチャ

en: Canvas Textures
ja: キャンバスのテクスチャ

en: Default Texture Filter
ja: デフォルトのテクスチャフィルタ

en: Default Texture Repeat
ja: デフォルトのテクスチャリピート

en: Use Ambient
ja: アンビエントを使用

en: Input Devices
ja: 入力デバイス

en: Pointing
ja: ポインティング

en: Enable Long Press as Right Click
ja: 長押しを右クリックとして有効にする

en: Enable Pan and Scale Gestures
ja: パンとスケールのジェスチャを有効にする

en: Rotary Input Scroll Axis
ja: ロータリー入力のスクロール軸

en: Override Volume Buttons
ja: 音量ボタンのオーバーライド

en: Disable Scroll Deadzone
ja: スクロールデッドゾーンを無効化

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: World
ja: ワールド

en: Avoidance
ja: 障害物回避

en: Thread Model
ja: スレッドモデル

en: Avoidance Use Multiple Threads
ja: 障害物回避にマルチスレッドを使用

en: Avoidance Use High Priority Threads
ja: 回避処理に高優先度スレッドを使用する

en: Pathfinding
ja: 経路探索

en: Max Threads
ja: 最大スレッド数

en: Baking
ja: 事前計算

en: Use Crash Prevention Checks
ja: クラッシュ防止チェックを有効にする

en: Baking Use Multiple Threads
ja: 事前計算にマルチスレッドを使用

en: Baking Use High Priority Threads
ja: ベイク処理に高優先度スレッドを使用する

en: Low Processor Usage Mode
ja: プロセッサー低使用率モード

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
ja: プロセッサー低使用率モードのスリープ時間 (マイクロ秒)

en: Delta Smoothing
ja: デルタ時間のスムージング

en: Print Error Messages
ja: エラーメッセージを表示

en: Physics Ticks per Second
ja: 1 秒あたりの物理ティック数

en: Max Physics Steps per Frame
ja: 1フレームあたりの最大物理演算ステップ数

en: Max FPS
ja: 最大FPS

en: Time Scale
ja: タイムスケール

en: Physics Jitter Fix
ja: 物理のジッター修正

en: Mouse Mode
ja: マウスモード

en: Use Accumulated Input
ja: 蓄積された入力を使用

en: Emulate Mouse From Touch
ja: タッチでマウス操作をエミュレート

en: Emulate Touch From Mouse
ja: マウスでタッチ操作をエミュレート

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Legacy Just Pressed Behavior
ja: 従来の押したときの振る舞い

en: Sensors
ja: センサー

en: Enable Accelerometer
ja: 加速度計を有効にする

en: Enable Gravity
ja: 重力を有効にする

en: Enable Gyroscope
ja: ジャイロスコープを有効にする

en: Enable Magnetometer
ja: 磁力計を有効にする

en: Device
ja: デバイス

en: Window ID
ja: ウィンドウID

en: Command or Control Autoremap
ja: コマンドまたはコントロールの自動再マップ

en: Alt Pressed
ja: Alt 押下

en: Shift Pressed
ja: Shift 押下

en: Ctrl Pressed
ja: Ctrl 押下

en: Meta Pressed
ja: Meta 押下

en: Pressed
ja: 押下

en: Keycode
ja: キーコード

en: Physical Keycode
ja: 物理キーコード

en: Key Label
ja: キーラベル

en: Location
ja: 位置

en: Echo
ja: エコー

en: Button Mask
ja: ボタンのマスク

en: Position
ja: 位置

en: Global Position
ja: グローバル位置

en: Factor
ja: 係数

en: Button Index
ja: ボタンのインデックス

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Double Click
ja: ダブルクリック

en: Tilt
ja: 傾き

en: Pressure
ja: 圧力

en: Pen Inverted
ja: ペン反転

en: Relative
ja: 相対的

en: Screen Relative
ja: 画面相対

en: Velocity
ja: ベロシティ

en: Screen Velocity
ja: 画面ベロシティ

en: Axis
ja: 軸

en: Axis Value
ja: 軸値

en: Index
ja: インデックス

en: Double Tap
ja: ダブルタップ

en: Action
ja: アクション(Action)

en: Strength
ja: 強さ

en: Event Index
ja: イベントインデックス

en: Delta
ja: 差分

en: Channel
ja: チャンネル

en: Pitch
ja: ピッチ

en: Instrument
ja: 楽器

en: Controller Number
ja: コントローラー番号

en: Controller Value
ja: コントローラー値

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Events
ja: イベント

en: Include Navigational
ja: ナビゲーションを含める

en: Include Hidden
ja: 隠しファイルを含める

en: Big Endian
ja: ビッグエンディアン

en: Blocking Mode Enabled
ja: ブロッキングモードを有効化

en: Read Chunk Size
ja: 読み取りチャンクサイズ

en: Data
ja: データ

en: Object ID
ja: オブジェクトID

en: Encode Buffer Max Size
ja: エンコードバッファの上限サイズ

en: Input Buffer Max Size
ja: 入力バッファの上限サイズ

en: Output Buffer Max Size
ja: 出力バッファの上限サイズ

en: Resource
ja: リソース

en: Local to Scene
ja: シーン固有

en: Path
ja: パス

en: Data Array
ja: データ配列

en: Max Pending Connections
ja: 保留中の接続数の上限

en: Region
ja: 領域

en: Offset
ja: オフセット

en: Cell Size
ja: セルサイズ

en: Cell Shape
ja: セル形状

en: Jumping Enabled
ja: ジャンプを有効にする

en: Default Compute Heuristic
ja: 標準のヒューリスティック計算方式

en: Default Estimate Heuristic
ja: 標準のヒューリスティック推定方式

en: Diagonal Mode
ja: 斜め移動モード

en: Seed
ja: シード値

en: State
ja: 状態

en: Memory
ja: メモリー

en: Limits
ja: 制限

en: Message Queue
ja: メッセージキュー

en: Max Steps
ja: 最大ステップ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Connect Timeout Seconds
ja: 接続タイムアウト秒数

en: Packet Peer Stream
ja: パケットピアストリーム

en: Max Buffer (Power of 2)
ja: 最大バッファサイズ（2の累乗）

en: Certificate Bundle Override
ja: 証明書バンドルの上書き

en: Threading
ja: スレッド

en: Worker Pool
ja: ワーカープール

en: Low Priority Thread Ratio
ja: 優先度の低いスレッドの比率

en: Locale
ja: ロケール

en: Test
ja: テスト

en: Fallback
ja: フォールバック

en: Pseudolocalization
ja: 疑似ローカライズ

en: Use Pseudolocalization
ja: 疑似ローカライズを有効化

en: Replace With Accents
ja: 文字列のアクセントの置き換え

en: Double Vowels
ja: 文字列の母音を2倍にする

en: Fake BiDi
ja: 偽の双方向テキスト (右から左)

en: Override
ja: 文字をアスタリスク(*)に置き換え

en: Expansion Ratio
ja: 文字列の拡張率

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Skip Placeholders
ja: プレースホルダ(%%sなど)のスキップ

en: Rotation
ja: 回転

en: Value
ja: 値

en: Arg Count
ja: 引数の数

en: Args
ja: 引数

en: Type
ja: タイプ(型)

en: In Handle
ja: インハンドル

en: Out Handle
ja: アウトハンドル

en: Handle Mode
ja: ハンドルモード

en: Stream
ja: ストリーム

en: Start Offset
ja: 始点オフセット

en: End Offset
ja: 終点オフセット

en: Easing
ja: イージング

en: Asset Library
ja: アセットライブラリ

en: Available URLs
ja: 有効なURL

en: Debug Adapter
ja: デバッグアダプター

en: Remote Port
ja: リモートポート

en: Request Timeout
ja: リクエスト失敗、タイムアウト

en: Sync Breakpoints
ja: ブレークポイントの同期

en: Distraction Free Mode
ja: 集中モード

en: Movie Maker Enabled
ja: ムービーメーカーを有効にする

en: Custom Template
ja: カスタムテンプレート

en: Release
ja: リリース

en: Architectures
ja: アーキテクチャ

en: App Store Team ID
ja: App StoreチームID

en: Code Sign Identity Debug
ja: コード署名 ID（デバッグ用）

en: Code Sign Identity Release
ja: コード署名 ID（リリース用）

en: Provisioning Profile UUID Debug
ja: プロビジョニングプロファイル UUID（デバッグ用）

en: Provisioning Profile UUID Release
ja: 署名プロファイル UUID（リリース用）

en: Signature
ja: 署名

en: Additional Plist Content
ja: 追加Plistコンテンツ

en: Delete Old Export Files Unconditionally
ja: 古いエクスポートファイルを常に削除

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Increased Memory Limit
ja: メモリ上限を引き上げる

en: Push Notifications
ja: プッシュ通知

en: Access Wi-Fi
ja: Wi-Fiのアクセス

en: Performance Gaming Tier
ja: ゲーミング性能ランク

en: Shader Baker
ja: シェーダーベイカー

en: Enabled
ja: 有効

en: User Data
ja: ユーザーデータ

en: Accessible From Files App
ja: 外部ファイルブラウザからのアクセスを許可

en: Accessible From iTunes Sharing
ja: iTunes のファイル共有機能を有効にする

en: Tracking Enabled
ja: トラッキング有効

en: Icons
ja: アイコン

en: Icon 1024 X 1024
ja: アイコン (1024 x 1024)

en: Icon 1024 X 1024 Tinted
ja: 色付きアイコン（1024×1024）

en: Binary Format
ja: バイナリフォーマット

en: Embed PCK
ja: 組み込みPCK

en: Texture Format
ja: テクスチャ形式

en: Export Path
ja: エクスポート先のパス

en: Access
ja: アクセス

en: Display Mode
ja: 表示モード

en: File Mode
ja: ファイルモード

en: Filters
ja: フィルター

en: Options
ja: オプション

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示

en: Disable Overwrite Warning
ja: 上書きの警告を無効化

en: Label
ja: ラベル

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: Flat
ja: フラット

en: Hide Slider
ja: スライダーを隠す

en: Editing Integer
ja: 整数を編集中

en: Zoom
ja: ズーム

en: Retarget
ja: リターゲット

en: Bone Renamer
ja: ボーン名変更

en: Rename Bones
ja: ボーン名を変更

en: Unique Node
ja: ユニークノード

en: Make Unique
ja: ユニーク化

en: Skeleton Name
ja: スケルトン名

en: Rest Fixer
ja: レストを修正

en: Apply Node Transforms
ja: ノード変換を適用

en: Normalize Position Tracks
ja: 位置トラックを正規化

en: Reset All Bone Poses After Import
ja: インポート後にすべてのボーンポーズを初期化

en: Keep Global Rest on Leftovers
ja: 残り部分にグローバルレストを維持

en: Use Global Pose
ja: グローバルポーズを使用

en: Original Skeleton Name
ja: 元スケルトン名

en: Fix Silhouette
ja: シルエットを直す

en: Filter
ja: フィルター

en: Threshold
ja: しきい値

en: Base Height Adjustment
ja: ベースの高さの調整

en: Remove Tracks
ja: トラックを削除

en: Except Bone Transform
ja: ボーントランスフォームを除外

en: Unimportant Positions
ja: 重要でない位置

en: Unmapped Bones
ja: 未割り当てのボーン

en: Generate Tangents
ja: 接線を生成

en: Generate LODs
ja: LODを生成

en: Generate Shadow Mesh
ja: シャドウメッシュを生成

en: Generate Lightmap UV2
ja: ライトマップUV2を生成

en: Generate Lightmap UV2 Texel Size
ja: ライトマップUV2のテクセルサイズを生成

en: Scale Mesh
ja: スケールメッシュ

en: Offset Mesh
ja: メッシュのオフセット

en: Force Disable Mesh Compression
ja: メッシュ圧縮を無効化

en: Node
ja: ノード

en: Script
ja: スクリプト

en: Import
ja: インポート

en: Skip Import
ja: インポートしない

en: Generate
ja: 生成する

en: NavMesh
ja: ナビメッシュ

en: Body Type
ja: ボディタイプ

en: Shape Type
ja: シェイプタイプ

en: Physics Material Override
ja: 物理マテリアルのオーバーライド

en: Layer
ja: レイヤー

en: Mask
ja: マスク

en: Mesh Instance
ja: メッシュインスタンス

en: Layers
ja: レイヤー

en: Visibility Range Begin
ja: 可視範囲の開始距離

en: Visibility Range Begin Margin
ja: 可視範囲の開始マージン

en: Visibility Range End
ja: 可視範囲の終了距離

en: Visibility Range End Margin
ja: 可視範囲の終了マージン

en: Visibility Range Fade Mode
ja: 可視範囲のフェードモード

en: Cast Shadow
ja: 影を落とす

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Precision
ja: 精度

en: Max Concavity
ja: 最大凹面

en: Symmetry Planes Clipping Bias
ja: 対称平面のクリッピング補正

en: Revolution Axes Clipping Bias
ja: 回転軸のクリッピング補正

en: Min Volume per Convex Hull
ja: 凸形状を生成した場合の最小体積しきい値

en: Max Num Vertices per Convex Hull
ja: 凸形状あたりの上限頂点数

en: Plane Downsampling
ja: 平面ダウンサンプリング

en: Convexhull Downsampling
ja: 凸包ダウンサンプリング

en: Normalize Mesh
ja: メッシュを正規化

en: Convexhull Approximation
ja: 凸包近似

en: Max Convex Hulls
ja: 最大凸包数

en: Project Hull Vertices
ja: 凸包頂点を投影

en: Primitive
ja: プリミティブ

en: Height
ja: 高さ

en: Radius
ja: 半径

en: Occluder
ja: オクルーダー

en: Simplification Distance
ja: 簡略化距離:

en: Save to File
ja: ファイルへ保存

en: Shadow Meshes
ja: シャドウメッシュ

en: Lightmap UV
ja: ライトマップUV

en: LODs
ja: LOD

en: Normal Merge Angle
ja: 法線統合角度

en: Use External
ja: 外部を使用

en: Loop Mode
ja: ループモード

en: Keep Custom Tracks
ja: カスタムトラックを保持

en: Slices
ja: スライス

en: Amount
ja: 量

en: Optimizer
ja: オプティマイザー(Optimizer)

en: Max Velocity Error
ja: 最大速度誤差

en: Max Angular Error
ja: 最大角度誤差

en: Max Precision Error
ja: 最大制度誤差

en: Page Size
ja: ページサイズ

en: Import Tracks
ja: トラックのインポート

en: Rest Pose
ja: レストポーズ

en: Load Pose
ja: ポーズを読み込む

en: External Animation Library
ja: 外部アニメーションライブラリ

en: Selected Animation
ja: 選択中のアニメーション

en: Selected Timestamp
ja: 選択中のタイムスタンプ

en: Bone Map
ja: ボーンマップ

en: Nodes
ja: ノード

en: Root Type
ja: ルートの型

en: Root Name
ja: ルートの名前

en: Apply Root Scale
ja: ルートスケールを適用

en: Root Scale
ja: ルートスケール

en: Import as Skeleton Bones
ja: スケルトンのボーンとしてインポート

en: Use Name Suffixes
ja: 名前サフィックスを使用

en: Use Node Type Suffixes
ja: ノードタイプサフィックスを使用

en: Meshes
ja: メッシュ

en: Ensure Tangents
ja: 接線の確保

en: Create Shadow Meshes
ja: シャドウメッシュの作成

en: Light Baking
ja: ライト焼き込み

en: Lightmap Texel Size
ja: ライトマップのテクセルサイズ

en: Force Disable Compression
ja: 圧縮を無効にする

en: Skins
ja: スキン

en: Use Named Skins
ja: 名前付きスキンの使用

en: FPS
ja: フレームレート(FPS)

en: Trimming
ja: 前後のトリミング

en: Remove Immutable Tracks
ja: 不変トラックの削除

en: Import Rest as Reset
ja: レストをRESETとしてインポートする

en: Import Script
ja: インポートスクリプト

en: Materials
ja: マテリアル

en: Antialiasing
ja: アンチエイリアス

en: Generate Mipmaps
ja: ミップマップ生成

en: Disable Embedded Bitmaps
ja: 埋込ビットマップの無効化

en: Multichannel Signed Distance Field
ja: マルチチャンネル符号付き距離フィールド

en: MSDF Pixel Range
ja: MSDF ピクセル範囲

en: MSDF Size
ja: MSDF サイズ

en: Allow System Fallback
ja: システムフォントのフォールバックを許可

en: Force Autohinter
ja: 微調整を行う

en: Hinting
ja: 微調整モード

en: Subpixel Positioning
ja: サブピクセルの配置

en: Oversampling
ja: オーバーサンプリング

en: Metadata Overrides
ja: メタデータの上書き

en: Language Support
ja: 言語サポート

en: Script Support
ja: スクリプトサポート

en: Fallbacks
ja: フォールバック

en: Compress
ja: 圧縮

en: Language
ja: 言語:

en: Outline Size
ja: アウトラインのサイズ

en: OpenType
ja: オープンタイプ

en: Embolden
ja: 太字

en: Transform
ja: トランスフォーム

en: Create From
ja: 用途

en: Scaling Mode
ja: スケールモード

en: Delimiter
ja: 区切り文字

en: Character Ranges
ja: 文字の範囲

en: Columns
ja: 列

en: Rows
ja: 行

en: Image Margin
ja: 画像マージン

en: Character Margin
ja: 文字マージン

en: High Quality
ja: 高品質

en: Lossy Quality
ja: 非可逆品質

en: HDR Compression
ja: HDR圧縮

en: Channel Pack
ja: チャンネルパック

en: Mipmaps
ja: ミップマップ

en: Limit
ja: 制限値

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Layout
ja: レイアウト

en: Normal Map
ja: 法線マップ

en: Roughness
ja: ラフネス

en: Src Normal
ja: ラフネス用の法線マップ

en: Process
ja: インポートプロセス

en: Channel Remap
ja: チャンネル再マップ

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Alpha
ja: アルファ

en: Fix Alpha Border
ja: アルファ境界を修正

en: Premult Alpha
ja: 乗算済みアルファ

en: Normal Map Invert Y
ja: 法線マップのYを反転

en: HDR as sRGB
ja: HDRをsRGBとして処理

en: HDR Clamp Exposure
ja: HDRの明るさ上限処理

en: Size Limit
ja: サイズ制限

en: Detect 3D
ja: 3D検出時

en: Compress To
ja: 圧縮モードの変更

en: Editor
ja: エディター

en: Scale With Editor Scale
ja: エディタースケールに連動

en: Convert Colors With Editor Theme
ja: エディタのテーマで色を変える

en: Atlas File
ja: アトラスファイル

en: Import Mode
ja: インポートモード

en: Crop to Region
ja: 領域にあわせて切り出す

en: Trim Alpha Border From Region
ja: 領域からアルファ境界をトリミング

[ctx: Enforce]
en: Force
ja: 強制設定

en: 8 Bit
ja: 8ビット化

en: Mono
ja: モノラル化

en: Max Rate
ja: 最大レート適用

en: Max Rate Hz
ja: 最大レート(Hz)

en: Edit
ja: 編集

en: Trim
ja: 前後のトリム

en: Normalize
ja: ノーマライズ

en: Loop Begin
ja: ループの開始

en: Loop End
ja: ループの終了

en: Draw Label
ja: ラベルを描画

en: Draw Background
ja: 背景を描画

en: Checkable
ja: チェック可能

en: Checked
ja: チェック済み

en: Draw Warning
ja: 描画に関する警告

en: Keying
ja: キーイング

en: Deletable
ja: 削除可能

en: Selectable
ja: 選択可能

en: Base Type
ja: 基底型

en: Editable
ja: 編集可能

en: Toggle Mode
ja: モード切り替え

en: Main Run Args
ja: メイン実行引数

en: Naming
ja: 命名規則

en: Default Signal Callback Name
ja: シグナルコールバックのデフォルト名

en: Default Signal Callback to Self Name
ja: シグナルコールバックのデフォルト名 (Self版)

en: Scene Name Casing
ja: シーン名の命名規則

en: Script Name Casing
ja: スクリプト名の命名規則

en: Reimport Missing Imported Files
ja: 見つからないインポート済みファイルを再インポートする

en: Use Multiple Threads
ja: マルチスレッドでインポート処理を行う

en: Atlas Max Width
ja: アトラステクスチャの最大サイズ

en: Export
ja: エクスポート

en: Convert Text Resources to Binary
ja: エクスポート時にテキストリソースをバイナリに変換

en: Version Control
ja: バージョンコントロール

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Texture
ja: テクスチャ

en: Margins
ja: マージン

en: Separation
ja: 分離

en: Alternative ID
ja: 代替ID

en: Speed
ja: 速さ

en: Frames Count
ja: フレーム数

en: Editors
ja: エディター

en: 3D Gizmos
ja: 3Dギズモ

en: Gizmo Colors
ja: ギズモの色

en: Particles Emission Shape
ja: パーティクル放出シェイプ

en: Interface
ja: インターフェース

en: Editor Language
ja: エディターの言語

en: Use Threads
ja: スレッドを使用

en: Localize Settings
ja: ローカライズの設定

en: Dock Tab Style
ja: ドックタブのスタイル

en: UI Layout Direction
ja: UIレイアウトの方向

en: Display Scale
ja: 表示スケール

en: Custom Display Scale
ja: カスタムの表示スケール

en: Editor Screen
ja: エディター画面

en: Tablet Driver
ja: タブレットドライバー

en: Project Manager Screen
ja: プロジェクトマネージャー

en: Check for Updates
ja: アップデートを確認

en: Use Embedded Menu
ja: 埋め込みメニューを使用

en: Use Native File Dialogs
ja: ネイティブのファイルダイアログを使用

en: Expand to Title
ja: タイトルまで展開

en: Code Font Contextual Ligatures
ja: コードフォントコンテキスト合字

en: Code Font Custom OpenType Features
ja: コードフォントカスタムOpenType機能

en: Code Font Custom Variations
ja: コードフォントのカスタマイズ設定

en: Font Subpixel Positioning
ja: フォントサブピクセルの配置

en: Font Disable Embedded Bitmaps
ja: フォントの組み込みビットマップを無効

en: Font Allow MSDF
ja: MSDF フォントを許可

en: Main Font
ja: メインのフォント

en: Main Font Bold
ja: メインの太字フォント

en: Code Font
ja: コードのフォント

en: Separate Distraction Mode
ja: 集中モードを分離する

en: Automatically Open Screenshots
ja: 自動的にスクリーンショットを開く

en: Single Window Mode
ja: シングルウインドウモード

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
ja: マウスの追加ボタンで履歴を表示

en: Save Each Scene on Quit
ja: 終了時に各シーンを保存

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
ja: 確認ダイアログキャンセルOKボタン

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
ja: Toast通知に内部エラーを表示

en: Show Update Spinner
ja: アップデートスピナーを表示

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
ja: 省エネモードスリープ時間 (マイクロ秒)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
ja: 非フォーカス時の省エネモードスリープ時間 (マイクロ秒)

en: Import Resources When Unfocused
ja: 非アクティブ時もリソースをインポート

en: V-Sync Mode
ja: 垂直同期モード

en: Update Continuously
ja: 継続的に更新

en: Collapse Main Menu
ja: メインメニューを折りたたむ

en: Show Scene Tree Root Selection
ja: シーンツリーのルート選択対象を表示

en: Derive Script Globals by Name
ja: 名前からスクリプト内のグローバルスコープを推論する

en: Docks
ja: ドック

en: Scene Tree
ja: シーンツリー

en: Ask Before Revoking Unique Name
ja: ユニーク名を無効にする前に確認する

en: Inspector
ja: インスペクター

en: Max Array Dictionary Items per Page
ja: 配列・辞書の1ページあたりの最大項目数

en: Show Low Level OpenType Features
ja: 低レベルのOpenType機能を表示

en: Default Property Name Style
ja: デフォルトのプロパティ名のスタイル

en: Default Float Step
ja: デフォルトの小数点数のステップ

en: Disable Folding
ja: 折りたたみを無効化

en: Auto Unfold Foreign Scenes
ja: 外部シーンの自動展開

en: Horizontal Vector2 Editing
ja: 水平ベクトル2編集

en: Horizontal Vector Types Editing
ja: 水平ベクトルタイプ編集

en: Open Resources in Current Inspector
ja: リソースを現在のインスペクターで開く

en: Resources to Open in New Inspector
ja: 新規インスペクターでリソースを開く

en: Default Color Picker Mode
ja: デフォルトカラーピッカーモード

en: Default Color Picker Shape
ja: デフォルトカラーピッカー形状

en: Color Picker Show Intensity
ja: カラーピッカーで明度を表示

en: Theme
ja: テーマ

en: Follow System Theme
ja: システムのテーマに合わせる

en: Spacing Preset
ja: 間隔プリセット

en: Icon and Font Color
ja: アイコンとフォントのカラー

en: Base Color
ja: ベースカラー

en: Accent Color
ja: アクセントカラー

en: Use System Accent Color
ja: システムのアクセントカラーを使用

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Draw Extra Borders
ja: エクストラボーダーを描画

en: Icon Saturation
ja: アイコンの彩度

en: Relationship Line Opacity
ja: 関係線の不透明度

en: Border Size
ja: ボーダーサイズ

en: Corner Radius
ja: コーナー半径

en: Base Spacing
ja: ベース間隔

en: Additional Spacing
ja: 追加の間隔

en: Custom Theme
ja: カスタムテーマ

en: Touchscreen
ja: タッチスクリーン

en: Enable Touch Optimizations
ja: タッチ最適化を有効化

en: Scale Gizmo Handles
ja: スケールのギズモハンドル

en: Touch Actions Panel
ja: タッチ操作パネル

en: Scene Tabs
ja: シーンタブ

en: Display Close Button
ja: 閉じるボタンを表示

en: Show Thumbnail on Hover
ja: マウスホバー時にサムネイルを表示

en: Maximum Width
ja: 最大幅

en: Show Script Button
ja: スクリプトボタンを表示

en: Restore Scenes on Load
ja: ロード時にシーンを復元

en: Multi Window
ja: マルチウィンドウ

en: Restore Windows on Load
ja: ロード時にウィンドウを復元

en: Maximize Window
ja: ウィンドウを最大化

en: FileSystem
ja: ファイルシステム

en: External Programs
ja: 外部のプログラム

en: Raster Image Editor
ja: ラスター画像エディター

en: Vector Image Editor
ja: ベクター画像エディター

en: Audio Editor
ja: オーディオエディター

en: 3D Model Editor
ja: 3Dモデルエディター

en: Terminal Emulator
ja: ターミナルエミュレータ

en: Terminal Emulator Flags
ja: ターミナルエミュレータのフラグ

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Autoscan Project Path
ja: 自動スキャンするプロジェクトパス

en: Default Project Path
ja: デフォルトのプロジェクトパス

en: On Save
ja: 保存時

en: Compress Binary Resources
ja: バイナリリソースの圧縮

en: Safe Save on Backup then Rename
ja: バックアップ時に安全に保存してから名前を変更する

en: File Server
ja: ファイルサーバー

en: Port
ja: ポート

en: Password
ja: パスワード

en: File Dialog
ja: ファイルダイアログ

en: Thumbnail Size
ja: サムネイルのサイズ

en: Max Results
ja: 最大表示件数

en: Blender Path
ja: Blenderのパス

en: RPC Port
ja: RPCポート

en: RPC Server Uptime
ja: RPCサーバーの稼働時間

en: FBX2glTF Path
ja: FBX2glTFのパス

en: Tools
ja: ツール

en: OIDN
ja: Oidn

en: OIDN Denoise Path
ja: Oidnデノイザーのパス

en: Ask Before Deleting Related Animation Tracks
ja: 関連するアニメーショントラックを削除する時に確認をする

en: Start Create Dialog Fully Expanded
ja: 新規作成ダイアログの開始時にすべてを展開する

en: Auto Expand to Selected
ja: 選択対象へ自動拡張

en: Center Node on Reparent
ja: 親ノード変更時にノードを中央に配置

en: Hide Filtered Out Parents
ja: 除外された親ノードを表示しない

en: Accessibility Warnings
ja: アクセシビリティに関する警告

en: Always Show Folders
ja: 常にフォルダーを表示

en: TextFile Extensions
ja: テキストファイルの拡張子

en: Property Editor
ja: プロパティエディター

en: Auto Refresh Interval
ja: 自動リフレッシュの間隔

en: Subresource Hue Tint
ja: サブリソースの色相・色合い

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: Color Theme
ja: カラーテーマ

en: Highlighting
ja: ハイライト

en: Comment Markers
ja: コメントマーカー

en: Critical List
ja: 致命的マーカーのタグ

en: Warning List
ja: 警告マーカーのタグ

en: Notice List
ja: 情報マーカーのタグ

en: Appearance
ja: 外観

en: Enable Inline Color Picker
ja: コード内のカラーピッカーを有効にする

en: Caret
ja: キャレット

en: Caret Blink
ja: キャレットの点滅

en: Caret Blink Interval
ja: キャレットの点滅間隔

en: Highlight Current Line
ja: 現在の行をハイライトする

en: Highlight All Occurrences
ja: すべての出現箇所をハイライトする

en: Guidelines
ja: ガイドライン

en: Show Line Length Guidelines
ja: 行の長さのガイド線を表示

en: Line Length Guideline Soft Column
ja: 行の長さのソフトガイドライン

en: Line Length Guideline Hard Column
ja: 行の長さのハードガイドライン

en: Gutters
ja: ガター

en: Show Line Numbers
ja: 行番号を表示

en: Line Numbers Zero Padded
ja: 行番号をゼロ埋め

en: Highlight Type Safe Lines
ja: 型安全な行をハイライトする

en: Show Info Gutter
ja: 情報バーを表示

en: Minimap
ja: ミニマップ

en: Show Minimap
ja: ミニマップを表示

en: Minimap Width
ja: ミニマップの幅

en: Lines
ja: ライン

en: Code Folding
ja: コードの折りたたみ

en: Word Wrap
ja: 自動折り返し

en: Autowrap Mode
ja: 自動折り返しモード

en: Whitespace
ja: 空白

en: Draw Tabs
ja: タブを描画

en: Draw Spaces
ja: スペースを描画

en: Line Spacing
ja: 行間隔

en: Behavior
ja: ビヘイビア

en: Move Caret on Right Click
ja: 右クリックでキャレットを移動

en: Scroll Past End of File
ja: ファイルの末尾を越えたスクロール

en: Smooth Scrolling
ja: スムーズスクロール

en: V Scroll Speed
ja: 垂直スクロールの速度

en: Drag and Drop Selection
ja: 選択範囲のドラッグ＆ドロップ移動

en: Stay in Script Editor on Node Selected
ja: ノード選択時にスクリプトエディターにとどまる

en: Open Script When Connecting Signal to Existing Method
ja: シグナル接続時にスクリプトメソッドにジャンプ

en: Use Default Word Separators
ja: 標準の単語区切り文字を使う

en: Indent
ja: インデント

en: Auto Indent
ja: 自動インデント

en: Indent Wrapped Lines
ja: 折り返された行をインデントする

en: Files
ja: ファイル

en: Trim Trailing Whitespace on Save
ja: 保存時に末尾の空白を取り除く

en: Trim Final Newlines on Save
ja: 保存時に末尾の改行を取り除く

en: Autosave Interval Secs
ja: 自動保存する間隔の秒数

en: Restore Scripts on Load
ja: 読み込み時にスクリプトを復元

en: Convert Indent on Save
ja: インデントを保存時に変換

en: Auto Reload Scripts on External Change
ja: 外部変更時にスクリプトを自動再読み込み

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
ja: スクリプト保存時に自動で再読み込みと構文チェックを行う

en: Open Dominant Script on Scene Change
ja: シーンを変更したとき、そのシーンにアタッチしたスクリプトを開く

en: Drop Preload Resources as UID
ja: プリロードリソースをUIDとしてドロップ

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Enable Tooltips
ja: ツールチップを有効化

en: Script List
ja: スクリプト一覧

en: Show Members Overview
ja: クラスメンバーの概要を表示

en: Sort Members Outline Alphabetically
ja: クラスメンバーの概要をアルファベット順に並べる

en: Script Temperature Enabled
ja: スクリプトのヒートマップを有効にする

en: Script Temperature History Size
ja: スクリプトのヒートマップ履歴のサイズ

en: Group Help Pages
ja: ヘルプページをグループ化

en: Sort Scripts By
ja: スクリプトを次でソート

en: External
ja: 外部

en: Exec Path
ja: 実行パス

en: Exec Flags
ja: 実行フラグ

en: Completion
ja: 自動補完

en: Idle Parse Delay
ja: アイドル時の解析の遅延

en: Auto Brace Complete
ja: 波括弧の自動補完

en: Code Complete Enabled
ja: コード補完の有効化

en: Code Complete Delay
ja: コード補完の遅延

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
ja: コード補完ツールチップを現在の行の下に配置

en: Complete File Paths
ja: ファイルパスの補完

en: Add Type Hints
ja: 型ヒントを追加

en: Add String Name Literals
ja: StringNameリテラルを追加

en: Add Node Path Literals
ja: NodePathリテラルを追加

en: Use Single Quotes
ja: シングルクォートを使用

en: Colorize Suggestions
ja: 提案内容の色付け

en: Use External Editor
ja: 外部エディターを使用

en: Help
ja: ヘルプ

en: Show Help Index
ja: ヘルプのインデックスを表示

en: Sort Functions Alphabetically
ja: 関数をアルファベット順にソート

en: Grid Map
ja: グリッドマップ

en: Pick Distance
ja: 距離を選択

en: Palette Min Width
ja: パレットの最小幅

en: Selection Box Color
ja: 選択ボックスの色

en: Instantiated
ja: インスタンス化されたノード

en: Joint
ja: ジョイント

en: Stream Player 3D
ja: ストリームプレイヤー3D

en: Camera
ja: カメラ

en: Decal
ja: デカール

en: Fog Volume
ja: フォグボリューム

en: Particles
ja: パーティクル

en: Particle Attractor
ja: パーティクルアトラクター

en: Particle Collision
ja: パーティクルコリジョン

en: Joint Body A
ja: ジョイント ボディA

en: Joint Body B
ja: ジョイント ボディB

en: Lightmap Lines
ja: ライトマップの線

en: Lightprobe Lines
ja: ライトプローブの線

en: Reflection Probe
ja: リフレクションプローブ

en: Visibility Notifier
ja: 可視性通知

en: Voxel GI
ja: ボクセルGI

en: Path Tilt
ja: パスの傾き

en: Skeleton
ja: スケルトン

en: Selected Bone
ja: 選択中のボーン

en: Spring Bone Joint
ja: スプリングボーンのジョイント

en: Spring Bone Collision
ja: スプリングボーンのコリジョン

en: Spring Bone Inside Collision
ja: スプリングボーンの内側衝突判定

en: Gizmo Settings
ja: ギズモの設定

en: Bone Axis Length
ja: ボーン軸の長さ

en: Bone Shape
ja: ボーン形状

en: Path 3D Tilt Disk Size
ja: 3Dパスの傾き調整ディスクのサイズ

en: Primary Grid Steps
ja: 基本グリッドの分割数

en: Grid Division Level Max
ja: グリッドの分割の最大レベル

en: Grid Division Level Min
ja: グリッドの分割の最小レベル

en: Grid Division Level Bias
ja: グリッドの分割レベルのバイアス

en: Grid XZ Plane
ja: グリッドのXZ平面

en: Grid XY Plane
ja: グリッドのXY平面

en: Grid YZ Plane
ja: グリッドのYZ平面

en: Default FOV
ja: デフォルトFOV

en: Default Z Near
ja: デフォルトZ近

en: Default Z Far
ja: デフォルトZ遠

en: Invert X Axis
ja: X軸を反転

en: Invert Y Axis
ja: Y軸を反転

en: Emulate Numpad
ja: テンキーをエミュレート

en: Emulate 3 Button Mouse
ja: 3ボタンマウスをエミュレート

en: Warped Mouse Panning
ja: マウスのパン使用時、画面端でワープする

en: Navigation Feel
ja: ナビゲーション感度

en: Orbit Sensitivity
ja: オービット感度

en: Translation Sensitivity
ja: 移動の感度

en: Orbit Inertia
ja: オービット慣性

en: Translation Inertia
ja: 移動の慣性

en: Zoom Inertia
ja: ズームの慣性

en: Show Viewport Rotation Gizmo
ja: ビューポートの回転ギズモを表示

en: Show Viewport Navigation Gizmo
ja: ビューポートのナビゲーションギズモを表示

en: Freelook
ja: フリールック

en: Freelook Sensitivity
ja: フリールックの感度

en: Freelook Inertia
ja: フリールックの慣性

en: Freelook Activation Modifier
ja: 自由視点の有効化キー

en: Freelook Speed Zoom Link
ja: フリールックの速度をズーム値にリンク

en: Manipulator Gizmo Size
ja: 操作ギズモの大きさ

en: Manipulator Gizmo Opacity
ja: 操作ギズモの不透明度

en: Grid Color
ja: グリッドの色

en: Guides Color
ja: ガイドの色

en: Smart Snapping Line Color
ja: スマートスナップ行のカラー

en: Bone Width
ja: ボーンの幅

en: Bone Color 1
ja: ボーンの色 1

en: Bone Color 2
ja: ボーンの色 2

en: Bone Selected Color
ja: 選択されたボーンの色

en: Bone IK Color
ja: ボーンIKの色

en: Bone Outline Color
ja: ボーンのアウトラインの色

en: Bone Outline Size
ja: ボーンのアウトラインのサイズ

en: Viewport Border Color
ja: ビューポートのボーダーの色

en: Use Integer Zoom by Default
ja: デフォルトで整数倍ズームを使用する

en: Bone Mapper
ja: ボーン変換機能

en: Handle Colors
ja: 操作ハンドルの色

en: Unset
ja: 未設定

en: Set
ja: 設定

en: Missing
ja: 欠落

en: Error
ja: エラー

en: Panning
ja: パンニング

en: Simple Panning
ja: 簡易パンニング操作

en: 2D Editor Pan Speed
ja: 2Dエディターのパンニング速度

en: Tiles Editor
ja: タイルエディター

en: Display Grid
ja: グリッドを表示

en: Polygon Editor
ja: ポリゴンエディター

en: Point Grab Radius
ja: ポイントの選択半径

en: Show Previous Outline
ja: 前のアウトラインを表示する

en: Autorename Animation Tracks
ja: アニメーションのトラック名を自動変更

en: Confirm Insert Track
ja: トラック挿入時の確認

en: Default Create Bezier Tracks
ja: デフォルトでベジェトラックを作成

en: Default Create Reset Tracks
ja: デフォルトでRESETトラックを作成

en: Onion Layers Past Color
ja: オニオンレイヤー過去の色

en: Onion Layers Future Color
ja: オニオンレイヤー将来の色

en: Shader Editor
ja: シェーダーエディター

en: Restore Shaders on Load
ja: ロード時にシェーダーを再読み込みする

en: Visual Editors
ja: ビジュアルエディター

en: Minimap Opacity
ja: ミニマップの不透明度

en: Lines Curvature
ja: 線の曲がり具合

en: Window Placement
ja: ウィンドウの配置

en: Rect
ja: 四角形

en: Rect Custom Position
ja: 矩形のカスタム位置

en: Screen
ja: 画面

en: Auto Save
ja: 自動保存

en: Save Before Running
ja: 実行前に保存

en: Output
ja: 出力

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Platforms
ja: プラットフォーム

en: Linux/*BSD
ja: Linux および BSD系

en: Prefer Wayland
ja: Wayland を優先して使用

en: Network Mode
ja: ネットワークモード

en: HTTP Proxy
ja: HTTPプロキシ

en: Host
ja: ホスト

en: Editor TLS Certificates
ja: エディターのTLS証明書

en: Remote Host
ja: リモートホスト

en: Debugger
ja: デバッガー

en: Auto Switch to Remote Scene Tree
ja: 自動でリモートシーンツリーに切り替え

en: Auto Switch to Stack Trace
ja: 自動でスタックトレースに切り替え

en: Profiler Frame History Size
ja: プロファイラーフレームの履歴サイズ

en: Profiler Frame Max Functions
ja: プロファイラーフレームの関数の上限

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
ja: リモートシーンツリーの更新間隔

en: Remote Inspect Refresh Interval
ja: リモートインスペクトのリフレッシュ間隔

en: Profile Native Calls
ja: ネイティブ関数を計測する

en: Username
ja: ユーザー名

en: SSH Public Key Path
ja: SSH 公開鍵パス

en: SSH Private Key Path
ja: SSH 秘密鍵パス

en: Input
ja: 入力

en: Buffering
ja: バッファリング

en: Agile Event Flushing
ja: 即座にイベントフラッシュ

en: Project Manager
ja: プロジェクトマネージャー

en: Sorting Order
ja: ソート順

en: Directory Naming Convention
ja: ディレクトリの命名規則

en: Default Renderer
ja: デフォルトのレンダラー

en: Connection Colors
ja: コネクションの色

en: Scalar Color
ja: スカラー型の色

en: Vector2 Color
ja: Vector2型の色

en: Vector 3 Color
ja: Vector3型の色

en: Vector 4 Color
ja: Vector4型の色

en: Boolean Color
ja: Boolean型の色

en: Transform Color
ja: Transform型の色

en: Sampler Color
ja: Sampler型の色

en: Category Colors
ja: カテゴリの色

en: Output Color
ja: Output系の色

en: Color Color
ja: Color系の色

en: Conditional Color
ja: Conditional系の色

en: Input Color
ja: Input系の色

en: Textures Color
ja: Texture系の色

en: Utility Color
ja: Utility系の色

en: Vector Color
ja: Vector系の色

en: Special Color
ja: Spacial系の色

en: Particle Color
ja: Particle系の色

en: Flush stdout on Print
ja: Print時にstdoutをフラッシュ

en: Low Processor Mode
ja: 低プロセッサモード

en: stdout
ja: 標準出力

en: Print FPS
ja: FPSを表示する

en: Print GPU Profile
ja: GPUプロファイルを表示する

en: Verbose stdout
ja: 冗長な標準出力

en: Physics Interpolation
ja: 物理補間

en: Enable Warnings
ja: 警告を有効化

en: Max Chars per Second
ja: 1秒あたりの最大文字数

en: Max Queued Messages
ja: キューに入るメッセージの最大数

en: Max Errors per Second
ja: 1秒あたりの最大エラー数

en: Max Warnings per Second
ja: 1秒あたりの最大警告数

en: File Logging
ja: ファイルロギング

en: Enable File Logging
ja: ファイルロギングを有効化

en: Log Path
ja: ログファイルのパス

en: Max Log Files
ja: ログファイルの最大数

en: Driver
ja: ドライバー

en: Fallback to Vulkan
ja: Vulkanへフォールバックする

en: Fallback to D3D12
ja: D3D12へフォールバックする

en: Fallback to OpenGL 3
ja: OpenGL 3 へフォールバックする

en: GL Compatibility
ja: GL互換

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
ja: NVIDIAのスレッド最適化の無効化

en: Fallback to Angle
ja: Angleへフォールバックする

en: Fallback to Native
ja: Nativeへフォールバックする

en: Force Angle on Devices
ja: Angleへ強制フォールバックするデバイス

en: Renderer
ja: レンダラー

en: Rendering Method
ja: レンダリングメソッド

en: Allow hiDPI
ja: hiDPIを許可

en: Per Pixel Transparency
ja: ピクセル単位の透明度

en: Allowed
ja: 許可

en: Threads
ja: スレッド

en: Display Server
ja: ディスプレイサーバー

en: Handheld
ja: ポータブル

en: Orientation
ja: 方向

en: Output Latency
ja: 出力レイテンシー

en: Frame Delay Msec
ja: フレーム遅延 (ミリ秒)

en: Allow High Refresh Rate
ja: 高リフレッシュレートを許可する

en: Hide Home Indicator
ja: ホームインジケーターを隠す

en: Hide Status Bar
ja: ステータスバーを隠す

en: Suppress UI Gesture
ja: UIジェスチャーを抑制する

en: Default Action Map
ja: デフォルトのアクションマップ

en: Environment Blend Mode
ja: 環境ブレンドモード

en: Foveation Level
ja: フォベーションレベル

en: Foveation Dynamic
ja: 動的フォベーション

en: Hand Tracking
ja: ハンドトラッキング

en: Boot Splash
ja: ブートスプラッシュ

en: BG Color
ja: 背景色

en: Pen Tablet
ja: ペンタブレット

en: Environment
ja: 環境

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Default Clear Color
ja: デフォルトのクリア色

en: Icon
ja: アイコン

en: macOS Native Icon
ja: macOSアイコン

en: Windows Native Icon
ja: Windowsアイコン

en: Text Driver
ja: テキストドライバー

en: Search in File Extensions
ja: ファイル拡張子で検索

en: Mouse Cursor
ja: マウスカーソル

en: Custom Image
ja: カスタムイメージ

en: Custom Image Hotspot
ja: カスタムイメージホットスポット

en: Tooltip Position Offset
ja: ツールチップ位置のオフセット

en: Show Image
ja: 画像を表示

en: Fullsize
ja: フルサイズ

en: Use Filter
ja: フィルターを使用

en: Image
ja: 画像

en: Minimum Display Time
ja: 最小表示時間

en: Dotnet
ja: .NET

en: Project
ja: プロジェクト

en: Assembly Name
ja: アセンブリ名

en: Solution Directory
ja: ソリューションのディレクトリ

en: Assembly Reload Attempts
ja: アセンブリのリロード試行

en: Time
ja: 時間

en: Polygons
ja: ポリゴン

en: Navigation 2D
ja: ナビゲーション(2D)

en: Navigation 3D
ja: ナビゲーション(3D)

en: Operation
ja: 操作

en: Calculate Tangents
ja: 接線を計算

en: Collision
ja: コリジョン

en: Use Collision
ja: コリジョンを使用

en: Collision Layer
ja: コリジョンレイヤー

en: Collision Mask
ja: コリジョンマスク

en: Mesh
ja: メッシュ

en: Material
ja: マテリアル

en: Cone
ja: 円錐

en: Inner Radius
ja: 内半径

en: Outer Radius
ja: 外半径

en: Polygon
ja: ポリゴン

en: Depth
ja: Depth(深度/奥行)

en: Path Interval
ja: パス合間

en: Path Simplify Angle
ja: パスの角度を容易にする

en: Importer
ja: インポーター

en: Allow Geometry Helper Nodes
ja: ジオメトリヘルパーノードを許可

en: Embedded Image Handling
ja: 埋め込み画像の処理

en: Max Call Stack
ja: 最大コールスタック数

en: Exclude Addons
ja: アドオンを除外

en: Language Server
ja: 言語サーバー

en: Enable Smart Resolve
ja: Smart Resolveを有効化

en: Use Thread
ja: スレッドを使用

en: Copyright
ja: 著作権

en: Color
ja: 色

en: Intensity
ja: 強度

en: Light Type
ja: ライトタイプ

en: Range
ja: 範囲

en: Inner Cone Angle
ja: コーン内側角度

en: Outer Cone Angle
ja: コーン外側角度

en: Diffuse Factor
ja: 拡散反射係数

en: Gloss Factor
ja: 光沢係数

en: Specular Factor
ja: 鏡面反射係数

en: Mass
ja: 質量

en: Linear Velocity
ja: 線形速度

en: Angular Velocity
ja: 角速度

en: Center of Mass
ja: 重心

en: Inertia Tensor
ja: 慣性テンソル

en: Json
ja: JSON

en: Major Version
ja: メジャーバージョン

en: Minor Version
ja: マイナーバージョン

en: GLB Data
ja: GLBデータ

en: Buffers
ja: バッファ

en: Scene Name
ja: シーン名

en: Base Path
ja: ベースパス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Root Nodes
ja: ルートノード

en: Texture Samplers
ja: テクスチャサンプラー

en: Images
ja: 画像

en: Cameras
ja: カメラ

en: Lights
ja: ライト

en: Unique Names
ja: 固有名

en: Unique Animation Names
ja: 固有アニメーション名

en: Skeletons
ja: スケルトン

en: Animations
ja: アニメーション

en: Byte Offset
ja: バイトのオフセット

en: Component Type
ja: コンポーネントの型

en: Normalized
ja: 正規化

en: Count
ja: カウント

en: Min
ja: 最小

en: Max
ja: 最大

en: Sparse Count
ja: スパースカウント

en: Loop
ja: ループ

en: Buffer
ja: バッファ

en: Byte Length
ja: バイト長

en: Byte Stride
ja: バイト間隔

en: Indices
ja: インデックス

en: Perspective
ja: 透視投影

en: FOV
ja: 視野角

en: Size Mag
ja: サイズ:

en: Depth Far
ja: Far深度

en: Depth Near
ja: Near深度

en: Blend Weights
ja: ブレンドウエイト

en: Instance Materials
ja: マテリアルインスタンス

en: Parent
ja: 親

en: Xform
ja: トランスフォーム

en: Skin
ja: 皮膚

en: Children
ja: 子

en: Light
ja: ライト

en: Joints
ja: ジョイント

en: Roots
ja: ルート

en: Godot Bone Node
ja: ボーンノード

en: Skin Root
ja: スキンのルート

en: Src Image
ja: ソース画像

en: Sampler
ja: サンプラー

en: Mag Filter
ja: 拡大フィルタ

en: Min Filter
ja: 縮小フィルタ

en: Wrap S
ja: 横のラップ

en: Wrap T
ja: 縦のラップ

en: Mesh Library
ja: メッシュライブラリ

en: Physics Material
ja: 物理マテリアル

en: Cell
ja: セル

en: Priority
ja: 優先順位

en: World Node
ja: ワールドノード

en: World Boundary Shape Size
ja: ワールド境界シェイプのサイズ

en: Lightmapping
ja: ライトマップ

en: Bake Quality
ja: ベイク品質

en: Bake Performance
ja: ベイク性能

en: Denoising
ja: ノイズ除去

en: Denoiser
ja: デノイザー

en: Beat Count
ja: 拍の回数

en: Bar Beats
ja: 1小節中の拍

en: Loop Offset
ja: ループのオフセット

en: Eye Height
ja: 目の高さ

en: Display Width
ja: 表示幅

en: Oversample
ja: オーバーサンプル

en: Min Radius
ja: 最小半径

en: Allow Object Decoding
ja: オブジェクトのデコードを許可

en: Refuse New Connections
ja: 新規の接続を拒否する

en: Server Relay
ja: サーバーリレー

en: Octaves
ja: オクターブ

en: Jitter
ja: ジッター

en: Return Type
ja: 戻り値の型

en: Width
ja: 幅

en: Noise
ja: ノイズ

en: Seamless
ja: シームレス

en: Invert
ja: 反転

en: In 3D Space
ja: 3D空間内

en: As Normal Map
ja: 法線マップとして

en: Bump Strength
ja: バンプ強度

en: Display Refresh Rate
ja: ディスプレイリフレッシュレート

en: Render Target Size Multiplier
ja: レンダーターゲットサイズ倍率

en: Layer Viewport
ja: レイヤービューポート

en: Alpha Blend
ja: アルファブレンド

en: Mipmap Mode
ja: ミップマップモード

en: Horizontal Wrap
ja: 水平ラップ

en: Vertical Wrap
ja: 垂直ラップ

en: Red Swizzle
ja: 赤スウィズル

en: Green Swizzle
ja: 緑スウィズル

en: Blue Swizzle
ja: 青スウィズル

en: Alpha Swizzle
ja: アルファスウィズル

en: Max Anisotropy
ja: 最大異方性

en: Bone Update
ja: ボーン更新

en: Names
ja: 名前

en: Strings
ja: 文字列

en: Write Mode
ja: 書き込みモード

en: Handshake Timeout
ja: ハンドシェイクのタイムアウト

en: Session Mode
ja: セッションモード

en: Required Features
ja: 必須機能

en: Optional Features
ja: オプションの機能

en: Enabled Features
ja: 有効な機能

en: Visibility State
ja: 可視性の状態

en: Java SDK Path
ja: Java SDKパス

en: Android SDK Path
ja: Android SDKパス

en: Launcher Icons
ja: ランチャーアイコン

en: Main 192 X 192
ja: メイン (192x192)

en: Adaptive Foreground 432 X 432
ja: 適応的前景 (432x432)

en: Adaptive Background 432 X 432
ja: 適応的背景 (432x432)

en: Adaptive Monochrome 432 X 432
ja: 適応的モノクロ (432x432)

en: Gradle Build
ja: Gradleビルド

en: Use Gradle Build
ja: Gradleビルドを使用

en: Gradle Build Directory
ja: Gradleビルドディレクトリ

en: Export Format
ja: エクスポート形式

en: Min SDK
ja: 最小SDK

en: Target SDK
ja: ターゲットSDK

en: Code
ja: コード

en: Package
ja: パッケージ

en: Unique Name
ja: 固有名

en: Signed
ja: 署名付き

en: OpenGL Debug
ja: OpenGLデバッグ

en: XR Features
ja: XR機能

en: XR Mode
ja: XRモード

en: Gesture
ja: ジェスチャー

en: Swipe to Dismiss
ja: スワイプで閉じる

en: Immersive Mode
ja: 没入モード

en: Support Small
ja: 小サイズ対応

en: Support Normal
ja: 標準サイズ対応

en: Support Large
ja: 大サイズ対応

en: Support Xlarge
ja: 特大サイズ対応

en: Background Color
ja: 背景色

en: User Data Backup
ja: ユーザーデータのバックアップ

en: Command Line
ja: コマンドライン

en: Extra Args
ja: 追加の引数

en: APK Expansion
ja: APK拡張

en: Salt
ja: ソルト

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Permissions
ja: 権限

en: Custom Permissions
ja: カスタムの権限

en: Spotlight 80 X 80
ja: Spotlight 80 x 80

en: Spotlight 120 X 120
ja: Spotlight 120 x 120

en: iPhone 120 X 120
ja: iPhone 120 x 120

en: iPhone 180 X 180
ja: iPhone 180 x 180

en: iPad 167 X 167
ja: iPad 167 x 167

en: iPad 152 X 152
ja: iPad 152 x 152

en: iOS 128 X 128
ja: iOS 128 x 128

en: iOS 192 X 192
ja: iOS 192 x 192

en: iOS 136 X 136
ja: iOS 136 x 136

en: App Store 1024 X 1024
ja: App Store 1024 x 1024

en: Architecture
ja: アーキテクチャ

en: SDK Version
ja: SDKバージョン

en: SDK Build
ja: SDKビルド

en: Codesign
ja: コード署名

en: Identity
ja: 識別子

en: Provisioning Profile
ja: プロビジョニングプロファイル

en: Network Server
ja: ネットワークサーバー

en: Network Client
ja: ネットワーククライアント

en: Device USB
ja: USBデバイス

en: Device Bluetooth
ja: Bluetoothデバイス

en: Files Downloads
ja: ダウンロードファイル

en: Files Pictures
ja: ピクチャファイル

en: Files Music
ja: ミュージックファイル

en: Files Movies
ja: ムービーファイル

en: Files User Selected
ja: ユーザー選択ファイル

en: Helper Executables
ja: ヘルパー実行ファイル

en: Custom Options
ja: カスタムオプション

en: Notarization
ja: 公証

en: Apple ID Name
ja: Apple ID名

en: Apple ID Password
ja: Apple IDパスワード

en: API Key
ja: APIキー

en: API Key ID
ja: APIキーID

en: Location Usage Description
ja: 位置情報利用説明

en: Location Usage Description Localized
ja: 位置情報利用説明(ローカライズ)

en: Address Book Usage Description
ja: アドレス帳利用説明

en: Address Book Usage Description Localized
ja: アドレス帳利用説明(ローカライズ)

en: Calendar Usage Description
ja: カレンダー利用説明

en: Calendar Usage Description Localized
ja: カレンダー利用説明(ローカライズ)

en: Photos Library Usage Description
ja: 写真ライブラリ利用説明

en: Photos Library Usage Description Localized
ja: 写真ライブラリ利用説明(ローカライズ)

en: Desktop Folder Usage Description
ja: デスクトップフォルダ利用説明

en: Desktop Folder Usage Description Localized
ja: デスクトップフォルダ利用説明(ローカライズ)

en: Documents Folder Usage Description
ja: 書類フォルダ利用説明

en: Documents Folder Usage Description Localized
ja: 書類フォルダ利用説明(ローカライズ)

en: Downloads Folder Usage Description
ja: ダウンロードフォルダ利用説明

en: Downloads Folder Usage Description Localized
ja: ダウンロードフォルダ利用説明(ローカライズ)

en: Network Volumes Usage Description
ja: ネットワークボリューム利用説明

en: Network Volumes Usage Description Localized
ja: ネットワークボリューム利用説明(ローカライズ)

en: Removable Volumes Usage Description
ja: リムーバブルボリューム利用説明

en: Removable Volumes Usage Description Localized
ja: リムーバブルボリューム利用説明(ローカライズ)

en: HTTP Host
ja: HTTPホスト

en: HTTP Port
ja: HTTPポート

en: Use TLS
ja: TLSを使用

en: TLS Key
ja: TLSキー

en: TLS Certificate
ja: TLS証明書

en: Variant
ja: バリアント

en: VRAM Texture Compression
ja: VRAMテクスチャ圧縮

en: For Desktop
ja: デスクトップ向け

en: For Mobile
ja: モバイル向け

en: Export Icon
ja: アイコンをエクスポート

en: Icon 144 X 144
ja: アイコン (144x144)

en: Icon 180 X 180
ja: アイコン (180x180)

en: Icon 512 X 512
ja: アイコン (512x512)

en: Identity Type
ja: 識別子タイプ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timestamp Server URL
ja: タイムスタンプサーバーURL

en: Digest Algorithm
ja: ダイジェストアルゴリズム

en: Modify Resources
ja: リソースの変更

en: File Version
ja: ファイルバージョン

en: Product Version
ja: 製品バージョン

en: Company Name
ja: 会社名

en: Product Name
ja: 製品名

en: File Description
ja: ファイルの説明

en: Trademarks
ja: 商標

en: Export D3D12
ja: D3D12エクスポート

en: Frame
ja: フレーム

en: Speed Scale
ja: スピードスケール

en: Centered
ja: 中央

en: Flip H
ja: 水平反転

en: Flip V
ja: 垂直反転

en: Current
ja: 現在

en: Volume dB
ja: ボリューム dB

en: Pitch Scale
ja: ピッチスケール

en: Playing
ja: 実行中

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Stream Paused
ja: ストリームの一時停止

en: Max Distance
ja: 最大距離

en: Attenuation
ja: 減衰量

en: Bus
ja: バス

en: Area Mask
ja: エリアマスク

en: Copy Mode
ja: コピーモード

en: Anchor Mode
ja: アンカーモード

en: Left
ja: 左

en: Top
ja: トップ

en: Right
ja: 右

en: Bottom
ja: 下

en: Smoothed
ja: スムージング

en: Draw Screen
ja: スクリーンを描画する

en: Draw Limits
ja: 限界を描画する

en: Draw Drag Margin
ja: ドラッグマージンを描画する

en: Lifetime
ja: 生存時間

en: One Shot
ja: 単発

en: Preprocess
ja: 前処理

en: Explosiveness
ja: 爆発性

en: Randomness
ja: ランダム性

en: Lifetime Randomness
ja: 生存時間のランダム性

en: Emission Shape
ja: 放出シェイプ

en: Shape
ja: シェイプ

en: Points
ja: 点

en: Colors
ja: カラー

en: Spread
ja: 広がり

en: Gravity
ja: 重力

en: Initial Velocity
ja: 初期速度

en: Velocity Curve
ja: 速度曲線

en: Orbit Velocity
ja: オービット速度

en: Accel Curve
ja: 加速度曲線

en: Radial Accel
ja: 角化速度

en: Angle
ja: 角度

en: Speed Curve
ja: 速度曲線

en: Offset Curve
ja: オフセット曲線

en: Visibility Rect
ja: 可視領域矩形(Visibility Rect)

en: Editor Only
ja: エディターのみ

en: Energy
ja: エネルギー

en: Blend Mode
ja: ブレンドモード

en: Shadow
ja: シャドウ

en: Cull Mode
ja: カリングモード

en: Default Color
ja: デフォルトの色

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Border
ja: ボーダー

en: Round Precision
ja: 丸め精度

en: Antialiased
ja: アンチエイリアス

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Autoscroll
ja: 自動スクロール

en: Scroll
ja: スクロール

en: Ignore Camera Zoom
ja: カメラのズームを無視

en: Motion
ja: 運動

en: Mirroring
ja: ミラーリング

en: Curve
ja: カーブ

en: Progress
ja: 進捗

en: Progress Ratio
ja: 進行比率

en: H Offset
ja: 水平オフセット

en: V Offset
ja: 垂直オフセット

en: Monitoring
ja: モニタリング

en: Monitorable
ja: モニター可能

en: Space Override
ja: 領域のオーバーライド

en: Point
ja: 点

en: Linear Damp
ja: 線形減衰

en: Angular Damp
ja: 角度減衰

en: Audio Bus
ja: オーディオバス

en: Motion Mode
ja: 移動モード

en: Up Direction
ja: 上方方向

en: Slide on Ceiling
ja: 天井スライド

en: Wall Min Slide Angle
ja: 壁最小スライド角度

en: Floor
ja: 床

en: Stop on Slope
ja: 斜面で停止

en: Constant Speed
ja: 等速

en: Block on Wall
ja: 壁衝突ブロック

en: Max Angle
ja: 最大角度

en: Moving Platform
ja: 移動プラットフォーム

en: On Leave
ja: 離脱時

en: Floor Layers
ja: 床レイヤー

en: Wall Layers
ja: 壁レイヤー

en: Safe Margin
ja: セーフマージン

en: Disable Mode
ja: 無効化モード

en: Pickable
ja: ピック可能

en: Build Mode
ja: ビルドモード

en: Disabled
ja: 無効

en: One Way Collision
ja: 一方向コリジョン

en: Margin
ja: マージン

en: Length
ja: 長さ

en: Stiffness
ja: 硬さ

en: Initial Offset
ja: 初期オフセット

en: Node A
ja: ノード A

en: Node B
ja: ノード B

en: Bias
ja: バイアス

en: Disable Collision
ja: コリジョンを無効化

en: Softness
ja: 柔らかさ

en: Angular Limit
ja: 角度制限

en: Inertia
ja: 慣性

en: Sleeping
ja: スリープ中

en: Can Sleep
ja: スリープ可能

en: Continuous CD
ja: 連続的衝突判定

en: Linear
ja: リニア

en: Damp Mode
ja: 減衰モード

en: Damp
ja: 減衰

en: Angular
ja: 角度

en: Torque
ja: トルク

en: Bitmask
ja: ビットマスク

en: Update
ja: 更新

en: Bone Angle
ja: ボーンの角度

en: Editor Settings
ja: エディター設定

en: Show Bone Gizmo
ja: ボーンのギズモを表示する

en: Rest
ja: レスト

en: Hframes
ja: 横フレーム数

en: Vframes
ja: 縦フレーム数

en: Tile Set
ja: タイルセット

en: Y Sort Origin
ja: Yソート原点

en: Enabling
ja: 有効化

en: Node Path
ja: ノードのパス

en: Doppler Tracking
ja: ドップラートラッキング

en: Max dB
ja: 最大dB

en: Emission Angle
ja: 放出角度

en: Degrees
ja: 度

en: Filter Attenuation dB
ja: 減衰フィルタdB

en: Attenuation Filter
ja: 減衰フィルタ

en: Cutoff Hz
ja: カットオフ周波数

en: Doppler
ja: ドップラー

en: Tracking
ja: トラッキング

en: Bone Name
ja: ボーン名

en: Override Pose
ja: ポーズのオーバーライド

en: Use External Skeleton
ja: 外部スケルトンを使用

en: External Skeleton
ja: 外部スケルトン

en: Cull Mask
ja: カリングマスク

en: Attributes
ja: 属性

en: Compositor
ja: コンポジター

en: Projection
ja: 投影

en: Frustum Offset
ja: 視錐台オフセット

en: Near
ja: 近

en: Far
ja: 遠

en: Ring Axis
ja: リング軸

en: Ring Height
ja: リングの高さ

en: Ring Radius
ja: リングの半径

en: Ring Inner Radius
ja: リングの内半径

en: Ring Cone Angle
ja: リング円錐角度

en: Disable Z
ja: Zを無効化

en: Albedo
ja: アルベド

[ctx: Geometry]
en: Normal
ja: 法線

en: Emission
ja: 発光

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Emission Energy
ja: 発光エネルギー

en: Modulate
ja: 変調

en: Albedo Mix
ja: アルベドミックス

en: Flags
ja: フラグ

en: Text
ja: テキスト

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Intensity Lumens
ja: 強度(ルーメン)

en: Intensity Lux
ja: 強度(ルクス)

en: Temperature
ja: 色温度

en: Indirect Energy
ja: 間接エネルギー

en: Volumetric Fog Energy
ja: ボリュームフォグのエネルギー

en: Negative
ja: ネガティブ

en: Specular
ja: スペキュラ

en: Bake Mode
ja: ベイクモード

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Blur
ja: ブラー

en: Split 1
ja: 分割1

en: Split 2
ja: 分割2

en: Split 3
ja: 分割3

en: Shadow Mode
ja: シャドウモード

en: Spot
ja: スポット

en: Quality
ja: 品質

en: Use Denoiser
ja: ノイズ除去を使用

en: Texel Scale
ja: テクセルのスケール

en: Max Texture Size
ja: 最大テクスチャサイズ

en: Surface Material Override
ja: サーフェスマテリアルのオーバーライド

en: Visibility
ja: 可視性

en: Bake
ja: ベイクする

en: Linear Damping
ja: 線形減衰

en: Angular Damping
ja: 角減衰

en: Friction
ja: 摩擦

en: Bounce
ja: 反発

en: Linear Damp Mode
ja: 線形減衰モード

en: Angular Damp Mode
ja: 角減衰モード

en: Axis Lock
ja: 軸ロック

en: Linear X
ja: リニアX

en: Linear Y
ja: リニアY

en: Linear Z
ja: リニアZ

en: Angular X
ja: 角度X

en: Angular Y
ja: 角度Y

en: Angular Z
ja: 角度Z

en: Simulation Precision
ja: シミュレーション精度

en: Total Mass
ja: 総質量

en: Pressure Coefficient
ja: 圧力係数

en: Damping Coefficient
ja: 減衰係数

en: Wheel
ja: ホイール

en: Travel
ja: トラベル

en: Enable Shadows
ja: シャドウを有効化

en: Profile
ja: プロファイル

en: Show Rest Only
ja: レストのみを表示

en: Target
ja: ターゲット

en: Track Physics Step
ja: 物理ステップの追跡

en: Sorting
ja: ソート

en: Use AABB Center
ja: AABBセンターを使用

en: Custom AABB
ja: カスタムAABB

en: Global Illumination
ja: グローバルイルミネーション

en: Pose
ja: ポーズ

en: Show When Tracked
ja: トラッキング時に表示

en: World Scale
ja: ワールドスケール

en: Sync
ja: 同期

en: Mix Mode
ja: ミックスモード

en: Fadein Time
ja: フェードイン時間

en: Fadein Curve
ja: フェードインカーブ

en: Fadeout Time
ja: フェードアウト時間

en: Fadeout Curve
ja: フェードアウトカーブ

en: Xfade Time
ja: クロスフェード時間

en: Xfade Curve
ja: クロスフェードカーブ

en: Request
ja: リクエスト

en: Current State
ja: 現在のステート

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Deterministic
ja: 決定的

en: Reset on Save
ja: 保存時リセット

en: Root Node
ja: ルートノード

en: Root Motion
ja: ルートモーション

en: Track
ja: トラック

en: Local
ja: ローカル

en: Callback Mode
ja: コールバックモード

en: Method
ja: メソッド

en: Discrete
ja: 離散

en: Reset
ja: リセット

en: Switch
ja: スイッチ

en: Switch Mode
ja: スイッチモード

en: Advance
ja: 進行

en: Condition
ja: 条件

en: Expression
ja: 式

en: Current Animation
ja: 現在のアニメーション

en: Playback Options
ja: 再生オプション

en: Auto Capture
ja: 自動キャプチャー

en: Auto Capture Duration
ja: 自動キャプチャー時間

en: Auto Capture Transition Type
ja: 自動キャプチャー遷移タイプ

en: Auto Capture Ease Type
ja: 自動キャプチャーイージングタイプ

en: Default Blend Time
ja: デフォルトブレンド時間

en: Movie Quit on Finish
ja: 終了時にムービーを終了

en: Tree Root
ja: ツリールート

en: Anim Player
ja: アニメーションプレーヤー

en: Animation Path
ja: アニメーションパス

en: Button Pressed
ja: ボタン押下

en: Button Group
ja: ボタングループ

en: Indentation
ja: インデント

en: Theme Overrides
ja: テーマのオーバーライド

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Focus
ja: フォーカス

en: Next
ja: 次

en: Previous
ja: 前

en: Mouse
ja: マウス

en: Default Cursor Shape
ja: デフォルトのカーソル形状

en: Title
ja: タイトル

en: Title Position
ja: タイトルの位置

en: Zoom Min
ja: 最小ズーム

en: Zoom Max
ja: 最大ズーム

en: Zoom Step
ja: ズームステップ

en: Toolbar Menu
ja: ツールバーメニュー

en: Show Menu
ja: メニューを表示する

en: Draggable
ja: ドラッグ可能

en: Selected
ja: 選択中

en: Select Mode
ja: 選択モード

en: Items
ja: アイテム

en: Icon Mode
ja: アイコンモード

en: Icon Scale
ja: アイコンスケール

en: Label Settings
ja: ラベル設定

en: Max Length
ja: 最大長

en: Fill Mode
ja: 充填方向

en: Show Percentage
ja: 割合を表示

en: Indeterminate
ja: 不定表示

en: Preview Indeterminate
ja: 不定表示をプレビュー

en: Min Value
ja: 最小値

en: Max Value
ja: 最大値

en: Step
ja: ステップ

en: Page
ja: ページ

en: Exp Edit
ja: 指数的編集

en: Rounded
ja: 四捨五入

en: Allow Greater
ja: 最大値以上を許可

en: Allow Lesser
ja: 最小値以下を許可

en: Outline
ja: アウトライン

en: Tab Size
ja: タブサイズ

en: Progress Bar Delay
ja: プログレスバーのディレイ

en: Scrollable
ja: スクロール可能

en: Update on Text Changed
ja: テキスト変更時の更新

en: Current Tab
ja: 現在のタブ

en: Scrolling Enabled
ja: スクロール有効

en: Drag to Rearrange Enabled
ja: ドラッグして再配置可能

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs Position
ja: タブの位置

en: Syntax Highlighter
ja: シンタックスハイライト

en: Auto Tooltip
ja: 自動ツールチップ

en: Audio Track
ja: オーディオトラック

en: Expand
ja: 拡大

en: Z Index
ja: Zインデックス

en: Use Parent Material
ja: 親のマテリアルを使用

en: NormalMap
ja: 法線マップ

en: Download File
ja: ダウンロードファイル

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Transfer Mode
ja: 転送モード

en: Transfer Channel
ja: 転送チャンネル

en: Node Name Num Separator
ja: ノード名と番号の区切り

en: Node Name Casing
ja: ノード名の命名規則

en: Group
ja: グループ

en: Shapes
ja: シェイプ

en: Shape Color
ja: シェイプ色

en: Viewport
ja: ビューポート

en: Anti Aliasing
ja: アンチエイリアス

en: Screen Space AA
ja: スクリーンスペースAA

en: Use TAA
ja: TAAを使用

en: Use Debanding
ja: デバンディングを使用

en: Use Occlusion Culling
ja: オクルージョンカリングを使用

en: Mesh LOD
ja: メッシュLOD

en: LOD Change
ja: LOD変更

en: Snap
ja: スナップ

en: Lights and Shadows
ja: ライトとシャドウ

en: Menu
ja: メニュー

en: Wait Time
ja: 待機時間

en: Autostart
ja: 自動スタート

en: Viewport Path
ja: ビューポートパス

en: Disable 3D
ja: 3Dを無効化

en: Use XR
ja: XRを使用

en: World 3D
ja: ワールド 3D

en: Use HDR 2D
ja: HDR 2D を使用

en: Scaling 3D
ja: 3Dスケーリング

en: Canvas Items
ja: CanvasItem

en: Audio Listener
ja: オーディオリスナー

en: Enable 2D
ja: 2D有効化

en: Enable 3D
ja: 3D有効化

en: Disable Input
ja: 入力無効化

en: Current Screen
ja: 現在の画面

en: Min Size
ja: 最小サイズ

en: Max Size
ja: 最大サイズ

en: Layer Names
ja: レイヤー名

en: 2D Render
ja: 2Dレンダリング

en: 3D Render
ja: 3Dレンダリング

en: 2D Physics
ja: 2D物理

en: 2D Navigation
ja: 2Dナビゲーション

en: 3D Physics
ja: 3D物理

en: 3D Navigation
ja: 3Dナビゲーション

en: Parsed Geometry Type
ja: 解析されたジオメトリ型

en: Use Gravity
ja: 重力を使用

en: Terrains
ja: 地形

en: Custom Data
ja: カスタムデータ

en: Tile Size
ja: タイルサイズ

en: Physics Layers
ja: 物理レイヤー

en: Scene
ja: シーン

en: Polygons Count
ja: ポリゴン数

en: Transpose
ja: 行列(縦横)入れ替え

en: Texture Origin
ja: テクスチャの原点

en: Probability
ja: 確率

en: Distance
ja: 距離

en: Item
ja: アイテム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Add UV2
ja: UV2を追加

en: Sky
ja: 空

en: Top Color
ja: 上空の色

en: Horizon Color
ja: 地平線の色

en: Energy Multiplier
ja: エネルギーの乗数

en: Cover
ja: カバー

en: Cover Modulate
ja: カバー変調

en: Ground
ja: 地面

en: Bottom Color
ja: 地面側の色

en: Sun
ja: 太陽

en: Panorama
ja: パノラマ

en: Rayleigh
ja: レイリー散乱

en: Coefficient
ja: 係数

en: Mie
ja: ミー散乱

en: Eccentricity
ja: 離心率

en: Turbidity
ja: 大気混濁度

en: Sun Disk Scale
ja: 太陽ディスクのスケール

en: Ground Color
ja: 地面の色

en: Night Sky
ja: 夜空

en: Frames
ja: フレーム

en: Pause
ja: 一時停止

en: Atlas
ja: アトラス

en: Format
ja: フォーマット

en: Exposure
ja: 露出

en: Sensitivity
ja: 感度

en: Multiplier
ja: 乗数

en: Auto Exposure
ja: 自動露出

en: DOF Blur
ja: 被写界深度ブラー

en: Far Enabled
ja: 遠方ブラー有効

en: Far Distance
ja: 遠方ブラー開始距離

en: Far Transition
ja: 遠方ブラー遷移

en: Near Enabled
ja: 近接ブラー有効

en: Near Distance
ja: 近接ブラー開始距離

en: Near Transition
ja: 近接ブラー遷移

en: Min Sensitivity
ja: 最小感度

en: Max Sensitivity
ja: 最大感度

en: Frustum
ja: 視錐台

en: Focus Distance
ja: 焦点距離

en: Focal Length
ja: レンズ焦点距離

en: Aperture
ja: F値

en: Light Mode
ja: ライトモード

en: Background
ja: 背景

en: Ambient Light
ja: 環境光

en: Source
ja: ソース

en: Tonemap
ja: トーンマップ

en: Glow
ja: Glow(にじみ/発光)

en: Mix
ja: ミックス

en: Bloom
ja: ブルーム

en: HDR Threshold
ja: HDRしきい値

en: HDR Scale
ja: HDRスケール

en: HDR Luminance Cap
ja: HDR輝度上限

en: Fog
ja: フォグ

en: Light Color
ja: ライトの色

en: Light Energy
ja: ライトのエネルギー

en: Volumetric Fog
ja: ボリュームフォグ

en: Anisotropy
ja: 異方性

en: Color Correction
ja: 色補正

en: Features
ja: 機能

en: Raw Data
ja: 生データ

en: Offsets
ja: オフセット

en: Use HDR
ja: HDRを使用

en: Next Pass
ja: 次のレンダーパス

en: Shader
ja: シェーダー

en: Depth Draw Mode
ja: 深度描画モード

en: Shading
ja: シェーディング

en: Shading Mode
ja: シェーディングモード

en: Diffuse Mode
ja: 拡散モード

en: Specular Mode
ja: スペキュラモード

en: Disable Ambient Light
ja: 環境光無効化

en: Disable Fog
ja: フォグ無効

en: Disable Specular Occlusion
ja: スペキュラオクルージョン無効化

en: Vertex Color
ja: 頂点カラー

en: Use as Albedo
ja: アルベドとして使用

en: Is sRGB
ja: sRGBとして扱う

en: Texture Force sRGB
ja: テクスチャをsRGBに強制

en: Texture MSDF
ja: テクスチャMSDF

en: Metallic
ja: メタリック

en: Texture Channel
ja: テクスチャチャンネル

en: Operator
ja: 演算子

en: Bent Normal Map
ja: ベント法線マップ

en: Rim
ja: リム効果

en: Clearcoat
ja: クリアコート

en: Ambient Occlusion
ja: アンビエントオクルージョン

en: Min Layers
ja: 最小レイヤー数

en: Max Layers
ja: 最大レイヤー数

en: Flip Tangent
ja: 接線反転

en: Flip Texture
ja: テクスチャ反転

en: Subsurf Scatter
ja: 表面下散乱

en: Skin Mode
ja: 肌モード

en: Transmittance
ja: 透過率

en: Refraction
ja: 屈折

en: UV Layer
ja: UVレイヤー

en: Shadows
ja: シャドウ

en: H Frames
ja: 横フレーム数

en: V Frames
ja: 縦フレーム数

en: Grow
ja: 拡大

en: Blend Shape Mode
ja: ブレンドシェイプモード

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Transform Format
ja: 変換形式

en: Max Error
ja: 最大エラー

en: Baking AABB
ja: AABBベイク

en: Baking AABB Offset
ja: AABBベイクオフセット

en: Spawn
ja: 生成

en: Emission Shape Offset
ja: 放出シェイプのオフセット

en: Emission Shape Scale
ja: 放出シェイプのスケール

en: Emission Sphere Radius
ja: 放出球形の半径

en: Emission Point Texture
ja: 放出点のテクスチャ

en: Emission Normal Texture
ja: 放出の法線マップ

en: Emission Color Texture
ja: 放出カラーテクスチャ

en: Emission Point Count
ja: 放出点数

en: Emission Ring Axis
ja: 放出リング軸

en: Emission Ring Height
ja: 放出リングの高さ

en: Emission Ring Radius
ja: 放出リングの半径

en: Emission Ring Inner Radius
ja: 放出リングの内半径

en: Emission Ring Cone Angle
ja: 放出リング円錐角度

en: Inherit Velocity Ratio
ja: 速度比の継承

en: Velocity Pivot
ja: 速度ピボット

en: Animated Velocity
ja: アニメーション速度

en: Velocity Limit
ja: 速度制限

en: Directional Velocity
ja: 方向性速度

en: Radial Velocity
ja: 放射状速度

en: Velocity Limit Curve
ja: 速度制限カーブ

en: Turbulence
ja: 乱流

en: Noise Strength
ja: ノイズ強度

en: Noise Scale
ja: ノイズスケール

en: Noise Speed
ja: ノイズ速度

en: Noise Speed Random
ja: ランダムノイズ速度

en: Use Scale
ja: スケールを使用

en: Group Size
ja: グループサイズ

en: Bone Size
ja: ボーンサイズ

en: Process Mode
ja: 処理モード

en: Blend
ja: ブレンド

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Number Color
ja: 番号の色

en: Symbol Color
ja: シンボルの色

en: Function Color
ja: 関数の色

en: Member Variable Color
ja: メンバー変数の色

en: File
ja: ファイル

en: Constant
ja: コンスタント

en: Function
ja: 関数

en: Use All Surfaces
ja: すべてのサーフェスを使用する

en: Surface Index
ja: サーフェスインデックス

en: Degrees Mode
ja: 角度モード

en: Font Pressed Color
ja: フォントの押下色

en: Font Hover Color
ja: フォントのホバー色

en: Font Hover Pressed Color
ja: フォントのホバー押下色

en: Font Outline Color
ja: フォントのアウトラインの色

en: Icon Pressed Color
ja: アイコンの押下色

en: Icon Hover Color
ja: アイコンのホバー色

en: Icon Hover Pressed Color
ja: アイコンのホバー押下色

en: Hover Pressed
ja: ホバー押下

en: Shadow Offset X
ja: シャドウのオフセットX

en: Shadow Offset Y
ja: シャドウのオフセットY

en: Caret Color
ja: キャレットの色

en: Selection Color
ja: 選択色

en: Clear
ja: クリア

en: Tab
ja: タブ

en: Current Line Color
ja: 現在の行の色

en: Caret Background Color
ja: キャレットの背景色

en: Word Highlighted Color
ja: ハイライトされた単語の色

en: Search Result Color
ja: 検索結果の色

en: Search Result Border Color
ja: 検索結果のボーダーの色

en: Completion Background Color
ja: 補完の背景色

en: Completion Selected Color
ja: 補完の選択中の色

en: Completion Existing Color
ja: 既に補完されている箇所の色

en: Completion Scroll Color
ja: 補完ウインドウのスクロールの色

en: Completion Scroll Hovered Color
ja: 補完ウインドウのスクロールのホバー色

en: Bookmark Color
ja: ブックマークの色

en: Breakpoint Color
ja: ブレークポイントの色

en: Executing Line Color
ja: 実行中の行の色

en: Code Folding Color
ja: 折り畳まれたコードの色

en: Folded Code Region Color
ja: 折り畳まれたコード領域の色

en: Brace Mismatch Color
ja: 波括弧ミスマッチの色

en: Line Number Color
ja: 行番号の色

en: Line Length Guideline Color
ja: 行の長さのガイド線の色

en: Title Font
ja: タイトルのフォント

en: Title Font Size
ja: タイトルのフォントサイズ

en: Title Color
ja: タイトルの色

en: Title Outline Modulate
ja: タイトルのアウトライン変調

en: Title Outline Size
ja: タイトルのアウトラインサイズ

en: Title Height
ja: タイトルの高さ

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Pressed
ja: 閉じる押下

en: Load
ja: 読み込む

en: Save
ja: 保存

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Toggle Hidden
ja: 非表示の切り替え

en: Folder
ja: フォルダー

en: Thumbnail Mode
ja: サムネイルモード

en: Separator
ja: セパレーター

en: Submenu
ja: サブメニュー

en: Font Separator
ja: フォントセパレータ

en: Titlebar
ja: タイトルバー

en: Cursor
ja: カーソル

en: Screen Picker
ja: スクリーンピッカー

en: Autohide
ja: 自動非表示

en: Menu Panel
ja: メニューパネル

en: Title Panel
ja: タイトルパネル

en: Default Theme Scale
ja: デフォルトのテーマスケール

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Font
ja: カスタムフォント

en: Playback Mode
ja: 再生モード

en: Random Pitch
ja: ランダムピッチ

en: Random Volume Offset dB
ja: ランダム音量オフセット (dB)

en: Buffer Length
ja: バッファサイズ

en: Dry
ja: ドライ

en: Wet
ja: ウェット

en: Delay (ms)
ja: ディレイ(ミリ秒)

en: Rate Hz
ja: レート (Hz)

en: Level dB
ja: レベル (dB)

en: Pan
ja: パン

en: Release (ms)
ja: リリース (ミリ秒)

en: Sidechain
ja: サイドチェーン

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Low-pass
ja: ローパス

en: Pre Gain
ja: プリゲイン

en: Drive
ja: ドライブ

en: Post Gain
ja: ポストゲイン

en: Resonance
ja: 反響

en: Soft Clip dB
ja: ソフトクリップdB

en: Soft Clip Ratio
ja: ソフトクリップ比

en: FFT Size
ja: FFTサイズ

en: High-pass
ja: ハイパス

en: Time Pullout (ms)
ja: タイムプルアウト(ミリ秒)

en: Surround
ja: サラウンド

en: Enable Input
ja: 音声入力を有効にする

en: Channel Disable Threshold dB
ja: チャンネルを無効にする音量 (dB)のしきい値

en: Channel Disable Time
ja: チャンネルを無効にするまでの時間

en: Video Delay Compensation (ms)
ja: ビデオ再生のオーディオ遅延 (ミリ秒)

en: Bus Count
ja: バスの数

en: Output Device
ja: 出力デバイス

en: Input Device
ja: 入力デバイス

en: Playback Speed Scale
ja: 再生スピードスケール

en: Feed
ja: フィード

en: Is Active
ja: アクティブ

en: Movie Writer
ja: ムービーライター

en: Speaker Mode
ja: スピーカーモード

en: Movie File
ja: ムービーファイル

en: Disable V-Sync
ja: 垂直同期を無効

en: Total Angular Damp
ja: 総角減衰

en: Total Linear Damp
ja: 総直線減衰

en: Total Gravity
ja: 総重力

en: Center of Mass Local
ja: 局所重心

en: Default Gravity
ja: デフォルト重力

en: Default Gravity Vector
ja: デフォルト重力ベクトル

en: Physics Engine
ja: 物理エンジン

en: Max Collisions
ja: 最大コリジョン数

en: Vertex
ja: 頂点

en: Fragment
ja: フラグメント

en: Cull
ja: カリング

en: Unshaded
ja: シェーディングなしで

en: Wireframe
ja: ワイヤーフレーム

en: Ensure Correct Normals
ja: 正しい法線を確保

en: Vertex Lighting
ja: 頂点ライティング

en: Fog Disabled
ja: フォグ無効

en: Light Only
ja: ライトのみ

en: VRAM Compression
ja: VRAM圧縮

en: Import S3TC BPTC
ja: S3TC BPTC をインポート

en: Import ETC2 ASTC
ja: ETC2 ASTC をインポート

en: Compress With GPU
ja: GPUで圧縮

en: Lossless Compression
ja: ロスレス圧縮

en: Force PNG
ja: PNGを強制する

en: WebP Compression
ja: WebP圧縮

en: Compression Method
ja: 圧縮方式

en: Lossless Compression Factor
ja: ロスレス圧縮係数

en: Atlas 16 Bits
ja: アトラス16ビット

en: Shadow Atlas
ja: シャドウアトラス

en: Shader Compiler
ja: シェーダーコンパイラ

en: Shader Cache
ja: シェーダーキャッシュ

en: Use Zstd Compression
ja: Zstd圧縮を行う

en: Strip Debug
ja: デバッグ情報の除去

en: Reflections
ja: 反射

en: Specular Occlusion
ja: スペキュラオクルージョン

en: Overrides
ja: 上書き

en: Force Vertex Shading
ja: 頂点シェーディングを強制

en: Depth Prepass
ja: 深度プレパス

en: Depth of Field
ja: 被写界深度

en: Depth of Field Bokeh Shape
ja: 被写界深度のぼかし形状

en: Depth of Field Bokeh Quality
ja: 被写界深度のぼかし品質

en: Depth of Field Use Jitter
ja: 被写界深度のジッター

en: Half Size
ja: 半解像度で処理

en: Decals
ja: デカール

en: Screen Space Reflection
ja: スクリーンスペース反射

en: Subsurface Scattering
ja: サブサーフェススキャタリング

en: Subsurface Scattering Quality
ja: サブサーフェススキャタリング品質

en: Subsurface Scattering Scale
ja: サブサーフェススキャタリングのスケール

en: Subsurface Scattering Depth Scale
ja: サブサーフェススキャタリング深度スケール

en: Buffer Size
ja: バッファサイズ

en: Update Speed
ja: 更新速度

en: Texel Size
ja: テクセルサイズ

en: Lightmap GI
ja: ライトマップGI

en: Frames to Update Lights
ja: ライト更新フレーム数

en: Shaders
ja: シェーダー

en: Shader Language
ja: シェーダー言語

en: Treat Warnings as Errors
ja: 警告をエラーとして扱う

en: Include Text Server Data
ja: テキストサーバーデータを含める

en: Has Tracking Data
ja: トラッキングデータあり

en: Blend Shapes
ja: ブレンドシェイプ

en: Is Primary
ja: プライマリ

en: Play Area Mode
ja: プレイエリアモード

en: Is Anchor Detection Enabled
ja: アンカー検出を有効にする

en: World Origin
ja: ワールド原点

en: Camera Locked to Origin
ja: カメラを原点にロック

en: Primary Interface
ja: プライマリインターフェース
